Welcome to Brest 2018

Date City WCA LInk
2018-7-28~29  Belarus, Brest Welcome to Brest 2018

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Pavel Yushkevich 10.18  Vladislav Kaminskiy 10.63  Vitaliy Sheshko 11.09
 2x2x2 Cube  Vladislav Kaminskiy 2.66  Anton Suzin 3.03  Erzhan Dzhaumutbaev 3.18
 4x4x4 Cube  Oleg Sechko 38.58  Ilya Nazarov 40.45  Pavel Yushkevich 40.84
 5x5x5 Cube  Oleg Sechko 1:20.50  Ilya Nazarov 1:22.16  Vladislav Kaminskiy 1:24.36
 6x6x6 Cube  Vladislav Kaminskiy 2:41.84  Pavel Yushkevich 2:46.24  Roman Strakhov 4:00.60
 7x7x7 Cube  Pavel Yushkevich 3:33.68  Vladislav Kaminskiy 3:51.35  Vitaliy Sheshko 4:24.26
 3x3x3 Blindfolded  Roman Strakhov 42.02  Vladimir Sergeev 1:00.41  Nikita Loika 1:58.59
 3x3x3 Fewest Moves  Konstantin Solovyev 32  Ilya Nazarov 33  Nikita Loika 34
 3x3x3 One-Handed  Vitaliy Sheshko 13.67  Pavel Yushkevich 14.75  Vladislav Kaminskiy 15.46
 3x3x3 With Feet  Bogdan Dovbysh 55.51  Ilya Nazarov 58.35  Nikita Loika 1:10.80
 Rubik's Clock  Ilya Tsiareshka 5.89  Konstantin Solovyev 8.18  Nikita Loika 8.79
 Megaminx  Oleg Sechko 1:08.51  Vladislav Shoshin 1:11.37  Ilya Nazarov 1:12.44
 Pyraminx  Ilya Nazarov 2.84  Ivan Terekh 4.53  Arseniy Yotsyus 4.84
 Skewb  Ilya Nazarov 3.98  Aleksandr Beznogov 4.61  Vadzim Smirnou 5.01
 Square-1  Ilya Nazarov 11.93  Vitaliy Sheshko 21.21  Konstantin Solovyev 22.03
 4x4x4 Blindfolded  Roman Strakhov 3:14.05
 5x5x5 Blindfolded  Roman Strakhov 4:36.08
 3x3x3 Multi-Blind  Bogdan Dovbysh 2/2 13:21  Dmitri Arterchuk 3/4 30:42
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladislav Kaminskiy 8.43   8.95    Belarus 9.08 8.43 9.13 8.65 10.53
2 Pavel Yushkevich 9.32   9.86    Belarus 9.87 9.32 9.84 9.86 DNF
3 Vitaliy Sheshko 8.95   10.10    Belarus 8.95 11.69 11.04 9.27 9.99
4 Ilya Nazarov 8.73   10.48    Russia 16.09 9.30 12.55 8.73 9.59
5 Nikita Starodubov 9.83   10.57    Belarus 10.80 9.83 11.82 10.39 10.52
6 Oleg Sechko 9.43   11.24    Belarus 11.76 11.56 9.43 11.51 10.66
7 Nikita Loika 10.10   11.46    Belarus 13.04 11.19 10.10 11.04 12.14
8 Anton Suzin 9.50   11.73    Belarus 9.50 11.52 12.75 13.97 10.91
9 Ilya Tsiareshka 9.90   11.96    Belarus 9.90 19.26 11.01 10.40 14.46
10 Dmitri Arterchuk 11.87   12.33    Belarus 12.66 11.93 13.28 12.41 11.87
11 Erzhan Dzhaumutbaev 10.44   12.39    Russia 11.34 12.46 15.13 10.44 13.37
12 Aleksandr Beznogov 10.55   12.39    Russia 13.69 11.80 13.99 10.55 11.69
13 Vadzim Smirnou 11.65   12.64    Belarus 11.65 13.03 13.26 13.00 11.88
14 Ilya Zabrodsky 10.98   13.00    Belarus 10.98 14.17 14.58 13.66 11.17
15 Viktor Danilov 11.90   13.01    Belarus 12.00 14.37 12.65 14.42 11.90
16 Viachaslau Kazak 12.97   14.21    Belarus 12.97 14.76 16.79 13.64 14.24
17 Artyom Sermyazhko 12.13   14.33    Belarus 14.59 14.54 13.86 12.13 17.01
18 Anastasia Gubanova 13.99   14.81    Russia 13.99 14.24 14.46 15.74 20.08
19 Danila Dubovik 11.61   14.94    Belarus 11.61 18.40 13.95 DNF 12.48
20 Bogdan Dovbysh 13.28   15.11    Belarus 14.89 17.89 15.33 13.28 15.12
21 Ivan Terekh 14.54   15.27    Belarus 14.54 15.48 14.63 15.73 15.69
22 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 13.06   15.34    Belarus 13.06 15.55 16.94 15.95 14.53
23 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 11.21   15.68    Belarus 15.44 16.67 14.94 17.50 11.21
24 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 14.95   15.76    Belarus 15.75 14.95 15.22 17.38 16.32
25 Stanislau Smolski 12.95   16.12    Belarus DNF 13.92 18.36 16.07 12.95
26 Dzmitry Melesh 13.71   16.30    Belarus 13.71 15.66 16.40 17.98 16.83
27 Valentin Shum 14.98   16.88    Belarus 14.98 18.22 19.81 15.25 17.18
28 Vladimir Sergeev 15.63   17.01    Russia 15.63 15.65 24.77 15.82 19.55
29 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 14.02   17.08    Belarus 17.28 15.54 14.02 18.42 DNF
30 Arseniy Yotsyus 12.07   17.23    Russia 20.24 13.87 17.58 12.07 20.87
31 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 14.32   17.27    Belarus 16.82 17.24 14.32 17.75 19.42
32 Vasilina Kolas 14.35   17.94    Belarus 17.45 18.19 18.19 14.35 28.48
33 Konstantin Solovyev 15.18   18.43    Russia 18.71 21.98 15.18 16.46 20.11
34 Andrey Kurochkin 16.96   19.30    Russia 16.96 21.25 20.61 18.56 18.72
35 Hanna Panas (Анна Панас) 16.14   19.53    Belarus 21.07 19.38 18.14 16.14 23.01
36 Vladislav Shoshin 17.55   19.57    Belarus 17.55 27.42 21.64 19.14 17.93
37 Roman Zhiglinskiy 17.24   19.79    Belarus 17.46 21.28 DNF 20.64 17.24
38 Danila Birukou (Данила Бирюков) 18.11   20.37    Belarus 18.11 23.12 20.98 20.02 20.11
39 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 15.24   22.41    Belarus 15.24 25.85 22.13 22.19 22.90
40 Matsvei Kastrama 19.33   22.57    Belarus 19.33 22.81 44.91 23.36 21.55
41 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 18.92   23.59    Belarus 18.92 28.62 20.29 27.20 23.29
42 Diana Murnik 21.66   25.02    Russia 21.66 26.19 34.52 21.98 26.88
43 Andrey Lukashevich 16.67   25.04    Belarus 16.67 21.20 33.12 44.57 20.79
44 Aleksandr Paliukhovich 20.59   25.14    Belarus 24.18 20.59 23.20 28.04 DNF
45 Valeria Zhurova 24.20   26.81    Belarus 24.96 DNF 24.20 27.33 28.14
46 Hleb Davidovich 28.04   29.10    Belarus 28.04 28.64 29.33 29.32 31.13
47 Dmitry Komar (Дмитрий Комар) 27.90   31.32    Belarus 33.24 32.86 28.29 32.82 27.90
48 Daniil Saltykou 30.26   31.37    Belarus 30.26 32.63 31.93 31.44 30.75
49 Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский) 23.77   31.68    Belarus 27.72 34.57 32.75 23.77 35.99
50 Daniil Melnikov (Даниил Мельников) 23.16   32.53    Belarus 28.21 23.16 45.62 23.76 49.61
51 Egor Khovavko (Егор Ховавко) 21.66   32.60    Belarus 32.18 21.66 34.28 33.87 31.74
52 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 23.97   33.11    Belarus 23.97 28.84 37.24 36.92 33.58
53 Valentina Solovyova 30.56   34.80    Russia 52.09 31.63 34.47 38.29 30.56
54 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 24.49   35.49    Belarus 24.49 39.31 39.26 34.07 33.15
55 Pavel Yefimenka 33.03   35.96    Belarus 37.40 34.87 35.61 33.03 40.33
56 Yahor Nautsevich (Егор Навцевич) 32.87   37.79    Belarus 35.28 40.75 42.26 32.87 37.35
57 Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк) 32.72   38.08    Belarus 35.28 40.53 DNF 38.44 32.72
58 Timur Kapkin 34.89   38.27    Russia 36.39 34.89 40.44 37.98 40.91
59 Vadim Lebedovich (Вадим Лебедович) 33.06   39.17    Belarus 46.46 44.13 33.11 40.26 33.06
60 Ivan Gnedko (Иван Гнедько) 43.44   49.17    Belarus 43.44 53.25 45.47 52.94 49.11
61 Andrey Antonov (Андрей Антонов) 45.15   54.76    Russia 45.15 1:03.59 48.62 52.08 DNF
62 Aliaksei Tsitou 48.36   56.23    Belarus 1:02.13 52.98 53.58 48.36 1:03.34
63 Margarita Strezh (Маргарита Стреж) 49.37   57.06    Belarus 49.37 1:04.73 1:11.09 50.13 56.31
64 Ivan Tjushkevich (Иван Тюшкевич) 1:11.51   1:14.31    Belarus 1:13.31 1:18.10 1:11.53 1:11.51 1:34.42
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladislav Kaminskiy 8.94   9.55    Belarus 10.09 8.94 9.60 10.32 8.97
2 Pavel Yushkevich 8.73   9.59    Belarus 10.12 8.73 10.49 9.72 8.92
3 Vitaliy Sheshko 9.97   10.25    Belarus 10.32 10.01 9.97 10.43 DNF
4 Anton Suzin 8.76   10.70    Belarus 11.36 10.36 11.21 8.76 10.52
5 Vadzim Smirnou 8.99   10.88    Belarus 12.08 8.99 14.19 10.21 10.36
6 Aleksandr Beznogov 9.60   11.10    Russia 13.47 11.69 9.60 11.65 9.96
7 Nikita Loika 9.95   11.70    Belarus 11.46 12.50 11.15 14.64 9.95
8 Ilya Zabrodsky 10.78   12.00    Belarus 13.43 10.78 10.96 11.66 13.38
9 Oleg Sechko 10.62   12.09    Belarus 10.62 11.09 14.05 13.60 11.58
10 Nikita Starodubov 9.43   12.75    Belarus 15.84 15.92 11.11 11.29 9.43
11 Artyom Sermyazhko 11.60   12.83    Belarus 11.60 12.55 15.57 13.33 12.60
12 Dmitri Arterchuk 10.56   13.00    Belarus 13.89 10.56 13.92 11.92 13.20
13 Bogdan Dovbysh 10.47   13.39    Belarus 14.25 10.47 16.59 12.66 13.25
14 Viktor Danilov 12.09   13.66    Belarus 12.44 15.01 12.09 13.53 17.39
15 Viachaslau Kazak 12.67   13.87    Belarus 14.73 12.67 14.43 14.16 13.03
16 Ilya Nazarov 9.06   13.89    Russia 15.76 9.06 11.54 14.38 DNF
17 Erzhan Dzhaumutbaev 10.99   14.03    Russia 15.05 14.46 14.64 12.99 10.99
18 Ilya Tsiareshka 9.96   14.11    Belarus 22.02 19.46 9.96 11.05 11.83
19 Danila Dubovik 12.72   14.30    Belarus 13.71 12.72 14.36 14.84 15.22
20 Anastasia Gubanova 13.51   15.35    Russia 15.34 13.51 16.21 16.26 14.50
21 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 10.18   16.07    Belarus 14.27 20.58 10.18 18.47 15.48
22 Stanislau Smolski 12.86   16.18    Belarus 16.62 17.33 17.56 12.86 14.58
23 Arseniy Yotsyus 15.11   16.30    Russia 15.44 15.11 19.09 15.78 17.68
24 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 13.85   16.36    Belarus 17.49 13.85 15.76 15.82 DNF
25 Ivan Terekh 13.09   16.43    Belarus 19.00 14.84 15.45 21.18 13.09
26 Valentin Shum 14.88   16.87    Belarus 20.98 17.20 14.88 15.05 18.35
27 Vasilina Kolas 14.30   17.43    Belarus DNF 16.70 14.30 17.75 17.84
28 Vladimir Sergeev 15.43   17.51    Russia 29.31 15.43 19.12 17.07 16.35
29 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 14.30   17.71    Belarus 18.56 16.99 14.30 17.90 18.23
30 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 15.81   18.05    Belarus 19.84 16.10 15.81 18.21 24.27
31 Dzmitry Melesh 17.19   18.07    Belarus 17.63 17.90 18.68 21.75 17.19
32 Danila Birukou (Данила Бирюков) 17.71   18.88    Belarus 19.28 18.64 20.14 18.71 17.71
33 Konstantin Solovyev 16.13   19.10    Russia 20.91 16.13 22.29 17.37 19.01
34 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 15.59   19.54    Belarus 22.57 15.59 16.81 19.24 DNF
35 Vladislav Shoshin 18.67   20.14    Belarus 18.67 19.22 20.24 25.08 20.96
36 Andrey Kurochkin 15.66   20.55    Russia 22.67 15.66 22.72 22.21 16.77
37 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 17.61   20.87    Belarus 20.09 17.61 27.86 20.47 22.06
38 Hanna Panas (Анна Панас) 17.58   20.98    Belarus 21.98 23.53 21.06 17.58 19.90
39 Andrey Lukashevich 16.97   21.53    Belarus 22.79 21.55 25.25 20.24 16.97
40 Matsvei Kastrama 17.73   22.16    Belarus 34.37 26.48 21.77 18.22 17.73
41 Valeria Zhurova 21.59   23.03    Belarus 21.59 24.14 22.70 24.78 22.26
42 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 21.30   25.08    Belarus 26.92 21.32 27.33 27.00 21.30
43 Diana Murnik 20.60   25.16    Russia 30.74 20.60 23.50 27.81 24.18
44 Aleksandr Paliukhovich 22.63   26.35    Belarus 22.63 28.17 25.60 27.36 26.09
45 Dmitry Komar (Дмитрий Комар) 23.73   28.21    Belarus 28.27 29.31 27.06 33.09 23.73
46 Daniil Saltykou 27.21   30.29    Belarus 27.21 34.20 28.67 28.01 1:20.92
47 Hleb Davidovich 29.14   32.84    Belarus 31.20 38.30 33.88 33.44 29.14
48 Daniil Melnikov (Даниил Мельников) 31.92   38.08    Belarus 36.35 37.21 31.92 49.40 40.67
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Pavel Yushkevich 9.86   10.18    Belarus 9.98 10.02 10.55 11.23 9.86
2 Vladislav Kaminskiy 9.50   10.63    Belarus 9.94 9.50 9.54 DNF 12.42
3 Vitaliy Sheshko 9.87   11.09    Belarus 10.98 13.13 9.94 9.87 12.35
4 Nikita Starodubov 10.12   11.21    Belarus 10.75 10.12 13.61 10.64 12.23
5 Oleg Sechko 11.17   11.67    Belarus 12.52 11.44 11.90 11.66 11.17
6 Dmitri Arterchuk 9.69   11.88    Belarus 12.73 13.67 12.19 9.69 10.73
7 Ilya Zabrodsky 10.52   12.02    Belarus 11.20 14.70 10.52 12.39 12.46
8 Vadzim Smirnou 10.86   12.04    Belarus 10.97 13.37 11.77 10.86 14.68
9 Nikita Loika 10.64   12.18    Belarus 12.83 13.92 11.79 11.92 10.64
10 Anton Suzin 9.80   12.29    Belarus 14.80 9.80 14.21 11.31 11.35
11 Aleksandr Beznogov 11.07   13.70    Russia 11.07 14.10 13.53 DNF 13.48
12 Artyom Sermyazhko 12.48   13.84    Belarus 13.20 12.48 14.01 14.32 23.67
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erzhan Dzhaumutbaev 2.62   3.31    Russia 3.21 3.29 3.42 6.90 2.62
2 Anton Suzin 2.35   3.58    Belarus 6.59 3.86 2.70 2.35 4.17
3 Vadzim Smirnou 2.94   3.60    Belarus 3.50 2.94 6.08 3.50 3.80
4 Ilya Nazarov 2.27   3.69    Russia 4.12 4.26 2.27 3.50 3.46
5 Arseniy Yotsyus 3.71   4.06    Russia 3.71 3.94 3.78 4.45 4.57
6 Aleksandr Beznogov 1.88   4.22    Russia 4.34 5.20 1.88 4.60 3.72
7 Oleg Sechko 2.41   4.30    Belarus 2.41 4.41 4.69 4.09 4.39
8 Nikita Starodubov 2.72   4.32    Belarus 4.43 2.72 5.31 6.24 3.22
9 Pavel Yushkevich 2.49   4.36    Belarus 4.63 4.56 3.88 4.92 2.49
10 Vladislav Kaminskiy 3.69   4.44    Belarus 6.09 3.69 4.07 4.96 4.29
11 Bogdan Dovbysh 2.65   4.52    Belarus 5.41 4.30 5.43 2.65 3.85
12 Nikita Loika 3.64   4.53    Belarus 4.89 4.89 3.64 3.82 5.13
13 Stanislau Smolski 3.77   4.66    Belarus 3.77 6.08 4.06 4.50 5.41
14 Danila Dubovik 4.21   5.11    Belarus 5.30 9.27 4.39 5.65 4.21
15 Ilya Zabrodsky 3.53   5.52    Belarus 4.40 11.25 3.53 7.49 4.66
16 Artyom Sermyazhko 3.34   5.55    Belarus 7.95 5.37 5.66 5.61 3.34
17 Ilya Tsiareshka 3.33   5.60    Belarus 6.01 3.33 6.78 5.69 5.09
18 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 3.74   5.75    Belarus 4.50 7.44 3.74 10.75 5.30
19 Dmitri Arterchuk 3.33   5.76    Belarus 3.59 13.44 9.89 3.33 3.79
20 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 3.92   5.84    Belarus 6.41 9.23 4.45 6.66 3.92
21 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 5.19   5.87    Belarus 5.88 6.54 5.19 10.09 5.19
22 Viachaslau Kazak 3.04   6.46    Belarus 6.41 3.04 6.21 7.68 6.77
23 Viktor Danilov 5.28   6.52    Belarus 5.44 5.28 5.57 8.55 9.63
24 Valentin Shum 5.38   6.55    Belarus 8.96 5.38 5.79 7.79 6.06
25 Hanna Panas (Анна Панас) 4.86   6.64    Belarus 7.03 6.60 6.30 7.99 4.86
26 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 4.51   6.80    Belarus 4.51 6.54 7.82 6.56 7.31
27 Vladislav Shoshin 6.21   6.94    Belarus 10.17 7.81 6.43 6.21 6.57
28 Roman Zhiglinskiy 5.37   7.17    Belarus 7.16 5.37 8.17 7.70 6.64
29 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 5.62   7.32    Belarus 5.62 7.81 6.69 DNF 7.45
30 Hleb Davidovich 5.27   7.59    Belarus 9.15 7.92 5.27 9.09 5.75
31 Timur Kapkin 5.97   7.69    Russia 8.12 5.97 8.49 7.30 7.64
32 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 6.01   7.86    Belarus 10.83 8.16 8.77 6.01 6.65
33 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 7.49   8.07    Belarus 7.77 9.06 7.49 8.03 8.41
34 Vasilina Kolas 3.53   8.17    Belarus 10.85 3.53 9.47 9.28 5.75
35 Andrey Kurochkin 4.22   8.32    Russia 9.73 4.22 7.54 11.73 7.69
36 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 4.83   8.41    Belarus 4.83 7.09 8.64 9.50 11.29
37 Valeria Zhurova 6.25   8.83    Belarus 8.04 6.25 8.81 9.63 9.85
38 Pavel Yefimenka 5.57   9.03    Belarus 5.57 8.28 11.36 DNF 7.46
39 Andrey Lukashevich 5.81   9.64    Belarus 11.43 5.81 10.53 9.30 9.10
40 Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк) 7.81   10.48    Belarus 9.08 10.50 11.86 12.56 7.81
41 Diana Murnik 6.42   10.87    Russia 11.75 11.17 10.88 10.56 6.42
42 Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский) 8.60   11.06    Belarus 21.31 8.60 10.95 9.78 12.46
43 Aleksandr Paliukhovich 6.47   11.49    Belarus 22.40 6.91 15.59 11.97 6.47
44 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 8.20   11.61    Belarus 12.09 8.20 13.22 10.05 12.69
45 Mikita Tsymuk (Никита Цымук) 10.47   11.78    Belarus 12.39 10.47 11.96 13.81 10.99
46 Egor Khovavko (Егор Ховавко) 5.98   11.95    Belarus DNF 16.56 9.68 9.61 5.98
47 Yahor Nautsevich (Егор Навцевич) 5.52   13.13    Belarus 12.02 5.52 12.68 14.70 14.69
48 Andrey Antonov (Андрей Антонов) 10.19   13.87    Russia 12.04 12.01 19.31 17.55 10.19
49 Anastasia Gubanova 9.33   14.87    Russia 18.05 17.24 9.33 10.24 17.14
50 Ivan Gnedko (Иван Гнедько) 13.22   16.00    Belarus 17.51 17.33 13.41 13.22 17.27
51 Aliaksei Tsitou 15.42   16.52    Belarus 15.42 20.43 16.08 17.28 16.20
52 Ivan Tjushkevich (Иван Тюшкевич) 19.34   29.73    Belarus 38.11 19.34 35.56 28.91 24.71
53 Arsen Yasin Sarigoz (Арсен Ясин Сарыгёз) 21.10   35.43    Belarus 51.56 30.15 24.59 21.10 53.34
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladislav Kaminskiy 2.22   2.66    Belarus 2.80 2.22 2.52 3.60 2.65
2 Anton Suzin 2.29   3.03    Belarus 2.73 3.68 2.89 3.47 2.29
3 Erzhan Dzhaumutbaev 2.54   3.18    Russia 3.15 2.54 4.09 3.67 2.72
4 Ilya Nazarov 2.83   3.29    Russia 2.91 2.83 4.04 4.13 2.93
5 Vadzim Smirnou 2.28   3.57    Belarus 2.81 3.96 3.95 4.22 2.28
6 Nikita Loika 2.69   3.59    Belarus 3.54 2.69 3.66 4.11 3.58
7 Aleksandr Beznogov 2.24   3.91    Russia 4.00 4.74 6.45 2.99 2.24
8 Pavel Yushkevich 2.09   3.93    Belarus 4.16 3.86 4.11 3.83 2.09
9 Bogdan Dovbysh 2.68   4.16    Belarus 3.31 3.61 6.01 5.57 2.68
10 Oleg Sechko 3.47   4.27    Belarus 4.73 3.47 4.53 7.37 3.55
11 Arseniy Yotsyus 2.84   4.87    Russia 4.39 2.84 6.33 5.24 4.98
12 Nikita Starodubov 4.30   6.11    Belarus 7.58 4.30 5.50 7.39 5.45
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladislav Kaminskiy 35.60   38.60   NR  Belarus 35.60 37.97 37.45 1:11.50 40.39
2 Oleg Sechko 34.47   38.85    Belarus 35.86 36.92 34.47 43.76 44.15
3 Pavel Yushkevich 38.09   39.43    Belarus 39.17 44.69 40.76 38.37 38.09
4 Ilya Nazarov 35.79   42.69    Russia 44.29 35.79 40.98 45.91 42.80
5 Nikita Starodubov 43.40   46.03    Belarus 45.67 54.01 48.17 44.24 43.40
6 Ilya Zabrodsky 36.15   46.11    Belarus 48.10 52.04 48.66 36.15 41.57
7 Artyom Sermyazhko 46.03   46.59    Belarus 46.53 48.36 46.03 46.31 46.94
8 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 41.10   49.89    Belarus 42.92 56.73 41.10 55.42 51.32
9 Dmitri Arterchuk 43.89   51.28    Belarus 52.84 53.93 43.89 49.24 51.75
10 Nikita Loika 44.64   51.28    Belarus 49.04 49.85 56.80 54.94 44.64
11 Ilya Tsiareshka 48.27   51.93    Belarus 51.95 1:03.32 48.27 49.34 54.51
12 Vadzim Smirnou 44.46   53.06    Belarus 1:03.28 44.46 45.05 1:00.71 53.41
13 Aleksandr Beznogov 53.62   55.51    Russia 54.68 56.96 54.90 1:03.29 53.62
14 Anton Suzin 54.30   56.45    Belarus 55.87 58.00 55.71 57.78 54.30
15 Bogdan Dovbysh 58.13   1:05.50    Belarus 1:20.40 1:02.42 1:06.50 1:07.58 58.13
16 Danila Dubovik 1:01.12   1:06.81    Belarus 1:01.12 1:06.00 1:14.78 1:06.91 1:07.53
17 Viktor Danilov 1:00.18   1:06.95    Belarus DNF 1:06.92 1:09.53 1:04.41 1:00.18
18 Arseniy Yotsyus 1:03.33   1:09.11    Russia 1:03.33 1:09.61 1:09.80 1:23.85 1:07.92
19 Vladislav Shoshin 1:03.78   1:14.15    Belarus 1:03.78 1:23.52 1:49.26 1:07.71 1:11.23
20 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 1:14.33   1:22.64    Belarus 1:22.35 1:47.96 1:15.36 1:30.22 1:14.33
21 Anastasia Gubanova 1:20.97   1:31.83    Russia 1:32.43 1:20.97 1:34.94 1:40.86 1:28.11
22 Vasilina Kolas 1:33.73      Belarus 1:33.73 1:37.45
23 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 1:38.02      Belarus 1:54.51 1:38.02
24 Hleb Davidovich 1:46.56      Belarus 1:53.46 1:46.56
25 Diana Murnik 2:01.16      Russia 2:01.16 2:16.98
26 Pavel Yefimenka 2:02.92      Belarus 2:31.50 2:02.92
27 Egor Khovavko (Егор Ховавко) 2:16.99      Belarus 2:16.99 2:27.80
28 Yahor Nautsevich (Егор Навцевич) 2:23.69      Belarus 2:23.69 2:55.26
29 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 3:12.68      Belarus 3:12.68 3:26.39
30 Aliaksei Tsitou DNF      Belarus DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oleg Sechko 35.55   38.58   NR  Belarus 41.42 35.78 DNF 35.55 38.54
2 Ilya Nazarov 38.30   40.45    Russia 48.63 41.59 38.30 39.61 40.16
3 Pavel Yushkevich 32.26   NR 40.84    Belarus 35.51 41.15 32.26 53.15 45.87
4 Nikita Starodubov 34.32   40.99    Belarus 40.51 48.98 34.32 39.06 43.40
5 Ilya Zabrodsky 37.58   41.23    Belarus 46.45 41.81 39.92 41.96 37.58
6 Vladislav Kaminskiy 34.78   41.44    Belarus 43.06 40.19 48.20 34.78 41.07
7 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 42.93   46.51    Belarus 49.27 47.09 43.17 42.93 52.26
8 Artyom Sermyazhko 40.87   47.26    Belarus 47.56 51.08 40.87 43.22 51.00
9 Dmitri Arterchuk 45.74   51.51    Belarus 53.99 45.74 46.95 53.60 56.54
10 Ilya Tsiareshka 47.32   52.77    Belarus 51.73 54.06 47.32 52.53 54.92
11 Nikita Loika 44.55   52.98    Belarus 49.16 54.33 55.46 44.55 1:00.14
12 Vadzim Smirnou 49.47   57.73    Belarus 1:07.97 49.47 1:02.63 56.12 54.45
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oleg Sechko 1:14.26   1:20.50    Belarus 1:28.72 1:37.64 1:14.36 1:14.26 1:18.42
2 Ilya Nazarov 1:15.71   1:22.16    Russia 1:37.82 1:24.36 1:19.94 1:15.71 1:22.19
3 Vladislav Kaminskiy 1:20.64   1:24.36    Belarus 1:38.00 1:24.98 1:20.64 1:26.09 1:22.02
4 Vitaliy Sheshko 1:20.78   1:25.05    Belarus 1:22.67 1:20.78 1:37.71 1:29.98 1:22.49
5 Pavel Yushkevich 1:20.28   1:28.88    Belarus 1:30.44 1:31.68 1:28.76 1:20.28 1:27.44
6 Nikita Loika 1:32.80   1:37.50    Belarus 1:39.40 1:39.87 1:32.80 1:45.73 1:33.22
7 Artyom Sermyazhko 1:24.77   1:38.30    Belarus 1:30.34 1:24.77 2:10.76 1:34.05 1:50.51
8 Dmitri Arterchuk 1:36.06   1:41.18    Belarus 1:37.50 1:36.06 1:42.23 1:43.82 1:50.31
9 Bogdan Dovbysh 1:41.57   1:45.47    Belarus 1:50.80 1:43.09 1:55.99 1:42.53 1:41.57
10 Vladislav Shoshin 2:03.16   2:08.78    Belarus 2:13.08 2:03.16 2:05.39 2:07.88 2:19.40
11 Ilya Tsiareshka 1:53.15   2:08.95    Belarus 2:16.32 2:10.64 2:13.80 1:53.15 2:02.42
12 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 1:59.77   2:10.95    Belarus 2:02.82 1:59.77 2:06.92 2:26.26 2:23.12
13 Viktor Danilov 1:58.82   2:14.57    Belarus 2:18.70 1:58.82 2:07.75 2:17.26 2:27.00
14 Arseniy Yotsyus 2:33.03   2:40.08    Russia 2:33.03 2:49.34 2:34.62 2:36.27 3:01.24
15 Konstantin Solovyev 2:29.26   2:43.33    Russia 2:32.46 7:42.76 3:03.07 2:34.45 2:29.26
16 Roman Strakhov 1:57.06   2:56.23    Russia 1:57.06 3:01.90 3:08.13 2:38.67 DNS
17 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 3:30.91      Belarus 3:30.91 4:01.60
18 Diana Murnik 3:49.75      Russia 4:05.73 3:49.75
19 Andrey Kurochkin 7:55.38      Russia 7:55.38 DNF
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladislav Kaminskiy 2:29.57   2:41.84    Belarus 3:02.68 2:33.26 2:29.57
2 Pavel Yushkevich 2:40.10   2:46.24    Belarus 2:40.10 2:45.26 2:53.37
3 Roman Strakhov 3:53.04   4:00.60    Russia 4:12.68 3:56.08 3:53.04
4 Artyom Sermyazhko 3:36.21   DNF    Belarus 3:39.98 DNF 3:36.21
5 Vladislav Shoshin 5:25.22      Belarus 5:25.22
6 Diana Murnik 7:44.77      Russia 7:44.77
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Pavel Yushkevich 3:28.04   3:33.68    Belarus 3:34.48 3:38.51 3:28.04
2 Vladislav Kaminskiy 3:47.53   3:51.35    Belarus 3:47.53 3:56.92 3:49.60
3 Vitaliy Sheshko 4:14.42   4:24.26    Belarus 4:14.42 4:37.23 4:21.12
4 Vladislav Shoshin 8:30.72      Belarus 8:30.72
5 Diana Murnik DNF      Russia DNF
5 Ilya Nazarov DNF      Russia DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roman Strakhov 42.02   DNF    Russia 42.02 DNF DNF
2 Vladimir Sergeev 1:00.41   DNF    Russia DNF 1:00.41 DNF
3 Nikita Loika 1:58.59   DNF    Belarus DNF 1:58.59 DNF
4 Dmitri Arterchuk 2:11.97   DNF    Belarus DNF 2:17.84 2:11.97
5 Bogdan Dovbysh 3:53.96   DNF    Belarus DNF 3:53.96 DNF
6 Viktor Danilov 4:38.92   DNF    Belarus 4:38.92 7:09.06 DNF
7 Dmitry Komar (Дмитрий Комар) 6:41.26   DNF    Belarus DNF 6:41.26 DNF
8 Diana Murnik DNF   DNF    Russia DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Konstantin Solovyev 32      Russia 32
2 Ilya Nazarov 33      Russia 33
3 Nikita Loika 34      Belarus 34
4 Aleksandr Beznogov 35      Russia 35
4 Anton Suzin 35      Belarus 35
4 Ivan Terekh 35      Belarus 35
7 Pavel Yushkevich 36      Belarus 36
8 Vladislav Kaminskiy 38      Belarus 38
9 Viktor Danilov 40      Belarus 40
10 Dmitri Arterchuk 42      Belarus 42
11 Anastasia Gubanova 46      Russia 46
11 Diana Murnik 46      Russia 46
13 Oleg Sechko 48      Belarus 48
14 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 50      Belarus 50
14 Vadzim Smirnou 50      Belarus 50
16 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 52      Belarus 52
17 Artyom Sermyazhko DNF      Belarus DNF
17 Danila Dubovik DNF      Belarus DNF
17 Darii Caireac (Дарий Кайряк) DNF      Belarus DNF
17 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) DNF      Belarus DNF
17 Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк) DNF      Belarus DNF
17 Ilya Tsiareshka DNF      Belarus DNF
17 Ilya Zabrodsky DNF      Belarus DNF
17 Vasilina Kolas DNF      Belarus DNF
17 Vladislav Shoshin DNF      Belarus DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vitaliy Sheshko 12.46   13.68    Belarus 12.46 14.54 14.26 13.96 12.82
2 Pavel Yushkevich 12.80   14.18    Belarus 12.80 12.84 16.46 17.15 13.25
3 Vladislav Kaminskiy 12.82   15.02    Belarus 12.82 15.47 16.58 13.01 18.75
4 Ilya Nazarov 15.79   18.87    Russia 22.01 20.53 19.77 16.30 15.79
5 Oleg Sechko 14.11   19.22    Belarus 14.11 21.64 21.19 18.48 18.00
6 Vadzim Smirnou 16.18   19.30    Belarus 16.18 19.59 22.23 18.29 20.01
7 Ilya Zabrodsky 15.48   19.37    Belarus 16.72 15.48 19.28 24.39 22.10
8 Anton Suzin 16.52   19.38    Belarus 25.69 16.52 16.70 21.00 20.44
9 Dmitri Arterchuk 16.40   20.36    Belarus 20.32 22.85 21.25 19.50 16.40
10 Nikita Starodubov 17.70   21.60    Belarus 21.36 29.90 21.36 22.09 17.70
11 Viachaslau Kazak 20.01   22.41    Belarus 27.46 20.92 20.01 21.78 24.54
12 Danila Dubovik 22.05   23.58    Belarus 22.05 23.71 24.05 22.99 34.73
13 Nikita Loika 21.13   23.79    Belarus 25.31 22.60 21.13 25.72 23.46
14 Ivan Terekh 20.40   24.82    Belarus 28.75 20.40 23.19 25.19 26.08
15 Bogdan Dovbysh 22.79   26.23    Belarus 24.55 24.42 29.73 22.79 30.18
16 Aleksandr Beznogov 22.00   26.42    Russia 24.98 29.15 27.44 26.85 22.00
17 Stanislau Smolski 26.27   27.73    Belarus 29.47 26.42 29.14 26.27 27.62
18 Artyom Sermyazhko 22.37   29.85    Belarus 32.60 32.07 29.93 27.56 22.37
19 Viktor Danilov 28.13   32.17    Belarus 32.26 37.35 31.59 32.66 28.13
20 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 27.12   32.45    Belarus 30.20 30.10 37.04 38.22 27.12
21 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 26.28   34.78    Belarus 26.28 32.04 DNF 28.28 44.01
22 Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий) 29.75   35.63    Belarus 29.75 31.49 39.40 37.94 37.46
23 Vladislav Shoshin 30.21   37.11    Belarus 34.86 43.96 33.64 42.84 30.21
24 Ilya Tsiareshka 33.48   37.63    Belarus 40.85 37.15 40.58 35.17 33.48
25 Anastasia Gubanova 36.65   38.48    Russia 36.65 38.64 38.42 38.38 39.14
26 Aleksandr Paliukhovich 38.78   39.91    Belarus 39.52 43.66 39.02 41.18 38.78
27 Roman Zhiglinskiy 35.96   40.32    Belarus 42.20 41.19 37.58 35.96 DNF
28 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 32.34   42.45    Belarus 32.34 47.52 1:04.48 36.98 42.84
29 Arseniy Yotsyus 33.60   43.23    Russia 44.56 33.60 48.43 49.07 36.70
30 Ilya Matsuev (Илья Мацуев) 29.13   43.97    Belarus DNF 40.62 34.69 29.13 56.60
31 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 39.36   45.83    Belarus 49.25 1:10.72 46.67 39.36 41.57
32 Andrey Kurochkin 44.60   49.34    Russia 47.52 44.60 1:03.28 49.72 50.78
33 Roman Strakhov 52.74   55.42    Russia 54.69 52.74 58.09 1:03.56 53.48
34 Egor Khovavko (Егор Ховавко) 44.37   58.88    Belarus 1:05.08 44.37 1:11.11 45.99 1:05.56
35 Daniil Melnikov (Даниил Мельников) 54.67   59.29    Belarus 1:25.61 54.67 58.06 58.69 1:01.13
36 Valentina Solovyova 1:04.36      Russia 1:16.09 1:04.36
37 Diana Murnik 1:05.19      Russia 1:05.19 1:26.90
38 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 1:08.68      Belarus 1:09.45 1:08.68
39 Timur Kapkin 1:12.37      Russia 1:25.81 1:12.37
40 Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк) 1:21.88      Belarus 2:01.44 1:21.88
41 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 1:37.83      Belarus 2:13.58 1:37.83
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vitaliy Sheshko 12.58   13.67   NR  Belarus 14.85 12.58 DNF 13.04 13.11
2 Pavel Yushkevich 13.81   14.75    Belarus 14.90 14.97 13.81 19.84 14.38
3 Vladislav Kaminskiy 13.35   15.46    Belarus 14.72 14.88 17.12 13.35 16.78
4 Ilya Nazarov 15.49   17.28    Russia 17.48 15.49 18.09 16.28 23.39
5 Vadzim Smirnou 16.71   20.35    Belarus 16.71 20.11 20.55 20.40 23.07
6 Oleg Sechko 16.08   20.89    Belarus 17.63 16.08 27.25 23.65 21.38
7 Danila Dubovik 20.75   23.08    Belarus 27.90 20.75 21.01 25.64 22.60
8 Nikita Starodubov 18.86   23.09    Belarus 23.81 22.19 23.27 18.86 24.87
9 Anton Suzin 19.79   24.12    Belarus 21.91 26.33 19.79 24.39 26.07
10 Dmitri Arterchuk 20.74   24.84    Belarus 23.77 28.33 22.43 20.74 36.07
11 Viachaslau Kazak 23.44   25.53    Belarus 23.44 24.49 31.51 25.50 26.60
12 Ilya Zabrodsky 20.90   26.66    Belarus 25.13 20.90 DNF 22.31 32.54
  3x3x3 With Feet   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bogdan Dovbysh 47.10   55.51    Belarus 1:06.24 52.53 57.73 47.10 56.27
2 Ilya Nazarov 46.96   58.35    Russia 1:06.60 1:00.33 1:00.29 46.96 54.44
3 Nikita Loika 45.49   NR 1:10.80    Belarus DNF 1:16.46 1:13.70 45.49 1:02.23
4 Viktor Danilov 1:08.56   1:26.60    Belarus 1:36.46 1:45.18 1:16.33 1:27.00 1:08.56
5 Anton Suzin 1:49.37   1:52.90    Belarus 1:52.57 DNF 1:51.82 1:49.37 1:54.30
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ilya Tsiareshka 5.00   5.89   NR  Belarus 5.50 5.00 6.57 5.81 6.37
2 Konstantin Solovyev 6.89   8.18    Russia 6.89 9.45 7.85 10.42 7.24
3 Nikita Loika 7.83   8.79    Belarus 11.34 8.47 8.66 9.23 7.83
4 Ilya Nazarov 8.45   10.21    Russia 11.65 8.45 9.61 9.90 11.13
5 Andrey Kurochkin 11.52   14.19    Russia 15.40 14.61 12.70 15.27 11.52
6 Pavel Yushkevich 12.39   14.46    Belarus 14.57 14.45 12.39 DNF 14.36
7 Vasilina Kolas 14.23   16.79    Belarus 18.18 17.82 14.23 20.12 14.38
8 Dmitri Arterchuk 13.64   18.97    Belarus DNF 21.15 17.93 17.84 13.64
9 Arseniy Yotsyus 18.00   28.07    Russia 22.99 DNF 22.89 38.33 18.00
10 Anastasia Gubanova 20.51   29.05    Russia 1:12.56 28.81 20.51 34.55 23.78
11 Diana Murnik 22.47   30.09    Russia 29.62 32.51 22.47 34.31 28.14
12 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 30.33   35.97    Belarus 38.66 54.07 30.33 37.03 32.22
13 Valentina Solovyova 24.96   37.53    Russia 30.58 25.72 DNF 56.28 24.96
14 Danila Dubovik 32.17   39.46    Belarus 46.50 33.66 38.23 46.89 32.17
15 Anton Suzin 30.59   42.79    Belarus 31.44 31.10 DNF 30.59 1:05.84
16 Roman Strakhov 28.76   46.72    Russia 55.34 DNF 42.02 42.80 28.76
17 Timur Kapkin 36.56   1:03.46    Russia 59.56 36.56 DNF 55.69 1:15.13
18 Andrey Lukashevich 12.22   DNF    Belarus 13.04 DNF 15.17 DNF 12.22
19 Bogdan Dovbysh 14.16   DNF    Belarus DNF 17.36 DNF DNF 14.16
20 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 1:18.05      Belarus DNF 1:18.05
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oleg Sechko 59.77   1:08.51    Belarus 1:11.29 1:10.45 1:07.52 1:07.55 59.77
2 Vladislav Shoshin 1:08.98   1:11.37    Belarus 1:11.50 1:08.98 1:11.55 1:17.36 1:11.05
3 Ilya Nazarov 1:02.36   1:12.44    Russia 1:24.76 1:16.97 1:10.87 1:09.47 1:02.36
4 Aleksandr Beznogov 1:19.82   1:26.11    Russia 1:28.91 1:19.82 1:24.97 1:49.22 1:24.44
5 Ivan Terekh 1:17.78   1:27.11    Belarus 1:28.67 1:17.78 1:23.55 1:29.11 1:36.49
6 Dmitri Arterchuk 1:12.94   1:29.73    Belarus 1:33.37 1:28.25 1:34.16 1:27.58 1:12.94
7 Nikita Starodubov 1:11.30   1:36.06    Belarus 1:43.34 1:11.30 1:58.81 1:38.31 1:26.52
8 Arseniy Yotsyus 1:47.09   2:09.57    Russia 2:11.47 1:47.09 2:29.15 2:14.23 2:03.02
9 Timur Kapkin 3:36.09      Russia 4:09.74 3:36.09
10 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 3:43.55      Belarus 3:43.55 3:53.10
11 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 3:53.70      Belarus 4:13.47 3:53.70
12 Pavel Yefimenka 3:59.55      Belarus 4:21.71 3:59.55
13 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 4:25.84      Belarus 4:25.84 5:07.17
14 Diana Murnik 5:00.70      Russia 6:02.95 5:00.70
15 Valeria Zhurova 5:07.99      Belarus 6:17.84 5:07.99
16 Roman Strakhov DNF      Russia DNF DNS
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ilya Nazarov 2.77   3.19    Russia 3.06 3.21 3.30 5.20 2.77
2 Aleksandr Beznogov 3.78   4.12    Russia 3.99 3.78 3.83 4.93 4.54
3 Ivan Terekh 3.41   4.59    Belarus 5.30 3.96 4.51 3.41 6.85
4 Arseniy Yotsyus 4.14   4.79    Russia 4.39 5.65 6.01 4.14 4.33
5 Vasilina Kolas 4.61   5.19    Belarus 5.58 4.61 6.03 4.84 5.14
6 Bogdan Dovbysh 3.71   5.37    Belarus 5.99 3.71 3.87 9.06 6.26
7 Konstantin Solovyev 5.68   5.95    Russia 5.96 6.12 5.76 6.52 5.68
8 Dmitri Arterchuk 3.22   6.04    Belarus 5.96 3.22 5.72 12.39 6.45
9 Vadzim Smirnou 5.07   6.32    Belarus 5.51 7.21 6.25 5.07 7.19
10 Anton Suzin 4.47   7.28    Belarus 8.37 7.71 4.47 6.91 7.23
11 Hanna Panas (Анна Панас) 6.66   8.40    Belarus 7.19 6.96 6.66 11.04 12.10
12 Viachaslau Kazak 6.71   8.64    Belarus 6.83 6.71 13.85 7.94 11.15
13 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 6.26   8.73    Belarus 6.26 8.97 9.23 7.98 10.25
14 Valentin Shum 7.91   8.91    Belarus 7.91 9.26 9.17 8.30 12.40
15 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 6.62   9.21    Belarus 11.26 6.62 7.45 12.19 8.93
16 Stanislau Smolski 7.01   9.58    Belarus 13.20 8.28 7.01 16.61 7.25
17 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 7.34   9.59    Belarus 11.46 8.28 11.89 9.02 7.34
18 Danila Dubovik 8.04   10.09    Belarus 8.04 10.99 12.19 9.47 9.81
19 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 8.09   10.12    Belarus 10.92 10.90 8.09 16.52 8.55
20 Roman Zhiglinskiy 10.15   10.69    Belarus 10.53 10.70 15.71 10.85 10.15
21 Valeria Zhurova 9.00   10.77    Belarus 10.90 10.80 11.10 9.00 10.60
22 Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский) 8.94   10.89    Belarus 8.94 12.66 12.35 11.15 9.16
23 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 7.85   11.65    Belarus 11.94 15.35 12.41 10.60 7.85
24 Valentina Solovyova 8.27   11.84    Russia 8.27 9.45 13.08 12.99 DNF
25 Andrey Lukashevich 8.29   11.87    Belarus 13.50 8.29 13.55 8.56 DNF
26 Timur Kapkin 10.60   12.09    Russia 11.07 10.60 13.73 11.46 17.90
27 Oleg Sechko 8.52   12.16    Belarus 14.28 11.92 10.27 16.05 8.52
28 Margarita Strezh (Маргарита Стреж) 9.21   12.25    Belarus 12.01 9.21 12.02 13.26 12.73
29 Pavel Yefimenka 8.65   12.42    Belarus 15.19 9.84 8.65 15.82 12.22
30 Andrey Kurochkin 10.25   12.58    Russia 13.09 12.97 11.69 22.21 10.25
31 Maksim Toustsikau (Максим Толстиков) 10.67   13.02    Belarus 10.67 13.48 14.50 16.38 11.09
32 Ilya Tsiareshka 10.59   13.11    Belarus 10.59 11.15 27.29 12.67 15.51
33 Artyom Sermyazhko 5.61   13.99    Belarus 22.02 13.49 5.61 12.34 16.14
34 Daniil Saltykou 9.10   14.13    Belarus 16.19 9.95 16.26 9.10 17.08
35 Anastasia Gubanova 10.33   14.20    Russia 17.24 15.70 10.33 15.92 10.97
36 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 4.95   15.84    Belarus 19.68 16.28 21.73 11.56 4.95
37 Diana Murnik 11.44   16.62    Russia 11.44 17.77 16.96 15.14 DNF
38 Hleb Davidovich 12.86   16.90    Belarus 20.81 14.52 18.00 18.18 12.86
39 Ivan Gnedko (Иван Гнедько) 7.25   17.93    Belarus DNF 15.33 19.62 18.85 7.25
40 Andrey Antonov (Андрей Антонов) 10.42   17.95    Russia 16.52 21.50 15.84 10.42 24.10
41 Arsen Yasin Sarigoz (Арсен Ясин Сарыгёз) 12.84   19.49    Belarus 12.84 20.78 18.66 19.03 26.76
42 Vsevolod Solovyov (Всеволод Соловьёв) 17.60   25.89    Russia 17.60 25.44 27.48 30.41 24.75
43 Vadim Lebedovich (Вадим Лебедович) 19.15   30.98    Belarus DNF 27.44 42.74 22.77 19.15
44 Mikita Tsymuk (Никита Цымук) 18.26   37.74    Belarus 45.94 57.69 47.96 19.32 18.26
45 Dzmitry Melesh 9.36   DNF    Belarus 11.30 13.70 DNF DNF 9.36
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ilya Nazarov 2.69   2.84   NR  Russia 3.03 2.69 4.94 2.72 2.76
2 Ivan Terekh 2.57   4.53    Belarus 4.18 2.57 DNF 4.83 4.59
3 Arseniy Yotsyus 3.31   4.84    Russia 3.96 3.31 7.16 8.42 3.41
4 Bogdan Dovbysh 4.97   5.57    Belarus 5.79 5.61 5.83 5.31 4.97
5 Dmitri Arterchuk 3.69   5.75    Belarus 5.25 5.93 6.61 6.07 3.69
6 Vadzim Smirnou 4.83   5.95    Belarus 4.83 5.05 8.17 6.60 6.19
7 Aleksandr Beznogov 2.53   6.02    Russia 6.73 7.36 6.19 5.14 2.53
8 Vasilina Kolas 4.80   6.19    Belarus 11.45 4.80 7.01 5.83 5.73
9 Anton Suzin 4.24   6.57    Belarus 5.85 4.24 8.81 8.80 5.05
10 Hanna Panas (Анна Панас) 5.05   6.95    Belarus 6.45 5.05 8.77 8.12 6.29
11 Konstantin Solovyev 4.49   7.14    Russia 9.09 4.49 DNF 6.16 6.16
12 Viachaslau Kazak 7.99   11.18    Belarus 19.39 7.99 11.55 10.59 11.39
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vadzim Smirnou 3.77   4.12    Belarus 3.77 4.18 4.12 4.07 4.44
2 Konstantin Solovyev 3.84   4.61    Russia 3.84 5.63 5.03 4.60 4.19
3 Ilya Nazarov 3.72   4.74    Russia 4.74 3.72 4.64 4.83 7.22
4 Danila Dubovik 2.03   NR 5.44    Belarus 2.03 6.86 6.88 4.41 5.04
5 Aleksandr Beznogov 3.54   5.52    Russia 3.54 6.02 5.92 4.62 6.91
6 Stanislau Smolski 5.80   6.39    Belarus 5.80 7.17 5.80 16.63 6.20
7 Anton Suzin 4.50   6.64    Belarus 6.87 10.23 7.66 5.38 4.50
8 Aleksandr Paliukhovich 5.54   7.62    Belarus 5.54 7.68 9.15 8.21 6.96
9 Arseniy Yotsyus 7.04   7.93    Russia 7.04 9.41 7.13 8.27 8.39
10 Vladislav Shoshin 6.80   8.23    Belarus 14.41 7.24 7.83 9.61 6.80
11 Pavel Yushkevich 6.07   8.58    Belarus 8.80 10.48 14.93 6.46 6.07
12 Valentin Shum 8.76   9.27    Belarus 11.31 10.09 8.76 8.81 8.92
13 Vladislav Kaminskiy 7.11   9.37    Belarus 9.30 15.89 10.73 8.08 7.11
14 Darii Caireac (Дарий Кайряк) 8.61   10.18    Belarus 11.33 15.30 10.04 8.61 9.17
15 Dmitri Arterchuk 4.16   10.26    Belarus DNF 7.86 11.31 11.60 4.16
16 Valentina Solovyova 7.62   10.52    Russia 10.16 7.62 16.10 10.38 11.01
17 Roman Zhiglinskiy 9.44   11.15    Belarus 11.57 9.44 15.36 10.47 11.42
18 Pavel Kazarenko (Павел Казаренко) 7.32   11.37    Belarus 10.11 13.62 13.50 7.32 10.49
19 Platon Dranchuk (Платон Дранчук) 6.37   11.50    Belarus 6.37 9.84 13.38 11.27 14.38
20 Ilya Tsiareshka 10.56   11.71    Belarus 12.93 12.46 10.56 11.63 11.03
21 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 9.08   12.08    Belarus 9.08 16.05 13.86 12.27 10.12
22 Vasilina Kolas 9.65   12.64    Belarus 12.74 12.41 12.77 9.65 DNF
23 Oleg Sechko 10.23   13.27    Belarus 15.64 14.02 10.23 11.29 14.49
24 Miraslau Volkau (Мирослав Волков) 10.95   14.19    Belarus 17.48 12.57 DNF 12.53 10.95
25 Hleb Davidovich 12.83   14.44    Belarus 16.83 14.65 12.83 13.92 14.76
26 Viachaslau Kazak 12.02   14.53    Belarus 12.02 13.43 17.12 13.03 17.86
27 Valeria Zhurova 12.75   15.12    Belarus 13.19 16.77 15.41 12.75 21.62
28 Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко) 12.73   15.91    Belarus 43.42 13.85 14.36 19.52 12.73
29 Anastasia Gubanova 9.26   17.54    Russia 11.20 30.23 11.19 9.26 DNF
30 Yahor Nautsevich (Егор Навцевич) 13.56   18.74    Belarus 13.64 13.56 23.81 DNF 18.76
31 Diana Murnik 15.92   19.74    Russia 20.68 15.92 17.87 20.66 25.82
32 Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский) 19.33   25.07    Belarus 26.57 24.42 28.58 19.33 24.22
33 Aliaksei Tsitou 26.66   33.43    Belarus 34.21 1:38.71 26.66 26.94 39.15
34 Timur Kapkin 10.58   1:36.77    Russia 10.58 11.31 DNF 4:26.56 12.44
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ilya Nazarov 3.27   3.98    Russia 3.64 3.27 4.30 4.01 7.07
2 Aleksandr Beznogov 3.02   4.61    Russia 3.02 3.12 6.84 5.23 5.48
3 Vadzim Smirnou 3.74   5.01    Belarus 6.17 4.41 3.74 4.45 DNF
4 Danila Dubovik 3.99   5.28    Belarus 8.46 4.94 3.99 6.21 4.70
5 Konstantin Solovyev 5.09   6.44    Russia 8.50 5.42 7.34 6.56 5.09
6 Stanislau Smolski 5.18   7.85    Belarus 7.48 9.34 7.80 8.27 5.18
7 Anton Suzin 4.96   8.21    Belarus 9.50 4.96 7.65 7.48 9.75
8 Vladislav Shoshin 5.05   8.31    Belarus DNF 5.94 10.63 8.35 5.05
9 Arseniy Yotsyus 4.90   8.94    Russia 9.11 4.90 10.31 8.37 9.35
10 Valentin Shum 6.52   9.28    Belarus 11.06 7.54 6.52 10.16 10.13
11 Aleksandr Paliukhovich 8.40   9.56    Belarus 10.09 8.75 9.85 DNF 8.40
12 Pavel Yushkevich 7.82   10.04    Belarus 12.29 8.72 17.00 9.12 7.82
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ilya Nazarov 10.94   11.93    Russia 11.66 10.94 12.27 14.96 11.86
2 Vitaliy Sheshko 13.04   21.21    Belarus 20.72 13.04 21.66 21.25 22.86
3 Konstantin Solovyev 17.74   22.03    Russia 24.34 33.14 17.74 23.33 18.43
4 Vadzim Smirnou 22.98   27.36    Belarus 30.28 25.59 31.54 22.98 26.22
5 Yahor Lahunovich (Егор Лагунович) 21.97   32.93    Belarus 59.49 21.97 31.96 29.47 37.35
6 Dmitri Arterchuk 32.33   35.05    Belarus 32.67 58.41 37.93 32.33 34.54
7 Vladislav Kaminskiy 20.82   35.70    Belarus 36.12 36.04 20.82 34.93 42.95
8 Arseniy Yotsyus 31.32   38.20    Russia 47.20 31.32 32.92 52.11 34.47
9 Valentin Shum 35.64   41.69    Belarus 35.64 DNF 40.81 36.91 47.36
10 Vasilina Kolas 44.97   53.86    Belarus 50.66 44.97 1:04.59 46.34 1:28.53
11 Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич) 46.76   56.04    Belarus 47.14 46.76 57.01 1:03.97 1:21.39
12 Diana Murnik 1:44.75      Russia DNF 1:44.75
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roman Strakhov 3:14.05      Russia 3:14.05 DNF DNF
2 Vladimir Sergeev DNF      Russia DNF DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roman Strakhov 4:36.08      Russia 4:36.08 DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bogdan Dovbysh 2/2 13:21      Belarus 2/2 13:21
2 Dmitri Arterchuk 3/4 30:42      Belarus 3/4 30:42
3 Diana Murnik DNF      Russia DNF
3 Viktor Danilov DNF      Belarus DNF
3 Vladimir Sergeev DNF      Russia DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U' B2 U2 L2 U' F2 U' R2 B2 D2 R2 F' D L' F' R' D L2 R2 D' F'
A #2 U2 F' B' D' L2 U' R' B2 L D' L2 D' R2 U L2 F2 D L2 U
A #3 L2 R2 B2 U2 L' D2 R B F R' F2 D' F' L' D' B' R2 U2
A #4 D R2 D R2 B2 U2 B2 U L2 F2 D' F' U' F2 R2 U2 L' U' R B U
A #5 L' D' F U D2 R2 F' L F B D F2 U F2 U' R2 U L2 D' L2
A Ex#1 B2 L2 D2 F2 L2 F2 D' R2 D2 R' U' L' R2 U' R' F L B2 D'
A Ex#2 R2 D R' D B2 R L' U' L' D2 R2 L2 F L2 F2 B L2 B' D2 R2
B #1 U2 B' R2 U' R' L2 D R B2 L' U R2 B2 U2 D L2 D' L2 B2 U'
B #2 B2 L F2 D2 U2 F2 D2 L F2 L' B D' L B' L2 B L' F' D' R'
B #3 L2 D2 B U2 F D2 B' L2 B2 R2 F D' L' B2 R' D' U' B D2 F L'
B #4 F' U2 R2 B2 F U2 F2 L2 R2 U B U' F D L D R'
B #5 L U' B D L2 D B2 R L' D' F2 R2 B L2 D2 F' D2 B2 L2 U2
B Ex#1 L2 D2 F L2 B R2 D2 U2 R2 B R2 D' B' L2 U' F2 L' F2 U2 F
B Ex#2 U B D F' D' R' U' R U F L2 D R2 B2 L2 F2 R2 U F2 D
C #1 L2 U2 L2 F2 R2 U2 R2 U L2 D R' F2 L2 R U' L2 B R2 F' R
C #2 L2 D2 R2 U L2 B2 L2 U' B' D2 L' B D F' D2 F U2 L F'
C #3 L R U2 R F2 U2 R' U2 R2 F2 D' U F' L2 U R F U B U2
C #4 D2 B2 F2 U' L2 D L2 B2 L' R' F' R' F2 D' U' F R' D B
C #5 L B2 R2 D2 F2 U2 R2 D2 R B2 R' D B U L' U L2 B' U F' D'
C Ex#1 U' F2 U' D2 R U' R' B L' F U2 F2 R2 B' R2 D2 R2 L2
C Ex#2 D' U2 B2 L2 D L2 U2 R B L B L2 F2 U' F L R' B2
D #1 D' L' B2 L U' F' L' D' R2 F2 R' F2 L' B2 L' F2 D2 R2 B2
D #2 F2 R F' B R F2 D2 F2 B' R' D2 L2 F2 R2 L2 D F2 U'
D #3 U2 L2 F R2 U2 B' L2 F' D2 U' R' D F' D L' B' D R U2 B2
D #4 R B2 D' B' D' L2 F D' L D R' D2 F2 U2 D2 F R2 F U2
D #5 F2 R2 B L2 B' L2 R2 F L2 R' B' D' R D2 F' L' D B U2
D Ex#1 D' L2 U R2 U' L2 D B2 R U F' R F' R2 D2 B2 L' D U2
D Ex#2 U' B2 U L2 D' L2 U2 B2 R2 B2 F R B' D2 L' U' B F' U R
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 F2 L2 D L2 D2 R2 D R2 F2 U' R D' F D B' R' D' U' F2 D'
A #2 R2 B F2 L2 B2 D2 F' R2 U2 F L2 U R B D R U L D' B' U2
A #3 B2 U2 L2 B' L2 B' R2 B' L2 B' D' R F R2 U L R2 U2 B' R2
A #4 R2 U D B R D' R2 U2 D' B2 U2 L2 F2 B' U2 R2 F U2 B' U2
A #5 U2 R' F D L2 F L2 U' L F2 U B2 U2 R2 U2 R2 F2 D' L2 D
A Ex#1 U L U' R2 L' D L2 F' R B R B2 L U2 B2 L' U2 L2
A Ex#2 L U2 F' U' B' L2 D' R' U' D L2 B2 R U2 D2 R U2 R B2 D2
B #1 L2 F2 U2 F' L2 B' D2 L U2 F R B U L' B D2 F' R'
B #2 R U2 B2 L B2 L2 B2 R2 B' L U2 B D' F2 U' B2 D2 L'
B #3 R' F' U' D2 F U' R D' R' F R' B2 D2 F2 R B2 D2 L B2 L
B #4 F L' B D B2 L2 U' L2 U' L F R2 L2 B' L2 D2 F
B #5 U2 L F2 R F2 L2 B2 L2 R' B U L U' L' R2 D L R2 U'
B Ex#1 D2 U2 F2 L2 F2 L B2 R' B2 D2 U' R2 U F U L2 B R U R2
B Ex#2 U2 L' B2 L' B2 L2 B2 R B U2 L' F' U2 R B2 F2 D U
C #1 U F2 D L2 U' L2 R2 F2 U' B2 R2 B R' U B2 U2 F D' B2 L'
C #2 L2 D2 L' B2 R U2 B2 L U2 R' U' R' F2 D F L U R' B L2
C #3 D R' F' R' B2 U' L' U2 B2 U R2 B' U2 B U2 B' R2 B' R2 U2 D2
C #4 U2 B2 U' B2 L2 U2 L2 U' B2 U' L D F' D2 F' R' D B2 D'
C #5 R U2 R D2 R' U2 R2 B2 R D2 F' R2 U' L2 B' R' D F' R'
C Ex#1 U2 R F2 R2 L2 D' F2 U F' L2 B R2 L2 D2 R2 U' F2 U' D
C Ex#2 B R' U B D F' D F R2 D' B2 D2 R' L2 U2 L2 D2 F2 R'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 B L2 F L2 D2 B2 R2 F R D2 R2 F U' F' U L B U' B
A #2 F' R D R D' L2 U2 B' U' R2 D' F U2 L2 B L2 B U2 B
A #3 L2 D2 F' U2 F' L2 B' D2 F2 R' D L2 U L' U' B' R B2 F' D'
A #4 F D R' F2 D2 L' F' L U' D L F2 L2 B2 L2 U2 B2 D B2
A #5 D' F2 U B2 D' R2 F2 U2 B2 F2 U' B' D B2 D' L D' B' R2
A Ex#1 F2 B' R L' B2 U L F U2 L' F2 B2 D B2 D L2 D2 B2 R2 U2
A Ex#2 R2 D' R2 D' F2 D' F2 U L2 R' B F' L' R' U2 B' R' F' U2 B2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R F U2 R U2 R' F' U' R U'
A #2 R' U' F R2 U2 R2 U' F2 U' F U'
A #3 R U' F U' R U' R' U F U' F
A #4 R' U F U2 F U' F R F U' F
A #5 R' F' R U2 R F U' F U2 F R2
A Ex#1 U F' R U2 R F' U2 R2 F R' U2
A Ex#2 F' R2 U' F U' R F R2 U' R' U'
B #1 U' R' F' R U R' U' F' U R U'
B #2 R' F R' F U' R U2 R' F R2 F
B #3 U2 R' U' R F' U' F' U' F U2 R
B #4 R F' R' U R U' R2 F U2 F2 R
B #5 R U' R F' R F' R2 F U2 F U'
B Ex#1 U' R' U2 F U' R U2 R F R2 F
B Ex#2 R U' R2 U' R F' U2 F R U' R'
C #1 R2 F R2 U2 R' U R U2 F' U R
C #2 R' F U' R2 U' F R' F R U2 R'
C #3 F' R2 F' R2 U2 R U' R U' R2 U'
C #4 R2 F' U' F U2 R2 U' R2 U' F U'
C #5 U' R' U R' U' F' U' F U2 F U'
C Ex#1 U2 F2 U2 F' R U' R' U2 R2 U' R'
C Ex#2 R U2 F' R2 U' F' U2 F R2 U' F'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' F R2 U' F' R' U' F' U' R' U'
A #2 R' U2 R U R2 U2 R2 U' F U2 F2
A #3 R2 U' R U' R F R2 U' R' U' R'
A #4 R' F R U' R U2 F' R2 F U2 F2
A #5 U2 F U2 R' F R U' R U2 F' U'
A Ex#1 U R' U' F2 R U2 R' U2 F R' U2
A Ex#2 U R U2 R2 F U2 F' R F U' F
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 B U' L' U L' D' L D2 R U B2 R2 B U2 R2 F' D2 R2 F2 B' Uw2 Fw2 B Rw2 R2 B' U' Fw2 U F2 Uw2 U2 R2 Rw U2 Fw2 B' L B2 Uw B Rw F U Rw2 L2 Uw2
A #2 D2 R2 U2 B' U2 B' L2 B' F2 D2 R2 L' B' D2 F U B D2 F' R' Rw2 U2 D' R2 Uw2 B2 L' R2 Uw2 R' Fw B' Uw2 B' D' Rw2 F' Uw Fw' R2 B' Uw' B D'
A #3 L' D L2 D L' D' L2 D2 B' U' B2 D2 B R2 B2 R2 U2 F R2 Fw2 Rw2 U F' Rw2 R2 U' F B' U2 Rw2 U' Rw' B' R Fw2 D2 R' Uw L' Fw Uw Fw Rw2 L
A #4 F2 R2 B' L2 F' U2 D2 F' U2 B2 R' F2 D' L U R2 D' L B' L2 Uw2 Fw2 Uw2 U' B R2 Uw2 Fw2 R2 D Rw2 D' B' R' B' Rw D' Rw' Uw R' Fw2 Uw' Fw Rw' L
A #5 R2 B D2 F U2 L2 B F D2 L U D' L2 U L B' U R' L Uw2 L D2 B2 R2 Uw2 Rw2 F L F' U2 Rw2 F2 Uw B2 L Fw' Rw' B' D Fw L2 U2 R'
A Ex#1 F' L2 U2 B2 R2 U2 R2 F' D2 R2 B L D' R' B2 D' R F L U L' Uw2 Fw2 L B' Uw2 F' L' B2 Uw2 Rw2 D2 F2 L' Uw F' B' R' B2 U Rw D Fw R' Uw' B'
A Ex#2 R2 D2 B2 L2 U2 R U2 F2 L2 B' F2 R U F L' B2 U' D2 L2 Rw2 B L Uw2 Rw2 U2 F Uw2 Fw2 F' R2 L2 Uw2 D' R B2 Uw L' Rw Fw' Rw Fw Rw B2 D2 U'
B #1 D2 R2 B2 D2 L U2 L' F2 U2 F2 R2 D R' D' L2 D' R2 D' F D2 R' Uw2 B R Fw2 B' Uw2 B' R2 B R2 F2 R' U' Rw2 B' R Uw F' Fw' D' Rw Fw D2 L Uw'
B #2 F2 U L2 R2 B2 U' L2 F2 D F2 U' L' U2 L D' B2 L' F R D U2 Uw2 Rw2 U L' Fw2 L Fw2 F2 R' D2 F2 Rw2 L2 F L2 Fw R2 Rw' Uw' Rw' U' F2 R Fw'
B #3 D R' F R B' U' F L2 B D2 L' U2 B2 L2 D2 L U2 L R U2 Rw2 D R' Fw2 L' Uw2 R' U F2 U' Fw2 Uw2 Fw F' R2 Fw' Uw' Rw2 L' Uw2 L' Uw2
B #4 L' B2 U2 R D2 L D2 L B2 D2 R' B' U' R' U' L U L2 D' B U' Rw2 F Rw2 B2 L B' Rw2 L2 F' U2 Fw2 L2 Uw B' Uw' F2 R2 U2 Fw' Uw Fw R L2 B U
B #5 B2 D2 B D2 B R2 F2 R2 B' R2 F' L' F D' R U' B' L2 U Rw2 D2 B2 D Fw2 Uw2 U' B' U' Rw2 U Rw2 F2 Rw' B' Rw' U2 Rw' R Uw' R D Fw Uw R
B Ex#1 B R' L D2 F2 R2 B L' B D' B2 L2 F2 L2 F D2 B' R2 B' L2 U2 Rw2 F D' Rw2 Fw2 D B2 U D R2 B' D R' U Rw' Uw2 Rw U' Fw Uw2 B' Rw' Fw' B' R2
B Ex#2 F L2 B R2 L2 B' L2 F' U2 F' U' L F' U' L U' B' L' B R2 Rw2 D Fw2 B U' Fw2 D B' Rw2 D Rw2 D F' Rw D' Rw2 B L2 F' Rw' F Uw Rw Uw R
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 F2 R2 F2 U' D2 R2 B2 U R F L' R2 D2 L F R' D R' Fw2 U Rw2 R2 B' D2 Rw2 B2 D B' Uw2 B2 L2 Rw' Uw2 D' L D2 Rw Uw Fw' Rw2 Uw' U2 B2 D
A #2 B2 D2 L' B2 L2 F2 D2 R B2 L D' L U2 F U2 B' R U2 R2 D Uw2 Fw2 B2 Rw2 F' R Fw2 Rw2 B2 L R' F' L Uw' U B2 L F2 Fw' U' Rw2 Uw2 L Fw' Rw2
A #3 D2 R2 B2 L F2 D2 F2 R' B2 D2 B' U D2 B' L U2 R' F D' B' Rw2 Uw2 B2 L2 D' F' D' F' Rw2 F U' F2 Rw' F' R' U2 Rw' Uw B' Uw2 Fw' U Rw R F2
A #4 R U' F2 R' F' U L' B' D' F' L2 B2 R2 D' R2 D U2 R2 F2 L2 Uw2 F' L Uw2 F2 Rw2 R' U2 R' L' Fw2 R' Uw F U' L2 F' L Rw' R Fw' Rw' R' D' Fw2
A #5 U2 L U L2 F2 R2 U2 L F' L2 F2 R' U2 B2 L' F2 R B2 L U2 Uw2 F2 Rw2 Uw2 U Fw2 F' D' R2 B R2 Uw2 D' Rw D Rw2 L' F' Uw' Rw R F2 Uw' B2 Rw
A Ex#1 U2 R D2 L2 F2 L' U2 D2 L U B R F' D2 R2 D' B' R' L' Fw2 L2 Uw2 D F2 L U2 R D' Rw2 F2 Uw2 Fw' R' D' Rw2 Fw2 L D B Uw' Rw L2 U' Fw2
A Ex#2 B2 D2 F' R2 B2 U2 F U2 F' D2 F' D' U' R F R2 F D' L2 B U' Rw2 Fw2 F D2 Fw2 U2 D' F' Rw2 Uw2 D' U' R B Rw' F' D' Uw' Rw' Uw R' U2 B Uw'
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 L2 Dw Bw2 L2 Bw' F2 Uw2 B Dw' F' D' L B2 R2 Uw2 Rw B2 Rw2 Bw' D2 U2 Rw2 Uw R' F R2 F L Bw L Dw F2 Rw Bw2 Lw2 Fw R' U2 F' D2 Uw Dw Rw2 Dw' D' Rw2 Bw2 Fw2 Dw U2 Lw F2 U Rw' Dw2 Lw Fw B Rw D
A #2 R' Uw Rw Bw Uw2 Rw' Dw U2 B Dw' Bw' B' R2 F2 Dw2 F' L' B' Fw2 D' L' Uw' Lw' R2 Bw' L' U D2 F' D' Lw Dw2 B D2 F U' Bw U' Bw2 R Rw Fw2 D Rw2 Uw L2 Uw' L2 F Dw Lw R2 U Fw2 L' Rw Lw' D' Bw Dw2
A #3 Lw' U2 Uw L' F D' Lw Dw B2 F2 R L2 Dw' Lw Rw' Fw' U' Fw' Dw' Uw D Rw2 R2 Uw Lw' Rw2 B F' Dw Bw L2 Fw' Lw2 D' Dw' U2 Lw' B' Lw' R2 L2 Rw' D2 Uw' Lw2 Dw2 L2 Rw R2 D' R2 D2 Dw F2 Lw D Dw2 Rw D' L'
A #4 R' Uw D' Fw U L F' Rw F' R2 Lw' B' Rw2 R' L' F' R2 U2 F Lw2 Uw2 F2 R2 Lw' Uw2 B' Rw' U Uw' D Lw' B2 Dw2 R2 B L2 F' Uw2 R' Dw L Bw Lw Uw D' U Dw' Lw Uw' U Lw2 F Fw D Uw R' Lw F' L' B'
A #5 B2 L' Rw U F' U' Dw2 D2 Lw' Dw D Fw2 R' L' Lw Uw L F2 L' B Dw2 Fw L' Dw2 R2 Bw B2 L2 B' D Uw U' Bw' Rw2 F B2 Bw D2 U' F Uw B2 R' Rw B' Bw2 F R Uw Bw2 B Lw2 F Dw2 B2 Rw R F2 R2 Dw'
A Ex#1 Rw R F L2 U2 Fw' R2 B2 L B' Fw2 U Uw' R' Bw2 Fw F' R D2 Bw' F Fw' Uw2 D Fw' B' L' Bw F' Uw' F2 Dw2 F' Bw2 Fw Dw Bw2 L' Bw B Uw' Fw' D2 L Fw Uw R2 L' Dw Fw2 L Bw Lw Fw' R' B' Dw Bw Rw2 Fw'
A Ex#2 Uw Rw' D Lw' Fw2 U F Fw Bw' R Uw2 Lw' Uw' Rw2 L2 R2 D2 Dw' R' Uw D F2 B2 Bw L' Fw Uw' Dw Fw Rw B R2 Bw2 D2 Lw2 L Uw2 R2 Bw' F' R D' U Uw2 Dw F' L' Rw' Bw L' Lw2 Rw Uw2 Dw L R2 U F2 Dw2 F'
B #1 Uw' Rw' Dw Lw' U Bw Fw2 Dw R Uw R' F' Rw Fw2 Rw' Dw2 U R Uw Dw L2 Rw' Lw2 Fw2 Rw2 R2 Uw' Dw' R Bw2 L2 Uw2 Lw' Fw U' R2 Uw2 R2 Lw2 Bw B' Fw L Lw2 Uw Fw Uw2 B' L' Rw' D R Lw2 Fw B2 R Fw Lw R2 F'
B #2 D2 R2 B2 L' Bw2 Uw' D Bw B' L Rw2 Lw2 R2 Fw R2 F Uw' Dw2 Bw D Rw' L Dw F2 Bw' B2 R Dw2 Fw Dw U2 Uw' Bw' R' Rw' B2 Bw' Uw2 R' Rw' Lw2 D2 Dw Bw' Rw' Fw2 Dw' U F' Rw B Fw R2 Lw F2 U B' L Uw2 R
B #3 Dw2 F2 L R' F' Rw' Uw2 D F U' Dw2 Uw Rw Uw2 Fw' L D L D' Uw' B D' L' R Fw' Uw R2 U' L' Lw' Fw2 Lw L Rw2 Bw' Dw' R2 L Uw' Rw Uw' F' R' U Fw Rw R' Uw2 R2 Rw2 F' Uw2 Dw2 Lw Uw' Dw' U R2 Bw Rw
B #4 Uw Dw' D Bw B2 Lw2 Dw2 L Uw F D2 Bw L2 Bw Fw' L F L2 Dw' R' F' L2 Uw' L2 Dw' R L2 U' F Dw2 Bw B2 Uw' Lw2 F2 Bw L' Fw L2 B' Uw L U' F Fw2 Uw' Dw2 Fw' Bw2 B2 Rw' D' F' Uw2 R' Lw' Dw D Bw Fw
B #5 U' Fw2 D2 Bw' L2 Dw R2 Fw' Lw R' Bw' D2 Fw Rw2 Dw2 R2 F2 Lw' Rw' B U2 L Fw D2 Fw2 B' Uw' B' D2 Bw R Lw2 F2 Dw2 R' B' U2 D' Rw2 Lw' Bw2 U' Lw2 B2 L Bw' Rw' Bw Fw' Uw' U2 B' Uw' B L2 Fw D' Uw' Dw Lw2
B Ex#1 F2 Uw' Lw2 L2 Dw Rw2 Dw B R B2 Fw Uw Rw L R2 Dw' D B' R Dw2 Lw D2 Rw2 R2 D2 U2 Rw D Bw2 Dw2 Bw F2 Rw2 R F2 Rw Fw' Bw L R' F Lw2 D F Rw Bw2 Lw R' F Fw L U' Rw' B2 F' Fw' Rw R2 D Rw'
B Ex#2 U2 Uw2 D' L2 Lw2 R2 Bw Lw F U B Fw2 D2 R2 B F2 R' Lw Rw L2 D Fw2 F2 R' Rw D L Lw' B' F' Bw2 R' Bw' Uw2 R' L F' L2 R Dw B' U' L2 Dw' Fw' B2 L D' F2 R F2 B Dw' R Rw' D' Fw' D2 L Bw2
  6x6x6 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 D F' R2 Lw' F' Uw2 F Rw R' U' Uw2 3Fw2 Bw L' Fw2 F Uw2 Dw Rw F' L' 3Fw B2 3Uw F' 3Fw' 3Rw2 B' 3Fw2 F2 D' Dw B' Lw2 Bw2 3Uw Rw Fw2 Rw2 Uw Bw' R2 D2 U' Fw' 3Rw2 B2 Bw' D' Dw2 Rw2 B Uw2 F R' B Lw R B2 Lw2 B2 3Rw2 3Fw 3Uw Uw2 L' U2 F Fw 3Fw' D' Fw' Bw B' F2 L 3Fw Bw U B'
A #2 Uw' Dw' L Bw' L2 3Fw F' 3Rw' D' L' Bw 3Rw2 3Uw Uw2 Fw2 Uw Lw Fw Uw' Lw' Bw' B' L Fw' 3Rw' Fw' L2 3Uw2 3Fw2 Dw' 3Rw2 Fw R2 L Rw 3Rw' Bw2 Rw' D2 B' Dw2 F' L' Dw Fw F L2 Fw2 L F' L2 Lw Fw2 U2 3Uw' B F' Dw Lw2 Bw2 3Uw' D Rw B2 Dw2 Rw' L' F 3Rw2 U' Lw' Fw' F Bw' 3Rw' Uw2 B Fw2 3Rw Rw'
A #3 D2 Dw U2 3Rw Fw2 R' L2 F 3Fw' Lw2 R' Dw2 L U' F' Fw Dw' Lw' Bw2 R2 Uw 3Uw B Lw' 3Rw' Dw2 3Rw Bw Rw2 Lw' Uw' Rw D Lw' Fw U2 F Uw D2 Dw2 L U2 F2 Uw' F B2 Dw' U 3Fw 3Uw' L2 3Rw2 Uw' U2 3Rw2 B2 3Uw D2 Lw2 3Fw' Fw R Fw' Uw' Rw2 D 3Fw2 Rw2 Bw U2 Fw Dw2 Bw' F' 3Uw Dw' Fw 3Rw Rw 3Fw
A Ex#1 Bw 3Uw Fw 3Rw2 Rw' F 3Rw 3Fw B2 R' Dw Bw' 3Uw F' 3Rw' L R B2 D' 3Rw' Uw2 D' Fw2 Dw2 Uw' 3Rw2 Lw Rw Fw' 3Uw' 3Rw2 Fw2 Uw D' Bw' 3Uw2 Lw Fw' Lw' Uw F' Bw' Uw Fw' Dw F2 Uw2 Rw L' Dw2 Lw Uw2 U R Bw' Dw2 U2 L F 3Rw2 Bw L' 3Fw2 F L2 3Fw2 B2 D2 L 3Fw2 U2 3Uw' L' Dw D' L2 D R2 B Rw
A Ex#2 3Rw' Uw' Fw Lw Rw' D' Lw2 Fw 3Rw2 3Fw2 U' Dw L' D2 F' Rw2 Dw' Rw F' 3Uw2 F' D' Uw2 B' 3Fw' Dw F' Uw' F2 Fw R Fw' B' 3Rw R2 B2 3Uw2 Rw' F Rw2 D' Bw2 Dw 3Uw' R2 D2 3Fw' B' U2 3Uw2 L Fw2 Bw2 L 3Rw' B Uw B2 3Rw Lw' D2 L' Uw 3Rw2 D' Lw' F2 U2 Lw' Rw' R 3Fw' F 3Uw Bw F Dw2 D2 Lw2 L
B #1 R' F2 Dw2 3Fw2 Fw2 R 3Uw' L D2 Bw U2 Rw2 Lw 3Fw' 3Rw' Dw 3Fw2 Fw' Rw2 3Rw2 B' Rw2 3Uw F R' 3Uw2 Rw Dw' 3Rw F2 Fw D F2 Lw2 Rw' D2 Bw Lw2 F' R Dw 3Fw B D Bw D' Fw D' 3Fw' R2 F' Rw' B 3Uw Lw2 B' Fw' Rw2 L' Bw' Lw Bw Lw Fw Dw' Fw F Rw L' Lw2 Dw2 B2 D' Fw' R2 Bw Uw2 3Uw Fw2 3Fw
B #2 3Uw2 3Rw2 B U 3Fw U2 Fw Dw2 B' R' Bw' D2 F' 3Fw' 3Uw' U F B Rw F2 Bw Fw2 3Uw D2 Lw2 Fw2 Rw2 L' 3Uw D2 Uw R' U2 3Fw2 Dw' L' Rw Dw2 Rw L' Dw' Rw 3Fw' 3Uw L' Rw2 Bw L D 3Uw' Lw2 Uw2 L' D' 3Uw Lw U Uw2 D F2 L' Rw2 R 3Fw D2 3Uw2 Uw R' 3Rw' Bw' 3Rw' B2 D2 Lw' Fw F' U2 F2 Lw' 3Fw
B #3 Uw2 Bw2 Fw B' Uw2 F' Lw2 U' F' Rw' Lw2 B2 R L Bw D' L U2 R 3Uw' R Bw2 3Fw' F U 3Fw2 D' 3Rw Dw2 Fw D' Uw' Bw B2 Rw U' Fw' Bw2 3Uw2 D2 R Bw2 Uw2 D Bw F2 R' 3Uw F' L D Dw 3Uw2 B2 Bw Uw Rw U2 R' Fw' D2 R' Lw D' L' Dw2 U2 Bw2 Lw Bw' D2 Fw' B' Dw' D Bw' 3Rw L F2 Lw'
B Ex#1 D2 U' Uw Fw2 Rw' 3Rw' Lw 3Fw L' Rw' R 3Rw' U2 Fw L2 F Fw Rw' Lw2 D' Rw2 Dw' 3Fw2 U' Bw' F Uw 3Fw2 D Uw' Rw' B' L2 Rw2 3Fw' 3Rw' Fw' 3Fw' L' D' Bw F Rw2 F' U2 3Rw Dw Rw2 3Rw' Lw2 Uw2 B U 3Rw R' Rw2 Dw F2 Lw2 Uw2 Bw2 L2 Dw Lw' U 3Fw 3Uw' D2 U Rw2 F' 3Uw2 B2 F2 Rw2 Bw' 3Fw' D F' L'
B Ex#2 3Rw D2 F' Rw2 Uw R2 Bw2 F2 3Fw' Uw U2 L2 3Uw' Lw U Fw2 3Fw2 Uw R2 B' U2 Dw' 3Rw' L' Bw2 U Fw2 Uw' 3Rw' Uw D' Lw' L2 D 3Fw 3Uw2 Bw' 3Uw' U2 Bw' F' 3Rw' L2 Dw' F L2 U 3Fw Dw Fw2 U' D2 R 3Uw' Rw' 3Rw2 U' D Dw Uw2 3Uw' R2 Fw' U Fw U2 3Fw' Uw' R Dw2 3Uw' Bw' L2 Bw' Lw' L' D 3Uw Fw2 Lw
  7x7x7 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Uw2 D2 Fw2 Lw' 3Lw2 R' D2 3Uw' R2 U' 3Bw' 3Uw Rw 3Rw' L 3Lw2 3Uw 3Rw2 Uw 3Rw' U2 Lw2 R2 Fw L' Dw2 3Bw' 3Dw Uw2 3Fw' Rw2 Uw2 L' Fw' 3Dw2 Dw2 3Lw' Dw' Uw2 3Uw' Rw Lw' 3Uw2 3Bw 3Lw' 3Bw2 L 3Lw' Uw 3Rw 3Lw2 L2 U' Rw Bw' 3Lw2 3Dw' Dw' 3Lw2 D Lw2 3Fw' Rw 3Dw 3Uw R Bw' 3Fw2 3Bw Rw2 R' 3Fw' Rw 3Uw Lw2 Fw2 3Dw' Bw2 R' Dw2 3Rw' Uw2 Bw2 Uw 3Rw2 Dw R Uw2 Bw Uw' 3Fw 3Uw' D' Rw R2 3Dw Fw2 3Dw2 L 3Fw2
A #2 Lw Uw F D' Bw' 3Uw' 3Lw' Dw Fw2 Rw2 Lw' F2 Rw2 3Rw 3Bw' 3Dw' F' 3Bw2 Uw' 3Fw' Dw' Rw B' D2 L' 3Fw2 3Lw Dw 3Dw2 3Uw U 3Lw D 3Lw 3Fw 3Bw 3Lw' 3Dw' 3Fw' 3Rw2 Fw' Bw' R' Uw' 3Fw Bw 3Dw' Bw' Fw' Dw Bw Fw 3Lw Lw Fw2 R2 Dw R2 Fw' 3Dw 3Fw' Uw F 3Bw 3Rw Bw2 3Uw2 3Dw U' L' Bw R' 3Fw 3Uw' Bw2 3Dw 3Bw2 3Uw' 3Lw2 R' U' Bw' 3Lw2 Lw2 F2 3Rw2 U2 3Fw' 3Bw Rw L2 B2 D2 3Fw2 3Lw' Rw Lw L' 3Fw2 Uw
A #3 F' Dw2 Fw' 3Lw' 3Rw2 U 3Dw 3Uw' F' Dw Rw2 Lw' Uw D2 U' Dw2 3Dw Rw Bw2 U2 F' 3Bw U 3Rw2 Uw' 3Bw2 3Uw' D 3Fw L' 3Rw Dw L 3Dw' 3Uw2 U2 Uw 3Fw' Lw2 U' R2 3Rw' 3Lw Bw' Rw' B' 3Rw2 R' Uw Fw' 3Uw 3Bw' R L' B2 3Bw2 F2 L2 3Lw' Dw' R2 3Rw 3Uw' Dw2 B Dw' 3Fw Bw 3Bw 3Lw' Rw' 3Bw2 Fw2 B2 Uw Dw U 3Dw' F' L' 3Bw2 D' L Fw' F 3Rw2 Fw Uw' 3Fw2 Fw' Rw D 3Rw R 3Lw2 Uw2 Dw' 3Fw2 Rw2 Dw
A Ex#1 L 3Rw2 F D' L' B D L2 3Dw2 U R' U Rw2 L Fw' Uw Fw B2 Lw' 3Uw2 3Lw 3Dw' 3Fw' L' R Dw2 3Lw' F' 3Uw' Dw' L 3Dw2 L2 R U2 Uw' Dw Rw' 3Fw2 Rw Bw' 3Uw2 L' Fw' F Lw' 3Rw B2 U' Dw' Fw D R2 3Rw Bw2 3Fw' L Uw R' U' 3Fw 3Bw2 Dw Lw 3Bw 3Dw U' 3Bw D Bw2 B' Fw' R' Bw' 3Lw Lw2 3Dw' 3Lw2 Lw2 U R2 U B 3Bw Bw' 3Lw2 Uw2 3Bw2 D' L' Dw L 3Lw 3Bw D2 R Fw' Dw Lw2 Uw2
A Ex#2 R Rw Lw' U F' Dw' F' 3Fw2 L' B' Dw2 3Bw Fw2 Rw2 Fw2 Bw Rw 3Fw2 R2 Bw Rw2 Fw2 3Bw2 B' Rw R 3Dw2 Lw Rw U2 Bw' U 3Fw' 3Dw' D' Bw R Dw2 R Lw2 Fw' Rw F' Bw' U2 Rw2 U2 3Bw2 B2 U2 3Uw' D' Fw2 3Lw' R' U' D2 Uw2 3Fw Bw' B2 Uw 3Fw2 3Bw' 3Uw2 Bw' 3Fw2 Rw 3Rw' Uw' B Dw' 3Rw2 R' Dw2 R2 U2 D' L2 Bw2 3Fw2 R2 3Dw' Rw Dw' R' Uw Rw' R' 3Fw Uw' B' Uw' Bw2 Uw2 D2 Rw Dw Uw Fw2
B #1 Uw F2 Fw' 3Lw2 L2 Lw 3Dw2 L' 3Uw2 3Dw Bw2 3Rw U2 3Uw2 Dw2 B U2 F2 Lw R2 L 3Dw' Lw' Fw 3Rw' F2 Rw2 3Rw' F2 Fw 3Lw' F' 3Bw2 R' B2 3Dw2 Lw2 3Lw2 3Uw 3Fw2 Lw2 Rw R' 3Lw' U 3Uw' Lw' Bw' 3Lw' 3Bw' Lw D2 3Lw 3Rw D' R' 3Rw' 3Uw' Fw2 Uw L' 3Lw2 F' U' F' D2 Lw' Rw 3Rw' 3Bw L 3Dw2 Bw 3Dw2 B' Rw' Bw' 3Uw2 Lw R' Bw2 L2 Bw' 3Fw 3Dw F' 3Lw' Lw' Rw U' B' U2 3Bw' D F2 D R' B Fw2 Rw
B #2 U2 3Uw' D' B2 F 3Lw Lw2 3Dw Uw2 U' B2 D' U' Dw' R' F' U 3Dw2 3Fw R' Dw 3Dw 3Bw B' Rw 3Lw2 3Dw' 3Rw' L' F 3Rw' Rw2 3Lw2 3Bw Uw L B 3Bw Bw2 L' Dw2 Bw' Fw2 3Dw2 Fw2 3Dw' 3Lw' 3Fw R2 Lw' Fw L Fw' 3Rw2 U2 Fw R' L B Rw F D2 3Bw' Dw2 Uw2 3Lw' R Bw' Rw2 Dw' 3Rw' D2 Bw 3Dw2 Dw' R Dw2 Bw2 D 3Fw L Rw B' 3Dw2 Dw' 3Rw F' 3Uw' Uw' 3Fw' 3Bw' Rw' D2 Bw 3Uw2 L2 3Uw 3Bw Lw2 L'
B #3 3Uw2 Rw2 Dw' 3Bw U B2 Bw' U' 3Fw' Rw' 3Fw2 Dw' 3Rw R2 F2 3Rw' 3Fw2 3Uw2 3Bw2 R' F' 3Rw' L' 3Dw' 3Fw' Rw2 Bw F2 B2 3Dw' 3Rw Uw U2 B 3Fw' 3Uw' R2 3Dw' Lw' Rw' 3Dw Uw' D 3Bw2 3Fw' F2 3Lw' L2 3Fw2 3Rw' L Bw 3Rw2 3Lw' 3Bw' D' 3Fw' R 3Rw' Dw2 Fw 3Dw2 3Lw2 3Bw' Bw2 F 3Rw' Lw2 3Uw' Dw2 D2 3Lw' 3Uw 3Rw' B' R B' Uw' Lw B2 3Uw2 B2 Lw' Dw 3Uw L' U2 Uw D' 3Rw2 F' Bw2 R 3Dw2 Dw2 Bw R' 3Rw' Fw2 U'
B Ex#1 3Dw 3Bw' R Rw 3Bw 3Lw2 F2 3Uw Fw2 Bw2 Rw' F2 Uw' Fw 3Fw2 3Rw 3Lw2 3Uw' 3Lw' F' Rw 3Lw2 L' Dw2 Fw2 Rw 3Rw2 D L2 3Uw' Dw2 3Bw2 Lw2 3Lw2 3Fw' 3Lw' Bw2 3Lw' 3Fw' 3Uw' R B2 Fw2 3Bw R 3Bw' D2 Dw 3Lw' L Uw2 3Dw' L' Rw 3Fw2 D' R Fw2 D' Uw 3Lw2 3Fw2 D 3Bw2 Bw Rw2 3Bw2 3Dw' 3Lw' Fw U' Lw2 Rw 3Lw2 3Dw' L' Uw2 Bw Rw2 Lw2 3Uw2 R' Uw' Dw' 3Bw B 3Lw Dw' F' L2 3Fw2 3Rw 3Uw2 R2 D Uw' Bw2 3Bw' Uw 3Lw'
B Ex#2 Lw2 B L2 R' Dw2 3Bw2 U D' Uw' 3Bw Bw2 L' 3Uw' Bw Lw2 B Dw L2 B2 D2 Rw2 3Lw Bw' Lw2 3Dw2 Bw Uw 3Rw' 3Uw Bw2 D' 3Dw2 B R' 3Rw' Dw' R2 D 3Rw' 3Dw' D' 3Uw 3Bw F' R2 Rw Fw D2 3Rw Fw2 R' Fw' 3Fw' 3Lw2 F' 3Uw2 D 3Rw2 Fw2 B Rw2 L2 Lw2 3Rw D Bw' 3Uw' 3Fw2 Uw' L' R' Dw' 3Bw2 3Uw 3Fw Dw' Fw' 3Bw2 3Lw2 D' 3Bw Fw2 3Lw 3Dw' 3Lw' F' 3Fw' L Dw' R2 Rw' 3Rw2 Bw Fw' L Rw 3Bw Uw' 3Dw2 3Bw'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U' F2 D2 F2 L2 D' R2 D2 R2 U' R D' U2 B2 R2 F' L2 U2 F Uw2
A #2 D F2 U' R2 D2 L2 U2 F2 D B2 R' D2 L U R2 F U2 B R U F Uw
A #3 D' L2 U2 R2 F2 D' F2 D2 R F' D' L2 B2 D' L' B2 R2 U2 Fw Uw
A Ex#1 L2 B' U2 F2 L2 U2 F D2 B L2 R' B2 D B D' F' D2 F U F2 Rw2 Uw'
A Ex#2 D2 R2 F U2 F2 U2 B' U2 L F' U2 F' R2 U L2 B2 L2 D' U Fw Uw
  3x3x3 Fewest Moves   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' F D2 L B2 D2 L' B2 D2 R U2 R2 U2 F U F2 L D' L2 D2 U2 F' D R' U' F
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D U R2 F2 R2 B2 U F2 R2 U2 L2 F D' L U F' U L' U2 R' D
A #2 B2 L D2 L2 U2 R' F2 U2 L' D2 R' D L' U F' U B L' B' L'
A #3 F2 U2 L2 D2 F' D2 B2 L2 B2 U2 F R' F D' U' B2 L' B2 R B2 F
A #4 L2 F2 D R2 D2 L2 U2 R2 F2 L' B R D B2 U R' D U2 B2
A #5 R B L2 F2 B2 L' F L2 U F2 L2 F2 L D2 R2 L' D2 F2 D2 R
A Ex#1 F2 R B2 R' F2 L2 U2 L F2 R B U B2 R' U' R2 D R' F' L'
A Ex#2 D' L2 R2 D L2 B2 L2 D' R2 D' F2 R' U2 L' B D U F' R2 U2
B #1 U2 R' F2 L2 F' U L2 B' U L U2 F2 L U2 B2 L' F2 R2 B2 R
B #2 D2 B2 U R2 B2 L2 D' F2 D' F2 L' D' R2 B' R' B D F D R2 U'
B #3 U2 B2 U B2 U' F2 D B2 D L2 F D R B' D2 R2 B' R' U L' U2
B #4 U2 L2 B2 R2 B2 D2 F D2 F2 U' R' B' F2 L' F' U' B' D U2 B2
B #5 U2 R B2 U2 D F U' D' R' B D2 R2 F2 R2 L F2 U2 F2 D2 R D2
B Ex#1 U2 F U2 F' L2 R2 F2 L2 R2 D2 B' D F2 R F2 U' B R' F' R2
B Ex#2 D2 B2 L U2 L D2 R2 F2 R' U2 R' U' L' F D2 B' L2 D B U
C #1 B2 F2 D2 L' D2 L2 R D2 R2 F2 D L' D2 B2 R' F L' D L U'
C #2 L2 B D2 B2 R2 B2 F U2 L' U2 R' B' R2 U B2 D R D2 U2
C #3 B2 D2 U' L2 U L2 R2 U L2 R2 D2 F' R2 F' U L' F2 R D' U' R'
C #4 R U L2 F2 B' U L F2 U' B' U2 R2 U2 L2 F2 D2 F L2 D2 B2
C #5 U2 R2 D' F' R D2 L2 D' B2 R F2 U2 F2 R' L' U2 F2 L' D2
C Ex#1 U' B2 L2 B2 U' F2 U2 R2 F2 U' L' B D' F' U' R F D' L2 B L'
C Ex#2 D2 U' L2 F2 U' F2 L2 R2 F2 R D' L D B' R U R' B' U2 L'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 B' D F' B2 U B R L B' R' U F2 L2 U D R2 L2
A #2 B' L' U L' B R U2 B2 R' F' U2 R U2 D2 R L U2 B2 R
A #3 B2 L' R2 D2 R' B2 U2 B2 F' D B R2 U R' B D' L D
A #4 U2 B2 D2 F2 R2 U' L2 U' R2 D L2 F U' L' R2 B2 R2 F2 R' F R'
A #5 F L2 D2 U2 B' R2 F' R2 F R2 B2 L B D' R2 F2 L B D B'
A Ex#1 U' L' F U2 F D' L2 B D' B U2 R2 F2 U' D B2 D R2
A Ex#2 R' F' L2 F2 R U D B L2 U F2 R2 L U2 B2 R F2 L' F2
  3x3x3 With Feet   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 R2 F L2 D2 B' L2 F' L2 F D' R' B L' B U2 L' D2 U
A #2 F2 D2 L2 B2 R F2 U2 L' F' U2 L2 U' L' D' L' B' L D' R
A #3 L F L' D2 F U2 L F' B' U R' B2 R L2 F2 U2 F2 L' D2
A #4 B L B' L' D' F2 D2 R' B' R F2 L U2 R2 D2 L' F2 B2 R'
A #5 R2 U' R' B' L' F R D R F2 U' R' B2 R' L2 B2 D2 F2
A Ex#1 B D2 B' U2 L2 R2 F U2 F' U L' D' U2 F2 L2 U' B F2 L2 U
A Ex#2 R U2 L U2 L2 B2 U2 L2 B L2 U2 F' L F' D B2 U2 R2 F'
  Rubik's Clock   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 UR0+ DR1- DL3- UL1+ U0+ R0+ D4+ L3- ALL4- y2 U3- R2- D3+ L4- ALL3- DR
A #2 UR6+ DR2- DL0+ UL3- U6+ R1+ D5+ L4+ ALL6+ y2 U3- R5- D5+ L3- ALL5- DR DL
A #3 UR6+ DR0+ DL2- UL3- U1- R4- D5+ L5+ ALL3+ y2 U4+ R2- D4- L2+ ALL0+ UR
A #4 UR5+ DR5+ DL5+ UL1+ U1+ R3+ D3+ L4- ALL4+ y2 U3+ R4+ D4- L3- ALL1- UR DR DL UL
A #5 UR3+ DR1+ DL2+ UL5- U6+ R1- D4+ L3+ ALL0+ y2 U4- R2+ D3+ L3- ALL1+ UL
A Ex#1 UR3- DR4+ DL3- UL4+ U2+ R0+ D1+ L2- ALL3+ y2 U1+ R1- D1+ L5- ALL4+ DL UL
A Ex#2 UR3- DR5- DL1- UL3+ U2+ R5+ D3- L5+ ALL6+ y2 U1- R4+ D5+ L2+ ALL5+ UR
B #1 UR5+ DR1- DL0+ UL1- U1+ R0+ D4- L2- ALL3+ y2 U3- R3+ D4+ L5+ ALL4+ UR DR
B #2 UR2+ DR4+ DL2+ UL4- U2+ R1- D4+ L4- ALL5- y2 U5- R3+ D1- L4- ALL0+ UR DR DL UL
B #3 UR2+ DR1+ DL1+ UL5+ U0+ R4+ D5- L3+ ALL3- y2 U2+ R4- D4+ L1+ ALL2- UR DR DL UL
B #4 UR5+ DR2- DL5+ UL0+ U6+ R2+ D1+ L4+ ALL2- y2 U3- R3- D5+ L1- ALL3+ UR DR DL UL
B #5 UR5+ DR4- DL2+ UL5+ U2- R2- D2- L4- ALL4+ y2 U2- R3- D1+ L1+ ALL4+ DR
B Ex#1 UR1+ DR1- DL5+ UL2+ U2+ R3- D3- L4- ALL1+ y2 U6+ R4- D1- L4- ALL1+ UL
B Ex#2 UR6+ DR2+ DL3+ UL1+ U5+ R6+ D1- L4- ALL0+ y2 U3- R3- D3- L2+ ALL4+ UR DR DL
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U'
A #2 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U
A #3 R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U'
A #4 R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U'
A #5 R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U'
A Ex#1 R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U'
A Ex#2 R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U'
B #1 R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U'
B #2 R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U'
B #3 R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U'
B #4 R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U'
B #5 R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U
B Ex#1 R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- U'
B Ex#2 R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 U' R B R' B L' R' B U R U u' r b'
A #2 L R B R U' B' R' U L' U L' r b'
A #3 U' L' U' L U R' U' R L U L' l r' b
A #4 U R' U B U R B' R' L' U' R l r b'
A #5 U' L R' L R' L R B U L' U' l r' b
A Ex#1 L U B R' B U R B U' B L' r
A Ex#2 B R' B U' L' B R U' R' U R u' r b'
B #1 U' R' B' L B R' B L U L' U u' l' b'
B #2 R L U' R U B R' U R' B' R' l' r
B #3 U' L R B' U R' L U' L' B' U l' r b
B #4 B L U' B' U L B' L' U' B' R' u l' r'
B #5 B' L R' U' L' R U' B' U' B' R' l'
B Ex#1 L' R' B' L R U' R' U B R' B l' b
B Ex#2 R' L' R' B' U L R U R B R' r
C #1 R' B' U' B' L B' R U' R' U L' u' r b
C #2 L' U' R B R U R' L' U' R' L' r' b'
C #3 B U R' U B L R B' U R U u b
C #4 B L U B' R' L U B L' R' L' u' r
C #5 U' L R' L B R' L R U R' L' l' r' b'
C Ex#1 U' B U' B' U R' U' L U' B' R u l r'
C Ex#2 B L B L B' U B' U R L' U u l' r b
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 U L' R U' L R' U R' B U' L' u' l r'
A #2 R' B' U' R B' R U' L' R B' R' u r
A #3 L R B U B L R' L' U R B u' l' r' b'
A #4 L' U B L' R' U' R L R B' R u l' r
A #5 B R' U B' U R' U B' R' L' U l'
A Ex#1 U L' R' U L' R U L R' L' B l r' b'
A Ex#2 U B' U L' U' L B' U' L' B' R l' b
  Skewb   First round
Group No. Scramble
A #1 L R B U B' U' R' B' U' R' U'
A #2 R B L U' R U' R B R L U'
A #3 B R U L' U' B U R' U' B' U
A #4 U B L U' B R U' B U' B R
A #5 L U L' B' R L' U L U B U
A Ex#1 R B U B L B R B' L B' R
A Ex#2 R B R B L U' R' U' R B R'
B #1 B U B U B L B' U L' U L
B #2 U L R' B' L' R' B L R U' R'
B #3 U L U B' U B R' L' U R' B'
B #4 B R U B' L' U' B R' B' R L
B #5 L R U L B U' R L B' R L
B Ex#1 R B L R L' U L B U' R' L'
B Ex#2 R B' R U R L R' B' R L B
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 U R B L R' L' B' L U' L R'
A #2 U L U' B R B L B L' B' R'
A #3 L U L' U' R B' R' L R' L' R'
A #4 L B L R B' L B' U' L R U
A #5 U L B R' B' L' B U L U' R'
A Ex#1 U L B' L' R' U' B' R' B R' L
A Ex#2 B L U' R' L' B R L B' L B
  Square-1   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 (0,5) / (-5,-2) / (0,-3) / (-4,-4) / (1,-5) / (5,0) / (-3,0) / (3,-1) / (6,-5) / (-4,0) / (1,-4) / (6,0) /
A #2 (-5,0) / (2,2) / (0,3) / (3,-3) / (4,-5) / (6,-4) / (-3,-3) / (-3,-2) / (0,-4) / (0,-4) / (-4,0) / (-4,0)
A #3 (0,-1) / (-5,4) / (-3,0) / (-3,-3) / (-3,0) / (5,-1) / (-5,0) / (0,-3) / (-1,0) / (0,-4) / (0,-2) / (6,0) / (0,-2) /
A #4 (0,2) / (1,-2) / (3,0) / (-4,-1) / (-5,-2) / (5,-3) / (0,-3) / (-3,-1) / (-2,0) / (0,-4) / (0,-3) / (-3,0)
A #5 (-3,5) / (4,4) / (3,0) / (-3,0) / (-4,-1) / (-3,0) / (1,0) / (3,0) / (2,0) / (0,-2) / (2,0) / (0,-1) / (4,0) /
A Ex#1 (0,2) / (3,0) / (-2,4) / (-1,-1) / (-5,-2) / (-3,0) / (0,-4) / (-3,0) / (-3,0) / (-2,0) / (-4,-2) / (-2,0) / (0,-4) /
A Ex#2 (0,-1) / (3,0) / (-5,-2) / (3,0) / (-3,-3) / (-4,-1) / (-2,0) / (0,-3) / (-3,0) / (-3,0) / (0,-2) / (5,-2) / (1,0)
B #1 (0,2) / (-2,-5) / (-3,6) / (-3,0) / (-4,-1) / (-3,-5) / (-3,0) / (0,-3) / (4,0) / (-2,-4) / (4,-4) / (6,-2)
B #2 (0,-1) / (1,-2) / (5,5) / (-3,0) / (3,0) / (1,0) / (0,-3) / (5,-2) / (-4,-2) / (-5,-2) / (0,-4)
B #3 (0,2) / (-2,-2) / (5,5) / (3,0) / (4,-5) / (6,0) / (0,-4) / (-3,-3) / (3,-4) / (-4,0) / (-2,0) / (2,-4)
B #4 (-3,-1) / (3,0) / (-5,-2) / (5,-1) / (0,-3) / (0,-5) / (3,0) / (1,0) / (-2,-1) / (0,-5) / (2,-3) / (6,-5)
B #5 (1,0) / (5,5) / (6,0) / (0,-3) / (-3,0) / (-2,-5) / (-1,-3) / (-3,0) / (0,-1) / (2,-5) / (6,-4) / (-3,-2)
B Ex#1 (0,5) / (-2,1) / (0,6) / (-3,0) / (-1,-4) / (-5,0) / (0,-3) / (5,-2) / (-4,0) / (3,-2) / (-2,0) / (4,-4) / (-4,0)
B Ex#2 (4,0) / (2,2) / (-3,0) / (4,-5) / (2,-4) / (-3,0) / (1,0) / (-3,0) / (5,0) / (-2,0) / (2,0) / (6,0) / (-4,0)
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 U2 B' L2 B' R2 F' L2 D2 F2 U' L U2 B' R' D' F' R2 F2 L' D2 Uw2 Rw2 D' B2 Uw2 Fw2 U B L2 D' Fw2 U' B Rw' L' F2 L' U' F Fw' D2 Fw Uw2 Fw' Rw' B2 z y2
A #2 F U' D' F' U B2 F2 L B2 U' B2 D2 L R2 B2 U2 L' R2 B2 Rw2 D' Fw2 L' Fw2 R D2 Rw2 L U F2 B2 L' Fw' L2 Fw2 Uw2 Fw' Rw Uw2 F Uw' F' R' D2 z
A #3 L' U B U' L2 F2 R2 F' L F2 U R2 U2 F2 L2 D' L2 U2 D B2 Fw2 R Uw2 D' Fw2 R2 F2 Rw2 L U' Rw2 D B2 Fw L D' Fw2 L U' Rw' D Fw' Rw' Uw U x2 y'
A Ex#1 U B2 U' L2 U2 B2 R2 U2 B2 L2 D' L' U' F U' R D F2 L2 D Rw2 F L2 Uw2 Fw2 Rw2 F U2 F' L' B2 F2 Uw L Uw2 L2 R U' Fw' Rw R B' Rw Fw x
A Ex#2 B2 L2 F2 L2 U F2 U' B2 D2 R2 B2 L' U' F' R U L' D' R' F' L2 Rw2 F' Uw2 L U2 B' Rw2 L' R2 Uw2 R' Fw2 F2 Uw R2 B2 U2 Rw2 Fw' Rw2 Uw L Fw2 R2 U' z' y'
  5x5x5 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U Fw' Bw L Dw2 F B2 Dw2 B2 Uw2 Fw2 Rw2 Lw2 L Dw2 Fw2 Rw' Dw2 U' Fw2 Uw U' L D' Lw Fw2 Dw2 Fw2 B' Bw2 Lw' Bw B' Rw' U F Bw2 Rw' Lw2 L2 R U F2 R' U Uw2 L2 Uw' F2 Dw F R' B2 Bw2 Fw' Rw Uw2 D' Rw' R 3Fw'
A #2 L' Dw B' Rw' Dw L U2 R2 B2 U2 D Uw2 Dw2 F' D B2 Lw2 Fw' Bw Uw' B2 Fw2 Lw U2 Uw R2 Uw D Rw2 Lw R Bw Rw' B2 D' F B' U' F' L' Dw Fw2 R' Bw' Rw' Bw2 L Uw' D' Fw' Rw2 Dw F2 Lw2 D' Bw R' Uw2 Lw2 Fw 3Uw
A #3 U' Uw' Lw2 B2 U' Uw2 F' Uw Rw2 Fw' Uw Dw Bw' B2 L2 D2 Dw' L2 Uw2 Dw2 B' U Rw F2 Bw2 L2 U2 R' Fw Lw2 Bw2 Dw Lw' Fw L2 Uw2 Bw U' Lw U2 Uw2 L2 U' Uw2 B2 Fw' F2 L Fw2 Uw2 Dw Bw Rw Dw2 L' B' F' Uw D L' 3Rw'
A Ex#1 Uw' Dw Bw Dw2 Lw L Uw' Rw Fw' Bw2 L R Fw' D' Rw Uw Fw D2 U' F2 B Bw2 Fw2 Lw L2 Bw' Fw' D2 B' Uw' Fw Bw2 U' Dw' Rw' U2 Dw2 B2 F Rw U2 Rw' B' Dw2 D' Lw2 Dw2 U' Uw' Rw D Rw' Bw' B D Dw' Fw2 Lw' R Fw' 3Rw2
A Ex#2 Lw' F Bw' Uw' Dw' D' L' Dw' Rw' Lw Dw2 B' R2 L2 F Fw L2 Dw R' F2 Uw2 Lw' R' Fw' Rw' Lw F2 L Lw Fw2 Uw2 F2 Dw2 B' R Dw2 Fw2 B' Uw2 D Fw B' F Lw' U' R D2 F L2 Uw Fw Uw2 U2 Rw' R2 L2 B2 D2 Rw Dw' 3Rw 3Uw'
  3x3x3 Multi-Blind   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 D' L2 D L2 U2 F2 R2 B' U R' B R2 U2 L' F' D' R' B' U' Rw' Uw2 R2 F2 R2 F' R2 U2 B2 D2 R2 D' B2 D' L D B2 F2 D2 F' D U2 Fw Uw B2 L2 F2 R2 D2 B' U2 B' L2 F2 R2 U' R2 F' L2 R' D' F U' R' U' Fw Uw' F2 L2 D R2 U2 R2 U' R2 D L B F' U F L2 B L' U R2 U Rw2 Uw U F2 R2 F2 D L2 B2 F2 L B' D U' B L2 F' R D2 B' R' F Rw2 Uw2 R2 D R2 F2 R2 U B2 U2 R2 B' R B2 L2 D F R' U' L' U2 B' D Rw U2 R D2 B2 U2 F2 R B2 L2 B2 U' B2 L' B L U2 F2 D' B2 F2 Rw2 Uw' D2 B2 L2 F' D2 R2 B' R2 D2 F2 U F2 D' L' U F' D L B D' Rw' F2 U' R2 U F2 D F2 U2 F2 R F L2 R2 D' L B D' L2 F2 Rw Uw2 D2 F D2 F U2 B' F2 L U' L R2 F' L' U' F D R U2 Rw2 Uw2 F' D2 F D2 F D2 B2 U2 R' D' B L' F2 D' R2 U2 L2 R2 U' Fw Uw B2 U2 L2 R2 D F2 U2 R2 D' L2 U L R U' F2 L2 F2 U2 B U R2 Fw Uw' D2 U2 L B2 R D2 B2 D2 L' B U2 R2 D R' B2 F R2 D' F R' F2 Rw2 D' F2 U B2 D L2 U' L2 R2 F2 R B F' L B R2 B L2 U L2 Fw' Uw2 R' D2 B2 R' B2 D2 U2 R D2 L2 U2 B U L D' L' D2 B' R2 U F2 Rw2 U' F2 D' B2 F2 D L2 R D' R' D2 F' D' B2 F2 U B' U' R' Uw U' R2 D2 L2 R2 U' F2 D' B' R' B' D R D' R F R2 F U2 Fw B2 R2 F' L2 F' R2 F' D2 B' R B' U2 B2 D2 U F2 R2 U R' B Rw Uw2 F U2 F U2 B' D2 L2 R2 B2 R2 D2 R D' L F R2 D B' U' B' F2 Rw Uw' R2 U2 F' D2 R2 B D2 B' U2 B R' U2 B' L2 R' D L B R' U2 Rw2 Uw F2 L2 U2 L' D2 F2 R' B2 R B2 R' B' D U2 L' R U' R D' U Fw Uw2 U2 R D2 U2 R B2 F2 R D2 R' D' F' L2 F D L' D' R2 B L' U' Rw' Uw2 L2 F2 U2 F2 D' R2 F2 D L2 D2 R2 F' L2 U R2 U2 R U' L' F' U2 Rw L2 F2 R2 D L2 D B2 D2 L2 B2 D' R D2 F' D L2 U2 B R B2 Rw2 Uw2 D2 R U2 L F2 D2 R2 F2 U2 F2 U B' L B2 U B D L2 F D2 Fw' Uw' F2 D2 U2 R2 F R2 F' D2 F2 R2 D F2 R2 D L2 U L' D' L2 D2 Rw2 Uw2 F2 U2 R2 D2 U2 F2 U' L2 B' F' L D2 B' U' L B2 L' U B2 U Rw Uw2 F U2 R2 B F L2 F' R' D U2 R2 U R2 F D2 B2 D' Rw Uw
Aleksandr Beznogov    Russia
Aleksandr Beznogov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.07   13.70   11.07 14.10 13.53 DNF 13.48
Second round 6 9.60   11.10   13.47 11.69 9.60 11.65 9.96
First round 12 10.55   12.39   13.69 11.80 13.99 10.55 11.69
2x2x2 Cube Final 7 2.24   3.91   4.00 4.74 6.45 2.99 2.24
First round 6 1.88   4.22   4.34 5.20 1.88 4.60 3.72
4x4x4 Cube Combined First round 13 53.62   55.51   54.68 56.96 54.90 1:03.29 53.62
3x3x3 Fewest Moves Final 4 35     35
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 22.00   26.42   24.98 29.15 27.44 26.85 22.00
Megaminx Combined Final 4 1:19.82   1:26.11   1:28.91 1:19.82 1:24.97 1:49.22 1:24.44
Pyraminx Final 7 2.53   6.02   6.73 7.36 6.19 5.14 2.53
First round 2 3.78   4.12   3.99 3.78 3.83 4.93 4.54
Skewb Final 2 3.02   4.61   3.02 3.12 6.84 5.23 5.48
First round 5 3.54   5.52   3.54 6.02 5.92 4.62 6.91
Aleksandr Paliukhovich    Belarus
Aleksandr Paliukhovich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 22.63   26.35   22.63 28.17 25.60 27.36 26.09
First round 44 20.59   25.14   24.18 20.59 23.20 28.04 DNF
2x2x2 Cube First round 43 6.47   11.49   22.40 6.91 15.59 11.97 6.47
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 38.78   39.91   39.52 43.66 39.02 41.18 38.78
Skewb Final 11 8.40   9.56   10.09 8.75 9.85 DNF 8.40
First round 8 5.54   7.62   5.54 7.68 9.15 8.21 6.96
Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский)    Belarus
Aleksey Man'kovskiy (Алексей Маньковский)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 23.77   31.68   27.72 34.57 32.75 23.77 35.99
2x2x2 Cube First round 42 8.60   11.06   21.31 8.60 10.95 9.78 12.46
Pyraminx First round 22 8.94   10.89   8.94 12.66 12.35 11.15 9.16
Skewb First round 32 19.33   25.07   26.57 24.42 28.58 19.33 24.22
Aliaksei Tsitou    Belarus
Aliaksei Tsitou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 48.36   56.23   1:02.13 52.98 53.58 48.36 1:03.34
2x2x2 Cube First round 51 15.42   16.52   15.42 20.43 16.08 17.28 16.20
4x4x4 Cube Combined First round 30 DNF     DNF DNF
Skewb First round 33 26.66   33.43   34.21 1:38.71 26.66 26.94 39.15
Anastasia Gubanova    Russia
Anastasia Gubanova
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 13.51   15.35   15.34 13.51 16.21 16.26 14.50
First round 18 13.99   14.81   13.99 14.24 14.46 15.74 20.08
2x2x2 Cube First round 49 9.33   14.87   18.05 17.24 9.33 10.24 17.14
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:20.97   1:31.83   1:32.43 1:20.97 1:34.94 1:40.86 1:28.11
3x3x3 Fewest Moves Final 11 46     46
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 36.65   38.48   36.65 38.64 38.42 38.38 39.14
Rubik's Clock Combined Final 10 20.51   29.05   1:12.56 28.81 20.51 34.55 23.78
Pyraminx First round 35 10.33   14.20   17.24 15.70 10.33 15.92 10.97
Skewb First round 29 9.26   17.54   11.20 30.23 11.19 9.26 DNF
Andrey Antonov (Андрей Антонов)    Russia
Andrey Antonov (Андрей Антонов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 45.15   54.76   45.15 1:03.59 48.62 52.08 DNF
2x2x2 Cube First round 48 10.19   13.87   12.04 12.01 19.31 17.55 10.19
Pyraminx First round 40 10.42   17.95   16.52 21.50 15.84 10.42 24.10
Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко)    Belarus
Andrey Kravchenko (Андрей Кравченко)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 24.49   35.49   24.49 39.31 39.26 34.07 33.15
2x2x2 Cube First round 44 8.20   11.61   12.09 8.20 13.22 10.05 12.69
3x3x3 One-Handed Combined First round 41 1:37.83     2:13.58 1:37.83
Megaminx Combined Final 10 3:43.55     3:43.55 3:53.10
Skewb First round 28 12.73   15.91   43.42 13.85 14.36 19.52 12.73
Andrey Kurochkin    Russia
Andrey Kurochkin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 15.66   20.55   22.67 15.66 22.72 22.21 16.77
First round 34 16.96   19.30   16.96 21.25 20.61 18.56 18.72
2x2x2 Cube First round 35 4.22   8.32   9.73 4.22 7.54 11.73 7.69
5x5x5 Cube Combined Final 19 7:55.38     7:55.38 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 44.60   49.34   47.52 44.60 1:03.28 49.72 50.78
Rubik's Clock Combined Final 5 11.52   14.19   15.40 14.61 12.70 15.27 11.52
Pyraminx First round 30 10.25   12.58   13.09 12.97 11.69 22.21 10.25
Andrey Lukashevich    Belarus
Andrey Lukashevich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 16.97   21.53   22.79 21.55 25.25 20.24 16.97
First round 43 16.67   25.04   16.67 21.20 33.12 44.57 20.79
2x2x2 Cube First round 39 5.81   9.64   11.43 5.81 10.53 9.30 9.10
Rubik's Clock Combined Final 18 12.22   DNF   13.04 DNF 15.17 DNF 12.22
Pyraminx First round 25 8.29   11.87   13.50 8.29 13.55 8.56 DNF
Anton Suzin    Belarus
Anton Suzin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 9.80   12.29   14.80 9.80 14.21 11.31 11.35
Second round 4 8.76   10.70   11.36 10.36 11.21 8.76 10.52
First round 8 9.50   11.73   9.50 11.52 12.75 13.97 10.91
2x2x2 Cube Final 2 2.29   3.03   2.73 3.68 2.89 3.47 2.29
First round 2 2.35   3.58   6.59 3.86 2.70 2.35 4.17
4x4x4 Cube Combined First round 14 54.30   56.45   55.87 58.00 55.71 57.78 54.30
3x3x3 Fewest Moves Final 4 35     35
3x3x3 One-Handed Final 9 19.79   24.12   21.91 26.33 19.79 24.39 26.07
Combined First round 8 16.52   19.38   25.69 16.52 16.70 21.00 20.44
3x3x3 With Feet Final 5 1:49.37   1:52.90   1:52.57 DNF 1:51.82 1:49.37 1:54.30
Rubik's Clock Combined Final 15 30.59   42.79   31.44 31.10 DNF 30.59 1:05.84
Pyraminx Final 9 4.24   6.57   5.85 4.24 8.81 8.80 5.05
First round 10 4.47   7.28   8.37 7.71 4.47 6.91 7.23
Skewb Final 7 4.96   8.21   9.50 4.96 7.65 7.48 9.75
First round 7 4.50   6.64   6.87 10.23 7.66 5.38 4.50
Arsen Yasin Sarigoz (Арсен Ясин Сарыгёз)    Belarus
Arsen Yasin Sarigoz (Арсен Ясин Сарыгёз)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 53 21.10   35.43   51.56 30.15 24.59 21.10 53.34
Pyraminx First round 41 12.84   19.49   12.84 20.78 18.66 19.03 26.76
Arseniy Yotsyus    Russia
Arseniy Yotsyus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 15.11   16.30   15.44 15.11 19.09 15.78 17.68
First round 30 12.07   17.23   20.24 13.87 17.58 12.07 20.87
2x2x2 Cube Final 11 2.84   4.87   4.39 2.84 6.33 5.24 4.98
First round 5 3.71   4.06   3.71 3.94 3.78 4.45 4.57
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:03.33   1:09.11   1:03.33 1:09.61 1:09.80 1:23.85 1:07.92
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:33.03   2:40.08   2:33.03 2:49.34 2:34.62 2:36.27 3:01.24
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 33.60   43.23   44.56 33.60 48.43 49.07 36.70
Rubik's Clock Combined Final 9 18.00   28.07   22.99 DNF 22.89 38.33 18.00
Megaminx Combined Final 8 1:47.09   2:09.57   2:11.47 1:47.09 2:29.15 2:14.23 2:03.02
Pyraminx Final 3 3.31   4.84   3.96 3.31 7.16 8.42 3.41
First round 4 4.14   4.79   4.39 5.65 6.01 4.14 4.33
Skewb Final 9 4.90   8.94   9.11 4.90 10.31 8.37 9.35
First round 9 7.04   7.93   7.04 9.41 7.13 8.27 8.39
Square-1 Combined Final 8 31.32   38.20   47.20 31.32 32.92 52.11 34.47
Artyom Sermyazhko    Belarus
Artyom Sermyazhko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.48   13.84   13.20 12.48 14.01 14.32 23.67
Second round 11 11.60   12.83   11.60 12.55 15.57 13.33 12.60
First round 17 12.13   14.33   14.59 14.54 13.86 12.13 17.01
2x2x2 Cube First round 16 3.34   5.55   7.95 5.37 5.66 5.61 3.34
4x4x4 Cube Final 8 40.87   47.26   47.56 51.08 40.87 43.22 51.00
Combined First round 7 46.03   46.59   46.53 48.36 46.03 46.31 46.94
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:24.77   1:38.30   1:30.34 1:24.77 2:10.76 1:34.05 1:50.51
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:36.21   DNF   3:39.98 DNF 3:36.21
3x3x3 Fewest Moves Final 17 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 22.37   29.85   32.60 32.07 29.93 27.56 22.37
Pyraminx First round 33 5.61   13.99   22.02 13.49 5.61 12.34 16.14
Bogdan Dovbysh    Belarus
Bogdan Dovbysh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 10.47   13.39   14.25 10.47 16.59 12.66 13.25
First round 20 13.28   15.11   14.89 17.89 15.33 13.28 15.12
2x2x2 Cube Final 9 2.68   4.16   3.31 3.61 6.01 5.57 2.68
First round 11 2.65   4.52   5.41 4.30 5.43 2.65 3.85
4x4x4 Cube Combined First round 15 58.13   1:05.50   1:20.40 1:02.42 1:06.50 1:07.58 58.13
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:41.57   1:45.47   1:50.80 1:43.09 1:55.99 1:42.53 1:41.57
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:53.96   DNF   DNF 3:53.96 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 22.79   26.23   24.55 24.42 29.73 22.79 30.18
3x3x3 With Feet Final 1 47.10   55.51   1:06.24 52.53 57.73 47.10 56.27
Rubik's Clock Combined Final 19 14.16   DNF   DNF 17.36 DNF DNF 14.16
Pyraminx Final 4 4.97   5.57   5.79 5.61 5.83 5.31 4.97
First round 6 3.71   5.37   5.99 3.71 3.87 9.06 6.26
3x3x3 Multi-Blind Final 1 2/2 13:21     2/2 13:21
Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич)    Belarus
Daniil Kovalevich (Даниил Ковалевич)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 15.59   19.54   22.57 15.59 16.81 19.24 DNF
First round 31 14.32   17.27   16.82 17.24 14.32 17.75 19.42
2x2x2 Cube First round 29 5.62   7.32   5.62 7.81 6.69 DNF 7.45
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 39.36   45.83   49.25 1:10.72 46.67 39.36 41.57
Pyraminx First round 36 4.95   15.84   19.68 16.28 21.73 11.56 4.95
Square-1 Combined Final 11 46.76   56.04   47.14 46.76 57.01 1:03.97 1:21.39
Daniil Melnikov (Даниил Мельников)    Belarus
Daniil Melnikov (Даниил Мельников)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 31.92   38.08   36.35 37.21 31.92 49.40 40.67
First round 50 23.16   32.53   28.21 23.16 45.62 23.76 49.61
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 54.67   59.29   1:25.61 54.67 58.06 58.69 1:01.13
Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий)    Belarus
Daniil Podberetskiy (Даниил Подберецкий)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 13.85   16.36   17.49 13.85 15.76 15.82 DNF
First round 23 11.21   15.68   15.44 16.67 14.94 17.50 11.21
2x2x2 Cube First round 32 6.01   7.86   10.83 8.16 8.77 6.01 6.65
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:38.02     1:54.51 1:38.02
3x3x3 Fewest Moves Final 16 52     52
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 29.75   35.63   29.75 31.49 39.40 37.94 37.46
Daniil Saltykou    Belarus
Daniil Saltykou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 27.21   30.29   27.21 34.20 28.67 28.01 1:20.92
First round 48 30.26   31.37   30.26 32.63 31.93 31.44 30.75
Pyraminx First round 34 9.10   14.13   16.19 9.95 16.26 9.10 17.08
Danila Birukou (Данила Бирюков)    Belarus
Danila Birukou (Данила Бирюков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 17.71   18.88   19.28 18.64 20.14 18.71 17.71
First round 38 18.11   20.37   18.11 23.12 20.98 20.02 20.11
Danila Dubovik    Belarus
Danila Dubovik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.72   14.30   13.71 12.72 14.36 14.84 15.22
First round 19 11.61   14.94   11.61 18.40 13.95 DNF 12.48
2x2x2 Cube First round 14 4.21   5.11   5.30 9.27 4.39 5.65 4.21
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:01.12   1:06.81   1:01.12 1:06.00 1:14.78 1:06.91 1:07.53
3x3x3 Fewest Moves Final 17 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 20.75   23.08   27.90 20.75 21.01 25.64 22.60
Combined First round 12 22.05   23.58   22.05 23.71 24.05 22.99 34.73
Rubik's Clock Combined Final 14 32.17   39.46   46.50 33.66 38.23 46.89 32.17
Pyraminx First round 18 8.04   10.09   8.04 10.99 12.19 9.47 9.81
Skewb Final 4 3.99   5.28   8.46 4.94 3.99 6.21 4.70
First round 4 2.03   NR 5.44   2.03 6.86 6.88 4.41 5.04
Darii Caireac (Дарий Кайряк)    Belarus
Darii Caireac (Дарий Кайряк)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 23.97   33.11   23.97 28.84 37.24 36.92 33.58
2x2x2 Cube First round 20 3.92   5.84   6.41 9.23 4.45 6.66 3.92
4x4x4 Cube Combined First round 29 3:12.68     3:12.68 3:26.39
5x5x5 Cube Combined Final 17 3:30.91     3:30.91 4:01.60
3x3x3 Fewest Moves Final 17 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 38 1:08.68     1:09.45 1:08.68
Rubik's Clock Combined Final 20 1:18.05     DNF 1:18.05
Megaminx Combined Final 11 3:53.70     4:13.47 3:53.70
Pyraminx First round 23 7.85   11.65   11.94 15.35 12.41 10.60 7.85
Skewb First round 14 8.61   10.18   11.33 15.30 10.04 8.61 9.17
Diana Murnik    Russia
Diana Murnik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 20.60   25.16   30.74 20.60 23.50 27.81 24.18
First round 42 21.66   25.02   21.66 26.19 34.52 21.98 26.88
2x2x2 Cube First round 41 6.42   10.87   11.75 11.17 10.88 10.56 6.42
4x4x4 Cube Combined First round 25 2:01.16     2:01.16 2:16.98
5x5x5 Cube Combined Final 18 3:49.75     4:05.73 3:49.75
6x6x6 Cube Combined Final 6 7:44.77     7:44.77
7x7x7 Cube Combined Final 5 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 11 46     46
3x3x3 One-Handed Combined First round 37 1:05.19     1:05.19 1:26.90
Rubik's Clock Combined Final 11 22.47   30.09   29.62 32.51 22.47 34.31 28.14
Megaminx Combined Final 14 5:00.70     6:02.95 5:00.70
Pyraminx First round 37 11.44   16.62   11.44 17.77 16.96 15.14 DNF
Skewb First round 31 15.92   19.74   20.68 15.92 17.87 20.66 25.82
Square-1 Combined Final 12 1:44.75     DNF 1:44.75
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Dmitri Arterchuk    Belarus
Dmitri Arterchuk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.69   11.88   12.73 13.67 12.19 9.69 10.73
Second round 12 10.56   13.00   13.89 10.56 13.92 11.92 13.20
First round 10 11.87   12.33   12.66 11.93 13.28 12.41 11.87
2x2x2 Cube First round 19 3.33   5.76   3.59 13.44 9.89 3.33 3.79
4x4x4 Cube Final 9 45.74   51.51   53.99 45.74 46.95 53.60 56.54
Combined First round 9 43.89   51.28   52.84 53.93 43.89 49.24 51.75
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:36.06   1:41.18   1:37.50 1:36.06 1:42.23 1:43.82 1:50.31
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:11.97   DNF   DNF 2:17.84 2:11.97
3x3x3 Fewest Moves Final 10 42     42
3x3x3 One-Handed Final 10 20.74   24.84   23.77 28.33 22.43 20.74 36.07
Combined First round 9 16.40   20.36   20.32 22.85 21.25 19.50 16.40
Rubik's Clock Combined Final 8 13.64   18.97   DNF 21.15 17.93 17.84 13.64
Megaminx Combined Final 6 1:12.94   1:29.73   1:33.37 1:28.25 1:34.16 1:27.58 1:12.94
Pyraminx Final 5 3.69   5.75   5.25 5.93 6.61 6.07 3.69
First round 8 3.22   6.04   5.96 3.22 5.72 12.39 6.45
Skewb First round 15 4.16   10.26   DNF 7.86 11.31 11.60 4.16
Square-1 Combined Final 6 32.33   35.05   32.67 58.41 37.93 32.33 34.54
3x3x3 Multi-Blind Final 2 3/4 30:42     3/4 30:42
Dmitry Komar (Дмитрий Комар)    Belarus
Dmitry Komar (Дмитрий Комар)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 23.73   28.21   28.27 29.31 27.06 33.09 23.73
First round 47 27.90   31.32   33.24 32.86 28.29 32.82 27.90
3x3x3 Blindfolded Final 7 6:41.26   DNF   DNF 6:41.26 DNF
Dzmitry Melesh    Belarus
Dzmitry Melesh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 17.19   18.07   17.63 17.90 18.68 21.75 17.19
First round 26 13.71   16.30   13.71 15.66 16.40 17.98 16.83
Pyraminx First round 45 9.36   DNF   11.30 13.70 DNF DNF 9.36
Egor Khovavko (Егор Ховавко)    Belarus
Egor Khovavko (Егор Ховавко)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 21.66   32.60   32.18 21.66 34.28 33.87 31.74
2x2x2 Cube First round 46 5.98   11.95   DNF 16.56 9.68 9.61 5.98
4x4x4 Cube Combined First round 27 2:16.99     2:16.99 2:27.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 44.37   58.88   1:05.08 44.37 1:11.11 45.99 1:05.56
Erzhan Dzhaumutbaev    Russia
Erzhan Dzhaumutbaev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 10.99   14.03   15.05 14.46 14.64 12.99 10.99
First round 11 10.44   12.39   11.34 12.46 15.13 10.44 13.37
2x2x2 Cube Final 3 2.54   3.18   3.15 2.54 4.09 3.67 2.72
First round 1 2.62   3.31   3.21 3.29 3.42 6.90 2.62
Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк)    Belarus
Evgeni Khaniak (Евгений Ханяк)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 32.72   38.08   35.28 40.53 DNF 38.44 32.72
2x2x2 Cube First round 40 7.81   10.48   9.08 10.50 11.86 12.56 7.81
3x3x3 Fewest Moves Final 17 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 40 1:21.88     2:01.44 1:21.88
Hanna Panas (Анна Панас)    Belarus
Hanna Panas (Анна Панас)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 17.58   20.98   21.98 23.53 21.06 17.58 19.90
First round 35 16.14   19.53   21.07 19.38 18.14 16.14 23.01
2x2x2 Cube First round 25 4.86   6.64   7.03 6.60 6.30 7.99 4.86
Pyraminx Final 10 5.05   6.95   6.45 5.05 8.77 8.12 6.29
First round 11 6.66   8.40   7.19 6.96 6.66 11.04 12.10
Hleb Davidovich    Belarus
Hleb Davidovich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 29.14   32.84   31.20 38.30 33.88 33.44 29.14
First round 46 28.04   29.10   28.04 28.64 29.33 29.32 31.13
2x2x2 Cube First round 30 5.27   7.59   9.15 7.92 5.27 9.09 5.75
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:46.56     1:53.46 1:46.56
Pyraminx First round 38 12.86   16.90   20.81 14.52 18.00 18.18 12.86
Skewb First round 25 12.83   14.44   16.83 14.65 12.83 13.92 14.76
Ilya Matsuev (Илья Мацуев)    Belarus
Ilya Matsuev (Илья Мацуев)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 10.18   16.07   14.27 20.58 10.18 18.47 15.48
First round 22 13.06   15.34   13.06 15.55 16.94 15.95 14.53
2x2x2 Cube First round 21 5.19   5.87   5.88 6.54 5.19 10.09 5.19
4x4x4 Cube Final 7 42.93   46.51   49.27 47.09 43.17 42.93 52.26
Combined First round 8 41.10   49.89   42.92 56.73 41.10 55.42 51.32
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:59.77   2:10.95   2:02.82 1:59.77 2:06.92 2:26.26 2:23.12
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 29.13   43.97   DNF 40.62 34.69 29.13 56.60
Ilya Nazarov    Russia
Ilya Nazarov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 9.06   13.89   15.76 9.06 11.54 14.38 DNF
First round 4 8.73   10.48   16.09 9.30 12.55 8.73 9.59
2x2x2 Cube Final 4 2.83   3.29   2.91 2.83 4.04 4.13 2.93
First round 4 2.27   3.69   4.12 4.26 2.27 3.50 3.46
4x4x4 Cube Final 2 38.30   40.45   48.63 41.59 38.30 39.61 40.16
Combined First round 4 35.79   42.69   44.29 35.79 40.98 45.91 42.80
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:15.71   1:22.16   1:37.82 1:24.36 1:19.94 1:15.71 1:22.19
7x7x7 Cube Combined Final 5 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 33     33
3x3x3 One-Handed Final 4 15.49   17.28   17.48 15.49 18.09 16.28 23.39
Combined First round 4 15.79   18.87   22.01 20.53 19.77 16.30 15.79
3x3x3 With Feet Final 2 46.96   58.35   1:06.60 1:00.33 1:00.29 46.96 54.44
Rubik's Clock Combined Final 4 8.45   10.21   11.65 8.45 9.61 9.90 11.13
Megaminx Combined Final 3 1:02.36   1:12.44   1:24.76 1:16.97 1:10.87 1:09.47 1:02.36
Pyraminx Final 1 2.69   2.84   NR 3.03 2.69 4.94 2.72 2.76
First round 1 2.77   3.19   3.06 3.21 3.30 5.20 2.77
Skewb Final 1 3.27   3.98   3.64 3.27 4.30 4.01 7.07
First round 3 3.72   4.74   4.74 3.72 4.64 4.83 7.22
Square-1 Combined Final 1 10.94   11.93   11.66 10.94 12.27 14.96 11.86
Ilya Tsiareshka    Belarus
Ilya Tsiareshka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 9.96   14.11   22.02 19.46 9.96 11.05 11.83
First round 9 9.90   11.96   9.90 19.26 11.01 10.40 14.46
2x2x2 Cube First round 17 3.33   5.60   6.01 3.33 6.78 5.69 5.09
4x4x4 Cube Final 10 47.32   52.77   51.73 54.06 47.32 52.53 54.92
Combined First round 11 48.27   51.93   51.95 1:03.32 48.27 49.34 54.51
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:53.15   2:08.95   2:16.32 2:10.64 2:13.80 1:53.15 2:02.42
3x3x3 Fewest Moves Final 17 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 33.48   37.63   40.85 37.15 40.58 35.17 33.48
Rubik's Clock Combined Final 1 5.00   5.89   NR 5.50 5.00 6.57 5.81 6.37
Pyraminx First round 32 10.59   13.11   10.59 11.15 27.29 12.67 15.51
Skewb First round 20 10.56   11.71   12.93 12.46 10.56 11.63 11.03
Ilya Zabrodsky    Belarus
Ilya Zabrodsky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.52   12.02   11.20 14.70 10.52 12.39 12.46
Second round 8 10.78   12.00   13.43 10.78 10.96 11.66 13.38
First round 14 10.98   13.00   10.98 14.17 14.58 13.66 11.17
2x2x2 Cube First round 15 3.53   5.52   4.40 11.25 3.53 7.49 4.66
4x4x4 Cube Final 5 37.58   41.23   46.45 41.81 39.92 41.96 37.58
Combined First round 6 36.15   46.11   48.10 52.04 48.66 36.15 41.57
3x3x3 Fewest Moves Final 17 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 12 20.90   26.66   25.13 20.90 DNF 22.31 32.54
Combined First round 7 15.48   19.37   16.72 15.48 19.28 24.39 22.10
Ivan Gnedko (Иван Гнедько)    Belarus
Ivan Gnedko (Иван Гнедько)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 43.44   49.17   43.44 53.25 45.47 52.94 49.11
2x2x2 Cube First round 50 13.22   16.00   17.51 17.33 13.41 13.22 17.27
Pyraminx First round 39 7.25   17.93   DNF 15.33 19.62 18.85 7.25
Ivan Terekh    Belarus
Ivan Terekh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.09   16.43   19.00 14.84 15.45 21.18 13.09
First round 21 14.54   15.27   14.54 15.48 14.63 15.73 15.69
3x3x3 Fewest Moves Final 4 35     35
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 20.40   24.82   28.75 20.40 23.19 25.19 26.08
Megaminx Combined Final 5 1:17.78   1:27.11   1:28.67 1:17.78 1:23.55 1:29.11 1:36.49
Pyraminx Final 2 2.57   4.53   4.18 2.57 DNF 4.83 4.59
First round 3 3.41   4.59   5.30 3.96 4.51 3.41 6.85
Ivan Tjushkevich (Иван Тюшкевич)    Belarus
Ivan Tjushkevich (Иван Тюшкевич)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 1:11.51   1:14.31   1:13.31 1:18.10 1:11.53 1:11.51 1:34.42
2x2x2 Cube First round 52 19.34   29.73   38.11 19.34 35.56 28.91 24.71
Konstantin Solovyev    Russia
Konstantin Solovyev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 16.13   19.10   20.91 16.13 22.29 17.37 19.01
First round 33 15.18   18.43   18.71 21.98 15.18 16.46 20.11
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:29.26   2:43.33   2:32.46 7:42.76 3:03.07 2:34.45 2:29.26
3x3x3 Fewest Moves Final 1 32     32
Rubik's Clock Combined Final 2 6.89   8.18   6.89 9.45 7.85 10.42 7.24
Pyraminx Final 11 4.49   7.14   9.09 4.49 DNF 6.16 6.16
First round 7 5.68   5.95   5.96 6.12 5.76 6.52 5.68
Skewb Final 5 5.09   6.44   8.50 5.42 7.34 6.56 5.09
First round 2 3.84   4.61   3.84 5.63 5.03 4.60 4.19
Square-1 Combined Final 3 17.74   22.03   24.34 33.14 17.74 23.33 18.43
Maksim Toustsikau (Максим Толстиков)    Belarus
Maksim Toustsikau (Максим Толстиков)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 31 10.67   13.02   10.67 13.48 14.50 16.38 11.09
Margarita Strezh (Маргарита Стреж)    Belarus
Margarita Strezh (Маргарита Стреж)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 49.37   57.06   49.37 1:04.73 1:11.09 50.13 56.31
Pyraminx First round 28 9.21   12.25   12.01 9.21 12.02 13.26 12.73
Matsvei Kastrama    Belarus
Matsvei Kastrama
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 17.73   22.16   34.37 26.48 21.77 18.22 17.73
First round 40 19.33   22.57   19.33 22.81 44.91 23.36 21.55
Mikita Tsymuk (Никита Цымук)    Belarus
Mikita Tsymuk (Никита Цымук)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 45 10.47   11.78   12.39 10.47 11.96 13.81 10.99
Pyraminx First round 44 18.26   37.74   45.94 57.69 47.96 19.32 18.26
Miraslau Volkau (Мирослав Волков)    Belarus
Miraslau Volkau (Мирослав Волков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 17.61   20.87   20.09 17.61 27.86 20.47 22.06
First round 39 15.24   22.41   15.24 25.85 22.13 22.19 22.90
2x2x2 Cube First round 26 4.51   6.80   4.51 6.54 7.82 6.56 7.31
Pyraminx First round 15 6.62   9.21   11.26 6.62 7.45 12.19 8.93
Skewb First round 24 10.95   14.19   17.48 12.57 DNF 12.53 10.95
Nikita Loika    Belarus
Nikita Loika
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 10.64   12.18   12.83 13.92 11.79 11.92 10.64
Second round 7 9.95   11.70   11.46 12.50 11.15 14.64 9.95
First round 7 10.10   11.46   13.04 11.19 10.10 11.04 12.14
2x2x2 Cube Final 6 2.69   3.59   3.54 2.69 3.66 4.11 3.58
First round 12 3.64   4.53   4.89 4.89 3.64 3.82 5.13
4x4x4 Cube Final 11 44.55   52.98   49.16 54.33 55.46 44.55 1:00.14
Combined First round 10 44.64   51.28   49.04 49.85 56.80 54.94 44.64
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:32.80   1:37.50   1:39.40 1:39.87 1:32.80 1:45.73 1:33.22
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:58.59   DNF   DNF 1:58.59 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 34     34
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 21.13   23.79   25.31 22.60 21.13 25.72 23.46
3x3x3 With Feet Final 3 45.49   NR 1:10.80   DNF 1:16.46 1:13.70 45.49 1:02.23
Rubik's Clock Combined Final 3 7.83   8.79   11.34 8.47 8.66 9.23 7.83
Nikita Starodubov    Belarus
Nikita Starodubov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.12   11.21   10.75 10.12 13.61 10.64 12.23
Second round 10 9.43   12.75   15.84 15.92 11.11 11.29 9.43
First round 5 9.83   10.57   10.80 9.83 11.82 10.39 10.52
2x2x2 Cube Final 12 4.30   6.11   7.58 4.30 5.50 7.39 5.45
First round 8 2.72   4.32   4.43 2.72 5.31 6.24 3.22
4x4x4 Cube Final 4 34.32   40.99   40.51 48.98 34.32 39.06 43.40
Combined First round 5 43.40   46.03   45.67 54.01 48.17 44.24 43.40
3x3x3 One-Handed Final 8 18.86   23.09   23.81 22.19 23.27 18.86 24.87
Combined First round 10 17.70   21.60   21.36 29.90 21.36 22.09 17.70
Megaminx Combined Final 7 1:11.30   1:36.06   1:43.34 1:11.30 1:58.81 1:38.31 1:26.52
Oleg Sechko    Belarus
Oleg Sechko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.17   11.67   12.52 11.44 11.90 11.66 11.17
Second round 9 10.62   12.09   10.62 11.09 14.05 13.60 11.58
First round 6 9.43   11.24   11.76 11.56 9.43 11.51 10.66
2x2x2 Cube Final 10 3.47   4.27   4.73 3.47 4.53 7.37 3.55
First round 7 2.41   4.30   2.41 4.41 4.69 4.09 4.39
4x4x4 Cube Final 1 35.55   38.58   NR 41.42 35.78 DNF 35.55 38.54
Combined First round 2 34.47   38.85   35.86 36.92 34.47 43.76 44.15
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:14.26   1:20.50   1:28.72 1:37.64 1:14.36 1:14.26 1:18.42
3x3x3 Fewest Moves Final 13 48     48
3x3x3 One-Handed Final 6 16.08   20.89   17.63 16.08 27.25 23.65 21.38
Combined First round 5 14.11   19.22   14.11 21.64 21.19 18.48 18.00
Megaminx Combined Final 1 59.77   1:08.51   1:11.29 1:10.45 1:07.52 1:07.55 59.77
Pyraminx First round 27 8.52   12.16   14.28 11.92 10.27 16.05 8.52
Skewb First round 23 10.23   13.27   15.64 14.02 10.23 11.29 14.49
Pavel Kazarenko (Павел Казаренко)    Belarus
Pavel Kazarenko (Павел Казаренко)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 21.30   25.08   26.92 21.32 27.33 27.00 21.30
First round 41 18.92   23.59   18.92 28.62 20.29 27.20 23.29
2x2x2 Cube First round 33 7.49   8.07   7.77 9.06 7.49 8.03 8.41
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 32.34   42.45   32.34 47.52 1:04.48 36.98 42.84
Rubik's Clock Combined Final 12 30.33   35.97   38.66 54.07 30.33 37.03 32.22
Pyraminx First round 13 6.26   8.73   6.26 8.97 9.23 7.98 10.25
Skewb First round 18 7.32   11.37   10.11 13.62 13.50 7.32 10.49
Pavel Yefimenka    Belarus
Pavel Yefimenka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 33.03   35.96   37.40 34.87 35.61 33.03 40.33
2x2x2 Cube First round 38 5.57   9.03   5.57 8.28 11.36 DNF 7.46
4x4x4 Cube Combined First round 26 2:02.92     2:31.50 2:02.92
Megaminx Combined Final 12 3:59.55     4:21.71 3:59.55
Pyraminx First round 29 8.65   12.42   15.19 9.84 8.65 15.82 12.22
Pavel Yushkevich    Belarus
Pavel Yushkevich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.86   10.18   9.98 10.02 10.55 11.23 9.86
Second round 2 8.73   9.59   10.12 8.73 10.49 9.72 8.92
First round 2 9.32   9.86   9.87 9.32 9.84 9.86 DNF
2x2x2 Cube Final 8 2.09   3.93   4.16 3.86 4.11 3.83 2.09
First round 9 2.49   4.36   4.63 4.56 3.88 4.92 2.49
4x4x4 Cube Final 3 32.26   NR 40.84   35.51 41.15 32.26 53.15 45.87
Combined First round 3 38.09   39.43   39.17 44.69 40.76 38.37 38.09
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:20.28   1:28.88   1:30.44 1:31.68 1:28.76 1:20.28 1:27.44
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:40.10   2:46.24   2:40.10 2:45.26 2:53.37
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:28.04   3:33.68   3:34.48 3:38.51 3:28.04
3x3x3 Fewest Moves Final 7 36     36
3x3x3 One-Handed Final 2 13.81   14.75   14.90 14.97 13.81 19.84 14.38
Combined First round 2 12.80   14.18   12.80 12.84 16.46 17.15 13.25
Rubik's Clock Combined Final 6 12.39   14.46   14.57 14.45 12.39 DNF 14.36
Skewb Final 12 7.82   10.04   12.29 8.72 17.00 9.12 7.82
First round 11 6.07   8.58   8.80 10.48 14.93 6.46 6.07
Platon Dranchuk (Платон Дранчук)    Belarus
Platon Dranchuk (Платон Дранчук)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 15.81   18.05   19.84 16.10 15.81 18.21 24.27
First round 29 14.02   17.08   17.28 15.54 14.02 18.42 DNF
2x2x2 Cube First round 36 4.83   8.41   4.83 7.09 8.64 9.50 11.29
3x3x3 Fewest Moves Final 14 50     50
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 27.12   32.45   30.20 30.10 37.04 38.22 27.12
Megaminx Combined Final 13 4:25.84     4:25.84 5:07.17
Pyraminx First round 19 8.09   10.12   10.92 10.90 8.09 16.52 8.55
Skewb First round 19 6.37   11.50   6.37 9.84 13.38 11.27 14.38
Roman Strakhov    Russia
Roman Strakhov
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Combined Final 16 1:57.06   2:56.23   1:57.06 3:01.90 3:08.13 2:38.67 DNS
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:53.04   4:00.60   4:12.68 3:56.08 3:53.04
3x3x3 Blindfolded Final 1 42.02   DNF   42.02 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 52.74   55.42   54.69 52.74 58.09 1:03.56 53.48
Rubik's Clock Combined Final 16 28.76   46.72   55.34 DNF 42.02 42.80 28.76
Megaminx Combined Final 16 DNF     DNF DNS
4x4x4 Blindfolded Final 1 3:14.05     3:14.05 DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 4:36.08     4:36.08 DNF DNF
Roman Zhiglinskiy    Belarus
Roman Zhiglinskiy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 17.24   19.79   17.46 21.28 DNF 20.64 17.24
2x2x2 Cube First round 28 5.37   7.17   7.16 5.37 8.17 7.70 6.64
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 35.96   40.32   42.20 41.19 37.58 35.96 DNF
Pyraminx First round 20 10.15   10.69   10.53 10.70 15.71 10.85 10.15
Skewb First round 17 9.44   11.15   11.57 9.44 15.36 10.47 11.42
Stanislau Smolski    Belarus
Stanislau Smolski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 12.86   16.18   16.62 17.33 17.56 12.86 14.58
First round 25 12.95   16.12   DNF 13.92 18.36 16.07 12.95
2x2x2 Cube First round 13 3.77   4.66   3.77 6.08 4.06 4.50 5.41
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 26.27   27.73   29.47 26.42 29.14 26.27 27.62
Pyraminx First round 16 7.01   9.58   13.20 8.28 7.01 16.61 7.25
Skewb Final 6 5.18   7.85   7.48 9.34 7.80 8.27 5.18
First round 6 5.80   6.39   5.80 7.17 5.80 16.63 6.20
Timur Kapkin    Russia
Timur Kapkin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 34.89   38.27   36.39 34.89 40.44 37.98 40.91
2x2x2 Cube First round 31 5.97   7.69   8.12 5.97 8.49 7.30 7.64
3x3x3 One-Handed Combined First round 39 1:12.37     1:25.81 1:12.37
Rubik's Clock Combined Final 17 36.56   1:03.46   59.56 36.56 DNF 55.69 1:15.13
Megaminx Combined Final 9 3:36.09     4:09.74 3:36.09
Pyraminx First round 26 10.60   12.09   11.07 10.60 13.73 11.46 17.90
Skewb First round 34 10.58   1:36.77   10.58 11.31 DNF 4:26.56 12.44
Vadim Lebedovich (Вадим Лебедович)    Belarus
Vadim Lebedovich (Вадим Лебедович)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 33.06   39.17   46.46 44.13 33.11 40.26 33.06
Pyraminx First round 43 19.15   30.98   DNF 27.44 42.74 22.77 19.15
Vadzim Smirnou    Belarus
Vadzim Smirnou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.86   12.04   10.97 13.37 11.77 10.86 14.68
Second round 5 8.99   10.88   12.08 8.99 14.19 10.21 10.36
First round 13 11.65   12.64   11.65 13.03 13.26 13.00 11.88
2x2x2 Cube Final 5 2.28   3.57   2.81 3.96 3.95 4.22 2.28
First round 3 2.94   3.60   3.50 2.94 6.08 3.50 3.80
4x4x4 Cube Final 12 49.47   57.73   1:07.97 49.47 1:02.63 56.12 54.45
Combined First round 12 44.46   53.06   1:03.28 44.46 45.05 1:00.71 53.41
3x3x3 Fewest Moves Final 14 50     50
3x3x3 One-Handed Final 5 16.71   20.35   16.71 20.11 20.55 20.40 23.07
Combined First round 6 16.18   19.30   16.18 19.59 22.23 18.29 20.01
Pyraminx Final 6 4.83   5.95   4.83 5.05 8.17 6.60 6.19
First round 9 5.07   6.32   5.51 7.21 6.25 5.07 7.19
Skewb Final 3 3.74   5.01   6.17 4.41 3.74 4.45 DNF
First round 1 3.77   4.12   3.77 4.18 4.12 4.07 4.44
Square-1 Combined Final 4 22.98   27.36   30.28 25.59 31.54 22.98 26.22
Valentin Shum    Belarus
Valentin Shum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 14.88   16.87   20.98 17.20 14.88 15.05 18.35
First round 27 14.98   16.88   14.98 18.22 19.81 15.25 17.18
2x2x2 Cube First round 24 5.38   6.55   8.96 5.38 5.79 7.79 6.06
Pyraminx First round 14 7.91   8.91   7.91 9.26 9.17 8.30 12.40
Skewb Final 10 6.52   9.28   11.06 7.54 6.52 10.16 10.13
First round 12 8.76   9.27   11.31 10.09 8.76 8.81 8.92
Square-1 Combined Final 9 35.64   41.69   35.64 DNF 40.81 36.91 47.36
Valentina Solovyova    Russia
Valentina Solovyova
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 30.56   34.80   52.09 31.63 34.47 38.29 30.56
3x3x3 One-Handed Combined First round 36 1:04.36     1:16.09 1:04.36
Rubik's Clock Combined Final 13 24.96   37.53   30.58 25.72 DNF 56.28 24.96
Pyraminx First round 24 8.27   11.84   8.27 9.45 13.08 12.99 DNF
Skewb First round 16 7.62   10.52   10.16 7.62 16.10 10.38 11.01
Valeria Zhurova    Belarus
Valeria Zhurova
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 21.59   23.03   21.59 24.14 22.70 24.78 22.26
First round 45 24.20   26.81   24.96 DNF 24.20 27.33 28.14
2x2x2 Cube First round 37 6.25   8.83   8.04 6.25 8.81 9.63 9.85
Megaminx Combined Final 15 5:07.99     6:17.84 5:07.99
Pyraminx First round 21 9.00   10.77   10.90 10.80 11.10 9.00 10.60
Skewb First round 27 12.75   15.12   13.19 16.77 15.41 12.75 21.62
Vasilina Kolas    Belarus
Vasilina Kolas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 14.30   17.43   DNF 16.70 14.30 17.75 17.84
First round 32 14.35   17.94   17.45 18.19 18.19 14.35 28.48
2x2x2 Cube First round 34 3.53   8.17   10.85 3.53 9.47 9.28 5.75
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:33.73     1:33.73 1:37.45
3x3x3 Fewest Moves Final 17 DNF     DNF
Rubik's Clock Combined Final 7 14.23   16.79   18.18 17.82 14.23 20.12 14.38
Pyraminx Final 8 4.80   6.19   11.45 4.80 7.01 5.83 5.73
First round 5 4.61   5.19   5.58 4.61 6.03 4.84 5.14
Skewb First round 22 9.65   12.64   12.74 12.41 12.77 9.65 DNF
Square-1 Combined Final 10 44.97   53.86   50.66 44.97 1:04.59 46.34 1:28.53
Viachaslau Kazak    Belarus
Viachaslau Kazak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.67   13.87   14.73 12.67 14.43 14.16 13.03
First round 16 12.97   14.21   12.97 14.76 16.79 13.64 14.24
2x2x2 Cube First round 22 3.04   6.46   6.41 3.04 6.21 7.68 6.77
3x3x3 One-Handed Final 11 23.44   25.53   23.44 24.49 31.51 25.50 26.60
Combined First round 11 20.01   22.41   27.46 20.92 20.01 21.78 24.54
Pyraminx Final 12 7.99   11.18   19.39 7.99 11.55 10.59 11.39
First round 12 6.71   8.64   6.83 6.71 13.85 7.94 11.15
Skewb First round 26 12.02   14.53   12.02 13.43 17.12 13.03 17.86
Viktor Danilov    Belarus
Viktor Danilov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.09   13.66   12.44 15.01 12.09 13.53 17.39
First round 15 11.90   13.01   12.00 14.37 12.65 14.42 11.90
2x2x2 Cube First round 23 5.28   6.52   5.44 5.28 5.57 8.55 9.63
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:00.18   1:06.95   DNF 1:06.92 1:09.53 1:04.41 1:00.18
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:58.82   2:14.57   2:18.70 1:58.82 2:07.75 2:17.26 2:27.00
3x3x3 Blindfolded Final 6 4:38.92   DNF   4:38.92 7:09.06 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 40     40
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 28.13   32.17   32.26 37.35 31.59 32.66 28.13
3x3x3 With Feet Final 4 1:08.56   1:26.60   1:36.46 1:45.18 1:16.33 1:27.00 1:08.56
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Vitaliy Sheshko    Belarus
Vitaliy Sheshko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.87   11.09   10.98 13.13 9.94 9.87 12.35
Second round 3 9.97   10.25   10.32 10.01 9.97 10.43 DNF
First round 3 8.95   10.10   8.95 11.69 11.04 9.27 9.99
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:20.78   1:25.05   1:22.67 1:20.78 1:37.71 1:29.98 1:22.49
7x7x7 Cube Combined Final 3 4:14.42   4:24.26   4:14.42 4:37.23 4:21.12
3x3x3 One-Handed Final 1 12.58   13.67   NR 14.85 12.58 DNF 13.04 13.11
Combined First round 1 12.46   13.68   12.46 14.54 14.26 13.96 12.82
Square-1 Combined Final 2 13.04   21.21   20.72 13.04 21.66 21.25 22.86
Vladimir Sergeev    Russia
Vladimir Sergeev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 15.43   17.51   29.31 15.43 19.12 17.07 16.35
First round 28 15.63   17.01   15.63 15.65 24.77 15.82 19.55
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:00.41   DNF   DNF 1:00.41 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Vladislav Kaminskiy    Belarus
Vladislav Kaminskiy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.50   10.63   9.94 9.50 9.54 DNF 12.42
Second round 1 8.94   9.55   10.09 8.94 9.60 10.32 8.97
First round 1 8.43   8.95   9.08 8.43 9.13 8.65 10.53
2x2x2 Cube Final 1 2.22   2.66   2.80 2.22 2.52 3.60 2.65
First round 10 3.69   4.44   6.09 3.69 4.07 4.96 4.29
4x4x4 Cube Final 6 34.78   41.44   43.06 40.19 48.20 34.78 41.07
Combined First round 1 35.60   38.60   NR 35.60 37.97 37.45 1:11.50 40.39
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:20.64   1:24.36   1:38.00 1:24.98 1:20.64 1:26.09 1:22.02
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:29.57   2:41.84   3:02.68 2:33.26 2:29.57
7x7x7 Cube Combined Final 2 3:47.53   3:51.35   3:47.53 3:56.92 3:49.60
3x3x3 Fewest Moves Final 8 38     38
3x3x3 One-Handed Final 3 13.35   15.46   14.72 14.88 17.12 13.35 16.78
Combined First round 3 12.82   15.02   12.82 15.47 16.58 13.01 18.75
Skewb First round 13 7.11   9.37   9.30 15.89 10.73 8.08 7.11
Square-1 Combined Final 7 20.82   35.70   36.12 36.04 20.82 34.93 42.95
Vladislav Shoshin    Belarus
Vladislav Shoshin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 18.67   20.14   18.67 19.22 20.24 25.08 20.96
First round 36 17.55   19.57   17.55 27.42 21.64 19.14 17.93
2x2x2 Cube First round 27 6.21   6.94   10.17 7.81 6.43 6.21 6.57
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:03.78   1:14.15   1:03.78 1:23.52 1:49.26 1:07.71 1:11.23
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:03.16   2:08.78   2:13.08 2:03.16 2:05.39 2:07.88 2:19.40
6x6x6 Cube Combined Final 5 5:25.22     5:25.22
7x7x7 Cube Combined Final 4 8:30.72     8:30.72
3x3x3 Fewest Moves Final 17 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 30.21   37.11   34.86 43.96 33.64 42.84 30.21
Megaminx Combined Final 2 1:08.98   1:11.37   1:11.50 1:08.98 1:11.55 1:17.36 1:11.05
Skewb Final 8 5.05   8.31   DNF 5.94 10.63 8.35 5.05
First round 10 6.80   8.23   14.41 7.24 7.83 9.61 6.80
Vsevolod Solovyov (Всеволод Соловьёв)    Russia
Vsevolod Solovyov (Всеволод Соловьёв)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 42 17.60   25.89   17.60 25.44 27.48 30.41 24.75
Yahor Lahunovich (Егор Лагунович)    Belarus
Yahor Lahunovich (Егор Лагунович)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 14.30   17.71   18.56 16.99 14.30 17.90 18.23
First round 24 14.95   15.76   15.75 14.95 15.22 17.38 16.32
2x2x2 Cube First round 18 3.74   5.75   4.50 7.44 3.74 10.75 5.30
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:14.33   1:22.64   1:22.35 1:47.96 1:15.36 1:30.22 1:14.33
3x3x3 Fewest Moves Final 17 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 26.28   34.78   26.28 32.04 DNF 28.28 44.01
Pyraminx First round 17 7.34   9.59   11.46 8.28 11.89 9.02 7.34
Skewb First round 21 9.08   12.08   9.08 16.05 13.86 12.27 10.12
Square-1 Combined Final 5 21.97   32.93   59.49 21.97 31.96 29.47 37.35
Yahor Nautsevich (Егор Навцевич)    Belarus
Yahor Nautsevich (Егор Навцевич)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 32.87   37.79   35.28 40.75 42.26 32.87 37.35
2x2x2 Cube First round 47 5.52   13.13   12.02 5.52 12.68 14.70 14.69
4x4x4 Cube Combined First round 28 2:23.69     2:23.69 2:55.26
Skewb First round 30 13.56   18.74   13.64 13.56 23.81 DNF 18.76