Weifang Winter 2016

Date City WCA LInk
2016-12-11  China, Weifang, Shandong Weifang Winter 2016

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Xiaobin Rui (芮晓彬) 10.29  Fazhen Wu (吴法臻) 10.60  Zihan Zhang (张子涵) 10.72
 2x2x2 Cube  Yu Chen (陈宇) 3.67  Fazhen Wu (吴法臻) 4.18  Bo Wang (王擘) 4.43
 4x4x4 Cube  Xiaobin Rui (芮晓彬) 34.32  Bo Wang (王擘) 37.35  Zijia Feng (冯子甲) 40.19
 3x3x3 Blindfolded  Yongtao Sun (孙永涛) 1:13.26  Xiaobin Rui (芮晓彬) 2:56.53  Ruxin Liu (刘茹心) 4:44.21
 3x3x3 One-Handed  Bo Wang (王擘) 16.97  Xiaobin Rui (芮晓彬) 17.21  Xiran Chen (陈袭然) 18.12
 Pyraminx  Zihan Zhang (张子涵) 4.59  Yuqi Liu (刘瑜琪) 5.96  Fazhen Wu (吴法臻) 6.64
 3x3x3 Multi-Blind  Ruxin Liu (刘茹心) 3/4 33:23
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xiaobin Rui (芮晓彬) 8.75   10.60    China 11.47 10.78 8.75 11.59 9.56
2 Fazhen Wu (吴法臻) 9.84   10.92    China 9.84 10.11 10.81 14.84 11.84
3 Bo Wang (王擘) 10.16   11.33    China DNF 11.61 11.20 10.16 11.17
4 Zijia Feng (冯子甲) 10.17   11.33    China 10.78 13.45 11.38 10.17 11.82
5 Xiran Chen (陈袭然) 10.81   11.86    China 12.50 11.26 10.81 11.82 13.14
6 Zihan Zhang (张子涵) 11.39   12.50    China 12.83 13.55 13.25 11.39 11.42
7 Zhiyuan Zhang (张智渊) 12.93   13.59    China 15.85 13.04 13.48 12.93 14.26
8 Xushun Wei (隗许舜) 13.48   14.63    China 16.16 15.72 14.20 13.48 13.97
9 Kunzhe Li (李坤喆) 14.03   14.86    China 16.66 15.55 14.03 15.00 14.03
10 Yuqi Liu (刘瑜琪) 11.71   15.12    China 17.63 11.71 14.22 13.72 17.43
11 Yongtao Sun (孙永涛) 12.81   15.55    China 17.22 15.96 13.47 17.41 12.81
12 Shenyang Dong (董沈阳) 13.13   15.73    China 16.47 17.01 13.13 13.72 24.83
13 Xinyao Gao (高歆尧) 15.63   15.85    China 18.18 15.63 16.13 15.71 15.71
14 Weiye Zhang (张玮烨) 14.77   16.32    China 14.77 15.54 17.32 16.78 16.64
15 Zhengyang Cheng (程正阳) 15.13   16.64    China 16.91 19.91 15.13 15.64 17.38
16 Yu Chen (陈宇) 13.61   16.76    China 20.68 19.78 14.64 13.61 15.86
17 Hang Gao (高航) 14.24   16.78    China 17.78 31.38 16.62 15.94 14.24
18 Zhen Yang (杨振) 16.05   17.27    China 16.05 19.90 16.52 18.88 16.41
19 Chenghao Guo (国成浩) 15.82   17.36    China 19.93 20.31 16.05 15.82 16.11
20 Yuhao Wang (王煜皓) 16.84   19.06    China 18.18 16.84 19.16 19.83 22.41
21 Xinzhe Sun (孙新哲) 14.51   19.08    China 20.22 16.99 26.80 14.51 20.02
22 Qiang Gao (高强) 16.28   19.61    China 22.25 20.40 18.15 20.28 16.28
23 Jiaqi Liu (刘家琦) 18.53   20.23    China 18.53 25.02 20.23 21.87 18.58
24 Ruxin Liu (刘茹心) 17.63   20.44    China 21.04 21.32 18.97 22.87 17.63
25 Hongxu Tian (田弘谞) 15.61   21.16    China DNF 20.18 26.18 15.61 17.13
26 Zidong Cheng (程紫东) 21.64   21.79    China 21.74 21.75 21.89 21.64 24.89
27 Xiqing Zang (臧玺清) 19.28   21.98    China 22.63 21.38 19.28 22.96 21.93
28 Nianfeng Zhang (张念峰) 19.51   21.98    China 22.25 22.19 23.22 19.51 21.51
29 Shanmeng Dong (董杉萌) 22.39   23.74    China 31.51 22.94 23.29 24.99 22.39
30 Haoxiang Sui (隋皓翔) 21.80   24.38    China 24.02 23.15 21.80 30.06 25.97
31 Haoyu Yang (杨昊雨) 22.73   24.53    China 38.04 22.73 25.39 22.95 25.26
32 Yuchen Gong (宫予晨) 23.73   25.41    China 23.73 45.67 25.76 25.96 24.51
33 Binghe Su (苏炳赫) 24.68   26.35    China DNF 27.16 24.75 27.14 24.68
34 Shangzhi Jie (节尚志) 25.93   27.18    China 25.93 32.36 26.05 26.84 28.66
35 Shijie Zhang (张世杰) 20.30   27.39    China 22.75 43.96 29.81 20.30 29.61
36 Shenghui Liu (刘晟晖) 24.06   29.29    China 29.30 24.06 30.05 32.77 28.53
37 Kun Lu (陆堃) 21.65   29.85    China 30.71 29.72 30.71 29.13 21.65
38 Chao Zhang (张弨) 21.94   31.33    China 35.70 21.94 32.22 29.54 32.24
39 Bowen Yao (姚博文) 24.23   31.46    China 32.45 34.12 27.80 40.66 24.23
40 Yuxin Zhang (张雨欣) 29.77   33.07    China 33.43 DNF 29.77 35.40 30.38
41 Guowei Sun (孙国卫) 25.02   33.09    China 25.02 DNF 26.36 34.57 38.34
42 Dezheng Jia (贾德正) 29.74   34.96    China 45.88 31.81 36.19 36.89 29.74
43 Jinghao Wang (王靖皓) 32.83   36.28    China 36.84 32.83 39.17 32.83 42.01
44 Yongbin Zhao (赵勇镔) 31.35   36.86    China 44.87 33.94 36.17 40.48 31.35
45 Tingshu Zhang (张婷舒) 31.28   37.28    China 48.64 36.44 31.28 37.01 38.40
46 Shengbo Zhu (朱圣博) 37.10   39.37    China 40.72 44.04 37.10 37.60 39.78
47 Si Lian (连思) 31.27   39.98    China 46.08 41.31 31.27 51.36 32.56
48 Ke Gong (巩克) 36.02   40.58    China 50.08 39.69 40.30 36.02 41.75
49 Jiaqi Cui (崔家齐) 34.95   40.65    China 54.11 42.52 39.30 34.95 40.13
50 Ruihan Lin (林睿涵) 31.19   42.41    China 31.19 DNF 35.02 53.86 38.36
51 Fangqing Xu (徐坊青) 38.41   44.12    China 48.49 38.41 54.28 43.49 40.37
52 Chen Chen (陈晨) 35.58   44.14    China 57.14 35.58 47.26 48.00 37.15
53 Guanyun Zhao (赵冠昀) 36.27   44.87    China 52.91 45.18 36.27 48.74 40.70
54 Jiaxin Shi (史佳欣) 40.41   46.07    China 48.52 40.41 43.34 DNF 46.34
55 Wenzheng Zhang (张文政) 39.33   46.26    China DNF 46.13 39.33 50.24 42.41
56 Yunyang Dong (董云阳) 37.39   47.18    China 49.73 37.39 1:19.60 51.40 40.42
57 Kangze Yu (于康泽) 40.81   48.48    China 47.11 45.61 52.87 52.71 40.81
58 Boyu Ren (任博宇) 45.53   49.89    China 50.47 50.72 52.08 48.48 45.53
59 Zikai Zhou (周子凯) 48.24   51.92    China 53.55 57.75 48.24 50.21 52.01
60 Zhenyu Tan (谭振宇) 41.57   53.06    China 57.45 55.10 DNF 41.57 46.64
61 Zhiyu Zhang (张徵羽) 40.50   56.13    China 40.50 1:01.35 1:21.34 48.93 58.12
62 Ningyu Zhao (赵宁渝) 41.35   56.28    China 1:01.03 DNF 56.25 51.56 41.35
63 Yuexuan Yin (尹越轩) 51.38   56.74    China 58.09 1:00.65 51.38 54.96 57.18
64 Yuran Zhang (张语然) 41.48   56.82    China 41.48 50.03 1:02.63 58.49 1:01.94
65 Jiaxing Han (韩嘉兴) 53.15   57.13    China 59.54 53.15 1:01.66 55.88 55.98
66 Fengwei Wang (王丰玮) 53.84   57.81    China 1:24.00 53.84 53.88 57.87 1:01.68
67 Hongbo Song (宋宏博) 43.76   58.51    China 1:03.29 55.41 56.83 1:03.36 43.76
68 Siyuan Lü (吕思远) 52.71   58.66    China 1:02.53 52.71 57.20 56.24 DNF
69 Wenxuan Xing (邢文萱) 55.65   1:03.08    China 1:03.92 55.65 1:06.54 1:01.98 1:03.33
70 Jiangwu Huang (黄姜珷) 51.73   1:03.25    China 52.81 1:26.94 1:07.69 1:09.24 51.73
71 Junhao Ma (马浚豪) 54.66   1:04.60    China DNF 1:04.34 59.61 54.66 1:09.86
72 Hao Zheng (郑浩) 52.79   1:04.71    China 1:09.51 52.79 59.34 1:07.95 1:06.84
73 Yu Yan (颜语) 1:01.10   1:06.52    China 1:01.40 1:04.85 1:17.13 1:01.10 1:13.32
74 Ruidong Yue (岳瑞冬) 47.71   1:07.56    China 1:11.37 1:15.45 1:09.65 47.71 1:01.66
75 Linhao Han (韩林昊) 59.25   1:07.75    China 59.25 1:16.86 1:09.07 1:07.83 1:06.34
76 Yixuan Niu (牛艺璇) 58.94   1:09.73    China DNF 1:09.89 1:07.30 58.94 1:12.01
77 Kaiqi Wu (吴凯琦) 1:02.29   1:15.64    China 1:24.15 1:12.31 1:02.29 1:16.59 1:18.02
78 Yixiang Ding (丁羿翔) 50.67   1:16.67    China 50.67 1:45.34 1:07.39 DNF 57.27
79 Yijun Dong (董益君) 1:14.35   1:19.94    China DNF 1:18.57 1:14.35 1:18.56 1:22.68
80 Xiaochuan Sun (孙晓川) 1:07.66   1:20.29    China 2:45.49 1:29.97 1:09.46 1:07.66 1:21.45
81 Yaxuan Yu (于雅萱) 1:14.94   1:21.53    China 1:24.52 1:14.94 1:18.69 1:22.28 1:23.63
82 Jiangwen Huang (黄姜雯) 1:05.39   1:21.86    China 1:29.48 1:33.35 1:05.39 1:19.99 1:16.12
83 Yujie Wang (王宇杰) 1:20.56   1:29.77    China 1:20.56 1:29.04 1:21.89 1:55.65 1:38.38
84 Kelin Li (李柯霖) 1:18.21   1:30.94    China 1:43.47 1:23.70 1:18.21 1:25.65 1:49.20
85 Danlu Wang (王丹璐) 1:09.23   1:37.70    China 1:49.29 1:25.56 1:58.22 1:38.26 1:09.23
86 Hongming Zhang (张洪铭) 1:32.71   1:53.85    China 1:32.71 1:33.84 2:18.47 2:57.86 1:49.25
87 Jinlin Dou (窦金麟) 13.36   DNF    China 15.20 DNF DNF 14.92 13.36
88 Zixin Geng (耿梓欣) 15.16   DNF    China DNF 15.16 16.78 DNF 17.18
89 Shaoyang Zhang (张绍杨) 33.99   DNF    China DNF 33.99 38.93 DNF 43.45
90 Yihan Chen (陈熠涵) 42.11   DNF    China DNF 42.83 42.11 DNF 44.21
91 Jingru Xiao (肖静茹) 1:03.57   DNF    China DNF DNF 1:03.57 1:27.44 1:55.77
92 Shengyu Zhao (赵晟羽) 1:08.90   DNF    China DNF DNF 1:08.90 1:09.67 1:41.58
93 Chenxu Wang (汪宸旭) 1:24.99   DNF    China DNF DNF 1:32.99 1:24.99 1:54.99
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Fazhen Wu (吴法臻) 9.63   10.45    China 11.47 10.19 9.63 12.64 9.68
2 Xiaobin Rui (芮晓彬) 9.69   10.48    China 9.69 10.29 14.73 10.23 10.93
3 Xiran Chen (陈袭然) 9.72   11.42    China 13.72 11.90 11.19 11.16 9.72
4 Bo Wang (王擘) 9.71   11.67    China 12.46 9.71 11.79 14.86 10.77
5 Zihan Zhang (张子涵) 10.75   11.94    China 10.75 12.84 10.76 12.21 14.96
6 Zijia Feng (冯子甲) 10.81   12.28    China 11.30 17.83 11.77 13.77 10.81
7 Zhiyuan Zhang (张智渊) 12.16   13.79    China 15.55 12.67 13.16 15.91 12.16
8 Xushun Wei (隗许舜) 13.70   14.97    China 14.69 16.12 17.22 14.11 13.70
9 Shenyang Dong (董沈阳) 14.25   15.33    China 19.44 15.15 14.25 16.22 14.61
10 Yuqi Liu (刘瑜琪) 12.54   15.47    China 12.54 15.22 21.08 15.15 16.05
11 Yu Chen (陈宇) 12.40   16.03    China 19.53 25.58 15.47 13.08 12.40
12 Kunzhe Li (李坤喆) 14.11   16.19    China 15.15 14.11 15.19 20.50 18.22
13 Yongtao Sun (孙永涛) 14.35   17.11    China 17.16 15.54 14.35 22.39 18.64
14 Weiye Zhang (张玮烨) 15.74   17.55    China 16.26 17.44 28.08 15.74 18.96
15 Zhengyang Cheng (程正阳) 14.77   17.93    China 21.41 18.15 16.46 14.77 19.17
16 Hang Gao (高航) 15.01   18.24    China 17.00 15.70 23.70 22.01 15.01
17 Chenghao Guo (国成浩) 17.30   18.33    China 17.86 21.16 17.33 17.30 19.81
18 Zhen Yang (杨振) 16.82   18.74    China 17.18 20.19 28.35 18.84 16.82
19 Xinzhe Sun (孙新哲) 17.80   19.49    China 17.80 20.31 18.34 27.19 19.81
20 Xinyao Gao (高歆尧) 17.18   19.60    China 20.70 17.44 21.70 20.65 17.18
21 Hongxu Tian (田弘谞) 17.22   19.99    China 17.22 20.20 DNF 22.01 17.76
22 Haoyu Yang (杨昊雨) 17.17   20.35    China 23.60 20.82 22.16 18.06 17.17
23 Qiang Gao (高强) 17.02   20.58    China 20.11 21.26 17.02 22.09 20.38
24 Jiaqi Liu (刘家琦) 17.10   20.62    China 17.10 22.55 21.13 21.31 19.41
25 Zidong Cheng (程紫东) 19.35   20.71    China 19.35 21.26 21.26 19.61 26.71
26 Yuhao Wang (王煜皓) 18.83   20.74    China 25.30 18.94 19.51 18.83 23.77
27 Shijie Zhang (张世杰) 20.09   22.54    China 20.71 20.09 20.93 28.22 25.99
28 Ruxin Liu (刘茹心) 20.28   22.75    China 26.84 22.50 23.44 22.32 20.28
29 Xiqing Zang (臧玺清) 21.25   23.58    China 21.25 25.09 24.15 37.63 21.51
30 Binghe Su (苏炳赫) 20.11   25.48    China 20.11 28.94 25.13 31.41 22.36
31 Shanmeng Dong (董杉萌) 20.33   25.93    China 20.33 21.94 32.79 33.19 23.07
32 Yuchen Gong (宫予晨) 23.04   26.45    China 28.27 25.21 28.45 25.88 23.04
33 Kun Lu (陆堃) 21.96   29.60    China 34.35 26.22 34.28 28.29 21.96
34 Shangzhi Jie (节尚志) 28.47   30.03    China 28.47 28.54 31.74 29.80 32.87
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xiaobin Rui (芮晓彬) 8.21   10.29    China 10.09 8.21 11.29 10.89 9.90
2 Fazhen Wu (吴法臻) 8.58   10.60    China 11.52 8.58 10.99 12.29 9.29
3 Zihan Zhang (张子涵) 10.10   10.72    China 10.39 10.31 10.10 11.46 12.04
4 Zijia Feng (冯子甲) 10.41   11.20    China 12.95 10.60 11.54 11.45 10.41
5 Bo Wang (王擘) 9.25   11.34    China 11.04 9.25 12.45 12.75 10.54
6 Xiran Chen (陈袭然) 10.16   11.77    China 11.52 10.88 10.16 12.91 14.80
7 Zhiyuan Zhang (张智渊) 12.37   14.03    China 12.41 14.89 14.80 15.28 12.37
8 Shenyang Dong (董沈阳) 11.75   14.35    China 14.47 13.98 14.60 15.83 11.75
9 Kunzhe Li (李坤喆) 12.77   15.09    China 15.08 12.77 15.91 16.36 14.27
10 Yuqi Liu (刘瑜琪) 12.87   15.40    China 14.58 16.17 18.57 15.44 12.87
11 Xushun Wei (隗许舜) 13.63   15.73    China 17.53 13.63 15.28 15.77 16.13
12 Yu Chen (陈宇) 14.23   17.02    China 18.21 17.03 15.83 19.67 14.23
  2x2x2 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Weiye Zhang (张玮烨) 2.91   3.79    China 6.25 4.09 3.42 2.91 3.87
2 Yu Chen (陈宇) 3.00   3.88    China 3.00 4.00 3.34 4.36 4.30
3 Xiaobin Rui (芮晓彬) 2.48   3.99    China 4.63 8.68 3.49 3.86 2.48
4 Fazhen Wu (吴法臻) 3.81   4.04    China 4.21 3.81 5.06 4.02 3.88
5 Zijia Feng (冯子甲) 3.63   4.16    China 3.88 3.99 3.63 4.62 7.03
6 Bo Wang (王擘) 2.84   4.30    China 4.48 5.40 4.45 3.97 2.84
7 Jinlin Dou (窦金麟) 3.45   4.78    China 3.45 5.08 5.83 5.44 3.83
8 Zhiyuan Zhang (张智渊) 3.86   5.04    China 5.83 3.86 4.50 5.61 5.00
9 Zihan Zhang (张子涵) 5.04   5.57    China 6.32 6.55 5.32 5.04 5.06
10 Shanmeng Dong (董杉萌) 5.25   5.87    China 5.44 5.31 5.25 6.87 DNF
11 Zixin Geng (耿梓欣) 4.94   6.06    China 6.21 5.94 4.94 6.03 6.92
12 Jiaqi Liu (刘家琦) 5.31   6.35    China 5.31 6.98 6.08 5.98 19.49
13 Hongxu Tian (田弘谞) 6.05   6.55    China 6.55 9.46 6.67 6.05 6.44
14 Yongtao Sun (孙永涛) 4.93   6.60    China 9.41 6.69 4.93 6.00 7.11
15 Kunzhe Li (李坤喆) 5.41   6.80    China 5.41 DNF 8.35 6.49 5.56
16 Xiqing Zang (臧玺清) 5.40   6.96    China 5.40 6.80 8.26 9.41 5.82
17 Hang Gao (高航) 4.34   7.02    China 7.44 5.93 4.34 8.13 7.69
18 Yuhao Wang (王煜皓) 6.34   7.08    China 7.33 6.34 6.93 9.75 6.99
19 Yuchen Gong (宫予晨) 5.14   7.34    China 7.68 5.14 7.18 7.17 DNF
20 Xinzhe Sun (孙新哲) 4.30   7.38    China 9.17 4.30 8.46 DNF 4.50
21 Chenghao Guo (国成浩) 5.87   7.53    China 8.15 6.38 8.05 5.87 9.47
22 Xinyao Gao (高歆尧) 5.45   7.54    China 7.14 7.90 5.45 7.57 DNF
23 Kun Lu (陆堃) 7.30   7.93    China 8.56 7.34 7.90 7.30 8.60
24 Binghe Su (苏炳赫) 6.93   8.06    China 9.86 6.93 6.95 DNF 7.36
25 Haoxiang Sui (隋皓翔) 7.38   8.26    China 11.40 8.48 7.38 7.71 8.60
26 Shaoyang Zhang (张绍杨) 7.02   8.51    China 7.86 8.72 9.47 7.02 8.96
27 Dezheng Jia (贾德正) 4.80   9.14    China 7.32 6.15 4.80 20.66 13.94
28 Guowei Sun (孙国卫) 7.34   9.20    China 13.11 10.30 7.34 9.24 8.07
29 Zhengyang Cheng (程正阳) 6.46   9.63    China 12.08 6.46 9.50 10.09 9.29
30 Yuqi Liu (刘瑜琪) 3.94   9.91    China 12.86 6.31 3.94 10.57 DNF
31 Ruihan Lin (林睿涵) 7.06   9.95    China 7.06 10.97 9.93 8.94 11.05
32 Yongbin Zhao (赵勇镔) 7.92   10.14    China 7.92 9.87 8.84 11.70 13.19
33 Shangzhi Jie (节尚志) 8.35   11.57    China 15.08 9.45 8.35 27.59 10.17
34 Jinghao Wang (王靖皓) 10.26   12.17    China 10.55 13.41 10.26 DNF 12.54
35 Wenzheng Zhang (张文政) 9.21   12.30    China 11.10 13.02 20.77 9.21 12.78
36 Juntao Han (韩骏涛) 9.71   12.38    China 13.47 9.71 17.38 10.34 13.33
37 Zhenyu Tan (谭振宇) 10.47   13.01    China 14.15 10.47 13.24 11.65 17.75
38 Guanyun Zhao (赵冠昀) 10.47   13.24    China 14.75 10.47 12.28 12.69 15.93
39 Jiangwu Huang (黄姜珷) 9.16   14.06    China 13.37 9.16 15.26 13.54 22.98
40 Zhiyu Zhang (张徵羽) 9.50   14.51    China 13.50 9.50 15.30 14.74 16.26
41 Shengbo Zhu (朱圣博) 11.59   14.69    China 15.49 14.99 13.60 11.59 23.01
42 Ke Gong (巩克) 13.85   17.46    China 21.33 15.50 20.04 16.85 13.85
43 Siyuan Lü (吕思远) 12.07   17.76    China 18.46 12.07 18.18 16.64 20.11
44 Yixuan Niu (牛艺璇) 13.48   17.99    China DNF 14.87 17.92 21.19 13.48
45 Ruxin Liu (刘茹心) 11.48   18.54    China 21.57 19.51 21.20 11.48 14.92
46 Hao Zheng (郑浩) 15.63   19.49    China 17.16 15.63 17.37 23.94 DNF
47 Linhao Han (韩林昊) 14.31   20.09    China 17.05 14.31 21.56 22.73 21.65
48 Junhao Ma (马浚豪) 15.30   23.40    China 20.33 15.30 23.55 26.33 DNF
49 Yu Yan (颜语) 19.13   25.42    China 19.13 22.90 26.03 27.33 DNF
50 Yuexuan Yin (尹越轩) 17.34   28.78    China 31.42 17.34 34.70 20.21 34.89
51 Si Lian (连思) 23.40   30.28    China 33.93 23.67 DNF 23.40 33.24
52 Shenyang Dong (董沈阳) 5.55   DNF    China 8.07 8.82 5.55 DNF DNF
53 Chen Chen (陈晨) 25.58      China 25.58 31.37
54 Xiaochuan Sun (孙晓川) 29.08      China DNF 29.08
55 Ningyu Zhao (赵宁渝) 31.61      China DNF 31.61
56 Yixiang Ding (丁羿翔) DNF      China DNF DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Chen (陈宇) 2.44   3.67    China 3.51 3.41 4.08 2.44 4.40
2 Fazhen Wu (吴法臻) 2.96   4.18    China 4.98 5.15 2.96 3.25 4.31
3 Bo Wang (王擘) 2.34   4.43    China 7.41 2.34 4.84 4.07 4.37
4 Zhiyuan Zhang (张智渊) 3.84   4.59    China 4.64 7.93 4.97 3.84 4.15
5 Xiaobin Rui (芮晓彬) 3.93   4.71    China 5.42 4.41 4.31 5.84 3.93
6 Zijia Feng (冯子甲) 3.60   4.76    China 3.91 7.35 3.60 4.22 6.14
7 Zihan Zhang (张子涵) 3.98   4.86    China 4.37 3.98 5.97 5.56 4.66
8 Weiye Zhang (张玮烨) 3.68   4.93    China 3.68 7.42 4.54 6.20 4.06
9 Hang Gao (高航) 4.70   5.35    China 7.01 6.01 5.00 4.70 5.04
10 Jinlin Dou (窦金麟) 3.91   5.40    China 3.91 5.31 10.58 4.86 6.03
11 Yongtao Sun (孙永涛) 4.53   5.65    China 5.71 7.03 6.19 4.53 5.05
12 Kunzhe Li (李坤喆) 4.71   5.81    China 6.05 6.88 4.72 4.71 6.66
13 Hongxu Tian (田弘谞) 5.04   6.15    China 5.04 6.74 5.14 8.29 6.57
14 Shanmeng Dong (董杉萌) 5.87   6.36    China 5.87 6.37 5.94 6.76 DNF
15 Yuchen Gong (宫予晨) 5.42   6.44    China 7.51 5.42 5.90 6.63 6.78
16 Zixin Geng (耿梓欣) 5.68   6.83    China 7.00 13.43 6.56 5.68 6.93
17 Jiaqi Liu (刘家琦) 6.45   7.50    China 6.45 7.60 8.62 6.73 8.16
18 Yuhao Wang (王煜皓) 6.38   7.64    China 7.80 7.58 6.38 7.55 9.69
19 Xinzhe Sun (孙新哲) 4.34   7.85    China 8.86 8.25 11.53 4.34 6.44
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xiaobin Rui (芮晓彬) 29.68   34.32    China 34.65 39.73 35.63 29.68 32.69
2 Bo Wang (王擘) 36.18   37.35    China 36.91 38.57 36.18 36.56 38.60
3 Zijia Feng (冯子甲) 35.43   40.19    China 35.43 40.54 45.93 39.03 41.00
4 Zihan Zhang (张子涵) 36.87   41.45    China 43.95 40.12 36.87 42.49 41.75
5 Yongtao Sun (孙永涛) 45.77   51.64    China 1:07.21 45.77 56.08 50.73 48.12
6 Fazhen Wu (吴法臻) 50.56   54.00    China 51.69 53.85 50.56 58.77 56.46
7 Zhiyuan Zhang (张智渊) 52.99   59.99    China 1:04.73 1:08.45 57.80 57.45 52.99
8 Zhen Yang (杨振) 58.68   1:04.47    China 1:08.94 1:00.94 DNF 58.68 1:03.52
9 Yu Chen (陈宇) 58.65   1:07.80    China 1:09.92 1:07.99 1:15.82 1:05.48 58.65
10 Jinlin Dou (窦金麟) 1:05.68   1:09.85    China 1:18.73 1:05.68 1:15.10 1:05.94 1:08.50
11 Hongxu Tian (田弘谞) 1:11.17   1:23.59    China 1:30.89 1:12.08 1:27.80 1:11.17 DNF
12 Xiqing Zang (臧玺清) 1:24.61   1:25.60    China 1:24.61 1:26.05 1:36.27 1:25.77 1:24.98
13 Guowei Sun (孙国卫) 1:18.47   1:26.04    China 1:18.47 1:30.34 1:24.58 DNF 1:23.21
14 Chenghao Guo (国成浩) 1:22.73   1:34.12    China DNF 1:24.83 1:22.73 1:32.68 1:44.85
15 Shenyang Dong (董沈阳) 1:30.47      China 1:30.47 1:41.12
16 Zidong Cheng (程紫东) 1:36.08      China 1:50.44 1:36.08
17 Kunzhe Li (李坤喆) 1:41.43      China 1:54.52 1:41.43
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yongtao Sun (孙永涛) 1:13.26   DNF    China 1:13.26 DNF DNF
2 Xiaobin Rui (芮晓彬) 2:56.53   3:36.22    China 4:15.60 3:36.53 2:56.53
3 Ruxin Liu (刘茹心) 4:44.21   DNF    China 4:44.21 DNF 5:19.27
4 Zijia Feng (冯子甲) 6:38.65   DNF    China DNF DNF 6:38.65
5 Kunzhe Li (李坤喆) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
5 Zhen Yang (杨振) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
5 Qiang Gao (高强) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
5 Guowei Sun (孙国卫) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Xiaobin Rui (芮晓彬) 14.19   17.02    China 14.19 19.54 19.81 15.82 15.71
2 Xiran Chen (陈袭然) 14.62   17.42    China 15.74 20.16 16.37 14.62 20.37
3 Fazhen Wu (吴法臻) 15.30   18.07    China 15.30 21.72 15.84 16.65 24.91
4 Zihan Zhang (张子涵) 12.82   18.43    China 17.44 18.42 19.44 12.82 26.74
5 Bo Wang (王擘) 17.36   19.30    China 21.48 17.70 18.72 17.36 23.27
6 Zijia Feng (冯子甲) 18.88   21.21    China 19.09 23.86 23.46 18.88 21.08
7 Xushun Wei (隗许舜) 23.83   26.39    China 26.80 28.26 24.11 DNF 23.83
8 Guowei Sun (孙国卫) 19.99   27.98    China 41.82 26.86 19.99 31.79 25.30
9 Jinlin Dou (窦金麟) 16.86   28.75    China 30.19 30.36 30.22 25.83 16.86
10 Hongxu Tian (田弘谞) 24.97   30.29    China 24.99 34.56 39.23 24.97 31.32
11 Weiye Zhang (张玮烨) 27.17   33.04    China 46.86 38.29 27.17 30.73 30.10
12 Yongtao Sun (孙永涛) 29.65   33.70    China 38.10 32.60 DNF 30.39 29.65
13 Yu Chen (陈宇) 22.64   34.22    China 32.22 31.94 39.20 22.64 38.51
14 Zhiyuan Zhang (张智渊) 28.68   36.51    China 37.36 44.11 39.23 28.68 32.94
15 Kunzhe Li (李坤喆) 36.54   DNF    China 43.18 36.54 DNF DNF 54.25
16 Chenghao Guo (国成浩) 43.02      China 51.88 43.02
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bo Wang (王擘) 14.27   16.97    China 20.42 17.97 15.10 14.27 17.83
2 Xiaobin Rui (芮晓彬) 15.27   17.21    China 17.30 17.91 19.79 15.27 16.41
3 Xiran Chen (陈袭然) 16.76   18.12    China 17.41 16.76 19.85 17.71 19.24
4 Fazhen Wu (吴法臻) 16.64   18.32    China 18.73 18.43 16.64 17.79 22.90
5 Zihan Zhang (张子涵) 17.10   18.69    China 17.10 20.58 17.62 19.51 18.93
6 Zijia Feng (冯子甲) 18.62   19.88    China 28.27 19.49 18.62 19.99 20.15
7 Xushun Wei (隗许舜) 20.16   23.85    China 29.29 24.43 24.60 22.53 20.16
8 Guowei Sun (孙国卫) 22.70   28.85    China 31.58 30.32 25.50 30.73 22.70
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zihan Zhang (张子涵) 3.28   4.53    China 4.28 5.45 9.96 3.28 3.86
2 Yuqi Liu (刘瑜琪) 3.28   4.54    China 6.55 3.95 4.86 3.28 4.82
3 Fazhen Wu (吴法臻) 3.76   5.56    China 7.27 8.29 3.76 4.22 5.19
4 Jinlin Dou (窦金麟) 4.57   6.72    China 7.01 8.44 4.57 4.70 9.15
5 Kunzhe Li (李坤喆) 5.13   6.97    China 8.28 DNF 5.38 5.13 7.25
6 Zixin Geng (耿梓欣) 5.95   7.02    China 8.27 9.49 6.25 5.95 6.55
7 Xiaobin Rui (芮晓彬) 5.84   7.17    China 7.24 6.52 7.76 5.84 11.16
8 Xinyao Gao (高歆尧) 5.90   7.75    China 11.83 8.82 5.95 5.90 8.49
9 Xinzhe Sun (孙新哲) 6.26   7.75    China 7.68 9.68 6.26 6.79 8.78
10 Zhiyuan Zhang (张智渊) 5.67   7.79    China 9.91 6.84 6.61 5.67 9.94
11 Zijia Feng (冯子甲) 5.71   8.60    China 10.33 5.71 12.36 6.56 8.90
12 Hongxu Tian (田弘谞) 6.13   8.98    China 9.41 8.49 9.04 6.13 11.68
13 Yu Chen (陈宇) 7.36   9.22    China 10.07 10.68 9.31 8.29 7.36
14 Yongtao Sun (孙永涛) 6.67   9.46    China 11.12 8.08 9.58 6.67 10.71
15 Yuchen Gong (宫予晨) 8.77   9.63    China 13.34 10.02 8.77 8.90 9.98
16 Jiaqi Liu (刘家琦) 6.20   10.31    China 13.44 25.01 6.20 8.65 8.83
17 Shangzhi Jie (节尚志) 9.22   10.44    China 9.22 11.61 10.25 10.46 10.60
18 Chenghao Guo (国成浩) 9.20   10.52    China 12.58 10.29 11.89 9.39 9.20
19 Dezheng Jia (贾德正) 8.01   12.66    China 9.63 28.80 12.09 8.01 16.25
20 Binghe Su (苏炳赫) 12.79   14.44    China 17.32 15.82 12.79 14.53 12.97
21 Shenyang Dong (董沈阳) 10.69   15.62    China 25.66 18.40 12.93 15.53 10.69
22 Kun Lu (陆堃) 14.71   16.41    China 18.22 24.78 15.21 14.71 15.80
23 Ruidong Yue (岳瑞冬) 13.94   16.43    China 14.56 13.94 14.14 20.60 23.78
24 Hao Zheng (郑浩) 12.02   18.12    China 23.28 19.53 12.02 17.02 17.80
25 Shaoyang Zhang (张绍杨) 11.55   18.42    China 11.55 19.02 19.60 16.64 21.10
26 Ruxin Liu (刘茹心) 13.41   19.50    China 18.82 13.41 20.89 19.50 20.19
27 Zhenyu Tan (谭振宇) 16.49   22.09    China 36.03 23.87 16.49 22.73 19.66
28 Yixuan Niu (牛艺璇) 16.57   22.21    China 37.61 20.10 16.57 24.38 22.16
29 Huayu Mei (梅花语) 19.80   23.80    China 24.62 22.27 24.50 19.80 25.71
30 Bo Wang (王擘) 4.71   DNF    China 4.71 DNF 6.62 DNF 10.64
31 Yuhao Wang (王煜皓) 25.07      China DNF 25.07
32 Jiangwu Huang (黄姜珷) 25.85      China 30.60 25.85
33 Yuexuan Yin (尹越轩) 26.31      China 33.69 26.31
34 Yixiang Ding (丁羿翔) 30.03      China 30.03 DNF
35 Jiatong Liu (刘佳彤) 34.57      China 34.57 DNF
36 Chenyu Ma (马辰宇) 37.02      China DNF 37.02
37 Chenxu Wang (汪宸旭) 38.07      China 38.07 DNF
38 Shanmeng Dong (董杉萌) DNF      China DNF DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zihan Zhang (张子涵) 3.98   4.59    China 4.70 4.10 4.96 5.02 3.98
2 Yuqi Liu (刘瑜琪) 4.95   5.96    China 5.89 6.72 4.95 5.28 7.75
3 Fazhen Wu (吴法臻) 3.03   6.64    China 7.41 5.77 3.03 6.75 8.34
4 Zhiyuan Zhang (张智渊) 5.06   7.14    China 10.53 7.75 5.06 5.75 7.91
5 Jinlin Dou (窦金麟) 6.65   7.39    China 7.22 7.49 7.47 7.81 6.65
6 Xiaobin Rui (芮晓彬) 7.08   7.74    China 8.31 7.84 7.08 7.84 7.54
7 Zijia Feng (冯子甲) 6.55   7.94    China 6.55 DNF 7.46 7.44 8.91
8 Kunzhe Li (李坤喆) 6.22   8.39    China 6.22 6.57 9.88 DNF 8.72
9 Xinzhe Sun (孙新哲) 7.23   8.55    China 7.23 8.57 9.13 7.94 9.46
10 Xinyao Gao (高歆尧) 6.00   9.05    China 6.00 DNF 8.75 8.14 10.26
11 Zixin Geng (耿梓欣) 5.91   9.15    China 8.46 10.83 5.91 9.72 9.28
12 Hongxu Tian (田弘谞) 6.10   9.26    China 6.25 DNF 6.10 12.10 9.43
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ruxin Liu (刘茹心) 3/4 33:23      China 3/4 33:23
2 Zhen Yang (杨振) DNF      China DNF
2 Yongtao Sun (孙永涛) DNF      China DNF
2 Qiang Gao (高强) DNF      China DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 B2 F2 L2 R2 U F2 U2 F2 L2 U R' B F L' F2 D' R' D2 R2 F2
A #2 D2 L D2 L' F2 U2 L2 D' F L' B' L' U2 R' B U F' L'
A #3 R U' L2 D2 F L2 F' R L D' R' B' R2 F' L2 B' U2 B' L2
A #4 B2 D2 B2 F' L2 U2 L2 R2 U2 B D F2 R' B' U2 R U2 B' R' U'
A #5 D' B' U F U2 B2 L F' U' L2 F U2 B2 U2 F2 U2 F U2 L2 D2
A Ex#1 D U2 L2 D F2 L2 F2 U2 L' D' L2 R' F U2 R2 U' B' L' R' U2
A Ex#2 R' D2 B2 F2 R' F2 D2 L F L D' L2 R' U' F R' F R D'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 R2 B' F' L2 B' U2 R2 D2 L2 B' U' R D F U2 B R2 B2 D
A #2 U' L U2 R L U2 D R2 B R' L2 F2 U2 D L2 U R2 U R2 L2
A #3 D B2 R2 B2 D U2 R2 F2 R' D' U2 R U' F' U2 B2 L D2 R2
A #4 U' F2 R2 D B2 U L2 F2 U2 B2 L D R' D' U' B' U2 B2 F R'
A #5 R2 F2 U' L2 D R2 U F' D' L D' B2 R B R2 F' R' F' L'
A Ex#1 L' B' R U L2 D B2 R' F L D' F' B D2 L2 B' L2 F
A Ex#2 F2 R2 B2 L2 D L2 U' R' F' U2 L2 F D2 F2 D2 L2 D2 R
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 R' D2 L' F2 R' B2 R D U' R' B' F U' L' B' F L2 F
A #2 U' D F R' L D2 F' U2 R B' L' U2 D R2 L2 D B2 U R2
A #3 B L2 U' F' B2 R' U L' D2 R2 D2 F R2 D2 B U2 F' B' L2
A #4 U2 F' R2 D R2 L' D L U2 F2 R L2 F2 U R2 L2 F2 D2 B2 D2
A #5 B2 L D2 B' U2 R' L B' R2 L D' B2 D R2 U B2 U2 R2
A Ex#1 D2 F2 L2 D' F2 U' L2 D' F R2 D2 U F2 R' D R D2 R F
A Ex#2 D L2 F L' F R D' F' B' L' D B L2 U2 R2 U2 F2 B' D2 F'
  2x2x2 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R' F U R' F' U' R U2 R' U2
A #2 R2 U2 R' U' R' F U2 R' F R U2
A #3 U R U' R' U R2 U' R2 U' R2 U
A #4 R' U2 R2 F U' F R2 U' R' U' R'
A #5 R U2 F' R2 U' F' R U' R' F' U'
A Ex#1 R U' R' U R' U2 R' U2 F' R U
A Ex#2 R' F' U2 F R U' R' U R2 U' R'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 U2 F R2 U' R2 U' R U R' U
A #2 U' R' F' R U' R2 U2 R U2 R' U'
A #3 U' R' U' F U2 R2 U' F' U2 R2 U2
A #4 R' F U' R2 U R' U' F' U2 F U'
A #5 R' F R U2 R' F U2 F U F R
A Ex#1 F' U2 R U' R' U' F U' R U' R'
A Ex#2 U R F U2 F R U' R U' F' U2
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 F2 L U2 F2 R F2 R2 B2 U' L F U2 L' D U' F2 R2 L' U2 Rw2 B D2 F R' F Uw2 F Uw2 Fw2 B' U2 Uw F D' F' R' Uw Fw L2 Uw' B Rw'
A #2 B2 U' F D R L F' L D2 L' B' R2 L F2 L' D2 L U2 D2 L Uw2 Fw2 Uw2 B' L Fw2 L B' Rw2 B' Rw2 B' R2 U Rw2 R Uw' D2 R Fw Rw Fw2 F2 R' Fw'
A #3 U' B2 D' R2 U' R2 U2 D' B' R' B2 L2 R U L U2 D' L F' Uw2 L2 Uw2 R' Uw2 D R' L' B2 Rw2 D L' Fw' B' U' B D' F' Uw' Rw R Fw2 Rw B U2
A #4 R B R F' R F2 U' B2 L F D2 B R2 F' D2 L2 B2 R2 B' D2 Uw2 R Uw2 F' D2 L Uw2 F2 U2 F' Rw2 F D2 Uw' L F2 D' R Uw' Fw Rw' Uw2 F U2 R2
A #5 L D F U' L' B R2 F' U F' U F2 R2 D L2 U' R2 D2 L2 D' R2 Rw2 D Fw2 U' B' D2 B' F' Rw2 B' F2 R2 F Rw' D2 U' B' Rw2 B2 Uw' Rw Fw2 Uw R2 Fw D
A Ex#1 F R F' R F D2 L2 B' D L U2 R2 D F2 D2 B2 L2 D L2 Fw2 L' D Rw2 U' Fw2 D' R2 D L Fw2 Uw2 Fw Uw2 Fw F2 D' Fw2 Rw' Uw' L2 F2 D R'
A Ex#2 L' U B2 R B2 L2 F' B2 U' R' B' R' F2 D2 R' F2 B2 R F2 L2 Fw2 Rw2 B2 L D' Fw2 U' L2 R U' Rw2 D2 Fw R2 F' U' F2 Uw Fw U' Fw Rw2 L Uw2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 U2 L2 D B2 L2 R2 D L2 U F' D' U R' D' R U2 L' U L2 F2 Rw' Uw
A #2 B2 U2 L F2 L' F2 R' U2 B2 R' D2 B' D B2 F' U' B' U2 B2 L2 Fw Uw
A #3 D2 F2 L2 D2 F2 D' L2 U' B2 F' L' D' R' F' L B' D R2 D U
A Ex#1 L2 U2 B F2 L2 B' R2 U2 B' R2 D' F2 D U' R B' L D' B F Uw2
A Ex#2 B2 L2 R' D2 U2 B2 D2 R D2 R' U F' U' F R2 D' L U R' F' Rw2 Uw2
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L' F2 R F B U2 D B' U B2 L F D2 R2 D2 L2 B D2 B2 L2
A #2 R2 F2 U2 R2 D2 U2 F' L2 B' F' R' D' L2 B' D' R U' R' D2 L
A #3 R2 D B2 F2 U' R2 F2 U2 L2 B' L R' B L2 D F' D F' U F
A #4 D R2 U2 L2 U' F2 U R2 F' R' B2 U' L2 B D' U2 L' B U2
A #5 D2 L2 F' B U R F' B' U B' D L2 D2 L2 D2 B' R2 B' D2
A Ex#1 F2 B2 D L2 U2 B D F' B' R' U' R' D2 L' B2 L D2 R2 U2
A Ex#2 U' F2 L2 U2 F2 R2 B' D' R U F2 L' D F' U2 B2 L' U2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 R F2 U2 B2 U2 R' B2 L' U F' L' U B2 D2 R F2 L U B2
A #2 R2 D F' U' B' U2 L' U2 L D R U2 R' B2 L2 D2 F2 U2 B2 R
A #3 U2 L2 F D2 F2 U2 F L2 F' U2 R B2 L B F R U B L F2
A #4 R2 D2 L2 U2 R2 F2 D2 B2 F D R' B2 D' B' D L' F' D' F2 D'
A #5 U2 B2 U L2 D R2 F2 L2 U' F2 L' D R D' B2 U B R' B2 R'
A Ex#1 F2 D L2 R2 U' B2 U2 R D L2 B2 F D' F R U' L R
A Ex#2 R' F2 B2 U F B D' L B R D' B' U2 R2 B2 L2 U2 R2
  Pyraminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 B L B R U' L R' U' R' B' R' u' l r b'
A #2 R U B' U R U' B L U' B' U' l' r' b
A #3 R B U B' L U' L B' R B L l r
A #4 L' U' B L' R L' R' U R' B L u'
A #5 R B U' R' L' B' R B' R' L' U r b'
A Ex#1 B' L' U' L' R B L' B' U R U u r' b'
A Ex#2 U B' R L B L' B L R' L R l'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R' L' U' R' L R' B' U' R U' B' r b'
A #2 U R B U' B L B R L' U B' u l r b'
A #3 U' B' R' L U L U' R' U B R l'
A #4 R' L B U' L U' L B U L' U' l' r' b
A #5 B' L' U R U' B' U' B' L U' B u' l r b
A Ex#1 L U L R B R U L' U' B' U u l r
A Ex#2 B' U' L' B R U' L' B' U L' B' u l' b'
  3x3x3 Multi-Blind   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R2 B' F' U2 B2 D2 B L2 D2 U' L F L2 D' F' R' F' D B' F Uw' U2 B2 R2 F2 D' R2 U2 R' B L B U2 L2 B L2 R2 D' F D2 Rw Uw2 D2 R2 D2 U2 L' U2 R' U2 R' U2 R' B' L' U B D' R' U L F' U Fw' R B2 D2 R2 D2 R F2 L2 F2 U' L2 U2 L R2 D B F2 R' B D' Rw Uw F2 L B2 R' F2 L' R D F' L' U F' D B' U' L2 D2 Fw' D' R2 D R2 B2 U L2 B2 F' L2 F D2 B L D2 L2 F2 U' L B Rw' Uw B2 L2 D2 B2 D' L2 U R2 U' R2 B L B L2 D2 B' R' B2 D' F' Uw D' R2 B2 U2 B2 F2 U' L2 F2 R U' B2 D U' F' L2 B' U R B Rw' Uw' D' L2 D' U' R2 B2 F2 U' F2 L' U B' D F L D U B' D L' Fw Uw2 F U2 B R2 U2 L2 B L2 B' F2 D' F' L2 F2 D2 F L' F R2 Fw U B2 L2 F2 L2 D' R2 U2 B D L' R2 B U' B2 L F R2 B2 U' Fw' Uw L2 R2 F U2 R2 B' F U2 R' D L' F2 L R B L' D F' Rw U' F2 R2 F2 R2 D R2 U' R2 U R' F U' R U F' R2 F L U Rw' Uw' D2 F U2 L2 F' R2 D2 F D2 B2 U L' F L2 U' F L' U L' Uw'
Binghe Su (苏炳赫)    China
Binghe Su (苏炳赫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 20.11   25.48   20.11 28.94 25.13 31.41 22.36
First round 33 24.68   26.35   DNF 27.16 24.75 27.14 24.68
2x2x2 Cube Combined First round 24 6.93   8.06   9.86 6.93 6.95 DNF 7.36
Pyraminx Combined First round 20 12.79   14.44   17.32 15.82 12.79 14.53 12.97
Bo Wang (王擘)    China
Bo Wang (王擘)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.25   11.34   11.04 9.25 12.45 12.75 10.54
Second round 4 9.71   11.67   12.46 9.71 11.79 14.86 10.77
First round 3 10.16   11.33   DNF 11.61 11.20 10.16 11.17
2x2x2 Cube Final 3 2.34   4.43   7.41 2.34 4.84 4.07 4.37
Combined First round 6 2.84   4.30   4.48 5.40 4.45 3.97 2.84
4x4x4 Cube Combined Final 2 36.18   37.35   36.91 38.57 36.18 36.56 38.60
3x3x3 One-Handed Final 1 14.27   16.97   20.42 17.97 15.10 14.27 17.83
Combined First round 5 17.36   19.30   21.48 17.70 18.72 17.36 23.27
Pyraminx Combined First round 30 4.71   DNF   4.71 DNF 6.62 DNF 10.64
Bowen Yao (姚博文)    China
Bowen Yao (姚博文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 24.23   31.46   32.45 34.12 27.80 40.66 24.23
Boyu Ren (任博宇)    China
Boyu Ren (任博宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 45.53   49.89   50.47 50.72 52.08 48.48 45.53
Chao Zhang (张弨)    China
Chao Zhang (张弨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 21.94   31.33   35.70 21.94 32.22 29.54 32.24
Chen Chen (陈晨)    China
Chen Chen (陈晨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 35.58   44.14   57.14 35.58 47.26 48.00 37.15
2x2x2 Cube Combined First round 53 25.58     25.58 31.37
Chenghao Guo (国成浩)    China
Chenghao Guo (国成浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 17.30   18.33   17.86 21.16 17.33 17.30 19.81
First round 19 15.82   17.36   19.93 20.31 16.05 15.82 16.11
2x2x2 Cube Combined First round 21 5.87   7.53   8.15 6.38 8.05 5.87 9.47
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:22.73   1:34.12   DNF 1:24.83 1:22.73 1:32.68 1:44.85
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 43.02     51.88 43.02
Pyraminx Combined First round 18 9.20   10.52   12.58 10.29 11.89 9.39 9.20
Chenxu Wang (汪宸旭)    China
Chenxu Wang (汪宸旭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 1:24.99   DNF   DNF DNF 1:32.99 1:24.99 1:54.99
Pyraminx Combined First round 37 38.07     38.07 DNF
Chenyu Ma (马辰宇)    China
Chenyu Ma (马辰宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 36 37.02     DNF 37.02
Danlu Wang (王丹璐)    China
Danlu Wang (王丹璐)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 1:09.23   1:37.70   1:49.29 1:25.56 1:58.22 1:38.26 1:09.23
Dezheng Jia (贾德正)    China
Dezheng Jia (贾德正)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 29.74   34.96   45.88 31.81 36.19 36.89 29.74
2x2x2 Cube Combined First round 27 4.80   9.14   7.32 6.15 4.80 20.66 13.94
Pyraminx Combined First round 19 8.01   12.66   9.63 28.80 12.09 8.01 16.25
Fangqing Xu (徐坊青)    China
Fangqing Xu (徐坊青)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 38.41   44.12   48.49 38.41 54.28 43.49 40.37
Fazhen Wu (吴法臻)    China
Fazhen Wu (吴法臻)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.58   10.60   11.52 8.58 10.99 12.29 9.29
Second round 1 9.63   10.45   11.47 10.19 9.63 12.64 9.68
First round 2 9.84   10.92   9.84 10.11 10.81 14.84 11.84
2x2x2 Cube Final 2 2.96   4.18   4.98 5.15 2.96 3.25 4.31
Combined First round 4 3.81   4.04   4.21 3.81 5.06 4.02 3.88
4x4x4 Cube Combined Final 6 50.56   54.00   51.69 53.85 50.56 58.77 56.46
3x3x3 One-Handed Final 4 16.64   18.32   18.73 18.43 16.64 17.79 22.90
Combined First round 3 15.30   18.07   15.30 21.72 15.84 16.65 24.91
Pyraminx Final 3 3.03   6.64   7.41 5.77 3.03 6.75 8.34
Combined First round 3 3.76   5.56   7.27 8.29 3.76 4.22 5.19
Fengwei Wang (王丰玮)    China
Fengwei Wang (王丰玮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 53.84   57.81   1:24.00 53.84 53.88 57.87 1:01.68
Guanyun Zhao (赵冠昀)    China
Guanyun Zhao (赵冠昀)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 36.27   44.87   52.91 45.18 36.27 48.74 40.70
2x2x2 Cube Combined First round 38 10.47   13.24   14.75 10.47 12.28 12.69 15.93
Guowei Sun (孙国卫)    China
Guowei Sun (孙国卫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 25.02   33.09   25.02 DNF 26.36 34.57 38.34
2x2x2 Cube Combined First round 28 7.34   9.20   13.11 10.30 7.34 9.24 8.07
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:18.47   1:26.04   1:18.47 1:30.34 1:24.58 DNF 1:23.21
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 22.70   28.85   31.58 30.32 25.50 30.73 22.70
Combined First round 8 19.99   27.98   41.82 26.86 19.99 31.79 25.30
Hang Gao (高航)    China
Hang Gao (高航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.01   18.24   17.00 15.70 23.70 22.01 15.01
First round 17 14.24   16.78   17.78 31.38 16.62 15.94 14.24
2x2x2 Cube Final 9 4.70   5.35   7.01 6.01 5.00 4.70 5.04
Combined First round 17 4.34   7.02   7.44 5.93 4.34 8.13 7.69
Hao Zheng (郑浩)    China
Hao Zheng (郑浩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 52.79   1:04.71   1:09.51 52.79 59.34 1:07.95 1:06.84
2x2x2 Cube Combined First round 46 15.63   19.49   17.16 15.63 17.37 23.94 DNF
Pyraminx Combined First round 24 12.02   18.12   23.28 19.53 12.02 17.02 17.80
Haoxiang Sui (隋皓翔)    China
Haoxiang Sui (隋皓翔)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 21.80   24.38   24.02 23.15 21.80 30.06 25.97
2x2x2 Cube Combined First round 25 7.38   8.26   11.40 8.48 7.38 7.71 8.60
Haoyu Yang (杨昊雨)    China
Haoyu Yang (杨昊雨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 17.17   20.35   23.60 20.82 22.16 18.06 17.17
First round 31 22.73   24.53   38.04 22.73 25.39 22.95 25.26
Hongbo Song (宋宏博)    China
Hongbo Song (宋宏博)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 43.76   58.51   1:03.29 55.41 56.83 1:03.36 43.76
Hongming Zhang (张洪铭)    China
Hongming Zhang (张洪铭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 1:32.71   1:53.85   1:32.71 1:33.84 2:18.47 2:57.86 1:49.25
Hongxu Tian (田弘谞)    China
Hongxu Tian (田弘谞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 17.22   19.99   17.22 20.20 DNF 22.01 17.76
First round 25 15.61   21.16   DNF 20.18 26.18 15.61 17.13
2x2x2 Cube Final 13 5.04   6.15   5.04 6.74 5.14 8.29 6.57
Combined First round 13 6.05   6.55   6.55 9.46 6.67 6.05 6.44
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:11.17   1:23.59   1:30.89 1:12.08 1:27.80 1:11.17 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 24.97   30.29   24.99 34.56 39.23 24.97 31.32
Pyraminx Final 12 6.10   9.26   6.25 DNF 6.10 12.10 9.43
Combined First round 12 6.13   8.98   9.41 8.49 9.04 6.13 11.68
Huayu Mei (梅花语)    China
Huayu Mei (梅花语)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 29 19.80   23.80   24.62 22.27 24.50 19.80 25.71
Jiangwen Huang (黄姜雯)    China
Jiangwen Huang (黄姜雯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 1:05.39   1:21.86   1:29.48 1:33.35 1:05.39 1:19.99 1:16.12
Jiangwu Huang (黄姜珷)    China
Jiangwu Huang (黄姜珷)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 51.73   1:03.25   52.81 1:26.94 1:07.69 1:09.24 51.73
2x2x2 Cube Combined First round 39 9.16   14.06   13.37 9.16 15.26 13.54 22.98
Pyraminx Combined First round 32 25.85     30.60 25.85
Jiaqi Cui (崔家齐)    China
Jiaqi Cui (崔家齐)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 34.95   40.65   54.11 42.52 39.30 34.95 40.13
Jiaqi Liu (刘家琦)    China
Jiaqi Liu (刘家琦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 17.10   20.62   17.10 22.55 21.13 21.31 19.41
First round 23 18.53   20.23   18.53 25.02 20.23 21.87 18.58
2x2x2 Cube Final 17 6.45   7.50   6.45 7.60 8.62 6.73 8.16
Combined First round 12 5.31   6.35   5.31 6.98 6.08 5.98 19.49
Pyraminx Combined First round 16 6.20   10.31   13.44 25.01 6.20 8.65 8.83
Jiatong Liu (刘佳彤)    China
Jiatong Liu (刘佳彤)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 35 34.57     34.57 DNF
Jiaxin Shi (史佳欣)    China
Jiaxin Shi (史佳欣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 40.41   46.07   48.52 40.41 43.34 DNF 46.34
Jiaxing Han (韩嘉兴)    China
Jiaxing Han (韩嘉兴)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 53.15   57.13   59.54 53.15 1:01.66 55.88 55.98
Jinghao Wang (王靖皓)    China
Jinghao Wang (王靖皓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 32.83   36.28   36.84 32.83 39.17 32.83 42.01
2x2x2 Cube Combined First round 34 10.26   12.17   10.55 13.41 10.26 DNF 12.54
Jingru Xiao (肖静茹)    China
Jingru Xiao (肖静茹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 1:03.57   DNF   DNF DNF 1:03.57 1:27.44 1:55.77
Jinlin Dou (窦金麟)    China
Jinlin Dou (窦金麟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 13.36   DNF   15.20 DNF DNF 14.92 13.36
2x2x2 Cube Final 10 3.91   5.40   3.91 5.31 10.58 4.86 6.03
Combined First round 7 3.45   4.78   3.45 5.08 5.83 5.44 3.83
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:05.68   1:09.85   1:18.73 1:05.68 1:15.10 1:05.94 1:08.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 16.86   28.75   30.19 30.36 30.22 25.83 16.86
Pyraminx Final 5 6.65   7.39   7.22 7.49 7.47 7.81 6.65
Combined First round 4 4.57   6.72   7.01 8.44 4.57 4.70 9.15
Junhao Ma (马浚豪)    China
Junhao Ma (马浚豪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 54.66   1:04.60   DNF 1:04.34 59.61 54.66 1:09.86
2x2x2 Cube Combined First round 48 15.30   23.40   20.33 15.30 23.55 26.33 DNF
Juntao Han (韩骏涛)    China
Juntao Han (韩骏涛)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Combined First round 36 9.71   12.38   13.47 9.71 17.38 10.34 13.33
Kaiqi Wu (吴凯琦)    China
Kaiqi Wu (吴凯琦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 1:02.29   1:15.64   1:24.15 1:12.31 1:02.29 1:16.59 1:18.02
Kangze Yu (于康泽)    China
Kangze Yu (于康泽)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 40.81   48.48   47.11 45.61 52.87 52.71 40.81
Ke Gong (巩克)    China
Ke Gong (巩克)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 36.02   40.58   50.08 39.69 40.30 36.02 41.75
2x2x2 Cube Combined First round 42 13.85   17.46   21.33 15.50 20.04 16.85 13.85
Kelin Li (李柯霖)    China
Kelin Li (李柯霖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 1:18.21   1:30.94   1:43.47 1:23.70 1:18.21 1:25.65 1:49.20
Kun Lu (陆堃)    China
Kun Lu (陆堃)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 21.96   29.60   34.35 26.22 34.28 28.29 21.96
First round 37 21.65   29.85   30.71 29.72 30.71 29.13 21.65
2x2x2 Cube Combined First round 23 7.30   7.93   8.56 7.34 7.90 7.30 8.60
Pyraminx Combined First round 22 14.71   16.41   18.22 24.78 15.21 14.71 15.80
Kunzhe Li (李坤喆)    China
Kunzhe Li (李坤喆)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.77   15.09   15.08 12.77 15.91 16.36 14.27
Second round 12 14.11   16.19   15.15 14.11 15.19 20.50 18.22
First round 9 14.03   14.86   16.66 15.55 14.03 15.00 14.03
2x2x2 Cube Final 12 4.71   5.81   6.05 6.88 4.72 4.71 6.66
Combined First round 15 5.41   6.80   5.41 DNF 8.35 6.49 5.56
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:41.43     1:54.52 1:41.43
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 36.54   DNF   43.18 36.54 DNF DNF 54.25
Pyraminx Final 8 6.22   8.39   6.22 6.57 9.88 DNF 8.72
Combined First round 5 5.13   6.97   8.28 DNF 5.38 5.13 7.25
Linhao Han (韩林昊)    China
Linhao Han (韩林昊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 59.25   1:07.75   59.25 1:16.86 1:09.07 1:07.83 1:06.34
2x2x2 Cube Combined First round 47 14.31   20.09   17.05 14.31 21.56 22.73 21.65
Nianfeng Zhang (张念峰)    China
Nianfeng Zhang (张念峰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 19.51   21.98   22.25 22.19 23.22 19.51 21.51
Ningyu Zhao (赵宁渝)    China
Ningyu Zhao (赵宁渝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 41.35   56.28   1:01.03 DNF 56.25 51.56 41.35
2x2x2 Cube Combined First round 55 31.61     DNF 31.61
Qiang Gao (高强)    China
Qiang Gao (高强)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 17.02   20.58   20.11 21.26 17.02 22.09 20.38
First round 22 16.28   19.61   22.25 20.40 18.15 20.28 16.28
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Ruidong Yue (岳瑞冬)    China
Ruidong Yue (岳瑞冬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 47.71   1:07.56   1:11.37 1:15.45 1:09.65 47.71 1:01.66
Pyraminx Combined First round 23 13.94   16.43   14.56 13.94 14.14 20.60 23.78
Ruihan Lin (林睿涵)    China
Ruihan Lin (林睿涵)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 31.19   42.41   31.19 DNF 35.02 53.86 38.36
2x2x2 Cube Combined First round 31 7.06   9.95   7.06 10.97 9.93 8.94 11.05
Ruxin Liu (刘茹心)    China
Ruxin Liu (刘茹心)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 20.28   22.75   26.84 22.50 23.44 22.32 20.28
First round 24 17.63   20.44   21.04 21.32 18.97 22.87 17.63
2x2x2 Cube Combined First round 45 11.48   18.54   21.57 19.51 21.20 11.48 14.92
3x3x3 Blindfolded Final 3 4:44.21   DNF   4:44.21 DNF 5:19.27
Pyraminx Combined First round 26 13.41   19.50   18.82 13.41 20.89 19.50 20.19
3x3x3 Multi-Blind Final 1 3/4 33:23     3/4 33:23
Shangzhi Jie (节尚志)    China
Shangzhi Jie (节尚志)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 28.47   30.03   28.47 28.54 31.74 29.80 32.87
First round 34 25.93   27.18   25.93 32.36 26.05 26.84 28.66
2x2x2 Cube Combined First round 33 8.35   11.57   15.08 9.45 8.35 27.59 10.17
Pyraminx Combined First round 17 9.22   10.44   9.22 11.61 10.25 10.46 10.60
Shanmeng Dong (董杉萌)    China
Shanmeng Dong (董杉萌)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 20.33   25.93   20.33 21.94 32.79 33.19 23.07
First round 29 22.39   23.74   31.51 22.94 23.29 24.99 22.39
2x2x2 Cube Final 14 5.87   6.36   5.87 6.37 5.94 6.76 DNF
Combined First round 10 5.25   5.87   5.44 5.31 5.25 6.87 DNF
Pyraminx Combined First round 38 DNF     DNF DNF
Shaoyang Zhang (张绍杨)    China
Shaoyang Zhang (张绍杨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 33.99   DNF   DNF 33.99 38.93 DNF 43.45
2x2x2 Cube Combined First round 26 7.02   8.51   7.86 8.72 9.47 7.02 8.96
Pyraminx Combined First round 25 11.55   18.42   11.55 19.02 19.60 16.64 21.10
Shengbo Zhu (朱圣博)    China
Shengbo Zhu (朱圣博)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 37.10   39.37   40.72 44.04 37.10 37.60 39.78
2x2x2 Cube Combined First round 41 11.59   14.69   15.49 14.99 13.60 11.59 23.01
Shenghui Liu (刘晟晖)    China
Shenghui Liu (刘晟晖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 24.06   29.29   29.30 24.06 30.05 32.77 28.53
Shengyu Zhao (赵晟羽)    China
Shengyu Zhao (赵晟羽)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 1:08.90   DNF   DNF DNF 1:08.90 1:09.67 1:41.58
Shenyang Dong (董沈阳)    China
Shenyang Dong (董沈阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.75   14.35   14.47 13.98 14.60 15.83 11.75
Second round 9 14.25   15.33   19.44 15.15 14.25 16.22 14.61
First round 12 13.13   15.73   16.47 17.01 13.13 13.72 24.83
2x2x2 Cube Combined First round 52 5.55   DNF   8.07 8.82 5.55 DNF DNF
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:30.47     1:30.47 1:41.12
Pyraminx Combined First round 21 10.69   15.62   25.66 18.40 12.93 15.53 10.69
Shijie Zhang (张世杰)    China
Shijie Zhang (张世杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 20.09   22.54   20.71 20.09 20.93 28.22 25.99
First round 35 20.30   27.39   22.75 43.96 29.81 20.30 29.61
Si Lian (连思)    China
Si Lian (连思)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 31.27   39.98   46.08 41.31 31.27 51.36 32.56
2x2x2 Cube Combined First round 51 23.40   30.28   33.93 23.67 DNF 23.40 33.24
Siyuan Lü (吕思远)    China
Siyuan Lü (吕思远)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 52.71   58.66   1:02.53 52.71 57.20 56.24 DNF
2x2x2 Cube Combined First round 43 12.07   17.76   18.46 12.07 18.18 16.64 20.11
Tingshu Zhang (张婷舒)    China
Tingshu Zhang (张婷舒)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 31.28   37.28   48.64 36.44 31.28 37.01 38.40
Weiye Zhang (张玮烨)    China
Weiye Zhang (张玮烨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.74   17.55   16.26 17.44 28.08 15.74 18.96
First round 14 14.77   16.32   14.77 15.54 17.32 16.78 16.64
2x2x2 Cube Final 8 3.68   4.93   3.68 7.42 4.54 6.20 4.06
Combined First round 1 2.91   3.79   6.25 4.09 3.42 2.91 3.87
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 27.17   33.04   46.86 38.29 27.17 30.73 30.10
Wenxuan Xing (邢文萱)    China
Wenxuan Xing (邢文萱)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 55.65   1:03.08   1:03.92 55.65 1:06.54 1:01.98 1:03.33
Wenzheng Zhang (张文政)    China
Wenzheng Zhang (张文政)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 39.33   46.26   DNF 46.13 39.33 50.24 42.41
2x2x2 Cube Combined First round 35 9.21   12.30   11.10 13.02 20.77 9.21 12.78
Xiaobin Rui (芮晓彬)    China
Xiaobin Rui (芮晓彬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.21   10.29   10.09 8.21 11.29 10.89 9.90
Second round 2 9.69   10.48   9.69 10.29 14.73 10.23 10.93
First round 1 8.75   10.60   11.47 10.78 8.75 11.59 9.56
2x2x2 Cube Final 5 3.93   4.71   5.42 4.41 4.31 5.84 3.93
Combined First round 3 2.48   3.99   4.63 8.68 3.49 3.86 2.48
4x4x4 Cube Combined Final 1 29.68   34.32   34.65 39.73 35.63 29.68 32.69
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:56.53   3:36.22   4:15.60 3:36.53 2:56.53
3x3x3 One-Handed Final 2 15.27   17.21   17.30 17.91 19.79 15.27 16.41
Combined First round 1 14.19   17.02   14.19 19.54 19.81 15.82 15.71
Pyraminx Final 6 7.08   7.74   8.31 7.84 7.08 7.84 7.54
Combined First round 7 5.84   7.17   7.24 6.52 7.76 5.84 11.16
Xiaochuan Sun (孙晓川)    China
Xiaochuan Sun (孙晓川)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 1:07.66   1:20.29   2:45.49 1:29.97 1:09.46 1:07.66 1:21.45
2x2x2 Cube Combined First round 54 29.08     DNF 29.08
Xinyao Gao (高歆尧)    China
Xinyao Gao (高歆尧)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 17.18   19.60   20.70 17.44 21.70 20.65 17.18
First round 13 15.63   15.85   18.18 15.63 16.13 15.71 15.71
2x2x2 Cube Combined First round 22 5.45   7.54   7.14 7.90 5.45 7.57 DNF
Pyraminx Final 10 6.00   9.05   6.00 DNF 8.75 8.14 10.26
Combined First round 8 5.90   7.75   11.83 8.82 5.95 5.90 8.49
Xinzhe Sun (孙新哲)    China
Xinzhe Sun (孙新哲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.80   19.49   17.80 20.31 18.34 27.19 19.81
First round 21 14.51   19.08   20.22 16.99 26.80 14.51 20.02
2x2x2 Cube Final 19 4.34   7.85   8.86 8.25 11.53 4.34 6.44
Combined First round 20 4.30   7.38   9.17 4.30 8.46 DNF 4.50
Pyraminx Final 9 7.23   8.55   7.23 8.57 9.13 7.94 9.46
Combined First round 9 6.26   7.75   7.68 9.68 6.26 6.79 8.78
Xiqing Zang (臧玺清)    China
Xiqing Zang (臧玺清)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 21.25   23.58   21.25 25.09 24.15 37.63 21.51
First round 27 19.28   21.98   22.63 21.38 19.28 22.96 21.93
2x2x2 Cube Combined First round 16 5.40   6.96   5.40 6.80 8.26 9.41 5.82
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:24.61   1:25.60   1:24.61 1:26.05 1:36.27 1:25.77 1:24.98
Xiran Chen (陈袭然)    China
Xiran Chen (陈袭然)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.16   11.77   11.52 10.88 10.16 12.91 14.80
Second round 3 9.72   11.42   13.72 11.90 11.19 11.16 9.72
First round 5 10.81   11.86   12.50 11.26 10.81 11.82 13.14
3x3x3 One-Handed Final 3 16.76   18.12   17.41 16.76 19.85 17.71 19.24
Combined First round 2 14.62   17.42   15.74 20.16 16.37 14.62 20.37
Xushun Wei (隗许舜)    China
Xushun Wei (隗许舜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.63   15.73   17.53 13.63 15.28 15.77 16.13
Second round 8 13.70   14.97   14.69 16.12 17.22 14.11 13.70
First round 8 13.48   14.63   16.16 15.72 14.20 13.48 13.97
3x3x3 One-Handed Final 7 20.16   23.85   29.29 24.43 24.60 22.53 20.16
Combined First round 7 23.83   26.39   26.80 28.26 24.11 DNF 23.83
Yaxuan Yu (于雅萱)    China
Yaxuan Yu (于雅萱)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 1:14.94   1:21.53   1:24.52 1:14.94 1:18.69 1:22.28 1:23.63
Yihan Chen (陈熠涵)    China
Yihan Chen (陈熠涵)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 42.11   DNF   DNF 42.83 42.11 DNF 44.21
Yijun Dong (董益君)    China
Yijun Dong (董益君)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 1:14.35   1:19.94   DNF 1:18.57 1:14.35 1:18.56 1:22.68
Yixiang Ding (丁羿翔)    China
Yixiang Ding (丁羿翔)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 50.67   1:16.67   50.67 1:45.34 1:07.39 DNF 57.27
2x2x2 Cube Combined First round 56 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 34 30.03     30.03 DNF
Yixuan Niu (牛艺璇)    China
Yixuan Niu (牛艺璇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 58.94   1:09.73   DNF 1:09.89 1:07.30 58.94 1:12.01
2x2x2 Cube Combined First round 44 13.48   17.99   DNF 14.87 17.92 21.19 13.48
Pyraminx Combined First round 28 16.57   22.21   37.61 20.10 16.57 24.38 22.16
Yongbin Zhao (赵勇镔)    China
Yongbin Zhao (赵勇镔)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 31.35   36.86   44.87 33.94 36.17 40.48 31.35
2x2x2 Cube Combined First round 32 7.92   10.14   7.92 9.87 8.84 11.70 13.19
Yongtao Sun (孙永涛)    China
Yongtao Sun (孙永涛)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 14.35   17.11   17.16 15.54 14.35 22.39 18.64
First round 11 12.81   15.55   17.22 15.96 13.47 17.41 12.81
2x2x2 Cube Final 11 4.53   5.65   5.71 7.03 6.19 4.53 5.05
Combined First round 14 4.93   6.60   9.41 6.69 4.93 6.00 7.11
4x4x4 Cube Combined Final 5 45.77   51.64   1:07.21 45.77 56.08 50.73 48.12
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:13.26   DNF   1:13.26 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 29.65   33.70   38.10 32.60 DNF 30.39 29.65
Pyraminx Combined First round 14 6.67   9.46   11.12 8.08 9.58 6.67 10.71
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Yu Chen (陈宇)    China
Yu Chen (陈宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 14.23   17.02   18.21 17.03 15.83 19.67 14.23
Second round 11 12.40   16.03   19.53 25.58 15.47 13.08 12.40
First round 16 13.61   16.76   20.68 19.78 14.64 13.61 15.86
2x2x2 Cube Final 1 2.44   3.67   3.51 3.41 4.08 2.44 4.40
Combined First round 2 3.00   3.88   3.00 4.00 3.34 4.36 4.30
4x4x4 Cube Combined Final 9 58.65   1:07.80   1:09.92 1:07.99 1:15.82 1:05.48 58.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 22.64   34.22   32.22 31.94 39.20 22.64 38.51
Pyraminx Combined First round 13 7.36   9.22   10.07 10.68 9.31 8.29 7.36
Yu Yan (颜语)    China
Yu Yan (颜语)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 1:01.10   1:06.52   1:01.40 1:04.85 1:17.13 1:01.10 1:13.32
2x2x2 Cube Combined First round 49 19.13   25.42   19.13 22.90 26.03 27.33 DNF
Yuchen Gong (宫予晨)    China
Yuchen Gong (宫予晨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 23.04   26.45   28.27 25.21 28.45 25.88 23.04
First round 32 23.73   25.41   23.73 45.67 25.76 25.96 24.51
2x2x2 Cube Final 15 5.42   6.44   7.51 5.42 5.90 6.63 6.78
Combined First round 19 5.14   7.34   7.68 5.14 7.18 7.17 DNF
Pyraminx Combined First round 15 8.77   9.63   13.34 10.02 8.77 8.90 9.98
Yuexuan Yin (尹越轩)    China
Yuexuan Yin (尹越轩)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 51.38   56.74   58.09 1:00.65 51.38 54.96 57.18
2x2x2 Cube Combined First round 50 17.34   28.78   31.42 17.34 34.70 20.21 34.89
Pyraminx Combined First round 33 26.31     33.69 26.31
Yuhao Wang (王煜皓)    China
Yuhao Wang (王煜皓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 18.83   20.74   25.30 18.94 19.51 18.83 23.77
First round 20 16.84   19.06   18.18 16.84 19.16 19.83 22.41
2x2x2 Cube Final 18 6.38   7.64   7.80 7.58 6.38 7.55 9.69
Combined First round 18 6.34   7.08   7.33 6.34 6.93 9.75 6.99
Pyraminx Combined First round 31 25.07     DNF 25.07
Yujie Wang (王宇杰)    China
Yujie Wang (王宇杰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 1:20.56   1:29.77   1:20.56 1:29.04 1:21.89 1:55.65 1:38.38
Yunyang Dong (董云阳)    China
Yunyang Dong (董云阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 37.39   47.18   49.73 37.39 1:19.60 51.40 40.42
Yuqi Liu (刘瑜琪)    China
Yuqi Liu (刘瑜琪)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.87   15.40   14.58 16.17 18.57 15.44 12.87
Second round 10 12.54   15.47   12.54 15.22 21.08 15.15 16.05
First round 10 11.71   15.12   17.63 11.71 14.22 13.72 17.43
2x2x2 Cube Combined First round 30 3.94   9.91   12.86 6.31 3.94 10.57 DNF
Pyraminx Final 2 4.95   5.96   5.89 6.72 4.95 5.28 7.75
Combined First round 2 3.28   4.54   6.55 3.95 4.86 3.28 4.82
Yuran Zhang (张语然)    China
Yuran Zhang (张语然)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 41.48   56.82   41.48 50.03 1:02.63 58.49 1:01.94
Yuxin Zhang (张雨欣)    China
Yuxin Zhang (张雨欣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 29.77   33.07   33.43 DNF 29.77 35.40 30.38
Zhen Yang (杨振)    China
Zhen Yang (杨振)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 16.82   18.74   17.18 20.19 28.35 18.84 16.82
First round 18 16.05   17.27   16.05 19.90 16.52 18.88 16.41
4x4x4 Cube Combined Final 8 58.68   1:04.47   1:08.94 1:00.94 DNF 58.68 1:03.52
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Zhengyang Cheng (程正阳)    China
Zhengyang Cheng (程正阳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.77   17.93   21.41 18.15 16.46 14.77 19.17
First round 15 15.13   16.64   16.91 19.91 15.13 15.64 17.38
2x2x2 Cube Combined First round 29 6.46   9.63   12.08 6.46 9.50 10.09 9.29
Zhenyu Tan (谭振宇)    China
Zhenyu Tan (谭振宇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 41.57   53.06   57.45 55.10 DNF 41.57 46.64
2x2x2 Cube Combined First round 37 10.47   13.01   14.15 10.47 13.24 11.65 17.75
Pyraminx Combined First round 27 16.49   22.09   36.03 23.87 16.49 22.73 19.66
Zhiyu Zhang (张徵羽)    China
Zhiyu Zhang (张徵羽)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 40.50   56.13   40.50 1:01.35 1:21.34 48.93 58.12
2x2x2 Cube Combined First round 40 9.50   14.51   13.50 9.50 15.30 14.74 16.26
Zhiyuan Zhang (张智渊)    China
Zhiyuan Zhang (张智渊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.37   14.03   12.41 14.89 14.80 15.28 12.37
Second round 7 12.16   13.79   15.55 12.67 13.16 15.91 12.16
First round 7 12.93   13.59   15.85 13.04 13.48 12.93 14.26
2x2x2 Cube Final 4 3.84   4.59   4.64 7.93 4.97 3.84 4.15
Combined First round 8 3.86   5.04   5.83 3.86 4.50 5.61 5.00
4x4x4 Cube Combined Final 7 52.99   59.99   1:04.73 1:08.45 57.80 57.45 52.99
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 28.68   36.51   37.36 44.11 39.23 28.68 32.94
Pyraminx Final 4 5.06   7.14   10.53 7.75 5.06 5.75 7.91
Combined First round 10 5.67   7.79   9.91 6.84 6.61 5.67 9.94
Zidong Cheng (程紫东)    China
Zidong Cheng (程紫东)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 19.35   20.71   19.35 21.26 21.26 19.61 26.71
First round 26 21.64   21.79   21.74 21.75 21.89 21.64 24.89
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:36.08     1:50.44 1:36.08
Zihan Zhang (张子涵)    China
Zihan Zhang (张子涵)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.10   10.72   10.39 10.31 10.10 11.46 12.04
Second round 5 10.75   11.94   10.75 12.84 10.76 12.21 14.96
First round 6 11.39   12.50   12.83 13.55 13.25 11.39 11.42
2x2x2 Cube Final 7 3.98   4.86   4.37 3.98 5.97 5.56 4.66
Combined First round 9 5.04   5.57   6.32 6.55 5.32 5.04 5.06
4x4x4 Cube Combined Final 4 36.87   41.45   43.95 40.12 36.87 42.49 41.75
3x3x3 One-Handed Final 5 17.10   18.69   17.10 20.58 17.62 19.51 18.93
Combined First round 4 12.82   18.43   17.44 18.42 19.44 12.82 26.74
Pyraminx Final 1 3.98   4.59   4.70 4.10 4.96 5.02 3.98
Combined First round 1 3.28   4.53   4.28 5.45 9.96 3.28 3.86
Zijia Feng (冯子甲)    China
Zijia Feng (冯子甲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.41   11.20   12.95 10.60 11.54 11.45 10.41
Second round 6 10.81   12.28   11.30 17.83 11.77 13.77 10.81
First round 4 10.17   11.33   10.78 13.45 11.38 10.17 11.82
2x2x2 Cube Final 6 3.60   4.76   3.91 7.35 3.60 4.22 6.14
Combined First round 5 3.63   4.16   3.88 3.99 3.63 4.62 7.03
4x4x4 Cube Combined Final 3 35.43   40.19   35.43 40.54 45.93 39.03 41.00
3x3x3 Blindfolded Final 4 6:38.65   DNF   DNF DNF 6:38.65
3x3x3 One-Handed Final 6 18.62   19.88   28.27 19.49 18.62 19.99 20.15
Combined First round 6 18.88   21.21   19.09 23.86 23.46 18.88 21.08
Pyraminx Final 7 6.55   7.94   6.55 DNF 7.46 7.44 8.91
Combined First round 11 5.71   8.60   10.33 5.71 12.36 6.56 8.90
Zikai Zhou (周子凯)    China
Zikai Zhou (周子凯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 48.24   51.92   53.55 57.75 48.24 50.21 52.01
Zixin Geng (耿梓欣)    China
Zixin Geng (耿梓欣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 15.16   DNF   DNF 15.16 16.78 DNF 17.18
2x2x2 Cube Final 16 5.68   6.83   7.00 13.43 6.56 5.68 6.93
Combined First round 11 4.94   6.06   6.21 5.94 4.94 6.03 6.92
Pyraminx Final 11 5.91   9.15   8.46 10.83 5.91 9.72 9.28
Combined First round 6 5.95   7.02   8.27 9.49 6.25 5.95 6.55