Warszawa Open 2012

Date City WCA LInk
2012-11-24~25  Poland, Warsaw Warszawa Open 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Jakub Kipa 9.91  Tomasz Żołnowski 10.70  Marcin Zalewski 11.02
 2x2x2 Cube  Jakub Wolniewicz 3.28  Jakub Cabaj 3.56  Jakub Kipa 3.66
 4x4x4 Cube  Michał Halczuk 45.46  Jakub Kipa 46.97  Przemysław Kaleta 47.43
 5x5x5 Cube  Michał Halczuk 1:11.87  Cezary Rokita 1:26.63  Kamil Zieliński 1:28.33
 6x6x6 Cube  Michał Halczuk 2:20.34  Cezary Rokita 2:31.85  Kamil Zieliński 3:09.21
 7x7x7 Cube  Michał Halczuk 3:36.31  Cezary Rokita 3:48.59  Kamil Zieliński 5:20.75
 3x3x3 Blindfolded  Adrian Lehmann 1:01.72  Marcin Zalewski 1:09.43  Grzegorz Jałocha 1:19.25
 3x3x3 Fewest Moves  Marcin Stachura 37  Tomasz Żołnowski 39  Adam Wasilewski 40
 3x3x3 One-Handed  Marcin Zalewski 16.37  Przemysław Kaleta 16.81  Jakub Kipa 19.22
 3x3x3 With Feet  Jakub Kipa 56.88  Przemysław Kaleta 1:20.43  Piotr Michał Padlewski 2:12.11
 Rubik's Clock  Rafał Studnicki 10.28  Piotr Michał Padlewski 12.32  Kamil Zieliński 12.56
 Megaminx  Kamil Zieliński 1:12.62  Filip Miazek 1:15.32  Michał Tomański 1:16.13
 Pyraminx  Jakub Kipa 5.63  Piotr Michał Padlewski 5.81  Krzysztof Kuncki 6.20
 Square-1  Piotr Michał Padlewski 15.81  Michał Halczuk 21.10  Jakub Wolniewicz 22.04
 4x4x4 Blindfolded  Marcin Zalewski 6:55.72
 3x3x3 Multi-Blind  Marcin Zalewski 9/11 45:58  Grzegorz Jałocha 7/9 54:41  Andreas Pohl 3/3 14:37
       Rubik's Magic  Jakub Kipa 0.85  Piotr Michał Padlewski 1.32  Krzysztof Kuncki 1.52
       Master Magic  Piotr Michał Padlewski 2.84  Bartłomiej Różalski 2.94  Marcin Radziszewski 2.96
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Kipa 8.25   10.06    Poland 10.18 8.25 12.19 8.80 11.19
2 Marcin Zalewski 8.53   10.09    Poland 10.84 8.53 9.90 10.81 9.56
3 Przemysław Kaleta 10.21   11.30    Poland 11.34 11.15 11.41 17.28 10.21
4 Tomasz Żołnowski 11.15   11.73    Poland 11.77 11.84 11.59 11.15 13.53
5 Michał Halczuk 11.08   11.95    Poland 12.34 11.22 13.00 12.28 11.08
6 Jeremi Niedziela 8.93   12.07    Poland 11.38 14.90 11.34 13.50 8.93
7 Adrian Lehmann 10.03   12.13    Germany 12.28 13.93 10.83 13.27 10.03
8 Kamil Zieliński 10.80   12.46    Poland 12.52 10.80 13.93 11.83 13.03
9 Michał Tomański 12.34   12.60    Poland 13.97 12.47 12.66 12.66 12.34
10 Daniel Chudecki 11.61   13.14    Poland 11.61 19.13 12.47 13.50 13.44
11 Piotr Michał Padlewski 10.36   13.57    Poland 12.96 16.88 13.28 10.36 14.46
12 Wojciech Szatanowski 12.18   13.67    Poland 14.38 13.27 12.18 14.77 13.36
13 Marcin Stachura 11.00   13.68    Poland 12.91 16.30 14.21 13.93 11.00
14 Jakub Wolniewicz 12.06   13.91    Poland 17.43 12.94 16.28 12.06 12.50
15 Bartłomiej Różalski 12.77   14.17    Poland 32.94 13.77 14.44 12.77 14.31
16 Cezary Rokita 12.65   14.34    Poland 12.78 13.02 12.65 17.22 DNF
17 Filip Miazek 11.59   14.36    Poland 14.40 13.63 15.59 11.59 15.05
18 Andreas Pohl 13.56   14.43    Germany 14.13 14.19 14.96 13.56 17.47
19 Karol Cudzich 13.52   14.80    Poland 13.52 13.75 14.75 15.91 18.18
20 Norbert Oryga 12.71   14.99    Poland 16.28 16.08 15.43 12.71 13.47
21 Krzysztof Kuncki 11.47   15.07    Poland 11.47 14.46 15.97 14.77 17.05
22 Jakub Janusz 10.96   15.09    Poland 14.40 10.96 17.58 16.77 14.11
23 Jakub Cabaj 13.34   15.16    Poland 13.34 15.44 14.93 15.11 18.36
24 Kamil Mieńko 13.09   15.40    Poland 15.31 13.09 16.36 16.71 14.53
25 Jakub Leszczyński 12.56   15.44    Poland 16.78 14.55 15.75 16.03 12.56
26 Krzysztof Górka 15.28   15.98    Poland 15.97 19.58 15.28 16.03 15.94
27 Grzegorz Jałocha 14.68   16.24    Poland 17.56 15.69 17.77 15.46 14.68
28 Stefan Łapicki 13.31   16.58    Poland 14.77 30.38 17.52 17.46 13.31
29 Adam Wasilewski 14.34   16.71    Poland 17.88 14.34 16.55 15.69 23.43
30 Maciej Jagiełło 15.22   16.90    Poland 16.47 15.22 16.63 26.18 17.59
31 Michał Bogdan 14.06   17.20    Poland 14.56 21.61 14.06 16.31 20.72
32 Kacper Szumigaj 13.71   17.88    Poland 13.71 19.40 18.22 16.02 19.77
33 Marek Wójtowicz 14.90   18.39    Poland 14.90 20.44 16.33 18.41 20.83
34 Marek Padlewski 18.22   18.81    Poland DNF 18.34 18.22 18.33 19.75
35 Jan Hetman 15.52   18.86    Poland 17.09 16.96 22.53 23.83 15.52
36 Jakub Kuderski 17.09   19.19    Poland 21.36 17.09 18.78 26.56 17.44
37 Marcin Radziszewski 15.88   19.64    Poland 20.19 23.90 20.91 17.83 15.88
38 Łukasz Herman 17.03   19.75    Poland 19.83 19.75 19.66 20.08 17.03
39 Rafał Studnicki 17.38   20.15    Poland 17.38 18.93 20.90 22.68 20.61
40 Bartosz Bździel 16.13   20.18    Poland 20.28 18.83 21.43 16.13 22.06
41 Jakub Kaczmarczyk 17.94   20.87    Poland 20.75 DNF 21.21 20.65 17.94
42 Piotr Pojda 16.93   20.97    Poland 21.93 19.46 16.93 21.66 21.78
43 Mateusz Stepek 17.72   21.48    Poland 19.34 24.53 20.56 17.72 31.53
44 Sergiusz Jakubczak 18.09   21.55    Poland 20.92 22.43 21.31 23.38 18.09
45 Jakub Pogorzelski 19.94   21.86    Poland 29.71 25.05 20.11 20.41 19.94
46 Mateusz Lepieszka 16.31   22.22    Poland 24.91 23.55 23.68 16.31 19.44
47 Patryk Mądry 19.30   23.00    Poland 21.58 24.83 19.30 22.59 25.80
48 Jakub Sokołowski 21.13   25.28    Poland 23.19 21.13 DNF 27.84 24.80
49 Wojciech Włodarczyk 23.44   26.74    Poland 23.75 23.44 DNF 28.52 27.94
50 Paweł Szmalc 24.28   27.10    Poland 24.28 27.08 25.19 29.03 31.90
51 Filip Zowczak 25.75   27.15    Poland 26.43 26.96 25.75 28.05 43.04
52 Michał Dębski 21.78   29.07    Poland 30.59 21.78 29.50 27.11 30.75
53 Krzysztof Dąbrowski 20.58   29.17    Poland 31.72 29.27 31.65 26.58 20.58
54 Aneta Zwolińska 22.05   32.18    Poland 32.13 22.05 30.34 35.93 34.08
55 Bartosz Dąbrowski 25.84   32.75    Poland 35.00 33.00 30.25 DNF 25.84
56 Leszek Czech 31.41   36.01    Poland 33.36 31.41 39.33 35.33 DNF
57 Rafał Pogorzelski 33.15   36.85    Poland 33.43 40.43 1:21.58 36.68 33.15
58 Piotr Swobodziński 34.69   37.54    Poland 37.05 34.69 36.86 39.28 38.71
59 Patryk Janczewski 33.06   39.09    Poland DNF 35.88 38.44 33.06 42.94
60 Anna Prabucka 32.56   40.32    Poland 33.11 42.71 46.71 32.56 45.15
61 Marcin Ciporski 31.28   41.11    Poland 49.34 31.28 47.13 44.38 31.81
62 Piotr Drożdżał 34.38   44.59    Poland 41.90 34.38 52.68 50.59 41.28
63 Grzegorz Czarniawski 40.09   46.21    Poland 44.69 52.46 54.03 41.47 40.09
64 Piotrek Misiorek 48.47   54.08    Poland 55.25 51.97 55.03 48.47 1:06.88
65 Igor Słowek 48.84   57.59    Poland 59.11 48.84 1:03.97 1:01.25 52.40
66 Sebastian Słowek 1:00.25   1:10.24    Poland 1:00.25 1:07.93 1:23.05 1:13.97 1:08.81
67 Bartosz Bogdan 1:04.36   1:11.57    Poland 1:04.36 1:05.34 DNF 1:17.38 1:12.00
68 Krzysztof Cabaj 1:13.98   1:39.63    Poland 1:36.43 1:41.53 1:40.94 1:54.96 1:13.98
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Zalewski 9.18   10.25    Poland 9.18 9.52 10.47 10.75 11.00
2 Przemysław Kaleta 9.91   10.33    Poland 10.68 10.83 10.34 9.91 9.97
3 Tomasz Żołnowski 8.38   10.40    Poland 10.11 10.28 12.11 8.38 10.81
4 Jakub Kipa 9.25   10.96    Poland 14.27 10.31 9.97 12.59 9.25
5 Michał Halczuk 10.18   11.54    Poland 11.68 10.18 10.63 13.44 12.31
6 Jakub Wolniewicz 11.63   12.54    Poland 11.63 13.13 23.27 12.58 11.90
7 Jeremi Niedziela 12.19   12.68    Poland 13.16 12.33 12.56 13.38 12.19
8 Wojciech Szatanowski 12.03   13.15    Poland 13.16 12.83 13.46 14.09 12.03
9 Kamil Mieńko 12.55   13.53    Poland 12.68 13.55 14.36 14.65 12.55
10 Filip Miazek 12.34   13.60    Poland 13.30 15.63 12.36 15.13 12.34
11 Jakub Janusz 12.40   13.65    Poland 13.28 12.40 16.00 14.88 12.78
12 Piotr Michał Padlewski 12.50   13.70    Poland 14.38 13.55 12.50 16.96 13.18
13 Adrian Lehmann 12.25   13.71    Germany 13.47 12.25 13.22 15.78 14.43
14 Karol Cudzich 12.93   14.19    Poland 13.61 13.77 15.50 15.18 12.93
15 Jakub Cabaj 12.83   14.26    Poland 14.86 13.93 21.44 14.00 12.83
16 Andreas Pohl 12.68   14.58    Germany 17.72 13.65 12.68 14.28 15.80
17 Kacper Szumigaj 12.36   14.67    Poland 13.02 13.65 17.34 DNF 12.36
18 Jakub Leszczyński 13.11   14.73    Poland 16.38 13.93 15.38 14.88 13.11
19 Stefan Łapicki 14.13   14.78    Poland 15.09 14.58 17.68 14.13 14.66
20 Kamil Zieliński 11.96   14.95    Poland 16.84 15.06 14.02 15.78 11.96
21 Cezary Rokita 10.56   15.01    Poland 15.08 10.56 14.91 15.03 16.36
22 Bartłomiej Różalski 13.72   15.34    Poland 15.15 15.36 21.08 15.52 13.72
23 Marcin Stachura 10.88   15.48    Poland 17.58 11.59 17.28 DNF 10.88
24 Krzysztof Górka 13.31   15.52    Poland 15.28 DNF 13.77 17.50 13.31
25 Michał Bogdan 12.65   15.68    Poland 14.97 16.53 16.00 12.65 16.08
26 Norbert Oryga 13.69   15.73    Poland 15.91 13.69 16.61 25.08 14.66
27 Michał Tomański 13.55   16.48    Poland 17.41 15.34 16.69 13.55 17.55
28 Maciej Jagiełło 14.22   17.44    Poland 18.08 16.93 14.22 17.30 20.68
29 Daniel Chudecki 11.90   17.48    Poland 16.06 DNF 18.61 17.78 11.90
30 Krzysztof Kuncki 13.25   18.27    Poland 18.58 13.25 19.93 17.61 18.63
31 Adam Wasilewski 15.47   18.31    Poland 17.31 18.33 20.68 19.28 15.47
32 Jakub Kuderski 17.34   18.81    Poland 20.86 17.34 19.69 19.15 17.59
33 Grzegorz Jałocha 18.19   19.40    Poland 21.40 18.27 18.52 22.22 18.19
34 Marek Padlewski 14.03   21.31    Poland 14.03 18.96 28.22 25.41 19.55
35 Jan Hetman 16.30   DNF    Poland 16.30 18.25 DNF 26.93 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Kipa 8.46   9.91    Poland 8.68 11.66 8.46 10.21 10.84
2 Tomasz Żołnowski 9.27   10.70    Poland 11.71 9.27 11.83 10.09 10.30
3 Marcin Zalewski 7.13   11.02    Poland 10.66 11.33 7.13 12.11 11.08
4 Michał Halczuk 10.11   11.41    Poland 14.88 10.80 10.83 10.11 12.59
5 Filip Miazek 11.03   12.31    Poland 11.78 11.03 12.94 12.22 12.97
6 Wojciech Szatanowski 10.30   12.55    Poland 14.91 13.16 10.30 11.34 13.15
7 Przemysław Kaleta 9.19   12.57    Poland 12.83 12.69 9.19 12.19 13.11
8 Jakub Wolniewicz 11.96   13.04    Poland 11.96 12.93 18.75 13.05 13.13
9 Piotr Michał Padlewski 12.71   13.73    Poland 13.28 12.71 14.94 16.63 12.97
10 Jeremi Niedziela 13.25   14.45    Poland 14.72 14.78 13.25 16.96 13.84
11 Jakub Janusz 13.00   14.54    Poland 13.00 13.77 14.77 15.08 15.52
12 Kamil Mieńko 12.94   14.62    Poland 20.06 13.09 15.78 15.00 12.94
  2x2x2 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Kipa 3.38   3.68    Poland 3.38 3.83 3.80 5.06 3.40
2 Wojciech Szatanowski 3.30   3.79    Poland 4.27 3.65 3.44 3.30 6.27
3 Jakub Cabaj 2.96   3.87    Poland 7.04 3.68 2.96 4.52 3.41
4 Jakub Janusz 3.08   4.30    Poland 3.08 4.59 3.71 6.68 4.61
5 Marcin Zalewski 3.66   4.42    Poland 4.71 3.66 4.38 4.41 4.47
6 Krzysztof Kuncki 3.55   4.48    Poland 3.55 4.58 4.50 4.36 4.75
7 Michał Halczuk 3.38   4.83    Poland 3.68 6.33 5.18 5.63 3.38
8 Kamil Zieliński 3.91   4.90    Poland 5.19 5.15 3.91 4.36 6.11
9 Karol Cudzich 4.09   5.02    Poland 5.94 5.19 5.53 4.34 4.09
10 Adrian Lehmann 4.15   5.11    Germany DNF 5.18 4.15 5.63 4.52
11 Przemysław Kaleta 3.40   5.18    Poland 4.93 6.18 4.43 3.40 6.40
12 Jakub Kaczmarczyk 4.41   5.21    Poland 4.78 5.75 4.41 5.11 9.19
13 Adam Wasilewski 4.33   5.25    Poland 5.46 5.33 6.56 4.97 4.33
14 Jakub Wolniewicz 4.38   5.29    Poland 4.80 6.75 4.38 6.13 4.93
15 Maciej Jagiełło 4.88   5.62    Poland 5.44 5.63 6.56 5.80 4.88
16 Marcin Stachura 4.97   5.64    Poland 5.90 6.09 5.97 4.97 5.05
17 Stefan Łapicki 4.81   5.66    Poland 5.05 DNF 4.81 6.97 4.96
18 Filip Miazek 4.03   5.77    Poland 4.03 6.58 5.97 6.08 5.25
19 Jakub Pogorzelski 5.21   5.79    Poland 6.71 5.59 5.91 5.88 5.21
20 Cezary Rokita 4.11   5.83    Poland 4.72 8.16 4.11 6.52 6.25
21 Kamil Mieńko 4.65   6.21    Poland 7.34 11.72 6.50 4.65 4.80
22 Bartłomiej Różalski 4.11   6.27    Poland 5.58 6.88 4.11 6.34 7.34
23 Mateusz Stepek 5.58   6.35    Poland 6.72 5.58 6.61 5.71 7.08
24 Norbert Oryga 5.59   6.50    Poland 5.59 6.84 6.33 6.34 10.50
25 Piotr Michał Padlewski 5.88   6.55    Poland 6.27 6.00 5.88 7.38 8.50
26 Sergiusz Jakubczak 5.44   6.58    Poland 7.77 5.55 5.44 6.43 10.80
27 Daniel Chudecki 4.86   6.64    Poland 4.86 6.22 7.33 7.13 6.56
28 Tomasz Żołnowski 5.05   6.73    Poland 7.55 13.77 5.31 5.05 7.34
29 Kacper Szumigaj 6.18   7.03    Poland 9.02 6.18 6.52 7.16 7.41
30 Krzysztof Górka 6.69   7.11    Poland 6.78 8.08 6.69 7.50 7.05
31 Paweł Szmalc 4.77   7.12    Poland 9.30 7.13 4.77 4.94 13.11
32 Marek Wójtowicz 5.71   7.21    Poland 9.93 5.71 6.03 6.90 8.69
33 Michał Bogdan 3.93   7.34    Poland 8.69 6.69 3.93 7.81 7.52
34 Bartosz Dąbrowski 5.42   8.03    Poland 7.16 11.34 5.59 11.63 5.42
35 Bartosz Bździel 7.16   8.15    Poland 7.71 9.03 7.16 8.08 8.66
36 Łukasz Herman 7.38   8.38    Poland 7.71 9.80 8.94 8.50 7.38
37 Jakub Kuderski 7.50   8.67    Poland 7.50 9.08 7.66 9.78 9.28
38 Jan Hetman 6.88   8.84    Poland 11.16 7.56 6.88 7.80 29.80
39 Grzegorz Jałocha 6.19   9.19    Poland 9.75 6.19 10.65 7.16 10.94
40 Wojciech Włodarczyk 7.91   9.49    Poland 13.81 7.91 8.25 11.71 8.50
41 Piotr Pojda 6.41   9.54    Poland 9.08 6.41 8.44 11.09 DNF
42 Filip Zowczak 7.16   11.85    Poland 20.43 7.16 11.00 14.38 10.16
43 Andreas Pohl 6.05   12.30    Germany 6.59 6.86 23.46 DNF 6.05
44 Marek Padlewski 8.06      Poland 9.61 8.06
45 Jakub Leszczyński 8.22      Poland 8.22 8.96
46 Jeremi Niedziela 8.34      Poland 13.56 8.34
47 Tomasz Sienkiewicz 8.43      Poland 25.47 8.43
48 Patryk Mądry 8.75      Poland 12.77 8.75
49 Marcin Radziszewski 9.02      Poland 9.02 10.11
50 Krzysztof Dąbrowski 9.55      Poland 9.55 15.25
51 Piotr Swobodziński 9.75      Poland 11.88 9.75
52 Michał Tomański 9.88      Poland 9.88 12.08
53 Mateusz Lepieszka 10.53      Poland 10.53 13.25
54 Grzegorz Czarniawski 10.69      Poland 10.69 24.47
55 Leszek Czech 13.13      Poland 15.33 13.13
56 Izabela Siniło 15.19      Poland 21.61 15.19
57 Anna Prabucka 17.52      Poland 21.44 17.52
58 Igor Słowek 17.94      Poland 17.94 29.19
59 Krzysztof Cabaj 18.53      Poland 18.53 23.90
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Cabaj 3.11   3.54    Poland 5.56 3.63 3.11 3.81 3.18
2 Jakub Kipa 2.94   3.58    Poland 3.59 4.09 3.05 2.94 4.15
3 Marcin Zalewski 3.44   3.75    Poland 3.44 3.91 3.65 11.38 3.69
4 Michał Halczuk 2.71   3.82    Poland 4.21 3.81 3.97 3.68 2.71
5 Wojciech Szatanowski 2.44   3.97    Poland 3.86 4.19 4.43 3.86 2.44
6 Kamil Zieliński 3.31   4.11    Poland 4.83 DNF 3.75 3.31 3.75
7 Jakub Janusz 2.88   4.16    Poland 4.27 4.77 2.88 4.15 4.06
8 Adam Wasilewski 3.68   4.54    Poland 4.90 4.22 5.34 4.50 3.68
9 Przemysław Kaleta 3.88   4.59    Poland 3.88 4.40 6.00 4.03 5.34
10 Krzysztof Kuncki 3.43   4.65    Poland 5.09 6.97 4.84 4.03 3.43
11 Jakub Wolniewicz 3.47   4.74    Poland 5.18 3.47 3.53 5.50 DNF
12 Norbert Oryga 4.36   4.85    Poland 5.61 5.05 4.43 5.08 4.36
13 Marcin Stachura 2.88   4.88    Poland 5.33 4.77 5.59 4.55 2.88
14 Adrian Lehmann 2.80   4.91    Germany 4.50 3.90 8.34 6.34 2.80
15 Karol Cudzich 3.16   5.34    Poland 4.36 5.84 DNF 5.83 3.16
16 Daniel Chudecki 3.75   5.38    Poland 4.69 5.43 6.03 3.75 7.36
17 Stefan Łapicki 4.33   5.59    Poland 7.52 7.11 4.63 5.02 4.33
18 Bartłomiej Różalski 3.34   5.65    Poland 7.71 5.72 5.80 5.43 3.34
19 Kamil Mieńko 4.86   5.68    Poland 6.00 4.86 5.77 6.71 5.27
20 Maciej Jagiełło 5.56   5.99    Poland 5.75 5.56 5.81 6.41 8.83
21 Piotr Michał Padlewski 5.71   6.01    Poland 7.15 6.40 5.71 5.81 5.83
22 Mateusz Stepek 3.38   6.32    Poland 12.15 6.28 7.72 4.96 3.38
23 Cezary Rokita 3.83   6.38    Poland 6.53 5.15 7.46 3.83 7.68
24 Kacper Szumigaj 3.15   6.98    Poland 17.80 5.93 7.19 7.83 3.15
25 Sergiusz Jakubczak 3.93   6.98    Poland 6.28 10.19 3.93 8.21 6.46
26 Jakub Pogorzelski 4.31   7.01    Poland 8.36 6.15 9.65 6.52 4.31
27 Michał Bogdan 2.90   7.69    Poland 7.78 10.80 7.27 2.90 8.03
28 Paweł Szmalc 6.43   7.76    Poland 6.50 8.21 6.43 8.58 12.13
29 Jakub Kaczmarczyk 7.13   8.59    Poland 9.63 8.83 7.13 7.31 DNF
30 Filip Miazek 5.09   19.21    Poland 5.81 DNF 5.09 6.22 45.59
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Wolniewicz 2.46   3.28    Poland 4.46 3.16 2.75 2.46 3.93
2 Jakub Cabaj 2.77   3.56    Poland 3.44 3.84 2.77 3.40 4.52
3 Jakub Kipa 3.09   3.66    Poland 3.69 3.09 3.25 4.05 4.03
4 Jakub Janusz 2.65   4.36    Poland 7.66 4.00 2.65 3.93 5.15
5 Krzysztof Kuncki 3.43   4.47    Poland 4.21 4.58 4.63 5.43 3.43
6 Marcin Zalewski 2.75   4.67    Poland DNF 5.71 2.75 3.03 5.28
7 Wojciech Szatanowski 3.21   4.75    Poland 6.18 4.27 6.28 3.81 3.21
8 Kamil Zieliński 3.68   4.94    Poland 4.15 5.59 3.68 5.11 5.55
9 Michał Halczuk 3.30   5.43    Poland 4.84 9.50 7.58 3.30 3.88
10 Adam Wasilewski 4.09   5.68    Poland 6.83 4.09 5.65 6.47 4.93
11 Przemysław Kaleta 4.25   5.75    Poland 4.25 6.50 6.41 5.52 5.31
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 40.00   46.54    Poland 52.11 44.65 47.02 47.96 40.00
2 Michał Halczuk 46.69   47.98    Poland 48.86 47.33 47.75 46.69 DNF
3 Jakub Kipa 46.77   50.18    Poland 48.71 50.66 52.52 51.16 46.77
4 Jakub Cabaj 48.96   51.81    Poland 49.65 59.34 50.69 48.96 55.08
5 Marcin Stachura 45.18   53.43    Poland 1:04.03 52.59 53.30 54.40 45.18
6 Kamil Zieliński 48.16   55.48    Poland 58.96 53.90 57.16 48.16 55.38
7 Cezary Rokita 45.43   55.51    Poland 54.88 45.43 54.55 1:08.72 57.11
8 Marcin Zalewski 48.91   56.06    Poland 1:00.40 50.50 1:00.00 57.68 48.91
9 Jakub Wolniewicz 59.19   1:00.46    Poland 59.19 1:02.44 1:09.69 59.55 59.40
10 Jakub Janusz 54.69   1:01.51    Poland 1:02.84 54.69 59.80 1:02.88 1:01.90
11 Kacper Szumigaj 57.11   1:02.09    Poland 1:04.50 1:02.91 1:03.19 57.11 1:00.16
12 Daniel Chudecki 54.50   1:02.54    Poland 1:04.63 54.50 1:05.08 1:08.97 57.90
13 Adam Wasilewski 58.06   1:03.10    Poland 1:03.78 1:10.83 1:00.03 58.06 1:05.50
14 Tomasz Żołnowski 55.75   1:05.21    Poland 1:19.81 1:07.16 1:06.56 55.75 1:01.90
15 Wojciech Szatanowski 55.65   1:06.33    Poland 1:09.71 1:09.43 55.65 1:11.81 59.86
16 Bartłomiej Różalski 58.13   1:08.08    Poland 1:12.18 1:06.65 1:06.19 58.13 1:11.41
17 Marek Wójtowicz 1:02.61   1:08.80    Poland 1:06.94 1:10.55 1:10.90 1:02.61 1:08.91
18 Andreas Pohl 1:04.34   1:09.49    Germany 1:10.31 1:04.34 1:05.22 1:14.56 1:12.94
19 Krzysztof Kuncki 1:03.13   1:10.16    Poland 1:03.13 1:14.25 1:15.55 1:03.56 1:12.68
20 Karol Cudzich 1:03.91   1:13.01    Poland 1:09.53 1:03.91 1:15.09 1:18.08 1:14.40
21 Norbert Oryga 1:06.13   1:16.70    Poland 1:14.72 1:06.13 1:27.66 1:25.05 1:10.33
22 Piotr Michał Padlewski 1:04.09   1:23.18    Poland 1:04.09 1:06.06 2:01.46 1:16.55 1:46.93
23 Stefan Łapicki 1:11.50      Poland 1:11.50 1:11.68
24 Filip Miazek 1:11.52      Poland 1:11.52 DNF
25 Przemysław Kleniewski 1:13.34      Poland 1:31.00 1:13.34
26 Jan Hetman 1:15.02      Poland 1:20.40 1:15.02
27 Michał Tomański 1:15.13      Poland 1:15.13 1:37.19
28 Jeremi Niedziela 1:20.03      Poland 1:20.03 DNF
29 Jakub Sokołowski 1:24.94      Poland 1:24.94 1:38.83
30 Maciej Jagiełło 1:26.71      Poland 1:26.71 1:31.08
31 Jakub Kaczmarczyk 1:27.83      Poland 1:47.58 1:27.83
32 Jakub Pogorzelski 1:29.40      Poland 1:46.68 1:29.40
33 Jakub Kuderski 1:30.25      Poland 1:30.25 1:54.46
34 Bartosz Bździel 1:32.00      Poland 1:51.65 1:32.00
35 Marek Padlewski 1:35.74      Poland 1:35.74 1:52.90
36 Mateusz Stepek 1:39.28      Poland 1:41.30 1:39.28
37 Paweł Szmalc 1:39.50      Poland 1:39.50 1:42.55
38 Sergiusz Jakubczak 1:41.06      Poland 1:41.06 1:44.72
38 Rafał Studnicki 1:41.06      Poland 1:41.06 1:49.91
40 Filip Zowczak 1:46.59      Poland 1:46.59 2:03.72
41 Michał Bogdan 1:49.18      Poland 2:23.46 1:49.18
42 Grzegorz Jałocha 1:53.06      Poland 1:53.06 DNF
43 Piotr Pojda 1:58.34      Poland 1:58.34 2:30.63
44 Marcin Radziszewski 2:02.78      Poland 2:11.86 2:02.78
45 Łukasz Herman 2:03.16      Poland 2:34.77 2:03.16
46 Patryk Mądry 2:07.80      Poland 2:07.80 DNF
47 Jakub Leszczyński 2:17.66      Poland 2:17.66 2:24.65
48 Bartosz Dąbrowski 2:29.15      Poland 2:29.15 DNS
49 Mateusz Lepieszka 2:37.05      Poland 3:01.15 2:37.05
50 Piotr Swobodziński 4:21.81      Poland 4:21.81 DNS
51 Grzegorz Czarniawski 4:48.65      Poland 5:07.71 4:48.65
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Halczuk 42.31   45.55    Poland 42.40 43.97 50.47 50.28 42.31
2 Jakub Kipa 39.02   47.03    Poland 46.65 49.72 44.72 39.02 1:05.77
3 Przemysław Kaleta 43.72   47.20    Poland 43.72 50.84 44.91 45.86 DNF
4 Marcin Zalewski 44.56   49.13    Poland 55.11 48.81 44.56 48.11 50.47
5 Jakub Cabaj 45.33   50.04    Poland 52.69 50.41 45.33 47.03 59.25
6 Kamil Zieliński 45.16   50.58    Poland 51.13 53.16 45.16 58.81 47.46
7 Marcin Stachura 52.40   55.63    Poland 57.02 53.83 56.19 52.40 56.86
8 Cezary Rokita 50.08   57.05    Poland 59.08 53.43 58.63 50.08 1:04.13
9 Jakub Wolniewicz 50.46   57.33    Poland 58.59 1:01.15 50.46 56.43 56.96
10 Wojciech Szatanowski 54.96   1:00.59    Poland 54.96 1:04.66 1:04.43 57.97 59.38
11 Jakub Janusz 57.44   1:02.12    Poland 1:02.33 1:02.43 1:01.59 57.44 1:02.72
12 Tomasz Żołnowski 1:01.30   1:05.10    Poland 1:01.83 1:05.38 1:01.30 1:08.08 DNF
13 Kacper Szumigaj 1:02.41   1:06.43    Poland 1:08.21 1:08.46 1:02.41 1:10.38 1:02.61
14 Daniel Chudecki 59.65   1:07.23    Poland 1:05.86 1:21.30 1:08.00 59.65 1:07.83
15 Adam Wasilewski 1:02.65   1:07.84    Poland 1:11.61 1:02.65 1:14.53 1:05.72 1:06.19
16 Andreas Pohl 1:01.59   1:08.83    Germany 1:13.58 1:21.13 1:01.59 1:06.81 1:06.09
17 Norbert Oryga 1:01.08   1:10.57    Poland 1:01.08 1:30.69 1:09.80 1:16.58 1:05.33
18 Filip Miazek 1:04.84   1:14.44    Poland 1:18.81 1:20.03 1:04.84 1:09.40 1:15.11
19 Krzysztof Kuncki 1:11.44   1:14.99    Poland 1:15.33 1:16.59 1:13.06 1:11.44 1:20.84
20 Stefan Łapicki 1:01.88   1:15.48    Poland 1:17.94 1:23.12 1:01.88 1:13.09 1:15.40
21 Bartłomiej Różalski 59.50   1:17.44    Poland 1:13.19 59.50 1:20.41 1:18.72 1:22.90
22 Karol Cudzich 1:12.09   1:21.42    Poland 1:12.09 1:12.19 1:19.27 1:32.81 1:39.84
23 Piotr Michał Padlewski 1:03.19   1:27.02    Poland 1:03.19 1:29.11 1:26.02 1:31.18 1:25.92
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Halczuk 38.36   45.46    Poland 44.75 46.81 47.69 38.36 44.83
2 Jakub Kipa 43.15   46.97    Poland 59.13 43.15 44.34 49.90 46.66
3 Przemysław Kaleta 43.83   47.43    Poland 46.43 48.08 43.83 47.78 52.02
4 Cezary Rokita 45.50   50.47    Poland 54.43 45.50 45.72 1:03.61 51.27
5 Jakub Cabaj 51.00   52.80    Poland 51.30 DNF 52.44 54.66 51.00
6 Kamil Zieliński 41.38   53.71    Poland 54.63 1:01.58 55.02 51.47 41.38
7 Marcin Stachura 49.65   55.35    Poland 56.68 49.65 1:01.31 54.86 54.50
8 Marcin Zalewski 51.00   58.16    Poland 1:02.96 56.13 51.00 1:00.44 57.91
9 Jakub Wolniewicz 54.75   1:02.98    Poland 54.75 58.80 1:07.72 1:02.41 DNF
10 Wojciech Szatanowski 53.18   1:03.15    Poland 1:00.58 1:04.50 53.18 1:04.36 1:14.44
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Halczuk 1:02.15   1:11.18    Poland 1:16.28 1:15.43 1:09.53 1:08.59 1:02.15
2 Cezary Rokita 1:19.66   1:23.95    Poland 1:21.78 1:19.66 1:25.52 1:24.69 1:25.38
3 Kamil Zieliński 1:18.18   1:32.83    Poland 1:28.44 1:42.63 1:39.21 1:30.84 1:18.18
4 Przemysław Kaleta 1:24.86   1:35.96    Poland 1:32.56 1:24.86 1:40.16 1:49.38 1:35.15
5 Marcin Zalewski 1:36.31   1:38.77    Poland 1:40.38 1:37.16 1:38.78 1:36.31 1:48.21
6 Jakub Kipa 1:35.90   1:44.71    Poland 1:51.02 1:43.00 1:35.90 1:50.31 1:40.81
7 Jakub Cabaj 1:40.30   1:47.85    Poland 1:49.21 1:53.06 1:41.28 1:40.30 2:19.36
8 Jakub Janusz 1:40.38   1:50.74    Poland 2:06.19 2:09.27 1:40.38 1:42.65 1:43.38
9 Bartłomiej Różalski 1:51.15   1:55.45    Poland 1:54.13 1:51.15 2:07.75 1:59.68 1:52.55
10 Marek Wójtowicz 1:54.00   1:57.21    Poland 1:56.59 2:29.59 1:58.28 1:56.75 1:54.00
11 Adam Wasilewski 1:55.59   2:03.98    Poland 2:07.69 2:05.55 2:13.13 1:58.69 1:55.59
12 Wojciech Szatanowski 2:01.63   2:05.32    Poland 2:01.63 2:03.43 2:04.13 2:08.41 2:26.53
13 Andreas Pohl 1:54.63   2:07.18    Germany 2:11.84 2:06.28 2:19.15 2:03.43 1:54.63
14 Przemysław Kleniewski 2:02.91   2:14.06    Poland 2:02.91 2:11.59 2:17.37 2:34.22 2:13.21
15 Kacper Szumigaj 1:53.40   2:28.61    Poland 1:53.40 2:23.71 2:33.19 2:28.94 DNF
16 Jakub Wolniewicz 2:13.69      Poland 2:26.25 2:13.69
17 Marcin Stachura 2:14.40      Poland 2:14.40 DNF
18 Krzysztof Kuncki 2:16.13      Poland 2:25.71 2:16.13
19 Stefan Łapicki 2:17.58      Poland 2:17.58 2:21.53
20 Piotr Michał Padlewski 2:19.47      Poland 2:27.52 2:19.47
21 Karol Cudzich 2:20.41      Poland 2:20.41 2:31.11
22 Jeremi Niedziela 2:20.47      Poland 2:49.84 2:20.47
23 Maciej Jagiełło 2:21.46      Poland 2:29.22 2:21.46
24 Jakub Sokołowski 2:25.90      Poland 2:25.90 2:34.33
25 Norbert Oryga 2:26.78      Poland 2:29.40 2:26.78
26 Kamil Mieńko 2:39.84      Poland 2:39.84 3:12.21
27 Mateusz Stepek 2:51.86      Poland 3:10.09 2:51.86
28 Paweł Szmalc 2:52.94      Poland 3:22.50 2:52.94
29 Jakub Kaczmarczyk 2:55.52      Poland 4:40.96 2:55.52
30 Filip Miazek 2:56.18      Poland 3:09.63 2:56.18
31 Bartosz Bździel 2:57.18      Poland 2:57.18 3:34.93
32 Jakub Pogorzelski 3:02.97      Poland 3:02.97 3:42.75
33 Filip Zowczak 3:16.03      Poland 3:16.03 4:26.90
34 Michał Bogdan 3:34.36      Poland 3:38.47 3:34.36
35 Marek Padlewski 3:39.71      Poland 3:39.71 4:15.06
36 Bartosz Dąbrowski 3:52.61      Poland 4:37.43 3:52.61
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Halczuk 1:10.13   1:11.87    Poland 1:13.47 1:10.88 1:10.13 1:11.27 1:15.13
2 Cezary Rokita 1:23.63   1:26.63    Poland 1:24.91 1:29.43 1:30.22 1:23.63 1:25.56
3 Kamil Zieliński 1:24.96   1:28.33    Poland 1:29.36 1:27.11 1:33.98 1:28.53 1:24.96
4 Przemysław Kaleta 1:26.16   1:33.99    Poland 1:31.61 1:40.81 1:26.16 1:29.55 2:10.44
5 Marcin Zalewski 1:26.19   1:36.95    Poland 2:07.84 1:41.18 1:26.19 1:34.68 1:35.00
6 Jakub Kipa 1:26.31   1:38.71    Poland 1:46.33 1:26.31 1:33.28 1:36.53 1:52.21
7 Jakub Cabaj 1:34.69   1:41.49    Poland 1:48.44 1:48.93 1:36.27 1:39.75 1:34.69
8 Jakub Janusz 1:40.06   1:52.30    Poland 2:07.84 1:40.06 1:50.90 1:47.84 1:58.15
  6x6x6 Cube   Combined First round   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Halczuk 2:13.62   2:15.30    Poland 2:14.33 2:13.62 2:17.94
2 Cezary Rokita 2:33.19   2:39.05    Poland 2:41.65 2:33.19 2:42.31
3 Kamil Zieliński 3:08.71   3:21.38    Poland 3:44.69 3:10.75 3:08.71
4 Jakub Kipa 3:20.23   3:25.20    Poland 3:25.94 3:29.43 3:20.23
5 Przemysław Kaleta 3:18.44   3:30.14    Poland 3:18.44 3:36.31 3:35.66
6 Przemysław Kleniewski 4:04.33   4:14.54    Poland 4:04.33 4:19.99 4:19.30
7 Wojciech Szatanowski 4:13.63   4:16.60    Poland 4:18.35 4:17.81 4:13.63
8 Bartłomiej Różalski 4:17.15   4:21.51    Poland 4:17.15 4:25.59 4:21.80
9 Marek Wójtowicz 3:50.58   4:28.84    Poland 3:50.58 3:53.22 5:42.71
10 Jakub Janusz 3:44.65   DNF    Poland 4:04.50 3:44.65 DNF
11 Jakub Cabaj 4:12.94   DNF    Poland 4:12.94 DNF DNS
12 Andreas Pohl 4:30.06      Germany 4:30.06
13 Kacper Szumigaj 4:30.27      Poland 4:30.27
14 Krzysztof Kuncki 4:42.03      Poland 4:42.03
15 Maciej Jagiełło 4:47.13      Poland 4:47.13
16 Paweł Szmalc 6:19.52      Poland 6:19.52
17 Bartosz Dąbrowski 8:28.15      Poland 8:28.15
18 Adam Wasilewski DNF      Poland DNF
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Halczuk 2:13.16   2:20.34    Poland 2:14.58 2:33.28 2:13.16
2 Cezary Rokita 2:26.22   2:31.85    Poland 2:29.56 2:26.22 2:39.77
3 Kamil Zieliński 3:05.41   3:09.21    Poland 3:14.03 3:08.19 3:05.41
4 Przemysław Kaleta 3:09.88   3:20.45    Poland 3:35.31 3:16.16 3:09.88
5 Jakub Kipa 3:42.72   3:57.19    Poland 4:01.90 3:42.72 4:06.94
  7x7x7 Cube   Combined First round   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Halczuk 3:06.50   ER 3:27.76    Poland 3:43.97 3:32.81 3:06.50
2 Cezary Rokita 3:53.34   3:59.43    Poland 3:53.34 4:03.44 4:01.51
3 Jakub Cabaj 5:15.02   5:18.85    Poland 5:15.02 5:19.99 5:21.55
4 Kamil Zieliński 5:10.52   5:24.27    Poland 5:43.52 5:10.52 5:18.78
5 Przemysław Kaleta 5:02.05   5:35.95    Poland 6:01.93 5:43.88 5:02.05
6 Jakub Kipa 6:10.90   6:20.99    Poland 6:10.90 6:23.99 6:28.09
7 Jakub Sokołowski 6:40.46      Poland 6:40.46
8 Maciej Jagiełło 6:45.11      Poland 6:45.11
9 Krzysztof Kuncki 7:07.51      Poland 7:07.51
10 Jakub Janusz 7:13.70      Poland 7:13.70
11 Andreas Pohl 7:18.72      Germany 7:18.72
12 Wojciech Szatanowski 7:19.30      Poland 7:19.30
13 Kacper Szumigaj 7:45.58      Poland 7:45.58
14 Paweł Szmalc 9:34.25      Poland 9:34.25
15 Marek Wójtowicz DNF      Poland DNF
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Halczuk 3:20.11   3:36.31    Poland 3:20.11 3:59.52 3:29.30
2 Cezary Rokita 3:38.66   3:48.59    Poland 3:49.93 3:57.19 3:38.66
3 Kamil Zieliński 4:59.61   5:20.75    Poland 4:59.61 5:39.65 5:23.00
4 Przemysław Kaleta 5:19.41   5:35.92    Poland 5:19.41 5:21.00 6:07.34
5 Jakub Cabaj 5:24.46   5:57.10    Poland 6:39.94 5:46.91 5:24.46
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Zalewski 40.94   44.52    Poland 40.94 46.97 45.65
2 Adrian Lehmann 1:08.68   DNF    Germany 1:08.68 DNF DNF
3 Wojciech Szatanowski 1:46.93   DNF    Poland DNF 1:58.15 1:46.93
4 Grzegorz Jałocha 2:03.47   DNF    Poland DNF DNF 2:03.47
5 Michał Bogdan 2:52.86   DNF    Poland DNF DNF 2:52.86
6 Daniel Chudecki 3:23.02   DNF    Poland DNF DNF 3:23.02
7 Filip Miazek 4:15.36   DNF    Poland 4:15.36 DNF DNF
8 Krzysztof Kuncki 5:07.90   DNF    Poland 5:07.90 DNF DNS
9 Jakub Pogorzelski 6:13.93   DNF    Poland 6:13.93 DNF DNS
10 Tomasz Żołnowski 7:07.08   DNF    Poland DNF 7:07.08 DNS
11 Andreas Pohl DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
11 Karol Cudzich DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
11 Krzysztof Górka DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
11 Jan Hetman DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
11 Jakub Janusz DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
11 Jakub Kipa DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
11 Piotr Michał Padlewski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
11 Kamil Mieńko DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
11 Jeremi Niedziela DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
11 Michał Tomański DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
11 Jakub Wolniewicz DNF   DNF    Poland DNF DNS DNS
  3x3x3 Blindfolded   Second round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Zalewski 57.91   DNF    Poland DNF 57.91 59.84
2 Adrian Lehmann 1:08.52   1:09.55    Germany 1:10.56 1:09.56 1:08.52
3 Grzegorz Jałocha 1:19.06   DNF    Poland 1:19.06 DNF DNF
4 Wojciech Szatanowski 1:55.63   DNF    Poland 1:55.63 DNF DNF
5 Michał Bogdan 3:41.22   DNF    Poland DNF DNF 3:41.22
6 Daniel Chudecki DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
6 Krzysztof Kuncki DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
6 Filip Miazek DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
6 Jakub Pogorzelski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
6 Tomasz Żołnowski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Adrian Lehmann 1:01.72   DNF    Germany 1:09.81 DNF 1:01.72
2 Marcin Zalewski 1:09.43   DNF    Poland DNF 1:21.90 1:09.43
3 Grzegorz Jałocha 1:19.25   DNF    Poland 1:19.25 DNF DNF
4 Wojciech Szatanowski 1:54.34   DNF    Poland DNF DNF 1:54.34
5 Michał Bogdan 2:04.66   DNF    Poland 2:48.22 DNF 2:04.66
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Stachura 37      Poland 37
2 Tomasz Żołnowski 39      Poland 39
3 Adam Wasilewski 40      Poland 40
4 Piotr Michał Padlewski 41      Poland 41
5 Andreas Pohl 43      Germany 43
5 Karol Cudzich 43      Poland 43
7 Wojciech Szatanowski 47      Poland 47
8 Jakub Kipa 49      Poland 49
9 Michał Bogdan DNF      Poland DNF
9 Jakub Cabaj DNF      Poland DNF
9 Grzegorz Jałocha DNF      Poland DNF
9 Przemysław Kaleta DNF      Poland DNF
9 Krzysztof Kuncki DNF      Poland DNF
9 Adrian Lehmann DNF      Germany DNF
9 Marcin Radziszewski DNF      Poland DNF
9 Marek Wójtowicz DNF      Poland DNF
9 Filip Zowczak DNF      Poland DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 14.19   15.87    Poland 19.13 14.19 16.18 16.66 14.78
2 Marcin Zalewski 14.21   18.84    Poland 18.68 DNF 20.06 14.21 17.77
3 Jakub Kipa 18.11   20.52    Poland 18.11 19.33 18.91 23.31 24.40
4 Wojciech Szatanowski 18.93   20.64    Poland 20.40 20.46 21.06 18.93 25.25
5 Maciej Jagiełło 18.75   21.16    Poland 21.36 18.75 20.18 22.58 21.94
6 Marcin Stachura 21.55   22.62    Poland 22.52 26.44 21.55 22.41 22.93
7 Jakub Janusz 22.61   23.49    Poland 22.61 24.78 23.05 22.63 25.80
8 Jakub Cabaj 22.81   23.93    Poland 27.88 23.71 22.81 23.40 24.68
9 Jakub Wolniewicz 21.83   24.07    Poland 22.30 25.44 24.46 DNF 21.83
10 Kamil Zieliński 22.16   25.21    Poland 26.13 25.53 22.16 26.93 23.96
11 Bartłomiej Różalski 18.28   25.40    Poland 27.00 23.88 18.28 31.90 25.31
12 Michał Halczuk 19.66   25.57    Poland 28.44 27.90 19.66 29.86 20.38
13 Daniel Chudecki 14.15   25.58    Poland 26.55 26.68 28.69 23.50 14.15
14 Cezary Rokita 21.50   26.26    Poland 28.75 22.96 21.50 34.33 27.06
15 Stefan Łapicki 20.47   28.06    Poland 29.21 30.30 20.47 24.66 37.03
16 Andreas Pohl 25.03   28.51    Germany 35.93 33.81 25.40 26.31 25.03
17 Michał Bogdan 22.66   28.88    Poland 32.75 29.80 25.41 22.66 31.43
18 Tomasz Żołnowski 26.78   29.54    Poland 29.77 26.78 33.11 27.97 30.88
19 Piotr Michał Padlewski 18.83   30.87    Poland 22.00 18.83 21.71 48.91 DNS
20 Filip Miazek 28.88   31.96    Poland 29.88 28.88 31.81 34.18 58.83
21 Jeremi Niedziela 26.52   32.10    Poland 50.83 29.19 26.52 36.09 31.03
22 Norbert Oryga 28.09   34.63    Poland 28.09 29.06 49.58 32.21 42.63
23 Sergiusz Jakubczak 26.31   35.04    Poland 26.31 42.33 34.53 33.96 36.63
24 Jan Hetman 33.18   35.43    Poland 33.28 33.18 47.53 35.05 37.97
25 Przemysław Kleniewski 30.19   35.83    Poland 30.19 35.33 35.31 36.86 51.13
26 Marek Padlewski 29.56   36.22    Poland 29.56 36.46 31.40 40.80 47.66
27 Krzysztof Kuncki 30.30   37.97    Poland 30.30 42.21 36.09 38.52 39.30
28 Łukasz Herman 32.21   38.97    Poland 34.15 1:13.38 37.52 32.21 45.25
29 Marek Wójtowicz 32.11   39.85    Poland 32.11 41.30 43.33 34.91 1:29.96
30 Piotr Pojda 31.40   41.65    Poland 43.41 31.40 39.50 42.05 44.69
31 Jakub Sokołowski 27.78   42.51    Poland 42.66 27.78 41.18 43.68 46.58
32 Kacper Szumigaj 37.15      Poland 1:09.22 37.15
33 Michał Tomański 37.93      Poland 37.93 40.96
34 Jakub Leszczyński 40.69      Poland 40.69 54.59
35 Adam Wasilewski 40.81      Poland 40.81 45.65
36 Marcin Radziszewski 41.71      Poland 47.75 41.71
37 Krzysztof Górka 42.41      Poland 42.41 49.80
38 Jakub Pogorzelski 43.71      Poland 44.09 43.71
39 Grzegorz Jałocha 43.72      Poland 1:10.91 43.72
40 Kamil Mieńko 45.36      Poland 1:00.84 45.36
41 Patryk Mądry 55.53      Poland 55.53 1:28.47
42 Jakub Kaczmarczyk 59.81      Poland 59.81 1:06.28
43 Filip Zowczak 1:08.86      Poland 1:08.86 1:45.19
44 Bartosz Bździel 1:09.80      Poland 1:18.11 1:09.80
45 Bartosz Dąbrowski 1:20.91      Poland 1:32.58 1:20.91
46 Anna Prabucka 1:57.00      Poland 1:57.00 1:57.46
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 13.21   15.55    Poland 17.13 13.81 13.21 18.93 15.71
2 Marcin Zalewski 17.97   18.40    Poland 18.21 17.97 20.22 18.91 18.08
3 Piotr Michał Padlewski 17.11   18.72    Poland 19.25 18.96 17.11 17.94 22.19
4 Maciej Jagiełło 18.19   21.54    Poland 20.58 27.25 24.63 18.19 19.41
5 Jakub Kipa 18.25   22.06    Poland 21.77 21.47 27.02 18.25 22.93
6 Michał Halczuk 22.69   23.75    Poland 25.02 23.43 23.59 24.22 22.69
7 Jakub Wolniewicz 20.27   23.85    Poland 22.05 29.93 27.96 21.53 20.27
8 Marcin Stachura 22.75   24.43    Poland 23.41 22.75 25.78 24.31 25.58
9 Wojciech Szatanowski 23.03   24.57    Poland 26.80 24.66 23.03 24.21 24.83
10 Jakub Janusz 20.47   25.18    Poland 27.02 34.09 20.47 27.46 21.05
11 Jakub Cabaj 20.22   25.23    Poland 20.22 28.56 29.93 25.09 22.05
12 Bartłomiej Różalski 23.91   27.39    Poland 29.90 27.43 27.21 27.52 23.91
13 Kamil Zieliński 24.58   28.17    Poland 26.36 24.58 30.81 30.15 28.00
14 Cezary Rokita 23.38   29.59    Poland 29.65 30.86 42.58 23.38 28.27
15 Daniel Chudecki 17.22   29.72    Poland DNF 25.55 39.19 17.22 24.43
16 Jeremi Niedziela 27.46   29.82    Poland 30.75 30.97 27.46 30.75 27.96
17 Stefan Łapicki 27.33   30.03    Poland 34.75 33.78 27.66 27.33 28.66
18 Michał Bogdan 26.88   30.09    Poland 27.84 37.21 30.38 26.88 32.05
19 Andreas Pohl 22.91   30.64    Germany 30.25 34.08 27.59 35.68 22.91
20 Filip Miazek 31.96   34.10    Poland 34.59 32.40 31.96 35.32 45.38
21 Marek Padlewski 29.34   37.96    Poland 37.94 43.47 29.34 37.38 38.55
22 Norbert Oryga 32.96   40.45    Poland 36.59 44.88 43.12 41.65 32.96
23 Sergiusz Jakubczak 29.78   DNF    Poland 29.78 DNF 35.13 DNF 33.31
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Zalewski 15.40   16.37    Poland 17.69 15.40 17.03 15.78 16.30
2 Przemysław Kaleta 14.77   16.81    Poland 16.50 DNF 15.78 18.15 14.77
3 Jakub Kipa 15.03   19.22    Poland 15.03 19.13 23.40 19.96 18.56
4 Maciej Jagiełło 17.15   20.66    Poland 19.50 17.15 22.94 22.28 20.19
5 Piotr Michał Padlewski 18.03   21.01    Poland 24.03 21.18 18.03 21.94 19.90
6 Wojciech Szatanowski 16.03   21.70    Poland 20.36 16.03 22.84 21.90 24.71
7 Michał Halczuk 20.25   23.08    Poland 22.15 26.52 22.06 20.25 25.03
8 Jakub Wolniewicz 21.72   24.09    Poland 24.18 23.38 24.71 26.97 21.72
9 Jakub Janusz 23.59   24.25    Poland 23.91 23.59 24.72 26.41 24.13
10 Marcin Stachura 24.69   26.15    Poland 42.72 24.69 26.36 26.77 25.33
  3x3x3 With Feet   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Kipa 56.88   1:58.17    Poland 1:08.90 3:48.72 56.88
2 Przemysław Kaleta 1:20.43   1:26.59    Poland 1:26.28 1:33.06 1:20.43
3 Piotr Michał Padlewski 2:12.11   3:29.53    Poland 5:55.46 2:12.11 2:21.03
4 Wojciech Szatanowski 2:18.28   2:42.53    Poland 3:10.40 2:38.91 2:18.28
5 Jeremi Niedziela 3:24.43   3:34.76    Poland 3:30.71 3:49.15 3:24.43
6 Marcin Zalewski DNF   DNF    Poland DNF DNS DNS
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rafał Studnicki 8.71   10.28    Poland 10.93 8.71 9.71 12.41 10.21
2 Piotr Michał Padlewski 10.91   12.32    Poland 12.55 13.47 10.94 10.91 DNF
3 Kamil Zieliński 10.80   12.56    Poland DNF 11.36 10.80 13.63 12.69
4 Marek Padlewski 10.91   13.87    Poland 14.50 10.91 12.69 14.41 DNF
5 Michał Halczuk 13.18   13.95    Poland 16.88 13.44 13.62 14.78 13.18
6 Stefan Łapicki 17.44   19.25    Poland DNF 19.41 18.08 17.44 20.25
7 Jakub Cabaj 13.41   19.92    Poland 21.63 18.05 29.41 20.09 13.41
8 Wojciech Szatanowski 13.40   DNF    Poland 16.84 13.81 DNF 13.40 DNF
9 Kacper Szumigaj 20.13      Poland DNF 20.13
10 Łukasz Herman 27.11      Poland 27.11 DNF
11 Marek Wójtowicz 30.33      Poland 30.33 DNF
12 Jakub Kaczmarczyk DNF      Poland DNF DNF
  Megaminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kamil Zieliński 1:06.71   1:09.53    Poland 1:09.31 1:06.71 1:07.93 1:11.34 1:19.78
2 Filip Miazek 1:04.28   1:09.72    Poland 1:04.28 1:15.19 1:11.41 1:11.58 1:06.18
3 Jeremi Niedziela 1:16.27   1:21.85    Poland 1:29.77 1:22.88 1:21.50 1:16.27 1:21.18
4 Michał Tomański 1:14.41   1:24.09    Poland 1:22.55 1:34.50 1:28.94 1:20.78 1:14.41
5 Michał Halczuk 1:20.28   1:40.33    Poland 1:23.58 1:20.28 1:54.75 2:05.46 1:42.66
6 Cezary Rokita 1:49.80   2:02.51    Poland 2:03.27 2:00.84 1:49.80 2:03.43 2:03.47
7 Jakub Cabaj 1:46.05   2:06.27    Poland 2:10.97 2:02.46 2:05.38 2:23.78 1:46.05
8 Marcin Stachura 1:55.90   2:10.26    Poland 1:55.90 2:10.27 2:05.81 2:37.47 2:14.71
9 Jan Hetman 1:58.53   2:12.30    Poland 2:05.15 2:11.86 1:58.53 3:04.55 2:19.90
10 Jakub Wolniewicz 2:10.71   2:26.20    Poland 2:30.86 2:22.18 2:10.71 2:34.91 2:25.55
11 Stefan Łapicki 2:29.63   2:51.29    Poland 3:03.44 2:29.63 2:48.18 2:42.25 DNS
12 Jakub Kipa 1:39.53   DNF    Poland 1:39.53 DNS DNS DNS DNS
13 Jakub Janusz 2:37.81      Poland 3:02.02 2:37.81
14 Kacper Szumigaj 2:45.61      Poland 2:59.22 2:45.61
15 Bartłomiej Różalski 2:58.93      Poland 3:14.81 2:58.93
16 Wojciech Szatanowski 3:04.94      Poland 3:04.94 3:46.46
17 Sergiusz Jakubczak 3:08.16      Poland 3:08.16 DNF
18 Filip Zowczak 3:24.27      Poland 3:24.27 4:19.44
19 Jakub Kaczmarczyk 3:30.27      Poland 3:49.78 3:30.27
20 Bartosz Bździel 3:44.43      Poland 3:44.43 4:44.81
21 Kamil Mieńko 3:56.41      Poland 4:05.68 3:56.41
22 Marek Wójtowicz 4:02.84      Poland 4:02.84 DNS
23 Grzegorz Czarniawski 8:49.06      Poland 8:49.06 9:32.09
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kamil Zieliński 1:03.58   1:12.62    Poland 1:03.58 1:11.06 1:12.13 1:14.68 DNF
2 Filip Miazek 1:07.66   1:15.32    Poland 1:18.36 1:12.90 DNF 1:14.69 1:07.66
3 Michał Tomański 1:06.97   1:16.13    Poland 1:16.61 1:23.08 1:11.19 1:06.97 1:20.59
4 Jeremi Niedziela 1:15.22   1:22.11    Poland 1:17.21 1:30.18 1:30.66 1:18.94 1:15.22
5 Michał Halczuk 1:35.69   1:40.62    Poland 1:35.69 1:39.21 1:40.81 2:00.38 1:41.83
6 Cezary Rokita 1:39.97   1:57.63    Poland 1:39.97 2:10.65 2:27.58 1:51.40 1:50.84
7 Jakub Cabaj 1:59.86   2:10.71    Poland 1:59.86 2:44.75 2:08.46 2:05.65 2:18.03
8 Marcin Stachura 2:17.68   2:25.19    Poland 2:17.68 2:45.55 2:26.32 2:25.33 2:23.91
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Kipa 4.52   5.32    Poland 6.16 4.91 6.93 4.88 4.52
2 Marek Padlewski 4.94   6.55    Poland 4.94 7.25 6.88 5.53 7.58
3 Piotr Michał Padlewski 6.09   6.88    Poland 6.11 6.77 7.77 8.84 6.09
4 Jakub Wolniewicz 3.91   6.91    Poland 6.22 7.86 3.91 6.93 7.58
5 Marcin Zalewski 7.13   7.64    Poland 7.93 7.80 11.80 7.13 7.19
6 Wojciech Szatanowski 6.22   7.97    Poland 7.68 38.18 8.68 6.22 7.56
7 Jakub Cabaj 6.22   8.51    Poland 9.86 7.72 7.96 6.22 11.96
8 Krzysztof Kuncki 5.63   8.63    Poland 10.38 5.63 DNF 6.19 9.31
9 Jakub Janusz 7.88   9.55    Poland 9.88 9.53 10.11 9.25 7.88
10 Daniel Chudecki 6.00   9.74    Poland 7.11 6.59 19.43 6.00 15.52
11 Łukasz Herman 9.69   12.24    Poland 11.61 9.69 12.19 19.88 12.93
12 Andreas Pohl 10.06      Germany 10.06 12.52
13 Krzysztof Górka 10.43      Poland 10.43 14.05
14 Sergiusz Jakubczak 11.15      Poland 12.77 11.15
15 Bartosz Bździel 11.41      Poland 11.41 16.58
15 Kacper Szumigaj 11.41      Poland 11.41 25.81
17 Norbert Oryga 11.52      Poland 17.94 11.52
18 Tomasz Sienkiewicz 11.96      Poland 16.30 11.96
19 Filip Miazek 12.31      Poland 12.31 31.16
20 Bartłomiej Różalski 14.25      Poland 14.25 17.38
21 Marcin Radziszewski 14.91      Poland 20.75 14.91
22 Jakub Leszczyński 14.93      Poland 17.36 14.93
23 Filip Zowczak 15.09      Poland 15.09 17.02
24 Marek Wójtowicz 15.47      Poland 15.47 24.36
25 Krzysztof Cabaj 15.63      Poland 33.03 15.63
26 Jakub Kaczmarczyk 15.90      Poland 15.90 18.15
27 Maciej Jagiełło 16.22      Poland 16.22 18.91
28 Adrian Lehmann 16.69      Germany 21.72 16.69
29 Patryk Mądry 18.08      Poland 18.08 59.36
30 Izabela Siniło 19.78      Poland 19.78 21.93
31 Leszek Czech 20.18      Poland 20.18 30.28
32 Igor Słowek 21.46      Poland 21.46 53.34
33 Piotr Swobodziński 21.59      Poland 21.59 23.25
  Pyraminx   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Kipa 4.03   5.48    Poland 5.84 4.86 5.75 7.72 4.03
2 Jakub Wolniewicz 4.47   6.84    Poland 4.47 6.63 10.38 8.15 5.75
3 Daniel Chudecki 5.13   6.94    Poland 5.69 5.13 9.96 13.11 5.18
4 Marek Padlewski 5.09   7.39    Poland 7.13 5.09 7.63 9.15 7.40
5 Marcin Zalewski 6.96   7.71    Poland 6.96 10.93 7.68 8.08 7.36
6 Piotr Michał Padlewski 6.13   8.05    Poland 7.03 9.00 8.11 10.08 6.13
7 Jakub Cabaj 5.30   8.28    Poland 9.22 8.05 7.56 14.50 5.30
8 Krzysztof Kuncki 4.72   8.38    Poland 6.96 4.72 8.56 9.61 10.27
9 Wojciech Szatanowski 4.44   8.41    Poland 7.43 4.44 9.72 10.21 8.09
10 Jakub Janusz 6.08   9.19    Poland 8.59 9.18 9.81 12.77 6.08
11 Łukasz Herman 10.61   14.36    Poland 11.21 10.61 15.88 16.00 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Kipa 3.68   5.63    Poland 6.28 5.68 4.93 3.68 6.72
2 Piotr Michał Padlewski 4.77   5.81    Poland 11.88 6.15 4.77 5.19 6.09
3 Krzysztof Kuncki 5.09   6.20    Poland 7.28 6.63 5.09 5.33 6.65
4 Marek Padlewski 4.47   6.37    Poland 6.41 7.41 5.61 4.47 7.08
5 Jakub Wolniewicz 4.72   6.49    Poland 6.61 7.53 4.72 6.86 6.00
6 Marcin Zalewski 4.46   6.88    Poland 8.15 8.00 4.46 5.06 7.59
7 Daniel Chudecki 5.08   6.90    Poland 10.11 5.59 5.15 5.08 9.96
8 Jakub Cabaj 6.11   8.21    Poland 9.66 7.78 DNF 7.18 6.11
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Piotr Michał Padlewski 14.86   15.81    Poland 16.09 16.71 15.72 15.61 14.86
2 Michał Halczuk 12.61   21.10    Poland 21.36 19.33 12.61 22.61 25.31
3 Jakub Wolniewicz 15.78   22.04    Poland 25.09 23.65 20.15 15.78 22.33
4 Jakub Cabaj 23.90   29.62    Poland 43.15 34.25 23.90 26.56 28.06
5 Kamil Zieliński 26.43   34.71    Poland 28.38 37.88 26.43 37.86 40.13
6 Marcin Radziszewski 27.61   39.66    Poland 31.44 44.61 42.93 49.90 27.61
7 Marek Padlewski 26.11   42.34    Poland 26.11 49.72 1:01.58 45.16 32.15
8 Wojciech Szatanowski 39.88   44.93    Poland 39.88 47.21 40.90 46.69 1:20.08
9 Marcin Stachura 38.53   45.08    Poland 44.77 38.53 44.13 DNF 46.33
10 Jakub Janusz 43.18   55.81    Poland 2:24.58 44.09 1:07.02 56.31 43.18
11 Przemysław Kaleta 58.43      Poland 58.43 1:00.44
12 Kacper Szumigaj 59.72      Poland 1:49.81 59.72
13 Adam Wasilewski 1:01.61      Poland 1:01.61 1:10.56
14 Jakub Kaczmarczyk 1:21.15      Poland 1:24.21 1:21.15
15 Filip Zowczak 1:38.28      Poland 2:19.90 1:38.28
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Zalewski 6:55.72      Poland DNF 6:55.72
2 Andreas Pohl DNF      Germany DNF DNF
2 Daniel Chudecki DNF      Poland DNF DNS
2 Jakub Kipa DNF      Poland DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Zalewski DNF      Poland DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Zalewski 9/11 45:58      Poland 9/11 45:58 DNS DNS
2 Grzegorz Jałocha 7/9 54:41      Poland 7/9 54:41 DNF DNS
3 Andreas Pohl 3/3 14:37      Germany 4/7 53:07 3/3 14:37 3/4 25:10
4 Daniel Chudecki 4/5 31:35      Poland 4/5 31:35 4/5 34:01 DNS
5 Michał Bogdan 4/5 39:41      Poland 4/5 39:41 DNF 4/5 43:14
6 Filip Miazek 2/2 12:05      Poland DNF 2/2 12:05 2/3 28:52
7 Adrian Lehmann 1/2 5:02      Germany 1/2 5:02 DNF DNF
8 Krzysztof Górka 1/2 12:53      Poland 1/2 12:53 1/2 17:32 1/2 17:43
9 Karol Cudzich DNF      Poland DNF DNF DNF
9 Krzysztof Kuncki DNF      Poland DNF DNF DNS
        Rubik's Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Kipa 0.94   1.02    Poland 1.06 1.03 0.96 0.94 3.00
2 Kacper Szumigaj 1.19   1.36    Poland 1.19 1.27 1.25 1.80 1.55
3 Marek Padlewski 1.18   1.52    Poland 1.18 1.28 1.22 3.06 2.05
4 Marcin Radziszewski 1.30   1.57    Poland 1.93 1.30 1.31 2.59 1.47
5 Łukasz Herman 1.38   1.58    Poland 1.52 1.65 1.69 1.58 1.38
6 Adrian Lehmann 1.46   1.58    Germany 1.61 1.61 DNF 1.53 1.46
7 Jakub Wolniewicz 1.47   1.59    Poland 1.53 1.47 1.50 2.02 1.75
8 Wojciech Włodarczyk 1.02   1.60    Poland 1.02 1.38 1.61 1.80 2.15
9 Michał Halczuk 0.88   1.80    Poland 3.36 1.53 0.88 0.90 2.97
10 Michał Bogdan 1.65   1.86    Poland 2.02 2.15 1.77 1.78 1.65
11 Piotr Michał Padlewski 1.25   1.94    Poland 2.41 2.05 2.61 1.25 1.36
12 Bartosz Bździel 1.91   2.00    Poland 1.91 2.59 2.19 1.91 1.91
13 Jakub Janusz 1.36   2.29    Poland 1.44 DNF 3.68 1.36 1.75
14 Jakub Kaczmarczyk 1.97   2.35    Poland 2.08 2.58 2.72 2.38 1.97
15 Bartłomiej Różalski 2.02   2.38    Poland 2.58 2.09 2.46 2.02 DNF
16 Andreas Pohl 1.72   2.43    Germany 2.61 2.61 2.08 1.72 4.58
17 Wojciech Szatanowski 1.38   2.54    Poland 2.13 1.38 DNF 2.77 2.72
18 Krzysztof Kuncki 1.75   2.56    Poland DNF 1.75 2.02 1.78 3.88
19 Anna Prabucka 2.38   2.81    Poland 7.36 2.94 2.86 2.38 2.63
20 Jakub Cabaj 1.40   2.85    Poland 2.13 3.05 3.38 1.40 DNF
21 Paweł Szmalc 2.48   2.93    Poland 2.48 2.55 2.72 3.53 3.93
22 Marcin Zalewski 2.09   3.17    Poland 3.52 2.86 DNF 2.09 3.13
23 Bartosz Bogdan 2.59   3.29    Poland 2.59 3.77 3.05 DNF 3.05
24 Patryk Mądry 2.88   3.47    Poland 4.18 3.91 2.88 3.50 3.00
25 Filip Zowczak 3.91   4.37    Poland 4.52 5.90 4.18 3.91 4.41
26 Krzysztof Górka 4.06   6.10    Poland 4.66 4.06 27.08 7.19 6.46
27 Filip Miazek 1.93   DNF    Poland 2.88 DNF DNF 1.93 4.43
        Rubik's Magic   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michał Halczuk 0.88   0.92    Poland 0.94 0.88 1.02 0.90 0.91
2 Jakub Kipa 0.96   1.03    Poland 1.02 1.00 0.96 DNF 1.06
3 Bartłomiej Różalski 1.40   1.48    Poland 1.46 1.44 1.40 1.55 DNF
4 Jakub Cabaj 1.44   1.51    Poland 1.44 1.47 1.63 3.19 1.44
5 Łukasz Herman 1.44   1.53    Poland 1.53 1.53 1.44 1.53 3.56
6 Jakub Janusz 1.34   1.58    Poland 1.38 1.44 1.93 1.34 DNF
7 Wojciech Włodarczyk 1.34   1.66    Poland 2.84 1.56 1.94 1.47 1.34
8 Adrian Lehmann 1.43   1.69    Germany 1.55 1.53 2.00 3.78 1.43
9 Krzysztof Kuncki 1.55   1.75    Poland 3.61 1.93 1.66 1.66 1.55
10 Marek Padlewski 1.13   1.93    Poland 1.43 3.16 1.21 1.13 DNF
11 Marcin Radziszewski 1.28   1.99    Poland 1.77 4.19 1.78 1.28 2.43
12 Michał Bogdan 1.59   2.04    Poland 2.13 1.59 2.31 2.02 1.97
13 Bartosz Bździel 1.59   2.11    Poland 2.41 3.61 1.93 2.00 1.59
14 Piotr Michał Padlewski 1.18   2.14    Poland 2.55 1.18 1.40 3.33 2.46
15 Wojciech Szatanowski 1.44   2.14    Poland 1.44 1.77 1.44 DNF 3.22
16 Jakub Wolniewicz 1.43   2.48    Poland 2.11 1.43 2.77 DNF 2.55
17 Anna Prabucka 2.43   2.68    Poland 2.43 2.88 2.47 DNF 2.68
18 Kacper Szumigaj 1.08   2.70    Poland 1.63 1.91 1.08 4.55 DNF
19 Andreas Pohl 1.61   2.84    Germany 4.86 3.71 1.71 1.61 3.09
20 Jakub Kaczmarczyk 2.06   DNF    Poland DNF 4.23 DNF 2.44 2.06
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Kipa 0.80   NR 0.85   NR  Poland 0.86 0.86 0.84 0.88 0.80
2 Piotr Michał Padlewski 1.06   1.32    Poland 1.55 1.22 2.27 1.06 1.18
3 Krzysztof Kuncki 1.41   1.52    Poland 1.55 1.47 1.55 3.41 1.41
4 Bartosz Bździel 1.55   1.79    Poland 2.61 1.55 1.59 1.83 1.94
5 Michał Bogdan 1.47   1.96    Poland 1.52 1.47 2.86 1.80 2.55
6 Wojciech Szatanowski 1.44   1.99    Poland 1.91 2.80 2.00 1.44 2.05
7 Jakub Janusz 1.27   2.02    Poland 3.41 1.38 1.28 1.27 DNF
8 Marek Padlewski 1.30   2.32    Poland 1.30 2.77 2.38 1.80 11.46
9 Marcin Radziszewski 1.30   2.38    Poland 1.55 1.53 1.30 4.06 DNF
10 Michał Halczuk 0.97   2.76    Poland 1.21 0.97 4.13 DNF 2.94
11 Adrian Lehmann 1.34   3.00    Germany 1.50 1.34 5.58 DNF 1.93
12 Bartłomiej Różalski 1.55   3.74    Poland DNF 3.00 1.55 2.53 5.69
13 Łukasz Herman 1.44   4.64    Poland 1.50 10.46 1.44 1.97 DNF
14 Jakub Cabaj 1.78   DNF    Poland DNF 2.50 1.78 2.63 DNF
        Master Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Radziszewski 2.43   2.85    Poland 3.09 2.43 2.88 2.97 2.71
2 Piotr Michał Padlewski 2.66   3.31    Poland 5.55 4.22 2.72 2.66 3.00
3 Łukasz Herman 3.16   3.37    Poland 3.46 3.43 5.52 3.21 3.16
4 Marek Padlewski 3.44   4.16    Poland 3.44 7.69 4.55 3.78 4.15
5 Wojciech Włodarczyk 3.77   4.16    Poland 3.77 4.00 4.11 4.38 5.81
6 Wojciech Szatanowski 3.06   4.46    Poland 5.31 3.93 4.15 43.90 3.06
7 Michał Halczuk 3.43   4.48    Poland 5.93 3.80 3.43 6.80 3.72
8 Bartłomiej Różalski 2.75   4.56    Poland 4.02 2.83 2.75 6.84 DNF
9 Andreas Pohl 3.30   4.79    Germany 5.27 3.91 5.19 3.30 11.18
10 Jakub Janusz 3.78   4.80    Poland 3.78 4.59 5.80 4.00 6.08
11 Marcin Zalewski 4.33   5.09    Poland 4.33 5.02 4.72 7.28 5.53
12 Jakub Kaczmarczyk 4.03   5.13    Poland 5.05 5.58 4.75 8.08 4.03
13 Adrian Lehmann 3.79   5.43    Germany 4.18 6.86 5.94 6.18 3.79
14 Jakub Wolniewicz 4.44   5.67    Poland 5.81 5.34 5.86 4.44 6.47
15 Kacper Szumigaj 5.02   5.83    Poland 5.02 6.72 5.55 5.22 8.68
16 Jakub Cabaj 4.63   6.70    Poland 7.96 5.69 6.50 4.63 7.90
17 Filip Zowczak 9.15   11.44    Poland 9.52 12.47 9.15 13.90 12.33
18 Paweł Szmalc 6.31   12.39    Poland 20.78 9.02 25.63 6.31 7.38
        Master Magic   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Radziszewski 2.18   2.53    Poland 2.41 3.09 2.68 2.50 2.18
2 Piotr Michał Padlewski 2.71   2.88    Poland 3.21 2.71 2.72 3.02 2.91
3 Wojciech Szatanowski 2.77   3.22    Poland 3.03 3.41 2.77 1:51.41 3.22
4 Łukasz Herman 2.97   3.57    Poland 2.97 3.23 3.13 4.34 4.34
5 Wojciech Włodarczyk 3.63   4.07    Poland 3.63 4.93 3.78 4.58 3.86
6 Bartłomiej Różalski 3.06   4.09    Poland 5.47 3.08 19.08 3.71 3.06
7 Andreas Pohl 3.77   4.26    Germany 3.93 3.77 5.47 4.58 4.27
8 Michał Halczuk 3.11   4.33    Poland 4.53 4.50 3.97 6.36 3.11
9 Marek Padlewski 3.88   5.04    Poland 6.41 3.88 4.90 5.28 4.94
10 Jakub Janusz 4.08   5.09    Poland 7.81 6.15 4.31 4.80 4.08
11 Marcin Zalewski 4.68   5.34    Poland 6.00 4.86 5.19 4.68 5.97
12 Jakub Kaczmarczyk 4.00   5.48    Poland 6.25 5.36 4.00 4.83 9.43
13 Adrian Lehmann 4.30   5.65    Germany 4.30 8.05 4.33 5.90 6.71
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Piotr Michał Padlewski 2.58   2.84    Poland 3.94 3.08 2.58 2.63 2.81
2 Bartłomiej Różalski 2.59   2.94    Poland 2.71 2.81 2.59 3.30 7.61
3 Marcin Radziszewski 2.50   2.96    Poland 2.81 3.90 2.50 2.88 3.19
4 Wojciech Szatanowski 2.90   3.46    Poland 3.38 2.90 3.38 3.61 3.69
5 Marek Padlewski 2.86   3.54    Poland 3.86 3.50 3.40 3.72 2.86
6 Łukasz Herman 2.75   3.67    Poland 3.56 2.75 4.55 5.47 2.90
7 Andreas Pohl 3.41   3.74    Germany 3.41 3.75 3.50 4.40 3.96
8 Michał Halczuk 2.94   4.28    Poland 3.88 4.75 2.94 4.22 17.00
Adam Wasilewski    Poland
Adam Wasilewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 15.47   18.31   17.31 18.33 20.68 19.28 15.47
First round 29 14.34   16.71   17.88 14.34 16.55 15.69 23.43
2x2x2 Cube Final 10 4.09   5.68   6.83 4.09 5.65 6.47 4.93
Second round 8 3.68   4.54   4.90 4.22 5.34 4.50 3.68
Combined First round 13 4.33   5.25   5.46 5.33 6.56 4.97 4.33
4x4x4 Cube Second round 15 1:02.65   1:07.84   1:11.61 1:02.65 1:14.53 1:05.72 1:06.19
Combined First round 13 58.06   1:03.10   1:03.78 1:10.83 1:00.03 58.06 1:05.50
5x5x5 Cube Combined First round 11 1:55.59   2:03.98   2:07.69 2:05.55 2:13.13 1:58.69 1:55.59
6x6x6 Cube Combined First round 18 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 40     40
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 40.81     40.81 45.65
Square-1 Combined Final 13 1:01.61     1:01.61 1:10.56
Adrian Lehmann    Germany
Adrian Lehmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.25   13.71   13.47 12.25 13.22 15.78 14.43
First round 7 10.03   12.13   12.28 13.93 10.83 13.27 10.03
2x2x2 Cube Second round 14 2.80   4.91   4.50 3.90 8.34 6.34 2.80
Combined First round 10 4.15   5.11   DNF 5.18 4.15 5.63 4.52
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:01.72   DNF   1:09.81 DNF 1:01.72
Second round 2 1:08.52   1:09.55   1:10.56 1:09.56 1:08.52
First round 2 1:08.68   DNF   1:08.68 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
Pyraminx Combined First round 28 16.69     21.72 16.69
3x3x3 Multi-Blind Final 7 1/2 5:02     1/2 5:02 DNF DNF
Rubik's Magic Final 11 1.34   3.00   1.50 1.34 5.58 DNF 1.93
Second round 8 1.43   1.69   1.55 1.53 2.00 3.78 1.43
First round 6 1.46   1.58   1.61 1.61 DNF 1.53 1.46
Master Magic Second round 13 4.30   5.65   4.30 8.05 4.33 5.90 6.71
First round 13 3.79   5.43   4.18 6.86 5.94 6.18 3.79
Andreas Pohl    Germany
Andreas Pohl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.68   14.58   17.72 13.65 12.68 14.28 15.80
First round 18 13.56   14.43   14.13 14.19 14.96 13.56 17.47
2x2x2 Cube Combined First round 43 6.05   12.30   6.59 6.86 23.46 DNF 6.05
4x4x4 Cube Second round 16 1:01.59   1:08.83   1:13.58 1:21.13 1:01.59 1:06.81 1:06.09
Combined First round 18 1:04.34   1:09.49   1:10.31 1:04.34 1:05.22 1:14.56 1:12.94
5x5x5 Cube Combined First round 13 1:54.63   2:07.18   2:11.84 2:06.28 2:19.15 2:03.43 1:54.63
6x6x6 Cube Combined First round 12 4:30.06     4:30.06
7x7x7 Cube Combined First round 11 7:18.72     7:18.72
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 43     43
3x3x3 One-Handed Second round 19 22.91   30.64   30.25 34.08 27.59 35.68 22.91
Combined First round 16 25.03   28.51   35.93 33.81 25.40 26.31 25.03
Pyraminx Combined First round 12 10.06     10.06 12.52
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 3/3 14:37     4/7 53:07 3/3 14:37 3/4 25:10
Rubik's Magic Second round 19 1.61   2.84   4.86 3.71 1.71 1.61 3.09
First round 16 1.72   2.43   2.61 2.61 2.08 1.72 4.58
Master Magic Final 7 3.41   3.74   3.41 3.75 3.50 4.40 3.96
Second round 7 3.77   4.26   3.93 3.77 5.47 4.58 4.27
First round 9 3.30   4.79   5.27 3.91 5.19 3.30 11.18
Aneta Zwolińska    Poland
Aneta Zwolińska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 22.05   32.18   32.13 22.05 30.34 35.93 34.08
Anna Prabucka    Poland
Anna Prabucka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 32.56   40.32   33.11 42.71 46.71 32.56 45.15
2x2x2 Cube Combined First round 57 17.52     21.44 17.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 46 1:57.00     1:57.00 1:57.46
Rubik's Magic Second round 17 2.43   2.68   2.43 2.88 2.47 DNF 2.68
First round 19 2.38   2.81   7.36 2.94 2.86 2.38 2.63
Bartłomiej Różalski    Poland
Bartłomiej Różalski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 13.72   15.34   15.15 15.36 21.08 15.52 13.72
First round 15 12.77   14.17   32.94 13.77 14.44 12.77 14.31
2x2x2 Cube Second round 18 3.34   5.65   7.71 5.72 5.80 5.43 3.34
Combined First round 22 4.11   6.27   5.58 6.88 4.11 6.34 7.34
4x4x4 Cube Second round 21 59.50   1:17.44   1:13.19 59.50 1:20.41 1:18.72 1:22.90
Combined First round 16 58.13   1:08.08   1:12.18 1:06.65 1:06.19 58.13 1:11.41
5x5x5 Cube Combined First round 9 1:51.15   1:55.45   1:54.13 1:51.15 2:07.75 1:59.68 1:52.55
6x6x6 Cube Combined First round 8 4:17.15   4:21.51   4:17.15 4:25.59 4:21.80
3x3x3 One-Handed Second round 12 23.91   27.39   29.90 27.43 27.21 27.52 23.91
Combined First round 11 18.28   25.40   27.00 23.88 18.28 31.90 25.31
Megaminx Combined First round 15 2:58.93     3:14.81 2:58.93
Pyraminx Combined First round 20 14.25     14.25 17.38
Rubik's Magic Final 12 1.55   3.74   DNF 3.00 1.55 2.53 5.69
Second round 3 1.40   1.48   1.46 1.44 1.40 1.55 DNF
First round 15 2.02   2.38   2.58 2.09 2.46 2.02 DNF
Master Magic Final 2 2.59   2.94   2.71 2.81 2.59 3.30 7.61
Second round 6 3.06   4.09   5.47 3.08 19.08 3.71 3.06
First round 8 2.75   4.56   4.02 2.83 2.75 6.84 DNF
Bartosz Bogdan    Poland
Bartosz Bogdan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 1:04.36   1:11.57   1:04.36 1:05.34 DNF 1:17.38 1:12.00
Rubik's Magic First round 23 2.59   3.29   2.59 3.77 3.05 DNF 3.05
Bartosz Bździel    Poland
Bartosz Bździel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 16.13   20.18   20.28 18.83 21.43 16.13 22.06
2x2x2 Cube Combined First round 35 7.16   8.15   7.71 9.03 7.16 8.08 8.66
4x4x4 Cube Combined First round 34 1:32.00     1:51.65 1:32.00
5x5x5 Cube Combined First round 31 2:57.18     2:57.18 3:34.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 44 1:09.80     1:18.11 1:09.80
Megaminx Combined First round 20 3:44.43     3:44.43 4:44.81
Pyraminx Combined First round 15 11.41     11.41 16.58
Rubik's Magic Final 4 1.55   1.79   2.61 1.55 1.59 1.83 1.94
Second round 13 1.59   2.11   2.41 3.61 1.93 2.00 1.59
First round 12 1.91   2.00   1.91 2.59 2.19 1.91 1.91
Bartosz Dąbrowski    Poland
Bartosz Dąbrowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 25.84   32.75   35.00 33.00 30.25 DNF 25.84
2x2x2 Cube Combined First round 34 5.42   8.03   7.16 11.34 5.59 11.63 5.42
4x4x4 Cube Combined First round 48 2:29.15     2:29.15 DNS
5x5x5 Cube Combined First round 36 3:52.61     4:37.43 3:52.61
6x6x6 Cube Combined First round 17 8:28.15     8:28.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 45 1:20.91     1:32.58 1:20.91
Cezary Rokita    Poland
Cezary Rokita
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 10.56   15.01   15.08 10.56 14.91 15.03 16.36
First round 16 12.65   14.34   12.78 13.02 12.65 17.22 DNF
2x2x2 Cube Second round 23 3.83   6.38   6.53 5.15 7.46 3.83 7.68
Combined First round 20 4.11   5.83   4.72 8.16 4.11 6.52 6.25
4x4x4 Cube Final 4 45.50   50.47   54.43 45.50 45.72 1:03.61 51.27
Second round 8 50.08   57.05   59.08 53.43 58.63 50.08 1:04.13
Combined First round 7 45.43   55.51   54.88 45.43 54.55 1:08.72 57.11
5x5x5 Cube Final 2 1:23.63   1:26.63   1:24.91 1:29.43 1:30.22 1:23.63 1:25.56
Combined First round 2 1:19.66   1:23.95   1:21.78 1:19.66 1:25.52 1:24.69 1:25.38
6x6x6 Cube Final 2 2:26.22   2:31.85   2:29.56 2:26.22 2:39.77
Combined First round 2 2:33.19   2:39.05   2:41.65 2:33.19 2:42.31
7x7x7 Cube Final 2 3:38.66   3:48.59   3:49.93 3:57.19 3:38.66
Combined First round 2 3:53.34   3:59.43   3:53.34 4:03.44 4:01.51
3x3x3 One-Handed Second round 14 23.38   29.59   29.65 30.86 42.58 23.38 28.27
Combined First round 14 21.50   26.26   28.75 22.96 21.50 34.33 27.06
Megaminx Final 6 1:39.97   1:57.63   1:39.97 2:10.65 2:27.58 1:51.40 1:50.84
Combined First round 6 1:49.80   2:02.51   2:03.27 2:00.84 1:49.80 2:03.43 2:03.47
Daniel Chudecki    Poland
Daniel Chudecki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 11.90   17.48   16.06 DNF 18.61 17.78 11.90
First round 10 11.61   13.14   11.61 19.13 12.47 13.50 13.44
2x2x2 Cube Second round 16 3.75   5.38   4.69 5.43 6.03 3.75 7.36
Combined First round 27 4.86   6.64   4.86 6.22 7.33 7.13 6.56
4x4x4 Cube Second round 14 59.65   1:07.23   1:05.86 1:21.30 1:08.00 59.65 1:07.83
Combined First round 12 54.50   1:02.54   1:04.63 54.50 1:05.08 1:08.97 57.90
3x3x3 Blindfolded Second round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 6 3:23.02   DNF   DNF DNF 3:23.02
3x3x3 One-Handed Second round 15 17.22   29.72   DNF 25.55 39.19 17.22 24.43
Combined First round 13 14.15   25.58   26.55 26.68 28.69 23.50 14.15
Pyraminx Final 7 5.08   6.90   10.11 5.59 5.15 5.08 9.96
Second round 3 5.13   6.94   5.69 5.13 9.96 13.11 5.18
Combined First round 10 6.00   9.74   7.11 6.59 19.43 6.00 15.52
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 4 4/5 31:35     4/5 31:35 4/5 34:01 DNS
Filip Miazek    Poland
Filip Miazek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.03   12.31   11.78 11.03 12.94 12.22 12.97
Second round 10 12.34   13.60   13.30 15.63 12.36 15.13 12.34
First round 17 11.59   14.36   14.40 13.63 15.59 11.59 15.05
2x2x2 Cube Second round 30 5.09   19.21   5.81 DNF 5.09 6.22 45.59
Combined First round 18 4.03   5.77   4.03 6.58 5.97 6.08 5.25
4x4x4 Cube Second round 18 1:04.84   1:14.44   1:18.81 1:20.03 1:04.84 1:09.40 1:15.11
Combined First round 24 1:11.52     1:11.52 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 30 2:56.18     3:09.63 2:56.18
3x3x3 Blindfolded Second round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
First round 7 4:15.36   DNF   4:15.36 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 20 31.96   34.10   34.59 32.40 31.96 35.32 45.38
Combined First round 20 28.88   31.96   29.88 28.88 31.81 34.18 58.83
Megaminx Final 2 1:07.66   1:15.32   1:18.36 1:12.90 DNF 1:14.69 1:07.66
Combined First round 2 1:04.28   1:09.72   1:04.28 1:15.19 1:11.41 1:11.58 1:06.18
Pyraminx Combined First round 19 12.31     12.31 31.16
3x3x3 Multi-Blind Final 6 2/2 12:05     DNF 2/2 12:05 2/3 28:52
Rubik's Magic First round 27 1.93   DNF   2.88 DNF DNF 1.93 4.43
Filip Zowczak    Poland
Filip Zowczak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 25.75   27.15   26.43 26.96 25.75 28.05 43.04
2x2x2 Cube Combined First round 42 7.16   11.85   20.43 7.16 11.00 14.38 10.16
4x4x4 Cube Combined First round 40 1:46.59     1:46.59 2:03.72
5x5x5 Cube Combined First round 33 3:16.03     3:16.03 4:26.90
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 43 1:08.86     1:08.86 1:45.19
Megaminx Combined First round 18 3:24.27     3:24.27 4:19.44
Pyraminx Combined First round 23 15.09     15.09 17.02
Square-1 Combined Final 15 1:38.28     2:19.90 1:38.28
Rubik's Magic First round 25 3.91   4.37   4.52 5.90 4.18 3.91 4.41
Master Magic First round 17 9.15   11.44   9.52 12.47 9.15 13.90 12.33
Grzegorz Czarniawski    Poland
Grzegorz Czarniawski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 40.09   46.21   44.69 52.46 54.03 41.47 40.09
2x2x2 Cube Combined First round 54 10.69     10.69 24.47
4x4x4 Cube Combined First round 51 4:48.65     5:07.71 4:48.65
Megaminx Combined First round 23 8:49.06     8:49.06 9:32.09
Grzegorz Jałocha    Poland
Grzegorz Jałocha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 18.19   19.40   21.40 18.27 18.52 22.22 18.19
First round 27 14.68   16.24   17.56 15.69 17.77 15.46 14.68
2x2x2 Cube Combined First round 39 6.19   9.19   9.75 6.19 10.65 7.16 10.94
4x4x4 Cube Combined First round 42 1:53.06     1:53.06 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:19.25   DNF   1:19.25 DNF DNF
Second round 3 1:19.06   DNF   1:19.06 DNF DNF
First round 4 2:03.47   DNF   DNF DNF 2:03.47
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 39 43.72     1:10.91 43.72
3x3x3 Multi-Blind Final 2 7/9 54:41     7/9 54:41 DNF DNS
Igor Słowek    Poland
Igor Słowek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 48.84   57.59   59.11 48.84 1:03.97 1:01.25 52.40
2x2x2 Cube Combined First round 58 17.94     17.94 29.19
Pyraminx Combined First round 32 21.46     21.46 53.34
Izabela Siniło    Poland
Izabela Siniło
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Combined First round 56 15.19     21.61 15.19
Pyraminx Combined First round 30 19.78     19.78 21.93
Jakub Cabaj    Poland
Jakub Cabaj
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.83   14.26   14.86 13.93 21.44 14.00 12.83
First round 23 13.34   15.16   13.34 15.44 14.93 15.11 18.36
2x2x2 Cube Final 2 2.77   3.56   3.44 3.84 2.77 3.40 4.52
Second round 1 3.11   3.54   5.56 3.63 3.11 3.81 3.18
Combined First round 3 2.96   3.87   7.04 3.68 2.96 4.52 3.41
4x4x4 Cube Final 5 51.00   52.80   51.30 DNF 52.44 54.66 51.00
Second round 5 45.33   50.04   52.69 50.41 45.33 47.03 59.25
Combined First round 4 48.96   51.81   49.65 59.34 50.69 48.96 55.08
5x5x5 Cube Final 7 1:34.69   1:41.49   1:48.44 1:48.93 1:36.27 1:39.75 1:34.69
Combined First round 7 1:40.30   1:47.85   1:49.21 1:53.06 1:41.28 1:40.30 2:19.36
6x6x6 Cube Combined First round 11 4:12.94   DNF   4:12.94 DNF DNS
7x7x7 Cube Final 5 5:24.46   5:57.10   6:39.94 5:46.91 5:24.46
Combined First round 3 5:15.02   5:18.85   5:15.02 5:19.99 5:21.55
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Second round 11 20.22   25.23   20.22 28.56 29.93 25.09 22.05
Combined First round 8 22.81   23.93   27.88 23.71 22.81 23.40 24.68
Rubik's Clock Combined Final 7 13.41   19.92   21.63 18.05 29.41 20.09 13.41
Megaminx Final 7 1:59.86   2:10.71   1:59.86 2:44.75 2:08.46 2:05.65 2:18.03
Combined First round 7 1:46.05   2:06.27   2:10.97 2:02.46 2:05.38 2:23.78 1:46.05
Pyraminx Final 8 6.11   8.21   9.66 7.78 DNF 7.18 6.11
Second round 7 5.30   8.28   9.22 8.05 7.56 14.50 5.30
Combined First round 7 6.22   8.51   9.86 7.72 7.96 6.22 11.96
Square-1 Combined Final 4 23.90   29.62   43.15 34.25 23.90 26.56 28.06
Rubik's Magic Final 14 1.78   DNF   DNF 2.50 1.78 2.63 DNF
Second round 4 1.44   1.51   1.44 1.47 1.63 3.19 1.44
First round 20 1.40   2.85   2.13 3.05 3.38 1.40 DNF
Master Magic First round 16 4.63   6.70   7.96 5.69 6.50 4.63 7.90
Jakub Janusz    Poland
Jakub Janusz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.00   14.54   13.00 13.77 14.77 15.08 15.52
Second round 11 12.40   13.65   13.28 12.40 16.00 14.88 12.78
First round 22 10.96   15.09   14.40 10.96 17.58 16.77 14.11
2x2x2 Cube Final 4 2.65   4.36   7.66 4.00 2.65 3.93 5.15
Second round 7 2.88   4.16   4.27 4.77 2.88 4.15 4.06
Combined First round 4 3.08   4.30   3.08 4.59 3.71 6.68 4.61
4x4x4 Cube Second round 11 57.44   1:02.12   1:02.33 1:02.43 1:01.59 57.44 1:02.72
Combined First round 10 54.69   1:01.51   1:02.84 54.69 59.80 1:02.88 1:01.90
5x5x5 Cube Final 8 1:40.06   1:52.30   2:07.84 1:40.06 1:50.90 1:47.84 1:58.15
Combined First round 8 1:40.38   1:50.74   2:06.19 2:09.27 1:40.38 1:42.65 1:43.38
6x6x6 Cube Combined First round 10 3:44.65   DNF   4:04.50 3:44.65 DNF
7x7x7 Cube Combined First round 10 7:13.70     7:13.70
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 9 23.59   24.25   23.91 23.59 24.72 26.41 24.13
Second round 10 20.47   25.18   27.02 34.09 20.47 27.46 21.05
Combined First round 7 22.61   23.49   22.61 24.78 23.05 22.63 25.80
Megaminx Combined First round 13 2:37.81     3:02.02 2:37.81
Pyraminx Second round 10 6.08   9.19   8.59 9.18 9.81 12.77 6.08
Combined First round 9 7.88   9.55   9.88 9.53 10.11 9.25 7.88
Square-1 Combined Final 10 43.18   55.81   2:24.58 44.09 1:07.02 56.31 43.18
Rubik's Magic Final 7 1.27   2.02   3.41 1.38 1.28 1.27 DNF
Second round 6 1.34   1.58   1.38 1.44 1.93 1.34 DNF
First round 13 1.36   2.29   1.44 DNF 3.68 1.36 1.75
Master Magic Second round 10 4.08   5.09   7.81 6.15 4.31 4.80 4.08
First round 10 3.78   4.80   3.78 4.59 5.80 4.00 6.08
Jakub Kaczmarczyk    Poland
Jakub Kaczmarczyk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 17.94   20.87   20.75 DNF 21.21 20.65 17.94
2x2x2 Cube Second round 29 7.13   8.59   9.63 8.83 7.13 7.31 DNF
Combined First round 12 4.41   5.21   4.78 5.75 4.41 5.11 9.19
4x4x4 Cube Combined First round 31 1:27.83     1:47.58 1:27.83
5x5x5 Cube Combined First round 29 2:55.52     4:40.96 2:55.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 42 59.81     59.81 1:06.28
Rubik's Clock Combined Final 12 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined First round 19 3:30.27     3:49.78 3:30.27
Pyraminx Combined First round 26 15.90     15.90 18.15
Square-1 Combined Final 14 1:21.15     1:24.21 1:21.15
Rubik's Magic Second round 20 2.06   DNF   DNF 4.23 DNF 2.44 2.06
First round 14 1.97   2.35   2.08 2.58 2.72 2.38 1.97
Master Magic Second round 12 4.00   5.48   6.25 5.36 4.00 4.83 9.43
First round 12 4.03   5.13   5.05 5.58 4.75 8.08 4.03
Jakub Kipa    Poland
Jakub Kipa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.46   9.91   8.68 11.66 8.46 10.21 10.84
Second round 4 9.25   10.96   14.27 10.31 9.97 12.59 9.25
First round 1 8.25   10.06   10.18 8.25 12.19 8.80 11.19
2x2x2 Cube Final 3 3.09   3.66   3.69 3.09 3.25 4.05 4.03
Second round 2 2.94   3.58   3.59 4.09 3.05 2.94 4.15
Combined First round 1 3.38   3.68   3.38 3.83 3.80 5.06 3.40
4x4x4 Cube Final 2 43.15   46.97   59.13 43.15 44.34 49.90 46.66
Second round 2 39.02   47.03   46.65 49.72 44.72 39.02 1:05.77
Combined First round 3 46.77   50.18   48.71 50.66 52.52 51.16 46.77
5x5x5 Cube Final 6 1:26.31   1:38.71   1:46.33 1:26.31 1:33.28 1:36.53 1:52.21
Combined First round 6 1:35.90   1:44.71   1:51.02 1:43.00 1:35.90 1:50.31 1:40.81
6x6x6 Cube Final 5 3:42.72   3:57.19   4:01.90 3:42.72 4:06.94
Combined First round 4 3:20.23   3:25.20   3:25.94 3:29.43 3:20.23
7x7x7 Cube Combined First round 6 6:10.90   6:20.99   6:10.90 6:23.99 6:28.09
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 49     49
3x3x3 One-Handed Final 3 15.03   19.22   15.03 19.13 23.40 19.96 18.56
Second round 5 18.25   22.06   21.77 21.47 27.02 18.25 22.93
Combined First round 3 18.11   20.52   18.11 19.33 18.91 23.31 24.40
3x3x3 With Feet Final 1 56.88   1:58.17   1:08.90 3:48.72 56.88
Megaminx Combined First round 12 1:39.53   DNF   1:39.53 DNS DNS DNS DNS
Pyraminx Final 1 3.68   5.63   6.28 5.68 4.93 3.68 6.72
Second round 1 4.03   5.48   5.84 4.86 5.75 7.72 4.03
Combined First round 1 4.52   5.32   6.16 4.91 6.93 4.88 4.52
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF
Rubik's Magic Final 1 0.80   NR 0.85   NR 0.86 0.86 0.84 0.88 0.80
Second round 2 0.96   1.03   1.02 1.00 0.96 DNF 1.06
First round 1 0.94   1.02   1.06 1.03 0.96 0.94 3.00
Jakub Kuderski    Poland
Jakub Kuderski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 17.34   18.81   20.86 17.34 19.69 19.15 17.59
First round 36 17.09   19.19   21.36 17.09 18.78 26.56 17.44
2x2x2 Cube Combined First round 37 7.50   8.67   7.50 9.08 7.66 9.78 9.28
4x4x4 Cube Combined First round 33 1:30.25     1:30.25 1:54.46
Jakub Leszczyński    Poland
Jakub Leszczyński
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.11   14.73   16.38 13.93 15.38 14.88 13.11
First round 25 12.56   15.44   16.78 14.55 15.75 16.03 12.56
2x2x2 Cube Combined First round 45 8.22     8.22 8.96
4x4x4 Cube Combined First round 47 2:17.66     2:17.66 2:24.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 40.69     40.69 54.59
Pyraminx Combined First round 22 14.93     17.36 14.93
Jakub Pogorzelski    Poland
Jakub Pogorzelski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 19.94   21.86   29.71 25.05 20.11 20.41 19.94
2x2x2 Cube Second round 26 4.31   7.01   8.36 6.15 9.65 6.52 4.31
Combined First round 19 5.21   5.79   6.71 5.59 5.91 5.88 5.21
4x4x4 Cube Combined First round 32 1:29.40     1:46.68 1:29.40
5x5x5 Cube Combined First round 32 3:02.97     3:02.97 3:42.75
3x3x3 Blindfolded Second round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
First round 9 6:13.93   DNF   6:13.93 DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 38 43.71     44.09 43.71
Jakub Sokołowski    Poland
Jakub Sokołowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 21.13   25.28   23.19 21.13 DNF 27.84 24.80
4x4x4 Cube Combined First round 29 1:24.94     1:24.94 1:38.83
5x5x5 Cube Combined First round 24 2:25.90     2:25.90 2:34.33
7x7x7 Cube Combined First round 7 6:40.46     6:40.46
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 27.78   42.51   42.66 27.78 41.18 43.68 46.58
Jakub Wolniewicz    Poland
Jakub Wolniewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.96   13.04   11.96 12.93 18.75 13.05 13.13
Second round 6 11.63   12.54   11.63 13.13 23.27 12.58 11.90
First round 14 12.06   13.91   17.43 12.94 16.28 12.06 12.50
2x2x2 Cube Final 1 2.46   3.28   4.46 3.16 2.75 2.46 3.93
Second round 11 3.47   4.74   5.18 3.47 3.53 5.50 DNF
Combined First round 14 4.38   5.29   4.80 6.75 4.38 6.13 4.93
4x4x4 Cube Final 9 54.75   1:02.98   54.75 58.80 1:07.72 1:02.41 DNF
Second round 9 50.46   57.33   58.59 1:01.15 50.46 56.43 56.96
Combined First round 9 59.19   1:00.46   59.19 1:02.44 1:09.69 59.55 59.40
5x5x5 Cube Combined First round 16 2:13.69     2:26.25 2:13.69
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 8 21.72   24.09   24.18 23.38 24.71 26.97 21.72
Second round 7 20.27   23.85   22.05 29.93 27.96 21.53 20.27
Combined First round 9 21.83   24.07   22.30 25.44 24.46 DNF 21.83
Megaminx Combined First round 10 2:10.71   2:26.20   2:30.86 2:22.18 2:10.71 2:34.91 2:25.55
Pyraminx Final 5 4.72   6.49   6.61 7.53 4.72 6.86 6.00
Second round 2 4.47   6.84   4.47 6.63 10.38 8.15 5.75
Combined First round 4 3.91   6.91   6.22 7.86 3.91 6.93 7.58
Square-1 Combined Final 3 15.78   22.04   25.09 23.65 20.15 15.78 22.33
Rubik's Magic Second round 16 1.43   2.48   2.11 1.43 2.77 DNF 2.55
First round 7 1.47   1.59   1.53 1.47 1.50 2.02 1.75
Master Magic First round 14 4.44   5.67   5.81 5.34 5.86 4.44 6.47
Jan Hetman    Poland
Jan Hetman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 16.30   DNF   16.30 18.25 DNF 26.93 DNF
First round 35 15.52   18.86   17.09 16.96 22.53 23.83 15.52
2x2x2 Cube Combined First round 38 6.88   8.84   11.16 7.56 6.88 7.80 29.80
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:15.02     1:20.40 1:15.02
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 33.18   35.43   33.28 33.18 47.53 35.05 37.97
Megaminx Combined First round 9 1:58.53   2:12.30   2:05.15 2:11.86 1:58.53 3:04.55 2:19.90
Jeremi Niedziela    Poland
Jeremi Niedziela
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.25   14.45   14.72 14.78 13.25 16.96 13.84
Second round 7 12.19   12.68   13.16 12.33 12.56 13.38 12.19
First round 6 8.93   12.07   11.38 14.90 11.34 13.50 8.93
2x2x2 Cube Combined First round 46 8.34     13.56 8.34
4x4x4 Cube Combined First round 28 1:20.03     1:20.03 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 22 2:20.47     2:49.84 2:20.47
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 16 27.46   29.82   30.75 30.97 27.46 30.75 27.96
Combined First round 21 26.52   32.10   50.83 29.19 26.52 36.09 31.03
3x3x3 With Feet Final 5 3:24.43   3:34.76   3:30.71 3:49.15 3:24.43
Megaminx Final 4 1:15.22   1:22.11   1:17.21 1:30.18 1:30.66 1:18.94 1:15.22
Combined First round 3 1:16.27   1:21.85   1:29.77 1:22.88 1:21.50 1:16.27 1:21.18
Kacper Szumigaj    Poland
Kacper Szumigaj
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.36   14.67   13.02 13.65 17.34 DNF 12.36
First round 32 13.71   17.88   13.71 19.40 18.22 16.02 19.77
2x2x2 Cube Second round 24 3.15   6.98   17.80 5.93 7.19 7.83 3.15
Combined First round 29 6.18   7.03   9.02 6.18 6.52 7.16 7.41
4x4x4 Cube Second round 13 1:02.41   1:06.43   1:08.21 1:08.46 1:02.41 1:10.38 1:02.61
Combined First round 11 57.11   1:02.09   1:04.50 1:02.91 1:03.19 57.11 1:00.16
5x5x5 Cube Combined First round 15 1:53.40   2:28.61   1:53.40 2:23.71 2:33.19 2:28.94 DNF
6x6x6 Cube Combined First round 13 4:30.27     4:30.27
7x7x7 Cube Combined First round 13 7:45.58     7:45.58
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 37.15     1:09.22 37.15
Rubik's Clock Combined Final 9 20.13     DNF 20.13
Megaminx Combined First round 14 2:45.61     2:59.22 2:45.61
Pyraminx Combined First round 15 11.41     11.41 25.81
Square-1 Combined Final 12 59.72     1:49.81 59.72
Rubik's Magic Second round 18 1.08   2.70   1.63 1.91 1.08 4.55 DNF
First round 2 1.19   1.36   1.19 1.27 1.25 1.80 1.55
Master Magic First round 15 5.02   5.83   5.02 6.72 5.55 5.22 8.68
Kamil Mieńko    Poland
Kamil Mieńko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.94   14.62   20.06 13.09 15.78 15.00 12.94
Second round 9 12.55   13.53   12.68 13.55 14.36 14.65 12.55
First round 24 13.09   15.40   15.31 13.09 16.36 16.71 14.53
2x2x2 Cube Second round 19 4.86   5.68   6.00 4.86 5.77 6.71 5.27
Combined First round 21 4.65   6.21   7.34 11.72 6.50 4.65 4.80
5x5x5 Cube Combined First round 26 2:39.84     2:39.84 3:12.21
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 40 45.36     1:00.84 45.36
Megaminx Combined First round 21 3:56.41     4:05.68 3:56.41
Kamil Zieliński    Poland
Kamil Zieliński
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 11.96   14.95   16.84 15.06 14.02 15.78 11.96
First round 8 10.80   12.46   12.52 10.80 13.93 11.83 13.03
2x2x2 Cube Final 8 3.68   4.94   4.15 5.59 3.68 5.11 5.55
Second round 6 3.31   4.11   4.83 DNF 3.75 3.31 3.75
Combined First round 8 3.91   4.90   5.19 5.15 3.91 4.36 6.11
4x4x4 Cube Final 6 41.38   53.71   54.63 1:01.58 55.02 51.47 41.38
Second round 6 45.16   50.58   51.13 53.16 45.16 58.81 47.46
Combined First round 6 48.16   55.48   58.96 53.90 57.16 48.16 55.38
5x5x5 Cube Final 3 1:24.96   1:28.33   1:29.36 1:27.11 1:33.98 1:28.53 1:24.96
Combined First round 3 1:18.18   1:32.83   1:28.44 1:42.63 1:39.21 1:30.84 1:18.18
6x6x6 Cube Final 3 3:05.41   3:09.21   3:14.03 3:08.19 3:05.41
Combined First round 3 3:08.71   3:21.38   3:44.69 3:10.75 3:08.71
7x7x7 Cube Final 3 4:59.61   5:20.75   4:59.61 5:39.65 5:23.00
Combined First round 4 5:10.52   5:24.27   5:43.52 5:10.52 5:18.78
3x3x3 One-Handed Second round 13 24.58   28.17   26.36 24.58 30.81 30.15 28.00
Combined First round 10 22.16   25.21   26.13 25.53 22.16 26.93 23.96
Rubik's Clock Combined Final 3 10.80   12.56   DNF 11.36 10.80 13.63 12.69
Megaminx Final 1 1:03.58   1:12.62   1:03.58 1:11.06 1:12.13 1:14.68 DNF
Combined First round 1 1:06.71   1:09.53   1:09.31 1:06.71 1:07.93 1:11.34 1:19.78
Square-1 Combined Final 5 26.43   34.71   28.38 37.88 26.43 37.86 40.13
Karol Cudzich    Poland
Karol Cudzich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.93   14.19   13.61 13.77 15.50 15.18 12.93
First round 19 13.52   14.80   13.52 13.75 14.75 15.91 18.18
2x2x2 Cube Second round 15 3.16   5.34   4.36 5.84 DNF 5.83 3.16
Combined First round 9 4.09   5.02   5.94 5.19 5.53 4.34 4.09
4x4x4 Cube Second round 22 1:12.09   1:21.42   1:12.09 1:12.19 1:19.27 1:32.81 1:39.84
Combined First round 20 1:03.91   1:13.01   1:09.53 1:03.91 1:15.09 1:18.08 1:14.40
5x5x5 Cube Combined First round 21 2:20.41     2:20.41 2:31.11
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 5 43     43
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF DNF DNF
Krzysztof Cabaj    Poland
Krzysztof Cabaj
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 1:13.98   1:39.63   1:36.43 1:41.53 1:40.94 1:54.96 1:13.98
2x2x2 Cube Combined First round 59 18.53     18.53 23.90
Pyraminx Combined First round 25 15.63     33.03 15.63
Krzysztof Dąbrowski    Poland
Krzysztof Dąbrowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 20.58   29.17   31.72 29.27 31.65 26.58 20.58
2x2x2 Cube Combined First round 50 9.55     9.55 15.25
Krzysztof Górka    Poland
Krzysztof Górka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 13.31   15.52   15.28 DNF 13.77 17.50 13.31
First round 26 15.28   15.98   15.97 19.58 15.28 16.03 15.94
2x2x2 Cube Combined First round 30 6.69   7.11   6.78 8.08 6.69 7.50 7.05
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 37 42.41     42.41 49.80
Pyraminx Combined First round 13 10.43     10.43 14.05
3x3x3 Multi-Blind Final 8 1/2 12:53     1/2 12:53 1/2 17:32 1/2 17:43
Rubik's Magic First round 26 4.06   6.10   4.66 4.06 27.08 7.19 6.46
Krzysztof Kuncki    Poland
Krzysztof Kuncki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 13.25   18.27   18.58 13.25 19.93 17.61 18.63
First round 21 11.47   15.07   11.47 14.46 15.97 14.77 17.05
2x2x2 Cube Final 5 3.43   4.47   4.21 4.58 4.63 5.43 3.43
Second round 10 3.43   4.65   5.09 6.97 4.84 4.03 3.43
Combined First round 6 3.55   4.48   3.55 4.58 4.50 4.36 4.75
4x4x4 Cube Second round 19 1:11.44   1:14.99   1:15.33 1:16.59 1:13.06 1:11.44 1:20.84
Combined First round 19 1:03.13   1:10.16   1:03.13 1:14.25 1:15.55 1:03.56 1:12.68
5x5x5 Cube Combined First round 18 2:16.13     2:25.71 2:16.13
6x6x6 Cube Combined First round 14 4:42.03     4:42.03
7x7x7 Cube Combined First round 9 7:07.51     7:07.51
3x3x3 Blindfolded Second round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 8 5:07.90   DNF   5:07.90 DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 30.30   37.97   30.30 42.21 36.09 38.52 39.30
Pyraminx Final 3 5.09   6.20   7.28 6.63 5.09 5.33 6.65
Second round 8 4.72   8.38   6.96 4.72 8.56 9.61 10.27
Combined First round 8 5.63   8.63   10.38 5.63 DNF 6.19 9.31
3x3x3 Multi-Blind Final 9 DNF     DNF DNF DNS
Rubik's Magic Final 3 1.41   1.52   1.55 1.47 1.55 3.41 1.41
Second round 9 1.55   1.75   3.61 1.93 1.66 1.66 1.55
First round 18 1.75   2.56   DNF 1.75 2.02 1.78 3.88
Leszek Czech    Poland
Leszek Czech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 31.41   36.01   33.36 31.41 39.33 35.33 DNF
2x2x2 Cube Combined First round 55 13.13     15.33 13.13
Pyraminx Combined First round 31 20.18     20.18 30.28
Łukasz Herman    Poland
Łukasz Herman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 17.03   19.75   19.83 19.75 19.66 20.08 17.03
2x2x2 Cube Combined First round 36 7.38   8.38   7.71 9.80 8.94 8.50 7.38
4x4x4 Cube Combined First round 45 2:03.16     2:34.77 2:03.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 32.21   38.97   34.15 1:13.38 37.52 32.21 45.25
Rubik's Clock Combined Final 10 27.11     27.11 DNF
Pyraminx Second round 11 10.61   14.36   11.21 10.61 15.88 16.00 DNF
Combined First round 11 9.69   12.24   11.61 9.69 12.19 19.88 12.93
Rubik's Magic Final 13 1.44   4.64   1.50 10.46 1.44 1.97 DNF
Second round 5 1.44   1.53   1.53 1.53 1.44 1.53 3.56
First round 5 1.38   1.58   1.52 1.65 1.69 1.58 1.38
Master Magic Final 6 2.75   3.67   3.56 2.75 4.55 5.47 2.90
Second round 4 2.97   3.57   2.97 3.23 3.13 4.34 4.34
First round 3 3.16   3.37   3.46 3.43 5.52 3.21 3.16
Maciej Jagiełło    Poland
Maciej Jagiełło
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 14.22   17.44   18.08 16.93 14.22 17.30 20.68
First round 30 15.22   16.90   16.47 15.22 16.63 26.18 17.59
2x2x2 Cube Second round 20 5.56   5.99   5.75 5.56 5.81 6.41 8.83
Combined First round 15 4.88   5.62   5.44 5.63 6.56 5.80 4.88
4x4x4 Cube Combined First round 30 1:26.71     1:26.71 1:31.08
5x5x5 Cube Combined First round 23 2:21.46     2:29.22 2:21.46
6x6x6 Cube Combined First round 15 4:47.13     4:47.13
7x7x7 Cube Combined First round 8 6:45.11     6:45.11
3x3x3 One-Handed Final 4 17.15   20.66   19.50 17.15 22.94 22.28 20.19
Second round 4 18.19   21.54   20.58 27.25 24.63 18.19 19.41
Combined First round 5 18.75   21.16   21.36 18.75 20.18 22.58 21.94
Pyraminx Combined First round 27 16.22     16.22 18.91
Marcin Ciporski    Poland
Marcin Ciporski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 31.28   41.11   49.34 31.28 47.13 44.38 31.81
Marcin Radziszewski    Poland
Marcin Radziszewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 15.88   19.64   20.19 23.90 20.91 17.83 15.88
2x2x2 Cube Combined First round 49 9.02     9.02 10.11
4x4x4 Cube Combined First round 44 2:02.78     2:11.86 2:02.78
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 36 41.71     47.75 41.71
Pyraminx Combined First round 21 14.91     20.75 14.91
Square-1 Combined Final 6 27.61   39.66   31.44 44.61 42.93 49.90 27.61
Rubik's Magic Final 9 1.30   2.38   1.55 1.53 1.30 4.06 DNF
Second round 11 1.28   1.99   1.77 4.19 1.78 1.28 2.43
First round 4 1.30   1.57   1.93 1.30 1.31 2.59 1.47
Master Magic Final 3 2.50   2.96   2.81 3.90 2.50 2.88 3.19
Second round 1 2.18   2.53   2.41 3.09 2.68 2.50 2.18
First round 1 2.43   2.85   3.09 2.43 2.88 2.97 2.71
Marcin Stachura    Poland
Marcin Stachura
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 10.88   15.48   17.58 11.59 17.28 DNF 10.88
First round 13 11.00   13.68   12.91 16.30 14.21 13.93 11.00
2x2x2 Cube Second round 13 2.88   4.88   5.33 4.77 5.59 4.55 2.88
Combined First round 16 4.97   5.64   5.90 6.09 5.97 4.97 5.05
4x4x4 Cube Final 7 49.65   55.35   56.68 49.65 1:01.31 54.86 54.50
Second round 7 52.40   55.63   57.02 53.83 56.19 52.40 56.86
Combined First round 5 45.18   53.43   1:04.03 52.59 53.30 54.40 45.18
5x5x5 Cube Combined First round 17 2:14.40     2:14.40 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 37     37
3x3x3 One-Handed Final 10 24.69   26.15   42.72 24.69 26.36 26.77 25.33
Second round 8 22.75   24.43   23.41 22.75 25.78 24.31 25.58
Combined First round 6 21.55   22.62   22.52 26.44 21.55 22.41 22.93
Megaminx Final 8 2:17.68   2:25.19   2:17.68 2:45.55 2:26.32 2:25.33 2:23.91
Combined First round 8 1:55.90   2:10.26   1:55.90 2:10.27 2:05.81 2:37.47 2:14.71
Square-1 Combined Final 9 38.53   45.08   44.77 38.53 44.13 DNF 46.33
Marcin Zalewski    Poland
Marcin Zalewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 7.13   11.02   10.66 11.33 7.13 12.11 11.08
Second round 1 9.18   10.25   9.18 9.52 10.47 10.75 11.00
First round 2 8.53   10.09   10.84 8.53 9.90 10.81 9.56
2x2x2 Cube Final 6 2.75   4.67   DNF 5.71 2.75 3.03 5.28
Second round 3 3.44   3.75   3.44 3.91 3.65 11.38 3.69
Combined First round 5 3.66   4.42   4.71 3.66 4.38 4.41 4.47
4x4x4 Cube Final 8 51.00   58.16   1:02.96 56.13 51.00 1:00.44 57.91
Second round 4 44.56   49.13   55.11 48.81 44.56 48.11 50.47
Combined First round 8 48.91   56.06   1:00.40 50.50 1:00.00 57.68 48.91
5x5x5 Cube Final 5 1:26.19   1:36.95   2:07.84 1:41.18 1:26.19 1:34.68 1:35.00
Combined First round 5 1:36.31   1:38.77   1:40.38 1:37.16 1:38.78 1:36.31 1:48.21
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:09.43   DNF   DNF 1:21.90 1:09.43
Second round 1 57.91   DNF   DNF 57.91 59.84
First round 1 40.94   44.52   40.94 46.97 45.65
3x3x3 One-Handed Final 1 15.40   16.37   17.69 15.40 17.03 15.78 16.30
Second round 2 17.97   18.40   18.21 17.97 20.22 18.91 18.08
Combined First round 2 14.21   18.84   18.68 DNF 20.06 14.21 17.77
3x3x3 With Feet Final 6 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Pyraminx Final 6 4.46   6.88   8.15 8.00 4.46 5.06 7.59
Second round 5 6.96   7.71   6.96 10.93 7.68 8.08 7.36
Combined First round 5 7.13   7.64   7.93 7.80 11.80 7.13 7.19
4x4x4 Blindfolded Final 1 6:55.72     DNF 6:55.72
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 9/11 45:58     9/11 45:58 DNS DNS
Rubik's Magic First round 22 2.09   3.17   3.52 2.86 DNF 2.09 3.13
Master Magic Second round 11 4.68   5.34   6.00 4.86 5.19 4.68 5.97
First round 11 4.33   5.09   4.33 5.02 4.72 7.28 5.53
Marek Padlewski    Poland
Marek Padlewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 14.03   21.31   14.03 18.96 28.22 25.41 19.55
First round 34 18.22   18.81   DNF 18.34 18.22 18.33 19.75
2x2x2 Cube Combined First round 44 8.06     9.61 8.06
4x4x4 Cube Combined First round 35 1:35.74     1:35.74 1:52.90
5x5x5 Cube Combined First round 35 3:39.71     3:39.71 4:15.06
3x3x3 One-Handed Second round 21 29.34   37.96   37.94 43.47 29.34 37.38 38.55
Combined First round 26 29.56   36.22   29.56 36.46 31.40 40.80 47.66
Rubik's Clock Combined Final 4 10.91   13.87   14.50 10.91 12.69 14.41 DNF
Pyraminx Final 4 4.47   6.37   6.41 7.41 5.61 4.47 7.08
Second round 4 5.09   7.39   7.13 5.09 7.63 9.15 7.40
Combined First round 2 4.94   6.55   4.94 7.25 6.88 5.53 7.58
Square-1 Combined Final 7 26.11   42.34   26.11 49.72 1:01.58 45.16 32.15
Rubik's Magic Final 8 1.30   2.32   1.30 2.77 2.38 1.80 11.46
Second round 10 1.13   1.93   1.43 3.16 1.21 1.13 DNF
First round 3 1.18   1.52   1.18 1.28 1.22 3.06 2.05
Master Magic Final 5 2.86   3.54   3.86 3.50 3.40 3.72 2.86
Second round 9 3.88   5.04   6.41 3.88 4.90 5.28 4.94
First round 4 3.44   4.16   3.44 7.69 4.55 3.78 4.15
Marek Wójtowicz    Poland
Marek Wójtowicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 14.90   18.39   14.90 20.44 16.33 18.41 20.83
2x2x2 Cube Combined First round 32 5.71   7.21   9.93 5.71 6.03 6.90 8.69
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:02.61   1:08.80   1:06.94 1:10.55 1:10.90 1:02.61 1:08.91
5x5x5 Cube Combined First round 10 1:54.00   1:57.21   1:56.59 2:29.59 1:58.28 1:56.75 1:54.00
6x6x6 Cube Combined First round 9 3:50.58   4:28.84   3:50.58 3:53.22 5:42.71
7x7x7 Cube Combined First round 15 DNF     DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 32.11   39.85   32.11 41.30 43.33 34.91 1:29.96
Rubik's Clock Combined Final 11 30.33     30.33 DNF
Megaminx Combined First round 22 4:02.84     4:02.84 DNS
Pyraminx Combined First round 24 15.47     15.47 24.36
Mateusz Lepieszka    Poland
Mateusz Lepieszka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 16.31   22.22   24.91 23.55 23.68 16.31 19.44
2x2x2 Cube Combined First round 53 10.53     10.53 13.25
4x4x4 Cube Combined First round 49 2:37.05     3:01.15 2:37.05
Mateusz Stepek    Poland
Mateusz Stepek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 17.72   21.48   19.34 24.53 20.56 17.72 31.53
2x2x2 Cube Second round 22 3.38   6.32   12.15 6.28 7.72 4.96 3.38
Combined First round 23 5.58   6.35   6.72 5.58 6.61 5.71 7.08
4x4x4 Cube Combined First round 36 1:39.28     1:41.30 1:39.28
5x5x5 Cube Combined First round 27 2:51.86     3:10.09 2:51.86
Michał Bogdan    Poland
Michał Bogdan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 12.65   15.68   14.97 16.53 16.00 12.65 16.08
First round 31 14.06   17.20   14.56 21.61 14.06 16.31 20.72
2x2x2 Cube Second round 27 2.90   7.69   7.78 10.80 7.27 2.90 8.03
Combined First round 33 3.93   7.34   8.69 6.69 3.93 7.81 7.52
4x4x4 Cube Combined First round 41 1:49.18     2:23.46 1:49.18
5x5x5 Cube Combined First round 34 3:34.36     3:38.47 3:34.36
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:04.66   DNF   2:48.22 DNF 2:04.66
Second round 5 3:41.22   DNF   DNF DNF 3:41.22
First round 5 2:52.86   DNF   DNF DNF 2:52.86
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Second round 18 26.88   30.09   27.84 37.21 30.38 26.88 32.05
Combined First round 17 22.66   28.88   32.75 29.80 25.41 22.66 31.43
3x3x3 Multi-Blind Final 5 4/5 39:41     4/5 39:41 DNF 4/5 43:14
Rubik's Magic Final 5 1.47   1.96   1.52 1.47 2.86 1.80 2.55
Second round 12 1.59   2.04   2.13 1.59 2.31 2.02 1.97
First round 10 1.65   1.86   2.02 2.15 1.77 1.78 1.65
Michał Dębski    Poland
Michał Dębski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 21.78   29.07   30.59 21.78 29.50 27.11 30.75
Michał Halczuk    Poland
Michał Halczuk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.11   11.41   14.88 10.80 10.83 10.11 12.59
Second round 5 10.18   11.54   11.68 10.18 10.63 13.44 12.31
First round 5 11.08   11.95   12.34 11.22 13.00 12.28 11.08
2x2x2 Cube Final 9 3.30   5.43   4.84 9.50 7.58 3.30 3.88
Second round 4 2.71   3.82   4.21 3.81 3.97 3.68 2.71
Combined First round 7 3.38   4.83   3.68 6.33 5.18 5.63 3.38
4x4x4 Cube Final 1 38.36   45.46   44.75 46.81 47.69 38.36 44.83
Second round 1 42.31   45.55   42.40 43.97 50.47 50.28 42.31
Combined First round 2 46.69   47.98   48.86 47.33 47.75 46.69 DNF
5x5x5 Cube Final 1 1:10.13   1:11.87   1:13.47 1:10.88 1:10.13 1:11.27 1:15.13
Combined First round 1 1:02.15   1:11.18   1:16.28 1:15.43 1:09.53 1:08.59 1:02.15
6x6x6 Cube Final 1 2:13.16   2:20.34   2:14.58 2:33.28 2:13.16
Combined First round 1 2:13.62   2:15.30   2:14.33 2:13.62 2:17.94
7x7x7 Cube Final 1 3:20.11   3:36.31   3:20.11 3:59.52 3:29.30
Combined First round 1 3:06.50   ER 3:27.76   3:43.97 3:32.81 3:06.50
3x3x3 One-Handed Final 7 20.25   23.08   22.15 26.52 22.06 20.25 25.03
Second round 6 22.69   23.75   25.02 23.43 23.59 24.22 22.69
Combined First round 12 19.66   25.57   28.44 27.90 19.66 29.86 20.38
Rubik's Clock Combined Final 5 13.18   13.95   16.88 13.44 13.62 14.78 13.18
Megaminx Final 5 1:35.69   1:40.62   1:35.69 1:39.21 1:40.81 2:00.38 1:41.83
Combined First round 5 1:20.28   1:40.33   1:23.58 1:20.28 1:54.75 2:05.46 1:42.66
Square-1 Combined Final 2 12.61   21.10   21.36 19.33 12.61 22.61 25.31
Rubik's Magic Final 10 0.97   2.76   1.21 0.97 4.13 DNF 2.94
Second round 1 0.88   0.92   0.94 0.88 1.02 0.90 0.91
First round 9 0.88   1.80   3.36 1.53 0.88 0.90 2.97
Master Magic Final 8 2.94   4.28   3.88 4.75 2.94 4.22 17.00
Second round 8 3.11   4.33   4.53 4.50 3.97 6.36 3.11
First round 7 3.43   4.48   5.93 3.80 3.43 6.80 3.72
Michał Tomański    Poland
Michał Tomański
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 13.55   16.48   17.41 15.34 16.69 13.55 17.55
First round 9 12.34   12.60   13.97 12.47 12.66 12.66 12.34
2x2x2 Cube Combined First round 52 9.88     9.88 12.08
4x4x4 Cube Combined First round 27 1:15.13     1:15.13 1:37.19
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 37.93     37.93 40.96
Megaminx Final 3 1:06.97   1:16.13   1:16.61 1:23.08 1:11.19 1:06.97 1:20.59
Combined First round 4 1:14.41   1:24.09   1:22.55 1:34.50 1:28.94 1:20.78 1:14.41
Norbert Oryga    Poland
Norbert Oryga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 13.69   15.73   15.91 13.69 16.61 25.08 14.66
First round 20 12.71   14.99   16.28 16.08 15.43 12.71 13.47
2x2x2 Cube Second round 12 4.36   4.85   5.61 5.05 4.43 5.08 4.36
Combined First round 24 5.59   6.50   5.59 6.84 6.33 6.34 10.50
4x4x4 Cube Second round 17 1:01.08   1:10.57   1:01.08 1:30.69 1:09.80 1:16.58 1:05.33
Combined First round 21 1:06.13   1:16.70   1:14.72 1:06.13 1:27.66 1:25.05 1:10.33
5x5x5 Cube Combined First round 25 2:26.78     2:29.40 2:26.78
3x3x3 One-Handed Second round 22 32.96   40.45   36.59 44.88 43.12 41.65 32.96
Combined First round 22 28.09   34.63   28.09 29.06 49.58 32.21 42.63
Pyraminx Combined First round 17 11.52     17.94 11.52
Patryk Janczewski    Poland
Patryk Janczewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 33.06   39.09   DNF 35.88 38.44 33.06 42.94
Patryk Mądry    Poland
Patryk Mądry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 19.30   23.00   21.58 24.83 19.30 22.59 25.80
2x2x2 Cube Combined First round 48 8.75     12.77 8.75
4x4x4 Cube Combined First round 46 2:07.80     2:07.80 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 41 55.53     55.53 1:28.47
Pyraminx Combined First round 29 18.08     18.08 59.36
Rubik's Magic First round 24 2.88   3.47   4.18 3.91 2.88 3.50 3.00
Paweł Szmalc    Poland
Paweł Szmalc
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 24.28   27.10   24.28 27.08 25.19 29.03 31.90
2x2x2 Cube Second round 28 6.43   7.76   6.50 8.21 6.43 8.58 12.13
Combined First round 31 4.77   7.12   9.30 7.13 4.77 4.94 13.11
4x4x4 Cube Combined First round 37 1:39.50     1:39.50 1:42.55
5x5x5 Cube Combined First round 28 2:52.94     3:22.50 2:52.94
6x6x6 Cube Combined First round 16 6:19.52     6:19.52
7x7x7 Cube Combined First round 14 9:34.25     9:34.25
Rubik's Magic First round 21 2.48   2.93   2.48 2.55 2.72 3.53 3.93
Master Magic First round 18 6.31   12.39   20.78 9.02 25.63 6.31 7.38
Piotr Drożdżał    Poland
Piotr Drożdżał
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 34.38   44.59   41.90 34.38 52.68 50.59 41.28
Piotr Michał Padlewski    Poland
Piotr Michał Padlewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.71   13.73   13.28 12.71 14.94 16.63 12.97
Second round 12 12.50   13.70   14.38 13.55 12.50 16.96 13.18
First round 11 10.36   13.57   12.96 16.88 13.28 10.36 14.46
2x2x2 Cube Second round 21 5.71   6.01   7.15 6.40 5.71 5.81 5.83
Combined First round 25 5.88   6.55   6.27 6.00 5.88 7.38 8.50
4x4x4 Cube Second round 23 1:03.19   1:27.02   1:03.19 1:29.11 1:26.02 1:31.18 1:25.92
Combined First round 22 1:04.09   1:23.18   1:04.09 1:06.06 2:01.46 1:16.55 1:46.93
5x5x5 Cube Combined First round 20 2:19.47     2:27.52 2:19.47
3x3x3 Blindfolded First round 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 4 41     41
3x3x3 One-Handed Final 5 18.03   21.01   24.03 21.18 18.03 21.94 19.90
Second round 3 17.11   18.72   19.25 18.96 17.11 17.94 22.19
Combined First round 19 18.83   30.87   22.00 18.83 21.71 48.91 DNS
3x3x3 With Feet Final 3 2:12.11   3:29.53   5:55.46 2:12.11 2:21.03
Rubik's Clock Combined Final 2 10.91   12.32   12.55 13.47 10.94 10.91 DNF
Pyraminx Final 2 4.77   5.81   11.88 6.15 4.77 5.19 6.09
Second round 6 6.13   8.05   7.03 9.00 8.11 10.08 6.13
Combined First round 3 6.09   6.88   6.11 6.77 7.77 8.84 6.09
Square-1 Combined Final 1 14.86   15.81   16.09 16.71 15.72 15.61 14.86
Rubik's Magic Final 2 1.06   1.32   1.55 1.22 2.27 1.06 1.18
Second round 14 1.18   2.14   2.55 1.18 1.40 3.33 2.46
First round 11 1.25   1.94   2.41 2.05 2.61 1.25 1.36
Master Magic Final 1 2.58   2.84   3.94 3.08 2.58 2.63 2.81
Second round 2 2.71   2.88   3.21 2.71 2.72 3.02 2.91
First round 2 2.66   3.31   5.55 4.22 2.72 2.66 3.00
Piotr Pojda    Poland
Piotr Pojda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 16.93   20.97   21.93 19.46 16.93 21.66 21.78
2x2x2 Cube Combined First round 41 6.41   9.54   9.08 6.41 8.44 11.09 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 43 1:58.34     1:58.34 2:30.63
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 31.40   41.65   43.41 31.40 39.50 42.05 44.69
Piotr Swobodziński    Poland
Piotr Swobodziński
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 34.69   37.54   37.05 34.69 36.86 39.28 38.71
2x2x2 Cube Combined First round 51 9.75     11.88 9.75
4x4x4 Cube Combined First round 50 4:21.81     4:21.81 DNS
Pyraminx Combined First round 33 21.59     21.59 23.25
Piotrek Misiorek    Poland
Piotrek Misiorek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 48.47   54.08   55.25 51.97 55.03 48.47 1:06.88
Przemysław Kaleta    Poland
Przemysław Kaleta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 9.19   12.57   12.83 12.69 9.19 12.19 13.11
Second round 2 9.91   10.33   10.68 10.83 10.34 9.91 9.97
First round 3 10.21   11.30   11.34 11.15 11.41 17.28 10.21
2x2x2 Cube Final 11 4.25   5.75   4.25 6.50 6.41 5.52 5.31
Second round 9 3.88   4.59   3.88 4.40 6.00 4.03 5.34
Combined First round 11 3.40   5.18   4.93 6.18 4.43 3.40 6.40
4x4x4 Cube Final 3 43.83   47.43   46.43 48.08 43.83 47.78 52.02
Second round 3 43.72   47.20   43.72 50.84 44.91 45.86 DNF
Combined First round 1 40.00   46.54   52.11 44.65 47.02 47.96 40.00
5x5x5 Cube Final 4 1:26.16   1:33.99   1:31.61 1:40.81 1:26.16 1:29.55 2:10.44
Combined First round 4 1:24.86   1:35.96   1:32.56 1:24.86 1:40.16 1:49.38 1:35.15
6x6x6 Cube Final 4 3:09.88   3:20.45   3:35.31 3:16.16 3:09.88
Combined First round 5 3:18.44   3:30.14   3:18.44 3:36.31 3:35.66
7x7x7 Cube Final 4 5:19.41   5:35.92   5:19.41 5:21.00 6:07.34
Combined First round 5 5:02.05   5:35.95   6:01.93 5:43.88 5:02.05
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 14.77   16.81   16.50 DNF 15.78 18.15 14.77
Second round 1 13.21   15.55   17.13 13.81 13.21 18.93 15.71
Combined First round 1 14.19   15.87   19.13 14.19 16.18 16.66 14.78
3x3x3 With Feet Final 2 1:20.43   1:26.59   1:26.28 1:33.06 1:20.43
Square-1 Combined Final 11 58.43     58.43 1:00.44
Przemysław Kleniewski    Poland
Przemysław Kleniewski
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:13.34     1:31.00 1:13.34
5x5x5 Cube Combined First round 14 2:02.91   2:14.06   2:02.91 2:11.59 2:17.37 2:34.22 2:13.21
6x6x6 Cube Combined First round 6 4:04.33   4:14.54   4:04.33 4:19.99 4:19.30
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 30.19   35.83   30.19 35.33 35.31 36.86 51.13
Rafał Pogorzelski    Poland
Rafał Pogorzelski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 33.15   36.85   33.43 40.43 1:21.58 36.68 33.15
Rafał Studnicki    Poland
Rafał Studnicki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 17.38   20.15   17.38 18.93 20.90 22.68 20.61
4x4x4 Cube Combined First round 38 1:41.06     1:41.06 1:49.91
Rubik's Clock Combined Final 1 8.71   10.28   10.93 8.71 9.71 12.41 10.21
Sebastian Słowek    Poland
Sebastian Słowek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 1:00.25   1:10.24   1:00.25 1:07.93 1:23.05 1:13.97 1:08.81
Sergiusz Jakubczak    Poland
Sergiusz Jakubczak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 18.09   21.55   20.92 22.43 21.31 23.38 18.09
2x2x2 Cube Second round 25 3.93   6.98   6.28 10.19 3.93 8.21 6.46
Combined First round 26 5.44   6.58   7.77 5.55 5.44 6.43 10.80
4x4x4 Cube Combined First round 38 1:41.06     1:41.06 1:44.72
3x3x3 One-Handed Second round 23 29.78   DNF   29.78 DNF 35.13 DNF 33.31
Combined First round 23 26.31   35.04   26.31 42.33 34.53 33.96 36.63
Megaminx Combined First round 17 3:08.16     3:08.16 DNF
Pyraminx Combined First round 14 11.15     12.77 11.15
Stefan Łapicki    Poland
Stefan Łapicki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.13   14.78   15.09 14.58 17.68 14.13 14.66
First round 28 13.31   16.58   14.77 30.38 17.52 17.46 13.31
2x2x2 Cube Second round 17 4.33   5.59   7.52 7.11 4.63 5.02 4.33
Combined First round 17 4.81   5.66   5.05 DNF 4.81 6.97 4.96
4x4x4 Cube Second round 20 1:01.88   1:15.48   1:17.94 1:23.12 1:01.88 1:13.09 1:15.40
Combined First round 23 1:11.50     1:11.50 1:11.68
5x5x5 Cube Combined First round 19 2:17.58     2:17.58 2:21.53
3x3x3 One-Handed Second round 17 27.33   30.03   34.75 33.78 27.66 27.33 28.66
Combined First round 15 20.47   28.06   29.21 30.30 20.47 24.66 37.03
Rubik's Clock Combined Final 6 17.44   19.25   DNF 19.41 18.08 17.44 20.25
Megaminx Combined First round 11 2:29.63   2:51.29   3:03.44 2:29.63 2:48.18 2:42.25 DNS
Tomasz Sienkiewicz    Poland
Tomasz Sienkiewicz
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Combined First round 47 8.43     25.47 8.43
Pyraminx Combined First round 18 11.96     16.30 11.96
Tomasz Żołnowski    Poland
Tomasz Żołnowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.27   10.70   11.71 9.27 11.83 10.09 10.30
Second round 3 8.38   10.40   10.11 10.28 12.11 8.38 10.81
First round 4 11.15   11.73   11.77 11.84 11.59 11.15 13.53
2x2x2 Cube Combined First round 28 5.05   6.73   7.55 13.77 5.31 5.05 7.34
4x4x4 Cube Second round 12 1:01.30   1:05.10   1:01.83 1:05.38 1:01.30 1:08.08 DNF
Combined First round 14 55.75   1:05.21   1:19.81 1:07.16 1:06.56 55.75 1:01.90
3x3x3 Blindfolded Second round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 10 7:07.08   DNF   DNF 7:07.08 DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 2 39     39
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 26.78   29.54   29.77 26.78 33.11 27.97 30.88
Wojciech Szatanowski    Poland
Wojciech Szatanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.30   12.55   14.91 13.16 10.30 11.34 13.15
Second round 8 12.03   13.15   13.16 12.83 13.46 14.09 12.03
First round 12 12.18   13.67   14.38 13.27 12.18 14.77 13.36
2x2x2 Cube Final 7 3.21   4.75   6.18 4.27 6.28 3.81 3.21
Second round 5 2.44   3.97   3.86 4.19 4.43 3.86 2.44
Combined First round 2 3.30   3.79   4.27 3.65 3.44 3.30 6.27
4x4x4 Cube Final 10 53.18   1:03.15   1:00.58 1:04.50 53.18 1:04.36 1:14.44
Second round 10 54.96   1:00.59   54.96 1:04.66 1:04.43 57.97 59.38
Combined First round 15 55.65   1:06.33   1:09.71 1:09.43 55.65 1:11.81 59.86
5x5x5 Cube Combined First round 12 2:01.63   2:05.32   2:01.63 2:03.43 2:04.13 2:08.41 2:26.53
6x6x6 Cube Combined First round 7 4:13.63   4:16.60   4:18.35 4:17.81 4:13.63
7x7x7 Cube Combined First round 12 7:19.30     7:19.30
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:54.34   DNF   DNF DNF 1:54.34
Second round 4 1:55.63   DNF   1:55.63 DNF DNF
First round 3 1:46.93   DNF   DNF 1:58.15 1:46.93
3x3x3 Fewest Moves Final 7 47     47
3x3x3 One-Handed Final 6 16.03   21.70   20.36 16.03 22.84 21.90 24.71
Second round 9 23.03   24.57   26.80 24.66 23.03 24.21 24.83
Combined First round 4 18.93   20.64   20.40 20.46 21.06 18.93 25.25
3x3x3 With Feet Final 4 2:18.28   2:42.53   3:10.40 2:38.91 2:18.28
Rubik's Clock Combined Final 8 13.40   DNF   16.84 13.81 DNF 13.40 DNF
Megaminx Combined First round 16 3:04.94     3:04.94 3:46.46
Pyraminx Second round 9 4.44   8.41   7.43 4.44 9.72 10.21 8.09
Combined First round 6 6.22   7.97   7.68 38.18 8.68 6.22 7.56
Square-1 Combined Final 8 39.88   44.93   39.88 47.21 40.90 46.69 1:20.08
Rubik's Magic Final 6 1.44   1.99   1.91 2.80 2.00 1.44 2.05
Second round 15 1.44   2.14   1.44 1.77 1.44 DNF 3.22
First round 17 1.38   2.54   2.13 1.38 DNF 2.77 2.72
Master Magic Final 4 2.90   3.46   3.38 2.90 3.38 3.61 3.69
Second round 3 2.77   3.22   3.03 3.41 2.77 1:51.41 3.22
First round 6 3.06   4.46   5.31 3.93 4.15 43.90 3.06
Wojciech Włodarczyk    Poland
Wojciech Włodarczyk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 23.44   26.74   23.75 23.44 DNF 28.52 27.94
2x2x2 Cube Combined First round 40 7.91   9.49   13.81 7.91 8.25 11.71 8.50
Rubik's Magic Second round 7 1.34   1.66   2.84 1.56 1.94 1.47 1.34
First round 8 1.02   1.60   1.02 1.38 1.61 1.80 2.15
Master Magic Second round 5 3.63   4.07   3.63 4.93 3.78 4.58 3.86
First round 5 3.77   4.16   3.77 4.00 4.11 4.38 5.81