Rubik's World Championship 2005

Date City WCA LInk
2005-11-5~6  USA, Lake Buena Vista, Florida World Championship 2005

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Jean Pons 15.10  Edouard Chambon 16.00  Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 16.07
 2x2x2 Cube  Masayuki Akimoto (秋元正行) 8.32  Joël van Noort 9.55  Leyan Lo 10.31
 4x4x4 Cube  Yuki Hayashi (林祐樹) 1:04.63  Lars Vandenbergh 1:06.85  Chris Hardwick 1:08.29
 5x5x5 Cube  Frank Morris 2:15.64  Lars Vandenbergh 2:27.92  Ron van Bruchem 2:28.56
 3x3x3 Blindfolded  Leyan Lo 1:46.47  Tyson Mao (毛台勝) 1:54.33  Jean Pons 2:05.36
 3x3x3 Fewest Moves  Lars Petrus 38  Per Kristen Fredlund 39  Alexander Ooms 48
 3x3x3 One-Handed  Ryan Patricio 28.05  Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 35.23  Chris Hardwick 35.42
 3x3x3 With Feet  Oliver Wolff 1:54.97  Lee Jun-Kyo 2:12.81  Chris Szlatenyi 2:13.55
 Rubik's Clock  Stefan Pochmann 10.03  Alexander Ooms 13.98  Ernesto Fernández Regueira 14.29
 Megaminx  Stefan Pochmann 1:44.69  Grant Tregay 2:15.16  David Barr 3:22.05
 Square-1  Lars Vandenbergh 34.84  Richard Patterson 44.28  Joël van Noort 1:04.32
       Rubik's Magic  Alexander Ooms 1.46  Stefan Pochmann 1.77  Bob Burton 2.05
       Master Magic  Stefan Pochmann 2.79  Bob Burton 3.00  Alexander Ooms 3.22
  Rubik's Cube   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jean Pons 12.51      France 14.83 12.51 13.94
2 Ryan Patricio 13.24   NAR    USA 17.52 13.24 21.77
3 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 13.40      Japan 15.64 14.19 13.40
4 Quinn Lewis 14.60      USA 25.47 17.68 14.60
5 Ron van Bruchem 14.99      Netherlands 18.09 18.33 14.99
6 Andy Camann 15.03      USA 15.03 20.43 17.58
7 Yuki Hayashi (林祐樹) 15.34      Japan 15.34 16.62 18.30
8 Doug Reed 15.52      USA 17.99 18.90 15.52
9 Tyson Mao (毛台勝) 15.78      USA 17.98 18.54 15.78
10 Michel Bechtatou 15.99      Germany 16.42 15.99 18.93
11 Joël van Noort 16.12      Netherlands 16.62 17.40 16.12
12 Lars Vandenbergh 16.31      Belgium 16.31 17.19 25.17
13 Edouard Chambon 16.36      France 16.76 16.36 18.74
14 Matt Walter 16.39   NR    Canada 18.10 16.39 19.59
15 Frank Morris 16.70      USA 18.66 16.70 16.89
16 Ernesto Fernández Regueira 16.90   NR    Spain 16.90 28.38 19.36
17 Leyan Lo 16.91      USA 18.67 16.91 18.03
18 Chris Hardwick 17.04      USA 20.26 18.68 17.04
19 Masayuki Akimoto (秋元正行) 17.09      Japan DNF 17.09 18.07
20 Jon Morris 17.17      USA 18.01 19.45 17.17
21 Ian Winokur 17.36      USA 17.36 21.96 23.75
22 Takahito Domon (土門崇人) 17.37      Japan 18.07 17.37 20.29
23 Dan Harris 17.63      United Kingdom 24.11 17.63 19.09
24 Richard Patterson 17.87      USA DNF 21.00 17.87
25 Stefan Pochmann 18.62      Germany 18.62 21.37 21.66
26 Brent Morgan 18.64      USA 19.46 22.79 18.64
27 Cory Loviglio 18.84      USA 23.00 18.84 DNF
28 Frédérick Badie 18.90      France 18.90 19.84 36.53
29 Lee Jun-Kyo 19.24   NR    Korea 19.24 22.15 25.25
30 Joe Spadafora 19.35      USA 19.35 26.08 19.40
31 Daniel Hermansson 19.50      Sweden 32.74 19.50 26.17
32 David Barr 19.78      USA 35.63 24.42 19.78
33 Duane Call 19.82      USA 19.82 25.69 21.54
34 Bill Tuscher 20.04      USA 20.13 20.04 21.18
35 Chris Hunt 20.21      USA 20.21 21.52 23.76
36 Kyle Allaire 20.34      USA 27.13 27.09 20.34
37 Jason Thong 20.37      Canada 20.52 23.09 20.37
38 James Stuber 20.40      USA 20.40 20.89 23.13
38 Yin Jia Qiu 20.40   NR    China 24.90 22.04 20.40
40 Warren Liao 20.41      Taiwan 22.03 24.60 20.41
41 Lars Petrus 20.65      Sweden 32.25 22.59 20.65
42 Dan Knights 20.97      USA 28.40 20.97 21.04
43 Gilles van den Peereboom 21.20      Belgium 21.20 22.44 25.98
44 Nathaniel Christian 21.37      USA 21.37 35.14 21.44
45 Jason Baum 21.46      USA 21.46 22.07 26.44
46 Frank Chang 22.21      USA 25.28 22.21 24.35
47 Chris Szlatenyi 22.53      USA 22.53 DNF 27.65
48 Mike Bennett 22.60      USA 30.34 22.60 26.33
49 Jack Foster 23.15      USA 31.44 35.81 23.15
50 Doug Li 23.24      USA 35.31 27.39 23.24
51 Steve Rybecky 23.46      USA 23.46 DNF 25.25
52 Vincent Le 23.71      USA 33.57 23.71 26.66
53 Chris Parlette 23.81      USA 23.81 34.62 32.95
54 Joe Allen 23.82      USA 23.82 26.91 24.84
55 Sapan Upadhyay 24.45      USA 28.68 24.45 25.35
56 Ton Dennenbroek 24.46      Netherlands DNF DNF 24.46
57 Sunil Pedapudi 24.59      USA 31.89 30.75 24.59
58 Patrick Bellenbaum 24.81      Germany 24.81 28.12 28.64
59 Jason Kovacic 24.89      USA 32.26 24.89 29.57
60 Dave Campbell 25.20      Canada 25.20 26.03 26.01
61 Wynne Chyou 25.34      USA 26.23 30.47 25.34
62 Howard Minor 25.62      USA 25.62 DNF 37.32
63 Bob Burton 25.71      USA 26.84 26.78 25.71
64 Michiel van der Blonk 25.75      Netherlands 29.77 25.75 40.31
65 Casey Tharpe 25.78      USA 25.78 28.33 26.89
66 Kamran Jehle 26.16      USA 34.63 26.16 27.00
67 Peter Babcock 26.20      USA 28.03 32.89 26.20
68 Michael Grimsley 26.27      USA 31.25 36.43 26.27
69 Josh Silverman 26.35      USA DNS 26.72 26.35
70 David Erani 26.87      USA 26.87 28.81 29.24
71 Keith Sauer 26.94      USA 26.94 29.70 35.19
72 Alexander Ooms 26.99      Netherlands 26.99 36.50 27.46
73 Corey Duford 27.05      Canada 31.51 33.11 27.05
74 Jake Rueth 27.12      USA 27.12 32.45 30.71
75 Peter Jansen 27.59      Netherlands 28.44 30.93 27.59
76 Jasmine Lee 27.96   OcR    Australia 38.68 30.09 27.96
77 Jeff Goetz 27.97      USA 27.97 36.92 28.65
78 Per Kristen Fredlund 28.38      Norway 29.78 53.03 28.38
79 Peter Greenwood 28.51      USA 31.57 29.81 28.51
80 Grant Tregay 28.71      USA 28.78 28.71 32.86
81 Eric Johanson 28.86      USA 35.65 28.86 32.44
82 Christopher Brownlee 29.07      USA 30.93 29.07 30.15
83 Luke Whitestone 29.35      USA 30.18 29.35 DNF
84 Clancy Cochran 29.60      USA 35.12 31.71 29.60
85 Heidi Schatz 29.65      USA 32.06 31.42 29.65
86 Dror Vomberg 29.68   NR    Israel DNF 38.01 29.68
87 Arjan Bosse 30.35      Netherlands 30.35 55.48 31.33
88 Adam Zamora 30.36      USA 59.62 49.45 30.36
89 Shelley Chang 30.59      USA 37.09 31.49 30.59
90 Stefan Kodrnja 30.93      Sweden 34.78 30.93 36.25
91 Patrick Lam 31.88      Canada 35.31 31.88 32.34
92 Geir Ugelstad 31.93      Norway 37.12 31.93 58.32
93 Nathan Christie 32.01      USA 38.73 34.32 32.01
94 Christy Morris 32.02      USA 41.90 46.01 32.02
95 Craig Bouchard 32.90      Canada 37.28 45.75 32.90
96 Jeremy Dixon 32.98      USA 32.98 44.39 35.62
97 Oliver Wolff 33.19      Germany 33.69 33.19 42.44
98 Justin Brunet 33.20      USA DNS 33.20 37.59
99 David Aguila 33.44      USA 34.07 36.33 33.44
100 Scott Bedard 34.13      USA 34.13 45.53 51.67
101 Jaap Scherphuis 34.90      Netherlands 34.90 43.38 36.97
102 Parth Upadhyay 35.63      USA 44.75 35.63 39.24
103 Jason Maiolo 36.09      USA 36.09 39.94 36.24
104 Jonathan Mun 36.12      USA 43.80 36.12 55.65
105 John Chase 36.75      USA 40.37 49.31 36.75
106 Krista Sullivan 37.06      USA 37.85 37.06 40.36
107 Chris Pelley 37.64      USA 37.64 37.68 44.06
108 Nate McKervey 38.52      USA 43.46 38.52 54.06
109 Michael Travis 38.79      USA 49.39 38.79 54.85
110 Rune Wesström 39.12      Sweden 39.12 57.60 46.68
111 Taroh Yamagishi (山岸太郎) 39.62      Japan 39.62 52.54 45.11
112 Joel Deuterman 42.07      USA 42.78 DNF 42.07
113 Chris Licciardi 42.19      USA 42.19 DNF 50.17
114 Jonathan Ruel 43.11      USA 47.46 43.11 44.88
115 Marcus Hermansson 43.57      Sweden 44.13 43.57 1:04.54
116 Anders Larsson 43.95      Sweden 49.91 56.63 43.95
117 Ned Williamson 44.62      USA 49.59 44.62 1:01.42
118 Ben Picolo 52.08      USA DNF 52.08 1:03.61
119 Daniel Johnsen 52.28      USA DNF 53.94 52.28
120 Sara Gillmore 52.53      USA 1:05.50 52.53 57.65
121 Jennifer Leatherby 55.82      USA 1:13.76 1:09.19 55.82
122 Billy Hall 56.77      USA 1:07.81 56.77 59.10
123 Shirley Abamonte 57.65      USA 1:00.64 57.65 59.28
124 Becky McKenna 58.22      USA 1:11.56 1:18.14 58.22
125 Lauren Hanrahan 1:00.30      USA 1:37.44 1:00.30 1:26.42
126 Paul Christensen 1:03.66      USA 1:25.81 1:03.66 1:23.42
127 Nathan Piper 1:04.69      USA 1:15.51 1:13.53 1:04.69
128 Rafael Algarin 1:05.39      USA 1:24.93 1:05.39 1:45.93
129 Bradley Goetz 1:05.92      USA 1:05.92 1:41.97 1:15.21
130 Alex Poling 1:07.81      USA 1:07.81 1:13.61 1:09.73
131 Mark White 1:09.46      USA 1:22.70 1:09.46 1:18.68
132 Betty Tregay 1:11.84      USA 1:24.88 1:21.24 1:11.84
133 Mary Parsons 1:18.28      USA 1:28.60 1:18.28 1:26.84
134 Rebecca VanVliet 1:20.10      USA 1:23.22 1:20.10 1:48.54
135 Amanda Peterson 1:20.12      USA 1:31.33 1:20.12 2:04.34
136 Nicole Morgante 1:21.34      USA 1:29.88 1:21.34 1:42.77
137 Rich Piper 1:24.17      USA DNF 1:24.17 1:27.29
138 Natalie Baum 1:27.26      USA 1:34.91 1:27.26 1:49.75
139 Andrew Piper 1:41.55      USA 1:44.70 1:41.55 1:48.40
140 Joe Sequino 2:02.38      USA DNS 2:02.38 2:59.26
141 Daniel Piper 2:36.31      USA 4:32.32 2:36.31 2:53.38
142 Mitra Licciardi DNF      USA DNF DNF DNF
142 Amanda Mayo DNF      USA DNF DNF DNF
142 Bryan Mytko DNF      USA DNF DNF DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 12.14   14.71    Japan 12.14 14.19 16.47 20.03 13.48
2 Matt Walter 13.98   NR 15.54   NR  Canada 13.98 14.91 15.49 17.68 16.21
3 Yuki Hayashi (林祐樹) 14.55   15.83    Japan 16.56 14.55 15.94 15.22 16.33
4 Edouard Chambon 14.90   15.91    France 15.67 15.24 16.83 14.90 18.72
5 Brent Morgan 15.04   16.29    USA 18.73 15.04 16.56 15.13 17.18
6 Leyan Lo 13.77   16.72    USA 18.12 18.16 15.34 13.77 16.70
7 Jean Pons 15.02   16.87    France 15.02 21.67 19.44 15.80 15.38
8 Tyson Mao (毛台勝) 15.62   16.91    USA 18.02 15.62 17.89 16.21 16.63
9 Chris Hardwick 12.87   NAR 17.09    USA 17.08 19.45 12.87 16.29 17.91
10 Jon Morris 13.90   17.13    USA 13.90 26.89 20.03 14.59 16.76
11 Ryan Patricio 15.27   17.22    USA 29.95 15.27 17.98 16.96 16.71
12 Andy Camann 15.21   17.59    USA 18.94 17.08 21.20 16.74 15.21
13 Lars Vandenbergh 16.13   17.79    Belgium 17.68 16.13 17.01 20.17 18.69
14 Joël van Noort 15.09   17.80    Netherlands 17.75 18.81 19.04 15.09 16.84
15 Ron van Bruchem 14.41   17.90    Netherlands 18.65 19.46 23.17 15.59 14.41
16 Michel Bechtatou 14.88   NR 17.95    Germany 23.87 19.47 16.37 14.88 18.00
17 Dan Harris 16.47   18.20   NR  United Kingdom 16.47 20.87 16.93 19.28 18.38
18 Stefan Pochmann 15.27   18.63    Germany 20.07 15.27 18.30 32.34 17.51
19 Takahito Domon (土門崇人) 14.48   19.26    Japan 14.48 20.17 19.78 19.73 18.28
20 Cory Loviglio 16.92   19.59    USA 16.92 20.37 24.10 19.93 18.46
21 Lee Jun-Kyo 18.07   NR 19.59   NR  Korea 18.49 19.35 22.74 20.92 18.07
22 Doug Reed 15.52   19.74    USA 15.52 18.52 21.04 20.68 20.03
23 Quinn Lewis 14.97   20.02    USA 14.97 19.46 27.20 16.47 24.13
24 Ian Winokur 16.94   20.20    USA 20.49 19.12 16.94 21.00 27.91
25 Frank Morris 19.18   20.31    USA 28.03 20.80 19.18 19.83 20.31
26 Joe Spadafora 18.97   20.65    USA 19.78 20.39 21.91 18.97 21.79
27 Masayuki Akimoto (秋元正行) 16.25   20.97    Japan 16.25 21.80 22.98 23.11 18.14
28 Bill Tuscher 19.16   21.40    USA 19.16 21.51 23.48 23.05 19.64
29 Chris Hunt 19.31   22.31    USA 27.27 22.15 20.17 19.31 24.61
30 Kyle Allaire 18.67   22.87    USA 23.69 18.67 22.04 22.88 25.09
31 Frédérick Badie 21.49   23.50    France 21.49 22.30 25.85 22.34 26.11
32 Richard Patterson 18.15   23.53    USA 1:05.61 23.15 18.15 23.53 23.91
33 David Barr 22.97   24.49    USA 25.44 25.10 24.02 22.97 24.34
34 Duane Call 20.11   25.20    USA 25.40 23.64 26.73 26.55 20.11
35 Ernesto Fernández Regueira 24.58   26.81   NR  Spain 24.58 27.32 24.59 28.52 31.01
36 Daniel Hermansson 24.52   31.76    Sweden 35.11 41.90 29.22 24.52 30.95
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jean Pons 13.00   15.10   ER  France 15.62 15.87 13.00 13.81 18.59
2 Edouard Chambon 14.04   16.00    France 14.90 17.21 15.89 18.03 14.04
3 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 14.60   16.07    Japan 14.60 18.58 16.30 15.65 16.26
4 Leyan Lo 14.04   16.36    USA 14.04 15.50 16.74 18.95 16.84
5 Jon Morris 14.77   16.60    USA 16.05 18.05 15.71 14.77 20.57
6 Yuki Hayashi (林祐樹) 15.43   16.68    Japan 18.71 15.43 17.03 16.15 16.87
7 Ryan Patricio 13.16   16.77    USA 13.92 18.75 20.11 13.16 17.64
8 Matt Walter 12.70   NAR 16.97    Canada 14.98 24.13 16.59 12.70 19.33
9 Tyson Mao (毛台勝) 12.89   17.22    USA 12.89 19.84 16.49 15.32 22.00
10 Chris Hardwick 14.62   17.42    USA 14.67 19.57 14.62 20.78 18.02
11 Andy Camann 14.66   17.60    USA 17.54 18.12 17.14 18.31 14.66
12 Brent Morgan 17.16   18.71    USA 18.21 19.55 21.58 17.16 18.37
  2x2x2 Cube   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 5.34      USA 5.34 10.06
2 Vincent Le 6.53      USA 6.53 19.45
3 Yuki Hayashi (林祐樹) 7.09      Japan 7.09 8.61
4 Masayuki Akimoto (秋元正行) 7.12      Japan 7.12 8.21
4 Jason Thong 7.12   NR    Canada 7.12 14.92
6 Josh Silverman 7.15      USA 7.15 17.59
7 Joël van Noort 8.21   NR    Netherlands 8.21 11.40
8 Frank Chang 8.38      USA 8.38 13.47
9 Kyle Allaire 8.41      USA 8.41 9.77
10 Jeff Goetz 8.82      USA 8.82 12.89
11 Duane Call 9.10      USA 9.10 13.03
12 Bob Burton 9.18      USA 9.18 30.75
13 Sapan Upadhyay 9.23      USA 13.46 9.23
14 Grant Tregay 9.51      USA 10.44 9.51
15 Takahito Domon (土門崇人) 9.62      Japan 9.62 DNS
16 Jason Kovacic 10.22      USA 11.80 10.22
17 Matt Walter 10.71      Canada 10.71 14.62
18 Dan Harris 11.01   NR    United Kingdom 11.01 28.77
19 David Erani 11.40      USA 15.11 11.40
20 Ben Picolo 11.71      USA 11.71 12.99
21 Ernesto Fernández Regueira 11.90   NR    Spain 11.90 18.07
22 Chris Hardwick 11.99      USA 25.93 11.99
23 Steve Rybecky 12.43      USA 14.84 12.43
24 Clancy Cochran 12.55      USA 12.55 15.11
25 Alexander Ooms 13.18      Netherlands 13.18 15.31
26 Ton Dennenbroek 13.29      Netherlands 13.29 18.43
27 Nathaniel Christian 13.64      USA 13.64 15.85
28 Lee Jun-Kyo 13.73   NR    Korea 16.49 13.73
29 Billy Hall 14.37      USA 44.57 14.37
30 Taroh Yamagishi (山岸太郎) 14.83      Japan 14.83 52.41
31 Adam Zamora 15.13      USA 45.44 15.13
32 Chris Pelley 15.18      USA 18.03 15.18
33 Peter Greenwood 15.68      USA 16.12 15.68
34 Oliver Wolff 17.34   NR    Germany 17.34 18.56
35 Arjan Bosse 17.48      Netherlands 17.48 29.35
36 Gilles van den Peereboom 21.67   NR    Belgium 21.67 23.87
37 Scott Bedard 21.92      USA 30.73 21.92
38 Jonathan Mun 23.10      USA 26.15 23.10
39 Mark Polinkovsky (Марк Полинковский) 23.30      USA 23.30 23.78
40 Nathan Piper 25.76      USA 35.04 25.76
41 Daniel Lo 26.55      USA 29.90 26.55
42 Jason Maiolo 27.37      USA 42.28 27.37
43 Craig Bouchard 28.55      Canada 28.55 34.32
44 Daniel Piper 30.05      USA 59.00 30.05
45 Jasmine Lee 34.16   OcR    Australia 34.16 37.18
46 Rich Piper 35.25      USA 35.87 35.25
47 Luke Whitestone 37.03      USA 37.03 DNF
48 Andrew Piper 42.84      USA 1:28.74 42.84
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Masayuki Akimoto (秋元正行) 7.26   8.32    Japan 10.60 7.26 7.71 8.63 8.61
2 Joël van Noort 8.15   NR 9.55   NR  Netherlands 9.41 10.03 8.15 9.21 10.21
3 Leyan Lo 8.03   10.31    USA 8.03 14.74 11.49 9.23 10.21
4 Yuki Hayashi (林祐樹) 7.18   10.63    Japan 9.47 7.18 9.56 33.52 12.86
5 Frank Chang 9.59   11.63    USA 13.08 10.52 13.09 9.59 11.28
6 Jason Thong 10.36   16.27   NR  Canada 29.70 16.31 17.08 15.41 10.36
7 Vincent Le 10.99   17.34    USA 19.96 22.43 16.87 15.18 10.99
  4x4x4 Cube   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yuki Hayashi (林祐樹) 54.13   WR    Japan 1:05.83 54.13
2 Chris Hardwick 1:02.83      USA 1:10.84 1:02.83
3 Frank Morris 1:06.53      USA 1:10.08 1:06.53
4 Masayuki Akimoto (秋元正行) 1:11.10      Japan 1:11.10 1:26.89
5 Jon Morris 1:12.50      USA 1:12.50 2:03.07
6 Lars Vandenbergh 1:13.97      Belgium 1:59.18 1:13.97
7 Frédérick Badie 1:16.21      France 1:16.21 DNF
8 Ron van Bruchem 1:17.57      Netherlands 1:17.57 1:23.30
9 Leyan Lo 1:20.31      USA 1:20.31 1:26.99
10 Jason Thong 1:21.35   NR    Canada 2:08.65 1:21.35
11 Doug Reed 1:21.74      USA 1:30.64 1:21.74
12 Stefan Pochmann 1:22.47      Germany 1:25.74 1:22.47
13 Ryan Patricio 1:24.51      USA 1:24.57 1:24.51
14 Quinn Lewis 1:32.38      USA 1:36.42 1:32.38
15 Richard Patterson 1:35.34      USA 2:01.69 1:35.34
16 Mike Bennett 1:36.53      USA 1:36.53 1:41.68
17 Kyle Allaire 1:37.92      USA 1:37.92 1:43.98
18 Dan Harris 1:38.29      United Kingdom 1:42.74 1:38.29
19 Matt Walter 1:38.47      Canada 1:38.47 1:38.74
20 Sapan Upadhyay 1:38.82      USA 2:27.63 1:38.82
21 David Erani 1:39.80      USA 1:39.80 2:00.56
22 Joël van Noort 1:41.43      Netherlands 1:41.43 2:00.18
23 Joe Allen 1:41.85      USA 1:41.85 1:42.81
24 Bill Tuscher 1:43.75      USA 1:46.94 1:43.75
25 Grant Tregay 1:44.76      USA 1:44.76 1:48.44
26 Yin Jia Qiu 1:45.69   NR    China 1:58.69 1:45.69
27 Takahito Domon (土門崇人) 1:46.74      Japan 2:48.61 1:46.74
28 Jason Kovacic 1:47.19      USA 1:47.19 1:58.95
29 Cory Loviglio 1:49.84      USA 1:49.84 1:54.18
30 Peter Jansen 1:50.87      Netherlands 1:50.87 DNF
31 Jason Baum 1:51.05      USA 2:06.36 1:51.05
32 Gilles van den Peereboom 1:56.67      Belgium 2:11.84 1:56.67
33 Duane Call 1:56.95      USA 2:00.75 1:56.95
34 Oliver Wolff 1:58.84      Germany 3:01.66 1:58.84
35 Per Kristen Fredlund 2:01.24      Norway DNF 2:01.24
36 Vincent Le 2:01.30      USA 2:12.74 2:01.30
37 Stefan Kodrnja 2:02.69      Sweden 2:02.69 2:12.44
38 Lee Jun-Kyo 2:03.10   NR    Korea DNF 2:03.10
39 Chris Parlette 2:10.50      USA 2:30.64 2:10.50
40 Peter Babcock 2:11.56      USA 2:23.44 2:11.56
40 Jeff Goetz 2:11.56      USA 3:29.44 2:11.56
42 David Barr 2:14.15      USA 2:14.15 2:16.52
43 Clancy Cochran 2:15.30      USA 3:00.16 2:15.30
44 Nathaniel Christian 2:16.01      USA 2:16.01 2:42.43
45 Keith Sauer 2:16.78      USA 2:26.37 2:16.78
46 Jake Rueth 2:19.87      USA 2:19.99 2:19.87
47 Ian Winokur 2:22.77      USA 2:25.57 2:22.77
48 Adam Zamora 2:23.66      USA 2:23.66 2:26.65
49 Brent Morgan 2:26.93      USA 3:25.15 2:26.93
50 Ton Dennenbroek 2:27.73      Netherlands 2:27.73 DNF
51 Heidi Schatz 2:28.18      USA 2:28.18 DNF
52 Alexander Ooms 2:28.36      Netherlands DNF 2:28.36
53 Bob Burton 2:30.09      USA 2:30.09 2:34.41
54 Dave Campbell 2:32.30      Canada 2:32.30 2:46.97
55 Steve Rybecky 2:32.87      USA 2:32.87 2:37.39
56 Craig Bouchard 2:33.23      Canada 2:33.23 3:17.67
57 Christy Morris 2:37.13      USA 3:05.16 2:37.13
58 Christopher Brownlee 2:42.49      USA 3:38.75 2:42.49
59 Chris Pelley 2:44.20      USA 2:54.53 2:44.20
60 Peter Greenwood 2:48.54      USA 2:48.54 3:01.76
61 Sunil Pedapudi 2:50.25      USA 3:42.67 2:50.25
62 Arjan Bosse 2:50.32      Netherlands 2:59.54 2:50.32
63 Josh Silverman 2:55.02      USA 2:55.02 3:08.13
64 Jonathan Mun 3:33.08      USA 3:38.27 3:33.08
65 Ernesto Fernández Regueira 3:41.64   NR    Spain 4:01.03 3:41.64
66 Parth Upadhyay 3:49.09      USA 3:49.09 DNF
67 Jason Maiolo 3:54.19      USA DNF 3:54.19
68 Sara Gillmore 4:03.60      USA 4:03.60 4:29.83
69 Rafael Algarin DNF      USA DNF DNF
69 Bryan Mytko DNF      USA DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yuki Hayashi (林祐樹) 1:01.21   1:04.63   WR  Japan 1:10.31 1:01.21 1:02.38
2 Lars Vandenbergh 1:01.56   NR 1:06.85   ER  Belgium 1:08.70 1:01.56 1:10.28
3 Chris Hardwick 1:04.43   1:08.29    USA 1:09.90 1:04.43 1:10.53
4 Frank Morris 1:09.10   1:10.76    USA 1:09.68 1:09.10 1:13.50
5 Ron van Bruchem 1:03.65   NR 1:11.45   NR  Netherlands 1:03.65 1:14.16 1:16.53
6 Frédérick Badie 1:12.53   1:18.24    France 1:13.44 1:28.76 1:12.53
7 Masayuki Akimoto (秋元正行) 1:17.04   1:24.24    Japan 1:28.34 1:27.34 1:17.04
8 Stefan Pochmann 1:10.39   NR 1:25.10   NR  Germany 1:31.39 1:33.52 1:10.39
9 Leyan Lo 1:24.12   1:30.14    USA 1:24.12 1:31.78 1:34.52
10 Doug Reed 1:28.66   1:37.12    USA 1:28.66 1:46.01 1:36.70
11 Jon Morris 1:32.04   1:43.95    USA 1:53.01 1:46.81 1:32.04
12 Jason Thong 1:45.26   1:53.67   NR  Canada 2:03.23 1:45.26 1:52.51
  5x5x5 Cube   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Frank Morris 2:03.74      USA 2:13.00 2:03.74
2 Lars Vandenbergh 2:05.25   NR    Belgium 2:32.64 2:05.25
3 Ron van Bruchem 2:27.54      Netherlands 2:43.70 2:27.54
4 Frédérick Badie 2:31.02      France 2:31.02 2:39.11
5 Stefan Pochmann 2:32.54   NR    Germany 2:54.14 2:32.54
6 Masayuki Akimoto (秋元正行) 2:51.49      Japan DNF 2:51.49
7 Per Kristen Fredlund 2:51.68   NR    Norway DNF 2:51.68
8 Jon Morris 2:54.62      USA 2:54.62 3:04.44
9 Grant Tregay 2:54.91      USA 3:09.62 2:54.91
10 Cory Loviglio 2:56.13      USA 3:29.90 2:56.13
11 Chris Hardwick 3:06.31      USA 3:06.31 3:07.62
12 Oliver Wolff 3:18.71      Germany 3:18.71 3:20.79
13 Doug Li 3:24.39      USA DNF 3:24.39
14 Doug Reed 3:51.28      USA 3:58.38 3:51.28
15 Jeff Goetz 3:54.02      USA 3:54.02 4:12.65
16 Joël van Noort 3:59.62      Netherlands 3:59.62 4:16.84
17 Dan Harris 4:04.00      United Kingdom 4:04.00 DNF
18 Richard Patterson 4:05.82      USA DNF 4:05.82
19 Stefan Kodrnja 4:11.13      Sweden 4:11.13 4:46.95
20 Jason Thong 4:13.05   NR    Canada 4:13.05 5:05.62
21 David Barr 4:31.45      USA 4:31.45 4:32.97
22 Peter Jansen 4:38.02      Netherlands 4:38.02 4:52.55
23 Peter Babcock 4:39.58      USA 4:47.26 4:39.58
24 Clancy Cochran 4:41.24      USA 5:07.79 4:41.24
25 Jake Rueth 4:44.49      USA 5:08.45 4:44.49
26 Matt Walter 4:53.47      Canada 4:53.47 DNF
27 Bob Burton 5:16.68      USA 5:16.68 6:09.99
28 Ton Dennenbroek 5:19.68      Netherlands 5:54.34 5:19.68
29 Chris Parlette 5:24.43      USA 6:16.44 5:24.43
30 Chris Pelley 7:05.99      USA 7:05.99 DNS
31 Arjan Bosse 7:59.32      Netherlands 7:59.32 DNS
  5x5x5 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Frank Morris 2:04.03   2:15.64   NAR  USA 2:16.43 2:04.03 2:26.45
2 Lars Vandenbergh 2:12.87   2:27.92    Belgium 2:12.87 2:49.23 2:21.65
3 Ron van Bruchem 2:19.31   NR 2:28.56   NR  Netherlands 2:26.42 2:39.96 2:19.31
4 Frédérick Badie 2:03.90   2:31.31    France 2:48.34 2:41.70 2:03.90
5 Masayuki Akimoto (秋元正行) 2:34.88   AsR 2:38.53   AsR  Japan 2:39.26 2:41.46 2:34.88
6 Stefan Pochmann 2:31.96   NR 2:41.12   NR  Germany 2:31.96 2:41.12 2:50.28
7 Chris Hardwick 2:45.05   2:47.29    USA 2:50.35 2:46.47 2:45.05
8 Cory Loviglio 2:52.96   3:01.56    USA 2:53.68 2:52.96 3:18.05
9 Per Kristen Fredlund 2:58.51   3:04.36   NR  Norway 2:58.51 3:04.98 3:09.59
10 Jon Morris 2:57.65   3:06.83    USA 3:19.30 2:57.65 3:03.53
11 Oliver Wolff 3:00.44   3:13.65    Germany 3:22.69 3:17.83 3:00.44
12 Grant Tregay 3:09.71   3:16.14    USA 3:25.43 3:09.71 3:13.28
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 2:08.00      USA DNF 2:08.00
2 Dror Vomberg 2:37.72   ER    Israel DNF 2:37.72
3 Jean Pons 2:50.53   NR    France 3:10.99 2:50.53
4 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 3:36.06      Japan DNF 3:36.06
5 Chris Hardwick 3:49.53      USA DNF 3:49.53
6 Shelley Chang 3:50.33      USA 3:59.51 3:50.33
7 Tyson Mao (毛台勝) 3:58.57      USA DNF 3:58.57
8 Chris Hunt 5:40.36      USA DNF 5:40.36
9 Jason Baum 5:55.33      USA 5:55.33 6:01.20
10 Joël van Noort 6:03.49      Netherlands DNF 6:03.49
11 Brent Morgan 6:03.71      USA 6:54.27 6:03.71
12 Yuki Hayashi (林祐樹) 7:14.82      Japan 7:14.82 DNF
13 Warren Liao 8:04.21   NR    Taiwan DNF 8:04.21
14 Stefan Pochmann 8:23.82      Germany 8:23.82 9:09.90
15 Peter Greenwood 8:41.52      USA DNF 8:41.52
16 Masayuki Akimoto (秋元正行) DNF      Japan DNF DNF
16 Rafael Algarin DNF      USA DNF DNS
16 Kyle Allaire DNF      USA DNF DNF
16 Frédérick Badie DNF      France DNF DNF
16 Patrick Bellenbaum DNF      Germany DNF DNS
16 Christopher Brownlee DNF      USA DNF DNF
16 Bob Burton DNF      USA DNF DNF
16 Jeff Goetz DNF      USA DNF DNF
16 Dan Harris DNF      United Kingdom DNF DNF
16 Vincent Le DNF      USA DNF DNF
16 Doug Li DNF      USA DNF DNF
16 Jason Thong DNF      Canada DNF DNF
16 Ian Winokur DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyan Lo 1:46.47   WR    USA 2:37.44 1:46.47
2 Tyson Mao (毛台勝) 1:54.33      USA DNF 1:54.33
3 Jean Pons 2:05.36   ER    France 2:05.36 4:05.70
4 Shelley Chang 2:47.54      USA 3:30.15 2:47.54
5 Chris Hardwick 3:59.87      USA 3:59.87 DNF
6 Dror Vomberg DNF      Israel DNF DNF
6 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) DNF      Japan DNF DNF
6 Chris Hunt DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   First round   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexander Ooms 39   NR    Netherlands 39
1 Lars Petrus 39      Sweden 39
3 Richard Patterson 41      USA 41
4 Per Kristen Fredlund 44      Norway 44
5 Jason Thong 46   NR    Canada 46
6 Peter Babcock 49      USA 49
7 Doug Li 51      USA 51
8 David Barr DNF      USA DNF
8 Sunil Pedapudi DNF      USA DNF
8 Oliver Wolff DNF      Germany DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lars Petrus 38      Sweden 38
2 Per Kristen Fredlund 39   NR    Norway 39
3 Alexander Ooms 48      Netherlands 48
4 Richard Patterson DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Patricio 23.16      USA 23.16 36.81
2 Leyan Lo 30.00      USA 30.00 44.01
3 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 33.28      Japan 33.28 37.69
4 Chris Hardwick 36.01      USA 36.01 55.77
5 Bob Burton 37.24      USA 49.48 37.24
6 Stefan Pochmann 37.62   ER    Germany 37.62 44.93
7 Cory Loviglio 39.88      USA 39.88 41.59
8 Warren Liao 40.18      Taiwan 40.18 44.31
9 Joël van Noort 41.11   NR    Netherlands 41.11 43.28
10 Jason Baum 41.18      USA 1:23.37 41.18
11 Jason Thong 42.52   NR    Canada 58.46 42.52
12 Lee Jun-Kyo 44.98   NR    Korea 44.98 48.96
13 Matt Walter 46.36      Canada 46.36 2:00.29
14 Nathaniel Christian 46.84      USA 46.84 54.59
15 Richard Patterson 46.90      USA 48.18 46.90
16 Vincent Le 49.52      USA 1:10.85 49.52
17 Grant Tregay 50.47      USA 1:01.76 50.47
18 Dave Campbell 50.67      Canada 52.55 50.67
19 Brent Morgan 51.73      USA 51.73 1:55.83
20 Yin Jia Qiu 52.23      China 1:22.08 52.23
21 Bill Tuscher 55.04      USA 1:08.86 55.04
22 Ron van Bruchem 56.96      Netherlands 56.96 1:41.05
23 Steve Rybecky 57.37      USA 1:02.92 57.37
24 Kyle Allaire 57.46      USA 1:03.98 57.46
25 Jason Kovacic 57.80      USA 59.87 57.80
26 Patrick Lam 59.59      Canada 1:06.04 59.59
27 Masayuki Akimoto (秋元正行) 1:02.57      Japan 1:02.57 1:07.37
28 Ian Winokur 1:05.03      USA 1:05.03 1:08.17
29 Daniel Hermansson 1:05.32      Sweden 1:05.32 1:18.87
30 Lars Petrus 1:08.28      Sweden 1:08.28 1:08.95
31 Yuki Hayashi (林祐樹) 1:08.62      Japan 1:37.16 1:08.62
32 Wynne Chyou 1:08.93      USA 1:08.93 1:35.96
33 Mike Bennett 1:10.63      USA 1:10.63 1:58.58
34 Sapan Upadhyay 1:11.72      USA 1:11.72 1:25.16
35 Jeff Goetz 1:12.40      USA 1:12.40 2:02.84
36 Peter Babcock 1:13.40      USA 1:38.12 1:13.40
37 Jeremy Dixon 1:13.47      USA 1:53.77 1:13.47
38 Clancy Cochran 1:13.53      USA 1:13.53 1:32.22
39 Christopher Brownlee 1:13.58      USA 1:13.58 1:30.12
40 Gilles van den Peereboom 1:15.54   NR    Belgium 1:45.55 1:15.54
41 Josh Silverman 1:21.54      USA 1:21.54 2:03.13
42 Dan Harris 1:23.06   NR    United Kingdom 3:45.28 1:23.06
43 Ton Dennenbroek 1:23.69      Netherlands 2:10.74 1:23.69
44 Sunil Pedapudi 1:28.06      USA 2:19.31 1:28.06
45 Jonathan Mun 1:31.98      USA 1:31.98 2:13.03
46 Peter Greenwood 1:35.69      USA 2:40.50 1:35.69
47 Oliver Wolff 1:35.95      Germany 1:35.95 1:54.97
48 Jake Rueth 1:42.80      USA 1:42.80 2:06.54
49 David Aguila 1:51.20      USA 1:51.73 1:51.20
50 Jasmine Lee 1:52.24   OcR    Australia 1:52.24 2:58.48
51 Frank Chang 1:53.31      USA 1:53.34 1:53.31
52 Craig Bouchard 1:59.90      Canada 1:59.90 2:00.30
53 Anders Larsson 2:08.97      Sweden 2:08.97 2:11.69
54 Arjan Bosse 2:10.99      Netherlands 2:10.99 DNF
55 Corey Duford 2:16.95      Canada 2:16.95 2:31.61
56 Scott Bedard 2:24.15      USA 3:15.67 2:24.15
57 Jonathan Ruel 2:55.57      USA DNF 2:55.57
58 Doug Li DNF      USA DNF DNF
58 Bryan Mytko DNF      USA DNF DNF
58 Parth Upadhyay DNF      USA DNF DNF
58 Ned Williamson DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Patricio 26.82   28.05    USA 26.82 29.68 27.66
2 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 26.79   35.23    Japan 36.04 26.79 42.87
3 Chris Hardwick 29.47   35.42    USA 29.47 35.32 41.47
4 Leyan Lo 31.86   36.60    USA 44.33 33.62 31.86
5 Jason Baum 37.62   38.71    USA 38.71 37.62 39.79
6 Warren Liao 36.66   41.62    Taiwan 47.82 36.66 40.39
7 Lee Jun-Kyo 37.04   NR 43.82   NR  Korea 44.31 37.04 50.10
8 Joël van Noort 37.10   ER 44.39   NR  Netherlands 37.10 38.79 57.27
9 Cory Loviglio 42.68   44.75    USA 44.89 46.68 42.68
10 Stefan Pochmann 42.52   46.37   NR  Germany 43.79 52.81 42.52
11 Bob Burton 43.95   47.91    USA 46.35 43.95 53.43
12 Jason Thong 39.74   NR 51.93   NR  Canada 58.65 57.39 39.74
  3x3x3 With Feet   Qualification round   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oliver Wolff 2:17.05   NR    Germany 2:17.05
2 Chris Szlatenyi 3:23.73   NAR    USA 3:23.73
3 Matt Walter 3:37.87   NR    Canada 3:37.87
4 Jonathan Mun 5:41.23      USA 5:41.23
5 Anders Larsson 7:02.28      Sweden 7:02.28
6 Craig Bouchard 7:06.01      Canada 7:06.01
7 Jeff Goetz DNF      USA DNF
  3x3x3 With Feet   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oliver Wolff 1:54.97   WR    Germany 1:54.97
2 Lee Jun-Kyo 2:12.81   AsR    Korea 2:12.81
3 Chris Szlatenyi 2:13.55   NAR    USA 2:13.55
4 Matt Walter 2:26.18   NR    Canada 2:26.18
5 Jonathan Mun 5:53.83      USA 5:53.83
  Rubik's Clock   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stefan Pochmann 8.39   WR    Germany 8.39 9.65
2 Alexander Ooms 10.71   NR    Netherlands 10.71 11.87
3 Dror Vomberg 11.29      Israel DNF 11.29
4 Ernesto Fernández Regueira 13.55   NR    Spain 15.37 13.55
5 Michel Bechtatou 14.06      Germany DNF 14.06
6 Matt Walter 15.21   NAR    Canada 15.53 15.21
6 Gilles van den Peereboom 15.21      Belgium 15.21 DNF
8 Ben Picolo 16.22   NR    USA 20.35 16.22
9 Lars Vandenbergh 16.76      Belgium DNF 16.76
10 Dan Harris 16.80      United Kingdom 16.80 1:08.53
11 Craig Bouchard 19.92      Canada 19.92 21.72
12 Jasmine Lee 22.68   OcR    Australia 40.24 22.68
13 Ron van Bruchem 25.59      Netherlands 25.59 33.40
14 Ton Dennenbroek 28.43      Netherlands 28.43 DNF
15 Maria Rivilis 29.06      Germany 29.06 32.61
16 Oliver Wolff 34.04      Germany DNF 34.04
17 Arjan Bosse 34.78      Netherlands DNF 34.78
18 Joe Spadafora 36.39      USA 1:31.98 36.39
19 Bob Burton 53.95      USA 53.95 DNF
20 Sunil Pedapudi 54.56      USA 54.56 1:04.15
  Rubik's Clock   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stefan Pochmann 9.27   10.03    Germany 10.07 10.74 9.27
2 Alexander Ooms 11.17   13.98    Netherlands 16.99 11.17 13.79
3 Ernesto Fernández Regueira 12.60   NR 14.29   NR  Spain 16.93 13.35 12.60
4 Dror Vomberg 12.14   18.36   NR  Israel 26.86 16.09 12.14
  Megaminx   First round   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stefan Pochmann 1:41.82   WR    Germany 1:41.82
2 Grant Tregay 2:38.09      USA 2:38.09
3 David Barr 3:23.60      USA 3:23.60
4 Jake Rueth 4:24.68      USA 4:24.68
5 Dan Harris 4:57.67   NR    United Kingdom 4:57.67
6 Ron van Bruchem 5:08.41      Netherlands 5:08.41
7 Betty Tregay 5:11.14      USA 5:11.14
8 Stefan Kodrnja 7:13.19      Sweden 7:13.19
9 Christopher Brownlee DNF      USA DNF
9 Bob Burton DNF      USA DNF
  Megaminx   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stefan Pochmann 1:44.69      Germany 1:44.69
2 Grant Tregay 2:15.16      USA 2:15.16
3 David Barr 3:22.05      USA 3:22.05
4 Jake Rueth 4:07.38      USA 4:07.38
  Square-1   First round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lars Vandenbergh 26.21      Belgium 38.03 26.21
2 Joël van Noort 50.81      Netherlands 1:19.86 50.81
3 Richard Patterson 55.21      USA 57.68 55.21
4 Peter Greenwood 1:33.43      USA 2:01.81 1:33.43
5 Peter Babcock 1:34.85      USA 1:34.85 1:57.63
6 Stefan Pochmann 1:39.08      Germany 1:39.08 2:16.58
7 Jake Rueth 1:47.30      USA 1:47.30 3:37.78
8 Jeff Goetz 3:18.32      USA 3:18.32 3:45.54
  Square-1   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lars Vandenbergh 27.20   34.84    Belgium 30.29 47.04 27.20
2 Richard Patterson 38.05   NAR 44.28   NAR  USA 38.05 41.54 53.26
3 Joël van Noort 58.93   1:04.32   NR  Netherlands 1:12.43 1:01.60 58.93
4 Peter Greenwood 1:17.49   1:56.85    USA 3:07.66 1:17.49 1:25.40
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dror Vomberg DNF      Israel DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stefan Pochmann DNF      Germany DNF DNS
1 Dror Vomberg DNF      Israel DNF DNF
        Rubik's Magic   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Quinn Lewis 1.14   WR    USA 1.14 1.88 3.35
2 Bob Burton 1.30      USA 1.58 1.30 6.19
3 Alexander Ooms 1.32   NR    Netherlands 1.32 2.10 DNF
4 Jonathan Mun 1.56      USA 1.67 1.56 4.91
5 Matt Walter 1.59   NR    Canada 3.13 1.59 2.02
6 Clancy Cochran 1.65      USA 1.65 DNF DNF
7 Stefan Pochmann 1.68      Germany 3.85 1.68 DNF
8 Jaap Scherphuis 1.71      Netherlands 2.12 2.40 1.71
9 Joe Spadafora 1.76      USA 2.17 1.76 3.64
10 Warren Liao 1.78      Taiwan 1.86 2.55 1.78
10 Richard Patterson 1.78      USA 1.78 8.25 1.98
12 Chris Licciardi 1.91      USA 3.58 2.38 1.91
13 Adam Zamora 1.93      USA 2.19 1.93 2.00
14 Gilles van den Peereboom 1.96   NR    Belgium 1.96 2.12 2.85
15 Craig Bouchard 2.04      Canada 2.26 4.61 2.04
16 Jennifer Leatherby 2.06      USA 2.69 2.09 2.06
17 Jake Rueth 2.09      USA 3.07 2.09 DNF
18 Nathaniel Christian 2.11      USA 3.78 2.11 DNF
19 Ben Picolo 2.17      USA 2.17 2.61 3.18
20 Bill Tuscher 2.29      USA 4.40 2.29 2.40
21 Christy Morris 2.31      USA 2.31 2.41 2.42
22 Peter Babcock 2.43      USA 2.78 2.43 3.66
23 Dan Harris 2.44      United Kingdom DNF 2.44 7.44
24 Ian Winokur 2.55      USA 3.71 3.02 2.55
25 Travis Bryan 2.56      USA 2.96 3.37 2.56
26 Maria Rivilis 2.58      Germany 2.58 DNF DNF
27 Sapan Upadhyay 2.60      USA 2.60 3.10 3.12
28 Doug Reed 2.62      USA 3.15 2.62 3.28
29 David Barr 2.66      USA 2.66 3.90 3.07
30 Frank Chang 2.76      USA 3.58 3.08 2.76
31 Luke Whitestone 2.84      USA 2.84 3.75 6.10
32 Ton Dennenbroek 2.88      Netherlands 2.93 2.88 DNF
33 Jon Morris 2.90      USA 3.10 2.90 DNF
34 Peter Still 2.91   OcR    Australia 3.68 3.47 2.91
35 Peter Jansen 2.92      Netherlands 4.57 2.92 6.36
36 David Erani 3.06      USA DNF DNF 3.06
37 Mitra Licciardi 3.08      USA 3.08 3.29 DNF
38 Oliver Wolff 3.23      Germany 4.03 3.59 3.23
39 Jeff Goetz 3.27      USA DNF 3.71 3.27
40 Arjan Bosse 3.33      Netherlands 3.62 3.33 4.32
41 Dave Campbell 3.85      Canada DNF DNF 3.85
42 Ron van Bruchem 4.36      Netherlands 4.67 4.62 4.36
43 Jasmine Lee 4.40      Australia 5.65 4.40 4.80
44 Chris Hardwick 5.70      USA 5.70 DNF DNF
45 Christopher Brownlee DNF      USA DNF DNF DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexander Ooms 1.40   1.46   WR  Netherlands DNF 1.44 1.48 1.40 1.46
2 Stefan Pochmann 1.33   1.77    Germany 2.38 1.56 1.42 1.33 2.34
3 Bob Burton 1.88   2.05    USA 2.08 1.88 1.89 2.18 DNF
4 Jonathan Mun 1.79   2.17    USA 1.79 DNF 1.98 2.11 2.42
5 Jaap Scherphuis 1.62   2.36    Netherlands 1.62 2.48 2.79 2.48 2.11
6 Matt Walter 1.86   2.49   NR  Canada 4.18 2.74 1.86 2.67 2.07
7 Clancy Cochran 1.50   DNF    USA DNF 1.50 14.65 1.56 DNF
8 Quinn Lewis 5.35   DNF    USA 5.35 DNF DNF DNF DNF
        Master Magic   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Stefan Pochmann 2.79   WR    Germany 2.91 2.79
2 Bob Burton 3.00   NAR    USA 4.25 3.00
3 Alexander Ooms 3.22   NR    Netherlands 3.27 3.22
4 Jaap Scherphuis 3.68      Netherlands 4.28 3.68
5 Peter Greenwood 4.66      USA 4.93 4.66
6 Craig Bouchard 4.86   NR    Canada 4.86 5.12
7 David Barr 5.05      USA 5.05 9.37
8 Chris Hardwick 5.16      USA 5.16 DNF
9 Frank Morris 5.32      USA 5.32 5.54
10 Jonathan Mun 5.54      USA 6.25 5.54
11 Jake Rueth 11.23      USA DNF 11.23
12 Travis Bryan DNF      USA DNF DNF
12 Jon Morris DNF      USA DNF DNF
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 30.36     59.62 49.45 30.36
2x2x2 Cube First round 31 15.13     45.44 15.13
4x4x4 Cube First round 48 2:23.66     2:23.66 2:26.65
Rubik's Magic First round 13 1.93     2.19 1.93 2.00
Alex Poling    USA
Alex Poling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 130 1:07.81     1:07.81 1:13.61 1:09.73
Alexander Ooms    Netherlands
Alexander Ooms
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 26.99     26.99 36.50 27.46
2x2x2 Cube First round 25 13.18     13.18 15.31
4x4x4 Cube First round 52 2:28.36     DNF 2:28.36
3x3x3 Fewest Moves Final 3 48     48
First round 1 39   NR   39
Rubik's Clock Final 2 11.17   13.98   16.99 11.17 13.79
First round 2 10.71   NR   10.71 11.87
Rubik's Magic Final 1 1.40   1.46   WR DNF 1.44 1.48 1.40 1.46
First round 3 1.32   NR   1.32 2.10 DNF
Master Magic Final 3 3.22   NR   3.27 3.22
Amanda Mayo    USA
Amanda Mayo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 142 DNF     DNF DNF DNF
Amanda Peterson    USA
Amanda Peterson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 135 1:20.12     1:31.33 1:20.12 2:04.34
Anders Larsson    Sweden
Anders Larsson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 116 43.95     49.91 56.63 43.95
3x3x3 One-Handed First round 53 2:08.97     2:08.97 2:11.69
3x3x3 With Feet Qualification round 5 7:02.28     7:02.28
Andrew Piper    USA
Andrew Piper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 139 1:41.55     1:44.70 1:41.55 1:48.40
2x2x2 Cube First round 48 42.84     1:28.74 42.84
Andy Camann    USA
Andy Camann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 14.66   17.60   17.54 18.12 17.14 18.31 14.66
Second round 12 15.21   17.59   18.94 17.08 21.20 16.74 15.21
First round 6 15.03     15.03 20.43 17.58
Arjan Bosse    Netherlands
Arjan Bosse
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 30.35     30.35 55.48 31.33
2x2x2 Cube First round 35 17.48     17.48 29.35
4x4x4 Cube First round 62 2:50.32     2:59.54 2:50.32
5x5x5 Cube First round 31 7:59.32     7:59.32 DNS
3x3x3 One-Handed First round 54 2:10.99     2:10.99 DNF
Rubik's Clock First round 17 34.78     DNF 34.78
Rubik's Magic First round 40 3.33     3.62 3.33 4.32
Becky McKenna    USA
Becky McKenna
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 124 58.22     1:11.56 1:18.14 58.22
Ben Picolo    USA
Ben Picolo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 118 52.08     DNF 52.08 1:03.61
2x2x2 Cube First round 20 11.71     11.71 12.99
Rubik's Clock First round 8 16.22   NR   20.35 16.22
Rubik's Magic First round 19 2.17     2.17 2.61 3.18
Betty Tregay    USA
Betty Tregay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 132 1:11.84     1:24.88 1:21.24 1:11.84
Megaminx First round 7 5:11.14     5:11.14
Bill Tuscher    USA
Bill Tuscher
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 19.16   21.40   19.16 21.51 23.48 23.05 19.64
First round 34 20.04     20.13 20.04 21.18
4x4x4 Cube First round 24 1:43.75     1:46.94 1:43.75
3x3x3 One-Handed First round 21 55.04     1:08.86 55.04
Rubik's Magic First round 20 2.29     4.40 2.29 2.40
Billy Hall    USA
Billy Hall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 122 56.77     1:07.81 56.77 59.10
2x2x2 Cube First round 29 14.37     44.57 14.37
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 25.71     26.84 26.78 25.71
2x2x2 Cube First round 12 9.18     9.18 30.75
4x4x4 Cube First round 53 2:30.09     2:30.09 2:34.41
5x5x5 Cube First round 27 5:16.68     5:16.68 6:09.99
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 11 43.95   47.91   46.35 43.95 53.43
First round 5 37.24     49.48 37.24
Rubik's Clock First round 19 53.95     53.95 DNF
Megaminx First round 9 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 3 1.88   2.05   2.08 1.88 1.89 2.18 DNF
First round 2 1.30     1.58 1.30 6.19
Master Magic Final 2 3.00   NAR   4.25 3.00
Bradley Goetz    USA
Bradley Goetz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 129 1:05.92     1:05.92 1:41.97 1:15.21
Brent Morgan    USA
Brent Morgan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 17.16   18.71   18.21 19.55 21.58 17.16 18.37
Second round 5 15.04   16.29   18.73 15.04 16.56 15.13 17.18
First round 26 18.64     19.46 22.79 18.64
4x4x4 Cube First round 49 2:26.93     3:25.15 2:26.93
3x3x3 Blindfolded First round 11 6:03.71     6:54.27 6:03.71
3x3x3 One-Handed First round 19 51.73     51.73 1:55.83
Bryan Mytko    USA
Bryan Mytko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 142 DNF     DNF DNF DNF
4x4x4 Cube First round 69 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 58 DNF     DNF DNF
Casey Tharpe    USA
Casey Tharpe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 25.78     25.78 28.33 26.89
Chris Hardwick    USA
Chris Hardwick
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.62   17.42   14.67 19.57 14.62 20.78 18.02
Second round 9 12.87   NAR 17.09   17.08 19.45 12.87 16.29 17.91
First round 18 17.04     20.26 18.68 17.04
2x2x2 Cube First round 22 11.99     25.93 11.99
4x4x4 Cube Final 3 1:04.43   1:08.29   1:09.90 1:04.43 1:10.53
First round 2 1:02.83     1:10.84 1:02.83
5x5x5 Cube Final 7 2:45.05   2:47.29   2:50.35 2:46.47 2:45.05
First round 11 3:06.31     3:06.31 3:07.62
3x3x3 Blindfolded Final 5 3:59.87     3:59.87 DNF
First round 5 3:49.53     DNF 3:49.53
3x3x3 One-Handed Final 3 29.47   35.42   29.47 35.32 41.47
First round 4 36.01     36.01 55.77
Rubik's Magic First round 44 5.70     5.70 DNF DNF
Master Magic Final 8 5.16     5.16 DNF
Chris Hunt    USA
Chris Hunt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 19.31   22.31   27.27 22.15 20.17 19.31 24.61
First round 35 20.21     20.21 21.52 23.76
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF
First round 8 5:40.36     DNF 5:40.36
Chris Licciardi    USA
Chris Licciardi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 113 42.19     42.19 DNF 50.17
Rubik's Magic First round 12 1.91     3.58 2.38 1.91
Chris Parlette    USA
Chris Parlette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 23.81     23.81 34.62 32.95
4x4x4 Cube First round 39 2:10.50     2:30.64 2:10.50
5x5x5 Cube First round 29 5:24.43     6:16.44 5:24.43
Chris Pelley    USA
Chris Pelley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 107 37.64     37.64 37.68 44.06
2x2x2 Cube First round 32 15.18     18.03 15.18
4x4x4 Cube First round 59 2:44.20     2:54.53 2:44.20
5x5x5 Cube First round 30 7:05.99     7:05.99 DNS
Chris Szlatenyi    USA
Chris Szlatenyi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 22.53     22.53 DNF 27.65
3x3x3 With Feet Final 3 2:13.55   NAR   2:13.55
Qualification round 2 3:23.73   NAR   3:23.73
Christopher Brownlee    USA
Christopher Brownlee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 29.07     30.93 29.07 30.15
4x4x4 Cube First round 58 2:42.49     3:38.75 2:42.49
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 39 1:13.58     1:13.58 1:30.12
Megaminx First round 9 DNF     DNF
Rubik's Magic First round 45 DNF     DNF DNF DNF
Christy Morris    USA
Christy Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 94 32.02     41.90 46.01 32.02
4x4x4 Cube First round 57 2:37.13     3:05.16 2:37.13
Rubik's Magic First round 21 2.31     2.31 2.41 2.42
Clancy Cochran    USA
Clancy Cochran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 29.60     35.12 31.71 29.60
2x2x2 Cube First round 24 12.55     12.55 15.11
4x4x4 Cube First round 43 2:15.30     3:00.16 2:15.30
5x5x5 Cube First round 24 4:41.24     5:07.79 4:41.24
3x3x3 One-Handed First round 38 1:13.53     1:13.53 1:32.22
Rubik's Magic Final 7 1.50   DNF   DNF 1.50 14.65 1.56 DNF
First round 6 1.65     1.65 DNF DNF
Corey Duford    Canada
Corey Duford
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 27.05     31.51 33.11 27.05
3x3x3 One-Handed First round 55 2:16.95     2:16.95 2:31.61
Cory Loviglio    USA
Cory Loviglio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.92   19.59   16.92 20.37 24.10 19.93 18.46
First round 27 18.84     23.00 18.84 DNF
4x4x4 Cube First round 29 1:49.84     1:49.84 1:54.18
5x5x5 Cube Final 8 2:52.96   3:01.56   2:53.68 2:52.96 3:18.05
First round 10 2:56.13     3:29.90 2:56.13
3x3x3 One-Handed Final 9 42.68   44.75   44.89 46.68 42.68
First round 7 39.88     39.88 41.59
Craig Bouchard    Canada
Craig Bouchard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 95 32.90     37.28 45.75 32.90
2x2x2 Cube First round 43 28.55     28.55 34.32
4x4x4 Cube First round 56 2:33.23     2:33.23 3:17.67
3x3x3 One-Handed First round 52 1:59.90     1:59.90 2:00.30
3x3x3 With Feet Qualification round 6 7:06.01     7:06.01
Rubik's Clock First round 11 19.92     19.92 21.72
Rubik's Magic First round 15 2.04     2.26 4.61 2.04
Master Magic Final 6 4.86   NR   4.86 5.12
Dan Harris    United Kingdom
Dan Harris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 16.47   18.20   NR 16.47 20.87 16.93 19.28 18.38
First round 23 17.63     24.11 17.63 19.09
2x2x2 Cube First round 18 11.01   NR   11.01 28.77
4x4x4 Cube First round 18 1:38.29     1:42.74 1:38.29
5x5x5 Cube First round 17 4:04.00     4:04.00 DNF
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 42 1:23.06   NR   3:45.28 1:23.06
Rubik's Clock First round 10 16.80     16.80 1:08.53
Megaminx First round 5 4:57.67   NR   4:57.67
Rubik's Magic First round 23 2.44     DNF 2.44 7.44
Dan Knights    USA
Dan Knights
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 20.97     28.40 20.97 21.04
Daniel Hermansson    Sweden
Daniel Hermansson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 24.52   31.76   35.11 41.90 29.22 24.52 30.95
First round 31 19.50     32.74 19.50 26.17
3x3x3 One-Handed First round 29 1:05.32     1:05.32 1:18.87
Daniel Johnsen    USA
Daniel Johnsen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 119 52.28     DNF 53.94 52.28
Daniel Lo    USA
Daniel Lo
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 41 26.55     29.90 26.55
Daniel Piper    USA
Daniel Piper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 141 2:36.31     4:32.32 2:36.31 2:53.38
2x2x2 Cube First round 44 30.05     59.00 30.05
Dave Campbell    Canada
Dave Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 25.20     25.20 26.03 26.01
4x4x4 Cube First round 54 2:32.30     2:32.30 2:46.97
3x3x3 One-Handed First round 18 50.67     52.55 50.67
Rubik's Magic First round 41 3.85     DNF DNF 3.85
David Aguila    USA
David Aguila
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 99 33.44     34.07 36.33 33.44
3x3x3 One-Handed First round 49 1:51.20     1:51.73 1:51.20
David Barr    USA
David Barr
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 22.97   24.49   25.44 25.10 24.02 22.97 24.34
First round 32 19.78     35.63 24.42 19.78
4x4x4 Cube First round 42 2:14.15     2:14.15 2:16.52
5x5x5 Cube First round 21 4:31.45     4:31.45 4:32.97
3x3x3 Fewest Moves First round 8 DNF     DNF
Megaminx Final 3 3:22.05     3:22.05
First round 3 3:23.60     3:23.60
Rubik's Magic First round 29 2.66     2.66 3.90 3.07
Master Magic Final 7 5.05     5.05 9.37
David Erani    USA
David Erani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 26.87     26.87 28.81 29.24
2x2x2 Cube First round 19 11.40     15.11 11.40
4x4x4 Cube First round 21 1:39.80     1:39.80 2:00.56
Rubik's Magic First round 36 3.06     DNF DNF 3.06
Doug Li    USA
Doug Li
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 23.24     35.31 27.39 23.24
5x5x5 Cube First round 13 3:24.39     DNF 3:24.39
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves First round 7 51     51
3x3x3 One-Handed First round 58 DNF     DNF DNF
Doug Reed    USA
Doug Reed
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 15.52   19.74   15.52 18.52 21.04 20.68 20.03
First round 8 15.52     17.99 18.90 15.52
4x4x4 Cube Final 10 1:28.66   1:37.12   1:28.66 1:46.01 1:36.70
First round 11 1:21.74     1:30.64 1:21.74
5x5x5 Cube First round 14 3:51.28     3:58.38 3:51.28
Rubik's Magic First round 28 2.62     3.15 2.62 3.28
Dror Vomberg    Israel
Dror Vomberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 29.68   NR   DNF 38.01 29.68
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF
First round 2 2:37.72   ER   DNF 2:37.72
Rubik's Clock Final 4 12.14   18.36   NR 26.86 16.09 12.14
First round 3 11.29     DNF 11.29
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF
Duane Call    USA
Duane Call
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 20.11   25.20   25.40 23.64 26.73 26.55 20.11
First round 33 19.82     19.82 25.69 21.54
2x2x2 Cube First round 11 9.10     9.10 13.03
4x4x4 Cube First round 33 1:56.95     2:00.75 1:56.95
Edouard Chambon    France
Edouard Chambon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 14.04   16.00   14.90 17.21 15.89 18.03 14.04
Second round 4 14.90   15.91   15.67 15.24 16.83 14.90 18.72
First round 13 16.36     16.76 16.36 18.74
Eric Johanson    USA
Eric Johanson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 28.86     35.65 28.86 32.44
Ernesto Fernández Regueira    Spain
Ernesto Fernández Regueira
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 24.58   26.81   NR 24.58 27.32 24.59 28.52 31.01
First round 16 16.90   NR   16.90 28.38 19.36
2x2x2 Cube First round 21 11.90   NR   11.90 18.07
4x4x4 Cube First round 65 3:41.64   NR   4:01.03 3:41.64
Rubik's Clock Final 3 12.60   NR 14.29   NR 16.93 13.35 12.60
First round 4 13.55   NR   15.37 13.55
Frank Chang    USA
Frank Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 22.21     25.28 22.21 24.35
2x2x2 Cube Final 5 9.59   11.63   13.08 10.52 13.09 9.59 11.28
First round 8 8.38     8.38 13.47
3x3x3 One-Handed First round 51 1:53.31     1:53.34 1:53.31
Rubik's Magic First round 30 2.76     3.58 3.08 2.76
Frank Morris    USA
Frank Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 19.18   20.31   28.03 20.80 19.18 19.83 20.31
First round 15 16.70     18.66 16.70 16.89
4x4x4 Cube Final 4 1:09.10   1:10.76   1:09.68 1:09.10 1:13.50
First round 3 1:06.53     1:10.08 1:06.53
5x5x5 Cube Final 1 2:04.03   2:15.64   NAR 2:16.43 2:04.03 2:26.45
First round 1 2:03.74     2:13.00 2:03.74
Master Magic Final 9 5.32     5.32 5.54
Frédérick Badie    France
Frédérick Badie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 21.49   23.50   21.49 22.30 25.85 22.34 26.11
First round 28 18.90     18.90 19.84 36.53
4x4x4 Cube Final 6 1:12.53   1:18.24   1:13.44 1:28.76 1:12.53
First round 7 1:16.21     1:16.21 DNF
5x5x5 Cube Final 4 2:03.90   2:31.31   2:48.34 2:41.70 2:03.90
First round 4 2:31.02     2:31.02 2:39.11
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
Geir Ugelstad    Norway
Geir Ugelstad
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 31.93     37.12 31.93 58.32
Gilles van den Peereboom    Belgium
Gilles van den Peereboom
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 21.20     21.20 22.44 25.98
2x2x2 Cube First round 36 21.67   NR   21.67 23.87
4x4x4 Cube First round 32 1:56.67     2:11.84 1:56.67
3x3x3 One-Handed First round 40 1:15.54   NR   1:45.55 1:15.54
Rubik's Clock First round 6 15.21     15.21 DNF
Rubik's Magic First round 14 1.96   NR   1.96 2.12 2.85
Grant Tregay    USA
Grant Tregay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 28.71     28.78 28.71 32.86
2x2x2 Cube First round 14 9.51     10.44 9.51
4x4x4 Cube First round 25 1:44.76     1:44.76 1:48.44
5x5x5 Cube Final 12 3:09.71   3:16.14   3:25.43 3:09.71 3:13.28
First round 9 2:54.91     3:09.62 2:54.91
3x3x3 One-Handed First round 17 50.47     1:01.76 50.47
Megaminx Final 2 2:15.16     2:15.16
First round 2 2:38.09     2:38.09
Heidi Schatz    USA
Heidi Schatz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 29.65     32.06 31.42 29.65
4x4x4 Cube First round 51 2:28.18     2:28.18 DNF
Howard Minor    USA
Howard Minor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 25.62     25.62 DNF 37.32
Ian Winokur    USA
Ian Winokur
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 16.94   20.20   20.49 19.12 16.94 21.00 27.91
First round 21 17.36     17.36 21.96 23.75
4x4x4 Cube First round 47 2:22.77     2:25.57 2:22.77
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 28 1:05.03     1:05.03 1:08.17
Rubik's Magic First round 24 2.55     3.71 3.02 2.55
Jaap Scherphuis    Netherlands
Jaap Scherphuis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 101 34.90     34.90 43.38 36.97
Rubik's Magic Final 5 1.62   2.36   1.62 2.48 2.79 2.48 2.11
First round 8 1.71     2.12 2.40 1.71
Master Magic Final 4 3.68     4.28 3.68
Jack Foster    USA
Jack Foster
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 23.15     31.44 35.81 23.15
Jake Rueth    USA
Jake Rueth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 27.12     27.12 32.45 30.71
4x4x4 Cube First round 46 2:19.87     2:19.99 2:19.87
5x5x5 Cube First round 25 4:44.49     5:08.45 4:44.49
3x3x3 One-Handed First round 48 1:42.80     1:42.80 2:06.54
Megaminx Final 4 4:07.38     4:07.38
First round 4 4:24.68     4:24.68
Square-1 First round 7 1:47.30     1:47.30 3:37.78
Rubik's Magic First round 17 2.09     3.07 2.09 DNF
Master Magic Final 11 11.23     DNF 11.23
James Stuber    USA
James Stuber
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 20.40     20.40 20.89 23.13
Jasmine Lee    Australia
Jasmine Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 27.96   OcR   38.68 30.09 27.96
2x2x2 Cube First round 45 34.16   OcR   34.16 37.18
3x3x3 One-Handed First round 50 1:52.24   OcR   1:52.24 2:58.48
Rubik's Clock First round 12 22.68   OcR   40.24 22.68
Rubik's Magic First round 43 4.40     5.65 4.40 4.80
Jason Baum    USA
Jason Baum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 21.46     21.46 22.07 26.44
4x4x4 Cube First round 31 1:51.05     2:06.36 1:51.05
3x3x3 Blindfolded First round 9 5:55.33     5:55.33 6:01.20
3x3x3 One-Handed Final 5 37.62   38.71   38.71 37.62 39.79
First round 10 41.18     1:23.37 41.18
Jason Kovacic    USA
Jason Kovacic
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 24.89     32.26 24.89 29.57
2x2x2 Cube First round 16 10.22     11.80 10.22
4x4x4 Cube First round 28 1:47.19     1:47.19 1:58.95
3x3x3 One-Handed First round 25 57.80     59.87 57.80
Jason Maiolo    USA
Jason Maiolo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 103 36.09     36.09 39.94 36.24
2x2x2 Cube First round 42 27.37     42.28 27.37
4x4x4 Cube First round 67 3:54.19     DNF 3:54.19
Jason Thong    Canada
Jason Thong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 20.37     20.52 23.09 20.37
2x2x2 Cube Final 6 10.36   16.27   NR 29.70 16.31 17.08 15.41 10.36
First round 4 7.12   NR   7.12 14.92
4x4x4 Cube Final 12 1:45.26   1:53.67   NR 2:03.23 1:45.26 1:52.51
First round 10 1:21.35   NR   2:08.65 1:21.35
5x5x5 Cube First round 20 4:13.05   NR   4:13.05 5:05.62
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves First round 5 46   NR   46
3x3x3 One-Handed Final 12 39.74   NR 51.93   NR 58.65 57.39 39.74
First round 11 42.52   NR   58.46 42.52
Jean Pons    France
Jean Pons
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 13.00   15.10   ER 15.62 15.87 13.00 13.81 18.59
Second round 7 15.02   16.87   15.02 21.67 19.44 15.80 15.38
First round 1 12.51     14.83 12.51 13.94
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:05.36   ER   2:05.36 4:05.70
First round 3 2:50.53   NR   3:10.99 2:50.53
Jeff Goetz    USA
Jeff Goetz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 27.97     27.97 36.92 28.65
2x2x2 Cube First round 10 8.82     8.82 12.89
4x4x4 Cube First round 40 2:11.56     3:29.44 2:11.56
5x5x5 Cube First round 15 3:54.02     3:54.02 4:12.65
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 35 1:12.40     1:12.40 2:02.84
3x3x3 With Feet Qualification round 7 DNF     DNF
Square-1 First round 8 3:18.32     3:18.32 3:45.54
Rubik's Magic First round 39 3.27     DNF 3.71 3.27
Jennifer Leatherby    USA
Jennifer Leatherby
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 121 55.82     1:13.76 1:09.19 55.82
Rubik's Magic First round 16 2.06     2.69 2.09 2.06
Jeremy Dixon    USA
Jeremy Dixon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 32.98     32.98 44.39 35.62
3x3x3 One-Handed First round 37 1:13.47     1:53.77 1:13.47
Joe Allen    USA
Joe Allen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 23.82     23.82 26.91 24.84
4x4x4 Cube First round 23 1:41.85     1:41.85 1:42.81
Joe Sequino    USA
Joe Sequino
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 140 2:02.38     DNS 2:02.38 2:59.26
Joe Spadafora    USA
Joe Spadafora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 18.97   20.65   19.78 20.39 21.91 18.97 21.79
First round 30 19.35     19.35 26.08 19.40
Rubik's Clock First round 18 36.39     1:31.98 36.39
Rubik's Magic First round 9 1.76     2.17 1.76 3.64
Joel Deuterman    USA
Joel Deuterman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 112 42.07     42.78 DNF 42.07
Joël van Noort    Netherlands
Joël van Noort
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.09   17.80   17.75 18.81 19.04 15.09 16.84
First round 11 16.12     16.62 17.40 16.12
2x2x2 Cube Final 2 8.15   NR 9.55   NR 9.41 10.03 8.15 9.21 10.21
First round 7 8.21   NR   8.21 11.40
4x4x4 Cube First round 22 1:41.43     1:41.43 2:00.18
5x5x5 Cube First round 16 3:59.62     3:59.62 4:16.84
3x3x3 Blindfolded First round 10 6:03.49     DNF 6:03.49
3x3x3 One-Handed Final 8 37.10   ER 44.39   NR 37.10 38.79 57.27
First round 9 41.11   NR   41.11 43.28
Square-1 Final 3 58.93   1:04.32   NR 1:12.43 1:01.60 58.93
First round 2 50.81     1:19.86 50.81
John Chase    USA
John Chase
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 105 36.75     40.37 49.31 36.75
Jon Morris    USA
Jon Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 14.77   16.60   16.05 18.05 15.71 14.77 20.57
Second round 10 13.90   17.13   13.90 26.89 20.03 14.59 16.76
First round 20 17.17     18.01 19.45 17.17
4x4x4 Cube Final 11 1:32.04   1:43.95   1:53.01 1:46.81 1:32.04
First round 5 1:12.50     1:12.50 2:03.07
5x5x5 Cube Final 10 2:57.65   3:06.83   3:19.30 2:57.65 3:03.53
First round 8 2:54.62     2:54.62 3:04.44
Rubik's Magic First round 33 2.90     3.10 2.90 DNF
Master Magic Final 12 DNF     DNF DNF
Jonathan Mun    USA
Jonathan Mun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 104 36.12     43.80 36.12 55.65
2x2x2 Cube First round 38 23.10     26.15 23.10
4x4x4 Cube First round 64 3:33.08     3:38.27 3:33.08
3x3x3 One-Handed First round 45 1:31.98     1:31.98 2:13.03
3x3x3 With Feet Final 5 5:53.83     5:53.83
Qualification round 4 5:41.23     5:41.23
Rubik's Magic Final 4 1.79   2.17   1.79 DNF 1.98 2.11 2.42
First round 4 1.56     1.67 1.56 4.91
Master Magic Final 10 5.54     6.25 5.54
Jonathan Ruel    USA
Jonathan Ruel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 114 43.11     47.46 43.11 44.88
3x3x3 One-Handed First round 57 2:55.57     DNF 2:55.57
Josh Silverman    USA
Josh Silverman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 26.35     DNS 26.72 26.35
2x2x2 Cube First round 6 7.15     7.15 17.59
4x4x4 Cube First round 63 2:55.02     2:55.02 3:08.13
3x3x3 One-Handed First round 41 1:21.54     1:21.54 2:03.13
Justin Brunet    USA
Justin Brunet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 33.20     DNS 33.20 37.59
Kamran Jehle    USA
Kamran Jehle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 26.16     34.63 26.16 27.00
Keith Sauer    USA
Keith Sauer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 26.94     26.94 29.70 35.19
4x4x4 Cube First round 45 2:16.78     2:26.37 2:16.78
Krista Sullivan    USA
Krista Sullivan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 106 37.06     37.85 37.06 40.36
Kyle Allaire    USA
Kyle Allaire
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 18.67   22.87   23.69 18.67 22.04 22.88 25.09
First round 36 20.34     27.13 27.09 20.34
2x2x2 Cube First round 9 8.41     8.41 9.77
4x4x4 Cube First round 17 1:37.92     1:37.92 1:43.98
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 24 57.46     1:03.98 57.46
Lars Petrus    Sweden
Lars Petrus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 20.65     32.25 22.59 20.65
3x3x3 Fewest Moves Final 1 38     38
First round 1 39     39
3x3x3 One-Handed First round 30 1:08.28     1:08.28 1:08.95
Lars Vandenbergh    Belgium
Lars Vandenbergh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.13   17.79   17.68 16.13 17.01 20.17 18.69
First round 12 16.31     16.31 17.19 25.17
4x4x4 Cube Final 2 1:01.56   NR 1:06.85   ER 1:08.70 1:01.56 1:10.28
First round 6 1:13.97     1:59.18 1:13.97
5x5x5 Cube Final 2 2:12.87   2:27.92   2:12.87 2:49.23 2:21.65
First round 2 2:05.25   NR   2:32.64 2:05.25
Rubik's Clock First round 9 16.76     DNF 16.76
Square-1 Final 1 27.20   34.84   30.29 47.04 27.20
First round 1 26.21     38.03 26.21
Lauren Hanrahan    USA
Lauren Hanrahan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 125 1:00.30     1:37.44 1:00.30 1:26.42
Lee Jun-Kyo    Korea
Lee Jun-Kyo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 18.07   NR 19.59   NR 18.49 19.35 22.74 20.92 18.07
First round 29 19.24   NR   19.24 22.15 25.25
2x2x2 Cube First round 28 13.73   NR   16.49 13.73
4x4x4 Cube First round 38 2:03.10   NR   DNF 2:03.10
3x3x3 One-Handed Final 7 37.04   NR 43.82   NR 44.31 37.04 50.10
First round 12 44.98   NR   44.98 48.96
3x3x3 With Feet Final 2 2:12.81   AsR   2:12.81
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 14.04   16.36   14.04 15.50 16.74 18.95 16.84
Second round 6 13.77   16.72   18.12 18.16 15.34 13.77 16.70
First round 17 16.91     18.67 16.91 18.03
2x2x2 Cube Final 3 8.03   10.31   8.03 14.74 11.49 9.23 10.21
First round 1 5.34     5.34 10.06
4x4x4 Cube Final 9 1:24.12   1:30.14   1:24.12 1:31.78 1:34.52
First round 9 1:20.31     1:20.31 1:26.99
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:46.47   WR   2:37.44 1:46.47
First round 1 2:08.00     DNF 2:08.00
3x3x3 One-Handed Final 4 31.86   36.60   44.33 33.62 31.86
First round 2 30.00     30.00 44.01
Luke Whitestone    USA
Luke Whitestone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 29.35     30.18 29.35 DNF
2x2x2 Cube First round 47 37.03     37.03 DNF
Rubik's Magic First round 31 2.84     2.84 3.75 6.10
Marcus Hermansson    Sweden
Marcus Hermansson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 115 43.57     44.13 43.57 1:04.54
Maria Rivilis    Germany
Maria Rivilis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Clock First round 15 29.06     29.06 32.61
Rubik's Magic First round 26 2.58     2.58 DNF DNF
Mark Polinkovsky (Марк Полинковский)    USA
Mark Polinkovsky (Марк Полинковский)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 39 23.30     23.30 23.78
Mark White    USA
Mark White
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 131 1:09.46     1:22.70 1:09.46 1:18.68
Mary Parsons    USA
Mary Parsons
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 133 1:18.28     1:28.60 1:18.28 1:26.84
Masayuki Akimoto (秋元正行)    Japan
Masayuki Akimoto (秋元正行)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 16.25   20.97   16.25 21.80 22.98 23.11 18.14
First round 19 17.09     DNF 17.09 18.07
2x2x2 Cube Final 1 7.26   8.32   10.60 7.26 7.71 8.63 8.61
First round 4 7.12     7.12 8.21
4x4x4 Cube Final 7 1:17.04   1:24.24   1:28.34 1:27.34 1:17.04
First round 4 1:11.10     1:11.10 1:26.89
5x5x5 Cube Final 5 2:34.88   AsR 2:38.53   AsR 2:39.26 2:41.46 2:34.88
First round 6 2:51.49     DNF 2:51.49
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 27 1:02.57     1:02.57 1:07.37
Matt Walter    Canada
Matt Walter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.70   NAR 16.97   14.98 24.13 16.59 12.70 19.33
Second round 2 13.98   NR 15.54   NR 13.98 14.91 15.49 17.68 16.21
First round 14 16.39   NR   18.10 16.39 19.59
2x2x2 Cube First round 17 10.71     10.71 14.62
4x4x4 Cube First round 19 1:38.47     1:38.47 1:38.74
5x5x5 Cube First round 26 4:53.47     4:53.47 DNF
3x3x3 One-Handed First round 13 46.36     46.36 2:00.29
3x3x3 With Feet Final 4 2:26.18   NR   2:26.18
Qualification round 3 3:37.87   NR   3:37.87
Rubik's Clock First round 6 15.21   NAR   15.53 15.21
Rubik's Magic Final 6 1.86   2.49   NR 4.18 2.74 1.86 2.67 2.07
First round 5 1.59   NR   3.13 1.59 2.02
Michael Grimsley    USA
Michael Grimsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 26.27     31.25 36.43 26.27
Michael Travis    USA
Michael Travis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 109 38.79     49.39 38.79 54.85
Michel Bechtatou    Germany
Michel Bechtatou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.88   NR 17.95   23.87 19.47 16.37 14.88 18.00
First round 10 15.99     16.42 15.99 18.93
Rubik's Clock First round 5 14.06     DNF 14.06
Michiel van der Blonk    Netherlands
Michiel van der Blonk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 25.75     29.77 25.75 40.31
Mike Bennett    USA
Mike Bennett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 22.60     30.34 22.60 26.33
4x4x4 Cube First round 16 1:36.53     1:36.53 1:41.68
3x3x3 One-Handed First round 33 1:10.63     1:10.63 1:58.58
Mitra Licciardi    USA
Mitra Licciardi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 142 DNF     DNF DNF DNF
Rubik's Magic First round 37 3.08     3.08 3.29 DNF
Natalie Baum    USA
Natalie Baum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 138 1:27.26     1:34.91 1:27.26 1:49.75
Nate McKervey    USA
Nate McKervey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 108 38.52     43.46 38.52 54.06
Nathan Christie    USA
Nathan Christie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 32.01     38.73 34.32 32.01
Nathan Piper    USA
Nathan Piper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 127 1:04.69     1:15.51 1:13.53 1:04.69
2x2x2 Cube First round 40 25.76     35.04 25.76
Nathaniel Christian    USA
Nathaniel Christian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 21.37     21.37 35.14 21.44
2x2x2 Cube First round 27 13.64     13.64 15.85
4x4x4 Cube First round 44 2:16.01     2:16.01 2:42.43
3x3x3 One-Handed First round 14 46.84     46.84 54.59
Rubik's Magic First round 18 2.11     3.78 2.11 DNF
Ned Williamson    USA
Ned Williamson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 117 44.62     49.59 44.62 1:01.42
3x3x3 One-Handed First round 58 DNF     DNF DNF
Nicole Morgante    USA
Nicole Morgante
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 136 1:21.34     1:29.88 1:21.34 1:42.77
Oliver Wolff    Germany
Oliver Wolff
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 33.19     33.69 33.19 42.44
2x2x2 Cube First round 34 17.34   NR   17.34 18.56
4x4x4 Cube First round 34 1:58.84     3:01.66 1:58.84
5x5x5 Cube Final 11 3:00.44   3:13.65   3:22.69 3:17.83 3:00.44
First round 12 3:18.71     3:18.71 3:20.79
3x3x3 Fewest Moves First round 8 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 47 1:35.95     1:35.95 1:54.97
3x3x3 With Feet Final 1 1:54.97   WR   1:54.97
Qualification round 1 2:17.05   NR   2:17.05
Rubik's Clock First round 16 34.04     DNF 34.04
Rubik's Magic First round 38 3.23     4.03 3.59 3.23
Parth Upadhyay    USA
Parth Upadhyay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 102 35.63     44.75 35.63 39.24
4x4x4 Cube First round 66 3:49.09     3:49.09 DNF
3x3x3 One-Handed First round 58 DNF     DNF DNF
Patrick Bellenbaum    Germany
Patrick Bellenbaum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 24.81     24.81 28.12 28.64
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNS
Patrick Lam    Canada
Patrick Lam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 31.88     35.31 31.88 32.34
3x3x3 One-Handed First round 26 59.59     1:06.04 59.59
Paul Christensen    USA
Paul Christensen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 126 1:03.66     1:25.81 1:03.66 1:23.42
Per Kristen Fredlund    Norway
Per Kristen Fredlund
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 28.38     29.78 53.03 28.38
4x4x4 Cube First round 35 2:01.24     DNF 2:01.24
5x5x5 Cube Final 9 2:58.51   3:04.36   NR 2:58.51 3:04.98 3:09.59
First round 7 2:51.68   NR   DNF 2:51.68
3x3x3 Fewest Moves Final 2 39   NR   39
First round 4 44     44
Peter Babcock    USA
Peter Babcock
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 26.20     28.03 32.89 26.20
4x4x4 Cube First round 40 2:11.56     2:23.44 2:11.56
5x5x5 Cube First round 23 4:39.58     4:47.26 4:39.58
3x3x3 Fewest Moves First round 6 49     49
3x3x3 One-Handed First round 36 1:13.40     1:38.12 1:13.40
Square-1 First round 5 1:34.85     1:34.85 1:57.63
Rubik's Magic First round 22 2.43     2.78 2.43 3.66
Peter Greenwood    USA
Peter Greenwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 28.51     31.57 29.81 28.51
2x2x2 Cube First round 33 15.68     16.12 15.68
4x4x4 Cube First round 60 2:48.54     2:48.54 3:01.76
3x3x3 Blindfolded First round 15 8:41.52     DNF 8:41.52
3x3x3 One-Handed First round 46 1:35.69     2:40.50 1:35.69
Square-1 Final 4 1:17.49   1:56.85   3:07.66 1:17.49 1:25.40
First round 4 1:33.43     2:01.81 1:33.43
Master Magic Final 5 4.66     4.93 4.66
Peter Jansen    Netherlands
Peter Jansen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 27.59     28.44 30.93 27.59
4x4x4 Cube First round 30 1:50.87     1:50.87 DNF
5x5x5 Cube First round 22 4:38.02     4:38.02 4:52.55
Rubik's Magic First round 35 2.92     4.57 2.92 6.36
Peter Still    Australia
Peter Still
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic First round 34 2.91   OcR   3.68 3.47 2.91
Quinn Lewis    USA
Quinn Lewis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 14.97   20.02   14.97 19.46 27.20 16.47 24.13
First round 4 14.60     25.47 17.68 14.60
4x4x4 Cube First round 14 1:32.38     1:36.42 1:32.38
Rubik's Magic Final 8 5.35   DNF   5.35 DNF DNF DNF DNF
First round 1 1.14   WR   1.14 1.88 3.35
Rafael Algarin    USA
Rafael Algarin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 128 1:05.39     1:24.93 1:05.39 1:45.93
4x4x4 Cube First round 69 DNF     DNF DNF
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNS
Rebecca VanVliet    USA
Rebecca VanVliet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 134 1:20.10     1:23.22 1:20.10 1:48.54
Rich Piper    USA
Rich Piper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 137 1:24.17     DNF 1:24.17 1:27.29
2x2x2 Cube First round 46 35.25     35.87 35.25
Richard Patterson    USA
Richard Patterson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 18.15   23.53   1:05.61 23.15 18.15 23.53 23.91
First round 24 17.87     DNF 21.00 17.87
4x4x4 Cube First round 15 1:35.34     2:01.69 1:35.34
5x5x5 Cube First round 18 4:05.82     DNF 4:05.82
3x3x3 Fewest Moves Final 4 DNF     DNF
First round 3 41     41
3x3x3 One-Handed First round 15 46.90     48.18 46.90
Square-1 Final 2 38.05   NAR 44.28   NAR 38.05 41.54 53.26
First round 3 55.21     57.68 55.21
Rubik's Magic First round 10 1.78     1.78 8.25 1.98
Ron van Bruchem    Netherlands
Ron van Bruchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.41   17.90   18.65 19.46 23.17 15.59 14.41
First round 5 14.99     18.09 18.33 14.99
4x4x4 Cube Final 5 1:03.65   NR 1:11.45   NR 1:03.65 1:14.16 1:16.53
First round 8 1:17.57     1:17.57 1:23.30
5x5x5 Cube Final 3 2:19.31   NR 2:28.56   NR 2:26.42 2:39.96 2:19.31
First round 3 2:27.54     2:43.70 2:27.54
3x3x3 One-Handed First round 22 56.96     56.96 1:41.05
Rubik's Clock First round 13 25.59     25.59 33.40
Megaminx First round 6 5:08.41     5:08.41
Rubik's Magic First round 42 4.36     4.67 4.62 4.36
Rune Wesström    Sweden
Rune Wesström
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 110 39.12     39.12 57.60 46.68
Ryan Patricio    USA
Ryan Patricio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.16   16.77   13.92 18.75 20.11 13.16 17.64
Second round 11 15.27   17.22   29.95 15.27 17.98 16.96 16.71
First round 2 13.24   NAR   17.52 13.24 21.77
4x4x4 Cube First round 13 1:24.51     1:24.57 1:24.51
3x3x3 One-Handed Final 1 26.82   28.05   26.82 29.68 27.66
First round 1 23.16     23.16 36.81
Sapan Upadhyay    USA
Sapan Upadhyay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 24.45     28.68 24.45 25.35
2x2x2 Cube First round 13 9.23     13.46 9.23
4x4x4 Cube First round 20 1:38.82     2:27.63 1:38.82
3x3x3 One-Handed First round 34 1:11.72     1:11.72 1:25.16
Rubik's Magic First round 27 2.60     2.60 3.10 3.12
Sara Gillmore    USA
Sara Gillmore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 120 52.53     1:05.50 52.53 57.65
4x4x4 Cube First round 68 4:03.60     4:03.60 4:29.83
Scott Bedard    USA
Scott Bedard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 100 34.13     34.13 45.53 51.67
2x2x2 Cube First round 37 21.92     30.73 21.92
3x3x3 One-Handed First round 56 2:24.15     3:15.67 2:24.15
Shelley Chang    USA
Shelley Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 30.59     37.09 31.49 30.59
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:47.54     3:30.15 2:47.54
First round 6 3:50.33     3:59.51 3:50.33
Shirley Abamonte    USA
Shirley Abamonte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 123 57.65     1:00.64 57.65 59.28
Shotaro Makisumi (牧角章太郎)    Japan
Shotaro Makisumi (牧角章太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 14.60   16.07   14.60 18.58 16.30 15.65 16.26
Second round 1 12.14   14.71   12.14 14.19 16.47 20.03 13.48
First round 3 13.40     15.64 14.19 13.40
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF
First round 4 3:36.06     DNF 3:36.06
3x3x3 One-Handed Final 2 26.79   35.23   36.04 26.79 42.87
First round 3 33.28     33.28 37.69
Stefan Kodrnja    Sweden
Stefan Kodrnja
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 30.93     34.78 30.93 36.25
4x4x4 Cube First round 37 2:02.69     2:02.69 2:12.44
5x5x5 Cube First round 19 4:11.13     4:11.13 4:46.95
Megaminx First round 8 7:13.19     7:13.19
Stefan Pochmann    Germany
Stefan Pochmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.27   18.63   20.07 15.27 18.30 32.34 17.51
First round 25 18.62     18.62 21.37 21.66
4x4x4 Cube Final 8 1:10.39   NR 1:25.10   NR 1:31.39 1:33.52 1:10.39
First round 12 1:22.47     1:25.74 1:22.47
5x5x5 Cube Final 6 2:31.96   NR 2:41.12   NR 2:31.96 2:41.12 2:50.28
First round 5 2:32.54   NR   2:54.14 2:32.54
3x3x3 Blindfolded First round 14 8:23.82     8:23.82 9:09.90
3x3x3 One-Handed Final 10 42.52   46.37   NR 43.79 52.81 42.52
First round 6 37.62   ER   37.62 44.93
Rubik's Clock Final 1 9.27   10.03   10.07 10.74 9.27
First round 1 8.39   WR   8.39 9.65
Megaminx Final 1 1:44.69     1:44.69
First round 1 1:41.82   WR   1:41.82
Square-1 First round 6 1:39.08     1:39.08 2:16.58
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNS
Rubik's Magic Final 2 1.33   1.77   2.38 1.56 1.42 1.33 2.34
First round 7 1.68     3.85 1.68 DNF
Master Magic Final 1 2.79   WR   2.91 2.79
Steve Rybecky    USA
Steve Rybecky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 23.46     23.46 DNF 25.25
2x2x2 Cube First round 23 12.43     14.84 12.43
4x4x4 Cube First round 55 2:32.87     2:32.87 2:37.39
3x3x3 One-Handed First round 23 57.37     1:02.92 57.37
Sunil Pedapudi    USA
Sunil Pedapudi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 24.59     31.89 30.75 24.59
4x4x4 Cube First round 61 2:50.25     3:42.67 2:50.25
3x3x3 Fewest Moves First round 8 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 44 1:28.06     2:19.31 1:28.06
Rubik's Clock First round 20 54.56     54.56 1:04.15
Takahito Domon (土門崇人)    Japan
Takahito Domon (土門崇人)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.48   19.26   14.48 20.17 19.78 19.73 18.28
First round 22 17.37     18.07 17.37 20.29
2x2x2 Cube First round 15 9.62     9.62 DNS
4x4x4 Cube First round 27 1:46.74     2:48.61 1:46.74
Taroh Yamagishi (山岸太郎)    Japan
Taroh Yamagishi (山岸太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 111 39.62     39.62 52.54 45.11
2x2x2 Cube First round 30 14.83     14.83 52.41
Ton Dennenbroek    Netherlands
Ton Dennenbroek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 24.46     DNF DNF 24.46
2x2x2 Cube First round 26 13.29     13.29 18.43
4x4x4 Cube First round 50 2:27.73     2:27.73 DNF
5x5x5 Cube First round 28 5:19.68     5:54.34 5:19.68
3x3x3 One-Handed First round 43 1:23.69     2:10.74 1:23.69
Rubik's Clock First round 14 28.43     28.43 DNF
Rubik's Magic First round 32 2.88     2.93 2.88 DNF
Travis Bryan    USA
Travis Bryan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic First round 25 2.56     2.96 3.37 2.56
Master Magic Final 12 DNF     DNF DNF
Tyson Mao (毛台勝)    USA
Tyson Mao (毛台勝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.89   17.22   12.89 19.84 16.49 15.32 22.00
Second round 8 15.62   16.91   18.02 15.62 17.89 16.21 16.63
First round 9 15.78     17.98 18.54 15.78
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:54.33     DNF 1:54.33
First round 7 3:58.57     DNF 3:58.57
Vincent Le    USA
Vincent Le
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 23.71     33.57 23.71 26.66
2x2x2 Cube Final 7 10.99   17.34   19.96 22.43 16.87 15.18 10.99
First round 2 6.53     6.53 19.45
4x4x4 Cube First round 36 2:01.30     2:12.74 2:01.30
3x3x3 Blindfolded First round 16 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 49.52     1:10.85 49.52
Warren Liao    Taiwan
Warren Liao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 20.41     22.03 24.60 20.41
3x3x3 Blindfolded First round 13 8:04.21   NR   DNF 8:04.21
3x3x3 One-Handed Final 6 36.66   41.62   47.82 36.66 40.39
First round 8 40.18     40.18 44.31
Rubik's Magic First round 10 1.78     1.86 2.55 1.78
Wynne Chyou    USA
Wynne Chyou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 25.34     26.23 30.47 25.34
3x3x3 One-Handed First round 32 1:08.93     1:08.93 1:35.96
Yin Jia Qiu    China
Yin Jia Qiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 20.40   NR   24.90 22.04 20.40
4x4x4 Cube First round 26 1:45.69   NR   1:58.69 1:45.69
3x3x3 One-Handed First round 20 52.23     1:22.08 52.23
Yuki Hayashi (林祐樹)    Japan
Yuki Hayashi (林祐樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.43   16.68   18.71 15.43 17.03 16.15 16.87
Second round 3 14.55   15.83   16.56 14.55 15.94 15.22 16.33
First round 7 15.34     15.34 16.62 18.30
2x2x2 Cube Final 4 7.18   10.63   9.47 7.18 9.56 33.52 12.86
First round 3 7.09     7.09 8.61
4x4x4 Cube Final 1 1:01.21   1:04.63   WR 1:10.31 1:01.21 1:02.38
First round 1 54.13   WR   1:05.83 54.13
3x3x3 Blindfolded First round 12 7:14.82     7:14.82 DNF
3x3x3 One-Handed First round 31 1:08.62     1:37.16 1:08.62