Campeonato UNI-Rubik 2014

Date City WCA LInk
2014-6-20~21  Peru, Lima UNI-Rubik 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 11.04  Angel Anampa 12.16  Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 13.58
 2x2x2 Cube  Eduardo Gutiérrez Cuba 3.99  Carlos Moreno 4.08  Juan Pablo Huanqui 4.59
 4x4x4 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 41.78  Angel Anampa 43.77  Jhon Alexander Taboada Temple 51.08
 5x5x5 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:40.21  Angel Anampa 1:46.09  Leyner Jamauca 1:56.73
 6x6x6 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 4:09.90  Jhon Alexander Taboada Temple 4:41.58
 7x7x7 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 6:42.91
 3x3x3 Blindfolded  Roberto Antonio Ocmin Baráybar 46.11  Gianfranco Huanqui 49.18  Jael Riggenbach 1:06.11
 3x3x3 Fewest Moves  Jhon Alexander Taboada Temple 42
 3x3x3 One-Handed  Leyner Jamauca 17.70  Angel Anampa 18.18  Vladimir De la Torre 18.65
 Megaminx  Juan Pablo Huanqui 1:06.90  Hector Chinchay 1:20.78  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:23.35
 Pyraminx  Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 6.46  Jose Abanto Ortiz 6.66  Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 7.06
 Skewb  Jhon Alexander Taboada Temple 7.52  Jose Abanto Ortiz 10.25  Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 11.01
 Square-1  Bryan Celis Zapata 1:01.76
 4x4x4 Blindfolded  Gianfranco Huanqui 9:04.55
 3x3x3 Multi-Blind  Gianfranco Huanqui 14/15 56:38  Natán Riggenbach 7/10 54:00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 11.22   11.65    Peru 11.44 11.44 12.07 13.05 11.22
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 10.39   12.60    Peru 12.30 10.39 14.22 12.72 12.79
3 Jesus Eduardo Leiva Ramos 11.71   12.71    Peru 15.11 11.71 11.94 12.18 14.01
4 Eduardo Cabrera Yí 12.00   13.03    Peru 12.18 12.00 15.99 13.48 13.43
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 12.52   13.46    Peru 13.33 13.24 12.52 16.06 13.82
6 Juan Pablo Huanqui 12.03   13.60    Peru 12.39 12.03 19.46 15.60 12.80
7 Vladimir De la Torre 10.88   13.75    Peru 14.40 12.58 10.88 14.97 14.26
8 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 13.75   13.92    Peru 13.82 14.64 14.00 13.95 13.75
9 Rachel Riggenbach 13.62   14.45    Peru 15.31 13.76 13.62 16.10 14.29
10 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 14.34   15.07    Peru 14.34 15.04 15.24 17.05 14.93
11 Leyner Jamauca 12.69   15.23    Colombia 16.53 14.56 17.82 12.69 14.61
12 Jose Abanto Ortiz 14.25   15.39    Peru 15.17 14.27 20.59 16.74 14.25
13 Rafhael Carrión Limaymanta 12.86   15.93    Peru 12.86 15.85 16.57 16.14 15.79
14 Jael Riggenbach 11.32   16.13    Peru 15.87 11.32 16.40 16.13 18.44
15 Carlos Moreno 14.74   16.24    Peru 14.97 14.74 18.94 19.72 14.80
16 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 13.49   16.38    Peru 13.49 15.94 15.42 17.77 18.53
17 Noel Yzaguirre 12.44   16.39    Peru 20.51 14.42 12.44 22.57 14.24
18 Pablo Cardenas Caceres 13.59   16.54    Peru 17.49 13.59 15.69 19.34 16.45
19 Jhon Alexander Taboada Temple 14.92   16.87    Peru 14.92 17.82 15.95 17.53 17.14
20 Natán Riggenbach 15.38   17.07    Peru 16.97 17.29 16.94 15.38 22.35
21 Gianfranco Huanqui 13.55   17.36    Peru 20.82 13.55 15.72 17.86 18.50
22 Sebastián Edgard Cárdenas 16.92   17.72    Peru 18.05 17.84 18.59 16.92 17.27
23 Carlos Ortiz Alarcón 16.36   18.12    Peru 19.09 19.25 17.33 17.94 16.36
24 Luis Huayapa Blas 17.24   18.48    Peru 17.24 17.41 21.50 20.53 17.49
25 Diego Alonso Guzmán Llontop 16.67   19.29    Peru 21.05 19.53 21.93 16.67 17.29
26 Joel Ricardo Palacios Lazarte 17.70   19.57    Peru 19.07 19.92 19.72 19.94 17.70
27 Kevin Gómez Villanueva 20.08   20.77    Peru 21.25 20.78 21.46 20.29 20.08
28 Diego Martinez 17.22   20.82    Peru 19.77 24.12 17.22 20.78 21.91
29 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 17.43   21.27    Peru 18.05 17.43 56.14 23.15 22.62
30 Sebastian Benites Wong 18.40   21.43    Peru 21.78 18.40 19.42 23.08 23.26
31 Kevin Arturo Huamán Ruiz 17.45   21.88    Peru 24.11 17.45 19.81 22.55 23.27
32 Bryan Celis Zapata 17.76   21.97    Peru 21.21 23.09 21.62 24.41 17.76
33 Exon Gamboa Cochachi 18.80   21.98    Peru 25.29 21.02 28.34 19.62 18.80
34 José Antonio Peralta Medina 17.69   22.65    Peru 28.96 18.62 17.69 22.66 26.67
35 Luis Enrique Gonzales Chauca 19.53   23.01    Peru 27.24 21.72 23.20 24.10 19.53
36 Harold Alfaro 17.56   23.44    Peru 23.56 17.56 23.21 23.54 25.99
37 Alexander Esquivel 22.09   25.80    Peru 22.51 22.09 27.94 30.67 26.96
38 Carlos Andre Santiago Chavez 22.09   26.27    Peru 22.09 24.61 36.74 30.10 24.09
39 Cristhian Huaman 22.66   26.31    Peru 25.05 25.56 28.32 30.60 22.66
40 Alfonso Denegri Sayritupac 23.90   26.59    Peru 25.60 28.33 38.52 25.84 23.90
41 Ademir Jesus Espinoza Lozano 21.86   26.67    Peru 27.92 28.24 25.29 21.86 26.81
42 Alejandro Gonzales Zuñiga 23.07   27.19    Peru 25.16 29.46 26.94 23.07 30.52
43 Luis Ortega 26.35   27.29    Peru 26.35 31.40 28.00 27.06 26.80
44 Luis Angel Tello Francia 26.53   28.48    Peru 29.71 27.53 31.65 26.53 28.20
45 Kevin Anthony Palacios Arrese 26.93   28.71    Peru 27.79 33.84 27.75 30.59 26.93
46 Pedro Javier Vargas Barrios 24.96   29.24    Peru 24.96 25.87 31.23 30.78 31.06
47 Kelberth Benites Wong 21.27   30.02    Peru 34.60 21.27 30.16 28.82 31.07
48 David Balbuena Soriano 25.60   30.48    Peru 25.60 26.81 DNF 32.73 31.90
49 Pablo Tello Francia 25.42   30.83    Peru 35.73 25.85 37.95 30.90 25.42
50 Victor Manuel Carranza Yactayo 28.04   30.94    Peru 28.04 33.19 35.50 28.68 30.95
51 Jhon Anderson Soto Bellido 24.35   30.96    Peru 32.47 29.96 24.35 35.09 30.44
52 Javier Benjamin Benites Razon 28.34   31.63    Peru 31.56 28.34 41.63 34.46 28.87
53 Leonardo Fabio Vasquez Chauca 29.35   31.73    Peru 45.44 33.60 29.35 30.34 31.25
54 Renzo Tello 29.41   31.74    Peru 34.21 30.99 38.33 30.03 29.41
55 Shayan Kokabi Vidanovich 27.98   34.90    Peru 41.11 39.16 27.98 28.70 36.84
56 Julio Cesar Vargas Garcia 31.53   35.17    Peru 34.66 36.31 34.53 31.53 38.93
57 Angélica Jimenez 29.28   35.82    Peru 31.60 45.07 30.78 29.28 1:00.93
58 David Acosta Chavez 19.99   36.01    Peru 27.37 19.99 36.42 44.24 DNS
59 Walter Alexander Junior Licas Torres 28.98   36.49    Peru 49.73 28.98 39.23 39.84 30.41
60 Robinson Yzaguirre Cabrera 30.18   37.21    Peru 31.13 55.49 30.18 40.20 40.29
61 Alex Diaz 30.41   37.93    Peru 36.40 42.64 38.61 30.41 38.77
62 David Yzaguirre Cabrera 28.28   38.07    Peru 35.45 42.23 36.53 28.28 42.37
63 Gian Marcos Luis Marcial Valladares 34.22   38.39    Peru 42.41 DNF 35.45 37.31 34.22
64 Diego Alejandro Andahua Panduro 33.39   38.62    Peru 46.25 38.10 35.55 33.39 42.20
65 Max Gabriel Huillca Quispe 31.28   39.29    Peru 31.28 55.71 38.09 47.36 32.41
66 Airtong Alexander Bellido Nevado 38.72   40.97    Peru 38.72 39.63 39.71 49.27 43.58
67 Jean Carlos Castañeda Yale 32.58   41.85    Peru 49.15 36.38 42.39 46.79 32.58
68 Juan Joseph Avalos Torrealva 38.47   42.15    Peru 44.28 38.47 41.66 48.17 40.50
69 Victor Andres Janampa Santos 38.28   42.22    Peru 38.54 51.96 46.27 38.28 41.85
70 Fiorella Silva 42.31   46.77    Peru 48.55 47.36 42.31 44.39 50.84
71 Alexander Zavaleta Calderon 45.51   46.88    Peru 46.80 46.45 47.39 45.51 59.27
72 Gian Piere Reyes Malaver 45.66   47.91    Peru 50.97 1:00.86 45.66 46.24 46.51
73 Joaquín Cardenas 46.25   47.94    Peru 46.25 46.62 52.71 47.67 49.53
74 Juan Antonio Herradda Montagne 32.00   48.92    Peru 47.98 53.57 45.20 32.00 1:14.10
75 Rodrigo Herrera Pomar 44.58   53.02    Peru 1:35.20 1:01.76 46.96 44.58 50.34
76 Renzo Manuel Almeida Roon 50.04   53.12    Peru 51.42 50.04 59.42 54.24 53.71
77 Sebastian Mendo 41.30   53.70    Peru 43.87 1:05.65 41.30 DNF 51.58
78 David Eddy Vablos Salvatierra 38.24   59.81    Peru 1:25.38 54.07 51.85 38.24 1:13.51
79 Gabriel Alejandro Barrientos Gomez 55.67   1:01.20    Peru 59.02 55.67 1:01.76 1:02.82 1:22.59
80 Kevin Stephano Picaza Esquivel 54.05   1:04.38    Peru 1:13.61 1:03.06 54.05 59.42 1:10.66
81 Priscila Alexandra Esquivel Martinez 49.74   1:09.80    Peru 1:07.27 1:17.06 49.74 1:36.09 1:05.08
82 Yago Fabian Espinoza Lozano 54.06   1:14.51    Peru 1:06.08 54.06 1:38.48 1:25.37 1:12.09
83 Francisco Moreno 1:03.52   1:14.94    Peru 1:09.29 1:03.52 DNF 1:27.37 1:08.16
84 Grace Briget Reyes Malaver 1:27.98   1:31.93    Peru 2:00.02 1:37.55 1:27.98 1:30.26 1:27.99
85 Jose Alberto Rios 1:07.50   DNF    Peru 1:14.06 DNF 1:07.50 1:19.69 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 9.54   10.78    Peru 11.73 9.54 11.03 16.72 9.59
2 Eduardo Cabrera Yí 10.39   11.88    Peru 11.50 13.22 12.15 10.39 12.00
3 Eduardo Gutiérrez Cuba 10.67   12.20    Peru 10.67 12.08 13.68 13.29 11.23
4 Angel Anampa 10.89   12.61    Peru 16.31 13.34 12.71 11.79 10.89
5 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 11.69   13.79    Peru 16.53 15.05 12.59 11.69 13.73
6 Juan Pablo Huanqui 12.23   13.98    Peru 12.23 14.01 13.75 14.50 14.17
7 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 11.78   13.99    Peru 13.93 17.30 14.69 11.78 13.36
8 Jesus Eduardo Leiva Ramos 12.34   14.38    Peru 14.20 15.86 16.71 13.07 12.34
9 Vladimir De la Torre 12.41   14.52    Peru 15.10 15.64 12.83 15.90 12.41
10 Rachel Riggenbach 12.35   15.02    Peru 15.99 13.86 16.83 15.22 12.35
11 Jhon Alexander Taboada Temple 14.07   15.08    Peru 14.46 14.07 15.95 16.97 14.83
12 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 14.35   15.37    Peru 14.35 16.00 15.58 15.82 14.71
13 Pablo Cardenas Caceres 12.93   15.54    Peru 16.30 15.99 12.93 16.01 14.63
14 Jose Abanto Ortiz 14.19   15.82    Peru 14.19 16.80 17.26 15.28 15.37
15 Rafhael Carrión Limaymanta 13.13   15.95    Peru 16.51 17.53 17.35 13.13 14.00
16 Leyner Jamauca 15.38   16.35    Colombia 15.92 15.92 15.38 17.20 18.62
17 Gianfranco Huanqui 14.18   16.47    Peru 15.77 14.18 16.34 17.52 17.31
18 Jael Riggenbach 15.96   16.69    Peru 17.68 16.22 16.17 15.96 19.22
19 Exon Gamboa Cochachi 15.86   16.90    Peru 16.70 20.35 17.87 16.14 15.86
20 Natán Riggenbach 16.04   17.39    Peru 16.92 16.53 19.41 16.04 18.71
21 Carlos Ortiz Alarcón 15.52   17.81    Peru 24.91 17.06 18.10 15.52 18.26
22 Carlos Moreno 14.88   18.53    Peru 20.92 16.85 19.23 19.50 14.88
23 Diego Alonso Guzmán Llontop 16.29   18.73    Peru 19.13 19.11 16.29 23.16 17.94
24 Bryan Celis Zapata 18.42   19.06    Peru 19.06 19.31 19.23 18.42 18.88
25 Alexander Esquivel 17.90   19.95    Peru 19.92 24.67 21.55 17.90 18.39
26 Harold Alfaro 16.61   21.13    Peru 21.33 17.93 27.70 24.14 16.61
27 Luis Huayapa Blas 19.35   21.36    Peru 24.70 19.35 20.71 20.76 22.62
28 Noel Yzaguirre 16.19   22.08    Peru 17.64 36.36 25.47 16.19 23.12
29 Diego Martinez 17.77   22.10    Peru 22.65 24.83 18.81 25.86 17.77
30 Kevin Gómez Villanueva 17.77   22.12    Peru 21.69 17.77 DNF 20.66 24.01
31 Alfonso Denegri Sayritupac 17.69   22.32    Peru 26.20 22.37 17.69 24.46 20.13
32 Joel Ricardo Palacios Lazarte 18.13   22.40    Peru 20.82 DNF 23.38 18.13 23.01
33 Sebastian Benites Wong 20.38   22.46    Peru 26.96 21.15 20.38 25.45 20.79
34 Kevin Arturo Huamán Ruiz 18.89   22.47    Peru 18.89 20.92 23.36 27.28 23.13
35 José Antonio Peralta Medina 18.92   23.16    Peru 23.24 20.73 29.10 25.50 18.92
36 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 19.14   24.06    Peru 19.14 25.90 28.04 21.50 24.78
37 Cristhian Huaman 21.81   26.43    Peru 21.81 24.32 27.09 37.36 27.88
38 Luis Enrique Gonzales Chauca 15.97   27.06    Peru 20.37 DNF 15.97 30.32 30.49
39 Ademir Jesus Espinoza Lozano 23.04   27.17    Peru 23.04 30.61 29.73 24.56 27.22
40 Kevin Anthony Palacios Arrese 25.30   27.33    Peru 26.69 25.96 29.33 52.87 25.30
41 Luis Angel Tello Francia 21.93   28.16    Peru 21.93 26.53 30.37 27.58 32.16
42 Carlos Andre Santiago Chavez 23.53   28.48    Peru 28.71 30.98 27.97 23.53 28.77
43 Luis Ortega 22.55   30.91    Peru 32.76 22.55 30.78 32.08 29.88
44 Sebastián Edgard Cárdenas 17.52   DNF    Peru 23.13 17.52 21.45 DNF DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 10.87   11.04    Peru 10.89 10.87 10.90 11.34 13.19
2 Angel Anampa 10.53   12.16    Peru 10.53 15.29 12.73 11.29 12.47
3 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 9.59   13.58    Peru 12.43 13.27 15.05 9.59 18.09
4 Eduardo Cabrera Yí 10.46   13.66    Peru 10.46 DNF 15.58 13.96 11.44
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 12.84   13.83    Peru 12.98 13.81 15.06 14.70 12.84
6 Jesus Eduardo Leiva Ramos 12.75   13.96    Peru 13.90 12.75 18.89 14.58 13.40
7 Rachel Riggenbach 13.19   14.51    Peru 13.65 13.19 15.26 14.63 24.20
8 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 12.04   14.82    Peru 12.04 15.36 14.26 14.83 15.97
9 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 13.62   15.06    Peru 13.82 16.66 15.42 13.62 15.93
10 Juan Pablo Huanqui 12.50   15.13    Peru 13.93 15.26 12.50 16.19 21.76
11 Jose Abanto Ortiz 13.38   15.37    Peru 14.51 14.99 16.60 13.38 18.21
12 Rafhael Carrión Limaymanta 13.74   15.69    Peru 16.38 13.74 14.74 15.94 16.47
13 Vladimir De la Torre 15.06   15.94    Peru 17.43 15.14 15.06 18.86 15.26
14 Pablo Cardenas Caceres 14.46   16.00    Peru 16.51 17.66 14.46 14.83 16.65
15 Jhon Alexander Taboada Temple 14.58   17.05    Peru 17.29 21.81 14.58 17.41 16.44
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Carlos Moreno 2.72   4.62    Peru 2.72 6.37 3.27 4.80 5.79
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.92   4.71    Peru 5.64 3.92 4.36 7.67 4.14
3 Vladimir De la Torre 3.55   4.90    Peru 5.58 4.19 8.05 3.55 4.94
4 José Antonio Peralta Medina 3.34   5.31    Peru 3.34 4.39 5.72 5.83 DNF
5 Sebastián Edgard Cárdenas 4.38   5.33    Peru 5.87 5.43 DNS 4.69 4.38
6 Juan Pablo Huanqui 4.52   5.35    Peru 5.29 4.84 4.52 5.93 6.25
7 Eduardo Cabrera Yí 4.21   5.41    Peru 4.21 10.20 4.92 5.54 5.76
8 Eduardo Gutiérrez Cuba 4.27   5.42    Peru 5.32 4.27 6.33 4.61 6.72
9 Angel Anampa 5.68   5.91    Peru 6.56 6.21 5.68 5.72 5.80
10 Jhon Alexander Taboada Temple 2.90   6.17    Peru 5.40 2.90 7.04 7.81 6.07
11 Jesus Eduardo Leiva Ramos 5.44   6.19    Peru 6.61 5.50 6.47 5.44 7.22
12 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 5.58   6.74    Peru 6.14 5.58 6.38 8.63 7.71
13 Jose Abanto Ortiz 4.84   6.83    Peru 6.86 5.76 7.86 4.84 10.11
14 Shayan Kokabi Vidanovich 4.89   6.99    Peru 8.79 5.40 4.89 6.79 9.45
15 David Balbuena Soriano 5.83   7.03    Peru 7.03 7.68 7.15 6.90 5.83
16 Luis Huayapa Blas 5.64   7.59    Peru 7.99 5.64 9.06 7.85 6.93
17 Leyner Jamauca 6.95   7.65    Colombia 6.95 8.07 7.22 8.08 7.65
18 Diego Martinez 6.78   8.00    Peru 8.99 8.55 7.39 8.06 6.78
19 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 7.42   8.26    Peru 9.06 9.38 8.07 7.65 7.42
20 Carlos Andre Santiago Chavez 6.70   9.09    Peru 9.15 12.27 6.70 8.39 9.73
21 Sebastian Benites Wong 8.27   9.46    Peru 10.77 9.58 8.30 8.27 10.51
22 Exon Gamboa Cochachi 8.69   9.75    Peru 8.71 8.69 11.08 9.47 16.57
23 Javier Benjamin Benites Razon 7.89   9.84    Peru 7.89 12.55 9.58 8.83 11.12
24 Bryan Celis Zapata 6.93   10.24    Peru 6.93 15.01 DNF 7.09 8.63
25 Pablo Cardenas Caceres 6.22   10.59    Peru 18.97 12.74 6.22 10.57 8.46
26 Sebastian Mendo 4.51   10.75    Peru 12.46 12.03 8.89 4.51 11.33
27 Julio Cesar Vargas Garcia 8.00   10.86    Peru 9.82 24.56 9.44 8.00 13.31
28 Pedro Javier Vargas Barrios 9.73   11.34    Peru 12.96 18.06 9.73 10.41 10.66
29 Alexander Zavaleta Calderon 9.84   12.30    Peru 14.39 26.78 10.76 9.84 11.74
30 Kevin Anthony Palacios Arrese 6.97   12.85    Peru 12.26 17.53 6.97 9.55 16.73
31 Ademir Jesus Espinoza Lozano 9.82   14.72    Peru DNF 9.82 14.65 11.19 18.31
32 Priscila Alexandra Esquivel Martinez 13.40   23.80    Peru 13.40 21.44 34.12 15.85 46.61
33 Max Gabriel Huillca Quispe 14.31   26.78    Peru 24.68 29.50 14.31 DNF 26.17
34 Gian Piere Reyes Malaver 25.05   39.21    Peru 57.01 25.48 25.05 DNF 35.15
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 2.91   3.53    Peru 3.66 3.89 2.91 5.59 3.04
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 4.20   4.61    Peru 4.37 4.27 4.20 5.20 7.43
3 Sebastián Edgard Cárdenas 4.17   5.26    Peru 5.35 5.90 4.17 5.62 4.80
4 Juan Pablo Huanqui 4.20   5.27    Peru 6.44 4.20 4.95 4.92 5.95
5 Vladimir De la Torre 4.05   5.57    Peru 7.09 7.37 4.15 5.47 4.05
6 Carlos Moreno 3.93   5.72    Peru 7.40 6.56 3.93 4.22 6.37
7 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 5.22   5.73    Peru 5.57 5.22 5.80 5.81 7.43
8 José Antonio Peralta Medina 4.47   5.77    Peru 5.85 4.47 6.52 4.95 6.66
9 Jesus Eduardo Leiva Ramos 5.43   5.78    Peru 5.51 5.43 8.52 6.16 5.67
10 Angel Anampa 4.58   5.85    Peru 4.58 6.96 6.97 5.68 4.91
11 Eduardo Cabrera Yí 3.95   6.58    Peru 3.95 31.73 9.04 5.00 5.70
12 Leyner Jamauca 5.27   6.63    Colombia 8.93 5.27 5.35 7.59 6.94
13 David Balbuena Soriano 5.40   6.71    Peru 7.39 5.40 7.67 6.66 6.07
14 Jose Abanto Ortiz 5.64   6.86    Peru 6.18 5.64 11.41 6.22 8.19
15 Luis Huayapa Blas 4.46   7.54    Peru 8.77 6.21 8.56 4.46 7.85
16 Shayan Kokabi Vidanovich 5.70   DNF    Peru DNS DNS 6.36 8.62 5.70
17 Jhon Alexander Taboada Temple 5.85   DNF    Peru DNS DNS DNS 17.42 5.85
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eduardo Gutiérrez Cuba 3.67   3.99    Peru 3.67 3.92 4.07 3.98 5.90
2 Carlos Moreno 3.70   4.08    Peru 3.96 3.70 4.47 4.40 3.87
3 Juan Pablo Huanqui 2.41   4.59    Peru 2.41 5.32 3.97 6.73 4.48
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.90   4.61    Peru 3.90 4.58 4.31 5.73 4.95
5 Vladimir De la Torre 3.76   4.66    Peru 5.57 3.76 4.22 4.20 9.48
6 José Antonio Peralta Medina 2.51   4.85    Peru 4.36 4.98 2.51 5.44 5.22
7 Sebastián Edgard Cárdenas 2.83   5.15    Peru 5.47 5.03 2.83 4.96 6.75
8 Angel Anampa 2.93   5.34    Peru 2.93 5.37 5.19 5.61 5.47
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 38.69   43.99    Peru 43.83 38.69 44.79 43.36 48.83
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 43.05   46.23    Peru 43.05 48.06 44.11 1:01.79 46.51
3 Vladimir De la Torre 49.70   52.67    Peru 52.35 55.33 50.33 49.70 58.77
4 Exon Gamboa Cochachi 51.55   54.48    Peru 59.52 54.75 54.27 54.43 51.55
5 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 41.63   54.66    Peru 1:01.88 41.63 52.58 52.02 59.38
6 Juan Pablo Huanqui 56.12   58.88    Peru 57.16 1:00.61 58.86 DNF 56.12
7 Jhon Alexander Taboada Temple 53.34   59.05    Peru 53.34 1:02.84 1:05.27 59.08 55.22
8 Jesus Eduardo Leiva Ramos 55.89   59.34    Peru 1:02.23 55.89 56.32 2:15.24 59.47
9 Jose Abanto Ortiz 51.34   59.38    Peru 1:08.18 1:01.28 1:04.40 51.34 52.47
10 Sebastián Edgard Cárdenas 50.23   59.46    Peru 57.79 1:02.04 50.23 58.56 1:02.83
11 Eduardo Gutiérrez Cuba 53.16   59.87    Peru 1:10.64 1:00.05 1:02.71 53.16 56.85
12 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 51.62   59.88    Peru 59.40 1:27.93 51.62 58.20 1:02.05
13 Leyner Jamauca 53.61   1:00.10    Colombia 1:00.53 1:00.89 58.87 53.61 1:02.34
14 Carlos Moreno 56.61   1:01.24    Peru 57.04 1:04.79 56.61 1:01.88 1:26.86
15 Eduardo Cabrera Yí 52.67   1:01.82    Peru 1:04.48 57.91 1:03.08 DNF 52.67
16 Gianfranco Huanqui 1:02.96   1:18.12    Peru 1:33.89 1:14.29 1:02.96 1:08.94 1:31.14
17 Luis Huayapa Blas 1:09.88   1:18.48    Peru 1:21.46 1:20.58 1:25.70 1:13.41 1:09.88
18 Rafhael Carrión Limaymanta 1:09.67   1:21.88    Peru 1:27.21 1:27.78 1:09.67 1:24.95 1:13.47
19 Kevin Gómez Villanueva 1:22.90   1:29.86    Peru 1:57.29 1:29.41 1:34.15 1:26.01 1:22.90
20 Bryan Celis Zapata 1:33.15      Peru 1:33.15 DNF
21 Javier Benjamin Benites Razon DNF      Peru DNF DNF
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 35.67   NR 40.72   NR  Peru 1:16.89 35.67 42.40 38.50 41.27
2 Angel Anampa 39.55   43.05    Peru 41.76 46.45 40.94 39.55 48.08
3 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 42.17   50.00    Peru 48.11 54.98 42.17 50.57 51.32
4 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 49.13   53.41    Peru 55.73 55.33 49.13 58.17 49.18
5 Juan Pablo Huanqui 45.63   54.77    Peru 54.69 57.92 45.63 51.70 1:03.99
6 Sebastián Edgard Cárdenas 52.31   56.40    Peru 53.88 DNF 53.05 1:02.26 52.31
7 Jhon Alexander Taboada Temple 44.45   59.43    Peru 1:03.23 55.59 44.45 59.48 1:03.41
8 Eduardo Gutiérrez Cuba 54.02   1:00.91    Peru 59.39 1:12.04 54.02 1:06.40 56.93
9 Exon Gamboa Cochachi 52.89   1:01.01    Peru 52.89 55.37 54.75 1:14.20 1:12.90
10 Vladimir De la Torre 56.97   1:01.39    Peru 1:04.37 56.97 57.19 1:08.33 1:02.62
11 Jose Abanto Ortiz 58.80   1:04.43    Peru 1:14.63 1:03.86 1:09.20 58.80 1:00.23
12 Jesus Eduardo Leiva Ramos 58.74   1:06.95    Peru 58.74 DNF 1:02.56 1:05.10 1:13.18
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 37.31   41.78    Peru 40.66 53.67 44.32 40.36 37.31
2 Angel Anampa 40.29   43.77    Peru 47.59 43.21 40.51 48.06 40.29
3 Jhon Alexander Taboada Temple 45.82   51.08    Peru 1:00.26 49.59 49.66 53.98 45.82
4 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 50.94   55.65    Peru 50.94 1:09.88 58.68 51.05 57.22
5 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 52.12   56.21    Peru 52.12 1:03.77 52.20 53.20 1:03.24
6 Juan Pablo Huanqui 50.06   58.42    Peru 1:04.25 50.06 1:01.73 53.30 1:00.22
7 Sebastián Edgard Cárdenas 52.35   1:00.21    Peru 52.35 1:04.70 1:04.72 1:00.40 55.54
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:35.21   1:40.21    Peru 1:37.96 1:42.72 1:35.21 1:39.95 1:46.13
2 Angel Anampa 1:35.32   1:46.09    Peru 1:44.73 1:51.63 1:41.90 1:35.32 1:52.21
3 Leyner Jamauca 1:44.95   1:56.73    Colombia 1:57.46 2:09.14 1:52.40 1:44.95 2:00.34
4 Jhon Alexander Taboada Temple 1:50.98   1:56.82    Peru 1:51.76 2:03.37 1:50.98 1:55.32 2:05.68
5 Jose Abanto Ortiz 2:12.97   2:42.11    Peru 2:39.40 2:55.34 2:12.97 2:43.36 2:43.57
6 Jesus Eduardo Leiva Ramos 3:22.21      Peru 3:22.21 3:43.90
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 3:26.96   4:09.90    Peru 5:27.04 3:35.71 3:26.96
2 Jhon Alexander Taboada Temple 4:35.43   4:41.58    Peru 4:52.08 4:35.43 4:37.22
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 6:35.91   6:42.91    Peru 6:35.91 6:49.57 6:43.26
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 36.12   NR DNF    Peru DNF DNF 36.12
2 Gianfranco Huanqui 46.24   1:03.65   NR  Peru 1:07.10 1:17.62 46.24
3 Natán Riggenbach 1:00.27   1:12.57    Peru 1:12.87 1:24.58 1:00.27
4 Jael Riggenbach 1:27.09   DNF    Peru DNF DNF 1:27.09
5 Leyner Jamauca 3:05.42   DNF    Colombia DNF 3:05.42 DNF
6 Eduardo Cabrera Yí 4:53.99   DNF    Peru DNF 4:56.44 4:53.99
7 Ernesto Gutiérrez Cuba DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
7 Bryan Celis Zapata DNF   DNF    Peru DNF DNS DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 46.11   DNF    Peru 46.11 1:05.85 DNF
2 Gianfranco Huanqui 49.18   DNF    Peru 49.18 DNF 1:25.01
3 Jael Riggenbach 1:06.11   DNF    Peru DNF 1:06.11 DNF
4 Natán Riggenbach 1:24.48   DNF    Peru 1:24.48 DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 42      Peru 42
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jesus Eduardo Leiva Ramos 18.15   18.56    Peru 18.96 18.43 18.99 18.15 18.29
2 Angel Anampa 15.81   19.37    Peru 18.34 15.81 19.37 20.40 21.17
3 Vladimir De la Torre 14.97   19.41    Peru 14.97 20.01 16.02 24.38 22.20
4 Leyner Jamauca 18.19   19.47    Colombia 22.36 18.19 19.60 20.13 18.67
5 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 17.93   19.80    Peru 18.58 20.63 20.20 20.98 17.93
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 18.92   21.91    Peru 22.70 22.79 18.92 22.33 20.71
7 Juan Pablo Huanqui 16.91   22.04    Peru 22.68 22.03 23.38 21.41 16.91
8 Ernesto Gutiérrez Cuba 19.09   22.21    Peru 20.13 DNF 21.02 25.48 19.09
9 Jhon Alexander Taboada Temple 22.06   22.61    Peru 28.56 22.06 23.40 22.16 22.27
10 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 21.40   23.08    Peru 25.31 23.27 21.40 23.44 22.52
11 Eduardo Cabrera Yí 17.45   23.67    Peru 21.28 25.49 17.45 24.25 33.90
12 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 22.24   25.41    Peru 22.24 41.06 23.51 26.79 25.92
13 Jose Abanto Ortiz 22.29   26.66    Peru 31.71 28.32 22.29 24.86 26.79
14 Gianfranco Huanqui 22.77   27.97    Peru 29.30 27.78 22.77 32.69 26.84
15 Luis Enrique Gonzales Chauca 28.99   36.95    Peru 28.99 40.62 41.19 35.61 34.63
16 Luis Huayapa Blas 34.31   37.08    Peru 45.90 34.54 34.31 41.15 35.54
17 Pablo Cardenas Caceres 31.36   39.33    Peru 42.33 31.36 44.18 31.48 44.39
18 Kevin Gómez Villanueva 31.39   40.12    Peru 1:09.64 31.39 40.72 35.98 43.65
19 David Balbuena Soriano 43.97   45.26    Peru 45.33 49.31 45.65 43.97 44.81
20 Exon Gamboa Cochachi 33.54   48.60    Peru 57.57 52.61 44.66 48.54 33.54
21 Bryan Celis Zapata 35.41   51.99    Peru DNF 55.17 35.41 48.50 52.29
22 Julio Cesar Vargas Garcia 46.21   58.42    Peru 1:05.10 55.55 46.21 1:01.91 57.81
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leyner Jamauca 15.13   17.70   NR  Colombia 17.79 23.65 20.05 15.13 15.26
2 Angel Anampa 15.93   18.18   NR  Peru 17.46 19.96 17.13 15.93 20.62
3 Vladimir De la Torre 16.63   18.65    Peru 16.63 16.86 20.52 18.57 21.06
4 Jesus Eduardo Leiva Ramos 16.63   19.03    Peru 17.06 20.35 22.11 16.63 19.69
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 16.95   19.07    Peru 19.43 20.16 19.08 18.70 16.95
6 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 17.78   21.29    Peru 17.78 21.66 23.16 19.61 22.60
7 Ernesto Gutiérrez Cuba 15.65   21.95    Peru 18.82 DNF 15.65 26.22 20.82
8 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 20.40   22.89    Peru 22.62 27.60 20.40 23.05 23.01
9 Juan Pablo Huanqui 17.68   23.00    Peru 20.27 17.68 25.73 28.93 22.99
10 Jhon Alexander Taboada Temple 19.15   27.29    Peru 19.15 27.87 25.01 28.98 29.75
11 Eduardo Cabrera Yí 21.71   33.70    Peru 21.73 42.60 DNF 21.71 36.77
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 1:02.21   NR 1:06.90   NR  Peru 1:14.08 1:03.31 1:02.21 1:12.10 1:05.29
2 Hector Chinchay 1:05.98   1:20.78    Peru 1:29.15 1:29.57 1:13.72 1:19.46 1:05.98
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:15.57   1:23.35    Peru 1:30.78 1:21.06 1:20.46 1:28.53 1:15.57
4 Angel Anampa 1:17.41   1:23.49    Peru 1:24.73 1:20.88 1:35.46 1:17.41 1:24.87
5 Jose Abanto Ortiz 1:56.15   2:08.84    Peru 2:11.21 1:57.64 2:20.39 2:17.66 1:56.15
6 Carlos Ortiz Alarcón 2:03.35   2:22.54    Peru 2:30.90 2:30.68 2:48.32 2:06.03 2:03.35
7 Luis Huayapa Blas 4:25.14      Peru DNF 4:25.14
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jose Abanto Ortiz 4.49   5.73    Peru 5.48 4.49 4.62 7.65 7.09
2 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 2.63   NR 6.13    Peru 7.48 4.99 10.80 5.92 2.63
3 Eduardo Cabrera Yí 6.32   7.24    Peru 7.54 7.33 10.10 6.32 6.85
4 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 5.65   7.43    Peru 7.71 5.65 7.89 10.84 6.68
5 Bryan Celis Zapata 4.95   7.89    Peru 10.60 4.95 10.69 7.18 5.89
6 Ernesto Gutiérrez Cuba 6.86   8.29    Peru 9.76 7.22 10.01 6.86 7.89
7 José Antonio Peralta Medina 6.68   8.77    Peru 13.10 6.68 8.37 8.82 9.11
8 Shayan Kokabi Vidanovich 6.07   9.88    Peru 11.50 6.07 10.64 11.98 7.51
9 David Balbuena Soriano 8.30   11.81    Peru 12.50 11.45 8.30 DNF 11.49
10 Joel Ricardo Palacios Lazarte 10.08   13.18    Peru 14.18 DNF 12.28 13.07 10.08
11 Luis Huayapa Blas 11.36   13.36    Peru 15.57 11.36 22.50 12.16 12.34
12 Eduardo Gutiérrez Cuba 9.44   13.71    Peru 14.71 DNF 14.32 9.44 12.11
13 Rodrigo Herrera Pomar 9.54   13.81    Peru 18.66 13.88 9.54 15.12 12.43
14 Leonardo Fabio Vasquez Chauca 9.99   13.83    Peru 20.88 9.99 12.93 14.83 13.74
15 Ademir Jesus Espinoza Lozano 10.54   13.86    Peru 13.49 10.54 15.66 12.42 17.87
16 Leyner Jamauca 12.00   14.47    Colombia 15.01 12.00 12.63 16.66 15.77
17 Johann Benites Wong 13.47   14.50    Peru DNF 14.11 15.46 13.92 13.47
18 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 9.72   15.24    Peru 17.70 9.72 25.56 13.22 14.80
19 Exon Gamboa Cochachi 8.20   15.61    Peru 15.61 DNF 18.96 12.26 8.20
20 Walter Alexander Junior Licas Torres 11.64   16.42    Peru 16.87 16.40 15.99 11.64 19.88
21 Diego Alejandro Andahua Panduro 11.96   19.53    Peru 28.89 11.96 21.83 20.66 16.10
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 5.03   6.46    Peru 8.94 7.17 5.24 5.03 6.97
2 Jose Abanto Ortiz 4.95   6.66    Peru 7.53 5.33 4.95 8.72 7.13
3 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 5.43   7.06    Peru 8.38 7.15 6.20 5.43 7.82
4 Shayan Kokabi Vidanovich 7.24   8.74    Peru 8.96 9.92 8.53 7.24 8.74
5 Eduardo Cabrera Yí 7.99   9.31    Peru 8.50 7.99 9.65 9.78 10.80
6 Ernesto Gutiérrez Cuba 5.54   9.39    Peru 13.11 9.24 11.46 5.54 7.47
7 José Antonio Peralta Medina 6.37   10.17    Peru 11.32 6.37 7.61 11.84 11.59
8 Bryan Celis Zapata 9.00   10.37    Peru 9.00 10.22 9.03 11.86 12.86
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 6.45   8.48    Peru 8.45 8.71 8.27 9.72 6.45
2 Jose Abanto Ortiz 9.68   10.18    Peru 9.91 10.91 9.71 12.30 9.68
3 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 8.99   11.54    Peru 11.59 9.07 17.25 13.97 8.99
4 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 12.18   14.03    Peru 12.18 14.92 12.49 20.47 14.67
5 David Balbuena Soriano 12.30   14.97    Peru 14.65 13.47 DNF 12.30 16.78
6 Angel Anampa 15.85   17.76    Peru 19.04 17.90 21.51 15.85 16.34
7 Luis Huayapa Blas 10.94   18.20    Peru DNF 17.83 14.02 22.75 10.94
8 Shayan Kokabi Vidanovich 10.10   19.35    Peru 27.60 13.90 32.96 16.54 10.10
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 4.89   7.52   SAR  Peru 8.66 7.37 DNF 4.89 6.53
2 Jose Abanto Ortiz 8.13   10.25    Peru 8.67 11.04 8.13 11.05 11.75
3 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 9.65   11.01    Peru 11.84 11.04 10.15 13.86 9.65
4 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 7.58   15.19    Peru 17.49 16.57 7.58 20.33 11.52
5 David Balbuena Soriano 11.27   16.52    Peru 17.56 11.27 15.24 20.34 16.75
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bryan Celis Zapata 54.33   1:01.76    Peru 1:00.09 59.54 1:05.66 54.33 1:06.10
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 9:04.55   NR    Peru 9:04.55 DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 14/15 56:38   SAR    Peru 14/15 56:38
2 Natán Riggenbach 7/10 54:00      Peru 7/10 54:00
3 Roberto Antonio Ocmin Baráybar DNF      Peru DNF
3 Jael Riggenbach DNF      Peru DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 L D2 U2 L' F2 L U2 R2 F2 L2 F U2 B' D' R' U2 B' U
A #2 L2 D2 R' F2 L2 D2 R' U' B U R D U F2 R' D F' U
A #3 U B' R2 L D L2 D' R' F R' U2 F' L2 F2 D2 F' B2 R2 F U2
A #4 F' B2 D2 B R F D F' U L' F' U2 R2 U2 R2 U2 B2 D2 B2
A #5 D F R2 B R2 L U' L2 B U2 R2 U2 D B2 L2 U R2 D F2
A Ex#1 U R2 B2 U' R2 D R2 B2 R B F' U L' B2 F' R' D2 L D'
A Ex#2 B' L2 F2 L2 D2 B' U2 F' D2 F D2 U F' U' F' R D' R F' L'
B #1 L2 D2 R B2 U R' U2 F' U' L2 F2 U' B2 U F2 U F2 R2
B #2 D2 B2 D2 L2 B2 L2 R2 D' B2 D U F D2 L B2 U' F2 D F L' F'
B #3 R2 U F2 U2 F2 U L2 D F2 L F U' R' B U' R2 U2 L' U2 F2
B #4 L U2 B2 U F B' D2 L2 F L B U2 R2 D2 R2 F' R2 B R2 L2
B #5 L2 D2 B2 U' R2 B2 U' F2 D L2 U R' B F' D R B U' F2 U L
B Ex#1 L2 U2 F2 R2 D' F2 D' L2 U F2 U2 F U' L' F2 D' L' F' R U' L2
B Ex#2 D' L2 D U2 F2 R2 D' B2 F2 U2 B' L U2 R' D' U' F L' U' B'
C #1 D B2 F2 R2 D' F2 D' R2 U' F2 D' B L2 B' U L' D2 B D R' D'
C #2 R2 F' R' D F' B' U B2 D L2 D' R' B2 D2 L' D2 R F2 U2
C #3 D2 L2 D2 R' F2 R' D2 U2 R U2 B' D' B2 D F2 R2 D2 R' B' R
C #4 R2 D2 L' F2 D2 F2 R D2 L' R2 U B' R' D' B2 U2 L' R2 F U'
C #5 L2 B2 D2 R2 F2 U2 R2 B2 U' L2 R2 F' U2 F' R' B' D F' D' L2
C Ex#1 R2 D2 F R2 B U2 L2 U2 F2 D2 R B L' U F D U' B U L' U2
C Ex#2 B2 U2 L2 U2 F2 D2 U' F2 U2 F L2 F2 D' B' U' B2 L' U R2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L' B' U' F2 R2 L F D2 R B R2 L2 F' L2 B' U2 F' D2 R2 B2
A #2 U' F2 U' F' U' D' R2 L F' D' R' D2 L' F2 D2 R F2 D2 B2 L'
A #3 F2 D' B2 L2 R2 D' B2 F2 U2 B' L' F' U' R2 F2 R D' R2 D F2
A #4 F2 D2 F2 L R2 U2 L D2 U2 B2 L U B L' U2 B D2 B F' L' B'
A #5 L' B2 R' U2 D B' U L' U2 L D2 F' U2 F2 B' L2 F' R2
A Ex#1 D' U2 F2 U' B2 L2 B2 D2 B2 F' L U L U B L U2 R D U'
A Ex#2 L2 U2 L D2 B2 L U2 R' D' U' R B R U' L2 B' D' L R2
B #1 F B R D' L' D2 R2 F D F2 U' D2 B U2 R2 F' L2 D2 F' L2
B #2 L2 F R2 L2 U' B L F R' L D R U2 L F2 D2 R2 U2 D2
B #3 R2 D B2 L2 B2 D' U' F2 L R2 U R B D B2 F' D L' U
B #4 L2 U L2 F2 U R2 B2 U L B' F L2 D B R2 B2 D2 L2 B2
B #5 U2 R B L' B' U' R B D2 B' U R2 B2 L2 D2 B2 D2 F2 U
B Ex#1 B2 L F2 U2 F2 R' U2 B2 R' U2 R' D U B' L' F2 U2 R U' L2
B Ex#2 U2 F2 L' B2 R' B2 R2 F2 L' U L' D2 L' F R D L2 U' L
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 B R U' F' D' R2 F' B L D2 F2 D L2 U' D2 B2 U' F2 B2
A #2 U2 R2 B2 D R2 U2 F2 D' L2 R' B' L U B2 U R2 B' D F R
A #3 R' D2 U2 F2 L U2 L2 U2 B2 R' D2 B' D2 B' U' F' L' D' B' U2
A #4 U' B2 D R2 D F2 L2 D2 R2 U' F L2 B F' U F' D2 L U' R2 D'
A #5 D2 F2 D' F2 L2 R2 U2 F' R' U B L U R' B' D' F' R'
A Ex#1 U2 R' U2 L' B2 L' F2 L' B2 U F' D2 R' B' U F' L2 D' R' B
A Ex#2 B2 D2 R B' R' D2 B2 L' F' D' F2 U2 R2 F' L2 F' R2 L2 B L2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' U R U2 R' U' R U R U' F'
A #2 R F R' U2 F R2 U' R' U' R U2
A #3 F' R' U R U2 R2 U2 F U2 F U2
A #4 U R' U' F' U2 R' F U2 F R2 U2
A #5 U' F U' F U' R2 U' R2 U' F R
A Ex#1 R' F' U2 R F R' U' F U' F R
A Ex#2 R' F' U' R' U' F U2 F U' R U
B #1 R' F R2 U' F' U' R' U R' U' R
B #2 R' F2 U' R2 F U' F U2 R U R'
B #3 R' F' U' F U2 R' F U F' U2 R2
B #4 U2 R' F' R2 U' R' F' U' F U2 R2
B #5 R' U' R2 F' U2 R2 F U R2 U R
B Ex#1 R' F' R U R' U' R U F' U2 R
B Ex#2 R' F U F R' U R U2 R U' R2
C #1 U2 R' U' R F' R2 F U' R F' R2
C #2 R' U' R2 U2 R2 F R2 U' F' R' F
C #3 U' R U2 F' U' R2 U' F2 R U R
C #4 U R U' F' R' F U' F U' R' U2
C #5 U' R' F' R U' R U2 R' U2 R U2
C Ex#1 R' U2 F R' U2 R U F R U2 R'
C Ex#2 U F U2 R U R' F2 R U R U'
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 R' U' R2 U' R2 F U' F U' R' U2
A #2 U2 R' U2 R2 U' R' U F' R U2 R'
A #3 U R' F U' F U2 F' R' F U2 R2
A #4 U' R' F' U2 R U R U' F U' R2
A #5 U' R' U' F2 U' F2 R2 U2 R' U R'
A Ex#1 R' F' R2 F' R' U R F' R2 F U'
A Ex#2 R F' U' R2 U' R2 U2 R' F R U2
B #1 R2 U' R2 U F U2 R U2 R' U2 R
B #2 R' F U2 F' R2 U2 R' U' F U' R
B #3 U' R U' R U2 F' R' U R U2 R'
B #4 R' F2 U2 F R U' R' F R U R
B #5 R F' U' R' F' R U R' F R2 U'
B Ex#1 U2 R2 U' R' U2 R U2 F' U' R2 U2
B Ex#2 U2 R' F U2 F' U' R U R' U R2
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U F' U' R U2 R' U2 R U R' U'
A #2 U' R2 F R2 U' R2 U' F U2 R' F
A #3 R U' R' U R F' U2 R' U2 R2 U'
A #4 R' U F U2 F R2 U R U2 R2 F
A #5 U2 R U2 R' U F U' R2 U R' F
A Ex#1 U' F U' F R U' R F' R' U2 R
A Ex#2 R' U2 F' U' R U' R' U R2 F' R'
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L2 U2 R2 F' D2 B' L2 F' B L2 D' L' B' U L2 F2 L' B L U2 Fw2 Rw2 Uw2 B D' U Fw2 D' B D2 Rw' B2 Uw2 B R Uw Fw2 B Rw2 B U' R'
A #2 R B D2 L F' U F' L' D B' U D' B2 F2 R2 U D2 R2 D' L2 Uw2 B' Rw2 Fw2 B2 D F' U2 Rw2 B2 L2 Fw2 L2 Rw' F2 U D' Fw' Rw' R' Fw' Rw R B D'
A #3 R2 F' L2 F2 R2 B' D2 B U2 F2 D B R2 D' L' D2 R' F' B U' Rw2 Fw2 L B Uw2 Rw2 L2 F D2 Fw2 Uw2 L2 R Uw' D F' U R Fw' Rw L2 Fw' F' R Uw'
A #4 L D2 L D2 B2 D2 L' R' U2 F2 D' L B D' F U B2 L D F2 Fw2 U Fw2 U2 Rw2 F Rw2 Fw2 F2 D' B Rw2 U' L' F2 Rw Uw2 Rw Uw' B' U' Rw2 R' Fw R2 L2
A #5 B' U2 D2 F2 L2 D2 B' D2 F L2 B' D L' R D2 B U2 B U' F U2 Rw2 F' R' Uw2 B R' Uw2 F U2 B' R' Fw2 Uw U F' L Uw2 U' Fw' L' D Fw Rw' R' D2
A Ex#1 U2 B2 L2 D L2 U' D2 F2 U L2 F2 L' U' F' B' D2 R F' L2 U F2 Fw2 D F U' Fw2 R2 U Fw2 B Uw2 D F R Uw2 Fw2 Rw' U2 R2 Fw R' Uw' B R2 Fw2 U2
A Ex#2 D2 U' L2 F D' L D2 F B' U2 L' D' R2 D' R2 D' B2 D' R2 F2 Rw2 D' R2 D2 Rw2 B' D2 Fw2 Rw2 L2 Uw2 L2 Rw' Uw2 B Rw' U' R Fw L' Uw Rw2 F' U2 B
B #1 B2 F' U L2 B R D2 F R2 D' R D2 L' D2 R' F2 R Rw2 D' Fw2 U' L2 F D U2 Fw2 Rw2 U' F' Uw2 Rw' R2 F U' Rw Uw Fw' U' Rw' R2 F L2
B #2 F2 D R2 D B2 D' L2 D L2 D' R2 B' F2 R U' D2 L D' B L' F2 Uw2 Rw2 U' L' D L2 Fw2 R' U Fw2 L D Fw' U Fw2 L' F2 Rw U R2 Fw Uw D2 Rw
B #3 L' U2 R2 B2 F2 R2 D2 F2 R' U F2 L' U2 D R2 B' R2 F' U L2 Fw2 Uw2 F2 L' F Rw2 Uw2 F Rw2 L2 B2 U2 L Uw' B2 F Uw B2 Fw L2 Fw' Uw R' D L'
B #4 R F' D' B2 L B' R' B2 R U F2 R2 L2 B D2 R2 B' L2 F' L2 Fw2 D' Rw2 B2 Uw2 Fw2 U' R' U' Rw2 U' L U Fw' B2 D' R Rw F Rw2 B L2 Fw D
B #5 U2 B2 L2 D2 R' D2 F2 R U2 B2 U' R D2 U2 F R2 F R U Fw2 Uw2 Rw2 Fw2 L F' Rw2 F' D2 L2 Uw2 Rw2 L Uw F' Uw' D2 U' F' Fw' Rw' F2 Uw R D' F'
B Ex#1 D2 B D2 L2 B' R2 D2 B2 L2 U L F2 D' L F' D B L2 U' Fw2 L' D Fw2 U2 R' U Rw2 F2 D' Fw D' L F' L U' Uw L Fw' F' R2 Uw' R
B Ex#2 L B' D' F B' R' B R' U' R' F2 B2 U R2 B2 U F2 D2 R2 D' B2 Rw2 D2 Fw2 B R' Fw2 Uw2 D2 B Rw2 L' Fw2 Uw R2 F' Uw' B2 F Rw B Uw F Rw' R L
C #1 D2 B L2 D' R' D' B2 L' F R2 L2 B2 U F2 U L2 U' R2 F2 D' Fw2 Rw2 Uw2 R' Uw2 B' L2 R2 U2 B Rw2 R F' Uw' R' Uw2 U' B' Rw Fw' R Uw2 Rw2 Fw' F'
C #2 U L D' F' D' R D U2 R B R' B2 L' U2 R D2 F2 U2 R' F2 R2 Rw2 Fw2 B' Rw2 B L2 U2 L' Uw2 L' B R D2 Uw Rw2 U2 D F' L2 Rw' Uw' Fw F D B2 R'
C #3 L2 B F' R B2 R L2 U' L2 F2 R' F2 D2 F2 D2 R' B2 R2 Uw2 F Rw2 Fw2 R2 L2 F Uw2 F2 D2 R B2 Uw' B2 R' Uw2 D2 Fw Uw' R Uw Rw Fw' U L
C #4 D B' L' R' D2 B L F L' D' L2 D2 B2 L' F2 L' F2 B2 L F2 R' Uw2 Rw2 L2 Fw2 B Rw2 L' U2 R2 U2 Fw2 B' L2 Uw Fw2 Rw2 D2 F' R Fw' Uw2 D' Rw Fw2 D Fw
C #5 R2 U R2 U' F2 L2 R2 U' R2 U L2 B' U' D B2 U2 B' R' B' D B2 Uw2 F U B' Uw2 D Rw2 D' L2 F2 B' Rw D F2 D Rw' Fw' Uw' B Rw2 Uw' Rw' B2 F
C Ex#1 L' U2 F2 D F U2 B R' F R' D F2 L2 U D F2 U L2 R2 U' R2 Rw2 F Uw2 B L2 U D Rw2 D2 F' L2 Fw2 R' Fw2 Rw U D' Rw F Uw F L' R2 Fw' Rw'
C Ex#2 U' R2 D F L2 D' R L D' L2 B2 L D2 F2 L F2 D2 U2 L' U2 Fw2 Uw2 D' Rw2 R2 D2 F D B R2 Fw2 Rw B2 L' D2 F' Rw2 R' Fw Uw2 Fw' R F2
  4x4x4 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 B2 F2 R B F L2 U L D' R2 F' D2 F' L2 F' R2 D2 F' U2 Rw2 F R' Uw2 R B Uw2 Rw2 D2 L B2 L2 F' Uw' B2 Uw2 D2 F L' Fw' R' Fw2 Rw L Fw U'
A #2 U2 F2 R2 U' F2 B2 U' D' F' B' U L' F2 L D2 L' R D R' Uw2 Fw2 B' Uw2 D' F2 D Rw2 Uw2 B D' Fw2 L D' Rw L Uw2 D' Fw L Uw B2 R Fw2 U'
A #3 B' U B2 F' D' R2 F U2 R' D L B' L2 B2 L2 U2 F2 U2 F2 Fw2 L' Fw2 D2 F Rw2 B Uw2 R' F2 R2 B L2 Uw' L2 B' U B2 Rw' Fw D' Rw' Uw2 U' Fw
A #4 R U2 F2 D2 B2 R' D2 L2 R F2 U2 B' D2 L' U2 R' B R2 B U' B' Uw2 R' B' L2 Fw2 Uw2 Rw2 B' L2 R Uw2 F Uw' L D B Uw2 Fw' R F Uw L' U2 Rw
A #5 L2 D2 R2 B' U2 B D2 R2 F' D2 F' U L U F' D2 L2 B2 U F2 Fw2 Rw2 U' Rw2 B2 U' D2 L2 F Uw2 U2 B' Rw' B' L F B2 Uw F' Rw Fw F' R' U' B
A Ex#1 D' F2 D L2 F2 D2 F2 U' L2 F2 L D2 L F' R2 L D2 L D F Rw2 B' U' Rw2 D Rw2 Uw2 L2 F2 Rw2 Fw2 B' Rw Fw2 U Uw' B F Rw U' L2 Fw R'
A Ex#2 L2 D R2 D' L2 B2 U2 B2 D' R2 U2 L' U L2 R' B' L B U' F D2 Fw2 R' Uw2 Fw2 D2 L Uw2 D U2 Fw2 R' U R2 Fw' Rw2 Fw2 B' L Fw' Uw' Rw' L2 D' Fw' B2
B #1 F' U2 B2 L2 F U2 F2 D2 U2 R2 D2 U' B' D' R D' F L B D' Rw2 F' D L2 Uw2 B' U2 F2 D U2 Rw B' L2 R2 Uw2 Rw2 Fw R2 U2 R Fw2 Uw' Fw
B #2 R2 B' L2 U2 L2 F2 D2 F R2 F' R2 U' B2 D F' R B L' U R2 Rw2 U2 Fw2 R' F' U2 B Uw2 U2 R' B Rw2 Uw R' U D' B F2 Rw Uw F' Rw Fw' R2 L'
B #3 L2 B2 D2 B2 F2 L2 U L2 D' R2 U2 R' F' R U F L' B U L2 R Uw2 Fw2 L U R2 B2 Rw2 Uw2 D R2 D2 U' R' Fw' Uw2 Rw2 L Uw2 F Rw' U D Fw L' D Rw'
B #4 F B2 R' D F U2 B' R' F' U' F' L2 R2 D2 R2 B' R2 F' D2 B' Uw2 L U' Fw2 L' U R' B2 F2 Rw2 L Fw2 U2 Fw' D' R Fw2 B L' Uw R B Uw' Rw Uw Rw2
B #5 L2 B2 U2 R B2 R' U2 F2 R2 B2 R U L' D2 F' L2 U' D B2 R' F Uw2 Rw2 L Uw2 U2 F' R B2 L Uw2 F2 D2 Uw L2 U2 F2 Rw2 Uw' Rw Fw2 Uw R D Rw2 F'
B Ex#1 F2 R2 D2 L' U2 D2 L' B2 U2 L' U2 D R B2 R B' L F D2 F R Uw2 Fw2 B' Uw2 R2 B' L Uw2 U2 R Uw2 D' F2 R2 Uw Fw2 B' Uw Rw2 Fw' L2 Fw Rw'
B Ex#2 U2 B' F' L2 D2 U2 B2 U2 F' L2 F' D F' L F2 U2 B R2 U B Uw2 R' F U2 Fw2 F R' B2 Rw2 L Fw2 R' Uw U B' D' R D Fw' Uw2 L Uw' Rw' B' Uw
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 D2 R2 F L2 R2 B F L2 F R B U2 F2 D' B' F2 R B R2 Uw2 Rw2 B U B' U' Fw2 B' Rw2 L2 U Rw R D R' Uw2 Rw' Uw B2 L' U Fw' Rw F2
A #2 D2 L2 D2 U2 F2 D2 R' D2 U2 L' B' D' F U' B U2 L2 D L2 F Rw2 B2 F' D Rw2 D' Rw2 U' L2 F' Uw2 D' Rw' U' F' U2 Fw R' Uw F' Uw Fw L' D'
A #3 L' D2 U2 F2 L' D2 U2 R' F2 R D2 B' L' U' L B D L2 U L' F Uw2 Fw2 B' Rw2 R Fw2 R2 F L' R' D2 Rw2 U' B' R2 Uw D2 L' Fw Rw2 R Fw' L2 Fw2 Rw'
A #4 R2 U' F R' U2 D' B D B' F U2 L D2 R' B2 F2 U2 L2 F2 D2 Uw2 B Rw2 L' R' F' Rw2 Fw2 F' Uw2 B R D2 Uw B' U2 R' D2 Fw2 R2 Rw B' Uw L2 Fw F
A #5 R2 B2 U' F2 B2 U2 R2 F2 D2 F' D F2 L U' R' U F2 D' F Fw2 D2 Rw2 F' D2 Rw2 B' D B R2 U2 B Rw' B L2 D2 Uw' B' R' Fw R' U2 F D
A Ex#1 D' L D2 U L' F L D' B' D F2 L2 F2 L2 U L2 B2 U B2 U Fw2 L' Fw2 R Fw2 Uw2 L F B R Fw2 R2 F' D' F2 Uw' Rw2 F' Fw' Rw' L2 D' R2 U Fw L'
A Ex#2 R2 B' D2 L U' F2 B D L U F2 B2 D' B2 U' L2 D' B2 D R2 Rw2 D Fw2 D2 F' Uw2 Rw2 R2 Fw2 F U2 B Rw' U2 L2 Fw2 Rw' Fw2 B Uw L2 R' F' Rw' Uw'
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Dw Fw2 Dw' Bw2 D B' Lw2 Fw D F' Lw L' B U F' Dw2 Uw Bw2 Fw2 Rw2 F' Rw2 U Bw' R' B' F Uw2 Bw' R2 U Rw2 U' R2 Dw R2 Lw2 F2 Bw B2 U2 F2 D' U' Lw2 D B' Dw2 B Fw R U L2 Rw' B2 Dw2 R U F2 L'
A #2 U' Rw' Lw2 Uw2 Bw U D2 Lw2 Rw B Fw Uw' F2 Rw Uw Dw R' Fw2 F U2 R2 Rw2 Bw' U Rw' Fw2 B Dw' L' Dw' U2 Lw U' D' Uw' Rw Uw2 U2 F2 Rw2 Lw Uw' R2 Rw' Uw' R2 D R B2 Fw' R B D2 Uw2 Rw Uw' U2 Rw Dw2 Fw2
A #3 U' F' R L2 Rw2 Uw' R Rw2 L2 F Rw Fw2 R B2 D Dw B Fw2 Lw' F' R' Rw' Lw D F Fw2 L' Bw2 Uw' L' F' U Lw2 U' R2 Bw' B Lw B' Fw2 Rw Uw2 Rw2 Bw2 U' Rw' Fw' Bw Rw' D' L' U F Dw D B L Uw2 B2 F'
A #4 Rw L2 B Fw2 Uw' Fw R' L' B Uw B2 R' Lw Uw B' Uw2 R Rw B Rw' Fw2 Uw' D' Fw2 Bw' F D2 F B U Lw' Rw L Uw2 U2 R' F D2 R' Rw F2 Dw F B D Lw D2 Rw U' D Dw Bw' U2 Rw' D Uw2 Rw' D' Dw L'
A #5 Lw Dw' F2 Dw2 R U L R2 F Rw L2 B2 U2 D' Lw2 L F' Dw' F' Rw B2 R2 Lw B2 L2 R Lw2 U' Bw' U' Bw Fw2 Dw2 Fw Rw Uw' D' L Uw U B2 Bw' Lw B2 Fw Lw2 F R Bw2 D' Lw D L' F2 Fw Lw2 Dw' U Bw' U2
A Ex#1 Bw B Lw Dw' Uw' F' Lw' D Bw' Dw' Uw2 Bw2 Dw Rw B R2 L2 Lw' Uw2 U2 Dw' Rw Fw L2 Uw U' L2 U' Bw B D2 Rw U2 D Uw' Bw' Fw' Rw2 B Rw B Dw' F' Rw F2 U' Dw Rw2 Fw' F Uw2 Rw' B2 Rw Dw U2 Fw Uw' Fw2 Lw
A Ex#2 U Fw2 Rw2 Uw L D' Dw2 Rw Fw2 U2 Bw' Lw2 L Fw R' Rw2 B2 Bw2 F' L2 F' Dw' L' Fw2 Rw2 D' Dw' Bw2 F2 Uw Bw2 B2 Uw Bw2 B' D B U' Uw2 Lw2 Bw' B2 L Uw' Rw Fw F2 Bw' L D2 Fw2 D2 R U Bw2 Lw2 Fw2 Bw R' Bw
  6x6x6 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U' 3Uw2 Dw' Fw U2 3Rw2 Dw2 U' Rw2 3Uw2 L2 3Fw Dw' 3Uw' U' 3Rw2 D' B' Fw Dw F B2 Uw2 3Rw' Uw' Lw' F' Fw D2 3Rw2 3Uw2 Rw 3Rw D 3Rw Dw' 3Uw2 Bw2 3Fw' B Fw2 R D2 U' R Rw D 3Rw R2 L2 B2 3Uw' F' U2 F Bw2 U' B2 R 3Fw' L2 3Uw' B' D2 3Uw R' 3Rw2 Rw D R 3Fw' Bw Uw L' F2 3Fw Bw' B2 3Rw2 U'
A #2 Rw' U' 3Rw B2 Rw' 3Rw' Uw2 Rw L' Bw' 3Uw Bw' L' Uw' R B L2 U Bw2 Rw' F' Rw 3Rw 3Fw 3Rw' 3Fw2 F2 Uw' 3Rw2 3Fw2 Fw2 Uw F2 U2 Bw2 3Fw R' Fw2 Uw 3Fw L2 Lw Fw Dw2 3Rw2 F' 3Uw2 F' D2 3Uw' U2 Dw2 3Fw' Uw Rw2 Fw Dw2 B2 3Fw Fw2 Bw L' U Uw2 B Fw Bw' L' Fw' Rw' Uw' 3Fw' R' 3Uw' Lw Fw' L U D Uw'
A #3 3Fw2 Bw' 3Rw' Dw B L2 Bw Fw' U Dw' D' Lw Rw' Dw D Lw2 R' F Uw2 F2 Dw2 3Rw2 U' Lw 3Rw' L2 Uw2 D' 3Fw' B R2 3Fw' Bw2 Dw R2 L' D' B2 L' Fw Bw2 B2 3Fw Dw 3Fw Fw2 D2 Uw2 B' 3Rw2 Lw Fw' L' R 3Fw Rw' L2 D2 3Uw2 3Rw2 F2 Lw2 B' F2 3Uw2 R' L' D B' Rw2 Lw2 3Fw D2 L2 3Fw2 Rw U R' Dw' D2
A Ex#1 U' Rw' Dw' L 3Uw' Rw2 Lw2 R Fw' 3Fw L F2 Rw' Dw' Uw' 3Fw' D' Dw2 Uw' R 3Uw2 Rw' B' 3Uw' U' Dw2 F' B L Rw Bw2 R' B' Lw Rw F2 Bw2 Dw Uw 3Rw 3Fw U Bw L F' B2 Fw2 L D' L' Lw' R2 F' 3Fw2 3Uw2 Uw2 R' Dw' 3Rw2 3Fw' Lw' Bw2 Lw' U2 3Rw Lw Rw' D' Rw' R 3Uw2 Dw B' F Bw Rw U2 B' 3Fw' Bw'
A Ex#2 Uw Rw U D2 3Uw2 R' Dw' U2 R D' Bw' F' 3Rw F2 L2 3Rw Dw F 3Fw2 Uw2 Dw Lw' 3Uw' Dw2 Lw B 3Fw D2 Fw 3Fw U2 3Uw' B Fw 3Fw' Rw2 Dw R' Uw' B' R' Lw Uw2 Bw' 3Rw2 Rw F2 Rw2 Lw' F2 D 3Uw2 Uw2 L D R2 Fw 3Fw' Uw' B D Fw R' Rw' L' Fw2 3Uw' U2 Rw2 3Rw L' Dw' Rw 3Fw2 3Uw2 3Fw D' U2 3Rw2 B'
  7x7x7 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Dw Rw' D' Uw' 3Uw 3Lw2 F 3Fw2 3Lw2 Rw U L 3Lw2 U Uw' 3Bw' Rw2 3Rw' 3Bw' U2 Fw2 3Dw R2 3Uw2 D2 3Rw' 3Uw Uw2 3Rw2 R B2 R Lw' L U' Dw2 B' Dw2 U2 3Lw B' 3Dw 3Uw Dw' Bw Dw' 3Lw F2 Bw Rw' B Rw Fw' Lw2 Fw' Rw2 3Rw' U2 3Rw' U 3Dw' R L Rw F2 3Bw' 3Uw2 3Rw Lw' 3Fw Fw2 Bw' 3Bw B Lw' B2 3Lw F 3Rw' Uw' F' Rw2 B' 3Dw2 Lw2 F2 3Bw' D' F2 3Uw' 3Bw' F2 3Rw' Dw Uw2 R U' D2 3Fw2 Fw'
A #2 3Dw2 B 3Uw 3Bw 3Dw Bw2 3Bw2 Dw' F' 3Rw' 3Dw' D 3Rw2 3Fw' 3Lw2 3Fw 3Rw2 B2 3Uw2 B2 3Uw' 3Lw' F' 3Bw' Uw' Rw 3Lw2 3Dw Fw B' 3Dw Uw U2 3Rw2 D2 R' 3Bw 3Lw' Bw' U2 F L2 B2 3Dw D' Dw 3Rw2 3Fw2 U R Fw2 Uw' Bw R 3Fw2 Dw Uw' Rw' Dw2 3Uw Fw2 3Uw U B 3Fw' Fw2 R' 3Rw' Uw' Fw2 Bw D2 3Fw' D' Bw L2 3Rw2 F' 3Fw2 Fw 3Uw' Dw Uw2 3Dw R Uw 3Fw' 3Uw L2 D B' Bw U' L Rw2 U' F 3Rw' L2 Fw
A #3 3Rw' Dw' Fw 3Fw2 3Lw2 L 3Rw' 3Fw D2 B2 Uw Rw2 L2 B Rw 3Uw F2 3Rw R' B2 Bw Fw2 F' 3Bw R 3Fw 3Bw' U2 3Rw 3Dw Bw 3Fw' B2 L' Dw2 Lw' 3Dw Lw 3Fw U2 L' Dw2 B2 3Uw' 3Bw L' Dw 3Lw2 3Fw F' Lw2 3Lw' Fw 3Lw' D L' F2 B2 3Uw 3Rw2 L F2 Bw2 Lw' Bw2 Uw2 3Bw' L' 3Rw' U2 3Bw 3Dw2 Dw2 Uw' Fw' F 3Rw' Dw2 B 3Lw 3Bw B Fw R Dw Fw2 3Lw B' 3Dw' Fw' 3Bw Dw Rw2 D Rw Uw 3Lw' Dw2 B U'
A Ex#1 3Bw2 3Uw2 F2 Bw D Lw' 3Dw2 U Fw2 Rw2 U' 3Fw2 B' Uw' R 3Dw' B F2 Bw Lw2 Rw' 3Lw' U2 3Uw2 R' F U' 3Rw 3Bw2 D2 Dw' 3Lw2 3Fw' U 3Lw2 F D2 F 3Fw Dw' Lw2 R 3Uw 3Dw' 3Bw' B Rw D2 L Bw D2 B Uw2 Lw2 Uw2 R 3Dw' 3Bw L2 F 3Rw' Fw Rw' 3Fw Uw2 D2 B 3Fw Dw' Bw' B Uw' F2 Lw' F2 3Lw2 Uw F Lw2 3Lw2 B' Fw' 3Dw' U' D' 3Bw2 Rw Dw' 3Lw' 3Fw2 Lw Uw2 Lw' F Fw2 3Fw' 3Bw 3Dw' D2 R'
A Ex#2 Lw 3Lw2 U 3Uw Uw2 Dw' 3Bw 3Dw F Bw 3Uw2 F' Bw2 U' Lw' B2 R 3Lw' Fw' Lw2 B 3Rw' Dw 3Lw2 3Rw2 B2 Uw2 U R' Uw 3Dw' L2 3Fw2 Uw2 3Bw' U2 Fw2 B 3Uw2 Rw' Bw Rw' Fw' 3Uw2 Lw Bw Uw2 D Lw Rw 3Lw Uw 3Bw Rw' 3Rw' 3Uw' R2 L2 3Rw2 Bw 3Rw 3Uw B2 F2 U D2 3Dw 3Uw' 3Rw2 3Lw2 3Bw Uw Dw Fw U2 Lw' 3Rw2 3Dw2 3Fw' L2 D2 Uw 3Bw' F2 Dw U' Lw2 3Rw2 3Lw' 3Fw2 3Rw' B' 3Rw' 3Dw Bw' Uw Dw' 3Lw' Rw' 3Rw2
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 B F' R2 B' D2 R2 B' U2 L U' B L B D' B' U L2 U' F' Uw'
A #2 B2 F' U2 L2 D2 F' U2 F2 U2 L' D' F2 R2 U2 R' B2 D' B' L' B' Rw' Uw2
A #3 L2 F2 L2 F2 U' L2 D' U' B2 R2 F' R B2 L' F D2 U F' U' Fw' Uw'
A Ex#1 R2 D2 U2 B D2 B R2 U2 F2 R2 B D' U' L B U2 L2 U' L' U2 R Uw2
A Ex#2 B2 F2 L2 U B2 L2 D B2 U2 L B2 D F2 L B' R' B' D2 R' F
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 F2 R2 F2 U L2 U' F2 D' L' R U' B F' D B2 R' B D' Rw
A #2 U R2 D' R2 B2 U B2 D2 L2 B' U2 R U2 L F2 D2 B' U' L2 D Fw' Uw
A #3 U2 B2 L2 D' F2 R2 U' B2 U' F U B L' R' B2 D' R' D' B U Rw Uw
A Ex#1 L2 B' U2 F' L2 F' L2 F U2 R2 B L' U' R2 B F U2 L' B2 U' F' Uw
A Ex#2 D2 L2 B L2 B2 R2 U2 L2 B' L U R F' D2 L U2 B' F' R2 F Rw Uw'
  3x3x3 Fewest Moves   Final
Group No. Scramble
A #1 U' F2 L' D' F' R' D' F' D' F' L2 U R2 D R2 D L2 D' R2
  3x3x3 One-Handed   First round
Group No. Scramble
A #1 B' U2 D2 B D2 F2 U' R F' D L' U2 D2 B' D2 B' L2 F' L2 B'
A #2 F2 D2 R2 B D2 R2 B2 R2 F D2 U F2 L' B' U' R2 F2 D B2
A #3 D' L2 R2 B2 R2 D L2 D R' F' L B F D2 U' R F2 L2 B
A #4 L2 B' R2 F2 L2 D2 F D2 B' L2 D U' B' L D F' R' D B D'
A #5 D' L' F2 D' F2 R F2 D' L U2 F' D2 R2 L2 F2 U2 R2 B' R2 U2
A Ex#1 D L' F' R2 B2 U' L' D L' F B D L2 F2 U' D B2 R2 D'
A Ex#2 B2 R2 F' R2 B' L2 B R2 B' U2 F' U F2 L B2 D B L' R'
B #1 L' D2 U2 L F2 R U2 L' U2 B2 U2 F L U2 R2 U2 L2 R' U F U
B #2 R' F2 D2 F2 L' D2 L2 R' D2 R B R F D2 F D R2 F' L' U'
B #3 D B2 L2 F2 D L2 F2 U2 B2 U R F' U2 F' R' U L F2 U2 B'
B #4 R F2 R' U F' U' B D2 R2 D2 L' B2 D2 F2 U D2 B2 R2
B #5 D2 L' F' U B' L2 D' R L2 B2 U' D2 L2 B2 U' B2 U F2 U
B Ex#1 B2 U2 F2 R' B2 L B2 L2 B2 L F U2 L B2 R2 D R2 U F' L2
B Ex#2 R2 U2 L D2 R B2 L' U2 R D' R' F' L B' F D B2 R2 U2 F2
C #1 R2 U' B2 U B2 R2 U' L2 R2 U F' L F' R2 U' B D2 R D' F
C #2 U' D R' F U F2 L' D R D L' U L2 D2 R2 F2 U D2 R2
C #3 U R2 B2 U2 R2 U R2 U B2 D L B' F' R' D L R' D U B'
C #4 R2 U F2 D U R2 F2 L2 F2 D2 U' B' L' F' D' R2 U F D R
C #5 L2 B2 L2 R2 D' R2 D B2 D2 U2 R D2 F U2 F2 R' U B' R D'
C Ex#1 R2 U2 F2 U' L2 B2 R2 B2 D U2 L U' F2 R2 U B' L2 F D
C Ex#2 U' R2 D' R2 F2 R2 D B2 U' B L U2 L B2 U F2 L2 R2 B' U2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 D2 F' L2 B L2 D2 F R' D L2 D B L B2 U L2 U B
A #2 B2 R2 F2 D2 F' R2 B' D2 B' R2 U B' F' D' R' B2 D2 F' D2 B
A #3 R' L' D' F' R' U B' R' D' L U R2 U2 L2 U' F2 R2 U' F2 U'
A #4 U2 R2 D2 F' U2 F' D2 B2 L2 B' D L U2 R B2 F2 L U' F2 L2
A #5 D2 L' F2 L2 D2 R' F2 D2 R D R' D2 F' U' L R2 F L U2 R
A Ex#1 R L U2 F R2 D' L U D' F' B2 D' F2 U F2 U2 L2 D' R2 B2 L2
A Ex#2 U' B L F R' B D' L F' D' R2 U L2 U F2 L2 D2 L2 B2 D2
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U'
A #2 R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U
A #3 R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U
A #4 R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U'
A #5 R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ U
A Ex#1 R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- U'
A Ex#2 R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U'
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 B' R L U' L' R' U' R B' R' B' u' l r' b'
A #2 L B L U' R U B' L B R L' l b'
A #3 U B' L' B' L R' U B R U' B l r'
A #4 L B' R' U' B' R' L' R' L' B' U' u' l' b'
A #5 U' B' R' L U B' R' B L U B' r' b'
A Ex#1 B R' L R' L R U' B' U' L' U u l' b'
A Ex#2 R' U L' U L R L B L' B' L u r'
B #1 R' B' U' L B L' R U' B' L' U u l' r' b'
B #2 B' U' B' U B R B U L R' L r'
B #3 U B R' U R' L R L' U L U u' r'
B #4 R U' B U R' L' R' U' B' L B u l r b'
B #5 L' B R U' L R' U B' U L' R' u l' r'
B Ex#1 R U B R B U' L' U B' U' B u' r
B Ex#2 R' L' U B' L U' L' R B' R' L
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 U R' B R B U B U' R B R' u l r' b'
A #2 B' L' U B U L B R U R' U' u l' b
A #3 R' U L' U' R L R B R B' U u' l b'
A #4 U' B L U' R' L U B U' B' R' l' r b'
A #5 R B' U L R' L U B' U B L' u' r b
A Ex#1 L R L' B L' R L' B R U B u' r' b
A Ex#2 L B L B' U' L U' B R' B' R u l' r' b'
  Skewb   First round
Group No. Scramble
A #1 L R L' U B' U' L' U R U R'
A #2 L R L' R' B' U' L B L' R U
A #3 L R L R U L' B' L R' L R'
A #4 L R U' L R U' R' L B' U' R
A #5 L R L' R' B' L R L' R L' U'
A Ex#1 L R B L U B' R U B L' B'
A Ex#2 L R L B' R L B R L B U'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R' U' B L' B' U' B' R' U B
A #2 L R B R' L' R U' L B U L
A #3 L R B L' U R B' L B U' R'
A #4 L R B L U L' U L' R L R
A #5 L R L B U' R U' R B R L
A Ex#1 L R L B U' L B L B' U' L
A Ex#2 L R L' B U B' L B R' B' L'
  Square-1   Final
Group No. Scramble
A #1 (-2,0) / (0,-3) / (-1,5) / (-3,0) / (4,0) / (3,0) / (0,-5) / (2,0) / (-4,0) / (6,-2) / (1,-2) / (-4,0)
A #2 (0,5) / (1,4) / (0,-3) / (3,0) / (3,-3) / (0,-4) / (-3,0) / (-1,0) / (0,-2) / (-4,0) / (0,-4) / (-3,-4) / (0,-5) / (1,0)
A #3 (-2,0) / (5,5) / (-3,0) / (4,-5) / (2,-1) / (6,0) / (-5,0) / (3,0) / (3,0) / (-5,0) / (0,-2) / (6,-3)
A #4 (-3,-1) / (3,6) / (-2,-5) / (3,-1) / (-3,0) / (0,-3) / (1,0) / (2,-2) / (0,-5) / (2,0) / (2,0) / (-2,-4) /
A #5 (4,0) / (5,-4) / (3,-3) / (3,0) / (4,-5) / (3,0) / (5,0) / (-3,-3) / (-2,-1) / (-2,0) / (2,-2) / (6,0)
A Ex#1 (-2,0) / (-3,0) / (5,-4) / (3,0) / (3,-3) / (-3,-2) / (6,0) / (0,-3) / (-4,-5) / (-4,0) / (3,0) / (0,-3) / (3,0) /
A Ex#2 (0,5) / (3,-3) / (0,3) / (-5,-5) / (-3,0) / (2,-1) / (-2,0) / (-3,0) / (-1,0) / (-4,0) / (1,-2) / (0,-4) / (-3,0) /
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 R2 D U2 L2 B2 L2 F2 D' U' L U' F' B L' D R2 L D R' Fw2 Uw2 R U' R2 Uw2 R' B2 Rw2 F2 R' Uw2 Rw2 Fw' L B2 Rw2 U F' Uw B2 Rw Uw2 B2 L Uw x'
A #2 F' D2 R2 U2 R2 F' U2 F2 U2 B D2 R' D' U F' B L' D' U2 B U Rw2 D' Rw2 L' R' Uw2 D L' U Rw2 R F L2 Fw L R' B Uw' Fw2 U R B' Uw2 z'
A #3 L' B2 F2 L U2 F2 L F2 R' F2 R' D' L B F2 U' L U' L' F Rw2 F L2 B L Fw2 Uw2 L F L B Uw Fw2 F' L U' L' Rw' Fw L2 D Fw2 R L2 z
A Ex#1 L' B2 L2 U2 F2 D2 L B2 U2 R2 B' L' B' U2 B' R2 D2 F2 U' Rw2 Uw2 D' B D B2 U' F Uw2 F U B U' Rw' D R Uw2 U Rw' Uw B' Rw U Rw' F' R' x y'
A Ex#2 L' U2 B2 L D2 B2 R2 U2 B2 U' F' R B2 U2 F D' L' D2 R2 Fw2 Rw2 B2 L' Uw2 F2 D L' D' Fw2 R Uw2 Fw' D2 Fw2 Rw2 U B' Rw' Fw2 U' B2 Uw F2 x2 y
  3x3x3 Multi-Blind   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 B R2 F L2 B F2 D2 B2 L2 U R2 U' L' D2 B2 U B' U L' Fw Uw' R' B2 L B2 R F2 R D2 U2 L D2 F U' R2 D2 B' L2 F' L' B D' Rw2 L2 R2 F2 D2 L2 U2 B R2 U2 B2 L D' F2 U F R B F D2 B' Rw U2 F2 L2 U B2 L2 U' B2 D2 B2 R' B L2 U2 F' U2 F L D2 U2 Rw2 Uw' B' R2 B' L2 F L2 B' D2 B' U B' U' F2 D' R' U B' D2 F' U' Fw' Uw L2 F2 D B2 L2 U2 B2 U B2 U2 R F U' B' D R D' L B' F2 Rw2 Uw2 U2 F2 U2 F' R2 F' R2 U2 L2 F D' R' U L2 D' U' R D' U' Rw' Uw B2 L2 D F2 U2 L2 U' L2 F2 L2 B' R2 D2 R' D' F L B L' R' U Rw2 D' R2 F2 D2 U F2 D F2 L2 F' U F2 D2 U R2 F' R B2 U2 B' Rw D2 F2 L2 R2 D' B2 U F2 D' F R B' F' U' B2 D2 U L2 F2 R2 Uw' B2 D' L2 B2 R2 F2 D F2 U2 R2 B2 R F L2 B2 F2 L' U L2 B2 L B L2 F' U2 B' D2 L2 F L2 F' R D L' U R' U2 L F' D U2 B Uw' F2 U2 B2 R' U2 L B2 L2 F2 R' F D U' F2 L F L2 R' B L2 F' Rw F D2 R2 F2 R2 B2 U2 F R2 D2 L F' L' F' D U' R' U2 F L' D Rw' Uw2 R2 U2 F2 D L2 D R2 U L2 U2 R B2 U R2 F' D2 B L U2 R U' Rw2 Uw2 U' B2 D B2 F2 L2 D U B' D' U2 L' F2 U F' D U F' L' Uw' B' F' L2 B' F' U2 B2 F' L B2 D B' D' R B U2 F2 U' R Fw Uw' F2 U2 R2 B F2 R2 B' L2 R2 U F' L' R B2 D F2 U' F2 R' F Rw Uw' D R2 U F2 D F2 R2 D2 R2 U R F' U2 B F2 L' B R U R' D Rw L2 F' U2 L2 F U2 R2 D2 U2 B U R D' B L2 R' F2 L' B2 D2 L' Uw
Ademir Jesus Espinoza Lozano    Peru
Ademir Jesus Espinoza Lozano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 23.04   27.17   23.04 30.61 29.73 24.56 27.22
First round 41 21.86   26.67   27.92 28.24 25.29 21.86 26.81
2x2x2 Cube First round 31 9.82   14.72   DNF 9.82 14.65 11.19 18.31
Pyraminx First round 15 10.54   13.86   13.49 10.54 15.66 12.42 17.87
Airtong Alexander Bellido Nevado    Peru
Airtong Alexander Bellido Nevado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 38.72   40.97   38.72 39.63 39.71 49.27 43.58
Alejandro Gonzales Zuñiga    Peru
Alejandro Gonzales Zuñiga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 23.07   27.19   25.16 29.46 26.94 23.07 30.52
Alex Diaz    Peru
Alex Diaz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 30.41   37.93   36.40 42.64 38.61 30.41 38.77
Alexander Esquivel    Peru
Alexander Esquivel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 17.90   19.95   19.92 24.67 21.55 17.90 18.39
First round 37 22.09   25.80   22.51 22.09 27.94 30.67 26.96
Alexander Zavaleta Calderon    Peru
Alexander Zavaleta Calderon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 45.51   46.88   46.80 46.45 47.39 45.51 59.27
2x2x2 Cube First round 29 9.84   12.30   14.39 26.78 10.76 9.84 11.74
Alfonso Denegri Sayritupac    Peru
Alfonso Denegri Sayritupac
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 17.69   22.32   26.20 22.37 17.69 24.46 20.13
First round 40 23.90   26.59   25.60 28.33 38.52 25.84 23.90
Angel Anampa    Peru
Angel Anampa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.53   12.16   10.53 15.29 12.73 11.29 12.47
Second round 4 10.89   12.61   16.31 13.34 12.71 11.79 10.89
First round 1 11.22   11.65   11.44 11.44 12.07 13.05 11.22
2x2x2 Cube Final 8 2.93   5.34   2.93 5.37 5.19 5.61 5.47
Second round 10 4.58   5.85   4.58 6.96 6.97 5.68 4.91
First round 9 5.68   5.91   6.56 6.21 5.68 5.72 5.80
4x4x4 Cube Final 2 40.29   43.77   47.59 43.21 40.51 48.06 40.29
Second round 2 39.55   43.05   41.76 46.45 40.94 39.55 48.08
Combined First round 1 38.69   43.99   43.83 38.69 44.79 43.36 48.83
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:35.32   1:46.09   1:44.73 1:51.63 1:41.90 1:35.32 1:52.21
3x3x3 One-Handed Final 2 15.93   18.18   NR 17.46 19.96 17.13 15.93 20.62
First round 2 15.81   19.37   18.34 15.81 19.37 20.40 21.17
Megaminx Combined Final 4 1:17.41   1:23.49   1:24.73 1:20.88 1:35.46 1:17.41 1:24.87
Skewb First round 6 15.85   17.76   19.04 17.90 21.51 15.85 16.34
Angélica Jimenez    Peru
Angélica Jimenez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 29.28   35.82   31.60 45.07 30.78 29.28 1:00.93
Bryan Celis Zapata    Peru
Bryan Celis Zapata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 18.42   19.06   19.06 19.31 19.23 18.42 18.88
First round 32 17.76   21.97   21.21 23.09 21.62 24.41 17.76
2x2x2 Cube First round 24 6.93   10.24   6.93 15.01 DNF 7.09 8.63
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:33.15     1:33.15 DNF
3x3x3 Blindfolded First round 7 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed First round 21 35.41   51.99   DNF 55.17 35.41 48.50 52.29
Pyraminx Final 8 9.00   10.37   9.00 10.22 9.03 11.86 12.86
First round 5 4.95   7.89   10.60 4.95 10.69 7.18 5.89
Square-1 Final 1 54.33   1:01.76   1:00.09 59.54 1:05.66 54.33 1:06.10
Carlos Andre Santiago Chavez    Peru
Carlos Andre Santiago Chavez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 23.53   28.48   28.71 30.98 27.97 23.53 28.77
First round 38 22.09   26.27   22.09 24.61 36.74 30.10 24.09
2x2x2 Cube First round 20 6.70   9.09   9.15 12.27 6.70 8.39 9.73
Carlos Moreno    Peru
Carlos Moreno
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 14.88   18.53   20.92 16.85 19.23 19.50 14.88
First round 15 14.74   16.24   14.97 14.74 18.94 19.72 14.80
2x2x2 Cube Final 2 3.70   4.08   3.96 3.70 4.47 4.40 3.87
Second round 6 3.93   5.72   7.40 6.56 3.93 4.22 6.37
First round 1 2.72   4.62   2.72 6.37 3.27 4.80 5.79
4x4x4 Cube Combined First round 14 56.61   1:01.24   57.04 1:04.79 56.61 1:01.88 1:26.86
Carlos Ortiz Alarcón    Peru
Carlos Ortiz Alarcón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.52   17.81   24.91 17.06 18.10 15.52 18.26
First round 23 16.36   18.12   19.09 19.25 17.33 17.94 16.36
Megaminx Combined Final 6 2:03.35   2:22.54   2:30.90 2:30.68 2:48.32 2:06.03 2:03.35
Cristhian Huaman    Peru
Cristhian Huaman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 21.81   26.43   21.81 24.32 27.09 37.36 27.88
First round 39 22.66   26.31   25.05 25.56 28.32 30.60 22.66
David Acosta Chavez    Peru
David Acosta Chavez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 19.99   36.01   27.37 19.99 36.42 44.24 DNS
David Balbuena Soriano    Peru
David Balbuena Soriano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 25.60   30.48   25.60 26.81 DNF 32.73 31.90
2x2x2 Cube Second round 13 5.40   6.71   7.39 5.40 7.67 6.66 6.07
First round 15 5.83   7.03   7.03 7.68 7.15 6.90 5.83
3x3x3 One-Handed First round 19 43.97   45.26   45.33 49.31 45.65 43.97 44.81
Pyraminx First round 9 8.30   11.81   12.50 11.45 8.30 DNF 11.49
Skewb Final 5 11.27   16.52   17.56 11.27 15.24 20.34 16.75
First round 5 12.30   14.97   14.65 13.47 DNF 12.30 16.78
David Eddy Vablos Salvatierra    Peru
David Eddy Vablos Salvatierra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 38.24   59.81   1:25.38 54.07 51.85 38.24 1:13.51
David Yzaguirre Cabrera    Peru
David Yzaguirre Cabrera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 28.28   38.07   35.45 42.23 36.53 28.28 42.37
Diego Alejandro Andahua Panduro    Peru
Diego Alejandro Andahua Panduro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 33.39   38.62   46.25 38.10 35.55 33.39 42.20
Pyraminx First round 21 11.96   19.53   28.89 11.96 21.83 20.66 16.10
Diego Alonso Guzmán Llontop    Peru
Diego Alonso Guzmán Llontop
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.29   18.73   19.13 19.11 16.29 23.16 17.94
First round 25 16.67   19.29   21.05 19.53 21.93 16.67 17.29
Diego Martinez    Peru
Diego Martinez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 17.77   22.10   22.65 24.83 18.81 25.86 17.77
First round 28 17.22   20.82   19.77 24.12 17.22 20.78 21.91
2x2x2 Cube First round 18 6.78   8.00   8.99 8.55 7.39 8.06 6.78
Eduardo Cabrera Yí    Peru
Eduardo Cabrera Yí
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.46   13.66   10.46 DNF 15.58 13.96 11.44
Second round 2 10.39   11.88   11.50 13.22 12.15 10.39 12.00
First round 4 12.00   13.03   12.18 12.00 15.99 13.48 13.43
2x2x2 Cube Second round 11 3.95   6.58   3.95 31.73 9.04 5.00 5.70
First round 7 4.21   5.41   4.21 10.20 4.92 5.54 5.76
4x4x4 Cube Combined First round 15 52.67   1:01.82   1:04.48 57.91 1:03.08 DNF 52.67
3x3x3 Blindfolded First round 6 4:53.99   DNF   DNF 4:56.44 4:53.99
3x3x3 One-Handed Final 11 21.71   33.70   21.73 42.60 DNF 21.71 36.77
First round 11 17.45   23.67   21.28 25.49 17.45 24.25 33.90
Pyraminx Final 5 7.99   9.31   8.50 7.99 9.65 9.78 10.80
First round 3 6.32   7.24   7.54 7.33 10.10 6.32 6.85
Eduardo Gutiérrez Cuba    Peru
Eduardo Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.84   13.83   12.98 13.81 15.06 14.70 12.84
Second round 3 10.67   12.20   10.67 12.08 13.68 13.29 11.23
First round 5 12.52   13.46   13.33 13.24 12.52 16.06 13.82
2x2x2 Cube Final 1 3.67   3.99   3.67 3.92 4.07 3.98 5.90
Second round 2 4.20   4.61   4.37 4.27 4.20 5.20 7.43
First round 8 4.27   5.42   5.32 4.27 6.33 4.61 6.72
4x4x4 Cube Second round 8 54.02   1:00.91   59.39 1:12.04 54.02 1:06.40 56.93
Combined First round 11 53.16   59.87   1:10.64 1:00.05 1:02.71 53.16 56.85
3x3x3 One-Handed Final 5 16.95   19.07   19.43 20.16 19.08 18.70 16.95
First round 6 18.92   21.91   22.70 22.79 18.92 22.33 20.71
Pyraminx First round 12 9.44   13.71   14.71 DNF 14.32 9.44 12.11
Ernesto Gutiérrez Cuba    Peru
Ernesto Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.87   11.04   10.89 10.87 10.90 11.34 13.19
Second round 1 9.54   10.78   11.73 9.54 11.03 16.72 9.59
First round 2 10.39   12.60   12.30 10.39 14.22 12.72 12.79
2x2x2 Cube Final 4 3.90   4.61   3.90 4.58 4.31 5.73 4.95
Second round 1 2.91   3.53   3.66 3.89 2.91 5.59 3.04
First round 2 3.92   4.71   5.64 3.92 4.36 7.67 4.14
4x4x4 Cube Final 1 37.31   41.78   40.66 53.67 44.32 40.36 37.31
Second round 1 35.67   NR 40.72   NR 1:16.89 35.67 42.40 38.50 41.27
Combined First round 2 43.05   46.23   43.05 48.06 44.11 1:01.79 46.51
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:35.21   1:40.21   1:37.96 1:42.72 1:35.21 1:39.95 1:46.13
6x6x6 Cube Final 1 3:26.96   4:09.90   5:27.04 3:35.71 3:26.96
7x7x7 Cube Final 1 6:35.91   6:42.91   6:35.91 6:49.57 6:43.26
3x3x3 Blindfolded First round 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 15.65   21.95   18.82 DNF 15.65 26.22 20.82
First round 8 19.09   22.21   20.13 DNF 21.02 25.48 19.09
Megaminx Combined Final 3 1:15.57   1:23.35   1:30.78 1:21.06 1:20.46 1:28.53 1:15.57
Pyraminx Final 6 5.54   9.39   13.11 9.24 11.46 5.54 7.47
First round 6 6.86   8.29   9.76 7.22 10.01 6.86 7.89
Exon Gamboa Cochachi    Peru
Exon Gamboa Cochachi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 15.86   16.90   16.70 20.35 17.87 16.14 15.86
First round 33 18.80   21.98   25.29 21.02 28.34 19.62 18.80
2x2x2 Cube First round 22 8.69   9.75   8.71 8.69 11.08 9.47 16.57
4x4x4 Cube Second round 9 52.89   1:01.01   52.89 55.37 54.75 1:14.20 1:12.90
Combined First round 4 51.55   54.48   59.52 54.75 54.27 54.43 51.55
3x3x3 One-Handed First round 20 33.54   48.60   57.57 52.61 44.66 48.54 33.54
Pyraminx First round 19 8.20   15.61   15.61 DNF 18.96 12.26 8.20
Fiorella Silva    Peru
Fiorella Silva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 42.31   46.77   48.55 47.36 42.31 44.39 50.84
Francisco Moreno    Peru
Francisco Moreno
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 1:03.52   1:14.94   1:09.29 1:03.52 DNF 1:27.37 1:08.16
Gabriel Alejandro Barrientos Gomez    Peru
Gabriel Alejandro Barrientos Gomez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 55.67   1:01.20   59.02 55.67 1:01.76 1:02.82 1:22.59
Gian Marcos Luis Marcial Valladares    Peru
Gian Marcos Luis Marcial Valladares
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 34.22   38.39   42.41 DNF 35.45 37.31 34.22
Gian Piere Reyes Malaver    Peru
Gian Piere Reyes Malaver
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 45.66   47.91   50.97 1:00.86 45.66 46.24 46.51
2x2x2 Cube First round 34 25.05   39.21   57.01 25.48 25.05 DNF 35.15
Gianfranco Huanqui    Peru
Gianfranco Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.18   16.47   15.77 14.18 16.34 17.52 17.31
First round 21 13.55   17.36   20.82 13.55 15.72 17.86 18.50
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:02.96   1:18.12   1:33.89 1:14.29 1:02.96 1:08.94 1:31.14
3x3x3 Blindfolded Final 2 49.18   DNF   49.18 DNF 1:25.01
First round 2 46.24   1:03.65   NR 1:07.10 1:17.62 46.24
3x3x3 One-Handed First round 14 22.77   27.97   29.30 27.78 22.77 32.69 26.84
4x4x4 Blindfolded Final 1 9:04.55   NR   9:04.55 DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 14/15 56:38   SAR   14/15 56:38
Grace Briget Reyes Malaver    Peru
Grace Briget Reyes Malaver
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 1:27.98   1:31.93   2:00.02 1:37.55 1:27.98 1:30.26 1:27.99
Harold Alfaro    Peru
Harold Alfaro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 16.61   21.13   21.33 17.93 27.70 24.14 16.61
First round 36 17.56   23.44   23.56 17.56 23.21 23.54 25.99
Hector Chinchay    Peru
Hector Chinchay
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Combined Final 2 1:05.98   1:20.78   1:29.15 1:29.57 1:13.72 1:19.46 1:05.98
Jael Riggenbach    Peru
Jael Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.96   16.69   17.68 16.22 16.17 15.96 19.22
First round 14 11.32   16.13   15.87 11.32 16.40 16.13 18.44
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:06.11   DNF   DNF 1:06.11 DNF
First round 4 1:27.09   DNF   DNF DNF 1:27.09
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Javier Benjamin Benites Razon    Peru
Javier Benjamin Benites Razon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 28.34   31.63   31.56 28.34 41.63 34.46 28.87
2x2x2 Cube First round 23 7.89   9.84   7.89 12.55 9.58 8.83 11.12
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Jean Carlos Castañeda Yale    Peru
Jean Carlos Castañeda Yale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 32.58   41.85   49.15 36.38 42.39 46.79 32.58
Jesus Eduardo Leiva Ramos    Peru
Jesus Eduardo Leiva Ramos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.75   13.96   13.90 12.75 18.89 14.58 13.40
Second round 8 12.34   14.38   14.20 15.86 16.71 13.07 12.34
First round 3 11.71   12.71   15.11 11.71 11.94 12.18 14.01
2x2x2 Cube Second round 9 5.43   5.78   5.51 5.43 8.52 6.16 5.67
First round 11 5.44   6.19   6.61 5.50 6.47 5.44 7.22
4x4x4 Cube Second round 12 58.74   1:06.95   58.74 DNF 1:02.56 1:05.10 1:13.18
Combined First round 8 55.89   59.34   1:02.23 55.89 56.32 2:15.24 59.47
5x5x5 Cube Combined Final 6 3:22.21     3:22.21 3:43.90
3x3x3 One-Handed Final 4 16.63   19.03   17.06 20.35 22.11 16.63 19.69
First round 1 18.15   18.56   18.96 18.43 18.99 18.15 18.29
Jharol Jhordan Tovar Quintanilla    Peru
Jharol Jhordan Tovar Quintanilla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.59   13.58   12.43 13.27 15.05 9.59 18.09
Second round 7 11.78   13.99   13.93 17.30 14.69 11.78 13.36
First round 10 14.34   15.07   14.34 15.04 15.24 17.05 14.93
4x4x4 Cube Final 4 50.94   55.65   50.94 1:09.88 58.68 51.05 57.22
Second round 3 42.17   50.00   48.11 54.98 42.17 50.57 51.32
Combined First round 5 41.63   54.66   1:01.88 41.63 52.58 52.02 59.38
3x3x3 One-Handed First round 12 22.24   25.41   22.24 41.06 23.51 26.79 25.92
Pyraminx Final 3 5.43   7.06   8.38 7.15 6.20 5.43 7.82
First round 2 2.63   NR 6.13   7.48 4.99 10.80 5.92 2.63
Jhon Alexander Taboada Temple    Peru
Jhon Alexander Taboada Temple
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 14.58   17.05   17.29 21.81 14.58 17.41 16.44
Second round 11 14.07   15.08   14.46 14.07 15.95 16.97 14.83
First round 19 14.92   16.87   14.92 17.82 15.95 17.53 17.14
2x2x2 Cube Second round 17 5.85   DNF   DNS DNS DNS 17.42 5.85
First round 10 2.90   6.17   5.40 2.90 7.04 7.81 6.07
4x4x4 Cube Final 3 45.82   51.08   1:00.26 49.59 49.66 53.98 45.82
Second round 7 44.45   59.43   1:03.23 55.59 44.45 59.48 1:03.41
Combined First round 7 53.34   59.05   53.34 1:02.84 1:05.27 59.08 55.22
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:50.98   1:56.82   1:51.76 2:03.37 1:50.98 1:55.32 2:05.68
6x6x6 Cube Final 2 4:35.43   4:41.58   4:52.08 4:35.43 4:37.22
3x3x3 Fewest Moves Final 1 42     42
3x3x3 One-Handed Final 10 19.15   27.29   19.15 27.87 25.01 28.98 29.75
First round 9 22.06   22.61   28.56 22.06 23.40 22.16 22.27
Skewb Final 1 4.89   7.52   SAR 8.66 7.37 DNF 4.89 6.53
First round 1 6.45   8.48   8.45 8.71 8.27 9.72 6.45
Jhon Anderson Soto Bellido    Peru
Jhon Anderson Soto Bellido
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 24.35   30.96   32.47 29.96 24.35 35.09 30.44
Joaquín Cardenas    Peru
Joaquín Cardenas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 46.25   47.94   46.25 46.62 52.71 47.67 49.53
Joel Ricardo Palacios Lazarte    Peru
Joel Ricardo Palacios Lazarte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 18.13   22.40   20.82 DNF 23.38 18.13 23.01
First round 26 17.70   19.57   19.07 19.92 19.72 19.94 17.70
Pyraminx First round 10 10.08   13.18   14.18 DNF 12.28 13.07 10.08
Johann Benites Wong    Peru
Johann Benites Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 17 13.47   14.50   DNF 14.11 15.46 13.92 13.47
Jose Abanto Ortiz    Peru
Jose Abanto Ortiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.38   15.37   14.51 14.99 16.60 13.38 18.21
Second round 14 14.19   15.82   14.19 16.80 17.26 15.28 15.37
First round 12 14.25   15.39   15.17 14.27 20.59 16.74 14.25
2x2x2 Cube Second round 14 5.64   6.86   6.18 5.64 11.41 6.22 8.19
First round 13 4.84   6.83   6.86 5.76 7.86 4.84 10.11
4x4x4 Cube Second round 11 58.80   1:04.43   1:14.63 1:03.86 1:09.20 58.80 1:00.23
Combined First round 9 51.34   59.38   1:08.18 1:01.28 1:04.40 51.34 52.47
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:12.97   2:42.11   2:39.40 2:55.34 2:12.97 2:43.36 2:43.57
3x3x3 One-Handed First round 13 22.29   26.66   31.71 28.32 22.29 24.86 26.79
Megaminx Combined Final 5 1:56.15   2:08.84   2:11.21 1:57.64 2:20.39 2:17.66 1:56.15
Pyraminx Final 2 4.95   6.66   7.53 5.33 4.95 8.72 7.13
First round 1 4.49   5.73   5.48 4.49 4.62 7.65 7.09
Skewb Final 2 8.13   10.25   8.67 11.04 8.13 11.05 11.75
First round 2 9.68   10.18   9.91 10.91 9.71 12.30 9.68
Jose Alberto Rios    Peru
Jose Alberto Rios
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 1:07.50   DNF   1:14.06 DNF 1:07.50 1:19.69 DNF
José Antonio Peralta Medina    Peru
José Antonio Peralta Medina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 18.92   23.16   23.24 20.73 29.10 25.50 18.92
First round 34 17.69   22.65   28.96 18.62 17.69 22.66 26.67
2x2x2 Cube Final 6 2.51   4.85   4.36 4.98 2.51 5.44 5.22
Second round 8 4.47   5.77   5.85 4.47 6.52 4.95 6.66
First round 4 3.34   5.31   3.34 4.39 5.72 5.83 DNF
Pyraminx Final 7 6.37   10.17   11.32 6.37 7.61 11.84 11.59
First round 7 6.68   8.77   13.10 6.68 8.37 8.82 9.11
Juan Antonio Herradda Montagne    Peru
Juan Antonio Herradda Montagne
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 32.00   48.92   47.98 53.57 45.20 32.00 1:14.10
Juan Joseph Avalos Torrealva    Peru
Juan Joseph Avalos Torrealva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 38.47   42.15   44.28 38.47 41.66 48.17 40.50
Juan Pablo Huanqui    Peru
Juan Pablo Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.50   15.13   13.93 15.26 12.50 16.19 21.76
Second round 6 12.23   13.98   12.23 14.01 13.75 14.50 14.17
First round 6 12.03   13.60   12.39 12.03 19.46 15.60 12.80
2x2x2 Cube Final 3 2.41   4.59   2.41 5.32 3.97 6.73 4.48
Second round 4 4.20   5.27   6.44 4.20 4.95 4.92 5.95
First round 6 4.52   5.35   5.29 4.84 4.52 5.93 6.25
4x4x4 Cube Final 6 50.06   58.42   1:04.25 50.06 1:01.73 53.30 1:00.22
Second round 5 45.63   54.77   54.69 57.92 45.63 51.70 1:03.99
Combined First round 6 56.12   58.88   57.16 1:00.61 58.86 DNF 56.12
3x3x3 One-Handed Final 9 17.68   23.00   20.27 17.68 25.73 28.93 22.99
First round 7 16.91   22.04   22.68 22.03 23.38 21.41 16.91
Megaminx Combined Final 1 1:02.21   NR 1:06.90   NR 1:14.08 1:03.31 1:02.21 1:12.10 1:05.29
Julio Cesar Vargas Garcia    Peru
Julio Cesar Vargas Garcia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 31.53   35.17   34.66 36.31 34.53 31.53 38.93
2x2x2 Cube First round 27 8.00   10.86   9.82 24.56 9.44 8.00 13.31
3x3x3 One-Handed First round 22 46.21   58.42   1:05.10 55.55 46.21 1:01.91 57.81
Kelberth Benites Wong    Peru
Kelberth Benites Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 21.27   30.02   34.60 21.27 30.16 28.82 31.07
Kevin Anthony Palacios Arrese    Peru
Kevin Anthony Palacios Arrese
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 25.30   27.33   26.69 25.96 29.33 52.87 25.30
First round 45 26.93   28.71   27.79 33.84 27.75 30.59 26.93
2x2x2 Cube First round 30 6.97   12.85   12.26 17.53 6.97 9.55 16.73
Kevin Arturo Huamán Ruiz    Peru
Kevin Arturo Huamán Ruiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 18.89   22.47   18.89 20.92 23.36 27.28 23.13
First round 31 17.45   21.88   24.11 17.45 19.81 22.55 23.27
Kevin Gómez Villanueva    Peru
Kevin Gómez Villanueva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 17.77   22.12   21.69 17.77 DNF 20.66 24.01
First round 27 20.08   20.77   21.25 20.78 21.46 20.29 20.08
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:22.90   1:29.86   1:57.29 1:29.41 1:34.15 1:26.01 1:22.90
3x3x3 One-Handed First round 18 31.39   40.12   1:09.64 31.39 40.72 35.98 43.65
Kevin Stephano Picaza Esquivel    Peru
Kevin Stephano Picaza Esquivel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 54.05   1:04.38   1:13.61 1:03.06 54.05 59.42 1:10.66
Leonardo Fabio Vasquez Chauca    Peru
Leonardo Fabio Vasquez Chauca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 29.35   31.73   45.44 33.60 29.35 30.34 31.25
Pyraminx First round 14 9.99   13.83   20.88 9.99 12.93 14.83 13.74
Leyner Jamauca    Colombia
Leyner Jamauca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.38   16.35   15.92 15.92 15.38 17.20 18.62
First round 11 12.69   15.23   16.53 14.56 17.82 12.69 14.61
2x2x2 Cube Second round 12 5.27   6.63   8.93 5.27 5.35 7.59 6.94
First round 17 6.95   7.65   6.95 8.07 7.22 8.08 7.65
4x4x4 Cube Combined First round 13 53.61   1:00.10   1:00.53 1:00.89 58.87 53.61 1:02.34
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:44.95   1:56.73   1:57.46 2:09.14 1:52.40 1:44.95 2:00.34
3x3x3 Blindfolded First round 5 3:05.42   DNF   DNF 3:05.42 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 15.13   17.70   NR 17.79 23.65 20.05 15.13 15.26
First round 4 18.19   19.47   22.36 18.19 19.60 20.13 18.67
Pyraminx First round 16 12.00   14.47   15.01 12.00 12.63 16.66 15.77
Luis Angel Tello Francia    Peru
Luis Angel Tello Francia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 21.93   28.16   21.93 26.53 30.37 27.58 32.16
First round 44 26.53   28.48   29.71 27.53 31.65 26.53 28.20
Luis Enrique Gonzales Chauca    Peru
Luis Enrique Gonzales Chauca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 15.97   27.06   20.37 DNF 15.97 30.32 30.49
First round 35 19.53   23.01   27.24 21.72 23.20 24.10 19.53
3x3x3 One-Handed First round 15 28.99   36.95   28.99 40.62 41.19 35.61 34.63
Luis Huayapa Blas    Peru
Luis Huayapa Blas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 19.35   21.36   24.70 19.35 20.71 20.76 22.62
First round 24 17.24   18.48   17.24 17.41 21.50 20.53 17.49
2x2x2 Cube Second round 15 4.46   7.54   8.77 6.21 8.56 4.46 7.85
First round 16 5.64   7.59   7.99 5.64 9.06 7.85 6.93
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:09.88   1:18.48   1:21.46 1:20.58 1:25.70 1:13.41 1:09.88
3x3x3 One-Handed First round 16 34.31   37.08   45.90 34.54 34.31 41.15 35.54
Megaminx Combined Final 7 4:25.14     DNF 4:25.14
Pyraminx First round 11 11.36   13.36   15.57 11.36 22.50 12.16 12.34
Skewb First round 7 10.94   18.20   DNF 17.83 14.02 22.75 10.94
Luis Ortega    Peru
Luis Ortega
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 22.55   30.91   32.76 22.55 30.78 32.08 29.88
First round 43 26.35   27.29   26.35 31.40 28.00 27.06 26.80
Max Gabriel Huillca Quispe    Peru
Max Gabriel Huillca Quispe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 31.28   39.29   31.28 55.71 38.09 47.36 32.41
2x2x2 Cube First round 33 14.31   26.78   24.68 29.50 14.31 DNF 26.17
Natán Riggenbach    Peru
Natán Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.04   17.39   16.92 16.53 19.41 16.04 18.71
First round 20 15.38   17.07   16.97 17.29 16.94 15.38 22.35
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:24.48   DNF   1:24.48 DNF DNF
First round 3 1:00.27   1:12.57   1:12.87 1:24.58 1:00.27
3x3x3 Multi-Blind Final 2 7/10 54:00     7/10 54:00
Noel Yzaguirre    Peru
Noel Yzaguirre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 16.19   22.08   17.64 36.36 25.47 16.19 23.12
First round 17 12.44   16.39   20.51 14.42 12.44 22.57 14.24
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo    Peru
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.62   15.06   13.82 16.66 15.42 13.62 15.93
Second round 12 14.35   15.37   14.35 16.00 15.58 15.82 14.71
First round 16 13.49   16.38   13.49 15.94 15.42 17.77 18.53
2x2x2 Cube Second round 7 5.22   5.73   5.57 5.22 5.80 5.81 7.43
First round 12 5.58   6.74   6.14 5.58 6.38 8.63 7.71
4x4x4 Cube Final 5 52.12   56.21   52.12 1:03.77 52.20 53.20 1:03.24
Second round 4 49.13   53.41   55.73 55.33 49.13 58.17 49.18
Combined First round 12 51.62   59.88   59.40 1:27.93 51.62 58.20 1:02.05
3x3x3 One-Handed Final 8 20.40   22.89   22.62 27.60 20.40 23.05 23.01
First round 10 21.40   23.08   25.31 23.27 21.40 23.44 22.52
Pyraminx Final 1 5.03   6.46   8.94 7.17 5.24 5.03 6.97
First round 4 5.65   7.43   7.71 5.65 7.89 10.84 6.68
Skewb Final 3 9.65   11.01   11.84 11.04 10.15 13.86 9.65
First round 3 8.99   11.54   11.59 9.07 17.25 13.97 8.99
Pablo Cardenas Caceres    Peru
Pablo Cardenas Caceres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 14.46   16.00   16.51 17.66 14.46 14.83 16.65
Second round 13 12.93   15.54   16.30 15.99 12.93 16.01 14.63
First round 18 13.59   16.54   17.49 13.59 15.69 19.34 16.45
2x2x2 Cube First round 25 6.22   10.59   18.97 12.74 6.22 10.57 8.46
3x3x3 One-Handed First round 17 31.36   39.33   42.33 31.36 44.18 31.48 44.39
Pablo Tello Francia    Peru
Pablo Tello Francia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 25.42   30.83   35.73 25.85 37.95 30.90 25.42
Pedro Javier Vargas Barrios    Peru
Pedro Javier Vargas Barrios
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 24.96   29.24   24.96 25.87 31.23 30.78 31.06
2x2x2 Cube First round 28 9.73   11.34   12.96 18.06 9.73 10.41 10.66
Priscila Alexandra Esquivel Martinez    Peru
Priscila Alexandra Esquivel Martinez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 49.74   1:09.80   1:07.27 1:17.06 49.74 1:36.09 1:05.08
2x2x2 Cube First round 32 13.40   23.80   13.40 21.44 34.12 15.85 46.61
Rachel Riggenbach    Peru
Rachel Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.19   14.51   13.65 13.19 15.26 14.63 24.20
Second round 10 12.35   15.02   15.99 13.86 16.83 15.22 12.35
First round 9 13.62   14.45   15.31 13.76 13.62 16.10 14.29
Rafhael Carrión Limaymanta    Peru
Rafhael Carrión Limaymanta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 13.74   15.69   16.38 13.74 14.74 15.94 16.47
Second round 15 13.13   15.95   16.51 17.53 17.35 13.13 14.00
First round 13 12.86   15.93   12.86 15.85 16.57 16.14 15.79
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:09.67   1:21.88   1:27.21 1:27.78 1:09.67 1:24.95 1:13.47
Renzo Manuel Almeida Roon    Peru
Renzo Manuel Almeida Roon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 50.04   53.12   51.42 50.04 59.42 54.24 53.71
Renzo Tello    Peru
Renzo Tello
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 29.41   31.74   34.21 30.99 38.33 30.03 29.41
Reynaldo Alonso Barrueto Rupay    Peru
Reynaldo Alonso Barrueto Rupay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 19.14   24.06   19.14 25.90 28.04 21.50 24.78
First round 29 17.43   21.27   18.05 17.43 56.14 23.15 22.62
2x2x2 Cube First round 19 7.42   8.26   9.06 9.38 8.07 7.65 7.42
Pyraminx First round 18 9.72   15.24   17.70 9.72 25.56 13.22 14.80
Skewb Final 4 7.58   15.19   17.49 16.57 7.58 20.33 11.52
First round 4 12.18   14.03   12.18 14.92 12.49 20.47 14.67
Roberto Antonio Ocmin Baráybar    Peru
Roberto Antonio Ocmin Baráybar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.04   14.82   12.04 15.36 14.26 14.83 15.97
Second round 5 11.69   13.79   16.53 15.05 12.59 11.69 13.73
First round 8 13.75   13.92   13.82 14.64 14.00 13.95 13.75
3x3x3 Blindfolded Final 1 46.11   DNF   46.11 1:05.85 DNF
First round 1 36.12   NR DNF   DNF DNF 36.12
3x3x3 One-Handed Final 6 17.78   21.29   17.78 21.66 23.16 19.61 22.60
First round 5 17.93   19.80   18.58 20.63 20.20 20.98 17.93
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Robinson Yzaguirre Cabrera    Peru
Robinson Yzaguirre Cabrera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 30.18   37.21   31.13 55.49 30.18 40.20 40.29
Rodrigo Herrera Pomar    Peru
Rodrigo Herrera Pomar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 44.58   53.02   1:35.20 1:01.76 46.96 44.58 50.34
Pyraminx First round 13 9.54   13.81   18.66 13.88 9.54 15.12 12.43
Sebastian Benites Wong    Peru
Sebastian Benites Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 20.38   22.46   26.96 21.15 20.38 25.45 20.79
First round 30 18.40   21.43   21.78 18.40 19.42 23.08 23.26
2x2x2 Cube First round 21 8.27   9.46   10.77 9.58 8.30 8.27 10.51
Sebastián Edgard Cárdenas    Peru
Sebastián Edgard Cárdenas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 17.52   DNF   23.13 17.52 21.45 DNF DNF
First round 22 16.92   17.72   18.05 17.84 18.59 16.92 17.27
2x2x2 Cube Final 7 2.83   5.15   5.47 5.03 2.83 4.96 6.75
Second round 3 4.17   5.26   5.35 5.90 4.17 5.62 4.80
First round 5 4.38   5.33   5.87 5.43 DNS 4.69 4.38
4x4x4 Cube Final 7 52.35   1:00.21   52.35 1:04.70 1:04.72 1:00.40 55.54
Second round 6 52.31   56.40   53.88 DNF 53.05 1:02.26 52.31
Combined First round 10 50.23   59.46   57.79 1:02.04 50.23 58.56 1:02.83
Sebastian Mendo    Peru
Sebastian Mendo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 41.30   53.70   43.87 1:05.65 41.30 DNF 51.58
2x2x2 Cube First round 26 4.51   10.75   12.46 12.03 8.89 4.51 11.33
Shayan Kokabi Vidanovich    Peru
Shayan Kokabi Vidanovich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 27.98   34.90   41.11 39.16 27.98 28.70 36.84
2x2x2 Cube Second round 16 5.70   DNF   DNS DNS 6.36 8.62 5.70
First round 14 4.89   6.99   8.79 5.40 4.89 6.79 9.45
Pyraminx Final 4 7.24   8.74   8.96 9.92 8.53 7.24 8.74
First round 8 6.07   9.88   11.50 6.07 10.64 11.98 7.51
Skewb First round 8 10.10   19.35   27.60 13.90 32.96 16.54 10.10
Victor Andres Janampa Santos    Peru
Victor Andres Janampa Santos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 38.28   42.22   38.54 51.96 46.27 38.28 41.85
Victor Manuel Carranza Yactayo    Peru
Victor Manuel Carranza Yactayo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 28.04   30.94   28.04 33.19 35.50 28.68 30.95
Vladimir De la Torre    Peru
Vladimir De la Torre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 15.06   15.94   17.43 15.14 15.06 18.86 15.26
Second round 9 12.41   14.52   15.10 15.64 12.83 15.90 12.41
First round 7 10.88   13.75   14.40 12.58 10.88 14.97 14.26
2x2x2 Cube Final 5 3.76   4.66   5.57 3.76 4.22 4.20 9.48
Second round 5 4.05   5.57   7.09 7.37 4.15 5.47 4.05
First round 3 3.55   4.90   5.58 4.19 8.05 3.55 4.94
4x4x4 Cube Second round 10 56.97   1:01.39   1:04.37 56.97 57.19 1:08.33 1:02.62
Combined First round 3 49.70   52.67   52.35 55.33 50.33 49.70 58.77
3x3x3 One-Handed Final 3 16.63   18.65   16.63 16.86 20.52 18.57 21.06
First round 3 14.97   19.41   14.97 20.01 16.02 24.38 22.20
Walter Alexander Junior Licas Torres    Peru
Walter Alexander Junior Licas Torres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 28.98   36.49   49.73 28.98 39.23 39.84 30.41
Pyraminx First round 20 11.64   16.42   16.87 16.40 15.99 11.64 19.88
Yago Fabian Espinoza Lozano    Peru
Yago Fabian Espinoza Lozano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 54.06   1:14.51   1:06.08 54.06 1:38.48 1:25.37 1:12.09