US Nationals 2009

Date City WCA LInk
2009-8-14~16  USA, Stanford, California US Nationals 2009

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Rowe Hessler 11.64  Mitchell Stern 12.42  Ravi Fernando 13.13
 2x2x2 Cube  Rowe Hessler 3.56  Erik Johnson 4.99  Edward Lin 5.27
 4x4x4 Cube  Rowe Hessler 52.84  Dan Cohen 55.39  Mitchell Stern 55.44
 5x5x5 Cube  Dan Cohen 1:23.63  Mitchell Stern 1:36.56  Erik Johnson 1:39.30
 6x6x6 Cube  Dan Cohen 2:32.00  Myles Casanas 3:23.24  Erik Johnson 3:50.20
 7x7x7 Cube  Dan Cohen 4:30.58  Myles Casanas 5:07.01  Michael Young 6:21.18
 3x3x3 Blindfolded  Alexander Yu 51.80  Ryosuke Mondo (門戸良介) 1:38.47  Leyan Lo 1:43.50
 3x3x3 Fewest Moves  David Woner 27  Timothy Sun 30
 Michael Young 27
 3x3x3 One-Handed  Ryan Patricio 20.37  Alexander Yu 20.97  Jeremy Fleischman 21.19
 Rubik's Clock  David Woner 9.92  Stefan Pochmann 11.43  Bob Burton 14.69
 Megaminx  Dan Cohen 1:27.34  Stefan Pochmann 1:30.63  Timothy Sun 2:00.63
 Pyraminx  Justin Jaffray 8.58  Felix Lee 9.50  Arthur Adams 9.56
 Square-1  Michael Young 20.57  Dan Cohen 20.77  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 21.20
 4x4x4 Blindfolded  Timothy Sun 9:45.30  Mike Hughey 10:46.00  Ryosuke Mondo (門戸良介) 12:46.00
 5x5x5 Blindfolded  Mike Hughey 22:00.00
 3x3x3 Multi-Blind  Mike Hughey 8/8 51:07  Andy Tsao 3/3 15:40  Peter Battaglino 3/3 20:27
       Rubik's Magic  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.41  Kevin Hays 1.61  Matthew Chang 1.63
       Master Magic  Sam Boyles 2.87  Tim Reynolds 3.01  Timothy Sun 3.34
  Rubik's Cube   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 12.96   18.03    USA 16.27 12.96 19.86 DNF 17.97
2 Andy Bridger 15.11   18.82    USA 19.47 20.22 17.36 19.63 15.11
3 Cameron Almasi 17.72   19.10    USA 18.87 19.50 17.72 21.56 18.94
4 Arthur Adams 14.47   19.11    USA 14.47 17.43 18.56 29.09 21.34
5 Stephanie Chow 17.50   19.12    USA 17.81 20.94 19.94 17.50 19.61
6 Michael Nguyen 17.94   19.19    USA 17.94 19.38 19.88 19.00 19.19
7 Ryosuke Mondo (門戸良介) 17.80   19.31    Japan 18.91 18.38 17.80 24.33 20.63
8 Tyler Albright 18.37   19.44    USA 21.61 19.03 18.37 19.18 20.11
9 David Shi 18.21   19.48    USA 18.21 21.46 18.75 18.22 22.94
10 Jackson Warley 17.55   19.62    USA 17.55 21.34 21.75 19.18 18.33
11 Mengke Li (李孟珂) 17.19   20.41    China 23.84 22.55 17.19 17.86 20.83
12 Connie Chen 17.31   20.56    USA 17.77 17.31 23.90 27.86 20.02
13 Craig Hayashi 18.72   21.08    USA 20.46 21.97 20.80 DNF 18.72
14 Peter Battaglino 19.41   21.08    USA 19.41 21.03 21.40 27.36 20.80
15 Philip Chang 17.00   21.21    USA 20.19 DNF 17.00 20.69 22.75
16 Joshua Nagel 20.02   21.32    USA 20.59 21.38 22.00 20.02 22.03
17 Nathaniel Knopf 19.31   21.54    USA 20.41 19.31 22.52 21.69 22.90
18 Brendan Blackwell 16.65   21.92    USA 19.63 16.65 22.96 24.06 23.18
19 Jeff Chiu 19.40   22.04    USA 20.22 23.80 22.09 19.40 25.34
20 Myles Casanas 21.05   22.22    USA 22.52 24.89 21.56 21.05 22.59
21 Andrew Unzueta 18.84   22.68    USA DNF 22.44 18.84 20.71 24.90
22 Chris Bird 20.86   23.03    USA 23.63 22.28 23.19 20.86 29.44
23 Chris Krueger 17.65   23.19    USA 17.65 22.75 21.78 28.43 25.05
24 Bryan Logan 20.55   23.45    USA 24.05 21.61 25.93 24.69 20.55
25 Arnaud van Galen 20.40   23.51    Netherlands 25.58 28.19 20.52 24.43 20.40
26 Lars Petrus 22.31   23.87    Sweden 26.88 23.21 22.55 25.86 22.31
27 Matthew Chang 21.90   24.16    USA 25.12 22.29 26.66 25.08 21.90
28 Forte Shinko 21.90   24.30    Canada 21.90 23.81 25.58 DNF 23.52
29 Jameson O'Connor 20.11   24.48    USA 26.09 23.08 24.28 29.41 20.11
30 Andrew Nelson 23.13   24.65    USA 35.43 26.91 23.34 23.13 23.69
31 Grant Russell 21.72   24.80    USA 24.63 23.43 21.72 26.34 29.81
32 Ryan Jew 21.63   24.98    USA 25.61 21.93 29.71 27.40 21.63
33 Lance Taylor 20.21   25.12    Canada 33.06 20.21 26.68 23.65 25.03
34 Matthew Millard 24.00   25.43    USA 27.83 24.00 24.25 26.33 25.72
35 Jackelyne Nguyen 21.78   25.81    USA 23.90 28.30 25.22 30.06 21.78
36 Luke Durant 24.00   25.85    USA 25.44 32.09 26.56 24.00 25.56
37 Jefferson Lott 22.81   25.89    USA 22.81 26.84 23.53 27.30 27.50
38 Brian Brooks 24.47   25.97    USA 24.47 29.18 28.09 25.06 24.75
39 Keanu László Vestil 23.18   26.19    Hungary 25.09 31.59 25.15 23.18 28.33
40 Steven Turner 17.97   26.68    USA 36.50 17.97 21.50 22.05 DNF
41 Stefano Gamba 24.88   27.17    USA 25.21 24.88 31.56 28.25 28.05
42 Austin Kim 24.65   27.46    USA 32.03 24.72 24.65 32.02 25.63
43 Mike Hughey 22.08   27.75    USA 27.94 24.22 22.08 31.09 32.44
44 Alex Risheh 20.16   29.77    USA 20.16 29.81 30.77 32.75 28.72
45 Victor Iglesias 26.68   30.61    USA 26.68 36.27 28.31 28.75 34.78
46 Henry Sorren 25.47   31.94    USA 46.81 28.31 32.00 35.50 25.47
47 Ramon Flores 29.64   32.77    USA 33.91 33.22 31.18 36.36 29.64
48 Aaron Lester 27.90   33.28    USA 33.78 32.84 40.81 27.90 33.21
49 Evan Liu 29.91   33.30    USA 32.83 35.68 29.91 33.52 33.55
50 Jeremy Dixon 29.06   33.48    USA 34.55 29.06 35.30 40.66 30.58
51 Shari Kuroyama (黒山理科) 28.22   33.71    USA 28.22 36.21 31.65 33.27 41.08
52 Roddy Reid 28.09   33.73    USA 28.09 32.06 34.44 34.68 47.09
53 Quentin McLean 32.31   33.81    USA 33.25 37.78 33.61 34.58 32.31
54 Kevin Batangan 32.05   33.92    USA 35.78 47.22 32.53 32.05 33.44
55 Joe Epstein 25.66   35.76    USA 42.77 42.00 33.75 25.66 31.52
56 Jared Hanson 33.38   37.26    USA 34.65 33.38 37.36 55.87 39.77
57 Eileen Xie 33.16   37.35    USA 36.30 33.16 38.61 37.56 38.19
58 Jon Schwartz 33.52   37.65    USA 36.50 40.36 43.44 33.52 36.08
59 CJ Johnson 30.08   38.95    USA 47.47 DNF 32.64 36.75 30.08
60 Brandon Rathbun 32.22   39.93    USA 40.66 32.22 40.58 38.54 43.77
61 Bruce Norskog 43.78   47.09    USA 46.08 47.55 47.63 DNF 43.78
62 Anthony Kesich 45.88   53.23    USA 1:40.34 54.28 49.63 55.77 45.88
63 Skyler Routon 44.58   57.66    USA 1:13.18 1:04.75 1:02.27 44.58 45.97
64 Brian Kang 52.61   57.68    USA 55.91 1:00.59 1:05.61 56.55 52.61
65 Rebecca Hughey 1:03.94   1:10.36    USA 1:23.30 1:07.86 1:18.65 1:04.56 1:03.94
66 Marie Hughey 47.97   1:11.73    USA 47.97 1:13.90 1:14.28 1:21.69 1:07.02
67 Art Adams Sr 1:17.52   1:23.00    USA 1:17.77 1:32.28 1:18.94 1:17.52 2:34.52
68 Mythri Ambatipudi 1:17.16   1:36.29    USA 1:35.83 1:17.16 2:06.86 1:34.33 1:38.72
69 Stephanie Truong 1:34.87   1:42.46    USA 1:43.43 1:46.68 1:52.68 1:37.27 1:34.87
70 Stephanie Hansen 1:45.41   1:57.41    USA 2:11.21 1:49.25 3:04.08 1:51.78 1:45.41
71 Daljit Singh 2:19.97   3:02.21    USA 3:23.16 2:19.97 2:59.75 3:11.03 2:55.86
72 Ned Diamond 2:44.91   5:31.37    USA 6:51.08 2:44.91 6:45.08 7:16.86 2:57.94
73 Jessica Tse 1:20.02   DNF    USA DNF DNF 2:22.66 1:20.02 2:41.65
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 10.71   11.61    USA 10.81 10.71 11.80 12.22 DNF
2 Ravi Fernando 10.88   11.78    USA 12.28 11.15 12.38 11.91 10.88
3 Rowe Hessler 10.43   11.87    USA 12.09 11.86 10.43 17.97 11.65
4 Andy Tsao 9.81   12.59    USA 14.56 12.29 13.71 11.77 9.81
5 Mitchell Stern 12.28   12.79    USA 13.04 12.65 12.68 14.27 12.28
6 Justin Adsuara 11.02   13.08    USA 13.80 11.02 12.90 12.53 21.09
7 Alexander Yu 11.06   13.08    USA 14.11 13.53 15.59 11.06 11.59
8 Chris Dzoan 12.05   13.14    USA 14.05 12.05 13.09 17.00 12.27
9 Dan Dzoan 12.66   13.23    USA 17.46 12.66 14.06 12.90 12.74
10 Leyan Lo 11.91   13.65    USA 15.78 13.94 11.91 14.00 13.00
11 Timothy Sun 12.03   14.02    USA 13.18 13.44 12.03 18.38 15.44
12 Ryan Patricio 12.66   14.12    USA 15.80 13.25 13.31 12.66 17.52
13 Lucas Garron 12.90   14.14    Germany 13.80 13.36 16.69 12.90 15.27
14 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 13.33   14.23    Japan 14.19 13.59 18.25 13.33 14.90
15 David Gomes 13.91   14.62    USA 13.91 17.09 14.09 15.21 14.55
16 Darren Kwong 9.65   14.63    USA 15.33 15.43 9.65 13.13 19.69
17 Jeremy Fleischman 12.56   14.87    USA 15.88 14.71 15.00 14.90 12.56
18 Edward Lin 14.43   15.06    USA 14.78 16.31 15.19 15.22 14.43
19 Joey Gouly 13.84   15.11    United Kingdom 13.84 15.90 15.43 14.00 18.08
20 Toby Mao (毛台立) 14.81   15.11    USA 17.69 14.88 14.86 14.81 15.58
21 Kevin Hays 13.81   15.14    USA 14.47 17.05 DNF 13.91 13.81
22 Anthony Brooks 13.97   15.29    Belize 16.44 13.97 14.91 16.34 14.63
23 Stefan Pochmann 13.30   15.32    Germany 15.33 13.30 14.08 16.55 19.93
24 Lebillie Wu 12.41   15.54    USA 12.41 15.72 17.30 15.11 15.78
25 Tim Reynolds 12.15   15.68    USA 18.69 12.15 15.22 16.08 15.75
26 Jim Mertens 14.80   15.70    USA 15.53 14.88 16.68 14.80 16.96
27 Michael Young 14.25   15.91    USA 15.08 17.56 14.25 15.09 19.61
28 Erik Johnson 15.13   16.10    USA 17.39 15.69 15.36 15.13 17.25
29 Matthew Dioso 15.55   16.23    USA 16.56 16.84 15.94 16.18 15.55
30 Cameron Brown 13.97   16.28    USA 16.91 13.97 15.88 16.94 16.06
31 David Woner 13.90   16.30    USA 19.43 13.90 15.22 15.97 17.71
32 Patrick Kelly 13.96   16.39    USA 19.19 13.96 15.25 14.73 20.77
33 Clément Gallet 13.65   16.55    France 16.09 16.81 16.75 13.65 18.28
34 Frank Morris 14.71   16.55    USA 18.29 15.59 16.66 17.41 14.71
35 Justin Jaffray 15.13   16.57    Canada 16.03 16.13 15.13 17.55 17.56
36 Kevin Zhou 14.11   16.61    USA 19.15 15.44 17.93 16.46 14.11
37 Sam Boyles 13.94   16.64    USA 13.94 19.41 14.44 18.59 16.90
38 Joseph Gibney 14.33   16.69    USA 18.16 17.34 14.58 18.93 14.33
39 Raku Watari (渡楽倶) 15.36   16.74    USA 16.58 17.53 19.88 15.36 16.11
40 Alexander Lin 16.31   16.83    USA 21.33 16.53 16.31 16.75 17.21
41 Lars Vandenbergh 16.01   16.85    Belgium 16.47 16.01 17.19 16.88 17.80
42 Felix Lee 15.65   17.01    USA 17.37 18.05 16.25 17.40 15.65
43 Shelley Chang 15.50   17.09    USA 18.08 17.22 18.83 15.50 15.96
44 David Calvo Vivas 16.31   17.10    Spain 16.50 17.28 16.31 19.06 17.52
45 Andy Bridger 14.72   17.17    USA 18.77 20.68 14.72 16.68 16.06
46 Mengke Li (李孟珂) 15.34   17.32    China 15.34 18.13 23.28 16.11 17.71
47 Guanyang Yu 15.44   17.61    China 16.65 19.46 19.02 15.44 17.16
48 Emerson Herrmann 14.41   17.65    USA 16.66 18.00 18.30 14.41 21.42
49 Dave Campbell 15.88   17.74    Canada 19.36 16.03 15.88 17.84 20.06
50 Bob Burton 16.26   17.81    USA 17.98 17.72 20.22 17.72 16.26
51 Stanley Wong 16.00   17.84    USA 19.03 16.03 16.00 22.05 18.46
52 Adam Zamora 16.90   18.05    USA 16.94 22.44 19.16 18.06 16.90
53 Richard Meyer 17.03   18.26    USA 17.81 17.03 25.43 19.79 17.19
54 Gavin Nelson 17.77   18.39    USA 17.77 20.03 19.22 17.90 18.06
55 Devin Corr-Robinett 16.21   18.44    USA 16.21 19.08 17.59 18.65 DNF
56 Tyson Mao (毛台勝) 15.69   18.47    USA 18.86 17.84 18.71 15.69 29.30
57 Weston Mizumoto 15.05   18.59    USA 19.75 18.88 17.15 22.25 15.05
58 Christopher Brandariz 16.50   18.59    USA 16.50 18.76 17.51 20.69 19.50
59 Nick Young 16.93   18.64    USA 16.93 19.63 19.65 18.11 18.18
60 Ian Winokur 16.71   18.97    USA 22.21 16.71 17.66 22.01 17.24
61 Stephanie Chow 15.43   19.00    USA 17.59 21.18 15.43 18.75 20.65
62 Cameron Almasi 16.46   19.15    USA 17.96 18.06 21.44 23.15 16.46
63 Vincent Sheu 16.06   19.27    USA 19.31 16.06 18.30 20.21 21.63
64 Arthur Adams 16.97   19.48    USA 16.97 19.05 20.71 20.69 18.69
65 Michael Nguyen 16.43   19.63    USA 20.84 16.43 DNF 17.11 20.93
66 David Shi 17.16   19.65    USA 18.93 19.40 22.19 17.16 20.61
67 Jackson Warley 16.52   19.67    USA 20.43 26.41 17.46 21.11 16.52
68 Jeff Chiu 18.15   20.25    USA 20.93 19.91 21.21 18.15 19.90
69 Steven Turner 15.59   20.34    USA 21.88 15.59 20.34 20.33 20.36
70 Peter Battaglino 17.94   20.49    USA 23.41 19.56 17.94 20.46 21.46
71 Connie Chen 20.02   20.60    USA 20.02 20.68 23.59 20.80 20.31
72 Ryosuke Mondo (門戸良介) 19.38   21.33    Japan 20.38 22.09 21.53 33.46 19.38
73 Andrew Unzueta 17.97   21.39    USA 21.85 19.05 23.27 24.06 17.97
74 Ryan Jew 19.19   21.47    USA 22.21 25.65 19.19 20.52 21.69
75 Matthew Chang 20.41   21.47    USA 21.53 24.16 21.65 20.41 21.22
76 Joshua Nagel 20.28   21.57    USA 23.69 20.43 21.94 20.28 22.33
77 Philip Chang 20.52   21.80    USA 22.75 21.48 20.52 21.18 24.13
78 Bryan Logan 18.21   21.93    USA 18.21 21.65 33.25 22.94 21.19
79 Nathaniel Knopf 21.22   21.97    USA 21.56 24.61 22.13 22.21 21.22
80 Brendan Blackwell 20.31   22.31    USA 27.91 20.31 23.50 22.36 21.08
81 Arnaud van Galen 21.13   22.96    Netherlands 23.16 21.78 23.94 21.13 24.88
82 Tyler Albright 17.81   23.35    USA 17.81 DNF 30.93 18.90 20.23
83 Andrew Nelson 18.61   23.78    USA 21.53 18.61 23.46 26.44 26.34
84 Chris Bird 19.77   24.10    USA 24.19 19.77 24.06 DNF 24.05
85 Forte Shinko 22.68   24.86    Canada 26.52 24.08 28.65 22.68 23.97
86 Lance Taylor 21.60   24.93    Canada 28.88 24.28 21.60 23.13 27.38
87 Lars Petrus 22.31   24.95    Sweden 22.31 29.75 26.71 23.52 24.63
88 Luke Durant 22.46   27.54    USA 26.49 33.46 22.66 34.90 22.46
89 Jameson O'Connor 22.31   28.01    USA 22.31 38.30 27.30 27.86 28.86
90 Jefferson Lott 23.91   28.22    USA 33.05 30.62 23.91 27.36 26.69
91 Brian Brooks 24.63   29.29    USA 24.63 24.93 DNF 30.05 32.90
92 Keanu László Vestil 25.36   29.53    Hungary 33.21 26.75 28.63 33.53 25.36
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Stern 11.65   12.14    USA 12.65 14.03 12.09 11.65 11.68
2 Rowe Hessler 10.81   12.38    USA 13.11 13.21 11.28 10.81 12.75
3 Andy Tsao 10.96   12.43    USA 15.31 10.96 12.86 12.58 11.86
4 Ravi Fernando 11.02   12.89    USA 12.61 14.11 12.15 11.02 13.90
5 Justin Adsuara 10.26   13.12    USA 15.25 11.97 12.44 14.96 10.26
6 Dan Dzoan 11.30   13.12    USA 13.75 11.30 12.40 13.22 13.78
7 Dan Cohen 11.91   13.13    USA 12.33 11.91 12.96 15.53 14.11
8 Timothy Sun 12.63   13.59    USA 15.43 14.63 12.90 12.63 13.25
9 Alexander Yu 11.78   13.86    USA 14.00 14.75 14.69 12.89 11.78
10 Leyan Lo 11.94   14.04    USA 14.91 15.19 13.84 13.36 11.94
11 Lucas Garron 13.65   14.22    Germany 14.91 13.65 14.43 13.84 14.38
12 Erik Johnson 11.55   14.28    USA 13.71 16.65 14.30 14.84 11.55
13 Anthony Brooks 13.68   14.58    Belize 13.68 16.21 16.05 13.83 13.86
14 Jeremy Fleischman 13.28   14.72    USA 13.44 13.28 15.19 18.08 15.53
15 Ryan Patricio 13.66   14.78    USA 17.16 14.39 14.41 13.66 15.53
16 David Gomes 14.27   14.85    USA 14.56 16.05 15.46 14.52 14.27
17 Chris Dzoan 13.46   15.17    USA 16.93 14.36 14.21 17.34 13.46
18 Darren Kwong 14.83   15.23    USA 15.36 14.83 25.61 14.91 15.43
19 Toby Mao (毛台立) 12.63   15.25    USA 13.99 16.69 15.08 17.15 12.63
20 Joey Gouly 12.47   15.56    United Kingdom 13.71 17.06 17.97 15.91 12.47
21 Kevin Hays 14.18   15.63    USA 17.15 15.58 16.13 14.18 15.18
22 Michael Young 14.46   15.83    USA 14.97 20.02 15.97 16.55 14.46
23 Jim Mertens 14.00   16.05    USA 16.26 16.56 17.44 15.33 14.00
24 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 14.44   16.20    Japan 16.05 17.68 16.11 16.43 14.44
25 Lebillie Wu 13.61   16.27    USA 17.05 16.44 18.83 13.61 15.33
26 Tim Reynolds 14.63   16.88    USA 16.31 14.63 17.53 16.96 17.36
27 Patrick Kelly 15.21   16.96    USA 18.27 16.33 15.21 18.94 16.27
28 Stefan Pochmann 14.96   17.12    Germany 16.90 14.96 16.28 18.18 22.15
29 Edward Lin 14.73   17.14    USA 14.73 18.03 15.97 17.42 DNF
30 Cameron Brown 14.19   17.76    USA 14.19 15.05 DNF 22.08 16.15
31 Matthew Dioso 16.31   17.89    USA 16.31 27.46 16.83 16.31 20.52
32 David Woner 17.83   19.37    USA 17.83 19.19 22.68 20.66 18.27
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 10.90   11.64    USA 11.69 11.15 12.09 13.68 10.90
2 Mitchell Stern 11.56   12.42    USA 13.38 13.05 11.61 11.56 12.59
3 Ravi Fernando 11.69   13.13    USA 12.65 14.65 11.69 12.08 15.03
4 Lucas Garron 11.63   13.21    Germany 12.71 15.84 13.55 13.36 11.63
5 Timothy Sun 11.31   13.24    USA 11.31 12.43 13.53 13.77 16.27
6 Dan Dzoan 11.59   13.54    USA 11.63 16.81 13.88 15.11 11.59
7 Andy Tsao 12.19   13.86    USA 15.52 13.13 13.91 14.55 12.19
8 Justin Adsuara 12.52   14.01    USA 14.41 14.11 14.96 13.50 12.52
9 Leyan Lo 12.18   14.21    USA 12.68 15.38 12.18 16.38 14.58
10 Ryan Patricio 11.78   15.09    USA 14.93 19.05 13.66 11.78 16.69
11 Alexander Yu 12.80   15.36    USA 16.28 16.36 13.81 12.80 16.00
12 Jeremy Fleischman 13.96   15.48    USA 14.44 19.00 15.06 13.96 16.94
13 Anthony Brooks 14.90   15.76    Belize 14.90 16.38 24.50 15.97 14.94
14 David Gomes 14.63   16.29    USA 16.41 21.15 15.72 14.63 16.75
15 Erik Johnson 13.40   16.61    USA 13.40 15.71 16.34 18.75 17.78
16 Dan Cohen 12.74   DNF    USA 12.74 15.43 DNF 13.83 DNF
  2x2x2 Cube   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Steven Turner 4.05   5.45    USA 4.71 5.00 6.83 4.05 6.63
2 Kevin Zhou 3.96   5.52    USA 3.96 4.84 7.31 6.38 5.34
3 Alex Risheh 4.34   6.23    USA 4.83 4.68 9.19 4.34 12.22
4 Cameron Almasi 3.30   6.47    USA 8.46 3.30 5.75 7.63 6.03
5 Joseph Gibney 4.80   6.72    USA 4.80 7.19 7.80 5.31 7.65
6 Clément Gallet 3.93   6.76    France 5.18 5.18 DNF 3.93 9.91
7 Philip Chang 3.80   7.02    USA 9.83 3.80 10.16 4.16 7.06
8 Grant Russell 5.96   7.12    USA 8.25 5.96 7.83 7.36 6.18
9 Andrew Nelson 4.19   7.21    USA 6.25 7.16 8.22 4.19 8.21
10 Cameron Brown 5.66   7.47    USA 8.46 7.68 9.81 6.27 5.66
11 Kevin Hays 5.50   7.74    USA 9.21 7.44 7.56 5.50 8.21
12 Ryan Jew 4.05   7.78    USA 8.02 8.28 8.72 4.05 7.05
13 Jackson Warley 6.44   7.85    USA 8.18 8.08 8.22 7.30 6.44
14 Richard Meyer 5.40   7.90    USA 5.40 9.86 17.81 7.72 6.11
15 Tyler Albright 5.25   7.94    USA 5.25 8.06 12.28 8.31 7.46
16 Raku Watari (渡楽倶) 6.13   8.48    USA 9.47 7.46 9.36 8.63 6.13
17 Brian Brooks 6.15   8.55    USA 10.86 9.66 6.15 7.80 8.19
18 Matthew Chang 4.68   8.62    USA 11.40 6.00 9.91 4.68 9.94
19 Jeremy Fleischman 4.72   8.92    USA 18.97 4.72 9.91 6.30 10.56
20 Alexander Lin 6.33   8.93    USA 6.33 8.83 11.40 10.15 7.81
21 Devin Corr-Robinett 7.15   9.23    USA 7.15 9.68 8.96 9.05 9.88
22 Keanu László Vestil 5.31   9.40    Hungary 5.31 9.11 10.47 14.77 8.63
23 Andy Bridger 5.69   9.48    USA 5.69 8.97 11.81 7.65 15.63
24 Jameson O'Connor 7.08   9.64    USA 10.02 9.09 9.81 13.52 7.08
25 Mike Hughey 7.58   9.68    USA 8.81 7.58 9.93 10.31 11.80
26 Nathaniel Knopf 7.11   9.70    USA 10.47 9.53 7.11 9.16 10.40
27 Michael Nguyen 6.61   9.81    USA 11.94 6.61 9.46 8.58 11.38
28 David Shi 5.80   9.83    USA 9.63 5.80 9.97 10.08 9.90
29 Evan Liu 5.15   9.86    USA 12.10 5.15 11.22 6.27 12.25
30 Joshua Nagel 7.19   9.88    USA 14.08 8.00 11.80 7.19 9.84
31 Chris Bird 8.22   9.89    USA 17.91 8.63 9.41 8.22 11.62
32 Bryan Logan 5.86   10.44    USA DNF 5.86 10.55 10.83 9.93
33 Joe Epstein 9.11   10.49    USA 12.41 10.40 9.80 9.11 11.27
34 Vincent Sheu 5.86   10.58    USA 14.46 5.86 11.88 9.41 10.46
35 Jared Hanson 9.91   11.98    USA 11.52 11.53 15.52 9.91 12.90
36 Forte Shinko 10.65   12.84    Canada 19.21 10.65 13.21 13.43 11.88
37 Jackelyne Nguyen 8.50   12.89    USA DNF 8.50 14.21 14.33 10.13
38 Henry Sorren 5.36   13.06    USA 13.02 13.58 13.25 5.36 12.90
39 Brandon Rathbun 5.53   13.72    USA 17.53 5.53 11.88 11.75 18.01
40 Roddy Reid 9.34   13.74    USA 12.27 17.11 9.34 13.59 15.36
41 Stephanie Chow 11.30   14.01    USA 13.66 11.30 14.56 DNF 13.81
42 Eileen Xie 10.65   14.73    USA 10.88 14.66 18.65 22.15 10.65
43 Ian Winokur 9.47   15.10    USA 15.38 16.33 13.58 28.84 9.47
44 Jeff Chiu 8.61   16.23    USA 18.11 8.61 13.55 25.55 17.03
45 Matthew Millard 16.28   18.09    USA 17.59 20.15 18.90 16.28 17.78
46 Aaron Lester 10.68   18.50    USA 12.28 10.68 29.28 13.94 DNF
47 Bruce Norskog 14.28   18.95    USA 20.05 15.34 31.77 21.46 14.28
48 Marie Hughey 15.69   20.33    USA 15.69 20.47 28.61 20.11 20.41
49 Connie Chen 14.74   21.77    USA 23.28 14.74 16.58 25.46 30.98
50 Rebecca Hughey 12.05   22.23    USA 29.97 12.05 26.84 13.81 26.05
51 Brian Kang 12.88   26.23    USA 12.88 36.58 17.56 24.56 39.72
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 2.00   4.26    USA 2.00 5.59 5.41 4.21 3.15
2 Mitchell Stern 2.46   4.65    USA 2.46 5.81 4.66 4.72 4.58
3 Edward Lin 4.15   4.74    USA 4.34 5.78 4.15 5.40 4.47
4 Timothy Sun 4.30   4.78    USA 4.44 5.00 4.30 4.90 6.97
5 Justin Jaffray 2.02   4.89    Canada 2.02 5.52 8.71 4.90 4.25
6 Lucas Garron 2.16   NR 5.13    Germany 2.84 8.36 5.78 6.77 2.16
7 Erik Johnson 1.72   NR 5.26    USA 1.72 5.11 5.84 4.84 8.58
8 Matthew Dioso 2.96   5.41    USA 2.96 7.97 5.26 5.52 5.44
9 Anthony Brooks 2.53   5.60    Belize 2.53 5.75 6.02 6.18 5.02
10 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 4.63   5.61    Japan 4.63 4.90 4.75 7.19 12.80
11 Felix Lee 4.83   5.61    USA 4.83 9.41 5.16 6.47 5.19
12 Sam Boyles 2.44   5.67    USA 2.44 7.18 6.02 6.16 4.83
13 Kevin Zhou 2.68   5.72    USA 2.68 4.53 6.90 6.53 6.11
14 Justin Adsuara 2.05   5.89    USA 2.05 6.46 5.27 5.93 8.13
15 Stefan Pochmann 2.63   5.90    Germany 2.63 9.28 5.47 6.08 6.15
16 David Woner 5.38   5.95    USA 5.38 5.71 6.21 6.82 5.93
17 Cameron Brown 4.06   6.11    USA 4.06 8.28 5.53 6.58 6.21
18 Steven Turner 4.77   6.24    USA 4.77 10.55 5.75 7.47 5.51
19 Tim Reynolds 3.00   6.25    USA 3.00 8.71 5.94 6.21 6.59
20 David Calvo Vivas 3.55   6.35    Spain 3.55 11.72 7.80 6.90 4.34
21 Michael Young 2.33   6.52    USA 2.33 4.38 9.88 10.83 5.30
22 Gavin Nelson 2.55   6.73    USA 2.55 5.96 6.66 7.58 7.63
23 Alexander Yu 4.63   6.95    USA 7.58 4.63 7.13 9.91 6.13
24 Weston Mizumoto 5.66   7.04    USA 8.69 11.02 5.66 6.13 6.31
25 Philip Chang 4.22   7.06    USA 7.91 17.11 7.40 4.22 5.86
26 Dan Dzoan 3.66   7.09    USA 3.66 6.69 7.87 7.11 7.46
27 Jackson Warley 6.65   7.16    USA 7.47 7.22 6.80 6.65 8.66
28 Patrick Kelly 3.13   7.18    USA 3.13 7.62 8.21 7.09 6.84
29 Joseph Gibney 3.24   7.33    USA 3.24 8.53 4.61 12.13 8.84
30 Joey Gouly 6.22   7.35    United Kingdom 6.22 8.50 10.88 6.86 6.69
31 Bob Burton 3.27   7.43    USA 3.27 13.58 6.81 6.38 9.11
32 Dan Cohen 3.77   7.45    USA 3.77 9.77 10.83 4.00 8.58
33 Clément Gallet 3.97   7.49    France 3.97 10.59 6.30 7.36 8.81
34 Ryan Jew 6.63   7.62    USA 7.25 6.63 8.47 7.15 8.53
35 Raku Watari (渡楽倶) 4.81   7.65    USA 4.81 8.41 7.68 6.86 9.33
36 Adam Zamora 3.59   7.67    USA 3.59 9.41 6.08 11.65 7.53
37 Andrew Nelson 4.97   7.82    USA 4.97 10.52 7.27 7.21 8.97
38 Lars Vandenbergh 3.19   8.01    Belgium 3.19 7.44 6.77 9.83 DNF
39 Arnaud van Galen 6.28   8.05    Netherlands 7.84 8.93 6.28 7.38 9.09
40 Cameron Almasi 6.71   8.05    USA 10.25 7.84 7.78 8.53 6.71
41 Tyler Albright 7.09   8.06    USA 8.15 7.97 7.09 12.15 8.06
42 Kevin Hays 3.47   8.13    USA 3.47 7.63 8.44 8.68 8.31
43 Richard Meyer 4.09   8.27    USA 4.09 7.38 10.93 7.33 10.09
44 Alex Risheh 8.02   8.37    USA 8.86 8.03 8.22 10.69 8.02
45 Jim Mertens 3.21   10.72    USA 3.21 6.65 8.61 16.90 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 3.19   3.56    USA 3.19 3.44 3.81 3.43 4.13
2 Erik Johnson 4.40   4.99    USA 5.22 4.40 4.43 5.43 5.33
3 Edward Lin 3.77   5.27    USA 3.77 4.88 5.66 6.21 5.28
4 Justin Jaffray 3.61   5.29    Canada 4.52 6.11 5.25 7.72 3.61
5 Timothy Sun 4.31   5.30    USA 6.50 4.31 4.58 4.81 10.21
6 Mitchell Stern 4.38   5.53    USA 4.86 4.38 5.52 6.21 8.00
7 Lucas Garron 3.85   5.69    Germany 6.53 3.85 5.15 5.38 9.41
8 Anthony Brooks 4.83   5.71    Belize 4.83 6.53 4.93 8.90 5.68
9 Matthew Dioso 4.84   5.77    USA 5.96 4.84 5.40 9.13 5.94
10 David Woner 5.12   5.86    USA 6.21 5.12 6.15 5.21 7.18
11 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 4.58   6.49    Japan 7.78 4.87 6.83 11.19 4.58
12 Sam Boyles 4.30   6.65    USA 4.30 7.27 7.27 5.41 8.22
13 Kevin Zhou 5.51   7.42    USA 8.63 5.51 5.90 7.72 DNF
14 Justin Adsuara 6.36   7.61    USA 7.28 7.02 DNF 8.53 6.36
15 Stefan Pochmann 6.43   8.20    Germany 12.71 6.43 8.43 7.80 8.36
16 Felix Lee 6.84   8.27    USA 9.43 6.84 7.18 11.58 8.19
  4x4x4 Cube   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryosuke Mondo (門戸良介) 1:07.18   1:08.98    Japan 1:21.00 1:08.43 1:09.38 1:09.13 1:07.18
2 Alexander Yu 59.58   1:10.20    USA 1:10.68 1:05.78 1:14.13 1:34.72 59.58
3 Felix Lee 1:05.40   1:10.35    USA 1:05.40 1:14.75 1:06.97 1:10.55 1:13.53
4 Jeremy Fleischman 1:03.91   1:13.73    USA 1:30.84 1:10.46 1:12.02 1:18.71 1:03.91
5 Guanyang Yu 1:12.86   1:18.34    China 1:16.59 1:12.86 1:17.71 1:20.72 1:23.50
6 Cameron Brown 1:12.22   1:20.40    USA 1:34.19 1:25.18 1:22.88 1:13.13 1:12.22
7 Arnaud van Galen 1:12.11   1:20.59    Netherlands 1:20.34 1:26.89 1:22.86 1:18.58 1:12.11
8 Joshua Nagel 1:12.16   1:21.50    USA DNF 1:14.43 1:12.16 1:23.25 1:26.81
9 Stanley Wong 1:11.19   1:21.78    USA 1:11.19 1:24.86 1:34.47 1:14.91 1:25.56
10 Kevin Hays 1:11.56   1:29.53    USA 1:11.56 1:44.69 1:37.43 1:29.08 1:22.08
11 Andrew Nelson 1:26.97   1:31.17    USA 1:34.34 1:26.97 1:27.56 1:35.13 1:31.60
12 Justin Jaffray 1:20.36   1:31.42    Canada 1:41.70 1:21.53 1:20.36 1:36.94 1:35.78
13 Philip Chang 1:24.11   1:32.05    USA 1:46.34 1:35.65 1:33.46 1:24.11 1:27.05
14 Jim Mertens 1:24.19   1:32.22    USA 1:29.09 1:24.19 1:42.38 1:45.09 1:25.18
15 Jackelyne Nguyen 1:27.30   1:32.47    USA 1:36.97 1:38.77 1:30.63 1:27.30 1:29.80
16 Vincent Sheu 1:30.56   1:34.08    USA 1:30.56 1:37.69 1:33.96 1:38.58 1:30.59
17 Myles Casanas 1:25.55   1:34.73    USA 1:39.18 1:25.55 1:28.91 1:37.18 1:38.09
18 Joseph Gibney 1:22.96   1:34.83    USA 2:01.11 1:37.19 1:22.96 1:32.75 1:34.55
19 Ryan Jew 1:26.11   1:36.62    USA 1:39.38 1:26.11 1:33.69 1:36.80 1:50.46
20 Adam Zamora 1:23.33   1:36.89    USA 1:34.15 1:34.56 1:23.33 1:41.96 2:01.69
21 Raku Watari (渡楽倶) 1:20.84   1:37.80    USA 1:46.11 1:31.22 1:49.19 1:36.08 1:20.84
22 Anthony Brooks 1:26.63   1:38.26    Belize 1:39.80 1:26.63 1:29.40 1:51.61 1:45.58
23 Devin Corr-Robinett 1:28.44   1:38.46    USA 1:28.44 1:43.77 1:44.19 1:34.94 1:36.66
24 Tyler Albright 1:36.25   1:40.89    USA 1:44.61 1:50.43 1:36.25 1:40.80 1:37.25
25 Grant Russell 1:32.77   1:42.43    USA 1:45.25 1:36.90 1:45.13 1:52.46 1:32.77
26 Nathaniel Knopf 1:25.61   1:43.29    USA 1:42.84 1:25.61 1:42.86 1:44.16 1:50.77
27 Justin Adsuara 1:29.38   1:43.94    USA 1:42.38 1:43.68 1:29.38 1:45.75 1:51.81
28 Matthew Chang 1:29.34   1:44.56    USA 1:47.44 1:53.94 1:32.31 1:29.34 1:55.66
29 Jameson O'Connor 1:28.18   1:44.63    USA 1:47.63 1:28.18 1:37.13 1:49.13 1:51.02
30 Mike Hughey 1:33.40   1:47.12    USA 1:40.80 2:01.18 1:33.40 1:46.35 1:54.21
31 Sam Boyles 1:30.68   1:48.18    USA 1:49.03 1:43.83 1:30.68 1:51.69 DNF
32 Andy Bridger 1:42.77   1:49.51    USA 1:43.13 1:50.88 1:42.77 1:54.52 1:58.08
33 Chris Bird 1:45.90   1:51.14    USA 1:48.86 1:53.46 2:08.06 1:45.90 1:51.09
34 Bob Burton 1:44.58   1:53.91    USA 1:50.21 1:56.19 1:44.58 1:55.34 1:57.34
35 Matthew Millard 1:37.46   1:54.41    USA 1:53.83 1:59.88 1:49.52 1:37.46 2:13.93
36 Peter Battaglino 1:30.91   2:00.72    USA 2:02.83 2:05.43 1:30.91 1:53.90 DNF
37 Lance Taylor 1:53.77   2:05.47    Canada 2:11.27 1:53.77 2:13.13 1:59.78 2:05.36
38 Arthur Adams 2:05.02   2:11.73    USA 2:17.25 2:08.71 2:05.02 2:15.69 2:10.80
39 Ian Winokur 2:02.95   2:16.28    USA 2:26.34 2:17.18 2:34.03 2:05.31 2:02.95
40 Evan Liu 2:02.18   2:17.03    USA 2:27.09 2:04.08 DNF 2:02.18 2:19.93
41 Jefferson Lott 2:10.19   2:18.66    USA 2:13.84 2:10.19 2:29.02 2:21.47 2:20.68
42 Jeff Chiu 1:45.80   2:20.93    USA 2:37.68 2:52.19 2:16.72 2:08.40 1:45.80
43 Bryan Logan 2:05.89   2:21.04    USA 2:14.99 2:05.89 2:21.83 2:26.30 2:34.43
44 Keanu László Vestil 2:06.05   2:30.42    Hungary 2:28.40 2:56.50 2:52.47 2:06.05 2:10.38
45 Connie Chen 2:13.19   2:34.73    USA 2:13.19 2:34.94 DNF 2:51.75 2:17.50
46 Henry Sorren 2:25.58   2:38.44    USA 2:25.58 2:33.32 2:50.68 2:53.69 2:31.31
47 Joe Epstein 2:33.05   2:41.86    USA 2:56.63 2:43.88 2:37.68 2:44.02 2:33.05
48 Brian Brooks 2:09.69   2:43.78    USA 3:24.19 2:49.80 2:21.30 2:09.69 3:00.25
49 Brandon Rathbun 2:26.15   2:46.30    USA 2:27.43 2:26.15 3:52.93 3:01.33 2:50.15
50 Alex Risheh 2:26.06   3:00.51    USA DNF 3:08.46 2:58.43 2:26.06 2:54.65
51 Bruce Norskog 2:47.22   3:09.83    USA 4:06.16 3:24.31 2:50.11 3:15.06 2:47.22
52 Aaron Lester 2:50.18   3:16.83    USA 3:12.03 2:50.18 3:24.02 4:01.19 3:14.45
53 Roddy Reid 2:45.34   3:18.54    USA 3:11.96 3:09.09 2:45.34 4:02.63 3:34.58
54 Brian Kang 2:35.55   3:25.33    USA 2:59.15 5:31.50 2:49.03 4:27.80 2:35.55
55 Eileen Xie 5:35.13   DNF    USA 5:35.13 DNF DNF DNF 6:07.61
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 45.81   52.33    USA 58.81 45.81 46.46 1:02.08 51.72
2 Timothy Sun 48.16   53.00    USA 1:00.56 1:10.43 48.16 48.84 49.59
3 Mitchell Stern 49.28   55.65    USA 56.75 55.56 55.96 55.44 49.28
4 Rowe Hessler 49.69   56.12    USA 1:03.58 49.69 57.21 51.41 59.75
5 Andy Tsao 52.03   59.11    USA 1:02.52 56.84 1:07.66 57.96 52.03
6 Matthew Dioso 53.71   59.37    USA 1:01.88 58.05 53.71 1:09.66 58.19
7 Edward Lin 56.31   1:01.77    USA 1:01.34 57.13 1:06.84 1:08.52 56.31
8 Lucas Garron 58.47   1:02.21    Germany 1:01.96 1:03.93 58.47 1:01.90 1:02.78
9 Patrick Kelly 59.52   1:05.05    USA 59.52 1:14.41 1:07.84 1:04.78 1:02.53
10 David Woner 57.50   1:05.26    USA 1:12.72 1:06.04 57.50 1:04.41 1:05.34
11 Ryosuke Mondo (門戸良介) 1:03.41   1:06.00    Japan 1:07.83 1:03.41 1:04.11 1:09.84 1:06.05
12 Richard Meyer 58.05   1:06.56    USA DNF 1:04.94 1:06.40 1:08.34 58.05
13 Erik Johnson 58.31   1:08.42    USA 1:13.58 1:05.09 1:18.28 1:06.58 58.31
14 Frank Morris 58.22   1:09.18    USA 1:15.46 58.22 1:04.63 1:13.75 1:09.16
15 Joey Gouly 1:00.50   1:09.89    United Kingdom 1:15.55 1:04.65 1:18.13 1:09.46 1:00.50
16 Michael Young 1:00.02   1:09.93    USA 1:10.07 1:12.69 1:16.08 1:07.03 1:00.02
17 Lars Vandenbergh 53.33   1:10.79    Belgium 1:12.53 1:07.27 1:12.58 1:18.46 53.33
18 Emerson Herrmann 1:08.28   1:11.53    USA 1:10.90 1:08.28 1:10.61 1:23.05 1:13.09
19 Tim Reynolds 1:09.66   1:12.78    USA 1:22.05 1:09.66 1:15.05 1:10.96 1:12.34
20 Dan Dzoan 58.06   1:13.00    USA 1:14.90 1:09.86 1:14.25 58.06 DNF
21 Alexander Yu 1:03.08   1:13.03    USA 1:16.81 1:27.43 1:08.38 1:03.08 1:13.91
22 Joshua Nagel 1:10.28   1:13.45    USA 1:11.21 1:12.84 1:16.31 1:10.28 1:26.44
23 Kevin Zhou 59.71   1:13.69    USA 1:10.90 1:17.90 59.71 1:16.40 1:13.78
24 Guanyang Yu 1:10.94   1:13.76    China 1:14.05 1:15.19 1:19.46 1:12.03 1:10.94
25 Stanley Wong 1:02.94   1:15.19    USA 1:15.71 1:02.94 1:12.09 1:38.97 1:17.77
26 David Calvo Vivas 1:07.88   1:16.43    Spain 1:07.88 1:16.63 1:24.93 1:19.33 1:13.33
27 Felix Lee 1:11.97   1:17.02    USA 1:37.59 1:24.19 1:11.97 1:12.69 1:14.18
28 Stefan Pochmann 1:10.94   1:17.93    Germany 1:10.94 1:24.56 1:18.66 1:18.59 1:16.53
29 Alexander Lin 1:14.94   1:18.49    USA 1:14.94 1:19.34 1:16.08 1:20.06 1:31.52
30 Kevin Hays 1:09.78   1:20.23    USA 1:17.31 1:28.69 1:18.34 1:25.05 1:09.78
31 Ravi Fernando 1:16.65   1:20.98    USA 1:26.47 1:17.08 1:19.38 1:16.65 1:30.16
32 Arnaud van Galen 1:18.71   1:21.50    Netherlands 1:18.71 1:20.41 1:37.28 1:22.58 1:21.52
33 Weston Mizumoto 1:01.81   1:21.61    USA 1:35.97 1:23.41 1:01.81 1:05.46 DNF
34 Ryan Patricio 1:12.84   1:21.77    USA 1:26.02 1:12.84 1:21.21 1:18.08 1:55.93
35 Gavin Nelson 1:07.13   1:23.25    USA 1:17.77 1:07.13 1:27.03 1:27.88 1:24.95
36 Stephanie Chow 1:19.06   1:24.38    USA 1:26.93 1:19.06 1:22.63 1:46.68 1:23.58
37 Dave Campbell 1:16.43   1:24.68    Canada 1:16.43 1:25.53 1:46.55 1:25.91 1:22.59
38 Jeremy Fleischman 1:16.25   1:24.85    USA 1:33.33 1:24.58 1:16.25 1:17.63 1:32.33
39 Justin Jaffray 1:20.77   1:25.15    Canada 1:48.09 1:32.43 1:20.77 1:22.24 1:20.77
40 Clément Gallet 1:17.08   1:25.17    France 1:34.02 1:17.08 1:42.55 1:20.52 1:20.97
41 Michael Nguyen 1:07.36   1:25.50    USA 1:26.09 1:27.56 DNF 1:22.84 1:07.36
42 Cameron Brown 1:04.44   1:26.57    USA 1:36.06 1:04.44 1:24.75 1:31.30 1:23.65
43 Christopher Brandariz 1:09.41   1:29.21    USA 1:39.30 1:29.17 DNF 1:19.16 1:09.41
44 Andrew Nelson 1:26.13   1:34.51    USA 2:22.16 1:26.13 1:27.68 1:38.52 1:37.33
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 48.71   52.84    USA 53.22 49.61 59.63 55.68 48.71
2 Dan Cohen 52.68   55.39    USA 57.46 1:03.81 52.68 53.66 55.06
3 Mitchell Stern 51.91   55.44    USA 54.00 52.25 1:03.16 51.91 1:00.06
4 Andy Tsao 39.36   NAR 55.70    USA 56.25 1:02.06 1:14.97 39.36 48.78
5 Timothy Sun 47.77   57.10    USA 1:01.21 47.77 57.78 53.33 1:00.18
6 Lucas Garron 56.13   59.30    Germany 1:00.00 57.36 1:11.15 56.13 1:00.55
7 David Woner 58.81   1:00.45    USA 1:00.00 1:00.81 1:00.53 58.81 1:04.19
8 Matthew Dioso 48.75   1:03.79    USA 1:12.47 48.75 1:08.13 1:00.43 1:02.80
9 Edward Lin 55.47   1:05.73    USA 55.47 1:02.15 1:12.94 1:10.40 1:04.63
10 Erik Johnson 56.77   1:06.58    USA 56.77 1:02.75 1:05.93 1:13.44 1:11.06
11 Frank Morris 1:04.58   1:09.90    USA 1:10.02 1:04.58 1:59.53 1:11.71 1:07.96
12 Patrick Kelly 58.61   1:09.95    USA 1:20.53 1:12.67 58.61 1:06.30 1:10.88
13 Michael Young 1:06.58   1:10.39    USA 1:06.58 1:15.46 1:06.83 1:10.01 1:14.33
14 Richard Meyer 1:02.64   1:11.32    USA 1:02.64 1:14.97 1:11.90 1:14.13 1:07.94
15 Joey Gouly 1:09.11   1:14.25    United Kingdom 1:09.11 1:14.00 1:12.94 1:19.34 1:15.81
16 Ryosuke Mondo (門戸良介) 1:01.06   1:14.75    Japan 1:16.00 1:08.94 1:22.58 1:19.30 1:01.06
  5x5x5 Cube   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 1:53.63   1:56.66    USA 1:57.78 1:54.63 1:57.58 1:58.53 1:53.63
2 Alexander Yu 1:54.55   2:04.86    USA 1:54.55 2:00.41 2:00.52 2:16.11 2:13.66
3 Guanyang Yu 2:06.78   2:09.93    China 2:06.78 2:08.77 2:17.63 2:10.13 2:10.88
4 Joshua Nagel 2:06.43   2:14.64    USA 2:19.02 2:25.90 2:12.97 2:06.43 2:11.93
5 Felix Lee 1:59.72   2:18.08    USA 2:15.03 2:23.80 1:59.72 2:22.75 2:16.46
6 Dave Campbell 2:16.09   2:23.32    Canada 2:16.09 2:18.69 2:40.77 2:23.63 2:27.63
7 Christopher Brandariz 2:10.14   2:23.68    USA 2:28.88 2:23.53 2:18.63 2:36.22 2:10.14
8 Kevin Zhou 1:57.02   2:25.43    USA 2:35.43 2:24.90 2:15.97 DNF 1:57.02
9 Stanley Wong 2:25.58   2:30.33    USA 2:42.93 2:27.63 2:36.75 2:26.61 2:25.58
10 Cameron Brown 2:15.66   2:33.93    USA 2:38.90 2:33.34 2:30.05 2:38.40 2:15.66
11 Jameson O'Connor 2:18.06   2:34.66    USA 2:18.06 2:43.84 2:26.18 2:46.88 2:33.97
12 Chris Bird 2:29.30   2:41.14    USA 2:38.53 3:13.58 2:45.34 2:29.30 2:39.55
13 Mike Hughey 2:32.81   2:42.93    USA 2:40.19 2:32.81 2:51.11 2:42.33 2:46.27
14 Grant Russell 2:37.17   2:44.94    USA 2:55.46 2:37.17 2:41.28 2:38.40 2:55.13
15 Sam Boyles 2:35.03   2:46.01    USA 2:35.03 2:42.13 3:26.88 3:00.31 2:35.58
16 Stephanie Chow 2:23.44   2:46.04    USA 2:54.19 2:47.73 3:03.52 2:23.44 2:36.19
17 Weston Mizumoto 2:42.06   2:46.55    USA 3:22.27 2:42.06 2:47.03 2:48.18 2:44.43
18 Matthew Millard 2:47.36   2:50.00    USA 3:06.56 2:47.55 2:55.05 2:47.36 2:47.41
19 Ryan Jew 2:48.03   2:54.44    USA 2:48.03 3:04.34 2:59.08 2:51.44 2:52.80
20 Michael Nguyen 2:42.52   2:55.21    USA 2:43.93 2:56.06 2:42.52 3:05.65 DNF
21 Vincent Sheu 2:28.63   3:00.20    USA 3:07.93 2:28.63 2:59.83 2:52.84 3:08.88
22 Adam Zamora 2:57.47   3:03.63    USA 4:03.36 2:57.47 3:05.38 3:00.91 3:04.61
23 David Calvo Vivas 2:50.43   3:04.84    Spain 3:23.29 2:51.06 3:00.16 3:29.22 2:50.43
24 Tyler Albright 2:49.90   3:06.34    USA 3:11.96 3:29.65 3:10.28 2:49.90 2:56.77
25 Jackson Warley 2:58.33   3:08.31    USA 2:58.33 3:13.71 3:12.53 3:10.56 3:01.84
26 Nathaniel Knopf 2:44.77   3:09.01    USA 3:21.88 2:50.09 2:44.77 3:15.05 3:57.27
27 Andy Bridger 3:04.71   3:19.25    USA 3:26.62 3:24.83 3:06.31 3:04.71 4:12.69
28 Arthur Adams 3:10.41   3:24.51    USA 3:10.41 5:16.65 3:21.53 3:39.30 3:12.71
29 Matthew Chang 3:00.03   3:26.16    USA 3:24.80 3:17.74 3:35.93 3:00.03 3:40.27
30 Andrew Unzueta 3:12.68   3:34.68    USA 3:27.68 3:12.68 3:27.55 3:48.81 3:53.69
31 Lance Taylor 3:23.66   3:37.49    Canada 3:36.27 3:38.63 3:39.72 3:23.66 3:37.56
32 Peter Battaglino 3:26.22   3:38.27    USA 3:53.21 3:36.02 3:26.22 3:28.66 3:50.13
33 Bob Burton 3:00.63   3:46.02    USA 3:44.56 4:22.38 3:41.33 3:00.63 3:52.16
34 Roddy Reid 3:36.78   3:59.15    USA 3:45.47 4:20.58 4:41.44 3:36.78 3:51.40
35 Jeff Chiu 3:44.91   4:14.39    USA 4:28.53 4:05.22 4:09.41 3:44.91 4:38.40
36 Philip Chang 3:47.11   4:36.47    USA 4:46.55 4:41.44 3:47.11 4:21.41 5:10.25
37 Brandon Rathbun 4:09.53   4:39.52    USA 5:42.78 4:45.28 4:29.66 4:43.61 4:09.53
38 Joe Epstein 4:31.72   5:05.79    USA 5:26.69 4:31.72 4:57.05 5:36.47 4:53.63
39 Bruce Norskog 4:51.66   5:27.45    USA 6:07.58 4:51.66 5:52.80 5:12.25 5:17.30
40 Alex Risheh 4:41.06   5:32.59    USA 5:30.84 5:40.69 5:26.25 5:46.11 4:41.06
41 Eileen Xie 6:05.15   DNF    USA DNF 6:05.15 DNS DNS DNS
42 Henry Sorren 6:12.13   DNF    USA 6:12.13 DNF DNS DNS DNS
  5x5x5 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:15.63   1:24.35    USA 1:15.63 1:29.71 1:23.91 1:21.84 1:27.30
2 Timothy Sun 1:31.00   1:36.26    USA 1:42.50 1:31.00 1:38.41 1:32.96 1:37.40
3 Mitchell Stern 1:32.38   1:38.46    USA 1:35.46 1:40.36 1:32.38 1:39.56 1:50.46
4 Erik Johnson 1:32.69   1:39.53    USA 1:41.43 1:32.69 1:37.84 1:39.33 1:53.08
5 Frank Morris 1:37.47   1:47.98    USA 1:49.82 1:47.19 1:52.71 1:37.47 1:46.94
6 Andy Tsao 1:31.69   1:49.08    USA 1:48.46 1:51.69 2:02.71 1:47.08 1:31.69
7 Rowe Hessler 1:43.28   1:51.65    USA 1:53.94 1:43.28 1:54.61 1:50.88 1:50.13
8 Kevin Hays 1:45.83   1:52.67    USA 1:51.34 1:49.66 1:45.83 1:57.02 2:20.61
9 Matthew Dioso 1:47.40   1:55.41    USA 2:00.27 1:57.09 1:48.86 1:47.40 2:01.71
10 Richard Meyer 1:50.18   1:56.98    USA 1:59.77 DNF 1:50.18 1:51.36 1:59.80
11 Myles Casanas 1:49.46   1:57.57    USA 1:57.11 2:01.69 1:49.46 1:53.91 2:07.22
12 Lucas Garron 1:36.59   1:58.63    Germany 1:58.09 1:36.59 2:08.21 1:51.66 2:06.13
13 Michael Young 1:46.75   1:58.84    USA 2:00.68 1:58.69 1:46.75 2:07.06 1:57.15
14 Joey Gouly 1:46.59   2:01.52    United Kingdom 2:19.43 2:07.18 1:53.52 1:46.59 2:03.87
15 Dan Dzoan 1:55.58   2:01.79    USA 1:56.15 1:55.58 2:09.78 2:28.91 1:59.43
16 David Woner 1:52.28   2:01.92    USA 1:58.59 1:52.28 2:04.08 2:07.22 2:03.09
17 Tim Reynolds 1:49.03   2:02.34    USA 1:49.03 2:11.97 1:54.21 2:09.63 2:03.18
18 Ryosuke Mondo (門戸良介) 1:51.83   2:02.38    Japan 2:05.96 2:01.91 2:23.83 1:59.28 1:51.83
19 Edward Lin 1:55.83   2:03.09    USA 2:03.34 2:07.70 2:06.27 1:55.83 1:59.66
20 Stefan Pochmann 1:52.47   2:04.83    Germany 2:07.97 1:52.47 2:12.80 2:01.97 2:04.56
21 Arnaud van Galen 1:59.00   2:06.89    Netherlands 2:00.22 2:17.55 1:59.00 2:13.80 2:06.66
22 Cameron Almasi 1:58.78   2:08.70    USA 2:14.88 2:10.52 2:20.66 1:58.78 2:00.69
23 Guanyang Yu 1:58.47   NR 2:08.80    China 2:13.59 2:02.50 1:58.47 2:23.44 2:10.31
24 Alexander Lin 2:01.27   2:09.60    USA 2:01.27 2:07.11 2:10.02 2:15.71 2:11.68
25 Joshua Nagel 2:02.21   2:09.98    USA 2:21.09 2:23.06 2:05.69 2:02.21 2:03.15
26 Alexander Yu 2:01.66   2:12.17    USA 2:12.75 2:12.78 2:01.66 2:28.65 2:10.97
27 Nick Young 2:09.69   2:14.76    USA 2:09.69 2:13.15 2:18.44 2:12.69 2:19.33
28 Clément Gallet 2:03.06   2:15.39    France 2:17.90 2:17.71 2:17.15 2:11.30 2:03.06
29 Patrick Kelly 2:04.90   2:15.47    USA 2:12.50 DNF 2:17.61 2:16.31 2:04.90
30 Gavin Nelson 2:13.13   2:17.41    USA 2:40.30 2:22.53 2:15.90 2:13.13 2:13.81
31 Felix Lee 2:04.93   2:17.42    USA 2:15.52 2:17.83 2:18.91 2:31.06 2:04.93
32 Dave Campbell 1:57.28   2:19.08    Canada 2:34.71 2:09.59 2:19.81 2:27.84 1:57.28
33 Kevin Zhou 2:07.36   2:22.62    USA 2:16.16 2:29.05 2:22.66 2:07.36 2:29.03
34 Lars Vandenbergh 2:18.80   2:25.50    Belgium 2:31.78 2:18.80 2:23.40 2:44.84 2:21.31
35 Christopher Brandariz 2:15.58   2:30.75    USA 3:01.16 2:16.52 2:15.58 2:51.06 2:24.66
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:19.44   1:23.63    USA 1:22.05 1:31.03 1:25.69 1:19.44 1:23.16
2 Mitchell Stern 1:31.84   1:36.56    USA 1:35.52 1:38.46 1:31.84 1:41.53 1:35.69
3 Erik Johnson 1:33.33   1:39.30    USA 1:39.36 1:52.77 1:33.33 1:34.33 1:44.21
4 Timothy Sun 1:32.05   1:44.33    USA 1:46.68 1:32.05 1:43.46 1:42.84 DNF
5 Andy Tsao 1:32.58   1:46.01    USA 1:42.93 1:53.03 1:55.96 1:32.58 1:42.08
6 Lucas Garron 1:39.77   1:51.23    Germany 2:00.36 1:58.50 1:46.40 1:48.78 1:39.77
7 Rowe Hessler 1:37.63   1:52.47    USA 1:46.34 DNF 1:37.63 2:00.53 1:50.53
8 Richard Meyer 1:40.30   1:54.12    USA 1:57.33 1:58.84 1:57.63 1:40.30 1:47.40
9 Matthew Dioso 1:49.72   1:54.33    USA 1:50.65 1:58.28 1:54.06 1:49.72 2:05.63
10 Frank Morris 1:47.06   1:57.22    USA 1:47.06 1:55.11 2:00.69 2:02.38 1:55.86
11 Kevin Hays 1:48.90   1:58.46    USA 1:55.30 2:03.03 1:57.52 1:48.90 2:02.56
12 Myles Casanas 1:56.22   2:06.78    USA 2:31.44 2:07.08 2:10.11 2:03.15 1:56.22
  6x6x6 Cube   Qualification round   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 3:32.83      USA 3:32.83
2 Myles Casanas 3:46.84      USA 3:46.84
3 Tim Reynolds 3:58.66      USA 3:58.66
4 Matthew Millard 4:11.36      USA 4:11.36
5 Cameron Almasi 4:16.68      USA 4:16.68
6 Joey Gouly 4:16.88      United Kingdom 4:16.88
7 David Woner 4:23.46      USA 4:23.46
8 Frank Morris 4:27.34      USA 4:27.34
9 Alexander Lin 4:34.58      USA 4:34.58
10 Chris Bird 4:57.84      USA 4:57.84
11 Arnaud van Galen 5:07.36      Netherlands 5:07.36
12 Mike Hughey 5:12.69      USA 5:12.69
13 Dave Campbell 5:13.31   NR    Canada 5:13.31
14 Edward Lin 5:16.40      USA 5:16.40
15 Joshua Nagel 5:24.68      USA 5:24.68
16 Felix Lee 5:32.58      USA 5:32.58
17 Jameson O'Connor 5:33.56      USA 5:33.56
18 Clément Gallet 5:36.21      France 5:36.21
19 Lucas Garron 5:45.16      Germany 5:45.16
20 Grant Russell 5:49.53      USA 5:49.53
21 Michael Nguyen 5:50.84      USA 5:50.84
22 Dan Dzoan 6:02.30      USA 6:02.30
23 Cameron Brown 6:08.28      USA 6:08.28
24 Stefan Pochmann 6:23.09      Germany 6:23.09
25 Andrew Unzueta 7:16.88      USA 7:16.88
26 Andy Bridger 9:38.66      USA 9:38.66
27 Adam Zamora DNF      USA DNF
27 Henry Sorren DNF      USA DNF
27 Nathaniel Knopf DNF      USA DNF
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 2:25.58   2:32.00   WR  USA 2:35.18 2:25.58 2:35.25
2 Myles Casanas 3:14.68   3:23.24    USA 3:14.68 3:25.30 3:29.75
3 Erik Johnson 3:44.46   3:50.20    USA 3:47.81 3:58.34 3:44.46
4 Kevin Hays 3:49.52   3:54.38    USA 3:49.52 3:56.86 3:56.77
5 Tim Reynolds 3:55.68   4:04.21    USA 3:55.68 4:06.53 4:10.43
6 Joey Gouly 4:41.28   4:54.34    United Kingdom 5:06.19 4:55.56 4:41.28
7 Matthew Millard 5:09.06   5:10.85    USA 5:11.93 5:09.06 5:11.55
8 Cameron Almasi 4:00.00   DNF    USA 4:00.00 5:00.38 DNF
  7x7x7 Cube   Qualification round   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Myles Casanas 5:22.94      USA 5:22.94
2 Michael Young 6:06.08      USA 6:06.08
3 Tim Reynolds 6:13.53      USA 6:13.53
4 Erik Johnson 6:26.43      USA 6:26.43
5 Frank Morris 6:27.93      USA 6:27.93
6 Kevin Hays 6:56.06      USA 6:56.06
7 Felix Lee 6:57.06      USA 6:57.06
8 Matthew Dioso 7:04.00      USA 7:04.00
9 Arnaud van Galen 7:11.13      Netherlands 7:11.13
10 Alexander Lin 7:16.03      USA 7:16.03
11 Joey Gouly 7:18.61      United Kingdom 7:18.61
12 Matthew Millard 7:23.68      USA 7:23.68
13 Joshua Nagel 7:33.69      USA 7:33.69
14 Jameson O'Connor 7:34.13      USA 7:34.13
15 Lucas Garron 7:38.83      Germany 7:38.83
16 Richard Meyer 7:44.68      USA 7:44.68
17 Mike Hughey 7:45.02      USA 7:45.02
18 Clément Gallet 7:49.41      France 7:49.41
19 Chris Bird 8:13.40      USA 8:13.40
20 Dan Dzoan 8:26.72      USA 8:26.72
21 Stephanie Chow 9:01.08      USA 9:01.08
22 David Woner 9:08.61      USA 9:08.61
23 Edward Lin 9:35.28      USA 9:35.28
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 4:19.43   4:30.58    USA 4:24.05 4:19.43 4:48.25
2 Myles Casanas 4:50.69   5:07.01    USA 4:56.88 4:50.69 5:33.46
3 Michael Young 5:56.58   6:21.18    USA 7:09.84 5:57.13 5:56.58
4 Tim Reynolds 5:58.15   6:21.37    USA 6:33.76 5:58.15 6:32.19
  3x3x3 Blindfolded   Qualification round   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 1:52.63   NR    Belize DNF 1:52.63
2 Michael Young 2:43.28      USA DNF 2:43.28
3 Brendan Blackwell 2:44.03      USA 3:44.84 2:44.03
4 Nick Young 3:04.19      USA 3:04.19 DNF
5 Bob Burton 3:04.41      USA 3:04.41 DNF
6 Weston Mizumoto 3:09.33      USA 3:09.33 DNF
7 Adam Zamora 3:19.47      USA DNF 3:19.47
8 Patrick Kelly 3:51.31      USA 3:51.31 DNF
9 Stefan Pochmann 4:05.31      Germany 4:05.31 DNF
10 Devin Corr-Robinett 4:31.06      USA 6:08.48 4:31.06
11 Arnaud van Galen 5:19.38      Netherlands DNF 5:19.38
12 Kevin Zhou 5:37.05      USA 5:37.05 DNF
13 Bruce Norskog 6:01.84      USA 7:23.15 6:01.84
14 Forte Shinko 6:34.36      Canada DNF 6:34.36
15 Arthur Adams 6:46.86      USA DNF 6:46.86
16 Jameson O'Connor 7:23.61      USA 9:51.18 7:23.61
17 Daljit Singh DNF      USA DNF DNF
17 David Calvo Vivas DNF      Spain DNF DNF
17 David Woner DNF      USA DNF DNF
17 Felix Lee DNF      USA DNF DNF
17 Ian Winokur DNF      USA DNF DNF
17 Jeremy Fleischman DNF      USA DNF DNF
17 Justin Adsuara DNF      USA DNF DNF
17 Matthew Chang DNF      USA DNF DNF
17 Peter Battaglino DNF      USA DNF DNF
17 Raku Watari (渡楽倶) DNF      USA DNF DNF
17 Richard Meyer DNF      USA DNF DNF
17 Lance Taylor DNF      Canada DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexander Yu 58.53   DNF    USA DNF DNF 58.53
2 Timothy Sun 1:12.43   DNF    USA DNF 1:12.43 1:15.94
3 Ryosuke Mondo (門戸良介) 1:19.61   DNF    Japan DNF 1:52.13 1:19.61
4 Rowe Hessler 1:34.36   DNF    USA 1:34.36 DNF DNF
5 Leyan Lo 1:37.05   DNF    USA 1:37.05 DNF DNF
6 Shelley Chang 1:44.11   DNF    USA 1:58.06 1:44.11 DNF
7 Mike Hughey 1:52.09   DNF    USA 2:15.41 DNF 1:52.09
8 Dan Dzoan 2:33.65   DNF    USA DNF 2:33.65 DNF
9 Clément Gallet 2:36.38   DNF    France DNF 2:36.38 DNF
10 Lucas Garron 2:44.09   DNF    Germany DNF DNF 2:44.09
11 Tyson Mao (毛台勝) 3:21.46   DNF    USA DNF DNF 3:21.46
12 Tim Reynolds 3:24.88   DNF    USA DNF DNF 3:24.88
13 Stefan Pochmann 3:47.68   4:14.40    Germany 4:24.96 4:30.56 3:47.68
14 Bob Burton 4:06.90   DNF    USA DNF 5:45.33 4:06.90
15 Patrick Kelly 4:13.80   DNF    USA DNF 4:13.80 DNF
16 Stanley Wong 4:36.71   DNF    USA 4:53.84 4:36.71 DNF
17 Adam Zamora DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
17 Andy Tsao DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
17 Anthony Brooks DNF   DNF    Belize DNF DNF DNF
17 Brendan Blackwell DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
17 Dan Cohen DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
17 Gavin Nelson DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
17 Joey Gouly DNF   DNF    United Kingdom DNF DNF DNF
17 Michael Young DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
17 Nick Young DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
17 Richard Meyer DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
17 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
17 Weston Mizumoto DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexander Yu 51.80   NAR DNF    USA 51.80 DNF DNF
2 Ryosuke Mondo (門戸良介) 1:38.47   DNF    Japan DNF 1:38.47 DNF
3 Leyan Lo 1:43.50   DNF    USA 1:43.50 1:55.66 DNF
4 Shelley Chang 1:45.41   DNF    USA DNF 1:45.41 DNF
5 Rowe Hessler 2:25.63   DNF    USA DNF 2:25.63 DNF
6 Mike Hughey 2:30.44   DNF    USA 2:30.44 DNF DNF
7 Dan Dzoan 2:55.80   DNF    USA DNF 2:55.80 DNF
8 Timothy Sun DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 David Woner 27   NAR    USA 27 DNF
1 Michael Young 27   NAR    USA 27 37
3 Timothy Sun 30      USA 30 41
4 Erik Johnson 32      USA 32 37
5 Dan Cohen 33      USA 33 DNF
5 Justin Adsuara 33      USA 46 33
5 Mike Hughey 33      USA 33 46
8 David Gomes 34      USA 34 DNF
9 Lars Petrus 36      Sweden 36 DNF
10 Arnaud van Galen 37      Netherlands 37 DNF
10 Shelley Chang 37      USA 37 45
12 Bob Burton 38      USA 38 45
13 Dan Dzoan 39      USA 39 43
13 Tim Reynolds 39      USA DNF 39
15 Raku Watari (渡楽倶) 42      USA 43 42
16 David Calvo Vivas 43      Spain 43 DNF
16 Lars Vandenbergh 43      Belgium 45 43
18 Adam Zamora 44      USA 47 44
18 Vincent Sheu 44      USA 44 46
20 Andrew Nelson 45      USA 45 46
20 Bruce Norskog 45      USA 45 DNF
22 Devin Corr-Robinett 47      USA DNF 47
23 Clément Gallet DNF      France DNF DNF
23 Joseph Gibney DNF      USA DNF DNF
23 Kyle Girard DNF      USA DNF DNF
23 Richard Meyer DNF      USA DNF DNF
23 Roddy Reid DNF      USA DNF DNF
23 Ryosuke Mondo (門戸良介) DNF      Japan DNF DNF
23 Sam Boyles DNF      USA DNF DNF
23 Stefan Pochmann DNF      Germany DNF DNF
23 Tyler Albright DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Raku Watari (渡楽倶) 27.46   30.82    USA 28.38 27.46 31.80 32.27 37.50
2 Sam Boyles 26.59   31.94    USA 28.90 35.83 32.40 34.52 26.59
3 Justin Adsuara 24.19   33.64    USA 24.19 35.59 DNF 35.71 29.63
4 Clément Gallet 27.47   34.50    France 35.96 37.08 31.58 35.96 27.47
5 Patrick Kelly 26.66   35.28    USA 47.56 35.21 26.66 34.91 35.72
6 David Woner 29.00   36.01    USA DNF 34.72 40.65 32.65 29.00
7 Justin Jaffray 29.19   36.06    Canada 29.19 40.86 32.69 41.94 34.63
8 Felix Lee 32.15   36.08    USA 41.21 35.49 32.15 35.36 37.40
9 David Shi 28.88   36.50    USA 37.63 37.78 35.16 28.88 36.72
10 Cameron Almasi 27.02   36.93    USA 35.19 27.02 38.52 40.86 37.08
11 Stanley Wong 32.77   37.53    USA 35.93 39.58 32.77 37.09 44.33
12 Bob Burton 31.43   38.13    USA 42.33 38.27 31.43 37.15 38.96
13 Michael Nguyen 33.31   39.17    USA 49.53 36.86 33.31 34.30 46.34
14 Kevin Zhou 34.93   40.45    USA 34.93 36.75 52.61 46.77 37.83
15 Christopher Brandariz 31.21   42.25    USA 38.11 48.97 31.21 39.66 DNF
16 Steven Turner 36.11   43.08    USA 52.12 38.66 36.11 41.06 49.53
17 Arnaud van Galen 37.72   43.17    Netherlands 43.50 47.55 38.46 54.13 37.72
18 Jeff Chiu 38.59   43.56    USA 54.94 38.59 43.25 44.96 42.46
19 Cameron Brown 35.08   44.77    USA 49.09 44.06 35.08 1:04.50 41.16
20 Andy Bridger 34.46   44.91    USA 48.71 44.16 34.46 42.53 48.05
21 Joey Gouly 37.91   44.94    United Kingdom 43.56 44.53 52.08 46.72 37.91
22 Joseph Gibney 41.84   45.49    USA 45.02 47.61 50.30 41.84 43.84
23 Ian Winokur 41.03   46.03    USA 45.22 41.03 44.66 55.43 48.21
24 Mike Hughey 42.55   46.51    USA 42.55 44.39 44.77 56.50 50.36
25 Arthur Adams 39.61   47.43    USA 1:02.96 43.76 53.72 39.61 44.80
26 Vincent Sheu 46.69   48.52    USA 46.69 47.44 52.02 48.21 49.90
27 Ryan Jew 42.25   48.86    USA 44.22 58.02 58.71 42.25 44.33
28 Brendan Blackwell 44.96   48.92    USA 53.50 47.93 44.96 53.77 45.34
29 Adam Zamora 48.83   50.56    USA 49.43 50.90 55.15 48.83 51.34
30 Luke Durant 41.88   52.89    USA 1:25.43 41.88 46.40 44.84 1:07.43
31 Richard Meyer 42.50   55.00    USA 42.50 1:10.68 48.61 53.77 1:02.61
32 Kevin Hays 42.11   56.31    USA 1:18.27 53.88 42.11 52.68 1:02.38
33 Nathaniel Knopf 52.59   56.88    USA 58.00 58.84 52.59 59.16 53.80
34 Joshua Nagel 52.52   58.61    USA 57.28 52.52 53.72 1:04.83 1:08.19
35 Forte Shinko 45.89   59.31    Canada 1:01.97 1:21.97 49.50 45.89 1:06.47
36 Matthew Chang 45.02   1:01.49    USA 1:20.00 1:05.18 1:01.38 57.90 45.02
37 Tyler Albright 1:00.30   1:07.28    USA 1:00.30 1:02.08 1:09.46 1:20.28 1:10.30
38 Bryan Logan 1:04.63   1:10.22    USA 1:04.63 1:42.21 1:07.93 1:10.68 1:12.06
39 Jameson O'Connor 1:03.69   1:11.05    USA 1:22.93 1:08.25 1:09.88 1:03.69 1:15.03
40 Alex Risheh 1:12.65   1:13.98    USA 1:13.04 1:12.65 1:13.43 1:20.46 1:15.46
41 Joe Epstein 1:07.96   1:21.79    USA 1:24.02 1:26.77 1:14.59 1:28.69 1:07.96
42 Brian Brooks 1:15.77   1:22.08    USA 1:15.77 1:27.86 DNF 1:17.44 1:20.93
43 Kevin Batangan 1:24.56   1:41.07    USA 1:39.58 2:14.69 1:41.50 1:42.13 1:24.56
44 Keanu László Vestil 1:15.38   1:51.74    Hungary 1:28.33 2:50.31 1:23.47 1:15.38 2:43.43
45 Eileen Xie 2:31.94   3:27.00    USA 5:02.78 2:56.94 2:31.94 4:15.88 3:08.18
46 Henry Sorren DNF   DNF    USA DNF DNF DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Dzoan 20.31   22.04    USA 20.31 29.94 22.25 21.40 22.46
2 Mitchell Stern 14.88   22.14    USA 14.88 21.68 23.96 21.43 23.32
3 Ryan Patricio 17.97   22.18    USA 23.59 17.97 22.05 29.97 20.91
4 Jeremy Fleischman 19.09   22.48    USA 24.90 19.09 23.36 22.02 22.06
5 David Calvo Vivas 20.47   23.15    Spain 21.33 25.44 26.15 22.69 20.47
6 Guanyang Yu 19.97   23.16    China 21.90 31.66 26.11 19.97 21.46
7 Alexander Yu 21.13   23.19    USA 21.21 21.90 26.97 21.13 26.47
8 Chris Dzoan 16.78   23.70    USA 16.78 24.68 23.75 24.86 22.68
9 Emerson Herrmann 22.33   25.17    USA 30.26 24.22 24.02 22.33 27.27
10 Dan Cohen 22.46   25.22    USA 25.38 25.09 22.46 DNF 25.18
11 David Gomes 20.28   25.89    USA 28.25 20.28 26.97 26.18 24.52
12 Rowe Hessler 18.53   26.03    USA 23.91 DNF 18.53 20.46 33.71
13 Andy Tsao 20.69   26.39    USA 20.69 25.50 27.91 26.00 27.68
14 Michael Young 24.33   26.40    USA 26.84 25.06 27.30 24.33 29.78
15 Timothy Sun 22.88   26.82    USA 30.52 24.90 22.88 25.03 32.21
16 Ryosuke Mondo (門戸良介) 25.50   26.83    Japan 27.05 29.55 27.09 26.36 25.50
17 Darren Kwong 21.65   27.09    USA 26.15 21.65 26.18 29.91 28.93
18 Jim Mertens 23.55   27.20    USA 25.78 23.55 27.65 35.18 28.16
19 Anthony Brooks 26.06   27.54   NR  Belize 28.33 29.40 26.06 27.54 26.75
20 Devin Corr-Robinett 24.91   27.68    USA 24.91 27.19 29.65 26.19 33.03
21 Gavin Nelson 26.21   28.75    USA 26.21 28.64 32.30 29.05 28.56
22 Ravi Fernando 24.40   28.80    USA 26.96 24.40 30.90 34.66 28.55
23 Leyan Lo 24.72   29.45    USA 29.06 24.72 30.93 28.36 34.59
24 Raku Watari (渡楽倶) 26.41   30.15    USA 31.53 34.46 28.34 30.59 26.41
25 Dave Campbell 26.44   30.37    Canada 34.40 26.44 29.09 35.08 27.62
26 Lucas Garron 22.61   30.48    Germany 30.05 30.63 30.77 DNF 22.61
27 Alexander Lin 26.83   30.53    USA 26.83 28.36 28.06 39.06 35.18
28 Sam Boyles 26.43   31.33    USA 30.09 34.30 36.93 29.59 26.43
29 Justin Adsuara 29.28   31.36    USA 32.71 29.43 35.15 31.94 29.28
30 Weston Mizumoto 21.94   31.65    USA 39.16 38.77 21.94 25.96 30.21
31 David Woner 22.81   31.67    USA 47.93 22.81 32.06 31.68 31.28
32 Justin Jaffray 25.52   32.89    Canada 33.77 34.89 25.52 30.52 34.37
33 Edward Lin 28.66   33.76    USA 34.36 36.30 31.31 35.61 28.66
34 Patrick Kelly 28.47   34.15    USA 39.63 32.27 30.55 28.47 42.43
35 David Shi 24.41   34.58    USA 43.97 37.36 31.30 24.41 35.08
36 Erik Johnson 29.40   34.63    USA 41.50 35.77 29.40 37.61 30.50
37 Stefan Pochmann 30.94   35.17    Germany 41.40 32.31 30.94 40.65 32.56
38 Tim Reynolds 31.16   35.66    USA 33.61 40.38 37.93 35.43 31.16
39 Michael Nguyen 33.83   37.23    USA 38.88 37.78 35.03 39.56 33.83
40 Felix Lee 31.11   37.48    USA 39.09 31.11 39.06 34.30 51.09
41 Cameron Almasi 30.02   37.58    USA DNF 30.02 32.06 36.50 44.18
42 Clément Gallet 32.94   37.76    France 39.46 36.02 32.94 38.19 39.08
43 Steven Turner 34.21   38.10    USA 41.66 37.41 40.09 34.21 36.81
44 Bob Burton 35.11   39.31    USA 38.69 40.31 45.30 38.94 35.11
45 Stanley Wong 36.61   39.80    USA 44.28 36.61 37.58 37.55 57.28
46 Christopher Brandariz 24.77   40.47    USA 40.53 24.77 41.66 39.21 DNF
47 Shotaro Makisumi (牧角章太郎) 35.58   41.10    Japan 35.58 35.81 55.77 49.09 38.40
48 Kevin Zhou 39.78   44.49    USA 49.72 46.16 44.22 39.78 43.09
49 Joey Gouly 36.28   45.45    United Kingdom 50.33 40.86 45.16 54.15 36.28
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Patricio 16.34   20.37    USA 20.21 16.34 20.75 20.16 24.28
2 Alexander Yu 19.86   20.97    USA 21.02 21.22 20.68 26.59 19.86
3 Jeremy Fleischman 18.78   21.19    USA 24.36 20.16 18.78 19.06 25.66
4 Chris Dzoan 16.34   21.42    USA 25.06 20.46 16.34 22.96 20.84
5 Rowe Hessler 19.25   22.16    USA 21.63 19.25 22.50 29.53 22.36
6 Dan Dzoan 20.69   23.13    USA 26.13 20.69 24.88 21.25 23.25
7 Mitchell Stern 22.19   23.83    USA 27.86 22.40 23.22 22.19 25.86
8 David Calvo Vivas 20.13   24.26    Spain 20.13 29.11 26.16 26.00 20.63
9 Emerson Herrmann 17.90   24.52    USA 28.93 26.93 17.90 23.13 23.50
10 Andy Tsao 21.68   25.89    USA 27.31 25.03 30.21 25.34 21.68
11 Guanyang Yu 23.47   26.61    China 26.77 23.47 26.66 29.06 26.40
12 Dan Cohen 23.58   27.23    USA 23.58 32.91 25.46 29.38 26.84
13 Michael Young 26.94   27.79    USA 26.94 32.28 27.02 27.56 28.80
14 Ryosuke Mondo (門戸良介) 24.78   28.35    Japan 28.94 30.03 31.65 24.78 26.09
15 David Gomes 25.94   28.40    USA 27.93 31.34 27.50 29.77 25.94
16 Timothy Sun 25.84   29.58    USA DNF 26.62 28.69 25.84 33.43
  Rubik's Clock   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Edward Lin 13.18   15.80    USA 17.03 13.18 18.16 13.59 16.78
2 Matthew Chang 16.77   18.93    USA 18.25 18.69 19.84 20.83 16.77
3 Anthony Brooks 16.41   20.27   NR  Belize 22.22 16.41 DNF 20.69 17.91
4 Mike Hughey 17.15   22.62    USA 29.77 17.15 20.16 28.83 18.86
5 Sameer Rai 20.84   23.57    USA 23.72 DNF 20.84 24.34 22.65
6 Keanu László Vestil 21.00   26.08    Hungary 28.50 23.69 26.43 21.00 28.11
7 Brian Brooks 31.28   35.03    USA 37.09 31.28 DNF 36.16 31.83
8 Jameson O'Connor 31.50   49.36    USA 56.69 1:03.19 57.97 31.50 33.43
9 Devin Corr-Robinett 25.00   51.40    USA 1:05.91 DNF 58.22 25.00 30.08
10 Philip Chang 10.88   DNF    USA 12.19 10.88 DNF DNF 14.34
11 Justin Jaffray 10.97   NR DNF    Canada DNF 11.09 11.02 DNF 10.97
12 Ryan Jew 18.52   DNF    USA 18.52 20.22 DNF DNF 18.58
13 Brandon Rathbun 30.43   DNF    USA 56.78 34.28 30.43 DNF DNS
  Rubik's Clock   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 David Woner 7.37   9.92    USA 13.01 7.37 12.63 7.76 9.38
2 Timothy Sun 11.71   13.44    USA 12.28 13.03 11.71 21.97 15.02
3 Stefan Pochmann 10.41   14.36    Germany 15.05 10.41 DNF 11.71 16.31
4 Lucas Garron 12.52   15.48    Germany DNF 16.44 12.79 12.52 17.21
5 Arnaud van Galen 13.33   15.50    Netherlands 16.61 13.80 13.33 16.08 DNF
6 Clément Gallet 14.25   16.18    France 16.88 16.61 15.05 22.19 14.25
7 Bob Burton 16.31   16.45    USA 18.75 16.46 16.36 16.53 16.31
8 Tim Reynolds 14.97   17.27    USA 16.55 20.19 DNF 14.97 15.06
9 Edward Lin 14.03   17.75    USA 15.25 14.03 DNF 19.78 18.22
10 Lars Vandenbergh 12.61   17.98    Belgium 15.72 22.44 DNF 12.61 15.78
11 Matthew Chang 15.72   17.98    USA 17.66 20.22 18.44 15.72 17.84
12 Mike Hughey 15.91   20.00    USA 25.52 20.30 18.90 15.91 20.81
13 Gavin Nelson 14.68   23.41    USA 34.25 17.71 14.68 DNF 18.28
14 Anthony Brooks 18.80   23.82    Belize 30.46 22.05 18.94 18.80 DNF
15 Dan Cohen 8.53   DNF    USA DNF 8.53 13.61 DNF 13.50
16 Sameer Rai 19.67   DNF    USA DNF DNF 20.46 19.67 20.53
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 David Woner 8.27   9.92    USA 8.27 10.77 9.48 9.52 DNF
2 Stefan Pochmann 10.88   11.43    Germany 11.08 10.88 11.59 11.80 11.63
3 Bob Burton 13.84   14.69    USA 13.84 14.34 15.61 14.13 21.15
4 Tim Reynolds 14.44   15.11    USA 15.34 14.44 14.90 39.19 15.08
5 Timothy Sun 11.69   15.30    USA 11.69 15.03 DNF 13.18 17.68
6 Lucas Garron 10.66   15.59    Germany 16.58 DNF 10.66 14.70 15.50
7 Clément Gallet 12.78   15.76    France 15.66 15.30 12.78 16.33 18.46
8 Arnaud van Galen 14.55   17.31    Netherlands 17.11 18.77 DNF 14.55 16.06
  Megaminx   Qualification round   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Felix Lee 2:17.47      USA 2:17.47
2 Myles Casanas 2:27.86      USA 2:27.86
3 Andrew Nelson 2:31.94      USA 2:31.94
4 Michael Nguyen 2:47.46      USA 2:47.46
5 Joshua Nagel 2:50.90      USA 2:50.90
6 Grant Russell 2:57.27      USA 2:57.27
7 Chris Krueger 4:03.34      USA 4:03.34
8 Adam Zamora 4:10.00      USA 4:10.00
9 Andy Bridger 4:20.09      USA 4:20.09
10 Stephanie Chow 4:30.91      USA 4:30.91
11 Andrew Unzueta 4:57.66      USA 4:57.66
12 Bryan Logan 5:36.00      USA 5:36.00
13 Jameson O'Connor 5:57.72      USA 5:57.72
14 Bob Burton 7:01.16      USA 7:01.16
15 Roddy Reid 9:11.71      USA 9:11.71
16 Bruce Norskog DNF      USA DNF
16 Cameron Almasi DNF      USA DNF
16 Kristina Hays DNF      USA DNF
  Megaminx   First round   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:22.09   NAR 1:30.33   NAR  USA 1:34.71 1:34.19 1:22.09
2 Stefan Pochmann 1:29.43   1:38.17    Germany 1:47.38 1:37.69 1:29.43
3 Tim Reynolds 1:55.66   1:58.57    USA 2:00.90 1:59.15 1:55.66
4 Timothy Sun 1:57.65   2:00.52    USA 2:05.83 1:57.65 1:58.08
5 Gavin Nelson 1:55.43   2:11.31    USA 2:33.97 2:04.53 1:55.43
6 Lucas Garron 1:57.72   2:14.63    Germany 2:29.53 2:16.63 1:57.72
7 Felix Lee 2:07.65   2:16.79    USA 2:27.52 2:15.21 2:07.65
8 Brendan Blackwell 2:06.91   2:25.17    USA 2:43.73 2:24.86 2:06.91
9 Michael Young 2:08.30   2:28.16    USA 2:37.02 2:39.16 2:08.30
10 Joshua Nagel 2:29.88   2:32.07    USA 2:29.88 2:36.02 2:30.32
11 Myles Casanas 2:29.19   2:36.42    USA 2:42.34 2:37.74 2:29.19
12 Dan Dzoan 2:22.06   2:38.18    USA 2:42.03 2:50.46 2:22.06
13 Michael Nguyen 2:33.02   2:49.47    USA 2:35.02 3:20.36 2:33.02
14 Mike Hughey 2:46.47   2:51.73    USA 2:56.08 2:46.47 2:52.63
15 Nick Young 2:38.03   2:53.54    USA 3:22.69 2:38.03 2:39.90
16 David Woner 2:35.34   2:55.79    USA 2:35.34 3:25.56 2:46.47
17 Andrew Nelson 2:15.69   2:57.08    USA 3:02.75 3:32.81 2:15.69
18 Lars Vandenbergh 2:47.68   3:02.33    Belgium 2:52.03 3:27.27 2:47.68
19 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 2:07.77   3:03.87    Japan 4:43.83 2:07.77 2:20.00
20 Arnaud van Galen 2:49.09   3:03.92    Netherlands 3:14.14 3:08.52 2:49.09
21 Clément Gallet 2:49.71   3:17.78    France 3:34.29 3:29.33 2:49.71
22 Ryan Jew 3:15.18   3:23.22    USA 3:31.36 3:15.18 3:23.11
23 Jeremy Fleischman 3:13.41   3:43.92    USA 3:59.58 3:58.78 3:13.41
  Megaminx   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 1:25.18   1:27.34   NAR  USA 1:26.03 1:25.18 1:30.82
2 Stefan Pochmann 1:26.06   1:30.63    Germany 1:26.06 1:26.63 1:39.19
3 Timothy Sun 1:50.52   2:00.63    USA 1:50.52 1:58.86 2:12.52
4 Tim Reynolds 1:49.93   2:00.96    USA 1:54.56 1:49.93 2:18.40
5 Gavin Nelson 1:59.41   2:12.55    USA 2:06.50 2:31.75 1:59.41
6 Felix Lee 2:14.85   2:16.82    USA 2:16.43 2:19.18 2:14.85
7 Lucas Garron 2:15.05   2:27.06    Germany 2:35.08 2:15.05 2:31.06
8 Brendan Blackwell 2:25.69   2:46.03    USA 3:12.16 2:40.25 2:25.69
  Pyraminx   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Jaffray 7.08   9.42    Canada 12.84 7.58 7.08 11.11 9.58
2 Raku Watari (渡楽倶) 10.06   11.32    USA 12.31 10.19 11.47 10.06 14.58
3 David Woner 7.93   12.83    USA 16.11 7.93 11.78 18.13 10.59
4 Jameson O'Connor 8.16   13.19    USA 14.27 8.16 20.15 12.58 12.71
5 Dan Dzoan 12.16   13.28    USA 12.16 13.65 12.25 17.84 13.94
6 Jim Mertens 9.72   13.30    USA 16.72 12.47 11.68 15.75 9.72
7 Michael Nguyen 10.59   13.59    USA 17.00 10.59 17.78 10.88 12.90
8 Joey Gouly 12.22   14.16    United Kingdom 14.28 12.22 14.03 14.18 17.56
9 Vincent Sheu 10.00   14.25    USA 13.15 10.00 19.13 16.55 13.06
10 Brian Brooks 13.00   15.22    USA 18.08 16.30 14.02 15.33 13.00
11 Joe Epstein 14.72   15.60    USA 16.25 14.72 24.02 15.41 15.15
12 Keanu László Vestil 10.84   16.21    Hungary 16.40 10.84 16.58 15.66 16.83
13 Andrew Nelson 10.59   16.35    USA 19.36 17.68 10.59 13.65 17.72
14 Andy Bridger 9.02   16.56    USA 12.96 9.02 15.47 21.25 27.50
15 Roddy Reid 12.36   16.70    USA 15.36 12.36 22.03 13.09 21.66
16 Joshua Nagel 13.84   17.20    USA 21.38 14.36 13.84 26.02 15.86
17 Jackson Warley 14.72   17.75    USA 15.58 19.00 14.72 18.66 23.31
18 Bob Burton 12.66   18.27    USA 18.34 12.80 35.72 12.66 23.66
19 Jared Hanson 10.59   18.63    USA 15.44 10.59 25.58 21.18 19.28
20 Adam Zamora 17.88   19.75    USA 20.11 22.30 20.33 17.88 18.81
21 Mike Hughey 13.55   20.00    USA 17.81 13.55 21.78 20.41 24.50
22 Sam Boyles 15.11   21.60    USA 25.40 DNF 16.83 22.58 15.11
23 Shari Kuroyama (黒山理科) 17.53   23.30    USA 24.68 17.53 22.63 27.58 22.59
24 Alex Risheh 17.22   23.45    USA 17.22 28.80 17.75 DNF 23.81
25 Cameron Brown 10.58   23.56    USA 24.33 18.44 10.58 DNF 27.91
26 Tyler Albright 17.03   23.75    USA 17.03 20.75 38.78 28.22 22.28
27 Brandon Rathbun 6.96   24.56    USA 6.96 50.83 37.02 21.40 15.25
28 Henry Sorren 16.15   24.89    USA 24.56 28.53 31.19 16.15 21.59
29 Bryan Logan 11.16   25.26    USA 26.03 11.16 39.13 30.18 19.56
30 Quentin McLean 21.46   26.30    USA 33.11 21.46 22.05 23.75 33.09
31 Kyle Girard 13.05   29.83    USA 21.65 24.83 13.05 43.06 43.02
32 Eileen Xie 26.63   42.28    USA 34.34 26.63 1:06.38 58.72 33.77
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 5.93   7.93    USA 10.84 9.31 7.18 5.93 7.30
2 Justin Jaffray 6.61   8.16    Canada 6.61 11.40 8.81 8.72 6.96
3 Matthew Chang 6.65   8.48    USA 6.65 7.29 7.81 10.34 16.86
4 Felix Lee 4.72   8.56    USA 8.90 4.72 10.36 7.90 8.88
5 Edward Lin 6.44   9.03    USA 6.44 9.72 11.09 9.77 7.61
6 Anthony Brooks 8.56   9.08   NR  Belize 8.89 8.56 9.38 8.96 11.13
7 Philip Chang 7.23   9.22    USA 7.23 9.06 9.97 9.78 8.81
8 Michael Young 8.22   9.25    USA 9.94 9.02 8.22 8.78 9.94
9 Timothy Sun 6.86   9.26    USA 7.38 6.86 10.21 13.66 10.18
10 David Woner 7.11   9.79    USA 9.18 12.25 12.78 7.94 7.11
11 Arthur Adams 8.52   10.04    USA 8.69 12.06 18.81 8.52 9.38
12 Tim Reynolds 7.65   10.33    USA 7.65 9.66 13.50 9.44 11.88
13 Cameron Almasi 9.50   10.88    USA 9.50 10.84 DNF 10.91 10.90
14 Ryan Jew 9.21   11.49    USA 10.72 13.56 10.52 13.22 9.21
15 Raku Watari (渡楽倶) 9.86   11.87    USA 9.86 11.43 16.27 11.97 12.21
16 Christopher Brandariz 9.90   12.04    USA 18.65 9.90 13.31 12.02 10.78
17 Connie Chen 9.28   12.89    USA 9.28 12.06 12.25 14.36 16.75
18 Devin Corr-Robinett 11.28   13.47    USA 11.28 12.09 20.22 15.86 12.47
19 Arnaud van Galen 9.77   13.85    Netherlands 9.77 12.36 15.63 14.84 14.36
20 Michael Nguyen 10.31   14.01    USA 10.31 24.18 15.94 12.30 13.78
21 Matthew Dioso 8.16   14.08    USA 15.34 16.97 11.88 15.03 8.16
22 Lars Vandenbergh 10.02   14.38    Belgium 10.02 11.18 16.75 21.38 15.22
23 Stephanie Chow 13.09   14.47    USA 13.09 13.53 14.72 15.15 17.38
24 Gavin Nelson 12.33   15.42    USA 16.11 14.91 12.33 20.16 15.25
25 Brian Brooks 12.77   15.69    USA 15.86 12.77 21.16 15.94 15.28
26 Jim Mertens 11.89   15.72    USA 18.46 15.68 13.02 11.89 21.84
27 Joey Gouly 10.80   15.85    United Kingdom 13.78 10.80 21.43 17.41 16.37
28 Clément Gallet 13.63   16.20    France 13.63 20.11 15.97 13.77 18.85
29 Dan Dzoan 12.52   16.53    USA 13.47 DNF 12.96 23.15 12.52
30 Vincent Sheu 11.90   16.98    USA 11.90 23.11 17.55 19.06 14.33
31 Jameson O'Connor 14.13   17.46    USA 17.34 14.21 32.40 20.84 14.13
32 Stefan Pochmann 12.21   DNF    Germany 14.18 14.15 DNF DNF 12.21
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Jaffray 7.19   8.58    Canada 10.31 7.94 12.00 7.19 7.50
2 Felix Lee 7.08   9.50    USA 12.66 7.22 9.78 7.08 11.50
3 Arthur Adams 8.90   9.56    USA 9.34 10.27 8.90 9.06 12.84
4 Tim Reynolds 7.40   9.85    USA 11.08 9.08 13.31 7.40 9.40
5 Philip Chang 7.80   9.89    USA 20.05 10.08 11.00 7.80 8.59
6 David Woner 7.63   9.98    USA 7.63 8.84 11.83 9.27 14.83
7 Anthony Brooks 7.15   NR 10.18    Belize 9.72 8.65 12.18 7.15 14.94
8 Matthew Chang 8.27   10.18    USA 11.15 8.27 11.25 8.31 11.09
9 Michael Young 8.69   10.36    USA 10.00 8.69 11.72 11.22 9.86
10 Timothy Sun 7.77   10.40    USA 11.63 7.77 22.59 8.53 11.05
11 Dan Cohen 6.22   11.24    USA 16.02 13.86 11.53 6.22 8.33
12 Edward Lin 5.93   11.65    USA DNF 10.34 14.65 5.93 9.96
  Square-1   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christopher Brandariz 23.56   28.24    USA 35.47 23.56 24.21 31.00 29.50
2 Joey Gouly 28.91   31.18    United Kingdom 28.91 44.11 32.18 32.15 29.21
3 Weston Mizumoto 27.83   32.08    USA 32.56 34.11 27.83 29.56 38.65
4 Patrick Kelly 28.69   32.83    USA 28.69 29.61 39.93 40.53 28.94
5 Lance Taylor 20.68   NR 34.60   NR  Canada 33.03 20.68 30.72 48.34 40.06
6 Forte Shinko 25.75   37.10    Canada 42.83 40.33 25.75 34.58 36.40
7 Ryan Jew 28.63   38.48    USA 48.13 43.56 42.83 29.05 28.63
8 Andrew Unzueta 37.13   43.41    USA 47.61 40.46 42.15 37.13 53.63
9 Philip Chang 39.41   46.41    USA 56.27 39.41 39.56 45.55 54.11
10 Mike Hughey 33.71   48.69    USA 48.83 33.71 57.50 1:59.88 39.75
11 Arnaud van Galen 41.72   54.62    Netherlands 46.25 56.19 41.72 1:02.18 1:01.41
12 Matthew Chang 37.02   57.26    USA 1:03.27 1:04.22 49.09 37.02 59.43
13 Michael Nguyen 45.21   58.15    USA 1:05.21 1:29.46 45.21 58.22 51.03
14 Bryan Logan 36.84   1:00.35    USA 1:00.30 1:18.81 36.84 1:02.86 57.90
15 Clément Gallet 47.13   1:01.22    France 47.13 1:01.56 1:13.18 1:06.19 55.91
16 Grant Russell 36.41   1:02.38    USA 56.86 1:25.18 DNF 45.09 36.41
17 Andy Bridger 1:03.05   1:30.71    USA 1:49.47 1:45.90 1:03.05 1:33.90 1:12.34
18 Devin Corr-Robinett 56.08   1:49.19    USA 2:22.28 1:11.96 1:53.34 56.08 DNF
19 Cameron Almasi 42.78   DNF    USA 43.36 42.78 DNF 42.94 DNF
20 Rowe Hessler 44.53   DNF    USA DNF 44.53 DNF DNS DNS
21 Keanu László Vestil 1:58.08   DNF    Hungary 2:59.47 4:23.93 1:58.08 DNS DNS
  Square-1   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dan Cohen 16.06   18.97    USA 19.75 16.06 19.00 18.16 23.63
2 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 18.31   19.57    Japan 19.94 18.39 25.90 18.31 20.37
3 Andrew Nelson 17.25   23.20    USA 17.25 18.09 30.86 26.43 25.09
4 Michael Young 20.97   25.65    USA 27.21 23.65 35.65 20.97 26.08
5 Nick Young 21.44   27.08    USA 29.50 21.44 DNF 21.59 30.15
6 David Woner 23.16   27.43    USA 29.91 24.86 27.52 23.16 DNF
7 Timothy Sun 25.80   29.92    USA 32.81 36.13 30.19 25.80 26.77
8 Dan Dzoan 21.28   30.58    USA 32.00 28.94 38.50 21.28 30.80
9 Lucas Garron 21.43   31.27    Germany 35.11 33.77 21.43 24.94 59.90
10 Lars Vandenbergh 24.46   32.10    Belgium 31.03 24.46 58.06 28.43 36.83
11 Christopher Brandariz 30.40   33.36    USA 36.66 31.58 30.40 31.84 40.42
12 Stephanie Chow 27.03   33.93    USA 27.03 31.63 37.34 32.81 47.06
13 Gavin Nelson 28.78   35.22    USA 33.48 33.79 39.41 28.78 38.39
14 Weston Mizumoto 29.08   36.64    USA 45.50 29.08 30.15 34.27 48.55
15 Joey Gouly 26.34   40.91    United Kingdom 26.34 48.52 DNF 39.61 34.59
16 Patrick Kelly 29.71   41.90    USA 29.71 45.68 44.86 35.15 46.86
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 17.88   20.57    USA 19.50 19.02 23.19 17.88 31.81
2 Dan Cohen 13.69   20.77    USA 20.28 22.72 21.43 13.69 20.61
3 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 19.63   21.20    Japan 20.72 22.19 19.63 20.69 30.72
4 Andrew Nelson 19.96   23.44    USA 27.03 19.96 23.22 22.38 24.71
5 Timothy Sun 20.39   26.22    USA 20.39 24.34 25.83 28.50 35.78
6 David Woner 22.21   27.29    USA 33.72 23.77 24.38 22.21 DNF
7 Dan Dzoan 21.50   38.23    USA 47.26 21.50 37.63 49.59 29.81
8 Nick Young 24.41   38.61    USA 24.41 52.73 29.91 33.19 DNF
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Timothy Sun 9:45.30      USA 9:45.30 DNS DNS
2 Mike Hughey 10:46.00      USA 10:46.00 DNF DNF
3 Ryosuke Mondo (門戸良介) 12:46.00   NR    Japan 12:46.00 DNF DNS
4 Felix Lee 22:38.00      USA 22:38.00 DNS DNS
5 Dan Cohen DNF      USA DNF DNF DNF
5 Lucas Garron DNF      Germany DNF DNF DNF
5 Michael Young DNF      USA DNF DNF DNS
5 Peter Battaglino DNF      USA DNF DNF DNS
5 Richard Meyer DNF      USA DNF DNF DNS
5 Shelley Chang DNF      USA DNF DNF DNF
5 Clément Gallet DNF      France DNF DNF DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 22:00.00      USA DNF 22:00.00
2 Dan Cohen DNF      USA DNF DNS
2 Ryosuke Mondo (門戸良介) DNF      Japan DNF DNF
2 Timothy Sun DNF      USA DNF DNS
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 8/8 51:07   NAR    USA DNF 8/8 51:07
2 Andy Tsao 3/3 15:40      USA 3/3 15:40 DNF
3 Peter Battaglino 3/3 20:27      USA 3/3 20:27 3/4 31:21
4 Alexander Yu 2/2 4:05      USA 2/2 4:05 DNF
5 Clément Gallet 3/4 22:59      France 3/4 22:59 3/4 31:03
6 Ryosuke Mondo (門戸良介) 7/12 53:20      Japan 7/12 53:20 5/9 58:17
7 Anthony Brooks 4/6 56:43      Belize 4/6 56:43 2/4 22:44
8 Dan Cohen 2/3 10:25      USA DNF 2/3 10:25
9 Tim Reynolds 2/3 19:01      USA DNF 2/3 19:01
10 Timothy Sun 3/5 30:23      USA DNF 3/5 30:23
11 Lucas Garron 1/2 1:38      Germany DNS 1/2 1:38
12 Tyson Mao (毛台勝) 1/2 2:24      USA DNS 1/2 2:24
13 Bob Burton 1/2 5:30      USA DNF 1/2 5:30
14 Shelley Chang 1/2 5:55      USA DNS 1/2 5:55
15 Michael Young 1/2 9:02      USA 1/2 9:02 DNF
16 Brendan Blackwell 1/2 10:38      USA 1/2 10:38 DNS
17 David Woner 1/2 11:41      USA 1/2 11:41 DNF
18 Nick Young 1/2 11:46      USA DNS 1/2 11:46
19 Stefan Pochmann 1/2 16:47      Germany 1/2 16:47 DNS
20 Ian Winokur 1/2 18:48      USA 1/2 19:29 1/2 18:48
21 Adam Zamora DNF      USA DNF DNF
21 Arnaud van Galen DNF      Netherlands DNF DNS
21 Joey Gouly DNF      United Kingdom DNF DNF
21 Justin Adsuara DNF      USA DNF DNF
        Rubik's Magic   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mitchell Stern 1.16   1.47    USA 3.22 1.46 1.18 1.16 1.77
2 Kevin Hays 1.50   1.60    USA DNF 1.65 1.50 1.56 1.58
3 Mengke Li (李孟珂) 1.30   1.69    China 2.05 2.36 1.30 1.52 1.50
4 Kyle Girard 1.71   2.11    USA 2.02 1.91 2.41 2.52 1.71
5 Patrick Kelly 1.86   2.13    USA 1.86 3.75 1.86 2.66 1.88
6 Joe Epstein 1.86   2.33    USA 1.86 3.97 2.30 2.36 2.33
7 Evan Liu 1.68   2.38    USA 2.61 1.68 2.77 1.75 2.81
8 Marie Hughey 2.19   2.41    USA 2.19 2.52 2.33 2.38 2.83
9 Matthew Chang 1.63   2.42    USA DNF 2.58 3.03 1.66 1.63
10 Jameson O'Connor 2.02   2.44    USA 2.05 2.53 2.75 2.02 DNF
11 Brandon Rathbun 1.25   2.66    USA 2.03 4.41 1.53 DNF 1.25
12 Kevin Zhou 1.52   2.69    USA 1.52 1.52 2.58 DNF 3.96
13 Bryan Logan 2.18   2.70    USA 2.83 2.40 2.18 2.88 3.66
14 Mike Hughey 1.90   2.80    USA 2.15 2.46 3.80 5.63 1.90
15 Andy Bridger 1.86   3.04    USA DNF 2.83 2.02 1.86 4.27
16 Rebecca Hughey 2.63   3.19    USA 2.63 4.30 3.58 2.93 3.05
17 Raku Watari (渡楽倶) 1.77   3.37    USA DNF 1.90 2.15 6.06 1.77
18 Joey Gouly 2.80   3.53    United Kingdom 3.40 2.80 3.97 3.22 DNF
19 Michael Nguyen 1.44   3.61    USA 3.44 3.31 4.09 1.44 DNF
20 Nathaniel Knopf 2.80   3.65    USA 3.66 2.80 4.25 DNF 3.03
21 Keanu László Vestil 2.71   3.77    Hungary 4.53 3.90 4.46 2.96 2.71
22 Aaron Lester 3.27   3.77    USA 3.86 5.61 3.27 3.46 4.00
23 Brian Brooks 2.34   3.94    USA DNF 3.02 2.34 3.11 5.68
24 Grant Russell 2.86   4.07    USA 4.34 2.86 4.66 DNF 3.21
25 Alex Risheh 3.94   4.12    USA DNF 4.13 4.11 4.13 3.94
26 Anthony Kesich 3.71   5.79    USA DNF 4.38 7.59 3.71 5.41
27 Michael Young 1.40   DNF    USA DNF 1.41 1.40 2.36 DNF
28 Cameron Brown 2.16   DNF    USA DNF 3.08 2.16 DNF DNF
29 Philip Chang 2.47   DNF    USA DNF DNF 5.27 2.47 2.58
        Rubik's Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 David Shi 0.97   1.19    USA 1.44 0.97 3.18 1.05 1.08
2 Mengke Li (李孟珂) 1.19   1.44    China 1.69 1.19 1.22 1.94 1.41
3 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.22   1.54    Japan 4.02 1.34 1.31 1.22 1.97
4 Bob Burton 1.45   1.54    USA 1.59 1.68 1.48 1.55 1.45
5 Rowe Hessler 1.21   1.57    USA 1.21 1.28 3.16 1.31 2.13
6 Kevin Hays 1.13   1.63    USA DNF 1.18 2.36 1.34 1.13
7 Sam Boyles 1.31   1.69    USA 1.50 1.40 1.31 2.18 2.32
8 David Woner 1.59   1.70    USA 1.69 1.59 2.53 1.61 1.81
9 Kyle Girard 1.68   1.70    USA 1.71 1.71 1.69 1.68 3.68
10 Weston Mizumoto 1.56   1.71    USA 1.91 1.71 1.71 1.71 1.56
11 Tim Reynolds 1.53   1.80    USA 3.39 1.53 1.59 1.70 2.12
12 Mike Hughey 1.65   1.82    USA 1.87 1.72 1.87 1.65 2.15
13 Mitchell Stern 1.15   1.83    USA 1.43 3.00 1.24 1.15 2.82
14 Adam Zamora 1.78   1.83    USA 1.81 1.86 1.83 1.84 1.78
15 Kevin Zhou 1.59   1.93    USA 1.59 1.93 1.80 2.06 2.53
16 Patrick Kelly 1.80   1.93    USA 1.93 1.83 2.03 1.80 2.61
17 Matthew Chang 1.84   2.05    USA 1.84 2.17 3.04 1.87 2.11
18 Ryan Jew 1.31   2.16    USA 3.46 1.75 3.38 1.34 1.31
19 Dan Cohen 1.46   2.16    USA 3.09 1.54 1.46 1.84 3.09
20 Lucas Garron 1.50   2.17    Germany 1.59 DNF 2.40 1.50 2.52
21 Andy Tsao 1.22   2.20    USA 1.22 4.04 1.36 3.28 1.96
22 Arnaud van Galen 1.59   2.20    Netherlands 3.28 1.72 DNF 1.59 1.59
23 Timothy Sun 1.28   2.28    USA 4.52 2.06 1.36 3.41 1.28
24 Evan Liu 1.77   2.29    USA 3.90 1.77 2.39 1.93 2.54
25 Marie Hughey 2.41   2.55    USA 2.71 2.41 2.47 2.77 2.47
26 Jameson O'Connor 2.44   2.67    USA 4.27 2.58 2.47 2.44 2.96
27 Clément Gallet 1.88   2.77    France 1.88 3.05 16.30 2.63 2.63
28 Bryan Logan 1.90   2.80    USA 1.97 1.90 3.52 2.90 3.59
29 Aaron Lester 2.78   2.99    USA 2.90 3.21 3.28 2.86 2.78
30 Brandon Rathbun 3.13   5.00    USA 6.83 DNF 3.97 3.13 4.19
31 Andy Bridger 1.81   DNF    USA DNF DNF 1.96 1.81 2.28
32 Joe Epstein 2.40   DNF    USA 2.47 DNF 2.40 DNF 6.13
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.13   1.41    Japan 1.18 DNF 1.16 1.88 1.13
2 Kevin Hays 1.18   1.61    USA 1.18 4.34 1.88 1.47 1.47
3 Matthew Chang 1.53   1.63    USA 1.61 1.61 2.34 1.66 1.53
4 Kevin Zhou 1.38   1.64    USA 1.40 1.38 2.72 1.47 2.05
5 Bob Burton 1.31   1.66    USA 2.08 1.34 1.31 1.55 3.44
6 Mike Hughey 1.65   1.73    USA 1.65 2.93 1.69 1.75 1.75
7 Adam Zamora 1.68   1.83    USA 1.81 1.78 1.68 1.90 3.69
8 Mengke Li (李孟珂) 1.25   1.85    China 1.50 DNF 1.25 2.43 1.63
9 David Woner 1.59   1.90    USA 1.59 8.58 1.69 2.00 2.02
10 Sam Boyles 1.31   2.13    USA 1.31 3.83 3.44 1.33 1.63
11 Kyle Girard 1.40   2.23    USA 1.40 2.71 1.63 2.34 DNF
12 Tim Reynolds 1.30   2.34    USA 1.30 3.15 2.61 1.34 3.06
13 David Shi 1.02   2.91    USA 1.02 DNF 3.43 3.00 2.31
14 Rowe Hessler 1.22   2.95    USA 1.22 3.84 DNF 1.66 3.34
15 Mitchell Stern 1.18   3.26    USA DNF 4.00 1.18 2.11 3.66
        Master Magic   Qualification round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mengke Li (李孟珂) 2.90   3.63    China 3.41 2.90 4.40 7.41 3.09
2 Ryan Jew 3.05   3.84    USA 5.34 3.40 4.28 3.83 3.05
3 Kevin Hays 3.77   4.00    USA 3.91 3.93 5.22 3.77 4.16
4 David Woner 4.09   4.88    USA 4.36 6.52 4.09 5.61 4.68
5 Rebecca Hughey 4.83   5.50    USA 5.63 4.83 5.47 6.08 5.41
6 Michael Nguyen 4.44   6.53    USA 7.08 5.96 7.36 6.56 4.44
7 Bryan Logan 6.25   6.62    USA 6.63 6.33 6.25 24.05 6.90
8 Keanu László Vestil 7.28   8.10    Hungary 9.97 9.09 7.28 7.47 7.75
9 Jameson O'Connor 6.61   8.52    USA 7.08 6.61 9.47 9.00 10.75
10 Anthony Kesich 8.77   9.78    USA 11.68 8.77 10.43 10.03 8.88
        Master Magic   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sam Boyles 2.46   2.78    USA 2.46 DNF 3.27 2.47 2.61
2 Tim Reynolds 2.97   3.43    USA 4.10 3.34 3.51 3.43 2.97
3 Dan Cohen 2.54   3.59    USA 3.86 8.21 3.09 2.54 3.81
4 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 3.06   NR 3.79    Japan 3.06 5.09 3.72 4.44 3.22
5 Bob Burton 3.81   3.97    USA 5.56 4.13 3.82 3.81 3.96
6 Kevin Hays 3.30   4.00    USA 4.55 6.06 3.30 3.40 4.06
7 Timothy Sun 3.65   4.34    USA 4.28 3.65 4.30 4.44 5.15
8 Arnaud van Galen 4.23   4.47    Netherlands 4.23 4.93 4.31 4.25 4.84
9 Mengke Li (李孟珂) 3.24   4.76    China 3.24 DNF 4.31 4.53 5.43
10 Ryan Jew 3.25   4.77    USA 3.65 6.59 4.08 6.80 3.25
11 Mike Hughey 4.03   5.03    USA 6.61 6.54 4.03 4.34 4.21
12 Michael Nguyen 4.58   5.04    USA 6.41 5.21 4.72 4.58 5.18
13 Clément Gallet 4.15   5.20    France 8.65 4.91 5.55 5.15 4.15
14 Rebecca Hughey 4.73   5.20    USA 4.73 6.30 4.96 5.65 4.99
15 David Woner 3.53   5.29    USA 3.53 5.55 3.75 6.58 17.79
16 Lucas Garron 4.67   5.58    Germany 4.67 6.81 5.34 5.14 6.27
17 Bryan Logan 4.94   5.92    USA 6.00 5.66 6.11 4.94 6.88
18 Dan Dzoan 4.28   5.98    USA 7.18 5.10 4.28 5.67 7.33
19 Marie Hughey 5.51   6.04    USA 5.51 5.98 6.09 6.22 6.04
20 Keanu László Vestil 5.19   6.44    Hungary 8.33 6.71 6.59 5.19 6.02
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sam Boyles 2.40   2.87    USA 2.40 2.53 3.90 3.53 2.55
2 Tim Reynolds 2.84   3.01    USA 3.00 3.22 3.08 2.94 2.84
3 Timothy Sun 3.13   3.34    USA 3.33 3.44 4.86 3.25 3.13
4 Dan Cohen 2.63   3.44    USA 4.02 2.63 2.91 3.40 6.13
5 Mengke Li (李孟珂) 2.88   3.74    China 2.88 3.40 4.65 4.15 3.68
6 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 3.21   3.91    Japan 4.16 3.21 3.30 4.28 5.21
7 Ryan Jew 3.33   4.63    USA 6.00 5.69 3.61 4.58 3.33
8 Arnaud van Galen 4.41   4.66    Netherlands 5.94 4.59 4.50 4.88 4.41
9 Bob Burton 3.46   4.77    USA 3.46 5.84 4.65 5.77 3.90
10 Michael Nguyen 4.66   5.11    USA 4.72 4.66 5.34 5.27 5.81
11 Mike Hughey 4.52   5.73    USA 4.68 4.52 6.84 7.52 5.68
12 Kevin Hays 5.30   6.49    USA 8.41 6.21 5.30 7.71 5.55
Aaron Lester    USA
Aaron Lester
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 48 27.90   33.28   33.78 32.84 40.81 27.90 33.21
2x2x2 Cube Qualification round 46 10.68   18.50   12.28 10.68 29.28 13.94 DNF
4x4x4 Cube Qualification round 52 2:50.18   3:16.83   3:12.03 2:50.18 3:24.02 4:01.19 3:14.45
Rubik's Magic First round 29 2.78   2.99   2.90 3.21 3.28 2.86 2.78
Qualification round 22 3.27   3.77   3.86 5.61 3.27 3.46 4.00
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 16.90   18.05   16.94 22.44 19.16 18.06 16.90
2x2x2 Cube First round 36 3.59   7.67   3.59 9.41 6.08 11.65 7.53
4x4x4 Cube Qualification round 20 1:23.33   1:36.89   1:34.15 1:34.56 1:23.33 1:41.96 2:01.69
5x5x5 Cube Qualification round 22 2:57.47   3:03.63   4:03.36 2:57.47 3:05.38 3:00.91 3:04.61
6x6x6 Cube Qualification round 27 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded First round 17 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Qualification round 7 3:19.47     DNF 3:19.47
3x3x3 Fewest Moves Final 18 44     47 44
3x3x3 One-Handed Qualification round 29 48.83   50.56   49.43 50.90 55.15 48.83 51.34
Megaminx Qualification round 8 4:10.00     4:10.00
Pyraminx Qualification round 20 17.88   19.75   20.11 22.30 20.33 17.88 18.81
3x3x3 Multi-Blind Final 21 DNF     DNF DNF
Rubik's Magic Final 7 1.68   1.83   1.81 1.78 1.68 1.90 3.69
First round 14 1.78   1.83   1.81 1.86 1.83 1.84 1.78
Alex Risheh    USA
Alex Risheh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 44 20.16   29.77   20.16 29.81 30.77 32.75 28.72
2x2x2 Cube First round 44 8.02   8.37   8.86 8.03 8.22 10.69 8.02
Qualification round 3 4.34   6.23   4.83 4.68 9.19 4.34 12.22
4x4x4 Cube Qualification round 50 2:26.06   3:00.51   DNF 3:08.46 2:58.43 2:26.06 2:54.65
5x5x5 Cube Qualification round 40 4:41.06   5:32.59   5:30.84 5:40.69 5:26.25 5:46.11 4:41.06
3x3x3 One-Handed Qualification round 40 1:12.65   1:13.98   1:13.04 1:12.65 1:13.43 1:20.46 1:15.46
Pyraminx Qualification round 24 17.22   23.45   17.22 28.80 17.75 DNF 23.81
Rubik's Magic Qualification round 25 3.94   4.12   DNF 4.13 4.11 4.13 3.94
Alexander Lin    USA
Alexander Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 16.31   16.83   21.33 16.53 16.31 16.75 17.21
2x2x2 Cube Qualification round 20 6.33   8.93   6.33 8.83 11.40 10.15 7.81
4x4x4 Cube First round 29 1:14.94   1:18.49   1:14.94 1:19.34 1:16.08 1:20.06 1:31.52
5x5x5 Cube First round 24 2:01.27   2:09.60   2:01.27 2:07.11 2:10.02 2:15.71 2:11.68
6x6x6 Cube Qualification round 9 4:34.58     4:34.58
7x7x7 Cube Qualification round 10 7:16.03     7:16.03
3x3x3 One-Handed First round 27 26.83   30.53   26.83 28.36 28.06 39.06 35.18
Alexander Yu    USA
Alexander Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 12.80   15.36   16.28 16.36 13.81 12.80 16.00
Second round 9 11.78   13.86   14.00 14.75 14.69 12.89 11.78
First round 7 11.06   13.08   14.11 13.53 15.59 11.06 11.59
2x2x2 Cube First round 23 4.63   6.95   7.58 4.63 7.13 9.91 6.13
4x4x4 Cube First round 21 1:03.08   1:13.03   1:16.81 1:27.43 1:08.38 1:03.08 1:13.91
Qualification round 2 59.58   1:10.20   1:10.68 1:05.78 1:14.13 1:34.72 59.58
5x5x5 Cube First round 26 2:01.66   2:12.17   2:12.75 2:12.78 2:01.66 2:28.65 2:10.97
Qualification round 2 1:54.55   2:04.86   1:54.55 2:00.41 2:00.52 2:16.11 2:13.66
3x3x3 Blindfolded Final 1 51.80   NAR DNF   51.80 DNF DNF
First round 1 58.53   DNF   DNF DNF 58.53
3x3x3 One-Handed Final 2 19.86   20.97   21.02 21.22 20.68 26.59 19.86
First round 7 21.13   23.19   21.21 21.90 26.97 21.13 26.47
3x3x3 Multi-Blind Final 4 2/2 4:05     2/2 4:05 DNF
Andrew Nelson    USA
Andrew Nelson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 18.61   23.78   21.53 18.61 23.46 26.44 26.34
Qualification round 30 23.13   24.65   35.43 26.91 23.34 23.13 23.69
2x2x2 Cube First round 37 4.97   7.82   4.97 10.52 7.27 7.21 8.97
Qualification round 9 4.19   7.21   6.25 7.16 8.22 4.19 8.21
4x4x4 Cube First round 44 1:26.13   1:34.51   2:22.16 1:26.13 1:27.68 1:38.52 1:37.33
Qualification round 11 1:26.97   1:31.17   1:34.34 1:26.97 1:27.56 1:35.13 1:31.60
3x3x3 Fewest Moves Final 20 45     45 46
Megaminx First round 17 2:15.69   2:57.08   3:02.75 3:32.81 2:15.69
Qualification round 3 2:31.94     2:31.94
Pyraminx Qualification round 13 10.59   16.35   19.36 17.68 10.59 13.65 17.72
Square-1 Final 4 19.96   23.44   27.03 19.96 23.22 22.38 24.71
First round 3 17.25   23.20   17.25 18.09 30.86 26.43 25.09
Andrew Unzueta    USA
Andrew Unzueta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 17.97   21.39   21.85 19.05 23.27 24.06 17.97
Qualification round 21 18.84   22.68   DNF 22.44 18.84 20.71 24.90
5x5x5 Cube Qualification round 30 3:12.68   3:34.68   3:27.68 3:12.68 3:27.55 3:48.81 3:53.69
6x6x6 Cube Qualification round 25 7:16.88     7:16.88
Megaminx Qualification round 11 4:57.66     4:57.66
Square-1 Qualification round 8 37.13   43.41   47.61 40.46 42.15 37.13 53.63
Andy Bridger    USA
Andy Bridger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 14.72   17.17   18.77 20.68 14.72 16.68 16.06
Qualification round 2 15.11   18.82   19.47 20.22 17.36 19.63 15.11
2x2x2 Cube Qualification round 23 5.69   9.48   5.69 8.97 11.81 7.65 15.63
4x4x4 Cube Qualification round 32 1:42.77   1:49.51   1:43.13 1:50.88 1:42.77 1:54.52 1:58.08
5x5x5 Cube Qualification round 27 3:04.71   3:19.25   3:26.62 3:24.83 3:06.31 3:04.71 4:12.69
6x6x6 Cube Qualification round 26 9:38.66     9:38.66
3x3x3 One-Handed Qualification round 20 34.46   44.91   48.71 44.16 34.46 42.53 48.05
Megaminx Qualification round 9 4:20.09     4:20.09
Pyraminx Qualification round 14 9.02   16.56   12.96 9.02 15.47 21.25 27.50
Square-1 Qualification round 17 1:03.05   1:30.71   1:49.47 1:45.90 1:03.05 1:33.90 1:12.34
Rubik's Magic First round 31 1.81   DNF   DNF DNF 1.96 1.81 2.28
Qualification round 15 1.86   3.04   DNF 2.83 2.02 1.86 4.27
Andy Tsao    USA
Andy Tsao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.19   13.86   15.52 13.13 13.91 14.55 12.19
Second round 3 10.96   12.43   15.31 10.96 12.86 12.58 11.86
First round 4 9.81   12.59   14.56 12.29 13.71 11.77 9.81
4x4x4 Cube Final 4 39.36   NAR 55.70   56.25 1:02.06 1:14.97 39.36 48.78
First round 5 52.03   59.11   1:02.52 56.84 1:07.66 57.96 52.03
5x5x5 Cube Final 5 1:32.58   1:46.01   1:42.93 1:53.03 1:55.96 1:32.58 1:42.08
First round 6 1:31.69   1:49.08   1:48.46 1:51.69 2:02.71 1:47.08 1:31.69
3x3x3 Blindfolded First round 17 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 10 21.68   25.89   27.31 25.03 30.21 25.34 21.68
First round 13 20.69   26.39   20.69 25.50 27.91 26.00 27.68
3x3x3 Multi-Blind Final 2 3/3 15:40     3/3 15:40 DNF
Rubik's Magic First round 21 1.22   2.20   1.22 4.04 1.36 3.28 1.96
Anthony Brooks    Belize
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 14.90   15.76   14.90 16.38 24.50 15.97 14.94
Second round 13 13.68   14.58   13.68 16.21 16.05 13.83 13.86
First round 22 13.97   15.29   16.44 13.97 14.91 16.34 14.63
2x2x2 Cube Final 8 4.83   5.71   4.83 6.53 4.93 8.90 5.68
First round 9 2.53   5.60   2.53 5.75 6.02 6.18 5.02
4x4x4 Cube Qualification round 22 1:26.63   1:38.26   1:39.80 1:26.63 1:29.40 1:51.61 1:45.58
3x3x3 Blindfolded First round 17 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Qualification round 1 1:52.63   NR   DNF 1:52.63
3x3x3 One-Handed First round 19 26.06   27.54   NR 28.33 29.40 26.06 27.54 26.75
Rubik's Clock First round 14 18.80   23.82   30.46 22.05 18.94 18.80 DNF
Qualification round 3 16.41   20.27   NR 22.22 16.41 DNF 20.69 17.91
Pyraminx Final 7 7.15   NR 10.18   9.72 8.65 12.18 7.15 14.94
First round 6 8.56   9.08   NR 8.89 8.56 9.38 8.96 11.13
3x3x3 Multi-Blind Final 7 4/6 56:43     4/6 56:43 2/4 22:44
Anthony Kesich    USA
Anthony Kesich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 62 45.88   53.23   1:40.34 54.28 49.63 55.77 45.88
Rubik's Magic Qualification round 26 3.71   5.79   DNF 4.38 7.59 3.71 5.41
Master Magic Qualification round 10 8.77   9.78   11.68 8.77 10.43 10.03 8.88
Arnaud van Galen    Netherlands
Arnaud van Galen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 21.13   22.96   23.16 21.78 23.94 21.13 24.88
Qualification round 25 20.40   23.51   25.58 28.19 20.52 24.43 20.40
2x2x2 Cube First round 39 6.28   8.05   7.84 8.93 6.28 7.38 9.09
4x4x4 Cube First round 32 1:18.71   1:21.50   1:18.71 1:20.41 1:37.28 1:22.58 1:21.52
Qualification round 7 1:12.11   1:20.59   1:20.34 1:26.89 1:22.86 1:18.58 1:12.11
5x5x5 Cube First round 21 1:59.00   2:06.89   2:00.22 2:17.55 1:59.00 2:13.80 2:06.66
6x6x6 Cube Qualification round 11 5:07.36     5:07.36
7x7x7 Cube Qualification round 9 7:11.13     7:11.13
3x3x3 Blindfolded Qualification round 11 5:19.38     DNF 5:19.38
3x3x3 Fewest Moves Final 10 37     37 DNF
3x3x3 One-Handed Qualification round 17 37.72   43.17   43.50 47.55 38.46 54.13 37.72
Rubik's Clock Final 8 14.55   17.31   17.11 18.77 DNF 14.55 16.06
First round 5 13.33   15.50   16.61 13.80 13.33 16.08 DNF
Megaminx First round 20 2:49.09   3:03.92   3:14.14 3:08.52 2:49.09
Pyraminx First round 19 9.77   13.85   9.77 12.36 15.63 14.84 14.36
Square-1 Qualification round 11 41.72   54.62   46.25 56.19 41.72 1:02.18 1:01.41
3x3x3 Multi-Blind Final 21 DNF     DNF DNS
Rubik's Magic First round 22 1.59   2.20   3.28 1.72 DNF 1.59 1.59
Master Magic Final 8 4.41   4.66   5.94 4.59 4.50 4.88 4.41
First round 8 4.23   4.47   4.23 4.93 4.31 4.25 4.84
Art Adams Sr    USA
Art Adams Sr
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 67 1:17.52   1:23.00   1:17.77 1:32.28 1:18.94 1:17.52 2:34.52
Arthur Adams    USA
Arthur Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 16.97   19.48   16.97 19.05 20.71 20.69 18.69
Qualification round 4 14.47   19.11   14.47 17.43 18.56 29.09 21.34
4x4x4 Cube Qualification round 38 2:05.02   2:11.73   2:17.25 2:08.71 2:05.02 2:15.69 2:10.80
5x5x5 Cube Qualification round 28 3:10.41   3:24.51   3:10.41 5:16.65 3:21.53 3:39.30 3:12.71
3x3x3 Blindfolded Qualification round 15 6:46.86     DNF 6:46.86
3x3x3 One-Handed Qualification round 25 39.61   47.43   1:02.96 43.76 53.72 39.61 44.80
Pyraminx Final 3 8.90   9.56   9.34 10.27 8.90 9.06 12.84
First round 11 8.52   10.04   8.69 12.06 18.81 8.52 9.38
Austin Kim    USA
Austin Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 42 24.65   27.46   32.03 24.72 24.65 32.02 25.63
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 16.26   17.81   17.98 17.72 20.22 17.72 16.26
2x2x2 Cube First round 31 3.27   7.43   3.27 13.58 6.81 6.38 9.11
4x4x4 Cube Qualification round 34 1:44.58   1:53.91   1:50.21 1:56.19 1:44.58 1:55.34 1:57.34
5x5x5 Cube Qualification round 33 3:00.63   3:46.02   3:44.56 4:22.38 3:41.33 3:00.63 3:52.16
3x3x3 Blindfolded First round 14 4:06.90   DNF   DNF 5:45.33 4:06.90
Qualification round 5 3:04.41     3:04.41 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 12 38     38 45
3x3x3 One-Handed First round 44 35.11   39.31   38.69 40.31 45.30 38.94 35.11
Qualification round 12 31.43   38.13   42.33 38.27 31.43 37.15 38.96
Rubik's Clock Final 3 13.84   14.69   13.84 14.34 15.61 14.13 21.15
First round 7 16.31   16.45   18.75 16.46 16.36 16.53 16.31
Megaminx Qualification round 14 7:01.16     7:01.16
Pyraminx Qualification round 18 12.66   18.27   18.34 12.80 35.72 12.66 23.66
3x3x3 Multi-Blind Final 13 1/2 5:30     DNF 1/2 5:30
Rubik's Magic Final 5 1.31   1.66   2.08 1.34 1.31 1.55 3.44
First round 4 1.45   1.54   1.59 1.68 1.48 1.55 1.45
Master Magic Final 9 3.46   4.77   3.46 5.84 4.65 5.77 3.90
First round 5 3.81   3.97   5.56 4.13 3.82 3.81 3.96
Brandon Rathbun    USA
Brandon Rathbun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 60 32.22   39.93   40.66 32.22 40.58 38.54 43.77
2x2x2 Cube Qualification round 39 5.53   13.72   17.53 5.53 11.88 11.75 18.01
4x4x4 Cube Qualification round 49 2:26.15   2:46.30   2:27.43 2:26.15 3:52.93 3:01.33 2:50.15
5x5x5 Cube Qualification round 37 4:09.53   4:39.52   5:42.78 4:45.28 4:29.66 4:43.61 4:09.53
Rubik's Clock Qualification round 13 30.43   DNF   56.78 34.28 30.43 DNF DNS
Pyraminx Qualification round 27 6.96   24.56   6.96 50.83 37.02 21.40 15.25
Rubik's Magic First round 30 3.13   5.00   6.83 DNF 3.97 3.13 4.19
Qualification round 11 1.25   2.66   2.03 4.41 1.53 DNF 1.25
Brendan Blackwell    USA
Brendan Blackwell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 20.31   22.31   27.91 20.31 23.50 22.36 21.08
Qualification round 18 16.65   21.92   19.63 16.65 22.96 24.06 23.18
3x3x3 Blindfolded First round 17 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Qualification round 3 2:44.03     3:44.84 2:44.03
3x3x3 One-Handed Qualification round 28 44.96   48.92   53.50 47.93 44.96 53.77 45.34
Megaminx Final 8 2:25.69   2:46.03   3:12.16 2:40.25 2:25.69
First round 8 2:06.91   2:25.17   2:43.73 2:24.86 2:06.91
3x3x3 Multi-Blind Final 16 1/2 10:38     1/2 10:38 DNS
Brian Brooks    USA
Brian Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 24.63   29.29   24.63 24.93 DNF 30.05 32.90
Qualification round 38 24.47   25.97   24.47 29.18 28.09 25.06 24.75
2x2x2 Cube Qualification round 17 6.15   8.55   10.86 9.66 6.15 7.80 8.19
4x4x4 Cube Qualification round 48 2:09.69   2:43.78   3:24.19 2:49.80 2:21.30 2:09.69 3:00.25
3x3x3 One-Handed Qualification round 42 1:15.77   1:22.08   1:15.77 1:27.86 DNF 1:17.44 1:20.93
Rubik's Clock Qualification round 7 31.28   35.03   37.09 31.28 DNF 36.16 31.83
Pyraminx First round 25 12.77   15.69   15.86 12.77 21.16 15.94 15.28
Qualification round 10 13.00   15.22   18.08 16.30 14.02 15.33 13.00
Rubik's Magic Qualification round 23 2.34   3.94   DNF 3.02 2.34 3.11 5.68
Brian Kang    USA
Brian Kang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 64 52.61   57.68   55.91 1:00.59 1:05.61 56.55 52.61
2x2x2 Cube Qualification round 51 12.88   26.23   12.88 36.58 17.56 24.56 39.72
4x4x4 Cube Qualification round 54 2:35.55   3:25.33   2:59.15 5:31.50 2:49.03 4:27.80 2:35.55
Bruce Norskog    USA
Bruce Norskog
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 61 43.78   47.09   46.08 47.55 47.63 DNF 43.78
2x2x2 Cube Qualification round 47 14.28   18.95   20.05 15.34 31.77 21.46 14.28
4x4x4 Cube Qualification round 51 2:47.22   3:09.83   4:06.16 3:24.31 2:50.11 3:15.06 2:47.22
5x5x5 Cube Qualification round 39 4:51.66   5:27.45   6:07.58 4:51.66 5:52.80 5:12.25 5:17.30
3x3x3 Blindfolded Qualification round 13 6:01.84     7:23.15 6:01.84
3x3x3 Fewest Moves Final 20 45     45 DNF
Megaminx Qualification round 16 DNF     DNF
Bryan Logan    USA
Bryan Logan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 18.21   21.93   18.21 21.65 33.25 22.94 21.19
Qualification round 24 20.55   23.45   24.05 21.61 25.93 24.69 20.55
2x2x2 Cube Qualification round 32 5.86   10.44   DNF 5.86 10.55 10.83 9.93
4x4x4 Cube Qualification round 43 2:05.89   2:21.04   2:14.99 2:05.89 2:21.83 2:26.30 2:34.43
3x3x3 One-Handed Qualification round 38 1:04.63   1:10.22   1:04.63 1:42.21 1:07.93 1:10.68 1:12.06
Megaminx Qualification round 12 5:36.00     5:36.00
Pyraminx Qualification round 29 11.16   25.26   26.03 11.16 39.13 30.18 19.56
Square-1 Qualification round 14 36.84   1:00.35   1:00.30 1:18.81 36.84 1:02.86 57.90
Rubik's Magic First round 28 1.90   2.80   1.97 1.90 3.52 2.90 3.59
Qualification round 13 2.18   2.70   2.83 2.40 2.18 2.88 3.66
Master Magic First round 17 4.94   5.92   6.00 5.66 6.11 4.94 6.88
Qualification round 7 6.25   6.62   6.63 6.33 6.25 24.05 6.90
Cameron Almasi    USA
Cameron Almasi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 16.46   19.15   17.96 18.06 21.44 23.15 16.46
Qualification round 3 17.72   19.10   18.87 19.50 17.72 21.56 18.94
2x2x2 Cube First round 40 6.71   8.05   10.25 7.84 7.78 8.53 6.71
Qualification round 4 3.30   6.47   8.46 3.30 5.75 7.63 6.03
5x5x5 Cube First round 22 1:58.78   2:08.70   2:14.88 2:10.52 2:20.66 1:58.78 2:00.69
6x6x6 Cube Final 8 4:00.00   DNF   4:00.00 5:00.38 DNF
Qualification round 5 4:16.68     4:16.68
3x3x3 One-Handed First round 41 30.02   37.58   DNF 30.02 32.06 36.50 44.18
Qualification round 10 27.02   36.93   35.19 27.02 38.52 40.86 37.08
Megaminx Qualification round 16 DNF     DNF
Pyraminx First round 13 9.50   10.88   9.50 10.84 DNF 10.91 10.90
Square-1 Qualification round 19 42.78   DNF   43.36 42.78 DNF 42.94 DNF
Cameron Brown    USA
Cameron Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 14.19   17.76   14.19 15.05 DNF 22.08 16.15
First round 30 13.97   16.28   16.91 13.97 15.88 16.94 16.06
2x2x2 Cube First round 17 4.06   6.11   4.06 8.28 5.53 6.58 6.21
Qualification round 10 5.66   7.47   8.46 7.68 9.81 6.27 5.66
4x4x4 Cube First round 42 1:04.44   1:26.57   1:36.06 1:04.44 1:24.75 1:31.30 1:23.65
Qualification round 6 1:12.22   1:20.40   1:34.19 1:25.18 1:22.88 1:13.13 1:12.22
5x5x5 Cube Qualification round 10 2:15.66   2:33.93   2:38.90 2:33.34 2:30.05 2:38.40 2:15.66
6x6x6 Cube Qualification round 23 6:08.28     6:08.28
3x3x3 One-Handed Qualification round 19 35.08   44.77   49.09 44.06 35.08 1:04.50 41.16
Pyraminx Qualification round 25 10.58   23.56   24.33 18.44 10.58 DNF 27.91
Rubik's Magic Qualification round 28 2.16   DNF   DNF 3.08 2.16 DNF DNF
Chris Bird    USA
Chris Bird
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 19.77   24.10   24.19 19.77 24.06 DNF 24.05
Qualification round 22 20.86   23.03   23.63 22.28 23.19 20.86 29.44
2x2x2 Cube Qualification round 31 8.22   9.89   17.91 8.63 9.41 8.22 11.62
4x4x4 Cube Qualification round 33 1:45.90   1:51.14   1:48.86 1:53.46 2:08.06 1:45.90 1:51.09
5x5x5 Cube Qualification round 12 2:29.30   2:41.14   2:38.53 3:13.58 2:45.34 2:29.30 2:39.55
6x6x6 Cube Qualification round 10 4:57.84     4:57.84
7x7x7 Cube Qualification round 19 8:13.40     8:13.40
Chris Dzoan    USA
Chris Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.46   15.17   16.93 14.36 14.21 17.34 13.46
First round 8 12.05   13.14   14.05 12.05 13.09 17.00 12.27
3x3x3 One-Handed Final 4 16.34   21.42   25.06 20.46 16.34 22.96 20.84
First round 8 16.78   23.70   16.78 24.68 23.75 24.86 22.68
Chris Krueger    USA
Chris Krueger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 23 17.65   23.19   17.65 22.75 21.78 28.43 25.05
Megaminx Qualification round 7 4:03.34     4:03.34
Christopher Brandariz    USA
Christopher Brandariz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 16.50   18.59   16.50 18.76 17.51 20.69 19.50
4x4x4 Cube First round 43 1:09.41   1:29.21   1:39.30 1:29.17 DNF 1:19.16 1:09.41
5x5x5 Cube First round 35 2:15.58   2:30.75   3:01.16 2:16.52 2:15.58 2:51.06 2:24.66
Qualification round 7 2:10.14   2:23.68   2:28.88 2:23.53 2:18.63 2:36.22 2:10.14
3x3x3 One-Handed First round 46 24.77   40.47   40.53 24.77 41.66 39.21 DNF
Qualification round 15 31.21   42.25   38.11 48.97 31.21 39.66 DNF
Pyraminx First round 16 9.90   12.04   18.65 9.90 13.31 12.02 10.78
Square-1 First round 11 30.40   33.36   36.66 31.58 30.40 31.84 40.42
Qualification round 1 23.56   28.24   35.47 23.56 24.21 31.00 29.50
CJ Johnson    USA
CJ Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 59 30.08   38.95   47.47 DNF 32.64 36.75 30.08
Clément Gallet    France
Clément Gallet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 13.65   16.55   16.09 16.81 16.75 13.65 18.28
2x2x2 Cube First round 33 3.97   7.49   3.97 10.59 6.30 7.36 8.81
Qualification round 6 3.93   6.76   5.18 5.18 DNF 3.93 9.91
4x4x4 Cube First round 40 1:17.08   1:25.17   1:34.02 1:17.08 1:42.55 1:20.52 1:20.97
5x5x5 Cube First round 28 2:03.06   2:15.39   2:17.90 2:17.71 2:17.15 2:11.30 2:03.06
6x6x6 Cube Qualification round 18 5:36.21     5:36.21
7x7x7 Cube Qualification round 18 7:49.41     7:49.41
3x3x3 Blindfolded First round 9 2:36.38   DNF   DNF 2:36.38 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 23 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 42 32.94   37.76   39.46 36.02 32.94 38.19 39.08
Qualification round 4 27.47   34.50   35.96 37.08 31.58 35.96 27.47
Rubik's Clock Final 7 12.78   15.76   15.66 15.30 12.78 16.33 18.46
First round 6 14.25   16.18   16.88 16.61 15.05 22.19 14.25
Megaminx First round 21 2:49.71   3:17.78   3:34.29 3:29.33 2:49.71
Pyraminx First round 28 13.63   16.20   13.63 20.11 15.97 13.77 18.85
Square-1 Qualification round 15 47.13   1:01.22   47.13 1:01.56 1:13.18 1:06.19 55.91
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 5 3/4 22:59     3/4 22:59 3/4 31:03
Rubik's Magic First round 27 1.88   2.77   1.88 3.05 16.30 2.63 2.63
Master Magic First round 13 4.15   5.20   8.65 4.91 5.55 5.15 4.15
Connie Chen    USA
Connie Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 20.02   20.60   20.02 20.68 23.59 20.80 20.31
Qualification round 12 17.31   20.56   17.77 17.31 23.90 27.86 20.02
2x2x2 Cube Qualification round 49 14.74   21.77   23.28 14.74 16.58 25.46 30.98
4x4x4 Cube Qualification round 45 2:13.19   2:34.73   2:13.19 2:34.94 DNF 2:51.75 2:17.50
Pyraminx First round 17 9.28   12.89   9.28 12.06 12.25 14.36 16.75
Craig Hayashi    USA
Craig Hayashi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 13 18.72   21.08   20.46 21.97 20.80 DNF 18.72
Daljit Singh    USA
Daljit Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 71 2:19.97   3:02.21   3:23.16 2:19.97 2:59.75 3:11.03 2:55.86
3x3x3 Blindfolded Qualification round 17 DNF     DNF DNF
Dan Cohen    USA
Dan Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 12.74   DNF   12.74 15.43 DNF 13.83 DNF
Second round 7 11.91   13.13   12.33 11.91 12.96 15.53 14.11
First round 1 10.71   11.61   10.81 10.71 11.80 12.22 DNF
2x2x2 Cube First round 32 3.77   7.45   3.77 9.77 10.83 4.00 8.58
4x4x4 Cube Final 2 52.68   55.39   57.46 1:03.81 52.68 53.66 55.06
First round 1 45.81   52.33   58.81 45.81 46.46 1:02.08 51.72
5x5x5 Cube Final 1 1:19.44   1:23.63   1:22.05 1:31.03 1:25.69 1:19.44 1:23.16
First round 1 1:15.63   1:24.35   1:15.63 1:29.71 1:23.91 1:21.84 1:27.30
6x6x6 Cube Final 1 2:25.58   2:32.00   WR 2:35.18 2:25.58 2:35.25
7x7x7 Cube Final 1 4:19.43   4:30.58   4:24.05 4:19.43 4:48.25
3x3x3 Blindfolded First round 17 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 33     33 DNF
3x3x3 One-Handed Final 12 23.58   27.23   23.58 32.91 25.46 29.38 26.84
First round 10 22.46   25.22   25.38 25.09 22.46 DNF 25.18
Rubik's Clock First round 15 8.53   DNF   DNF 8.53 13.61 DNF 13.50
Megaminx Final 1 1:25.18   1:27.34   NAR 1:26.03 1:25.18 1:30.82
First round 1 1:22.09   NAR 1:30.33   NAR 1:34.71 1:34.19 1:22.09
Pyraminx Final 11 6.22   11.24   16.02 13.86 11.53 6.22 8.33
First round 1 5.93   7.93   10.84 9.31 7.18 5.93 7.30
Square-1 Final 2 13.69   20.77   20.28 22.72 21.43 13.69 20.61
First round 1 16.06   18.97   19.75 16.06 19.00 18.16 23.63
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 8 2/3 10:25     DNF 2/3 10:25
Rubik's Magic First round 19 1.46   2.16   3.09 1.54 1.46 1.84 3.09
Master Magic Final 4 2.63   3.44   4.02 2.63 2.91 3.40 6.13
First round 3 2.54   3.59   3.86 8.21 3.09 2.54 3.81
Dan Dzoan    USA
Dan Dzoan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.59   13.54   11.63 16.81 13.88 15.11 11.59
Second round 6 11.30   13.12   13.75 11.30 12.40 13.22 13.78
First round 9 12.66   13.23   17.46 12.66 14.06 12.90 12.74
2x2x2 Cube First round 26 3.66   7.09   3.66 6.69 7.87 7.11 7.46
4x4x4 Cube First round 20 58.06   1:13.00   1:14.90 1:09.86 1:14.25 58.06 DNF
5x5x5 Cube First round 15 1:55.58   2:01.79   1:56.15 1:55.58 2:09.78 2:28.91 1:59.43
6x6x6 Cube Qualification round 22 6:02.30     6:02.30
7x7x7 Cube Qualification round 20 8:26.72     8:26.72
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:55.80   DNF   DNF 2:55.80 DNF
First round 8 2:33.65   DNF   DNF 2:33.65 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 13 39     39 43
3x3x3 One-Handed Final 6 20.69   23.13   26.13 20.69 24.88 21.25 23.25
First round 1 20.31   22.04   20.31 29.94 22.25 21.40 22.46
Megaminx First round 12 2:22.06   2:38.18   2:42.03 2:50.46 2:22.06
Pyraminx First round 29 12.52   16.53   13.47 DNF 12.96 23.15 12.52
Qualification round 5 12.16   13.28   12.16 13.65 12.25 17.84 13.94
Square-1 Final 7 21.50   38.23   47.26 21.50 37.63 49.59 29.81
First round 8 21.28   30.58   32.00 28.94 38.50 21.28 30.80
Master Magic First round 18 4.28   5.98   7.18 5.10 4.28 5.67 7.33
Darren Kwong    USA
Darren Kwong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 14.83   15.23   15.36 14.83 25.61 14.91 15.43
First round 16 9.65   14.63   15.33 15.43 9.65 13.13 19.69
3x3x3 One-Handed First round 17 21.65   27.09   26.15 21.65 26.18 29.91 28.93
Dave Campbell    Canada
Dave Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 15.88   17.74   19.36 16.03 15.88 17.84 20.06
4x4x4 Cube First round 37 1:16.43   1:24.68   1:16.43 1:25.53 1:46.55 1:25.91 1:22.59
5x5x5 Cube First round 32 1:57.28   2:19.08   2:34.71 2:09.59 2:19.81 2:27.84 1:57.28
Qualification round 6 2:16.09   2:23.32   2:16.09 2:18.69 2:40.77 2:23.63 2:27.63
6x6x6 Cube Qualification round 13 5:13.31   NR   5:13.31
3x3x3 One-Handed First round 25 26.44   30.37   34.40 26.44 29.09 35.08 27.62
David Calvo Vivas    Spain
David Calvo Vivas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 16.31   17.10   16.50 17.28 16.31 19.06 17.52
2x2x2 Cube First round 20 3.55   6.35   3.55 11.72 7.80 6.90 4.34
4x4x4 Cube First round 26 1:07.88   1:16.43   1:07.88 1:16.63 1:24.93 1:19.33 1:13.33
5x5x5 Cube Qualification round 23 2:50.43   3:04.84   3:23.29 2:51.06 3:00.16 3:29.22 2:50.43
3x3x3 Blindfolded Qualification round 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 16 43     43 DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 20.13   24.26   20.13 29.11 26.16 26.00 20.63
First round 5 20.47   23.15   21.33 25.44 26.15 22.69 20.47
David Gomes    USA
David Gomes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 14.63   16.29   16.41 21.15 15.72 14.63 16.75
Second round 16 14.27   14.85   14.56 16.05 15.46 14.52 14.27
First round 15 13.91   14.62   13.91 17.09 14.09 15.21 14.55
3x3x3 Fewest Moves Final 8 34     34 DNF
3x3x3 One-Handed Final 15 25.94   28.40   27.93 31.34 27.50 29.77 25.94
First round 11 20.28   25.89   28.25 20.28 26.97 26.18 24.52
David Shi    USA
David Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 17.16   19.65   18.93 19.40 22.19 17.16 20.61
Qualification round 9 18.21   19.48   18.21 21.46 18.75 18.22 22.94
2x2x2 Cube Qualification round 28 5.80   9.83   9.63 5.80 9.97 10.08 9.90
3x3x3 One-Handed First round 35 24.41   34.58   43.97 37.36 31.30 24.41 35.08
Qualification round 9 28.88   36.50   37.63 37.78 35.16 28.88 36.72
Rubik's Magic Final 13 1.02   2.91   1.02 DNF 3.43 3.00 2.31
First round 1 0.97   1.19   1.44 0.97 3.18 1.05 1.08
David Woner    USA
David Woner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 17.83   19.37   17.83 19.19 22.68 20.66 18.27
First round 31 13.90   16.30   19.43 13.90 15.22 15.97 17.71
2x2x2 Cube Final 10 5.12   5.86   6.21 5.12 6.15 5.21 7.18
First round 16 5.38   5.95   5.38 5.71 6.21 6.82 5.93
4x4x4 Cube Final 7 58.81   1:00.45   1:00.00 1:00.81 1:00.53 58.81 1:04.19
First round 10 57.50   1:05.26   1:12.72 1:06.04 57.50 1:04.41 1:05.34
5x5x5 Cube First round 16 1:52.28   2:01.92   1:58.59 1:52.28 2:04.08 2:07.22 2:03.09
6x6x6 Cube Qualification round 7 4:23.46     4:23.46
7x7x7 Cube Qualification round 22 9:08.61     9:08.61
3x3x3 Blindfolded Qualification round 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 27   NAR   27 DNF
3x3x3 One-Handed First round 31 22.81   31.67   47.93 22.81 32.06 31.68 31.28
Qualification round 6 29.00   36.01   DNF 34.72 40.65 32.65 29.00
Rubik's Clock Final 1 8.27   9.92   8.27 10.77 9.48 9.52 DNF
First round 1 7.37   9.92   13.01 7.37 12.63 7.76 9.38
Megaminx First round 16 2:35.34   2:55.79   2:35.34 3:25.56 2:46.47
Pyraminx Final 6 7.63   9.98   7.63 8.84 11.83 9.27 14.83
First round 10 7.11   9.79   9.18 12.25 12.78 7.94 7.11
Qualification round 3 7.93   12.83   16.11 7.93 11.78 18.13 10.59
Square-1 Final 6 22.21   27.29   33.72 23.77 24.38 22.21 DNF
First round 6 23.16   27.43   29.91 24.86 27.52 23.16 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 17 1/2 11:41     1/2 11:41 DNF
Rubik's Magic Final 9 1.59   1.90   1.59 8.58 1.69 2.00 2.02
First round 8 1.59   1.70   1.69 1.59 2.53 1.61 1.81
Master Magic First round 15 3.53   5.29   3.53 5.55 3.75 6.58 17.79
Qualification round 4 4.09   4.88   4.36 6.52 4.09 5.61 4.68
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 16.21   18.44   16.21 19.08 17.59 18.65 DNF
2x2x2 Cube Qualification round 21 7.15   9.23   7.15 9.68 8.96 9.05 9.88
4x4x4 Cube Qualification round 23 1:28.44   1:38.46   1:28.44 1:43.77 1:44.19 1:34.94 1:36.66
3x3x3 Blindfolded Qualification round 10 4:31.06     6:08.48 4:31.06
3x3x3 Fewest Moves Final 22 47     DNF 47
3x3x3 One-Handed First round 20 24.91   27.68   24.91 27.19 29.65 26.19 33.03
Rubik's Clock Qualification round 9 25.00   51.40   1:05.91 DNF 58.22 25.00 30.08
Pyraminx First round 18 11.28   13.47   11.28 12.09 20.22 15.86 12.47
Square-1 Qualification round 18 56.08   1:49.19   2:22.28 1:11.96 1:53.34 56.08 DNF
Edward Lin    USA
Edward Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 14.73   17.14   14.73 18.03 15.97 17.42 DNF
First round 18 14.43   15.06   14.78 16.31 15.19 15.22 14.43
2x2x2 Cube Final 3 3.77   5.27   3.77 4.88 5.66 6.21 5.28
First round 3 4.15   4.74   4.34 5.78 4.15 5.40 4.47
4x4x4 Cube Final 9 55.47   1:05.73   55.47 1:02.15 1:12.94 1:10.40 1:04.63
First round 7 56.31   1:01.77   1:01.34 57.13 1:06.84 1:08.52 56.31
5x5x5 Cube First round 19 1:55.83   2:03.09   2:03.34 2:07.70 2:06.27 1:55.83 1:59.66
6x6x6 Cube Qualification round 14 5:16.40     5:16.40
7x7x7 Cube Qualification round 23 9:35.28     9:35.28
3x3x3 One-Handed First round 33 28.66   33.76   34.36 36.30 31.31 35.61 28.66
Rubik's Clock First round 9 14.03   17.75   15.25 14.03 DNF 19.78 18.22
Qualification round 1 13.18   15.80   17.03 13.18 18.16 13.59 16.78
Pyraminx Final 12 5.93   11.65   DNF 10.34 14.65 5.93 9.96
First round 5 6.44   9.03   6.44 9.72 11.09 9.77 7.61
Eileen Xie    USA
Eileen Xie
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 57 33.16   37.35   36.30 33.16 38.61 37.56 38.19
2x2x2 Cube Qualification round 42 10.65   14.73   10.88 14.66 18.65 22.15 10.65
4x4x4 Cube Qualification round 55 5:35.13   DNF   5:35.13 DNF DNF DNF 6:07.61
5x5x5 Cube Qualification round 41 6:05.15   DNF   DNF 6:05.15 DNS DNS DNS
3x3x3 One-Handed Qualification round 45 2:31.94   3:27.00   5:02.78 2:56.94 2:31.94 4:15.88 3:08.18
Pyraminx Qualification round 32 26.63   42.28   34.34 26.63 1:06.38 58.72 33.77
Emerson Herrmann    USA
Emerson Herrmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 14.41   17.65   16.66 18.00 18.30 14.41 21.42
4x4x4 Cube First round 18 1:08.28   1:11.53   1:10.90 1:08.28 1:10.61 1:23.05 1:13.09
3x3x3 One-Handed Final 9 17.90   24.52   28.93 26.93 17.90 23.13 23.50
First round 9 22.33   25.17   30.26 24.22 24.02 22.33 27.27
Erik Johnson    USA
Erik Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 13.40   16.61   13.40 15.71 16.34 18.75 17.78
Second round 12 11.55   14.28   13.71 16.65 14.30 14.84 11.55
First round 28 15.13   16.10   17.39 15.69 15.36 15.13 17.25
2x2x2 Cube Final 2 4.40   4.99   5.22 4.40 4.43 5.43 5.33
First round 7 1.72   NR 5.26   1.72 5.11 5.84 4.84 8.58
4x4x4 Cube Final 10 56.77   1:06.58   56.77 1:02.75 1:05.93 1:13.44 1:11.06
First round 13 58.31   1:08.42   1:13.58 1:05.09 1:18.28 1:06.58 58.31
5x5x5 Cube Final 3 1:33.33   1:39.30   1:39.36 1:52.77 1:33.33 1:34.33 1:44.21
First round 4 1:32.69   1:39.53   1:41.43 1:32.69 1:37.84 1:39.33 1:53.08
6x6x6 Cube Final 3 3:44.46   3:50.20   3:47.81 3:58.34 3:44.46
7x7x7 Cube Qualification round 4 6:26.43     6:26.43
3x3x3 Fewest Moves Final 4 32     32 37
3x3x3 One-Handed First round 36 29.40   34.63   41.50 35.77 29.40 37.61 30.50
Evan Liu    USA
Evan Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 49 29.91   33.30   32.83 35.68 29.91 33.52 33.55
2x2x2 Cube Qualification round 29 5.15   9.86   12.10 5.15 11.22 6.27 12.25
4x4x4 Cube Qualification round 40 2:02.18   2:17.03   2:27.09 2:04.08 DNF 2:02.18 2:19.93
Rubik's Magic First round 24 1.77   2.29   3.90 1.77 2.39 1.93 2.54
Qualification round 7 1.68   2.38   2.61 1.68 2.77 1.75 2.81
Felix Lee    USA
Felix Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 15.65   17.01   17.37 18.05 16.25 17.40 15.65
2x2x2 Cube Final 16 6.84   8.27   9.43 6.84 7.18 11.58 8.19
First round 11 4.83   5.61   4.83 9.41 5.16 6.47 5.19
4x4x4 Cube First round 27 1:11.97   1:17.02   1:37.59 1:24.19 1:11.97 1:12.69 1:14.18
Qualification round 3 1:05.40   1:10.35   1:05.40 1:14.75 1:06.97 1:10.55 1:13.53
5x5x5 Cube First round 31 2:04.93   2:17.42   2:15.52 2:17.83 2:18.91 2:31.06 2:04.93
Qualification round 5 1:59.72   2:18.08   2:15.03 2:23.80 1:59.72 2:22.75 2:16.46
6x6x6 Cube Qualification round 16 5:32.58     5:32.58
7x7x7 Cube Qualification round 7 6:57.06     6:57.06
3x3x3 Blindfolded Qualification round 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 40 31.11   37.48   39.09 31.11 39.06 34.30 51.09
Qualification round 8 32.15   36.08   41.21 35.49 32.15 35.36 37.40
Megaminx Final 6 2:14.85   2:16.82   2:16.43 2:19.18 2:14.85
First round 7 2:07.65   2:16.79   2:27.52 2:15.21 2:07.65
Qualification round 1 2:17.47     2:17.47
Pyraminx Final 2 7.08   9.50   12.66 7.22 9.78 7.08 11.50
First round 4 4.72   8.56   8.90 4.72 10.36 7.90 8.88
4x4x4 Blindfolded Final 4 22:38.00     22:38.00 DNS DNS
Forte Shinko    Canada
Forte Shinko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 22.68   24.86   26.52 24.08 28.65 22.68 23.97
Qualification round 28 21.90   24.30   21.90 23.81 25.58 DNF 23.52
2x2x2 Cube Qualification round 36 10.65   12.84   19.21 10.65 13.21 13.43 11.88
3x3x3 Blindfolded Qualification round 14 6:34.36     DNF 6:34.36
3x3x3 One-Handed Qualification round 35 45.89   59.31   1:01.97 1:21.97 49.50 45.89 1:06.47
Square-1 Qualification round 6 25.75   37.10   42.83 40.33 25.75 34.58 36.40
Frank Morris    USA
Frank Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 14.71   16.55   18.29 15.59 16.66 17.41 14.71
4x4x4 Cube Final 11 1:04.58   1:09.90   1:10.02 1:04.58 1:59.53 1:11.71 1:07.96
First round 14 58.22   1:09.18   1:15.46 58.22 1:04.63 1:13.75 1:09.16
5x5x5 Cube Final 10 1:47.06   1:57.22   1:47.06 1:55.11 2:00.69 2:02.38 1:55.86
First round 5 1:37.47   1:47.98   1:49.82 1:47.19 1:52.71 1:37.47 1:46.94
6x6x6 Cube Qualification round 8 4:27.34     4:27.34
7x7x7 Cube Qualification round 5 6:27.93     6:27.93
Gavin Nelson    USA
Gavin Nelson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 17.77   18.39   17.77 20.03 19.22 17.90 18.06
2x2x2 Cube First round 22 2.55   6.73   2.55 5.96 6.66 7.58 7.63
4x4x4 Cube First round 35 1:07.13   1:23.25   1:17.77 1:07.13 1:27.03 1:27.88 1:24.95
5x5x5 Cube First round 30 2:13.13   2:17.41   2:40.30 2:22.53 2:15.90 2:13.13 2:13.81
3x3x3 Blindfolded First round 17 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 21 26.21   28.75   26.21 28.64 32.30 29.05 28.56
Rubik's Clock First round 13 14.68   23.41   34.25 17.71 14.68 DNF 18.28
Megaminx Final 5 1:59.41   2:12.55   2:06.50 2:31.75 1:59.41
First round 5 1:55.43   2:11.31   2:33.97 2:04.53 1:55.43
Pyraminx First round 24 12.33   15.42   16.11 14.91 12.33 20.16 15.25
Square-1 First round 13 28.78   35.22   33.48 33.79 39.41 28.78 38.39
Grant Russell    USA
Grant Russell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 31 21.72   24.80   24.63 23.43 21.72 26.34 29.81
2x2x2 Cube Qualification round 8 5.96   7.12   8.25 5.96 7.83 7.36 6.18
4x4x4 Cube Qualification round 25 1:32.77   1:42.43   1:45.25 1:36.90 1:45.13 1:52.46 1:32.77
5x5x5 Cube Qualification round 14 2:37.17   2:44.94   2:55.46 2:37.17 2:41.28 2:38.40 2:55.13
6x6x6 Cube Qualification round 20 5:49.53     5:49.53
Megaminx Qualification round 6 2:57.27     2:57.27
Square-1 Qualification round 16 36.41   1:02.38   56.86 1:25.18 DNF 45.09 36.41
Rubik's Magic Qualification round 24 2.86   4.07   4.34 2.86 4.66 DNF 3.21
Guanyang Yu    China
Guanyang Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 15.44   17.61   16.65 19.46 19.02 15.44 17.16
4x4x4 Cube First round 24 1:10.94   1:13.76   1:14.05 1:15.19 1:19.46 1:12.03 1:10.94
Qualification round 5 1:12.86   1:18.34   1:16.59 1:12.86 1:17.71 1:20.72 1:23.50
5x5x5 Cube First round 23 1:58.47   NR 2:08.80   2:13.59 2:02.50 1:58.47 2:23.44 2:10.31
Qualification round 3 2:06.78   2:09.93   2:06.78 2:08.77 2:17.63 2:10.13 2:10.88
3x3x3 One-Handed Final 11 23.47   26.61   26.77 23.47 26.66 29.06 26.40
First round 6 19.97   23.16   21.90 31.66 26.11 19.97 21.46
Henry Sorren    USA
Henry Sorren
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 46 25.47   31.94   46.81 28.31 32.00 35.50 25.47
2x2x2 Cube Qualification round 38 5.36   13.06   13.02 13.58 13.25 5.36 12.90
4x4x4 Cube Qualification round 46 2:25.58   2:38.44   2:25.58 2:33.32 2:50.68 2:53.69 2:31.31
5x5x5 Cube Qualification round 42 6:12.13   DNF   6:12.13 DNF DNS DNS DNS
6x6x6 Cube Qualification round 27 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Qualification round 46 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNF
Pyraminx Qualification round 28 16.15   24.89   24.56 28.53 31.19 16.15 21.59
Ian Winokur    USA
Ian Winokur
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 16.71   18.97   22.21 16.71 17.66 22.01 17.24
2x2x2 Cube Qualification round 43 9.47   15.10   15.38 16.33 13.58 28.84 9.47
4x4x4 Cube Qualification round 39 2:02.95   2:16.28   2:26.34 2:17.18 2:34.03 2:05.31 2:02.95
3x3x3 Blindfolded Qualification round 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Qualification round 23 41.03   46.03   45.22 41.03 44.66 55.43 48.21
3x3x3 Multi-Blind Final 20 1/2 18:48     1/2 19:29 1/2 18:48
Jackelyne Nguyen    USA
Jackelyne Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 35 21.78   25.81   23.90 28.30 25.22 30.06 21.78
2x2x2 Cube Qualification round 37 8.50   12.89   DNF 8.50 14.21 14.33 10.13
4x4x4 Cube Qualification round 15 1:27.30   1:32.47   1:36.97 1:38.77 1:30.63 1:27.30 1:29.80
Jackson Warley    USA
Jackson Warley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 16.52   19.67   20.43 26.41 17.46 21.11 16.52
Qualification round 10 17.55   19.62   17.55 21.34 21.75 19.18 18.33
2x2x2 Cube First round 27 6.65   7.16   7.47 7.22 6.80 6.65 8.66
Qualification round 13 6.44   7.85   8.18 8.08 8.22 7.30 6.44
5x5x5 Cube Qualification round 25 2:58.33   3:08.31   2:58.33 3:13.71 3:12.53 3:10.56 3:01.84
Pyraminx Qualification round 17 14.72   17.75   15.58 19.00 14.72 18.66 23.31
Jameson O'Connor    USA
Jameson O'Connor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 22.31   28.01   22.31 38.30 27.30 27.86 28.86
Qualification round 29 20.11   24.48   26.09 23.08 24.28 29.41 20.11
2x2x2 Cube Qualification round 24 7.08   9.64   10.02 9.09 9.81 13.52 7.08
4x4x4 Cube Qualification round 29 1:28.18   1:44.63   1:47.63 1:28.18 1:37.13 1:49.13 1:51.02
5x5x5 Cube Qualification round 11 2:18.06   2:34.66   2:18.06 2:43.84 2:26.18 2:46.88 2:33.97
6x6x6 Cube Qualification round 17 5:33.56     5:33.56
7x7x7 Cube Qualification round 14 7:34.13     7:34.13
3x3x3 Blindfolded Qualification round 16 7:23.61     9:51.18 7:23.61
3x3x3 One-Handed Qualification round 39 1:03.69   1:11.05   1:22.93 1:08.25 1:09.88 1:03.69 1:15.03
Rubik's Clock Qualification round 8 31.50   49.36   56.69 1:03.19 57.97 31.50 33.43
Megaminx Qualification round 13 5:57.72     5:57.72
Pyraminx First round 31 14.13   17.46   17.34 14.21 32.40 20.84 14.13
Qualification round 4 8.16   13.19   14.27 8.16 20.15 12.58 12.71
Rubik's Magic First round 26 2.44   2.67   4.27 2.58 2.47 2.44 2.96
Qualification round 10 2.02   2.44   2.05 2.53 2.75 2.02 DNF
Master Magic Qualification round 9 6.61   8.52   7.08 6.61 9.47 9.00 10.75
Jared Hanson    USA
Jared Hanson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 56 33.38   37.26   34.65 33.38 37.36 55.87 39.77
2x2x2 Cube Qualification round 35 9.91   11.98   11.52 11.53 15.52 9.91 12.90
Pyraminx Qualification round 19 10.59   18.63   15.44 10.59 25.58 21.18 19.28
Jeff Chiu    USA
Jeff Chiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 18.15   20.25   20.93 19.91 21.21 18.15 19.90
Qualification round 19 19.40   22.04   20.22 23.80 22.09 19.40 25.34
2x2x2 Cube Qualification round 44 8.61   16.23   18.11 8.61 13.55 25.55 17.03
4x4x4 Cube Qualification round 42 1:45.80   2:20.93   2:37.68 2:52.19 2:16.72 2:08.40 1:45.80
5x5x5 Cube Qualification round 35 3:44.91   4:14.39   4:28.53 4:05.22 4:09.41 3:44.91 4:38.40
3x3x3 One-Handed Qualification round 18 38.59   43.56   54.94 38.59 43.25 44.96 42.46
Jefferson Lott    USA
Jefferson Lott
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 23.91   28.22   33.05 30.62 23.91 27.36 26.69
Qualification round 37 22.81   25.89   22.81 26.84 23.53 27.30 27.50
4x4x4 Cube Qualification round 41 2:10.19   2:18.66   2:13.84 2:10.19 2:29.02 2:21.47 2:20.68
Jeremy Dixon    USA
Jeremy Dixon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 50 29.06   33.48   34.55 29.06 35.30 40.66 30.58
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 13.96   15.48   14.44 19.00 15.06 13.96 16.94
Second round 14 13.28   14.72   13.44 13.28 15.19 18.08 15.53
First round 17 12.56   14.87   15.88 14.71 15.00 14.90 12.56
2x2x2 Cube Qualification round 19 4.72   8.92   18.97 4.72 9.91 6.30 10.56
4x4x4 Cube First round 38 1:16.25   1:24.85   1:33.33 1:24.58 1:16.25 1:17.63 1:32.33
Qualification round 4 1:03.91   1:13.73   1:30.84 1:10.46 1:12.02 1:18.71 1:03.91
3x3x3 Blindfolded Qualification round 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 18.78   21.19   24.36 20.16 18.78 19.06 25.66
First round 4 19.09   22.48   24.90 19.09 23.36 22.02 22.06
Megaminx First round 23 3:13.41   3:43.92   3:59.58 3:58.78 3:13.41
Jessica Tse    USA
Jessica Tse
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 73 1:20.02   DNF   DNF DNF 2:22.66 1:20.02 2:41.65
Jim Mertens    USA
Jim Mertens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 14.00   16.05   16.26 16.56 17.44 15.33 14.00
First round 26 14.80   15.70   15.53 14.88 16.68 14.80 16.96
2x2x2 Cube First round 45 3.21   10.72   3.21 6.65 8.61 16.90 DNF
4x4x4 Cube Qualification round 14 1:24.19   1:32.22   1:29.09 1:24.19 1:42.38 1:45.09 1:25.18
3x3x3 One-Handed First round 18 23.55   27.20   25.78 23.55 27.65 35.18 28.16
Pyraminx First round 26 11.89   15.72   18.46 15.68 13.02 11.89 21.84
Qualification round 6 9.72   13.30   16.72 12.47 11.68 15.75 9.72
Joe Epstein    USA
Joe Epstein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 55 25.66   35.76   42.77 42.00 33.75 25.66 31.52
2x2x2 Cube Qualification round 33 9.11   10.49   12.41 10.40 9.80 9.11 11.27
4x4x4 Cube Qualification round 47 2:33.05   2:41.86   2:56.63 2:43.88 2:37.68 2:44.02 2:33.05
5x5x5 Cube Qualification round 38 4:31.72   5:05.79   5:26.69 4:31.72 4:57.05 5:36.47 4:53.63
3x3x3 One-Handed Qualification round 41 1:07.96   1:21.79   1:24.02 1:26.77 1:14.59 1:28.69 1:07.96
Pyraminx Qualification round 11 14.72   15.60   16.25 14.72 24.02 15.41 15.15
Rubik's Magic First round 32 2.40   DNF   2.47 DNF 2.40 DNF 6.13
Qualification round 6 1.86   2.33   1.86 3.97 2.30 2.36 2.33
Joey Gouly    United Kingdom
Joey Gouly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.47   15.56   13.71 17.06 17.97 15.91 12.47
First round 19 13.84   15.11   13.84 15.90 15.43 14.00 18.08
2x2x2 Cube First round 30 6.22   7.35   6.22 8.50 10.88 6.86 6.69
4x4x4 Cube Final 15 1:09.11   1:14.25   1:09.11 1:14.00 1:12.94 1:19.34 1:15.81
First round 15 1:00.50   1:09.89   1:15.55 1:04.65 1:18.13 1:09.46 1:00.50
5x5x5 Cube First round 14 1:46.59   2:01.52   2:19.43 2:07.18 1:53.52 1:46.59 2:03.87
6x6x6 Cube Final 6 4:41.28   4:54.34   5:06.19 4:55.56 4:41.28
Qualification round 6 4:16.88     4:16.88
7x7x7 Cube Qualification round 11 7:18.61     7:18.61
3x3x3 Blindfolded First round 17 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 49 36.28   45.45   50.33 40.86 45.16 54.15 36.28
Qualification round 21 37.91   44.94   43.56 44.53 52.08 46.72 37.91
Pyraminx First round 27 10.80   15.85   13.78 10.80 21.43 17.41 16.37
Qualification round 8 12.22   14.16   14.28 12.22 14.03 14.18 17.56
Square-1 First round 15 26.34   40.91   26.34 48.52 DNF 39.61 34.59
Qualification round 2 28.91   31.18   28.91 44.11 32.18 32.15 29.21
3x3x3 Multi-Blind Final 21 DNF     DNF DNF
Rubik's Magic Qualification round 18 2.80   3.53   3.40 2.80 3.97 3.22 DNF
Jon Schwartz    USA
Jon Schwartz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 58 33.52   37.65   36.50 40.36 43.44 33.52 36.08
Joseph Gibney    USA
Joseph Gibney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 14.33   16.69   18.16 17.34 14.58 18.93 14.33
2x2x2 Cube First round 29 3.24   7.33   3.24 8.53 4.61 12.13 8.84
Qualification round 5 4.80   6.72   4.80 7.19 7.80 5.31 7.65
4x4x4 Cube Qualification round 18 1:22.96   1:34.83   2:01.11 1:37.19 1:22.96 1:32.75 1:34.55
3x3x3 Fewest Moves Final 23 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Qualification round 22 41.84   45.49   45.02 47.61 50.30 41.84 43.84
Joshua Nagel    USA
Joshua Nagel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 20.28   21.57   23.69 20.43 21.94 20.28 22.33
Qualification round 16 20.02   21.32   20.59 21.38 22.00 20.02 22.03
2x2x2 Cube Qualification round 30 7.19   9.88   14.08 8.00 11.80 7.19 9.84
4x4x4 Cube First round 22 1:10.28   1:13.45   1:11.21 1:12.84 1:16.31 1:10.28 1:26.44
Qualification round 8 1:12.16   1:21.50   DNF 1:14.43 1:12.16 1:23.25 1:26.81
5x5x5 Cube First round 25 2:02.21   2:09.98   2:21.09 2:23.06 2:05.69 2:02.21 2:03.15
Qualification round 4 2:06.43   2:14.64   2:19.02 2:25.90 2:12.97 2:06.43 2:11.93
6x6x6 Cube Qualification round 15 5:24.68     5:24.68
7x7x7 Cube Qualification round 13 7:33.69     7:33.69
3x3x3 One-Handed Qualification round 34 52.52   58.61   57.28 52.52 53.72 1:04.83 1:08.19
Megaminx First round 10 2:29.88   2:32.07   2:29.88 2:36.02 2:30.32
Qualification round 5 2:50.90     2:50.90
Pyraminx Qualification round 16 13.84   17.20   21.38 14.36 13.84 26.02 15.86
Justin Adsuara    USA
Justin Adsuara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.52   14.01   14.41 14.11 14.96 13.50 12.52
Second round 5 10.26   13.12   15.25 11.97 12.44 14.96 10.26
First round 6 11.02   13.08   13.80 11.02 12.90 12.53 21.09
2x2x2 Cube Final 14 6.36   7.61   7.28 7.02 DNF 8.53 6.36
First round 14 2.05   5.89   2.05 6.46 5.27 5.93 8.13
4x4x4 Cube Qualification round 27 1:29.38   1:43.94   1:42.38 1:43.68 1:29.38 1:45.75 1:51.81
3x3x3 Blindfolded Qualification round 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 33     46 33
3x3x3 One-Handed First round 29 29.28   31.36   32.71 29.43 35.15 31.94 29.28
Qualification round 3 24.19   33.64   24.19 35.59 DNF 35.71 29.63
3x3x3 Multi-Blind Final 21 DNF     DNF DNF
Justin Jaffray    Canada
Justin Jaffray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 15.13   16.57   16.03 16.13 15.13 17.55 17.56
2x2x2 Cube Final 4 3.61   5.29   4.52 6.11 5.25 7.72 3.61
First round 5 2.02   4.89   2.02 5.52 8.71 4.90 4.25
4x4x4 Cube First round 39 1:20.77   1:25.15   1:48.09 1:32.43 1:20.77 1:22.24 1:20.77
Qualification round 12 1:20.36   1:31.42   1:41.70 1:21.53 1:20.36 1:36.94 1:35.78
3x3x3 One-Handed First round 32 25.52   32.89   33.77 34.89 25.52 30.52 34.37
Qualification round 7 29.19   36.06   29.19 40.86 32.69 41.94 34.63
Rubik's Clock Qualification round 11 10.97   NR DNF   DNF 11.09 11.02 DNF 10.97
Pyraminx Final 1 7.19   8.58   10.31 7.94 12.00 7.19 7.50
First round 2 6.61   8.16   6.61 11.40 8.81 8.72 6.96
Qualification round 1 7.08   9.42   12.84 7.58 7.08 11.11 9.58
Keanu László Vestil    Hungary
Keanu László Vestil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 25.36   29.53   33.21 26.75 28.63 33.53 25.36
Qualification round 39 23.18   26.19   25.09 31.59 25.15 23.18 28.33
2x2x2 Cube Qualification round 22 5.31   9.40   5.31 9.11 10.47 14.77 8.63
4x4x4 Cube Qualification round 44 2:06.05   2:30.42   2:28.40 2:56.50 2:52.47 2:06.05 2:10.38
3x3x3 One-Handed Qualification round 44 1:15.38   1:51.74   1:28.33 2:50.31 1:23.47 1:15.38 2:43.43
Rubik's Clock Qualification round 6 21.00   26.08   28.50 23.69 26.43 21.00 28.11
Pyraminx Qualification round 12 10.84   16.21   16.40 10.84 16.58 15.66 16.83
Square-1 Qualification round 21 1:58.08   DNF   2:59.47 4:23.93 1:58.08 DNS DNS
Rubik's Magic Qualification round 21 2.71   3.77   4.53 3.90 4.46 2.96 2.71
Master Magic First round 20 5.19   6.44   8.33 6.71 6.59 5.19 6.02
Qualification round 8 7.28   8.10   9.97 9.09 7.28 7.47 7.75
Kevin Batangan    USA
Kevin Batangan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 54 32.05   33.92   35.78 47.22 32.53 32.05 33.44
3x3x3 One-Handed Qualification round 43 1:24.56   1:41.07   1:39.58 2:14.69 1:41.50 1:42.13 1:24.56
Kevin Hays    USA
Kevin Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 14.18   15.63   17.15 15.58 16.13 14.18 15.18
First round 21 13.81   15.14   14.47 17.05 DNF 13.91 13.81
Qualification round 1 12.96   18.03   16.27 12.96 19.86 DNF 17.97
2x2x2 Cube First round 42 3.47   8.13   3.47 7.63 8.44 8.68 8.31
Qualification round 11 5.50   7.74   9.21 7.44 7.56 5.50 8.21
4x4x4 Cube First round 30 1:09.78   1:20.23   1:17.31 1:28.69 1:18.34 1:25.05 1:09.78
Qualification round 10 1:11.56   1:29.53   1:11.56 1:44.69 1:37.43 1:29.08 1:22.08
5x5x5 Cube Final 11 1:48.90   1:58.46   1:55.30 2:03.03 1:57.52 1:48.90 2:02.56
First round 8 1:45.83   1:52.67   1:51.34 1:49.66 1:45.83 1:57.02 2:20.61
Qualification round 1 1:53.63   1:56.66   1:57.78 1:54.63 1:57.58 1:58.53 1:53.63
6x6x6 Cube Final 4 3:49.52   3:54.38   3:49.52 3:56.86 3:56.77
Qualification round 1 3:32.83     3:32.83
7x7x7 Cube Qualification round 6 6:56.06     6:56.06
3x3x3 One-Handed Qualification round 32 42.11   56.31   1:18.27 53.88 42.11 52.68 1:02.38
Rubik's Magic Final 2 1.18   1.61   1.18 4.34 1.88 1.47 1.47
First round 6 1.13   1.63   DNF 1.18 2.36 1.34 1.13
Qualification round 2 1.50   1.60   DNF 1.65 1.50 1.56 1.58
Master Magic Final 12 5.30   6.49   8.41 6.21 5.30 7.71 5.55
First round 6 3.30   4.00   4.55 6.06 3.30 3.40 4.06
Qualification round 3 3.77   4.00   3.91 3.93 5.22 3.77 4.16
Kevin Zhou    USA
Kevin Zhou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 14.11   16.61   19.15 15.44 17.93 16.46 14.11
2x2x2 Cube Final 13 5.51   7.42   8.63 5.51 5.90 7.72 DNF
First round 13 2.68   5.72   2.68 4.53 6.90 6.53 6.11
Qualification round 2 3.96   5.52   3.96 4.84 7.31 6.38 5.34
4x4x4 Cube First round 23 59.71   1:13.69   1:10.90 1:17.90 59.71 1:16.40 1:13.78
5x5x5 Cube First round 33 2:07.36   2:22.62   2:16.16 2:29.05 2:22.66 2:07.36 2:29.03
Qualification round 8 1:57.02   2:25.43   2:35.43 2:24.90 2:15.97 DNF 1:57.02
3x3x3 Blindfolded Qualification round 12 5:37.05     5:37.05 DNF
3x3x3 One-Handed First round 48 39.78   44.49   49.72 46.16 44.22 39.78 43.09
Qualification round 14 34.93   40.45   34.93 36.75 52.61 46.77 37.83
Rubik's Magic Final 4 1.38   1.64   1.40 1.38 2.72 1.47 2.05
First round 15 1.59   1.93   1.59 1.93 1.80 2.06 2.53
Qualification round 12 1.52   2.69   1.52 1.52 2.58 DNF 3.96
Kristina Hays    USA
Kristina Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Megaminx Qualification round 16 DNF     DNF
Kyle Girard    USA
Kyle Girard
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Fewest Moves Final 23 DNF     DNF DNF
Pyraminx Qualification round 31 13.05   29.83   21.65 24.83 13.05 43.06 43.02
Rubik's Magic Final 11 1.40   2.23   1.40 2.71 1.63 2.34 DNF
First round 9 1.68   1.70   1.71 1.71 1.69 1.68 3.68
Qualification round 4 1.71   2.11   2.02 1.91 2.41 2.52 1.71
Lance Taylor    Canada
Lance Taylor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 21.60   24.93   28.88 24.28 21.60 23.13 27.38
Qualification round 33 20.21   25.12   33.06 20.21 26.68 23.65 25.03
4x4x4 Cube Qualification round 37 1:53.77   2:05.47   2:11.27 1:53.77 2:13.13 1:59.78 2:05.36
5x5x5 Cube Qualification round 31 3:23.66   3:37.49   3:36.27 3:38.63 3:39.72 3:23.66 3:37.56
3x3x3 Blindfolded Qualification round 17 DNF     DNF DNF
Square-1 Qualification round 5 20.68   NR 34.60   NR 33.03 20.68 30.72 48.34 40.06
Lars Petrus    Sweden
Lars Petrus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 22.31   24.95   22.31 29.75 26.71 23.52 24.63
Qualification round 26 22.31   23.87   26.88 23.21 22.55 25.86 22.31
3x3x3 Fewest Moves Final 9 36     36 DNF
Lars Vandenbergh    Belgium
Lars Vandenbergh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 16.01   16.85   16.47 16.01 17.19 16.88 17.80
2x2x2 Cube First round 38 3.19   8.01   3.19 7.44 6.77 9.83 DNF
4x4x4 Cube First round 17 53.33   1:10.79   1:12.53 1:07.27 1:12.58 1:18.46 53.33
5x5x5 Cube First round 34 2:18.80   2:25.50   2:31.78 2:18.80 2:23.40 2:44.84 2:21.31
3x3x3 Fewest Moves Final 16 43     45 43
Rubik's Clock First round 10 12.61   17.98   15.72 22.44 DNF 12.61 15.78
Megaminx First round 18 2:47.68   3:02.33   2:52.03 3:27.27 2:47.68
Pyraminx First round 22 10.02   14.38   10.02 11.18 16.75 21.38 15.22
Square-1 First round 10 24.46   32.10   31.03 24.46 58.06 28.43 36.83
Lebillie Wu    USA
Lebillie Wu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.61   16.27   17.05 16.44 18.83 13.61 15.33
First round 24 12.41   15.54   12.41 15.72 17.30 15.11 15.78
Leyan Lo    USA
Leyan Lo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.18   14.21   12.68 15.38 12.18 16.38 14.58
Second round 10 11.94   14.04   14.91 15.19 13.84 13.36 11.94
First round 10 11.91   13.65   15.78 13.94 11.91 14.00 13.00
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:43.50   DNF   1:43.50 1:55.66 DNF
First round 5 1:37.05   DNF   1:37.05 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 23 24.72   29.45   29.06 24.72 30.93 28.36 34.59
Lucas Garron    Germany
Lucas Garron
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.63   13.21   12.71 15.84 13.55 13.36 11.63
Second round 11 13.65   14.22   14.91 13.65 14.43 13.84 14.38
First round 13 12.90   14.14   13.80 13.36 16.69 12.90 15.27
2x2x2 Cube Final 7 3.85   5.69   6.53 3.85 5.15 5.38 9.41
First round 6 2.16   NR 5.13   2.84 8.36 5.78 6.77 2.16
4x4x4 Cube Final 6 56.13   59.30   1:00.00 57.36 1:11.15 56.13 1:00.55
First round 8 58.47   1:02.21   1:01.96 1:03.93 58.47 1:01.90 1:02.78
5x5x5 Cube Final 6 1:39.77   1:51.23   2:00.36 1:58.50 1:46.40 1:48.78 1:39.77
First round 12 1:36.59   1:58.63   1:58.09 1:36.59 2:08.21 1:51.66 2:06.13
6x6x6 Cube Qualification round 19 5:45.16     5:45.16
7x7x7 Cube Qualification round 15 7:38.83     7:38.83
3x3x3 Blindfolded First round 10 2:44.09   DNF   DNF DNF 2:44.09
3x3x3 One-Handed First round 26 22.61   30.48   30.05 30.63 30.77 DNF 22.61
Rubik's Clock Final 6 10.66   15.59   16.58 DNF 10.66 14.70 15.50
First round 4 12.52   15.48   DNF 16.44 12.79 12.52 17.21
Megaminx Final 7 2:15.05   2:27.06   2:35.08 2:15.05 2:31.06
First round 6 1:57.72   2:14.63   2:29.53 2:16.63 1:57.72
Square-1 First round 9 21.43   31.27   35.11 33.77 21.43 24.94 59.90
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 11 1/2 1:38     DNS 1/2 1:38
Rubik's Magic First round 20 1.50   2.17   1.59 DNF 2.40 1.50 2.52
Master Magic First round 16 4.67   5.58   4.67 6.81 5.34 5.14 6.27
Luke Durant    USA
Luke Durant
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 22.46   27.54   26.49 33.46 22.66 34.90 22.46
Qualification round 36 24.00   25.85   25.44 32.09 26.56 24.00 25.56
3x3x3 One-Handed Qualification round 30 41.88   52.89   1:25.43 41.88 46.40 44.84 1:07.43
Marie Hughey    USA
Marie Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 66 47.97   1:11.73   47.97 1:13.90 1:14.28 1:21.69 1:07.02
2x2x2 Cube Qualification round 48 15.69   20.33   15.69 20.47 28.61 20.11 20.41
Rubik's Magic First round 25 2.41   2.55   2.71 2.41 2.47 2.77 2.47
Qualification round 8 2.19   2.41   2.19 2.52 2.33 2.38 2.83
Master Magic First round 19 5.51   6.04   5.51 5.98 6.09 6.22 6.04
Matthew Chang    USA
Matthew Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 20.41   21.47   21.53 24.16 21.65 20.41 21.22
Qualification round 27 21.90   24.16   25.12 22.29 26.66 25.08 21.90
2x2x2 Cube Qualification round 18 4.68   8.62   11.40 6.00 9.91 4.68 9.94
4x4x4 Cube Qualification round 28 1:29.34   1:44.56   1:47.44 1:53.94 1:32.31 1:29.34 1:55.66
5x5x5 Cube Qualification round 29 3:00.03   3:26.16   3:24.80 3:17.74 3:35.93 3:00.03 3:40.27
3x3x3 Blindfolded Qualification round 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Qualification round 36 45.02   1:01.49   1:20.00 1:05.18 1:01.38 57.90 45.02
Rubik's Clock First round 11 15.72   17.98   17.66 20.22 18.44 15.72 17.84
Qualification round 2 16.77   18.93   18.25 18.69 19.84 20.83 16.77
Pyraminx Final 8 8.27   10.18   11.15 8.27 11.25 8.31 11.09
First round 3 6.65   8.48   6.65 7.29 7.81 10.34 16.86
Square-1 Qualification round 12 37.02   57.26   1:03.27 1:04.22 49.09 37.02 59.43
Rubik's Magic Final 3 1.53   1.63   1.61 1.61 2.34 1.66 1.53
First round 17 1.84   2.05   1.84 2.17 3.04 1.87 2.11
Qualification round 9 1.63   2.42   DNF 2.58 3.03 1.66 1.63
Matthew Dioso    USA
Matthew Dioso
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 16.31   17.89   16.31 27.46 16.83 16.31 20.52
First round 29 15.55   16.23   16.56 16.84 15.94 16.18 15.55
2x2x2 Cube Final 9 4.84   5.77   5.96 4.84 5.40 9.13 5.94
First round 8 2.96   5.41   2.96 7.97 5.26 5.52 5.44
4x4x4 Cube Final 8 48.75   1:03.79   1:12.47 48.75 1:08.13 1:00.43 1:02.80
First round 6 53.71   59.37   1:01.88 58.05 53.71 1:09.66 58.19
5x5x5 Cube Final 9 1:49.72   1:54.33   1:50.65 1:58.28 1:54.06 1:49.72 2:05.63
First round 9 1:47.40   1:55.41   2:00.27 1:57.09 1:48.86 1:47.40 2:01.71
7x7x7 Cube Qualification round 8 7:04.00     7:04.00
Pyraminx First round 21 8.16   14.08   15.34 16.97 11.88 15.03 8.16
Matthew Millard    USA
Matthew Millard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 34 24.00   25.43   27.83 24.00 24.25 26.33 25.72
2x2x2 Cube Qualification round 45 16.28   18.09   17.59 20.15 18.90 16.28 17.78
4x4x4 Cube Qualification round 35 1:37.46   1:54.41   1:53.83 1:59.88 1:49.52 1:37.46 2:13.93
5x5x5 Cube Qualification round 18 2:47.36   2:50.00   3:06.56 2:47.55 2:55.05 2:47.36 2:47.41
6x6x6 Cube Final 7 5:09.06   5:10.85   5:11.93 5:09.06 5:11.55
Qualification round 4 4:11.36     4:11.36
7x7x7 Cube Qualification round 12 7:23.68     7:23.68
Mengke Li (李孟珂)    China
Mengke Li (李孟珂)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 15.34   17.32   15.34 18.13 23.28 16.11 17.71
Qualification round 11 17.19   20.41   23.84 22.55 17.19 17.86 20.83
Rubik's Magic Final 8 1.25   1.85   1.50 DNF 1.25 2.43 1.63
First round 2 1.19   1.44   1.69 1.19 1.22 1.94 1.41
Qualification round 3 1.30   1.69   2.05 2.36 1.30 1.52 1.50
Master Magic Final 5 2.88   3.74   2.88 3.40 4.65 4.15 3.68
First round 9 3.24   4.76   3.24 DNF 4.31 4.53 5.43
Qualification round 1 2.90   3.63   3.41 2.90 4.40 7.41 3.09
Michael Nguyen    USA
Michael Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 16.43   19.63   20.84 16.43 DNF 17.11 20.93
Qualification round 6 17.94   19.19   17.94 19.38 19.88 19.00 19.19
2x2x2 Cube Qualification round 27 6.61   9.81   11.94 6.61 9.46 8.58 11.38
4x4x4 Cube First round 41 1:07.36   1:25.50   1:26.09 1:27.56 DNF 1:22.84 1:07.36
5x5x5 Cube Qualification round 20 2:42.52   2:55.21   2:43.93 2:56.06 2:42.52 3:05.65 DNF
6x6x6 Cube Qualification round 21 5:50.84     5:50.84
3x3x3 One-Handed First round 39 33.83   37.23   38.88 37.78 35.03 39.56 33.83
Qualification round 13 33.31   39.17   49.53 36.86 33.31 34.30 46.34
Megaminx First round 13 2:33.02   2:49.47   2:35.02 3:20.36 2:33.02
Qualification round 4 2:47.46     2:47.46
Pyraminx First round 20 10.31   14.01   10.31 24.18 15.94 12.30 13.78
Qualification round 7 10.59   13.59   17.00 10.59 17.78 10.88 12.90
Square-1 Qualification round 13 45.21   58.15   1:05.21 1:29.46 45.21 58.22 51.03
Rubik's Magic Qualification round 19 1.44   3.61   3.44 3.31 4.09 1.44 DNF
Master Magic Final 10 4.66   5.11   4.72 4.66 5.34 5.27 5.81
First round 12 4.58   5.04   6.41 5.21 4.72 4.58 5.18
Qualification round 6 4.44   6.53   7.08 5.96 7.36 6.56 4.44
Michael Young    USA
Michael Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 14.46   15.83   14.97 20.02 15.97 16.55 14.46
First round 27 14.25   15.91   15.08 17.56 14.25 15.09 19.61
2x2x2 Cube First round 21 2.33   6.52   2.33 4.38 9.88 10.83 5.30
4x4x4 Cube Final 13 1:06.58   1:10.39   1:06.58 1:15.46 1:06.83 1:10.01 1:14.33
First round 16 1:00.02   1:09.93   1:10.07 1:12.69 1:16.08 1:07.03 1:00.02
5x5x5 Cube First round 13 1:46.75   1:58.84   2:00.68 1:58.69 1:46.75 2:07.06 1:57.15
7x7x7 Cube Final 3 5:56.58   6:21.18   7:09.84 5:57.13 5:56.58
Qualification round 2 6:06.08     6:06.08
3x3x3 Blindfolded First round 17 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Qualification round 2 2:43.28     DNF 2:43.28
3x3x3 Fewest Moves Final 1 27   NAR   27 37
3x3x3 One-Handed Final 13 26.94   27.79   26.94 32.28 27.02 27.56 28.80
First round 14 24.33   26.40   26.84 25.06 27.30 24.33 29.78
Megaminx First round 9 2:08.30   2:28.16   2:37.02 2:39.16 2:08.30
Pyraminx Final 9 8.69   10.36   10.00 8.69 11.72 11.22 9.86
First round 8 8.22   9.25   9.94 9.02 8.22 8.78 9.94
Square-1 Final 1 17.88   20.57   19.50 19.02 23.19 17.88 31.81
First round 4 20.97   25.65   27.21 23.65 35.65 20.97 26.08
4x4x4 Blindfolded Final 5 DNF     DNF DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 15 1/2 9:02     1/2 9:02 DNF
Rubik's Magic Qualification round 27 1.40   DNF   DNF 1.41 1.40 2.36 DNF
Mike Hughey    USA
Mike Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Qualification round 43 22.08   27.75   27.94 24.22 22.08 31.09 32.44
2x2x2 Cube Qualification round 25 7.58   9.68   8.81 7.58 9.93 10.31 11.80
4x4x4 Cube Qualification round 30 1:33.40   1:47.12   1:40.80 2:01.18 1:33.40 1:46.35 1:54.21
5x5x5 Cube Qualification round 13 2:32.81   2:42.93   2:40.19 2:32.81 2:51.11 2:42.33 2:46.27
6x6x6 Cube Qualification round 12 5:12.69     5:12.69
7x7x7 Cube Qualification round 17 7:45.02     7:45.02
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:30.44   DNF   2:30.44 DNF DNF
First round 7 1:52.09   DNF   2:15.41 DNF 1:52.09
3x3x3 Fewest Moves Final 5 33     33 46
3x3x3 One-Handed Qualification round 24 42.55   46.51   42.55 44.39 44.77 56.50 50.36
Rubik's Clock First round 12 15.91   20.00   25.52 20.30 18.90 15.91 20.81
Qualification round 4 17.15   22.62   29.77 17.15 20.16 28.83 18.86