UK Masters 2009

Date City WCA LInk
2009-7-11~12  United Kingdom, Swindon UK Masters 2009

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Breandan Vallance 12.09  Robert Yau 12.96  Christopher Ness 13.15
 2x2x2 Cube  Olivér Perge 5.49  Robert Yau 6.93  Joey Gouly 7.01
 4x4x4 Cube  Robert Yau 51.03  Simon Crawford 56.10  Christopher Ness 56.15
 5x5x5 Cube  Breandan Vallance 1:35.93  Robert Yau 1:37.89  Christopher Ness 1:41.64
 6x6x6 Cube  Christopher Ness 3:30.74  Breandan Vallance 3:32.88  Olivér Perge 3:55.86
 7x7x7 Cube  Breandan Vallance 5:10.06  Christopher Ness 5:33.71  Olivér Perge 5:37.91
 3x3x3 Blindfolded  Joey Gouly 2:10.97  Charlie Cooper 3:37.46  Matthew Sheerin 4:00.13
 3x3x3 Fewest Moves  François Courtès 33  Olivér Perge 37
 Holger Stadel Borum 37
 Jude Wright 33  Olivér Perge 37
 Holger Stadel Borum 37
 3x3x3 One-Handed  Robert Yau 25.60  Breandan Vallance 29.01  Christopher Ness 31.72
 Rubik's Clock  Olivér Perge 10.28  Lars Vandenbergh 14.20  Charlie Cooper 16.69
 Megaminx  Christopher Ness 2:00.03  Olivér Perge 2:08.52  François Courtès 2:08.90
 Pyraminx  Charlie Cooper 8.98  Ron van Bruchem 10.26  Lars Vandenbergh 11.15
 Square-1  Simon Crawford 23.31  Lars Vandenbergh 28.11  Joey Gouly 39.38
 3x3x3 Multi-Blind  Olivér Perge 3/3 23:17  Holger Stadel Borum 1/2 18:41
       Rubik's Magic  Adam Wills 1.50  Greg Austin 2.18  Breandan Vallance 2.35
       Master Magic  Lars Vandenbergh 4.85  Arnaud van Galen 5.63  Olivér Perge 5.71
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 11.00   12.03   NR  United Kingdom 14.38 11.12 11.00 12.06 12.90
2 Robert Yau 12.43   13.08    United Kingdom 12.81 12.62 13.80 13.81 12.43
3 Rowan Kinneavy 11.36   14.50    United Kingdom DNF 11.36 14.67 13.58 15.25
4 Christopher Ness 12.55   14.80    United Kingdom 12.55 14.11 15.36 15.00 15.28
5 Ron van Bruchem 13.79   15.56    Netherlands 13.79 17.18 17.41 15.23 14.28
6 Simon Crawford 14.33   15.64    United Kingdom 17.52 15.41 15.41 14.33 16.10
7 Olivér Perge 14.97   17.06    Hungary 15.06 17.38 18.77 18.75 14.97
8 Lars Vandenbergh 15.67   17.26    Belgium 16.15 18.41 23.55 15.67 17.23
9 Richard McKearney 16.38   17.83    United Kingdom 16.38 18.20 18.44 17.55 17.74
10 Greg Austin 16.36   18.72    United Kingdom 16.36 17.78 21.93 21.07 17.30
11 Jude Wright 17.91   19.12    United Kingdom 20.24 19.68 18.97 18.72 17.91
12 Tan Wei Ken 18.28   20.62    Malaysia 18.28 19.33 18.31 26.74 24.22
13 Holger Stadel Borum 19.27   21.00    Denmark 22.66 19.78 19.27 23.34 20.57
14 Joey Gouly 15.59   21.07    United Kingdom 18.97 25.66 15.59 18.58 DNF
15 Matthew Sheerin 19.28   22.85    United Kingdom 20.63 27.40 26.62 19.28 21.30
16 Charlie Cooper 17.59   23.35    United Kingdom 19.20 25.47 31.83 17.59 25.38
17 Arnaud van Galen 20.43   23.84    Netherlands 21.38 23.98 27.94 26.17 20.43
18 Adam Wills 23.42   24.73    United Kingdom 27.86 23.90 23.42 23.55 26.75
19 Ben Whitmore 21.36   24.94    United Kingdom 31.07 27.63 23.50 21.36 23.68
20 Louis Williamson 22.59   26.32    United Kingdom 25.05 32.72 22.59 25.06 28.84
21 Thom Power 25.20   28.63    United Kingdom 36.76 28.72 25.20 29.84 27.33
22 Peter Harpham 21.10   28.80    United Kingdom 33.65 30.36 21.10 22.39 DNF
23 François Courtès 26.28   31.75    France 29.80 46.80 28.56 36.90 26.28
24 Aksel Stadel Borum 26.78   33.65    Denmark 33.25 31.04 36.66 26.78 45.15
25 Jean-Louis Mathieu 29.74   36.21    France 29.74 37.22 35.03 38.19 36.38
26 Thom Sutcliffe 32.31   37.40    United Kingdom 41.52 38.02 37.46 36.73 32.31
27 Michael Erskine 35.39   44.16    United Kingdom 45.40 41.44 35.39 45.63 49.62
28 Matthew Howard 37.04   44.91    United Kingdom 46.05 45.19 43.50 37.04 DNF
29 Kristoffer Attwood 40.73   47.88    United Kingdom 48.06 44.83 50.75 1:33.26 40.73
30 Dale Hubbard 47.27   50.16    United Kingdom 49.75 47.43 53.31 56.22 47.27
31 James Dean Ludlow 40.43   51.04    United Kingdom 41.16 40.63 DNF 40.43 1:11.33
32 Joshua Hartley 45.83   51.66    United Kingdom 53.83 46.46 45.83 54.69 56.82
33 Sylviane Mathieu 1:03.06   1:13.33    France 1:22.77 1:15.77 1:11.58 1:12.65 1:03.06
34 Neil Horsewell 1:01.92   1:14.63    United Kingdom 1:03.19 1:27.28 1:15.36 1:25.33 1:01.92
35 Matthew Vanryne 1:02.59   1:32.56    United Kingdom 1:45.35 1:43.96 1:28.32 1:25.40 1:02.59
36 Brett Ludlow 1:27.07   1:46.55    United Kingdom 1:57.28 1:47.85 1:27.07 1:34.53 DNF
37 Grace Farrell 1:36.88   1:53.41    Ireland 2:03.11 1:56.09 1:36.88 1:52.14 1:52.01
38 Jamie Bennett 47.90   DNF    United Kingdom 53.39 DNF DNF 1:19.15 47.90
39 Jeremy Dyer 56.71   DNF    United Kingdom 1:22.22 1:20.50 DNF 56.71 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 10.63   11.60   NR  United Kingdom 12.03 12.03 11.76 11.02 10.63
2 Robert Yau 11.93   13.06    United Kingdom 13.54 12.31 16.46 11.93 13.34
3 Simon Crawford 13.38   13.84    United Kingdom 13.56 13.87 15.31 13.38 14.08
4 Rowan Kinneavy 13.62   14.09    United Kingdom 13.90 13.96 14.42 13.62 15.46
5 Christopher Ness 14.95   15.81    United Kingdom 15.55 16.88 14.99 14.95 19.65
6 Joey Gouly 11.06   16.30    United Kingdom 17.01 18.04 21.13 11.06 13.86
7 Olivér Perge 14.43   16.40    Hungary 20.91 17.50 15.80 15.90 14.43
8 Ron van Bruchem 13.73   17.40    Netherlands 13.73 17.06 17.15 20.25 18.00
9 Richard McKearney 15.25   17.61    United Kingdom 26.97 15.25 17.50 17.60 17.74
10 Lars Vandenbergh 14.60   18.29    Belgium 17.98 14.60 18.60 18.66 18.28
11 Greg Austin 16.44   18.36    United Kingdom 16.44 18.66 17.56 20.30 18.87
12 Tan Wei Ken 18.09   20.01    Malaysia 19.16 21.21 DNF 19.66 18.09
13 Jude Wright 17.77   20.79    United Kingdom 21.93 20.75 17.77 19.68 DNF
14 Holger Stadel Borum 16.16   21.09    Denmark 16.16 22.61 22.15 21.20 19.91
15 Arnaud van Galen 18.71   22.74    Netherlands 20.61 18.71 21.25 26.35 26.40
16 Matthew Sheerin 22.15   24.06    United Kingdom 24.21 22.15 26.96 22.38 25.60
17 Louis Williamson 20.47   25.29    United Kingdom 29.49 27.51 27.44 20.47 20.91
18 Thom Power 23.33   26.52    United Kingdom 25.50 23.33 27.59 26.47 34.47
19 Ben Whitmore 23.10   26.84    United Kingdom 29.37 23.10 28.06 24.90 27.56
20 Adam Wills 20.52   27.37    United Kingdom 29.87 28.34 27.90 25.86 20.52
21 Charlie Cooper 22.86   27.77    United Kingdom 30.17 28.71 24.43 35.81 22.86
22 Aksel Stadel Borum 29.65   30.45    Denmark 30.65 32.22 29.86 29.65 30.84
23 François Courtès 22.88   31.23    France 37.86 23.96 22.88 32.66 37.08
24 Jean-Louis Mathieu 26.63   31.96    France 31.74 44.16 33.72 30.43 26.63
25 Peter Harpham 28.41   33.09    United Kingdom 52.38 30.65 40.20 28.41 28.43
26 Thom Sutcliffe 36.07   39.62    United Kingdom 38.68 42.17 36.07 38.02 42.30
27 Matthew Howard 32.12   41.83    United Kingdom 45.41 DNF 35.90 44.19 32.12
28 James Dean Ludlow 37.78   43.84    United Kingdom 45.65 37.78 46.78 41.91 43.96
29 Michael Erskine 38.52   45.71    United Kingdom 59.14 44.77 47.48 44.87 38.52
30 Kristoffer Attwood 43.97   47.76    United Kingdom 49.50 44.03 59.59 49.75 43.97
31 Joshua Hartley 37.84   47.83    United Kingdom 44.34 37.84 2:02.78 47.13 52.02
32 Dale Hubbard 39.67   50.54    United Kingdom 49.49 1:01.78 56.54 45.58 39.67
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 10.43   12.09    United Kingdom 12.62 11.53 10.43 12.12 13.06
2 Robert Yau 9.90   NR 12.96    United Kingdom 13.20 13.56 16.44 9.90 12.13
3 Christopher Ness 12.19   13.15    United Kingdom 14.22 13.77 12.40 12.19 13.27
4 Simon Crawford 13.55   14.36    United Kingdom 22.03 13.55 14.83 13.59 14.65
5 Rowan Kinneavy 12.30   14.73    United Kingdom 17.40 34.16 14.47 12.33 12.30
6 Ron van Bruchem 13.50   16.31    Netherlands 20.05 13.50 14.84 22.83 14.05
7 Olivér Perge 13.26   16.64    Hungary 16.28 17.67 15.96 13.26 DNF
8 Joey Gouly 14.56   16.86    United Kingdom 15.22 14.56 17.68 17.69 17.90
9 Lars Vandenbergh 15.03   16.94    Belgium 18.75 15.03 15.67 16.39 18.80
10 Richard McKearney 15.90   17.52    United Kingdom 17.37 15.90 16.40 18.84 18.80
11 Greg Austin 15.83   19.24    United Kingdom 19.27 19.78 15.83 20.06 18.67
12 Jude Wright 14.34   21.34    United Kingdom 23.02 14.34 DNF 18.82 22.19
13 Tan Wei Ken 19.46   21.79    Malaysia 26.69 21.52 19.46 22.91 20.94
14 Ben Whitmore 17.90   22.43    United Kingdom 30.56 19.47 17.90 27.91 19.90
15 Arnaud van Galen 17.65   22.84    Netherlands 22.78 22.70 23.05 17.65 23.30
16 Louis Williamson 19.40   23.09    United Kingdom 19.65 26.13 29.31 19.40 23.48
17 Charlie Cooper 21.08   24.41    United Kingdom 38.06 21.08 24.25 23.70 25.29
18 Matthew Sheerin 20.04   24.69    United Kingdom 24.99 26.94 20.04 24.28 24.80
19 Adam Wills 21.80   25.82    United Kingdom 26.47 23.94 27.05 27.37 21.80
20 Thom Power 21.84   26.37    United Kingdom 28.83 30.53 25.16 25.13 21.84
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Olivér Perge 4.47   5.49    Hungary 4.47 6.50 5.41 5.98 5.09
2 Robert Yau 4.63   6.93    United Kingdom 8.06 4.63 8.05 7.84 4.90
3 Joey Gouly 5.78   7.01    United Kingdom 6.62 DNF 5.78 6.51 7.91
4 Rowan Kinneavy 4.94   7.11    United Kingdom 12.18 6.47 6.25 8.61 4.94
5 Lars Vandenbergh 5.81   7.16    Belgium 5.81 7.80 7.32 7.51 6.65
6 Simon Crawford 6.10   7.56    United Kingdom 8.03 7.65 6.99 9.20 6.10
7 Christopher Ness 4.88   7.69    United Kingdom 8.11 4.88 10.52 7.40 7.57
8 François Courtès 4.48   8.10    France 9.52 7.89 6.88 4.48 10.53
9 Louis Williamson 7.31   8.18    United Kingdom 7.59 9.14 7.82 9.56 7.31
10 Jude Wright 4.62   8.39    United Kingdom 12.99 6.56 DNF 5.62 4.62
11 Arnaud van Galen 6.47   8.53    Netherlands 8.50 6.47 12.71 9.19 7.90
12 Ron van Bruchem 4.85   8.54    Netherlands 7.53 7.80 10.29 13.72 4.85
13 Ben Whitmore 7.16   8.90    United Kingdom 7.16 8.56 9.95 13.13 8.19
14 Holger Stadel Borum 8.11   9.14    Denmark 9.67 8.11 14.55 8.29 9.46
15 Peter Harpham 8.36   9.30    United Kingdom 8.36 9.64 9.70 8.55 DNF
16 Charlie Cooper 8.61   10.22    United Kingdom 15.32 9.65 10.79 10.22 8.61
17 Aksel Stadel Borum 7.44   10.37    Denmark 13.35 10.31 7.44 13.03 7.78
18 Greg Austin 8.00   10.58    United Kingdom 10.03 8.25 13.46 25.47 8.00
19 Tan Wei Ken 10.50   11.10   NR  Malaysia 16.41 10.50 10.90 11.91 10.50
20 Adam Wills 8.03   13.43    United Kingdom 20.09 12.75 15.89 11.64 8.03
21 Kristoffer Attwood 12.16   16.36    United Kingdom 16.93 21.06 13.50 18.66 12.16
22 James Dean Ludlow 10.37   17.75    United Kingdom 21.93 31.76 14.81 16.52 10.37
23 Michael Erskine 12.65   18.97    United Kingdom 17.13 23.49 16.30 24.58 12.65
24 Jeremy Dyer 22.06   29.54    United Kingdom 33.04 23.15 32.44 22.06 47.07
25 Neil Horsewell 31.28   34.06    United Kingdom DNF 35.80 31.28 33.29 33.08
26 Brett Ludlow 19.36   DNF    United Kingdom DNF 19.36 31.44 DNF DNF
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 40.53   NR 51.03   NR  United Kingdom 52.98 52.01 57.08 48.09 40.53
2 Simon Crawford 53.27   56.10    United Kingdom 1:08.59 56.62 57.87 53.27 53.80
3 Christopher Ness 47.00   56.15    United Kingdom 55.83 59.05 47.00 56.83 55.80
4 Breandan Vallance 52.25   56.83    United Kingdom 54.77 1:07.19 1:03.06 52.25 52.66
5 Joey Gouly 56.82   1:02.67    United Kingdom 1:00.27 1:02.53 56.82 1:05.22 1:10.93
6 Olivér Perge 52.33   1:08.50    Hungary 1:15.22 1:08.15 1:07.88 52.33 1:09.47
7 Holger Stadel Borum 1:03.68   1:13.01   NR  Denmark 1:11.77 1:13.86 1:21.42 1:13.41 1:03.68
8 Lars Vandenbergh 1:14.75   1:17.25    Belgium 1:16.61 1:14.75 1:23.77 1:16.38 1:18.75
9 Rowan Kinneavy 1:07.69   1:18.43    United Kingdom 1:24.99 1:22.51 1:13.94 1:07.69 1:18.83
10 Ron van Bruchem 1:01.38   1:19.41    Netherlands 1:01.38 1:24.56 1:14.48 1:19.45 1:24.30
11 Arnaud van Galen 1:16.93   1:26.66    Netherlands 1:28.74 1:46.83 1:16.93 1:27.06 1:24.17
12 Matthew Sheerin 1:21.66   1:29.11    United Kingdom 1:35.72 1:25.56 1:21.66 1:29.39 1:32.38
13 Jude Wright 1:21.81   1:32.22    United Kingdom 1:27.83 1:21.81 1:30.15 1:41.02 1:38.68
14 François Courtès 1:25.68   1:40.32    France 1:36.58 1:25.68 1:35.50 1:48.89 DNF
15 Charlie Cooper 1:33.86   1:48.75    United Kingdom 1:36.92 1:33.86 2:01.75 2:14.13 1:47.59
16 Tan Wei Ken 1:36.50   2:05.92   NR  Malaysia 2:32.87 1:36.50 DNF 1:52.62 1:52.26
17 Peter Harpham 2:07.24      United Kingdom 2:15.87 2:07.24
18 James Dean Ludlow 2:10.52      United Kingdom 2:10.52 2:13.97
19 Adam Wills 2:17.77      United Kingdom 2:17.77 2:30.78
20 Garmon Roberts 2:21.83      United Kingdom 2:21.83 DNF
21 Greg Austin 2:26.06      United Kingdom 2:26.06 2:57.72
22 Aksel Stadel Borum 2:46.35      Denmark 2:46.35 3:28.30
23 Michael Erskine 4:20.86      United Kingdom 4:27.96 4:20.86
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 1:27.13   1:35.93   NR  United Kingdom 1:27.13 1:44.16 1:32.78 1:46.55 1:30.86
2 Robert Yau 1:25.19   NR 1:37.89    United Kingdom 1:51.36 1:25.19 1:32.09 DNF 1:30.21
3 Christopher Ness 1:30.34   1:41.64    United Kingdom 1:30.34 1:43.14 2:05.84 1:48.25 1:33.53
4 Olivér Perge 1:44.56   1:54.48    Hungary 1:44.56 2:15.11 2:02.04 1:51.88 1:49.52
5 Ron van Bruchem 1:53.75   2:01.07    Netherlands 2:02.79 2:03.95 1:59.84 2:00.57 1:53.75
6 Joey Gouly 1:57.90   2:10.19    United Kingdom 2:27.01 1:57.90 2:08.40 2:07.40 2:14.77
7 Simon Crawford 2:02.75   2:11.50    United Kingdom 2:18.88 2:05.88 2:09.75 2:02.75 2:19.21
8 Lars Vandenbergh 2:11.64   2:20.81    Belgium 2:59.71 2:26.05 2:15.40 2:11.64 2:20.98
9 Arnaud van Galen 2:09.04   2:24.73    Netherlands 2:25.82 2:28.09 2:45.88 2:09.04 2:20.28
10 Holger Stadel Borum 2:17.86   2:24.86    Denmark 2:21.69 2:17.86 2:26.94 2:29.27 2:25.96
11 Matthew Sheerin 2:16.11   2:38.37    United Kingdom 2:16.11 2:44.68 2:50.66 2:38.46 2:31.96
12 Rowan Kinneavy 2:18.34   2:42.49    United Kingdom 2:34.82 3:35.46 2:43.07 2:49.58 2:18.34
13 François Courtès 2:40.17   2:45.17    France 3:01.59 2:46.16 2:40.17 2:42.15 2:47.20
14 Ben Whitmore 2:38.63   2:52.13    United Kingdom 2:56.33 2:38.63 2:55.67 2:46.25 2:54.47
15 Adam Wills 2:56.42   3:04.59    United Kingdom 3:00.66 2:57.46 3:15.66 DNF 2:56.42
16 Charlie Cooper 2:54.12   3:04.85    United Kingdom 3:15.44 2:54.16 3:04.94 2:54.12 3:17.71
17 Louis Williamson 3:21.26      United Kingdom DNF 3:21.26
18 Jean-Louis Mathieu 3:29.55      France 3:29.55 3:32.54
19 Greg Austin 3:31.84      United Kingdom 3:36.11 3:31.84
20 Tan Wei Ken 3:42.65      Malaysia 3:42.65 4:09.43
21 Jude Wright 3:46.28      United Kingdom 3:46.28 DNF
22 James Dean Ludlow 4:30.02      United Kingdom 4:30.02 DNS
23 Michael Erskine 5:08.53      United Kingdom 6:45.42 5:08.53
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christopher Ness 3:17.90   3:30.74    United Kingdom 3:46.40 3:17.90 3:27.93
2 Breandan Vallance 3:25.06   3:32.88    United Kingdom 3:39.69 3:33.90 3:25.06
3 Olivér Perge 3:43.78   3:55.86    Hungary 4:14.89 3:48.92 3:43.78
4 Joey Gouly 4:01.46   4:16.76    United Kingdom 4:17.89 4:30.94 4:01.46
5 Matthew Sheerin 4:18.71   4:47.89    United Kingdom 4:34.37 5:30.58 4:18.71
6 Arnaud van Galen 4:28.56   4:48.56    Netherlands 5:18.30 4:28.56 4:38.83
7 Robert Yau 4:29.40   4:59.08    United Kingdom 4:29.40 5:38.77 4:49.06
8 Holger Stadel Borum 5:19.79   NR 5:52.69   NR  Denmark 6:25.86 5:52.43 5:19.79
9 Lars Vandenbergh 5:56.16   6:18.91    Belgium 6:00.81 6:59.75 5:56.16
10 Charlie Cooper 6:30.30   6:45.00    United Kingdom 6:54.47 6:30.30 6:50.22
11 Ron van Bruchem 7:01.92      Netherlands 7:01.92
12 Adam Wills 8:26.90      United Kingdom 8:26.90
13 Michael Erskine 8:38.28      United Kingdom 8:38.28
14 François Courtès DNF      France DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 4:52.25   5:10.06    United Kingdom 4:52.25 5:27.36 5:10.58
2 Christopher Ness 5:13.92   5:33.71    United Kingdom 6:03.69 5:13.92 5:23.52
3 Olivér Perge 5:25.65   5:37.91    Hungary 5:27.90 5:25.65 6:00.18
4 Arnaud van Galen 7:03.11      Netherlands 7:03.11
5 Matthew Sheerin 7:36.49      United Kingdom 7:36.49
6 Joey Gouly 7:51.52      United Kingdom 7:51.52
7 François Courtès 8:19.36      France 8:19.36
8 Ron van Bruchem 8:21.05      Netherlands 8:21.05
9 Adam Wills 8:27.38      United Kingdom 8:27.38
10 Ben Whitmore 8:36.16      United Kingdom 8:36.16
11 Robert Yau 9:01.95      United Kingdom 9:01.95
12 Charlie Cooper 10:53.00      United Kingdom 10:53.00
13 Lars Vandenbergh 11:24.00      Belgium 11:24.00
14 Louis Williamson 11:53.00      United Kingdom 11:53.00
15 Michael Erskine 14:55.00      United Kingdom 14:55.00
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Joey Gouly 2:10.97   DNF    United Kingdom DNF DNF 2:10.97
2 Charlie Cooper 3:37.46   DNF    United Kingdom 3:37.46 DNS DNS
3 Matthew Sheerin 4:00.13   DNF    United Kingdom 4:00.13 DNF DNF
4 Jude Wright 4:07.19   DNF    United Kingdom DNF 4:07.19 DNF
5 Holger Stadel Borum 4:50.09   DNF    Denmark DNF 4:50.09 DNS
6 François Courtès 4:55.23   DNF    France DNF 4:55.23 DNF
7 Arnaud van Galen 6:05.08   DNF    Netherlands DNF DNF 6:05.08
8 Jean-Louis Mathieu 8:07.75   DNF    France DNF 8:07.75 DNS
9 Olivér Perge DNF   DNF    Hungary DNF DNF DNF
9 Peter Harpham DNF   DNF    United Kingdom DNF DNF DNF
9 Richard McKearney DNF   DNF    United Kingdom DNF DNF DNF
9 Ron van Bruchem DNF   DNF    Netherlands DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 François Courtès 33      France 33
1 Jude Wright 33      United Kingdom 33
3 Olivér Perge 37      Hungary 37
3 Holger Stadel Borum 37      Denmark 37
5 Arnaud van Galen 38      Netherlands 38
6 Ron van Bruchem 40      Netherlands 40
7 Richard McKearney 42      United Kingdom 42
8 Lars Vandenbergh 47      Belgium 47
9 Charlie Cooper 52      United Kingdom 52
10 Thom Power 54      United Kingdom 54
11 James Dean Ludlow 60      United Kingdom 60
12 Jamie Bennett DNF      United Kingdom DNF
12 Rowan Kinneavy DNF      United Kingdom DNF
12 Joey Gouly DNF      United Kingdom DNF
12 Jeremy Dyer DNF      United Kingdom DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 18.29   NR 25.60   NR  United Kingdom 18.29 25.25 28.53 24.86 26.68
2 Breandan Vallance 27.03   29.01    United Kingdom 30.30 27.03 27.66 31.19 29.06
3 Christopher Ness 25.49   31.72    United Kingdom 32.56 26.90 36.34 35.70 25.49
4 Jude Wright 30.33   39.92    United Kingdom 37.25 30.33 50.70 DNF 31.80
5 Arnaud van Galen 36.39   43.28    Netherlands 41.27 48.06 1:14.94 40.50 36.39
6 Rowan Kinneavy 28.80   43.37    United Kingdom 46.46 47.20 45.96 28.80 37.69
7 Joey Gouly 40.19   46.04    United Kingdom 52.70 43.19 48.03 40.19 46.89
8 Olivér Perge 37.11   46.08    Hungary 49.94 37.11 59.78 41.73 46.56
9 Greg Austin 33.11   47.60    United Kingdom 48.80 43.47 57.84 33.11 50.52
10 Simon Crawford 40.23   47.66    United Kingdom 1:02.40 40.23 42.89 42.26 57.84
11 Ron van Bruchem 41.18   49.04    Netherlands 53.11 43.05 41.18 1:02.66 50.95
12 François Courtès 49.18   55.93    France 49.18 1:00.25 58.04 53.56 56.19
13 Tan Wei Ken 48.94   58.27   NR  Malaysia 53.50 48.94 59.66 1:06.93 1:01.65
14 Lars Vandenbergh 1:04.10      Belgium 1:04.10 1:07.65
15 Holger Stadel Borum 1:07.12      Denmark 1:07.12 1:12.69
16 Adam Wills 1:08.69      United Kingdom 1:25.22 1:08.69
17 Ben Whitmore 1:09.97      United Kingdom 1:18.58 1:09.97
18 Charlie Cooper 1:22.68      United Kingdom 1:43.49 1:22.68
19 Jean-Louis Mathieu 1:25.88      France 1:25.88 1:28.06
20 Michael Erskine 1:36.63      United Kingdom 2:03.15 1:36.63
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Olivér Perge 9.90   10.28    Hungary 10.34 10.14 10.87 10.36 9.90
2 Lars Vandenbergh 12.37   14.20    Belgium 14.34 14.70 12.37 13.56 DNF
3 Charlie Cooper 14.46   16.69    United Kingdom 16.88 16.44 DNF 16.74 14.46
4 Arnaud van Galen 14.05   18.04    Netherlands 15.50 20.81 14.05 DNF 17.80
5 François Courtès 21.93   25.40    France 21.93 26.26 38.11 22.72 27.22
6 Ron van Bruchem 22.25   26.25    Netherlands 22.25 26.11 24.53 28.12 DNF
7 Jean-Louis Mathieu 23.60   26.50    France 28.84 29.33 23.60 24.79 25.88
8 Greg Austin 29.36   34.37    United Kingdom 40.66 29.36 32.53 DNF 29.91
9 Garmon Roberts 19.34   39.63    United Kingdom DNF 49.10 24.91 19.34 44.87
10 James Dean Ludlow 28.46   40.48    United Kingdom 45.33 43.16 28.46 32.94 DNF
  Megaminx   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christopher Ness 1:56.25   2:00.03    United Kingdom 2:02.27 1:56.25 2:01.58
2 Olivér Perge 2:00.06   2:08.52    Hungary 2:00.06 2:08.12 2:17.39
3 François Courtès 2:05.65   2:08.90    France 2:05.65 2:08.13 2:12.93
4 Lars Vandenbergh 2:40.64   2:57.42    Belgium 3:08.00 2:40.64 3:03.63
5 Arnaud van Galen 2:51.74   3:03.89    Netherlands 2:57.02 2:51.74 3:22.90
6 Matthew Sheerin 3:02.56   3:38.21    United Kingdom 3:02.56 3:29.05 4:23.02
7 Charlie Cooper 4:12.30      United Kingdom 4:12.30
8 Jude Wright 4:17.26      United Kingdom 4:17.26
9 Joey Gouly 4:18.58      United Kingdom 4:18.58
10 Greg Austin 4:39.58      United Kingdom 4:39.58
11 Michael Erskine 4:42.67      United Kingdom 4:42.67
12 James Dean Ludlow 4:54.15      United Kingdom 4:54.15
13 Ron van Bruchem 5:05.76      Netherlands 5:05.76
14 Holger Stadel Borum DNF      Denmark DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Charlie Cooper 7.92   8.98    United Kingdom 8.44 17.86 7.92 9.55 8.95
2 Ron van Bruchem 9.34   10.26    Netherlands 10.97 10.81 9.34 9.50 10.47
3 Lars Vandenbergh 9.30   11.15    Belgium 10.37 10.65 12.44 13.93 9.30
4 Olivér Perge 9.25   12.90    Hungary 9.25 14.66 10.14 20.91 13.90
5 Arnaud van Galen 10.66   13.73    Netherlands 14.52 10.66 12.15 20.49 14.53
6 Jude Wright 9.02   13.90    United Kingdom 16.33 13.16 9.02 12.20 25.63
7 Greg Austin 10.60   14.34    United Kingdom 12.72 20.01 15.31 10.60 14.98
8 Joey Gouly 13.50   14.77    United Kingdom 23.44 13.65 13.50 15.45 15.22
9 Holger Stadel Borum 12.47   14.95    Denmark 12.47 12.68 16.59 15.58 25.83
10 Christopher Ness 11.24   17.06    United Kingdom 18.73 11.24 15.93 16.51 19.91
11 François Courtès 10.22   17.83    France 16.83 17.45 19.75 19.20 10.22
12 Adam Wills 15.75   18.85    United Kingdom 18.60 23.56 16.06 21.90 15.75
13 Kristoffer Attwood 14.29   19.56    United Kingdom 22.05 28.37 14.29 19.46 17.18
14 Michael Erskine 17.54   24.60    United Kingdom 30.69 22.02 17.54 26.24 25.54
15 Aksel Stadel Borum 18.73   24.73    Denmark 25.08 25.15 23.97 25.50 18.73
16 Grace Farrell 16.03   NR 26.09   NR  Ireland 28.20 24.11 16.03 25.96 52.68
17 Thom Sutcliffe 10.56   26.67    United Kingdom 39.38 10.56 DNF 24.46 16.16
18 Garmon Roberts 17.86   29.27    United Kingdom DNF 35.10 17.86 25.22 27.48
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Simon Crawford 18.30   NR 23.31   NR  United Kingdom 27.85 18.30 19.61 DNF 22.46
2 Lars Vandenbergh 24.47   28.11    Belgium 32.47 31.59 24.73 24.47 28.02
3 Joey Gouly 32.30   39.38    United Kingdom 32.30 39.28 43.88 34.99 49.58
4 Olivér Perge 30.03   50.06    Hungary 44.81 1:01.56 59.58 30.03 45.80
5 Arnaud van Galen 58.01   1:07.26    Netherlands 1:19.03 1:03.81 1:01.68 1:16.30 58.01
6 François Courtès 35.25   1:08.92    France 59.27 35.25 1:07.78 1:24.59 1:19.71
7 Ron van Bruchem 1:14.21   1:24.23    Netherlands 1:23.96 1:57.65 1:30.94 1:14.21 1:17.79
8 Ben Whitmore 1:02.27   1:28.38    United Kingdom 1:33.50 1:27.93 2:10.81 1:23.71 1:02.27
9 James Dean Ludlow 1:14.81   1:34.14    United Kingdom 1:45.48 1:18.05 1:38.88 1:55.31 1:14.81
10 Charlie Cooper 1:53.13      United Kingdom 1:53.13 2:22.03
11 Jude Wright 2:10.97      United Kingdom 2:10.97 DNF
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Olivér Perge DNF      Hungary DNF DNF
1 Jude Wright DNF      United Kingdom DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Olivér Perge 3/3 23:17      Hungary 3/3 23:17
2 Holger Stadel Borum 1/2 18:41      Denmark 1/2 18:41
3 Arnaud van Galen DNF      Netherlands DNF
3 Joey Gouly DNF      United Kingdom DNF
3 Jude Wright DNF      United Kingdom DNF
3 Peter Harpham DNF      United Kingdom DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Adam Wills 1.18   1.50    United Kingdom DNF 1.21 1.18 1.84 1.46
2 Greg Austin 1.96   2.18    United Kingdom 2.16 2.44 1.96 2.36 2.03
3 Breandan Vallance 1.44   2.35    United Kingdom DNF 2.59 2.81 1.65 1.44
4 Jean-Louis Mathieu 2.25   2.45    France 5.18 2.36 2.59 2.25 2.41
5 Jude Wright 2.00   2.74    United Kingdom 3.12 4.38 2.27 2.83 2.00
6 Garmon Roberts 2.04   2.90    United Kingdom 2.04 2.55 2.33 4.17 3.82
7 Charlie Cooper 1.75   2.93    United Kingdom 3.99 21.40 2.11 2.69 1.75
8 Ron van Bruchem 2.59   3.23    Netherlands 3.38 4.61 2.59 2.93 3.38
9 Christopher Ness 2.30   3.38    United Kingdom 3.59 4.13 2.43 DNF 2.30
10 Lars Vandenbergh 2.63   3.62    Belgium 4.03 2.63 4.30 2.71 4.11
11 Arnaud van Galen 2.26   3.72    Netherlands 4.53 18.66 2.26 3.64 2.99
12 Grace Farrell 9.03   10.61   NR  Ireland 11.90 9.42 18.00 9.03 10.51
13 Olivér Perge 1.00   DNF    Hungary 1.00 1.00 1.63 DNF DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lars Vandenbergh 4.38   4.85    Belgium 5.06 4.38 5.09 4.94 4.56
2 Arnaud van Galen 4.64   5.63    Netherlands 6.44 5.38 5.25 6.26 4.64
3 Olivér Perge 3.41   5.71    Hungary 14.04 3.41 5.60 3.70 7.83
4 Jean-Louis Mathieu 5.98   6.56    France 7.10 6.26 6.49 6.94 5.98
5 Charlie Cooper 6.36   7.87    United Kingdom 8.78 8.66 7.40 6.36 7.54
6 Adam Wills 6.65   8.27    United Kingdom 10.83 9.71 7.21 7.90 6.65
Adam Wills    United Kingdom
Adam Wills
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 19 21.80   25.82   26.47 23.94 27.05 27.37 21.80
Second round 20 20.52   27.37   29.87 28.34 27.90 25.86 20.52
First round 18 23.42   24.73   27.86 23.90 23.42 23.55 26.75
2x2x2 Cube Final 20 8.03   13.43   20.09 12.75 15.89 11.64 8.03
4x4x4 Cube Combined Final 19 2:17.77     2:17.77 2:30.78
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:56.42   3:04.59   3:00.66 2:57.46 3:15.66 DNF 2:56.42
6x6x6 Cube Combined Final 12 8:26.90     8:26.90
7x7x7 Cube Combined Final 9 8:27.38     8:27.38
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 1:08.69     1:25.22 1:08.69
Pyraminx Final 12 15.75   18.85   18.60 23.56 16.06 21.90 15.75
Rubik's Magic Final 1 1.18   1.50   DNF 1.21 1.18 1.84 1.46
Master Magic Final 6 6.65   8.27   10.83 9.71 7.21 7.90 6.65
Aksel Stadel Borum    Denmark
Aksel Stadel Borum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 29.65   30.45   30.65 32.22 29.86 29.65 30.84
First round 24 26.78   33.65   33.25 31.04 36.66 26.78 45.15
2x2x2 Cube Final 17 7.44   10.37   13.35 10.31 7.44 13.03 7.78
4x4x4 Cube Combined Final 22 2:46.35     2:46.35 3:28.30
Pyraminx Final 15 18.73   24.73   25.08 25.15 23.97 25.50 18.73
Arnaud van Galen    Netherlands
Arnaud van Galen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 17.65   22.84   22.78 22.70 23.05 17.65 23.30
Second round 15 18.71   22.74   20.61 18.71 21.25 26.35 26.40
First round 17 20.43   23.84   21.38 23.98 27.94 26.17 20.43
2x2x2 Cube Final 11 6.47   8.53   8.50 6.47 12.71 9.19 7.90
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:16.93   1:26.66   1:28.74 1:46.83 1:16.93 1:27.06 1:24.17
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:09.04   2:24.73   2:25.82 2:28.09 2:45.88 2:09.04 2:20.28
6x6x6 Cube Combined Final 6 4:28.56   4:48.56   5:18.30 4:28.56 4:38.83
7x7x7 Cube Combined Final 4 7:03.11     7:03.11
3x3x3 Blindfolded Final 7 6:05.08   DNF   DNF DNF 6:05.08
3x3x3 Fewest Moves Final 5 38     38
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 36.39   43.28   41.27 48.06 1:14.94 40.50 36.39
Rubik's Clock Final 4 14.05   18.04   15.50 20.81 14.05 DNF 17.80
Megaminx Combined Final 5 2:51.74   3:03.89   2:57.02 2:51.74 3:22.90
Pyraminx Final 5 10.66   13.73   14.52 10.66 12.15 20.49 14.53
Square-1 Combined Final 5 58.01   1:07.26   1:19.03 1:03.81 1:01.68 1:16.30 58.01
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 11 2.26   3.72   4.53 18.66 2.26 3.64 2.99
Master Magic Final 2 4.64   5.63   6.44 5.38 5.25 6.26 4.64
Ben Whitmore    United Kingdom
Ben Whitmore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 17.90   22.43   30.56 19.47 17.90 27.91 19.90
Second round 19 23.10   26.84   29.37 23.10 28.06 24.90 27.56
First round 19 21.36   24.94   31.07 27.63 23.50 21.36 23.68
2x2x2 Cube Final 13 7.16   8.90   7.16 8.56 9.95 13.13 8.19
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:38.63   2:52.13   2:56.33 2:38.63 2:55.67 2:46.25 2:54.47
7x7x7 Cube Combined Final 10 8:36.16     8:36.16
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 1:09.97     1:18.58 1:09.97
Square-1 Combined Final 8 1:02.27   1:28.38   1:33.50 1:27.93 2:10.81 1:23.71 1:02.27
Breandan Vallance    United Kingdom
Breandan Vallance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.43   12.09   12.62 11.53 10.43 12.12 13.06
Second round 1 10.63   11.60   NR 12.03 12.03 11.76 11.02 10.63
First round 1 11.00   12.03   NR 14.38 11.12 11.00 12.06 12.90
4x4x4 Cube Combined Final 4 52.25   56.83   54.77 1:07.19 1:03.06 52.25 52.66
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:27.13   1:35.93   NR 1:27.13 1:44.16 1:32.78 1:46.55 1:30.86
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:25.06   3:32.88   3:39.69 3:33.90 3:25.06
7x7x7 Cube Combined Final 1 4:52.25   5:10.06   4:52.25 5:27.36 5:10.58
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 27.03   29.01   30.30 27.03 27.66 31.19 29.06
Rubik's Magic Final 3 1.44   2.35   DNF 2.59 2.81 1.65 1.44
Brett Ludlow    United Kingdom
Brett Ludlow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 1:27.07   1:46.55   1:57.28 1:47.85 1:27.07 1:34.53 DNF
2x2x2 Cube Final 26 19.36   DNF   DNF 19.36 31.44 DNF DNF
Charlie Cooper    United Kingdom
Charlie Cooper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 17 21.08   24.41   38.06 21.08 24.25 23.70 25.29
Second round 21 22.86   27.77   30.17 28.71 24.43 35.81 22.86
First round 16 17.59   23.35   19.20 25.47 31.83 17.59 25.38
2x2x2 Cube Final 16 8.61   10.22   15.32 9.65 10.79 10.22 8.61
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:33.86   1:48.75   1:36.92 1:33.86 2:01.75 2:14.13 1:47.59
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:54.12   3:04.85   3:15.44 2:54.16 3:04.94 2:54.12 3:17.71
6x6x6 Cube Combined Final 10 6:30.30   6:45.00   6:54.47 6:30.30 6:50.22
7x7x7 Cube Combined Final 12 10:53.00     10:53.00
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:37.46   DNF   3:37.46 DNS DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 9 52     52
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 1:22.68     1:43.49 1:22.68
Rubik's Clock Final 3 14.46   16.69   16.88 16.44 DNF 16.74 14.46
Megaminx Combined Final 7 4:12.30     4:12.30
Pyraminx Final 1 7.92   8.98   8.44 17.86 7.92 9.55 8.95
Square-1 Combined Final 10 1:53.13     1:53.13 2:22.03
Rubik's Magic Final 7 1.75   2.93   3.99 21.40 2.11 2.69 1.75
Master Magic Final 5 6.36   7.87   8.78 8.66 7.40 6.36 7.54
Christopher Ness    United Kingdom
Christopher Ness
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.19   13.15   14.22 13.77 12.40 12.19 13.27
Second round 5 14.95   15.81   15.55 16.88 14.99 14.95 19.65
First round 4 12.55   14.80   12.55 14.11 15.36 15.00 15.28
2x2x2 Cube Final 7 4.88   7.69   8.11 4.88 10.52 7.40 7.57
4x4x4 Cube Combined Final 3 47.00   56.15   55.83 59.05 47.00 56.83 55.80
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:30.34   1:41.64   1:30.34 1:43.14 2:05.84 1:48.25 1:33.53
6x6x6 Cube Combined Final 1 3:17.90   3:30.74   3:46.40 3:17.90 3:27.93
7x7x7 Cube Combined Final 2 5:13.92   5:33.71   6:03.69 5:13.92 5:23.52
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 25.49   31.72   32.56 26.90 36.34 35.70 25.49
Megaminx Combined Final 1 1:56.25   2:00.03   2:02.27 1:56.25 2:01.58
Pyraminx Final 10 11.24   17.06   18.73 11.24 15.93 16.51 19.91
Rubik's Magic Final 9 2.30   3.38   3.59 4.13 2.43 DNF 2.30
Dale Hubbard    United Kingdom
Dale Hubbard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 39.67   50.54   49.49 1:01.78 56.54 45.58 39.67
First round 30 47.27   50.16   49.75 47.43 53.31 56.22 47.27
François Courtès    France
François Courtès
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 22.88   31.23   37.86 23.96 22.88 32.66 37.08
First round 23 26.28   31.75   29.80 46.80 28.56 36.90 26.28
2x2x2 Cube Final 8 4.48   8.10   9.52 7.89 6.88 4.48 10.53
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:25.68   1:40.32   1:36.58 1:25.68 1:35.50 1:48.89 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:40.17   2:45.17   3:01.59 2:46.16 2:40.17 2:42.15 2:47.20
6x6x6 Cube Combined Final 14 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined Final 7 8:19.36     8:19.36
3x3x3 Blindfolded Final 6 4:55.23   DNF   DNF 4:55.23 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 33     33
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 49.18   55.93   49.18 1:00.25 58.04 53.56 56.19
Rubik's Clock Final 5 21.93   25.40   21.93 26.26 38.11 22.72 27.22
Megaminx Combined Final 3 2:05.65   2:08.90   2:05.65 2:08.13 2:12.93
Pyraminx Final 11 10.22   17.83   16.83 17.45 19.75 19.20 10.22
Square-1 Combined Final 6 35.25   1:08.92   59.27 35.25 1:07.78 1:24.59 1:19.71
Garmon Roberts    United Kingdom
Garmon Roberts
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined Final 20 2:21.83     2:21.83 DNF
Rubik's Clock Final 9 19.34   39.63   DNF 49.10 24.91 19.34 44.87
Pyraminx Final 18 17.86   29.27   DNF 35.10 17.86 25.22 27.48
Rubik's Magic Final 6 2.04   2.90   2.04 2.55 2.33 4.17 3.82
Grace Farrell    Ireland
Grace Farrell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 1:36.88   1:53.41   2:03.11 1:56.09 1:36.88 1:52.14 1:52.01
Pyraminx Final 16 16.03   NR 26.09   NR 28.20 24.11 16.03 25.96 52.68
Rubik's Magic Final 12 9.03   10.61   NR 11.90 9.42 18.00 9.03 10.51
Greg Austin    United Kingdom
Greg Austin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 15.83   19.24   19.27 19.78 15.83 20.06 18.67
Second round 11 16.44   18.36   16.44 18.66 17.56 20.30 18.87
First round 10 16.36   18.72   16.36 17.78 21.93 21.07 17.30
2x2x2 Cube Final 18 8.00   10.58   10.03 8.25 13.46 25.47 8.00
4x4x4 Cube Combined Final 21 2:26.06     2:26.06 2:57.72
5x5x5 Cube Combined Final 19 3:31.84     3:36.11 3:31.84
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 33.11   47.60   48.80 43.47 57.84 33.11 50.52
Rubik's Clock Final 8 29.36   34.37   40.66 29.36 32.53 DNF 29.91
Megaminx Combined Final 10 4:39.58     4:39.58
Pyraminx Final 7 10.60   14.34   12.72 20.01 15.31 10.60 14.98
Rubik's Magic Final 2 1.96   2.18   2.16 2.44 1.96 2.36 2.03
Holger Stadel Borum    Denmark
Holger Stadel Borum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 16.16   21.09   16.16 22.61 22.15 21.20 19.91
First round 13 19.27   21.00   22.66 19.78 19.27 23.34 20.57
2x2x2 Cube Final 14 8.11   9.14   9.67 8.11 14.55 8.29 9.46
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:03.68   1:13.01   NR 1:11.77 1:13.86 1:21.42 1:13.41 1:03.68
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:17.86   2:24.86   2:21.69 2:17.86 2:26.94 2:29.27 2:25.96
6x6x6 Cube Combined Final 8 5:19.79   NR 5:52.69   NR 6:25.86 5:52.43 5:19.79
3x3x3 Blindfolded Final 5 4:50.09   DNF   DNF 4:50.09 DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 3 37     37
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 1:07.12     1:07.12 1:12.69
Megaminx Combined Final 14 DNF     DNF
Pyraminx Final 9 12.47   14.95   12.47 12.68 16.59 15.58 25.83
3x3x3 Multi-Blind Final 2 1/2 18:41     1/2 18:41
James Dean Ludlow    United Kingdom
James Dean Ludlow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 37.78   43.84   45.65 37.78 46.78 41.91 43.96
First round 31 40.43   51.04   41.16 40.63 DNF 40.43 1:11.33
2x2x2 Cube Final 22 10.37   17.75   21.93 31.76 14.81 16.52 10.37
4x4x4 Cube Combined Final 18 2:10.52     2:10.52 2:13.97
5x5x5 Cube Combined Final 22 4:30.02     4:30.02 DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 11 60     60
Rubik's Clock Final 10 28.46   40.48   45.33 43.16 28.46 32.94 DNF
Megaminx Combined Final 12 4:54.15     4:54.15
Square-1 Combined Final 9 1:14.81   1:34.14   1:45.48 1:18.05 1:38.88 1:55.31 1:14.81
Jamie Bennett    United Kingdom
Jamie Bennett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 47.90   DNF   53.39 DNF DNF 1:19.15 47.90
3x3x3 Fewest Moves Final 12 DNF     DNF
Jean-Louis Mathieu    France
Jean-Louis Mathieu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 26.63   31.96   31.74 44.16 33.72 30.43 26.63
First round 25 29.74   36.21   29.74 37.22 35.03 38.19 36.38
5x5x5 Cube Combined Final 18 3:29.55     3:29.55 3:32.54
3x3x3 Blindfolded Final 8 8:07.75   DNF   DNF 8:07.75 DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 1:25.88     1:25.88 1:28.06
Rubik's Clock Final 7 23.60   26.50   28.84 29.33 23.60 24.79 25.88
Rubik's Magic Final 4 2.25   2.45   5.18 2.36 2.59 2.25 2.41
Master Magic Final 4 5.98   6.56   7.10 6.26 6.49 6.94 5.98
Jeremy Dyer    United Kingdom
Jeremy Dyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 56.71   DNF   1:22.22 1:20.50 DNF 56.71 DNF
2x2x2 Cube Final 24 22.06   29.54   33.04 23.15 32.44 22.06 47.07
3x3x3 Fewest Moves Final 12 DNF     DNF
Joey Gouly    United Kingdom
Joey Gouly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.56   16.86   15.22 14.56 17.68 17.69 17.90
Second round 6 11.06   16.30   17.01 18.04 21.13 11.06 13.86
First round 14 15.59   21.07   18.97 25.66 15.59 18.58 DNF
2x2x2 Cube Final 3 5.78   7.01   6.62 DNF 5.78 6.51 7.91
4x4x4 Cube Combined Final 5 56.82   1:02.67   1:00.27 1:02.53 56.82 1:05.22 1:10.93
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:57.90   2:10.19   2:27.01 1:57.90 2:08.40 2:07.40 2:14.77
6x6x6 Cube Combined Final 4 4:01.46   4:16.76   4:17.89 4:30.94 4:01.46
7x7x7 Cube Combined Final 6 7:51.52     7:51.52
3x3x3 Blindfolded Final 1 2:10.97   DNF   DNF DNF 2:10.97
3x3x3 Fewest Moves Final 12 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 40.19   46.04   52.70 43.19 48.03 40.19 46.89
Megaminx Combined Final 9 4:18.58     4:18.58
Pyraminx Final 8 13.50   14.77   23.44 13.65 13.50 15.45 15.22
Square-1 Combined Final 3 32.30   39.38   32.30 39.28 43.88 34.99 49.58
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Joshua Hartley    United Kingdom
Joshua Hartley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 37.84   47.83   44.34 37.84 2:02.78 47.13 52.02
First round 32 45.83   51.66   53.83 46.46 45.83 54.69 56.82
Jude Wright    United Kingdom
Jude Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 14.34   21.34   23.02 14.34 DNF 18.82 22.19
Second round 13 17.77   20.79   21.93 20.75 17.77 19.68 DNF
First round 11 17.91   19.12   20.24 19.68 18.97 18.72 17.91
2x2x2 Cube Final 10 4.62   8.39   12.99 6.56 DNF 5.62 4.62
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:21.81   1:32.22   1:27.83 1:21.81 1:30.15 1:41.02 1:38.68
5x5x5 Cube Combined Final 21 3:46.28     3:46.28 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:07.19   DNF   DNF 4:07.19 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 33     33
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 30.33   39.92   37.25 30.33 50.70 DNF 31.80
Megaminx Combined Final 8 4:17.26     4:17.26
Pyraminx Final 6 9.02   13.90   16.33 13.16 9.02 12.20 25.63
Square-1 Combined Final 11 2:10.97     2:10.97 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 5 2.00   2.74   3.12 4.38 2.27 2.83 2.00
Kristoffer Attwood    United Kingdom
Kristoffer Attwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 43.97   47.76   49.50 44.03 59.59 49.75 43.97
First round 29 40.73   47.88   48.06 44.83 50.75 1:33.26 40.73
2x2x2 Cube Final 21 12.16   16.36   16.93 21.06 13.50 18.66 12.16
Pyraminx Final 13 14.29   19.56   22.05 28.37 14.29 19.46 17.18
Lars Vandenbergh    Belgium
Lars Vandenbergh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 15.03   16.94   18.75 15.03 15.67 16.39 18.80
Second round 10 14.60   18.29   17.98 14.60 18.60 18.66 18.28
First round 8 15.67   17.26   16.15 18.41 23.55 15.67 17.23
2x2x2 Cube Final 5 5.81   7.16   5.81 7.80 7.32 7.51 6.65
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:14.75   1:17.25   1:16.61 1:14.75 1:23.77 1:16.38 1:18.75
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:11.64   2:20.81   2:59.71 2:26.05 2:15.40 2:11.64 2:20.98
6x6x6 Cube Combined Final 9 5:56.16   6:18.91   6:00.81 6:59.75 5:56.16
7x7x7 Cube Combined Final 13 11:24.00     11:24.00
3x3x3 Fewest Moves Final 8 47     47
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 1:04.10     1:04.10 1:07.65
Rubik's Clock Final 2 12.37   14.20   14.34 14.70 12.37 13.56 DNF
Megaminx Combined Final 4 2:40.64   2:57.42   3:08.00 2:40.64 3:03.63
Pyraminx Final 3 9.30   11.15   10.37 10.65 12.44 13.93 9.30
Square-1 Combined Final 2 24.47   28.11   32.47 31.59 24.73 24.47 28.02
Rubik's Magic Final 10 2.63   3.62   4.03 2.63 4.30 2.71 4.11
Master Magic Final 1 4.38   4.85   5.06 4.38 5.09 4.94 4.56
Louis Williamson    United Kingdom
Louis Williamson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 19.40   23.09   19.65 26.13 29.31 19.40 23.48
Second round 17 20.47   25.29   29.49 27.51 27.44 20.47 20.91
First round 20 22.59   26.32   25.05 32.72 22.59 25.06 28.84
2x2x2 Cube Final 9 7.31   8.18   7.59 9.14 7.82 9.56 7.31
5x5x5 Cube Combined Final 17 3:21.26     DNF 3:21.26
7x7x7 Cube Combined Final 14 11:53.00     11:53.00
Matthew Howard    United Kingdom
Matthew Howard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 32.12   41.83   45.41 DNF 35.90 44.19 32.12
First round 28 37.04   44.91   46.05 45.19 43.50 37.04 DNF
Matthew Sheerin    United Kingdom
Matthew Sheerin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 18 20.04   24.69   24.99 26.94 20.04 24.28 24.80
Second round 16 22.15   24.06   24.21 22.15 26.96 22.38 25.60
First round 15 19.28   22.85   20.63 27.40 26.62 19.28 21.30
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:21.66   1:29.11   1:35.72 1:25.56 1:21.66 1:29.39 1:32.38
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:16.11   2:38.37   2:16.11 2:44.68 2:50.66 2:38.46 2:31.96
6x6x6 Cube Combined Final 5 4:18.71   4:47.89   4:34.37 5:30.58 4:18.71
7x7x7 Cube Combined Final 5 7:36.49     7:36.49
3x3x3 Blindfolded Final 3 4:00.13   DNF   4:00.13 DNF DNF
Megaminx Combined Final 6 3:02.56   3:38.21   3:02.56 3:29.05 4:23.02
Matthew Vanryne    United Kingdom
Matthew Vanryne
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 1:02.59   1:32.56   1:45.35 1:43.96 1:28.32 1:25.40 1:02.59
Michael Erskine    United Kingdom
Michael Erskine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 38.52   45.71   59.14 44.77 47.48 44.87 38.52
First round 27 35.39   44.16   45.40 41.44 35.39 45.63 49.62
2x2x2 Cube Final 23 12.65   18.97   17.13 23.49 16.30 24.58 12.65
4x4x4 Cube Combined Final 23 4:20.86     4:27.96 4:20.86
5x5x5 Cube Combined Final 23 5:08.53     6:45.42 5:08.53
6x6x6 Cube Combined Final 13 8:38.28     8:38.28
7x7x7 Cube Combined Final 15 14:55.00     14:55.00
3x3x3 One-Handed Combined Final 20 1:36.63     2:03.15 1:36.63
Megaminx Combined Final 11 4:42.67     4:42.67
Pyraminx Final 14 17.54   24.60   30.69 22.02 17.54 26.24 25.54
Neil Horsewell    United Kingdom
Neil Horsewell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 1:01.92   1:14.63   1:03.19 1:27.28 1:15.36 1:25.33 1:01.92
2x2x2 Cube Final 25 31.28   34.06   DNF 35.80 31.28 33.29 33.08
Olivér Perge    Hungary
Olivér Perge
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.26   16.64   16.28 17.67 15.96 13.26 DNF
Second round 7 14.43   16.40   20.91 17.50 15.80 15.90 14.43
First round 7 14.97   17.06   15.06 17.38 18.77 18.75 14.97
2x2x2 Cube Final 1 4.47   5.49   4.47 6.50 5.41 5.98 5.09
4x4x4 Cube Combined Final 6 52.33   1:08.50   1:15.22 1:08.15 1:07.88 52.33 1:09.47
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:44.56   1:54.48   1:44.56 2:15.11 2:02.04 1:51.88 1:49.52
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:43.78   3:55.86   4:14.89 3:48.92 3:43.78
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:25.65   5:37.91   5:27.90 5:25.65 6:00.18
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 37     37
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 37.11   46.08   49.94 37.11 59.78 41.73 46.56
Rubik's Clock Final 1 9.90   10.28   10.34 10.14 10.87 10.36 9.90
Megaminx Combined Final 2 2:00.06   2:08.52   2:00.06 2:08.12 2:17.39
Pyraminx Final 4 9.25   12.90   9.25 14.66 10.14 20.91 13.90
Square-1 Combined Final 4 30.03   50.06   44.81 1:01.56 59.58 30.03 45.80
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 3/3 23:17     3/3 23:17
Rubik's Magic Final 13 1.00   DNF   1.00 1.00 1.63 DNF DNF
Master Magic Final 3 3.41   5.71   14.04 3.41 5.60 3.70 7.83
Peter Harpham    United Kingdom
Peter Harpham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 28.41   33.09   52.38 30.65 40.20 28.41 28.43
First round 22 21.10   28.80   33.65 30.36 21.10 22.39 DNF
2x2x2 Cube Final 15 8.36   9.30   8.36 9.64 9.70 8.55 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 17 2:07.24     2:15.87 2:07.24
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF
Richard McKearney    United Kingdom
Richard McKearney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 15.90   17.52   17.37 15.90 16.40 18.84 18.80
Second round 9 15.25   17.61   26.97 15.25 17.50 17.60 17.74
First round 9 16.38   17.83   16.38 18.20 18.44 17.55 17.74
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 42     42
Robert Yau    United Kingdom
Robert Yau
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.90   NR 12.96   13.20 13.56 16.44 9.90 12.13
Second round 2 11.93   13.06   13.54 12.31 16.46 11.93 13.34
First round 2 12.43   13.08   12.81 12.62 13.80 13.81 12.43
2x2x2 Cube Final 2 4.63   6.93   8.06 4.63 8.05 7.84 4.90
4x4x4 Cube Combined Final 1 40.53   NR 51.03   NR 52.98 52.01 57.08 48.09 40.53
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:25.19   NR 1:37.89   1:51.36 1:25.19 1:32.09 DNF 1:30.21
6x6x6 Cube Combined Final 7 4:29.40   4:59.08   4:29.40 5:38.77 4:49.06
7x7x7 Cube Combined Final 11 9:01.95     9:01.95
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 18.29   NR 25.60   NR 18.29 25.25 28.53 24.86 26.68
Ron van Bruchem    Netherlands
Ron van Bruchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.50   16.31   20.05 13.50 14.84 22.83 14.05
Second round 8 13.73   17.40   13.73 17.06 17.15 20.25 18.00
First round 5 13.79   15.56   13.79 17.18 17.41 15.23 14.28
2x2x2 Cube Final 12 4.85   8.54   7.53 7.80 10.29 13.72 4.85
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:01.38   1:19.41   1:01.38 1:24.56 1:14.48 1:19.45 1:24.30
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:53.75   2:01.07   2:02.79 2:03.95 1:59.84 2:00.57 1:53.75
6x6x6 Cube Combined Final 11 7:01.92     7:01.92
7x7x7 Cube Combined Final 8 8:21.05     8:21.05
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 40     40
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 41.18   49.04   53.11 43.05 41.18 1:02.66 50.95
Rubik's Clock Final 6 22.25   26.25   22.25 26.11 24.53 28.12 DNF
Megaminx Combined Final 13 5:05.76     5:05.76
Pyraminx Final 2 9.34   10.26   10.97 10.81 9.34 9.50 10.47
Square-1 Combined Final 7 1:14.21   1:24.23   1:23.96 1:57.65 1:30.94 1:14.21 1:17.79
Rubik's Magic Final 8 2.59   3.23   3.38 4.61 2.59 2.93 3.38
Rowan Kinneavy    United Kingdom
Rowan Kinneavy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.30   14.73   17.40 34.16 14.47 12.33 12.30
Second round 4 13.62   14.09   13.90 13.96 14.42 13.62 15.46
First round 3 11.36   14.50   DNF 11.36 14.67 13.58 15.25
2x2x2 Cube Final 4 4.94   7.11   12.18 6.47 6.25 8.61 4.94
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:07.69   1:18.43   1:24.99 1:22.51 1:13.94 1:07.69 1:18.83
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:18.34   2:42.49   2:34.82 3:35.46 2:43.07 2:49.58 2:18.34
3x3x3 Fewest Moves Final 12 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 28.80   43.37   46.46 47.20 45.96 28.80 37.69
Simon Crawford    United Kingdom
Simon Crawford
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.55   14.36   22.03 13.55 14.83 13.59 14.65
Second round 3 13.38   13.84   13.56 13.87 15.31 13.38 14.08
First round 6 14.33   15.64   17.52 15.41 15.41 14.33 16.10
2x2x2 Cube Final 6 6.10   7.56   8.03 7.65 6.99 9.20 6.10
4x4x4 Cube Combined Final 2 53.27   56.10   1:08.59 56.62 57.87 53.27 53.80
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:02.75   2:11.50   2:18.88 2:05.88 2:09.75 2:02.75 2:19.21
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 40.23   47.66   1:02.40 40.23 42.89 42.26 57.84
Square-1 Combined Final 1 18.30   NR 23.31   NR 27.85 18.30 19.61 DNF 22.46
Sylviane Mathieu    France
Sylviane Mathieu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 1:03.06   1:13.33   1:22.77 1:15.77 1:11.58 1:12.65 1:03.06
Tan Wei Ken    Malaysia
Tan Wei Ken
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 19.46   21.79   26.69 21.52 19.46 22.91 20.94
Second round 12 18.09   20.01   19.16 21.21 DNF 19.66 18.09
First round 12 18.28   20.62   18.28 19.33 18.31 26.74 24.22
2x2x2 Cube Final 19 10.50   11.10   NR 16.41 10.50 10.90 11.91 10.50
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:36.50   2:05.92   NR 2:32.87 1:36.50 DNF 1:52.62 1:52.26
5x5x5 Cube Combined Final 20 3:42.65     3:42.65 4:09.43
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 48.94   58.27   NR 53.50 48.94 59.66 1:06.93 1:01.65
Thom Power    United Kingdom
Thom Power
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 20 21.84   26.37   28.83 30.53 25.16 25.13 21.84
Second round 18 23.33   26.52   25.50 23.33 27.59 26.47 34.47
First round 21 25.20   28.63   36.76 28.72 25.20 29.84 27.33
3x3x3 Fewest Moves Final 10 54     54
Thom Sutcliffe    United Kingdom
Thom Sutcliffe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 36.07   39.62   38.68 42.17 36.07 38.02 42.30
First round 26 32.31   37.40   41.52 38.02 37.46 36.73 32.31
Pyraminx Final 17 10.56   26.67   39.38 10.56 DNF 24.46 16.16