Tulip Open 2016

Date City WCA LInk
2016-3-20  Netherlands, Utrecht Tulip Open 2016

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Mats Valk 7.50  Antonie Paterakis 8.95  David Vos 10.07
 2x2x2 Cube  Mats Valk 2.15  Antonie Paterakis 2.15  Robin Verstraten 3.71
 4x4x4 Cube  Mats Valk 35.45  Antonie Paterakis 42.39  Bruno Vervoort 43.59
 5x5x5 Cube  Mats Valk 1:03.48  Antonie Paterakis 1:22.66  Reinier Schippers 1:24.27
 3x3x3 Blindfolded  Ivo Bakker 38.53  Manu Vereecken 1:24.42  Mats Valk 1:39.07
 3x3x3 One-Handed  Mats Valk 17.48  Antonie Paterakis 20.16  Reinier Schippers 21.06
 Pyraminx  Robin Verstraten 5.27  Antonie Paterakis 5.38  Daniël Kassab 6.11
 Skewb  Daan Baartmans 6.07  Antonie Paterakis 6.45  Diego Filon 9.53
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 7.53   8.02    Netherlands 9.91 7.76 7.54 7.53 8.77
2 Antonie Paterakis 7.30   8.83    Greece 9.84 7.30 7.49 DNF 9.17
3 Reinier Schippers 8.32   9.44    Netherlands 10.86 10.73 8.32 9.06 8.52
4 Maarten Smit 9.57   10.88    Netherlands 10.60 11.69 10.69 11.35 9.57
5 Bruno Vervoort 10.96   11.73    Belgium 11.23 12.38 11.59 12.81 10.96
6 Daan Baartmans 11.43   13.31    Netherlands 13.44 13.18 13.30 11.43 14.51
7 David Vos 10.18   13.42    Netherlands 13.95 12.81 14.58 13.49 10.18
8 Maarten van Tol 13.87   14.03    Netherlands 14.33 13.87 13.87 13.89 17.59
9 Daniël Kassab 11.45   14.08    Netherlands 15.58 11.45 14.29 12.38 18.04
10 Ron van Bruchem 12.87   14.11    Netherlands 15.62 13.49 12.87 13.21 24.40
11 Manu Vereecken 13.08   14.11    Belgium 14.94 14.15 13.08 14.80 13.37
12 Robert Antal 12.57   14.49    Netherlands 14.28 14.29 12.57 14.91 17.60
13 Mika Smulders 12.87   14.55    Netherlands 12.87 14.46 13.63 15.55 16.98
14 Ivo Bakker 13.52   14.58    Netherlands 15.24 15.34 14.09 13.52 14.41
15 Jakka Chang 10.79   14.71    Netherlands 21.11 13.13 15.77 15.24 10.79
16 Jaric Wiegman 12.83   15.62    Netherlands DNF 15.78 16.13 12.83 14.95
17 Robin Verstraten 12.72   15.75    Netherlands 12.72 13.90 14.49 21.67 18.86
18 Midas Kiebert 14.67   17.22    Netherlands 14.67 17.18 18.24 19.57 16.25
19 Matt Gaston 13.08   17.74    United Kingdom 18.41 15.73 13.08 24.96 19.07
20 Lydia van Deventer 14.93   18.20    Netherlands 14.93 17.98 17.85 19.48 18.76
21 Willem Bakker 14.24   18.32    Netherlands 21.20 17.82 14.24 20.41 16.73
22 Michael Fung 16.47   19.59    Netherlands 16.47 19.68 18.65 22.63 20.43
23 Lars Ham 16.71   19.87    Netherlands 16.71 26.09 21.91 18.29 19.41
24 Monyuan Cai 15.82   21.01    Netherlands 23.79 19.27 20.29 23.47 15.82
25 Tijmen van der Ree 18.33   22.32    Netherlands 21.01 23.66 27.73 18.33 22.29
26 Jeroen Briek 21.70   22.83    Netherlands 23.13 22.30 21.70 23.40 23.07
27 Olivier Vos 19.00   23.43    Netherlands 23.42 19.00 24.66 26.61 22.22
28 Pim Kloet 22.53   23.50    Netherlands 23.08 25.30 22.67 22.53 24.76
29 Carmen Liu 17.22   NR 24.26   NR  Suriname 17.22 29.14 25.44 24.67 22.66
30 Gijs van Cappelle 21.44   24.55    Netherlands 24.67 28.27 26.78 21.44 22.20
31 Jan van Dorst 22.94   28.36    Netherlands 30.99 28.63 26.25 30.20 22.94
32 Amalie Petersen 27.10   29.21    Denmark 27.10 31.38 27.74 28.51 31.55
33 Olivier Morsink 25.87   30.60    Netherlands 30.69 50.83 25.87 31.67 29.43
34 Dikra Kamrain 27.48   32.96    Netherlands 41.94 27.48 35.89 31.48 31.50
35 Tim de Rooij 26.11   34.49    Netherlands 26.11 40.33 29.32 37.96 36.20
36 Serena Rietbergen 25.26   34.83    Netherlands 43.18 25.26 30.37 45.33 30.94
37 Mac Bowley 31.08   34.84    United Kingdom 31.08 39.77 33.52 31.56 39.45
38 David Wigman 32.69   35.17    Netherlands 32.69 35.16 36.94 38.07 33.42
39 Nino Perez Vazquez 28.17   38.19    Spain 36.38 38.21 28.17 39.97 42.95
40 Simone Hermans 47.90   49.05    Netherlands 51.00 49.35 48.04 49.77 47.90
41 Lisa Kalse 46.52   53.05    Netherlands 1:04.61 55.38 46.52 50.88 52.89
42 Yoana Kochkova 49.65   59.65    Bulgaria 59.19 53.65 1:16.04 49.65 1:06.12
43 Hanneke Rijks 50.85   1:00.05    Netherlands 50.85 1:06.35 1:09.70 57.39 56.40
44 Diego Filon 57.38   1:04.45    Netherlands 57.38 58.53 1:08.70 1:22.29 1:06.12
45 Emma Vlaswinkel 59.70   1:12.01    Netherlands 1:28.01 1:11.18 59.70 1:05.19 1:19.66
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 6.85   8.23    Netherlands 7.66 6.85 8.33 13.02 8.69
2 Bruno Vervoort 8.19   9.72   NR  Belgium 12.22 10.59 8.19 9.26 9.32
3 Antonie Paterakis 9.32   9.86    Greece 9.79 9.57 10.23 9.32 14.53
4 Reinier Schippers 9.37   10.06    Netherlands 9.66 10.23 9.37 10.28 12.32
5 David Vos 9.14   10.90    Netherlands 13.60 11.16 9.14 11.19 10.35
6 Maarten Smit 9.59   12.08    Netherlands 9.59 11.84 10.74 13.67 13.74
7 Manu Vereecken 12.70   14.26    Belgium 14.60 14.82 13.37 12.70 16.06
8 Ivo Bakker 11.16   14.36    Netherlands 15.75 15.26 11.16 13.63 14.18
9 Daniël Kassab 11.03   14.45    Netherlands 13.30 11.03 14.93 17.00 15.13
10 Maarten van Tol 12.90   14.47    Netherlands 13.13 16.01 14.27 22.18 12.90
11 Ron van Bruchem 13.21   14.61    Netherlands 14.21 15.24 14.38 13.21 18.92
12 Jakka Chang 12.78   14.71    Netherlands 15.32 15.44 13.36 16.79 12.78
13 Daan Baartmans 13.33   15.30    Netherlands 16.21 16.71 13.33 14.51 15.17
14 Mika Smulders 14.63   15.51    Netherlands 15.46 16.45 14.63 14.64 16.42
15 Robin Verstraten 13.62   16.04    Netherlands 13.62 15.79 15.52 17.63 16.81
16 Robert Antal 12.78   16.39    Netherlands 18.91 14.37 12.78 15.89 19.15
17 Jaric Wiegman 14.83   17.19    Netherlands 18.34 17.76 15.97 14.83 17.85
18 Midas Kiebert 15.33   17.83    Netherlands 19.04 18.31 15.33 16.92 18.26
19 Lydia van Deventer 17.18   19.59    Netherlands 17.18 18.01 21.24 19.52 22.45
20 Matt Gaston 17.86   19.96    United Kingdom 19.30 20.17 20.41 17.86 23.82
21 Michael Fung 17.61   20.84    Netherlands 23.62 17.61 19.64 22.84 20.03
22 Lars Ham 18.56   21.12    Netherlands 21.33 21.66 18.56 21.96 20.36
23 Jeroen Briek 20.44   21.94    Netherlands 20.44 22.80 20.66 22.35 30.30
24 Willem Bakker 17.43   22.16    Netherlands DNF 23.38 24.07 19.03 17.43
25 Tijmen van der Ree 21.66   23.21    Netherlands 24.61 21.66 26.13 22.64 22.37
26 Pim Kloet 18.96   23.29    Netherlands 22.31 25.28 18.96 26.99 22.28
27 Monyuan Cai 19.74   24.24    Netherlands 24.51 25.05 19.74 23.62 24.59
28 Olivier Vos 18.80   25.44    Netherlands 25.36 24.06 36.94 18.80 26.90
29 Gijs van Cappelle 22.53   25.99    Netherlands 25.13 22.53 25.58 27.25 28.34
30 Carmen Liu 23.68   26.87    Suriname 33.38 27.68 23.68 28.38 24.55
31 Amalie Petersen 25.73   28.67    Denmark 27.43 33.38 28.73 29.85 25.73
32 Jan van Dorst 24.95   29.01    Netherlands 30.23 28.52 28.98 29.54 24.95
33 Olivier Morsink 28.90   33.04    Netherlands 34.70 28.90 30.20 34.22 35.75
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 6.54   7.50    Netherlands 7.46 7.33 6.54 8.11 7.72
2 Antonie Paterakis 7.66   8.95    Greece 7.99 9.97 9.50 7.66 9.35
3 David Vos 9.80   10.07    Netherlands 10.22 9.80 11.13 9.97 10.02
4 Reinier Schippers 9.49   10.13    Netherlands 9.49 10.81 13.31 9.88 9.71
5 Bruno Vervoort 10.08   10.83    Belgium 10.96 11.19 10.08 10.35 12.01
6 Maarten Smit 10.14   12.13    Netherlands 10.14 11.65 11.71 20.74 13.04
7 Ivo Bakker 12.77   13.35    Netherlands 13.23 12.82 14.00 14.38 12.77
8 Daniël Kassab 10.19   13.46    Netherlands DNF 10.19 13.48 15.01 11.88
9 Maarten van Tol 12.72   14.61    Netherlands 16.36 14.72 12.72 21.45 12.76
10 Manu Vereecken 11.86   14.69    Belgium 11.86 DNF 13.24 16.90 13.93
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 1.77   2.15   NR  Netherlands 2.90 1.77 2.31 2.34 1.79
2 Antonie Paterakis 1.86   2.15    Greece 2.04 2.42 1.86 4.56 1.99
3 Robin Verstraten 2.86   3.71    Netherlands 4.50 6.20 3.74 2.86 2.90
4 Reinier Schippers 2.40   4.08    Netherlands 4.60 3.98 4.35 2.40 3.90
5 Maarten Smit 3.76   4.25    Netherlands 4.43 6.33 3.76 4.45 3.87
6 Daan Baartmans 4.08   4.55    Netherlands 4.08 4.34 5.93 4.30 5.02
7 Bruno Vervoort 4.20   4.59    Belgium 4.36 4.64 4.97 4.78 4.20
8 Daniël Kassab 3.61   5.15    Netherlands 3.61 3.68 9.30 8.06 3.70
9 Mika Smulders 4.38   5.16    Netherlands 5.82 4.38 5.09 4.57 7.32
10 Willem Bakker 3.66   5.41    Netherlands 4.15 7.12 DNF 4.96 3.66
11 Maarten van Tol 4.75   5.44    Netherlands 5.74 5.06 5.83 4.75 5.52
12 Robert Antal 4.81   5.47    Netherlands 5.04 4.81 5.42 8.17 5.94
13 Ivo Bakker 4.83   5.74    Netherlands 5.79 5.55 6.24 5.89 4.83
14 Matt Gaston 5.03   5.75    United Kingdom 8.38 6.04 5.75 5.03 5.45
15 Ron van Bruchem 5.95   6.18    Netherlands 6.03 5.95 6.47 7.81 6.03
16 David Vos 4.33   6.31    Netherlands 5.16 7.69 10.87 4.33 6.09
17 Manu Vereecken 4.62   6.41    Belgium DNF 6.53 7.03 5.68 4.62
18 Lydia van Deventer 6.56   7.05    Netherlands 7.00 6.56 6.89 7.25 9.71
19 Lars Ham 6.37   7.35    Netherlands 6.37 7.22 7.91 6.92 8.02
20 Jan van Dorst 6.85   7.48    Netherlands 7.69 6.96 8.55 7.78 6.85
21 Gijs van Cappelle 6.28   7.79    Netherlands 7.63 8.90 6.28 DNF 6.84
22 Pim Kloet 6.17   8.07    Netherlands 10.42 7.60 6.17 1:05.04 6.19
23 Olivier Morsink 7.88   8.81    Netherlands 11.83 9.02 9.50 7.88 7.90
24 Monyuan Cai 7.33   8.91    Netherlands 10.86 8.23 12.72 7.63 7.33
25 Carmen Liu 7.84   NR 9.73   NR  Suriname 9.49 9.35 DNF 7.84 10.34
26 Michael Fung 7.23   10.63    Netherlands 29.43 9.50 14.08 7.23 8.31
27 Serena Rietbergen 5.17   10.76    Netherlands 11.08 5.17 19.62 7.76 13.44
28 Jaric Wiegman 9.14   10.81    Netherlands 12.48 9.14 10.35 9.60 17.86
29 Tim de Rooij 8.85   11.49    Netherlands 9.13 14.01 8.85 15.43 11.32
30 Diego Filon 10.82   12.56    Netherlands 10.82 26.22 12.07 12.60 13.02
31 Simone Hermans 8.92   13.56    Netherlands 17.18 10.66 16.85 13.18 8.92
32 Mac Bowley 9.76   16.43    United Kingdom 20.53 16.62 12.15 9.76 45.23
33 Amalie Petersen 10.64   17.33    Denmark 25.74 24.49 11.85 10.64 15.64
34 Dikra Kamrain 14.71   18.95    Netherlands 21.03 19.36 14.71 16.46 DNF
35 Lisa Kalse 16.35   20.70    Netherlands 18.51 16.35 18.94 24.65 33.40
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 30.15   35.45    Netherlands 30.15 35.56 34.21 36.58 37.19
2 Antonie Paterakis 31.23   NR 42.39    Greece 44.03 39.53 46.75 31.23 43.61
3 Bruno Vervoort 40.29   43.59    Belgium 57.93 45.17 42.25 43.35 40.29
4 Reinier Schippers 41.80   43.94    Netherlands 43.79 42.11 41.80 48.59 45.91
5 Maarten Smit 39.97   45.01    Netherlands 47.73 39.97 41.72 45.57 55.29
6 Daniël Kassab 48.54   58.73    Netherlands 1:08.36 56.41 48.54 51.43 2:58.43
7 Ron van Bruchem 53.55   59.74    Netherlands 1:06.06 58.34 1:06.33 53.55 54.82
8 Michael Fung 55.10   1:01.31    Netherlands 1:06.28 55.10 1:04.20 57.58 1:02.16
9 Manu Vereecken 57.65   1:02.08    Belgium 57.65 1:03.92 1:04.65 57.68 DNF
10 Robin Verstraten 59.99   1:05.44    Netherlands 1:07.51 1:05.67 1:14.96 1:03.13 59.99
11 Robert Antal 1:10.75   1:14.13    Netherlands 1:33.86 1:15.80 1:14.24 1:12.34 1:10.75
12 Jakka Chang 1:04.86   1:15.73    Netherlands 1:04.86 1:09.85 1:25.95 1:19.79 1:17.54
13 Daan Baartmans 57.08   1:15.98    Netherlands 1:11.37 57.08 2:12.94 1:09.68 1:26.90
14 Matt Gaston 1:12.36   1:24.20    United Kingdom 2:00.33 1:13.30 1:44.01 1:12.36 1:15.29
15 Lars Ham 1:19.20   1:27.21    Netherlands 1:28.42 1:37.59 1:20.97 1:19.20 1:32.23
16 Olivier Vos 1:32.05   1:44.68    Netherlands 1:35.33 1:32.05 1:53.15 DNF 1:45.57
17 Jaric Wiegman 1:28.47   1:45.17    Netherlands 1:28.47 1:42.51 1:40.50 1:52.49 2:23.24
18 Gijs van Cappelle 1:44.84   2:06.03    Netherlands 2:12.16 2:07.99 2:00.41 1:44.84 2:09.69
19 Amalie Petersen 2:12.19   DNF    Denmark DNF 2:12.19 2:20.78 DNF 2:19.29
20 Serena Rietbergen 2:13.57   DNF    Netherlands 2:31.56 2:13.57 DNF DNF 2:24.64
21 Dikra Kamrain DNF      Netherlands DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 1:00.89   1:03.48    Netherlands 1:03.61 1:03.98 1:02.86 1:06.34 1:00.89
2 Antonie Paterakis 1:10.51   NR 1:22.66    Greece 1:26.50 1:20.97 1:10.51 1:25.96 1:21.06
3 Reinier Schippers 1:11.90   1:24.27    Netherlands 1:25.78 1:23.99 1:11.90 1:34.14 1:23.03
4 Bruno Vervoort 1:28.21   1:30.63    Belgium 1:29.49 1:29.22 1:28.21 1:33.17 1:51.76
5 Maarten Smit 1:15.50   1:31.03    Netherlands 1:31.65 1:30.98 1:31.00 1:15.50 1:31.12
6 Daniël Kassab 1:39.84   1:47.87    Netherlands 1:42.86 1:39.84 1:49.45 1:52.24 1:51.31
7 Michael Fung 1:46.95   1:50.53    Netherlands 1:47.17 1:51.51 1:46.95 1:58.74 1:52.90
8 Ron van Bruchem 1:34.53   1:52.32    Netherlands 1:54.54 1:59.71 1:34.53 1:57.67 1:44.75
9 Manu Vereecken 1:52.30   2:01.74    Belgium 2:04.68 1:52.30 2:01.02 1:59.51 DNF
10 Jakka Chang 1:56.88   2:13.11    Netherlands 2:26.80 1:56.88 2:12.84 2:30.35 1:59.68
11 Matt Gaston 2:34.84   2:41.72    United Kingdom 2:52.42 2:37.46 2:55.53 2:34.84 2:35.29
12 Robin Verstraten 2:33.93   2:45.06    Netherlands 2:33.93 2:50.97 3:04.28 2:38.21 2:46.01
13 Daan Baartmans 2:32.11   2:45.69    Netherlands 2:32.11 2:40.09 2:38.88 2:58.10 3:01.65
  3x3x3 Blindfolded   Combined Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ivo Bakker 38.53   NR DNF    Netherlands 38.53 50.84 DNF
2 Manu Vereecken 1:24.42   DNF    Belgium DNF 1:24.42 DNF
3 Mats Valk 1:39.07   DNF    Netherlands 1:39.07 DNF DNF
4 Antonie Paterakis DNF      Greece DNF DNF
4 Lars Ham DNF      Netherlands DNF DNF
4 Maarten Smit DNF      Netherlands DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 12.57   17.48    Netherlands 15.77 19.66 12.57 20.76 17.02
2 Antonie Paterakis 19.12   20.16    Greece 20.48 20.18 19.83 19.12 21.76
3 Reinier Schippers 18.62   21.06    Netherlands 20.58 26.56 22.95 18.62 19.65
4 Maarten Smit 16.84   21.68    Netherlands 23.80 23.28 25.79 16.84 17.97
5 Bruno Vervoort 20.41   22.35    Belgium 23.16 24.40 20.50 20.41 23.40
6 Daan Baartmans 19.86   22.38    Netherlands 20.75 26.94 24.27 19.86 22.13
7 Robert Antal 20.90   24.41    Netherlands 24.70 36.71 23.14 20.90 25.40
8 Daniël Kassab 23.91   28.90    Netherlands 36.17 23.91 29.68 32.15 24.88
9 Maarten van Tol 25.12   30.30    Netherlands 30.01 29.38 25.12 35.08 31.52
10 Robin Verstraten 30.80   32.09    Netherlands 30.80 32.61 40.91 32.25 31.41
11 Jakka Chang 30.87   33.39    Netherlands 32.79 30.87 33.43 35.26 33.94
12 Ron van Bruchem 28.72   38.01    Netherlands 47.11 42.94 28.72 39.07 32.02
13 Olivier Vos 36.46   43.89    Netherlands 36.46 45.23 44.15 48.61 42.28
14 Midas Kiebert 37.53   46.01    Netherlands 59.01 37.53 49.16 38.62 50.25
15 Matt Gaston 40.44   50.59    United Kingdom 52.12 50.76 48.88 54.29 40.44
16 Willem Bakker 38.64   56.55    Netherlands 58.49 1:08.28 DNF 42.87 38.64
17 Monyuan Cai 1:00.00      Netherlands 1:05.41 1:00.00
18 Michael Fung 1:10.50      Netherlands 1:10.50 1:19.94
19 Dikra Kamrain 1:43.67      Netherlands 1:43.67 1:50.24
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robin Verstraten 3.63   5.27    Netherlands 3.63 6.55 3.80 6.26 5.75
2 Antonie Paterakis 4.65   5.38    Greece 5.89 5.08 4.65 9.10 5.17
3 Daniël Kassab 3.64   6.11    Netherlands 6.30 5.22 6.81 6.81 3.64
4 Maarten Smit 4.68   6.28    Netherlands 6.05 4.68 6.33 15.01 6.47
5 Jan van Dorst 6.12   7.95    Netherlands 6.12 8.91 11.00 8.56 6.39
6 Daan Baartmans 8.57   9.75    Netherlands 10.91 9.57 10.42 9.25 8.57
7 Pim Kloet 10.21   11.42    Netherlands 12.47 10.27 10.21 12.59 11.51
8 Robert Antal 7.37   11.54    Netherlands 9.66 13.79 11.16 7.37 23.18
9 Ivo Bakker 8.64   11.66    Netherlands 13.17 DNF 10.53 11.27 8.64
10 Ron van Bruchem 9.50   11.69    Netherlands 13.01 10.59 9.50 11.46 16.31
11 Jakka Chang 9.22   11.75    Netherlands 9.22 DNF 15.67 10.12 9.47
12 Matt Gaston 11.23   14.43    United Kingdom 17.50 17.20 12.26 13.82 11.23
13 Amalie Petersen 13.15   15.59    Denmark 13.15 16.26 16.93 13.58 19.79
14 Serena Rietbergen 13.56   15.60    Netherlands 24.95 13.56 15.86 16.41 14.53
15 Diego Filon 14.69   17.01    Netherlands 14.69 14.80 19.42 DNF 16.81
16 Lisa Kalse 9.13   17.78    Netherlands 9.13 24.55 14.22 18.06 21.06
17 Jaric Wiegman 16.16   23.14    Netherlands 23.04 28.07 DNF 18.31 16.16
18 Olivier Morsink 16.10   23.72    Netherlands 30.99 24.73 16.71 16.10 29.71
19 Mac Bowley 20.14   38.98    United Kingdom 38.87 37.26 20.14 40.81 DNF
20 Michael Fung DNF   DNF    Netherlands DNF DNS DNS DNS DNS
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daan Baartmans 5.23   6.07   NR  Netherlands 8.22 6.25 5.85 5.23 6.10
2 Antonie Paterakis 5.59   6.45    Greece 5.59 6.80 8.43 6.25 6.30
3 Diego Filon 8.97   9.53    Netherlands 10.01 9.40 9.93 8.97 9.26
4 Daniël Kassab 7.54   9.75    Netherlands 7.54 7.85 10.62 10.78 19.04
5 Maarten Smit 7.43   10.72    Netherlands 7.43 14.68 12.33 8.10 11.73
6 Robin Verstraten 10.79   13.61    Netherlands 13.10 12.32 10.79 15.40 20.57
7 Robert Antal 8.40   15.67    Netherlands 14.43 19.39 14.98 17.60 8.40
8 Jan van Dorst 11.70   17.06    Netherlands 19.73 16.91 11.70 14.53 22.20
9 Manu Vereecken 12.28   17.22    Belgium 15.47 15.48 20.72 21.41 12.28
10 Matt Gaston 15.72   18.15    United Kingdom 17.37 15.72 18.94 18.71 18.36
11 Maarten van Tol 6.46   20.16    Netherlands 26.92 16.31 28.54 17.24 6.46
12 Mac Bowley 11.84   24.40    United Kingdom DNF 21.32 27.85 24.02 11.84
13 Serena Rietbergen 13.03   26.45    Netherlands 13.03 26.27 30.90 32.05 22.18
14 Emma Vlaswinkel 15.52   27.20    Netherlands 28.70 25.63 15.52 39.02 27.28
15 Hanneke Rijks 19.46   32.54    Netherlands 29.88 38.02 29.73 19.46 1:00.29
16 Amalie Petersen 19.72   48.24    Denmark 25.19 1:26.26 33.27 DNF 19.72
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 B2 L' F U F' U2 R' B' D2 L F B U2 F U2 F2 U2 F D2
A #2 R' F U D L' U' F' D' B2 L' B' L' B2 R2 F2 D2 L' B2 D2
A #3 F' D' R2 L' U B2 L B' L2 F D2 B2 R2 D2 L2 U2 R2 F
A #4 B2 U' F2 U F2 D2 F L U2 L D L D L U B' D' L
A #5 L' D' F B2 R2 F' L' B' R F U2 B2 U2 L2 B2 U' B2 D2 B2 L2
A Ex#1 D F2 U' F2 U B2 R2 U2 B2 R' B D' B2 U2 L' R U2 R B'
A Ex#2 F' R2 F2 R2 B U2 B L2 D2 L B' D' F' D' L U2 F D L' B2
B #1 R2 D R F' R' U2 L F' B L D2 B2 R2 L2 D' L2 U' L2 F2 U
B #2 D2 L2 U F' B' D' R2 L' F2 D2 R' B2 U R2 F2 R2 U' D' F2 U2
B #3 U2 R B' U2 R' U F D2 L' U' R D2 L2 F' B' R2 F' D2 L2
B #4 R' F R2 L' B U2 D L' B R D' B2 U L2 U2 L2 F2 L2 D
B #5 D F U2 F' L D' R B D' R2 U2 F L2 U2 B' L2 U2 F U2
B Ex#1 U' B' R U' B D R2 D F' R' D R2 L2 U' R2 U F2 L2
B Ex#2 B' R U R' L' U' L2 F' U R' D2 B2 L' D2 R2 F2 L2 F2 L2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 F2 L2 U F2 L2 U' R2 D F2 L2 F R F L' D2 B2 F' D2 L' U'
A #2 B' D2 U2 B U2 L2 B' L2 B2 L' U2 B' R D R U2 F U F'
A #3 D2 L2 F2 L2 U L2 B2 D R F2 L D' U2 F' D' L2 U L' B
A #4 D2 B2 D B2 U' L' U2 R2 F' R' U B2 L' F2 U2 R' L D2 R
A #5 B U2 F U2 L2 D2 F2 L2 F' R' D' F U' F' U' F U2 L B
A Ex#1 L' F2 D2 U2 L B2 L' F2 D B' U L U2 F D2 L2 B L2 B
A Ex#2 U2 L B2 U2 B2 L' D2 R U2 L D2 B' L2 D F2 L' U' B2
B #1 L2 F2 R' B2 F2 D2 F2 L B L' D2 B R' B' U' F2 D2 R' D
B #2 F2 R B' L F B L B' D B L2 F2 D2 F2 U2 B2 L U2 D2 R2
B #3 F2 U F2 L2 D L2 U2 B2 D R' D B' L' F' U' B2 D L' R' U'
B #4 D2 B' U2 F R2 F' D2 U2 F2 L2 B' R' D' U B' L2 U2 L' R2 D
B #5 B' D' F2 R' U2 R2 U2 L' B L2 F D' B2 D2 F2 D2 L2 D F2 R2
B Ex#1 L B2 R' B2 L D2 U2 R D F R2 B F2 D' R U' R2 D L
B Ex#2 L B U R' B D' F' L2 D R D' R' D2 L B2 L2 B2 U2 R L
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' D2 L U2 L' U2 L D R' U B2 U' L D U2 R2 U2 B'
A #2 R2 F U2 F R2 B2 F' R2 U2 R2 F' R U' R2 D U' L' F2 L'
A #3 L2 R2 B L2 F' U2 L2 B2 U' B D2 B R' U' F D U2 B2 R
A #4 U2 F' U2 L2 B2 D2 R2 B D2 L2 R' F L2 R' U L R2 D' B D
A #5 D2 U2 L' D2 R' F2 R2 D2 R U' R' B2 U2 R2 U' R B L2 R F
A Ex#1 B2 L2 D U' B2 D2 U' F2 L2 R' B' D2 B2 R F' U2 F2 U' B2 L
A Ex#2 F' D2 B U2 F' U2 L2 R2 B R2 D2 L' D2 B D U' R2 F' L' R' F2
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R U' R' U2 R' U' F U2 F U2 R2
A #2 U' R' F U' F' U' R F' U2 R U
A #3 R' U' F R U R2 F U' F U' R2
A #4 U2 R F' R2 F R U R2 F R U
A #5 U R U2 R F' R2 U F U2 F R2
A Ex#1 R' U F2 U2 R2 U' R' U' R' F R2
A Ex#2 R' F2 R2 U' R2 U' F2 U2 F' U' F
B #1 R' F R U R U' R U2 R' F R2
B #2 R U' F R2 U' R' U2 R' U2 F' U2
B #3 R2 F R U R' U2 F R' U' R U
B #4 F R U2 R' F2 R U2 R U2 R' U2
B #5 R' U2 R' U' F U' F U2 F R U
B Ex#1 R' F2 U' R2 U' R' U' R U2 F' R'
B Ex#2 U R' F' U' R U' R U2 R' U' R'
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 U' F2 D' L2 D' U R2 F2 D2 R U' L' B L' U2 R' F' B L2 Rw2 Fw2 U' R2 F2 Uw2 L2 F' D' Rw2 Fw2 Rw B' R B2 F' Rw Fw' Rw2 Fw R2 Fw' F2
A #2 L2 R B L' D' U L F U' R B2 D2 F L2 F L2 U2 R2 F' D2 Fw2 D Fw2 L U Fw2 U D' L' Uw2 Rw2 L2 Fw2 B U2 L2 Fw R U2 Fw' Rw D2 Fw Uw' R2 U
A #3 L' R' F2 D2 B2 D2 R' F2 D2 R' F L R' F R B' D' U2 R' U Uw2 L2 B' Rw2 L2 Fw2 F Rw2 U B2 Uw2 U' R' D' Rw' B D L2 Fw2 L2 Uw Fw' B2 R2 Uw2
A #4 B U2 B2 U' L2 F2 R F' R' B' R2 U2 F2 R2 B2 D' F2 U2 B2 Fw2 Rw2 R D F2 R' D Fw2 L D2 U F2 Fw D2 L' U2 R Fw' Rw Fw Uw2 Fw2 L2 B Rw2
A #5 B R F U' R D' L' F' R' F' D2 F' L2 F2 U2 R2 B' L2 U2 Uw2 L D2 R' Uw2 L2 B R Uw2 B' L2 Fw2 L2 Uw Fw2 R B2 Fw' Rw2 D F2 Rw Uw' R F2
A Ex#1 L2 R2 F2 L2 F' R2 B U2 B2 L2 B2 L D L2 R U2 F' R U' D Uw2 B' Rw2 R' Fw2 B' U2 R' Fw2 Rw2 L' B2 F Uw' B2 Uw R2 F' R F2 Rw Fw F2 Uw B R'
A Ex#2 R D2 U2 B D B2 U R2 B' L B2 U2 F' U2 L2 B R2 B' D2 F' Fw2 L Uw2 B L' Fw2 L' B Uw2 F' L2 Fw2 Uw D L2 Uw2 Fw' D R2 Fw2 D' U' Rw
B #1 U2 L2 U2 L2 B' U2 F' U2 D2 B2 R2 D F' L R2 U D' R F' L' B2 Fw2 Rw2 B U' D Fw2 U R2 F2 Uw2 B Uw2 D Rw' U F B2 Uw2 B U Uw' F Rw R B
B #2 D' F' D' R' U2 D B R L U2 L2 B L2 U2 B' L2 F2 U2 F2 Rw2 Fw2 U L2 Uw2 U' Rw2 L Uw2 L' Uw2 F2 Fw D F2 L R Fw Uw' R2 Uw Rw L B D
B #3 R L F' U F R' U2 D' B R' F2 L F2 L' B2 D2 R' U2 L2 Fw2 Rw2 D' R D' Rw2 D Fw2 B2 F2 U' Fw U B' U Rw2 L Fw' Rw' D2 Rw' B' Uw' L' Uw'
B #4 D2 L U2 B2 R2 D2 R' F2 R' U2 R' B L' B D' F D2 L' B2 U2 L2 Uw2 B' Rw2 Fw2 U' B2 Rw2 R2 U Rw2 U' Rw Fw2 F2 U' F2 Rw' D L Fw Uw2 D' Rw U2
B #5 B2 U F2 L2 D2 U B2 D' B' L' F U B' R' B2 R2 F R2 U Uw2 Fw2 D' Rw2 D2 R' B2 D' R' U2 F2 R' Fw Rw2 Fw D' F2 D U' Uw Fw2 F U' Rw L
B Ex#1 D2 F2 D2 R D2 U2 B2 R U2 L2 D' F' L D2 F' B2 D F R L' B' Uw2 L' Fw2 L' U Fw2 R U L2 Fw2 Uw2 B2 R' F' L Uw2 Fw D2 R2 Fw R Uw' Fw' Uw' B2 U'
B Ex#2 F2 U' D' R2 D' L2 U L2 D B2 R' F' L' B2 F D' B' U' L' F2 Uw2 L' Uw2 L Uw2 F2 D Rw2 Fw2 F2 L2 U' Fw R2 D2 L F U Uw R' Uw' Fw' Uw' R2
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F' R2 Dw2 Uw Fw2 Lw2 D2 F' D Rw2 L2 Dw F L' Dw2 Fw2 Rw U' Lw R' B' U F Uw' Rw' U R2 U D2 Fw2 F' Dw L2 Rw' R' Uw' L' R Uw2 Dw Bw F' U' Lw' Fw D' Uw' B' Dw Bw L' Dw Lw Fw D Dw' Fw Lw Fw Uw'
A #2 Bw2 B' L2 U' B' L' U2 Lw Uw' Dw' B2 Uw' R' Bw Lw2 F Lw B2 D' U2 Lw' Uw' L Dw B' Lw2 B F2 Lw' B F U2 R2 Bw2 Lw' F' Bw2 Uw Dw Lw R' Rw B F' Uw' D' Rw2 F' Lw Rw U Dw' R' F' D Fw' Uw2 Rw D L
A #3 U' Dw' Bw Uw' Lw' F2 Bw2 Lw2 U R Uw' D2 U2 F Lw F' Lw' Bw' Rw Uw2 L2 Dw' Uw Lw R' B' Uw' L' Dw' Rw' R Dw Fw U' Dw R' F2 D' Bw L2 Rw2 Bw Dw' Rw' R' Lw2 Bw' Fw Dw2 D2 Lw Uw2 Fw Uw' R2 U2 F L Uw Lw2
A #4 Dw Uw' U' Bw R2 B2 Bw' L' Lw2 Rw' Bw2 Dw Bw' Uw Dw B2 R Uw2 B' Lw Fw' L R' F2 U2 F2 Fw L2 F' U2 D' B' F' Dw L Lw' B' Rw' R2 U L2 D2 B' U Bw2 Dw' Rw2 F D' U2 B Fw D2 Uw2 Rw' Uw U' Dw' R2 Dw'
A #5 F' Rw' B' F Uw' Fw' D2 U Lw F L2 Fw2 Dw2 L U Uw' L' Bw R2 U F' Lw F' Uw' Bw' Fw2 U2 Fw' U' D' L' Fw Bw' Lw' Bw B' D L2 D' B U' Lw' F2 Dw F2 U' B' Lw2 Uw Lw B' Rw' Bw2 Uw2 Bw' Rw F2 U2 F' D'
A Ex#1 R2 Lw' Bw' F' B2 Dw2 F2 L U2 F Lw2 Uw2 Dw R2 L2 Lw' Dw F2 D B2 R2 Dw2 D' U' R Rw2 Fw L' Lw' Rw' B Bw2 Fw' R2 Fw Lw D' Lw U' Dw' R B2 D2 L' Dw' Lw2 F Uw' Rw2 Bw' D' Uw Dw L Fw U' Dw2 F' R' U2
A Ex#2 U Dw' L B2 D L2 Lw Bw' U' B2 F Uw Lw2 Dw Bw Dw' Lw2 U2 Uw' Dw Fw2 Rw Uw' Rw' D B' R' B' L2 Uw F Uw2 L2 Bw' U2 Uw2 R' Lw2 Rw2 Bw2 L2 D' F D' L' Dw2 Lw' U' R2 Bw Dw' Bw2 B2 R Rw2 Fw2 D2 Rw2 Uw2 F'
B #1 U2 Rw B2 Uw' Fw D U' B U2 L B2 U R' B2 F' U Uw' Fw Bw' Uw' Lw' Fw' Lw' B R2 D' R' F2 Uw' U L Dw B2 Lw D U R' Dw' Bw Lw2 L' D2 Rw Bw2 B2 R' B Dw2 Uw Bw2 L2 R2 Bw2 B2 Fw' Dw Uw' Rw B Fw
B #2 D' L Bw2 Uw2 L2 Bw' R2 B' R' Bw Dw U2 F2 Dw2 B2 Uw' Rw R' Uw' Lw F2 Rw D2 Dw2 Bw2 B Dw' Rw U Lw' D2 L' Dw2 D Fw F2 Uw2 Dw' D' Bw' B' F' Dw2 Rw L B' Lw2 Dw F Fw Uw2 Lw2 Uw2 D2 L2 Lw Uw' R Rw2 Dw2
B #3 Rw' Dw2 R L2 F' D Lw2 B2 D' Rw' Fw' Rw' Fw R' U Bw D' Lw Uw L' Fw' Rw Uw2 R' F2 R' L' Fw2 Dw2 Rw' B Lw' L' Rw2 Uw2 U' F' Fw2 Bw2 L Uw' Rw D2 R' Dw L Fw Lw2 F Rw D L F2 Dw2 Rw Fw2 Uw D Dw2 U'
B #4 R2 Dw2 U2 Bw' Uw Fw F2 U Lw2 F' L Lw B2 Fw2 Rw2 R2 D2 R2 Lw D U' Uw2 Lw2 B2 Bw Rw2 Uw R2 Fw Uw' B Fw' Uw2 Dw2 L Dw2 Rw' Fw' B' R' B2 Bw U2 Bw2 Lw2 R' L2 Rw2 F R F2 Fw Uw U2 Fw Dw' B Bw D2 R'
B #5 Rw' D2 F' Dw' U2 Bw' R L Uw U F' Fw' Rw2 Bw B' U Rw' B' Bw' R2 B Lw B D Lw R2 Fw U2 Lw' L F L' Uw2 U2 Dw2 Bw2 D2 Rw' L Uw2 Lw2 Dw' Uw U Rw Dw' F Rw' Lw' L Uw2 R2 B2 Rw' Dw' F2 Rw' Fw L2 Uw'
B Ex#1 Rw U L2 Bw' F R2 U B' U2 Rw Lw Uw R' Uw2 U Rw2 B2 D2 F2 L2 D B' Dw2 Bw L2 U2 Dw Rw2 Lw' F' Lw2 Bw D L' Fw Lw2 B U' Fw2 D Fw U2 R2 Lw' D' Uw2 Lw2 Bw Dw2 L Fw2 R F' Rw U Fw' R2 Lw F' Bw'
B Ex#2 Lw' U2 D' Dw' B Bw' F Fw2 Uw2 U F' B2 Rw2 L' R Uw2 Dw' Fw D2 Bw' Rw B' Bw' Dw2 Lw2 R2 D' L Uw Lw2 Fw Dw Bw' L Bw2 B L D Rw' Lw' Dw' Uw D' Rw F Bw' Fw' R' Rw' D Fw2 Bw Lw' Dw' F2 Dw Bw R F B'
  3x3x3 Blindfolded   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R' F2 U2 L2 R D2 L' R' U B F' D L' F2 U' B2 L' B L2 Fw' Uw
A #2 B2 U2 B2 D' F2 D' R2 F R' U' B' F D2 F2 U' L D B R2 Fw
A #3 F2 D2 F2 U2 L B2 L B2 D' U2 B' U' B' R' F' R' D' B F' Rw' Uw'
A Ex#1 L2 B2 D2 L' D2 F2 D2 R2 D2 L U2 F D' R2 F2 D2 R' F' R' D2 Rw
A Ex#2 L2 F R2 F2 U2 B' L2 F2 L2 R D B' U L D2 B' U F D B2 Rw'
B #1 L B2 D2 L2 F2 R2 F2 D2 U2 F' U L F2 D2 U2 R D' F2 U2 B' Rw' Uw
B #2 B2 L2 B2 U2 B2 U2 L' D2 R' D2 R2 B' F2 D U2 R F R2 F2 R' Fw' Uw'
B #3 U2 B2 L' F2 R' B2 D2 B L D' F D' U R F' R F' U2 Rw Uw2
B Ex#1 D R2 U' B2 R2 D B2 D2 U' B D U2 F' U' B2 L2 R F L D2 Fw Uw'
B Ex#2 D' B2 D' L2 U2 F2 L2 B2 U L B U2 R' F' L R' D2 L' U F2 Rw2 Uw2
  3x3x3 One-Handed   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R2 U' F D2 R U D2 L' B' D2 B2 R' D2 R U2 L2 F2 B2 L D2
A #2 B2 D2 R2 F2 L2 B2 L D2 F R2 F D' B U R' F2 R F D
A #3 R B' R U D R B' R' U2 F' U2 B2 R2 U' F2 U2 B2 U2
A #4 U2 R2 U' B2 D' R2 F2 U L2 U2 R U F' D' B' R' U R U' R'
A #5 U R2 U F2 D' B2 R2 U2 L' B2 D2 B2 U' L B D' B' R' B2 U'
A Ex#1 B2 D2 B2 D R2 B2 L2 R2 D F' U2 B' R B L2 R U2 R F'
A Ex#2 B2 F2 R U2 L F2 L U2 L' D2 L' D' U B D B F2 R D' B' L
B #1 R U2 L' D2 L U2 F2 D2 U' R2 U F U2 B2 U R U' F'
B #2 L2 B R2 B2 D2 R2 B R2 F2 D' B2 L U2 B' L2 B2 F R D2 F'
B #3 D2 L2 D2 L2 F2 U B2 F2 D2 R' D' L' U2 B2 R' U2 F U' R D
B #4 R' B2 D2 L U2 R' U2 F2 D B L' U' F R D2 L2 F2 U' F
B #5 F2 D R2 U' R2 D L2 U L2 B D' F L D B2 U2 R D L U
B Ex#1 L B2 L2 U2 F2 U2 L' U2 R2 B2 R B D U L U2 B' R2 D' F
B Ex#2 D2 L' F2 U2 L2 D2 L D2 U' F' U2 L' B2 D U2 L' B' L R
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 U' B' U' L' B' L R' U L U B u b
A #2 B' L R B' L U B' U L B' R u l
A #3 R' L B U' L' B L' U' R L R u l' r
A #4 R' U' B' U B' U' R' U' B U' B u l b'
A #5 U B' L' U L' R B L U L' U u' l' r b
A Ex#1 R' U' B' U L U B' U' B L' R u l r' b'
A Ex#2 R L' U' B' U B' R' U' R L' R u'
B #1 B L B' R' B U' R B' U' B' R u r b'
B #2 B' L' R B' R' L R B R L' U l' r' b'
B #3 U L R B' U R' U' L U' B' U' u
B #4 B R U' B' R B U' B U B L' u l r
B #5 R U R L U' L' B' U R B' R' u' b
B Ex#1 R' U' R U' B L B' R B' L' R' u' l r b'
B Ex#2 L R' U L' B R' U B' R' B' U' u' l'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R B R L' R' U' R' U' L' B
A #2 L R L R B' R L' U' R' U' R'
A #3 L R L' B' L R' U' R L' B L'
A #4 L R U L R U B L' U' L U'
A #5 L R L U R L R L' U' B U'
A Ex#1 L R U R' B L B U' B' U' B
A Ex#2 L R U R L R' L' B' U L B'
B #1 L R' L' R U' R' L B L R L
B #2 L R L R B L' U R B' R' B'
B #3 L R B' U' B' L R' L R U' L
B #4 L R U' B' U' L U' B R' U R'
B #5 L R L U L R B L' R B' R
B Ex#1 L R L' U B' U R' B L U L
B Ex#2 L R L U' R B' L' R U' B' R
Amalie Petersen    Denmark
Amalie Petersen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 25.73   28.67   27.43 33.38 28.73 29.85 25.73
First round 32 27.10   29.21   27.10 31.38 27.74 28.51 31.55
2x2x2 Cube Final 33 10.64   17.33   25.74 24.49 11.85 10.64 15.64
4x4x4 Cube Combined Final 19 2:12.19   DNF   DNF 2:12.19 2:20.78 DNF 2:19.29
Pyraminx Final 13 13.15   15.59   13.15 16.26 16.93 13.58 19.79
Skewb Final 16 19.72   48.24   25.19 1:26.26 33.27 DNF 19.72
Antonie Paterakis    Greece
Antonie Paterakis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.66   8.95   7.99 9.97 9.50 7.66 9.35
Second round 3 9.32   9.86   9.79 9.57 10.23 9.32 14.53
First round 2 7.30   8.83   9.84 7.30 7.49 DNF 9.17
2x2x2 Cube Final 2 1.86   2.15   2.04 2.42 1.86 4.56 1.99
4x4x4 Cube Combined Final 2 31.23   NR 42.39   44.03 39.53 46.75 31.23 43.61
5x5x5 Cube Final 2 1:10.51   NR 1:22.66   1:26.50 1:20.97 1:10.51 1:25.96 1:21.06
3x3x3 Blindfolded Combined Final 4 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 19.12   20.16   20.48 20.18 19.83 19.12 21.76
Pyraminx Final 2 4.65   5.38   5.89 5.08 4.65 9.10 5.17
Skewb Final 2 5.59   6.45   5.59 6.80 8.43 6.25 6.30
Bruno Vervoort    Belgium
Bruno Vervoort
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.08   10.83   10.96 11.19 10.08 10.35 12.01
Second round 2 8.19   9.72   NR 12.22 10.59 8.19 9.26 9.32
First round 5 10.96   11.73   11.23 12.38 11.59 12.81 10.96
2x2x2 Cube Final 7 4.20   4.59   4.36 4.64 4.97 4.78 4.20
4x4x4 Cube Combined Final 3 40.29   43.59   57.93 45.17 42.25 43.35 40.29
5x5x5 Cube Final 4 1:28.21   1:30.63   1:29.49 1:29.22 1:28.21 1:33.17 1:51.76
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 20.41   22.35   23.16 24.40 20.50 20.41 23.40
Carmen Liu    Suriname
Carmen Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 23.68   26.87   33.38 27.68 23.68 28.38 24.55
First round 29 17.22   NR 24.26   NR 17.22 29.14 25.44 24.67 22.66
2x2x2 Cube Final 25 7.84   NR 9.73   NR 9.49 9.35 DNF 7.84 10.34
Daan Baartmans    Netherlands
Daan Baartmans
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.33   15.30   16.21 16.71 13.33 14.51 15.17
First round 6 11.43   13.31   13.44 13.18 13.30 11.43 14.51
2x2x2 Cube Final 6 4.08   4.55   4.08 4.34 5.93 4.30 5.02
4x4x4 Cube Combined Final 13 57.08   1:15.98   1:11.37 57.08 2:12.94 1:09.68 1:26.90
5x5x5 Cube Final 13 2:32.11   2:45.69   2:32.11 2:40.09 2:38.88 2:58.10 3:01.65
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 19.86   22.38   20.75 26.94 24.27 19.86 22.13
Pyraminx Final 6 8.57   9.75   10.91 9.57 10.42 9.25 8.57
Skewb Final 1 5.23   6.07   NR 8.22 6.25 5.85 5.23 6.10
Daniël Kassab    Netherlands
Daniël Kassab
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.19   13.46   DNF 10.19 13.48 15.01 11.88
Second round 9 11.03   14.45   13.30 11.03 14.93 17.00 15.13
First round 9 11.45   14.08   15.58 11.45 14.29 12.38 18.04
2x2x2 Cube Final 8 3.61   5.15   3.61 3.68 9.30 8.06 3.70
4x4x4 Cube Combined Final 6 48.54   58.73   1:08.36 56.41 48.54 51.43 2:58.43
5x5x5 Cube Final 6 1:39.84   1:47.87   1:42.86 1:39.84 1:49.45 1:52.24 1:51.31
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 23.91   28.90   36.17 23.91 29.68 32.15 24.88
Pyraminx Final 3 3.64   6.11   6.30 5.22 6.81 6.81 3.64
Skewb Final 4 7.54   9.75   7.54 7.85 10.62 10.78 19.04
David Vos    Netherlands
David Vos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.80   10.07   10.22 9.80 11.13 9.97 10.02
Second round 5 9.14   10.90   13.60 11.16 9.14 11.19 10.35
First round 7 10.18   13.42   13.95 12.81 14.58 13.49 10.18
2x2x2 Cube Final 16 4.33   6.31   5.16 7.69 10.87 4.33 6.09
David Wigman    Netherlands
David Wigman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 32.69   35.17   32.69 35.16 36.94 38.07 33.42
Diego Filon    Netherlands
Diego Filon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 57.38   1:04.45   57.38 58.53 1:08.70 1:22.29 1:06.12
2x2x2 Cube Final 30 10.82   12.56   10.82 26.22 12.07 12.60 13.02
Pyraminx Final 15 14.69   17.01   14.69 14.80 19.42 DNF 16.81
Skewb Final 3 8.97   9.53   10.01 9.40 9.93 8.97 9.26
Dikra Kamrain    Netherlands
Dikra Kamrain
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 27.48   32.96   41.94 27.48 35.89 31.48 31.50
2x2x2 Cube Final 34 14.71   18.95   21.03 19.36 14.71 16.46 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 21 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 1:43.67     1:43.67 1:50.24
Emma Vlaswinkel    Netherlands
Emma Vlaswinkel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 59.70   1:12.01   1:28.01 1:11.18 59.70 1:05.19 1:19.66
Skewb Final 14 15.52   27.20   28.70 25.63 15.52 39.02 27.28
Gijs van Cappelle    Netherlands
Gijs van Cappelle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 22.53   25.99   25.13 22.53 25.58 27.25 28.34
First round 30 21.44   24.55   24.67 28.27 26.78 21.44 22.20
2x2x2 Cube Final 21 6.28   7.79   7.63 8.90 6.28 DNF 6.84
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:44.84   2:06.03   2:12.16 2:07.99 2:00.41 1:44.84 2:09.69
Hanneke Rijks    Netherlands
Hanneke Rijks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 50.85   1:00.05   50.85 1:06.35 1:09.70 57.39 56.40
Skewb Final 15 19.46   32.54   29.88 38.02 29.73 19.46 1:00.29
Ivo Bakker    Netherlands
Ivo Bakker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.77   13.35   13.23 12.82 14.00 14.38 12.77
Second round 8 11.16   14.36   15.75 15.26 11.16 13.63 14.18
First round 14 13.52   14.58   15.24 15.34 14.09 13.52 14.41
2x2x2 Cube Final 13 4.83   5.74   5.79 5.55 6.24 5.89 4.83
3x3x3 Blindfolded Combined Final 1 38.53   NR DNF   38.53 50.84 DNF
Pyraminx Final 9 8.64   11.66   13.17 DNF 10.53 11.27 8.64
Jakka Chang    Netherlands
Jakka Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.78   14.71   15.32 15.44 13.36 16.79 12.78
First round 15 10.79   14.71   21.11 13.13 15.77 15.24 10.79
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:04.86   1:15.73   1:04.86 1:09.85 1:25.95 1:19.79 1:17.54
5x5x5 Cube Final 10 1:56.88   2:13.11   2:26.80 1:56.88 2:12.84 2:30.35 1:59.68
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 30.87   33.39   32.79 30.87 33.43 35.26 33.94
Pyraminx Final 11 9.22   11.75   9.22 DNF 15.67 10.12 9.47
Jan van Dorst    Netherlands
Jan van Dorst
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 24.95   29.01   30.23 28.52 28.98 29.54 24.95
First round 31 22.94   28.36   30.99 28.63 26.25 30.20 22.94
2x2x2 Cube Final 20 6.85   7.48   7.69 6.96 8.55 7.78 6.85
Pyraminx Final 5 6.12   7.95   6.12 8.91 11.00 8.56 6.39
Skewb Final 8 11.70   17.06   19.73 16.91 11.70 14.53 22.20
Jaric Wiegman    Netherlands
Jaric Wiegman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.83   17.19   18.34 17.76 15.97 14.83 17.85
First round 16 12.83   15.62   DNF 15.78 16.13 12.83 14.95
2x2x2 Cube Final 28 9.14   10.81   12.48 9.14 10.35 9.60 17.86
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:28.47   1:45.17   1:28.47 1:42.51 1:40.50 1:52.49 2:23.24
Pyraminx Final 17 16.16   23.14   23.04 28.07 DNF 18.31 16.16
Jeroen Briek    Netherlands
Jeroen Briek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 20.44   21.94   20.44 22.80 20.66 22.35 30.30
First round 26 21.70   22.83   23.13 22.30 21.70 23.40 23.07
Lars Ham    Netherlands
Lars Ham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.56   21.12   21.33 21.66 18.56 21.96 20.36
First round 23 16.71   19.87   16.71 26.09 21.91 18.29 19.41
2x2x2 Cube Final 19 6.37   7.35   6.37 7.22 7.91 6.92 8.02
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:19.20   1:27.21   1:28.42 1:37.59 1:20.97 1:19.20 1:32.23
3x3x3 Blindfolded Combined Final 4 DNF     DNF DNF
Lisa Kalse    Netherlands
Lisa Kalse
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 46.52   53.05   1:04.61 55.38 46.52 50.88 52.89
2x2x2 Cube Final 35 16.35   20.70   18.51 16.35 18.94 24.65 33.40
Pyraminx Final 16 9.13   17.78   9.13 24.55 14.22 18.06 21.06
Lydia van Deventer    Netherlands
Lydia van Deventer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.18   19.59   17.18 18.01 21.24 19.52 22.45
First round 20 14.93   18.20   14.93 17.98 17.85 19.48 18.76
2x2x2 Cube Final 18 6.56   7.05   7.00 6.56 6.89 7.25 9.71
Maarten Smit    Netherlands
Maarten Smit
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.14   12.13   10.14 11.65 11.71 20.74 13.04
Second round 6 9.59   12.08   9.59 11.84 10.74 13.67 13.74
First round 4 9.57   10.88   10.60 11.69 10.69 11.35 9.57
2x2x2 Cube Final 5 3.76   4.25   4.43 6.33 3.76 4.45 3.87
4x4x4 Cube Combined Final 5 39.97   45.01   47.73 39.97 41.72 45.57 55.29
5x5x5 Cube Final 5 1:15.50   1:31.03   1:31.65 1:30.98 1:31.00 1:15.50 1:31.12
3x3x3 Blindfolded Combined Final 4 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 16.84   21.68   23.80 23.28 25.79 16.84 17.97
Pyraminx Final 4 4.68   6.28   6.05 4.68 6.33 15.01 6.47
Skewb Final 5 7.43   10.72   7.43 14.68 12.33 8.10 11.73
Maarten van Tol    Netherlands
Maarten van Tol
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.72   14.61   16.36 14.72 12.72 21.45 12.76
Second round 10 12.90   14.47   13.13 16.01 14.27 22.18 12.90
First round 8 13.87   14.03   14.33 13.87 13.87 13.89 17.59
2x2x2 Cube Final 11 4.75   5.44   5.74 5.06 5.83 4.75 5.52
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 25.12   30.30   30.01 29.38 25.12 35.08 31.52
Skewb Final 11 6.46   20.16   26.92 16.31 28.54 17.24 6.46
Mac Bowley    United Kingdom
Mac Bowley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 31.08   34.84   31.08 39.77 33.52 31.56 39.45
2x2x2 Cube Final 32 9.76   16.43   20.53 16.62 12.15 9.76 45.23
Pyraminx Final 19 20.14   38.98   38.87 37.26 20.14 40.81 DNF
Skewb Final 12 11.84   24.40   DNF 21.32 27.85 24.02 11.84
Manu Vereecken    Belgium
Manu Vereecken
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.86   14.69   11.86 DNF 13.24 16.90 13.93
Second round 7 12.70   14.26   14.60 14.82 13.37 12.70 16.06
First round 11 13.08   14.11   14.94 14.15 13.08 14.80 13.37
2x2x2 Cube Final 17 4.62   6.41   DNF 6.53 7.03 5.68 4.62
4x4x4 Cube Combined Final 9 57.65   1:02.08   57.65 1:03.92 1:04.65 57.68 DNF
5x5x5 Cube Final 9 1:52.30   2:01.74   2:04.68 1:52.30 2:01.02 1:59.51 DNF
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 1:24.42   DNF   DNF 1:24.42 DNF
Skewb Final 9 12.28   17.22   15.47 15.48 20.72 21.41 12.28
Mats Valk    Netherlands
Mats Valk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.54   7.50   7.46 7.33 6.54 8.11 7.72
Second round 1 6.85   8.23   7.66 6.85 8.33 13.02 8.69
First round 1 7.53   8.02   9.91 7.76 7.54 7.53 8.77
2x2x2 Cube Final 1 1.77   2.15   NR 2.90 1.77 2.31 2.34 1.79
4x4x4 Cube Combined Final 1 30.15   35.45   30.15 35.56 34.21 36.58 37.19
5x5x5 Cube Final 1 1:00.89   1:03.48   1:03.61 1:03.98 1:02.86 1:06.34 1:00.89
3x3x3 Blindfolded Combined Final 3 1:39.07   DNF   1:39.07 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 12.57   17.48   15.77 19.66 12.57 20.76 17.02
Matt Gaston    United Kingdom
Matt Gaston
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 17.86   19.96   19.30 20.17 20.41 17.86 23.82
First round 19 13.08   17.74   18.41 15.73 13.08 24.96 19.07
2x2x2 Cube Final 14 5.03   5.75   8.38 6.04 5.75 5.03 5.45
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:12.36   1:24.20   2:00.33 1:13.30 1:44.01 1:12.36 1:15.29
5x5x5 Cube Final 11 2:34.84   2:41.72   2:52.42 2:37.46 2:55.53 2:34.84 2:35.29
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 40.44   50.59   52.12 50.76 48.88 54.29 40.44
Pyraminx Final 12 11.23   14.43   17.50 17.20 12.26 13.82 11.23
Skewb Final 10 15.72   18.15   17.37 15.72 18.94 18.71 18.36
Michael Fung    Netherlands
Michael Fung
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 17.61   20.84   23.62 17.61 19.64 22.84 20.03
First round 22 16.47   19.59   16.47 19.68 18.65 22.63 20.43
2x2x2 Cube Final 26 7.23   10.63   29.43 9.50 14.08 7.23 8.31
4x4x4 Cube Combined Final 8 55.10   1:01.31   1:06.28 55.10 1:04.20 57.58 1:02.16
5x5x5 Cube Final 7 1:46.95   1:50.53   1:47.17 1:51.51 1:46.95 1:58.74 1:52.90
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 1:10.50     1:10.50 1:19.94
Pyraminx Final 20 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Midas Kiebert    Netherlands
Midas Kiebert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.33   17.83   19.04 18.31 15.33 16.92 18.26
First round 18 14.67   17.22   14.67 17.18 18.24 19.57 16.25
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 37.53   46.01   59.01 37.53 49.16 38.62 50.25
Mika Smulders    Netherlands
Mika Smulders
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.63   15.51   15.46 16.45 14.63 14.64 16.42
First round 13 12.87   14.55   12.87 14.46 13.63 15.55 16.98
2x2x2 Cube Final 9 4.38   5.16   5.82 4.38 5.09 4.57 7.32
Monyuan Cai    Netherlands
Monyuan Cai
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 19.74   24.24   24.51 25.05 19.74 23.62 24.59
First round 24 15.82   21.01   23.79 19.27 20.29 23.47 15.82
2x2x2 Cube Final 24 7.33   8.91   10.86 8.23 12.72 7.63 7.33
3x3x3 One-Handed Combined Final 17 1:00.00     1:05.41 1:00.00
Nino Perez Vazquez    Spain
Nino Perez Vazquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 28.17   38.19   36.38 38.21 28.17 39.97 42.95
Olivier Morsink    Netherlands
Olivier Morsink
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 28.90   33.04   34.70 28.90 30.20 34.22 35.75
First round 33 25.87   30.60   30.69 50.83 25.87 31.67 29.43
2x2x2 Cube Final 23 7.88   8.81   11.83 9.02 9.50 7.88 7.90
Pyraminx Final 18 16.10   23.72   30.99 24.73 16.71 16.10 29.71
Olivier Vos    Netherlands
Olivier Vos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 18.80   25.44   25.36 24.06 36.94 18.80 26.90
First round 27 19.00   23.43   23.42 19.00 24.66 26.61 22.22
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:32.05   1:44.68   1:35.33 1:32.05 1:53.15 DNF 1:45.57
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 36.46   43.89   36.46 45.23 44.15 48.61 42.28
Pim Kloet    Netherlands
Pim Kloet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 18.96   23.29   22.31 25.28 18.96 26.99 22.28
First round 28 22.53   23.50   23.08 25.30 22.67 22.53 24.76
2x2x2 Cube Final 22 6.17   8.07   10.42 7.60 6.17 1:05.04 6.19
Pyraminx Final 7 10.21   11.42   12.47 10.27 10.21 12.59 11.51
Reinier Schippers    Netherlands
Reinier Schippers
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.49   10.13   9.49 10.81 13.31 9.88 9.71
Second round 4 9.37   10.06   9.66 10.23 9.37 10.28 12.32
First round 3 8.32   9.44   10.86 10.73 8.32 9.06 8.52
2x2x2 Cube Final 4 2.40   4.08   4.60 3.98 4.35 2.40 3.90
4x4x4 Cube Combined Final 4 41.80   43.94   43.79 42.11 41.80 48.59 45.91
5x5x5 Cube Final 3 1:11.90   1:24.27   1:25.78 1:23.99 1:11.90 1:34.14 1:23.03
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 18.62   21.06   20.58 26.56 22.95 18.62 19.65
Robert Antal    Netherlands
Robert Antal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.78   16.39   18.91 14.37 12.78 15.89 19.15
First round 12 12.57   14.49   14.28 14.29 12.57 14.91 17.60
2x2x2 Cube Final 12 4.81   5.47   5.04 4.81 5.42 8.17 5.94
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:10.75   1:14.13   1:33.86 1:15.80 1:14.24 1:12.34 1:10.75
3x3x3 One-Handed Combined Final 7 20.90   24.41   24.70 36.71 23.14 20.90 25.40
Pyraminx Final 8 7.37   11.54   9.66 13.79 11.16 7.37 23.18
Skewb Final 7 8.40   15.67   14.43 19.39 14.98 17.60 8.40
Robin Verstraten    Netherlands
Robin Verstraten
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.62   16.04   13.62 15.79 15.52 17.63 16.81
First round 17 12.72   15.75   12.72 13.90 14.49 21.67 18.86
2x2x2 Cube Final 3 2.86   3.71   4.50 6.20 3.74 2.86 2.90
4x4x4 Cube Combined Final 10 59.99   1:05.44   1:07.51 1:05.67 1:14.96 1:03.13 59.99
5x5x5 Cube Final 12 2:33.93   2:45.06   2:33.93 2:50.97 3:04.28 2:38.21 2:46.01
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 30.80   32.09   30.80 32.61 40.91 32.25 31.41
Pyraminx Final 1 3.63   5.27   3.63 6.55 3.80 6.26 5.75
Skewb Final 6 10.79   13.61   13.10 12.32 10.79 15.40 20.57
Ron van Bruchem    Netherlands
Ron van Bruchem
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.21   14.61   14.21 15.24 14.38 13.21 18.92
First round 10 12.87   14.11   15.62 13.49 12.87 13.21 24.40
2x2x2 Cube Final 15 5.95   6.18   6.03 5.95 6.47 7.81 6.03
4x4x4 Cube Combined Final 7 53.55   59.74   1:06.06 58.34 1:06.33 53.55 54.82
5x5x5 Cube Final 8 1:34.53   1:52.32   1:54.54 1:59.71 1:34.53 1:57.67 1:44.75
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 28.72   38.01   47.11 42.94 28.72 39.07 32.02
Pyraminx Final 10 9.50   11.69   13.01 10.59 9.50 11.46 16.31
Serena Rietbergen    Netherlands
Serena Rietbergen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 25.26   34.83   43.18 25.26 30.37 45.33 30.94
2x2x2 Cube Final 27 5.17   10.76   11.08 5.17 19.62 7.76 13.44
4x4x4 Cube Combined Final 20 2:13.57   DNF   2:31.56 2:13.57 DNF DNF 2:24.64
Pyraminx Final 14 13.56   15.60   24.95 13.56 15.86 16.41 14.53
Skewb Final 13 13.03   26.45   13.03 26.27 30.90 32.05 22.18
Simone Hermans    Netherlands
Simone Hermans
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 47.90   49.05   51.00 49.35 48.04 49.77 47.90
2x2x2 Cube Final 31 8.92   13.56   17.18 10.66 16.85 13.18 8.92
Tijmen van der Ree    Netherlands
Tijmen van der Ree
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 21.66   23.21   24.61 21.66 26.13 22.64 22.37
First round 25 18.33   22.32   21.01 23.66 27.73 18.33 22.29
Tim de Rooij    Netherlands
Tim de Rooij
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 26.11   34.49   26.11 40.33 29.32 37.96 36.20
2x2x2 Cube Final 29 8.85   11.49   9.13 14.01 8.85 15.43 11.32
Willem Bakker    Netherlands
Willem Bakker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 17.43   22.16   DNF 23.38 24.07 19.03 17.43
First round 21 14.24   18.32   21.20 17.82 14.24 20.41 16.73
2x2x2 Cube Final 10 3.66   5.41   4.15 7.12 DNF 4.96 3.66
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 38.64   56.55   58.49 1:08.28 DNF 42.87 38.64
Yoana Kochkova    Bulgaria
Yoana Kochkova
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 49.65   59.65   59.19 53.65 1:16.04 49.65 1:06.12