Tohoku Open 2015

Date City WCA LInk
2015-9-13  Japan, Miyagi Tohoku 2015

  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 7.83   9.13    Japan 10.27 9.40 9.59 8.40 7.83
2 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 11.38   12.57    Japan 12.69 11.38 13.50 16.18 11.53
3 Yuhei Takagi (高木佑平) 10.03   12.59    Japan 10.03 11.19 13.34 13.25 13.81
4 Daigo Okuhata (奥畑大悟) 10.19   12.75    Japan 14.66 10.83 12.77 10.19 15.63
5 Satoshi Anzai (安齋慧士) 11.40   13.02    Japan 15.31 13.81 13.80 11.46 11.40
6 Kein Takeda (武田慶胤) 11.63   13.20    Japan 11.63 13.41 16.41 13.43 12.77
7 Fumiya Matsui (松井郁也) 10.90   13.69    Japan 12.03 15.27 10.90 15.21 13.83
8 Tatsuya Yamamoto (山本竜玄) 13.11   14.69    Japan 15.22 14.15 17.02 14.69 13.11
9 Akira Misawa (三沢昂) 12.19   14.80    Japan 15.33 15.68 12.19 15.28 13.78
10 Takeshi Ito (伊藤健) 13.63   15.00    Japan DNF 15.30 13.63 13.81 15.90
11 Sinpei Araki (荒木慎平) 13.88   15.44    Japan 16.31 13.88 18.15 15.80 14.22
12 Toshiya Hirohata (廣畑俊哉) 14.08   15.57    Japan 15.02 14.08 17.41 16.31 15.38
13 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 14.66   16.35    Japan 14.66 17.18 16.83 16.90 15.33
14 Tomohiro Tanno (丹野智博) 15.43   16.38    Japan 15.56 18.78 17.00 15.43 16.59
15 Marek Pepke 16.06   17.49    Poland 17.44 16.88 18.15 26.50 16.06
16 Yuto Hayaki (早木悠斗) 13.84   19.12    Japan 18.55 23.96 13.84 19.06 19.75
17 Hiroto Ueda (上田浩登) 14.55   19.56    Japan 20.11 18.11 14.55 22.81 20.46
18 Ryota Akimoto (秋元良太) 18.21   21.80    Japan 23.33 19.11 25.97 22.97 18.21
19 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 20.38   22.99    Japan 20.38 24.28 25.46 21.61 23.08
20 Yuki Narumi (鳴海雄貴) 19.38   23.00    Japan 19.96 25.46 28.09 23.58 19.38
21 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 21.15   23.65    Japan 26.19 27.84 22.44 22.31 21.15
22 Takuma Daino (台野拓磨) 18.96   25.94    Japan 27.21 26.93 18.96 28.38 23.69
23 Yuki Saito (齋藤裕樹) 26.90   29.74    Japan 41.09 27.03 32.19 26.90 30.00
24 Yoshio Matsumoto (松本嘉夫) 24.02   31.60    Japan 28.91 DNF 34.81 31.08 24.02
25 Kenta Furukawa (古川研太) 26.40   32.86    Japan 32.96 36.90 33.33 32.30 26.40
26 Meisei Suzuki (鈴木明星) 34.19   37.40    Japan 34.34 34.19 37.58 50.56 40.27
27 Hisao Ouchi (大内久夫) 35.33   38.54    Japan 43.47 58.38 35.33 36.22 35.94
28 Yuka Komatsu (小松由佳) 35.16   48.10    Japan 2:01.84 47.59 50.75 45.96 35.16
29 Yurina Suzuki (鈴木優里菜) 48.75   49.27    Japan 56.02 48.97 48.75 49.56 49.27
30 Tomoki Tanno (丹野知樹) 48.80   58.47    Japan 1:07.40 48.80 1:27.06 56.58 51.44
31 Keiichiro Ara (荒慶一郎) 57.44   1:15.43    Japan 57.44 1:21.22 1:21.00 1:17.02 1:08.27
32 Hidehiro Yashima (八島秀裕) 52.90   DNF    Japan 1:04.94 DNF 52.90 1:03.77 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 7.43   8.92    Japan 8.36 7.43 8.47 10.65 9.94
2 Yuhei Takagi (高木佑平) 10.81   12.59    Japan 13.75 11.43 13.86 10.81 12.59
3 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 12.11   12.84    Japan 12.11 12.11 13.43 13.47 12.97
4 Daigo Okuhata (奥畑大悟) 11.44   13.07    Japan 14.66 12.90 14.55 11.44 11.77
5 Fumiya Matsui (松井郁也) 11.36   13.33    Japan 13.02 14.16 12.81 11.36 16.91
6 Tomohiro Tanno (丹野智博) 11.06   13.52    Japan 15.93 12.78 16.25 11.84 11.06
7 Kein Takeda (武田慶胤) 13.03   13.84    Japan 13.55 16.41 13.03 14.19 13.77
8 Satoshi Anzai (安齋慧士) 12.31   14.16    Japan 14.61 12.31 13.53 DNF 14.33
9 Akira Misawa (三沢昂) 11.97   14.67    Japan 12.91 16.58 16.06 15.03 11.97
10 Takeshi Ito (伊藤健) 13.59   15.36    Japan 16.56 13.59 15.69 15.44 14.96
11 Sinpei Araki (荒木慎平) 14.59   15.38    Japan 14.86 16.34 15.97 15.31 14.59
12 Toshiya Hirohata (廣畑俊哉) 15.11   17.03    Japan 18.80 15.69 16.61 19.40 15.11
13 Yuto Hayaki (早木悠斗) 15.58   17.64    Japan 21.43 17.84 16.46 15.58 18.61
14 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 11.80   17.70    Japan 19.06 15.27 18.77 20.18 11.80
15 Hiroto Ueda (上田浩登) 13.96   17.96    Japan 18.03 18.31 24.86 17.53 13.96
16 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 16.00   18.85    Japan 20.52 21.77 18.97 17.06 16.00
17 Tatsuya Yamamoto (山本竜玄) 11.22   19.13    Japan 17.03 15.69 50.38 11.22 24.66
18 Marek Pepke 17.63   20.55    Poland 19.75 22.38 25.21 19.52 17.63
19 Ryota Akimoto (秋元良太) 19.28   21.39    Japan 21.75 22.90 19.28 23.93 19.53
20 Yuki Narumi (鳴海雄貴) 19.58   21.99    Japan 24.86 19.58 25.93 20.56 20.56
21 Takuma Daino (台野拓磨) 20.78   23.18    Japan 22.56 20.78 22.06 24.91 29.72
22 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 21.40   24.68    Japan 21.40 23.34 26.28 24.41 28.00
23 Yoshio Matsumoto (松本嘉夫) 26.38   29.41    Japan 28.81 48.09 26.38 29.91 29.52
24 Yuki Saito (齋藤裕樹) 26.80   30.17    Japan 29.59 29.88 26.80 31.03 32.97
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 7.77   9.73    Japan 10.78 7.77 8.88 10.13 10.18
2 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 9.78   11.71    Japan 9.78 12.18 17.66 11.36 11.58
3 Yuhei Takagi (高木佑平) 10.96   12.37    Japan 12.81 10.96 12.03 12.28 13.19
4 Fumiya Matsui (松井郁也) 11.36   13.58    Japan 13.47 14.11 13.66 11.36 13.61
5 Tomohiro Tanno (丹野智博) 12.22   13.63    Japan 13.63 14.80 12.22 12.93 14.33
6 Daigo Okuhata (奥畑大悟) 12.86   14.63    Japan 16.02 14.19 13.68 12.86 19.72
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sinpei Araki (荒木慎平) 1.90   3.07    Japan 2.50 2.59 1.90 4.11 5.58
2 Kein Takeda (武田慶胤) 4.31   4.66    Japan 5.13 4.36 5.55 4.31 4.50
3 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 4.00   4.74    Japan 18.09 4.55 4.40 5.28 4.00
4 Yuto Hayaki (早木悠斗) 3.44   4.80    Japan 3.44 6.13 4.03 7.66 4.25
5 Fumiya Matsui (松井郁也) 3.50   5.30    Japan 4.31 5.43 3.50 6.15 9.06
6 Daigo Okuhata (奥畑大悟) 4.55   5.35    Japan 4.55 5.03 4.96 6.06 7.58
7 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 3.91   5.82    Japan 3.91 5.33 6.16 5.97 9.08
8 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 4.58   5.91    Japan 4.58 5.55 5.28 6.91 6.90
9 Tatsuya Yamamoto (山本竜玄) 6.36   7.22    Japan 6.36 8.27 8.24 6.52 6.90
10 Kenta Furukawa (古川研太) 7.83   10.19    Japan 7.83 8.06 12.44 10.08 18.97
11 Ryota Akimoto (秋元良太) 8.36   10.54    Japan 11.02 16.02 8.93 8.36 11.66
12 Meisei Suzuki (鈴木明星) 10.93   11.80    Japan 11.08 13.15 10.93 13.13 11.19
13 Yuki Narumi (鳴海雄貴) 5.55   12.47    Japan 15.27 12.55 15.59 5.55 9.59
14 Takuma Daino (台野拓磨) 7.84   13.35    Japan 16.02 13.13 18.50 7.84 10.91
15 Motoya Shinozaki (篠崎基矢) 10.21   16.51    Japan 10.21 13.28 DNF 17.91 18.33
16 Yuki Saito (齋藤裕樹) 9.58   16.66    Japan 9.58 16.69 14.50 26.96 18.80
17 Hisao Ouchi (大内久夫) 15.43   19.75    Japan 17.59 15.43 22.21 19.46 23.72
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yuhei Takagi (高木佑平) 46.94   49.49    Japan 50.68 46.94 48.53 49.27 52.86
2 Fumiya Matsui (松井郁也) 45.08   49.67    Japan 49.71 46.05 53.25 45.08 1:04.21
3 Kein Takeda (武田慶胤) 49.30   53.11    Japan 56.41 49.30 52.56 51.97 54.81
4 Akira Misawa (三沢昂) 47.11   53.67    Japan 54.09 47.11 59.93 55.15 51.78
5 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 46.16   53.92    Japan 52.22 54.58 58.33 54.96 46.16
6 Tomohiro Tanno (丹野智博) 55.38   59.42    Japan 1:00.69 1:00.97 1:06.28 55.38 56.61
7 Toshiya Hirohata (廣畑俊哉) 54.78   1:01.78    Japan 54.78 56.06 1:12.63 1:37.18 56.66
8 Daigo Okuhata (奥畑大悟) 54.50   1:02.33    Japan 1:02.41 1:04.55 1:13.83 1:00.03 54.50
9 Hiroto Ueda (上田浩登) 49.68   1:03.52    Japan 1:04.80 1:25.19 49.68 1:08.44 57.31
10 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 1:02.69   1:04.05    Japan 1:02.69 1:04.00 1:04.97 1:03.19 1:17.27
11 Yuto Hayaki (早木悠斗) 59.36   1:13.62    Japan 1:13.93 1:17.75 59.36 1:14.71 1:12.21
12 Takuma Daino (台野拓磨) 1:35.94   1:58.75    Japan 2:02.55 1:35.94 2:02.43 1:55.38 1:58.43
13 Yuki Narumi (鳴海雄貴) 1:37.28   2:26.36    Japan 2:29.34 2:16.91 1:37.28 2:32.83 2:55.93
14 Takeshi Ito (伊藤健) 1:05.93   DNF    Japan 1:12.93 1:06.65 DNF 1:05.93 DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yuhei Takagi (高木佑平) 36.22   44.23    Japan 44.40 36.22 44.30 44.00 51.96
2 Fumiya Matsui (松井郁也) 39.41   50.09    Japan 39.41 58.75 1:03.16 49.53 42.00
3 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 45.41   50.81    Japan 45.41 52.33 48.56 54.28 51.55
4 Kein Takeda (武田慶胤) 46.63   51.86    Japan 56.19 46.63 51.47 1:02.81 47.91
5 Tomohiro Tanno (丹野智博) 49.22   57.83    Japan 49.22 52.71 1:02.58 58.21 1:07.06
6 Akira Misawa (三沢昂) 53.71   1:00.20    Japan 1:01.90 53.77 53.71 1:04.94 1:43.81
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yuhei Takagi (高木佑平) 42.36   DNF    Japan 54.88 DNF 42.36
2 Akira Misawa (三沢昂) 1:06.94   DNF    Japan DNF 1:06.94 DNF
3 Yuto Hayaki (早木悠斗) 1:47.03   DNF    Japan 2:02.53 1:47.03 DNF
4 Kein Takeda (武田慶胤) 2:22.83   2:45.50    Japan 2:22.83 2:28.05 3:25.63
5 Sinpei Araki (荒木慎平) 2:37.91   DNF    Japan 3:35.65 DNF 2:37.91
6 Daigo Okuhata (奥畑大悟) 2:55.05   DNF    Japan DNF DNF 2:55.05
7 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 3:01.21   DNF    Japan DNF 3:01.21 DNF
8 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 4:01.11   DNF    Japan DNF 4:01.11 DNF
9 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 4:50.78   DNF    Japan 4:50.78 DNF DNF
10 Fumiya Matsui (松井郁也) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
10 Kotaro Terada (寺田晃太朗) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 27      Japan 27
2 Yuhei Takagi (高木佑平) 31      Japan 31
3 Fumiya Matsui (松井郁也) 32      Japan 32
4 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 37      Japan 37
5 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 38      Japan 38
6 Yuto Hayaki (早木悠斗) 44      Japan 44
7 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 54      Japan 54
8 Daigo Okuhata (奥畑大悟) DNF      Japan DNF
8 Kein Takeda (武田慶胤) DNF      Japan DNF
8 Hisao Ouchi (大内久夫) DNF      Japan DNF
8 Arifumi Fushimi (伏見有史) DNF      Japan DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daigo Okuhata (奥畑大悟) 5.43   5.77    Japan 6.59 5.43 5.75 6.02 5.53
2 Fumiya Matsui (松井郁也) 6.22   6.68    Japan 6.27 7.52 6.86 6.91 6.22
3 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 5.84   7.07    Japan 5.84 7.31 5.93 8.00 7.97
4 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 7.43   9.87    Japan 20.58 11.03 7.43 10.58 8.00
5 Kein Takeda (武田慶胤) 8.41   10.71    Japan 8.93 13.27 9.93 8.41 14.08
6 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 8.84   15.15    Japan 12.18 9.46 23.81 8.84 24.00
7 Yuki Narumi (鳴海雄貴) 13.21   17.64    Japan 17.83 20.55 14.77 20.33 13.21
8 Yurina Suzuki (鈴木優里菜) 12.72   18.62    Japan 19.25 23.30 12.72 15.15 21.46
9 Motoya Shinozaki (篠崎基矢) 12.78   20.08    Japan 25.05 12.78 16.47 25.19 18.71
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R2 B2 U' L2 D' L2 F2 D L F L R F2 D2 U F' U' L2 B F'
A #2 R B2 R D2 R' U2 L' B2 D2 R B2 D F L' R D2 B2 U' F2 R
A #3 R B2 U' R' F' U' R' F' D' R B R F2 R' B2 R' F2 L B2
A #4 B R2 D2 F L2 D2 B U2 L2 U' L D2 R' D B U L R U2 B
A #5 B2 R2 U' L2 R2 B2 D' U2 R D F2 L R' F R D2 B F R2
A Ex#1 F' R2 F2 U2 L2 D2 R2 U2 F2 R2 B' R' U' F' R2 D B' F2 L' B'
A Ex#2 U D R' B2 L2 B' U L F B' D L2 F2 U2 B2 U' F2 B2 D
B #1 L D F' B2 D' L2 U F U2 F' D B2 U' F2 L2 D L2 B2
B #2 U B2 R2 U' F2 L2 U2 F2 U' R2 B' U B' F' L F' U2 L B' R2
B #3 D2 B' L2 U2 F2 U2 R2 F' R2 B F2 L R F' D' L' U' B U F2
B #4 R F2 U2 B2 U2 L2 B2 F2 L' B2 D L2 D2 F' L F' D' B U' F'
B #5 B' R' B2 L D' B' D2 L' U' D F' D2 B D2 B2 R2 F R2 F L2
B Ex#1 B2 U F2 D' L2 B2 U2 L' D2 R U L2 F2 U2 L' B' F L' D'
B Ex#2 U' L2 R2 U R2 D B2 D' L2 B2 F D U2 L2 U F2 L' F U R2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 F' R D' B' D2 R U' F' R B D2 R' F2 L' D2 L U2 L' B2 D2
A #2 R2 U' B2 R2 U2 L2 U2 R' F' D B' U' L B2 D R' F' L R2
A #3 D2 R U' L' F R D2 B U' R2 B L2 F D2 B' U2 F R2 U2
A #4 R2 L2 D B' L B L2 F B' D' R' U2 R2 U' F2 D B2 L2
A #5 B2 D' U2 L2 U2 L2 B2 D' R2 U L2 F' D B F' U' L R' B' D U2
A Ex#1 L2 B D' F U' R F R' B2 R B' L2 D2 R L' U2 F2 R U2
A Ex#2 U2 L' B2 R F2 U2 B2 R2 D2 U2 B' D B U' R2 D' F' U L' D2
B #1 U' F2 R2 B2 F2 D2 U F2 D2 L R' U' B' F2 L' U' B' L D L'
B #2 D' B2 D F2 U' L2 R' F D B L2 F L' B' D2 U' L2 F
B #3 B2 U' D L F U R' F' U R2 U F2 R' B2 R2 U2 R F2
B #4 L2 B L2 B D2 F2 U2 R2 B D' L' R' U B' F2 U2 B2 R D'
B #5 D2 F2 D2 F R2 B' R2 U2 F2 R' U' B' F' D2 U' B U' L R2 U'
B Ex#1 L' F' U D' B2 L U' F L B2 R' L2 D2 B L2 B U2 B L2 F'
B Ex#2 U2 R2 B2 D2 B2 D' F2 L2 R D' R B' R U' R2 D2 B2 F' U' R'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 B' D2 F2 L2 U2 R2 F2 L2 U B2 D R B' R2 D' L' R2 U R
A #2 F2 U L' U' B R' D' R2 B R F R2 F' R2 L2 U2 F2 L2
A #3 F' B' R B' U D F2 U' R B' U' L2 U2 D B2 D B2 R2 B2 D
A #4 D2 B L2 U2 L2 D2 B2 F' U2 R2 B' R' F D B' F L' F D B2
A #5 L B' U R' B' L D2 R' D' R' B' R2 L2 U2 L' F2 R' L B2
A Ex#1 L2 U R U B2 L U2 D' R L2 F D2 F' U2 F2 D2 B D2 R2
A Ex#2 U2 B2 R' F B2 U L2 B2 R F' R' L2 F2 L U2 R2 L F2
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R U2 R2 F U' F' U R' F R
A #2 R' F R2 U2 F' R' U' R2 F' R U2
A #3 R' U2 F' U' R F U2 F U' F U2
A #4 U R' U' F R U' F U' F U2 R'
A #5 U R F' U2 R' U R' U2 R' F U'
A Ex#1 R' F' U2 F R U2 R F' R' U' R
A Ex#2 R' F U F' R U' R' F' R2 F' U2
  4x4x4 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L2 U' L2 F2 U2 L2 D' L' F' D2 F R F' R2 F2 L U' B2 Rw2 D B' Uw2 Rw2 F D' F' B U2 Rw Fw2 Rw' Uw2 U' Rw F R B2 Uw L2 Fw' B
A #2 U R' B' F' D2 R B2 D2 L2 D L U2 B2 D R2 U' L2 F2 D' Rw2 B2 Uw2 L' U' F2 R Uw2 R' D2 L2 Fw' D' L U Fw R' Fw2 Rw Uw2 B Rw' Fw U
A #3 L' U B R D' F2 D2 U L2 F' R F2 R' L' U2 R' D2 U2 B2 L B2 Rw2 B U2 Rw2 B D Rw2 Fw2 B U2 F U' Rw' F' Rw F2 Rw' Fw2 Uw' Rw Uw2 F' U' B2 D2
A #4 U L' B L F' R L B D' L' F R2 F2 R' U2 R L Rw2 Uw2 B' R Uw2 F2 R' B2 F Uw2 Rw2 D' L Uw U' F Uw Rw' B2 Uw' L Fw L2 Fw' F
A #5 R' B U' B2 D2 B L' F' D B2 R' U' L2 D' R2 F2 U R2 D2 Rw2 Fw2 L2 F Rw2 D' B2 D Fw2 D U2 Fw2 Rw F2 R Fw2 U2 B' Uw' Rw Uw' B F' Rw' U'
A Ex#1 B U' D' F2 L2 R U2 D L U D2 B2 U2 R F2 R U2 B2 L2 Uw2 Fw2 F' L' F' L2 Uw2 F2 Rw2 R' F R L U R' Uw L' R2 Uw' Rw' U2 Fw' Uw B' Uw2 B'
A Ex#2 R' F' L F' R' F R2 F2 D L' F R' U2 L U2 B2 D2 R2 B2 Rw2 F' L' R2 Fw2 B R' Fw2 U2 F' Rw2 Uw F' L2 U B2 Uw' Fw2 Uw R2 Rw D Rw'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 B2 F2 R2 D R2 D R2 D F2 R2 L U B' L' D F R' D2 B L2 Rw2 Uw2 F U Rw2 R2 D' Rw2 B F L2 B' R' D Rw F' R' D Rw Uw' F Uw Fw' D2 L2
A #2 D' U F2 L' R2 F R' B R F L' B L2 F' L2 B2 L2 B L2 B' Rw2 U' Rw2 D' R L' Fw2 D B2 R' D2 U' Fw D B' U' D' Fw2 Rw R2 Uw B' Rw2 Fw Rw'
A #3 L F2 D2 L U2 R U2 L2 U B' L2 F R L' D' B D' R2 F' Fw2 U Fw2 U B Rw2 D' Fw2 B2 F2 Rw2 R2 Uw2 Rw' D2 B' L2 Uw' Rw' U2 R2 Fw' Uw' R2 B'
A #4 R B2 U2 L2 U2 R2 D2 L D R' D' B' L R' D B2 F2 U2 R' Rw2 Uw2 U' D' B' D Rw2 B2 U' Fw2 U Fw2 B Rw' F Uw2 U2 D2 R Uw Rw2 Fw' Uw Fw2 R' B
A #5 L F2 L B2 L F2 R' D2 R2 F R2 D U' L2 B L' B U' L' F2 Rw2 D2 B R Fw2 U2 Rw2 B' L' Uw2 F' R Fw2 Uw L B' R2 Uw' Rw2 Fw' Rw' Fw L' U2 R' Fw'
A Ex#1 L2 U B R' U B' D B' D2 B U2 L2 U2 R L2 F2 R2 B2 R Rw2 B U L2 Fw2 Rw2 U2 L2 U' B' L2 U' F2 Rw Fw2 B U' F2 Rw Uw B' R2 Uw' R2 Uw' B2
A Ex#2 B U R U F' U2 F L' D' R' D2 L B2 L D2 U2 L D2 R' U2 Fw2 D' L Fw2 Rw2 U2 L2 U' L2 R Uw2 B2 Fw' U F B U2 Rw' Uw2 Rw' D' L2 Uw2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 F' U2 F' L2 R2 B' F R2 D2 F2 L' B R2 U L2 B' R B2 U Rw' Uw
A #2 L R2 D2 R' F2 L F2 R' D' U2 B2 F' U' L' R' U' B U' R' U2 Fw' Uw'
A #3 B2 U2 B2 U2 R B2 L2 D2 L' R' D' R' F' D B2 L' B D2 L D' Fw Uw
A Ex#1 F2 U2 B2 R' B2 F2 R D' F2 U' F' L2 F2 L' R2 U' B' R' F2 Rw' Uw
A Ex#2 D2 R2 U2 L B2 R' B2 U2 R' B' D2 B2 L2 F D R D' R F R Uw'
  3x3x3 Fewest Moves   Final
Group No. Scramble
A #1 R' D2 F2 R U2 B2 L2 B2 R2 B U F U2 F' D2 R2 D' U' B' U
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 L' U' R L' U' L' U' L U R L l r
A #2 L R U' L R' B R' L R' L' B l b
A #3 L' R U' B U L' U B' L U' B u l' b'
A #4 B' L' B U' R' B' U R' B' R' L l r
A #5 B U' R U B U' B' L' U' L R u l r
A Ex#1 U' L R' B R' U' L' R' L' U' B' l' r b'
A Ex#2 R B R B R L' B R' B' L' U u' r'
Akira Misawa (三沢昂)    Japan
Akira Misawa (三沢昂)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 11.97   14.67   12.91 16.58 16.06 15.03 11.97
First round 9 12.19   14.80   15.33 15.68 12.19 15.28 13.78
4x4x4 Cube Final 6 53.71   1:00.20   1:01.90 53.77 53.71 1:04.94 1:43.81
First round 4 47.11   53.67   54.09 47.11 59.93 55.15 51.78
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:06.94   DNF   DNF 1:06.94 DNF
Arifumi Fushimi (伏見有史)    Japan
Arifumi Fushimi (伏見有史)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.77   9.73   10.78 7.77 8.88 10.13 10.18
Second round 1 7.43   8.92   8.36 7.43 8.47 10.65 9.94
First round 1 7.83   9.13   10.27 9.40 9.59 8.40 7.83
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
Daigo Okuhata (奥畑大悟)    Japan
Daigo Okuhata (奥畑大悟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.86   14.63   16.02 14.19 13.68 12.86 19.72
Second round 4 11.44   13.07   14.66 12.90 14.55 11.44 11.77
First round 4 10.19   12.75   14.66 10.83 12.77 10.19 15.63
2x2x2 Cube Final 6 4.55   5.35   4.55 5.03 4.96 6.06 7.58
4x4x4 Cube First round 8 54.50   1:02.33   1:02.41 1:04.55 1:13.83 1:00.03 54.50
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:55.05   DNF   DNF DNF 2:55.05
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
Pyraminx Final 1 5.43   5.77   6.59 5.43 5.75 6.02 5.53
Fumiya Matsui (松井郁也)    Japan
Fumiya Matsui (松井郁也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.36   13.58   13.47 14.11 13.66 11.36 13.61
Second round 5 11.36   13.33   13.02 14.16 12.81 11.36 16.91
First round 7 10.90   13.69   12.03 15.27 10.90 15.21 13.83
2x2x2 Cube Final 5 3.50   5.30   4.31 5.43 3.50 6.15 9.06
4x4x4 Cube Final 2 39.41   50.09   39.41 58.75 1:03.16 49.53 42.00
First round 2 45.08   49.67   49.71 46.05 53.25 45.08 1:04.21
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 32     32
Pyraminx Final 2 6.22   6.68   6.27 7.52 6.86 6.91 6.22
Hidehiro Yashima (八島秀裕)    Japan
Hidehiro Yashima (八島秀裕)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 52.90   DNF   1:04.94 DNF 52.90 1:03.77 DNF
Hiroto Ueda (上田浩登)    Japan
Hiroto Ueda (上田浩登)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.96   17.96   18.03 18.31 24.86 17.53 13.96
First round 17 14.55   19.56   20.11 18.11 14.55 22.81 20.46
4x4x4 Cube First round 9 49.68   1:03.52   1:04.80 1:25.19 49.68 1:08.44 57.31
Hisao Ouchi (大内久夫)    Japan
Hisao Ouchi (大内久夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 35.33   38.54   43.47 58.38 35.33 36.22 35.94
2x2x2 Cube Final 17 15.43   19.75   17.59 15.43 22.21 19.46 23.72
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
Keiichiro Ara (荒慶一郎)    Japan
Keiichiro Ara (荒慶一郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 57.44   1:15.43   57.44 1:21.22 1:21.00 1:17.02 1:08.27
Kein Takeda (武田慶胤)    Japan
Kein Takeda (武田慶胤)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 7 13.03   13.84   13.55 16.41 13.03 14.19 13.77
First round 6 11.63   13.20   11.63 13.41 16.41 13.43 12.77
2x2x2 Cube Final 2 4.31   4.66   5.13 4.36 5.55 4.31 4.50
4x4x4 Cube Final 4 46.63   51.86   56.19 46.63 51.47 1:02.81 47.91
First round 3 49.30   53.11   56.41 49.30 52.56 51.97 54.81
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:22.83   2:45.50   2:22.83 2:28.05 3:25.63
3x3x3 Fewest Moves Final 8 DNF     DNF
Pyraminx Final 5 8.41   10.71   8.93 13.27 9.93 8.41 14.08
Kenta Furukawa (古川研太)    Japan
Kenta Furukawa (古川研太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 26.40   32.86   32.96 36.90 33.33 32.30 26.40
2x2x2 Cube Final 10 7.83   10.19   7.83 8.06 12.44 10.08 18.97
Kotaro Terada (寺田晃太朗)    Japan
Kotaro Terada (寺田晃太朗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.80   17.70   19.06 15.27 18.77 20.18 11.80
First round 19 20.38   22.99   20.38 24.28 25.46 21.61 23.08
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 38     38
Pyraminx Final 4 7.43   9.87   20.58 11.03 7.43 10.58 8.00
Marek Pepke    Poland
Marek Pepke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 17.63   20.55   19.75 22.38 25.21 19.52 17.63
First round 15 16.06   17.49   17.44 16.88 18.15 26.50 16.06
Meisei Suzuki (鈴木明星)    Japan
Meisei Suzuki (鈴木明星)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 34.19   37.40   34.34 34.19 37.58 50.56 40.27
2x2x2 Cube Final 12 10.93   11.80   11.08 13.15 10.93 13.13 11.19
Motoya Shinozaki (篠崎基矢)    Japan
Motoya Shinozaki (篠崎基矢)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 15 10.21   16.51   10.21 13.28 DNF 17.91 18.33
Pyraminx Final 9 12.78   20.08   25.05 12.78 16.47 25.19 18.71
Natsuki Ishizawa (石澤夏希)    Japan
Natsuki Ishizawa (石澤夏希)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 16.00   18.85   20.52 21.77 18.97 17.06 16.00
First round 13 14.66   16.35   14.66 17.18 16.83 16.90 15.33
2x2x2 Cube Final 8 4.58   5.91   4.58 5.55 5.28 6.91 6.90
4x4x4 Cube First round 10 1:02.69   1:04.05   1:02.69 1:04.00 1:04.97 1:03.19 1:17.27
3x3x3 Blindfolded Final 8 4:01.11   DNF   DNF 4:01.11 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 54     54
Pyraminx Final 6 8.84   15.15   12.18 9.46 23.81 8.84 24.00
Ryota Akimoto (秋元良太)    Japan
Ryota Akimoto (秋元良太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 19.28   21.39   21.75 22.90 19.28 23.93 19.53
First round 18 18.21   21.80   23.33 19.11 25.97 22.97 18.21
2x2x2 Cube Final 11 8.36   10.54   11.02 16.02 8.93 8.36 11.66
Satoshi Anzai (安齋慧士)    Japan
Satoshi Anzai (安齋慧士)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 8 12.31   14.16   14.61 12.31 13.53 DNF 14.33
First round 5 11.40   13.02   15.31 13.81 13.80 11.46 11.40
Sinpei Araki (荒木慎平)    Japan
Sinpei Araki (荒木慎平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.59   15.38   14.86 16.34 15.97 15.31 14.59
First round 11 13.88   15.44   16.31 13.88 18.15 15.80 14.22
2x2x2 Cube Final 1 1.90   3.07   2.50 2.59 1.90 4.11 5.58
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:37.91   DNF   3:35.65 DNF 2:37.91
Takayuki Matsumoto (松本孝之)    Japan
Takayuki Matsumoto (松本孝之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 21.40   24.68   21.40 23.34 26.28 24.41 28.00
First round 21 21.15   23.65   26.19 27.84 22.44 22.31 21.15
3x3x3 Blindfolded Final 9 4:50.78   DNF   4:50.78 DNF DNF
Takeshi Ito (伊藤健)    Japan
Takeshi Ito (伊藤健)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 13.59   15.36   16.56 13.59 15.69 15.44 14.96
First round 10 13.63   15.00   DNF 15.30 13.63 13.81 15.90
4x4x4 Cube First round 14 1:05.93   DNF   1:12.93 1:06.65 DNF 1:05.93 DNF
Takuma Daino (台野拓磨)    Japan
Takuma Daino (台野拓磨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 20.78   23.18   22.56 20.78 22.06 24.91 29.72
First round 22 18.96   25.94   27.21 26.93 18.96 28.38 23.69
2x2x2 Cube Final 14 7.84   13.35   16.02 13.13 18.50 7.84 10.91
4x4x4 Cube First round 12 1:35.94   1:58.75   2:02.55 1:35.94 2:02.43 1:55.38 1:58.43
Tatsuya Yamamoto (山本竜玄)    Japan
Tatsuya Yamamoto (山本竜玄)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 11.22   19.13   17.03 15.69 50.38 11.22 24.66
First round 8 13.11   14.69   15.22 14.15 17.02 14.69 13.11
2x2x2 Cube Final 9 6.36   7.22   6.36 8.27 8.24 6.52 6.90
Tomoaki Okayama (岡山友昭)    Japan
Tomoaki Okayama (岡山友昭)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 7 3.91   5.82   3.91 5.33 6.16 5.97 9.08
3x3x3 Fewest Moves Final 1 27     27
Tomohiro Tanno (丹野智博)    Japan
Tomohiro Tanno (丹野智博)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.22   13.63   13.63 14.80 12.22 12.93 14.33
Second round 6 11.06   13.52   15.93 12.78 16.25 11.84 11.06
First round 14 15.43   16.38   15.56 18.78 17.00 15.43 16.59
4x4x4 Cube Final 5 49.22   57.83   49.22 52.71 1:02.58 58.21 1:07.06
First round 6 55.38   59.42   1:00.69 1:00.97 1:06.28 55.38 56.61
Tomoki Tanno (丹野知樹)    Japan
Tomoki Tanno (丹野知樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 48.80   58.47   1:07.40 48.80 1:27.06 56.58 51.44
Toshiya Hirohata (廣畑俊哉)    Japan
Toshiya Hirohata (廣畑俊哉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 15.11   17.03   18.80 15.69 16.61 19.40 15.11
First round 12 14.08   15.57   15.02 14.08 17.41 16.31 15.38
4x4x4 Cube First round 7 54.78   1:01.78   54.78 56.06 1:12.63 1:37.18 56.66
Yoshio Matsumoto (松本嘉夫)    Japan
Yoshio Matsumoto (松本嘉夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 26.38   29.41   28.81 48.09 26.38 29.91 29.52
First round 24 24.02   31.60   28.91 DNF 34.81 31.08 24.02
Yuhei Takagi (高木佑平)    Japan
Yuhei Takagi (高木佑平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.96   12.37   12.81 10.96 12.03 12.28 13.19
Second round 2 10.81   12.59   13.75 11.43 13.86 10.81 12.59
First round 3 10.03   12.59   10.03 11.19 13.34 13.25 13.81
4x4x4 Cube Final 1 36.22   44.23   44.40 36.22 44.30 44.00 51.96
First round 1 46.94   49.49   50.68 46.94 48.53 49.27 52.86
3x3x3 Blindfolded Final 1 42.36   DNF   54.88 DNF 42.36
3x3x3 Fewest Moves Final 2 31     31
Yuka Komatsu (小松由佳)    Japan
Yuka Komatsu (小松由佳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 35.16   48.10   2:01.84 47.59 50.75 45.96 35.16
Yuki Narumi (鳴海雄貴)    Japan
Yuki Narumi (鳴海雄貴)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 19.58   21.99   24.86 19.58 25.93 20.56 20.56
First round 20 19.38   23.00   19.96 25.46 28.09 23.58 19.38
2x2x2 Cube Final 13 5.55   12.47   15.27 12.55 15.59 5.55 9.59
4x4x4 Cube First round 13 1:37.28   2:26.36   2:29.34 2:16.91 1:37.28 2:32.83 2:55.93
Pyraminx Final 7 13.21   17.64   17.83 20.55 14.77 20.33 13.21
Yuki Saito (齋藤裕樹)    Japan
Yuki Saito (齋藤裕樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 26.80   30.17   29.59 29.88 26.80 31.03 32.97
First round 23 26.90   29.74   41.09 27.03 32.19 26.90 30.00
2x2x2 Cube Final 16 9.58   16.66   9.58 16.69 14.50 26.96 18.80
Yurina Suzuki (鈴木優里菜)    Japan
Yurina Suzuki (鈴木優里菜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 48.75   49.27   56.02 48.97 48.75 49.56 49.27
Pyraminx Final 8 12.72   18.62   19.25 23.30 12.72 15.15 21.46
Yuto Hayaki (早木悠斗)    Japan
Yuto Hayaki (早木悠斗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 15.58   17.64   21.43 17.84 16.46 15.58 18.61
First round 16 13.84   19.12   18.55 23.96 13.84 19.06 19.75
2x2x2 Cube Final 4 3.44   4.80   3.44 6.13 4.03 7.66 4.25
4x4x4 Cube First round 11 59.36   1:13.62   1:13.93 1:17.75 59.36 1:14.71 1:12.21
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:47.03   DNF   2:02.53 1:47.03 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 44     44
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)    Japan
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.78   11.71   9.78 12.18 17.66 11.36 11.58
Second round 3 12.11   12.84   12.11 12.11 13.43 13.47 12.97
First round 2 11.38   12.57   12.69 11.38 13.50 16.18 11.53
2x2x2 Cube Final 3 4.00   4.74   18.09 4.55 4.40 5.28 4.00
4x4x4 Cube Final 3 45.41   50.81   45.41 52.33 48.56 54.28 51.55
First round 5 46.16   53.92   52.22 54.58 58.33 54.96 46.16
3x3x3 Blindfolded Final 7 3:01.21   DNF   DNF 3:01.21 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 37     37
Pyraminx Final 3 5.84   7.07   5.84 7.31 5.93 8.00 7.97