TMU Open 2018

Date City WCA LInk
2018-2-3  Japan, Hino, Tokyo TMU Open 2018

  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 6.44   8.58    Japan 9.75 8.12 8.81 6.44 8.81
2 Rituraj Sohoni 8.05   9.05    India 9.23 10.93 8.05 9.12 8.79
3 Tomoya Iida (飯田朋也) 8.50   9.52    Japan 9.10 8.50 8.73 10.98 10.72
4 Asato Irifune (入船朝斗) 7.22   10.02    Japan 7.22 13.00 10.77 9.29 9.99
5 Shuto Ueno (上野柊斗) 9.00   10.32    Japan 9.78 11.54 10.68 10.49 9.00
6 Yota Ueda (上田陽太) 6.20   10.46    Japan 6.20 11.93 9.45 12.80 10.00
7 Yuhei Takagi (高木佑平) 9.28   10.88    Japan 11.39 10.39 9.28 12.25 10.86
8 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 9.03   10.92    Japan 10.47 9.03 11.73 10.71 11.59
9 Ryosuke Higo (肥後亮佑) 9.86   11.04    Japan 10.80 10.28 12.04 9.86 13.66
10 Taiga Takaoka (高岡汰虎) 9.92   11.17    Japan 13.21 10.76 11.52 11.22 9.92
11 Shunsuke Wada (和田俊輔) 10.58   11.46    Japan 10.58 10.84 12.08 11.46 12.72
12 Fumiya Matsui (松井郁也) 10.62   12.05    Japan 10.62 14.04 12.65 11.90 11.60
13 Daryl Aliben 9.28   12.31    Philippines 11.86 18.62 11.11 9.28 13.97
14 Masayuki Hirai (平井雅之) 11.34   12.40    Japan 12.94 12.55 11.71 11.34 13.74
15 Taro Yoshioka (吉岡太郎) 11.97   12.42    Japan 12.94 12.32 12.46 11.97 12.48
16 Takashige Karino (狩野貴滋) 10.67   12.47    Japan 11.83 17.90 10.67 13.70 11.89
17 Toru Morooka (諸岡徹) 10.96   12.54    Japan 11.50 14.88 11.24 20.32 10.96
18 Tomohiro Kobayashi (小林知広) 10.83   12.95    Japan 13.82 16.20 10.83 12.83 12.20
19 Kentaro Nishi (西賢太郎) 11.56   13.25    Japan 13.19 11.56 13.27 21.75 13.30
20 Yuya Ito (伊藤友哉) 11.26   13.38    Japan 14.33 12.00 11.26 13.80 15.81
21 Kazuhiro Fukada (深田和宏) 12.62   13.43    Japan 12.70 14.10 12.62 14.35 13.49
22 Ibuki Mio (美尾伊吹) 11.78   13.45    Japan 14.72 11.78 14.04 13.60 12.72
23 Sinpei Araki (荒木慎平) 12.36   13.58    Japan 13.24 12.36 14.23 15.90 13.28
24 Philipp Steck 8.31   13.84    Germany 8.31 14.21 13.31 13.99 14.79
25 Ryota Futagami (二神亮太) 12.47   14.04    Japan 14.63 15.43 13.30 12.47 14.20
26 Ryusei Yamada (山田龍聖) 13.28   14.19    Japan 13.28 14.23 18.29 14.35 13.99
27 Kazutaka Watanabe (渡部和孝) 10.92   14.26    Japan 14.88 10.92 16.90 14.42 13.48
28 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 9.56   14.42    Japan 9.56 13.58 21.54 17.03 12.65
29 Yoji Ogura (小倉洋二) 12.89   14.83    Japan 17.05 14.45 13.84 12.89 16.21
30 Zihe Li (李子翯) 12.32   14.85    China 12.32 14.76 14.20 27.64 15.58
31 Yuji Suse (巣瀬雄史) 12.66   15.00    Japan 12.66 15.57 14.31 15.12 16.91
32 Ken Tezuka (手塚健) 14.73   15.29    Japan 15.41 14.90 18.69 14.73 15.56
33 Kakeru Fukuda (福田翔) 12.62   15.40    Japan 14.39 17.33 14.68 17.14 12.62
34 Kenta Kabasawa (椛沢憲太) 15.14   16.67    Japan 18.94 15.82 15.25 21.02 15.14
35 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 15.17   17.27    Japan 18.89 15.89 15.17 17.33 18.59
36 Kotaro Kusayama (草山晃太郎) 14.36   17.61    Japan 20.94 19.02 17.18 16.64 14.36
37 Yuito Nozaki (野崎結人) 17.03   18.00    Japan 17.61 17.03 19.62 18.96 17.43
38 Daichi Kataoka (片岡大智) 16.04   18.41    Japan 16.75 DNF 22.06 16.04 16.41
39 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 15.24   18.42    Japan 23.44 19.00 19.07 17.20 15.24
40 YouBeen Lee 15.91   18.60    Korea 19.25 15.91 18.91 19.17 17.71
41 Aoi Kubota (久保田葵偉) 13.51   19.18    Japan 13.51 27.50 15.03 19.66 22.86
42 Tomoyasu Ono (小野友寧) 16.38   19.99    Japan 16.38 17.78 29.07 18.58 23.61
43 Sho Ogata (緒方昭) 18.19   20.21    Japan 19.47 21.94 18.19 23.96 19.23
44 Sheng Jiang (蒋笙) 18.72   20.25    China 27.02 22.39 18.72 19.42 18.93
45 Ryouichi Ibaraki (茨木亮一) 14.80   20.78    Japan 18.14 14.80 22.81 30.89 21.40
46 Hiroto Ueda (上田浩登) 14.26   21.55    Japan 21.98 28.17 14.26 29.71 14.50
47 Lui Kasahara (笠原琉位) 22.80   23.85    Japan 22.82 23.39 35.56 25.34 22.80
48 Niranjan Rohith 22.59   24.97    India 22.98 27.23 24.70 29.57 22.59
49 Sakura Yoshioka (吉岡さくら) 22.16   25.32    Japan 31.49 23.10 25.79 27.06 22.16
50 Hideki Kadobe (角部秀樹) 23.48   28.25    Japan 23.48 26.75 36.86 27.20 30.79
51 Minami Ohashi (大橋美七海) 24.91   28.46    Japan 31.10 25.20 42.11 29.08 24.91
52 Kiyosato Arai (荒井聖智) 29.29   29.82    Japan 29.29 29.98 30.01 30.92 29.48
53 Takaomi Goto (後藤崇臣) 20.23   31.86    Japan 31.17 20.23 33.11 31.29 34.04
54 Alejandro Rakai Olave 26.94   33.39    Indonesia 30.05 35.80 37.57 26.94 34.32
55 Akatsuki Kitamura (北村曉) 31.86   36.20    Japan 35.47 32.87 43.76 31.86 40.25
56 Tomohumi Ito (伊藤智文) 35.14   37.26    Japan 37.57 35.14 35.43 1:20.47 38.78
57 Shin Ito (伊藤慎) 29.82   37.35    Japan DNF 41.23 31.60 29.82 39.22
58 Kosei Takaoka (高岡洸成) 32.58   37.52    Japan 40.13 32.58 32.59 43.26 39.85
59 Koji Furukawa (古川幸治) 33.83   39.28    Japan 39.71 1:04.59 38.58 33.83 39.54
60 Natsuki Shikibu (式部夏樹) 28.25   39.96    Japan 1:00.34 44.15 28.25 36.18 39.55
61 Kota Ogata (尾形光太) 27.29   42.55    Japan 59.94 27.29 DNF 30.94 36.78
62 Takashi Takaoka (高岡孝) 36.20   43.71    Japan 47.02 36.20 54.12 42.67 41.44
63 Hiroki Kitaoka (北岡大樹) 40.14   46.81    Japan 40.14 54.11 47.42 41.45 51.57
64 Hirofumi Uematsu (植松洋史) 44.13   48.86    Japan 51.16 47.78 44.13 47.64 1:21.86
65 Daichi Miyake (三宅大智) 44.10   49.81    Japan 49.27 51.11 DNF 44.10 49.06
66 Harufumi Uematsu (植松晴史) 44.83   50.26    Japan 49.92 44.83 52.38 52.02 48.84
67 Ian Eunki Lee (이은기) 45.36   59.33    Korea 45.36 51.79 1:12.30 1:25.73 53.91
68 Ryo Kadobe (角部亮) 50.93   1:08.03    Japan 1:35.01 1:04.80 50.93 1:19.10 1:00.18
69 Yura Tomizawa (富澤悠来) 1:01.67   1:12.20    Japan 1:18.91 1:01.67 1:06.04 1:15.48 1:15.09
70 Masaharu Yamaoka (山岡正治) 1:00.24   1:14.39    Japan 1:35.36 1:15.74 1:00.24 1:16.77 1:10.66
71 Shotaro Yamaoka (山岡正太郎) 1:41.18   1:56.86    Japan 3:17.74 1:49.89 1:41.18 2:18.01 1:42.68
72 Aoi Nakajima (中島碧惟) 1:23.85   1:58.20    Japan 2:00.92 1:23.85 1:50.12 DNF 2:03.55
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 7.67   8.25    Japan 7.67 8.14 8.46 10.47 8.15
2 Rituraj Sohoni 7.45   8.41    India 7.78 8.54 8.92 13.08 7.45
3 Ryosuke Higo (肥後亮佑) 8.19   9.21    Japan 9.26 10.17 8.19 9.88 8.48
4 Asato Irifune (入船朝斗) 8.52   9.38    Japan 10.07 8.52 9.21 9.70 9.23
5 Tomoya Iida (飯田朋也) 8.91   9.91    Japan 8.91 10.34 10.42 12.37 8.97
6 Shuto Ueno (上野柊斗) 9.30   10.21    Japan 9.30 10.96 10.87 9.98 9.77
7 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 9.31   10.33    Japan 10.83 10.27 9.90 11.72 9.31
8 Yota Ueda (上田陽太) 9.12   10.42    Japan 9.48 9.12 10.63 11.36 11.16
9 Taiga Takaoka (高岡汰虎) 9.86   10.60    Japan 10.43 11.17 10.66 10.72 9.86
10 Yuhei Takagi (高木佑平) 10.30   10.97    Japan 11.99 11.59 10.43 10.88 10.30
11 Masayuki Hirai (平井雅之) 10.34   11.13    Japan 10.56 10.34 11.71 17.57 11.12
12 Daryl Aliben 11.08   11.52    Philippines 11.52 11.48 11.08 12.10 11.57
13 Takashige Karino (狩野貴滋) 10.67   11.57    Japan 11.12 11.45 15.38 10.67 12.15
14 Tomohiro Kobayashi (小林知広) 9.44   11.76    Japan 11.38 11.47 13.36 9.44 12.43
15 Taro Yoshioka (吉岡太郎) 9.75   11.86    Japan 12.88 10.87 24.33 9.75 11.84
16 Fumiya Matsui (松井郁也) 11.20   12.03    Japan 16.30 11.20 11.58 13.06 11.46
17 Kentaro Nishi (西賢太郎) 11.13   12.11    Japan 14.44 12.11 11.20 13.02 11.13
18 Philipp Steck 10.97   12.52    Germany 11.80 11.07 10.97 17.77 14.68
19 Shunsuke Wada (和田俊輔) 11.16   13.04    Japan 11.16 11.40 15.22 12.51 19.24
20 Ryota Futagami (二神亮太) 12.09   13.15    Japan 15.06 13.95 13.09 12.09 12.42
21 Toru Morooka (諸岡徹) 11.54   13.21    Japan 12.73 11.54 12.97 13.94 16.80
22 Yuya Ito (伊藤友哉) 12.55   13.41    Japan 15.77 14.25 12.86 12.55 13.13
23 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 13.14   13.62    Japan 13.87 13.14 13.48 13.51 14.22
24 Sinpei Araki (荒木慎平) 12.67   13.83    Japan 14.53 13.37 12.67 14.37 13.74
25 Ryusei Yamada (山田龍聖) 13.72   13.87    Japan 13.80 14.43 13.94 13.72 13.86
26 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 11.79   13.95    Japan 11.79 12.55 15.25 14.69 14.61
27 Zihe Li (李子翯) 11.89   14.15    China 15.11 14.41 15.47 11.89 12.93
28 Ibuki Mio (美尾伊吹) 10.73   14.20    Japan 16.13 10.73 15.31 11.17 16.61
29 Kazuhiro Fukada (深田和宏) 12.21   14.32    Japan 14.59 14.17 14.20 15.35 12.21
30 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 11.68   14.57    Japan 15.60 11.68 14.33 DNF 13.79
31 Yuji Suse (巣瀬雄史) 13.27   15.35    Japan 13.47 15.71 16.86 13.27 17.32
32 Kazutaka Watanabe (渡部和孝) 13.73   15.94    Japan 13.73 15.28 18.20 15.16 17.39
33 Kakeru Fukuda (福田翔) 13.40   16.16    Japan 14.40 17.75 13.40 16.34 18.28
34 Yoji Ogura (小倉洋二) 12.14   16.24    Japan 15.08 DNF 17.36 12.14 16.29
35 Aoi Kubota (久保田葵偉) 15.05   16.27    Japan 15.06 15.51 15.05 18.25 18.91
36 Kenta Kabasawa (椛沢憲太) 13.70   16.51    Japan 13.70 16.25 16.73 16.70 16.59
37 Yuito Nozaki (野崎結人) 15.69   16.98    Japan 16.79 17.28 25.08 16.87 15.69
38 Ryouichi Ibaraki (茨木亮一) 12.75   17.24    Japan 12.75 19.40 24.43 16.27 16.04
39 YouBeen Lee 16.53   17.62    Korea 17.01 19.13 16.53 16.72 21.01
40 Ken Tezuka (手塚健) 16.89   17.98    Japan 17.85 20.23 17.81 18.29 16.89
41 Kotaro Kusayama (草山晃太郎) 16.80   18.01    Japan 19.96 16.80 19.48 17.47 17.07
42 Sheng Jiang (蒋笙) 16.26   18.22    China 16.71 18.67 19.29 21.18 16.26
43 Daichi Kataoka (片岡大智) 15.99   18.46    Japan 21.51 16.12 27.80 15.99 17.76
44 Tomoyasu Ono (小野友寧) 17.68   20.35    Japan 21.38 18.53 17.68 23.57 21.14
45 Lui Kasahara (笠原琉位) 20.02   23.44    Japan 29.88 23.16 20.02 22.55 24.60
46 Sho Ogata (緒方昭) 21.89   23.70    Japan 33.05 23.86 24.65 21.89 22.59
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 7.01   8.49    Japan 8.77 8.43 8.29 7.01 8.74
2 Rituraj Sohoni 7.22   9.84    India 10.05 9.68 7.22 9.79 10.77
3 Ryosuke Higo (肥後亮佑) 9.73   10.06    Japan 10.01 9.99 10.19 9.73 11.13
4 Yota Ueda (上田陽太) 9.87   10.78    Japan 10.91 11.53 9.89 12.07 9.87
5 Shuto Ueno (上野柊斗) 10.50   11.10    Japan 13.14 11.99 10.53 10.50 10.77
6 Yuhei Takagi (高木佑平) 9.61   11.13    Japan 11.58 10.95 10.97 9.61 11.48
7 Asato Irifune (入船朝斗) 8.42   11.35    Japan 10.60 11.58 13.43 11.88 8.42
8 Tomoya Iida (飯田朋也) 9.06   11.68    Japan 9.06 DNF 13.64 10.90 10.49
9 Masayuki Hirai (平井雅之) 9.79   11.71    Japan 11.13 11.96 9.79 12.10 12.05
10 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 11.03   12.01    Japan 11.43 13.06 11.03 14.83 11.53
11 Taiga Takaoka (高岡汰虎) 8.11   12.16    Japan 11.82 8.11 12.71 13.40 11.94
12 Daryl Aliben 12.25   13.24    Philippines 14.80 14.05 13.27 12.25 12.41
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rituraj Sohoni 30.91   31.87    India 32.49 30.91 36.68 31.72 31.39
2 Tomoya Iida (飯田朋也) 33.51   34.54    Japan 36.39 34.26 35.51 33.86 33.51
3 Yota Ueda (上田陽太) 32.05   35.44    Japan 33.44 39.48 35.76 37.12 32.05
4 Shuto Ueno (上野柊斗) 30.01   36.83    Japan 34.04 48.05 30.01 36.44 40.00
5 Asato Irifune (入船朝斗) 35.86   36.91    Japan 36.39 38.38 35.95 46.82 35.86
6 Ryosuke Higo (肥後亮佑) 35.69   41.47    Japan 35.69 43.39 46.89 42.11 38.91
7 Arifumi Fushimi (伏見有史) 36.18   41.70    Japan 46.63 39.37 45.35 36.18 40.38
8 Tomohiro Kobayashi (小林知広) 40.08   43.13    Japan 40.08 42.24 44.68 DNF 42.47
9 Toru Morooka (諸岡徹) 41.19   43.68    Japan 43.55 44.83 42.67 41.19 46.99
10 Yuhei Takagi (高木佑平) 37.09   44.16    Japan 46.94 41.47 44.89 46.11 37.09
11 Daryl Aliben 43.63   46.36    Philippines 52.26 47.05 45.45 46.57 43.63
12 Fumiya Matsui (松井郁也) 46.14   49.34    Japan 47.75 51.31 48.97 53.23 46.14
13 Takashige Karino (狩野貴滋) 47.30   50.06    Japan 1:02.02 47.30 49.73 48.87 51.58
14 Yuji Suse (巣瀬雄史) 46.99   50.16    Japan 50.87 48.05 54.08 46.99 51.55
15 Ryusei Yamada (山田龍聖) 49.14   51.12    Japan 49.72 51.68 51.97 49.14 53.44
16 Shunsuke Wada (和田俊輔) 49.01   51.30    Japan 52.80 55.88 50.68 49.01 50.41
17 Kazutaka Watanabe (渡部和孝) 46.48   55.23    Japan 1:03.30 50.71 1:16.08 46.48 51.69
18 Kazuhiro Fukada (深田和宏) 54.43   55.62    Japan 54.43 55.06 54.56 57.24 58.71
19 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 49.58   57.53    Japan 53.73 57.97 49.58 1:00.90 1:01.00
20 Ryota Futagami (二神亮太) 50.95   57.91    Japan 1:05.94 50.95 53.29 54.50 1:10.58
21 Atsushi Suzuki (鈴木淳) 51.78   58.50    Japan 1:22.01 57.20 1:00.87 51.78 57.43
22 Hiroto Ueda (上田浩登) 45.50   1:01.36    Japan 53.52 1:15.49 55.08 45.50 DNF
23 Kakeru Fukuda (福田翔) 59.32   1:01.52    Japan 1:01.64 59.32 1:10.19 1:03.37 59.56
24 Kenta Kabasawa (椛沢憲太) 56.49   1:02.26    Japan 1:00.45 1:04.70 1:01.63 1:07.92 56.49
25 Ryouichi Ibaraki (茨木亮一) 59.06   1:05.00    Japan DNF 59.06 1:00.77 1:07.15 1:07.07
26 Zihe Li (李子翯) 1:02.23   1:07.90    China 1:07.89 1:12.94 1:21.71 1:02.88 1:02.23
27 Sheng Jiang (蒋笙) 1:05.45   1:07.93    China 1:07.24 1:07.58 1:05.45 1:13.75 1:08.97
28 Ken Tezuka (手塚健) 1:07.02   1:10.95    Japan DNF 1:09.25 1:07.02 1:09.33 1:14.28
29 Yuito Nozaki (野崎結人) 1:01.57   1:11.17    Japan 1:01.57 1:16.72 1:12.25 1:06.15 1:15.10
30 YouBeen Lee 1:16.59   1:23.41    Korea DNF 1:26.64 1:16.59 1:17.96 1:25.64
31 Philipp Steck 1:13.36   1:24.14    Germany 1:27.89 1:26.55 1:23.84 1:22.02 1:13.36
32 Lui Kasahara (笠原琉位) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomoya Iida (飯田朋也) 56.05   1:03.60    Japan 1:03.20 1:15.27 1:02.44 56.05 1:05.16
2 Shuto Ueno (上野柊斗) 1:07.10   1:10.76    Japan 1:17.52 1:08.04 1:16.65 1:07.59 1:07.10
3 Yota Ueda (上田陽太) 1:06.32   1:12.08    Japan 1:11.37 1:14.80 1:10.07 1:15.25 1:06.32
4 Rituraj Sohoni 1:03.41   1:15.98    India 1:12.10 1:16.20 1:22.91 1:03.41 1:19.64
5 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:08.10   1:17.12    Japan 1:20.58 1:26.30 1:16.86 1:13.91 1:08.10
6 Arifumi Fushimi (伏見有史) 1:18.31   1:20.13    Japan 1:19.76 1:18.31 1:20.27 1:21.59 1:20.35
7 Tomohiro Kobayashi (小林知広) 1:16.38   1:22.69    Japan 1:19.02 1:16.38 1:30.15 1:19.90 1:29.16
8 Ryusei Yamada (山田龍聖) 1:21.75   1:27.90    Japan 1:21.75 1:22.91 1:23.91 1:38.51 1:36.88
9 Takashige Karino (狩野貴滋) 1:31.37   1:32.50    Japan 1:31.44 1:37.56 1:32.91 1:31.37 1:33.15
10 Toru Morooka (諸岡徹) 1:27.76   1:33.27    Japan 1:34.30 1:39.10 1:30.50 1:27.76 1:35.00
11 Akihiro Ishida (石田朗大) 1:31.13   1:35.77    Japan 1:36.35 1:33.49 1:39.54 1:31.13 1:37.46
12 Ryouichi Ibaraki (茨木亮一) 1:36.24   1:41.08    Japan 1:40.36 2:43.37 1:45.30 1:37.57 1:36.24
13 Daryl Aliben 1:20.90   1:42.10    Philippines 1:47.14 1:48.29 1:47.09 1:32.08 1:20.90
14 Shunsuke Wada (和田俊輔) 1:34.98   1:45.68    Japan 1:43.80 1:45.67 1:34.98 2:02.66 1:47.56
15 Kakeru Fukuda (福田翔) 1:36.71   1:46.39    Japan 1:36.71 1:46.94 1:56.53 1:54.04 1:38.18
16 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 1:43.91   1:54.78    Japan 1:48.73 2:08.08 1:55.12 2:00.49 1:43.91
17 Yuji Suse (巣瀬雄史) 1:46.64   1:55.30    Japan 2:04.39 2:22.43 1:46.64 1:47.06 1:54.46
18 Atsushi Suzuki (鈴木淳) 1:51.58   1:55.56    Japan 2:32.20 1:51.58 1:53.58 1:55.65 1:57.46
19 Kazutaka Watanabe (渡部和孝) 1:57.97   2:01.60    Japan 2:05.58 2:00.36 2:08.67 1:58.86 1:57.97
20 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 2:05.12   2:08.83    Japan 2:10.12 2:06.42 2:19.39 2:09.94 2:05.12
21 Kazuhiro Fukada (深田和宏) 1:58.61   2:12.31    Japan 1:58.61 2:15.72 2:18.05 2:03.17 2:24.60
22 Kenta Kabasawa (椛沢憲太) 1:53.73   2:13.46    Japan 2:32.43 2:13.05 1:59.10 2:28.24 1:53.73
23 Yuito Nozaki (野崎結人) 2:20.72   2:32.70    Japan 2:24.82 2:41.45 DNF 2:20.72 2:31.83
24 YouBeen Lee 2:27.78   2:41.57    Korea 2:27.78 2:46.53 DNF 2:46.57 2:31.62
25 Ken Tezuka (手塚健) 2:20.96   2:41.71    Japan 2:49.91 2:20.96 2:55.21 2:38.18 2:37.05
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Arifumi Fushimi (伏見有史) 40.65   51.61    Japan 1:18.51 53.51 54.24 47.09 40.65
2 Masayuki Hirai (平井雅之) 52.45   55.37    Japan 54.69 1:00.60 52.45 53.86 57.56
3 Taiga Takaoka (高岡汰虎) 57.32   1:02.06    Japan 1:05.58 1:05.40 1:01.86 58.93 57.32
4 Tomohiro Kobayashi (小林知広) 1:00.88   1:03.47    Japan 1:01.30 1:03.91 1:00.88 1:08.32 1:05.21
5 Yota Ueda (上田陽太) 59.82   1:04.98    Japan 1:06.78 1:08.13 1:00.02 59.82 DNF
6 Shuto Ueno (上野柊斗) 1:06.77   1:12.87    Japan 1:06.77 1:14.81 1:12.60 1:11.20 1:17.49
7 Yuhei Takagi (高木佑平) 59.10   1:13.13    Japan 59.10 1:15.85 1:20.43 1:06.30 1:17.23
8 Fumiya Matsui (松井郁也) 1:07.82   1:13.77    Japan 1:10.44 1:22.56 1:08.32 1:23.97 1:07.82
9 Shunsuke Wada (和田俊輔) 1:15.96   1:18.85    Japan 1:17.40 1:22.12 1:18.24 1:15.96 1:20.92
10 Asato Irifune (入船朝斗) 1:13.61   1:23.66    Japan 1:20.34 1:13.61 1:24.93 1:32.84 1:25.71
11 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 1:18.79   1:24.36    Japan 1:18.79 1:24.71 1:23.40 1:24.98 1:30.17
12 Akihiro Ishida (石田朗大) 1:16.92   1:27.13    Japan 1:26.73 1:16.92 1:30.32 1:27.63 1:27.03
13 Kakeru Fukuda (福田翔) 1:39.16   1:44.58    Japan 1:42.87 1:39.16 1:50.54 1:42.11 1:48.75
14 Takashige Karino (狩野貴滋) 1:44.73   1:48.51    Japan 1:50.71 1:45.74 2:01.00 1:49.07 1:44.73
15 Ryota Futagami (二神亮太) 1:50.35   1:57.10    Japan 1:59.93 2:01.22 1:50.35 1:57.72 1:53.64
16 Atsushi Suzuki (鈴木淳) 1:56.42   2:10.53    Japan 2:21.07 2:00.62 2:09.90 1:56.42 2:35.19
17 Yuji Suse (巣瀬雄史) 1:59.64   2:26.78    Japan 2:12.19 DNF 2:36.08 2:32.06 1:59.64
18 YouBeen Lee DNF   DNF    Korea DNF DNF DNS DNS DNS
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sakura Yoshioka (吉岡さくら) 3.44   4.01    Japan 4.43 4.41 3.44 3.90 3.73
2 Taiga Takaoka (高岡汰虎) 3.77   4.43    Japan 4.17 3.77 4.56 8.60 4.56
3 Kentaro Nishi (西賢太郎) 3.06   4.54    Japan 4.05 4.00 7.07 5.56 3.06
4 Kazutaka Watanabe (渡部和孝) 6.09   7.19    Japan 6.69 13.85 6.09 7.76 7.13
5 Yuito Nozaki (野崎結人) 3.47   7.30    Japan 3.47 7.37 7.79 12.58 6.75
6 Fumiya Matsui (松井郁也) 6.38   7.38    Japan 6.38 6.87 7.32 11.15 7.94
7 Kakeru Fukuda (福田翔) 5.99   7.97    Japan 6.95 16.69 8.76 8.19 5.99
8 Kotaro Kusayama (草山晃太郎) 6.72   8.04    Japan 9.63 7.72 6.72 10.63 6.76
9 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 5.38   8.24    Japan 13.46 8.31 7.07 9.34 5.38
10 Aoi Kubota (久保田葵偉) 6.74   8.46    Japan 8.12 8.63 6.74 8.63 24.19
11 Philipp Steck 5.00   8.57    Germany 5.00 9.59 6.75 9.53 9.43
12 Tomohumi Ito (伊藤智文) 7.70   9.17    Japan 12.39 8.97 7.70 9.97 8.56
13 Kenta Kabasawa (椛沢憲太) 5.32   10.33    Japan 11.17 DNF 7.07 12.74 5.32
14 Yoji Ogura (小倉洋二) 6.09   10.66    Japan 6.09 10.25 11.38 15.80 10.35
15 Takaomi Goto (後藤崇臣) 7.57   11.41    Japan 13.39 8.97 11.87 14.95 7.57
16 Ken Tezuka (手塚健) 9.52   11.66    Japan 10.49 11.73 12.99 12.75 9.52
17 Takashige Karino (狩野貴滋) 10.85   12.39    Japan 14.46 11.08 10.85 13.86 12.23
18 Ryouichi Ibaraki (茨木亮一) 12.23   14.49    Japan 13.69 12.23 12.99 16.80 22.08
19 YouBeen Lee 14.35   15.75    Korea 14.35 20.28 14.53 15.90 16.83
20 Akatsuki Kitamura (北村曉) 16.90   18.61    Japan 18.04 19.45 18.35 20.63 16.90
21 Sho Ogata (緒方昭) 14.95   21.67    Japan 19.69 22.24 14.95 23.09 30.50
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomohiro Kobayashi (小林知広) 4.71   6.37    Japan 6.19 4.71 7.60 5.33 7.76
2 Natsuki Ishizawa (石澤夏希) 4.45   6.41    Japan 5.16 4.45 6.96 7.11 9.28
3 Philipp Steck 5.75   6.60    Germany 6.15 5.75 7.64 6.63 7.02
4 Taiga Takaoka (高岡汰虎) 4.58   6.80    Japan 4.58 8.35 9.12 5.74 6.30
5 Ryota Futagami (二神亮太) 5.94   7.41    Japan 5.94 6.20 15.51 9.63 6.39
6 Yuhei Takagi (高木佑平) 6.45   7.86    Japan 7.22 6.45 17.15 8.13 8.22
7 Masayuki Hirai (平井雅之) 8.35   8.69    Japan 8.46 8.35 9.72 9.21 8.39
8 Kakeru Fukuda (福田翔) 6.22   9.15    Japan 7.45 6.22 9.90 11.72 10.10
9 Kazuhiro Fukada (深田和宏) 7.68   9.93    Japan 10.47 9.75 21.02 7.68 9.58
10 Ken Tezuka (手塚健) 8.19   11.27    Japan 8.83 8.19 16.15 13.22 11.75
11 Aigo Miyamura (宮村藍伍) 10.64   12.79    Japan 10.64 11.07 15.09 16.85 12.21
12 Yuito Nozaki (野崎結人) 10.43   13.15    Japan 11.82 11.51 10.43 16.12 19.94
13 Kotaro Kusayama (草山晃太郎) 10.09   13.99    Japan 15.43 10.09 14.63 11.90 18.88
14 Ian Eunki Lee (이은기) 13.11   14.14    Korea 20.86 14.08 14.62 13.73 13.11
15 Yoji Ogura (小倉洋二) 11.36   14.16    Japan 11.36 13.48 13.72 15.28 18.53
16 Takashige Karino (狩野貴滋) 7.48   14.45    Japan 20.38 7.48 19.16 8.79 15.39
17 Takaomi Goto (後藤崇臣) 12.79   15.60    Japan 27.51 12.79 17.26 16.33 13.22
18 Ryouichi Ibaraki (茨木亮一) 12.11   16.59    Japan 12.21 17.20 12.11 21.46 20.35
19 Tomohumi Ito (伊藤智文) 11.05   20.37    Japan 11.05 22.35 17.87 21.65 21.59
20 YouBeen Lee 14.99   29.84    Korea 27.27 32.61 41.28 14.99 29.64
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L' F2 U2 L2 B2 R' U2 R D R' U2 B U' B L B2 F' U L2
A #2 D' R2 B2 D2 L2 D2 F2 U' R2 B L D' U F2 R D' L D' L' R
A #3 U2 B2 R2 U B2 R2 B2 D' U2 L' U2 B D' L B L2 B R F' L
A #4 F L2 R2 F2 R2 B' F2 L2 U2 R' U' R2 D L' D U2 B' L2 R U'
A #5 F2 R2 B2 D F2 D' R2 D' U2 F L R2 F' L2 B D2 L F R D'
A Ex#1 D2 F2 U2 B2 R' D2 L2 D2 B2 U2 R' F D U' L2 F' D2 L D
A Ex#2 R2 D' B2 U2 B2 L2 U L2 F D' B2 D F L' D2 F' U2 L2 R
B #1 L' F L' B' D' R' U D' F' L2 F2 U2 L2 B2 U2 D B2 U F2 B2
B #2 L B2 L2 D2 R D2 L D B F2 D L2 D2 L' B' D2 R'
B #3 R L' F' U2 D F2 D' R U2 B D2 R2 B' L2 B' L2 B' R2 L2
B #4 R2 U2 R2 U B2 U L2 B' D2 U' B2 L' D L2 R U F' D2
B #5 F2 R2 B2 L' B2 R F2 U2 B' U2 L2 R U2 F2 D2 U2 L2 U B2
B Ex#1 D F B2 R' B U2 R D R2 D2 F D2 B2 R' U2 F2 D2 F2 L2 B2
B Ex#2 D' B2 L F' B U2 B2 R D' F' R2 U' F2 D2 R2 D' F2 D' B2 D2
C #1 D2 L2 B2 R2 D' R2 U2 F2 D2 B' F D2 R' B R U2 B' L2 U R'
C #2 D2 B2 U L2 U R2 B2 D' U' F' D2 B' L2 R2 B R' U' L' U2 B'
C #3 L2 B2 U2 R2 B L2 B' R2 D2 L' B' F' D' R2 B R U2 B L2 D
C #4 U2 R2 U2 F D2 F' U2 R2 B' F' U L' F2 U2 L2 F' R' B' F2 R
C #5 B2 D' B2 D L2 R2 B2 D2 L' R' D2 B' L' D' L2 U F L' B2
C Ex#1 D F2 U' B2 F2 U R2 D2 F2 L2 R' U2 F' U2 R2 U2 L F D'
C Ex#2 F2 R2 F L2 R2 F2 L2 R2 U2 R D U2 L' B2 R' F2 D' F' L' R
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 D' L2 D B2 D R2 U L' B L2 D' R B' R D2 L2 B2 D F'
A #2 U2 B' D' L2 B' L U L2 U' F' D2 L' F2 L' D2 L2 U2 D2 L' U2
A #3 F2 B R' U2 F' L2 D' F2 B L B' U2 D2 R2 U2 F B2 U2 F' D2
A #4 U F2 D' F2 L2 D L2 B2 U2 L' B D2 U' B R2 B' L D' B2 F2
A #5 R' L2 B2 L' D B U2 D L F' R D2 R' U2 R' L2 F2 U2 R
A Ex#1 F D2 U2 F' R2 F L2 F' L' D' L' U B' L' D B L F U
A Ex#2 L2 B' U2 B D2 U2 B F2 D2 U' L' R' D B L' R' U B2 F'
B #1 D' B' D2 L F' L2 U2 B' R B2 U2 R2 F2 D' L2 U2 F2 B2 R2
B #2 B' D' F' R U' L' U F2 D R' D2 R2 D2 F L2 F2 R2 F U2 F2
B #3 F2 D2 R2 D' B2 U2 L2 F2 R' U R2 F' R U2 L' D2 B2 D R' F
B #4 U' F2 D2 B2 D R2 F2 U' B2 U' F' R' D2 U' B F' R F' D2 R'
B #5 F2 R F2 R2 D2 L' F2 L2 B2 U2 F' D' L2 F R2 D' F2 L F2
B Ex#1 R U' B2 R2 D' F' U2 R' F U' L' F2 L2 U2 B L2 F' L2 D2 L2
B Ex#2 B2 D2 F2 R2 B2 U' F2 D U R' D' U L2 D B D R' F' U' L
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L B' R U' F2 R D2 F2 D' R' B' R D2 R' U2 D2 R U2 R2 L'
A #2 D2 B2 D' R2 U' L2 D B2 R2 F2 D B' L' U2 B' L R' F U R'
A #3 U' R' F' R F R U' D2 L' U' F2 D' B2 U L2 F2 U2
A #4 L2 D B' U' D2 L B' L2 F' R B' D2 B' R2 F U2 L2 F2 U2 L2
A #5 U D F2 R U' B R' L2 D2 B' U' B2 D2 F2 B2 L2 D' F2 L2
A Ex#1 R2 D2 R B2 L D2 R F2 R B' R D' U' B L2 U2 R D' L2 D
A Ex#2 L2 R' U2 F2 L2 B2 L' R2 F2 U' B F L B R2 F L' R2 B D'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' L2 B2 D2 B2 U2 L' U2 F2 R F2 U D' R D' L2 F D' B2 D2 Fw2 U Rw2 D' F U2 B Uw2 Fw2 B D2 B' Rw' R' D' Rw2 F Fw' R' Uw B2 Uw F' Rw2
A #2 D2 F2 L2 F2 U' B2 U R' U' F L2 B' R2 B L B2 R2 B Rw2 Fw2 F' U' L2 B Rw2 Fw2 L2 D2 Rw2 B' R2 Rw U R D L R2 Fw' Uw2 Rw' F' B' Rw Fw
A #3 F' L' U2 D L U L2 B2 U2 R U2 F' U2 B2 R2 F' R2 F' L2 B2 U2 Uw2 B Rw2 F Uw2 L F' B2 Uw2 R' B L2 F' Uw' F L B2 Uw U2 B U' Rw' Fw' F' Uw'
A #4 F2 U2 R2 L' F2 D R2 B' U B' R2 U2 R U2 L' U2 L U2 B2 Uw2 F R2 Fw2 U Rw2 R2 D F' Uw2 Fw2 D Fw2 Rw Uw2 U R2 Fw' D Rw F R2 Uw R' Uw'
A #5 R F2 B2 L B2 L2 B2 U2 L' B2 L' U F' B2 D2 U' B D L2 U2 F2 Fw2 Rw2 F2 R Fw2 R U2 L D Fw2 R' U2 Fw' B D2 Fw2 B Rw' L2 D2 Fw2 B' Rw Fw
A Ex#1 R2 D2 B2 D' B2 L2 D' R2 F2 R U B U2 F' U L2 D' R' U R' Fw2 R Fw2 U Rw2 U' R2 F2 L' B2 D' Fw Rw2 B2 R U B' Rw Fw' Rw2 F' Rw' U2 Rw
A Ex#2 U' B2 U R' B F D' B2 L U D2 F' R2 B2 D2 L2 D2 B' F' Fw2 Uw2 B2 D Rw2 F D2 Rw2 L2 B' L2 U' Rw' Uw2 D F Uw2 Rw' Uw F' Rw B2 R B Uw
B #1 F' R F' R2 U R D' R D U2 B' D' B2 U2 B2 D' B2 F2 D' B2 Fw2 U R2 L' Uw2 F2 R Fw2 L' U2 D' R2 B2 Fw' D' F2 L Fw2 U' Rw' R U' Fw' Uw F' Rw
B #2 U' L2 D B2 U' L2 U2 L2 D B2 L U F' U F2 B2 D2 L D' Uw2 L F B2 R' Uw2 F' Rw2 R' Uw2 B' R' U2 D' Rw2 Uw R F' Rw D2 B' U' F' Uw' B
B #3 R2 U' F2 D' R2 D' F2 D2 L F' R D R F2 R2 B R L2 D2 Uw2 L' D Fw2 Rw2 U2 F2 R' U2 R' Uw2 D' Fw U Rw2 U2 L D2 F' Rw B2 Uw' Rw L2 B'
B #4 U2 B L' U F U B2 D2 R D R2 B2 R' B2 L D2 R' D2 L D2 Fw2 D Rw2 B2 F Uw2 R2 D F' U' R2 B' Rw' B' F Rw Uw2 B Uw' Fw2 L D Rw' Uw2
B #5 B2 R2 F2 D2 L2 D2 B R2 D2 B U' L' U' L U' R B' U' B D Rw2 Uw2 R' Fw2 R' F' R F2 B Uw2 Fw2 B' Uw' L' Uw2 U2 R2 D Rw Fw' Rw L' D2 F' U'
B Ex#1 U' R2 B2 U F2 L2 D R' F' R' F2 D' R' U2 F D' R B' Fw2 L' U2 Fw2 Rw2 D' L R' U L Fw2 U R F Uw2 R' Fw' L Rw' U B Rw2 U Rw' Uw2
B Ex#2 D2 R2 D B2 L2 F2 D F2 D L2 U' B L2 R2 D' R B U2 L U Uw2 L B' Uw2 B' R' Uw2 L2 B2 D2 Fw2 B' U2 Uw R' L2 F' Rw2 Fw L Uw' Rw2 Uw' Rw' Uw
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D F' Uw' F' Bw2 D2 Uw F Dw' R' Bw' L2 R Uw2 Dw' Bw2 Uw' L' Rw2 Fw' B2 Uw' Dw D2 B' Uw' L B U' Bw2 Uw' Lw' Bw2 Rw' B2 Fw' Rw' Dw2 F L Fw' Rw2 D' F D2 Uw2 B2 R Uw' Dw2 Rw B Lw Bw2 L' Fw2 L Uw' Fw L2
A #2 R2 Uw' D Fw' Uw' Fw' D2 F2 D R2 B2 U' R2 Bw' Uw' U' Dw2 Rw2 F' Dw B2 Dw2 Rw2 B' F' Rw' Dw D2 Bw2 U' Fw Rw' Bw' U2 Dw' F' Lw Bw' Uw' Dw' U2 Lw' B2 F2 Fw U2 Dw2 Lw Bw Fw2 Rw2 B Uw' D Lw' Fw2 F' R Lw' U'
A #3 F Rw2 U' Lw2 D B' D2 Lw D2 L B' Fw2 U' Rw' Bw2 Dw2 L2 Dw D2 F2 Fw Uw L2 R2 D' Dw2 Rw' Lw2 Fw U2 R F L' B2 Rw Bw' U' D Lw' U2 Dw' Bw' Lw' D2 Dw Bw' L Fw Rw B2 Lw Bw2 Lw' Bw2 Fw Rw B2 Lw D F
A #4 R2 Lw B2 U2 B' D2 Uw B' U Fw Lw Fw L Fw2 B' L2 Dw' Fw Lw' F' Dw2 R Fw2 F' Dw2 B' Uw2 U L U2 D2 Fw2 D2 L' D2 Bw' Dw' B U' Lw' Rw' Uw2 L Rw Uw2 Dw2 Bw' Lw2 Dw' Bw' B' Lw' L' U' F D2 Fw Uw' F D
A #5 D2 Rw Bw2 R2 L2 U Fw' B' Rw' D2 Dw' F Bw2 Lw Bw2 Lw2 Dw Rw D2 Lw' D2 F' D' U' Uw Bw2 Lw2 D' Fw' R Lw Fw' Dw R' F' U2 D Rw2 Lw Uw Rw F Bw2 Uw B U Uw' Rw Dw2 Uw2 L' Rw' R B' Fw L' U Uw2 D2 Bw
A Ex#1 R2 D U' F' Bw L F2 Lw Fw2 Dw' Bw' Dw' Rw2 Fw' L Dw2 Rw' Uw2 B2 Uw L Bw Uw2 Dw L D2 Uw Bw L R' F2 D2 F' Lw B' Bw2 L2 F2 Dw Fw Dw2 R' Dw Rw2 Lw Dw2 L2 Uw D2 F Lw2 Rw2 F2 Bw Dw' Lw B F2 Rw U
A Ex#2 L2 D Uw F Fw2 L2 Fw2 F2 Lw' Uw U2 Dw' Bw2 F2 L' Uw' Fw' Rw' Bw' U D L' Dw' Uw2 U R Fw' Dw' Rw2 B' U Fw' Lw2 Rw2 D2 R2 L' Fw' D2 F2 Fw2 Bw Rw' Fw' B2 R2 Dw' Uw2 Bw2 U Lw Fw' Uw2 Dw2 D' F' R U' R2 Uw2
B #1 Bw B Lw R U L' Uw2 F' R2 Fw D' Fw2 B L F' Fw U Bw2 F2 D Rw' U Fw2 B' D2 Dw Uw2 L' D2 U2 R' Dw' R2 F' L2 B2 R2 Bw U B2 Rw Bw' Dw' Lw2 U' B' Dw F Fw Dw2 Uw' U2 F R' Fw2 Lw B2 D F R
B #2 Uw D' Lw' L' Dw2 Lw2 L2 Fw' D Rw' R2 Dw' F' Fw Lw' B' Rw' Dw Bw U Lw' Uw Bw' L' D Lw' Bw2 Uw' B Dw2 R' Rw D2 F2 R2 Lw' B2 Fw2 F U L' Uw' Rw Lw F D2 B2 R' Fw Rw F B' Bw2 Uw2 R2 Dw2 R2 Rw U2 F'
B #3 U2 B Uw2 Fw2 D2 F' B2 R' F Fw' Rw2 L' B' F2 U B Rw L' U2 Fw2 R' Uw2 B2 Fw Bw Lw2 Dw U2 Rw2 Uw2 L2 Fw Rw L2 F R2 U' Uw R' U2 Fw2 Uw' B Dw2 R Rw D' F2 B Lw' L2 R2 B' Lw' Dw Lw B2 Rw Dw U
B #4 R2 Rw' D2 Dw Bw' U2 D2 Fw' Rw' D2 L2 U2 Rw U F2 L Bw L' R' U' Rw' Bw2 Fw' L' B Bw' L2 Dw Fw2 Uw R2 Lw' L Rw' Fw' R' Uw2 D' L2 Fw2 F' Rw' Dw' R' D2 B2 Uw R2 F' B2 Rw2 Fw' B2 Lw2 R' Bw' L2 R2 U2 Dw
B #5 R2 B L' B F2 U2 D L' D' R Uw2 L' Bw2 L' Rw' Fw2 D2 Fw F Rw2 D Lw B F Lw' L Fw U2 R' B Lw' Rw2 R' Uw' D2 U' L' Dw2 Fw Lw' Dw U' F' Rw' D2 Fw' Rw' L F2 B' Bw Fw L2 U Dw R2 Lw2 Dw' R2 D
B Ex#1 Bw' R' F' Lw2 U Bw B2 R' Lw2 Dw2 L2 Fw' R2 F Lw' Fw2 U2 L U' Uw Dw Rw L Uw' F2 Rw2 L' F2 U2 F R Dw Rw2 B2 Uw Dw L B' R Uw2 B2 Uw' F2 Uw' Rw' Bw' Rw2 Lw Fw Rw' Fw D' U2 Dw F' Rw F2 L' Uw R2
B Ex#2 Uw' F' Dw Rw' F2 R2 Lw Fw' R2 Rw' L Uw Fw' F L Bw' U' F2 B Dw2 F Rw' Bw R Dw2 R' U Bw' Dw' Rw2 Dw2 U' D2 R Dw Bw' Fw2 D2 Dw L2 U2 B L' B2 Rw R2 F2 Lw2 Rw Bw F' Lw' Bw' F Fw2 Uw2 F' Lw' U2 L2
  Megaminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U
A #2 R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U'
A #3 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U'
A #4 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U
A #5 R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U
A Ex#1 R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U
A Ex#2 R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 L' R' U R U R B' R' B' U' B u l' b
A #2 R' B R L' U' B U' B' R' B' R l r
A #3 R' U' R L' B' U' B' R U' B' L u l
A #4 U' B R B' R B U L B' R' B u l r b'
A #5 U R' B U R' L B' U' L' U B u' r
A Ex#1 R' L' U' L' B R L' R' U' R' B u' l' r
A Ex#2 U' R B' R U' L' B' U' B' R L'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 B L R U R' L' U L' B' R' U'
A #2 B L R L' R B L B' R L B
A #3 L B U' B L' B R U B U R
A #4 R B U R B' R B' L' R U' R
A #5 B R L' B R' L U R' L B L
A Ex#1 U R U L U' R' L' R' U R' L
A Ex#2 B L U' R' L' R' U' L' U R' U
Aigo Miyamura (宮村藍伍)    Japan
Aigo Miyamura (宮村藍伍)
Event Round Place Best Average Result Details
Skewb Final 11 10.64   12.79   10.64 11.07 15.09 16.85 12.21
Akatsuki Kitamura (北村曉)    Japan
Akatsuki Kitamura (北村曉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 31.86   36.20   35.47 32.87 43.76 31.86 40.25
Pyraminx Final 20 16.90   18.61   18.04 19.45 18.35 20.63 16.90
Akihiro Ishida (石田朗大)    Japan
Akihiro Ishida (石田朗大)
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 11 1:31.13   1:35.77   1:36.35 1:33.49 1:39.54 1:31.13 1:37.46
Megaminx Final 12 1:16.92   1:27.13   1:26.73 1:16.92 1:30.32 1:27.63 1:27.03
Alejandro Rakai Olave    Indonesia
Alejandro Rakai Olave
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 26.94   33.39   30.05 35.80 37.57 26.94 34.32
Aoi Kubota (久保田葵偉)    Japan
Aoi Kubota (久保田葵偉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 15.05   16.27   15.06 15.51 15.05 18.25 18.91
First round 41 13.51   19.18   13.51 27.50 15.03 19.66 22.86
Pyraminx Final 10 6.74   8.46   8.12 8.63 6.74 8.63 24.19
Aoi Nakajima (中島碧惟)    Japan
Aoi Nakajima (中島碧惟)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 1:23.85   1:58.20   2:00.92 1:23.85 1:50.12 DNF 2:03.55
Arifumi Fushimi (伏見有史)    Japan
Arifumi Fushimi (伏見有史)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.01   8.49   8.77 8.43 8.29 7.01 8.74
Second round 1 7.67   8.25   7.67 8.14 8.46 10.47 8.15
First round 1 6.44   8.58   9.75 8.12 8.81 6.44 8.81
4x4x4 Cube Final 7 36.18   41.70   46.63 39.37 45.35 36.18 40.38
5x5x5 Cube Final 6 1:18.31   1:20.13   1:19.76 1:18.31 1:20.27 1:21.59 1:20.35
Megaminx Final 1 40.65   51.61   1:18.51 53.51 54.24 47.09 40.65
Asato Irifune (入船朝斗)    Japan
Asato Irifune (入船朝斗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 8.42   11.35   10.60 11.58 13.43 11.88 8.42
Second round 4 8.52   9.38   10.07 8.52 9.21 9.70 9.23
First round 4 7.22   10.02   7.22 13.00 10.77 9.29 9.99
4x4x4 Cube Final 5 35.86   36.91   36.39 38.38 35.95 46.82 35.86
Megaminx Final 10 1:13.61   1:23.66   1:20.34 1:13.61 1:24.93 1:32.84 1:25.71
Atsushi Suzuki (鈴木淳)    Japan
Atsushi Suzuki (鈴木淳)
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Final 21 51.78   58.50   1:22.01 57.20 1:00.87 51.78 57.43
5x5x5 Cube Final 18 1:51.58   1:55.56   2:32.20 1:51.58 1:53.58 1:55.65 1:57.46
Megaminx Final 16 1:56.42   2:10.53   2:21.07 2:00.62 2:09.90 1:56.42 2:35.19
Daichi Kataoka (片岡大智)    Japan
Daichi Kataoka (片岡大智)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 15.99   18.46   21.51 16.12 27.80 15.99 17.76
First round 38 16.04   18.41   16.75 DNF 22.06 16.04 16.41
Daichi Miyake (三宅大智)    Japan
Daichi Miyake (三宅大智)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 44.10   49.81   49.27 51.11 DNF 44.10 49.06
Daryl Aliben    Philippines
Daryl Aliben
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.25   13.24   14.80 14.05 13.27 12.25 12.41
Second round 12 11.08   11.52   11.52 11.48 11.08 12.10 11.57
First round 13 9.28   12.31   11.86 18.62 11.11 9.28 13.97
4x4x4 Cube Final 11 43.63   46.36   52.26 47.05 45.45 46.57 43.63
5x5x5 Cube Final 13 1:20.90   1:42.10   1:47.14 1:48.29 1:47.09 1:32.08 1:20.90
Fumiya Matsui (松井郁也)    Japan
Fumiya Matsui (松井郁也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.20   12.03   16.30 11.20 11.58 13.06 11.46
First round 12 10.62   12.05   10.62 14.04 12.65 11.90 11.60
4x4x4 Cube Final 12 46.14   49.34   47.75 51.31 48.97 53.23 46.14
Megaminx Final 8 1:07.82   1:13.77   1:10.44 1:22.56 1:08.32 1:23.97 1:07.82
Pyraminx Final 6 6.38   7.38   6.38 6.87 7.32 11.15 7.94
Harufumi Uematsu (植松晴史)    Japan
Harufumi Uematsu (植松晴史)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 44.83   50.26   49.92 44.83 52.38 52.02 48.84
Hideki Kadobe (角部秀樹)    Japan
Hideki Kadobe (角部秀樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 23.48   28.25   23.48 26.75 36.86 27.20 30.79
Hirofumi Uematsu (植松洋史)    Japan
Hirofumi Uematsu (植松洋史)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 44.13   48.86   51.16 47.78 44.13 47.64 1:21.86
Hiroki Kitaoka (北岡大樹)    Japan
Hiroki Kitaoka (北岡大樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 40.14   46.81   40.14 54.11 47.42 41.45 51.57
Hiroto Ueda (上田浩登)    Japan
Hiroto Ueda (上田浩登)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 14.26   21.55   21.98 28.17 14.26 29.71 14.50
4x4x4 Cube Final 22 45.50   1:01.36   53.52 1:15.49 55.08 45.50 DNF
Ian Eunki Lee (이은기)    Korea
Ian Eunki Lee (이은기)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 45.36   59.33   45.36 51.79 1:12.30 1:25.73 53.91
Skewb Final 14 13.11   14.14   20.86 14.08 14.62 13.73 13.11
Ibuki Mio (美尾伊吹)    Japan
Ibuki Mio (美尾伊吹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 10.73   14.20   16.13 10.73 15.31 11.17 16.61
First round 22 11.78   13.45   14.72 11.78 14.04 13.60 12.72
Kakeru Fukuda (福田翔)    Japan
Kakeru Fukuda (福田翔)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 13.40   16.16   14.40 17.75 13.40 16.34 18.28
First round 33 12.62   15.40   14.39 17.33 14.68 17.14 12.62
4x4x4 Cube Final 23 59.32   1:01.52   1:01.64 59.32 1:10.19 1:03.37 59.56
5x5x5 Cube Final 15 1:36.71   1:46.39   1:36.71 1:46.94 1:56.53 1:54.04 1:38.18
Megaminx Final 13 1:39.16   1:44.58   1:42.87 1:39.16 1:50.54 1:42.11 1:48.75
Pyraminx Final 7 5.99   7.97   6.95 16.69 8.76 8.19 5.99
Skewb Final 8 6.22   9.15   7.45 6.22 9.90 11.72 10.10
Kazuhiro Fukada (深田和宏)    Japan
Kazuhiro Fukada (深田和宏)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 12.21   14.32   14.59 14.17 14.20 15.35 12.21
First round 21 12.62   13.43   12.70 14.10 12.62 14.35 13.49
4x4x4 Cube Final 18 54.43   55.62   54.43 55.06 54.56 57.24 58.71
5x5x5 Cube Final 21 1:58.61   2:12.31   1:58.61 2:15.72 2:18.05 2:03.17 2:24.60
Skewb Final 9 7.68   9.93   10.47 9.75 21.02 7.68 9.58
Kazutaka Watanabe (渡部和孝)    Japan
Kazutaka Watanabe (渡部和孝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 13.73   15.94   13.73 15.28 18.20 15.16 17.39
First round 27 10.92   14.26   14.88 10.92 16.90 14.42 13.48
4x4x4 Cube Final 17 46.48   55.23   1:03.30 50.71 1:16.08 46.48 51.69
5x5x5 Cube Final 19 1:57.97   2:01.60   2:05.58 2:00.36 2:08.67 1:58.86 1:57.97
Pyraminx Final 4 6.09   7.19   6.69 13.85 6.09 7.76 7.13
Ken Tezuka (手塚健)    Japan
Ken Tezuka (手塚健)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 16.89   17.98   17.85 20.23 17.81 18.29 16.89
First round 32 14.73   15.29   15.41 14.90 18.69 14.73 15.56
4x4x4 Cube Final 28 1:07.02   1:10.95   DNF 1:09.25 1:07.02 1:09.33 1:14.28
5x5x5 Cube Final 25 2:20.96   2:41.71   2:49.91 2:20.96 2:55.21 2:38.18 2:37.05
Pyraminx Final 16 9.52   11.66   10.49 11.73 12.99 12.75 9.52
Skewb Final 10 8.19   11.27   8.83 8.19 16.15 13.22 11.75
Kengo Kageyama (蔭山賢吾)    Japan
Kengo Kageyama (蔭山賢吾)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.03   12.01   11.43 13.06 11.03 14.83 11.53
Second round 7 9.31   10.33   10.83 10.27 9.90 11.72 9.31
First round 8 9.03   10.92   10.47 9.03 11.73 10.71 11.59
Kenta Kabasawa (椛沢憲太)    Japan
Kenta Kabasawa (椛沢憲太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 13.70   16.51   13.70 16.25 16.73 16.70 16.59
First round 34 15.14   16.67   18.94 15.82 15.25 21.02 15.14
4x4x4 Cube Final 24 56.49   1:02.26   1:00.45 1:04.70 1:01.63 1:07.92 56.49
5x5x5 Cube Final 22 1:53.73   2:13.46   2:32.43 2:13.05 1:59.10 2:28.24 1:53.73
Pyraminx Final 13 5.32   10.33   11.17 DNF 7.07 12.74 5.32
Kentaro Nishi (西賢太郎)    Japan
Kentaro Nishi (西賢太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 11.13   12.11   14.44 12.11 11.20 13.02 11.13
First round 19 11.56   13.25   13.19 11.56 13.27 21.75 13.30
Pyraminx Final 3 3.06   4.54   4.05 4.00 7.07 5.56 3.06
Kiyosato Arai (荒井聖智)    Japan
Kiyosato Arai (荒井聖智)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 29.29   29.82   29.29 29.98 30.01 30.92 29.48
Koji Furukawa (古川幸治)    Japan
Koji Furukawa (古川幸治)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 33.83   39.28   39.71 1:04.59 38.58 33.83 39.54
Kosei Takaoka (高岡洸成)    Japan
Kosei Takaoka (高岡洸成)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 32.58   37.52   40.13 32.58 32.59 43.26 39.85
Kota Ogata (尾形光太)    Japan
Kota Ogata (尾形光太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 27.29   42.55   59.94 27.29 DNF 30.94 36.78
Kotaro Kusayama (草山晃太郎)    Japan
Kotaro Kusayama (草山晃太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 16.80   18.01   19.96 16.80 19.48 17.47 17.07
First round 36 14.36   17.61   20.94 19.02 17.18 16.64 14.36
Pyraminx Final 8 6.72   8.04   9.63 7.72 6.72 10.63 6.76
Skewb Final 13 10.09   13.99   15.43 10.09 14.63 11.90 18.88
Kotaro Terada (寺田晃太朗)    Japan
Kotaro Terada (寺田晃太朗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 13.14   13.62   13.87 13.14 13.48 13.51 14.22
First round 35 15.17   17.27   18.89 15.89 15.17 17.33 18.59
5x5x5 Cube Final 20 2:05.12   2:08.83   2:10.12 2:06.42 2:19.39 2:09.94 2:05.12
Pyraminx Final 9 5.38   8.24   13.46 8.31 7.07 9.34 5.38
Lui Kasahara (笠原琉位)    Japan
Lui Kasahara (笠原琉位)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 20.02   23.44   29.88 23.16 20.02 22.55 24.60
First round 47 22.80   23.85   22.82 23.39 35.56 25.34 22.80
4x4x4 Cube Final 32 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNF
Masaharu Yamaoka (山岡正治)    Japan
Masaharu Yamaoka (山岡正治)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 1:00.24   1:14.39   1:35.36 1:15.74 1:00.24 1:16.77 1:10.66
Masayuki Hirai (平井雅之)    Japan
Masayuki Hirai (平井雅之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 9.79   11.71   11.13 11.96 9.79 12.10 12.05
Second round 11 10.34   11.13   10.56 10.34 11.71 17.57 11.12
First round 14 11.34   12.40   12.94 12.55 11.71 11.34 13.74
Megaminx Final 2 52.45   55.37   54.69 1:00.60 52.45 53.86 57.56
Skewb Final 7 8.35   8.69   8.46 8.35 9.72 9.21 8.39
Minami Ohashi (大橋美七海)    Japan
Minami Ohashi (大橋美七海)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 24.91   28.46   31.10 25.20 42.11 29.08 24.91
Natsuki Ishizawa (石澤夏希)    Japan
Natsuki Ishizawa (石澤夏希)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 11.79   13.95   11.79 12.55 15.25 14.69 14.61
First round 39 15.24   18.42   23.44 19.00 19.07 17.20 15.24
4x4x4 Cube Final 19 49.58   57.53   53.73 57.97 49.58 1:00.90 1:01.00
5x5x5 Cube Final 16 1:43.91   1:54.78   1:48.73 2:08.08 1:55.12 2:00.49 1:43.91
Skewb Final 2 4.45   6.41   5.16 4.45 6.96 7.11 9.28
Natsuki Shikibu (式部夏樹)    Japan
Natsuki Shikibu (式部夏樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 28.25   39.96   1:00.34 44.15 28.25 36.18 39.55
Niranjan Rohith    India
Niranjan Rohith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 22.59   24.97   22.98 27.23 24.70 29.57 22.59
Philipp Steck    Germany
Philipp Steck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 10.97   12.52   11.80 11.07 10.97 17.77 14.68
First round 24 8.31   13.84   8.31 14.21 13.31 13.99 14.79
4x4x4 Cube Final 31 1:13.36   1:24.14   1:27.89 1:26.55 1:23.84 1:22.02 1:13.36
Pyraminx Final 11 5.00   8.57   5.00 9.59 6.75 9.53 9.43
Skewb Final 3 5.75   6.60   6.15 5.75 7.64 6.63 7.02
Rituraj Sohoni    India
Rituraj Sohoni
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.22   9.84   10.05 9.68 7.22 9.79 10.77
Second round 2 7.45   8.41   7.78 8.54 8.92 13.08 7.45
First round 2 8.05   9.05   9.23 10.93 8.05 9.12 8.79
4x4x4 Cube Final 1 30.91   31.87   32.49 30.91 36.68 31.72 31.39
5x5x5 Cube Final 4 1:03.41   1:15.98   1:12.10 1:16.20 1:22.91 1:03.41 1:19.64
Ryo Kadobe (角部亮)    Japan
Ryo Kadobe (角部亮)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 50.93   1:08.03   1:35.01 1:04.80 50.93 1:19.10 1:00.18
Ryosuke Higo (肥後亮佑)    Japan
Ryosuke Higo (肥後亮佑)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.73   10.06   10.01 9.99 10.19 9.73 11.13
Second round 3 8.19   9.21   9.26 10.17 8.19 9.88 8.48
First round 9 9.86   11.04   10.80 10.28 12.04 9.86 13.66
4x4x4 Cube Final 6 35.69   41.47   35.69 43.39 46.89 42.11 38.91
Ryota Futagami (二神亮太)    Japan
Ryota Futagami (二神亮太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.09   13.15   15.06 13.95 13.09 12.09 12.42
First round 25 12.47   14.04   14.63 15.43 13.30 12.47 14.20
4x4x4 Cube Final 20 50.95   57.91   1:05.94 50.95 53.29 54.50 1:10.58
Megaminx Final 15 1:50.35   1:57.10   1:59.93 2:01.22 1:50.35 1:57.72 1:53.64
Skewb Final 5 5.94   7.41   5.94 6.20 15.51 9.63 6.39
Ryouichi Ibaraki (茨木亮一)    Japan
Ryouichi Ibaraki (茨木亮一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 12.75   17.24   12.75 19.40 24.43 16.27 16.04
First round 45 14.80   20.78   18.14 14.80 22.81 30.89 21.40
4x4x4 Cube Final 25 59.06   1:05.00   DNF 59.06 1:00.77 1:07.15 1:07.07
5x5x5 Cube Final 12 1:36.24   1:41.08   1:40.36 2:43.37 1:45.30 1:37.57 1:36.24
Pyraminx Final 18 12.23   14.49   13.69 12.23 12.99 16.80 22.08
Skewb Final 18 12.11   16.59   12.21 17.20 12.11 21.46 20.35
Ryusei Yamada (山田龍聖)    Japan
Ryusei Yamada (山田龍聖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.72   13.87   13.80 14.43 13.94 13.72 13.86
First round 26 13.28   14.19   13.28 14.23 18.29 14.35 13.99
4x4x4 Cube Final 15 49.14   51.12   49.72 51.68 51.97 49.14 53.44
5x5x5 Cube Final 8 1:21.75   1:27.90   1:21.75 1:22.91 1:23.91 1:38.51 1:36.88
Sakura Yoshioka (吉岡さくら)    Japan
Sakura Yoshioka (吉岡さくら)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 22.16   25.32   31.49 23.10 25.79 27.06 22.16
Pyraminx Final 1 3.44   4.01   4.43 4.41 3.44 3.90 3.73
Sheng Jiang (蒋笙)    China
Sheng Jiang (蒋笙)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 16.26   18.22   16.71 18.67 19.29 21.18 16.26
First round 44 18.72   20.25   27.02 22.39 18.72 19.42 18.93
4x4x4 Cube Final 27 1:05.45   1:07.93   1:07.24 1:07.58 1:05.45 1:13.75 1:08.97
Shin Ito (伊藤慎)    Japan
Shin Ito (伊藤慎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 29.82   37.35   DNF 41.23 31.60 29.82 39.22
Sho Ogata (緒方昭)    Japan
Sho Ogata (緒方昭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 21.89   23.70   33.05 23.86 24.65 21.89 22.59
First round 43 18.19   20.21   19.47 21.94 18.19 23.96 19.23
Pyraminx Final 21 14.95   21.67   19.69 22.24 14.95 23.09 30.50
Shotaro Yamaoka (山岡正太郎)    Japan
Shotaro Yamaoka (山岡正太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 1:41.18   1:56.86   3:17.74 1:49.89 1:41.18 2:18.01 1:42.68
Shunsuke Wada (和田俊輔)    Japan
Shunsuke Wada (和田俊輔)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 11.16   13.04   11.16 11.40 15.22 12.51 19.24
First round 11 10.58   11.46   10.58 10.84 12.08 11.46 12.72
4x4x4 Cube Final 16 49.01   51.30   52.80 55.88 50.68 49.01 50.41
5x5x5 Cube Final 14 1:34.98   1:45.68   1:43.80 1:45.67 1:34.98 2:02.66 1:47.56
Megaminx Final 9 1:15.96   1:18.85   1:17.40 1:22.12 1:18.24 1:15.96 1:20.92
Shuto Ueno (上野柊斗)    Japan
Shuto Ueno (上野柊斗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.50   11.10   13.14 11.99 10.53 10.50 10.77
Second round 6 9.30   10.21   9.30 10.96 10.87 9.98 9.77
First round 5 9.00   10.32   9.78 11.54 10.68 10.49 9.00
4x4x4 Cube Final 4 30.01   36.83   34.04 48.05 30.01 36.44 40.00
5x5x5 Cube Final 2 1:07.10   1:10.76   1:17.52 1:08.04 1:16.65 1:07.59 1:07.10
Megaminx Final 6 1:06.77   1:12.87   1:06.77 1:14.81 1:12.60 1:11.20 1:17.49
Sinpei Araki (荒木慎平)    Japan
Sinpei Araki (荒木慎平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 12.67   13.83   14.53 13.37 12.67 14.37 13.74
First round 23 12.36   13.58   13.24 12.36 14.23 15.90 13.28
Taiga Takaoka (高岡汰虎)    Japan
Taiga Takaoka (高岡汰虎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 8.11   12.16   11.82 8.11 12.71 13.40 11.94
Second round 9 9.86   10.60   10.43 11.17 10.66 10.72 9.86
First round 10 9.92   11.17   13.21 10.76 11.52 11.22 9.92
Megaminx Final 3 57.32   1:02.06   1:05.58 1:05.40 1:01.86 58.93 57.32
Pyraminx Final 2 3.77   4.43   4.17 3.77 4.56 8.60 4.56
Skewb Final 4 4.58   6.80   4.58 8.35 9.12 5.74 6.30
Takaomi Goto (後藤崇臣)    Japan
Takaomi Goto (後藤崇臣)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 20.23   31.86   31.17 20.23 33.11 31.29 34.04
Pyraminx Final 15 7.57   11.41   13.39 8.97 11.87 14.95 7.57
Skewb Final 17 12.79   15.60   27.51 12.79 17.26 16.33 13.22
Takashi Takaoka (高岡孝)    Japan
Takashi Takaoka (高岡孝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 36.20   43.71   47.02 36.20 54.12 42.67 41.44
Takashige Karino (狩野貴滋)    Japan
Takashige Karino (狩野貴滋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 10.67   11.57   11.12 11.45 15.38 10.67 12.15
First round 16 10.67   12.47   11.83 17.90 10.67 13.70 11.89
4x4x4 Cube Final 13 47.30   50.06   1:02.02 47.30 49.73 48.87 51.58
5x5x5 Cube Final 9 1:31.37   1:32.50   1:31.44 1:37.56 1:32.91 1:31.37 1:33.15
Megaminx Final 14 1:44.73   1:48.51   1:50.71 1:45.74 2:01.00 1:49.07 1:44.73
Pyraminx Final 17 10.85   12.39   14.46 11.08 10.85 13.86 12.23
Skewb Final 16 7.48   14.45   20.38 7.48 19.16 8.79 15.39
Taro Yoshioka (吉岡太郎)    Japan
Taro Yoshioka (吉岡太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 9.75   11.86   12.88 10.87 24.33 9.75 11.84
First round 15 11.97   12.42   12.94 12.32 12.46 11.97 12.48
Tomohiro Kobayashi (小林知広)    Japan
Tomohiro Kobayashi (小林知広)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 9.44   11.76   11.38 11.47 13.36 9.44 12.43
First round 18 10.83   12.95   13.82 16.20 10.83 12.83 12.20
4x4x4 Cube Final 8 40.08   43.13   40.08 42.24 44.68 DNF 42.47
5x5x5 Cube Final 7 1:16.38   1:22.69   1:19.02 1:16.38 1:30.15 1:19.90 1:29.16
Megaminx Final 4 1:00.88   1:03.47   1:01.30 1:03.91 1:00.88 1:08.32 1:05.21
Skewb Final 1 4.71   6.37   6.19 4.71 7.60 5.33 7.76
Tomohumi Ito (伊藤智文)    Japan
Tomohumi Ito (伊藤智文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 35.14   37.26   37.57 35.14 35.43 1:20.47 38.78
Pyraminx Final 12 7.70   9.17   12.39 8.97 7.70 9.97 8.56
Skewb Final 19 11.05   20.37   11.05 22.35 17.87 21.65 21.59
Tomoya Iida (飯田朋也)    Japan
Tomoya Iida (飯田朋也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 9.06   11.68   9.06 DNF 13.64 10.90 10.49
Second round 5 8.91   9.91   8.91 10.34 10.42 12.37 8.97
First round 3 8.50   9.52   9.10 8.50 8.73 10.98 10.72
4x4x4 Cube Final 2 33.51   34.54   36.39 34.26 35.51 33.86 33.51
5x5x5 Cube Final 1 56.05   1:03.60   1:03.20 1:15.27 1:02.44 56.05 1:05.16
Tomoyasu Ono (小野友寧)    Japan
Tomoyasu Ono (小野友寧)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 17.68   20.35   21.38 18.53 17.68 23.57 21.14
First round 42 16.38   19.99   16.38 17.78 29.07 18.58 23.61
Toru Morooka (諸岡徹)    Japan
Toru Morooka (諸岡徹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 11.54   13.21   12.73 11.54 12.97 13.94 16.80
First round 17 10.96   12.54   11.50 14.88 11.24 20.32 10.96
4x4x4 Cube Final 9 41.19   43.68   43.55 44.83 42.67 41.19 46.99
5x5x5 Cube Final 10 1:27.76   1:33.27   1:34.30 1:39.10 1:30.50 1:27.76 1:35.00
Yoji Ogura (小倉洋二)    Japan
Yoji Ogura (小倉洋二)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 12.14   16.24   15.08 DNF 17.36 12.14 16.29
First round 29 12.89   14.83   17.05 14.45 13.84 12.89 16.21
Pyraminx Final 14 6.09   10.66   6.09 10.25 11.38 15.80 10.35
Skewb Final 15 11.36   14.16   11.36 13.48 13.72 15.28 18.53
Yota Ueda (上田陽太)    Japan
Yota Ueda (上田陽太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.87   10.78   10.91 11.53 9.89 12.07 9.87
Second round 8 9.12   10.42   9.48 9.12 10.63 11.36 11.16
First round 6 6.20   10.46   6.20 11.93 9.45 12.80 10.00
4x4x4 Cube Final 3 32.05   35.44   33.44 39.48 35.76 37.12 32.05
5x5x5 Cube Final 3 1:06.32   1:12.08   1:11.37 1:14.80 1:10.07 1:15.25 1:06.32
Megaminx Final 5 59.82   1:04.98   1:06.78 1:08.13 1:00.02 59.82 DNF
YouBeen Lee    Korea
YouBeen Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 16.53   17.62   17.01 19.13 16.53 16.72 21.01
First round 40 15.91   18.60   19.25 15.91 18.91 19.17 17.71
4x4x4 Cube Final 30 1:16.59   1:23.41   DNF 1:26.64 1:16.59 1:17.96 1:25.64
5x5x5 Cube Final 24 2:27.78   2:41.57   2:27.78 2:46.53 DNF 2:46.57 2:31.62
Megaminx Final 18 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Pyraminx Final 19 14.35   15.75   14.35 20.28 14.53 15.90 16.83
Skewb Final 20 14.99   29.84   27.27 32.61 41.28 14.99 29.64
Yuhei Takagi (高木佑平)    Japan
Yuhei Takagi (高木佑平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.61   11.13   11.58 10.95 10.97 9.61 11.48
Second round 10 10.30   10.97   11.99 11.59 10.43 10.88 10.30
First round 7 9.28   10.88   11.39 10.39 9.28 12.25 10.86
4x4x4 Cube Final 10 37.09   44.16   46.94 41.47 44.89 46.11 37.09
5x5x5 Cube Final 5 1:08.10   1:17.12   1:20.58 1:26.30 1:16.86 1:13.91 1:08.10
Megaminx Final 7 59.10   1:13.13   59.10 1:15.85 1:20.43 1:06.30 1:17.23
Skewb Final 6 6.45   7.86   7.22 6.45 17.15 8.13 8.22
Yuito Nozaki (野崎結人)    Japan
Yuito Nozaki (野崎結人)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 15.69   16.98   16.79 17.28 25.08 16.87 15.69
First round 37 17.03   18.00   17.61 17.03 19.62 18.96 17.43
4x4x4 Cube Final 29 1:01.57   1:11.17   1:01.57 1:16.72 1:12.25 1:06.15 1:15.10
5x5x5 Cube Final 23 2:20.72   2:32.70   2:24.82 2:41.45 DNF 2:20.72 2:31.83
Pyraminx Final 5 3.47   7.30   3.47 7.37 7.79 12.58 6.75
Skewb Final 12 10.43   13.15   11.82 11.51 10.43 16.12 19.94
Yuji Suse (巣瀬雄史)    Japan
Yuji Suse (巣瀬雄史)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 13.27   15.35   13.47 15.71 16.86 13.27 17.32
First round 31 12.66   15.00   12.66 15.57 14.31 15.12 16.91
4x4x4 Cube Final 14 46.99   50.16   50.87 48.05 54.08 46.99 51.55
5x5x5 Cube Final 17 1:46.64   1:55.30   2:04.39 2:22.43 1:46.64 1:47.06 1:54.46
Megaminx Final 17 1:59.64   2:26.78   2:12.19 DNF 2:36.08 2:32.06 1:59.64
Yura Tomizawa (富澤悠来)    Japan
Yura Tomizawa (富澤悠来)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 1:01.67   1:12.20   1:18.91 1:01.67 1:06.04 1:15.48 1:15.09
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)    Japan
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 11.68   14.57   15.60 11.68 14.33 DNF 13.79
First round 28 9.56   14.42   9.56 13.58 21.54 17.03 12.65
Megaminx Final 11 1:18.79   1:24.36   1:18.79 1:24.71 1:23.40 1:24.98 1:30.17
Yuya Ito (伊藤友哉)    Japan
Yuya Ito (伊藤友哉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 12.55   13.41   15.77 14.25 12.86 12.55 13.13
First round 20 11.26   13.38   14.33 12.00 11.26 13.80 15.81
Zihe Li (李子翯)    China
Zihe Li (李子翯)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 11.89   14.15   15.11 14.41 15.47 11.89 12.93
First round 30 12.32   14.85   12.32 14.76 14.20 27.64 15.58
4x4x4 Cube Final 26 1:02.23   1:07.90   1:07.89 1:12.94 1:21.71 1:02.88 1:02.23