TCG Welcome 2016

Date City WCA LInk
2016-3-19  Peru, Arequipa TCG Welcome 2016

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 9.08  Juan Pablo Huanqui 10.27  Eduardo Gutiérrez Cuba 10.31
 2x2x2 Cube  Eduardo Gutiérrez Cuba 3.83  Juan Pablo Huanqui 5.03  Ernesto Gutiérrez Cuba 5.28
 4x4x4 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 35.83  Eduardo Gutiérrez Cuba 46.48  Juan Pablo Huanqui 46.93
 3x3x3 Blindfolded  Gianfranco Huanqui 28.91  Jael Riggenbach 55.17  Yehude Rudy Canaza Apaza 55.22
 3x3x3 One-Handed  Eduardo Gutiérrez Cuba 16.09  Ernesto Gutiérrez Cuba 18.68  Juan Pablo Huanqui 23.19
 Megaminx  Juan Pablo Huanqui 44.84  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:21.93  Eduardo Gutiérrez Cuba 1:25.74
 Pyraminx  Ernesto Gutiérrez Cuba 8.07  Eduardo Gutiérrez Cuba 8.76  Juan Pablo Huanqui 9.21
 4x4x4 Blindfolded  Gianfranco Huanqui 5:00.88  Yehude Rudy Canaza Apaza 6:01.81
 3x3x3 Multi-Blind  Gianfranco Huanqui 24/29 1:00:00  Yehude Rudy Canaza Apaza 11/13 50:29  Natán Riggenbach 7/8 41:12
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 7.99   9.80    Peru 10.07 10.64 7.99 12.94 8.68
2 Juan Pablo Huanqui 9.86   10.59    Peru 9.86 11.21 10.32 10.76 10.69
3 Rachel Riggenbach 10.80   12.21    Peru 10.80 13.97 11.53 12.50 12.59
4 Eduardo Gutiérrez Cuba 10.59   12.85    Peru 13.24 13.24 10.59 14.50 12.08
5 Marcos Rodriguez 12.07   13.23    Peru 13.52 13.15 12.07 13.02 13.73
6 Dewin Berdejo 10.77   14.22    Peru 10.77 13.87 14.19 14.61 18.01
7 Jael Riggenbach 12.33   14.46    Peru 17.99 16.07 13.87 13.43 12.33
8 Handy Eliot Rojas Mendoza 12.30   14.97    Peru 15.27 14.69 14.96 17.67 12.30
9 Yuri Villanueva Alzamora 12.85   16.41    Peru 14.69 17.36 12.85 17.17 19.19
10 Marco Antonio Benavides Tito 15.64   16.94    Peru 17.69 17.17 23.68 15.95 15.64
11 Anthony Jesús Feria Paredes 15.48   17.00    Peru 17.85 16.81 15.48 17.23 16.97
12 Saúl Javier 15.53   17.47    Peru 18.71 17.50 17.99 15.53 16.92
13 Diego Chris Choquehuaita Yana 15.90   17.83    Peru 18.38 21.36 15.90 16.69 18.43
14 Natán Riggenbach 14.84   17.87    Peru 17.50 18.69 14.84 17.41 18.89
15 Kevin Estefano Coayla Vargas 15.85   18.01    Peru 17.40 15.85 17.36 19.28 19.51
16 Royer Pacuala 18.23   18.54    Peru DNF 18.58 18.30 18.23 18.75
17 Yehude Rudy Canaza Apaza 17.24   18.98    Peru 17.24 19.58 19.12 20.55 18.23
18 Rodrigo Zarate 17.18   19.59    Peru 20.49 21.19 18.90 17.18 19.39
19 Christian Collado Calderón 17.88   19.96    Peru 19.18 22.05 17.88 18.64 25.83
20 Helar Gomez Chalco 16.97   20.02    Peru 18.34 16.97 20.24 22.50 21.47
21 Pedro Luis Mamani Suclla 16.88   20.03    Peru 19.35 16.88 21.85 DNF 18.89
22 Kevin Joel Huanca Coaquira 16.83   20.47    Peru 19.66 16.83 19.92 21.82 22.25
23 Leonardo Chirinos 19.67   20.76    Peru 20.66 20.71 20.90 21.18 19.67
24 Eddy Del Carpio Aranzabal 17.97   21.74    Peru 33.91 17.97 21.69 25.15 18.37
25 Enzo Paolo Llanos Macias 21.00   22.75    Peru 22.32 24.33 29.32 21.60 21.00
26 Giuseppe Vargas Mares 18.05   23.70    Peru 28.13 18.15 24.81 39.23 18.05
27 Jose Alex Apaza Huaman 17.14   24.15    Peru 31.71 31.04 20.81 17.14 20.61
28 Rodrigo Alonso Mozo Cuba 17.58   24.22    Peru 25.37 24.04 17.58 23.26 26.86
29 Marcelo Ordoñez 21.92   24.58    Peru 25.42 21.92 23.30 25.03 27.06
30 Leithian Riggenbach 18.95   24.76    Peru 26.05 23.77 18.95 28.17 24.46
31 Carlos Andre Gutierrez Gallegos 18.85   25.19    Peru 25.22 26.98 18.85 27.99 23.38
32 Alejandro Collantes 20.07   25.54    Peru 34.46 26.72 20.07 24.69 25.21
33 Alejandro Cuadros Cordero 23.90   25.65    Peru 23.90 29.37 26.01 24.98 25.96
34 Gustavo Alvarez 24.92   26.55    Peru 25.70 28.28 24.92 25.67 29.04
35 Joaquin Cadillo 27.36   29.61    Peru 34.80 27.36 29.15 27.89 31.79
36 Smeling Becerra 26.52   31.68    Peru 28.02 38.33 26.52 28.69 47.62
37 Byron Randall Miranda Aguilar 28.74   32.59    Peru 41.10 35.78 29.68 28.74 32.30
38 Martin Liendo 27.19   32.86    Peru 28.59 43.73 27.19 28.51 41.49
39 Abril Andrea Arizaca Benique 28.79   39.08    Peru 42.52 DNF 28.79 40.21 34.51
40 Max Ordoñez 34.06   39.39    Peru 44.15 34.06 37.12 45.05 36.91
41 Elvis Vargas 36.48   41.85    Peru 42.22 37.02 46.32 48.83 36.48
42 Nesvy Junior Vilca Añamuro 40.61   43.55    Peru 46.13 40.61 42.95 DNF 41.56
43 Eduardo Mollinedo Chavez 38.61   43.75    Peru 49.68 44.91 38.61 45.05 41.28
44 Yuri Jesus Coasaca Surco 39.49   48.67    Peru 39.49 45.84 48.99 54.94 51.17
45 Christopher Solari Zeballos 44.64   52.18    Peru 1:06.64 45.16 44.64 DNF 44.73
46 Gerardo Matos 51.04   52.84    Peru 51.04 51.26 52.81 55.73 54.45
47 Ruth Villanueva Alzamora 23.13   DNF    Peru 23.13 DNF DNS DNS DNS
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 8.74   10.09    Peru 11.16 9.67 10.17 10.43 8.74
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 8.53   10.62    Peru 11.21 8.53 9.49 12.11 11.15
3 Rachel Riggenbach 11.39   11.83    Peru 11.94 12.02 16.12 11.39 11.52
4 Eduardo Gutiérrez Cuba 11.79   12.16    Peru 12.07 12.03 11.79 12.38 12.86
5 Marcos Rodriguez 10.69   12.21    Peru 13.71 12.14 10.69 10.79 15.18
6 Handy Eliot Rojas Mendoza 12.29   13.77    Peru 12.29 16.85 14.11 14.05 13.14
7 Jael Riggenbach 11.01   14.08    Peru 13.94 14.94 13.36 11.01 17.06
8 Dewin Berdejo 11.45   15.21    Peru 14.47 16.00 DNF 11.45 15.15
9 Saúl Javier 14.79   15.73    Peru 16.08 16.19 14.79 14.92 16.71
10 Rodrigo Zarate 14.42   16.57    Peru 16.02 27.55 17.51 16.18 14.42
11 Natán Riggenbach 15.25   16.98    Peru 17.30 16.40 15.25 17.23 34.14
12 Yuri Villanueva Alzamora 14.42   17.27    Peru 16.75 15.31 14.42 22.26 19.76
13 Yehude Rudy Canaza Apaza 13.94   17.51    Peru 13.94 18.50 18.39 20.81 15.65
14 Diego Chris Choquehuaita Yana 15.58   17.72    Peru 15.68 15.58 19.43 30.25 18.04
15 Anthony Jesús Feria Paredes 17.60   17.91    Peru 17.60 17.95 18.16 17.61 26.20
16 Royer Pacuala 15.59   18.78    Peru 20.05 26.51 20.06 16.23 15.59
17 Marco Antonio Benavides Tito 14.25   19.02    Peru 19.84 21.99 15.75 21.46 14.25
18 Christian Collado Calderón 17.47   19.20    Peru 21.62 18.16 17.82 17.47 21.97
19 Eddy Del Carpio Aranzabal 17.15   19.26    Peru 22.10 21.12 18.13 17.15 18.54
20 Jose Alex Apaza Huaman 16.02   19.75    Peru 16.02 23.19 DNF 17.51 18.56
21 Kevin Estefano Coayla Vargas 17.44   19.77    Peru 20.01 17.51 24.28 17.44 21.80
22 Leonardo Chirinos 16.55   20.19    Peru 28.24 17.99 20.48 22.11 16.55
23 Marcelo Ordoñez 16.45   21.60    Peru 24.87 20.82 16.45 22.40 21.57
24 Giuseppe Vargas Mares 15.28   21.98    Peru 22.01 23.78 15.28 21.48 22.46
25 Kevin Joel Huanca Coaquira 20.06   22.01    Peru 24.57 20.74 20.06 26.79 20.72
26 Rodrigo Alonso Mozo Cuba 18.22   22.07    Peru 20.72 22.59 23.41 18.22 22.90
27 Pedro Luis Mamani Suclla 17.05   22.52    Peru 22.51 23.28 17.05 21.77 24.06
28 Helar Gomez Chalco 16.74   23.23    Peru 24.22 22.11 16.74 23.37 24.32
29 Leithian Riggenbach 18.08   24.12    Peru 37.86 25.86 23.96 22.54 18.08
30 Enzo Paolo Llanos Macias 19.45   24.45    Peru 19.45 25.70 27.55 25.03 22.61
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 7.92   9.08    Peru 8.57 10.87 7.92 8.53 10.14
2 Juan Pablo Huanqui 8.86   10.27    Peru 10.86 12.20 10.23 9.73 8.86
3 Eduardo Gutiérrez Cuba 8.77   10.31    Peru 8.77 10.88 DNF 10.24 9.80
4 Marcos Rodriguez 10.92   11.66    Peru 10.92 12.13 13.99 11.61 11.24
5 Jael Riggenbach 12.01   12.83    Peru 12.96 12.70 12.01 12.83 14.15
6 Dewin Berdejo 11.27   13.84    Peru DNF 13.98 11.27 15.79 11.75
7 Rachel Riggenbach 11.47   14.05    Peru 12.66 16.18 17.07 11.47 13.32
8 Handy Eliot Rojas Mendoza 13.23   15.54    Peru 13.23 16.07 DNF 16.82 13.72
9 Rodrigo Zarate 13.18   16.22    Peru 16.21 19.66 13.18 15.83 16.61
10 Yuri Villanueva Alzamora 12.80   16.83    Peru 15.37 17.46 17.65 12.80 19.95
11 Natán Riggenbach 14.20   17.11    Peru 14.20 17.71 15.99 17.63 19.59
12 Saúl Javier 16.06   17.27    Peru 17.38 16.43 18.00 18.15 16.06
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eduardo Gutiérrez Cuba 2.41   3.72    Peru 7.59 2.41 4.82 3.38 2.97
2 Juan Pablo Huanqui 3.53   4.43    Peru 3.66 5.10 4.53 8.48 3.53
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 2.59   5.07    Peru 4.87 3.43 8.25 6.91 2.59
4 Saúl Javier 5.16   5.69    Peru 5.87 6.42 5.16 5.76 5.45
5 Carlos Andre Gutierrez Gallegos 4.17   6.40    Peru 10.96 8.34 6.44 4.43 4.17
6 Anthony Jesús Feria Paredes 3.98   6.52    Peru 3.98 9.85 6.56 7.00 6.00
7 Helar Gomez Chalco 4.64   6.68    Peru 6.64 5.89 7.51 4.64 7.86
8 Pedro Luis Mamani Suclla 3.99   6.91    Peru 8.65 7.24 8.35 5.15 3.99
9 Fabrizio Renato Oviedo Muñoz 6.61   7.57    Peru 8.86 6.79 7.06 10.15 6.61
10 Alejandro Collantes 5.71   7.68    Peru 5.71 8.99 6.29 9.43 7.76
11 Rodrigo Alonso Mozo Cuba 6.65   8.17    Peru 6.65 7.93 10.62 6.72 9.85
12 Yuri Villanueva Alzamora 6.41   8.25    Peru 9.40 6.41 9.79 6.94 8.42
13 Diego Chris Choquehuaita Yana 4.29   8.45    Peru 7.71 8.53 9.11 10.08 4.29
14 Kevin Joel Huanca Coaquira 6.48   8.56    Peru 9.50 7.20 6.48 10.70 8.97
15 Royer Pacuala 6.38   8.73    Peru 6.38 9.06 10.33 11.75 6.81
16 Jeobardo Jerif Cornejo 6.79   9.44    Peru 12.21 6.79 11.93 8.70 7.70
17 Giuseppe Vargas Mares 6.42   10.09    Peru 13.00 7.65 DNF 9.62 6.42
18 Alejandro Cuadros Cordero 7.92   10.22    Peru 11.63 7.92 10.94 8.10 13.32
19 Kevin Estefano Coayla Vargas 6.48   10.86    Peru DNF 13.71 6.48 11.22 7.66
20 Joaquin Cadillo 8.83   11.59    Peru 9.79 8.83 14.41 13.76 11.23
21 Yuri Jesus Coasaca Surco 14.97   15.33    Peru 15.67 15.14 14.97 16.91 15.18
22 José Adolfo Condori Quicaña 10.73   16.00    Peru 10.73 19.46 12.74 17.79 17.46
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eduardo Gutiérrez Cuba 2.84   3.83    Peru 2.84 4.95 3.88 3.04 4.56
2 Juan Pablo Huanqui 3.57   5.03    Peru 6.18 3.57 DNF 4.73 4.17
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 2.63   5.28    Peru 5.17 7.52 3.94 2.63 6.72
4 Saúl Javier 4.90   5.89    Peru 6.67 6.24 5.61 5.82 4.90
5 Pedro Luis Mamani Suclla 4.97   6.56    Peru 5.81 7.15 8.06 6.71 4.97
6 Anthony Jesús Feria Paredes 6.40   7.26    Peru 6.76 7.18 10.20 7.83 6.40
7 Carlos Andre Gutierrez Gallegos 7.03   7.84    Peru 8.01 8.13 7.37 7.03 10.14
8 Yuri Villanueva Alzamora 6.58   8.14    Peru 7.80 6.58 8.49 9.61 8.12
9 Alejandro Collantes 4.57   8.35    Peru 4.57 7.08 8.74 11.29 9.22
10 Fabrizio Renato Oviedo Muñoz 6.78   8.58    Peru 9.55 9.23 6.78 8.91 7.61
11 Helar Gomez Chalco 6.45   8.62    Peru 9.23 6.45 8.51 8.11 DNF
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 33.00   37.29    Peru 34.82 40.61 46.54 36.45 33.00
2 Dewin Berdejo 44.30   48.51    Peru 50.83 46.27 48.42 44.30 52.41
3 Juan Pablo Huanqui 40.37   51.34    Peru 53.49 53.05 40.37 47.89 53.07
4 Eduardo Gutiérrez Cuba 44.55   53.24    Peru 1:00.33 44.55 51.69 1:04.90 47.70
5 Kevin Joel Huanca Coaquira 1:12.03   1:15.96    Peru 1:17.12 1:13.76 1:16.99 1:12.03 1:20.68
6 Pedro Luis Mamani Suclla 1:12.25   1:16.78    Peru 1:18.12 1:16.92 1:12.25 1:24.83 1:15.29
7 Christian Collado Calderón 1:06.80   1:19.54    Peru 1:21.88 1:06.80 1:09.82 1:26.91 1:31.52
8 Diego Chris Choquehuaita Yana 1:18.11   1:26.37    Peru 1:59.98 1:32.67 1:18.11 1:22.73 1:23.71
9 Kevin Estefano Coayla Vargas 1:13.17   1:32.18    Peru 1:38.85 1:36.82 1:13.17 1:32.29 1:27.42
10 Anthony Jesús Feria Paredes 1:19.07   1:33.83    Peru 1:32.62 1:27.58 1:55.35 1:41.28 1:19.07
11 Giuseppe Vargas Mares 1:23.16   1:36.65    Peru 1:38.94 1:27.38 1:43.62 1:23.16 1:55.45
12 Yuri Villanueva Alzamora 1:36.00   DNF    Peru 1:51.43 DNF DNF DNF 1:36.00
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 32.96   35.83    Peru 33.63 32.96 37.56 DNF 36.29
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 35.49   46.48    Peru 46.39 35.49 47.78 57.70 45.26
3 Juan Pablo Huanqui 42.97   46.93    Peru 42.97 43.53 52.07 DNF 45.19
4 Dewin Berdejo 42.18   47.46    Peru 52.02 47.85 42.18 42.50 58.40
5 Pedro Luis Mamani Suclla 1:05.43   1:16.80    Peru 1:19.73 1:20.64 1:22.48 1:05.43 1:10.04
6 Diego Chris Choquehuaita Yana 1:08.31   1:24.83    Peru 1:23.40 1:28.49 1:22.60 1:30.88 1:08.31
7 Christian Collado Calderón 1:06.31   1:30.23    Peru 1:52.68 1:23.97 1:06.31 1:43.47 1:23.25
8 Kevin Joel Huanca Coaquira 1:19.85   1:30.49    Peru 1:51.87 1:19.85 1:32.77 1:24.67 1:34.02
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 24.78   DNF    Peru 24.78 DNF DNF
2 Yehude Rudy Canaza Apaza 1:23.28   DNF    Peru DNF 1:23.28 DNF
3 Rodrigo Zarate 1:31.20   DNF    Peru DNF 1:47.60 1:31.20
4 Jael Riggenbach 1:39.51   DNF    Peru DNF DNF 1:39.51
5 Natán Riggenbach 1:45.67   DNF    Peru DNF 1:45.67 1:47.39
6 Dewin Berdejo DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
6 Diego Chris Choquehuaita Yana DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
6 Kevin Estefano Coayla Vargas DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
6 Marco Antonio Benavides Tito DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 28.91   DNF    Peru DNF 28.91 DNF
2 Jael Riggenbach 55.17   DNF    Peru DNF 55.17 DNF
3 Yehude Rudy Canaza Apaza 55.22   DNF    Peru DNF 57.45 55.22
4 Natán Riggenbach 1:48.24   DNF    Peru 2:00.27 DNF 1:48.24
5 Rodrigo Zarate 2:00.15   DNF    Peru DNF 2:00.15 2:12.66
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eduardo Gutiérrez Cuba 15.31   16.94    Peru 15.31 16.36 17.74 22.48 16.72
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 13.67   17.13    Peru 14.79 17.82 13.67 19.92 18.77
3 Juan Pablo Huanqui 17.66   21.23    Peru 21.94 23.20 21.71 17.66 20.05
4 Rodrigo Zarate 18.39   23.32    Peru 24.41 22.13 23.43 18.39 25.17
5 Dewin Berdejo 23.04   25.69    Peru 25.18 25.92 25.96 23.04 33.26
6 Handy Eliot Rojas Mendoza 26.92   30.04    Peru 30.47 28.83 30.82 26.92 32.14
7 Pedro Luis Mamani Suclla 33.40   37.71    Peru 41.06 36.58 33.40 36.68 39.87
8 Diego Chris Choquehuaita Yana 35.89   41.96    Peru 43.82 39.13 35.89 DNS 42.92
9 Christian Collado Calderón 34.15   43.83    Peru 46.95 34.15 48.50 54.88 36.03
10 Anthony Jesús Feria Paredes 35.39   45.22    Peru 40.89 47.82 35.39 55.92 46.94
11 Yuri Villanueva Alzamora 39.62   51.99    Peru DNF 49.05 47.44 39.62 59.48
12 Kevin Estefano Coayla Vargas 36.11   DNF    Peru 36.11 52.46 DNF 47.62 DNF
13 Helar Gomez Chalco 44.49   DNF    Peru DNF 49.48 44.49 DNF 52.79
14 Enzo Paolo Llanos Macias 54.39   DNF    Peru DNF 54.39 DNF 56.46 DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eduardo Gutiérrez Cuba 14.70   16.09    Peru 14.75 17.17 16.55 16.98 14.70
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 15.93   18.68    Peru 15.93 16.05 28.01 16.88 23.11
3 Juan Pablo Huanqui 18.30   23.19    Peru 24.69 22.29 18.30 DNF 22.58
4 Rodrigo Zarate 20.85   27.05    Peru 20.85 23.28 39.31 23.87 33.99
5 Handy Eliot Rojas Mendoza 24.67   28.70    Peru 34.41 26.46 29.35 24.67 30.28
6 Dewin Berdejo 27.98   29.55    Peru 30.10 27.98 30.89 30.33 28.22
7 Pedro Luis Mamani Suclla 35.49   39.03    Peru 35.49 37.91 40.27 38.92 52.79
8 Diego Chris Choquehuaita Yana 34.34   39.22    Peru 34.34 35.48 36.22 49.13 45.95
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 41.16   44.84   SAR  Peru 53.37 44.23 43.09 41.16 47.20
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:16.58   1:21.93    Peru 1:28.18 1:28.37 1:19.77 1:17.84 1:16.58
3 Eduardo Gutiérrez Cuba 1:17.98   1:25.74    Peru 1:23.10 1:17.98 1:44.30 1:21.30 1:32.82
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 6.99   8.07    Peru 7.16 7.15 9.89 6.99 DNF
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 5.47   8.76    Peru 9.30 11.38 8.61 8.36 5.47
3 Juan Pablo Huanqui 6.12   9.21    Peru 9.15 9.95 14.06 8.52 6.12
4 Christian Collado Calderón 8.23   11.04    Peru 13.60 13.61 10.29 8.23 9.23
5 Pedro Luis Mamani Suclla 6.86   12.31    Peru 12.52 13.18 11.23 14.21 6.86
6 Anthony Jesús Feria Paredes 6.45   12.63    Peru 15.10 12.17 10.62 15.49 6.45
7 Diego Chris Choquehuaita Yana 7.27   14.73    Peru 14.40 16.12 13.66 16.46 7.27
8 Alejandro Collantes 8.53   15.71    Peru 16.09 15.14 15.89 DNF 8.53
9 Royer Pacuala 15.51   20.26    Peru 22.84 21.31 15.51 20.79 18.67
10 Stefano Andre Cardenas Santos 15.95   37.00    Peru 57.31 31.93 26.05 53.03 15.95
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 5:00.88      Peru DNF 5:00.88 DNF
2 Yehude Rudy Canaza Apaza 6:01.81      Peru DNF 6:01.81 DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 24/29 1:00:00      Peru 24/29 1:00:00 DNF
2 Yehude Rudy Canaza Apaza 11/13 50:29      Peru 11/13 50:29 10/15 1:00:00
3 Natán Riggenbach 7/8 41:12      Peru 7/8 41:12 DNS
4 Rodrigo Zarate 8/10 54:14      Peru 8/10 54:14 DNF
5 Jael Riggenbach 4/7 31:46      Peru 4/7 31:46 DNS
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 L' D2 R' D2 L' D2 L2 F2 U2 F2 U L' B F U2 F2 U2 L2 D
A #2 F2 R2 D B2 D2 F2 D L2 U' R2 B2 L' R D F' L2 U' B2 F' L F'
A #3 B2 L2 U' F2 D' L2 F2 D2 F' L U' R2 B' U' L' D' U2 F2 D'
A #4 U R2 D B2 F2 U R2 F2 U F2 D2 L U L2 F' U L2 F R' B' R2
A #5 B2 U2 B2 D B2 U' R2 D' L2 U' R D' L2 R U' B' L B' U2 B' R2
A Ex#1 B L' U' B D F U2 D2 R F D2 R' L' F2 R2 L' U2 L
A Ex#2 D2 R D' L U' F' L' F U R' U2 F D2 R2 F B R2 F' L2 B2
B #1 F' U' L D R2 F' U2 F2 R B' D2 R' L' B2 L' U2 B2 D2 F2 L' F2
B #2 B2 D2 B2 L' R' U2 R' B2 R B2 D L' U2 B U R2 U2 R' U2 F' L2
B #3 R2 L U2 D2 B' L' D L2 B' U L2 D2 R' L2 D2 B2 R2 L
B #4 L' B' L2 U D2 R' U D L' U2 F D2 L2 F U2 F2 L2 D2 B R2
B #5 U2 R2 F2 L2 F' L2 D2 F U2 F2 D2 L' U L B L2 F' L B D
B Ex#1 B R2 D2 B2 F L2 R2 U' L B R F' U' L' D L' U L2
B Ex#2 B2 R2 D L2 U' F2 U' B2 U2 B R' D' U2 F R2 D L' D2 B
C #1 U2 R2 B2 D2 R2 D F2 L2 R' B' U' L B' F' U2 R2 U2 B U'
C #2 B2 U B2 L2 D' B2 U2 B2 L2 R U B2 R U' F' D' U L B' D
C #3 F R' B2 U' R F D' B2 R' D' F B' U2 F' D2 B D2 F D2
C #4 L' F2 L2 U2 R D2 F2 D2 U2 R D R2 B' U' R' B2 U2 L2 D2 L2
C #5 R' U2 B2 L U2 B2 L' R' B2 R F D2 L D' L' D L' B L' B
C Ex#1 R2 F2 D' B2 U' L2 U2 B2 F' L B2 R' U' B L2 R' D L' B2
C Ex#2 F B2 D' L2 F L2 B' L' D' F U B2 D B2 L2 D2 F2 U' F2
D #1 F L2 B' L2 U2 B' D2 F' R D U2 R' D L2 U' L F' U2 F2
D #2 F D2 R2 D F R' L' D' B U' R L2 F2 D2 R' F2 U2 D2 L' D2
D #3 B' R' F U' D L' D' F2 U L' B2 U2 R2 B2 L2 U R2 D2 F2
D #4 F2 U' L2 B2 D2 B2 U R2 D' B2 U' L B' L D2 R2 U L2 B' D'
D #5 D B' D' F' U' D' F R' L' F' D2 R2 B2 R U2 L2 B2 R' B2 R
D Ex#1 R' F' R U' L D2 F U' R' D R2 B2 L2 U2 D2 B2 D2 R2 F
D Ex#2 L2 F L2 B' U2 R2 B' D2 B' R' U' F L B R U' F2 L2 F2 R2
E #1 D2 L' F2 L R D2 U2 F2 U2 R D B F R2 D R' B D' L B
E #2 F L' B' R2 L F' U' R2 B U' R U R2 U' D2 B2 D' F2 B2 L2
E #3 D2 R2 U2 F D2 B' F2 D2 F2 D B L' F2 R' F D U' F' U' R2
E #4 F2 U2 F2 L2 U' R2 U' R2 F' R D' U B2 U2 F' U B U R'
E #5 R2 F L2 B U2 B F2 L2 U2 F' R2 U F L' R' F2 R' D F2 D
E Ex#1 B2 R' B2 L' U2 F2 R2 U2 R U2 F R D R' U' B' L2 B D U'
E Ex#2 R2 B F D2 L2 R2 F' U2 B' R' F L' U' F2 L' B2 L' U R' B
F #1 B2 L2 B2 U2 B' L2 R2 U2 F' D U R' D L B U F2 U' F' U
F #2 B2 U' B2 F2 R2 D B2 L2 D B L' D F R' F D2 R B2 F U'
F #3 U D' F R F2 U2 L' F' L' D2 R2 L2 B2 D F2 D' R2 B2 R2 D'
F #4 R U2 L' F2 L' D2 F2 R B' L D' R' B2 U L' D2 B' R F'
F #5 F2 R2 D2 B2 D2 F2 L' B2 F2 D' U2 B' D' F' D2 R' U R' U2 L'
F Ex#1 L D' R2 B' U L F' L B' U R F2 U2 R2 D F2 U2 D F2 B2
F Ex#2 U2 B2 L2 B' U2 B' L2 D2 L2 R' F' R2 U' L B2 D' F L' D' L2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 D' L2 U' R2 B2 D U2 B2 D2 F2 L' F R U R' U2 L' B2 D B
A #2 U2 B' R2 B F2 R2 U2 F2 R2 D2 F R' F' L2 U2 B2 R' F2 U' B' R2
A #3 D R2 D F L2 F' L U2 D L F2 R2 F D2 L2 B' U2 B D2 L2
A #4 D2 R F2 D2 L F2 U2 R2 D2 L' D L2 B' F' D' F' L B' U
A #5 R' F2 R D2 R2 D2 L' U2 D' B' L' F2 U2 F2 L' F2 R B2 L2 U2
A Ex#1 U F' R D R U B' L2 F R F2 B2 D R2 U F2 U B2 U2 B2 D
A Ex#2 D2 F' D2 L2 R2 F L2 U2 L2 F L' R' F' R U B' F L' D2 F
B #1 U2 F2 D' R2 D U2 F2 L B' F' L' B' D L' F U2 B
B #2 D' R2 D' U2 B2 D B2 F2 L2 D' R' B U L' U R D' L F' L2 F2
B #3 D2 B2 R F2 D2 B2 L' U2 L' F2 U' B' F D F U F D2 U R
B #4 F L2 B' F' D2 R2 B' D2 F D R2 U F' L2 D2 F' L' D L2 R'
B #5 F2 L' B2 F2 R2 U2 L' F2 L B2 D2 B' U' B' L B D2 U2 B2 R2
B Ex#1 F2 D U F2 L2 F2 D R2 D' U B' U L F L2 F2 R U' B L R2
B Ex#2 B' U B2 D2 R F' L U2 B D L2 F2 R2 L' U2 R' F2 U2 L'
C #1 L2 U' F U F R2 L B' R B2 R2 D F2 U' F2 R2 L2 U' F2 U2
C #2 R2 F2 R2 B2 D' F2 L2 R2 D L2 U2 F' D2 B L U2 R2 D R2 B2 U'
C #3 L2 R2 B' R2 F' D2 B' U2 F R2 F2 L' B L B' U' B F2 R' U F2
C #4 R2 D2 F2 D2 F L2 U2 R2 D U' B L D' R2 B' D2 F' U' R2
C #5 U2 B2 D2 R2 F U2 L2 F' R2 U2 L2 U' F2 R2 B2 D2 R' B' U L' U'
C Ex#1 B U2 B2 L2 F2 R2 B' R2 F' U R D2 B D' F D F L' D'
C Ex#2 D' L2 U' B' U2 R2 B' R' F' D L F2 L2 D2 L D2 B2 U2 R'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 B2 U2 F L2 R2 F' R2 D2 B' D R' B U R F R' U L F2
A #2 F2 B D' R2 B U2 D R2 L F2 B' D' B2 R2 D R2 U' F2 U L2 B2
A #3 D L2 U2 R2 D L2 U' F2 D B2 R' F' D' U' L' B2 R2 F U2
A #4 R' U B R F' D2 F U2 R' U2 B2 D' L2 U2 D F2 D2 R2 B2 L2
A #5 D F2 D U2 L2 U' F2 U' F' D' L2 B' D2 R D' R2 D' R'
A Ex#1 L2 F U2 L2 D2 U2 F R B D' F L' R' F2 D' U2 B2 F'
A Ex#2 D2 R2 B2 L2 B R2 U2 B R2 B' U B L2 R' F' D' U' B R F'
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R U2 F' R2 F R U R2 F' U2
A #2 R' U' R2 U2 R' U2 R' U' F U2 R'
A #3 R F' R2 U2 R2 U2 R' U' R' F U'
A #4 R U' R' U R2 F U' F' U2 F' R
A #5 U F' R2 U2 F' U' R2 U2 R U R
A Ex#1 R' U' F U' R' F' R U2 R' U' F
A Ex#2 F U R' F U2 F R U2 R' F' R
B #1 U2 R F' R2 U' F' U2 F R U2 R'
B #2 U F' U' R' U' R F' R2 F' U' R
B #3 R F' U' R' U' R2 U2 F R2 U' R2
B #4 U2 R' U' R2 U' R2 U F' R2 U' R'
B #5 U2 F U2 R2 U' R' U R' U2 R2 F
B Ex#1 U R U' F' R2 U' R' U' F U' R
B Ex#2 R' F R2 U2 R2 U' F U2 F' R U2
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' F' U' F U R2 U' R2 F U'
A #2 U' R' U R' F U R' F U' R U'
A #3 R' F U' F2 U2 F U' F U' R U2
A #4 R U' R2 U' R2 U' R' U R' U F
A #5 F U R' F R2 U' R2 U' R U' R
A Ex#1 U2 R' F U2 R F U2 F' U R U
A Ex#2 U R' U' R2 U2 F' R' U R' U' R2
  4x4x4 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 D' B2 D' B2 U F2 U2 R2 D' R2 B L2 B' R F D' L' U L2 U' Uw2 F' Rw2 L2 Fw2 D2 B' D' U B' U' B' Rw Fw2 Rw' Fw2 F2 U L2 Uw' Rw' F' Uw' Rw' B F
A #2 U2 R2 D L2 U' R2 U L2 D2 L2 F2 L' B' R2 B2 R' B2 R2 U D F' Fw2 L2 U' Rw2 Fw2 U' R' Fw2 U R' Uw2 U2 L2 B' Uw2 D2 Fw' L Fw2 R Uw L2 Fw Rw2 L U'
A #3 U2 F2 R2 B' U2 B2 D2 F' D2 R2 U' D' R U F' L D' B2 R D Uw2 Fw2 U' B D2 B' Rw2 R2 Uw2 F' D2 U' Rw' L' D' U L' U Rw2 Uw Fw2 Rw B U' Fw2 Uw2
A #4 D' F R2 U' L F2 R D2 B L2 D F2 L2 D' B2 L2 U2 R2 D' F2 Rw2 Uw2 L B' R D2 Rw2 Uw2 L U2 F L' Uw Fw2 B2 D F L Fw2 Uw Fw Uw Fw2 Rw' R' F
A #5 F2 U' B2 F2 U' R2 F2 U L' U B D' L R2 U2 F2 R D F' Uw2 F' U' Rw2 D2 Rw2 U' F2 Uw2 U2 B' U F2 Rw' D R Fw2 F L Uw Fw' F' D L' Uw2 B2
A Ex#1 F2 L2 D2 R2 F' L2 F' U2 B L2 F' L U' D2 B2 R2 F' U' D2 L2 Uw2 L' Fw2 Rw2 L' Fw2 Rw2 B Uw2 F2 B L' B' Uw' Rw2 F' R' D2 Fw2 Rw' F Uw' R' B U'
A Ex#2 U2 F U2 B2 D2 L2 U2 F L2 D L' B F2 U2 L' F L2 U R' D' Uw2 Fw2 R' F' Rw2 B L2 D2 L B' Uw2 Rw2 L2 Uw' R2 U L' Uw Fw2 Rw F2 U Fw Uw R' D2
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 U' D' B F2 L' B L F R' F2 D2 F' R2 B2 F' L2 F U2 L2 Fw2 U D2 Rw2 R' Fw2 U' L' F2 B2 U' Fw U' Rw2 U B' L Uw R2 Uw' Fw' Uw2 Fw'
A #2 F D B' F' D R B2 D F L' B2 D2 F U2 F U2 D2 F R2 B Uw2 R2 F R' Uw2 F R2 F' B' R' Uw2 L2 B' Uw' F' L2 Uw U2 Fw' Rw Uw' B' Rw D R
A #3 D2 B L2 D2 F B' U2 R2 B' D U2 B2 D R' L D L2 D2 U2 F' Fw2 D' L R2 Fw2 B2 R' Uw2 Rw2 U2 B D' Fw L D2 Fw D B Rw Fw Rw2 U' B
A #4 U2 B' U2 F2 L2 U2 R2 D2 F' B L' D' F' L U2 L U F' B' R Fw2 R' B' Uw2 B Rw2 B2 Rw2 R Fw2 R F L' Uw' R D F' Uw B' R Fw' Rw' L2 Uw2 Fw' U'
A #5 D2 R B' D R2 F D2 R2 U B' L' B2 R' U2 L' F2 L2 D2 B2 F2 Uw2 B U Rw2 U' L2 B2 Rw2 U F' Rw2 B U2 Rw D' F U2 Uw B Rw' Fw' U' B2 F R
A Ex#1 F2 L2 D' U2 B2 R2 D2 R2 U2 L B2 L2 U' R2 B' R' F2 B' R' Fw2 Uw2 B U' Rw2 U' F' D' B D B Rw2 Fw2 Rw Uw2 F' U' Rw Fw Uw Rw2 U Fw' U2 R'
A Ex#2 D2 F' R D' R2 U2 L B2 D R B2 U2 L B2 R2 L' U2 B2 F2 R Fw2 U2 L' F' Uw2 Rw2 R' Uw2 L' Uw2 D2 F' Uw R' Uw D L' Uw B' Rw Uw Fw B2 L' D'
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 D2 F U2 R2 B2 L2 F' L' B D B' L' F2 L2 B' L' D Fw Uw'
A #2 D2 U2 F2 R' B2 R F2 D2 L F2 D R B D U' R B' D2 U2 R2 Uw
A #3 D2 U2 R' F2 R F2 R U2 F2 U' L' D U' F R' U' F2 R2 D U' Rw' Uw'
A Ex#1 D U' B2 L2 B2 L2 F2 U B2 L' F R D B L2 U F' L2 D2 U Rw' Uw'
A Ex#2 U L2 F2 D L2 R2 U2 B' U' L' R' B U R U2 L D' F U2 Fw'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 L2 U2 R2 F2 L' F2 R' D2 R' U' L2 R' D' B' R B D2 R2 B2 Rw2 Uw2
A #2 B2 F2 U2 L R' D2 L U B2 U F2 U' B2 F' L2 D L' R2 Uw2
A #3 B2 F2 D R2 B2 D2 U B2 D2 F' R' U L2 B2 R' B L2 R2 B F Rw' Uw
A Ex#1 R2 U2 L U2 R D2 F2 L2 R D2 U F R' B' F2 L2 D' R U R2 Uw
A Ex#2 L2 B2 U' L2 D2 U' L2 F2 D2 F2 U R' U' R2 F U2 L U2 R' D2 B Rw2 Uw2
  3x3x3 One-Handed   First round
Group No. Scramble
A #1 B2 U2 B' L2 F2 R2 D2 F D2 F R2 D F U2 L2 F L B F U'
A #2 D2 L' U' B2 R2 B' R' L2 U2 B' U F R2 F2 D2 B L2 B' R2
A #3 U2 F' U2 B D2 B' D2 B U2 B2 U' L2 F' U2 L2 B' L' U' B
A #4 U2 R F' D2 F2 B D R2 F2 R U R2 D L2 B2 D' R2 D R2 U2
A #5 R F2 R U2 L F2 L2 D2 L' U2 R' D' U2 B' F' U2 L' D' F' U' R'
A Ex#1 F2 L2 B2 D U R2 B2 R2 D' F2 U' L' D' F' U L' R' D' B' R
A Ex#2 F U2 R2 F L2 R2 U2 B' F2 L' B' U' L2 B' L2 D R U2 L
B #1 L2 U B2 R2 D2 U' B2 R2 B U2 L R' F' D R2 F' L B D
B #2 F2 U B2 F2 U F2 R2 U F2 L2 R' F2 L2 D2 U' R2 D' F' L' U2
B #3 L' D F' R2 B2 U2 B U2 R' U2 F2 D' B2 U R2 U2 B2 U F2 D
B #4 D2 F2 L2 U2 L' U2 B2 R' F D2 B2 R' B' U F' L' F L
B #5 D B' D' B R U L' F' U D R' B2 U2 R2 D' B2 D2 B2
B Ex#1 F' R2 B L2 B D2 B' U2 B2 R U2 B' R D' R F2 L F2 U R'
B Ex#2 F2 R2 B R2 F R2 F' R2 D2 R2 F2 D' F D R' D2 B' U2 R2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 U' R' D B' R' D2 L U' F2 L' F2 D2 R2 F2 D2 F' D2 R2
A #2 R2 D2 R' B2 L B2 U2 R U2 B R2 D U R2 B F2 D L D2
A #3 R2 U2 B' R2 F D2 F L2 U2 F' L U F L B F' R2 B R' B U'
A #4 L B2 D2 L' U2 B2 F2 R' B2 L2 D2 U' L' B2 F2 U2 B' U' R2 F' R2
A #5 D R2 D F2 D L2 U F2 R' B2 L' R2 D' F' L2 U R D B2
A Ex#1 F2 D R2 B' R' U' D2 L2 B R2 B2 D2 B2 U' L2 U' D2 L2 B2 U'
A Ex#2 B2 D B2 D U2 B2 U' B2 R2 F' R2 D2 L B D' U L B F2 U'
  Megaminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U'
A #2 R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U'
A #3 R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U'
A #4 R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U'
A #5 R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U
A Ex#1 R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U'
A Ex#2 R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 L' U' L' U' B' L' U B R' L' B u' l r' b'
A #2 U L' U L U R L' B R' U' R' u' l' b
A #3 R' L' B U' L U' L B L' U' B l' r' b
A #4 U' B' U B' R' L U B U' L U u l r' b'
A #5 B' L U R' U L' U' R U' B L'
A Ex#1 U R B' L' U' L R B' L' U' B' u l
A Ex#2 B' L B' U' L R B R B' U L' u l' b
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U L' F B2 D R D' L' U2 F L' D2 F2 U2 F2 R2 D2 L2 B2 U2 Fw2 Uw2 Fw2 F R2 F2 Uw2 R2 U Rw2 D F Rw' L' D' F2 Rw2 L' Uw L' Fw R' F B2 y2
A #2 L2 R2 F2 D2 F U2 R D F2 L U B2 R2 D' L2 D' R2 F2 Uw2 Fw2 U2 F' D' U' F' Uw2 Fw2 Uw2 R2 B2 Rw' F2 B' L Fw2 R Uw' L' F Uw' Fw' L' Fw y
A #3 U' F2 R2 D L' U2 B R2 B L' U' L2 U2 L2 F2 R2 D B2 R2 Uw2 B U' Rw2 D' F2 Uw2 R2 D2 Fw2 R2 F L D2 Rw' Fw2 F2 Uw2 Fw' L' Uw' Rw U F Rw' z y'
A Ex#1 B' R2 F' R2 B D' R' U' L F D2 U2 R D2 L' D2 B2 L U2 Uw2 L U' Fw2 U' B2 L' U' L2 U F2 D' Fw' R F Uw2 L2 D Fw' Rw Uw D L D x2 y
A Ex#2 R2 U L2 D2 L2 R2 B2 U F2 D' R B2 U2 R B2 U F D' L' B Uw2 B' L2 D Rw2 Uw2 D R2 B F2 D2 Rw' L' U2 B Rw Uw' Fw' Uw2 R Fw2 D' U B x
  3x3x3 Multi-Blind   Final
Group No. Scramble
A #1 U' F2 D L2 F2 R2 D2 B2 D2 F R2 B' L D B R' D' L2 D U' Fw' Uw2 L D2 U2 L B2 R' U2 B2 D2 B2 R U' B' F' D' B2 L B D' L' R' Fw Uw2 F2 D' L2 R2 U' L2 U' F2 R2 B' U F' R' D2 B' R2 B' L' D F Rw D F2 D' F2 U L2 U L2 F2 L R' D' R2 B L2 U2 L' D' L B' Rw F2 R' D2 L U2 F2 L2 U2 L R' D' B L F L' U' L' D L R2 Fw' Uw F L2 F2 R2 F2 U2 B' R2 D2 R B' L2 U B' D2 U' L2 F2 R B Rw' Uw2 L' B2 U2 F2 U2 F2 L B2 R' F' R' F R D B' U2 R D U' L2 Uw2 U2 B2 L2 F2 U R2 D' U' L D2 F' L' B U2 R2 D R' F U' Fw' Uw F2 L2 D' U2 R2 D F2 U B2 R2 B U R2 D2 B' L D' R D R' B' Rw' B D2 B' R2 F R2 B' U2 L2 U2 L2 D' F2 U B' R' F2 D' L' F' U Rw2 Uw2 U B2 D2 L2 B2 L2 F2 U' B2 F2 D B' R' F2 U2 B2 R' U R2 U' Fw' Uw2 R' D' B2 U' B R2 F2 D B' L' B D' L2 D B2 L2 D R2 D2 B2 U' R2 F2 D2 B2 D F2 R2 U2 L U L2 D U F' U' B' R2 D2 U' Rw Uw R2 D2 U R2 D L2 F2 U L2 B2 L2 F L R' B F L2 D' F U' F' Rw Uw2 D' F2 D' R2 D' U2 L2 F2 D' F2 U2 F' L2 U B' R' F D F2 R B Rw' Uw2 F2 D L2 D2 L2 R2 D' L2 F2 R B' L2 U B' L' F U R2 D U Rw2 Uw U2 L' U2 L' F2 L D2 F2 R' D2 R' B' R U' L F D2 R' D' R' B Rw' Uw' R2 D F2 U2 B2 U R2 F2 U' R U2 F2 L2 U F R2 B D F D' Rw2 Uw R' F2 U2 L D2 B2 U2 L2 U2 R U2 B' U2 F L' F2 R' B' D R' B' Rw Uw D F2 L2 F2 D B2 L2 R2 D R F2 L' F L2 B' D' U' F2 R' U Rw Uw2 F2 D' U' L2 F2 L2 D L2 D' R F2 L' F D F' R2 B2 F R U2 Rw2 Uw2 D2 F2 D' R2 B2 R2 D' B2 F2 U R' D' L2 F L' D' F R' B D2 U Rw2 B D2 L2 B2 L2 F' D2 F' R' D2 L' F U' R F2 D' U F' R2 Fw' Uw' F' L2 F2 D2 U2 R2 F' D2 B' F' L' B2 U' R F' D' R' F2 D B D Fw' L2 D' B2 D' L2 B R L D' R' F' U' L2 U2 R2 F2 D' B2 U2 R2 B2 U B2 D2 U' R2 D' B2 F D' R' B U' R' F' R2 D U' R2 Fw Uw2 B2 D' R2 B2 U B2 L' R D F U2 F L' U L D B' U Fw Uw' B2 R2 B2 U F2 D2 B2 D U2 L2 R' B L' D2 L2 D' F2 L' U2 B R Fw' D2 R B2 U2 L R2 B2 D2 L2 D B2 U2 R D F2 L' F' D2 L2 Fw Uw B2 U2 L2 B' L2 U2 B' D2 F U F' R D' L2 D' F R' B U' Rw2 Uw F2 U2 R2 B' D2 F U2 B' U2 L' R2 U2 L D' F2 L F' D' L F' Rw' L2 U' R2 U' B2 U F2 U2 L2 R' B F' D L' D B R' D2 U L2 F' Uw B2 L2 D2 B D2 F U2 B' L2 U' R' B' D' B2 F2 U B' L' F' R Fw Uw2 U' R2 U R2 B2 D U R2 F R' F2 R2 F' L' R2 B' L2 U R' U' Rw2 Uw2 L2 U2 B' F2 R2 B' R2 U2 F2 D' U2 L D2 L2 B' R F' U2 R' D' Rw2 U2 R2 D L2 D' B2 D' F2 U' B2 R2 F U R D2 U2 B R' U2 L' D' Rw Uw B' D2 R2 B F' L2 F L' D' L D2 U R' D R F R' F' Rw' Uw2 U' B2 D2 F2 R2 D U' R2 U' L2 R D' B L2 R' D2 U R2 B' D' L2 Fw' Uw2 B' R2 B R2 B' D2 B D2 R2 F L U2 R F2 D' R2 F' D L B D Fw' Uw' L D2 L2 R D2 B2 D2 B2 F R B' R F' D B U R' F2 R' Fw Uw2
A #2 L2 F' U2 B' D2 F R2 F' R2 F' D R2 F R' D2 R2 D' U L R2 U2 Rw U2 R2 B R2 B U2 L2 F R2 B' L2 U' L' B' L' U2 F2 R U' F D2 Rw2 Uw2 R2 F2 L U2 F2 L' D2 R2 F2 R F' R2 D2 B' L' B' D2 U' L2 Fw' Uw' D L2 U' F2 D' B2 L2 F2 L2 D R D2 F R' B D R F U' L B' Rw' Uw L2 R2 D L2 U2 F2 R2 B2 L2 D L D L B F U' L F2 R2 F2 Rw2 Uw L2 R2 U2 B2 R2 U R2 U' R U' R2 D2 F' U F' U2 R U B R' Fw' Uw' D2 B2 F R2 B' L2 F' L2 U2 L' U2 B2 D2 B2 D F U2 L' U' B' Rw2 Uw2 F2 R2 F L2 R2 B L2 F' L2 B2 D2 R F' D' U' B2 R D2 U' F R' Uw2 R2 D2 L' D2 B2 L' R2 B2 U2 B2 U B R D R' D R B D U Rw2 Uw' L F2 L' R B2 D2 B2 R' F2 D2 B' D' F R' D L' R D F' U2 Rw2 F D2 U2 R2 B F2 D2 F' D2 F' D' U B U' L' F2 L' D' L2 U' U2 B2 R U2 B2 U2 B2 L R2 U' R B R' B F' L B2 R2 D2 Rw2 Uw D2 F' L2 F' R2 D2 U2 B L2 B' R2 U' L D' U' R' U2 F D2 L2 D Rw2 Uw' B2 U' B2 D2 R2 D L2 F U' L2 F D' B L' R' B' L' R F2 Rw D2 B2 D2 B2 L2 U2 L' B2 F2 R' B L' D R2 B2 F2 R F R2 U' Rw2 Uw R2 B2 U L2 D2 B2 L2 B R B2 F L D F' D2 B2 U' F2 U' Fw U2 R2 F D2 R2 B D2 L2 F L2 B2 U R D' B D' F' L U' B' F Rw Uw D2 B2 U' L2 U' R2 U' L2 U2 F2 L' B U' R' U2 R2 B' F D' B2 U Rw' U' L U2 B' U B2 D' B2 R D R L2 F2 U2 B L2 F' U2 B D2 U2 L' B2 D2 R U2 L' U2 F D2 L F2 R U' B R B' R F2 Rw2 Uw2 L2 B L2 B' U2 B' L2 U2 F2 D' R D2 F R F2 D' L2 B L' F2 Uw L2 B2 U2 L2 U2 L2 F2 D U B D L U' B D' R' B2 L' D' R' Uw' B2 L2 U F2 U L2 B2 L2 F' R2 B R' F L B2 U L B D U2 Fw' Uw' F R2 F' L2 B' L2 F' L2 R' B F2 U R2 D B L U' B2 F Rw' U2 R2 F' L2 B' R2 U2 F2 U2 F' U F' U F' R B' R' U L D Rw Uw2 D2 L U2 R2 B2 F2 L' U2 R' U2 R D B' R' B' U L U' R' B D Rw B2 L2 D2 F2 L2 F2 D F2 R B' U2 F' L2 D' U' R F2 L' R' U' Rw Uw L2 B U2 B2 F L2 B D2 L2 R2 B2 U' B' D2 R U L2 B2 D2 R2 U' Rw2 Uw' R2 B2 R2 U2 L2 D L2 U2 B2 U2 R U R B L D F' U' R2 B U' Rw2 Uw2 F2 D L2 U2 L2 U' B2 R2 D' B2 R2 F D2 U L' U2 F2 L U2 R D' Fw' Uw2 B2 U B2 D R2 B2 D2 U' R B U' B2 R2 F R B' L' F U' Fw Uw F2 U2 F2 L2 B2 U' F2 L2 U' F R2 U B' L2 F' L B' L B F2 Rw Uw2 F2 L U2 R B2 D2 L2 D2 R B2 D' U F U2 B2 D' R D R Fw' Uw R B2 D2 R' B2 L2 F2 D2 B2 U2 L2 B' R B2 D2 F' R D' L R2 Fw Uw2 L2 B2 D' F2 D' R2 F2 D2 R F2 D B2 D2 B F2 L2 D' L F R' Fw Uw2 D2 R2 F2 L2 D' F2 D2 L2 B' F' D' R2 B D' R' D R' B2 R' Fw' Uw U' L2 F2 D2 F2 R2 D' F2 U2 R' U' B D2 R' U B' F R U2 F2 Rw' Uw' L' D2 L2 U2 L U2 R B2 U2 B2 R2 D' R' B D2 L2 B D B U2 Fw Uw' F' L2 D2 R2 U2 B R2 U2 L' B2 F' R U' F2 U' L' R' B2 Rw Uw' R2 D2 R2 B2 L2 R2 U B R' F' R' D B2 U' L' F2 D' R Fw' Uw'
Abril Andrea Arizaca Benique    Peru
Abril Andrea Arizaca Benique
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 28.79   39.08   42.52 DNF 28.79 40.21 34.51
Alejandro Collantes    Peru
Alejandro Collantes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 20.07   25.54   34.46 26.72 20.07 24.69 25.21
2x2x2 Cube Final 9 4.57   8.35   4.57 7.08 8.74 11.29 9.22
First round 10 5.71   7.68   5.71 8.99 6.29 9.43 7.76
Pyraminx Final 8 8.53   15.71   16.09 15.14 15.89 DNF 8.53
Alejandro Cuadros Cordero    Peru
Alejandro Cuadros Cordero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 23.90   25.65   23.90 29.37 26.01 24.98 25.96
2x2x2 Cube First round 18 7.92   10.22   11.63 7.92 10.94 8.10 13.32
Anthony Jesús Feria Paredes    Peru
Anthony Jesús Feria Paredes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 17.60   17.91   17.60 17.95 18.16 17.61 26.20
First round 11 15.48   17.00   17.85 16.81 15.48 17.23 16.97
2x2x2 Cube Final 6 6.40   7.26   6.76 7.18 10.20 7.83 6.40
First round 6 3.98   6.52   3.98 9.85 6.56 7.00 6.00
4x4x4 Cube First round 10 1:19.07   1:33.83   1:32.62 1:27.58 1:55.35 1:41.28 1:19.07
3x3x3 One-Handed First round 10 35.39   45.22   40.89 47.82 35.39 55.92 46.94
Pyraminx Final 6 6.45   12.63   15.10 12.17 10.62 15.49 6.45
Byron Randall Miranda Aguilar    Peru
Byron Randall Miranda Aguilar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 28.74   32.59   41.10 35.78 29.68 28.74 32.30
Carlos Andre Gutierrez Gallegos    Peru
Carlos Andre Gutierrez Gallegos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 18.85   25.19   25.22 26.98 18.85 27.99 23.38
2x2x2 Cube Final 7 7.03   7.84   8.01 8.13 7.37 7.03 10.14
First round 5 4.17   6.40   10.96 8.34 6.44 4.43 4.17
Christian Collado Calderón    Peru
Christian Collado Calderón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 17.47   19.20   21.62 18.16 17.82 17.47 21.97
First round 19 17.88   19.96   19.18 22.05 17.88 18.64 25.83
4x4x4 Cube Final 7 1:06.31   1:30.23   1:52.68 1:23.97 1:06.31 1:43.47 1:23.25
First round 7 1:06.80   1:19.54   1:21.88 1:06.80 1:09.82 1:26.91 1:31.52
3x3x3 One-Handed First round 9 34.15   43.83   46.95 34.15 48.50 54.88 36.03
Pyraminx Final 4 8.23   11.04   13.60 13.61 10.29 8.23 9.23
Christopher Solari Zeballos    Peru
Christopher Solari Zeballos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 44.64   52.18   1:06.64 45.16 44.64 DNF 44.73
Dewin Berdejo    Peru
Dewin Berdejo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.27   13.84   DNF 13.98 11.27 15.79 11.75
Second round 8 11.45   15.21   14.47 16.00 DNF 11.45 15.15
First round 6 10.77   14.22   10.77 13.87 14.19 14.61 18.01
4x4x4 Cube Final 4 42.18   47.46   52.02 47.85 42.18 42.50 58.40
First round 2 44.30   48.51   50.83 46.27 48.42 44.30 52.41
3x3x3 Blindfolded First round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 27.98   29.55   30.10 27.98 30.89 30.33 28.22
First round 5 23.04   25.69   25.18 25.92 25.96 23.04 33.26
Diego Chris Choquehuaita Yana    Peru
Diego Chris Choquehuaita Yana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.58   17.72   15.68 15.58 19.43 30.25 18.04
First round 13 15.90   17.83   18.38 21.36 15.90 16.69 18.43
2x2x2 Cube First round 13 4.29   8.45   7.71 8.53 9.11 10.08 4.29
4x4x4 Cube Final 6 1:08.31   1:24.83   1:23.40 1:28.49 1:22.60 1:30.88 1:08.31
First round 8 1:18.11   1:26.37   1:59.98 1:32.67 1:18.11 1:22.73 1:23.71
3x3x3 Blindfolded First round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 34.34   39.22   34.34 35.48 36.22 49.13 45.95
First round 8 35.89   41.96   43.82 39.13 35.89 DNS 42.92
Pyraminx Final 7 7.27   14.73   14.40 16.12 13.66 16.46 7.27
Eddy Del Carpio Aranzabal    Peru
Eddy Del Carpio Aranzabal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.15   19.26   22.10 21.12 18.13 17.15 18.54
First round 24 17.97   21.74   33.91 17.97 21.69 25.15 18.37
Eduardo Gutiérrez Cuba    Peru
Eduardo Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.77   10.31   8.77 10.88 DNF 10.24 9.80
Second round 4 11.79   12.16   12.07 12.03 11.79 12.38 12.86
First round 4 10.59   12.85   13.24 13.24 10.59 14.50 12.08
2x2x2 Cube Final 1 2.84   3.83   2.84 4.95 3.88 3.04 4.56
First round 1 2.41   3.72   7.59 2.41 4.82 3.38 2.97
4x4x4 Cube Final 2 35.49   46.48   46.39 35.49 47.78 57.70 45.26
First round 4 44.55   53.24   1:00.33 44.55 51.69 1:04.90 47.70
3x3x3 One-Handed Final 1 14.70   16.09   14.75 17.17 16.55 16.98 14.70
First round 1 15.31   16.94   15.31 16.36 17.74 22.48 16.72
Megaminx Final 3 1:17.98   1:25.74   1:23.10 1:17.98 1:44.30 1:21.30 1:32.82
Pyraminx Final 2 5.47   8.76   9.30 11.38 8.61 8.36 5.47
Eduardo Mollinedo Chavez    Peru
Eduardo Mollinedo Chavez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 38.61   43.75   49.68 44.91 38.61 45.05 41.28
Elvis Vargas    Peru
Elvis Vargas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 36.48   41.85   42.22 37.02 46.32 48.83 36.48
Enzo Paolo Llanos Macias    Peru
Enzo Paolo Llanos Macias
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 19.45   24.45   19.45 25.70 27.55 25.03 22.61
First round 25 21.00   22.75   22.32 24.33 29.32 21.60 21.00
3x3x3 One-Handed First round 14 54.39   DNF   DNF 54.39 DNF 56.46 DNF
Ernesto Gutiérrez Cuba    Peru
Ernesto Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.92   9.08   8.57 10.87 7.92 8.53 10.14
Second round 2 8.53   10.62   11.21 8.53 9.49 12.11 11.15
First round 1 7.99   9.80   10.07 10.64 7.99 12.94 8.68
2x2x2 Cube Final 3 2.63   5.28   5.17 7.52 3.94 2.63 6.72
First round 3 2.59   5.07   4.87 3.43 8.25 6.91 2.59
4x4x4 Cube Final 1 32.96   35.83   33.63 32.96 37.56 DNF 36.29
First round 1 33.00   37.29   34.82 40.61 46.54 36.45 33.00
3x3x3 One-Handed Final 2 15.93   18.68   15.93 16.05 28.01 16.88 23.11
First round 2 13.67   17.13   14.79 17.82 13.67 19.92 18.77
Megaminx Final 2 1:16.58   1:21.93   1:28.18 1:28.37 1:19.77 1:17.84 1:16.58
Pyraminx Final 1 6.99   8.07   7.16 7.15 9.89 6.99 DNF
Fabrizio Renato Oviedo Muñoz    Peru
Fabrizio Renato Oviedo Muñoz
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 10 6.78   8.58   9.55 9.23 6.78 8.91 7.61
First round 9 6.61   7.57   8.86 6.79 7.06 10.15 6.61
Gerardo Matos    Peru
Gerardo Matos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 51.04   52.84   51.04 51.26 52.81 55.73 54.45
Gianfranco Huanqui    Peru
Gianfranco Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 1 28.91   DNF   DNF 28.91 DNF
First round 1 24.78   DNF   24.78 DNF DNF
4x4x4 Blindfolded Final 1 5:00.88     DNF 5:00.88 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 24/29 1:00:00     24/29 1:00:00 DNF
Giuseppe Vargas Mares    Peru
Giuseppe Vargas Mares
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 15.28   21.98   22.01 23.78 15.28 21.48 22.46
First round 26 18.05   23.70   28.13 18.15 24.81 39.23 18.05
2x2x2 Cube First round 17 6.42   10.09   13.00 7.65 DNF 9.62 6.42
4x4x4 Cube First round 11 1:23.16   1:36.65   1:38.94 1:27.38 1:43.62 1:23.16 1:55.45
Gustavo Alvarez    Peru
Gustavo Alvarez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 24.92   26.55   25.70 28.28 24.92 25.67 29.04
Handy Eliot Rojas Mendoza    Peru
Handy Eliot Rojas Mendoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.23   15.54   13.23 16.07 DNF 16.82 13.72
Second round 6 12.29   13.77   12.29 16.85 14.11 14.05 13.14
First round 8 12.30   14.97   15.27 14.69 14.96 17.67 12.30
3x3x3 One-Handed Final 5 24.67   28.70   34.41 26.46 29.35 24.67 30.28
First round 6 26.92   30.04   30.47 28.83 30.82 26.92 32.14
Helar Gomez Chalco    Peru
Helar Gomez Chalco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 16.74   23.23   24.22 22.11 16.74 23.37 24.32
First round 20 16.97   20.02   18.34 16.97 20.24 22.50 21.47
2x2x2 Cube Final 11 6.45   8.62   9.23 6.45 8.51 8.11 DNF
First round 7 4.64   6.68   6.64 5.89 7.51 4.64 7.86
3x3x3 One-Handed First round 13 44.49   DNF   DNF 49.48 44.49 DNF 52.79
Jael Riggenbach    Peru
Jael Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.01   12.83   12.96 12.70 12.01 12.83 14.15
Second round 7 11.01   14.08   13.94 14.94 13.36 11.01 17.06
First round 7 12.33   14.46   17.99 16.07 13.87 13.43 12.33
3x3x3 Blindfolded Final 2 55.17   DNF   DNF 55.17 DNF
First round 4 1:39.51   DNF   DNF DNF 1:39.51
3x3x3 Multi-Blind Final 5 4/7 31:46     4/7 31:46 DNS
Jeobardo Jerif Cornejo    Peru
Jeobardo Jerif Cornejo
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 16 6.79   9.44   12.21 6.79 11.93 8.70 7.70
Joaquin Cadillo    Peru
Joaquin Cadillo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 27.36   29.61   34.80 27.36 29.15 27.89 31.79
2x2x2 Cube First round 20 8.83   11.59   9.79 8.83 14.41 13.76 11.23
José Adolfo Condori Quicaña    Peru
José Adolfo Condori Quicaña
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 22 10.73   16.00   10.73 19.46 12.74 17.79 17.46
Jose Alex Apaza Huaman    Peru
Jose Alex Apaza Huaman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.02   19.75   16.02 23.19 DNF 17.51 18.56
First round 27 17.14   24.15   31.71 31.04 20.81 17.14 20.61
Juan Pablo Huanqui    Peru
Juan Pablo Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.86   10.27   10.86 12.20 10.23 9.73 8.86
Second round 1 8.74   10.09   11.16 9.67 10.17 10.43 8.74
First round 2 9.86   10.59   9.86 11.21 10.32 10.76 10.69
2x2x2 Cube Final 2 3.57   5.03   6.18 3.57 DNF 4.73 4.17
First round 2 3.53   4.43   3.66 5.10 4.53 8.48 3.53
4x4x4 Cube Final 3 42.97   46.93   42.97 43.53 52.07 DNF 45.19
First round 3 40.37   51.34   53.49 53.05 40.37 47.89 53.07
3x3x3 One-Handed Final 3 18.30   23.19   24.69 22.29 18.30 DNF 22.58
First round 3 17.66   21.23   21.94 23.20 21.71 17.66 20.05
Megaminx Final 1 41.16   44.84   SAR 53.37 44.23 43.09 41.16 47.20
Pyraminx Final 3 6.12   9.21   9.15 9.95 14.06 8.52 6.12
Kevin Estefano Coayla Vargas    Peru
Kevin Estefano Coayla Vargas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 17.44   19.77   20.01 17.51 24.28 17.44 21.80
First round 15 15.85   18.01   17.40 15.85 17.36 19.28 19.51
2x2x2 Cube First round 19 6.48   10.86   DNF 13.71 6.48 11.22 7.66
4x4x4 Cube First round 9 1:13.17   1:32.18   1:38.85 1:36.82 1:13.17 1:32.29 1:27.42
3x3x3 Blindfolded First round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 12 36.11   DNF   36.11 52.46 DNF 47.62 DNF
Kevin Joel Huanca Coaquira    Peru
Kevin Joel Huanca Coaquira
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 20.06   22.01   24.57 20.74 20.06 26.79 20.72
First round 22 16.83   20.47   19.66 16.83 19.92 21.82 22.25
2x2x2 Cube First round 14 6.48   8.56   9.50 7.20 6.48 10.70 8.97
4x4x4 Cube Final 8 1:19.85   1:30.49   1:51.87 1:19.85 1:32.77 1:24.67 1:34.02
First round 5 1:12.03   1:15.96   1:17.12 1:13.76 1:16.99 1:12.03 1:20.68
Leithian Riggenbach    Peru
Leithian Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 18.08   24.12   37.86 25.86 23.96 22.54 18.08
First round 30 18.95   24.76   26.05 23.77 18.95 28.17 24.46
Leonardo Chirinos    Peru
Leonardo Chirinos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 16.55   20.19   28.24 17.99 20.48 22.11 16.55
First round 23 19.67   20.76   20.66 20.71 20.90 21.18 19.67
Marcelo Ordoñez    Peru
Marcelo Ordoñez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.45   21.60   24.87 20.82 16.45 22.40 21.57
First round 29 21.92   24.58   25.42 21.92 23.30 25.03 27.06
Marco Antonio Benavides Tito    Peru
Marco Antonio Benavides Tito
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.25   19.02   19.84 21.99 15.75 21.46 14.25
First round 10 15.64   16.94   17.69 17.17 23.68 15.95 15.64
3x3x3 Blindfolded First round 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Marcos Rodriguez    Peru
Marcos Rodriguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.92   11.66   10.92 12.13 13.99 11.61 11.24
Second round 5 10.69   12.21   13.71 12.14 10.69 10.79 15.18
First round 5 12.07   13.23   13.52 13.15 12.07 13.02 13.73
Martin Liendo    Peru
Martin Liendo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 27.19   32.86   28.59 43.73 27.19 28.51 41.49
Max Ordoñez    Peru
Max Ordoñez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 34.06   39.39   44.15 34.06 37.12 45.05 36.91
Natán Riggenbach    Peru
Natán Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 14.20   17.11   14.20 17.71 15.99 17.63 19.59
Second round 11 15.25   16.98   17.30 16.40 15.25 17.23 34.14
First round 14 14.84   17.87   17.50 18.69 14.84 17.41 18.89
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:48.24   DNF   2:00.27 DNF 1:48.24
First round 5 1:45.67   DNF   DNF 1:45.67 1:47.39
3x3x3 Multi-Blind Final 3 7/8 41:12     7/8 41:12 DNS
Nesvy Junior Vilca Añamuro    Peru
Nesvy Junior Vilca Añamuro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 40.61   43.55   46.13 40.61 42.95 DNF 41.56
Pedro Luis Mamani Suclla    Peru
Pedro Luis Mamani Suclla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 17.05   22.52   22.51 23.28 17.05 21.77 24.06
First round 21 16.88   20.03   19.35 16.88 21.85 DNF 18.89
2x2x2 Cube Final 5 4.97   6.56   5.81 7.15 8.06 6.71 4.97
First round 8 3.99   6.91   8.65 7.24 8.35 5.15 3.99
4x4x4 Cube Final 5 1:05.43   1:16.80   1:19.73 1:20.64 1:22.48 1:05.43 1:10.04
First round 6 1:12.25   1:16.78   1:18.12 1:16.92 1:12.25 1:24.83 1:15.29
3x3x3 One-Handed Final 7 35.49   39.03   35.49 37.91 40.27 38.92 52.79
First round 7 33.40   37.71   41.06 36.58 33.40 36.68 39.87
Pyraminx Final 5 6.86   12.31   12.52 13.18 11.23 14.21 6.86
Rachel Riggenbach    Peru
Rachel Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.47   14.05   12.66 16.18 17.07 11.47 13.32
Second round 3 11.39   11.83   11.94 12.02 16.12 11.39 11.52
First round 3 10.80   12.21   10.80 13.97 11.53 12.50 12.59
Rodrigo Alonso Mozo Cuba    Peru
Rodrigo Alonso Mozo Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 18.22   22.07   20.72 22.59 23.41 18.22 22.90
First round 28 17.58   24.22   25.37 24.04 17.58 23.26 26.86
2x2x2 Cube First round 11 6.65   8.17   6.65 7.93 10.62 6.72 9.85
Rodrigo Zarate    Peru
Rodrigo Zarate
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.18   16.22   16.21 19.66 13.18 15.83 16.61
Second round 10 14.42   16.57   16.02 27.55 17.51 16.18 14.42
First round 18 17.18   19.59   20.49 21.19 18.90 17.18 19.39
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:00.15   DNF   DNF 2:00.15 2:12.66
First round 3 1:31.20   DNF   DNF 1:47.60 1:31.20
3x3x3 One-Handed Final 4 20.85   27.05   20.85 23.28 39.31 23.87 33.99
First round 4 18.39   23.32   24.41 22.13 23.43 18.39 25.17
3x3x3 Multi-Blind Final 4 8/10 54:14     8/10 54:14 DNF
Royer Pacuala    Peru
Royer Pacuala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.59   18.78   20.05 26.51 20.06 16.23 15.59
First round 16 18.23   18.54   DNF 18.58 18.30 18.23 18.75
2x2x2 Cube First round 15 6.38   8.73   6.38 9.06 10.33 11.75 6.81
Pyraminx Final 9 15.51   20.26   22.84 21.31 15.51 20.79 18.67
Ruth Villanueva Alzamora    Peru
Ruth Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 23.13   DNF   23.13 DNF DNS DNS DNS
Saúl Javier    Peru
Saúl Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 16.06   17.27   17.38 16.43 18.00 18.15 16.06
Second round 9 14.79   15.73   16.08 16.19 14.79 14.92 16.71
First round 12 15.53   17.47   18.71 17.50 17.99 15.53 16.92
2x2x2 Cube Final 4 4.90   5.89   6.67 6.24 5.61 5.82 4.90
First round 4 5.16   5.69   5.87 6.42 5.16 5.76 5.45
Smeling Becerra    Peru
Smeling Becerra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 26.52   31.68   28.02 38.33 26.52 28.69 47.62
Stefano Andre Cardenas Santos    Peru
Stefano Andre Cardenas Santos
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 10 15.95   37.00   57.31 31.93 26.05 53.03 15.95
Yehude Rudy Canaza Apaza    Peru
Yehude Rudy Canaza Apaza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.94   17.51   13.94 18.50 18.39 20.81 15.65
First round 17 17.24   18.98   17.24 19.58 19.12 20.55 18.23
3x3x3 Blindfolded Final 3 55.22   DNF   DNF 57.45 55.22
First round 2 1:23.28   DNF   DNF 1:23.28 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 2 6:01.81     DNF 6:01.81 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 11/13 50:29     11/13 50:29 10/15 1:00:00
Yuri Jesus Coasaca Surco    Peru
Yuri Jesus Coasaca Surco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 39.49   48.67   39.49 45.84 48.99 54.94 51.17
2x2x2 Cube First round 21 14.97   15.33   15.67 15.14 14.97 16.91 15.18
Yuri Villanueva Alzamora    Peru
Yuri Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.80   16.83   15.37 17.46 17.65 12.80 19.95
Second round 12 14.42   17.27   16.75 15.31 14.42 22.26 19.76
First round 9 12.85   16.41   14.69 17.36 12.85 17.17 19.19
2x2x2 Cube Final 8 6.58   8.14   7.80 6.58 8.49 9.61 8.12
First round 12 6.41   8.25   9.40 6.41 9.79 6.94 8.42
4x4x4 Cube First round 12 1:36.00   DNF   1:51.43 DNF DNF DNF 1:36.00
3x3x3 One-Handed First round 11 39.62   51.99   DNF 49.05 47.44 39.62 59.48