TCG Lima 2014

Date City WCA LInk
2014-9-6~7  Peru, Lima TCG Lima 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Angelo Giovanni Licetti León 10.64  Angel Anampa 10.86  Juan Pablo Huanqui 12.72
 2x2x2 Cube  Sebastián Edgard Cárdenas 4.47  Antonio Aranda 4.72  Carlos Moreno 4.98
 4x4x4 Cube  Angel Anampa 42.86  Juan Pablo Huanqui 50.87  Jhon Alexander Taboada Temple 51.22
 5x5x5 Cube  Angel Anampa 1:39.49  Jhon Alexander Taboada Temple 1:46.33
 6x6x6 Cube  Jhon Alexander Taboada Temple 3:43.17  Noel Yzaguirre 4:14.26  Angelo Giovanni Licetti León 4:47.43
 7x7x7 Cube  Noel Yzaguirre 6:01.54  Jhon Alexander Taboada Temple
 3x3x3 Blindfolded  Roberto Antonio Ocmin Baráybar 34.59  Gianfranco Huanqui 42.49  Natán Riggenbach 1:27.80
 3x3x3 One-Handed  Angel Anampa 17.26  Vladimir De la Torre 19.70  Jesus Eduardo Leiva Ramos 20.84
 Megaminx  Juan Pablo Huanqui 1:01.97  Angel Anampa 1:15.15  Angelo Giovanni Licetti León 1:50.07
 Pyraminx  Antonio Aranda 6.00  Jose Abanto Ortiz 6.19  Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 6.79
 Skewb  Jhon Alexander Taboada Temple 5.94  Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 6.87  Jose Abanto Ortiz 9.63
 3x3x3 Multi-Blind  Gianfranco Huanqui 16/19 53:33
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angelo Giovanni Licetti León 10.56   11.86    Peru 10.56 12.30 15.77 12.59 10.69
2 Juan Pablo Huanqui 10.34   12.04    Peru 12.76 12.40 11.67 12.04 10.34
3 Angel Anampa 11.01   12.13    Peru 12.05 14.27 11.01 12.96 11.37
4 Jesus Eduardo Leiva Ramos 12.05   13.02    Peru 12.33 12.05 16.63 13.36 13.38
5 Vladimir De la Torre 9.64   13.65    Peru 13.55 16.46 14.27 13.14 9.64
6 Carlos Moreno 11.67   13.96    Peru 11.67 12.63 14.23 15.01 19.58
7 Jhon Alexander Taboada Temple 11.16   14.28    Peru 14.28 15.79 12.78 17.35 11.16
8 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 15.01   15.59    Peru 16.39 15.14 17.24 15.24 15.01
9 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 13.65   16.14    Peru 13.65 16.45 15.77 16.76 16.21
10 Pablo Cardenas Caceres 13.70   16.39    Peru 14.96 13.70 26.37 14.39 19.82
11 Jose Abanto Ortiz 15.03   16.71    Peru 17.86 16.33 15.03 15.95 19.00
12 José Julio Hernandez Morales 15.09   17.42    Peru 15.44 15.09 19.37 17.46 19.93
13 Kevin Gómez Villanueva 16.94   17.42    Peru 16.97 18.37 16.94 17.94 17.35
14 Sebastián Benites Wong 15.04   17.60    Peru 16.76 15.04 18.05 21.38 18.00
15 Sebastián Edgard Cárdenas 14.57   17.85    Peru 16.57 14.57 20.61 16.36 21.56
16 Luis Huayapa Blas 17.02   17.93    Peru 18.17 19.49 17.02 18.22 17.41
17 Alfonso Denegri Sayritupac 15.66   18.27    Peru 19.33 16.86 32.70 15.66 18.62
18 Alexander Esquivel 17.11   18.47    Peru 19.61 17.11 17.66 18.15 21.99
19 Kevin Arturo Huamán Ruiz 16.61   18.66    Peru 19.63 16.61 18.89 DNF 17.46
20 Noel Yzaguirre 15.45   19.04    Peru 16.62 19.15 15.45 21.36 30.55
21 Antonio Aranda 17.15   19.30    Peru 19.99 17.44 20.47 32.71 17.15
22 Kelberth Benites Wong 18.25   20.47    Peru 18.74 21.68 20.99 25.68 18.25
23 Cristhian Huaman 16.99   20.83    Peru 21.39 17.68 16.99 23.42 25.80
24 Natán Riggenbach 17.96   20.96    Peru 20.09 29.55 19.81 22.98 17.96
25 José Antonio Peralta Medina 17.76   20.97    Peru 19.69 20.54 24.95 17.76 22.67
26 Flavio Costa 16.92   21.14    Peru 17.67 16.92 31.73 28.15 17.60
27 Diego Martinez 18.51   21.26    Peru 18.51 25.51 19.40 18.88 DNF
28 Eitham Javier Canchari 19.76   21.58    Peru 24.96 22.36 19.76 22.30 20.08
29 Pablo Tello Francia 20.78   22.03    Peru 20.78 21.26 32.18 21.41 23.41
30 Danilo Jeferson Ortega Campos 20.76   22.05    Peru 28.37 22.08 20.76 22.35 21.72
31 Yuri Villanueva Alzamora 20.30   23.40    Peru 29.22 28.51 20.30 20.88 20.81
32 Ricardo Tejada 18.48   23.45    Peru 25.06 18.48 19.15 26.14 44.78
33 Kevin Anthony Palacios Arrese 19.80   23.69    Peru 22.79 25.55 33.33 19.80 22.72
34 Luis Ortega 19.60   23.75    Peru 25.78 24.51 25.35 19.60 21.38
35 Luis Jesus Namuche 20.36   24.30    Venezuela 20.36 26.02 26.10 20.79 28.47
36 Renzo Vasquez 22.32   24.63    Peru 25.80 22.32 24.91 24.33 24.65
37 Piero Denegri Sayritupac 22.58   25.55    Peru 26.38 22.58 25.27 25.00 29.26
38 Victor Manuel Carranza Yactayo 23.67   25.62    Peru 26.65 DNF 23.67 24.64 25.56
39 Kevin Anthony Urpay Enriquez 23.61   25.98    Peru 25.66 23.75 23.61 30.25 28.53
40 Renzo Tello 23.85   26.10    Peru 24.35 23.85 25.82 28.14 33.40
41 Luis Angel Tello Francia 26.55   27.34    Peru 26.55 26.77 34.13 27.16 28.10
42 Roger Almeyda Poicón 21.65   27.96    Peru 31.61 26.74 32.03 21.65 25.54
43 Marco Penado 23.75   28.36    Peru 23.75 29.43 32.94 25.54 30.11
44 Walter Alexander Junior Licas Torres 20.37   29.83    Peru 29.91 20.37 26.89 32.68 42.20
45 David Yzaguirre Cabrera 26.08   30.74    Peru 33.72 26.08 27.12 31.84 33.27
46 Robinson Yzaguirre Cabrera 23.78   31.69    Peru 32.30 23.78 34.72 28.04 35.78
47 Freddy Fernández Córdova 29.07   31.76    Peru 32.50 32.40 30.39 32.88 29.07
48 Jesus Crisostomo Gutierrez 24.36   31.79    Peru 24.36 37.76 DNF 29.36 28.24
49 Mauricio Rodriguez Moscoso 26.79   32.06    Peru 33.15 34.18 28.84 44.87 26.79
50 Shayan Kokabi Vidanovich 26.29   33.39    Peru 39.41 26.29 35.66 27.26 37.24
51 Airtong Alexander Bellido Nevado 28.83   33.49    Peru 28.83 54.71 33.76 33.86 32.86
52 Brayan Aldair Urpay Enriquez 30.46   33.77    Peru 30.46 31.39 33.74 36.18 38.13
53 Fiorella Silva 27.44   33.84    Peru 30.67 38.67 32.17 27.44 38.70
54 Gerardo Saravia Moreno 32.81   34.61    Peru 35.82 32.81 37.63 34.05 33.95
55 David Garcia Carrillo 30.87   37.17    Peru 35.07 41.51 30.87 52.51 34.92
56 Joaquín Cardenas 35.83   37.69    Peru 38.15 36.87 44.50 38.06 35.83
57 Ricardo Ramos Quispe 33.18   38.50    Peru DNF 36.96 33.79 44.74 33.18
58 Diego Talaverano Manrique 32.01   39.84    Peru 40.67 42.34 51.83 36.50 32.01
59 Sergio Araujo 35.57   40.65    Peru 38.90 44.75 DNF 38.29 35.57
60 Josep Gomero 25.17   41.01    Peru 25.17 DNF 56.54 34.21 32.27
61 Jheremy David Sanchez Trinidad 34.82   41.26    Peru 37.48 55.68 39.93 46.38 34.82
62 Gerson Machaca 30.37   41.49    Peru 51.08 39.33 DNF 30.37 34.05
63 Johann Benites Wong 38.84   42.86    Peru 44.80 40.04 38.84 50.69 43.74
64 Gabriel Alejandro Barrientos Gomez 40.53   43.77    Peru 40.53 43.27 49.47 46.21 41.83
65 Jefferson Laos Justo 31.31   44.82    Peru 1:00.53 47.29 31.31 52.99 34.19
66 Jesús Cjuno 43.57   45.96    Peru 46.12 47.30 43.57 44.47 DNF
67 Erick Sanchez 38.92   46.94    Peru 1:02.23 41.42 50.69 38.92 48.72
68 Jefferson Vásquez 38.55   49.43    Peru 48.50 59.00 38.55 45.64 54.15
69 Antonio Enrique Godomar 40.59   50.61    Peru 50.05 50.71 40.59 51.06 51.67
70 Juan Antonio Lopez 35.79   50.89    Peru 47.65 57.26 47.77 1:11.96 35.79
71 Sebastian Maury 37.94   51.94    Peru 54.05 1:47.05 42.34 59.44 37.94
72 Paulo Guillén 51.88   1:11.22    Peru DNF 55.26 1:32.22 1:06.19 51.88
73 Mary Rosibel Junes Prado 1:07.94   1:12.30    Peru 1:15.05 1:18.67 1:10.01 1:07.94 1:11.83
74 Ximena Rosivel Junes Prado 1:10.32   1:15.88    Peru 1:14.52 1:10.32 1:22.18 1:10.94 1:28.13
75 Enrique Bonifacio 59.54   1:17.06    Peru 1:10.17 2:04.85 59.54 1:40.19 1:00.81
76 Sophia Verde 1:07.81   1:21.93    Peru 1:28.40 1:07.81 1:15.81 1:21.57 1:32.14
77 Piero Jamir Espinoza Gomez 53.64   1:30.54    Peru DNF 2:08.44 1:25.25 57.94 53.64
78 Cecilia Valenka Martinez Panduro 1:12.15   1:42.99    Peru 1:53.67 1:12.15 1:37.57 1:46.09 1:45.32
79 Fernando Diaz Gomez 1:05.15   1:45.43    Peru 1:28.94 2:05.34 1:42.00 1:05.15 2:43.81
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angelo Giovanni Licetti León 10.92   11.63    Peru 11.74 11.12 12.04 10.92 13.30
2 Angel Anampa 10.56   11.66    Peru 11.34 11.96 10.56 11.69 14.45
3 Juan Pablo Huanqui 10.73   12.83    Peru 13.62 13.45 12.31 10.73 12.73
4 Vladimir De la Torre 11.96   13.28    Peru 13.10 11.96 16.83 12.44 14.29
5 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 12.24   13.59    Peru 14.72 13.20 16.98 12.24 12.84
6 Carlos Moreno 11.82   13.74    Peru 16.50 14.68 12.44 11.82 14.09
7 Jesus Eduardo Leiva Ramos 12.50   13.83    Peru 13.62 12.50 14.15 14.84 13.73
8 Jhon Alexander Taboada Temple 11.68   14.25    Peru 15.18 33.19 11.68 12.63 14.94
9 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 12.17   14.70    Peru 12.17 15.39 14.14 18.79 14.57
10 Sebastián Benites Wong 14.57   15.85    Peru 15.71 14.57 15.75 19.73 16.10
11 Pablo Cardenas Caceres 12.82   16.20    Peru 16.45 16.87 18.53 12.82 15.29
12 Sebastián Edgard Cárdenas 14.45   16.33    Peru 15.94 17.22 20.83 14.45 15.82
13 Jose Abanto Ortiz 13.72   16.53    Peru 17.19 17.01 13.72 16.96 15.61
14 Noel Yzaguirre 14.39   17.12    Peru 18.70 16.16 18.95 14.39 16.51
15 José Julio Hernandez Morales 14.53   17.48    Peru DNF 15.22 21.50 14.53 15.73
16 Kevin Arturo Huamán Ruiz 15.51   17.91    Peru 17.68 15.51 26.02 18.38 17.66
17 Alfonso Denegri Sayritupac 17.01   18.47    Peru 17.01 21.10 18.80 17.23 19.38
18 Diego Martinez 14.81   18.67    Peru 14.81 19.64 16.56 19.80 19.95
19 Luis Huayapa Blas 14.45   18.81    Peru 21.45 18.49 16.49 14.45 21.71
20 Flavio Costa 16.12   19.30    Peru 16.27 20.89 DNF 20.74 16.12
21 Natán Riggenbach 15.45   19.55    Peru 15.45 23.81 22.22 18.02 18.41
22 Piero Denegri Sayritupac 18.21   20.04    Peru 24.84 19.30 22.25 18.56 18.21
23 Cristhian Huaman 15.68   20.38    Peru 26.00 20.13 20.55 20.45 15.68
24 Yuri Villanueva Alzamora 15.87   20.72    Peru 21.52 15.87 17.67 22.98 26.25
25 Antonio Aranda 17.25   21.16    Peru 17.25 20.28 22.55 DNF 20.66
26 Kevin Gómez Villanueva 16.95   21.36    Peru 22.01 22.90 29.39 19.16 16.95
27 Kevin Anthony Urpay Enriquez 19.93   21.53    Peru 23.94 19.93 20.15 21.81 22.63
28 Alexander Esquivel 20.64   21.74    Peru 23.35 24.61 20.96 20.91 20.64
29 Kelberth Benites Wong 18.32   22.30    Peru 23.74 21.22 18.32 21.93 28.95
30 Roger Almeyda Poicón 19.39   22.93    Peru 22.25 22.36 24.18 19.39 28.44
31 Eitham Javier Canchari 20.74   23.03    Peru 20.74 21.72 22.30 25.07 25.06
32 José Antonio Peralta Medina 17.30   23.15    Peru 25.77 17.30 49.07 23.16 20.51
33 Pablo Tello Francia 20.89   23.20    Peru 21.83 22.11 20.89 27.04 25.65
34 Luis Angel Tello Francia 21.54   23.31    Peru 23.95 22.15 30.43 23.82 21.54
35 Kevin Anthony Palacios Arrese 22.08   24.54    Peru 28.67 25.71 22.08 22.70 25.21
36 Victor Manuel Carranza Yactayo 22.02   24.65    Peru 22.54 22.02 28.37 30.06 23.04
37 Walter Alexander Junior Licas Torres 23.24   25.67    Peru 27.21 26.03 23.24 23.76 28.99
38 Danilo Jeferson Ortega Campos 20.74   25.99    Peru 28.12 23.04 20.74 29.17 26.80
39 Luis Ortega 23.31   26.91    Peru 27.64 26.57 23.31 26.51 30.90
40 Renzo Tello 20.07   27.36    Peru 24.50 33.61 29.08 28.50 20.07
41 Luis Jesus Namuche 24.94   32.77    Venezuela DNF 33.27 24.94 26.79 38.25
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angelo Giovanni Licetti León 10.45   10.64    Peru 10.45 11.25 10.71 10.71 10.51
2 Angel Anampa 10.71   10.86    Peru 13.29 10.73 11.05 10.80 10.71
3 Juan Pablo Huanqui 11.26   12.72    Peru 13.52 14.44 11.26 12.78 11.86
4 Carlos Moreno 11.29   12.78    Peru 12.42 11.29 13.13 15.52 12.80
5 Jesus Eduardo Leiva Ramos 12.58   13.45    Peru 13.28 12.58 16.13 13.74 13.32
6 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 12.23   13.48    Peru 13.46 16.27 13.33 13.64 12.23
7 Vladimir De la Torre 11.48   13.84    Peru 15.53 12.46 14.66 14.40 11.48
8 Sebastián Benites Wong 13.76   14.53    Peru 15.96 13.81 13.82 13.76 17.46
9 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 12.58   14.57    Peru 14.21 12.58 12.93 16.56 16.92
10 Natán Riggenbach 13.90   15.29    Peru 14.48 15.93 15.45 13.90 16.59
11 Jhon Alexander Taboada Temple 11.68   15.50    Peru 11.68 29.03 13.59 16.21 16.70
12 Jose Abanto Ortiz 14.28   15.87    Peru 15.95 16.67 14.28 16.44 15.22
13 Sebastián Edgard Cárdenas 14.22   16.57    Peru 16.93 16.00 14.22 21.18 16.77
14 Diego Martinez 13.57   16.92    Peru 22.41 20.27 13.57 15.99 14.51
15 Noel Yzaguirre 15.68   17.64    Peru 17.61 17.38 17.92 15.68 18.81
16 Alfonso Denegri Sayritupac 15.71   17.76    Peru 15.71 16.74 24.72 20.44 16.10
17 Pablo Cardenas Caceres 13.26   18.12    Peru 20.87 18.14 13.26 15.36 34.11
18 Kevin Arturo Huamán Ruiz 13.98   18.38    Peru 13.98 19.67 18.49 20.52 16.97
19 Luis Huayapa Blas 17.15   18.62    Peru 17.86 19.77 20.32 18.23 17.15
20 José Julio Hernandez Morales 13.71   18.84    Peru 21.10 20.98 13.71 18.23 17.30
21 Flavio Costa 16.11   19.44    Peru 22.60 20.29 16.11 20.61 17.42
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angelo Giovanni Licetti León 3.45   4.24    Peru 4.78 3.86 3.45 4.71 4.14
2 Sebastián Edgard Cárdenas 4.42   4.89    Peru 5.71 4.58 4.71 5.37 4.42
3 Carlos Moreno 3.27   5.01    Peru 10.48 3.49 3.27 3.82 7.72
4 Antonio Aranda 3.53   5.14    Peru 11.99 4.12 3.53 5.66 5.64
5 José Julio Hernandez Morales 4.23   5.20    Peru 4.95 4.23 7.75 5.57 5.09
6 Juan Pablo Huanqui 3.82   5.22    Peru 6.33 DNF 4.83 3.82 4.50
7 Vladimir De la Torre 4.43   5.68    Peru 8.13 4.93 7.31 4.43 4.79
8 José Antonio Peralta Medina 5.16   6.16    Peru 7.28 5.27 5.94 5.16 DNF
9 Jesus Eduardo Leiva Ramos 5.80   6.41    Peru 6.97 9.63 5.80 6.19 6.06
10 Kevin Arturo Huamán Ruiz 5.94   6.61    Peru 6.56 6.42 5.94 9.66 6.85
11 Flavio Costa 5.29   6.77    Peru 5.29 DNF 5.88 8.99 5.44
12 Freddy Fernández Córdova 6.35   7.04    Peru DNF 6.35 7.35 6.73 7.04
13 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 3.93   7.20    Peru 8.47 6.86 13.00 3.93 6.27
14 Jose Abanto Ortiz 5.23   7.29    Peru 6.43 6.63 8.82 5.23 DNF
15 Diego Martinez 6.57   7.30    Peru 7.78 6.73 8.29 7.40 6.57
16 Ricardo Tejada 5.35   7.45    Peru 5.35 6.18 6.62 9.55 DNF
17 Jhon Alexander Taboada Temple 2.12   7.71    Peru 8.75 2.12 7.46 7.60 8.06
18 Shayan Kokabi Vidanovich 6.54   8.27    Peru 11.14 6.79 19.12 6.54 6.87
19 Luis Huayapa Blas 6.04   8.85    Peru 9.52 8.87 9.85 8.16 6.04
20 Pablo Cardenas Caceres 8.81   10.34    Peru 33.72 12.22 9.44 9.35 8.81
21 Renzo Vasquez 10.34   11.03    Peru 12.91 10.59 10.34 11.27 11.22
22 Yuri Villanueva Alzamora 8.47   11.34    Peru 9.60 11.58 8.47 12.83 16.17
23 Erick Sanchez 10.38   11.81    Peru 10.84 13.23 19.03 11.35 10.38
24 Renzo Tello 11.63   12.71    Peru 19.55 13.91 11.87 12.36 11.63
25 Enrique Bonifacio 10.18   16.28    Peru 14.21 10.18 21.04 15.98 18.66
26 Jefferson Vásquez 11.44   24.33    Peru 41.69 21.55 38.14 13.29 11.44
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastián Edgard Cárdenas 2.70   4.47    Peru 5.35 4.67 5.85 2.70 3.40
2 Antonio Aranda 3.93   4.72    Peru 3.93 4.65 4.42 5.08 5.16
3 Carlos Moreno 2.78   4.98    Peru 6.33 6.23 5.36 2.78 3.34
4 Angelo Giovanni Licetti León 3.49   5.01    Peru 4.99 6.11 3.93 6.45 3.49
5 José Julio Hernandez Morales 3.83   5.38    Peru 6.48 5.89 3.83 3.95 6.29
6 Jesus Eduardo Leiva Ramos 3.22   5.46    Peru 6.36 6.86 3.63 3.22 6.38
7 Juan Pablo Huanqui 4.90   5.77    Peru 5.67 9.14 5.57 4.90 6.06
8 José Antonio Peralta Medina 4.65   5.96    Peru 7.07 4.65 6.72 4.92 6.23
9 Flavio Costa 3.71   6.14    Peru 11.72 6.64 5.03 3.71 6.76
10 Vladimir De la Torre 3.18   6.48    Peru 5.23 7.08 8.55 3.18 7.13
11 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 4.19   6.89    Peru 7.91 7.91 5.97 4.19 6.79
12 Freddy Fernández Córdova 5.90   7.63    Peru 11.69 7.49 5.90 7.30 8.11
13 Kevin Arturo Huamán Ruiz 5.91   DNF    Peru DNF 6.70 7.49 5.91 DNF
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 39.68   42.52    Peru 39.68 41.80 43.92 41.85 1:03.02
2 Jhon Alexander Taboada Temple 40.61   48.14    Peru 1:34.67 45.28 46.87 40.61 52.27
3 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 46.95   53.02    Peru 52.67 55.49 46.95 1:00.03 50.90
4 Vladimir De la Torre 45.64   53.98    Peru 45.64 52.97 1:03.44 53.95 55.03
5 Angelo Giovanni Licetti León 49.35   54.51    Peru 52.29 1:10.09 54.37 56.88 49.35
6 Sebastián Edgard Cárdenas 48.13   55.68    Peru 48.13 54.85 57.92 55.66 56.54
7 Juan Pablo Huanqui 48.91   58.78    Peru 57.71 1:08.28 50.35 1:11.63 48.91
8 Carlos Moreno 54.24   1:00.16    Peru 1:03.18 58.81 DNF 58.48 54.24
9 Jesus Eduardo Leiva Ramos 48.42   1:02.13    Peru 59.74 1:06.81 59.83 48.42 1:10.88
10 Antonio Aranda 1:00.49   1:05.83    Peru 1:11.47 1:04.80 1:01.21 1:00.49 1:27.10
11 Kevin Arturo Huamán Ruiz 1:08.15   1:14.22    Peru 1:08.15 1:14.66 1:14.04 1:13.97 1:16.50
12 Luis Huayapa Blas 1:09.73   1:19.55    Peru 1:12.79 1:09.73 1:26.09 1:19.78 DNF
13 Jose Abanto Ortiz 1:10.52      Peru 1:10.52 1:24.21
14 José Julio Hernandez Morales 1:14.88      Peru 1:14.88 1:15.94
15 Kelberth Benites Wong 1:22.80      Peru 1:45.84 1:22.80
16 Victor Manuel Carranza Yactayo 1:29.57      Peru 1:29.57 1:32.04
17 Pablo Cardenas Caceres 1:42.25      Peru 2:15.92 1:42.25
18 Gabriel Alejandro Barrientos Gomez 2:21.48      Peru 2:21.48 2:30.99
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 36.64   42.86    Peru 40.20 46.24 36.64 42.13 46.49
2 Juan Pablo Huanqui 43.83   50.87    Peru 51.60 52.78 54.61 48.23 43.83
3 Jhon Alexander Taboada Temple 40.66   51.22    Peru 54.61 50.32 50.08 53.27 40.66
4 Sebastián Edgard Cárdenas 47.84   51.50    Peru 47.94 1:00.30 57.99 48.58 47.84
5 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 47.34   52.93    Peru 59.55 52.14 57.23 49.42 47.34
6 Angelo Giovanni Licetti León 43.01   53.27    Peru 52.35 51.40 DNF 56.07 43.01
7 Vladimir De la Torre 49.40   53.33    Peru 49.40 53.33 53.80 54.50 52.86
8 Carlos Moreno 48.57   53.36    Peru 1:02.14 50.88 58.37 48.57 50.82
9 Jesus Eduardo Leiva Ramos 52.42   56.57    Peru 1:00.29 53.19 56.22 52.42 1:03.55
  5x5x5 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 1:32.78   1:45.07    Peru 1:48.30 1:54.34 1:35.53 1:51.38 1:32.78
2 Jhon Alexander Taboada Temple 1:41.68   1:52.65    Peru 2:08.26 2:05.25 1:46.54 1:41.68 1:46.16
3 Juan Pablo Huanqui 1:51.87   2:02.97    Peru 2:03.85 1:59.38 2:05.67 1:51.87 DNF
4 Kevin Arturo Huamán Ruiz 2:14.54   2:21.10    Peru 2:16.52 2:28.98 2:14.54 2:25.44 2:21.34
5 Angelo Giovanni Licetti León 1:56.76   2:21.47    Peru 2:04.72 2:42.37 2:35.95 1:56.76 2:23.73
6 Jose Abanto Ortiz 2:28.01   2:34.49    Peru 2:28.09 2:28.01 3:12.18 2:36.74 2:38.63
7 José Julio Hernandez Morales 2:29.45   2:35.84    Peru 2:31.55 2:29.45 2:38.14 2:42.50 2:37.83
8 Jesus Eduardo Leiva Ramos 2:49.76   3:09.94    Peru 2:49.76 3:19.71 3:36.47 3:02.99 3:07.13
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 1:34.38   1:39.49    Peru 1:41.72 2:04.54 1:42.16 1:34.38 1:34.58
2 Jhon Alexander Taboada Temple 1:32.01   1:46.33    Peru 2:08.68 1:54.42 1:32.01 1:40.93 1:43.64
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 3:32.83   3:43.17    Peru 3:58.21 3:32.83 3:38.47
2 Noel Yzaguirre 3:26.30   4:14.26    Peru 3:26.30 4:49.35 4:27.13
3 Angelo Giovanni Licetti León 4:37.56   4:47.43    Peru 4:45.16 4:37.56 4:59.57
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Noel Yzaguirre 5:44.25   6:01.54    Peru 6:03.08 5:44.25 6:17.29
2 Jhon Alexander Taboada Temple 7:42.82      Peru 7:42.82
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 34.59   NR 37.39   NR  Peru 38.72 34.59 38.85
2 Gianfranco Huanqui 42.49   51.37    Peru 49.46 42.49 1:02.15
3 Natán Riggenbach 1:27.80   DNF    Peru DNF DNF 1:27.80
4 Angelo Giovanni Licetti León DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladimir De la Torre 16.44   17.58    Peru 19.14 16.48 17.13 16.44 19.88
2 Jesus Eduardo Leiva Ramos 17.20   18.39    Peru 17.57 18.33 19.28 17.20 DNF
3 Angel Anampa 17.50   19.69    Peru 18.69 20.46 17.50 20.95 19.91
4 Jhon Alexander Taboada Temple 20.93   22.57    Peru 21.65 23.98 22.07 20.93 25.42
5 Angelo Giovanni Licetti León 21.00   22.73    Peru 24.73 21.80 21.67 29.20 21.00
6 Jose Abanto Ortiz 23.59   25.15    Peru 28.38 23.59 24.62 26.32 24.50
7 Juan Pablo Huanqui 21.75   25.23    Peru 21.75 23.96 28.45 23.55 28.18
8 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 22.02   25.53    Peru 24.64 30.46 29.75 22.19 22.02
9 Luis Huayapa Blas 29.42   31.56    Peru 29.42 32.82 29.63 33.58 32.24
10 Kevin Gómez Villanueva 29.13   36.26    Peru 40.73 40.05 32.75 35.97 29.13
11 Diego Martinez 33.83   37.54    Peru 33.83 36.70 40.36 35.56 49.17
12 Pablo Cardenas Caceres 31.62   40.37    Peru 34.12 47.96 31.62 39.04 54.43
13 Walter Alexander Junior Licas Torres 49.90   58.65    Peru 53.20 1:02.14 1:33.40 1:00.60 49.90
14 Yuri Villanueva Alzamora 1:15.85      Peru 1:15.85 1:22.51
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 14.70   17.26   NR  Peru 14.70 16.75 19.72 15.45 19.59
2 Vladimir De la Torre 17.80   19.70    Peru 20.51 18.09 21.38 20.51 17.80
3 Jesus Eduardo Leiva Ramos 17.97   20.84    Peru 25.73 21.85 20.67 17.97 20.00
4 Angelo Giovanni Licetti León 19.82   21.91    Peru 23.83 19.82 27.46 20.30 21.60
5 Jhon Alexander Taboada Temple 15.04   21.93    Peru 24.93 15.04 20.28 23.13 22.38
6 Jose Abanto Ortiz 23.34   25.98    Peru 26.40 23.40 28.53 28.13 23.34
7 Juan Pablo Huanqui 18.01   DNF    Peru 18.01 20.75 DNF 22.19 DNF
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 56.98   NR 1:01.97   NR  Peru 1:09.43 56.98 59.16 1:04.18 1:02.58
2 Angel Anampa 1:11.61   1:15.15    Peru 1:17.55 1:13.59 1:11.61 1:14.30 1:19.36
3 Angelo Giovanni Licetti León 1:35.07   1:50.07    Peru 1:44.85 2:44.55 1:57.29 1:35.07 1:48.06
4 Jose Abanto Ortiz 2:05.88   2:17.64    Peru 2:21.77 2:09.48 2:21.67 2:05.88 2:30.88
5 José Julio Hernandez Morales 2:18.74   2:44.53    Peru 2:33.60 2:18.74 2:52.28 2:50.93 2:49.07
6 Luis Huayapa Blas 3:35.41      Peru 4:02.60 3:35.41
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antonio Aranda 2.29   NR 4.17   NR  Peru 4.49 2.29 2.77 5.25 6.77
2 Jose Abanto Ortiz 5.34   5.95    Peru 5.81 5.97 5.34 6.07 6.36
3 Angelo Giovanni Licetti León 4.84   8.32    Peru 7.62 4.84 8.48 8.85 18.83
4 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 7.01   8.89    Peru 14.21 7.01 7.79 9.54 9.34
5 Shayan Kokabi Vidanovich 8.82   9.72    Peru 10.23 8.82 9.20 9.72 14.96
6 José Antonio Peralta Medina 10.24   10.77    Peru 10.30 10.45 10.24 11.55 12.41
7 Luis Huayapa Blas 8.97   11.08    Peru 9.88 12.40 8.97 15.85 10.96
8 Luis Ortega 10.69   12.14    Peru 13.19 12.22 10.69 11.01 15.54
9 David Garcia Carrillo 11.45   12.56    Peru 11.45 13.11 11.86 24.57 12.72
10 Diego Suarez 11.71   13.39    Peru 19.42 11.71 13.28 12.65 14.25
11 Sebastián Benites Wong 8.46   13.78    Peru 21.31 9.06 16.41 15.88 8.46
12 Walter Alexander Junior Licas Torres 9.24   14.88    Peru 11.37 9.24 16.77 18.36 16.49
13 Johann Benites Wong 14.26   14.95    Peru 14.26 14.32 16.19 15.41 15.11
14 Enrique Bonifacio 11.93   17.68    Peru 16.48 12.98 11.93 23.57 24.70
15 Airtong Alexander Bellido Nevado 16.27   18.26    Peru 22.20 16.27 18.93 16.96 18.88
16 Diego Alejandro Andahua Panduro 11.62   18.65    Peru 23.01 11.62 26.28 17.20 15.75
17 Diego Martinez 14.82   19.66    Peru 21.69 14.82 15.70 23.06 21.60
18 Erick Sanchez 13.21   22.41    Peru 13.21 20.25 23.71 23.27 24.55
19 Sebastian Maury 22.89   34.44    Peru 58.32 51.23 29.15 22.95 22.89
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antonio Aranda 3.91   6.00    Peru DNF 7.37 3.91 4.50 6.13
2 Jose Abanto Ortiz 4.62   6.19    Peru 6.21 7.57 5.88 4.62 6.49
3 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 4.68   6.79    Peru 6.20 7.13 7.05 4.68 11.24
4 Angelo Giovanni Licetti León 6.27   8.96    Peru 15.23 8.85 8.73 6.27 9.29
5 Shayan Kokabi Vidanovich 7.62   9.53    Peru 7.62 10.68 7.73 10.20 10.65
6 Luis Huayapa Blas 8.20   10.49    Peru 9.28 12.67 9.53 8.20 15.49
7 José Antonio Peralta Medina 5.33   10.56    Peru 5.33 25.91 8.16 10.18 13.33
8 David Garcia Carrillo 9.04   12.62    Peru 10.50 16.23 14.67 9.04 12.70
9 Luis Ortega 12.75   14.10    Peru 12.84 14.86 14.59 12.75 16.09
10 Diego Suarez 11.80   14.81    Peru 12.88 16.82 11.80 14.73 17.18
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 3.92   5.21   SAR  Peru 4.80 6.93 4.84 3.92 6.00
2 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 4.61   7.48    Peru 9.30 6.94 9.00 4.61 6.50
3 Jose Abanto Ortiz 6.88   9.34    Peru 6.88 7.10 11.65 11.76 9.27
4 Shayan Kokabi Vidanovich 9.39   10.63    Peru 9.46 10.04 9.39 12.39 16.21
5 Angelo Giovanni Licetti León 8.20   11.25    Peru 11.66 8.95 13.26 13.15 8.20
6 Luis Huayapa Blas 7.56   13.35    Peru 12.20 7.56 14.27 DNF 13.59
7 Reynaldo Alonso Barrueto Rupay 6.70   14.95    Peru 11.48 10.27 DNF 6.70 23.11
8 Jesus Eduardo Leiva Ramos 9.53   22.35    Peru 21.15 27.48 20.37 9.53 25.54
9 Diego Suarez 16.81   28.02    Peru 31.54 16.81 26.38 26.14 32.64
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 5.26   5.94    Peru 5.96 5.46 5.26 6.40 DNF
2 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 6.52   6.87    Peru 6.71 7.14 7.93 6.52 6.77
3 Jose Abanto Ortiz 8.23   9.63    Peru 9.24 9.62 10.04 10.66 8.23
4 Shayan Kokabi Vidanovich 8.19   10.79    Peru 8.19 12.72 17.06 9.80 9.84
5 Angelo Giovanni Licetti León 7.88   11.40    Peru 10.10 DNF 11.16 12.95 7.88
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui DNF      Peru DNF DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 16/19 53:33   SAR    Peru 16/19 53:33
2 Roberto Antonio Ocmin Baráybar DNF      Peru DNF
2 Natán Riggenbach DNF      Peru DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 F D B' L B' L D' F D' R' B2 D2 L2 B2 L2 B2 U' L2 U R2
A #2 F L2 B' L2 F D2 L2 B F' U2 R F L2 U2 L R U' L B2 U'
A #3 U B2 D L2 U' R2 F2 L2 U' F D R B' F2 D2 U2 L B R U
A #4 R D' L' B D' R2 F2 R U' F' U' L2 D L2 D B2 U2 D F2 R2
A #5 F2 U' L2 U F2 D' U R2 U F L U F2 D2 B2 L' U F' R U'
A Ex#1 U2 R2 D' B2 U2 B2 R2 D F2 U2 R2 B' L F' U' R2 D L' B F2
A Ex#2 R2 U2 F2 U2 R F2 L2 R2 F2 U' B2 D' F2 U F2 L' D' F' D'
B #1 R L F B2 L2 F2 B' L2 D' R U D2 L2 F2 D2 B2 U' R2 F2 U' R2
B #2 B2 L2 R2 F' U2 B2 R2 F L2 F2 D2 L B' D F2 R B' D' F2 R' F'
B #3 L2 D2 F L2 U2 F2 L2 B' D2 B2 U' L' F D B2 R' F2 R D' B
B #4 F2 U2 B U2 B R2 B2 F' U2 B2 U B F' U' B' R F' L' R U2
B #5 B2 R B2 D' R F2 D' F' B' D' F2 R2 F2 D2 R U2 R2 L D2 R
B Ex#1 F2 U2 R2 B' R2 F' D2 B U2 F R' B L2 D' R F2 D U R U2
B Ex#2 F R2 D2 B2 L2 D2 B2 F D' F2 R U' L' F2 L B L' D2 R'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U2 R2 D2 R2 U' B2 D2 B2 L2 F D2 F R' D2 F' U' L2 D B' U2
A #2 R' F' R' U2 R' U F L2 F L F2 R2 B L2 F D2 B D2 R2 F'
A #3 R2 B' L2 B D2 B R2 F2 U2 F' D2 R F' D B2 L' R F U2
A #4 F2 U' L2 D F2 D' B2 L2 B2 L U L2 B' U F D' F R' D' R2
A #5 D R F2 L' F B2 R' D' L' B' D' F2 U2 L2 D L2 U L2
A Ex#1 D B2 D R' B' U D' L2 F' L' B2 D F2 U' R2 B2 L2 F2 D' F2 D2
A Ex#2 U' R2 L D L2 U' R2 B L F' R2 F R2 L2 F2 B R2 F
B #1 D2 F2 U' B2 L2 U F2 D B2 D2 F2 L' F' L2 F2 R F U F' D
B #2 L2 D2 L2 R2 U' L2 B2 D2 F L R2 F' U R U B2 D' U
B #3 U' L2 F D B D F2 L' F' R B2 R' L' U2 R F2 U2 R' B2 D2
B #4 B2 U2 L2 R2 D' F2 U L2 B D' R2 F' L' U F' U R D L
B #5 R F' R' B U2 L' D2 F U' B' R F2 D2 L' F2 R F2 R2 U2
B Ex#1 F R2 L D' R B' U2 R' B U2 R' D2 R' B2 R2 F2 L' B2 L' F2
B Ex#2 L2 D2 B R2 B L2 B2 L2 R2 D' F L2 B' F' L B2 D F R2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 R' U2 L2 U2 L U2 F2 R' B2 R' D' B' R2 B' F' L' U L2 F
A #2 F2 L' R2 F2 R D2 L R B' D U F L B2 D2 R B2 R B
A #3 F2 U L2 F2 U F2 D' R2 D L' B' U' F2 L' F L' F2 D2 L' U2
A #4 L2 D' F2 U B2 D' F2 U' F2 D2 F2 R B2 D' L B2 F' R B' L2 U
A #5 B2 D L2 D2 U' B2 L2 R2 D' B F2 L2 B' L B D2 F' L F' D'
A Ex#1 U2 B2 L2 B2 F R2 B' F' D' R' B D F L D' F' D2 L2 F2
A Ex#2 U' R2 F2 U' F2 D' B2 D2 L2 B2 D2 F' U L2 D' F2 R' D2 U R
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U R' U' F U' F U' F' U R U'
A #2 R2 F U' R U' R U' F' U2 R' U'
A #3 R' U2 F R2 F' U' R' U2 R' U F'
A #4 R' U' R U2 R F' R2 F2 R U2 R'
A #5 R U' R2 F U' F2 R U' R' U R'
A Ex#1 U2 R U' R2 U2 F U' F' R U F'
A Ex#2 R' U F' U F R2 U2 R2 F' U' R
B #1 R' U2 F R U R' F U R U R
B #2 R U' R' U2 F' R U2 R' U' R U
B #3 R U' R' U R' U F R' U' R' F
B #4 R' F' R U2 R U2 R' U2 F R2 U'
B #5 R' U2 R U2 R' U2 R2 U' F' R2 U2
B Ex#1 U' R' F2 U' F' R U' R U' R' U2
B Ex#2 R' F' U R' U' F U' F2 R U2 R
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R' F' U' F2 U2 F' U' F R2 U2
A #2 U R' F2 U2 R' U' F' R2 U2 R' U2
A #3 R' U F2 U F' U2 F R U' R U'
A #4 R' U2 F U2 F U R2 U R' F U'
A #5 R' U' F' U2 F' R U2 R' U' F2 U'
A Ex#1 R' U' F' U' F U' F2 R U R' F
A Ex#2 F R2 U' R' U R U' R2 F R F
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R2 F2 D2 L2 D2 L2 B' F' R2 F2 D' L B2 U' L D' L2 D' B' Uw2 Fw2 B R' D2 B2 L' Fw2 Rw2 R' Uw2 U2 B Uw Rw2 F Uw2 F2 Fw' L2 Uw U Rw' Fw2 D2 B2
A #2 L F' L' U B' R2 F2 R2 D2 R' B2 D2 F2 R2 U L2 U' L2 B2 F2 Rw2 Uw2 B' Rw2 U R2 U' Fw2 F Rw2 D R2 U Rw L' U B Uw' Fw2 F D R2 Uw' Fw L
A #3 L F R D2 U2 R' D2 U B' R F2 U2 R F2 R2 D2 L' B2 L' F2 Rw2 Fw2 B' Uw2 U' Fw2 Uw2 B' U2 Rw2 F2 L2 D' Rw R' Uw L2 Uw2 U' L Fw Uw F2
A #4 F U2 F R2 F' L2 B' U2 L2 F D F L' R' U R2 B' F U F Rw2 U Rw2 L Uw2 B2 D Rw2 U2 Rw2 R F2 D2 F' D' Fw Rw2 L' Fw Rw Uw' R2 Uw R' Uw2
A #5 U2 R L B2 L' B2 D2 R' F2 B' R' L D' F' U L' U' F L B2 Rw2 Fw2 U' L U2 D' R' F2 Uw2 L' B2 D' Fw' U' Fw' F Uw2 B R' Rw Uw' F2 Uw' D2 Fw
A Ex#1 F L2 D2 B2 F' U2 R2 F' U2 D' B2 F' U' F2 D2 L' D' L D R' Fw2 L F2 Rw2 B Rw2 B Rw2 Fw2 F D2 B Uw Rw2 B R L' F' Rw' Fw D Fw D Rw' U
A Ex#2 B2 D' R L' U' R' L U' R2 B' L2 B R2 B R2 B' D2 B' Rw2 F' Rw2 R2 D' Fw2 B' Uw2 Rw2 R2 D Fw2 Rw R B' Uw2 F2 Rw' D2 Fw Rw2 Uw Rw' F' D
B #1 R2 F R2 B U2 B' R2 U2 L2 F2 D2 R' B' D' B U' L' B' L' F' R' Fw2 L' Uw2 L' B U2 B Uw2 B F2 Rw2 B Uw' Rw2 Fw2 B' D Rw' U' F Rw Uw D2 L
B #2 D' L2 U L2 F2 D2 U R2 B2 U2 B R F R' B2 L' U' R' U2 B L2 Rw2 B U2 Rw2 R2 U Rw2 B' L2 Uw2 D2 Rw Fw2 F' U' Rw2 L' F' L2 Uw Rw' U' Fw' U2
B #3 L2 B2 D2 L' F2 U2 F2 D2 L F' D2 L' D2 F' R' U B2 U2 Rw2 F' U Rw2 L2 R2 U' D2 Fw2 D' B F2 Rw Uw2 D2 Rw' U F' Fw' Rw Uw2 Fw' F2 L2 F'
B #4 R' D R2 B L U L' R2 D' F2 L D2 B2 L U2 F2 U2 B2 L2 Fw2 Uw2 B' D R2 D' Rw2 F2 Uw2 U2 D B' R2 Rw' D B' R2 L Uw Fw2 L U' Fw Rw2 F'
B #5 D2 U' L2 D F2 U R2 U' L2 R2 U' F R' B' D L2 B U' R2 F2 B' Rw2 U' F Uw2 D' U' F' U2 B' Rw2 D' F R' F' Rw Uw2 D2 F2 Fw Rw Uw L' R2 B Uw F2
B Ex#1 U2 B2 L R2 D2 L' R' D2 B2 U2 B U' R2 F R' B2 L U' B2 R2 Uw2 L Fw2 B' Rw2 F R' F B Rw2 R' B2 Uw' R Uw2 L' F' D2 L' B2 Rw' U2 Fw Uw R
B Ex#2 L' F' D R' F' U R' U2 F2 U B R2 D2 B F' D2 R2 F' L2 R2 Uw2 Fw2 B' R2 Uw2 U' F Uw2 D' B R2 D B Rw' D F L R2 Fw' Uw Rw2 Uw2 R' Fw' L2 R
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D' L2 U2 B2 L2 D B2 L2 U L2 F L' B U L D2 L D2 B' L Uw2 F R2 F Uw2 Fw2 U B L2 F2 U B Rw F2 L2 U' Fw2 L Fw' D Rw2 Uw' B' U
A #2 B2 L2 B L2 R2 F L2 R2 B2 D' L' B2 R B U B2 R' F2 B L2 Rw2 U' F' B2 R2 Uw2 Fw2 U' F' B' L2 R' Uw2 Rw B U F2 L2 Uw' Fw2 F Rw' F Rw
A #3 R2 F2 D2 R F2 D2 L' F2 R' U2 B2 D' B R D B2 U' F R' B F' Fw2 U' Fw2 R' U' Fw2 D Rw2 D L' B2 R' Fw' U' Fw' F' Rw2 U Uw Rw L U Fw D' F
A #4 F2 U2 D2 F' R2 F2 D2 F L2 B R' U2 L B2 R F' U R U' B' Fw2 D Fw2 B' Rw2 Uw2 F U R2 U F U2 L' D' Rw' D R2 L' Uw R Fw F' Rw' Fw Rw2
A #5 B2 F2 U B2 L2 D L2 D2 L2 F2 R2 F U L2 B D2 L2 F L U' R' Rw2 D' Fw2 L' Uw2 B2 U2 Rw2 Fw2 R Fw2 D2 R2 Fw U R Uw2 R' Fw Uw F2 Uw' Rw2 U' D'
A Ex#1 R' U2 R D2 B2 D2 R' U2 R2 U2 B' L D' F' L' B' D F' B R2 Uw2 L' B' Rw2 Fw2 R D2 Rw2 L F L2 F' B2 Uw' B L' F' U Fw' Rw' B' Rw2 Fw2 U' Fw'
A Ex#2 B2 L2 D2 F' R2 B' L2 B' L2 B2 U' F' L2 D' B' D2 R' F2 U' B Rw2 F2 Uw2 Fw2 U2 F' Uw2 Fw2 R2 U R2 F Rw' Uw2 U B2 U L2 Fw D R2 Uw L' Fw' R' U'
  5x5x5 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 Uw Dw' Bw Fw B2 Lw2 U2 Dw B' R2 Fw2 Bw' L' Fw L2 Uw L2 Bw2 Lw' R F Bw Dw Rw' Bw Rw L2 R B F D Lw' Dw' U' Fw' R2 F' R2 Uw' L2 D' Bw Dw U' D Bw2 Dw D2 Uw' Fw2 B' Lw Rw' L' Dw' Lw Uw Lw Uw Rw2
A #2 Lw2 Bw' Dw' Fw R' D U Lw2 Fw D L2 Uw Lw2 Fw B Bw Dw Lw B' Dw' Rw' R2 Fw2 Lw' D Bw2 Fw2 Rw2 U2 Uw' L' B2 Uw2 Rw L' Lw' Uw Fw Bw2 Dw B U' F' Rw Uw2 Fw' D2 R2 Fw2 R2 Dw R D R' D Rw' R Lw F R
A #3 U' Lw' Fw' D Bw2 Uw2 Lw Rw2 D Dw' L2 Fw2 Rw2 Uw2 F' Dw2 U2 B L Bw2 R Fw' D2 Lw' Uw' F2 R' L Fw Dw' L' U Uw' Lw2 Fw' F' Rw' B' F Bw' R' L Bw' Dw R Lw' Bw Dw' Bw F L' Uw2 B' Rw Bw2 Rw' Fw2 Dw2 B U2
A #4 R Dw B Dw L' B Fw Uw Rw Fw2 R Rw2 L' D Rw F2 Rw Uw2 Fw' R Lw2 Bw F' B Rw2 B2 Uw2 U2 Lw' Bw2 Rw' U F2 Rw' F' L2 Fw' Dw F' L2 Lw' Uw R Rw' D Bw' Fw2 D U L2 Lw B L' Dw Fw2 D B2 R2 Fw' Lw
A #5 Bw F' U' F Fw2 R2 Rw' Lw2 D Lw2 R2 L2 Dw Rw2 Bw Lw' B' Bw F2 L Bw Rw2 Fw Bw2 D2 Uw2 R' Rw' L2 D' Uw2 Fw U2 Rw2 Lw' Fw Bw' U Rw Lw' Dw B Bw Lw' R B' Fw D R2 U2 Uw2 F2 Dw2 D' B Rw2 U2 Bw2 Uw2 U
A Ex#1 Dw' L Rw' F Bw2 D L' Rw2 Fw2 B' Bw' F2 U F' D B2 D' Lw' F D Fw' B' D' Uw B' Rw' Dw F2 Rw B L2 Fw2 Lw' Bw2 Dw2 D2 R B2 Fw Rw2 Uw' F' B Uw2 B Rw F2 D Uw2 U' Dw B2 U2 R Rw2 D Bw2 Lw B2 Lw
A Ex#2 F' L Rw' D U' L Uw' Rw' D F' Dw Rw D' F2 Dw' Fw2 B' Bw2 Lw' Uw Lw2 Rw' R Bw' Lw Fw2 F' Uw' U2 Fw2 R2 Lw' L' B Rw2 B' L2 Uw U2 F' L2 Dw B' L' Bw2 Lw L' Rw2 R2 U R2 Rw' L2 Dw F2 D B' Bw' Rw Dw2
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Uw' U' Bw Fw' R B2 F' U' Lw B2 Rw Lw Fw' B D Dw2 Lw' U2 Bw B2 R2 U2 D R' F' Dw2 Rw' L2 U F2 Dw' L Bw' B' Rw2 F2 Uw2 Fw B' Dw2 Uw2 R2 Fw B2 Bw Rw2 R2 U' L Dw2 B' Lw' F2 Fw2 Uw' L2 Uw D' Rw2 Lw2
A #2 Dw B' F U2 L2 R2 D F Lw2 D R2 Rw2 Fw2 D2 F' L' D U' Bw' L Fw' Lw2 Bw' U2 Rw' Fw Dw' Lw D L2 U2 Fw' Bw2 Rw' D' Bw' B L2 B' Rw2 Uw2 L2 Dw' Uw Fw' Rw' Bw' R Dw2 Uw R2 Rw' B2 Uw U' Dw' L Uw' Rw2 Dw2
A #3 R' Uw F Fw' Lw2 Fw2 Dw2 Lw' D Dw2 F' L2 Uw' Fw' Dw F2 B' Rw' Bw L Dw2 L' B Uw' B Fw2 D' Lw' B U2 Bw Fw2 D Rw Lw' U2 Fw R2 Fw B' Lw' R L2 Dw' L' R Lw2 U2 D' F' U Lw R2 Dw2 D2 Fw2 D Dw' U2 Rw
A #4 Bw2 Fw' F' Rw' Lw Dw' L2 Uw2 R2 Bw D' Dw2 F Rw2 F2 B2 R' Bw Rw' Bw' Rw F' R Dw B2 L R Fw2 F2 B L F2 Bw2 Fw2 R' Rw B Dw' B Bw2 Lw' F L Bw U2 Bw U2 L2 Dw Uw B2 Fw2 Uw' R' Rw2 F' U' R2 L' B'
A #5 Lw' Uw L Uw R' F' D2 Fw' Uw F2 Fw2 L' R2 B' Bw Dw' Bw' Dw2 L D' U2 Bw' Uw2 B2 Fw Lw Dw' Lw2 Uw2 D Lw' R2 Uw2 Bw Fw' Lw2 L2 F2 L D' Fw2 Lw Bw2 Uw2 Lw2 Dw Rw2 U2 L2 Lw' Bw2 U2 B' Uw' F2 L2 Rw2 B2 Rw Lw
A Ex#1 R2 U2 L2 Uw' R Dw' L' Uw' Lw2 R2 B2 Lw U B' Dw2 L' Bw2 Fw2 U Lw L' Dw' U' F2 Dw2 U2 D2 Lw' L2 Bw U L' U' D Dw2 Bw2 L U R' D' Lw' Fw Lw' Uw2 L2 B2 Rw Lw Uw Dw2 Bw Rw2 Bw2 Dw2 U F' B Rw' D Dw2
A Ex#2 D2 F' R2 Lw2 U2 R2 U' Dw D F Uw R' B' D' F' Dw' U' Lw2 F' Uw Dw Lw D Fw2 F' L Rw2 Dw2 U Uw' R' D2 Bw' Lw' Uw' Rw2 U2 Rw Bw L Dw' F' B R2 F2 U' Fw2 Bw' U2 F Bw2 Lw2 Rw' Fw2 D' Bw' Dw Rw' B2 Bw'
  6x6x6 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 U2 Uw2 Fw2 3Uw Lw2 B' Bw2 3Uw2 Lw2 U Bw2 3Fw' U 3Fw R2 Fw' R' Bw' Dw 3Rw' Uw' 3Fw2 B2 F R Bw F L2 Uw2 B' U2 Rw2 Fw' Rw Fw2 Lw Dw2 Uw' 3Uw' L Rw Dw2 F' Uw2 3Uw' U Fw R2 Fw2 L2 Dw' 3Uw2 Bw' Fw2 Lw 3Fw' U F2 L2 F2 B2 L2 D' R2 Rw2 Uw' Bw' Dw2 D Rw' L B R2 3Fw Lw' R 3Uw L2 F2
A #2 B' Rw2 Fw2 F2 R2 Fw' D2 R' B2 U Rw' D2 Dw' Lw' Dw2 F 3Fw2 3Uw' Lw2 R' L' Fw 3Rw' F2 B2 U' F' Rw' D Lw2 U2 R' Lw' Rw2 3Fw' Uw2 L' R U 3Uw' Bw2 L' F2 R2 D' 3Uw2 R2 Uw' B' L2 U2 3Rw2 Fw' Rw2 R' Bw' 3Fw' B' R2 B2 U2 3Fw2 U2 R2 B 3Uw F' Dw2 3Fw F' R2 Fw2 3Uw' Bw' 3Fw2 R2 Dw' B2 Fw2 F'
A #3 Uw' Rw Lw' B2 Bw U Uw' F' D2 B' Rw' B D2 F' 3Uw2 U' Fw Bw2 B2 Uw Dw2 Rw2 3Fw L' D Bw2 L' 3Uw' U Fw' U2 R' 3Fw2 Fw U R' U2 3Fw D' B Rw2 Dw' L 3Uw2 R2 Lw 3Fw Rw Lw2 U2 3Fw Uw' Bw 3Rw 3Fw B2 F D 3Fw' L 3Fw B' Dw 3Uw' U R 3Fw2 Uw D2 L' D Bw' Lw F' L' B' 3Uw U2 Uw' Lw'
A Ex#1 Rw 3Uw R2 Fw2 Bw F2 3Uw' U2 Rw' F' 3Rw' Rw R U L' 3Rw' Fw 3Uw2 U2 R D' B D 3Uw Dw2 Lw2 U 3Fw' Bw D' U' B2 U Rw' 3Rw' 3Uw2 L2 Uw Rw2 Uw' 3Rw2 D' R 3Rw2 B' 3Fw' Bw2 L' 3Uw B2 3Rw' Lw' 3Fw F' 3Uw R2 D2 B Dw' 3Uw Rw' U' Lw2 3Uw 3Fw Fw2 3Rw2 Dw Lw' L Fw' L' Rw2 Uw2 Fw2 D2 Rw R' Dw' Rw'
A Ex#2 3Uw F R' F2 Rw2 U' Rw2 F2 B Dw' 3Rw2 3Fw' Rw B2 D 3Fw' Fw' Lw' Dw2 Rw2 3Uw2 Dw Rw' 3Uw Uw R' Uw Lw B Lw Dw L Uw2 3Rw' U2 Lw2 3Fw2 3Rw' R Fw L Uw2 D 3Fw' 3Rw' B2 R2 L2 U D 3Rw2 U' Uw' 3Fw' Rw D2 F 3Fw2 D U' B R' Lw' Bw' 3Fw U2 3Rw2 U2 D' Lw Dw' L2 3Fw R' B' Uw' 3Fw R2 B Fw2
  7x7x7 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 B F Rw' 3Uw 3Dw2 B Rw2 D U' Bw' U' 3Fw2 3Rw2 F2 L2 Fw2 3Rw' B2 3Dw2 Lw' B 3Rw' L' 3Fw' U' L' Rw R' 3Lw 3Bw' Bw 3Lw' Dw' 3Fw2 R2 L2 Rw F2 Rw Uw2 Dw 3Lw2 B' U' Uw D' L 3Rw2 Fw 3Lw' 3Bw' U Fw2 Dw' 3Bw F' Uw2 Bw Fw Rw Fw 3Fw2 B 3Bw2 D' 3Bw' Rw' U' Lw' 3Dw' Bw' Uw B Rw 3Fw' L U2 D' 3Fw' Bw' D2 Rw2 Bw2 3Fw B' Uw2 Fw2 3Dw Bw2 Uw2 Bw2 3Lw Fw' F 3Fw2 B L2 3Lw Rw Uw
A #2 3Uw' Dw' 3Dw2 3Lw' 3Bw' D' Uw2 Fw' Rw Fw2 3Uw2 3Bw' L U 3Uw2 3Rw D2 Lw 3Lw' 3Dw 3Uw Bw2 3Rw 3Uw2 Dw D Bw2 U R' Uw2 Bw' 3Uw U' Fw2 3Lw 3Bw2 D2 B R 3Lw Lw 3Uw' Lw Dw' D Uw' Fw2 3Dw' 3Rw2 3Fw R B Uw2 F' Uw L' Fw L' Fw 3Lw 3Uw U2 Dw2 3Bw' 3Uw' Dw' 3Bw Lw R' B 3Bw2 3Lw' L' Bw' 3Dw' Lw 3Lw2 Bw 3Fw D2 B' 3Lw 3Fw 3Rw Dw 3Lw' Lw' 3Dw Bw2 B' 3Dw2 3Bw2 Lw2 D 3Fw' 3Bw2 U2 D2 F 3Lw
A #3 Rw2 3Bw2 Rw 3Bw' L2 3Lw Lw2 3Dw' 3Rw' D' F' R' U D' L2 3Bw' Bw R U2 Dw B Dw2 Bw' F2 3Bw2 3Rw' 3Dw' Dw' U2 3Uw2 F' B L2 U' 3Dw Dw' 3Lw' 3Bw' R2 Uw U' Fw2 Dw' 3Rw' B' 3Fw L 3Lw U2 3Lw' U Lw' Bw2 B 3Dw Fw2 3Uw2 Dw2 F Uw2 Rw2 Fw' U' 3Fw' 3Dw U' F' R2 L 3Dw' Fw' Uw2 U Lw' D2 B2 3Rw' 3Bw B2 U2 L2 Bw2 Dw2 Uw2 Lw Fw2 Bw Lw' B' U Rw F B' Lw' 3Lw 3Dw L2 B2 D' 3Bw'
A Ex#1 D2 Rw2 Uw' 3Fw 3Bw 3Uw Dw' 3Dw2 Lw Dw 3Dw 3Bw2 F Dw 3Dw2 B U 3Dw Lw2 Uw 3Rw2 Fw Bw R Rw B' 3Lw2 Rw2 U Fw' Uw' 3Uw' 3Bw 3Fw2 3Lw' B2 Fw R2 3Fw2 Bw Rw Dw 3Fw Uw2 3Bw Bw' F' Lw Fw' Bw2 Dw2 3Fw2 3Uw' U Dw 3Fw2 B2 L2 Dw2 3Lw Rw' U2 3Fw' Uw2 3Dw' 3Bw 3Rw Rw' L 3Uw' D2 3Rw Dw' L D' 3Fw2 D' Uw' 3Rw2 Uw' L' Uw' Lw B2 3Dw 3Fw Dw' 3Dw D2 3Rw2 3Lw 3Bw' 3Dw Lw2 B2 L2 3Lw' Fw Bw2 Lw'
A Ex#2 F' Rw' Uw 3Bw' Bw Dw' Uw' Rw Uw 3Lw F Lw' Fw L' 3Rw Dw' Uw' R' 3Rw' Fw 3Fw' D2 U' 3Lw' 3Dw' 3Lw' L' B2 3Fw' Fw U2 D2 Fw' L' B' Lw2 L F2 D 3Fw' 3Lw2 U 3Fw Dw Uw U D' L' 3Bw' 3Uw2 Rw2 Uw2 3Lw Rw' 3Dw2 L' Fw' R' Lw 3Lw' 3Dw Bw2 3Dw' U' Fw2 3Rw' Uw Rw2 3Uw2 Bw2 L 3Rw Bw' L Uw' D B2 F2 3Uw' F U' 3Dw2 3Rw U2 3Fw' B2 3Uw2 Lw' 3Fw 3Rw Uw' 3Dw2 Rw' 3Dw' R' Bw 3Rw Uw 3Bw2 Uw2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L' U2 R U2 F2 R B2 F2 R2 U R D L U2 B2 D' L2 B' R' F' Rw2 Uw
A #2 B2 R2 B U2 R2 F L2 D2 U2 L B' L F' L D' B2 L F D' Rw'
A #3 U R2 B2 U F2 U2 B2 R2 D' L' F U2 B' R' U L U2 F' L' B' Rw' Uw'
A Ex#1 R2 F2 D2 L2 D B2 U F2 R' D B2 D' B' F R' B' L2 F R2 U' Fw' Uw2
A Ex#2 U2 L2 F2 U F2 L2 D L2 D2 L B' R B' L' B' R2 F R2 F D' R' Fw' Uw2
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U' R2 F' R D B D' R' D L2 U2 F' L2 F L2 D2 R2 B2 L2 F2
A #2 U2 F U2 B' R' U' D2 L F B L2 D' F2 L2 D' L2 U' F2 U B2 R2
A #3 F B' D B' R' L2 D' L2 D L' U2 L2 U' R2 U' R2 F2 R2 B2 U F2
A #4 L U L D' F' D' F2 D B R' U2 R2 F' B' U2 F R2 U2 F L2 F
A #5 U' B2 R2 D L' D B' U L B U D R2 U B2 U R2 D R2 U' L2
A Ex#1 B2 D F2 D L2 D R2 U2 R2 F' L' D2 R' D' U R2 D B' L' D2
A Ex#2 B2 R' U' R U' F' U D F B2 D R2 F2 L2 U2 L2 D' F2 D2 B2
B #1 R2 L2 F2 B D2 R F2 D' R' F2 B2 D' B2 U2 B2 D' L2 U D
B #2 L2 F2 U2 B' R2 B D2 B' R D' B' L2 R' F2 D2 B' L2 D2 L
B #3 U' B2 L2 R2 D' B2 U2 F2 R2 U' F' D F2 R U' L D F' D2 B'
B #4 R2 D U' L2 U' R2 F2 U' F D' B2 R U' L U' B' F D2 L'
B #5 R2 U2 F U2 L2 B L2 U2 B' D F' R' F' L' D R D L2 U' L'
B Ex#1 R2 B2 L D2 F2 R B2 L R F' L' U F R2 B L' R' U' F U
B Ex#2 F2 L2 D2 U L2 D' F2 U' L D' R' B' F2 U B2 L U2 R F'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 F L2 D2 B D2 F U2 F D2 R B' F2 D B2 R F' D U2 F2
A #2 R U2 L B2 L2 D2 F2 L F2 R' F L' D' B2 L U L2 R2 B2 U'
A #3 U2 R2 F R2 F' D2 R2 D U2 L2 U2 B' U F U2 R' B2 F
A #4 F' B D' B' D2 B R U2 R U' D2 F D2 F2 R2 U2 D2 B R2 B
A #5 R2 D2 B2 R2 B2 D' R2 B' L' D' F' L' R' U B L U B'
A Ex#1 U' B L' U L' F R L' F U2 B2 R B2 R2 B2 D2 F2 R U2 R
A Ex#2 R2 B2 U' R2 U' L2 F2 D2 L2 U L' B D' B' L2 B' L' U2 B' L
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- U'
A #2 R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U
A #3 R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ U
A #4 R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U'
A #5 R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U'
A Ex#1 R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U'
A Ex#2 R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 B L R U' R U' L B U R' L u' l' r' b
A #2 R' B U' L U R' B' U' L' U L l
A #3 B R L' B U R' L U L' U R' u l' b'
A #4 U R' B' U R' B' R L U' R' B u l r' b'
A #5 U B' U R U' B' R L' R U R u r
A Ex#1 U L B L' R' L U R U' L' R l' b'
A Ex#2 L' B' U' R' U R U' B R B' R u l
B #1 R B U L' R B R U' B' R' L l' b
B #2 B L' U L' R B R L' B' U' B u' b
B #3 U' B' L' R' U L' B' R L R L' u r b
B #4 L B' R B R B L R B R B' l' b'
B #5 U R' B' R L' B' R' B R' U B u' l r b
B Ex#1 R' U' L B U L B U L' R' U b'
B Ex#2 L' U' R' L' B U' R L R B' U b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 L B' U R' U' L U L B R' U r' b'
A #2 R B L' R' U' B' U' L' R' U B u l r b
A #3 B U L' R' U L U R' U R' B' u l b'
A #4 L' B L B' U B R' L U' R' B' u b
A #5 R B L R' B' L R' L' R' B U' u l' r' b'
A Ex#1 R U L' R U' R' B L' U' L R' l' r' b
A Ex#2 U L' B R' U R L B' L' R' U' l'
  Skewb   First round
Group No. Scramble
A #1 L R L' R' L R' B U R B L'
A #2 L R B R' L U R' B' U' L' U
A #3 L R L' R' L' B' L B U' R' B'
A #4 L R B L R L U R' U' L' B
A #5 L R' L R L' R' B' R' U R' B
A Ex#1 L R L B R B U R B' U' R'
A Ex#2 L R B L' R' L U' R' B' U R'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
B #1 L R B' U' R' U' L' R' U' R' L'
B #2 L R L' B R U' B' U L B L'
B #3 L R' B R' U R B' L U' B R'
B #4 L R L U R L' U' L' U' B L'
B #5 L R L R' L B' U' B U' L' B'
B Ex#1 L R L U B L R B' U B' U
B Ex#2 L R L B U L' R L' U' L U
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 R F2 L D2 R F2 R' B2 U B' D R B L F2 U2 B U Rw2 U2 B D Rw2 D F U' Rw2 D L2 B Rw' B' L2 F L Fw L2 Fw' Uw' F B2 U2 Rw x2 y2
A #2 B2 U2 F' L2 F' D2 L2 F2 B' D2 U B R B L' B2 D' B D F Rw2 U B R2 F Rw2 F B2 D Rw2 F' B' L2 Rw U F2 U' Rw Fw' U' Fw2 L2 Uw2 L Fw x y'
A #3 D2 R2 F B L2 U2 F D2 U2 R2 U L U F D' F2 L2 F D' F Rw2 F' Rw2 L Uw2 Fw2 L Uw2 R' D2 L2 F Uw Rw2 U2 L' Uw B Rw Fw' B' Rw' U Fw Uw2 x
A Ex#1 D2 R2 D2 F2 L2 B' U2 D2 B' R' U' F' R' L' B2 D2 R2 F' U2 Rw2 Fw2 Uw2 U' L' Fw2 D2 L' U B2 L' Fw2 L' Fw Rw2 R' L2 F U' Rw' U' Fw2 D' Rw2 Uw2 Fw z y2
A Ex#2 U B2 L2 D' B2 U2 B2 D' F2 R2 F' L B2 U' R' U' F' D U2 R2 Fw2 R' D2 Fw2 D' R U Fw2 R2 D2 L' Uw2 L' B Uw2 U' R2 Fw Uw' F' Rw2 D L' Fw' L y2
  3x3x3 Multi-Blind   Final
Group No. Scramble
A #1 R' D2 L' B2 R' D2 L2 F2 D2 L2 D' L2 U F U B2 L F' R2 B2 Rw' Uw F' R2 U2 R2 B R2 B' L2 U2 B U L' F R B2 D2 L' F U L F Rw Uw F R2 D2 F2 R2 U2 R2 F' R F' D2 F2 R2 B' U L' D2 L2 R' Fw Uw' U L2 F2 D' R2 D2 B2 D R2 F2 R D' F' L' R2 U2 R2 B D U2 Rw' B2 R F2 R B2 L B2 F2 U2 L2 R' B' F L' D B R U' R B2 Uw' R2 U' L2 U2 R2 B2 R2 U L2 D F' D2 B' R' F D L R2 D2 B Uw' D2 L2 R2 U2 B' R2 B2 D2 B D2 U' F' R' B R U' F D' L B' F' Rw2 Uw' B2 R U2 B2 R2 B2 L2 F2 D' F' U F2 L' R D2 F L' B' U Rw Uw' B2 R2 F2 R2 F2 R B2 F2 R D2 L' D B2 L U' F2 L2 F' L' U' Rw' Uw' L' B2 L' B2 R2 F2 R' B2 R' B U2 L B' U R2 B R D' L F' Rw D2 F' U2 F R2 D2 B2 R2 B D B2 D' R B L' F2 L' D U Rw' Uw L2 B2 U F2 U' B2 D2 R2 U' L' F' R2 U R' B' U' L' F2 U2 L' Fw Uw' B R2 B2 D2 F U2 B' D2 F2 U2 F L' D2 L2 D' L' B' R D B2 R2 Uw' L2 R2 U L2 U' R2 B2 U' R2 D2 F2 R U2 L D B L F2 D2 U B' Uw D' B2 D R2 B2 D B2 D' F' U L D' B' D' L R2 U' L2 F2 Rw Uw D' U' L2 F2 L2 F2 D' R2 U F D' B' U B R D2 R B U' R2 Fw' B2 U' F2 U L2 D' L2 U L2 D' L2 B F2 U' L' D2 U' F D L2 U' Rw' Uw2 F2 R2 D R2 F2 D2 U2 L2 D B2 U' F R F2 L' U' R2 F L B F Uw' B2 R2 D' R2 D2 F2 D' F2 U F2 R' F' D2 L2 F2 R U' L2 B D2 Rw' Uw R2 U B2 D' L2 R2 U F2 R2 D U L' U' L' F R2 F2 D2 U L B' Rw2 Uw2 F L2 F2 D2 L2 B2 D2 L' F2 L' D' U B L D R2 B F' Rw' Uw' F' D2 F' D2 L2 B' L2 U2 B D' R' D' R' B' R U F L D F' Rw' U2 B2 L2 B D2 F D2 B2 F' L2 D R' U' R B' F' R F2 D L' Fw' Uw2 D U' L2 D' U R2 B2 D2 B L B' U2 L2 B' D' B2 R D' U Rw' Uw' B2 U F2 L2 D' U2 B2 F2 U' R2 F' R' U' L D R2 B' D2 F2 R Uw R2 D2 U F2 L2 F2 U' B2 D' F2 R B' R F' L' U B R' U2 B' F' Rw2 Uw2 D F2 D B2 U' B2 D2 F2 L2 U' B D2 L' B2 L2 D2 F2 D L2 B2 Rw Uw B2 L2 D2 B2 F2 L2 D2 R' D2 R2 B F R B F' R2 D' R F' Rw2 Uw' R2 U' F2 L2 U' F2 U2 L2 D B2 D2 R' U F' U' B' L B2 D B2 Uw R D2 F2 D2 L F2 R2 U2 L' D2 U B' R D B2 R F' U2 B2 D2 R Fw' F U2 F' L2 R2 D2 R2 F' R2 B' L B' D R2 F D2 U L' U R U Rw Uw U F2 U' F2 U' R2 F2 D' F2 D2 B R D2 R' U' R2 F U F' D' R Uw L' B2 F2 L2 F2 R' B2 R U2 F2 R2 U' F' D' B U2 L' F2 L' F U' Fw' Uw' B2 L2 B2 D B2 D' B2 D2 B2 U2 L' D L' B R U2 B' F2 D' F2 Uw B F' R2 B F2 U2 B' D2 L R B' R2 F' R2 U L' U B U' Fw Uw2 B2 U2 B' R2 B' D2 B' D2 B2 U2 R F2 D U2 F R' U' F' R' F D' Rw' Uw2 R2 F2 U' B2 R2 F2 U L2 D U2 L U2 R' B R D R2 U F' D' Fw' Uw2 F2 L B2 D2 B2 R2 U2 L' R D U' B' L F D B' D2 B2 R' U2 Fw' Uw' B2 F2 U' R2 F2 R2 D' B2 D' F D2 F' U' B2 D' L' R2 B' D U' Rw Uw U' F2 L2 F2 U' R2 B2 D F2 D' U2 F U2 F2 R' U' F D2 L' B' D2 Rw2 Uw'
Airtong Alexander Bellido Nevado    Peru
Airtong Alexander Bellido Nevado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 28.83   33.49   28.83 54.71 33.76 33.86 32.86
Pyraminx First round 15 16.27   18.26   22.20 16.27 18.93 16.96 18.88
Alexander Esquivel    Peru
Alexander Esquivel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 20.64   21.74   23.35 24.61 20.96 20.91 20.64
First round 18 17.11   18.47   19.61 17.11 17.66 18.15 21.99
Alfonso Denegri Sayritupac    Peru
Alfonso Denegri Sayritupac
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 15.71   17.76   15.71 16.74 24.72 20.44 16.10
Second round 17 17.01   18.47   17.01 21.10 18.80 17.23 19.38
First round 17 15.66   18.27   19.33 16.86 32.70 15.66 18.62
Angel Anampa    Peru
Angel Anampa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.71   10.86   13.29 10.73 11.05 10.80 10.71
Second round 2 10.56   11.66   11.34 11.96 10.56 11.69 14.45
First round 3 11.01   12.13   12.05 14.27 11.01 12.96 11.37
4x4x4 Cube Final 1 36.64   42.86   40.20 46.24 36.64 42.13 46.49
Combined First round 1 39.68   42.52   39.68 41.80 43.92 41.85 1:03.02
5x5x5 Cube Final 1 1:34.38   1:39.49   1:41.72 2:04.54 1:42.16 1:34.38 1:34.58
First round 1 1:32.78   1:45.07   1:48.30 1:54.34 1:35.53 1:51.38 1:32.78
3x3x3 One-Handed Final 1 14.70   17.26   NR 14.70 16.75 19.72 15.45 19.59
Combined First round 3 17.50   19.69   18.69 20.46 17.50 20.95 19.91
Megaminx Combined Final 2 1:11.61   1:15.15   1:17.55 1:13.59 1:11.61 1:14.30 1:19.36
Angelo Giovanni Licetti León    Peru
Angelo Giovanni Licetti León
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.45   10.64   10.45 11.25 10.71 10.71 10.51
Second round 1 10.92   11.63   11.74 11.12 12.04 10.92 13.30
First round 1 10.56   11.86   10.56 12.30 15.77 12.59 10.69
2x2x2 Cube Final 4 3.49   5.01   4.99 6.11 3.93 6.45 3.49
First round 1 3.45   4.24   4.78 3.86 3.45 4.71 4.14
4x4x4 Cube Final 6 43.01   53.27   52.35 51.40 DNF 56.07 43.01
Combined First round 5 49.35   54.51   52.29 1:10.09 54.37 56.88 49.35
5x5x5 Cube First round 5 1:56.76   2:21.47   2:04.72 2:42.37 2:35.95 1:56.76 2:23.73
6x6x6 Cube Final 3 4:37.56   4:47.43   4:45.16 4:37.56 4:59.57
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 19.82   21.91   23.83 19.82 27.46 20.30 21.60
Combined First round 5 21.00   22.73   24.73 21.80 21.67 29.20 21.00
Megaminx Combined Final 3 1:35.07   1:50.07   1:44.85 2:44.55 1:57.29 1:35.07 1:48.06
Pyraminx Final 4 6.27   8.96   15.23 8.85 8.73 6.27 9.29
First round 3 4.84   8.32   7.62 4.84 8.48 8.85 18.83
Skewb Final 5 7.88   11.40   10.10 DNF 11.16 12.95 7.88
First round 5 8.20   11.25   11.66 8.95 13.26 13.15 8.20
Antonio Aranda    Peru
Antonio Aranda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 17.25   21.16   17.25 20.28 22.55 DNF 20.66
First round 21 17.15   19.30   19.99 17.44 20.47 32.71 17.15
2x2x2 Cube Final 2 3.93   4.72   3.93 4.65 4.42 5.08 5.16
First round 4 3.53   5.14   11.99 4.12 3.53 5.66 5.64
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:00.49   1:05.83   1:11.47 1:04.80 1:01.21 1:00.49 1:27.10
Pyraminx Final 1 3.91   6.00   DNF 7.37 3.91 4.50 6.13
First round 1 2.29   NR 4.17   NR 4.49 2.29 2.77 5.25 6.77
Antonio Enrique Godomar    Peru
Antonio Enrique Godomar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 40.59   50.61   50.05 50.71 40.59 51.06 51.67
Brayan Aldair Urpay Enriquez    Peru
Brayan Aldair Urpay Enriquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 30.46   33.77   30.46 31.39 33.74 36.18 38.13
Carlos Moreno    Peru
Carlos Moreno
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.29   12.78   12.42 11.29 13.13 15.52 12.80
Second round 6 11.82   13.74   16.50 14.68 12.44 11.82 14.09
First round 6 11.67   13.96   11.67 12.63 14.23 15.01 19.58
2x2x2 Cube Final 3 2.78   4.98   6.33 6.23 5.36 2.78 3.34
First round 3 3.27   5.01   10.48 3.49 3.27 3.82 7.72
4x4x4 Cube Final 8 48.57   53.36   1:02.14 50.88 58.37 48.57 50.82
Combined First round 8 54.24   1:00.16   1:03.18 58.81 DNF 58.48 54.24
Cecilia Valenka Martinez Panduro    Peru
Cecilia Valenka Martinez Panduro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 1:12.15   1:42.99   1:53.67 1:12.15 1:37.57 1:46.09 1:45.32
Cristhian Huaman    Peru
Cristhian Huaman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 15.68   20.38   26.00 20.13 20.55 20.45 15.68
First round 23 16.99   20.83   21.39 17.68 16.99 23.42 25.80
Danilo Jeferson Ortega Campos    Peru
Danilo Jeferson Ortega Campos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 20.74   25.99   28.12 23.04 20.74 29.17 26.80
First round 30 20.76   22.05   28.37 22.08 20.76 22.35 21.72
David Garcia Carrillo    Peru
David Garcia Carrillo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 30.87   37.17   35.07 41.51 30.87 52.51 34.92
Pyraminx Final 8 9.04   12.62   10.50 16.23 14.67 9.04 12.70
First round 9 11.45   12.56   11.45 13.11 11.86 24.57 12.72
David Yzaguirre Cabrera    Peru
David Yzaguirre Cabrera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 26.08   30.74   33.72 26.08 27.12 31.84 33.27
Diego Alejandro Andahua Panduro    Peru
Diego Alejandro Andahua Panduro
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 16 11.62   18.65   23.01 11.62 26.28 17.20 15.75
Diego Martinez    Peru
Diego Martinez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 13.57   16.92   22.41 20.27 13.57 15.99 14.51
Second round 18 14.81   18.67   14.81 19.64 16.56 19.80 19.95
First round 27 18.51   21.26   18.51 25.51 19.40 18.88 DNF
2x2x2 Cube First round 15 6.57   7.30   7.78 6.73 8.29 7.40 6.57
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 33.83   37.54   33.83 36.70 40.36 35.56 49.17
Pyraminx First round 17 14.82   19.66   21.69 14.82 15.70 23.06 21.60
Diego Suarez    Peru
Diego Suarez
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 10 11.80   14.81   12.88 16.82 11.80 14.73 17.18
First round 10 11.71   13.39   19.42 11.71 13.28 12.65 14.25
Skewb First round 9 16.81   28.02   31.54 16.81 26.38 26.14 32.64
Diego Talaverano Manrique    Peru
Diego Talaverano Manrique
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 32.01   39.84   40.67 42.34 51.83 36.50 32.01
Eitham Javier Canchari    Peru
Eitham Javier Canchari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 20.74   23.03   20.74 21.72 22.30 25.07 25.06
First round 28 19.76   21.58   24.96 22.36 19.76 22.30 20.08
Enrique Bonifacio    Peru
Enrique Bonifacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 59.54   1:17.06   1:10.17 2:04.85 59.54 1:40.19 1:00.81
2x2x2 Cube First round 25 10.18   16.28   14.21 10.18 21.04 15.98 18.66
Pyraminx First round 14 11.93   17.68   16.48 12.98 11.93 23.57 24.70
Erick Sanchez    Peru
Erick Sanchez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 38.92   46.94   1:02.23 41.42 50.69 38.92 48.72
2x2x2 Cube First round 23 10.38   11.81   10.84 13.23 19.03 11.35 10.38
Pyraminx First round 18 13.21   22.41   13.21 20.25 23.71 23.27 24.55
Fernando Diaz Gomez    Peru
Fernando Diaz Gomez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 1:05.15   1:45.43   1:28.94 2:05.34 1:42.00 1:05.15 2:43.81
Fiorella Silva    Peru
Fiorella Silva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 27.44   33.84   30.67 38.67 32.17 27.44 38.70
Flavio Costa    Peru
Flavio Costa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 21 16.11   19.44   22.60 20.29 16.11 20.61 17.42
Second round 20 16.12   19.30   16.27 20.89 DNF 20.74 16.12
First round 26 16.92   21.14   17.67 16.92 31.73 28.15 17.60
2x2x2 Cube Final 9 3.71   6.14   11.72 6.64 5.03 3.71 6.76
First round 11 5.29   6.77   5.29 DNF 5.88 8.99 5.44
Freddy Fernández Córdova    Peru
Freddy Fernández Córdova
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 29.07   31.76   32.50 32.40 30.39 32.88 29.07
2x2x2 Cube Final 12 5.90   7.63   11.69 7.49 5.90 7.30 8.11
First round 12 6.35   7.04   DNF 6.35 7.35 6.73 7.04
Gabriel Alejandro Barrientos Gomez    Peru
Gabriel Alejandro Barrientos Gomez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 40.53   43.77   40.53 43.27 49.47 46.21 41.83
4x4x4 Cube Combined First round 18 2:21.48     2:21.48 2:30.99
Gerardo Saravia Moreno    Peru
Gerardo Saravia Moreno
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 32.81   34.61   35.82 32.81 37.63 34.05 33.95
Gerson Machaca    Peru
Gerson Machaca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 30.37   41.49   51.08 39.33 DNF 30.37 34.05
Gianfranco Huanqui    Peru
Gianfranco Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 2 42.49   51.37   49.46 42.49 1:02.15
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 16/19 53:33   SAR   16/19 53:33
Jefferson Laos Justo    Peru
Jefferson Laos Justo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 31.31   44.82   1:00.53 47.29 31.31 52.99 34.19
Jefferson Vásquez    Peru
Jefferson Vásquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 38.55   49.43   48.50 59.00 38.55 45.64 54.15
2x2x2 Cube First round 26 11.44   24.33   41.69 21.55 38.14 13.29 11.44
Jesús Cjuno    Peru
Jesús Cjuno
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 43.57   45.96   46.12 47.30 43.57 44.47 DNF
Jesus Crisostomo Gutierrez    Peru
Jesus Crisostomo Gutierrez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 24.36   31.79   24.36 37.76 DNF 29.36 28.24
Jesus Eduardo Leiva Ramos    Peru
Jesus Eduardo Leiva Ramos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.58   13.45   13.28 12.58 16.13 13.74 13.32
Second round 7 12.50   13.83   13.62 12.50 14.15 14.84 13.73
First round 4 12.05   13.02   12.33 12.05 16.63 13.36 13.38
2x2x2 Cube Final 6 3.22   5.46   6.36 6.86 3.63 3.22 6.38
First round 9 5.80   6.41   6.97 9.63 5.80 6.19 6.06
4x4x4 Cube Final 9 52.42   56.57   1:00.29 53.19 56.22 52.42 1:03.55
Combined First round 9 48.42   1:02.13   59.74 1:06.81 59.83 48.42 1:10.88
5x5x5 Cube First round 8 2:49.76   3:09.94   2:49.76 3:19.71 3:36.47 3:02.99 3:07.13
3x3x3 One-Handed Final 3 17.97   20.84   25.73 21.85 20.67 17.97 20.00
Combined First round 2 17.20   18.39   17.57 18.33 19.28 17.20 DNF
Skewb First round 8 9.53   22.35   21.15 27.48 20.37 9.53 25.54
Jheremy David Sanchez Trinidad    Peru
Jheremy David Sanchez Trinidad
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 34.82   41.26   37.48 55.68 39.93 46.38 34.82
Jhon Alexander Taboada Temple    Peru
Jhon Alexander Taboada Temple
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.68   15.50   11.68 29.03 13.59 16.21 16.70
Second round 8 11.68   14.25   15.18 33.19 11.68 12.63 14.94
First round 7 11.16   14.28   14.28 15.79 12.78 17.35 11.16
2x2x2 Cube First round 17 2.12   7.71   8.75 2.12 7.46 7.60 8.06
4x4x4 Cube Final 3 40.66   51.22   54.61 50.32 50.08 53.27 40.66
Combined First round 2 40.61   48.14   1:34.67 45.28 46.87 40.61 52.27
5x5x5 Cube Final 2 1:32.01   1:46.33   2:08.68 1:54.42 1:32.01 1:40.93 1:43.64
First round 2 1:41.68   1:52.65   2:08.26 2:05.25 1:46.54 1:41.68 1:46.16
6x6x6 Cube Final 1 3:32.83   3:43.17   3:58.21 3:32.83 3:38.47
7x7x7 Cube Combined Final 2 7:42.82     7:42.82
3x3x3 One-Handed Final 5 15.04   21.93   24.93 15.04 20.28 23.13 22.38
Combined First round 4 20.93   22.57   21.65 23.98 22.07 20.93 25.42
Skewb Final 1 5.26   5.94   5.96 5.46 5.26 6.40 DNF
First round 1 3.92   5.21   SAR 4.80 6.93 4.84 3.92 6.00
Joaquín Cardenas    Peru
Joaquín Cardenas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 35.83   37.69   38.15 36.87 44.50 38.06 35.83
Johann Benites Wong    Peru
Johann Benites Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 38.84   42.86   44.80 40.04 38.84 50.69 43.74
Pyraminx First round 13 14.26   14.95   14.26 14.32 16.19 15.41 15.11
Jose Abanto Ortiz    Peru
Jose Abanto Ortiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 14.28   15.87   15.95 16.67 14.28 16.44 15.22
Second round 13 13.72   16.53   17.19 17.01 13.72 16.96 15.61
First round 11 15.03   16.71   17.86 16.33 15.03 15.95 19.00
2x2x2 Cube First round 14 5.23   7.29   6.43 6.63 8.82 5.23 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:10.52     1:10.52 1:24.21
5x5x5 Cube First round 6 2:28.01   2:34.49   2:28.09 2:28.01 3:12.18 2:36.74 2:38.63
3x3x3 One-Handed Final 6 23.34   25.98   26.40 23.40 28.53 28.13 23.34
Combined First round 6 23.59   25.15   28.38 23.59 24.62 26.32 24.50
Megaminx Combined Final 4 2:05.88   2:17.64   2:21.77 2:09.48 2:21.67 2:05.88 2:30.88
Pyraminx Final 2 4.62   6.19   6.21 7.57 5.88 4.62 6.49
First round 2 5.34   5.95   5.81 5.97 5.34 6.07 6.36
Skewb Final 3 8.23   9.63   9.24 9.62 10.04 10.66 8.23
First round 3 6.88   9.34   6.88 7.10 11.65 11.76 9.27
José Antonio Peralta Medina    Peru
José Antonio Peralta Medina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 17.30   23.15   25.77 17.30 49.07 23.16 20.51
First round 25 17.76   20.97   19.69 20.54 24.95 17.76 22.67
2x2x2 Cube Final 8 4.65   5.96   7.07 4.65 6.72 4.92 6.23
First round 8 5.16   6.16   7.28 5.27 5.94 5.16 DNF
Pyraminx Final 7 5.33   10.56   5.33 25.91 8.16 10.18 13.33
First round 6 10.24   10.77   10.30 10.45 10.24 11.55 12.41
José Julio Hernandez Morales    Peru
José Julio Hernandez Morales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 20 13.71   18.84   21.10 20.98 13.71 18.23 17.30
Second round 15 14.53   17.48   DNF 15.22 21.50 14.53 15.73
First round 12 15.09   17.42   15.44 15.09 19.37 17.46 19.93
2x2x2 Cube Final 5 3.83   5.38   6.48 5.89 3.83 3.95 6.29
First round 5 4.23   5.20   4.95 4.23 7.75 5.57 5.09
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:14.88     1:14.88 1:15.94
5x5x5 Cube First round 7 2:29.45   2:35.84   2:31.55 2:29.45 2:38.14 2:42.50 2:37.83
Megaminx Combined Final 5 2:18.74   2:44.53   2:33.60 2:18.74 2:52.28 2:50.93 2:49.07
Josep Gomero    Peru
Josep Gomero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 25.17   41.01   25.17 DNF 56.54 34.21 32.27
Juan Antonio Lopez    Peru
Juan Antonio Lopez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 35.79   50.89   47.65 57.26 47.77 1:11.96 35.79
Juan Pablo Huanqui    Peru
Juan Pablo Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.26   12.72   13.52 14.44 11.26 12.78 11.86
Second round 3 10.73   12.83   13.62 13.45 12.31 10.73 12.73
First round 2 10.34   12.04   12.76 12.40 11.67 12.04 10.34
2x2x2 Cube Final 7 4.90   5.77   5.67 9.14 5.57 4.90 6.06
First round 6 3.82   5.22   6.33 DNF 4.83 3.82 4.50
4x4x4 Cube Final 2 43.83   50.87   51.60 52.78 54.61 48.23 43.83
Combined First round 7 48.91   58.78   57.71 1:08.28 50.35 1:11.63 48.91
5x5x5 Cube First round 3 1:51.87   2:02.97   2:03.85 1:59.38 2:05.67 1:51.87 DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 18.01   DNF   18.01 20.75 DNF 22.19 DNF
Combined First round 7 21.75   25.23   21.75 23.96 28.45 23.55 28.18
Megaminx Combined Final 1 56.98   NR 1:01.97   NR 1:09.43 56.98 59.16 1:04.18 1:02.58
Kelberth Benites Wong    Peru
Kelberth Benites Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 18.32   22.30   23.74 21.22 18.32 21.93 28.95
First round 22 18.25   20.47   18.74 21.68 20.99 25.68 18.25
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:22.80     1:45.84 1:22.80
Kevin Anthony Palacios Arrese    Peru
Kevin Anthony Palacios Arrese
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 22.08   24.54   28.67 25.71 22.08 22.70 25.21
First round 33 19.80   23.69   22.79 25.55 33.33 19.80 22.72
Kevin Anthony Urpay Enriquez    Peru
Kevin Anthony Urpay Enriquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 19.93   21.53   23.94 19.93 20.15 21.81 22.63
First round 39 23.61   25.98   25.66 23.75 23.61 30.25 28.53
Kevin Arturo Huamán Ruiz    Peru
Kevin Arturo Huamán Ruiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 18 13.98   18.38   13.98 19.67 18.49 20.52 16.97
Second round 16 15.51   17.91   17.68 15.51 26.02 18.38 17.66
First round 19 16.61   18.66   19.63 16.61 18.89 DNF 17.46
2x2x2 Cube Final 13 5.91   DNF   DNF 6.70 7.49 5.91 DNF
First round 10 5.94   6.61   6.56 6.42 5.94 9.66 6.85
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:08.15   1:14.22   1:08.15 1:14.66 1:14.04 1:13.97 1:16.50
5x5x5 Cube First round 4 2:14.54   2:21.10   2:16.52 2:28.98 2:14.54 2:25.44 2:21.34
Kevin Gómez Villanueva    Peru
Kevin Gómez Villanueva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 16.95   21.36   22.01 22.90 29.39 19.16 16.95
First round 13 16.94   17.42   16.97 18.37 16.94 17.94 17.35
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 29.13   36.26   40.73 40.05 32.75 35.97 29.13
Luis Angel Tello Francia    Peru
Luis Angel Tello Francia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 21.54   23.31   23.95 22.15 30.43 23.82 21.54
First round 41 26.55   27.34   26.55 26.77 34.13 27.16 28.10
Luis Huayapa Blas    Peru
Luis Huayapa Blas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 19 17.15   18.62   17.86 19.77 20.32 18.23 17.15
Second round 19 14.45   18.81   21.45 18.49 16.49 14.45 21.71
First round 16 17.02   17.93   18.17 19.49 17.02 18.22 17.41
2x2x2 Cube First round 19 6.04   8.85   9.52 8.87 9.85 8.16 6.04
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:09.73   1:19.55   1:12.79 1:09.73 1:26.09 1:19.78 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 29.42   31.56   29.42 32.82 29.63 33.58 32.24
Megaminx Combined Final 6 3:35.41     4:02.60 3:35.41
Pyraminx Final 6 8.20   10.49   9.28 12.67 9.53 8.20 15.49
First round 7 8.97   11.08   9.88 12.40 8.97 15.85 10.96
Skewb First round 6 7.56   13.35   12.20 7.56 14.27 DNF 13.59
Luis Jesus Namuche    Venezuela
Luis Jesus Namuche
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 24.94   32.77   DNF 33.27 24.94 26.79 38.25
First round 35 20.36   24.30   20.36 26.02 26.10 20.79 28.47
Luis Ortega    Peru
Luis Ortega
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 23.31   26.91   27.64 26.57 23.31 26.51 30.90
First round 34 19.60   23.75   25.78 24.51 25.35 19.60 21.38
Pyraminx Final 9 12.75   14.10   12.84 14.86 14.59 12.75 16.09
First round 8 10.69   12.14   13.19 12.22 10.69 11.01 15.54
Marco Penado    Peru
Marco Penado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 23.75   28.36   23.75 29.43 32.94 25.54 30.11
Mary Rosibel Junes Prado    Peru
Mary Rosibel Junes Prado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 1:07.94   1:12.30   1:15.05 1:18.67 1:10.01 1:07.94 1:11.83
Mauricio Rodriguez Moscoso    Peru
Mauricio Rodriguez Moscoso
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 26.79   32.06   33.15 34.18 28.84 44.87 26.79
Natán Riggenbach    Peru
Natán Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.90   15.29   14.48 15.93 15.45 13.90 16.59
Second round 21 15.45   19.55   15.45 23.81 22.22 18.02 18.41
First round 24 17.96   20.96   20.09 29.55 19.81 22.98 17.96
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:27.80   DNF   DNF DNF 1:27.80
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Noel Yzaguirre    Peru
Noel Yzaguirre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 15.68   17.64   17.61 17.38 17.92 15.68 18.81
Second round 14 14.39   17.12   18.70 16.16 18.95 14.39 16.51
First round 20 15.45   19.04   16.62 19.15 15.45 21.36 30.55
6x6x6 Cube Final 2 3:26.30   4:14.26   3:26.30 4:49.35 4:27.13
7x7x7 Cube Combined Final 1 5:44.25   6:01.54   6:03.08 5:44.25 6:17.29
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo    Peru
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.58   14.57   14.21 12.58 12.93 16.56 16.92
Second round 9 12.17   14.70   12.17 15.39 14.14 18.79 14.57
First round 9 13.65   16.14   13.65 16.45 15.77 16.76 16.21
2x2x2 Cube Final 11 4.19   6.89   7.91 7.91 5.97 4.19 6.79
First round 13 3.93   7.20   8.47 6.86 13.00 3.93 6.27
4x4x4 Cube Final 5 47.34   52.93   59.55 52.14 57.23 49.42 47.34
Combined First round 3 46.95   53.02   52.67 55.49 46.95 1:00.03 50.90
3x3x3 One-Handed Combined First round 8 22.02   25.53   24.64 30.46 29.75 22.19 22.02
Pyraminx Final 3 4.68   6.79   6.20 7.13 7.05 4.68 11.24
First round 4 7.01   8.89   14.21 7.01 7.79 9.54 9.34
Skewb Final 2 6.52   6.87   6.71 7.14 7.93 6.52 6.77
First round 2 4.61   7.48   9.30 6.94 9.00 4.61 6.50
Pablo Cardenas Caceres    Peru
Pablo Cardenas Caceres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 17 13.26   18.12   20.87 18.14 13.26 15.36 34.11
Second round 11 12.82   16.20   16.45 16.87 18.53 12.82 15.29
First round 10 13.70   16.39   14.96 13.70 26.37 14.39 19.82
2x2x2 Cube First round 20 8.81   10.34   33.72 12.22 9.44 9.35 8.81
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:42.25     2:15.92 1:42.25
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 31.62   40.37   34.12 47.96 31.62 39.04 54.43
Pablo Tello Francia    Peru
Pablo Tello Francia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 20.89   23.20   21.83 22.11 20.89 27.04 25.65
First round 29 20.78   22.03   20.78 21.26 32.18 21.41 23.41
Paulo Guillén    Peru
Paulo Guillén
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 51.88   1:11.22   DNF 55.26 1:32.22 1:06.19 51.88
Piero Denegri Sayritupac    Peru
Piero Denegri Sayritupac
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.21   20.04   24.84 19.30 22.25 18.56 18.21
First round 37 22.58   25.55   26.38 22.58 25.27 25.00 29.26
Piero Jamir Espinoza Gomez    Peru
Piero Jamir Espinoza Gomez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 53.64   1:30.54   DNF 2:08.44 1:25.25 57.94 53.64
Renzo Tello    Peru
Renzo Tello
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 20.07   27.36   24.50 33.61 29.08 28.50 20.07
First round 40 23.85   26.10   24.35 23.85 25.82 28.14 33.40
2x2x2 Cube First round 24 11.63   12.71   19.55 13.91 11.87 12.36 11.63
Renzo Vasquez    Peru
Renzo Vasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 22.32   24.63   25.80 22.32 24.91 24.33 24.65
2x2x2 Cube First round 21 10.34   11.03   12.91 10.59 10.34 11.27 11.22
Reynaldo Alonso Barrueto Rupay    Peru
Reynaldo Alonso Barrueto Rupay
Event Round Place Best Average Result Details
Skewb First round 7 6.70   14.95   11.48 10.27 DNF 6.70 23.11
Ricardo Ramos Quispe    Peru
Ricardo Ramos Quispe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 33.18   38.50   DNF 36.96 33.79 44.74 33.18
Ricardo Tejada    Peru
Ricardo Tejada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 18.48   23.45   25.06 18.48 19.15 26.14 44.78
2x2x2 Cube First round 16 5.35   7.45   5.35 6.18 6.62 9.55 DNF
Roberto Antonio Ocmin Baráybar    Peru
Roberto Antonio Ocmin Baráybar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.23   13.48   13.46 16.27 13.33 13.64 12.23
Second round 5 12.24   13.59   14.72 13.20 16.98 12.24 12.84
First round 8 15.01   15.59   16.39 15.14 17.24 15.24 15.01
3x3x3 Blindfolded Final 1 34.59   NR 37.39   NR 38.72 34.59 38.85
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Robinson Yzaguirre Cabrera    Peru
Robinson Yzaguirre Cabrera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 23.78   31.69   32.30 23.78 34.72 28.04 35.78
Roger Almeyda Poicón    Peru
Roger Almeyda Poicón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 19.39   22.93   22.25 22.36 24.18 19.39 28.44
First round 42 21.65   27.96   31.61 26.74 32.03 21.65 25.54
Sebastián Benites Wong    Peru
Sebastián Benites Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.76   14.53   15.96 13.81 13.82 13.76 17.46
Second round 10 14.57   15.85   15.71 14.57 15.75 19.73 16.10
First round 14 15.04   17.60   16.76 15.04 18.05 21.38 18.00
Pyraminx First round 11 8.46   13.78   21.31 9.06 16.41 15.88 8.46
Sebastián Edgard Cárdenas    Peru
Sebastián Edgard Cárdenas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 14.22   16.57   16.93 16.00 14.22 21.18 16.77
Second round 12 14.45   16.33   15.94 17.22 20.83 14.45 15.82
First round 15 14.57   17.85   16.57 14.57 20.61 16.36 21.56
2x2x2 Cube Final 1 2.70   4.47   5.35 4.67 5.85 2.70 3.40
First round 2 4.42   4.89   5.71 4.58 4.71 5.37 4.42
4x4x4 Cube Final 4 47.84   51.50   47.94 1:00.30 57.99 48.58 47.84
Combined First round 6 48.13   55.68   48.13 54.85 57.92 55.66 56.54
Sebastian Maury    Peru
Sebastian Maury
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 37.94   51.94   54.05 1:47.05 42.34 59.44 37.94
Pyraminx First round 19 22.89   34.44   58.32 51.23 29.15 22.95 22.89
Sergio Araujo    Peru
Sergio Araujo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 35.57   40.65   38.90 44.75 DNF 38.29 35.57
Shayan Kokabi Vidanovich    Peru
Shayan Kokabi Vidanovich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 26.29   33.39   39.41 26.29 35.66 27.26 37.24
2x2x2 Cube First round 18 6.54   8.27   11.14 6.79 19.12 6.54 6.87
Pyraminx Final 5 7.62   9.53   7.62 10.68 7.73 10.20 10.65
First round 5 8.82   9.72   10.23 8.82 9.20 9.72 14.96
Skewb Final 4 8.19   10.79   8.19 12.72 17.06 9.80 9.84
First round 4 9.39   10.63   9.46 10.04 9.39 12.39 16.21
Sophia Verde    Peru
Sophia Verde
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 1:07.81   1:21.93   1:28.40 1:07.81 1:15.81 1:21.57 1:32.14
Victor Manuel Carranza Yactayo    Peru
Victor Manuel Carranza Yactayo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 22.02   24.65   22.54 22.02 28.37 30.06 23.04
First round 38 23.67   25.62   26.65 DNF 23.67 24.64 25.56
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:29.57     1:29.57 1:32.04
Vladimir De la Torre    Peru
Vladimir De la Torre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.48   13.84   15.53 12.46 14.66 14.40 11.48
Second round 4 11.96   13.28   13.10 11.96 16.83 12.44 14.29
First round 5 9.64   13.65   13.55 16.46 14.27 13.14 9.64
2x2x2 Cube Final 10 3.18   6.48   5.23 7.08 8.55 3.18 7.13
First round 7 4.43   5.68   8.13 4.93 7.31 4.43 4.79
4x4x4 Cube Final 7 49.40   53.33   49.40 53.33 53.80 54.50 52.86
Combined First round 4 45.64   53.98   45.64 52.97 1:03.44 53.95 55.03
3x3x3 One-Handed Final 2 17.80   19.70   20.51 18.09 21.38 20.51 17.80
Combined First round 1 16.44   17.58   19.14 16.48 17.13 16.44 19.88
Walter Alexander Junior Licas Torres    Peru
Walter Alexander Junior Licas Torres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 23.24   25.67   27.21 26.03 23.24 23.76 28.99
First round 44 20.37   29.83   29.91 20.37 26.89 32.68 42.20
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 49.90   58.65   53.20 1:02.14 1:33.40 1:00.60 49.90
Pyraminx First round 12 9.24   14.88   11.37 9.24 16.77 18.36 16.49
Ximena Rosivel Junes Prado    Peru
Ximena Rosivel Junes Prado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 1:10.32   1:15.88   1:14.52 1:10.32 1:22.18 1:10.94 1:28.13
Yuri Villanueva Alzamora    Peru
Yuri Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 15.87   20.72   21.52 15.87 17.67 22.98 26.25
First round 31 20.30   23.40   29.22 28.51 20.30 20.88 20.81
2x2x2 Cube First round 22 8.47   11.34   9.60 11.58 8.47 12.83 16.17
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 1:15.85     1:15.85 1:22.51