TCG & Friends Arequipa 2015

Date City WCA LInk
2015-7-8  Peru, Arequipa TCG & Friends AQP 2015

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Mats Valk 8.15  Feliks Zemdegs 8.99  Jong-Ho Jeong (정종호) 9.44
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.59  Jong-Ho Jeong (정종호) 3.01  Mats Valk 3.03
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 30.29  Mats Valk 30.60  Ernesto Gutiérrez Cuba 35.44
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 54.99  Pedro Alejandro Condo Tellez 1:05.16  Jong-Ho Jeong (정종호) 1:12.30
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 1:55.15  Pedro Alejandro Condo Tellez 2:16.70  Jong-Ho Jeong (정종호) 2:25.71
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 2:54.00  Pedro Alejandro Condo Tellez 3:42.62  Jong-Ho Jeong (정종호) 3:56.83
 3x3x3 Blindfolded  Jael Riggenbach 36.59  Jong-Ho Jeong (정종호) 40.11  Yehude Rudy Canaza Apaza 55.81
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 12.59  Jong-Ho Jeong (정종호) 15.99  Mats Valk 16.56
 Megaminx  Feliks Zemdegs 53.33  Jong-Ho Jeong (정종호) 1:04.32  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:16.94
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.40   7.42    Australia 7.22 6.40 8.39 6.65 9.03
2 Mats Valk 7.54   9.20    Netherlands 8.21 9.25 10.25 7.54 10.15
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 9.40   10.24    Peru 10.37 9.40 11.88 9.87 10.49
4 Jong-Ho Jeong (정종호) 9.78   10.49    Korea 11.91 11.21 10.27 9.78 10.00
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 9.38   10.55    Peru 10.65 12.04 10.69 9.38 10.30
6 Pedro Alejandro Condo Tellez 9.58   10.76    Peru 9.67 11.46 9.58 12.92 11.16
7 Rachel Riggenbach 9.19   12.50    Peru 11.87 16.56 9.19 12.68 12.96
8 Tim Reynolds 10.72   12.89    USA 13.11 12.89 10.72 14.63 12.68
9 Jael Riggenbach 13.24   14.05    Peru 13.24 14.61 13.24 21.93 14.29
10 Marcos Rodriguez 13.21   14.06    Peru 13.21 15.18 13.58 14.73 13.87
11 Dewin Berdejo 13.14   14.20    Peru 16.06 13.14 13.44 15.22 13.95
12 Rodrigo Ugarte 15.02   15.92    Bolivia 17.19 15.36 18.88 15.22 15.02
13 Natán Riggenbach 16.92   18.78    Peru 17.83 22.71 16.92 17.10 21.42
14 Yehude Rudy Canaza Apaza 16.50   19.16    Peru 18.03 16.50 21.04 19.85 19.60
15 Alexander Esquivel 17.07   19.61    Peru 19.40 19.42 20.02 21.31 17.07
16 Hector Huanqque 17.48   20.20    Peru 17.65 24.11 24.74 17.48 18.83
17 Roberto Toma Zapana 18.59   20.26    Peru 19.09 22.22 22.94 18.59 19.47
18 Yony Pampa Adco 18.42   20.34    Peru 20.52 21.13 18.42 19.36 22.54
19 Giuseppe Vargas Mares 14.60   20.44    Peru 18.84 22.44 23.36 14.60 20.04
20 Christian Collado Calderón 15.92   21.13    Peru 25.12 20.12 22.43 15.92 20.84
21 Jaime Huaman Saavedra 16.84   21.66    Peru 26.75 17.89 16.84 24.47 22.62
22 Rodrigo Zarate 20.25   22.73    Peru 20.25 20.70 24.36 25.31 23.12
23 Eddy Del Carpio Aranzabal 21.13   22.92    Peru 22.78 22.64 27.57 21.13 23.33
24 Royer Pacuala 16.32   23.39    Peru 19.89 24.02 26.25 28.13 16.32
25 Diego Chris Choquehuaita Yana 19.78   23.43    Peru 25.74 20.74 23.80 19.78 29.18
26 Saúl Javier 22.46   24.37    Peru 26.19 24.84 22.96 22.46 25.31
27 Alex Mayta Vargas 20.85   24.46    Peru 23.60 20.85 30.81 21.38 28.39
28 Renzo Neyra 21.99   24.83    Peru 26.46 24.55 21.99 27.92 23.48
29 Jamil Gabriel Gomez Quintanilla 22.13   25.67    Peru 22.13 31.58 24.75 25.25 27.00
30 Jonathan Mejia Choque 23.98   26.35    Peru 26.60 1:38.33 26.87 25.59 23.98
31 Dargi Hinojosa Saavedra 25.12   27.07    Peru 27.72 25.73 25.12 27.77 28.21
32 Cesar Fuentes 20.93   28.02    Bolivia 28.41 27.70 27.94 20.93 43.12
33 Keving Colque 19.09   29.67    Peru 19.09 31.81 28.23 DNF 28.96
34 Paul Rolando Canaza Apaza 25.86   29.99    Peru 30.67 25.86 34.85 29.40 29.91
35 Leithian Riggenbach 24.71   30.32    Peru 30.87 24.71 32.55 27.76 32.33
36 Jorge Daniel Quispe Cutipa 25.29   30.67    Peru 25.29 29.61 33.84 41.00 28.55
37 Rafaela Estrada 26.69   32.86    Italy 31.60 31.36 35.61 35.93 26.69
38 Claudia Ramos Medina 25.25   33.16    Peru 34.89 37.78 40.47 26.81 25.25
39 Fernando Loayza Cáceres 31.28   34.45    Peru 33.21 32.43 40.47 31.28 37.72
40 Harold Zamata 33.59   36.79    Peru 36.99 35.18 33.59 38.19 38.20
41 Frank Cary 28.10   38.06    Peru 34.52 38.45 41.22 DNF 28.10
42 Jhon Fernando Cruz Huisa 28.69   38.23    Peru 39.76 42.11 39.99 34.95 28.69
43 Sebastian Jesus Choquehuanca 32.52   38.99    Peru 39.54 36.45 40.99 59.35 32.52
44 Willy Valcarcel 35.58   40.43    Peru 35.58 40.36 41.24 44.42 39.68
45 Helar Gomez Chalco 29.29   41.51    Peru 29.29 29.94 32.51 1:02.07 1:05.39
46 Juan Humberto Huanqque Ccapa 41.59   44.47    Peru 46.93 46.55 42.21 41.59 44.65
47 Ricardo Loza 37.26   46.40    Peru 51.78 40.86 51.91 37.26 46.55
48 Juan Carlos Pampa 45.23   47.11    Peru 45.23 48.03 1:02.30 46.60 46.70
49 Amir Paredes 47.53   49.57    Peru 48.92 1:03.00 47.78 47.53 52.00
50 Pedro Luis Mamani Suclla 41.33   53.52    Peru 41.33 48.05 59.89 52.62 1:04.44
51 Shirley Rubi Choqueño Herrera 52.61   56.40    Peru 54.67 53.53 52.61 1:03.23 1:01.01
52 Gabriel Zarate 58.00   1:00.67    Peru 1:12.92 59.47 1:01.88 1:00.65 58.00
53 Marcelo Moscoso Vargas 57.38   1:01.79    Peru 1:04.15 1:02.81 57.38 1:13.45 58.40
54 Jhafet Nuñez 55.51   1:04.23    Bolivia 1:03.40 55.51 1:15.30 1:09.68 59.61
55 Gerardo Matos 1:02.19   1:18.59    Peru 1:42.10 1:19.00 1:13.68 1:23.09 1:02.19
56 Juliette Alejandra Apaza Osca 1:39.56   2:13.64    Peru 2:56.83 2:11.67 2:20.37 2:08.87 1:39.56
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.78   7.33    Australia 8.67 6.78 6.88 7.04 8.06
2 Mats Valk 7.33   8.61    Netherlands 7.68 9.06 7.33 9.09 11.02
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 9.18   10.58    Peru 10.63 9.18 15.52 11.75 9.35
4 Pedro Alejandro Condo Tellez 9.94   11.41    Peru 12.64 10.14 11.87 9.94 12.21
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 10.61   11.57    Peru 12.52 12.81 11.51 10.69 10.61
6 Jong-Ho Jeong (정종호) 7.81   11.78    Korea 9.53 18.16 14.52 11.30 7.81
7 Rachel Riggenbach 11.31   13.45    Peru 14.51 11.31 12.29 13.56 15.73
8 Marcos Rodriguez 12.88   13.94    Peru 14.41 13.27 14.31 14.23 12.88
9 Tim Reynolds 13.65   15.20    USA 14.91 14.75 15.94 13.65 16.93
10 Natán Riggenbach 15.41   16.43    Peru 16.15 17.12 23.91 15.41 16.03
11 Dewin Berdejo 14.34   16.64    Peru 17.12 14.34 15.95 18.86 16.85
12 Jael Riggenbach 10.90   17.42    Peru 15.47 20.53 10.90 19.04 17.75
13 Rodrigo Ugarte 16.32   17.79    Bolivia 20.37 19.48 16.32 17.13 16.77
14 Hector Huanqque 15.48   17.94    Peru 17.55 18.55 24.25 17.72 15.48
15 Yehude Rudy Canaza Apaza 17.66   19.92    Peru 19.13 21.61 19.02 23.31 17.66
16 Yony Pampa Adco 16.14   20.64    Peru 20.44 20.96 25.01 20.52 16.14
17 Alexander Esquivel 16.72   20.84    Peru 24.32 24.62 21.41 16.80 16.72
18 Roberto Toma Zapana 18.33   21.63    Peru 19.43 40.39 26.23 18.33 19.24
19 Giuseppe Vargas Mares 21.35   22.36    Peru 23.79 22.17 22.31 21.35 22.59
20 Christian Collado Calderón 19.98   22.51    Peru 24.01 21.50 22.02 24.38 19.98
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mats Valk 6.82   8.15    Netherlands 6.83 9.59 8.28 6.82 9.35
2 Feliks Zemdegs 6.86   8.99    Australia 10.28 8.96 8.29 6.86 9.73
3 Jong-Ho Jeong (정종호) 8.07   9.44    Korea 16.17 10.68 8.07 8.97 8.66
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 8.86   10.08    Peru 10.27 11.12 8.86 10.44 9.52
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 10.19   10.90    Peru 10.55 12.36 10.19 11.61 10.55
6 Pedro Alejandro Condo Tellez 9.88   11.03    Peru 11.59 11.63 10.69 10.82 9.88
7 Jael Riggenbach 12.80   13.01    Peru 12.98 13.18 12.80 21.39 12.86
8 Rachel Riggenbach 12.23   13.35    Peru 13.81 15.19 13.86 12.23 12.38
9 Tim Reynolds 11.53   13.93    USA 14.68 13.64 13.48 11.53 15.57
10 Dewin Berdejo 12.03   14.83    Peru 12.03 14.63 DNF 14.70 15.15
11 Marcos Rodriguez 12.67   15.09    Peru 15.86 15.31 14.34 12.67 15.63
12 Natán Riggenbach 15.27   16.04    Peru 16.75 15.53 18.92 15.84 15.27
  2x2x2 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.02   3.06    Australia 2.93 2.02 3.75 2.65 3.59
2 Jong-Ho Jeong (정종호) 2.56   3.29    Korea 3.68 2.56 5.28 2.60 3.58
3 Mats Valk 2.10   3.41    Netherlands 3.35 2.10 8.40 2.67 4.22
4 Tim Reynolds 3.08   3.95    USA 4.23 3.29 4.33 3.08 7.67
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 3.43   4.28    Peru 3.62 3.43 6.41 3.48 5.75
6 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.18   4.88    Peru 6.42 3.18 4.26 3.97 7.48
7 Pedro Alejandro Condo Tellez 4.59   5.81    Peru 5.96 4.59 7.23 4.78 6.68
8 Hector Huanqque 4.84   6.90    Peru 7.50 5.89 9.71 4.84 7.30
9 Yony Pampa Adco 5.84   7.43    Peru 6.17 9.74 13.16 5.84 6.38
10 Eddy Tupia 6.75   7.43    Peru 6.75 8.02 7.53 7.00 7.75
11 Royer Pacuala 6.90   7.66    Peru 9.91 8.01 6.90 7.20 7.78
12 Christian Collado Calderón 6.79   7.76    Peru 7.45 6.79 8.13 8.06 7.76
13 Jaime Huaman Saavedra 7.66   8.15    Peru 8.30 11.24 8.01 8.15 7.66
14 Rodrigo Ugarte 7.08   8.36    Bolivia 7.08 DNF 8.94 8.35 7.79
15 Giuseppe Vargas Mares 6.85   8.71    Peru 8.34 8.50 10.63 6.85 9.28
16 Helar Gomez Chalco 8.26   12.66    Peru 8.26 13.95 14.11 10.98 13.06
17 Pedro Luis Mamani Suclla 5.27   14.56    Peru DNF 8.16 15.51 5.27 20.02
18 Dargi Hinojosa Saavedra 11.19      Peru 11.19 13.76
19 Paul Rolando Canaza Apaza 11.44      Peru 22.28 11.44
20 Cesar Fuentes 11.81      Bolivia 13.81 11.81
21 Rodrigo Zarate 12.15      Peru 12.15 22.80
22 Sebastian Jesus Choquehuanca 14.56      Peru 14.56 15.50
23 Sebastián Matos Rodríguez 15.75      Peru 26.52 15.75
24 Jhafet Nuñez 25.46      Bolivia 25.46 26.72
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.65   2.59    Australia 1.65 2.97 2.65 4.67 2.15
2 Jong-Ho Jeong (정종호) 1.94   3.01    Korea 1.94 2.97 3.96 3.09 2.97
3 Mats Valk 1.80   3.03    Netherlands 1.80 2.45 2.73 4.68 3.92
4 Eduardo Gutiérrez Cuba 2.76   3.34    Peru 2.76 3.49 3.12 3.93 3.40
5 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.04   3.92    Peru 3.80 5.35 3.04 3.88 4.09
6 Tim Reynolds 3.82   5.45    USA 4.72 3.82 7.21 8.47 4.41
7 Pedro Alejandro Condo Tellez 3.74   6.88    Peru 3.74 6.80 5.65 8.19 DNF
8 Hector Huanqque 5.76   7.10    Peru 9.03 6.54 7.33 5.76 7.43
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 25.63   28.11    Australia 29.01 27.92 25.63 27.40 29.80
2 Mats Valk 28.23   33.89    Netherlands 32.33 35.78 28.23 37.87 33.55
3 Jong-Ho Jeong (정종호) 29.94   34.02    Korea 32.75 33.24 29.94 36.22 36.08
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 31.84   36.84    Peru 34.56 42.39 31.84 42.25 33.71
5 Pedro Alejandro Condo Tellez 35.25   39.75    Peru 35.25 42.68 39.26 43.70 37.32
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 44.84   50.17    Peru 44.84 45.26 1:00.22 45.03 1:06.47
7 Tim Reynolds 44.90   51.97    USA 53.87 53.34 48.69 44.90 1:02.47
8 Rodrigo Ugarte 48.33   57.61    Bolivia 56.72 1:01.83 1:08.70 48.33 54.28
9 Dewin Berdejo 55.06   59.06    Peru 1:16.53 55.82 55.06 1:04.28 57.07
10 Hector Huanqque 58.13   1:04.80    Peru 1:10.13 1:06.90 1:06.41 1:01.08 58.13
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 28.21   30.29    Australia 31.47 30.67 33.18 28.72 28.21
2 Mats Valk 29.07   30.60    Netherlands 31.90 30.08 29.07 29.82 32.94
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 31.52   NR 35.44   NR  Peru 36.15 31.52 33.81 38.16 36.37
4 Jong-Ho Jeong (정종호) 34.43   37.32    Korea 42.21 34.43 38.77 36.68 36.52
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 49.98   54.99    Australia 54.18 57.05 1:01.52 49.98 53.73
2 Pedro Alejandro Condo Tellez 57.01   NR 1:05.16   NR  Peru 57.01 1:08.99 1:05.54 1:00.96 1:11.04
3 Jong-Ho Jeong (정종호) 1:07.25   1:12.30    Korea 1:10.34 1:07.25 1:16.32 1:12.88 1:13.67
4 Mats Valk 1:09.18   1:13.09    Netherlands 1:15.84 1:12.57 1:09.18 1:11.94 1:14.75
5 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:13.44   1:17.51    Peru 1:13.44 1:13.82 1:23.05 1:15.66 1:29.94
6 Tim Reynolds 1:33.09   1:34.31    USA 1:33.34 1:33.54 1:36.06 1:33.09 1:39.29
7 Hector Huanqque 1:51.05   1:54.71    Peru 1:53.51 1:51.05 1:54.83 1:55.78 2:01.50
8 Rodrigo Ugarte 1:51.03   1:54.98    Bolivia 1:58.40 1:51.82 1:58.17 1:51.03 1:54.95
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:49.29   1:55.15    Australia 1:49.29 1:52.61 2:03.56
2 Pedro Alejandro Condo Tellez 2:06.11   SAR 2:16.70   SAR  Peru 2:32.36 2:06.11 2:11.64
3 Jong-Ho Jeong (정종호) 2:17.40   2:25.71    Korea 2:33.14 2:17.40 2:26.58
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 2:40.30   2:58.53    Peru 3:26.75 2:48.54 2:40.30
5 Mats Valk 2:15.79   3:07.33    Netherlands 2:20.01 4:46.20 2:15.79
6 Tim Reynolds 3:10.64   3:17.79    USA 3:26.24 3:10.64 3:16.49
7 Hector Huanqque 3:35.01   3:45.59    Peru 4:06.44 3:35.33 3:35.01
8 Rodrigo Ugarte 4:06.06   4:17.13    Bolivia 4:06.06 4:36.44 4:08.90
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:51.58   2:54.00    Australia 2:53.64 2:51.58 2:56.78
2 Pedro Alejandro Condo Tellez 3:26.70   3:42.62    Peru 3:31.25 4:09.90 3:26.70
3 Jong-Ho Jeong (정종호) 3:42.11   3:56.83    Korea 3:51.22 3:42.11 4:17.15
4 Tim Reynolds 5:17.35   5:48.03    USA 6:12.25 5:54.49 5:17.35
5 Hector Huanqque 5:40.72   6:11.07    Peru 5:55.57 5:40.72 6:56.91
6 Rodrigo Ugarte 5:56.73   6:18.24    Bolivia 7:01.21 5:56.73 5:56.79
7 Mats Valk 3:31.92   DNF    Netherlands 4:05.65 DNF 3:31.92
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jong-Ho Jeong (정종호) 34.97   DNF    Korea DNF 34.97 DNF
2 Jael Riggenbach 1:01.87   DNF    Peru DNF DNF 1:01.87
3 Feliks Zemdegs 1:04.39   DNF    Australia DNF 1:04.39 DNF
4 Yehude Rudy Canaza Apaza 1:09.77   DNF    Peru DNF 1:22.20 1:09.77
5 Mats Valk DNF   DNF    Netherlands DNF DNF DNF
5 Natán Riggenbach DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
5 Rodrigo Zarate DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
5 Tim Reynolds DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jael Riggenbach 36.59   DNF    Peru 1:35.71 DNF 36.59
2 Jong-Ho Jeong (정종호) 40.11   DNF    Korea 40.11 1:07.33 DNF
3 Yehude Rudy Canaza Apaza 55.81   1:11.86    Peru 1:16.15 1:23.61 55.81
4 Feliks Zemdegs 1:10.51   DNF    Australia 1:10.51 DNF 1:29.31
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 10.44   13.42    Australia 10.44 16.00 14.82 12.54 12.90
2 Mats Valk 12.30   14.72    Netherlands 13.82 14.94 15.78 15.41 12.30
3 Jong-Ho Jeong (정종호) 13.99   16.35    Korea 19.12 13.99 15.48 15.70 17.86
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 14.17   18.32    Peru 18.58 17.41 14.17 18.96 19.93
5 Pedro Alejandro Condo Tellez 13.55   19.12    Peru 21.18 13.55 24.09 14.38 21.81
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 16.53   20.47    Peru 16.53 DNF 22.48 22.16 16.78
7 Rodrigo Ugarte 25.06   25.81    Bolivia 28.42 26.71 25.36 25.35 25.06
8 Tim Reynolds 27.49   29.86    USA 28.52 33.50 29.33 27.49 31.74
9 Dewin Berdejo 20.73   31.26    Peru 34.97 20.73 DNF 31.25 27.57
10 Jaime Huaman Saavedra 28.69   35.60    Peru 35.89 37.62 28.69 46.35 33.29
11 Diego Chris Choquehuaita Yana 37.62   39.12    Peru 39.25 37.62 40.00 42.43 38.10
12 Rodrigo Zarate 34.18   42.94    Peru 34.18 51.99 53.91 37.82 39.01
13 Cesar Fuentes 33.68   54.53    Bolivia 33.68 57.83 1:01.31 59.05 46.71
14 Dargi Hinojosa Saavedra 56.57   1:01.54    Peru 1:03.55 56.57 58.72 1:13.44 1:02.35
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.70   12.59    Australia 13.66 12.23 15.22 11.89 11.70
2 Jong-Ho Jeong (정종호) 14.18   15.99    Korea 17.19 18.34 14.82 15.97 14.18
3 Mats Valk 15.53   16.56    Netherlands 16.43 16.95 19.34 16.31 15.53
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 13.00   17.22    Peru 17.51 16.85 19.63 13.00 17.29
5 Pedro Alejandro Condo Tellez 14.53   18.60    Peru 15.90 14.53 21.30 18.59 22.84
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 15.37   19.22    Peru DNF 22.69 17.46 17.52 15.37
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 52.21   53.33    Australia 55.30 53.94 52.21 53.05 53.00
2 Jong-Ho Jeong (정종호) 1:02.42   1:04.32    Korea 1:02.42 1:07.22 1:03.53 1:05.72 1:03.71
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:10.07   1:16.94    Peru 1:10.07 1:25.21 1:12.51 1:13.09 1:26.55
4 Eduardo Gutiérrez Cuba 1:23.66   1:36.05    Peru 1:23.66 1:42.88 1:33.62 1:52.52 1:31.66
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L R2 D2 R' F2 L' B2 L' D F2 L2 F' U' F2 U' L U B' L2
A #2 R B' R2 U2 B' R L' F2 B' U' F R2 F2 U2 D2 F D2 R2 F L2
A #3 R2 D2 R2 B' D2 F U2 R2 F2 R2 F' L D' U F D B R2 D B2 U
A #4 D2 L2 B' R2 U2 B D2 L2 F' D B2 F2 R D U L D L2 B U'
A #5 R B2 U2 F2 L' B2 L D2 R B L2 F' U' L R F2 U R' U2
A Ex#1 U2 F2 D L2 U F2 L2 U B L' R F D2 B U B L R2 U2
A Ex#2 U2 F D2 L2 B' L2 B2 L2 F D2 F' U L2 B' R' D' B F2 L' B F'
B #1 D' U' L2 D R2 U2 R2 U' B D2 B R B D2 B2 L' F' L2 B2
B #2 B2 D2 F2 U' B2 R2 U B2 U2 B2 R B L' F L B2 L D2 B U
B #3 U2 R F' B2 L U' D' R2 F L U2 B2 R2 U2 B2 U2 F R2 B L2
B #4 D B' D' L2 B' R F U D' B' D2 B2 D2 B2 R F2 R2 B2 R F2
B #5 U' L2 D2 F2 U' L2 D' L2 U L2 U' B' F2 D' B2 L2 F' R B2 R2
B Ex#1 R' F U' F B2 R D2 R2 F2 B' R2 B2 R2 U2 B2 U' L2 D2 B2
B Ex#2 D' F2 D' U B2 R2 D' L2 U F2 L' B L R' F' D L' U' B' F
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L2 B2 L2 B2 D F2 U L2 D U L R B' U B L2 R2 D2 U' L
A #2 D R2 F2 R2 U2 F2 D R2 D' F2 R U' L2 U2 R B F U' L2 F2
A #3 D2 B2 D2 F2 R2 D U2 F2 U R F' L D' F L U' B R F2 R2
A #4 U2 R2 U2 F U2 B F' D' U' R B F' L' B D' U2 B L
A #5 D2 R2 F2 D2 R2 F2 R B2 D2 R' F2 D R' F' R F2 D' R U F'
A Ex#1 D' L' F2 B' L2 D F' R B' L' U2 B' U2 R2 F D2 R2 D2 F' L2 F2
A Ex#2 L2 R B2 L' U2 L' R' D' B2 L' B2 D' U L B L' R' F'
B #1 U2 B2 D R2 D2 R U2 B' D2 L' D F2 D' L2 U2 F2 L2 U R2
B #2 F2 U2 F' U2 L2 U2 R2 B D2 U' F L' B D U B2 F' L2 F2 L2
B #3 R' F U2 L' B' D2 B' U' F2 D R2 D2 B2 R2 B L2 F' R2 F R2
B #4 B2 L2 F2 D U' B2 U' L2 R2 U2 L B' D' U2 R' F2 R2 U' B
B #5 D R2 U B2 R2 D F2 D2 L B L B2 L' F' L' R' U B2 R'
B Ex#1 U2 F U R2 L' D R F U F D2 F' L2 B' D2 B D2 L2 U2 F2
B Ex#2 D2 F2 U2 B2 R B2 F2 D2 L R' U L' F U' R' D' B U R B'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L' B L' U' B' R U2 B2 L2 B R U' D' B2 D' R2 L2 D B2
A #2 R2 F' L2 R2 D2 B2 F' U2 F L U2 B' R U2 F2 U F D' L R'
A #3 L' B' L F L2 F D' B2 U2 R D F2 U B2 U' L2 U2 D L2
A #4 D2 L2 D R2 U' L2 F2 L2 D' B L' F R' B D2 F2 D L2 F D'
A #5 F' U2 B R2 F' R2 U2 B R D U2 L B2 R F R' F R D'
A Ex#1 R' B R2 F' B2 U R' U2 L D' L' B L2 B U2 F' U2 F' U2 D2
A Ex#2 D2 F2 U L2 U' R2 U2 F2 U2 F D' U2 F2 L' R F2 D' B' D' F'
  2x2x2 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U' R' F U F U' R2 U' F U R
A #2 R U2 R' U2 R F' U2 R2 F2 U' R
A #3 U F2 U R2 U2 R2 F U' R U2 R
A #4 U2 R' F' U R U R U' R' U' R
A #5 U2 R2 U2 F R' F R U2 R' F U'
A Ex#1 R' F2 U' F' U' R2 U2 R2 U' F R2
A Ex#2 U2 R' U' F R U2 R' F R' F R
B #1 R' U' R2 U' R2 F U' R2 U' R2 F
B #2 R' F' U' R' U' R2 F' U2 R2 F R
B #3 U2 R' U' R U' F R2 U' R' U2 R2
B #4 R U2 F' R' U2 R U' R2 F2 R2 F'
B #5 F U' R2 U' F' U' R2 U' R2 F' R'
B Ex#1 R U' R' U2 R U2 R' F U2 F2 R
B Ex#2 R' F R U' R2 U F R U' R' U
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R U' R' U2 R' F U2 R2 F U' R
A #2 U' R U' R' F R U' R' F' U R
A #3 R' U2 R U R' F R U' F' U' F'
A #4 F R U' R F U' R U' R' U2 R
A #5 U' R F U' F U2 F' U2 F U2 R2
A Ex#1 R' F U' F U R U2 R' F R2 U
A Ex#2 R' U' F U2 F' R U2 F' U2 F' R'
  4x4x4 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 F R2 F2 L2 F' R2 L2 D2 L2 B U2 R' D R2 F R2 L' B2 U' D2 Uw2 B Rw2 L Fw2 L2 B2 R Uw2 L' B2 R2 Uw Rw2 R' F' R2 Rw B' Uw Rw U2 L2 F'
A #2 R2 B' R' L U' F D' R2 L' U F2 U2 L2 D2 R' L2 F2 L' B2 U2 Fw2 L' Fw2 U2 F2 Rw2 B' Uw2 R2 L' Uw2 L' B2 Uw D2 F' R2 L Fw L' Fw2 U' Fw' D Rw
A #3 R2 B2 F2 U' B2 F2 L2 R2 D F2 D' R B' F2 L D' R2 D' B2 F L2 Rw2 U F' D2 B' Rw2 Uw2 B L2 Uw2 Fw2 D' R' F Rw' D' F Rw' Fw D F Rw' Fw2 U' Rw2
A #4 B D2 L2 F' R2 B F2 U2 L2 B R' U L' F' U' R2 B U' B F' Rw2 D2 Fw2 R D Rw2 D Fw2 B2 L Fw2 R2 Fw U' B' Uw2 Fw' Rw' D2 R2 Fw' Rw2 F Rw'
A #5 F' D' U B U' R' B R D U2 L' F2 L' U2 B2 F2 R' D2 U2 R' Rw2 Fw2 Uw2 F' U2 Rw2 D2 L' Uw2 B' U2 Rw2 D' R D2 R Rw' Fw Uw Rw' D' Fw U2
A Ex#1 F2 U2 L2 U2 R2 F2 R2 U' D' F U R2 F2 L2 R D B2 D2 F R' Fw2 Uw2 Rw2 U L2 D2 F2 D' Fw2 D' B' Uw2 B' Rw L D R2 Fw' F2 Rw' Uw2 D2 Rw' B2
A Ex#2 L2 F2 R2 F2 U2 D2 F2 L' F2 L' F2 D B D' R' L F L2 U L B Rw2 Fw2 B' U Rw2 D' Fw2 Uw2 U2 R2 B L2 D' L' U' Rw' F2 D Uw' F2 Uw F2 Rw' Uw' Rw'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D U' B' D2 F B R B R2 U B2 R' B2 U2 L' R' F2 R' U2 L2 U2 Uw2 F' Uw2 L' Uw2 B R2 Uw2 Fw2 R' F2 R D' L2 Uw Fw2 Uw R2 Rw Uw2 D2 Rw F' R' Uw
A #2 D2 R L' B' D' F B U' R2 L' D R2 B2 D2 F2 L2 U' L2 D2 B2 Rw2 U F' D Rw2 F2 D' B' U' Rw2 B' Uw2 D Rw' U B2 D Fw' Uw R L Fw B2 D U
A #3 L2 U B2 R2 B2 D' B2 U L2 B2 D R' U F L' D R2 B2 F' D2 B Rw2 Fw2 Uw2 R L2 B Uw2 Rw2 B L' R B2 F' Uw B' R L Uw B Rw' Fw' Rw' Uw2 R' D2 Fw
A #4 F L D' F' U2 B' U L' U F2 B2 R2 D L2 D' L2 U R2 F2 Fw2 Rw2 R Fw2 D2 F' L R Uw2 L D2 R' B Uw B' D2 L U Rw' B F R2 Fw Uw' Rw' L2
A #5 U' F2 U2 B2 U' D' L2 F' U' F2 U' R' B' D2 L D2 L2 Uw2 Fw2 D' L' Fw2 U' L2 Fw2 L' D R' U2 R2 Fw D' L2 R U2 Fw2 Rw' F2 Uw' Fw' Uw2 U' B2
A Ex#1 B2 D' U2 B2 D F2 R2 U' R2 B2 R2 F R' U' B L' D2 U' F B' Uw2 Fw2 Rw2 U2 F' D B' D Rw2 D' F2 D Rw' D2 B U' B2 Uw R2 L' D Fw' Uw R2
A Ex#2 B2 U F2 L U F2 L F D' R2 F L2 F2 U2 B R2 B2 D2 F' Rw2 Uw2 L F U2 B Uw2 Fw2 D2 F L2 Uw2 B Uw B2 F' U L2 Uw' Fw D L U Rw' Uw' R2
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Lw' L2 R U' Dw Fw B' Uw2 Dw U' Fw Lw Uw' Dw2 R2 F2 Lw2 R U' B Bw' Lw2 Fw' U Bw2 B2 Dw R2 L Bw Fw R U' Uw2 B2 Fw Dw' Bw2 D Fw2 U' R' F2 L' Uw2 Bw' Uw' Rw' Dw' Lw2 Rw F2 B R2 D2 B2 F' L2 Lw U'
A #2 Lw2 L2 R Rw Uw F U' Uw' R2 Fw' R' Fw' F B Bw' Lw' U Rw2 Lw' Bw2 Fw2 F L2 Uw2 L Rw2 Uw' U2 Lw Bw2 Fw2 U2 Rw Bw2 Uw' R Lw Fw2 Dw' U' Uw' Bw F2 Dw' Fw F' Dw2 L U' Lw Fw D2 L2 Bw U Lw' Bw2 Dw2 Lw' R'
A #3 Bw' R Uw B2 D2 U' R' L2 Dw2 U2 Rw Fw' R Dw Rw U2 Fw2 F2 L2 B2 D2 Rw2 F Lw B Fw L' Dw' D2 R Lw' Uw Bw' B F' Fw' U B U' F2 D2 F Dw' L' Rw F Lw D2 R D2 Fw' Lw' Fw2 F2 D' Lw2 R' L2 Dw' B2
A #4 Fw2 U' L2 U' Bw' L2 Lw' Bw' U2 Bw2 U2 D' R Rw' Dw2 U' L2 F' Rw' Uw' D' Rw D' Dw2 Bw Lw2 B Rw R U2 F2 Lw' R2 Uw B F' Fw2 Bw2 U B' L Rw Dw' Rw' R2 Bw Lw' U B Uw2 Bw Lw R' Uw F Uw' Rw Uw2 Lw' U2
A #5 B2 D Uw2 Rw2 Fw Dw F' Rw2 Bw U' Dw Rw' F' Fw' L Lw' D Dw2 F' D2 L2 D2 Lw' F Fw' Lw R2 Uw2 L F2 Rw2 B' Dw' B Uw L2 B' D2 F2 Dw B' Dw' Uw' D2 Rw' L Lw2 Uw' B Dw Rw B' Dw2 F2 L' Uw' R2 Dw Fw' Rw
A Ex#1 B2 D' Bw' Lw2 F' L Lw Fw Dw Uw' R2 L' Bw D2 Uw' F' Rw2 D' F' Bw' Lw B' Dw2 B2 R B Bw Lw2 Bw' Lw Fw' Uw' Bw Rw2 Dw2 Lw2 F Bw U Bw' D2 U2 Rw2 Bw' Lw' Dw' L2 Uw' Bw2 L Fw' F' Dw' B2 Bw Fw' Lw' Fw2 Bw' D2
A Ex#2 Bw' L Dw2 L F2 B Rw' U Bw' R U' L' F2 B2 R' Uw' F' U' B' U' R2 Lw L' Rw' B2 F' Bw2 L Rw' B' F2 D2 U Fw2 R Lw Bw2 F2 L2 R2 Dw2 Fw2 Bw Rw2 Lw2 U' Uw Rw Bw' Lw' Fw2 R' Lw Dw' R Rw2 Uw2 Dw' U Bw
  6x6x6 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L 3Fw2 Fw' F' B Rw Dw Bw2 Lw Rw' F' Lw U' L' Dw Rw D2 B2 3Uw2 F' D' R2 Uw2 Fw' D Rw2 L 3Uw2 B2 Lw' F Bw' 3Rw2 R2 Rw' F Rw L 3Uw2 Bw2 U' R2 Lw Rw2 Dw2 B 3Uw B2 3Uw R U' B2 F2 L2 Dw' Uw' R' B' L Lw' F' R2 Rw Fw L2 Rw' U Bw2 D Uw' Bw 3Uw2 Rw' 3Uw2 Dw' Fw' Rw' Bw2 Rw2 U'
A #2 Uw2 U2 L 3Uw2 3Rw L' 3Uw Lw' Rw' 3Rw2 F Uw L' F' 3Fw' 3Rw2 Uw2 Rw' U D' Fw' D2 Fw 3Uw2 L' Lw' 3Rw 3Uw U' 3Fw 3Uw' Bw Uw Dw' L2 Dw' Bw2 Rw' 3Fw U Rw2 3Fw2 U' 3Uw Bw2 U' R' Fw2 Bw2 U' F' 3Fw2 U2 Rw' U2 Fw' Uw Rw2 Fw' D2 Lw' B L R2 Uw Dw' 3Rw2 Uw' 3Fw' F' Fw2 3Rw2 B Dw Rw Fw' D' Bw' Uw' D2
A #3 Uw2 U' 3Fw2 3Rw' R2 Uw2 B2 Lw 3Rw2 B2 Rw R2 Fw 3Fw2 B' 3Uw L F2 Uw R U2 Dw2 3Rw B2 L' 3Uw 3Rw2 Rw' U2 3Uw' Fw2 3Rw' B2 R2 Fw' Uw L2 3Rw' F' L2 Dw2 R2 Fw' 3Rw2 Fw2 B' L' Dw' R' Rw 3Fw' Lw B' Rw2 Uw' 3Fw2 Dw' L B Bw' F D' Rw B2 U' R2 U Fw Dw2 F' L Bw' Dw 3Fw U' Bw2 Rw2 R' Uw' Lw2
A Ex#1 Bw2 3Fw2 R' Dw' D U2 Bw Fw' D' 3Fw2 D U' Lw' 3Rw2 Fw Lw' Rw' F B2 D2 3Fw R Fw2 B 3Rw' B2 Bw2 U B2 Lw2 F' D2 3Fw2 L2 Dw' Uw' Rw2 Lw D' L' Rw2 U2 Dw' R' D 3Rw2 Lw L' Rw Dw2 B L Bw 3Uw Fw' Uw2 3Rw' 3Fw2 Lw2 Rw' F Bw' B2 3Uw' Fw2 3Fw Rw2 R2 3Rw' 3Uw' F' Uw' Bw2 Lw2 3Fw' Bw2 Lw' Bw' R2 D
A Ex#2 F 3Rw' 3Uw2 Lw' Dw2 U B' D2 U B2 R Fw' L2 3Uw' Lw2 L' U R Bw L2 F L' Lw Rw U Uw' Lw2 R2 3Fw' 3Rw' Uw B Lw U Bw 3Fw2 Fw2 3Rw2 Uw' U2 L' Uw Bw2 3Fw' Fw' D Fw 3Uw 3Fw Uw F2 B2 Lw B2 Dw' 3Rw' B' U R' 3Uw D U' F Fw Uw 3Rw' Rw' 3Fw' Dw F2 3Fw Bw' R Bw Uw' Bw2 U2 Dw' B Uw'
  7x7x7 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' B 3Dw' B' Rw2 Uw' 3Rw' Fw2 3Fw Bw2 Uw' 3Lw' 3Bw' B2 3Dw' Bw 3Lw D L2 3Lw' D2 3Lw2 3Dw' Lw Fw U' 3Bw2 L 3Rw2 D' 3Fw' Bw2 R' F2 L R Uw2 3Rw2 Rw2 F2 3Bw U 3Rw' D' F2 Lw2 Fw' 3Rw Uw2 Fw2 3Bw2 3Fw Lw U' Dw2 B' D2 Rw Uw2 D' L 3Uw Uw Rw2 F2 3Bw 3Dw R' U2 3Bw 3Lw' 3Rw 3Uw 3Lw' Fw2 R D Bw F2 3Bw 3Lw D 3Rw' Rw2 Lw 3Lw' Uw2 3Dw D' F2 B 3Fw Lw2 B2 Bw 3Uw' Fw B' Bw2 Uw'
A #2 3Bw' 3Dw L2 3Fw U2 B2 3Uw2 Uw 3Dw2 Fw2 L2 Lw' R' Dw Rw2 3Bw' Rw2 U' Lw2 Dw 3Dw 3Bw Bw' 3Rw F2 3Uw D2 R2 B2 Uw Rw' F Lw2 3Dw2 B2 Bw2 Uw2 3Dw Fw Dw2 L' U2 Rw Uw' Lw2 Rw2 3Rw' Uw2 D2 3Fw2 Dw' B' F2 3Uw' Bw' Rw Lw' 3Uw2 L Dw2 3Dw2 U2 Fw 3Rw2 F Rw' L2 Fw' D2 3Bw 3Dw2 R2 Rw B2 F 3Bw2 L2 B2 U' Lw' B 3Uw2 L 3Lw2 D' 3Uw2 Rw 3Lw2 L2 3Rw2 Dw2 3Bw' Bw2 3Fw' 3Lw2 3Bw2 R 3Lw' Dw2 F'
A #3 Bw 3Uw' 3Dw2 L' 3Dw 3Rw2 L2 Dw2 F' D Uw 3Lw' Rw2 Fw' L Uw2 Rw' Lw 3Uw R Bw 3Uw Fw B R' 3Lw B Fw2 3Rw 3Fw' R 3Rw U' Rw Lw B' 3Bw Dw Bw2 Lw' Rw Uw2 D' Lw' 3Bw' 3Rw 3Dw Lw R2 Dw L2 3Rw' Rw2 Lw2 R2 3Fw2 D' Fw' R L Rw2 D R Dw Rw' Fw' 3Uw B' Lw' 3Rw 3Dw2 L2 3Lw Fw2 3Lw 3Fw' 3Dw' Rw2 3Dw' Fw2 F' 3Uw' F Fw U' 3Lw2 F' B 3Fw 3Rw2 R F' 3Uw Bw2 3Lw2 U2 Dw2 3Lw2 3Dw Lw'
A Ex#1 3Bw' Uw' Dw' B Fw R' 3Rw2 F' Uw 3Lw' Lw 3Rw2 Rw' Bw2 Lw' R' 3Fw Uw' Fw Uw 3Fw 3Uw R2 Rw2 Fw2 D2 Uw' Dw2 3Rw' F' 3Rw Dw Rw 3Lw 3Bw 3Fw B2 Uw2 3Fw Bw 3Dw 3Bw2 3Rw L' U' 3Rw2 U 3Rw D' 3Fw' 3Dw Rw' U2 Rw' B2 D' 3Uw2 U2 Rw 3Bw2 Uw2 Rw2 3Lw' 3Bw' 3Rw2 Bw2 B2 D 3Uw' 3Bw' R2 F2 Lw' 3Rw Bw2 L' Fw U' Rw 3Dw' 3Bw' Fw' 3Lw2 3Rw2 3Bw2 B' F2 Fw Dw' 3Bw2 Lw F' B Bw 3Bw2 Dw Fw' F' 3Bw Lw'
A Ex#2 Fw' 3Fw' F Uw 3Dw' Bw' 3Rw Rw2 Bw' Rw Lw2 F2 U2 Rw' B2 Lw2 Bw' 3Dw' Uw2 L' D2 Bw L 3Dw Lw F' 3Fw2 R 3Uw2 U2 Bw2 3Rw2 D2 Uw2 Rw Lw' B2 3Fw 3Dw F2 Bw' Dw2 3Bw Fw2 L2 R2 3Lw D2 Lw2 U Lw 3Bw R 3Dw' F' 3Fw' 3Bw 3Lw2 3Dw2 3Lw' 3Dw U 3Uw' R' B' Fw Uw2 Lw2 Rw Bw' 3Dw' Bw2 D 3Uw2 Dw2 3Rw2 F' U B' Uw 3Rw2 Uw2 Bw2 L' Rw' Dw' Rw' U2 3Rw2 R' 3Lw Dw' F Uw' 3Fw2 Lw2 U' Bw2 Fw' 3Dw
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 D' U L2 F2 L2 F2 D U2 L2 R B D L' B2 F U L B2 R B' D Fw' Uw
A #2 L2 F L2 D2 R2 B2 L2 R2 U2 F2 R' B F L D R' F2 D2 F D2 Rw' Uw2
A #3 U2 B L2 D2 F2 L2 D2 B2 F2 D F' L B F' R B' U' L' U2 B2 Rw2
A Ex#1 R2 F2 U F2 D' U' F2 L2 U' R2 F U2 B L' R' U F' D' R2 F Rw2
A Ex#2 F2 U R2 U2 F2 U F2 U B2 D2 F D F R D F R U2 L U B Uw2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 R U2 F2 L F2 U2 R D2 L2 R' F R U' R U L U2 B R B' Rw Uw'
A #2 B2 U L2 D' F2 L2 B2 F2 U' F2 U2 F U' B R F' D R' B' U F2 Rw Uw2
A #3 F2 D2 B2 F2 D L2 F2 L2 B2 U2 L' D2 L' D F U L' R F' U2 R Fw' Uw
A Ex#1 B2 U2 F' U2 B' L2 F2 R2 U2 F U F' L' D R B2 L2 B' L' B2 D2 Rw' Uw2
A Ex#2 B2 R2 U F2 L2 F2 L2 D2 B2 D R F' U2 L U' F2 D2 F R' F D Fw' Uw'
  3x3x3 One-Handed   First round
Group No. Scramble
A #1 B2 U2 B2 D2 U R2 D U' L2 F L U' L2 R F' L2 D2 B D L
A #2 U2 L' R' D2 L F2 U2 B2 R' B' D B U B' U' L F L2 B F2
A #3 D2 R2 U2 B2 L2 B R2 F L' U' R2 D' F L' U B2 D2 U R2
A #4 D U2 L2 F2 D U2 R2 B2 L2 R D2 R' F R F D B D F' U'
A #5 L' U2 B U B2 L2 D F' B' R2 B2 D' B2 U R2 U2 R2 L2
A Ex#1 R' D2 R' D2 U2 B2 R D2 R' D B' R U' L2 D2 F L' F2 U
A Ex#2 B' L2 U F' R F B' R2 F L' B' U2 L2 D2 F U2 F2 L2 U2 B
B #1 B2 R2 B' F U2 L2 F R2 D' F2 D2 L' D' B' R' F L R' D'
B #2 U B2 D2 L2 D F2 D' R2 U2 R D' F U B' U R' D F' L2 D2
B #3 L' D2 F' R B U' R' U2 D' L' U' L2 B2 D R2 D2 B2 R2 F2 U'
B #4 U' R2 B2 D U2 R2 U' F2 L2 B2 U' L' U' B' D2 R' D L B' R' U'
B #5 D2 U2 R' B2 U2 F2 L2 U2 L2 B' R2 U' F2 U' F2 R D F R U2
B Ex#1 L2 B' D2 U2 B' D2 L2 F2 L2 B' D R' F' D' F D' U' R' F U
B Ex#2 R2 F B' L D F' B' R' D L2 B2 U R2 U2 L2 D R2 D2 R2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 U' R' F D B D' B' R2 F' L B2 U2 B2 D2 L F2 R D2 R2
A #2 D2 F' U2 B2 R2 U2 B U2 R2 D' L' B' F2 D' F2 U' B F D' L
A #3 B' R2 D R' U' D L2 B' D2 L U D R2 F2 R2 B2 D' F2 D2 B2
A #4 B2 L2 U F2 L2 D' L2 B2 U2 R2 B' F L2 B' R' U L' F2 D F'
A #5 D2 R2 L2 D F2 D2 L B' U' F R2 U' L2 F2 U' R2 U2 F2 R2
A Ex#1 R2 D2 R2 U2 B2 L' U2 L F2 U B L F2 R2 D R' U2 F2
A Ex#2 F2 L R' F2 L R' B2 F2 R' U' B' L2 D F' R' U' F2 R2 F R'
  Megaminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U
A #2 R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U
A #3 R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U'
A #4 R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U'
A #5 R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
A Ex#1 R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U'
A Ex#2 R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- U'
Alex Mayta Vargas    Peru
Alex Mayta Vargas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 20.85   24.46   23.60 20.85 30.81 21.38 28.39
Alexander Esquivel    Peru
Alexander Esquivel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 16.72   20.84   24.32 24.62 21.41 16.80 16.72
First round 15 17.07   19.61   19.40 19.42 20.02 21.31 17.07
Amir Paredes    Peru
Amir Paredes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 47.53   49.57   48.92 1:03.00 47.78 47.53 52.00
Cesar Fuentes    Bolivia
Cesar Fuentes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 20.93   28.02   28.41 27.70 27.94 20.93 43.12
2x2x2 Cube Combined First round 20 11.81     13.81 11.81
3x3x3 One-Handed First round 13 33.68   54.53   33.68 57.83 1:01.31 59.05 46.71
Christian Collado Calderón    Peru
Christian Collado Calderón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 19.98   22.51   24.01 21.50 22.02 24.38 19.98
First round 20 15.92   21.13   25.12 20.12 22.43 15.92 20.84
2x2x2 Cube Combined First round 12 6.79   7.76   7.45 6.79 8.13 8.06 7.76
Claudia Ramos Medina    Peru
Claudia Ramos Medina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 25.25   33.16   34.89 37.78 40.47 26.81 25.25
Dargi Hinojosa Saavedra    Peru
Dargi Hinojosa Saavedra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 25.12   27.07   27.72 25.73 25.12 27.77 28.21
2x2x2 Cube Combined First round 18 11.19     11.19 13.76
3x3x3 One-Handed First round 14 56.57   1:01.54   1:03.55 56.57 58.72 1:13.44 1:02.35
Dewin Berdejo    Peru
Dewin Berdejo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.03   14.83   12.03 14.63 DNF 14.70 15.15
Second round 11 14.34   16.64   17.12 14.34 15.95 18.86 16.85
First round 11 13.14   14.20   16.06 13.14 13.44 15.22 13.95
4x4x4 Cube First round 9 55.06   59.06   1:16.53 55.82 55.06 1:04.28 57.07
3x3x3 One-Handed First round 9 20.73   31.26   34.97 20.73 DNF 31.25 27.57
Diego Chris Choquehuaita Yana    Peru
Diego Chris Choquehuaita Yana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 19.78   23.43   25.74 20.74 23.80 19.78 29.18
3x3x3 One-Handed First round 11 37.62   39.12   39.25 37.62 40.00 42.43 38.10
Eddy Del Carpio Aranzabal    Peru
Eddy Del Carpio Aranzabal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 21.13   22.92   22.78 22.64 27.57 21.13 23.33
Eddy Tupia    Peru
Eddy Tupia
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Combined First round 10 6.75   7.43   6.75 8.02 7.53 7.00 7.75
Eduardo Gutiérrez Cuba    Peru
Eduardo Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.19   10.90   10.55 12.36 10.19 11.61 10.55
Second round 5 10.61   11.57   12.52 12.81 11.51 10.69 10.61
First round 5 9.38   10.55   10.65 12.04 10.69 9.38 10.30
2x2x2 Cube Final 4 2.76   3.34   2.76 3.49 3.12 3.93 3.40
Combined First round 5 3.43   4.28   3.62 3.43 6.41 3.48 5.75
4x4x4 Cube First round 6 44.84   50.17   44.84 45.26 1:00.22 45.03 1:06.47
3x3x3 One-Handed Final 6 15.37   19.22   DNF 22.69 17.46 17.52 15.37
First round 6 16.53   20.47   16.53 DNF 22.48 22.16 16.78
Megaminx Final 4 1:23.66   1:36.05   1:23.66 1:42.88 1:33.62 1:52.52 1:31.66
Ernesto Gutiérrez Cuba    Peru
Ernesto Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.86   10.08   10.27 11.12 8.86 10.44 9.52
Second round 3 9.18   10.58   10.63 9.18 15.52 11.75 9.35
First round 3 9.40   10.24   10.37 9.40 11.88 9.87 10.49
2x2x2 Cube Final 5 3.04   3.92   3.80 5.35 3.04 3.88 4.09
Combined First round 6 3.18   4.88   6.42 3.18 4.26 3.97 7.48
4x4x4 Cube Final 3 31.52   NR 35.44   NR 36.15 31.52 33.81 38.16 36.37
First round 4 31.84   36.84   34.56 42.39 31.84 42.25 33.71
5x5x5 Cube Final 5 1:13.44   1:17.51   1:13.44 1:13.82 1:23.05 1:15.66 1:29.94
6x6x6 Cube Final 4 2:40.30   2:58.53   3:26.75 2:48.54 2:40.30
3x3x3 One-Handed Final 4 13.00   17.22   17.51 16.85 19.63 13.00 17.29
First round 4 14.17   18.32   18.58 17.41 14.17 18.96 19.93
Megaminx Final 3 1:10.07   1:16.94   1:10.07 1:25.21 1:12.51 1:13.09 1:26.55
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 6.86   8.99   10.28 8.96 8.29 6.86 9.73
Second round 1 6.78   7.33   8.67 6.78 6.88 7.04 8.06
First round 1 6.40   7.42   7.22 6.40 8.39 6.65 9.03
2x2x2 Cube Final 1 1.65   2.59   1.65 2.97 2.65 4.67 2.15
Combined First round 1 2.02   3.06   2.93 2.02 3.75 2.65 3.59
4x4x4 Cube Final 1 28.21   30.29   31.47 30.67 33.18 28.72 28.21
First round 1 25.63   28.11   29.01 27.92 25.63 27.40 29.80
5x5x5 Cube Final 1 49.98   54.99   54.18 57.05 1:01.52 49.98 53.73
6x6x6 Cube Final 1 1:49.29   1:55.15   1:49.29 1:52.61 2:03.56
7x7x7 Cube Final 1 2:51.58   2:54.00   2:53.64 2:51.58 2:56.78
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:10.51   DNF   1:10.51 DNF 1:29.31
First round 3 1:04.39   DNF   DNF 1:04.39 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 11.70   12.59   13.66 12.23 15.22 11.89 11.70
First round 1 10.44   13.42   10.44 16.00 14.82 12.54 12.90
Megaminx Final 1 52.21   53.33   55.30 53.94 52.21 53.05 53.00
Fernando Loayza Cáceres    Peru
Fernando Loayza Cáceres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 31.28   34.45   33.21 32.43 40.47 31.28 37.72
Frank Cary    Peru
Frank Cary
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 28.10   38.06   34.52 38.45 41.22 DNF 28.10
Gabriel Zarate    Peru
Gabriel Zarate
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 58.00   1:00.67   1:12.92 59.47 1:01.88 1:00.65 58.00
Gerardo Matos    Peru
Gerardo Matos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 1:02.19   1:18.59   1:42.10 1:19.00 1:13.68 1:23.09 1:02.19
Giuseppe Vargas Mares    Peru
Giuseppe Vargas Mares
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 21.35   22.36   23.79 22.17 22.31 21.35 22.59
First round 19 14.60   20.44   18.84 22.44 23.36 14.60 20.04
2x2x2 Cube Combined First round 15 6.85   8.71   8.34 8.50 10.63 6.85 9.28
Harold Zamata    Peru
Harold Zamata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 33.59   36.79   36.99 35.18 33.59 38.19 38.20
Hector Huanqque    Peru
Hector Huanqque
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.48   17.94   17.55 18.55 24.25 17.72 15.48
First round 16 17.48   20.20   17.65 24.11 24.74 17.48 18.83
2x2x2 Cube Final 8 5.76   7.10   9.03 6.54 7.33 5.76 7.43
Combined First round 8 4.84   6.90   7.50 5.89 9.71 4.84 7.30
4x4x4 Cube First round 10 58.13   1:04.80   1:10.13 1:06.90 1:06.41 1:01.08 58.13
5x5x5 Cube Final 7 1:51.05   1:54.71   1:53.51 1:51.05 1:54.83 1:55.78 2:01.50
6x6x6 Cube Final 7 3:35.01   3:45.59   4:06.44 3:35.33 3:35.01
7x7x7 Cube Final 5 5:40.72   6:11.07   5:55.57 5:40.72 6:56.91
Helar Gomez Chalco    Peru
Helar Gomez Chalco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 29.29   41.51   29.29 29.94 32.51 1:02.07 1:05.39
2x2x2 Cube Combined First round 16 8.26   12.66   8.26 13.95 14.11 10.98 13.06
Jael Riggenbach    Peru
Jael Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.80   13.01   12.98 13.18 12.80 21.39 12.86
Second round 12 10.90   17.42   15.47 20.53 10.90 19.04 17.75
First round 9 13.24   14.05   13.24 14.61 13.24 21.93 14.29
3x3x3 Blindfolded Final 1 36.59   DNF   1:35.71 DNF 36.59
First round 2 1:01.87   DNF   DNF DNF 1:01.87
Jaime Huaman Saavedra    Peru
Jaime Huaman Saavedra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 16.84   21.66   26.75 17.89 16.84 24.47 22.62
2x2x2 Cube Combined First round 13 7.66   8.15   8.30 11.24 8.01 8.15 7.66
3x3x3 One-Handed First round 10 28.69   35.60   35.89 37.62 28.69 46.35 33.29
Jamil Gabriel Gomez Quintanilla    Peru
Jamil Gabriel Gomez Quintanilla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 22.13   25.67   22.13 31.58 24.75 25.25 27.00
Jhafet Nuñez    Bolivia
Jhafet Nuñez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 55.51   1:04.23   1:03.40 55.51 1:15.30 1:09.68 59.61
2x2x2 Cube Combined First round 24 25.46     25.46 26.72
Jhon Fernando Cruz Huisa    Peru
Jhon Fernando Cruz Huisa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 28.69   38.23   39.76 42.11 39.99 34.95 28.69
Jonathan Mejia Choque    Peru
Jonathan Mejia Choque
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 23.98   26.35   26.60 1:38.33 26.87 25.59 23.98
Jong-Ho Jeong (정종호)    Korea
Jong-Ho Jeong (정종호)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.07   9.44   16.17 10.68 8.07 8.97 8.66
Second round 6 7.81   11.78   9.53 18.16 14.52 11.30 7.81
First round 4 9.78   10.49   11.91 11.21 10.27 9.78 10.00
2x2x2 Cube Final 2 1.94   3.01   1.94 2.97 3.96 3.09 2.97
Combined First round 2 2.56   3.29   3.68 2.56 5.28 2.60 3.58
4x4x4 Cube Final 4 34.43   37.32   42.21 34.43 38.77 36.68 36.52
First round 3 29.94   34.02   32.75 33.24 29.94 36.22 36.08
5x5x5 Cube Final 3 1:07.25   1:12.30   1:10.34 1:07.25 1:16.32 1:12.88 1:13.67
6x6x6 Cube Final 3 2:17.40   2:25.71   2:33.14 2:17.40 2:26.58
7x7x7 Cube Final 3 3:42.11   3:56.83   3:51.22 3:42.11 4:17.15
3x3x3 Blindfolded Final 2 40.11   DNF   40.11 1:07.33 DNF
First round 1 34.97   DNF   DNF 34.97 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 14.18   15.99   17.19 18.34 14.82 15.97 14.18
First round 3 13.99   16.35   19.12 13.99 15.48 15.70 17.86
Megaminx Final 2 1:02.42   1:04.32   1:02.42 1:07.22 1:03.53 1:05.72 1:03.71
Jorge Daniel Quispe Cutipa    Peru
Jorge Daniel Quispe Cutipa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 25.29   30.67   25.29 29.61 33.84 41.00 28.55
Juan Carlos Pampa    Peru
Juan Carlos Pampa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 45.23   47.11   45.23 48.03 1:02.30 46.60 46.70
Juan Humberto Huanqque Ccapa    Peru
Juan Humberto Huanqque Ccapa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 41.59   44.47   46.93 46.55 42.21 41.59 44.65
Juliette Alejandra Apaza Osca    Peru
Juliette Alejandra Apaza Osca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 1:39.56   2:13.64   2:56.83 2:11.67 2:20.37 2:08.87 1:39.56
Keving Colque    Peru
Keving Colque
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 19.09   29.67   19.09 31.81 28.23 DNF 28.96
Leithian Riggenbach    Peru
Leithian Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 24.71   30.32   30.87 24.71 32.55 27.76 32.33
Marcelo Moscoso Vargas    Peru
Marcelo Moscoso Vargas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 57.38   1:01.79   1:04.15 1:02.81 57.38 1:13.45 58.40
Marcos Rodriguez    Peru
Marcos Rodriguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 12.67   15.09   15.86 15.31 14.34 12.67 15.63
Second round 8 12.88   13.94   14.41 13.27 14.31 14.23 12.88
First round 10 13.21   14.06   13.21 15.18 13.58 14.73 13.87
Mats Valk    Netherlands
Mats Valk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.82   8.15   6.83 9.59 8.28 6.82 9.35
Second round 2 7.33   8.61   7.68 9.06 7.33 9.09 11.02
First round 2 7.54   9.20   8.21 9.25 10.25 7.54 10.15
2x2x2 Cube Final 3 1.80   3.03   1.80 2.45 2.73 4.68 3.92
Combined First round 3 2.10   3.41   3.35 2.10 8.40 2.67 4.22
4x4x4 Cube Final 2 29.07   30.60   31.90 30.08 29.07 29.82 32.94
First round 2 28.23   33.89   32.33 35.78 28.23 37.87 33.55
5x5x5 Cube Final 4 1:09.18   1:13.09   1:15.84 1:12.57 1:09.18 1:11.94 1:14.75
6x6x6 Cube Final 5 2:15.79   3:07.33   2:20.01 4:46.20 2:15.79
7x7x7 Cube Final 7 3:31.92   DNF   4:05.65 DNF 3:31.92
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 15.53   16.56   16.43 16.95 19.34 16.31 15.53
First round 2 12.30   14.72   13.82 14.94 15.78 15.41 12.30
Natán Riggenbach    Peru
Natán Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 15.27   16.04   16.75 15.53 18.92 15.84 15.27
Second round 10 15.41   16.43   16.15 17.12 23.91 15.41 16.03
First round 13 16.92   18.78   17.83 22.71 16.92 17.10 21.42
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Paul Rolando Canaza Apaza    Peru
Paul Rolando Canaza Apaza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 25.86   29.99   30.67 25.86 34.85 29.40 29.91
2x2x2 Cube Combined First round 19 11.44     22.28 11.44
Pedro Alejandro Condo Tellez    Peru
Pedro Alejandro Condo Tellez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.88   11.03   11.59 11.63 10.69 10.82 9.88
Second round 4 9.94   11.41   12.64 10.14 11.87 9.94 12.21
First round 6 9.58   10.76   9.67 11.46 9.58 12.92 11.16
2x2x2 Cube Final 7 3.74   6.88   3.74 6.80 5.65 8.19 DNF
Combined First round 7 4.59   5.81   5.96 4.59 7.23 4.78 6.68
4x4x4 Cube First round 5 35.25   39.75   35.25 42.68 39.26 43.70 37.32
5x5x5 Cube Final 2 57.01   NR 1:05.16   NR 57.01 1:08.99 1:05.54 1:00.96 1:11.04
6x6x6 Cube Final 2 2:06.11   SAR 2:16.70   SAR 2:32.36 2:06.11 2:11.64
7x7x7 Cube Final 2 3:26.70   3:42.62   3:31.25 4:09.90 3:26.70
3x3x3 One-Handed Final 5 14.53   18.60   15.90 14.53 21.30 18.59 22.84
First round 5 13.55   19.12   21.18 13.55 24.09 14.38 21.81
Pedro Luis Mamani Suclla    Peru
Pedro Luis Mamani Suclla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 41.33   53.52   41.33 48.05 59.89 52.62 1:04.44
2x2x2 Cube Combined First round 17 5.27   14.56   DNF 8.16 15.51 5.27 20.02
Rachel Riggenbach    Peru
Rachel Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.23   13.35   13.81 15.19 13.86 12.23 12.38
Second round 7 11.31   13.45   14.51 11.31 12.29 13.56 15.73
First round 7 9.19   12.50   11.87 16.56 9.19 12.68 12.96
Rafaela Estrada    Italy
Rafaela Estrada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 26.69   32.86   31.60 31.36 35.61 35.93 26.69
Renzo Neyra    Peru
Renzo Neyra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 21.99   24.83   26.46 24.55 21.99 27.92 23.48
Ricardo Loza    Peru
Ricardo Loza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 37.26   46.40   51.78 40.86 51.91 37.26 46.55
Roberto Toma Zapana    Peru
Roberto Toma Zapana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 18.33   21.63   19.43 40.39 26.23 18.33 19.24
First round 17 18.59   20.26   19.09 22.22 22.94 18.59 19.47
Rodrigo Ugarte    Bolivia
Rodrigo Ugarte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.32   17.79   20.37 19.48 16.32 17.13 16.77
First round 12 15.02   15.92   17.19 15.36 18.88 15.22 15.02
2x2x2 Cube Combined First round 14 7.08   8.36   7.08 DNF 8.94 8.35 7.79
4x4x4 Cube First round 8 48.33   57.61   56.72 1:01.83 1:08.70 48.33 54.28
5x5x5 Cube Final 8 1:51.03   1:54.98   1:58.40 1:51.82 1:58.17 1:51.03 1:54.95
6x6x6 Cube Final 8 4:06.06   4:17.13   4:06.06 4:36.44 4:08.90
7x7x7 Cube Final 6 5:56.73   6:18.24   7:01.21 5:56.73 5:56.79
3x3x3 One-Handed First round 7 25.06   25.81   28.42 26.71 25.36 25.35 25.06
Rodrigo Zarate    Peru
Rodrigo Zarate
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 20.25   22.73   20.25 20.70 24.36 25.31 23.12
2x2x2 Cube Combined First round 21 12.15     12.15 22.80
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 12 34.18   42.94   34.18 51.99 53.91 37.82 39.01
Royer Pacuala    Peru
Royer Pacuala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 16.32   23.39   19.89 24.02 26.25 28.13 16.32
2x2x2 Cube Combined First round 11 6.90   7.66   9.91 8.01 6.90 7.20 7.78
Saúl Javier    Peru
Saúl Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 22.46   24.37   26.19 24.84 22.96 22.46 25.31
Sebastian Jesus Choquehuanca    Peru
Sebastian Jesus Choquehuanca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 32.52   38.99   39.54 36.45 40.99 59.35 32.52
2x2x2 Cube Combined First round 22 14.56     14.56 15.50
Sebastián Matos Rodríguez    Peru
Sebastián Matos Rodríguez
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Combined First round 23 15.75     26.52 15.75
Shirley Rubi Choqueño Herrera    Peru
Shirley Rubi Choqueño Herrera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 52.61   56.40   54.67 53.53 52.61 1:03.23 1:01.01
Tim Reynolds    USA
Tim Reynolds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.53   13.93   14.68 13.64 13.48 11.53 15.57
Second round 9 13.65   15.20   14.91 14.75 15.94 13.65 16.93
First round 8 10.72   12.89   13.11 12.89 10.72 14.63 12.68
2x2x2 Cube Final 6 3.82   5.45   4.72 3.82 7.21 8.47 4.41
Combined First round 4 3.08   3.95   4.23 3.29 4.33 3.08 7.67
4x4x4 Cube First round 7 44.90   51.97   53.87 53.34 48.69 44.90 1:02.47
5x5x5 Cube Final 6 1:33.09   1:34.31   1:33.34 1:33.54 1:36.06 1:33.09 1:39.29
6x6x6 Cube Final 6 3:10.64   3:17.79   3:26.24 3:10.64 3:16.49
7x7x7 Cube Final 4 5:17.35   5:48.03   6:12.25 5:54.49 5:17.35
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 8 27.49   29.86   28.52 33.50 29.33 27.49 31.74
Willy Valcarcel    Peru
Willy Valcarcel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 35.58   40.43   35.58 40.36 41.24 44.42 39.68
Yehude Rudy Canaza Apaza    Peru
Yehude Rudy Canaza Apaza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 17.66   19.92   19.13 21.61 19.02 23.31 17.66
First round 14 16.50   19.16   18.03 16.50 21.04 19.85 19.60
3x3x3 Blindfolded Final 3 55.81   1:11.86   1:16.15 1:23.61 55.81
First round 4 1:09.77   DNF   DNF 1:22.20 1:09.77
Yony Pampa Adco    Peru
Yony Pampa Adco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 16.14   20.64   20.44 20.96 25.01 20.52 16.14
First round 18 18.42   20.34   20.52 21.13 18.42 19.36 22.54
2x2x2 Cube Combined First round 9 5.84   7.43   6.17 9.74 13.16 5.84 6.38