Shepparton Winter 2013

Date City WCA LInk
2013-6-8  Australia, Shepparton Shepparton Winter 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 8.23  Jayden McNeill 11.63  Cameron Stollery 11.92
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.12  Cameron Stollery 2.39  Jayden McNeill 2.86
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 32.20  Jayden McNeill 46.30  Zane Carney 1:01.97
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 1:04.00  Jayden McNeill 1:36.49  Dene Beardsley 1:42.70
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 13.97  Jayden McNeill 18.48  Cameron Stollery 27.09
 Pyraminx  Jayden McNeill 6.55  Jason Kilbourn 6.79  Feliks Zemdegs 7.08
 Square-1  Dene Beardsley 25.31  Jayden McNeill 26.19  Jason Kilbourn 47.08
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.63   7.96    Australia 8.11 7.80 7.63 7.96 8.15
2 Jayden McNeill 8.47   12.26    Australia 11.44 12.90 8.47 12.44 15.34
3 Cameron Stollery 11.44   12.29    Australia 13.18 11.44 12.63 12.08 12.16
4 Zane Carney 12.05   13.46    Australia 13.53 13.86 13.00 15.46 12.05
5 Jack O'Mahony 12.97   14.75    Australia 12.97 13.96 18.46 15.06 15.22
6 Jarvis Jin 11.81   14.91    Australia 14.13 15.50 15.80 11.81 15.11
7 Jason Kilbourn 14.06   15.45    Australia 16.09 14.59 14.06 15.66 16.68
8 Dene Beardsley 14.21   15.55    New Zealand 15.25 15.11 14.21 17.21 16.30
9 Christian Foyle 9.65   16.16    Australia 20.88 13.84 9.65 15.65 19.00
10 Tim Major 12.38   16.63    Australia 17.88 16.69 19.16 15.33 12.38
11 Robert Hickingbotham 14.30   18.12    Australia 18.44 18.36 17.55 19.28 14.30
12 Joshua Evely 14.63   18.45    Australia 20.28 14.63 18.18 17.61 19.55
13 Yanqing Fang (方彦卿) 17.03   21.17    China 22.33 24.34 20.50 20.68 17.03
14 Tim McMahon 20.09   23.09    Australia 26.31 23.88 22.44 20.09 22.96
15 Riley Kego 20.97   23.46    Australia 22.19 25.93 25.43 20.97 22.77
16 Nyny H'jinn 21.44   23.93    Australia 21.44 22.16 24.91 25.21 24.71
17 Dylan Nyein 21.47   27.24    Australia 21.47 30.30 28.77 22.65 DNF
18 Hugo Adams 24.28   29.24    Australia 24.28 31.40 29.28 42.84 27.03
19 Sugun Wadhwa 24.96   29.30    Australia 32.93 29.44 25.52 41.72 24.96
20 Sam Paul 27.86   33.71    New Zealand 30.38 41.43 27.86 DNF 29.31
21 Martin Henry 34.38   38.35    Australia 39.25 39.47 34.38 44.86 36.33
22 Jonothon Holmes-Brown 39.44   52.51    Australia 52.11 1:02.36 43.06 39.44 DNF
23 Abel Connors 59.77   1:21.27    Australia 1:21.19 1:18.16 1:50.86 59.77 1:24.46
24 Philip Hickingbotham 1:16.53   1:31.62    Australia 1:45.88 1:25.43 1:16.53 1:23.56 2:36.03
25 Shaun Morris 1:17.75   1:34.46    Australia 1:24.40 1:49.71 1:30.77 1:17.75 1:48.21
26 Daniel Russell 1:23.96   1:39.62    Australia 2:01.02 1:48.72 1:43.88 1:26.27 1:23.96
27 Aaron Kelner 1:02.94   DNF    Australia 1:13.11 1:02.94 1:06.65 DNF DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.97   8.22    Australia 6.97 8.75 7.30 10.72 8.61
2 Cameron Stollery 9.61   11.16    Australia 9.61 13.69 9.88 11.46 12.15
3 Jayden McNeill 10.56   11.73    Australia 11.11 12.86 11.86 10.56 12.21
4 Jarvis Jin 10.47   12.68    Australia 13.05 11.96 13.11 13.03 10.47
5 Jack O'Mahony 11.25   13.12    Australia 13.75 DNF 13.03 11.25 12.58
6 Zane Carney 11.50   13.42    Australia 11.50 15.02 13.83 12.41 14.03
7 Jason Kilbourn 11.44   14.04    Australia 13.50 13.65 16.19 11.44 14.96
8 Tim Major 12.71   14.88    Australia 17.02 16.05 14.44 14.15 12.71
9 Dene Beardsley 14.69   16.09    New Zealand 17.40 18.81 15.94 14.94 14.69
10 Robert Hickingbotham 16.25   17.78    Australia 16.94 16.25 18.80 20.38 17.59
11 Christian Foyle 15.44   18.80    Australia 24.34 17.02 19.11 20.27 15.44
12 Joshua Evely 18.31   18.94    Australia 18.90 18.66 21.19 19.27 18.31
13 Yanqing Fang (方彦卿) 17.53   19.13    China 17.53 18.15 20.27 19.93 19.31
14 Riley Kego 17.68   20.82    Australia 22.93 21.02 24.34 17.68 18.50
15 Nyny H'jinn 18.94   22.51    Australia 20.30 24.21 23.03 18.94 DNF
16 Dylan Nyein 22.21   24.10    Australia 26.15 38.18 23.63 22.53 22.21
17 Tim McMahon 18.22   24.23    Australia 28.13 28.34 22.77 21.80 18.22
18 Sam Paul 24.11   26.18    New Zealand 26.86 30.80 24.11 27.09 24.58
19 Hugo Adams 20.96   27.38    Australia 23.40 28.69 30.05 20.96 31.02
20 Sugun Wadhwa 30.81   36.50    Australia 35.69 58.83 38.36 30.81 35.44
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.84   8.23    Australia DNF 8.03 8.38 5.84 8.27
2 Jayden McNeill 10.55   11.63    Australia 12.43 10.55 12.36 11.40 11.13
3 Cameron Stollery 10.78   11.92    Australia 11.31 12.38 12.06 10.78 12.88
4 Zane Carney 11.21   13.54    Australia 14.65 15.00 14.00 11.97 11.21
5 Jarvis Jin 11.28   13.97    Australia 11.28 14.08 14.61 13.21 14.61
6 Tim Major 13.77   14.38    Australia 14.05 14.94 14.81 14.28 13.77
7 Jack O'Mahony 13.36   16.23    Australia 18.16 13.36 20.86 15.91 14.63
8 Jason Kilbourn 13.66   16.31    Australia 18.72 17.11 16.78 15.05 13.66
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.66   2.62    Australia 2.44 1.66 1.78 3.90 3.63
2 Feliks Zemdegs 1.93   2.68    Australia 2.78 3.84 2.50 2.77 1.93
3 Jayden McNeill 2.63   2.95    Australia 2.71 2.69 2.63 3.46 5.13
4 Jason Kilbourn 4.33   5.31    Australia 5.25 5.44 5.25 6.56 4.33
5 Jarvis Jin 5.03   5.56    Australia 5.19 5.97 6.00 5.52 5.03
6 Christian Foyle 3.41   5.80    Australia 7.13 3.41 6.02 8.27 4.26
7 Jack O'Mahony 4.52   5.99    Australia 7.11 5.18 7.72 5.69 4.52
8 Tim Major 4.46   7.44    Australia 8.40 4.46 9.13 DNF 4.80
9 Tim McMahon 6.18   7.61    Australia 6.91 8.00 7.93 11.41 6.18
10 Joshua Evely 5.34   8.00    Australia 5.34 8.90 6.09 9.02 9.78
11 Hugo Adams 7.19   8.24    Australia 8.28 7.58 7.19 9.15 8.86
12 Yanqing Fang (方彦卿) 6.90   8.30    China 8.94 12.15 6.90 7.72 8.25
13 Riley Kego 6.90   8.58    Australia 6.99 11.02 6.90 9.78 8.97
14 Robert Hickingbotham 6.55   8.82    Australia 9.47 9.41 8.16 8.88 6.55
15 Martin Henry 8.44   9.74    Australia 11.08 8.44 11.19 8.81 9.33
16 Nyny H'jinn 7.97   9.80    Australia 10.81 9.41 7.97 11.80 9.18
17 Aaron Kelner 8.75   10.34    Australia 8.75 DNF 11.03 8.80 11.18
18 Sugun Wadhwa 8.11   12.48    Australia 13.36 8.11 11.91 12.16 16.53
19 Jonothon Holmes-Brown 12.28   15.73    Australia 12.97 12.28 18.66 43.77 15.56
20 Daniel Russell 23.00   26.37    Australia 30.59 25.06 36.55 23.46 23.00
21 Sam Paul 8.13   DNF    New Zealand 17.94 8.13 9.78 DNF DNF
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.71   2.98    Australia 4.38 1.72 1.71 4.47 2.84
2 Jayden McNeill 2.06   3.14    Australia 2.06 3.16 2.61 4.90 3.65
3 Feliks Zemdegs 2.25   3.75    Australia 2.63 4.38 2.25 4.36 4.27
4 Christian Foyle 3.58   4.33    Australia 6.65 3.58 3.77 4.75 4.46
5 Jason Kilbourn 3.83   4.65    Australia 5.47 3.83 4.16 4.31 7.00
6 Tim Major 3.33   5.13    Australia 3.33 5.86 5.53 4.00 9.36
7 Jarvis Jin 5.63   5.82    Australia 8.22 6.05 5.63 5.77 5.63
8 Joshua Evely 5.61   6.47    Australia 6.50 10.30 6.08 5.61 6.84
9 Jack O'Mahony 3.83   6.68    Australia 3.83 8.05 5.83 6.28 7.94
10 Tim McMahon 5.09   7.16    Australia 9.96 5.09 6.53 8.44 6.52
11 Robert Hickingbotham 6.43   7.56    Australia 10.34 6.43 9.72 6.44 6.52
12 Riley Kego 4.66   7.67    Australia 8.11 8.09 4.66 7.97 6.96
13 Hugo Adams 5.81   7.90    Australia 7.93 5.81 11.38 7.58 8.19
14 Yanqing Fang (方彦卿) 7.58   8.22    China 8.50 7.58 7.58 8.58 10.05
15 Martin Henry 7.03   8.65    Australia 8.43 12.36 7.03 8.31 9.21
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.36   2.12   OcR  Australia 1.36 2.13 2.81 3.02 1.41
2 Cameron Stollery 1.94   2.39    Australia 1.94 2.03 2.50 3.06 2.63
3 Jayden McNeill 1.86   2.86    Australia 3.80 2.97 1.86 3.34 2.27
4 Christian Foyle 4.77   5.37    Australia 5.21 5.11 5.83 5.78 4.77
5 Jarvis Jin 4.75   5.45    Australia 5.59 5.58 4.75 6.28 5.19
6 Jason Kilbourn 5.22   5.57    Australia 5.71 5.34 5.66 6.83 5.22
7 Joshua Evely 5.30   6.64    Australia 6.80 7.11 5.30 10.43 6.00
8 Tim Major 2.83   7.04    Australia 8.30 7.00 2.83 7.47 6.66
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 27.46   32.13    Australia 30.52 37.50 27.46 29.88 36.00
2 Jayden McNeill 39.21   42.27    Australia 46.40 43.81 39.78 43.22 39.21
3 Zane Carney 59.52   1:03.03    Australia 1:03.56 59.52 1:06.90 1:02.69 1:02.83
4 Jason Kilbourn 58.52   1:04.26    Australia 1:01.22 1:01.02 1:12.80 58.52 1:10.55
5 Dene Beardsley 57.34   1:05.59    New Zealand 1:01.63 1:04.90 1:10.25 1:12.09 57.34
6 Tim Major 57.65   1:09.65    Australia 1:15.75 57.65 1:08.63 1:19.61 1:04.56
7 Yanqing Fang (方彦卿) 1:08.66   1:14.92    China 1:11.41 1:24.44 1:18.09 1:08.66 1:15.27
8 Cameron Stollery 1:06.86   1:15.48    Australia 1:13.80 1:10.25 1:06.86 DNF 1:22.40
9 Jarvis Jin 1:11.25   1:19.82    Australia 1:19.75 1:13.46 1:26.25 1:34.22 1:11.25
10 Christian Foyle 1:06.21   1:20.65    Australia 1:06.21 1:26.81 1:27.11 1:08.03 DNF
11 Joshua Evely 1:14.15   1:21.70    Australia 1:22.36 1:23.03 1:14.15 1:50.03 1:19.72
12 Robert Hickingbotham 1:19.13   1:25.83    Australia 1:19.36 1:46.80 1:22.86 1:19.13 1:35.28
13 Jack O'Mahony 1:18.30   1:28.13    Australia 1:18.30 1:26.83 1:27.55 1:35.69 1:30.02
14 Hugo Adams 1:51.09   1:57.08    Australia 2:06.36 1:52.91 1:51.09 2:07.46 1:51.97
15 Martin Henry 1:34.43   2:02.82    Australia 2:21.83 1:42.05 1:34.43 2:31.11 2:04.59
16 Riley Kego 2:02.69      Australia 2:21.75 2:02.69
17 Sam Paul 2:07.33      New Zealand 2:07.33 2:26.38
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 25.34   WR 32.20    Australia 31.84 25.34 34.06 32.59 32.16
2 Jayden McNeill 44.21   46.30    Australia 49.19 44.21 45.43 47.27 46.21
3 Zane Carney 53.44   1:01.97    Australia 53.44 1:02.77 1:04.80 58.71 1:04.44
4 Jason Kilbourn 55.97   1:03.22    Australia 55.97 1:04.80 58.86 1:06.00 1:16.65
5 Dene Beardsley 1:01.25   1:04.16    New Zealand 1:03.65 1:05.02 1:04.43 1:04.40 1:01.25
6 Tim Major 1:09.13   1:17.73    Australia 1:09.13 1:12.38 1:20.36 1:20.66 1:20.44
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 55.90   1:04.00    Australia 55.90 1:01.91 1:05.63 1:04.46 1:10.69
2 Jayden McNeill 1:35.19   1:36.49    Australia 1:47.00 1:36.91 1:35.59 1:36.97 1:35.19
3 Dene Beardsley 1:34.75   1:42.70    New Zealand 1:36.05 1:47.97 1:47.13 1:34.75 1:44.91
4 Jason Kilbourn 1:44.28   1:55.11    Australia 1:52.30 1:57.61 1:44.28 1:55.43 2:07.16
5 Joshua Evely 1:48.77   2:03.49    Australia 2:17.91 1:55.75 1:48.77 2:10.56 2:04.15
6 Tim Major 2:02.38   2:11.46    Australia 2:02.38 2:03.58 2:03.19 2:27.61 DNF
7 Christian Foyle 2:15.80   2:26.23    Australia 2:15.80 2:28.59 2:48.36 2:32.71 2:17.40
8 Cameron Stollery 2:17.58   2:31.11    Australia 2:17.58 2:20.05 2:32.24 2:41.03 DNF
9 Jarvis Jin 2:50.15   3:09.02    Australia 3:26.56 2:58.40 2:50.15 3:24.72 3:03.93
10 Robert Hickingbotham 3:02.46      Australia DNF 3:02.46
11 Riley Kego 3:46.21      Australia 3:46.21 3:57.55
12 Martin Henry DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.55   15.78    Australia 18.91 18.03 14.38 12.55 14.93
2 Jayden McNeill 15.36   17.21    Australia 18.16 16.88 15.36 16.59 18.59
3 Tim Major 21.47   25.91    Australia 30.11 21.47 25.77 26.08 25.88
4 Christian Foyle 23.25   27.35    Australia 35.65 23.25 30.71 27.66 23.68
5 Cameron Stollery 22.88   28.04    Australia 29.40 27.86 22.88 27.16 29.11
6 Jason Kilbourn 24.84   30.43    Australia 31.72 31.50 24.84 32.30 28.06
7 Robert Hickingbotham 26.18   31.49    Australia 29.97 26.71 55.84 26.18 37.80
8 Tim McMahon 25.50   31.91    Australia 32.00 36.40 27.33 39.71 25.50
9 Dene Beardsley 32.71   33.33    New Zealand 33.56 33.27 33.15 42.78 32.71
10 Jarvis Jin 32.72   37.14    Australia 54.46 35.44 36.75 32.72 39.22
11 Yanqing Fang (方彦卿) 29.58   39.01    China 38.36 46.80 29.58 35.84 42.84
12 Jack O'Mahony 41.21   48.18    Australia 47.56 41.21 49.80 50.18 47.18
13 Riley Kego 1:09.02      Australia 1:18.53 1:09.02
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.83   13.97    Australia 13.61 15.31 12.83 13.00 15.83
2 Jayden McNeill 16.19   18.48    Australia 19.06 18.06 24.16 18.33 16.19
3 Cameron Stollery 23.05   27.09    Australia 29.55 24.44 30.43 23.05 27.28
4 Jason Kilbourn 24.05   27.64    Australia 25.15 30.63 29.69 28.08 24.05
5 Tim Major 26.86   28.23    Australia 28.72 30.81 28.40 26.86 27.58
6 Christian Foyle 27.25   31.30    Australia 33.81 32.19 30.05 31.65 27.25
7 Tim McMahon 24.91   31.88    Australia 35.72 36.78 27.84 24.91 32.09
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jason Kilbourn 4.96   5.97    Australia 4.96 5.94 6.43 5.55 6.91
2 Jayden McNeill 5.33   6.29    Australia 5.81 6.75 6.97 5.33 6.31
3 Feliks Zemdegs 3.97   6.98    Australia 8.22 3.97 6.27 14.47 6.46
4 Cameron Stollery 5.63   8.64    Australia 10.59 10.77 6.90 8.43 5.63
5 Robert Hickingbotham 6.80   8.93    Australia 6.80 7.36 11.61 7.83 12.88
6 Tim Major 5.46   10.21    Australia 5.46 12.27 9.44 10.33 10.86
7 Hugo Adams 8.31   10.33    Australia 8.31 9.40 17.09 9.97 11.63
8 Nyny H'jinn 9.28   11.23    Australia 9.28 9.61 13.69 10.40 18.55
9 Dene Beardsley 7.66   11.35    New Zealand 11.27 16.30 8.66 14.11 7.66
10 Christian Foyle 8.25   11.93    Australia 16.96 8.25 8.66 10.18 20.53
11 Jack O'Mahony 12.21   13.04    Australia 13.18 12.88 12.21 24.47 13.05
12 Jarvis Jin 11.55   14.27    Australia 11.55 15.69 14.41 15.56 12.83
13 Joshua Evely 9.53   15.95    Australia 20.61 15.06 17.28 9.53 15.50
14 Riley Kego 14.75   18.84    Australia 16.63 14.75 16.84 23.06 30.44
15 Philip Hickingbotham 17.66   21.32    Australia 21.86 27.28 17.66 23.05 19.06
16 Aaron Kelner 12.50   21.60    Australia 12.50 23.72 25.25 23.06 18.02
17 Sam Paul 17.86   24.44    New Zealand 28.31 23.11 17.86 28.53 21.90
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 6.19   6.55    Australia 8.66 6.19 6.31 6.56 6.78
2 Jason Kilbourn 5.36   6.79    Australia 5.36 7.81 7.75 7.13 5.50
3 Feliks Zemdegs 4.28   7.08    Australia 4.28 7.61 7.66 5.96 8.47
4 Cameron Stollery 7.22   8.71    Australia 11.02 8.58 9.47 8.09 7.22
5 Tim Major 7.59   9.78    Australia 11.19 10.22 10.83 7.59 8.28
6 Robert Hickingbotham 9.86   10.73    Australia 9.86 12.21 9.93 11.03 11.22
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dene Beardsley 18.94   25.31    New Zealand 30.05 22.09 23.80 18.94 30.40
2 Jayden McNeill 22.56   26.19    Australia 29.44 24.18 24.96 32.69 22.56
3 Jason Kilbourn 35.03   47.08    Australia 39.56 1:01.22 35.03 40.47 DNF
4 Christian Foyle 27.15   47.55    Australia 27.15 1:04.81 35.90 1:02.38 44.36
5 Sam Paul 1:15.21      New Zealand DNF 1:15.21
Aaron Kelner    Australia
Aaron Kelner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 1:02.94   DNF   1:13.11 1:02.94 1:06.65 DNF DNF
2x2x2 Cube First round 17 8.75   10.34   8.75 DNF 11.03 8.80 11.18
Pyraminx First round 16 12.50   21.60   12.50 23.72 25.25 23.06 18.02
Abel Connors    Australia
Abel Connors
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 59.77   1:21.27   1:21.19 1:18.16 1:50.86 59.77 1:24.46
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.78   11.92   11.31 12.38 12.06 10.78 12.88
Second round 2 9.61   11.16   9.61 13.69 9.88 11.46 12.15
First round 3 11.44   12.29   13.18 11.44 12.63 12.08 12.16
2x2x2 Cube Final 2 1.94   2.39   1.94 2.03 2.50 3.06 2.63
Second round 1 1.71   2.98   4.38 1.72 1.71 4.47 2.84
First round 1 1.66   2.62   2.44 1.66 1.78 3.90 3.63
4x4x4 Cube Combined First round 8 1:06.86   1:15.48   1:13.80 1:10.25 1:06.86 DNF 1:22.40
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:17.58   2:31.11   2:17.58 2:20.05 2:32.24 2:41.03 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 23.05   27.09   29.55 24.44 30.43 23.05 27.28
Combined First round 5 22.88   28.04   29.40 27.86 22.88 27.16 29.11
Pyraminx Final 4 7.22   8.71   11.02 8.58 9.47 8.09 7.22
First round 4 5.63   8.64   10.59 10.77 6.90 8.43 5.63
Christian Foyle    Australia
Christian Foyle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 15.44   18.80   24.34 17.02 19.11 20.27 15.44
First round 9 9.65   16.16   20.88 13.84 9.65 15.65 19.00
2x2x2 Cube Final 4 4.77   5.37   5.21 5.11 5.83 5.78 4.77
Second round 4 3.58   4.33   6.65 3.58 3.77 4.75 4.46
First round 6 3.41   5.80   7.13 3.41 6.02 8.27 4.26
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:06.21   1:20.65   1:06.21 1:26.81 1:27.11 1:08.03 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:15.80   2:26.23   2:15.80 2:28.59 2:48.36 2:32.71 2:17.40
3x3x3 One-Handed Final 6 27.25   31.30   33.81 32.19 30.05 31.65 27.25
Combined First round 4 23.25   27.35   35.65 23.25 30.71 27.66 23.68
Pyraminx First round 10 8.25   11.93   16.96 8.25 8.66 10.18 20.53
Square-1 Combined Final 4 27.15   47.55   27.15 1:04.81 35.90 1:02.38 44.36
Daniel Russell    Australia
Daniel Russell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 1:23.96   1:39.62   2:01.02 1:48.72 1:43.88 1:26.27 1:23.96
2x2x2 Cube First round 20 23.00   26.37   30.59 25.06 36.55 23.46 23.00
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 14.69   16.09   17.40 18.81 15.94 14.94 14.69
First round 8 14.21   15.55   15.25 15.11 14.21 17.21 16.30
4x4x4 Cube Final 5 1:01.25   1:04.16   1:03.65 1:05.02 1:04.43 1:04.40 1:01.25
Combined First round 5 57.34   1:05.59   1:01.63 1:04.90 1:10.25 1:12.09 57.34
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:34.75   1:42.70   1:36.05 1:47.97 1:47.13 1:34.75 1:44.91
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 32.71   33.33   33.56 33.27 33.15 42.78 32.71
Pyraminx First round 9 7.66   11.35   11.27 16.30 8.66 14.11 7.66
Square-1 Combined Final 1 18.94   25.31   30.05 22.09 23.80 18.94 30.40
Dylan Nyein    Australia
Dylan Nyein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 22.21   24.10   26.15 38.18 23.63 22.53 22.21
First round 17 21.47   27.24   21.47 30.30 28.77 22.65 DNF
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 5.84   8.23   DNF 8.03 8.38 5.84 8.27
Second round 1 6.97   8.22   6.97 8.75 7.30 10.72 8.61
First round 1 7.63   7.96   8.11 7.80 7.63 7.96 8.15
2x2x2 Cube Final 1 1.36   2.12   OcR 1.36 2.13 2.81 3.02 1.41
Second round 3 2.25   3.75   2.63 4.38 2.25 4.36 4.27
First round 2 1.93   2.68   2.78 3.84 2.50 2.77 1.93
4x4x4 Cube Final 1 25.34   WR 32.20   31.84 25.34 34.06 32.59 32.16
Combined First round 1 27.46   32.13   30.52 37.50 27.46 29.88 36.00
5x5x5 Cube Combined Final 1 55.90   1:04.00   55.90 1:01.91 1:05.63 1:04.46 1:10.69
3x3x3 One-Handed Final 1 12.83   13.97   13.61 15.31 12.83 13.00 15.83
Combined First round 1 12.55   15.78   18.91 18.03 14.38 12.55 14.93
Pyraminx Final 3 4.28   7.08   4.28 7.61 7.66 5.96 8.47
First round 3 3.97   6.98   8.22 3.97 6.27 14.47 6.46
Hugo Adams    Australia
Hugo Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 20.96   27.38   23.40 28.69 30.05 20.96 31.02
First round 18 24.28   29.24   24.28 31.40 29.28 42.84 27.03
2x2x2 Cube Second round 13 5.81   7.90   7.93 5.81 11.38 7.58 8.19
First round 11 7.19   8.24   8.28 7.58 7.19 9.15 8.86
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:51.09   1:57.08   2:06.36 1:52.91 1:51.09 2:07.46 1:51.97
Pyraminx First round 7 8.31   10.33   8.31 9.40 17.09 9.97 11.63
Jack O'Mahony    Australia
Jack O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.36   16.23   18.16 13.36 20.86 15.91 14.63
Second round 5 11.25   13.12   13.75 DNF 13.03 11.25 12.58
First round 5 12.97   14.75   12.97 13.96 18.46 15.06 15.22
2x2x2 Cube Second round 9 3.83   6.68   3.83 8.05 5.83 6.28 7.94
First round 7 4.52   5.99   7.11 5.18 7.72 5.69 4.52
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:18.30   1:28.13   1:18.30 1:26.83 1:27.55 1:35.69 1:30.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 41.21   48.18   47.56 41.21 49.80 50.18 47.18
Pyraminx First round 11 12.21   13.04   13.18 12.88 12.21 24.47 13.05
Jarvis Jin    Australia
Jarvis Jin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.28   13.97   11.28 14.08 14.61 13.21 14.61
Second round 4 10.47   12.68   13.05 11.96 13.11 13.03 10.47
First round 6 11.81   14.91   14.13 15.50 15.80 11.81 15.11
2x2x2 Cube Final 5 4.75   5.45   5.59 5.58 4.75 6.28 5.19
Second round 7 5.63   5.82   8.22 6.05 5.63 5.77 5.63
First round 5 5.03   5.56   5.19 5.97 6.00 5.52 5.03
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:11.25   1:19.82   1:19.75 1:13.46 1:26.25 1:34.22 1:11.25
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:50.15   3:09.02   3:26.56 2:58.40 2:50.15 3:24.72 3:03.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 32.72   37.14   54.46 35.44 36.75 32.72 39.22
Pyraminx First round 12 11.55   14.27   11.55 15.69 14.41 15.56 12.83
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.66   16.31   18.72 17.11 16.78 15.05 13.66
Second round 7 11.44   14.04   13.50 13.65 16.19 11.44 14.96
First round 7 14.06   15.45   16.09 14.59 14.06 15.66 16.68
2x2x2 Cube Final 6 5.22   5.57   5.71 5.34 5.66 6.83 5.22
Second round 5 3.83   4.65   5.47 3.83 4.16 4.31 7.00
First round 4 4.33   5.31   5.25 5.44 5.25 6.56 4.33
4x4x4 Cube Final 4 55.97   1:03.22   55.97 1:04.80 58.86 1:06.00 1:16.65
Combined First round 4 58.52   1:04.26   1:01.22 1:01.02 1:12.80 58.52 1:10.55
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:44.28   1:55.11   1:52.30 1:57.61 1:44.28 1:55.43 2:07.16
3x3x3 One-Handed Final 4 24.05   27.64   25.15 30.63 29.69 28.08 24.05
Combined First round 6 24.84   30.43   31.72 31.50 24.84 32.30 28.06
Pyraminx Final 2 5.36   6.79   5.36 7.81 7.75 7.13 5.50
First round 1 4.96   5.97   4.96 5.94 6.43 5.55 6.91
Square-1 Combined Final 3 35.03   47.08   39.56 1:01.22 35.03 40.47 DNF
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.55   11.63   12.43 10.55 12.36 11.40 11.13
Second round 3 10.56   11.73   11.11 12.86 11.86 10.56 12.21
First round 2 8.47   12.26   11.44 12.90 8.47 12.44 15.34
2x2x2 Cube Final 3 1.86   2.86   3.80 2.97 1.86 3.34 2.27
Second round 2 2.06   3.14   2.06 3.16 2.61 4.90 3.65
First round 3 2.63   2.95   2.71 2.69 2.63 3.46 5.13
4x4x4 Cube Final 2 44.21   46.30   49.19 44.21 45.43 47.27 46.21
Combined First round 2 39.21   42.27   46.40 43.81 39.78 43.22 39.21
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:35.19   1:36.49   1:47.00 1:36.91 1:35.59 1:36.97 1:35.19
3x3x3 One-Handed Final 2 16.19   18.48   19.06 18.06 24.16 18.33 16.19
Combined First round 2 15.36   17.21   18.16 16.88 15.36 16.59 18.59
Pyraminx Final 1 6.19   6.55   8.66 6.19 6.31 6.56 6.78
First round 2 5.33   6.29   5.81 6.75 6.97 5.33 6.31
Square-1 Combined Final 2 22.56   26.19   29.44 24.18 24.96 32.69 22.56
Jonothon Holmes-Brown    Australia
Jonothon Holmes-Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 39.44   52.51   52.11 1:02.36 43.06 39.44 DNF
2x2x2 Cube First round 19 12.28   15.73   12.97 12.28 18.66 43.77 15.56
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 18.31   18.94   18.90 18.66 21.19 19.27 18.31
First round 12 14.63   18.45   20.28 14.63 18.18 17.61 19.55
2x2x2 Cube Final 7 5.30   6.64   6.80 7.11 5.30 10.43 6.00
Second round 8 5.61   6.47   6.50 10.30 6.08 5.61 6.84
First round 10 5.34   8.00   5.34 8.90 6.09 9.02 9.78
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:14.15   1:21.70   1:22.36 1:23.03 1:14.15 1:50.03 1:19.72
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:48.77   2:03.49   2:17.91 1:55.75 1:48.77 2:10.56 2:04.15
Pyraminx First round 13 9.53   15.95   20.61 15.06 17.28 9.53 15.50
Martin Henry    Australia
Martin Henry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 34.38   38.35   39.25 39.47 34.38 44.86 36.33
2x2x2 Cube Second round 15 7.03   8.65   8.43 12.36 7.03 8.31 9.21
First round 15 8.44   9.74   11.08 8.44 11.19 8.81 9.33
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:34.43   2:02.82   2:21.83 1:42.05 1:34.43 2:31.11 2:04.59
5x5x5 Cube Combined Final 12 DNF     DNF DNF
Nyny H'jinn    Australia
Nyny H'jinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 18.94   22.51   20.30 24.21 23.03 18.94 DNF
First round 16 21.44   23.93   21.44 22.16 24.91 25.21 24.71
2x2x2 Cube First round 16 7.97   9.80   10.81 9.41 7.97 11.80 9.18
Pyraminx First round 8 9.28   11.23   9.28 9.61 13.69 10.40 18.55
Philip Hickingbotham    Australia
Philip Hickingbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 1:16.53   1:31.62   1:45.88 1:25.43 1:16.53 1:23.56 2:36.03
Pyraminx First round 15 17.66   21.32   21.86 27.28 17.66 23.05 19.06
Riley Kego    Australia
Riley Kego
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 17.68   20.82   22.93 21.02 24.34 17.68 18.50
First round 15 20.97   23.46   22.19 25.93 25.43 20.97 22.77
2x2x2 Cube Second round 12 4.66   7.67   8.11 8.09 4.66 7.97 6.96
First round 13 6.90   8.58   6.99 11.02 6.90 9.78 8.97
4x4x4 Cube Combined First round 16 2:02.69     2:21.75 2:02.69
5x5x5 Cube Combined Final 11 3:46.21     3:46.21 3:57.55
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 1:09.02     1:18.53 1:09.02
Pyraminx First round 14 14.75   18.84   16.63 14.75 16.84 23.06 30.44
Robert Hickingbotham    Australia
Robert Hickingbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 16.25   17.78   16.94 16.25 18.80 20.38 17.59
First round 11 14.30   18.12   18.44 18.36 17.55 19.28 14.30
2x2x2 Cube Second round 11 6.43   7.56   10.34 6.43 9.72 6.44 6.52
First round 14 6.55   8.82   9.47 9.41 8.16 8.88 6.55
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:19.13   1:25.83   1:19.36 1:46.80 1:22.86 1:19.13 1:35.28
5x5x5 Cube Combined Final 10 3:02.46     DNF 3:02.46
3x3x3 One-Handed Combined First round 7 26.18   31.49   29.97 26.71 55.84 26.18 37.80
Pyraminx Final 6 9.86   10.73   9.86 12.21 9.93 11.03 11.22
First round 5 6.80   8.93   6.80 7.36 11.61 7.83 12.88
Sam Paul    New Zealand
Sam Paul
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 24.11   26.18   26.86 30.80 24.11 27.09 24.58
First round 20 27.86   33.71   30.38 41.43 27.86 DNF 29.31
2x2x2 Cube First round 21 8.13   DNF   17.94 8.13 9.78 DNF DNF
4x4x4 Cube Combined First round 17 2:07.33     2:07.33 2:26.38
Pyraminx First round 17 17.86   24.44   28.31 23.11 17.86 28.53 21.90
Square-1 Combined Final 5 1:15.21     DNF 1:15.21
Shaun Morris    Australia
Shaun Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 1:17.75   1:34.46   1:24.40 1:49.71 1:30.77 1:17.75 1:48.21
Sugun Wadhwa    Australia
Sugun Wadhwa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 30.81   36.50   35.69 58.83 38.36 30.81 35.44
First round 19 24.96   29.30   32.93 29.44 25.52 41.72 24.96
2x2x2 Cube First round 18 8.11   12.48   13.36 8.11 11.91 12.16 16.53
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.77   14.38   14.05 14.94 14.81 14.28 13.77
Second round 8 12.71   14.88   17.02 16.05 14.44 14.15 12.71
First round 10 12.38   16.63   17.88 16.69 19.16 15.33 12.38
2x2x2 Cube Final 8 2.83   7.04   8.30 7.00 2.83 7.47 6.66
Second round 6 3.33   5.13   3.33 5.86 5.53 4.00 9.36
First round 8 4.46   7.44   8.40 4.46 9.13 DNF 4.80
4x4x4 Cube Final 6 1:09.13   1:17.73   1:09.13 1:12.38 1:20.36 1:20.66 1:20.44
Combined First round 6 57.65   1:09.65   1:15.75 57.65 1:08.63 1:19.61 1:04.56
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:02.38   2:11.46   2:02.38 2:03.58 2:03.19 2:27.61 DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 26.86   28.23   28.72 30.81 28.40 26.86 27.58
Combined First round 3 21.47   25.91   30.11 21.47 25.77 26.08 25.88
Pyraminx Final 5 7.59   9.78   11.19 10.22 10.83 7.59 8.28
First round 6 5.46   10.21   5.46 12.27 9.44 10.33 10.86
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 18.22   24.23   28.13 28.34 22.77 21.80 18.22
First round 14 20.09   23.09   26.31 23.88 22.44 20.09 22.96
2x2x2 Cube Second round 10 5.09   7.16   9.96 5.09 6.53 8.44 6.52
First round 9 6.18   7.61   6.91 8.00 7.93 11.41 6.18
3x3x3 One-Handed Final 7 24.91   31.88   35.72 36.78 27.84 24.91 32.09
Combined First round 8 25.50   31.91   32.00 36.40 27.33 39.71 25.50
Yanqing Fang (方彦卿)    China
Yanqing Fang (方彦卿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 17.53   19.13   17.53 18.15 20.27 19.93 19.31
First round 13 17.03   21.17   22.33 24.34 20.50 20.68 17.03
2x2x2 Cube Second round 14 7.58   8.22   8.50 7.58 7.58 8.58 10.05
First round 12 6.90   8.30   8.94 12.15 6.90 7.72 8.25
4x4x4 Cube Combined First round 7 1:08.66   1:14.92   1:11.41 1:24.44 1:18.09 1:08.66 1:15.27
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 29.58   39.01   38.36 46.80 29.58 35.84 42.84
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.21   13.54   14.65 15.00 14.00 11.97 11.21
Second round 6 11.50   13.42   11.50 15.02 13.83 12.41 14.03
First round 4 12.05   13.46   13.53 13.86 13.00 15.46 12.05
4x4x4 Cube Final 3 53.44   1:01.97   53.44 1:02.77 1:04.80 58.71 1:04.44
Combined First round 3 59.52   1:03.03   1:03.56 59.52 1:06.90 1:02.69 1:02.83