Schwandorf Open 2018

Date City WCA LInk
2018-6-2~3  Germany, Schwandorf Schwandorf Open 2018

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Sebastian Weyer 6.97  Philipp Weyer 7.02  Cornelius Dieckmann 7.53
 2x2x2 Cube  Tanish Dhiman 2.74  Noah Kraft 3.07  Cornelius Dieckmann 3.13
 4x4x4 Cube  Sebastian Weyer 24.69  Philipp Weyer 29.15  Leon Schmidtchen 34.81
 5x5x5 Cube  Sebastian Weyer 51.97  Philipp Weyer 57.11  Cornelius Dieckmann 1:07.88
 3x3x3 Blindfolded  Jens Haber 30.13  Gregor Billing 32.88  Linus Frész 48.52
 3x3x3 Fewest Moves  Linus Frész 25.33  Marcel Peters 28.33  Jan Bentlage 29.00
 3x3x3 One-Handed  Philipp Weyer 13.02  Cornelius Dieckmann 13.26  Sebastian Weyer 16.56
 Rubik's Clock  Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 7.38  Jan Bentlage 7.45  Simone Ohler 10.29
 Pyraminx  Dominic Amrhein 5.01  Jan Bentlage 5.49  Malte Ihlefeld 5.50
 Skewb  Oleksandr Savchyn 4.80  Jan Bentlage 5.63  Noah Kraft 5.80
 4x4x4 Blindfolded  Gregor Billing 4:21.12  Jan Bentlage 4:36.68  Alexander Olleta del Molino 7:08.66
 5x5x5 Blindfolded  Jan Bentlage 14:22.00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Philipp Weyer 6.45   7.40    Germany 6.45 7.20 6.90 9.14 8.11
2 Sebastian Weyer 6.18   7.69    Germany 8.65 8.95 6.18 7.41 7.02
3 Cornelius Dieckmann 7.35   7.83    Germany 7.35 8.63 7.47 7.38 8.81
4 Leon Schmidtchen 8.09   8.84    Germany 8.09 8.66 8.96 9.34 8.91
5 Marek Majerik 8.84   10.22    Slovakia 9.42 10.05 DNF 8.84 11.20
6 Lukas Hartinger 9.58   10.34    Germany 10.02 12.94 9.58 10.55 10.44
7 Finn Ickler 9.91   10.78    Germany 10.31 11.55 9.91 10.49 13.21
8 Jens Haber 9.88   11.24    Germany 10.52 10.13 13.08 9.88 DNF
9 Jan Bentlage 10.34   11.38    Germany 10.34 11.65 10.80 15.19 11.68
10 János Bereczki 9.21   11.60    Romania 12.55 11.40 9.21 10.84 14.11
11 Michael Wittwer 9.91   11.60    Germany 9.91 15.09 11.94 11.05 11.81
12 Noah Kraft 10.56   11.83    Germany 11.81 11.93 12.25 11.75 10.56
13 Malte Ihlefeld 10.60   11.86    Germany 11.42 10.60 13.32 11.30 12.85
14 Linus Frész 11.11   12.20    Germany 12.28 11.90 13.25 11.11 12.41
15 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 11.55   12.83    Ukraine 13.25 13.72 11.55 12.02 13.21
16 Auel Yakubu 11.00   13.27    Germany 11.00 16.26 11.44 13.97 14.41
17 Tanish Dhiman 11.60   13.28    India 11.60 12.63 18.71 13.61 13.61
18 Igor Pfaffenrot 11.78   13.28    Germany 12.10 11.78 15.33 14.37 13.37
19 Dominic Amrhein 12.34   13.39    Germany 14.57 12.63 12.96 12.34 15.40
20 Wilhelm Herzstell 12.26   13.45    Germany 13.51 12.26 19.65 14.33 12.52
21 Konstantin Jaehne 12.40   13.47    Germany 15.59 13.56 13.52 13.34 12.40
22 Marc Felix Brinner 11.94   13.51    Germany 14.40 15.33 13.97 12.16 11.94
23 Nicos Ahlgrimm 12.37   14.17    Germany 14.34 15.02 12.37 13.68 14.49
24 Philip Moore 13.09   14.26    Germany 15.70 13.09 13.71 14.88 14.20
25 Marcel Peters 11.19   14.67    Germany 12.66 15.58 16.69 11.19 15.78
26 Christina Hafner 12.76   15.25    Germany 15.02 12.76 15.61 15.13 21.48
27 Gregor Billing 15.33   15.49    Germany 15.43 15.61 15.33 15.44 16.38
28 Luis Kleinheinz 14.81   15.72    Germany 24.59 14.81 15.09 15.02 17.06
29 Nita Alexandru Rareş 14.66   16.01    Romania 16.31 19.05 14.80 14.66 16.91
30 David Vollmer 13.46   16.02    Germany 16.62 18.31 16.93 13.46 14.50
31 Oleksandr Savchyn 14.22   16.10    Ukraine 24.36 16.50 15.54 14.22 16.26
32 Ole Pöschl 13.00   16.11    Germany 13.40 21.81 14.55 13.00 20.37
33 Martin Lédl 14.50   16.12    Czech Republic 16.59 17.46 14.50 15.11 16.66
34 Sebastian Pretzsch 14.15   16.44    Germany 14.15 16.00 17.23 16.22 17.09
35 Sven Seso 13.77   16.90    Croatia 17.01 18.84 14.84 13.77 19.74
36 Alexander Ben Ludewig 13.41   17.20    Germany 16.14 17.56 17.90 13.41 18.02
37 Milena Oppelt 13.91   17.83    Germany 17.03 16.52 13.91 19.94 DNF
38 Rafael Fellmann 16.27   18.19    Germany 17.20 DNF 18.01 16.27 19.36
39 Jakob Neunhäuserer 12.80   18.40    Austria 15.27 12.80 21.43 DNF 18.50
40 Lorenz Kerber 15.11   18.64    Germany 19.71 18.07 23.09 15.11 18.13
41 Dan Vodicka 17.47   19.17    Czech Republic 17.47 18.50 20.04 25.90 18.98
42 Simone Ohler 14.91   19.21    Germany 14.91 21.41 20.93 19.03 17.68
43 Charlie Seelig 16.03   19.77    USA 22.31 16.91 16.03 20.09 23.19
44 Maja von Borstel 20.03   20.61    Germany 20.03 20.93 20.57 21.91 20.34
45 Carlo Glod 14.11   20.82    Luxembourg 16.93 31.29 DNF 14.11 14.23
46 Luis Rotzoll 14.19   21.89    Germany 25.52 20.99 14.19 19.17 DNF
47 Marcel Weber 20.18   23.04    Austria 25.72 23.63 20.18 21.16 24.34
48 Leo Nunner 20.61   23.12    Austria 22.13 22.44 24.80 20.61 30.46
49 Quirin Hackenberg 19.73   23.97    Germany 24.82 19.73 20.50 29.14 26.60
50 Nico Adams 22.77   23.98    Germany 23.08 26.08 29.34 22.77 22.78
51 Daniel Bihari 21.26   24.81    Spain 26.18 25.05 23.20 28.43 21.26
52 Romin-Matejo Afghan 21.00   24.99    Croatia 26.65 DNF 23.72 21.00 24.61
53 Anne Huber 21.75   25.04    Germany 29.22 22.98 23.05 21.75 29.09
54 Simon Gall 20.00   25.08    Germany 20.00 40.55 31.38 20.22 23.65
55 Simon Buxbaum 23.26   25.10    Germany 25.85 23.26 23.88 25.56 29.11
56 Martin Lagerström 20.75   25.18    Sweden 27.51 21.97 27.19 20.75 26.38
57 Markus Pirzer 22.12   25.44    Germany 29.06 23.53 24.91 22.12 27.87
58 Martin Süß 21.36   26.70    Germany 23.02 30.27 26.81 21.36 30.46
59 Julia König 24.41   26.82    Germany 30.38 26.51 24.41 25.63 28.31
60 Hannes Müller 21.88   26.95    Germany 30.84 21.88 29.66 25.06 26.13
61 Jinseo Ahn 23.69   27.46    Korea 25.98 29.64 26.77 30.22 23.69
62 Roger Embree 25.17   27.70    USA 35.22 28.15 27.65 27.30 25.17
63 Maximilian Bär 22.75   29.34    Germany DNF 25.70 22.75 31.91 30.41
64 Kim Kattelans 24.19   29.45    Germany 28.64 38.18 33.71 24.19 25.99
65 Nico Dürrschmidt 27.56   31.09    Germany 27.56 33.03 32.17 31.31 29.78
66 Jonathan Gutenthaler 27.33   31.66    Austria 40.85 30.94 27.33 33.19 30.86
67 Jannis Grob 28.73   31.71    Germany 28.73 32.63 31.57 30.94 40.24
68 Suryaansh Challa 30.68   33.47    Germany 45.46 30.68 36.03 33.21 31.16
69 Dominik Graf 30.28   33.84    Germany 34.09 30.28 36.47 30.97 37.38
70 Edward Khaitina 25.70   33.88    Germany 36.58 33.73 25.70 34.75 33.15
71 Luis Baruth 31.33   34.39    Germany 31.38 54.38 36.74 35.06 31.33
72 Vladimír Svoboda 31.90   35.09    Czech Republic 33.19 31.90 40.95 38.40 33.69
73 Ulrich Weiß 30.32   35.10    Germany 31.21 30.32 33.99 40.22 40.11
74 Finley Gibson 33.46   37.82    United Kingdom 36.18 38.23 33.46 39.05 DNF
75 Benedikt Neunhäuserer 31.31   38.17    Austria 48.07 32.37 31.31 34.06 DNF
76 Larisa Rasiti 33.83   40.77    Germany 39.81 37.61 33.83 44.90 45.27
77 Brendon Müller 37.34   41.97    Germany 37.94 37.34 43.54 44.44 48.43
78 Nour-Eddine Errkhis 32.56   42.21    Germany 33.87 42.46 32.56 50.30 DNF
79 Severin Brast 37.69   44.01    Germany 48.68 37.69 40.67 46.43 44.93
80 Zuzana Lédlová 42.31   47.79    Czech Republic 49.36 42.31 49.93 1:05.56 44.08
81 Sophia Schmoll 36.90   48.09    Germany 59.81 45.15 1:10.03 39.30 36.90
82 Jason Lang 35.77   51.18    Germany DNF 1:20.69 36.83 35.77 36.03
83 Sebastian Weiß 44.27   58.95    Germany 1:12.06 45.89 1:05.91 44.27 1:05.06
84 Isaiah Eblen 50.53   59.26    USA 1:01.79 1:01.86 50.53 54.13 DNF
85 Johanna Weiß 54.55   1:01.24    Germany 1:13.68 54.55 1:10.56 56.32 56.83
86 Melissa Kuhlendahl 51.98   1:03.80    Germany 57.86 51.98 1:12.01 1:01.52 1:18.47
87 Paul Roscher 58.88   1:06.23    Germany 1:13.81 1:04.55 58.88 DNF 1:00.33
88 Selina Schwingel 59.15   1:06.37    Germany 1:14.30 59.15 1:05.59 1:07.96 1:05.56
89 Owen Downs 49.77   1:07.57    USA 1:20.66 1:09.93 DNF 49.77 52.13
90 Martin Kuhlendahl 1:00.74   1:09.63    Germany 1:13.50 1:11.15 1:15.83 1:04.25 1:00.74
91 Jonas Prehn 1:07.33   1:21.01    Germany 1:20.38 1:16.59 1:26.05 1:07.33 1:59.48
92 Sina Kuhlendahl 1:04.32   1:35.66    Germany 2:28.05 1:04.32 1:19.66 2:09.08 1:18.23
93 Patrik Mutl 1:26.73   1:45.99    Czech Republic 2:11.73 1:32.22 1:49.68 1:26.73 1:56.08
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Philipp Weyer 6.19   6.56   ER  Germany 6.21 6.67 6.19 6.81 7.16
2 Sebastian Weyer 6.90   7.27    Germany 7.20 7.04 11.67 7.58 6.90
3 Cornelius Dieckmann 6.81   7.74    Germany 7.36 10.66 8.22 6.81 7.63
4 Leon Schmidtchen 6.43   7.96    Germany 8.83 6.71 9.88 8.33 6.43
5 Finn Ickler 8.43   9.78    Germany 9.22 8.43 11.71 11.36 8.77
6 János Bereczki 7.48   10.09    Romania 11.53 10.74 10.23 7.48 9.29
7 Tanish Dhiman 8.96   10.17    India 9.94 8.96 10.54 10.07 10.50
8 Marek Majerik 8.64   10.86    Slovakia 11.31 10.03 11.25 11.41 8.64
9 Michael Wittwer 9.63   11.01    Germany 11.58 12.41 11.31 9.63 10.13
10 Noah Kraft 10.56   11.08    Germany 11.19 DNF 11.33 10.72 10.56
11 Lukas Hartinger 9.74   11.61    Germany 12.63 11.67 11.80 11.35 9.74
12 Linus Frész 9.05   11.69    Germany 12.31 10.45 12.31 9.05 17.18
13 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 10.44   11.74    Ukraine 12.94 11.36 11.84 12.02 10.44
14 Jan Bentlage 11.44   11.78    Germany 12.25 11.44 11.47 13.16 11.63
15 Malte Ihlefeld 11.34   11.92    Germany 11.93 12.50 11.34 11.72 12.11
16 Dominic Amrhein 10.94   12.25    Germany 11.80 12.66 12.52 10.94 12.43
17 Jens Haber 11.10   12.67    Germany 11.95 13.09 11.10 DNF 12.97
18 Igor Pfaffenrot 11.47   12.71    Germany 12.94 11.47 15.88 13.05 12.13
19 Konstantin Jaehne 12.28   13.90    Germany 12.28 15.52 15.34 12.52 13.83
20 Marcel Peters 11.91   14.22    Germany 12.00 11.91 14.44 16.22 18.91
21 Nicos Ahlgrimm 11.02   14.29    Germany 12.97 14.27 15.96 15.62 11.02
22 Auel Yakubu 11.01   14.48    Germany 14.31 14.83 14.49 14.65 11.01
23 Wilhelm Herzstell 12.81   14.63    Germany 17.47 16.93 12.81 13.86 13.09
24 Christina Hafner 13.51   14.64    Germany 16.86 13.51 15.66 14.07 14.19
25 Martin Lédl 13.22   14.66    Czech Republic 14.55 13.66 16.27 15.77 13.22
26 Gregor Billing 14.05   15.05    Germany 16.66 15.45 15.08 14.63 14.05
27 Marc Felix Brinner 13.01   15.40    Germany 13.64 17.86 15.58 16.97 13.01
28 Sven Seso 13.46   15.52    Croatia 15.21 15.06 13.46 16.30 18.78
29 Alexander Ben Ludewig 12.88   15.56    Germany 16.93 14.52 12.88 19.64 15.22
30 Carlo Glod 13.56   15.76    Luxembourg 21.08 18.88 13.56 14.32 14.07
31 Philip Moore 14.31   15.86    Germany 15.30 14.31 17.01 16.88 15.40
32 Jakob Neunhäuserer 14.66   16.18    Austria 14.66 18.36 17.11 14.66 16.77
33 Sebastian Pretzsch 13.40   16.49    Germany 15.82 17.88 18.66 13.40 15.76
34 Ole Pöschl 14.03   16.64    Germany 18.56 14.03 18.27 15.81 15.85
35 David Vollmer 14.66   16.93    Germany 14.66 17.55 17.18 18.80 16.06
36 Dan Vodicka 14.77   17.27    Czech Republic 19.11 15.87 17.90 14.77 18.03
37 Milena Oppelt 14.12   17.43    Germany 17.97 14.12 14.94 19.37 27.50
38 Oleksandr Savchyn 15.45   17.47    Ukraine 15.45 18.11 17.82 18.37 16.49
39 Luis Kleinheinz 14.02   17.81    Germany 17.60 21.24 18.40 17.43 14.02
40 Charlie Seelig 16.61   18.09    USA 17.36 16.61 17.79 24.02 19.13
41 Lorenz Kerber 16.23   18.44    Germany 19.47 19.13 19.83 16.23 16.72
42 Rafael Fellmann 16.08   18.46    Germany 16.40 22.68 16.08 16.29 24.28
43 Simone Ohler 16.66   18.48    Germany 16.66 18.06 21.55 19.51 17.86
44 Nita Alexandru Rareş 14.75   18.61    Romania 21.40 14.75 DNF 17.06 17.38
45 Luis Rotzoll 17.71   20.48    Germany 20.57 27.18 19.03 21.85 17.71
46 Anne Huber 18.95   21.28    Germany 25.05 24.10 18.95 20.15 19.59
47 Simon Gall 16.82   21.32    Germany 20.34 21.71 23.22 16.82 21.91
48 Maja von Borstel 18.11   21.73    Germany 21.55 23.68 18.11 20.16 23.47
49 Romin-Matejo Afghan 21.34   22.45    Croatia 26.32 22.00 22.79 22.55 21.34
50 Martin Süß 22.69   24.68    Germany 24.81 23.59 31.93 22.69 25.65
51 Martin Lagerström 20.87   25.05    Sweden 27.30 21.96 20.87 25.88 30.26
52 Leo Nunner 20.71   25.54    Austria 20.71 30.33 23.28 26.13 27.21
53 Maximilian Bär 23.34   25.74    Germany 23.34 30.34 24.81 24.81 27.59
54 Julia König 22.52   26.11    Germany 26.98 22.52 26.19 25.15 DNF
55 Nico Dürrschmidt 23.52   26.15    Germany 23.52 32.21 25.09 25.78 27.57
56 Simon Buxbaum 24.69   27.51    Germany 28.47 24.69 31.09 24.80 29.27
57 Hannes Müller 23.34   27.61    Germany 28.44 28.93 25.46 29.46 23.34
58 Dominik Graf 26.68   27.63    Germany 26.68 27.47 28.53 26.88 32.16
59 Markus Pirzer 19.43   27.80    Germany 27.21 30.25 25.94 19.43 31.38
60 Nico Adams 22.24   28.91    Germany 22.24 40.79 28.65 34.75 23.34
61 Quirin Hackenberg 25.13   29.14    Germany 34.68 26.24 DNF 26.50 25.13
62 Jinseo Ahn 24.94   29.49    Korea 32.72 28.44 24.94 34.05 27.32
63 Marcel Weber 13.59   29.86    Austria 39.36 28.81 51.45 13.59 21.41
64 Edward Khaitina 26.18   30.59    Germany 27.41 33.42 26.18 36.86 30.95
65 Kim Kattelans 29.65   30.98    Germany 31.63 36.33 31.63 29.65 29.67
66 Roger Embree 28.18   31.94    USA 33.05 30.15 28.18 32.63 39.27
67 Jonathan Gutenthaler 31.52   34.03    Austria 31.52 35.01 34.60 35.27 32.47
68 Jannis Grob 32.86   34.74    Germany 35.65 37.78 32.91 35.65 32.86
69 Suryaansh Challa 34.79   36.37    Germany 34.79 37.50 36.21 57.17 35.40
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Weyer 6.25   6.97    Germany 6.25 7.00 7.65 6.25 8.65
2 Philipp Weyer 6.61   7.02    Germany 7.34 7.05 6.61 6.66 7.41
3 Cornelius Dieckmann 6.65   7.53    Germany 8.93 6.65 8.63 7.25 6.72
4 Leon Schmidtchen 7.00   8.73    Germany 11.93 10.61 7.55 8.03 7.00
5 Finn Ickler 9.36   10.06    Germany 9.36 10.55 13.80 10.08 9.55
6 Michael Wittwer 9.86   10.28    Germany 10.71 10.19 9.86 11.03 9.94
7 János Bereczki 7.09   10.53    Romania 10.05 10.03 11.80 7.09 11.52
8 Tanish Dhiman 10.33   10.83    India 11.25 10.33 10.58 10.66 12.36
9 Noah Kraft 10.44   10.98    Germany 12.25 10.44 10.68 11.13 11.13
10 Marek Majerik 9.71   11.25    Slovakia 17.63 9.71 10.09 11.13 12.52
11 Lukas Hartinger 10.97   12.20    Germany 10.97 14.96 11.94 11.61 13.06
12 Linus Frész 11.65   12.51    Germany 12.30 11.65 14.09 11.65 13.58
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cornelius Dieckmann 2.29   3.03    Germany 2.78 4.28 2.84 3.46 2.29
2 Noah Kraft 1.78   3.11    Germany 4.80 2.61 1.78 6.18 1.92
3 Dominic Amrhein 2.68   3.60    Germany 4.18 3.83 2.68 8.64 2.78
4 Jan Bentlage 2.16   3.68    Germany 3.47 2.16 3.93 6.83 3.63
5 János Bereczki 3.30   3.73    Romania 4.71 4.13 3.34 3.73 3.30
6 Tanish Dhiman 2.23   3.86    India 3.46 DNF 3.64 2.23 4.49
7 Marek Majerik 2.12   3.87    Slovakia 2.93 4.24 2.12 4.45 5.16
8 Malte Ihlefeld 2.66   4.08    Germany 5.02 4.43 3.72 4.09 2.66
9 Lukas Hartinger 3.59   4.13    Germany 6.47 3.78 3.59 4.30 4.31
10 Finn Ickler 3.38   4.44    Germany 5.01 4.15 4.54 4.64 3.38
11 Leon Schmidtchen 3.59   4.49    Germany 4.69 4.41 3.59 4.74 4.38
12 Marcel Peters 3.93   4.56    Germany 4.11 9.65 4.88 3.93 4.68
13 Alexander Ben Ludewig 3.84   4.65    Germany 4.34 8.12 4.57 5.04 3.84
14 Luis Kleinheinz 3.86   4.78    Germany 4.87 5.07 3.86 5.57 4.39
15 Martin Süß 4.41   4.87    Germany 5.26 4.61 4.74 7.81 4.41
16 Konstantin Jaehne 3.76   4.98    Germany 4.58 3.76 DNF 6.44 3.93
17 Igor Pfaffenrot 3.53   5.09    Germany 5.42 5.81 3.53 6.79 4.03
18 Philip Moore 3.53   5.15    Germany 4.36 7.16 6.33 3.53 4.75
19 Auel Yakubu 4.65   5.17    Germany 4.65 5.15 5.10 5.26 12.32
20 Carlo Glod 4.29   5.18   NR  Luxembourg 4.29 4.62 5.10 6.59 5.82
21 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 3.06   5.19    Ukraine 5.70 6.22 3.06 5.53 4.33
22 Linus Frész 3.97   5.25    Germany 5.15 6.42 3.97 6.56 4.17
23 Wilhelm Herzstell 4.26   5.27    Germany 4.80 5.40 4.26 5.61 5.88
24 Nicos Ahlgrimm 4.18   5.55    Germany 4.18 5.30 5.93 7.36 5.41
25 Michael Wittwer 4.33   5.69    Germany 11.86 4.33 5.55 6.28 5.25
26 Sven Seso 4.21   5.76    Croatia 4.21 6.28 5.84 7.28 5.15
27 Simon Gall 5.44   5.98    Germany 7.05 5.44 5.76 5.53 6.65
28 Martin Lédl 5.30   6.20    Czech Republic 5.30 6.44 6.21 7.97 5.96
29 Simone Ohler 5.62   6.21    Germany 6.06 5.62 8.43 6.84 5.72
30 Martin Lagerström 5.24   6.31    Sweden 7.65 5.98 5.39 7.55 5.24
31 Rafael Fellmann 4.90   6.56    Germany 4.90 8.08 10.02 5.71 5.88
32 Romin-Matejo Afghan 4.30   6.65    Croatia 7.22 7.47 4.30 5.25 8.34
33 Milena Oppelt 5.86   6.87    Germany 7.24 6.79 5.86 6.82 7.00
34 Oleksandr Savchyn 6.01   6.92    Ukraine 6.01 8.43 7.56 7.18 6.01
35 Charlie Seelig 5.38   6.99    USA DNF 5.38 6.22 7.93 6.83
36 Marcel Weber 4.81   7.11    Austria 8.93 DNF 4.81 7.30 5.09
37 Leo Nunner 5.17   7.17    Austria 5.17 12.00 5.85 8.47 7.18
38 Maja von Borstel 7.08   7.45    Germany 8.94 7.08 7.53 7.08 7.73
39 Severin Brast 5.87   7.46    Germany 7.90 7.09 7.67 5.87 7.63
40 Larisa Rasiti 5.46   7.52    Germany 6.34 6.53 10.36 9.68 5.46
41 Luis Baruth 5.53   7.65    Germany 9.13 10.00 6.05 7.77 5.53
42 Luis Rotzoll 4.88   8.10    Germany 7.82 9.31 10.42 7.18 4.88
43 Daniel Bihari 6.83   8.52    Spain 9.80 6.83 14.43 8.71 7.06
44 Simon Buxbaum 5.00   8.75    Germany 5.13 10.77 10.79 5.00 10.34
45 Sebastian Pretzsch 5.33   9.04    Germany 5.33 6.96 9.15 16.38 11.01
46 Vladimír Svoboda 7.77   9.09    Czech Republic 7.78 13.05 11.65 7.85 7.77
47 Dominik Graf 8.45   9.60    Germany 9.03 8.45 10.46 9.31 14.12
48 Jakob Neunhäuserer 8.14   9.68    Austria 15.09 9.66 10.28 9.10 8.14
49 Kateřina Henychová 6.62   10.01    Czech Republic 6.62 9.32 24.05 12.03 8.67
50 Jinseo Ahn 5.33   10.15    Korea 7.79 9.46 13.19 DNF 5.33
51 Christina Hafner 5.11   10.16    Germany 5.11 7.23 14.55 8.71 DNF
52 Nico Adams 8.46   10.63    Germany 10.97 9.63 8.46 DNF 11.29
53 Nour-Eddine Errkhis 9.78   10.66    Germany 10.97 10.41 13.07 9.78 10.61
54 Suryaansh Challa 7.88   10.84    Germany 8.86 12.83 17.32 10.84 7.88
55 Finley Gibson 10.05   10.88    United Kingdom 10.22 15.13 10.16 10.05 12.27
56 Zuzana Lédlová 6.85   10.90    Czech Republic 11.78 12.35 6.85 12.09 8.83
57 Markus Pirzer 8.36   11.25    Germany 18.47 11.46 10.59 11.69 8.36
58 Nico Dürrschmidt 9.84   11.33    Germany 11.08 11.25 9.84 19.02 11.65
59 Jason Lang 8.76   11.74    Germany 13.30 29.08 8.76 9.27 12.66
60 Kim Kattelans 8.27   11.76    Germany 14.40 29.66 8.27 12.42 8.45
61 Maximilian Bär 9.31   11.81    Germany 14.35 26.81 9.40 11.68 9.31
62 Jonathan Gutenthaler 10.09   13.82    Austria 21.05 11.87 17.59 10.09 11.99
63 Quirin Hackenberg 6.77   14.03    Germany 9.33 13.30 26.21 6.77 19.47
64 Anne Huber 8.36   14.25    Germany 9.53 23.40 9.81 DNF 8.36
65 Hannes Müller 9.90   14.45    Germany 11.90 27.36 9.90 20.59 10.87
66 Brendon Müller 8.20   17.54    Germany 15.12 22.18 27.82 15.33 8.20
67 Benedikt Neunhäuserer 13.96   17.88    Austria 23.43 13.96 15.52 14.84 23.27
68 Patrik Mutl 12.33   18.48    Czech Republic 30.01 21.53 16.71 12.33 17.20
69 Owen Downs 10.38   19.55    USA 33.75 22.42 10.38 19.46 16.76
70 Isaiah Eblen 9.13   21.06    USA 23.80 35.05 25.56 13.82 9.13
71 Martin Kuhlendahl 16.71   23.54    Germany 27.15 16.71 21.86 25.43 23.33
72 Nita Alexandru Rareş 5.19   DNF    Romania 6.92 5.19 DNF DNF 12.31
73 Melissa Kuhlendahl 11.67   DNF    Germany 11.67 18.92 DNF 15.54 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tanish Dhiman 2.18   2.74    India 3.77 2.63 2.18 3.08 2.52
2 Noah Kraft 2.44   3.07    Germany 2.81 2.85 3.55 4.52 2.44
3 Cornelius Dieckmann 2.69   3.13    Germany 3.27 DNF 2.69 2.84 3.29
4 Dominic Amrhein 2.90   3.48    Germany 5.37 3.59 2.90 3.34 3.50
5 János Bereczki 2.75   3.94    Romania 2.75 4.64 4.25 3.89 3.67
6 Jan Bentlage 2.36   4.02    Germany 5.28 3.03 5.68 3.75 2.36
7 Marek Majerik 3.17   4.07    Slovakia 5.03 3.32 3.17 4.08 4.80
8 Finn Ickler 3.27   4.49    Germany 3.27 6.09 3.97 6.63 3.40
9 Marcel Peters 3.43   4.58    Germany 5.22 9.86 4.11 4.40 3.43
10 Malte Ihlefeld 3.48   4.60    Germany 7.52 4.01 3.48 4.94 4.85
11 Konstantin Jaehne 3.64   4.62    Germany 5.58 4.31 7.41 3.97 3.64
12 Luis Kleinheinz 4.05   4.99    Germany 4.05 4.80 4.67 6.67 5.51
13 Martin Süß 4.26   5.01    Germany 6.40 5.41 4.26 4.63 4.99
14 Alexander Ben Ludewig 4.14   5.09    Germany 9.04 4.14 4.89 5.98 4.39
15 Lukas Hartinger 3.40   5.19    Germany 5.81 DNF 3.40 5.32 4.45
16 Leon Schmidtchen 2.74   5.53    Germany 6.70 2.74 4.00 6.23 6.36
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Weyer 20.43   23.21    Germany 21.78 20.43 25.50 24.63 23.21
2 Philipp Weyer 29.94   30.78    Germany 30.77 32.38 29.94 30.37 31.20
3 Leon Schmidtchen 32.19   36.43    Germany 42.41 35.75 34.81 38.72 32.19
4 János Bereczki 34.88   37.95    Romania 35.60 34.88 38.03 40.21 43.40
5 Malte Ihlefeld 37.65   39.28    Germany 38.46 37.65 46.57 41.53 37.86
6 Cornelius Dieckmann 38.08   39.89    Germany 38.08 42.83 39.76 40.26 39.66
7 Marek Majerik 37.61   41.36    Slovakia 37.61 42.00 51.15 42.92 39.17
8 Finn Ickler 39.04   42.01    Germany 45.12 39.04 39.55 43.40 43.08
9 Dominic Amrhein 39.13   43.49    Germany 49.46 39.33 50.11 41.69 39.13
10 Jan Bentlage 38.61   46.78    Germany 48.44 49.00 45.53 38.61 46.38
11 Igor Pfaffenrot 48.09   50.96    Germany 51.76 48.17 55.03 52.94 48.09
12 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 47.48   52.35    Ukraine 59.22 51.89 51.67 53.49 47.48
13 Linus Frész 49.76   53.80    Germany 51.38 59.41 49.76 1:02.18 50.61
14 Gregor Billing 43.14   54.05    Germany 43.14 57.77 48.43 56.63 57.09
15 Auel Yakubu 47.12   54.39    Germany 52.86 1:02.15 DNF 48.16 47.12
16 Noah Kraft 52.09   55.51    Germany 58.19 55.16 53.18 52.09 1:01.59
17 Lukas Hartinger 52.91   55.52    Germany 53.16 1:08.03 59.36 54.05 52.91
18 Carlo Glod 45.31   55.73    Luxembourg 58.18 58.56 1:02.45 45.31 50.44
19 Marc Felix Brinner 42.88   55.87    Germany 57.47 54.69 42.88 55.44 1:04.86
20 Nicos Ahlgrimm 45.67   55.93    Germany 57.42 59.53 54.66 55.71 45.67
21 Wilhelm Herzstell 52.86   56.17    Germany 52.86 57.78 1:01.86 55.89 54.85
22 Sebastian Pretzsch 53.92   56.49    Germany 1:06.50 55.97 53.92 56.18 57.31
23 Konstantin Jaehne 52.38   56.51    Germany 58.08 1:05.44 58.09 53.36 52.38
24 Philip Moore 49.68   56.91    Germany 53.81 1:08.50 57.11 49.68 59.81
25 Marcel Peters 49.46   59.75    Germany 1:01.89 59.78 57.59 1:03.09 49.46
26 Simone Ohler 54.72   1:01.22    Germany 1:04.11 1:01.96 54.72 57.59 1:05.40
27 Tanish Dhiman 56.31   1:03.18    India 1:20.21 1:00.03 56.31 1:04.53 1:04.98
28 Michael Wittwer 55.68   1:04.36    Germany 1:01.47 1:09.83 1:01.78 55.68 1:13.81
29 Christina Hafner 53.03   1:04.69    Germany 1:03.94 1:09.02 1:01.11 53.03 1:37.45
30 Alexander Ben Ludewig 58.80   1:06.63    Germany 1:12.44 1:08.11 58.80 1:09.10 1:02.69
31 David Vollmer 1:02.74   1:08.10    Germany 1:07.08 1:11.34 1:06.33 1:10.88 1:02.74
32 Luis Kleinheinz 1:04.09   1:08.70    Germany 1:06.84 1:40.91 1:09.82 1:04.09 1:09.44
33 Anne Huber 1:06.77   1:12.01    Germany 1:16.28 1:12.62 1:11.60 1:06.77 1:11.80
34 Martin Lédl 1:04.03   1:13.07    Czech Republic 1:20.88 1:12.22 1:06.10 1:04.03 1:27.05
35 Rafael Fellmann 1:06.17   1:13.37    Germany 1:12.24 1:18.97 1:11.34 1:06.17 1:16.53
36 Maja von Borstel 1:08.85   1:15.11    Germany 1:16.43 1:15.03 1:13.88 1:19.77 1:08.85
37 Nita Alexandru Rareş 1:20.83      Romania 1:20.83 1:22.28
38 Ole Pöschl 1:21.85      Germany 1:21.85 2:12.91
39 Lorenz Kerber 1:26.55      Germany 1:26.55 1:32.41
40 Markus Pirzer 1:28.99      Germany 1:28.99 1:40.56
41 Roger Embree 1:36.94      USA 2:27.96 1:36.94
42 Simon Gall 1:37.08      Germany DNF 1:37.08
43 Milena Oppelt 1:39.33      Germany 1:39.33 2:17.49
44 Quirin Hackenberg 1:41.23      Germany 1:41.23 1:51.44
45 Sven Seso 1:42.00      Croatia 1:42.00 1:53.36
46 Leo Nunner 1:44.18      Austria 2:00.63 1:44.18
47 Hannes Müller 1:49.16      Germany 1:49.19 1:49.16
48 Jakob Neunhäuserer 1:49.28      Austria 1:49.28 2:07.84
49 Nour-Eddine Errkhis 1:50.58      Germany DNF 1:50.58
50 Romin-Matejo Afghan 1:55.80      Croatia 1:55.80 1:57.55
51 Marcel Weber 1:57.70      Austria 2:38.53 1:57.70
52 Edward Khaitina 2:00.87      Germany 2:00.87 2:56.56
53 Nico Dürrschmidt 2:03.84      Germany 3:04.44 2:03.84
54 Julia König 2:08.85      Germany 2:08.85 2:15.06
55 Kim Kattelans 2:10.65      Germany 2:18.46 2:10.65
56 Nico Adams 2:23.83      Germany DNF 2:23.83
57 Sophia Schmoll 2:24.97      Germany 3:03.00 2:24.97
58 Vladimír Svoboda 2:25.65      Czech Republic 2:25.65 2:31.12
59 Maximilian Bär 2:27.41      Germany 2:55.61 2:27.41
60 Charlie Seelig 2:28.13      USA 2:38.17 2:28.13
61 Jason Lang 2:45.46      Germany 3:14.22 2:45.46
62 Martin Süß 3:22.02      Germany 3:22.02 DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Weyer 21.81   24.69    Germany 24.80 25.96 24.18 25.10 21.81
2 Philipp Weyer 28.65   29.15    Germany 31.54 29.23 28.86 29.36 28.65
3 Leon Schmidtchen 32.88   34.81    Germany 34.96 36.47 32.88 34.88 34.58
4 Cornelius Dieckmann 34.72   35.29    Germany 35.33 39.65 34.72 35.52 35.03
5 Finn Ickler 34.65   37.37    Germany 38.46 36.06 39.19 34.65 37.59
6 Malte Ihlefeld 33.60   38.69    Germany 40.13 36.18 40.99 33.60 39.77
7 János Bereczki 36.16   38.85    Romania 41.25 38.21 36.16 DNF 37.09
8 Marek Majerik 38.25   41.24    Slovakia 43.33 45.68 40.23 38.25 40.16
9 Jan Bentlage 39.65   42.58    Germany 39.65 41.61 49.71 42.44 43.68
10 Dominic Amrhein 42.50   46.80    Germany 48.20 46.98 42.50 45.21 56.37
11 Auel Yakubu 37.66   47.70    Germany 55.89 42.85 37.66 52.68 47.56
12 Linus Frész 44.70   49.29    Germany 54.19 49.24 52.41 46.22 44.70
13 Igor Pfaffenrot 46.29   49.61    Germany 46.29 47.54 53.87 47.41 DNF
14 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 49.23   50.52    Ukraine 49.53 53.16 50.61 51.41 49.23
15 Gregor Billing 47.23   53.78    Germany 52.62 59.84 54.39 47.23 54.33
16 Noah Kraft 48.86   55.10    Germany 48.86 58.68 1:01.43 53.63 53.00
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Weyer 49.02   51.90    Germany 51.93 49.02 50.94 1:00.15 52.84
2 Philipp Weyer 52.72   56.64    Germany 1:05.34 56.93 56.40 56.59 52.72
3 Cornelius Dieckmann 1:01.77   1:08.83    Germany 1:05.47 1:14.77 1:14.82 1:06.25 1:01.77
4 Leon Schmidtchen 1:01.14   1:10.07    Germany 1:18.69 1:14.40 1:10.61 1:01.14 1:05.19
5 Finn Ickler 1:08.03   1:13.93    Germany 1:16.62 1:08.03 1:11.93 1:13.25 1:17.41
6 Malte Ihlefeld 1:12.65   1:15.67    Germany 1:12.65 1:23.25 1:15.82 1:15.93 1:15.26
7 Marek Majerik 1:11.98   1:16.98    Slovakia 1:18.65 1:18.27 1:11.98 1:14.02 1:21.29
8 Jan Bentlage 1:13.53   1:19.00    Germany 1:28.83 1:19.00 1:22.56 1:15.43 1:13.53
9 János Bereczki 1:19.65   1:21.31    Romania 1:23.53 1:19.65 1:20.22 1:24.58 1:20.19
10 Marc Felix Brinner 1:23.25   1:27.89    Germany 1:23.25 1:31.25 1:28.13 1:24.28 1:32.12
11 Auel Yakubu 1:21.30   1:31.08    Germany 1:31.99 1:34.11 1:38.75 1:27.14 1:21.30
12 Linus Frész 1:30.47   1:33.57    Germany 1:30.83 1:44.85 1:30.47 1:35.23 1:34.66
13 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 1:23.43   1:35.39    Ukraine 1:41.25 1:30.75 2:26.94 1:34.17 1:23.43
14 Noah Kraft 1:24.39   1:43.32    Germany 1:38.88 1:45.96 1:45.12 1:58.03 1:24.39
15 Gregor Billing 1:39.83   1:43.46    Germany 1:40.42 1:39.83 1:47.76 1:42.20 1:49.40
16 Carlo Glod 1:44.09   1:45.83   NR  Luxembourg 1:44.41 1:47.97 1:47.10 1:44.09 1:45.98
17 Igor Pfaffenrot 1:37.29   1:46.90    Germany 1:50.62 1:46.65 1:43.44 1:51.30 1:37.29
18 Wilhelm Herzstell 1:39.77   1:47.20    Germany DNF 1:59.04 1:41.36 1:39.77 1:41.21
19 Dominic Amrhein 1:47.74   1:48.73    Germany 1:49.05 1:48.06 1:52.09 1:49.07 1:47.74
20 Alexander Olleta del Molino 1:41.47   1:50.09    Spain 1:53.71 1:42.33 1:41.47 1:54.24 2:03.15
21 Christina Hafner 1:47.86   1:55.04    Germany 1:55.94 1:50.43 2:15.17 1:58.74 1:47.86
22 Luis Kleinheinz 1:46.88   1:55.35    Germany 1:46.88 2:02.24 1:56.77 1:58.30 1:50.98
23 Nicos Ahlgrimm 1:56.05   2:01.03    Germany 2:08.60 1:59.10 1:59.43 2:04.55 1:56.05
24 Marcel Peters 2:01.09   2:06.44    Germany 2:01.09 2:06.83 2:02.11 2:16.03 2:10.38
25 Konstantin Jaehne 1:48.31   2:08.76    Germany 2:12.30 1:48.31 2:14.09 2:11.13 2:02.85
26 Maja von Borstel 2:09.33   2:13.45    Germany 2:17.97 2:09.33 2:12.26 2:38.22 2:10.11
27 Martin Lédl 2:01.80   2:13.58    Czech Republic 2:01.80 2:18.44 2:23.44 2:15.10 2:07.19
28 Philip Moore 1:58.53   2:14.62    Germany 2:06.37 1:58.53 2:16.25 DNF 2:21.25
29 Alexander Ben Ludewig 2:05.59   2:18.90    Germany 2:20.69 2:28.09 2:32.26 2:07.92 2:05.59
30 Simone Ohler 2:12.50   2:20.33    Germany 2:15.97 2:18.77 2:28.93 2:26.25 2:12.50
31 Rafael Fellmann 2:20.93   2:40.89    Germany 2:20.93 2:41.61 3:10.41 2:38.88 2:42.18
32 Julia König 2:51.39      Germany 3:16.56 2:51.39
33 Anne Huber 2:52.81      Germany 3:01.05 2:52.81
34 Markus Pirzer 3:06.77      Germany 3:15.00 3:06.77
35 Quirin Hackenberg 3:39.86      Germany 4:01.16 3:39.86
36 Edward Khaitina 4:02.93      Germany 4:02.93 4:04.80
37 Kim Kattelans 4:16.56      Germany DNF 4:16.56
38 Jason Lang DNF      Germany DNF DNF
38 Sophia Schmoll DNF      Germany DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sebastian Weyer 48.48   51.97    Germany 52.11 48.48 52.00 51.81 DNF
2 Philipp Weyer 52.29   57.11    Germany 52.29 57.74 54.34 59.24 1:02.92
3 Cornelius Dieckmann 1:04.72   1:07.88    Germany 1:08.27 1:04.72 1:08.43 1:09.57 1:06.93
4 Finn Ickler 1:06.94   1:11.52    Germany 1:09.32 1:07.55 1:06.94 1:33.27 1:17.68
5 Marek Majerik 1:06.35   1:11.62    Slovakia 1:06.35 1:19.32 1:13.44 1:08.23 1:13.20
6 Leon Schmidtchen 1:08.94   1:14.17    Germany 1:13.66 1:21.08 1:08.94 1:09.90 1:18.94
7 Malte Ihlefeld 1:14.81   1:17.08    Germany 1:14.81 1:18.55 1:20.10 1:16.22 1:16.47
8 Jan Bentlage 1:19.09   1:23.22    Germany 1:19.09 1:22.71 1:35.97 1:25.84 1:21.11
9 Linus Frész 1:16.09   1:24.40    Germany 1:26.80 1:16.09 1:21.76 1:24.64 1:34.58
10 János Bereczki 1:20.99   1:25.62    Romania 1:21.84 1:20.99 1:34.04 1:24.29 1:30.72
11 Marc Felix Brinner 1:21.18   1:29.32    Germany 1:36.28 1:32.86 1:25.68 1:29.43 1:21.18
12 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 1:29.56   1:35.94    Ukraine 1:34.06 1:37.88 1:29.56 1:55.40 1:35.88
13 Noah Kraft 1:32.70   1:41.11    Germany 1:32.70 1:51.14 1:36.61 1:47.58 1:39.13
14 Gregor Billing 1:31.68   1:44.13    Germany 1:56.04 1:40.17 1:31.68 1:36.19 1:56.64
15 Carlo Glod 1:38.67   1:46.62    Luxembourg 1:38.67 1:44.93 1:51.08 1:43.85 1:53.35
16 Auel Yakubu 1:30.03   DNF    Germany 1:30.03 1:32.13 DNS DNS DNS
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jens Haber 29.98   DNF    Germany 29.98 DNF 30.18
2 Gregor Billing 36.98   DNF    Germany 36.98 40.38 DNF
3 Jan Bentlage 58.30   1:07.95    Germany 1:20.75 58.30 1:04.80
4 Konstantin Jaehne 1:15.56   1:39.64    Germany 1:27.69 2:15.68 1:15.56
5 Linus Frész 1:23.63   DNF    Germany DNF 1:23.63 DNF
6 Malte Ihlefeld 1:24.48   DNF    Germany DNF 1:48.77 1:24.48
7 Noah Kraft 1:28.94   1:33.48    Germany 1:33.22 1:28.94 1:38.28
8 Marcel Peters 1:58.13   DNF    Germany 2:25.80 1:58.13 DNF
9 Simone Ohler 3:53.75   DNF    Germany DNF DNF 3:53.75
10 Maja von Borstel 6:18.33   DNF    Germany DNF DNF 6:18.33
11 Michael Wittwer 6:44.84   DNF    Germany DNF 6:44.84 DNS
12 Anne Huber DNF   DNF    Germany DNF DNF DNS
12 Dominic Amrhein DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
12 Hannes Müller DNF   DNF    Germany DNF DNF DNS
12 Igor Pfaffenrot DNF   DNF    Germany DNF DNS DNS
12 Luis Kleinheinz DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
12 Marek Majerik DNF   DNF    Slovakia DNF DNF DNF
12 Markus Pirzer DNF   DNF    Germany DNF DNS DNS
12 Philip Moore DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jens Haber 30.13   DNF    Germany 30.13 DNF DNF
2 Gregor Billing 32.88   DNF    Germany 32.88 DNF DNF
3 Linus Frész 48.52   DNF    Germany 56.04 48.52 DNF
4 Jan Bentlage 1:05.61   DNF    Germany 1:05.61 DNF DNF
5 Noah Kraft 1:35.07   DNF    Germany 1:35.07 1:38.32 DNF
6 Marcel Peters 1:57.56   DNF    Germany DNF DNF 1:57.56
7 Simone Ohler 3:05.93   DNF    Germany DNF 3:05.93 3:55.50
8 Konstantin Jaehne DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
8 Maja von Borstel DNF   DNF    Germany DNF DNF DNS
8 Malte Ihlefeld DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
8 Michael Wittwer DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Linus Frész 21   25.33    Germany 26 29 21
2 Marcel Peters 26   28.33    Germany 30 26 29
3 Jan Bentlage 27   29.00    Germany 28 32 27
4 Alexander Olleta del Molino 26   30.33    Spain 32 26 33
5 Simone Ohler 29   36.00    Germany 45 29 34
6 Gregor Billing 34   42.33    Germany 50 43 34
7 Maja von Borstel 37   45.33    Germany 50 49 37
8 Luis Kleinheinz 44   45.33    Germany 44 47 45
9 Kim Kattelans 30   DNF    Germany 42 DNF 30
10 Malte Ihlefeld 32   DNF    Germany 32 DNF 32
11 Konstantin Jaehne 34   DNF    Germany DNF DNF 34
11 Markus Pirzer 34   DNF    Germany 42 DNF 34
11 Noah Kraft 34   DNF    Germany 34 DNF 35
14 Philip Moore 37   DNF    Germany 37 DNF DNF
15 Nicos Ahlgrimm 43   DNF    Germany DNF 43 DNF
16 Nico Adams DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Philipp Weyer 11.66   12.48    Germany 15.13 11.70 12.12 11.66 13.61
2 Cornelius Dieckmann 11.22   13.29    Germany 17.46 11.22 11.81 13.84 14.22
3 Sebastian Weyer 14.81   15.59    Germany 14.99 15.08 16.69 14.81 20.19
4 Jan Bentlage 16.16   18.07    Germany 18.31 16.59 19.30 16.16 21.43
5 János Bereczki 15.85   19.54    Romania 21.64 20.61 20.18 17.83 15.85
6 Marcel Peters 17.53   19.56    Germany 17.53 19.88 22.30 19.88 18.93
7 Noah Kraft 17.91   20.71    Germany 24.84 17.91 30.68 18.11 19.17
8 Finn Ickler 20.27   21.08    Germany 26.22 20.27 21.13 20.51 21.61
9 Marek Majerik 19.66   21.18    Slovakia 20.59 23.25 27.06 19.66 19.69
10 Luis Kleinheinz 20.64   21.74    Germany 22.94 20.96 20.64 27.95 21.31
11 Auel Yakubu 17.48   21.92    Germany 21.48 25.47 21.19 17.48 23.08
12 Malte Ihlefeld 19.73   22.11    Germany 23.68 22.44 21.73 19.73 22.16
13 Konstantin Jaehne 19.01   22.24    Germany 20.03 25.91 20.77 19.01 44.59
14 Leon Schmidtchen 18.81   22.51    Germany 24.87 18.81 22.46 23.88 21.19
15 Dominic Amrhein 21.75   23.09    Germany 23.51 23.18 27.00 22.59 21.75
16 Alexander Olleta del Molino 21.94   24.24    Spain 24.55 23.91 24.27 35.34 21.94
17 Linus Frész 22.22   26.16    Germany 28.65 27.18 24.74 26.55 22.22
18 Philip Moore 24.46   26.24    Germany 25.31 26.99 24.46 41.38 26.43
19 Nicos Ahlgrimm 24.48   27.20    Germany 30.09 34.61 24.82 24.48 26.69
20 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 26.28   31.75    Ukraine 48.81 27.34 26.28 32.59 35.33
21 Carlo Glod 23.05   NR 31.92    Luxembourg 34.52 35.87 33.24 28.00 23.05
22 Igor Pfaffenrot 27.93   32.69    Germany 33.21 35.95 34.57 27.93 30.28
23 Marc Felix Brinner 29.91   35.08    Germany 29.91 37.37 30.00 38.64 37.87
24 Alexander Ben Ludewig 24.46   35.10    Germany 24.46 43.97 29.45 31.88 47.96
25 Simone Ohler 28.79   36.30    Germany 46.08 39.18 28.79 34.07 35.66
26 Martin Lédl 33.86   36.69    Czech Republic 36.43 43.49 39.33 34.30 33.86
27 Oleksandr Savchyn 30.27   37.34    Ukraine 42.94 1:06.27 33.63 30.27 35.44
28 Christina Hafner 37.65   41.39    Germany 46.54 46.24 37.65 39.74 38.20
29 Rafael Fellmann 36.79   43.21    Germany 41.24 36.79 48.54 47.93 40.46
30 Leo Nunner 35.73   47.23    Austria 35.73 40.02 51.31 50.36 53.75
31 Anne Huber 38.24   48.26    Germany 50.27 1:09.57 51.83 38.24 42.69
32 Marcel Weber 41.03   48.26    Austria 52.50 41.03 55.88 43.05 49.23
33 Maja von Borstel 52.55   55.40    Germany 55.10 58.03 1:15.90 52.55 53.06
34 Hannes Müller 39.60   55.97    Germany 53.18 53.20 1:27.50 39.60 1:01.53
35 Maximilian Bär 53.64   1:08.46    Germany 53.64 58.80 1:31.81 54.77 DNF
36 Martin Süß 1:17.72      Germany 1:17.72 DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Philipp Weyer 10.90   13.02    Germany 13.37 10.90 12.93 14.80 12.75
2 Cornelius Dieckmann 10.48   13.26    Germany 14.64 14.56 10.48 12.06 13.17
3 Sebastian Weyer 12.55   16.56    Germany 16.85 15.01 12.55 17.97 17.82
4 János Bereczki 17.08   18.12    Romania 19.71 17.08 17.13 17.52 21.55
5 Marcel Peters 18.25   19.02    Germany 20.13 18.60 18.34 18.25 21.28
6 Noah Kraft 14.15   19.10    Germany 14.15 18.34 20.65 18.81 20.15
7 Leon Schmidtchen 15.66   20.13    Germany 19.51 19.59 21.28 23.54 15.66
8 Jan Bentlage 12.83   20.25    Germany 20.19 20.40 20.15 12.83 33.80
9 Marek Majerik 19.55   20.57    Slovakia 22.08 19.75 19.55 19.89 DNF
10 Luis Kleinheinz 18.78   21.67    Germany 21.38 22.16 18.78 21.59 22.03
11 Auel Yakubu 20.80   21.79    Germany 20.80 21.63 22.03 21.94 21.80
12 Malte Ihlefeld 20.56   22.25    Germany 22.30 23.97 21.34 20.56 23.12
13 Finn Ickler 15.65   22.94    Germany 22.77 43.14 23.89 22.15 15.65
14 Konstantin Jaehne 20.89   23.05    Germany 20.89 23.96 23.13 22.07 26.12
15 Alexander Olleta del Molino 20.71   23.96    Spain 24.10 24.77 20.71 23.00 DNF
16 Dominic Amrhein 22.33   24.98    Germany 26.75 28.08 22.36 22.33 25.82
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 5.62   7.38    Ukraine 5.71 10.10 6.33 5.62 DNF
2 Jan Bentlage 7.06   7.45    Germany 7.88 7.94 7.30 7.06 7.18
3 Simone Ohler 9.11   10.29    Germany 10.40 9.11 11.42 10.25 10.21
4 Finn Ickler 13.08   13.64    Germany 15.42 13.08 13.71 13.72 13.49
5 Linus Frész 14.18   15.21    Germany 16.43 14.18 14.88 14.39 16.35
6 Gregor Billing 13.45   15.38    Germany 19.07 13.52 DNF 13.45 13.55
7 Noah Kraft 13.18   15.92    Germany 14.46 17.96 13.18 15.34 DNF
8 Alexander Ben Ludewig 14.91   16.35    Germany 16.51 16.47 18.79 16.07 14.91
9 Dominic Amrhein 15.61   16.89    Germany 18.28 15.61 19.59 16.75 15.64
10 Martin Süß 15.53   18.44    Germany 15.53 23.80 20.19 16.79 18.34
11 Malte Ihlefeld 10.92   19.31    Germany 24.66 17.56 DNF 15.71 10.92
12 Philip Moore 17.28   21.10    Germany DNF 17.28 19.21 17.38 26.70
13 Luis Kleinheinz 6.43   DNF    Germany 7.43 6.43 6.77 DNF DNF
14 Carlo Glod 20.15   NR    Luxembourg 26.06 20.15
15 Leon Schmidtchen 20.50      Germany 22.10 20.50
16 Igor Pfaffenrot 21.56      Germany 27.27 21.56
17 Markus Pirzer 22.34      Germany 22.34 26.40
18 Maja von Borstel 23.83      Germany 23.83 DNF
19 Simon Gall 28.58      Germany 28.58 31.86
20 Marcel Weber 35.99      Austria 53.34 35.99
21 Zaloa Aguirre 37.63      Spain DNF 37.63
22 Marek Majerik 44.38      Slovakia 44.38 DNF
23 Konstantin Jaehne DNF      Germany DNF DNF
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dominic Amrhein 4.00   4.59    Germany 4.05 4.00 4.98 5.54 4.73
2 Jan Bentlage 4.46   5.38    Germany 5.68 5.68 4.77 4.46 9.05
3 Malte Ihlefeld 3.92   6.18    Germany 6.18 5.09 3.92 7.26 7.34
4 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 5.10   6.18    Ukraine 5.10 8.30 6.34 5.30 6.91
5 Martin Süß 5.31   6.48    Germany 7.99 5.31 8.90 5.66 5.79
6 Nicos Ahlgrimm 4.26   6.76    Germany 6.81 14.20 8.22 4.26 5.26
7 Carlo Glod 5.29   7.46    Luxembourg 8.22 7.74 6.41 9.10 5.29
8 Luis Kleinheinz 5.18   7.95    Germany 7.71 7.81 5.18 8.33 15.59
9 Konstantin Jaehne 7.37   8.13    Germany 7.60 7.37 8.68 9.72 8.11
10 Marek Majerik 7.38   8.30    Slovakia 10.84 8.32 7.38 8.46 8.13
11 János Bereczki 6.80   8.40    Romania 7.99 10.27 6.80 6.93 10.50
12 Alexander Olleta del Molino 5.12   8.85    Spain 7.91 10.77 9.18 9.45 5.12
13 Noah Kraft 5.87   8.89    Germany 10.27 5.87 9.13 7.28 12.08
14 Leon Schmidtchen 7.15   8.92    Germany 10.41 7.15 8.70 9.22 8.84
15 Simone Ohler 5.56   9.17    Germany 11.97 9.25 11.54 6.71 5.56
16 Igor Pfaffenrot 5.59   9.25    Germany 10.12 5.59 8.53 13.79 9.09
17 Sven Seso 7.77   9.87    Croatia 9.72 8.50 12.30 7.77 11.39
18 Finn Ickler 5.88   10.16    Germany 11.28 5.88 7.54 11.67 12.62
19 Rafael Fellmann 7.13   10.34    Germany 13.70 12.62 8.46 9.94 7.13
20 Linus Frész 4.94   10.63    Germany 10.11 10.43 4.94 11.35 12.28
21 Wilhelm Herzstell 9.06   11.55    Germany 15.97 9.15 15.34 9.06 10.16
22 Larisa Rasiti 10.41   11.56    Germany 14.99 10.41 10.83 12.66 11.18
23 Romin-Matejo Afghan 8.72   12.01    Croatia 20.90 8.72 12.42 11.08 12.53
24 Vladimír Svoboda 8.15   12.29    Czech Republic 13.72 11.20 13.18 12.49 8.15
25 Alexander Ben Ludewig 9.68   12.56    Germany 9.68 20.47 13.52 11.59 12.58
26 Finley Gibson 12.21   12.80    United Kingdom 12.27 13.69 12.21 13.51 12.61
27 Simon Gall 9.37   12.92    Germany 16.86 20.19 12.30 9.61 9.37
28 Auel Yakubu 9.26   13.14    Germany 13.49 9.26 14.81 16.44 11.11
29 Jonathan Gutenthaler 10.19   13.15    Austria 11.41 10.19 12.27 15.77 17.47
30 Martin Lédl 11.30   13.45    Czech Republic 13.95 14.02 11.30 12.39 14.13
31 Luis Rotzoll 8.76   13.48    Germany 8.76 14.24 9.97 16.24 17.79
32 Dominik Graf 11.91   13.55    Germany 13.76 12.66 17.97 14.22 11.91
33 Edward Khaitina 11.09   14.39    Germany 15.43 11.09 15.43 14.05 13.68
34 Zuzana Lédlová 10.49   14.59    Czech Republic 14.86 17.06 14.03 14.87 10.49
35 Marcel Weber 12.46   14.71    Austria DNF 12.68 14.41 12.46 17.03
36 Jannis Grob 11.82   14.79    Germany 11.82 16.46 15.86 13.69 14.81
37 Nico Dürrschmidt 9.31   14.83    Germany 27.39 9.31 14.77 20.09 9.63
38 Nico Adams 8.90   15.19    Germany 21.86 13.27 18.77 8.90 13.54
39 Kim Kattelans 12.78   15.47    Germany 13.08 16.75 16.58 12.78 19.07
40 Nour-Eddine Errkhis 7.83   15.76    Germany 27.22 9.80 10.25 DNF 7.83
41 Christina Hafner 9.09   16.57    Germany 16.30 9.09 15.80 28.80 17.60
42 Zaloa Aguirre 15.24   16.83    Spain 15.94 15.24 21.81 19.23 15.32
43 Marcel Peters 9.94   16.92    Germany 19.52 11.93 9.94 DNF 19.30
44 Maximilian Bär 10.53   17.03    Germany 22.36 13.63 19.16 10.53 18.30
45 Leo Nunner 12.71   18.36    Austria 33.80 18.22 22.35 12.71 14.51
46 Anne Huber 13.75   18.36    Germany 25.41 14.71 14.96 13.75 33.04
47 Philip Moore 12.15   18.89    Germany 19.19 12.15 24.77 12.71 DNF
48 Oleksandr Savchyn 5.02   19.90    Ukraine 29.03 5.02 12.08 DNF 18.58
49 Patrik Mutl 11.80   20.37    Czech Republic 18.75 20.09 27.08 22.28 11.80
50 Maja von Borstel 14.81   21.79    Germany 24.02 33.66 14.81 20.30 21.06
51 Quirin Hackenberg 14.89   22.64    Germany 21.51 14.89 27.94 24.50 21.90
52 Hannes Müller 16.50   22.66    Germany 32.08 17.61 16.50 18.28 33.22
53 Sophia Schmoll 23.78   28.98    Germany 29.08 23.78 28.13 29.72 30.19
54 Jason Lang 21.21   29.40    Germany 32.83 25.16 56.70 30.22 21.21
55 Julia König 18.50   DNF    Germany DNF DNF 19.47 26.55 18.50
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dominic Amrhein 3.54   5.01    Germany 5.03 7.29 3.54 4.43 5.56
2 Jan Bentlage 4.16   5.49    Germany 5.80 5.06 8.59 4.16 5.61
3 Malte Ihlefeld 4.11   5.50    Germany 7.97 4.11 5.20 5.03 6.28
4 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 4.55   6.20    Ukraine 5.71 4.55 5.19 10.06 7.69
5 Carlo Glod 6.02   6.75   NR  Luxembourg 7.08 6.28 6.90 6.02 11.72
6 János Bereczki 6.01   6.95    Romania 9.88 6.01 6.65 6.12 8.08
7 Luis Kleinheinz 6.65   7.23    Germany 7.12 7.28 7.30 6.65 11.37
8 Alexander Olleta del Molino 5.41   7.24    Spain 7.95 8.05 5.41 5.90 7.88
9 Konstantin Jaehne 6.25   7.78    Germany 9.12 6.25 12.57 6.82 7.39
10 Nicos Ahlgrimm 6.09   7.80    Germany 9.88 6.27 9.62 7.51 6.09
11 Noah Kraft 5.61   8.02    Germany 7.31 5.61 7.21 12.34 9.55
12 Martin Süß 7.34   8.53    Germany 10.78 7.34 7.86 7.70 10.04
13 Igor Pfaffenrot 5.96   8.71    Germany 9.00 5.96 10.76 9.67 7.47
14 Simone Ohler 7.88   9.32    Germany 10.46 8.51 7.88 9.00 11.82
15 Marek Majerik 8.09   9.59    Slovakia 8.76 8.09 9.72 10.30 16.36
16 Leon Schmidtchen 8.69   9.68    Germany 8.69 11.30 9.05 9.33 10.65
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oleksandr Savchyn 2.98   4.39    Ukraine 4.21 5.70 3.57 5.38 2.98
2 Noah Kraft 4.48   5.11    Germany 4.71 5.41 4.48 5.21 6.34
3 Jan Bentlage 4.27   5.82    Germany 4.27 6.88 4.30 6.28 7.36
4 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 3.28   5.96    Ukraine 4.69 7.80 8.16 5.38 3.28
5 Finn Ickler 4.91   6.85    Germany 6.92 6.34 4.91 7.30 7.60
6 Luis Kleinheinz 4.85   6.87    Germany 7.59 7.00 4.85 6.03 7.84
7 Auel Yakubu 5.48   7.06    Germany 5.70 6.80 5.48 8.69 9.11
8 Dominic Amrhein 5.00   7.27    Germany 5.00 7.57 11.52 5.61 8.62
9 Igor Pfaffenrot 4.77   7.65    Germany 7.39 7.76 4.77 9.63 7.79
10 Malte Ihlefeld 5.06   8.09    Germany 8.63 11.96 5.06 9.79 5.84
11 Rafael Fellmann 6.46   8.62    Germany 8.24 7.71 6.46 9.91 10.83
12 Marcel Peters 6.06   8.63    Germany 6.72 10.28 8.88 13.03 6.06
13 Martin Lédl 7.40   9.22    Czech Republic 11.93 8.00 7.73 13.17 7.40
14 Marcel Weber 8.97   9.46    Austria 9.24 16.61 8.97 10.14 8.99
15 Finley Gibson 7.02   9.50    United Kingdom 11.25 11.03 7.02 8.96 8.52
16 Konstantin Jaehne 6.83   9.53    Germany 6.83 9.95 11.93 9.60 9.03
17 Linus Frész 7.77   10.08    Germany 7.77 8.05 8.91 13.28 15.00
18 Alexander Olleta del Molino 5.87   10.36    Spain 31.13 5.87 6.31 7.65 17.11
19 Alexander Ben Ludewig 6.74   10.62    Germany 12.95 12.06 6.85 13.03 6.74
20 Martin Süß 8.44   10.62    Germany 10.19 15.77 10.05 8.44 11.61
21 Carlo Glod 8.49   10.64    Luxembourg 12.13 10.48 8.49 9.31 14.21
22 Simone Ohler 8.76   10.72    Germany 11.36 8.76 9.66 11.15 13.45
23 János Bereczki 8.10   10.81    Romania 8.10 11.84 10.38 11.00 11.06
24 Sven Seso 8.84   11.03    Croatia 12.61 12.83 9.67 8.84 10.81
25 Leon Schmidtchen 8.36   12.92    Germany 11.50 15.91 8.36 15.06 12.20
26 Daniel Bihari 9.97   13.62    Spain 12.58 13.85 14.44 16.62 9.97
27 Wilhelm Herzstell 11.77   14.06    Germany 18.66 15.83 11.77 11.83 14.51
28 Larisa Rasiti 10.83   15.16    Germany 13.98 29.37 17.50 13.99 10.83
29 Christina Hafner 11.86   15.16    Germany 19.09 16.41 15.50 11.86 13.57
30 Anne Huber 13.57   15.24    Germany 13.57 25.59 15.83 15.68 14.21
31 Maja von Borstel 12.81   15.26    Germany 16.28 12.81 21.34 14.89 14.60
32 Leo Nunner 13.29   18.31    Austria 18.63 16.90 20.01 19.39 13.29
33 Nico Adams 15.34   18.46    Germany 21.66 17.90 15.81 DNF 15.34
34 Vladimír Svoboda 16.98   19.44    Czech Republic 17.97 22.35 16.98 19.01 21.34
35 Dominik Graf 13.87   19.81    Germany 38.11 18.95 23.30 13.87 17.19
36 Simon Gall 14.03   19.92    Germany 26.25 23.59 14.03 21.39 14.77
37 Markus Pirzer 16.47   22.12    Germany 25.67 20.13 23.65 22.58 16.47
38 Nicos Ahlgrimm 6.88   23.63    Germany DNF 6.88 12.02 10.65 48.22
39 Quirin Hackenberg 19.30   24.87    Germany 32.59 24.27 19.30 24.40 25.93
40 Sophia Schmoll 16.55   27.46    Germany 26.86 28.14 32.64 16.55 27.37
41 Kim Kattelans 22.33   27.55    Germany DNF 22.33 30.15 26.02 26.48
42 Maximilian Bär 24.23   28.05    Germany 26.15 26.09 43.25 31.90 24.23
43 Zuzana Lédlová 15.81   31.60    Czech Republic 43.15 DNF 15.81 20.99 30.65
44 Zaloa Aguirre 21.08   32.83    Spain 41.67 23.08 21.08 37.49 37.92
45 Nour-Eddine Errkhis 27.43   44.11    Germany DNF 38.02 27.43 45.13 49.19
46 Marek Majerik 9.27   DNF    Slovakia 12.12 DNF DNF 9.27 DNF
47 Philip Moore 15.97   DNF    Germany 21.39 15.97 DNF 24.27 DNF
48 Patrik Mutl 43.55   DNF    Czech Republic 47.28 43.55 45.75 DNF DNF
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oleksandr Savchyn 3.15   4.80    Ukraine 4.45 3.15 7.17 6.69 3.27
2 Jan Bentlage 3.91   5.63    Germany 4.80 5.06 7.25 7.02 3.91
3 Noah Kraft 3.61   5.80    Germany 5.03 6.59 6.25 6.11 3.61
4 Leonid Palchenko (Леонід Пальченко) 4.62   6.00    Ukraine 5.77 6.22 6.01 8.51 4.62
5 Malte Ihlefeld 5.09   6.32    Germany 5.83 7.05 11.11 6.09 5.09
6 Finn Ickler 5.56   6.89    Germany 7.33 6.86 7.12 6.69 5.56
7 Dominic Amrhein 5.30   7.29    Germany 8.07 8.14 10.11 5.30 5.65
8 Auel Yakubu 6.22   7.50    Germany 9.30 8.83 6.52 7.14 6.22
9 Finley Gibson 5.02   7.63    United Kingdom 7.44 7.91 7.93 7.53 5.02
10 Luis Kleinheinz 5.17   7.69    Germany 7.13 8.41 7.52 9.08 5.17
11 Rafael Fellmann 7.35   9.26    Germany 8.42 10.51 8.93 7.35 10.42
12 Igor Pfaffenrot 6.57   9.91    Germany 10.86 13.94 9.63 9.24 6.57
13 Konstantin Jaehne 7.64   10.17    Germany 11.43 15.85 9.31 9.77 7.64
14 Marcel Weber 6.47   10.72    Austria 8.50 12.36 11.29 35.99 6.47
15 Martin Lédl 7.10   10.86    Czech Republic 11.63 15.81 10.38 10.57 7.10
16 Marcel Peters 7.43   11.02    Germany 15.34 9.88 7.43 18.50 7.84
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gregor Billing 4:21.12      Germany DNF DNF 4:21.12
2 Jan Bentlage 4:36.68      Germany 4:36.68 DNS DNS
3 Alexander Olleta del Molino 7:08.66      Spain DNF DNF 7:08.66
4 Noah Kraft 9:38.80      Germany 9:38.80 12:14.00 DNF
5 Konstantin Jaehne 11:17.00      Germany 11:17.00 11:56.00 DNF
6 Malte Ihlefeld DNF      Germany DNF DNF DNF
6 Philip Moore DNF      Germany DNF DNF DNF
6 Simone Ohler DNF      Germany DNF DNS DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jan Bentlage 14:22.00      Germany DNF 14:22.00 DNS
2 Alexander Olleta del Molino DNF      Spain DNF DNF DNS
2 Gregor Billing DNF      Germany DNF DNF DNF
2 Simone Ohler DNF      Germany DNF DNS DNS
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L2 U2 L B2 R U2 R D2 R F2 U2 B R' B F D L' B' R U2
A #2 F' B2 L' D' B' D' L U F L2 F2 U2 R2 D' L2 U' B2 U L2 B2
A #3 L F D' B D' R U L2 U R2 L2 F R2 B' D2 R2 L2 F2 U2 B
A #4 U2 R' D B2 L2 D L U D B U L2 D2 F2 L2 U' B2 D' R2 D
A #5 B R2 B' R2 B2 L2 D2 L2 B' R2 F' D R F' D L U B' U' F
A Ex#1 L F D2 B R2 F2 D' R' F' R2 U R2 U' F2 B2 D' R2 U L2 U
A Ex#2 B2 D L2 U' R2 D R2 F2 L2 D2 F L' R D' B' F L2 F' U2 R'
B #1 L2 B2 L' D2 B2 U2 B2 L R B' U' L' F U' R B' R2 D' L D'
B #2 U2 R2 B2 F D2 U2 R2 B R D' F2 L R' B U L' D' U' R'
B #3 B2 L F' D2 B2 L' D L2 B U' D2 R F2 L F2 R2 U2 R U2 L2
B #4 D2 F2 D U2 B2 R2 U2 L2 U' F' U2 B R' D2 F2 R2 D' R D' U
B #5 B2 L R2 F2 L' B2 D2 U2 F R' B' D L' F R2 B' U2 B L2
B Ex#1 L2 B D2 B' R2 D2 R2 B2 U' B' U F' L' D' F2 U R' F2 R2
B Ex#2 R2 U' B2 U' L2 B2 L2 U' R2 U R' D2 B' L' B2 U F U2 L
C #1 B2 R2 D2 R2 F2 U2 B2 R' F2 L U' R2 B L2 U' F R B' U R
C #2 F2 D F2 D F2 L2 D B2 F2 L2 B D2 U2 R F2 U L' R U2 B
C #3 D2 F2 R' F2 D2 L2 B2 U2 B' L U L' F D2 R2 F2 R' U2 F2
C #4 L' U2 B2 U2 L' U2 L2 U2 B' F L' B L' D' B U' R D' L
C #5 L R' D2 U2 B2 R B2 L B U F U R' B2 U R B D' R2
C Ex#1 D2 R2 B2 D2 F' L2 B' F2 U2 L F2 D L F R2 B D R2 U2 R'
C Ex#2 R2 U2 F R2 F U2 B' D2 F2 D2 U B2 U' L' U2 F' R B2 D' B' U'
D #1 B2 U' B2 F2 D U2 B2 D L2 D2 R F L' D2 F D' U' L' D2 F' L'
D #2 R2 D2 F2 U' L2 B2 F2 U' R2 F' L U B D' U2 F' U B'
D #3 B2 R F2 L2 R' F2 U2 L' R2 B2 F2 U' L2 F' L2 F2 R D' L U2
D #4 D2 U2 B2 F U2 L2 F L2 U2 L B2 D' R' U F' D' U2 B' D B
D #5 U2 R D2 B2 L2 B2 U2 L B' L F D' R' B F U L2 D'
D Ex#1 L' D2 L' D2 B2 L F2 L' F2 D2 U R' U2 L D' R2 F D F L
D Ex#2 R2 D L2 U2 R2 U B2 F D R' U B' D2 B' D' L2 D2 R' U2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L F' B' D' L2 B' R' L2 F' L' F2 B2 L2 B2 U F2 D B2 R2
A #2 F2 L2 F2 D F2 U' R2 D2 L' F D' R' F D2 U L2 F D'
A #3 L2 D' U2 F2 D L2 R2 D F2 L' D2 U' B2 U' L' B' U2 L' D' L
A #4 U' L2 U F2 D2 B2 L2 F2 U' B2 D' R B' L B2 F R U2 B' R2
A #5 U2 B2 D2 R' B2 R2 B2 U2 L D' B R' U2 R2 D B2 L U F' R'
A Ex#1 R2 U2 R2 B' L2 F U2 F' R2 D2 R2 D B' F R' D' L2 B' U2 R'
A Ex#2 R2 U2 B2 L2 D2 B R2 D F' U2 B' L' U R U2 F D'
B #1 D2 R' F' U2 B L' U D B U R2 B2 R2 L F2 L2 F2 D2 F2 B2
B #2 U2 L' U2 L2 F2 R' U2 F2 L' B D' L B D B F2 L2 U2
B #3 D2 F2 L' U2 B2 L' B2 R B2 D2 F2 D' B L2 R' F' D R' D2 L' R
B #4 B U2 F' D2 B2 U2 B L2 B D R2 D2 U2 B' L D B' R' D2 B'
B #5 U2 R2 F2 U F2 D R2 F2 R2 U R B F2 U2 F U' L' B F2 D' U
B Ex#1 L2 U2 B2 R D2 R B2 L' D2 U2 R2 B' L F D U' B' L F L U
B Ex#2 D U2 F2 U L2 D' L2 F2 U' F2 L' B' U2 B R F L2 U2 R F
C #1 R L' B' R' L' U L' F' B D' R2 B R2 F U2 F L2 B2 D2 R2
C #2 D2 B2 U L2 B2 U' L2 U' L2 F2 R U' R' F' D' F2 D2 L2 F'
C #3 F D' B D2 F2 R' F R L U' B2 D2 R F2 B2 U2 L U2 R F2 B2
C #4 U B2 L2 F2 R2 D' U2 F2 L R2 F' R' D2 U B L R B L
C #5 F U2 L2 D2 R2 B2 L2 F2 U2 B' U L' U2 L R' B D2 U2 F' D
C Ex#1 U' R2 B2 L2 U' F2 D2 R2 F2 L' B' U' F2 L R D U R2 F D
C Ex#2 L2 D F2 D' L2 R2 B2 D' U' R F D2 F' L U' R' F U2 L' D
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F' L2 U2 B F2 U2 B L2 F' L' B' R' D' L2 F U B2 D B2 F2
A #2 F U B R' F U F2 R2 L' F R2 U2 R2 F D2 F2 D2 F' L2 B
A #3 F2 D L2 U' L2 D B2 U2 F2 R' U L2 D' L' D' U' F' U2 L'
A #4 U' L2 U B U' R' D F2 U D L' B U2 D2 R2 F2 U2 L2
A #5 B' U' B L' F L2 U2 L' D B' D2 F2 D2 R' U2 L' B2 L U2
A Ex#1 R D L' F R L U R2 U' F B U2 L2 U2 D F2 U' L2 D B2
A Ex#2 D2 R' D F B L U2 F D' L2 F' L2 U2 L2 B D2 L2 F L2 F'
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' U' F U2 F2 R' F U2 F U' R2
A #2 R' U' F R U2 R U' R U' R' U'
A #3 R' U R F U' F R U R U2 R'
A #4 U' R' F' U R' F U' F R2 U2 R'
A #5 R' U R U' F U2 F R U' R F'
A Ex#1 R' U2 R U2 R' U2 F U F U2 F
A Ex#2 U' R' U2 F U' F U2 F U' R U
B #1 R' U2 F' U' R' F2 U2 F R U R'
B #2 R' U R' U' F U F R U R' U2
B #3 R U' R' U' R' F U2 R' F U F2
B #4 U R U' R2 U' R' F R2 U' R U
B #5 R' U F U' R U R' U2 R2 U' R'
B Ex#1 R' U2 F U F U2 F U' F U2 R2
B Ex#2 U' R U' F' R2 F R U' R2 U' R'
C #1 R' F U' F2 R' U' R2 U2 R' U2 R
C #2 U2 R' U R F' R2 U' R U R' U
C #3 R' F U' F' U R U2 R' U R' U2
C #4 U R' U2 R2 U' R2 U2 F' U' R2 U
C #5 R' U' F R2 U' F' R2 U2 R2 U R'
C Ex#1 U R' F U2 R U' R' F2 R U' F'
C Ex#2 U R' U2 F' U2 F' U2 R U R U'
D #1 R U' R2 F U R2 U' F' R' U2 R'
D #2 U' R' U R2 U' R2 F U2 F U2 R2
D #3 R' U' R U R' U R2 U R F' U2
D #4 U' R F R U R' F' U' R2 U' R2
D #5 U2 R2 F' U' R2 F U' R U2 R' F
D Ex#1 U F U R' U2 R' F U' F U' R2
D Ex#2 R' F U' R U' R' U' F U2 R U
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R' F R2 F' U2 R' U R' F R2
A #2 R' F2 U' F U' F' R U' R' F U2
A #3 U' F R2 F' R2 U' F R U2 R' U2
A #4 R' U2 F U' F' R U R F' U' F'
A #5 R U2 F U F R' F U2 R U' R'
A Ex#1 R F' U' R2 U' R U' R2 U' R' U'
A Ex#2 R' U' R2 U2 R' U F U2 F' R U
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 B2 L' R' F2 D2 L U2 R' D2 R2 F' R' U2 F' L2 U L' R B2 D' Uw2 L' Uw2 D Rw2 L D' L Uw2 R' U' Fw2 Rw2 Fw L D Fw2 R D R2 Rw' Fw' R' Uw2 B' Rw'
A #2 L2 F U2 F B2 U2 D2 R2 U2 B U R2 D' F U D' R F2 U R Rw2 D F L2 U2 B Uw2 Fw2 B' Rw2 B' D' R' D Rw' F' D Fw' R2 Uw D Rw' L Uw U2
A #3 U F B D' L2 B' R' U2 B2 L2 F' L2 R2 B' D2 L2 F' L2 Fw2 U Fw2 D2 Rw2 R' Fw2 L' U' D2 R' U' D2 Fw' L R' Fw' B U' Rw' B2 D' U
A #4 F2 L2 U' F2 U F2 L2 D' L2 U2 R2 F U L' F D B U' F R B' Rw2 B U2 Rw2 D2 L2 B Rw2 U' Rw2 F D' B Rw' F2 Rw2 Uw2 Fw' L2 Uw' R2 U' B R'
A #5 B D2 L2 B2 U2 F U2 F2 L2 F R' D U' R B' F' D' L U F Rw2 B' Uw2 U B Uw2 B' U2 Fw2 D2 R2 D2 R Uw2 Rw Uw2 B2 F' Uw' F' U' Rw2 Fw D2 R2
A Ex#1 R2 B' U2 F D2 R2 B R2 B D2 B' R' U' F L2 R' D U' B2 R' D' Fw2 Rw2 Uw2 D B Rw2 F' D' F' U' R2 D' Rw D' U' B' R' D Uw Rw2 Fw U F' Uw' R2
A Ex#2 U L' D' B' F D2 L U' D R F' U2 R2 F' L2 F' U2 L2 F L2 D2 Uw2 L U' Rw2 Uw2 R D2 L Uw2 L Uw2 R2 Fw Rw2 Fw' R' L2 Fw Rw D' B' Uw' U R'
B #1 F2 B2 R F2 R' F2 D2 R2 U2 R B2 U D' L' U F U' B' U2 D' Rw2 Uw2 D R2 B2 Uw2 Rw2 F' D Rw2 B2 U Rw' F2 Rw' R2 B2 D2 Fw' Uw2 Rw Fw U' D F2
B #2 B2 U2 R' B2 U2 R2 L' F2 D2 U2 R U' B D2 R F' R D2 L2 F2 L Fw2 U B Uw2 Fw2 U F2 Rw2 D F2 L2 F' D' Rw B U2 R' D R' Fw Rw Uw' Fw2 Uw' F2 R
B #3 B2 L2 D' B2 F2 D2 U' B2 R2 D2 U' R D B' F R' F' L U R2 B2 Uw2 F2 R' Uw2 U2 R D2 F L2 U2 Fw2 Rw2 Uw' F2 D B' R2 F Rw D U2 Rw Uw2 D' R'
B #4 U' B' R' B2 R2 D L2 B2 R' D R F2 R B2 F2 R2 U2 R' Fw2 U' Fw2 F2 Uw2 R Fw2 Rw2 U2 R' Uw2 L' Fw' U' L2 Fw F2 D' U' Rw Uw R2 Fw2
B #5 F R2 F' D2 F U2 L2 R2 B D2 L2 R' B' R2 B' L' U D2 L B' D2 Rw2 U' Fw2 D2 F2 Rw2 B2 D Rw2 F' Uw2 F2 U Rw R' B U' Fw2 Rw' Fw L2 U Rw Fw' Rw' U
B Ex#1 U2 L2 R2 U2 R2 F U2 B F2 D2 B R' F2 L' D B' L2 U L2 B' U2 Uw2 Rw2 Fw2 B U' Rw2 U2 B Uw2 D Rw2 D' Rw' Uw2 F' R U Rw2 F Fw Uw' D2 Rw2 Uw R'
B Ex#2 B R2 D U B L' B2 L' B D R2 U2 L2 U2 F2 R' F2 R2 B2 Uw2 B' Rw2 B2 D F Uw2 R2 Fw2 R2 B R2 F Rw' Fw2 R F2 D Fw Uw B' D2 F2 Rw Uw D2
C #1 F2 U' D2 L2 D' B2 D' L2 R2 U R2 F' L D B' L U2 D R2 D L Uw2 R Uw2 Rw2 U' Rw2 B2 D2 F2 D2 R' D' R' Fw U Rw2 L2 Uw' F' Uw2 B2 D2 Rw
C #2 U' D2 F L F2 U' B' L2 U F2 D2 R B2 L' D2 F2 L2 F2 R' F2 Uw2 Fw2 R2 Uw2 B Rw2 U2 B' Uw2 F R Fw2 L2 D L F2 Uw Rw2 Fw R B2 Rw' B' Uw2 Fw' D
C #3 D' B2 R2 D2 L2 U2 B2 U' F2 U B R D' B' L2 U' L B' D F2 Uw2 Fw2 R2 F U' R2 D2 Fw2 F D U' F Rw B2 Rw D L2 U Fw' Rw2 Uw' Rw' R' D2 B2
C #4 F R2 F2 D2 U F R' D2 R B U2 B2 U2 R2 D2 R2 B D2 F Rw2 Fw2 B' R L2 Fw2 B2 Uw2 Rw2 B D2 F' R' Uw' R' B2 Uw F2 R Rw' Uw' Fw R' D U
C #5 B2 R' B2 R U2 L U2 F2 L2 B D U F' R2 B U L2 D B' R' Uw2 R2 B' D' Fw2 U Fw2 Uw2 U' L2 F U F Rw' B' R2 U' Rw' D F Uw' L Fw' Rw2 Uw D
C Ex#1 R' D U B' R' D2 R F2 D' U2 B2 D2 R U2 L' F2 B2 L' B2 U2 Fw2 Rw2 B Uw2 D2 L' B2 Uw2 B' R B' L2 R2 Uw B Rw2 R F Uw D2 Fw' Uw U2 F' Uw'
C Ex#2 R B2 R' F R D L2 F L' F U2 D2 B2 U2 F U2 F D2 L2 D2 Uw2 Rw2 R' Fw2 F2 Uw2 B2 L D R Fw2 L2 Fw' R Fw2 B' R' F' Uw' L' Uw2 U Rw U2 Rw2
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 B' R2 U L B R L' U' F R2 U L2 U F2 U2 R2 D' R2 F2 D' Uw2 L' B2 D' Rw2 F2 Uw2 Fw2 U2 L B2 Fw R' D' F L2 R' Rw B2 F U' Rw' F'
A #2 R2 U' B' R' U D' R' U L2 U2 B2 R D2 R' B2 L' R2 B2 U2 Fw2 Uw2 L Uw2 D' F2 R' L F2 Rw2 U' R' U2 Fw Rw2 L F2 U' B Rw Fw L F' Uw2 Fw' U'
A #3 U R' U2 B2 L2 D B' R2 U2 F' U2 R2 D2 U2 R U2 R' U2 B2 L' Fw2 Uw2 R2 U Rw2 L2 F U' Fw2 F2 B Uw2 F' Rw' D Rw2 F Uw' B Uw2 F Rw B2 Uw'
A #4 U2 R' U2 D F' R U2 B' U2 F2 U B2 D F2 U2 L2 F2 D B2 Fw2 L' D U2 L Uw2 L' D L2 Uw2 R' Fw F' L' Fw Uw Rw' L Uw' Rw D' R
A #5 R2 B L2 F U2 F2 B U2 L2 U' L' R B2 D' R U B' R' D Rw2 Fw2 B D2 Rw2 Fw2 L B' L2 U2 Rw2 R' Fw2 Uw B2 L F2 L' Rw Fw U2 Fw Uw' Fw2 D' R2
A Ex#1 F D2 L' U L2 D R D2 R2 D2 U2 R' F2 U2 R2 B2 U2 Fw2 R D2 Fw2 D2 L' Fw2 Uw2 D2 Rw2 R2 D' B2 Fw Rw2 D R Fw' Rw R2 Uw' B D U B
A Ex#2 L2 F2 U2 B' R2 U2 B' U2 B2 L2 D R B2 U B' D2 L F B' U Fw2 Rw2 F2 U' F U2 Rw2 D L2 Fw2 D' U' F Rw' B D L2 B2 R Uw' Fw Uw F Rw' Fw' L'
  5x5x5 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 Uw2 Rw R Lw L' F R2 D Rw2 Bw2 R' Dw2 Bw2 R' Uw' Lw2 U' Fw2 Lw2 Rw Bw2 B D' R F R L2 Bw' F' Dw2 D' Lw' Bw2 U Dw2 B' F2 Lw D2 Lw' B' Lw' B2 F D2 Lw' L' Rw2 U F' Uw Rw' Lw' Bw U L Lw2 Dw Lw2 L'
A #2 Lw2 Dw Bw' Fw2 U' R' Dw' D2 U' L' Uw2 B L' Uw2 Fw' Dw2 B2 L2 Uw' D' Lw' Uw2 L Uw' L Bw' Fw' Uw2 F2 Uw' D B' Bw2 Rw2 Fw U2 Fw Dw' Uw2 B U Fw2 Bw D Bw Rw Fw2 R' D2 Lw2 D Dw' F' Dw F' R' L' Uw2 Bw U'
A #3 Rw2 F Bw' R2 L2 B2 Bw' Dw F2 Lw' U Uw' F' Fw' Dw' B' Rw Lw' Bw L' Rw Uw' U' L2 Rw2 Uw2 B2 Dw Uw' U' D2 R U2 Bw' Uw F' B2 Uw2 R2 Fw' Rw Uw2 Fw' Rw Lw' Uw2 F Bw' Uw Rw2 R Uw' Rw' Uw2 Dw' Lw' D Uw2 Rw' U2
A #4 Dw' D2 U Bw2 Rw L' Dw2 U2 Fw2 B2 R2 D2 Bw2 B2 U' Rw2 Fw Lw' Rw2 Uw2 Bw L2 D Rw2 Bw' U2 Fw2 F2 R Lw L' F Fw U2 Bw' Fw L' Uw2 Dw' D' Fw L B' Dw D' F2 U L' R' Rw Dw2 F2 R' Uw' Rw2 F' Fw D2 F' Rw
A #5 D' Fw' Rw' Dw' D L' Bw D R2 D Uw2 Bw2 Lw' Uw2 Fw R2 Uw2 F2 Rw Dw2 B' Rw L2 R2 U2 R2 D Fw2 Bw2 Uw Rw Bw' F' D2 Uw' Lw' D2 R F' B Uw2 B2 Lw' D Rw Uw' Fw2 Lw' Dw2 Rw' L' Dw' F U2 Fw2 L2 Rw' Bw Dw2 Bw
A Ex#1 Dw' F Dw L Dw2 R' F2 Fw Dw' F Dw' Bw' L2 R2 Uw' B2 Lw F2 D L' Fw' F2 U2 Lw' Bw' Uw2 F' U2 D2 R' U' R' F' Lw B2 U2 Bw2 Fw' Lw' Rw2 U Rw2 F Dw2 Lw' Bw2 R' U Lw Fw2 Lw D2 Bw2 U Rw Fw D R2 F2 Bw2
A Ex#2 Uw Bw2 Fw2 R' L Rw D R B2 Bw2 Dw Lw2 Fw Rw U2 Uw2 L U' D' R2 Uw2 B2 Fw' L' B2 Rw2 L U2 Rw' B R' B' L Dw Rw L2 B2 R' L' D' Rw U2 B' Rw2 Uw' Rw Bw R' Fw' Bw' Dw F Dw F' Fw Lw L B' U' Fw
B #1 Fw U F2 Lw Dw Lw2 Bw Lw Fw' U' Rw2 U2 R2 Rw' D' Lw Fw' Dw Lw' Bw Lw' D2 Bw2 L2 Lw' Dw' Fw' F' Lw' D' Dw B D' L Rw Dw' Bw' D' Fw2 Rw Fw2 Bw' D Dw Uw' Lw' Uw2 D' U' Rw' D2 Rw' B2 D2 Fw2 Rw' Bw2 B' Dw2 R
B #2 U' Bw' Uw2 L B' F' Fw2 U' Lw Fw' Bw' B2 Uw' U' L2 Lw2 Fw' F D' Lw2 Dw' Rw2 Uw' Rw R' L Fw2 Dw B' R' D Bw2 Fw' R' Uw Lw Fw' L' Lw2 U Fw2 D2 B2 D2 L2 B' L2 U' R Rw B' Rw2 Bw Uw2 Rw' Fw F2 B2 Rw' D
B #3 Fw Uw L' B2 Fw' Lw' Bw2 R2 U2 Lw Bw Uw D2 Bw2 Dw' Bw L Fw' Rw2 Uw B2 U Fw F' Lw2 B2 Fw Lw2 B Lw' B2 Bw2 U' Lw D2 Bw2 U' Rw' D' Dw2 Bw' Fw U' Uw' Lw F Lw2 Rw2 D2 Dw Fw R2 Rw' Uw' Bw' Rw' F2 D' Dw Uw2
B #4 B' Lw2 F' Dw' Uw D' L2 Fw Lw2 B2 U Uw Bw2 F' Dw' Lw Dw' D' Uw U' B Fw U2 D' L Rw' Dw' D2 Fw Dw' U2 R2 Lw F2 Uw2 L' Fw' Lw Bw U' Dw' Fw2 Uw' R' L Bw2 F U L Lw Bw2 L Lw' F2 Lw' B' U B F' R'
B #5 F2 D' R2 B U2 Dw' F' Bw' B' Uw2 L2 Fw2 L2 R' Fw Bw' Lw2 L Bw2 Uw Rw' Lw2 L Fw2 D2 Bw2 U Dw R' Lw L' F' U' Bw2 D' Lw Rw2 R Bw' R' Rw2 Fw2 D' Fw' Uw R2 F2 Bw D2 R' F' Bw2 B Lw' B L D Lw2 Bw2 L2
B Ex#1 Bw L2 U2 Bw' Lw2 U' Bw Uw L Lw Rw2 U' L' R F Rw R2 B' U2 F2 Fw2 Bw2 B2 Uw' U Dw B U' Uw' Bw2 U2 L' Rw' B Rw2 Fw2 Lw' Dw Bw R2 B' L2 F2 Rw2 Dw D Fw' Dw' Lw D2 Dw' Uw2 B' R' L2 Dw' R' L' Fw' Rw
B Ex#2 Dw2 Lw Uw F' Fw' R2 Fw2 Bw' F2 Lw' Bw' Rw L F U2 F R B F' U' B Bw2 U' Dw F Uw2 Fw' Rw2 Fw' R2 D' Dw' Bw2 F Fw' Lw' Rw' B2 D' Bw' Fw2 B Uw Rw' Uw Rw D L' Bw2 Lw2 D2 Dw' Fw2 Lw' B2 Uw' L D' L2 R
  5x5x5 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Rw' Uw' Bw Rw Lw2 U F2 R2 Dw' U Uw' R2 L D U' F' R' Dw2 U' F2 Dw2 B Bw' Lw' B R2 D2 Uw' U2 L' U R2 Rw' L' Dw2 Rw2 U Bw Uw' Rw F Uw2 L' Rw Lw2 B U R B2 Dw2 B2 Bw Dw Rw' D2 Lw' F D2 B R
A #2 B' Rw F L2 Dw' Lw' Dw R' D F2 Uw' L' Uw Bw' Dw L R' U Rw D2 R2 F' Dw' L' B2 U2 F Uw2 Rw' Bw D Lw L2 R2 Uw Rw Dw L Uw' D Fw2 L Uw2 F' Uw Bw' Fw F2 Uw F Bw' D2 Bw2 F2 Fw2 Lw2 U' D2 F' L'
A #3 Fw L' Uw F Dw2 Uw D2 Fw Rw F Rw2 R2 D Bw2 L2 Uw D L2 Bw2 B' R2 Fw' B R' Lw Dw2 Lw' Uw' B L2 Bw' L2 Fw U' B' U F L Uw Lw2 L Dw Uw D F2 D2 Uw' Rw2 U Uw2 D2 R' Uw2 U D' R2 Uw2 D' Lw2 R'
A #4 D2 F Bw' Uw' R2 D' Bw2 D' L' F' L2 D2 L' D2 Dw' L' B' Fw Dw' Bw Rw' U' Lw' Rw Uw2 D' L' Rw U2 Lw Uw R2 B2 R' B Rw Dw R2 Lw2 Fw2 B2 Uw2 Bw' L R2 U2 L2 F' Lw2 B' U' Rw2 Uw B2 Rw' Fw Bw2 U2 Uw2 Lw
A #5 Dw2 Fw' R Bw D' Fw' Dw' Lw Bw' B2 R' U Rw Uw2 Rw' L2 U2 Fw D Uw2 L R' Dw' Lw' U' Lw2 R2 L U Rw' Lw2 Dw2 Lw F2 D2 F L Lw2 D2 R Dw F2 Rw2 D2 R2 U2 L D Dw2 R D' Bw2 Rw2 L F2 L' Lw R' U' B'
A Ex#1 D2 L' U' Dw L2 Uw Rw2 R' F Fw2 B Dw2 F2 L' Uw D R F U2 D Dw2 L2 Fw U2 Bw2 Dw2 U2 Lw' L2 Fw' Uw2 Rw B2 Bw' Rw' L' U' Lw2 B2 L' Dw' R2 Dw' Lw2 Uw' D Dw Fw Bw Uw2 Bw2 Dw Uw D L Rw' D' Dw2 Uw2 U2
A Ex#2 D2 Bw2 Rw' D Uw L' Dw2 L2 B' U2 L Uw2 Dw Lw2 Uw Rw2 Dw' Uw2 D B2 Rw' U2 F' R' L D2 Bw' Lw' Rw' L Uw2 Lw2 F L' D' B2 Dw' Rw' U' Uw2 Lw' U Bw2 Lw R Rw' Uw' Lw Fw2 L' Bw B' D' Uw2 B2 Dw Uw2 Lw' Bw2 F
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 B' L2 U2 L2 D2 B D2 B R2 B U2 R' U' B U2 R' U' L U' B' Uw2
A #2 B2 R2 D2 B' D2 R2 D2 L2 B R' D F' R' F2 D' L2 D F2 U Fw Uw2
A #3 R2 U B2 L2 R2 U2 F2 D R2 B' D L' B U2 B F L B R' U' Rw2 Uw2
A Ex#1 F2 U' B2 F2 R2 D2 B2 U' F2 U2 L' F' D' R2 U' R2 B2 R' U2 F2 Rw2
A Ex#2 U2 L B2 F2 D2 F2 R F2 R B D F2 R' F L2 R2 F2 D' F' L' Fw' Uw'
B #1 U2 B' D2 F R2 B D2 R2 U2 L2 F2 U' L' D R2 B2 F L2 U B R2 Fw' Uw
B #2 U2 L2 U2 B2 L2 B2 L2 D' B2 R B2 L D2 F' R' U2 L2 D' R' B Rw2 Uw'
B #3 B2 L2 R2 U' R2 U' F2 U' R2 D' F' L' R D' U' R B' U' R' B' D2 Rw Uw
B Ex#1 D2 R2 D2 F2 R D2 L' F2 L' D2 F' L' R' D L2 F R B' L2 Fw Uw2
B Ex#2 D2 R2 D B2 D2 B2 R2 B2 L2 B' F' L' B U' L' U2 L' D' B' L2 U2 Rw2 Uw2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 D2 R2 D2 U' R2 D' L2 B2 L2 R B' D' F U2 F2 R F2 D' U' Rw2 Uw'
A #2 U2 B' R2 D2 L2 R2 B2 D2 B' D2 F L B U F' D' L' B' U' B L' Fw' Uw
A #3 D' F2 D F2 D' R2 F2 U' F2 U2 R2 B' F R' U' L' F L2 F2 L' Fw' Uw
A Ex#1 R B2 D2 U2 R' U2 R2 U2 F2 L' D' R D' B R2 F' L D' R2 D2 Fw'
A Ex#2 U2 R' B2 L B2 D2 L F2 D2 R2 F' D B2 D2 B2 U' L' F2 R B
  3x3x3 Fewest Moves   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' F L' R U2 L D2 B2 R' D2 B2 D2 U B D U B F2 D2 L2 D2 F' R' U' F
A #2 R' U' F L2 F2 U2 F L2 B' U2 F U' L' F2 U2 L B R2 B U F' U' R' U' F
A #3 R' U' F L2 B2 D' L2 F2 U L2 U B2 R2 U' R F L U B' R2 B L' U' F2 R' U' F
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D B2 R2 B2 D2 R2 D2 U' L2 R2 F L' U F L2 R2 F D' L
A #2 D' B2 D2 B2 F2 D B2 R2 F2 R F R' D B2 U' L U' R2 D' L
A #3 F R2 U2 F' D2 B' L2 D2 L2 R' U' B' D U' F L B' D' F' U
A #4 D2 U2 L2 D2 B2 R U2 R2 B2 D2 R' F' L B F L2 R U L' D'
A #5 B2 F R2 F' D2 F' L2 R2 U2 F2 U' R' B2 L2 U2 R D F D R
A Ex#1 B R2 F2 D2 L F' B2 L2 D F2 D2 L F2 B2 D2 R' B2 R'
A Ex#2 D2 U2 R D2 R D2 F2 L' F2 R F2 D B' L D' U F' U' R F'
B #1 L2 F' B2 R2 U2 D' R U' L' U2 F L2 U2 F D2 R2 L2 F' U2 B
B #2 U R2 U R2 B2 U F' L' B' R' F2 D' U2 F2 D' B2 L'
B #3 L2 D L2 D F2 D R2 F2 D' U2 B U B' U2 L' F' D F2 L2 D'
B #4 D' B2 U B' R U' F U D F' R U' D2 F2 D' F2 L2 U' R2
B #5 D B' R' F' B D' F2 L F2 U L D2 F2 R2 D2 F2 R2 U2 D'
B Ex#1 U L F2 D F2 U' B U' B L U' B' U2 D2 L2 F2 D2 F2
B Ex#2 F2 R2 F' D2 L2 F2 L2 U2 R2 B' D B2 L R' F D L B R
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 D2 R2 U F2 D' L2 U' B2 R2 U' R D L2 F' L' D' R' F' U'
A #2 U2 R' F L' F2 R F' B R' D' B' R2 U' D R2 U' F2 U' F2
A #3 R' B D B R' L2 U' L' U2 L' U L2 U2 B2 U D2 L2 U2 L2 B2
A #4 R B' L' U B2 D2 R2 D' L' F U2 L2 F B2 D2 L2 B' U2 R2
A #5 F2 R2 F2 L' F' U' D' B' D' F' U' R' B2 R U2 R2 B2 U2 R' L
A Ex#1 U2 B2 D2 U2 L' B2 R' D2 R2 D' F R' B U L' D2 L B R D2
A Ex#2 L2 R2 D2 L2 D' L2 U2 F2 L2 R2 U2 L' B U' L2 B' F2 L2 D2 R2
  Rubik's Clock   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 UR0+ DR1- DL2+ UL1+ U1+ R2- D4+ L4+ ALL2+ y2 U4- R0+ D5+ L1- ALL4- UR UL
A #2 UR3- DR5+ DL0+ UL6+ U5+ R6+ D1- L3- ALL3- y2 U1- R3+ D1+ L4- ALL6+ UR DR
A #3 UR2- DR0+ DL2- UL6+ U2+ R3+ D4+ L4- ALL5- y2 U2+ R2+ D0+ L2- ALL0+ UR DR
A #4 UR3- DR4- DL2- UL0+ U2- R3- D1+ L2+ ALL4+ y2 U1- R1+ D3+ L1+ ALL3- DR
A #5 UR0+ DR1+ DL4+ UL6+ U3+ R2- D3- L1+ ALL4+ y2 U2- R2- D1+ L2- ALL2- UR DR UL
A Ex#1 UR0+ DR2- DL6+ UL0+ U4- R6+ D6+ L1+ ALL2+ y2 U2+ R4+ D3+ L6+ ALL3+ DR DL UL
A Ex#2 UR5- DR6+ DL5+ UL4+ U1- R4- D3+ L2+ ALL4- y2 U3- R6+ D6+ L0+ ALL3- UR DL UL
B #1 UR0+ DR4+ DL1+ UL5- U6+ R4+ D0+ L2- ALL0+ y2 U4- R4+ D4- L3+ ALL6+ DR
B #2 UR2- DR1+ DL2+ UL1+ U1+ R3- D0+ L1+ ALL6+ y2 U5- R2- D1- L6+ ALL3- UR DR DL UL
B #3 UR1- DR5+ DL5+ UL2- U3- R5- D5- L4- ALL3- y2 U4+ R3+ D4+ L5+ ALL4+ UR
B #4 UR0+ DR4- DL6+ UL6+ U3+ R1+ D6+ L2+ ALL1- y2 U1- R6+ D4+ L6+ ALL3+ UR DL
B #5 UR1+ DR5- DL2+ UL1- U4- R4+ D5- L3- ALL3+ y2 U3- R4- D3- L2- ALL2- UR DR DL
B Ex#1 UR0+ DR4+ DL4+ UL5- U5- R1- D6+ L3+ ALL6+ y2 U0+ R3- D1+ L0+ ALL1- UR DR DL
B Ex#2 UR3+ DR0+ DL1+ UL2- U2+ R4- D2+ L4- ALL4+ y2 U3+ R1- D2- L6+ ALL5- UR DR
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 R' B' U' L B' L B U L U' R l b
A #2 R' B' L' B L R' B L U L' R b'
A #3 L U' L U' B L U' R' U' B L u' r'
A #4 B U B R B' L R' B' L' R' L' u' l' r' b'
A #5 R L B' U L U' B' U' R' B' R' u r'
A Ex#1 B L B' U R' B' L U R' L' U u l' b
A Ex#2 B' L U' B L R' L' R' L' R' U' u l' r' b
B #1 U L' U L' U B' L U' B L' U u l r b
B #2 B U' L B' U B R B' R' B' R u b'
B #3 R B' L B U' R' U L R' L' U' u l
B #4 U B U' B R' U B L B L' U u' l b
B #5 R B' U' L B' L' B' L' U L' R u l' r b
B Ex#1 U' L' U L' B' U B R' L' R B l b'
B Ex#2 R' L U B' U' B U' L' U B R' u l' r' b'
C #1 B R' B' L' U R B' U R' U' R' u r
C #2 L B' R U R' B' L R' L B' R' r'
C #3 L' B' R B' R U B' R' U' B L' u' l' r b'
C #4 L U' R' U B' R' L' R B' R' B' u l' r'
C #5 B' R L' R B' L U' R L' B' R' b'
C Ex#1 U' R' L' U R' L B' R B' R' L l' r' b'
C Ex#2 L' B L' B' U' L' U R' B' R' B' u' l r' b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 L' B' U R' U B U' B' R' L' U l b
A #2 U B' L' R' L' B' U R' L' R U l r' b
A #3 L' U' B R' B L' U R U B' U l' r b'
A #4 L R' U' L U' L B' U' B' R' L u' l' b
A #5 B R' B' R' U L' R' B' L R L u' l r'
A Ex#1 U' B L' R U B' L B' L R L u r' b'
A Ex#2 U B' U R' U B L' R U' L U' l r
  Skewb   First round
Group No. Scramble
A #1 B L U' L' B R B L R' U B'
A #2 B L R U R L' U' R' U' B L'
A #3 B U R B' R U R' L R' L' U'
A #4 L R U L R' B U R' L' B' R'
A #5 U R B U' R' B' U L' R' U' B
A Ex#1 U L U B L' B R B' L U' B'
A Ex#2 R U L R' B L B' R' U L' R'
B #1 R L R L U R U' R' L U B
B #2 R L R B L R' B' U' L' R U'
B #3 B L R' L' R' U L' R' U' R' U
B #4 U L U' B' L B R' B' L U L'
B #5 R B L' B' U' L' U' R' B L U
B Ex#1 R L R L' U L B R' B L' R
B Ex#2 R U L' R' U L' R B' R' B' R
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 R B R U B U' L U' L' U L'
A #2 U L B L' U' B' U L U B R
A #3 L B' U B' U' R' B' U B L R'
A #4 B R L B U' B L' R B' L U'
A #5 U L B' R U' B R' L' R L' U'
A Ex#1 U L U R B' U' R' L R B R
A Ex#2 U L' B' U L R' B R L' B' L
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L U2 L U2 R U2 L U2 L2 B2 R' F' R F B' R2 B2 U L Fw2 Uw2 B' Rw2 B U R2 Uw2 D Rw2 Fw2 B2 U Rw' U2 R F2 U2 Fw D' Rw U Fw B L' x'
A #2 B' F U2 L2 U2 B U2 B D' B2 L' U D' L' F R D2 L2 F2 Uw2 L2 R' U2 Fw2 D2 L2 B' L' B2 Rw2 Uw' D' Rw2 F R' U2 Rw' B' D' U Fw' Uw' B2 x y'
A #3 L D2 L2 F2 U2 L D2 L' F2 L D2 B U' L' U B' D' F' D2 R' D2 Uw2 F' Rw2 D' Rw2 D' F Rw2 U' R2 D2 B D2 Rw' U Fw2 R D' Fw' U2 Fw2 Rw' D' L2 Fw F2 z'
A Ex#1 B2 L U' R2 U' R' F D R2 F' U B2 R2 U' L2 D' R2 F2 U2 R2 Fw2 L2 D L2 F2 Uw2 F' D Rw2 B R2 F Rw' Fw2 Rw L2 U' B' Fw' L2 U Rw' R Uw2 z' y2
A Ex#2 U F D R' B2 U R2 B' L D R2 B D2 U2 B' R2 B' L2 U2 B' L2 Fw2 R2 Uw2 F D' F Uw2 Rw2 D' B2 L2 F L2 R U Fw2 Rw Uw' B U' Fw F Rw' F B2 y'
  5x5x5 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 D U' Dw2 R2 L D F L' Fw Rw' Uw2 Dw2 D2 Rw2 Lw' Uw' Rw' L B2 Fw2 Rw2 R Lw D Lw2 Dw' R F' L' F L2 Dw' Lw F' Fw' Dw2 Fw' Lw2 Rw Bw2 U2 Dw2 R Dw' Uw' Fw2 Lw Rw B' F' U2 R2 D' R2 B D L' Rw2 F Fw 3Rw 3Uw'
A #2 D2 L F2 Bw L F Uw2 Fw2 D U' Fw2 B R F2 Dw2 Uw' R2 U' D' Rw' Dw' Bw' Lw' F' U2 Uw2 R D' Lw' Uw Lw' Bw' Lw' Bw' Fw' B F Rw' R Uw' R' Dw' B D2 Dw' Rw Bw2 Rw2 R2 Dw' Uw2 U' B Rw' Bw2 Rw' Dw2 Fw' Bw2 L' 3Rw 3Uw2
A #3 Rw2 L2 U Dw Lw Uw' Dw D L2 Uw' U' Dw F U2 Dw2 Uw Fw2 L2 R Fw Rw' D Rw R2 L2 Fw2 F Uw Rw2 F2 Uw' Fw' F B' Dw2 Bw' L2 D2 F' Uw2 L' Uw R' Dw' L' F2 U' Dw D Lw2 U2 Lw L R2 Fw2 R2 Uw F Dw' R'
A Ex#1 L Rw2 Fw2 R2 Bw2 Rw F' B2 D Bw Rw D B2 Uw Lw' F R2 L' Rw Lw' D2 U F2 D L' F' Dw R' Lw Dw2 F Lw2 Dw' U' Uw' Lw2 Dw Uw2 Fw2 F' D2 U' R2 Fw2 Dw2 Uw2 R L' F' Uw2 F2 R2 D2 Lw2 D2 Bw' Dw' L' F 3Fw 3Uw2
A Ex#2 Uw2 Rw2 Fw2 R Lw2 L' Dw Fw2 Dw2 B2 Fw' Dw L2 Lw2 Uw' L Lw2 F' Lw2 Dw' Fw Lw' Fw2 Dw F2 Bw Uw' L' B Uw' Bw' B' Dw' U2 B' L' D' U2 L B2 Bw Uw Rw F' Fw2 D2 Dw2 Uw' L Bw D2 Lw' L U' R2 B' Bw2 Lw R Fw' 3Uw'
Alexander Ben Ludewig    Germany
Alexander Ben Ludewig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 12.88   15.56   16.93 14.52 12.88 19.64 15.22
First round 36 13.41   17.20   16.14 17.56 17.90 13.41 18.02
2x2x2 Cube Final 14 4.14   5.09   9.04 4.14 4.89 5.98 4.39
First round 13 3.84   4.65   4.34 8.12 4.57 5.04 3.84
4x4x4 Cube Combined First round 30 58.80   1:06.63   1:12.44 1:08.11 58.80 1:09.10 1:02.69
5x5x5 Cube Combined First round 29 2:05.59   2:18.90   2:20.69 2:28.09 2:32.26 2:07.92 2:05.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 24.46   35.10   24.46 43.97 29.45 31.88 47.96
Rubik's Clock Combined Final 8 14.91   16.35   16.51 16.47 18.79 16.07 14.91
Pyraminx First round 25 9.68   12.56   9.68 20.47 13.52 11.59 12.58
Skewb First round 19 6.74   10.62   12.95 12.06 6.85 13.03 6.74
Alexander Olleta del Molino    Spain
Alexander Olleta del Molino
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Combined First round 20 1:41.47   1:50.09   1:53.71 1:42.33 1:41.47 1:54.24 2:03.15
3x3x3 Fewest Moves Final 4 26   30.33   32 26 33
3x3x3 One-Handed Final 15 20.71   23.96   24.10 24.77 20.71 23.00 DNF
Combined First round 16 21.94   24.24   24.55 23.91 24.27 35.34 21.94
Pyraminx Final 8 5.41   7.24   7.95 8.05 5.41 5.90 7.88
First round 12 5.12   8.85   7.91 10.77 9.18 9.45 5.12
Skewb First round 18 5.87   10.36   31.13 5.87 6.31 7.65 17.11
4x4x4 Blindfolded Final 3 7:08.66     DNF DNF 7:08.66
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNS
Anne Huber    Germany
Anne Huber
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 18.95   21.28   25.05 24.10 18.95 20.15 19.59
First round 53 21.75   25.04   29.22 22.98 23.05 21.75 29.09
2x2x2 Cube First round 64 8.36   14.25   9.53 23.40 9.81 DNF 8.36
4x4x4 Cube Combined First round 33 1:06.77   1:12.01   1:16.28 1:12.62 1:11.60 1:06.77 1:11.80
5x5x5 Cube Combined First round 33 2:52.81     3:01.05 2:52.81
3x3x3 Blindfolded First round 12 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 38.24   48.26   50.27 1:09.57 51.83 38.24 42.69
Pyraminx First round 46 13.75   18.36   25.41 14.71 14.96 13.75 33.04
Skewb First round 30 13.57   15.24   13.57 25.59 15.83 15.68 14.21
Auel Yakubu    Germany
Auel Yakubu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 11.01   14.48   14.31 14.83 14.49 14.65 11.01
First round 16 11.00   13.27   11.00 16.26 11.44 13.97 14.41
2x2x2 Cube First round 19 4.65   5.17   4.65 5.15 5.10 5.26 12.32
4x4x4 Cube Final 11 37.66   47.70   55.89 42.85 37.66 52.68 47.56
Combined First round 15 47.12   54.39   52.86 1:02.15 DNF 48.16 47.12
5x5x5 Cube Final 16 1:30.03   DNF   1:30.03 1:32.13 DNS DNS DNS
Combined First round 11 1:21.30   1:31.08   1:31.99 1:34.11 1:38.75 1:27.14 1:21.30
3x3x3 One-Handed Final 11 20.80   21.79   20.80 21.63 22.03 21.94 21.80
Combined First round 11 17.48   21.92   21.48 25.47 21.19 17.48 23.08
Pyraminx First round 28 9.26   13.14   13.49 9.26 14.81 16.44 11.11
Skewb Final 8 6.22   7.50   9.30 8.83 6.52 7.14 6.22
First round 7 5.48   7.06   5.70 6.80 5.48 8.69 9.11
Benedikt Neunhäuserer    Austria
Benedikt Neunhäuserer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 31.31   38.17   48.07 32.37 31.31 34.06 DNF
2x2x2 Cube First round 67 13.96   17.88   23.43 13.96 15.52 14.84 23.27
Brendon Müller    Germany
Brendon Müller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 37.34   41.97   37.94 37.34 43.54 44.44 48.43
2x2x2 Cube First round 66 8.20   17.54   15.12 22.18 27.82 15.33 8.20
Carlo Glod    Luxembourg
Carlo Glod
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 13.56   15.76   21.08 18.88 13.56 14.32 14.07
First round 45 14.11   20.82   16.93 31.29 DNF 14.11 14.23
2x2x2 Cube First round 20 4.29   5.18   NR 4.29 4.62 5.10 6.59 5.82
4x4x4 Cube Combined First round 18 45.31   55.73   58.18 58.56 1:02.45 45.31 50.44
5x5x5 Cube Final 15 1:38.67   1:46.62   1:38.67 1:44.93 1:51.08 1:43.85 1:53.35
Combined First round 16 1:44.09   1:45.83   NR 1:44.41 1:47.97 1:47.10 1:44.09 1:45.98
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 23.05   NR 31.92   34.52 35.87 33.24 28.00 23.05
Rubik's Clock Combined Final 14 20.15   NR   26.06 20.15
Pyraminx Final 5 6.02   6.75   NR 7.08 6.28 6.90 6.02 11.72
First round 7 5.29   7.46   8.22 7.74 6.41 9.10 5.29
Skewb First round 21 8.49   10.64   12.13 10.48 8.49 9.31 14.21
Charlie Seelig    USA
Charlie Seelig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 16.61   18.09   17.36 16.61 17.79 24.02 19.13
First round 43 16.03   19.77   22.31 16.91 16.03 20.09 23.19
2x2x2 Cube First round 35 5.38   6.99   DNF 5.38 6.22 7.93 6.83
4x4x4 Cube Combined First round 60 2:28.13     2:38.17 2:28.13
Christina Hafner    Germany
Christina Hafner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 13.51   14.64   16.86 13.51 15.66 14.07 14.19
First round 26 12.76   15.25   15.02 12.76 15.61 15.13 21.48
2x2x2 Cube First round 51 5.11   10.16   5.11 7.23 14.55 8.71 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 29 53.03   1:04.69   1:03.94 1:09.02 1:01.11 53.03 1:37.45
5x5x5 Cube Combined First round 21 1:47.86   1:55.04   1:55.94 1:50.43 2:15.17 1:58.74 1:47.86
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 37.65   41.39   46.54 46.24 37.65 39.74 38.20
Pyraminx First round 41 9.09   16.57   16.30 9.09 15.80 28.80 17.60
Skewb First round 29 11.86   15.16   19.09 16.41 15.50 11.86 13.57
Cornelius Dieckmann    Germany
Cornelius Dieckmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 6.65   7.53   8.93 6.65 8.63 7.25 6.72
Second round 3 6.81   7.74   7.36 10.66 8.22 6.81 7.63
First round 3 7.35   7.83   7.35 8.63 7.47 7.38 8.81
2x2x2 Cube Final 3 2.69   3.13   3.27 DNF 2.69 2.84 3.29
First round 1 2.29   3.03   2.78 4.28 2.84 3.46 2.29
4x4x4 Cube Final 4 34.72   35.29   35.33 39.65 34.72 35.52 35.03
Combined First round 6 38.08   39.89   38.08 42.83 39.76 40.26 39.66
5x5x5 Cube Final 3 1:04.72   1:07.88   1:08.27 1:04.72 1:08.43 1:09.57 1:06.93
Combined First round 3 1:01.77   1:08.83   1:05.47 1:14.77 1:14.82 1:06.25 1:01.77
3x3x3 One-Handed Final 2 10.48   13.26   14.64 14.56 10.48 12.06 13.17
Combined First round 2 11.22   13.29   17.46 11.22 11.81 13.84 14.22
Dan Vodicka    Czech Republic
Dan Vodicka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 14.77   17.27   19.11 15.87 17.90 14.77 18.03
First round 41 17.47   19.17   17.47 18.50 20.04 25.90 18.98
Daniel Bihari    Spain
Daniel Bihari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 21.26   24.81   26.18 25.05 23.20 28.43 21.26
2x2x2 Cube First round 43 6.83   8.52   9.80 6.83 14.43 8.71 7.06
Skewb First round 26 9.97   13.62   12.58 13.85 14.44 16.62 9.97
David Vollmer    Germany
David Vollmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 14.66   16.93   14.66 17.55 17.18 18.80 16.06
First round 30 13.46   16.02   16.62 18.31 16.93 13.46 14.50
4x4x4 Cube Combined First round 31 1:02.74   1:08.10   1:07.08 1:11.34 1:06.33 1:10.88 1:02.74
Dominic Amrhein    Germany
Dominic Amrhein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 10.94   12.25   11.80 12.66 12.52 10.94 12.43
First round 19 12.34   13.39   14.57 12.63 12.96 12.34 15.40
2x2x2 Cube Final 4 2.90   3.48   5.37 3.59 2.90 3.34 3.50
First round 3 2.68   3.60   4.18 3.83 2.68 8.64 2.78
4x4x4 Cube Final 10 42.50   46.80   48.20 46.98 42.50 45.21 56.37
Combined First round 9 39.13   43.49   49.46 39.33 50.11 41.69 39.13
5x5x5 Cube Combined First round 19 1:47.74   1:48.73   1:49.05 1:48.06 1:52.09 1:49.07 1:47.74
3x3x3 Blindfolded First round 12 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 16 22.33   24.98   26.75 28.08 22.36 22.33 25.82
Combined First round 15 21.75   23.09   23.51 23.18 27.00 22.59 21.75
Rubik's Clock Combined Final 9 15.61   16.89   18.28 15.61 19.59 16.75 15.64
Pyraminx Final 1 3.54   5.01   5.03 7.29 3.54 4.43 5.56
First round 1 4.00   4.59   4.05 4.00 4.98 5.54 4.73
Skewb Final 7 5.30   7.29   8.07 8.14 10.11 5.30 5.65
First round 8 5.00   7.27   5.00 7.57 11.52 5.61 8.62
Dominik Graf    Germany
Dominik Graf
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 58 26.68   27.63   26.68 27.47 28.53 26.88 32.16
First round 69 30.28   33.84   34.09 30.28 36.47 30.97 37.38
2x2x2 Cube First round 47 8.45   9.60   9.03 8.45 10.46 9.31 14.12
Pyraminx First round 32 11.91   13.55   13.76 12.66 17.97 14.22 11.91
Skewb First round 35 13.87   19.81   38.11 18.95 23.30 13.87 17.19
Edward Khaitina    Germany
Edward Khaitina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 64 26.18   30.59   27.41 33.42 26.18 36.86 30.95
First round 70 25.70   33.88   36.58 33.73 25.70 34.75 33.15
4x4x4 Cube Combined First round 52 2:00.87     2:00.87 2:56.56
5x5x5 Cube Combined First round 36 4:02.93     4:02.93 4:04.80
Pyraminx First round 33 11.09   14.39   15.43 11.09 15.43 14.05 13.68
Finley Gibson    United Kingdom
Finley Gibson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 33.46   37.82   36.18 38.23 33.46 39.05 DNF
2x2x2 Cube First round 55 10.05   10.88   10.22 15.13 10.16 10.05 12.27
Pyraminx First round 26 12.21   12.80   12.27 13.69 12.21 13.51 12.61
Skewb Final 9 5.02   7.63   7.44 7.91 7.93 7.53 5.02
First round 15 7.02   9.50   11.25 11.03 7.02 8.96 8.52
Finn Ickler    Germany
Finn Ickler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.36   10.06   9.36 10.55 13.80 10.08 9.55
Second round 5 8.43   9.78   9.22 8.43 11.71 11.36 8.77
First round 7 9.91   10.78   10.31 11.55 9.91 10.49 13.21
2x2x2 Cube Final 8 3.27   4.49   3.27 6.09 3.97 6.63 3.40
First round 10 3.38   4.44   5.01 4.15 4.54 4.64 3.38
4x4x4 Cube Final 5 34.65   37.37   38.46 36.06 39.19 34.65 37.59
Combined First round 8 39.04   42.01   45.12 39.04 39.55 43.40 43.08
5x5x5 Cube Final 4 1:06.94   1:11.52   1:09.32 1:07.55 1:06.94 1:33.27 1:17.68
Combined First round 5 1:08.03   1:13.93   1:16.62 1:08.03 1:11.93 1:13.25 1:17.41
3x3x3 One-Handed Final 13 15.65   22.94   22.77 43.14 23.89 22.15 15.65
Combined First round 8 20.27   21.08   26.22 20.27 21.13 20.51 21.61
Rubik's Clock Combined Final 4 13.08   13.64   15.42 13.08 13.71 13.72 13.49
Pyraminx First round 18 5.88   10.16   11.28 5.88 7.54 11.67 12.62
Skewb Final 6 5.56   6.89   7.33 6.86 7.12 6.69 5.56
First round 5 4.91   6.85   6.92 6.34 4.91 7.30 7.60
Gregor Billing    Germany
Gregor Billing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 14.05   15.05   16.66 15.45 15.08 14.63 14.05
First round 27 15.33   15.49   15.43 15.61 15.33 15.44 16.38
4x4x4 Cube Final 15 47.23   53.78   52.62 59.84 54.39 47.23 54.33
Combined First round 14 43.14   54.05   43.14 57.77 48.43 56.63 57.09
5x5x5 Cube Final 14 1:31.68   1:44.13   1:56.04 1:40.17 1:31.68 1:36.19 1:56.64
Combined First round 15 1:39.83   1:43.46   1:40.42 1:39.83 1:47.76 1:42.20 1:49.40
3x3x3 Blindfolded Final 2 32.88   DNF   32.88 DNF DNF
First round 2 36.98   DNF   36.98 40.38 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 34   42.33   50 43 34
Rubik's Clock Combined Final 6 13.45   15.38   19.07 13.52 DNF 13.45 13.55
4x4x4 Blindfolded Final 1 4:21.12     DNF DNF 4:21.12
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
Hannes Müller    Germany
Hannes Müller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 57 23.34   27.61   28.44 28.93 25.46 29.46 23.34
First round 60 21.88   26.95   30.84 21.88 29.66 25.06 26.13
2x2x2 Cube First round 65 9.90   14.45   11.90 27.36 9.90 20.59 10.87
4x4x4 Cube Combined First round 47 1:49.16     1:49.19 1:49.16
3x3x3 Blindfolded First round 12 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 39.60   55.97   53.18 53.20 1:27.50 39.60 1:01.53
Pyraminx First round 52 16.50   22.66   32.08 17.61 16.50 18.28 33.22
Igor Pfaffenrot    Germany
Igor Pfaffenrot
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 11.47   12.71   12.94 11.47 15.88 13.05 12.13
First round 18 11.78   13.28   12.10 11.78 15.33 14.37 13.37
2x2x2 Cube First round 17 3.53   5.09   5.42 5.81 3.53 6.79 4.03
4x4x4 Cube Final 13 46.29   49.61   46.29 47.54 53.87 47.41 DNF
Combined First round 11 48.09   50.96   51.76 48.17 55.03 52.94 48.09
5x5x5 Cube Combined First round 17 1:37.29   1:46.90   1:50.62 1:46.65 1:43.44 1:51.30 1:37.29
3x3x3 Blindfolded First round 12 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 27.93   32.69   33.21 35.95 34.57 27.93 30.28
Rubik's Clock Combined Final 16 21.56     27.27 21.56
Pyraminx Final 13 5.96   8.71   9.00 5.96 10.76 9.67 7.47
First round 16 5.59   9.25   10.12 5.59 8.53 13.79 9.09
Skewb Final 12 6.57   9.91   10.86 13.94 9.63 9.24 6.57
First round 9 4.77   7.65   7.39 7.76 4.77 9.63 7.79
Isaiah Eblen    USA
Isaiah Eblen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 50.53   59.26   1:01.79 1:01.86 50.53 54.13 DNF
2x2x2 Cube First round 70 9.13   21.06   23.80 35.05 25.56 13.82 9.13
Jakob Neunhäuserer    Austria
Jakob Neunhäuserer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 14.66   16.18   14.66 18.36 17.11 14.66 16.77
First round 39 12.80   18.40   15.27 12.80 21.43 DNF 18.50
2x2x2 Cube First round 48 8.14   9.68   15.09 9.66 10.28 9.10 8.14
4x4x4 Cube Combined First round 48 1:49.28     1:49.28 2:07.84
Jan Bentlage    Germany
Jan Bentlage
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.44   11.78   12.25 11.44 11.47 13.16 11.63
First round 9 10.34   11.38   10.34 11.65 10.80 15.19 11.68
2x2x2 Cube Final 6 2.36   4.02   5.28 3.03 5.68 3.75 2.36
First round 4 2.16   3.68   3.47 2.16 3.93 6.83 3.63
4x4x4 Cube Final 9 39.65   42.58   39.65 41.61 49.71 42.44 43.68
Combined First round 10 38.61   46.78   48.44 49.00 45.53 38.61 46.38
5x5x5 Cube Final 8 1:19.09   1:23.22   1:19.09 1:22.71 1:35.97 1:25.84 1:21.11
Combined First round 8 1:13.53   1:19.00   1:28.83 1:19.00 1:22.56 1:15.43 1:13.53
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:05.61   DNF   1:05.61 DNF DNF
First round 3 58.30   1:07.95   1:20.75 58.30 1:04.80
3x3x3 Fewest Moves Final 3 27   29.00   28 32 27
3x3x3 One-Handed Final 8 12.83   20.25   20.19 20.40 20.15 12.83 33.80
Combined First round 4 16.16   18.07   18.31 16.59 19.30 16.16 21.43
Rubik's Clock Combined Final 2 7.06   7.45   7.88 7.94 7.30 7.06 7.18
Pyraminx Final 2 4.16   5.49   5.80 5.06 8.59 4.16 5.61
First round 2 4.46   5.38   5.68 5.68 4.77 4.46 9.05
Skewb Final 2 3.91   5.63   4.80 5.06 7.25 7.02 3.91
First round 3 4.27   5.82   4.27 6.88 4.30 6.28 7.36
4x4x4 Blindfolded Final 2 4:36.68     4:36.68 DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 14:22.00     DNF 14:22.00 DNS
Jannis Grob    Germany
Jannis Grob
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 68 32.86   34.74   35.65 37.78 32.91 35.65 32.86
First round 67 28.73   31.71   28.73 32.63 31.57 30.94 40.24
Pyraminx First round 36 11.82   14.79   11.82 16.46 15.86 13.69 14.81
János Bereczki    Romania
János Bereczki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 7.09   10.53   10.05 10.03 11.80 7.09 11.52
Second round 6 7.48   10.09   11.53 10.74 10.23 7.48 9.29
First round 10 9.21   11.60   12.55 11.40 9.21 10.84 14.11
2x2x2 Cube Final 5 2.75   3.94   2.75 4.64 4.25 3.89 3.67
First round 5 3.30   3.73   4.71 4.13 3.34 3.73 3.30
4x4x4 Cube Final 7 36.16   38.85   41.25 38.21 36.16 DNF 37.09
Combined First round 4 34.88   37.95   35.60 34.88 38.03 40.21 43.40
5x5x5 Cube Final 10 1:20.99   1:25.62   1:21.84 1:20.99 1:34.04 1:24.29 1:30.72
Combined First round 9 1:19.65   1:21.31   1:23.53 1:19.65 1:20.22 1:24.58 1:20.19
3x3x3 One-Handed Final 4 17.08   18.12   19.71 17.08 17.13 17.52 21.55
Combined First round 5 15.85   19.54   21.64 20.61 20.18 17.83 15.85
Pyraminx Final 6 6.01   6.95   9.88 6.01 6.65 6.12 8.08
First round 11 6.80   8.40   7.99 10.27 6.80 6.93 10.50
Skewb First round 23 8.10   10.81   8.10 11.84 10.38 11.00 11.06
Jason Lang    Germany
Jason Lang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 35.77   51.18   DNF 1:20.69 36.83 35.77 36.03
2x2x2 Cube First round 59 8.76   11.74   13.30 29.08 8.76 9.27 12.66
4x4x4 Cube Combined First round 61 2:45.46     3:14.22 2:45.46
5x5x5 Cube Combined First round 38 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 54 21.21   29.40   32.83 25.16 56.70 30.22 21.21
Jens Haber    Germany
Jens Haber
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 11.10   12.67   11.95 13.09 11.10 DNF 12.97
First round 8 9.88   11.24   10.52 10.13 13.08 9.88 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 1 30.13   DNF   30.13 DNF DNF
First round 1 29.98   DNF   29.98 DNF 30.18
Jinseo Ahn    Korea
Jinseo Ahn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 62 24.94   29.49   32.72 28.44 24.94 34.05 27.32
First round 61 23.69   27.46   25.98 29.64 26.77 30.22 23.69
2x2x2 Cube First round 50 5.33   10.15   7.79 9.46 13.19 DNF 5.33
Johanna Weiß    Germany
Johanna Weiß
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 54.55   1:01.24   1:13.68 54.55 1:10.56 56.32 56.83
Jonas Prehn    Germany
Jonas Prehn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 1:07.33   1:21.01   1:20.38 1:16.59 1:26.05 1:07.33 1:59.48
Jonathan Gutenthaler    Austria
Jonathan Gutenthaler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 67 31.52   34.03   31.52 35.01 34.60 35.27 32.47
First round 66 27.33   31.66   40.85 30.94 27.33 33.19 30.86
2x2x2 Cube First round 62 10.09   13.82   21.05 11.87 17.59 10.09 11.99
Pyraminx First round 29 10.19   13.15   11.41 10.19 12.27 15.77 17.47
Julia König    Germany
Julia König
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 54 22.52   26.11   26.98 22.52 26.19 25.15 DNF
First round 59 24.41   26.82   30.38 26.51 24.41 25.63 28.31
4x4x4 Cube Combined First round 54 2:08.85     2:08.85 2:15.06
5x5x5 Cube Combined First round 32 2:51.39     3:16.56 2:51.39
Pyraminx First round 55 18.50   DNF   DNF DNF 19.47 26.55 18.50
Kateřina Henychová    Czech Republic
Kateřina Henychová
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 49 6.62   10.01   6.62 9.32 24.05 12.03 8.67
Kim Kattelans    Germany
Kim Kattelans
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 65 29.65   30.98   31.63 36.33 31.63 29.65 29.67
First round 64 24.19   29.45   28.64 38.18 33.71 24.19 25.99
2x2x2 Cube First round 60 8.27   11.76   14.40 29.66 8.27 12.42 8.45
4x4x4 Cube Combined First round 55 2:10.65     2:18.46 2:10.65
5x5x5 Cube Combined First round 37 4:16.56     DNF 4:16.56
3x3x3 Fewest Moves Final 9 30   DNF   42 DNF 30
Pyraminx First round 39 12.78   15.47   13.08 16.75 16.58 12.78 19.07
Skewb First round 41 22.33   27.55   DNF 22.33 30.15 26.02 26.48
Konstantin Jaehne    Germany
Konstantin Jaehne
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.28   13.90   12.28 15.52 15.34 12.52 13.83
First round 21 12.40   13.47   15.59 13.56 13.52 13.34 12.40
2x2x2 Cube Final 11 3.64   4.62   5.58 4.31 7.41 3.97 3.64
First round 16 3.76   4.98   4.58 3.76 DNF 6.44 3.93
4x4x4 Cube Combined First round 23 52.38   56.51   58.08 1:05.44 58.09 53.36 52.38
5x5x5 Cube Combined First round 25 1:48.31   2:08.76   2:12.30 1:48.31 2:14.09 2:11.13 2:02.85
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 1:15.56   1:39.64   1:27.69 2:15.68 1:15.56
3x3x3 Fewest Moves Final 11 34   DNF   DNF DNF 34
3x3x3 One-Handed Final 14 20.89   23.05   20.89 23.96 23.13 22.07 26.12
Combined First round 13 19.01   22.24   20.03 25.91 20.77 19.01 44.59
Rubik's Clock Combined Final 23 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 9 6.25   7.78   9.12 6.25 12.57 6.82 7.39
First round 9 7.37   8.13   7.60 7.37 8.68 9.72 8.11
Skewb Final 13 7.64   10.17   11.43 15.85 9.31 9.77 7.64
First round 16 6.83   9.53   6.83 9.95 11.93 9.60 9.03
4x4x4 Blindfolded Final 5 11:17.00     11:17.00 11:56.00 DNF
Larisa Rasiti    Germany
Larisa Rasiti
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 33.83   40.77   39.81 37.61 33.83 44.90 45.27
2x2x2 Cube First round 40 5.46   7.52   6.34 6.53 10.36 9.68 5.46
Pyraminx First round 22 10.41   11.56   14.99 10.41 10.83 12.66 11.18
Skewb First round 28 10.83   15.16   13.98 29.37 17.50 13.99 10.83
Leo Nunner    Austria
Leo Nunner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 52 20.71   25.54   20.71 30.33 23.28 26.13 27.21
First round 48 20.61   23.12   22.13 22.44 24.80 20.61 30.46
2x2x2 Cube First round 37 5.17   7.17   5.17 12.00 5.85 8.47 7.18
4x4x4 Cube Combined First round 46 1:44.18     2:00.63 1:44.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 35.73   47.23   35.73 40.02 51.31 50.36 53.75
Pyraminx First round 45 12.71   18.36   33.80 18.22 22.35 12.71 14.51
Skewb First round 32 13.29   18.31   18.63 16.90 20.01 19.39 13.29
Leon Schmidtchen    Germany
Leon Schmidtchen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 7.00   8.73   11.93 10.61 7.55 8.03 7.00
Second round 4 6.43   7.96   8.83 6.71 9.88 8.33 6.43
First round 4 8.09   8.84   8.09 8.66 8.96 9.34 8.91
2x2x2 Cube Final 16 2.74   5.53   6.70 2.74 4.00 6.23 6.36
First round 11 3.59   4.49   4.69 4.41 3.59 4.74 4.38
4x4x4 Cube Final 3 32.88   34.81   34.96 36.47 32.88 34.88 34.58
Combined First round 3 32.19   36.43   42.41 35.75 34.81 38.72 32.19
5x5x5 Cube Final 6 1:08.94   1:14.17   1:13.66 1:21.08 1:08.94 1:09.90 1:18.94
Combined First round 4 1:01.14   1:10.07   1:18.69 1:14.40 1:10.61 1:01.14 1:05.19
3x3x3 One-Handed Final 7 15.66   20.13   19.51 19.59 21.28 23.54 15.66
Combined First round 14 18.81   22.51   24.87 18.81 22.46 23.88 21.19
Rubik's Clock Combined Final 15 20.50     22.10 20.50
Pyraminx Final 16 8.69   9.68   8.69 11.30 9.05 9.33 10.65
First round 14 7.15   8.92   10.41 7.15 8.70 9.22 8.84
Skewb First round 25 8.36   12.92   11.50 15.91 8.36 15.06 12.20
Leonid Palchenko (Леонід Пальченко)    Ukraine
Leonid Palchenko (Леонід Пальченко)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 10.44   11.74   12.94 11.36 11.84 12.02 10.44
First round 15 11.55   12.83   13.25 13.72 11.55 12.02 13.21
2x2x2 Cube First round 21 3.06   5.19   5.70 6.22 3.06 5.53 4.33
4x4x4 Cube Final 14 49.23   50.52   49.53 53.16 50.61 51.41 49.23
Combined First round 12 47.48   52.35   59.22 51.89 51.67 53.49 47.48
5x5x5 Cube Final 12 1:29.56   1:35.94   1:34.06 1:37.88 1:29.56 1:55.40 1:35.88
Combined First round 13 1:23.43   1:35.39   1:41.25 1:30.75 2:26.94 1:34.17 1:23.43
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 26.28   31.75   48.81 27.34 26.28 32.59 35.33
Rubik's Clock Combined Final 1 5.62   7.38   5.71 10.10 6.33 5.62 DNF
Pyraminx Final 4 4.55   6.20   5.71 4.55 5.19 10.06 7.69
First round 4 5.10   6.18   5.10 8.30 6.34 5.30 6.91
Skewb Final 4 4.62   6.00   5.77 6.22 6.01 8.51 4.62
First round 4 3.28   5.96   4.69 7.80 8.16 5.38 3.28
Linus Frész    Germany
Linus Frész
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.65   12.51   12.30 11.65 14.09 11.65 13.58
Second round 12 9.05   11.69   12.31 10.45 12.31 9.05 17.18
First round 14 11.11   12.20   12.28 11.90 13.25 11.11 12.41
2x2x2 Cube First round 22 3.97   5.25   5.15 6.42 3.97 6.56 4.17
4x4x4 Cube Final 12 44.70   49.29   54.19 49.24 52.41 46.22 44.70
Combined First round 13 49.76   53.80   51.38 59.41 49.76 1:02.18 50.61
5x5x5 Cube Final 9 1:16.09   1:24.40   1:26.80 1:16.09 1:21.76 1:24.64 1:34.58
Combined First round 12 1:30.47   1:33.57   1:30.83 1:44.85 1:30.47 1:35.23 1:34.66
3x3x3 Blindfolded Final 3 48.52   DNF   56.04 48.52 DNF
First round 5 1:23.63   DNF   DNF 1:23.63 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 21   25.33   26 29 21
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 22.22   26.16   28.65 27.18 24.74 26.55 22.22
Rubik's Clock Combined Final 5 14.18   15.21   16.43 14.18 14.88 14.39 16.35
Pyraminx First round 20 4.94   10.63   10.11 10.43 4.94 11.35 12.28
Skewb First round 17 7.77   10.08   7.77 8.05 8.91 13.28 15.00
Lorenz Kerber    Germany
Lorenz Kerber
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 16.23   18.44   19.47 19.13 19.83 16.23 16.72
First round 40 15.11   18.64   19.71 18.07 23.09 15.11 18.13
4x4x4 Cube Combined First round 39 1:26.55     1:26.55 1:32.41
Luis Baruth    Germany
Luis Baruth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 31.33   34.39   31.38 54.38 36.74 35.06 31.33
2x2x2 Cube First round 41 5.53   7.65   9.13 10.00 6.05 7.77 5.53
Luis Kleinheinz    Germany
Luis Kleinheinz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 14.02   17.81   17.60 21.24 18.40 17.43 14.02
First round 28 14.81   15.72   24.59 14.81 15.09 15.02 17.06
2x2x2 Cube Final 12 4.05   4.99   4.05 4.80 4.67 6.67 5.51
First round 14 3.86   4.78   4.87 5.07 3.86 5.57 4.39
4x4x4 Cube Combined First round 32 1:04.09   1:08.70   1:06.84 1:40.91 1:09.82 1:04.09 1:09.44
5x5x5 Cube Combined First round 22 1:46.88   1:55.35   1:46.88 2:02.24 1:56.77 1:58.30 1:50.98
3x3x3 Blindfolded First round 12 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 44   45.33   44 47 45
3x3x3 One-Handed Final 10 18.78   21.67   21.38 22.16 18.78 21.59 22.03
Combined First round 10 20.64   21.74   22.94 20.96 20.64 27.95 21.31
Rubik's Clock Combined Final 13 6.43   DNF   7.43 6.43 6.77 DNF DNF
Pyraminx Final 7 6.65   7.23   7.12 7.28 7.30 6.65 11.37
First round 8 5.18   7.95   7.71 7.81 5.18 8.33 15.59
Skewb Final 10 5.17   7.69   7.13 8.41 7.52 9.08 5.17
First round 6 4.85   6.87   7.59 7.00 4.85 6.03 7.84
Luis Rotzoll    Germany
Luis Rotzoll
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 17.71   20.48   20.57 27.18 19.03 21.85 17.71
First round 46 14.19   21.89   25.52 20.99 14.19 19.17 DNF
2x2x2 Cube First round 42 4.88   8.10   7.82 9.31 10.42 7.18 4.88
Pyraminx First round 31 8.76   13.48   8.76 14.24 9.97 16.24 17.79
Lukas Hartinger    Germany
Lukas Hartinger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 10.97   12.20   10.97 14.96 11.94 11.61 13.06
Second round 11 9.74   11.61   12.63 11.67 11.80 11.35 9.74
First round 6 9.58   10.34   10.02 12.94 9.58 10.55 10.44
2x2x2 Cube Final 15 3.40   5.19   5.81 DNF 3.40 5.32 4.45
First round 9 3.59   4.13   6.47 3.78 3.59 4.30 4.31
4x4x4 Cube Combined First round 17 52.91   55.52   53.16 1:08.03 59.36 54.05 52.91
Maja von Borstel    Germany
Maja von Borstel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 18.11   21.73   21.55 23.68 18.11 20.16 23.47
First round 44 20.03   20.61   20.03 20.93 20.57 21.91 20.34
2x2x2 Cube First round 38 7.08   7.45   8.94 7.08 7.53 7.08 7.73
4x4x4 Cube Combined First round 36 1:08.85   1:15.11   1:16.43 1:15.03 1:13.88 1:19.77 1:08.85
5x5x5 Cube Combined First round 26 2:09.33   2:13.45   2:17.97 2:09.33 2:12.26 2:38.22 2:10.11
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNS
First round 10 6:18.33   DNF   DNF DNF 6:18.33
3x3x3 Fewest Moves Final 7 37   45.33   50 49 37
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 52.55   55.40   55.10 58.03 1:15.90 52.55 53.06
Rubik's Clock Combined Final 18 23.83     23.83 DNF
Pyraminx First round 50 14.81   21.79   24.02 33.66 14.81 20.30 21.06
Skewb First round 31 12.81   15.26   16.28 12.81 21.34 14.89 14.60
Malte Ihlefeld    Germany
Malte Ihlefeld
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.34   11.92   11.93 12.50 11.34 11.72 12.11
First round 13 10.60   11.86   11.42 10.60 13.32 11.30 12.85
2x2x2 Cube Final 10 3.48   4.60   7.52 4.01 3.48 4.94 4.85
First round 8 2.66   4.08   5.02 4.43 3.72 4.09 2.66
4x4x4 Cube Final 6 33.60   38.69   40.13 36.18 40.99 33.60 39.77
Combined First round 5 37.65   39.28   38.46 37.65 46.57 41.53 37.86
5x5x5 Cube Final 7 1:14.81   1:17.08   1:14.81 1:18.55 1:20.10 1:16.22 1:16.47
Combined First round 6 1:12.65   1:15.67   1:12.65 1:23.25 1:15.82 1:15.93 1:15.26
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 6 1:24.48   DNF   DNF 1:48.77 1:24.48
3x3x3 Fewest Moves Final 10 32   DNF   32 DNF 32
3x3x3 One-Handed Final 12 20.56   22.25   22.30 23.97 21.34 20.56 23.12
Combined First round 12 19.73   22.11   23.68 22.44 21.73 19.73 22.16
Rubik's Clock Combined Final 11 10.92   19.31   24.66 17.56 DNF 15.71 10.92
Pyraminx Final 3 4.11   5.50   7.97 4.11 5.20 5.03 6.28
First round 3 3.92   6.18   6.18 5.09 3.92 7.26 7.34
Skewb Final 5 5.09   6.32   5.83 7.05 11.11 6.09 5.09
First round 10 5.06   8.09   8.63 11.96 5.06 9.79 5.84
4x4x4 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF DNF
Marc Felix Brinner    Germany
Marc Felix Brinner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 13.01   15.40   13.64 17.86 15.58 16.97 13.01
First round 22 11.94   13.51   14.40 15.33 13.97 12.16 11.94
4x4x4 Cube Combined First round 19 42.88   55.87   57.47 54.69 42.88 55.44 1:04.86
5x5x5 Cube Final 11 1:21.18   1:29.32   1:36.28 1:32.86 1:25.68 1:29.43 1:21.18
Combined First round 10 1:23.25   1:27.89   1:23.25 1:31.25 1:28.13 1:24.28 1:32.12
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 29.91   35.08   29.91 37.37 30.00 38.64 37.87
Marcel Peters    Germany
Marcel Peters
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 11.91   14.22   12.00 11.91 14.44 16.22 18.91
First round 25 11.19   14.67   12.66 15.58 16.69 11.19 15.78
2x2x2 Cube Final 9 3.43   4.58   5.22 9.86 4.11 4.40 3.43
First round 12 3.93   4.56   4.11 9.65 4.88 3.93 4.68
4x4x4 Cube Combined First round 25 49.46   59.75   1:01.89 59.78 57.59 1:03.09 49.46
5x5x5 Cube Combined First round 24 2:01.09   2:06.44   2:01.09 2:06.83 2:02.11 2:16.03 2:10.38
3x3x3 Blindfolded Final 6 1:57.56   DNF   DNF DNF 1:57.56
First round 8 1:58.13   DNF   2:25.80 1:58.13 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 26   28.33   30 26 29
3x3x3 One-Handed Final 5 18.25   19.02   20.13 18.60 18.34 18.25 21.28
Combined First round 6 17.53   19.56   17.53 19.88 22.30 19.88 18.93
Pyraminx First round 43 9.94   16.92   19.52 11.93 9.94 DNF 19.30
Skewb Final 16 7.43   11.02   15.34 9.88 7.43 18.50 7.84
First round 12 6.06   8.63   6.72 10.28 8.88 13.03 6.06
Marcel Weber    Austria
Marcel Weber
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 63 13.59   29.86   39.36 28.81 51.45 13.59 21.41
First round 47 20.18   23.04   25.72 23.63 20.18 21.16 24.34
2x2x2 Cube First round 36 4.81   7.11   8.93 DNF 4.81 7.30 5.09
4x4x4 Cube Combined First round 51 1:57.70     2:38.53 1:57.70
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 41.03   48.26   52.50 41.03 55.88 43.05 49.23
Rubik's Clock Combined Final 20 35.99     53.34 35.99
Pyraminx First round 35 12.46   14.71   DNF 12.68 14.41 12.46 17.03
Skewb Final 14 6.47   10.72   8.50 12.36 11.29 35.99 6.47
First round 14 8.97   9.46   9.24 16.61 8.97 10.14 8.99
Marek Majerik    Slovakia
Marek Majerik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 9.71   11.25   17.63 9.71 10.09 11.13 12.52
Second round 8 8.64   10.86   11.31 10.03 11.25 11.41 8.64
First round 5 8.84   10.22   9.42 10.05 DNF 8.84 11.20
2x2x2 Cube Final 7 3.17   4.07   5.03 3.32 3.17 4.08 4.80
First round 7 2.12   3.87   2.93 4.24 2.12 4.45 5.16
4x4x4 Cube Final 8 38.25   41.24   43.33 45.68 40.23 38.25 40.16
Combined First round 7 37.61   41.36   37.61 42.00 51.15 42.92 39.17
5x5x5 Cube Final 5 1:06.35   1:11.62   1:06.35 1:19.32 1:13.44 1:08.23 1:13.20
Combined First round 7 1:11.98   1:16.98   1:18.65 1:18.27 1:11.98 1:14.02 1:21.29
3x3x3 Blindfolded First round 12 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 19.55   20.57   22.08 19.75 19.55 19.89 DNF
Combined First round 9 19.66   21.18   20.59 23.25 27.06 19.66 19.69
Rubik's Clock Combined Final 22 44.38     44.38 DNF
Pyraminx Final 15 8.09   9.59   8.76 8.09 9.72 10.30 16.36
First round 10 7.38   8.30   10.84 8.32 7.38 8.46 8.13
Skewb First round 46 9.27   DNF   12.12 DNF DNF 9.27 DNF
Markus Pirzer    Germany
Markus Pirzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 59 19.43   27.80   27.21 30.25 25.94 19.43 31.38
First round 57 22.12   25.44   29.06 23.53 24.91 22.12 27.87
2x2x2 Cube First round 57 8.36   11.25   18.47 11.46 10.59 11.69 8.36
4x4x4 Cube Combined First round 40 1:28.99     1:28.99 1:40.56
5x5x5 Cube Combined First round 34 3:06.77     3:15.00 3:06.77
3x3x3 Blindfolded First round 12 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 11 34   DNF   42 DNF 34
Rubik's Clock Combined Final 17 22.34     22.34 26.40
Skewb First round 37 16.47   22.12   25.67 20.13 23.65 22.58 16.47
Martin Kuhlendahl    Germany
Martin Kuhlendahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 1:00.74   1:09.63   1:13.50 1:11.15 1:15.83 1:04.25 1:00.74
2x2x2 Cube First round 71 16.71   23.54   27.15 16.71 21.86 25.43 23.33
Martin Lagerström    Sweden
Martin Lagerström
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 51 20.87   25.05   27.30 21.96 20.87 25.88 30.26
First round 56 20.75   25.18   27.51 21.97 27.19 20.75 26.38
2x2x2 Cube First round 30 5.24   6.31   7.65 5.98 5.39 7.55 5.24
Martin Lédl    Czech Republic
Martin Lédl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.22   14.66   14.55 13.66 16.27 15.77 13.22
First round 33 14.50   16.12   16.59 17.46 14.50 15.11 16.66
2x2x2 Cube First round 28 5.30   6.20   5.30 6.44 6.21 7.97 5.96
4x4x4 Cube Combined First round 34 1:04.03   1:13.07   1:20.88 1:12.22 1:06.10 1:04.03 1:27.05
5x5x5 Cube Combined First round 27 2:01.80   2:13.58   2:01.80 2:18.44 2:23.44 2:15.10 2:07.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 33.86   36.69   36.43 43.49 39.33 34.30 33.86
Pyraminx First round 30 11.30   13.45   13.95 14.02 11.30 12.39 14.13
Skewb Final 15 7.10   10.86   11.63 15.81 10.38 10.57 7.10
First round 13 7.40   9.22   11.93 8.00 7.73 13.17 7.40
Martin Süß    Germany
Martin Süß
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 50 22.69   24.68   24.81 23.59 31.93 22.69 25.65
First round 58 21.36   26.70   23.02 30.27 26.81 21.36 30.46
2x2x2 Cube Final 13 4.26   5.01   6.40 5.41 4.26 4.63 4.99
First round 15 4.41   4.87   5.26 4.61 4.74 7.81 4.41
4x4x4 Cube Combined First round 62 3:22.02     3:22.02 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 36 1:17.72     1:17.72 DNF
Rubik's Clock Combined Final 10 15.53   18.44   15.53 23.80 20.19 16.79 18.34
Pyraminx Final 12 7.34   8.53   10.78 7.34 7.86 7.70 10.04
First round 5 5.31   6.48   7.99 5.31 8.90 5.66 5.79
Skewb First round 20 8.44   10.62   10.19 15.77 10.05 8.44 11.61
Maximilian Bär    Germany
Maximilian Bär
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 53 23.34   25.74   23.34 30.34 24.81 24.81 27.59
First round 63 22.75   29.34   DNF 25.70 22.75 31.91 30.41
2x2x2 Cube First round 61 9.31   11.81   14.35 26.81 9.40 11.68 9.31
4x4x4 Cube Combined First round 59 2:27.41     2:55.61 2:27.41
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 53.64   1:08.46   53.64 58.80 1:31.81 54.77 DNF
Pyraminx First round 44 10.53   17.03   22.36 13.63 19.16 10.53 18.30
Skewb First round 42 24.23   28.05   26.15 26.09 43.25 31.90 24.23
Melissa Kuhlendahl    Germany
Melissa Kuhlendahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 51.98   1:03.80   57.86 51.98 1:12.01 1:01.52 1:18.47
2x2x2 Cube First round 73 11.67   DNF   11.67 18.92 DNF 15.54 DNF
Michael Wittwer    Germany
Michael Wittwer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.86   10.28   10.71 10.19 9.86 11.03 9.94
Second round 9 9.63   11.01   11.58 12.41 11.31 9.63 10.13
First round 11 9.91   11.60   9.91 15.09 11.94 11.05 11.81
2x2x2 Cube First round 25 4.33   5.69   11.86 4.33 5.55 6.28 5.25
4x4x4 Cube Combined First round 28 55.68   1:04.36   1:01.47 1:09.83 1:01.78 55.68 1:13.81
3x3x3 Blindfolded Final 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 11 6:44.84   DNF   DNF 6:44.84 DNS
Milena Oppelt    Germany
Milena Oppelt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 14.12   17.43   17.97 14.12 14.94 19.37 27.50
First round 37 13.91   17.83   17.03 16.52 13.91 19.94 DNF
2x2x2 Cube First round 33 5.86   6.87   7.24 6.79 5.86 6.82 7.00
4x4x4 Cube Combined First round 43 1:39.33     1:39.33 2:17.49
Nico Adams    Germany
Nico Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 60 22.24   28.91   22.24 40.79 28.65 34.75 23.34
First round 50 22.77   23.98   23.08 26.08 29.34 22.77 22.78
2x2x2 Cube First round 52 8.46   10.63   10.97 9.63 8.46 DNF 11.29
4x4x4 Cube Combined First round 56 2:23.83     DNF 2:23.83
3x3x3 Fewest Moves Final 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx First round 38 8.90   15.19   21.86 13.27 18.77 8.90 13.54
Skewb First round 33 15.34   18.46   21.66 17.90 15.81 DNF 15.34
Nico Dürrschmidt    Germany
Nico Dürrschmidt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 55 23.52   26.15   23.52 32.21 25.09 25.78 27.57
First round 65 27.56   31.09   27.56 33.03 32.17 31.31 29.78
2x2x2 Cube First round 58 9.84   11.33   11.08 11.25 9.84 19.02 11.65
4x4x4 Cube Combined First round 53 2:03.84     3:04.44 2:03.84
Pyraminx First round 37 9.31   14.83   27.39 9.31 14.77 20.09 9.63
Nicos Ahlgrimm    Germany
Nicos Ahlgrimm
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 11.02   14.29   12.97 14.27 15.96 15.62 11.02
First round 23 12.37   14.17   14.34 15.02 12.37 13.68 14.49
2x2x2 Cube First round 24 4.18   5.55   4.18 5.30 5.93 7.36 5.41
4x4x4 Cube Combined First round 20 45.67   55.93   57.42 59.53 54.66 55.71 45.67
5x5x5 Cube Combined First round 23 1:56.05   2:01.03   2:08.60 1:59.10 1:59.43 2:04.55 1:56.05
3x3x3 Fewest Moves Final 15 43   DNF   DNF 43 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 24.48   27.20   30.09 34.61 24.82 24.48 26.69
Pyraminx Final 10 6.09   7.80   9.88 6.27 9.62 7.51 6.09
First round 6 4.26   6.76   6.81 14.20 8.22 4.26 5.26
Skewb First round 38 6.88   23.63   DNF 6.88 12.02 10.65 48.22
Nita Alexandru Rareş    Romania
Nita Alexandru Rareş
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 14.75   18.61   21.40 14.75 DNF 17.06 17.38
First round 29 14.66   16.01   16.31 19.05 14.80 14.66 16.91
2x2x2 Cube First round 72 5.19   DNF   6.92 5.19 DNF DNF 12.31
4x4x4 Cube Combined First round 37 1:20.83     1:20.83 1:22.28
Noah Kraft    Germany
Noah Kraft
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 10.44   10.98   12.25 10.44 10.68 11.13 11.13
Second round 10 10.56   11.08   11.19 DNF 11.33 10.72 10.56
First round 12 10.56   11.83   11.81 11.93 12.25 11.75 10.56
2x2x2 Cube Final 2 2.44   3.07   2.81 2.85 3.55 4.52 2.44
First round 2 1.78   3.11   4.80 2.61 1.78 6.18 1.92
4x4x4 Cube Final 16 48.86   55.10   48.86 58.68 1:01.43 53.63 53.00
Combined First round 16 52.09   55.51   58.19 55.16 53.18 52.09 1:01.59
5x5x5 Cube Final 13 1:32.70   1:41.11   1:32.70 1:51.14 1:36.61 1:47.58 1:39.13
Combined First round 14 1:24.39   1:43.32   1:38.88 1:45.96 1:45.12 1:58.03 1:24.39
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:35.07   DNF   1:35.07 1:38.32 DNF
First round 7 1:28.94   1:33.48   1:33.22 1:28.94 1:38.28
3x3x3 Fewest Moves Final 11 34   DNF   34 DNF 35
3x3x3 One-Handed Final 6 14.15   19.10   14.15 18.34 20.65 18.81 20.15
Combined First round 7 17.91   20.71   24.84 17.91 30.68 18.11 19.17
Rubik's Clock Combined Final 7 13.18   15.92   14.46 17.96 13.18 15.34 DNF
Pyraminx Final 11 5.61   8.02   7.31 5.61 7.21 12.34 9.55
First round 13 5.87   8.89   10.27 5.87 9.13 7.28 12.08
Skewb Final 3 3.61   5.80   5.03 6.59 6.25 6.11 3.61
First round 2 4.48   5.11   4.71 5.41 4.48 5.21 6.34
4x4x4 Blindfolded Final 4 9:38.80     9:38.80 12:14.00 DNF
Nour-Eddine Errkhis    Germany
Nour-Eddine Errkhis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 32.56   42.21   33.87 42.46 32.56 50.30 DNF
2x2x2 Cube First round 53 9.78   10.66   10.97 10.41 13.07 9.78 10.61
4x4x4 Cube Combined First round 49 1:50.58     DNF 1:50.58
Pyraminx First round 40 7.83   15.76   27.22 9.80 10.25 DNF 7.83
Skewb First round 45 27.43   44.11   DNF 38.02 27.43 45.13 49.19
Ole Pöschl    Germany
Ole Pöschl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 14.03   16.64   18.56 14.03 18.27 15.81 15.85
First round 32 13.00   16.11   13.40 21.81 14.55 13.00 20.37
4x4x4 Cube Combined First round 38 1:21.85     1:21.85 2:12.91
Oleksandr Savchyn    Ukraine
Oleksandr Savchyn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 15.45   17.47   15.45 18.11 17.82 18.37 16.49
First round 31 14.22   16.10   24.36 16.50 15.54 14.22 16.26
2x2x2 Cube First round 34 6.01   6.92   6.01 8.43 7.56 7.18 6.01
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 30.27   37.34   42.94 1:06.27 33.63 30.27 35.44
Pyraminx First round 48 5.02   19.90   29.03 5.02 12.08 DNF 18.58
Skewb Final 1 3.15   4.80   4.45 3.15 7.17 6.69 3.27
First round 1 2.98   4.39   4.21 5.70 3.57 5.38 2.98
Owen Downs    USA
Owen Downs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 49.77   1:07.57   1:20.66 1:09.93 DNF 49.77 52.13
2x2x2 Cube First round 69 10.38   19.55   33.75 22.42 10.38 19.46 16.76
Patrik Mutl    Czech Republic
Patrik Mutl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 1:26.73   1:45.99   2:11.73 1:32.22 1:49.68 1:26.73 1:56.08
2x2x2 Cube First round 68 12.33   18.48   30.01 21.53 16.71 12.33 17.20
Pyraminx First round 49 11.80   20.37   18.75 20.09 27.08 22.28 11.80
Skewb First round 48 43.55   DNF   47.28 43.55 45.75 DNF DNF
Paul Roscher    Germany
Paul Roscher
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 58.88   1:06.23   1:13.81 1:04.55 58.88 DNF 1:00.33
Philip Moore    Germany
Philip Moore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 14.31   15.86   15.30 14.31 17.01 16.88 15.40
First round 24 13.09   14.26   15.70 13.09 13.71 14.88 14.20
2x2x2 Cube First round 18 3.53   5.15   4.36 7.16 6.33 3.53 4.75
4x4x4 Cube Combined First round 24 49.68   56.91   53.81 1:08.50 57.11 49.68 59.81
5x5x5 Cube Combined First round 28 1:58.53   2:14.62   2:06.37 1:58.53 2:16.25 DNF 2:21.25
3x3x3 Blindfolded First round 12 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 14 37   DNF   37 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 24.46   26.24   25.31 26.99 24.46 41.38 26.43
Rubik's Clock Combined Final 12 17.28   21.10   DNF 17.28 19.21 17.38 26.70
Pyraminx First round 47 12.15   18.89   19.19 12.15 24.77 12.71 DNF
Skewb First round 47 15.97   DNF   21.39 15.97 DNF 24.27 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNF DNF
Philipp Weyer    Germany
Philipp Weyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 6.61   7.02   7.34 7.05 6.61 6.66 7.41
Second round 1 6.19   6.56   ER 6.21 6.67 6.19 6.81 7.16
First round 1 6.45   7.40   6.45 7.20 6.90 9.14 8.11
4x4x4 Cube Final 2 28.65   29.15   31.54 29.23 28.86 29.36 28.65
Combined First round 2 29.94   30.78   30.77 32.38 29.94 30.37 31.20
5x5x5 Cube Final 2 52.29   57.11   52.29 57.74 54.34 59.24 1:02.92
Combined First round 2 52.72   56.64   1:05.34 56.93 56.40 56.59 52.72
3x3x3 One-Handed Final 1 10.90   13.02   13.37 10.90 12.93 14.80 12.75
Combined First round 1 11.66   12.48   15.13 11.70 12.12 11.66 13.61
Quirin Hackenberg    Germany
Quirin Hackenberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 61 25.13   29.14   34.68 26.24 DNF 26.50 25.13
First round 49 19.73   23.97   24.82 19.73 20.50 29.14 26.60
2x2x2 Cube First round 63 6.77   14.03   9.33 13.30 26.21 6.77 19.47
4x4x4 Cube Combined First round 44 1:41.23     1:41.23 1:51.44
5x5x5 Cube Combined First round 35 3:39.86     4:01.16 3:39.86
Pyraminx First round 51 14.89   22.64   21.51 14.89 27.94 24.50 21.90
Skewb First round 39 19.30   24.87   32.59 24.27 19.30 24.40 25.93
Rafael Fellmann    Germany
Rafael Fellmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 16.08   18.46   16.40 22.68 16.08 16.29 24.28
First round 38 16.27   18.19   17.20 DNF 18.01 16.27 19.36
2x2x2 Cube First round 31 4.90   6.56   4.90 8.08 10.02 5.71 5.88
4x4x4 Cube Combined First round 35 1:06.17   1:13.37   1:12.24 1:18.97 1:11.34 1:06.17 1:16.53
5x5x5 Cube Combined First round 31 2:20.93   2:40.89   2:20.93 2:41.61 3:10.41 2:38.88 2:42.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 36.79   43.21   41.24 36.79 48.54 47.93 40.46
Pyraminx First round 19 7.13   10.34   13.70 12.62 8.46 9.94 7.13
Skewb Final 11 7.35   9.26   8.42 10.51 8.93 7.35 10.42
First round 11 6.46   8.62   8.24 7.71 6.46 9.91 10.83
Roger Embree    USA
Roger Embree
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 66 28.18   31.94   33.05 30.15 28.18 32.63 39.27
First round 62 25.17   27.70   35.22 28.15 27.65 27.30 25.17
4x4x4 Cube Combined First round 41 1:36.94     2:27.96 1:36.94
Romin-Matejo Afghan    Croatia
Romin-Matejo Afghan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 21.34   22.45   26.32 22.00 22.79 22.55 21.34
First round 52 21.00   24.99   26.65 DNF 23.72 21.00 24.61
2x2x2 Cube First round 32 4.30   6.65   7.22 7.47 4.30 5.25 8.34
4x4x4 Cube Combined First round 50 1:55.80     1:55.80 1:57.55
Pyraminx First round 23 8.72   12.01   20.90 8.72 12.42 11.08 12.53
Sebastian Pretzsch    Germany
Sebastian Pretzsch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 13.40   16.49   15.82 17.88 18.66 13.40 15.76
First round 34 14.15   16.44   14.15 16.00 17.23 16.22 17.09
2x2x2 Cube First round 45 5.33   9.04   5.33 6.96 9.15 16.38 11.01
4x4x4 Cube Combined First round 22 53.92   56.49   1:06.50 55.97 53.92 56.18 57.31
Sebastian Weiß    Germany
Sebastian Weiß
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 44.27   58.95   1:12.06 45.89 1:05.91 44.27 1:05.06
Sebastian Weyer    Germany
Sebastian Weyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.25   6.97   6.25 7.00 7.65 6.25 8.65
Second round 2 6.90   7.27   7.20 7.04 11.67 7.58 6.90
First round 2 6.18   7.69   8.65 8.95 6.18 7.41 7.02
4x4x4 Cube Final 1 21.81   24.69   24.80 25.96 24.18 25.10 21.81
Combined First round 1 20.43   23.21   21.78 20.43 25.50 24.63 23.21
5x5x5 Cube Final 1 48.48   51.97   52.11 48.48 52.00 51.81 DNF
Combined First round 1 49.02   51.90   51.93 49.02 50.94 1:00.15 52.84
3x3x3 One-Handed Final 3 12.55   16.56   16.85 15.01 12.55 17.97 17.82
Combined First round 3 14.81   15.59   14.99 15.08 16.69 14.81 20.19
Selina Schwingel    Germany
Selina Schwingel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 59.15   1:06.37   1:14.30 59.15 1:05.59 1:07.96 1:05.56
Severin Brast    Germany
Severin Brast
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 37.69   44.01   48.68 37.69 40.67 46.43 44.93
2x2x2 Cube First round 39 5.87   7.46   7.90 7.09 7.67 5.87 7.63
Simon Buxbaum    Germany
Simon Buxbaum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 56 24.69   27.51   28.47 24.69 31.09 24.80 29.27
First round 55 23.26   25.10   25.85 23.26 23.88 25.56 29.11
2x2x2 Cube First round 44 5.00   8.75   5.13 10.77 10.79 5.00 10.34
Simon Gall    Germany
Simon Gall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 16.82   21.32   20.34 21.71 23.22 16.82 21.91
First round 54 20.00   25.08   20.00 40.55 31.38 20.22 23.65
2x2x2 Cube First round 27 5.44   5.98   7.05 5.44 5.76 5.53 6.65
4x4x4 Cube Combined First round 42 1:37.08     DNF 1:37.08
Rubik's Clock Combined Final 19 28.58     28.58 31.86
Pyraminx First round 27 9.37   12.92   16.86 20.19 12.30 9.61 9.37
Skewb First round 36 14.03   19.92   26.25 23.59 14.03 21.39 14.77
Simone Ohler    Germany
Simone Ohler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 16.66   18.48   16.66 18.06 21.55 19.51 17.86
First round 42 14.91   19.21   14.91 21.41 20.93 19.03 17.68
2x2x2 Cube First round 29 5.62   6.21   6.06 5.62 8.43 6.84 5.72
4x4x4 Cube Combined First round 26 54.72   1:01.22   1:04.11 1:01.96 54.72 57.59 1:05.40
5x5x5 Cube Combined First round 30 2:12.50   2:20.33   2:15.97 2:18.77 2:28.93 2:26.25 2:12.50
3x3x3 Blindfolded Final 7 3:05.93   DNF   DNF 3:05.93 3:55.50
First round 9 3:53.75   DNF   DNF DNF 3:53.75
3x3x3 Fewest Moves Final 5 29   36.00   45 29 34
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 28.79   36.30   46.08 39.18 28.79 34.07 35.66
Rubik's Clock Combined Final 3 9.11   10.29   10.40 9.11 11.42 10.25 10.21
Pyraminx Final 14 7.88   9.32   10.46 8.51 7.88 9.00 11.82
First round 15 5.56   9.17   11.97 9.25 11.54 6.71 5.56
Skewb First round 22 8.76   10.72   11.36 8.76 9.66 11.15 13.45
4x4x4 Blindfolded Final 6 DNF     DNF DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS DNS
Sina Kuhlendahl    Germany
Sina Kuhlendahl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 1:04.32   1:35.66   2:28.05 1:04.32 1:19.66 2:09.08 1:18.23
Sophia Schmoll    Germany
Sophia Schmoll
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 36.90   48.09   59.81 45.15 1:10.03 39.30 36.90
4x4x4 Cube Combined First round 57 2:24.97     3:03.00 2:24.97
5x5x5 Cube Combined First round 38 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 53 23.78   28.98   29.08 23.78 28.13 29.72 30.19
Skewb First round 40 16.55   27.46   26.86 28.14 32.64 16.55 27.37
Suryaansh Challa    Germany
Suryaansh Challa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 69 34.79   36.37   34.79 37.50 36.21 57.17 35.40
First round 68 30.68   33.47   45.46 30.68 36.03 33.21 31.16
2x2x2 Cube First round 54 7.88   10.84   8.86 12.83 17.32 10.84 7.88
Sven Seso    Croatia
Sven Seso
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 13.46   15.52   15.21 15.06 13.46 16.30 18.78
First round 35 13.77   16.90   17.01 18.84 14.84 13.77 19.74
2x2x2 Cube First round 26 4.21   5.76   4.21 6.28 5.84 7.28 5.15
4x4x4 Cube Combined First round 45 1:42.00     1:42.00 1:53.36
Pyraminx First round 17 7.77   9.87   9.72 8.50 12.30 7.77 11.39
Skewb First round 24 8.84   11.03   12.61 12.83 9.67 8.84 10.81
Tanish Dhiman    India
Tanish Dhiman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.33   10.83   11.25 10.33 10.58 10.66 12.36
Second round 7 8.96   10.17   9.94 8.96 10.54 10.07 10.50
First round 17 11.60   13.28   11.60 12.63 18.71 13.61 13.61
2x2x2 Cube Final 1 2.18   2.74   3.77 2.63 2.18 3.08 2.52
First round 6 2.23   3.86   3.46 DNF 3.64 2.23 4.49
4x4x4 Cube Combined First round 27 56.31   1:03.18   1:20.21 1:00.03 56.31 1:04.53 1:04.98
Ulrich Weiß    Germany
Ulrich Weiß
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 30.32   35.10   31.21 30.32 33.99 40.22 40.11
Vladimír Svoboda    Czech Republic
Vladimír Svoboda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 31.90   35.09   33.19 31.90 40.95 38.40 33.69
2x2x2 Cube First round 46 7.77   9.09   7.78 13.05 11.65 7.85 7.77
4x4x4 Cube Combined First round 58 2:25.65     2:25.65 2:31.12
Pyraminx First round 24 8.15   12.29   13.72 11.20 13.18 12.49 8.15
Skewb First round 34 16.98   19.44   17.97 22.35 16.98 19.01 21.34
Wilhelm Herzstell    Germany
Wilhelm Herzstell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 12.81   14.63   17.47 16.93 12.81 13.86 13.09
First round 20 12.26   13.45   13.51 12.26 19.65 14.33 12.52
2x2x2 Cube First round 23 4.26   5.27   4.80 5.40 4.26 5.61 5.88
4x4x4 Cube Combined First round 21 52.86   56.17   52.86 57.78 1:01.86 55.89 54.85
5x5x5 Cube Combined First round 18 1:39.77   1:47.20   DNF 1:59.04 1:41.36 1:39.77 1:41.21
Pyraminx First round 21 9.06   11.55   15.97 9.15 15.34 9.06 10.16
Skewb First round 27 11.77   14.06   18.66 15.83 11.77 11.83 14.51
Zaloa Aguirre    Spain
Zaloa Aguirre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Clock Combined Final 21 37.63     DNF 37.63
Pyraminx First round 42 15.24   16.83   15.94 15.24 21.81 19.23 15.32
Skewb First round 44 21.08   32.83   41.67 23.08 21.08 37.49 37.92
Zuzana Lédlová    Czech Republic
Zuzana Lédlová
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 42.31   47.79   49.36 42.31 49.93 1:05.56 44.08
2x2x2 Cube First round 56 6.85   10.90   11.78 12.35 6.85 12.09 8.83
Pyraminx First round 34 10.49   14.59   14.86 17.06 14.03 14.87 10.49
Skewb First round 43 15.81   31.60   43.15 DNF 15.81 20.99 30.65