San Diego Summer Splash 2014

Date City WCA LInk
2014-5-24  USA, San Diego, California San Diego Summer 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Shane Grogan 10.27  Nathan Soria 10.61  James Hamory 10.71
 2x2x2 Cube  Everett Kelly 3.06  Nathan Soria 3.34  Nicholas Daneshvari 3.39
 4x4x4 Cube  Chia-Wei Lu (呂家維) 40.69  James Hamory 42.55  Nathan Soria 42.95
 3x3x3 Blindfolded  Tim Wong 45.47  Michael Young 2:14.03  Steven Turner 3:08.08
 3x3x3 One-Handed  Chia-Wei Lu (呂家維) 15.94  Samuel Chiu 18.08  Nathan Soria 18.94
 Pyraminx  Everett Kelly 5.43  Nathan Soria 6.48  James Hamory 7.50
 Square-1  Michael Young 16.19  James Hamory 29.88  Everett Kelly 30.22
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shane Grogan 9.71   10.51    USA 10.72 9.71 10.50 10.31 12.93
2 James Hamory 9.80   10.61    USA 9.80 10.94 10.72 13.47 10.16
3 Everett Kelly 10.43   11.01    USA 10.43 11.71 11.28 10.56 11.18
4 Tim Wong 9.50   11.15    USA 9.50 10.88 11.96 10.61 12.38
5 Cameron Brown 10.44   11.32    USA 17.06 11.11 11.06 10.44 11.78
6 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.58   11.37    Taiwan 11.65 10.58 13.19 11.41 11.05
7 Samuel Chiu 9.88   11.40    USA 9.88 11.03 11.90 11.28 15.81
8 Kavin Tangtartharakul 10.50   12.45    USA 11.47 13.41 12.46 14.09 10.50
9 Nathan Soria 10.02   12.79    USA 13.40 11.46 10.02 13.50 14.71
10 Ryan Lim 10.91   12.84    USA 10.91 11.80 12.65 14.08 16.08
11 Nicholas Daneshvari 12.65   13.68    USA 12.90 14.30 12.65 13.84 16.16
12 Anders Bogan 11.02   13.92    USA 16.25 12.88 11.02 13.61 15.27
13 Anthony Lauro 10.94   14.30    USA 15.50 16.05 14.18 13.22 10.94
14 Michael Young 12.18   14.71    USA 15.41 13.02 12.18 15.90 15.71
15 Royce Sato 12.02   15.09    USA 12.02 15.50 18.66 15.88 13.90
16 Trevor Smith 12.88   15.27    USA 14.75 16.21 14.86 16.58 12.88
17 Alexander Bhayani 14.18   15.53    USA 15.31 15.58 17.63 14.18 15.71
18 Maxwell Landes 13.00   15.96    USA 13.00 13.66 DNF 13.71 20.50
19 Alex Davani 13.44   16.24    USA 18.47 15.46 16.67 13.44 16.59
20 David Shi 12.52   16.27    USA 16.43 22.86 12.52 15.18 17.19
21 Andrew Nathenson 13.93   16.49    USA 15.61 49.77 15.22 13.93 18.65
22 John Santo Domingo 16.68   17.33    USA 17.19 16.68 21.05 17.66 17.13
23 Davion Wells 14.46   17.38    USA 21.21 17.21 18.59 16.33 14.46
24 Steven Turner 16.25   17.39    USA 18.25 17.25 20.99 16.66 16.25
25 Henry Helmuth 13.15   17.71    USA 16.71 20.59 13.15 17.03 19.38
26 Andrew Sinclair 17.05   17.90    USA 17.63 17.05 23.55 18.36 17.71
27 Richmond Rimando 16.38   18.65    USA 17.47 16.38 23.25 18.47 20.02
28 Brandyn Wong 15.68   19.04    Canada 30.38 18.90 15.68 20.84 17.38
29 Jungwoo Kim 17.34   20.38    Korea 23.30 19.05 19.94 22.16 17.34
30 Alfonso Plata 20.11   22.43    Mexico 22.94 20.11 20.22 24.13 27.72
31 Jonathan Giang 20.13   23.73    USA 36.68 24.77 20.13 24.36 22.06
32 Travor Nguyen 19.27   26.15    USA 28.78 28.58 19.27 28.81 21.09
33 Derek Friederichs 23.59   27.17    USA 23.59 28.94 26.78 25.80 42.13
34 Spencer Davis 19.43   27.29    USA 25.81 32.19 23.88 36.63 19.43
35 Neil Prajapati 21.65   27.84    USA 25.03 30.93 21.65 31.03 27.55
36 Nathan Phan 22.40   27.95    USA 33.86 28.61 28.16 27.09 22.40
37 Dale Tubat 21.25   30.41    USA 25.88 25.44 43.08 39.91 21.25
38 David Ding 34.63   38.97    USA 53.02 38.21 37.66 34.63 41.05
39 Grant Pauker 40.86   42.92    USA 41.21 41.63 45.93 40.86 54.61
40 Ryan Berger 40.30   46.77    USA 40.30 1:06.08 44.33 48.15 47.83
41 Ethan Woll 41.21   47.80    USA 47.22 53.46 42.72 41.21 DNF
42 Bradley Hall 35.18   48.09    USA 43.08 52.05 50.75 50.44 35.18
43 Sushanth Byru 38.50   49.08    India 54.30 52.00 DNF 38.50 40.93
44 Pat Sullivan 37.15   51.99    USA 37.15 45.59 56.91 58.28 53.47
45 Richard Feng 36.75   52.47    USA 54.55 36.75 53.59 49.28 1:24.71
46 Jonathan Soria 46.53   55.43    USA 53.78 46.53 DNF 1:01.55 50.97
47 Alex Peterson 51.46   56.46    USA 2:49.15 51.46 56.94 57.90 54.55
48 Andrew Reslow 59.28   1:00.28    USA 1:02.00 59.50 59.88 59.28 1:01.46
49 Phil Hamory 44.91   1:01.57    USA 52.08 44.91 1:14.31 58.31 1:23.90
50 Gavin Roe 52.18   1:03.34    USA 54.18 1:04.44 52.18 1:11.40 1:19.63
51 Dan Zhou 1:08.18   1:13.20    USA 1:16.61 DNF 1:14.31 1:08.68 1:08.18
52 Bernadette Toledo 1:28.83   DNF    USA DNF DNF 1:37.47 1:28.83 1:31.53
53 Yuchen Lin 3:50.78   DNF    USA DNF DNF 3:50.78 DNS DNS
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hamory 8.80   9.56    USA 9.83 8.80 9.47 10.90 9.38
2 Everett Kelly 8.28   9.76    USA 9.80 8.28 9.77 9.71 20.09
3 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.09   10.25    Taiwan 9.09 12.56 9.50 10.36 10.88
4 Tim Wong 9.66   10.58    USA 10.27 14.52 11.77 9.66 9.71
5 Nathan Soria 8.84   10.95    USA 14.43 12.41 10.90 8.84 9.55
6 Shane Grogan 10.13   11.43    USA 11.02 12.66 10.13 11.31 11.97
7 Samuel Chiu 10.86   12.05    USA 11.00 13.84 11.56 10.86 13.58
8 Anders Bogan 11.19   12.28    USA 13.27 11.19 11.78 11.78 13.78
9 Cameron Brown 10.30   12.51    USA 11.09 15.00 DNF 11.44 10.30
10 Anthony Lauro 11.56   13.37    USA 15.36 15.25 12.93 11.56 11.94
11 Ryan Lim 12.13   13.59    USA 15.31 12.88 12.59 15.61 12.13
12 Nicholas Daneshvari 12.31   13.62    USA 12.96 17.08 12.31 14.36 13.55
13 Michael Young 12.31   13.97    USA 13.43 14.28 12.31 14.93 14.21
14 Maxwell Landes 12.52   14.00    USA 15.94 12.52 14.40 14.22 13.38
15 Kavin Tangtartharakul 11.86   14.17    USA 12.56 16.38 16.43 13.56 11.86
16 Alexander Bhayani 12.68   14.69    USA 13.83 15.40 14.83 15.68 12.68
17 Trevor Smith 12.93   14.71    USA 12.93 16.78 14.91 13.68 15.55
18 Davion Wells 13.44   14.90    USA 14.43 14.40 18.93 13.44 15.86
19 Royce Sato 12.80   15.32    USA 14.97 15.94 15.06 12.80 16.06
20 Steven Turner 14.25   16.42    USA 17.55 19.28 14.34 14.25 17.38
21 John Santo Domingo 16.05   16.92    USA 17.58 16.33 17.08 17.34 16.05
22 Andrew Nathenson 15.25   17.51    USA 18.27 15.25 24.03 16.58 17.68
23 David Shi 15.19   17.56    USA 16.43 18.09 15.19 39.94 18.15
24 Alex Davani 14.28   18.01    USA 19.58 14.28 17.44 17.02 19.63
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shane Grogan 9.99   10.27    USA 10.18 10.13 10.50 9.99 12.31
2 Nathan Soria 9.36   10.61    USA 12.80 9.36 9.69 11.30 10.83
3 James Hamory 8.96   10.71    USA 8.96 10.16 11.55 10.41 14.81
4 Everett Kelly 8.90   11.07    USA 8.90 9.61 10.84 12.77 13.30
5 Chia-Wei Lu (呂家維) 9.40   11.25    Taiwan 9.40 DNF 10.36 9.59 13.81
6 Tim Wong 9.81   11.81    USA 12.47 10.50 14.46 9.81 12.46
7 Samuel Chiu 10.44   12.50    USA 10.69 14.34 15.08 12.47 10.44
8 Anders Bogan 10.83   12.76    USA 14.65 17.38 10.83 12.41 11.22
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Everett Kelly 2.68   2.96    USA 3.28 2.88 5.06 2.68 2.71
2 Nathan Soria 3.22   3.49    USA 3.52 3.22 3.63 3.31 4.88
3 Nicholas Daneshvari 2.71   3.71    USA 3.34 2.71 DNF 3.59 4.21
4 Anthony Lauro 2.91   3.83    USA 3.71 4.05 2.91 4.44 3.72
5 Shane Grogan 2.65   3.91    USA 4.25 6.34 2.65 3.58 3.91
6 Steven Turner 3.16   4.23    USA 4.86 4.27 5.66 3.16 3.56
7 Henry Helmuth 3.08   4.28    USA 4.68 3.59 3.08 7.71 4.58
8 Tim Wong 3.55   4.30    USA 3.55 4.86 5.41 4.47 3.58
9 Anders Bogan 3.58   4.33    USA 4.69 4.34 4.78 3.58 3.96
10 Trevor Smith 3.13   4.40    USA 3.13 4.83 3.18 5.55 5.18
11 James Hamory 3.30   4.49    USA 3.30 4.33 5.65 5.83 3.50
12 Jungwoo Kim 3.50   4.54    Korea 4.53 3.91 5.19 5.61 3.50
13 Michael Young 3.31   4.66    USA 4.47 3.31 4.43 6.19 5.08
14 Kavin Tangtartharakul 3.34   4.77    USA 4.18 3.34 5.38 4.75 7.90
15 Alex Davani 3.33   4.84    USA 3.33 5.16 6.13 4.52 4.84
16 Samuel Chiu 3.91   4.88    USA 4.52 3.91 5.06 5.86 5.05
17 Chia-Wei Lu (呂家維) 3.96   4.94    Taiwan 5.69 4.93 4.19 6.71 3.96
18 Alexander Bhayani 5.00   5.36    USA 5.52 5.46 5.28 5.33 5.00
19 Cameron Brown 3.09   5.59    USA 7.08 3.09 5.80 4.78 6.19
20 Grant Pauker 5.05   5.95    USA 6.55 5.77 7.13 5.05 5.53
21 Richmond Rimando 4.21   6.18    USA 4.78 4.21 6.25 7.52 DNF
22 Brandyn Wong 5.88   7.93    Canada 7.66 5.88 6.47 9.75 9.65
23 Andrew Nathenson 2.81   9.04    USA 9.08 12.66 6.96 11.08 2.81
24 Alfonso Plata 9.16   11.65    Mexico 12.68 9.43 17.08 9.16 12.83
25 Ethan Woll 10.53   12.38    USA 14.96 11.83 10.53 13.15 12.15
26 Andrew Reslow 10.30   14.79    USA 22.80 13.21 10.30 15.11 16.06
27 Sean Saito 10.65   15.00    USA 16.77 19.58 14.48 13.74 10.65
28 Gavin Roe 14.34   18.26    USA 18.97 14.34 20.80 21.11 15.02
29 Pat Sullivan 13.28   18.88    USA 23.38 13.28 14.44 20.50 21.71
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Everett Kelly 2.63   3.06    USA 3.44 4.75 2.63 3.06 2.69
2 Nathan Soria 3.09   3.34    USA 3.27 3.09 3.11 3.63 4.15
3 Nicholas Daneshvari 2.46   3.39    USA 3.05 3.31 3.93 2.46 3.81
4 Shane Grogan 2.71   3.43    USA 3.90 2.75 2.71 3.90 3.65
5 Anthony Lauro 3.22   3.49    USA 4.84 3.68 3.47 3.22 3.33
6 Tim Wong 3.91   4.33    USA 3.91 4.34 3.93 6.33 4.72
7 Samuel Chiu 3.56   4.34    USA 3.56 4.53 4.75 3.81 4.68
8 James Hamory 3.69   4.61    USA 4.05 4.81 3.69 4.97 5.40
9 Steven Turner 3.77   4.74    USA 3.77 4.78 4.86 4.96 4.59
10 Michael Young 3.16   4.85    USA 3.16 5.18 4.46 4.91 7.50
11 Jungwoo Kim 3.78   5.19    Korea 3.78 5.96 4.84 4.78 7.94
12 Anders Bogan 3.86   5.36    USA 4.55 6.97 3.86 6.05 5.47
13 Henry Helmuth 3.97   5.36    USA 6.05 4.56 3.97 7.50 5.46
14 Alex Davani 5.08   5.42    USA 5.52 5.43 5.08 5.30 6.99
15 Kavin Tangtartharakul 4.34   DNF    USA 5.38 5.13 4.34 DNF DNF
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chia-Wei Lu (呂家維) 38.15   40.69    Taiwan 40.25 38.15 39.59 44.81 42.24
2 James Hamory 38.30   42.55    USA 49.36 42.69 42.05 38.30 42.91
3 Nathan Soria 39.25   42.95    USA 48.56 44.72 43.83 39.25 40.31
4 Shane Grogan 37.81   44.22    USA 48.86 38.56 51.33 45.25 37.81
5 Tim Wong 40.50   44.92    USA 45.02 40.50 46.02 43.72 46.30
6 Samuel Chiu 39.93   46.60    USA 48.71 46.97 39.93 44.11 55.22
7 Everett Kelly 42.83   49.35    USA 56.00 50.58 42.83 51.40 46.08
8 Anthony Lauro 45.25   50.53    USA 45.25 52.02 49.58 51.71 50.30
9 Ryan Lim 54.03   55.60    USA 56.59 54.16 54.03 56.06 1:00.80
10 Alex Davani 53.55   55.65    USA 1:03.13 54.58 55.55 56.83 53.55
11 Cameron Brown 48.56   55.89    USA 51.03 48.56 55.83 1:00.80 1:01.83
12 Michael Young 58.93   1:01.54    USA 1:13.47 1:05.86 59.38 59.38 58.93
13 Anders Bogan 46.52   1:02.63    USA 1:53.47 46.52 1:12.59 56.56 58.75
14 Trevor Smith 1:08.34   1:11.57    USA 1:11.86 1:09.68 1:13.16 1:29.00 1:08.34
15 Nicholas Daneshvari 1:05.58   1:12.67    USA 1:24.09 1:06.96 1:05.58 1:23.72 1:07.34
16 Steven Turner 1:10.71   1:16.01    USA 1:17.03 1:11.18 1:19.81 1:10.71 1:21.46
17 Richmond Rimando 1:09.71   1:16.16    USA DNF 1:13.15 1:09.71 1:16.13 1:19.19
18 Brandyn Wong 1:05.63   1:21.19    Canada 1:33.91 1:22.72 1:30.05 1:10.80 1:05.63
19 Alexander Bhayani 1:15.69   1:23.38    USA 1:25.50 1:23.78 1:15.69 1:21.68 1:24.68
20 Henry Helmuth 1:11.11   1:23.53    USA 1:22.56 1:31.09 1:11.11 1:16.94 DNF
21 Jungwoo Kim 1:31.77      Korea 1:31.77 1:33.80
22 Ethan Woll 3:23.43      USA 3:23.43 4:31.05
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tim Wong 45.47   58.17    USA 59.94 45.47 1:09.11
2 Michael Young 2:14.03   DNF    USA 2:14.03 2:27.19 DNF
3 Steven Turner 3:08.08   DNF    USA DNF 3:08.08 4:13.16
4 Chia-Wei Lu (呂家維) 3:54.80   DNF    Taiwan 3:54.80 DNF DNF
5 Maxwell Landes 4:40.38   DNF    USA DNF 4:40.38 DNF
6 Phil Hamory 8:05.59   DNF    USA 8:05.59 8:39.71 DNS
7 Cameron Brown DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Ryan Lim DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Yuchen Lin DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
7 David Ding DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chia-Wei Lu (呂家維) 14.63   17.28    Taiwan 27.84 15.75 14.63 17.30 18.78
2 Nathan Soria 17.08   18.14    USA 20.58 17.08 17.61 17.31 19.50
3 Andrew Nathenson 16.80   18.45    USA 17.71 23.44 16.80 17.38 20.27
4 Tim Wong 16.28   19.50    USA 19.77 19.38 22.75 19.34 16.28
5 James Hamory 16.80   20.07    USA 20.59 21.43 22.90 16.80 18.18
6 Michael Young 18.53   20.24    USA 21.65 18.91 20.34 21.46 18.53
7 Samuel Chiu 14.61   20.39    USA 14.61 24.69 16.16 20.68 24.34
8 Shane Grogan 18.43   20.74    USA 20.80 18.43 22.53 21.65 19.78
9 Anders Bogan 19.96   21.20    USA 22.77 27.47 20.63 20.19 19.96
10 Everett Kelly 19.71   21.36    USA 22.80 22.27 19.71 20.75 21.05
11 Ryan Lim 21.96   25.91    USA 27.09 25.00 21.96 26.84 25.88
12 Anthony Lauro 23.27   26.46    USA 34.00 28.53 23.27 25.96 24.90
13 Nicholas Daneshvari 23.63   27.32    USA 27.30 25.09 29.56 32.61 23.63
14 Steven Turner 24.09   28.63    USA 26.22 24.09 28.47 32.27 31.21
15 Kavin Tangtartharakul 25.61   28.74    USA 28.61 25.61 29.44 32.47 28.18
16 David Shi 25.83   28.89    USA 30.11 25.83 29.19 27.38 DNF
17 Andrew Sinclair 18.68   28.99    USA 32.56 27.13 18.68 27.28 DNF
18 Cameron Brown 27.78   30.20    USA 33.11 27.78 28.19 29.31 DNF
19 Trevor Smith 24.44   32.09    USA 32.61 24.44 40.40 32.38 31.27
20 Henry Helmuth 29.69   34.90    USA 37.94 29.69 31.34 35.41 44.58
21 Alex Davani 36.05   39.14    USA 36.59 38.27 50.83 42.56 36.05
22 Jungwoo Kim 34.52   40.92    Korea 42.84 40.22 43.08 39.69 34.52
23 Richmond Rimando 36.88   43.44    USA 48.96 36.88 39.16 46.11 45.05
24 Alexander Bhayani 40.56   48.51    USA 58.16 44.25 43.11 40.56 1:00.71
25 Ethan Woll 1:36.33      USA 1:36.33 2:02.30
26 Pat Sullivan 1:58.02      USA 3:10.34 1:58.02
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chia-Wei Lu (呂家維) 13.22   15.94    Taiwan 13.22 15.65 17.22 17.00 15.18
2 Samuel Chiu 15.91   18.08    USA 20.84 20.53 17.56 16.15 15.91
3 Nathan Soria 15.47   18.94    USA 19.11 19.88 19.19 18.52 15.47
4 Shane Grogan 17.43   19.42    USA 19.46 22.16 19.38 17.43 19.43
5 James Hamory 16.41   19.54    USA 18.77 20.19 16.41 19.66 20.75
6 Anders Bogan 18.36   19.88    USA 20.30 18.78 26.91 20.55 18.36
7 Everett Kelly 18.11   20.36    USA 22.93 18.94 18.11 22.11 20.02
8 Tim Wong 18.31   21.06    USA 18.31 25.05 19.55 19.97 23.65
9 Andrew Nathenson 18.00   21.13    USA 18.00 23.63 21.00 19.19 23.19
10 Michael Young 20.41   22.30    USA 22.75 21.63 22.52 20.41 22.90
11 Ryan Lim 20.77   23.64    USA 25.83 20.90 35.41 24.18 20.77
12 Anthony Lauro 22.46   28.47    USA 29.19 42.38 22.46 31.41 24.80
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Everett Kelly 4.19   5.43    USA 7.41 5.55 5.08 4.19 5.66
2 Nathan Soria 4.88   6.48    USA 4.88 5.25 9.91 6.27 7.91
3 James Hamory 5.25   7.50    USA 6.91 5.25 8.16 7.43 10.22
4 Anthony Lauro 6.15   8.87    USA DNF 6.15 7.33 9.65 9.63
5 Jungwoo Kim 5.97   9.49    Korea 5.97 10.00 9.65 8.81 13.63
6 Michael Young 6.13   10.34    USA 36.19 10.33 13.53 7.15 6.13
7 Trevor Smith 8.46   10.39    USA 10.22 8.46 11.33 17.00 9.63
8 Samuel Chiu 10.44   10.70    USA 10.44 10.53 11.09 10.47 12.56
9 Tim Wong 10.18   11.15    USA 10.94 14.21 10.43 10.18 12.09
10 Henry Helmuth 10.81   11.60    USA 11.52 11.96 11.33 15.63 10.81
11 Steven Turner 9.06   12.44    USA 9.06 10.71 17.44 15.34 11.27
12 Sean Saito 10.31   12.48    USA 10.90 10.31 16.59 15.61 10.94
13 Brandyn Wong 8.56   13.72    Canada 17.46 8.56 11.94 DNF 11.77
14 Chia-Wei Lu (呂家維) 10.06   14.27    Taiwan 14.16 DNF 10.06 13.69 14.96
15 Nicholas Daneshvari 12.86   15.62    USA 12.86 13.90 17.69 16.38 16.58
16 Alexander Bhayani 12.36   21.07    USA 24.55 12.36 19.71 35.80 18.94
17 Andrew Nathenson 20.83   28.04    USA 33.69 26.69 32.84 20.83 24.59
18 Andrew Reslow 21.97   28.49    USA 25.02 23.09 21.97 37.36 2:02.02
19 Grant Pauker 23.13   47.24    USA 23.13 44.56 46.25 50.91 1:40.53
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Michael Young 13.05   16.19    USA 18.03 16.90 13.63 18.36 13.05
2 James Hamory 20.91   29.88    USA 27.03 29.28 20.91 38.59 33.33
3 Everett Kelly 16.91   30.22    USA 38.59 28.19 16.91 32.75 29.72
4 Anthony Lauro 27.25   32.73    USA 35.68 33.08 27.25 29.44 44.78
5 Alex Davani 28.43   33.71    USA 33.97 28.43 33.88 33.27 40.13
6 Nathan Soria 34.27   46.25    USA 34.27 47.00 56.84 34.91 1:31.05
7 Steven Turner 36.36   47.22    USA 3:01.28 36.36 42.31 41.41 57.94
8 Tim Wong 44.68   54.58    USA 46.06 57.08 1:00.61 44.68 1:06.46
9 Shari Kuroyama (黒山理科) 50.21   55.32    USA 1:01.94 50.21 51.71 52.31 1:34.30
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L2 U L' D R' D' F' R2 B' L' D2 R2 U B2 D2 L2 D' B2 D' F2 B2
A #2 F D2 L2 F2 L2 F' U2 F' L2 R2 F L D' F' L' D' U F' L' B2 F
A #3 D' L2 D2 B2 U L2 R2 B2 D' R D2 B' D L' R' D R2 D2 R
A #4 L2 U' L2 U B2 D' F2 D2 U' R2 F D' U' F L' R' B U2 F2 D'
A #5 R2 U' L2 B2 F2 U L2 D F2 L F2 U' F D L' D F' D' R2
A Ex#1 B' F2 D2 B2 U2 R2 U2 F R2 U' B' L2 D2 L B' R2 B2 R' D' R'
A Ex#2 D2 F' B' U' L' B L' F2 L' D R2 B' R2 B' L2 D2 L2 B R2
B #1 D' F2 R2 F2 R2 U' L2 B2 L F2 R' D' B D F2 U' F2 R U2
B #2 L2 F D2 B R2 F D2 F' R' U2 F' L2 D2 F' U2 F2 D' R2 B
B #3 F L' D' R D2 F2 R2 U2 F D R U2 L U2 F2 R2 L F2 D2
B #4 D2 F2 L2 D2 B2 L2 D' R2 B L' D' U' F' U' B' F' D2 L2 R
B #5 U' D' F2 U2 D' L' B2 D' L U D2 F2 U2 F' R2 F2 D2 B'
B Ex#1 R2 D2 U2 F2 U2 R2 B' L2 F' D F2 L U' R D' L U2 R2 D2 B
B Ex#2 D F2 R2 U2 R2 U F2 U2 R2 B' U' L' U F' U L2 B' F' L' D2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 R L2 F' U' R U' D2 R' F' U2 D2 L D2 R2 D2 F2 L' F2 U2 L
A #2 B2 R2 F' R2 D2 L2 D2 F R2 F2 L' U L2 B D2 F' U B2 U' B F
A #3 R U2 B2 L' F2 R D2 B2 D2 U B' F2 D F' U2 B' U2 L2 B' L'
A #4 F2 R2 F2 D2 R2 D2 F2 U2 F' L' F2 D F U2 L R2 U' F' R2 F
A #5 F2 L' D2 B2 R F2 L' D2 R' D' F2 U B' F' R2 U2 L2 R D U2
A Ex#1 B' L2 F' L2 R2 F' D2 U2 R' D U' R2 U2 R D2 L D L B
A Ex#2 L2 U' B2 D2 R2 B2 D2 R2 B2 L B2 F' L' D' R2 B R' F' U2 F2
B #1 F2 R2 F2 R' U2 B' R L2 D' L' B' R2 U D2 L2 U' F2 D2 L2
B #2 F2 L2 D U2 B2 U R2 U2 B2 R B D' L2 R' D L' F' D' B U'
B #3 U2 R2 U' B2 U F2 D U' L F' L2 U2 R' D L2 U F'
B #4 L2 F2 U L2 R2 B2 U' R2 D' F2 L U R' U B F R' B2 D' B2
B #5 F L2 B D2 R2 D2 B R2 U2 B2 R B' D2 R' U' R' U2 B' R D
B Ex#1 L2 D2 F2 D L2 D' R2 D' U' R F2 R F' R2 B2 L' F R D' B
B Ex#2 U2 L' D2 R' F2 L' F2 R' D2 U L D2 B2 U R F2 D' B' R F
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 B2 D' B2 U' F2 D' B2 D U L B' F2 L' B2 D2 L B2 U2 B'
A #2 L F2 U R' L U2 R2 D L2 F2 U2 R2 U2 F' R2 F2 B
A #3 U2 D F' R U F' D F' L B' D2 F D2 L2 F' D2 B' U2 D2 R2
A #4 U B2 R' D' B U2 R' L U' L' B' R2 F' U2 R2 B' U2 B U2 D2
A #5 U' F R2 U2 R U' D2 L D F2 R2 F' D2 F2 U2 L2 F R2 D2 F
A Ex#1 U2 B2 D2 L D2 F2 R' F2 R B2 R2 U' L D2 B' R' U R B2
A Ex#2 R B2 D2 L F2 D2 L' R' D' R2 F L' B2 D2 R B2 L' U' B'
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' F' U' F U2 R2 U R' U2 F U
A #2 R U' F' U2 F U' R U R' U' F
A #3 U' R F R2 U' R' U R' U' R2 U'
A #4 U R U2 F' U' F' R2 U2 F' U F
A #5 R' F U F R U' R' U2 F' U' F
A Ex#1 U R' F' R' U2 F U R U' R U2
A Ex#2 U2 R U R' F R U R' U R U2
B #1 U R' U' F' U2 F2 R2 U' R' F R
B #2 U F R2 U2 F' U' R2 U' R U R'
B #3 R2 F U' R F' U' R2 U' R2 U' R
B #4 R U R' U' R U R F' R' U2 R'
B #5 F' U' R2 U2 F R U' R U2 R' U'
B Ex#1 R F' U' R' U2 F R U' R U' R2
B Ex#2 U2 F U' F U' F R2 F' R' U2 R
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U' R' F' U2 F' R U2 R U2 R2 F'
A #2 R F' U R U' F' U' R2 U' R U2
A #3 R' U R U' R' F2 U2 R U R' F'
A #4 R' F U F R U R' U2 F R F
A #5 U F U2 F U' R U2 F' R' U2 R
A Ex#1 U2 R' F U' R2 F' R' U' R' U R'
A Ex#2 R' U2 F' R U' R U2 R F' R2 U'
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 F2 R2 F U2 F U2 L2 F' D2 U2 L F R2 U' F L' D2 R L2 F' Fw2 U' Rw2 F U D Rw2 L2 F2 R2 B' U' Rw Fw2 Rw F U Rw2 Uw D' B' U Fw' F' Rw
A #2 U' L2 D R2 U' D L2 D' R F L F2 U' D R U2 D B Rw2 Uw2 D' R2 Uw2 L2 R2 B F Rw Fw2 L2 D2 L' U Fw Rw D2 B2 Rw L F'
A #3 D2 B L2 B F2 R2 D2 B' U2 R' U2 F R B' D B2 D B' U' B2 Uw2 L' Uw2 Fw2 F L' Uw2 Rw2 U2 B' R2 Fw2 L2 Uw' R' F2 B2 Uw2 D2 Fw D' L2 Fw2 D Rw U2
A #4 L B2 U2 R2 B2 R U2 L' B2 U2 B U L2 U2 F' L U' L U' R2 Rw2 B U2 Fw2 R Uw2 F R2 L2 B' Uw2 B' Rw2 U' R F Uw R Rw' F Rw2 L' Uw' U2 Fw' B2
A #5 F U' R' U L U D F2 L' B D2 R2 D2 L U2 B2 R2 F2 U2 F2 L Uw2 Rw2 F' L' F Rw2 B' U2 Rw2 R' U2 Fw2 Uw L' D2 R' F2 Rw' Uw' Fw2 R Fw' Uw U R'
A Ex#1 F' D B2 R2 D' B' D' U' L B R' D2 R D2 B2 L B2 R' U2 R' U2 Uw2 R' D' Fw2 Uw2 L' U' Rw2 U' Fw2 Uw2 U2 R Fw' F B' U Fw' Rw' Fw2 B2 Uw' D Fw2 Rw
A Ex#2 R D2 L2 D2 B2 R' D2 R F2 U' F U R2 L2 B' D' R' B L' U' Rw2 D' R2 Fw2 Rw2 R' Uw2 L' Uw2 L F2 D2 U Fw' D' Fw' U2 L' Rw Fw F R' F2
B #1 L2 B2 F2 U F2 R2 D2 B2 U2 B D' L F' D L' D L B2 L U Rw2 U' R2 Uw2 F Uw2 B Uw2 B' U' B' D2 Rw F2 U2 F2 D' R2 Uw Fw' L' B2 Rw2 Fw' D'
B #2 U2 F2 B2 L B2 D2 R D2 L' F2 R2 U' F2 U F' L' D' U' R U2 R2 Uw2 L2 F' U' Rw2 D Fw2 B2 R2 F' Uw2 D' L2 R B' F2 Rw L2 R Fw Rw2 Fw B2 Rw2 R L2
B #3 D B2 U2 L' F U' B' R D R' B D2 L2 F U2 R2 F' L2 U2 F2 Uw2 Rw2 U L D' R2 Fw2 U' Rw2 Fw2 R Fw2 R2 Fw U2 D F' L' Uw' Fw' Uw Rw D' Fw' U'
B #4 F2 R' B' D B' R F U' R' L2 U D' L2 F2 D F2 R2 U' F2 U Uw2 B R Uw2 B' U2 L2 Uw2 L' U2 R' U2 Fw2 Uw F' Rw2 F L2 B Fw' L' Uw' Fw' L' Uw2 Rw2
B #5 L2 U2 B L2 F' B U2 R2 B' U2 D L' D2 F2 B2 L2 D R2 L' U Uw2 Fw2 D F' U' Rw2 U' D' Rw2 Fw2 L' B' D2 Rw B' Fw Uw D Fw2 Rw2 Fw' L' Uw'
B Ex#1 U2 L2 D2 B2 F U2 F2 D2 L2 F' U R2 D F D L' B2 U D' L U2 Fw2 U F' Uw2 B2 D' Rw2 U Rw2 D' B U' B' Rw' R2 F2 B U2 Rw2 Fw Uw' F D' Rw' D' F2
B Ex#2 D2 U2 B R2 U2 L2 F R2 F D2 L2 D L F2 R F2 U2 B' U' B2 F Rw2 B2 Rw2 Uw2 F2 D B' L2 D Rw2 D' F' Rw Uw2 F Rw L D Fw2 F Uw B Rw' D'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 B2 U' R2 D2 B2 U L2 R2 B2 L B2 U2 R' U2 B L' U2 R' B' D Rw Uw'
A #2 D2 F D2 F2 R2 D2 F' L2 U' L2 B R2 U' F' D' U2 B' R' U Rw2 Uw2
A #3 B' L F' R' B' D R U B D' F' R2 D2 R2 B2 R2 F2 B U2 B
A Ex#1 D L2 F2 D F2 U2 B2 D' L2 D2 R' B L2 B2 D' F' L D B F' Rw' Uw2
A Ex#2 R2 U2 R' U2 B2 L U2 F2 D' U2 F2 R' U2 B' R' U2 F D' B2 Rw' Uw
B #1 L2 D' L2 D L2 B2 F2 U R2 D2 R D F' L2 U F' U2 R U' L U' Rw Uw
B #2 B2 L2 U' B2 R2 D2 R2 U F2 D2 B F' U F2 L R' B F2 D' R D Rw2
B #3 D U2 B2 L2 D U F2 L D2 B L U' L D' U2 B2 L' U' R2 Uw'
B Ex#1 F' L2 F R2 D2 L2 F' D U' R' B' U' L' F2 R' D F' U2 Fw' Uw'
B Ex#2 L2 U2 R2 U' L2 D F2 U' B2 D' B2 L F D2 B' F2 L2 R F2 Rw'
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U2 L2 D2 R2 B R2 B' R2 F U B' U' B' F2 U' R' D' U L' F2
A #2 U' R F D L2 F' B2 L' B R2 F2 L' U2 L B2 D2 B2 L2 U2
A #3 R2 F L2 B' D2 U2 F' R2 F D' U' L2 D2 B' D' R' U L2 D'
A #4 U' R2 F2 U F2 D B2 F2 U R F L2 D2 U' R2 B' L2 U B2 F'
A #5 R' U2 L' F' U L2 B R' B' U2 F2 D2 R' D2 B2 D2 R' L' D2
A Ex#1 F' D B2 D2 L' B' R' D B R U2 R2 U2 B' L2 F' D2 F D2 F'
A Ex#2 D R2 U2 R2 D2 F2 U B2 F2 R U F' D F U' F' D
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 U' D' B2 U R' B' L U' L U2 B2 D' F2 R2 D R2 F2 R2 U
A #2 U' R2 D' B' U' L D' R F' R' D B2 L2 U2 F' B' L2 U2 F L2
A #3 D U L2 B2 L2 B2 U' R2 U F' L2 B D' F' R U2 L2 B L' D2
A #4 B2 U2 L U2 R F2 L2 R U2 R' F2 U' L' R' F U2 R D2 L' R'
A #5 B' U2 F' D2 U2 B' D2 F L2 B' D F R' B2 U' R B L' R' F
A Ex#1 B2 L2 D2 U2 B D2 B2 F' R' U2 R2 U B2 D' R B' L R2 D
A Ex#2 B' D2 R2 B' L2 B U2 F' L2 F2 U L D' R' U2 R B' R U' B2
B #1 R' B U D' R' D2 F L F' B' L' D2 F2 R2 L2 D B2 D R2
B #2 R' L' F U B D2 B' U2 R B L2 D' B2 L2 B2 R2 D F2 B2 R2 D2
B #3 R D2 B2 L B2 R D2 R' U2 B2 R2 B R' U' B' L2 R2 U' B'
B #4 B' U' B L2 D2 B' L F U' F L' D' R2 L2 U' B2 L2 U' D
B #5 D2 R' B2 F2 L' B2 R2 B' U2 F' D' R2 F' D2 U2 B L2
B Ex#1 D R2 U F' R' D' R2 F2 D' B' U' D2 L2 U2 D' B2 D2 F2 U
B Ex#2 U' R2 B2 U' R2 D2 R2 D R B2 D' U2 R' B' U R2 F2 D U2
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 B U' B' L U B' L' R' L' R' L' l' r b'
A #2 U' B L R L B' U' L B R' L' u' l r b'
A #3 U' B L' R B' U' R' B' L U' B' u l' r' b'
A #4 R' L' B' U R B U' L R' L' U' u' l r b'
A #5 R' U' R' B' R U L' U B' L U u l r' b
A Ex#1 U L' U' R' B' U' B R' U R' L u' r' b
A Ex#2 L R' U R' U' R B' R' U' R' L' u' l' r' b
B #1 B' R' L' B L' R U' L' B' U' B' u l r b
B #2 B' R U' L' R' B' L' U R L U' u' l r b'
B #3 L B' R' U' R' B' L' B L' U R u l r b'
B #4 L B L U' B' R U L' B R' L' u' l' r
B #5 R' L' R' B U' B R' B R' B U u' l b'
B Ex#1 R' U' B U' L R' L' R' B' L' U' u'
B Ex#2 L' R B' L' B' L' B' U' R U B u' r' b
  Square-1   Final
Group No. Scramble
A #1 (1,0) / (2,5) / (0,-3) / (3,0) / (4,-2) / (5,-3) / (6,-3) / (-3,-5) / (-1,-3) / (-4,0) / (-5,0) / (2,0) /
A #2 (0,-4) / (0,-3) / (-2,-2) / (3,0) / (-3,0) / (0,-1) / (-3,-3) / (-1,-4) / (2,0) / (-2,0) / (-2,-5) / (0,-4) / (1,-1)
A #3 (1,3) / (0,6) / (-3,0) / (5,-4) / (-3,0) / (-3,0) / (-2,0) / (-3,0) / (-1,-2) / (-4,0) / (-3,0) / (0,-3) / (5,0)
A #4 (0,2) / (0,3) / (4,-2) / (-3,0) / (6,-3) / (3,-3) / (0,-1) / (-3,-3) / (5,0) / (-4,0) / (4,0) /
A #5 (0,-1) / (-3,6) / (4,4) / (3,-3) / (2,-1) / (0,-2) / (-3,0) / (3,0) / (-5,-1) / (-2,0) / (0,-2) / (-2,0) / (6,0)
A Ex#1 (3,2) / (1,1) / (3,0) / (5,-4) / (3,0) / (-3,-2) / (-3,-3) / (4,-1) / (-2,0) / (-4,-2) / (3,0) / (0,-3)
A Ex#2 (4,0) / (-3,-3) / (-1,5) / (6,0) / (0,-3) / (-3,-5) / (-3,0) / (0,-1) / (-4,0) / (4,0) / (5,0) / (-4,0) / (0,-5) / (0,-3)
Alex Davani    USA
Alex Davani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 14.28   18.01   19.58 14.28 17.44 17.02 19.63
First round 19 13.44   16.24   18.47 15.46 16.67 13.44 16.59
2x2x2 Cube Final 14 5.08   5.42   5.52 5.43 5.08 5.30 6.99
First round 15 3.33   4.84   3.33 5.16 6.13 4.52 4.84
4x4x4 Cube Combined Final 10 53.55   55.65   1:03.13 54.58 55.55 56.83 53.55
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 36.05   39.14   36.59 38.27 50.83 42.56 36.05
Square-1 Final 5 28.43   33.71   33.97 28.43 33.88 33.27 40.13
Alex Peterson    USA
Alex Peterson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 51.46   56.46   2:49.15 51.46 56.94 57.90 54.55
Alexander Bhayani    USA
Alexander Bhayani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.68   14.69   13.83 15.40 14.83 15.68 12.68
First round 17 14.18   15.53   15.31 15.58 17.63 14.18 15.71
2x2x2 Cube First round 18 5.00   5.36   5.52 5.46 5.28 5.33 5.00
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:15.69   1:23.38   1:25.50 1:23.78 1:15.69 1:21.68 1:24.68
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 40.56   48.51   58.16 44.25 43.11 40.56 1:00.71
Pyraminx Final 16 12.36   21.07   24.55 12.36 19.71 35.80 18.94
Alfonso Plata    Mexico
Alfonso Plata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 20.11   22.43   22.94 20.11 20.22 24.13 27.72
2x2x2 Cube First round 24 9.16   11.65   12.68 9.43 17.08 9.16 12.83
Anders Bogan    USA
Anders Bogan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.83   12.76   14.65 17.38 10.83 12.41 11.22
Second round 8 11.19   12.28   13.27 11.19 11.78 11.78 13.78
First round 12 11.02   13.92   16.25 12.88 11.02 13.61 15.27
2x2x2 Cube Final 12 3.86   5.36   4.55 6.97 3.86 6.05 5.47
First round 9 3.58   4.33   4.69 4.34 4.78 3.58 3.96
4x4x4 Cube Combined Final 13 46.52   1:02.63   1:53.47 46.52 1:12.59 56.56 58.75
3x3x3 One-Handed Final 6 18.36   19.88   20.30 18.78 26.91 20.55 18.36
Combined First round 9 19.96   21.20   22.77 27.47 20.63 20.19 19.96
Andrew Nathenson    USA
Andrew Nathenson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 15.25   17.51   18.27 15.25 24.03 16.58 17.68
First round 21 13.93   16.49   15.61 49.77 15.22 13.93 18.65
2x2x2 Cube First round 23 2.81   9.04   9.08 12.66 6.96 11.08 2.81
3x3x3 One-Handed Final 9 18.00   21.13   18.00 23.63 21.00 19.19 23.19
Combined First round 3 16.80   18.45   17.71 23.44 16.80 17.38 20.27
Pyraminx Final 17 20.83   28.04   33.69 26.69 32.84 20.83 24.59
Andrew Reslow    USA
Andrew Reslow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 59.28   1:00.28   1:02.00 59.50 59.88 59.28 1:01.46
2x2x2 Cube First round 26 10.30   14.79   22.80 13.21 10.30 15.11 16.06
Pyraminx Final 18 21.97   28.49   25.02 23.09 21.97 37.36 2:02.02
Andrew Sinclair    USA
Andrew Sinclair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 17.05   17.90   17.63 17.05 23.55 18.36 17.71
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 18.68   28.99   32.56 27.13 18.68 27.28 DNF
Anthony Lauro    USA
Anthony Lauro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 11.56   13.37   15.36 15.25 12.93 11.56 11.94
First round 13 10.94   14.30   15.50 16.05 14.18 13.22 10.94
2x2x2 Cube Final 5 3.22   3.49   4.84 3.68 3.47 3.22 3.33
First round 4 2.91   3.83   3.71 4.05 2.91 4.44 3.72
4x4x4 Cube Combined Final 8 45.25   50.53   45.25 52.02 49.58 51.71 50.30
3x3x3 One-Handed Final 12 22.46   28.47   29.19 42.38 22.46 31.41 24.80
Combined First round 12 23.27   26.46   34.00 28.53 23.27 25.96 24.90
Pyraminx Final 4 6.15   8.87   DNF 6.15 7.33 9.65 9.63
Square-1 Final 4 27.25   32.73   35.68 33.08 27.25 29.44 44.78
Bernadette Toledo    USA
Bernadette Toledo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 1:28.83   DNF   DNF DNF 1:37.47 1:28.83 1:31.53
Bradley Hall    USA
Bradley Hall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 35.18   48.09   43.08 52.05 50.75 50.44 35.18
Brandyn Wong    Canada
Brandyn Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 15.68   19.04   30.38 18.90 15.68 20.84 17.38
2x2x2 Cube First round 22 5.88   7.93   7.66 5.88 6.47 9.75 9.65
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:05.63   1:21.19   1:33.91 1:22.72 1:30.05 1:10.80 1:05.63
Pyraminx Final 13 8.56   13.72   17.46 8.56 11.94 DNF 11.77
Cameron Brown    USA
Cameron Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 10.30   12.51   11.09 15.00 DNF 11.44 10.30
First round 5 10.44   11.32   17.06 11.11 11.06 10.44 11.78
2x2x2 Cube First round 19 3.09   5.59   7.08 3.09 5.80 4.78 6.19
4x4x4 Cube Combined Final 11 48.56   55.89   51.03 48.56 55.83 1:00.80 1:01.83
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 27.78   30.20   33.11 27.78 28.19 29.31 DNF
Chia-Wei Lu (呂家維)    Taiwan
Chia-Wei Lu (呂家維)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.40   11.25   9.40 DNF 10.36 9.59 13.81
Second round 3 9.09   10.25   9.09 12.56 9.50 10.36 10.88
First round 6 10.58   11.37   11.65 10.58 13.19 11.41 11.05
2x2x2 Cube First round 17 3.96   4.94   5.69 4.93 4.19 6.71 3.96
4x4x4 Cube Combined Final 1 38.15   40.69   40.25 38.15 39.59 44.81 42.24
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:54.80   DNF   3:54.80 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 13.22   15.94   13.22 15.65 17.22 17.00 15.18
Combined First round 1 14.63   17.28   27.84 15.75 14.63 17.30 18.78
Pyraminx Final 14 10.06   14.27   14.16 DNF 10.06 13.69 14.96
Dale Tubat    USA
Dale Tubat
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 21.25   30.41   25.88 25.44 43.08 39.91 21.25
Dan Zhou    USA
Dan Zhou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:08.18   1:13.20   1:16.61 DNF 1:14.31 1:08.68 1:08.18
David Ding    USA
David Ding
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 34.63   38.97   53.02 38.21 37.66 34.63 41.05
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
David Shi    USA
David Shi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 15.19   17.56   16.43 18.09 15.19 39.94 18.15
First round 20 12.52   16.27   16.43 22.86 12.52 15.18 17.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 25.83   28.89   30.11 25.83 29.19 27.38 DNF
Davion Wells    USA
Davion Wells
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.44   14.90   14.43 14.40 18.93 13.44 15.86
First round 23 14.46   17.38   21.21 17.21 18.59 16.33 14.46
Derek Friederichs    USA
Derek Friederichs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 23.59   27.17   23.59 28.94 26.78 25.80 42.13
Ethan Woll    USA
Ethan Woll
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 41.21   47.80   47.22 53.46 42.72 41.21 DNF
2x2x2 Cube First round 25 10.53   12.38   14.96 11.83 10.53 13.15 12.15
4x4x4 Cube Combined Final 22 3:23.43     3:23.43 4:31.05
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 1:36.33     1:36.33 2:02.30
Everett Kelly    USA
Everett Kelly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.90   11.07   8.90 9.61 10.84 12.77 13.30
Second round 2 8.28   9.76   9.80 8.28 9.77 9.71 20.09
First round 3 10.43   11.01   10.43 11.71 11.28 10.56 11.18
2x2x2 Cube Final 1 2.63   3.06   3.44 4.75 2.63 3.06 2.69
First round 1 2.68   2.96   3.28 2.88 5.06 2.68 2.71
4x4x4 Cube Combined Final 7 42.83   49.35   56.00 50.58 42.83 51.40 46.08
3x3x3 One-Handed Final 7 18.11   20.36   22.93 18.94 18.11 22.11 20.02
Combined First round 10 19.71   21.36   22.80 22.27 19.71 20.75 21.05
Pyraminx Final 1 4.19   5.43   7.41 5.55 5.08 4.19 5.66
Square-1 Final 3 16.91   30.22   38.59 28.19 16.91 32.75 29.72
Gavin Roe    USA
Gavin Roe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 52.18   1:03.34   54.18 1:04.44 52.18 1:11.40 1:19.63
2x2x2 Cube First round 28 14.34   18.26   18.97 14.34 20.80 21.11 15.02
Grant Pauker    USA
Grant Pauker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 40.86   42.92   41.21 41.63 45.93 40.86 54.61
2x2x2 Cube First round 20 5.05   5.95   6.55 5.77 7.13 5.05 5.53
Pyraminx Final 19 23.13   47.24   23.13 44.56 46.25 50.91 1:40.53
Henry Helmuth    USA
Henry Helmuth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 13.15   17.71   16.71 20.59 13.15 17.03 19.38
2x2x2 Cube Final 13 3.97   5.36   6.05 4.56 3.97 7.50 5.46
First round 7 3.08   4.28   4.68 3.59 3.08 7.71 4.58
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:11.11   1:23.53   1:22.56 1:31.09 1:11.11 1:16.94 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 29.69   34.90   37.94 29.69 31.34 35.41 44.58
Pyraminx Final 10 10.81   11.60   11.52 11.96 11.33 15.63 10.81
James Hamory    USA
James Hamory
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.96   10.71   8.96 10.16 11.55 10.41 14.81
Second round 1 8.80   9.56   9.83 8.80 9.47 10.90 9.38
First round 2 9.80   10.61   9.80 10.94 10.72 13.47 10.16
2x2x2 Cube Final 8 3.69   4.61   4.05 4.81 3.69 4.97 5.40
First round 11 3.30   4.49   3.30 4.33 5.65 5.83 3.50
4x4x4 Cube Combined Final 2 38.30   42.55   49.36 42.69 42.05 38.30 42.91
3x3x3 One-Handed Final 5 16.41   19.54   18.77 20.19 16.41 19.66 20.75
Combined First round 5 16.80   20.07   20.59 21.43 22.90 16.80 18.18
Pyraminx Final 3 5.25   7.50   6.91 5.25 8.16 7.43 10.22
Square-1 Final 2 20.91   29.88   27.03 29.28 20.91 38.59 33.33
John Santo Domingo    USA
John Santo Domingo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 16.05   16.92   17.58 16.33 17.08 17.34 16.05
First round 22 16.68   17.33   17.19 16.68 21.05 17.66 17.13
Jonathan Giang    USA
Jonathan Giang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 20.13   23.73   36.68 24.77 20.13 24.36 22.06
Jonathan Soria    USA
Jonathan Soria
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 46.53   55.43   53.78 46.53 DNF 1:01.55 50.97
Jungwoo Kim    Korea
Jungwoo Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 17.34   20.38   23.30 19.05 19.94 22.16 17.34
2x2x2 Cube Final 11 3.78   5.19   3.78 5.96 4.84 4.78 7.94
First round 12 3.50   4.54   4.53 3.91 5.19 5.61 3.50
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:31.77     1:31.77 1:33.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 34.52   40.92   42.84 40.22 43.08 39.69 34.52
Pyraminx Final 5 5.97   9.49   5.97 10.00 9.65 8.81 13.63
Kavin Tangtartharakul    USA
Kavin Tangtartharakul
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.86   14.17   12.56 16.38 16.43 13.56 11.86
First round 8 10.50   12.45   11.47 13.41 12.46 14.09 10.50
2x2x2 Cube Final 15 4.34   DNF   5.38 5.13 4.34 DNF DNF
First round 14 3.34   4.77   4.18 3.34 5.38 4.75 7.90
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 25.61   28.74   28.61 25.61 29.44 32.47 28.18
Maxwell Landes    USA
Maxwell Landes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.52   14.00   15.94 12.52 14.40 14.22 13.38
First round 18 13.00   15.96   13.00 13.66 DNF 13.71 20.50
3x3x3 Blindfolded Final 5 4:40.38   DNF   DNF 4:40.38 DNF
Michael Young    USA
Michael Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.31   13.97   13.43 14.28 12.31 14.93 14.21
First round 14 12.18   14.71   15.41 13.02 12.18 15.90 15.71
2x2x2 Cube Final 10 3.16   4.85   3.16 5.18 4.46 4.91 7.50
First round 13 3.31   4.66   4.47 3.31 4.43 6.19 5.08
4x4x4 Cube Combined Final 12 58.93   1:01.54   1:13.47 1:05.86 59.38 59.38 58.93
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:14.03   DNF   2:14.03 2:27.19 DNF
3x3x3 One-Handed Final 10 20.41   22.30   22.75 21.63 22.52 20.41 22.90
Combined First round 6 18.53   20.24   21.65 18.91 20.34 21.46 18.53
Pyraminx Final 6 6.13   10.34   36.19 10.33 13.53 7.15 6.13
Square-1 Final 1 13.05   16.19   18.03 16.90 13.63 18.36 13.05
Nathan Phan    USA
Nathan Phan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 22.40   27.95   33.86 28.61 28.16 27.09 22.40
Nathan Soria    USA
Nathan Soria
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.36   10.61   12.80 9.36 9.69 11.30 10.83
Second round 5 8.84   10.95   14.43 12.41 10.90 8.84 9.55
First round 9 10.02   12.79   13.40 11.46 10.02 13.50 14.71
2x2x2 Cube Final 2 3.09   3.34   3.27 3.09 3.11 3.63 4.15
First round 2 3.22   3.49   3.52 3.22 3.63 3.31 4.88
4x4x4 Cube Combined Final 3 39.25   42.95   48.56 44.72 43.83 39.25 40.31
3x3x3 One-Handed Final 3 15.47   18.94   19.11 19.88 19.19 18.52 15.47
Combined First round 2 17.08   18.14   20.58 17.08 17.61 17.31 19.50
Pyraminx Final 2 4.88   6.48   4.88 5.25 9.91 6.27 7.91
Square-1 Final 6 34.27   46.25   34.27 47.00 56.84 34.91 1:31.05
Neil Prajapati    USA
Neil Prajapati
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 21.65   27.84   25.03 30.93 21.65 31.03 27.55
Nicholas Daneshvari    USA
Nicholas Daneshvari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.31   13.62   12.96 17.08 12.31 14.36 13.55
First round 11 12.65   13.68   12.90 14.30 12.65 13.84 16.16
2x2x2 Cube Final 3 2.46   3.39   3.05 3.31 3.93 2.46 3.81
First round 3 2.71   3.71   3.34 2.71 DNF 3.59 4.21
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:05.58   1:12.67   1:24.09 1:06.96 1:05.58 1:23.72 1:07.34
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 23.63   27.32   27.30 25.09 29.56 32.61 23.63
Pyraminx Final 15 12.86   15.62   12.86 13.90 17.69 16.38 16.58
Pat Sullivan    USA
Pat Sullivan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 37.15   51.99   37.15 45.59 56.91 58.28 53.47
2x2x2 Cube First round 29 13.28   18.88   23.38 13.28 14.44 20.50 21.71
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 1:58.02     3:10.34 1:58.02
Phil Hamory    USA
Phil Hamory
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 44.91   1:01.57   52.08 44.91 1:14.31 58.31 1:23.90
3x3x3 Blindfolded Final 6 8:05.59   DNF   8:05.59 8:39.71 DNS
Richard Feng    USA
Richard Feng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 36.75   52.47   54.55 36.75 53.59 49.28 1:24.71
Richmond Rimando    USA
Richmond Rimando
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 16.38   18.65   17.47 16.38 23.25 18.47 20.02
2x2x2 Cube First round 21 4.21   6.18   4.78 4.21 6.25 7.52 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:09.71   1:16.16   DNF 1:13.15 1:09.71 1:16.13 1:19.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 36.88   43.44   48.96 36.88 39.16 46.11 45.05
Royce Sato    USA
Royce Sato
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.80   15.32   14.97 15.94 15.06 12.80 16.06
First round 15 12.02   15.09   12.02 15.50 18.66 15.88 13.90
Ryan Berger    USA
Ryan Berger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 40.30   46.77   40.30 1:06.08 44.33 48.15 47.83
Ryan Lim    USA
Ryan Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 12.13   13.59   15.31 12.88 12.59 15.61 12.13
First round 10 10.91   12.84   10.91 11.80 12.65 14.08 16.08
4x4x4 Cube Combined Final 9 54.03   55.60   56.59 54.16 54.03 56.06 1:00.80
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 11 20.77   23.64   25.83 20.90 35.41 24.18 20.77
Combined First round 11 21.96   25.91   27.09 25.00 21.96 26.84 25.88
Samuel Chiu    USA
Samuel Chiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.44   12.50   10.69 14.34 15.08 12.47 10.44
Second round 7 10.86   12.05   11.00 13.84 11.56 10.86 13.58
First round 7 9.88   11.40   9.88 11.03 11.90 11.28 15.81
2x2x2 Cube Final 7 3.56   4.34   3.56 4.53 4.75 3.81 4.68
First round 16 3.91   4.88   4.52 3.91 5.06 5.86 5.05
4x4x4 Cube Combined Final 6 39.93   46.60   48.71 46.97 39.93 44.11 55.22
3x3x3 One-Handed Final 2 15.91   18.08   20.84 20.53 17.56 16.15 15.91
Combined First round 7 14.61   20.39   14.61 24.69 16.16 20.68 24.34
Pyraminx Final 8 10.44   10.70   10.44 10.53 11.09 10.47 12.56
Sean Saito    USA
Sean Saito
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 27 10.65   15.00   16.77 19.58 14.48 13.74 10.65
Pyraminx Final 12 10.31   12.48   10.90 10.31 16.59 15.61 10.94
Shane Grogan    USA
Shane Grogan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.99   10.27   10.18 10.13 10.50 9.99 12.31
Second round 6 10.13   11.43   11.02 12.66 10.13 11.31 11.97
First round 1 9.71   10.51   10.72 9.71 10.50 10.31 12.93
2x2x2 Cube Final 4 2.71   3.43   3.90 2.75 2.71 3.90 3.65
First round 5 2.65   3.91   4.25 6.34 2.65 3.58 3.91
4x4x4 Cube Combined Final 4 37.81   44.22   48.86 38.56 51.33 45.25 37.81
3x3x3 One-Handed Final 4 17.43   19.42   19.46 22.16 19.38 17.43 19.43
Combined First round 8 18.43   20.74   20.80 18.43 22.53 21.65 19.78
Shari Kuroyama (黒山理科)    USA
Shari Kuroyama (黒山理科)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Final 9 50.21   55.32   1:01.94 50.21 51.71 52.31 1:34.30
Spencer Davis    USA
Spencer Davis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 19.43   27.29   25.81 32.19 23.88 36.63 19.43
Steven Turner    USA
Steven Turner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 14.25   16.42   17.55 19.28 14.34 14.25 17.38
First round 24 16.25   17.39   18.25 17.25 20.99 16.66 16.25
2x2x2 Cube Final 9 3.77   4.74   3.77 4.78 4.86 4.96 4.59
First round 6 3.16   4.23   4.86 4.27 5.66 3.16 3.56
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:10.71   1:16.01   1:17.03 1:11.18 1:19.81 1:10.71 1:21.46
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:08.08   DNF   DNF 3:08.08 4:13.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 24.09   28.63   26.22 24.09 28.47 32.27 31.21
Pyraminx Final 11 9.06   12.44   9.06 10.71 17.44 15.34 11.27
Square-1 Final 7 36.36   47.22   3:01.28 36.36 42.31 41.41 57.94
Sushanth Byru    India
Sushanth Byru
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 38.50   49.08   54.30 52.00 DNF 38.50 40.93
Tim Wong    USA
Tim Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.81   11.81   12.47 10.50 14.46 9.81 12.46
Second round 4 9.66   10.58   10.27 14.52 11.77 9.66 9.71
First round 4 9.50   11.15   9.50 10.88 11.96 10.61 12.38
2x2x2 Cube Final 6 3.91   4.33   3.91 4.34 3.93 6.33 4.72
First round 8 3.55   4.30   3.55 4.86 5.41 4.47 3.58
4x4x4 Cube Combined Final 5 40.50   44.92   45.02 40.50 46.02 43.72 46.30
3x3x3 Blindfolded Final 1 45.47   58.17   59.94 45.47 1:09.11
3x3x3 One-Handed Final 8 18.31   21.06   18.31 25.05 19.55 19.97 23.65
Combined First round 4 16.28   19.50   19.77 19.38 22.75 19.34 16.28
Pyraminx Final 9 10.18   11.15   10.94 14.21 10.43 10.18 12.09
Square-1 Final 8 44.68   54.58   46.06 57.08 1:00.61 44.68 1:06.46
Travor Nguyen    USA
Travor Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 19.27   26.15   28.78 28.58 19.27 28.81 21.09
Trevor Smith    USA
Trevor Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.93   14.71   12.93 16.78 14.91 13.68 15.55
First round 16 12.88   15.27   14.75 16.21 14.86 16.58 12.88
2x2x2 Cube First round 10 3.13   4.40   3.13 4.83 3.18 5.55 5.18
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:08.34   1:11.57   1:11.86 1:09.68 1:13.16 1:29.00 1:08.34
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 24.44   32.09   32.61 24.44 40.40 32.38 31.27
Pyraminx Final 7 8.46   10.39   10.22 8.46 11.33 17.00 9.63
Yuchen Lin    USA
Yuchen Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 3:50.78   DNF   DNF DNF 3:50.78 DNS DNS
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNS