San Antonio Open 2014

Date City WCA LInk
2014-10-11  USA, San Antonio, Texas San Antonio Open 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Anthony Brooks 10.68  Ryan Przybocki 13.67  Ryan Harris 14.09
 2x2x2 Cube  Ryan Przybocki 3.60  Anthony Brooks 4.02  Shonathon Collins 4.62
 4x4x4 Cube  Shonathon Collins 50.66  Vinnie Del Monte 1:01.51  Anthony Brooks 1:02.33
 3x3x3 Blindfolded  Ryan Przybocki 1:29.77
 3x3x3 One-Handed  Shonathon Collins 19.53  Anthony Brooks 20.45  Ryan Przybocki 28.45
 Pyraminx  Riley Norrid 5.78  Robert Horvath 7.26  Ryan Przybocki 7.64
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 8.73   9.22    USA 8.73 9.26 9.42 8.98 9.90
2 Ryan Przybocki 11.98   13.36    USA 16.33 14.75 11.98 12.42 12.90
3 Shonathon Collins 12.20   14.49    USA 14.37 12.20 16.80 12.29 22.14
4 Ryan Harris 13.14   14.71    USA 13.14 13.34 14.53 16.25 16.99
5 Casey Tharpe 13.66   16.05    USA 16.91 21.75 13.66 16.01 15.22
6 Alex Parra 15.86   17.22    USA 17.74 16.15 17.77 19.08 15.86
7 Vinnie Del Monte 17.02   18.08    USA 17.69 18.08 20.16 17.02 18.47
8 Christina Blackburn 16.63   20.41    USA 20.68 DNF 21.35 19.19 16.63
9 Riley Norrid 18.77   20.56    USA 21.16 20.00 22.34 20.51 18.77
10 Dawson Gonzalez 16.62   20.84    USA 30.64 16.62 20.85 20.46 21.22
11 Mike Elliot 18.35   21.01    USA 20.25 22.51 23.17 20.26 18.35
12 Zachary Perkins 21.36   23.39    USA 24.08 23.94 23.61 21.36 22.61
13 Shane Rowland 20.45   23.44    USA 22.13 23.16 25.21 20.45 25.04
14 Leia Jiang 18.27   25.18    USA 29.28 27.30 18.27 24.14 24.11
15 Robert Horvath 23.68   26.65    USA 28.03 23.68 24.58 28.57 27.34
16 Caleb Brazzil 23.41   27.02    USA 29.42 26.43 26.93 27.69 23.41
17 Brenden DeLuna 18.96   27.08    USA 31.10 26.30 32.07 23.85 18.96
18 Nevin Noal 25.82   28.75    USA 28.89 26.99 30.36 32.74 25.82
19 Cameron Michalak 27.70   29.65    USA 28.20 27.70 1:01.56 30.36 30.38
20 William Yancosek 26.53   33.25    USA 28.02 37.76 26.53 DNF 33.97
21 Serhan Doganay 26.79   33.31    USA 26.79 DNF 33.99 31.57 34.37
22 Jacob Sleeper 32.33   34.32    USA 37.38 32.50 32.33 33.09 DNF
23 Wesley Grady 26.75   36.41    USA 37.33 46.22 37.40 34.51 26.75
24 Matthew Sun 29.75   36.66    USA 35.95 41.30 35.26 38.76 29.75
25 Caleb Congdon 33.14   36.95    USA 34.79 40.53 33.14 44.37 35.53
26 T. Michael Swoyer 34.75   40.50    USA 42.42 43.75 36.25 42.83 34.75
27 Landon Smith 32.93   41.97    USA 33.95 32.93 49.78 DNF 42.19
28 Monica Cummings 40.28   42.19    USA 44.95 40.28 46.32 41.03 40.60
29 Blake Stevens 47.27   53.61    USA 1:02.80 57.70 47.27 53.25 49.88
30 Ethan Rummel 47.91   58.92    USA 53.94 1:01.16 1:17.90 47.91 1:01.67
31 Jakob Butler 46.62   1:02.07    USA 1:18.81 46.62 DNF 54.12 53.29
32 Joel Garcia 59.19   1:11.94    USA 1:33.91 1:24.04 1:11.13 59.19 1:00.65
33 Enrique Arredondo 52.07   1:15.72    USA 52.07 1:18.70 DNF 1:35.21 53.24
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 7.79   9.17    USA 8.85 7.79 10.05 10.99 8.61
2 Ryan Przybocki 12.23   13.15    USA 13.32 13.52 13.35 12.23 12.79
3 Ryan Harris 13.00   14.14    USA DNF 13.00 13.16 15.03 14.22
4 Shonathon Collins 13.04   14.53    USA 16.89 13.38 16.53 13.68 13.04
5 Alex Parra 13.68   14.67    USA 13.68 13.84 14.44 22.50 15.74
6 Vinnie Del Monte 13.89   16.79    USA 13.89 19.12 15.04 20.00 16.21
7 Casey Tharpe 14.31   17.69    USA 16.36 19.93 14.31 18.94 17.76
8 Mike Elliot 16.54   20.25    USA 20.22 21.70 19.35 21.19 16.54
9 Christina Blackburn 15.66   20.32    USA 20.69 15.66 19.94 22.62 20.34
10 Riley Norrid 16.33   21.51    USA 20.95 20.32 16.33 29.06 23.26
11 Shane Rowland 20.31   21.62    USA 21.13 20.31 22.79 39.85 20.94
12 Zachary Perkins 19.19   22.13    USA 20.49 23.84 22.42 23.47 19.19
13 Dawson Gonzalez 18.53   22.87    USA 26.11 26.56 20.14 18.53 22.36
14 Leia Jiang 19.24   23.06    USA 23.34 33.69 21.43 24.41 19.24
15 Robert Horvath 21.22   24.76    USA 31.36 27.20 22.26 24.83 21.22
16 Caleb Brazzil 23.61   26.93    USA 31.19 26.63 24.59 29.56 23.61
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 8.69   10.68    USA 8.69 12.11 10.69 9.25 12.73
2 Ryan Przybocki 11.74   13.67    USA 17.05 13.15 11.74 13.83 14.03
3 Ryan Harris 12.41   14.09    USA 15.84 12.41 13.49 13.77 15.01
4 Shonathon Collins 13.27   15.34    USA 15.13 15.97 16.00 13.27 14.92
5 Casey Tharpe 15.47   16.83    USA 15.47 17.55 16.67 17.10 16.71
6 Alex Parra 15.04   17.44    USA 16.25 17.98 15.04 18.08 18.80
7 Vinnie Del Monte 13.26   17.64    USA 19.07 15.77 18.65 13.26 18.50
8 Mike Elliot 20.38   22.22    USA 21.34 23.54 21.77 20.38 27.76
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Przybocki 2.36   3.24    USA DNF 2.91 2.36 3.16 3.64
2 Anthony Brooks 1.57   3.58    USA 6.84 1.57 2.73 5.38 2.63
3 Caleb Brazzil 2.95   4.38    USA 4.85 2.95 6.19 4.27 4.02
4 Zachary Perkins 2.96   4.90    USA 3.57 2.96 6.89 4.78 6.35
5 Shonathon Collins 3.87   5.64    USA 6.50 4.48 5.93 3.87 6.57
6 Dawson Gonzalez 3.98   5.71    USA DNF 3.98 8.62 4.39 4.13
7 Wesley Grady 5.22   6.20    USA 6.68 5.22 6.53 12.46 5.40
8 Robert Horvath 4.60   6.31    USA 6.34 8.30 6.20 4.60 6.39
9 Christina Blackburn 4.74   6.64    USA 6.73 6.15 7.49 4.74 7.03
10 Brenden DeLuna 5.55   6.77    USA 6.28 5.55 6.30 7.72 9.00
11 Alex Parra 6.33   7.18    USA 10.68 6.33 7.67 7.05 6.83
12 T. Michael Swoyer 6.60   8.01    USA 7.53 7.03 6.60 11.79 9.46
13 Shane Rowland 5.26   8.74    USA 9.21 5.26 8.25 8.77 11.08
14 Cameron Michalak 7.41   8.85    USA 9.82 7.41 8.95 10.02 7.78
15 William Yancosek 3.83   10.11    USA 13.76 3.83 13.96 7.62 8.95
16 Landon Smith 8.16   10.19    USA 10.16 8.34 12.08 8.16 12.07
17 Serhan Doganay 6.33   10.43    USA 11.79 6.33 9.12 10.37 12.45
18 Leia Jiang 6.70   11.14    USA 13.66 13.34 6.70 10.65 9.43
19 Matthew Sun 7.44   11.69    USA 13.56 7.44 11.13 10.74 13.21
20 Jacob Sleeper 8.37   11.81    USA DNF 8.37 11.36 12.88 11.20
21 Caleb Congdon 8.26   14.75    USA 19.22 8.26 15.06 20.65 9.97
22 Joel Garcia 13.19   25.26    USA 24.48 24.42 26.88 36.36 13.19
23 Ethan Rummel 19.54   41.89    USA 19.54 DNF 42.66 38.43 44.57
24 Enrique Arredondo 25.80   DNF    USA DNF DNF 25.80 42.62 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Przybocki 3.29   3.60    USA 3.29 3.29 5.50 3.74 3.78
2 Anthony Brooks 2.95   4.02    USA 4.75 DNF 4.11 3.21 2.95
3 Shonathon Collins 3.37   4.62    USA 4.75 5.06 4.80 3.37 4.31
4 Zachary Perkins 3.80   4.85    USA 4.94 3.80 4.93 4.67 5.30
5 Christina Blackburn 4.30   5.26    USA 6.50 4.30 4.62 4.98 6.19
6 Dawson Gonzalez 3.49   5.60    USA 5.95 DNF 5.69 5.15 3.49
7 Alex Parra 4.78   5.76    USA 6.07 6.05 6.27 4.78 5.16
8 Caleb Brazzil 4.96   6.03    USA 6.25 5.68 8.01 6.17 4.96
9 Robert Horvath 5.74   6.53    USA 5.95 5.74 9.48 7.22 6.41
10 Brenden DeLuna 6.61   6.84    USA 6.66 6.61 6.86 8.73 7.01
11 Wesley Grady 6.85   9.18    USA 10.78 9.66 9.28 8.60 6.85
12 T. Michael Swoyer 9.58   10.18    USA 9.58 10.28 10.55 10.95 9.70
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shonathon Collins 45.36   50.66    USA 55.50 53.02 45.39 45.36 53.58
2 Vinnie Del Monte 53.89   1:01.51    USA 1:06.03 1:04.68 56.03 1:03.82 53.89
3 Anthony Brooks 56.34   1:02.33    USA 1:16.88 59.79 59.43 1:07.78 56.34
4 Christina Blackburn 1:11.61   1:14.49    USA 1:30.08 1:19.04 1:11.87 1:11.61 1:12.55
5 Ryan Przybocki 1:14.49   1:29.08    USA 1:30.12 1:42.74 1:32.87 1:14.49 1:24.26
6 Dawson Gonzalez 1:15.65   1:29.56    USA 1:15.65 1:24.95 1:34.07 1:29.65 1:46.01
7 Robert Horvath 1:34.80   1:40.37    USA 1:42.16 1:35.54 1:43.65 1:34.80 1:43.42
8 Leia Jiang 1:43.38   1:44.83    USA 1:43.38 1:44.09 1:45.66 1:48.11 1:44.74
9 Shane Rowland 1:36.28   1:50.12    USA 1:57.80 1:43.13 1:49.42 1:36.28 2:02.58
10 Serhan Doganay 1:46.09      USA 1:46.09 1:57.13
11 Mike Elliot 1:49.73      USA DNF 1:49.73
12 Enrique Arredondo DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Przybocki 1:29.77   1:44.65    USA 1:48.67 1:29.77 1:55.50
2 Shonathon Collins DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
2 Anthony Brooks DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shonathon Collins 16.94   19.53    USA 19.28 16.94 21.94 17.70 21.61
2 Anthony Brooks 18.70   20.45    USA 19.78 20.21 21.37 18.70 21.44
3 Ryan Przybocki 22.18   28.45    USA 24.19 31.60 29.61 31.54 22.18
4 Shane Rowland 35.33   42.52    USA 42.17 37.85 35.33 47.56 47.54
5 Robert Horvath DNF      USA DNF DNF
5 Ethan Rummel DNF      USA DNF DNF
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Horvath 4.39   5.32    USA 6.73 4.43 4.80 4.39 7.06
2 Riley Norrid 5.58   6.14    USA 6.43 6.07 5.92 5.58 6.54
3 Ryan Przybocki 5.60   6.88    USA 6.64 5.60 7.35 6.75 7.24
4 Zachary Perkins 5.42   7.73    USA 5.42 8.71 7.21 7.28 10.03
5 Shonathon Collins 6.71   9.46    USA 10.61 11.33 7.11 6.71 10.66
6 Dawson Gonzalez 7.73   11.83    USA 15.75 14.39 9.83 7.73 11.27
7 Leia Jiang 6.67   12.08    USA 15.18 12.09 6.67 9.78 14.37
8 Shane Rowland 11.16   13.21    USA 17.50 12.64 14.34 11.16 12.66
9 Jacob Sleeper 9.32   14.77    USA 18.76 15.71 15.66 9.32 12.94
10 William Yancosek 12.35   15.07    USA 20.81 14.27 15.74 15.19 12.35
11 T. Michael Swoyer 9.91   19.06    USA 26.76 21.44 13.69 9.91 22.05
12 Joel Garcia 18.63   19.41    USA 25.72 19.45 19.03 19.74 18.63
13 Cameron Michalak 18.46   22.15    USA 22.29 21.06 23.10 24.62 18.46
14 Jakob Butler 23.33   26.92    USA 23.33 DNF 26.56 24.90 29.29
15 Blake Stevens 18.75   27.03    USA 34.41 18.75 28.62 28.82 23.66
16 Ethan Rummel 16.61   37.34    USA 26.72 56.95 28.35 DNF 16.61
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Riley Norrid 4.57   5.78    USA 5.53 5.95 6.36 4.57 5.87
2 Robert Horvath 4.27   7.26    USA 8.87 8.69 4.27 7.35 5.74
3 Ryan Przybocki 4.94   7.64    USA 6.61 8.89 4.94 8.58 7.74
4 Zachary Perkins 6.51   7.82    USA 7.57 11.46 6.51 8.07 7.81
5 Shonathon Collins 6.82   8.88    USA 9.59 13.59 6.82 8.78 8.26
6 Leia Jiang 8.99   11.11    USA 13.99 16.25 8.99 9.28 10.06
7 Shane Rowland 8.15   12.26    USA 10.23 16.27 8.15 11.81 14.74
8 Dawson Gonzalez 8.77   16.01    USA 14.29 21.68 8.77 20.83 12.91
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 B R' U' R L B2 U' D R' D R2 U2 L2 F L2 F L2 B U2
A #2 U B2 R2 U2 B2 R2 U F U2 F' L F2 D B' U' F L D R2
A #3 F2 U2 R' B D' B2 U L' U D F2 D2 R2 L2 F U2 F' B
A #4 L U2 R F2 U2 L D2 U2 R2 B' U2 F2 L' B' F' U L2 U2 B2
A #5 L2 R2 D' R2 F2 U' L' U' R B R F2 D2 L U2 R2 F
A Ex#1 F2 R2 D2 F2 D F2 U' R' D2 U L B2 F' R D U' F D2 U'
A Ex#2 B2 D2 R2 B2 R' D2 B2 F2 U2 F' R' U F L2 B' D2 F' L2 U L'
B #1 R D2 U2 R D2 F2 D2 R' U2 B L' U' B2 D' L' F' U B2 U'
B #2 L2 D' U2 R2 B2 D' L2 F' L2 B' R U R' D2 L' U' R' D' F'
B #3 L2 B F2 U2 B2 F' L2 R2 U2 R2 D B L F' R2 D2 U B2 L2 B
B #4 D2 U2 B F L2 B' D2 R2 U R2 U2 B U2 F2 R F L R2 D2
B #5 F2 L2 B' L2 F' L2 R2 F D F L' F2 D R2 B2 L B D
B Ex#1 D2 F2 R2 F2 D' B2 U L2 D' B2 U' B' R' B2 L B' R2 B' D' B' R2
B Ex#2 U B2 R2 U' B2 L2 D L' U F2 L R' F L' B D L D U
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L U B2 L D F R' D2 R2 D B' U D L2 U' B2 U2 D F2
A #2 U' F2 L2 R2 D' L2 D' L2 U L2 B' D B' U R2 U2 R B U2
A #3 D2 R F2 L D2 L2 F2 U2 F' R B' L F D' U B D2 L' U2
A #4 B2 R' B U D2 B' U R U R' D2 F2 L2 B U2 F D2 R2 B2 R2
A #5 F2 L U2 R2 U2 R' B2 D2 B2 R2 F' U R' F2 U B2 R2 F'
A Ex#1 R2 D2 L2 U2 B' R2 B U2 R2 B R B2 F D' B R D B F
A Ex#2 L F2 R F2 U2 L2 B2 D2 L2 B2 L U L D2 F R' U' L D L'
B #1 L2 R2 B2 R2 D2 U F2 R2 U' B R F L' F2 L F' L' R2 F U
B #2 D2 F2 R' L2 U B' L' U F2 D' B' U2 L B2 R2 F2 L' B2 L
B #3 U' L2 F2 D2 R2 F2 U R2 F2 R B R2 B R' B' D' F U' R'
B #4 U2 R2 F2 R' F2 R D2 F2 R F2 D' L2 D' L B' F' U R B2 F
B #5 B R' F' B L' D' F U2 F U2 R2 U D F2 B2 R2 U' R2 F2
B Ex#1 R L F' L' B' U D2 B2 U' R2 D' R2 F' R2 F2 B U2 F D2
B Ex#2 B L2 D2 B2 L2 B' D2 F2 R B2 L D L' U L2 F' L R' B
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L' D2 R' B2 R U2 R U2 L' U F' L' D R F D2 B2 D2 F U
A #2 L' U' D2 R B' D' L' U2 R' B U2 L' U2 B2 U2 L2 U2 L' U2 R
A #3 L2 U2 L' B2 D2 R D' U L2 D U2 B' D U2 L F2 L'
A #4 B2 D2 L' B2 R' F2 D2 L D2 B2 D' U' R U2 F' R F2 D2 B' R'
A #5 L' B2 U2 B2 F2 L' F2 R B L' F R2 B' R2 D L' R B U2
A Ex#1 B2 L' B2 R D2 U2 F2 D2 L2 U2 F U B' D L F R B2 R2 D'
A Ex#2 R2 L' F' L2 U' F' B D R2 L' F' L2 F D2 B' L2 U2 F B2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U' R' F' U' R U2 R' F2 U2 F R
A #2 U' R' U2 F R' F U R U' R' U'
A #3 R U' R' U R' F' R U' R' U2 F
A #4 R' U' F U' F2 R U2 R2 F' R' U'
A #5 F U' F U' F R U R U R' F
A Ex#1 R U2 F U' F R U' R U' F' U2
A Ex#2 U R' F' R2 U2 R2 U' R2 F' U2 R'
B #1 R' F R U2 R' F' R' F U2 F U2
B #2 U R' U2 R2 U2 R' U R' F' U2 R
B #3 R' F U' F U2 F' U2 F U R2 F'
B #4 U2 R U2 R' F U2 F' U2 R2 U' R'
B #5 U' R' U' R2 F' R2 F' U' R U' F
B Ex#1 U' R' F U' R U R' U' R2 U' R'
B Ex#2 U' R' F2 R2 U' R2 U2 F U' R' U'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U R U' R2 U2 F' U' F' U2 R U
A #2 U' R' U2 R2 U2 R' U2 R' F2 U F
A #3 R F' R2 F R U R' U' F2 U' R2
A #4 U' R U' R' U R' U2 F R2 F' U
A #5 F' U' R U' R' U2 R' F R U R'
A Ex#1 F U' R U' R F' R' U' R U' R'
A Ex#2 R F' R' U R U' R2 U R' U2 F
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 F L2 R2 B' R2 B2 L2 B' U L' D L D L' U R' D L' F' Rw2 U B2 Rw2 Uw2 Fw2 F2 R2 U' L D Rw2 U' Fw' Uw2 Fw' R F B2 U' Rw B2 Uw' F2 R' Fw
A #2 R2 B R2 B' U2 F' D2 B2 R2 U' R D B' F' R' D F U' F2 Fw2 Rw2 F Uw2 B2 Uw2 B' R Fw2 R' Uw2 R' F Uw' U' D' B' R Uw Fw' R2 U' Fw' Rw Uw'
A #3 U2 L2 U2 F' D2 B U L' D2 B' R2 U2 F2 U' B2 R2 U2 B2 U B2 Rw2 D' Fw2 Uw2 B' F Uw2 F2 B' D' L2 R2 D2 Rw' Fw2 L2 D2 R' F2 Uw' B2 Rw' L2 Fw' B
A #4 D2 F' L2 B U2 F' B2 R2 F' R' B2 D' L F R' F' D2 F2 L2 D2 Uw2 F' R2 Fw2 D Rw2 F' B' D' U2 B' Rw2 Fw2 Rw' B D' Rw2 R' Fw' Uw' F2 U' Fw2 B U'
A #5 R' D' L D B D' F2 L2 U' R' B2 R' L2 D2 B2 L B2 L' Uw2 L Uw2 R' U F2 Uw2 D' Rw2 Fw2 R L2 F2 Fw' U2 R F2 U2 Rw' U2 Fw' Uw Fw Rw F
A Ex#1 F L2 F' U2 B U2 B2 U2 D' R2 F U L' U L B L2 F D' Rw2 F B2 Uw2 D F L2 U' Fw2 Rw2 U2 B' U' Rw' L B D R' F2 Uw' L2 Uw2 Fw F Uw' B2
A Ex#2 L' F2 U2 R' L' D2 U2 F2 L2 U R B' U2 F D' R2 B L2 B' D2 Uw2 B' Rw2 Fw2 R2 B Rw2 Fw2 Uw2 U F U' F' Rw' B2 Rw R2 F2 D2 Uw' Rw' Uw2 R L2
B #1 D' L2 F' U' L' B2 R U' L F D2 F2 R2 D2 F L2 F L2 B2 Fw2 U' Fw2 Uw2 F' Rw2 D R2 U D' B' Rw2 B' Rw' R' D2 B Rw B' L' Uw Fw' D2 Rw2 Fw Rw2
B #2 U2 B2 D2 L2 B' L2 B L2 U2 F' L2 R U F L2 U' L2 F2 D B F2 Rw2 B Uw2 U' D2 B U2 L2 B' Rw2 U2 Rw Fw2 D Rw F Rw2 B2 Uw' B2 R2 Fw' D L2 Uw2
B #3 B L2 D2 F R2 F2 R2 B' D' L' R' U' D' F2 U2 R F' Rw2 D' Fw2 Uw2 B U F U2 Rw2 D' B F' Rw B' U' B2 Rw2 U2 B2 Rw' Fw Rw Uw U2
B #4 D U F2 L B' F2 R U B' D' U B R2 F D2 F' U2 F' L2 U2 Uw2 B' L2 Fw2 Rw2 D L2 D' B Uw2 D Rw R D Rw L B' Fw R L2 D2 Rw D B'
B #5 D2 F' D' B2 D' B2 U R B' U L' F' D2 B F2 U2 B D2 F' D2 Rw2 B D F2 L2 D' Fw2 U' B2 Rw2 F R2 L B2 Rw2 Uw2 Rw B' Uw' F2 Uw' Rw2 L2 Fw Uw'
B Ex#1 D B U R' D' F' D2 L B' L2 F L2 B2 R' F2 L' B2 R' F2 L2 Fw2 Uw2 Rw2 B L Uw2 Fw2 L' B' L Fw2 B2 Uw F R2 U2 L' Uw Rw' U2 F Uw2 D2 Fw Rw2
B Ex#2 L' B2 L2 R2 D' L' B D2 U' B D2 L' U2 B2 D2 L U2 L R' Uw2 Rw2 F2 D2 L B2 Uw2 R' F R2 U2 Rw2 B2 U Fw2 Uw' L2 Uw' B' Fw Rw Uw Rw L2 Uw' U2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 D F2 R2 D2 B2 L2 R2 U' F2 R' F L2 R B U' F R2 U L' D' Rw2 Uw
A #2 D2 B2 L B2 L B2 L D2 B' R D B' L' R B' R U F U2 Rw Uw2
A #3 D B2 L2 U B2 D' U2 L R' B' L2 F R D2 B2 F U' B R' Uw'
A Ex#1 D U B2 F2 L2 D F2 U' L2 B R' D U' F2 R2 F D2 B2 U2 B' Rw' Uw'
A Ex#2 D' F2 R2 B2 D2 L2 D' L R' D F D' B R B D' U2 R U2 Rw Uw
  3x3x3 One-Handed   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 U B' D' B2 L2 F' D F L2 D B2 R F2 L' F2 L' F2 D2
A #2 D' B2 D' B2 R2 F2 L2 F2 R U' B L2 U' B2 D L' U F R
A #3 U2 L' D2 B2 L2 R' U2 F2 D' B' D U' F' L2 B2 D R2 D F'
A #4 F' U2 B D2 F2 L2 F R2 U F D2 R B2 L2 D B2 L B2 F2
A #5 R' D2 R' U2 R' U2 L2 B' U' B' D' R B2 U2 R' D2 R' U2 L'
A Ex#1 F' D2 R2 D R2 B U L' D2 F U2 F2 L2 U' L2 U B2 U' F2
A Ex#2 B' R2 F' L2 D2 F' R2 F2 D2 B2 D' R D' R2 U' L F D B R2
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
B #1 U R L' U' B U R L' B L' U' u l b
B #2 B' U L' B' R B' R L U' B R' u l b'
B #3 L U R' U B' L U' R' U' B L' u' l b
B #4 L B' L' R U' B' U' R' U B' U u' l r' b
B #5 B U' R' U B' R' B' R L' U' B u l' b
B Ex#1 B L U' L U' L U R U' B U' u' l
B Ex#2 L U' B U' L' B R' B' R' L' U' u l b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 U' R' L' R B U' R' B L B' R' l' r
A #2 R U' L' R L U' B' L R' L R' u l r' b'
A #3 L B' R U' R B R' U' B L' B' u r' b
A #4 B' R' B' U R' U' B' U B' U' R' r b
A #5 B' R' B L' R' L' U B' R' B U' u' l' r b'
A Ex#1 U L U B L' U B' R' L U' L
A Ex#2 L' R L U' L' U R L' R' U' R l b'
Alex Parra    USA
Alex Parra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.04   17.44   16.25 17.98 15.04 18.08 18.80
Second round 5 13.68   14.67   13.68 13.84 14.44 22.50 15.74
First round 6 15.86   17.22   17.74 16.15 17.77 19.08 15.86
2x2x2 Cube Final 7 4.78   5.76   6.07 6.05 6.27 4.78 5.16
First round 11 6.33   7.18   10.68 6.33 7.67 7.05 6.83
Anthony Brooks    USA
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.69   10.68   8.69 12.11 10.69 9.25 12.73
Second round 1 7.79   9.17   8.85 7.79 10.05 10.99 8.61
First round 1 8.73   9.22   8.73 9.26 9.42 8.98 9.90
2x2x2 Cube Final 2 2.95   4.02   4.75 DNF 4.11 3.21 2.95
First round 2 1.57   3.58   6.84 1.57 2.73 5.38 2.63
4x4x4 Cube Combined Final 3 56.34   1:02.33   1:16.88 59.79 59.43 1:07.78 56.34
3x3x3 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 18.70   20.45   19.78 20.21 21.37 18.70 21.44
Blake Stevens    USA
Blake Stevens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 47.27   53.61   1:02.80 57.70 47.27 53.25 49.88
Pyraminx First round 15 18.75   27.03   34.41 18.75 28.62 28.82 23.66
Brenden DeLuna    USA
Brenden DeLuna
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 18.96   27.08   31.10 26.30 32.07 23.85 18.96
2x2x2 Cube Final 10 6.61   6.84   6.66 6.61 6.86 8.73 7.01
First round 10 5.55   6.77   6.28 5.55 6.30 7.72 9.00
Caleb Brazzil    USA
Caleb Brazzil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 23.61   26.93   31.19 26.63 24.59 29.56 23.61
First round 16 23.41   27.02   29.42 26.43 26.93 27.69 23.41
2x2x2 Cube Final 8 4.96   6.03   6.25 5.68 8.01 6.17 4.96
First round 3 2.95   4.38   4.85 2.95 6.19 4.27 4.02
Caleb Congdon    USA
Caleb Congdon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 33.14   36.95   34.79 40.53 33.14 44.37 35.53
2x2x2 Cube First round 21 8.26   14.75   19.22 8.26 15.06 20.65 9.97
Cameron Michalak    USA
Cameron Michalak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 27.70   29.65   28.20 27.70 1:01.56 30.36 30.38
2x2x2 Cube First round 14 7.41   8.85   9.82 7.41 8.95 10.02 7.78
Pyraminx First round 13 18.46   22.15   22.29 21.06 23.10 24.62 18.46
Casey Tharpe    USA
Casey Tharpe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 15.47   16.83   15.47 17.55 16.67 17.10 16.71
Second round 7 14.31   17.69   16.36 19.93 14.31 18.94 17.76
First round 5 13.66   16.05   16.91 21.75 13.66 16.01 15.22
Christina Blackburn    USA
Christina Blackburn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 15.66   20.32   20.69 15.66 19.94 22.62 20.34
First round 8 16.63   20.41   20.68 DNF 21.35 19.19 16.63
2x2x2 Cube Final 5 4.30   5.26   6.50 4.30 4.62 4.98 6.19
First round 9 4.74   6.64   6.73 6.15 7.49 4.74 7.03
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:11.61   1:14.49   1:30.08 1:19.04 1:11.87 1:11.61 1:12.55
Dawson Gonzalez    USA
Dawson Gonzalez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 18.53   22.87   26.11 26.56 20.14 18.53 22.36
First round 10 16.62   20.84   30.64 16.62 20.85 20.46 21.22
2x2x2 Cube Final 6 3.49   5.60   5.95 DNF 5.69 5.15 3.49
First round 6 3.98   5.71   DNF 3.98 8.62 4.39 4.13
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:15.65   1:29.56   1:15.65 1:24.95 1:34.07 1:29.65 1:46.01
Pyraminx Final 8 8.77   16.01   14.29 21.68 8.77 20.83 12.91
First round 6 7.73   11.83   15.75 14.39 9.83 7.73 11.27
Enrique Arredondo    USA
Enrique Arredondo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 52.07   1:15.72   52.07 1:18.70 DNF 1:35.21 53.24
2x2x2 Cube First round 24 25.80   DNF   DNF DNF 25.80 42.62 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 12 DNF     DNF DNF
Ethan Rummel    USA
Ethan Rummel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 47.91   58.92   53.94 1:01.16 1:17.90 47.91 1:01.67
2x2x2 Cube First round 23 19.54   41.89   19.54 DNF 42.66 38.43 44.57
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 16 16.61   37.34   26.72 56.95 28.35 DNF 16.61
Jacob Sleeper    USA
Jacob Sleeper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 32.33   34.32   37.38 32.50 32.33 33.09 DNF
2x2x2 Cube First round 20 8.37   11.81   DNF 8.37 11.36 12.88 11.20
Pyraminx First round 9 9.32   14.77   18.76 15.71 15.66 9.32 12.94
Jakob Butler    USA
Jakob Butler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 46.62   1:02.07   1:18.81 46.62 DNF 54.12 53.29
Pyraminx First round 14 23.33   26.92   23.33 DNF 26.56 24.90 29.29
Joel Garcia    USA
Joel Garcia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 59.19   1:11.94   1:33.91 1:24.04 1:11.13 59.19 1:00.65
2x2x2 Cube First round 22 13.19   25.26   24.48 24.42 26.88 36.36 13.19
Pyraminx First round 12 18.63   19.41   25.72 19.45 19.03 19.74 18.63
Landon Smith    USA
Landon Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 32.93   41.97   33.95 32.93 49.78 DNF 42.19
2x2x2 Cube First round 16 8.16   10.19   10.16 8.34 12.08 8.16 12.07
Leia Jiang    USA
Leia Jiang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 19.24   23.06   23.34 33.69 21.43 24.41 19.24
First round 14 18.27   25.18   29.28 27.30 18.27 24.14 24.11
2x2x2 Cube First round 18 6.70   11.14   13.66 13.34 6.70 10.65 9.43
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:43.38   1:44.83   1:43.38 1:44.09 1:45.66 1:48.11 1:44.74
Pyraminx Final 6 8.99   11.11   13.99 16.25 8.99 9.28 10.06
First round 7 6.67   12.08   15.18 12.09 6.67 9.78 14.37
Matthew Sun    USA
Matthew Sun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 29.75   36.66   35.95 41.30 35.26 38.76 29.75
2x2x2 Cube First round 19 7.44   11.69   13.56 7.44 11.13 10.74 13.21
Mike Elliot    USA
Mike Elliot
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 20.38   22.22   21.34 23.54 21.77 20.38 27.76
Second round 8 16.54   20.25   20.22 21.70 19.35 21.19 16.54
First round 11 18.35   21.01   20.25 22.51 23.17 20.26 18.35
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:49.73     DNF 1:49.73
Monica Cummings    USA
Monica Cummings
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 40.28   42.19   44.95 40.28 46.32 41.03 40.60
Nevin Noal    USA
Nevin Noal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 25.82   28.75   28.89 26.99 30.36 32.74 25.82
Riley Norrid    USA
Riley Norrid
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 16.33   21.51   20.95 20.32 16.33 29.06 23.26
First round 9 18.77   20.56   21.16 20.00 22.34 20.51 18.77
Pyraminx Final 1 4.57   5.78   5.53 5.95 6.36 4.57 5.87
First round 2 5.58   6.14   6.43 6.07 5.92 5.58 6.54
Robert Horvath    USA
Robert Horvath
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 21.22   24.76   31.36 27.20 22.26 24.83 21.22
First round 15 23.68   26.65   28.03 23.68 24.58 28.57 27.34
2x2x2 Cube Final 9 5.74   6.53   5.95 5.74 9.48 7.22 6.41
First round 8 4.60   6.31   6.34 8.30 6.20 4.60 6.39
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:34.80   1:40.37   1:42.16 1:35.54 1:43.65 1:34.80 1:43.42
3x3x3 One-Handed Combined Final 5 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 2 4.27   7.26   8.87 8.69 4.27 7.35 5.74
First round 1 4.39   5.32   6.73 4.43 4.80 4.39 7.06
Ryan Harris    USA
Ryan Harris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.41   14.09   15.84 12.41 13.49 13.77 15.01
Second round 3 13.00   14.14   DNF 13.00 13.16 15.03 14.22
First round 4 13.14   14.71   13.14 13.34 14.53 16.25 16.99
Ryan Przybocki    USA
Ryan Przybocki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.74   13.67   17.05 13.15 11.74 13.83 14.03
Second round 2 12.23   13.15   13.32 13.52 13.35 12.23 12.79
First round 2 11.98   13.36   16.33 14.75 11.98 12.42 12.90
2x2x2 Cube Final 1 3.29   3.60   3.29 3.29 5.50 3.74 3.78
First round 1 2.36   3.24   DNF 2.91 2.36 3.16 3.64
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:14.49   1:29.08   1:30.12 1:42.74 1:32.87 1:14.49 1:24.26
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:29.77   1:44.65   1:48.67 1:29.77 1:55.50
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 22.18   28.45   24.19 31.60 29.61 31.54 22.18
Pyraminx Final 3 4.94   7.64   6.61 8.89 4.94 8.58 7.74
First round 3 5.60   6.88   6.64 5.60 7.35 6.75 7.24
Serhan Doganay    USA
Serhan Doganay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 26.79   33.31   26.79 DNF 33.99 31.57 34.37
2x2x2 Cube First round 17 6.33   10.43   11.79 6.33 9.12 10.37 12.45
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:46.09     1:46.09 1:57.13
Shane Rowland    USA
Shane Rowland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 20.31   21.62   21.13 20.31 22.79 39.85 20.94
First round 13 20.45   23.44   22.13 23.16 25.21 20.45 25.04
2x2x2 Cube First round 13 5.26   8.74   9.21 5.26 8.25 8.77 11.08
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:36.28   1:50.12   1:57.80 1:43.13 1:49.42 1:36.28 2:02.58
3x3x3 One-Handed Combined Final 4 35.33   42.52   42.17 37.85 35.33 47.56 47.54
Pyraminx Final 7 8.15   12.26   10.23 16.27 8.15 11.81 14.74
First round 8 11.16   13.21   17.50 12.64 14.34 11.16 12.66
Shonathon Collins    USA
Shonathon Collins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.27   15.34   15.13 15.97 16.00 13.27 14.92
Second round 4 13.04   14.53   16.89 13.38 16.53 13.68 13.04
First round 3 12.20   14.49   14.37 12.20 16.80 12.29 22.14
2x2x2 Cube Final 3 3.37   4.62   4.75 5.06 4.80 3.37 4.31
First round 5 3.87   5.64   6.50 4.48 5.93 3.87 6.57
4x4x4 Cube Combined Final 1 45.36   50.66   55.50 53.02 45.39 45.36 53.58
3x3x3 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 16.94   19.53   19.28 16.94 21.94 17.70 21.61
Pyraminx Final 5 6.82   8.88   9.59 13.59 6.82 8.78 8.26
First round 5 6.71   9.46   10.61 11.33 7.11 6.71 10.66
T. Michael Swoyer    USA
T. Michael Swoyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 34.75   40.50   42.42 43.75 36.25 42.83 34.75
2x2x2 Cube Final 12 9.58   10.18   9.58 10.28 10.55 10.95 9.70
First round 12 6.60   8.01   7.53 7.03 6.60 11.79 9.46
Pyraminx First round 11 9.91   19.06   26.76 21.44 13.69 9.91 22.05
Vinnie Del Monte    USA
Vinnie Del Monte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.26   17.64   19.07 15.77 18.65 13.26 18.50
Second round 6 13.89   16.79   13.89 19.12 15.04 20.00 16.21
First round 7 17.02   18.08   17.69 18.08 20.16 17.02 18.47
4x4x4 Cube Combined Final 2 53.89   1:01.51   1:06.03 1:04.68 56.03 1:03.82 53.89
Wesley Grady    USA
Wesley Grady
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 26.75   36.41   37.33 46.22 37.40 34.51 26.75
2x2x2 Cube Final 11 6.85   9.18   10.78 9.66 9.28 8.60 6.85
First round 7 5.22   6.20   6.68 5.22 6.53 12.46 5.40
William Yancosek    USA
William Yancosek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 26.53   33.25   28.02 37.76 26.53 DNF 33.97
2x2x2 Cube First round 15 3.83   10.11   13.76 3.83 13.96 7.62 8.95
Pyraminx First round 10 12.35   15.07   20.81 14.27 15.74 15.19 12.35
Zachary Perkins    USA
Zachary Perkins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 19.19   22.13   20.49 23.84 22.42 23.47 19.19
First round 12 21.36   23.39   24.08 23.94 23.61 21.36 22.61
2x2x2 Cube Final 4 3.80   4.85   4.94 3.80 4.93 4.67 5.30
First round 4 2.96   4.90   3.57 2.96 6.89 4.78 6.35
Pyraminx Final 4 6.51   7.82   7.57 11.46 6.51 8.07 7.81
First round 4 5.42   7.73   5.42 8.71 7.21 7.28 10.03