SPB Summer 2018

Date City WCA LInk
2018-8-4~5  Russia, Saint Petersburg SPB Summer 2018

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Mulun Yin (阴目仑) 8.05  Dmitry Dobrjakov 8.60  Sergey Ryabko 9.26
 2x2x2 Cube  Artem Yashkov 3.24  Mulun Yin (阴目仑) 3.52  Maxim Ilin 3.62
 4x4x4 Cube  Sergey Shitov 35.58  Mulun Yin (阴目仑) 35.67  Dmitry Dobrjakov 37.40
 5x5x5 Cube  Mulun Yin (阴目仑) 1:02.89  Sergey Shitov 1:07.42  Dmitry Dobrjakov 1:14.48
 3x3x3 Blindfolded  Fedor Abaev 1:02.64  Danila Ryabinin 1:38.58  Mihail Petrochenkov 2:01.04
 3x3x3 Fewest Moves  Pavel Galaktionov 29  Nikolay Vasilyev 35
 Fedor Abaev 35
 Aleksandr Beznogov 29  Nikolay Vasilyev 35
 Fedor Abaev 35
 3x3x3 One-Handed  Mulun Yin (阴目仑) 14.17  Artem Yashkov 15.69  Dmitry Dobrjakov 15.86
 Megaminx  Artem Yashkov 1:08.32  Mulun Yin (阴目仑) 1:12.16  Nikolay Vasilyev 1:15.27
 Pyraminx  Matvei Tianutov 4.50  Aleksandr Beznogov 4.60  Maxim Ilin 4.88
 Skewb  Mikhail Kuzin 3.89  Artem Yashkov 5.32  Maxim Ilin 5.72
 Square-1  Artem Yashkov 18.65  Maxim Ilin 22.11  Fedor Abaev 23.85
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sergey Ryabko 7.09   8.76    Russia 9.87 7.30 11.33 9.12 7.09
2 Dmitry Dobrjakov 6.88   8.85    Russia 7.97 DNF 8.79 6.88 9.78
3 Pavel Galaktionov 8.28   8.98    Russia 8.28 8.58 9.21 11.95 9.16
4 Mulun Yin (阴目仑) 8.49   9.16    China 8.49 9.10 8.68 9.70 11.45
5 Artem Yashkov 9.14   9.82    Russia 9.20 10.07 11.84 10.19 9.14
6 Sergey Shitov 8.11   10.28    Russia 10.15 11.05 11.17 9.64 8.11
7 Maxim Ilin 10.03   10.79    Russia 11.45 11.30 10.52 10.03 10.56
8 Ian Gorev 8.20   11.52    Russia 12.04 8.20 11.47 12.06 11.06
9 Fedor Abaev 11.07   11.74    Russia 11.28 13.66 11.07 11.92 12.03
10 Huston Vu-Duc 10.13   11.83    Russia 13.05 12.00 10.13 13.13 10.45
11 Ilia Vakulenko 11.17   12.32    Russia 12.36 12.67 11.17 11.93 14.22
12 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 10.78   12.37    Russia 13.61 13.02 11.16 10.78 12.94
13 Aidar Aminev 11.23   12.40    Russia 18.70 11.58 14.14 11.47 11.23
14 Mikhail Kuzin 12.10   12.86    Russia 13.00 12.10 DNF 13.09 12.48
15 Ilya Tsiareshka 11.21   13.04    Belarus 14.40 11.21 14.25 12.33 12.55
16 Aleksandr Beznogov 11.16   13.32    Russia 15.03 13.00 12.22 11.16 14.75
17 Danila Ryabinin 10.31   13.65    Russia 13.08 15.96 10.31 11.92 17.30
18 Nikolay Vasilyev 12.74   13.74    Russia 12.76 15.05 13.41 15.49 12.74
19 Akmal Abduazizov 12.33   13.82    Uzbekistan 19.19 12.33 14.39 12.33 14.74
20 Oleg Fomenkov 12.93   13.87    Russia 14.97 13.95 14.48 13.18 12.93
21 Mihail Petrochenkov 12.50   13.95    Russia 14.33 13.97 13.85 14.04 12.50
22 Dmitry Afonin 11.21   14.94    Russia 14.89 17.23 13.37 11.21 16.56
23 Nikita Malykhin (Никита Малыхин) 13.83   15.67    Russia 16.06 18.19 13.83 15.72 15.22
24 Mikhail Yasinsky 14.71   15.70    Ukraine 16.70 15.09 14.71 15.41 16.61
25 Egor Ermolaev 12.71   15.72    Russia 15.61 15.26 17.17 16.29 12.71
26 Maksim Melnik 14.94   15.82    Russia 15.81 14.94 16.14 15.52 19.20
27 Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) 12.25   16.02    Ukraine 12.25 16.44 16.03 16.59 15.59
28 Polina Blinova (Полина Блинова) 13.89   16.03    Russia 18.45 13.89 20.12 14.28 15.37
29 Aleksey Fyodorov 15.23   16.09    Russia 16.37 15.85 16.06 16.49 15.23
30 Ammar Haider 13.78   16.19    India 15.71 13.78 13.83 19.02 DNF
31 Vadim Andreev 11.78   16.22    Russia 11.78 18.67 DNF 16.31 13.68
32 Vyacheslav Sizov 15.57   16.65    Russia 15.57 18.34 18.28 15.59 16.09
33 Nikita Kataev 12.19   16.73    Russia 17.38 16.85 12.19 21.08 15.96
34 Pavel Belov 15.95   16.84    Russia 17.94 15.95 17.34 17.12 16.07
35 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 15.95   16.98    Russia 18.41 17.64 16.99 15.95 16.31
36 Sergey Golubtsov 15.61   17.34    Russia 15.61 15.74 18.85 17.43 DNF
37 Alexey Sudar 14.84   17.58    Russia 15.64 21.46 16.76 14.84 20.33
38 Ivan Karpov (Иван Карпов) 14.13   17.59    Russia 16.35 20.08 14.13 18.88 17.54
39 Artemiy Kuznetsov (Артемий Кузнецов) 15.47   17.61    Russia 18.56 16.09 18.17 23.83 15.47
40 Andrey Pavlov (Андрей Павлов) 14.78   17.75    Russia 14.78 17.06 15.27 21.45 20.92
41 Daniil Belotserkovskii (Даниил Белоцерковский) 17.04   17.85    Russia 17.51 17.04 18.22 17.81 24.29
42 Roman Ponikarovskiy 14.68   18.10    Russia 15.12 23.84 18.57 14.68 20.62
43 Adam Imran (Адам Имран) 14.57   18.17    Russia 20.65 19.58 16.61 18.32 14.57
44 Anastasia Gubanova 16.08   18.34    Russia 19.51 16.27 19.23 16.08 20.35
45 Maksim Kukharskiy (Максим Кухарский) 16.24   18.51    Russia 19.37 16.24 19.02 18.12 18.39
46 Matvei Tianutov 15.92   18.55    Russia 20.60 15.92 21.37 18.01 17.05
47 Semyon Krutetskiy (Семён Крутецкий) 15.71   18.81    Russia 15.71 DNF 16.68 21.50 18.24
48 Vladislav Kirillov 16.59   19.40    Russia 25.04 18.60 20.11 19.50 16.59
49 Sergey Belyakov 17.58   19.46    Russia 18.85 19.47 20.07 20.43 17.58
50 Bayel Arzykulov (Байэл Арзыкулов) 16.06   19.49    Kyrgyzstan 27.15 19.59 20.00 16.06 18.89
51 Abror Abduazizov 16.95   19.53    Uzbekistan DNF 20.15 17.51 20.94 16.95
52 Maksim Bronnikov (Максим Бронников) 16.59   19.88    Russia 19.91 16.59 18.56 21.18 DNF
53 Dmitry Nagirnyak 16.23   20.03    Russia 20.56 19.20 20.81 20.34 16.23
54 David Kagramanian 18.71   20.33    Russia 21.59 19.46 18.71 21.99 19.94
55 Maxim Onushkin 13.29   20.43    Russia 34.09 19.74 21.29 20.27 13.29
56 Dimitri Dennis 15.05   20.57    USA 21.11 19.33 21.39 15.05 21.26
57 Daniil Iliukhin 16.44   20.60    Russia 17.06 19.00 26.34 25.73 16.44
58 Ekaterina Soboleva (Екатерина Соболева) 20.02   20.76    Russia 20.40 20.16 24.12 20.02 21.71
59 Artem Gamanov (Артем Гаманов) 15.34   21.08    Russia 20.50 19.64 23.10 23.24 15.34
60 Artem Mardinskiy 18.67   21.46    Russia 19.72 DNF 21.46 23.21 18.67
61 Igor Panin (Игорь Панин) 18.74   21.58    Russia 23.26 24.52 22.53 18.96 18.74
62 Oleg Vecher (Олег Вечер) 20.10   21.69    Russia 23.37 23.40 20.80 20.89 20.10
63 Andrey Kurochkin 19.44   21.77    Russia 22.82 22.49 29.07 19.44 20.00
64 Andrei Miagkov (Андрей Мягков) 16.16   21.99    Russia 23.26 22.35 16.16 20.35 25.24
65 Sergey Malyshev (Сергей Малышев) 17.89   22.12    Russia 21.63 31.20 21.61 23.11 17.89
66 Nikita Kobik 15.35   22.17    Russia 25.07 15.35 21.27 DNF 20.16
67 Vladimir Kuznetsov 22.11   22.49    Russia 37.66 22.29 22.45 22.11 22.72
68 Alexander Shipulin 16.41   22.50    Russia 16.41 17.68 26.66 23.58 26.25
69 Matvei Pozdeev 13.46   22.68    Russia 23.56 26.10 DNF 18.37 13.46
70 Egor Grebennik 19.88   22.84    Russia 19.88 25.02 22.99 24.07 21.46
71 Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко) 20.14   22.84    Russia 22.51 26.45 20.14 21.76 24.26
72 Vladimir Kushnir 18.03   22.92    Russia 18.03 24.11 22.02 22.64 30.65
73 Petr Shumeev (Пётр Шумеев) 21.10   22.93    Russia DNF 22.00 21.70 25.08 21.10
74 Ivan Polukarov 15.89   23.08    Russia 19.11 29.11 15.89 DNF 21.03
75 Vladislav Dmitrov 21.52   23.20    Russia 29.78 22.32 21.52 22.41 24.86
76 Maksim Meshkov (Максим Мешков) 21.79   23.37    Russia 21.79 24.33 24.00 21.79 29.87
77 Artem Korolev (Артём Королёв) 21.20   23.46    Russia 21.28 27.85 26.00 23.09 21.20
78 Uliana Savchenko (Ульяна Савченко) 20.86   23.61    Russia 25.32 23.74 23.81 20.86 23.27
79 Pavel Kovirzin (Павел Ковырзин) 17.57   23.75    Russia 26.75 29.46 23.21 17.57 21.29
80 Alexey Gerasimov (Алексей Герасимов) 18.95   23.78    Russia 22.30 23.41 18.95 25.62 26.65
81 Mark Shilenkov (Марк Шиленков) 17.54   24.29    Russia 29.61 22.27 21.00 36.44 17.54
82 Maksim Makarov (Максим Макаров) 23.83   24.42    Russia 23.89 23.94 25.44 27.60 23.83
83 Daniil Kolesnikov (Даниил Колесников) 18.43   24.56    Russia 26.75 24.01 24.26 18.43 25.41
84 Ilya Kabanov (Илья Кабанов) 22.52   24.71    Russia 22.52 24.84 44.74 26.51 22.77
85 Daniil Vinpus (Даниил Виньпус) 22.58   24.82    Russia 24.39 25.26 25.83 24.81 22.58
86 Ksenia Zyeva 22.47   24.88    Russia 24.34 22.47 27.40 27.21 23.10
87 Vladimir Kolodin (Владимир Колодин) 20.15   25.00    Russia 20.15 26.27 28.79 23.56 25.18
88 Vasilii Andronov (Василий Андронов) 21.12   25.24    Russia 22.94 21.12 24.71 28.06 29.03
89 Vladimir Diakonov 24.06   25.41    Russia 24.44 27.19 24.59 27.76 24.06
90 Anton Pankin 20.73   25.73    Russia 25.52 26.50 20.73 28.93 25.17
91 Roman Guliaev (Роман Гуляев) 24.57   26.34    Russia 26.61 25.48 28.13 26.92 24.57
92 Anton Reznik (Антон Резник) 17.57   26.68    Russia 26.36 52.84 27.45 17.57 26.23
93 Gleb Kolesnikov (Глеб Колесников) 19.01   26.68    Russia 27.25 19.01 26.83 25.96 29.24
94 Taras Telyuchik (Тарас Телючик) 23.13   27.00    Russia 36.95 23.13 24.58 28.61 27.82
95 Georgy Alexeyev (Георгий Алексеев) 25.75   27.38    Russia 25.75 29.83 DNF 25.86 26.45
96 Anastasia Kochetkova 21.11   27.76    Russia 28.05 21.11 28.01 DNF 27.21
97 Nikita Sizov (Никита Сизов) 23.35   28.09    Russia 35.23 25.19 23.86 23.35 DNF
98 Nikol Linkova (Николь Линкова) 24.50   28.16    Russia 28.05 29.07 29.07 27.37 24.50
99 Sodnom Ochirov (Содном Очиров) 20.35   28.28    Russia 20.35 26.59 30.10 28.16 32.91
100 Artemii Prokopovich (Артемий Прокопович) 24.90   28.30    Russia 44.06 24.90 26.22 30.63 28.04
101 Diana Murnik 22.40   28.57    Russia 32.70 22.40 28.94 25.34 31.43
102 Egor Piskorskii (Егор Пискорский) 23.90   28.57    Russia 34.67 24.03 27.65 34.04 23.90
103 Chris Dennis 23.98   29.03    USA DNF 32.27 28.72 26.10 23.98
104 Vladislav Ugriumov (Владислав Угрюмов) 18.71   29.06    Russia 26.80 29.42 31.56 30.96 18.71
105 Arthur Yusupov (Артур Юсупов) 24.74   29.33    Russia DNF 26.28 24.74 28.55 33.16
106 Sergei Kolomenskii 27.12   29.78    Russia 27.12 33.17 43.83 28.16 28.01
107 Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин) 24.56   29.85    Russia 24.56 29.63 31.47 28.45 31.84
108 Iaroslav Bugaev 24.27   30.00    Russia 36.69 27.10 32.43 24.27 30.46
109 Arsenii Serebriakov (Арсений Серебряков) 28.28   30.10    Russia 28.28 29.61 37.74 30.17 30.52
110 Daniil Kochurov (Даниил Кочуров) 27.48   30.11    Russia 28.19 33.82 40.64 27.48 28.31
111 Dmitry Piir 26.19   30.14    Russia 29.62 27.52 26.19 DNF 33.28
112 Aleksandr Bazyko (Александр Базыко) 30.68   31.06    Russia 31.12 35.68 30.68 30.99 31.07
113 Aleksandra Lukianova (Александра Лукьянова) 28.69   31.24    Russia 28.69 33.62 DNF 28.75 31.34
114 Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев) 25.57   31.34    Russia 38.62 25.57 32.56 32.35 29.12
115 Natalia Gusakova (Наталья Гусакова) 22.73   31.79    Russia 34.26 33.11 34.53 22.73 28.00
116 Petr Manokhin (Петр Манохин) 22.35   31.99    Russia 39.01 DNF 26.04 22.35 30.93
117 Andrey Panov (Андрей Панов) 24.74   32.21    Russia 36.64 36.61 25.16 34.87 24.74
118 Daniil Pavlovich (Даниил Павлович) 31.02   32.39    Russia DNF 32.71 31.02 32.75 31.70
119 Daniil Medyuto (Даниил Медюто) 22.74   32.45    Belarus 22.74 34.36 30.15 32.83 39.52
120 Maksim Lobanov (Максим Лобанов) 29.60   32.50    Russia 36.17 31.70 29.62 29.60 37.20
121 Olga Lazutina 25.86   33.38    Russia 39.12 29.53 25.86 33.25 37.36
122 Ekaterina Shukshina (Екатерина Шукшина) 28.49   33.49    Russia 45.22 28.49 32.08 36.98 31.41
123 Egor Aseev (Егор Асеев) 29.84   33.56    Russia 30.38 35.34 36.49 29.84 34.96
124 Artem Belov 29.98   33.58    Russia 34.21 29.98 34.82 33.47 33.07
125 Roman Antonov (Роман Антонов) 26.90   34.33    Russia 38.72 33.58 40.97 30.68 26.90
126 Sergei Avilov (Сергей Авилов) 31.17   34.50    Russia 35.44 33.11 34.94 40.37 31.17
127 Egor Ancupov (Егор Анцупов) 32.38   35.07    Russia 36.52 33.75 32.38 46.79 34.95
128 Andrei Antipov (Андрей Антипов) 34.03   35.41    Russia 37.28 34.60 35.45 34.03 36.17
129 Maxim Matvejkov (Максим Матвейков) 32.81   36.47    Russia 33.29 37.98 32.81 38.80 38.15
130 Ioann Smolin (Иоанн Смолин) 31.60   36.59    Russia 32.81 41.07 31.60 41.72 35.88
131 Aleksandr Novikov (Александр Новиков) 35.00   37.29    Russia 38.47 35.00 40.79 37.02 36.39
132 Artem Alymov (Артём Алымов) 30.26   37.50    Russia 30.26 41.27 33.12 38.12 43.55
133 Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев) 33.34   37.93    Russia 33.34 44.63 38.68 35.62 39.48
134 Nail Gilmutdinov (Наиль Гильмутдинов) 33.44   38.16    Russia 33.44 DNF 43.83 35.64 35.02
135 Bogdan Zemlianskii (Богдан Землянский) 33.11   38.35    Russia 33.11 37.05 35.46 42.54 47.03
136 Elena Budko (Елена Будько) 35.11   38.63    Russia 35.11 39.45 39.19 44.59 37.25
137 Pavel Shanygin (Павел Шаныгин) 33.41   38.99    Russia 40.46 38.55 33.41 43.92 37.95
138 Artem Buker (Артём Букер) 29.42   39.04    Russia 41.78 40.69 45.88 34.65 29.42
139 Mikhail Gridnev (Михаил Гриднев) 36.86   39.20    Russia 38.62 38.31 36.86 41.99 40.66
140 Dmitrii Ryzhkov (Дмитрий Рыжков) 35.85   39.29    Russia 42.08 39.13 40.19 38.55 35.85
141 Igor Kuznetsov (Игорь Кузнецов) 29.14   39.67    Russia 41.50 47.83 DNF 29.69 29.14
142 Hikmət Mürsəlzadə 37.02   39.76    Azerbaijan 37.02 43.57 49.03 37.23 38.48
143 Valentin Nazarov (Валентин Назаров) 25.36   40.14    Russia 41.80 35.47 25.36 DNF 43.16
144 Aleksandr Vasilev (Александр Васильев) 28.88   40.35    Russia 30.43 28.88 43.78 DNF 46.84
145 Semen Trofimenkov (Семён Трофименков) 28.53   40.71    Russia 35.76 DNF 46.95 28.53 39.41
146 Vladimir Filin 36.03   40.73    Russia 41.17 39.36 DNF 41.67 36.03
147 Aleksei Lisovskii 34.92   41.53    Russia 50.14 38.48 34.92 37.80 48.30
148 Lev Levinskiy (Лев Левинский) 39.10   41.70    Russia 43.28 39.10 42.29 59.50 39.54
149 Igor Mikhailov (Игорь Михайлов) 31.32   42.29    Russia DNF 52.64 41.17 31.32 33.07
150 Vladislav Malashchuk (Владислав Малащук) 34.15   43.09    Russia 34.15 43.89 42.50 53.50 42.87
151 Uliana Beregovaya (Юлиана Береговая) 34.52   43.26    Russia 52.91 40.50 41.60 47.68 34.52
152 Dmitriy Mitrofanov 29.36   43.84    Russia 47.35 DNF 41.54 42.62 29.36
153 Maxim Khokhlov (Максим Хохлов) 34.16   43.89    Russia 34.16 43.81 1:25.75 35.74 52.12
154 Danil Leshukov (Данил Лешуков) 36.99   44.14    Russia 48.16 44.98 39.28 49.92 36.99
155 Oleg Ten (Олег Тен) 43.69   44.49    Uzbekistan 44.25 43.69 51.80 44.70 44.51
156 Nikita Soldatkin (Никита Солдаткин) 34.92   45.05    Russia 45.41 34.92 42.35 59.13 47.39
157 Ilia Khokhlovkin (Илья Хохловкин) 35.13   45.21    Russia 41.25 53.61 35.13 45.97 48.40
158 Egor Cherniakov 36.46   45.34    Russia 44.93 47.59 52.88 43.51 36.46
159 Nikolai Volkov (Николай Волков) 43.10   46.71    Russia 43.10 44.69 46.39 49.06 49.75
160 Ilia Viligzhanin (Илья Вилигжанин) 36.02   47.51    Russia 43.79 40.95 36.02 57.78 1:00.12
161 Dmitrii Rybka (Дмитрий Рыбка) 43.80   48.44    Russia 57.63 51.26 47.47 43.80 46.58
162 Valentin Shvindin (Валентин Швиндин) 44.80   48.98    Russia 44.80 47.88 50.80 48.69 50.38
163 Ivan Makhlin (Иван Махлин) 47.80   54.69    Russia 50.26 1:01.04 1:07.99 52.76 47.80
164 Elizaveta Bolshakova (Елизавета Большакова) 46.13   55.34    Russia 1:05.28 49.38 51.35 46.13 DNF
165 Dmitrii Orlov (Дмитрий Орлов) 48.41   56.84    Russia 59.85 48.41 1:11.93 53.80 56.86
166 Yaroslav Malashchuk (Ярослав Малащук) 46.05   57.21    Russia 1:10.50 47.19 1:53.99 46.05 53.93
167 Daniil Akimov (Даниил Акимов) 43.43   58.23    Russia DNF 43.43 57.53 1:04.02 53.14
168 Dmitrii Sokolov (Дмитрий Соколов) 49.93   59.92    Russia 1:03.42 1:08.69 1:04.44 51.91 49.93
169 Polina Korobkina (Полина Коробкина) 51.37   1:00.25    Russia 59.97 1:15.18 1:08.40 52.37 51.37
170 Artem Aleksandrov (Артём Александров) 54.47   1:00.45    Russia 54.47 1:03.38 56.99 1:18.22 1:00.97
171 Aleksandr Khiamialiainen (Александр Хямяляйнен) 38.98   1:01.70    Russia 1:06.49 1:08.01 59.95 38.98 58.66
172 David Plotnikov (Давид Плотников) 48.17   1:03.37    Russia 48.17 58.87 1:27.06 1:16.84 54.39
173 Denis Sokolov (Денис Соколов) 46.31   1:06.90    Russia 1:12.13 1:21.92 59.58 1:09.00 46.31
174 Sergei Sudilovskii (Сергей Судиловский) 53.82   1:08.61    Russia 1:12.25 1:19.29 1:09.14 53.82 1:04.44
175 Maksim Petrov (Максим Петров) 58.81   1:12.59    Russia 1:19.48 1:01.94 1:16.34 1:33.67 58.81
176 Egor Wilms (Егор Вильмс) 1:05.71   1:14.35    Russia 1:28.80 1:10.72 1:16.57 1:15.76 1:05.71
177 Aleksandr Zakharov 1:00.83   1:16.32    Russia 1:32.54 1:04.00 2:35.33 1:00.83 1:12.42
178 Sergei Korobkin (Сергей Коробкин) 1:14.16   1:22.14    Russia 1:24.44 1:17.35 1:24.62 1:29.32 1:14.16
179 Dmitrii Budko (Дмитрий Будько) 1:06.92   1:25.45    Russia 1:13.48 1:38.23 1:06.92 1:24.63 DNF
180 Sergei Musatov (Сергей Мусатов) 1:02.31   1:27.66    Russia 1:02.31 1:21.20 2:06.83 1:31.41 1:30.36
181 Egor Rachkov (Егор Рачков) 1:01.99   1:28.59    Russia 1:57.16 1:01.99 1:07.46 1:21.15 DNF
182 Matvei Lagernyi 1:04.43   1:30.79    Russia 1:04.43 1:35.24 1:29.67 1:28.90 1:33.80
183 Natalia Kim (Наталья Ким) 1:12.72   1:35.80    Russia 1:37.69 1:26.69 2:22.07 1:43.02 1:12.72
184 Andrei Orlov (Андрей Орлов) 58.18   1:36.61    Russia 1:13.98 1:39.42 1:56.43 2:04.18 58.18
185 Denis Karev (Денис Карьев) 1:20.92   1:43.24    Russia 1:46.25 1:58.52 1:20.92 1:24.95 2:09.23
186 Dmitry Petrov (Дмитрий Петров) 1:33.44   1:55.65    Russia 1:58.61 2:44.21 1:58.95 1:49.39 1:33.44
187 Georgii Margishvili (Георгий Маргишвили) 1:37.33   2:07.93    Russia 1:59.96 2:16.99 2:06.83 2:30.86 1:37.33
188 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) 20.87   DNF    Russia 22.86 24.76 20.87 DNF DNF
189 Egor Ryzhkov (Егор Рыжков) 27.71   DNF    Russia DNF DNF 28.38 31.42 27.71
190 Maksim Golubev (Максим Голубев) 40.70   DNF    Russia DNF 40.70 DNF 45.01 41.45
191 Maksim Haritonov (Максим Харитонов) 54.40   DNF    Russia 57.88 54.40 54.90 DNF DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mulun Yin (阴目仑) 7.38   7.99    China DNF 7.82 7.38 7.86 8.29
2 Dmitry Dobrjakov 7.27   9.24    Russia 7.98 11.61 7.27 9.00 10.74
3 Sergey Ryabko 8.26   9.39    Russia 8.84 8.26 9.50 9.84 10.43
4 Pavel Galaktionov 8.28   9.51    Russia 10.55 10.53 9.55 8.28 8.44
5 Sergey Shitov 9.36   10.11    Russia 9.36 9.92 10.55 9.86 10.81
6 Artem Yashkov 8.50   10.21    Russia 10.78 8.50 9.88 10.10 10.66
7 Maxim Ilin 10.08   11.35    Russia 11.32 12.15 10.59 10.08 13.30
8 Fedor Abaev 10.13   11.63    Russia 10.13 11.66 11.51 11.71 12.85
9 Huston Vu-Duc 9.63   12.05    Russia 17.03 13.13 11.27 9.63 11.74
10 Ilya Tsiareshka 10.89   12.31    Belarus 13.00 11.37 10.89 12.55 13.19
11 Ian Gorev 9.81   12.39    Russia 12.68 9.81 12.74 12.68 11.80
12 Nikolay Vasilyev 10.16   12.40    Russia 15.03 10.16 12.22 11.59 13.39
13 Aleksandr Beznogov 11.42   12.79    Russia 13.73 12.18 12.46 11.42 DNF
14 Aidar Aminev 12.38   13.38    Russia 13.47 13.07 12.38 13.61 19.79
15 Danila Ryabinin 10.04   13.75    Russia 14.69 10.04 15.06 14.15 12.42
16 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 12.22   13.82    Russia 14.31 12.22 13.29 16.37 13.87
17 Ilia Vakulenko 12.85   14.27    Russia 15.03 13.48 12.85 19.66 14.30
18 Oleg Fomenkov 12.29   14.39    Russia 12.29 14.66 18.16 14.52 13.98
19 Mihail Petrochenkov 10.90   14.40    Russia 14.81 10.90 13.63 14.77 15.40
20 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 11.87   14.57    Russia 16.53 11.87 13.26 17.34 13.91
21 Alexey Sudar 13.36   14.64    Russia 15.19 14.63 17.11 13.36 14.11
22 Aleksey Fyodorov 13.92   14.74    Russia 14.22 13.92 14.82 15.19 19.03
23 Vadim Andreev 11.64   14.98    Russia 14.61 15.54 18.41 14.79 11.64
24 Mikhail Kuzin 12.56   15.07    Russia 15.81 12.56 13.24 17.84 16.16
25 Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) 12.82   15.29    Ukraine 16.84 12.82 14.23 14.93 16.72
26 Anastasia Gubanova 13.31   15.30    Russia 22.94 13.69 15.76 13.31 16.44
27 Ammar Haider 13.94   15.43    India 14.65 13.94 17.23 14.40 DNF
28 Nikita Kataev 14.27   15.43    Russia 16.07 16.93 14.27 14.80 15.41
29 Akmal Abduazizov 10.40   15.71    Uzbekistan 16.76 16.11 14.83 16.19 10.40
30 Maksim Melnik 15.06   15.78    Russia 15.06 15.44 16.33 17.09 15.56
31 Adam Imran (Адам Имран) 13.55   15.89    Russia 15.37 15.41 16.89 21.61 13.55
32 Matvei Tianutov 12.96   15.92    Russia 18.60 19.19 12.96 15.62 13.53
33 Polina Blinova (Полина Блинова) 12.43   16.01    Russia 12.43 16.09 16.63 17.84 15.31
34 Nikita Malykhin (Никита Малыхин) 12.69   16.24    Russia 16.92 12.69 14.71 17.10 18.14
35 Ivan Karpov (Иван Карпов) 14.11   16.36    Russia 17.72 20.75 16.57 14.79 14.11
36 Dmitry Afonin 13.73   16.51    Russia 13.73 16.49 35.67 16.07 16.97
37 Egor Ermolaev 15.16   16.90    Russia 15.16 15.41 15.50 20.16 19.78
38 Vyacheslav Sizov 15.74   16.92    Russia 16.37 15.74 16.92 17.72 17.46
39 Sergey Golubtsov 14.57   17.03    Russia 15.42 18.00 17.69 17.97 14.57
40 Mikhail Yasinsky 14.46   17.09    Ukraine 16.92 18.15 14.46 17.65 16.70
41 Pavel Belov 16.41   17.28    Russia 21.77 17.79 16.41 16.88 17.17
42 Andrey Pavlov (Андрей Павлов) 12.44   17.46    Russia 18.81 12.44 18.65 20.88 14.92
43 Maxim Onushkin 16.86   17.80    Russia 16.86 18.26 26.52 17.06 18.07
44 Roman Ponikarovskiy 16.85   18.08    Russia 18.07 18.34 17.83 19.11 16.85
45 Artemiy Kuznetsov (Артемий Кузнецов) 16.39   18.79    Russia 20.26 16.39 DNF 16.41 19.71
46 Dmitry Nagirnyak 16.74   18.84    Russia 16.74 18.51 20.01 19.84 18.18
47 Vladislav Kirillov 16.68   18.89    Russia 22.08 16.68 16.70 20.80 19.16
48 Sergey Belyakov 16.98   19.15    Russia 19.34 19.11 19.00 19.58 16.98
49 Abror Abduazizov 17.20   19.22    Uzbekistan 21.80 24.13 18.27 17.60 17.20
50 Artem Mardinskiy 18.86   19.64    Russia 19.37 23.45 18.86 19.09 20.46
51 Semyon Krutetskiy (Семён Крутецкий) 17.39   19.77    Russia 17.39 18.42 19.70 DNF 21.19
52 Maksim Kukharskiy (Максим Кухарский) 16.36   20.61    Russia 18.37 24.55 16.36 22.17 21.29
53 Daniil Belotserkovskii (Даниил Белоцерковский) 13.92   20.65    Russia 13.92 DNF 14.53 19.55 27.88
54 Ekaterina Soboleva (Екатерина Соболева) 17.41   21.07    Russia 22.85 17.41 18.19 24.48 22.16
55 Maksim Bronnikov (Максим Бронников) 18.04   21.42    Russia 22.05 23.32 18.89 18.04 24.20
56 Artem Gamanov (Артем Гаманов) 14.26   21.51    Russia 19.41 27.05 14.26 18.07 DNF
57 David Kagramanian 17.56   22.29    Russia 17.56 20.63 22.57 DNF 23.66
58 Daniil Iliukhin 20.27   22.35    Russia 20.48 28.37 20.27 24.61 21.97
59 Bayel Arzykulov (Байэл Арзыкулов) 20.38   23.03    Kyrgyzstan 20.38 24.66 22.10 23.17 23.81
  Rubik's Cube   Semi Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mulun Yin (阴目仑) 5.71   8.27    China 5.71 7.55 7.49 10.88 9.77
2 Sergey Ryabko 8.01   8.82    Russia 8.46 8.01 8.58 10.15 9.41
3 Pavel Galaktionov 8.01   8.84    Russia 8.01 10.10 8.13 10.22 8.28
4 Artem Yashkov 8.36   10.35    Russia 9.51 10.86 8.36 11.57 10.67
5 Sergey Shitov 9.98   10.50    Russia 10.66 10.83 10.02 11.00 9.98
6 Dmitry Dobrjakov 9.58   10.79    Russia 9.74 DNF 9.58 10.09 12.53
7 Aleksandr Beznogov 9.97   10.97    Russia 11.53 13.51 10.27 11.11 9.97
8 Maxim Ilin 9.60   10.99    Russia 11.19 9.60 11.04 10.75 17.30
9 Ilya Tsiareshka 9.07   11.74    Belarus 9.07 13.10 10.90 11.69 12.64
10 Huston Vu-Duc 9.99   11.90    Russia 13.36 11.89 9.99 10.46 14.58
11 Fedor Abaev 10.94   12.22    Russia 12.81 14.43 10.94 11.83 12.01
12 Ian Gorev 10.29   12.30    Russia 12.32 13.18 10.29 14.26 11.39
13 Aidar Aminev 11.11   12.91    Russia 12.96 13.77 13.74 12.02 11.11
14 Ilia Vakulenko 12.14   13.25    Russia 16.39 13.08 12.14 13.72 12.95
15 Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) 11.55   13.27    Ukraine 12.75 13.08 11.55 14.17 13.99
16 Danila Ryabinin 10.53   13.74    Russia 12.21 DNF 10.53 15.06 13.96
17 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 12.99   14.41    Russia 14.14 13.43 16.54 15.66 12.99
18 Mikhail Kuzin 13.45   14.50    Russia 13.71 15.65 13.45 14.15 48.34
19 Nikolay Vasilyev 10.56   14.62    Russia 13.63 13.92 10.56 16.30 17.91
20 Oleg Fomenkov 11.75   14.63    Russia 15.01 11.75 14.55 16.57 14.32
21 Vadim Andreev 14.47   14.80    Russia 14.96 17.35 14.63 14.47 14.81
22 Maksim Melnik 13.86   15.01    Russia 15.15 15.99 13.86 15.10 14.77
23 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 14.05   15.18    Russia 14.99 17.72 15.34 14.05 15.22
24 Mihail Petrochenkov 14.30   15.22    Russia 15.63 15.07 14.30 17.58 14.96
25 Akmal Abduazizov 11.88   15.82    Uzbekistan 14.92 DNF 13.71 18.83 11.88
26 Anastasia Gubanova 14.75   15.84    Russia 15.03 14.75 17.28 16.20 16.28
27 Alexey Sudar 12.81   15.93    Russia 16.52 15.96 15.30 DNF 12.81
28 Nikita Kataev 15.79   17.00    Russia 16.26 16.58 18.16 15.79 21.40
29 Ammar Haider 13.84   17.51    India 13.84 15.36 18.23 18.95 31.57
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mulun Yin (阴目仑) 7.48   8.05    China 7.48 7.73 8.46 7.95 10.68
2 Dmitry Dobrjakov 6.97   8.60    Russia 7.85 9.07 8.88 6.97 11.34
3 Sergey Ryabko 7.77   9.26    Russia 9.73 9.17 8.88 19.50 7.77
4 Pavel Galaktionov 9.11   10.07    Russia 9.11 13.56 9.27 11.66 9.27
5 Sergey Shitov 9.85   10.07    Russia 10.01 10.26 9.93 9.85 11.55
6 Artem Yashkov 8.62   10.64    Russia 13.40 11.53 11.57 8.62 8.82
7 Fedor Abaev 10.72   11.61    Russia 13.56 11.20 12.72 10.72 10.91
8 Aleksandr Beznogov 10.78   12.06    Russia 12.93 10.78 DNF 10.90 12.34
9 Huston Vu-Duc 9.59   12.10    Russia 14.12 12.20 12.80 11.29 9.59
10 Ian Gorev 11.09   12.19    Russia 11.80 13.35 12.83 11.09 11.94
11 Ilya Tsiareshka 9.39   12.67    Belarus 16.88 13.92 10.67 13.43 9.39
12 Maxim Ilin 12.00   13.10    Russia 15.41 12.48 14.00 12.00 12.83
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mulun Yin (阴目仑) 2.53   3.25    China 3.25 3.43 3.90 3.08 2.53
2 Sergey Ryabko 2.97   3.53    Russia 3.08 8.39 4.43 2.97 3.08
3 Aleksandr Beznogov 2.99   3.56    Russia 3.37 3.72 3.59 4.77 2.99
4 Artem Yashkov 3.28   3.81    Russia 3.28 3.59 4.48 3.35 6.78
5 Fedor Abaev 2.48   4.02    Russia 2.48 9.06 5.19 4.32 2.56
6 Pavel Galaktionov 2.79   4.02    Russia 3.72 5.05 4.15 4.20 2.79
7 Igor Panin (Игорь Панин) 3.31   4.02    Russia 6.20 3.88 4.83 3.31 3.35
8 Maxim Ilin 3.20   4.04    Russia 3.20 3.55 5.08 5.54 3.48
9 Mihail Petrochenkov 3.35   4.13    Russia 3.66 3.35 4.36 4.67 4.36
10 Oleg Fomenkov 2.79   4.36    Russia 2.79 4.05 3.74 5.29 7.84
11 Vadim Andreev 3.53   4.40    Russia 4.09 4.07 3.53 5.38 5.04
12 Sergey Shitov 3.47   4.57    Russia 4.70 4.45 4.55 3.47 5.23
13 Dmitry Dobrjakov 3.80   4.57    Russia 4.29 4.91 4.51 10.93 3.80
14 Vladimir Kuznetsov 2.64   4.80    Russia 2.64 5.04 4.49 6.36 4.86
15 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 4.39   4.91    Russia 7.52 5.05 5.14 4.54 4.39
16 Ilia Vakulenko 3.56   4.94    Russia 3.56 4.07 5.47 5.29 11.80
17 Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) 2.91   4.96    Ukraine 4.53 6.86 2.91 4.66 5.69
18 Ammar Haider 4.04   5.00    India 4.63 5.55 4.04 4.82 7.88
19 Huston Vu-Duc 4.18   5.01    Russia 5.56 4.19 5.28 6.49 4.18
20 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 3.71   5.02    Russia 4.95 3.71 7.31 5.80 4.30
21 Artem Gamanov (Артем Гаманов) 3.82   5.05    Russia 4.75 5.82 4.58 3.82 7.39
22 Mikhail Kuzin 3.92   5.07    Russia 7.16 3.92 4.63 5.39 5.18
23 Nikolay Vasilyev 3.87   5.09    Russia 4.50 3.87 5.96 6.44 4.81
24 Maxim Onushkin 4.20   5.17    Russia 4.20 9.29 4.79 6.08 4.63
25 Alexander Shipulin 4.84   5.40    Russia 5.54 4.86 7.96 5.81 4.84
26 Akmal Abduazizov 3.90   5.47    Uzbekistan 4.49 DNF 5.35 6.56 3.90
27 Dmitry Afonin 3.88   5.50    Russia 6.46 6.13 3.88 7.18 3.90
28 Danila Ryabinin 4.71   5.52    Russia 4.96 5.83 5.78 5.94 4.71
29 Vladislav Kirillov 2.89   5.54    Russia 4.60 6.30 2.89 7.34 5.73
30 Abror Abduazizov 3.36   5.55    Uzbekistan 5.39 5.24 6.44 6.02 3.36
31 Ilya Tsiareshka 4.78   5.78    Belarus 6.38 4.78 5.30 7.03 5.66
32 Pavel Belov 3.95   5.85    Russia 4.46 6.48 6.61 3.95 7.48
33 Mikhail Yasinsky 3.84   5.91    Ukraine 3.84 5.75 6.27 6.63 5.71
34 Andrei Miagkov (Андрей Мягков) 4.55   6.04    Russia 5.30 5.45 4.55 8.53 7.37
35 Aidar Aminev 4.55   6.08    Russia 4.55 6.53 6.39 7.37 5.32
36 Daniil Kolesnikov (Даниил Колесников) 3.11   6.16    Russia 11.29 3.95 8.73 3.11 5.80
37 Egor Grebennik 3.44   6.17    Russia 5.43 6.75 3.44 6.33 8.29
38 Mark Shilenkov (Марк Шиленков) 3.96   6.30    Russia 7.92 4.76 7.83 6.31 3.96
39 Sergey Malyshev (Сергей Малышев) 2.80   6.32    Russia 7.03 3.64 2.80 8.28 8.87
40 Matvei Tianutov 4.39   6.36    Russia 4.39 DNF 6.09 6.86 6.14
41 Maksim Makarov (Максим Макаров) 3.22   6.37    Russia 9.71 6.04 9.67 3.41 3.22
42 Ivan Polukarov 5.37   6.37    Russia 6.05 5.69 10.38 7.37 5.37
43 Nikita Malykhin (Никита Малыхин) 3.24   6.40    Russia 6.69 6.54 3.24 5.98 10.29
44 Maksim Melnik 6.01   6.54    Russia 7.08 6.14 15.06 6.01 6.41
45 Andrey Kurochkin 4.79   6.56    Russia 6.01 4.79 7.72 DNF 5.96
46 Vyacheslav Sizov 4.52   6.60    Russia 6.06 6.45 4.52 7.29 7.47
47 Sodnom Ochirov (Содном Очиров) 4.84   6.62    Russia 5.98 9.06 4.84 5.89 8.00
48 Georgy Alexeyev (Георгий Алексеев) 5.80   6.64    Russia 6.31 5.80 7.13 6.82 6.78
49 Maksim Kukharskiy (Максим Кухарский) 5.88   6.66    Russia 7.18 5.88 9.72 6.00 6.80
50 Egor Ermolaev 6.10   6.70    Russia 6.73 11.10 6.25 7.13 6.10
51 Aleksandra Lukianova (Александра Лукьянова) 4.33   6.74    Russia 7.80 4.33 6.61 8.12 5.82
52 Sergey Belyakov 4.27   6.80    Russia 7.06 6.34 6.99 22.44 4.27
53 Alexey Gerasimov (Алексей Герасимов) 5.66   6.89    Russia 5.66 7.54 6.21 6.93 8.82
54 Gleb Kolesnikov (Глеб Колесников) 6.37   7.02    Russia 6.73 6.83 DNF 7.51 6.37
55 Semyon Krutetskiy (Семён Крутецкий) 5.16   7.07    Russia 5.16 6.20 10.81 6.17 8.84
56 Andrey Pavlov (Андрей Павлов) 6.71   7.17    Russia 10.44 7.47 6.90 7.13 6.71
57 Matvei Pozdeev 3.34   7.22    Russia 4.18 9.19 3.34 8.28 9.40
58 Arthur Yusupov (Артур Юсупов) 6.21   7.26    Russia 7.49 6.21 6.55 9.84 7.74
59 Ekaterina Soboleva (Екатерина Соболева) 6.31   7.26    Russia 8.08 6.44 9.13 7.25 6.31
60 Ian Gorev 4.69   7.28    Russia DNF 4.69 4.84 6.03 10.98
61 Sergei Avilov (Сергей Авилов) 6.04   7.30    Russia 6.04 7.31 7.98 7.54 7.04
62 Vladislav Dmitrov 5.36   7.31    Russia 6.13 8.41 11.44 7.38 5.36
63 Vladimir Diakonov 3.58   7.32    Russia 5.35 11.14 8.75 7.86 3.58
64 Oleg Vecher (Олег Вечер) 6.02   7.32    Russia 11.42 7.36 7.37 7.23 6.02
65 Nikita Kobik 6.09   7.36    Russia 6.79 8.50 7.37 6.09 7.93
66 Nikita Kataev 2.46   7.45    Russia 6.94 DNF 8.50 6.90 2.46
67 Roman Ponikarovskiy 4.87   7.48    Russia 4.87 5.00 9.00 8.43 DNF
68 Maksim Bronnikov (Максим Бронников) 5.07   7.49    Russia 6.27 7.90 8.30 8.93 5.07
69 Sergey Golubtsov 7.12   7.62    Russia 7.24 8.47 8.38 7.12 7.25
70 Adam Imran (Адам Имран) 6.50   7.75    Russia 6.50 8.85 6.75 11.61 7.66
71 Polina Blinova (Полина Блинова) 6.04   7.80    Russia 7.54 7.39 8.47 8.84 6.04
72 Anton Reznik (Антон Резник) 6.78   7.83    Russia 8.13 6.78 7.66 9.20 7.69
73 Dmitry Nagirnyak 5.09   7.91    Russia DNF 7.56 6.46 5.09 9.72
74 Ilya Kabanov (Илья Кабанов) 7.13   8.12    Russia 9.48 7.53 7.13 8.74 8.08
75 Nikol Linkova (Николь Линкова) 6.06   8.15    Russia 6.30 9.76 8.40 10.83 6.06
76 Ivan Karpov (Иван Карпов) 4.77   8.17    Russia 10.09 5.79 DNF 4.77 8.64
77 Bayel Arzykulov (Байэл Арзыкулов) 7.64   8.28    Kyrgyzstan 9.11 7.93 7.80 7.64 11.49
78 Daniil Belotserkovskii (Даниил Белоцерковский) 6.84   8.29    Russia 7.40 7.91 9.56 10.11 6.84
79 Taras Telyuchik (Тарас Телючик) 3.44   8.37    Russia 7.41 8.85 3.44 8.86 11.87
80 Artem Alymov (Артём Алымов) 4.63   8.38    Russia 9.22 8.11 7.82 11.30 4.63
81 Pavel Kovirzin (Павел Ковырзин) 3.57   8.39    Russia 12.24 3.57 8.39 DNF 4.54
82 Vladislav Malashchuk (Владислав Малащук) 6.09   8.39    Russia 9.71 8.94 6.95 6.09 9.29
83 Sergei Kolomenskii 5.37   8.43    Russia 6.96 9.50 5.37 8.83 17.69
84 Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин) 4.06   8.44    Russia 14.67 9.41 8.81 4.06 7.10
85 Artem Mardinskiy 4.28   8.48    Russia 8.41 8.95 8.09 4.28 12.20
86 Roman Antonov (Роман Антонов) 6.36   8.49    Russia 9.04 8.14 8.93 8.39 6.36
87 Vasilii Andronov (Василий Андронов) 7.80   8.49    Russia 7.80 8.45 10.17 8.20 8.83
88 Dmitrii Ryzhkov (Дмитрий Рыжков) 6.32   8.59    Russia 7.71 6.32 11.17 9.60 8.47
89 Arsenii Serebriakov (Арсений Серебряков) 6.91   8.69    Russia 6.91 8.05 8.41 9.72 9.60
90 Aleksandr Vasilev (Александр Васильев) 8.40   8.73    Russia 8.55 9.07 9.75 8.57 8.40
91 Iaroslav Bugaev 5.57   8.82    Russia 5.57 18.90 8.57 10.06 7.82
92 Daniil Iliukhin 7.44   8.87    Russia 9.28 9.04 7.44 14.76 8.29
93 Nikolai Volkov (Николай Волков) 6.12   8.92    Russia 31.81 7.43 7.39 11.95 6.12
94 Artemiy Kuznetsov (Артемий Кузнецов) 5.22   9.01    Russia 5.22 32.02 10.56 8.34 8.12
95 Artem Korolev (Артём Королёв) 6.76   9.06    Russia 9.04 9.17 9.47 8.98 6.76
96 Alexey Sudar 6.65   9.13    Russia 6.65 10.73 9.69 6.98 11.28
97 Petr Shumeev (Пётр Шумеев) 5.86   9.39    Russia 9.97 10.06 9.19 9.00 5.86
98 Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев) 6.28   9.54    Russia 7.29 6.28 8.91 12.42 DNF
99 Anastasia Gubanova 5.63   9.59    Russia 9.62 5.63 25.98 8.93 10.21
100 Igor Mikhailov (Игорь Михайлов) 7.10   9.72    Russia 10.58 7.10 9.88 9.86 9.41
101 Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко) 8.52   9.72    Russia 8.52 8.67 10.28 10.51 10.22
102 Maxim Khokhlov (Максим Хохлов) 7.79   9.81    Russia 8.67 7.79 9.96 10.81 15.24
103 David Kagramanian 5.72   9.87    Russia 9.63 9.94 10.03 12.54 5.72
104 Vladislav Ugriumov (Владислав Угрюмов) 5.50   9.92    Russia 8.92 12.46 5.50 8.38 DNF
105 Diana Murnik 8.12   10.03    Russia 8.12 9.62 11.19 9.28 25.58
106 Nail Gilmutdinov (Наиль Гильмутдинов) 5.96   10.06    Russia 9.92 5.96 9.89 11.30 10.38
107 Ksenia Zyeva 9.12   10.13    Russia 10.50 12.76 9.12 10.13 9.75
108 Egor Ancupov (Егор Анцупов) 4.29   10.47    Russia 11.80 11.76 11.21 8.44 4.29
109 Roman Guliaev (Роман Гуляев) 7.08   10.47    Russia 7.08 12.52 9.50 11.60 10.32
110 Egor Piskorskii (Егор Пискорский) 6.64   10.70    Russia 13.14 11.96 13.26 6.64 6.99
111 Aleksei Lisovskii 7.12   10.70    Russia 12.36 9.83 15.61 7.12 9.90
112 Vladimir Filin 7.74   10.86    Russia 7.74 12.15 11.40 14.48 9.04
113 Mikhail Gridnev (Михаил Гриднев) 6.60   10.94    Russia 13.44 7.26 6.60 12.11 14.01
114 Maksim Lobanov (Максим Лобанов) 7.45   11.35    Russia 7.45 7.52 15.77 10.75 DNF
115 Andrei Antipov (Андрей Антипов) 5.38   11.43    Russia 10.78 5.38 19.32 10.86 12.66
116 Olga Lazutina 8.12   11.71    Russia 8.22 8.12 14.17 15.78 12.75
117 Artem Buker (Артём Букер) 7.07   11.83    Russia 7.07 DNF 11.90 11.83 11.76
118 Nikita Sizov (Никита Сизов) 9.03   11.91    Russia 12.15 9.03 19.63 10.01 13.58
119 Andrey Panov (Андрей Панов) 9.57   11.91    Russia 9.57 10.90 13.49 17.34 11.34
120 Ioann Smolin (Иоанн Смолин) 8.77   12.12    Russia 12.08 9.94 24.51 8.77 14.35
121 Daniil Kochurov (Даниил Кочуров) 9.29   12.17    Russia 11.51 9.29 10.80 14.25 14.21
122 Semen Trofimenkov (Семён Трофименков) 6.04   12.44    Russia DNF 9.29 6.04 15.48 12.56
123 Yaroslav Malashchuk (Ярослав Малащук) 11.03   12.70    Russia 12.97 11.03 24.28 12.93 12.21
124 Maksim Golubev (Максим Голубев) 5.62   12.95    Russia 14.98 14.97 11.37 12.52 5.62
125 Ekaterina Shukshina (Екатерина Шукшина) 9.53   13.00    Russia 13.93 11.67 13.77 13.57 9.53
126 Pavel Shanygin (Павел Шаныгин) 11.47   13.25    Russia 12.33 11.47 25.79 12.68 14.74
127 Dmitry Piir 8.30   13.35    Russia 8.30 12.30 17.30 14.75 12.99
128 Daniil Medyuto (Даниил Медюто) 7.11   13.56    Belarus 7.11 23.53 12.70 14.95 13.02
129 Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев) 5.99   13.88    Russia 13.19 5.99 DNF 15.70 12.76
130 Valentin Shvindin (Валентин Швиндин) 7.70   13.92    Russia 7.70 13.12 13.73 14.91 17.17
131 Valentin Nazarov (Валентин Назаров) 11.55   14.57    Russia 17.15 14.01 12.54 11.55 18.67
132 Elizaveta Bolshakova (Елизавета Большакова) 13.09   14.81    Russia 13.31 16.65 14.47 13.09 18.73
133 Aleksandr Bazyko (Александр Базыко) 12.51   15.34    Russia 19.98 12.90 24.30 12.51 13.15
134 Bogdan Zemlianskii (Богдан Землянский) 10.63   15.44    Russia 16.51 10.63 17.53 12.28 18.41
135 Artem Belov 9.31   15.58    Russia 12.20 16.51 18.03 18.83 9.31
136 Elena Budko (Елена Будько) 11.59   15.67    Russia 11.59 16.79 17.99 23.40 12.23
137 Ivan Makhlin (Иван Махлин) 12.37   15.98    Russia 15.91 20.05 16.40 12.37 15.64
138 Ilia Khokhlovkin (Илья Хохловкин) 11.89   16.33    Russia 20.31 16.19 17.01 11.89 15.80
139 David Plotnikov (Давид Плотников) 11.51   16.58    Russia 11.84 21.56 16.33 11.51 22.53
140 Egor Cherniakov 12.44   16.68    Russia 19.45 15.03 12.44 29.46 15.56
141 Uliana Beregovaya (Юлиана Береговая) 10.63   16.71    Russia 38.48 16.17 10.63 13.19 20.76
142 Lev Levinskiy (Лев Левинский) 8.55   17.30    Russia 16.92 15.06 20.24 8.55 19.91
143 Aleksandr Khiamialiainen (Александр Хямяляйнен) 10.91   17.51    Russia 13.92 18.00 10.91 20.60 22.75
144 Dmitriy Mitrofanov 8.79   17.71    Russia DNF 14.38 8.79 14.39 24.35
145 Aleksandr Zakharov 16.70   18.42    Russia 19.01 17.25 19.01 58.27 16.70
146 Matvei Lagernyi 9.89   18.50    Russia 22.12 14.98 21.80 18.71 9.89
147 Denis Karev (Денис Карьев) 15.48   18.68    Russia 15.48 19.03 18.13 26.88 18.87
148 Aleksandr Novikov (Александр Новиков) 7.62   19.37    Russia DNF 16.59 15.64 25.89 7.62
149 Oleg Ten (Олег Тен) 13.92   19.43    Uzbekistan 21.63 20.04 22.26 16.63 13.92
150 Maxim Kapkin (Максим Капкин) 15.22   19.48    Russia 17.66 35.85 22.27 18.50 15.22
151 Maksim Haritonov (Максим Харитонов) 13.54   19.81    Russia 21.39 22.81 20.73 17.31 13.54
152 Dmitrii Rybka (Дмитрий Рыбка) 16.01   20.24    Russia 21.83 16.01 25.30 19.52 19.38
153 Petr Manokhin (Петр Манохин) 12.33   20.90    Russia 15.00 12.33 22.47 25.24 41.67
154 Dmitrii Orlov (Дмитрий Орлов) 17.28   21.68    Russia 22.73 25.06 24.92 17.39 17.28
155 Sergei Sudilovskii (Сергей Судиловский) 8.45   22.16    Russia 24.01 8.45 22.35 20.13 35.10
156 Maxim Matvejkov (Максим Матвейков) 18.18   24.17    Russia 19.39 29.31 33.62 23.80 18.18
157 Danil Leshukov (Данил Лешуков) 5.01   24.79    Russia 17.31 34.45 22.62 DNF 5.01
158 Sergei Korobkin (Сергей Коробкин) 18.60   26.36    Russia 26.02 18.60 22.38 30.67 30.92
159 Polina Korobkina (Полина Коробкина) 20.64   28.40    Russia 31.47 37.69 20.64 27.76 25.97
160 Daniil Akimov (Даниил Акимов) 19.02   28.69    Russia 36.86 19.02 23.58 33.81 28.69
161 Denis Sokolov (Денис Соколов) 20.99   32.74    Russia 20.99 DNF 23.39 50.86 23.97
162 Dmitrii Budko (Дмитрий Будько) 20.84   34.63    Russia 50.23 25.96 59.52 20.84 27.69
163 Andrei Orlov (Андрей Орлов) 25.94   35.18    Russia 40.55 33.26 48.35 25.94 31.74
164 Maksim Petrov (Максим Петров) 29.43   38.70    Russia 34.65 29.86 51.59 29.43 1:02.05
165 Natalia Kim (Наталья Ким) 28.63   47.59    Russia 1:13.53 28.63 47.89 39.01 55.88
166 Dmitry Petrov (Дмитрий Петров) 47.08   1:07.62    Russia 1:29.08 47.08 49.16 DNF 1:04.63
167 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) 6.04   DNF    Russia 6.93 DNF 6.16 6.04 DNF
168 Anastasia Kochetkova 7.23   DNF    Russia 8.85 DNF 7.23 8.26 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Artem Yashkov 3.09   3.24    Russia 3.09 3.44 3.20 3.38 3.14
2 Mulun Yin (阴目仑) 2.56   3.52    China 3.87 2.56 3.16 3.52 4.13
3 Maxim Ilin 3.08   3.62    Russia 3.08 3.49 3.67 3.71 4.26
4 Pavel Galaktionov 2.89   3.82    Russia 7.92 3.84 2.89 2.89 4.73
5 Aleksandr Beznogov 2.99   4.15    Russia 5.30 6.04 2.99 3.41 3.73
6 Fedor Abaev 3.79   4.54    Russia 4.94 4.89 3.79 7.81 3.80
7 Sergey Shitov 4.29   4.54    Russia 6.53 4.29 4.46 4.70 4.46
8 Oleg Fomenkov 4.09   4.72    Russia 4.72 4.26 5.19 6.21 4.09
9 Igor Panin (Игорь Панин) 4.00   5.07    Russia 5.78 4.90 4.62 4.00 5.68
10 Sergey Ryabko 3.60   5.34    Russia 4.60 3.60 4.34 10.85 7.08
11 Mihail Petrochenkov 3.80   5.37    Russia 6.13 7.79 3.80 5.01 4.98
12 Vadim Andreev 4.26   6.63    Russia 10.21 4.26 4.80 4.89 10.80
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sergey Shitov 34.15   35.58    Russia 35.66 36.55 40.82 34.15 34.54
2 Mulun Yin (阴目仑) 29.90   35.67    China 32.72 34.99 40.89 39.30 29.90
3 Dmitry Dobrjakov 33.78   37.40    Russia 39.45 37.95 33.78 34.81 39.54
4 Artem Yashkov 37.64   40.75    Russia 44.43 44.02 37.64 38.49 39.75
5 Pavel Galaktionov 31.98   41.55    Russia 41.90 44.49 38.25 48.27 31.98
6 Ian Gorev 40.96   45.47    Russia 1:00.80 40.96 50.35 42.82 43.24
7 Mikhail Kuzin 42.02   46.72    Russia 52.05 49.57 43.47 42.02 47.13
8 Sergey Ryabko 37.22   47.62    Russia 58.79 56.29 37.22 44.04 42.52
9 Fedor Abaev 44.54   49.14    Russia 59.84 44.54 51.74 48.15 47.54
10 Ilya Tsiareshka 44.12   49.67    Belarus 44.12 54.28 1:10.60 46.26 48.48
11 Huston Vu-Duc 47.12   50.78    Russia 47.12 50.48 53.61 1:12.60 48.24
12 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 47.04   50.84    Russia 50.78 49.37 47.04 52.36 54.83
13 Aidar Aminev 48.91   51.69    Russia 50.62 48.91 51.93 52.52 54.34
14 Nikolay Vasilyev 44.69   51.80    Russia 1:05.00 46.45 56.50 52.46 44.69
15 Danila Ryabinin 48.70   52.06    Russia 1:01.82 52.81 48.70 49.82 53.54
16 Maxim Ilin 41.93   52.31    Russia 51.70 41.93 51.87 DNF 53.36
17 Oleg Fomenkov 48.68   53.26    Russia 48.68 55.32 54.70 59.18 49.76
18 Aleksandr Beznogov 49.80   54.70    Russia 53.41 1:06.53 57.90 49.80 52.80
19 Mihail Petrochenkov 48.38   55.31    Russia DNF 52.78 56.00 57.15 48.38
20 Egor Ermolaev 49.51   55.75    Russia 54.95 53.82 59.41 58.49 49.51
21 Sergey Belyakov 56.09   59.83    Russia 1:02.16 58.71 DNF 56.09 58.62
22 Ivan Polukarov 50.50   1:00.02    Russia 59.06 50.50 1:07.07 1:03.11 57.89
23 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 49.84   1:02.22    Russia 1:12.06 1:02.87 1:04.12 49.84 59.67
24 Akmal Abduazizov 57.79   1:02.37    Uzbekistan 1:07.53 DNF 59.13 1:00.44 57.79
25 Ivan Karpov (Иван Карпов) 1:01.00   1:03.32    Russia 1:11.23 1:02.10 1:04.81 1:03.05 1:01.00
26 Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) 58.45   1:06.26    Ukraine 58.45 1:09.16 1:28.60 1:06.49 1:03.14
27 Ammar Haider 1:00.32   1:06.54    India 1:10.14 1:06.12 DNF 1:00.32 1:03.37
28 Maksim Melnik 1:04.42   1:07.42    Russia 1:04.88 DNF 1:09.34 1:08.05 1:04.42
29 Vadim Andreev 59.57   1:10.17    Russia 1:04.54 59.57 1:12.44 1:21.20 1:13.52
30 Roman Ponikarovskiy 54.33   1:11.87    Russia 1:18.69 54.33 1:14.32 1:12.98 1:08.30
31 Mark Shilenkov (Марк Шиленков) 1:00.47   1:13.61    Russia 1:14.17 1:00.47 1:07.25 1:19.42 DNF
32 Igor Panin (Игорь Панин) 1:09.79   1:22.55    Russia 1:09.79 1:23.38 DNF 1:24.64 1:19.63
33 Polina Blinova (Полина Блинова) 59.92   1:24.40    Russia DNF 1:02.78 1:54.50 1:15.92 59.92
34 Maxim Onushkin 1:12.50      Russia 1:12.50 1:15.65
35 Andrey Pavlov (Андрей Павлов) 1:14.03      Russia 1:20.32 1:14.03
36 Pavel Kovirzin (Павел Ковырзин) 1:14.49      Russia 1:14.49 1:17.79
37 Daniil Belotserkovskii (Даниил Белоцерковский) 1:14.58      Russia 1:38.66 1:14.58
38 Alexander Shipulin 1:18.93      Russia 1:18.93 1:24.73
39 Egor Grebennik 1:20.02      Russia 1:28.31 1:20.02
40 Pavel Belov 1:21.77      Russia 1:21.77 DNF
41 Nikita Malykhin (Никита Малыхин) 1:22.02      Russia 1:22.02 2:08.08
42 Artem Gamanov (Артем Гаманов) 1:22.94      Russia 1:33.76 1:22.94
43 Dmitry Afonin 1:23.72      Russia 1:32.18 1:23.72
44 Vladimir Kuznetsov 1:30.38      Russia 1:36.33 1:30.38
45 Vyacheslav Sizov 1:32.02      Russia 2:26.95 1:32.02
46 Anastasia Gubanova 1:33.57      Russia 1:33.57 2:01.45
47 Mikhail Yasinsky 1:33.66      Ukraine 1:33.66 DNF
48 Vladislav Kirillov 1:33.78      Russia 2:03.99 1:33.78
49 Nikita Kobik 1:33.79      Russia 1:49.86 1:33.79
50 Abror Abduazizov 1:33.97      Uzbekistan 1:33.97 2:09.64
51 Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко) 1:38.84      Russia 1:38.84 1:59.38
52 Maksim Meshkov (Максим Мешков) 1:40.20      Russia 1:40.20 DNF
53 Maksim Bronnikov (Максим Бронников) 1:42.26      Russia 1:42.26 1:51.98
54 Vladimir Diakonov 1:42.82      Russia 1:57.33 1:42.82
55 Vasilii Andronov (Василий Андронов) 1:42.86      Russia 1:42.90 1:42.86
56 Sergey Malyshev (Сергей Малышев) 1:45.37      Russia 1:51.54 1:45.37
57 Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин) 1:46.16      Russia 1:54.85 1:46.16
58 Semyon Krutetskiy (Семён Крутецкий) 1:46.49      Russia 1:51.00 1:46.49
59 Maksim Kukharskiy (Максим Кухарский) 1:50.34      Russia 2:11.99 1:50.34
60 Anastasia Kochetkova 1:53.54      Russia 1:53.54 DNF
61 Anton Reznik (Антон Резник) 1:53.88      Russia 2:16.72 1:53.88
62 Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев) 1:55.04      Russia 2:35.73 1:55.04
63 Ivan Volkov (Иван Волков) 1:56.57      Russia DNF 1:56.57
64 Andrey Panov (Андрей Панов) 1:58.80      Russia 1:58.80 2:48.20
65 David Kagramanian 1:58.98      Russia 1:58.98 DNF
66 Diana Murnik 2:00.04      Russia 2:00.04 2:14.59
67 Artem Korolev (Артём Королёв) 2:00.14      Russia DNF 2:00.14
68 Vladimir Filin 2:12.08      Russia DNF 2:12.08
69 Roman Antonov (Роман Антонов) 2:22.76      Russia 2:41.66 2:22.76
70 Daniil Kochurov (Даниил Кочуров) 2:26.06      Russia 2:26.06 DNF
71 Danil Leshukov (Данил Лешуков) 2:27.61      Russia 2:27.61 2:34.26
72 Aleksandr Novikov (Александр Новиков) 2:30.17      Russia DNF 2:30.17
73 Ilia Khokhlovkin (Илья Хохловкин) 2:48.71      Russia DNF 2:48.71
74 Egor Ancupov (Егор Анцупов) 2:49.91      Russia 2:49.91 DNF
75 Lev Levinskiy (Лев Левинский) 2:56.41      Russia DNF 2:56.41
76 Maxim Khokhlov (Максим Хохлов) 2:56.61      Russia 2:56.61 DNF
77 Aleksei Lisovskii DNF      Russia DNF DNF
77 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) DNF      Russia DNF DNF
77 Egor Ryzhkov (Егор Рыжков) DNF      Russia DNF DNF
77 Nikita Soldatkin (Никита Солдаткин) DNF      Russia DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mulun Yin (阴目仑) 56.81   1:02.89    China 1:03.89 1:00.64 56.81 1:09.13 1:04.14
2 Sergey Shitov 1:02.71   1:07.42    Russia 1:10.25 1:02.71 1:42.84 1:04.15 1:07.87
3 Dmitry Dobrjakov 1:08.07   1:14.48    Russia 1:16.64 1:11.98 1:14.82 1:17.78 1:08.07
4 Pavel Galaktionov 1:09.31   1:17.62    Russia 1:23.99 1:28.28 1:17.64 1:11.22 1:09.31
5 Artem Yashkov 1:15.99   1:21.65    Russia 1:19.12 1:22.34 1:15.99 1:23.48 1:24.68
6 Mihail Petrochenkov 1:19.42   1:23.38    Russia 1:31.46 1:24.39 1:19.42 1:24.83 1:20.93
7 Maxim Ilin 1:19.68   1:24.81    Russia 1:34.88 1:19.68 1:32.38 1:22.17 1:19.87
8 Danila Ryabinin 1:22.84   1:28.58    Russia 1:34.77 1:29.24 1:22.84 1:33.67 1:22.84
9 Fedor Abaev 1:17.83   1:33.87    Russia 1:36.15 1:35.52 1:51.34 1:29.93 1:17.83
10 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 1:20.72   1:34.85    Russia 1:20.72 1:42.01 1:30.34 1:38.55 1:35.67
11 Mikhail Kuzin 1:36.47   1:38.53    Russia 1:39.35 1:38.10 1:36.47 1:45.07 1:38.14
12 Nikolay Vasilyev 1:25.28   1:39.23    Russia 1:37.98 1:43.20 1:51.37 1:36.51 1:25.28
13 Oleg Fomenkov 1:36.29   1:39.73    Russia DNF 1:43.12 1:38.81 1:37.27 1:36.29
14 Ivan Polukarov 1:34.05   1:41.55    Russia 1:36.77 1:40.72 1:34.05 2:09.28 1:47.17
15 Ian Gorev 1:24.67   1:41.86    Russia 1:34.12 1:42.67 1:56.45 1:24.67 1:48.79
16 Aidar Aminev 1:31.18   1:42.05    Russia 2:12.86 1:35.39 1:54.51 1:31.18 1:36.24
17 Huston Vu-Duc 1:37.85   1:51.20    Russia 1:40.77 1:37.85 1:59.88 1:53.99 1:58.84
18 Egor Ermolaev 1:53.41   1:56.11    Russia 1:53.41 1:58.94 1:53.90 2:09.86 1:55.50
19 Ammar Haider 1:48.48   1:56.66    India 2:23.44 1:56.35 2:00.04 1:48.48 1:53.60
20 Alexey Sudar 1:48.28   2:04.08    Russia 2:01.28 1:48.28 1:53.85 2:17.11 2:17.20
21 Sergey Ryabko 1:48.11   2:04.91    Russia 1:51.63 2:08.73 2:14.38 1:48.11 2:30.57
22 Roman Ponikarovskiy 1:58.08   2:20.11    Russia 2:07.12 1:58.08 2:36.36 3:00.89 2:16.84
23 Maksim Melnik 2:05.43      Russia 2:05.43 2:07.15
24 Ilya Tsiareshka 2:06.44      Belarus 2:15.10 2:06.44
25 Akmal Abduazizov 2:19.75      Uzbekistan 2:19.75 2:53.29
26 Maxim Onushkin 2:28.06      Russia 2:28.06 2:47.59
27 Vadim Andreev 2:30.72      Russia 2:30.72 2:41.81
28 Anastasia Kochetkova 2:30.98      Russia 2:30.98 DNF
29 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) 2:36.15      Russia 2:36.44 2:36.15
30 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 2:37.09      Russia 2:37.09 2:39.11
31 Dmitry Afonin 2:40.48      Russia 2:40.48 2:56.65
32 Mikhail Yasinsky 2:45.39      Ukraine 3:34.35 2:45.39
33 Diana Murnik 2:56.26      Russia 2:56.26 3:15.41
34 Vyacheslav Sizov 3:07.27      Russia 3:52.58 3:07.27
35 Egor Grebennik 3:22.63      Russia 3:22.63 3:30.17
36 Nikita Kobik 3:24.48      Russia 3:27.78 3:24.48
37 Sergey Belyakov 3:27.85      Russia DNF 3:27.85
38 Abror Abduazizov 3:32.43      Uzbekistan 3:32.43 DNF
39 Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин) 3:55.64      Russia DNF 3:55.64
40 Daniil Kochurov (Даниил Кочуров) DNF      Russia DNF DNF
40 Dmitrii Rybka (Дмитрий Рыбка) DNF      Russia DNF DNS
40 Egor Ancupov (Егор Анцупов) DNF      Russia DNF DNF
40 Roman Antonov (Роман Антонов) DNF      Russia DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Fedor Abaev 1:02.64   DNF    Russia 1:25.37 DNF 1:02.64
2 Danila Ryabinin 1:38.58   DNF    Russia 1:38.58 1:48.41 DNF
3 Mihail Petrochenkov 2:01.04   DNF    Russia DNF 3:32.90 2:01.04
4 Vyacheslav Sizov 2:28.65   DNF    Russia DNF DNF 2:28.65
5 Stepan Fedorov (Степан Федоров) 2:38.27   DNF    Russia 2:55.44 DNF 2:38.27
6 Nikolay Vasilyev 3:52.65   DNF    Russia DNF DNF 3:52.65
7 Sergey Belyakov 5:21.18   DNF    Russia DNF 6:14.44 5:21.18
8 Olga Lazutina 5:38.78   DNF    Russia 5:38.78 6:18.66 DNF
9 Diana Murnik 5:46.52   DNF    Russia DNF 5:46.52 DNS
10 Vadim Andreev 7:51.68   DNF    Russia 7:51.68 DNF DNS
11 Alexey Sudar DNF   DNF    Russia DNF DNS DNS
11 Ammar Haider DNF   DNF    India DNF DNF DNF
11 Andrey Pavlov (Андрей Павлов) DNF   DNF    Russia DNF DNF DNS
11 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) DNF   DNF    Russia DNF DNS DNS
11 Maxim Ilin DNF   DNF    Russia DNF DNF DNF
11 Mikhail Kuzin DNF   DNF    Russia DNF DNF DNF
11 Pavel Belov DNF   DNF    Russia DNF DNF DNF
11 Roman Ponikarovskiy DNF   DNF    Russia DNF DNF DNF
11 Sergey Golubtsov DNF   DNF    Russia DNF DNS DNS
11 Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) DNF   DNF    Ukraine DNF DNS DNS
11 Timur Kapkin DNF   DNF    Russia DNF DNS DNS
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aleksandr Beznogov 29      Russia 29
1 Pavel Galaktionov 29      Russia 29
3 Fedor Abaev 35      Russia 35
3 Nikolay Vasilyev 35      Russia 35
5 Maxim Ilin 36      Russia 36
5 Mihail Petrochenkov 36      Russia 36
7 Vyacheslav Sizov 37      Russia 37
8 Artem Yashkov 38      Russia 38
9 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 39      Russia 39
10 Akmal Abduazizov 41   NR    Uzbekistan 41
11 Mikhail Kuzin 42      Russia 42
12 Ian Gorev 46      Russia 46
13 Vladimir Kushnir 48      Russia 48
14 Abror Abduazizov 54      Uzbekistan 54
15 Daniil Iliukhin 55      Russia 55
16 Anastasia Gubanova 57      Russia 57
16 Diana Murnik 57      Russia 57
18 Alexander Shipulin 58      Russia 58
19 Ilya Kabanov (Илья Кабанов) 73      Russia 73
20 Aidar Aminev DNF      Russia DNF
20 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) DNF      Russia DNF
20 Daniil Kochurov (Даниил Кочуров) DNF      Russia DNF
20 Egor Ermolaev DNF      Russia DNF
20 Ilya Tsiareshka DNF      Belarus DNF
20 Nikita Kobik DNF      Russia DNF
20 Semyon Krutetskiy (Семён Крутецкий) DNF      Russia DNF
20 Sergei Kolomenskii DNF      Russia DNF
20 Sergey Belyakov DNF      Russia DNF
20 Sergey Golubtsov DNF      Russia DNF
20 Sergey Malyshev (Сергей Малышев) DNF      Russia DNF
20 Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) DNF      Ukraine DNF
20 Vadim Andreev DNF      Russia DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mulun Yin (阴目仑) 13.46   14.17    China 18.87 13.46 14.06 13.94 14.52
2 Artem Yashkov 11.85   15.69    Russia 19.66 11.85 16.11 17.54 13.42
3 Dmitry Dobrjakov 14.29   15.86    Russia 15.38 14.29 15.01 18.02 17.18
4 Pavel Galaktionov 13.72   16.07    Russia 15.91 15.80 13.72 16.49 17.25
5 Sergey Shitov 15.02   18.10    Russia 17.49 19.87 16.94 30.45 15.02
6 Ian Gorev 18.14   19.46    Russia 20.68 25.52 18.46 19.23 18.14
7 Sergey Ryabko 17.33   19.87    Russia 18.49 23.00 17.33 18.12 23.38
8 Huston Vu-Duc 17.26   20.03    Russia 23.10 DNF 17.26 18.87 18.12
9 Maxim Ilin 18.41   20.25    Russia 22.68 18.49 19.59 18.41 56.11
10 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 17.30   20.76    Russia 18.64 18.62 25.33 17.30 25.03
11 Mihail Petrochenkov 18.41   20.78    Russia 18.41 20.22 23.73 23.56 18.56
12 Fedor Abaev 19.99   21.32    Russia 40.71 22.99 19.99 20.99 19.99
13 Mikhail Kuzin 20.07   22.09    Russia 20.07 20.89 41.30 23.99 21.39
14 Ilia Vakulenko 19.79   27.19    Russia 31.81 27.22 19.79 29.02 25.32
15 Ammar Haider 24.28   27.70    India 26.86 28.10 42.68 28.14 24.28
16 Aidar Aminev 25.40   27.79    Russia 27.52 29.80 29.80 26.05 25.40
17 Pavel Kovirzin (Павел Ковырзин) 22.76   28.04    Russia 31.14 28.63 27.29 28.20 22.76
18 Aleksandr Beznogov 19.84   28.50    Russia 22.46 31.62 19.84 31.43 31.94
19 Danila Ryabinin 21.17   28.59    Russia 26.61 27.24 31.91 21.17 36.59
20 Vadim Andreev 26.93   28.69    Russia 29.20 26.93 30.90 28.73 28.15
21 Nikolay Vasilyev 21.13   29.05    Russia 32.62 29.63 24.91 21.13 32.70
22 Andrey Pavlov (Андрей Павлов) 23.31   29.60    Russia 23.31 30.13 36.87 29.01 29.66
23 Akmal Abduazizov 26.63   29.80    Uzbekistan 29.99 33.63 31.10 26.63 28.31
24 Serhii Koksharov (Сергій Кокшаров) 25.86   31.61    Ukraine 25.86 41.23 34.20 27.34 33.28
25 Nikita Malykhin (Никита Малыхин) 28.40   32.60    Russia 32.56 35.75 34.60 28.40 30.65
26 Dmitry Afonin 29.74   33.15    Russia 32.69 35.42 29.74 31.35 37.68
27 Matvei Tianutov 22.73   33.18    Russia 34.71 38.85 34.48 30.35 22.73
28 Maksim Melnik 26.69   33.50    Russia 29.32 49.90 40.93 26.69 30.26
29 Adam Imran (Адам Имран) 30.74   33.82    Russia 33.76 35.10 30.74 32.59 35.41
30 Mikhail Yasinsky 33.80   35.75    Ukraine 1:15.43 34.18 39.05 34.03 33.80
31 Maxim Onushkin 30.50   35.80    Russia 31.08 40.07 37.67 30.50 38.64
32 Anastasia Gubanova 29.91   36.22    Russia 40.62 38.81 29.91 37.67 32.19
33 Dmitry Nagirnyak 33.06   38.37    Russia 33.91 36.19 45.01 33.06 1:03.91
34 Roman Ponikarovskiy 33.53   38.74    Russia 48.36 42.12 38.59 33.53 35.51
35 Abror Abduazizov 36.18   39.79    Uzbekistan 43.78 39.36 36.24 36.18 48.60
36 Vladimir Kuznetsov 36.92   40.29    Russia 37.96 39.71 36.92 1:04.21 43.21
37 Nikita Kobik 36.78   40.66    Russia 39.82 41.31 49.51 40.86 36.78
38 Maksim Bronnikov (Максим Бронников) 30.05   41.35    Russia 41.23 47.78 1:15.04 35.04 30.05
39 Ivan Polukarov 38.23   41.39    Russia 44.09 41.30 38.23 50.72 38.78
40 Vladimir Kolodin (Владимир Колодин) 39.06   42.55    Russia 42.48 39.06 45.86 42.28 42.88
41 Semyon Krutetskiy (Семён Крутецкий) 35.16   42.57    Russia 53.67 35.93 38.12 35.16 DNF
42 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) 36.59   42.57    Russia 46.88 38.13 42.70 36.59 49.96
43 Mark Shilenkov (Марк Шиленков) 34.79   43.91    Russia 34.79 50.01 36.94 44.79 DNF
44 Pavel Belov 39.80   45.40    Russia 39.80 45.67 43.04 47.49 53.21
45 Egor Ermolaev 29.07   50.25    Russia 33.53 32.20 29.07 DNF 1:25.03
46 Sergey Malyshev (Сергей Малышев) 33.93   51.08    Russia 1:09.03 43.36 41.83 33.93 1:08.05
47 Daniil Iliukhin 43.98   51.52    Russia 43.98 51.01 56.04 54.03 49.51
48 Egor Ryzhkov (Егор Рыжков) 39.29   52.97    Russia 39.29 51.82 57.29 49.80 DNF
49 Sergey Golubtsov 46.19      Russia 46.19 DNF
50 Vladislav Kirillov 47.90      Russia 1:02.52 47.90
51 Sergey Belyakov 49.04      Russia 49.04 DNF
52 Vyacheslav Sizov 50.47      Russia 1:35.66 50.47
53 Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко) 50.94      Russia 50.94 DNF
54 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 51.39      Russia 1:20.36 51.39
55 Artem Gamanov (Артем Гаманов) 53.55      Russia 55.80 53.55
56 Vladimir Diakonov 55.80      Russia 55.80 1:00.62
57 Artemiy Kuznetsov (Артемий Кузнецов) 57.27      Russia 57.27 DNF
58 Artem Korolev (Артём Королёв) 58.20      Russia 58.20 1:07.80
59 Daniil Kochurov (Даниил Кочуров) 58.53      Russia 1:43.56 58.53
60 Egor Grebennik 1:00.69      Russia 1:00.69 DNF
61 Ilya Kabanov (Илья Кабанов) 1:05.99      Russia 1:05.99 1:27.92
62 Andrey Panov (Андрей Панов) 1:07.77      Russia 1:07.77 1:22.39
63 Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин) 1:12.56      Russia 1:12.56 DNF
64 Maxim Matvejkov (Максим Матвейков) 1:19.57      Russia 1:19.57 1:24.70
65 Egor Ancupov (Егор Анцупов) 1:44.69      Russia 1:44.69 DNF
66 Maksim Golubev (Максим Голубев) 1:48.93      Russia DNF 1:48.93
67 Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев) DNF      Russia DNF DNF
67 Dmitrii Rybka (Дмитрий Рыбка) DNF      Russia DNF DNF
67 Sergei Kolomenskii DNF      Russia DNF DNF
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Artem Yashkov 1:03.05   1:08.32    Russia 1:10.40 1:03.05 1:08.71 1:05.86 1:15.19
2 Mulun Yin (阴目仑) 1:02.38   1:12.16    China 1:07.17 1:23.51 1:09.73 1:19.57 1:02.38
3 Nikolay Vasilyev 1:13.58   1:15.27    Russia 1:19.97 1:13.58 1:14.35 1:13.69 1:17.76
4 Aleksandr Beznogov 1:16.43   1:18.71    Russia 1:21.55 1:27.54 1:17.84 1:16.74 1:16.43
5 Maxim Ilin 1:12.50   1:21.88    Russia 1:30.72 1:12.50 1:17.60 1:23.56 1:24.47
6 Akmal Abduazizov 1:26.96   NR 1:31.14   NR  Uzbekistan DNF 1:37.57 1:27.57 1:26.96 1:28.29
7 Pavel Galaktionov 1:23.00   1:35.95    Russia 1:24.57 1:37.53 1:46.40 1:23.00 1:45.74
8 Sergey Shitov 1:24.33   1:43.35    Russia 1:33.96 2:07.61 1:49.88 1:24.33 1:46.21
9 Mihail Petrochenkov 1:34.87   1:48.24    Russia 1:36.85 1:58.69 1:52.35 1:55.53 1:34.87
10 Fedor Abaev 1:38.90   1:49.61    Russia 1:57.94 1:38.90 1:41.92 1:48.97 2:08.70
11 Mikhail Kuzin 1:48.74   1:54.74    Russia 1:54.58 1:55.01 2:06.33 1:54.63 1:48.74
12 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 1:54.18   1:59.49    Russia 2:02.12 1:57.85 1:54.18 2:01.58 1:59.03
13 Roman Ponikarovskiy 1:56.54   2:01.93    Russia 1:58.15 2:02.12 1:56.54 2:05.53 2:06.31
14 Ian Gorev 1:42.68   2:04.62    Russia 2:35.54 2:02.16 1:42.68 1:46.59 2:25.11
15 Nikita Malykhin (Никита Малыхин) 1:47.12   2:05.97    Russia 2:02.70 2:03.56 2:17.91 1:47.12 2:11.66
16 Maxim Onushkin 2:11.48   2:18.07    Russia 2:20.40 2:21.14 2:23.22 2:12.68 2:11.48
17 Ammar Haider 2:02.26   2:18.25    India 2:31.67 2:26.07 2:16.99 2:11.70 2:02.26
18 Aidar Aminev 2:03.35   2:21.71    Russia 2:36.00 2:24.67 2:13.52 2:03.35 2:26.94
19 Abror Abduazizov 2:14.21   2:21.80    Uzbekistan 2:21.61 2:14.21 2:26.19 2:26.38 2:17.61
20 Vladimir Kuznetsov 2:15.32   2:29.21    Russia 3:00.27 2:19.96 2:15.32 2:18.37 2:49.31
21 Dmitry Afonin 2:21.11   2:40.01    Russia 2:50.24 2:36.84 2:43.16 2:21.11 2:40.03
22 Egor Ermolaev 2:16.28   2:42.63    Russia 2:49.20 2:16.28 2:43.16 2:47.74 2:37.00
23 Maksim Bronnikov (Максим Бронников) 2:27.63   2:47.09    Russia 2:49.09 2:39.62 2:27.63 3:02.72 2:52.56
24 Maksim Meshkov (Максим Мешков) 2:30.88   DNF    Russia 2:30.88 2:56.99 DNS DNS DNS
25 Vyacheslav Sizov 2:46.23      Russia 3:13.43 2:46.23
26 Vladimir Diakonov 2:49.86      Russia 2:57.37 2:49.86
27 Oleg Vecher (Олег Вечер) 2:53.27      Russia 2:53.27 3:06.27
28 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 2:58.80      Russia 3:16.80 2:58.80
29 Aleksandr Bazyko (Александр Базыко) 3:00.03      Russia 3:27.50 3:00.03
30 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) 3:03.66      Russia 3:03.66 DNF
31 Vadim Andreev 3:05.97      Russia 3:17.25 3:05.97
32 Artem Mardinskiy 3:18.40      Russia 3:28.18 3:18.40
33 Aleksandr Khiamialiainen (Александр Хямяляйнен) 3:21.72      Russia 3:55.21 3:21.72
34 Danil Leshukov (Данил Лешуков) 3:22.91      Russia 3:34.15 3:22.91
35 Arthur Yusupov (Артур Юсупов) 3:25.77      Russia 3:40.09 3:25.77
36 Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев) 3:33.11      Russia 4:04.52 3:33.11
37 Daniil Kochurov (Даниил Кочуров) 3:45.68      Russia 3:45.68 3:57.51
38 Timur Kapkin 3:49.27      Russia 4:29.13 3:49.27
39 Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев) 3:49.95      Russia 4:19.39 3:49.95
40 Sergey Belyakov 3:51.57      Russia 3:51.57 4:58.73
41 Andrey Panov (Андрей Панов) 4:02.88      Russia 4:41.33 4:02.88
42 Diana Murnik 4:20.40      Russia DNF 4:20.40
43 Egor Ancupov (Егор Анцупов) 4:30.18      Russia 4:30.18 DNF
44 Artem Korolev (Артём Королёв) DNF      Russia DNF DNS
44 Ilia Viligzhanin (Илья Вилигжанин) DNF      Russia DNF DNF
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aleksandr Beznogov 2.96   4.56    Russia 4.52 6.65 3.48 5.68 2.96
2 Alexander Shipulin 4.19   5.45    Russia 4.99 8.65 4.19 6.74 4.61
3 Fedor Abaev 3.91   5.61    Russia 4.42 5.53 7.00 3.91 6.88
4 Ian Gorev 4.72   5.64    Russia 7.11 5.45 4.99 6.49 4.72
5 Huston Vu-Duc 5.23   5.98    Russia 6.59 7.27 6.06 5.30 5.23
6 Matvei Tianutov 3.76   6.09    Russia 3.76 10.72 4.95 7.95 5.36
7 Ammar Haider 4.61   6.64    India 5.80 6.82 7.29 14.44 4.61
8 Artem Yashkov 5.51   6.66    Russia 7.44 9.20 6.94 5.51 5.61
9 Maxim Ilin 3.78   6.74    Russia 5.60 3.78 9.40 11.02 5.23
10 Akmal Abduazizov 4.73   NR 7.03    Uzbekistan 6.25 7.58 4.73 7.27 7.57
11 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 4.88   7.07    Russia 5.53 4.88 8.20 9.00 7.49
12 Dmitry Afonin 5.73   7.36    Russia 5.73 6.18 8.30 10.59 7.61
13 Vladislav Kirillov 6.55   7.36    Russia 6.74 8.34 6.55 8.64 7.01
14 Mikhail Kuzin 6.60   7.41    Russia 7.05 6.60 16.29 8.05 7.13
15 Pavel Galaktionov 6.27   7.74    Russia 7.75 6.27 7.72 7.74 9.18
16 Igor Panin (Игорь Панин) 6.15   7.79    Russia 8.23 6.63 10.80 8.51 6.15
17 Aidar Aminev 6.89   7.81    Russia 8.13 6.89 7.11 8.18 9.70
18 Abror Abduazizov 6.97   8.45    Uzbekistan 11.01 8.47 8.71 6.97 8.16
19 Nikita Kobik 6.56   8.67    Russia 7.90 6.56 8.77 10.99 9.33
20 Natalia Gusakova (Наталья Гусакова) 6.54   8.74    Russia 6.54 9.96 6.73 12.27 9.52
21 Maxim Onushkin 7.81   9.16    Russia 9.71 8.88 7.81 8.88 9.96
22 Vyacheslav Sizov 6.61   9.21    Russia 9.04 6.97 12.20 11.61 6.61
23 Vadim Andreev 6.86   9.22    Russia 9.51 7.35 10.81 6.86 11.73
24 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 7.38   9.26    Russia 10.42 7.38 9.34 8.02 13.87
25 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) 8.33   9.39    Russia 13.90 8.79 10.59 8.79 8.33
26 Oleg Vecher (Олег Вечер) 6.32   9.48    Russia 6.32 10.45 13.82 8.46 9.52
27 Nikolay Vasilyev 7.09   9.57    Russia 7.09 9.98 10.08 13.89 8.66
28 Vladimir Kuznetsov 6.62   9.99    Russia 6.62 11.88 12.48 9.69 8.39
29 Arthur Yusupov (Артур Юсупов) 7.97   10.07    Russia 7.97 9.68 9.78 10.75 DNF
30 Mark Shilenkov (Марк Шиленков) 8.66   10.09    Russia 11.13 9.65 9.48 8.66 13.92
31 Daniil Belotserkovskii (Даниил Белоцерковский) 5.53   10.13    Russia 9.30 10.36 12.66 10.72 5.53
32 Maksim Bronnikov (Максим Бронников) 7.11   10.28    Russia 13.10 15.59 9.72 8.02 7.11
33 Mihail Petrochenkov 9.64   10.38    Russia 9.81 9.64 10.87 10.46 13.13
34 Bayel Arzykulov (Байэл Арзыкулов) 9.50   10.42    Kyrgyzstan 10.44 10.62 9.50 10.21 12.81
35 Egor Ermolaev 6.40   10.74    Russia 9.84 DNF 10.65 11.74 6.40
36 Roman Ponikarovskiy 6.51   10.87    Russia 12.70 8.74 6.51 13.74 11.16
37 Timur Kapkin 8.51   10.89    Russia 16.12 9.34 11.71 8.51 11.61
38 Artem Gamanov (Артем Гаманов) 6.39   11.04    Russia 14.61 11.35 13.54 8.22 6.39
39 Ekaterina Soboleva (Екатерина Соболева) 5.66   11.12    Russia 13.95 6.79 13.96 12.62 5.66
40 Ivan Polukarov 9.04   11.14    Russia 11.21 9.91 22.16 12.29 9.04
41 Artem Mardinskiy 7.16   11.21    Russia 11.07 12.26 11.79 10.76 7.16
42 Mikhail Gridnev (Михаил Гриднев) 6.72   11.34    Russia 6.97 11.45 15.60 18.60 6.72
43 Sergei Avilov (Сергей Авилов) 9.32   11.34    Russia 11.51 9.67 9.32 12.85 13.17
44 Maksim Lobanov (Максим Лобанов) 9.17   11.56    Russia 10.64 12.62 12.77 9.17 11.43
45 Nikol Linkova (Николь Линкова) 9.15   11.62    Russia 9.15 10.77 10.94 DNF 13.15
46 Pavel Kovirzin (Павел Ковырзин) 10.76   11.90    Russia 12.29 10.76 11.31 12.10 13.05
47 Andrey Pavlov (Андрей Павлов) 5.90   11.96    Russia 10.86 26.66 5.90 13.02 12.00
48 Maksim Golubev (Максим Голубев) 7.06   11.96    Russia 12.45 7.06 13.84 DNF 9.59
49 Sergey Belyakov 8.48   12.03    Russia 10.53 DNF 9.05 16.52 8.48
50 Anastasia Kochetkova 9.47   12.03    Russia 9.47 9.75 13.10 DNF 13.24
51 David Plotnikov (Давид Плотников) 9.32   12.42    Russia 11.54 9.32 12.47 15.31 13.25
52 Diana Murnik 10.55   12.61    Russia 10.78 15.02 12.02 17.81 10.55
53 Vladislav Ugriumov (Владислав Угрюмов) 7.53   12.62    Russia 7.53 17.11 13.02 11.34 13.51
54 Dmitrii Rybka (Дмитрий Рыбка) 7.90   12.66    Russia 7.90 7.90 14.04 17.40 16.04
55 Anastasia Gubanova 10.45   12.69    Russia 11.13 10.45 10.96 17.71 15.99
56 Aleksandra Lukianova (Александра Лукьянова) 12.31   13.15    Russia 13.93 14.73 12.57 12.94 12.31
57 Mikhail Yasinsky 10.32   13.16    Ukraine 14.95 11.84 12.69 DNF 10.32
58 David Kagramanian 10.48   13.36    Russia 12.01 11.20 29.07 16.86 10.48
59 Daniil Pavlovich (Даниил Павлович) 11.39   13.41    Russia 11.39 12.67 17.77 13.80 13.76
60 Vladimir Diakonov 10.07   13.65    Russia 15.54 10.07 19.22 10.96 14.44
61 Egor Ancupov (Егор Анцупов) 12.23   13.72    Russia 12.53 14.78 12.23 16.84 13.85
62 Vasilii Andronov (Василий Андронов) 8.72   14.03    Russia 8.72 11.15 20.41 10.52 40.26
63 Egor Grebennik 7.16   14.06    Russia 15.45 7.16 17.14 14.20 12.53
64 Bogdan Zemlianskii (Богдан Землянский) 9.60   14.06    Russia 14.73 17.28 10.16 21.50 9.60
65 Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев) 9.90   14.08    Russia 16.03 15.87 12.15 14.22 9.90
66 Nail Gilmutdinov (Наиль Гильмутдинов) 10.94   14.12    Russia 10.94 15.84 14.56 13.53 14.26
67 Sergey Malyshev (Сергей Малышев) 9.89   14.26    Russia 14.36 15.60 15.23 9.89 13.18
68 Maksim Kukharskiy (Максим Кухарский) 11.51   14.55    Russia 11.51 16.31 12.03 15.31 21.44
69 Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин) 8.14   14.74    Russia 17.83 25.05 13.18 13.20 8.14
70 Dmitrii Ryzhkov (Дмитрий Рыжков) 11.49   14.76    Russia 11.49 15.75 13.66 14.88 DNF
71 Artem Alymov (Артём Алымов) 9.54   14.94    Russia 16.78 16.26 9.54 17.06 11.79
72 Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко) 12.97   15.00    Russia 14.42 12.97 14.05 DNF 16.52
73 Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев) 13.78   15.92    Russia 17.30 16.04 14.43 17.61 13.78
74 Daniil Kochurov (Даниил Кочуров) 14.16   15.93    Russia 15.15 14.25 31.34 14.16 18.38
75 Sergey Golubtsov 13.37   15.95    Russia 17.24 15.76 16.81 15.28 13.37
76 Maksim Melnik 14.52   16.19    Russia 17.53 24.42 14.52 15.58 15.47
77 Egor Piskorskii (Егор Пискорский) 10.01   16.45    Russia 16.27 10.01 30.36 15.80 17.27
78 Nikita Soldatkin (Никита Солдаткин) 9.89   16.85    Russia 18.51 17.58 16.40 9.89 16.57
79 Lev Levinskiy (Лев Левинский) 16.00   16.95    Russia 19.57 17.08 16.78 16.00 16.98
80 Ivan Karpov (Иван Карпов) 14.69   16.97    Russia 28.94 15.94 14.69 16.29 18.67
81 Maxim Khokhlov (Максим Хохлов) 16.26   17.15    Russia 16.26 17.60 16.61 17.24 20.25
82 Danil Leshukov (Данил Лешуков) 14.85   17.35    Russia 18.32 18.23 17.10 16.72 14.85
83 Aleksandr Vasilev (Александр Васильев) 7.98   17.76    Russia 7.98 20.75 15.43 DNF 17.09
84 Ekaterina Shukshina (Екатерина Шукшина) 13.40   18.00    Russia 17.13 25.48 18.46 18.41 13.40
85 Artem Korolev (Артём Королёв) 13.75   18.00    Russia 16.19 16.12 13.75 29.73 21.69
86 Denis Karev (Денис Карьев) 10.08   18.13    Russia 14.96 34.94 16.16 23.26 10.08
87 Oleg Ten (Олег Тен) 11.08   18.42    Uzbekistan 11.08 27.06 17.69 19.00 18.58
88 Igor Mikhailov (Игорь Михайлов) 13.59   19.00    Russia 13.59 28.30 16.56 17.60 22.85
89 Sergei Korobkin (Сергей Коробкин) 15.68   20.61    Russia 26.89 15.68 19.79 18.42 23.62
90 Yaroslav Malashchuk (Ярослав Малащук) 18.13   20.85    Russia 20.50 19.85 25.59 22.19 18.13
91 Elizaveta Bolshakova (Елизавета Большакова) 9.74   21.06    Russia 22.78 9.74 25.07 21.99 18.42
92 Dmitrii Orlov (Дмитрий Орлов) 16.64   21.44    Russia 17.42 16.64 21.26 28.06 25.65
93 Uliana Beregovaya (Юлиана Береговая) 14.90   22.25    Russia 15.09 29.89 21.76 14.90 35.26
94 Adalat Kalantarli (Адалат Калантарли) 7.58   23.58    Russia 1:26.10 7.58 23.60 20.18 26.95
95 Artem Buker (Артём Букер) 13.54   24.15    Russia 28.06 13.54 25.23 31.92 19.17
96 Ilia Khokhlovkin (Илья Хохловкин) 20.12   24.43    Russia 20.12 26.15 27.17 23.42 23.72
97 Egor Ryzhkov (Егор Рыжков) 14.04   24.58    Russia 28.45 14.04 23.24 22.05 32.92
98 Matvei Lagernyi 16.66   24.95    Russia 35.88 16.66 25.61 24.68 24.56
99 Aleksandr Bazyko (Александр Базыко) 15.49   25.44    Russia 21.55 15.49 27.66 27.10 29.19
100 Egor Cherniakov 21.68   26.08    Russia 25.82 32.92 21.68 21.77 30.64
101 Aleksei Lisovskii 22.84   26.55    Russia 23.29 36.21 22.84 27.82 28.53
102 Andrei Orlov (Андрей Орлов) 24.71   27.95    Russia 30.84 37.32 25.72 27.29 24.71
103 Aleksandr Novikov (Александр Новиков) 19.39   28.59    Russia 23.44 DNF 19.39 38.40 23.92
104 Daniil Akimov (Даниил Акимов) 16.58   29.27    Russia 39.85 DNF 23.05 16.58 24.91
105 Sergei Sudilovskii (Сергей Судиловский) 15.05   30.34    Russia 15.05 DNF 37.07 24.27 29.68
106 Natalia Kim (Наталья Ким) 15.64   30.52    Russia 15.64 36.97 33.81 31.89 25.85
107 Denis Sokolov (Денис Соколов) 24.84   35.70    Russia 24.84 45.51 31.78 32.39 42.93
108 Vladislav Malashchuk (Владислав Малащук) 12.79   DNF    Russia 13.74 DNF 12.79 DNF 18.45
109 Nikita Sizov (Никита Сизов) 14.81   DNF    Russia DNF 14.81 DNF DNS DNS
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matvei Tianutov 3.56   4.50    Russia 3.56 3.60 5.26 4.64 6.11
2 Aleksandr Beznogov 3.54   4.60    Russia 5.27 3.88 3.54 5.90 4.66
3 Maxim Ilin 4.70   4.88    Russia 4.79 4.70 4.97 4.88 6.89
4 Fedor Abaev 3.32   5.48    Russia 3.32 4.77 6.96 5.02 6.65
5 Artem Yashkov 4.26   6.13    Russia 4.26 5.53 8.70 6.66 6.20
6 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 5.07   6.34    Russia 8.41 5.07 5.98 7.18 5.87
7 Akmal Abduazizov 3.14   NR 6.36   NR  Uzbekistan 5.35 5.13 8.61 3.14 12.29
8 Ian Gorev 5.57   6.89    Russia 5.61 7.95 12.21 7.12 5.57
9 Huston Vu-Duc 5.90   7.74    Russia 6.16 10.38 5.90 11.40 6.67
10 Ammar Haider 4.88   8.36    India 11.56 8.79 8.36 7.92 4.88
11 Dmitry Afonin 6.61   8.65    Russia 9.03 6.61 7.30 10.86 9.63
12 Alexander Shipulin 3.98   8.68    Russia 16.03 4.12 3.98 5.90 26.30
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mikhail Kuzin 3.15   3.89    Russia 6.24 3.15 5.18 3.34 3.15
2 Artem Yashkov 4.42   5.32    Russia 4.42 5.68 4.98 5.59 5.40
3 Maxim Ilin 3.18   5.72    Russia 9.06 3.18 5.59 8.23 3.35
4 Aleksandr Beznogov 4.73   6.21    Russia 4.73 5.23 6.88 6.52 6.91
5 Mark Shilenkov (Марк Шиленков) 4.47   6.28    Russia 5.88 6.69 6.28 7.59 4.47
6 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 4.87   6.40    Russia 6.73 5.58 6.89 DNF 4.87
7 Mikhail Yasinsky 5.53   6.46    Ukraine 5.53 6.24 8.55 7.57 5.58
8 Huston Vu-Duc 5.90   6.93    Russia 6.76 6.75 5.90 7.27 7.80
9 Aidar Aminev 5.81   7.25    Russia 7.82 5.81 8.08 5.84 8.46
10 Pavel Galaktionov 7.23   8.01    Russia 8.30 7.89 7.84 8.95 7.23
11 Dmitry Afonin 6.61   9.16    Russia 8.76 15.67 10.95 7.77 6.61
12 Leonid Antonov (Леонид Антонов) 6.89   9.23    Russia 11.10 6.89 7.09 10.96 9.63
13 Vyacheslav Sizov 7.80   9.57    Russia 9.53 10.33 17.09 8.86 7.80
14 Sergei Avilov (Сергей Авилов) 6.81   9.70    Russia 6.81 10.12 10.40 8.59 11.17
15 Alexander Shipulin 6.45   10.08    Russia 15.55 9.47 10.31 6.45 10.46
16 Roman Ponikarovskiy 9.55   10.76    Russia 10.14 10.25 11.90 9.55 DNF
17 Sodnom Ochirov (Содном Очиров) 7.57   10.86    Russia 14.08 7.57 10.01 11.70 10.86
18 Oleg Vecher (Олег Вечер) 10.14   11.02    Russia 10.14 11.92 10.77 11.66 10.64
19 Aleksandra Lukianova (Александра Лукьянова) 6.36   11.22    Russia 13.01 12.04 8.82 6.36 12.81
20 Ilya Tsiareshka 10.50   11.61    Belarus 10.73 10.85 13.24 10.50 15.05
21 Nikolay Vasilyev 6.56   11.63    Russia 12.30 6.56 DNF 11.97 10.61
22 Maxim Onushkin 7.09   11.93    Russia 11.77 13.12 13.02 11.01 7.09
23 Artyom Shevchenko (Артём Шевченко) 9.12   12.57    Russia DNF 13.98 12.01 9.12 11.72
24 Timur Kapkin 9.70   12.82    Russia 19.81 11.10 11.49 9.70 15.87
25 Sergey Golubtsov 10.41   13.22    Russia 12.87 13.83 10.41 12.96 14.28
26 Vadim Andreev 7.30   13.31    Russia 7.30 10.26 12.82 16.85 DNF
27 Nikol Linkova (Николь Линкова) 10.03   13.31    Russia 14.24 10.03 DNF 15.27 10.42
28 Andrey Pavlov (Андрей Павлов) 9.08   13.36    Russia 12.61 14.43 13.04 14.62 9.08
29 Ian Gorev 8.76   13.46    Russia 8.76 20.69 14.87 11.60 13.92
30 Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев) 9.01   13.53    Russia 11.84 14.85 14.83 13.93 9.01
31 Igor Panin (Игорь Панин) 10.22   13.66    Russia 10.48 10.22 14.49 16.01 16.66
32 David Kagramanian 8.88   14.06    Russia 15.62 11.81 14.75 8.88 17.22
33 Daniil Kolesnikov (Даниил Колесников) 11.46   14.13    Russia 12.69 15.48 14.23 11.46 17.44
34 Vladimir Diakonov 10.47   14.14    Russia 15.68 15.57 11.62 10.47 15.23
35 Mihail Petrochenkov 5.87   14.22    Russia 11.96 DNF 18.90 11.80 5.87
36 Egor Ermolaev 11.80   14.29    Russia 13.39 11.80 15.14 14.34 34.45
37 Arthur Yusupov (Артур Юсупов) 10.99   14.61    Russia 10.99 12.13 15.71 22.55 15.98
38 Daniil Belotserkovskii (Даниил Белоцерковский) 9.68   14.83    Russia DNF 13.95 11.63 9.68 18.91
39 Artem Mardinskiy 9.16   14.96    Russia 11.88 25.82 16.57 16.43 9.16
40 Abror Abduazizov 11.20   14.96    Uzbekistan 17.16 12.91 DNF 11.20 14.81
41 Maksim Melnik 8.59   15.05    Russia 20.88 8.59 11.82 14.71 18.63
42 Bayel Arzykulov (Байэл Арзыкулов) 13.54   15.09    Kyrgyzstan 15.14 16.33 14.55 13.54 15.57
43 Daniil Kochurov (Даниил Кочуров) 11.34   16.00    Russia 16.36 20.82 16.53 11.34 15.11
44 Semyon Krutetskiy (Семён Крутецкий) 12.00   16.31    Russia 12.61 16.41 DNF 12.00 19.91
45 Anastasia Gubanova 11.67   16.54    Russia 19.63 11.67 21.21 17.74 12.26
46 Arsenii Serebriakov (Арсений Серебряков) 11.92   16.56    Russia 16.88 11.92 24.91 15.00 17.81
47 Bogdan Zemlianskii (Богдан Землянский) 13.84   16.70    Russia 17.62 13.84 15.08 17.69 17.41
48 Nikolai Volkov (Николай Волков) 13.43   16.77    Russia 16.66 14.78 18.88 19.62 13.43
49 Maksim Kukharskiy (Максим Кухарский) 13.94   17.19    Russia 18.59 21.18 13.94 16.09 16.89
50 Egor Ancupov (Егор Анцупов) 11.68   17.46    Russia 17.11 17.87 17.41 11.68 18.34
51 Ilia Khokhlovkin (Илья Хохловкин) 11.91   18.38    Russia 20.83 21.04 11.91 14.02 20.28
52 Semen Trofimenkov (Семён Трофименков) 12.73   19.27    Russia 20.26 12.73 19.72 18.16 19.93
53 Mikhail Gridnev (Михаил Гриднев) 12.72   19.36    Russia 18.82 23.96 15.30 DNF 12.72
54 Vasilii Andronov (Василий Андронов) 15.16   19.76    Russia 15.22 15.16 28.77 21.09 22.97
55 Anton Reznik (Антон Резник) 12.00   19.77    Russia 26.27 24.28 16.90 12.00 18.14
56 Vladimir Filin 19.30   20.18    Russia 19.60 21.40 19.30 21.44 19.55
57 Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев) 12.45   20.88    Russia 19.28 32.17 28.40 12.45 14.95
58 Egor Grebennik 16.57   22.31    Russia 20.60 20.41 25.92 16.57 28.45
59 Ivan Polukarov 12.00   22.70    Russia 12.00 22.78 26.50 21.47 23.86
60 Diana Murnik 11.76   22.82    Russia 23.78 41.46 25.75 11.76 18.94
61 Maxim Khokhlov (Максим Хохлов) 17.13   23.01    Russia 22.94 17.13 20.91 31.11 25.19
62 Vladislav Ugriumov (Владислав Угрюмов) 20.59   24.21    Russia 20.59 24.24 23.81 27.92 24.59
63 Dmitrii Rybka (Дмитрий Рыбка) 18.43   24.41    Russia 18.43 20.59 31.31 21.34 32.03
64 Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко) 21.68   24.67    Russia 21.68 26.48 23.99 23.55 DNF
65 Dmitrii Ryzhkov (Дмитрий Рыжков) 18.02   25.64    Russia 18.02 23.10 39.65 28.61 25.20
66 Danil Leshukov (Данил Лешуков) 12.50   26.16    Russia 12.50 21.70 DNF 40.32 16.46
67 Valentin Shvindin (Валентин Швиндин) 23.73   26.34    Russia 29.64 24.57 25.82 23.73 28.62
68 Matvei Lagernyi 14.19   26.61    Russia 28.89 34.73 21.69 29.25 14.19
69 Daniil Pavlovich (Даниил Павлович) 18.08   27.26    Russia 33.69 DNF 21.91 18.08 26.19
70 Aleksandr Bazyko (Александр Базыко) 20.76   28.03    Russia 21.08 20.76 40.31 50.92 22.70
71 Ilia Viligzhanin (Илья Вилигжанин) 18.74   28.06    Russia 22.13 31.43 30.62 35.00 18.74
72 Sergei Korobkin (Сергей Коробкин) 25.93   28.37    Russia 25.93 26.14 28.92 30.04 38.64
73 Egor Wilms (Егор Вильмс) 23.50   29.15    Russia 27.66 27.86 39.43 31.94 23.50
74 Lev Levinskiy (Лев Левинский) 21.79   29.62    Russia 21.79 28.43 21.79 38.65 DNF
75 Sergey Malyshev (Сергей Малышев) 21.57   31.53    Russia 45.63 24.90 41.23 21.57 28.47
76 Elizaveta Bolshakova (Елизавета Большакова) 24.72   31.66    Russia 33.55 26.58 24.72 35.60 34.86
77 Adalat Kalantarli (Адалат Калантарли) 28.09   35.87    Russia 40.03 33.37 28.09 DNF 34.20
78 Denis Karev (Денис Карьев) 25.69   37.88    Russia 29.14 25.69 1:41.86 47.05 37.45
79 Aleksei Lisovskii 21.89   39.88    Russia 45.18 56.81 44.51 29.94 21.89
80 Daniil Akimov (Даниил Акимов) 18.98   40.24    Russia 30.37 1:01.54 35.71 18.98 54.65
81 Egor Cherniakov 36.51   1:38.99    Russia 1:31.84 DNF 2:13.87 1:11.26 36.51
82 Vladimir Kuznetsov 5.25   DNF    Russia 5.25 DNF DNF 12.76 14.84
83 Akmal Abduazizov 6.83   DNF    Uzbekistan 9.54 6.83 DNF 8.91 DNF
84 Denis Sokolov (Денис Соколов) 35.34   DNF    Russia 35.34 35.53 DNF DNF 36.10
85 Sergey Ryabko 45.01   DNF    Russia 45.01 DNS DNS DNS DNS
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Artem Yashkov 15.11   18.65    Russia 15.11 21.43 23.30 17.43 17.08
2 Maxim Ilin 18.92   22.11    Russia 24.40 18.92 21.91 25.93 20.01
3 Fedor Abaev 21.41   23.85    Russia 22.57 22.66 35.03 21.41 26.32
4 Vyacheslav Sizov 21.06   27.26    Russia 25.20 21.06 28.28 28.31 39.67
5 Alexander Shipulin 24.66   35.42    Russia 29.35 36.24 41.61 40.66 24.66
6 Maxim Onushkin 25.76   36.53    Russia 36.53 49.53 25.76 33.64 39.43
7 Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара) 27.76   38.76    Russia 27.76 54.23 57.98 33.30 28.76
8 Ammar Haider 35.84   39.48    India 37.84 35.84 40.44 40.16 1:24.53
9 Nikolay Vasilyev 28.72   41.30    Russia 28.72 30.60 44.56 1:31.53 48.75
10 Mikhail Kuzin 37.95   46.22    Russia 37.95 50.00 38.24 50.43 51.84
11 Aidar Aminev 28.47   47.20    Russia 1:12.93 28.47 55.54 44.36 41.71
12 Pavel Galaktionov 37.91   52.48    Russia 38.23 1:06.83 1:51.19 37.91 52.39
13 Roman Ponikarovskiy 29.22   57.73    Russia 29.22 1:03.44 53.10 56.66 1:19.78
14 Igor Panin (Игорь Панин) 38.74   1:09.40    Russia 1:16.22 38.74 54.96 1:17.03 DNF
15 Oleg Vecher (Олег Вечер) 45.68      Russia 54.82 45.68
16 Arthur Yusupov (Артур Юсупов) 50.29      Russia 50.29 1:29.81
17 Vadim Andreev 1:07.75      Russia 1:07.75 1:19.37
18 Vladislav Kirillov 1:10.80      Russia 1:56.96 1:10.80
19 Sergey Golubtsov 1:11.94      Russia 1:23.54 1:11.94
20 Roman Antonov (Роман Антонов) 1:12.20      Russia 1:12.20 1:33.93
21 Sergey Belyakov 1:20.89      Russia 1:20.89 1:41.06
22 Artem Mardinskiy 1:27.23      Russia 1:33.05 1:27.23
23 Diana Murnik 1:34.29      Russia 1:34.29 1:58.42
24 David Kagramanian 1:34.40      Russia 2:12.97 1:34.40
25 Lev Levinskiy (Лев Левинский) 1:42.75      Russia 2:10.56 1:42.75
26 Egor Ancupov (Егор Анцупов) 2:36.38      Russia 2:36.38 DNF
27 Mihail Petrochenkov 2:59.75      Russia DNF 2:59.75
28 Akmal Abduazizov DNF      Uzbekistan DNF DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L' U R2 F' D' L' U' B2 L B R2 U2 B2 D2 L' B2 L D2 R U2 D2
A #2 U2 R2 B U2 B2 F' D2 B2 L' U' L2 B R D B' L F' D2 L
A #3 U2 B' D2 B R2 U2 R2 D2 U2 B R' B2 L D B U2 B U' L2 R'
A #4 U B D2 B D2 L' U' L F' B' R' L' F2 D2 L' F2 R' U2 R'
A #5 B2 U' F2 R2 U B2 F2 U' F2 D2 B L' D' B2 U' B L U' B2 L'
A Ex#1 B L2 B2 D2 F L D' R U' B' U' L2 D B2 R2 D2 L2 U' R2 U B2
A Ex#2 F2 U' B2 D2 B2 L2 D' R2 U' F2 L F' U B' D' B' R' F2 U' R
B #1 D2 B D2 L2 F D2 B2 U2 R2 U' L2 U' L' R' B D' L F U' R
B #2 U D2 B' R B U2 B2 U L D' R2 F2 D' L2 D2 B2 U' L2 D
B #3 D2 F2 D B2 R2 D R2 D R D' B2 D' B R2 F D F' D' L2
B #4 L2 U R2 U F2 L2 B2 R2 D2 F2 L D2 U' L2 B' U B2 D R' D2
B #5 R2 U2 R2 B2 D R2 U L2 D' L B' L2 F D' U R2 D' R' B F'
B Ex#1 B' L2 D2 R2 F U2 B' F2 R2 F' L2 D' F L U F' R B2 R D2 F2
B Ex#2 R2 D' U2 L2 U' F2 R2 F2 L2 U B D R2 D R' U' B' R2 F2 L2
C #1 B2 U' R2 D R2 U2 L2 B2 D U2 R' F' D2 B' L2 D' U L' D2 B2
C #2 R U2 R2 L' F' D' L' B U' L B L2 U' F2 R2 U' F2 U' B2 U'
C #3 D F' B2 U F2 B U2 L' F R' F2 L2 B2 U R2 D F2 R2 U2 R2 L2
C #4 U2 L2 U2 F2 L R2 F2 L' U2 L U2 B' L2 U' F2 R B' U L U' F'
C #5 D2 R2 B2 D2 U F2 D' F2 R2 B2 D2 F' R' F2 R D' B2 F' L' R B
C Ex#1 B L U2 D' B2 D R2 L U L D2 F2 B' D2 F2 B R2 L2 B' U2 D2
C Ex#2 U' F2 U L2 U2 L2 U' L2 R2 D R' D2 F2 R D L' D' R' F D2
D #1 B' R2 D2 B2 D2 U2 F' D2 B2 L' R2 U' R' B' U L' D2 L2 U2
D #2 U2 B D2 L2 B' L2 B U2 F2 D' B R2 U R' F' R2 B L2 R U
D #3 D2 B' L D2 L D B2 D' B U F' U2 R L U2 D2 R B2 R
D #4 F2 R B2 D2 L' U2 L U2 L' F' R' D2 L D' F2 D B' F U' F'
D #5 U2 F' D2 R2 B2 D2 B D2 L2 D2 L F D2 U2 B R2 F D B D2
D Ex#1 B' U2 F L' U' L U' L' U2 F L' F2 U L2 U' D' R2 U' B2
D Ex#2 L2 F U2 B' D2 L2 B' D2 F' R2 B2 L D U' R' U' L' F2 L D2 U'
E #1 F2 R2 B' U D F2 B U' L' U' B2 L2 U2 F B2 D2 F L2 F U2
E #2 D' F2 L2 R2 U F2 R2 B2 D2 R' D2 R2 D F' L' D2 B' L R2 U'
E #3 L2 R2 B' D2 F' U2 B' D2 B' D' B2 L' F' R' F2 R2 B' U2 L' R'
E #4 U B2 U' R2 U L2 F2 D' U B' F R F2 D' B' U B' L' F2 U
E #5 D R2 D B2 L2 D2 B2 L2 R' F' R2 D L' U' F2 R' U' B
E Ex#1 R2 U2 R2 U2 R2 U2 F R2 B L D B R' U L D' B2 L U2 L
E Ex#2 D2 U2 F2 D2 L2 F D2 B' R2 U2 R D B' U F2 R' D' U F' L'
F #1 D2 L U D' R' L' F2 U R' F U2 F2 U2 R2 D2 L2 U2 B U2 F'
F #2 F' R2 B' D2 U2 F' D2 U2 B' R' U R D' B R' D' L2 D2 F
F #3 B2 F2 U2 F2 R2 D' L2 D' R2 U2 L B2 F' R B L2 U B' D F2
F #4 R2 F R2 B L' U2 D' L' B' R F' B' R2 D2 B2 D2 R2 D2
F #5 L2 D' B U F' U R' U' D2 F D' R2 L2 D' B2 L2 U F2 L2 U
F Ex#1 B2 U2 R2 F L2 D2 B' U2 R' F2 D' R F' R' D L' D F U'
F Ex#2 D2 B' D2 L D' F R' L' B' L B2 R' B2 D2 L2 B2 L' U2 F2 L'
G #1 U2 R2 U2 F2 U' B2 U' B2 U F U L B2 U2 B2 L B' F L' R2
G #2 D U2 F2 L2 F2 L2 F2 D' U2 B R F2 D' L U B D2 R F D2
G #3 U2 B' D R' U R L2 F' R L2 F D F2 U F2 R2 L2 U L2 U2
G #4 D2 L R2 U2 R U2 B2 R' B2 D2 F D' R2 B' R F2 D F2 U L F2
G #5 F2 D' U' R2 U R2 F2 R2 B' U2 L' B' D F2 U' R2 U2 F2 L
G Ex#1 D2 R' B2 R' U2 R2 D2 B2 L B F' D2 B' U' L' B2 U2 B D'
G Ex#2 F R L B U2 L2 B' U F' R' L U R2 D' F2 L2 D L2 U
H #1 R2 B' D' B2 L' U' F' U' R' F R' U2 D2 F' U2 F2 U2 F D2 L2
H #2 F2 L2 R2 U2 F' R2 F2 L2 F2 D' R' F L2 U2 R B2 F' U R B
H #3 U F2 D' F2 L2 B2 F2 D B2 U' L' F' L U R F' L' U B' R'
H #4 L2 F' L2 B L2 B R2 B' F' L' U2 B U' B D' F' R' F' L'
H #5 F R B' R2 B' D F2 D2 R2 D L' F' R2 F2 L2 F' U2
H Ex#1 R2 B D2 B' L2 F' D2 L2 B2 D' R B F2 L2 R D F U F R
H Ex#2 L U2 R F2 D2 R' D2 U2 B2 R2 F D2 U' L' B F' D2 B2 L'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 B2 L2 U' F2 L2 F2 L2 D' R2 B2 D2 F R U L' D R2 D' F U'
A #2 F2 L F2 R D2 B2 F2 U2 R2 B F' L U L2 D L2 D2 B' R2 F2
A #3 R' D2 L R2 F2 U2 L F2 R' B2 F2 D' B' F' L U R B2 R D2
A #4 U B R2 U2 B2 D' R L2 F L2 B2 U F2 U2 F2 R2 F2 D' B2 D
A #5 D2 B D F U' F U2 F U2 D B2 D2 L2 D2 R' L' U2
A Ex#1 U' F2 B U F' D' B' D' R' B2 R L U2 F2 B2 R' B2 R' D2
A Ex#2 R F R2 F2 B2 R' U2 D' F B2 U' B2 U2 L U2 D2 R F2
B #1 L2 F R2 B2 D2 F' U2 B' L2 F' U2 L' U' R' U2 B' F D L' U' F
B #2 B F U2 R2 F' R2 B D2 L2 D' U' L' U B U2 L D' L' R B'
B #3 R2 D2 U2 F' R2 F2 U2 R2 F' R' B2 D' L U2 R' U L B D R2
B #4 U2 R2 B' D2 B2 R2 D2 U2 B2 F' L2 U' F' D' U' L B F R' F
B #5 B' R2 L B R' D2 F' B2 R' L' D2 B' L2 F R2 U2 D2 B'
B Ex#1 F2 L2 U' F2 D L2 U2 F2 U R D R U B2 R2 F' D' L' B2 R
B Ex#2 L' F2 L F D R' F U2 L U L' U' D2 B2 D L2 D2 R2 L2
C #1 R2 D' B2 L2 D2 U2 F2 U L' F' U L2 U' F' D F R' U2 B'
C #2 D L2 B2 D' U' F2 D' L2 B2 R2 U' L' U2 R' D R F2 L' U2 F R'
C #3 R2 F2 R2 B' F' L2 F D2 F D' L' D' U F' R F2 L F D2 U2
C #4 L' B2 F2 R D2 L' R' D2 B2 D2 U F' R B' U L' B2 L2 B' F
C #5 R2 D2 B D2 F2 L2 R2 F' L2 D2 B2 R B F2 U L' B D R' D2
C Ex#1 R D' F B' U' F' U2 D2 L' B' U2 D2 R' U2 L' F2 U2 B2 U2
C Ex#2 U2 F' D2 L2 B L' U F B D' L' F2 U2 R' D2 R' U2 R D2 L'
  Rubik's Cube   Semi Final
Group No. Scramble
A #1 F2 D' F2 D B2 D B2 R2 B2 F L' D' L2 U R2 F' D2 R D' U
A #2 F2 L2 D2 R2 B U2 R2 F' R' B' R B D' R' U' L' B F R2
A #3 F' B' U L' U R B' R' B' U2 R' D2 B2 L2 D' F2 B2 L2 U'
A #4 F' L2 F' R2 B2 D2 R2 U2 R' D' F2 U2 L B2 L2 F' L2 D L
A #5 R2 B' L2 F2 R2 B' L2 F U2 R' D2 L2 B F U' L' U2 F D' L'
A Ex#1 R2 B' U2 B L2 B U2 L2 D2 B2 D' R2 F R U' B F2 R B' D2
A Ex#2 B2 F2 D L2 B2 D U B2 F2 L' B L' F2 L2 F2 U2 B U' F'
B #1 U' F2 R' U D' L' F' R D F B L D2 F2 U2 L D2 L2 F2
B #2 B2 D' U2 B2 D' U2 B2 R B2 F2 R B R' F2 D L2 U' L R
B #3 L B U2 F' R2 U B2 R F2 U L' B2 D R2 U L2 U R2 B2 U
B #4 R2 B2 L2 F' R' L2 D L D2 F U' R2 L U2 L F2 U2 D2 R
B #5 R2 D2 R2 D' U' L2 D' F' R2 U2 R' F D' U' R' F' L' F' U'
B Ex#1 F2 U2 B2 F R2 F U2 F' U L2 D U2 B2 R' D' U' F L' D
B Ex#2 B L' U2 D2 F U F' D' R' L B' R2 F2 B2 U2 B2 L2 D2 R F2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 L2 D2 R2 F2 U2 B' D2 U2 B' F' R B2 U R B R' U2 B'
A #2 B' R' F' U D2 B2 D2 L' F' D' R U2 L2 B2 L' U2 F2 U2 L'
A #3 L2 B' L D2 F D L' B2 D' L U2 F2 U D2 L2 D' L2 B2 D' L2
A #4 D' B2 R' B2 R2 D F2 L2 U' L' U2 R2 F B2 L2 D2 F' L2 B R2
A #5 F' B' D2 F U R U' B' D2 F' L' B D2 F2 B D2 F' R2 L2
A Ex#1 R2 D2 B L2 F2 R2 B D2 U2 L F2 L D F R' D' U2 F' L' D
A Ex#2 U F U2 L D' B2 U B2 D2 R F' B2 D' F2 U' R2 D L2 F2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' U R U2 R' F' R' U' R2 F' R'
A #2 R U' R2 U2 F R U R' U' F R
A #3 R F U' F U R' F U2 F' U2 R
A #4 R' U' R U2 R' F R2 U2 F U R
A #5 U R' U R2 U' F' R' U2 F U' R2
A Ex#1 R' U2 R' F R U' R U' R2 U' R'
A Ex#2 U R' U2 R F R2 U2 R2 U2 F2 R
B #1 U' R U2 R2 U' R2 U2 F' U' F U2
B #2 U R' F U' F' U' F U R U R
B #3 R2 U' R2 U2 F R2 U' R U2 F' U2
B #4 U R' F' U' F R2 U2 R' U R2 F
B #5 R U R' U2 F' R U' R' U' R U'
B Ex#1 R U2 R2 U' F U F R2 U' R' U
B Ex#2 U' R U2 R' U R' F U2 F2 U' F
C #1 U' R U' F U F U' F U' R2 U
C #2 U R' U' F U2 R2 U2 R2 F R U
C #3 R U' R2 U F R U2 R' U F' R2
C #4 R' F' U2 F R' U R' F R2 U' R'
C #5 R' F R' F R U' R' F2 U R2 U2
C Ex#1 U2 R' U R U' R U' F R' U2 F
C Ex#2 U R' U' F R U R' F' R2 U2 F
D #1 U' R U R' F U' R F' U2 R U'
D #2 U' R U' R' U' R2 U' F' R2 U2 R
D #3 R' U2 F2 U2 F U2 F' U F R U
D #4 R2 U2 R' U' R' F R2 U' R' U R
D #5 R' U' F R U R' F U2 R U R
D Ex#1 R U2 R2 F U' R F U' F U' F2
D Ex#2 U R U2 R' U' R U2 R' U' F2 U
E #1 R' F U2 F2 U' F R2 U2 F U' R
E #2 R U2 R2 F2 U' F U2 R' F U2 R
E #3 U2 R U2 F U2 F U R U2 R' U'
E #4 R' U2 R U R' U' F2 R U R' U2
E #5 U' R' F U2 F' U2 R U' F' U' R
E Ex#1 R U2 R2 U' F' U2 F' R U R U2
E Ex#2 R F' R2 U2 R U' F U' R2 F' R2
F #1 U' R2 F U' F R U R' U F' U2
F #2 U2 R' U2 F U' F U' F U F R2
F #3 R U2 F' U2 R2 F U F U2 F U'
F #4 R' U2 R U' R F U' F U' F R'
F #5 F U R2 U2 R' U' R' F R U2 R'
F Ex#1 R' F' R U R U' F' R' F U' R
F Ex#2 R U' R' U2 R' F' R U2 R U' R
G #1 R' U' R F R U2 R' U2 F R U2
G #2 U2 R U' F' U2 R' U2 F R2 U' R2
G #3 U' R' U' R F2 R2 U' R' U' R' U
G #4 R F U' F U' R2 U' R U' R' U
G #5 R' F' R2 U' F R U' F R2 U' R'
G Ex#1 U' R' U2 R2 U' R2 U R2 F' R' U'
G Ex#2 U R U' R U2 R' U2 R U2 R2 F'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U' F U R U2 R' U2 R2 F' R' U'
A #2 R F' U' R2 U' R U2 R U' R F
A #3 R' F R' U' R U' R F' U' R' U2
A #4 R' F U' F U2 F R' U R2 F' U2
A #5 R' U' R2 U' R2 U2 F' U2 F2 R2 U'
A Ex#1 U R' U' R U' R U2 R2 F' U2 F
A Ex#2 R' F' R U' R' F' U2 F U' R U
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 L B U2 B2 U R' B2 R U B2 R2 F2 L' D2 F2 L' F2 D2 Rw2 F' Uw2 D' Rw2 R2 B2 Rw2 F' B2 U Rw2 D' Rw' Uw2 U' L2 U2 Fw' U' L Uw' D' R' F Rw2
A #2 U' L B' D' R' U2 R' B R' F R U2 R' U2 R2 U2 B2 R B2 R Fw2 Rw2 D2 R' F2 U Rw2 R2 Fw2 L F2 R' Fw R2 U' R2 B' L2 Rw' B' U2 Fw' Uw' F2 Uw
A #3 B' L2 U2 B2 L2 U B2 L2 F' U' F2 B2 L2 R F2 B2 D2 B2 L R Rw2 B Rw2 Uw2 Fw2 B' R' D2 L' F U2 L2 D F2 B' Uw' D Fw' Uw2 Rw' D Rw' Fw2 D
A #4 F2 R2 U2 L' U2 F2 R B2 D2 L' U2 F' U B L U' F2 U2 R2 D' Fw2 Uw2 D F2 Rw2 D B' U F D' B' Rw' B' L' R Fw2 L' Uw L Fw2 Uw' R2 U2
A #5 D' B2 D' F2 U2 L2 D' B2 R2 U B' L' U R2 B' U2 R2 B2 D' F' Fw2 U' Rw2 R D2 Rw2 R Uw2 R' U' R' L' F U2 Fw D' Fw L Uw' B' Rw U Fw2 Uw2 F
A Ex#1 D2 F2 U2 R2 D2 R U2 R F2 U2 L2 F' D' F U2 L' B D B2 R Fw2 D2 Rw2 F' D' Fw2 B2 D2 Rw2 L2 F' R' D' B Rw D' Uw' Rw L' U Rw' Fw L' D'
A Ex#2 D' F2 L' U2 L' F' U2 B U' R' D' B2 R2 B2 U' L2 F2 D' F2 B2 Fw2 D B Rw2 Uw2 Fw2 B' Uw2 B U' B U' L U2 Rw' L2 F Rw' Uw Fw' U' R B D'
B #1 D' R2 L2 B2 L2 D2 U2 F2 D' L2 B D R2 F' U R' B' U L' F' Rw2 B2 D Fw2 U' L' Fw2 Uw2 U L' U' F2 Fw' D2 Rw2 F' R' Fw2 Rw F' Uw' Rw' D Rw2 R'
B #2 U2 R U2 F2 R' U2 L' B2 U2 F2 U2 B' L' F R' F' D' U2 B' U' L' Fw2 L' B' L Fw2 Rw2 F R' Fw2 R' F' Uw' L' Uw' B2 R' Uw' Fw Rw L2 B' Uw' B2 L
B #3 U R2 D F2 R2 B2 L2 U' R2 U' R F B' D' B2 D2 U' F L' U Uw2 Fw2 L' Uw2 U2 D Rw2 Uw2 R' D' Fw2 B2 D2 F D' L2 D2 Fw' Uw' D Fw Uw U2 Rw' Uw
B #4 B L2 F2 L2 R2 D2 F2 D2 B L2 R' D' L' U2 L2 F' U F' R U Fw2 D R2 L' Uw2 Fw2 L B2 Rw2 R B2 D Fw' D' R2 B D L2 Uw' F2 Rw Uw2 D2 L' U2
B #5 D2 L D' F' L F D2 L R B F2 D2 L2 B2 U' B2 D2 F2 D2 F2 Uw2 F' R' D2 B' Uw2 Rw2 R D2 F' Uw2 Rw2 B' Uw' B2 Uw2 R' F2 U2 Fw L Uw' Rw F2 Rw L' D2
B Ex#1 B L R D2 B L' U' B' D2 R D2 F L2 F2 U2 B' R2 U2 B' Rw2 Uw2 D B D' Fw2 D' L2 B2 Uw2 Fw2 U2 Rw B2 U F U2 Uw Fw D Fw' L2 Fw' Uw' D'
B Ex#2 U' B2 F R' F U2 L2 F D' L' U R2 L2 D B2 R2 D R2 F2 L2 Rw2 Fw2 U' B' Uw2 Rw2 F2 R2 Fw2 U B2 D' Rw D2 Fw2 L Uw' Fw2 B2 D' Rw Fw' Rw2 D
C #1 D2 R F2 D2 L2 D2 L D2 F2 R' U2 D' F' B' L F' R2 U2 D' R L2 Uw2 Rw2 B2 L' Uw2 D' Fw2 Rw2 D B2 D2 L2 Fw L2 U' Fw B Uw B' Rw D2 Fw' Rw U2
C #2 U2 B2 U' L2 B2 D B2 D U B' D' F2 D' R U' L2 B R2 F' U Rw2 F2 Uw2 U' R' Uw2 D L U Fw2 D Fw F B' D2 R F' Uw Fw2 B2 D Rw U2 L'
C #3 F' D2 B R2 U2 B L2 B R2 F2 L B' R D U' L' U' F R B2 Rw2 F L2 R B2 Uw2 F R Fw2 D2 R' Uw L' D' B' D2 L' Uw Fw R Uw2 Rw U' Fw' B'
C #4 F2 B2 U' B2 D R2 U B2 L2 D2 U' L U' F' L' B R' U' B' D' Rw2 U B' Rw2 R2 F' Rw2 F Uw2 Fw2 B Rw2 R Uw2 B Rw R Uw L' Uw2 L' U' F Rw B2
C #5 U B2 D' B2 R2 F2 D' R2 U2 F2 B U L B U' D2 R2 L' F2 B' Rw2 U L' Fw2 B2 Rw2 Uw2 R' U R D2 Fw2 R Fw U' R2 Fw' B' U F Rw F2 U Rw2 Uw Rw
C Ex#1 U' B D2 L2 F L D' R' F D2 U2 R' U2 L' R2 B2 L F2 D2 R' Uw2 R' F2 R' Uw2 Rw2 D' L F2 L' Uw2 D' Fw' R' F U L F' Rw2 Uw R' B2 F Rw B2
C Ex#2 D2 R' D2 L B2 L' F2 L2 D2 F2 D' B U R D' L2 F2 R' F U' Rw2 Uw2 U' D2 B Rw2 F2 D Fw2 F2 D Rw2 B2 L B Rw' Fw2 D' Uw Rw' Uw' U2 Rw' L2 U' F'
D #1 D R2 U' L2 R2 U' L2 D' L2 D' L D R U L' B' R U D2 B' D' Uw2 F R' Uw2 F U2 R2 Fw2 R2 B2 R D F2 Uw B2 R Uw D2 Fw Rw2 R' Uw2 L' Fw' L
D #2 B2 U2 R B2 U2 L' R2 B2 D' L' B' L' U2 B2 L2 D' U2 L' U2 Uw2 B Rw2 R Fw2 D2 B L2 F' L Fw2 F2 D L Uw B2 D Rw' D2 Fw Rw' Uw2 F D' L
D #3 D2 B2 L' F' U R U R U L2 R2 B' D2 R2 U2 L2 B2 R2 Fw2 Uw2 D L2 Fw2 R U L U2 Rw2 F2 D' Fw' R2 Fw2 R D' F Rw' F' Uw B Rw2 D' B'
D #4 D F' B2 L' U B R' B R2 F L' D2 R' B2 R U2 L B2 R' Rw2 B Rw2 Fw2 Rw2 D' B' D2 Rw2 B' L2 F D' Rw U2 B D' Rw' Fw2 Uw B2 Uw U Fw D2 L
D #5 F D2 R2 D2 B2 U2 F' L2 F' L2 U L' B2 U' F' L' B2 R F' Uw2 F2 L' D U' Fw2 Rw2 D' R' D' F2 Uw2 Fw U' Rw2 D' L2 U R Uw Rw' Fw' Rw' U2 D
D Ex#1 R' B F2 D2 R2 B F2 R B' D F2 D2 R2 B2 U2 L2 B2 L F2 L' Fw2 Uw2 U B L2 Uw2 Rw2 U' F D U F' L U Fw2 B' Rw' Uw' Rw F' D' Fw' Uw2 Rw B
D Ex#2 R2 U2 B2 U2 F2 D2 R' B2 L' U2 R F D B' D' F2 L' U' D' R D' Uw2 L D2 R Fw2 Rw2 L F' R Fw2 F' B Uw' Fw2 F2 U' B Rw' U' Fw' L F B' Rw F'
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 L Uw Rw B Uw' Rw' Uw2 Dw' U' Rw2 Dw' D Rw U Fw' U2 Dw' D' B Uw2 Fw U' D Rw2 D2 L Rw' F' Uw2 L2 Dw2 L' Rw2 B F2 Rw2 Dw' Lw Rw2 F' Fw' B2 Bw2 Lw2 Uw B Rw R' F' L' Uw Bw' D U' Rw2 Fw L' Fw Bw B
A #2 F' U F2 L2 U D' Lw' Bw2 U L F Dw2 R Bw Fw B D' Bw R2 D R' F Rw D L2 Bw' Lw2 D' Rw2 Fw' L F' D R Uw' D' Rw2 Uw' Bw Dw' D' L Rw2 Bw2 B' D2 F2 R' L Uw2 L B Fw2 U2 F Bw' Rw' F R2 U2
A #3 D2 L' Bw Fw Rw' D' F' R2 Lw Uw' D2 Rw' Lw' L Uw2 U B Uw Fw Dw2 Bw' D Fw L B2 Bw2 L' Uw Bw' Uw2 Fw Rw2 Lw Bw Rw L' Bw2 D2 Lw F Bw' Lw D Uw' Lw2 Dw' D Uw2 Rw' B2 Dw F' Rw' B' F Bw2 Fw2 D F L
A #4 Lw' R' F L Rw' Lw' B' Fw' Bw Dw' L B L' Lw B' Lw' D2 Uw' U Fw' F' Uw F Bw' U B U' Fw B' U Dw Fw' Uw B2 Dw2 Rw R2 L' Fw2 R U2 B2 Lw' Bw' L' F2 B L' B' Rw F' Dw2 R F Rw Bw2 F U2 D' Lw
A #5 Uw' B Rw' Fw' D Uw Lw Rw L' F' Dw Rw2 U' R Rw Dw' R' Fw' Lw' B2 F2 Rw' B' Lw2 Rw' Dw' F B' U2 L' Dw' Bw U Bw' Lw Dw' Rw2 Bw' Dw' Uw2 Fw Uw2 Dw Rw' Uw2 U2 D' Bw Uw' F' L2 R2 D' B Uw' Bw B2 L2 Lw2 Uw
A Ex#1 Bw D' L Dw2 Lw Fw U Dw2 Uw2 Fw2 Uw R Lw' Uw' R Dw' Rw' R' Lw' Bw D Dw' B F L2 Fw2 F' B' Lw' B2 Lw2 D2 Lw' L' F Uw U' B' L2 D2 U2 F2 Uw D Fw' L2 U Uw' B2 U2 Bw' Fw2 U2 F Dw2 Fw2 L2 D2 L B'
A Ex#2 F R Fw' B' Dw Uw F U Dw Bw2 F' Fw R2 U' B' Uw' U L' Dw2 R' Fw B2 F R U Rw2 Dw2 F2 L Lw' Bw D2 Fw F' Bw L2 Rw2 F R L2 Fw2 Rw2 Fw2 U2 F' Lw2 U Rw' Uw B F' L2 Fw' Bw' U D2 Bw F' Fw L2
B #1 D Uw B D2 U' B' L' Dw2 B Bw Lw' Uw Dw' Rw D B2 U' B L2 R2 F2 Rw2 U' Fw' R Lw2 B Uw2 Fw' Lw F2 D' Dw2 F Lw2 Bw2 B' Lw' L2 Fw Bw2 Rw' U L' Uw' F2 Rw L2 F Lw B' Fw2 Uw Rw R D2 B' D2 F Fw
B #2 F' Lw2 Rw' B F2 Rw' U Bw2 U Dw' Lw' R' U' Fw2 U2 R Fw2 Dw' Lw2 Rw Uw' U' L' D' R' Lw' D2 B2 Dw Uw' Lw2 F2 R L' F2 Lw B2 U L2 Uw D2 Fw2 D2 Dw Rw F2 Rw2 Uw' U Dw B2 R' Uw' Fw2 U2 L' R2 B2 R' F'
B #3 Bw U' R' B2 Bw' D2 R' F D' Bw U' L Dw' Rw2 Bw Lw' B2 F' Bw L' R2 F' Uw Lw2 F2 R' Fw Lw' D2 B2 D Bw Rw' R2 Uw2 U Lw' Dw2 Fw' Uw Fw2 Bw2 R2 U B2 Lw2 Dw' L' Uw R2 Uw2 Dw R2 Rw U' Uw Fw2 U' Lw' L'
B #4 Dw' U' Uw Bw Rw B2 L' F2 U' Uw' D2 F Uw2 B2 D B' Dw Uw' Fw' R' B Lw2 B2 Lw2 L' Uw' D R2 Fw2 D Bw2 L' Bw2 Rw2 F' R' Rw2 F2 Bw' Dw' Rw D2 Lw R B' D Uw' Rw U Lw Dw Lw' B' Dw Bw2 Rw2 Uw F2 L2 U'
B #5 L Rw' Dw' R Lw Bw2 Lw' Rw' Fw' Uw2 F Fw' Lw2 B' Uw2 Rw2 B' Fw2 Rw' L2 Fw D L F' Dw' Bw Rw' Dw' F' Dw2 U Uw2 B' D Rw U' F2 B R' F Dw B F Dw' Lw Dw2 F' Lw Uw' Bw2 D' Lw' B Rw2 Lw2 F' D' F2 Fw' B
B Ex#1 Lw B' Fw F Uw' F' Uw D2 Lw Rw2 D' Uw2 Lw U' Rw2 Lw B R2 Lw Uw Fw2 U' Fw2 L Rw' F Lw' Uw R' Lw2 Uw D Lw' B Rw2 L2 R' Uw Fw' D2 F' R' D2 Bw' Uw L Fw' R2 U' D2 R2 Bw2 D F2 U L2 U2 Bw' Fw2 R
B Ex#2 D2 Bw' F B2 Fw' U R Bw' F2 D2 Lw' Bw2 B' F2 Uw' F2 B2 Lw D Rw2 Lw' Dw F Uw' Lw D' B2 Lw' Uw F' R2 Bw' R' D Fw2 L2 Fw B U2 B2 U2 Dw' L2 Dw' Lw Uw2 Rw' L2 U D' L2 D Rw' Uw' U' Dw2 L Dw D2 Lw'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 B2 R U2 L2 D2 B2 R' U' F U B U B D2 L2 F2 U Fw' Uw'
A #2 R2 U2 F' D2 L2 F2 U2 R2 D L U2 B2 L B2 F R2 U2 L D Rw
A #3 D' B2 D' L2 D' L2 B R D' F2 D R D' U' L2 D L' B Rw'
A Ex#1 D F2 U L2 D U2 L2 U' L2 B' R2 U' L' R' U2 F' R' U L D Fw Uw
A Ex#2 U2 B2 U2 R2 U2 L D2 R U2 L F' L2 R2 D F2 R' D' L' D B Rw2
B #1 D2 F' L2 B L2 U2 B L2 F D' U B' R F' D2 F' L2 R2 B U' Fw' Uw2
B #2 F' D2 L2 D2 U2 B' L2 F2 U2 R2 B2 U' F L2 D B2 U' L B R2 U2 Fw Uw
B #3 B R2 U2 L2 B2 U2 R2 F' D R F R2 D2 F' U L R F2 D' Fw' Uw'
B Ex#1 L2 D L2 D2 L2 U' R2 F' L' D R' U2 L F R' D R' U' R' Fw' Uw
B Ex#2 D2 R2 U R2 B2 D2 U' B2 F2 R' U' L' U F L R D F' U Rw
  3x3x3 Fewest Moves   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' F U2 L2 R2 D' B2 D2 B2 L2 B2 L U B L R B U2 B2 D2 U R' U' F
  3x3x3 One-Handed   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R2 F2 L2 F2 U2 B' R2 F' D L' F2 R2 U2 L U F2 U2 F R
A #2 L2 F' L2 F2 L2 D2 F' U2 L2 F2 L2 D' F L' D U' L2 B' D R' B2
A #3 U' F' B' R U' B' R2 D2 L U B2 R2 F B2 L2 D2 L2
A #4 L' D2 L' F2 L2 B2 U2 L D2 L' D' B U' R2 D R2 B2 F2 R
A #5 R U2 R' U2 R B2 R B2 D2 R' D' R D2 B2 F' U L' F' L' F
A Ex#1 U2 L' F R' U2 F2 R2 B2 D2 L B D' F2 U2 D' L2 F2 R2 B2
A Ex#2 U2 R2 B' F' U2 B D2 U2 L U2 R B D U F2 L' B2 U L
B #1 D2 F2 L2 U2 R2 D2 F2 L D2 B2 D B2 U B' D' F D' U' B2 R' B'
B #2 D B2 D' L D B' U' F U2 L' F' D2 B2 D2 L2 U2 R2 U
B #3 F2 U' B2 U F2 D2 B2 U2 L F D' B' F2 D2 U L U' L
B #4 F U' F2 L' B' L B' L2 F2 D' L F2 B2 D R2 B2 U D2 R2
B #5 D2 U2 B2 D2 U2 L2 B U' F' R' F R' F U B F2 D F2
B Ex#1 U R L' F B' U R' F' B2 D' R2 U2 B D2 F2 R2 U2 B2 L2 D2
B Ex#2 F2 L2 D2 F2 U B2 D F2 U B2 U R U L2 B' F L' F2 D L
C #1 D' U' F2 R2 U' L2 U2 B2 L2 U B' D U' L' D' F2 R' B2 L2 D
C #2 B L' U2 R' U' R' D' F R2 D2 F R2 F2 R2 D L2 U' D'
C #3 L2 U' B2 U' R2 D R2 U' L2 F2 L' U' F2 D R B' R' F2 L2 D
C #4 L2 U B2 U B2 F2 D' L' D B' U B2 D U B F D' F'
C #5 B' D2 F2 U2 F L2 U2 L2 B' R B2 D' F' U2 B2 U L F R F
C Ex#1 D2 F' D R' D' B D2 L' F D' F2 B2 L U2 L F2 U2 R' D2
C Ex#2 L2 R' B2 L F2 R' D2 F2 L D2 B' D' R' U L' F' D' U' F2 R2
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U'
A #2 R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U'
A #3 R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U'
A #4 R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U
A #5 R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U
A Ex#1 R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U
A Ex#2 R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- U'
B #1 R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- U'
B #2 R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U'
B #3 R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U'
B #4 R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U
B #5 R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U
B Ex#1 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U
B Ex#2 R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U'
C #1 R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- U'
C #2 R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U'
C #3 R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U
C #4 R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U
C #5 R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U
C Ex#1 R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U'
C Ex#2 R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ U
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 L' B U' R' B' R U' R' U' B' R' u b
A #2 U' R L R B U' R' U' R U' L u' l b'
A #3 B' R B U' B L B R' U L U r
A #4 U' R' B U' B' L' U' R' L B' R u' l' r' b'
A #5 B' U' B' L' B L R U B L U l r'
A Ex#1 L B L U' B' L B L' U' L' R u' l
A Ex#2 B U' B' R U B' U' B' R L' U u r' b
B #1 L R U' R' U' L R L B U' L u l' r b
B #2 B' U' B' R B' L' B' L' R' U' B' u' b
B #3 L' U' R B U L' B' U B' L R' u l' r' b'
B #4 B' L U' B' L' R L B R U' B' l r b
B #5 U' L B U' B L B L R L R u' l r' b
B Ex#1 L' U' B' R L' U' B R' L' U L l' b'
B Ex#2 R' L' B' R L' R' B L R B L l' b
C #1 B R' U' B R L R U R B L' u r
C #2 R' L U B R' U R' U' R' B' R' u l' r
C #3 L' B' L' U B U' R' L R' B' R l'
C #4 L' U' L U R L U B' U' B U r b'
C #5 U' L U B U' B' R' B U B' R' l' r
C Ex#1 L' R' B U' R' B R L' R L' U u l
C Ex#2 L B' U B' L' B' R' U' B' R L
D #1 B' U R B L' B U L' U B R' r b'
D #2 B L U B' R L' B L' R' B' U u' l' r' b
D #3 B R' U' B' R U B' L B' U B u l' b'
D #4 U R' B' R' U' R' B L R L B' u r' b
D #5 U R' L R' U' B' R L' U L' R' u' l' r b
D Ex#1 B R L R' B U' R L' R L' U' u b
D Ex#2 U' L U' R B' R' L U' B R U l' r b
E #1 B R L' B L B U' R' L' B U'
E #2 U B R L' R U L B L B' U u' l
E #3 U B U B U' B' L' B' R U' B' u' l' r
E #4 U B' L R' B U B' L' U R U' l r b'
E #5 R L B L' U L' R U B' R' U' u l' b
E Ex#1 R' U' L R U R' B R' B' L' U u' b
E Ex#2 B U' L' U' B U R L' B' R' L' u r b'
F #1 B R' L' R U' R' U L' B' U' B u' l'
F #2 U L' U B' R' U L' U' B' L' U u' l r b
F #3 R' U' L B R' U R' L B L' U' u' r
F #4 L R L' B R' U' L' R B' U' B l' r'
F #5 R' B R' L' R B' L U' B' R' U u l r' b'
F Ex#1 B L' B R U' B U R' U' B' R' l r b'
F Ex#2 U R L' U R' U L R L' B R' u' l' b
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 U L' B R' U' R B' R L U' B r'
A #2 B' R L' R' L R' L R' L' R B' u l r b'
A #3 U R' L R' L' B' U R' U' L R' u' l b
A #4 U R' L' B' L U B L B' R' L u' l' r' b
A #5 B' R B' R U' L U B' U L' U l' r' b'
A Ex#1 L' B U L' B U R B U' B' L'
A Ex#2 L B U' B U R L U R L' U' u' l b
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 U R L B' R U B' L R U B'
A #2 L B U B' R' B' R U' L' R L
A #3 R U R' U L B U L' R L B'
A #4 U R U L U' L R U R L U
A #5 L B U' L B L' B' U' B U' L'
A Ex#1 R L B' U L U B' R' B' U R
A Ex#2 U B R' U L R U B U' B L
B #1 R B L' U' B' U' L B L' R' B'
B #2 R B' R' U' B R' U B' L' R' L'
B #3 U L U' R B R' U B' L B' U
B #4 L B U B L' B R' U L' U' B'
B #5 L R B U' B' L' R L' B L' R'
B Ex#1 B L U L R' U R' U' L R U
B Ex#2 U R B R' L U B' R' U' R B
C #1 R L U R U B R U' L U' R
C #2 R U R' U' R U' L R U' R' L'
C #3 B R B U' L R' U' R B U B
C #4 L U L B' U' L' R U' L' R L'
C #5 B L B' R L' B L' R U' L R'
C Ex#1 B U R' U' R L' B' R' B' L' B
C Ex#2 L B L' U R B' L' U' B' U' B'
D #1 B R L' R' L U R' B R L' R
D #2 U L R U' R' L R B' L' R L'
D #3 U L U B' L R B' U' L U L'
D #4 L R L B L R L U R B' R'
D #5 L B L B L R B' U' R' U' R'
D Ex#1 B L U' B' R' B' L U B U B'
D Ex#2 R U B' L R' U' L R U' R' U
  Square-1   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 (0,-4) / (0,-3) / (-5,1) / (3,0) / (3,0) / (5,0) / (-3,-3) / (-3,0) / (0,-1) / (0,-5) / (-3,-2) / (2,0) / (-2,-2) /
A #2 (0,-4) / (0,-3) / (1,-5) / (-3,-4) / (-3,0) / (-3,0) / (-2,0) / (0,-2) / (-2,-3) / (0,-2) / (2,-4) / (2,-5) / (6,0)
A #3 (4,0) / (2,-4) / (3,0) / (0,-3) / (1,-2) / (3,-4) / (0,-3) / (0,-3) / (0,-1) / (2,0) / (-5,-4) / (-4,-2) / (2,0)
A #4 (1,3) / (5,-4) / (0,-3) / (6,0) / (-3,0) / (1,0) / (-3,-3) / (5,0) / (0,-4) / (2,0) / (2,-4) / (0,-5) /
A #5 (4,0) / (2,-4) / (0,3) / (4,-5) / (-1,0) / (3,0) / (1,-4) / (0,-4) / (0,-3) / (-4,0) / (0,-2) / (6,-4)
A Ex#1 (-2,0) / (-4,5) / (-3,0) / (-3,-3) / (3,0) / (1,-3) / (3,0) / (2,-5) / (0,-2) / (-4,0) / (0,-4) / (4,-3) / (0,-3)
A Ex#2 (0,-4) / (3,-3) / (-3,0) / (-3,0) / (-2,-2) / (3,-3) / (-1,0) / (-3,0) / (-2,-1) / (-2,0) / (2,0) / (4,0) / (6,0)
B #1 (-3,-4) / (3,6) / (6,-3) / (-3,0) / (-2,-2) / (2,0) / (3,0) / (0,-3) / (5,-5) / (-2,0) / (-4,-4)
B #2 (0,5) / (6,-3) / (0,3) / (-2,-2) / (-3,-3) / (3,0) / (-1,0) / (3,0) / (1,0) / (-2,-1) / (-2,0) / (6,0) / (-1,0)
B #3 (0,-4) / (0,-3) / (-5,1) / (3,0) / (-4,-4) / (4,-5) / (-1,0) / (3,0) / (-3,0) / (-3,-4) / (-3,-5) / (0,-2) /
B #4 (0,5) / (4,4) / (-3,0) / (3,0) / (0,-3) / (3,-3) / (0,-4) / (-3,0) / (-1,-2) / (2,0) / (6,-1) / (3,-2) /
B #5 (-3,5) / (1,4) / (0,-3) / (2,-1) / (4,-5) / (-4,-3) / (0,-3) / (-2,-1) / (0,-2) / (-4,0) / (6,-5) / (-5,0)
B Ex#1 (0,5) / (-2,1) / (-1,5) / (-3,0) / (-5,-2) / (0,-3) / (0,-4) / (0,-3) / (6,0) / (-5,0) / (6,-2) / (0,-1)
B Ex#2 (0,-4) / (0,3) / (4,1) / (-4,-1) / (-3,0) / (6,-5) / (-3,0) / (-2,-3) / (-2,-4) / (-2,0) / (4,0) / (3,-5)
Abror Abduazizov    Uzbekistan
Abror Abduazizov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 17.20   19.22   21.80 24.13 18.27 17.60 17.20
First round 51 16.95   19.53   DNF 20.15 17.51 20.94 16.95
2x2x2 Cube First round 30 3.36   5.55   5.39 5.24 6.44 6.02 3.36
4x4x4 Cube Combined Final 50 1:33.97     1:33.97 2:09.64
5x5x5 Cube Combined Final 38 3:32.43     3:32.43 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 14 54     54
3x3x3 One-Handed Combined Final 35 36.18   39.79   43.78 39.36 36.24 36.18 48.60
Megaminx Combined Final 19 2:14.21   2:21.80   2:21.61 2:14.21 2:26.19 2:26.38 2:17.61
Pyraminx First round 18 6.97   8.45   11.01 8.47 8.71 6.97 8.16
Skewb Final 40 11.20   14.96   17.16 12.91 DNF 11.20 14.81
Adalat Kalantarli (Адалат Калантарли)    Russia
Adalat Kalantarli (Адалат Калантарли)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 94 7.58   23.58   1:26.10 7.58 23.60 20.18 26.95
Skewb Final 77 28.09   35.87   40.03 33.37 28.09 DNF 34.20
Adam Imran (Адам Имран)    Russia
Adam Imran (Адам Имран)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 13.55   15.89   15.37 15.41 16.89 21.61 13.55
First round 43 14.57   18.17   20.65 19.58 16.61 18.32 14.57
2x2x2 Cube First round 70 6.50   7.75   6.50 8.85 6.75 11.61 7.66
3x3x3 One-Handed Combined Final 29 30.74   33.82   33.76 35.10 30.74 32.59 35.41
Aidar Aminev    Russia
Aidar Aminev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 13 11.11   12.91   12.96 13.77 13.74 12.02 11.11
Second round 14 12.38   13.38   13.47 13.07 12.38 13.61 19.79
First round 13 11.23   12.40   18.70 11.58 14.14 11.47 11.23
2x2x2 Cube First round 35 4.55   6.08   4.55 6.53 6.39 7.37 5.32
4x4x4 Cube Combined Final 13 48.91   51.69   50.62 48.91 51.93 52.52 54.34
5x5x5 Cube Combined Final 16 1:31.18   1:42.05   2:12.86 1:35.39 1:54.51 1:31.18 1:36.24
3x3x3 Fewest Moves Final 20 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 16 25.40   27.79   27.52 29.80 29.80 26.05 25.40
Megaminx Combined Final 18 2:03.35   2:21.71   2:36.00 2:24.67 2:13.52 2:03.35 2:26.94
Pyraminx First round 17 6.89   7.81   8.13 6.89 7.11 8.18 9.70
Skewb Final 9 5.81   7.25   7.82 5.81 8.08 5.84 8.46
Square-1 Combined Final 11 28.47   47.20   1:12.93 28.47 55.54 44.36 41.71
Akmal Abduazizov    Uzbekistan
Akmal Abduazizov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 25 11.88   15.82   14.92 DNF 13.71 18.83 11.88
Second round 29 10.40   15.71   16.76 16.11 14.83 16.19 10.40
First round 19 12.33   13.82   19.19 12.33 14.39 12.33 14.74
2x2x2 Cube First round 26 3.90   5.47   4.49 DNF 5.35 6.56 3.90
4x4x4 Cube Combined Final 24 57.79   1:02.37   1:07.53 DNF 59.13 1:00.44 57.79
5x5x5 Cube Combined Final 25 2:19.75     2:19.75 2:53.29
3x3x3 Fewest Moves Final 10 41   NR   41
3x3x3 One-Handed Combined Final 23 26.63   29.80   29.99 33.63 31.10 26.63 28.31
Megaminx Combined Final 6 1:26.96   NR 1:31.14   NR DNF 1:37.57 1:27.57 1:26.96 1:28.29
Pyraminx Final 7 3.14   NR 6.36   NR 5.35 5.13 8.61 3.14 12.29
First round 10 4.73   NR 7.03   6.25 7.58 4.73 7.27 7.57
Skewb Final 83 6.83   DNF   9.54 6.83 DNF 8.91 DNF
Square-1 Combined Final 28 DNF     DNF DNF
Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев)    Russia
Aleksandr Afonichev (Александр Афоничев)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 133 33.34   37.93   33.34 44.63 38.68 35.62 39.48
2x2x2 Cube First round 129 5.99   13.88   13.19 5.99 DNF 15.70 12.76
4x4x4 Cube Combined Final 62 1:55.04     2:35.73 1:55.04
3x3x3 One-Handed Combined Final 67 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 39 3:49.95     4:19.39 3:49.95
Pyraminx First round 73 13.78   15.92   17.30 16.04 14.43 17.61 13.78
Skewb Final 30 9.01   13.53   11.84 14.85 14.83 13.93 9.01
Aleksandr Bazyko (Александр Базыко)    Russia
Aleksandr Bazyko (Александр Базыко)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 112 30.68   31.06   31.12 35.68 30.68 30.99 31.07
2x2x2 Cube First round 133 12.51   15.34   19.98 12.90 24.30 12.51 13.15
Megaminx Combined Final 29 3:00.03     3:27.50 3:00.03
Pyraminx First round 99 15.49   25.44   21.55 15.49 27.66 27.10 29.19
Skewb Final 70 20.76   28.03   21.08 20.76 40.31 50.92 22.70
Aleksandr Beznogov    Russia
Aleksandr Beznogov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.78   12.06   12.93 10.78 DNF 10.90 12.34
Semi Final 7 9.97   10.97   11.53 13.51 10.27 11.11 9.97
Second round 13 11.42   12.79   13.73 12.18 12.46 11.42 DNF
First round 16 11.16   13.32   15.03 13.00 12.22 11.16 14.75
2x2x2 Cube Final 5 2.99   4.15   5.30 6.04 2.99 3.41 3.73
First round 3 2.99   3.56   3.37 3.72 3.59 4.77 2.99
4x4x4 Cube Combined Final 18 49.80   54.70   53.41 1:06.53 57.90 49.80 52.80
3x3x3 Fewest Moves Final 1 29     29
3x3x3 One-Handed Combined Final 18 19.84   28.50   22.46 31.62 19.84 31.43 31.94
Megaminx Combined Final 4 1:16.43   1:18.71   1:21.55 1:27.54 1:17.84 1:16.74 1:16.43
Pyraminx Final 2 3.54   4.60   5.27 3.88 3.54 5.90 4.66
First round 1 2.96   4.56   4.52 6.65 3.48 5.68 2.96
Skewb Final 4 4.73   6.21   4.73 5.23 6.88 6.52 6.91
Aleksandr Khiamialiainen (Александр Хямяляйнен)    Russia
Aleksandr Khiamialiainen (Александр Хямяляйнен)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 171 38.98   1:01.70   1:06.49 1:08.01 59.95 38.98 58.66
2x2x2 Cube First round 143 10.91   17.51   13.92 18.00 10.91 20.60 22.75
Megaminx Combined Final 33 3:21.72     3:55.21 3:21.72
Aleksandr Novikov (Александр Новиков)    Russia
Aleksandr Novikov (Александр Новиков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 131 35.00   37.29   38.47 35.00 40.79 37.02 36.39
2x2x2 Cube First round 148 7.62   19.37   DNF 16.59 15.64 25.89 7.62
4x4x4 Cube Combined Final 72 2:30.17     DNF 2:30.17
Pyraminx First round 103 19.39   28.59   23.44 DNF 19.39 38.40 23.92
Aleksandr Vasilev (Александр Васильев)    Russia
Aleksandr Vasilev (Александр Васильев)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 144 28.88   40.35   30.43 28.88 43.78 DNF 46.84
2x2x2 Cube First round 90 8.40   8.73   8.55 9.07 9.75 8.57 8.40
Pyraminx First round 83 7.98   17.76   7.98 20.75 15.43 DNF 17.09
Aleksandr Zakharov    Russia
Aleksandr Zakharov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 177 1:00.83   1:16.32   1:32.54 1:04.00 2:35.33 1:00.83 1:12.42
2x2x2 Cube First round 145 16.70   18.42   19.01 17.25 19.01 58.27 16.70
Aleksandra Lukianova (Александра Лукьянова)    Russia
Aleksandra Lukianova (Александра Лукьянова)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 113 28.69   31.24   28.69 33.62 DNF 28.75 31.34
2x2x2 Cube First round 51 4.33   6.74   7.80 4.33 6.61 8.12 5.82
Pyraminx First round 56 12.31   13.15   13.93 14.73 12.57 12.94 12.31
Skewb Final 19 6.36   11.22   13.01 12.04 8.82 6.36 12.81
Aleksei Lisovskii    Russia
Aleksei Lisovskii
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 147 34.92   41.53   50.14 38.48 34.92 37.80 48.30
2x2x2 Cube First round 111 7.12   10.70   12.36 9.83 15.61 7.12 9.90
4x4x4 Cube Combined Final 77 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 101 22.84   26.55   23.29 36.21 22.84 27.82 28.53
Skewb Final 79 21.89   39.88   45.18 56.81 44.51 29.94 21.89
Aleksey Fyodorov    Russia
Aleksey Fyodorov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 13.92   14.74   14.22 13.92 14.82 15.19 19.03
First round 29 15.23   16.09   16.37 15.85 16.06 16.49 15.23
Alexander Shipulin    Russia
Alexander Shipulin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 16.41   22.50   16.41 17.68 26.66 23.58 26.25
2x2x2 Cube First round 25 4.84   5.40   5.54 4.86 7.96 5.81 4.84
4x4x4 Cube Combined Final 38 1:18.93     1:18.93 1:24.73
3x3x3 Fewest Moves Final 18 58     58
Pyraminx Final 12 3.98   8.68   16.03 4.12 3.98 5.90 26.30
First round 2 4.19   5.45   4.99 8.65 4.19 6.74 4.61
Skewb Final 15 6.45   10.08   15.55 9.47 10.31 6.45 10.46
Square-1 Combined Final 5 24.66   35.42   29.35 36.24 41.61 40.66 24.66
Alexey Gerasimov (Алексей Герасимов)    Russia
Alexey Gerasimov (Алексей Герасимов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 18.95   23.78   22.30 23.41 18.95 25.62 26.65
2x2x2 Cube First round 53 5.66   6.89   5.66 7.54 6.21 6.93 8.82
Alexey Sudar    Russia
Alexey Sudar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 27 12.81   15.93   16.52 15.96 15.30 DNF 12.81
Second round 21 13.36   14.64   15.19 14.63 17.11 13.36 14.11
First round 37 14.84   17.58   15.64 21.46 16.76 14.84 20.33
2x2x2 Cube First round 96 6.65   9.13   6.65 10.73 9.69 6.98 11.28
5x5x5 Cube Combined Final 20 1:48.28   2:04.08   2:01.28 1:48.28 1:53.85 2:17.11 2:17.20
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Ammar Haider    India
Ammar Haider
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 29 13.84   17.51   13.84 15.36 18.23 18.95 31.57
Second round 27 13.94   15.43   14.65 13.94 17.23 14.40 DNF
First round 30 13.78   16.19   15.71 13.78 13.83 19.02 DNF
2x2x2 Cube First round 18 4.04   5.00   4.63 5.55 4.04 4.82 7.88
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:00.32   1:06.54   1:10.14 1:06.12 DNF 1:00.32 1:03.37
5x5x5 Cube Combined Final 19 1:48.48   1:56.66   2:23.44 1:56.35 2:00.04 1:48.48 1:53.60
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 15 24.28   27.70   26.86 28.10 42.68 28.14 24.28
Megaminx Combined Final 17 2:02.26   2:18.25   2:31.67 2:26.07 2:16.99 2:11.70 2:02.26
Pyraminx Final 10 4.88   8.36   11.56 8.79 8.36 7.92 4.88
First round 7 4.61   6.64   5.80 6.82 7.29 14.44 4.61
Square-1 Combined Final 8 35.84   39.48   37.84 35.84 40.44 40.16 1:24.53
Anastasia Gubanova    Russia
Anastasia Gubanova
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 26 14.75   15.84   15.03 14.75 17.28 16.20 16.28
Second round 26 13.31   15.30   22.94 13.69 15.76 13.31 16.44
First round 44 16.08   18.34   19.51 16.27 19.23 16.08 20.35
2x2x2 Cube First round 99 5.63   9.59   9.62 5.63 25.98 8.93 10.21
4x4x4 Cube Combined Final 46 1:33.57     1:33.57 2:01.45
3x3x3 Fewest Moves Final 16 57     57
3x3x3 One-Handed Combined Final 32 29.91   36.22   40.62 38.81 29.91 37.67 32.19
Pyraminx First round 55 10.45   12.69   11.13 10.45 10.96 17.71 15.99
Skewb Final 45 11.67   16.54   19.63 11.67 21.21 17.74 12.26
Anastasia Kochetkova    Russia
Anastasia Kochetkova
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 21.11   27.76   28.05 21.11 28.01 DNF 27.21
2x2x2 Cube First round 168 7.23   DNF   8.85 DNF 7.23 8.26 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 60 1:53.54     1:53.54 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 28 2:30.98     2:30.98 DNF
Pyraminx First round 50 9.47   12.03   9.47 9.75 13.10 DNF 13.24
Andrei Antipov (Андрей Антипов)    Russia
Andrei Antipov (Андрей Антипов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 128 34.03   35.41   37.28 34.60 35.45 34.03 36.17
2x2x2 Cube First round 115 5.38   11.43   10.78 5.38 19.32 10.86 12.66
Andrei Miagkov (Андрей Мягков)    Russia
Andrei Miagkov (Андрей Мягков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 16.16   21.99   23.26 22.35 16.16 20.35 25.24
2x2x2 Cube First round 34 4.55   6.04   5.30 5.45 4.55 8.53 7.37
Andrei Orlov (Андрей Орлов)    Russia
Andrei Orlov (Андрей Орлов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 184 58.18   1:36.61   1:13.98 1:39.42 1:56.43 2:04.18 58.18
2x2x2 Cube First round 163 25.94   35.18   40.55 33.26 48.35 25.94 31.74
Pyraminx First round 102 24.71   27.95   30.84 37.32 25.72 27.29 24.71
Andrey Kurochkin    Russia
Andrey Kurochkin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 19.44   21.77   22.82 22.49 29.07 19.44 20.00
2x2x2 Cube First round 45 4.79   6.56   6.01 4.79 7.72 DNF 5.96
Andrey Panov (Андрей Панов)    Russia
Andrey Panov (Андрей Панов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 117 24.74   32.21   36.64 36.61 25.16 34.87 24.74
2x2x2 Cube First round 119 9.57   11.91   9.57 10.90 13.49 17.34 11.34
4x4x4 Cube Combined Final 64 1:58.80     1:58.80 2:48.20
3x3x3 One-Handed Combined Final 62 1:07.77     1:07.77 1:22.39
Megaminx Combined Final 41 4:02.88     4:41.33 4:02.88
Andrey Pavlov (Андрей Павлов)    Russia
Andrey Pavlov (Андрей Павлов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 12.44   17.46   18.81 12.44 18.65 20.88 14.92
First round 40 14.78   17.75   14.78 17.06 15.27 21.45 20.92
2x2x2 Cube First round 56 6.71   7.17   10.44 7.47 6.90 7.13 6.71
4x4x4 Cube Combined Final 35 1:14.03     1:20.32 1:14.03
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 22 23.31   29.60   23.31 30.13 36.87 29.01 29.66
Pyraminx First round 47 5.90   11.96   10.86 26.66 5.90 13.02 12.00
Skewb Final 28 9.08   13.36   12.61 14.43 13.04 14.62 9.08
Anton Pankin    Russia
Anton Pankin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 20.73   25.73   25.52 26.50 20.73 28.93 25.17
Anton Reznik (Антон Резник)    Russia
Anton Reznik (Антон Резник)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 17.57   26.68   26.36 52.84 27.45 17.57 26.23
2x2x2 Cube First round 72 6.78   7.83   8.13 6.78 7.66 9.20 7.69
4x4x4 Cube Combined Final 61 1:53.88     2:16.72 1:53.88
Skewb Final 55 12.00   19.77   26.27 24.28 16.90 12.00 18.14
Arsenii Serebriakov (Арсений Серебряков)    Russia
Arsenii Serebriakov (Арсений Серебряков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 109 28.28   30.10   28.28 29.61 37.74 30.17 30.52
2x2x2 Cube First round 89 6.91   8.69   6.91 8.05 8.41 9.72 9.60
Skewb Final 46 11.92   16.56   16.88 11.92 24.91 15.00 17.81
Artem Aleksandrov (Артём Александров)    Russia
Artem Aleksandrov (Артём Александров)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 170 54.47   1:00.45   54.47 1:03.38 56.99 1:18.22 1:00.97
Artem Alymov (Артём Алымов)    Russia
Artem Alymov (Артём Алымов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 132 30.26   37.50   30.26 41.27 33.12 38.12 43.55
2x2x2 Cube First round 80 4.63   8.38   9.22 8.11 7.82 11.30 4.63
Pyraminx First round 71 9.54   14.94   16.78 16.26 9.54 17.06 11.79
Artem Belov    Russia
Artem Belov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 124 29.98   33.58   34.21 29.98 34.82 33.47 33.07
2x2x2 Cube First round 135 9.31   15.58   12.20 16.51 18.03 18.83 9.31
Artem Buker (Артём Букер)    Russia
Artem Buker (Артём Букер)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 138 29.42   39.04   41.78 40.69 45.88 34.65 29.42
2x2x2 Cube First round 117 7.07   11.83   7.07 DNF 11.90 11.83 11.76
Pyraminx First round 95 13.54   24.15   28.06 13.54 25.23 31.92 19.17
Artem Gamanov (Артем Гаманов)    Russia
Artem Gamanov (Артем Гаманов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 56 14.26   21.51   19.41 27.05 14.26 18.07 DNF
First round 59 15.34   21.08   20.50 19.64 23.10 23.24 15.34
2x2x2 Cube First round 21 3.82   5.05   4.75 5.82 4.58 3.82 7.39
4x4x4 Cube Combined Final 42 1:22.94     1:33.76 1:22.94
3x3x3 One-Handed Combined Final 55 53.55     55.80 53.55
Pyraminx First round 38 6.39   11.04   14.61 11.35 13.54 8.22 6.39
Artem Korolev (Артём Королёв)    Russia
Artem Korolev (Артём Королёв)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 21.20   23.46   21.28 27.85 26.00 23.09 21.20
2x2x2 Cube First round 95 6.76   9.06   9.04 9.17 9.47 8.98 6.76
4x4x4 Cube Combined Final 67 2:00.14     DNF 2:00.14
3x3x3 One-Handed Combined Final 58 58.20     58.20 1:07.80
Megaminx Combined Final 44 DNF     DNF DNS
Pyraminx First round 85 13.75   18.00   16.19 16.12 13.75 29.73 21.69
Artem Mardinskiy    Russia
Artem Mardinskiy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 50 18.86   19.64   19.37 23.45 18.86 19.09 20.46
First round 60 18.67   21.46   19.72 DNF 21.46 23.21 18.67
2x2x2 Cube First round 85 4.28   8.48   8.41 8.95 8.09 4.28 12.20
Megaminx Combined Final 32 3:18.40     3:28.18 3:18.40
Pyraminx First round 41 7.16   11.21   11.07 12.26 11.79 10.76 7.16
Skewb Final 39 9.16   14.96   11.88 25.82 16.57 16.43 9.16
Square-1 Combined Final 22 1:27.23     1:33.05 1:27.23
Artem Yashkov    Russia
Artem Yashkov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 8.62   10.64   13.40 11.53 11.57 8.62 8.82
Semi Final 4 8.36   10.35   9.51 10.86 8.36 11.57 10.67
Second round 6 8.50   10.21   10.78 8.50 9.88 10.10 10.66
First round 5 9.14   9.82   9.20 10.07 11.84 10.19 9.14
2x2x2 Cube Final 1 3.09   3.24   3.09 3.44 3.20 3.38 3.14
First round 4 3.28   3.81   3.28 3.59 4.48 3.35 6.78
4x4x4 Cube Combined Final 4 37.64   40.75   44.43 44.02 37.64 38.49 39.75
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:15.99   1:21.65   1:19.12 1:22.34 1:15.99 1:23.48 1:24.68
3x3x3 Fewest Moves Final 8 38     38
3x3x3 One-Handed Combined Final 2 11.85   15.69   19.66 11.85 16.11 17.54 13.42
Megaminx Combined Final 1 1:03.05   1:08.32   1:10.40 1:03.05 1:08.71 1:05.86 1:15.19
Pyraminx Final 5 4.26   6.13   4.26 5.53 8.70 6.66 6.20
First round 8 5.51   6.66   7.44 9.20 6.94 5.51 5.61
Skewb Final 2 4.42   5.32   4.42 5.68 4.98 5.59 5.40
Square-1 Combined Final 1 15.11   18.65   15.11 21.43 23.30 17.43 17.08
Artemii Prokopovich (Артемий Прокопович)    Russia
Artemii Prokopovich (Артемий Прокопович)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 100 24.90   28.30   44.06 24.90 26.22 30.63 28.04
Artemiy Kuznetsov (Артемий Кузнецов)    Russia
Artemiy Kuznetsov (Артемий Кузнецов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 16.39   18.79   20.26 16.39 DNF 16.41 19.71
First round 39 15.47   17.61   18.56 16.09 18.17 23.83 15.47
2x2x2 Cube First round 94 5.22   9.01   5.22 32.02 10.56 8.34 8.12
3x3x3 One-Handed Combined Final 57 57.27     57.27 DNF
Arthur Yusupov (Артур Юсупов)    Russia
Arthur Yusupov (Артур Юсупов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 105 24.74   29.33   DNF 26.28 24.74 28.55 33.16
2x2x2 Cube First round 58 6.21   7.26   7.49 6.21 6.55 9.84 7.74
Megaminx Combined Final 35 3:25.77     3:40.09 3:25.77
Pyraminx First round 29 7.97   10.07   7.97 9.68 9.78 10.75 DNF
Skewb Final 37 10.99   14.61   10.99 12.13 15.71 22.55 15.98
Square-1 Combined Final 16 50.29     50.29 1:29.81
Artyom Shevchenko (Артём Шевченко)    Russia
Artyom Shevchenko (Артём Шевченко)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 188 20.87   DNF   22.86 24.76 20.87 DNF DNF
2x2x2 Cube First round 167 6.04   DNF   6.93 DNF 6.16 6.04 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 77 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 29 2:36.15     2:36.44 2:36.15
3x3x3 Fewest Moves Final 20 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 42 36.59   42.57   46.88 38.13 42.70 36.59 49.96
Megaminx Combined Final 30 3:03.66     3:03.66 DNF
Pyraminx First round 25 8.33   9.39   13.90 8.79 10.59 8.79 8.33
Skewb Final 23 9.12   12.57   DNF 13.98 12.01 9.12 11.72
Bayel Arzykulov (Байэл Арзыкулов)    Kyrgyzstan
Bayel Arzykulov (Байэл Арзыкулов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 59 20.38   23.03   20.38 24.66 22.10 23.17 23.81
First round 50 16.06   19.49   27.15 19.59 20.00 16.06 18.89
2x2x2 Cube First round 77 7.64   8.28   9.11 7.93 7.80 7.64 11.49
Pyraminx First round 34 9.50   10.42   10.44 10.62 9.50 10.21 12.81
Skewb Final 42 13.54   15.09   15.14 16.33 14.55 13.54 15.57
Bogdan Zemlianskii (Богдан Землянский)    Russia
Bogdan Zemlianskii (Богдан Землянский)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 135 33.11   38.35   33.11 37.05 35.46 42.54 47.03
2x2x2 Cube First round 134 10.63   15.44   16.51 10.63 17.53 12.28 18.41
Pyraminx First round 64 9.60   14.06   14.73 17.28 10.16 21.50 9.60
Skewb Final 47 13.84   16.70   17.62 13.84 15.08 17.69 17.41
Chris Dennis    USA
Chris Dennis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 103 23.98   29.03   DNF 32.27 28.72 26.10 23.98
Daniil Akimov (Даниил Акимов)    Russia
Daniil Akimov (Даниил Акимов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 167 43.43   58.23   DNF 43.43 57.53 1:04.02 53.14
2x2x2 Cube First round 160 19.02   28.69   36.86 19.02 23.58 33.81 28.69
Pyraminx First round 104 16.58   29.27   39.85 DNF 23.05 16.58 24.91
Skewb Final 80 18.98   40.24   30.37 1:01.54 35.71 18.98 54.65
Daniil Belotserkovskii (Даниил Белоцерковский)    Russia
Daniil Belotserkovskii (Даниил Белоцерковский)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 53 13.92   20.65   13.92 DNF 14.53 19.55 27.88
First round 41 17.04   17.85   17.51 17.04 18.22 17.81 24.29
2x2x2 Cube First round 78 6.84   8.29   7.40 7.91 9.56 10.11 6.84
4x4x4 Cube Combined Final 37 1:14.58     1:38.66 1:14.58
Pyraminx First round 31 5.53   10.13   9.30 10.36 12.66 10.72 5.53
Skewb Final 38 9.68   14.83   DNF 13.95 11.63 9.68 18.91
Daniil Iliukhin    Russia
Daniil Iliukhin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 58 20.27   22.35   20.48 28.37 20.27 24.61 21.97
First round 57 16.44   20.60   17.06 19.00 26.34 25.73 16.44
2x2x2 Cube First round 92 7.44   8.87   9.28 9.04 7.44 14.76 8.29
3x3x3 Fewest Moves Final 15 55     55
3x3x3 One-Handed Combined Final 47 43.98   51.52   43.98 51.01 56.04 54.03 49.51
Daniil Kochurov (Даниил Кочуров)    Russia
Daniil Kochurov (Даниил Кочуров)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 110 27.48   30.11   28.19 33.82 40.64 27.48 28.31
2x2x2 Cube First round 121 9.29   12.17   11.51 9.29 10.80 14.25 14.21
4x4x4 Cube Combined Final 70 2:26.06     2:26.06 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 40 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 20 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 59 58.53     1:43.56 58.53
Megaminx Combined Final 37 3:45.68     3:45.68 3:57.51
Pyraminx First round 74 14.16   15.93   15.15 14.25 31.34 14.16 18.38
Skewb Final 43 11.34   16.00   16.36 20.82 16.53 11.34 15.11
Daniil Kolesnikov (Даниил Колесников)    Russia
Daniil Kolesnikov (Даниил Колесников)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 18.43   24.56   26.75 24.01 24.26 18.43 25.41
2x2x2 Cube First round 36 3.11   6.16   11.29 3.95 8.73 3.11 5.80
Skewb Final 33 11.46   14.13   12.69 15.48 14.23 11.46 17.44
Daniil Medyuto (Даниил Медюто)    Belarus
Daniil Medyuto (Даниил Медюто)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 119 22.74   32.45   22.74 34.36 30.15 32.83 39.52
2x2x2 Cube First round 128 7.11   13.56   7.11 23.53 12.70 14.95 13.02
Daniil Pavlovich (Даниил Павлович)    Russia
Daniil Pavlovich (Даниил Павлович)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 118 31.02   32.39   DNF 32.71 31.02 32.75 31.70
Pyraminx First round 59 11.39   13.41   11.39 12.67 17.77 13.80 13.76
Skewb Final 69 18.08   27.26   33.69 DNF 21.91 18.08 26.19
Daniil Vinpus (Даниил Виньпус)    Russia
Daniil Vinpus (Даниил Виньпус)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 22.58   24.82   24.39 25.26 25.83 24.81 22.58
Danil Leshukov (Данил Лешуков)    Russia
Danil Leshukov (Данил Лешуков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 154 36.99   44.14   48.16 44.98 39.28 49.92 36.99
2x2x2 Cube First round 157 5.01   24.79   17.31 34.45 22.62 DNF 5.01
4x4x4 Cube Combined Final 71 2:27.61     2:27.61 2:34.26
Megaminx Combined Final 34 3:22.91     3:34.15 3:22.91
Pyraminx First round 82 14.85   17.35   18.32 18.23 17.10 16.72 14.85
Skewb Final 66 12.50   26.16   12.50 21.70 DNF 40.32 16.46
Danila Ryabinin    Russia
Danila Ryabinin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 16 10.53   13.74   12.21 DNF 10.53 15.06 13.96
Second round 15 10.04   13.75   14.69 10.04 15.06 14.15 12.42
First round 17 10.31   13.65   13.08 15.96 10.31 11.92 17.30
2x2x2 Cube First round 28 4.71   5.52   4.96 5.83 5.78 5.94 4.71
4x4x4 Cube Combined Final 15 48.70   52.06   1:01.82 52.81 48.70 49.82 53.54
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:22.84   1:28.58   1:34.77 1:29.24 1:22.84 1:33.67 1:22.84
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:38.58   DNF   1:38.58 1:48.41 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 19 21.17   28.59   26.61 27.24 31.91 21.17 36.59
David Kagramanian    Russia
David Kagramanian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 57 17.56   22.29   17.56 20.63 22.57 DNF 23.66
First round 54 18.71   20.33   21.59 19.46 18.71 21.99 19.94
2x2x2 Cube First round 103 5.72   9.87   9.63 9.94 10.03 12.54 5.72
4x4x4 Cube Combined Final 65 1:58.98     1:58.98 DNF
Pyraminx First round 58 10.48   13.36   12.01 11.20 29.07 16.86 10.48
Skewb Final 32 8.88   14.06   15.62 11.81 14.75 8.88 17.22
Square-1 Combined Final 24 1:34.40     2:12.97 1:34.40
David Plotnikov (Давид Плотников)    Russia
David Plotnikov (Давид Плотников)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 172 48.17   1:03.37   48.17 58.87 1:27.06 1:16.84 54.39
2x2x2 Cube First round 139 11.51   16.58   11.84 21.56 16.33 11.51 22.53
Pyraminx First round 51 9.32   12.42   11.54 9.32 12.47 15.31 13.25
Denis Karev (Денис Карьев)    Russia
Denis Karev (Денис Карьев)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 185 1:20.92   1:43.24   1:46.25 1:58.52 1:20.92 1:24.95 2:09.23
2x2x2 Cube First round 147 15.48   18.68   15.48 19.03 18.13 26.88 18.87
Pyraminx First round 86 10.08   18.13   14.96 34.94 16.16 23.26 10.08
Skewb Final 78 25.69   37.88   29.14 25.69 1:41.86 47.05 37.45
Denis Sokolov (Денис Соколов)    Russia
Denis Sokolov (Денис Соколов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 173 46.31   1:06.90   1:12.13 1:21.92 59.58 1:09.00 46.31
2x2x2 Cube First round 161 20.99   32.74   20.99 DNF 23.39 50.86 23.97
Pyraminx First round 107 24.84   35.70   24.84 45.51 31.78 32.39 42.93
Skewb Final 84 35.34   DNF   35.34 35.53 DNF DNF 36.10
Diana Murnik    Russia
Diana Murnik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 101 22.40   28.57   32.70 22.40 28.94 25.34 31.43
2x2x2 Cube First round 105 8.12   10.03   8.12 9.62 11.19 9.28 25.58
4x4x4 Cube Combined Final 66 2:00.04     2:00.04 2:14.59
5x5x5 Cube Combined Final 33 2:56.26     2:56.26 3:15.41
3x3x3 Blindfolded Final 9 5:46.52   DNF   DNF 5:46.52 DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 16 57     57
Megaminx Combined Final 42 4:20.40     DNF 4:20.40
Pyraminx First round 52 10.55   12.61   10.78 15.02 12.02 17.81 10.55
Skewb Final 60 11.76   22.82   23.78 41.46 25.75 11.76 18.94
Square-1 Combined Final 23 1:34.29     1:34.29 1:58.42
Dimitri Dennis    USA
Dimitri Dennis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 15.05   20.57   21.11 19.33 21.39 15.05 21.26
Dmitrii Budko (Дмитрий Будько)    Russia
Dmitrii Budko (Дмитрий Будько)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 179 1:06.92   1:25.45   1:13.48 1:38.23 1:06.92 1:24.63 DNF
2x2x2 Cube First round 162 20.84   34.63   50.23 25.96 59.52 20.84 27.69
Dmitrii Orlov (Дмитрий Орлов)    Russia
Dmitrii Orlov (Дмитрий Орлов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 165 48.41   56.84   59.85 48.41 1:11.93 53.80 56.86
2x2x2 Cube First round 154 17.28   21.68   22.73 25.06 24.92 17.39 17.28
Pyraminx First round 92 16.64   21.44   17.42 16.64 21.26 28.06 25.65
Dmitrii Rybka (Дмитрий Рыбка)    Russia
Dmitrii Rybka (Дмитрий Рыбка)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 161 43.80   48.44   57.63 51.26 47.47 43.80 46.58
2x2x2 Cube First round 152 16.01   20.24   21.83 16.01 25.30 19.52 19.38
5x5x5 Cube Combined Final 40 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined Final 67 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 54 7.90   12.66   7.90 7.90 14.04 17.40 16.04
Skewb Final 63 18.43   24.41   18.43 20.59 31.31 21.34 32.03
Dmitrii Ryzhkov (Дмитрий Рыжков)    Russia
Dmitrii Ryzhkov (Дмитрий Рыжков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 140 35.85   39.29   42.08 39.13 40.19 38.55 35.85
2x2x2 Cube First round 88 6.32   8.59   7.71 6.32 11.17 9.60 8.47
Pyraminx First round 70 11.49   14.76   11.49 15.75 13.66 14.88 DNF
Skewb Final 65 18.02   25.64   18.02 23.10 39.65 28.61 25.20
Dmitrii Sokolov (Дмитрий Соколов)    Russia
Dmitrii Sokolov (Дмитрий Соколов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 168 49.93   59.92   1:03.42 1:08.69 1:04.44 51.91 49.93
Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев)    Russia
Dmitriy Dunaev (Дмитрий Дунаев)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 114 25.57   31.34   38.62 25.57 32.56 32.35 29.12
2x2x2 Cube First round 98 6.28   9.54   7.29 6.28 8.91 12.42 DNF
Megaminx Combined Final 36 3:33.11     4:04.52 3:33.11
Pyraminx First round 65 9.90   14.08   16.03 15.87 12.15 14.22 9.90
Skewb Final 57 12.45   20.88   19.28 32.17 28.40 12.45 14.95
Dmitriy Mitrofanov    Russia
Dmitriy Mitrofanov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 152 29.36   43.84   47.35 DNF 41.54 42.62 29.36
2x2x2 Cube First round 144 8.79   17.71   DNF 14.38 8.79 14.39 24.35
Dmitry Afonin    Russia
Dmitry Afonin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 13.73   16.51   13.73 16.49 35.67 16.07 16.97
First round 22 11.21   14.94   14.89 17.23 13.37 11.21 16.56
2x2x2 Cube First round 27 3.88   5.50   6.46 6.13 3.88 7.18 3.90
4x4x4 Cube Combined Final 43 1:23.72     1:32.18 1:23.72
5x5x5 Cube Combined Final 31 2:40.48     2:40.48 2:56.65
3x3x3 One-Handed Combined Final 26 29.74   33.15   32.69 35.42 29.74 31.35 37.68
Megaminx Combined Final 21 2:21.11   2:40.01   2:50.24 2:36.84 2:43.16 2:21.11 2:40.03
Pyraminx Final 11 6.61   8.65   9.03 6.61 7.30 10.86 9.63
First round 12 5.73   7.36   5.73 6.18 8.30 10.59 7.61
Skewb Final 11 6.61   9.16   8.76 15.67 10.95 7.77 6.61
Dmitry Dobrjakov    Russia
Dmitry Dobrjakov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 6.97   8.60   7.85 9.07 8.88 6.97 11.34
Semi Final 6 9.58   10.79   9.74 DNF 9.58 10.09 12.53
Second round 2 7.27   9.24   7.98 11.61 7.27 9.00 10.74
First round 2 6.88   8.85   7.97 DNF 8.79 6.88 9.78
2x2x2 Cube First round 13 3.80   4.57   4.29 4.91 4.51 10.93 3.80
4x4x4 Cube Combined Final 3 33.78   37.40   39.45 37.95 33.78 34.81 39.54
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:08.07   1:14.48   1:16.64 1:11.98 1:14.82 1:17.78 1:08.07
3x3x3 One-Handed Combined Final 3 14.29   15.86   15.38 14.29 15.01 18.02 17.18
Dmitry Nagirnyak    Russia
Dmitry Nagirnyak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 16.74   18.84   16.74 18.51 20.01 19.84 18.18
First round 53 16.23   20.03   20.56 19.20 20.81 20.34 16.23
2x2x2 Cube First round 73 5.09   7.91   DNF 7.56 6.46 5.09 9.72
3x3x3 One-Handed Combined Final 33 33.06   38.37   33.91 36.19 45.01 33.06 1:03.91
Dmitry Petrov (Дмитрий Петров)    Russia
Dmitry Petrov (Дмитрий Петров)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 186 1:33.44   1:55.65   1:58.61 2:44.21 1:58.95 1:49.39 1:33.44
2x2x2 Cube First round 166 47.08   1:07.62   1:29.08 47.08 49.16 DNF 1:04.63
Dmitry Piir    Russia
Dmitry Piir
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 111 26.19   30.14   29.62 27.52 26.19 DNF 33.28
2x2x2 Cube First round 127 8.30   13.35   8.30 12.30 17.30 14.75 12.99
Egor Ancupov (Егор Анцупов)    Russia
Egor Ancupov (Егор Анцупов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 127 32.38   35.07   36.52 33.75 32.38 46.79 34.95
2x2x2 Cube First round 108 4.29   10.47   11.80 11.76 11.21 8.44 4.29
4x4x4 Cube Combined Final 74 2:49.91     2:49.91 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 40 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 65 1:44.69     1:44.69 DNF
Megaminx Combined Final 43 4:30.18     4:30.18 DNF
Pyraminx First round 61 12.23   13.72   12.53 14.78 12.23 16.84 13.85
Skewb Final 50 11.68   17.46   17.11 17.87 17.41 11.68 18.34
Square-1 Combined Final 26 2:36.38     2:36.38 DNF
Egor Aseev (Егор Асеев)    Russia
Egor Aseev (Егор Асеев)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 123 29.84   33.56   30.38 35.34 36.49 29.84 34.96
Egor Cherniakov    Russia
Egor Cherniakov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 158 36.46   45.34   44.93 47.59 52.88 43.51 36.46
2x2x2 Cube First round 140 12.44   16.68   19.45 15.03 12.44 29.46 15.56
Pyraminx First round 100 21.68   26.08   25.82 32.92 21.68 21.77 30.64
Skewb Final 81 36.51   1:38.99   1:31.84 DNF 2:13.87 1:11.26 36.51
Egor Ermolaev    Russia
Egor Ermolaev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 15.16   16.90   15.16 15.41 15.50 20.16 19.78
First round 25 12.71   15.72   15.61 15.26 17.17 16.29 12.71
2x2x2 Cube First round 50 6.10   6.70   6.73 11.10 6.25 7.13 6.10
4x4x4 Cube Combined Final 20 49.51   55.75   54.95 53.82 59.41 58.49 49.51
5x5x5 Cube Combined Final 18 1:53.41   1:56.11   1:53.41 1:58.94 1:53.90 2:09.86 1:55.50
3x3x3 Fewest Moves Final 20 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 45 29.07   50.25   33.53 32.20 29.07 DNF 1:25.03
Megaminx Combined Final 22 2:16.28   2:42.63   2:49.20 2:16.28 2:43.16 2:47.74 2:37.00
Pyraminx First round 35 6.40   10.74   9.84 DNF 10.65 11.74 6.40
Skewb Final 36 11.80   14.29   13.39 11.80 15.14 14.34 34.45
Egor Grebennik    Russia
Egor Grebennik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 19.88   22.84   19.88 25.02 22.99 24.07 21.46
2x2x2 Cube First round 37 3.44   6.17   5.43 6.75 3.44 6.33 8.29
4x4x4 Cube Combined Final 39 1:20.02     1:28.31 1:20.02
5x5x5 Cube Combined Final 35 3:22.63     3:22.63 3:30.17
3x3x3 One-Handed Combined Final 60 1:00.69     1:00.69 DNF
Pyraminx First round 63 7.16   14.06   15.45 7.16 17.14 14.20 12.53
Skewb Final 58 16.57   22.31   20.60 20.41 25.92 16.57 28.45
Egor Piskorskii (Егор Пискорский)    Russia
Egor Piskorskii (Егор Пискорский)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 102 23.90   28.57   34.67 24.03 27.65 34.04 23.90
2x2x2 Cube First round 110 6.64   10.70   13.14 11.96 13.26 6.64 6.99
Pyraminx First round 77 10.01   16.45   16.27 10.01 30.36 15.80 17.27
Egor Rachkov (Егор Рачков)    Russia
Egor Rachkov (Егор Рачков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 181 1:01.99   1:28.59   1:57.16 1:01.99 1:07.46 1:21.15 DNF
Egor Ryzhkov (Егор Рыжков)    Russia
Egor Ryzhkov (Егор Рыжков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 189 27.71   DNF   DNF DNF 28.38 31.42 27.71
4x4x4 Cube Combined Final 77 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 48 39.29   52.97   39.29 51.82 57.29 49.80 DNF
Pyraminx First round 97 14.04   24.58   28.45 14.04 23.24 22.05 32.92
Egor Wilms (Егор Вильмс)    Russia
Egor Wilms (Егор Вильмс)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 176 1:05.71   1:14.35   1:28.80 1:10.72 1:16.57 1:15.76 1:05.71
Skewb Final 73 23.50   29.15   27.66 27.86 39.43 31.94 23.50
Ekaterina Shukshina (Екатерина Шукшина)    Russia
Ekaterina Shukshina (Екатерина Шукшина)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 122 28.49   33.49   45.22 28.49 32.08 36.98 31.41
2x2x2 Cube First round 125 9.53   13.00   13.93 11.67 13.77 13.57 9.53
Pyraminx First round 84 13.40   18.00   17.13 25.48 18.46 18.41 13.40
Ekaterina Soboleva (Екатерина Соболева)    Russia
Ekaterina Soboleva (Екатерина Соболева)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 54 17.41   21.07   22.85 17.41 18.19 24.48 22.16
First round 58 20.02   20.76   20.40 20.16 24.12 20.02 21.71
2x2x2 Cube First round 59 6.31   7.26   8.08 6.44 9.13 7.25 6.31
Pyraminx First round 39 5.66   11.12   13.95 6.79 13.96 12.62 5.66
Elena Budko (Елена Будько)    Russia
Elena Budko (Елена Будько)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 136 35.11   38.63   35.11 39.45 39.19 44.59 37.25
2x2x2 Cube First round 136 11.59   15.67   11.59 16.79 17.99 23.40 12.23
Elizaveta Bolshakova (Елизавета Большакова)    Russia
Elizaveta Bolshakova (Елизавета Большакова)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 164 46.13   55.34   1:05.28 49.38 51.35 46.13 DNF
2x2x2 Cube First round 132 13.09   14.81   13.31 16.65 14.47 13.09 18.73
Pyraminx First round 91 9.74   21.06   22.78 9.74 25.07 21.99 18.42
Skewb Final 76 24.72   31.66   33.55 26.58 24.72 35.60 34.86
Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара)    Russia
Evgeniy Mazhara (Евгений Мажара)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 17 12.99   14.41   14.14 13.43 16.54 15.66 12.99
Second round 20 11.87   14.57   16.53 11.87 13.26 17.34 13.91
First round 12 10.78   12.37   13.61 13.02 11.16 10.78 12.94
2x2x2 Cube First round 20 3.71   5.02   4.95 3.71 7.31 5.80 4.30
4x4x4 Cube Combined Final 12 47.04   50.84   50.78 49.37 47.04 52.36 54.83
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:20.72   1:34.85   1:20.72 1:42.01 1:30.34 1:38.55 1:35.67
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 9 39     39
3x3x3 One-Handed Combined Final 10 17.30   20.76   18.64 18.62 25.33 17.30 25.03
Megaminx Combined Final 12 1:54.18   1:59.49   2:02.12 1:57.85 1:54.18 2:01.58 1:59.03
Pyraminx First round 24 7.38   9.26   10.42 7.38 9.34 8.02 13.87
Skewb Final 6 4.87   6.40   6.73 5.58 6.89 DNF 4.87
Square-1 Combined Final 7 27.76   38.76   27.76 54.23 57.98 33.30 28.76
Fedor Abaev    Russia
Fedor Abaev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.72   11.61   13.56 11.20 12.72 10.72 10.91
Semi Final 11 10.94   12.22   12.81 14.43 10.94 11.83 12.01
Second round 8 10.13   11.63   10.13 11.66 11.51 11.71 12.85
First round 9 11.07   11.74   11.28 13.66 11.07 11.92 12.03
2x2x2 Cube Final 6 3.79   4.54   4.94 4.89 3.79 7.81 3.80
First round 5 2.48   4.02   2.48 9.06 5.19 4.32 2.56
4x4x4 Cube Combined Final 9 44.54   49.14   59.84 44.54 51.74 48.15 47.54
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:17.83   1:33.87   1:36.15 1:35.52 1:51.34 1:29.93 1:17.83
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:02.64   DNF   1:25.37 DNF 1:02.64
3x3x3 Fewest Moves Final 3 35     35
3x3x3 One-Handed Combined Final 12 19.99   21.32   40.71 22.99 19.99 20.99 19.99
Megaminx Combined Final 10 1:38.90   1:49.61   1:57.94 1:38.90 1:41.92 1:48.97 2:08.70
Pyraminx Final 4 3.32   5.48   3.32 4.77 6.96 5.02 6.65
First round 3 3.91   5.61   4.42 5.53 7.00 3.91 6.88
Square-1 Combined Final 3 21.41   23.85   22.57 22.66 35.03 21.41 26.32
Georgii Margishvili (Георгий Маргишвили)    Russia
Georgii Margishvili (Георгий Маргишвили)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 187 1:37.33   2:07.93   1:59.96 2:16.99 2:06.83 2:30.86 1:37.33
Georgy Alexeyev (Георгий Алексеев)    Russia
Georgy Alexeyev (Георгий Алексеев)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 95 25.75   27.38   25.75 29.83 DNF 25.86 26.45
2x2x2 Cube First round 48 5.80   6.64   6.31 5.80 7.13 6.82 6.78
Gleb Kolesnikov (Глеб Колесников)    Russia
Gleb Kolesnikov (Глеб Колесников)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 19.01   26.68   27.25 19.01 26.83 25.96 29.24
2x2x2 Cube First round 54 6.37   7.02   6.73 6.83 DNF 7.51 6.37
Hikmət Mürsəlzadə    Azerbaijan
Hikmət Mürsəlzadə
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 142 37.02   39.76   37.02 43.57 49.03 37.23 38.48
Huston Vu-Duc    Russia
Huston Vu-Duc
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 9.59   12.10   14.12 12.20 12.80 11.29 9.59
Semi Final 10 9.99   11.90   13.36 11.89 9.99 10.46 14.58
Second round 9 9.63   12.05   17.03 13.13 11.27 9.63 11.74
First round 10 10.13   11.83   13.05 12.00 10.13 13.13 10.45
2x2x2 Cube First round 19 4.18   5.01   5.56 4.19 5.28 6.49 4.18
4x4x4 Cube Combined Final 11 47.12   50.78   47.12 50.48 53.61 1:12.60 48.24
5x5x5 Cube Combined Final 17 1:37.85   1:51.20   1:40.77 1:37.85 1:59.88 1:53.99 1:58.84
3x3x3 One-Handed Combined Final 8 17.26   20.03   23.10 DNF 17.26 18.87 18.12
Pyraminx Final 9 5.90   7.74   6.16 10.38 5.90 11.40 6.67
First round 5 5.23   5.98   6.59 7.27 6.06 5.30 5.23
Skewb Final 8 5.90   6.93   6.76 6.75 5.90 7.27 7.80
Ian Gorev    Russia
Ian Gorev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.09   12.19   11.80 13.35 12.83 11.09 11.94
Semi Final 12 10.29   12.30   12.32 13.18 10.29 14.26 11.39
Second round 11 9.81   12.39   12.68 9.81 12.74 12.68 11.80
First round 8 8.20   11.52   12.04 8.20 11.47 12.06 11.06
2x2x2 Cube First round 60 4.69   7.28   DNF 4.69 4.84 6.03 10.98
4x4x4 Cube Combined Final 6 40.96   45.47   1:00.80 40.96 50.35 42.82 43.24
5x5x5 Cube Combined Final 15 1:24.67   1:41.86   1:34.12 1:42.67 1:56.45 1:24.67 1:48.79
3x3x3 Fewest Moves Final 12 46     46
3x3x3 One-Handed Combined Final 6 18.14   19.46   20.68 25.52 18.46 19.23 18.14
Megaminx Combined Final 14 1:42.68   2:04.62   2:35.54 2:02.16 1:42.68 1:46.59 2:25.11
Pyraminx Final 8 5.57   6.89   5.61 7.95 12.21 7.12 5.57
First round 4 4.72   5.64   7.11 5.45 4.99 6.49 4.72
Skewb Final 29 8.76   13.46   8.76 20.69 14.87 11.60 13.92
Iaroslav Bugaev    Russia
Iaroslav Bugaev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 108 24.27   30.00   36.69 27.10 32.43 24.27 30.46
2x2x2 Cube First round 91 5.57   8.82   5.57 18.90 8.57 10.06 7.82
Igor Kuznetsov (Игорь Кузнецов)    Russia
Igor Kuznetsov (Игорь Кузнецов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 141 29.14   39.67   41.50 47.83 DNF 29.69 29.14
Igor Mikhailov (Игорь Михайлов)    Russia
Igor Mikhailov (Игорь Михайлов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 149 31.32   42.29   DNF 52.64 41.17 31.32 33.07
2x2x2 Cube First round 100 7.10   9.72   10.58 7.10 9.88 9.86 9.41
Pyraminx First round 88 13.59   19.00   13.59 28.30 16.56 17.60 22.85
Igor Panin (Игорь Панин)    Russia
Igor Panin (Игорь Панин)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 18.74   21.58   23.26 24.52 22.53 18.96 18.74
2x2x2 Cube Final 9 4.00   5.07   5.78 4.90 4.62 4.00 5.68
First round 7 3.31   4.02   6.20 3.88 4.83 3.31 3.35
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:09.79   1:22.55   1:09.79 1:23.38 DNF 1:24.64 1:19.63
Pyraminx First round 16 6.15   7.79   8.23 6.63 10.80 8.51 6.15
Skewb Final 31 10.22   13.66   10.48 10.22 14.49 16.01 16.66
Square-1 Combined Final 14 38.74   1:09.40   1:16.22 38.74 54.96 1:17.03 DNF
Ilia Khokhlovkin (Илья Хохловкин)    Russia
Ilia Khokhlovkin (Илья Хохловкин)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 157 35.13   45.21   41.25 53.61 35.13 45.97 48.40
2x2x2 Cube First round 138 11.89   16.33   20.31 16.19 17.01 11.89 15.80
4x4x4 Cube Combined Final 73 2:48.71     DNF 2:48.71
Pyraminx First round 96 20.12   24.43   20.12 26.15 27.17 23.42 23.72
Skewb Final 51 11.91   18.38   20.83 21.04 11.91 14.02 20.28
Ilia Vakulenko    Russia
Ilia Vakulenko
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 14 12.14   13.25   16.39 13.08 12.14 13.72 12.95
Second round 17 12.85   14.27   15.03 13.48 12.85 19.66 14.30
First round 11 11.17   12.32   12.36 12.67 11.17 11.93 14.22
2x2x2 Cube First round 16 3.56   4.94   3.56 4.07 5.47 5.29 11.80
3x3x3 One-Handed Combined Final 14 19.79   27.19   31.81 27.22 19.79 29.02 25.32
Ilia Viligzhanin (Илья Вилигжанин)    Russia
Ilia Viligzhanin (Илья Вилигжанин)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 160 36.02   47.51   43.79 40.95 36.02 57.78 1:00.12
Megaminx Combined Final 44 DNF     DNF DNF
Skewb Final 71 18.74   28.06   22.13 31.43 30.62 35.00 18.74
Ilya Kabanov (Илья Кабанов)    Russia
Ilya Kabanov (Илья Кабанов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 22.52   24.71   22.52 24.84 44.74 26.51 22.77
2x2x2 Cube First round 74 7.13   8.12   9.48 7.53 7.13 8.74 8.08
3x3x3 Fewest Moves Final 19 73     73
3x3x3 One-Handed Combined Final 61 1:05.99     1:05.99 1:27.92
Ilya Tsiareshka    Belarus
Ilya Tsiareshka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 9.39   12.67   16.88 13.92 10.67 13.43 9.39
Semi Final 9 9.07   11.74   9.07 13.10 10.90 11.69 12.64
Second round 10 10.89   12.31   13.00 11.37 10.89 12.55 13.19
First round 15 11.21   13.04   14.40 11.21 14.25 12.33 12.55
2x2x2 Cube First round 31 4.78   5.78   6.38 4.78 5.30 7.03 5.66
4x4x4 Cube Combined Final 10 44.12   49.67   44.12 54.28 1:10.60 46.26 48.48
5x5x5 Cube Combined Final 24 2:06.44     2:15.10 2:06.44
3x3x3 Fewest Moves Final 20 DNF     DNF
Skewb Final 20 10.50   11.61   10.73 10.85 13.24 10.50 15.05
Ioann Smolin (Иоанн Смолин)    Russia
Ioann Smolin (Иоанн Смолин)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 130 31.60   36.59   32.81 41.07 31.60 41.72 35.88
2x2x2 Cube First round 120 8.77   12.12   12.08 9.94 24.51 8.77 14.35
Ivan Karpov (Иван Карпов)    Russia
Ivan Karpov (Иван Карпов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 14.11   16.36   17.72 20.75 16.57 14.79 14.11
First round 38 14.13   17.59   16.35 20.08 14.13 18.88 17.54
2x2x2 Cube First round 76 4.77   8.17   10.09 5.79 DNF 4.77 8.64
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:01.00   1:03.32   1:11.23 1:02.10 1:04.81 1:03.05 1:01.00
Pyraminx First round 80 14.69   16.97   28.94 15.94 14.69 16.29 18.67
Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко)    Russia
Ivan Kucherenko (Иван Кучеренко)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 20.14   22.84   22.51 26.45 20.14 21.76 24.26
2x2x2 Cube First round 101 8.52   9.72   8.52 8.67 10.28 10.51 10.22
4x4x4 Cube Combined Final 51 1:38.84     1:38.84 1:59.38
3x3x3 One-Handed Combined Final 53 50.94     50.94 DNF
Pyraminx First round 72 12.97   15.00   14.42 12.97 14.05 DNF 16.52
Skewb Final 64 21.68   24.67   21.68 26.48 23.99 23.55 DNF
Ivan Makhlin (Иван Махлин)    Russia
Ivan Makhlin (Иван Махлин)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 163 47.80   54.69   50.26 1:01.04 1:07.99 52.76 47.80
2x2x2 Cube First round 137 12.37   15.98   15.91 20.05 16.40 12.37 15.64
Ivan Polukarov    Russia
Ivan Polukarov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 15.89   23.08   19.11 29.11 15.89 DNF 21.03
2x2x2 Cube First round 42 5.37   6.37   6.05 5.69 10.38 7.37 5.37
4x4x4 Cube Combined Final 22 50.50   1:00.02   59.06 50.50 1:07.07 1:03.11 57.89
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:34.05   1:41.55   1:36.77 1:40.72 1:34.05 2:09.28 1:47.17
3x3x3 One-Handed Combined Final 39 38.23   41.39   44.09 41.30 38.23 50.72 38.78
Pyraminx First round 40 9.04   11.14   11.21 9.91 22.16 12.29 9.04
Skewb Final 59 12.00   22.70   12.00 22.78 26.50 21.47 23.86
Ivan Volkov (Иван Волков)    Russia
Ivan Volkov (Иван Волков)
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined Final 63 1:56.57     DNF 1:56.57
Ksenia Zyeva    Russia
Ksenia Zyeva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 22.47   24.88   24.34 22.47 27.40 27.21 23.10
2x2x2 Cube First round 107 9.12   10.13   10.50 12.76 9.12 10.13 9.75
Leonid Antonov (Леонид Антонов)    Russia
Leonid Antonov (Леонид Антонов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 23 14.05   15.18   14.99 17.72 15.34 14.05 15.22
Second round 16 12.22   13.82   14.31 12.22 13.29 16.37 13.87
First round 35 15.95   16.98   18.41 17.64 16.99 15.95 16.31
2x2x2 Cube First round 15 4.39   4.91   7.52 5.05 5.14 4.54 4.39
4x4x4 Cube Combined Final 23 49.84   1:02.22   1:12.06 1:02.87 1:04.12 49.84 59.67
5x5x5 Cube Combined Final 30 2:37.09     2:37.09 2:39.11
3x3x3 One-Handed Combined Final 54 51.39     1:20.36 51.39
Megaminx Combined Final 28 2:58.80     3:16.80 2:58.80
Pyraminx Final 6 5.07   6.34   8.41 5.07 5.98 7.18 5.87
First round 11 4.88   7.07   5.53 4.88 8.20 9.00 7.49
Skewb Final 12 6.89   9.23   11.10 6.89 7.09 10.96 9.63
Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин)    Russia
Leonid Kuzmin (Леонид Кузьмин)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 107 24.56   29.85   24.56 29.63 31.47 28.45 31.84
2x2x2 Cube First round 84 4.06   8.44   14.67 9.41 8.81 4.06 7.10
4x4x4 Cube Combined Final 57 1:46.16     1:54.85 1:46.16
5x5x5 Cube Combined Final 39 3:55.64     DNF 3:55.64
3x3x3 One-Handed Combined Final 63 1:12.56     1:12.56 DNF
Pyraminx First round 69 8.14   14.74   17.83 25.05 13.18 13.20 8.14
Lev Levinskiy (Лев Левинский)    Russia
Lev Levinskiy (Лев Левинский)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 148 39.10   41.70   43.28 39.10 42.29 59.50 39.54
2x2x2 Cube First round 142 8.55   17.30   16.92 15.06 20.24 8.55 19.91
4x4x4 Cube Combined Final 75 2:56.41     DNF 2:56.41
Pyraminx First round 79 16.00   16.95   19.57 17.08 16.78 16.00 16.98
Skewb Final 74 21.79   29.62   21.79 28.43 21.79 38.65 DNF
Square-1 Combined Final 25 1:42.75     2:10.56 1:42.75
Maksim Bronnikov (Максим Бронников)    Russia
Maksim Bronnikov (Максим Бронников)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 55 18.04   21.42   22.05 23.32 18.89 18.04 24.20
First round 52 16.59   19.88   19.91 16.59 18.56 21.18 DNF
2x2x2 Cube First round 68 5.07   7.49   6.27 7.90 8.30 8.93 5.07
4x4x4 Cube Combined Final 53 1:42.26     1:42.26 1:51.98
3x3x3 One-Handed Combined Final 38 30.05   41.35   41.23 47.78 1:15.04 35.04 30.05
Megaminx Combined Final 23 2:27.63   2:47.09   2:49.09 2:39.62 2:27.63 3:02.72 2:52.56
Pyraminx First round 32 7.11   10.28   13.10 15.59 9.72 8.02 7.11
Maksim Golubev (Максим Голубев)    Russia
Maksim Golubev (Максим Голубев)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 190 40.70   DNF   DNF 40.70 DNF 45.01 41.45
2x2x2 Cube First round 124 5.62   12.95   14.98 14.97 11.37 12.52 5.62
3x3x3 One-Handed Combined Final 66 1:48.93     DNF 1:48.93
Pyraminx First round 48 7.06   11.96   12.45 7.06 13.84 DNF 9.59
Maksim Haritonov (Максим Харитонов)    Russia
Maksim Haritonov (Максим Харитонов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 191 54.40   DNF   57.88 54.40 54.90 DNF DNF
2x2x2 Cube First round 151 13.54   19.81   21.39 22.81 20.73 17.31 13.54
Maksim Kukharskiy (Максим Кухарский)    Russia
Maksim Kukharskiy (Максим Кухарский)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 52 16.36   20.61   18.37 24.55 16.36 22.17 21.29
First round 45 16.24   18.51   19.37 16.24 19.02 18.12 18.39
2x2x2 Cube First round 49 5.88   6.66   7.18 5.88 9.72 6.00 6.80
4x4x4 Cube Combined Final 59 1:50.34     2:11.99 1:50.34
Pyraminx First round 68 11.51   14.55   11.51 16.31 12.03 15.31 21.44
Skewb Final 49 13.94   17.19   18.59 21.18 13.94 16.09 16.89
Maksim Lobanov (Максим Лобанов)    Russia
Maksim Lobanov (Максим Лобанов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 120 29.60   32.50   36.17 31.70 29.62 29.60 37.20
2x2x2 Cube First round 114 7.45   11.35   7.45 7.52 15.77 10.75 DNF
Pyraminx First round 44 9.17   11.56   10.64 12.62 12.77 9.17 11.43
Maksim Makarov (Максим Макаров)    Russia
Maksim Makarov (Максим Макаров)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 23.83   24.42   23.89 23.94 25.44 27.60 23.83
2x2x2 Cube First round 41 3.22   6.37   9.71 6.04 9.67 3.41 3.22
Maksim Melnik    Russia
Maksim Melnik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 22 13.86   15.01   15.15 15.99 13.86 15.10 14.77
Second round 30 15.06   15.78   15.06 15.44 16.33 17.09 15.56
First round 26 14.94   15.82   15.81 14.94 16.14 15.52 19.20
2x2x2 Cube First round 44 6.01   6.54   7.08 6.14 15.06 6.01 6.41
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:04.42   1:07.42   1:04.88 DNF 1:09.34 1:08.05 1:04.42
5x5x5 Cube Combined Final 23 2:05.43     2:05.43 2:07.15
3x3x3 One-Handed Combined Final 28 26.69   33.50   29.32 49.90 40.93 26.69 30.26
Pyraminx First round 76 14.52   16.19   17.53 24.42 14.52 15.58 15.47
Skewb Final 41 8.59   15.05   20.88 8.59 11.82 14.71 18.63
Maksim Meshkov (Максим Мешков)    Russia
Maksim Meshkov (Максим Мешков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 21.79   23.37   21.79 24.33 24.00 21.79 29.87
4x4x4 Cube Combined Final 52 1:40.20     1:40.20 DNF
Megaminx Combined Final 24 2:30.88   DNF   2:30.88 2:56.99 DNS DNS DNS
Maksim Petrov (Максим Петров)    Russia
Maksim Petrov (Максим Петров)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 175 58.81   1:12.59   1:19.48 1:01.94 1:16.34 1:33.67 58.81
2x2x2 Cube First round 164 29.43   38.70   34.65 29.86 51.59 29.43 1:02.05
Mark Shilenkov (Марк Шиленков)    Russia
Mark Shilenkov (Марк Шиленков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 17.54   24.29   29.61 22.27 21.00 36.44 17.54
2x2x2 Cube First round 38 3.96   6.30   7.92 4.76 7.83 6.31 3.96
4x4x4 Cube Combined Final 31 1:00.47   1:13.61   1:14.17 1:00.47 1:07.25 1:19.42 DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 43 34.79   43.91   34.79 50.01 36.94 44.79 DNF
Pyraminx First round 30 8.66   10.09   11.13 9.65 9.48 8.66 13.92
Skewb Final 5 4.47   6.28   5.88 6.69 6.28 7.59 4.47
Matvei Lagernyi    Russia
Matvei Lagernyi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 182 1:04.43   1:30.79   1:04.43 1:35.24 1:29.67 1:28.90 1:33.80
2x2x2 Cube First round 146 9.89   18.50   22.12 14.98 21.80 18.71 9.89
Pyraminx First round 98 16.66   24.95   35.88 16.66 25.61 24.68 24.56
Skewb Final 68 14.19   26.61   28.89 34.73 21.69 29.25 14.19
Matvei Pozdeev    Russia
Matvei Pozdeev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 13.46   22.68   23.56 26.10 DNF 18.37 13.46
2x2x2 Cube First round 57 3.34   7.22   4.18 9.19 3.34 8.28 9.40
Matvei Tianutov    Russia
Matvei Tianutov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 12.96   15.92   18.60 19.19 12.96 15.62 13.53
First round 46 15.92   18.55   20.60 15.92 21.37 18.01 17.05
2x2x2 Cube First round 40 4.39   6.36   4.39 DNF 6.09 6.86 6.14
3x3x3 One-Handed Combined Final 27 22.73   33.18   34.71 38.85 34.48 30.35 22.73
Pyraminx Final 1 3.56   4.50   3.56 3.60 5.26 4.64 6.11
First round 6 3.76   6.09   3.76 10.72 4.95 7.95 5.36
Maxim Ilin    Russia
Maxim Ilin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 12.00   13.10   15.41 12.48 14.00 12.00 12.83
Semi Final 8 9.60   10.99   11.19 9.60 11.04 10.75 17.30
Second round 7 10.08   11.35   11.32 12.15 10.59 10.08 13.30
First round 7 10.03   10.79   11.45 11.30 10.52 10.03 10.56
2x2x2 Cube Final 3 3.08   3.62   3.08 3.49 3.67 3.71 4.26
First round 8 3.20   4.04   3.20 3.55 5.08 5.54 3.48
4x4x4 Cube Combined Final 16 41.93   52.31   51.70 41.93 51.87 DNF 53.36
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:19.68   1:24.81   1:34.88 1:19.68 1:32.38 1:22.17 1:19.87
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 36     36
3x3x3 One-Handed Combined Final 9 18.41   20.25   22.68 18.49 19.59 18.41 56.11
Megaminx Combined Final 5 1:12.50   1:21.88   1:30.72 1:12.50 1:17.60 1:23.56 1:24.47
Pyraminx Final 3 4.70   4.88   4.79 4.70 4.97 4.88 6.89
First round 9 3.78   6.74   5.60 3.78 9.40 11.02 5.23
Skewb Final 3 3.18   5.72   9.06 3.18 5.59 8.23 3.35
Square-1 Combined Final 2 18.92   22.11   24.40 18.92 21.91 25.93 20.01
Maxim Kapkin (Максим Капкин)    Russia
Maxim Kapkin (Максим Капкин)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 150 15.22   19.48   17.66 35.85 22.27 18.50 15.22
Maxim Khokhlov (Максим Хохлов)    Russia
Maxim Khokhlov (Максим Хохлов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 153 34.16   43.89   34.16 43.81 1:25.75 35.74 52.12
2x2x2 Cube First round 102 7.79   9.81   8.67 7.79 9.96 10.81 15.24
4x4x4 Cube Combined Final 76 2:56.61     2:56.61 DNF
Pyraminx First round 81 16.26   17.15   16.26 17.60 16.61 17.24 20.25
Skewb Final 61 17.13   23.01   22.94 17.13 20.91 31.11 25.19
Maxim Matvejkov (Максим Матвейков)    Russia
Maxim Matvejkov (Максим Матвейков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 129 32.81   36.47   33.29 37.98 32.81 38.80 38.15
2x2x2 Cube First round 156 18.18   24.17   19.39 29.31 33.62 23.80 18.18
3x3x3 One-Handed Combined Final 64 1:19.57     1:19.57 1:24.70
Maxim Onushkin    Russia
Maxim Onushkin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 16.86   17.80   16.86 18.26 26.52 17.06 18.07
First round 55 13.29   20.43   34.09 19.74 21.29 20.27 13.29
2x2x2 Cube First round 24 4.20   5.17   4.20 9.29 4.79 6.08 4.63
4x4x4 Cube Combined Final 34 1:12.50     1:12.50 1:15.65
5x5x5 Cube Combined Final 26 2:28.06     2:28.06 2:47.59
3x3x3 One-Handed Combined Final 31 30.50   35.80   31.08 40.07 37.67 30.50 38.64
Megaminx Combined Final 16 2:11.48   2:18.07   2:20.40 2:21.14 2:23.22 2:12.68 2:11.48
Pyraminx First round 21 7.81   9.16   9.71 8.88 7.81 8.88 9.96
Skewb Final 22 7.09   11.93   11.77 13.12 13.02 11.01 7.09
Square-1 Combined Final 6 25.76   36.53   36.53 49.53 25.76 33.64 39.43
Mihail Petrochenkov    Russia
Mihail Petrochenkov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 24 14.30   15.22   15.63 15.07 14.30 17.58 14.96
Second round 19 10.90   14.40   14.81 10.90 13.63 14.77 15.40
First round 21 12.50   13.95   14.33 13.97 13.85 14.04 12.50
2x2x2 Cube Final 11 3.80   5.37   6.13 7.79 3.80 5.01 4.98
First round 9 3.35   4.13   3.66 3.35 4.36 4.67 4.36
4x4x4 Cube Combined Final 19 48.38   55.31   DNF 52.78 56.00 57.15 48.38
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:19.42   1:23.38   1:31.46 1:24.39 1:19.42 1:24.83 1:20.93
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:01.04   DNF   DNF 3:32.90 2:01.04
3x3x3 Fewest Moves Final 5 36     36
3x3x3 One-Handed Combined Final 11 18.41   20.78   18.41 20.22 23.73 23.56 18.56
Megaminx Combined Final 9 1:34.87   1:48.24   1:36.85 1:58.69 1:52.35 1:55.53 1:34.87
Pyraminx First round 33 9.64   10.38   9.81 9.64 10.87 10.46 13.13
Skewb Final 35 5.87   14.22   11.96 DNF 18.90 11.80 5.87
Square-1 Combined Final 27 2:59.75     DNF 2:59.75
Mikhail Gridnev (Михаил Гриднев)    Russia
Mikhail Gridnev (Михаил Гриднев)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 139 36.86   39.20   38.62 38.31 36.86 41.99 40.66
2x2x2 Cube First round 113 6.60   10.94   13.44 7.26 6.60 12.11 14.01
Pyraminx First round 42 6.72   11.34   6.97 11.45 15.60 18.60 6.72
Skewb Final 53 12.72   19.36   18.82 23.96 15.30 DNF 12.72
Mikhail Kuzin    Russia
Mikhail Kuzin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 18 13.45   14.50   13.71 15.65 13.45 14.15 48.34
Second round 24 12.56   15.07   15.81 12.56 13.24 17.84 16.16
First round 14 12.10   12.86   13.00 12.10 DNF 13.09 12.48
2x2x2 Cube First round 22 3.92   5.07   7.16 3.92 4.63 5.39 5.18
4x4x4 Cube Combined Final 7 42.02   46.72   52.05 49.57 43.47 42.02 47.13
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:36.47   1:38.53   1:39.35 1:38.10 1:36.47 1:45.07 1:38.14
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 11 42     42
3x3x3 One-Handed Combined Final 13 20.07   22.09   20.07 20.89 41.30 23.99 21.39
Megaminx Combined Final 11 1:48.74   1:54.74   1:54.58 1:55.01 2:06.33 1:54.63 1:48.74
Pyraminx First round 14 6.60   7.41   7.05 6.60 16.29 8.05 7.13
Skewb Final 1 3.15   3.89   6.24 3.15 5.18 3.34 3.15
Square-1 Combined Final 10 37.95   46.22   37.95 50.00 38.24 50.43 51.84
Mikhail Yasinsky    Ukraine
Mikhail Yasinsky
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 14.46   17.09   16.92 18.15 14.46 17.65 16.70
First round 24 14.71   15.70   16.70 15.09 14.71 15.41 16.61
2x2x2 Cube First round 33 3.84   5.91   3.84 5.75 6.27 6.63 5.71
4x4x4 Cube Combined Final 47 1:33.66     1:33.66 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 32 2:45.39     3:34.35 2:45.39
3x3x3 One-Handed Combined Final 30 33.80   35.75   1:15.43 34.18 39.05 34.03 33.80
Pyraminx First round 57 10.32   13.16   14.95 11.84 12.69 DNF 10.32
Skewb Final 7 5.53   6.46   5.53 6.24 8.55 7.57 5.58
Mulun Yin (阴目仑)    China
Mulun Yin (阴目仑)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.48   8.05   7.48 7.73 8.46 7.95 10.68
Semi Final 1 5.71   8.27   5.71 7.55 7.49 10.88 9.77
Second round 1 7.38   7.99   DNF 7.82 7.38 7.86 8.29
First round 4 8.49   9.16   8.49 9.10 8.68 9.70 11.45
2x2x2 Cube Final 2 2.56   3.52   3.87 2.56 3.16 3.52 4.13
First round 1 2.53   3.25   3.25 3.43 3.90 3.08 2.53
4x4x4 Cube Combined Final 2 29.90   35.67   32.72 34.99 40.89 39.30 29.90
5x5x5 Cube Combined Final 1 56.81   1:02.89   1:03.89 1:00.64 56.81 1:09.13 1:04.14
3x3x3 One-Handed Combined Final 1 13.46   14.17   18.87 13.46 14.06 13.94 14.52
Megaminx Combined Final 2 1:02.38   1:12.16   1:07.17 1:23.51 1:09.73 1:19.57 1:02.38
Nail Gilmutdinov (Наиль Гильмутдинов)    Russia
Nail Gilmutdinov (Наиль Гильмутдинов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 134 33.44   38.16   33.44 DNF 43.83 35.64 35.02
2x2x2 Cube First round 106 5.96   10.06   9.92 5.96 9.89 11.30 10.38
Pyraminx First round 66 10.94   14.12   10.94 15.84 14.56 13.53 14.26
Natalia Gusakova (Наталья Гусакова)    Russia
Natalia Gusakova (Наталья Гусакова)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 115 22.73   31.79   34.26 33.11 34.53 22.73 28.00
Pyraminx First round 20 6.54   8.74   6.54 9.96 6.73 12.27 9.52
Natalia Kim (Наталья Ким)    Russia
Natalia Kim (Наталья Ким)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 183 1:12.72   1:35.80   1:37.69 1:26.69 2:22.07 1:43.02 1:12.72
2x2x2 Cube First round 165 28.63   47.59   1:13.53 28.63 47.89 39.01 55.88
Pyraminx First round 106 15.64   30.52   15.64 36.97 33.81 31.89 25.85
Nikita Kataev    Russia
Nikita Kataev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 28 15.79   17.00   16.26 16.58 18.16 15.79 21.40
Second round 28 14.27   15.43   16.07 16.93 14.27 14.80 15.41
First round 33 12.19   16.73   17.38 16.85 12.19 21.08 15.96
2x2x2 Cube First round 66 2.46   7.45   6.94 DNF 8.50 6.90 2.46
Nikita Kobik    Russia
Nikita Kobik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 15.35   22.17   25.07 15.35 21.27 DNF 20.16
2x2x2 Cube First round 65 6.09   7.36   6.79 8.50 7.37 6.09 7.93
4x4x4 Cube Combined Final 49 1:33.79     1:49.86 1:33.79
5x5x5 Cube Combined Final 36 3:24.48     3:27.78 3:24.48
3x3x3 Fewest Moves Final 20 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined Final 37 36.78   40.66   39.82 41.31 49.51 40.86 36.78
Pyraminx First round 19 6.56   8.67   7.90 6.56 8.77 10.99 9.33
Nikita Malykhin (Никита Малыхин)    Russia
Nikita Malykhin (Никита Малыхин)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 12.69   16.24   16.92 12.69 14.71 17.10 18.14
First round 23 13.83   15.67   16.06 18.19 13.83 15.72 15.22
2x2x2 Cube First round 43 3.24   6.40   6.69 6.54 3.24 5.98 10.29
4x4x4 Cube Combined Final 41 1:22.02     1:22.02 2:08.08
3x3x3 One-Handed Combined Final 25 28.40   32.60   32.56 35.75 34.60 28.40 30.65
Megaminx Combined Final 15 1:47.12   2:05.97   2:02.70 2:03.56 2:17.91 1:47.12 2:11.66
Nikita Sizov (Никита Сизов)    Russia
Nikita Sizov (Никита Сизов)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 23.35   28.09   35.23 25.19 23.86 23.35 DNF
2x2x2 Cube First round 118 9.03   11.91   12.15 9.03 19.63 10.01 13.58
Pyraminx First round 109 14.81   DNF   DNF 14.81 DNF DNS DNS
Nikita Soldatkin (Никита Солдаткин)    Russia
Nikita Soldatkin (Никита Солдаткин)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 156 34.92   45.05   45.41 34.92 42.35 59.13 47.39
4x4x4 Cube Combined Final 77 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 78 9.89   16.85   18.51 17.58 16.40 9.89 16.57
Nikol Linkova (Николь Линкова)    Russia
Nikol Linkova (Николь Линкова)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 24.50   28.16   28.05 29.07 29.07 27.37 24.50
2x2x2 Cube First round 75 6.06   8.15   6.30 9.76 8.40 10.83 6.06
Pyraminx First round 45 9.15   11.62   9.15 10.77 10.94 DNF 13.15
Skewb Final 27 10.03   13.31   14.24 10.03 DNF 15.27 10.42
Nikolai Volkov (Николай Волков)    Russia
Nikolai Volkov (Николай Волков)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 159 43.10   46.71   43.10 44.69 46.39 49.06 49.75
2x2x2 Cube First round 93 6.12   8.92   31.81 7.43 7.39 11.95 6.12
Skewb Final 48 13.43   16.77   16.66 14.78 18.88 19.62 13.43
Nikolay Vasilyev    Russia
Nikolay Vasilyev
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 19 10.56   14.62   13.63 13.92 10.56 16.30 17.91
Second round 12 10.16   12.40   15.03 10.16 12.22 11.59 13.39
First round 18 12.74   13.74   12.76 15.05 13.41 15.49 12.74
2x2x2 Cube First round 23 3.87   5.09   4.50 3.87 5.96 6.44 4.81
4x4x4 Cube Combined Final 14 44.69   51.80   1:05.00 46.45 56.50 52.46 44.69
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:25.28   1:39.23   1:37.98 1:43.20 1:51.37 1:36.51 1:25.28
3x3x3 Blindfolded Final 6 3:52.65   DNF   DNF DNF 3:52.65
3x3x3 Fewest Moves Final 3 35     35
3x3x3 One-Handed Combined Final 21 21.13   29.05   32.62 29.63 24.91 21.13 32.70
Megaminx Combined Final 3 1:13.58   1:15.27   1:19.97 1:13.58 1:14.35 1:13.69 1:17.76
Pyraminx First round 27 7.09   9.57