St. Joseph's College Winter 2011

Date City WCA LInk
2011-1-15  USA, Patchogue, New York SJC Winter 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Rowe Hessler 10.89  Anthony Brooks 11.29  John Tamanas 11.64
 2x2x2 Cube  Anthony Brooks 3.23  Rowe Hessler 3.62  Bobby D'Angelo 4.10
 4x4x4 Cube  Rowe Hessler 51.53  John-Michael Clay 1:01.29  John Tamanas 1:04.12
 5x5x5 Cube  John-Michael Clay 2:03.03  Kian Barry 2:07.44  Jake Ruth 2:09.92
 3x3x3 Blindfolded  Mike Kotch 2:34.72  Kian Barry 3:37.59  Bob Burton 4:16.03
 3x3x3 One-Handed  Rowe Hessler 18.11  Phil Yu 20.08  Anthony Brooks 24.39
 Pyraminx  Jake Ruth 7.03  Andy Collentro 7.25  Alex Koroglu 7.98
       Rubik's Magic  Ryan Cangelosi 1.46  Jon Rothman 1.56  Alex Bruso 1.61
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 9.53   11.05    USA 11.16 10.30 9.53 12.68 11.68
2 Anthony Brooks 10.97   12.44    USA 12.34 13.81 10.97 13.66 11.31
3 Andy Smith 12.28   12.64    USA 12.41 12.81 12.71 12.28 12.93
4 John Tamanas 12.00   12.68    USA 12.00 12.19 12.30 15.06 13.56
5 Alex Koroglu 13.56   14.56    USA 13.56 19.90 13.75 14.38 15.55
6 Bobby D'Angelo 12.80   14.64    USA 15.16 26.05 13.83 12.80 14.93
7 Kian Barry 13.65   14.77    USA 13.65 17.90 15.75 14.02 14.53
8 Mike Kotch 14.18   16.09    USA 15.86 14.18 16.55 16.61 15.86
9 Phil Yu 13.83   16.12    USA 13.83 14.72 19.11 18.11 15.53
10 Kyle Barry 14.80   16.17    USA 20.90 17.84 15.52 15.15 14.80
11 Gavin Nelson 15.46   16.21    USA 16.03 15.94 15.46 16.65 17.46
12 Jake Ruth 14.59   16.29    USA 17.90 16.27 15.91 16.69 14.59
13 Paul Wagner 15.25   17.48    USA 15.25 18.66 17.58 16.52 18.33
14 Justin Mallari 16.46   17.58    USA DNF 16.88 16.46 16.66 19.19
15 Ernie Pulchny 17.72   18.35    USA 17.72 17.75 18.50 20.96 18.81
16 Ryan Reese 17.75   19.68    USA 17.75 18.86 22.06 18.13 24.84
17 Alex Bruso 17.02   19.81    USA 26.88 18.22 22.25 18.97 17.02
18 Jon Rothman 18.78   20.08    USA 20.96 18.78 19.25 20.03 22.46
19 Brian Macutay 18.11   20.19    USA 19.31 21.63 21.34 18.11 19.93
20 Eric Zhao 18.50   20.99    USA 19.86 24.08 18.50 22.53 20.58
21 Andy Collentro 17.28   21.47    USA 20.33 22.21 21.88 17.28 23.43
22 Brandon Delacruz 17.16   22.22    USA 19.66 23.71 23.30 23.88 17.16
23 Edwin Zhou 20.46   22.30    USA 21.69 20.46 23.91 23.78 21.44
24 Ian Bourn 18.08   23.30    USA 20.19 18.08 27.28 DNF 22.44
25 Adomous Wright 20.90   23.75    USA 21.11 20.90 29.52 24.55 25.59
26 Bob Burton 18.59   24.27    USA 25.05 22.93 24.84 56.83 18.59
27 Kyle Dubiel 24.69   26.15    USA 31.47 24.69 25.69 26.05 26.71
28 Chris Zhao 18.86   26.31    USA DNF 23.84 28.55 26.55 18.86
29 Alexander McGuiness 22.30   26.78    USA 34.46 26.63 30.06 23.65 22.30
30 Ryan Cangelosi 22.15   26.79    USA 28.52 25.03 28.94 22.15 26.83
31 Wojciech Poljanowski 26.19   28.13    Poland 28.63 32.18 27.78 27.97 26.19
32 Daniel Baamonde 21.52   28.86    USA 21.52 38.91 29.08 30.47 27.03
33 Zach Goldman 27.40   29.21    USA 32.39 27.58 31.97 27.40 28.09
34 Eric Reese 26.47   29.66    USA 33.06 38.46 28.77 26.47 27.15
35 Max Kline 23.28   30.59    USA DNF 26.33 38.65 26.80 23.28
36 Byron Duncan 30.13   31.75    USA 37.36 30.13 30.83 31.25 33.18
37 Tony Mitts 25.44   32.87    USA 28.28 38.86 31.47 50.81 25.44
38 Frank Egan 28.11   33.25    USA 35.03 31.08 44.94 28.11 33.63
39 Collin Burns 29.25   34.95    USA DNF 37.31 31.90 29.25 35.65
40 Andrew Samet 31.03   38.33    USA 41.91 39.91 41.03 34.06 31.03
41 Kasey Crawford 34.80   38.89    USA 34.80 36.33 DNF 44.77 35.58
42 James Chang 32.36   39.55    USA 45.31 32.36 DNF 33.06 40.27
43 Sam Shinn 28.86   41.89    USA 30.97 30.11 28.86 1:04.58 DNF
44 Alexx Ailes 36.83   44.54    USA 43.36 53.43 49.94 40.31 36.83
45 Han Cui 43.38   46.54    USA 49.91 43.38 46.28 45.86 47.47
46 Ryan Bortolotti 36.93   47.36    USA 36.93 48.41 56.25 44.52 49.16
47 Yining Han 39.93   47.43    USA 45.47 42.11 DNF 54.72 39.93
48 Jaclyn Sawler 42.40   52.00    USA 57.52 47.66 42.40 55.05 53.28
49 Steven Spinner 44.63   52.32    USA 48.58 44.63 53.56 54.83 57.15
50 Nicholas Shaw 43.00   54.33    USA 58.56 43.00 50.72 1:19.86 53.72
51 Conner Russell 48.69   56.84    USA 57.25 1:57.91 48.69 55.44 57.83
52 Gabriella Spain 47.30   1:04.22    USA 1:02.33 1:16.25 47.30 DNF 54.09
53 Kate Sosik 54.19   1:16.16    USA DNF 54.19 1:11.96 1:24.30 1:12.21
54 Evan Marrone 1:07.09   1:19.74    USA 1:07.09 1:25.58 1:24.93 1:23.68 1:10.61
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Tamanas 9.55   10.50    USA 9.55 10.63 10.41 10.46 10.94
2 Rowe Hessler 9.86   10.81    USA 10.66 10.53 13.33 9.86 11.25
3 Anthony Brooks 9.34   12.14    USA 15.69 11.06 11.97 13.40 9.34
4 Andy Smith 11.66   13.32    USA 11.66 15.84 13.77 12.75 13.44
5 Mike Kotch 12.22   13.61    USA 13.13 12.22 13.58 DNF 14.11
6 Bobby D'Angelo 11.72   13.79    USA 12.13 14.80 11.72 15.46 14.43
7 Phil Yu 14.65   15.15    USA 15.36 14.65 15.40 16.21 14.69
8 Gavin Nelson 13.69   15.50    USA 15.77 18.75 13.69 16.13 14.61
9 Kyle Barry 13.43   15.59    USA 13.43 16.84 17.22 14.52 15.41
10 Kian Barry 13.58   15.83    USA 19.65 15.00 15.56 13.58 16.93
11 Alex Koroglu 12.83   16.11    USA 16.96 14.63 12.83 19.40 16.75
12 Justin Mallari 12.31   16.93    USA 12.31 17.53 17.77 15.77 17.50
13 Jake Ruth 14.03   16.94    USA 15.25 18.06 14.03 17.52 19.36
14 Eric Zhao 15.28   17.20    USA 17.68 15.28 19.50 17.08 16.83
15 Paul Wagner 14.00   17.32    USA 17.77 14.52 19.66 14.00 20.71
16 Andy Collentro 16.28   17.83    USA 16.28 18.61 18.13 16.75 DNF
17 Ernie Pulchny 14.58   18.84    USA 18.18 20.38 14.58 20.41 17.96
18 Alex Bruso 15.02   19.13    USA 18.69 20.11 15.02 18.59 22.25
19 Brian Macutay 18.25   19.19    USA 19.02 19.40 22.02 19.16 18.25
20 Ryan Reese 17.59   19.91    USA 19.21 19.56 22.00 20.97 17.59
21 Jon Rothman 15.34   20.20    USA 15.34 20.59 21.21 21.53 18.81
22 Brandon Delacruz 18.25   20.25    USA 18.25 25.25 22.72 19.63 18.41
23 Ian Bourn 16.66   21.79    USA 30.46 25.38 18.91 16.66 21.09
24 Edwin Zhou 21.63   23.85    USA 22.22 23.13 26.21 21.63 28.30
25 Adomous Wright 17.36   24.32    USA 17.36 23.41 28.30 30.75 21.25
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 9.78   10.89    USA 11.44 11.83 9.78 11.46 9.78
2 Anthony Brooks 9.69   11.29    USA 9.69 11.55 10.97 11.36 11.87
3 John Tamanas 10.77   11.64    USA 12.50 11.00 18.90 11.41 10.77
4 Andy Smith 11.40   12.81    USA 14.27 11.47 16.06 12.69 11.40
5 Mike Kotch 11.47   13.63    USA 13.38 11.47 14.36 13.15 15.59
6 Bobby D'Angelo 12.55   14.76    USA 13.47 16.69 15.30 12.55 15.52
7 Kian Barry 13.72   15.12    USA 15.11 15.15 13.72 15.11 15.68
8 Alex Koroglu 14.19   15.95    USA 14.25 16.11 17.50 21.44 14.19
9 Gavin Nelson 14.81   16.45    USA 15.88 14.81 18.55 17.75 15.72
10 Phil Yu 16.08   16.94    USA 16.38 16.08 17.53 17.18 17.27
11 Justin Mallari 13.58   17.79    USA 17.59 18.11 25.25 17.68 13.58
12 Kyle Barry 17.09   19.10    USA 21.11 17.36 22.15 18.84 17.09
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.63   2.96    USA 2.63 2.72 3.53 2.63 3.69
2 Rowe Hessler 2.03   3.24    USA 4.33 2.68 5.11 2.03 2.71
3 Andy Smith 3.78   4.29    USA 3.78 3.80 4.28 4.78 4.80
4 Mike Kotch 4.11   4.41    USA 4.11 4.44 4.15 5.02 4.65
5 Bobby D'Angelo 4.33   4.66    USA 5.16 4.86 4.50 4.63 4.33
6 Alex Koroglu 3.66   4.70    USA 6.61 4.28 5.00 4.83 3.66
7 John Tamanas 2.66   4.82    USA 7.66 4.58 4.78 5.11 2.66
8 Kian Barry 5.34   5.90    USA 6.18 6.53 5.90 5.34 5.61
9 Kyle Barry 4.56   6.17    USA 4.56 7.72 6.21 9.11 4.59
10 Brandon Delacruz 5.97   6.55    USA 5.97 11.53 6.46 6.31 6.88
11 Gavin Nelson 5.31   6.70    USA 5.31 6.28 7.52 7.36 6.46
12 Phil Yu 5.30   6.78    USA 6.68 5.30 6.15 7.52 7.97
13 Paul Wagner 5.90   6.83    USA 6.46 6.33 5.90 DNF 7.69
14 Alex Bruso 3.53   6.96    USA 7.80 6.72 10.09 6.36 3.53
15 Jake Ruth 5.55   6.97    USA 9.59 5.55 9.21 5.63 6.08
16 Sam Shinn 6.38   7.20    USA 8.25 6.69 6.65 6.38 8.36
17 Ernie Pulchny 3.34   7.27    USA DNF 6.41 9.80 5.59 3.34
18 Zach Goldman 5.31   7.53    USA 8.21 5.31 6.96 7.41 8.56
19 Kyle Dubiel 6.18   7.80    USA 10.41 6.18 6.71 7.97 8.71
20 Justin Mallari 7.38   8.32    USA 7.38 7.56 7.72 10.75 9.68
21 Jon Rothman 6.55   8.67    USA 8.61 8.11 6.55 9.30 9.75
22 Eric Zhao 6.05   8.80    USA 8.06 9.15 9.18 6.05 12.93
23 Brian Macutay 7.38   9.11    USA 11.13 9.55 8.55 7.38 9.22
24 Kasey Crawford 3.68   9.29    USA 7.44 11.11 3.68 12.56 9.33
25 Adomous Wright 5.96   9.54    USA 7.80 10.50 10.77 10.31 5.96
26 Ryan Cangelosi 4.30   9.64    USA 10.61 4.30 19.55 7.78 10.53
27 Ian Bourn 7.08   9.99    USA 11.27 9.59 9.97 10.41 7.08
28 Bob Burton 8.90   10.13    USA 11.96 9.09 9.33 15.33 8.90
29 Collin Burns 4.68   11.10    USA 4.68 14.93 7.66 20.22 10.72
30 Daniel Baamonde 7.55   11.12    USA 15.06 7.55 8.33 11.66 13.38
31 Frank Egan 10.00   11.75    USA 12.53 11.25 11.46 10.00 14.41
32 Ryan Reese 7.47   12.25    USA 12.16 7.47 13.53 11.06 18.03
33 Alexander McGuiness 9.34   13.06    USA 12.02 14.91 15.09 9.34 12.25
34 Byron Duncan 11.05   14.35    USA 11.53 13.94 11.05 17.68 17.59
35 Edwin Zhou 6.43   14.72    USA 9.38 6.43 18.13 DNF 16.65
36 Tony Mitts 10.44   14.86    USA 10.44 15.53 15.47 23.06 13.59
37 Eric Reese 8.80   16.32    USA 9.15 8.80 25.75 36.97 14.05
38 Han Cui 11.38   16.90    USA 22.50 18.50 11.38 17.38 14.83
39 Jaclyn Sawler 15.09   19.34    USA 18.81 18.91 25.58 15.09 20.31
40 Ryan Bortolotti 14.71   19.48    USA 14.71 DNF 18.06 17.34 23.03
41 Evan Marrone 24.09   25.97    USA 25.25 26.63 1:00.69 24.09 26.02
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.75   3.23    USA 2.75 3.18 3.43 4.91 3.08
2 Rowe Hessler 3.21   3.62    USA 3.38 3.21 3.93 3.56 5.50
3 Bobby D'Angelo 2.68   4.10    USA 4.06 3.68 4.55 5.78 2.68
4 Mike Kotch 3.33   4.22    USA 5.47 3.91 4.77 3.97 3.33
5 Kyle Barry 4.61   4.78    USA 4.86 4.61 6.72 4.81 4.66
6 Alex Koroglu 3.97   4.81    USA 4.96 3.97 4.91 5.05 4.55
7 Andy Smith 3.93   4.95    USA 7.28 4.30 3.93 4.41 6.15
8 John Tamanas 3.80   5.87    USA 5.43 3.80 7.77 6.97 5.22
9 Kian Barry 4.75   6.39    USA 6.38 4.75 7.21 6.59 6.19
10 Gavin Nelson 4.44   6.88    USA 8.94 4.44 11.52 5.86 5.83
11 Phil Yu 4.33   7.67    USA 11.86 6.11 8.63 8.27 4.33
12 Brandon Delacruz 6.25   7.88    USA 8.68 7.90 7.06 9.78 6.25
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 46.65   51.53    USA 48.08 1:02.41 46.65 49.28 57.22
2 John-Michael Clay 53.25   1:01.29    USA 1:06.93 56.59 53.25 1:06.25 1:01.02
3 John Tamanas 59.55   1:04.12    USA 1:04.50 1:05.09 1:02.77 1:06.81 59.55
4 Kian Barry 50.59   1:04.66    USA 1:00.69 1:06.78 1:06.50 50.59 1:08.83
5 Ernie Pulchny 1:00.27   1:06.68    USA 1:08.59 1:00.27 1:10.58 1:00.88 DNF
6 Paul Wagner 57.09   1:07.15    USA 1:05.46 1:01.94 57.09 1:16.56 1:14.06
7 Jake Ruth 1:09.21   1:09.73    USA 1:09.22 1:09.63 DNF 1:09.21 1:10.33
8 Mike Kotch 1:01.93   1:11.09    USA 1:13.19 1:20.81 1:01.93 1:03.72 1:16.36
9 Kyle Barry 58.91   1:13.65    USA 1:16.06 58.91 1:35.56 1:09.66 1:15.22
10 Alex Koroglu 1:10.83   1:15.62    USA 1:23.63 1:14.93 1:17.61 1:10.83 1:14.33
11 Bobby D'Angelo 1:08.59   1:18.15    USA 1:09.55 1:21.91 1:26.72 1:23.00 1:08.59
12 Gavin Nelson 1:01.69   1:18.96    USA 1:01.69 DNF 1:30.66 1:12.21 1:14.02
13 Daniel Baamonde 1:14.22   DNF    USA 2:02.46 1:14.22 DNS DNS DNS
14 Andy Smith 1:15.06      USA 1:15.06 1:53.86
15 Justin Mallari 1:18.34      USA 1:18.34 1:40.55
16 Ryan Reese 1:22.38      USA 1:27.25 1:22.38
17 Edwin Zhou 1:25.81      USA 1:53.06 1:25.81
18 Anthony Brooks 1:28.22      USA 1:28.22 DNF
19 Eric Zhao 1:34.27      USA 1:38.69 1:34.27
20 Ian Bourn 1:34.33      USA 1:34.33 1:40.31
21 Alex Bruso 1:39.71      USA 1:54.18 1:39.71
22 Jon Rothman 1:43.47      USA 1:43.47 2:15.00
23 Bob Burton 1:45.84      USA 1:45.84 2:04.80
24 Alexander McGuiness 1:52.13      USA 1:52.13 2:10.31
25 Zach Goldman 1:58.15      USA 2:02.84 1:58.15
26 Byron Duncan 2:09.78      USA 2:39.75 2:09.78
27 Eric Reese 2:32.08      USA 2:32.08 2:40.66
28 Han Cui 2:38.34      USA 2:52.11 2:38.34
29 Ryan Bortolotti DNF      USA DNF DNS
29 Jaclyn Sawler DNF      USA DNF DNS
29 Sam Shinn DNF      USA DNF DNS
29 Adomous Wright DNF      USA DNF DNS
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John-Michael Clay 1:48.25   2:03.03    USA 2:04.41 1:48.25 2:08.28 1:56.41 2:09.44
2 Kian Barry 1:58.63   2:07.44    USA 2:07.21 2:12.00 1:58.63 2:04.18 2:10.93
3 Jake Ruth 2:04.47   2:09.92    USA 2:07.06 2:18.05 2:18.06 2:04.65 2:04.47
4 Gavin Nelson 2:15.03      USA 2:15.03 2:33.53
5 Bobby D'Angelo 2:18.21      USA 2:18.21 2:18.27
6 Mike Kotch 2:19.86      USA 2:30.81 2:19.86
7 Paul Wagner 2:21.84      USA 2:21.84 2:27.28
8 Ernie Pulchny 2:25.75      USA 2:25.75 2:32.75
9 Justin Mallari 2:35.22      USA 2:54.84 2:35.22
10 Ian Bourn 2:51.36      USA 3:17.65 2:51.36
11 Eric Zhao 2:54.80      USA 3:07.71 2:54.80
12 Andy Smith 2:55.47      USA 3:09.65 2:55.47
13 Adomous Wright 3:05.08      USA 3:08.53 3:05.08
14 Daniel Baamonde 3:29.96      USA 3:29.96 3:33.22
15 Alex Bruso DNF      USA DNF
15 Alexander McGuiness DNF      USA DNF
15 Alexx Ailes DNF      USA DNF
15 Byron Duncan DNF      USA DNF
15 Ryan Cangelosi DNF      USA DNF
15 Ryan Reese DNF      USA DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Kotch 2:34.72   DNF    USA DNF DNF 2:34.72
2 Kian Barry 3:37.59   DNF    USA 3:37.59 DNF DNF
3 Bob Burton 4:16.03   DNF    USA 4:16.03 DNF DNS
4 Alex Bruso DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
4 Alex Koroglu DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
4 Andy Collentro DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
4 Kyle Barry DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
4 Ryan Reese DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
4 Bobby D'Angelo DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phil Yu 17.30   20.01    USA 19.84 24.84 17.30 19.00 21.18
2 Rowe Hessler 18.25   22.22    USA 18.25 22.72 23.50 31.19 20.43
3 Anthony Brooks 20.93   23.05    USA 26.19 22.38 23.38 23.38 20.93
4 Gavin Nelson 19.68   23.63    USA 25.38 28.31 23.31 19.68 22.21
5 Kian Barry 18.83   30.36    USA 18.83 DNF 28.11 36.66 26.31
6 Andy Smith 27.66   30.42    USA 44.65 31.63 30.30 29.33 27.66
7 Alex Koroglu 27.38   31.43    USA 51.06 33.53 27.38 31.46 29.30
8 Mike Kotch 30.27   31.67    USA 30.27 32.25 31.66 31.11 35.28
9 John Tamanas 25.72   31.71    USA 35.13 30.44 29.56 43.69 25.72
10 Bobby D'Angelo 30.21   32.16    USA 33.25 30.38 50.78 32.84 30.21
11 Justin Mallari 28.65   32.68    USA 28.65 35.08 29.86 33.11 37.25
12 John-Michael Clay 24.56   32.81    USA 30.47 34.80 34.72 33.25 24.56
13 Alex Bruso 27.02   33.23    USA 31.41 34.00 27.02 34.28 DNF
14 Kyle Barry 26.27   34.44    USA 30.41 35.52 41.00 37.40 26.27
15 Ernie Pulchny 32.18   34.96    USA 37.06 35.22 32.18 39.59 32.59
16 Ryan Reese 29.44   35.55    USA 44.65 33.08 37.63 35.93 29.44
17 Jon Rothman 26.71   36.01    USA 26.71 37.50 34.63 38.43 35.90
18 Paul Wagner 32.22   36.68    USA 35.13 32.22 33.69 DNF 41.22
19 Bob Burton 31.21   40.61    USA 39.72 41.00 31.21 41.11 41.75
20 Andy Collentro 35.06   43.04    USA 39.88 47.71 35.06 50.52 41.52
21 Eric Zhao 39.08   43.90    USA 39.71 42.44 49.55 51.31 39.08
22 Ian Bourn 39.27   52.59    USA DNF 49.43 45.83 39.27 1:02.50
23 Wojciech Poljanowski 47.22   55.41    Poland 1:23.27 1:01.66 49.90 54.68 47.22
24 Eric Reese 50.47   59.18    USA 1:00.05 1:02.81 54.69 50.47 1:06.31
25 Brandon Delacruz 55.81   1:04.06    USA 1:12.81 55.81 59.46 1:21.58 59.90
26 Alexander McGuiness 1:03.81   1:09.04    USA 1:30.34 1:13.30 1:03.81 1:07.16 1:06.65
27 Sam Shinn 1:13.33   1:15.11    USA 1:16.11 1:15.33 1:13.33 1:13.90 1:25.43
28 Daniel Baamonde 1:16.50   1:28.28    USA 1:16.50 1:41.36 1:33.19 1:22.29 1:29.36
29 Collin Burns 1:19.77   1:30.29    USA 1:25.41 1:19.77 1:44.65 1:25.71 1:39.75
30 Kasey Crawford 1:16.66   1:49.51    USA 2:06.69 2:24.05 1:16.66 1:21.41 2:00.43
31 Ryan Bortolotti 2:19.94   3:04.76    USA 3:44.34 3:18.22 2:55.86 3:00.21 2:19.94
32 Tony Mitts 1:11.19   DNF    USA 1:11.19 DNF DNF 1:27.47 DNF
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 13.02   17.30    USA 17.65 18.13 18.28 16.13 13.02
2 Anthony Brooks 16.16   20.18    USA 19.65 23.69 25.02 17.19 16.16
3 Phil Yu 15.83   21.07    USA 23.66 19.66 23.91 15.83 19.88
4 Kian Barry 20.18   24.19    USA 26.00 26.58 24.61 20.18 21.97
5 Gavin Nelson 25.13   26.74    USA 25.68 39.90 28.59 25.13 25.94
6 John Tamanas 23.15   27.58    USA 28.27 50.27 25.77 23.15 28.69
7 Kyle Barry 23.22   27.75    USA 28.90 23.22 29.81 26.08 28.28
8 Justin Mallari 28.38   30.62    USA 28.40 32.05 36.59 31.42 28.38
9 Mike Kotch 29.16   33.16    USA 34.03 33.21 29.16 DNF 32.25
10 John-Michael Clay 29.80   34.40    USA DNF 30.46 31.78 40.96 29.80
11 Alex Koroglu 26.93   34.55    USA 38.13 26.93 40.52 35.41 30.11
12 Ernie Pulchny 33.81   35.87    USA 47.66 33.81 34.22 36.71 36.69
13 Bobby D'Angelo 29.33   37.22    USA DNF 40.03 29.33 31.78 39.84
14 Andy Smith 34.68   37.97    USA 1:01.90 41.25 34.68 37.68 34.97
15 Alex Bruso 31.25   40.28    USA 31.25 44.28 47.28 38.08 38.48
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowe Hessler 14.72   18.11    USA 17.78 18.59 17.97 19.96 14.72
2 Phil Yu 16.91   20.08    USA 19.68 19.59 20.97 21.38 16.91
3 Anthony Brooks 18.91   24.39    USA 25.58 25.18 18.91 22.40 DNF
4 Gavin Nelson 23.30   25.21    USA 23.30 27.91 25.78 23.63 26.22
5 John Tamanas 23.72   26.00    USA 26.05 23.72 26.58 30.63 25.36
6 Kian Barry 23.52   27.24    USA 29.34 25.03 27.90 28.78 23.52
7 Kyle Barry 27.69   32.88    USA 37.91 29.09 46.16 31.65 27.69
8 Justin Mallari 29.13   35.46    USA 37.96 33.84 DNF 29.13 34.58
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jake Ruth 5.40   7.03    USA 7.25 7.78 5.40 11.61 6.06
2 Andy Collentro 5.61   7.25    USA 17.27 8.44 5.61 7.55 5.75
3 Alex Koroglu 6.66   7.98    USA 7.05 6.66 9.19 7.69 9.63
4 Ernie Pulchny 6.15   10.80    USA 11.80 10.28 10.33 6.15 14.83
5 Brian Macutay 8.88   11.09    USA 9.61 12.00 11.65 8.88 16.65
6 Mike Kotch 8.00   11.15    USA 12.00 13.75 8.00 10.03 11.43
7 Kian Barry 6.72   11.37    USA 11.58 20.55 6.72 9.22 13.31
8 Ryan Cangelosi 9.75   12.88    USA 19.13 9.75 12.61 10.27 15.77
9 Eric Zhao 9.97   13.92    USA 15.40 13.05 13.31 9.97 20.94
10 Zach Goldman 10.09   16.27    USA 18.03 19.33 10.09 12.11 18.68
11 Gavin Nelson 11.33   17.07    USA 11.33 19.68 23.43 13.91 17.63
12 Conner Russell 12.09   18.03    USA 21.97 14.61 12.09 17.66 21.81
13 Alexander McGuiness 11.69   18.36    USA 32.50 11.69 17.31 12.77 25.00
14 Alex Bruso 11.56   18.44    USA 20.34 DNF 22.31 11.56 12.68
15 Jaclyn Sawler 15.41   18.86    USA 37.66 17.22 15.41 16.59 22.77
16 Bob Burton 12.19   20.50    USA 35.03 15.31 13.11 12.19 33.09
17 Ryan Reese 11.02   31.04    USA 20.36 DNF 11.02 41.50 31.25
18 Andrew Samet 21.97   31.49    USA 29.34 30.34 21.97 34.80 DNF
19 Ian Bourn 12.28   31.71    USA 47.80 24.96 37.06 33.11 12.28
20 Paul Wagner 15.94   45.34    USA 15.94 1:24.83 45.13 54.02 36.86
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ryan Cangelosi 1.25   1.46    USA DNF 1.71 1.43 1.25 1.25
2 Jon Rothman 1.43   1.56    USA 1.43 1.44 1.71 1.52 3.69
3 Alex Bruso 1.43   1.61    USA 1.71 2.19 1.43 1.53 1.58
4 Eric Zhao 1.53   1.63    USA 1.55 1.71 1.53 1.63 4.16
5 Bob Burton 1.59   1.88    USA 2.22 2.50 1.59 1.59 1.83
6 Jaclyn Sawler 1.71   1.98    USA 1.71 2.08 2.16 1.71 3.97
7 Sam Shinn 1.84   2.04    USA 1.97 2.15 2.00 2.68 1.84
8 Edwin Zhou 1.16   2.15    USA 2.88 2.00 DNF 1.16 1.56
9 Paul Wagner 1.33   2.24    USA 1.83 1.44 3.46 1.33 DNF
10 Ernie Pulchny 0.93   2.35    USA 4.30 1.40 4.55 0.93 1.36
11 Kate Sosik 2.34   2.48    USA DNF 2.47 2.34 2.47 2.50
12 Andy Smith 1.96   2.53    USA 4.50 2.08 2.63 2.88 1.96
13 Steven Spinner 2.02   2.69    USA 2.02 3.00 2.56 2.55 2.96
14 Alexander McGuiness 2.46   2.80    USA 2.72 2.93 3.09 2.46 2.75
15 Alex Koroglu 1.40   2.81    USA 1.94 DNF 2.21 1.40 4.27
16 Mike Kotch 1.77   2.86    USA 3.86 1.77 1.88 2.84 4.30
17 Zach Goldman 1.94   2.98    USA 1.94 3.94 4.00 2.19 2.81
18 Ian Bourn 2.21   3.12    USA 2.55 2.21 2.44 5.94 4.38
19 Collin Burns 2.33   3.69    USA 3.43 4.96 2.33 2.68 18.50
20 Daniel Baamonde 2.34   3.91    USA 4.09 2.34 4.34 5.65 3.30
21 Luke Shinn 2.97   4.87    USA 2.97 9.15 6.40 4.30 3.90
22 Josh Shinn 2.44   DNF    USA 2.71 DNF 2.44 DNF 3.90
Adomous Wright    USA
Adomous Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 17.36   24.32   17.36 23.41 28.30 30.75 21.25
First round 25 20.90   23.75   21.11 20.90 29.52 24.55 25.59
2x2x2 Cube First round 25 5.96   9.54   7.80 10.50 10.77 10.31 5.96
4x4x4 Cube Combined Final 29 DNF     DNF DNS
5x5x5 Cube Combined Final 13 3:05.08     3:08.53 3:05.08
Alex Bruso    USA
Alex Bruso
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.02   19.13   18.69 20.11 15.02 18.59 22.25
First round 17 17.02   19.81   26.88 18.22 22.25 18.97 17.02
2x2x2 Cube First round 14 3.53   6.96   7.80 6.72 10.09 6.36 3.53
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:39.71     1:54.18 1:39.71
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 15 31.25   40.28   31.25 44.28 47.28 38.08 38.48
First round 13 27.02   33.23   31.41 34.00 27.02 34.28 DNF
Pyraminx Final 14 11.56   18.44   20.34 DNF 22.31 11.56 12.68
Rubik's Magic Final 3 1.43   1.61   1.71 2.19 1.43 1.53 1.58
Alex Koroglu    USA
Alex Koroglu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.19   15.95   14.25 16.11 17.50 21.44 14.19
Second round 11 12.83   16.11   16.96 14.63 12.83 19.40 16.75
First round 5 13.56   14.56   13.56 19.90 13.75 14.38 15.55
2x2x2 Cube Final 6 3.97   4.81   4.96 3.97 4.91 5.05 4.55
First round 6 3.66   4.70   6.61 4.28 5.00 4.83 3.66
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:10.83   1:15.62   1:23.63 1:14.93 1:17.61 1:10.83 1:14.33
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Second round 11 26.93   34.55   38.13 26.93 40.52 35.41 30.11
First round 7 27.38   31.43   51.06 33.53 27.38 31.46 29.30
Pyraminx Final 3 6.66   7.98   7.05 6.66 9.19 7.69 9.63
Rubik's Magic Final 15 1.40   2.81   1.94 DNF 2.21 1.40 4.27
Alexander McGuiness    USA
Alexander McGuiness
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 22.30   26.78   34.46 26.63 30.06 23.65 22.30
2x2x2 Cube First round 33 9.34   13.06   12.02 14.91 15.09 9.34 12.25
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:52.13     1:52.13 2:10.31
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 26 1:03.81   1:09.04   1:30.34 1:13.30 1:03.81 1:07.16 1:06.65
Pyraminx Final 13 11.69   18.36   32.50 11.69 17.31 12.77 25.00
Rubik's Magic Final 14 2.46   2.80   2.72 2.93 3.09 2.46 2.75
Alexx Ailes    USA
Alexx Ailes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 36.83   44.54   43.36 53.43 49.94 40.31 36.83
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
Andrew Samet    USA
Andrew Samet
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 31.03   38.33   41.91 39.91 41.03 34.06 31.03
Pyraminx Final 18 21.97   31.49   29.34 30.34 21.97 34.80 DNF
Andy Collentro    USA
Andy Collentro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 16.28   17.83   16.28 18.61 18.13 16.75 DNF
First round 21 17.28   21.47   20.33 22.21 21.88 17.28 23.43
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 20 35.06   43.04   39.88 47.71 35.06 50.52 41.52
Pyraminx Final 2 5.61   7.25   17.27 8.44 5.61 7.55 5.75
Andy Smith    USA
Andy Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.40   12.81   14.27 11.47 16.06 12.69 11.40
Second round 4 11.66   13.32   11.66 15.84 13.77 12.75 13.44
First round 3 12.28   12.64   12.41 12.81 12.71 12.28 12.93
2x2x2 Cube Final 7 3.93   4.95   7.28 4.30 3.93 4.41 6.15
First round 3 3.78   4.29   3.78 3.80 4.28 4.78 4.80
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:15.06     1:15.06 1:53.86
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:55.47     3:09.65 2:55.47
3x3x3 One-Handed Second round 14 34.68   37.97   1:01.90 41.25 34.68 37.68 34.97
First round 6 27.66   30.42   44.65 31.63 30.30 29.33 27.66
Rubik's Magic Final 12 1.96   2.53   4.50 2.08 2.63 2.88 1.96
Anthony Brooks    USA
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.69   11.29   9.69 11.55 10.97 11.36 11.87
Second round 3 9.34   12.14   15.69 11.06 11.97 13.40 9.34
First round 2 10.97   12.44   12.34 13.81 10.97 13.66 11.31
2x2x2 Cube Final 1 2.75   3.23   2.75 3.18 3.43 4.91 3.08
First round 1 2.63   2.96   2.63 2.72 3.53 2.63 3.69
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:28.22     1:28.22 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 18.91   24.39   25.58 25.18 18.91 22.40 DNF
Second round 2 16.16   20.18   19.65 23.69 25.02 17.19 16.16
First round 3 20.93   23.05   26.19 22.38 23.38 23.38 20.93
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 18.59   24.27   25.05 22.93 24.84 56.83 18.59
2x2x2 Cube First round 28 8.90   10.13   11.96 9.09 9.33 15.33 8.90
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:45.84     1:45.84 2:04.80
3x3x3 Blindfolded Final 3 4:16.03   DNF   4:16.03 DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 19 31.21   40.61   39.72 41.00 31.21 41.11 41.75
Pyraminx Final 16 12.19   20.50   35.03 15.31 13.11 12.19 33.09
Rubik's Magic Final 5 1.59   1.88   2.22 2.50 1.59 1.59 1.83
Bobby D'Angelo    USA
Bobby D'Angelo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.55   14.76   13.47 16.69 15.30 12.55 15.52
Second round 6 11.72   13.79   12.13 14.80 11.72 15.46 14.43
First round 6 12.80   14.64   15.16 26.05 13.83 12.80 14.93
2x2x2 Cube Final 3 2.68   4.10   4.06 3.68 4.55 5.78 2.68
First round 5 4.33   4.66   5.16 4.86 4.50 4.63 4.33
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:08.59   1:18.15   1:09.55 1:21.91 1:26.72 1:23.00 1:08.59
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:18.21     2:18.21 2:18.27
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 13 29.33   37.22   DNF 40.03 29.33 31.78 39.84
First round 10 30.21   32.16   33.25 30.38 50.78 32.84 30.21
Brandon Delacruz    USA
Brandon Delacruz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.25   20.25   18.25 25.25 22.72 19.63 18.41
First round 22 17.16   22.22   19.66 23.71 23.30 23.88 17.16
2x2x2 Cube Final 12 6.25   7.88   8.68 7.90 7.06 9.78 6.25
First round 10 5.97   6.55   5.97 11.53 6.46 6.31 6.88
3x3x3 One-Handed First round 25 55.81   1:04.06   1:12.81 55.81 59.46 1:21.58 59.90
Brian Macutay    USA
Brian Macutay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 18.25   19.19   19.02 19.40 22.02 19.16 18.25
First round 19 18.11   20.19   19.31 21.63 21.34 18.11 19.93
2x2x2 Cube First round 23 7.38   9.11   11.13 9.55 8.55 7.38 9.22
Pyraminx Final 5 8.88   11.09   9.61 12.00 11.65 8.88 16.65
Byron Duncan    USA
Byron Duncan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 30.13   31.75   37.36 30.13 30.83 31.25 33.18
2x2x2 Cube First round 34 11.05   14.35   11.53 13.94 11.05 17.68 17.59
4x4x4 Cube Combined Final 26 2:09.78     2:39.75 2:09.78
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
Chris Zhao    USA
Chris Zhao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 18.86   26.31   DNF 23.84 28.55 26.55 18.86
Collin Burns    USA
Collin Burns
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 29.25   34.95   DNF 37.31 31.90 29.25 35.65
2x2x2 Cube First round 29 4.68   11.10   4.68 14.93 7.66 20.22 10.72
3x3x3 One-Handed First round 29 1:19.77   1:30.29   1:25.41 1:19.77 1:44.65 1:25.71 1:39.75
Rubik's Magic Final 19 2.33   3.69   3.43 4.96 2.33 2.68 18.50
Conner Russell    USA
Conner Russell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 48.69   56.84   57.25 1:57.91 48.69 55.44 57.83
Pyraminx Final 12 12.09   18.03   21.97 14.61 12.09 17.66 21.81
Daniel Baamonde    USA
Daniel Baamonde
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 21.52   28.86   21.52 38.91 29.08 30.47 27.03
2x2x2 Cube First round 30 7.55   11.12   15.06 7.55 8.33 11.66 13.38
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:14.22   DNF   2:02.46 1:14.22 DNS DNS DNS
5x5x5 Cube Combined Final 14 3:29.96     3:29.96 3:33.22
3x3x3 One-Handed First round 28 1:16.50   1:28.28   1:16.50 1:41.36 1:33.19 1:22.29 1:29.36
Rubik's Magic Final 20 2.34   3.91   4.09 2.34 4.34 5.65 3.30
Edwin Zhou    USA
Edwin Zhou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 21.63   23.85   22.22 23.13 26.21 21.63 28.30
First round 23 20.46   22.30   21.69 20.46 23.91 23.78 21.44
2x2x2 Cube First round 35 6.43   14.72   9.38 6.43 18.13 DNF 16.65
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:25.81     1:53.06 1:25.81
Rubik's Magic Final 8 1.16   2.15   2.88 2.00 DNF 1.16 1.56
Eric Reese    USA
Eric Reese
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 26.47   29.66   33.06 38.46 28.77 26.47 27.15
2x2x2 Cube First round 37 8.80   16.32   9.15 8.80 25.75 36.97 14.05
4x4x4 Cube Combined Final 27 2:32.08     2:32.08 2:40.66
3x3x3 One-Handed First round 24 50.47   59.18   1:00.05 1:02.81 54.69 50.47 1:06.31
Eric Zhao    USA
Eric Zhao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.28   17.20   17.68 15.28 19.50 17.08 16.83
First round 20 18.50   20.99   19.86 24.08 18.50 22.53 20.58
2x2x2 Cube First round 22 6.05   8.80   8.06 9.15 9.18 6.05 12.93
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:34.27     1:38.69 1:34.27
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:54.80     3:07.71 2:54.80
3x3x3 One-Handed First round 21 39.08   43.90   39.71 42.44 49.55 51.31 39.08
Pyraminx Final 9 9.97   13.92   15.40 13.05 13.31 9.97 20.94
Rubik's Magic Final 4 1.53   1.63   1.55 1.71 1.53 1.63 4.16
Ernie Pulchny    USA
Ernie Pulchny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.58   18.84   18.18 20.38 14.58 20.41 17.96
First round 15 17.72   18.35   17.72 17.75 18.50 20.96 18.81
2x2x2 Cube First round 17 3.34   7.27   DNF 6.41 9.80 5.59 3.34
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:00.27   1:06.68   1:08.59 1:00.27 1:10.58 1:00.88 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:25.75     2:25.75 2:32.75
3x3x3 One-Handed Second round 12 33.81   35.87   47.66 33.81 34.22 36.71 36.69
First round 15 32.18   34.96   37.06 35.22 32.18 39.59 32.59
Pyraminx Final 4 6.15   10.80   11.80 10.28 10.33 6.15 14.83
Rubik's Magic Final 10 0.93   2.35   4.30 1.40 4.55 0.93 1.36
Evan Marrone    USA
Evan Marrone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 1:07.09   1:19.74   1:07.09 1:25.58 1:24.93 1:23.68 1:10.61
2x2x2 Cube First round 41 24.09   25.97   25.25 26.63 1:00.69 24.09 26.02
Frank Egan    USA
Frank Egan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 28.11   33.25   35.03 31.08 44.94 28.11 33.63
2x2x2 Cube First round 31 10.00   11.75   12.53 11.25 11.46 10.00 14.41
Gabriella Spain    USA
Gabriella Spain
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 47.30   1:04.22   1:02.33 1:16.25 47.30 DNF 54.09
Gavin Nelson    USA
Gavin Nelson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 14.81   16.45   15.88 14.81 18.55 17.75 15.72
Second round 8 13.69   15.50   15.77 18.75 13.69 16.13 14.61
First round 11 15.46   16.21   16.03 15.94 15.46 16.65 17.46
2x2x2 Cube Final 10 4.44   6.88   8.94 4.44 11.52 5.86 5.83
First round 11 5.31   6.70   5.31 6.28 7.52 7.36 6.46
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:01.69   1:18.96   1:01.69 DNF 1:30.66 1:12.21 1:14.02
5x5x5 Cube Combined Final 4 2:15.03     2:15.03 2:33.53
3x3x3 One-Handed Final 4 23.30   25.21   23.30 27.91 25.78 23.63 26.22
Second round 5 25.13   26.74   25.68 39.90 28.59 25.13 25.94
First round 4 19.68   23.63   25.38 28.31 23.31 19.68 22.21
Pyraminx Final 11 11.33   17.07   11.33 19.68 23.43 13.91 17.63
Han Cui    USA
Han Cui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 43.38   46.54   49.91 43.38 46.28 45.86 47.47
2x2x2 Cube First round 38 11.38   16.90   22.50 18.50 11.38 17.38 14.83
4x4x4 Cube Combined Final 28 2:38.34     2:52.11 2:38.34
Ian Bourn    USA
Ian Bourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.66   21.79   30.46 25.38 18.91 16.66 21.09
First round 24 18.08   23.30   20.19 18.08 27.28 DNF 22.44
2x2x2 Cube First round 27 7.08   9.99   11.27 9.59 9.97 10.41 7.08
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:34.33     1:34.33 1:40.31
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:51.36     3:17.65 2:51.36
3x3x3 One-Handed First round 22 39.27   52.59   DNF 49.43 45.83 39.27 1:02.50
Pyraminx Final 19 12.28   31.71   47.80 24.96 37.06 33.11 12.28
Rubik's Magic Final 18 2.21   3.12   2.55 2.21 2.44 5.94 4.38
Jaclyn Sawler    USA
Jaclyn Sawler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 42.40   52.00   57.52 47.66 42.40 55.05 53.28
2x2x2 Cube First round 39 15.09   19.34   18.81 18.91 25.58 15.09 20.31
4x4x4 Cube Combined Final 29 DNF     DNF DNS
Pyraminx Final 15 15.41   18.86   37.66 17.22 15.41 16.59 22.77
Rubik's Magic Final 6 1.71   1.98   1.71 2.08 2.16 1.71 3.97
Jake Ruth    USA
Jake Ruth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 14.03   16.94   15.25 18.06 14.03 17.52 19.36
First round 12 14.59   16.29   17.90 16.27 15.91 16.69 14.59
2x2x2 Cube First round 15 5.55   6.97   9.59 5.55 9.21 5.63 6.08
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:09.21   1:09.73   1:09.22 1:09.63 DNF 1:09.21 1:10.33
5x5x5 Cube Combined Final 3 2:04.47   2:09.92   2:07.06 2:18.05 2:18.06 2:04.65 2:04.47
Pyraminx Final 1 5.40   7.03   7.25 7.78 5.40 11.61 6.06
James Chang    USA
James Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 32.36   39.55   45.31 32.36 DNF 33.06 40.27
John Tamanas    USA
John Tamanas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.77   11.64   12.50 11.00 18.90 11.41 10.77
Second round 1 9.55   10.50   9.55 10.63 10.41 10.46 10.94
First round 4 12.00   12.68   12.00 12.19 12.30 15.06 13.56
2x2x2 Cube Final 8 3.80   5.87   5.43 3.80 7.77 6.97 5.22
First round 7 2.66   4.82   7.66 4.58 4.78 5.11 2.66
4x4x4 Cube Combined Final 3 59.55   1:04.12   1:04.50 1:05.09 1:02.77 1:06.81 59.55
3x3x3 One-Handed Final 5 23.72   26.00   26.05 23.72 26.58 30.63 25.36
Second round 6 23.15   27.58   28.27 50.27 25.77 23.15 28.69
First round 9 25.72   31.71   35.13 30.44 29.56 43.69 25.72
John-Michael Clay    USA
John-Michael Clay
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined Final 2 53.25   1:01.29   1:06.93 56.59 53.25 1:06.25 1:01.02
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:48.25   2:03.03   2:04.41 1:48.25 2:08.28 1:56.41 2:09.44
3x3x3 One-Handed Second round 10 29.80   34.40   DNF 30.46 31.78 40.96 29.80
First round 12 24.56   32.81   30.47 34.80 34.72 33.25 24.56
Jon Rothman    USA
Jon Rothman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.34   20.20   15.34 20.59 21.21 21.53 18.81
First round 18 18.78   20.08   20.96 18.78 19.25 20.03 22.46
2x2x2 Cube First round 21 6.55   8.67   8.61 8.11 6.55 9.30 9.75
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:43.47     1:43.47 2:15.00
3x3x3 One-Handed First round 17 26.71   36.01   26.71 37.50 34.63 38.43 35.90
Rubik's Magic Final 2 1.43   1.56   1.43 1.44 1.71 1.52 3.69
Josh Shinn    USA
Josh Shinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 22 2.44   DNF   2.71 DNF 2.44 DNF 3.90
Justin Mallari    USA
Justin Mallari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.58   17.79   17.59 18.11 25.25 17.68 13.58
Second round 12 12.31   16.93   12.31 17.53 17.77 15.77 17.50
First round 14 16.46   17.58   DNF 16.88 16.46 16.66 19.19
2x2x2 Cube First round 20 7.38   8.32   7.38 7.56 7.72 10.75 9.68
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:18.34     1:18.34 1:40.55
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:35.22     2:54.84 2:35.22
3x3x3 One-Handed Final 8 29.13   35.46   37.96 33.84 DNF 29.13 34.58
Second round 8 28.38   30.62   28.40 32.05 36.59 31.42 28.38
First round 11 28.65   32.68   28.65 35.08 29.86 33.11 37.25
Kasey Crawford    USA
Kasey Crawford
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 34.80   38.89   34.80 36.33 DNF 44.77 35.58
2x2x2 Cube First round 24 3.68   9.29   7.44 11.11 3.68 12.56 9.33
3x3x3 One-Handed First round 30 1:16.66   1:49.51   2:06.69 2:24.05 1:16.66 1:21.41 2:00.43
Kate Sosik    USA
Kate Sosik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 54.19   1:16.16   DNF 54.19 1:11.96 1:24.30 1:12.21
Rubik's Magic Final 11 2.34   2.48   DNF 2.47 2.34 2.47 2.50
Kian Barry    USA
Kian Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.72   15.12   15.11 15.15 13.72 15.11 15.68
Second round 10 13.58   15.83   19.65 15.00 15.56 13.58 16.93
First round 7 13.65   14.77   13.65 17.90 15.75 14.02 14.53
2x2x2 Cube Final 9 4.75   6.39   6.38 4.75 7.21 6.59 6.19
First round 8 5.34   5.90   6.18 6.53 5.90 5.34 5.61
4x4x4 Cube Combined Final 4 50.59   1:04.66   1:00.69 1:06.78 1:06.50 50.59 1:08.83
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:58.63   2:07.44   2:07.21 2:12.00 1:58.63 2:04.18 2:10.93
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:37.59   DNF   3:37.59 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 23.52   27.24   29.34 25.03 27.90 28.78 23.52
Second round 4 20.18   24.19   26.00 26.58 24.61 20.18 21.97
First round 5 18.83   30.36   18.83 DNF 28.11 36.66 26.31
Pyraminx Final 7 6.72   11.37   11.58 20.55 6.72 9.22 13.31
Kyle Barry    USA
Kyle Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 17.09   19.10   21.11 17.36 22.15 18.84 17.09
Second round 9 13.43   15.59   13.43 16.84 17.22 14.52 15.41
First round 10 14.80   16.17   20.90 17.84 15.52 15.15 14.80
2x2x2 Cube Final 5 4.61   4.78   4.86 4.61 6.72 4.81 4.66
First round 9 4.56   6.17   4.56 7.72 6.21 9.11 4.59
4x4x4 Cube Combined Final 9 58.91   1:13.65   1:16.06 58.91 1:35.56 1:09.66 1:15.22
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 27.69   32.88   37.91 29.09 46.16 31.65 27.69
Second round 7 23.22   27.75   28.90 23.22 29.81 26.08 28.28
First round 14 26.27   34.44   30.41 35.52 41.00 37.40 26.27
Kyle Dubiel    USA
Kyle Dubiel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 24.69   26.15   31.47 24.69 25.69 26.05 26.71
2x2x2 Cube First round 19 6.18   7.80   10.41 6.18 6.71 7.97 8.71
Luke Shinn    USA
Luke Shinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 21 2.97   4.87   2.97 9.15 6.40 4.30 3.90
Max Kline    USA
Max Kline
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 23.28   30.59   DNF 26.33 38.65 26.80 23.28
Mike Kotch    USA
Mike Kotch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.47   13.63   13.38 11.47 14.36 13.15 15.59
Second round 5 12.22   13.61   13.13 12.22 13.58 DNF 14.11
First round 8 14.18   16.09   15.86 14.18 16.55 16.61 15.86
2x2x2 Cube Final 4 3.33   4.22   5.47 3.91 4.77 3.97 3.33
First round 4 4.11   4.41   4.11 4.44 4.15 5.02 4.65
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:01.93   1:11.09   1:13.19 1:20.81 1:01.93 1:03.72 1:16.36
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:19.86     2:30.81 2:19.86
3x3x3 Blindfolded Final 1 2:34.72   DNF   DNF DNF 2:34.72
3x3x3 One-Handed Second round 9 29.16   33.16   34.03 33.21 29.16 DNF 32.25
First round 8 30.27   31.67   30.27 32.25 31.66 31.11 35.28
Pyraminx Final 6 8.00   11.15   12.00 13.75 8.00 10.03 11.43
Rubik's Magic Final 16 1.77   2.86   3.86 1.77 1.88 2.84 4.30
Nicholas Shaw    USA
Nicholas Shaw
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 43.00   54.33   58.56 43.00 50.72 1:19.86 53.72
Paul Wagner    USA
Paul Wagner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.00   17.32   17.77 14.52 19.66 14.00 20.71
First round 13 15.25   17.48   15.25 18.66 17.58 16.52 18.33
2x2x2 Cube First round 13 5.90   6.83   6.46 6.33 5.90 DNF 7.69
4x4x4 Cube Combined Final 6 57.09   1:07.15   1:05.46 1:01.94 57.09 1:16.56 1:14.06
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:21.84     2:21.84 2:27.28
3x3x3 One-Handed First round 18 32.22   36.68   35.13 32.22 33.69 DNF 41.22
Pyraminx Final 20 15.94   45.34   15.94 1:24.83 45.13 54.02 36.86
Rubik's Magic Final 9 1.33   2.24   1.83 1.44 3.46 1.33 DNF
Phil Yu    USA
Phil Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 16.08   16.94   16.38 16.08 17.53 17.18 17.27
Second round 7 14.65   15.15   15.36 14.65 15.40 16.21 14.69
First round 9 13.83   16.12   13.83 14.72 19.11 18.11 15.53
2x2x2 Cube Final 11 4.33   7.67   11.86 6.11 8.63 8.27 4.33
First round 12 5.30   6.78   6.68 5.30 6.15 7.52 7.97
3x3x3 One-Handed Final 2 16.91   20.08   19.68 19.59 20.97 21.38 16.91
Second round 3 15.83   21.07   23.66 19.66 23.91 15.83 19.88
First round 1 17.30   20.01   19.84 24.84 17.30 19.00 21.18
Rowe Hessler    USA
Rowe Hessler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.78   10.89   11.44 11.83 9.78 11.46 9.78
Second round 2 9.86   10.81   10.66 10.53 13.33 9.86 11.25
First round 1 9.53   11.05   11.16 10.30 9.53 12.68 11.68
2x2x2 Cube Final 2 3.21   3.62   3.38 3.21 3.93 3.56 5.50
First round 2 2.03   3.24   4.33 2.68 5.11 2.03 2.71
4x4x4 Cube Combined Final 1 46.65   51.53   48.08 1:02.41 46.65 49.28 57.22
3x3x3 One-Handed Final 1 14.72   18.11   17.78 18.59 17.97 19.96 14.72
Second round 1 13.02   17.30   17.65 18.13 18.28 16.13 13.02
First round 2 18.25   22.22   18.25 22.72 23.50 31.19 20.43
Ryan Bortolotti    USA
Ryan Bortolotti
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 36.93   47.36   36.93 48.41 56.25 44.52 49.16
2x2x2 Cube First round 40 14.71   19.48   14.71 DNF 18.06 17.34 23.03
4x4x4 Cube Combined Final 29 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 31 2:19.94   3:04.76   3:44.34 3:18.22 2:55.86 3:00.21 2:19.94
Ryan Cangelosi    USA
Ryan Cangelosi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 22.15   26.79   28.52 25.03 28.94 22.15 26.83
2x2x2 Cube First round 26 4.30   9.64   10.61 4.30 19.55 7.78 10.53
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
Pyraminx Final 8 9.75   12.88   19.13 9.75 12.61 10.27 15.77
Rubik's Magic Final 1 1.25   1.46   DNF 1.71 1.43 1.25 1.25
Ryan Reese    USA
Ryan Reese
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 17.59   19.91   19.21 19.56 22.00 20.97 17.59
First round 16 17.75   19.68   17.75 18.86 22.06 18.13 24.84
2x2x2 Cube First round 32 7.47   12.25   12.16 7.47 13.53 11.06 18.03
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:22.38     1:27.25 1:22.38
5x5x5 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 29.44   35.55   44.65 33.08 37.63 35.93 29.44
Pyraminx Final 17 11.02   31.04   20.36 DNF 11.02 41.50 31.25
Sam Shinn    USA
Sam Shinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 28.86   41.89   30.97 30.11 28.86 1:04.58 DNF
2x2x2 Cube First round 16 6.38   7.20   8.25 6.69 6.65 6.38 8.36
4x4x4 Cube Combined Final 29 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 27 1:13.33   1:15.11   1:16.11 1:15.33 1:13.33 1:13.90 1:25.43
Rubik's Magic Final 7 1.84   2.04   1.97 2.15 2.00 2.68 1.84
Steven Spinner    USA
Steven Spinner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 44.63   52.32   48.58 44.63 53.56 54.83 57.15
Rubik's Magic Final 13 2.02   2.69   2.02 3.00 2.56 2.55 2.96
Tony Mitts    USA
Tony Mitts
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 25.44   32.87   28.28 38.86 31.47 50.81 25.44
2x2x2 Cube First round 36 10.44   14.86   10.44 15.53 15.47 23.06 13.59
3x3x3 One-Handed First round 32 1:11.19   DNF   1:11.19 DNF DNF 1:27.47 DNF
Wojciech Poljanowski    Poland
Wojciech Poljanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 26.19   28.13   28.63 32.18 27.78 27.97 26.19
3x3x3 One-Handed First round 23 47.22   55.41   1:23.27 1:01.66 49.90 54.68 47.22
Yining Han    USA
Yining Han
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 39.93   47.43   45.47 42.11 DNF 54.72 39.93
Zach Goldman    USA
Zach Goldman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 27.40   29.21   32.39 27.58 31.97 27.40 28.09
2x2x2 Cube First round 18 5.31   7.53   8.21 5.31 6.96 7.41 8.56
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:58.15     2:02.84 1:58.15
Pyraminx Final 10 10.09   16.27   18.03 19.33 10.09 12.11 18.68
Rubik's Magic Final 17 1.94   2.98   1.94 3.94 4.00 2.19 2.81