River Hill Winter 2014

Date City WCA LInk
2014-2-8  USA, Clarksville, Maryland River Hill Winter 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Kevin Costello III 8.43  Collin Burns 9.52  Keaton Ellis 10.46
 2x2x2 Cube  Kevin Costello III 3.32  Julianna Bennett 3.79  Brendan Aronhime 3.91
 4x4x4 Cube  Kevin Costello III 34.22  Andrew Park 43.38  Keaton Ellis 44.85
 5x5x5 Cube  Kevin Costello III 1:21.90  Keaton Ellis 1:22.72  Samantha Raskind 1:28.21
 7x7x7 Cube  Kevin Costello III 3:32.54  Keaton Ellis 4:00.76  Samantha Raskind 4:07.71
 3x3x3 Blindfolded  Sreeram Venkatarao 1:30.18
 3x3x3 One-Handed  Keaton Ellis 15.01  Collin Burns 16.12  Kevin Costello III 17.24
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 8.22   10.33    USA 8.22 9.65 10.71 10.63 12.97
2 Collin Burns 9.43   10.74    USA 10.71 9.43 11.43 10.09 12.43
3 Alex Thielemier 10.34   11.49    USA 12.05 11.09 13.09 10.34 11.34
4 Brendan Aronhime 11.38   12.31    USA 12.40 12.59 11.38 11.94 13.86
5 Keaton Ellis 8.66   12.37    USA 12.97 11.34 15.38 12.80 8.66
6 Andrew Park 11.02   12.67    USA 12.44 12.65 13.11 11.02 12.93
7 Jonathan Lin 11.91   12.73    USA 11.91 13.08 12.44 15.75 12.66
8 Timothy Packard 12.52   13.12    USA 12.75 13.06 12.52 16.77 13.56
9 Nat Baylon 11.69   13.48    USA 11.69 14.75 13.69 13.91 12.83
10 Felix Lee 12.16   13.70    USA 12.16 13.18 16.02 13.68 14.25
11 Pavan Ravindra 13.28   13.89    USA 14.16 14.13 15.22 13.28 13.38
12 Tanzer Balimtas 13.11   14.02    USA 13.11 15.96 13.44 15.28 13.33
13 Samantha Raskind 13.31   14.11    USA 14.71 13.31 13.96 15.30 13.65
14 Corey Sakowski 10.97   14.25    USA 10.97 13.41 17.53 13.44 15.91
15 Aníbal Araya 12.19   14.26    Chile 14.25 15.06 12.19 14.34 14.18
16 Robbie Stevenson 13.21   14.31    USA 13.21 14.63 17.75 14.88 13.41
17 Sreeram Venkatarao 10.68   14.32    USA 11.84 10.68 14.69 16.44 18.22
18 Nick Rech 12.52   14.33    USA 12.77 16.00 DNF 12.52 14.21
19 Ankush Hommerich-Dutt 13.46   14.67    USA 13.81 14.83 16.18 13.46 15.38
20 Kobe Balin 13.28   14.72    USA 13.34 16.53 14.28 13.28 19.96
21 Jason Tang 14.08   15.56    USA 15.65 14.08 18.16 14.30 16.72
22 Austin Thielemier 12.80   15.67    USA 12.80 15.81 16.88 14.31 19.19
23 Julianna Bennett 12.25   15.70    USA 15.00 20.61 16.56 12.25 15.55
24 Andy Huang 14.34   15.76    USA 15.71 16.15 14.34 DNF 15.41
25 Nathan Kearney 15.21   15.98    USA 15.22 16.65 19.58 15.21 16.08
26 Maggie Jordan 13.43   16.30    USA 13.43 14.09 17.36 17.46 17.78
27 Christopher Long 14.72   16.79    USA 14.72 17.13 16.31 17.61 16.93
28 Alese Devin 14.27   17.06    USA 18.74 17.30 19.36 14.27 15.15
29 Asa Kaplan 13.75   17.11    USA 16.88 19.47 21.50 13.75 14.97
30 Kaitlyn Kim 14.25   17.14    USA 20.50 14.25 17.53 14.33 19.55
31 Raymond Zou 15.52   17.24    USA 15.55 20.27 15.52 16.72 19.46
32 Tommy Szeliga 15.34   17.26    USA 19.40 17.41 15.34 17.66 16.71
33 Young-Joon Choi 17.66   18.11    USA 17.68 17.68 19.68 18.97 17.66
34 Henry Savich 15.71   18.14    USA 17.58 18.52 20.21 15.71 18.31
35 Jack Tu 15.81   18.22    USA 15.81 16.88 20.43 17.84 19.94
36 Reid Flasinski 17.44   18.87    USA 18.52 17.59 17.44 20.50 21.68
37 Anthony Forcione 16.59   18.94    USA 17.22 17.16 16.59 22.43 31.41
38 Neelnavo Kar 16.58   18.97    USA 23.46 20.03 19.55 16.58 17.34
39 Ajay Mysore 14.36   18.99    USA 22.77 14.36 21.65 19.68 15.65
40 Advait Ishwar 17.81   19.04    USA 20.03 18.43 17.81 23.03 18.66
41 Landon Chu 14.00   19.10    USA 18.96 20.27 18.15 20.19 14.00
42 Dhruv Randeria 16.03   19.80    USA 18.21 16.03 21.40 20.22 20.97
43 Will Callan 18.94   19.93    USA 18.94 21.52 19.33 22.03 18.94
44 Daniel Freymann 17.75   19.95    USA 20.16 18.08 17.75 22.43 21.61
45 Jerry Qian 17.88   19.96    USA 21.11 20.28 17.88 19.22 20.38
46 Caleb Campbell 16.96   20.45    USA 23.06 16.96 19.47 23.72 18.81
47 Chun Mun Loke 18.71   20.89    Malaysia 20.74 18.71 20.66 DNF 21.27
48 Sam Deacon 17.88   20.97    USA 22.53 22.31 17.88 DNF 18.06
49 Alex Wendt 19.03   22.95    USA 20.63 25.80 27.66 22.41 19.03
50 Jacques Becker 20.13   23.03    USA 20.13 25.75 23.18 23.13 22.77
51 Michael Yoo Fatemi 20.69   23.11    USA 25.75 21.96 20.69 21.61 27.78
52 Jeremy Keaton 22.36   23.13    USA 23.28 25.90 22.59 22.36 23.52
53 Greg Bristol 20.69   23.45    USA 21.41 20.69 23.53 25.40 DNF
54 Nicholas Hickman 22.43   24.04    USA 22.43 24.50 23.80 25.90 23.83
55 Chris Parlette 20.90   24.20    USA 26.09 24.41 25.93 22.25 20.90
56 David Zhao 21.44   24.41    USA 29.28 21.44 26.33 24.55 22.36
57 Matthew Breden 18.50   24.94    USA 24.15 25.06 DNF 25.61 18.50
58 Roshan Ram 23.25   25.64    USA 23.83 DNF 28.22 23.25 24.88
59 Devin Kim 22.21   26.07    Korea 23.02 22.21 27.63 DNF 27.56
60 Karl Zhao 25.00   28.14    USA 25.68 33.11 25.63 34.02 25.00
61 Sean Hutchinson 24.41   29.04    USA 31.96 27.02 31.86 28.25 24.41
62 Darren Soria 28.68   30.70    USA 33.08 32.80 30.40 28.90 28.68
63 Danny Nguyen 28.68   31.30    USA 32.31 30.44 33.15 31.15 28.68
64 William Seo 23.25   31.49    USA 35.63 23.25 28.47 30.38 37.34
65 Albert Chuang 28.25   31.53    USA 32.50 31.88 28.25 34.27 30.21
66 Zia Firouz 30.81   34.76    USA 32.22 30.81 45.21 35.30 36.75
67 Tucker Deacon 30.96   35.18    USA 33.83 35.65 43.50 30.96 36.06
68 Zachary Nikolaus 29.93   35.33    USA 29.93 37.19 47.44 33.93 34.88
69 Max Boettinger 29.84   35.73    USA 34.68 29.84 37.88 34.63 44.38
70 Alex Lin 33.38   36.39    USA 36.08 37.75 35.34 33.38 1:18.69
71 Kage Sheffield 30.78   40.04    USA 44.11 38.06 30.78 44.34 37.96
72 Graham Roeger 35.97   45.98    USA 49.52 35.97 40.53 51.43 47.90
73 Carter Tegen 32.68   48.64    USA 47.34 32.68 52.52 56.71 46.06
74 Catherine Im 39.66   56.40    USA 50.16 1:17.71 39.66 DNF 41.34
75 Ryan Bodoh 45.21   56.90    USA 45.21 49.43 1:11.08 56.21 1:05.05
76 John Newhagen 52.36   1:09.10    USA 1:12.56 1:01.93 1:12.80 1:15.88 52.36
77 Asa Williams 1:12.72   1:23.71    USA 1:41.44 1:29.02 1:12.72 1:23.84 1:18.27
78 Nate Amtmann 1:17.31   1:28.49    USA 1:32.65 1:17.31 1:19.58 1:33.25 1:37.31
79 Stephen Church 30.94   DNF    USA DNF 31.59 30.94 41.04 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 8.65   9.06    USA 8.67 9.69 9.30 9.22 8.65
2 Keaton Ellis 9.00   10.14    USA 9.83 9.05 9.00 11.53 12.44
3 Collin Burns 8.27   10.41    USA 10.11 16.15 8.27 11.18 9.93
4 Nat Baylon 8.88   11.11    USA 8.88 11.35 10.09 11.89 14.94
5 Brendan Aronhime 10.55   11.18    USA 11.56 11.06 10.93 10.55 13.63
6 Aníbal Araya 11.83   12.43    Chile 12.21 12.95 12.14 13.81 11.83
7 Timothy Packard 11.36   12.46    USA 13.84 11.65 12.80 12.93 11.36
8 Samantha Raskind 12.31   12.48    USA 12.31 12.33 12.69 16.46 12.43
9 Jonathan Lin 11.91   12.65    USA 13.59 12.02 13.46 12.46 11.91
10 Felix Lee 11.77   12.69    USA 11.94 12.83 11.77 14.69 13.31
11 Corey Sakowski 11.63   12.96    USA 36.59 13.40 11.83 13.65 11.63
12 Alex Thielemier 10.71   13.04    USA 13.77 13.19 12.78 13.16 10.71
13 Andrew Park 9.13   13.06    USA 12.30 9.13 11.72 15.15 18.19
14 Sreeram Venkatarao 11.24   13.36    USA 12.21 11.24 15.43 13.93 13.93
15 Andy Huang 13.09   13.67    USA 14.22 13.09 13.09 15.40 13.71
16 Austin Thielemier 11.52   14.27    USA 21.11 15.91 15.02 11.52 11.88
17 Nick Rech 13.19   14.33    USA 14.13 13.19 DNF 14.96 13.90
18 Pavan Ravindra 12.29   14.70    USA 16.18 12.29 14.91 13.90 15.30
19 Tanzer Balimtas 13.47   14.79    USA 13.47 14.34 14.33 15.71 21.46
20 Ankush Hommerich-Dutt 13.69   14.81    USA 14.34 14.77 13.69 16.53 15.31
21 Julianna Bennett 12.94   14.97    USA 13.91 16.58 17.74 14.41 12.94
22 Kobe Balin 13.81   15.08    USA 13.81 13.90 15.70 15.63 19.59
23 Jason Tang 13.02   15.67    USA 13.02 21.04 16.63 15.97 14.40
24 Robbie Stevenson 15.25   16.60    USA 15.25 17.91 15.88 16.00 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 7.59   8.43    USA 8.21 14.40 7.93 7.59 9.15
2 Collin Burns 8.31   9.52    USA 10.13 13.09 8.75 8.31 9.69
3 Keaton Ellis 9.59   10.46    USA 13.03 10.68 10.84 9.59 9.86
4 Brendan Aronhime 10.30   11.13    USA 11.28 10.30 11.41 10.71 12.91
5 Nat Baylon 10.53   11.48    USA 10.57 12.53 11.34 10.53 12.83
6 Alex Thielemier 10.86   12.65    USA 13.78 11.50 10.86 13.28 13.17
7 Timothy Packard 11.60   13.13    USA 18.90 12.47 11.60 11.96 14.96
8 Samantha Raskind 12.11   13.17    USA 14.70 13.53 12.43 12.11 13.56
9 Corey Sakowski 12.06   13.47    USA 12.69 14.89 12.06 13.26 14.47
10 Felix Lee 11.75   13.87    USA 13.88 15.06 12.68 11.75 15.50
11 Jonathan Lin 10.87   14.28    USA 15.55 DNF 10.87 14.86 12.42
12 Aníbal Araya 11.71   17.00    Chile DNF 21.13 12.28 17.58 11.71
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brendan Aronhime 2.27   3.23    USA 3.40 2.65 3.65 2.27 4.80
2 Kevin Costello III 2.16   3.54    USA 3.88 3.38 3.47 2.16 3.78
3 Alex Thielemier 2.38   3.68    USA 3.91 2.96 4.16 2.38 4.46
4 Samantha Raskind 2.22   3.77    USA 4.06 3.27 3.97 2.22 4.66
5 Jonathan Lin 1.72   3.80    USA 3.13 4.44 3.83 1.72 5.52
6 Collin Burns 3.22   3.84    USA 3.22 3.34 3.90 4.28 5.25
7 Julianna Bennett 2.63   3.90    USA 4.09 3.59 4.05 2.63 4.05
8 Asa Kaplan 2.27   3.95    USA 3.53 4.05 4.36 2.27 4.28
9 Andrew Park 1.61   4.20    USA 4.09 6.84 3.78 1.61 4.72
10 Ankush Hommerich-Dutt 3.08   4.70    USA 4.38 5.50 4.22 3.08 5.81
11 Kobe Balin 2.96   4.74    USA 4.27 4.65 5.31 2.96 9.08
12 Nat Baylon 4.28   4.74    USA 4.28 5.27 4.56 4.97 4.68
13 Greg Bristol 3.58   4.86    USA 3.58 5.53 3.94 7.80 5.11
14 Corey Sakowski 2.09   4.96    USA 4.18 6.22 7.80 2.09 4.47
15 Austin Thielemier 2.61   5.18    USA 3.94 5.58 6.03 2.61 6.80
16 Felix Lee 2.00   5.27    USA 11.72 4.71 4.15 2.00 6.94
17 Raymond Zou 2.21   5.30    USA 4.46 7.47 5.75 2.21 5.69
18 Tanzer Balimtas 2.77   5.52    USA 3.86 7.40 6.56 2.77 6.15
19 Sreeram Venkatarao 4.09   5.54    USA 6.08 5.55 5.77 4.09 5.31
20 Anthony Forcione 5.33   5.58    USA 5.47 5.33 5.55 5.71 5.91
21 Sam Deacon 3.21   5.64    USA 4.97 5.81 6.91 3.21 6.13
22 Christopher Long 2.47   5.69    USA 5.86 5.86 5.77 2.47 5.44
23 Maggie Jordan 2.69   5.95    USA 4.94 6.40 7.13 2.69 6.50
24 Jacques Becker 5.50   6.01    USA 5.53 5.50 6.03 8.90 6.47
25 Daniel Freymann 5.05   6.08    USA 6.34 5.05 6.34 6.11 5.78
26 Dhruv Randeria 5.33   6.08    USA 5.33 9.84 5.59 5.38 7.28
27 Nathan Kearney 3.83   6.10    USA 4.15 12.25 7.52 3.83 6.63
28 Timothy Packard 4.75   6.20    USA 4.75 7.27 6.21 5.11 7.63
29 Alese Devin 3.65   6.22    USA 6.69 7.43 5.03 3.65 6.94
30 Jeremy Keaton 3.15   6.38    USA 14.62 6.69 6.69 3.15 5.77
31 Nick Rech 3.41   6.55    USA 22.84 3.59 7.84 3.41 8.22
32 Matthew Breden 3.46   6.68    USA 9.55 6.33 5.84 3.46 7.86
33 Will Callan 2.90   6.92    USA 5.46 7.65 7.86 2.90 7.66
34 Tommy Szeliga 5.97   7.26    USA 7.80 7.18 7.40 7.21 5.97
35 Young-Joon Choi 4.66   7.36    USA 5.88 8.25 10.00 4.66 7.96
36 Henry Savich 5.38   7.39    USA 5.38 7.86 6.66 8.00 7.66
37 Alex Wendt 4.18   7.55    USA 6.75 12.38 7.78 4.18 8.13
38 Advait Ishwar 3.00   7.77    USA 6.75 7.75 8.80 3.00 8.97
39 Caleb Campbell 6.43   8.00    USA 7.36 9.68 8.61 8.03 6.43
40 Jerry Qian 5.13   8.26    USA 12.41 8.59 8.68 7.50 5.13
41 Andy Huang 4.88   8.53    USA 5.83 9.75 4.88 10.02 12.86
42 Zachary Nikolaus 6.71   8.63    USA 10.36 11.75 8.00 6.71 7.53
43 Max Boettinger 7.03   9.44    USA 8.88 9.03 10.40 11.34 7.03
44 Roshan Ram 6.46   10.27    USA 6.46 16.47 13.16 8.15 9.50
45 Chris Parlette 9.46   10.92    USA 12.88 11.03 11.15 9.46 10.58
46 Graham Roeger 7.53   12.00    USA 10.81 9.68 7.53 23.47 15.52
47 Zia Firouz 11.81   12.44    USA 13.68 11.81 12.34 12.22 12.75
48 Darren Soria 8.61   13.36    USA 18.46 12.33 8.61 9.30 29.34
49 Ryan Bodoh 12.43   13.67    USA 12.43 15.84 13.84 13.40 13.77
50 Samuel Yakulis 12.68   14.69    USA 13.34 18.05 21.50 12.69 12.68
51 Tucker Deacon 13.25   17.24    USA 14.22 20.71 23.36 16.80 13.25
52 Jason Tang 7.75   18.65    USA DNF 13.86 7.75 32.55 9.55
53 Asa Williams 22.63   26.03    USA 28.56 24.45 25.09 39.88 22.63
54 Carter Tegen 16.18   27.45    USA DNF 16.18 25.71 19.19 37.46
55 Danny Nguyen 10.75   30.29    USA 25.94 DNF 19.00 45.93 10.75
56 Neelnavo Kar 7.02   DNF    USA DNF 7.02 8.61 12.46 DNF
57 Nicholas Hickman 7.05   DNF    USA DNF 7.05 DNF DNS DNS
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 2.66   3.32    USA 3.08 2.66 3.76 4.21 3.13
2 Julianna Bennett 2.59   3.79    USA 3.77 2.59 3.05 4.55 5.33
3 Brendan Aronhime 3.65   3.91    USA 3.65 4.08 3.90 5.02 3.75
4 Samantha Raskind 3.22   4.03    USA 4.50 3.30 4.30 4.59 3.22
5 Alex Thielemier 3.65   4.03    USA 4.06 3.65 3.75 14.25 4.27
6 Asa Kaplan 3.52   4.19    USA 3.80 4.86 4.09 4.69 3.52
7 Collin Burns 3.91   4.19    USA 4.16 4.56 4.38 4.03 3.91
8 Andrew Park 3.87   4.64    USA 5.97 4.28 3.87 5.13 4.52
9 Kobe Balin 4.03   4.65    USA 4.25 4.86 4.03 4.84 12.06
10 Ankush Hommerich-Dutt 4.42   5.11    USA 4.46 4.42 6.31 5.90 4.98
11 Jonathan Lin 4.57   5.67    USA 4.57 5.43 7.00 4.59 10.21
12 Nat Baylon 5.19   6.16    USA 5.19 5.50 7.33 9.61 5.66
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 30.36   34.22    USA 34.91 30.36 35.83 31.91 39.56
2 Andrew Park 41.58   43.38    USA 41.97 47.81 44.25 43.91 41.58
3 Keaton Ellis 39.28   44.85    USA 44.94 43.94 39.28 50.91 45.66
4 Collin Burns 40.88   44.95    USA 40.88 44.25 47.43 43.16 55.81
5 Samantha Raskind 46.34   48.88    USA 46.34 46.55 50.97 59.30 49.13
6 Nat Baylon 46.84   52.39    USA 54.94 59.69 50.80 46.84 51.43
7 Corey Sakowski 49.83   52.63    USA 1:03.47 51.78 51.11 55.00 49.83
8 Timothy Packard 49.21   54.29    USA 59.21 52.66 53.43 49.21 56.77
9 Ankush Hommerich-Dutt 53.84   54.54    USA 54.33 57.44 53.94 55.34 53.84
10 Alex Thielemier 51.81   54.83    USA 54.80 53.41 56.27 1:04.13 51.81
11 Alese Devin 48.09   55.62    USA 57.47 1:03.75 48.09 58.81 50.59
12 Kobe Balin 53.40   57.42    USA 53.40 DNF 57.80 57.63 56.83
13 Robbie Stevenson 52.30   57.81    USA 59.27 52.30 56.00 1:12.72 58.16
14 Maggie Jordan 50.46   58.79    USA 1:12.25 1:01.78 50.46 59.81 54.77
15 Aníbal Araya 48.90   58.90    Chile 48.90 59.25 1:01.30 1:03.30 56.16
16 Felix Lee 53.38   59.73    USA 1:01.69 1:07.66 53.38 59.13 58.36
17 Young-Joon Choi 55.36   1:00.65    USA 1:03.08 55.36 1:35.25 1:01.09 57.78
18 Nick Rech 56.91   1:02.90    USA 1:14.25 1:05.18 1:01.21 56.91 1:02.30
19 Asa Kaplan 50.28   1:04.27    USA 1:16.31 56.97 50.28 59.53 1:20.47
20 Brendan Aronhime 56.96   1:05.40    USA 56.96 1:13.25 1:00.13 1:11.86 1:04.21
21 Tanzer Balimtas 59.97   1:06.63    USA 1:04.36 59.97 1:31.22 1:06.46 1:09.08
22 Nathan Kearney 1:02.53   1:07.07    USA 1:04.71 1:10.11 1:07.98 1:02.53 1:08.53
23 Jonathan Lin 1:03.97   1:10.58    USA 1:03.97 1:32.61 1:07.41 1:10.63 1:13.71
24 Henry Savich 1:05.58   1:10.90    USA 1:14.36 1:07.13 1:11.21 1:16.15 1:05.58
25 Christopher Long 1:05.13   1:11.52    USA 1:07.96 1:14.75 1:11.84 1:05.13 DNF
26 Austin Thielemier 1:00.04   1:12.74    USA 1:13.55 1:20.18 1:10.43 1:14.23 1:00.04
27 Kaitlyn Kim 1:07.05   1:13.30    USA 1:13.56 1:07.05 DNF 1:08.14 1:18.19
28 Julianna Bennett 1:03.08   1:14.55    USA 1:10.77 1:18.03 1:03.08 1:21.94 1:14.84
29 Tommy Szeliga 1:12.22   1:14.95    USA 1:12.56 1:15.09 1:24.18 1:12.22 1:17.21
30 Dhruv Randeria 1:11.21   1:16.41    USA 1:20.28 1:11.21 1:15.86 1:20.63 1:13.08
31 Jerry Qian 1:17.28      USA 1:17.28 1:49.13
32 Reid Flasinski 1:22.13      USA 1:23.56 1:22.13
33 Nicholas Hickman 1:29.15      USA 1:29.15 1:35.48
34 Anthony Forcione 1:31.41      USA 1:31.41 1:49.63
34 Chris Parlette 1:31.41      USA 1:44.06 1:31.41
36 Sreeram Venkatarao 1:33.28      USA 1:33.28 1:46.84
37 Advait Ishwar 1:34.71      USA 1:58.19 1:34.71
38 Raymond Zou 1:34.83      USA DNF 1:34.83
39 Alex Wendt 1:41.68      USA 1:41.68 DNF
40 Matthew Breden 1:43.86      USA 1:52.05 1:43.86
41 Greg Bristol 1:54.52      USA DNF 1:54.52
42 Zia Firouz DNF      USA DNF DNF
42 Daniel Freymann DNF      USA DNF DNF
42 Neelnavo Kar DNF      USA DNF DNF
42 Darren Soria DNF      USA DNF DNF
42 Ryan Bodoh DNF      USA DNF DNF
42 Sam Deacon DNF      USA DNF DNF
42 Caleb Campbell DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 1:18.15   1:21.90    USA 1:19.38 1:24.75 1:18.15 1:26.78 1:21.57
2 Keaton Ellis 1:21.52   1:22.72    USA 1:54.08 1:23.47 1:21.75 1:22.94 1:21.52
3 Samantha Raskind 1:26.84   1:28.21    USA 1:27.61 1:59.33 1:27.28 1:26.84 1:29.75
4 Alex Thielemier 1:31.97   1:35.29    USA 1:34.50 1:33.68 1:37.69 2:05.68 1:31.97
5 Robbie Stevenson 1:45.78   1:46.56    USA 1:45.78 1:46.55 1:47.90 1:46.94 1:46.19
6 Corey Sakowski 1:41.06   1:47.26    USA 1:56.41 1:43.44 1:41.06 1:51.10 1:47.25
7 Nick Rech 1:45.38   1:49.07    USA 1:55.46 1:45.46 2:04.96 1:45.38 1:46.28
8 Nat Baylon 1:37.31   1:49.71    USA 1:52.44 1:40.61 2:03.30 1:37.31 1:56.08
9 Tanzer Balimtas 1:42.90   1:54.00    USA 1:54.31 2:06.65 2:01.84 1:42.90 1:45.86
10 Andrew Park 1:48.80   1:58.19    USA 2:05.66 2:00.90 1:57.90 1:48.80 1:55.77
11 Alese Devin 1:44.68   1:59.67    USA 2:09.74 1:44.68 2:14.13 1:46.61 2:02.66
12 Timothy Packard 1:55.38   2:03.88    USA 2:14.80 1:55.38 1:58.34 1:58.50 2:15.61
13 Felix Lee 1:56.44   2:06.53    USA 1:56.44 2:17.33 2:09.94 2:03.02 2:06.63
14 Young-Joon Choi 1:58.19   2:06.59    USA 1:58.19 2:07.78 2:16.80 2:01.13 2:10.86
15 Asa Kaplan 1:57.52   2:06.81    USA 2:12.36 2:08.80 1:57.52 2:09.77 2:01.86
16 Ankush Hommerich-Dutt 2:04.61   2:14.79    USA DNF 2:10.43 2:12.65 2:21.28 2:04.61
17 Maggie Jordan 2:15.53      USA 2:19.09 2:15.53
18 Kobe Balin 2:17.05      USA 2:21.11 2:17.05
19 Reid Flasinski 2:18.41      USA 2:28.78 2:18.41
20 Kaitlyn Kim 2:21.53      USA 2:21.53 DNF
21 Jonathan Lin 2:25.00      USA 2:25.00 DNF
22 Tommy Szeliga 2:30.44      USA 2:32.72 2:30.44
23 Austin Thielemier 2:32.15      USA 2:32.15 2:34.53
24 Nathan Kearney 2:34.18      USA 2:34.18 2:59.27
25 Anthony Forcione 2:41.96      USA 2:41.96 2:49.28
26 Henry Savich 2:46.65      USA 2:52.22 2:46.65
27 Caleb Campbell 2:49.61      USA 2:49.61 DNF
28 Brendan Aronhime 2:53.32      USA 2:53.32 2:58.06
29 Nicholas Hickman 2:55.66      USA 2:55.66 DNF
30 Daniel Freymann DNF      USA DNF DNF
30 Dhruv Randeria DNF      USA DNF DNF
30 Chris Parlette DNF      USA DNF DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 3:17.05   3:32.54    USA 3:43.80 3:17.05 3:36.78
2 Keaton Ellis 3:50.65   4:00.76    USA 3:50.65 4:20.28 3:51.34
3 Samantha Raskind 3:45.16   4:07.71    USA 4:21.38 4:16.58 3:45.16
4 Alese Devin 4:27.47   4:41.43    USA 4:55.16 4:27.47 4:41.65
5 Robbie Stevenson 5:18.81      USA 5:18.81
6 Tanzer Balimtas 5:25.27      USA 5:25.27
7 Kobe Balin 5:36.09      USA 5:36.09
8 Nick Rech 5:42.97      USA 5:42.97
9 Nat Baylon 5:45.02      USA 5:45.02
10 Corey Sakowski 5:51.72      USA 5:51.72
11 Alex Thielemier 5:58.87      USA 5:58.87
12 Austin Thielemier DNF      USA DNF
12 Tommy Szeliga DNF      USA DNF
12 Timothy Packard DNF      USA DNF
12 Asa Kaplan DNF      USA DNF
  3x3x3 Blindfolded   Combined Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sreeram Venkatarao 1:30.18   DNF    USA 1:30.18 DNF DNF
2 Alex Thielemier DNF      USA DNF
2 Aníbal Araya DNF      Chile DNF
2 Ankush Hommerich-Dutt DNF      USA DNF
2 Austin Thielemier DNF      USA DNF
2 Corey Sakowski DNF      USA DNF
2 Felix Lee DNF      USA DNF
2 Tanzer Balimtas DNF      USA DNF
2 Andrew Park DNF      USA DNF
2 Jonathan Lin DNF      USA DNF
2 Nathan Kearney DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Collin Burns 12.56   14.44    USA 17.58 14.52 12.56 13.36 15.43
2 Keaton Ellis 14.81   15.54    USA 15.18 18.43 15.34 16.09 14.81
3 Kevin Costello III 15.36   17.20    USA 15.93 17.77 15.36 17.90 18.30
4 Austin Thielemier 16.44   19.69    USA 17.94 19.69 25.11 16.44 21.44
5 Andy Huang 15.90   20.23    USA 21.58 DNF 20.66 15.90 18.44
6 Brendan Aronhime 20.25   21.44    USA 21.33 20.46 20.25 22.53 23.22
7 Alex Thielemier 16.75   21.72    USA 22.38 20.18 27.61 22.59 16.75
8 Andrew Park 20.58   22.05    USA 21.69 22.52 21.94 20.58 23.25
9 Aníbal Araya 21.66   23.30    Chile 21.66 27.96 24.44 22.65 22.81
10 Nat Baylon 19.46   23.80    USA 24.63 24.27 22.77 24.36 19.46
11 Nick Rech 20.71   23.92    USA 20.71 22.68 20.80 30.00 28.27
12 Felix Lee 15.31   25.48    USA 26.28 25.97 27.03 15.31 24.19
13 Corey Sakowski 22.08   25.53    USA 22.08 25.59 27.03 23.96 27.58
14 Tanzer Balimtas 22.22   25.62    USA 22.22 25.97 DNF 26.02 24.88
15 Pavan Ravindra 22.84   25.95    USA DNF 22.84 26.61 26.25 25.00
16 Samantha Raskind 23.28   27.27    USA 23.28 27.09 26.77 27.96 31.03
17 Kaitlyn Kim 24.40   27.61    USA 24.40 31.31 25.56 DNF 25.97
18 Henry Savich 23.06   28.46    USA 29.63 40.11 29.36 26.38 23.06
19 Asa Kaplan 21.77   28.84    USA 33.78 46.28 28.86 21.77 23.88
20 Christopher Long 23.33   31.52    USA 29.02 33.88 38.81 31.66 23.33
21 Kobe Balin 28.91   32.35    USA 28.91 37.52 46.34 30.28 29.25
22 Jack Tu 30.68   32.79    USA 30.68 31.78 31.03 35.63 35.55
23 Jonathan Lin 33.21   35.49    USA 36.41 34.97 33.21 35.09 DNS
24 Jerry Qian 29.00   36.13    USA 29.00 32.83 36.11 DNF 39.46
25 Tommy Szeliga 33.21   37.91    USA 46.86 34.63 37.78 33.21 41.33
26 Caleb Campbell 34.58   38.54    USA 40.44 38.97 51.19 36.22 34.58
27 Ankush Hommerich-Dutt 36.08   40.10    USA 36.08 37.75 42.71 39.84 44.58
28 Neelnavo Kar 30.40   40.28    USA 43.18 30.40 46.22 37.05 40.61
29 Young-Joon Choi 37.72   41.55    USA 37.72 46.33 DNF 38.65 39.68
30 Alese Devin 37.33   42.55    USA 37.33 41.58 48.77 42.91 43.15
31 David Zhao 39.19   44.63    USA 48.91 39.19 45.50 43.75 44.63
32 Anthony Forcione 39.15   45.96    USA 44.97 49.56 DNF 43.36 39.15
33 Alex Wendt 46.19      USA 46.19 48.55
34 Sam Deacon 46.91      USA 48.58 46.91
35 Julianna Bennett 47.66      USA DNF 47.66
36 Daniel Freymann 54.25      USA 54.81 54.25
37 Dhruv Randeria 57.33      USA 57.33 DNF
38 Darren Soria DNF      USA DNF DNF
38 Nicholas Hickman DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Keaton Ellis 12.25   15.01    USA 14.97 14.47 15.58 12.25 17.91
2 Collin Burns 12.38   16.12    USA 17.38 20.75 12.38 16.46 14.53
3 Kevin Costello III 15.05   17.24    USA 15.05 17.46 18.46 19.18 15.80
4 Austin Thielemier 18.06   19.23    USA 19.44 23.96 19.21 18.06 19.05
5 Andrew Park 17.66   21.08    USA 26.19 17.66 18.27 22.88 22.09
6 Brendan Aronhime 19.03   21.15    USA 19.03 21.13 21.22 21.11 21.34
7 Andy Huang 18.69   21.50    USA 19.69 18.69 23.30 27.18 21.52
8 Alex Thielemier 18.40   22.10    USA 24.46 22.77 18.40 19.74 23.80
9 Nat Baylon 19.27   23.24    USA 27.19 24.75 19.86 19.27 25.11
10 Nick Rech 18.13   25.02    USA 21.33 28.80 18.13 24.94 29.86
11 Felix Lee 22.03   25.43    USA 26.81 28.55 23.03 26.46 22.03
12 Aníbal Araya 20.43   26.01    Chile 29.50 24.83 20.43 27.69 25.52
Advait Ishwar    USA
Advait Ishwar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 17.81   19.04   20.03 18.43 17.81 23.03 18.66
2x2x2 Cube First round 38 3.00   7.77   6.75 7.75 8.80 3.00 8.97
4x4x4 Cube Combined Final 37 1:34.71     1:58.19 1:34.71
Ajay Mysore    USA
Ajay Mysore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 14.36   18.99   22.77 14.36 21.65 19.68 15.65
Albert Chuang    USA
Albert Chuang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 28.25   31.53   32.50 31.88 28.25 34.27 30.21
Alese Devin    USA
Alese Devin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 14.27   17.06   18.74 17.30 19.36 14.27 15.15
2x2x2 Cube First round 29 3.65   6.22   6.69 7.43 5.03 3.65 6.94
4x4x4 Cube Combined Final 11 48.09   55.62   57.47 1:03.75 48.09 58.81 50.59
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:44.68   1:59.67   2:09.74 1:44.68 2:14.13 1:46.61 2:02.66
7x7x7 Cube Combined Final 4 4:27.47   4:41.43   4:55.16 4:27.47 4:41.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 37.33   42.55   37.33 41.58 48.77 42.91 43.15
Alex Lin    USA
Alex Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 33.38   36.39   36.08 37.75 35.34 33.38 1:18.69
Alex Thielemier    USA
Alex Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.86   12.65   13.78 11.50 10.86 13.28 13.17
Second round 12 10.71   13.04   13.77 13.19 12.78 13.16 10.71
First round 3 10.34   11.49   12.05 11.09 13.09 10.34 11.34
2x2x2 Cube Final 5 3.65   4.03   4.06 3.65 3.75 14.25 4.27
First round 3 2.38   3.68   3.91 2.96 4.16 2.38 4.46
4x4x4 Cube Combined Final 10 51.81   54.83   54.80 53.41 56.27 1:04.13 51.81
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:31.97   1:35.29   1:34.50 1:33.68 1:37.69 2:05.68 1:31.97
7x7x7 Cube Combined Final 11 5:58.87     5:58.87
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 18.40   22.10   24.46 22.77 18.40 19.74 23.80
Combined First round 7 16.75   21.72   22.38 20.18 27.61 22.59 16.75
Alex Wendt    USA
Alex Wendt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 19.03   22.95   20.63 25.80 27.66 22.41 19.03
2x2x2 Cube First round 37 4.18   7.55   6.75 12.38 7.78 4.18 8.13
4x4x4 Cube Combined Final 39 1:41.68     1:41.68 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 46.19     46.19 48.55
Andrew Park    USA
Andrew Park
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 9.13   13.06   12.30 9.13 11.72 15.15 18.19
First round 6 11.02   12.67   12.44 12.65 13.11 11.02 12.93
2x2x2 Cube Final 8 3.87   4.64   5.97 4.28 3.87 5.13 4.52
First round 9 1.61   4.20   4.09 6.84 3.78 1.61 4.72
4x4x4 Cube Combined Final 2 41.58   43.38   41.97 47.81 44.25 43.91 41.58
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:48.80   1:58.19   2:05.66 2:00.90 1:57.90 1:48.80 1:55.77
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 17.66   21.08   26.19 17.66 18.27 22.88 22.09
Combined First round 8 20.58   22.05   21.69 22.52 21.94 20.58 23.25
Andy Huang    USA
Andy Huang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.09   13.67   14.22 13.09 13.09 15.40 13.71
First round 24 14.34   15.76   15.71 16.15 14.34 DNF 15.41
2x2x2 Cube First round 41 4.88   8.53   5.83 9.75 4.88 10.02 12.86
3x3x3 One-Handed Final 7 18.69   21.50   19.69 18.69 23.30 27.18 21.52
Combined First round 5 15.90   20.23   21.58 DNF 20.66 15.90 18.44
Aníbal Araya    Chile
Aníbal Araya
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.71   17.00   DNF 21.13 12.28 17.58 11.71
Second round 6 11.83   12.43   12.21 12.95 12.14 13.81 11.83
First round 15 12.19   14.26   14.25 15.06 12.19 14.34 14.18
4x4x4 Cube Combined Final 15 48.90   58.90   48.90 59.25 1:01.30 1:03.30 56.16
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 12 20.43   26.01   29.50 24.83 20.43 27.69 25.52
Combined First round 9 21.66   23.30   21.66 27.96 24.44 22.65 22.81
Ankush Hommerich-Dutt    USA
Ankush Hommerich-Dutt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 13.69   14.81   14.34 14.77 13.69 16.53 15.31
First round 19 13.46   14.67   13.81 14.83 16.18 13.46 15.38
2x2x2 Cube Final 10 4.42   5.11   4.46 4.42 6.31 5.90 4.98
First round 10 3.08   4.70   4.38 5.50 4.22 3.08 5.81
4x4x4 Cube Combined Final 9 53.84   54.54   54.33 57.44 53.94 55.34 53.84
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:04.61   2:14.79   DNF 2:10.43 2:12.65 2:21.28 2:04.61
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 36.08   40.10   36.08 37.75 42.71 39.84 44.58
Anthony Forcione    USA
Anthony Forcione
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 16.59   18.94   17.22 17.16 16.59 22.43 31.41
2x2x2 Cube First round 20 5.33   5.58   5.47 5.33 5.55 5.71 5.91
4x4x4 Cube Combined Final 34 1:31.41     1:31.41 1:49.63
5x5x5 Cube Combined Final 25 2:41.96     2:41.96 2:49.28
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 39.15   45.96   44.97 49.56 DNF 43.36 39.15
Asa Kaplan    USA
Asa Kaplan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 13.75   17.11   16.88 19.47 21.50 13.75 14.97
2x2x2 Cube Final 6 3.52   4.19   3.80 4.86 4.09 4.69 3.52
First round 8 2.27   3.95   3.53 4.05 4.36 2.27 4.28
4x4x4 Cube Combined Final 19 50.28   1:04.27   1:16.31 56.97 50.28 59.53 1:20.47
5x5x5 Cube Combined Final 15 1:57.52   2:06.81   2:12.36 2:08.80 1:57.52 2:09.77 2:01.86
7x7x7 Cube Combined Final 12 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 21.77   28.84   33.78 46.28 28.86 21.77 23.88
Asa Williams    USA
Asa Williams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 1:12.72   1:23.71   1:41.44 1:29.02 1:12.72 1:23.84 1:18.27
2x2x2 Cube First round 53 22.63   26.03   28.56 24.45 25.09 39.88 22.63
Austin Thielemier    USA
Austin Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.52   14.27   21.11 15.91 15.02 11.52 11.88
First round 22 12.80   15.67   12.80 15.81 16.88 14.31 19.19
2x2x2 Cube First round 15 2.61   5.18   3.94 5.58 6.03 2.61 6.80
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:00.04   1:12.74   1:13.55 1:20.18 1:10.43 1:14.23 1:00.04
5x5x5 Cube Combined Final 23 2:32.15     2:32.15 2:34.53
7x7x7 Cube Combined Final 12 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 18.06   19.23   19.44 23.96 19.21 18.06 19.05
Combined First round 4 16.44   19.69   17.94 19.69 25.11 16.44 21.44
Brendan Aronhime    USA
Brendan Aronhime
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.30   11.13   11.28 10.30 11.41 10.71 12.91
Second round 5 10.55   11.18   11.56 11.06 10.93 10.55 13.63
First round 4 11.38   12.31   12.40 12.59 11.38 11.94 13.86
2x2x2 Cube Final 3 3.65   3.91   3.65 4.08 3.90 5.02 3.75
First round 1 2.27   3.23   3.40 2.65 3.65 2.27 4.80
4x4x4 Cube Combined Final 20 56.96   1:05.40   56.96 1:13.25 1:00.13 1:11.86 1:04.21
5x5x5 Cube Combined Final 28 2:53.32     2:53.32 2:58.06
3x3x3 One-Handed Final 6 19.03   21.15   19.03 21.13 21.22 21.11 21.34
Combined First round 6 20.25   21.44   21.33 20.46 20.25 22.53 23.22
Caleb Campbell    USA
Caleb Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 16.96   20.45   23.06 16.96 19.47 23.72 18.81
2x2x2 Cube First round 39 6.43   8.00   7.36 9.68 8.61 8.03 6.43
4x4x4 Cube Combined Final 42 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 27 2:49.61     2:49.61 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 34.58   38.54   40.44 38.97 51.19 36.22 34.58
Carter Tegen    USA
Carter Tegen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 32.68   48.64   47.34 32.68 52.52 56.71 46.06
2x2x2 Cube First round 54 16.18   27.45   DNF 16.18 25.71 19.19 37.46
Catherine Im    USA
Catherine Im
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 39.66   56.40   50.16 1:17.71 39.66 DNF 41.34
Chris Parlette    USA
Chris Parlette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 20.90   24.20   26.09 24.41 25.93 22.25 20.90
2x2x2 Cube First round 45 9.46   10.92   12.88 11.03 11.15 9.46 10.58
4x4x4 Cube Combined Final 34 1:31.41     1:44.06 1:31.41
5x5x5 Cube Combined Final 30 DNF     DNF DNF
Christopher Long    USA
Christopher Long
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 14.72   16.79   14.72 17.13 16.31 17.61 16.93
2x2x2 Cube First round 22 2.47   5.69   5.86 5.86 5.77 2.47 5.44
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:05.13   1:11.52   1:07.96 1:14.75 1:11.84 1:05.13 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 23.33   31.52   29.02 33.88 38.81 31.66 23.33
Chun Mun Loke    Malaysia
Chun Mun Loke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 18.71   20.89   20.74 18.71 20.66 DNF 21.27
Collin Burns    USA
Collin Burns
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.31   9.52   10.13 13.09 8.75 8.31 9.69
Second round 3 8.27   10.41   10.11 16.15 8.27 11.18 9.93
First round 2 9.43   10.74   10.71 9.43 11.43 10.09 12.43
2x2x2 Cube Final 7 3.91   4.19   4.16 4.56 4.38 4.03 3.91
First round 6 3.22   3.84   3.22 3.34 3.90 4.28 5.25
4x4x4 Cube Combined Final 4 40.88   44.95   40.88 44.25 47.43 43.16 55.81
3x3x3 One-Handed Final 2 12.38   16.12   17.38 20.75 12.38 16.46 14.53
Combined First round 1 12.56   14.44   17.58 14.52 12.56 13.36 15.43
Corey Sakowski    USA
Corey Sakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.06   13.47   12.69 14.89 12.06 13.26 14.47
Second round 11 11.63   12.96   36.59 13.40 11.83 13.65 11.63
First round 14 10.97   14.25   10.97 13.41 17.53 13.44 15.91
2x2x2 Cube First round 14 2.09   4.96   4.18 6.22 7.80 2.09 4.47
4x4x4 Cube Combined Final 7 49.83   52.63   1:03.47 51.78 51.11 55.00 49.83
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:41.06   1:47.26   1:56.41 1:43.44 1:41.06 1:51.10 1:47.25
7x7x7 Cube Combined Final 10 5:51.72     5:51.72
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 22.08   25.53   22.08 25.59 27.03 23.96 27.58
Daniel Freymann    USA
Daniel Freymann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 17.75   19.95   20.16 18.08 17.75 22.43 21.61
2x2x2 Cube First round 25 5.05   6.08   6.34 5.05 6.34 6.11 5.78
4x4x4 Cube Combined Final 42 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 30 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 36 54.25     54.81 54.25
Danny Nguyen    USA
Danny Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 28.68   31.30   32.31 30.44 33.15 31.15 28.68
2x2x2 Cube First round 55 10.75   30.29   25.94 DNF 19.00 45.93 10.75
Darren Soria    USA
Darren Soria
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 28.68   30.70   33.08 32.80 30.40 28.90 28.68
2x2x2 Cube First round 48 8.61   13.36   18.46 12.33 8.61 9.30 29.34
4x4x4 Cube Combined Final 42 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 38 DNF     DNF DNF
David Zhao    USA
David Zhao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 21.44   24.41   29.28 21.44 26.33 24.55 22.36
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 39.19   44.63   48.91 39.19 45.50 43.75 44.63
Devin Kim    Korea
Devin Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 22.21   26.07   23.02 22.21 27.63 DNF 27.56
Dhruv Randeria    USA
Dhruv Randeria
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 16.03   19.80   18.21 16.03 21.40 20.22 20.97
2x2x2 Cube First round 26 5.33   6.08   5.33 9.84 5.59 5.38 7.28
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:11.21   1:16.41   1:20.28 1:11.21 1:15.86 1:20.63 1:13.08
5x5x5 Cube Combined Final 30 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 37 57.33     57.33 DNF
Felix Lee    USA
Felix Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.75   13.87   13.88 15.06 12.68 11.75 15.50
Second round 10 11.77   12.69   11.94 12.83 11.77 14.69 13.31
First round 10 12.16   13.70   12.16 13.18 16.02 13.68 14.25
2x2x2 Cube First round 16 2.00   5.27   11.72 4.71 4.15 2.00 6.94
4x4x4 Cube Combined Final 16 53.38   59.73   1:01.69 1:07.66 53.38 59.13 58.36
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:56.44   2:06.53   1:56.44 2:17.33 2:09.94 2:03.02 2:06.63
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 11 22.03   25.43   26.81 28.55 23.03 26.46 22.03
Combined First round 12 15.31   25.48   26.28 25.97 27.03 15.31 24.19
Graham Roeger    USA
Graham Roeger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 35.97   45.98   49.52 35.97 40.53 51.43 47.90
2x2x2 Cube First round 46 7.53   12.00   10.81 9.68 7.53 23.47 15.52
Greg Bristol    USA
Greg Bristol
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 20.69   23.45   21.41 20.69 23.53 25.40 DNF
2x2x2 Cube First round 13 3.58   4.86   3.58 5.53 3.94 7.80 5.11
4x4x4 Cube Combined Final 41 1:54.52     DNF 1:54.52
Henry Savich    USA
Henry Savich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 15.71   18.14   17.58 18.52 20.21 15.71 18.31
2x2x2 Cube First round 36 5.38   7.39   5.38 7.86 6.66 8.00 7.66
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:05.58   1:10.90   1:14.36 1:07.13 1:11.21 1:16.15 1:05.58
5x5x5 Cube Combined Final 26 2:46.65     2:52.22 2:46.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 23.06   28.46   29.63 40.11 29.36 26.38 23.06
Jack Tu    USA
Jack Tu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 15.81   18.22   15.81 16.88 20.43 17.84 19.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 30.68   32.79   30.68 31.78 31.03 35.63 35.55
Jacques Becker    USA
Jacques Becker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 20.13   23.03   20.13 25.75 23.18 23.13 22.77
2x2x2 Cube First round 24 5.50   6.01   5.53 5.50 6.03 8.90 6.47
Jason Tang    USA
Jason Tang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 13.02   15.67   13.02 21.04 16.63 15.97 14.40
First round 21 14.08   15.56   15.65 14.08 18.16 14.30 16.72
2x2x2 Cube First round 52 7.75   18.65   DNF 13.86 7.75 32.55 9.55
Jeremy Keaton    USA
Jeremy Keaton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 22.36   23.13   23.28 25.90 22.59 22.36 23.52
2x2x2 Cube First round 30 3.15   6.38   14.62 6.69 6.69 3.15 5.77
Jerry Qian    USA
Jerry Qian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 17.88   19.96   21.11 20.28 17.88 19.22 20.38
2x2x2 Cube First round 40 5.13   8.26   12.41 8.59 8.68 7.50 5.13
4x4x4 Cube Combined Final 31 1:17.28     1:17.28 1:49.13
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 29.00   36.13   29.00 32.83 36.11 DNF 39.46
John Newhagen    USA
John Newhagen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 52.36   1:09.10   1:12.56 1:01.93 1:12.80 1:15.88 52.36
Jonathan Lin    USA
Jonathan Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 10.87   14.28   15.55 DNF 10.87 14.86 12.42
Second round 9 11.91   12.65   13.59 12.02 13.46 12.46 11.91
First round 7 11.91   12.73   11.91 13.08 12.44 15.75 12.66
2x2x2 Cube Final 11 4.57   5.67   4.57 5.43 7.00 4.59 10.21
First round 5 1.72   3.80   3.13 4.44 3.83 1.72 5.52
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:03.97   1:10.58   1:03.97 1:32.61 1:07.41 1:10.63 1:13.71
5x5x5 Cube Combined Final 21 2:25.00     2:25.00 DNF
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 33.21   35.49   36.41 34.97 33.21 35.09 DNS
Julianna Bennett    USA
Julianna Bennett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 12.94   14.97   13.91 16.58 17.74 14.41 12.94
First round 23 12.25   15.70   15.00 20.61 16.56 12.25 15.55
2x2x2 Cube Final 2 2.59   3.79   3.77 2.59 3.05 4.55 5.33
First round 7 2.63   3.90   4.09 3.59 4.05 2.63 4.05
4x4x4 Cube Combined Final 28 1:03.08   1:14.55   1:10.77 1:18.03 1:03.08 1:21.94 1:14.84
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 47.66     DNF 47.66
Kage Sheffield    USA
Kage Sheffield
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 30.78   40.04   44.11 38.06 30.78 44.34 37.96
Kaitlyn Kim    USA
Kaitlyn Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 14.25   17.14   20.50 14.25 17.53 14.33 19.55
4x4x4 Cube Combined Final 27 1:07.05   1:13.30   1:13.56 1:07.05 DNF 1:08.14 1:18.19
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:21.53     2:21.53 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 24.40   27.61   24.40 31.31 25.56 DNF 25.97
Karl Zhao    USA
Karl Zhao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 25.00   28.14   25.68 33.11 25.63 34.02 25.00
Keaton Ellis    USA
Keaton Ellis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.59   10.46   13.03 10.68 10.84 9.59 9.86
Second round 2 9.00   10.14   9.83 9.05 9.00 11.53 12.44
First round 5 8.66   12.37   12.97 11.34 15.38 12.80 8.66
4x4x4 Cube Combined Final 3 39.28   44.85   44.94 43.94 39.28 50.91 45.66
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:21.52   1:22.72   1:54.08 1:23.47 1:21.75 1:22.94 1:21.52
7x7x7 Cube Combined Final 2 3:50.65   4:00.76   3:50.65 4:20.28 3:51.34
3x3x3 One-Handed Final 1 12.25   15.01   14.97 14.47 15.58 12.25 17.91
Combined First round 2 14.81   15.54   15.18 18.43 15.34 16.09 14.81
Kevin Costello III    USA
Kevin Costello III
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.59   8.43   8.21 14.40 7.93 7.59 9.15
Second round 1 8.65   9.06   8.67 9.69 9.30 9.22 8.65
First round 1 8.22   10.33   8.22 9.65 10.71 10.63 12.97
2x2x2 Cube Final 1 2.66   3.32   3.08 2.66 3.76 4.21 3.13
First round 2 2.16   3.54   3.88 3.38 3.47 2.16 3.78
4x4x4 Cube Combined Final 1 30.36   34.22   34.91 30.36 35.83 31.91 39.56
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:18.15   1:21.90   1:19.38 1:24.75 1:18.15 1:26.78 1:21.57
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:17.05   3:32.54   3:43.80 3:17.05 3:36.78
3x3x3 One-Handed Final 3 15.05   17.24   15.05 17.46 18.46 19.18 15.80
Combined First round 3 15.36   17.20   15.93 17.77 15.36 17.90 18.30
Kobe Balin    USA
Kobe Balin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 13.81   15.08   13.81 13.90 15.70 15.63 19.59
First round 20 13.28   14.72   13.34 16.53 14.28 13.28 19.96
2x2x2 Cube Final 9 4.03   4.65   4.25 4.86 4.03 4.84 12.06
First round 11 2.96   4.74   4.27 4.65 5.31 2.96 9.08
4x4x4 Cube Combined Final 12 53.40   57.42   53.40 DNF 57.80 57.63 56.83
5x5x5 Cube Combined Final 18 2:17.05     2:21.11 2:17.05
7x7x7 Cube Combined Final 7 5:36.09     5:36.09
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 28.91   32.35   28.91 37.52 46.34 30.28 29.25
Landon Chu    USA
Landon Chu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 14.00   19.10   18.96 20.27 18.15 20.19 14.00
Maggie Jordan    USA
Maggie Jordan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 13.43   16.30   13.43 14.09 17.36 17.46 17.78
2x2x2 Cube First round 23 2.69   5.95   4.94 6.40 7.13 2.69 6.50
4x4x4 Cube Combined Final 14 50.46   58.79   1:12.25 1:01.78 50.46 59.81 54.77
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:15.53     2:19.09 2:15.53
Matthew Breden    USA
Matthew Breden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 18.50   24.94   24.15 25.06 DNF 25.61 18.50
2x2x2 Cube First round 32 3.46   6.68   9.55 6.33 5.84 3.46 7.86
4x4x4 Cube Combined Final 40 1:43.86     1:52.05 1:43.86
Max Boettinger    USA
Max Boettinger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 29.84   35.73   34.68 29.84 37.88 34.63 44.38
2x2x2 Cube First round 43 7.03   9.44   8.88 9.03 10.40 11.34 7.03
Michael Yoo Fatemi    USA
Michael Yoo Fatemi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 20.69   23.11   25.75 21.96 20.69 21.61 27.78
Nat Baylon    USA
Nat Baylon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.53   11.48   10.57 12.53 11.34 10.53 12.83
Second round 4 8.88   11.11   8.88 11.35 10.09 11.89 14.94
First round 9 11.69   13.48   11.69 14.75 13.69 13.91 12.83
2x2x2 Cube Final 12 5.19   6.16   5.19 5.50 7.33 9.61 5.66
First round 12 4.28   4.74   4.28 5.27 4.56 4.97 4.68
4x4x4 Cube Combined Final 6 46.84   52.39   54.94 59.69 50.80 46.84 51.43
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:37.31   1:49.71   1:52.44 1:40.61 2:03.30 1:37.31 1:56.08
7x7x7 Cube Combined Final 9 5:45.02     5:45.02
3x3x3 One-Handed Final 9 19.27   23.24   27.19 24.75 19.86 19.27 25.11
Combined First round 10 19.46   23.80   24.63 24.27 22.77 24.36 19.46
Nate Amtmann    USA
Nate Amtmann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 1:17.31   1:28.49   1:32.65 1:17.31 1:19.58 1:33.25 1:37.31
Nathan Kearney    USA
Nathan Kearney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 15.21   15.98   15.22 16.65 19.58 15.21 16.08
2x2x2 Cube First round 27 3.83   6.10   4.15 12.25 7.52 3.83 6.63
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:02.53   1:07.07   1:04.71 1:10.11 1:07.98 1:02.53 1:08.53
5x5x5 Cube Combined Final 24 2:34.18     2:34.18 2:59.27
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
Neelnavo Kar    USA
Neelnavo Kar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 16.58   18.97   23.46 20.03 19.55 16.58 17.34
2x2x2 Cube First round 56 7.02   DNF   DNF 7.02 8.61 12.46 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 42 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 30.40   40.28   43.18 30.40 46.22 37.05 40.61
Nicholas Hickman    USA
Nicholas Hickman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 22.43   24.04   22.43 24.50 23.80 25.90 23.83
2x2x2 Cube First round 57 7.05   DNF   DNF 7.05 DNF DNS DNS
4x4x4 Cube Combined Final 33 1:29.15     1:29.15 1:35.48
5x5x5 Cube Combined Final 29 2:55.66     2:55.66 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 38 DNF     DNF DNF
Nick Rech    USA
Nick Rech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.19   14.33   14.13 13.19 DNF 14.96 13.90
First round 18 12.52   14.33   12.77 16.00 DNF 12.52 14.21
2x2x2 Cube First round 31 3.41   6.55   22.84 3.59 7.84 3.41 8.22
4x4x4 Cube Combined Final 18 56.91   1:02.90   1:14.25 1:05.18 1:01.21 56.91 1:02.30
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:45.38   1:49.07   1:55.46 1:45.46 2:04.96 1:45.38 1:46.28
7x7x7 Cube Combined Final 8 5:42.97     5:42.97
3x3x3 One-Handed Final 10 18.13   25.02   21.33 28.80 18.13 24.94 29.86
Combined First round 11 20.71   23.92   20.71 22.68 20.80 30.00 28.27
Pavan Ravindra    USA
Pavan Ravindra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.29   14.70   16.18 12.29 14.91 13.90 15.30
First round 11 13.28   13.89   14.16 14.13 15.22 13.28 13.38
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 22.84   25.95   DNF 22.84 26.61 26.25 25.00
Raymond Zou    USA
Raymond Zou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 15.52   17.24   15.55 20.27 15.52 16.72 19.46
2x2x2 Cube First round 17 2.21   5.30   4.46 7.47 5.75 2.21 5.69
4x4x4 Cube Combined Final 38 1:34.83     DNF 1:34.83
Reid Flasinski    USA
Reid Flasinski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 17.44   18.87   18.52 17.59 17.44 20.50 21.68
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:22.13     1:23.56 1:22.13
5x5x5 Cube Combined Final 19 2:18.41     2:28.78 2:18.41
Robbie Stevenson    USA
Robbie Stevenson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 15.25   16.60   15.25 17.91 15.88 16.00 DNF
First round 16 13.21   14.31   13.21 14.63 17.75 14.88 13.41
4x4x4 Cube Combined Final 13 52.30   57.81   59.27 52.30 56.00 1:12.72 58.16
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:45.78   1:46.56   1:45.78 1:46.55 1:47.90 1:46.94 1:46.19
7x7x7 Cube Combined Final 5 5:18.81     5:18.81
Roshan Ram    USA
Roshan Ram
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 23.25   25.64   23.83 DNF 28.22 23.25 24.88
2x2x2 Cube First round 44 6.46   10.27   6.46 16.47 13.16 8.15 9.50
Ryan Bodoh    USA
Ryan Bodoh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 45.21   56.90   45.21 49.43 1:11.08 56.21 1:05.05
2x2x2 Cube First round 49 12.43   13.67   12.43 15.84 13.84 13.40 13.77
4x4x4 Cube Combined Final 42 DNF     DNF DNF
Sam Deacon    USA
Sam Deacon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 17.88   20.97   22.53 22.31 17.88 DNF 18.06
2x2x2 Cube First round 21 3.21   5.64   4.97 5.81 6.91 3.21 6.13
4x4x4 Cube Combined Final 42 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 46.91     48.58 46.91
Samantha Raskind    USA
Samantha Raskind
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.11   13.17   14.70 13.53 12.43 12.11 13.56
Second round 8 12.31   12.48   12.31 12.33 12.69 16.46 12.43
First round 13 13.31   14.11   14.71 13.31 13.96 15.30 13.65
2x2x2 Cube Final 4 3.22   4.03   4.50 3.30 4.30 4.59 3.22
First round 4 2.22   3.77   4.06 3.27 3.97 2.22 4.66
4x4x4 Cube Combined Final 5 46.34   48.88   46.34 46.55 50.97 59.30 49.13
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:26.84   1:28.21   1:27.61 1:59.33 1:27.28 1:26.84 1:29.75
7x7x7 Cube Combined Final 3 3:45.16   4:07.71   4:21.38 4:16.58 3:45.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 23.28   27.27   23.28 27.09 26.77 27.96 31.03
Samuel Yakulis    USA
Samuel Yakulis
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 50 12.68   14.69   13.34 18.05 21.50 12.69 12.68
Sean Hutchinson    USA
Sean Hutchinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 24.41   29.04   31.96 27.02 31.86 28.25 24.41
Sreeram Venkatarao    USA
Sreeram Venkatarao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.24   13.36   12.21 11.24 15.43 13.93 13.93
First round 17 10.68   14.32   11.84 10.68 14.69 16.44 18.22
2x2x2 Cube First round 19 4.09   5.54   6.08 5.55 5.77 4.09 5.31
4x4x4 Cube Combined Final 36 1:33.28     1:33.28 1:46.84
3x3x3 Blindfolded Combined Final 1 1:30.18   DNF   1:30.18 DNF DNF
Stephen Church    USA
Stephen Church
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 30.94   DNF   DNF 31.59 30.94 41.04 DNF
Tanzer Balimtas    USA
Tanzer Balimtas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 13.47   14.79   13.47 14.34 14.33 15.71 21.46
First round 12 13.11   14.02   13.11 15.96 13.44 15.28 13.33
2x2x2 Cube First round 18 2.77   5.52   3.86 7.40 6.56 2.77 6.15
4x4x4 Cube Combined Final 21 59.97   1:06.63   1:04.36 59.97 1:31.22 1:06.46 1:09.08
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:42.90   1:54.00   1:54.31 2:06.65 2:01.84 1:42.90 1:45.86
7x7x7 Cube Combined Final 6 5:25.27     5:25.27
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 22.22   25.62   22.22 25.97 DNF 26.02 24.88
Timothy Packard    USA
Timothy Packard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.60   13.13   18.90 12.47 11.60 11.96 14.96
Second round 7 11.36   12.46   13.84 11.65 12.80 12.93 11.36
First round 8 12.52   13.12   12.75 13.06 12.52 16.77 13.56
2x2x2 Cube First round 28 4.75   6.20   4.75 7.27 6.21 5.11 7.63
4x4x4 Cube Combined Final 8 49.21   54.29   59.21 52.66 53.43 49.21 56.77
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:55.38   2:03.88   2:14.80 1:55.38 1:58.34 1:58.50 2:15.61
7x7x7 Cube Combined Final 12 DNF     DNF
Tommy Szeliga    USA
Tommy Szeliga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 15.34   17.26   19.40 17.41 15.34 17.66 16.71
2x2x2 Cube First round 34 5.97   7.26   7.80 7.18 7.40 7.21 5.97
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:12.22   1:14.95   1:12.56 1:15.09 1:24.18 1:12.22 1:17.21
5x5x5 Cube Combined Final 22 2:30.44     2:32.72 2:30.44
7x7x7 Cube Combined Final 12 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 33.21   37.91   46.86 34.63 37.78 33.21 41.33
Tucker Deacon    USA
Tucker Deacon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 30.96   35.18   33.83 35.65 43.50 30.96 36.06
2x2x2 Cube First round 51 13.25   17.24   14.22 20.71 23.36 16.80 13.25
Will Callan    USA
Will Callan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 18.94   19.93   18.94 21.52 19.33 22.03 18.94
2x2x2 Cube First round 33 2.90   6.92   5.46 7.65 7.86 2.90 7.66
William Seo    USA
William Seo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 23.25   31.49   35.63 23.25 28.47 30.38 37.34
Young-Joon Choi    USA
Young-Joon Choi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 17.66   18.11   17.68 17.68 19.68 18.97 17.66
2x2x2 Cube First round 35 4.66   7.36   5.88 8.25 10.00 4.66 7.96
4x4x4 Cube Combined Final 17 55.36   1:00.65   1:03.08 55.36 1:35.25 1:01.09 57.78
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:58.19   2:06.59   1:58.19 2:07.78 2:16.80 2:01.13 2:10.86
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 37.72   41.55   37.72 46.33 DNF 38.65 39.68
Zachary Nikolaus    USA
Zachary Nikolaus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 29.93   35.33   29.93 37.19 47.44 33.93 34.88
2x2x2 Cube First round 42 6.71   8.63   10.36 11.75 8.00 6.71 7.53
Zia Firouz    USA
Zia Firouz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 30.81   34.76   32.22 30.81 45.21 35.30 36.75
2x2x2 Cube First round 47 11.81   12.44   13.68 11.81 12.34 12.22 12.75
4x4x4 Cube Combined Final 42 DNF     DNF DNF