Rapid Dash Open 2012

Date City WCA LInk
2012-4-14~15  United Kingdom, Guildford Rapid Dash Open 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Alexander Lau 10.00  Robert Yau 10.64  Thom Barlow 11.35
 2x2x2 Cube  Rowan Kinneavy 3.68  Robert Yau 3.82  Alexander Lau 4.03
 4x4x4 Cube  Robert Yau 42.59  Breandan Vallance 45.10  Christopher Ness 47.24
 5x5x5 Cube  Breandan Vallance 1:11.59  Robert Yau 1:24.12  Daniel Sheppard 1:28.22
 6x6x6 Cube  Breandan Vallance 2:39.51  Robert Yau 2:52.61  Daniel Sheppard 3:14.40
 7x7x7 Cube  Robert Yau 4:50.90  Daniel Sheppard 5:21.25  Joey Gouly 5:42.54
 3x3x3 Blindfolded  Joey Gouly 2:03.34  Thom Barlow 2:07.33  Chung Tze Yang (鍾志扬) 2:14.47
 3x3x3 Fewest Moves  Daniel Sheppard 26  Robert Yau 34  Rowan Kinneavy 40
 3x3x3 One-Handed  Rowan Kinneavy 18.90  Breandan Vallance 21.30  Thom Barlow 22.98
 3x3x3 With Feet  Daniel Sheppard 1:35.15  Leon Parfitt 2:05.53  Alexander Lau 2:55.88
 Rubik's Clock  Daniel Sheppard 8.80  Andrew Coghill 12.09  Luke Hubbard 14.08
 Megaminx  Oscar Roth Andersen 56.39  Robert Yau 1:18.63  Chris Wall 1:21.18
 Pyraminx  Oscar Roth Andersen 4.48  Daniel Sheppard 6.29  Luke Hubbard 6.71
 Square-1  Robert Yau 19.70  Daniel Sheppard 24.43  Luke Hubbard 36.11
 4x4x4 Blindfolded  Chung Tze Yang (鍾志扬) 11:16.00
 5x5x5 Blindfolded  Daniel Sheppard 7:05.68
 3x3x3 Multi-Blind  Daniel Sheppard 5/5 8:16  Chung Tze Yang (鍾志扬) 4/4 24:20  Robert Yau 3/3 24:07
       Rubik's Magic  Leon Parfitt 1.27  Sean Connolly 1.99  Chris Wall 2.22
       Master Magic  Thom Barlow 3.82  Daniel Sheppard 3.97  Robert Yau 3.98
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 9.13   9.38    United Kingdom 9.59 9.31 10.21 9.13 9.25
2 Alexander Lau 8.83   10.12    United Kingdom 8.83 9.13 9.25 12.88 11.98
3 Robert Yau 8.71   10.38    United Kingdom 8.71 19.34 9.91 11.96 9.28
4 Rowan Kinneavy 8.11   10.48    United Kingdom 11.56 10.68 8.11 9.21 DNF
5 Christopher Ness 9.41   11.92    United Kingdom 11.69 11.84 9.41 14.13 12.22
6 Thom Barlow 11.13   12.08    United Kingdom 12.00 12.83 11.13 13.05 11.41
7 Luke Hudlass-Galley 9.80   12.34    United Kingdom 13.08 12.61 11.34 9.80 15.61
8 Joey Gouly 12.55   13.07    United Kingdom 12.69 12.55 14.75 12.80 13.72
9 Oscar Roth Andersen 11.34   13.25    Denmark 13.84 11.34 12.02 13.88 13.97
10 Daniel Sheppard 11.90   13.60    United Kingdom 12.22 15.00 15.06 13.59 11.90
11 Ben Whitmore 12.36   14.13    United Kingdom 12.36 13.38 18.59 14.97 14.03
12 Leon Parfitt 13.93   15.15    United Kingdom 13.97 15.90 15.58 21.55 13.93
13 Chris Dickson 13.03   15.22    United Kingdom 19.66 15.06 13.03 15.03 15.56
14 Andrew Coghill 14.11   16.33    United Kingdom 14.94 16.83 21.18 14.11 17.22
15 James Molloy 15.59   16.84    United Kingdom 17.09 17.56 15.88 15.59 19.91
16 Luke Hubbard 15.69   17.24    United Kingdom 18.11 15.69 16.81 16.81 DNF
17 Conn Talbot 16.30   17.26    United Kingdom 19.31 16.31 17.05 18.41 16.30
18 Hannah Ibe 11.36   18.09    United Kingdom 18.72 11.36 18.46 24.25 17.08
19 Adam Greenwood 14.63   18.27    United Kingdom 19.75 18.21 14.63 17.06 19.55
20 Zoé de Moffarts 17.31   18.56    Belgium 19.03 17.77 21.90 17.31 18.88
21 Chris Wall 15.11   18.87    United Kingdom 21.06 16.41 20.08 20.11 15.11
22 Euan Smith 17.43   18.94    United Kingdom 17.43 18.03 19.53 19.27 24.87
23 Jude Wright 18.46   19.18    United Kingdom 20.61 19.41 18.69 19.43 18.46
24 Arnaud van Galen 16.81   20.09    Netherlands 16.81 21.28 18.21 20.78 24.75
25 Geert Bicler 16.71   20.41    Belgium 16.71 20.71 20.71 19.80 22.59
26 Chung Tze Yang (鍾志扬) 17.38   20.44    Malaysia 17.38 22.84 21.55 19.94 19.84
27 Jack Paine 20.15   20.58    United Kingdom 20.18 21.02 20.55 20.15 30.16
28 Zack Bright 19.77   21.25    United Kingdom 19.77 21.47 20.30 22.80 21.97
29 Angus Hamill 16.50   21.47    United Kingdom 24.52 16.50 17.77 28.24 22.13
30 Chris Wright 16.27   23.04    United Kingdom 22.75 16.27 21.78 24.58 24.77
31 Tim Mulholland 16.52   23.58    United Kingdom 25.40 16.52 25.63 19.72 26.16
32 Alex Gill 20.71   25.39    United Kingdom 25.90 22.68 27.63 27.58 20.71
33 Sean Connolly 26.97   29.33    United Kingdom 27.16 26.97 27.03 35.63 33.80
34 Jae Goode 26.38   30.12    United Kingdom 28.71 31.58 30.80 30.84 26.38
35 Thomas Stock 23.56   30.62    United Kingdom 31.18 34.47 23.56 27.00 33.69
36 Michael Erskine 24.21   31.92    United Kingdom 24.21 29.80 32.78 33.18 34.47
37 Holly Holder 29.56   37.90    United Kingdom 42.50 34.92 41.96 36.81 29.56
38 Samuel Hula 32.91   43.50    United Kingdom 44.34 43.31 42.84 50.46 32.91
39 Mukunth Suresh 40.66   48.51    United Kingdom DNF 48.46 50.69 46.38 40.66
40 Thomas Duncan 44.30   52.19    United Kingdom 1:23.93 44.30 48.11 55.77 52.68
41 Helen Dickson 47.30   1:02.63    United Kingdom 1:03.46 47.30 1:38.97 58.72 1:05.72
42 Finn Jain 59.24   1:14.54    United Kingdom 1:07.15 59.31 59.24 DNF 1:37.15
43 Tharun Suresh 1:04.38   1:17.87    United Kingdom 1:25.31 2:13.83 1:20.40 1:04.38 1:07.90
44 Callum Hales-Jepp 28.36   DNF    United Kingdom 30.58 DNF DNF 30.72 28.36
45 Navjivan Pal 34.78   DNF    United Kingdom DNF 46.90 DNF 34.78 1:12.44
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 7.46   9.81    United Kingdom 7.46 10.06 9.59 9.77 DNF
2 Robert Yau 7.43   10.32    United Kingdom 7.43 11.15 11.22 10.21 9.61
3 Alexander Lau 9.78   10.49    United Kingdom 10.04 11.09 10.33 9.78 17.22
4 Rowan Kinneavy 9.22   11.41    United Kingdom 11.78 10.28 12.18 14.78 9.22
5 Thom Barlow 10.75   12.37    United Kingdom 11.93 10.75 13.25 11.94 14.78
6 Luke Hudlass-Galley 10.11   12.77    United Kingdom 10.11 12.06 18.77 12.46 13.78
7 Christopher Ness 12.03   12.85    United Kingdom 12.03 12.38 20.08 12.18 14.00
8 Joey Gouly 10.63   13.13    United Kingdom 15.75 14.34 12.46 10.63 12.59
9 Daniel Sheppard 9.34   13.57    United Kingdom 9.34 11.72 15.96 14.16 14.83
10 Ben Whitmore 10.90   13.65    United Kingdom 10.90 13.94 14.66 16.16 12.34
11 Oscar Roth Andersen 12.21   14.59    Denmark 15.09 15.38 12.21 13.31 15.56
12 Luke Hubbard 14.81   16.34    United Kingdom 20.00 15.55 17.53 15.93 14.81
13 Andrew Coghill 13.50   16.46    United Kingdom 19.34 13.50 16.15 15.00 18.22
14 Chris Dickson 13.59   16.63    United Kingdom 18.28 13.59 16.22 15.39 18.66
15 Leon Parfitt 15.38   17.20    United Kingdom 17.84 17.21 18.58 16.55 15.38
16 Conn Talbot 13.78   17.73    United Kingdom 20.52 18.72 18.58 13.78 15.88
17 James Molloy 16.21   18.10    United Kingdom 17.72 16.21 23.55 19.77 16.80
18 Adam Greenwood 15.19   18.39    United Kingdom 18.47 19.25 19.65 15.19 17.46
19 Jude Wright 17.75   18.84    United Kingdom 18.52 18.81 19.18 17.75 20.03
20 Chris Wall 15.28   18.87    United Kingdom 19.55 21.19 15.86 21.19 15.28
21 Zoé de Moffarts 15.97   20.20    Belgium 25.78 19.89 20.71 15.97 20.00
22 Hannah Ibe 15.19   20.38    United Kingdom 28.25 15.19 23.27 21.41 16.46
23 Arnaud van Galen 16.21   21.51    Netherlands 23.72 18.21 22.75 16.21 23.56
24 Euan Smith 18.68   22.42    United Kingdom 20.37 20.18 26.86 18.68 26.72
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexander Lau 9.00   10.00    United Kingdom 10.90 11.63 9.15 9.00 9.94
2 Robert Yau 10.19   10.64    United Kingdom 10.19 10.38 10.90 10.65 11.25
3 Thom Barlow 9.91   11.35    United Kingdom 9.91 12.55 12.36 11.77 9.91
4 Breandan Vallance 9.19   11.67    United Kingdom 12.55 12.19 10.27 9.19 DNF
5 Rowan Kinneavy 9.93   11.67    United Kingdom 10.27 12.90 9.93 13.71 11.83
6 Joey Gouly 11.30   11.82    United Kingdom 11.40 11.96 11.30 13.34 12.09
7 Luke Hudlass-Galley 10.21   11.85    United Kingdom 10.21 11.44 11.97 12.15 13.43
8 Daniel Sheppard 11.02   12.22    United Kingdom 11.02 11.94 13.25 12.15 12.56
9 Christopher Ness 12.31   12.48    United Kingdom 12.44 12.43 12.58 15.72 12.31
10 Ben Whitmore 11.91   13.34    United Kingdom 13.83 14.84 11.91 12.93 13.25
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 2.78   3.72    United Kingdom 2.78 3.40 4.06 3.71 6.08
2 Rowan Kinneavy 2.38   3.85    United Kingdom 5.68 3.47 2.38 3.18 4.90
3 Daniel Sheppard 3.40   3.90    United Kingdom 5.65 4.13 3.75 3.40 3.81
4 Ben Whitmore 3.09   3.99    United Kingdom 3.09 10.31 4.05 3.81 4.11
5 Thom Barlow 3.25   4.05    United Kingdom 3.72 3.91 4.52 3.25 4.75
6 Luke Hubbard 3.38   4.64    United Kingdom 5.27 4.28 6.75 4.36 3.38
7 Alexander Lau 3.78   5.14    United Kingdom 6.08 5.88 3.78 5.29 4.25
8 Oscar Roth Andersen 2.46   5.18    Denmark 2.46 5.27 3.63 6.65 8.34
9 Joey Gouly 3.77   5.25    United Kingdom 4.53 5.52 3.77 5.71 6.21
10 Leon Parfitt 3.30   5.37    United Kingdom 5.61 5.46 5.23 3.30 5.43
11 Luke Hudlass-Galley 4.96   5.46    United Kingdom 4.96 5.19 5.36 5.84 6.95
12 Andrew Coghill 4.12   5.61    United Kingdom 4.12 5.46 6.44 4.93 16.61
13 Angus Hamill 4.00   5.89    United Kingdom 6.40 5.69 4.00 6.80 5.59
14 Christopher Ness 5.09   6.05    United Kingdom 5.86 5.71 5.09 6.59 8.94
15 Chris Dickson 5.53   6.21    United Kingdom 5.58 6.00 5.53 7.05 DNF
16 Zoé de Moffarts 6.15   6.45    Belgium 6.15 8.40 6.38 6.44 6.52
17 Conn Talbot 5.21   6.46    United Kingdom 5.38 5.84 8.16 5.21 8.84
18 Euan Smith 5.75   6.48    United Kingdom 6.40 5.75 6.11 7.68 6.93
19 Chris Wall 6.06   6.79    United Kingdom 6.47 6.25 7.93 6.06 7.66
20 James Molloy 3.81   7.14    United Kingdom 6.33 7.47 7.61 3.81 9.88
21 Adam Greenwood 6.40   8.21    United Kingdom DNF 7.25 8.87 8.52 6.40
22 Arnaud van Galen 7.02   8.27    Netherlands 9.18 8.21 7.43 7.02 9.30
23 Geert Bicler 6.00   8.45    Belgium 9.28 8.71 7.36 6.00 10.80
24 Tim Mulholland 8.03   9.39    United Kingdom 8.03 9.65 9.59 8.93 10.65
25 Chung Tze Yang (鍾志扬) 6.71   9.44    Malaysia 6.71 9.47 14.11 10.68 8.16
26 Michael Erskine 8.91   9.53    United Kingdom 9.64 8.91 9.94 9.02 DNF
27 Holly Holder 9.91   10.61    United Kingdom 9.91 11.58 12.46 10.16 10.09
28 Samuel Hula 9.66   11.21    United Kingdom 9.66 10.41 12.82 10.41 19.34
29 Chris Wright 7.84   11.42    United Kingdom 24.44 9.46 7.84 9.35 15.46
30 Jae Goode 10.27   12.71    United Kingdom 11.44 10.27 12.09 14.59 27.21
31 Sean Connolly 14.63   18.73    United Kingdom 16.83 41.68 22.06 14.63 17.30
32 Helen Dickson 22.94   26.68    United Kingdom 25.46 24.06 39.72 30.52 22.94
33 Tharun Suresh 21.52   36.28    United Kingdom 37.63 35.41 1:03.15 35.80 21.52
34 Mukunth Suresh 15.83   DNF    United Kingdom DNF DNF 1:25.46 21.91 15.83
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowan Kinneavy 2.27   3.15    United Kingdom 3.65 2.77 2.27 3.50 3.18
2 Ben Whitmore 2.84   3.45    United Kingdom 4.09 3.40 4.13 2.86 2.84
3 Thom Barlow 2.69   3.52    United Kingdom 3.63 3.28 2.69 3.66 3.66
4 Robert Yau 2.44   3.63    United Kingdom 2.44 6.69 3.44 3.41 4.05
5 Alexander Lau 3.78   3.94    United Kingdom 3.83 3.78 3.84 4.33 4.15
6 Joey Gouly 3.72   4.19    United Kingdom 4.55 4.41 3.96 4.19 3.72
7 Luke Hudlass-Galley 4.03   4.62    United Kingdom 4.96 4.34 4.55 4.03 5.15
8 Daniel Sheppard 4.44   5.23    United Kingdom 6.36 4.80 7.11 4.44 4.53
9 Luke Hubbard 4.66   5.32    United Kingdom 7.52 5.19 4.66 5.59 5.18
10 Leon Parfitt 2.88   5.34    United Kingdom 6.91 4.63 5.78 2.88 5.61
11 Oscar Roth Andersen 5.03   5.61    Denmark 5.03 7.15 6.19 5.36 5.28
12 Euan Smith 5.00   5.83    United Kingdom 5.96 6.34 5.20 5.00 6.89
13 Andrew Coghill 4.68   6.00    United Kingdom 5.19 7.06 6.02 4.68 6.78
14 Chris Dickson 4.96   6.50    United Kingdom 4.96 9.21 6.43 5.72 7.36
15 Christopher Ness 4.81   6.68    United Kingdom 7.59 4.81 5.25 8.27 7.19
16 Zoé de Moffarts 5.33   7.00    Belgium 5.33 7.83 6.25 6.91 8.30
17 Angus Hamill 5.30   7.24    United Kingdom 8.16 6.09 11.55 5.30 7.46
18 Conn Talbot 6.33   7.72    United Kingdom 8.53 7.44 7.18 6.33 9.33
19 James Molloy 5.55   8.39    United Kingdom DNF 5.55 8.75 7.83 8.59
20 Chris Wall 5.63   9.10    United Kingdom 5.63 DNF 6.46 9.43 11.40
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowan Kinneavy 1.72   3.68    United Kingdom 3.31 1.72 3.91 3.81 4.63
2 Robert Yau 3.36   3.82    United Kingdom 3.63 3.58 3.36 4.25 5.75
3 Alexander Lau 3.36   4.03    United Kingdom 3.72 4.15 5.28 3.36 4.21
4 Thom Barlow 3.33   4.18    United Kingdom 3.72 3.33 4.09 4.74 5.22
5 Ben Whitmore 3.66   4.23    United Kingdom 4.88 5.08 3.96 3.84 3.66
6 Daniel Sheppard 3.91   4.76    United Kingdom 5.94 4.25 3.91 4.94 5.08
7 Luke Hubbard 3.97   5.23    United Kingdom 5.00 3.97 5.13 5.55 6.28
8 Luke Hudlass-Galley 4.34   5.59    United Kingdom 5.18 4.34 6.65 4.94 8.33
9 Joey Gouly 3.86   6.19    United Kingdom 3.86 4.19 7.58 6.81 7.69
10 Leon Parfitt 5.31   6.78    United Kingdom 6.58 6.71 5.31 7.05 7.46
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 36.11   NR 41.26   NR  United Kingdom 42.81 40.56 43.00 40.41 36.11
2 Breandan Vallance 40.43   44.05    United Kingdom 57.41 48.02 40.43 41.11 43.02
3 Christopher Ness 44.94   47.69    United Kingdom 52.91 48.13 49.38 44.94 45.55
4 Joey Gouly 46.59   52.71    United Kingdom 51.67 1:13.82 50.13 56.34 46.59
5 Thom Barlow 49.61   54.83    United Kingdom DNF 49.61 52.41 54.94 57.15
6 Daniel Sheppard 50.22   55.31    United Kingdom 1:03.61 52.18 1:03.06 50.69 50.22
7 Rowan Kinneavy 51.63   56.21    United Kingdom 57.96 56.33 54.56 57.75 51.63
8 Luke Hudlass-Galley 53.27   57.24    United Kingdom 59.59 55.83 56.31 1:07.78 53.27
9 Oscar Roth Andersen 52.61   57.39    Denmark 52.61 1:04.61 1:41.96 53.05 54.50
10 Zoé de Moffarts 53.69   59.87    Belgium 54.16 58.06 53.69 1:07.40 1:14.68
11 Alexander Lau 56.43   1:02.54    United Kingdom 1:01.02 1:22.02 1:05.18 56.43 1:01.41
12 Leon Parfitt 1:02.13   1:07.28    United Kingdom 1:02.43 1:02.13 1:11.58 1:07.83 1:20.40
13 Chris Wall 1:01.00   1:07.48    United Kingdom 1:05.46 1:16.84 1:10.78 1:01.00 1:06.21
14 Chris Dickson 1:02.52   1:07.71    United Kingdom 1:02.52 1:29.63 1:07.87 1:07.96 1:07.31
15 Arnaud van Galen 1:01.55   1:10.23    Netherlands 1:11.84 1:30.22 1:01.55 1:07.15 1:11.71
16 Ben Whitmore 1:03.09   1:11.95    United Kingdom 1:12.59 1:20.22 1:09.05 1:03.09 1:14.22
17 James Molloy 1:06.78   1:15.41    United Kingdom 1:16.00 1:19.88 1:06.78 1:12.97 1:17.25
18 Chung Tze Yang (鍾志扬) 1:07.69   1:16.72    Malaysia 1:16.22 1:21.05 1:07.69 1:23.84 1:12.88
19 Chris Wright 1:14.03   1:18.27    United Kingdom 1:18.11 1:31.11 1:14.03 1:21.56 1:15.15
20 Angus Hamill 1:14.46   1:20.94    United Kingdom 1:25.36 1:19.22 1:14.46 1:31.66 1:18.25
21 Conn Talbot 1:14.71   1:23.21    United Kingdom 1:22.34 1:36.03 1:18.59 1:28.71 1:14.71
22 Adam Greenwood 1:17.58   1:24.58    United Kingdom 1:25.65 1:23.13 DNF 1:17.58 1:24.96
23 Andrew Coghill 1:18.94   1:26.07    United Kingdom 1:25.41 1:31.78 1:18.94 DNF 1:21.03
24 Euan Smith 1:20.83   1:33.06    United Kingdom 1:31.59 1:20.83 1:34.05 1:33.55 DNF
25 Hannah Ibe 1:38.56      United Kingdom 2:22.84 1:38.56
26 Alex Gill 1:47.96      United Kingdom 1:47.96 1:49.91
27 Geert Bicler 1:49.00      Belgium DNF 1:49.00
28 Michael Erskine 2:00.09      United Kingdom 2:01.38 2:00.09
29 Tim Mulholland 2:28.50      United Kingdom 2:28.50 3:46.78
30 Sean Connolly 2:33.08      United Kingdom 2:38.52 2:33.08
31 Holly Holder 2:44.86      United Kingdom 2:52.08 2:44.86
32 Mukunth Suresh DNF      United Kingdom DNF DNS
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 35.88   NR 42.59    United Kingdom 47.72 43.02 43.90 40.84 35.88
2 Breandan Vallance 41.19   45.10    United Kingdom 41.19 43.59 45.81 46.41 45.91
3 Christopher Ness 44.19   47.24    United Kingdom 44.19 50.47 48.40 47.90 45.43
4 Joey Gouly 39.66   49.67    United Kingdom 39.66 53.34 42.80 52.88 DNF
5 Thom Barlow 44.84   52.86    United Kingdom 55.65 52.43 51.21 44.84 54.93
6 Daniel Sheppard 47.09   54.27    United Kingdom 47.09 56.30 55.97 54.88 51.96
7 Rowan Kinneavy 44.86   56.91    United Kingdom 44.86 1:05.34 56.06 52.91 1:01.75
8 Luke Hudlass-Galley 54.46   59.92    United Kingdom 54.46 59.40 1:04.11 1:15.96 56.25
9 Zoé de Moffarts 49.83   NR 1:02.54    Belgium 49.83 1:05.34 1:00.94 1:01.34 1:15.25
10 Oscar Roth Andersen 53.53   1:09.28    Denmark 53.84 1:17.13 53.53 1:16.86 1:18.84
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 1:05.38   NR 1:11.94   NR  United Kingdom 1:10.22 1:12.09 1:05.38 1:13.50 DNF
2 Robert Yau 1:14.69   1:19.06    United Kingdom 1:21.96 1:18.31 1:16.90 1:23.43 1:14.69
3 Daniel Sheppard 1:27.41   1:29.92    United Kingdom 1:30.21 1:27.41 1:31.78 1:41.65 1:27.78
4 Rowan Kinneavy 1:25.86   1:32.37    United Kingdom 1:46.38 1:25.86 1:34.25 1:26.53 1:36.34
5 Christopher Ness 1:29.49   1:36.83    United Kingdom 1:35.28 2:08.63 1:29.49 1:38.77 1:36.43
6 Joey Gouly 1:31.52   1:40.91    United Kingdom 1:43.03 1:40.47 1:31.52 1:42.94 1:39.33
7 Thom Barlow 1:40.81   1:47.33    United Kingdom 1:47.38 1:56.61 1:43.84 1:40.81 1:50.78
8 Chris Wall 1:31.72   1:51.25    United Kingdom 1:49.71 2:05.09 1:42.96 2:01.08 1:31.72
9 Luke Hudlass-Galley 1:55.84   2:00.90    United Kingdom 2:01.80 1:59.73 2:06.19 1:55.84 2:01.18
10 Arnaud van Galen 1:56.78   2:10.90    Netherlands 2:07.81 2:13.19 2:26.58 1:56.78 2:11.69
11 Zoé de Moffarts 2:07.06   2:13.15    Belgium 2:42.25 2:07.06 2:15.08 2:13.71 2:10.65
12 James Molloy 2:04.61   2:17.67    United Kingdom 2:04.61 2:21.43 2:16.03 2:17.15 2:19.84
13 Ben Whitmore 2:21.94   2:26.30    United Kingdom 2:23.96 2:32.40 2:30.03 2:24.90 2:21.94
14 Oscar Roth Andersen 1:59.72   2:27.21    Denmark 2:19.41 1:59.72 2:49.88 2:12.34 3:39.52
15 Leon Parfitt 2:10.63   2:36.70    United Kingdom 2:10.63 2:39.15 2:39.97 2:30.97 2:42.68
16 Adam Greenwood 2:32.15      United Kingdom 2:44.56 2:32.15
17 Chung Tze Yang (鍾志扬) 2:37.40      Malaysia 2:38.94 2:37.40
18 Chris Wright 2:42.21      United Kingdom 3:06.28 2:42.21
19 Angus Hamill 2:44.47      United Kingdom 3:26.94 2:44.47
20 Jude Wright 2:44.86      United Kingdom 3:07.43 2:44.86
21 Andrew Coghill 2:46.61      United Kingdom 3:09.02 2:46.61
22 Alexander Lau 2:50.83      United Kingdom DNF 2:50.83
23 Euan Smith 2:54.43      United Kingdom 3:44.16 2:54.43
24 Geert Bicler 2:58.53      Belgium 2:58.53 3:21.97
25 Luke Hubbard 2:59.15      United Kingdom 3:08.21 2:59.15
26 Jae Goode 3:07.88      United Kingdom 3:31.66 3:07.88
27 Michael Erskine 3:55.06      United Kingdom 4:44.61 3:55.06
28 Tim Mulholland 4:17.65      United Kingdom 4:17.65 4:20.55
29 Holly Holder 5:03.46      United Kingdom 5:03.46 DNF
30 Thomas Duncan 5:20.91      United Kingdom 6:01.38 5:20.91
31 Sean Connolly DNF      United Kingdom DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 1:06.00   1:11.59   NR  United Kingdom 1:17.28 1:12.63 1:09.81 1:06.00 1:12.33
2 Robert Yau 1:21.88   1:24.12    United Kingdom 1:30.16 1:22.53 1:25.55 1:24.28 1:21.88
3 Daniel Sheppard 1:24.31   1:28.22    United Kingdom 1:30.36 1:24.31 1:28.65 1:31.16 1:25.66
4 Christopher Ness 1:38.59   1:40.06    United Kingdom 1:44.88 1:41.36 1:39.25 1:38.59 1:39.56
5 Rowan Kinneavy 1:30.44   1:41.03    United Kingdom 1:33.59 1:46.22 1:47.75 1:30.44 1:43.28
6 Thom Barlow 1:39.44   1:43.93    United Kingdom 1:42.28 1:41.28 1:39.44 1:48.69 1:48.22
7 Joey Gouly 1:39.81   1:52.24    United Kingdom 1:39.81 2:36.46 1:52.56 1:52.50 1:51.65
8 Chris Wall 1:43.72   1:57.37    United Kingdom 1:43.72 2:07.63 1:56.05 1:58.69 1:57.36
9 Arnaud van Galen 1:46.43   2:00.93    Netherlands 2:11.08 1:46.43 1:55.56 1:56.15 2:16.43
10 Luke Hudlass-Galley 1:50.33   2:11.23    United Kingdom 2:20.59 1:50.33 2:11.68 2:08.33 2:13.69
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Breandan Vallance 2:34.06   2:39.51    United Kingdom 2:45.41 2:34.06 2:39.06
2 Robert Yau 2:43.66   2:52.61    United Kingdom 2:45.78 2:43.66 3:08.40
3 Daniel Sheppard 2:55.53   3:14.40    United Kingdom 3:41.78 3:05.88 2:55.53
4 Chris Wall 3:16.16   3:37.81    United Kingdom 4:08.75 3:16.16 3:28.53
5 Joey Gouly 3:32.16   3:41.40    United Kingdom 3:46.65 3:45.38 3:32.16
6 Christopher Ness 3:13.38   3:53.59    United Kingdom 3:58.20 4:29.19 3:13.38
7 Arnaud van Galen 3:50.31   3:57.11    Netherlands 3:53.81 3:50.31 4:07.21
8 Luke Hudlass-Galley 4:03.97   4:17.46    United Kingdom 4:07.86 4:03.97 4:40.56
9 Rowan Kinneavy 4:22.90   4:44.53    United Kingdom 4:30.78 5:19.91 4:22.90
10 James Molloy 4:11.66   5:06.72    United Kingdom 4:11.66 6:23.47 4:45.02
11 Chris Wright 5:13.50      United Kingdom 5:13.50
12 Leon Parfitt 5:18.59      United Kingdom 5:18.59
13 Ben Whitmore 5:37.63      United Kingdom 5:37.63
14 Zoé de Moffarts 6:11.21      Belgium 6:11.21
15 Geert Bicler 6:46.44      Belgium 6:46.44
16 Andrew Coghill 6:51.72      United Kingdom 6:51.72
17 Michael Erskine 6:57.08      United Kingdom 6:57.08
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 4:49.81   4:50.90    United Kingdom 4:52.15 4:50.75 4:49.81
2 Daniel Sheppard 4:55.85   5:21.25    United Kingdom 4:55.85 5:34.55 5:33.34
3 Joey Gouly 5:28.65   5:42.54    United Kingdom 5:28.65 5:37.03 6:01.95
4 Christopher Ness 5:40.41   5:46.03    United Kingdom 5:51.16 5:46.52 5:40.41
5 Luke Hudlass-Galley 6:01.83   6:31.56    United Kingdom 6:31.71 6:01.83 7:01.15
6 Ben Whitmore 6:04.55   6:41.26    United Kingdom 6:04.55 7:14.33 6:44.90
7 Breandan Vallance 4:21.18   DNF    United Kingdom 5:09.08 4:21.18 DNF
8 Chris Wall 5:29.56   DNF    United Kingdom 5:29.56 5:51.88 DNF
9 James Molloy 7:16.61      United Kingdom 7:16.61
10 Chung Tze Yang (鍾志扬) 7:50.72      Malaysia 7:50.72
11 Alexander Lau 9:12.55      United Kingdom 9:12.55
12 Chris Wright 9:19.13      United Kingdom 9:19.13
13 Andrew Coghill 10:11.00      United Kingdom 10:11.00
14 Geert Bicler 10:57.00      Belgium 10:57.00
15 Michael Erskine 11:00.00      United Kingdom 11:00.00
  3x3x3 Blindfolded   Combined Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Joey Gouly 2:03.34   DNF    United Kingdom DNF 2:03.34 DNF
2 Thom Barlow 2:07.33   DNF    United Kingdom DNF 2:07.33 DNF
3 Chung Tze Yang (鍾志扬) 2:14.47   2:24.21    Malaysia 2:32.75 2:14.47 2:25.41
4 Oscar Roth Andersen 3:56.50   DNF    Denmark DNF 3:56.50 DNF
5 Conn Talbot 5:10.09      United Kingdom 5:10.09 DNF
6 Leon Parfitt 6:59.80      United Kingdom 6:59.80 7:24.11
7 Mukunth Suresh 25:38.00      United Kingdom DNF 25:38.00
8 Daniel Sheppard DNF      United Kingdom DNF DNF
8 James Molloy DNF      United Kingdom DNF DNF
8 Chris Wall DNF      United Kingdom DNF DNF
8 Ben Whitmore DNF      United Kingdom DNF DNF
8 Angus Hamill DNF      United Kingdom DNF DNF
8 Alexander Lau DNF      United Kingdom DNF DNF
8 Tharun Suresh DNF      United Kingdom DNF DNF
8 Robert Yau DNF      United Kingdom DNF DNF
8 Zoé de Moffarts DNF      Belgium DNF DNF
8 Jude Wright DNF      United Kingdom DNF DNF
8 Geert Bicler DNF      Belgium DNF DNF
8 Thomas Stock DNF      United Kingdom DNF DNF
8 Arnaud van Galen DNF      Netherlands DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 26   NR    United Kingdom 26
2 Robert Yau 34      United Kingdom 34
3 Rowan Kinneavy 40      United Kingdom 40
4 Alexander Lau 41      United Kingdom 41
5 Ben Whitmore 45      United Kingdom 45
5 Arnaud van Galen 45      Netherlands 45
7 James Molloy 47      United Kingdom 47
8 Chris Wall 51      United Kingdom 51
9 Chris Wright DNF      United Kingdom DNF
9 Luke Hudlass-Galley DNF      United Kingdom DNF
9 Thom Barlow DNF      United Kingdom DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 14.80   19.80    United Kingdom 18.09 22.77 18.80 14.80 22.52
2 Rowan Kinneavy 17.06   19.94    United Kingdom 19.96 21.77 20.78 19.09 17.06
3 Alexander Lau 18.69   21.82    United Kingdom 23.05 23.38 23.47 18.69 19.03
4 Thom Barlow 13.90   22.13    United Kingdom 19.71 31.53 21.66 25.03 13.90
5 Breandan Vallance 17.30   23.78    United Kingdom 17.30 27.96 26.18 23.77 21.38
6 Oscar Roth Andersen 20.53   24.60    Denmark 21.78 25.31 26.72 27.16 20.53
7 Daniel Sheppard 22.00   25.31    United Kingdom 25.27 25.41 26.58 22.00 25.25
8 Christopher Ness 20.98   28.60    United Kingdom 31.43 34.03 24.29 20.98 30.07
9 Chris Wall 25.05   30.34    United Kingdom 32.15 25.05 30.69 28.19 44.02
10 Luke Hudlass-Galley 29.15   32.45    United Kingdom 29.15 34.36 31.75 1:07.78 31.25
11 Ben Whitmore 26.31   32.63    United Kingdom 38.59 30.28 38.18 29.43 26.31
12 Arnaud van Galen 27.84   34.47    Netherlands 27.84 33.12 45.83 39.97 30.31
13 Joey Gouly 29.30   36.59    United Kingdom 38.75 35.97 35.05 29.30 44.15
14 Angus Hamill 28.75   37.62    United Kingdom 44.52 28.75 39.03 41.25 32.58
15 Jude Wright 29.86   38.69    United Kingdom 1:06.00 29.86 36.61 36.88 42.58
16 Luke Hubbard 36.25   39.36    United Kingdom 42.46 36.25 44.59 38.63 37.00
17 Andrew Coghill 37.94   42.08    United Kingdom 42.56 40.83 42.84 51.88 37.94
18 Leon Parfitt 34.91   42.98    United Kingdom 34.91 43.00 43.84 42.09 53.47
19 Chris Wright 33.80   43.38    United Kingdom 33.80 42.63 40.69 1:06.69 46.81
20 Euan Smith 32.41   44.24    United Kingdom DNF 57.97 37.94 32.41 36.80
21 Chung Tze Yang (鍾志扬) 35.56   47.85    Malaysia 47.63 52.03 53.75 43.88 35.56
22 Chris Dickson 40.96   49.14    United Kingdom 45.96 52.66 48.81 40.96 55.71
23 Conn Talbot 43.22   49.24    United Kingdom 1:16.33 46.68 47.21 53.84 43.22
24 Alex Gill 44.53   58.01    United Kingdom 44.53 57.68 1:07.22 DNF 49.13
25 Zoé de Moffarts 41.21   1:08.06    Belgium 1:08.08 41.21 1:31.08 45.03 1:59.83
26 James Molloy 36.18   DNF    United Kingdom 38.34 DNF 36.18 DNF DNF
27 Michael Erskine 1:00.46      United Kingdom 1:09.80 1:00.46
28 Zack Bright 1:04.17      United Kingdom 1:13.65 1:04.17
29 Tim Mulholland 1:13.84      United Kingdom 1:13.84 1:15.36
30 Jae Goode 1:16.28      United Kingdom 1:16.28 1:28.28
31 Thomas Stock 1:16.91      United Kingdom DNF 1:16.91
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rowan Kinneavy 15.90   18.90    United Kingdom 19.91 15.90 20.22 18.40 18.40
2 Breandan Vallance 19.80   21.30    United Kingdom 23.36 22.03 21.09 20.78 19.80
3 Thom Barlow 18.94   22.98    United Kingdom 29.81 21.69 23.22 24.03 18.94
4 Robert Yau 17.19   23.32    United Kingdom 23.11 18.94 27.90 17.19 39.59
5 Alexander Lau 19.55   24.63    United Kingdom 28.58 19.81 19.55 29.03 25.50
6 Oscar Roth Andersen 20.58   26.32    Denmark 23.58 24.71 20.58 41.03 30.66
7 Daniel Sheppard 22.06   27.44    United Kingdom 28.05 33.58 27.27 22.06 27.00
8 Luke Hudlass-Galley 23.15   30.92    United Kingdom 38.83 23.15 31.78 32.30 28.69
9 Chris Wall 27.05   31.37    United Kingdom 34.97 29.13 31.80 27.05 33.19
10 Christopher Ness 21.97   31.84    United Kingdom 32.13 39.08 32.36 31.02 21.97
  3x3x3 With Feet   Combined Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 1:35.15   1:38.17    United Kingdom 1:41.16 1:35.15 1:38.19
2 Leon Parfitt 2:05.53   2:44.62    United Kingdom 2:05.53 3:34.40 2:33.94
3 Alexander Lau 2:55.88      United Kingdom 2:55.88
4 Luke Hudlass-Galley 2:59.61      United Kingdom 2:59.61
5 Andrew Coghill 3:08.34      United Kingdom 3:08.34
6 Luke Hubbard 6:20.96      United Kingdom 6:20.96
7 James Molloy 7:13.34      United Kingdom 7:13.34
8 Robert Yau 8:17.63      United Kingdom 8:17.63
9 Chung Tze Yang (鍾志扬) 9:24.27      Malaysia 9:24.27
  Rubik's Clock   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 8.40   8.86    United Kingdom 9.47 DNF 8.61 8.50 8.40
2 Andrew Coghill 9.02   13.55    United Kingdom 11.88 DNF 9.02 18.46 10.31
3 Arnaud van Galen 13.90   14.33    Netherlands 15.71 13.90 15.03 13.91 14.06
4 Luke Hubbard 13.11   16.18    United Kingdom 14.52 DNF 19.25 13.11 14.77
5 James Molloy 13.61   16.31    United Kingdom 16.78 DNF 13.61 17.02 15.13
6 Ben Whitmore 14.50   16.37    United Kingdom DNF 16.78 14.50 15.78 16.56
7 Chris Wall 15.81   17.06    United Kingdom 15.81 17.18 17.83 16.16 20.55
8 Geert Bicler 18.00   22.31    Belgium 18.00 23.63 1:02.15 21.21 22.08
9 Leon Parfitt 15.96   23.00    United Kingdom 28.06 21.02 15.96 40.63 19.91
10 Chung Tze Yang (鍾志扬) 19.30   24.27    Malaysia 26.58 20.13 56.63 19.30 26.09
11 Michael Erskine 19.43   27.71    United Kingdom 19.43 21.11 DNF 41.80 20.21
12 Robert Yau 15.63   DNF    United Kingdom 15.63 DNF 15.77 24.47 DNF
13 Joey Gouly 42.02      United Kingdom 45.80 42.02
14 Chris Wright DNF      United Kingdom DNF DNF
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 7.61   8.80    United Kingdom 8.05 7.61 8.84 9.50 12.58
2 Andrew Coghill 11.58   12.09    United Kingdom 14.27 12.34 11.97 11.58 11.97
3 Luke Hubbard 12.43   14.08    United Kingdom DNF 14.86 12.43 14.21 13.16
4 James Molloy 14.72   16.01    United Kingdom 14.72 15.25 17.68 15.11 DNF
5 Arnaud van Galen 13.25   16.09    Netherlands 15.55 20.75 13.25 15.71 17.00
6 Ben Whitmore 14.58   16.18    United Kingdom 14.58 16.68 17.63 17.03 14.84
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oscar Roth Andersen 50.30   56.39   NR  Denmark 51.50 1:04.21 1:04.03 53.65 50.30
2 Robert Yau 1:11.02   1:18.63    United Kingdom 1:11.77 1:23.36 1:11.02 1:20.75 1:27.43
3 Chris Wall 1:15.86   1:21.18    United Kingdom 1:33.22 1:15.86 1:19.93 1:23.53 1:20.09
4 Luke Hudlass-Galley 1:41.91   1:46.64    United Kingdom 2:01.41 1:46.25 1:48.05 1:45.63 1:41.91
5 Daniel Sheppard 1:36.47   1:52.55    United Kingdom 1:48.34 1:36.47 DNF 2:01.94 1:47.36
6 Christopher Ness 1:48.86   1:54.95    United Kingdom 1:57.63 1:51.08 1:48.86 2:00.03 1:56.13
7 Ben Whitmore 2:02.43   2:09.86    United Kingdom 2:02.43 2:12.96 2:12.72 2:08.55 2:08.30
8 Andrew Coghill 2:00.65   2:12.30    United Kingdom 2:00.65 2:10.50 2:19.21 2:17.84 2:08.56
9 Leon Parfitt 2:02.71   2:21.18    United Kingdom 2:18.77 2:02.71 2:53.41 2:23.47 2:21.30
10 James Molloy 2:22.13   2:37.40    United Kingdom 2:22.13 2:47.21 2:36.96 3:06.06 2:28.02
11 Luke Hubbard 2:32.69   2:44.28    United Kingdom 2:32.69 2:41.72 2:38.27 3:00.65 2:52.84
12 Arnaud van Galen 2:36.84   2:48.11    Netherlands 2:44.53 2:36.84 2:56.25 2:46.53 2:53.28
13 Alex Gill 2:23.59   2:57.35    United Kingdom 2:23.59 2:57.58 DNF 2:54.41 3:00.05
14 Zoé de Moffarts 2:54.66   3:15.77    Belgium 2:54.66 4:08.09 3:00.16 3:44.21 3:02.93
15 Joey Gouly 3:12.33      United Kingdom 3:12.33 3:48.97
16 Sean Connolly 3:45.34      United Kingdom 4:09.71 3:45.34
17 Michael Erskine 4:01.59      United Kingdom 4:06.77 4:01.59
18 Chris Wright 4:40.06      United Kingdom 5:48.63 4:40.06
19 Tim Mulholland 5:13.94      United Kingdom DNF 5:13.94
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oscar Roth Andersen 2.84   4.12    Denmark 3.22 2.84 5.66 5.59 3.55
2 Luke Hubbard 4.46   5.35    United Kingdom 4.59 4.46 6.81 6.78 4.69
3 Daniel Sheppard 5.84   7.13    United Kingdom 7.94 5.84 6.03 7.43 8.00
4 Zoé de Moffarts 7.02   8.00    Belgium 7.72 7.02 7.84 8.45 9.19
5 Robert Yau 7.47   8.83    United Kingdom 9.33 7.47 8.09 9.06 9.68
6 Luke Hudlass-Galley 8.00   9.50    United Kingdom 10.02 9.72 8.00 9.22 9.55
7 Chris Wall 8.19   9.75    United Kingdom 9.88 8.19 8.88 10.50 13.93
8 Andrew Coghill 8.03   10.08    United Kingdom 10.84 8.08 8.03 11.31 11.93
9 Samuel Hula 7.03   10.13    United Kingdom 7.03 12.65 9.58 8.15 23.91
10 Arnaud van Galen 9.00   11.61    Netherlands 13.05 9.50 14.31 9.00 12.28
11 Leon Parfitt 7.08   12.08    United Kingdom 9.16 18.36 7.08 9.40 17.69
12 Thom Barlow 9.27   12.20    United Kingdom 11.02 9.27 13.61 16.19 11.97
13 James Molloy 10.53   13.26    United Kingdom 12.93 21.80 10.53 12.41 14.44
14 Euan Smith 7.22   13.71    United Kingdom 7.22 14.67 13.38 13.09 23.23
15 Ben Whitmore 12.06   14.12    United Kingdom 15.34 25.65 12.06 14.71 12.31
16 Joey Gouly 9.97   14.52    United Kingdom 16.06 12.68 14.81 9.97 16.11
17 Christopher Ness 9.78   14.92    United Kingdom 15.93 15.06 9.78 15.78 13.93
18 Rowan Kinneavy 11.00   14.97    United Kingdom 19.25 11.00 11.63 24.53 14.02
19 Michael Erskine 12.02   15.13    United Kingdom 24.08 12.02 14.19 15.78 15.43
20 Alex Gill 11.18   15.84    United Kingdom 16.56 12.80 DNF 18.16 11.18
21 Geert Bicler 11.15   16.58    Belgium 22.28 11.15 18.11 16.31 15.33
22 Sean Connolly 14.50   20.45    United Kingdom 42.08 17.16 21.21 22.97 14.50
23 Chris Dickson 13.38   21.40    United Kingdom 26.41 13.38 22.20 33.97 15.59
24 Chris Wright 15.66   23.19    United Kingdom 50.66 19.56 30.46 15.66 19.55
25 Tharun Suresh 20.16   26.91    United Kingdom 20.16 56.52 22.16 29.28 29.30
26 Ollie Leyfield 11.78   27.39    United Kingdom 11.78 21.90 DNF 20.94 39.33
27 Mukunth Suresh 15.00   41.31    United Kingdom 15.00 46.68 47.53 3:15.30 29.72
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Oscar Roth Andersen 2.77   4.48    Denmark 4.50 2.77 DNF 5.75 3.18
2 Daniel Sheppard 6.00   6.29    United Kingdom 7.80 6.47 6.00 6.02 6.38
3 Luke Hubbard 3.11   6.71    United Kingdom 8.38 DNF 6.58 5.16 3.11
4 Luke Hudlass-Galley 4.81   8.06    United Kingdom 11.15 6.15 11.61 6.89 4.81
5 Robert Yau 6.25   8.12    United Kingdom 10.05 9.28 6.44 8.65 6.25
6 Zoé de Moffarts 6.16   8.94    Belgium DNF 6.31 13.36 7.15 6.16
7 Chris Wall 10.91   12.87    United Kingdom 15.88 11.47 10.91 17.00 11.27
8 Arnaud van Galen 8.66   13.22    Netherlands 13.59 13.06 13.02 14.91 8.66
9 Andrew Coghill 7.21   14.39    United Kingdom 26.03 7.21 20.15 12.97 10.06
10 Samuel Hula 5.91   18.63    United Kingdom 16.31 DNF 16.96 22.63 5.91
  Square-1   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 15.21   18.02    United Kingdom 15.21 16.22 29.90 19.33 18.52
2 Daniel Sheppard 19.05   26.49    United Kingdom 27.13 19.05 1:00.05 24.44 27.91
3 Joey Gouly 23.75   35.63    United Kingdom 23.75 40.56 39.33 27.96 39.59
4 Luke Hubbard 26.90   38.26    United Kingdom 26.90 43.00 34.28 37.50 DNF
5 Luke Hudlass-Galley 27.38   42.51    United Kingdom 51.91 50.33 27.38 40.05 37.15
6 Andrew Coghill 34.44   43.57    United Kingdom 52.58 1:18.50 41.61 34.44 36.53
7 James Molloy 38.80   43.68    United Kingdom 41.03 38.80 48.05 41.96 51.50
8 Angus Hamill 34.63   44.79    United Kingdom 1:08.16 53.53 34.63 40.22 40.63
9 Ben Whitmore 31.41   47.25    United Kingdom 31.41 50.06 1:03.21 47.43 44.27
10 Chung Tze Yang (鍾志扬) 47.02   50.61    Malaysia 58.15 51.53 50.00 50.30 47.02
11 Arnaud van Galen 47.66   59.63    Netherlands 59.00 59.22 2:05.30 1:00.68 47.66
12 Leon Parfitt 49.06   1:07.45    United Kingdom 49.06 1:10.86 59.72 1:11.78 1:14.28
13 Chris Wright 1:10.09      United Kingdom 1:10.09 1:35.30
14 Zoé de Moffarts 1:12.16      Belgium 1:29.84 1:12.16
15 Geert Bicler 1:16.41      Belgium 1:16.41 1:53.06
16 Thom Barlow 1:23.53      United Kingdom 1:43.46 1:23.53
17 Michael Erskine 1:30.86      United Kingdom 1:49.78 1:30.86
18 Alexander Lau 2:02.12      United Kingdom 2:17.77 2:02.12
19 Chris Wall DNF      United Kingdom DNF DNF
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Robert Yau 13.18   19.70    United Kingdom 22.59 13.59 22.93 DNF 13.18
2 Daniel Sheppard 19.31   24.43    United Kingdom 25.50 23.83 19.31 26.72 23.97
3 Luke Hubbard 23.72   36.11    United Kingdom 47.25 29.13 23.72 DNF 31.96
4 Joey Gouly 23.47   38.80    United Kingdom 43.21 23.47 46.08 40.63 32.55
5 Andrew Coghill 18.16   42.43    United Kingdom 53.09 18.16 33.40 40.80 DNF
6 Luke Hudlass-Galley 38.05   46.62    United Kingdom 50.96 38.05 47.59 DNF 41.30
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Chung Tze Yang (鍾志扬) 11:16.00      Malaysia DNF DNF 11:16.00
2 Daniel Sheppard DNF      United Kingdom DNF DNS DNS
2 James Molloy DNF      United Kingdom DNF DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 7:05.68   WR    United Kingdom 7:05.68 DNS DNS
2 James Molloy DNF      United Kingdom DNF DNS DNS
2 Chung Tze Yang (鍾志扬) DNF      Malaysia DNF DNS DNS
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Sheppard 5/5 8:16      United Kingdom 5/5 8:16
2 Chung Tze Yang (鍾志扬) 4/4 24:20      Malaysia 4/4 24:20
3 Robert Yau 3/3 24:07      United Kingdom 3/3 24:07
4 Joey Gouly 1/2 4:25      United Kingdom 1/2 4:25
5 Ben Whitmore 1/2 17:37      United Kingdom 1/2 17:37
6 James Molloy DNF      United Kingdom DNF
6 Chris Wall DNF      United Kingdom DNF
6 Alexander Lau DNF      United Kingdom DNF
6 Geert Bicler DNF      Belgium DNF
6 Arnaud van Galen DNF      Netherlands DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Leon Parfitt 1.08   1.27    United Kingdom 1.08 1.16 2.38 1.56 1.09
2 Sean Connolly 1.72   1.99    United Kingdom 1.77 2.40 1.72 3.19 1.81
3 Chris Wall 1.80   2.22    United Kingdom DNF 2.96 1.80 1.86 1.84
4 Daniel Sheppard 1.22   2.38    United Kingdom 1.25 1.22 2.68 3.66 3.22
5 Michael Erskine 1.95   2.44    United Kingdom 3.14 2.56 2.05 2.70 1.95
6 Chung Tze Yang (鍾志扬) 2.19   2.53    Malaysia 4.81 2.25 2.19 2.77 2.56
7 Robert Yau 1.36   2.57    United Kingdom 2.15 1.56 1.36 4.00 9.94
8 Geert Bicler 2.47   2.75    Belgium 3.00 2.65 2.47 2.59 5.08
9 Chris Wright 1.94   2.81    United Kingdom 4.52 2.08 1.94 2.21 4.13
10 Angus Hamill 1.68   2.90    United Kingdom 2.81 2.11 6.25 3.78 1.68
11 Andrew Coghill 1.34   2.94    United Kingdom 1.34 3.12 3.04 DNF 2.67
12 James Molloy 1.40   2.97    United Kingdom DNF 1.40 1.40 2.41 5.11
13 Christopher Ness 2.78   3.01    United Kingdom 4.59 3.25 2.78 2.88 2.91
14 Ben Whitmore 1.65   3.18    United Kingdom 1.65 4.38 3.03 2.13 8.53
15 Oscar Roth Andersen 1.55   3.46    Denmark 2.05 1.55 4.58 3.75 10.25
16 Conn Talbot 2.11   3.67    United Kingdom 5.11 2.11 2.59 4.36 4.06
17 Arnaud van Galen 2.38   4.64    Netherlands 2.38 3.38 3.03 DNF 7.52
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Thom Barlow 3.00   3.82    United Kingdom 5.18 3.59 3.06 4.80 3.00
2 Daniel Sheppard 2.96   3.97    United Kingdom 4.22 3.53 4.16 9.96 2.96
3 Robert Yau 3.41   3.98    United Kingdom 3.93 4.47 3.41 3.53 8.18
4 James Molloy 3.36   4.11    United Kingdom 3.36 3.75 5.05 4.96 3.63
5 Leon Parfitt 3.68   4.25    United Kingdom 4.55 4.08 3.68 4.68 4.11
6 Oscar Roth Andersen 3.78   4.42    Denmark 3.94 7.40 5.53 3.78 3.78
7 Arnaud van Galen 3.84   4.77    Netherlands 5.09 5.58 5.34 3.88 3.84
8 Chris Wall 2.96   5.09    United Kingdom 6.53 4.55 2.96 DNF 4.19
9 Andrew Coghill 4.65   5.34    United Kingdom 5.21 5.62 5.20 4.65 7.27
10 Sean Connolly 4.53   5.41    United Kingdom 7.09 6.84 4.53 4.65 4.75
11 Chung Tze Yang (鍾志扬) 4.25   6.19    Malaysia 7.81 22.41 6.00 4.25 4.75
12 Chris Wright 5.36   6.31    United Kingdom 6.84 5.36 6.52 7.68 5.56
13 Ben Whitmore 5.44   6.45    United Kingdom 7.18 7.40 5.90 6.28 5.44
14 Michael Erskine 5.86   6.63    United Kingdom 17.49 6.20 7.17 5.86 6.53
15 Geert Bicler 6.40   8.71    Belgium 9.31 11.80 9.93 6.90 6.40
Adam Greenwood    United Kingdom
Adam Greenwood
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.19   18.39   18.47 19.25 19.65 15.19 17.46
First round 19 14.63   18.27   19.75 18.21 14.63 17.06 19.55
2x2x2 Cube First round 21 6.40   8.21   DNF 7.25 8.87 8.52 6.40
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:17.58   1:24.58   1:25.65 1:23.13 DNF 1:17.58 1:24.96
5x5x5 Cube Combined First round 16 2:32.15     2:44.56 2:32.15
Alex Gill    United Kingdom
Alex Gill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 20.71   25.39   25.90 22.68 27.63 27.58 20.71
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:47.96     1:47.96 1:49.91
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 44.53   58.01   44.53 57.68 1:07.22 DNF 49.13
Megaminx Combined Final 13 2:23.59   2:57.35   2:23.59 2:57.58 DNF 2:54.41 3:00.05
Pyraminx First round 20 11.18   15.84   16.56 12.80 DNF 18.16 11.18
Alexander Lau    United Kingdom
Alexander Lau
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 9.00   10.00   10.90 11.63 9.15 9.00 9.94
Second round 3 9.78   10.49   10.04 11.09 10.33 9.78 17.22
First round 2 8.83   10.12   8.83 9.13 9.25 12.88 11.98
2x2x2 Cube Final 3 3.36   4.03   3.72 4.15 5.28 3.36 4.21
Second round 5 3.78   3.94   3.83 3.78 3.84 4.33 4.15
First round 7 3.78   5.14   6.08 5.88 3.78 5.29 4.25
4x4x4 Cube Combined First round 11 56.43   1:02.54   1:01.02 1:22.02 1:05.18 56.43 1:01.41
5x5x5 Cube Combined First round 22 2:50.83     DNF 2:50.83
7x7x7 Cube Combined Final 11 9:12.55     9:12.55
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 41     41
3x3x3 One-Handed Final 5 19.55   24.63   28.58 19.81 19.55 29.03 25.50
Combined First round 3 18.69   21.82   23.05 23.38 23.47 18.69 19.03
3x3x3 With Feet Combined Final 3 2:55.88     2:55.88
Square-1 Combined First round 18 2:02.12     2:17.77 2:02.12
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Andrew Coghill    United Kingdom
Andrew Coghill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.50   16.46   19.34 13.50 16.15 15.00 18.22
First round 14 14.11   16.33   14.94 16.83 21.18 14.11 17.22
2x2x2 Cube Second round 13 4.68   6.00   5.19 7.06 6.02 4.68 6.78
First round 12 4.12   5.61   4.12 5.46 6.44 4.93 16.61
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:18.94   1:26.07   1:25.41 1:31.78 1:18.94 DNF 1:21.03
5x5x5 Cube Combined First round 21 2:46.61     3:09.02 2:46.61
6x6x6 Cube Combined Final 16 6:51.72     6:51.72
7x7x7 Cube Combined Final 13 10:11.00     10:11.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 37.94   42.08   42.56 40.83 42.84 51.88 37.94
3x3x3 With Feet Combined Final 5 3:08.34     3:08.34
Rubik's Clock Final 2 11.58   12.09   14.27 12.34 11.97 11.58 11.97
Combined First round 2 9.02   13.55   11.88 DNF 9.02 18.46 10.31
Megaminx Combined Final 8 2:00.65   2:12.30   2:00.65 2:10.50 2:19.21 2:17.84 2:08.56
Pyraminx Final 9 7.21   14.39   26.03 7.21 20.15 12.97 10.06
First round 8 8.03   10.08   10.84 8.08 8.03 11.31 11.93
Square-1 Final 5 18.16   42.43   53.09 18.16 33.40 40.80 DNF
Combined First round 6 34.44   43.57   52.58 1:18.50 41.61 34.44 36.53
Rubik's Magic Final 11 1.34   2.94   1.34 3.12 3.04 DNF 2.67
Master Magic Final 9 4.65   5.34   5.21 5.62 5.20 4.65 7.27
Angus Hamill    United Kingdom
Angus Hamill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 16.50   21.47   24.52 16.50 17.77 28.24 22.13
2x2x2 Cube Second round 17 5.30   7.24   8.16 6.09 11.55 5.30 7.46
First round 13 4.00   5.89   6.40 5.69 4.00 6.80 5.59
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:14.46   1:20.94   1:25.36 1:19.22 1:14.46 1:31.66 1:18.25
5x5x5 Cube Combined First round 19 2:44.47     3:26.94 2:44.47
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 28.75   37.62   44.52 28.75 39.03 41.25 32.58
Square-1 Combined First round 8 34.63   44.79   1:08.16 53.53 34.63 40.22 40.63
Rubik's Magic Final 10 1.68   2.90   2.81 2.11 6.25 3.78 1.68
Arnaud van Galen    Netherlands
Arnaud van Galen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.21   21.51   23.72 18.21 22.75 16.21 23.56
First round 24 16.81   20.09   16.81 21.28 18.21 20.78 24.75
2x2x2 Cube First round 22 7.02   8.27   9.18 8.21 7.43 7.02 9.30
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:01.55   1:10.23   1:11.84 1:30.22 1:01.55 1:07.15 1:11.71
5x5x5 Cube Final 9 1:46.43   2:00.93   2:11.08 1:46.43 1:55.56 1:56.15 2:16.43
Combined First round 10 1:56.78   2:10.90   2:07.81 2:13.19 2:26.58 1:56.78 2:11.69
6x6x6 Cube Combined Final 7 3:50.31   3:57.11   3:53.81 3:50.31 4:07.21
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 45     45
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 27.84   34.47   27.84 33.12 45.83 39.97 30.31
Rubik's Clock Final 5 13.25   16.09   15.55 20.75 13.25 15.71 17.00
Combined First round 3 13.90   14.33   15.71 13.90 15.03 13.91 14.06
Megaminx Combined Final 12 2:36.84   2:48.11   2:44.53 2:36.84 2:56.25 2:46.53 2:53.28
Pyraminx Final 8 8.66   13.22   13.59 13.06 13.02 14.91 8.66
First round 10 9.00   11.61   13.05 9.50 14.31 9.00 12.28
Square-1 Combined First round 11 47.66   59.63   59.00 59.22 2:05.30 1:00.68 47.66
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 17 2.38   4.64   2.38 3.38 3.03 DNF 7.52
Master Magic Final 7 3.84   4.77   5.09 5.58 5.34 3.88 3.84
Ben Whitmore    United Kingdom
Ben Whitmore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.91   13.34   13.83 14.84 11.91 12.93 13.25
Second round 10 10.90   13.65   10.90 13.94 14.66 16.16 12.34
First round 11 12.36   14.13   12.36 13.38 18.59 14.97 14.03
2x2x2 Cube Final 5 3.66   4.23   4.88 5.08 3.96 3.84 3.66
Second round 2 2.84   3.45   4.09 3.40 4.13 2.86 2.84
First round 4 3.09   3.99   3.09 10.31 4.05 3.81 4.11
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:03.09   1:11.95   1:12.59 1:20.22 1:09.05 1:03.09 1:14.22
5x5x5 Cube Combined First round 13 2:21.94   2:26.30   2:23.96 2:32.40 2:30.03 2:24.90 2:21.94
6x6x6 Cube Combined Final 13 5:37.63     5:37.63
7x7x7 Cube Combined Final 6 6:04.55   6:41.26   6:04.55 7:14.33 6:44.90
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 45     45
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 26.31   32.63   38.59 30.28 38.18 29.43 26.31
Rubik's Clock Final 6 14.58   16.18   14.58 16.68 17.63 17.03 14.84
Combined First round 6 14.50   16.37   DNF 16.78 14.50 15.78 16.56
Megaminx Combined Final 7 2:02.43   2:09.86   2:02.43 2:12.96 2:12.72 2:08.55 2:08.30
Pyraminx First round 15 12.06   14.12   15.34 25.65 12.06 14.71 12.31
Square-1 Combined First round 9 31.41   47.25   31.41 50.06 1:03.21 47.43 44.27
3x3x3 Multi-Blind Final 5 1/2 17:37     1/2 17:37
Rubik's Magic Final 14 1.65   3.18   1.65 4.38 3.03 2.13 8.53
Master Magic Final 13 5.44   6.45   7.18 7.40 5.90 6.28 5.44
Breandan Vallance    United Kingdom
Breandan Vallance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.19   11.67   12.55 12.19 10.27 9.19 DNF
Second round 1 7.46   9.81   7.46 10.06 9.59 9.77 DNF
First round 1 9.13   9.38   9.59 9.31 10.21 9.13 9.25
4x4x4 Cube Final 2 41.19   45.10   41.19 43.59 45.81 46.41 45.91
Combined First round 2 40.43   44.05   57.41 48.02 40.43 41.11 43.02
5x5x5 Cube Final 1 1:06.00   1:11.59   NR 1:17.28 1:12.63 1:09.81 1:06.00 1:12.33
Combined First round 1 1:05.38   NR 1:11.94   NR 1:10.22 1:12.09 1:05.38 1:13.50 DNF
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:34.06   2:39.51   2:45.41 2:34.06 2:39.06
7x7x7 Cube Combined Final 7 4:21.18   DNF   5:09.08 4:21.18 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 19.80   21.30   23.36 22.03 21.09 20.78 19.80
Combined First round 5 17.30   23.78   17.30 27.96 26.18 23.77 21.38
Callum Hales-Jepp    United Kingdom
Callum Hales-Jepp
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 28.36   DNF   30.58 DNF DNF 30.72 28.36
Chris Dickson    United Kingdom
Chris Dickson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.59   16.63   18.28 13.59 16.22 15.39 18.66
First round 13 13.03   15.22   19.66 15.06 13.03 15.03 15.56
2x2x2 Cube Second round 14 4.96   6.50   4.96 9.21 6.43 5.72 7.36
First round 15 5.53   6.21   5.58 6.00 5.53 7.05 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:02.52   1:07.71   1:02.52 1:29.63 1:07.87 1:07.96 1:07.31
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 40.96   49.14   45.96 52.66 48.81 40.96 55.71
Pyraminx First round 23 13.38   21.40   26.41 13.38 22.20 33.97 15.59
Chris Wall    United Kingdom
Chris Wall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.28   18.87   19.55 21.19 15.86 21.19 15.28
First round 21 15.11   18.87   21.06 16.41 20.08 20.11 15.11
2x2x2 Cube Second round 20 5.63   9.10   5.63 DNF 6.46 9.43 11.40
First round 19 6.06   6.79   6.47 6.25 7.93 6.06 7.66
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:01.00   1:07.48   1:05.46 1:16.84 1:10.78 1:01.00 1:06.21
5x5x5 Cube Final 8 1:43.72   1:57.37   1:43.72 2:07.63 1:56.05 1:58.69 1:57.36
Combined First round 8 1:31.72   1:51.25   1:49.71 2:05.09 1:42.96 2:01.08 1:31.72
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:16.16   3:37.81   4:08.75 3:16.16 3:28.53
7x7x7 Cube Combined Final 8 5:29.56   DNF   5:29.56 5:51.88 DNF
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 51     51
3x3x3 One-Handed Final 9 27.05   31.37   34.97 29.13 31.80 27.05 33.19
Combined First round 9 25.05   30.34   32.15 25.05 30.69 28.19 44.02
Rubik's Clock Combined First round 7 15.81   17.06   15.81 17.18 17.83 16.16 20.55
Megaminx Combined Final 3 1:15.86   1:21.18   1:33.22 1:15.86 1:19.93 1:23.53 1:20.09
Pyraminx Final 7 10.91   12.87   15.88 11.47 10.91 17.00 11.27
First round 7 8.19   9.75   9.88 8.19 8.88 10.50 13.93
Square-1 Combined First round 19 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 3 1.80   2.22   DNF 2.96 1.80 1.86 1.84
Master Magic Final 8 2.96   5.09   6.53 4.55 2.96 DNF 4.19
Chris Wright    United Kingdom
Chris Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 16.27   23.04   22.75 16.27 21.78 24.58 24.77
2x2x2 Cube First round 29 7.84   11.42   24.44 9.46 7.84 9.35 15.46
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:14.03   1:18.27   1:18.11 1:31.11 1:14.03 1:21.56 1:15.15
5x5x5 Cube Combined First round 18 2:42.21     3:06.28 2:42.21
6x6x6 Cube Combined Final 11 5:13.50     5:13.50
7x7x7 Cube Combined Final 12 9:19.13     9:19.13
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 33.80   43.38   33.80 42.63 40.69 1:06.69 46.81
Rubik's Clock Combined First round 14 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 18 4:40.06     5:48.63 4:40.06
Pyraminx First round 24 15.66   23.19   50.66 19.56 30.46 15.66 19.55
Square-1 Combined First round 13 1:10.09     1:10.09 1:35.30
Rubik's Magic Final 9 1.94   2.81   4.52 2.08 1.94 2.21 4.13
Master Magic Final 12 5.36   6.31   6.84 5.36 6.52 7.68 5.56
Christopher Ness    United Kingdom
Christopher Ness
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.31   12.48   12.44 12.43 12.58 15.72 12.31
Second round 7 12.03   12.85   12.03 12.38 20.08 12.18 14.00
First round 5 9.41   11.92   11.69 11.84 9.41 14.13 12.22
2x2x2 Cube Second round 15 4.81   6.68   7.59 4.81 5.25 8.27 7.19
First round 14 5.09   6.05   5.86 5.71 5.09 6.59 8.94
4x4x4 Cube Final 3 44.19   47.24   44.19 50.47 48.40 47.90 45.43
Combined First round 3 44.94   47.69   52.91 48.13 49.38 44.94 45.55
5x5x5 Cube Final 4 1:38.59   1:40.06   1:44.88 1:41.36 1:39.25 1:38.59 1:39.56
Combined First round 5 1:29.49   1:36.83   1:35.28 2:08.63 1:29.49 1:38.77 1:36.43
6x6x6 Cube Combined Final 6 3:13.38   3:53.59   3:58.20 4:29.19 3:13.38
7x7x7 Cube Combined Final 4 5:40.41   5:46.03   5:51.16 5:46.52 5:40.41
3x3x3 One-Handed Final 10 21.97   31.84   32.13 39.08 32.36 31.02 21.97
Combined First round 8 20.98   28.60   31.43 34.03 24.29 20.98 30.07
Megaminx Combined Final 6 1:48.86   1:54.95   1:57.63 1:51.08 1:48.86 2:00.03 1:56.13
Pyraminx First round 17 9.78   14.92   15.93 15.06 9.78 15.78 13.93
Rubik's Magic Final 13 2.78   3.01   4.59 3.25 2.78 2.88 2.91
Chung Tze Yang (鍾志扬)    Malaysia
Chung Tze Yang (鍾志扬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 17.38   20.44   17.38 22.84 21.55 19.94 19.84
2x2x2 Cube First round 25 6.71   9.44   6.71 9.47 14.11 10.68 8.16
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:07.69   1:16.72   1:16.22 1:21.05 1:07.69 1:23.84 1:12.88
5x5x5 Cube Combined First round 17 2:37.40     2:38.94 2:37.40
7x7x7 Cube Combined Final 10 7:50.72     7:50.72
3x3x3 Blindfolded Combined Final 3 2:14.47   2:24.21   2:32.75 2:14.47 2:25.41
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 35.56   47.85   47.63 52.03 53.75 43.88 35.56
3x3x3 With Feet Combined Final 9 9:24.27     9:24.27
Rubik's Clock Combined First round 10 19.30   24.27   26.58 20.13 56.63 19.30 26.09
Square-1 Combined First round 10 47.02   50.61   58.15 51.53 50.00 50.30 47.02
4x4x4 Blindfolded Final 1 11:16.00     DNF DNF 11:16.00
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 2 4/4 24:20     4/4 24:20
Rubik's Magic Final 6 2.19   2.53   4.81 2.25 2.19 2.77 2.56
Master Magic Final 11 4.25   6.19   7.81 22.41 6.00 4.25 4.75
Conn Talbot    United Kingdom
Conn Talbot
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 13.78   17.73   20.52 18.72 18.58 13.78 15.88
First round 17 16.30   17.26   19.31 16.31 17.05 18.41 16.30
2x2x2 Cube Second round 18 6.33   7.72   8.53 7.44 7.18 6.33 9.33
First round 17 5.21   6.46   5.38 5.84 8.16 5.21 8.84
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:14.71   1:23.21   1:22.34 1:36.03 1:18.59 1:28.71 1:14.71
3x3x3 Blindfolded Combined Final 5 5:10.09     5:10.09 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 43.22   49.24   1:16.33 46.68 47.21 53.84 43.22
Rubik's Magic Final 16 2.11   3.67   5.11 2.11 2.59 4.36 4.06
Daniel Sheppard    United Kingdom
Daniel Sheppard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.02   12.22   11.02 11.94 13.25 12.15 12.56
Second round 9 9.34   13.57   9.34 11.72 15.96 14.16 14.83
First round 10 11.90   13.60   12.22 15.00 15.06 13.59 11.90
2x2x2 Cube Final 6 3.91   4.76   5.94 4.25 3.91 4.94 5.08
Second round 8 4.44   5.23   6.36 4.80 7.11 4.44 4.53
First round 3 3.40   3.90   5.65 4.13 3.75 3.40 3.81
4x4x4 Cube Final 6 47.09   54.27   47.09 56.30 55.97 54.88 51.96
Combined First round 6 50.22   55.31   1:03.61 52.18 1:03.06 50.69 50.22
5x5x5 Cube Final 3 1:24.31   1:28.22   1:30.36 1:24.31 1:28.65 1:31.16 1:25.66
Combined First round 3 1:27.41   1:29.92   1:30.21 1:27.41 1:31.78 1:41.65 1:27.78
6x6x6 Cube Combined Final 3 2:55.53   3:14.40   3:41.78 3:05.88 2:55.53
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:55.85   5:21.25   4:55.85 5:34.55 5:33.34
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 26   NR   26
3x3x3 One-Handed Final 7 22.06   27.44   28.05 33.58 27.27 22.06 27.00
Combined First round 7 22.00   25.31   25.27 25.41 26.58 22.00 25.25
3x3x3 With Feet Combined Final 1 1:35.15   1:38.17   1:41.16 1:35.15 1:38.19
Rubik's Clock Final 1 7.61   8.80   8.05 7.61 8.84 9.50 12.58
Combined First round 1 8.40   8.86   9.47 DNF 8.61 8.50 8.40
Megaminx Combined Final 5 1:36.47   1:52.55   1:48.34 1:36.47 DNF 2:01.94 1:47.36
Pyraminx Final 2 6.00   6.29   7.80 6.47 6.00 6.02 6.38
First round 3 5.84   7.13   7.94 5.84 6.03 7.43 8.00
Square-1 Final 2 19.31   24.43   25.50 23.83 19.31 26.72 23.97
Combined First round 2 19.05   26.49   27.13 19.05 1:00.05 24.44 27.91
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 7:05.68   WR   7:05.68 DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 1 5/5 8:16     5/5 8:16
Rubik's Magic Final 4 1.22   2.38   1.25 1.22 2.68 3.66 3.22
Master Magic Final 2 2.96   3.97   4.22 3.53 4.16 9.96 2.96
Euan Smith    United Kingdom
Euan Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 18.68   22.42   20.37 20.18 26.86 18.68 26.72
First round 22 17.43   18.94   17.43 18.03 19.53 19.27 24.87
2x2x2 Cube Second round 12 5.00   5.83   5.96 6.34 5.20 5.00 6.89
First round 18 5.75   6.48   6.40 5.75 6.11 7.68 6.93
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:20.83   1:33.06   1:31.59 1:20.83 1:34.05 1:33.55 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 23 2:54.43     3:44.16 2:54.43
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 32.41   44.24   DNF 57.97 37.94 32.41 36.80
Pyraminx First round 14 7.22   13.71   7.22 14.67 13.38 13.09 23.23
Finn Jain    United Kingdom
Finn Jain
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 59.24   1:14.54   1:07.15 59.31 59.24 DNF 1:37.15
Geert Bicler    Belgium
Geert Bicler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 16.71   20.41   16.71 20.71 20.71 19.80 22.59
2x2x2 Cube First round 23 6.00   8.45   9.28 8.71 7.36 6.00 10.80
4x4x4 Cube Combined First round 27 1:49.00     DNF 1:49.00
5x5x5 Cube Combined First round 24 2:58.53     2:58.53 3:21.97
6x6x6 Cube Combined Final 15 6:46.44     6:46.44
7x7x7 Cube Combined Final 14 10:57.00     10:57.00
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
Rubik's Clock Combined First round 8 18.00   22.31   18.00 23.63 1:02.15 21.21 22.08
Pyraminx First round 21 11.15   16.58   22.28 11.15 18.11 16.31 15.33
Square-1 Combined First round 15 1:16.41     1:16.41 1:53.06
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 8 2.47   2.75   3.00 2.65 2.47 2.59 5.08
Master Magic Final 15 6.40   8.71   9.31 11.80 9.93 6.90 6.40
Hannah Ibe    United Kingdom
Hannah Ibe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 15.19   20.38   28.25 15.19 23.27 21.41 16.46
First round 18 11.36   18.09   18.72 11.36 18.46 24.25 17.08
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:38.56     2:22.84 1:38.56
Helen Dickson    United Kingdom
Helen Dickson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 47.30   1:02.63   1:03.46 47.30 1:38.97 58.72 1:05.72
2x2x2 Cube First round 32 22.94   26.68   25.46 24.06 39.72 30.52 22.94
Holly Holder    United Kingdom
Holly Holder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 29.56   37.90   42.50 34.92 41.96 36.81 29.56
2x2x2 Cube First round 27 9.91   10.61   9.91 11.58 12.46 10.16 10.09
4x4x4 Cube Combined First round 31 2:44.86     2:52.08 2:44.86
5x5x5 Cube Combined First round 29 5:03.46     5:03.46 DNF
Jack Paine    United Kingdom
Jack Paine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 20.15   20.58   20.18 21.02 20.55 20.15 30.16
Jae Goode    United Kingdom
Jae Goode
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 26.38   30.12   28.71 31.58 30.80 30.84 26.38
2x2x2 Cube First round 30 10.27   12.71   11.44 10.27 12.09 14.59 27.21
5x5x5 Cube Combined First round 26 3:07.88     3:31.66 3:07.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 1:16.28     1:16.28 1:28.28
James Molloy    United Kingdom
James Molloy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 16.21   18.10   17.72 16.21 23.55 19.77 16.80
First round 15 15.59   16.84   17.09 17.56 15.88 15.59 19.91
2x2x2 Cube Second round 19 5.55   8.39   DNF 5.55 8.75 7.83 8.59
First round 20 3.81   7.14   6.33 7.47 7.61 3.81 9.88
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:06.78   1:15.41   1:16.00 1:19.88 1:06.78 1:12.97 1:17.25
5x5x5 Cube Combined First round 12 2:04.61   2:17.67   2:04.61 2:21.43 2:16.03 2:17.15 2:19.84
6x6x6 Cube Combined Final 10 4:11.66   5:06.72   4:11.66 6:23.47 4:45.02
7x7x7 Cube Combined Final 9 7:16.61     7:16.61
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 47     47
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 36.18   DNF   38.34 DNF 36.18 DNF DNF
3x3x3 With Feet Combined Final 7 7:13.34     7:13.34
Rubik's Clock Final 4 14.72   16.01   14.72 15.25 17.68 15.11 DNF
Combined First round 5 13.61   16.31   16.78 DNF 13.61 17.02 15.13
Megaminx Combined Final 10 2:22.13   2:37.40   2:22.13 2:47.21 2:36.96 3:06.06 2:28.02
Pyraminx First round 13 10.53   13.26   12.93 21.80 10.53 12.41 14.44
Square-1 Combined First round 7 38.80   43.68   41.03 38.80 48.05 41.96 51.50
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNS DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Rubik's Magic Final 12 1.40   2.97   DNF 1.40 1.40 2.41 5.11
Master Magic Final 4 3.36   4.11   3.36 3.75 5.05 4.96 3.63
Joey Gouly    United Kingdom
Joey Gouly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.30   11.82   11.40 11.96 11.30 13.34 12.09
Second round 8 10.63   13.13   15.75 14.34 12.46 10.63 12.59
First round 8 12.55   13.07   12.69 12.55 14.75 12.80 13.72
2x2x2 Cube Final 9 3.86   6.19   3.86 4.19 7.58 6.81 7.69
Second round 6 3.72   4.19   4.55 4.41 3.96 4.19 3.72
First round 9 3.77   5.25   4.53 5.52 3.77 5.71 6.21
4x4x4 Cube Final 4 39.66   49.67   39.66 53.34 42.80 52.88 DNF
Combined First round 4 46.59   52.71   51.67 1:13.82 50.13 56.34 46.59
5x5x5 Cube Final 7 1:39.81   1:52.24   1:39.81 2:36.46 1:52.56 1:52.50 1:51.65
Combined First round 6 1:31.52   1:40.91   1:43.03 1:40.47 1:31.52 1:42.94 1:39.33
6x6x6 Cube Combined Final 5 3:32.16   3:41.40   3:46.65 3:45.38 3:32.16
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:28.65   5:42.54   5:28.65 5:37.03 6:01.95
3x3x3 Blindfolded Combined Final 1 2:03.34   DNF   DNF 2:03.34 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 29.30   36.59   38.75 35.97 35.05 29.30 44.15
Rubik's Clock Combined First round 13 42.02     45.80 42.02
Megaminx Combined Final 15 3:12.33     3:12.33 3:48.97
Pyraminx First round 16 9.97   14.52   16.06 12.68 14.81 9.97 16.11
Square-1 Final 4 23.47   38.80   43.21 23.47 46.08 40.63 32.55
Combined First round 3 23.75   35.63   23.75 40.56 39.33 27.96 39.59
3x3x3 Multi-Blind Final 4 1/2 4:25     1/2 4:25
Jude Wright    United Kingdom
Jude Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.75   18.84   18.52 18.81 19.18 17.75 20.03
First round 23 18.46   19.18   20.61 19.41 18.69 19.43 18.46
5x5x5 Cube Combined First round 20 2:44.86     3:07.43 2:44.86
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 29.86   38.69   1:06.00 29.86 36.61 36.88 42.58
Leon Parfitt    United Kingdom
Leon Parfitt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 15.38   17.20   17.84 17.21 18.58 16.55 15.38
First round 12 13.93   15.15   13.97 15.90 15.58 21.55 13.93
2x2x2 Cube Final 10 5.31   6.78   6.58 6.71 5.31 7.05 7.46
Second round 10 2.88   5.34   6.91 4.63 5.78 2.88 5.61
First round 10 3.30   5.37   5.61 5.46 5.23 3.30 5.43
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:02.13   1:07.28   1:02.43 1:02.13 1:11.58 1:07.83 1:20.40
5x5x5 Cube Combined First round 15 2:10.63   2:36.70   2:10.63 2:39.15 2:39.97 2:30.97 2:42.68
6x6x6 Cube Combined Final 12 5:18.59     5:18.59
3x3x3 Blindfolded Combined Final 6 6:59.80     6:59.80 7:24.11
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 34.91   42.98   34.91 43.00 43.84 42.09 53.47
3x3x3 With Feet Combined Final 2 2:05.53   2:44.62   2:05.53 3:34.40 2:33.94
Rubik's Clock Combined First round 9 15.96   23.00   28.06 21.02 15.96 40.63 19.91
Megaminx Combined Final 9 2:02.71   2:21.18   2:18.77 2:02.71 2:53.41 2:23.47 2:21.30
Pyraminx First round 11 7.08   12.08   9.16 18.36 7.08 9.40 17.69
Square-1 Combined First round 12 49.06   1:07.45   49.06 1:10.86 59.72 1:11.78 1:14.28
Rubik's Magic Final 1 1.08   1.27   1.08 1.16 2.38 1.56 1.09
Master Magic Final 5 3.68   4.25   4.55 4.08 3.68 4.68 4.11
Luke Hubbard    United Kingdom
Luke Hubbard
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.81   16.34   20.00 15.55 17.53 15.93 14.81
First round 16 15.69   17.24   18.11 15.69 16.81 16.81 DNF
2x2x2 Cube Final 7 3.97   5.23   5.00 3.97 5.13 5.55 6.28
Second round 9 4.66   5.32   7.52 5.19 4.66 5.59 5.18
First round 6 3.38   4.64   5.27 4.28 6.75 4.36 3.38
5x5x5 Cube Combined First round 25 2:59.15     3:08.21 2:59.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 36.25   39.36   42.46 36.25 44.59 38.63 37.00
3x3x3 With Feet Combined Final 6 6:20.96     6:20.96
Rubik's Clock Final 3 12.43   14.08   DNF 14.86 12.43 14.21 13.16
Combined First round 4 13.11   16.18   14.52 DNF 19.25 13.11 14.77
Megaminx Combined Final 11 2:32.69   2:44.28   2:32.69 2:41.72 2:38.27 3:00.65 2:52.84
Pyraminx Final 3 3.11   6.71   8.38 DNF 6.58 5.16 3.11
First round 2 4.46   5.35   4.59 4.46 6.81 6.78 4.69
Square-1 Final 3 23.72   36.11   47.25 29.13 23.72 DNF 31.96
Combined First round 4 26.90   38.26   26.90 43.00 34.28 37.50 DNF
Luke Hudlass-Galley    United Kingdom
Luke Hudlass-Galley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.21   11.85   10.21 11.44 11.97 12.15 13.43
Second round 6 10.11   12.77   10.11 12.06 18.77 12.46 13.78
First round 7 9.80   12.34   13.08 12.61 11.34 9.80 15.61
2x2x2 Cube Final 8 4.34   5.59   5.18 4.34 6.65 4.94 8.33
Second round 7 4.03   4.62   4.96 4.34 4.55 4.03 5.15
First round 11 4.96   5.46   4.96 5.19 5.36 5.84 6.95
4x4x4 Cube Final 8 54.46   59.92   54.46 59.40 1:04.11 1:15.96 56.25
Combined First round 8 53.27   57.24   59.59 55.83 56.31 1:07.78 53.27
5x5x5 Cube Final 10 1:50.33   2:11.23   2:20.59 1:50.33 2:11.68 2:08.33 2:13.69
Combined First round 9 1:55.84   2:00.90   2:01.80 1:59.73 2:06.19 1:55.84 2:01.18
6x6x6 Cube Combined Final 8 4:03.97   4:17.46   4:07.86 4:03.97 4:40.56
7x7x7 Cube Combined Final 5 6:01.83   6:31.56   6:31.71 6:01.83 7:01.15
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 23.15   30.92   38.83 23.15 31.78 32.30 28.69
Combined First round 10 29.15   32.45   29.15 34.36 31.75 1:07.78 31.25
3x3x3 With Feet Combined Final 4 2:59.61     2:59.61
Megaminx Combined Final 4 1:41.91   1:46.64   2:01.41 1:46.25 1:48.05 1:45.63 1:41.91
Pyraminx Final 4 4.81   8.06   11.15 6.15 11.61 6.89 4.81
First round 6 8.00   9.50   10.02 9.72 8.00 9.22 9.55
Square-1 Final 6 38.05   46.62   50.96 38.05 47.59 DNF 41.30
Combined First round 5 27.38   42.51   51.91 50.33 27.38 40.05 37.15
Michael Erskine    United Kingdom
Michael Erskine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 24.21   31.92   24.21 29.80 32.78 33.18 34.47
2x2x2 Cube First round 26 8.91   9.53   9.64 8.91 9.94 9.02 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 28 2:00.09     2:01.38 2:00.09
5x5x5 Cube Combined First round 27 3:55.06     4:44.61 3:55.06
6x6x6 Cube Combined Final 17 6:57.08     6:57.08
7x7x7 Cube Combined Final 15 11:00.00     11:00.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 1:00.46     1:09.80 1:00.46
Rubik's Clock Combined First round 11 19.43   27.71   19.43 21.11 DNF 41.80 20.21
Megaminx Combined Final 17 4:01.59     4:06.77 4:01.59
Pyraminx First round 19 12.02   15.13   24.08 12.02 14.19 15.78 15.43
Square-1 Combined First round 17 1:30.86     1:49.78 1:30.86
Rubik's Magic Final 5 1.95   2.44   3.14 2.56 2.05 2.70 1.95
Master Magic Final 14 5.86   6.63   17.49 6.20 7.17 5.86 6.53
Mukunth Suresh    United Kingdom
Mukunth Suresh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 40.66   48.51   DNF 48.46 50.69 46.38 40.66
2x2x2 Cube First round 34 15.83   DNF   DNF DNF 1:25.46 21.91 15.83
4x4x4 Cube Combined First round 32 DNF     DNF DNS
3x3x3 Blindfolded Combined Final 7 25:38.00     DNF 25:38.00
Pyraminx First round 27 15.00   41.31   15.00 46.68 47.53 3:15.30 29.72
Navjivan Pal    United Kingdom
Navjivan Pal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 34.78   DNF   DNF 46.90 DNF 34.78 1:12.44
Ollie Leyfield    United Kingdom
Ollie Leyfield
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 26 11.78   27.39   11.78 21.90 DNF 20.94 39.33
Oscar Roth Andersen    Denmark
Oscar Roth Andersen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 12.21   14.59   15.09 15.38 12.21 13.31 15.56
First round 9 11.34   13.25   13.84 11.34 12.02 13.88 13.97
2x2x2 Cube Second round 11 5.03   5.61   5.03 7.15 6.19 5.36 5.28
First round 8 2.46   5.18   2.46 5.27 3.63 6.65 8.34
4x4x4 Cube Final 10 53.53   1:09.28   53.84 1:17.13 53.53 1:16.86 1:18.84
Combined First round 9 52.61   57.39   52.61 1:04.61 1:41.96 53.05 54.50
5x5x5 Cube Combined First round 14 1:59.72   2:27.21   2:19.41 1:59.72 2:49.88 2:12.34 3:39.52
3x3x3 Blindfolded Combined Final 4 3:56.50   DNF   DNF 3:56.50 DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 20.58   26.32   23.58 24.71 20.58 41.03 30.66
Combined First round 6 20.53   24.60   21.78 25.31 26.72 27.16 20.53
Megaminx Combined Final 1 50.30   56.39   NR 51.50 1:04.21 1:04.03 53.65 50.30
Pyraminx Final 1 2.77   4.48   4.50 2.77 DNF 5.75 3.18
First round 1 2.84   4.12   3.22 2.84 5.66 5.59 3.55
Rubik's Magic Final 15 1.55   3.46   2.05 1.55 4.58 3.75 10.25
Master Magic Final 6 3.78   4.42   3.94 7.40 5.53 3.78 3.78
Robert Yau    United Kingdom
Robert Yau
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.19   10.64   10.19 10.38 10.90 10.65 11.25
Second round 2 7.43   10.32   7.43 11.15 11.22 10.21 9.61
First round 3 8.71   10.38   8.71 19.34 9.91 11.96 9.28
2x2x2 Cube Final 2 3.36   3.82   3.63 3.58 3.36 4.25 5.75
Second round 4 2.44   3.63   2.44 6.69 3.44 3.41 4.05
First round 1 2.78   3.72   2.78 3.40 4.06 3.71 6.08
4x4x4 Cube Final 1 35.88   NR 42.59   47.72 43.02 43.90 40.84 35.88
Combined First round 1 36.11   NR 41.26   NR 42.81 40.56 43.00 40.41 36.11
5x5x5 Cube Final 2 1:21.88   1:24.12   1:30.16 1:22.53 1:25.55 1:24.28 1:21.88
Combined First round 2 1:14.69   1:19.06   1:21.96 1:18.31 1:16.90 1:23.43 1:14.69
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:43.66   2:52.61   2:45.78 2:43.66 3:08.40
7x7x7 Cube Combined Final 1 4:49.81   4:50.90   4:52.15 4:50.75 4:49.81
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 34     34
3x3x3 One-Handed Final 4 17.19   23.32   23.11 18.94 27.90 17.19 39.59
Combined First round 1 14.80   19.80   18.09 22.77 18.80 14.80 22.52
3x3x3 With Feet Combined Final 8 8:17.63     8:17.63
Rubik's Clock Combined First round 12 15.63   DNF   15.63 DNF 15.77 24.47 DNF
Megaminx Combined Final 2 1:11.02   1:18.63   1:11.77 1:23.36 1:11.02 1:20.75 1:27.43
Pyraminx Final 5 6.25   8.12   10.05 9.28 6.44 8.65 6.25
First round 5 7.47   8.83   9.33 7.47 8.09 9.06 9.68
Square-1 Final 1 13.18   19.70   22.59 13.59 22.93 DNF 13.18
Combined First round 1 15.21   18.02   15.21 16.22 29.90 19.33 18.52
3x3x3 Multi-Blind Final 3 3/3 24:07     3/3 24:07
Rubik's Magic Final 7 1.36   2.57   2.15 1.56 1.36 4.00 9.94
Master Magic Final 3 3.41   3.98   3.93 4.47 3.41 3.53 8.18
Rowan Kinneavy    United Kingdom
Rowan Kinneavy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.93   11.67   10.27 12.90 9.93 13.71 11.83
Second round 4 9.22   11.41   11.78 10.28 12.18 14.78 9.22
First round 4 8.11   10.48   11.56 10.68 8.11 9.21 DNF
2x2x2 Cube Final 1 1.72   3.68   3.31 1.72 3.91 3.81 4.63
Second round 1 2.27   3.15   3.65 2.77 2.27 3.50 3.18
First round 2 2.38   3.85   5.68 3.47 2.38 3.18 4.90
4x4x4 Cube Final 7 44.86   56.91   44.86 1:05.34 56.06 52.91 1:01.75
Combined First round 7 51.63   56.21   57.96 56.33 54.56 57.75 51.63
5x5x5 Cube Final 5 1:30.44   1:41.03   1:33.59 1:46.22 1:47.75 1:30.44 1:43.28
Combined First round 4 1:25.86   1:32.37   1:46.38 1:25.86 1:34.25 1:26.53 1:36.34
6x6x6 Cube Combined Final 9 4:22.90   4:44.53   4:30.78 5:19.91 4:22.90
3x3x3 Fewest Moves Final 3 40     40
3x3x3 One-Handed Final 1 15.90   18.90   19.91 15.90 20.22 18.40 18.40
Combined First round 2 17.06   19.94   19.96 21.77 20.78 19.09 17.06
Pyraminx First round 18 11.00   14.97   19.25 11.00 11.63 24.53 14.02
Samuel Hula    United Kingdom
Samuel Hula
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 32.91   43.50   44.34 43.31 42.84 50.46 32.91
2x2x2 Cube First round 28 9.66   11.21   9.66 10.41 12.82 10.41 19.34
Pyraminx Final 10 5.91   18.63   16.31 DNF 16.96 22.63 5.91
First round 9 7.03   10.13   7.03 12.65 9.58 8.15 23.91
Sean Connolly    United Kingdom
Sean Connolly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 26.97   29.33   27.16 26.97 27.03 35.63 33.80
2x2x2 Cube First round 31 14.63   18.73   16.83 41.68 22.06 14.63 17.30
4x4x4 Cube Combined First round 30 2:33.08     2:38.52 2:33.08
5x5x5 Cube Combined First round 31 DNF     DNF DNF
Megaminx Combined Final 16 3:45.34     4:09.71 3:45.34
Pyraminx First round 22 14.50   20.45   42.08 17.16 21.21 22.97 14.50
Rubik's Magic Final 2 1.72   1.99   1.77 2.40 1.72 3.19 1.81
Master Magic Final 10 4.53   5.41   7.09 6.84 4.53 4.65 4.75
Tharun Suresh    United Kingdom
Tharun Suresh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 1:04.38   1:17.87   1:25.31 2:13.83 1:20.40 1:04.38 1:07.90
2x2x2 Cube First round 33 21.52   36.28   37.63 35.41 1:03.15 35.80 21.52
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 25 20.16   26.91   20.16 56.52 22.16 29.28 29.30
Thom Barlow    United Kingdom
Thom Barlow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.91   11.35   9.91 12.55 12.36 11.77 9.91
Second round 5 10.75   12.37   11.93 10.75 13.25 11.94 14.78
First round 6 11.13   12.08   12.00 12.83 11.13 13.05 11.41
2x2x2 Cube Final 4 3.33   4.18   3.72 3.33 4.09 4.74 5.22
Second round 3 2.69   3.52   3.63 3.28 2.69 3.66 3.66
First round 5 3.25   4.05   3.72 3.91 4.52 3.25 4.75
4x4x4 Cube Final 5 44.84   52.86   55.65 52.43 51.21 44.84 54.93
Combined First round 5 49.61   54.83   DNF 49.61 52.41 54.94 57.15
5x5x5 Cube Final 6 1:39.44   1:43.93   1:42.28 1:41.28 1:39.44 1:48.69 1:48.22
Combined First round 7 1:40.81   1:47.33   1:47.38 1:56.61 1:43.84 1:40.81 1:50.78
3x3x3 Blindfolded Combined Final 2 2:07.33   DNF   DNF 2:07.33 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 18.94   22.98   29.81 21.69 23.22 24.03 18.94
Combined First round 4 13.90   22.13   19.71 31.53 21.66 25.03 13.90
Pyraminx First round 12 9.27   12.20   11.02 9.27 13.61 16.19 11.97
Square-1 Combined First round 16 1:23.53     1:43.46 1:23.53
Master Magic Final 1 3.00   3.82   5.18 3.59 3.06 4.80 3.00
Thomas Duncan    United Kingdom
Thomas Duncan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 44.30   52.19   1:23.93 44.30 48.11 55.77 52.68
5x5x5 Cube Combined First round 30 5:20.91     6:01.38 5:20.91
Thomas Stock    United Kingdom
Thomas Stock
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 23.56   30.62   31.18 34.47 23.56 27.00 33.69
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 1:16.91     DNF 1:16.91
Tim Mulholland    United Kingdom
Tim Mulholland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 16.52   23.58   25.40 16.52 25.63 19.72 26.16
2x2x2 Cube First round 24 8.03   9.39   8.03 9.65 9.59 8.93 10.65
4x4x4 Cube Combined First round 29 2:28.50     2:28.50 3:46.78
5x5x5 Cube Combined First round 28 4:17.65     4:17.65 4:20.55
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 1:13.84     1:13.84 1:15.36
Megaminx Combined Final 19 5:13.94     DNF 5:13.94
Zack Bright    United Kingdom
Zack Bright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 19.77   21.25   19.77 21.47 20.30 22.80 21.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 1:04.17     1:13.65 1:04.17
Zoé de Moffarts    Belgium
Zoé de Moffarts
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.97   20.20   25.78 19.89 20.71 15.97 20.00
First round 20 17.31   18.56   19.03 17.77 21.90 17.31 18.88
2x2x2 Cube Second round 16 5.33   7.00   5.33 7.83 6.25 6.91 8.30
First round 16 6.15   6.45   6.15 8.40 6.38 6.44 6.52
4x4x4 Cube Final 9 49.83   NR 1:02.54   49.83 1:05.34 1:00.94 1:01.34 1:15.25
Combined First round 10 53.69   59.87   54.16 58.06 53.69 1:07.40 1:14.68
5x5x5 Cube Combined First round 11 2:07.06   2:13.15   2:42.25 2:07.06 2:15.08 2:13.71 2:10.65
6x6x6 Cube Combined Final 14 6:11.21     6:11.21
3x3x3 Blindfolded Combined Final 8 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 41.21   1:08.06   1:08.08 41.21 1:31.08 45.03 1:59.83
Megaminx Combined Final 14 2:54.66   3:15.77   2:54.66 4:08.09 3:00.16 3:44.21 3:02.93
Pyraminx Final 6 6.16   8.94   DNF 6.31 13.36 7.15 6.16
First round 4 7.02   8.00   7.72 7.02 7.84 8.45 9.19
Square-1 Combined First round 14 1:12.16     1:29.84 1:12.16