Princeton Fall 2012

Date City WCA LInk
2012-9-22  USA, Princeton, New Jersey Princeton Fall 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Andrew Ricci 9.65  Lucas Etter 11.23  Justin Mallari 11.24
 2x2x2 Cube  Lucas Etter 3.88  Andrew Ricci 3.89  Mike Kotch 3.96
 4x4x4 Cube  Kevin Costello III 45.36  Lucas Etter 48.13  Dan Selzer 50.03
 5x5x5 Cube  Vinny Vecchio 1:26.58  Kevin Costello III 1:32.37  Timothy Sun 1:33.46
 3x3x3 Blindfolded  Noah Arthurs 47.88  Corey Sakowski 1:10.91  Timothy Sun 1:15.27
 3x3x3 Fewest Moves  Bob Burton 31  Bruce Norskog 36  Timothy Sun 37
 Mike Kotch 37
 3x3x3 One-Handed  Justin Mallari 16.28  Hersh Shrivastava 17.96  Kevin Costello III 20.32
 Rubik's Clock  Alex Thielemier 10.82  Tim Reynolds 11.24  Timothy Sun 11.38
 Pyraminx  Corey Sakowski 6.41  Alex Thielemier 7.97  Alex Maass 8.94
 Square-1  Brian Qiu 17.56  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 18.84  Brandon Lin 23.71
       Rubik's Magic  Brandon Lin 0.90  Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.20  Sam Shinn 1.42
       Master Magic  Ernie Pulchny 2.53  Brandon Lin 2.98  Zach Goldman 3.28
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andrew Ricci 9.66   10.73    USA 10.21 20.47 12.09 9.66 9.88
2 Timothy Sun 9.93   10.77    USA 10.81 14.02 10.44 9.93 11.05
3 Justin Mallari 10.46   11.72    USA 12.61 10.61 10.46 11.94 15.28
4 Collin Burns 10.33   11.81    USA 15.34 13.11 12.00 10.33 10.33
5 Lucas Etter 11.06   11.97    USA 12.58 13.25 11.11 12.22 11.06
6 Dan Selzer 10.02   12.20    USA 15.66 11.58 11.44 13.59 10.02
7 Mike Kotch 11.46   12.43    USA 11.90 13.83 11.46 13.30 12.08
8 Vinny Vecchio 11.93   13.58    USA 14.38 14.16 18.27 12.19 11.93
9 Dana Yi 12.31   13.83    USA 13.56 12.31 14.93 14.13 13.80
10 Tim Reynolds 12.11   14.05    USA 17.36 14.88 12.11 14.33 12.94
11 Zach Goldman 12.44   14.07    USA 15.44 12.44 14.28 13.78 14.16
12 Kevin Costello III 11.86   14.19    USA 11.86 13.94 14.90 14.15 14.47
13 Alex Thielemier 12.38   14.37    USA 14.47 13.38 15.25 16.52 12.38
14 Hersh Shrivastava 12.93   15.09    USA 17.75 13.44 12.93 20.47 14.09
15 Kian Barry 13.91   15.33    USA 16.03 14.80 13.91 15.90 15.28
16 Corey Sakowski 13.43   15.70    USA 16.78 18.02 16.36 13.96 13.43
17 Alan Chang 14.44   15.72    USA 16.13 15.15 26.56 15.88 14.44
18 Sreeram Venkatarao 12.06   15.92    USA 21.18 16.63 14.59 16.55 12.06
19 Roy Lee 14.11   16.04    USA 17.81 15.84 25.00 14.46 14.11
20 James Markey Jr. 13.16   16.24    USA 21.93 16.63 16.40 13.16 15.69
21 Ernie Pulchny 15.41   16.41    USA 15.41 15.56 19.03 17.05 16.63
22 Daniel Maienshein 12.52   16.45    USA 15.97 22.16 17.86 15.53 12.52
23 Brian Qiu 14.75   16.60    USA 20.13 15.06 14.75 16.27 18.46
24 Mike Woyden 14.13   16.64    USA 19.59 25.13 15.05 14.13 15.28
25 Brandon Lin 14.25   16.65    USA 18.34 14.25 14.68 17.11 18.16
26 Aaron Wong 14.50   16.74    USA 17.16 16.90 18.00 16.16 14.50
27 Austin Thielemier 15.28   16.77    USA 15.47 18.16 16.69 15.28 21.66
28 Nick Rech 15.61   17.15    USA 17.58 18.68 15.61 17.44 16.43
29 Dylan Cook 15.63   17.21    USA 15.63 17.06 17.52 18.03 17.06
30 Tom Smith 16.21   17.45    USA DNF 18.31 17.27 16.21 16.77
31 Reid Flasinski 15.38   18.48    USA 17.40 15.38 24.18 18.27 19.78
32 Zachary Lowry 15.34   18.49    USA 18.53 16.94 26.56 15.34 20.00
33 Ryan Cramer 18.30   19.55    USA 24.56 19.88 18.30 20.19 18.58
34 Cory Thigpen 19.18   19.86    USA 20.80 19.38 19.50 20.69 19.18
35 Channae Anderson 17.06   20.43    USA 18.02 21.90 21.36 17.06 25.71
36 Steve Baek 17.21   20.81    Korea 25.75 19.36 17.21 19.06 24.00
37 Patrick Adams 18.31   20.91    USA 23.65 19.31 20.56 22.86 18.31
38 Bob Burton 20.46   22.21    USA 20.53 24.03 22.08 33.83 20.46
39 Bryan O'Connor 18.83   22.31    USA 24.71 20.27 21.94 18.83 26.18
40 Robert Baggett 20.43   23.07    USA 22.30 26.00 20.90 27.40 20.43
41 Tom Glancey 21.90   23.69    USA 28.84 24.28 21.90 22.69 24.09
42 Wojciech Poljanowski 19.25   23.84    Poland 26.58 24.66 24.09 22.78 19.25
43 Eva Alvarez 22.66   24.66    USA DNF 22.66 24.96 23.80 25.21
44 Sam Shinn 21.16   25.23    USA 23.53 26.38 25.78 21.16 26.59
45 Patrick Ponce 25.08   25.87    USA 25.08 26.28 26.61 25.80 25.52
46 Noah Arthurs 17.91   26.26    USA 17.91 27.16 24.80 26.81 DNF
47 Sahib Srivastava 17.83   27.46    USA 23.94 17.83 18.91 39.53 DNF
48 Alex Maass 25.47   28.02    USA 38.97 28.84 26.33 28.88 25.47
49 Christopher Rosario 23.56   28.11    USA 26.40 28.86 29.06 23.56 38.27
50 Dane De Pasquale 24.93   28.53    USA 30.97 28.90 27.80 28.88 24.93
51 Shaun Kissoondath 23.83   29.17    USA 23.83 28.61 24.06 41.09 34.83
52 Hyun Seoung Choi 28.15   29.61    Korea 29.27 29.09 30.46 28.15 31.52
53 Byron Chin 27.80   30.09    USA 29.69 32.83 31.44 29.15 27.80
54 Christopher Xue 28.31   30.32    USA 28.31 36.88 30.34 29.27 31.36
55 Tyler Leite 23.38   31.06    USA 34.11 33.55 26.84 23.38 32.80
56 Caden Ohlwiler 28.06   31.28    USA 28.06 29.22 39.13 30.63 34.00
57 Alex Hontz 28.16   31.47    USA 33.02 34.94 29.34 28.16 32.06
58 Ajay Mysore 23.22   32.02    USA 23.22 25.19 39.34 37.36 33.50
59 Jared Ruane 27.78   32.92    USA 33.66 34.50 43.63 30.59 27.78
60 Max Perez-Mas 25.63   34.41    USA 27.50 38.38 37.36 44.47 25.63
61 Bharat Nagalamadaka 31.34   35.12    USA 41.88 34.38 31.34 36.77 34.21
62 Tom Burke 31.33   36.31    USA 40.02 31.33 31.65 38.94 38.34
63 Jennifer Tang 26.30   36.62    USA 1:08.34 33.05 35.34 41.47 26.30
64 James Christensen 33.66   36.75    USA 34.84 40.09 33.66 35.31 1:18.34
65 Nathan Bierema 33.93   36.99    USA 36.80 36.27 37.90 33.93 40.11
66 Jacob Shoemaker 27.75   37.09    USA 27.75 38.71 42.25 DNF 30.30
67 Damian Suarez 33.16   40.43    USA DNF 39.36 42.09 33.16 39.83
68 Jaclyn Sawler 28.59   40.58    USA 50.61 32.96 38.83 49.94 28.59
69 Aaron Cohen 38.83   44.20    USA 47.36 38.83 52.63 39.16 46.09
70 Thomas Mayberry 38.43   44.83    USA 45.63 44.38 45.61 38.43 44.50
71 Alexander Xue 43.66   46.26    USA 43.66 43.72 DNF 46.03 49.02
72 Sean Callaghan 31.00   46.53    USA 42.61 1:01.09 1:23.41 35.88 31.00
73 Michael Sun 40.08   48.71    USA 52.81 44.55 40.08 48.78 DNF
74 Chaitanya Parwal 46.36   52.80    India 1:04.02 55.53 52.22 50.66 46.36
75 Kevin Moncada 47.19   54.88    USA 53.11 1:03.22 1:08.13 47.19 48.31
76 Bruce Norskog 37.80   55.44    USA 1:28.83 56.33 37.80 59.61 50.38
77 Ken Strother 53.46   59.30    USA 1:09.18 1:03.16 58.97 53.46 55.78
78 Shane Kissoondath 56.90   1:00.91    USA 1:19.40 57.68 1:00.00 1:05.05 56.90
79 Bryce DiMedio 1:08.80   1:27.60    USA 1:31.47 1:38.28 1:08.80 1:17.16 1:34.18
80 Connor Hanna 1:18.90   1:30.17    USA 1:34.53 1:49.96 1:35.68 1:20.31 1:18.90
81 Dolly Xu 2:07.02   2:24.04    China 3:53.55 2:12.53 2:43.50 2:07.02 2:16.09
82 Vedant Parwal 1:06.30   DNF    India DNF DNF 1:08.96 1:06.30 1:22.81
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andrew Ricci 7.75   9.89    USA 10.21 9.97 9.50 12.63 7.75
2 Lucas Etter 9.50   10.94    USA 13.09 11.47 10.31 11.03 9.50
3 Kevin Costello III 9.30   11.10    USA 9.30 12.40 9.93 10.96 15.44
4 Dan Selzer 9.68   11.66    USA 9.68 12.34 11.68 11.71 11.59
5 Mike Kotch 10.36   12.16    USA 13.05 12.25 10.36 12.68 11.56
6 Justin Mallari 10.27   12.25    USA 10.34 13.47 10.27 14.11 12.94
7 Collin Burns 9.55   12.45    USA 9.55 13.93 12.18 15.21 11.25
8 Tim Reynolds 8.86   12.48    USA 13.13 13.00 11.77 12.66 8.86
9 Timothy Sun 9.81   12.60    USA 18.66 12.88 11.77 13.15 9.81
10 Roy Lee 10.03   13.31    USA 12.58 14.63 12.71 15.71 10.03
11 Brian Qiu 11.69   13.38    USA 13.65 20.56 11.69 13.47 13.02
12 Dana Yi 11.50   13.46    USA 14.38 11.50 14.31 13.08 13.00
13 Corey Sakowski 12.63   13.66    USA 13.72 15.63 13.44 12.63 13.83
14 Hersh Shrivastava 10.94   13.91    USA 13.30 15.31 13.22 15.21 10.94
15 Zach Goldman 12.21   14.09    USA 12.88 17.41 12.21 15.38 14.00
16 Alex Thielemier 11.18   14.29    USA 14.72 14.43 11.18 15.34 13.72
17 Vinny Vecchio 13.46   14.51    USA 15.56 14.19 16.81 13.77 13.46
18 Tom Smith 13.71   14.67    USA 18.52 14.81 14.59 14.61 13.71
19 Aaron Wong 12.93   14.94    USA 14.15 15.97 15.61 15.06 12.93
20 Alan Chang 13.50   15.12    USA 17.80 13.86 15.15 16.34 13.50
21 Ernie Pulchny 13.88   15.14    USA 19.40 16.40 14.38 13.88 14.65
22 Kian Barry 12.02   15.34    USA 14.44 16.83 19.02 14.75 12.02
23 Nick Rech 11.97   15.39    USA 11.97 13.91 17.18 17.81 15.09
24 Mike Woyden 13.50   15.57    USA 16.27 14.65 16.80 15.78 13.50
25 Daniel Maienshein 13.27   16.29    USA 19.25 15.88 16.71 13.27 16.28
26 Zachary Lowry 13.84   16.53    USA 13.84 15.63 17.55 16.41 25.46
27 James Markey Jr. 13.61   16.55    USA 17.40 20.25 15.90 16.36 13.61
28 Sreeram Venkatarao 13.77   16.76    USA 13.77 17.61 18.56 16.61 16.06
29 Dylan Cook 13.78   17.66    USA 15.52 20.21 13.78 18.80 18.66
30 Austin Thielemier 17.13   18.73    USA 23.69 17.78 17.66 20.75 17.13
31 Reid Flasinski 17.22   19.08    USA 18.66 17.22 22.19 19.96 18.63
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andrew Ricci 8.44   9.65    USA 9.61 12.38 8.44 8.90 10.44
2 Lucas Etter 9.83   11.23    USA 9.83 13.44 12.05 11.52 10.13
3 Justin Mallari 9.41   11.24    USA 11.44 12.44 10.96 11.33 9.41
4 Timothy Sun 10.88   11.90    USA 12.05 11.93 13.38 10.88 11.72
5 Dan Selzer 10.68   11.93    USA 11.69 13.94 10.68 12.43 11.68
6 Kevin Costello III 10.68   12.45    USA 11.97 10.68 11.94 13.44 14.31
7 Mike Kotch 10.34   12.85    USA 10.34 15.31 12.21 12.90 13.43
8 Tim Reynolds 11.47   12.93    USA 12.80 13.47 13.02 12.96 11.47
9 Roy Lee 10.52   13.28    USA 13.22 15.15 13.69 12.93 10.52
10 Collin Burns 12.71   13.48    USA 14.81 13.16 14.38 12.90 12.71
  2x2x2 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 3.59   3.93    USA 4.27 3.68 3.59 3.83 4.65
2 Mike Kotch 2.91   3.98    USA 2.91 3.83 4.55 3.56 DNF
3 Andrew Ricci 2.71   4.24    USA 2.71 5.44 3.88 10.96 3.40
4 Zach Goldman 3.78   4.36    USA 5.21 3.78 4.72 4.44 3.93
5 Collin Burns 3.80   4.36    USA 4.47 DNF 3.96 4.65 3.80
6 Corey Sakowski 3.25   4.38    USA 6.63 4.06 4.52 3.25 4.56
7 Timothy Sun 3.78   4.41    USA 4.02 5.88 4.09 3.78 5.11
8 Kian Barry 3.41   4.45    USA 3.41 4.25 5.28 3.81 5.72
9 Kevin Costello III 4.00   4.87    USA 5.47 4.61 4.00 4.53 6.90
10 Tim Reynolds 4.05   4.90    USA 4.05 4.81 6.00 4.18 5.71
11 Brandon Lin 4.08   5.00    USA 5.55 4.08 5.52 4.59 4.90
12 Dan Selzer 3.75   5.05    USA 5.36 5.00 3.75 4.83 5.31
13 Sam Shinn 4.86   5.08    USA 6.08 5.02 5.16 4.86 5.06
14 Zachary Lowry 4.09   5.12    USA 5.88 6.46 4.19 4.09 5.28
15 Dana Yi 3.88   5.25    USA 5.63 4.83 5.58 3.88 5.33
16 Daniel Maienshein 4.66   5.43    USA 20.30 4.66 4.91 5.18 6.21
17 James Markey Jr. 4.16   5.66    USA 5.83 4.16 4.86 6.28 6.56
18 Roy Lee 4.31   5.78    USA 4.31 5.88 7.15 5.06 6.41
19 Alex Thielemier 3.43   6.08    USA 3.43 8.71 5.74 6.03 6.46
20 Noah Arthurs 4.68   6.09    USA 7.25 5.86 5.28 4.68 7.13
21 Ernie Pulchny 4.96   6.14    USA 4.96 7.91 5.55 7.18 5.68
22 Austin Thielemier 5.68   6.15    USA 5.68 5.97 6.36 6.34 6.15
23 Ryan Cramer 4.88   6.20    USA 5.40 6.75 6.46 4.88 7.91
24 Sreeram Venkatarao 3.86   6.58    USA 6.86 4.80 12.36 3.86 8.09
25 Aaron Wong 4.38   6.63    USA 9.16 8.11 5.46 6.33 4.38
26 Steve Baek 4.22   6.82    Korea 9.41 4.22 5.61 5.43 9.46
27 Tom Glancey 5.78   6.91    USA 5.78 6.30 8.65 7.31 7.11
28 Dylan Cook 5.30   6.92    USA 5.30 5.56 9.00 7.33 7.86
29 Nick Rech 4.27   7.21    USA 6.91 4.27 32.16 7.94 6.78
30 Mike Woyden 5.84   7.44    USA 7.47 6.16 10.69 8.69 5.84
31 Tom Smith 3.94   7.47    USA 9.75 DNF 7.11 3.94 5.56
32 Cory Thigpen 5.08   7.51    USA 9.31 5.08 6.56 8.78 7.18
33 Tyler Leite 6.96   8.16    USA 9.63 7.19 6.96 7.65 11.27
34 Sahib Srivastava 7.22   8.43    USA 7.72 9.96 7.22 8.72 8.84
35 Bob Burton 6.63   8.59    USA 9.83 6.63 6.75 21.43 9.19
36 Bryan O'Connor 8.22   8.60    USA 8.83 8.27 8.69 19.09 8.22
37 Patrick Adams 3.34   8.72    USA 3.34 6.84 12.50 DNF 6.83
38 Alex Maass 3.59   8.96    USA 3.59 7.72 8.50 14.81 10.65
39 Dane De Pasquale 6.08   9.60    USA 6.08 10.31 9.88 8.61 10.61
40 Christopher Rosario 4.55   9.73    USA 4.55 10.09 11.36 9.44 9.66
41 Robert Baggett 7.56   10.07    USA 7.56 12.09 8.30 13.06 9.83
42 Hyun Seoung Choi 8.63   10.29    Korea 10.06 11.25 11.08 9.72 8.63
43 Damian Suarez 8.78   10.62    USA 9.08 8.78 12.16 DNF 10.63
44 Alex Hontz 9.06   10.67    USA 9.90 13.72 9.33 12.77 9.06
45 Aaron Cohen 10.68   11.01    USA 11.21 10.75 10.68 14.36 11.06
46 James Christensen 4.13   11.58    USA 9.52 13.02 12.21 DNF 4.13
47 Bharat Nagalamadaka 7.46   11.64    USA 10.06 13.09 18.66 7.46 11.77
48 Shaun Kissoondath 8.63   11.70    USA 8.63 10.08 12.61 13.11 12.40
49 Eva Alvarez 7.41   11.80    USA 9.58 13.90 DNF 11.93 7.41
50 Jared Ruane 9.34   12.31    USA 17.63 10.91 11.43 9.34 14.59
51 Sean Callaghan 10.69   12.90    USA DNF 12.55 10.69 12.58 13.58
52 Bryce DiMedio 15.52      USA 31.66 15.52
53 Jaclyn Sawler 16.22      USA 17.88 16.22
54 Ken Strother 17.97      USA 17.97 24.06
55 Connor Hanna 38.16      USA 38.16 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 3.47   3.88    USA 4.06 4.21 3.47 4.02 3.56
2 Andrew Ricci 3.11   3.89    USA 3.81 3.11 4.22 4.84 3.63
3 Mike Kotch 3.33   3.96    USA 3.86 4.21 3.97 4.06 3.33
4 Timothy Sun 3.53   4.33    USA 4.59 5.84 3.53 3.80 4.59
5 Zach Goldman 4.50   4.86    USA 4.91 8.09 4.63 4.50 5.03
6 Collin Burns 3.25   5.14    USA 4.34 8.27 5.03 3.25 6.06
7 Kian Barry 4.56   5.14    USA 5.11 5.33 5.16 5.15 4.56
8 Corey Sakowski 4.09   5.57    USA 5.63 5.91 7.44 4.09 5.18
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Costello III 40.21   45.36    USA 51.94 45.59 47.66 40.21 42.84
2 Lucas Etter 44.08   48.13    USA 46.08 49.02 49.30 1:01.13 44.08
3 Dan Selzer 42.13   50.03    USA 51.40 DNF 50.50 48.18 42.13
4 Timothy Sun 45.91   50.51    USA 45.91 47.61 54.93 55.46 49.00
5 Justin Mallari 46.75   52.27    USA 46.75 48.52 58.41 57.08 51.21
6 Vinny Vecchio 44.69   55.07    USA 57.78 58.47 51.09 56.33 44.69
7 Roy Lee 51.96   57.15    USA 53.93 56.68 1:00.84 1:04.69 51.96
8 Zach Goldman 48.71   57.40    USA 54.78 48.71 1:02.34 55.08 1:07.69
9 Ernie Pulchny 51.40   59.91    USA 1:18.15 1:05.83 51.40 1:00.21 53.68
10 Andrew Ricci 55.91   1:01.39    USA 59.25 1:12.11 1:01.68 1:03.25 55.91
11 Mike Kotch 59.11   1:03.10    USA 59.11 1:03.75 59.77 1:05.78 1:06.31
12 Kian Barry 55.61   1:03.19    USA 1:03.65 1:04.34 1:01.58 55.61 1:11.47
13 Tim Reynolds 56.63   1:04.94    USA 1:01.77 1:01.50 1:11.55 56.63 DNF
14 Nick Rech 54.08   1:06.51    USA 1:10.27 54.08 1:07.96 1:08.63 1:02.94
15 James Markey Jr. 53.34   1:08.69    USA 1:07.75 53.34 1:19.00 1:08.41 1:09.91
16 Corey Sakowski 1:03.88   1:11.71    USA 1:17.58 1:14.75 1:10.09 1:03.88 1:10.28
17 Austin Thielemier 1:08.75   1:13.55    USA 1:15.65 1:12.86 1:08.75 1:16.21 1:12.13
18 Dylan Cook 1:08.22   1:14.30    USA 1:11.52 1:38.00 1:16.55 1:08.22 1:14.83
19 Brian Qiu 1:00.78   1:15.28    USA 1:19.59 1:24.33 1:00.78 1:07.90 1:18.34
20 Zachary Lowry 1:10.47   1:21.19    USA 1:10.47 1:25.96 1:27.71 1:20.06 1:17.56
21 Reid Flasinski 1:21.27   1:24.35    USA 1:21.27 1:25.50 1:24.16 1:23.40 1:34.00
22 Noah Arthurs 1:14.09   1:24.49    USA DNF 1:24.21 1:22.06 1:14.09 1:27.21
23 Patrick Adams 1:13.28   1:24.52    USA DNF 1:23.71 1:13.28 1:30.63 1:19.21
24 Ryan Cramer 1:15.34   1:25.78    USA 1:32.05 1:15.34 1:36.18 1:29.15 1:16.15
25 Aaron Wong 1:21.84   1:25.98    USA 1:23.68 1:26.55 1:27.71 1:21.84 1:30.18
26 Channae Anderson 1:26.22   1:30.59    USA 1:35.83 1:26.22 1:33.02 1:26.63 1:32.11
27 Alex Thielemier 56.27   DNF    USA 56.27 3:25.53 DNF DNS DNS
28 Dana Yi 56.94   DNF    USA 1:08.88 58.56 56.94 DNF DNF
29 Collin Burns 1:02.56   DNF    USA 1:05.75 DNF DNF 1:02.56 1:04.22
30 Bob Burton 1:39.78      USA 2:28.22 1:39.78
31 Bryan O'Connor 1:52.61      USA DNF 1:52.61
32 Dane De Pasquale 1:59.46      USA 1:59.46 2:06.91
32 Eva Alvarez 1:59.46      USA 2:15.72 1:59.46
34 Hyun Seoung Choi 1:59.52      Korea 1:59.52 2:05.63
35 Christopher Rosario 2:03.58      USA 2:03.58 2:08.63
36 Jaclyn Sawler 2:49.80      USA 2:58.40 2:49.80
37 Alex Hontz DNF      USA DNF DNF
37 Kevin Moncada DNF      USA DNF DNF
37 Thomas Mayberry DNF      USA DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vinny Vecchio 1:23.00   1:26.58    USA 1:23.00 1:32.31 1:23.90 1:23.53 1:38.46
2 Kevin Costello III 1:26.27   1:32.37    USA 1:26.27 1:32.88 1:32.02 1:32.28 1:32.80
3 Timothy Sun 1:28.81   1:33.46    USA 1:30.63 1:42.34 1:30.30 1:28.81 1:39.46
4 Alex Thielemier 1:31.55   1:37.69    USA 1:34.08 2:04.06 1:31.55 1:44.40 1:34.58
5 Roy Lee 1:35.63   1:45.86    USA 1:54.61 1:54.86 1:41.15 1:35.63 1:41.83
6 Dana Yi 1:40.83   1:48.30    USA 1:53.56 1:47.55 1:40.83 1:50.36 1:47.00
7 Justin Mallari 1:41.16   1:48.48    USA 1:41.16 1:53.30 1:55.90 1:45.33 1:46.81
8 Ernie Pulchny 1:41.21   1:50.45    USA 1:52.93 1:41.21 1:45.11 1:54.88 1:53.30
9 Tim Reynolds 1:47.30   1:52.17    USA 1:58.06 1:54.72 1:49.71 1:47.30 1:52.09
10 Hersh Shrivastava 1:40.19   1:52.91    USA 1:49.03 1:40.19 2:12.53 1:48.16 2:01.55
11 Kian Barry 1:43.86   1:54.19    USA 1:48.71 1:58.56 1:43.86 2:05.81 1:55.30
12 Zach Goldman 1:45.02   1:54.27    USA 2:00.72 1:56.53 1:47.33 1:45.02 1:58.94
13 James Markey Jr. 1:53.90   1:55.93    USA 1:55.30 1:56.72 2:15.38 1:55.77 1:53.90
14 Tom Smith 1:41.22   1:56.01    USA 1:57.72 1:54.91 2:00.75 1:55.41 1:41.22
15 Dan Selzer 1:46.56   1:57.13    USA 2:09.03 1:46.56 2:30.11 1:48.56 1:53.80
16 Nick Rech 1:55.43   1:59.16    USA 2:18.86 2:02.18 1:57.47 1:57.83 1:55.43
17 Lucas Etter 1:55.58   2:00.65    USA 2:00.68 1:55.58 2:07.31 1:57.47 2:03.80
18 Mike Kotch 1:57.50   2:04.29    USA 2:05.06 1:57.50 2:06.93 2:00.88 2:10.27
19 Dylan Cook 1:54.00   2:08.41    USA 2:08.65 2:15.91 1:54.00 2:01.65 2:14.93
20 Corey Sakowski 2:02.55   2:10.55    USA 3:14.56 2:07.96 2:04.22 2:02.55 2:19.47
21 Collin Burns 1:59.43   2:13.88    USA 2:24.66 2:18.56 1:59.43 2:00.16 2:22.91
22 Austin Thielemier 2:15.38   2:32.75    USA 2:54.41 2:28.19 2:29.88 2:40.18 2:15.38
23 Reid Flasinski 2:31.34      USA 2:31.34 2:45.93
24 Bryan O'Connor 2:46.77      USA 2:46.77 2:55.81
25 Patrick Adams 2:46.97      USA 2:46.97 2:58.43
26 Noah Arthurs 2:50.44      USA 2:50.44 DNF
27 Aaron Wong 2:50.97      USA 2:50.97 2:51.44
28 Christopher Rosario 4:13.19      USA 4:13.19 4:38.69
29 Eva Alvarez 4:34.91      USA DNF 4:34.91
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Noah Arthurs 47.88   DNF    USA DNF 47.88 DNF
2 Corey Sakowski 1:10.91   DNF    USA 1:10.91 DNF 2:20.69
3 Timothy Sun 1:15.27   DNF    USA 1:15.27 1:33.75 DNF
4 Sreeram Venkatarao 1:43.02   DNF    USA 1:43.02 DNF DNF
5 Tim Reynolds 2:28.86   DNF    USA 2:28.86 DNF 2:45.56
6 Mike Kotch 2:37.41   DNF    USA 2:37.41 DNF DNF
7 Zachary Lowry 2:39.18   DNF    USA DNF 2:39.18 DNF
8 Bob Burton 3:16.56   DNF    USA 3:16.56 DNF 4:10.96
9 Zach Goldman 3:54.97   4:08.57    USA 4:18.36 4:12.38 3:54.97
10 Kian Barry 4:11.83   DNF    USA DNF DNF 4:11.83
11 James Markey Jr. 6:09.31   DNF    USA 6:09.31 DNF DNF
12 Reid Flasinski 6:51.65   DNF    USA 6:51.65 7:14.18 DNF
13 Brian Qiu 7:00.55   DNF    USA DNF 7:00.55 DNF
14 Vinny Vecchio 7:43.96   DNF    USA 7:43.96 DNF DNF
15 Alex Thielemier DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
15 Austin Thielemier DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
15 Bruce Norskog DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
15 Dan Selzer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
15 Ernie Pulchny DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
15 Jennifer Tang DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
15 Lucas Etter DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
15 Nick Rech DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
15 Tom Burke DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Bob Burton 31      USA 31
2 Bruce Norskog 36      USA 36
3 Mike Kotch 37      USA 37
3 Timothy Sun 37      USA 37
5 Corey Sakowski 39      USA 39
6 Dan Selzer 46      USA 46
7 Kian Barry 48      USA 48
8 Zachary Lowry 50      USA 50
9 Lucas Etter 57      USA 57
10 Andrew Ricci DNF      USA DNF
10 James Markey Jr. DNF      USA DNF
10 Noah Arthurs DNF      USA DNF
10 Tim Reynolds DNF      USA DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Mallari 13.75   15.42    USA 19.43 16.59 13.75 14.78 14.90
2 Hersh Shrivastava 16.40   17.79    USA 23.72 16.50 17.16 19.71 16.40
3 Kevin Costello III 17.55   19.72    USA 21.65 19.15 22.31 17.55 18.36
4 Collin Burns 21.78   22.36    USA DNF 21.90 21.78 22.34 22.83
5 Austin Thielemier 20.36   22.49    USA 22.21 25.77 20.36 22.25 23.02
6 Andrew Ricci 20.09   22.50    USA 20.09 23.25 20.78 25.28 23.46
7 Kian Barry 21.55   22.76    USA 21.55 24.71 21.83 28.59 21.75
8 Dan Selzer 17.66   24.05    USA 20.00 26.38 17.66 30.47 25.78
9 Alex Thielemier 20.27   24.52    USA 22.03 20.27 26.31 37.93 25.22
10 Lucas Etter 21.52   25.02    USA 21.52 28.05 24.94 24.55 25.58
11 Timothy Sun 23.31   25.19    USA 23.31 24.05 27.13 29.47 24.38
12 Brandon Lin 24.21   25.31    USA 25.27 29.81 24.21 25.08 25.59
13 Mike Woyden 20.88   25.38    USA 20.88 23.33 26.19 27.80 26.61
14 Zach Goldman 22.53   25.38    USA 22.80 29.86 24.44 28.91 22.53
15 Corey Sakowski 20.12   25.58    USA 20.12 22.02 26.18 28.55 33.13
16 Roy Lee 22.59   27.46    USA 22.59 28.40 28.58 31.06 25.41
17 Nick Rech 21.46   27.54    USA 29.56 26.11 42.06 26.94 21.46
18 Tim Reynolds 25.94   27.95    USA 25.94 27.93 27.44 28.47 32.77
19 Mike Kotch 26.36   28.21    USA 26.52 30.31 DNF 27.80 26.36
20 Aaron Wong 23.11   28.77    USA 23.11 33.77 59.24 25.65 26.88
21 Dylan Cook 26.28   29.84    USA 27.09 26.28 34.15 35.84 28.28
22 Dana Yi 21.22   29.88    USA 21.22 30.46 30.75 38.55 28.43
23 Ernie Pulchny 28.88   31.87    USA 31.50 32.52 32.15 31.96 28.88
24 Brian Qiu 26.21   34.33    USA 26.21 36.33 34.22 47.02 32.44
25 James Markey Jr. 28.63   35.72    USA 33.80 28.63 DNF 34.71 38.66
26 Noah Arthurs 25.06   35.76    USA 31.00 35.84 40.43 25.06 46.66
27 Wojciech Poljanowski 31.69   38.10    Poland 35.69 1:25.61 31.69 45.90 32.72
28 Vinny Vecchio 32.59   38.21    USA 36.63 40.83 38.33 39.66 32.59
29 Bob Burton 29.63   38.22    USA 36.19 35.83 42.63 29.63 1:06.86
30 Christopher Rosario 31.40   41.10    USA 31.40 1:01.61 44.13 44.25 34.93
31 Cory Thigpen 30.68   55.33    USA 30.68 49.78 45.44 DNF 1:10.77
32 Alex Hontz DNF      USA DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Justin Mallari 14.31   16.28    USA 16.18 17.28 16.90 14.31 15.75
2 Hersh Shrivastava 15.78   17.96    USA 17.81 20.93 18.61 17.46 15.78
3 Kevin Costello III 17.75   20.32    USA 17.75 19.53 21.31 22.30 20.11
4 Andrew Ricci 22.18   23.89    USA 22.18 23.71 23.97 25.19 24.00
5 Kian Barry 23.28   24.33    USA 24.43 23.47 37.50 23.28 25.09
6 Collin Burns 21.13   24.34    USA 28.16 22.84 24.15 26.02 21.13
7 Austin Thielemier 17.15   25.33    USA 26.84 27.44 17.15 26.80 22.34
8 Dan Selzer 20.53   34.30    USA 20.53 38.52 44.68 24.58 39.81
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alex Thielemier 9.78   10.82    USA 11.41 12.00 9.78 10.13 10.91
2 Tim Reynolds 9.63   11.24    USA 17.18 11.38 11.72 9.63 10.63
3 Timothy Sun 10.27   11.38    USA 12.63 11.56 11.61 10.96 10.27
4 Brandon Lin 12.80   16.48    USA 22.33 15.41 16.06 12.80 17.97
5 Austin Thielemier 15.43   17.34    USA 15.43 DNF 17.75 17.96 16.31
6 Cory Thigpen 16.21   17.61    USA 18.13 17.16 DNF 17.53 16.21
7 Bob Burton 16.02   18.22    USA 26.02 21.84 16.27 16.02 16.56
8 Zachary Lowry 16.75   19.16    USA 19.47 19.75 18.25 16.75 DNF
9 Ernie Pulchny 13.19   19.22    USA 13.19 25.43 26.97 14.47 17.77
10 Dan Selzer 17.16   19.81    USA 19.63 DNF 18.88 20.93 17.16
11 Mike Kotch 15.75   21.50    USA 17.38 29.78 DNF 17.34 15.75
12 Kian Barry 20.22   22.08    USA 20.22 23.33 DNF 20.33 22.58
13 Corey Sakowski 14.59   22.32    USA DNF 23.43 21.91 21.61 14.59
14 James Markey Jr. 20.30   23.22    USA 23.06 20.30 DNF 25.06 21.53
15 Lucas Etter 24.90   DNF    USA DNF DNF DNF 24.90 DNF
16 James Christensen DNF   DNF    USA DNF DNF DNS DNS DNS
16 Noah Arthurs DNF   DNF    USA DNF DNS DNS DNS DNS
  Pyraminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Corey Sakowski 5.40   6.41    USA 10.71 6.34 6.47 5.40 6.43
2 Alex Thielemier 5.38   7.97    USA 9.44 28.75 7.81 5.38 6.66
3 Alex Maass 7.34   8.94    USA 11.18 9.84 8.61 8.36 7.34
4 Zachary Lowry 7.28   8.97    USA 8.13 10.33 9.41 9.38 7.28
5 Nick Rech 7.41   9.44    USA 12.63 7.41 8.43 10.15 9.75
6 Brian Qiu 8.63   9.56    USA 9.75 12.96 10.28 8.65 8.63
7 Mike Kotch 7.43   9.80    USA 7.43 10.27 9.31 9.83 11.06
8 Ernie Pulchny 7.77   9.91    USA 9.19 9.27 7.77 23.66 11.28
9 Kevin Costello III 6.97   10.11    USA 9.44 10.72 13.78 10.18 6.97
10 Timothy Sun 10.00   10.52    USA 10.65 10.13 10.00 10.78 DNF
11 Tim Reynolds 8.16   10.69    USA 12.63 8.16 11.34 10.33 10.41
12 Zach Goldman 8.86   11.28    USA 11.03 16.58 13.28 8.86 9.52
13 Austin Thielemier 8.46   11.30    USA 25.25 8.71 12.75 8.46 12.43
14 Dan Selzer 9.56   11.88    USA 13.15 18.81 11.81 9.56 10.68
15 Dana Yi 8.93   11.96    USA 13.15 11.90 12.05 11.93 8.93
16 Kian Barry 10.81   12.67    USA 10.97 18.72 13.36 10.81 13.69
17 Max Perez-Mas 10.90   13.86    USA 10.90 12.75 19.56 12.72 16.11
18 Jared Ruane 11.36   14.08    USA 19.00 13.09 14.56 11.36 14.59
19 Patrick Adams 11.83   14.08    USA 13.52 DNF 15.55 13.18 11.83
20 James Markey Jr. 9.80   14.69    USA 9.80 19.68 21.05 11.08 13.30
21 Lucas Etter 14.11   15.31    USA 14.50 16.72 17.03 14.11 14.71
22 Bob Burton 15.31   16.22    USA 16.71 17.78 15.31 16.55 15.40
23 Bryan O'Connor 14.88   17.73    USA 16.72 20.71 16.86 14.88 19.61
24 Eva Alvarez 14.97   17.83    USA 33.69 17.91 17.28 14.97 18.30
25 Aaron Wong 15.53   19.20    USA 31.25 15.53 19.44 16.80 21.36
26 Dane De Pasquale 13.65   19.76    USA 20.43 19.90 13.65 20.56 18.96
27 Jacob Shoemaker 17.84   20.05    USA 19.55 23.47 19.96 20.63 17.84
28 Jaclyn Sawler 22.03   24.23    USA 36.75 22.03 23.80 25.11 23.77
29 Thomas Mayberry 16.91   25.04    USA 16.91 28.11 34.33 24.83 22.18
30 Christopher Rosario 15.93   27.56    USA 35.16 21.94 34.81 15.93 25.93
31 Alex Hontz 12.69   28.43    USA 25.08 31.28 33.63 28.94 12.69
32 James Christensen 32.31      USA 45.81 32.31
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brian Qiu 16.19   17.56    USA 16.93 28.58 16.47 19.28 16.19
2 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 17.09   18.84    Japan 21.33 19.13 18.05 19.34 17.09
3 Brandon Lin 22.18   23.71    USA 22.94 28.90 22.18 25.11 23.08
4 Corey Sakowski 19.15   24.25    USA 21.58 26.05 19.15 25.11 39.81
5 Alex Thielemier 19.86   29.40    USA 40.96 23.09 19.86 24.16 42.93
6 Mike Kotch 29.58   39.73    USA 42.63 29.58 38.96 37.77 42.46
7 Zachary Lowry 32.40   42.02    USA 39.34 41.90 54.00 44.83 32.40
8 Dan Selzer 26.88   45.07    USA 1:04.91 1:00.27 38.40 26.88 36.55
9 Ernie Pulchny 41.88   48.78    USA 46.06 DNF 49.52 50.75 41.88
10 Lucas Etter 53.28   1:03.51    USA 1:08.05 56.91 53.28 1:05.56 1:19.30
11 James Markey Jr. 1:03.46   1:19.26    USA 1:07.56 1:39.68 1:33.38 1:16.84 1:03.46
12 Austin Thielemier 1:06.93   1:19.36    USA 1:28.19 1:06.93 1:20.33 1:09.56 DNF
13 Michael Sun DNF   DNF    USA DNF DNF DNF DNS DNS
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brandon Lin 0.86   0.90   NAR  USA 0.91 0.90 0.86 0.90 2.61
2 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 1.19   1.20    Japan 1.77 1.19 1.19 1.19 1.21
3 Sam Shinn 1.28   1.42    USA 1.88 1.52 1.43 1.31 1.28
4 Tim Reynolds 1.40   1.51    USA 1.52 1.58 DNF 1.40 1.43
5 Austin Thielemier 1.36   1.66    USA 1.40 2.19 1.36 3.44 1.38
6 Jaclyn Sawler 1.61   1.76    USA 1.86 1.93 1.75 1.66 1.61
7 Daniel Maienshein 1.47   1.95    USA 1.47 2.53 1.61 1.81 2.44
8 Alex Thielemier 1.18   1.97    USA 3.25 2.36 1.18 2.36 1.19
9 Lucas Etter 1.30   2.01    USA 3.36 3.31 1.30 1.36 1.36
10 Dana Yi 1.59   2.01    USA 1.61 2.21 2.22 2.28 1.59
11 James Markey Jr. 1.43   2.03    USA 2.31 DNF 1.44 1.43 2.33
12 Tyler Leite 1.41   2.24    USA 2.21 1.41 2.31 DNF 2.21
13 Dylan Cook 1.77   2.37    USA 1.80 3.41 1.77 2.41 2.90
14 Alex Hontz 2.00   2.40    USA 2.11 4.21 2.66 2.43 2.00
15 Ernie Pulchny 1.33   2.42    USA 1.56 2.88 1.33 3.21 2.81
16 Dan Selzer 2.03   2.43    USA 3.00 2.75 2.40 2.03 2.13
17 Zach Goldman 1.30   2.48    USA DNF 1.66 2.84 2.93 1.30
18 Zachary Lowry 1.21   2.50    USA 1.65 3.02 2.84 1.21 DNF
19 Jared Ruane 1.50   2.57    USA 2.46 3.55 3.47 1.77 1.50
20 Mike Kotch 2.03   2.59    USA 2.05 2.19 2.03 3.52 DNF
21 James Christensen 2.15   2.67    USA 2.50 2.59 2.93 3.96 2.15
22 Aina Hashimoto (橋本愛那) 2.59   3.26    Japan 4.55 2.59 2.63 2.59 DNF
23 Christopher Rosario 2.28   3.41    USA 4.72 2.47 2.28 DNF 3.05
24 Jacob Shoemaker 2.16   3.65    USA 4.94 2.96 3.94 2.16 4.06
25 Noah Arthurs 2.00   4.18    USA 2.00 2.55 3.55 6.43 DNF
26 Bob Burton 1.56   4.28    USA 1.56 27.93 2.59 1.91 8.34
27 Eva Alvarez 2.75   4.34    USA DNF 2.91 2.75 7.02 3.09
28 Daiki Hashimoto (橋本大輝) 10.18   12.41    Japan 20.77 11.93 10.18 13.34 11.96
29 Ajay Mysore 1.47   DNF    USA DNF 6.94 DNF 1.47 1.56
30 Channae Anderson 3.38   DNF    USA DNF 4.30 3.38 DNF DNF
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernie Pulchny 2.00   2.53    USA 2.00 2.47 2.96 2.16 3.02
2 Brandon Lin 2.55   2.98    USA 2.77 2.65 4.46 3.52 2.55
3 Zach Goldman 1.86   3.28    USA 2.94 2.84 4.06 1.86 4.05
4 Bob Burton 3.15   3.69    USA 3.31 3.96 3.97 3.15 3.81
5 Takao Hashimoto (橋本貴夫) 3.30   3.98    Japan 3.30 36.36 3.38 5.11 3.46
6 Dylan Cook 3.47   4.34    USA 3.97 4.02 5.03 5.88 3.47
7 Ryan Cramer 2.96   4.36    USA 3.84 5.25 4.00 2.96 DNF
8 Zachary Lowry 3.11   4.55    USA 5.47 5.36 4.63 3.65 3.11
9 Lucas Etter 3.66   4.61    USA 6.50 3.66 3.94 4.43 5.47
10 Dana Yi 4.19   4.64    USA 5.28 4.71 4.28 4.19 4.93
11 Tim Reynolds 3.61   4.66    USA 4.40 4.65 5.19 4.94 3.61
12 James Markey Jr. 3.83   4.67    USA 5.33 4.22 6.52 3.83 4.46
13 Jaclyn Sawler 4.02   4.67    USA 4.02 6.11 4.44 4.15 5.41
14 Daniel Maienshein 4.11   4.82    USA 6.00 5.69 4.11 4.58 4.19
15 Alex Thielemier 3.41   4.91    USA 5.31 4.55 4.86 5.44 3.41
16 Austin Thielemier 3.72   5.26    USA 8.33 6.83 3.72 5.16 3.78
17 Mike Kotch 4.18   5.38    USA DNF 4.18 6.02 4.28 5.84
18 Eva Alvarez 5.21   5.38    USA 5.88 5.28 5.43 5.21 5.43
19 Tyler Leite 4.88   5.47    USA 4.88 25.61 5.71 5.69 5.02
20 Dan Selzer 4.66   5.56    USA 5.28 5.50 5.91 4.66 6.08
21 Jared Ruane 3.78   5.70    USA 3.78 5.69 7.02 4.40 8.43
22 James Christensen 5.50   6.24    USA 5.50 6.90 7.41 5.80 6.02
23 Ajay Mysore 4.44   6.31    USA 5.68 4.44 7.19 6.06 8.08
24 Noah Arthurs 5.19   7.99    USA 5.19 7.15 10.05 9.44 7.38
25 Alex Hontz 5.65   9.69    USA 10.71 9.09 5.65 9.27 13.71
26 Aina Hashimoto (橋本愛那) 7.15   9.99    Japan 7.15 8.88 8.78 DNF 12.30
27 Christopher Rosario 9.11   11.05    USA 9.43 11.53 9.11 12.18 12.22
Aaron Cohen    USA
Aaron Cohen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 38.83   44.20   47.36 38.83 52.63 39.16 46.09
2x2x2 Cube Combined First round 45 10.68   11.01   11.21 10.75 10.68 14.36 11.06
Aaron Wong    USA
Aaron Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.93   14.94   14.15 15.97 15.61 15.06 12.93
First round 26 14.50   16.74   17.16 16.90 18.00 16.16 14.50
2x2x2 Cube Combined First round 25 4.38   6.63   9.16 8.11 5.46 6.33 4.38
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:21.84   1:25.98   1:23.68 1:26.55 1:27.71 1:21.84 1:30.18
5x5x5 Cube Combined Final 27 2:50.97     2:50.97 2:51.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 23.11   28.77   23.11 33.77 59.24 25.65 26.88
Pyraminx Combined Final 25 15.53   19.20   31.25 15.53 19.44 16.80 21.36
Aina Hashimoto (橋本愛那)    Japan
Aina Hashimoto (橋本愛那)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 22 2.59   3.26   4.55 2.59 2.63 2.59 DNF
Master Magic Final 26 7.15   9.99   7.15 8.88 8.78 DNF 12.30
Ajay Mysore    USA
Ajay Mysore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 23.22   32.02   23.22 25.19 39.34 37.36 33.50
Rubik's Magic Final 29 1.47   DNF   DNF 6.94 DNF 1.47 1.56
Master Magic Final 23 4.44   6.31   5.68 4.44 7.19 6.06 8.08
Alan Chang    USA
Alan Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 13.50   15.12   17.80 13.86 15.15 16.34 13.50
First round 17 14.44   15.72   16.13 15.15 26.56 15.88 14.44
Alex Hontz    USA
Alex Hontz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 28.16   31.47   33.02 34.94 29.34 28.16 32.06
2x2x2 Cube Combined First round 44 9.06   10.67   9.90 13.72 9.33 12.77 9.06
4x4x4 Cube Combined Final 37 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined Final 31 12.69   28.43   25.08 31.28 33.63 28.94 12.69
Rubik's Magic Final 14 2.00   2.40   2.11 4.21 2.66 2.43 2.00
Master Magic Final 25 5.65   9.69   10.71 9.09 5.65 9.27 13.71
Alex Maass    USA
Alex Maass
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 25.47   28.02   38.97 28.84 26.33 28.88 25.47
2x2x2 Cube Combined First round 38 3.59   8.96   3.59 7.72 8.50 14.81 10.65
Pyraminx Combined Final 3 7.34   8.94   11.18 9.84 8.61 8.36 7.34
Alex Thielemier    USA
Alex Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 11.18   14.29   14.72 14.43 11.18 15.34 13.72
First round 13 12.38   14.37   14.47 13.38 15.25 16.52 12.38
2x2x2 Cube Combined First round 19 3.43   6.08   3.43 8.71 5.74 6.03 6.46
4x4x4 Cube Combined Final 27 56.27   DNF   56.27 3:25.53 DNF DNS DNS
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:31.55   1:37.69   1:34.08 2:04.06 1:31.55 1:44.40 1:34.58
3x3x3 Blindfolded Final 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 20.27   24.52   22.03 20.27 26.31 37.93 25.22
Rubik's Clock Final 1 9.78   10.82   11.41 12.00 9.78 10.13 10.91
Pyraminx Combined Final 2 5.38   7.97   9.44 28.75 7.81 5.38 6.66
Square-1 Final 5 19.86   29.40   40.96 23.09 19.86 24.16 42.93
Rubik's Magic Final 8 1.18   1.97   3.25 2.36 1.18 2.36 1.19
Master Magic Final 15 3.41   4.91   5.31 4.55 4.86 5.44 3.41
Alexander Xue    USA
Alexander Xue
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 43.66   46.26   43.66 43.72 DNF 46.03 49.02
Andrew Ricci    USA
Andrew Ricci
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.44   9.65   9.61 12.38 8.44 8.90 10.44
Second round 1 7.75   9.89   10.21 9.97 9.50 12.63 7.75
First round 1 9.66   10.73   10.21 20.47 12.09 9.66 9.88
2x2x2 Cube Final 2 3.11   3.89   3.81 3.11 4.22 4.84 3.63
Combined First round 3 2.71   4.24   2.71 5.44 3.88 10.96 3.40
4x4x4 Cube Combined Final 10 55.91   1:01.39   59.25 1:12.11 1:01.68 1:03.25 55.91
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 22.18   23.89   22.18 23.71 23.97 25.19 24.00
Combined First round 6 20.09   22.50   20.09 23.25 20.78 25.28 23.46
Austin Thielemier    USA
Austin Thielemier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 17.13   18.73   23.69 17.78 17.66 20.75 17.13
First round 27 15.28   16.77   15.47 18.16 16.69 15.28 21.66
2x2x2 Cube Combined First round 22 5.68   6.15   5.68 5.97 6.36 6.34 6.15
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:08.75   1:13.55   1:15.65 1:12.86 1:08.75 1:16.21 1:12.13
5x5x5 Cube Combined Final 22 2:15.38   2:32.75   2:54.41 2:28.19 2:29.88 2:40.18 2:15.38
3x3x3 Blindfolded Final 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 17.15   25.33   26.84 27.44 17.15 26.80 22.34
Combined First round 5 20.36   22.49   22.21 25.77 20.36 22.25 23.02
Rubik's Clock Final 5 15.43   17.34   15.43 DNF 17.75 17.96 16.31
Pyraminx Combined Final 13 8.46   11.30   25.25 8.71 12.75 8.46 12.43
Square-1 Final 12 1:06.93   1:19.36   1:28.19 1:06.93 1:20.33 1:09.56 DNF
Rubik's Magic Final 5 1.36   1.66   1.40 2.19 1.36 3.44 1.38
Master Magic Final 16 3.72   5.26   8.33 6.83 3.72 5.16 3.78
Bharat Nagalamadaka    USA
Bharat Nagalamadaka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 31.34   35.12   41.88 34.38 31.34 36.77 34.21
2x2x2 Cube Combined First round 47 7.46   11.64   10.06 13.09 18.66 7.46 11.77
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 20.46   22.21   20.53 24.03 22.08 33.83 20.46
2x2x2 Cube Combined First round 35 6.63   8.59   9.83 6.63 6.75 21.43 9.19
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:39.78     2:28.22 1:39.78
3x3x3 Blindfolded Final 8 3:16.56   DNF   3:16.56 DNF 4:10.96
3x3x3 Fewest Moves Final 1 31     31
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 29.63   38.22   36.19 35.83 42.63 29.63 1:06.86
Rubik's Clock Final 7 16.02   18.22   26.02 21.84 16.27 16.02 16.56
Pyraminx Combined Final 22 15.31   16.22   16.71 17.78 15.31 16.55 15.40
Rubik's Magic Final 26 1.56   4.28   1.56 27.93 2.59 1.91 8.34
Master Magic Final 4 3.15   3.69   3.31 3.96 3.97 3.15 3.81
Brandon Lin    USA
Brandon Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 14.25   16.65   18.34 14.25 14.68 17.11 18.16
2x2x2 Cube Combined First round 11 4.08   5.00   5.55 4.08 5.52 4.59 4.90
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 24.21   25.31   25.27 29.81 24.21 25.08 25.59
Rubik's Clock Final 4 12.80   16.48   22.33 15.41 16.06 12.80 17.97
Square-1 Final 3 22.18   23.71   22.94 28.90 22.18 25.11 23.08
Rubik's Magic Final 1 0.86   0.90   NAR 0.91 0.90 0.86 0.90 2.61
Master Magic Final 2 2.55   2.98   2.77 2.65 4.46 3.52 2.55
Brian Qiu    USA
Brian Qiu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.69   13.38   13.65 20.56 11.69 13.47 13.02
First round 23 14.75   16.60   20.13 15.06 14.75 16.27 18.46
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:00.78   1:15.28   1:19.59 1:24.33 1:00.78 1:07.90 1:18.34
3x3x3 Blindfolded Final 13 7:00.55   DNF   DNF 7:00.55 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 26.21   34.33   26.21 36.33 34.22 47.02 32.44
Pyraminx Combined Final 6 8.63   9.56   9.75 12.96 10.28 8.65 8.63
Square-1 Final 1 16.19   17.56   16.93 28.58 16.47 19.28 16.19
Bruce Norskog    USA
Bruce Norskog
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 37.80   55.44   1:28.83 56.33 37.80 59.61 50.38
3x3x3 Blindfolded Final 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 36     36
Bryan O'Connor    USA
Bryan O'Connor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 18.83   22.31   24.71 20.27 21.94 18.83 26.18
2x2x2 Cube Combined First round 36 8.22   8.60   8.83 8.27 8.69 19.09 8.22
4x4x4 Cube Combined Final 31 1:52.61     DNF 1:52.61
5x5x5 Cube Combined Final 24 2:46.77     2:46.77 2:55.81
Pyraminx Combined Final 23 14.88   17.73   16.72 20.71 16.86 14.88 19.61
Bryce DiMedio    USA
Bryce DiMedio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 1:08.80   1:27.60   1:31.47 1:38.28 1:08.80 1:17.16 1:34.18
2x2x2 Cube Combined First round 52 15.52     31.66 15.52
Byron Chin    USA
Byron Chin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 27.80   30.09   29.69 32.83 31.44 29.15 27.80
Caden Ohlwiler    USA
Caden Ohlwiler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 28.06   31.28   28.06 29.22 39.13 30.63 34.00
Chaitanya Parwal    India
Chaitanya Parwal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 46.36   52.80   1:04.02 55.53 52.22 50.66 46.36
Channae Anderson    USA
Channae Anderson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 17.06   20.43   18.02 21.90 21.36 17.06 25.71
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:26.22   1:30.59   1:35.83 1:26.22 1:33.02 1:26.63 1:32.11
Rubik's Magic Final 30 3.38   DNF   DNF 4.30 3.38 DNF DNF
Christopher Rosario    USA
Christopher Rosario
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 23.56   28.11   26.40 28.86 29.06 23.56 38.27
2x2x2 Cube Combined First round 40 4.55   9.73   4.55 10.09 11.36 9.44 9.66
4x4x4 Cube Combined Final 35 2:03.58     2:03.58 2:08.63
5x5x5 Cube Combined Final 28 4:13.19     4:13.19 4:38.69
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 31.40   41.10   31.40 1:01.61 44.13 44.25 34.93
Pyraminx Combined Final 30 15.93   27.56   35.16 21.94 34.81 15.93 25.93
Rubik's Magic Final 23 2.28   3.41   4.72 2.47 2.28 DNF 3.05
Master Magic Final 27 9.11   11.05   9.43 11.53 9.11 12.18 12.22
Christopher Xue    USA
Christopher Xue
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 28.31   30.32   28.31 36.88 30.34 29.27 31.36
Collin Burns    USA
Collin Burns
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.71   13.48   14.81 13.16 14.38 12.90 12.71
Second round 7 9.55   12.45   9.55 13.93 12.18 15.21 11.25
First round 4 10.33   11.81   15.34 13.11 12.00 10.33 10.33
2x2x2 Cube Final 6 3.25   5.14   4.34 8.27 5.03 3.25 6.06
Combined First round 5 3.80   4.36   4.47 DNF 3.96 4.65 3.80
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:02.56   DNF   1:05.75 DNF DNF 1:02.56 1:04.22
5x5x5 Cube Combined Final 21 1:59.43   2:13.88   2:24.66 2:18.56 1:59.43 2:00.16 2:22.91
3x3x3 One-Handed Final 6 21.13   24.34   28.16 22.84 24.15 26.02 21.13
Combined First round 4 21.78   22.36   DNF 21.90 21.78 22.34 22.83
Connor Hanna    USA
Connor Hanna
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 1:18.90   1:30.17   1:34.53 1:49.96 1:35.68 1:20.31 1:18.90
2x2x2 Cube Combined First round 55 38.16     38.16 DNF
Corey Sakowski    USA
Corey Sakowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.63   13.66   13.72 15.63 13.44 12.63 13.83
First round 16 13.43   15.70   16.78 18.02 16.36 13.96 13.43
2x2x2 Cube Final 8 4.09   5.57   5.63 5.91 7.44 4.09 5.18
Combined First round 6 3.25   4.38   6.63 4.06 4.52 3.25 4.56
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:03.88   1:11.71   1:17.58 1:14.75 1:10.09 1:03.88 1:10.28
5x5x5 Cube Combined Final 20 2:02.55   2:10.55   3:14.56 2:07.96 2:04.22 2:02.55 2:19.47
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:10.91   DNF   1:10.91 DNF 2:20.69
3x3x3 Fewest Moves Final 5 39     39
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 20.12   25.58   20.12 22.02 26.18 28.55 33.13
Rubik's Clock Final 13 14.59   22.32   DNF 23.43 21.91 21.61 14.59
Pyraminx Combined Final 1 5.40   6.41   10.71 6.34 6.47 5.40 6.43
Square-1 Final 4 19.15   24.25   21.58 26.05 19.15 25.11 39.81
Cory Thigpen    USA
Cory Thigpen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 19.18   19.86   20.80 19.38 19.50 20.69 19.18
2x2x2 Cube Combined First round 32 5.08   7.51   9.31 5.08 6.56 8.78 7.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 30.68   55.33   30.68 49.78 45.44 DNF 1:10.77
Rubik's Clock Final 6 16.21   17.61   18.13 17.16 DNF 17.53 16.21
Daiki Hashimoto (橋本大輝)    Japan
Daiki Hashimoto (橋本大輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 28 10.18   12.41   20.77 11.93 10.18 13.34 11.96
Damian Suarez    USA
Damian Suarez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 33.16   40.43   DNF 39.36 42.09 33.16 39.83
2x2x2 Cube Combined First round 43 8.78   10.62   9.08 8.78 12.16 DNF 10.63
Dan Selzer    USA
Dan Selzer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.68   11.93   11.69 13.94 10.68 12.43 11.68
Second round 4 9.68   11.66   9.68 12.34 11.68 11.71 11.59
First round 6 10.02   12.20   15.66 11.58 11.44 13.59 10.02
2x2x2 Cube Combined First round 12 3.75   5.05   5.36 5.00 3.75 4.83 5.31
4x4x4 Cube Combined Final 3 42.13   50.03   51.40 DNF 50.50 48.18 42.13
5x5x5 Cube Combined Final 15 1:46.56   1:57.13   2:09.03 1:46.56 2:30.11 1:48.56 1:53.80
3x3x3 Blindfolded Final 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 6 46     46
3x3x3 One-Handed Final 8 20.53   34.30   20.53 38.52 44.68 24.58 39.81
Combined First round 8 17.66   24.05   20.00 26.38 17.66 30.47 25.78
Rubik's Clock Final 10 17.16   19.81   19.63 DNF 18.88 20.93 17.16
Pyraminx Combined Final 14 9.56   11.88   13.15 18.81 11.81 9.56 10.68
Square-1 Final 8 26.88   45.07   1:04.91 1:00.27 38.40 26.88 36.55
Rubik's Magic Final 16 2.03   2.43   3.00 2.75 2.40 2.03 2.13
Master Magic Final 20 4.66   5.56   5.28 5.50 5.91 4.66 6.08
Dana Yi    USA
Dana Yi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 11.50   13.46   14.38 11.50 14.31 13.08 13.00
First round 9 12.31   13.83   13.56 12.31 14.93 14.13 13.80
2x2x2 Cube Combined First round 15 3.88   5.25   5.63 4.83 5.58 3.88 5.33
4x4x4 Cube Combined Final 28 56.94   DNF   1:08.88 58.56 56.94 DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:40.83   1:48.30   1:53.56 1:47.55 1:40.83 1:50.36 1:47.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 21.22   29.88   21.22 30.46 30.75 38.55 28.43
Pyraminx Combined Final 15 8.93   11.96   13.15 11.90 12.05 11.93 8.93
Rubik's Magic Final 10 1.59   2.01   1.61 2.21 2.22 2.28 1.59
Master Magic Final 10 4.19   4.64   5.28 4.71 4.28 4.19 4.93
Dane De Pasquale    USA
Dane De Pasquale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 24.93   28.53   30.97 28.90 27.80 28.88 24.93
2x2x2 Cube Combined First round 39 6.08   9.60   6.08 10.31 9.88 8.61 10.61
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:59.46     1:59.46 2:06.91
Pyraminx Combined Final 26 13.65   19.76   20.43 19.90 13.65 20.56 18.96
Daniel Maienshein    USA
Daniel Maienshein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.27   16.29   19.25 15.88 16.71 13.27 16.28
First round 22 12.52   16.45   15.97 22.16 17.86 15.53 12.52
2x2x2 Cube Combined First round 16 4.66   5.43   20.30 4.66 4.91 5.18 6.21
Rubik's Magic Final 7 1.47   1.95   1.47 2.53 1.61 1.81 2.44
Master Magic Final 14 4.11   4.82   6.00 5.69 4.11 4.58 4.19
Dolly Xu    China
Dolly Xu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 2:07.02   2:24.04   3:53.55 2:12.53 2:43.50 2:07.02 2:16.09
Dylan Cook    USA
Dylan Cook
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 13.78   17.66   15.52 20.21 13.78 18.80 18.66
First round 29 15.63   17.21   15.63 17.06 17.52 18.03 17.06
2x2x2 Cube Combined First round 28 5.30   6.92   5.30 5.56 9.00 7.33 7.86
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:08.22   1:14.30   1:11.52 1:38.00 1:16.55 1:08.22 1:14.83
5x5x5 Cube Combined Final 19 1:54.00   2:08.41   2:08.65 2:15.91 1:54.00 2:01.65 2:14.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 26.28   29.84   27.09 26.28 34.15 35.84 28.28
Rubik's Magic Final 13 1.77   2.37   1.80 3.41 1.77 2.41 2.90
Master Magic Final 6 3.47   4.34   3.97 4.02 5.03 5.88 3.47
Ernie Pulchny    USA
Ernie Pulchny
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 13.88   15.14   19.40 16.40 14.38 13.88 14.65
First round 21 15.41   16.41   15.41 15.56 19.03 17.05 16.63
2x2x2 Cube Combined First round 21 4.96   6.14   4.96 7.91 5.55 7.18 5.68
4x4x4 Cube Combined Final 9 51.40   59.91   1:18.15 1:05.83 51.40 1:00.21 53.68
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:41.21   1:50.45   1:52.93 1:41.21 1:45.11 1:54.88 1:53.30
3x3x3 Blindfolded Final 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 28.88   31.87   31.50 32.52 32.15 31.96 28.88
Rubik's Clock Final 9 13.19   19.22   13.19 25.43 26.97 14.47 17.77
Pyraminx Combined Final 8 7.77   9.91   9.19 9.27 7.77 23.66 11.28
Square-1 Final 9 41.88   48.78   46.06 DNF 49.52 50.75 41.88
Rubik's Magic Final 15 1.33   2.42   1.56 2.88 1.33 3.21 2.81
Master Magic Final 1 2.00   2.53   2.00 2.47 2.96 2.16 3.02
Eva Alvarez    USA
Eva Alvarez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 22.66   24.66   DNF 22.66 24.96 23.80 25.21
2x2x2 Cube Combined First round 49 7.41   11.80   9.58 13.90 DNF 11.93 7.41
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:59.46     2:15.72 1:59.46
5x5x5 Cube Combined Final 29 4:34.91     DNF 4:34.91
Pyraminx Combined Final 24 14.97   17.83   33.69 17.91 17.28 14.97 18.30
Rubik's Magic Final 27 2.75   4.34   DNF 2.91 2.75 7.02 3.09
Master Magic Final 18 5.21   5.38   5.88 5.28 5.43 5.21 5.43
Hersh Shrivastava    USA
Hersh Shrivastava
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 10.94   13.91   13.30 15.31 13.22 15.21 10.94
First round 14 12.93   15.09   17.75 13.44 12.93 20.47 14.09
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:40.19   1:52.91   1:49.03 1:40.19 2:12.53 1:48.16 2:01.55
3x3x3 One-Handed Final 2 15.78   17.96   17.81 20.93 18.61 17.46 15.78
Combined First round 2 16.40   17.79   23.72 16.50 17.16 19.71 16.40
Hyun Seoung Choi    Korea
Hyun Seoung Choi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 28.15   29.61   29.27 29.09 30.46 28.15 31.52
2x2x2 Cube Combined First round 42 8.63   10.29   10.06 11.25 11.08 9.72 8.63
4x4x4 Cube Combined Final 34 1:59.52     1:59.52 2:05.63
Jaclyn Sawler    USA
Jaclyn Sawler
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 28.59   40.58   50.61 32.96 38.83 49.94 28.59
2x2x2 Cube Combined First round 53 16.22     17.88 16.22
4x4x4 Cube Combined Final 36 2:49.80     2:58.40 2:49.80
Pyraminx Combined Final 28 22.03   24.23   36.75 22.03 23.80 25.11 23.77
Rubik's Magic Final 6 1.61   1.76   1.86 1.93 1.75 1.66 1.61
Master Magic Final 13 4.02   4.67   4.02 6.11 4.44 4.15 5.41
Jacob Shoemaker    USA
Jacob Shoemaker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 27.75   37.09   27.75 38.71 42.25 DNF 30.30
Pyraminx Combined Final 27 17.84   20.05   19.55 23.47 19.96 20.63 17.84
Rubik's Magic Final 24 2.16   3.65   4.94 2.96 3.94 2.16 4.06
James Christensen    USA
James Christensen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 33.66   36.75   34.84 40.09 33.66 35.31 1:18.34
2x2x2 Cube Combined First round 46 4.13   11.58   9.52 13.02 12.21 DNF 4.13
Rubik's Clock Final 16 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Pyraminx Combined Final 32 32.31     45.81 32.31
Rubik's Magic Final 21 2.15   2.67   2.50 2.59 2.93 3.96 2.15
Master Magic Final 22 5.50   6.24   5.50 6.90 7.41 5.80 6.02
James Markey Jr.    USA
James Markey Jr.
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 13.61   16.55   17.40 20.25 15.90 16.36 13.61
First round 20 13.16   16.24   21.93 16.63 16.40 13.16 15.69
2x2x2 Cube Combined First round 17 4.16   5.66   5.83 4.16 4.86 6.28 6.56
4x4x4 Cube Combined Final 15 53.34   1:08.69   1:07.75 53.34 1:19.00 1:08.41 1:09.91
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:53.90   1:55.93   1:55.30 1:56.72 2:15.38 1:55.77 1:53.90
3x3x3 Blindfolded Final 11 6:09.31   DNF   6:09.31 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 28.63   35.72   33.80 28.63 DNF 34.71 38.66
Rubik's Clock Final 14 20.30   23.22   23.06 20.30 DNF 25.06 21.53
Pyraminx Combined Final 20 9.80   14.69   9.80 19.68 21.05 11.08 13.30
Square-1 Final 11 1:03.46   1:19.26   1:07.56 1:39.68 1:33.38 1:16.84 1:03.46
Rubik's Magic Final 11 1.43   2.03   2.31 DNF 1.44 1.43 2.33
Master Magic Final 12 3.83   4.67   5.33 4.22 6.52 3.83 4.46
Jared Ruane    USA
Jared Ruane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 27.78   32.92   33.66 34.50 43.63 30.59 27.78
2x2x2 Cube Combined First round 50 9.34   12.31   17.63 10.91 11.43 9.34 14.59
Pyraminx Combined Final 18 11.36   14.08   19.00 13.09 14.56 11.36 14.59
Rubik's Magic Final 19 1.50   2.57   2.46 3.55 3.47 1.77 1.50
Master Magic Final 21 3.78   5.70   3.78 5.69 7.02 4.40 8.43
Jennifer Tang    USA
Jennifer Tang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 26.30   36.62   1:08.34 33.05 35.34 41.47 26.30
3x3x3 Blindfolded Final 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Justin Mallari    USA
Justin Mallari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.41   11.24   11.44 12.44 10.96 11.33 9.41
Second round 6 10.27   12.25   10.34 13.47 10.27 14.11 12.94
First round 3 10.46   11.72   12.61 10.61 10.46 11.94 15.28
4x4x4 Cube Combined Final 5 46.75   52.27   46.75 48.52 58.41 57.08 51.21
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:41.16   1:48.48   1:41.16 1:53.30 1:55.90 1:45.33 1:46.81
3x3x3 One-Handed Final 1 14.31   16.28   16.18 17.28 16.90 14.31 15.75
Combined First round 1 13.75   15.42   19.43 16.59 13.75 14.78 14.90
Ken Strother    USA
Ken Strother
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 53.46   59.30   1:09.18 1:03.16 58.97 53.46 55.78
2x2x2 Cube Combined First round 54 17.97     17.97 24.06
Kevin Costello III    USA
Kevin Costello III
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.68   12.45   11.97 10.68 11.94 13.44 14.31
Second round 3 9.30   11.10   9.30 12.40 9.93 10.96 15.44
First round 12 11.86   14.19   11.86 13.94 14.90 14.15 14.47
2x2x2 Cube Combined First round 9 4.00   4.87   5.47 4.61 4.00 4.53 6.90
4x4x4 Cube Combined Final 1 40.21   45.36   51.94 45.59 47.66 40.21 42.84
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:26.27   1:32.37   1:26.27 1:32.88 1:32.02 1:32.28 1:32.80
3x3x3 One-Handed Final 3 17.75   20.32   17.75 19.53 21.31 22.30 20.11
Combined First round 3 17.55   19.72   21.65 19.15 22.31 17.55 18.36
Pyraminx Combined Final 9 6.97   10.11   9.44 10.72 13.78 10.18 6.97
Kevin Moncada    USA
Kevin Moncada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 47.19   54.88   53.11 1:03.22 1:08.13 47.19 48.31
4x4x4 Cube Combined Final 37 DNF     DNF DNF
Kian Barry    USA
Kian Barry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 12.02   15.34   14.44 16.83 19.02 14.75 12.02
First round 15 13.91   15.33   16.03 14.80 13.91 15.90 15.28
2x2x2 Cube Final 7 4.56   5.14   5.11 5.33 5.16 5.15 4.56
Combined First round 8 3.41   4.45   3.41 4.25 5.28 3.81 5.72
4x4x4 Cube Combined Final 12 55.61   1:03.19   1:03.65 1:04.34 1:01.58 55.61 1:11.47
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:43.86   1:54.19   1:48.71 1:58.56 1:43.86 2:05.81 1:55.30
3x3x3 Blindfolded Final 10 4:11.83   DNF   DNF DNF 4:11.83
3x3x3 Fewest Moves Final 7 48     48
3x3x3 One-Handed Final 5 23.28   24.33   24.43 23.47 37.50 23.28 25.09
Combined First round 7 21.55   22.76   21.55 24.71 21.83 28.59 21.75
Rubik's Clock Final 12 20.22   22.08   20.22 23.33 DNF 20.33 22.58
Pyraminx Combined Final 16 10.81   12.67   10.97 18.72 13.36 10.81 13.69
Lucas Etter    USA
Lucas Etter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.83   11.23   9.83 13.44 12.05 11.52 10.13
Second round 2 9.50   10.94   13.09 11.47 10.31 11.03 9.50
First round 5 11.06   11.97   12.58 13.25 11.11 12.22 11.06
2x2x2 Cube Final 1 3.47   3.88   4.06 4.21 3.47 4.02 3.56
Combined First round 1 3.59   3.93   4.27 3.68 3.59 3.83 4.65
4x4x4 Cube Combined Final 2 44.08   48.13   46.08 49.02 49.30 1:01.13 44.08
5x5x5 Cube Combined Final 17 1:55.58   2:00.65   2:00.68 1:55.58 2:07.31 1:57.47 2:03.80
3x3x3 Blindfolded Final 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 9 57     57
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 21.52   25.02   21.52 28.05 24.94 24.55 25.58
Rubik's Clock Final 15 24.90   DNF   DNF DNF DNF 24.90 DNF
Pyraminx Combined Final 21 14.11   15.31   14.50 16.72 17.03 14.11 14.71
Square-1 Final 10 53.28   1:03.51   1:08.05 56.91 53.28 1:05.56 1:19.30
Rubik's Magic Final 9 1.30   2.01   3.36 3.31 1.30 1.36 1.36
Master Magic Final 9 3.66   4.61   6.50 3.66 3.94 4.43 5.47
Max Perez-Mas    USA
Max Perez-Mas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 25.63   34.41   27.50 38.38 37.36 44.47 25.63
Pyraminx Combined Final 17 10.90   13.86   10.90 12.75 19.56 12.72 16.11
Michael Sun    USA
Michael Sun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 40.08   48.71   52.81 44.55 40.08 48.78 DNF
Square-1 Final 13 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNS DNS
Mike Kotch    USA
Mike Kotch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.34   12.85   10.34 15.31 12.21 12.90 13.43
Second round 5 10.36   12.16   13.05 12.25 10.36 12.68 11.56
First round 7 11.46   12.43   11.90 13.83 11.46 13.30 12.08
2x2x2 Cube Final 3 3.33   3.96   3.86 4.21 3.97 4.06 3.33
Combined First round 2 2.91   3.98   2.91 3.83 4.55 3.56 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 11 59.11   1:03.10   59.11 1:03.75 59.77 1:05.78 1:06.31
5x5x5 Cube Combined Final 18 1:57.50   2:04.29   2:05.06 1:57.50 2:06.93 2:00.88 2:10.27
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:37.41   DNF   2:37.41 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 37     37
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 26.36   28.21   26.52 30.31 DNF 27.80 26.36
Rubik's Clock Final 11 15.75   21.50   17.38 29.78 DNF 17.34 15.75
Pyraminx Combined Final 7 7.43   9.80   7.43 10.27 9.31 9.83 11.06
Square-1 Final 6 29.58   39.73   42.63 29.58 38.96 37.77 42.46
Rubik's Magic Final 20 2.03   2.59   2.05 2.19 2.03 3.52 DNF
Master Magic Final 17 4.18   5.38   DNF 4.18 6.02 4.28 5.84
Mike Woyden    USA
Mike Woyden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 13.50   15.57   16.27 14.65 16.80 15.78 13.50
First round 24 14.13   16.64   19.59 25.13 15.05 14.13 15.28
2x2x2 Cube Combined First round 30 5.84   7.44   7.47 6.16 10.69 8.69 5.84
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 20.88   25.38   20.88 23.33 26.19 27.80 26.61
Nathan Bierema    USA
Nathan Bierema
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 33.93   36.99   36.80 36.27 37.90 33.93 40.11
Nick Rech    USA
Nick Rech
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 11.97   15.39   11.97 13.91 17.18 17.81 15.09
First round 28 15.61   17.15   17.58 18.68 15.61 17.44 16.43
2x2x2 Cube Combined First round 29 4.27   7.21   6.91 4.27 32.16 7.94 6.78
4x4x4 Cube Combined Final 14 54.08   1:06.51   1:10.27 54.08 1:07.96 1:08.63 1:02.94
5x5x5 Cube Combined Final 16 1:55.43   1:59.16   2:18.86 2:02.18 1:57.47 1:57.83 1:55.43
3x3x3 Blindfolded Final 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 21.46   27.54   29.56 26.11 42.06 26.94 21.46
Pyraminx Combined Final 5 7.41   9.44   12.63 7.41 8.43 10.15 9.75
Noah Arthurs    USA
Noah Arthurs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 17.91   26.26   17.91 27.16 24.80 26.81 DNF
2x2x2 Cube Combined First round 20 4.68   6.09   7.25 5.86 5.28 4.68 7.13
4x4x4 Cube Combined Final 22 1:14.09   1:24.49   DNF 1:24.21 1:22.06 1:14.09 1:27.21
5x5x5 Cube Combined Final 26 2:50.44     2:50.44 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 1 47.88   DNF   DNF 47.88 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 25.06   35.76   31.00 35.84 40.43 25.06 46.66
Rubik's Clock Final 16 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
Rubik's Magic Final 25 2.00   4.18   2.00 2.55 3.55 6.43 DNF
Master Magic Final 24 5.19   7.99   5.19 7.15 10.05 9.44 7.38
Patrick Adams    USA
Patrick Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 18.31   20.91   23.65 19.31 20.56 22.86 18.31
2x2x2 Cube Combined First round 37 3.34   8.72   3.34 6.84 12.50 DNF 6.83
4x4x4 Cube Combined Final 23 1:13.28   1:24.52   DNF 1:23.71 1:13.28 1:30.63 1:19.21
5x5x5 Cube Combined Final 25 2:46.97     2:46.97 2:58.43
Pyraminx Combined Final 19 11.83   14.08   13.52 DNF 15.55 13.18 11.83
Patrick Ponce    USA
Patrick Ponce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 25.08   25.87   25.08 26.28 26.61 25.80 25.52
Reid Flasinski    USA
Reid Flasinski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 17.22   19.08   18.66 17.22 22.19 19.96 18.63
First round 31 15.38   18.48   17.40 15.38 24.18 18.27 19.78
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:21.27   1:24.35   1:21.27 1:25.50 1:24.16 1:23.40 1:34.00
5x5x5 Cube Combined Final 23 2:31.34     2:31.34 2:45.93
3x3x3 Blindfolded Final 12 6:51.65   DNF   6:51.65 7:14.18 DNF
Robert Baggett    USA
Robert Baggett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 20.43   23.07   22.30 26.00 20.90 27.40 20.43
2x2x2 Cube Combined First round 41 7.56   10.07   7.56 12.09 8.30 13.06 9.83
Roy Lee    USA
Roy Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 10.52   13.28   13.22 15.15 13.69 12.93 10.52
Second round 10 10.03   13.31   12.58 14.63 12.71 15.71 10.03
First round 19 14.11   16.04   17.81 15.84 25.00 14.46 14.11
2x2x2 Cube Combined First round 18 4.31   5.78   4.31 5.88 7.15 5.06 6.41
4x4x4 Cube Combined Final 7 51.96   57.15   53.93 56.68 1:00.84 1:04.69 51.96
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:35.63   1:45.86   1:54.61 1:54.86 1:41.15 1:35.63 1:41.83
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 22.59   27.46   22.59 28.40 28.58 31.06 25.41
Ryan Cramer    USA
Ryan Cramer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 18.30   19.55   24.56 19.88 18.30 20.19 18.58
2x2x2 Cube Combined First round 23 4.88   6.20   5.40 6.75 6.46 4.88 7.91
4x4x4 Cube Combined Final 24 1:15.34   1:25.78   1:32.05 1:15.34 1:36.18 1:29.15 1:16.15
Master Magic Final 7 2.96   4.36   3.84 5.25 4.00 2.96 DNF
Sahib Srivastava    USA
Sahib Srivastava
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 17.83   27.46   23.94 17.83 18.91 39.53 DNF
2x2x2 Cube Combined First round 34 7.22   8.43   7.72 9.96 7.22 8.72 8.84
Sam Shinn    USA
Sam Shinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 21.16   25.23   23.53 26.38 25.78 21.16 26.59
2x2x2 Cube Combined First round 13 4.86   5.08   6.08 5.02 5.16 4.86 5.06
Rubik's Magic Final 3 1.28   1.42   1.88 1.52 1.43 1.31 1.28
Sean Callaghan    USA
Sean Callaghan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 31.00   46.53   42.61 1:01.09 1:23.41 35.88 31.00
2x2x2 Cube Combined First round 51 10.69   12.90   DNF 12.55 10.69 12.58 13.58
Shane Kissoondath    USA
Shane Kissoondath
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 56.90   1:00.91   1:19.40 57.68 1:00.00 1:05.05 56.90
Shaun Kissoondath    USA
Shaun Kissoondath
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 23.83   29.17   23.83 28.61 24.06 41.09 34.83
2x2x2 Cube Combined First round 48 8.63   11.70   8.63 10.08 12.61 13.11 12.40
Sreeram Venkatarao    USA
Sreeram Venkatarao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 13.77   16.76   13.77 17.61 18.56 16.61 16.06
First round 18 12.06   15.92   21.18 16.63 14.59 16.55 12.06
2x2x2 Cube Combined First round 24 3.86   6.58   6.86 4.80 12.36 3.86 8.09
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:43.02   DNF   1:43.02 DNF DNF
Steve Baek    Korea
Steve Baek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 17.21   20.81   25.75 19.36 17.21 19.06 24.00
2x2x2 Cube Combined First round 26 4.22   6.82   9.41 4.22 5.61 5.43 9.46
Takao Hashimoto (橋本貴夫)    Japan
Takao Hashimoto (橋本貴夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Square-1 Final 2 17.09   18.84   21.33 19.13 18.05 19.34 17.09
Rubik's Magic Final 2 1.19   1.20   1.77 1.19 1.19 1.19 1.21
Master Magic Final 5 3.30   3.98   3.30 36.36 3.38 5.11 3.46
Thomas Mayberry    USA
Thomas Mayberry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 38.43   44.83   45.63 44.38 45.61 38.43 44.50
4x4x4 Cube Combined Final 37 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined Final 29 16.91   25.04   16.91 28.11 34.33 24.83 22.18
Tim Reynolds    USA
Tim Reynolds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.47   12.93   12.80 13.47 13.02 12.96 11.47
Second round 8 8.86   12.48   13.13 13.00 11.77 12.66 8.86
First round 10 12.11   14.05   17.36 14.88 12.11 14.33 12.94
2x2x2 Cube Combined First round 10 4.05   4.90   4.05 4.81 6.00 4.18 5.71
4x4x4 Cube Combined Final 13 56.63   1:04.94   1:01.77 1:01.50 1:11.55 56.63 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:47.30   1:52.17   1:58.06 1:54.72 1:49.71 1:47.30 1:52.09
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:28.86   DNF   2:28.86 DNF 2:45.56
3x3x3 Fewest Moves Final 10 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 25.94   27.95   25.94 27.93 27.44 28.47 32.77
Rubik's Clock Final 2 9.63   11.24   17.18 11.38 11.72 9.63 10.63
Pyraminx Combined Final 11 8.16   10.69   12.63 8.16 11.34 10.33 10.41
Rubik's Magic Final 4 1.40   1.51   1.52 1.58 DNF 1.40 1.43
Master Magic Final 11 3.61   4.66   4.40 4.65 5.19 4.94 3.61
Timothy Sun    USA
Timothy Sun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.88   11.90   12.05 11.93 13.38 10.88 11.72
Second round 9 9.81   12.60   18.66 12.88 11.77 13.15 9.81
First round 2 9.93   10.77   10.81 14.02 10.44 9.93 11.05
2x2x2 Cube Final 4 3.53   4.33   4.59 5.84 3.53 3.80 4.59
Combined First round 7 3.78   4.41   4.02 5.88 4.09 3.78 5.11
4x4x4 Cube Combined Final 4 45.91   50.51   45.91 47.61 54.93 55.46 49.00
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:28.81   1:33.46   1:30.63 1:42.34 1:30.30 1:28.81 1:39.46
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:15.27   DNF   1:15.27 1:33.75 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 37     37
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 23.31   25.19   23.31 24.05 27.13 29.47 24.38
Rubik's Clock Final 3 10.27   11.38   12.63 11.56 11.61 10.96 10.27
Pyraminx Combined Final 10 10.00   10.52   10.65 10.13 10.00 10.78 DNF
Tom Burke    USA
Tom Burke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 31.33   36.31   40.02 31.33 31.65 38.94 38.34
3x3x3 Blindfolded Final 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Tom Glancey    USA
Tom Glancey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 21.90   23.69   28.84 24.28 21.90 22.69 24.09
2x2x2 Cube Combined First round 27 5.78   6.91   5.78 6.30 8.65 7.31 7.11
Tom Smith    USA
Tom Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.71   14.67   18.52 14.81 14.59 14.61 13.71
First round 30 16.21   17.45   DNF 18.31 17.27 16.21 16.77
2x2x2 Cube Combined First round 31 3.94   7.47   9.75 DNF 7.11 3.94 5.56
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:41.22   1:56.01   1:57.72 1:54.91 2:00.75 1:55.41 1:41.22
Tyler Leite    USA
Tyler Leite
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 23.38   31.06   34.11 33.55 26.84 23.38 32.80
2x2x2 Cube Combined First round 33 6.96   8.16   9.63 7.19 6.96 7.65 11.27
Rubik's Magic Final 12 1.41   2.24   2.21 1.41 2.31 DNF 2.21
Master Magic Final 19 4.88   5.47   4.88 25.61 5.71 5.69 5.02
Vedant Parwal    India
Vedant Parwal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 1:06.30   DNF   DNF DNF 1:08.96 1:06.30 1:22.81
Vinny Vecchio    USA
Vinny Vecchio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.46   14.51   15.56 14.19 16.81 13.77 13.46
First round 8 11.93   13.58   14.38 14.16 18.27 12.19 11.93
4x4x4 Cube Combined Final 6 44.69   55.07   57.78 58.47 51.09 56.33 44.69
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:23.00   1:26.58   1:23.00 1:32.31 1:23.90 1:23.53 1:38.46
3x3x3 Blindfolded Final 14 7:43.96   DNF   7:43.96 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 32.59   38.21   36.63 40.83 38.33 39.66 32.59
Wojciech Poljanowski    Poland
Wojciech Poljanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 19.25   23.84   26.58 24.66 24.09 22.78 19.25
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 31.69   38.10   35.69 1:25.61 31.69 45.90 32.72
Zach Goldman    USA
Zach Goldman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.21   14.09   12.88 17.41 12.21 15.38 14.00
First round 11 12.44   14.07   15.44 12.44 14.28 13.78 14.16
2x2x2 Cube Final 5 4.50   4.86   4.91 8.09 4.63 4.50 5.03
Combined First round 4 3.78   4.36   5.21 3.78 4.72 4.44 3.93
4x4x4 Cube Combined Final 8 48.71   57.40   54.78 48.71 1:02.34 55.08 1:07.69
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:45.02   1:54.27   2:00.72 1:56.53 1:47.33 1:45.02 1:58.94
3x3x3 Blindfolded Final 9 3:54.97   4:08.57   4:18.36 4:12.38 3:54.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 22.53   25.38   22.80 29.86 24.44 28.91 22.53
Pyraminx Combined Final 12 8.86   11.28   11.03 16.58 13.28 8.86 9.52
Rubik's Magic Final 17 1.30   2.48   DNF 1.66 2.84 2.93 1.30
Master Magic Final 3 1.86   3.28   2.94 2.84 4.06 1.86 4.05
Zachary Lowry    USA
Zachary Lowry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 13.84   16.53   13.84 15.63 17.55 16.41 25.46
First round 32 15.34   18.49   18.53 16.94 26.56 15.34 20.00
2x2x2 Cube Combined First round 14 4.09   5.12   5.88 6.46 4.19 4.09 5.28
4x4x4 Cube Combined Final 20 1:10.47   1:21.19   1:10.47 1:25.96 1:27.71 1:20.06 1:17.56
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:39.18   DNF   DNF 2:39.18 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 50     50
Rubik's Clock Final 8 16.75   19.16   19.47 19.75 18.25 16.75 DNF
Pyraminx Combined Final 4 7.28   8.97   8.13 10.33 9.41 9.38 7.28
Square-1 Final 7 32.40   42.02   39.34 41.90 54.00 44.83 32.40
Rubik's Magic Final 18 1.21   2.50   1.65 3.02 2.84 1.21 DNF
Master Magic Final 8 3.11   4.55   5.47 5.36 4.63 3.65 3.11