Palacio del Cubo 2013

Date City WCA LInk
2013-10-26~27  Peru, Lima Palacio del Cubo 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 12.90  Eduardo Gutiérrez Cuba 12.92  Eduardo Cabrera Yí 13.30
 2x2x2 Cube  Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 3.59  Ernesto Gutiérrez Cuba 4.31  Eduardo Cabrera Yí 4.52
 4x4x4 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 46.98  Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 55.00  Angelo Vega Castillo 55.27
 5x5x5 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:45.86  Angelo Vega Castillo 1:46.94  Erik Paico Robles 1:54.66
 6x6x6 Cube  Erik Paico Robles 3:40.97  Ernesto Gutiérrez Cuba 4:13.49  Noel Yzaguirre 4:32.69
 7x7x7 Cube  Angelo Vega Castillo 5:09.31  Erik Paico Robles 5:13.20  Noel Yzaguirre 6:56.81
 3x3x3 Blindfolded  Roberto Antonio Ocmin Baráybar 48.91  Jael Riggenbach 1:07.32  Natán Riggenbach 1:13.12
 3x3x3 One-Handed  Roberto Antonio Ocmin Baráybar 19.88  Vladimir De la Torre 20.40  Jesus Eduardo Leiva Ramos 22.12
 Megaminx  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:18.49  Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 1:31.29  Hector Chinchay 1:31.86
 Pyraminx  Antonio Aranda 5.09  Jose Abanto Ortiz 5.64  Bryan Celis Zapata 6.89
 Square-1  Marvin Castañeda Cruzado 1:01.65
 3x3x3 Multi-Blind  Natán Riggenbach 10/12 59:01  Roberto Antonio Ocmin Baráybar 7/10 51:27  Jael Riggenbach 4/7 37:24
  Rubik's Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 11.20   11.85    Peru 12.48 11.62 18.20 11.44 11.20
2 Eduardo Cabrera Yí 11.62   12.37    Peru 12.17 11.71 28.02 11.62 13.23
3 Eduardo Gutiérrez Cuba 12.68   13.37    Peru 12.68 13.16 13.15 13.80 14.20
4 Angelo Giovanni Licetti León 12.27   14.36    Peru 18.59 12.27 13.41 16.65 13.02
5 Angel Anampa 13.59   14.52    Peru 19.59 13.59 14.47 14.11 14.97
6 Gianpierre Ponce 13.60   14.98    Peru 14.02 16.95 15.63 13.60 15.29
7 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 13.18   15.11    Peru 14.61 13.18 15.43 18.13 15.29
8 Vladimir De la Torre 13.92   15.11    Peru 13.92 15.76 15.21 14.36 17.44
9 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 15.00   15.45    Peru 15.16 15.00 18.12 15.75 15.43
10 Erik Paico Robles 13.97   15.61    Peru 13.97 19.80 16.44 15.07 15.33
11 Angelo Vega Castillo 12.93   15.82    Peru 14.50 16.45 16.52 12.93 19.63
12 Daniel Alber Ninaquispe Corales 12.31   15.96    Peru 12.31 19.36 16.56 15.17 16.14
13 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 12.23   15.97    Peru 18.84 12.23 15.77 17.06 15.09
14 Renzo Cacñahuaray Salas 14.33   15.98    Peru 14.45 14.33 19.96 18.84 14.65
15 Marvin Castañeda Cruzado 13.86   16.59    Peru 25.80 16.50 16.09 13.86 17.17
16 Jesus Eduardo Leiva Ramos 15.67   16.67    Peru 19.03 17.60 16.59 15.67 15.81
17 Rachel Riggenbach 16.35   17.36    Peru 18.98 16.35 17.05 16.87 18.15
18 Jose Abanto Ortiz 14.77   17.63    Peru 19.11 15.32 21.16 14.77 18.47
19 Ernesto Mendoza Dimas 13.62   17.65    Mexico 17.73 17.10 18.12 13.62 20.81
20 Natán Riggenbach 15.69   17.96    Peru 17.40 15.69 19.50 18.14 18.33
21 Antonio Aranda 17.36   18.73    Peru 19.15 17.36 19.98 18.54 18.49
22 Jhon Alexander Taboada Temple 16.44   18.86    Peru 24.15 16.58 16.44 18.20 21.81
23 Pablo Cardenas Caceres 14.78   19.05    Peru 14.78 15.45 24.21 DNF 17.50
24 Jose Abarca 15.69   19.09    Peru 20.01 17.42 19.83 15.69 32.60
25 Luis Alberto Flores Pari 14.68   19.21    Peru 21.40 18.67 23.96 14.68 17.55
26 Jael Riggenbach 16.39   19.31    Peru 20.30 17.10 20.53 16.39 21.68
27 Exon Gamboa Cochachi 17.02   19.63    Peru 18.30 19.49 17.02 29.54 21.09
28 Rafhael Carrión Limaymanta 18.80   19.86    Peru 24.77 19.20 20.61 19.76 18.80
29 Pedro Antonio Bonilla Zamora 17.97   19.87    Peru 19.56 18.23 17.97 21.81 29.20
30 Carlos Moreno 16.87   20.24    Peru 16.87 20.01 18.99 21.72 23.15
31 Hector Chinchay 18.37   20.49    Peru 40.43 20.65 21.24 18.37 19.59
32 Juan Pablo Huanqui 18.56   20.51    Peru 21.78 21.36 21.15 18.56 19.03
33 Gianfranco Huanqui 17.60   20.84    Peru 21.32 20.54 24.18 17.60 20.66
34 Bryan Celis Zapata 17.80   21.63    Peru 20.59 25.40 17.80 24.74 19.56
35 Carlos Ortiz Alarcón 20.80   21.76    Peru 21.50 20.80 22.50 48.85 21.28
36 Fonsy Mayurí 14.52   22.42    Peru 18.71 DNF 14.52 29.28 19.28
37 Blas Raul Garibay Ccanto 14.52   22.53    Peru 14.52 20.92 21.61 DNF 25.07
38 Sergio Marcelo Mego 20.85   22.80    Peru 28.93 20.85 22.10 24.15 22.16
39 Noel Yzaguirre 17.36   22.98    Peru 21.74 20.19 17.36 27.00 30.79
40 Brian Quiroz 21.17   23.52    Peru 21.52 DNF 26.82 21.17 22.21
41 Israel Moises Leon Montes 18.02   23.93    Peru 32.32 22.83 25.01 23.96 18.02
42 Fredy Flores 14.27   24.30    Peru 30.49 14.27 23.00 23.92 25.99
43 Sergio García 16.91   26.52    Peru 23.08 DNF 35.76 16.91 20.71
44 Moisés Isaac Meneses Iparraguirre 22.13   28.01    Peru 22.13 25.61 27.82 DNF 30.59
45 Josué Ballón 24.43   28.31    Peru 28.17 24.43 28.35 28.40 30.90
46 Ivan Santillan 21.65   28.45    Peru 32.83 21.65 46.65 27.13 25.39
47 Marco Antonio Allcca Tocas 24.79   28.46    Peru 28.73 29.37 24.79 32.01 27.27
48 Yuri Villanueva Alzamora 27.33   31.40    Peru DNF 29.45 27.33 33.44 31.30
49 Ayrton Max Ceron Ventura 27.56   31.68    Peru 30.77 31.36 27.56 37.33 32.91
50 Ademir Jesus Espinoza Lozano 30.01   31.79    Peru 33.96 30.46 32.92 32.00 30.01
51 Sebastian Tello Vara 30.64   32.33    Peru 34.11 30.67 32.22 30.64 36.97
52 Rafael Mauricio Silva Vásquez 32.50   35.46    Peru 33.75 37.14 37.16 35.50 32.50
53 Sergio Seminario 35.90   36.98    Peru 47.70 35.90 36.52 38.33 36.09
54 Alexander Junior Flores Luque 30.91   37.48    Peru 41.62 30.91 36.94 33.88 DNF
55 Juan Carlos Barbaran Meza 29.21   37.92    Peru 35.47 DNF 44.79 33.50 29.21
56 Ray Enriquez 35.73   38.68    Peru 35.73 41.98 37.63 36.44 45.41
57 Antony Gutarra Loarte 33.91   42.02    Peru 43.89 39.32 42.85 33.91 51.17
58 Julio Cesar Vargas Garcia 23.98   42.98    Peru 54.26 1:11.03 31.57 43.11 23.98
59 Mabel Asmad 33.98   43.87    Peru 46.09 47.05 39.59 45.92 33.98
60 Henry Alex Enciso Gomez 39.86   44.86    Peru 57.69 39.86 44.59 49.36 40.62
61 Jean Pierre Cruz 36.16   45.27    Peru 44.77 51.38 54.81 36.16 39.65
62 Andres Enrique Martin Vasquez Huillcamisa 33.30   48.07    Peru 48.67 34.48 1:01.05 1:07.78 33.30
63 Sebastian Reyes 42.85   48.11    Peru 45.16 42.85 51.06 DNF 48.12
64 Ricardo Tejada 40.07   48.72    Peru 45.13 1:00.72 40.07 49.99 51.03
65 Javier Govea Ortiz 40.80   49.07    Peru 1:07.32 1:01.77 40.80 42.33 43.10
66 Jimmy Tasayco 41.62   49.55    Peru 47.45 50.19 1:33.94 41.62 51.02
67 Diego Alejandro Andahua Panduro 47.31   52.12    Peru 47.31 1:05.09 47.76 55.88 52.71
68 Jheremy Jesus Ramirez Ticliahuanca 44.12   53.10    Peru 46.21 DNF 55.10 58.00 44.12
69 Axell Sanchez 47.73   53.69    Peru 51.38 56.56 59.46 47.73 53.12
70 Jorge Agurto 40.88   53.90    Peru 1:10.29 46.41 40.88 45.00 1:10.91
71 Diego Alonso Lozano Burgos 35.49   56.18    Peru DNF 35.49 55.49 57.41 55.64
72 Jorge Arturo Acosta Chavez 49.18   57.19    Peru 54.58 49.18 57.85 59.15 1:01.85
73 Richard Meza Eca 49.49   58.17    Peru 1:05.71 49.50 1:19.09 49.49 59.29
74 Alejandra Cabrera 49.22   1:00.54    Peru 59.60 54.94 1:07.08 49.22 1:24.50
75 Carlos Murillo 47.59   1:08.61    Peru 1:24.03 1:08.01 1:10.08 47.59 1:07.73
76 Arnaldo Yucra Chipana 39.40   1:09.02    Peru 1:50.61 53.69 1:20.38 39.40 1:12.99
77 Kely Luisa Martinez Montoya 49.11   1:13.75    Peru 1:25.02 1:26.20 1:10.17 1:06.06 49.11
78 Yago Fabian Espinoza Lozano 1:13.74   1:18.26    Peru 1:13.74 1:16.26 1:40.29 1:16.11 1:22.40
79 Antonio Vega 1:18.00   1:23.61    Peru 1:18.00 1:27.20 1:20.72 1:40.00 1:22.91
80 Priscila Alexandra Esquivel Martinez 1:03.60   1:30.26    Peru DNF 1:41.26 1:11.30 1:38.22 1:03.60
81 Luis Alberto Roiro Rojas 1:24.04   1:41.20    Peru 1:56.75 1:24.04 DNF 1:40.70 1:26.15
82 Luis Enrique Gonzales Chauca 42.95   DNF    Peru 1:00.13 DNF DNF 1:25.76 42.95
83 Shayan Kokabi Vidanovich 55.99   DNF    Peru 55.99 1:04.12 DNF 1:14.40 DNF
84 Daniel Soto DNF      Peru DNF DNF
84 Karla Fiorella Martinez Montoya DNF      Peru DNF DNF
84 Gianella Vega Rodriguez DNF      Peru DNF DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 10.88   11.39   NR  Peru 15.39 11.23 11.01 10.88 11.93
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 10.91   11.47    Peru 11.88 14.19 11.38 10.91 11.15
3 Eduardo Cabrera Yí 10.70   12.26    Peru 12.95 12.82 13.44 11.01 10.70
4 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 11.10   12.44    Peru 11.10 13.68 13.35 12.72 11.26
5 Daniel Alber Ninaquispe Corales 12.18   14.70    Peru 15.68 17.27 14.22 12.18 14.21
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 12.80   14.77    Peru 12.80 18.83 13.24 16.01 15.05
7 Angel Anampa 12.69   14.81    Peru 16.63 13.74 12.69 DNF 14.07
8 Jesus Eduardo Leiva Ramos 13.26   14.88    Peru 15.32 13.26 14.08 15.24 18.04
9 Gianpierre Ponce 12.67   14.89    Peru 16.61 14.77 12.67 13.83 16.07
10 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 13.84   14.91    Peru 15.72 15.62 14.89 13.84 14.22
11 Angelo Vega Castillo 12.74   15.19    Peru 16.73 12.88 12.74 17.81 15.97
12 Angelo Giovanni Licetti León 12.23   15.31    Peru 15.70 16.42 13.81 1:02.05 12.23
13 Rachel Riggenbach 14.38   15.62    Peru 17.33 17.14 14.38 15.08 14.64
14 Jael Riggenbach 13.65   15.73    Peru 14.08 17.57 13.65 15.55 19.11
15 Vladimir De la Torre 14.13   15.79    Peru 16.21 17.16 15.38 15.79 14.13
16 Marvin Castañeda Cruzado 13.19   16.11    Peru 19.05 19.73 13.65 13.19 15.62
17 Natán Riggenbach 14.33   16.29    Peru 14.33 16.54 17.23 15.11 21.72
18 Ernesto Mendoza Dimas 14.15   16.49    Mexico 19.76 15.67 14.15 14.88 18.92
19 Jose Abanto Ortiz 14.03   16.78    Peru 17.25 19.83 17.77 15.31 14.03
20 Antonio Aranda 13.93   16.83    Peru 17.82 17.41 15.27 13.93 21.57
21 Pablo Cardenas Caceres 16.03   17.01    Peru 18.30 18.09 16.03 16.26 16.68
22 Renzo Cacñahuaray Salas 15.04   17.22    Peru 18.18 17.12 15.04 16.37 19.98
23 Noel Yzaguirre 16.45   17.50    Peru 16.80 16.63 16.45 19.06 20.12
24 Luis Alberto Flores Pari 16.66   17.95    Peru 16.66 17.33 17.50 19.03 21.61
25 Jose Abarca 16.57   18.22    Peru 20.87 21.53 16.57 16.98 16.81
26 Erik Paico Robles 14.37   18.31    Peru 17.26 17.11 20.56 14.37 20.93
27 Blas Raul Garibay Ccanto 18.15   19.00    Peru 18.15 18.47 18.41 28.16 20.13
28 Bryan Celis Zapata 14.69   19.12    Peru 20.20 1:31.92 17.94 14.69 19.23
29 Pedro Antonio Bonilla Zamora 16.45   19.46    Peru 18.46 19.79 20.13 16.45 24.99
30 Hector Chinchay 17.02   19.71    Peru 20.15 20.16 19.58 19.40 17.02
31 Carlos Moreno 16.49   19.83    Peru 19.32 18.05 16.49 22.57 22.13
32 Carlos Ortiz Alarcón 17.71   20.31    Peru 17.71 20.84 DNF 20.93 19.17
33 Gianfranco Huanqui 16.91   20.62    Peru 20.33 25.62 16.91 21.60 19.94
34 Fredy Flores 16.28   20.67    Peru 21.38 21.73 16.28 21.08 19.54
35 Fonsy Mayurí 16.65   20.72    Peru 19.48 22.84 19.83 22.85 16.65
36 Rafhael Carrión Limaymanta 19.67   21.56    Peru 23.59 20.62 26.74 20.46 19.67
37 Israel Moises Leon Montes 19.60   21.66    Peru 22.24 22.05 19.60 25.51 20.70
38 Sergio Marcelo Mego 21.47   25.94    Peru 28.07 24.86 25.03 27.92 21.47
39 Brian Quiroz 19.17   26.26    Peru DNF 33.22 22.04 19.17 23.51
40 Juan Pablo Huanqui 23.30   27.37    Peru 23.30 27.05 28.47 26.60 31.50
41 Exon Gamboa Cochachi 17.59   39.57    Peru 17.59 1:13.75 27.22 1:30.43 17.73
42 Jhon Alexander Taboada Temple 21.92   DNF    Peru 26.13 21.92 DNF DNS DNS
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 10.20   12.90    Peru 15.18 12.28 13.36 10.20 13.07
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 10.96   12.92    Peru 10.96 12.66 12.19 13.90 22.70
3 Eduardo Cabrera Yí 11.28   13.30    Peru 12.83 13.70 16.11 13.37 11.28
4 Angelo Vega Castillo 14.54   15.35    Peru 15.29 16.16 14.54 DNF 14.61
5 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 14.73   15.49    Peru 15.10 15.48 14.73 15.99 15.89
6 Vladimir De la Torre 15.43   15.64    Peru 15.92 15.59 15.61 15.43 15.71
7 Angel Anampa 13.61   15.86    Peru 16.18 14.61 13.61 18.20 16.78
8 Gianpierre Ponce 14.67   16.07    Peru 15.30 15.43 23.06 14.67 17.48
9 Jesus Eduardo Leiva Ramos 11.75   16.13    Peru 18.10 16.34 20.77 13.96 11.75
10 Ernesto Mendoza Dimas 14.26   16.27    Mexico 14.26 14.64 16.88 17.28 30.80
11 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 11.31   16.28    Peru 16.78 11.31 15.83 16.22 DNF
12 Daniel Alber Ninaquispe Corales 11.66   16.28    Peru DNF 18.73 16.47 13.65 11.66
13 Jose Abanto Ortiz 14.21   16.30    Peru 14.54 17.78 19.38 14.21 16.59
14 Jael Riggenbach 14.30   16.30    Peru 20.57 16.80 16.31 15.79 14.30
15 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 13.50   16.44    Peru 15.76 20.79 13.50 14.16 19.39
16 Angelo Giovanni Licetti León 14.26   16.75    Peru DNF 14.83 15.70 14.26 19.73
17 Rachel Riggenbach 14.45   17.80    Peru 14.45 18.03 18.95 16.84 18.52
18 Natán Riggenbach 13.72   19.63    Peru 17.53 19.92 13.72 22.20 21.45
19 Antonio Aranda 17.84   22.94    Peru 22.33 32.62 23.84 22.65 17.84
20 Marvin Castañeda Cruzado 14.26   23.30    Peru 14.26 17.22 32.95 19.72 DNF
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 3.54   3.96    Peru 3.99 4.06 4.28 3.84 3.54
2 Vladimir De la Torre 3.84   4.57    Peru 4.20 4.65 5.33 4.86 3.84
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.24   4.66    Peru 4.30 3.79 5.88 6.22 3.24
4 Antonio Aranda 4.25   5.35    Peru 6.97 4.48 5.34 6.23 4.25
5 Ernesto Mendoza Dimas 4.98   5.38    Mexico 5.35 8.91 5.62 5.16 4.98
6 Eduardo Cabrera Yí 4.70   5.40    Peru 4.98 5.75 4.70 6.89 5.48
7 Gianpierre Ponce 4.56   5.52    Peru 5.43 6.03 6.11 5.10 4.56
8 Jose Abarca 4.72   5.65    Peru 6.96 5.72 4.72 5.95 5.28
9 Angelo Giovanni Licetti León 4.88   6.41    Peru 7.00 4.88 5.68 14.42 6.56
10 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 5.86   6.69    Peru 7.00 5.86 6.01 7.05 DNF
11 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 4.94   6.72    Peru 9.01 7.55 4.94 6.04 6.58
12 Eduardo Gutiérrez Cuba 3.75   6.81    Peru 6.18 11.99 3.75 9.76 4.49
13 Angelo Vega Castillo 6.44   6.82    Peru 6.67 7.09 6.70 9.25 6.44
14 Moisés Isaac Meneses Iparraguirre 4.80   6.97    Peru 7.90 8.58 7.07 5.93 4.80
15 Erik Paico Robles 5.88   7.16    Peru 7.65 5.88 7.00 6.84 9.37
16 Luis Alberto Flores Pari 4.58   7.25    Peru 5.82 4.58 9.86 6.08 11.71
17 Israel Moises Leon Montes 5.35   7.36    Peru 14.57 9.54 6.56 5.97 5.35
18 Noel Yzaguirre 5.40   7.49    Peru 7.72 6.68 5.40 8.06 8.60
19 Angel Anampa 6.11   7.54    Peru 9.87 9.35 7.14 6.13 6.11
20 Fredy Flores 6.08   7.74    Peru 7.52 8.16 8.21 7.55 6.08
21 Exon Gamboa Cochachi 4.85   7.76    Peru 8.94 8.62 8.90 5.75 4.85
22 Jose Abanto Ortiz 5.90   7.79    Peru 12.48 9.71 5.90 7.34 6.32
23 Pedro Antonio Bonilla Zamora 6.72   7.91    Peru 7.83 6.72 7.79 8.11 20.60
24 Jesus Eduardo Leiva Ramos 4.02   7.93    Peru 9.07 6.84 4.02 9.93 7.88
25 Renzo Cacñahuaray Salas 6.54   8.61    Peru 10.36 7.36 6.54 11.17 8.11
26 Ivan Santillan 7.67   9.06    Peru 11.05 11.89 8.32 7.82 7.67
27 Rafhael Carrión Limaymanta 6.53   9.82    Peru 10.79 22.09 8.55 10.12 6.53
28 Marvin Castañeda Cruzado 6.59   10.04    Peru 13.83 DNF 6.59 8.12 8.18
29 Marco Antonio Allcca Tocas 7.47   10.29    Peru 14.28 10.16 10.11 7.47 10.61
30 Hector Chinchay 8.61   10.33    Peru 9.08 11.66 8.61 DNF 10.25
31 Alexander Junior Flores Luque 8.19   10.44    Peru 10.77 21.81 10.46 8.19 10.09
32 Rafael Mauricio Silva Vásquez 8.98   10.68    Peru 15.54 8.98 9.10 9.26 13.68
33 Sebastian Reyes 8.06   11.69    Peru 8.06 12.69 11.15 11.22 14.15
34 Julio Cesar Vargas Garcia 7.07   12.45    Peru 14.18 10.90 12.29 7.07 14.16
35 Yuri Villanueva Alzamora 7.66   12.85    Peru 14.72 7.66 10.14 22.36 13.68
36 Juan Pablo Huanqui 8.20   12.88    Peru 14.71 10.61 DNF 8.20 13.33
37 Ayrton Max Ceron Ventura 9.66   13.56    Peru 20.34 17.47 12.37 10.85 9.66
38 Diego Alonso Lozano Burgos 11.85   15.08    Peru 28.24 11.85 12.25 16.26 16.72
39 Sergio Seminario 10.55   18.65    Peru 23.28 21.48 10.55 16.16 18.30
40 Sebastian Tello Vara 9.48   19.14    Peru 15.31 22.86 19.24 9.48 DNF
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Vladimir De la Torre 3.51   4.26    Peru 3.98 4.34 5.65 3.51 4.47
2 Eduardo Cabrera Yí 3.70   4.56    Peru 3.70 13.61 5.74 3.86 4.07
3 Jose Abarca 3.28   4.76    Peru 3.28 4.88 10.02 4.64 4.75
4 Luis Alberto Flores Pari 4.47   4.84    Peru 4.47 5.91 4.83 4.87 4.82
5 Ernesto Gutiérrez Cuba 2.86   5.00    Peru 4.92 6.86 5.07 2.86 5.01
6 Antonio Aranda 3.85   5.07    Peru 3.85 16.73 4.76 4.03 6.43
7 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 3.24   5.11    Peru 6.75 DNF 5.15 3.43 3.24
8 Eduardo Gutiérrez Cuba 3.13   5.53    Peru 4.34 5.87 6.67 3.13 6.39
9 Ernesto Mendoza Dimas 3.11   5.82    Mexico 3.11 5.22 7.41 4.84 7.53
10 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 3.94   6.05    Peru 6.78 6.55 8.12 3.94 4.82
11 Israel Moises Leon Montes 6.16   6.41    Peru 6.16 6.34 6.29 8.28 6.61
12 Angelo Giovanni Licetti León 5.35   6.74    Peru 5.78 5.63 8.81 5.35 9.95
13 Erik Paico Robles 3.79   6.88    Peru 8.03 5.66 7.14 3.79 7.85
14 Fredy Flores 4.31   7.25    Peru 6.93 8.84 5.99 4.31 12.16
15 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 3.98   7.34    Peru 5.06 3.98 8.25 8.71 10.49
16 Noel Yzaguirre 3.42   7.83    Peru 8.35 8.86 6.27 3.42 11.22
17 Angelo Vega Castillo 6.96   8.04    Peru 6.96 7.25 7.83 9.05 11.73
18 Moisés Isaac Meneses Iparraguirre 8.43   15.45    Peru 8.90 8.43 DNF 14.45 22.99
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 3.00   3.59    Peru 4.37 3.19 3.81 3.00 3.78
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.74   4.31    Peru 4.14 4.70 4.61 3.74 4.18
3 Eduardo Cabrera Yí 3.38   4.52    Peru 4.81 3.63 5.59 5.11 3.38
4 Vladimir De la Torre 4.38   4.69    Peru 4.44 4.38 4.97 5.14 4.65
5 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 3.70   4.93    Peru 4.48 6.05 6.93 3.70 4.27
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 4.29   5.40    Peru 4.29 7.05 4.79 5.94 5.47
7 Ernesto Mendoza Dimas 4.57   5.61    Mexico 5.83 4.57 6.93 5.10 5.91
8 Jose Abarca 4.07   6.08    Peru 4.07 7.60 7.44 6.48 4.31
9 Antonio Aranda 3.68   6.63    Peru 10.90 4.10 3.68 11.32 4.90
10 Luis Alberto Flores Pari 5.79   7.15    Peru 6.00 7.89 5.79 8.84 7.55
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 42.34   NR 49.74    Peru 42.34 50.63 47.62 50.98 57.57
2 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 47.90   51.05    Peru 47.90 55.16 49.25 49.33 54.56
3 Erik Paico Robles 47.28   54.46    Peru 47.28 1:04.99 53.94 55.71 53.73
4 Angelo Vega Castillo 49.88   56.09    Peru 53.40 1:02.15 56.68 58.20 49.88
5 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 51.62   57.01    Peru 56.31 57.73 51.62 57.00 58.14
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 54.29   59.58    Peru 56.32 1:01.75 1:00.66 1:04.91 54.29
7 Eduardo Cabrera Yí 50.07   59.62    Peru 1:09.53 1:06.91 53.80 58.16 50.07
8 Luis Alberto Flores Pari 52.65   59.63    Peru 52.65 1:02.73 DNF 56.62 59.54
9 Antonio Aranda 1:00.94   1:02.98    Peru 1:02.65 1:04.80 1:10.85 1:00.94 1:01.49
10 Daniel Alber Ninaquispe Corales 46.70   1:02.99    Peru 56.64 46.70 52.18 1:20.14 1:37.27
11 Gianpierre Ponce 56.31   1:03.64    Peru 1:15.30 56.31 56.79 58.84 1:16.09
12 Exon Gamboa Cochachi 1:00.78   1:04.61    Peru 1:18.61 1:01.70 1:00.78 1:05.52 1:06.61
13 Angel Anampa 56.57   1:05.02    Peru 1:02.08 58.82 1:14.28 1:14.15 56.57
14 Jesus Eduardo Leiva Ramos 1:04.06   1:08.26    Peru 1:24.15 1:04.06 1:06.27 1:09.04 1:09.48
15 Vladimir De la Torre 1:05.46   1:12.01    Peru 1:10.26 1:14.18 1:05.46 1:19.61 1:11.59
16 Marvin Castañeda Cruzado 1:07.30   1:13.84    Peru DNF 1:08.23 1:07.30 1:12.52 1:20.78
17 Angelo Giovanni Licetti León 1:02.03   1:13.95    Peru 1:08.25 1:16.21 1:18.04 1:17.40 1:02.03
18 Noel Yzaguirre 1:02.72   1:22.78    Peru 1:25.36 1:02.72 1:28.87 1:23.04 1:19.95
19 Hector Chinchay 1:09.91   1:24.93    Peru 1:09.91 1:11.11 1:19.84 DNF 1:43.83
20 Jose Abanto Ortiz 1:17.31   1:28.62    Peru 1:17.31 1:30.38 1:30.10 1:37.30 1:25.38
21 Pedro Antonio Bonilla Zamora 1:19.93   DNF    Peru 1:19.93 DNF DNF 1:46.50 1:48.65
22 Jhon Alexander Taboada Temple 1:22.66      Peru 1:23.46 1:22.66
23 Fredy Flores 1:30.32      Peru 1:30.32 1:34.12
24 Ernesto Mendoza Dimas 1:31.13      Mexico 1:31.13 1:40.37
25 Renzo Cacñahuaray Salas 1:32.51      Peru DNF 1:32.51
26 Ayrton Max Ceron Ventura DNF      Peru DNF DNF
26 Gianfranco Huanqui DNF      Peru DNF DNF
26 Sebastian Tello Vara DNF      Peru DNF DNF
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 46.23   51.86    Peru 53.13 46.23 54.30 49.26 53.18
2 Angelo Vega Castillo 46.62   53.01    Peru 46.62 50.23 55.23 1:01.64 53.58
3 Daniel Alber Ninaquispe Corales 45.48   53.74    Peru 55.68 52.13 45.48 59.31 53.40
4 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 48.59   56.30    Peru 56.04 59.68 53.18 1:10.56 48.59
5 Luis Alberto Flores Pari 52.64   57.05    Peru 58.10 59.43 1:02.68 53.61 52.64
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 57.37   57.98    Peru 1:01.75 57.71 58.31 57.93 57.37
7 Eduardo Cabrera Yí 48.94   58.47    Peru 48.94 1:00.51 56.00 58.91 1:03.74
8 Exon Gamboa Cochachi 59.08   1:01.55    Peru 59.89 1:01.69 1:03.06 1:12.44 59.08
9 Eduardo Gutiérrez Cuba 57.05   1:03.18    Peru 1:02.67 1:01.91 57.05 1:05.66 1:04.97
10 Erik Paico Robles 53.64   1:03.85    Peru 1:11.74 53.64 1:04.21 1:16.15 55.60
11 Gianpierre Ponce 1:01.00   1:05.61    Peru 1:12.26 1:03.23 1:01.33 1:01.00 1:12.67
12 Antonio Aranda 56.68   1:06.79    Peru 56.68 1:02.83 1:08.71 1:08.82 DNF
13 Angel Anampa 1:03.75   1:08.43    Peru 1:10.22 1:06.96 DNF 1:08.12 1:03.75
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 42.69   46.98    Peru 1:12.88 45.08 42.69 52.59 43.27
2 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 52.20   55.00    Peru 52.20 58.31 53.36 58.57 53.34
3 Angelo Vega Castillo 47.22   55.27    Peru 57.99 47.22 50.87 57.32 57.63
4 Eduardo Cabrera Yí 52.67   57.17    Peru 58.55 1:03.27 52.85 1:00.12 52.67
5 Daniel Alber Ninaquispe Corales 56.18   57.61    Peru 58.16 56.18 57.49 1:04.29 57.17
6 Luis Alberto Flores Pari 52.05   1:00.05    Peru 52.05 57.34 59.14 1:03.68 1:04.49
7 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 51.19   1:01.48    Peru 51.19 1:06.07 53.90 1:06.02 1:04.52
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angelo Vega Castillo 1:36.88   1:43.89    Peru 1:51.73 1:43.05 1:36.88 1:44.27 1:44.36
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:42.32   1:45.50    Peru 1:44.83 1:42.32 1:45.71 1:45.95 1:46.46
3 Erik Paico Robles 1:40.39   2:03.16    Peru 2:11.40 2:07.11 2:01.13 1:40.39 2:01.23
4 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 2:04.32   2:16.26    Peru 2:09.84 2:04.32 2:21.67 2:26.90 2:17.28
5 Gianpierre Ponce 2:11.20   2:26.79    Peru 2:36.57 2:17.60 2:27.54 2:35.23 2:11.20
6 Noel Yzaguirre 2:01.02   2:27.16    Peru 3:05.41 2:01.02 2:34.40 2:38.01 2:09.08
7 Daniel Alber Ninaquispe Corales 1:45.52   2:27.99    Peru 2:26.64 3:25.44 2:24.86 2:32.47 1:45.52
8 Vladimir De la Torre 2:38.91   3:19.98    Peru 2:38.91 3:15.93 3:51.56 3:49.48 2:54.54
9 Hector Chinchay 3:26.92      Peru 3:53.34 3:26.92
10 Fredy Flores DNF      Peru DNF DNF
10 Pedro Antonio Bonilla Zamora DNF      Peru DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:32.60   1:45.86    Peru 1:32.60 1:45.84 1:58.91 1:39.77 1:51.96
2 Angelo Vega Castillo 1:37.72   1:46.94    Peru 1:47.67 1:37.72 1:46.66 1:46.50 1:53.02
3 Erik Paico Robles 1:41.05   1:54.66    Peru 1:41.05 1:49.73 2:01.94 1:52.32 2:02.16
4 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 1:58.23   2:10.65    Peru 2:09.73 1:58.23 2:15.03 2:08.52 2:13.69
5 Noel Yzaguirre 1:58.53   2:10.99    Peru 1:58.53 2:23.74 2:16.63 2:10.88 2:05.46
6 Gianpierre Ponce 2:04.56   2:16.47    Peru 2:14.78 2:25.77 2:04.56 2:35.64 2:08.85
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Erik Paico Robles 3:37.59   3:40.97   NR  Peru 3:37.59 3:47.55 3:37.77
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 4:04.33   4:13.49    Peru 4:10.38 4:25.77 4:04.33
3 Noel Yzaguirre 4:12.66   4:32.69    Peru 4:53.03 4:12.66 4:32.38
4 Angelo Vega Castillo 3:11.36   NR DNF    Peru 3:11.36 DNF 3:39.76
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angelo Vega Castillo 5:01.73   5:09.31   NR  Peru 5:02.40 5:01.73 5:23.81
2 Erik Paico Robles 4:58.39   NR 5:13.20    Peru 5:10.79 4:58.39 5:30.42
3 Noel Yzaguirre 6:06.70   6:56.81    Peru 6:06.70 6:31.13 8:12.59
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 7:27.98   8:20.72    Peru 8:56.65 8:37.52 7:27.98
5 Daniel Alber Ninaquispe Corales 7:37.47   8:30.46    Peru 8:49.95 9:03.97 7:37.47
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 51.53   DNF    Peru 51.53 DNF DNF
2 Jael Riggenbach 1:11.20   DNF    Peru DNF 1:11.20 DNF
3 Natán Riggenbach 1:22.20   DNF    Peru 1:22.20 DNF DNF
4 Ernesto Mendoza Dimas 2:00.47   DNF    Mexico DNF 2:39.63 2:00.47
5 Gianfranco Huanqui 4:24.07   DNF    Peru DNF DNF 4:24.07
6 Eduardo Cabrera Yí 4:50.84   DNF    Peru DNF DNF 4:50.84
7 Vladimir De la Torre 4:53.77   DNF    Peru 4:53.77 DNF DNF
8 Bryan Celis Zapata 5:16.22   DNF    Peru DNF DNF 5:16.22
9 Antonio Aranda DNF   DNF    Peru DNF DNF DNS
9 Ernesto Gutiérrez Cuba DNF   DNF    Peru DNF DNF DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 48.91   NR DNF    Peru DNF 55.26 48.91
2 Jael Riggenbach 1:07.32   DNF    Peru DNF 1:45.36 1:07.32
3 Natán Riggenbach 1:13.12   DNF    Peru DNF 1:13.12 DNF
4 Ernesto Mendoza Dimas 2:13.55   DNF    Mexico DNF 2:13.55 DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa DNF      Peru DNF DNF
1 Natán Riggenbach DNF      Peru DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eduardo Gutiérrez Cuba 15.78   21.74    Peru 20.61 22.58 22.04 DNF 15.78
2 Vladimir De la Torre 20.05   22.75    Peru 24.44 20.73 23.27 20.05 24.25
3 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 18.46   23.18    Peru 23.92 23.42 26.51 18.46 22.20
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 21.38   24.15    Peru 29.61 26.25 24.76 21.44 21.38
5 Eduardo Cabrera Yí 22.50   24.22    Peru 24.74 22.50 29.47 25.09 22.83
6 Angel Anampa 23.52   25.42    Peru 25.53 25.92 28.58 24.81 23.52
7 Jesus Eduardo Leiva Ramos 21.04   26.06    Peru 33.96 28.18 25.24 24.75 21.04
8 Angelo Vega Castillo 22.86   28.01    Peru 30.42 26.03 30.69 22.86 27.59
9 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 23.14   28.20    Peru 29.11 23.14 28.93 30.48 26.57
10 Jose Abanto Ortiz 20.75   28.57    Peru 29.71 28.26 20.75 27.75 31.19
11 Gianpierre Ponce 26.33   28.79    Peru 29.23 26.33 28.91 28.24 35.33
12 Erik Paico Robles 27.98   29.01    Peru 35.81 28.77 29.65 27.98 28.62
13 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 26.16   29.26    Peru 28.02 29.67 31.64 30.10 26.16
14 Renzo Cacñahuaray Salas 26.67   29.32    Peru 29.86 27.69 26.67 30.42 34.46
15 Ernesto Mendoza Dimas 27.86   33.57    Mexico 39.95 27.86 36.91 29.99 33.81
16 Pedro Antonio Bonilla Zamora 24.94   34.66    Peru 40.49 34.49 35.77 24.94 33.72
17 Luis Alberto Flores Pari 23.32   36.30    Peru 33.74 23.32 24.65 50.51 59.79
18 Moisés Isaac Meneses Iparraguirre 30.46   37.98    Peru 36.77 39.77 30.46 48.88 37.41
19 Pablo Cardenas Caceres 35.91   38.31    Peru 38.48 35.91 37.71 DNF 38.74
20 Gianfranco Huanqui 34.63   38.91    Peru 39.36 34.63 40.48 36.88 50.92
21 Angelo Giovanni Licetti León 34.36   39.97    Peru 43.46 34.36 39.64 36.82 DNF
22 Juan Pablo Huanqui 39.07   40.22    Peru 39.07 43.78 41.17 39.99 39.51
23 Noel Yzaguirre 37.77   41.05    Peru 41.21 48.00 37.77 42.03 39.91
24 Fredy Flores 34.11   42.05    Peru 48.73 46.19 39.58 40.39 34.11
25 Hector Chinchay 37.08   42.69    Peru 45.96 43.67 37.08 38.44 DNF
26 Julio Cesar Vargas Garcia 45.40   49.94    Peru 48.12 DNF 52.80 48.89 45.40
27 Sebastian Tello Vara 42.69   55.22    Peru 56.15 47.37 1:02.13 42.69 1:03.07
28 Exon Gamboa Cochachi 45.29   55.68    Peru 1:00.59 48.84 45.29 1:13.17 57.61
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eduardo Gutiérrez Cuba 18.69   19.87    Peru 20.87 18.69 21.45 19.04 19.71
2 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 16.84   20.94    Peru 20.87 24.98 20.28 16.84 21.66
3 Vladimir De la Torre 15.24   21.35    Peru 18.76 23.67 24.86 15.24 21.61
4 Angel Anampa 22.42   24.29    Peru 25.79 23.37 23.71 22.42 35.98
5 Jesus Eduardo Leiva Ramos 20.61   24.52    Peru 25.65 21.69 26.26 20.61 26.21
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 21.64   24.76    Peru 22.39 21.64 30.30 22.16 29.73
7 Ernesto Gutiérrez Cuba 23.60   24.88    Peru 23.60 24.40 24.88 25.35 47.34
8 Eduardo Cabrera Yí 22.32   25.66    Peru 24.84 22.32 29.43 25.33 26.80
9 Gianpierre Ponce 24.53   26.19    Peru 27.08 26.35 24.53 26.00 26.23
10 Angelo Vega Castillo 20.83   26.35    Peru 33.96 24.43 20.83 26.42 28.19
11 Jose Abanto Ortiz 24.85   26.39    Peru 32.12 26.75 26.90 25.52 24.85
12 Erik Paico Robles 23.26   27.40    Peru 29.81 23.26 32.81 23.95 28.45
13 Renzo Cacñahuaray Salas 26.17   28.69    Peru 28.29 29.20 28.58 26.17 42.25
14 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 26.99   29.34    Peru 26.99 31.75 28.63 29.30 30.09
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 16.45   19.88    Peru 17.61 16.45 20.25 22.66 21.78
2 Vladimir De la Torre 19.34   20.40    Peru 20.12 19.62 21.46 19.34 22.39
3 Jesus Eduardo Leiva Ramos 18.61   22.12    Peru 23.55 24.44 22.02 18.61 20.80
4 Eduardo Gutiérrez Cuba 20.03   22.41    Peru 23.34 20.81 33.22 20.03 23.09
5 Angel Anampa 22.53   22.86    Peru 22.53 23.05 24.18 22.53 22.99
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 21.53   25.02    Peru 26.01 28.20 21.53 25.59 23.47
7 Ernesto Gutiérrez Cuba 18.06   26.42    Peru 25.95 31.38 18.06 26.97 26.35
8 Eduardo Cabrera Yí 22.61   DNF    Peru DNF 24.73 22.61 25.13 DNF
  Megaminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:19.90   1:24.21   NR  Peru 1:47.72 1:19.90 1:21.15 1:24.41 1:27.07
2 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 1:24.98   1:33.98    Peru 1:37.88 1:24.98 1:42.83 1:30.03 1:34.02
3 Blas Raul Garibay Ccanto 1:27.69   1:34.06    Peru 1:31.22 1:42.70 1:27.69 1:39.70 1:31.26
4 Hector Chinchay 1:30.12   1:36.61    Peru 1:39.42 1:37.38 1:43.66 1:30.12 1:33.03
5 Noel Yzaguirre 1:48.03   1:59.08    Peru 1:52.19 2:09.04 1:56.01 2:16.14 1:48.03
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 1:54.26   2:01.84    Peru 1:57.63 2:17.19 1:54.26 2:03.50 2:04.39
7 Antonio Aranda 1:48.81   2:02.35    Peru 1:59.31 1:48.81 1:59.72 2:43.73 2:08.01
8 Jose Abanto Ortiz 1:58.87   2:10.52    Peru 2:24.11 2:04.28 2:13.19 2:14.09 1:58.87
9 Gianpierre Ponce 1:51.21   2:11.92    Peru 2:26.92 2:01.56 2:31.46 2:07.29 1:51.21
10 Mabel Asmad 2:14.62   2:31.40    Peru 3:05.66 2:42.33 2:23.99 2:14.62 2:27.88
11 Fredy Flores 2:15.96   3:00.28    Peru 3:10.33 2:52.34 2:58.16 2:15.96 DNF
12 Juan Pablo Huanqui 2:34.66   3:03.29    Peru 3:12.88 2:34.66 3:06.46 3:19.43 2:50.54
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:15.52   1:18.49   NR  Peru 1:32.92 1:19.81 1:16.00 1:15.52 1:19.66
2 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 1:27.24   1:31.29    Peru 1:27.24 1:28.26 1:34.99 1:39.05 1:30.61
3 Hector Chinchay 1:26.68   1:31.86    Peru 1:26.68 1:31.85 1:31.27 1:32.46 1:37.34
4 Blas Raul Garibay Ccanto 1:23.25   1:39.65    Peru 1:47.98 1:44.83 1:23.25 1:38.10 1:36.02
5 Noel Yzaguirre 1:49.59   2:05.03    Peru 2:21.54 1:49.59 2:01.41 1:52.13 2:26.59
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 2:00.70   2:08.66    Peru 2:15.85 2:01.93 2:08.20 2:17.05 2:00.70
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antonio Aranda 3.95   4.51   NR  Peru 4.74 5.42 4.56 3.95 4.22
2 Jose Abanto Ortiz 4.89   5.67    Peru 5.59 5.94 6.94 4.89 5.48
3 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 5.69   6.66    Peru 12.04 6.18 6.67 5.69 7.14
4 Carlos Ortiz Alarcón 5.87   7.02    Peru 9.81 6.06 7.60 5.87 7.41
5 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 7.29   7.77    Peru 7.97 8.59 7.72 7.63 7.29
6 Bryan Celis Zapata 6.36   7.84    Peru 9.61 7.81 8.57 7.15 6.36
7 Ernesto Gutiérrez Cuba 5.18   8.29    Peru 7.63 5.18 12.33 11.67 5.57
8 Gianpierre Ponce 7.89   9.33    Peru 9.12 7.89 9.57 11.93 9.29
9 Hector Chinchay 7.84   9.44    Peru 7.89 10.71 9.72 11.07 7.84
10 Pedro Antonio Bonilla Zamora 7.78   11.01    Peru 28.37 11.72 8.99 12.32 7.78
11 Marvin Castañeda Cruzado 7.65   11.62    Peru 10.36 DNF 7.65 8.56 15.95
12 Exon Gamboa Cochachi 11.25   13.79    Peru 13.68 11.25 16.97 16.40 11.30
13 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 11.15   16.25    Peru 17.49 21.90 16.13 11.15 15.14
14 Renzo Velarde 10.16   16.94    Peru 18.00 24.82 10.16 15.55 17.28
15 Mabel Asmad 8.41   18.53    Peru 23.37 8.41 14.40 22.53 18.66
16 Ademir Jesus Espinoza Lozano 14.40   18.66    Peru 18.77 18.40 20.83 18.80 14.40
17 Rafael Mauricio Silva Vásquez 15.91   18.93    Peru 19.41 21.11 21.08 15.91 16.31
18 Ernesto Mendoza Dimas 15.33   19.07    Mexico 56.65 17.46 15.33 21.94 17.82
19 Sergio Seminario 12.03   20.11    Peru 22.07 21.20 27.96 17.07 12.03
20 Brian Pebes Cabrera 16.47   21.48    Peru 26.12 20.88 17.45 28.05 16.47
21 Eduardo Gutiérrez Cuba 11.72   25.37    Peru 11.72 30.62 28.50 DNF 16.98
22 Luis Enrique Gonzales Chauca 20.52   35.48    Peru DNF 20.52 41.04 25.51 39.90
  Pyraminx   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antonio Aranda 2.81   NR 5.10    Peru 4.59 2.81 7.59 5.73 4.99
2 Carlos Ortiz Alarcón 5.28   6.21    Peru 6.75 5.40 6.49 8.25 5.28
3 Jose Abanto Ortiz 5.41   6.66    Peru 5.41 5.82 8.74 7.40 6.75
4 Bryan Celis Zapata 4.37   6.74    Peru 7.63 7.38 6.16 6.67 4.37
5 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 5.20   7.01    Peru 7.64 5.20 7.19 7.43 6.42
6 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 4.93   7.89    Peru 4.93 5.83 DNF 10.01 7.84
7 Marvin Castañeda Cruzado 5.88   8.82    Peru 7.50 5.88 12.51 10.25 8.70
8 Ernesto Gutiérrez Cuba 6.45   9.04    Peru 8.58 6.45 10.43 10.10 8.43
9 Hector Chinchay 5.73   9.29    Peru 7.76 5.73 8.49 13.72 11.63
10 Gianpierre Ponce 9.85   10.37    Peru 10.97 9.85 10.61 9.97 10.54
11 Pedro Antonio Bonilla Zamora 8.58   11.62    Peru 10.81 8.58 13.34 16.85 10.71
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antonio Aranda 3.63   5.09    Peru 5.42 4.89 14.24 3.63 4.96
2 Jose Abanto Ortiz 4.78   5.64    Peru 5.96 5.29 4.78 7.21 5.68
3 Bryan Celis Zapata 4.49   6.89    Peru 11.73 6.85 4.49 5.45 8.38
4 Carlos Ortiz Alarcón 5.50   7.07    Peru 8.10 6.31 5.50 7.31 7.58
5 Jharol Jhordan Tovar Quintanilla 4.82   7.51    Peru DNF 5.71 4.82 8.14 8.69
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 7.63   8.23    Peru 10.32 8.35 8.35 7.63 7.98
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marvin Castañeda Cruzado 27.25   1:01.65    Peru 37.85 1:01.30 27.25 DNF 1:25.80
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Natán Riggenbach 10/12 59:01      Peru 9/12 55:19 10/12 59:01
2 Roberto Antonio Ocmin Baráybar 7/10 51:27      Peru 7/10 51:27 7/11 55:41
3 Jael Riggenbach 4/7 37:24      Peru 4/7 43:20 4/7 37:24
4 Gianfranco Huanqui 1/2 15:57      Peru DNF 1/2 15:57
5 Vladimir De la Torre DNF      Peru DNF DNS
Ademir Jesus Espinoza Lozano    Peru
Ademir Jesus Espinoza Lozano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 50 30.01   31.79   33.96 30.46 32.92 32.00 30.01
Pyraminx First round 16 14.40   18.66   18.77 18.40 20.83 18.80 14.40
Alejandra Cabrera    Peru
Alejandra Cabrera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 74 49.22   1:00.54   59.60 54.94 1:07.08 49.22 1:24.50
Alexander Junior Flores Luque    Peru
Alexander Junior Flores Luque
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 54 30.91   37.48   41.62 30.91 36.94 33.88 DNF
2x2x2 Cube First round 31 8.19   10.44   10.77 21.81 10.46 8.19 10.09
Andres Enrique Martin Vasquez Huillcamisa    Peru
Andres Enrique Martin Vasquez Huillcamisa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 62 33.30   48.07   48.67 34.48 1:01.05 1:07.78 33.30
Angel Anampa    Peru
Angel Anampa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.61   15.86   16.18 14.61 13.61 18.20 16.78
Second round 7 12.69   14.81   16.63 13.74 12.69 DNF 14.07
Combined First round 5 13.59   14.52   19.59 13.59 14.47 14.11 14.97
2x2x2 Cube First round 19 6.11   7.54   9.87 9.35 7.14 6.13 6.11
4x4x4 Cube Second round 13 1:03.75   1:08.43   1:10.22 1:06.96 DNF 1:08.12 1:03.75
Combined First round 13 56.57   1:05.02   1:02.08 58.82 1:14.28 1:14.15 56.57
3x3x3 Fewest Moves Final 1 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 22.53   22.86   22.53 23.05 24.18 22.53 22.99
Second round 4 22.42   24.29   25.79 23.37 23.71 22.42 35.98
First round 6 23.52   25.42   25.53 25.92 28.58 24.81 23.52
Angelo Giovanni Licetti León    Peru
Angelo Giovanni Licetti León
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 14.26   16.75   DNF 14.83 15.70 14.26 19.73
Second round 12 12.23   15.31   15.70 16.42 13.81 1:02.05 12.23
Combined First round 4 12.27   14.36   18.59 12.27 13.41 16.65 13.02
2x2x2 Cube Second round 12 5.35   6.74   5.78 5.63 8.81 5.35 9.95
First round 9 4.88   6.41   7.00 4.88 5.68 14.42 6.56
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:02.03   1:13.95   1:08.25 1:16.21 1:18.04 1:17.40 1:02.03
3x3x3 One-Handed First round 21 34.36   39.97   43.46 34.36 39.64 36.82 DNF
Angelo Vega Castillo    Peru
Angelo Vega Castillo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 14.54   15.35   15.29 16.16 14.54 DNF 14.61
Second round 11 12.74   15.19   16.73 12.88 12.74 17.81 15.97
Combined First round 11 12.93   15.82   14.50 16.45 16.52 12.93 19.63
2x2x2 Cube Second round 17 6.96   8.04   6.96 7.25 7.83 9.05 11.73
First round 13 6.44   6.82   6.67 7.09 6.70 9.25 6.44
4x4x4 Cube Final 3 47.22   55.27   57.99 47.22 50.87 57.32 57.63
Second round 2 46.62   53.01   46.62 50.23 55.23 1:01.64 53.58
Combined First round 4 49.88   56.09   53.40 1:02.15 56.68 58.20 49.88
5x5x5 Cube Final 2 1:37.72   1:46.94   1:47.67 1:37.72 1:46.66 1:46.50 1:53.02
Combined First round 1 1:36.88   1:43.89   1:51.73 1:43.05 1:36.88 1:44.27 1:44.36
6x6x6 Cube Final 4 3:11.36   NR DNF   3:11.36 DNF 3:39.76
7x7x7 Cube Final 1 5:01.73   5:09.31   NR 5:02.40 5:01.73 5:23.81
3x3x3 One-Handed Second round 10 20.83   26.35   33.96 24.43 20.83 26.42 28.19
First round 8 22.86   28.01   30.42 26.03 30.69 22.86 27.59
Antonio Aranda    Peru
Antonio Aranda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 19 17.84   22.94   22.33 32.62 23.84 22.65 17.84
Second round 20 13.93   16.83   17.82 17.41 15.27 13.93 21.57
Combined First round 21 17.36   18.73   19.15 17.36 19.98 18.54 18.49
2x2x2 Cube Final 9 3.68   6.63   10.90 4.10 3.68 11.32 4.90
Second round 6 3.85   5.07   3.85 16.73 4.76 4.03 6.43
First round 4 4.25   5.35   6.97 4.48 5.34 6.23 4.25
4x4x4 Cube Second round 12 56.68   1:06.79   56.68 1:02.83 1:08.71 1:08.82 DNF
Combined First round 9 1:00.94   1:02.98   1:02.65 1:04.80 1:10.85 1:00.94 1:01.49
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
Megaminx First round 7 1:48.81   2:02.35   1:59.31 1:48.81 1:59.72 2:43.73 2:08.01
Pyraminx Final 1 3.63   5.09   5.42 4.89 14.24 3.63 4.96
Second round 1 2.81   NR 5.10   4.59 2.81 7.59 5.73 4.99
First round 1 3.95   4.51   NR 4.74 5.42 4.56 3.95 4.22
Antonio Vega    Peru
Antonio Vega
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 79 1:18.00   1:23.61   1:18.00 1:27.20 1:20.72 1:40.00 1:22.91
Antony Gutarra Loarte    Peru
Antony Gutarra Loarte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 57 33.91   42.02   43.89 39.32 42.85 33.91 51.17
Arnaldo Yucra Chipana    Peru
Arnaldo Yucra Chipana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 76 39.40   1:09.02   1:50.61 53.69 1:20.38 39.40 1:12.99
Axell Sanchez    Peru
Axell Sanchez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 69 47.73   53.69   51.38 56.56 59.46 47.73 53.12
Ayrton Max Ceron Ventura    Peru
Ayrton Max Ceron Ventura
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 49 27.56   31.68   30.77 31.36 27.56 37.33 32.91
2x2x2 Cube First round 37 9.66   13.56   20.34 17.47 12.37 10.85 9.66
4x4x4 Cube Combined First round 26 DNF     DNF DNF
Blas Raul Garibay Ccanto    Peru
Blas Raul Garibay Ccanto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 18.15   19.00   18.15 18.47 18.41 28.16 20.13
Combined First round 37 14.52   22.53   14.52 20.92 21.61 DNF 25.07
Megaminx Final 4 1:23.25   1:39.65   1:47.98 1:44.83 1:23.25 1:38.10 1:36.02
First round 3 1:27.69   1:34.06   1:31.22 1:42.70 1:27.69 1:39.70 1:31.26
Brian Pebes Cabrera    Peru
Brian Pebes Cabrera
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 20 16.47   21.48   26.12 20.88 17.45 28.05 16.47
Brian Quiroz    Peru
Brian Quiroz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 19.17   26.26   DNF 33.22 22.04 19.17 23.51
Combined First round 40 21.17   23.52   21.52 DNF 26.82 21.17 22.21
Bryan Celis Zapata    Peru
Bryan Celis Zapata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 14.69   19.12   20.20 1:31.92 17.94 14.69 19.23
Combined First round 34 17.80   21.63   20.59 25.40 17.80 24.74 19.56
3x3x3 Blindfolded First round 8 5:16.22   DNF   DNF DNF 5:16.22
Pyraminx Final 3 4.49   6.89   11.73 6.85 4.49 5.45 8.38
Second round 4 4.37   6.74   7.63 7.38 6.16 6.67 4.37
First round 6 6.36   7.84   9.61 7.81 8.57 7.15 6.36
Carlos Moreno    Peru
Carlos Moreno
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 16.49   19.83   19.32 18.05 16.49 22.57 22.13
Combined First round 30 16.87   20.24   16.87 20.01 18.99 21.72 23.15
Carlos Murillo    Peru
Carlos Murillo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 75 47.59   1:08.61   1:24.03 1:08.01 1:10.08 47.59 1:07.73
Carlos Ortiz Alarcón    Peru
Carlos Ortiz Alarcón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 17.71   20.31   17.71 20.84 DNF 20.93 19.17
Combined First round 35 20.80   21.76   21.50 20.80 22.50 48.85 21.28
Pyraminx Final 4 5.50   7.07   8.10 6.31 5.50 7.31 7.58
Second round 2 5.28   6.21   6.75 5.40 6.49 8.25 5.28
First round 4 5.87   7.02   9.81 6.06 7.60 5.87 7.41
Daniel Alber Ninaquispe Corales    Peru
Daniel Alber Ninaquispe Corales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 11.66   16.28   DNF 18.73 16.47 13.65 11.66
Second round 5 12.18   14.70   15.68 17.27 14.22 12.18 14.21
Combined First round 12 12.31   15.96   12.31 19.36 16.56 15.17 16.14
4x4x4 Cube Final 5 56.18   57.61   58.16 56.18 57.49 1:04.29 57.17
Second round 3 45.48   53.74   55.68 52.13 45.48 59.31 53.40
Combined First round 10 46.70   1:02.99   56.64 46.70 52.18 1:20.14 1:37.27
5x5x5 Cube Combined First round 7 1:45.52   2:27.99   2:26.64 3:25.44 2:24.86 2:32.47 1:45.52
7x7x7 Cube Final 5 7:37.47   8:30.46   8:49.95 9:03.97 7:37.47
Daniel Soto    Peru
Daniel Soto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 84 DNF     DNF DNF
Diego Alejandro Andahua Panduro    Peru
Diego Alejandro Andahua Panduro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 67 47.31   52.12   47.31 1:05.09 47.76 55.88 52.71
Diego Alonso Lozano Burgos    Peru
Diego Alonso Lozano Burgos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 71 35.49   56.18   DNF 35.49 55.49 57.41 55.64
2x2x2 Cube First round 38 11.85   15.08   28.24 11.85 12.25 16.26 16.72
Eduardo Cabrera Yí    Peru
Eduardo Cabrera Yí
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.28   13.30   12.83 13.70 16.11 13.37 11.28
Second round 3 10.70   12.26   12.95 12.82 13.44 11.01 10.70
Combined First round 2 11.62   12.37   12.17 11.71 28.02 11.62 13.23
2x2x2 Cube Final 3 3.38   4.52   4.81 3.63 5.59 5.11 3.38
Second round 2 3.70   4.56   3.70 13.61 5.74 3.86 4.07
First round 6 4.70   5.40   4.98 5.75 4.70 6.89 5.48
4x4x4 Cube Final 4 52.67   57.17   58.55 1:03.27 52.85 1:00.12 52.67
Second round 7 48.94   58.47   48.94 1:00.51 56.00 58.91 1:03.74
Combined First round 7 50.07   59.62   1:09.53 1:06.91 53.80 58.16 50.07
3x3x3 Blindfolded First round 6 4:50.84   DNF   DNF DNF 4:50.84
3x3x3 One-Handed Final 8 22.61   DNF   DNF 24.73 22.61 25.13 DNF
Second round 8 22.32   25.66   24.84 22.32 29.43 25.33 26.80
First round 5 22.50   24.22   24.74 22.50 29.47 25.09 22.83
Eduardo Gutiérrez Cuba    Peru
Eduardo Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.96   12.92   10.96 12.66 12.19 13.90 22.70
Second round 2 10.91   11.47   11.88 14.19 11.38 10.91 11.15
Combined First round 3 12.68   13.37   12.68 13.16 13.15 13.80 14.20
2x2x2 Cube Final 6 4.29   5.40   4.29 7.05 4.79 5.94 5.47
Second round 8 3.13   5.53   4.34 5.87 6.67 3.13 6.39
First round 12 3.75   6.81   6.18 11.99 3.75 9.76 4.49
4x4x4 Cube Second round 9 57.05   1:03.18   1:02.67 1:01.91 57.05 1:05.66 1:04.97
Combined First round 6 54.29   59.58   56.32 1:01.75 1:00.66 1:04.91 54.29
3x3x3 One-Handed Final 4 20.03   22.41   23.34 20.81 33.22 20.03 23.09
Second round 1 18.69   19.87   20.87 18.69 21.45 19.04 19.71
First round 1 15.78   21.74   20.61 22.58 22.04 DNF 15.78
Megaminx Final 6 2:00.70   2:08.66   2:15.85 2:01.93 2:08.20 2:17.05 2:00.70
First round 6 1:54.26   2:01.84   1:57.63 2:17.19 1:54.26 2:03.50 2:04.39
Pyraminx First round 21 11.72   25.37   11.72 30.62 28.50 DNF 16.98
Erik Paico Robles    Peru
Erik Paico Robles
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 14.37   18.31   17.26 17.11 20.56 14.37 20.93
Combined First round 10 13.97   15.61   13.97 19.80 16.44 15.07 15.33
2x2x2 Cube Second round 13 3.79   6.88   8.03 5.66 7.14 3.79 7.85
First round 15 5.88   7.16   7.65 5.88 7.00 6.84 9.37
4x4x4 Cube Second round 10 53.64   1:03.85   1:11.74 53.64 1:04.21 1:16.15 55.60
Combined First round 3 47.28   54.46   47.28 1:04.99 53.94 55.71 53.73
5x5x5 Cube Final 3 1:41.05   1:54.66   1:41.05 1:49.73 2:01.94 1:52.32 2:02.16
Combined First round 3 1:40.39   2:03.16   2:11.40 2:07.11 2:01.13 1:40.39 2:01.23
6x6x6 Cube Final 1 3:37.59   3:40.97   NR 3:37.59 3:47.55 3:37.77
7x7x7 Cube Final 2 4:58.39   NR 5:13.20   5:10.79 4:58.39 5:30.42
3x3x3 One-Handed Second round 12 23.26   27.40   29.81 23.26 32.81 23.95 28.45
First round 12 27.98   29.01   35.81 28.77 29.65 27.98 28.62
Ernesto Gutiérrez Cuba    Peru
Ernesto Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.20   12.90   15.18 12.28 13.36 10.20 13.07
Second round 1 10.88   11.39   NR 15.39 11.23 11.01 10.88 11.93
Combined First round 1 11.20   11.85   12.48 11.62 18.20 11.44 11.20
2x2x2 Cube Final 2 3.74   4.31   4.14 4.70 4.61 3.74 4.18
Second round 5 2.86   5.00   4.92 6.86 5.07 2.86 5.01
First round 3 3.24   4.66   4.30 3.79 5.88 6.22 3.24
4x4x4 Cube Final 1 42.69   46.98   1:12.88 45.08 42.69 52.59 43.27
Second round 1 46.23   51.86   53.13 46.23 54.30 49.26 53.18
Combined First round 1 42.34   NR 49.74   42.34 50.63 47.62 50.98 57.57
5x5x5 Cube Final 1 1:32.60   1:45.86   1:32.60 1:45.84 1:58.91 1:39.77 1:51.96
Combined First round 2 1:42.32   1:45.50   1:44.83 1:42.32 1:45.71 1:45.95 1:46.46
6x6x6 Cube Final 2 4:04.33   4:13.49   4:10.38 4:25.77 4:04.33
7x7x7 Cube Final 4 7:27.98   8:20.72   8:56.65 8:37.52 7:27.98
3x3x3 Blindfolded First round 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 7 18.06   26.42   25.95 31.38 18.06 26.97 26.35
Second round 7 23.60   24.88   23.60 24.40 24.88 25.35 47.34
First round 4 21.38   24.15   29.61 26.25 24.76 21.44 21.38
Megaminx Final 1 1:15.52   1:18.49   NR 1:32.92 1:19.81 1:16.00 1:15.52 1:19.66
First round 1 1:19.90   1:24.21   NR 1:47.72 1:19.90 1:21.15 1:24.41 1:27.07
Pyraminx Second round 8 6.45   9.04   8.58 6.45 10.43 10.10 8.43
First round 7 5.18   8.29   7.63 5.18 12.33 11.67 5.57
Ernesto Mendoza Dimas    Mexico
Ernesto Mendoza Dimas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.26   16.27   14.26 14.64 16.88 17.28 30.80
Second round 18 14.15   16.49   19.76 15.67 14.15 14.88 18.92
Combined First round 19 13.62   17.65   17.73 17.10 18.12 13.62 20.81
2x2x2 Cube Final 7 4.57   5.61   5.83 4.57 6.93 5.10 5.91
Second round 9 3.11   5.82   3.11 5.22 7.41 4.84 7.53
First round 5 4.98   5.38   5.35 8.91 5.62 5.16 4.98
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:31.13     1:31.13 1:40.37
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:13.55   DNF   DNF 2:13.55 DNF
First round 4 2:00.47   DNF   DNF 2:39.63 2:00.47
3x3x3 One-Handed First round 15 27.86   33.57   39.95 27.86 36.91 29.99 33.81
Pyraminx First round 18 15.33   19.07   56.65 17.46 15.33 21.94 17.82
Exon Gamboa Cochachi    Peru
Exon Gamboa Cochachi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 17.59   39.57   17.59 1:13.75 27.22 1:30.43 17.73
Combined First round 27 17.02   19.63   18.30 19.49 17.02 29.54 21.09
2x2x2 Cube First round 21 4.85   7.76   8.94 8.62 8.90 5.75 4.85
4x4x4 Cube Second round 8 59.08   1:01.55   59.89 1:01.69 1:03.06 1:12.44 59.08
Combined First round 12 1:00.78   1:04.61   1:18.61 1:01.70 1:00.78 1:05.52 1:06.61
3x3x3 One-Handed First round 28 45.29   55.68   1:00.59 48.84 45.29 1:13.17 57.61
Pyraminx First round 12 11.25   13.79   13.68 11.25 16.97 16.40 11.30
Fonsy Mayurí    Peru
Fonsy Mayurí
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 16.65   20.72   19.48 22.84 19.83 22.85 16.65
Combined First round 36 14.52   22.42   18.71 DNF 14.52 29.28 19.28
Fredy Flores    Peru
Fredy Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 16.28   20.67   21.38 21.73 16.28 21.08 19.54
Combined First round 42 14.27   24.30   30.49 14.27 23.00 23.92 25.99
2x2x2 Cube Second round 14 4.31   7.25   6.93 8.84 5.99 4.31 12.16
First round 20 6.08   7.74   7.52 8.16 8.21 7.55 6.08
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:30.32     1:30.32 1:34.12
5x5x5 Cube Combined First round 10 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 24 34.11   42.05   48.73 46.19 39.58 40.39 34.11
Megaminx First round 11 2:15.96   3:00.28   3:10.33 2:52.34 2:58.16 2:15.96 DNF
Gianella Vega Rodriguez    Peru
Gianella Vega Rodriguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 84 DNF     DNF DNF
Gianfranco Huanqui    Peru
Gianfranco Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 16.91   20.62   20.33 25.62 16.91 21.60 19.94
Combined First round 33 17.60   20.84   21.32 20.54 24.18 17.60 20.66
4x4x4 Cube Combined First round 26 DNF     DNF DNF
3x3x3 Blindfolded First round 5 4:24.07   DNF   DNF DNF 4:24.07
3x3x3 One-Handed First round 20 34.63   38.91   39.36 34.63 40.48 36.88 50.92
3x3x3 Multi-Blind Final 4 1/2 15:57     DNF 1/2 15:57
Gianpierre Ponce    Peru
Gianpierre Ponce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.67   16.07   15.30 15.43 23.06 14.67 17.48
Second round 9 12.67   14.89   16.61 14.77 12.67 13.83 16.07
Combined First round 6 13.60   14.98   14.02 16.95 15.63 13.60 15.29
2x2x2 Cube First round 7 4.56   5.52   5.43 6.03 6.11 5.10 4.56
4x4x4 Cube Second round 11 1:01.00   1:05.61   1:12.26 1:03.23 1:01.33 1:01.00 1:12.67
Combined First round 11 56.31   1:03.64   1:15.30 56.31 56.79 58.84 1:16.09
5x5x5 Cube Final 6 2:04.56   2:16.47   2:14.78 2:25.77 2:04.56 2:35.64 2:08.85
Combined First round 5 2:11.20   2:26.79   2:36.57 2:17.60 2:27.54 2:35.23 2:11.20
3x3x3 One-Handed Second round 9 24.53   26.19   27.08 26.35 24.53 26.00 26.23
First round 11 26.33   28.79   29.23 26.33 28.91 28.24 35.33
Megaminx First round 9 1:51.21   2:11.92   2:26.92 2:01.56 2:31.46 2:07.29 1:51.21
Pyraminx Second round 10 9.85   10.37   10.97 9.85 10.61 9.97 10.54
First round 8 7.89   9.33   9.12 7.89 9.57 11.93 9.29
Hector Chinchay    Peru
Hector Chinchay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 17.02   19.71   20.15 20.16 19.58 19.40 17.02
Combined First round 31 18.37   20.49   40.43 20.65 21.24 18.37 19.59
2x2x2 Cube First round 30 8.61   10.33   9.08 11.66 8.61 DNF 10.25
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:09.91   1:24.93   1:09.91 1:11.11 1:19.84 DNF 1:43.83
5x5x5 Cube Combined First round 9 3:26.92     3:53.34 3:26.92
3x3x3 One-Handed First round 25 37.08   42.69   45.96 43.67 37.08 38.44 DNF
Megaminx Final 3 1:26.68   1:31.86   1:26.68 1:31.85 1:31.27 1:32.46 1:37.34
First round 4 1:30.12   1:36.61   1:39.42 1:37.38 1:43.66 1:30.12 1:33.03
Pyraminx Second round 9 5.73   9.29   7.76 5.73 8.49 13.72 11.63
First round 9 7.84   9.44   7.89 10.71 9.72 11.07 7.84
Henry Alex Enciso Gomez    Peru
Henry Alex Enciso Gomez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 60 39.86   44.86   57.69 39.86 44.59 49.36 40.62
Israel Moises Leon Montes    Peru
Israel Moises Leon Montes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 19.60   21.66   22.24 22.05 19.60 25.51 20.70
Combined First round 41 18.02   23.93   32.32 22.83 25.01 23.96 18.02
2x2x2 Cube Second round 11 6.16   6.41   6.16 6.34 6.29 8.28 6.61
First round 17 5.35   7.36   14.57 9.54 6.56 5.97 5.35
Ivan Santillan    Peru
Ivan Santillan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 46 21.65   28.45   32.83 21.65 46.65 27.13 25.39
2x2x2 Cube First round 26 7.67   9.06   11.05 11.89 8.32 7.82 7.67
Jael Riggenbach    Peru
Jael Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 14.30   16.30   20.57 16.80 16.31 15.79 14.30
Second round 14 13.65   15.73   14.08 17.57 13.65 15.55 19.11
Combined First round 26 16.39   19.31   20.30 17.10 20.53 16.39 21.68
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:07.32   DNF   DNF 1:45.36 1:07.32
First round 2 1:11.20   DNF   DNF 1:11.20 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 4/7 37:24     4/7 43:20 4/7 37:24
Javier Govea Ortiz    Peru
Javier Govea Ortiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 65 40.80   49.07   1:07.32 1:01.77 40.80 42.33 43.10
Jean Pierre Cruz    Peru
Jean Pierre Cruz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 61 36.16   45.27   44.77 51.38 54.81 36.16 39.65
Jesus Eduardo Leiva Ramos    Peru
Jesus Eduardo Leiva Ramos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.75   16.13   18.10 16.34 20.77 13.96 11.75
Second round 8 13.26   14.88   15.32 13.26 14.08 15.24 18.04
Combined First round 16 15.67   16.67   19.03 17.60 16.59 15.67 15.81
2x2x2 Cube First round 24 4.02   7.93   9.07 6.84 4.02 9.93 7.88
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:04.06   1:08.26   1:24.15 1:04.06 1:06.27 1:09.04 1:09.48
3x3x3 One-Handed Final 3 18.61   22.12   23.55 24.44 22.02 18.61 20.80
Second round 5 20.61   24.52   25.65 21.69 26.26 20.61 26.21
First round 7 21.04   26.06   33.96 28.18 25.24 24.75 21.04
Jharol Jhordan Tovar Quintanilla    Peru
Jharol Jhordan Tovar Quintanilla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 14.73   15.49   15.10 15.48 14.73 15.99 15.89
Second round 4 11.10   12.44   11.10 13.68 13.35 12.72 11.26
Combined First round 7 13.18   15.11   14.61 13.18 15.43 18.13 15.29
2x2x2 Cube Final 1 3.00   3.59   4.37 3.19 3.81 3.00 3.78
Second round 7 3.24   5.11   6.75 DNF 5.15 3.43 3.24
First round 1 3.54   3.96   3.99 4.06 4.28 3.84 3.54
4x4x4 Cube Final 2 52.20   55.00   52.20 58.31 53.36 58.57 53.34
Second round 4 48.59   56.30   56.04 59.68 53.18 1:10.56 48.59
Combined First round 2 47.90   51.05   47.90 55.16 49.25 49.33 54.56
3x3x3 One-Handed Second round 14 26.99   29.34   26.99 31.75 28.63 29.30 30.09
First round 13 26.16   29.26   28.02 29.67 31.64 30.10 26.16
Megaminx Final 2 1:27.24   1:31.29   1:27.24 1:28.26 1:34.99 1:39.05 1:30.61
First round 2 1:24.98   1:33.98   1:37.88 1:24.98 1:42.83 1:30.03 1:34.02
Pyraminx Final 5 4.82   7.51   DNF 5.71 4.82 8.14 8.69
Second round 6 4.93   7.89   4.93 5.83 DNF 10.01 7.84
First round 3 5.69   6.66   12.04 6.18 6.67 5.69 7.14
Jheremy Jesus Ramirez Ticliahuanca    Peru
Jheremy Jesus Ramirez Ticliahuanca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 68 44.12   53.10   46.21 DNF 55.10 58.00 44.12
Jhon Alexander Taboada Temple    Peru
Jhon Alexander Taboada Temple
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 21.92   DNF   26.13 21.92 DNF DNS DNS
Combined First round 22 16.44   18.86   24.15 16.58 16.44 18.20 21.81
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:22.66     1:23.46 1:22.66
Jimmy Tasayco    Peru
Jimmy Tasayco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 66 41.62   49.55   47.45 50.19 1:33.94 41.62 51.02
Jorge Agurto    Peru
Jorge Agurto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 70 40.88   53.90   1:10.29 46.41 40.88 45.00 1:10.91
Jorge Arturo Acosta Chavez    Peru
Jorge Arturo Acosta Chavez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 72 49.18   57.19   54.58 49.18 57.85 59.15 1:01.85
Jose Abanto Ortiz    Peru
Jose Abanto Ortiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 14.21   16.30   14.54 17.78 19.38 14.21 16.59
Second round 19 14.03   16.78   17.25 19.83 17.77 15.31 14.03
Combined First round 18 14.77   17.63   19.11 15.32 21.16 14.77 18.47
2x2x2 Cube First round 22 5.90   7.79   12.48 9.71 5.90 7.34 6.32
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:17.31   1:28.62   1:17.31 1:30.38 1:30.10 1:37.30 1:25.38
3x3x3 One-Handed Second round 11 24.85   26.39   32.12 26.75 26.90 25.52 24.85
First round 10 20.75   28.57   29.71 28.26 20.75 27.75 31.19
Megaminx First round 8 1:58.87   2:10.52   2:24.11 2:04.28 2:13.19 2:14.09 1:58.87
Pyraminx Final 2 4.78   5.64   5.96 5.29 4.78 7.21 5.68
Second round 3 5.41   6.66   5.41 5.82 8.74 7.40 6.75
First round 2 4.89   5.67   5.59 5.94 6.94 4.89 5.48
Jose Abarca    Peru
Jose Abarca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 16.57   18.22   20.87 21.53 16.57 16.98 16.81
Combined First round 24 15.69   19.09   20.01 17.42 19.83 15.69 32.60
2x2x2 Cube Final 8 4.07   6.08   4.07 7.60 7.44 6.48 4.31
Second round 3 3.28   4.76   3.28 4.88 10.02 4.64 4.75
First round 8 4.72   5.65   6.96 5.72 4.72 5.95 5.28
Josué Ballón    Peru
Josué Ballón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 45 24.43   28.31   28.17 24.43 28.35 28.40 30.90
Juan Carlos Barbaran Meza    Peru
Juan Carlos Barbaran Meza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 55 29.21   37.92   35.47 DNF 44.79 33.50 29.21
Juan Pablo Huanqui    Peru
Juan Pablo Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 40 23.30   27.37   23.30 27.05 28.47 26.60 31.50
Combined First round 32 18.56   20.51   21.78 21.36 21.15 18.56 19.03
2x2x2 Cube First round 36 8.20   12.88   14.71 10.61 DNF 8.20 13.33
3x3x3 One-Handed First round 22 39.07   40.22   39.07 43.78 41.17 39.99 39.51
Megaminx First round 12 2:34.66   3:03.29   3:12.88 2:34.66 3:06.46 3:19.43 2:50.54
Julio Cesar Vargas Garcia    Peru
Julio Cesar Vargas Garcia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 58 23.98   42.98   54.26 1:11.03 31.57 43.11 23.98
2x2x2 Cube First round 34 7.07   12.45   14.18 10.90 12.29 7.07 14.16
3x3x3 One-Handed First round 26 45.40   49.94   48.12 DNF 52.80 48.89 45.40
Karla Fiorella Martinez Montoya    Peru
Karla Fiorella Martinez Montoya
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 84 DNF     DNF DNF
Kely Luisa Martinez Montoya    Peru
Kely Luisa Martinez Montoya
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 77 49.11   1:13.75   1:25.02 1:26.20 1:10.17 1:06.06 49.11
Luis Alberto Flores Pari    Peru
Luis Alberto Flores Pari
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 16.66   17.95   16.66 17.33 17.50 19.03 21.61
Combined First round 25 14.68   19.21   21.40 18.67 23.96 14.68 17.55
2x2x2 Cube Final 10 5.79   7.15   6.00 7.89 5.79 8.84 7.55
Second round 4 4.47   4.84   4.47 5.91 4.83 4.87 4.82
First round 16 4.58   7.25   5.82 4.58 9.86 6.08 11.71
4x4x4 Cube Final 6 52.05   1:00.05   52.05 57.34 59.14 1:03.68 1:04.49
Second round 5 52.64   57.05   58.10 59.43 1:02.68 53.61 52.64
Combined First round 8 52.65   59.63   52.65 1:02.73 DNF 56.62 59.54
3x3x3 One-Handed First round 17 23.32   36.30   33.74 23.32 24.65 50.51 59.79
Luis Alberto Roiro Rojas    Peru
Luis Alberto Roiro Rojas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 81 1:24.04   1:41.20   1:56.75 1:24.04 DNF 1:40.70 1:26.15
Luis Enrique Gonzales Chauca    Peru
Luis Enrique Gonzales Chauca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 82 42.95   DNF   1:00.13 DNF DNF 1:25.76 42.95
Pyraminx First round 22 20.52   35.48   DNF 20.52 41.04 25.51 39.90
Mabel Asmad    Peru
Mabel Asmad
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 59 33.98   43.87   46.09 47.05 39.59 45.92 33.98
Megaminx First round 10 2:14.62   2:31.40   3:05.66 2:42.33 2:23.99 2:14.62 2:27.88
Pyraminx First round 15 8.41   18.53   23.37 8.41 14.40 22.53 18.66
Marco Antonio Allcca Tocas    Peru
Marco Antonio Allcca Tocas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 47 24.79   28.46   28.73 29.37 24.79 32.01 27.27
2x2x2 Cube First round 29 7.47   10.29   14.28 10.16 10.11 7.47 10.61
Marvin Castañeda Cruzado    Peru
Marvin Castañeda Cruzado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 20 14.26   23.30   14.26 17.22 32.95 19.72 DNF
Second round 16 13.19   16.11   19.05 19.73 13.65 13.19 15.62
Combined First round 15 13.86   16.59   25.80 16.50 16.09 13.86 17.17
2x2x2 Cube First round 28 6.59   10.04   13.83 DNF 6.59 8.12 8.18
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:07.30   1:13.84   DNF 1:08.23 1:07.30 1:12.52 1:20.78
Pyraminx Second round 7 5.88   8.82   7.50 5.88 12.51 10.25 8.70
First round 11 7.65   11.62   10.36 DNF 7.65 8.56 15.95
Square-1 Final 1 27.25   1:01.65   37.85 1:01.30 27.25 DNF 1:25.80
Moisés Isaac Meneses Iparraguirre    Peru
Moisés Isaac Meneses Iparraguirre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 44 22.13   28.01   22.13 25.61 27.82 DNF 30.59
2x2x2 Cube Second round 18 8.43   15.45   8.90 8.43 DNF 14.45 22.99
First round 14 4.80   6.97   7.90 8.58 7.07 5.93 4.80
3x3x3 One-Handed First round 18 30.46   37.98   36.77 39.77 30.46 48.88 37.41
Natán Riggenbach    Peru
Natán Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 18 13.72   19.63   17.53 19.92 13.72 22.20 21.45
Second round 17 14.33   16.29   14.33 16.54 17.23 15.11 21.72
Combined First round 20 15.69   17.96   17.40 15.69 19.50 18.14 18.33
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:13.12   DNF   DNF 1:13.12 DNF
First round 3 1:22.20   DNF   1:22.20 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 DNF     DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 1 10/12 59:01     9/12 55:19 10/12 59:01
Noel Yzaguirre    Peru
Noel Yzaguirre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 16.45   17.50   16.80 16.63 16.45 19.06 20.12
Combined First round 39 17.36   22.98   21.74 20.19 17.36 27.00 30.79
2x2x2 Cube Second round 16 3.42   7.83   8.35 8.86 6.27 3.42 11.22
First round 18 5.40   7.49   7.72 6.68 5.40 8.06 8.60
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:02.72   1:22.78   1:25.36 1:02.72 1:28.87 1:23.04 1:19.95
5x5x5 Cube Final 5 1:58.53   2:10.99   1:58.53 2:23.74 2:16.63 2:10.88 2:05.46
Combined First round 6 2:01.02   2:27.16   3:05.41 2:01.02 2:34.40 2:38.01 2:09.08
6x6x6 Cube Final 3 4:12.66   4:32.69   4:53.03 4:12.66 4:32.38
7x7x7 Cube Final 3 6:06.70   6:56.81   6:06.70 6:31.13 8:12.59
3x3x3 One-Handed First round 23 37.77   41.05   41.21 48.00 37.77 42.03 39.91
Megaminx Final 5 1:49.59   2:05.03   2:21.54 1:49.59 2:01.41 1:52.13 2:26.59
First round 5 1:48.03   1:59.08   1:52.19 2:09.04 1:56.01 2:16.14 1:48.03
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo    Peru
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 13.50   16.44   15.76 20.79 13.50 14.16 19.39
Second round 6 12.80   14.77   12.80 18.83 13.24 16.01 15.05
Combined First round 9 15.00   15.45   15.16 15.00 18.12 15.75 15.43
2x2x2 Cube Final 5 3.70   4.93   4.48 6.05 6.93 3.70 4.27
Second round 10 3.94   6.05   6.78 6.55 8.12 3.94 4.82
First round 11 4.94   6.72   9.01 7.55 4.94 6.04 6.58
4x4x4 Cube Final 7 51.19   1:01.48   51.19 1:06.07 53.90 1:06.02 1:04.52
Second round 6 57.37   57.98   1:01.75 57.71 58.31 57.93 57.37
Combined First round 5 51.62   57.01   56.31 57.73 51.62 57.00 58.14
5x5x5 Cube Final 4 1:58.23   2:10.65   2:09.73 1:58.23 2:15.03 2:08.52 2:13.69
Combined First round 4 2:04.32   2:16.26   2:09.84 2:04.32 2:21.67 2:26.90 2:17.28
3x3x3 One-Handed Final 6 21.53   25.02   26.01 28.20 21.53 25.59 23.47
Second round 6 21.64   24.76   22.39 21.64 30.30 22.16 29.73
First round 9 23.14   28.20   29.11 23.14 28.93 30.48 26.57
Pyraminx Final 6 7.63   8.23   10.32 8.35 8.35 7.63 7.98
Second round 5 5.20   7.01   7.64 5.20 7.19 7.43 6.42
First round 5 7.29   7.77   7.97 8.59 7.72 7.63 7.29
Pablo Cardenas Caceres    Peru
Pablo Cardenas Caceres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 16.03   17.01   18.30 18.09 16.03 16.26 16.68
Combined First round 23 14.78   19.05   14.78 15.45 24.21 DNF 17.50
3x3x3 One-Handed First round 19 35.91   38.31   38.48 35.91 37.71 DNF 38.74
Pedro Antonio Bonilla Zamora    Peru
Pedro Antonio Bonilla Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 16.45   19.46   18.46 19.79 20.13 16.45 24.99
Combined First round 29 17.97   19.87   19.56 18.23 17.97 21.81 29.20
2x2x2 Cube First round 23 6.72   7.91   7.83 6.72 7.79 8.11 20.60
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:19.93   DNF   1:19.93 DNF DNF 1:46.50 1:48.65
5x5x5 Cube Combined First round 10 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 16 24.94   34.66   40.49 34.49 35.77 24.94 33.72
Pyraminx Second round 11 8.58   11.62   10.81 8.58 13.34 16.85 10.71
First round 10 7.78   11.01   28.37 11.72 8.99 12.32 7.78
Priscila Alexandra Esquivel Martinez    Peru
Priscila Alexandra Esquivel Martinez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 80 1:03.60   1:30.26   DNF 1:41.26 1:11.30 1:38.22 1:03.60
Rachel Riggenbach    Peru
Rachel Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 17 14.45   17.80   14.45 18.03 18.95 16.84 18.52
Second round 13 14.38   15.62   17.33 17.14 14.38 15.08 14.64
Combined First round 17 16.35   17.36   18.98 16.35 17.05 16.87 18.15
Rafael Mauricio Silva Vásquez    Peru
Rafael Mauricio Silva Vásquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 52 32.50   35.46   33.75 37.14 37.16 35.50 32.50
2x2x2 Cube First round 32 8.98   10.68   15.54 8.98 9.10 9.26 13.68
Pyraminx First round 17 15.91   18.93   19.41 21.11 21.08 15.91 16.31
Rafhael Carrión Limaymanta    Peru
Rafhael Carrión Limaymanta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 19.67   21.56   23.59 20.62 26.74 20.46 19.67
Combined First round 28 18.80   19.86   24.77 19.20 20.61 19.76 18.80
2x2x2 Cube First round 27 6.53   9.82   10.79 22.09 8.55 10.12 6.53
Ray Enriquez    Peru
Ray Enriquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 56 35.73   38.68   35.73 41.98 37.63 36.44 45.41
Renzo Cacñahuaray Salas    Peru
Renzo Cacñahuaray Salas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 15.04   17.22   18.18 17.12 15.04 16.37 19.98
Combined First round 14 14.33   15.98   14.45 14.33 19.96 18.84 14.65
2x2x2 Cube First round 25 6.54   8.61   10.36 7.36 6.54 11.17 8.11
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:32.51     DNF 1:32.51
3x3x3 One-Handed Second round 13 26.17   28.69   28.29 29.20 28.58 26.17 42.25
First round 14 26.67   29.32   29.86 27.69 26.67 30.42 34.46
Renzo Velarde    Peru
Renzo Velarde
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 14 10.16   16.94   18.00 24.82 10.16 15.55 17.28
Ricardo Tejada    Peru
Ricardo Tejada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 64 40.07   48.72   45.13 1:00.72 40.07 49.99 51.03
Richard Meza Eca    Peru
Richard Meza Eca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 73 49.49   58.17   1:05.71 49.50 1:19.09 49.49 59.29
Roberto Antonio Ocmin Baráybar    Peru
Roberto Antonio Ocmin Baráybar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.31   16.28   16.78 11.31 15.83 16.22 DNF
Second round 10 13.84   14.91   15.72 15.62 14.89 13.84 14.22
Combined First round 13 12.23   15.97   18.84 12.23 15.77 17.06 15.09
2x2x2 Cube Second round 15 3.98   7.34   5.06 3.98 8.25 8.71 10.49
First round 10 5.86   6.69   7.00 5.86 6.01 7.05 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 1 48.91   NR DNF   DNF 55.26 48.91
First round 1 51.53   DNF   51.53 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 16.45   19.88   17.61 16.45 20.25 22.66 21.78
Second round 2 16.84   20.94   20.87 24.98 20.28 16.84 21.66
First round 3 18.46   23.18   23.92 23.42 26.51 18.46 22.20
Pyraminx First round 13 11.15   16.25   17.49 21.90 16.13 11.15 15.14
3x3x3 Multi-Blind Final 2 7/10 51:27     7/10 51:27 7/11 55:41
Sebastian Reyes    Peru
Sebastian Reyes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 63 42.85   48.11   45.16 42.85 51.06 DNF 48.12
2x2x2 Cube First round 33 8.06   11.69   8.06 12.69 11.15 11.22 14.15
Sebastian Tello Vara    Peru
Sebastian Tello Vara
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 51 30.64   32.33   34.11 30.67 32.22 30.64 36.97
2x2x2 Cube First round 40 9.48   19.14   15.31 22.86 19.24 9.48 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 26 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 27 42.69   55.22   56.15 47.37 1:02.13 42.69 1:03.07
Sergio García    Peru
Sergio García
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 43 16.91   26.52   23.08 DNF 35.76 16.91 20.71
Sergio Marcelo Mego    Peru
Sergio Marcelo Mego
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 21.47   25.94   28.07 24.86 25.03 27.92 21.47
Combined First round 38 20.85   22.80   28.93 20.85 22.10 24.15 22.16
Sergio Seminario    Peru
Sergio Seminario
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 53 35.90   36.98   47.70 35.90 36.52 38.33 36.09
2x2x2 Cube First round 39 10.55   18.65   23.28 21.48 10.55 16.16 18.30
Pyraminx First round 19 12.03   20.11   22.07 21.20 27.96 17.07 12.03
Shayan Kokabi Vidanovich    Peru
Shayan Kokabi Vidanovich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 83 55.99   DNF   55.99 1:04.12 DNF 1:14.40 DNF
Vladimir De la Torre    Peru
Vladimir De la Torre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.43   15.64   15.92 15.59 15.61 15.43 15.71
Second round 15 14.13   15.79   16.21 17.16 15.38 15.79 14.13
Combined First round 8 13.92   15.11   13.92 15.76 15.21 14.36 17.44
2x2x2 Cube Final 4 4.38   4.69   4.44 4.38 4.97 5.14 4.65
Second round 1 3.51   4.26   3.98 4.34 5.65 3.51 4.47
First round 2 3.84   4.57   4.20 4.65 5.33 4.86 3.84
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:05.46   1:12.01   1:10.26 1:14.18 1:05.46 1:19.61 1:11.59
5x5x5 Cube Combined First round 8 2:38.91   3:19.98   2:38.91 3:15.93 3:51.56 3:49.48 2:54.54
3x3x3 Blindfolded First round 7 4:53.77   DNF   4:53.77 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 19.34   20.40   20.12 19.62 21.46 19.34 22.39
Second round 3 15.24   21.35   18.76 23.67 24.86 15.24 21.61
First round 2 20.05   22.75   24.44 20.73 23.27 20.05 24.25
3x3x3 Multi-Blind Final 5 DNF     DNF DNS
Yago Fabian Espinoza Lozano    Peru
Yago Fabian Espinoza Lozano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 78 1:13.74   1:18.26   1:13.74 1:16.26 1:40.29 1:16.11 1:22.40
Yuri Villanueva Alzamora    Peru
Yuri Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Combined First round 48 27.33   31.40   DNF 29.45 27.33 33.44 31.30
2x2x2 Cube First round 35 7.66   12.85   14.72 7.66 10.14 22.36 13.68