PLS Marina 2014

Date City WCA LInk
2014-8-30~31  Poland, Sopot PLS Marina 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Tomasz Żołnowski 10.09  Przemysław Kaleta 10.24  Kalina Jakubowska 10.46
 2x2x2 Cube  Jakub Wolniewicz 2.56  Dawid Karczyński 3.04  Przemysław Kaleta 3.07
 4x4x4 Cube  Przemysław Kaleta 36.74  Jakub Wolniewicz 43.02  Tomasz Żołnowski 44.79
 5x5x5 Cube  Przemysław Kaleta 1:24.03  Jakub Wolniewicz 1:34.05  Jakub Sokołowski 1:42.37
 3x3x3 Blindfolded  Grzegorz Jałocha 31.18  Bartosz Bździel 1:21.95  Wojciech Szatanowski 1:38.27
 3x3x3 Fewest Moves  Marcin Stachura 31.67  Wojciech Szatanowski 33.00  Przemysław Kaleta 36.67
 3x3x3 One-Handed  Przemysław Kaleta 14.93  Jakub Wolniewicz 16.33  Marcin Stachura 22.05
 Rubik's Clock  Marcin Jakubowski 8.47  Owidiusz Pryk 12.79  Wojciech Szatanowski 15.95
 Pyraminx  Jakub Wolniewicz 4.33  Owidiusz Pryk 4.72  Tomasz Kiedrowicz 4.89
 Skewb  Dawid Karczyński 4.95  Przemysław Kaleta 5.09  Marcin Stachura 7.45
 4x4x4 Blindfolded  Grzegorz Jałocha 3:39.81  Radosław Drozdowicz 20:17.00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 8.53   9.00    Poland 8.84 9.03 9.13 8.53 10.87
2 Tomasz Żołnowski 8.50   9.31    Poland 8.96 10.25 8.72 DNF 8.50
3 Kalina Jakubowska 9.34   10.43    Poland 9.34 11.05 10.76 9.76 10.78
4 Jakub Wolniewicz 10.61   11.78    Poland 12.28 13.22 11.21 11.84 10.61
5 Marcin Stachura 10.49   11.87    Poland 11.27 12.95 10.49 13.72 11.39
6 Piotr Frankowski 10.96   11.91    Poland 10.96 11.94 11.76 13.18 12.04
7 Wojciech Szatanowski 11.11   12.16    Poland 11.18 13.36 11.11 14.70 11.94
8 Tomas Jankauskas 11.52   12.61    Lithuania 11.96 17.29 11.52 12.52 13.34
9 Marcin Bloch 11.54   12.62    Poland 13.76 12.33 12.46 13.08 11.54
10 Dawid Karczyński 12.08   13.20    Poland 13.22 12.87 13.52 12.08 14.86
11 Adam Polkowski 10.33   13.43    Poland DNF 14.73 10.33 14.71 10.85
12 Bartosz Bździel 12.36   13.43    Poland 14.01 12.36 13.57 12.72 15.10
13 Jakub Sokołowski 12.74   13.90    Poland 14.37 14.52 12.81 12.74 15.37
14 Grzegorz Jałocha 12.62   14.58    Poland 14.36 12.62 16.39 16.81 13.00
15 Piotr Kuchta 14.04   14.64    Poland 14.04 18.79 14.08 15.62 14.22
16 Marcin Jakubowski 12.25   14.66    Poland 15.43 18.43 14.85 12.25 13.69
17 Maksymilian Kutyła 14.12   14.83    Poland 14.12 15.65 14.49 15.49 14.52
18 Maciej Bronk 14.38   15.91    Poland 15.54 15.89 16.29 14.38 19.20
19 Ravil Gafurov 14.61   16.41    Lithuania 17.31 15.34 14.61 19.65 16.57
20 Radosław Drozdowicz 14.25   16.50    Poland 16.98 17.50 15.01 20.65 14.25
21 Patrycja Michalska 15.56   16.80    Poland 18.33 17.11 15.56 15.92 17.38
22 Marcin Radziszewski 14.56   17.03    Poland 20.51 15.64 14.56 14.94 21.84
23 Jakub Pacewicz 16.45   17.81    Poland 16.45 17.38 18.65 20.22 17.39
24 Bartosz Ochał 15.86   18.36    Poland 19.59 15.86 18.71 17.11 19.26
25 Mateusz Andrzejewski 15.63   18.50    Poland 21.40 20.84 18.92 15.63 15.74
26 Adrian Stromski 11.45   18.58    Poland 11.45 19.73 24.53 17.11 18.90
27 Tomasz Kiedrowicz 17.06   18.97    Poland 21.19 17.06 21.90 17.74 17.97
28 Jakub Kraska 16.69   19.50    Poland 23.25 16.69 20.07 18.97 19.46
29 Marta Żywicka 19.51   20.48    Poland 19.85 19.51 22.04 20.12 21.46
30 Klaudiusz Cieszyński 18.69   20.95    Poland 21.22 23.69 19.09 18.69 22.54
31 Maksymilian Tachasiuk 17.11   21.07    Poland 18.72 17.11 19.61 DNF 24.88
32 Krzysztof Dąbrowski 16.39   22.52    Poland 22.08 21.21 24.29 16.39 24.26
33 Jan Łepek 19.12   23.48    Poland 29.49 21.79 19.12 DNF 19.16
34 Oskar Kaczmarek 23.66   24.25    Poland 24.61 23.99 24.14 23.66 29.90
35 Owidiusz Pryk 21.58   25.10    Poland 21.58 26.08 42.74 24.18 25.03
36 Antoni Rumowski 19.81   25.69    Poland 27.74 21.27 28.07 DNF 19.81
37 Dennis van Enckevort 23.33   25.72    Netherlands 28.22 24.03 23.33 27.88 25.25
38 Szymon Wierzba 21.89   26.03    Poland 21.89 27.70 23.82 26.57 30.17
39 Sebastian Baltrukas 22.90   26.08    Poland 25.72 26.71 22.90 25.80 26.84
40 Karolina Wiącek 16.08   26.93    Poland 34.39 20.04 34.79 16.08 26.36
41 Oskar Lewandowski 26.51   28.29    Poland 31.41 29.01 27.90 26.51 27.97
42 Stanisław Bystry 25.07   28.74    Poland 35.98 25.76 31.11 29.34 25.07
43 Grzegorz Pacewicz 26.63   31.93    Poland 34.66 26.63 29.83 48.03 31.31
44 Patryk Milewczyk 33.46   39.11    Poland 41.50 40.49 42.95 35.34 33.46
45 Zuzanna Chociej 35.68   46.27    Poland 44.54 49.25 45.01 49.33 35.68
46 Bartosz Pawlik 34.48   47.59    Poland 51.95 34.48 45.16 1:03.85 45.67
47 Denis Frejtak 44.13   49.85    Poland 48.90 DNF 47.61 53.03 44.13
48 Oskar Pieniążkiewicz 40.97   54.71    Poland 1:03.45 54.41 40.97 59.96 49.77
49 Nikodem Frejtak 1:07.90   1:17.44    Poland 1:07.90 1:18.76 1:27.27 1:12.86 1:20.69
50 Kamil Więcławek 1:08.54   1:17.87    Poland 1:08.54 1:20.25 1:14.57 1:18.78 1:28.85
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 8.48   9.87    Poland DNF 10.17 10.07 8.48 9.37
2 Tomasz Żołnowski 9.40   10.14    Poland 11.74 9.43 10.44 9.40 10.56
3 Adam Polkowski 9.61   10.69    Poland 9.61 11.33 10.37 13.41 10.36
4 Wojciech Szatanowski 10.61   11.18    Poland 11.61 11.76 10.83 11.11 10.61
5 Marcin Stachura 10.26   11.19    Poland 10.57 10.26 11.54 11.47 13.02
6 Kalina Jakubowska 9.28   11.29    Poland 11.27 9.28 11.65 10.95 13.35
7 Tomas Jankauskas 8.93   NR 11.49   NR  Lithuania 11.84 8.93 13.42 10.80 11.84
8 Jakub Wolniewicz 10.69   11.87    Poland 10.69 10.99 13.03 14.15 11.58
9 Marcin Bloch 11.25   11.97    Poland 11.59 11.25 12.51 11.80 13.05
10 Bartosz Bździel 10.79   12.05    Poland 11.71 11.35 13.09 10.79 14.46
11 Dawid Karczyński 10.82   12.27    Poland 12.03 DNF 13.15 11.62 10.82
12 Piotr Frankowski 10.53   12.35    Poland 17.87 11.91 10.60 10.53 14.53
13 Grzegorz Jałocha 11.81   12.62    Poland 11.92 11.81 13.72 13.00 12.93
14 Marcin Jakubowski 11.62   13.16    Poland 12.71 13.40 13.38 11.62 14.48
15 Jakub Sokołowski 11.21   13.80    Poland 11.21 15.46 12.67 13.27 17.26
16 Radosław Drozdowicz 12.66   14.40    Poland 14.57 13.98 17.44 12.66 14.64
17 Piotr Kuchta 11.66   14.58    Poland 15.98 13.53 11.66 14.67 15.53
18 Maksymilian Kutyła 14.01   14.83    Poland 16.17 14.19 14.01 15.30 15.00
19 Ravil Gafurov 13.20   15.53    Lithuania 15.94 13.20 15.21 15.45 16.09
20 Patrycja Michalska 14.30   16.59    Poland 21.00 16.92 15.65 14.30 17.21
21 Maciej Bronk 14.06   17.24    Poland 15.09 14.06 18.97 17.67 25.94
22 Marcin Radziszewski 14.41   17.55    Poland 16.89 17.87 17.88 14.41 18.23
23 Bartosz Ochał 15.46   17.67    Poland 15.46 19.54 17.00 17.17 18.85
24 Mateusz Andrzejewski 13.49   17.75    Poland 17.98 17.25 22.00 18.01 13.49
25 Adrian Stromski 16.39   18.47    Poland 21.29 17.14 16.98 21.83 16.39
26 Maksymilian Tachasiuk 13.86   18.52    Poland 17.59 13.86 20.88 17.20 20.78
27 Jakub Kraska 16.48   20.90    Poland 28.07 19.68 22.86 16.48 20.15
28 Oskar Kaczmarek 19.75   21.44    Poland 20.88 21.84 19.75 21.60 26.92
29 Klaudiusz Cieszyński 18.30   21.83    Poland 18.30 21.60 20.43 32.75 23.45
30 Tomasz Kiedrowicz 18.19   22.05    Poland 29.55 21.65 21.34 23.15 18.19
31 Marta Żywicka 19.10   23.21    Poland 23.75 19.10 25.11 25.64 20.77
32 Jakub Pacewicz 22.17   23.53    Poland 22.17 27.09 24.20 22.76 23.63
33 Jan Łepek 21.37   23.97    Poland 24.81 27.81 25.43 21.37 21.67
34 Antoni Rumowski 20.25   25.63    Poland DNF 20.25 23.98 29.61 23.31
35 Owidiusz Pryk 18.58   25.82    Poland 36.24 35.28 18.58 22.98 19.21
36 Dennis van Enckevort 22.05   27.45    Netherlands 35.11 27.67 22.05 28.52 26.16
37 Krzysztof Dąbrowski 24.36   DNF    Poland 24.46 25.00 DNF 24.36 DNF
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomasz Żołnowski 8.91   10.09    Poland 10.97 9.82 8.91 10.55 9.91
2 Przemysław Kaleta 9.25   10.24    Poland 13.75 9.25 9.54 10.74 10.43
3 Kalina Jakubowska 8.98   10.46    Poland 8.98 11.08 12.98 10.76 9.55
4 Jakub Wolniewicz 9.55   11.40    Poland 13.69 11.47 9.55 12.99 9.74
5 Wojciech Szatanowski 9.91   11.62    Poland 12.68 9.91 10.58 12.82 11.60
6 Adam Polkowski 10.14   11.71    Poland 12.36 11.76 11.01 13.91 10.14
7 Marcin Stachura 10.80   11.82    Poland 11.87 11.22 10.80 12.38 13.00
8 Dawid Karczyński 11.12   12.04    Poland 12.53 13.99 11.15 12.45 11.12
9 Piotr Frankowski 11.55   13.07    Poland 12.31 15.43 11.55 14.38 12.51
10 Tomas Jankauskas 9.40   13.18    Lithuania 12.06 16.43 9.40 12.58 14.89
11 Bartosz Bździel 11.19   13.91    Poland 14.86 14.38 11.19 12.49 15.71
12 Marcin Bloch 13.35   14.05    Poland 14.95 13.35 13.64 13.96 14.56
  2x2x2 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 2.26   2.56    Poland 2.73 2.35 2.80 2.26 2.60
2 Jakub Wolniewicz 2.29   2.87    Poland 2.45 3.14 2.29 3.02 3.40
3 Marcin Bloch 2.80   3.50    Poland 2.80 3.17 3.58 3.74 5.99
4 Dawid Karczyński 2.62   3.81    Poland 2.62 3.65 12.00 4.01 3.76
5 Marcin Jakubowski 3.50   3.96    Poland 4.29 5.71 3.90 3.70 3.50
6 Wojciech Szatanowski 2.88   4.27    Poland 3.45 DNF 4.19 2.88 5.18
7 Marcin Stachura 4.45   4.57    Poland 4.46 4.45 4.73 5.09 4.52
8 Bartosz Ochał 3.13   4.91    Poland 4.50 4.03 6.19 7.66 3.13
9 Radosław Drozdowicz 4.16   4.97    Poland 4.71 4.16 8.56 5.50 4.70
10 Klaudiusz Cieszyński 4.52   5.12    Poland 5.07 4.52 5.26 6.62 5.02
11 Maksymilian Kutyła 4.62   5.12    Poland 9.09 4.78 4.62 5.41 5.17
12 Adrian Stromski 4.23   5.22    Poland 7.59 4.23 6.67 4.57 4.41
13 Jakub Sokołowski 4.62   5.33    Poland 5.91 4.91 5.44 5.63 4.62
14 Mateusz Andrzejewski 4.83   5.52    Poland 5.59 4.83 4.95 6.14 6.01
15 Piotr Kuchta 3.87   5.72    Poland 6.51 5.87 6.21 5.09 3.87
16 Maksymilian Tachasiuk 4.92   5.83    Poland 4.92 6.03 6.61 6.43 5.03
17 Oskar Kaczmarek 5.42   5.90    Poland 5.42 5.72 5.82 7.18 6.17
18 Tomas Jankauskas 4.11   5.95    Lithuania 4.72 4.54 8.58 4.11 DNF
19 Antoni Rumowski 5.44   6.01    Poland 6.14 5.44 5.48 6.40 7.82
20 Adam Polkowski 3.54   6.11    Poland 6.35 9.68 3.54 7.26 4.73
21 Jakub Pacewicz 5.03   6.11    Poland 5.82 6.83 5.69 5.03 7.47
22 Maciej Bronk 5.18   6.50    Poland 6.50 5.18 DNF 6.48 6.51
23 Ravil Gafurov 5.13   7.09    Lithuania 7.96 6.94 6.36 5.13 11.61
24 Stanisław Bystry 6.15   7.20    Poland 6.82 6.15 7.77 9.54 7.02
25 Dennis van Enckevort 6.29   7.34    Netherlands 7.21 8.72 8.08 6.29 6.72
26 Bartosz Bździel 4.57   7.44    Poland 6.44 4.57 7.50 12.11 8.39
27 Marcin Radziszewski 4.88   7.45    Poland 7.33 7.73 4.88 8.35 7.28
28 Jan Łepek 6.79   7.65    Poland 8.38 7.58 6.79 6.99 13.77
29 Owidiusz Pryk 5.84   7.77    Poland 12.46 8.19 7.93 5.84 7.20
30 Sebastian Baltrukas 5.82   7.84    Poland 7.78 5.82 10.80 7.65 8.09
31 Jakub Kraska 7.23   8.24    Poland 8.66 7.68 8.38 7.23 DNF
32 Patrycja Michalska 7.15   8.62    Poland 7.15 8.29 8.63 11.72 8.95
33 Szymon Wierzba 6.17   9.34    Poland 10.27 6.17 DNF 10.23 7.53
34 Oskar Lewandowski 6.31   9.66    Poland 8.91 9.43 11.84 10.63 6.31
35 Kacper Matyszewski 7.75   10.75    Poland DNF 7.75 12.46 7.94 11.84
36 Brajan Talarowski 7.60   11.16    Poland 9.01 7.60 DNF 10.39 14.08
37 Bartosz Pawlik 9.17   21.50    Poland 9.17 32.98 23.57 30.58 10.35
38 Grzegorz Pacewicz 10.04      Poland 10.04 14.33
39 Marta Żywicka 10.68      Poland 10.68 DNF
40 Zuzanna Chociej 12.97      Poland 17.98 12.97
41 Oskar Pieniążkiewicz 13.36      Poland 13.36 17.91
42 Kamil Więcławek 19.07      Poland 30.65 19.07
43 Denis Frejtak 19.53      Poland 19.53 DNF
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Bloch 2.49   3.37    Poland 3.98 3.43 3.54 2.49 3.14
2 Dawid Karczyński 2.58   3.41    Poland 2.91 3.59 3.73 2.58 3.75
3 Przemysław Kaleta 2.80   3.57    Poland 6.64 2.80 3.71 3.05 3.96
4 Jakub Wolniewicz 2.45   3.59    Poland 2.99 2.45 4.73 5.04 3.04
5 Wojciech Szatanowski 3.30   4.22    Poland 4.65 3.30 3.54 5.13 4.47
6 Tomas Jankauskas 3.69   4.53    Lithuania 3.73 5.15 4.72 5.23 3.69
7 Marcin Jakubowski 3.63   4.90    Poland 5.45 4.68 6.66 3.63 4.57
8 Oskar Kaczmarek 3.45   5.04    Poland 6.21 5.44 3.45 5.66 4.03
9 Maksymilian Kutyła 4.11   5.13    Poland 6.65 4.11 6.15 4.90 4.35
10 Bartosz Ochał 4.13   5.14    Poland 5.10 4.13 5.36 6.06 4.95
11 Piotr Kuchta 4.97   5.24    Poland 4.97 5.16 5.16 5.56 5.39
12 Adrian Stromski 4.51   5.26    Poland 5.72 4.51 5.27 4.79 6.41
13 Radosław Drozdowicz 4.17   5.29    Poland 5.94 5.19 4.17 5.14 5.53
14 Maciej Bronk 3.39   5.31    Poland 6.36 5.49 4.42 6.03 3.39
15 Adam Polkowski 3.04   5.51    Poland 7.67 5.82 5.48 5.24 3.04
16 Klaudiusz Cieszyński 4.69   5.55    Poland 6.29 4.69 6.09 5.19 5.36
17 Maksymilian Tachasiuk 4.37   5.66    Poland 5.33 4.37 6.68 DNF 4.98
18 Marcin Stachura 4.59   5.75    Poland 6.50 6.11 5.31 5.83 4.59
19 Mateusz Andrzejewski 4.96   5.83    Poland 5.95 4.96 5.65 5.89 5.95
20 Bartosz Bździel 4.47   5.90    Poland 4.47 5.77 10.43 6.29 5.63
21 Stanisław Bystry 5.52   6.31    Poland 5.65 6.05 5.52 8.64 7.23
22 Marcin Radziszewski 3.94   7.03    Poland 6.69 6.35 8.04 11.68 3.94
23 Antoni Rumowski 3.73   7.14    Poland 6.00 8.42 DNF 6.99 3.73
24 Ravil Gafurov 5.73   7.18    Lithuania 7.87 6.61 9.62 7.07 5.73
25 Jakub Kraska 6.89   7.54    Poland 6.96 13.86 8.44 6.89 7.21
26 Jakub Pacewicz 5.90   7.55    Poland 6.58 9.49 8.63 5.90 7.45
27 Patrycja Michalska 5.14   7.96    Poland 6.79 14.57 9.55 7.55 5.14
28 Owidiusz Pryk 4.76   8.04    Poland 4.76 9.14 10.30 7.11 7.86
29 Jan Łepek 6.37   8.20    Poland 6.37 6.69 11.75 8.53 9.39
30 Dennis van Enckevort 6.25   8.67    Netherlands 11.25 6.25 7.01 DNF 7.76
31 Sebastian Baltrukas 7.68   8.94    Poland 7.68 8.25 8.95 9.62 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Wolniewicz 1.90   2.56    Poland 3.68 1.99 2.46 1.90 3.24
2 Dawid Karczyński 2.45   3.04    Poland 2.45 3.10 2.56 3.50 3.46
3 Przemysław Kaleta 2.53   3.07    Poland 2.53 2.61 4.47 2.73 3.88
4 Marcin Bloch 2.49   3.25    Poland 5.45 3.80 2.76 2.49 3.20
5 Marcin Jakubowski 2.98   3.81    Poland 3.88 2.98 3.98 3.56 5.83
6 Wojciech Szatanowski 2.57   4.21    Poland 2.57 5.28 4.16 3.22 5.24
7 Tomas Jankauskas 3.08   4.90    Lithuania 8.06 5.27 3.08 4.11 5.31
8 Oskar Kaczmarek 4.56   5.27    Poland 6.41 4.99 4.57 4.56 6.25
9 Maksymilian Kutyła 4.19   5.44    Poland 9.87 4.19 4.42 5.85 6.04
10 Bartosz Ochał 4.33   6.07    Poland 13.60 4.33 4.36 6.22 7.62
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 29.37   35.05    Poland 34.19 29.37 40.12 34.32 36.63
2 Jakub Wolniewicz 37.10   43.09    Poland 37.10 38.73 50.13 DNF 40.41
3 Wojciech Szatanowski 38.15   44.58    Poland 1:17.95 47.43 38.15 40.71 45.61
4 Tomasz Żołnowski 39.51   45.21    Poland 50.37 39.51 54.33 45.72 39.55
5 Kalina Jakubowska 38.03   45.42    Poland 38.03 47.26 45.46 44.93 45.86
6 Marcin Bloch 42.03   45.55    Poland 49.57 44.51 47.16 44.99 42.03
7 Adam Polkowski 40.36   46.44    Poland 47.52 40.36 46.50 45.31 49.20
8 Marcin Stachura 47.67   50.70    Poland 53.37 50.87 47.67 47.86 58.63
9 Marcin Jakubowski 47.61   53.46    Poland 58.23 56.08 54.12 47.61 50.19
10 Tomas Jankauskas 52.05   57.12    Lithuania 53.55 1:00.66 52.05 DNF 57.14
11 Piotr Kuchta 54.31   58.76    Poland 1:01.25 57.05 57.99 1:24.85 54.31
12 Piotr Frankowski 56.12   1:00.59    Poland 1:11.90 59.66 58.97 56.12 1:03.15
13 Grzegorz Jałocha 48.81   1:01.72    Poland 1:03.13 48.81 55.95 1:06.07 1:21.19
14 Mateusz Andrzejewski 57.80   1:07.36    Poland 1:19.75 1:08.19 1:08.53 1:05.35 57.80
15 Maksymilian Kutyła 1:05.74   1:09.11    Poland 1:05.74 1:11.28 1:08.53 1:13.92 1:07.53
16 Jakub Kraska 1:06.79   1:09.69    Poland 1:06.79 1:09.04 1:25.19 1:07.22 1:12.81
17 Patrycja Michalska 1:07.44   1:11.09    Poland 1:18.26 1:15.58 1:09.79 1:07.91 1:07.44
18 Ravil Gafurov 1:03.81   1:13.10    Lithuania 1:33.22 1:03.81 1:11.30 1:20.58 1:07.41
19 Bartosz Bździel 52.44   1:13.27    Poland 1:12.85 1:13.58 DNF 1:13.37 52.44
20 Radosław Drozdowicz 1:18.28   1:23.40    Poland 1:20.74 1:34.60 1:19.37 1:18.28 1:30.08
21 Dawid Karczyński 1:12.94   1:24.00    Poland 1:26.62 1:36.46 1:25.91 1:19.48 1:12.94
22 Bartosz Ochał 1:16.15   1:24.15    Poland 1:23.82 1:16.15 1:35.51 1:19.87 1:28.75
23 Adrian Stromski 1:10.60   1:29.07    Poland DNF 1:19.53 1:10.60 1:28.41 1:39.27
24 Maciej Bronk 1:04.06   1:30.88    Poland 1:04.06 DNF 1:38.29 1:29.62 1:24.72
25 Klaudiusz Cieszyński 1:12.48   1:37.88    Poland 1:28.39 1:54.28 DNF 1:30.98 1:12.48
26 Owidiusz Pryk 1:31.09      Poland 1:31.09 1:39.82
27 Oskar Kaczmarek 1:33.03      Poland 1:52.61 1:33.03
28 Antoni Rumowski 1:41.56      Poland 1:41.56 2:10.56
29 Jan Łepek 1:42.58      Poland 1:52.80 1:42.58
30 Marcin Radziszewski 1:45.34      Poland 1:54.81 1:45.34
31 Dennis van Enckevort 1:46.97      Netherlands 1:46.97 1:50.80
32 Maksymilian Tachasiuk 1:47.55      Poland 2:04.27 1:47.55
33 Jakub Pacewicz 1:53.12      Poland 1:53.12 2:30.06
34 Grzegorz Pacewicz 2:05.10      Poland 2:24.41 2:05.10
35 Stanisław Bystry 2:40.75      Poland 2:40.75 3:34.57
36 Szymon Wierzba DNF      Poland DNF DNF
  4x4x4 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 34.31   35.86    Poland 34.31 41.73 35.79 35.72 36.06
2 Jakub Wolniewicz 42.33   44.28    Poland 43.67 42.39 42.33 1:00.75 46.78
3 Adam Polkowski 40.92   46.07    Poland 52.74 46.32 47.03 44.87 40.92
4 Kalina Jakubowska 37.62   46.26    Poland 45.57 46.93 37.62 49.87 46.28
5 Wojciech Szatanowski 37.35   48.04    Poland 51.21 1:39.74 37.35 42.39 50.53
6 Marcin Bloch 42.65   48.76    Poland 42.65 45.43 48.19 52.66 53.38
7 Tomasz Żołnowski 41.71   48.96    Poland 41.71 54.49 56.80 44.95 47.44
8 Piotr Frankowski 49.70   54.08    Poland 54.05 49.70 1:00.15 54.10 54.10
9 Marcin Stachura 54.35   56.69    Poland 57.09 57.19 54.35 57.42 55.80
10 Tomas Jankauskas 54.15   59.13    Lithuania 1:01.63 59.01 54.15 1:06.92 56.76
11 Marcin Jakubowski 57.49   59.38    Poland 59.87 57.76 1:01.97 1:00.52 57.49
12 Grzegorz Jałocha 1:00.68   1:02.36    Poland 1:17.45 1:00.68 1:02.31 1:03.94 1:00.83
13 Piotr Kuchta 50.02   1:04.70    Poland 58.87 1:10.30 1:27.76 1:04.94 50.02
14 Bartosz Bździel 58.20   1:06.76    Poland 1:03.64 1:09.68 1:06.95 1:18.93 58.20
15 Maksymilian Kutyła 1:03.11   1:08.81    Poland 1:05.37 1:03.11 1:12.16 1:28.16 1:08.89
16 Ravil Gafurov 1:04.28   1:09.38    Lithuania 1:04.28 1:08.16 1:12.81 1:14.66 1:07.18
17 Jakub Kraska 1:00.04   1:10.45    Poland 1:08.61 1:10.69 1:15.10 1:12.04 1:00.04
18 Mateusz Andrzejewski 1:07.94   1:11.14    Poland 1:12.11 1:12.12 1:09.19 1:29.93 1:07.94
19 Patrycja Michalska 1:09.72   1:16.10    Poland 1:18.21 1:19.39 1:10.83 1:19.26 1:09.72
20 Radosław Drozdowicz 1:23.84   1:32.65    Poland 1:23.84 1:37.19 1:28.85 1:31.92 1:39.39
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 33.33   36.74    Poland 37.96 37.71 34.56 33.33 44.76
2 Jakub Wolniewicz 35.23   43.02    Poland 41.68 35.23 1:04.65 46.79 40.59
3 Tomasz Żołnowski 41.11   44.79    Poland 46.00 2:36.96 44.52 43.84 41.11
4 Kalina Jakubowska 39.67   45.12    Poland 41.73 39.67 49.44 44.20 53.99
5 Marcin Bloch 43.92   46.20    Poland 48.75 48.45 43.92 44.93 45.22
6 Wojciech Szatanowski 38.82   46.89    Poland 46.43 38.82 49.08 45.16 50.92
7 Adam Polkowski 42.96   48.43    Poland 51.87 42.96 48.84 44.59 52.84
8 Marcin Stachura 48.02   52.45    Poland 48.02 51.61 54.10 51.63 1:09.95
9 Tomas Jankauskas 44.52   NR 53.95   NR  Lithuania 54.75 44.52 1:00.04 51.56 55.53
10 Piotr Frankowski 57.62   1:09.22    Poland 1:02.84 57.62 1:12.88 1:16.26 1:11.94
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 1:15.32   1:24.03    Poland 1:19.70 1:36.46 1:15.32 1:30.27 1:22.11
2 Jakub Wolniewicz 1:30.36   1:34.05    Poland 1:30.36 1:36.23 1:33.76 1:32.66 1:35.73
3 Jakub Sokołowski 1:36.34   1:42.37    Poland 1:43.93 1:47.02 1:42.47 1:40.70 1:36.34
4 Marcin Jakubowski 1:34.58   1:43.11    Poland 1:39.90 1:42.81 1:46.63 1:34.58 1:49.56
5 Wojciech Szatanowski 1:33.75   1:46.88    Poland 1:51.52 1:33.75 1:55.11 2:07.48 1:34.02
6 Tomas Jankauskas 1:43.55   1:48.83   NR  Lithuania 1:47.39 1:43.55 1:54.70 1:44.41 2:06.01
7 Marcin Bloch 1:54.79   2:01.80    Poland 1:54.79 1:59.76 2:04.93 2:05.78 2:00.72
8 Grzegorz Jałocha 1:57.60   2:02.87    Poland 2:03.65 1:57.60 2:09.22 2:06.91 1:58.04
9 Tomasz Żołnowski 1:51.99   2:06.39    Poland 1:51.99 2:03.93 2:20.32 2:07.11 2:08.12
10 Marcin Stachura 2:05.22   2:14.40    Poland 2:18.07 2:19.71 2:07.22 2:17.91 2:05.22
11 Bartosz Bździel 1:55.00   2:15.39    Poland 2:09.60 2:17.29 1:55.00 2:19.29 2:28.00
12 Piotr Kuchta 2:16.92   2:27.94    Poland 2:16.92 2:37.94 3:04.63 2:25.40 2:20.48
13 Mateusz Andrzejewski 2:40.06      Poland 2:40.06 2:56.63
14 Adrian Stromski 2:40.23      Poland 2:40.23 2:53.01
15 Radosław Drozdowicz 2:40.36      Poland 3:08.18 2:40.36
16 Maksymilian Kutyła 3:03.66      Poland 3:44.88 3:03.66
17 Jakub Kraska 3:09.31      Poland DNF 3:09.31
18 Maciej Bronk 3:14.82      Poland 3:14.82 3:34.95
19 Patrycja Michalska 3:28.83      Poland 3:28.83 DNF
20 Jan Łepek 4:08.26      Poland 4:08.26 DNF
21 Grzegorz Pacewicz 4:24.28      Poland 4:24.28 4:47.57
22 Oskar Kaczmarek 4:44.24      Poland 5:01.99 4:44.24
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Grzegorz Jałocha 35.31   DNF    Poland 35.31 DNF DNF
2 Bartosz Bździel 1:21.88   DNF    Poland DNF 1:21.88 DNF
3 Wojciech Szatanowski 1:42.24   DNF    Poland DNF 1:42.24 DNF
4 Radosław Drozdowicz 1:44.88   1:46.58    Poland 1:48.02 1:46.83 1:44.88
5 Marcin Jakubowski 2:20.30   DNF    Poland DNF 2:20.30 DNF
6 Tomasz Żołnowski 4:27.22   DNF    Poland DNF 4:27.22 DNS
7 Adam Polkowski 4:52.20   DNF    Poland 4:52.20 DNF DNS
8 Tomasz Kiedrowicz 5:24.76   DNF    Poland 5:56.57 5:24.76 DNS
9 Patryk Milewczyk 8:34.34   DNF    Poland 8:34.34 DNS DNS
10 Piotr Frankowski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
10 Maksymilian Kutyła DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
10 Grzegorz Pacewicz DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Grzegorz Jałocha 31.18   DNF    Poland 31.72 31.18 DNF
2 Bartosz Bździel 1:21.95   DNF    Poland 1:21.95 DNF DNF
3 Wojciech Szatanowski 1:38.27   DNF    Poland DNF DNF 1:38.27
4 Radosław Drozdowicz 1:40.17   1:50.56    Poland 1:59.72 1:51.79 1:40.17
5 Tomasz Kiedrowicz 4:40.62   DNF    Poland 4:40.62 5:33.43 DNS
6 Tomasz Żołnowski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
6 Adam Polkowski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNS
6 Marcin Jakubowski DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Stachura 25   NR 31.67    Poland 32 25 38
2 Wojciech Szatanowski 30   33.00    Poland 30 35 34
3 Przemysław Kaleta 31   36.67    Poland 40 31 39
4 Marcin Jakubowski 33   36.67    Poland 33 34 43
5 Radosław Drozdowicz 41   43.00    Poland 42 41 46
6 Adam Polkowski 43   44.33    Poland 44 43 46
7 Maksymilian Kutyła 43   45.00    Poland 47 45 43
8 Patrycja Michalska 47   50.33    Poland 49 47 55
9 Tomasz Żołnowski 34   DNF    Poland 46 34 DNF
10 Dawid Karczyński 35   DNF    Poland 43 35 DNF
10 Grzegorz Jałocha 35   DNF    Poland 35 DNF 38
12 Jakub Wolniewicz 40   DNF    Poland 40 DNS DNS
13 Ravil Gafurov 46   DNF    Lithuania DNF 46 DNF
14 Marcin Radziszewski 49   DNF    Poland DNF 49 DNF
15 Bartosz Bździel 57   DNF    Poland 57 DNS DNS
16 Piotr Kuchta DNF   DNF    Poland DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 11.10   13.56    Poland 15.15 14.00 14.92 11.75 11.10
2 Jakub Wolniewicz 15.11   16.88    Poland 18.46 18.24 15.11 15.96 16.43
3 Wojciech Szatanowski 20.45   22.30    Poland 20.45 23.33 23.05 24.10 20.53
4 Kalina Jakubowska 19.06   22.56    Poland 23.80 23.41 27.74 19.06 20.46
5 Tomas Jankauskas 18.95   22.68    Lithuania 20.41 25.05 24.45 23.18 18.95
6 Marcin Bloch 17.08   22.86    Poland 23.08 22.26 23.23 17.08 24.43
7 Marcin Stachura 19.51   23.13    Poland 19.51 22.11 23.56 23.72 23.75
8 Ravil Gafurov 21.79   24.24    Lithuania 22.15 21.79 33.31 24.69 25.89
9 Maksymilian Kutyła 23.19   24.78    Poland 24.06 23.22 27.07 27.75 23.19
10 Dawid Karczyński 18.06   25.36    Poland 28.03 29.12 28.45 19.60 18.06
11 Marcin Jakubowski 21.04   25.53    Poland 37.32 21.04 24.34 24.56 27.70
12 Radosław Drozdowicz 22.49   26.45    Poland 30.95 27.33 25.31 26.71 22.49
13 Jakub Sokołowski 24.86   27.24    Poland 25.78 37.45 27.20 24.86 28.74
14 Piotr Kuchta 29.31   32.30    Poland 32.08 36.39 29.31 32.24 32.59
15 Piotr Frankowski 24.85   34.10    Poland 24.85 30.62 41.02 30.67 48.05
16 Maksymilian Tachasiuk 29.59   34.90    Poland 44.72 31.60 33.79 39.30 29.59
17 Maciej Bronk 27.39   34.91    Poland 27.39 35.45 32.46 39.52 36.82
18 Bartosz Bździel 32.71   35.44    Poland 33.35 36.07 36.89 42.48 32.71
19 Mateusz Andrzejewski 35.70      Poland 35.70 DNF
20 Marcin Radziszewski 35.96      Poland DNF 35.96
21 Jan Łepek 40.72      Poland 40.72 44.17
22 Patrycja Michalska 41.64      Poland 48.04 41.64
23 Adrian Stromski 43.45      Poland DNF 43.45
24 Oskar Kaczmarek 49.19      Poland 49.19 1:08.86
25 Klaudiusz Cieszyński 49.75      Poland 49.75 54.03
26 Dennis van Enckevort 54.93      Netherlands 59.74 54.93
27 Antoni Rumowski 57.99      Poland 1:02.21 57.99
28 Jakub Kraska 1:06.58      Poland 1:46.55 1:06.58
29 Stanisław Bystry 1:12.30      Poland 1:12.30 2:00.13
30 Kamil Więcławek DNF      Poland DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 12.17   14.93    Poland 12.17 12.35 17.26 15.18 18.42
2 Jakub Wolniewicz 14.37   16.33    Poland 14.37 18.42 15.50 17.73 15.76
3 Marcin Stachura 19.89   22.05    Poland 21.07 22.30 23.77 19.89 22.78
4 Tomas Jankauskas 18.02   22.24    Lithuania 19.74 42.79 18.02 19.80 27.17
5 Kalina Jakubowska 20.31   22.63    Poland 20.31 22.17 25.53 24.52 21.21
6 Dawid Karczyński 17.06   23.05    Poland 27.12 25.02 19.12 17.06 25.00
7 Wojciech Szatanowski 15.02   23.24    Poland 15.02 27.82 28.65 22.24 19.66
8 Marcin Bloch 19.41   24.29    Poland 24.18 DNF 23.72 24.96 19.41
9 Maksymilian Kutyła 22.26   25.46    Poland 23.28 22.26 30.63 26.29 26.82
10 Ravil Gafurov 24.24   25.81    Lithuania 24.24 28.14 25.26 26.44 25.73
  Rubik's Clock   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Jakubowski 8.09   9.54    Poland 10.37 9.06 8.09 DNF 9.20
2 Owidiusz Pryk 12.33   14.48    Poland 13.43 13.05 16.96 12.33 18.21
3 Wojciech Szatanowski 15.12   16.84    Poland 15.78 DNF 15.12 17.73 17.00
4 Piotr Kuchta 15.88   18.64    Poland 21.61 19.58 18.03 18.31 15.88
5 Patrycja Michalska 16.11   19.41    Poland 29.04 19.44 18.44 16.11 20.35
6 Marcin Stachura 17.36   21.31    Poland 18.45 25.03 17.36 20.77 24.72
7 Radosław Drozdowicz 16.81   30.65    Poland DNF 16.81 34.26 21.71 35.97
8 Kalina Jakubowska 11.03   DNF    Poland 11.81 11.03 DNF DNF 12.88
9 Dennis van Enckevort 21.07      Netherlands 21.07 22.07
10 Bartosz Pawlik 25.16      Poland DNF 25.16
11 Bartosz Bździel 32.21      Poland 47.15 32.21
12 Jakub Pacewicz 36.17      Poland 36.17 DNF
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Marcin Jakubowski 7.69   8.47    Poland 8.18 9.34 8.58 8.64 7.69
2 Owidiusz Pryk 10.91   12.79    Poland 13.98 10.91 14.03 12.28 12.12
3 Wojciech Szatanowski 11.06   15.95    Poland 22.36 20.55 11.06 15.40 11.90
4 Patrycja Michalska 14.78   16.60    Poland 16.99 16.39 14.78 16.42 18.16
5 Marcin Stachura 18.28   20.63    Poland 23.18 19.78 18.28 19.32 22.79
6 Piotr Kuchta 18.29   DNF    Poland 22.22 18.29 DNF 19.81 DNF
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Wolniewicz 3.05   3.69    Poland 3.05 3.24 4.64 3.18 7.02
2 Owidiusz Pryk 3.31   4.26    Poland 4.08 3.81 4.88 5.92 3.31
3 Tomasz Kiedrowicz 4.60   5.23    Poland 4.60 6.96 6.03 4.86 4.79
4 Piotr Kuchta 4.43   5.75    Poland 5.15 6.28 5.83 9.90 4.43
5 Wojciech Szatanowski 5.47   6.21    Poland 6.22 7.77 5.71 5.47 6.71
6 Marcin Jakubowski 5.28   7.01    Poland 7.02 6.70 5.28 10.62 7.32
7 Przemysław Kaleta 5.14   7.24    Poland 6.08 5.14 6.44 9.20 9.19
8 Marcin Stachura 3.37   8.20    Poland 3.37 6.79 9.58 9.52 8.29
9 Bartosz Bździel 7.46   8.31    Poland 8.76 8.51 7.46 7.67 15.87
10 Bartosz Ochał 7.11   8.53    Poland 7.24 10.05 DNF 7.11 8.31
11 Klaudiusz Cieszyński 7.36   9.11    Poland 9.13 8.86 7.36 9.34 10.74
12 Dennis van Enckevort 9.01   9.86    Netherlands 9.01 12.82 10.39 9.33 9.85
13 Jan Łepek 8.66   10.23    Poland 9.25 15.69 8.66 10.48 10.97
14 Marcin Bloch 7.40   10.37    Poland 10.14 14.08 9.50 7.40 11.47
15 Maksymilian Kutyła 7.25   10.43    Poland 7.83 11.07 12.42 12.38 7.25
16 Tomas Jankauskas 8.27   10.64    Lithuania 24.02 8.27 10.20 10.89 10.83
17 Oskar Lewandowski 9.27   10.78    Poland 9.27 10.89 11.75 14.99 9.69
18 Mateusz Andrzejewski 8.05   11.21    Poland 13.67 8.05 8.25 13.46 11.92
19 Brajan Talarowski 5.76   11.37    Poland 5.76 11.93 14.24 10.38 11.81
20 Jakub Pacewicz 8.14   11.49    Poland 12.32 11.46 14.99 10.69 8.14
21 Maciej Bronk 5.20   11.80    Poland 19.25 10.85 5.20 10.16 14.39
22 Dawid Karczyński 7.80   11.85    Poland 9.68 17.35 8.53 DNF 7.80
23 Adrian Stromski 7.33   12.24    Poland 12.74 12.81 7.33 12.73 11.25
24 Marta Żywicka 11.93   12.49    Poland 15.16 11.93 11.99 12.05 13.42
25 Antoni Rumowski 9.13   12.67    Poland 9.13 12.00 9.58 16.43 16.50
26 Radosław Drozdowicz 11.45   12.73    Poland 11.55 11.45 12.91 13.73 13.87
27 Marcin Radziszewski 10.43   14.34    Poland 12.49 16.00 14.52 16.03 10.43
28 Maksymilian Tachasiuk 12.83   14.86    Poland 12.83 13.81 15.51 16.33 15.26
29 Oskar Pieniążkiewicz 13.42   18.11    Poland DNF 13.42 14.69 20.31 19.34
30 Jakub Kraska 14.39      Poland 14.68 14.39
31 Oskar Kaczmarek 14.43      Poland 22.82 14.43
32 Kacper Matyszewski 14.63      Poland 14.63 15.29
33 Bartosz Pawlik 15.80      Poland 15.80 21.09
34 Patrycja Michalska 15.97      Poland 22.20 15.97
35 Stanisław Bystry 16.11      Poland 18.08 16.11
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jakub Wolniewicz 2.99   4.33    Poland 2.99 8.85 3.65 4.06 5.27
2 Owidiusz Pryk 3.82   4.72    Poland 5.81 4.47 5.92 3.82 3.88
3 Tomasz Kiedrowicz 4.32   4.89    Poland 4.82 4.65 5.19 5.57 4.32
4 Wojciech Szatanowski 5.76   6.24    Poland 6.72 7.28 5.76 6.04 5.96
5 Marcin Jakubowski 5.50   6.47    Poland 6.56 8.44 6.31 6.54 5.50
6 Piotr Kuchta 4.87   7.47    Poland 6.04 11.64 10.01 4.87 6.35
7 Marcin Stachura 5.77   7.47    Poland 10.06 8.42 6.19 5.77 7.79
8 Przemysław Kaleta 6.88   8.43    Poland 6.88 12.50 7.48 7.41 10.41
9 Klaudiusz Cieszyński 7.81   9.01    Poland 7.81 12.01 10.40 7.83 8.79
10 Bartosz Bździel 8.46   9.06    Poland 12.82 9.34 8.89 8.94 8.46
11 Dennis van Enckevort 8.06   9.16    Netherlands 8.86 13.46 10.34 8.06 8.29
12 Bartosz Ochał 6.19   10.43    Poland 9.68 10.66 10.94 6.19 13.77
  Skewb   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Przemysław Kaleta 4.05   5.06    Poland 5.39 6.18 4.95 4.05 4.84
2 Dawid Karczyński 4.38   5.08    Poland 4.38 4.84 5.64 5.15 5.24
3 Maciej Bronk 3.62   6.60    Poland 3.62 7.62 7.68 9.78 4.50
4 Bartosz Ochał 4.91   6.75    Poland 5.75 6.95 7.54 4.91 8.83
5 Antoni Rumowski 5.98   7.82    Poland 9.07 19.28 5.98 8.12 6.28
6 Marcin Stachura 6.15   7.91    Poland 8.32 7.37 8.05 15.14 6.15
7 Wojciech Szatanowski 7.65   8.62    Poland 7.65 8.64 18.11 8.03 9.18
8 Szymon Wierzba 8.71   8.87    Poland 9.08 8.80 DNF 8.71 8.74
9 Piotr Kuchta 8.95   9.99    Poland 9.04 21.09 11.89 9.03 8.95
10 Tomas Jankauskas 8.26   NR 10.05   NR  Lithuania 17.65 8.63 9.05 12.48 8.26
11 Mateusz Andrzejewski 9.26   12.49    Poland 13.10 9.97 16.53 14.41 9.26
12 Adrian Stromski 9.52   13.07    Poland 9.52 12.73 DNF 11.79 14.70
13 Marcin Jakubowski 10.38      Poland 10.38 10.60
14 Jan Łepek 12.12      Poland 16.27 12.12
15 Radosław Drozdowicz 13.08      Poland 13.08 15.25
16 Stanisław Bystry 13.37      Poland 13.37 16.85
17 Marcin Bloch 15.39      Poland 15.39 DNF
18 Kacper Matyszewski 15.41      Poland 15.41 DNF
19 Oskar Pieniążkiewicz 15.90      Poland 1:05.15 15.90
20 Owidiusz Pryk 15.94      Poland 15.94 25.19
21 Brajan Talarowski 17.65      Poland 17.65 20.39
22 Jakub Wolniewicz 17.80      Poland 19.59 17.80
23 Maksymilian Tachasiuk 24.35      Poland 24.35 DNF
24 Marta Żywicka 29.99      Poland DNF 29.99
25 Bartosz Pawlik 31.07      Poland 31.07 46.28
26 Patrycja Michalska 40.28      Poland 40.28 DNF
27 Jakub Pacewicz DNF      Poland DNF DNS
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dawid Karczyński 4.25   4.95    Poland 6.98 5.05 4.25 4.89 4.90
2 Przemysław Kaleta 3.66   5.09    Poland 6.51 8.47 3.66 4.40 4.35
3 Marcin Stachura 5.42   7.45    Poland 5.50 9.74 7.25 5.42 9.59
4 Antoni Rumowski 6.39   7.79    Poland 8.27 12.17 6.39 7.50 7.60
5 Bartosz Ochał 6.51   7.79    Poland 10.89 7.08 6.51 8.60 7.68
6 Szymon Wierzba 7.12   8.11    Poland 13.48 7.72 8.36 8.25 7.12
7 Wojciech Szatanowski 5.96   8.66    Poland 17.15 7.44 9.94 8.61 5.96
8 Maciej Bronk 6.85   8.90    Poland 8.36 11.10 16.57 7.25 6.85
9 Mateusz Andrzejewski 7.15   10.73    Poland 13.52 8.70 12.91 10.58 7.15
10 Tomas Jankauskas 9.30   10.75    Lithuania 11.19 13.29 10.36 10.71 9.30
11 Piotr Kuchta 8.44   11.30    Poland 13.08 13.93 8.44 11.56 9.27
12 Adrian Stromski 6.88   11.84    Poland 14.54 14.77 12.60 8.37 6.88
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Grzegorz Jałocha 3:39.81      Poland DNF DNF 3:39.81
2 Radosław Drozdowicz 20:17.00      Poland 20:17.00 DNS DNS
3 Wojciech Szatanowski DNF      Poland DNF DNS DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Wojciech Szatanowski DNF      Poland DNF DNS DNS
1 Grzegorz Jałocha DNF      Poland DNF DNF DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U B2 D' U' F2 L2 R U L B' D' R B' D' B' L U'
A #2 F2 U R U' B2 U2 L' B R F D2 F2 R2 F2 U B2 U F2 U' F2 U
A #3 D' R' F2 U B2 R D2 B' L2 U' D2 L2 D2 F B D2 B' R2 U2 R2 B2
A #4 U2 L U2 R2 B2 U2 R' U2 R' U2 L2 U' L' D F R2 B L R F' R
A #5 L2 F2 R2 D' L2 F2 R2 D' B2 R2 B' L' B F' U' R2 U R B2 R
A Ex#1 R B2 R B2 R U2 L B2 L U2 B2 F' R' F D F' D U' B2 D2 F2
A Ex#2 R2 D2 F' L2 B' D2 F' U2 B D' F' L B2 D F L' D' F2 L F2
B #1 U L' F2 U' D2 R2 B R U F U2 B2 U2 R' L2 F2 L' U2 R U2 L2
B #2 F L D R2 F D' B2 U D' B R2 U R2 L2 D F2 U' F2 L2 D2
B #3 U F2 U' R2 B2 R2 B2 U' B2 L2 F2 L D F' U2 L B U' F' D' L
B #4 D2 F2 D2 F U2 B' L2 D2 F U2 L2 D' L D2 B' U2 R' B' L' F2
B #5 F2 D2 F U2 F' D2 B L2 B U L' D' B' U L' F R D2 R2 D
B Ex#1 R2 B2 F' R2 B' L2 U2 F' U2 R2 D B R D' R2 D' B' D2 L2 U2
B Ex#2 U2 R2 U2 L' R2 B2 R2 F2 U B' R B F' D2 R2 B D' B' R2
C #1 B2 U2 L' R2 U2 R' B2 F2 L F2 R B R U L2 R D' U F2 R' D'
C #2 F U2 B' L2 U2 B' L2 R2 B2 L2 F D L D' R2 U L B D B U2
C #3 D2 F2 L2 U' L2 D' R2 D' L2 U2 B' R D' U' L2 U2 L U' L2 F'
C #4 R F' R' F U' B2 D' B2 R2 F U' L2 D' F2 D B2 U B2 R2 U
C #5 D2 F R2 B' R2 B2 D2 B R' B2 U R' F' R F' U2 B F2 D
C Ex#1 B2 L2 D2 F2 U' B2 R2 D' B2 R2 B' D' F2 R U2 R2 B2 R B
C Ex#2 R' F2 U2 F2 L2 U2 F2 L2 D2 F U F L2 D R F2 D B' U'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 F2 U F2 R2 U L2 D' U F2 D2 F' L' D' R2 B' L2 F D' R' B'
A #2 D' F2 U2 L2 R2 B2 U2 L2 D' B D' B' F R' U2 L' F U2 F2
A #3 R2 D' R2 D B2 L2 U2 B2 F2 R' F L2 R' F' D U2 F' U L2
A #4 F U' F R B R D L F' R2 F2 B2 R2 D2 L' F2 L' D2 L F2
A #5 F2 L2 F2 L2 B' F' R2 U2 F D2 F' R U' B2 F R F D' L D2
A Ex#1 D2 L' D' R' U' L D B R' L' F2 R' B2 L B2 D2 L' D2 F2
A Ex#2 L2 B' R2 B' L2 F R2 U2 F2 R B2 D' B2 U2 R2 F U' R2 F D2
B #1 B2 R B2 L' B2 U2 B2 R F2 D' F2 D B' L R D' U R' B'
B #2 L2 D F2 D U2 B2 D2 L2 D2 L' B' D L D F' R D R2 B2
B #3 R' B2 U F' R2 L' F2 B' U F' U2 F' D2 L2 U2 F' R2 L2 F' B
B #4 U2 R2 D2 B R D L B' D2 B' R2 U' L2 D F2 R2 U' B2 L2 D' R2
B #5 F' R2 F2 R2 B U2 F L2 F' L2 F2 R U' B' R' F2 U R D F' L2
B Ex#1 U B2 L' U R' D2 L D2 B' L2 D' L2 B2 U D' B2 D R2 U'
B Ex#2 D2 F2 U' R2 F2 R2 U' F2 D2 L2 F' U2 L F' R' F' R' B2 U2 F'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 R U2 L F2 R' B2 L' D2 L2 F L' D' L B2 R2 U' L F' U2
A #2 R2 F2 R2 U B2 U2 B2 R2 B2 U' B' L' R2 B U' L' U R' B' F'
A #3 D F2 R2 F2 U F2 U B2 L2 D L D' L' B L2 F R B2 D2 F
A #4 R2 F2 D' U' F2 L2 R2 D' B D' U B' L2 D F' D R' D U2
A #5 U2 L2 F U2 B F2 U2 R2 B U2 L' F' D2 B' R' D2 B' D' F' D2
A Ex#1 R2 D R2 D F R2 D B L' B2 U2 B2 R2 D2 R2 D2 B2 D L2 F2
A Ex#2 U' R2 D B2 D2 R2 B2 U L R2 B2 D' B F2 R' F' D B2
  2x2x2 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U' R2 U' F' R2 F' R' U' R U2 R2
A #2 U R' F U2 R2 U' F' U2 F' R2 F'
A #3 R U2 F2 U' R2 U' R2 U' R2 U2 R'
A #4 R' U' R' U' F' U' R U' R F U2
A #5 U' R U2 R2 U' F' R2 F' U' R' U2
A Ex#1 U2 R' U2 F' R2 F' U' R2 U' F' U2
A Ex#2 R U2 R' U' R' F' U R' F' R2 U'
B #1 U2 F' R' U' R U' R2 U R U' R'
B #2 R' U F R U R' U' F R' U F
B #3 U R2 U' F U' R2 U' F R U R
B #4 R F2 U2 F U' R U R' U2 F R
B #5 R U2 R' F U' F' R2 F' R' U' R
B Ex#1 U R F' R U' F' R2 U' R U' F
B Ex#2 R' F U2 F2 R2 U' F' R' U2 R F'
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 R F' R2 U' F' U' F' R U2 R U2
A #2 R U' F2 U' F U' R' U2 R U2 R
A #3 R F' U' R2 F2 R U R' U2 F R
A #4 R U2 R2 U2 F R U2 R U' R2 F2
A #5 U' R F' U2 R2 F U2 F U F R2
A Ex#1 R U2 R' U2 R' U2 F2 U' R2 F R
A Ex#2 R' U R U' R U' F' U' R' U' R'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' F U2 F' R U' F' R' U' R U2
A #2 U2 R' F U' R U2 R2 F U' F U2
A #3 R U' R' U R F' U' R2 U R' U2
A #4 U R' U2 R2 U2 R2 U' F2 U' R2 U'
A #5 U' R' F' U2 F R2 U' R' U R' F2
A Ex#1 U' R' U' R2 U' R2 F' U2 F' R U
A Ex#2 U2 R' F R2 U' R' F U' F' U2 R2
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 F2 D2 R B2 U2 F2 R D2 R' F' L U2 F2 L' D F2 B' R D B Uw2 F2 R' F Uw2 U2 B D2 R2 B Uw2 R' Uw' L' Fw2 L D2 B' Fw Rw2 Uw' Rw D2 L' R
A #2 R2 F' L2 F U2 F R2 F2 R2 D' R U' B2 L B2 D R F2 D2 B' Rw2 U' Fw2 B2 Uw2 D Rw2 U' L2 F' U Fw2 U Rw B2 Rw' L2 U Fw' Uw Fw2 U2 Rw2 D2 B'
A #3 F2 U' R F2 L' F R2 D' B' U2 L2 B F2 U2 B R2 F2 R2 B2 Uw2 L2 Fw2 B Uw2 B' U2 Rw2 F2 R' D2 R2 Uw L2 D' F U' L Rw Fw' F' Uw' L F2
A #4 R' D2 L D2 F2 R' B2 U2 R2 B2 U' B R' B' D U' F U F2 R' B' Fw2 L Fw2 Rw2 F U2 L' Fw2 R' B' F' Uw' D' U' Rw2 F' R Rw Uw Fw2 R Fw' R'
A #5 U2 L2 F U2 B D2 L2 F2 B' U2 B D F' R F L B' L2 U L' B' Rw2 F' D2 Fw2 Uw2 L B2 U2 F2 L Fw2 Rw2 R' Uw' U' F' Uw' R2 D' Rw' Uw' F' D U' Rw' Uw
A Ex#1 F2 R B2 R2 B2 L' F2 B2 U2 L D L2 F' D' U R' B L2 F U2 Rw2 D' F Rw2 R2 Fw2 D F2 U2 D B' Rw2 D Rw' U2 Rw' U B Rw' L2 Uw F B' L R
A Ex#2 U2 R2 B R2 D2 F2 D2 U2 F' L' B U2 B2 L2 D U L B' D' R2 Fw2 D R U2 L2 Uw2 Rw2 D' R U2 D R2 Fw' Rw2 L2 Fw' B' F' Uw Rw Fw B' R' Uw' F2
B #1 R' B' U B D' L2 B' D2 R' B2 F2 U2 F2 R2 U' L2 B2 U2 B2 U' Rw2 D Fw2 F' B2 U' D' F' Uw2 F' U' F2 Uw2 L B' Rw' B' U F' Uw2 Fw' Rw R2 Uw' B2 D2
B #2 F2 L2 R' F2 R' U2 F2 D2 L D F L2 R D' B2 D R2 B R2 Rw2 B L2 Fw2 U Rw2 U2 F U' B2 Rw2 B' Rw' D Fw2 D2 U' Uw' L B Rw' Fw2 U' Fw'
B #3 D L2 R2 U2 R2 B2 D' L2 D' B2 U2 B L F' L2 B2 D R' D2 F' R Fw2 L F' U2 Rw2 R B Uw2 Fw2 Uw2 F' L2 F2 U F Rw2 F' Uw Rw2 Uw L Fw R2 Fw Rw' L2 U2
B #4 R D2 L' F2 U2 B2 D2 L D2 B' U' L' D R2 D' B L2 F2 R2 Rw2 Fw2 B R' B' D2 Fw2 U2 R B2 R Fw2 Uw D' L2 Uw L2 Uw' R Rw' U2 Fw' R Fw' Rw2
B #5 B2 R2 L F2 L2 F2 U2 L F2 R' D R' F' U R D F2 L B2 F' Uw2 R2 F R D2 Rw2 Uw2 R' B2 F Rw2 R' B D L Uw' R' F U Fw Rw' L' F' Uw2 L U
B Ex#1 L2 U B2 U F2 U' B2 L2 D R2 F' B U B' U' B L2 U R U Uw2 L Fw2 L' D R2 Fw2 L' U2 R' D' R2 B' D2 Rw2 L' Fw' R2 Rw' D2 L Uw2 Fw U2 Rw2
B Ex#2 D2 B2 L2 B D2 F B2 L2 R' U' B' L D R2 D L2 D R B' Uw2 B' Rw2 U R2 D2 U2 Fw2 F U Fw2 D' B' Rw D' Rw R' F2 U Fw' D2 Rw' F D Fw L2
  4x4x4 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 F B2 D U L F B2 D' R2 B2 R' D2 B2 R F2 R' B2 R' F2 Uw2 Rw2 U' B R2 B Uw2 B' Uw2 U2 B F D Rw' D' Rw2 F' U' Rw2 Fw B' D' Rw U' Fw F'
A #2 U L D' L D' L2 B2 R' B' D' F2 D2 R' F2 R B2 F2 R D2 B2 Uw2 Fw2 L D Rw2 D' L' Uw2 Rw2 L' B2 R Uw2 Fw U' R U' Fw L2 Uw' Fw' D2 F' L Uw' Fw2
A #3 R' B F L B' U B' U' R' B2 L2 D' R2 D' F2 D F2 R2 U' L2 Rw2 F Uw2 Fw2 L2 U' B U L2 D2 Fw2 L2 Rw B L2 Uw2 R D' Fw' L' Uw R' D' F Uw2
A #4 R2 B2 L F2 R' L' B2 D2 L' D2 U' R2 F' U' L' B' R L D2 U2 Rw2 F2 Uw2 U' B Rw2 D F' Rw2 F' L2 Fw2 Rw' F D' R' B2 D2 Rw2 Uw Rw2 Fw Uw2 L' Fw'
A #5 B L' D L' F D R U2 R' B' L2 F2 D' R2 U' B2 D L2 U Fw2 Rw2 L' F' U2 L' F Uw2 R L2 B2 D2 Uw' B' Rw2 F D2 B2 L' Uw' Fw Uw U2 Rw' L'
A Ex#1 R2 F2 L2 F2 U' L2 B2 D2 F' R L2 D' R D F L2 B2 Rw2 F U Fw2 R2 Uw2 L2 D' L2 R2 Fw2 B' D' Rw' D U2 Rw Fw' L' R' D2 R' D Fw
A Ex#2 L2 U2 R2 U' R2 F2 L2 U F' D L' U F U' F2 B' L2 F U Rw2 B Rw2 Fw2 D2 B' Uw2 F' L2 Uw2 Rw2 U' B Rw D' Rw2 R U L' F2 Fw' Rw' B' D' Rw B2
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 L2 D2 B2 L2 R2 B U2 B2 D2 F' L' R2 U B L F R' B' D R' Fw2 D Fw2 Uw2 R2 B Uw2 U' Rw2 Fw2 D2 B' Rw' U' L' F2 Uw L F2 Uw2 Fw2 Rw L2 F
A #2 D2 B' R2 F U2 F U2 F R2 D2 L U2 D B2 U R' D' L2 B F2 D2 Fw2 L U D2 R' Fw2 R D Fw2 Rw2 U2 B2 Fw D L2 D2 Fw' B2 Rw2 Uw' L2 Uw L Fw B2
A #3 R' F2 L2 U2 R' F2 L B2 L2 B' R U L' D' B2 L F' R' B' Rw2 Fw2 B' Uw2 D' Fw2 B' Uw2 Rw2 U Rw2 F U2 Rw' D L2 U2 Fw' Rw Fw' U' Fw' B2 Uw2 Rw'
A #4 D2 U2 L2 D2 L' U2 F2 L' B2 U2 F2 U B L2 F' R' L' D' L D2 L Rw2 Uw2 F Rw2 R' Uw2 R B L' Uw2 R B F U B' F2 Uw' R' Fw R Fw U2 Rw' Uw Rw2
A #5 U2 F' U F' U' F' R D L' B R2 D2 L2 F2 D' R2 D2 F2 D F2 D' Fw2 Uw2 L' Uw2 L' B2 Rw2 R' Fw2 F2 L U B2 Fw' U Fw L R2 Fw' Rw Fw2 Uw' D Rw' D2
A Ex#1 D' U2 R L' U' B2 D' B R B2 L2 D R2 U R2 U' R2 D' R2 Rw2 Uw2 F' L Fw2 B' F2 R' F' Rw2 U2 L B Uw' L F2 U' B2 Rw Uw R D2 Fw F U2
A Ex#2 R D U' L B F2 D R' L2 F U2 B2 L U2 R B2 D2 L2 B2 Rw2 B L' Fw2 R' Uw2 R2 B' D2 Fw2 F2 R F' Uw B F U D Fw' Uw R F' Uw2 L' B
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 D Dw2 R' L' F2 Dw2 Rw Lw B Rw2 Uw2 L' F' R' B2 Lw' U2 Rw' D' Dw F2 Bw' Lw' Bw' U Bw D Dw' Uw' Rw Lw' Fw2 Rw R U Dw Bw2 L Dw' F Uw Rw2 U' F Fw B D R' D' Dw' F' Fw' Bw2 U2 B' Rw Fw D' L' Lw'
A #2 R Uw2 Dw' Bw' B2 Lw2 D2 B F2 R2 L2 D U R Bw2 Dw2 Uw2 L U2 B' R L' Dw L2 R' Uw Rw Fw' Dw2 Uw2 F B' Bw Rw' Fw' D Fw L2 Rw2 B' U Dw2 Bw' Lw2 R2 Dw' Bw' Rw' Fw2 L Dw Bw' L U Dw' D L F' B L2
A #3 B' R' Dw' U2 R U F D2 Lw' B' R2 Rw Dw L Fw' D2 U' Lw' U B Bw2 D' Bw Lw2 R L' Bw Rw2 Uw2 L' Dw' Lw' Bw Fw' D' B' Bw' U' Dw2 L' U' D2 Lw2 D Uw' Fw Rw Lw' D Rw' B2 Lw' Bw2 F2 Rw2 Dw' Fw R2 Lw Bw'
A #4 Lw F U2 Fw Bw2 D Lw2 Uw2 Fw' Lw' Uw2 Bw2 L B2 Dw' F2 Lw' Fw2 L' D Bw' Rw F' Dw' U2 L' R' Rw Fw' Rw2 F R2 D' Bw' D B Rw Lw U2 R2 L' Bw2 Dw Bw' U R2 D2 Dw' B' Dw2 Fw' F2 L Uw R' L2 D Lw2 U B2
A #5 U2 L Uw' D R2 Uw2 L' F' B2 U' L' Rw Fw Rw2 F' Fw Rw' Uw F' Bw' Dw Lw Fw2 U B' D2 Fw' Bw' Rw Lw' Bw2 D2 B2 Lw' D F2 Lw2 Fw2 B R2 Dw2 U' B Bw R2 Uw2 B Dw Uw' Lw Fw' Uw2 L' B' L2 B2 U2 R2 Fw' B2
A Ex#1 R' Uw2 R2 L' B' Fw2 Bw2 R D U2 Dw' F' R2 Lw Fw L2 F' Dw Fw' U R2 Dw2 Uw Fw2 Bw U' Bw' Fw2 B' D Bw' R2 Dw2 Uw2 B' Dw2 L' Bw Dw2 B2 Dw Uw' Bw' R' F' Rw2 U Rw Lw Bw D Rw Lw2 L2 U' R2 Rw' Fw2 B' L2
A Ex#2 Lw' B' D2 R B2 R' U2 Rw' Bw2 Rw2 D2 L2 Lw' F' L2 Rw2 D2 U' Lw U Dw' D B2 Fw' Bw2 D Dw' Uw2 Rw' B' Lw' Fw Bw2 Uw2 F R' Uw' Fw U2 Dw Fw2 Rw2 B' F2 R' Uw L Rw' Dw U' Bw' B2 L' U' Dw R2 Uw U R Dw
B #1 Rw L2 Bw Uw' Fw' Uw2 U' D' Rw' Dw Fw2 F Bw Dw' R Bw Fw U' Dw2 R' F2 Fw' B Lw2 R' Bw F2 U F2 Fw2 Lw' F Lw' U2 Lw Uw Lw2 Fw2 Lw2 Rw2 B' R2 Bw Lw2 B2 Uw' Rw2 Uw2 U2 L' U' Uw' B2 R' Bw2 L Uw2 F Bw Uw
B #2 F D Rw' Uw Lw' B2 Lw2 R' B2 U' L2 B' U' Uw D R D' Fw' D2 Uw F2 D' Fw Rw' L2 Lw2 Uw' Dw' B2 Fw Uw2 L' R2 F B' R2 Bw2 R2 Rw2 Lw' B' R' B' Bw Fw2 Dw Lw' R Dw' Lw' U2 Lw' Dw2 Lw' Bw Rw' L2 B Fw2 Dw2
B #3 Fw' Uw Rw' D Uw2 L' Fw Rw Bw B2 Dw2 R Bw2 Fw R2 Uw L2 Dw' L Bw Fw R' Rw2 F' Fw2 Dw' L2 B2 Bw Lw D R Bw Dw2 R U' F' R' Lw Bw F Uw' D2 Lw2 D2 Fw2 R' Fw2 U Rw' B Rw2 R2 Lw Bw Uw Dw Fw' F L2
B #4 Dw Lw L2 Rw2 R2 B' Bw' Uw Lw2 Dw' B Lw2 Rw Uw2 F Rw2 Lw2 Uw2 R D2 L Rw R' B' Dw B' Lw Uw' Fw' L2 B2 L2 Lw2 B2 Uw Lw' F2 R2 Uw' Fw Uw Fw2 Bw' L' F' Dw' F' L' Dw B' L2 Uw' D' L2 R' D' Rw R Dw Rw
B #5 Lw Fw D2 B2 Fw' R' F' Dw D' L D' B' R' Fw D' Lw2 Bw Dw' B' Lw' Fw' Uw' Fw2 Bw2 F2 Uw2 F' Uw2 Bw' Lw2 Fw2 Dw2 B2 L' Dw2 F' Fw' Uw2 B R' Dw2 Fw R Rw' Fw L Uw2 Dw2 Fw2 D L' B Dw2 D Lw2 Fw Bw' U' Dw F2
B Ex#1 L2 U' D' F2 D' Lw2 B2 Lw' Fw2 U' Rw R2 F2 B2 U2 Fw R2 L Dw' Lw R U' F Rw2 L B F' Fw2 Rw' F D' L2 Dw' Bw' D' Rw' Uw2 D F2 U' Bw2 Rw' Dw Uw' Lw L Fw Bw2 D2 Fw2 B D' Fw B Uw Rw2 Dw2 Bw2 F' Fw
B Ex#2 F2 R' Bw2 L U' D2 Dw R Lw Dw' R Rw2 D' Lw2 F2 U Dw D' Rw2 Fw' B2 Rw2 Dw' U2 L R' Uw Bw Fw R2 B' U' F Rw' F R2 U2 Dw' Lw2 F2 Rw D U L2 Bw R' Uw D' Lw' L2 Uw2 Lw2 D Fw2 D U Fw Bw2 U Uw'
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R2 U R2 F2 L2 D' R2 D' F2 L U2 L' B U' R F D2 U' L' U2 Rw2 Uw2
A #2 B2 L2 B2 U2 R2 D' F2 U2 L2 U' L U2 L2 B' L D' B' L U' B2 U2 Rw Uw'
A #3 R2 F2 U2 F' L2 D2 B' D2 F R2 D' L2 F L D2 R2 U' F' D' U2 Rw' Uw'
A Ex#1 R2 D2 B2 U B2 D F2 U' F U2 R2 F D' F L R' D2 F' R2 U Rw Uw
A Ex#2 L' B2 D2 F2 L' U2 R F2 L' R' F' D2 U' L D2 L2 R' D B F Uw2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 L2 B2 R2 U' B2 D2 B2 F D U2 F' D' R2 F2 U' F2 U' R U' Rw2 Uw2
A #2 F2 L B2 L' F2 L U2 R F D2 F D' L' D' B' F R' F D Fw Uw2
A #3 L2 U2 B2 F D2 B L2 B F D' B2 R' U2 L' D U' B F' U' F Rw
A Ex#1 D2 F' D2 B F D2 R2 B' R' B' D2 L2 B D' U' R' B D' F' Rw Uw2
A Ex#2 R2 U2 B2 R2 B' D2 B2 L2 B L R U L2 B D2 L B2 U B R' Uw2
  3x3x3 Fewest Moves   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 B L' U' D' L' U F' U2 R F2 D2 F L2 F D2 F U2 R2 B
A #2 L2 U2 B2 U' R2 U R2 B2 U' R2 B' R B2 F2 R2 F R2 D F2
A #3 D' L U2 L' F2 R B U B2 D B' L2 F' U2 F D2 R2 B2 D2 B
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D' R2 D' B2 F2 D2 U' L2 U2 R D B D U' R' D2 B' D' U
A #2 B2 U2 L2 B2 U2 F' L2 U2 R' U' B R2 U' F D L' B L' F
A #3 L' F' L D' R U' R' U2 F L' F B2 D2 R2 B R2 L2 F' B'
A #4 U B2 R2 D' F2 U F2 D' R2 F' L' F' L2 U' R U2 F2 U B' R2
A #5 R2 D2 F D2 F2 L2 D2 B D2 U2 R F D' L' R B U' R2 D' B'
A Ex#1 F2 L F2 B2 D' R D2 L U2 B D2 B2 U' R2 F2 U F2 U R2 U'
A Ex#2 U2 L2 U' B2 R2 F2 U2 B2 D L2 R2 B' L D' U2 B' R F2 L2
B #1 R' D' R2 U' F L F2 L U R U2 R2 D' F2 B2 R2 U2 R2 U F2
B #2 L' F2 L' F' U L B R2 U B U2 R2 D2 L2 D B2 U2 D L2
B #3 L' F2 D2 F2 U2 R B2 L' U2 B2 L2 U R' U F2 R2 B' U2 F D'
B #4 U2 L D2 F D' R' B2 D' R U L2 B R2 F' L2 U2 F2 B R2 B2 R2
B #5 L2 U' L2 D' U2 L2 B2 D R2 B2 U' L D' B R' B2 F U' F U R'
B Ex#1 F2 R' B2 L2 R D2 R' B2 R' B' R2 F L' B D R2 U' B2 R
B Ex#2 B2 U' B2 U2 F2 R2 F2 U B2 F U2 L D B D U2 B2 R' F2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 U' F2 L2 D' F2 R2 U2 R' B' R' D2 F R D F2 D'
A #2 R2 B2 D B2 F2 U' F2 R2 D L D' F R' D U B' D L D' U'
A #3 F R2 B' L2 F R2 F' R2 U2 R D' F D' B' F L R D' B U'
A #4 U' R2 D' B2 U2 B2 L2 D' F L2 U' B F R2 F' R U L' D'
A #5 R2 D' R2 F2 D R2 D F2 L R D2 U R B2 D2 B L B U2
A Ex#1 D2 B L2 B' R2 U2 F' U2 F D2 L2 U B R2 U' B2 U R U F' R2
A Ex#2 U2 B2 L2 F' L2 F R2 B D2 F L' F L' B' L' B' F2 D' R B
  Rubik's Clock   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 UR6+ DR3+ DL1+ UL5+ U3- R4- D2- L5- ALL5- y2 U5- R5+ D1+ L5- ALL5- UR UL
A #2 UR3+ DR5- DL1+ UL2+ U3- R3- D3+ L6+ ALL4- y2 U3- R1+ D2- L1+ ALL4- UR DL
A #3 UR3- DR1- DL1- UL1+ U2+ R1- D1- L2- ALL5- y2 U1+ R6+ D4- L4- ALL0+ DR
A #4 UR5+ DR4+ DL5- UL1- U3+ R5+ D3- L6+ ALL3+ y2 U4+ R4+ D3- L1+ ALL5+ UR
A #5 UR6+ DR5+ DL5- UL3+ U4- R1+ D3- L0+ ALL4+ y2 U5- R5- D0+ L3- ALL4+ DR UL
A Ex#1 UR4+ DR2- DL5+ UL3- U1+ R6+ D5- L6+ ALL3+ y2 U2- R3+ D4- L5+ ALL5+ UR DR DL
A Ex#2 UR2+ DR3- DL5- UL2- U1- R3+ D1- L0+ ALL6+ y2 U4+ R6+ D3+ L3- ALL2+ DL
B #1 UR6+ DR3- DL0+ UL1- U5- R3- D5- L5+ ALL2- y2 U6+ R6+ D1+ L4+ ALL6+ UR DR DL UL
B #2 UR2- DR2- DL2- UL1+ U3- R4+ D3+ L3+ ALL5- y2 U3+ R3+ D4+ L4- ALL2- DL
B #3 UR6+ DR3- DL2+ UL5+ U6+ R5+ D5- L5- ALL2+ y2 U1+ R2+ D4- L2+ ALL1- UR DR DL UL
B #4 UR4- DR6+ DL0+ UL2- U4+ R6+ D6+ L5- ALL1+ y2 U0+ R2+ D4- L6+ ALL5+ UL
B #5 UR1- DR1+ DL4+ UL3- U5+ R4+ D0+ L2- ALL1- y2 U3+ R5- D2+ L5+ ALL3- UR DL UL
B Ex#1 UR4+ DR0+ DL0+ UL3- U1- R0+ D1- L4- ALL3+ y2 U5+ R3- D5+ L0+ ALL5+ UR DL UL
B Ex#2 UR3+ DR1+ DL6+ UL3- U2- R1- D5- L0+ ALL5+ y2 U6+ R6+ D5+ L5- ALL4+ UR DR DL
  Rubik's Clock   Final
Group No. Scramble
A #1 UR1+ DR1- DL5- UL1- U5+ R3- D2- L2- ALL1+ y2 U2- R5+ D4- L3+ ALL2- DR DL
A #2 UR5+ DR1- DL4+ UL1+ U3+ R2- D3- L6+ ALL4+ y2 U5+ R1- D6+ L3+ ALL4- UR DR
A #3 UR4- DR0+ DL2+ UL4- U0+ R3- D1+ L2- ALL4+ y2 U4+ R4+ D6+ L3- ALL2+ UR DL UL
A #4 UR3- DR1- DL5+ UL5- U5- R0+ D5+ L3+ ALL1+ y2 U1+ R4- D5- L6+ ALL3- DR
A #5 UR1- DR1- DL5+ UL2+ U6+ R0+ D3- L4+ ALL2+ y2 U2- R5- D3+ L3+ ALL1- DL
A Ex#1 UR5+ DR5+ DL4- UL5- U6+ R2+ D6+ L2+ ALL1- y2 U1+ R5+ D3- L6+ ALL0+ DR DL
A Ex#2 UR5+ DR1- DL4- UL5+ U5- R4- D0+ L0+ ALL3+ y2 U0+ R5- D1- L1- ALL2- DL
  Pyraminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L R' L' U' B L U R L' U' L u' l r
A #2 R' U B L' R L' B' R L U' B' u' b'
A #3 B R L U B R' U R' B' R' U' u l' r b'
A #4 B' R U' B L U L U' L' B U' u l r' b
A #5 R L B' R' L' R' L B R' B' U u' l r' b'
A Ex#1 R' B' U R U B' R B' U' R' L u' l'
A Ex#2 R' L R' B' U L' B L' R B' U l' r b'
B #1 L R L' R' L B' R' U' B' R U' l r'
B #2 U' R' U' B' R' B U' B' U B' U' r b
B #3 U R L' B' L R B R B' U L' u r b'
B #4 L' B R' L' U' B U' R' L B' L u l r' b
B #5 R' L B' R L' U B U' B L' U u r' b
B Ex#1 B' L' B R' L' R' B' R' B' L R u' l' r
B Ex#2 B' U B R' L' B R' L R' U' R u l' b
C #1 B' L' R L' R L B' L' U L B' u' l'
C #2 B' U R' L' B R L' U' L B' R' b'
C #3 U' R B' U' R U L' U L B' R l'
C #4 B L' B U B L' B U' R B R' r b
C #5 U' R' B' R B L U' B' L' U' B' u b'
C Ex#1 L' U' R B' R' U' R' U R' B L' u
C Ex#2 L U B' L' B' U' B' R U L' R' u' l' b
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 B U' B R' U' B' R' B' R' B R' u' l b
A #2 B' L B' R' L B' R U' B' R' U' u' l b
A #3 R' U' R B' L U R' L R' L' U u' l r b'
A #4 B' R B R' L' U R B L U R l'
A #5 U' L B U' L' U' R' U B L' B' r b'
A Ex#1 R' U' B' L' U' L' B L' B' U L u l' r' b
A Ex#2 U' R' L' U L' U' R' L' U' L' U' u l' r b
  Skewb   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L R L U' R L U R L' B R'
A #2 L R B' U L U' R L' R L' B
A #3 L R U' L' R B L B' R' B U
A #4 L R' U L U L' U L' R' L U'
A #5 L R L R U R L' B' L' U' R'
A Ex#1 L R L' R L' R' L' R' L' R' B'
A Ex#2 L R U R L B R' U B U R'
B #1 L R L' R U B' U B U' R' L
B #2 L R L B R' L' B L B' R U
B #3 L R L' R U R' L' R L' U R'
B #4 L R B R B' L' R L' U' L B
B #5 L R B R L B' L' B' L' B U
B Ex#1 L R L U' R' B' R U' B L' R
B Ex#2 L R L U' L' B L' R' B' R' U'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R L B' R' U R' L B' L R
A #2 L R U L U L R' U' L U' B'
A #3 L R L U' R L R' B U B' R
A #4 L R L B' R' L B U B' L R'
A #5 L R B U L' R U' B' L' B L
A Ex#1 L R B' L' B' U' R' U L U L'
A Ex#2 L R L R L B L' R B U' B'
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 F2 U L2 U D B2 D L2 F2 R2 F' L U' L2 D2 B D' L' F' Uw2 B Uw2 R2 Fw2 L' D2 B' F' L' Uw F' Uw' R' L' D2 B Rw' Uw D Rw' F2 Rw2 z y2
A #2 F2 U2 F2 D R2 U' F2 D2 F2 D' B2 L' U F D R' B2 R U B Fw2 Uw2 R' U R' D Fw2 R' F2 Rw2 U' R' Fw' R U2 Fw2 U2 Rw2 F2 Uw Rw Uw D' Fw Uw' z y2
A #3 B L2 B' L2 F' D2 B2 L2 U2 F' U2 R B' U' F' B2 U2 R D R' F' Rw2 D L2 Fw2 R Uw2 R U' F2 Rw2 U2 L' D Fw' D F U Rw U2 Fw Rw2 L' D2 F2 x' y2
A Ex#1 B2 L2 B2 L' B2 D2 R D2 U2 B L' U L' D2 R B' U' R' F2 Uw2 Rw2 U' R' U2 Rw2 L B2 U' Rw2 L D' R Fw U2 Fw' R Uw2 L Uw' Fw Uw' R2 Uw' Rw' Fw z' y
A Ex#2 F' L2 B2 U2 L2 B' R2 U2 L2 B U2 D R' D R2 D' F2 R D B' Rw2 Uw2 Fw2 B U Rw2 L2 D Fw2 U2 B R2 Rw D L2 Uw2 Rw' R2 F2 L' D2 Uw R B' Uw2 z y2
  5x5x5 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 F R2 L F R Bw' R D B2 U Lw2 F L2 B' R' Dw2 Fw U2 R2 Uw' B' Rw2 L Fw' Bw U' R' L2 Bw2 Lw2 D' Rw Dw' Bw Dw' Rw Uw2 Lw R F2 D' Bw Rw2 L U' Uw' B F Fw' R2 B L' D' Lw' F2 L' Fw' Rw Fw2 Lw2 3Fw 3Uw
A #2 D Rw' L' B2 R2 Lw Fw2 Uw F B2 Fw U2 Bw U Lw B2 L2 Bw2 R' Uw2 Lw' Dw2 Bw2 Uw2 R2 Fw' R' D Uw2 B' Fw2 R U' R F' Rw' Uw2 D2 Fw' F Uw L Rw' B R' U' Bw Lw' D' Fw' B U' L Bw Rw' Dw2 D' U Rw D2 3Uw'
A #3 R B' U' Rw2 B' Lw2 U Dw D Fw R Rw' Dw D2 U2 Rw2 D B2 Uw Rw U' R Dw2 Rw R Dw2 Bw' L2 Uw' Rw' Lw' Uw' D2 Bw U Bw F D L' B F Dw2 R Fw' U' B U2 R' Bw Dw2 R2 L2 Rw2 U2 R' Bw B' Rw' Dw2 D' 3Rw' 3Uw
A Ex#1 Rw' Lw2 B Lw' Bw' Fw2 F2 L' D2 F2 U2 B Fw' U2 Rw' Lw L2 B U Lw2 F' R2 Bw' Uw2 B L Rw' Lw' Dw B' Lw Fw F' Bw2 D' B Rw' F2 Fw R2 Rw' Lw2 Dw B Lw R Bw2 F2 Uw' Rw B F Lw' Uw' Lw' Dw Uw2 R' Dw' D' 3Fw' 3Uw'
A Ex#2 Rw Fw2 U F D Dw2 U Rw F U Lw2 R Dw' Rw' Bw' Rw' D B2 Bw' F' Uw2 Fw2 F Lw2 Dw B Bw Uw L2 U Fw2 Uw' Rw' Dw' B' L2 R2 Rw B2 Dw Lw' Bw' F2 Rw' D' Dw Lw B L2 B' U2 Dw2 R' D2 U Bw' Fw' R2 D R 3Rw' 3Uw
Adam Polkowski    Poland
Adam Polkowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.14   11.71   12.36 11.76 11.01 13.91 10.14
Second round 3 9.61   10.69   9.61 11.33 10.37 13.41 10.36
First round 11 10.33   13.43   DNF 14.73 10.33 14.71 10.85
2x2x2 Cube Second round 15 3.04   5.51   7.67 5.82 5.48 5.24 3.04
Combined First round 20 3.54   6.11   6.35 9.68 3.54 7.26 4.73
4x4x4 Cube Final 7 42.96   48.43   51.87 42.96 48.84 44.59 52.84
Second round 3 40.92   46.07   52.74 46.32 47.03 44.87 40.92
Combined First round 7 40.36   46.44   47.52 40.36 46.50 45.31 49.20
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
First round 7 4:52.20   DNF   4:52.20 DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 6 43   44.33   44 43 46
Adrian Stromski    Poland
Adrian Stromski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 16.39   18.47   21.29 17.14 16.98 21.83 16.39
First round 26 11.45   18.58   11.45 19.73 24.53 17.11 18.90
2x2x2 Cube Second round 12 4.51   5.26   5.72 4.51 5.27 4.79 6.41
Combined First round 12 4.23   5.22   7.59 4.23 6.67 4.57 4.41
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:10.60   1:29.07   DNF 1:19.53 1:10.60 1:28.41 1:39.27
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:40.23     2:40.23 2:53.01
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 43.45     DNF 43.45
Pyraminx Combined First round 23 7.33   12.24   12.74 12.81 7.33 12.73 11.25
Skewb Final 12 6.88   11.84   14.54 14.77 12.60 8.37 6.88
Combined First round 12 9.52   13.07   9.52 12.73 DNF 11.79 14.70
Antoni Rumowski    Poland
Antoni Rumowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 20.25   25.63   DNF 20.25 23.98 29.61 23.31
First round 36 19.81   25.69   27.74 21.27 28.07 DNF 19.81
2x2x2 Cube Second round 23 3.73   7.14   6.00 8.42 DNF 6.99 3.73
Combined First round 19 5.44   6.01   6.14 5.44 5.48 6.40 7.82
4x4x4 Cube Combined First round 28 1:41.56     1:41.56 2:10.56
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 57.99     1:02.21 57.99
Pyraminx Combined First round 25 9.13   12.67   9.13 12.00 9.58 16.43 16.50
Skewb Final 4 6.39   7.79   8.27 12.17 6.39 7.50 7.60
Combined First round 5 5.98   7.82   9.07 19.28 5.98 8.12 6.28
Bartosz Bździel    Poland
Bartosz Bździel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 11.19   13.91   14.86 14.38 11.19 12.49 15.71
Second round 10 10.79   12.05   11.71 11.35 13.09 10.79 14.46
First round 12 12.36   13.43   14.01 12.36 13.57 12.72 15.10
2x2x2 Cube Second round 20 4.47   5.90   4.47 5.77 10.43 6.29 5.63
Combined First round 26 4.57   7.44   6.44 4.57 7.50 12.11 8.39
4x4x4 Cube Second round 14 58.20   1:06.76   1:03.64 1:09.68 1:06.95 1:18.93 58.20
Combined First round 19 52.44   1:13.27   1:12.85 1:13.58 DNF 1:13.37 52.44
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:55.00   2:15.39   2:09.60 2:17.29 1:55.00 2:19.29 2:28.00
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:21.95   DNF   1:21.95 DNF DNF
First round 2 1:21.88   DNF   DNF 1:21.88 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 15 57   DNF   57 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 32.71   35.44   33.35 36.07 36.89 42.48 32.71
Rubik's Clock Combined First round 11 32.21     47.15 32.21
Pyraminx Final 10 8.46   9.06   12.82 9.34 8.89 8.94 8.46
Combined First round 9 7.46   8.31   8.76 8.51 7.46 7.67 15.87
Bartosz Ochał    Poland
Bartosz Ochał
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 15.46   17.67   15.46 19.54 17.00 17.17 18.85
First round 24 15.86   18.36   19.59 15.86 18.71 17.11 19.26
2x2x2 Cube Final 10 4.33   6.07   13.60 4.33 4.36 6.22 7.62
Second round 10 4.13   5.14   5.10 4.13 5.36 6.06 4.95
Combined First round 8 3.13   4.91   4.50 4.03 6.19 7.66 3.13
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:16.15   1:24.15   1:23.82 1:16.15 1:35.51 1:19.87 1:28.75
Pyraminx Final 12 6.19   10.43   9.68 10.66 10.94 6.19 13.77
Combined First round 10 7.11   8.53   7.24 10.05 DNF 7.11 8.31
Skewb Final 5 6.51   7.79   10.89 7.08 6.51 8.60 7.68
Combined First round 4 4.91   6.75   5.75 6.95 7.54 4.91 8.83
Bartosz Pawlik    Poland
Bartosz Pawlik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 34.48   47.59   51.95 34.48 45.16 1:03.85 45.67
2x2x2 Cube Combined First round 37 9.17   21.50   9.17 32.98 23.57 30.58 10.35
Rubik's Clock Combined First round 10 25.16     DNF 25.16
Pyraminx Combined First round 33 15.80     15.80 21.09
Skewb Combined First round 25 31.07     31.07 46.28
Brajan Talarowski    Poland
Brajan Talarowski
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Combined First round 36 7.60   11.16   9.01 7.60 DNF 10.39 14.08
Pyraminx Combined First round 19 5.76   11.37   5.76 11.93 14.24 10.38 11.81
Skewb Combined First round 21 17.65     17.65 20.39
Dawid Karczyński    Poland
Dawid Karczyński
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.12   12.04   12.53 13.99 11.15 12.45 11.12
Second round 11 10.82   12.27   12.03 DNF 13.15 11.62 10.82
First round 10 12.08   13.20   13.22 12.87 13.52 12.08 14.86
2x2x2 Cube Final 2 2.45   3.04   2.45 3.10 2.56 3.50 3.46
Second round 2 2.58   3.41   2.91 3.59 3.73 2.58 3.75
Combined First round 4 2.62   3.81   2.62 3.65 12.00 4.01 3.76
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:12.94   1:24.00   1:26.62 1:36.46 1:25.91 1:19.48 1:12.94
3x3x3 Fewest Moves Final 10 35   DNF   43 35 DNF
3x3x3 One-Handed Final 6 17.06   23.05   27.12 25.02 19.12 17.06 25.00
Combined First round 10 18.06   25.36   28.03 29.12 28.45 19.60 18.06
Pyraminx Combined First round 22 7.80   11.85   9.68 17.35 8.53 DNF 7.80
Skewb Final 1 4.25   4.95   6.98 5.05 4.25 4.89 4.90
Combined First round 2 4.38   5.08   4.38 4.84 5.64 5.15 5.24
Denis Frejtak    Poland
Denis Frejtak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 44.13   49.85   48.90 DNF 47.61 53.03 44.13
2x2x2 Cube Combined First round 43 19.53     19.53 DNF
Dennis van Enckevort    Netherlands
Dennis van Enckevort
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 22.05   27.45   35.11 27.67 22.05 28.52 26.16
First round 37 23.33   25.72   28.22 24.03 23.33 27.88 25.25
2x2x2 Cube Second round 30 6.25   8.67   11.25 6.25 7.01 DNF 7.76
Combined First round 25 6.29   7.34   7.21 8.72 8.08 6.29 6.72
4x4x4 Cube Combined First round 31 1:46.97     1:46.97 1:50.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 54.93     59.74 54.93
Rubik's Clock Combined First round 9 21.07     21.07 22.07
Pyraminx Final 11 8.06   9.16   8.86 13.46 10.34 8.06 8.29
Combined First round 12 9.01   9.86   9.01 12.82 10.39 9.33 9.85
Grzegorz Jałocha    Poland
Grzegorz Jałocha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.81   12.62   11.92 11.81 13.72 13.00 12.93
First round 14 12.62   14.58   14.36 12.62 16.39 16.81 13.00
4x4x4 Cube Second round 12 1:00.68   1:02.36   1:17.45 1:00.68 1:02.31 1:03.94 1:00.83
Combined First round 13 48.81   1:01.72   1:03.13 48.81 55.95 1:06.07 1:21.19
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:57.60   2:02.87   2:03.65 1:57.60 2:09.22 2:06.91 1:58.04
3x3x3 Blindfolded Final 1 31.18   DNF   31.72 31.18 DNF
First round 1 35.31   DNF   35.31 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 10 35   DNF   35 DNF 38
4x4x4 Blindfolded Final 1 3:39.81     DNF DNF 3:39.81
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
Grzegorz Pacewicz    Poland
Grzegorz Pacewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 26.63   31.93   34.66 26.63 29.83 48.03 31.31
2x2x2 Cube Combined First round 38 10.04     10.04 14.33
4x4x4 Cube Combined First round 34 2:05.10     2:24.41 2:05.10
5x5x5 Cube Combined Final 21 4:24.28     4:24.28 4:47.57
3x3x3 Blindfolded First round 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Jakub Kraska    Poland
Jakub Kraska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 16.48   20.90   28.07 19.68 22.86 16.48 20.15
First round 28 16.69   19.50   23.25 16.69 20.07 18.97 19.46
2x2x2 Cube Second round 25 6.89   7.54   6.96 13.86 8.44 6.89 7.21
Combined First round 31 7.23   8.24   8.66 7.68 8.38 7.23 DNF
4x4x4 Cube Second round 17 1:00.04   1:10.45   1:08.61 1:10.69 1:15.10 1:12.04 1:00.04
Combined First round 16 1:06.79   1:09.69   1:06.79 1:09.04 1:25.19 1:07.22 1:12.81
5x5x5 Cube Combined Final 17 3:09.31     DNF 3:09.31
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 1:06.58     1:46.55 1:06.58
Pyraminx Combined First round 30 14.39     14.68 14.39
Jakub Pacewicz    Poland
Jakub Pacewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 22.17   23.53   22.17 27.09 24.20 22.76 23.63
First round 23 16.45   17.81   16.45 17.38 18.65 20.22 17.39
2x2x2 Cube Second round 26 5.90   7.55   6.58 9.49 8.63 5.90 7.45
Combined First round 21 5.03   6.11   5.82 6.83 5.69 5.03 7.47
4x4x4 Cube Combined First round 33 1:53.12     1:53.12 2:30.06
Rubik's Clock Combined First round 12 36.17     36.17 DNF
Pyraminx Combined First round 20 8.14   11.49   12.32 11.46 14.99 10.69 8.14
Skewb Combined First round 27 DNF     DNF DNS
Jakub Sokołowski    Poland
Jakub Sokołowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.21   13.80   11.21 15.46 12.67 13.27 17.26
First round 13 12.74   13.90   14.37 14.52 12.81 12.74 15.37
2x2x2 Cube Combined First round 13 4.62   5.33   5.91 4.91 5.44 5.63 4.62
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:36.34   1:42.37   1:43.93 1:47.02 1:42.47 1:40.70 1:36.34
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 24.86   27.24   25.78 37.45 27.20 24.86 28.74
Jakub Wolniewicz    Poland
Jakub Wolniewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.55   11.40   13.69 11.47 9.55 12.99 9.74
Second round 8 10.69   11.87   10.69 10.99 13.03 14.15 11.58
First round 4 10.61   11.78   12.28 13.22 11.21 11.84 10.61
2x2x2 Cube Final 1 1.90   2.56   3.68 1.99 2.46 1.90 3.24
Second round 4 2.45   3.59   2.99 2.45 4.73 5.04 3.04
Combined First round 2 2.29   2.87   2.45 3.14 2.29 3.02 3.40
4x4x4 Cube Final 2 35.23   43.02   41.68 35.23 1:04.65 46.79 40.59
Second round 2 42.33   44.28   43.67 42.39 42.33 1:00.75 46.78
Combined First round 2 37.10   43.09   37.10 38.73 50.13 DNF 40.41
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:30.36   1:34.05   1:30.36 1:36.23 1:33.76 1:32.66 1:35.73
3x3x3 Fewest Moves Final 12 40   DNF   40 DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 2 14.37   16.33   14.37 18.42 15.50 17.73 15.76
Combined First round 2 15.11   16.88   18.46 18.24 15.11 15.96 16.43
Pyraminx Final 1 2.99   4.33   2.99 8.85 3.65 4.06 5.27
Combined First round 1 3.05   3.69   3.05 3.24 4.64 3.18 7.02
Skewb Combined First round 22 17.80     19.59 17.80
Jan Łepek    Poland
Jan Łepek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 21.37   23.97   24.81 27.81 25.43 21.37 21.67
First round 33 19.12   23.48   29.49 21.79 19.12 DNF 19.16
2x2x2 Cube Second round 29 6.37   8.20   6.37 6.69 11.75 8.53 9.39
Combined First round 28 6.79   7.65   8.38 7.58 6.79 6.99 13.77
4x4x4 Cube Combined First round 29 1:42.58     1:52.80 1:42.58
5x5x5 Cube Combined Final 20 4:08.26     4:08.26 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 40.72     40.72 44.17
Pyraminx Combined First round 13 8.66   10.23   9.25 15.69 8.66 10.48 10.97
Skewb Combined First round 14 12.12     16.27 12.12
Kacper Matyszewski    Poland
Kacper Matyszewski
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Combined First round 35 7.75   10.75   DNF 7.75 12.46 7.94 11.84
Pyraminx Combined First round 32 14.63     14.63 15.29
Skewb Combined First round 18 15.41     15.41 DNF
Kalina Jakubowska    Poland
Kalina Jakubowska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.98   10.46   8.98 11.08 12.98 10.76 9.55
Second round 6 9.28   11.29   11.27 9.28 11.65 10.95 13.35
First round 3 9.34   10.43   9.34 11.05 10.76 9.76 10.78
4x4x4 Cube Final 4 39.67   45.12   41.73 39.67 49.44 44.20 53.99
Second round 4 37.62   46.26   45.57 46.93 37.62 49.87 46.28
Combined First round 5 38.03   45.42   38.03 47.26 45.46 44.93 45.86
3x3x3 One-Handed Final 5 20.31   22.63   20.31 22.17 25.53 24.52 21.21
Combined First round 4 19.06   22.56   23.80 23.41 27.74 19.06 20.46
Rubik's Clock Combined First round 8 11.03   DNF   11.81 11.03 DNF DNF 12.88
Kamil Więcławek    Poland
Kamil Więcławek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 1:08.54   1:17.87   1:08.54 1:20.25 1:14.57 1:18.78 1:28.85
2x2x2 Cube Combined First round 42 19.07     30.65 19.07
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 DNF     DNF DNS
Karolina Wiącek    Poland
Karolina Wiącek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 16.08   26.93   34.39 20.04 34.79 16.08 26.36
Klaudiusz Cieszyński    Poland
Klaudiusz Cieszyński
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 18.30   21.83   18.30 21.60 20.43 32.75 23.45
First round 30 18.69   20.95   21.22 23.69 19.09 18.69 22.54
2x2x2 Cube Second round 16 4.69   5.55   6.29 4.69 6.09 5.19 5.36
Combined First round 10 4.52   5.12   5.07 4.52 5.26 6.62 5.02
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:12.48   1:37.88   1:28.39 1:54.28 DNF 1:30.98 1:12.48
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 49.75     49.75 54.03
Pyraminx Final 9 7.81   9.01   7.81 12.01 10.40 7.83 8.79
Combined First round 11 7.36   9.11   9.13 8.86 7.36 9.34 10.74
Krzysztof Dąbrowski    Poland
Krzysztof Dąbrowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 24.36   DNF   24.46 25.00 DNF 24.36 DNF
First round 32 16.39   22.52   22.08 21.21 24.29 16.39 24.26
Maciej Bronk    Poland
Maciej Bronk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 14.06   17.24   15.09 14.06 18.97 17.67 25.94
First round 18 14.38   15.91   15.54 15.89 16.29 14.38 19.20
2x2x2 Cube Second round 14 3.39   5.31   6.36 5.49 4.42 6.03 3.39
Combined First round 22 5.18   6.50   6.50 5.18 DNF 6.48 6.51
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:04.06   1:30.88   1:04.06 DNF 1:38.29 1:29.62 1:24.72
5x5x5 Cube Combined Final 18 3:14.82     3:14.82 3:34.95
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 27.39   34.91   27.39 35.45 32.46 39.52 36.82
Pyraminx Combined First round 21 5.20   11.80   19.25 10.85 5.20 10.16 14.39
Skewb Final 8 6.85   8.90   8.36 11.10 16.57 7.25 6.85
Combined First round 3 3.62   6.60   3.62 7.62 7.68 9.78 4.50
Maksymilian Kutyła    Poland
Maksymilian Kutyła
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 14.01   14.83   16.17 14.19 14.01 15.30 15.00
First round 17 14.12   14.83   14.12 15.65 14.49 15.49 14.52
2x2x2 Cube Final 9 4.19   5.44   9.87 4.19 4.42 5.85 6.04
Second round 9 4.11   5.13   6.65 4.11 6.15 4.90 4.35
Combined First round 11 4.62   5.12   9.09 4.78 4.62 5.41 5.17
4x4x4 Cube Second round 15 1:03.11   1:08.81   1:05.37 1:03.11 1:12.16 1:28.16 1:08.89
Combined First round 15 1:05.74   1:09.11   1:05.74 1:11.28 1:08.53 1:13.92 1:07.53
5x5x5 Cube Combined Final 16 3:03.66     3:44.88 3:03.66
3x3x3 Blindfolded First round 10 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 7 43   45.00   47 45 43
3x3x3 One-Handed Final 9 22.26   25.46   23.28 22.26 30.63 26.29 26.82
Combined First round 9 23.19   24.78   24.06 23.22 27.07 27.75 23.19
Pyraminx Combined First round 15 7.25   10.43   7.83 11.07 12.42 12.38 7.25
Maksymilian Tachasiuk    Poland
Maksymilian Tachasiuk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 13.86   18.52   17.59 13.86 20.88 17.20 20.78
First round 31 17.11   21.07   18.72 17.11 19.61 DNF 24.88
2x2x2 Cube Second round 17 4.37   5.66   5.33 4.37 6.68 DNF 4.98
Combined First round 16 4.92   5.83   4.92 6.03 6.61 6.43 5.03
4x4x4 Cube Combined First round 32 1:47.55     2:04.27 1:47.55
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 29.59   34.90   44.72 31.60 33.79 39.30 29.59
Pyraminx Combined First round 28 12.83   14.86   12.83 13.81 15.51 16.33 15.26
Skewb Combined First round 23 24.35     24.35 DNF
Marcin Bloch    Poland
Marcin Bloch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 13.35   14.05   14.95 13.35 13.64 13.96 14.56
Second round 9 11.25   11.97   11.59 11.25 12.51 11.80 13.05
First round 9 11.54   12.62   13.76 12.33 12.46 13.08 11.54
2x2x2 Cube Final 4 2.49   3.25   5.45 3.80 2.76 2.49 3.20
Second round 1 2.49   3.37   3.98 3.43 3.54 2.49 3.14
Combined First round 3 2.80   3.50   2.80 3.17 3.58 3.74 5.99
4x4x4 Cube Final 5 43.92   46.20   48.75 48.45 43.92 44.93 45.22
Second round 6 42.65   48.76   42.65 45.43 48.19 52.66 53.38
Combined First round 6 42.03   45.55   49.57 44.51 47.16 44.99 42.03
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:54.79   2:01.80   1:54.79 1:59.76 2:04.93 2:05.78 2:00.72
3x3x3 One-Handed Final 8 19.41   24.29   24.18 DNF 23.72 24.96 19.41
Combined First round 6 17.08   22.86   23.08 22.26 23.23 17.08 24.43
Pyraminx Combined First round 14 7.40   10.37   10.14 14.08 9.50 7.40 11.47
Skewb Combined First round 17 15.39     15.39 DNF
Marcin Jakubowski    Poland
Marcin Jakubowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 11.62   13.16   12.71 13.40 13.38 11.62 14.48
First round 16 12.25   14.66   15.43 18.43 14.85 12.25 13.69
2x2x2 Cube Final 5 2.98   3.81   3.88 2.98 3.98 3.56 5.83
Second round 7 3.63   4.90   5.45 4.68 6.66 3.63 4.57
Combined First round 5 3.50   3.96   4.29 5.71 3.90 3.70 3.50
4x4x4 Cube Second round 11 57.49   59.38   59.87 57.76 1:01.97 1:00.52 57.49
Combined First round 9 47.61   53.46   58.23 56.08 54.12 47.61 50.19
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:34.58   1:43.11   1:39.90 1:42.81 1:46.63 1:34.58 1:49.56
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 5 2:20.30   DNF   DNF 2:20.30 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 33   36.67   33 34 43
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 21.04   25.53   37.32 21.04 24.34 24.56 27.70
Rubik's Clock Final 1 7.69   8.47   8.18 9.34 8.58 8.64 7.69
Combined First round 1 8.09   9.54   10.37 9.06 8.09 DNF 9.20
Pyraminx Final 5 5.50   6.47   6.56 8.44 6.31 6.54 5.50
Combined First round 6 5.28   7.01   7.02 6.70 5.28 10.62 7.32
Skewb Combined First round 13 10.38     10.38 10.60
Marcin Radziszewski    Poland
Marcin Radziszewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 14.41   17.55   16.89 17.87 17.88 14.41 18.23
First round 22 14.56   17.03   20.51 15.64 14.56 14.94 21.84
2x2x2 Cube Second round 22 3.94   7.03   6.69 6.35 8.04 11.68 3.94
Combined First round 27 4.88   7.45   7.33 7.73 4.88 8.35 7.28
4x4x4 Cube Combined First round 30 1:45.34     1:54.81 1:45.34
3x3x3 Fewest Moves Final 14 49   DNF   DNF 49 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 35.96     DNF 35.96
Pyraminx Combined First round 27 10.43   14.34   12.49 16.00 14.52 16.03 10.43
Marcin Stachura    Poland
Marcin Stachura
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.80   11.82   11.87 11.22 10.80 12.38 13.00
Second round 5 10.26   11.19   10.57 10.26 11.54 11.47 13.02
First round 5 10.49   11.87   11.27 12.95 10.49 13.72 11.39
2x2x2 Cube Second round 18 4.59   5.75   6.50 6.11 5.31 5.83 4.59
Combined First round 7 4.45   4.57   4.46 4.45 4.73 5.09 4.52
4x4x4 Cube Final 8 48.02   52.45   48.02 51.61 54.10 51.63 1:09.95
Second round 9 54.35   56.69   57.09 57.19 54.35 57.42 55.80
Combined First round 8 47.67   50.70   53.37 50.87 47.67 47.86 58.63
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:05.22   2:14.40   2:18.07 2:19.71 2:07.22 2:17.91 2:05.22
3x3x3 Fewest Moves Final 1 25   NR 31.67   32 25 38
3x3x3 One-Handed Final 3 19.89   22.05   21.07 22.30 23.77 19.89 22.78
Combined First round 7 19.51   23.13   19.51 22.11 23.56 23.72 23.75
Rubik's Clock Final 5 18.28   20.63   23.18 19.78 18.28 19.32 22.79
Combined First round 6 17.36   21.31   18.45 25.03 17.36 20.77 24.72
Pyraminx Final 7 5.77   7.47   10.06 8.42 6.19 5.77 7.79
Combined First round 8 3.37   8.20   3.37 6.79 9.58 9.52 8.29
Skewb Final 3 5.42   7.45   5.50 9.74 7.25 5.42 9.59
Combined First round 6 6.15   7.91   8.32 7.37 8.05 15.14 6.15
Marta Żywicka    Poland
Marta Żywicka
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 19.10   23.21   23.75 19.10 25.11 25.64 20.77
First round 29 19.51   20.48   19.85 19.51 22.04 20.12 21.46
2x2x2 Cube Combined First round 39 10.68     10.68 DNF
Pyraminx Combined First round 24 11.93   12.49   15.16 11.93 11.99 12.05 13.42
Skewb Combined First round 24 29.99     DNF 29.99
Mateusz Andrzejewski    Poland
Mateusz Andrzejewski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 13.49   17.75   17.98 17.25 22.00 18.01 13.49
First round 25 15.63   18.50   21.40 20.84 18.92 15.63 15.74
2x2x2 Cube Second round 19 4.96   5.83   5.95 4.96 5.65 5.89 5.95
Combined First round 14 4.83   5.52   5.59 4.83 4.95 6.14 6.01
4x4x4 Cube Second round 18 1:07.94   1:11.14   1:12.11 1:12.12 1:09.19 1:29.93 1:07.94
Combined First round 14 57.80   1:07.36   1:19.75 1:08.19 1:08.53 1:05.35 57.80
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:40.06     2:40.06 2:56.63
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 35.70     35.70 DNF
Pyraminx Combined First round 18 8.05   11.21   13.67 8.05 8.25 13.46 11.92
Skewb Final 9 7.15   10.73   13.52 8.70 12.91 10.58 7.15
Combined First round 11 9.26   12.49   13.10 9.97 16.53 14.41 9.26
Nikodem Frejtak    Poland
Nikodem Frejtak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 1:07.90   1:17.44   1:07.90 1:18.76 1:27.27 1:12.86 1:20.69
Oskar Kaczmarek    Poland
Oskar Kaczmarek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 19.75   21.44   20.88 21.84 19.75 21.60 26.92
First round 34 23.66   24.25   24.61 23.99 24.14 23.66 29.90
2x2x2 Cube Final 8 4.56   5.27   6.41 4.99 4.57 4.56 6.25
Second round 8 3.45   5.04   6.21 5.44 3.45 5.66 4.03
Combined First round 17 5.42   5.90   5.42 5.72 5.82 7.18 6.17
4x4x4 Cube Combined First round 27 1:33.03     1:52.61 1:33.03
5x5x5 Cube Combined Final 22 4:44.24     5:01.99 4:44.24
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 49.19     49.19 1:08.86
Pyraminx Combined First round 31 14.43     22.82 14.43
Oskar Lewandowski    Poland
Oskar Lewandowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 26.51   28.29   31.41 29.01 27.90 26.51 27.97
2x2x2 Cube Combined First round 34 6.31   9.66   8.91 9.43 11.84 10.63 6.31
Pyraminx Combined First round 17 9.27   10.78   9.27 10.89 11.75 14.99 9.69
Oskar Pieniążkiewicz    Poland
Oskar Pieniążkiewicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 40.97   54.71   1:03.45 54.41 40.97 59.96 49.77
2x2x2 Cube Combined First round 41 13.36     13.36 17.91
Pyraminx Combined First round 29 13.42   18.11   DNF 13.42 14.69 20.31 19.34
Skewb Combined First round 19 15.90     1:05.15 15.90
Owidiusz Pryk    Poland
Owidiusz Pryk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 18.58   25.82   36.24 35.28 18.58 22.98 19.21
First round 35 21.58   25.10   21.58 26.08 42.74 24.18 25.03
2x2x2 Cube Second round 28 4.76   8.04   4.76 9.14 10.30 7.11 7.86
Combined First round 29 5.84   7.77   12.46 8.19 7.93 5.84 7.20
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:31.09     1:31.09 1:39.82
Rubik's Clock Final 2 10.91   12.79   13.98 10.91 14.03 12.28 12.12
Combined First round 2 12.33   14.48   13.43 13.05 16.96 12.33 18.21
Pyraminx Final 2 3.82   4.72   5.81 4.47 5.92 3.82 3.88
Combined First round 2 3.31   4.26   4.08 3.81 4.88 5.92 3.31
Skewb Combined First round 20 15.94     15.94 25.19
Patrycja Michalska    Poland
Patrycja Michalska
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 14.30   16.59   21.00 16.92 15.65 14.30 17.21
First round 21 15.56   16.80   18.33 17.11 15.56 15.92 17.38
2x2x2 Cube Second round 27 5.14   7.96   6.79 14.57 9.55 7.55 5.14
Combined First round 32 7.15   8.62   7.15 8.29 8.63 11.72 8.95
4x4x4 Cube Second round 19 1:09.72   1:16.10   1:18.21 1:19.39 1:10.83 1:19.26 1:09.72
Combined First round 17 1:07.44   1:11.09   1:18.26 1:15.58 1:09.79 1:07.91 1:07.44
5x5x5 Cube Combined Final 19 3:28.83     3:28.83 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 47   50.33   49 47 55
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 41.64     48.04 41.64
Rubik's Clock Final 4 14.78   16.60   16.99 16.39 14.78 16.42 18.16
Combined First round 5 16.11   19.41   29.04 19.44 18.44 16.11 20.35
Pyraminx Combined First round 34 15.97     22.20 15.97
Skewb Combined First round 26 40.28     40.28 DNF
Patryk Milewczyk    Poland
Patryk Milewczyk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 33.46   39.11   41.50 40.49 42.95 35.34 33.46
3x3x3 Blindfolded First round 9 8:34.34   DNF   8:34.34 DNS DNS
Piotr Frankowski    Poland
Piotr Frankowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.55   13.07   12.31 15.43 11.55 14.38 12.51
Second round 12 10.53   12.35   17.87 11.91 10.60 10.53 14.53
First round 6 10.96   11.91   10.96 11.94 11.76 13.18 12.04
4x4x4 Cube Final 10 57.62   1:09.22   1:02.84 57.62 1:12.88 1:16.26 1:11.94
Second round 8 49.70   54.08   54.05 49.70 1:00.15 54.10 54.10
Combined First round 12 56.12   1:00.59   1:11.90 59.66 58.97 56.12 1:03.15
3x3x3 Blindfolded First round 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 24.85   34.10   24.85 30.62 41.02 30.67 48.05
Piotr Kuchta    Poland
Piotr Kuchta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 11.66   14.58   15.98 13.53 11.66 14.67 15.53
First round 15 14.04   14.64   14.04 18.79 14.08 15.62 14.22
2x2x2 Cube Second round 11 4.97   5.24   4.97 5.16 5.16 5.56 5.39
Combined First round 15 3.87   5.72   6.51 5.87 6.21 5.09 3.87
4x4x4 Cube Second round 13 50.02   1:04.70   58.87 1:10.30 1:27.76 1:04.94 50.02
Combined First round 11 54.31   58.76   1:01.25 57.05 57.99 1:24.85 54.31
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:16.92   2:27.94   2:16.92 2:37.94 3:04.63 2:25.40 2:20.48
3x3x3 Fewest Moves Final 16 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 29.31   32.30   32.08 36.39 29.31 32.24 32.59
Rubik's Clock Final 6 18.29   DNF   22.22 18.29 DNF 19.81 DNF
Combined First round 4 15.88   18.64   21.61 19.58 18.03 18.31 15.88
Pyraminx Final 6 4.87   7.47   6.04 11.64 10.01 4.87 6.35
Combined First round 4 4.43   5.75   5.15 6.28 5.83 9.90 4.43
Skewb Final 11 8.44   11.30   13.08 13.93 8.44 11.56 9.27
Combined First round 9 8.95   9.99   9.04 21.09 11.89 9.03 8.95
Przemysław Kaleta    Poland
Przemysław Kaleta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.25   10.24   13.75 9.25 9.54 10.74 10.43
Second round 1 8.48   9.87   DNF 10.17 10.07 8.48 9.37
First round 1 8.53   9.00   8.84 9.03 9.13 8.53 10.87
2x2x2 Cube Final 3 2.53   3.07   2.53 2.61 4.47 2.73 3.88
Second round 3 2.80   3.57   6.64 2.80 3.71 3.05 3.96
Combined First round 1 2.26   2.56   2.73 2.35 2.80 2.26 2.60
4x4x4 Cube Final 1 33.33   36.74   37.96 37.71 34.56 33.33 44.76
Second round 1 34.31   35.86   34.31 41.73 35.79 35.72 36.06
Combined First round 1 29.37   35.05   34.19 29.37 40.12 34.32 36.63
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:15.32   1:24.03   1:19.70 1:36.46 1:15.32 1:30.27 1:22.11
3x3x3 Fewest Moves Final 3 31   36.67   40 31 39
3x3x3 One-Handed Final 1 12.17   14.93   12.17 12.35 17.26 15.18 18.42
Combined First round 1 11.10   13.56   15.15 14.00 14.92 11.75 11.10
Pyraminx Final 8 6.88   8.43   6.88 12.50 7.48 7.41 10.41
Combined First round 7 5.14   7.24   6.08 5.14 6.44 9.20 9.19
Skewb Final 2 3.66   5.09   6.51 8.47 3.66 4.40 4.35
Combined First round 1 4.05   5.06   5.39 6.18 4.95 4.05 4.84
Radosław Drozdowicz    Poland
Radosław Drozdowicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.66   14.40   14.57 13.98 17.44 12.66 14.64
First round 20 14.25   16.50   16.98 17.50 15.01 20.65 14.25
2x2x2 Cube Second round 13 4.17   5.29   5.94 5.19 4.17 5.14 5.53
Combined First round 9 4.16   4.97   4.71 4.16 8.56 5.50 4.70
4x4x4 Cube Second round 20 1:23.84   1:32.65   1:23.84 1:37.19 1:28.85 1:31.92 1:39.39
Combined First round 20 1:18.28   1:23.40   1:20.74 1:34.60 1:19.37 1:18.28 1:30.08
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:40.36     3:08.18 2:40.36
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:40.17   1:50.56   1:59.72 1:51.79 1:40.17
First round 4 1:44.88   1:46.58   1:48.02 1:46.83 1:44.88
3x3x3 Fewest Moves Final 5 41   43.00   42 41 46
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 22.49   26.45   30.95 27.33 25.31 26.71 22.49
Rubik's Clock Combined First round 7 16.81   30.65   DNF 16.81 34.26 21.71 35.97
Pyraminx Combined First round 26 11.45   12.73   11.55 11.45 12.91 13.73 13.87
Skewb Combined First round 15 13.08     13.08 15.25
4x4x4 Blindfolded Final 2 20:17.00     20:17.00 DNS DNS
Ravil Gafurov    Lithuania
Ravil Gafurov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 13.20   15.53   15.94 13.20 15.21 15.45 16.09
First round 19 14.61   16.41   17.31 15.34 14.61 19.65 16.57
2x2x2 Cube Second round 24 5.73   7.18   7.87 6.61 9.62 7.07 5.73
Combined First round 23 5.13   7.09   7.96 6.94 6.36 5.13 11.61
4x4x4 Cube Second round 16 1:04.28   1:09.38   1:04.28 1:08.16 1:12.81 1:14.66 1:07.18
Combined First round 18 1:03.81   1:13.10   1:33.22 1:03.81 1:11.30 1:20.58 1:07.41
3x3x3 Fewest Moves Final 13 46   DNF   DNF 46 DNF
3x3x3 One-Handed Final 10 24.24   25.81   24.24 28.14 25.26 26.44 25.73
Combined First round 8 21.79   24.24   22.15 21.79 33.31 24.69 25.89
Sebastian Baltrukas    Poland
Sebastian Baltrukas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 22.90   26.08   25.72 26.71 22.90 25.80 26.84
2x2x2 Cube Second round 31 7.68   8.94   7.68 8.25 8.95 9.62 DNF
Combined First round 30 5.82   7.84   7.78 5.82 10.80 7.65 8.09
Stanisław Bystry    Poland
Stanisław Bystry
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 25.07   28.74   35.98 25.76 31.11 29.34 25.07
2x2x2 Cube Second round 21 5.52   6.31   5.65 6.05 5.52 8.64 7.23
Combined First round 24 6.15   7.20   6.82 6.15 7.77 9.54 7.02
4x4x4 Cube Combined First round 35 2:40.75     2:40.75 3:34.57
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 1:12.30     1:12.30 2:00.13
Pyraminx Combined First round 35 16.11     18.08 16.11
Skewb Combined First round 16 13.37     13.37 16.85
Szymon Wierzba    Poland
Szymon Wierzba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 21.89   26.03   21.89 27.70 23.82 26.57 30.17
2x2x2 Cube Combined First round 33 6.17   9.34   10.27 6.17 DNF 10.23 7.53
4x4x4 Cube Combined First round 36 DNF     DNF DNF
Skewb Final 6 7.12   8.11   13.48 7.72 8.36 8.25 7.12
Combined First round 8 8.71   8.87   9.08 8.80 DNF 8.71 8.74
Tomas Jankauskas    Lithuania
Tomas Jankauskas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 9.40   13.18   12.06 16.43 9.40 12.58 14.89
Second round 7 8.93   NR 11.49   NR 11.84 8.93 13.42 10.80 11.84
First round 8 11.52   12.61   11.96 17.29 11.52 12.52 13.34
2x2x2 Cube Final 7 3.08   4.90   8.06 5.27 3.08 4.11 5.31
Second round 6 3.69   4.53   3.73 5.15 4.72 5.23 3.69
Combined First round 18 4.11   5.95   4.72 4.54 8.58 4.11 DNF
4x4x4 Cube Final 9 44.52   NR 53.95   NR 54.75 44.52 1:00.04 51.56 55.53
Second round 10 54.15   59.13   1:01.63 59.01 54.15 1:06.92 56.76
Combined First round 10 52.05   57.12   53.55 1:00.66 52.05 DNF 57.14
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:43.55   1:48.83   NR 1:47.39 1:43.55 1:54.70 1:44.41 2:06.01
3x3x3 One-Handed Final 4 18.02   22.24   19.74 42.79 18.02 19.80 27.17
Combined First round 5 18.95   22.68   20.41 25.05 24.45 23.18 18.95
Pyraminx Combined First round 16 8.27   10.64   24.02 8.27 10.20 10.89 10.83
Skewb Final 10 9.30   10.75   11.19 13.29 10.36 10.71 9.30
Combined First round 10 8.26   NR 10.05   NR 17.65 8.63 9.05 12.48 8.26
Tomasz Kiedrowicz    Poland
Tomasz Kiedrowicz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 18.19   22.05   29.55 21.65 21.34 23.15 18.19
First round 27 17.06   18.97   21.19 17.06 21.90 17.74 17.97
3x3x3 Blindfolded Final 5 4:40.62   DNF   4:40.62 5:33.43 DNS
First round 8 5:24.76   DNF   5:56.57 5:24.76 DNS
Pyraminx Final 3 4.32   4.89   4.82 4.65 5.19 5.57 4.32
Combined First round 3 4.60   5.23   4.60 6.96 6.03 4.86 4.79
Tomasz Żołnowski    Poland
Tomasz Żołnowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.91   10.09   10.97 9.82 8.91 10.55 9.91
Second round 2 9.40   10.14   11.74 9.43 10.44 9.40 10.56
First round 2 8.50   9.31   8.96 10.25 8.72 DNF 8.50
4x4x4 Cube Final 3 41.11   44.79   46.00 2:36.96 44.52 43.84 41.11
Second round 7 41.71   48.96   41.71 54.49 56.80 44.95 47.44
Combined First round 4 39.51   45.21   50.37 39.51 54.33 45.72 39.55
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:51.99   2:06.39   1:51.99 2:03.93 2:20.32 2:07.11 2:08.12
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
First round 6 4:27.22   DNF   DNF 4:27.22 DNS
3x3x3 Fewest Moves Final 9 34   DNF   46 34 DNF
Wojciech Szatanowski    Poland
Wojciech Szatanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.91   11.62   12.68 9.91 10.58 12.82 11.60
Second round 4 10.61   11.18   11.61 11.76 10.83 11.11 10.61
First round 7 11.11   12.16   11.18 13.36 11.11 14.70 11.94
2x2x2 Cube Final 6 2.57   4.21   2.57 5.28 4.16 3.22 5.24
Second round 5 3.30   4.22   4.65 3.30 3.54 5.13 4.47
Combined First round 6 2.88   4.27   3.45 DNF 4.19 2.88 5.18
4x4x4 Cube Final 6 38.82   46.89   46.43 38.82 49.08 45.16 50.92
Second round 5 37.35   48.04   51.21 1:39.74 37.35 42.39 50.53
Combined First round 3 38.15   44.58   1:17.95 47.43 38.15 40.71 45.61
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:33.75   1:46.88   1:51.52 1:33.75 1:55.11 2:07.48 1:34.02
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:38.27   DNF   DNF DNF 1:38.27
First round 3 1:42.24   DNF   DNF 1:42.24 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 30   33.00   30 35 34
3x3x3 One-Handed Final 7 15.02   23.24   15.02 27.82 28.65 22.24 19.66
Combined First round 3 20.45   22.30   20.45 23.33 23.05 24.10 20.53
Rubik's Clock Final 3 11.06   15.95   22.36 20.55 11.06 15.40 11.90
Combined First round 3 15.12   16.84   15.78 DNF 15.12 17.73 17.00
Pyraminx Final 4 5.76   6.24   6.72 7.28 5.76 6.04 5.96
Combined First round 5 5.47   6.21   6.22 7.77 5.71 5.47 6.71
Skewb Final 7 5.96   8.66   17.15 7.44 9.94 8.61 5.96
Combined First round 7 7.65   8.62   7.65 8.64 18.11 8.03 9.18
4x4x4 Blindfolded Final 3 DNF     DNF DNS DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNS DNS
Zuzanna Chociej    Poland
Zuzanna Chociej
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 35.68   46.27   44.54 49.25 45.01 49.33 35.68
2x2x2 Cube Combined First round 40 12.97     17.98 12.97