Osaka 2011

Date City WCA LInk
2011-3-26  Japan, Osaka Osaka 2011

  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 9.11   10.22    Japan 9.40 10.44 12.58 10.81 9.11
2 Takumi Yoshida (吉田匠) 9.58   10.50    Japan 10.47 12.50 9.58 10.19 10.84
3 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 10.28   10.64    Japan 10.50 10.90 12.06 10.28 10.53
4 Moe Nakano (中野萌絵) 10.40   11.59    Japan 14.08 10.86 11.50 12.41 10.40
5 Yu Sajima (佐島優) 9.27   11.60    Japan 12.47 12.31 9.27 12.21 10.27
6 Syuhei Omura (大村周平) 10.28   11.61    Japan 10.28 11.28 12.36 11.19 13.52
7 Daiki Matsumoto (松本大輝) 9.88   11.64    Japan 13.28 13.91 10.09 11.56 9.88
8 Yu Nakajima (中島悠) 11.40   11.64    Japan 11.69 11.40 12.21 11.80 11.44
9 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 9.91   11.66    Japan 12.84 12.65 12.00 10.34 9.91
10 Daiziro Sato (佐藤大二郎) 10.27   11.70    Japan 10.27 12.13 12.71 11.22 11.75
11 Wataru Hashimura (端村航) 9.81   12.38    Japan 12.19 13.66 12.58 12.38 9.81
12 Kentaro Nishi (西賢太郎) 10.06   12.93    Japan 16.09 13.08 12.80 12.90 10.06
13 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 11.58   13.11    Japan 13.30 11.58 13.69 12.33 14.28
14 Nobuaki Suga (菅信昭) 11.66   13.86    Japan 12.19 13.71 18.59 15.68 11.66
15 Yohei Oka (岡要平) 13.40   13.86    Japan 13.55 13.40 13.84 15.61 14.18
16 Yuhei Takagi (高木佑平) 13.02   13.92    Japan 13.50 13.02 14.50 15.59 13.77
17 Sinpei Araki (荒木慎平) 11.78   13.97    Japan 20.22 13.24 14.00 14.68 11.78
18 Takuya Furukawa (古河拓也) 12.44   14.09    Japan 17.55 12.44 13.46 14.86 13.96
19 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 13.30   14.22    Japan 13.30 14.26 13.41 15.00 17.30
20 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 13.15   14.64    Japan 13.15 15.47 14.23 14.41 15.27
21 Masahiro Daidai (大代真広) 13.75   14.85    Japan 14.52 15.41 16.09 13.75 14.61
22 Hideki Niina (新名秀樹) 14.11   14.96    Japan 14.77 16.69 14.11 14.59 15.53
23 Jin Mochizuki (望月仁) 12.40   15.03    Japan 15.78 16.21 17.81 13.11 12.40
24 Tatsuya Ookubo (大久保達也) 13.16   15.04    Japan 13.88 15.96 17.36 15.28 13.16
25 Yukiko Makino (牧野由希子) 14.22   15.70    Japan 18.69 15.41 14.36 17.34 14.22
26 Toshiya Hirohata (廣畑俊哉) 13.59   15.75    Japan 16.00 17.65 13.61 17.84 13.59
27 Yoshiaki Hirayama (平山善章) 14.41   16.07    Japan 15.80 14.41 28.16 16.12 16.28
28 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 14.47   16.41    Japan 24.15 14.47 16.36 16.94 15.94
29 Taku Yamada (山田卓) 15.69   16.92    Japan 21.49 16.80 17.61 16.34 15.69
30 Tomoki Kubo (久保友樹) 14.59   16.96    Japan 15.36 18.71 18.40 14.59 17.11
31 Naoya Inahara (稲原直哉) 14.84   17.08    Japan 14.84 18.16 15.30 18.19 17.78
32 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 15.52   17.10    Japan 16.03 18.63 16.68 15.52 18.59
33 Shunya Sumi (鷲見俊哉) 15.52   17.19    Japan 17.33 20.97 15.91 18.34 15.52
34 Mika Muranushi (村主美佳) 15.44   17.43    Japan 19.19 15.80 17.43 15.44 19.06
35 Hiroaki Umemoto (梅本大彰) 14.91   17.70    Japan 19.41 21.71 14.91 17.34 16.36
36 Kenta Ohno (大野健太) 14.69   17.80    Japan 16.43 21.15 15.81 21.28 14.69
37 Mai Ito (伊藤舞) 16.59   18.06    Japan 18.69 16.59 16.84 18.65 19.91
38 Takafumi Seki (関隆文) 13.91   18.25    Japan 17.93 19.78 20.36 17.03 13.91
39 Tomohisa Kitano (北野僚久) 18.30   19.24    Japan 20.69 19.34 18.30 19.61 18.78
40 Masayuki Akimoto (秋元正行) 16.53   19.30    Japan 20.88 22.13 16.53 17.52 19.50
41 Kohta Matsumoto (松本滉太) 14.58   19.36    Japan 18.65 16.77 27.52 14.58 22.66
42 Shouichi Yasumoto (安本翔一) 15.59   19.48    Japan 25.91 17.52 15.59 22.77 18.15
43 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 17.80   19.96    Japan 17.80 21.21 35.65 20.05 18.61
44 Shoma Horinouchi (堀之内将馬) 17.65   20.20    Japan 18.27 DNF 22.97 17.65 19.36
45 Taki Sugimoto (杉本太暉) 18.36   20.33    Japan 18.36 22.11 18.78 23.86 20.11
46 Yohei Suzuki (鈴木洋平) 16.65   20.62    Japan 25.38 16.65 17.68 18.80 DNF
47 Yuuki Ishikawa (石川友輝) 19.25   21.01    Japan 21.22 21.59 19.25 20.93 20.88
48 Luna Suzuki (鈴木留奈) 18.40   21.15    Japan 22.03 18.96 18.40 22.47 DNF
49 Masaki Mori (森雅紀) 20.03   22.35    Japan 22.29 26.68 21.58 23.18 20.03
50 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 17.47   23.25    Japan 25.36 20.52 23.86 25.68 17.47
51 Chika Namikawa (浪川千華) 20.96   23.40    Japan 20.96 36.77 22.36 24.63 23.22
52 Jiro Nagase (長瀬次郎) 21.80   23.86    Japan 35.50 21.80 26.00 22.98 22.61
53 Kaisei Ota (太田開成) 25.00   26.47    Japan 25.68 27.22 25.00 26.50 29.30
54 Manabu Koide (小出学) 24.75   27.00    Japan 26.36 28.38 24.75 1:25.93 26.27
55 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 21.00   27.46    Japan 42.66 21.00 29.53 30.21 22.65
56 Shinichi Kajita (梶田真一) 18.91   27.51    Japan 19.44 18.91 40.30 22.79 40.40
57 Yuki Tanaka (田中悠樹) 23.16   28.39    Japan 29.11 33.30 23.16 30.44 25.63
58 Takatoshi Kondo (近藤孝俊) 27.38   29.53    Japan 27.38 29.34 29.06 32.41 30.18
59 Naruki Nakao (中尾成希) 27.50   30.50    Japan 30.36 33.03 32.78 28.36 27.50
60 Tatsuya Tsukamoto (塚本達也) 26.84   30.69    Japan 28.52 31.64 26.84 31.90 32.05
61 Ryuji Hamano (浜野竜二) 27.21   31.24    Japan 32.55 33.77 27.41 33.81 27.21
62 Shunsuke Shida (志田峻佑) 30.36   33.49    Japan 31.13 30.36 43.11 30.53 38.80
63 Hong Jiwoong 28.90   34.73    Korea 39.15 29.96 35.08 45.18 28.90
64 Shinichi Suzuki (鈴木信一) 24.23   35.32    Japan 34.52 DNF 32.72 24.23 38.72
65 Atsushi Syouji (東海林淳) 35.77   36.32    Japan 36.02 36.91 36.02 37.90 35.77
66 Yuusuke Nukata (額田侑甫) 29.30   37.49    Japan 47.63 29.30 43.08 37.55 31.83
67 Misato Shindoi (新土井美賢) 26.38   38.27    Japan 44.09 26.38 40.46 30.25 57.44
68 Shouhei Isaji (伊佐次章平) 38.11   43.05    Japan 38.11 45.15 59.25 40.83 43.18
69 Mitsuru Inoue (井上満) 34.61   44.24    Japan 56.86 34.61 37.93 47.25 47.55
70 Manabu Uchida (内田学) 38.72   45.28    Japan 38.72 45.38 42.00 1:18.75 48.46
71 Akiko Tabuchi (田渕明子) 39.94   47.54    Japan 39.94 44.11 49.70 48.81 55.88
72 Eiji Okeda (桶田英次) 45.03   48.15    Japan 45.03 50.03 46.46 48.27 49.72
73 Yoshimasa Kojima (小島令聖) 35.83   48.36    Japan 56.91 1:39.97 43.30 35.83 44.86
74 Kota Miyake (三宅晃太) 37.55   49.54    Japan 42.28 1:06.27 40.08 37.55 DNF
75 Kouichi Tabuchi (田渕幸一) 48.58   55.03    Japan 1:29.87 1:00.44 55.22 48.58 49.44
76 Soichiro Ishimaru (石丸漱一郎) 52.96   1:01.63    Japan 57.77 1:22.40 1:05.65 52.96 1:01.47
77 Kohei Honjo (本庄浩平) 57.47   1:02.97    Japan 1:11.75 57.47 58.75 1:08.90 1:01.27
78 Yuya Takashima (高島祐弥) 51.75   1:10.69    Japan DNF 51.75 1:01.96 1:05.19 1:24.93
79 Yuichi Abe (阿部裕一) 54.30   1:15.47    Japan DNF 1:09.25 1:19.84 54.30 1:17.31
80 Anon Eto (江藤愛音) 1:19.21   1:22.97    Japan 1:25.86 1:33.03 1:23.15 1:19.21 1:19.91
81 Takashi Ushima (鵜島崇) 1:30.55   1:49.66    Japan 1:51.41 1:30.55 1:52.50 1:45.08 2:09.83
82 Akira Ikuma (生間玲) 1:01.18   DNF    Japan 1:10.84 DNF 1:01.18 DNF DNS
83 Kosuke Kuse (久瀬幸助) 1:11.36   DNF    Japan 1:22.93 DNF 2:00.96 1:11.36 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Sajima (佐島優) 9.99   10.78    Japan 10.96 14.93 11.16 9.99 10.22
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 8.59   10.97    Japan 14.16 8.59 12.19 10.90 9.81
3 Wataru Hashimura (端村航) 10.44   11.01    Japan 11.28 10.44 11.07 11.09 10.88
4 Syuhei Omura (大村周平) 10.16   11.04    Japan 11.84 10.16 10.63 13.80 10.64
5 Takumi Yoshida (吉田匠) 10.62   11.57    Japan 10.83 13.27 11.03 12.84 10.62
6 Daiziro Sato (佐藤大二郎) 9.97   11.71    Japan 9.97 12.38 11.56 12.83 11.18
7 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 9.41   11.80    Japan 10.93 14.15 13.00 11.46 9.41
8 Daiki Matsumoto (松本大輝) 9.97   11.93    Japan 10.90 13.80 12.93 9.97 11.97
9 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 10.69   12.03    Japan 13.27 10.69 11.65 12.61 11.84
10 Yu Nakajima (中島悠) 11.63   12.38    Japan 12.72 11.63 12.72 11.71 12.81
11 Kentaro Nishi (西賢太郎) 12.08   12.66    Japan 12.46 12.08 12.65 14.27 12.86
12 Nobuaki Suga (菅信昭) 11.15   12.70    Japan 11.15 16.44 12.33 11.68 14.08
13 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 10.78   13.27    Japan 13.25 13.65 12.90 15.83 10.78
14 Moe Nakano (中野萌絵) 10.96   13.50    Japan 10.96 14.19 11.28 15.08 15.03
15 Yuhei Takagi (高木佑平) 12.34   13.55    Japan 12.34 12.52 14.25 15.21 13.88
16 Jin Mochizuki (望月仁) 12.71   13.60    Japan 14.38 14.77 13.36 13.06 12.71
17 Masahiro Daidai (大代真広) 12.65   14.46    Japan 12.65 14.38 15.84 14.30 14.71
18 Yohei Oka (岡要平) 13.00   14.47    Japan 17.75 13.00 13.27 13.27 16.86
19 Yukiko Makino (牧野由希子) 12.71   14.48    Japan 12.71 16.06 15.43 14.46 13.56
20 Sinpei Araki (荒木慎平) 11.58   14.54    Japan 13.11 11.58 15.18 16.84 15.33
21 Hideki Niina (新名秀樹) 13.38   14.98    Japan 13.38 15.91 16.19 14.83 14.21
22 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 13.56   15.00    Japan 13.56 14.31 14.41 18.46 16.28
23 Tatsuya Ookubo (大久保達也) 11.91   15.04    Japan 16.69 15.27 18.25 11.91 13.16
24 Takuya Furukawa (古河拓也) 12.50   15.80    Japan 12.50 15.50 13.16 18.75 18.77
25 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 13.80   15.81    Japan 16.25 16.34 13.80 14.83 20.09
26 Taku Yamada (山田卓) 12.91   15.92    Japan 12.91 16.71 17.34 15.06 16.00
27 Naoya Inahara (稲原直哉) 13.02   16.36    Japan 16.31 15.63 13.02 17.13 20.34
28 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 10.58   16.43    Japan 20.50 10.58 18.09 16.19 15.02
29 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 12.71   16.51    Japan 18.11 19.90 12.71 14.66 16.77
30 Tomoki Kubo (久保友樹) 15.08   16.64    Japan 18.80 16.33 15.08 17.86 15.72
31 Yoshiaki Hirayama (平山善章) 16.75   17.72    Japan 17.13 17.63 19.78 16.75 18.41
32 Toshiya Hirohata (廣畑俊哉) 15.96   17.90    Japan 17.93 17.22 18.56 15.96 26.43
33 Shunya Sumi (鷲見俊哉) 14.19   18.97    Japan 16.94 20.19 19.78 14.19 20.23
34 Hiroaki Umemoto (梅本大彰) 16.69   19.07    Japan 20.65 21.40 18.40 18.15 16.69
35 Mika Muranushi (村主美佳) 15.55   19.33    Japan 15.55 21.38 16.77 20.41 20.81
36 Kenta Ohno (大野健太) 14.06   19.62    Japan 21.44 14.06 19.28 20.96 18.61
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 8.41   10.41    Japan 11.81 10.53 8.41 10.81 9.88
2 Daiki Matsumoto (松本大輝) 10.03   10.91    Japan 10.34 11.09 11.31 11.58 10.03
3 Yu Sajima (佐島優) 10.27   11.22    Japan 12.28 10.27 12.47 10.83 10.56
4 Yu Nakajima (中島悠) 10.94   11.93    Japan 11.36 12.63 10.94 11.81 13.08
5 Wataru Hashimura (端村航) 9.83   12.05    Japan 9.83 12.11 12.08 11.97 14.46
6 Daiziro Sato (佐藤大二郎) 11.15   12.15    Japan 11.15 12.24 12.52 13.06 11.70
7 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 9.77   12.24    Japan 9.94 12.59 9.77 15.58 14.19
8 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 11.08   12.25    Japan 12.66 13.56 12.78 11.31 11.08
9 Takumi Yoshida (吉田匠) 10.68   12.84    Japan 10.68 13.77 13.58 12.65 12.28
10 Syuhei Omura (大村周平) 12.27   14.36    Japan 15.30 12.27 12.33 15.44 17.50
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 3.52   4.34    Japan 4.69 3.52 5.94 4.18 4.16
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 3.97   4.90    Japan 4.10 4.37 3.97 6.24 7.46
3 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 3.55   4.96    Japan 4.53 4.94 5.41 6.86 3.55
4 Daiki Matsumoto (松本大輝) 4.19   4.99    Japan 4.96 5.80 29.97 4.21 4.19
5 Syuhei Omura (大村周平) 4.51   5.05    Japan 5.16 DNF 4.88 5.11 4.51
6 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 4.34   5.07    Japan 4.90 4.34 5.46 6.33 4.84
7 Daiziro Sato (佐藤大二郎) 5.27   5.48    Japan 6.30 5.30 5.27 5.65 5.50
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 4.81   5.50    Japan 7.50 5.94 4.81 5.44 5.13
9 Hiroaki Umemoto (梅本大彰) 5.22   5.79    Japan 5.93 5.77 5.22 6.81 5.68
10 Shunya Sumi (鷲見俊哉) 3.63   6.15    Japan 6.40 3.63 6.46 7.44 5.59
11 Takuya Furukawa (古河拓也) 5.00   6.29    Japan 5.50 5.00 6.44 6.93 6.93
12 Kenta Ohno (大野健太) 5.50   6.33    Japan 6.75 7.28 5.50 6.55 5.69
13 Masahiro Daidai (大代真広) 5.21   6.41    Japan 6.03 7.13 6.08 8.19 5.21
14 Shouichi Yasumoto (安本翔一) 5.25   6.42    Japan 6.36 6.28 DNF 6.61 5.25
15 Kohta Matsumoto (松本滉太) 5.58   6.53    Japan 5.58 6.97 DNF 5.96 6.66
16 Hideki Niina (新名秀樹) 5.86   6.63    Japan 6.13 6.15 7.61 5.86 DNF
17 Yuhei Takagi (高木佑平) 5.52   6.76    Japan 7.50 5.52 12.69 6.33 6.46
18 Naoya Inahara (稲原直哉) 5.71   7.52    Japan 6.03 5.71 DNF 7.33 9.19
19 Sinpei Araki (荒木慎平) 5.78   7.95    Japan 5.78 6.65 9.13 11.19 8.06
20 Mika Muranushi (村主美佳) 7.40   8.62    Japan 7.40 7.72 DNF 9.93 8.21
21 Jin Mochizuki (望月仁) 6.05   8.78    Japan 16.22 8.05 9.08 9.22 6.05
22 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 6.27   9.41    Japan 9.30 9.33 9.93 6.27 9.61
23 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 7.41   10.50    Japan 7.41 DNF 8.08 9.21 14.20
24 Eiji Okeda (桶田英次) 13.91   19.53    Japan 21.69 13.91 54.72 15.59 21.31
25 Takashi Ushima (鵜島崇) 16.68   49.40    Japan DNF 20.08 1:34.02 34.11 16.68
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 2.50   3.57    Japan DNF 4.05 3.59 3.08 2.50
2 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 2.71   4.22    Japan 3.91 8.18 3.03 5.72 2.71
3 Daiziro Sato (佐藤大二郎) 3.43   4.23    Japan 4.03 4.30 4.69 4.36 3.43
4 Daiki Matsumoto (松本大輝) 2.00   NR 4.57    Japan 6.33 4.31 5.72 3.68 2.00
5 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 2.88   5.19    Japan 4.77 6.03 DNF 4.77 2.88
6 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 3.31   5.52    Japan DNF 5.06 5.28 6.22 3.31
7 Shunya Sumi (鷲見俊哉) 5.13   5.83    Japan 5.61 5.30 6.59 5.13 DNF
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 4.78   6.30    Japan 6.72 4.78 DNF 5.83 6.34
9 Hiroaki Umemoto (梅本大彰) 4.68   6.43    Japan 7.11 6.84 10.24 5.34 4.68
10 Syuhei Omura (大村周平) 3.08   6.89    Japan 5.00 3.08 6.15 DNF 9.52
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 40.52   44.34    Japan 41.28 46.84 40.52 44.91 48.27
2 Syuhei Omura (大村周平) 36.47   NR 45.44    Japan 48.02 45.91 36.47 42.40 49.08
3 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 43.55   50.91    Japan 55.55 49.30 55.80 43.55 47.88
4 Daiki Matsumoto (松本大輝) 48.37   53.66    Japan 53.61 54.61 54.43 48.37 52.93
5 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 50.56   54.00    Japan 54.66 50.56 1:01.53 53.65 53.68
6 Yuhei Takagi (高木佑平) 50.05   54.16    Japan 57.19 50.05 52.06 54.63 55.78
7 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 50.94   56.98    Japan 58.75 50.94 1:04.50 57.58 54.61
8 Masahiro Daidai (大代真広) 55.80   58.75    Japan 58.41 55.80 1:04.38 56.16 1:01.68
9 Yu Nakajima (中島悠) 53.31   59.62    Japan 1:04.72 59.25 58.77 53.31 1:00.83
10 Yohei Oka (岡要平) 50.62   59.94    Japan 57.86 1:08.44 1:01.33 1:00.63 50.62
11 Nobuaki Suga (菅信昭) 55.58   1:00.53    Japan 55.58 1:01.15 58.97 1:12.63 1:01.47
12 Toshiya Hirohata (廣畑俊哉) 57.34   1:03.74    Japan 1:10.91 1:00.40 1:13.41 59.91 57.34
13 Shouichi Yasumoto (安本翔一) 1:02.36   1:06.32    Japan 1:08.95 1:03.81 1:29.02 1:02.36 1:06.19
14 Tatsuya Ookubo (大久保達也) 1:00.84   1:06.67    Japan 1:11.21 1:10.19 1:01.75 1:00.84 1:08.06
15 Daiziro Sato (佐藤大二郎) 50.71   1:10.40    Japan 50.71 1:04.46 1:25.34 1:08.71 1:18.02
16 Shunya Sumi (鷲見俊哉) 1:10.33   1:11.49    Japan 1:14.61 1:10.33 1:12.27 1:11.69 1:10.52
17 Naoya Inahara (稲原直哉) 1:05.31   1:12.29    Japan 1:05.31 1:05.33 1:15.33 1:16.21 1:24.09
18 Toru Morooka (諸岡徹) 1:07.38   1:16.62    Japan 1:19.88 1:12.96 2:37.46 1:07.38 1:17.03
19 Jin Mochizuki (望月仁) 1:04.93   1:18.61    Japan 1:37.02 1:16.59 1:17.72 1:04.93 1:21.53
20 Hideki Niina (新名秀樹) 1:06.71   1:20.55    Japan 1:08.86 1:06.71 1:29.84 DNF 1:22.96
21 Kenta Ohno (大野健太) 56.12   1:25.84    Japan 1:21.66 56.12 1:37.24 1:38.09 1:18.62
22 Takuya Furukawa (古河拓也) 1:22.86   1:54.62    Japan 1:22.86 1:31.78 2:44.47 1:27.61 DNF
23 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 1:35.56      Japan 3:16.08 1:35.56
24 Kohta Matsumoto (松本滉太) 1:39.57      Japan 1:39.57 2:04.21
25 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 1:39.78      Japan 1:54.22 1:39.78
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 39.03   41.81   NR  Japan 39.03 42.00 41.72 41.72 1:13.97
2 Syuhei Omura (大村周平) 39.03   48.27    Japan 49.77 46.41 48.63 52.40 39.03
3 Daiki Matsumoto (松本大輝) 45.58   51.16    Japan 1:04.69 50.38 53.02 45.58 50.09
4 Yohei Oka (岡要平) 50.03   54.99    Japan 54.34 50.03 57.65 52.97 59.86
5 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 47.53   57.55    Japan 59.52 1:15.44 47.53 55.91 57.21
6 Yuhei Takagi (高木佑平) 51.83   58.52    Japan 54.28 1:05.02 1:00.00 51.83 1:01.27
7 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 51.88   58.69    Japan 51.88 57.78 1:00.15 58.15 1:01.63
8 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 47.66   59.44    Japan 59.03 1:03.58 DNF 55.71 47.66
9 Masahiro Daidai (大代真広) 58.96   1:02.96    Japan 1:04.50 1:05.05 1:00.53 1:03.84 58.96
10 Yu Nakajima (中島悠) 53.21   1:03.59    Japan 1:20.63 59.02 1:01.43 1:10.31 53.21
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 1:16.31   1:20.53    Japan 1:22.31 1:23.02 1:20.77 1:16.31 1:18.52
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1:14.15   1:26.57    Japan 1:31.27 1:23.40 1:28.91 1:27.40 1:14.15
3 Yohei Oka (岡要平) 1:18.84   1:28.52    Japan 1:31.58 1:21.34 1:32.65 1:35.33 1:18.84
4 Takumi Yoshida (吉田匠) 1:19.55   1:30.91    Japan 1:31.53 1:37.47 1:30.80 1:30.41 1:19.55
5 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 1:18.58   1:31.70    Japan 1:18.58 1:26.80 1:33.38 1:38.58 1:34.91
6 Yu Nakajima (中島悠) 1:31.00   1:33.39    Japan 1:31.00 1:37.27 1:33.16 1:32.84 1:34.16
7 Yu Sajima (佐島優) 1:37.27   1:37.95    Japan 1:38.16 1:38.27 1:37.27 1:37.41 1:40.72
8 Wataru Hashimura (端村航) 1:31.81   1:40.05    Japan 1:54.80 1:46.59 1:40.41 1:31.81 1:33.16
9 Tatsuya Ookubo (大久保達也) 1:34.90   1:41.85    Japan 1:52.72 1:44.52 1:37.81 1:43.22 1:34.90
10 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:23.80   1:45.05    Japan 1:44.41 2:01.06 1:23.80 1:51.62 1:39.12
11 Yukiko Makino (牧野由希子) 1:35.94   1:45.92    Japan 1:35.94 1:54.06 1:59.77 1:39.81 1:43.88
12 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 1:41.31   1:46.64    Japan 1:52.13 1:50.68 1:46.97 1:41.31 1:42.28
13 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:38.47   1:46.68    Japan 2:06.68 1:53.81 1:38.47 1:44.58 1:41.65
14 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:40.90   1:51.31    Japan 2:03.47 2:01.03 1:51.21 1:40.90 1:41.68
15 Yuuki Ishikawa (石川友輝) 1:53.16   1:58.30    Japan 1:53.16 2:04.63 1:54.47 2:06.40 1:55.80
16 Shouichi Yasumoto (安本翔一) 1:48.77   1:58.88    Japan 1:49.59 2:15.52 1:57.11 2:09.94 1:48.77
17 Yohei Suzuki (鈴木洋平) 1:45.55   1:59.25    Japan 2:02.94 2:05.79 1:45.55 2:10.52 1:49.02
18 Daiki Matsumoto (松本大輝) 1:56.89   1:59.76    Japan 1:56.89 1:58.22 2:29.90 2:01.47 1:59.59
19 Masahiro Daidai (大代真広) 2:04.41   2:11.13    Japan 2:09.00 2:16.21 2:12.36 2:04.41 2:12.02
20 Taku Yamada (山田卓) 2:05.61   2:14.86    Japan 2:05.61 2:18.88 2:20.41 2:15.81 2:09.90
21 Hideki Niina (新名秀樹) 2:12.58   2:16.62    Japan 2:25.15 2:14.84 2:18.31 2:16.72 2:12.58
22 Naoya Inahara (稲原直哉) 2:08.72   2:22.73    Japan 2:25.52 2:08.72 2:26.65 2:16.03 2:31.97
23 Kenta Ohno (大野健太) 2:31.36      Japan 2:31.36 2:31.80
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Syuhei Omura (大村周平) 1:14.02   1:21.13    Japan 1:19.08 1:19.31 1:14.02 1:25.00 1:27.19
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1:24.44   1:26.43    Japan 1:24.61 1:30.53 1:24.44 1:28.47 1:26.22
3 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 1:22.02   1:27.93    Japan 1:36.16 1:22.02 1:24.41 1:34.03 1:25.36
4 Yohei Oka (岡要平) 1:24.72   1:33.70    Japan 1:44.15 1:46.53 1:29.36 1:24.72 1:27.58
5 Yu Nakajima (中島悠) 1:31.21   1:35.81    Japan 1:31.21 1:34.40 1:34.02 2:03.59 1:39.02
6 Takumi Yoshida (吉田匠) 1:28.40   1:36.91    Japan 1:31.94 1:32.55 2:12.81 1:46.25 1:28.40
7 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:32.28   1:37.86    Japan 1:32.28 2:03.74 1:37.20 1:38.16 1:38.23
8 Tatsuya Ookubo (大久保達也) 1:31.58   1:38.57    Japan 1:38.03 1:36.02 1:31.58 1:41.91 1:41.66
9 Yu Sajima (佐島優) 1:23.94   1:39.34    Japan 1:38.09 1:51.06 1:32.38 1:23.94 1:47.55
10 Wataru Hashimura (端村航) 1:40.81   1:53.30    Japan 2:04.55 1:40.81 1:45.16 1:50.19 DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomoki Kubo (久保友樹) 1:02.36   1:06.93   NR  Japan 1:10.19 1:02.36 1:08.25
2 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:22.06   DNF    Japan DNF 1:22.06 DNF
3 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:37.56   DNF    Japan DNF 1:37.56 DNF
4 Masayuki Akimoto (秋元正行) 2:04.71   DNF    Japan DNF DNF 2:04.71
5 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 2:06.88   DNF    Japan DNF DNF 2:06.88
6 Wataru Hashimura (端村航) 2:16.71   DNF    Japan 2:53.95 DNF 2:16.71
7 Kotaro Terada (寺田晃太朗) 2:43.11   DNF    Japan DNF 2:43.11 DNF
8 Hiroaki Umemoto (梅本大彰) 2:47.46   DNF    Japan DNF DNF 2:47.46
9 Tatsuya Ookubo (大久保達也) 3:17.05   DNF    Japan DNF 3:17.05 DNF
10 Yoshiaki Hirayama (平山善章) 3:55.50   DNF    Japan DNF DNF 3:55.50
11 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 3:59.69   DNF    Japan DNF DNF 3:59.69
12 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 4:46.56   DNF    Japan DNF 4:46.56 DNF
13 Sinpei Araki (荒木慎平) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
13 Takuya Furukawa (古河拓也) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
13 Nobuaki Suga (菅信昭) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
13 Mai Ito (伊藤舞) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
13 Yu Sajima (佐島優) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
13 Ryosuke Mondo (門戸良介) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 13.06   15.62   AsR  Japan 17.06 19.19 13.06 16.33 13.47
2 Syuhei Omura (大村周平) 12.59   18.13    Japan 39.77 16.18 18.63 19.58 12.59
3 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 16.31   18.74    Japan 20.43 21.38 16.31 17.92 17.87
4 Takumi Yoshida (吉田匠) 12.33   NR 19.08    Japan 18.91 18.68 19.65 12.33 19.97
5 Yuhei Takagi (高木佑平) 17.38   19.45    Japan 17.38 20.30 18.86 23.28 19.18
6 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 18.15   19.80    Japan 18.56 21.53 21.15 19.68 18.15
7 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 18.68   19.99    Japan 20.86 19.91 25.02 18.68 19.19
8 Wataru Hashimura (端村航) 17.59   20.39    Japan 20.41 17.59 22.53 21.21 19.56
9 Daiki Matsumoto (松本大輝) 17.59   20.52    Japan 22.36 20.34 21.28 17.59 19.94
10 Nobuaki Suga (菅信昭) 21.38   22.55    Japan 21.38 22.52 22.22 25.00 22.90
11 Sinpei Araki (荒木慎平) 24.46   28.29    Japan 25.41 26.78 32.69 46.75 24.46
12 Masahiro Daidai (大代真広) 21.15   29.33    Japan 32.95 21.15 29.78 25.25 33.56
13 Daiziro Sato (佐藤大二郎) 25.71   29.49    Japan 26.86 25.71 33.46 29.96 31.65
14 Shouichi Yasumoto (安本翔一) 27.90   30.25    Japan 29.63 29.91 33.72 31.22 27.90
15 Shoma Horinouchi (堀之内将馬) 30.03   32.90    Japan 35.94 34.02 30.03 32.31 32.38
16 Jin Mochizuki (望月仁) 28.88   33.89    Japan 30.65 36.34 34.69 28.88 50.36
17 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 27.93   35.35    Japan 37.72 45.15 27.93 37.03 31.30
18 Kenta Ohno (大野健太) 32.61   35.81    Japan 33.53 37.25 1:00.18 36.66 32.61
19 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 30.41   36.15    Japan 34.09 36.22 30.41 38.69 38.15
20 Tatsuya Ookubo (大久保達也) 34.78   37.37    Japan 39.94 34.86 37.30 41.25 34.78
21 Shunya Sumi (鷲見俊哉) 30.93   37.79    Japan 1:06.15 31.18 33.61 30.93 48.59
22 Kohta Matsumoto (松本滉太) 36.46   41.48    Japan 41.47 43.03 39.94 36.46 47.06
23 Naoya Inahara (稲原直哉) 46.27      Japan 1:05.05 46.27
24 Luna Suzuki (鈴木留奈) 59.53      Japan 1:37.63 59.53
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 14.50   16.61    Japan 17.88 15.36 16.63 17.84 14.50
2 Daiki Matsumoto (松本大輝) 16.47   17.38    Japan 16.90 18.28 19.36 16.97 16.47
3 Yuhei Takagi (高木佑平) 17.13   18.87    Japan 19.06 19.72 17.13 19.97 17.83
4 Takumi Yoshida (吉田匠) 15.21   19.34    Japan 19.46 18.19 15.21 20.36 20.56
5 Syuhei Omura (大村周平) 15.03   20.38    Japan 15.03 20.97 19.72 20.46 DNF
6 Wataru Hashimura (端村航) 18.88   20.69    Japan 21.22 20.15 18.88 20.71 26.27
7 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 17.52   21.39    Japan 30.96 22.50 21.44 20.22 17.52
8 Mitsuki Gunji (郡司光貴) 15.94   22.58    Japan 21.30 21.27 15.94 DNF 25.16
9 Nobuaki Suga (菅信昭) 19.56   22.83    Japan 23.55 22.02 22.93 19.56 28.46
10 Kengo Kageyama (蔭山賢吾) 22.21   25.09    Japan 26.12 25.18 28.82 22.21 23.96
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yohei Oka (岡要平) 3.36   3.65   WR  Japan 3.50 3.81 3.65 4.58 3.36
2 Takumi Yoshida (吉田匠) 7.41   8.30    Japan 8.34 8.40 7.41 8.15 8.53
3 Jin Mochizuki (望月仁) 6.09   8.64    Japan 7.97 DNF 6.09 8.65 9.30
4 Nobuaki Suga (菅信昭) 5.59   8.84    Japan 8.52 9.18 8.81 5.59 14.16
5 Shunya Sumi (鷲見俊哉) 10.28   12.28    Japan 14.68 12.25 11.00 13.58 10.28
6 Eiji Okeda (桶田英次) 10.66   13.38    Japan 12.08 15.68 12.37 19.22 10.66
7 Mika Muranushi (村主美佳) 8.33   13.56    Japan 16.31 14.77 22.13 8.33 9.59
8 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 9.65   14.10    Japan 9.65 15.58 15.22 11.50 19.44
9 Masahiro Daidai (大代真広) 9.34   14.64    Japan 15.34 24.11 14.66 13.93 9.34
10 Hiroaki Umemoto (梅本大彰) 10.30   15.29    Japan 20.55 15.59 17.28 13.01 10.30
11 Tomohisa Kitano (北野僚久) 12.94   15.88    Japan 18.22 14.97 26.08 12.94 14.46
12 Daiki Matsumoto (松本大輝) 12.97   16.43    Japan 12.97 22.33 14.19 19.56 15.53
13 Masaki Mori (森雅紀) 10.15   16.92    Japan 10.15 17.02 14.06 23.03 19.69
14 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 13.90   17.03    Japan 21.84 18.78 16.28 13.90 16.02
15 Kota Miyake (三宅晃太) 15.77   19.88    Japan 15.77 24.65 18.80 36.52 16.18
16 Chika Namikawa (浪川千華) 12.25   20.58    Japan 25.43 24.44 16.06 12.25 21.24
17 Naoya Inahara (稲原直哉) 12.63   23.53    Japan 15.34 12.63 DNF 38.21 17.03
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomoki Kubo (久保友樹) 8:46.60      Japan 11:56.00 8:46.60
2 Yuhei Takagi (高木佑平) 11:17.00      Japan 11:17.00 DNS
3 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 27:50.00      Japan 27:50.00 DNS
4 Ryosuke Mondo (門戸良介) DNF      Japan DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomoki Kubo (久保友樹) 22:44.00   NR    Japan DNF 22:44.00
2 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 58:47.00      Japan DNF 58:47.00
3 Ryosuke Mondo (門戸良介) DNF      Japan DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomoki Kubo (久保友樹) 7/7 48:07   NR    Japan 7/7 48:07
2 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 4/4 38:25      Japan 4/4 38:25
3 Ryosuke Mondo (門戸良介) 4/6 41:07      Japan 4/6 41:07
4 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 1/2 17:05      Japan 1/2 17:05
5 Shusei Tabuchi (田渕柊星) 1/2 17:44      Japan 1/2 17:44
6 Takuya Furukawa (古河拓也) DNF      Japan DNF
6 Manabu Koide (小出学) DNF      Japan DNF
6 Yu Sajima (佐島優) DNF      Japan DNF
Akiko Tabuchi (田渕明子)    Japan
Akiko Tabuchi (田渕明子)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 39.94   47.54   39.94 44.11 49.70 48.81 55.88
Akira Ikuma (生間玲)    Japan
Akira Ikuma (生間玲)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 1:01.18   DNF   1:10.84 DNF 1:01.18 DNF DNS
Anon Eto (江藤愛音)    Japan
Anon Eto (江藤愛音)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 1:19.21   1:22.97   1:25.86 1:33.03 1:23.15 1:19.21 1:19.91
Atsushi Syouji (東海林淳)    Japan
Atsushi Syouji (東海林淳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 35.77   36.32   36.02 36.91 36.02 37.90 35.77
Chika Namikawa (浪川千華)    Japan
Chika Namikawa (浪川千華)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 20.96   23.40   20.96 36.77 22.36 24.63 23.22
Pyraminx Final 16 12.25   20.58   25.43 24.44 16.06 12.25 21.24
Daiki Matsumoto (松本大輝)    Japan
Daiki Matsumoto (松本大輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.03   10.91   10.34 11.09 11.31 11.58 10.03
Second round 8 9.97   11.93   10.90 13.80 12.93 9.97 11.97
First round 7 9.88   11.64   13.28 13.91 10.09 11.56 9.88
2x2x2 Cube Final 4 2.00   NR 4.57   6.33 4.31 5.72 3.68 2.00
First round 4 4.19   4.99   4.96 5.80 29.97 4.21 4.19
4x4x4 Cube Final 3 45.58   51.16   1:04.69 50.38 53.02 45.58 50.09
Combined First round 4 48.37   53.66   53.61 54.61 54.43 48.37 52.93
5x5x5 Cube Combined First round 18 1:56.89   1:59.76   1:56.89 1:58.22 2:29.90 2:01.47 1:59.59
3x3x3 One-Handed Final 2 16.47   17.38   16.90 18.28 19.36 16.97 16.47
Combined First round 9 17.59   20.52   22.36 20.34 21.28 17.59 19.94
Pyraminx Final 12 12.97   16.43   12.97 22.33 14.19 19.56 15.53
Daiziro Sato (佐藤大二郎)    Japan
Daiziro Sato (佐藤大二郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.15   12.15   11.15 12.24 12.52 13.06 11.70
Second round 6 9.97   11.71   9.97 12.38 11.56 12.83 11.18
First round 10 10.27   11.70   10.27 12.13 12.71 11.22 11.75
2x2x2 Cube Final 3 3.43   4.23   4.03 4.30 4.69 4.36 3.43
First round 7 5.27   5.48   6.30 5.30 5.27 5.65 5.50
4x4x4 Cube Combined First round 15 50.71   1:10.40   50.71 1:04.46 1:25.34 1:08.71 1:18.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 25.71   29.49   26.86 25.71 33.46 29.96 31.65
Eiji Okeda (桶田英次)    Japan
Eiji Okeda (桶田英次)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 45.03   48.15   45.03 50.03 46.46 48.27 49.72
2x2x2 Cube First round 24 13.91   19.53   21.69 13.91 54.72 15.59 21.31
Pyraminx Final 6 10.66   13.38   12.08 15.68 12.37 19.22 10.66
Hideki Niina (新名秀樹)    Japan
Hideki Niina (新名秀樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 13.38   14.98   13.38 15.91 16.19 14.83 14.21
First round 22 14.11   14.96   14.77 16.69 14.11 14.59 15.53
2x2x2 Cube First round 16 5.86   6.63   6.13 6.15 7.61 5.86 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:06.71   1:20.55   1:08.86 1:06.71 1:29.84 DNF 1:22.96
5x5x5 Cube Combined First round 21 2:12.58   2:16.62   2:25.15 2:14.84 2:18.31 2:16.72 2:12.58
Hiroaki Umemoto (梅本大彰)    Japan
Hiroaki Umemoto (梅本大彰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 16.69   19.07   20.65 21.40 18.40 18.15 16.69
First round 35 14.91   17.70   19.41 21.71 14.91 17.34 16.36
2x2x2 Cube Final 9 4.68   6.43   7.11 6.84 10.24 5.34 4.68
First round 9 5.22   5.79   5.93 5.77 5.22 6.81 5.68
3x3x3 Blindfolded Final 8 2:47.46   DNF   DNF DNF 2:47.46
Pyraminx Final 10 10.30   15.29   20.55 15.59 17.28 13.01 10.30
Hong Jiwoong    Korea
Hong Jiwoong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 28.90   34.73   39.15 29.96 35.08 45.18 28.90
Jin Mochizuki (望月仁)    Japan
Jin Mochizuki (望月仁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.71   13.60   14.38 14.77 13.36 13.06 12.71
First round 23 12.40   15.03   15.78 16.21 17.81 13.11 12.40
2x2x2 Cube First round 21 6.05   8.78   16.22 8.05 9.08 9.22 6.05
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:04.93   1:18.61   1:37.02 1:16.59 1:17.72 1:04.93 1:21.53
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 28.88   33.89   30.65 36.34 34.69 28.88 50.36
Pyraminx Final 3 6.09   8.64   7.97 DNF 6.09 8.65 9.30
Jiro Nagase (長瀬次郎)    Japan
Jiro Nagase (長瀬次郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 21.80   23.86   35.50 21.80 26.00 22.98 22.61
Kaisei Ota (太田開成)    Japan
Kaisei Ota (太田開成)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 25.00   26.47   25.68 27.22 25.00 26.50 29.30
Kengo Kageyama (蔭山賢吾)    Japan
Kengo Kageyama (蔭山賢吾)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 10.78   13.27   13.25 13.65 12.90 15.83 10.78
First round 13 11.58   13.11   13.30 11.58 13.69 12.33 14.28
2x2x2 Cube Final 5 2.88   5.19   4.77 6.03 DNF 4.77 2.88
First round 6 4.34   5.07   4.90 4.34 5.46 6.33 4.84
4x4x4 Cube Final 8 47.66   59.44   59.03 1:03.58 DNF 55.71 47.66
Combined First round 3 43.55   50.91   55.55 49.30 55.80 43.55 47.88
3x3x3 One-Handed Final 10 22.21   25.09   26.12 25.18 28.82 22.21 23.96
Combined First round 3 16.31   18.74   20.43 21.38 16.31 17.92 17.87
Kenta Ohno (大野健太)    Japan
Kenta Ohno (大野健太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 14.06   19.62   21.44 14.06 19.28 20.96 18.61
First round 36 14.69   17.80   16.43 21.15 15.81 21.28 14.69
2x2x2 Cube First round 12 5.50   6.33   6.75 7.28 5.50 6.55 5.69
4x4x4 Cube Combined First round 21 56.12   1:25.84   1:21.66 56.12 1:37.24 1:38.09 1:18.62
5x5x5 Cube Combined First round 23 2:31.36     2:31.36 2:31.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 32.61   35.81   33.53 37.25 1:00.18 36.66 32.61
Kentaro Nishi (西賢太郎)    Japan
Kentaro Nishi (西賢太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 12.08   12.66   12.46 12.08 12.65 14.27 12.86
First round 12 10.06   12.93   16.09 13.08 12.80 12.90 10.06
Kohei Honjo (本庄浩平)    Japan
Kohei Honjo (本庄浩平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 57.47   1:02.97   1:11.75 57.47 58.75 1:08.90 1:01.27
Kohta Matsumoto (松本滉太)    Japan
Kohta Matsumoto (松本滉太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 14.58   19.36   18.65 16.77 27.52 14.58 22.66
2x2x2 Cube First round 15 5.58   6.53   5.58 6.97 DNF 5.96 6.66
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:39.57     1:39.57 2:04.21
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 36.46   41.48   41.47 43.03 39.94 36.46 47.06
Kosuke Kuse (久瀬幸助)    Japan
Kosuke Kuse (久瀬幸助)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 1:11.36   DNF   1:22.93 DNF 2:00.96 1:11.36 DNF
Kota Miyake (三宅晃太)    Japan
Kota Miyake (三宅晃太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 37.55   49.54   42.28 1:06.27 40.08 37.55 DNF
Pyraminx Final 15 15.77   19.88   15.77 24.65 18.80 36.52 16.18
Kotaro Terada (寺田晃太朗)    Japan
Kotaro Terada (寺田晃太朗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 17.80   19.96   17.80 21.21 35.65 20.05 18.61
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:43.11   DNF   DNF 2:43.11 DNF
Kouichi Tabuchi (田渕幸一)    Japan
Kouichi Tabuchi (田渕幸一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 48.58   55.03   1:29.87 1:00.44 55.22 48.58 49.44
Luna Suzuki (鈴木留奈)    Japan
Luna Suzuki (鈴木留奈)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 18.40   21.15   22.03 18.96 18.40 22.47 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 59.53     1:37.63 59.53
Mai Ito (伊藤舞)    Japan
Mai Ito (伊藤舞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 16.59   18.06   18.69 16.59 16.84 18.65 19.91
3x3x3 Blindfolded Final 13 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Manabu Koide (小出学)    Japan
Manabu Koide (小出学)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 24.75   27.00   26.36 28.38 24.75 1:25.93 26.27
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Manabu Uchida (内田学)    Japan
Manabu Uchida (内田学)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 38.72   45.28   38.72 45.38 42.00 1:18.75 48.46
Masahiro Daidai (大代真広)    Japan
Masahiro Daidai (大代真広)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 12.65   14.46   12.65 14.38 15.84 14.30 14.71
First round 21 13.75   14.85   14.52 15.41 16.09 13.75 14.61
2x2x2 Cube First round 13 5.21   6.41   6.03 7.13 6.08 8.19 5.21
4x4x4 Cube Final 9 58.96   1:02.96   1:04.50 1:05.05 1:00.53 1:03.84 58.96
Combined First round 8 55.80   58.75   58.41 55.80 1:04.38 56.16 1:01.68
5x5x5 Cube Combined First round 19 2:04.41   2:11.13   2:09.00 2:16.21 2:12.36 2:04.41 2:12.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 21.15   29.33   32.95 21.15 29.78 25.25 33.56
Pyraminx Final 9 9.34   14.64   15.34 24.11 14.66 13.93 9.34
Masaki Mori (森雅紀)    Japan
Masaki Mori (森雅紀)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 20.03   22.35   22.29 26.68 21.58 23.18 20.03
Pyraminx Final 13 10.15   16.92   10.15 17.02 14.06 23.03 19.69
Masayuki Akimoto (秋元正行)    Japan
Masayuki Akimoto (秋元正行)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 16.53   19.30   20.88 22.13 16.53 17.52 19.50
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:04.71   DNF   DNF DNF 2:04.71
Mika Muranushi (村主美佳)    Japan
Mika Muranushi (村主美佳)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 15.55   19.33   15.55 21.38 16.77 20.41 20.81
First round 34 15.44   17.43   19.19 15.80 17.43 15.44 19.06
2x2x2 Cube First round 20 7.40   8.62   7.40 7.72 DNF 9.93 8.21
Pyraminx Final 7 8.33   13.56   16.31 14.77 22.13 8.33 9.59
Misato Shindoi (新土井美賢)    Japan
Misato Shindoi (新土井美賢)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 26.38   38.27   44.09 26.38 40.46 30.25 57.44
Mitsuki Gunji (郡司光貴)    Japan
Mitsuki Gunji (郡司光貴)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.08   12.25   12.66 13.56 12.78 11.31 11.08
Second round 7 9.41   11.80   10.93 14.15 13.00 11.46 9.41
First round 9 9.91   11.66   12.84 12.65 12.00 10.34 9.91
3x3x3 One-Handed Final 8 15.94   22.58   21.30 21.27 15.94 DNF 25.16
Combined First round 7 18.68   19.99   20.86 19.91 25.02 18.68 19.19
Mitsuru Inoue (井上満)    Japan
Mitsuru Inoue (井上満)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 34.61   44.24   56.86 34.61 37.93 47.25 47.55
Moe Nakano (中野萌絵)    Japan
Moe Nakano (中野萌絵)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 10.96   13.50   10.96 14.19 11.28 15.08 15.03
First round 4 10.40   11.59   14.08 10.86 11.50 12.41 10.40
Naoya Inahara (稲原直哉)    Japan
Naoya Inahara (稲原直哉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 13.02   16.36   16.31 15.63 13.02 17.13 20.34
First round 31 14.84   17.08   14.84 18.16 15.30 18.19 17.78
2x2x2 Cube First round 18 5.71   7.52   6.03 5.71 DNF 7.33 9.19
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:05.31   1:12.29   1:05.31 1:05.33 1:15.33 1:16.21 1:24.09
5x5x5 Cube Combined First round 22 2:08.72   2:22.73   2:25.52 2:08.72 2:26.65 2:16.03 2:31.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 46.27     1:05.05 46.27
Pyraminx Final 17 12.63   23.53   15.34 12.63 DNF 38.21 17.03
Naruki Nakao (中尾成希)    Japan
Naruki Nakao (中尾成希)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 27.50   30.50   30.36 33.03 32.78 28.36 27.50
Nobuaki Suga (菅信昭)    Japan
Nobuaki Suga (菅信昭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 11.15   12.70   11.15 16.44 12.33 11.68 14.08
First round 14 11.66   13.86   12.19 13.71 18.59 15.68 11.66
2x2x2 Cube Final 8 4.78   6.30   6.72 4.78 DNF 5.83 6.34
First round 8 4.81   5.50   7.50 5.94 4.81 5.44 5.13
4x4x4 Cube Combined First round 11 55.58   1:00.53   55.58 1:01.15 58.97 1:12.63 1:01.47
5x5x5 Cube Combined First round 13 1:38.47   1:46.68   2:06.68 1:53.81 1:38.47 1:44.58 1:41.65
3x3x3 Blindfolded Final 13 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 19.56   22.83   23.55 22.02 22.93 19.56 28.46
Combined First round 10 21.38   22.55   21.38 22.52 22.22 25.00 22.90
Pyraminx Final 4 5.59   8.84   8.52 9.18 8.81 5.59 14.16
Ryosuke Mondo (門戸良介)    Japan
Ryosuke Mondo (門戸良介)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 13 DNF   DNF   DNF DNF DNF
4x4x4 Blindfolded Final 4 DNF     DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 3 DNF     DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 4/6 41:07     4/6 41:07
Ryuji Hamano (浜野竜二)    Japan
Ryuji Hamano (浜野竜二)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 27.21   31.24   32.55 33.77 27.41 33.81 27.21
Shinichi Kajita (梶田真一)    Japan
Shinichi Kajita (梶田真一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 18.91   27.51   19.44 18.91 40.30 22.79 40.40
Shinichi Suzuki (鈴木信一)    Japan
Shinichi Suzuki (鈴木信一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 24.23   35.32   34.52 DNF 32.72 24.23 38.72
Shinichiro Sato (佐藤真一郎)    Japan
Shinichiro Sato (佐藤真一郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 9.77   12.24   9.94 12.59 9.77 15.58 14.19
Second round 9 10.69   12.03   13.27 10.69 11.65 12.61 11.84
First round 3 10.28   10.64   10.50 10.90 12.06 10.28 10.53
2x2x2 Cube Final 1 2.50   3.57   DNF 4.05 3.59 3.08 2.50
First round 1 3.52   4.34   4.69 3.52 5.94 4.18 4.16
4x4x4 Cube Final 5 47.53   57.55   59.52 1:15.44 47.53 55.91 57.21
Combined First round 5 50.56   54.00   54.66 50.56 1:01.53 53.65 53.68
5x5x5 Cube Combined First round 12 1:41.31   1:46.64   1:52.13 1:50.68 1:46.97 1:41.31 1:42.28
3x3x3 One-Handed Final 7 17.52   21.39   30.96 22.50 21.44 20.22 17.52
Combined First round 6 18.15   19.80   18.56 21.53 21.15 19.68 18.15
Shoma Horinouchi (堀之内将馬)    Japan
Shoma Horinouchi (堀之内将馬)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 17.65   20.20   18.27 DNF 22.97 17.65 19.36
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 30.03   32.90   35.94 34.02 30.03 32.31 32.38
Shouhei Isaji (伊佐次章平)    Japan
Shouhei Isaji (伊佐次章平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 38.11   43.05   38.11 45.15 59.25 40.83 43.18
Shouichi Yasumoto (安本翔一)    Japan
Shouichi Yasumoto (安本翔一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 15.59   19.48   25.91 17.52 15.59 22.77 18.15
2x2x2 Cube First round 14 5.25   6.42   6.36 6.28 DNF 6.61 5.25
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:02.36   1:06.32   1:08.95 1:03.81 1:29.02 1:02.36 1:06.19
5x5x5 Cube Combined First round 16 1:48.77   1:58.88   1:49.59 2:15.52 1:57.11 2:09.94 1:48.77
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 27.90   30.25   29.63 29.91 33.72 31.22 27.90
Shunsuke Shida (志田峻佑)    Japan
Shunsuke Shida (志田峻佑)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 30.36   33.49   31.13 30.36 43.11 30.53 38.80
Shunya Sumi (鷲見俊哉)    Japan
Shunya Sumi (鷲見俊哉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 14.19   18.97   16.94 20.19 19.78 14.19 20.23
First round 33 15.52   17.19   17.33 20.97 15.91 18.34 15.52
2x2x2 Cube Final 7 5.13   5.83   5.61 5.30 6.59 5.13 DNF
First round 10 3.63   6.15   6.40 3.63 6.46 7.44 5.59
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:10.33   1:11.49   1:14.61 1:10.33 1:12.27 1:11.69 1:10.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 30.93   37.79   1:06.15 31.18 33.61 30.93 48.59
Pyraminx Final 5 10.28   12.28   14.68 12.25 11.00 13.58 10.28
Shusei Tabuchi (田渕柊星)    Japan
Shusei Tabuchi (田渕柊星)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 13.56   15.00   13.56 14.31 14.41 18.46 16.28
First round 32 15.52   17.10   16.03 18.63 16.68 15.52 18.59
2x2x2 Cube First round 22 6.27   9.41   9.30 9.33 9.93 6.27 9.61
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:35.56     3:16.08 1:35.56
3x3x3 Blindfolded Final 11 3:59.69   DNF   DNF DNF 3:59.69
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 27.93   35.35   37.72 45.15 27.93 37.03 31.30
3x3x3 Multi-Blind Final 5 1/2 17:44     1/2 17:44
Sinpei Araki (荒木慎平)    Japan
Sinpei Araki (荒木慎平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 11.58   14.54   13.11 11.58 15.18 16.84 15.33
First round 17 11.78   13.97   20.22 13.24 14.00 14.68 11.78
2x2x2 Cube First round 19 5.78   7.95   5.78 6.65 9.13 11.19 8.06
3x3x3 Blindfolded Final 13 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 24.46   28.29   25.41 26.78 32.69 46.75 24.46
Soichiro Ishimaru (石丸漱一郎)    Japan
Soichiro Ishimaru (石丸漱一郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 52.96   1:01.63   57.77 1:22.40 1:05.65 52.96 1:01.47
Syuhei Omura (大村周平)    Japan
Syuhei Omura (大村周平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.27   14.36   15.30 12.27 12.33 15.44 17.50
Second round 4 10.16   11.04   11.84 10.16 10.63 13.80 10.64
First round 6 10.28   11.61   10.28 11.28 12.36 11.19 13.52
2x2x2 Cube Final 10 3.08   6.89   5.00 3.08 6.15 DNF 9.52
First round 5 4.51   5.05   5.16 DNF 4.88 5.11 4.51
4x4x4 Cube Final 2 39.03   48.27   49.77 46.41 48.63 52.40 39.03
Combined First round 2 36.47   NR 45.44   48.02 45.91 36.47 42.40 49.08
5x5x5 Cube Final 1 1:14.02   1:21.13   1:19.08 1:19.31 1:14.02 1:25.00 1:27.19
Combined First round 1 1:16.31   1:20.53   1:22.31 1:23.02 1:20.77 1:16.31 1:18.52
3x3x3 One-Handed Final 5 15.03   20.38   15.03 20.97 19.72 20.46 DNF
Combined First round 2 12.59   18.13   39.77 16.18 18.63 19.58 12.59
Takafumi Seki (関隆文)    Japan
Takafumi Seki (関隆文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 13.91   18.25   17.93 19.78 20.36 17.03 13.91
Takahiro Tomisawa (富沢隆広)    Japan
Takahiro Tomisawa (富沢隆広)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 10.58   16.43   20.50 10.58 18.09 16.19 15.02
First round 20 13.15   14.64   13.15 15.47 14.23 14.41 15.27
4x4x4 Cube Final 7 51.88   58.69   51.88 57.78 1:00.15 58.15 1:01.63
Combined First round 7 50.94   56.98   58.75 50.94 1:04.50 57.58 54.61
5x5x5 Cube Final 7 1:32.28   1:37.86   1:32.28 2:03.74 1:37.20 1:38.16 1:38.23
Combined First round 10 1:23.80   1:45.05   1:44.41 2:01.06 1:23.80 1:51.62 1:39.12
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:22.06   DNF   DNF 1:22.06 DNF
Takashi Ushima (鵜島崇)    Japan
Takashi Ushima (鵜島崇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 1:30.55   1:49.66   1:51.41 1:30.55 1:52.50 1:45.08 2:09.83
2x2x2 Cube First round 25 16.68   49.40   DNF 20.08 1:34.02 34.11 16.68
Takatoshi Kondo (近藤孝俊)    Japan
Takatoshi Kondo (近藤孝俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 27.38   29.53   27.38 29.34 29.06 32.41 30.18
Takayuki Matsumoto (松本孝之)    Japan
Takayuki Matsumoto (松本孝之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 21.00   27.46   42.66 21.00 29.53 30.21 22.65
2x2x2 Cube First round 23 7.41   10.50   7.41 DNF 8.08 9.21 14.20
3x3x3 Blindfolded Final 12 4:46.56   DNF   DNF 4:46.56 DNF
Pyraminx Final 14 13.90   17.03   21.84 18.78 16.28 13.90 16.02
Takayuki Ookusa (大艸尊之)    Japan
Takayuki Ookusa (大艸尊之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.80   15.81   16.25 16.34 13.80 14.83 20.09
First round 19 13.30   14.22   13.30 14.26 13.41 15.00 17.30
5x5x5 Cube Final 3 1:22.02   1:27.93   1:36.16 1:22.02 1:24.41 1:34.03 1:25.36
Combined First round 5 1:18.58   1:31.70   1:18.58 1:26.80 1:33.38 1:38.58 1:34.91
Taki Sugimoto (杉本太暉)    Japan
Taki Sugimoto (杉本太暉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 18.36   20.33   18.36 22.11 18.78 23.86 20.11
Taku Yamada (山田卓)    Japan
Taku Yamada (山田卓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 12.91   15.92   12.91 16.71 17.34 15.06 16.00
First round 29 15.69   16.92   21.49 16.80 17.61 16.34 15.69
5x5x5 Cube Combined First round 20 2:05.61   2:14.86   2:05.61 2:18.88 2:20.41 2:15.81 2:09.90
Takuma Shirahase (白波瀬拓磨)    Japan
Takuma Shirahase (白波瀬拓磨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 12.71   16.51   18.11 19.90 12.71 14.66 16.77
First round 28 14.47   16.41   24.15 14.47 16.36 16.94 15.94
2x2x2 Cube Final 2 2.71   4.22   3.91 8.18 3.03 5.72 2.71
First round 3 3.55   4.96   4.53 4.94 5.41 6.86 3.55
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:39.78     1:54.22 1:39.78
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:06.88   DNF   DNF DNF 2:06.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 30.41   36.15   34.09 36.22 30.41 38.69 38.15
Pyraminx Final 8 9.65   14.10   9.65 15.58 15.22 11.50 19.44
3x3x3 Multi-Blind Final 4 1/2 17:05     1/2 17:05
Takumi Yoshida (吉田匠)    Japan
Takumi Yoshida (吉田匠)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 10.68   12.84   10.68 13.77 13.58 12.65 12.28
Second round 5 10.62   11.57   10.83 13.27 11.03 12.84 10.62
First round 2 9.58   10.50   10.47 12.50 9.58 10.19 10.84
5x5x5 Cube Final 6 1:28.40   1:36.91   1:31.94 1:32.55 2:12.81 1:46.25 1:28.40
Combined First round 4 1:19.55   1:30.91   1:31.53 1:37.47 1:30.80 1:30.41 1:19.55
3x3x3 One-Handed Final 4 15.21   19.34   19.46 18.19 15.21 20.36 20.56
Combined First round 4 12.33   NR 19.08   18.91 18.68 19.65 12.33 19.97
Pyraminx Final 2 7.41   8.30   8.34 8.40 7.41 8.15 8.53
Takuya Furukawa (古河拓也)    Japan
Takuya Furukawa (古河拓也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 12.50   15.80   12.50 15.50 13.16 18.75 18.77
First round 18 12.44   14.09   17.55 12.44 13.46 14.86 13.96
2x2x2 Cube First round 11 5.00   6.29   5.50 5.00 6.44 6.93 6.93
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:22.86   1:54.62   1:22.86 1:31.78 2:44.47 1:27.61 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 13 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Tatsuya Ookubo (大久保達也)    Japan
Tatsuya Ookubo (大久保達也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 11.91   15.04   16.69 15.27 18.25 11.91 13.16
First round 24 13.16   15.04   13.88 15.96 17.36 15.28 13.16
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:00.84   1:06.67   1:11.21 1:10.19 1:01.75 1:00.84 1:08.06
5x5x5 Cube Final 8 1:31.58   1:38.57   1:38.03 1:36.02 1:31.58 1:41.91 1:41.66
Combined First round 9 1:34.90   1:41.85   1:52.72 1:44.52 1:37.81 1:43.22 1:34.90
3x3x3 Blindfolded Final 9 3:17.05   DNF   DNF 3:17.05 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 34.78   37.37   39.94 34.86 37.30 41.25 34.78
Tatsuya Tsukamoto (塚本達也)    Japan
Tatsuya Tsukamoto (塚本達也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 26.84   30.69   28.52 31.64 26.84 31.90 32.05
Tomoaki Okayama (岡山友昭)    Japan
Tomoaki Okayama (岡山友昭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 17.47   23.25   25.36 20.52 23.86 25.68 17.47
4x4x4 Blindfolded Final 3 27:50.00     27:50.00 DNS
5x5x5 Blindfolded Final 2 58:47.00     DNF 58:47.00
3x3x3 Multi-Blind Final 2 4/4 38:25     4/4 38:25
Tomohisa Kitano (北野僚久)    Japan
Tomohisa Kitano (北野僚久)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 18.30   19.24   20.69 19.34 18.30 19.61 18.78
Pyraminx Final 11 12.94   15.88   18.22 14.97 26.08 12.94 14.46
Tomoki Kubo (久保友樹)    Japan
Tomoki Kubo (久保友樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 15.08   16.64   18.80 16.33 15.08 17.86 15.72
First round 30 14.59   16.96   15.36 18.71 18.40 14.59 17.11
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:02.36   1:06.93   NR 1:10.19 1:02.36 1:08.25
4x4x4 Blindfolded Final 1 8:46.60     11:56.00 8:46.60
5x5x5 Blindfolded Final 1 22:44.00   NR   DNF 22:44.00
3x3x3 Multi-Blind Final 1 7/7 48:07   NR   7/7 48:07
Toru Morooka (諸岡徹)    Japan
Toru Morooka (諸岡徹)
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:07.38   1:16.62   1:19.88 1:12.96 2:37.46 1:07.38 1:17.03
Toshiya Hirohata (廣畑俊哉)    Japan
Toshiya Hirohata (廣畑俊哉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 15.96   17.90   17.93 17.22 18.56 15.96 26.43
First round 26 13.59   15.75   16.00 17.65 13.61 17.84 13.59
4x4x4 Cube Combined First round 12 57.34   1:03.74   1:10.91 1:00.40 1:13.41 59.91 57.34
Wataru Hashimura (端村航)    Japan
Wataru Hashimura (端村航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.83   12.05   9.83 12.11 12.08 11.97 14.46
Second round 3 10.44   11.01   11.28 10.44 11.07 11.09 10.88
First round 11 9.81   12.38   12.19 13.66 12.58 12.38 9.81
5x5x5 Cube Final 10 1:40.81   1:53.30   2:04.55 1:40.81 1:45.16 1:50.19 DNF
Combined First round 8 1:31.81   1:40.05   1:54.80 1:46.59 1:40.41 1:31.81 1:33.16
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:16.71   DNF   2:53.95 DNF 2:16.71
3x3x3 One-Handed Final 6 18.88   20.69   21.22 20.15 18.88 20.71 26.27
Combined First round 8 17.59   20.39   20.41 17.59 22.53 21.21 19.56
Yohei Oka (岡要平)    Japan
Yohei Oka (岡要平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.00   14.47   17.75 13.00 13.27 13.27 16.86
First round 15 13.40   13.86   13.55 13.40 13.84 15.61 14.18
4x4x4 Cube Final 4 50.03   54.99   54.34 50.03 57.65 52.97 59.86
Combined First round 10 50.62   59.94   57.86 1:08.44 1:01.33 1:00.63 50.62
5x5x5 Cube Final 4 1:24.72   1:33.70   1:44.15 1:46.53 1:29.36 1:24.72 1:27.58
Combined First round 3 1:18.84   1:28.52   1:31.58 1:21.34 1:32.65 1:35.33 1:18.84
Pyraminx Final 1 3.36   3.65   WR 3.50 3.81 3.65 4.58 3.36
Yohei Suzuki (鈴木洋平)    Japan
Yohei Suzuki (鈴木洋平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 16.65   20.62   25.38 16.65 17.68 18.80 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 17 1:45.55   1:59.25   2:02.94 2:05.79 1:45.55 2:10.52 1:49.02
Yoshiaki Hirayama (平山善章)    Japan
Yoshiaki Hirayama (平山善章)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 16.75   17.72   17.13 17.63 19.78 16.75 18.41
First round 27 14.41   16.07   15.80 14.41 28.16 16.12 16.28
3x3x3 Blindfolded Final 10 3:55.50   DNF   DNF DNF 3:55.50
Yoshimasa Kojima (小島令聖)    Japan
Yoshimasa Kojima (小島令聖)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 35.83   48.36   56.91 1:39.97 43.30 35.83 44.86
Yu Nakajima (中島悠)    Japan
Yu Nakajima (中島悠)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.94   11.93   11.36 12.63 10.94 11.81 13.08
Second round 10 11.63   12.38   12.72 11.63 12.72 11.71 12.81
First round 8 11.40   11.64   11.69 11.40 12.21 11.80 11.44
4x4x4 Cube Final 10 53.21   1:03.59   1:20.63 59.02 1:01.43 1:10.31 53.21
Combined First round 9 53.31   59.62   1:04.72 59.25 58.77 53.31 1:00.83
5x5x5 Cube Final 5 1:31.21   1:35.81   1:31.21 1:34.40 1:34.02 2:03.59 1:39.02
Combined First round 6 1:31.00   1:33.39   1:31.00 1:37.27 1:33.16 1:32.84 1:34.16
Yu Sajima (佐島優)    Japan
Yu Sajima (佐島優)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.27   11.22   12.28 10.27 12.47 10.83 10.56
Second round 1 9.99   10.78   10.96 14.93 11.16 9.99 10.22
First round 5 9.27   11.60   12.47 12.31 9.27 12.21 10.27
5x5x5 Cube Final 9 1:23.94   1:39.34   1:38.09 1:51.06 1:32.38 1:23.94 1:47.55
Combined First round 7 1:37.27   1:37.95   1:38.16 1:38.27 1:37.27 1:37.41 1:40.72
3x3x3 Blindfolded Final 13 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF
Yuhei Takagi (高木佑平)    Japan
Yuhei Takagi (高木佑平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.34   13.55   12.34 12.52 14.25 15.21 13.88
First round 16 13.02   13.92   13.50 13.02 14.50 15.59 13.77
2x2x2 Cube First round 17 5.52   6.76   7.50 5.52 12.69 6.33 6.46
4x4x4 Cube Final 6 51.83   58.52   54.28 1:05.02 1:00.00 51.83 1:01.27
Combined First round 6 50.05   54.16   57.19 50.05 52.06 54.63 55.78
5x5x5 Cube Combined First round 14 1:40.90   1:51.31   2:03.47 2:01.03 1:51.21 1:40.90 1:41.68
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:37.56   DNF   DNF 1:37.56 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 17.13   18.87   19.06 19.72 17.13 19.97 17.83
Combined First round 5 17.38   19.45   17.38 20.30 18.86 23.28 19.18
4x4x4 Blindfolded Final 2 11:17.00     11:17.00 DNS
Yuichi Abe (阿部裕一)    Japan
Yuichi Abe (阿部裕一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 54.30   1:15.47   DNF 1:09.25 1:19.84 54.30 1:17.31
Yuki Tanaka (田中悠樹)    Japan
Yuki Tanaka (田中悠樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 23.16   28.39   29.11 33.30 23.16 30.44 25.63
Yukiko Makino (牧野由希子)    Japan
Yukiko Makino (牧野由希子)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.71   14.48   12.71 16.06 15.43 14.46 13.56
First round 25 14.22   15.70   18.69 15.41 14.36 17.34 14.22
5x5x5 Cube Combined First round 11 1:35.94   1:45.92   1:35.94 1:54.06 1:59.77 1:39.81 1:43.88
Yumu Tabuchi (田渕雄夢)    Japan
Yumu Tabuchi (田渕雄夢)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.41   10.41   11.81 10.53 8.41 10.81 9.88
Second round 2 8.59   10.97   14.16 8.59 12.19 10.90 9.81
First round 1 9.11   10.22   9.40 10.44 12.58 10.81 9.11
2x2x2 Cube Final 6 3.31   5.52   DNF 5.06 5.28 6.22 3.31
First round 2 3.97   4.90   4.10 4.37 3.97 6.24 7.46
4x4x4 Cube Final 1 39.03   41.81   NR 39.03 42.00 41.72 41.72 1:13.97
Combined First round 1 40.52   44.34   41.28 46.84 40.52 44.91 48.27
5x5x5 Cube Final 2 1:24.44   1:26.43   1:24.61 1:30.53 1:24.44 1:28.47 1:26.22
Combined First round 2 1:14.15   1:26.57   1:31.27 1:23.40 1:28.91 1:27.40 1:14.15
3x3x3 One-Handed Final 1 14.50   16.61   17.88 15.36 16.63 17.84 14.50
Combined First round 1 13.06   15.62   AsR 17.06 19.19 13.06 16.33 13.47
Yuuki Ishikawa (石川友輝)    Japan
Yuuki Ishikawa (石川友輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 19.25   21.01   21.22 21.59 19.25 20.93 20.88
5x5x5 Cube Combined First round 15 1:53.16   1:58.30   1:53.16 2:04.63 1:54.47 2:06.40 1:55.80
Yuusuke Nukata (額田侑甫)    Japan
Yuusuke Nukata (額田侑甫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 29.30   37.49   47.63 29.30 43.08 37.55 31.83
Yuya Takashima (高島祐弥)    Japan
Yuya Takashima (高島祐弥)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 51.75   1:10.69   DNF 51.75 1:01.96 1:05.19 1:24.93