Niddrie 2014

Date City WCA LInk
2014-12-14  Australia, Niddrie Niddrie 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 7.28  Giovanni Contardi 9.08  Jayden McNeill 9.26
 2x2x2 Cube  Jayden McNeill 2.26  Feliks Zemdegs 2.29  Cameron Stollery 2.33
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 27.54  Giovanni Contardi 36.45  Jayden McNeill 37.87
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 54.20  Giovanni Contardi 1:12.97  Jayden McNeill 1:19.90
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 13.38  Jayden McNeill 16.32  Giovanni Contardi 17.96
 Pyraminx  Jayden McNeill 3.89  Tim Major 4.08  Feliks Zemdegs 4.53
 Skewb  Jayden McNeill 3.96  Tim Major 5.80  Jun Sasagawa (笹川純) 5.87
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.27   7.51    Australia 8.28 7.53 6.72 DNF 6.27
2 Giovanni Contardi 8.11   8.90    Italy 9.28 9.13 8.11 11.30 8.28
3 Jayden McNeill 9.03   9.71    Australia 9.03 9.28 10.28 12.36 9.58
4 Kirt Protacio 9.38   10.06    Australia 10.36 9.86 9.38 10.03 10.30
5 Jack O'Mahony 10.58   12.08    Australia 15.40 13.40 10.81 12.02 10.58
6 Tommaso Zoffoli 9.97   12.25    Italy 16.43 11.30 10.18 9.97 15.27
7 Tim Major 11.50   12.53    Australia 12.84 12.78 11.97 11.50 12.91
8 Cameron Stollery 11.00   12.85    Australia 14.02 11.97 11.00 13.00 13.58
9 Lorandt Mozsa 12.80   13.33    Australia 13.71 13.80 12.80 13.18 13.11
10 Jarvis Jin 11.31   13.39    Australia 12.65 13.83 13.69 17.71 11.31
11 Joshua Walker 12.65   13.70    Australia 12.97 12.65 14.58 23.83 13.55
12 Alex Chen 11.03   14.16    Australia 15.66 11.03 15.11 16.24 11.72
13 Dene Beardsley 13.36   14.96    New Zealand 14.68 DNF 13.36 14.18 16.03
14 Tommy Kiprillis 12.15   15.03    Australia 15.94 14.55 18.50 14.59 12.15
15 Rhys Campbell 15.21   15.61    Australia 15.22 16.00 15.21 16.58 15.61
16 Jun Sasagawa (笹川純) 13.27   16.50    Australia 13.27 16.53 17.90 15.69 17.28
17 Joshua Evely 15.53   16.58    Australia 16.55 16.80 16.38 17.08 15.53
18 Matthew Broome 14.13   16.85    United Kingdom 19.94 15.97 15.90 14.13 18.69
19 Alan Ma 14.72   17.81    Australia 19.44 14.72 20.90 15.63 18.36
20 Jayden Johnson 16.41   18.56    Australia 19.53 19.31 18.61 16.41 17.77
21 Joel Ernest 16.43   19.51    Australia 18.55 16.43 19.44 20.53 23.19
22 Nyny H'jinn 16.34   19.53    Australia 18.08 19.84 16.34 21.16 20.68
23 Coen Johnson 15.50   19.56    Australia 19.18 20.09 24.56 19.41 15.50
24 Matt Jones 18.33   20.89    Australia 20.78 24.50 23.05 18.33 18.84
25 Sam Chaplin 15.94   21.10    Australia 25.83 20.86 19.19 15.94 23.25
26 Tim McMahon 20.05   22.52    Australia 23.21 22.25 22.11 24.28 20.05
27 Ben Fiala 22.47   23.51    Australia 23.08 25.68 22.47 22.59 24.86
28 Ming Kim Low 22.34   24.20    Australia 23.58 27.08 26.25 22.34 22.78
29 Ethan Pride 20.96   24.81    Australia 23.88 23.83 20.96 27.78 26.71
30 Eleanor Shiels 17.88   25.47    Australia 26.02 29.08 17.88 32.96 21.30
31 Luke Holder 25.28   28.36    Australia 25.28 27.80 30.25 29.21 28.08
32 Aidan Chan 26.40   30.48    Australia 29.78 31.13 26.40 33.90 30.53
33 Ben Chin 28.16   31.61    Australia 28.16 32.22 33.63 33.19 29.41
34 Jarrod Tyzack 33.00   35.71    Australia 39.34 33.00 33.28 38.56 35.28
35 Ethan Yong Kit Soo 32.00   36.57    Singapore 32.00 36.84 37.97 50.83 34.90
36 Daniel Traicos 28.28   37.61    Australia 42.81 28.28 36.83 46.00 33.18
37 Ming Jin Low 25.97   38.33    Australia 34.59 42.69 41.28 39.13 25.97
38 Charlie Stretton 27.77   41.97    Australia 46.00 27.77 47.96 45.02 34.90
39 Alex Chan Cheuk Yee 40.00   49.25    Australia 41.78 51.03 54.94 40.00 DNF
40 Jamie Temouskos 44.38   51.55    Australia 51.94 51.71 53.88 44.38 51.00
41 Ryan Corr 41.19   51.57    Australia 1:23.19 42.66 41.19 49.16 1:02.90
42 Ming Han Low 36.84   53.90    Australia 36.84 41.86 1:21.18 1:07.69 52.15
43 Jeff Plumb 39.90   54.52    Australia 51.68 1:02.15 1:26.18 39.90 49.72
44 Peter Kiprillis 55.68   1:02.73    Australia 1:01.50 1:03.43 55.68 1:12.09 1:03.25
45 Wilson Cram 1:00.30   1:04.67    Australia 1:07.65 1:01.44 1:00.30 1:17.81 1:04.93
46 Jack Le 50.08   1:05.49    Australia 1:45.52 55.63 53.47 1:27.36 50.08
47 James Randall 1:01.80   1:20.71    Australia 1:37.55 1:01.80 1:13.86 1:19.15 1:29.13
48 Stefan Nikolovski 28.13   DNF    Australia 28.13 DNF 36.22 DNF DNS
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.53   7.97    Australia 12.11 6.53 6.75 9.86 7.30
2 Giovanni Contardi 8.53   9.04    Italy 9.03 10.52 8.53 9.25 8.83
3 Jayden McNeill 8.03   9.13    Australia 9.06 8.03 15.27 9.65 8.68
4 Kirt Protacio 8.97   9.90    Australia 9.38 11.25 10.53 9.80 8.97
5 Cameron Stollery 9.96   11.44    Australia 9.96 12.16 11.61 14.00 10.55
6 Tommaso Zoffoli 9.91   12.12    Italy 9.91 12.25 14.18 11.94 12.18
7 Alex Chen 10.94   12.27    Australia 12.59 12.16 12.05 10.94 13.43
8 Jack O'Mahony 11.72   12.89    Australia 12.31 12.72 13.63 15.00 11.72
9 Lorandt Mozsa 10.43   13.87    Australia 13.40 13.56 14.65 DNF 10.43
10 Tommy Kiprillis 11.13   14.07    Australia 13.15 14.47 16.86 11.13 14.59
11 Jarvis Jin 12.78   14.29    Australia 15.13 13.93 13.81 15.28 12.78
12 Joshua Walker 12.13   14.58    Australia 16.19 12.13 14.40 13.90 15.43
13 Tim Major 14.11   15.14    Australia 14.36 14.11 14.77 18.13 16.30
14 Jun Sasagawa (笹川純) 14.25   15.73    Australia 14.63 14.84 14.25 17.71 19.68
15 Rhys Campbell 14.00   16.59    Australia 16.97 14.00 16.41 16.38 23.08
16 Alan Ma 15.00   16.61    Australia 15.00 16.71 17.63 18.40 15.50
17 Coen Johnson 15.86   17.67    Australia 17.75 17.99 18.31 17.28 15.86
18 Jayden Johnson 12.38   17.82    Australia 18.72 12.38 15.34 24.96 19.40
19 Joel Ernest 14.72   18.06    Australia 24.33 15.38 19.44 19.36 14.72
20 Matt Jones 16.61   18.15    Australia 16.61 17.50 21.08 18.94 18.02
21 Dene Beardsley 15.94   18.24    New Zealand 18.52 17.15 19.06 DNF 15.94
22 Matthew Broome 14.06   19.24    United Kingdom 14.06 30.36 20.63 19.19 17.91
23 Joshua Evely 15.52   19.39    Australia 19.08 22.36 16.72 22.77 15.52
24 Nyny H'jinn 17.18   19.91    Australia 21.09 19.94 18.71 17.18 21.31
25 Sam Chaplin 18.58   21.23    Australia 20.25 18.75 24.68 18.58 28.40
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.81   7.28    Australia 7.68 6.86 5.81 7.31 7.88
2 Giovanni Contardi 8.13   9.08    Italy 10.19 9.56 8.46 9.21 8.13
3 Jayden McNeill 8.05   9.26    Australia 9.18 11.84 8.05 9.41 9.18
4 Kirt Protacio 8.93   9.83    Australia 9.94 12.65 9.83 8.93 9.71
5 Cameron Stollery 10.68   12.75    Australia 10.68 11.33 13.55 13.81 13.38
6 Lorandt Mozsa 13.22   13.80    Australia 13.27 13.22 13.72 17.75 14.41
7 Jack O'Mahony 11.96   13.96    Australia 11.96 14.66 12.94 17.80 14.27
8 Alex Chen 12.75   14.04    Australia 13.88 14.93 13.33 14.90 12.75
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.53   2.21    Australia 2.55 4.84 1.53 1.90 2.18
2 Cameron Stollery 1.68   2.41    Australia 2.27 5.77 1.68 3.06 1.90
3 Jayden McNeill 1.93   2.92    Australia 2.11 2.80 1.93 3.84 9.27
4 Joshua Walker 2.65   3.77    Australia 4.66 5.50 2.83 2.65 3.81
5 Tommy Kiprillis 3.31   3.78    Australia 4.08 3.94 3.71 3.68 3.31
6 Kirt Protacio 3.09   4.42    Australia 5.31 5.02 3.22 5.02 3.09
7 Jack O'Mahony 3.71   4.51    Australia 4.69 4.33 4.52 3.71 6.16
8 Giovanni Contardi 2.52   4.56    Italy 4.30 4.97 DNF 2.52 4.41
9 Sam Chaplin 4.21   5.09    Australia 5.22 7.47 5.44 4.21 4.61
10 Matthew Broome 4.27   5.13    United Kingdom 5.63 5.19 DNF 4.56 4.27
11 Coen Johnson 4.02   5.21    Australia 4.40 6.11 7.81 4.02 5.13
12 Tim Major 3.18   5.23    Australia 7.94 4.53 3.18 5.09 6.08
13 Rhys Campbell 3.46   5.34    Australia 5.33 5.66 3.46 5.96 5.03
14 Ben Fiala 4.86   5.60    Australia 5.52 5.46 6.15 4.86 5.81
15 Jun Sasagawa (笹川純) 4.27   5.61    Australia 5.65 5.94 4.27 5.72 5.47
16 Ethan Pride 5.28   5.65    Australia 7.63 5.28 5.40 5.84 5.71
17 Alex Chen 4.55   5.67    Australia 5.72 8.46 4.55 6.15 5.13
18 Jayden Johnson 5.43   5.69    Australia 6.22 5.61 5.43 6.02 5.43
19 Jarvis Jin 4.75   6.21    Australia 6.58 5.15 4.75 6.90 7.66
20 Lorandt Mozsa 5.21   6.27    Australia 5.77 7.43 5.21 5.61 7.44
21 Ben Chin 6.09   6.46    Australia 6.11 12.15 7.00 6.09 6.28
22 Matt Jones 4.02   6.51    Australia 11.46 6.88 6.84 5.80 4.02
23 Ming Kim Low 5.00   6.83    Australia 8.38 6.56 5.55 10.63 5.00
24 Stefan Nikolovski 5.91   6.87    Australia 6.05 7.91 DNF 5.91 6.65
25 Aidan Chan 4.78   7.29    Australia 8.88 10.58 4.78 6.05 6.94
26 Joshua Evely 6.44   7.48    Australia 6.86 7.50 6.44 8.13 8.08
27 Nyny H'jinn 6.53   7.76    Australia 8.09 8.50 6.69 10.46 6.53
28 Tommaso Zoffoli 4.55   8.45    Italy 5.88 5.52 DNF 13.96 4.55
29 Daniel Traicos 6.61   8.49    Australia 10.21 9.27 8.02 6.61 8.18
30 Luke Holder 6.50   9.21    Australia 9.06 9.50 9.50 9.06 6.50
31 Eleanor Shiels 4.40   9.36    Australia 13.22 10.41 11.08 4.40 6.59
32 Joel Ernest 6.40   9.47    Australia 11.83 12.08 8.44 6.40 8.13
33 Jarrod Tyzack 7.97   10.88    Australia 7.97 14.03 12.44 11.44 8.75
34 Alan Ma 8.58   11.01    Australia 9.36 9.34 8.58 14.33 15.83
35 Ming Jin Low 8.53   11.22    Australia 15.53 8.53 9.21 13.13 11.31
36 Wilson Cram 7.15   11.60    Australia 14.18 14.18 7.15 8.96 11.66
37 Jamie Temouskos 9.31   12.02    Australia 13.06 17.72 9.31 13.33 9.66
38 Charlie Stretton 12.00   13.24    Australia 14.69 16.50 12.72 12.00 12.31
39 Jack Le 9.56   14.48    Australia 10.58 18.71 9.56 14.16 28.38
40 James Randall 12.65   18.02    Australia 41.40 18.03 12.65 15.84 20.18
41 Ming Han Low 10.06   19.55    Australia 18.71 19.00 10.06 22.63 20.94
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 1.56   1.84    Australia 2.19 1.56 2.00 1.83 1.69
2 Cameron Stollery 1.72   2.40    Australia 1.72 2.96 2.52 2.68 2.00
3 Feliks Zemdegs 1.43   2.70    Australia 4.02 2.80 2.53 2.77 1.43
4 Tim Major 3.13   3.52    Australia 3.13 3.65 5.93 3.38 3.52
5 Giovanni Contardi 2.41   3.66    Italy 3.83 4.52 2.81 4.33 2.41
6 Joshua Walker 3.19   4.02    Australia 3.19 5.19 4.09 3.25 4.71
7 Rhys Campbell 4.25   4.72    Australia 5.80 4.66 4.88 4.25 4.63
8 Sam Chaplin 3.69   4.91    Australia 5.15 DNF 5.13 3.69 4.44
9 Jayden Johnson 3.56   4.92    Australia 3.56 5.65 6.15 5.00 4.11
10 Kirt Protacio 2.66   4.97    Australia 5.18 4.43 5.38 5.31 2.66
11 Tommy Kiprillis 3.83   5.02    Australia 7.25 4.18 6.43 3.83 4.44
12 Jun Sasagawa (笹川純) 4.93   5.04    Australia 5.05 4.93 4.97 5.83 5.09
13 Jack O'Mahony 3.68   5.06    Australia 3.77 8.43 6.33 3.68 5.08
14 Jarvis Jin 5.00   5.16    Australia 5.91 5.05 5.00 5.16 5.28
15 Matthew Broome 5.08   5.86    United Kingdom 7.03 5.08 5.34 6.38 5.86
16 Ben Fiala 3.30   5.93    Australia 3.30 5.21 4.44 8.91 8.13
17 Alex Chen 4.13   6.13    Australia 7.53 5.41 11.15 5.46 4.13
18 Coen Johnson 4.09   6.18    Australia 4.09 DNF 6.78 5.25 6.50
19 Ethan Pride 3.83   6.33    Australia 14.28 8.88 4.56 5.55 3.83
20 Lorandt Mozsa 3.56   DNF    Australia 4.27 DNF 8.31 3.56 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 1.15   2.26    Australia 2.25 2.02 2.50 1.15 2.84
2 Feliks Zemdegs 1.25   2.29    Australia 2.27 2.00 2.61 1.25 5.86
3 Cameron Stollery 1.81   2.33    Australia 1.81 2.52 3.97 2.15 2.31
4 Giovanni Contardi 2.78   3.83    Italy 6.36 3.77 4.03 2.78 3.69
5 Rhys Campbell 3.68   4.70    Australia 3.93 6.71 3.68 5.55 4.61
6 Sam Chaplin 2.94   4.85    Australia 4.55 4.94 5.36 2.94 5.06
7 Joshua Walker 4.00   5.20    Australia 4.00 6.71 5.51 4.05 6.03
8 Tim Major 1.56   5.72    Australia 12.40 3.21 9.27 1.56 4.69
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 24.44   OcR 27.41    Australia 24.44 28.93 28.65 27.83 25.75
2 Giovanni Contardi 34.81   36.05    Italy 38.19 37.90 35.16 35.09 34.81
3 Jayden McNeill 34.33   36.60    Australia 36.05 34.88 39.80 38.88 34.33
4 Kirt Protacio 46.41   47.61    Australia 46.41 47.75 46.65 52.66 48.44
5 Alex Chen 44.15   49.99    Australia 49.00 54.41 52.43 48.55 44.15
6 Tommaso Zoffoli 40.69   53.35    Italy 44.28 1:07.08 59.36 40.69 56.40
7 Dene Beardsley 49.09   53.90    New Zealand 49.09 53.80 DNF 53.11 54.80
8 Tim Major 52.90   56.97    Australia 1:01.86 54.46 52.90 1:00.41 56.05
9 Rhys Campbell 54.28   59.46    Australia 58.75 57.13 1:09.00 1:02.50 54.28
10 Joshua Evely 56.44   1:00.64    Australia 1:02.66 1:04.47 1:00.22 56.44 59.05
11 Lorandt Mozsa 51.75   1:01.43    Australia 56.56 1:20.18 59.53 1:08.21 51.75
12 Jack O'Mahony 55.80   1:04.01    Australia 55.80 1:10.68 1:02.88 1:14.93 58.46
13 Jun Sasagawa (笹川純) 1:06.71   1:11.27    Australia 1:19.55 1:07.15 1:07.10 1:06.71 1:19.78
14 Matthew Broome 1:06.90   1:14.05    United Kingdom 1:07.84 1:25.25 1:09.06 1:26.88 1:06.90
15 Joshua Walker 1:09.38   1:14.10    Australia 1:13.96 1:11.38 1:29.16 1:09.38 1:16.96
16 Cameron Stollery 1:11.66   1:19.17    Australia 1:19.93 1:19.30 1:11.66 1:19.77 1:18.43
17 Matt Jones 1:14.93   1:20.98    Australia 1:19.34 1:21.81 1:27.52 1:14.93 1:21.78
18 Jarvis Jin 1:12.03   1:22.43    Australia 1:22.03 1:17.97 1:27.30 1:12.03 1:49.03
19 Tommy Kiprillis 1:15.38   1:28.26    Australia 1:19.69 1:15.38 DNF 1:16.58 1:48.52
20 Jayden Johnson 1:20.44   1:29.62    Australia 1:20.44 1:33.86 1:30.21 1:41.86 1:24.78
21 Coen Johnson 1:32.68   1:38.03    Australia 1:43.06 1:37.61 2:04.63 1:32.68 1:33.41
22 Ben Fiala 1:31.84   1:39.23    Australia 1:31.84 1:34.09 1:46.56 1:37.05 2:02.69
23 Ethan Pride 1:39.38   1:44.72    Australia 1:59.40 1:47.86 1:43.66 1:42.65 1:39.38
24 Joel Ernest 1:29.21   1:52.88    Australia 1:55.78 1:29.21 1:44.28 1:58.58 2:15.69
25 Nyny H'jinn 1:48.00   2:04.75    Australia 2:22.41 1:58.63 1:48.00 2:18.69 1:56.94
26 Jarrod Tyzack 2:47.44      Australia 2:47.44 2:57.46
27 Charlie Stretton 2:58.93      Australia DNF 2:58.93
28 Sam Chaplin DNF      Australia DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 24.65   27.54    Australia 35.43 28.18 25.86 24.65 28.58
2 Giovanni Contardi 32.65   36.45    Italy 35.84 DNF 37.65 35.86 32.65
3 Jayden McNeill 35.88   37.87    Australia 39.59 36.15 38.06 39.40 35.88
4 Kirt Protacio 42.11   49.52    Australia 42.11 44.40 55.69 56.88 48.46
5 Alex Chen 45.75   50.73    Australia 58.53 45.75 57.41 48.00 46.78
6 Rhys Campbell 52.84   57.92    Australia 55.38 1:10.15 52.84 1:03.56 54.83
7 Tim Major 47.40   59.58    Australia 50.69 1:01.53 47.40 1:06.52 1:07.66
8 Dene Beardsley 51.03   1:00.08    New Zealand 1:09.15 55.09 51.03 1:03.03 1:02.11
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 52.88   54.20   WR  Australia 52.88 54.33 55.18 53.08 57.21
2 Giovanni Contardi 1:07.31   1:12.97    Italy 1:10.18 1:32.86 1:07.31 1:18.56 1:10.16
3 Jayden McNeill 1:09.03   1:19.90    Australia 1:26.19 1:27.22 1:09.03 1:16.91 1:16.61
4 Dene Beardsley 1:35.08   1:39.53    New Zealand 1:40.84 1:41.81 1:35.08 1:52.47 1:35.93
5 Joshua Evely 1:47.65   1:48.87    Australia 1:49.31 1:49.47 1:47.84 1:47.65 2:09.19
6 Alex Chen 1:41.78   1:52.52    Australia 1:47.66 2:03.78 2:11.41 1:41.78 1:46.13
7 Kirt Protacio 2:07.21   2:09.64    Australia 2:07.21 2:13.00 2:11.56 2:10.06 2:07.30
8 Jack O'Mahony 1:59.36   2:09.71    Australia 2:18.06 2:13.40 2:13.71 2:02.02 1:59.36
9 Cameron Stollery 2:05.80   2:11.62    Australia 2:22.84 2:09.46 2:12.72 2:05.80 2:12.68
10 Tim Major 2:06.06   2:12.60    Australia 2:20.33 2:06.31 2:11.16 DNF 2:06.06
11 Rhys Campbell 2:10.30   2:15.76    Australia 2:14.44 2:19.40 2:13.43 2:42.52 2:10.30
12 Jarvis Jin 2:31.56   2:35.15    Australia 2:31.56 2:33.00 2:32.53 DNF 2:39.91
13 Lorandt Mozsa 2:30.58   2:39.22    Australia 2:36.33 2:49.86 3:20.84 2:31.46 2:30.58
14 Matthew Broome 2:37.38   2:56.63    United Kingdom 2:37.38 2:52.63 3:12.83 2:44.43 3:27.25
15 Ethan Pride 3:28.18      Australia 3:28.18 3:35.88
16 Matt Jones 3:34.68      Australia DNF 3:34.68
17 Coen Johnson DNF      Australia DNF DNF
17 Charlie Stretton DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.16   11.72   WR  Australia 11.46 11.19 14.21 12.50 11.16
2 Jayden McNeill 13.84   15.11    Australia 13.84 20.81 16.28 14.33 14.71
3 Giovanni Contardi 11.19   17.72    Italy 18.56 18.09 19.53 11.19 16.50
4 Lorandt Mozsa 15.41   18.58    Australia 15.41 19.55 19.47 16.71 20.69
5 Alex Chen 16.15   18.72    Australia 19.93 16.46 19.77 16.15 20.75
6 Kirt Protacio 15.78   22.37    Australia 15.78 25.27 22.86 26.21 18.97
7 Jack O'Mahony 20.84   24.01    Australia 24.66 26.00 25.38 20.84 22.00
8 Cameron Stollery 22.33   26.13    Australia 28.59 26.41 22.33 23.40 32.91
9 Tim Major 23.52   27.39    Australia 23.52 28.59 26.65 31.84 26.93
10 Tim McMahon 26.43   27.84    Australia 27.15 30.90 29.09 27.27 26.43
11 Alan Ma 19.11   28.36    Australia 40.55 27.63 19.11 28.66 28.78
12 Coen Johnson 27.81   29.97    Australia 29.05 32.68 27.81 38.65 28.18
13 Matt Jones 30.84   33.06    Australia 32.83 34.22 33.18 30.84 33.18
14 Jarvis Jin 29.96   33.82    Australia 35.28 29.96 38.78 30.94 35.25
15 Tommaso Zoffoli 28.25   34.72    Italy 28.93 37.15 38.08 28.25 42.71
16 Dene Beardsley 27.90   35.83    New Zealand 41.31 DNF 27.90 36.19 30.00
17 Rhys Campbell 36.61   40.59    Australia 36.96 53.61 42.03 36.61 42.77
18 Tommy Kiprillis 35.81   42.11    Australia 46.38 41.19 38.77 35.81 46.44
19 Joshua Walker 36.43   43.95    Australia 36.43 53.65 45.75 39.78 46.33
20 Joshua Evely 35.83   44.98    Australia 35.83 46.53 43.36 50.50 45.05
21 Jayden Johnson 38.84   46.30    Australia 43.80 50.50 44.59 38.84 1:12.65
22 Nyny H'jinn 50.44      Australia 50.44 51.71
23 Ming Kim Low 54.18      Australia 54.83 54.18
24 Ethan Pride 59.68      Australia 1:15.21 59.68
25 Eleanor Shiels 1:00.65      Australia 1:00.65 1:07.83
26 Sam Chaplin 1:07.18      Australia 1:07.18 1:16.80
27 Jarrod Tyzack 1:22.38      Australia 1:22.38 1:24.08
28 Stefan Nikolovski DNF      Australia DNF DNF
28 Daniel Traicos DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 10.08   13.38    Australia 10.08 DNF 10.77 13.52 15.84
2 Jayden McNeill 13.34   16.32    Australia 20.11 15.84 15.06 13.34 18.06
3 Giovanni Contardi 12.55   17.96    Italy 18.31 20.71 12.55 17.22 18.36
4 Alex Chen 17.27   19.06    Australia 19.84 18.55 21.91 18.78 17.27
5 Lorandt Mozsa 20.34   21.18    Australia 21.88 20.34 21.71 21.28 20.55
6 Kirt Protacio 19.94   23.09    Australia 22.83 23.72 22.72 26.22 19.94
7 Cameron Stollery 23.16   26.04    Australia 24.40 28.96 23.16 24.75 30.27
8 Jack O'Mahony 25.68   29.58    Australia 32.09 30.66 30.90 25.68 27.18
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 3.72   3.92    Australia 3.75 3.75 3.72 4.27 4.56
2 Tim Major 2.28   OcR 4.09    Australia 4.47 4.16 9.86 3.63 2.28
3 Feliks Zemdegs 3.65   6.47    Australia 3.65 5.90 6.34 8.90 7.18
4 Tommy Kiprillis 4.83   7.43    Australia 9.00 9.00 7.00 6.28 4.83
5 Cameron Stollery 5.15   7.93    Australia 5.15 9.13 7.52 7.13 9.15
6 Kirt Protacio 7.93   9.01    Australia 9.09 16.02 8.28 9.65 7.93
7 Lorandt Mozsa 5.55   9.34    Australia 9.80 8.91 9.33 9.77 5.55
8 Matthew Broome 4.93   9.46    United Kingdom 12.43 8.93 8.11 4.93 11.33
9 Rhys Campbell 7.65   9.72    Australia 11.83 7.65 9.69 9.66 9.81
10 Jun Sasagawa (笹川純) 7.96   10.04    Australia 10.15 16.36 8.96 7.96 11.00
11 Joshua Evely 7.43   10.47    Australia 11.25 12.27 9.16 7.43 11.00
12 Sam Chaplin 4.55   10.63    Australia 11.84 13.84 10.16 4.55 9.90
13 Nyny H'jinn 7.84   11.02    Australia 12.19 11.46 9.40 7.84 13.43
14 Joel Ernest 9.97   11.09    Australia 10.47 13.90 12.43 9.97 10.36
15 Ben Chin 9.96   11.48    Australia 11.36 9.96 11.69 11.38 15.59
16 Ethan Yong Kit Soo 9.59   12.14    Singapore 18.21 9.88 12.11 9.59 14.44
17 Jayden Johnson 9.78   12.55    Australia 12.15 11.93 9.78 16.52 13.58
18 Ethan Pride 11.94   12.78    Australia 12.11 11.94 13.56 12.68 13.94
19 Ming Kim Low 10.34   13.01    Australia 15.00 14.38 11.50 13.16 10.34
20 Eleanor Shiels 9.59   13.10    Australia 16.13 12.34 13.80 9.59 13.16
21 Joshua Walker 11.03   13.19    Australia 14.75 11.03 24.90 11.11 13.71
22 Alex Chen 8.58   13.22    Australia 18.53 14.94 8.58 10.44 14.27
23 Matt Jones 8.77   13.81    Australia 13.50 15.31 19.03 8.77 12.63
24 Wilson Cram 11.36   15.18    Australia 19.25 16.58 15.22 11.36 13.75
25 Coen Johnson 10.30   15.27    Australia 18.75 13.28 15.41 17.13 10.30
26 Stefan Nikolovski 9.25   16.80    Australia 18.19 17.09 9.25 15.13 32.90
27 Jack O'Mahony 12.69   17.97    Australia 22.86 12.69 15.80 21.22 16.90
28 Ming Jin Low 12.56   18.11    Australia 17.36 DNF 12.56 24.41 12.56
29 Jarrod Tyzack 10.28   18.47    Australia 13.30 10.28 22.27 19.84 22.43
30 Jarvis Jin 14.38   19.13    Australia 15.99 18.18 14.38 26.68 23.21
31 Ming Han Low 15.34   23.42    Australia 25.88 32.38 15.34 15.43 28.96
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 3.50   3.89    Australia 3.50 DNF 3.58 3.81 4.27
2 Tim Major 3.80   4.08    Australia 3.91 4.34 3.80 4.00 4.71
3 Feliks Zemdegs 3.94   4.53    Australia 3.94 4.16 4.40 5.21 5.03
4 Cameron Stollery 4.66   6.11    Australia 7.02 4.66 7.66 6.65 4.66
5 Matthew Broome 5.84   8.02    United Kingdom 8.88 6.34 10.40 5.84 8.83
6 Kirt Protacio 6.52   8.31    Australia 7.59 6.52 9.41 7.93 9.81
7 Tommy Kiprillis 8.16   8.66    Australia 9.40 8.36 8.21 10.96 8.16
8 Lorandt Mozsa 6.02   12.79    Australia 9.61 16.00 12.77 DNF 6.02
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 2.52   OcR 3.10   WR  Australia 6.34 2.65 2.75 2.52 3.90
2 Tim Major 2.65   4.57    Australia 4.44 2.65 4.75 4.52 6.71
3 Tommy Kiprillis 2.77   5.18    Australia 5.22 2.77 6.86 3.61 6.72
4 Jun Sasagawa (笹川純) 5.34   5.72    Australia 5.34 5.97 5.80 5.80 5.56
5 Rhys Campbell 3.83   5.80    Australia 12.81 3.83 6.75 4.21 6.44
6 Alex Chen 8.00   8.27    Australia 8.00 8.14 9.33 8.31 8.36
7 Feliks Zemdegs 6.91   8.96    Australia 6.91 7.36 10.68 10.25 9.28
8 Stefan Nikolovski 9.22   10.15    Australia 10.03 9.72 10.71 9.22 15.69
9 Ethan Pride 8.94   11.21    Australia 10.40 11.56 8.94 12.94 11.68
10 Kirt Protacio 6.94   11.74    Australia 14.56 6.94 12.86 7.81 15.96
11 Sam Chaplin 5.56   12.47    Australia 16.43 5.56 14.77 6.21 17.40
12 Joshua Walker 6.61   14.60    Australia 17.09 14.61 13.86 6.61 15.33
13 Eleanor Shiels 13.50   18.34    Australia 19.47 21.08 13.50 16.00 19.56
14 Ming Kim Low 12.28   19.74    Australia 35.97 12.28 12.71 13.69 32.83
15 Jayden Johnson 16.02   19.97    Australia 31.44 19.80 23.43 16.68 16.02
16 Matthew Broome 13.16   20.54    United Kingdom 22.93 DNF 17.02 13.16 21.66
17 Jack O'Mahony 17.81   25.13    Australia 18.06 29.63 17.81 27.69 DNF
18 Ming Han Low 23.21   29.95    Australia 34.46 31.38 27.52 23.21 30.96
19 Coen Johnson 21.52   33.66    Australia 50.41 28.56 28.97 21.52 43.46
20 Jarrod Tyzack 22.78   38.62    Australia 58.13 45.30 37.71 32.84 22.78
21 Ming Jin Low 21.81   42.24    Australia 39.43 43.47 43.81 21.81 50.78
22 Lorandt Mozsa 4.27   DNF    Australia 9.02 4.27 12.58 DNF DNF
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 2.88   3.96    Australia 4.16 2.88 6.53 4.50 3.22
2 Tim Major 4.27   5.80    Australia 4.27 5.43 9.93 4.46 7.52
3 Jun Sasagawa (笹川純) 5.09   5.87    Australia 6.18 5.09 6.28 10.08 5.16
4 Tommy Kiprillis 3.19   6.71    Australia 5.40 3.19 7.86 7.93 6.86
5 Alex Chen 4.11   6.86    Australia 7.00 4.11 8.83 8.18 5.40
6 Feliks Zemdegs 5.34   7.77    Australia 5.34 8.02 7.88 8.27 7.40
7 Rhys Campbell 4.21   8.83    Australia 9.86 4.21 10.43 9.56 7.06
8 Stefan Nikolovski 6.59   13.29    Australia 13.30 6.59 13.66 15.41 12.91
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 D' B2 R' D2 B R F B2 R U B' D' B2 D R2 B2 U L2 U2 R2 F2
A #2 U2 B R B L' U' L F B2 U' B' D2 F2 U D2 B2 L2 U F2
A #3 U2 R D2 R2 D2 L' F' D2 L' U B2 D2 R' F L2 R' F
A #4 R2 U2 L2 B2 U F2 U' B2 U' B' R D' F U F U' B' R F
A #5 L2 F R2 U2 B U2 R2 U2 L R' F' L' U' L' R D2 B D2 R2
A Ex#1 F' U2 B2 U2 F' U2 L2 D' F2 D' L2 B2 L F2 R2 B F' R
A Ex#2 L' D2 R' B2 L2 F2 L F2 R' B' R D' F' U L B' L2 D2 B U
B #1 L' F' U' D R' D2 F' D' R2 L' U' R2 U' D2 B2 D' B2 R2
B #2 F U2 F2 L B' U2 F' B R F' L2 D F2 U L2 F2 D' R2 F2 B2
B #3 L2 F2 U2 F R2 F' U2 B R' D' B R B2 L' R2 F L F2 D'
B #4 F2 U2 B' D2 U2 R2 B2 F R2 D2 R' B2 R U' B' R D F R' U
B #5 L' D2 U2 B2 L B2 R2 D2 L R2 B2 F R' D' F' L2 B2 R2 F L B
B Ex#1 F' U D B L2 U L2 F R B' L F2 U' B2 R2 U L2 U2
B Ex#2 F2 L2 B2 D2 L2 R2 F' U2 L' B F D' L' R U L D U2 L2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U2 L2 F2 L2 U B2 L' B2 L2 U' B2 F L' B D' F2 D' U'
A #2 U' B2 D2 F2 R2 U B2 L D' B2 F L' B2 D U2 B2 F L R'
A #3 U2 B2 R2 U2 B2 U B2 F2 U2 L R' B R2 D R2 B' D F R2 U
A #4 B U' B' R' D R F2 R' F U2 R U2 B2 L U2 B2 D2 R2 U2 L'
A #5 D' F2 R2 D' U2 L2 B' R' D R' U2 F' R' F U' L U2 L'
A Ex#1 B2 D' F2 R2 U2 R2 B' L' B F' L2 B2 U' B' D' R U L2
A Ex#2 F2 B2 D2 R2 F2 L' F U' L' U D2 B2 L B2 R' D2 F2 U2 F2 R
B #1 F2 R' U2 R2 B2 U2 L2 U2 R' U L' D2 L U F' L2 D' B2 R
B #2 F L2 B2 F R2 D2 U2 R2 U F R' U R D' R B D2 L' B
B #3 L2 B R2 F' D2 R2 F2 D2 B D' L F D' U2 L' B2 U F L' U
B #4 R F2 R' D2 B R L2 B2 L' U B' D2 B2 U L2 U2 L2 F2 U
B #5 D2 R2 F U2 L' R2 B2 U' R B U' B' D' B D2
B Ex#1 U2 R2 B2 R D2 R' D2 U2 R' D2 B2 D' F U' L F U R' D R2
B Ex#2 L2 D2 F2 R D2 F2 D2 F2 L' F L' F' D R' U R F' U2 L' B
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F' R2 L' F' R2 U' L' B D' R D B2 U B2 L2 U2 R2 U F2 U
A #2 B U2 B' F' L2 R2 D2 F' D2 F' D' R D2 R' F' L B' U
A #3 U R2 U' F2 D' U2 L2 R2 U' R2 F R' U' F2 D L U2 L2 F' U
A #4 U2 B L2 B U2 B L2 F' R2 D' F2 U2 R B' F2 D' R' B2 U
A #5 F2 D2 B2 R B2 U2 L R B R D' L U' F D2 B2 L2 R B2
A Ex#1 D2 U2 R2 U2 F2 R' B2 L2 F' U L' R' D' U' L2 R' D' B'
A Ex#2 D2 F D' F2 U' D2 F L D2 R' U F R2 F D2 L2 B' U2 L2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R2 U' F U2 F R U' R U2 R'
A #2 U2 F U2 F U' R U R' U2 R2 U2
A #3 R' U2 F U' R2 F' U' R2 U' F' R2
A #4 R' U2 F' R2 U2 R' U2 R' U R' U2
A #5 U2 R F U2 F U' R U R U' R2
A Ex#1 F U' R2 U' R' U R U2 R2 F R
A Ex#2 R' F R' F U2 F U' R2 U' R' U'
B #1 U' R' F R2 U2 R2 U' F R U2 F'
B #2 U2 R' U R2 F R U2 R' U' R2 U2
B #3 U R' F U F R U' R' F U' R
B #4 U' R F' R' U F U' F U' F R
B #5 R F' U' F' R2 F U2 F R' F' R
B Ex#1 R' U' F R U' R' U' F' R2 U2 F
B Ex#2 U R' F R2 U' R' U R U R F'
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 R U' R2 U' F R F U' R2 U2 R'
A #2 U R' U' F U' R' U' F U2 F R2
A #3 R' U F2 R U R' F2 U' R U R
A #4 U2 R' F R2 U' F R U2 R' U R'
A #5 U' R' F R U2 R' F2 U' F' U2 R2
A Ex#1 R' F' R2 F R2 U' R' U' R U2 R'
A Ex#2 U R U' R2 U R2 F U R2 U2 F'
B #1 U' R U' R2 U' F' U R' F' R2 F'
B #2 U' R' U2 F R2 U' R' U F U' R
B #3 U R' U R U2 R2 F' R2 F' U2 R'
B #4 U R' U' R' F R U' R' F U' R2
B #5 F' U' R U2 R' F' U' R U2 R' F'
B Ex#1 R U R' U2 R U2 R U' R2 F R2
B Ex#2 F R2 U' R' F U2 F R U' R' F
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R' F U' R2 U2 R' U R' U' F'
A #2 R2 U' R' U2 R' F' U2 F' U' F U2
A #3 R' U' R U R' F R2 U2 F U' R
A #4 U' R' U2 R U' R' F' R' U' R2 U2
A #5 R' U2 F' R U' R U' R2 F U2 F'
A Ex#1 R' F U R2 U' R2 U F R U' R'
A Ex#2 U R' F R2 U' R2 U' F R2 U2 F'
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 B R2 D2 L2 U2 F' D2 F2 U2 L B' U R D F R F2 D' F2 Uw2 L' U2 Rw2 L Fw2 R' F Uw2 B U2 R D2 Uw' L2 B' Uw2 L' R' Fw' Uw D B2 R' Uw2 B2
A #2 D' B2 L2 U' F2 L2 U R2 F2 B2 R B L' F' R2 L F U' F L2 U2 Rw2 U B Uw2 Fw2 F2 B Rw2 R2 U2 R2 U' Rw' D R' Fw2 L' B Uw F' B2 L' Fw Uw
A #3 L' B2 R2 B2 D2 L F2 D2 R' U' L' U2 F R2 L' B U' L D F Fw2 Rw2 L Uw2 F L R' B Uw2 L F' L D' F B' Uw' Rw2 Fw' D2 R Uw Fw B' R2 Uw'
A #4 R2 F R2 F B' R2 F L2 D R L2 U F D' B' U' B2 L2 B2 Uw2 Rw2 B2 R Uw2 B2 U2 L2 Fw2 F' Uw2 L' Uw2 D L' Uw R Uw2 L Fw L2 Uw' Rw R2 U'
A #5 F' D2 F R2 F' U2 D2 L2 U' D' B' F R F2 R' B' D B' L' Uw2 F Rw2 Fw2 D2 F B' Uw2 Rw2 D' R2 L Fw2 Rw' U2 Rw' D Fw F2 Uw U2 L D' R
A Ex#1 F' D' F2 L' R' F2 L B' R2 D F2 B2 L D2 R2 F2 B2 R' D2 L2 Uw2 F R' U2 Fw2 Uw2 R' B' R2 D2 F B' Uw F' Rw2 L2 Uw B' Rw Fw U2 Fw2 D2 F'
A Ex#2 R' B2 D2 L F U2 R' F' L U B' F2 D' L2 U2 L2 D2 B2 U' Fw2 D' Fw2 Uw2 U' B2 U B D Rw2 U2 B' Uw2 Rw Uw2 D' U2 Rw D' Fw Uw2 L Uw' F' Uw2
B #1 L2 U2 R2 D2 B2 F' D2 B R D B' D2 U' B' D F R' Rw2 F2 U B Rw2 D U F' Uw2 U2 Fw2 B U' Rw' B2 D' Rw' B Fw Rw Uw2 R D' Rw2 U2
B #2 L' U2 F2 U2 R' B2 R' B L R' D' R' D' R D2 L D' U' Rw2 Uw2 R D F2 Uw2 L' R' D' U' Rw2 Uw2 Fw L D2 B2 L D2 Rw R' Fw Uw' Rw F Rw'
B #3 D' F' U' R2 D R F2 D' B U2 L B2 R2 F' L2 R2 D2 B' Fw2 L B2 Uw2 U2 Fw2 R' B Rw2 F' Uw2 L' B Uw' F' Uw' L2 B' Fw Rw' B2 L D2 Rw'
B #4 B2 F2 U' L2 U2 F2 U2 B2 U R2 L' U' R' F' L2 U B U L2 F' Rw2 Uw2 L2 Uw2 F' R2 Fw2 Uw2 B Rw2 F Uw U L U' R Fw2 L Rw Fw' Rw Fw L2 Uw R'
B #5 R' U2 R' F2 B' U B' D' L' B L2 D2 R D2 R2 B2 U2 L' B2 U2 Uw2 Rw2 R B' R2 B2 Rw2 D2 Fw2 L F2 D2 U2 Uw' L Uw' F2 Uw' D2 Fw Uw U2 Rw2 L' Uw
B Ex#1 L2 U2 L B2 R2 U2 L U L2 D' R' F L2 B2 R' D2 L D' Rw2 Uw2 R2 U Rw2 F' D L2 B D' Rw2 U2 Rw D2 Rw' D R2 F Uw' Rw2 Fw' L2 B' R
B Ex#2 B2 L2 F R2 D2 U2 F D2 L2 F D F D' R D' U L' R2 B' R' Rw2 B U2 Rw2 F D' Fw2 Rw2 F' U2 Fw2 D2 F' Rw' U2 L2 Uw2 D2 L Uw' Fw' R2 Fw' Rw2 L' B2
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' L2 U2 F2 L2 F2 R2 U' B2 L' B D' R2 L2 B2 R F' D Uw2 R' D2 Rw2 F R' F2 Uw2 B Uw2 R2 L' Uw L2 Uw L' D2 Fw L Uw' U2 Rw2 R2 Fw2 D'
A #2 R B F U2 F D R2 F U' L B2 L' F2 L2 R B2 U2 B2 L' U2 Fw2 D' L2 R Fw2 R' Fw2 U R2 Fw2 D' B2 R' Fw' L F' B L2 Uw Rw' L2 B2 Uw2 Rw' L2 B2
A #3 L2 R2 D F2 D R2 B2 F2 U2 R2 B D' F2 L B' U R B2 F D Uw2 R2 F' U D' Rw2 U Fw2 L2 Uw2 L2 U B' Rw' F' R' U Rw' F Uw' Fw R2 U2 F Rw2
A #4 U2 D2 R' D2 R2 L' D2 R' D B' R' L2 D' L B2 D2 F D' B2 Uw2 R D Rw2 L2 B2 L2 Fw2 U L' Fw2 Uw2 B' Rw2 L2 Fw' D2 R Rw' F R' Uw' Fw L F'
A #5 U R L' F R' D' R2 D2 R' L F' U2 L' B2 L2 D2 U2 L F2 R' Rw2 F' Uw2 Fw2 B' R' Fw2 R' U2 D2 L Uw2 Rw2 Uw' Fw2 Uw Rw2 L R2 Fw' Rw' D' R2 Uw' F2 U2
A Ex#1 B' U' F2 R L U' B2 D' F B2 L' F2 U2 B2 R F2 L U2 D2 B2 Rw2 F' Uw2 Fw2 L' B' Uw2 L R B L Uw2 R2 U' R2 Uw F L Rw Fw U' Rw Fw2 F2 U2 Rw
A Ex#2 R' U B' R U2 F U L2 F U R2 F2 R' D2 B2 L2 F2 L' Fw2 Uw2 R2 D' Fw2 L2 F2 D' L2 F' Rw2 F R U B' Rw' D Fw R Fw2 L2 Fw F Uw
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Rw2 D2 Bw2 Fw2 R F Rw' R2 F R' B2 L' F' L2 B' U R2 Lw2 Bw2 B2 Fw2 Uw F' R' Lw' F' D2 Uw2 U R' Lw' L2 Rw U2 Rw D L2 Dw D' Rw' B2 Uw U2 R2 Fw D' Dw2 R' L2 F' L' Uw' Bw2 Dw R' Dw Bw' D2 Rw L2
A #2 F Lw' Bw' Uw2 D Dw2 R B Bw D2 R2 F' D' F' Fw Rw L F2 D2 L Dw2 D U' F B' Uw2 D R D U Bw2 L' Uw D' Lw' Rw' B Rw' Uw' R2 Rw2 Dw' Bw2 B2 Uw' F' Uw2 R Bw R F B2 Rw2 B Fw Rw2 U Dw2 R2 D'
A #3 Rw' Dw2 D' R Fw2 Bw' R2 Uw' L' Uw2 B' Uw U2 L2 U2 Lw Fw' Uw2 U2 L2 Uw2 R Bw U2 F2 R D2 B Uw D' R Lw' B' Rw' R' Uw2 B' Bw' D Fw' Dw2 B' Dw F D' U' Dw2 Bw L' Rw' Uw R L2 F Uw2 Bw2 B' D Fw' Uw'
A #4 Fw' Rw Bw' R2 Bw' U F' R2 U2 Lw' Uw' U' D2 Lw Dw Fw' Rw Dw2 U2 Rw F Rw Lw2 R2 D Fw' F' U2 Uw2 R D2 F2 Bw Lw2 R2 B' Bw' L2 U2 Fw D Uw2 B D2 Fw' Uw' B' L' Bw Uw' F' D L2 Fw Uw2 Lw' Bw B D' F2
A #5 Bw' Uw B' Dw' U2 Lw2 U2 Rw' R' Bw2 R2 U F Rw2 L2 D2 B D2 R L' D2 Lw' Rw D' F' Lw Bw' D' R Dw2 Rw' D' Lw' F' Dw2 D2 Uw2 F' B' D' Lw' B' F2 U' Rw2 F2 Dw' L2 Fw2 L2 Bw2 Lw' Uw' U2 F Rw' D Bw B2 U'
A Ex#1 B Uw2 R' Rw' Dw2 B' Fw' Rw L' B R2 B2 Lw Bw2 Rw2 Dw2 Lw' Bw Dw' Bw2 Dw' B' L' B' L B' L U2 Uw' Dw' L' U2 L' R' Dw F Uw2 L B Bw' U D L2 F' R U2 L' R2 F Uw2 Bw' Fw' B2 Uw B Uw Dw Bw B U2
A Ex#2 L Uw' U2 D2 L' Uw B U' Dw R U' Fw' Dw' R Lw Rw2 Fw' B' Uw2 Lw' R U' D2 Lw Rw B' Fw L R' Lw Dw2 U' Rw F Dw' Rw L R Bw2 F2 Lw' D' Rw Dw Rw L Dw2 L' D Uw F2 Dw2 D Bw' D Lw F2 Rw R2 Dw2
B #1 Lw F2 U2 Rw' R' B2 Rw' L' Fw' Bw' Uw' F U D' Bw L' D2 Uw Rw2 D' B Bw U2 Dw Rw' Fw2 B Lw' L R' Uw B' L2 Fw2 R2 Uw2 D R2 Lw' Bw2 Fw Dw2 Bw2 Dw' B F' L F' D' R' D2 R2 B Rw' Dw' Bw' Dw' Uw' D Lw'
B #2 Rw L' U' D' L2 Lw2 Fw R2 D2 U2 Lw F' Uw' R' B Rw' Bw2 R Dw2 Fw' R' D R' U Lw2 U2 Uw Dw' R' F2 D2 B2 Bw D2 F Dw' Rw2 Lw2 R' Uw2 D2 B Lw Bw R2 F2 Dw Rw2 F Lw' Rw2 F2 L' Lw' Uw2 Bw' Lw2 U' R' U
B #3 Lw Fw2 Dw D Bw' L2 U' L' F Bw2 L2 Lw' B' F' Lw2 Rw' B Rw R D2 L2 D L' Lw2 Bw2 Uw Fw' D Bw2 Dw U2 R' B2 F' Bw2 Lw' R2 Fw B2 F Lw' Uw2 Bw U2 Lw2 Uw2 D B2 Uw' Bw Dw D F' R Uw' D' L U Dw D2
B #4 L2 Fw2 L2 U' Lw Uw' Fw2 Bw2 D' F2 Rw2 L R U Lw U' Uw Bw R2 L' Uw2 L Dw' Lw2 Bw2 Dw' Lw2 Uw2 L' U' L2 B Dw2 R' B2 R2 Dw' F' Rw' U L' F R L B U B2 L' Bw' F' L' B' Fw D2 Lw2 R F2 Fw' Lw' R2
B #5 B U F2 D B' Dw2 F' Fw' Rw' F' Uw Bw D Bw U' Bw' B Dw2 Rw' L Lw2 Bw2 F2 R' D2 Rw2 L' Uw2 Fw2 Uw2 Lw Dw2 U R Fw' R U2 Fw2 L' Bw2 D' Fw' Uw2 D' Lw2 Fw B2 Bw L Rw D' B' Rw Lw2 F' D F Uw' U2 L
B Ex#1 Bw F Dw Rw' Fw2 B2 Lw' Bw2 B Lw Uw Bw' Fw Uw' R2 B2 Lw2 Uw B' U' R2 Fw D Uw2 F D' Dw Fw' Lw L Bw2 R' U2 Bw Lw2 Dw2 L Dw Uw Fw Rw U' Rw2 B Rw F2 Dw2 U' D Uw' Rw L' Lw U' D' Dw' Lw2 Uw Rw' D'
B Ex#2 Rw Uw2 U L' Lw2 B2 F U Uw Dw2 Lw2 D L' Bw Rw' L' Uw2 L' Lw' Uw' U Rw B' U B' Bw' Uw' L2 F2 R' Dw D' Fw2 Dw L Lw F' Bw2 L Lw' Fw' D' F' Dw' D' B' Bw' F Dw2 Lw Dw Bw' L' U2 Fw2 F2 Bw' R' Fw2 Dw2
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D U B2 D F2 R2 U2 B D F' L' F2 D2 R2 F' U F' R F'
A #2 R2 F2 R D2 L' F2 R U2 R2 B F U R' U' F D' F L2 R
A #3 L D R2 L2 F' D L2 F' B' R' L' B2 L2 B' U2 F D2 B L2 F'
A #4 U D F' L F' U R' B' R' U2 L2 D' L2 F2 U D2 L2 B2 R2
A #5 L2 D' L2 U L2 F2 U R' B' U2 F U R' B R' D U' B F'
A Ex#1 U2 B' R' D L F' L2 U D' F2 R U2 F D2 F' R2 B2 U2 L2
A Ex#2 L2 R2 U F2 U2 R2 U2 L' U2 R' D' L2 F D2 L R D2 B R2
B #1 L2 D2 R U2 F2 R U2 L' R2 D U L' F U2 F' D L D B2 R2
B #2 R F B R' D' B' U' L' B2 D2 B' L D2 F2 U2 D2 R2 B2 L' B2
B #3 L2 D2 F2 R D2 F2 R D2 L D2 U' L2 B L F' L2 D2 U' R B2 U2
B #4 B' L' D2 F' U L' U2 R2 B L D2 L F2 L' F2 R' D2 R2 B2 D2
B #5 R F' L B R2 F2 D' L F2 U' F D2 L2 F' U2 L2 D2 B2 R2 D2
B Ex#1 F2 R2 B R2 F L2 F D2 F' U L U2 R2 B' L' D L2 B2 D' F
B Ex#2 R2 F2 D R2 F2 L2 B2 L' F2 R B D' L2 R' F' U' F2 D' B'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 D' U2 F2 D R2 D R2 U' F L F2 L' D F U' R' B F2 D R
A #2 B2 R2 D' R' L U2 B' U2 R2 U' L B2 D' B2 L2 D L2 D' R2
A #3 U' L B' U' F B' R F R B' L2 F2 R B2 R' F2 L2 B2 R' B2
A #4 D2 B2 U2 B' U2 F U2 R2 B' U' B F2 D' U' F2 L F L' D
A #5 B' D' B' U' L B' R' U2 F U' D2 B2 U2 R' D2 L' U2 R' B2
A Ex#1 L2 B2 U2 B U2 B D2 F2 R' D F R2 D2 L' F2 R D L' B2
A Ex#2 L B2 R' L2 D B' L U R B2 U' L2 U2 R2 F2 L2 U B2 R2 D'
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 B U' R' B L' U B' R L U' L u r b'
A #2 B L' U' R' B U' B U L' B' U' l b
A #3 R B L' B' L U' B' R B' R B' u r b'
A #4 U B' R L R U L R L' U R r' b
A #5 R' U R' B' L U B' L' B' R' B u l r b
A Ex#1 L' B' R L R' L' R' L U R' L' u' l' r' b'
A Ex#2 R B' L B L B' R B' L R' U u' r' b'
B #1 B' R' L' U R B' U' B' R' U' B' u l' r
B #2 B' R' U' B' R U' L' R B U' L' u' r b
B #3 B' U' R L B R' L' U' B L' U u' r
B #4 B' U' L' B' L U' L R' U R L' u
B #5 L U B' R U L U' B L B' R' l' r b
B Ex#1 U B L' U' B R' U L U R L u l r' b'
B Ex#2 U B' R B' L' U B' R' U B' U' u' r' b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 U R' L' R B L' R U' R L' U u r b
A #2 B' L U' B' U' R L U R L R l' r'
A #3 B' L U B' R' B U' B' U' B' L u r b'
A #4 L U B U L' U B' L B' L B' l' r' b'
A #5 L B L' R L R L' R' U R' L' l'
A Ex#1 B U L' R' B' L B' R' B U' B l r' b
A Ex#2 B U B L' R' B U L U' R L' u b
  Skewb   First round
Group No. Scramble
A #1 L R L B R' L' B U' L R' B'
A #2 L R' L U' B R B' R U' L' R
A #3 L R B R U R' B R B' U R
A #4 L R B L B R' B L U' R L'
A #5 L R B U' L R U' L' R B U
A Ex#1 L R L' R' L R' B R' B U L
A Ex#2 L R U L U' B' R' B' L' R' B
B #1 L R L' U' R L' U B' R' B U
B #2 L R L' B' L R' U' R U' B' L
B #3 L R L' U' R' B' R U' R' U L'
B #4 L R B R U' L U' R U' R L'
B #5 L R L B' U R B R U R' B
B Ex#1 L R U L R U' L B U' R B
B Ex#2 L R L' R U B U R L' B R
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R L' U' L R U R U R U
A #2 L R L' B U' L' U' L U L' U'
A #3 L R' L' U' B' U L' B' L' U B
A #4 L R U L' B' U L B' L R' L
A #5 L R L' B U' R B' U L' R' L'
A Ex#1 L R L B L U R U' R' U B'
A Ex#2 L R L B L' B' R' L' B' U R
Aidan Chan    Australia
Aidan Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 26.40   30.48   29.78 31.13 26.40 33.90 30.53
2x2x2 Cube First round 25 4.78   7.29   8.88 10.58 4.78 6.05 6.94
Alan Ma    Australia
Alan Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.00   16.61   15.00 16.71 17.63 18.40 15.50
First round 19 14.72   17.81   19.44 14.72 20.90 15.63 18.36
2x2x2 Cube First round 34 8.58   11.01   9.36 9.34 8.58 14.33 15.83
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 19.11   28.36   40.55 27.63 19.11 28.66 28.78
Alex Chan Cheuk Yee    Australia
Alex Chan Cheuk Yee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 40.00   49.25   41.78 51.03 54.94 40.00 DNF
Alex Chen    Australia
Alex Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.75   14.04   13.88 14.93 13.33 14.90 12.75
Second round 7 10.94   12.27   12.59 12.16 12.05 10.94 13.43
First round 12 11.03   14.16   15.66 11.03 15.11 16.24 11.72
2x2x2 Cube Second round 17 4.13   6.13   7.53 5.41 11.15 5.46 4.13
First round 17 4.55   5.67   5.72 8.46 4.55 6.15 5.13
4x4x4 Cube Final 5 45.75   50.73   58.53 45.75 57.41 48.00 46.78
Combined First round 5 44.15   49.99   49.00 54.41 52.43 48.55 44.15
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:41.78   1:52.52   1:47.66 2:03.78 2:11.41 1:41.78 1:46.13
3x3x3 One-Handed Final 4 17.27   19.06   19.84 18.55 21.91 18.78 17.27
Combined First round 5 16.15   18.72   19.93 16.46 19.77 16.15 20.75
Pyraminx First round 22 8.58   13.22   18.53 14.94 8.58 10.44 14.27
Skewb Final 5 4.11   6.86   7.00 4.11 8.83 8.18 5.40
First round 6 8.00   8.27   8.00 8.14 9.33 8.31 8.36
Ben Chin    Australia
Ben Chin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 28.16   31.61   28.16 32.22 33.63 33.19 29.41
2x2x2 Cube First round 21 6.09   6.46   6.11 12.15 7.00 6.09 6.28
Pyraminx First round 15 9.96   11.48   11.36 9.96 11.69 11.38 15.59
Ben Fiala    Australia
Ben Fiala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 22.47   23.51   23.08 25.68 22.47 22.59 24.86
2x2x2 Cube Second round 16 3.30   5.93   3.30 5.21 4.44 8.91 8.13
First round 14 4.86   5.60   5.52 5.46 6.15 4.86 5.81
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:31.84   1:39.23   1:31.84 1:34.09 1:46.56 1:37.05 2:02.69
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.68   12.75   10.68 11.33 13.55 13.81 13.38
Second round 5 9.96   11.44   9.96 12.16 11.61 14.00 10.55
First round 8 11.00   12.85   14.02 11.97 11.00 13.00 13.58
2x2x2 Cube Final 3 1.81   2.33   1.81 2.52 3.97 2.15 2.31
Second round 2 1.72   2.40   1.72 2.96 2.52 2.68 2.00
First round 2 1.68   2.41   2.27 5.77 1.68 3.06 1.90
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:11.66   1:19.17   1:19.93 1:19.30 1:11.66 1:19.77 1:18.43
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:05.80   2:11.62   2:22.84 2:09.46 2:12.72 2:05.80 2:12.68
3x3x3 One-Handed Final 7 23.16   26.04   24.40 28.96 23.16 24.75 30.27
Combined First round 8 22.33   26.13   28.59 26.41 22.33 23.40 32.91
Pyraminx Final 4 4.66   6.11   7.02 4.66 7.66 6.65 4.66
First round 5 5.15   7.93   5.15 9.13 7.52 7.13 9.15
Charlie Stretton    Australia
Charlie Stretton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 27.77   41.97   46.00 27.77 47.96 45.02 34.90
2x2x2 Cube First round 38 12.00   13.24   14.69 16.50 12.72 12.00 12.31
4x4x4 Cube Combined First round 27 2:58.93     DNF 2:58.93
5x5x5 Cube Combined Final 17 DNF     DNF DNF
Coen Johnson    Australia
Coen Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 15.86   17.67   17.75 17.99 18.31 17.28 15.86
First round 23 15.50   19.56   19.18 20.09 24.56 19.41 15.50
2x2x2 Cube Second round 18 4.09   6.18   4.09 DNF 6.78 5.25 6.50
First round 11 4.02   5.21   4.40 6.11 7.81 4.02 5.13
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:32.68   1:38.03   1:43.06 1:37.61 2:04.63 1:32.68 1:33.41
5x5x5 Cube Combined Final 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 27.81   29.97   29.05 32.68 27.81 38.65 28.18
Pyraminx First round 25 10.30   15.27   18.75 13.28 15.41 17.13 10.30
Skewb First round 19 21.52   33.66   50.41 28.56 28.97 21.52 43.46
Daniel Traicos    Australia
Daniel Traicos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 28.28   37.61   42.81 28.28 36.83 46.00 33.18
2x2x2 Cube First round 29 6.61   8.49   10.21 9.27 8.02 6.61 8.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 DNF     DNF DNF
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.94   18.24   18.52 17.15 19.06 DNF 15.94
First round 13 13.36   14.96   14.68 DNF 13.36 14.18 16.03
4x4x4 Cube Final 8 51.03   1:00.08   1:09.15 55.09 51.03 1:03.03 1:02.11
Combined First round 7 49.09   53.90   49.09 53.80 DNF 53.11 54.80
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:35.08   1:39.53   1:40.84 1:41.81 1:35.08 1:52.47 1:35.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 27.90   35.83   41.31 DNF 27.90 36.19 30.00
Eleanor Shiels    Australia
Eleanor Shiels
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 17.88   25.47   26.02 29.08 17.88 32.96 21.30
2x2x2 Cube First round 31 4.40   9.36   13.22 10.41 11.08 4.40 6.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 1:00.65     1:00.65 1:07.83
Pyraminx First round 20 9.59   13.10   16.13 12.34 13.80 9.59 13.16
Skewb First round 13 13.50   18.34   19.47 21.08 13.50 16.00 19.56
Ethan Pride    Australia
Ethan Pride
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 20.96   24.81   23.88 23.83 20.96 27.78 26.71
2x2x2 Cube Second round 19 3.83   6.33   14.28 8.88 4.56 5.55 3.83
First round 16 5.28   5.65   7.63 5.28 5.40 5.84 5.71
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:39.38   1:44.72   1:59.40 1:47.86 1:43.66 1:42.65 1:39.38
5x5x5 Cube Combined Final 15 3:28.18     3:28.18 3:35.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 59.68     1:15.21 59.68
Pyraminx First round 18 11.94   12.78   12.11 11.94 13.56 12.68 13.94
Skewb First round 9 8.94   11.21   10.40 11.56 8.94 12.94 11.68
Ethan Yong Kit Soo    Singapore
Ethan Yong Kit Soo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 32.00   36.57   32.00 36.84 37.97 50.83 34.90
Pyraminx First round 16 9.59   12.14   18.21 9.88 12.11 9.59 14.44
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 5.81   7.28   7.68 6.86 5.81 7.31 7.88
Second round 1 6.53   7.97   12.11 6.53 6.75 9.86 7.30
First round 1 6.27   7.51   8.28 7.53 6.72 DNF 6.27
2x2x2 Cube Final 2 1.25   2.29   2.27 2.00 2.61 1.25 5.86
Second round 3 1.43   2.70   4.02 2.80 2.53 2.77 1.43
First round 1 1.53   2.21   2.55 4.84 1.53 1.90 2.18
4x4x4 Cube Final 1 24.65   27.54   35.43 28.18 25.86 24.65 28.58
Combined First round 1 24.44   OcR 27.41   24.44 28.93 28.65 27.83 25.75
5x5x5 Cube Combined Final 1 52.88   54.20   WR 52.88 54.33 55.18 53.08 57.21
3x3x3 One-Handed Final 1 10.08   13.38   10.08 DNF 10.77 13.52 15.84
Combined First round 1 11.16   11.72   WR 11.46 11.19 14.21 12.50 11.16
Pyraminx Final 3 3.94   4.53   3.94 4.16 4.40 5.21 5.03
First round 3 3.65   6.47   3.65 5.90 6.34 8.90 7.18
Skewb Final 6 5.34   7.77   5.34 8.02 7.88 8.27 7.40
First round 7 6.91   8.96   6.91 7.36 10.68 10.25 9.28
Giovanni Contardi    Italy
Giovanni Contardi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.13   9.08   10.19 9.56 8.46 9.21 8.13
Second round 2 8.53   9.04   9.03 10.52 8.53 9.25 8.83
First round 2 8.11   8.90   9.28 9.13 8.11 11.30 8.28
2x2x2 Cube Final 4 2.78   3.83   6.36 3.77 4.03 2.78 3.69
Second round 5 2.41   3.66   3.83 4.52 2.81 4.33 2.41
First round 8 2.52   4.56   4.30 4.97 DNF 2.52 4.41
4x4x4 Cube Final 2 32.65   36.45   35.84 DNF 37.65 35.86 32.65
Combined First round 2 34.81   36.05   38.19 37.90 35.16 35.09 34.81
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:07.31   1:12.97   1:10.18 1:32.86 1:07.31 1:18.56 1:10.16
3x3x3 One-Handed Final 3 12.55   17.96   18.31 20.71 12.55 17.22 18.36
Combined First round 3 11.19   17.72   18.56 18.09 19.53 11.19 16.50
Jack Le    Australia
Jack Le
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 50.08   1:05.49   1:45.52 55.63 53.47 1:27.36 50.08
2x2x2 Cube First round 39 9.56   14.48   10.58 18.71 9.56 14.16 28.38
Jack O'Mahony    Australia
Jack O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.96   13.96   11.96 14.66 12.94 17.80 14.27
Second round 8 11.72   12.89   12.31 12.72 13.63 15.00 11.72
First round 5 10.58   12.08   15.40 13.40 10.81 12.02 10.58
2x2x2 Cube Second round 13 3.68   5.06   3.77 8.43 6.33 3.68 5.08
First round 7 3.71   4.51   4.69 4.33 4.52 3.71 6.16
4x4x4 Cube Combined First round 12 55.80   1:04.01   55.80 1:10.68 1:02.88 1:14.93 58.46
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:59.36   2:09.71   2:18.06 2:13.40 2:13.71 2:02.02 1:59.36
3x3x3 One-Handed Final 8 25.68   29.58   32.09 30.66 30.90 25.68 27.18
Combined First round 7 20.84   24.01   24.66 26.00 25.38 20.84 22.00
Pyraminx First round 27 12.69   17.97   22.86 12.69 15.80 21.22 16.90
Skewb First round 17 17.81   25.13   18.06 29.63 17.81 27.69 DNF
James Randall    Australia
James Randall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 1:01.80   1:20.71   1:37.55 1:01.80 1:13.86 1:19.15 1:29.13
2x2x2 Cube First round 40 12.65   18.02   41.40 18.03 12.65 15.84 20.18
Jamie Temouskos    Australia
Jamie Temouskos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 44.38   51.55   51.94 51.71 53.88 44.38 51.00
2x2x2 Cube First round 37 9.31   12.02   13.06 17.72 9.31 13.33 9.66
Jarrod Tyzack    Australia
Jarrod Tyzack
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 33.00   35.71   39.34 33.00 33.28 38.56 35.28
2x2x2 Cube First round 33 7.97   10.88   7.97 14.03 12.44 11.44 8.75
4x4x4 Cube Combined First round 26 2:47.44     2:47.44 2:57.46
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 1:22.38     1:22.38 1:24.08
Pyraminx First round 29 10.28   18.47   13.30 10.28 22.27 19.84 22.43
Skewb First round 20 22.78   38.62   58.13 45.30 37.71 32.84 22.78
Jarvis Jin    Australia
Jarvis Jin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 12.78   14.29   15.13 13.93 13.81 15.28 12.78
First round 10 11.31   13.39   12.65 13.83 13.69 17.71 11.31
2x2x2 Cube Second round 14 5.00   5.16   5.91 5.05 5.00 5.16 5.28
First round 19 4.75   6.21   6.58 5.15 4.75 6.90 7.66
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:12.03   1:22.43   1:22.03 1:17.97 1:27.30 1:12.03 1:49.03
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:31.56   2:35.15   2:31.56 2:33.00 2:32.53 DNF 2:39.91
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 29.96   33.82   35.28 29.96 38.78 30.94 35.25
Pyraminx First round 30 14.38   19.13   15.99 18.18 14.38 26.68 23.21
Jayden Johnson    Australia
Jayden Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.38   17.82   18.72 12.38 15.34 24.96 19.40
First round 20 16.41   18.56   19.53 19.31 18.61 16.41 17.77
2x2x2 Cube Second round 9 3.56   4.92   3.56 5.65 6.15 5.00 4.11
First round 18 5.43   5.69   6.22 5.61 5.43 6.02 5.43
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:20.44   1:29.62   1:20.44 1:33.86 1:30.21 1:41.86 1:24.78
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 38.84   46.30   43.80 50.50 44.59 38.84 1:12.65
Pyraminx First round 17 9.78   12.55   12.15 11.93 9.78 16.52 13.58
Skewb First round 15 16.02   19.97   31.44 19.80 23.43 16.68 16.02
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 8.05   9.26   9.18 11.84 8.05 9.41 9.18
Second round 3 8.03   9.13   9.06 8.03 15.27 9.65 8.68
First round 3 9.03   9.71   9.03 9.28 10.28 12.36 9.58
2x2x2 Cube Final 1 1.15   2.26   2.25 2.02 2.50 1.15 2.84
Second round 1 1.56   1.84   2.19 1.56 2.00 1.83 1.69
First round 3 1.93   2.92   2.11 2.80 1.93 3.84 9.27
4x4x4 Cube Final 3 35.88   37.87   39.59 36.15 38.06 39.40 35.88
Combined First round 3 34.33   36.60   36.05 34.88 39.80 38.88 34.33
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:09.03   1:19.90   1:26.19 1:27.22 1:09.03 1:16.91 1:16.61
3x3x3 One-Handed Final 2 13.34   16.32   20.11 15.84 15.06 13.34 18.06
Combined First round 2 13.84   15.11   13.84 20.81 16.28 14.33 14.71
Pyraminx Final 1 3.50   3.89   3.50 DNF 3.58 3.81 4.27
First round 1 3.72   3.92   3.75 3.75 3.72 4.27 4.56
Skewb Final 1 2.88   3.96   4.16 2.88 6.53 4.50 3.22
First round 1 2.52   OcR 3.10   WR 6.34 2.65 2.75 2.52 3.90
Jeff Plumb    Australia
Jeff Plumb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 39.90   54.52   51.68 1:02.15 1:26.18 39.90 49.72
Joel Ernest    Australia
Joel Ernest
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.72   18.06   24.33 15.38 19.44 19.36 14.72
First round 21 16.43   19.51   18.55 16.43 19.44 20.53 23.19
2x2x2 Cube First round 32 6.40   9.47   11.83 12.08 8.44 6.40 8.13
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:29.21   1:52.88   1:55.78 1:29.21 1:44.28 1:58.58 2:15.69
Pyraminx First round 14 9.97   11.09   10.47 13.90 12.43 9.97 10.36
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 15.52   19.39   19.08 22.36 16.72 22.77 15.52
First round 17 15.53   16.58   16.55 16.80 16.38 17.08 15.53
2x2x2 Cube First round 26 6.44   7.48   6.86 7.50 6.44 8.13 8.08
4x4x4 Cube Combined First round 10 56.44   1:00.64   1:02.66 1:04.47 1:00.22 56.44 59.05
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:47.65   1:48.87   1:49.31 1:49.47 1:47.84 1:47.65 2:09.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 35.83   44.98   35.83 46.53 43.36 50.50 45.05
Pyraminx First round 11 7.43   10.47   11.25 12.27 9.16 7.43 11.00
Joshua Walker    Australia
Joshua Walker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.13   14.58   16.19 12.13 14.40 13.90 15.43
First round 11 12.65   13.70   12.97 12.65 14.58 23.83 13.55
2x2x2 Cube Final 7 4.00   5.20   4.00 6.71 5.51 4.05 6.03
Second round 6 3.19   4.02   3.19 5.19 4.09 3.25 4.71
First round 4 2.65   3.77   4.66 5.50 2.83 2.65 3.81
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:09.38   1:14.10   1:13.96 1:11.38 1:29.16 1:09.38 1:16.96
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 36.43   43.95   36.43 53.65 45.75 39.78 46.33
Pyraminx First round 21 11.03   13.19   14.75 11.03 24.90 11.11 13.71
Skewb First round 12 6.61   14.60   17.09 14.61 13.86 6.61 15.33
Jun Sasagawa (笹川純)    Australia
Jun Sasagawa (笹川純)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.25   15.73   14.63 14.84 14.25 17.71 19.68
First round 16 13.27   16.50   13.27 16.53 17.90 15.69 17.28
2x2x2 Cube Second round 12 4.93   5.04   5.05 4.93 4.97 5.83 5.09
First round 15 4.27   5.61   5.65 5.94 4.27 5.72 5.47
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:06.71   1:11.27   1:19.55 1:07.15 1:07.10 1:06.71 1:19.78
Pyraminx First round 10 7.96   10.04   10.15 16.36 8.96 7.96 11.00
Skewb Final 3 5.09   5.87   6.18 5.09 6.28 10.08 5.16
First round 4 5.34   5.72   5.34 5.97 5.80 5.80 5.56
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.93   9.83   9.94 12.65 9.83 8.93 9.71
Second round 4 8.97   9.90   9.38 11.25 10.53 9.80 8.97
First round 4 9.38   10.06   10.36 9.86 9.38 10.03 10.30
2x2x2 Cube Second round 10 2.66   4.97   5.18 4.43 5.38 5.31 2.66
First round 6 3.09   4.42   5.31 5.02 3.22 5.02 3.09
4x4x4 Cube Final 4 42.11   49.52   42.11 44.40 55.69 56.88 48.46
Combined First round 4 46.41   47.61   46.41 47.75 46.65 52.66 48.44
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:07.21   2:09.64   2:07.21 2:13.00 2:11.56 2:10.06 2:07.30
3x3x3 One-Handed Final 6 19.94   23.09   22.83 23.72 22.72 26.22 19.94
Combined First round 6 15.78   22.37   15.78 25.27 22.86 26.21 18.97
Pyraminx Final 6 6.52   8.31   7.59 6.52 9.41 7.93 9.81
First round 6 7.93   9.01   9.09 16.02 8.28 9.65 7.93
Skewb First round 10 6.94   11.74   14.56 6.94 12.86 7.81 15.96
Lorandt Mozsa    Australia
Lorandt Mozsa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.22   13.80   13.27 13.22 13.72 17.75 14.41
Second round 9 10.43   13.87   13.40 13.56 14.65 DNF 10.43
First round 9 12.80   13.33   13.71 13.80 12.80 13.18 13.11
2x2x2 Cube Second round 20 3.56   DNF   4.27 DNF 8.31 3.56 DNF
First round 20 5.21   6.27   5.77 7.43 5.21 5.61 7.44
4x4x4 Cube Combined First round 11 51.75   1:01.43   56.56 1:20.18 59.53 1:08.21 51.75
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:30.58   2:39.22   2:36.33 2:49.86 3:20.84 2:31.46 2:30.58
3x3x3 One-Handed Final 5 20.34   21.18   21.88 20.34 21.71 21.28 20.55
Combined First round 4 15.41   18.58   15.41 19.55 19.47 16.71 20.69
Pyraminx Final 8 6.02   12.79   9.61 16.00 12.77 DNF 6.02
First round 7 5.55   9.34   9.80 8.91 9.33 9.77 5.55
Skewb First round 22 4.27   DNF   9.02 4.27 12.58 DNF DNF
Luke Holder    Australia
Luke Holder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 25.28   28.36   25.28 27.80 30.25 29.21 28.08
2x2x2 Cube First round 30 6.50   9.21   9.06 9.50 9.50 9.06 6.50
Matt Jones    Australia
Matt Jones
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.61   18.15   16.61 17.50 21.08 18.94 18.02
First round 24 18.33   20.89   20.78 24.50 23.05 18.33 18.84
2x2x2 Cube First round 22 4.02   6.51   11.46 6.88 6.84 5.80 4.02
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:14.93   1:20.98   1:19.34 1:21.81 1:27.52 1:14.93 1:21.78
5x5x5 Cube Combined Final 16 3:34.68     DNF 3:34.68
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 30.84   33.06   32.83 34.22 33.18 30.84 33.18
Pyraminx First round 23 8.77   13.81   13.50 15.31 19.03 8.77 12.63
Matthew Broome    United Kingdom
Matthew Broome
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 14.06   19.24   14.06 30.36 20.63 19.19 17.91
First round 18 14.13   16.85   19.94 15.97 15.90 14.13 18.69
2x2x2 Cube Second round 15 5.08   5.86   7.03 5.08 5.34 6.38 5.86
First round 10 4.27   5.13   5.63 5.19 DNF 4.56 4.27
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:06.90   1:14.05   1:07.84 1:25.25 1:09.06 1:26.88 1:06.90
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:37.38   2:56.63   2:37.38 2:52.63 3:12.83 2:44.43 3:27.25
Pyraminx Final 5 5.84   8.02   8.88 6.34 10.40 5.84 8.83
First round 8 4.93   9.46   12.43 8.93 8.11 4.93 11.33
Skewb First round 16 13.16   20.54   22.93 DNF 17.02 13.16 21.66
Ming Han Low    Australia
Ming Han Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 36.84   53.90   36.84 41.86 1:21.18 1:07.69 52.15
2x2x2 Cube First round 41 10.06   19.55   18.71 19.00 10.06 22.63 20.94
Pyraminx First round 31 15.34   23.42   25.88 32.38 15.34 15.43 28.96
Skewb First round 18 23.21   29.95   34.46 31.38 27.52 23.21 30.96
Ming Jin Low    Australia
Ming Jin Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 25.97   38.33   34.59 42.69 41.28 39.13 25.97
2x2x2 Cube First round 35 8.53   11.22   15.53 8.53 9.21 13.13 11.31
Pyraminx First round 28 12.56   18.11   17.36 DNF 12.56 24.41 12.56
Skewb First round 21 21.81   42.24   39.43 43.47 43.81 21.81 50.78
Ming Kim Low    Australia
Ming Kim Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 22.34   24.20   23.58 27.08 26.25 22.34 22.78
2x2x2 Cube First round 23 5.00   6.83   8.38 6.56 5.55 10.63 5.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 54.18     54.83 54.18
Pyraminx First round 19 10.34   13.01   15.00 14.38 11.50 13.16 10.34
Skewb First round 14 12.28   19.74   35.97 12.28 12.71 13.69 32.83
Nyny H'jinn    Australia
Nyny H'jinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 17.18   19.91   21.09 19.94 18.71 17.18 21.31
First round 22 16.34   19.53   18.08 19.84 16.34 21.16 20.68
2x2x2 Cube First round 27 6.53   7.76   8.09 8.50 6.69 10.46 6.53
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:48.00   2:04.75   2:22.41 1:58.63 1:48.00 2:18.69 1:56.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 50.44     50.44 51.71
Pyraminx First round 13 7.84   11.02   12.19 11.46 9.40 7.84 13.43
Peter Kiprillis    Australia
Peter Kiprillis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 55.68   1:02.73   1:01.50 1:03.43 55.68 1:12.09 1:03.25
Rhys Campbell    Australia
Rhys Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.00   16.59   16.97 14.00 16.41 16.38 23.08
First round 15 15.21   15.61   15.22 16.00 15.21 16.58 15.61
2x2x2 Cube Final 5 3.68   4.70   3.93 6.71 3.68 5.55 4.61
Second round 7 4.25   4.72   5.80 4.66 4.88 4.25 4.63
First round 13 3.46   5.34   5.33 5.66 3.46 5.96 5.03
4x4x4 Cube Final 6 52.84   57.92   55.38 1:10.15 52.84 1:03.56 54.83
Combined First round 9 54.28   59.46   58.75 57.13 1:09.00 1:02.50 54.28
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:10.30   2:15.76   2:14.44 2:19.40 2:13.43 2:42.52 2:10.30
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 36.61   40.59   36.96 53.61 42.03 36.61 42.77
Pyraminx First round 9 7.65   9.72   11.83 7.65 9.69 9.66 9.81
Skewb Final 7 4.21   8.83   9.86 4.21 10.43 9.56 7.06
First round 5 3.83   5.80   12.81 3.83 6.75 4.21 6.44
Ryan Corr    Australia
Ryan Corr
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 41.19   51.57   1:23.19 42.66 41.19 49.16 1:02.90
Sam Chaplin    Australia
Sam Chaplin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 18.58   21.23   20.25 18.75 24.68 18.58 28.40
First round 25 15.94   21.10   25.83 20.86 19.19 15.94 23.25
2x2x2 Cube Final 6 2.94   4.85   4.55 4.94 5.36 2.94 5.06
Second round 8 3.69   4.91   5.15 DNF 5.13 3.69 4.44
First round 9 4.21   5.09   5.22 7.47 5.44 4.21 4.61
4x4x4 Cube Combined First round 28 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 1:07.18     1:07.18 1:16.80
Pyraminx First round 12 4.55   10.63   11.84 13.84 10.16 4.55 9.90
Skewb First round 11 5.56   12.47   16.43 5.56 14.77 6.21 17.40
Stefan Nikolovski    Australia
Stefan Nikolovski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 28.13   DNF   28.13 DNF 36.22 DNF DNS
2x2x2 Cube First round 24 5.91   6.87   6.05 7.91 DNF 5.91 6.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 26 9.25   16.80   18.19 17.09 9.25 15.13 32.90
Skewb Final 8 6.59   13.29   13.30 6.59 13.66 15.41 12.91
First round 8 9.22   10.15   10.03 9.72 10.71 9.22 15.69
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 14.11   15.14   14.36 14.11 14.77 18.13 16.30
First round 7 11.50   12.53   12.84 12.78 11.97 11.50 12.91
2x2x2 Cube Final 8 1.56   5.72   12.40 3.21 9.27 1.56 4.69
Second round 4 3.13   3.52   3.13 3.65 5.93 3.38 3.52
First round 12 3.18   5.23   7.94 4.53 3.18 5.09 6.08
4x4x4 Cube Final 7 47.40   59.58   50.69 1:01.53 47.40 1:06.52 1:07.66
Combined First round 8 52.90   56.97   1:01.86 54.46 52.90 1:00.41 56.05
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:06.06   2:12.60   2:20.33 2:06.31 2:11.16 DNF 2:06.06
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 23.52   27.39   23.52 28.59 26.65 31.84 26.93
Pyraminx Final 2 3.80   4.08   3.91 4.34 3.80 4.00 4.71
First round 2 2.28   OcR 4.09   4.47 4.16 9.86 3.63 2.28
Skewb Final 2 4.27   5.80   4.27 5.43 9.93 4.46 7.52
First round 2 2.65   4.57   4.44 2.65 4.75 4.52 6.71
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 20.05   22.52   23.21 22.25 22.11 24.28 20.05
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 26.43   27.84   27.15 30.90 29.09 27.27 26.43
Tommaso Zoffoli    Italy
Tommaso Zoffoli
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 6 9.91   12.12   9.91 12.25 14.18 11.94 12.18
First round 6 9.97   12.25   16.43 11.30 10.18 9.97 15.27
2x2x2 Cube First round 28 4.55   8.45   5.88 5.52 DNF 13.96 4.55
4x4x4 Cube Combined First round 6 40.69   53.35   44.28 1:07.08 59.36 40.69 56.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 28.25   34.72   28.93 37.15 38.08 28.25 42.71
Tommy Kiprillis    Australia
Tommy Kiprillis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 11.13   14.07   13.15 14.47 16.86 11.13 14.59
First round 14 12.15   15.03   15.94 14.55 18.50 14.59 12.15
2x2x2 Cube Second round 11 3.83   5.02   7.25 4.18 6.43 3.83 4.44
First round 5 3.31   3.78   4.08 3.94 3.71 3.68 3.31
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:15.38   1:28.26   1:19.69 1:15.38 DNF 1:16.58 1:48.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 35.81   42.11   46.38 41.19 38.77 35.81 46.44
Pyraminx Final 7 8.16   8.66   9.40 8.36 8.21 10.96 8.16
First round 4 4.83   7.43   9.00 9.00 7.00 6.28 4.83
Skewb Final 4 3.19   6.71   5.40 3.19 7.86 7.93 6.86
First round 3 2.77   5.18   5.22 2.77 6.86 3.61 6.72
Wilson Cram    Australia
Wilson Cram
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 1:00.30   1:04.67   1:07.65 1:01.44 1:00.30 1:17.81 1:04.93
2x2x2 Cube First round 36 7.15   11.60   14.18 14.18 7.15 8.96 11.66
Pyraminx First round 24 11.36   15.18   19.25 16.58 15.22 11.36 13.75