New Zealand Championships 2010

Date City WCA LInk
2010-7-10  New Zealand, Wellington New Zealand Champs 2010

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 8.52  Dene Beardsley 15.42  Zhaohan Xiong 16.32
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.84  Zhaohan Xiong 6.24  Angelu Cayanan 6.67
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 42.63  Dene Beardsley 1:05.10  Taylor Hamling 1:27.52
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 1:13.47  Dene Beardsley 2:05.58  George van Pelt 3:30.84
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:46.57  Dene Beardsley 4:09.88
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 18.50  Zhaohan Xiong 25.81  Dene Beardsley 33.26
 Rubik's Clock  Cameron Hobbs 17.60
 Pyraminx  Feliks Zemdegs 6.52  Cameron Hobbs 12.61  Dene Beardsley 12.72
 Square-1  Feliks Zemdegs 19.07  Dene Beardsley 21.48  Karel Doorman 3:11.29
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 8.90   9.38    Australia 9.88 9.56 8.90 9.55 9.02
2 Dene Beardsley 12.88   NR 15.66    New Zealand 19.25 17.52 12.88 15.11 14.34
3 Zhaohan Xiong 15.25   15.90    New Zealand 18.44 15.46 15.83 15.25 16.40
4 Taylor Hamling 17.66   18.19    New Zealand 17.66 18.96 17.78 22.52 17.83
5 Jorge Waayman 19.08   21.63    New Zealand 27.25 24.15 21.55 19.18 19.08
6 David Lim 18.72   21.85    New Zealand 20.33 24.90 20.93 24.28 18.72
7 Angelu Cayanan 20.30   22.44    New Zealand 24.50 26.31 21.31 21.52 20.30
8 Karel Doorman 20.66   23.08    New Zealand 39.59 21.46 22.93 24.84 20.66
9 Joshua Brungar 20.44   23.22    New Zealand DNF 22.81 20.93 20.44 25.93
10 Cameron Hobbs 21.94   23.67    New Zealand 26.71 24.72 21.94 22.86 23.44
11 Wei Shian Chen 20.75   23.71    New Zealand 25.18 26.97 20.75 24.08 21.88
12 George van Pelt 22.25   25.41    New Zealand 24.75 29.02 22.25 27.25 24.22
13 Jake Holah 19.90   25.53    Australia 31.46 22.15 22.97 DNF 19.90
14 Jacob Watson 22.56   25.85    New Zealand 22.56 26.66 24.33 26.55 27.08
15 Sebastian Krueger 27.81   36.16    New Zealand 36.69 27.81 41.59 37.38 34.40
16 Chris Maiyaven 29.43   36.39    New Zealand 39.53 39.47 31.68 38.03 29.43
17 Frank Grieve 34.19   38.89    New Zealand 36.22 37.68 42.78 34.19 44.69
18 Daniel Curson 29.71   41.01    New Zealand 40.58 DNF 40.31 29.71 42.15
19 Josh van Mierlo 31.09   41.56    New Zealand 51.13 50.33 34.50 31.09 39.84
20 Daniel Edwards 28.34   41.69    New Zealand DNF 29.19 28.34 55.47 40.40
21 George Shann 31.43   44.25    New Zealand 43.38 49.05 31.43 41.61 47.77
22 Vaibhav Sharma 47.00   50.64    New Zealand 58.59 48.94 52.28 50.71 47.00
23 Jae Hyuk Lee 46.33   50.92    Korea 49.38 DNF 48.91 46.33 54.47
24 Nicholas Kjestrup 45.16   51.80    New Zealand 53.81 51.50 51.72 45.16 52.19
25 Aneurin Hunt 49.05   52.05    New Zealand 51.96 1:09.03 50.09 54.11 49.05
26 Alexander Ujhazy 47.38   52.78    Australia 52.66 54.36 47.38 1:08.77 51.33
27 Hashim Ali 43.47   56.78    New Zealand 1:01.34 53.34 59.68 57.33 43.47
28 Chenoa Brungar 50.69   57.25    New Zealand 1:06.47 56.30 58.05 50.69 57.41
29 Jermal Taliauli 54.68   1:02.37    New Zealand 1:09.52 54.68 DNF 57.19 1:00.40
30 Adam Stone 43.83   1:04.08    New Zealand 1:25.08 53.40 DNF 43.83 53.77
31 Ellie Molloy 1:00.15   1:04.64    New Zealand 1:00.15 1:07.46 1:06.59 1:02.38 1:04.96
32 William Palmer 54.15   1:04.80    New Zealand 1:00.44 1:27.90 1:07.59 1:06.38 54.15
33 Lara Molloy 58.19   1:09.58    New Zealand 1:13.25 DNF 1:04.33 1:11.15 58.19
34 Michelle Cha 1:02.47   1:12.46    New Zealand 1:17.06 1:22.00 1:02.47 1:16.43 1:03.88
35 Courtney Evans 1:18.72   1:23.69    New Zealand 1:18.78 1:18.72 1:45.66 1:18.72 1:33.58
36 Shaan Singh 1:18.02   1:24.90    New Zealand 1:20.78 1:18.88 1:37.22 1:18.02 1:35.05
37 Jay Lee 1:17.69   1:29.20    New Zealand 2:00.18 1:41.88 1:19.08 1:17.69 1:26.65
38 Hogan Gill 1:14.33   1:33.30    New Zealand 1:44.56 1:29.97 1:25.36 2:09.58 1:14.33
39 Brendan O'Kane 1:34.86   1:42.32    New Zealand 1:56.71 1:49.31 1:35.03 1:34.86 1:42.61
40 Gan Zhangcheng 1:22.38   1:45.07    New Zealand 2:22.08 1:48.97 1:41.40 1:44.83 1:22.38
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.94   OcR 8.52   WR  Australia 9.36 14.11 8.02 8.19 7.94
2 Dene Beardsley 13.53   15.42    New Zealand 15.83 16.34 13.53 14.09 17.66
3 Zhaohan Xiong 12.59   NR 16.32    New Zealand 17.53 16.11 12.59 17.43 15.41
4 David Lim 14.77   16.85    New Zealand 18.11 17.33 17.66 15.56 14.77
5 Taylor Hamling 15.90   19.28    New Zealand 28.27 18.22 15.90 21.30 18.31
6 Jorge Waayman 17.47   19.40    New Zealand 17.47 19.56 26.52 18.36 20.27
7 Karel Doorman 15.30   19.97    New Zealand 20.22 15.30 19.36 20.34 21.40
8 Angelu Cayanan 19.59   21.17    New Zealand 20.34 22.78 23.81 20.38 19.59
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.68   3.23    Australia 3.59 3.27 1.68 3.43 3.00
2 Angelu Cayanan 4.63   NR 7.71    New Zealand 8.78 4.63 6.75 10.28 7.61
3 Cameron Hobbs 7.13   7.77    New Zealand 7.13 7.52 7.51 9.25 8.28
4 Karel Doorman 6.47   7.79    New Zealand 6.65 9.83 8.63 8.09 6.47
5 David Lim 5.56   7.94    New Zealand 6.91 10.53 5.56 6.38 13.68
6 Jake Holah 7.19   8.20    Australia 7.59 8.69 7.19 9.52 8.31
7 Zhaohan Xiong 5.84   8.43    New Zealand 5.84 8.52 8.86 8.09 8.68
8 Jorge Waayman 7.75   8.75    New Zealand 8.75 9.05 9.61 7.75 8.44
9 Taylor Hamling 7.16   8.87    New Zealand 7.16 7.72 9.91 12.41 8.97
10 Joshua Brungar 8.41   9.84    New Zealand 8.41 9.25 10.34 14.83 9.94
11 Jacob Watson 9.58   12.30    New Zealand 15.00 9.58 11.94 19.94 9.96
12 Sebastian Krueger 9.66   18.66    New Zealand 9.66 17.43 28.96 22.22 16.34
13 Alexander Ujhazy 15.65   20.77    Australia 17.46 25.55 19.30 15.65 DNF
14 Jay Lee 17.59   22.50    New Zealand 48.34 27.40 19.66 17.59 20.44
15 Chris Maiyaven 10.88   27.41    New Zealand 22.08 10.88 13.06 DNF 47.09
16 Josh van Mierlo 15.58   50.92    New Zealand 25.65 1:57.44 15.58 36.71 1:30.41
17 Aneurin Hunt 13.33   52.74    New Zealand 1:42.00 26.63 DNF 13.33 29.59
18 Daniel Curson 18.38   DNF    New Zealand DNS 21.15 19.16 18.38 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.38   2.84   OcR  Australia 2.15 3.00 4.27 1.38 3.36
2 Zhaohan Xiong 2.71   NR 6.24   NR  New Zealand 6.72 6.90 5.56 2.71 6.44
3 Angelu Cayanan 6.08   6.67    New Zealand 6.15 DNF 7.59 6.27 6.08
4 Karel Doorman 6.46   7.28    New Zealand 6.46 6.81 7.78 7.86 7.25
5 Jake Holah 5.88   7.83    Australia 5.88 9.18 7.41 6.90 9.72
6 David Lim 7.31   8.32    New Zealand 7.31 8.94 9.55 7.36 8.66
7 Jorge Waayman 7.61   8.78    New Zealand 7.97 9.18 7.61 9.36 9.19
8 Cameron Hobbs 4.18   9.05    New Zealand 7.55 DNF 9.36 4.18 10.25
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 35.55   WR 42.63    Australia 50.66 41.30 35.55 41.72 44.86
2 Dene Beardsley 1:02.15   1:05.10   NR  New Zealand 1:16.34 1:08.27 1:02.15 1:02.52 1:04.52
3 Taylor Hamling 1:22.96   1:27.52    New Zealand 1:24.53 1:39.90 1:34.46 1:22.96 1:23.56
4 Karel Doorman 1:20.31   1:29.24    New Zealand 1:20.31 1:21.91 DNF 1:37.91 1:27.91
5 Zhaohan Xiong 1:25.38   1:37.72    New Zealand 1:25.38 1:36.44 1:48.80 1:27.91 DNF
6 David Lim 1:31.38   1:51.57    New Zealand DNF 1:58.65 1:46.59 1:31.38 1:49.47
7 Joshua Brungar 1:39.96   1:57.08    New Zealand 1:49.56 1:55.46 2:06.21 2:09.96 1:39.96
8 Jacob Watson 1:42.71   2:02.93    New Zealand 2:15.65 2:11.19 1:48.28 1:42.71 2:09.33
9 Wei Shian Chen 1:58.66   2:13.70    New Zealand 2:09.18 2:12.13 1:58.66 2:19.78 2:29.55
10 Jake Holah 2:09.27   DNF    Australia 2:25.06 DNF DNF 2:22.40 2:09.27
11 Daniel Curson DNF      New Zealand DNF DNF
11 George van Pelt DNF      New Zealand DNF DNF
11 Nicholas Kjestrup DNF      New Zealand DNF DNF
11 William Palmer DNF      New Zealand DNF DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:09.72   1:13.47   OcR  Australia 1:12.90 1:09.72 1:13.06 1:14.46 1:15.50
2 Dene Beardsley 1:52.97   2:05.58    New Zealand 2:04.28 1:52.97 2:06.09 2:09.96 2:06.38
3 George van Pelt 3:03.27   3:30.84    New Zealand 3:36.77 3:39.11 3:16.65 3:03.27 3:39.22
4 David Lim 3:40.13   3:41.71    New Zealand 3:41.68 3:46.97 3:41.66 3:41.80 3:40.13
5 Jacob Watson 3:25.16   3:45.09    New Zealand 3:47.75 DNF 3:37.78 3:49.75 3:25.16
6 Karel Doorman 3:33.15   DNF    New Zealand DNF 3:34.21 DNF 3:33.15 DNF
7 Adam Stone DNF      New Zealand DNF DNF
7 Hashim Ali DNF      New Zealand DNF DNF
7 Josh van Mierlo DNF      New Zealand DNF DNS
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:28.21   OcR 2:46.57   OcR  Australia 2:54.05 2:28.21 2:57.44
2 Dene Beardsley 4:04.53   4:09.88    New Zealand 4:15.71 4:04.53 4:09.41
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 17.22   18.52   OcR  Australia 18.59 17.77 17.22 21.06 19.21
2 Zhaohan Xiong 24.59   NR 27.53   NR  New Zealand 27.41 27.22 24.59 27.96 29.30
3 Dene Beardsley 30.75   34.33    New Zealand 31.50 32.94 38.56 54.78 30.75
4 David Lim 30.59   35.16    New Zealand 34.53 33.93 37.02 30.59 39.40
5 Jorge Waayman 39.55   43.58    New Zealand 47.16 40.81 50.18 42.78 39.55
6 Karel Doorman 34.15   45.07    New Zealand 50.86 1:06.86 41.38 34.15 42.97
7 Joshua Brungar 44.90   51.98    New Zealand 51.41 1:32.36 49.93 54.61 44.90
8 Cameron Hobbs 30.55   55.35    New Zealand DNF 51.90 30.55 48.78 1:05.36
9 Angelu Cayanan 40.83   56.98    New Zealand 48.96 1:01.31 40.83 1:00.68 1:28.93
10 Jake Holah 48.68   57.09    Australia 52.71 48.94 1:13.25 1:09.61 48.68
11 Jacob Watson 44.56   1:15.22    New Zealand 1:21.41 1:30.25 1:18.69 44.56 1:05.55
12 George van Pelt 1:04.02   1:17.88    New Zealand DNF 1:04.02 1:24.63 1:17.81 1:11.19
13 Daniel Curson 1:39.58      New Zealand DNF 1:39.58
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 13.58   18.50   OcR  Australia 17.47 20.02 13.58 18.94 19.09
2 Zhaohan Xiong 22.81   NR 25.81   NR  New Zealand 22.81 26.55 25.83 25.05 30.55
3 Dene Beardsley 28.58   33.26    New Zealand 28.58 33.13 55.00 35.52 31.13
4 David Lim 29.02   33.75    New Zealand 34.71 29.02 39.63 29.75 36.80
5 Karel Doorman 39.40   45.51    New Zealand 45.40 41.52 39.40 49.61 59.94
6 Jorge Waayman 37.97   47.49    New Zealand 56.30 37.97 55.16 40.21 47.09
7 Joshua Brungar 41.56   47.79    New Zealand 52.05 48.58 49.75 45.03 41.56
8 Cameron Hobbs 44.59   50.68    New Zealand 52.05 46.69 53.31 1:06.75 44.59
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Hobbs 14.11   OcR 17.60    New Zealand DNF 18.00 20.33 14.11 14.47
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.77   6.52    Australia 6.00 8.22 6.15 5.77 7.40
2 Cameron Hobbs 10.46   12.61    New Zealand 11.33 12.94 10.46 13.56 15.44
3 Dene Beardsley 9.46   12.72    New Zealand 11.43 22.31 15.56 9.46 11.16
4 Karel Doorman 11.63   14.39    New Zealand 12.34 19.93 17.27 13.55 11.63
5 Wei Shian Chen 13.90   15.28    New Zealand 14.27 13.90 15.43 19.08 16.13
6 Jacob Watson 15.63   17.86    New Zealand 16.38 DNF 19.02 15.63 18.18
7 David Lim 15.83   19.45    New Zealand 23.93 15.83 17.71 23.56 17.08
8 George Shann 17.06   21.89    New Zealand 17.06 DNF 24.44 21.97 19.27
9 Jermal Taliauli 15.90   39.71    New Zealand 25.68 1:55.30 33.83 59.61 15.90
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 17.53   19.07   OcR  Australia 18.59 19.09 20.36 17.53 19.52
2 Dene Beardsley 15.27   OcR 21.48   NR  New Zealand 22.15 29.22 19.78 15.27 22.52
3 Karel Doorman 2:12.78   3:11.29    New Zealand 3:37.78 3:57.21 2:53.28 2:12.78 3:02.80
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs DNF      Australia DNF
Adam Stone    New Zealand
Adam Stone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 43.83   1:04.08   1:25.08 53.40 DNF 43.83 53.77
5x5x5 Cube Combined Final 7 DNF     DNF DNF
Alexander Ujhazy    Australia
Alexander Ujhazy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 47.38   52.78   52.66 54.36 47.38 1:08.77 51.33
2x2x2 Cube First round 13 15.65   20.77   17.46 25.55 19.30 15.65 DNF
Aneurin Hunt    New Zealand
Aneurin Hunt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 49.05   52.05   51.96 1:09.03 50.09 54.11 49.05
2x2x2 Cube First round 17 13.33   52.74   1:42.00 26.63 DNF 13.33 29.59
Angelu Cayanan    New Zealand
Angelu Cayanan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 19.59   21.17   20.34 22.78 23.81 20.38 19.59
First round 7 20.30   22.44   24.50 26.31 21.31 21.52 20.30
2x2x2 Cube Final 3 6.08   6.67   6.15 DNF 7.59 6.27 6.08
First round 2 4.63   NR 7.71   8.78 4.63 6.75 10.28 7.61
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 40.83   56.98   48.96 1:01.31 40.83 1:00.68 1:28.93
Brendan O'Kane    New Zealand
Brendan O'Kane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 1:34.86   1:42.32   1:56.71 1:49.31 1:35.03 1:34.86 1:42.61
Cameron Hobbs    New Zealand
Cameron Hobbs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 10 21.94   23.67   26.71 24.72 21.94 22.86 23.44
2x2x2 Cube Final 8 4.18   9.05   7.55 DNF 9.36 4.18 10.25
First round 3 7.13   7.77   7.13 7.52 7.51 9.25 8.28
3x3x3 One-Handed Final 8 44.59   50.68   52.05 46.69 53.31 1:06.75 44.59
Combined First round 8 30.55   55.35   DNF 51.90 30.55 48.78 1:05.36
Rubik's Clock Final 1 14.11   OcR 17.60   DNF 18.00 20.33 14.11 14.47
Pyraminx Final 2 10.46   12.61   11.33 12.94 10.46 13.56 15.44
Chenoa Brungar    New Zealand
Chenoa Brungar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 50.69   57.25   1:06.47 56.30 58.05 50.69 57.41
Chris Maiyaven    New Zealand
Chris Maiyaven
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 29.43   36.39   39.53 39.47 31.68 38.03 29.43
2x2x2 Cube First round 15 10.88   27.41   22.08 10.88 13.06 DNF 47.09
Courtney Evans    New Zealand
Courtney Evans
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 1:18.72   1:23.69   1:18.78 1:18.72 1:45.66 1:18.72 1:33.58
Daniel Curson    New Zealand
Daniel Curson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 29.71   41.01   40.58 DNF 40.31 29.71 42.15
2x2x2 Cube First round 18 18.38   DNF   DNS 21.15 19.16 18.38 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 11 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 1:39.58     DNF 1:39.58
Daniel Edwards    New Zealand
Daniel Edwards
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 28.34   41.69   DNF 29.19 28.34 55.47 40.40
David Lim    New Zealand
David Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 14.77   16.85   18.11 17.33 17.66 15.56 14.77
First round 6 18.72   21.85   20.33 24.90 20.93 24.28 18.72
2x2x2 Cube Final 6 7.31   8.32   7.31 8.94 9.55 7.36 8.66
First round 5 5.56   7.94   6.91 10.53 5.56 6.38 13.68
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:31.38   1:51.57   DNF 1:58.65 1:46.59 1:31.38 1:49.47
5x5x5 Cube Combined Final 4 3:40.13   3:41.71   3:41.68 3:46.97 3:41.66 3:41.80 3:40.13
3x3x3 One-Handed Final 4 29.02   33.75   34.71 29.02 39.63 29.75 36.80
Combined First round 4 30.59   35.16   34.53 33.93 37.02 30.59 39.40
Pyraminx Final 7 15.83   19.45   23.93 15.83 17.71 23.56 17.08
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 13.53   15.42   15.83 16.34 13.53 14.09 17.66
First round 2 12.88   NR 15.66   19.25 17.52 12.88 15.11 14.34
4x4x4 Cube Combined Final 2 1:02.15   1:05.10   NR 1:16.34 1:08.27 1:02.15 1:02.52 1:04.52
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:52.97   2:05.58   2:04.28 1:52.97 2:06.09 2:09.96 2:06.38
6x6x6 Cube Final 2 4:04.53   4:09.88   4:15.71 4:04.53 4:09.41
3x3x3 One-Handed Final 3 28.58   33.26   28.58 33.13 55.00 35.52 31.13
Combined First round 3 30.75   34.33   31.50 32.94 38.56 54.78 30.75
Pyraminx Final 3 9.46   12.72   11.43 22.31 15.56 9.46 11.16
Square-1 Final 2 15.27   OcR 21.48   NR 22.15 29.22 19.78 15.27 22.52
Ellie Molloy    New Zealand
Ellie Molloy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 1:00.15   1:04.64   1:00.15 1:07.46 1:06.59 1:02.38 1:04.96
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.94   OcR 8.52   WR 9.36 14.11 8.02 8.19 7.94
First round 1 8.90   9.38   9.88 9.56 8.90 9.55 9.02
2x2x2 Cube Final 1 1.38   2.84   OcR 2.15 3.00 4.27 1.38 3.36
First round 1 1.68   3.23   3.59 3.27 1.68 3.43 3.00
4x4x4 Cube Combined Final 1 35.55   WR 42.63   50.66 41.30 35.55 41.72 44.86
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:09.72   1:13.47   OcR 1:12.90 1:09.72 1:13.06 1:14.46 1:15.50
6x6x6 Cube Final 1 2:28.21   OcR 2:46.57   OcR 2:54.05 2:28.21 2:57.44
3x3x3 Blindfolded Final 1 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 13.58   18.50   OcR 17.47 20.02 13.58 18.94 19.09
Combined First round 1 17.22   18.52   OcR 18.59 17.77 17.22 21.06 19.21
Pyraminx Final 1 5.77   6.52   6.00 8.22 6.15 5.77 7.40
Square-1 Final 1 17.53   19.07   OcR 18.59 19.09 20.36 17.53 19.52
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF
Frank Grieve    New Zealand
Frank Grieve
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 34.19   38.89   36.22 37.68 42.78 34.19 44.69
Gan Zhangcheng    New Zealand
Gan Zhangcheng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:22.38   1:45.07   2:22.08 1:48.97 1:41.40 1:44.83 1:22.38
George Shann    New Zealand
George Shann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 31.43   44.25   43.38 49.05 31.43 41.61 47.77
Pyraminx Final 8 17.06   21.89   17.06 DNF 24.44 21.97 19.27
George van Pelt    New Zealand
George van Pelt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 12 22.25   25.41   24.75 29.02 22.25 27.25 24.22
4x4x4 Cube Combined Final 11 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 3 3:03.27   3:30.84   3:36.77 3:39.11 3:16.65 3:03.27 3:39.22
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 1:04.02   1:17.88   DNF 1:04.02 1:24.63 1:17.81 1:11.19
Hashim Ali    New Zealand
Hashim Ali
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 43.47   56.78   1:01.34 53.34 59.68 57.33 43.47
5x5x5 Cube Combined Final 7 DNF     DNF DNF
Hogan Gill    New Zealand
Hogan Gill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 1:14.33   1:33.30   1:44.56 1:29.97 1:25.36 2:09.58 1:14.33
Jacob Watson    New Zealand
Jacob Watson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 22.56   25.85   22.56 26.66 24.33 26.55 27.08
2x2x2 Cube First round 11 9.58   12.30   15.00 9.58 11.94 19.94 9.96
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:42.71   2:02.93   2:15.65 2:11.19 1:48.28 1:42.71 2:09.33
5x5x5 Cube Combined Final 5 3:25.16   3:45.09   3:47.75 DNF 3:37.78 3:49.75 3:25.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 44.56   1:15.22   1:21.41 1:30.25 1:18.69 44.56 1:05.55
Pyraminx Final 6 15.63   17.86   16.38 DNF 19.02 15.63 18.18
Jae Hyuk Lee    Korea
Jae Hyuk Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 46.33   50.92   49.38 DNF 48.91 46.33 54.47
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 13 19.90   25.53   31.46 22.15 22.97 DNF 19.90
2x2x2 Cube Final 5 5.88   7.83   5.88 9.18 7.41 6.90 9.72
First round 6 7.19   8.20   7.59 8.69 7.19 9.52 8.31
4x4x4 Cube Combined Final 10 2:09.27   DNF   2:25.06 DNF DNF 2:22.40 2:09.27
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 48.68   57.09   52.71 48.94 1:13.25 1:09.61 48.68
Jay Lee    New Zealand
Jay Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 1:17.69   1:29.20   2:00.18 1:41.88 1:19.08 1:17.69 1:26.65
2x2x2 Cube First round 14 17.59   22.50   48.34 27.40 19.66 17.59 20.44
Jermal Taliauli    New Zealand
Jermal Taliauli
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 54.68   1:02.37   1:09.52 54.68 DNF 57.19 1:00.40
Pyraminx Final 9 15.90   39.71   25.68 1:55.30 33.83 59.61 15.90
Jorge Waayman    New Zealand
Jorge Waayman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 17.47   19.40   17.47 19.56 26.52 18.36 20.27
First round 5 19.08   21.63   27.25 24.15 21.55 19.18 19.08
2x2x2 Cube Final 7 7.61   8.78   7.97 9.18 7.61 9.36 9.19
First round 8 7.75   8.75   8.75 9.05 9.61 7.75 8.44
3x3x3 One-Handed Final 6 37.97   47.49   56.30 37.97 55.16 40.21 47.09
Combined First round 5 39.55   43.58   47.16 40.81 50.18 42.78 39.55
Josh van Mierlo    New Zealand
Josh van Mierlo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 31.09   41.56   51.13 50.33 34.50 31.09 39.84
2x2x2 Cube First round 16 15.58   50.92   25.65 1:57.44 15.58 36.71 1:30.41
5x5x5 Cube Combined Final 7 DNF     DNF DNS
Joshua Brungar    New Zealand
Joshua Brungar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 9 20.44   23.22   DNF 22.81 20.93 20.44 25.93
2x2x2 Cube First round 10 8.41   9.84   8.41 9.25 10.34 14.83 9.94
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:39.96   1:57.08   1:49.56 1:55.46 2:06.21 2:09.96 1:39.96
3x3x3 One-Handed Final 7 41.56   47.79   52.05 48.58 49.75 45.03 41.56
Combined First round 7 44.90   51.98   51.41 1:32.36 49.93 54.61 44.90
Karel Doorman    New Zealand
Karel Doorman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 15.30   19.97   20.22 15.30 19.36 20.34 21.40
First round 8 20.66   23.08   39.59 21.46 22.93 24.84 20.66
2x2x2 Cube Final 4 6.46   7.28   6.46 6.81 7.78 7.86 7.25
First round 4 6.47   7.79   6.65 9.83 8.63 8.09 6.47
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:20.31   1:29.24   1:20.31 1:21.91 DNF 1:37.91 1:27.91
5x5x5 Cube Combined Final 6 3:33.15   DNF   DNF 3:34.21 DNF 3:33.15 DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 39.40   45.51   45.40 41.52 39.40 49.61 59.94
Combined First round 6 34.15   45.07   50.86 1:06.86 41.38 34.15 42.97
Pyraminx Final 4 11.63   14.39   12.34 19.93 17.27 13.55 11.63
Square-1 Final 3 2:12.78   3:11.29   3:37.78 3:57.21 2:53.28 2:12.78 3:02.80
Lara Molloy    New Zealand
Lara Molloy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 58.19   1:09.58   1:13.25 DNF 1:04.33 1:11.15 58.19
Michelle Cha    New Zealand
Michelle Cha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 1:02.47   1:12.46   1:17.06 1:22.00 1:02.47 1:16.43 1:03.88
Nicholas Kjestrup    New Zealand
Nicholas Kjestrup
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 45.16   51.80   53.81 51.50 51.72 45.16 52.19
4x4x4 Cube Combined Final 11 DNF     DNF DNF
Sebastian Krueger    New Zealand
Sebastian Krueger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 27.81   36.16   36.69 27.81 41.59 37.38 34.40
2x2x2 Cube First round 12 9.66   18.66   9.66 17.43 28.96 22.22 16.34
Shaan Singh    New Zealand
Shaan Singh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 1:18.02   1:24.90   1:20.78 1:18.88 1:37.22 1:18.02 1:35.05
Taylor Hamling    New Zealand
Taylor Hamling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 15.90   19.28   28.27 18.22 15.90 21.30 18.31
First round 4 17.66   18.19   17.66 18.96 17.78 22.52 17.83
2x2x2 Cube First round 9 7.16   8.87   7.16 7.72 9.91 12.41 8.97
4x4x4 Cube Combined Final 3 1:22.96   1:27.52   1:24.53 1:39.90 1:34.46 1:22.96 1:23.56
Vaibhav Sharma    New Zealand
Vaibhav Sharma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 47.00   50.64   58.59 48.94 52.28 50.71 47.00
Wei Shian Chen    New Zealand
Wei Shian Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 11 20.75   23.71   25.18 26.97 20.75 24.08 21.88
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:58.66   2:13.70   2:09.18 2:12.13 1:58.66 2:19.78 2:29.55
Pyraminx Final 5 13.90   15.28   14.27 13.90 15.43 19.08 16.13
William Palmer    New Zealand
William Palmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 54.15   1:04.80   1:00.44 1:27.90 1:07.59 1:06.38 54.15
4x4x4 Cube Combined Final 11 DNF     DNF DNF
Zhaohan Xiong    New Zealand
Zhaohan Xiong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.59   NR 16.32   17.53 16.11 12.59 17.43 15.41
First round 3 15.25   15.90   18.44 15.46 15.83 15.25 16.40
2x2x2 Cube Final 2 2.71   NR 6.24   NR 6.72 6.90 5.56 2.71 6.44
First round 7 5.84   8.43   5.84 8.52 8.86 8.09 8.68
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:25.38   1:37.72   1:25.38 1:36.44 1:48.80 1:27.91 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 22.81   NR 25.81   NR 22.81 26.55 25.83 25.05 30.55
Combined First round 2 24.59   NR 27.53   NR 27.41 27.22 24.59 27.96 29.30