Motor City Open 2009

Date City WCA LInk
2009-4-25  USA, Detroit, Michigan Motor City Open 2009

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Eric Limeback 12.69  Jim Mertens 14.92  Sarah Strong 16.34
 2x2x2 Cube  Emile Compion 5.53  Eric Limeback 5.58  Felix Lee 5.79
 4x4x4 Cube  Jack Moseley 1:02.45  Eric Limeback 1:10.56  Brendon Hemsley 1:14.02
 5x5x5 Cube  Jack Moseley 1:45.78  Emile Compion 1:47.64  Brendon Hemsley 1:56.29
 7x7x7 Cube  Jack Moseley 5:13.28  Brendon Hemsley 5:23.01  Emile Compion 6:11.34
 3x3x3 Blindfolded  Eric Limeback 1:40.94  Felix Lee 2:38.72  Shaden Smith 3:05.59
 3x3x3 One-Handed  Eric Limeback 22.79  Dave Campbell 27.20  Jim Mertens 27.51
 Square-1  Emile Compion 36.04  Eric Limeback 48.89  Felix Lee 51.82
       Rubik's Magic  Greg French 1.73  Justin Jaffray 1.79  Eric Johnson 1.89
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 10.55   11.80    Canada 10.55 12.63 11.15 11.86 12.40
2 Emile Compion 14.47   15.52   AfR  South Africa 14.47 17.71 15.27 16.58 14.72
3 Sarah Strong 12.53   15.89    Canada 17.86 17.19 15.15 15.33 12.53
4 Jack Moseley 14.71   16.04    Canada 14.71 15.28 18.46 18.00 14.83
5 Felix Lee 12.80   16.05    USA 15.47 21.56 18.38 12.80 14.30
6 Jim Mertens 15.30   17.30    USA 15.30 19.58 19.02 16.90 15.97
7 Jon Morris 13.78   17.99    USA 17.36 18.86 17.75 21.13 13.78
8 Bob Burton 17.18   18.27    USA 17.18 17.94 20.50 18.06 18.80
9 Thompson Clarke 15.68   18.47    Canada 22.25 16.00 15.68 20.22 19.19
10 Brendon Hemsley 16.96   19.73    Canada 18.41 17.97 22.80 30.80 16.96
11 Dave Campbell 13.18   19.74    Canada 13.18 17.18 DNF 18.69 23.36
12 Kit Clement 18.81   20.61    USA 21.40 19.15 21.28 18.81 24.77
13 Shaden Smith 16.19   21.13    USA 23.06 19.36 26.40 20.97 16.19
14 Matt Rudnicki 15.36   21.40    USA 26.83 17.91 25.47 20.83 15.36
15 Justin Jaffray 17.71   22.49    Canada 22.33 27.28 20.56 24.59 17.71
16 James Hildreth 18.06   22.66    USA 20.46 24.97 23.19 24.34 18.06
17 Nicholas Sia 17.31   23.13    USA 18.63 27.21 23.55 31.27 17.31
18 Kang-Yee Chyou 17.21   24.96    USA 23.93 DNF 29.43 21.53 17.21
19 Eric Johnson 21.77   25.63    USA 27.74 24.93 27.19 24.78 21.77
20 Callum Moseley 22.34   27.35    Canada 24.16 22.34 30.78 27.88 30.02
21 Howard Leung 19.84   27.42    Canada 24.38 32.03 19.84 25.84 1:01.88
22 Andrew Fontana 25.91   27.86    USA 31.69 29.86 27.00 25.91 26.71
23 Greg French 20.55   28.94    Canada 1:03.77 30.53 26.84 29.46 20.55
24 Doug Li 22.72   30.77    USA 37.15 25.88 22.72 30.59 35.84
25 Jim Tackett 29.09   31.72    USA 34.34 30.55 30.28 35.09 29.09
26 James Relich 27.78   31.95    USA 33.66 31.84 35.55 27.78 30.34
27 David Day 30.88   32.67    USA 35.46 31.02 31.52 35.61 30.88
28 Emma Moseley 34.04   38.83    Canada 34.04 36.94 39.27 45.96 40.27
29 Griffin Behl 39.18   40.65    USA 39.18 40.27 39.61 42.06 43.18
30 Ryan McMahon 36.40   43.55    Canada 44.02 37.61 49.02 49.50 36.40
31 Dawei Chen 40.13   50.26    USA 1:09.53 51.36 40.13 43.86 55.56
32 Josh Khon 39.66   50.83    USA 39.66 54.40 52.52 46.77 53.19
33 Charlotte Klein 42.71   56.76    USA 1:10.00 43.94 42.71 1:18.75 56.34
34 Lacey Burton 46.56   56.88    USA 1:01.16 57.59 46.56 1:04.44 51.90
35 Kyle Spencer 46.83   58.14    USA 1:04.31 46.83 51.66 58.44 1:05.33
36 Joshua Schwanke 55.38   58.39    USA 1:00.22 59.05 55.90 1:08.80 55.38
37 William Mufarreh 52.34   59.73    USA 1:05.40 1:06.03 59.33 54.47 52.34
38 Andrew Hintzen 51.93   1:02.79    USA 52.59 1:10.00 51.93 1:05.77 1:22.71
39 Josh Vitale 53.09   1:12.78    USA 1:37.25 1:22.11 1:05.22 1:11.00 53.09
40 Annie Slaughter 1:04.46   1:13.10    USA 1:04.46 1:15.36 1:09.09 1:29.40 1:14.84
41 Robert Kubik 57.11   1:15.18    Canada 1:17.47 1:22.16 57.11 1:05.91 DNF
42 Nick Edmonds 1:07.58   1:27.66    USA 1:07.58 1:19.93 1:39.83 1:23.22 DNF
43 Peter Hanes 1:04.18   1:29.98    USA 2:55.86 1:27.28 1:04.18 1:44.16 1:18.50
44 Denny Rizer 1:24.97   1:41.00    USA 1:42.61 1:39.56 1:40.84 1:24.97 2:38.08
45 Kenneth Benando 1:37.75   1:58.05    USA 2:18.50 1:37.75 1:57.69 3:01.19 1:37.97
46 Tom Balun 2:27.75   2:55.14    USA 2:27.75 3:51.65 3:04.34 2:58.44 2:42.65
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 12.40   12.84    Canada 12.44 12.40 13.19 15.08 12.88
2 Jack Moseley 12.06   15.12    Canada 17.01 17.09 14.68 13.68 12.06
3 Felix Lee 14.80   16.14    USA 15.77 15.71 19.47 16.93 14.80
4 Jim Mertens 13.91   16.38    USA 13.91 15.43 18.81 17.61 16.09
5 Sarah Strong 13.46   16.46    Canada 20.30 13.46 16.13 18.47 14.77
6 Dave Campbell 13.97   16.82    Canada 17.08 13.97 18.22 18.05 15.34
7 Emile Compion 13.96   NR 17.21    South Africa 24.84 17.47 15.84 18.31 13.96
8 Bob Burton 14.63   17.21    USA 17.90 16.83 20.58 16.90 14.63
9 Jon Morris 16.83   17.82    USA 17.28 16.83 18.47 18.69 17.72
10 Kit Clement 16.66   18.43    USA 17.38 18.58 19.33 19.41 16.66
11 Shaden Smith 17.96   18.89    USA 19.61 21.63 18.40 18.65 17.96
12 Matt Rudnicki 15.88   18.91    USA 20.81 24.43 19.15 15.88 16.77
13 Brendon Hemsley 16.18   19.08    Canada 22.31 18.97 16.18 17.88 20.40
14 Thompson Clarke 15.38   19.26    Canada 15.38 18.86 19.22 20.44 19.69
15 Justin Jaffray 20.61   23.67    Canada 25.91 20.61 22.93 26.31 22.16
16 Kang-Yee Chyou 16.46   24.27    USA 23.97 16.46 24.33 28.03 24.52
17 Nicholas Sia 23.03   24.28    USA 24.33 23.88 24.63 26.56 23.03
18 James Hildreth 17.56   24.57    USA 22.78 27.94 23.77 27.15 17.56
19 Eric Johnson 20.33   25.55    USA 33.44 20.33 22.11 27.18 27.36
20 Callum Moseley 23.86   26.36    Canada 29.46 29.61 23.86 25.05 24.56
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 11.50   12.69    Canada 11.68 14.46 11.94 11.50 15.88
2 Jim Mertens 14.33   14.92    USA 15.80 15.38 14.43 14.96 14.33
3 Sarah Strong 14.65   16.34    Canada 15.68 14.65 17.40 19.38 15.93
4 Jack Moseley 15.30   17.15    Canada 17.91 18.33 16.09 15.30 17.46
5 Dave Campbell 14.13   17.52    Canada 17.55 18.84 16.16 14.13 19.21
6 Emile Compion 13.50   AfR 17.91    South Africa 17.15 13.50 18.88 19.08 17.69
7 Bob Burton 15.03   17.94    USA 15.03 16.31 20.50 17.02 20.97
8 Felix Lee 16.16   17.95    USA 19.46 16.46 16.16 17.93 20.68
9 Jon Morris 15.96   18.33    USA 19.28 18.50 17.22 27.16 15.96
10 Kit Clement 17.05   21.45    USA 17.05 21.91 23.25 21.58 20.86
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Emile Compion 3.77   AfR 5.25   AfR  South Africa 4.97 3.77 5.15 5.63 6.36
2 Shaden Smith 4.81   5.74    USA 8.30 5.40 5.65 4.81 6.18
3 Justin Jaffray 5.11   6.13    Canada 5.11 5.59 5.11 8.06 7.69
4 Felix Lee 6.02   6.47    USA 7.21 6.02 6.55 6.30 6.55
5 Jack Moseley 5.47   6.49    Canada 6.77 6.40 7.84 5.47 6.30
6 Eric Limeback 4.72   6.66    Canada 4.72 6.28 11.03 7.91 5.80
7 Thompson Clarke 4.02   6.68    Canada 18.80 8.65 4.02 5.72 5.66
8 Bob Burton 7.65   8.84    USA 8.53 7.65 10.08 9.53 8.47
9 Eric Johnson 7.78   8.89    USA 8.19 7.78 9.68 9.09 9.40
10 Kit Clement 7.43   9.49    USA 9.00 10.99 10.00 9.47 7.43
11 Nicholas Sia 7.90   9.61    USA 7.90 12.36 8.71 9.00 11.11
12 David Day 7.31   9.72    USA 9.56 13.47 7.31 11.56 8.05
13 Jim Mertens 7.78   9.80    USA 7.78 10.68 14.90 10.05 8.68
14 James Hildreth 6.18   10.19    USA 9.90 6.18 10.38 DNF 10.30
15 James Relich 8.44   10.77    USA 8.44 9.81 11.16 11.34 11.81
16 Ryan McMahon 9.52   11.40    Canada 12.30 13.50 11.44 9.52 10.47
17 Callum Moseley 11.66   12.69    Canada 12.33 15.55 13.21 11.66 12.53
18 Greg French 8.66   12.85    Canada 19.16 15.83 12.78 9.94 8.66
19 Andrew Fontana 10.18   13.24    USA 10.18 10.53 11.41 17.77 18.25
20 Matt Rudnicki 12.94   13.58    USA 13.36 16.02 13.77 12.94 13.61
21 Dave Campbell 8.75   14.49    Canada 16.94 10.64 39.96 15.90 8.75
22 Kang-Yee Chyou 14.40   15.54    USA 14.40 15.50 19.21 16.08 15.05
23 Griffin Behl 12.88   15.55    USA 17.13 31.75 14.68 14.84 12.88
24 Emma Moseley 20.28   21.08    Canada 21.71 36.16 20.83 20.28 20.71
25 Doug Li 10.96   21.45    USA 19.50 38.43 10.96 24.19 20.66
26 Howard Leung 12.68   21.46    Canada 23.38 21.08 12.68 19.91 23.83
27 Lacey Burton 24.33   31.86    USA 1:08.28 36.65 26.69 24.33 32.25
28 Denny Rizer 20.46   43.13    USA 53.00 DNF 24.06 20.46 52.34
29 Kyle Spencer 22.52   44.28    USA 1:04.52 33.84 22.52 36.94 1:02.05
30 Craig Day 31.11   49.63    USA 47.46 58.86 42.56 1:23.55 31.11
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Emile Compion 4.68   5.53    South Africa 5.31 5.55 6.30 5.72 4.68
2 Eric Limeback 4.18   5.58    Canada 5.90 4.18 5.52 7.13 5.31
3 Felix Lee 4.77   5.79    USA 6.71 4.77 6.05 6.43 4.88
4 Jack Moseley 5.59   6.16    Canada 5.86 6.28 6.34 6.91 5.59
5 Justin Jaffray 4.71   6.17    Canada 4.71 6.30 6.94 11.11 5.28
6 Shaden Smith 4.47   6.24    USA 5.43 4.47 6.68 8.63 6.61
7 Bob Burton 5.33   7.28    USA 5.33 8.38 6.68 6.78 9.36
8 Thompson Clarke 6.55   8.19    Canada 6.55 7.83 7.77 11.77 8.97
9 Kit Clement 8.36   8.89    USA 9.22 8.80 8.36 44.34 8.65
10 Eric Johnson 9.08   12.77    USA DNF 9.90 13.13 9.08 15.28
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jack Moseley 1:00.09   1:02.45    Canada 1:15.94 1:00.52 1:03.43 1:00.09 1:03.41
2 Eric Limeback 1:03.52   1:10.56    Canada 1:19.91 1:13.69 1:10.33 1:03.52 1:07.65
3 Brendon Hemsley 1:08.05   1:14.02    Canada 1:08.05 1:10.75 1:15.15 1:16.16 DNF
4 Dave Campbell 1:04.55   1:16.13    Canada 1:17.94 1:23.47 1:04.55 1:17.47 1:12.97
5 Emile Compion 1:02.94   AfR 1:17.20   AfR  South Africa 1:14.09 1:22.22 1:24.08 1:02.94 1:15.30
6 Felix Lee 1:08.90   1:21.46    USA 1:22.75 1:19.50 2:18.63 1:22.13 1:08.90
7 Shaden Smith 1:19.83   1:24.73    USA 1:21.27 1:25.96 1:19.83 1:30.53 1:26.97
8 Jim Mertens 1:21.88   1:24.81    USA 1:21.88 1:24.63 1:26.38 1:23.86 1:25.94
9 Matt Rudnicki 1:24.52   1:27.51    USA 1:33.55 1:30.19 1:24.52 1:24.90 1:27.43
10 Justin Jaffray 1:24.77   1:27.56    Canada 1:29.19 1:26.68 1:26.81 1:24.77 1:31.41
11 James Hildreth 1:22.84   1:35.03    USA 1:36.06 1:40.63 1:29.31 1:39.72 1:22.84
12 Kang-Yee Chyou 1:27.94   1:35.68    USA 1:38.72 1:35.53 1:27.94 1:50.93 1:32.80
13 Thompson Clarke 1:21.81   1:38.41    Canada 2:03.53 1:35.90 1:21.81 1:43.83 1:35.50
14 Jon Morris 1:14.63   1:39.40    USA 1:34.94 1:37.25 1:14.63 1:46.02 1:47.56
15 Bob Burton 1:27.81   1:40.54    USA 1:27.81 1:42.13 1:43.65 1:58.00 1:35.84
16 Doug Li 1:33.46   1:46.45    USA 1:33.46 1:42.09 3:44.72 1:43.69 1:53.58
17 Eric Johnson 1:40.11   1:50.45    USA 2:04.09 1:40.11 1:40.15 2:00.59 1:50.61
18 Nicholas Sia 1:47.86      USA DNF 1:47.86
19 Andrew Fontana 1:53.33      USA 2:04.18 1:53.33
20 Howard Leung 2:06.13      Canada 2:06.13 2:22.44
21 James Relich 2:09.25      USA 2:09.25 2:37.86
22 Jim Tackett 2:27.36      USA 2:27.36 3:35.49
23 David Day 2:37.40      USA 3:20.88 2:37.40
24 Greg French 2:40.96      Canada 2:40.96 5:31.00
25 Callum Moseley 2:54.36      Canada 4:34.52 2:54.36
26 Peter Hanes 5:11.77      USA 5:11.77 DNF
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jack Moseley 1:38.88   1:45.78   NR  Canada 1:42.27 1:51.78 1:43.30 2:09.31 1:38.88
2 Emile Compion 1:31.61   AfR 1:47.64   AfR  South Africa 1:49.15 1:50.78 1:43.21 1:50.56 1:31.61
3 Brendon Hemsley 1:49.69   1:56.29    Canada 2:02.90 1:54.02 1:56.81 1:49.69 1:58.03
4 Eric Limeback 1:53.30   1:59.39    Canada 2:00.09 1:54.33 1:53.30 2:10.21 2:03.75
5 Matt Rudnicki 2:11.63   2:15.05    USA 2:15.28 3:10.97 2:13.09 2:16.77 2:11.63
6 Dave Campbell 2:16.58   2:26.79    Canada 2:36.11 2:19.81 2:24.46 2:16.58 2:37.88
7 Kang-Yee Chyou 2:19.21   2:27.58    USA 2:29.61 2:22.44 2:19.21 2:43.92 2:30.69
8 James Hildreth 2:35.75   2:41.38    USA 2:36.41 2:44.94 2:35.75 2:52.81 2:42.78
9 Jon Morris 2:32.97   2:45.40    USA 2:39.08 2:32.97 2:33.83 3:03.28 8:29.69
10 Felix Lee 2:33.66   2:45.82    USA 2:50.31 2:33.66 2:44.28 2:42.86 3:15.69
11 Shaden Smith 2:47.06      USA 2:47.06 2:48.77
12 Thompson Clarke 2:48.71      Canada 2:54.68 2:48.71
13 Andrew Fontana 2:50.86      USA 2:50.86 3:16.16
14 Jim Mertens 2:53.41      USA 2:53.41 3:12.13
15 Doug Li 2:59.34      USA 2:59.34 3:01.91
16 Nicholas Sia 3:09.97      USA 3:21.88 3:09.97
17 Eric Johnson 3:22.36      USA 3:51.56 3:22.36
18 Callum Moseley 3:34.65      Canada 3:34.65 3:59.65
19 Howard Leung 3:42.86      Canada 3:42.86 4:32.84
20 Bob Burton 3:53.28      USA 4:07.03 3:53.28
21 Emma Moseley 5:52.31      Canada 5:52.31 6:00.00
22 Greg French 8:59.41      Canada 8:59.41 9:45.28
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jack Moseley 5:04.08   NR 5:13.28   NR  Canada 5:04.08 5:20.09 5:15.68
2 Brendon Hemsley 5:06.02   5:23.01    Canada 5:28.52 5:34.50 5:06.02
3 Emile Compion 6:02.18   AfR 6:11.34   AfR  South Africa 6:06.25 6:02.18 6:25.59
4 Kang-Yee Chyou 7:14.21   7:47.68    USA 7:14.21 7:43.19 8:25.63
5 Matt Rudnicki 7:52.28   8:03.57    USA 7:52.28 8:17.75 8:00.68
6 Shaden Smith 9:09.46   9:24.93    USA 9:30.09 9:35.25 9:09.46
7 James Hildreth 9:10.83   9:26.90    USA 9:10.83 9:13.11 9:56.75
8 Eric Limeback 8:05.83   9:39.62    Canada 9:35.03 8:05.83 11:18.00
9 Doug Li 12:15.00      USA 12:15.00
10 Felix Lee 12:26.00      USA 12:26.00
11 Thompson Clarke 13:01.00      Canada 13:01.00
12 Bob Burton 20:43.00      USA 20:43.00
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 1:40.94   DNF    Canada 1:40.94 2:08.97 DNF
2 Felix Lee 2:38.72   DNF    USA 3:30.47 DNF 2:38.72
3 Shaden Smith 3:05.59   DNF    USA 3:56.36 DNF 3:05.59
4 Bob Burton 4:08.81   4:59.07    USA 4:47.18 6:01.21 4:08.81
5 Emile Compion 5:47.36   DNF    South Africa 6:19.40 DNF 5:47.36
6 Callum Moseley DNF   DNF    Canada DNF DNF DNF
6 Jack Moseley DNF   DNF    Canada DNF DNF DNF
6 Matt Rudnicki DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
6 Robert Kubik DNF   DNF    Canada DNF DNS DNS
6 Sarah Strong DNF   DNF    Canada DNF DNF DNF
6 Thompson Clarke DNF   DNF    Canada DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 21.83   24.95    Canada 28.00 21.83 22.25 29.06 24.59
2 Jack Moseley 23.11   28.57    Canada 30.41 23.11 28.00 42.78 27.30
3 Jim Mertens 22.93   29.09    USA 22.93 43.71 28.40 31.94 26.93
4 Emile Compion 22.15   AfR 29.68    South Africa 29.97 34.58 22.15 27.34 31.72
5 Felix Lee 27.50   32.07    USA 33.41 34.02 27.50 28.78 1:06.94
6 Bob Burton 29.09   33.09    USA 38.27 34.36 32.77 29.09 32.13
7 Dave Campbell 26.96   33.85    Canada 26.96 40.06 30.43 32.28 38.83
8 Sarah Strong 35.34   38.93    Canada 35.34 41.13 39.41 40.19 37.19
9 Thompson Clarke 38.63   42.38    Canada 38.77 45.52 1:02.88 42.86 38.63
10 Justin Jaffray 37.15   47.05    Canada 1:00.55 59.27 42.34 37.15 39.55
11 James Hildreth 48.09   55.99    USA 55.68 48.09 1:16.06 52.36 59.93
12 Callum Moseley 46.80   59.15    Canada 1:13.41 59.55 46.80 55.19 1:02.71
13 Andrew Fontana 52.43   1:00.25    USA 1:28.18 54.34 52.43 1:03.02 1:03.38
14 Kang-Yee Chyou 54.68   1:02.53    USA 1:14.13 1:09.22 59.96 54.68 58.41
15 Nicholas Sia 54.25   1:03.85    USA 54.25 56.59 1:24.34 1:02.34 1:12.61
16 Greg French 1:19.56   1:23.77    Canada 1:21.31 1:24.63 1:38.72 1:25.38 1:19.56
17 David Day 1:03.90   1:31.51    USA 2:06.28 1:34.69 1:03.90 1:16.08 1:43.77
18 Matt Rudnicki 1:18.90   1:31.62    USA 1:49.36 1:18.90 1:45.91 1:24.27 1:24.68
19 Josh Khon 6:15.11   DNF    USA DNF 7:04.03 6:15.11 DNS DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback 20.46   22.79    Canada 22.41 26.00 25.28 20.69 20.46
2 Dave Campbell 24.09   27.20    Canada 35.33 28.44 24.09 25.71 27.46
3 Jim Mertens 24.71   27.51    USA 24.71 29.65 27.94 28.86 25.72
4 Jack Moseley 26.08   28.12    Canada 26.61 26.72 31.03 31.40 26.08
5 Emile Compion 27.36   33.37    South Africa 27.36 35.80 30.72 33.58 42.31
6 Felix Lee 29.83   34.18    USA 29.83 31.90 34.63 36.00 DNF
7 Sarah Strong 31.50   34.22    Canada 32.63 34.34 38.93 35.69 31.50
8 Bob Burton 30.78   35.45    USA 31.58 44.68 30.78 36.96 37.80
9 Thompson Clarke 29.24   38.86    Canada 34.59 29.24 48.47 36.34 45.66
10 Justin Jaffray 38.43   42.58    Canada 38.88 46.96 41.90 51.15 38.43
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Emile Compion 30.46   36.04   AfR  South Africa 30.46 41.55 35.31 35.30 37.52
2 Eric Limeback 36.31   NR 48.89   NR  Canada 52.71 1:10.02 51.83 36.31 42.13
3 Felix Lee 42.21   51.82    USA 47.81 56.61 42.21 1:27.31 51.05
4 Jack Moseley 40.44   1:02.31    Canada 1:02.06 1:06.28 1:07.40 40.44 58.58
5 James Hildreth 47.38   1:11.30    USA 1:37.36 1:28.16 1:02.02 1:03.71 47.38
6 Bob Burton 54.38   1:15.42    USA 1:49.05 1:25.33 1:07.13 54.38 1:13.81
7 Shaden Smith 1:07.43   1:25.12    USA 2:06.71 1:43.90 1:11.94 1:19.52 1:07.43
8 Greg French 1:42.44   2:05.99    Canada 2:40.40 1:42.44 4:38.02 1:54.90 1:42.66
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eric Limeback DNF      Canada DNF DNS
1 Shaden Smith DNF      USA DNF DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Greg French 1.68   1.73    Canada 1.81 1.68 1.68 1.71 2.18
2 Justin Jaffray 1.56   1.79    Canada 1.94 4.41 1.61 1.56 1.83
3 Eric Johnson 1.68   1.89    USA 2.06 1.68 2.19 1.69 1.93
4 Bob Burton 1.58   1.92    USA 1.78 2.08 1.58 1.91 2.08
5 Shaden Smith 2.00   2.26    USA 2.56 2.13 2.00 3.05 2.09
6 Eric Limeback 1.61   2.84    Canada 2.78 1.61 2.34 3.41 DNF
7 Lacey Burton 2.44   2.90    USA 3.00 3.06 2.80 2.44 2.91
8 Craig Day 2.56   3.00    USA 2.96 3.16 2.88 2.56 3.47
9 Matt Rudnicki 2.28   3.11    USA 2.81 3.27 2.28 3.25 DNF
10 James Hildreth 2.31   3.20    USA 2.61 5.06 4.53 2.31 2.46
11 Callum Moseley 1.88   3.39    Canada 4.55 2.19 4.15 1.88 3.84
12 Ryan McMahon 2.15   3.50    Canada 4.13 2.31 2.15 DNF 4.05
13 Kang-Yee Chyou 3.03   3.72    USA DNF 4.09 3.91 3.03 3.16
14 Kyle Spencer 2.72   4.17    USA 3.63 3.50 5.38 2.72 6.93
15 David Day 2.91   4.73    USA 3.05 DNF 3.55 2.91 7.59
16 Felix Lee 1.66   DNF    USA 1.66 1.71 DNF DNF 2.31
Andrew Fontana    USA
Andrew Fontana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 25.91   27.86   31.69 29.86 27.00 25.91 26.71
2x2x2 Cube First round 19 10.18   13.24   10.18 10.53 11.41 17.77 18.25
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:53.33     2:04.18 1:53.33
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:50.86     2:50.86 3:16.16
3x3x3 One-Handed First round 13 52.43   1:00.25   1:28.18 54.34 52.43 1:03.02 1:03.38
Andrew Hintzen    USA
Andrew Hintzen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 51.93   1:02.79   52.59 1:10.00 51.93 1:05.77 1:22.71
Annie Slaughter    USA
Annie Slaughter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:04.46   1:13.10   1:04.46 1:15.36 1:09.09 1:29.40 1:14.84
Bob Burton    USA
Bob Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 15.03   17.94   15.03 16.31 20.50 17.02 20.97
Second round 8 14.63   17.21   17.90 16.83 20.58 16.90 14.63
First round 8 17.18   18.27   17.18 17.94 20.50 18.06 18.80
2x2x2 Cube Final 7 5.33   7.28   5.33 8.38 6.68 6.78 9.36
First round 8 7.65   8.84   8.53 7.65 10.08 9.53 8.47
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:27.81   1:40.54   1:27.81 1:42.13 1:43.65 1:58.00 1:35.84
5x5x5 Cube Combined Final 20 3:53.28     4:07.03 3:53.28
7x7x7 Cube Combined Final 12 20:43.00     20:43.00
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:08.81   4:59.07   4:47.18 6:01.21 4:08.81
3x3x3 One-Handed Final 8 30.78   35.45   31.58 44.68 30.78 36.96 37.80
First round 6 29.09   33.09   38.27 34.36 32.77 29.09 32.13
Square-1 Final 6 54.38   1:15.42   1:49.05 1:25.33 1:07.13 54.38 1:13.81
Rubik's Magic Final 4 1.58   1.92   1.78 2.08 1.58 1.91 2.08
Brendon Hemsley    Canada
Brendon Hemsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.18   19.08   22.31 18.97 16.18 17.88 20.40
First round 10 16.96   19.73   18.41 17.97 22.80 30.80 16.96
4x4x4 Cube Combined Final 3 1:08.05   1:14.02   1:08.05 1:10.75 1:15.15 1:16.16 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:49.69   1:56.29   2:02.90 1:54.02 1:56.81 1:49.69 1:58.03
7x7x7 Cube Combined Final 2 5:06.02   5:23.01   5:28.52 5:34.50 5:06.02
Callum Moseley    Canada
Callum Moseley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 23.86   26.36   29.46 29.61 23.86 25.05 24.56
First round 20 22.34   27.35   24.16 22.34 30.78 27.88 30.02
2x2x2 Cube First round 17 11.66   12.69   12.33 15.55 13.21 11.66 12.53
4x4x4 Cube Combined Final 25 2:54.36     4:34.52 2:54.36
5x5x5 Cube Combined Final 18 3:34.65     3:34.65 3:59.65
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 12 46.80   59.15   1:13.41 59.55 46.80 55.19 1:02.71
Rubik's Magic Final 11 1.88   3.39   4.55 2.19 4.15 1.88 3.84
Charlotte Klein    USA
Charlotte Klein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 42.71   56.76   1:10.00 43.94 42.71 1:18.75 56.34
Craig Day    USA
Craig Day
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 30 31.11   49.63   47.46 58.86 42.56 1:23.55 31.11
Rubik's Magic Final 8 2.56   3.00   2.96 3.16 2.88 2.56 3.47
Dave Campbell    Canada
Dave Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 14.13   17.52   17.55 18.84 16.16 14.13 19.21
Second round 6 13.97   16.82   17.08 13.97 18.22 18.05 15.34
First round 11 13.18   19.74   13.18 17.18 DNF 18.69 23.36
2x2x2 Cube First round 21 8.75   14.49   16.94 10.64 39.96 15.90 8.75
4x4x4 Cube Combined Final 4 1:04.55   1:16.13   1:17.94 1:23.47 1:04.55 1:17.47 1:12.97
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:16.58   2:26.79   2:36.11 2:19.81 2:24.46 2:16.58 2:37.88
3x3x3 One-Handed Final 2 24.09   27.20   35.33 28.44 24.09 25.71 27.46
First round 7 26.96   33.85   26.96 40.06 30.43 32.28 38.83
David Day    USA
David Day
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 30.88   32.67   35.46 31.02 31.52 35.61 30.88
2x2x2 Cube First round 12 7.31   9.72   9.56 13.47 7.31 11.56 8.05
4x4x4 Cube Combined Final 23 2:37.40     3:20.88 2:37.40
3x3x3 One-Handed First round 17 1:03.90   1:31.51   2:06.28 1:34.69 1:03.90 1:16.08 1:43.77
Rubik's Magic Final 15 2.91   4.73   3.05 DNF 3.55 2.91 7.59
Dawei Chen    USA
Dawei Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 40.13   50.26   1:09.53 51.36 40.13 43.86 55.56
Denny Rizer    USA
Denny Rizer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 1:24.97   1:41.00   1:42.61 1:39.56 1:40.84 1:24.97 2:38.08
2x2x2 Cube First round 28 20.46   43.13   53.00 DNF 24.06 20.46 52.34
Doug Li    USA
Doug Li
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 22.72   30.77   37.15 25.88 22.72 30.59 35.84
2x2x2 Cube First round 25 10.96   21.45   19.50 38.43 10.96 24.19 20.66
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:33.46   1:46.45   1:33.46 1:42.09 3:44.72 1:43.69 1:53.58
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:59.34     2:59.34 3:01.91
7x7x7 Cube Combined Final 9 12:15.00     12:15.00
Emile Compion    South Africa
Emile Compion
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.50   AfR 17.91   17.15 13.50 18.88 19.08 17.69
Second round 7 13.96   NR 17.21   24.84 17.47 15.84 18.31 13.96
First round 2 14.47   15.52   AfR 14.47 17.71 15.27 16.58 14.72
2x2x2 Cube Final 1 4.68   5.53   5.31 5.55 6.30 5.72 4.68
First round 1 3.77   AfR 5.25   AfR 4.97 3.77 5.15 5.63 6.36
4x4x4 Cube Combined Final 5 1:02.94   AfR 1:17.20   AfR 1:14.09 1:22.22 1:24.08 1:02.94 1:15.30
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:31.61   AfR 1:47.64   AfR 1:49.15 1:50.78 1:43.21 1:50.56 1:31.61
7x7x7 Cube Combined Final 3 6:02.18   AfR 6:11.34   AfR 6:06.25 6:02.18 6:25.59
3x3x3 Blindfolded Final 5 5:47.36   DNF   6:19.40 DNF 5:47.36
3x3x3 One-Handed Final 5 27.36   33.37   27.36 35.80 30.72 33.58 42.31
First round 4 22.15   AfR 29.68   29.97 34.58 22.15 27.34 31.72
Square-1 Final 1 30.46   36.04   AfR 30.46 41.55 35.31 35.30 37.52
Emma Moseley    Canada
Emma Moseley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 34.04   38.83   34.04 36.94 39.27 45.96 40.27
2x2x2 Cube First round 24 20.28   21.08   21.71 36.16 20.83 20.28 20.71
5x5x5 Cube Combined Final 21 5:52.31     5:52.31 6:00.00
Eric Johnson    USA
Eric Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 20.33   25.55   33.44 20.33 22.11 27.18 27.36
First round 19 21.77   25.63   27.74 24.93 27.19 24.78 21.77
2x2x2 Cube Final 10 9.08   12.77   DNF 9.90 13.13 9.08 15.28
First round 9 7.78   8.89   8.19 7.78 9.68 9.09 9.40
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:40.11   1:50.45   2:04.09 1:40.11 1:40.15 2:00.59 1:50.61
5x5x5 Cube Combined Final 17 3:22.36     3:51.56 3:22.36
Rubik's Magic Final 3 1.68   1.89   2.06 1.68 2.19 1.69 1.93
Eric Limeback    Canada
Eric Limeback
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.50   12.69   11.68 14.46 11.94 11.50 15.88
Second round 1 12.40   12.84   12.44 12.40 13.19 15.08 12.88
First round 1 10.55   11.80   10.55 12.63 11.15 11.86 12.40
2x2x2 Cube Final 2 4.18   5.58   5.90 4.18 5.52 7.13 5.31
First round 6 4.72   6.66   4.72 6.28 11.03 7.91 5.80
4x4x4 Cube Combined Final 2 1:03.52   1:10.56   1:19.91 1:13.69 1:10.33 1:03.52 1:07.65
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:53.30   1:59.39   2:00.09 1:54.33 1:53.30 2:10.21 2:03.75
7x7x7 Cube Combined Final 8 8:05.83   9:39.62   9:35.03 8:05.83 11:18.00
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:40.94   DNF   1:40.94 2:08.97 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 20.46   22.79   22.41 26.00 25.28 20.69 20.46
First round 1 21.83   24.95   28.00 21.83 22.25 29.06 24.59
Square-1 Final 2 36.31   NR 48.89   NR 52.71 1:10.02 51.83 36.31 42.13
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNS
Rubik's Magic Final 6 1.61   2.84   2.78 1.61 2.34 3.41 DNF
Felix Lee    USA
Felix Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 16.16   17.95   19.46 16.46 16.16 17.93 20.68
Second round 3 14.80   16.14   15.77 15.71 19.47 16.93 14.80
First round 5 12.80   16.05   15.47 21.56 18.38 12.80 14.30
2x2x2 Cube Final 3 4.77   5.79   6.71 4.77 6.05 6.43 4.88
First round 4 6.02   6.47   7.21 6.02 6.55 6.30 6.55
4x4x4 Cube Combined Final 6 1:08.90   1:21.46   1:22.75 1:19.50 2:18.63 1:22.13 1:08.90
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:33.66   2:45.82   2:50.31 2:33.66 2:44.28 2:42.86 3:15.69
7x7x7 Cube Combined Final 10 12:26.00     12:26.00
3x3x3 Blindfolded Final 2 2:38.72   DNF   3:30.47 DNF 2:38.72
3x3x3 One-Handed Final 6 29.83   34.18   29.83 31.90 34.63 36.00 DNF
First round 5 27.50   32.07   33.41 34.02 27.50 28.78 1:06.94
Square-1 Final 3 42.21   51.82   47.81 56.61 42.21 1:27.31 51.05
Rubik's Magic Final 16 1.66   DNF   1.66 1.71 DNF DNF 2.31
Greg French    Canada
Greg French
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 20.55   28.94   1:03.77 30.53 26.84 29.46 20.55
2x2x2 Cube First round 18 8.66   12.85   19.16 15.83 12.78 9.94 8.66
4x4x4 Cube Combined Final 24 2:40.96     2:40.96 5:31.00
5x5x5 Cube Combined Final 22 8:59.41     8:59.41 9:45.28
3x3x3 One-Handed First round 16 1:19.56   1:23.77   1:21.31 1:24.63 1:38.72 1:25.38 1:19.56
Square-1 Final 8 1:42.44   2:05.99   2:40.40 1:42.44 4:38.02 1:54.90 1:42.66
Rubik's Magic Final 1 1.68   1.73   1.81 1.68 1.68 1.71 2.18
Griffin Behl    USA
Griffin Behl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 39.18   40.65   39.18 40.27 39.61 42.06 43.18
2x2x2 Cube First round 23 12.88   15.55   17.13 31.75 14.68 14.84 12.88
Howard Leung    Canada
Howard Leung
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 19.84   27.42   24.38 32.03 19.84 25.84 1:01.88
2x2x2 Cube First round 26 12.68   21.46   23.38 21.08 12.68 19.91 23.83
4x4x4 Cube Combined Final 20 2:06.13     2:06.13 2:22.44
5x5x5 Cube Combined Final 19 3:42.86     3:42.86 4:32.84
Jack Moseley    Canada
Jack Moseley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 15.30   17.15   17.91 18.33 16.09 15.30 17.46
Second round 2 12.06   15.12   17.01 17.09 14.68 13.68 12.06
First round 4 14.71   16.04   14.71 15.28 18.46 18.00 14.83
2x2x2 Cube Final 4 5.59   6.16   5.86 6.28 6.34 6.91 5.59
First round 5 5.47   6.49   6.77 6.40 7.84 5.47 6.30
4x4x4 Cube Combined Final 1 1:00.09   1:02.45   1:15.94 1:00.52 1:03.43 1:00.09 1:03.41
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:38.88   1:45.78   NR 1:42.27 1:51.78 1:43.30 2:09.31 1:38.88
7x7x7 Cube Combined Final 1 5:04.08   NR 5:13.28   NR 5:04.08 5:20.09 5:15.68
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 26.08   28.12   26.61 26.72 31.03 31.40 26.08
First round 2 23.11   28.57   30.41 23.11 28.00 42.78 27.30
Square-1 Final 4 40.44   1:02.31   1:02.06 1:06.28 1:07.40 40.44 58.58
James Hildreth    USA
James Hildreth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 17.56   24.57   22.78 27.94 23.77 27.15 17.56
First round 16 18.06   22.66   20.46 24.97 23.19 24.34 18.06
2x2x2 Cube First round 14 6.18   10.19   9.90 6.18 10.38 DNF 10.30
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:22.84   1:35.03   1:36.06 1:40.63 1:29.31 1:39.72 1:22.84
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:35.75   2:41.38   2:36.41 2:44.94 2:35.75 2:52.81 2:42.78
7x7x7 Cube Combined Final 7 9:10.83   9:26.90   9:10.83 9:13.11 9:56.75
3x3x3 One-Handed First round 11 48.09   55.99   55.68 48.09 1:16.06 52.36 59.93
Square-1 Final 5 47.38   1:11.30   1:37.36 1:28.16 1:02.02 1:03.71 47.38
Rubik's Magic Final 10 2.31   3.20   2.61 5.06 4.53 2.31 2.46
James Relich    USA
James Relich
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 27.78   31.95   33.66 31.84 35.55 27.78 30.34
2x2x2 Cube First round 15 8.44   10.77   8.44 9.81 11.16 11.34 11.81
4x4x4 Cube Combined Final 21 2:09.25     2:09.25 2:37.86
Jim Mertens    USA
Jim Mertens
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 14.33   14.92   15.80 15.38 14.43 14.96 14.33
Second round 4 13.91   16.38   13.91 15.43 18.81 17.61 16.09
First round 6 15.30   17.30   15.30 19.58 19.02 16.90 15.97
2x2x2 Cube First round 13 7.78   9.80   7.78 10.68 14.90 10.05 8.68
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:21.88   1:24.81   1:21.88 1:24.63 1:26.38 1:23.86 1:25.94
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:53.41     2:53.41 3:12.13
3x3x3 One-Handed Final 3 24.71   27.51   24.71 29.65 27.94 28.86 25.72
First round 3 22.93   29.09   22.93 43.71 28.40 31.94 26.93
Jim Tackett    USA
Jim Tackett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 29.09   31.72   34.34 30.55 30.28 35.09 29.09
4x4x4 Cube Combined Final 22 2:27.36     2:27.36 3:35.49
Jon Morris    USA
Jon Morris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 15.96   18.33   19.28 18.50 17.22 27.16 15.96
Second round 9 16.83   17.82   17.28 16.83 18.47 18.69 17.72
First round 7 13.78   17.99   17.36 18.86 17.75 21.13 13.78
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:14.63   1:39.40   1:34.94 1:37.25 1:14.63 1:46.02 1:47.56
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:32.97   2:45.40   2:39.08 2:32.97 2:33.83 3:03.28 8:29.69
Josh Khon    USA
Josh Khon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 39.66   50.83   39.66 54.40 52.52 46.77 53.19
3x3x3 One-Handed First round 19 6:15.11   DNF   DNF 7:04.03 6:15.11 DNS DNS
Josh Vitale    USA
Josh Vitale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 53.09   1:12.78   1:37.25 1:22.11 1:05.22 1:11.00 53.09
Joshua Schwanke    USA
Joshua Schwanke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 55.38   58.39   1:00.22 59.05 55.90 1:08.80 55.38
Justin Jaffray    Canada
Justin Jaffray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 20.61   23.67   25.91 20.61 22.93 26.31 22.16
First round 15 17.71   22.49   22.33 27.28 20.56 24.59 17.71
2x2x2 Cube Final 5 4.71   6.17   4.71 6.30 6.94 11.11 5.28
First round 3 5.11   6.13   5.11 5.59 5.11 8.06 7.69
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:24.77   1:27.56   1:29.19 1:26.68 1:26.81 1:24.77 1:31.41
3x3x3 One-Handed Final 10 38.43   42.58   38.88 46.96 41.90 51.15 38.43
First round 10 37.15   47.05   1:00.55 59.27 42.34 37.15 39.55
Rubik's Magic Final 2 1.56   1.79   1.94 4.41 1.61 1.56 1.83
Kang-Yee Chyou    USA
Kang-Yee Chyou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 16.46   24.27   23.97 16.46 24.33 28.03 24.52
First round 18 17.21   24.96   23.93 DNF 29.43 21.53 17.21
2x2x2 Cube First round 22 14.40   15.54   14.40 15.50 19.21 16.08 15.05
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:27.94   1:35.68   1:38.72 1:35.53 1:27.94 1:50.93 1:32.80
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:19.21   2:27.58   2:29.61 2:22.44 2:19.21 2:43.92 2:30.69
7x7x7 Cube Combined Final 4 7:14.21   7:47.68   7:14.21 7:43.19 8:25.63
3x3x3 One-Handed First round 14 54.68   1:02.53   1:14.13 1:09.22 59.96 54.68 58.41
Rubik's Magic Final 13 3.03   3.72   DNF 4.09 3.91 3.03 3.16
Kenneth Benando    USA
Kenneth Benando
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 1:37.75   1:58.05   2:18.50 1:37.75 1:57.69 3:01.19 1:37.97
Kit Clement    USA
Kit Clement
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 17.05   21.45   17.05 21.91 23.25 21.58 20.86
Second round 10 16.66   18.43   17.38 18.58 19.33 19.41 16.66
First round 12 18.81   20.61   21.40 19.15 21.28 18.81 24.77
2x2x2 Cube Final 9 8.36   8.89   9.22 8.80 8.36 44.34 8.65
First round 10 7.43   9.49   9.00 10.99 10.00 9.47 7.43
Kyle Spencer    USA
Kyle Spencer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 46.83   58.14   1:04.31 46.83 51.66 58.44 1:05.33
2x2x2 Cube First round 29 22.52   44.28   1:04.52 33.84 22.52 36.94 1:02.05
Rubik's Magic Final 14 2.72   4.17   3.63 3.50 5.38 2.72 6.93
Lacey Burton    USA
Lacey Burton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 46.56   56.88   1:01.16 57.59 46.56 1:04.44 51.90
2x2x2 Cube First round 27 24.33   31.86   1:08.28 36.65 26.69 24.33 32.25
Rubik's Magic Final 7 2.44   2.90   3.00 3.06 2.80 2.44 2.91
Matt Rudnicki    USA
Matt Rudnicki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 15.88   18.91   20.81 24.43 19.15 15.88 16.77
First round 14 15.36   21.40   26.83 17.91 25.47 20.83 15.36
2x2x2 Cube First round 20 12.94   13.58   13.36 16.02 13.77 12.94 13.61
4x4x4 Cube Combined Final 9 1:24.52   1:27.51   1:33.55 1:30.19 1:24.52 1:24.90 1:27.43
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:11.63   2:15.05   2:15.28 3:10.97 2:13.09 2:16.77 2:11.63
7x7x7 Cube Combined Final 5 7:52.28   8:03.57   7:52.28 8:17.75 8:00.68
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed First round 18 1:18.90   1:31.62   1:49.36 1:18.90 1:45.91 1:24.27 1:24.68
Rubik's Magic Final 9 2.28   3.11   2.81 3.27 2.28 3.25 DNF
Nicholas Sia    USA
Nicholas Sia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 23.03   24.28   24.33 23.88 24.63 26.56 23.03
First round 17 17.31   23.13   18.63 27.21 23.55 31.27 17.31
2x2x2 Cube First round 11 7.90   9.61   7.90 12.36 8.71 9.00 11.11
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:47.86     DNF 1:47.86
5x5x5 Cube Combined Final 16 3:09.97     3:21.88 3:09.97
3x3x3 One-Handed First round 15 54.25   1:03.85   54.25 56.59 1:24.34 1:02.34 1:12.61
Nick Edmonds    USA
Nick Edmonds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 1:07.58   1:27.66   1:07.58 1:19.93 1:39.83 1:23.22 DNF
Peter Hanes    USA
Peter Hanes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 1:04.18   1:29.98   2:55.86 1:27.28 1:04.18 1:44.16 1:18.50
4x4x4 Cube Combined Final 26 5:11.77     5:11.77 DNF
Robert Kubik    Canada
Robert Kubik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 57.11   1:15.18   1:17.47 1:22.16 57.11 1:05.91 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Ryan McMahon    Canada
Ryan McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 36.40   43.55   44.02 37.61 49.02 49.50 36.40
2x2x2 Cube First round 16 9.52   11.40   12.30 13.50 11.44 9.52 10.47
Rubik's Magic Final 12 2.15   3.50   4.13 2.31 2.15 DNF 4.05
Sarah Strong    Canada
Sarah Strong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 14.65   16.34   15.68 14.65 17.40 19.38 15.93
Second round 5 13.46   16.46   20.30 13.46 16.13 18.47 14.77
First round 3 12.53   15.89   17.86 17.19 15.15 15.33 12.53
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 31.50   34.22   32.63 34.34 38.93 35.69 31.50
First round 8 35.34   38.93   35.34 41.13 39.41 40.19 37.19
Shaden Smith    USA
Shaden Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 17.96   18.89   19.61 21.63 18.40 18.65 17.96
First round 13 16.19   21.13   23.06 19.36 26.40 20.97 16.19
2x2x2 Cube Final 6 4.47   6.24   5.43 4.47 6.68 8.63 6.61
First round 2 4.81   5.74   8.30 5.40 5.65 4.81 6.18
4x4x4 Cube Combined Final 7 1:19.83   1:24.73   1:21.27 1:25.96 1:19.83 1:30.53 1:26.97
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:47.06     2:47.06 2:48.77
7x7x7 Cube Combined Final 6 9:09.46   9:24.93   9:30.09 9:35.25 9:09.46
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:05.59   DNF   3:56.36 DNF 3:05.59
Square-1 Final 7 1:07.43   1:25.12   2:06.71 1:43.90 1:11.94 1:19.52 1:07.43
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF
Rubik's Magic Final 5 2.00   2.26   2.56 2.13 2.00 3.05 2.09
Thompson Clarke    Canada
Thompson Clarke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.38   19.26   15.38 18.86 19.22 20.44 19.69
First round 9 15.68   18.47   22.25 16.00 15.68 20.22 19.19
2x2x2 Cube Final 8 6.55   8.19   6.55 7.83 7.77 11.77 8.97
First round 7 4.02   6.68   18.80 8.65 4.02 5.72 5.66
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:21.81   1:38.41   2:03.53 1:35.90 1:21.81 1:43.83 1:35.50
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:48.71     2:54.68 2:48.71
7x7x7 Cube Combined Final 11 13:01.00     13:01.00
3x3x3 Blindfolded Final 6 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 9 29.24   38.86   34.59 29.24 48.47 36.34 45.66
First round 9 38.63   42.38   38.77 45.52 1:02.88 42.86 38.63
Tom Balun    USA
Tom Balun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 2:27.75   2:55.14   2:27.75 3:51.65 3:04.34 2:58.44 2:42.65
William Mufarreh    USA
William Mufarreh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 52.34   59.73   1:05.40 1:06.03 59.33 54.47 52.34