Moose Lodge 2010

Date City WCA LInk
2010-4-10  USA, San Diego, California Moose Lodge 2010

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Cameron Brown 13.90  Alexander Lin 14.24  Marco Mendoza 15.48
 2x2x2 Cube  Phillip Espinoza 4.90  Adam Zamora 5.07  Steven Turner 5.15
 3x3x3 Blindfolded  Daniel Chan 6:41.38
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phillip Espinoza 10.92   11.90    USA 12.33 14.71 10.92 11.54 11.84
2 Cameron Brown 10.80   12.72    USA 12.10 10.80 12.54 13.84 13.51
3 Marco Mendoza 13.68   14.55    USA 15.61 13.68 13.93 14.10 17.49
4 Daniel Chan 12.90   14.89    USA 15.40 12.96 12.90 17.94 16.30
5 Devin Corr-Robinett 14.77   15.45    USA 15.15 14.90 14.77 18.84 16.31
6 Alexander Lin 11.52   15.56    USA 15.44 16.93 14.57 16.68 11.52
7 Ian Jones 13.63   17.17    USA 15.24 23.11 15.22 13.63 21.06
8 Andrew Unzueta 15.30   17.89    USA 20.55 16.15 15.30 16.96 21.02
9 Steven Turner 16.71   17.89    USA 18.24 16.81 18.63 19.14 16.71
10 Everett Kelly 16.18   19.05    USA 18.59 24.96 16.18 20.41 18.15
11 Adam Zamora 17.66   20.01    USA 17.66 19.43 19.25 21.35 22.90
12 Luis Davila 17.88   20.28    USA 17.88 21.81 19.59 19.43 35.81
13 Tyler Albright 19.78   20.40    USA 22.13 20.19 19.78 20.06 20.96
14 Romeo Mendoza 17.22   21.46    USA 17.22 22.17 23.38 23.34 18.88
15 Seung-Woo Choi 19.90   22.18    Korea 28.61 20.27 25.08 21.18 19.90
16 Alex Risheh 20.55   25.26    USA 29.53 24.68 20.55 25.66 25.43
17 Andy Nichols 24.03   28.71    USA 24.03 36.09 25.47 27.69 32.97
18 Avery Berchek 29.47   31.61    USA 30.27 29.47 30.71 33.84 34.56
19 Michael Stump 29.11   35.35    USA 35.66 37.03 33.37 41.56 29.11
20 Ryan Lehmkuhl 35.88   39.22    USA 41.26 39.71 35.88 36.69 41.53
21 Shayan Sadigh 35.05   45.67    USA 45.34 56.56 35.05 42.30 49.38
22 Ameer Rehan 52.46   58.12    USA 52.50 1:01.71 1:00.16 52.46 DNF
23 Steven Blackburn 42.54   1:04.68    USA 1:07.11 1:03.05 42.54 1:05.65 1:05.35
24 Tamie Robinett 1:24.42   1:46.40    USA 1:40.95 2:10.11 1:34.81 1:24.42 2:03.45
25 Phil Stump 1:56.66   3:36.13    USA DNF 5:34.75 2:39.83 2:33.81 1:56.66
26 Braden Helmer 38.84   DNF    USA DNF 38.84 DNF 48.77 49.44
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phillip Espinoza 10.62   12.03    USA 12.85 11.70 12.31 12.08 10.62
2 Cameron Brown 12.34   14.90    USA 14.41 15.38 14.90 15.72 12.34
3 Alexander Lin 12.13   15.21    USA 12.13 14.72 15.59 15.72 15.31
4 Marco Mendoza 13.68   15.81    USA 13.68 16.93 15.40 16.96 15.11
5 Devin Corr-Robinett 15.00   16.13    USA 17.88 15.00 15.44 16.41 16.53
6 Daniel Chan 13.69   16.14    USA 14.59 18.05 13.69 19.44 15.77
7 Ian Jones 13.66   16.23    USA 17.38 13.66 14.43 21.28 16.88
8 Steven Turner 15.18   17.38    USA 19.63 15.19 19.94 15.18 17.33
9 Everett Kelly 14.58   18.56    USA 14.58 19.58 17.52 18.59 27.96
10 Adam Zamora 15.86   18.62    USA 18.83 16.56 15.86 20.47 21.21
11 Tyler Albright 15.77   20.41    USA 27.66 21.91 18.66 20.66 15.77
12 Luis Davila 16.90   20.71    USA 21.59 16.90 19.34 21.21 24.46
13 Andrew Unzueta 14.50   21.18    USA 24.16 20.58 22.19 14.50 20.78
14 Romeo Mendoza 20.66   22.18    USA 24.83 20.81 20.66 22.96 22.76
15 Alex Risheh 22.45   25.53    USA 30.21 25.93 24.03 22.45 26.62
16 Andy Nichols 23.31   26.34    USA 26.71 31.55 23.31 25.57 26.74
17 Seung-Woo Choi 22.34   26.55    Korea 22.34 DNF 28.97 22.97 27.71
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Brown 11.65   13.90    USA 11.65 11.69 16.55 13.46 DNF
2 Alexander Lin 13.65   14.24    USA 13.68 13.65 15.11 15.20 13.94
3 Marco Mendoza 12.25   15.48    USA 12.25 18.43 17.81 14.71 13.93
4 Phillip Espinoza 10.46   15.64    USA 10.46 21.59 11.74 13.60 DNF
5 Devin Corr-Robinett 14.05   15.69    USA 15.10 14.05 15.40 16.56 17.72
6 Steven Turner 14.78   15.72    USA 14.78 16.31 14.83 16.02 20.52
7 Ian Jones 14.84   16.29    USA 14.84 15.09 15.93 17.86 17.93
8 Daniel Chan 15.73   18.51    USA 15.73 18.71 19.03 17.80 27.12
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Everett Kelly 3.72   5.09    USA 5.34 4.78 5.28 3.72 5.22
2 Steven Turner 3.61   5.13    USA DNF 5.05 6.31 4.04 3.61
3 Ian Jones 4.68   5.73    USA 6.08 4.84 4.68 8.55 6.27
4 Cameron Brown 5.77   5.99    USA 6.00 5.91 7.09 6.05 5.77
5 Devin Corr-Robinett 4.83   6.02    USA 9.44 6.31 5.43 6.31 4.83
6 Alexander Lin 4.16   6.03    USA 6.71 5.78 5.61 4.16 12.40
7 Tyler Albright 4.99   6.45    USA 6.46 4.99 7.40 5.87 7.02
8 Adam Zamora 6.15   7.38    USA 7.90 7.06 9.75 7.19 6.15
9 Andrew Unzueta 6.19   7.46    USA 7.11 DNF 7.28 6.19 7.98
10 Phillip Espinoza 4.71   7.64    USA 5.62 20.86 10.94 4.71 6.36
11 Daniel Chan 5.28   7.87    USA 8.08 9.25 8.52 7.02 5.28
12 Alex Risheh 5.94   8.37    USA 11.05 7.71 6.34 5.94 11.28
13 Marco Mendoza 4.48   8.47    USA 4.48 14.68 5.79 12.63 7.00
14 Luis Davila 7.43   9.66    USA 11.08 9.00 7.43 12.41 8.91
15 Andy Nichols 10.00   10.38    USA 10.03 10.28 18.11 10.00 10.83
16 Michael Stump 13.53   15.56    USA 22.02 13.53 17.92 14.59 14.18
17 Avery Berchek 10.21   16.37    USA 20.56 25.72 12.59 10.21 15.97
18 Steven Blackburn 12.14   18.19    USA 19.73 16.54 20.09 12.14 18.30
19 Braden Helmer 13.65   20.59    USA 13.65 24.84 19.75 41.66 17.19
20 Shayan Sadigh 14.11   20.94    USA 24.30 14.11 30.11 17.83 20.69
21 Phil Stump 1:24.81   2:51.19    USA 2:06.27 2:22.00 4:14.19 4:05.31 1:24.81
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phillip Espinoza 3.69   4.90    USA 3.83 6.47 4.41 3.69 45.05
2 Adam Zamora 3.25   5.07    USA 3.86 6.66 3.25 4.68 11.50
3 Steven Turner 2.13   5.15    USA 2.13 5.95 6.92 4.27 5.24
4 Ian Jones 3.88   5.25    USA 10.00 6.22 3.88 4.34 5.19
5 Tyler Albright 5.46   5.85    USA 6.37 5.46 5.67 6.83 5.50
6 Alexander Lin 5.66   5.85    USA 5.75 5.69 6.11 6.65 5.66
7 Everett Kelly 4.59   5.88    USA 6.68 7.96 5.49 4.59 5.47
8 Devin Corr-Robinett 4.69   6.03    USA 5.88 13.13 5.16 4.69 7.06
9 Andrew Unzueta 5.08   6.72    USA 6.68 8.41 5.08 6.59 6.90
10 Daniel Chan 6.31   7.24    USA 6.59 7.28 6.31 10.40 7.84
11 Cameron Brown 5.44   7.90    USA DNF 6.53 5.44 9.41 7.75
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Daniel Chan 6:41.38   DNF    USA DNF DNF 6:41.38
2 Adam Zamora DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
2 Phillip Espinoza DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
2 Steven Turner DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
Adam Zamora    USA
Adam Zamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 15.86   18.62   18.83 16.56 15.86 20.47 21.21
First round 11 17.66   20.01   17.66 19.43 19.25 21.35 22.90
2x2x2 Cube Final 2 3.25   5.07   3.86 6.66 3.25 4.68 11.50
First round 8 6.15   7.38   7.90 7.06 9.75 7.19 6.15
3x3x3 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Alex Risheh    USA
Alex Risheh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 22.45   25.53   30.21 25.93 24.03 22.45 26.62
First round 16 20.55   25.26   29.53 24.68 20.55 25.66 25.43
2x2x2 Cube First round 12 5.94   8.37   11.05 7.71 6.34 5.94 11.28
Alexander Lin    USA
Alexander Lin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 13.65   14.24   13.68 13.65 15.11 15.20 13.94
Second round 3 12.13   15.21   12.13 14.72 15.59 15.72 15.31
First round 6 11.52   15.56   15.44 16.93 14.57 16.68 11.52
2x2x2 Cube Final 6 5.66   5.85   5.75 5.69 6.11 6.65 5.66
First round 6 4.16   6.03   6.71 5.78 5.61 4.16 12.40
Ameer Rehan    USA
Ameer Rehan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 52.46   58.12   52.50 1:01.71 1:00.16 52.46 DNF
Andrew Unzueta    USA
Andrew Unzueta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 14.50   21.18   24.16 20.58 22.19 14.50 20.78
First round 8 15.30   17.89   20.55 16.15 15.30 16.96 21.02
2x2x2 Cube Final 9 5.08   6.72   6.68 8.41 5.08 6.59 6.90
First round 9 6.19   7.46   7.11 DNF 7.28 6.19 7.98
Andy Nichols    USA
Andy Nichols
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 23.31   26.34   26.71 31.55 23.31 25.57 26.74
First round 17 24.03   28.71   24.03 36.09 25.47 27.69 32.97
2x2x2 Cube First round 15 10.00   10.38   10.03 10.28 18.11 10.00 10.83
Avery Berchek    USA
Avery Berchek
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 29.47   31.61   30.27 29.47 30.71 33.84 34.56
2x2x2 Cube First round 17 10.21   16.37   20.56 25.72 12.59 10.21 15.97
Braden Helmer    USA
Braden Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 38.84   DNF   DNF 38.84 DNF 48.77 49.44
2x2x2 Cube First round 19 13.65   20.59   13.65 24.84 19.75 41.66 17.19
Cameron Brown    USA
Cameron Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.65   13.90   11.65 11.69 16.55 13.46 DNF
Second round 2 12.34   14.90   14.41 15.38 14.90 15.72 12.34
First round 2 10.80   12.72   12.10 10.80 12.54 13.84 13.51
2x2x2 Cube Final 11 5.44   7.90   DNF 6.53 5.44 9.41 7.75
First round 4 5.77   5.99   6.00 5.91 7.09 6.05 5.77
Daniel Chan    USA
Daniel Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.73   18.51   15.73 18.71 19.03 17.80 27.12
Second round 6 13.69   16.14   14.59 18.05 13.69 19.44 15.77
First round 4 12.90   14.89   15.40 12.96 12.90 17.94 16.30
2x2x2 Cube Final 10 6.31   7.24   6.59 7.28 6.31 10.40 7.84
First round 11 5.28   7.87   8.08 9.25 8.52 7.02 5.28
3x3x3 Blindfolded Final 1 6:41.38   DNF   DNF DNF 6:41.38
Devin Corr-Robinett    USA
Devin Corr-Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 14.05   15.69   15.10 14.05 15.40 16.56 17.72
Second round 5 15.00   16.13   17.88 15.00 15.44 16.41 16.53
First round 5 14.77   15.45   15.15 14.90 14.77 18.84 16.31
2x2x2 Cube Final 8 4.69   6.03   5.88 13.13 5.16 4.69 7.06
First round 5 4.83   6.02   9.44 6.31 5.43 6.31 4.83
Everett Kelly    USA
Everett Kelly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 14.58   18.56   14.58 19.58 17.52 18.59 27.96
First round 10 16.18   19.05   18.59 24.96 16.18 20.41 18.15
2x2x2 Cube Final 7 4.59   5.88   6.68 7.96 5.49 4.59 5.47
First round 1 3.72   5.09   5.34 4.78 5.28 3.72 5.22
Ian Jones    USA
Ian Jones
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.84   16.29   14.84 15.09 15.93 17.86 17.93
Second round 7 13.66   16.23   17.38 13.66 14.43 21.28 16.88
First round 7 13.63   17.17   15.24 23.11 15.22 13.63 21.06
2x2x2 Cube Final 4 3.88   5.25   10.00 6.22 3.88 4.34 5.19
First round 3 4.68   5.73   6.08 4.84 4.68 8.55 6.27
Luis Davila    USA
Luis Davila
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 16.90   20.71   21.59 16.90 19.34 21.21 24.46
First round 12 17.88   20.28   17.88 21.81 19.59 19.43 35.81
2x2x2 Cube First round 14 7.43   9.66   11.08 9.00 7.43 12.41 8.91
Marco Mendoza    USA
Marco Mendoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.25   15.48   12.25 18.43 17.81 14.71 13.93
Second round 4 13.68   15.81   13.68 16.93 15.40 16.96 15.11
First round 3 13.68   14.55   15.61 13.68 13.93 14.10 17.49
2x2x2 Cube First round 13 4.48   8.47   4.48 14.68 5.79 12.63 7.00
Michael Stump    USA
Michael Stump
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 29.11   35.35   35.66 37.03 33.37 41.56 29.11
2x2x2 Cube First round 16 13.53   15.56   22.02 13.53 17.92 14.59 14.18
Phil Stump    USA
Phil Stump
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 1:56.66   3:36.13   DNF 5:34.75 2:39.83 2:33.81 1:56.66
2x2x2 Cube First round 21 1:24.81   2:51.19   2:06.27 2:22.00 4:14.19 4:05.31 1:24.81
Phillip Espinoza    USA
Phillip Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.46   15.64   10.46 21.59 11.74 13.60 DNF
Second round 1 10.62   12.03   12.85 11.70 12.31 12.08 10.62
First round 1 10.92   11.90   12.33 14.71 10.92 11.54 11.84
2x2x2 Cube Final 1 3.69   4.90   3.83 6.47 4.41 3.69 45.05
First round 10 4.71   7.64   5.62 20.86 10.94 4.71 6.36
3x3x3 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Romeo Mendoza    USA
Romeo Mendoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 20.66   22.18   24.83 20.81 20.66 22.96 22.76
First round 14 17.22   21.46   17.22 22.17 23.38 23.34 18.88
Ryan Lehmkuhl    USA
Ryan Lehmkuhl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 35.88   39.22   41.26 39.71 35.88 36.69 41.53
Seung-Woo Choi    Korea
Seung-Woo Choi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 22.34   26.55   22.34 DNF 28.97 22.97 27.71
First round 15 19.90   22.18   28.61 20.27 25.08 21.18 19.90
Shayan Sadigh    USA
Shayan Sadigh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 35.05   45.67   45.34 56.56 35.05 42.30 49.38
2x2x2 Cube First round 20 14.11   20.94   24.30 14.11 30.11 17.83 20.69
Steven Blackburn    USA
Steven Blackburn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 42.54   1:04.68   1:07.11 1:03.05 42.54 1:05.65 1:05.35
2x2x2 Cube First round 18 12.14   18.19   19.73 16.54 20.09 12.14 18.30
Steven Turner    USA
Steven Turner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 14.78   15.72   14.78 16.31 14.83 16.02 20.52
Second round 8 15.18   17.38   19.63 15.19 19.94 15.18 17.33
First round 9 16.71   17.89   18.24 16.81 18.63 19.14 16.71
2x2x2 Cube Final 3 2.13   5.15   2.13 5.95 6.92 4.27 5.24
First round 2 3.61   5.13   DNF 5.05 6.31 4.04 3.61
3x3x3 Blindfolded Final 2 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Tamie Robinett    USA
Tamie Robinett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 1:24.42   1:46.40   1:40.95 2:10.11 1:34.81 1:24.42 2:03.45
Tyler Albright    USA
Tyler Albright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 15.77   20.41   27.66 21.91 18.66 20.66 15.77
First round 13 19.78   20.40   22.13 20.19 19.78 20.06 20.96
2x2x2 Cube Final 5 5.46   5.85   6.37 5.46 5.67 6.83 5.50
First round 7 4.99   6.45   6.46 4.99 7.40 5.87 7.02