Melbourne Winter Open 2011

Date City WCA LInk
2011-6-25  Australia, Melbourne Melbourne Winter Open 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 7.64  Luke Bruce 12.79  Kirt Protacio 13.60
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.76  Cameron Stollery 3.78  Tim Major 4.02
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 35.89  Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 52.75  Luke Bruce 1:02.22
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 1:14.49  Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 1:26.32  Nick Pappas 1:52.25
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:20.77  Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 3:14.28  Luke Bruce 3:44.07
 3x3x3 Blindfolded  Feliks Zemdegs 48.13  Zane Carney 51.30  Tim Major 3:34.44
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 15.93  Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 21.33  Zane Carney 23.98
 Pyraminx  Feliks Zemdegs 5.19  Tim Major 7.06  Jason Kilbourn 7.48
       Rubik's Magic  Jeremy Lu 1.18  Mingren Lu (卢鸣仁) 1.67  Alastair Whitely 1.87
       Master Magic  Mingren Lu (卢鸣仁) 3.75  Jeremy Lu 4.66  Cameron Stollery 4.99
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.18   WR 8.60    Australia 6.88 9.91 6.18 9.61 9.31
2 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 11.08   12.86    Malaysia 11.08 15.50 14.19 11.38 13.00
3 Luke Bruce 12.03   13.20    Australia 13.18 12.03 19.93 12.41 14.02
4 Kirt Protacio 11.71   14.55    Australia 14.33 15.41 14.63 14.69 11.71
5 Nick Pappas 13.56   14.69    Australia 14.47 13.56 15.96 17.84 13.65
6 Jake Holah 13.80   14.79    Australia 15.19 DNF 13.80 14.58 14.61
7 Zane Carney 11.78   14.93    Australia 11.78 14.38 15.69 14.72 18.55
8 Cameron Stollery 11.88   15.27    Australia 13.19 17.75 16.28 16.33 11.88
9 Tim Major 13.96   16.07    Australia 16.11 13.96 17.58 DNF 14.52
10 Mingren Lu (卢鸣仁) 16.93   17.79    China 16.93 18.27 17.13 17.97 23.09
11 Andrew Kilbourn 14.84   18.26    Australia 14.84 17.40 20.16 20.16 17.21
12 Robert Hickingbotham 16.97   18.78    Australia 20.30 18.56 19.94 16.97 17.83
13 Braden Helmer 17.00   19.79    USA 24.56 21.56 19.43 18.38 17.00
14 Jeremy Lu 20.34   21.28    Australia 20.97 22.43 22.09 20.77 20.34
15 Jason Kilbourn 19.16   23.62    Australia 24.44 19.16 24.41 24.38 22.08
16 Tim McMahon 19.78   23.68    Australia 19.78 26.28 22.08 25.91 23.05
17 Peter Thomas 21.58   24.84    Australia 28.71 35.43 21.58 23.63 22.19
18 Joshua Evely 23.66   25.87    Australia 32.25 24.06 26.88 23.66 26.66
19 Dayu Zhang 23.68   26.82    China 26.25 29.11 28.59 25.61 23.68
20 Filio Kuntag 23.38   27.88    Indonesia 28.09 30.55 25.00 DNF 23.38
21 Haoyun Bao 28.44   31.40    China 32.63 32.83 28.44 28.97 32.61
22 Alastair Whitely 32.40   38.74    Australia DNF 40.19 32.40 42.97 33.06
23 Xiangrui Jiang 34.69   39.34    China 39.93 34.69 38.11 39.97 41.02
24 Alex Swan 34.41   40.81    Australia 36.93 41.13 34.41 44.36 DNF
25 Cameron Drysdale 41.90   44.87    Australia 45.43 50.40 41.90 46.34 42.83
26 Jack O'Mahony 35.31   45.30    Australia 45.44 36.44 DNF 35.31 54.03
27 Carson Helmer 31.02   45.61    USA 46.81 31.02 50.78 53.16 39.25
28 Yuanyuan Hong 35.38   45.96    China 42.27 53.36 42.25 35.38 58.09
29 Michael Leone 35.72   46.64    Australia 51.97 42.93 45.02 52.80 35.72
30 Kit Sharman 45.36   48.14    Australia 48.71 59.38 45.36 48.43 47.27
31 Ming Kim Low 44.33   49.31    Australia 44.33 52.56 1:00.75 47.40 47.97
32 Dylan Nyein 36.27   51.51    Australia 42.97 1:08.59 42.96 36.27 DNF
33 Andrea Javier 35.25   54.68    Australia 35.25 49.38 1:04.90 53.86 1:00.80
34 Philip Hickingbotham 1:04.27   1:10.00    Australia 1:07.84 1:06.18 1:21.09 1:15.97 1:04.27
35 Jamie Carney 1:07.46   1:13.25    Australia 1:14.69 1:20.86 1:07.46 1:12.37 1:12.69
36 Ming Jin Low 1:07.50   1:25.01    Australia 1:29.25 1:29.21 1:07.50 1:16.58 1:33.30
37 Liam Willoughby 1:15.50   1:30.62    Australia 1:25.11 3:09.71 1:34.78 1:15.50 1:31.96
38 Keith Major 1:41.41   1:52.76    Australia 1:44.34 2:27.93 1:59.59 1:54.34 1:41.41
39 Adelina Estevao 2:02.31   2:28.25    Australia 4:43.15 2:12.80 2:02.31 2:16.66 2:55.30
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.63   8.50    Australia 7.63 7.68 11.30 9.36 8.46
2 Kirt Protacio 11.75   13.17    Australia 11.75 14.53 13.19 13.17 13.15
3 Luke Bruce 11.63   14.16    Australia 33.34 14.56 11.63 15.27 12.65
4 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 13.38   14.24    Malaysia 13.38 13.59 14.68 14.46 15.15
5 Cameron Stollery 13.44   14.40    Australia 15.08 13.94 13.44 14.19 DNF
6 Zane Carney 14.58   15.78    Australia 19.36 14.78 14.72 17.84 14.58
7 Jake Holah 12.69   16.66    Australia 14.09 12.69 16.40 19.50 DNF
8 Tim Major 14.94   17.52    Australia 21.43 17.16 15.78 14.94 19.61
9 Robert Hickingbotham 15.47   17.75    Australia 18.26 15.47 18.81 19.91 16.18
10 Jason Kilbourn 16.47   18.19    Australia 17.93 18.58 16.47 18.05 22.53
11 Mingren Lu (卢鸣仁) 17.28   18.89    China 19.93 19.90 19.13 17.65 17.28
12 Andrew Kilbourn 14.88   19.01    Australia 17.27 21.18 14.88 20.19 19.58
13 Jeremy Lu 17.13   19.33    Australia 18.96 19.16 24.34 17.13 19.86
14 Peter Thomas 17.22   20.37    Australia 29.43 17.22 19.21 22.69 19.22
15 Braden Helmer 18.25   20.53    USA 19.36 23.93 18.31 25.75 18.25
16 Tim McMahon 19.86   25.02    Australia 22.40 32.36 19.86 41.47 20.31
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.66   WR 7.64   WR  Australia 7.03 8.11 8.36 5.66 7.78
2 Luke Bruce 11.03   12.79    Australia 11.03 12.97 13.53 11.88 14.38
3 Kirt Protacio 11.68   13.60    Australia 18.58 14.44 13.65 11.68 12.72
4 Zane Carney 11.97   13.70    Australia 11.97 12.66 12.97 17.58 15.46
5 Tim Major 13.15   14.12    Australia 13.15 15.93 14.08 14.52 13.75
6 Cameron Stollery 12.08   14.77    Australia 17.43 17.91 14.33 12.08 12.55
7 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 10.75   14.82    Malaysia 15.02 14.28 15.16 16.03 10.75
8 Jake Holah 14.03   15.98    Australia 15.28 16.34 16.33 14.03 17.33
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.52   2.61    Australia 2.30 1.52 3.63 2.36 3.18
2 Cameron Stollery 2.58   3.22    Australia 2.58 5.22 3.88 2.68 3.09
3 Nick Pappas 2.63   3.99    Australia 4.41 5.90 2.63 3.52 4.03
4 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 2.88   4.42    Malaysia 3.90 6.22 2.88 5.58 3.78
5 Tim Major 2.44   4.55    Australia 4.15 5.78 2.44 3.71 8.00
6 Luke Bruce 3.40   4.86    Australia DNF 4.77 4.91 3.40 4.90
7 Jake Holah 2.27   5.02    Australia 2.27 5.03 6.43 3.61 6.77
8 Kirt Protacio 5.81   6.22    Australia 6.02 6.71 5.93 5.81 6.84
9 Jeremy Lu 5.63   6.44    Australia 5.63 6.66 6.78 5.88 11.50
10 Jason Kilbourn 5.16   6.85    Australia 6.11 5.16 7.13 DNF 7.30
11 Andrew Kilbourn 5.69   7.16    Australia 5.69 7.71 5.72 8.05 DNF
12 Alastair Whitely 6.78   7.28    Australia 7.36 6.83 6.78 7.75 7.65
13 Peter Thomas 5.65   7.72    Australia 9.52 7.94 5.65 11.78 5.69
14 Robert Hickingbotham 3.61   8.13    Australia 7.72 9.05 3.61 7.84 8.83
15 Filio Kuntag 7.22   8.62    Indonesia 9.86 7.90 7.22 8.09 10.33
16 Joshua Evely 4.91   8.63    Australia 7.96 4.91 9.41 8.53 9.43
17 Dayu Zhang 7.90   8.85    China 9.27 9.02 7.90 9.53 8.25
18 Cameron Drysdale 7.25   8.87    Australia 10.34 8.97 7.81 9.83 7.25
19 Mingren Lu (卢鸣仁) 5.44   9.08    China 11.46 9.69 5.44 8.15 9.40
20 Braden Helmer 7.05   9.81    USA 10.81 9.84 7.05 15.50 8.78
21 Alex Swan 10.53   11.74    Australia 12.31 11.94 10.96 10.53 20.69
22 Jack O'Mahony 9.94   12.00    Australia 9.94 11.30 11.61 13.91 13.09
23 Carson Helmer 5.90   12.21    USA 26.86 10.22 14.52 11.90 5.90
24 Ming Kim Low 12.53   16.12    Australia 17.97 15.30 18.43 15.08 12.53
25 Andrea Javier 12.77   17.38    Australia 12.77 18.59 15.25 18.31 20.13
26 Michael Leone 9.00   21.20    Australia 22.16 21.84 9.00 19.61 29.34
27 Ming Jin Low 16.43   21.63    Australia 22.63 29.27 16.43 16.84 25.41
28 Jamie Carney 16.21   24.82    Australia 29.78 16.21 25.36 31.56 19.33
29 Kit Sharman 9.94   25.98    Australia 9.94 26.84 24.18 26.91 DNF
30 Liam Willoughby 26.97   31.81    Australia 29.09 37.96 35.03 26.97 31.30
31 Philip Hickingbotham 27.69   1:00.16    Australia 27.69 DNF 36.77 1:20.84 1:02.88
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.59   4.23    Australia 5.22 5.55 4.15 2.59 3.33
2 Cameron Stollery 2.58   4.59    Australia 2.59 2.58 5.52 8.86 5.66
3 Kirt Protacio 5.11   6.36    Australia 5.33 5.81 5.11 10.22 7.94
4 Tim Major 3.81   6.69    Australia 10.16 DNF 3.81 5.02 4.90
5 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 4.33   6.88    Malaysia 4.33 6.02 DNF 8.94 5.68
6 Jake Holah 4.94   7.16    Australia 7.40 4.94 6.88 8.41 7.21
7 Luke Bruce 5.59   7.43    Australia 8.56 5.59 6.53 8.46 7.30
8 Jeremy Lu 5.69   7.66    Australia 7.11 5.69 9.11 16.47 6.77
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.25   2.76    Australia 2.22 2.44 3.77 3.61 1.25
2 Cameron Stollery 2.69   3.78    Australia 2.69 2.69 3.38 5.52 5.28
3 Tim Major 3.19   4.02    Australia 3.21 4.46 3.19 5.94 4.40
4 Kirt Protacio 2.96   6.30    Australia 7.80 8.96 4.84 6.27 2.96
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 36.71   41.96    Australia 42.21 42.80 40.86 36.71 1:23.83
2 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 42.02   49.26    Malaysia 42.02 50.83 50.53 1:00.94 46.43
3 Luke Bruce 47.58   52.79    Australia 49.53 58.77 54.88 47.58 53.96
4 Zane Carney 1:01.50   1:05.52    Australia 1:01.50 1:12.69 1:06.78 1:07.06 1:02.72
5 Tim Major 1:03.27   1:06.08    Australia 1:08.66 1:07.03 1:03.27 1:04.93 1:06.27
6 Nick Pappas 54.71   1:08.23    Australia 1:09.97 DNF 1:12.02 54.71 1:02.71
7 Cameron Stollery 1:09.50   1:15.76    Australia 1:19.91 1:10.16 1:09.50 1:17.21 1:24.15
8 Kirt Protacio 1:14.65   1:16.87    Australia 1:15.11 1:19.25 1:14.65 1:16.25 2:05.94
9 Jake Holah 1:08.09   1:17.98    Australia 2:09.08 1:08.09 1:21.68 1:09.05 1:23.22
10 Robert Hickingbotham 1:16.58   1:20.07    Australia 1:19.91 1:16.58 1:20.78 1:28.50 1:19.52
11 Braden Helmer 1:18.91   1:31.55    USA 1:28.03 1:31.06 DNF 1:18.91 1:35.55
12 Joshua Evely 1:33.44      Australia 1:33.44 2:00.00
13 Jeremy Lu 1:38.18      Australia 1:38.18 DNF
14 Filio Kuntag 1:57.18      Indonesia 1:57.18 2:05.34
15 Dayu Zhang 2:06.21      China 2:06.21 2:32.19
16 Peter Thomas 2:23.75      Australia 2:23.75 DNF
17 Jack O'Mahony 2:47.34      Australia 2:47.34 3:15.41
18 Cameron Drysdale 2:59.69      Australia 3:52.59 2:59.69
19 Andrea Javier DNF      Australia DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 30.88   WR 35.89    Australia 36.52 36.16 35.00 39.61 30.88
2 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 49.03   52.75    Malaysia 49.03 DNF 55.84 50.86 51.56
3 Luke Bruce 51.86   1:02.22    Australia 1:19.91 1:04.93 51.86 1:00.21 1:01.52
4 Zane Carney 53.18   1:03.02    Australia 1:20.91 1:06.18 56.21 1:06.66 53.18
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:05.66   1:14.49    Australia 1:16.22 1:08.66 1:27.08 1:18.59 1:05.66
2 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 1:18.97   1:26.32    Malaysia 1:22.16 1:18.97 1:36.34 1:38.55 1:20.47
3 Nick Pappas 1:35.55   1:52.25    Australia 2:10.93 1:35.55 1:59.31 1:47.69 1:49.75
4 Luke Bruce 1:49.94   2:02.38    Australia 1:49.94 2:09.00 2:10.11 2:02.46 1:55.69
5 Zane Carney 2:13.86   2:25.79    Australia 2:36.47 2:24.28 2:16.63 2:13.86 2:40.86
6 Cameron Stollery 2:33.97      Australia 2:44.06 2:33.97
7 Tim Major 2:35.09      Australia 3:10.21 2:35.09
8 Jeremy Lu 2:35.55      Australia 2:35.55 DNF
9 Braden Helmer 2:41.18      USA 3:14.75 2:41.18
10 Kirt Protacio 2:45.40      Australia 2:45.40 2:57.83
11 Robert Hickingbotham 2:52.36      Australia 3:18.86 2:52.36
12 Joshua Evely 3:04.38      Australia 3:04.38 3:29.30
13 Filio Kuntag 4:32.00      Indonesia 5:13.50 4:32.00
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:11.68   2:20.77    Australia 2:29.68 2:11.68 2:20.96
2 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 2:56.05   NR 3:14.28   NR  Malaysia 2:56.05 3:12.08 3:34.71
3 Luke Bruce 3:12.22   3:44.07    Australia 3:12.22 3:48.44 4:11.55
4 Braden Helmer 5:04.18      USA 5:04.18
5 Joshua Evely 5:27.90      Australia 5:27.90
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 48.13   DNF    Australia 48.13 DNF DNF
2 Zane Carney 51.30   DNF    Australia 51.30 DNF DNF
3 Tim Major 3:34.44   DNF    Australia 3:34.44 DNF DNF
4 Filio Kuntag DNF   DNF    Indonesia DNF DNF DNF
4 Jason Kilbourn DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
4 Peter Thomas DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
4 Robert Hickingbotham DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.83   14.76    Australia 14.52 14.61 12.83 15.16 15.65
2 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 17.91   25.31    Malaysia 27.53 22.81 25.65 17.91 27.47
3 Zane Carney 21.63   25.40    Australia 30.18 22.69 29.53 21.63 23.97
4 Tim Major 23.50   26.39    Australia 27.41 DNF 24.16 23.50 27.61
5 Kirt Protacio 25.69   28.47    Australia 27.50 32.06 26.41 31.50 25.69
6 Tim McMahon 26.81   29.83    Australia 26.81 28.93 32.66 38.44 27.91
7 Cameron Stollery 26.06   34.82    Australia 36.96 28.88 26.06 39.58 38.63
8 Luke Bruce 25.63   34.96    Australia 25.96 28.97 49.94 DNF 25.63
9 Jeremy Lu 32.91   36.37    Australia 43.50 33.36 32.91 39.15 36.61
10 Mingren Lu (卢鸣仁) 32.06   41.31    China 33.28 40.02 32.06 50.63 DNF
11 Peter Thomas 36.11   46.16    Australia 36.11 1:11.97 58.86 42.81 36.81
12 Jake Holah 40.96      Australia 40.96 48.81
13 Dayu Zhang 42.52      China 42.52 50.90
14 Filio Kuntag 47.21      Indonesia 49.71 47.21
15 Robert Hickingbotham 49.65      Australia 49.65 59.38
16 Braden Helmer 1:07.96      USA 1:28.13 1:07.96
17 Joshua Evely 1:18.41      Australia 1:19.40 1:18.41
18 Jason Kilbourn DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.65   15.93    Australia 18.56 14.09 17.40 11.65 16.31
2 Howard Wong Jun Yen (黄俊仁) 19.11   21.33    Malaysia 22.28 19.11 22.28 23.71 19.43
3 Zane Carney 19.86   23.98    Australia 28.16 19.86 21.88 25.36 24.69
4 Tim Major 23.38   25.68    Australia 28.22 23.38 23.61 31.61 25.22
5 Tim McMahon 23.88   28.58    Australia 28.90 32.18 26.63 30.22 23.88
6 Cameron Stollery 26.55   31.36    Australia 31.65 36.58 26.55 30.38 32.05
7 Kirt Protacio 25.00   31.47    Australia 30.93 26.75 36.72 25.00 44.09
8 Luke Bruce 30.03   38.04    Australia 37.13 39.86 37.13 42.78 30.03
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.03   5.73    Australia 5.61 5.27 5.03 8.59 6.31
2 Tim Major 5.28   6.27    Australia 7.40 5.63 5.28 7.90 5.77
3 Jason Kilbourn 5.03   7.40    Australia 7.52 8.11 6.69 5.03 8.00
4 Alastair Whitely 7.69   8.59    Australia 11.40 7.69 8.69 9.34 7.75
5 Cameron Stollery 6.96   9.36    Australia 8.02 10.84 13.52 9.22 6.96
6 Nick Pappas 8.19   9.41    Australia DNF 8.44 9.09 8.19 10.69
7 Zane Carney 9.03   9.87    Australia 9.03 9.18 9.22 11.21 15.50
8 Robert Hickingbotham 7.68   9.98    Australia 7.68 7.78 10.80 17.55 11.36
9 Jeremy Lu 8.34   10.75    Australia 10.25 12.66 8.34 12.96 9.33
10 Joshua Evely 10.40   13.59    Australia 10.40 12.47 14.77 13.52 15.34
11 Braden Helmer 10.75   14.54    USA 16.00 15.83 11.80 16.78 10.75
12 Andrew Kilbourn 11.34   16.43    Australia 18.15 16.68 17.08 15.53 11.34
13 Alex Swan 10.46   18.08    Australia 25.02 13.43 15.80 27.91 10.46
14 Philip Hickingbotham 15.56   18.40    Australia 20.06 17.47 15.56 DNF 17.66
15 Jack O'Mahony 17.47   19.62    Australia 22.59 17.77 19.25 21.84 17.47
16 Cameron Drysdale 18.71   20.60    Australia 20.25 39.40 18.71 20.81 20.75
17 Jake Holah 17.03   20.88    Australia 17.09 DNF 20.19 25.36 17.03
18 Liam Willoughby 15.77   21.25    Australia 20.65 20.11 23.00 24.05 15.77
19 Carson Helmer 15.31   27.07    USA 37.65 25.27 19.38 36.55 15.31
20 Kirt Protacio 23.97   DNF    Australia DNF 28.18 25.81 DNF 23.97
21 Andrea Javier 45.69      Australia 45.69 DNF
22 Peter Thomas 55.91      Australia 55.91 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 4.05   5.19   OcR  Australia 5.02 5.13 5.41 9.03 4.05
2 Tim Major 5.44   7.06    Australia 9.55 12.30 6.05 5.59 5.44
3 Jason Kilbourn 3.46   7.48    Australia 8.36 26.36 3.46 8.90 5.19
4 Robert Hickingbotham 5.46   8.07    Australia 7.50 9.72 5.46 14.03 7.00
5 Cameron Stollery 6.69   8.07    Australia 9.72 12.61 7.66 6.69 6.83
6 Alastair Whitely 7.30   8.63    Australia 7.30 10.08 8.18 7.65 10.06
7 Jeremy Lu 5.96   11.05    Australia 9.43 11.97 11.91 5.96 11.80
8 Zane Carney 8.69   11.09    Australia 8.69 16.22 11.15 12.21 9.91
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Lu 1.03   1.18    Australia DNF 1.08 1.03 1.38 1.09
2 Mingren Lu (卢鸣仁) 1.55   1.67    China 1.66 1.75 1.55 1.65 1.69
3 Alastair Whitely 1.81   1.87    Australia 1.88 1.88 1.86 2.13 1.81
4 Joshua Evely 1.91   2.09    Australia 2.08 2.00 2.19 1.91 DNF
5 Feliks Zemdegs 1.46   2.28    Australia 1.78 3.18 1.88 1.46 DNF
6 Andrea Javier 1.97   2.34    Australia 2.52 2.34 2.38 2.30 1.97
7 Jake Holah 1.69   2.58    Australia 3.30 2.25 2.19 1.69 4.02
8 Ming Kim Low 1.84   2.64    Australia 3.08 2.19 2.65 1.84 3.72
9 Andrew Kilbourn 1.50   2.65    Australia 1.86 4.81 2.00 1.50 4.09
10 Tim Major 1.83   2.95    Australia 1.83 4.59 2.22 DNF 2.03
11 Zane Carney 2.25   3.17    Australia 2.34 2.25 4.09 DNF 3.08
12 Peter Thomas 2.22   3.23    Australia 2.40 3.02 4.27 2.22 DNF
13 Ming Han Low 2.88   3.62    Australia 3.43 3.68 DNF 3.75 2.88
14 Ming Jin Low 2.78   3.84    Australia DNF 4.06 4.38 3.08 2.78
15 Cameron Stollery 1.30   4.10    Australia 3.63 1.30 9.94 1.30 7.36
16 Cameron Drysdale 2.18   DNF    Australia 2.18 DNF 2.22 2.83 DNF
17 Alex Swan 2.69   DNF    Australia DNF DNF 2.69 DNF 3.00
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mingren Lu (卢鸣仁) 3.21   3.75    China DNF 3.63 3.80 3.81 3.21
2 Jeremy Lu 3.90   4.66    Australia 3.90 5.75 3.96 4.27 6.16
3 Cameron Stollery 3.43   4.99    Australia 6.15 4.08 4.75 3.43 DNF
4 Tim Major 4.84   5.38    Australia DNF 5.11 4.84 6.11 4.91
5 Joshua Evely 5.00   5.94    Australia 5.93 5.00 6.78 8.30 5.11
6 Andrew Kilbourn 4.41   6.11    Australia 5.44 8.33 4.56 8.65 4.41
7 Feliks Zemdegs 6.00   7.35    Australia 6.00 6.88 6.19 8.99 23.43
8 Alastair Whitely 5.72   8.31    Australia 8.06 6.68 15.21 10.18 5.72
9 Andrea Javier 6.38   8.89    Australia 10.83 8.36 9.21 9.11 6.38
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 2:02.31   2:28.25   4:43.15 2:12.80 2:02.31 2:16.66 2:55.30
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 32.40   38.74   DNF 40.19 32.40 42.97 33.06
2x2x2 Cube First round 12 6.78   7.28   7.36 6.83 6.78 7.75 7.65
Pyraminx Final 6 7.30   8.63   7.30 10.08 8.18 7.65 10.06
Combined First round 4 7.69   8.59   11.40 7.69 8.69 9.34 7.75
Rubik's Magic Final 3 1.81   1.87   1.88 1.88 1.86 2.13 1.81
Master Magic Final 8 5.72   8.31   8.06 6.68 15.21 10.18 5.72
Alex Swan    Australia
Alex Swan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 34.41   40.81   36.93 41.13 34.41 44.36 DNF
2x2x2 Cube First round 21 10.53   11.74   12.31 11.94 10.96 10.53 20.69
Pyraminx Combined First round 13 10.46   18.08   25.02 13.43 15.80 27.91 10.46
Rubik's Magic Final 17 2.69   DNF   DNF DNF 2.69 DNF 3.00
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 35.25   54.68   35.25 49.38 1:04.90 53.86 1:00.80
2x2x2 Cube First round 25 12.77   17.38   12.77 18.59 15.25 18.31 20.13
4x4x4 Cube Combined First round 19 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 21 45.69     45.69 DNF
Rubik's Magic Final 6 1.97   2.34   2.52 2.34 2.38 2.30 1.97
Master Magic Final 9 6.38   8.89   10.83 8.36 9.21 9.11 6.38
Andrew Kilbourn    Australia
Andrew Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.88   19.01   17.27 21.18 14.88 20.19 19.58
First round 11 14.84   18.26   14.84 17.40 20.16 20.16 17.21
2x2x2 Cube First round 11 5.69   7.16   5.69 7.71 5.72 8.05 DNF
Pyraminx Combined First round 12 11.34   16.43   18.15 16.68 17.08 15.53 11.34
Rubik's Magic Final 9 1.50   2.65   1.86 4.81 2.00 1.50 4.09
Master Magic Final 6 4.41   6.11   5.44 8.33 4.56 8.65 4.41
Braden Helmer    USA
Braden Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 18.25   20.53   19.36 23.93 18.31 25.75 18.25
First round 13 17.00   19.79   24.56 21.56 19.43 18.38 17.00
2x2x2 Cube First round 20 7.05   9.81   10.81 9.84 7.05 15.50 8.78
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:18.91   1:31.55   1:28.03 1:31.06 DNF 1:18.91 1:35.55
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:41.18     3:14.75 2:41.18
6x6x6 Cube Combined Final 4 5:04.18     5:04.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 1:07.96     1:28.13 1:07.96
Pyraminx Combined First round 11 10.75   14.54   16.00 15.83 11.80 16.78 10.75
Cameron Drysdale    Australia
Cameron Drysdale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 41.90   44.87   45.43 50.40 41.90 46.34 42.83
2x2x2 Cube First round 18 7.25   8.87   10.34 8.97 7.81 9.83 7.25
4x4x4 Cube Combined First round 18 2:59.69     3:52.59 2:59.69
Pyraminx Combined First round 16 18.71   20.60   20.25 39.40 18.71 20.81 20.75
Rubik's Magic Final 16 2.18   DNF   2.18 DNF 2.22 2.83 DNF
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.08   14.77   17.43 17.91 14.33 12.08 12.55
Second round 5 13.44   14.40   15.08 13.94 13.44 14.19 DNF
First round 8 11.88   15.27   13.19 17.75 16.28 16.33 11.88
2x2x2 Cube Final 2 2.69   3.78   2.69 2.69 3.38 5.52 5.28
Second round 2 2.58   4.59   2.59 2.58 5.52 8.86 5.66
First round 2 2.58   3.22   2.58 5.22 3.88 2.68 3.09
4x4x4 Cube Combined First round 7 1:09.50   1:15.76   1:19.91 1:10.16 1:09.50 1:17.21 1:24.15
5x5x5 Cube Combined Final 6 2:33.97     2:44.06 2:33.97
3x3x3 One-Handed Final 6 26.55   31.36   31.65 36.58 26.55 30.38 32.05
Combined First round 7 26.06   34.82   36.96 28.88 26.06 39.58 38.63
Pyraminx Final 5 6.69   8.07   9.72 12.61 7.66 6.69 6.83
Combined First round 5 6.96   9.36   8.02 10.84 13.52 9.22 6.96
Rubik's Magic Final 15 1.30   4.10   3.63 1.30 9.94 1.30 7.36
Master Magic Final 3 3.43   4.99   6.15 4.08 4.75 3.43 DNF
Carson Helmer    USA
Carson Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 31.02   45.61   46.81 31.02 50.78 53.16 39.25
2x2x2 Cube First round 23 5.90   12.21   26.86 10.22 14.52 11.90 5.90
Pyraminx Combined First round 19 15.31   27.07   37.65 25.27 19.38 36.55 15.31
Dayu Zhang    China
Dayu Zhang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 23.68   26.82   26.25 29.11 28.59 25.61 23.68
2x2x2 Cube First round 17 7.90   8.85   9.27 9.02 7.90 9.53 8.25
4x4x4 Cube Combined First round 15 2:06.21     2:06.21 2:32.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 42.52     42.52 50.90
Dylan Nyein    Australia
Dylan Nyein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 36.27   51.51   42.97 1:08.59 42.96 36.27 DNF
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 5.66   WR 7.64   WR 7.03 8.11 8.36 5.66 7.78
Second round 1 7.63   8.50   7.63 7.68 11.30 9.36 8.46
First round 1 6.18   WR 8.60   6.88 9.91 6.18 9.61 9.31
2x2x2 Cube Final 1 1.25   2.76   2.22 2.44 3.77 3.61 1.25
Second round 1 2.59   4.23   5.22 5.55 4.15 2.59 3.33
First round 1 1.52   2.61   2.30 1.52 3.63 2.36 3.18
4x4x4 Cube Final 1 30.88   WR 35.89   36.52 36.16 35.00 39.61 30.88
Combined First round 1 36.71   41.96   42.21 42.80 40.86 36.71 1:23.83
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:05.66   1:14.49   1:16.22 1:08.66 1:27.08 1:18.59 1:05.66
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:11.68   2:20.77   2:29.68 2:11.68 2:20.96
3x3x3 Blindfolded Final 1 48.13   DNF   48.13 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 11.65   15.93   18.56 14.09 17.40 11.65 16.31
Combined First round 1 12.83   14.76   14.52 14.61 12.83 15.16 15.65
Pyraminx Final 1 4.05   5.19   OcR 5.02 5.13 5.41 9.03 4.05
Combined First round 1 5.03   5.73   5.61 5.27 5.03 8.59 6.31
Rubik's Magic Final 5 1.46   2.28   1.78 3.18 1.88 1.46 DNF
Master Magic Final 7 6.00   7.35   6.00 6.88 6.19 8.99 23.43
Filio Kuntag    Indonesia
Filio Kuntag
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 23.38   27.88   28.09 30.55 25.00 DNF 23.38
2x2x2 Cube First round 15 7.22   8.62   9.86 7.90 7.22 8.09 10.33
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:57.18     1:57.18 2:05.34
5x5x5 Cube Combined Final 13 4:32.00     5:13.50 4:32.00
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 47.21     49.71 47.21
Haoyun Bao    China
Haoyun Bao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 28.44   31.40   32.63 32.83 28.44 28.97 32.61
Howard Wong Jun Yen (黄俊仁)    Malaysia
Howard Wong Jun Yen (黄俊仁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.75   14.82   15.02 14.28 15.16 16.03 10.75
Second round 4 13.38   14.24   13.38 13.59 14.68 14.46 15.15
First round 2 11.08   12.86   11.08 15.50 14.19 11.38 13.00
2x2x2 Cube Second round 5 4.33   6.88   4.33 6.02 DNF 8.94 5.68
First round 4 2.88   4.42   3.90 6.22 2.88 5.58 3.78
4x4x4 Cube Final 2 49.03   52.75   49.03 DNF 55.84 50.86 51.56
Combined First round 2 42.02   49.26   42.02 50.83 50.53 1:00.94 46.43
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:18.97   1:26.32   1:22.16 1:18.97 1:36.34 1:38.55 1:20.47
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:56.05   NR 3:14.28   NR 2:56.05 3:12.08 3:34.71
3x3x3 One-Handed Final 2 19.11   21.33   22.28 19.11 22.28 23.71 19.43
Combined First round 2 17.91   25.31   27.53 22.81 25.65 17.91 27.47
Jack O'Mahony    Australia
Jack O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 35.31   45.30   45.44 36.44 DNF 35.31 54.03
2x2x2 Cube First round 22 9.94   12.00   9.94 11.30 11.61 13.91 13.09
4x4x4 Cube Combined First round 17 2:47.34     2:47.34 3:15.41
Pyraminx Combined First round 15 17.47   19.62   22.59 17.77 19.25 21.84 17.47
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.03   15.98   15.28 16.34 16.33 14.03 17.33
Second round 7 12.69   16.66   14.09 12.69 16.40 19.50 DNF
First round 6 13.80   14.79   15.19 DNF 13.80 14.58 14.61
2x2x2 Cube Second round 6 4.94   7.16   7.40 4.94 6.88 8.41 7.21
First round 7 2.27   5.02   2.27 5.03 6.43 3.61 6.77
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:08.09   1:17.98   2:09.08 1:08.09 1:21.68 1:09.05 1:23.22
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 40.96     40.96 48.81
Pyraminx Combined First round 17 17.03   20.88   17.09 DNF 20.19 25.36 17.03
Rubik's Magic Final 7 1.69   2.58   3.30 2.25 2.19 1.69 4.02
Jamie Carney    Australia
Jamie Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 1:07.46   1:13.25   1:14.69 1:20.86 1:07.46 1:12.37 1:12.69
2x2x2 Cube First round 28 16.21   24.82   29.78 16.21 25.36 31.56 19.33
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 16.47   18.19   17.93 18.58 16.47 18.05 22.53
First round 15 19.16   23.62   24.44 19.16 24.41 24.38 22.08
2x2x2 Cube First round 10 5.16   6.85   6.11 5.16 7.13 DNF 7.30
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 3 3.46   7.48   8.36 26.36 3.46 8.90 5.19
Combined First round 3 5.03   7.40   7.52 8.11 6.69 5.03 8.00
Jeremy Lu    Australia
Jeremy Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 17.13   19.33   18.96 19.16 24.34 17.13 19.86
First round 14 20.34   21.28   20.97 22.43 22.09 20.77 20.34
2x2x2 Cube Second round 8 5.69   7.66   7.11 5.69 9.11 16.47 6.77
First round 9 5.63   6.44   5.63 6.66 6.78 5.88 11.50
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:38.18     1:38.18 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:35.55     2:35.55 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 32.91   36.37   43.50 33.36 32.91 39.15 36.61
Pyraminx Final 7 5.96   11.05   9.43 11.97 11.91 5.96 11.80
Combined First round 9 8.34   10.75   10.25 12.66 8.34 12.96 9.33
Rubik's Magic Final 1 1.03   1.18   DNF 1.08 1.03 1.38 1.09
Master Magic Final 2 3.90   4.66   3.90 5.75 3.96 4.27 6.16
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 23.66   25.87   32.25 24.06 26.88 23.66 26.66
2x2x2 Cube First round 16 4.91   8.63   7.96 4.91 9.41 8.53 9.43
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:33.44     1:33.44 2:00.00
5x5x5 Cube Combined Final 12 3:04.38     3:04.38 3:29.30
6x6x6 Cube Combined Final 5 5:27.90     5:27.90
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 1:18.41     1:19.40 1:18.41
Pyraminx Combined First round 10 10.40   13.59   10.40 12.47 14.77 13.52 15.34
Rubik's Magic Final 4 1.91   2.09   2.08 2.00 2.19 1.91 DNF
Master Magic Final 5 5.00   5.94   5.93 5.00 6.78 8.30 5.11
Keith Major    Australia
Keith Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 1:41.41   1:52.76   1:44.34 2:27.93 1:59.59 1:54.34 1:41.41
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.68   13.60   18.58 14.44 13.65 11.68 12.72
Second round 2 11.75   13.17   11.75 14.53 13.19 13.17 13.15
First round 4 11.71   14.55   14.33 15.41 14.63 14.69 11.71
2x2x2 Cube Final 4 2.96   6.30   7.80 8.96 4.84 6.27 2.96
Second round 3 5.11   6.36   5.33 5.81 5.11 10.22 7.94
First round 8 5.81   6.22   6.02 6.71 5.93 5.81 6.84
4x4x4 Cube Combined First round 8 1:14.65   1:16.87   1:15.11 1:19.25 1:14.65 1:16.25 2:05.94
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:45.40     2:45.40 2:57.83
3x3x3 One-Handed Final 7 25.00   31.47   30.93 26.75 36.72 25.00 44.09
Combined First round 5 25.69   28.47   27.50 32.06 26.41 31.50 25.69
Pyraminx Combined First round 20 23.97   DNF   DNF 28.18 25.81 DNF 23.97
Kit Sharman    Australia
Kit Sharman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 45.36   48.14   48.71 59.38 45.36 48.43 47.27
2x2x2 Cube First round 29 9.94   25.98   9.94 26.84 24.18 26.91 DNF
Liam Willoughby    Australia
Liam Willoughby
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 1:15.50   1:30.62   1:25.11 3:09.71 1:34.78 1:15.50 1:31.96
2x2x2 Cube First round 30 26.97   31.81   29.09 37.96 35.03 26.97 31.30
Pyraminx Combined First round 18 15.77   21.25   20.65 20.11 23.00 24.05 15.77
Luke Bruce    Australia
Luke Bruce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.03   12.79   11.03 12.97 13.53 11.88 14.38
Second round 3 11.63   14.16   33.34 14.56 11.63 15.27 12.65
First round 3 12.03   13.20   13.18 12.03 19.93 12.41 14.02
2x2x2 Cube Second round 7 5.59   7.43   8.56 5.59 6.53 8.46 7.30
First round 6 3.40   4.86   DNF 4.77 4.91 3.40 4.90
4x4x4 Cube Final 3 51.86   1:02.22   1:19.91 1:04.93 51.86 1:00.21 1:01.52
Combined First round 3 47.58   52.79   49.53 58.77 54.88 47.58 53.96
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:49.94   2:02.38   1:49.94 2:09.00 2:10.11 2:02.46 1:55.69
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:12.22   3:44.07   3:12.22 3:48.44 4:11.55
3x3x3 One-Handed Final 8 30.03   38.04   37.13 39.86 37.13 42.78 30.03
Combined First round 8 25.63   34.96   25.96 28.97 49.94 DNF 25.63
Michael Leone    Australia
Michael Leone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 35.72   46.64   51.97 42.93 45.02 52.80 35.72
2x2x2 Cube First round 26 9.00   21.20   22.16 21.84 9.00 19.61 29.34
Ming Han Low    Australia
Ming Han Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 13 2.88   3.62   3.43 3.68 DNF 3.75 2.88
Ming Jin Low    Australia
Ming Jin Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 1:07.50   1:25.01   1:29.25 1:29.21 1:07.50 1:16.58 1:33.30
2x2x2 Cube First round 27 16.43   21.63   22.63 29.27 16.43 16.84 25.41
Rubik's Magic Final 14 2.78   3.84   DNF 4.06 4.38 3.08 2.78
Ming Kim Low    Australia
Ming Kim Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 44.33   49.31   44.33 52.56 1:00.75 47.40 47.97
2x2x2 Cube First round 24 12.53   16.12   17.97 15.30 18.43 15.08 12.53
Rubik's Magic Final 8 1.84   2.64   3.08 2.19 2.65 1.84 3.72
Mingren Lu (卢鸣仁)    China
Mingren Lu (卢鸣仁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 17.28   18.89   19.93 19.90 19.13 17.65 17.28
First round 10 16.93   17.79   16.93 18.27 17.13 17.97 23.09
2x2x2 Cube First round 19 5.44   9.08   11.46 9.69 5.44 8.15 9.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 32.06   41.31   33.28 40.02 32.06 50.63 DNF
Rubik's Magic Final 2 1.55   1.67   1.66 1.75 1.55 1.65 1.69
Master Magic Final 1 3.21   3.75   DNF 3.63 3.80 3.81 3.21
Nick Pappas    Australia
Nick Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 5 13.56   14.69   14.47 13.56 15.96 17.84 13.65
2x2x2 Cube First round 3 2.63   3.99   4.41 5.90 2.63 3.52 4.03
4x4x4 Cube Combined First round 6 54.71   1:08.23   1:09.97 DNF 1:12.02 54.71 1:02.71
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:35.55   1:52.25   2:10.93 1:35.55 1:59.31 1:47.69 1:49.75
Pyraminx Combined First round 6 8.19   9.41   DNF 8.44 9.09 8.19 10.69
Peter Thomas    Australia
Peter Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 17.22   20.37   29.43 17.22 19.21 22.69 19.22
First round 17 21.58   24.84   28.71 35.43 21.58 23.63 22.19
2x2x2 Cube First round 13 5.65   7.72   9.52 7.94 5.65 11.78 5.69
4x4x4 Cube Combined First round 16 2:23.75     2:23.75 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 36.11   46.16   36.11 1:11.97 58.86 42.81 36.81
Pyraminx Combined First round 22 55.91     55.91 DNF
Rubik's Magic Final 12 2.22   3.23   2.40 3.02 4.27 2.22 DNF
Philip Hickingbotham    Australia
Philip Hickingbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 1:04.27   1:10.00   1:07.84 1:06.18 1:21.09 1:15.97 1:04.27
2x2x2 Cube First round 31 27.69   1:00.16   27.69 DNF 36.77 1:20.84 1:02.88
Pyraminx Combined First round 14 15.56   18.40   20.06 17.47 15.56 DNF 17.66
Robert Hickingbotham    Australia
Robert Hickingbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 15.47   17.75   18.26 15.47 18.81 19.91 16.18
First round 12 16.97   18.78   20.30 18.56 19.94 16.97 17.83
2x2x2 Cube First round 14 3.61   8.13   7.72 9.05 3.61 7.84 8.83
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:16.58   1:20.07   1:19.91 1:16.58 1:20.78 1:28.50 1:19.52
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:52.36     3:18.86 2:52.36
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 49.65     49.65 59.38
Pyraminx Final 4 5.46   8.07   7.50 9.72 5.46 14.03 7.00
Combined First round 8 7.68   9.98   7.68 7.78 10.80 17.55 11.36
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.15   14.12   13.15 15.93 14.08 14.52 13.75
Second round 8 14.94   17.52   21.43 17.16 15.78 14.94 19.61
First round 9 13.96   16.07   16.11 13.96 17.58 DNF 14.52
2x2x2 Cube Final 3 3.19   4.02   3.21 4.46 3.19 5.94 4.40
Second round 4 3.81   6.69   10.16 DNF 3.81 5.02 4.90
First round 5 2.44   4.55   4.15 5.78 2.44 3.71 8.00
4x4x4 Cube Combined First round 5 1:03.27   1:06.08   1:08.66 1:07.03 1:03.27 1:04.93 1:06.27
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:35.09     3:10.21 2:35.09
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:34.44   DNF   3:34.44 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 23.38   25.68   28.22 23.38 23.61 31.61 25.22
Combined First round 4 23.50   26.39   27.41 DNF 24.16 23.50 27.61
Pyraminx Final 2 5.44   7.06   9.55 12.30 6.05 5.59 5.44
Combined First round 2 5.28   6.27   7.40 5.63 5.28 7.90 5.77
Rubik's Magic Final 10 1.83   2.95   1.83 4.59 2.22 DNF 2.03
Master Magic Final 4 4.84   5.38   DNF 5.11 4.84 6.11 4.91
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 19.86   25.02   22.40 32.36 19.86 41.47 20.31
First round 16 19.78   23.68   19.78 26.28 22.08 25.91 23.05
3x3x3 One-Handed Final 5 23.88   28.58   28.90 32.18 26.63 30.22 23.88
Combined First round 6 26.81   29.83   26.81 28.93 32.66 38.44 27.91
Xiangrui Jiang    China
Xiangrui Jiang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 34.69   39.34   39.93 34.69 38.11 39.97 41.02
Yuanyuan Hong    China
Yuanyuan Hong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 35.38   45.96   42.27 53.36 42.25 35.38 58.09
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.97   13.70   11.97 12.66 12.97 17.58 15.46
Second round 6 14.58   15.78   19.36 14.78 14.72 17.84 14.58
First round 7 11.78   14.93   11.78 14.38 15.69 14.72 18.55
4x4x4 Cube Final 4 53.18   1:03.02   1:20.91 1:06.18 56.21 1:06.66 53.18
Combined First round 4 1:01.50   1:05.52   1:01.50 1:12.69 1:06.78 1:07.06 1:02.72
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:13.86   2:25.79   2:36.47 2:24.28 2:16.63 2:13.86 2:40.86
3x3x3 Blindfolded Final 2 51.30   DNF   51.30 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 19.86   23.98   28.16 19.86 21.88 25.36 24.69
Combined First round 3 21.63   25.40   30.18 22.69 29.53 21.63 23.97
Pyraminx Final 8 8.69   11.09   8.69 16.22 11.15 12.21 9.91
Combined First round 7 9.03   9.87   9.03 9.18 9.22 11.21 15.50
Rubik's Magic Final 11 2.25   3.17   2.34 2.25 4.09 DNF 3.08