Melbourne Summer 2012

Date City WCA LInk
2012-2-25  Australia, Melbourne Melbourne Summer 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 8.85  Kirt Protacio 11.31  Florian Kreyssig 12.08
 2x2x2 Cube  Cameron Stollery 2.44  Florian Kreyssig 4.76  Jayden McNeill 5.06
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 37.21  Florian Kreyssig 58.40  Zane Carney 1:02.55
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 59.54  Florian Kreyssig 1:31.23  Gaël Dusser 1:56.89
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 13.60  Gaël Dusser 21.05  Kirt Protacio 24.32
 Pyraminx  Jason Kilbourn 5.82  Alastair Whitely 7.83  Tim Major 9.92
       Rubik's Magic  Petey Karalis 1.56  Bryson Azzopardi 1.77  Alan Chang 1.87
       Master Magic  Jack O'Mahony 4.22  Cameron Stollery 4.96  Bryson Azzopardi 5.93
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 8.30   9.36    Australia 9.25 9.94 11.97 8.30 8.90
2 Florian Kreyssig 9.91   11.57    Germany 14.38 11.71 10.71 12.28 9.91
3 Luke Bruce 11.68   11.88    Australia 11.68 12.00 11.96 11.68 20.03
4 Kirt Protacio 10.41   12.37    Australia 13.78 12.63 11.86 12.61 10.41
5 Cameron Stollery 11.41   13.31    Australia 14.80 12.44 13.40 14.08 11.41
6 Zane Carney 11.68   13.64    Australia 13.77 14.43 13.25 11.68 13.91
7 Gaël Dusser 14.21   15.17    France 14.21 16.94 15.00 14.96 15.55
8 Tim Major 14.18   15.63    Australia 16.11 15.44 15.90 14.18 15.56
9 Alan Chang 14.93   15.88    USA 17.19 14.93 15.36 15.09 17.59
10 Jake Holah 14.00   17.32    Australia 17.69 18.65 18.33 14.00 15.93
11 Jayden McNeill 14.03   17.60    Australia 17.93 18.36 14.03 16.78 18.09
12 Joshua Evely 16.34   18.27    Australia 18.18 16.34 23.88 17.09 19.53
13 Jason Kilbourn 15.34   18.43    Australia 19.68 15.34 23.94 16.93 18.68
14 Muhammad Al Azis Bachrun 15.68   18.66    Indonesia 18.25 17.05 DNF 15.68 20.68
15 Tim McMahon 16.94   19.85    Australia 19.09 16.94 21.38 19.50 20.97
16 Jack O'Mahony 18.40   19.93    Australia 18.40 29.84 18.41 18.68 22.71
17 Roxane Balan 18.30   20.62    France 18.30 22.09 22.36 20.41 19.36
18 Bryson Azzopardi 18.16   21.66    Australia 22.33 18.16 23.00 19.65 27.09
19 James-Andre Galam 22.13   24.23    Australia 24.69 22.13 35.71 24.18 23.81
20 Alastair Whitely 23.25   24.76    Australia 23.25 23.30 26.05 24.94 DNF
21 Jimmy Bainbridge 19.00   26.43    Australia 19.00 26.22 29.84 26.77 26.30
22 Orion Zymaris 23.06   28.68    Australia 31.78 46.36 23.06 29.69 24.58
23 Christian Foyle 24.00   29.02    Australia 32.38 27.22 33.84 27.46 24.00
24 Michael Leone 25.93   31.85    Australia 39.05 41.61 26.71 25.93 29.80
25 River Moore 31.90   36.07    Australia 34.08 32.71 41.41 31.90 46.25
26 Kenny Huynh 36.72   39.25    Australia 40.06 38.53 44.91 36.72 39.16
27 Nathan Box-Billett 27.00   41.31    Australia 1:13.09 44.61 37.22 42.09 27.00
28 Andrea Javier 37.15   44.86    Australia 41.09 46.43 47.06 1:01.28 37.15
29 John Hasan 37.34   46.11    Australia 56.61 43.88 37.34 48.43 46.02
30 Petey Karalis 45.33   50.48    Australia 45.33 49.08 54.97 48.46 53.90
31 Robert Armstrong 43.61   50.87    Australia 59.30 43.61 46.15 53.11 53.36
32 Andrew Occleshaw 35.80   53.86    Australia 56.63 1:00.77 53.13 35.80 51.81
33 Jonothon Holmes-Brown 57.55   1:01.82    Australia 57.80 1:16.34 57.55 1:00.93 1:06.72
34 Alex Ray 55.90   1:02.30    Australia 1:05.68 1:06.34 55.90 1:01.25 59.96
35 Keith Major 1:13.94   1:45.29    Australia 1:13.94 1:54.78 1:42.75 1:38.34 3:18.46
36 Adelina Estevao 1:50.03   2:12.05    Australia 2:08.65 1:50.03 DNF 2:04.22 2:23.27
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.53   8.77    Australia 10.16 9.81 7.88 8.63 6.53
2 Kirt Protacio 10.77   12.17    Australia 13.18 11.40 10.77 14.16 11.93
3 Cameron Stollery 11.90   13.47    Australia 11.90 13.59 11.93 14.90 16.96
4 Florian Kreyssig 12.09   13.50    Germany 14.06 14.11 13.78 12.09 12.65
5 Luke Bruce 11.90   14.06    Australia 11.90 14.93 DNF 15.15 12.09
6 Tim Major 12.93   14.33    Australia 12.93 14.22 15.05 15.81 13.72
7 Zane Carney 12.02   14.68    Australia 13.66 15.56 14.81 15.68 12.02
8 Gaël Dusser 13.19   15.30    France 15.00 14.36 16.55 19.31 13.19
9 Jason Kilbourn 12.83   15.35    Australia 15.33 16.21 14.50 12.83 18.02
10 Jayden McNeill 15.03   15.87    Australia 15.16 15.13 15.03 17.75 17.31
11 Jake Holah 11.84   16.96    Australia 20.56 15.55 11.84 19.30 16.02
12 Alan Chang 15.58   17.90    USA 17.94 18.60 15.58 23.27 17.16
13 Muhammad Al Azis Bachrun 18.50   20.34    Indonesia 19.38 22.71 24.97 18.93 18.50
14 Tim McMahon 18.83   22.32    Australia 23.75 22.55 22.08 18.83 22.34
15 Jack O'Mahony 22.27   23.30    Australia 22.34 36.72 24.69 22.86 22.27
16 Joshua Evely 20.06   23.67    Australia 22.91 25.16 26.36 22.93 20.06
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.34   8.85    Australia 9.06 9.40 8.08 12.41 7.34
2 Kirt Protacio 8.68   11.31    Australia 12.56 8.68 11.61 10.30 12.02
3 Florian Kreyssig 10.30   12.08    Germany 13.41 12.36 12.91 10.30 10.97
4 Zane Carney 11.47   12.76    Australia 12.68 13.96 11.47 11.63 14.00
5 Cameron Stollery 12.69   13.64    Australia 12.69 13.56 13.22 14.15 16.80
6 Tim Major 12.03   13.77    Australia 15.18 13.46 13.65 12.03 14.21
7 Gaël Dusser 13.00   14.11    France 14.30 14.69 17.40 13.00 13.33
8 Jason Kilbourn 14.52   16.91    Australia 17.03 16.53 DNF 17.16 14.52
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 2.28   3.49    Australia 2.59 2.28 5.90 5.59 2.30
2 Florian Kreyssig 2.84   4.06    Germany 4.43 4.21 5.28 3.55 2.84
3 Tim Major 3.88   4.93    Australia 5.31 3.88 4.18 6.77 5.30
4 Bryson Azzopardi 4.36   5.35    Australia 5.53 4.36 5.72 5.68 4.84
5 Jake Holah 4.71   5.64    Australia 8.33 5.38 5.59 5.96 4.71
6 Gaël Dusser 2.77   5.68    France 5.66 2.77 6.31 7.16 5.08
7 Kirt Protacio 5.30   5.79    Australia 6.46 7.41 5.44 5.47 5.30
8 Jayden McNeill 4.52   5.85    Australia 5.25 5.53 4.52 6.83 6.78
9 Alastair Whitely 5.09   6.03    Australia 5.34 5.09 7.34 6.31 6.43
10 Jack O'Mahony 4.97   6.36    Australia 6.34 4.97 5.69 11.52 7.05
11 Luke Bruce 5.27   6.73    Australia 7.02 5.27 5.40 7.78 9.97
12 Jason Kilbourn 4.69   6.88    Australia 7.71 8.25 7.46 4.69 5.46
13 Christian Foyle 4.71   7.98    Australia 10.55 4.71 8.46 7.81 7.68
14 Tim McMahon 6.30   8.13    Australia 7.80 6.30 11.34 9.72 6.86
15 Orion Zymaris 6.06   9.49    Australia 8.03 11.15 9.28 DNF 6.06
16 James-Andre Galam 4.59   9.59    Australia 13.44 4.59 9.19 10.31 9.27
17 Kenny Huynh 9.18   10.55    Australia 9.30 9.18 9.21 13.15 20.19
18 Roxane Balan 9.69   11.57    France 12.41 9.69 11.08 12.80 11.21
19 Jimmy Bainbridge 9.30   11.84    Australia 10.28 18.38 9.30 11.08 14.15
20 Emre Cay 6.46   11.92    Australia 8.50 13.13 14.13 15.53 6.46
21 Andrew Occleshaw 10.46   12.63    Australia 13.21 12.58 15.88 10.46 12.09
22 Andrea Javier 9.43   16.26    Australia 12.97 26.02 21.03 9.43 14.77
23 Michael Leone 12.66   16.53    Australia 15.40 33.19 19.65 14.55 12.66
24 Petey Karalis 14.65   17.20    Australia 34.05 17.96 14.65 17.56 16.08
25 Jonothon Holmes-Brown 22.22   31.78    Australia 23.71 DNF 24.86 22.22 46.77
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.56   2.44    Australia 3.00 DNF 2.02 2.31 1.56
2 Florian Kreyssig 3.06   4.76    Germany 4.00 4.94 5.34 3.06 8.38
3 Jayden McNeill 3.91   5.06    Australia 3.91 5.36 4.81 5.02 DNF
4 Bryson Azzopardi 4.22   5.10    Australia 4.25 5.41 9.97 5.65 4.22
5 Gaël Dusser 3.55   5.12    France 5.94 5.41 4.55 5.40 3.55
6 Jake Holah 5.15   5.85    Australia 6.05 5.15 6.59 5.72 5.78
7 Kirt Protacio 4.72   6.06    Australia 6.18 7.00 5.93 6.08 4.72
8 Tim Major 4.91   6.41    Australia 5.41 DNF 8.53 5.30 4.91
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 31.33   34.82   WR  Australia 31.40 31.33 40.09 39.02 34.05
2 Florian Kreyssig 52.77   58.83    Germany 1:04.93 57.77 52.77 58.18 1:00.53
3 Luke Bruce 48.40   59.16    Australia 1:22.33 1:09.44 48.40 52.75 55.30
4 Zane Carney 52.34   1:00.71    Australia 58.41 52.34 57.03 1:06.69 1:08.55
5 Tim Major 59.65   1:05.65    Australia 1:07.96 59.65 1:05.94 1:03.05 1:19.77
6 Jayden McNeill 55.80   1:07.93    Australia 1:10.90 1:09.09 1:03.81 1:11.52 55.80
7 Gaël Dusser 1:02.97   1:08.69    France 1:11.05 1:02.97 1:13.38 1:05.21 1:09.80
8 Cameron Stollery 1:06.75   1:13.60    Australia 1:21.80 1:06.75 1:17.16 1:12.38 1:11.25
9 Kirt Protacio 1:05.05   1:13.78    Australia 1:13.96 1:05.05 1:22.15 1:11.66 1:15.72
10 Roxane Balan 1:04.69   1:14.43    France 1:13.43 1:29.21 1:19.96 1:09.90 1:04.69
11 Jason Kilbourn 1:06.28   1:14.73    Australia 1:13.72 1:13.50 1:25.25 1:06.28 1:16.96
12 Bryson Azzopardi 1:15.22   1:23.96    Australia 1:24.55 1:15.22 1:17.40 1:32.36 1:29.94
13 Jake Holah 1:13.09   1:26.57    Australia 1:49.55 1:25.46 1:22.34 1:31.90 1:13.09
14 Joshua Evely 1:25.86   1:31.38    Australia 1:25.86 1:48.53 1:30.97 1:27.27 1:35.91
15 Alan Chang 1:27.33   1:33.84    USA 1:33.84 1:38.56 1:30.96 1:36.72 1:27.33
16 Jack O'Mahony 1:31.78   1:46.04    Australia 1:48.56 1:31.78 2:02.03 1:43.21 1:46.36
17 James-Andre Galam 2:30.02      Australia 2:44.30 2:30.02
18 Filio Kuntag 3:17.97      Indonesia 3:39.96 3:17.97
19 Andrea Javier 3:23.50      Australia 3:23.50 DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 36.43   37.21    Australia 41.80 36.43 36.46 38.36 36.81
2 Florian Kreyssig 52.15   58.40    Germany 52.15 DNF 1:00.63 58.40 56.16
3 Zane Carney 54.06   1:02.55    Australia 54.06 1:00.50 1:19.13 1:07.50 59.65
4 Tim Major 1:02.36   1:11.43    Australia 1:18.69 1:29.59 1:03.09 1:02.36 1:12.52
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 56.65   57.94   WR  Australia 57.11 1:06.05 56.65 56.72 1:00.00
2 Florian Kreyssig 1:27.41   1:33.48    Germany 1:27.41 1:39.31 1:32.66 1:28.47 1:43.00
3 Luke Bruce 1:32.63   1:42.55    Australia 1:49.47 1:36.65 1:41.53 1:32.63 DNF
4 Gaël Dusser 1:56.66   2:07.68    France 2:03.06 1:56.66 2:23.18 2:09.80 2:10.18
5 Tim Major 1:59.11   2:11.13    Australia 2:18.52 2:13.86 2:01.69 2:17.83 1:59.11
6 Joshua Evely 2:16.30   2:18.40    Australia 2:30.86 2:21.69 2:16.43 2:16.30 2:17.08
7 Jayden McNeill 2:19.75   2:24.73    Australia 2:19.75 2:33.53 2:28.36 2:24.15 2:21.68
8 Jason Kilbourn 2:23.15   2:28.69    Australia 2:23.15 2:31.11 2:35.53 2:25.09 2:29.88
9 Kirt Protacio 2:14.90   2:32.78    Australia 2:43.72 2:15.84 2:38.78 3:07.53 2:14.90
10 Alan Chang 2:23.47   3:04.76    USA 3:11.28 2:23.47 3:03.86 3:00.15 3:10.27
11 Cameron Stollery 2:31.47      Australia 2:31.47 2:40.91
12 Bryson Azzopardi 3:07.31      Australia 3:07.31 3:09.28
13 Christian Foyle DNF      Australia DNF DNF
13 Filio Kuntag DNF      Indonesia DNF DNF
13 Jack O'Mahony DNF      Australia DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 57.02   59.54    Australia 57.56 57.02 1:00.03 1:04.80 1:01.03
2 Florian Kreyssig 1:23.15   1:31.23    Germany 1:32.43 1:30.91 1:54.16 1:23.15 1:30.34
3 Gaël Dusser 1:48.47   1:56.89    France 1:54.86 1:56.94 1:58.88 1:48.47 2:00.44
4 Tim Major 1:58.75   2:10.15    Australia 2:07.97 2:18.34 1:58.75 2:04.15 DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.36   14.11   OcR  Australia 12.63 14.43 15.28 15.36 12.36
2 Gaël Dusser 16.94   23.04    France 21.22 27.27 16.94 25.91 22.00
3 Kirt Protacio 21.69   24.99    Australia 21.69 33.16 25.02 22.91 27.03
4 Cameron Stollery 21.69   25.19    Australia 24.25 25.83 28.27 25.50 21.69
5 Florian Kreyssig 24.15   27.98    Germany 24.15 31.59 27.15 33.09 25.21
6 Luke Bruce 25.75   28.60    Australia 31.03 27.94 25.75 30.71 27.16
7 Jayden McNeill 25.05   29.07    Australia DNF 27.86 29.88 29.46 25.05
8 Zane Carney 23.43   29.23    Australia 28.53 23.43 31.19 28.06 31.11
9 Tim McMahon 26.47   31.41    Australia 33.35 36.56 26.47 26.58 34.31
10 Jake Holah 29.52   34.24    Australia 39.22 33.13 29.52 30.38 39.90
11 Jason Kilbourn 29.94   37.05    Australia 38.44 29.94 39.77 38.88 33.83
12 Tim Major 24.83   37.24    Australia DNF 24.83 54.78 29.27 27.66
13 Alan Chang 33.31   37.42    USA 33.59 41.68 42.66 33.31 37.00
14 Muhammad Al Azis Bachrun 39.30   42.10    Indonesia 43.58 43.18 DNF 39.53 39.30
15 Bryson Azzopardi 34.33   44.25    Australia 46.69 43.91 49.05 42.16 34.33
16 Filio Kuntag 45.77      Indonesia 53.40 45.77
17 Jimmy Bainbridge 54.93      Australia 1:18.02 54.93
18 James-Andre Galam 56.83      Australia 56.83 1:01.59
19 Alastair Whitely 1:03.27      Australia 1:05.83 1:03.27
20 Christian Foyle 1:12.02      Australia 1:12.02 1:24.68
21 Jack O'Mahony 1:16.88      Australia 1:16.88 DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.09   13.60   OcR  Australia 13.06 12.09 14.68 15.68 13.06
2 Gaël Dusser 19.83   21.05    France 26.71 22.22 19.83 20.08 20.84
3 Kirt Protacio 20.00   24.32    Australia 20.00 25.77 25.83 29.22 21.36
4 Florian Kreyssig 14.34   26.07    Germany 28.53 22.91 27.61 14.34 27.68
5 Cameron Stollery 23.18   27.31    Australia 25.36 29.84 23.18 26.72 34.09
6 Zane Carney 25.59   27.83    Australia 31.44 27.53 26.19 25.59 29.77
7 Tim McMahon 26.72   28.16    Australia 26.72 31.03 28.09 29.34 27.05
8 Jayden McNeill 24.30   31.15    Australia 33.03 29.09 31.34 24.30 33.43
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tim Major 4.68   6.82    Australia 6.50 5.66 4.68 8.30 DNF
2 Jason Kilbourn 5.94   8.55    Australia 7.06 8.50 5.94 DNF 10.09
3 Cameron Stollery 7.22   8.56    Australia 9.38 8.84 7.83 7.22 9.02
4 Alastair Whitely 5.53   9.01    Australia 10.27 8.08 5.53 11.97 8.68
5 Florian Kreyssig 10.13   12.37    Germany 16.58 12.31 10.13 12.30 12.49
6 Bryson Azzopardi 10.18   14.67    Australia 12.40 18.03 10.18 13.58 20.56
7 Kirt Protacio 10.41   14.83    Australia 19.06 10.41 16.18 14.94 13.36
8 Jack O'Mahony 8.44   15.45    Australia 13.86 18.21 8.44 14.28 26.09
9 Christian Foyle 17.66   20.20    Australia 19.47 31.56 18.80 17.66 22.33
10 James-Andre Galam 12.13   20.37    Australia 19.68 27.31 22.78 12.13 18.65
11 Petey Karalis 19.15   20.45    Australia 21.05 19.52 19.15 20.78 DNF
12 Jimmy Bainbridge 13.88   27.13    Australia 31.80 41.06 13.88 28.21 21.38
13 Andrea Javier 31.53   41.26    Australia DNF 33.02 33.46 31.53 57.31
14 Alex Ray 26.90   DNF    Australia DNF 26.90 DNF 40.19 39.33
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jason Kilbourn 4.83   5.82    Australia 6.83 5.05 5.96 6.46 4.83
2 Alastair Whitely 5.33   7.83    Australia 8.61 7.58 7.30 9.25 5.33
3 Tim Major 7.25   9.92    Australia DNF 12.55 9.19 8.03 7.25
4 Cameron Stollery 8.05   10.24    Australia 8.05 12.05 8.08 15.53 10.58
5 Kirt Protacio 9.80   11.36    Australia 11.18 13.52 9.80 12.81 10.08
6 Florian Kreyssig 10.05   11.53    Germany 10.05 11.59 11.40 14.28 11.61
7 Jack O'Mahony 11.25   13.64    Australia 24.52 11.25 12.31 15.31 13.30
8 Bryson Azzopardi 12.88   15.42    Australia 12.88 15.96 14.88 22.90 15.43
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Petey Karalis 1.46   1.56    Australia 1.58 1.59 1.50 1.46 1.68
2 Bryson Azzopardi 1.65   1.77    Australia 1.83 2.69 1.77 1.72 1.65
3 Alan Chang 1.61   1.87    USA 1.84 2.19 1.61 1.71 2.05
4 Kirt Protacio 1.58   1.91    Australia 1.96 3.41 2.19 1.59 1.58
5 Jack O'Mahony 1.63   1.95    Australia 2.68 1.80 2.08 1.96 1.63
6 Andrea Javier 1.97   2.19    Australia 2.63 1.97 2.08 2.43 2.05
7 Alastair Whitely 1.91   2.65    Australia 3.75 1.91 2.61 2.47 2.86
8 Cameron Stollery 1.55   2.69    Australia 1.55 2.72 4.21 2.81 2.55
9 Christian Foyle 1.84   3.01    Australia DNF 1.84 2.21 4.00 2.81
10 Alex Ray 2.27   3.20    Australia 3.47 3.36 4.44 2.27 2.78
11 James-Andre Galam 2.96   3.95    Australia 3.80 3.18 4.86 4.97 2.96
12 Jonothon Holmes-Brown 2.15   4.62    Australia 5.97 2.86 5.02 2.15 7.83
13 Gaël Dusser 1.97   5.94    France 1.97 5.44 DNF 7.22 5.16
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jack O'Mahony 3.58   4.22    Australia 4.30 3.58 3.90 4.46 4.75
2 Cameron Stollery 3.46   4.96    Australia 5.16 DNF 4.44 3.46 5.28
3 Bryson Azzopardi 4.09   5.93    Australia 6.16 4.09 6.00 5.63 DNF
4 Gaël Dusser 4.71   6.79    France 6.15 7.28 8.69 6.93 4.71
5 Petey Karalis 5.21   6.87    Australia 9.55 8.71 5.21 5.61 6.28
6 Alastair Whitely 6.13   6.88    Australia 7.09 7.08 6.13 8.05 6.47
7 Andrea Javier 6.93   7.97    Australia 9.63 7.25 8.90 6.93 7.77
8 Jonothon Holmes-Brown 7.33   9.48    Australia 11.53 9.16 7.75 17.35 7.33
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 1:50.03   2:12.05   2:08.65 1:50.03 DNF 2:04.22 2:23.27
Alan Chang    USA
Alan Chang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 15.58   17.90   17.94 18.60 15.58 23.27 17.16
First round 9 14.93   15.88   17.19 14.93 15.36 15.09 17.59
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:27.33   1:33.84   1:33.84 1:38.56 1:30.96 1:36.72 1:27.33
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:23.47   3:04.76   3:11.28 2:23.47 3:03.86 3:00.15 3:10.27
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 33.31   37.42   33.59 41.68 42.66 33.31 37.00
Rubik's Magic Final 3 1.61   1.87   1.84 2.19 1.61 1.71 2.05
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 23.25   24.76   23.25 23.30 26.05 24.94 DNF
2x2x2 Cube First round 9 5.09   6.03   5.34 5.09 7.34 6.31 6.43
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 1:03.27     1:05.83 1:03.27
Pyraminx Final 2 5.33   7.83   8.61 7.58 7.30 9.25 5.33
First round 4 5.53   9.01   10.27 8.08 5.53 11.97 8.68
Rubik's Magic Final 7 1.91   2.65   3.75 1.91 2.61 2.47 2.86
Master Magic Final 6 6.13   6.88   7.09 7.08 6.13 8.05 6.47
Alex Ray    Australia
Alex Ray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 55.90   1:02.30   1:05.68 1:06.34 55.90 1:01.25 59.96
Pyraminx First round 14 26.90   DNF   DNF 26.90 DNF 40.19 39.33
Rubik's Magic Final 10 2.27   3.20   3.47 3.36 4.44 2.27 2.78
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 37.15   44.86   41.09 46.43 47.06 1:01.28 37.15
2x2x2 Cube First round 22 9.43   16.26   12.97 26.02 21.03 9.43 14.77
4x4x4 Cube Combined First round 19 3:23.50     3:23.50 DNF
Pyraminx First round 13 31.53   41.26   DNF 33.02 33.46 31.53 57.31
Rubik's Magic Final 6 1.97   2.19   2.63 1.97 2.08 2.43 2.05
Master Magic Final 7 6.93   7.97   9.63 7.25 8.90 6.93 7.77
Andrew Occleshaw    Australia
Andrew Occleshaw
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 35.80   53.86   56.63 1:00.77 53.13 35.80 51.81
2x2x2 Cube First round 21 10.46   12.63   13.21 12.58 15.88 10.46 12.09
Bryson Azzopardi    Australia
Bryson Azzopardi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 18.16   21.66   22.33 18.16 23.00 19.65 27.09
2x2x2 Cube Final 4 4.22   5.10   4.25 5.41 9.97 5.65 4.22
First round 4 4.36   5.35   5.53 4.36 5.72 5.68 4.84
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:15.22   1:23.96   1:24.55 1:15.22 1:17.40 1:32.36 1:29.94
5x5x5 Cube Combined First round 12 3:07.31     3:07.31 3:09.28
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 34.33   44.25   46.69 43.91 49.05 42.16 34.33
Pyraminx Final 8 12.88   15.42   12.88 15.96 14.88 22.90 15.43
First round 6 10.18   14.67   12.40 18.03 10.18 13.58 20.56
Rubik's Magic Final 2 1.65   1.77   1.83 2.69 1.77 1.72 1.65
Master Magic Final 3 4.09   5.93   6.16 4.09 6.00 5.63 DNF
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.69   13.64   12.69 13.56 13.22 14.15 16.80
Second round 3 11.90   13.47   11.90 13.59 11.93 14.90 16.96
First round 5 11.41   13.31   14.80 12.44 13.40 14.08 11.41
2x2x2 Cube Final 1 1.56   2.44   3.00 DNF 2.02 2.31 1.56
First round 1 2.28   3.49   2.59 2.28 5.90 5.59 2.30
4x4x4 Cube Combined First round 8 1:06.75   1:13.60   1:21.80 1:06.75 1:17.16 1:12.38 1:11.25
5x5x5 Cube Combined First round 11 2:31.47     2:31.47 2:40.91
3x3x3 One-Handed Final 5 23.18   27.31   25.36 29.84 23.18 26.72 34.09
Combined First round 4 21.69   25.19   24.25 25.83 28.27 25.50 21.69
Pyraminx Final 4 8.05   10.24   8.05 12.05 8.08 15.53 10.58
First round 3 7.22   8.56   9.38 8.84 7.83 7.22 9.02
Rubik's Magic Final 8 1.55   2.69   1.55 2.72 4.21 2.81 2.55
Master Magic Final 2 3.46   4.96   5.16 DNF 4.44 3.46 5.28
Christian Foyle    Australia
Christian Foyle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 24.00   29.02   32.38 27.22 33.84 27.46 24.00
2x2x2 Cube First round 13 4.71   7.98   10.55 4.71 8.46 7.81 7.68
5x5x5 Cube Combined First round 13 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 1:12.02     1:12.02 1:24.68
Pyraminx First round 9 17.66   20.20   19.47 31.56 18.80 17.66 22.33
Rubik's Magic Final 9 1.84   3.01   DNF 1.84 2.21 4.00 2.81
Emre Cay    Australia
Emre Cay
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 20 6.46   11.92   8.50 13.13 14.13 15.53 6.46
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.34   8.85   9.06 9.40 8.08 12.41 7.34
Second round 1 6.53   8.77   10.16 9.81 7.88 8.63 6.53
First round 1 8.30   9.36   9.25 9.94 11.97 8.30 8.90
4x4x4 Cube Final 1 36.43   37.21   41.80 36.43 36.46 38.36 36.81
Combined First round 1 31.33   34.82   WR 31.40 31.33 40.09 39.02 34.05
5x5x5 Cube Final 1 57.02   59.54   57.56 57.02 1:00.03 1:04.80 1:01.03
Combined First round 1 56.65   57.94   WR 57.11 1:06.05 56.65 56.72 1:00.00
3x3x3 One-Handed Final 1 12.09   13.60   OcR 13.06 12.09 14.68 15.68 13.06
Combined First round 1 12.36   14.11   OcR 12.63 14.43 15.28 15.36 12.36
Filio Kuntag    Indonesia
Filio Kuntag
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Combined First round 18 3:17.97     3:39.96 3:17.97
5x5x5 Cube Combined First round 13 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 45.77     53.40 45.77
Florian Kreyssig    Germany
Florian Kreyssig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.30   12.08   13.41 12.36 12.91 10.30 10.97
Second round 4 12.09   13.50   14.06 14.11 13.78 12.09 12.65
First round 2 9.91   11.57   14.38 11.71 10.71 12.28 9.91
2x2x2 Cube Final 2 3.06   4.76   4.00 4.94 5.34 3.06 8.38
First round 2 2.84   4.06   4.43 4.21 5.28 3.55 2.84
4x4x4 Cube Final 2 52.15   58.40   52.15 DNF 1:00.63 58.40 56.16
Combined First round 2 52.77   58.83   1:04.93 57.77 52.77 58.18 1:00.53
5x5x5 Cube Final 2 1:23.15   1:31.23   1:32.43 1:30.91 1:54.16 1:23.15 1:30.34
Combined First round 2 1:27.41   1:33.48   1:27.41 1:39.31 1:32.66 1:28.47 1:43.00
3x3x3 One-Handed Final 4 14.34   26.07   28.53 22.91 27.61 14.34 27.68
Combined First round 5 24.15   27.98   24.15 31.59 27.15 33.09 25.21
Pyraminx Final 6 10.05   11.53   10.05 11.59 11.40 14.28 11.61
First round 5 10.13   12.37   16.58 12.31 10.13 12.30 12.49
Gaël Dusser    France
Gaël Dusser
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.00   14.11   14.30 14.69 17.40 13.00 13.33
Second round 8 13.19   15.30   15.00 14.36 16.55 19.31 13.19
First round 7 14.21   15.17   14.21 16.94 15.00 14.96 15.55
2x2x2 Cube Final 5 3.55   5.12   5.94 5.41 4.55 5.40 3.55
First round 6 2.77   5.68   5.66 2.77 6.31 7.16 5.08
4x4x4 Cube Combined First round 7 1:02.97   1:08.69   1:11.05 1:02.97 1:13.38 1:05.21 1:09.80
5x5x5 Cube Final 3 1:48.47   1:56.89   1:54.86 1:56.94 1:58.88 1:48.47 2:00.44
Combined First round 4 1:56.66   2:07.68   2:03.06 1:56.66 2:23.18 2:09.80 2:10.18
3x3x3 One-Handed Final 2 19.83   21.05   26.71 22.22 19.83 20.08 20.84
Combined First round 2 16.94   23.04   21.22 27.27 16.94 25.91 22.00
Rubik's Magic Final 13 1.97   5.94   1.97 5.44 DNF 7.22 5.16
Master Magic Final 4 4.71   6.79   6.15 7.28 8.69 6.93 4.71
Jack O'Mahony    Australia
Jack O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 22.27   23.30   22.34 36.72 24.69 22.86 22.27
First round 16 18.40   19.93   18.40 29.84 18.41 18.68 22.71
2x2x2 Cube First round 10 4.97   6.36   6.34 4.97 5.69 11.52 7.05
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:31.78   1:46.04   1:48.56 1:31.78 2:02.03 1:43.21 1:46.36
5x5x5 Cube Combined First round 13 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 1:16.88     1:16.88 DNF
Pyraminx Final 7 11.25   13.64   24.52 11.25 12.31 15.31 13.30
First round 8 8.44   15.45   13.86 18.21 8.44 14.28 26.09
Rubik's Magic Final 5 1.63   1.95   2.68 1.80 2.08 1.96 1.63
Master Magic Final 1 3.58   4.22   4.30 3.58 3.90 4.46 4.75
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.84   16.96   20.56 15.55 11.84 19.30 16.02
First round 10 14.00   17.32   17.69 18.65 18.33 14.00 15.93
2x2x2 Cube Final 6 5.15   5.85   6.05 5.15 6.59 5.72 5.78
First round 5 4.71   5.64   8.33 5.38 5.59 5.96 4.71
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:13.09   1:26.57   1:49.55 1:25.46 1:22.34 1:31.90 1:13.09
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 29.52   34.24   39.22 33.13 29.52 30.38 39.90
James-Andre Galam    Australia
James-Andre Galam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 22.13   24.23   24.69 22.13 35.71 24.18 23.81
2x2x2 Cube First round 16 4.59   9.59   13.44 4.59 9.19 10.31 9.27
4x4x4 Cube Combined First round 17 2:30.02     2:44.30 2:30.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 56.83     56.83 1:01.59
Pyraminx First round 10 12.13   20.37   19.68 27.31 22.78 12.13 18.65
Rubik's Magic Final 11 2.96   3.95   3.80 3.18 4.86 4.97 2.96
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.52   16.91   17.03 16.53 DNF 17.16 14.52
Second round 9 12.83   15.35   15.33 16.21 14.50 12.83 18.02
First round 13 15.34   18.43   19.68 15.34 23.94 16.93 18.68
2x2x2 Cube First round 12 4.69   6.88   7.71 8.25 7.46 4.69 5.46
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:06.28   1:14.73   1:13.72 1:13.50 1:25.25 1:06.28 1:16.96
5x5x5 Cube Combined First round 8 2:23.15   2:28.69   2:23.15 2:31.11 2:35.53 2:25.09 2:29.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 29.94   37.05   38.44 29.94 39.77 38.88 33.83
Pyraminx Final 1 4.83   5.82   6.83 5.05 5.96 6.46 4.83
First round 2 5.94   8.55   7.06 8.50 5.94 DNF 10.09
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 15.03   15.87   15.16 15.13 15.03 17.75 17.31
First round 11 14.03   17.60   17.93 18.36 14.03 16.78 18.09
2x2x2 Cube Final 3 3.91   5.06   3.91 5.36 4.81 5.02 DNF
First round 8 4.52   5.85   5.25 5.53 4.52 6.83 6.78
4x4x4 Cube Combined First round 6 55.80   1:07.93   1:10.90 1:09.09 1:03.81 1:11.52 55.80
5x5x5 Cube Combined First round 7 2:19.75   2:24.73   2:19.75 2:33.53 2:28.36 2:24.15 2:21.68
3x3x3 One-Handed Final 8 24.30   31.15   33.03 29.09 31.34 24.30 33.43
Combined First round 7 25.05   29.07   DNF 27.86 29.88 29.46 25.05
Jimmy Bainbridge    Australia
Jimmy Bainbridge
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 19.00   26.43   19.00 26.22 29.84 26.77 26.30
2x2x2 Cube First round 19 9.30   11.84   10.28 18.38 9.30 11.08 14.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 54.93     1:18.02 54.93
Pyraminx First round 12 13.88   27.13   31.80 41.06 13.88 28.21 21.38
John Hasan    Australia
John Hasan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 37.34   46.11   56.61 43.88 37.34 48.43 46.02
Jonothon Holmes-Brown    Australia
Jonothon Holmes-Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 57.55   1:01.82   57.80 1:16.34 57.55 1:00.93 1:06.72
2x2x2 Cube First round 25 22.22   31.78   23.71 DNF 24.86 22.22 46.77
Rubik's Magic Final 12 2.15   4.62   5.97 2.86 5.02 2.15 7.83
Master Magic Final 8 7.33   9.48   11.53 9.16 7.75 17.35 7.33
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 20.06   23.67   22.91 25.16 26.36 22.93 20.06
First round 12 16.34   18.27   18.18 16.34 23.88 17.09 19.53
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:25.86   1:31.38   1:25.86 1:48.53 1:30.97 1:27.27 1:35.91
5x5x5 Cube Combined First round 6 2:16.30   2:18.40   2:30.86 2:21.69 2:16.43 2:16.30 2:17.08
Keith Major    Australia
Keith Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 1:13.94   1:45.29   1:13.94 1:54.78 1:42.75 1:38.34 3:18.46
Kenny Huynh    Australia
Kenny Huynh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 36.72   39.25   40.06 38.53 44.91 36.72 39.16
2x2x2 Cube First round 17 9.18   10.55   9.30 9.18 9.21 13.15 20.19
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.68   11.31   12.56 8.68 11.61 10.30 12.02
Second round 2 10.77   12.17   13.18 11.40 10.77 14.16 11.93
First round 4 10.41   12.37   13.78 12.63 11.86 12.61 10.41
2x2x2 Cube Final 7 4.72   6.06   6.18 7.00 5.93 6.08 4.72
First round 7 5.30   5.79   6.46 7.41 5.44 5.47 5.30
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:05.05   1:13.78   1:13.96 1:05.05 1:22.15 1:11.66 1:15.72
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:14.90   2:32.78   2:43.72 2:15.84 2:38.78 3:07.53 2:14.90
3x3x3 One-Handed Final 3 20.00   24.32   20.00 25.77 25.83 29.22 21.36
Combined First round 3 21.69   24.99   21.69 33.16 25.02 22.91 27.03
Pyraminx Final 5 9.80   11.36   11.18 13.52 9.80 12.81 10.08
First round 7 10.41   14.83   19.06 10.41 16.18 14.94 13.36
Rubik's Magic Final 4 1.58   1.91   1.96 3.41 2.19 1.59 1.58
Luke Bruce    Australia
Luke Bruce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 5 11.90   14.06   11.90 14.93 DNF 15.15 12.09
First round 3 11.68   11.88   11.68 12.00 11.96 11.68 20.03
2x2x2 Cube First round 11 5.27   6.73   7.02 5.27 5.40 7.78 9.97
4x4x4 Cube Combined First round 3 48.40   59.16   1:22.33 1:09.44 48.40 52.75 55.30
5x5x5 Cube Combined First round 3 1:32.63   1:42.55   1:49.47 1:36.65 1:41.53 1:32.63 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 6 25.75   28.60   31.03 27.94 25.75 30.71 27.16
Michael Leone    Australia
Michael Leone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 25.93   31.85   39.05 41.61 26.71 25.93 29.80
2x2x2 Cube First round 23 12.66   16.53   15.40 33.19 19.65 14.55 12.66
Muhammad Al Azis Bachrun    Indonesia
Muhammad Al Azis Bachrun
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 18.50   20.34   19.38 22.71 24.97 18.93 18.50
First round 14 15.68   18.66   18.25 17.05 DNF 15.68 20.68
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 39.30   42.10   43.58 43.18 DNF 39.53 39.30
Nathan Box-Billett    Australia
Nathan Box-Billett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 27.00   41.31   1:13.09 44.61 37.22 42.09 27.00
Orion Zymaris    Australia
Orion Zymaris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 23.06   28.68   31.78 46.36 23.06 29.69 24.58
2x2x2 Cube First round 15 6.06   9.49   8.03 11.15 9.28 DNF 6.06
Petey Karalis    Australia
Petey Karalis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 45.33   50.48   45.33 49.08 54.97 48.46 53.90
2x2x2 Cube First round 24 14.65   17.20   34.05 17.96 14.65 17.56 16.08
Pyraminx First round 11 19.15   20.45   21.05 19.52 19.15 20.78 DNF
Rubik's Magic Final 1 1.46   1.56   1.58 1.59 1.50 1.46 1.68
Master Magic Final 5 5.21   6.87   9.55 8.71 5.21 5.61 6.28
River Moore    Australia
River Moore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 31.90   36.07   34.08 32.71 41.41 31.90 46.25
Robert Armstrong    Australia
Robert Armstrong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 43.61   50.87   59.30 43.61 46.15 53.11 53.36
Roxane Balan    France
Roxane Balan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 18.30   20.62   18.30 22.09 22.36 20.41 19.36
2x2x2 Cube First round 18 9.69   11.57   12.41 9.69 11.08 12.80 11.21
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:04.69   1:14.43   1:13.43 1:29.21 1:19.96 1:09.90 1:04.69
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.03   13.77   15.18 13.46 13.65 12.03 14.21
Second round 6 12.93   14.33   12.93 14.22 15.05 15.81 13.72
First round 8 14.18   15.63   16.11 15.44 15.90 14.18 15.56
2x2x2 Cube Final 8 4.91   6.41   5.41 DNF 8.53 5.30 4.91
First round 3 3.88   4.93   5.31 3.88 4.18 6.77 5.30
4x4x4 Cube Final 4 1:02.36   1:11.43   1:18.69 1:29.59 1:03.09 1:02.36 1:12.52
Combined First round 5 59.65   1:05.65   1:07.96 59.65 1:05.94 1:03.05 1:19.77
5x5x5 Cube Final 4 1:58.75   2:10.15   2:07.97 2:18.34 1:58.75 2:04.15 DNF
Combined First round 5 1:59.11   2:11.13   2:18.52 2:13.86 2:01.69 2:17.83 1:59.11
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 24.83   37.24   DNF 24.83 54.78 29.27 27.66
Pyraminx Final 3 7.25   9.92   DNF 12.55 9.19 8.03 7.25
First round 1 4.68   6.82   6.50 5.66 4.68 8.30 DNF
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 18.83   22.32   23.75 22.55 22.08 18.83 22.34
First round 15 16.94   19.85   19.09 16.94 21.38 19.50 20.97
2x2x2 Cube First round 14 6.30   8.13   7.80 6.30 11.34 9.72 6.86
3x3x3 One-Handed Final 7 26.72   28.16   26.72 31.03 28.09 29.34 27.05
Combined First round 9 26.47   31.41   33.35 36.56 26.47 26.58 34.31
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.47   12.76   12.68 13.96 11.47 11.63 14.00
Second round 7 12.02   14.68   13.66 15.56 14.81 15.68 12.02
First round 6 11.68   13.64   13.77 14.43 13.25 11.68 13.91
4x4x4 Cube Final 3 54.06   1:02.55   54.06 1:00.50 1:19.13 1:07.50 59.65
Combined First round 4 52.34   1:00.71   58.41 52.34 57.03 1:06.69 1:08.55
3x3x3 One-Handed Final 6 25.59   27.83   31.44 27.53 26.19 25.59 29.77
Combined First round 8 23.43   29.23   28.53 23.43 31.19 28.06 31.11