Melbourne Summer Open 2011

Date City WCA LInk
2011-1-29~30  Australia, Melbourne Melbourne Summer 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 7.87  Luke Bruce 12.26  Chris Wilkinson 13.03
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.72  Cameron Stollery 4.25  Tim Major 5.08
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 44.23  Luke Bruce 57.75  Nick Pappas 1:00.82
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 1:07.01  Dene Beardsley 1:36.08  Nick Pappas 1:52.38
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:15.64  Dene Beardsley 3:04.35  Luke Bruce 3:42.25
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 4:06.43  Dene Beardsley 5:08.00  Luke Bruce 6:58.83
 3x3x3 Blindfolded  Zane Carney 40.68  Nick Pappas 1:42.27
 3x3x3 Fewest Moves  Feliks Zemdegs 34  Chris Wilkinson 37  Tim Major 40
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 14.83  Zane Carney 25.06  Chris Wilkinson 27.80
 Rubik's Clock  Cameron Hobbs 14.97  Jeremy Lu 17.10  Feliks Zemdegs 18.42
 Megaminx  Feliks Zemdegs 1:08.95  Nick Pappas 1:53.13  Chris Wilkinson
 Pyraminx  Feliks Zemdegs 6.05  Matthew Flay 7.00  Tim Major 7.13
 Square-1  Feliks Zemdegs 27.33  Dene Beardsley 29.11  Nick Pappas 30.03
 4x4x4 Blindfolded  Feliks Zemdegs 3:37.80
 5x5x5 Blindfolded  Zane Carney 18:38.00
 3x3x3 Multi-Blind  Matthew Wanstall 2/3 14:05  Feliks Zemdegs 6/11 55:44  Jake Holah 1/2 6:48
       Rubik's Magic  Cameron Stollery 1.28  Andrew Kilbourn 1.69  Feliks Zemdegs 1.74
       Master Magic  Jeremy Lu 4.30  Cameron Stollery 4.52  Joshua Evely 5.14
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.65   WR 8.06    Australia 6.65 11.38 7.68 7.55 8.96
2 Kirt Protacio 11.58   12.58    Australia 12.11 11.58 12.30 18.30 13.34
3 Luke Bruce 10.06   13.96    Australia 13.91 DNF 10.06 13.53 14.43
4 Chris Wilkinson 12.46   14.50    Australia 14.58 15.21 12.46 13.72 18.81
5 Tim Major 12.69   14.50    Australia 12.90 13.44 12.69 17.30 17.15
6 Nick Pappas 10.80   14.96    Australia 15.33 14.93 10.80 17.71 14.63
7 Aron Puddy-Mathew 13.63   15.42    Australia 13.63 15.93 15.44 15.63 15.18
8 Matthew Wanstall 12.21   15.63    Australia 20.22 16.77 14.90 12.21 15.21
9 Dene Beardsley 14.61   15.78    New Zealand 16.86 18.08 14.61 14.68 15.81
10 Zane Carney 15.25   15.94    Australia 15.69 16.44 15.25 16.86 15.69
11 Cameron Stollery 14.58   16.44    Australia 19.27 14.58 15.41 14.96 18.94
12 Jake Holah 13.52   16.68    Australia 19.69 13.52 15.31 17.52 17.21
13 Timothy Ng 19.91   20.39    Australia 22.38 20.02 20.71 19.91 20.44
14 Robert Hickingbotham 17.96   20.62    Australia 17.96 21.52 22.50 19.75 20.59
15 Anthony Huynh 17.58   20.81    Australia 17.58 28.44 21.33 20.94 20.16
16 Braden Helmer 20.71   21.84    USA 20.71 21.38 21.80 22.34 27.81
17 Jeremy Lu 16.47   22.90    Australia 16.47 26.09 24.06 22.50 22.13
18 Jason Kilbourn 19.66   22.90    Australia 20.34 19.66 24.21 28.44 24.16
19 Tim McMahon 18.63   22.99    Australia 18.63 26.72 19.68 28.71 22.56
20 Cameron Hobbs 19.38   23.21    New Zealand 23.88 28.18 19.38 21.38 24.38
21 Andrew Kilbourn 21.36   23.21    Australia 23.68 21.50 32.50 21.36 24.46
22 Johnson Ho 20.00   23.59    Australia 20.80 20.00 21.90 28.84 28.06
23 Matthew Flay 17.55   23.76    Australia 17.55 26.21 23.15 26.97 21.93
24 Minh Nguyen 20.28   23.81    Australia 20.30 28.28 26.53 20.28 24.61
25 Joshua Evely 22.47   24.98    Australia 24.34 27.90 22.47 28.11 22.71
26 Peter Thomas 20.90   25.04    Australia 20.90 26.43 21.03 DNF 27.66
27 Filio Kuntag 25.93   26.51    Indonesia 26.28 26.31 25.93 36.09 26.93
28 Dayu Zhang 24.13   27.05    China 28.08 27.84 24.13 25.22 DNF
29 Matthew Soo 26.91   29.64    Australia 29.68 26.91 29.34 30.05 29.90
30 Luke Silva 28.86   32.77    Australia 28.86 30.08 29.52 41.90 38.71
31 Alastair Whitely 31.08   34.22    Australia 36.05 31.08 33.47 33.68 35.50
32 Carson Helmer 39.84   48.94    USA 55.96 43.53 56.61 39.84 47.33
33 Andrea Javier 43.21   52.01    Australia 1:03.52 46.00 43.21 46.50 1:08.52
34 Kit Sharman 41.81   1:00.21    Australia 41.81 1:03.08 55.86 1:12.74 1:01.68
35 Ming Kim Low 1:00.33   1:08.25    Australia 1:00.33 1:05.46 1:09.90 1:17.06 1:09.38
36 Jamie Carney 56.15   1:09.03    Australia 1:17.31 56.59 1:13.18 56.15 DNF
37 Jessica Flay 1:18.30   1:43.62    Australia 1:42.90 2:28.02 1:18.30 1:58.88 1:29.09
38 Keith Major 1:45.21   2:25.79    Australia 2:08.65 1:45.21 3:33.34 2:55.66 2:13.06
39 Adelina Estevao 2:21.05   DNF    Australia DNF DNF 2:21.05 DNF 2:59.21
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 8.25   9.16    Australia 9.63 9.25 8.25 8.59 11.56
2 Nick Pappas 12.41   13.48    Australia 14.66 12.41 13.13 16.02 12.65
3 Matthew Wanstall 12.52   13.97    Australia 12.93 14.09 12.52 14.90 15.44
4 Kirt Protacio 12.59   13.97    Australia 12.59 15.97 13.31 17.16 12.63
5 Chris Wilkinson 13.40   15.15    Australia 16.34 19.52 15.44 13.66 13.40
6 Cameron Stollery 13.75   15.15    Australia 16.38 13.75 14.03 20.94 15.03
7 Luke Bruce 12.15   15.37    Australia DNF 14.47 17.09 14.56 12.15
8 Dene Beardsley 13.30   15.63    New Zealand 13.30 15.52 24.72 15.43 15.94
9 Zane Carney 12.31   15.71    Australia 12.31 19.52 15.19 17.78 14.15
10 Tim Major 13.90   16.05    Australia 13.90 14.84 17.69 21.47 15.61
11 Aron Puddy-Mathew 14.66   16.38    Australia 14.66 17.09 15.65 16.40 18.56
12 Jake Holah 17.61   18.85    Australia 17.61 18.41 19.88 23.30 18.27
13 Jeremy Lu 19.58   20.63    Australia 21.43 20.22 19.58 DNF 20.25
14 Andrew Kilbourn 17.43   20.99    Australia 17.43 23.66 18.31 24.08 21.00
15 Cameron Hobbs 18.66   21.06    New Zealand 18.66 22.65 23.05 20.06 20.47
16 Tim McMahon 19.97   22.31    Australia 20.81 22.02 24.11 19.97 26.27
17 Timothy Ng 19.55   22.77    Australia 20.83 25.43 25.43 19.55 22.06
18 Anthony Huynh 18.38   23.24    Australia DNF 22.21 18.38 28.93 18.58
19 Matthew Flay 22.08   23.49    Australia 22.25 28.11 23.81 22.08 24.41
20 Peter Thomas 20.30   23.97    Australia 20.30 22.77 29.81 23.75 25.38
21 Filio Kuntag 23.44   24.92    Indonesia 23.44 23.75 24.34 26.66 27.02
22 Jason Kilbourn 22.72   26.37    Australia 23.31 32.38 30.78 22.72 25.03
23 Joshua Evely 20.88   26.53    Australia 20.88 32.77 26.06 28.81 24.71
24 Dayu Zhang 21.93   27.03    China 21.93 28.94 29.11 25.46 26.69
25 Alastair Whitely 31.50   35.81    Australia 43.02 34.55 31.50 37.41 35.46
26 Luke Silva 34.86   35.88    Australia 41.84 34.86 36.46 35.06 36.11
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.31   7.87   WR  Australia 8.56 7.31 8.22 7.31 8.09
2 Luke Bruce 10.68   12.26    Australia 11.91 14.47 13.00 10.68 11.86
3 Chris Wilkinson 12.38   13.03    Australia 13.38 13.00 13.68 12.38 12.71
4 Nick Pappas 10.88   13.41    Australia 12.43 14.41 10.88 13.40 14.41
5 Matthew Wanstall 11.93   13.68    Australia 15.58 14.68 11.93 12.53 13.83
6 Kirt Protacio 13.05   13.77    Australia 13.46 14.00 13.05 15.21 13.86
7 Dene Beardsley 12.97   15.34    New Zealand 15.65 16.33 15.59 14.77 12.97
8 Tim Major 12.27   15.63    Australia 22.05 16.91 12.27 13.19 16.78
9 Zane Carney 12.03   16.10    Australia 19.02 12.03 14.16 15.13 DNF
10 Cameron Stollery 13.38   16.81    Australia 19.25 13.38 16.66 18.05 15.71
11 Jake Holah 14.63   16.81    Australia 20.56 17.68 17.16 15.58 14.63
12 Jeremy Lu 15.19   19.39    Australia 15.19 18.94 20.38 22.53 18.86
13 Cameron Hobbs 14.84   19.62    New Zealand 24.44 18.33 19.27 14.84 21.25
14 Andrew Kilbourn 18.52   23.19    Australia 20.91 26.00 27.53 22.65 18.52
15 Tim McMahon 19.08   23.60    Australia 23.28 29.97 21.59 25.94 19.08
16 Aron Puddy-Mathew 29.94   35.02    Australia 38.90 38.36 29.94 35.19 31.52
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.97   2.57    Australia 2.59 1.97 2.50 6.00 2.63
2 Cameron Stollery 3.31   4.11    Australia 3.31 DNF 4.78 3.96 3.58
3 Nick Pappas 3.18   4.12    Australia 3.63 DNF 3.18 4.65 4.09
4 Tim Major 3.93   5.82    Australia 6.47 7.13 3.93 6.49 4.50
5 Timothy Ng 4.05   5.85    Australia 6.21 5.58 4.05 6.05 5.91
6 Chris Wilkinson 5.18   6.16    Australia 6.06 5.18 5.83 7.94 6.59
7 Anthony Huynh 5.15   6.99    Australia 5.78 8.41 5.15 6.77 10.08
8 Aron Puddy-Mathew 5.61   7.04    Australia 7.40 5.61 7.19 6.61 7.31
9 Jeremy Lu 5.19   7.36    Australia 8.31 11.16 7.16 6.61 5.19
10 Andrew Kilbourn 5.47   7.55    Australia 5.47 7.84 6.34 8.75 8.46
11 Cameron Hobbs 6.84   7.92    New Zealand 6.84 7.19 10.43 9.30 7.28
12 Jason Kilbourn 7.72   7.95    Australia 7.84 10.25 7.72 7.80 8.21
13 Tim McMahon 7.22   8.00    Australia 10.09 7.22 8.53 7.83 7.65
14 Jake Holah 4.06   8.02    Australia 14.36 10.53 6.69 4.06 6.84
15 Luke Bruce 4.81   8.08    Australia 10.56 4.81 7.05 7.21 9.97
16 Matthew Wanstall 4.08   8.15    Australia 8.11 7.58 9.33 4.08 8.77
17 Braden Helmer 5.65   8.19    USA 7.83 9.72 7.02 12.02 5.65
18 Kirt Protacio 5.30   8.21    Australia 8.21 8.06 5.30 8.36 9.02
19 Minh Nguyen 6.49   8.27    Australia 9.88 6.88 9.75 6.49 8.18
20 Johnson Ho 5.53   8.55    Australia 11.06 7.59 7.00 5.53 DNF
21 Alastair Whitely 7.55   8.56    Australia 9.97 9.40 7.55 8.15 8.13
22 Peter Thomas 6.53   8.67    Australia 9.80 6.53 6.66 9.84 9.55
23 Filio Kuntag 7.52   9.06    Indonesia 7.52 10.28 8.91 9.00 9.28
24 Joshua Evely 7.58   9.28    Australia 11.46 11.30 7.84 8.69 7.58
25 Cameron Drysdale 9.65   12.58    Australia 12.58 14.88 10.28 16.28 9.65
26 Dayu Zhang 10.22   12.97    China 14.65 DNF 10.22 10.93 13.33
27 Carson Helmer 13.27   15.90    USA DNF 13.44 17.19 17.08 13.27
28 Oskar Zemdegs 15.52   17.26    Australia 16.25 15.52 18.31 17.22 22.44
29 Ming Kim Low 6.40   20.32    Australia 25.06 27.31 19.36 6.40 16.55
30 Andrea Javier 13.02   20.74    Australia 26.77 42.27 17.16 18.30 13.02
31 Kit Sharman 12.77   21.04    Australia 18.21 23.21 12.77 DNF 21.69
32 Jamie Carney 12.66   26.67    Australia 29.31 25.91 12.66 43.68 24.78
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.15   3.01    Australia 2.69 3.52 3.93 2.15 2.83
2 Nick Pappas 3.33   3.70    Australia 3.78 4.11 3.94 3.38 3.33
3 Tim Major 4.16   4.62    Australia 4.16 4.71 4.90 6.83 4.25
4 Cameron Stollery 3.52   4.80    Australia 5.69 3.52 3.53 5.33 5.55
5 Chris Wilkinson 3.97   4.96    Australia 3.97 5.71 4.36 4.80 11.97
6 Luke Bruce 4.83   5.70    Australia 4.83 4.84 6.00 6.25 7.06
7 Aron Puddy-Mathew 5.30   6.03    Australia 5.30 6.41 5.71 6.46 5.96
8 Cameron Hobbs 5.58   6.06    New Zealand 9.69 6.44 5.97 5.58 5.78
9 Timothy Ng 5.44   6.19    Australia 5.75 6.41 7.50 5.44 6.40
10 Anthony Huynh 5.80   6.35    Australia 6.58 6.43 6.03 8.15 5.80
11 Peter Thomas 5.59   6.40    Australia 7.91 5.59 6.46 7.03 5.71
12 Kirt Protacio 5.27   6.59    Australia 5.27 6.33 8.06 6.19 7.25
13 Jake Holah 4.77   6.60    Australia 4.77 6.19 7.78 7.77 5.83
14 Matthew Wanstall 5.33   6.66    Australia 5.33 6.68 8.46 6.16 7.15
15 Jeremy Lu 5.28   7.01    Australia 6.50 7.83 8.65 6.71 5.28
16 Andrew Kilbourn 5.33   7.10    Australia 5.78 9.05 5.33 10.34 6.47
17 Tim McMahon 6.97   8.15    Australia 8.13 7.72 12.00 8.59 6.97
18 Alastair Whitely 5.25   8.73    Australia 5.25 8.47 11.34 10.11 7.61
19 Jason Kilbourn 6.61   8.99    Australia DNF 6.61 9.71 9.72 7.55
20 Filio Kuntag 8.36   11.09    Indonesia 12.19 8.61 12.46 8.36 12.50
21 Joshua Evely 9.34   12.18    Australia 13.16 15.25 9.34 11.33 12.05
22 Cameron Drysdale 8.68   12.49    Australia 10.56 8.68 12.09 14.81 15.09
23 Dayu Zhang 10.34   17.94    China 24.11 DNF 16.91 12.81 10.34
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.00   2.72    Australia 3.00 2.00 2.25 DNF 2.91
2 Cameron Stollery 2.96   4.25    Australia 6.02 2.96 3.94 5.16 3.65
3 Tim Major 3.80   5.08    Australia 5.40 4.06 8.08 5.77 3.80
4 Nick Pappas 3.59   5.49    Australia 6.36 3.59 6.30 9.65 3.81
5 Luke Bruce 4.44   5.54    Australia 9.22 5.59 5.69 4.44 5.34
6 Chris Wilkinson 4.47   5.55    Australia 5.88 5.69 5.09 7.27 4.47
7 Aron Puddy-Mathew 5.11   5.72    Australia 5.97 5.81 5.38 5.11 9.36
8 Cameron Hobbs 5.16   5.94    New Zealand 6.02 5.41 6.40 5.16 7.25
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 34.61   39.10    Australia 38.36 40.28 34.61 38.66 46.38
2 Luke Bruce 56.61   58.74    Australia 58.00 56.61 1:01.43 1:13.15 56.80
3 Nick Pappas 53.56   1:04.87    Australia 1:00.75 1:09.83 1:04.02 53.56 1:25.30
4 Dene Beardsley 1:03.38   1:06.49    New Zealand 1:04.97 1:03.93 1:15.84 1:03.38 1:10.58
5 Chris Wilkinson 1:12.46   1:15.96    Australia 1:19.46 1:12.46 1:23.06 1:14.52 1:13.91
6 Zane Carney 1:10.78   1:18.95    Australia 1:26.38 1:19.15 1:10.78 1:19.41 1:18.30
7 Tim Major 1:07.46   1:19.90    Australia 1:20.41 1:07.46 1:17.96 1:26.86 1:21.32
8 Matthew Wanstall 1:12.56   1:21.60    Australia 1:27.43 1:23.94 1:12.56 1:25.90 1:14.96
9 Jeremy Lu 1:19.91   1:23.38    Australia 1:28.15 1:22.66 1:22.84 1:19.91 1:24.65
10 Aron Puddy-Mathew 1:00.03   1:28.18    Australia 1:47.86 1:34.81 1:21.40 1:28.34 1:00.03
11 Jake Holah 1:16.53   1:32.07    Australia 1:25.38 1:16.53 2:12.21 1:37.63 1:33.19
12 Anthony Huynh 1:24.86   1:34.90    Australia DNF 1:31.03 1:38.55 1:35.13 1:24.86
13 Cameron Stollery 1:30.71   1:36.07    Australia 1:32.52 1:30.71 1:39.56 1:38.13 1:37.55
14 Tim McMahon 1:30.72   1:41.84    Australia 1:43.52 1:30.72 1:46.80 1:59.65 1:35.21
15 Matthew Flay 1:17.27   2:10.19    Australia 2:24.11 1:17.27 2:14.53 3:21.19 1:51.94
16 Joshua Evely 1:44.02      Australia 2:21.11 1:44.02
17 Braden Helmer 1:55.41      USA 1:55.41 2:39.68
18 Peter Thomas 2:27.96      Australia 2:27.96 DNF
19 Dayu Zhang 2:32.09      China 2:32.09 2:53.06
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 37.86   44.23    Australia 47.28 37.86 49.02 43.21 42.21
2 Luke Bruce 48.03   57.75    Australia 1:00.96 48.03 1:01.13 53.47 58.83
3 Nick Pappas 53.58   1:00.82    Australia 53.58 1:03.05 1:18.30 55.75 1:03.65
4 Dene Beardsley 56.65   1:01.26    New Zealand 1:06.06 56.65 1:21.34 1:00.56 57.16
5 Tim Major 1:01.33   1:12.71    Australia 1:34.06 1:14.63 1:03.06 1:01.33 1:20.43
6 Zane Carney 1:07.38   1:17.00    Australia 1:07.38 1:07.93 1:20.86 DNF 1:22.22
7 Chris Wilkinson 1:10.69   1:18.93    Australia 1:47.00 1:26.46 1:14.77 1:10.69 1:15.55
8 Matthew Wanstall 1:15.06   1:23.07    Australia 1:15.06 1:45.05 1:17.46 1:35.83 1:15.93
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:01.59   WR 1:09.31    Australia 1:01.59 1:02.68 1:19.03 1:15.18 1:10.08
2 Dene Beardsley 1:25.15   NR 1:34.85   NR  New Zealand 1:32.61 1:41.28 1:30.65 1:25.15 1:45.33
3 Nick Pappas 1:38.40   1:59.18    Australia 2:03.84 2:06.13 1:47.58 1:38.40 DNF
4 Luke Bruce 2:03.28   2:16.16    Australia 2:23.43 2:03.28 2:16.19 2:12.84 2:19.44
5 Aron Puddy-Mathew 2:14.97   2:19.73    Australia 2:22.31 2:57.31 2:19.31 2:17.58 2:14.97
6 Chris Wilkinson 2:08.63   2:27.72    Australia 2:34.16 2:15.59 2:08.63 2:33.40 DNF
7 Jeremy Lu 2:33.90      Australia 2:33.90 DNF
8 Matthew Wanstall 2:35.38      Australia 2:35.38 2:42.91
9 Tim Major 2:50.97      Australia 3:10.41 2:50.97
10 Cameron Stollery 2:51.44      Australia 2:51.44 3:11.34
11 Johnson Ho 3:04.94      Australia 3:28.68 3:04.94
12 Braden Helmer 3:57.15      USA 5:02.34 3:57.15
13 Minh Nguyen 4:14.91      Australia 4:14.91 4:37.41
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:02.40   1:07.01   WR  Australia 1:20.81 1:06.68 1:07.31 1:02.40 1:07.05
2 Dene Beardsley 1:31.41   1:36.08    New Zealand 1:45.86 1:37.91 1:33.25 1:37.08 1:31.41
3 Nick Pappas 1:32.05   1:52.38    Australia 1:46.81 DNF 1:55.02 1:55.30 1:32.05
4 Luke Bruce 1:57.80   2:06.81    Australia 2:16.94 1:58.55 2:16.15 1:57.80 2:05.72
5 Chris Wilkinson 1:57.91   2:08.72    Australia 2:16.55 2:11.40 1:57.91 2:11.59 2:03.18
6 Aron Puddy-Mathew 2:19.78   2:29.88    Australia 2:19.78 2:24.09 2:32.11 2:33.43 DNS
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:05.88   WR 2:15.64   WR  Australia 2:05.88 2:19.00 2:22.05
2 Dene Beardsley 2:54.41   NR 3:04.35   NR  New Zealand 3:10.84 3:07.81 2:54.41
3 Luke Bruce 3:28.13   3:42.25    Australia 3:28.13 3:50.66 3:47.97
4 Joshua Evely 5:41.88      Australia 5:41.88
5 Jeremy Lu 6:26.18      Australia 6:26.18
6 Cameron Stollery 6:48.63      Australia 6:48.63
7 Chris Wilkinson 7:30.11      Australia 7:30.11
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3:38.55   OcR 4:06.43    Australia 4:26.18 4:14.56 3:38.55
2 Dene Beardsley 4:56.44   5:08.00    New Zealand 5:11.18 5:16.38 4:56.44
3 Luke Bruce 6:25.25   6:58.83    Australia 6:25.25 6:49.84 7:41.41
4 Chris Wilkinson 8:17.96      Australia 8:17.96
5 Nick Pappas DNF      Australia DNF
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aron Puddy-Mathew 48.47   OcR DNF    Australia 48.47 DNF DNF
2 Zane Carney 1:28.22   DNF    Australia 1:28.22 DNF DNF
3 Feliks Zemdegs 1:42.46   DNF    Australia DNF 1:42.46 DNF
4 Matthew Wanstall 2:05.66   DNF    Australia 2:05.66 DNF DNF
5 Nick Pappas 2:19.44   DNF    Australia DNF 2:19.44 DNF
6 Filio Kuntag 4:57.08   DNF    Indonesia 4:57.08 DNF DNF
7 Anthony Huynh DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
7 Chris Wilkinson DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
7 Jake Holah DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
7 Jason Kilbourn DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
7 Matthew Flay DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
7 Peter Thomas DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
7 Tim Major DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 40.68   OcR DNF    Australia DNF DNF 40.68
2 Nick Pappas 1:42.27   DNF    Australia 1:42.27 DNF DNF
3 Aron Puddy-Mathew DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
3 Feliks Zemdegs DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
3 Matthew Wanstall DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 34      Australia 34
2 Chris Wilkinson 37      Australia 37
3 Tim Major 40      Australia 40
4 Nick Pappas 45      Australia 45
5 Matthew Flay 56      Australia 56
6 Jeremy Lu 73      Australia 73
7 Jake Holah DNF      Australia DNF
7 Luke Bruce DNF      Australia DNF
7 Timothy Ng DNF      Australia DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 15.58   18.51    Australia 15.58 19.08 DNF 18.55 17.91
2 Dene Beardsley 19.31   24.37    New Zealand 19.31 26.19 21.66 25.27 30.91
3 Chris Wilkinson 23.90   26.71    Australia 28.34 27.72 27.30 25.11 23.90
4 Tim Major 24.94   26.93    Australia 24.94 26.08 28.78 25.93 DNF
5 Tim McMahon 23.83   28.44    Australia 28.27 29.40 23.83 27.77 29.27
6 Zane Carney 29.27   31.19    Australia 31.05 36.28 32.78 29.75 29.27
7 Aron Puddy-Mathew 27.59   31.32    Australia 35.83 29.94 27.59 38.58 28.19
8 Kirt Protacio 25.36   31.74    Australia 34.84 25.36 39.94 25.71 34.66
9 Anthony Huynh 25.05   33.41    Australia 28.03 34.68 DNF 37.52 25.05
10 Cameron Stollery 30.28   34.18    Australia 30.28 34.33 30.41 37.80 DNF
11 Matthew Wanstall 30.28   35.06    Australia 35.06 30.28 39.08 31.22 38.90
12 Luke Bruce 33.19   35.06    Australia 34.13 36.97 1:03.91 34.08 33.19
13 Jake Holah 36.81   39.70    Australia 38.02 39.69 41.38 42.80 36.81
14 Cameron Hobbs 35.91   40.25    New Zealand 38.77 42.66 39.33 55.34 35.91
15 Matthew Flay 34.90   40.80    Australia 38.91 42.34 DNF 34.90 41.16
16 Jeremy Lu 30.31   40.84    Australia 45.38 37.96 56.94 39.18 30.31
17 Robert Hickingbotham 37.22   44.27    Australia 43.93 37.22 49.18 39.69 51.08
18 Peter Thomas 35.50   44.49    Australia 40.68 1:01.81 35.50 44.94 47.84
19 Johnson Ho 48.40      Australia 55.13 48.40
20 Dayu Zhang 51.72      China 56.56 51.72
21 Braden Helmer 1:03.96      USA 1:43.88 1:03.96
22 Joshua Evely 1:41.49      Australia 1:41.49 DNF
23 Minh Nguyen 1:44.03      Australia 1:44.03 DNF
  3x3x3 One-Handed   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 14.19   15.72    Australia 16.66 14.88 15.63 19.05 14.19
2 Zane Carney 23.71   27.01    Australia 26.78 23.71 28.56 28.96 25.68
3 Chris Wilkinson 20.27   27.42    Australia 20.27 54.91 23.68 29.80 28.77
4 Dene Beardsley 28.88   30.13    New Zealand 28.88 31.63 29.33 29.44 33.13
5 Kirt Protacio 25.13   30.34    Australia 30.33 34.56 25.13 29.66 31.03
6 Anthony Huynh 28.69   31.98    Australia 28.69 41.47 29.77 32.13 34.05
7 Tim McMahon 27.34   32.08    Australia 27.34 33.09 28.28 35.34 34.86
8 Luke Bruce 30.18   32.35    Australia 33.93 30.18 31.75 31.38 36.18
9 Tim Major 28.28   34.21    Australia 32.81 37.75 28.28 32.08 DNF
10 Aron Puddy-Mathew 27.06   34.85    Australia 36.72 34.69 33.15 27.06 43.61
11 Cameron Stollery 33.77   36.65    Australia 33.77 36.13 34.63 39.19 39.22
12 Matthew Wanstall 28.27   38.06    Australia 40.21 28.27 42.71 31.27 49.84
13 Jeremy Lu 32.38   39.16    Australia 38.93 41.16 37.40 32.38 54.43
14 Cameron Hobbs 32.71   39.96    New Zealand 42.97 40.68 44.69 32.71 36.22
15 Matthew Flay 34.15   41.30    Australia 51.34 40.58 34.15 46.00 37.33
16 Jake Holah 34.90   41.62    Australia 35.47 55.72 50.81 38.58 34.90
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.27   OcR 14.83    Australia 11.27 15.38 16.58 12.53 16.63
2 Zane Carney 21.25   25.06    Australia 30.36 27.28 21.81 21.25 26.09
3 Chris Wilkinson 26.34   27.80    Australia 29.40 28.22 28.46 26.72 26.34
4 Dene Beardsley 26.30   28.30    New Zealand 31.30 30.78 26.30 26.78 27.33
5 Kirt Protacio 23.30   28.61    Australia 30.59 29.38 23.30 27.09 29.36
6 Tim McMahon 27.93   30.41    Australia 32.69 DNF 28.40 30.13 27.93
7 Anthony Huynh 29.50   32.31    Australia 36.18 33.03 31.93 29.50 31.97
8 Luke Bruce 28.19   33.69    Australia 36.09 34.91 28.19 35.34 30.83
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Hobbs 13.40   14.97    New Zealand 13.40 14.02 13.71 20.19 17.18
2 Jeremy Lu 14.52   17.10    Australia 14.52 15.50 19.96 17.72 18.09
3 Feliks Zemdegs 13.06   18.42    Australia 13.06 26.93 14.33 19.22 21.72
4 Anthony Huynh 14.25   18.92    Australia 19.91 16.19 14.25 20.65 DNF
5 Aron Puddy-Mathew 13.81   20.54    Australia 27.94 13.81 19.78 20.18 21.65
6 Timothy Ng 19.78   48.91    Australia 35.77 DNF 1:23.88 27.09 19.78
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 59.36   1:08.95   OcR  Australia 1:08.25 59.36 1:20.94 1:00.33 1:18.27
2 Nick Pappas 1:46.41   1:53.13    Australia 1:46.41 2:10.09 1:57.09 1:52.80 1:49.50
3 Chris Wilkinson 3:49.15      Australia 3:49.15 DNF
4 Jeremy Lu 4:00.00      Australia 4:32.47 4:00.00
5 Alastair Whitely 6:29.68      Australia DNF 6:29.68
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 4.90   6.73    Australia 6.40 8.59 4.90 6.08 7.72
2 Tim Major 5.90   8.23    Australia 5.90 6.38 10.46 9.69 8.61
3 Matthew Flay 7.30   8.51    Australia 9.27 8.68 8.38 8.47 7.30
4 Cameron Hobbs 5.97   9.17    New Zealand 5.97 8.02 10.28 9.21 10.34
5 Nick Pappas 8.00   9.44    Australia 11.31 12.44 8.11 8.00 8.91
6 Cameron Stollery 8.34   10.08    Australia 10.08 8.72 11.44 8.34 11.55
7 Jeremy Lu 7.03   10.20    Australia 10.06 7.03 11.33 9.21 DNF
8 Zane Carney 10.41   11.02    Australia 10.46 10.41 11.15 11.46 14.19
9 Alastair Whitely 8.44   11.51    Australia 10.80 14.56 13.46 8.44 10.27
10 Chris Wilkinson 9.41   11.81    Australia 11.88 12.83 10.71 9.41 21.33
11 Anthony Huynh 8.56   11.97    Australia 11.61 13.33 11.36 8.56 12.93
12 Dene Beardsley 10.40   14.01    New Zealand 13.84 13.11 10.40 15.09 30.78
13 Jessica Flay 10.80   15.12    Australia 15.19 10.80 15.16 15.02 18.63
14 Robert Hickingbotham 10.84   15.50    Australia DNF 19.66 11.28 10.84 15.55
15 Andrew Kilbourn 14.36   17.54    Australia 14.36 14.75 18.75 19.16 19.13
16 Joshua Evely 11.19   17.68    Australia DNF 11.41 18.43 11.19 23.19
17 Braden Helmer 14.55   18.14    USA 20.38 14.55 17.50 17.86 19.06
18 Aron Puddy-Mathew 9.21   18.75    Australia 9.21 42.08 19.88 11.44 24.93
19 Johnson Ho 12.31   21.69    Australia 20.78 26.86 12.31 DNF 17.43
20 Timothy Ng 9.97   24.05    Australia 1:01.40 22.36 9.97 29.84 19.96
21 Peter Thomas 16.18   26.97    Australia 28.16 27.52 16.18 DNF 25.22
22 Minh Nguyen 20.96   32.45    Australia 34.28 37.16 36.40 26.68 20.96
23 Andrea Javier 32.83   40.47    Australia 1:12.43 33.97 45.15 32.83 42.28
24 Luke Bruce DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS DNS DNS
  Pyraminx   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.46   6.46    Australia 7.00 5.46 6.52 5.96 6.91
2 Matthew Flay 4.53   6.78    Australia 4.53 7.36 6.22 6.77 8.83
3 Nick Pappas 5.31   8.33    Australia 7.06 7.84 5.31 10.08 DNF
4 Cameron Hobbs 6.66   8.51    New Zealand 6.66 9.33 6.66 9.80 9.55
5 Alastair Whitely 7.31   8.78    Australia 7.31 7.86 9.80 8.69 11.03
6 Tim Major 5.91   8.99    Australia 6.58 11.27 5.91 9.11 11.75
7 Cameron Stollery 7.06   9.53    Australia 7.06 9.75 7.15 12.27 11.69
8 Jeremy Lu 9.15   10.15    Australia 9.15 9.71 9.30 11.43 11.53
9 Dene Beardsley 8.61   10.21    New Zealand 8.61 9.46 11.02 19.94 10.16
10 Chris Wilkinson 7.31   10.38    Australia 7.31 11.96 24.90 10.09 9.09
11 Zane Carney 9.41   12.09    Australia 9.41 11.78 12.34 12.15 17.69
12 Andrew Kilbourn 15.08   16.36    Australia 15.53 18.03 15.52 19.25 15.08
13 Joshua Evely 14.09   17.57    Australia 22.97 14.75 15.00 30.84 14.09
14 Jessica Flay 13.44   17.58    Australia 15.52 22.38 13.44 18.94 18.28
15 Aron Puddy-Mathew 9.38   20.28    Australia 9.38 14.88 DNF 21.43 24.53
16 Anthony Huynh 8.03   DNF    Australia 8.03 DNF 10.40 DNF DNS
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 4.46   6.05    Australia 6.63 4.69 6.84 4.46 8.91
2 Matthew Flay 4.21   7.00    Australia 9.80 4.21 7.66 6.94 6.40
3 Tim Major 4.93   7.13    Australia 7.63 4.93 6.59 7.18 7.84
4 Jeremy Lu 6.69   8.28    Australia 9.02 8.18 6.69 12.38 7.63
5 Cameron Hobbs 6.72   9.05    New Zealand 8.75 10.00 6.72 11.46 8.41
6 Nick Pappas 7.40   9.70    Australia 17.44 10.78 8.28 7.40 10.03
7 Alastair Whitely 9.44   10.81    Australia 11.00 9.44 9.88 12.21 11.55
8 Cameron Stollery 9.91   12.35    Australia 12.19 DNF 11.90 9.91 12.96
  Square-1   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 15.09   21.04    Australia 23.93 47.22 23.25 15.94 15.09
2 Dene Beardsley 11.15   OcR 23.99    New Zealand 29.86 23.61 11.15 25.15 23.22
3 Nick Pappas 21.33   34.68    Australia 32.65 43.19 40.94 30.44 21.33
4 Matthew Wanstall 43.21   49.13    Australia 52.83 49.13 DNF 45.44 43.21
5 Cameron Hobbs 36.97   55.54    New Zealand 58.33 58.21 50.08 1:10.19 36.97
6 Jeremy Lu 1:02.61      Australia DNF 1:02.61
7 Cameron Stollery 1:15.59      Australia 1:16.34 1:15.59
8 Minh Nguyen DNF      Australia DNF DNF
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 21.15   27.33    Australia 29.03 28.65 24.30 29.55 21.15
2 Dene Beardsley 23.46   29.11    New Zealand 25.84 30.27 23.46 32.69 31.22
3 Nick Pappas 25.94   30.03    Australia 29.46 41.86 25.94 29.08 31.55
4 Matthew Wanstall 37.09   40.45    Australia 43.81 37.09 38.43 47.02 39.11
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3:37.80   WR    Australia 5:05.30 3:37.80 DNF
2 Aron Puddy-Mathew DNF      Australia DNF DNF DNF
2 Matthew Wanstall DNF      Australia DNF DNF DNF
2 Nick Pappas DNF      Australia DNF DNF DNS
2 Zane Carney DNF      Australia DNF DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 18:38.00   OcR    Australia DNF 18:38.00 DNF
2 Aron Puddy-Mathew DNF      Australia DNF DNF DNF
2 Feliks Zemdegs DNF      Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Matthew Wanstall 2/3 14:05      Australia 2/3 14:05
2 Feliks Zemdegs 6/11 55:44      Australia 6/11 55:44
3 Jake Holah 1/2 6:48      Australia 1/2 6:48
4 Nick Pappas 1/2 9:54      Australia 1/2 9:54
5 Aron Puddy-Mathew 8/16 53:51      Australia 8/16 53:51
6 Zane Carney DNF      Australia DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.13   1.28    Australia 3.38 1.41 1.27 1.15 1.13
2 Andrew Kilbourn 1.56   1.69    Australia 1.56 1.75 1.68 1.63 DNF
3 Feliks Zemdegs 1.30   1.74    Australia 1.30 1.34 2.44 3.56 1.44
4 Jake Holah 1.30   1.75    Australia 1.30 1.83 2.19 1.83 1.59
5 Jeremy Lu 1.03   1.85    Australia 1.03 2.66 DNF 1.72 1.18
6 Alastair Whitely 1.78   1.89    Australia 1.94 1.83 3.91 1.90 1.78
7 Cameron Hobbs 1.65   1.97    New Zealand 2.72 2.13 1.93 1.86 1.65
8 Aron Puddy-Mathew 1.71   2.30    Australia 2.00 4.08 2.90 2.00 1.71
9 Matthew Flay 1.71   2.47    Australia 3.53 2.08 2.40 1.71 2.93
10 Peter Thomas 1.94   2.74    Australia 2.83 3.02 4.40 2.38 1.94
11 Cameron Drysdale 1.69   3.07    Australia 1.72 1.69 2.53 4.96 DNF
12 Chris Wilkinson 1.96   3.17    Australia DNF 2.81 2.19 4.50 1.96
13 Andrea Javier 2.21   3.29    Australia 2.21 3.06 4.02 3.90 2.91
14 Joshua Evely 1.47   8.98    Australia DNF 1.47 4.86 7.30 14.77
15 Timothy Ng 1.28   23.03    Australia DNF 1.28 1.56 2.97 1:04.56
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jeremy Lu 3.36   OcR 4.30    Australia 3.36 4.84 3.81 4.25 5.79
2 Cameron Stollery 3.77   4.52    Australia 3.77 4.52 4.58 4.58 4.46
3 Joshua Evely 4.30   5.14    Australia 6.18 4.93 4.69 5.81 4.30
4 Jessica Flay 4.50   5.92    Australia 4.50 6.77 5.66 2:38.61 5.34
5 Timothy Ng 4.43   6.41    Australia 6.69 6.77 4.43 5.77 8.56
6 Alastair Whitely 5.80   6.86    Australia 7.47 8.31 5.80 6.06 7.06
7 Feliks Zemdegs 6.18   7.02    Australia 7.06 7.03 10.50 6.97 6.18
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 2:21.05   DNF   DNF DNF 2:21.05 DNF 2:59.21
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 31.50   35.81   43.02 34.55 31.50 37.41 35.46
First round 31 31.08   34.22   36.05 31.08 33.47 33.68 35.50
2x2x2 Cube Second round 18 5.25   8.73   5.25 8.47 11.34 10.11 7.61
First round 21 7.55   8.56   9.97 9.40 7.55 8.15 8.13
Megaminx Combined Final 5 6:29.68     DNF 6:29.68
Pyraminx Final 7 9.44   10.81   11.00 9.44 9.88 12.21 11.55
Second round 5 7.31   8.78   7.31 7.86 9.80 8.69 11.03
First round 9 8.44   11.51   10.80 14.56 13.46 8.44 10.27
Rubik's Magic Final 6 1.78   1.89   1.94 1.83 3.91 1.90 1.78
Master Magic Final 6 5.80   6.86   7.47 8.31 5.80 6.06 7.06
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 43.21   52.01   1:03.52 46.00 43.21 46.50 1:08.52
2x2x2 Cube First round 30 13.02   20.74   26.77 42.27 17.16 18.30 13.02
Pyraminx First round 23 32.83   40.47   1:12.43 33.97 45.15 32.83 42.28
Rubik's Magic Final 13 2.21   3.29   2.21 3.06 4.02 3.90 2.91
Andrew Kilbourn    Australia
Andrew Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 18.52   23.19   20.91 26.00 27.53 22.65 18.52
Second round 14 17.43   20.99   17.43 23.66 18.31 24.08 21.00
First round 21 21.36   23.21   23.68 21.50 32.50 21.36 24.46
2x2x2 Cube Second round 16 5.33   7.10   5.78 9.05 5.33 10.34 6.47
First round 10 5.47   7.55   5.47 7.84 6.34 8.75 8.46
Pyraminx Second round 12 15.08   16.36   15.53 18.03 15.52 19.25 15.08
First round 15 14.36   17.54   14.36 14.75 18.75 19.16 19.13
Rubik's Magic Final 2 1.56   1.69   1.56 1.75 1.68 1.63 DNF
Anthony Huynh    Australia
Anthony Huynh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 18.38   23.24   DNF 22.21 18.38 28.93 18.58
First round 15 17.58   20.81   17.58 28.44 21.33 20.94 20.16
2x2x2 Cube Second round 10 5.80   6.35   6.58 6.43 6.03 8.15 5.80
First round 7 5.15   6.99   5.78 8.41 5.15 6.77 10.08
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:24.86   1:34.90   DNF 1:31.03 1:38.55 1:35.13 1:24.86
3x3x3 Blindfolded First round 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 29.50   32.31   36.18 33.03 31.93 29.50 31.97
Second round 6 28.69   31.98   28.69 41.47 29.77 32.13 34.05
Combined First round 9 25.05   33.41   28.03 34.68 DNF 37.52 25.05
Rubik's Clock Final 4 14.25   18.92   19.91 16.19 14.25 20.65 DNF
Pyraminx Second round 16 8.03   DNF   8.03 DNF 10.40 DNF DNS
First round 11 8.56   11.97   11.61 13.33 11.36 8.56 12.93
Aron Puddy-Mathew    Australia
Aron Puddy-Mathew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 29.94   35.02   38.90 38.36 29.94 35.19 31.52
Second round 11 14.66   16.38   14.66 17.09 15.65 16.40 18.56
First round 7 13.63   15.42   13.63 15.93 15.44 15.63 15.18
2x2x2 Cube Final 7 5.11   5.72   5.97 5.81 5.38 5.11 9.36
Second round 7 5.30   6.03   5.30 6.41 5.71 6.46 5.96
First round 8 5.61   7.04   7.40 5.61 7.19 6.61 7.31
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:00.03   1:28.18   1:47.86 1:34.81 1:21.40 1:28.34 1:00.03
5x5x5 Cube Final 6 2:19.78   2:29.88   2:19.78 2:24.09 2:32.11 2:33.43 DNS
Combined First round 5 2:14.97   2:19.73   2:22.31 2:57.31 2:19.31 2:17.58 2:14.97
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 1 48.47   OcR DNF   48.47 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 10 27.06   34.85   36.72 34.69 33.15 27.06 43.61
Combined First round 7 27.59   31.32   35.83 29.94 27.59 38.58 28.19
Rubik's Clock Final 5 13.81   20.54   27.94 13.81 19.78 20.18 21.65
Pyraminx Second round 15 9.38   20.28   9.38 14.88 DNF 21.43 24.53
First round 18 9.21   18.75   9.21 42.08 19.88 11.44 24.93
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 5 8/16 53:51     8/16 53:51
Rubik's Magic Final 8 1.71   2.30   2.00 4.08 2.90 2.00 1.71
Braden Helmer    USA
Braden Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 20.71   21.84   20.71 21.38 21.80 22.34 27.81
2x2x2 Cube First round 17 5.65   8.19   7.83 9.72 7.02 12.02 5.65
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:55.41     1:55.41 2:39.68
5x5x5 Cube Combined First round 12 3:57.15     5:02.34 3:57.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 1:03.96     1:43.88 1:03.96
Pyraminx First round 17 14.55   18.14   20.38 14.55 17.50 17.86 19.06
Cameron Drysdale    Australia
Cameron Drysdale
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Second round 22 8.68   12.49   10.56 8.68 12.09 14.81 15.09
First round 25 9.65   12.58   12.58 14.88 10.28 16.28 9.65
Rubik's Magic Final 11 1.69   3.07   1.72 1.69 2.53 4.96 DNF
Cameron Hobbs    New Zealand
Cameron Hobbs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 14.84   19.62   24.44 18.33 19.27 14.84 21.25
Second round 15 18.66   21.06   18.66 22.65 23.05 20.06 20.47
First round 20 19.38   23.21   23.88 28.18 19.38 21.38 24.38
2x2x2 Cube Final 8 5.16   5.94   6.02 5.41 6.40 5.16 7.25
Second round 8 5.58   6.06   9.69 6.44 5.97 5.58 5.78
First round 11 6.84   7.92   6.84 7.19 10.43 9.30 7.28
3x3x3 One-Handed Second round 14 32.71   39.96   42.97 40.68 44.69 32.71 36.22
Combined First round 14 35.91   40.25   38.77 42.66 39.33 55.34 35.91
Rubik's Clock Final 1 13.40   14.97   13.40 14.02 13.71 20.19 17.18
Pyraminx Final 5 6.72   9.05   8.75 10.00 6.72 11.46 8.41
Second round 4 6.66   8.51   6.66 9.33 6.66 9.80 9.55
First round 4 5.97   9.17   5.97 8.02 10.28 9.21 10.34
Square-1 Combined First round 5 36.97   55.54   58.33 58.21 50.08 1:10.19 36.97
Rubik's Magic Final 7 1.65   1.97   2.72 2.13 1.93 1.86 1.65
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 13.38   16.81   19.25 13.38 16.66 18.05 15.71
Second round 6 13.75   15.15   16.38 13.75 14.03 20.94 15.03
First round 11 14.58   16.44   19.27 14.58 15.41 14.96 18.94
2x2x2 Cube Final 2 2.96   4.25   6.02 2.96 3.94 5.16 3.65
Second round 4 3.52   4.80   5.69 3.52 3.53 5.33 5.55
First round 2 3.31   4.11   3.31 DNF 4.78 3.96 3.58
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:30.71   1:36.07   1:32.52 1:30.71 1:39.56 1:38.13 1:37.55
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:51.44     2:51.44 3:11.34
6x6x6 Cube Combined Final 6 6:48.63     6:48.63
3x3x3 One-Handed Second round 11 33.77   36.65   33.77 36.13 34.63 39.19 39.22
Combined First round 10 30.28   34.18   30.28 34.33 30.41 37.80 DNF
Pyraminx Final 8 9.91   12.35   12.19 DNF 11.90 9.91 12.96
Second round 7 7.06   9.53   7.06 9.75 7.15 12.27 11.69
First round 6 8.34   10.08   10.08 8.72 11.44 8.34 11.55
Square-1 Combined First round 7 1:15.59     1:16.34 1:15.59
Rubik's Magic Final 1 1.13   1.28   3.38 1.41 1.27 1.15 1.13
Master Magic Final 2 3.77   4.52   3.77 4.52 4.58 4.58 4.46
Carson Helmer    USA
Carson Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 39.84   48.94   55.96 43.53 56.61 39.84 47.33
2x2x2 Cube First round 27 13.27   15.90   DNF 13.44 17.19 17.08 13.27
Chris Wilkinson    Australia
Chris Wilkinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.38   13.03   13.38 13.00 13.68 12.38 12.71
Second round 5 13.40   15.15   16.34 19.52 15.44 13.66 13.40
First round 4 12.46   14.50   14.58 15.21 12.46 13.72 18.81
2x2x2 Cube Final 6 4.47   5.55   5.88 5.69 5.09 7.27 4.47
Second round 5 3.97   4.96   3.97 5.71 4.36 4.80 11.97
First round 6 5.18   6.16   6.06 5.18 5.83 7.94 6.59
4x4x4 Cube Final 7 1:10.69   1:18.93   1:47.00 1:26.46 1:14.77 1:10.69 1:15.55
Combined First round 5 1:12.46   1:15.96   1:19.46 1:12.46 1:23.06 1:14.52 1:13.91
5x5x5 Cube Final 5 1:57.91   2:08.72   2:16.55 2:11.40 1:57.91 2:11.59 2:03.18
Combined First round 6 2:08.63   2:27.72   2:34.16 2:15.59 2:08.63 2:33.40 DNF
6x6x6 Cube Combined Final 7 7:30.11     7:30.11
7x7x7 Cube Combined Final 4 8:17.96     8:17.96
3x3x3 Blindfolded First round 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 37     37
3x3x3 One-Handed Final 3 26.34   27.80   29.40 28.22 28.46 26.72 26.34
Second round 3 20.27   27.42   20.27 54.91 23.68 29.80 28.77
Combined First round 3 23.90   26.71   28.34 27.72 27.30 25.11 23.90
Megaminx Combined Final 3 3:49.15     3:49.15 DNF
Pyraminx Second round 10 7.31   10.38   7.31 11.96 24.90 10.09 9.09
First round 10 9.41   11.81   11.88 12.83 10.71 9.41 21.33
Rubik's Magic Final 12 1.96   3.17   DNF 2.81 2.19 4.50 1.96
Dayu Zhang    China
Dayu Zhang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 21.93   27.03   21.93 28.94 29.11 25.46 26.69
First round 28 24.13   27.05   28.08 27.84 24.13 25.22 DNF
2x2x2 Cube Second round 23 10.34   17.94   24.11 DNF 16.91 12.81 10.34
First round 26 10.22   12.97   14.65 DNF 10.22 10.93 13.33
4x4x4 Cube Combined First round 19 2:32.09     2:32.09 2:53.06
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 51.72     56.56 51.72
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.97   15.34   15.65 16.33 15.59 14.77 12.97
Second round 8 13.30   15.63   13.30 15.52 24.72 15.43 15.94
First round 9 14.61   15.78   16.86 18.08 14.61 14.68 15.81
4x4x4 Cube Final 4 56.65   1:01.26   1:06.06 56.65 1:21.34 1:00.56 57.16
Combined First round 4 1:03.38   1:06.49   1:04.97 1:03.93 1:15.84 1:03.38 1:10.58
5x5x5 Cube Final 2 1:31.41   1:36.08   1:45.86 1:37.91 1:33.25 1:37.08 1:31.41
Combined First round 2 1:25.15   NR 1:34.85   NR 1:32.61 1:41.28 1:30.65 1:25.15 1:45.33
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:54.41   NR 3:04.35   NR 3:10.84 3:07.81 2:54.41
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:56.44   5:08.00   5:11.18 5:16.38 4:56.44
3x3x3 One-Handed Final 4 26.30   28.30   31.30 30.78 26.30 26.78 27.33
Second round 4 28.88   30.13   28.88 31.63 29.33 29.44 33.13
Combined First round 2 19.31   24.37   19.31 26.19 21.66 25.27 30.91
Pyraminx Second round 9 8.61   10.21   8.61 9.46 11.02 19.94 10.16
First round 12 10.40   14.01   13.84 13.11 10.40 15.09 30.78
Square-1 Final 2 23.46   29.11   25.84 30.27 23.46 32.69 31.22
Combined First round 2 11.15   OcR 23.99   29.86 23.61 11.15 25.15 23.22
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.31   7.87   WR 8.56 7.31 8.22 7.31 8.09
Second round 1 8.25   9.16   9.63 9.25 8.25 8.59 11.56
First round 1 6.65   WR 8.06   6.65 11.38 7.68 7.55 8.96
2x2x2 Cube Final 1 2.00   2.72   3.00 2.00 2.25 DNF 2.91
Second round 1 2.15   3.01   2.69 3.52 3.93 2.15 2.83
First round 1 1.97   2.57   2.59 1.97 2.50 6.00 2.63
4x4x4 Cube Final 1 37.86   44.23   47.28 37.86 49.02 43.21 42.21
Combined First round 1 34.61   39.10   38.36 40.28 34.61 38.66 46.38
5x5x5 Cube Final 1 1:02.40   1:07.01   WR 1:20.81 1:06.68 1:07.31 1:02.40 1:07.05
Combined First round 1 1:01.59   WR 1:09.31   1:01.59 1:02.68 1:19.03 1:15.18 1:10.08
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:05.88   WR 2:15.64   WR 2:05.88 2:19.00 2:22.05
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:38.55   OcR 4:06.43   4:26.18 4:14.56 3:38.55
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 3 1:42.46   DNF   DNF 1:42.46 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 34     34
3x3x3 One-Handed Final 1 11.27   OcR 14.83   11.27 15.38 16.58 12.53 16.63
Second round 1 14.19   15.72   16.66 14.88 15.63 19.05 14.19
Combined First round 1 15.58   18.51   15.58 19.08 DNF 18.55 17.91
Rubik's Clock Final 3 13.06   18.42   13.06 26.93 14.33 19.22 21.72
Megaminx Combined Final 1 59.36   1:08.95   OcR 1:08.25 59.36 1:20.94 1:00.33 1:18.27
Pyraminx Final 1 4.46   6.05   6.63 4.69 6.84 4.46 8.91
Second round 1 5.46   6.46   7.00 5.46 6.52 5.96 6.91
First round 1 4.90   6.73   6.40 8.59 4.90 6.08 7.72
Square-1 Final 1 21.15   27.33   29.03 28.65 24.30 29.55 21.15
Combined First round 1 15.09   21.04   23.93 47.22 23.25 15.94 15.09
4x4x4 Blindfolded Final 1 3:37.80   WR   5:05.30 3:37.80 DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 6/11 55:44     6/11 55:44
Rubik's Magic Final 3 1.30   1.74   1.30 1.34 2.44 3.56 1.44
Master Magic Final 7 6.18   7.02   7.06 7.03 10.50 6.97 6.18
Filio Kuntag    Indonesia
Filio Kuntag
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 23.44   24.92   23.44 23.75 24.34 26.66 27.02
First round 27 25.93   26.51   26.28 26.31 25.93 36.09 26.93
2x2x2 Cube Second round 20 8.36   11.09   12.19 8.61 12.46 8.36 12.50
First round 23 7.52   9.06   7.52 10.28 8.91 9.00 9.28
3x3x3 Blindfolded First round 6 4:57.08   DNF   4:57.08 DNF DNF
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 14.63   16.81   20.56 17.68 17.16 15.58 14.63
Second round 12 17.61   18.85   17.61 18.41 19.88 23.30 18.27
First round 12 13.52   16.68   19.69 13.52 15.31 17.52 17.21
2x2x2 Cube Second round 13 4.77   6.60   4.77 6.19 7.78 7.77 5.83
First round 14 4.06   8.02   14.36 10.53 6.69 4.06 6.84
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:16.53   1:32.07   1:25.38 1:16.53 2:12.21 1:37.63 1:33.19
3x3x3 Blindfolded First round 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Second round 16 34.90   41.62   35.47 55.72 50.81 38.58 34.90
Combined First round 13 36.81   39.70   38.02 39.69 41.38 42.80 36.81
3x3x3 Multi-Blind Final 3 1/2 6:48     1/2 6:48
Rubik's Magic Final 4 1.30   1.75   1.30 1.83 2.19 1.83 1.59
Jamie Carney    Australia
Jamie Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 56.15   1:09.03   1:17.31 56.59 1:13.18 56.15 DNF
2x2x2 Cube First round 32 12.66   26.67   29.31 25.91 12.66 43.68 24.78
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 22.72   26.37   23.31 32.38 30.78 22.72 25.03
First round 18 19.66   22.90   20.34 19.66 24.21 28.44 24.16
2x2x2 Cube Second round 19 6.61   8.99   DNF 6.61 9.71 9.72 7.55
First round 12 7.72   7.95   7.84 10.25 7.72 7.80 8.21
3x3x3 Blindfolded First round 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Jeremy Lu    Australia
Jeremy Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 15.19   19.39   15.19 18.94 20.38 22.53 18.86
Second round 13 19.58   20.63   21.43 20.22 19.58 DNF 20.25
First round 17 16.47   22.90   16.47 26.09 24.06 22.50 22.13
2x2x2 Cube Second round 15 5.28   7.01   6.50 7.83 8.65 6.71 5.28
First round 9 5.19   7.36   8.31 11.16 7.16 6.61 5.19
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:19.91   1:23.38   1:28.15 1:22.66 1:22.84 1:19.91 1:24.65
5x5x5 Cube Combined First round 7 2:33.90     2:33.90 DNF
6x6x6 Cube Combined Final 5 6:26.18     6:26.18
3x3x3 Fewest Moves Final 6 73     73
3x3x3 One-Handed Second round 13 32.38   39.16   38.93 41.16 37.40 32.38 54.43
Combined First round 16 30.31   40.84   45.38 37.96 56.94 39.18 30.31
Rubik's Clock Final 2 14.52   17.10   14.52 15.50 19.96 17.72 18.09
Megaminx Combined Final 4 4:00.00     4:32.47 4:00.00
Pyraminx Final 4 6.69   8.28   9.02 8.18 6.69 12.38 7.63
Second round 8 9.15   10.15   9.15 9.71 9.30 11.43 11.53
First round 7 7.03   10.20   10.06 7.03 11.33 9.21 DNF
Square-1 Combined First round 6 1:02.61     DNF 1:02.61
Rubik's Magic Final 5 1.03   1.85   1.03 2.66 DNF 1.72 1.18
Master Magic Final 1 3.36   OcR 4.30   3.36 4.84 3.81 4.25 5.79
Jessica Flay    Australia
Jessica Flay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 1:18.30   1:43.62   1:42.90 2:28.02 1:18.30 1:58.88 1:29.09
Pyraminx Second round 14 13.44   17.58   15.52 22.38 13.44 18.94 18.28
First round 13 10.80   15.12   15.19 10.80 15.16 15.02 18.63
Master Magic Final 4 4.50   5.92   4.50 6.77 5.66 2:38.61 5.34
Johnson Ho    Australia
Johnson Ho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 20.00   23.59   20.80 20.00 21.90 28.84 28.06
2x2x2 Cube First round 20 5.53   8.55   11.06 7.59 7.00 5.53 DNF
5x5x5 Cube Combined First round 11 3:04.94     3:28.68 3:04.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 48.40     55.13 48.40
Pyraminx First round 19 12.31   21.69   20.78 26.86 12.31 DNF 17.43
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 20.88   26.53   20.88 32.77 26.06 28.81 24.71
First round 25 22.47   24.98   24.34 27.90 22.47 28.11 22.71
2x2x2 Cube Second round 21 9.34   12.18   13.16 15.25 9.34 11.33 12.05
First round 24 7.58   9.28   11.46 11.30 7.84 8.69 7.58
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:44.02     2:21.11 1:44.02
6x6x6 Cube Combined Final 4 5:41.88     5:41.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 1:41.49     1:41.49 DNF
Pyraminx Second round 13 14.09   17.57   22.97 14.75 15.00 30.84 14.09
First round 16 11.19   17.68   DNF 11.41 18.43 11.19 23.19
Rubik's Magic Final 14 1.47   8.98   DNF 1.47 4.86 7.30 14.77
Master Magic Final 3 4.30   5.14   6.18 4.93 4.69 5.81 4.30
Keith Major    Australia
Keith Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 1:45.21   2:25.79   2:08.65 1:45.21 3:33.34 2:55.66 2:13.06
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.05   13.77   13.46 14.00 13.05 15.21 13.86
Second round 4 12.59   13.97   12.59 15.97 13.31 17.16 12.63
First round 2 11.58   12.58   12.11 11.58 12.30 18.30 13.34
2x2x2 Cube Second round 12 5.27   6.59   5.27 6.33 8.06 6.19 7.25
First round 18 5.30   8.21   8.21 8.06 5.30 8.36 9.02
3x3x3 One-Handed Final 5 23.30   28.61   30.59 29.38 23.30 27.09 29.36
Second round 5 25.13   30.34   30.33 34.56 25.13 29.66 31.03
Combined First round 8 25.36   31.74   34.84 25.36 39.94 25.71 34.66
Kit Sharman    Australia
Kit Sharman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 41.81   1:00.21   41.81 1:03.08 55.86 1:12.74 1:01.68
2x2x2 Cube First round 31 12.77   21.04   18.21 23.21 12.77 DNF 21.69
Luke Bruce    Australia
Luke Bruce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.68   12.26   11.91 14.47 13.00 10.68 11.86
Second round 7 12.15   15.37   DNF 14.47 17.09 14.56 12.15
First round 3 10.06   13.96   13.91 DNF 10.06 13.53 14.43
2x2x2 Cube Final 5 4.44   5.54   9.22 5.59 5.69 4.44 5.34
Second round 6 4.83   5.70   4.83 4.84 6.00 6.25 7.06
First round 15 4.81   8.08   10.56 4.81 7.05 7.21 9.97
4x4x4 Cube Final 2 48.03   57.75   1:00.96 48.03 1:01.13 53.47 58.83
Combined First round 2 56.61   58.74   58.00 56.61 1:01.43 1:13.15 56.80
5x5x5 Cube Final 4 1:57.80   2:06.81   2:16.94 1:58.55 2:16.15 1:57.80 2:05.72
Combined First round 4 2:03.28   2:16.16   2:23.43 2:03.28 2:16.19 2:12.84 2:19.44
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:28.13   3:42.25   3:28.13 3:50.66 3:47.97
7x7x7 Cube Combined Final 3 6:25.25   6:58.83   6:25.25 6:49.84 7:41.41
3x3x3 Fewest Moves Final 7 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 8 28.19   33.69   36.09 34.91 28.19 35.34 30.83
Second round 8 30.18   32.35   33.93 30.18 31.75 31.38 36.18
Combined First round 12 33.19   35.06   34.13 36.97 1:03.91 34.08 33.19
Pyraminx First round 24 DNF   DNF   DNF DNF DNS DNS DNS
Luke Silva    Australia
Luke Silva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 34.86   35.88   41.84 34.86 36.46 35.06 36.11
First round 30 28.86   32.77   28.86 30.08 29.52 41.90 38.71
Matthew Flay    Australia
Matthew Flay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 22.08   23.49   22.25 28.11 23.81 22.08 24.41
First round 23 17.55   23.76   17.55 26.21 23.15 26.97 21.93
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:17.27   2:10.19   2:24.11 1:17.27 2:14.53 3:21.19 1:51.94
3x3x3 Blindfolded First round 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 56     56
3x3x3 One-Handed Second round 15 34.15   41.30   51.34 40.58 34.15 46.00 37.33
Combined First round 15 34.90   40.80   38.91 42.34 DNF 34.90 41.16
Pyraminx Final 2 4.21   7.00   9.80 4.21 7.66 6.94 6.40
Second round 2 4.53   6.78   4.53 7.36 6.22 6.77 8.83
First round 3 7.30   8.51   9.27 8.68 8.38 8.47 7.30
Rubik's Magic Final 9 1.71   2.47   3.53 2.08 2.40 1.71 2.93
Matthew Soo    Australia
Matthew Soo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 26.91   29.64   29.68 26.91 29.34 30.05 29.90
Matthew Wanstall    Australia
Matthew Wanstall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.93   13.68   15.58 14.68 11.93 12.53 13.83
Second round 3 12.52   13.97   12.93 14.09 12.52 14.90 15.44
First round 8 12.21   15.63   20.22 16.77 14.90 12.21 15.21
2x2x2 Cube Second round 14 5.33   6.66   5.33 6.68 8.46 6.16 7.15
First round 16 4.08   8.15   8.11 7.58 9.33 4.08 8.77
4x4x4 Cube Final 8 1:15.06   1:23.07   1:15.06 1:45.05 1:17.46 1:35.83 1:15.93
Combined First round 8 1:12.56   1:21.60   1:27.43 1:23.94 1:12.56 1:25.90 1:14.96
5x5x5 Cube Combined First round 8 2:35.38     2:35.38 2:42.91
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 2:05.66   DNF   2:05.66 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Second round 12 28.27   38.06   40.21 28.27 42.71 31.27 49.84
Combined First round 11 30.28   35.06   35.06 30.28 39.08 31.22 38.90
Square-1 Final 4 37.09   40.45   43.81 37.09 38.43 47.02 39.11
Combined First round 4 43.21   49.13   52.83 49.13 DNF 45.44 43.21
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 2/3 14:05     2/3 14:05
Ming Kim Low    Australia
Ming Kim Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 1:00.33   1:08.25   1:00.33 1:05.46 1:09.90 1:17.06 1:09.38
2x2x2 Cube First round 29 6.40   20.32   25.06 27.31 19.36 6.40 16.55
Minh Nguyen    Australia
Minh Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 20.28   23.81   20.30 28.28 26.53 20.28 24.61
2x2x2 Cube First round 19 6.49   8.27   9.88 6.88 9.75 6.49 8.18
5x5x5 Cube Combined First round 13 4:14.91     4:14.91 4:37.41
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 1:44.03     1:44.03 DNF
Pyraminx First round 22 20.96   32.45   34.28 37.16 36.40 26.68 20.96
Square-1 Combined First round 8 DNF     DNF DNF
Nick Pappas    Australia
Nick Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.88   13.41   12.43 14.41 10.88 13.40 14.41
Second round 2 12.41   13.48   14.66 12.41 13.13 16.02 12.65
First round 6 10.80   14.96   15.33 14.93 10.80 17.71 14.63
2x2x2 Cube Final 4 3.59   5.49   6.36 3.59 6.30 9.65 3.81
Second round 2 3.33   3.70   3.78 4.11 3.94 3.38 3.33
First round 3 3.18   4.12   3.63 DNF 3.18 4.65 4.09
4x4x4 Cube Final 3 53.58   1:00.82   53.58 1:03.05 1:18.30 55.75 1:03.65
Combined First round 3 53.56   1:04.87   1:00.75 1:09.83 1:04.02 53.56 1:25.30
5x5x5 Cube Final 3 1:32.05   1:52.38   1:46.81 DNF 1:55.02 1:55.30 1:32.05
Combined First round 3 1:38.40   1:59.18   2:03.84 2:06.13 1:47.58 1:38.40 DNF
7x7x7 Cube Combined Final 5 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:42.27   DNF   1:42.27 DNF DNF
First round 5 2:19.44   DNF   DNF 2:19.44 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 45     45
Megaminx Combined Final 2 1:46.41   1:53.13   1:46.41 2:10.09 1:57.09 1:52.80 1:49.50
Pyraminx Final 6 7.40   9.70   17.44 10.78 8.28 7.40 10.03
Second round 3 5.31   8.33   7.06 7.84 5.31 10.08 DNF
First round 5 8.00   9.44   11.31 12.44 8.11 8.00 8.91
Square-1 Final 3 25.94   30.03   29.46 41.86 25.94 29.08 31.55
Combined First round 3 21.33   34.68   32.65 43.19 40.94 30.44 21.33
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 4 1/2 9:54     1/2 9:54
Oskar Zemdegs    Australia
Oskar Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 28 15.52   17.26   16.25 15.52 18.31 17.22 22.44
Peter Thomas    Australia
Peter Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 20.30   23.97   20.30 22.77 29.81 23.75 25.38
First round 26 20.90   25.04   20.90 26.43 21.03 DNF 27.66
2x2x2 Cube Second round 11 5.59   6.40   7.91 5.59 6.46 7.03 5.71
First round 22 6.53   8.67   9.80 6.53 6.66 9.84 9.55
4x4x4 Cube Combined First round 18 2:27.96     2:27.96 DNF
3x3x3 Blindfolded First round 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 35.50   44.49   40.68 1:01.81 35.50 44.94 47.84
Pyraminx First round 21 16.18   26.97   28.16 27.52 16.18 DNF 25.22
Rubik's Magic Final 10 1.94   2.74   2.83 3.02 4.40 2.38 1.94
Robert Hickingbotham    Australia
Robert Hickingbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 17.96   20.62   17.96 21.52 22.50 19.75 20.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 37.22   44.27   43.93 37.22 49.18 39.69 51.08
Pyraminx First round 14 10.84   15.50   DNF 19.66 11.28 10.84 15.55
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.27   15.63   22.05 16.91 12.27 13.19 16.78
Second round 10 13.90   16.05   13.90 14.84 17.69 21.47 15.61
First round 5 12.69   14.50   12.90 13.44 12.69 17.30 17.15
2x2x2 Cube Final 3 3.80   5.08   5.40 4.06 8.08 5.77 3.80
Second round 3 4.16   4.62   4.16 4.71 4.90 6.83 4.25
First round 4 3.93   5.82   6.47 7.13 3.93 6.49 4.50
4x4x4 Cube Final 5 1:01.33   1:12.71   1:34.06 1:14.63 1:03.06 1:01.33 1:20.43
Combined First round 7 1:07.46   1:19.90   1:20.41 1:07.46 1:17.96 1:26.86 1:21.32
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:50.97     3:10.41 2:50.97
3x3x3 Blindfolded First round 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 40     40
3x3x3 One-Handed Second round 9 28.28   34.21   32.81 37.75 28.28 32.08 DNF
Combined First round 4 24.94   26.93   24.94 26.08 28.78 25.93 DNF
Pyraminx Final 3 4.93   7.13   7.63 4.93 6.59 7.18 7.84
Second round 6 5.91   8.99   6.58 11.27 5.91 9.11 11.75
First round 2 5.90   8.23   5.90 6.38 10.46 9.69 8.61
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 19.08   23.60   23.28 29.97 21.59 25.94 19.08
Second round 16 19.97   22.31   20.81 22.02 24.11 19.97 26.27
First round 19 18.63   22.99   18.63 26.72 19.68 28.71 22.56
2x2x2 Cube Second round 17 6.97   8.15   8.13 7.72 12.00 8.59 6.97
First round 13 7.22   8.00   10.09 7.22 8.53 7.83 7.65
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:30.72   1:41.84   1:43.52 1:30.72 1:46.80 1:59.65 1:35.21
3x3x3 One-Handed Final 6 27.93   30.41   32.69 DNF 28.40 30.13 27.93
Second round 7 27.34   32.08   27.34 33.09 28.28 35.34 34.86
Combined First round 5 23.83   28.44   28.27 29.40 23.83 27.77 29.27
Timothy Ng    Australia
Timothy Ng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 19.55   22.77   20.83 25.43 25.43 19.55 22.06
First round 13 19.91   20.39   22.38 20.02 20.71 19.91 20.44
2x2x2 Cube Second round 9 5.44   6.19   5.75 6.41 7.50 5.44 6.40
First round 5 4.05   5.85   6.21 5.58 4.05 6.05 5.91
3x3x3 Fewest Moves Final 7 DNF     DNF
Rubik's Clock Final 6 19.78   48.91   35.77 DNF 1:23.88 27.09 19.78
Pyraminx First round 20 9.97   24.05   1:01.40 22.36 9.97 29.84 19.96
Rubik's Magic Final 15 1.28   23.03   DNF 1.28 1.56 2.97 1:04.56
Master Magic Final 5 4.43   6.41   6.69 6.77 4.43 5.77 8.56
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.03   16.10   19.02 12.03 14.16 15.13 DNF
Second round 9 12.31   15.71   12.31 19.52 15.19 17.78 14.15
First round 10 15.25   15.94   15.69 16.44 15.25 16.86 15.69
4x4x4 Cube Final 6 1:07.38   1:17.00   1:07.38 1:07.93 1:20.86 DNF 1:22.22
Combined First round 6 1:10.78   1:18.95   1:26.38 1:19.15 1:10.78 1:19.41 1:18.30
3x3x3 Blindfolded Final 1 40.68   OcR DNF   DNF DNF 40.68
First round 2 1:28.22   DNF   1:28.22 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 21.25   25.06   30.36 27.28 21.81 21.25 26.09
Second round 2 23.71   27.01   26.78 23.71 28.56 28.96 25.68
Combined First round 6 29.27   31.19   31.05 36.28 32.78 29.75 29.27
Pyraminx Second round 11 9.41   12.09   9.41 11.78 12.34 12.15 17.69
First round 8 10.41   11.02   10.46 10.41 11.15 11.46 14.19
4x4x4 Blindfolded Final 2 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 18:38.00   OcR   DNF 18:38.00 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 6 DNF     DNF