Melbourne Cube Day 2013

Date City WCA LInk
2013-11-16  Australia, Melbourne Melbourne Cube Day 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 6.54  Jayden McNeill 9.73  Kirt Protacio 10.20
 2x2x2 Cube  Jayden McNeill 1.99  Cameron Stollery 2.25  Feliks Zemdegs 2.31
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 32.87  Jayden McNeill 44.37  Christian Foyle 53.83
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 55.33  Jayden McNeill 1:28.31  Dene Beardsley 1:39.52
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 2:58.57  Dene Beardsley 4:32.62  Jayden McNeill 4:45.77
 3x3x3 Blindfolded  Zane Carney 43.52  Feliks Zemdegs 1:02.52  Christian Foyle 3:00.46
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 15.11  Jayden McNeill 16.84  Kirt Protacio 21.67
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.13   7.98    Australia 7.50 7.69 8.75 7.13 10.44
2 Jayden McNeill 9.75   10.66    Australia 10.09 11.81 DNF 10.08 9.75
3 Kirt Protacio 8.22   10.78    Australia 10.97 11.59 8.22 10.50 10.88
4 Chris Wilkinson 12.41   12.91    Australia 12.75 16.00 12.41 12.68 13.31
5 Cameron Stollery 12.96   13.12    Australia 13.77 13.02 13.22 12.96 13.13
6 Christian Foyle 11.52   14.30    Australia 14.46 14.63 13.80 11.52 15.46
7 Jarvis Jin 12.15   14.48    Australia 13.56 14.18 15.71 26.08 12.15
8 Yanqing Fang (方彦卿) 12.84   15.38    China 19.58 12.84 15.97 16.22 13.96
9 Alex Chen 14.88   15.72    Australia 15.22 16.03 18.11 14.88 15.90
10 Nathan Ma 13.59   16.00    Australia 15.71 13.59 17.19 21.27 15.11
11 Dene Beardsley 13.66   16.28    New Zealand 17.31 13.66 16.34 16.21 16.28
12 Hugo Adams 15.93   17.06    Australia 16.63 28.50 16.47 15.93 18.08
13 Joshua Evely 15.15   17.13    Australia 15.15 17.11 17.43 17.71 16.86
14 Jake Holah 11.86   17.32    Australia 18.06 18.61 19.71 15.30 11.86
15 Ramesh Vidyasagar 14.63   17.33    Australia 19.44 15.65 16.90 25.55 14.63
16 Tim Major 13.75   17.39    Australia 17.52 18.25 13.75 17.18 17.47
17 Wesley Lee 12.16   17.83    Australia 19.56 12.16 15.59 20.25 18.34
18 Erim Kosyer 16.06   17.86    Australia 18.93 18.94 17.52 16.06 17.13
19 Zane Carney 13.41   17.90    Australia 13.41 22.69 16.41 16.69 20.61
20 Kooi Xiu Hong 18.13   19.15    Malaysia 18.57 19.47 18.13 19.41 21.40
21 Qi Qu (曲祺) 18.83   20.01    China 18.83 21.28 23.81 19.38 19.36
22 Nyny H'jinn 20.77   21.32    Australia 20.77 21.00 21.83 21.13 23.03
23 Sugun Wadhwa 16.81   21.62    Australia 22.84 21.33 22.80 20.72 16.81
24 Nathan Box-Billett 16.43   21.66    Australia 24.27 16.43 18.81 26.03 21.90
25 Tim McMahon 16.71   22.20    Australia 16.71 29.27 19.93 25.08 21.58
26 Rui Chen 19.05   22.69    China 19.05 23.06 23.96 25.44 21.06
27 Petey Karalis 17.68   23.70    Australia 20.63 26.46 17.68 27.41 24.02
28 Hansen He 24.05   25.18    Australia 24.36 25.52 24.05 25.65 27.88
29 Ye Hua 24.21   26.98    China 27.19 31.02 24.21 28.53 25.21
30 Brodie Eckert 24.33   27.11    Australia 39.34 30.09 25.80 24.33 25.43
31 Yiheng Tian 24.27   27.82    China 24.27 34.05 27.11 29.69 26.66
32 Ryan Griffiths 26.71   28.22    Australia DNF 29.40 27.56 27.71 26.71
33 Michael Rhodes 24.88   29.83    Australia 28.84 33.94 24.88 31.43 29.21
34 Sean Griffiths 27.91   30.59    Australia 27.91 35.58 32.16 28.03 31.59
35 Joe Pooley 27.46   32.43    Australia 30.81 35.80 35.15 31.33 27.46
36 Takumi Woolcock 26.75   33.45    Australia 36.11 26.75 33.77 30.46 37.94
37 Mason Pasten 20.19   35.00    Australia 20.19 41.52 36.38 27.09 44.36
38 Andrea Javier 32.83   38.22    Australia 44.56 39.91 38.47 36.27 32.83
39 Andy Kim 30.96   38.45    Australia 38.78 40.09 43.16 30.96 36.47
40 Jayden Johnson 32.13   40.88    Australia 52.75 32.13 42.97 42.58 37.08
41 Alex Ray 39.46   45.91    Australia 40.84 45.69 39.46 51.21 57.55
42 Lachlan Graham 32.68   47.90    Australia 44.43 42.96 32.68 DNF 56.30
43 Daniel Quattrone 40.27   49.59    Australia 55.78 53.21 42.11 53.46 40.27
44 Eleanor Shiels 38.22   49.79    Australia 48.55 52.52 48.30 38.22 55.44
45 Eidan Kamberi 40.93   50.54    Australia 54.69 48.02 DNF 48.91 40.93
46 Huanhuan Zhang (张欢欢) 40.50   51.02    China 2:18.96 1:02.41 49.55 40.50 41.09
47 Sam Chaplin 46.36   51.31    Australia 46.36 56.13 58.31 46.53 51.27
48 Ben Leembruggen 48.05   51.92    Australia 49.21 48.93 57.63 48.05 1:12.46
49 Callum Watkins 46.58   51.98    Australia 55.34 48.86 2:03.69 46.58 51.75
50 Daniel Pinhasov 45.47   53.20    Australia 58.78 56.00 45.68 45.47 57.93
51 Zac Mistri 43.90   59.99    Australia 43.90 1:11.96 59.30 1:08.21 52.46
52 Stefan Nikolovski 57.61   1:05.20    Australia 1:19.25 57.61 1:07.21 58.86 1:09.53
53 Finn O'Kane 58.00   1:06.88    Australia 1:44.52 1:09.86 58.00 1:03.47 1:07.30
54 Ben Hamilton 49.93   1:07.84    Australia 1:09.02 56.18 1:18.31 49.93 1:18.84
55 Lirron Peretz 51.16   1:12.11    Australia 53.52 DNF 51.16 1:08.69 1:34.11
56 Darcy Landewee 1:01.88   1:12.95    Australia 1:22.84 1:01.88 1:04.16 1:20.11 1:14.59
57 Xavier Murrell 1:11.28   1:28.64    Australia 1:23.02 1:11.28 1:48.33 1:40.27 1:22.63
58 Devin Alim 1:33.43   1:57.35    Australia 1:43.09 3:15.68 2:22.75 1:33.43 1:46.21
59 Wayne Lee 50.47   DNF    Australia 50.47 DNF DNF 1:03.00 52.50
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.96   8.09    Australia 8.36 8.97 6.96 8.13 7.77
2 Kirt Protacio 9.47   10.10    Australia 11.38 10.84 9.63 9.47 9.84
3 Jayden McNeill 9.94   10.36    Australia 10.02 9.94 10.80 10.44 10.61
4 Chris Wilkinson 10.63   12.33    Australia 12.77 10.63 16.55 11.68 12.53
5 Cameron Stollery 11.65   12.50    Australia 15.18 11.65 11.83 12.09 13.59
6 Christian Foyle 11.78   12.51    Australia 13.09 12.40 11.78 13.06 12.08
7 Tim Major 12.15   13.38    Australia 12.31 15.47 12.15 13.03 14.80
8 Zane Carney 10.84   13.86    Australia 10.84 13.52 13.06 17.65 14.99
9 Jarvis Jin 8.11   13.93    Australia 13.18 17.15 8.11 15.31 13.31
10 Jake Holah 10.33   14.66    Australia 14.88 16.71 16.43 10.33 12.66
11 Alex Chen 13.78   14.87    Australia 16.88 14.22 16.55 13.84 13.78
12 Nathan Ma 14.46   16.24    Australia 19.28 14.59 18.72 14.46 15.41
13 Yanqing Fang (方彦卿) 16.06   16.72    China 16.27 16.06 16.83 17.05 17.97
14 Dene Beardsley 12.02   16.73    New Zealand 17.25 12.02 14.11 18.84 DNF
15 Wesley Lee 14.50   16.96    Australia DNF 15.09 20.30 14.50 15.50
16 Ramesh Vidyasagar 14.94   17.04    Australia 18.27 17.18 15.66 14.94 18.40
17 Kooi Xiu Hong 15.22   17.35    Malaysia 16.05 24.06 19.56 16.43 15.22
18 Erim Kosyer 14.56   18.10    Australia 21.65 14.56 19.72 15.16 19.41
19 Joshua Evely 18.34   18.64    Australia 19.52 18.34 18.58 18.71 18.63
20 Qi Qu (曲祺) 15.90   19.34    China 15.90 18.94 21.15 18.88 20.19
21 Tim McMahon 18.21   19.70    Australia 18.21 20.66 18.78 19.65 28.53
22 Hugo Adams 16.88   20.18    Australia 22.09 20.50 16.88 17.94 27.86
23 Nathan Box-Billett 15.81   20.21    Australia 19.28 23.53 20.69 15.81 20.66
24 Nyny H'jinn 20.19   22.46    Australia 20.19 34.77 22.86 20.63 23.88
25 Sugun Wadhwa 17.59   22.87    Australia 20.25 20.80 17.59 28.28 27.55
26 Rui Chen 18.65   22.96    China 18.65 34.77 24.52 23.56 20.81
27 Petey Karalis 21.58   23.53    Australia 21.58 26.21 26.43 22.02 22.36
28 Brodie Eckert 21.25   23.81    Australia 21.25 22.58 DNF 25.36 23.50
29 Hansen He 20.81   25.36    Australia 25.46 20.81 27.68 22.94 29.00
30 Yiheng Tian 19.40   25.68    China 24.53 26.22 32.98 26.30 19.40
31 Ye Hua 23.81   29.74    China 23.81 25.02 31.58 33.66 32.61
32 Ryan Griffiths 24.65   34.95    Australia 49.18 30.59 24.65 38.19 36.08
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.25   6.54   WR  Australia 6.91 6.41 6.25 7.30 6.31
2 Jayden McNeill 9.18   9.73    Australia 9.18 9.86 9.68 9.66 10.13
3 Kirt Protacio 7.91   10.20    Australia 7.91 10.93 10.91 11.71 8.75
4 Cameron Stollery 9.84   12.33    Australia 49.15 9.84 10.83 12.00 14.15
5 Tim Major 11.18   13.12    Australia 12.30 11.59 11.18 16.55 15.47
6 Chris Wilkinson 11.90   13.19    Australia 12.75 14.46 11.90 18.38 12.36
7 Christian Foyle 8.96   14.13    Australia 13.25 13.47 8.96 25.46 15.68
8 Zane Carney 12.66   16.34    Australia 12.66 14.72 17.40 16.91 17.44
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.86   2.38    Australia 2.44 2.31 4.08 1.86 2.38
2 Jayden McNeill 2.28   2.67    Australia 3.72 2.81 2.52 2.69 2.28
3 Feliks Zemdegs 2.43   3.71    Australia 2.55 6.00 5.21 3.38 2.43
4 Christian Foyle 3.13   4.22    Australia 3.13 3.69 5.55 8.00 3.43
5 Kirt Protacio 3.30   5.37    Australia 3.30 5.03 6.28 5.91 5.16
6 Ramesh Vidyasagar 4.56   5.97    Australia 5.77 6.55 6.77 4.56 5.58
7 Sugun Wadhwa 2.50   6.07    Australia 5.61 6.00 6.61 2.50 9.22
8 Chris Wilkinson 4.47   6.45    Australia 6.02 5.47 7.86 DNF 4.47
9 Jarvis Jin 4.75   6.45    Australia 6.19 7.75 4.75 5.93 7.22
10 Tim Major 2.63   6.49    Australia 5.28 7.81 DNF 2.63 6.38
11 Jake Holah 4.83   6.73    Australia 8.25 7.03 5.00 8.16 4.83
12 Nathan Ma 3.55   6.99    Australia 5.78 7.63 7.78 3.55 7.55
13 Rui Chen 3.83   7.20    China 8.31 4.71 12.52 3.83 8.59
14 Alex Chen 5.58   7.24    Australia 6.13 14.59 8.18 7.40 5.58
15 Wesley Lee 2.69   7.60    Australia 8.94 7.69 6.80 2.69 8.31
16 Petey Karalis 7.11   7.67    Australia 7.11 7.18 11.16 7.91 7.93
17 Nathan Box-Billett 4.93   7.72    Australia 7.40 8.34 12.34 4.93 7.41
18 Qi Qu (曲祺) 5.03   7.82    China 8.66 5.03 7.66 7.13 9.13
19 Mason Pasten 3.47   8.07    Australia 9.91 7.05 8.27 3.47 8.88
20 Yiheng Tian 7.00   8.07    China 7.00 DNF 9.31 7.11 7.80
21 Hugo Adams 4.72   8.24    Australia 10.63 DNF 5.43 8.66 4.72
22 Erim Kosyer 4.52   8.46    Australia 7.72 10.44 4.52 49.63 7.22
23 Joe Pooley 6.43   8.46    Australia 7.22 10.38 7.77 6.43 11.38
24 Yanqing Fang (方彦卿) 4.13   8.72    China 6.97 12.03 4.13 9.38 9.81
25 Nyny H'jinn 7.06   8.99    Australia 7.36 7.65 13.11 7.06 11.97
26 Kooi Xiu Hong 4.22   9.20    Malaysia 9.80 10.00 7.81 4.22 12.36
27 Sam Chaplin 8.11   9.94    Australia 9.56 10.31 9.94 8.11 16.63
28 Joshua Evely 3.33   10.46    Australia 11.81 10.06 DNF 3.33 9.50
29 Lachlan Graham 9.03   10.50    Australia 9.97 11.69 11.50 10.02 9.03
30 Brodie Eckert 10.52   13.13    Australia 13.44 11.41 DNF 14.55 10.52
31 Michael Rhodes 9.03   13.53    Australia 14.84 13.55 14.38 9.03 12.66
32 Takumi Woolcock 3.40   13.77    Australia 15.34 16.52 13.41 3.40 12.56
33 Daniel Quattrone 10.81   13.86    Australia 10.81 26.19 12.33 15.66 13.58
34 Ben Leembruggen 8.40   14.48    Australia 12.21 20.15 8.40 11.08 47.75
35 Hansen He 10.16   14.73    Australia 12.27 19.46 16.83 10.16 15.08
36 Andrea Javier 10.69   15.31    Australia 1:09.00 14.25 16.88 10.69 14.81
37 Alex Ray 12.11   17.19    Australia 22.90 18.53 19.09 13.94 12.11
38 Eidan Kamberi 13.21   17.85    Australia 13.21 14.43 19.41 27.61 19.72
39 Zac Mistri 16.00   19.91    Australia 21.41 21.30 17.03 22.58 16.00
40 Huanhuan Zhang (张欢欢) 17.03   27.66    China 58.75 35.08 23.55 24.34 17.03
41 Ben Hamilton 21.61   28.58    Australia 25.93 40.53 35.34 21.61 24.46
42 Brodie Graham 12.09   28.64    Australia 28.31 29.43 12.09 32.15 28.19
43 Eleanor Shiels 27.88   30.48    Australia 35.15 30.50 30.22 30.71 27.88
44 Darcy Landewee 28.63   38.82    Australia 28.63 DNF 30.84 47.53 38.08
45 Xavier Murrell 34.86   42.01    Australia 1:09.86 50.03 34.86 36.88 39.11
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 2.03   2.56    Australia 2.34 2.03 5.05 2.11 3.22
2 Feliks Zemdegs 1.84   2.58    Australia 3.05 1.84 3.05 2.66 2.03
3 Jayden McNeill 2.19   2.97    Australia 2.50 2.19 3.77 2.81 3.59
4 Christian Foyle 3.16   4.13    Australia 4.28 3.16 5.08 4.15 3.96
5 Tim Major 3.03   4.58    Australia 4.25 3.03 DNF 5.90 3.59
6 Hugo Adams 2.72   4.60    Australia 3.93 2.72 5.71 5.34 4.52
7 Ramesh Vidyasagar 4.41   4.71    Australia 4.44 5.44 4.94 4.41 4.75
8 Kirt Protacio 4.28   4.73    Australia 5.19 4.46 4.28 4.55 6.36
9 Sugun Wadhwa 4.80   5.30    Australia 6.56 5.75 4.86 4.80 5.30
10 Alex Chen 4.61   5.43    Australia 5.52 4.61 4.75 6.03 7.86
11 Nathan Ma 4.30   5.55    Australia 4.59 9.50 6.28 4.30 5.77
12 Chris Wilkinson 5.09   5.67    Australia 6.18 5.09 5.50 5.33 DNF
13 Mason Pasten 2.03   6.25    Australia 7.36 5.34 2.03 7.52 6.06
14 Jake Holah 3.83   6.48    Australia 6.65 6.05 8.18 3.83 6.75
15 Jarvis Jin 3.72   6.52    Australia 15.63 6.15 3.72 4.38 9.02
16 Joshua Evely 4.31   6.71    Australia 7.22 6.65 4.31 6.25 DNF
17 Qi Qu (曲祺) 5.68   6.81    China 7.56 5.68 6.77 7.80 6.11
18 Yiheng Tian 6.43   7.60    China 9.22 6.43 6.78 7.80 8.22
19 Rui Chen 6.81   7.71    China 7.56 8.80 7.75 6.81 7.81
20 Yanqing Fang (方彦卿) 5.86   8.00    China 6.78 6.53 DNF 10.69 5.86
21 Wesley Lee 6.80   8.02    Australia 8.03 6.84 6.80 9.56 9.18
22 Brodie Eckert 7.50   8.23    Australia 7.69 7.50 8.46 8.55 11.46
23 Erim Kosyer 6.44   8.34    Australia 9.94 6.90 8.19 6.44 9.96
24 Kooi Xiu Hong 5.69   8.69    Malaysia 12.21 10.34 5.69 8.18 7.56
25 Joe Pooley 8.22   8.81    Australia 8.80 9.78 8.22 8.97 8.65
26 Petey Karalis 7.21   9.07    Australia 10.65 7.21 8.59 8.19 10.44
27 Nyny H'jinn 7.46   9.09    Australia 8.65 9.13 9.50 7.46 11.72
28 Lachlan Graham 7.91   9.61    Australia 11.13 8.56 7.91 9.15 12.44
29 Nathan Box-Billett 6.25   10.35    Australia 22.21 12.56 6.25 7.66 10.83
30 Michael Rhodes 8.72   10.37    Australia 11.72 8.72 12.91 9.80 9.58
31 Sam Chaplin 6.46   13.32    Australia 16.08 15.13 15.18 9.66 6.46
32 Takumi Woolcock 9.61   15.37    Australia 17.77 9.61 13.50 17.65 14.97
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 1.66   1.99   OcR  Australia 1.88 2.02 1.66 2.06 5.61
2 Cameron Stollery 1.41   2.25    Australia 1.93 1.77 3.05 1.41 3.31
3 Feliks Zemdegs 1.69   2.31    Australia 2.28 2.25 1.69 2.41 4.69
4 Christian Foyle 3.00   3.42    Australia 3.31 4.13 3.00 3.58 3.36
5 Tim Major 2.71   4.07    Australia 4.66 4.27 3.43 4.50 2.71
6 Hugo Adams 3.66   4.57    Australia 4.78 4.63 3.66 4.30 6.66
7 Kirt Protacio 4.43   5.35    Australia 4.88 6.58 4.43 4.91 6.27
8 Ramesh Vidyasagar 4.18   6.27    Australia 6.59 8.02 6.28 4.18 5.94
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 26.03   31.58    Australia 30.19 32.94 36.72 31.61 26.03
2 Jayden McNeill 38.84   41.86    Australia 45.19 40.93 44.55 38.84 40.09
3 Kirt Protacio 51.11   53.24    Australia 53.13 57.68 54.78 51.80 51.11
4 Christian Foyle 55.77   59.96    Australia 1:00.08 57.30 1:02.50 1:08.34 55.77
5 Zane Carney 53.59   1:02.42    Australia 56.09 DNF 53.59 59.30 1:11.88
6 Tim Major 52.90   1:04.22    Australia 58.53 1:21.55 1:06.78 1:07.36 52.90
7 Cameron Stollery 59.61   1:05.64    Australia 1:10.83 59.61 1:24.93 1:03.75 1:02.34
8 Joshua Evely 55.44   1:06.52    Australia 1:13.08 1:10.77 1:07.15 1:01.65 55.44
9 Yanqing Fang (方彦卿) 1:02.27   1:06.99    China 1:13.00 1:02.27 1:08.33 1:08.02 1:04.61
10 Wesley Lee 1:03.02   1:08.77    Australia 1:03.02 1:16.22 1:05.06 1:37.21 1:05.02
11 Kooi Xiu Hong 1:05.09   1:09.31    Malaysia 1:10.52 1:05.09 1:12.02 1:05.91 1:11.50
12 Ramesh Vidyasagar 1:08.71   1:12.57    Australia 1:27.38 1:11.41 1:08.71 1:13.02 1:13.28
13 Jarvis Jin 1:02.31   1:13.25    Australia 1:39.81 1:02.31 1:15.10 1:10.00 1:14.66
14 Hugo Adams 1:06.36   1:15.98    Australia 1:43.11 1:06.36 1:25.04 1:11.58 1:11.33
15 Jake Holah 1:05.33   1:20.52    Australia 1:36.13 1:15.36 1:05.33 1:10.08 1:42.80
16 Nathan Ma 1:07.75   1:24.86    Australia 1:31.86 1:24.58 1:30.28 1:19.72 1:07.75
17 Alex Chen 1:25.06   1:33.42    Australia 1:27.09 1:25.06 1:47.27 1:25.91 DNF
18 Erim Kosyer 1:28.03   1:43.25    Australia 1:41.93 1:28.03 1:52.66 1:51.05 1:36.77
19 Petey Karalis 1:57.11      Australia DNF 1:57.11
20 Nathan Box-Billett 1:58.68      Australia 1:58.68 DNF
21 Alex Ray DNF      Australia DNF DNF
21 Brodie Eckert DNF      Australia DNF DNF
21 Eleanor Shiels DNF      Australia DNF DNF
21 Hansen He DNF      Australia DNF DNF
21 Lachlan Graham DNF      Australia DNF DNF
21 Ryan Griffiths DNF      Australia DNF DNF
21 Sean Griffiths DNF      Australia DNF DNF
21 Xavier Murrell DNF      Australia DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 28.93   32.87    Australia 32.53 36.30 32.66 33.41 28.93
2 Jayden McNeill 40.86   44.37    Australia 49.40 44.88 44.90 43.34 40.86
3 Christian Foyle 50.05   53.83    Australia 51.72 54.71 55.05 50.05 1:14.63
4 Kirt Protacio 54.63   1:00.07    Australia 54.68 54.63 1:00.46 1:05.06 1:06.34
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 51.69   55.33   WR  Australia 55.63 53.55 1:09.15 51.69 56.80
2 Jayden McNeill 1:20.65   1:28.31    Australia 1:33.31 1:30.53 1:27.40 1:27.00 1:20.65
3 Dene Beardsley 1:29.03   1:39.52    New Zealand 1:48.80 1:31.77 1:29.03 1:50.05 1:38.00
4 Christian Foyle 1:49.93   1:56.53    Australia 2:05.66 1:49.93 2:00.03 1:57.13 1:52.43
5 Joshua Evely 1:48.43   1:59.73    Australia 2:34.00 1:48.43 2:05.08 1:50.68 2:03.43
6 Kirt Protacio 1:54.41   2:03.14    Australia 1:54.41 2:26.71 2:03.38 2:09.40 1:56.65
7 Tim Major 1:58.75   2:11.27    Australia 2:07.72 1:58.75 2:16.75 2:23.38 2:09.34
8 Cameron Stollery 2:14.71   2:21.18    Australia 2:23.08 2:22.56 2:29.34 2:14.71 2:17.91
9 Yanqing Fang (方彦卿) 2:14.08   2:25.36    China 2:20.13 2:49.21 2:30.25 2:14.08 2:25.69
10 Ramesh Vidyasagar 2:15.16   2:28.47    Australia 2:28.86 2:29.90 2:26.66 2:35.47 2:15.16
11 Hugo Adams 2:10.47   2:30.13    Australia 2:25.15 2:59.75 2:10.47 2:36.21 2:29.02
12 Alex Chen 2:22.19   2:32.28    Australia 2:22.19 2:22.38 2:33.02 2:45.81 2:41.44
13 Kooi Xiu Hong 2:17.78   2:32.85    Malaysia 2:44.44 2:17.78 3:00.96 2:20.61 2:33.50
14 Jarvis Jin 2:22.27   2:41.01    Australia 2:43.13 2:22.27 2:42.84 2:37.05 3:04.88
15 Wesley Lee 3:34.41      Australia 3:34.41 DNF
16 Nathan Ma 3:47.97      Australia 3:47.97 DNF
17 Andrea Javier DNF      Australia DNF DNS
17 Sean Griffiths DNF      Australia DNF DNF
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:54.19   2:58.57    Australia 2:54.19 2:59.05 3:02.47
2 Dene Beardsley 4:28.56   4:32.62    New Zealand 4:29.88 4:39.41 4:28.56
3 Jayden McNeill 4:28.08   4:45.77    Australia 5:09.06 4:40.18 4:28.08
4 Joshua Evely 5:28.08   5:39.59    Australia 5:33.68 5:57.02 5:28.08
5 Christian Foyle 6:53.06   7:14.41    Australia 7:05.02 7:45.15 6:53.06
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 43.52   DNF    Australia 44.16 43.52 DNF
2 Feliks Zemdegs 1:02.52   DNF    Australia 1:02.52 DNF DNF
3 Christian Foyle 3:00.46   4:29.82    Australia 3:00.46 4:53.43 5:35.58
4 Wesley Lee 7:33.09   DNF    Australia 7:33.09 DNF DNF
5 Jarvis Jin DNF   DNF    Australia DNF DNS DNS
5 Tim Major DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
5 Yanqing Fang (方彦卿) DNF   DNF    China DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.19   13.50    Australia 13.13 13.53 16.05 11.19 13.83
2 Jayden McNeill 16.46   17.43    Australia 17.05 17.58 16.46 17.65 18.03
3 Christian Foyle 20.66   22.62    Australia 26.05 20.66 21.59 22.78 23.50
4 Kirt Protacio 19.44   23.83    Australia 21.41 30.90 22.94 19.44 27.15
5 Cameron Stollery 20.80   27.04    Australia 26.22 28.33 32.61 20.80 26.58
6 Chris Wilkinson 23.58   27.41    Australia 26.47 29.41 28.63 23.58 27.13
7 Tim McMahon 24.30   28.11    Australia 30.53 34.08 26.21 24.30 27.58
8 Tim Major 22.09   28.96    Australia 28.27 31.46 27.15 DNF 22.09
9 Alex Chen 27.28   32.03    Australia 32.61 35.71 37.58 27.78 27.28
10 Dene Beardsley 29.16   32.21    New Zealand 31.55 34.71 29.16 31.43 33.65
11 Jarvis Jin 29.41   34.53    Australia 38.81 34.00 36.66 32.94 29.41
12 Jake Holah 25.44   36.54    Australia 35.15 38.06 25.44 42.61 36.41
13 Wesley Lee 20.40   38.68    Australia 20.40 39.41 38.78 37.86 39.88
14 Yanqing Fang (方彦卿) 35.68   41.79    China 37.55 45.40 42.41 47.21 35.68
15 Hugo Adams 44.28      Australia 44.28 54.98
16 Nathan Box-Billett 52.09      Australia 52.09 DNF
17 Joshua Evely 54.13      Australia 54.13 59.66
18 Ramesh Vidyasagar 57.33      Australia 57.33 DNF
19 Hansen He 58.52      Australia DNF 58.52
20 Erim Kosyer 59.46      Australia DNF 59.46
21 Andrea Javier DNF      Australia DNF DNF
21 Eleanor Shiels DNF      Australia DNF DNF
21 Michael Rhodes DNF      Australia DNF DNF
21 Petey Karalis DNF      Australia DNF DNS
21 Sean Griffiths DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 9.05   WR 15.11    Australia 14.28 9.05 17.21 14.06 17.00
2 Jayden McNeill 14.03   16.84    Australia 14.03 15.61 17.44 17.47 18.40
3 Kirt Protacio 18.91   21.67    Australia 24.59 20.75 19.68 40.15 18.91
4 Chris Wilkinson 21.36   22.82    Australia 23.38 22.33 28.31 21.36 22.75
5 Christian Foyle 20.33   22.87    Australia 26.81 28.94 20.97 20.33 20.84
6 Cameron Stollery 19.61   22.91    Australia 22.94 25.71 23.38 22.40 19.61
7 Tim Major 20.46   25.03    Australia 23.88 21.83 29.38 20.46 DNF
8 Tim McMahon 25.08   32.36    Australia 31.81 34.34 25.08 30.94 57.30
Alex Chen    Australia
Alex Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.78   14.87   16.88 14.22 16.55 13.84 13.78
First round 9 14.88   15.72   15.22 16.03 18.11 14.88 15.90
2x2x2 Cube Second round 10 4.61   5.43   5.52 4.61 4.75 6.03 7.86
First round 14 5.58   7.24   6.13 14.59 8.18 7.40 5.58
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:25.06   1:33.42   1:27.09 1:25.06 1:47.27 1:25.91 DNF
5x5x5 Cube Combined Final 12 2:22.19   2:32.28   2:22.19 2:22.38 2:33.02 2:45.81 2:41.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 27.28   32.03   32.61 35.71 37.58 27.78 27.28
Alex Ray    Australia
Alex Ray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 39.46   45.91   40.84 45.69 39.46 51.21 57.55
2x2x2 Cube First round 37 12.11   17.19   22.90 18.53 19.09 13.94 12.11
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 32.83   38.22   44.56 39.91 38.47 36.27 32.83
2x2x2 Cube First round 36 10.69   15.31   1:09.00 14.25 16.88 10.69 14.81
5x5x5 Cube Combined Final 17 DNF     DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Andy Kim    Australia
Andy Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 30.96   38.45   38.78 40.09 43.16 30.96 36.47
Ben Hamilton    Australia
Ben Hamilton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 49.93   1:07.84   1:09.02 56.18 1:18.31 49.93 1:18.84
2x2x2 Cube First round 41 21.61   28.58   25.93 40.53 35.34 21.61 24.46
Ben Leembruggen    Australia
Ben Leembruggen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 48.05   51.92   49.21 48.93 57.63 48.05 1:12.46
2x2x2 Cube First round 34 8.40   14.48   12.21 20.15 8.40 11.08 47.75
Brodie Eckert    Australia
Brodie Eckert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 21.25   23.81   21.25 22.58 DNF 25.36 23.50
First round 30 24.33   27.11   39.34 30.09 25.80 24.33 25.43
2x2x2 Cube Second round 22 7.50   8.23   7.69 7.50 8.46 8.55 11.46
First round 30 10.52   13.13   13.44 11.41 DNF 14.55 10.52
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Brodie Graham    Australia
Brodie Graham
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 42 12.09   28.64   28.31 29.43 12.09 32.15 28.19
Callum Watkins    Australia
Callum Watkins
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 46.58   51.98   55.34 48.86 2:03.69 46.58 51.75
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.84   12.33   49.15 9.84 10.83 12.00 14.15
Second round 5 11.65   12.50   15.18 11.65 11.83 12.09 13.59
First round 5 12.96   13.12   13.77 13.02 13.22 12.96 13.13
2x2x2 Cube Final 2 1.41   2.25   1.93 1.77 3.05 1.41 3.31
Second round 1 2.03   2.56   2.34 2.03 5.05 2.11 3.22
First round 1 1.86   2.38   2.44 2.31 4.08 1.86 2.38
4x4x4 Cube Combined First round 7 59.61   1:05.64   1:10.83 59.61 1:24.93 1:03.75 1:02.34
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:14.71   2:21.18   2:23.08 2:22.56 2:29.34 2:14.71 2:17.91
3x3x3 One-Handed Final 6 19.61   22.91   22.94 25.71 23.38 22.40 19.61
Combined First round 5 20.80   27.04   26.22 28.33 32.61 20.80 26.58
Chris Wilkinson    Australia
Chris Wilkinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.90   13.19   12.75 14.46 11.90 18.38 12.36
Second round 4 10.63   12.33   12.77 10.63 16.55 11.68 12.53
First round 4 12.41   12.91   12.75 16.00 12.41 12.68 13.31
2x2x2 Cube Second round 12 5.09   5.67   6.18 5.09 5.50 5.33 DNF
First round 8 4.47   6.45   6.02 5.47 7.86 DNF 4.47
3x3x3 One-Handed Final 4 21.36   22.82   23.38 22.33 28.31 21.36 22.75
Combined First round 6 23.58   27.41   26.47 29.41 28.63 23.58 27.13
Christian Foyle    Australia
Christian Foyle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 8.96   14.13   13.25 13.47 8.96 25.46 15.68
Second round 6 11.78   12.51   13.09 12.40 11.78 13.06 12.08
First round 6 11.52   14.30   14.46 14.63 13.80 11.52 15.46
2x2x2 Cube Final 4 3.00   3.42   3.31 4.13 3.00 3.58 3.36
Second round 4 3.16   4.13   4.28 3.16 5.08 4.15 3.96
First round 4 3.13   4.22   3.13 3.69 5.55 8.00 3.43
4x4x4 Cube Final 3 50.05   53.83   51.72 54.71 55.05 50.05 1:14.63
Combined First round 4 55.77   59.96   1:00.08 57.30 1:02.50 1:08.34 55.77
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:49.93   1:56.53   2:05.66 1:49.93 2:00.03 1:57.13 1:52.43
7x7x7 Cube Final 5 6:53.06   7:14.41   7:05.02 7:45.15 6:53.06
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:00.46   4:29.82   3:00.46 4:53.43 5:35.58
3x3x3 One-Handed Final 5 20.33   22.87   26.81 28.94 20.97 20.33 20.84
Combined First round 3 20.66   22.62   26.05 20.66 21.59 22.78 23.50
Daniel Pinhasov    Australia
Daniel Pinhasov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 45.47   53.20   58.78 56.00 45.68 45.47 57.93
Daniel Quattrone    Australia
Daniel Quattrone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 40.27   49.59   55.78 53.21 42.11 53.46 40.27
2x2x2 Cube First round 33 10.81   13.86   10.81 26.19 12.33 15.66 13.58
Darcy Landewee    Australia
Darcy Landewee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 1:01.88   1:12.95   1:22.84 1:01.88 1:04.16 1:20.11 1:14.59
2x2x2 Cube First round 44 28.63   38.82   28.63 DNF 30.84 47.53 38.08
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.02   16.73   17.25 12.02 14.11 18.84 DNF
First round 11 13.66   16.28   17.31 13.66 16.34 16.21 16.28
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:29.03   1:39.52   1:48.80 1:31.77 1:29.03 1:50.05 1:38.00
7x7x7 Cube Final 2 4:28.56   4:32.62   4:29.88 4:39.41 4:28.56
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 29.16   32.21   31.55 34.71 29.16 31.43 33.65
Devin Alim    Australia
Devin Alim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 1:33.43   1:57.35   1:43.09 3:15.68 2:22.75 1:33.43 1:46.21
Eidan Kamberi    Australia
Eidan Kamberi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 40.93   50.54   54.69 48.02 DNF 48.91 40.93
2x2x2 Cube First round 38 13.21   17.85   13.21 14.43 19.41 27.61 19.72
Eleanor Shiels    Australia
Eleanor Shiels
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 38.22   49.79   48.55 52.52 48.30 38.22 55.44
2x2x2 Cube First round 43 27.88   30.48   35.15 30.50 30.22 30.71 27.88
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Erim Kosyer    Australia
Erim Kosyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 14.56   18.10   21.65 14.56 19.72 15.16 19.41
First round 18 16.06   17.86   18.93 18.94 17.52 16.06 17.13
2x2x2 Cube Second round 23 6.44   8.34   9.94 6.90 8.19 6.44 9.96
First round 22 4.52   8.46   7.72 10.44 4.52 49.63 7.22
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:28.03   1:43.25   1:41.93 1:28.03 1:52.66 1:51.05 1:36.77
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 59.46     DNF 59.46
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.25   6.54   WR 6.91 6.41 6.25 7.30 6.31
Second round 1 6.96   8.09   8.36 8.97 6.96 8.13 7.77
First round 1 7.13   7.98   7.50 7.69 8.75 7.13 10.44
2x2x2 Cube Final 3 1.69   2.31   2.28 2.25 1.69 2.41 4.69
Second round 2 1.84   2.58   3.05 1.84 3.05 2.66 2.03
First round 3 2.43   3.71   2.55 6.00 5.21 3.38 2.43
4x4x4 Cube Final 1 28.93   32.87   32.53 36.30 32.66 33.41 28.93
Combined First round 1 26.03   31.58   30.19 32.94 36.72 31.61 26.03
5x5x5 Cube Combined Final 1 51.69   55.33   WR 55.63 53.55 1:09.15 51.69 56.80
7x7x7 Cube Final 1 2:54.19   2:58.57   2:54.19 2:59.05 3:02.47
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:02.52   DNF   1:02.52 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 9.05   WR 15.11   14.28 9.05 17.21 14.06 17.00
Combined First round 1 11.19   13.50   13.13 13.53 16.05 11.19 13.83
Finn O'Kane    Australia
Finn O'Kane
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 58.00   1:06.88   1:44.52 1:09.86 58.00 1:03.47 1:07.30
Hansen He    Australia
Hansen He
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 20.81   25.36   25.46 20.81 27.68 22.94 29.00
First round 28 24.05   25.18   24.36 25.52 24.05 25.65 27.88
2x2x2 Cube First round 35 10.16   14.73   12.27 19.46 16.83 10.16 15.08
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 58.52     DNF 58.52
Huanhuan Zhang (张欢欢)    China
Huanhuan Zhang (张欢欢)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 40.50   51.02   2:18.96 1:02.41 49.55 40.50 41.09
2x2x2 Cube First round 40 17.03   27.66   58.75 35.08 23.55 24.34 17.03
Hugo Adams    Australia
Hugo Adams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 16.88   20.18   22.09 20.50 16.88 17.94 27.86
First round 12 15.93   17.06   16.63 28.50 16.47 15.93 18.08
2x2x2 Cube Final 6 3.66   4.57   4.78 4.63 3.66 4.30 6.66
Second round 6 2.72   4.60   3.93 2.72 5.71 5.34 4.52
First round 21 4.72   8.24   10.63 DNF 5.43 8.66 4.72
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:06.36   1:15.98   1:43.11 1:06.36 1:25.04 1:11.58 1:11.33
5x5x5 Cube Combined Final 11 2:10.47   2:30.13   2:25.15 2:59.75 2:10.47 2:36.21 2:29.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 44.28     44.28 54.98
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 10.33   14.66   14.88 16.71 16.43 10.33 12.66
First round 14 11.86   17.32   18.06 18.61 19.71 15.30 11.86
2x2x2 Cube Second round 14 3.83   6.48   6.65 6.05 8.18 3.83 6.75
First round 11 4.83   6.73   8.25 7.03 5.00 8.16 4.83
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:05.33   1:20.52   1:36.13 1:15.36 1:05.33 1:10.08 1:42.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 25.44   36.54   35.15 38.06 25.44 42.61 36.41
Jarvis Jin    Australia
Jarvis Jin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 8.11   13.93   13.18 17.15 8.11 15.31 13.31
First round 7 12.15   14.48   13.56 14.18 15.71 26.08 12.15
2x2x2 Cube Second round 15 3.72   6.52   15.63 6.15 3.72 4.38 9.02
First round 9 4.75   6.45   6.19 7.75 4.75 5.93 7.22
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:02.31   1:13.25   1:39.81 1:02.31 1:15.10 1:10.00 1:14.66
5x5x5 Cube Combined Final 14 2:22.27   2:41.01   2:43.13 2:22.27 2:42.84 2:37.05 3:04.88
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 29.41   34.53   38.81 34.00 36.66 32.94 29.41
Jayden Johnson    Australia
Jayden Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 32.13   40.88   52.75 32.13 42.97 42.58 37.08
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.18   9.73   9.18 9.86 9.68 9.66 10.13
Second round 3 9.94   10.36   10.02 9.94 10.80 10.44 10.61
First round 2 9.75   10.66   10.09 11.81 DNF 10.08 9.75
2x2x2 Cube Final 1 1.66   1.99   OcR 1.88 2.02 1.66 2.06 5.61
Second round 3 2.19   2.97   2.50 2.19 3.77 2.81 3.59
First round 2 2.28   2.67   3.72 2.81 2.52 2.69 2.28
4x4x4 Cube Final 2 40.86   44.37   49.40 44.88 44.90 43.34 40.86
Combined First round 2 38.84   41.86   45.19 40.93 44.55 38.84 40.09
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:20.65   1:28.31   1:33.31 1:30.53 1:27.40 1:27.00 1:20.65
7x7x7 Cube Final 3 4:28.08   4:45.77   5:09.06 4:40.18 4:28.08
3x3x3 One-Handed Final 2 14.03   16.84   14.03 15.61 17.44 17.47 18.40
Combined First round 2 16.46   17.43   17.05 17.58 16.46 17.65 18.03
Joe Pooley    Australia
Joe Pooley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 27.46   32.43   30.81 35.80 35.15 31.33 27.46
2x2x2 Cube Second round 25 8.22   8.81   8.80 9.78 8.22 8.97 8.65
First round 23 6.43   8.46   7.22 10.38 7.77 6.43 11.38
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 18.34   18.64   19.52 18.34 18.58 18.71 18.63
First round 13 15.15   17.13   15.15 17.11 17.43 17.71 16.86
2x2x2 Cube Second round 16 4.31   6.71   7.22 6.65 4.31 6.25 DNF
First round 28 3.33   10.46   11.81 10.06 DNF 3.33 9.50
4x4x4 Cube Combined First round 8 55.44   1:06.52   1:13.08 1:10.77 1:07.15 1:01.65 55.44
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:48.43   1:59.73   2:34.00 1:48.43 2:05.08 1:50.68 2:03.43
7x7x7 Cube Final 4 5:28.08   5:39.59   5:33.68 5:57.02 5:28.08
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 54.13     54.13 59.66
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 7.91   10.20   7.91 10.93 10.91 11.71 8.75
Second round 2 9.47   10.10   11.38 10.84 9.63 9.47 9.84
First round 3 8.22   10.78   10.97 11.59 8.22 10.50 10.88
2x2x2 Cube Final 7 4.43   5.35   4.88 6.58 4.43 4.91 6.27
Second round 8 4.28   4.73   5.19 4.46 4.28 4.55 6.36
First round 5 3.30   5.37   3.30 5.03 6.28 5.91 5.16
4x4x4 Cube Final 4 54.63   1:00.07   54.68 54.63 1:00.46 1:05.06 1:06.34
Combined First round 3 51.11   53.24   53.13 57.68 54.78 51.80 51.11
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:54.41   2:03.14   1:54.41 2:26.71 2:03.38 2:09.40 1:56.65
3x3x3 One-Handed Final 3 18.91   21.67   24.59 20.75 19.68 40.15 18.91
Combined First round 4 19.44   23.83   21.41 30.90 22.94 19.44 27.15
Kooi Xiu Hong    Malaysia
Kooi Xiu Hong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 15.22   17.35   16.05 24.06 19.56 16.43 15.22
First round 20 18.13   19.15   18.57 19.47 18.13 19.41 21.40
2x2x2 Cube Second round 24 5.69   8.69   12.21 10.34 5.69 8.18 7.56
First round 26 4.22   9.20   9.80 10.00 7.81 4.22 12.36
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:05.09   1:09.31   1:10.52 1:05.09 1:12.02 1:05.91 1:11.50
5x5x5 Cube Combined Final 13 2:17.78   2:32.85   2:44.44 2:17.78 3:00.96 2:20.61 2:33.50
Lachlan Graham    Australia
Lachlan Graham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 32.68   47.90   44.43 42.96 32.68 DNF 56.30
2x2x2 Cube Second round 28 7.91   9.61   11.13 8.56 7.91 9.15 12.44
First round 29 9.03   10.50   9.97 11.69 11.50 10.02 9.03
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Lirron Peretz    Australia
Lirron Peretz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 51.16   1:12.11   53.52 DNF 51.16 1:08.69 1:34.11
Mason Pasten    Australia
Mason Pasten
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 20.19   35.00   20.19 41.52 36.38 27.09 44.36
2x2x2 Cube Second round 13 2.03   6.25   7.36 5.34 2.03 7.52 6.06
First round 19 3.47   8.07   9.91 7.05 8.27 3.47 8.88
Michael Rhodes    Australia
Michael Rhodes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 24.88   29.83   28.84 33.94 24.88 31.43 29.21
2x2x2 Cube Second round 30 8.72   10.37   11.72 8.72 12.91 9.80 9.58
First round 31 9.03   13.53   14.84 13.55 14.38 9.03 12.66
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Nathan Box-Billett    Australia
Nathan Box-Billett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 15.81   20.21   19.28 23.53 20.69 15.81 20.66
First round 24 16.43   21.66   24.27 16.43 18.81 26.03 21.90
2x2x2 Cube Second round 29 6.25   10.35   22.21 12.56 6.25 7.66 10.83
First round 17 4.93   7.72   7.40 8.34 12.34 4.93 7.41
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:58.68     1:58.68 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 52.09     52.09 DNF
Nathan Ma    Australia
Nathan Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.46   16.24   19.28 14.59 18.72 14.46 15.41
First round 10 13.59   16.00   15.71 13.59 17.19 21.27 15.11
2x2x2 Cube Second round 11 4.30   5.55   4.59 9.50 6.28 4.30 5.77
First round 12 3.55   6.99   5.78 7.63 7.78 3.55 7.55
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:07.75   1:24.86   1:31.86 1:24.58 1:30.28 1:19.72 1:07.75
5x5x5 Cube Combined Final 16 3:47.97     3:47.97 DNF
Nyny H'jinn    Australia
Nyny H'jinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 20.19   22.46   20.19 34.77 22.86 20.63 23.88
First round 22 20.77   21.32   20.77 21.00 21.83 21.13 23.03
2x2x2 Cube Second round 27 7.46   9.09   8.65 9.13 9.50 7.46 11.72
First round 25 7.06   8.99   7.36 7.65 13.11 7.06 11.97
Petey Karalis    Australia
Petey Karalis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 21.58   23.53   21.58 26.21 26.43 22.02 22.36
First round 27 17.68   23.70   20.63 26.46 17.68 27.41 24.02
2x2x2 Cube Second round 26 7.21   9.07   10.65 7.21 8.59 8.19 10.44
First round 16 7.11   7.67   7.11 7.18 11.16 7.91 7.93
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:57.11     DNF 1:57.11
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 DNF     DNF DNS
Qi Qu (曲祺)    China
Qi Qu (曲祺)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 15.90   19.34   15.90 18.94 21.15 18.88 20.19
First round 21 18.83   20.01   18.83 21.28 23.81 19.38 19.36
2x2x2 Cube Second round 17 5.68   6.81   7.56 5.68 6.77 7.80 6.11
First round 18 5.03   7.82   8.66 5.03 7.66 7.13 9.13
Ramesh Vidyasagar    Australia
Ramesh Vidyasagar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.94   17.04   18.27 17.18 15.66 14.94 18.40
First round 15 14.63   17.33   19.44 15.65 16.90 25.55 14.63
2x2x2 Cube Final 8 4.18   6.27   6.59 8.02 6.28 4.18 5.94
Second round 7 4.41   4.71   4.44 5.44 4.94 4.41 4.75
First round 6 4.56   5.97   5.77 6.55 6.77 4.56 5.58
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:08.71   1:12.57   1:27.38 1:11.41 1:08.71 1:13.02 1:13.28
5x5x5 Cube Combined Final 10 2:15.16   2:28.47   2:28.86 2:29.90 2:26.66 2:35.47 2:15.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 57.33     57.33 DNF
Rui Chen    China
Rui Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 18.65   22.96   18.65 34.77 24.52 23.56 20.81
First round 26 19.05   22.69   19.05 23.06 23.96 25.44 21.06
2x2x2 Cube Second round 19 6.81   7.71   7.56 8.80 7.75 6.81 7.81
First round 13 3.83   7.20   8.31 4.71 12.52 3.83 8.59
Ryan Griffiths    Australia
Ryan Griffiths
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 24.65   34.95   49.18 30.59 24.65 38.19 36.08
First round 32 26.71   28.22   DNF 29.40 27.56 27.71 26.71
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Sam Chaplin    Australia
Sam Chaplin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 46.36   51.31   46.36 56.13 58.31 46.53 51.27
2x2x2 Cube Second round 31 6.46   13.32   16.08 15.13 15.18 9.66 6.46
First round 27 8.11   9.94   9.56 10.31 9.94 8.11 16.63
Sean Griffiths    Australia
Sean Griffiths
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 27.91   30.59   27.91 35.58 32.16 28.03 31.59
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
5x5x5 Cube Combined Final 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Stefan Nikolovski    Australia
Stefan Nikolovski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 57.61   1:05.20   1:19.25 57.61 1:07.21 58.86 1:09.53
Sugun Wadhwa    Australia
Sugun Wadhwa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 17.59   22.87   20.25 20.80 17.59 28.28 27.55
First round 23 16.81   21.62   22.84 21.33 22.80 20.72 16.81
2x2x2 Cube Second round 9 4.80   5.30   6.56 5.75 4.86 4.80 5.30
First round 7 2.50   6.07   5.61 6.00 6.61 2.50 9.22
Takumi Woolcock    Australia
Takumi Woolcock
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 26.75   33.45   36.11 26.75 33.77 30.46 37.94
2x2x2 Cube Second round 32 9.61   15.37   17.77 9.61 13.50 17.65 14.97
First round 32 3.40   13.77   15.34 16.52 13.41 3.40 12.56
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.18   13.12   12.30 11.59 11.18 16.55 15.47
Second round 7 12.15   13.38   12.31 15.47 12.15 13.03 14.80
First round 16 13.75   17.39   17.52 18.25 13.75 17.18 17.47
2x2x2 Cube Final 5 2.71   4.07   4.66 4.27 3.43 4.50 2.71
Second round 5 3.03   4.58   4.25 3.03 DNF 5.90 3.59
First round 10 2.63   6.49   5.28 7.81 DNF 2.63 6.38
4x4x4 Cube Combined First round 6 52.90   1:04.22   58.53 1:21.55 1:06.78 1:07.36 52.90
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:58.75   2:11.27   2:07.72 1:58.75 2:16.75 2:23.38 2:09.34
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 20.46   25.03   23.88 21.83 29.38 20.46 DNF
Combined First round 8 22.09   28.96   28.27 31.46 27.15 DNF 22.09
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 18.21   19.70   18.21 20.66 18.78 19.65 28.53
First round 25 16.71   22.20   16.71 29.27 19.93 25.08 21.58
3x3x3 One-Handed Final 8 25.08   32.36   31.81 34.34 25.08 30.94 57.30
Combined First round 7 24.30   28.11   30.53 34.08 26.21 24.30 27.58
Wayne Lee    Australia
Wayne Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 50.47   DNF   50.47 DNF DNF 1:03.00 52.50
Wesley Lee    Australia
Wesley Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 14.50   16.96   DNF 15.09 20.30 14.50 15.50
First round 17 12.16   17.83   19.56 12.16 15.59 20.25 18.34
2x2x2 Cube Second round 21 6.80   8.02   8.03 6.84 6.80 9.56 9.18
First round 15 2.69   7.60   8.94 7.69 6.80 2.69 8.31
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:03.02   1:08.77   1:03.02 1:16.22 1:05.06 1:37.21 1:05.02
5x5x5 Cube Combined Final 15 3:34.41     3:34.41 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 4 7:33.09   DNF   7:33.09 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 20.40   38.68   20.40 39.41 38.78 37.86 39.88
Xavier Murrell    Australia
Xavier Murrell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 1:11.28   1:28.64   1:23.02 1:11.28 1:48.33 1:40.27 1:22.63
2x2x2 Cube First round 45 34.86   42.01   1:09.86 50.03 34.86 36.88 39.11
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Yanqing Fang (方彦卿)    China
Yanqing Fang (方彦卿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.06   16.72   16.27 16.06 16.83 17.05 17.97
First round 8 12.84   15.38   19.58 12.84 15.97 16.22 13.96
2x2x2 Cube Second round 20 5.86   8.00   6.78 6.53 DNF 10.69 5.86
First round 24 4.13   8.72   6.97 12.03 4.13 9.38 9.81
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:02.27   1:06.99   1:13.00 1:02.27 1:08.33 1:08.02 1:04.61
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:14.08   2:25.36   2:20.13 2:49.21 2:30.25 2:14.08 2:25.69
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 35.68   41.79   37.55 45.40 42.41 47.21 35.68
Ye Hua    China
Ye Hua
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 23.81   29.74   23.81 25.02 31.58 33.66 32.61
First round 29 24.21   26.98   27.19 31.02 24.21 28.53 25.21
Yiheng Tian    China
Yiheng Tian
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 19.40   25.68   24.53 26.22 32.98 26.30 19.40
First round 31 24.27   27.82   24.27 34.05 27.11 29.69 26.66
2x2x2 Cube Second round 18 6.43   7.60   9.22 6.43 6.78 7.80 8.22
First round 20 7.00   8.07   7.00 DNF 9.31 7.11 7.80
Zac Mistri    Australia
Zac Mistri
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 43.90   59.99   43.90 1:11.96 59.30 1:08.21 52.46
2x2x2 Cube First round 39 16.00   19.91   21.41 21.30 17.03 22.58 16.00
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.66   16.34   12.66 14.72 17.40 16.91 17.44
Second round 8 10.84   13.86   10.84 13.52 13.06 17.65 14.99
First round 19 13.41   17.90   13.41 22.69 16.41 16.69 20.61
4x4x4 Cube Combined First round 5 53.59   1:02.42   56.09 DNF 53.59 59.30 1:11.88
3x3x3 Blindfolded Final 1 43.52   DNF   44.16 43.52 DNF