Melbourne Cube Day 2012

Date City WCA LInk
2012-11-24  Australia, Melbourne Melbourne Cube 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 7.64  Cameron Stollery 12.73  Zane Carney 13.05
 2x2x2 Cube  Cameron Stollery 2.23  Feliks Zemdegs 2.88  Jayden McNeill 3.78
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 33.33  Jayden McNeill 50.96  Dene Beardsley 58.91
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 57.63  Dene Beardsley 1:35.42  Nick Pappas 1:47.10
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:04.91  Dene Beardsley 3:26.80  Jayden McNeill 3:37.64
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 3:41.71  Dene Beardsley 5:01.97  Joshua Evely 5:54.96
 3x3x3 Blindfolded  Zane Carney 42.28  Jason Kilbourn 1:33.19  Feliks Zemdegs 1:45.68
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 13.20  Jayden McNeill 19.01  Cameron Stollery 21.42
 3x3x3 Multi-Blind  Feliks Zemdegs 3/5 25:44  Zane Carney 13/25 1:00:00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.31   7.57    Australia 7.81 7.03 7.86 6.31 9.97
2 Cameron Stollery 10.27   12.43    Australia 15.50 13.18 10.27 11.90 12.22
3 Jayden McNeill 11.80   12.82    Australia 12.69 11.80 13.84 13.77 11.99
4 Zane Carney 13.72   15.08    Australia 13.72 14.13 16.36 16.44 14.75
5 Dene Beardsley 13.53   15.17    New Zealand 15.81 13.88 16.77 15.83 13.53
6 Tim Major 12.66   15.99    Australia 16.05 15.34 16.59 12.66 18.75
7 Jarvis Jin 14.93   16.59    Australia 14.93 15.21 17.47 17.09 DNF
8 Jason Kilbourn 13.30   16.80    Australia 20.43 16.28 15.00 13.30 19.13
9 Richie Lim 13.66   17.78    Australia 18.34 17.66 17.33 13.66 22.80
10 Joshua Evely 16.81   17.80    Australia 17.94 20.78 17.16 16.81 18.30
11 Christian Foyle 11.96   17.92    Australia 25.78 DNF 11.96 12.52 15.46
12 Yanqing Fang (方彦卿) 17.21   21.19    China 21.52 19.75 22.31 17.21 23.68
13 Tim McMahon 18.43   22.07    Australia 18.78 26.63 18.43 20.81 28.78
14 Lachlan King 19.16   22.15    Australia 20.53 22.03 25.05 19.16 23.88
15 Alastair Whitely 22.08   23.17    Australia 23.19 22.08 23.03 23.28 26.40
16 Nathan Box-Billett 17.77   23.21    Australia 21.90 24.90 22.83 17.77 32.41
17 Jasper Kennedy Hibberd 22.08   25.22    Australia 23.88 29.11 22.08 22.68 30.22
18 Hansen He 22.75   25.99    Australia 32.71 22.75 25.02 29.50 23.46
19 Sam Tooker 24.25   26.49    Australia 28.75 27.80 25.11 26.55 24.25
20 Erim Kosyer 19.80   29.59    Australia 26.72 27.55 1:42.63 19.80 34.50
21 Nyny H'jinn 22.53   32.20    Australia 36.58 23.61 36.40 22.53 39.33
22 Dian Zhuang 28.22   33.44    China 29.96 35.16 35.19 28.22 DNF
23 Dayu Zhang 28.16   33.52    China 30.72 37.30 32.53 28.16 DNS
24 Michael Rhodes 31.71   36.35    Australia 32.58 36.96 41.52 39.52 31.71
25 Andrea Javier 33.81   41.55    Australia 33.81 34.43 48.41 41.81 52.53
26 Alex Ray 36.43   41.83    Australia 42.28 49.00 36.43 43.03 40.19
27 Adam Jaffrey 47.72   59.70    Australia 1:08.38 52.34 1:06.16 47.72 1:00.61
28 Zac Fraser 52.05   1:08.79    Australia 1:06.75 DNF 55.25 1:24.36 52.05
29 Aaron Kelner 1:22.61   1:24.69    Australia 1:26.33 1:37.19 1:22.61 1:23.16 1:24.59
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.21   8.86    Australia 8.72 8.47 10.27 9.40 7.21
2 Jayden McNeill 11.96   13.00    Australia 12.96 14.00 11.96 DNF 12.05
3 Cameron Stollery 10.66   13.49    Australia DNF 10.66 14.41 11.47 14.59
4 Zane Carney 12.69   13.52    Australia 13.11 14.16 13.28 14.84 12.69
5 Dene Beardsley 12.55   14.16    New Zealand 13.94 12.55 14.21 14.34 15.52
6 Jason Kilbourn 13.94   14.55    Australia 18.08 14.66 13.94 14.21 14.78
7 Jarvis Jin 12.28   15.34    Australia 18.34 13.78 15.83 16.40 12.28
8 Tim Major 13.91   16.16    Australia 15.38 16.31 17.13 16.80 13.91
9 Christian Foyle 14.25   17.05    Australia 16.53 16.06 18.56 14.25 24.22
10 Joshua Evely 16.58   18.36    Australia 18.16 19.88 24.94 17.05 16.58
11 Yanqing Fang (方彦卿) 15.94   19.73    China 18.90 15.94 22.34 18.25 22.03
12 Richie Lim 16.53   20.46    Australia 23.44 16.53 17.21 DNF 20.72
13 Lachlan King 17.86   22.01    Australia 20.25 24.33 17.86 21.44 24.78
14 Tim McMahon 20.97   23.12    Australia 22.90 24.66 DNF 21.81 20.97
15 Alastair Whitely 17.52   23.14    Australia 26.65 20.09 24.94 17.52 24.40
16 Nathan Box-Billett 17.86   23.44    Australia 54.08 24.97 23.65 21.71 17.86
17 Erim Kosyer 20.66   23.84    Australia 24.84 27.18 22.25 24.43 20.66
18 Sam Tooker 21.80   24.76    Australia 24.02 25.71 DNF 21.80 24.56
19 Jasper Kennedy Hibberd 20.21   26.39    Australia 20.21 31.65 DNF 23.71 23.81
20 Hansen He 22.65   26.73    Australia 30.30 27.44 28.27 24.47 22.65
21 Nyny H'jinn 28.58   33.80    Australia 28.58 35.78 34.15 41.52 31.47
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.11   7.64    Australia 9.15 8.11 7.02 6.11 7.80
2 Cameron Stollery 10.43   12.73    Australia 13.05 13.00 10.43 13.19 12.15
3 Zane Carney 11.61   13.05    Australia 11.61 13.36 14.05 12.59 13.21
4 Tim Major 11.27   13.07    Australia 18.19 14.43 11.27 13.00 11.78
5 Jayden McNeill 11.25   13.46    Australia 13.30 11.25 13.69 13.40 15.09
6 Jarvis Jin 11.69   13.71    Australia 11.69 16.08 12.15 14.44 14.53
7 Jason Kilbourn 13.31   14.13    Australia 14.40 13.31 13.83 14.22 14.34
8 Dene Beardsley 14.94   15.75    New Zealand 14.94 16.22 16.50 15.50 15.52
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.59   2.28    Australia DNF 1.59 1.83 2.31 2.71
2 Jayden McNeill 2.34   2.96    Australia 2.94 3.40 2.34 2.55 4.28
3 Feliks Zemdegs 2.46   3.30    Australia 3.21 2.46 3.31 3.43 3.38
4 Jason Kilbourn 4.30   5.26    Australia 5.21 4.30 5.43 7.94 5.13
5 Richie Lim 2.69   5.98    Australia 6.16 7.33 2.69 6.43 5.36
6 Alastair Whitely 5.88   6.12    Australia 6.30 5.88 6.02 7.30 6.03
7 Lachlan King 5.05   6.68    Australia 7.31 5.05 7.06 5.66 8.43
8 Jarvis Jin 4.68   6.80    Australia 4.68 5.81 7.53 7.05 20.36
9 Nathan Box-Billett 4.41   7.22    Australia 9.93 5.84 4.41 7.47 8.34
10 Tim McMahon 5.55   7.31    Australia 11.69 8.59 5.63 7.71 5.55
11 Christian Foyle 5.71   7.65    Australia 6.05 5.71 12.09 7.08 9.83
12 Erim Kosyer 7.77   8.51    Australia 9.50 DNF 7.86 7.77 8.18
13 Dayu Zhang 7.84   9.05    China 12.38 7.84 9.28 9.55 8.31
14 Yanqing Fang (方彦卿) 6.25   9.38    China 14.91 10.47 6.25 8.65 9.02
15 Michael Rhodes 8.86   9.76    Australia 9.52 11.34 8.86 8.90 10.86
16 Sam Tooker 7.18   10.56    Australia 11.38 7.18 8.78 DNF 11.52
17 Jasper Kennedy Hibberd 5.38   10.93    Australia 11.47 12.38 5.38 11.03 10.30
18 Dian Zhuang 13.90   17.62    China 20.72 16.46 13.90 20.91 15.69
19 Hansen He 8.68   18.17    Australia 22.00 20.03 18.13 16.34 8.68
20 Alex Ray 12.78   19.75    Australia 35.25 15.13 24.93 12.78 19.18
21 Adam Jaffrey 12.93   21.01    Australia 23.61 12.93 15.28 24.13 25.30
22 Nyny H'jinn 12.93   DNF    Australia DNF 12.93 DNF 14.77 16.69
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.90   2.44    Australia 1.90 4.50 2.41 2.50 2.41
2 Feliks Zemdegs 1.96   2.68    Australia 2.15 2.71 3.84 3.19 1.96
3 Jayden McNeill 2.33   3.43    Australia 2.33 3.63 4.02 3.66 3.00
4 Jason Kilbourn 4.68   4.75    Australia 4.69 DNF 4.69 4.68 4.86
5 Christian Foyle 4.22   5.44    Australia 4.22 6.40 5.25 4.68 6.50
6 Lachlan King 5.02   5.91    Australia 5.02 6.81 5.90 9.36 5.03
7 Alastair Whitely 6.05   6.45    Australia 7.75 6.05 6.81 6.50 6.05
8 Richie Lim 4.00   6.74    Australia 8.15 7.28 4.80 9.41 4.00
9 Nathan Box-Billett 5.78   7.47    Australia 6.56 8.41 8.53 7.44 5.78
10 Jarvis Jin 5.86   7.62    Australia 10.47 8.40 7.93 6.52 5.86
11 Yanqing Fang (方彦卿) 4.80   8.21    China 8.33 11.19 8.27 4.80 8.02
12 Tim McMahon 6.13   8.90    Australia 7.72 9.00 11.50 6.13 9.97
13 Dayu Zhang 7.69   9.16    China 9.41 7.69 9.88 9.59 8.47
14 Sam Tooker 5.56   9.21    Australia 9.63 8.80 12.41 5.56 9.19
15 Erim Kosyer 8.61   10.30    Australia 11.61 DNF 8.61 9.08 10.22
16 Michael Rhodes 9.47   12.86    Australia 9.65 13.61 18.41 9.47 15.33
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.97   2.23    Australia 2.43 2.18 1.97 2.09 2.46
2 Feliks Zemdegs 2.11   2.88    Australia DNF 3.40 2.55 2.69 2.11
3 Jayden McNeill 2.90   3.78    Australia 3.71 3.96 3.75 2.90 3.88
4 Jason Kilbourn 3.93   4.92    Australia 4.88 5.18 3.93 8.59 4.71
5 Alastair Whitely 3.88   5.31    Australia 5.72 4.80 3.88 5.40 5.75
6 Richie Lim 3.88   5.74    Australia 6.02 3.88 5.56 6.21 5.65
7 Christian Foyle 5.16   6.06    Australia 5.86 6.65 8.13 5.68 5.16
8 Lachlan King 6.55   8.54    Australia 6.55 10.05 DNF 7.56 8.02
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 33.52   36.75    Australia 36.84 39.15 34.25 42.02 33.52
2 Jayden McNeill 41.83   45.60    Australia 41.83 52.21 46.40 46.36 44.05
3 Dene Beardsley 54.71   1:02.62    New Zealand 54.71 1:00.68 1:05.88 1:08.55 1:01.30
4 Zane Carney 53.77   1:06.46    Australia 1:10.72 1:17.27 53.77 1:06.43 1:02.22
5 Jason Kilbourn 1:01.99   1:12.83    Australia 1:18.09 1:01.99 1:10.28 1:25.83 1:10.13
6 Cameron Stollery 1:04.77   1:14.00    Australia 1:04.97 1:18.27 1:23.18 1:18.75 1:04.77
7 Joshua Evely 1:15.14   1:20.03    Australia 1:33.43 1:16.02 1:16.66 1:27.41 1:15.14
8 Christian Foyle 1:16.43   1:21.12    Australia 1:25.40 DNF 1:20.46 1:17.50 1:16.43
9 Lachlan King 1:19.08   1:26.64    Australia 1:30.34 1:22.30 1:36.06 1:19.08 1:27.28
10 Jarvis Jin 1:25.30   1:31.85    Australia 2:19.96 1:25.31 1:25.30 1:33.19 1:37.05
11 Richie Lim 1:15.68   1:32.94    Australia 1:32.47 1:15.68 1:39.44 1:43.58 1:26.90
12 Yanqing Fang (方彦卿) 1:35.27      China DNF 1:35.27
13 Dayu Zhang 1:51.05      China 1:51.05 2:02.83
14 Alastair Whitely 1:51.88      Australia 1:51.88 1:57.88
15 Nathan Box-Billett 1:53.06      Australia 2:18.03 1:53.06
16 Erim Kosyer 1:58.68      Australia 1:58.68 2:27.94
17 Alex Ray 2:20.56      Australia 2:20.56 2:23.80
18 Hansen He DNF      Australia DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 30.63   33.33    Australia 32.40 35.65 30.63 31.93 36.66
2 Jayden McNeill 48.71   50.96    Australia 51.94 51.15 51.78 49.94 48.71
3 Dene Beardsley 52.25   58.91    New Zealand 1:02.52 1:03.22 57.50 52.25 56.72
4 Jason Kilbourn 59.02   1:05.93    Australia 59.02 1:10.33 1:08.22 59.25 1:13.63
5 Zane Carney 50.71   1:10.71    Australia 1:19.27 57.05 1:15.80 1:24.77 50.71
6 Cameron Stollery 57.30   1:12.35    Australia 1:24.38 1:18.09 57.30 1:04.09 1:14.86
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:03.93   1:08.60    Australia 1:08.22 1:07.61 1:03.93 1:11.40 1:09.97
2 Jayden McNeill 1:29.93   1:38.07    Australia 1:40.80 1:36.93 1:36.47 1:43.25 1:29.93
3 Dene Beardsley 1:32.21   1:40.55    New Zealand 1:32.80 1:47.11 1:32.21 1:43.09 1:45.77
4 Nick Pappas 1:39.65   1:44.54    Australia 1:54.80 1:43.27 1:45.53 1:44.83 1:39.65
5 Joshua Evely 1:55.21   2:06.35    Australia 2:12.59 1:58.97 2:07.75 1:55.21 2:12.34
6 Jason Kilbourn 1:58.44   2:13.40    Australia 2:16.66 2:16.08 2:09.58 2:14.55 1:58.44
7 Tim Major 2:02.55   2:18.57    Australia 2:38.79 2:08.31 2:18.65 2:28.75 2:02.55
8 Cameron Stollery 2:13.78   2:21.89    Australia 2:19.84 2:13.78 2:14.88 2:30.96 2:38.41
9 Christian Foyle 2:34.56      Australia 2:34.56 DNF
10 Lachlan King 2:35.65      Australia DNF 2:35.65
11 Dayu Zhang 3:41.00      China 3:41.00 DNF
12 Jarvis Jin DNF      Australia DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 55.86   57.63   WR  Australia 56.58 58.03 55.86 1:07.02 58.27
2 Dene Beardsley 1:31.25   1:35.42    New Zealand 1:46.55 1:39.02 1:32.90 1:34.34 1:31.25
3 Nick Pappas 1:39.55   1:47.10    Australia 1:53.96 2:42.56 1:39.90 1:39.55 1:47.43
4 Jayden McNeill 1:45.09   1:52.31    Australia 1:53.30 1:52.50 1:51.13 1:45.09 1:56.47
5 Jason Kilbourn 1:55.53   2:05.63    Australia 1:55.53 1:59.36 2:07.52 2:10.02 2:11.65
6 Joshua Evely 1:57.83   2:11.84    Australia 2:08.43 2:35.18 1:57.83 2:07.91 2:19.18
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:01.11   2:04.91    Australia 2:11.16 2:01.11 2:02.47
2 Dene Beardsley 3:25.75   3:26.80    New Zealand 3:28.30 3:25.75 3:26.36
3 Jayden McNeill 3:24.93   3:37.64    Australia 3:41.03 3:24.93 3:46.97
4 Joshua Evely 3:55.41   4:08.36    Australia 3:55.41 4:12.36 4:17.30
5 Christian Foyle DNF      Australia DNF
5 Jarvis Jin DNF      Australia DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3:35.08   3:41.71    Australia 3:52.58 3:37.46 3:35.08
2 Dene Beardsley 4:48.09   5:01.97    New Zealand 5:02.47 4:48.09 5:15.36
3 Joshua Evely 5:50.19   5:54.96    Australia 5:50.43 6:04.25 5:50.19
4 Jayden McNeill 6:16.11      Australia 6:16.11
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 42.28   DNF    Australia 42.28 DNF DNF
2 Jason Kilbourn 1:33.19   DNF    Australia DNF 1:33.19 DNF
3 Feliks Zemdegs 1:45.68   DNF    Australia 1:45.68 DNF DNF
4 Yanqing Fang (方彦卿) 4:59.96   DNF    China 6:26.72 4:59.96 DNF
5 Christian Foyle DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 13.36   15.66    Australia 14.65 15.94 13.36 16.40 DNF
2 Jayden McNeill 20.96   23.77    Australia 27.05 23.61 24.41 23.30 20.96
3 Tim McMahon 23.46   25.69    Australia 29.91 24.33 29.02 23.72 23.46
4 Tim Major 22.66   25.79    Australia 25.30 22.66 27.16 24.91 30.02
5 Cameron Stollery 26.50   26.87    Australia 26.84 26.88 26.88 26.50 28.11
6 Christian Foyle 26.44   30.18    Australia 27.75 28.69 DNF 34.11 26.44
7 Dene Beardsley 30.33   33.62    New Zealand 38.13 32.55 33.41 30.33 34.91
8 Richie Lim 30.81   34.37    Australia 46.15 30.81 32.15 32.02 38.93
9 Jason Kilbourn 27.30   38.51    Australia 39.78 40.80 37.05 38.71 27.30
10 Alastair Whitely 34.25   40.74    Australia 34.25 40.96 41.33 47.86 39.94
11 Jarvis Jin 34.16   47.59    Australia 41.90 54.30 34.16 46.58 59.16
12 Dayu Zhang 34.83   DNF    China 34.83 DNF 43.33 DNF 39.13
13 Yanqing Fang (方彦卿) 46.25      China 46.25 DNF
14 Lachlan King 47.97      Australia 47.97 50.11
15 Nathan Box-Billett 1:02.28      Australia 1:16.41 1:02.28
16 Erim Kosyer 1:11.03      Australia 1:11.03 1:53.46
17 Hansen He 1:18.33      Australia 1:18.33 DNF
18 Andrea Javier DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 10.46   OcR 13.20   OcR  Australia 12.86 15.43 17.56 10.46 11.31
2 Jayden McNeill 16.95   19.01    Australia 21.33 18.30 19.93 18.80 16.95
3 Cameron Stollery 20.13   21.42    Australia 21.40 20.84 22.75 22.02 20.13
4 Tim McMahon 23.33   26.22    Australia 27.11 28.52 27.61 23.93 23.33
5 Tim Major 23.18   27.11    Australia 23.18 24.47 29.84 27.02 DNF
6 Dene Beardsley 25.58   30.21    New Zealand 27.84 34.28 33.40 29.38 25.58
7 Christian Foyle 25.44   37.71    Australia 46.88 41.69 36.25 25.44 35.18
8 Richie Lim 30.94   39.06    Australia 43.09 30.94 40.88 33.22 DNF
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jason Kilbourn DNF      Australia DNF DNF DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney DNF      Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3/5 25:44      Australia 3/5 25:44 DNS
2 Zane Carney 13/25 1:00:00      Australia 13/25 1:00:00 DNS
3 Jason Kilbourn DNF      Australia DNF DNS
Aaron Kelner    Australia
Aaron Kelner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 1:22.61   1:24.69   1:26.33 1:37.19 1:22.61 1:23.16 1:24.59
Adam Jaffrey    Australia
Adam Jaffrey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 47.72   59.70   1:08.38 52.34 1:06.16 47.72 1:00.61
2x2x2 Cube First round 21 12.93   21.01   23.61 12.93 15.28 24.13 25.30
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 17.52   23.14   26.65 20.09 24.94 17.52 24.40
First round 15 22.08   23.17   23.19 22.08 23.03 23.28 26.40
2x2x2 Cube Final 5 3.88   5.31   5.72 4.80 3.88 5.40 5.75
Second round 7 6.05   6.45   7.75 6.05 6.81 6.50 6.05
First round 6 5.88   6.12   6.30 5.88 6.02 7.30 6.03
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:51.88     1:51.88 1:57.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 34.25   40.74   34.25 40.96 41.33 47.86 39.94
Alex Ray    Australia
Alex Ray
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 36.43   41.83   42.28 49.00 36.43 43.03 40.19
2x2x2 Cube First round 20 12.78   19.75   35.25 15.13 24.93 12.78 19.18
4x4x4 Cube Combined First round 17 2:20.56     2:20.56 2:23.80
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 33.81   41.55   33.81 34.43 48.41 41.81 52.53
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 DNF     DNF DNF
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.43   12.73   13.05 13.00 10.43 13.19 12.15
Second round 3 10.66   13.49   DNF 10.66 14.41 11.47 14.59
First round 2 10.27   12.43   15.50 13.18 10.27 11.90 12.22
2x2x2 Cube Final 1 1.97   2.23   2.43 2.18 1.97 2.09 2.46
Second round 1 1.90   2.44   1.90 4.50 2.41 2.50 2.41
First round 1 1.59   2.28   DNF 1.59 1.83 2.31 2.71
4x4x4 Cube Final 6 57.30   1:12.35   1:24.38 1:18.09 57.30 1:04.09 1:14.86
Combined First round 6 1:04.77   1:14.00   1:04.97 1:18.27 1:23.18 1:18.75 1:04.77
5x5x5 Cube Combined First round 8 2:13.78   2:21.89   2:19.84 2:13.78 2:14.88 2:30.96 2:38.41
3x3x3 One-Handed Final 3 20.13   21.42   21.40 20.84 22.75 22.02 20.13
Combined First round 5 26.50   26.87   26.84 26.88 26.88 26.50 28.11
Christian Foyle    Australia
Christian Foyle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 14.25   17.05   16.53 16.06 18.56 14.25 24.22
First round 11 11.96   17.92   25.78 DNF 11.96 12.52 15.46
2x2x2 Cube Final 7 5.16   6.06   5.86 6.65 8.13 5.68 5.16
Second round 5 4.22   5.44   4.22 6.40 5.25 4.68 6.50
First round 11 5.71   7.65   6.05 5.71 12.09 7.08 9.83
4x4x4 Cube Combined First round 8 1:16.43   1:21.12   1:25.40 DNF 1:20.46 1:17.50 1:16.43
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:34.56     2:34.56 DNF
6x6x6 Cube Combined Final 5 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 25.44   37.71   46.88 41.69 36.25 25.44 35.18
Combined First round 6 26.44   30.18   27.75 28.69 DNF 34.11 26.44
Dayu Zhang    China
Dayu Zhang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 28.16   33.52   30.72 37.30 32.53 28.16 DNS
2x2x2 Cube Second round 13 7.69   9.16   9.41 7.69 9.88 9.59 8.47
First round 13 7.84   9.05   12.38 7.84 9.28 9.55 8.31
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:51.05     1:51.05 2:02.83
5x5x5 Cube Combined First round 11 3:41.00     3:41.00 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 34.83   DNF   34.83 DNF 43.33 DNF 39.13
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.94   15.75   14.94 16.22 16.50 15.50 15.52
Second round 5 12.55   14.16   13.94 12.55 14.21 14.34 15.52
First round 5 13.53   15.17   15.81 13.88 16.77 15.83 13.53
4x4x4 Cube Final 3 52.25   58.91   1:02.52 1:03.22 57.50 52.25 56.72
Combined First round 3 54.71   1:02.62   54.71 1:00.68 1:05.88 1:08.55 1:01.30
5x5x5 Cube Final 2 1:31.25   1:35.42   1:46.55 1:39.02 1:32.90 1:34.34 1:31.25
Combined First round 3 1:32.21   1:40.55   1:32.80 1:47.11 1:32.21 1:43.09 1:45.77
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:25.75   3:26.80   3:28.30 3:25.75 3:26.36
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:48.09   5:01.97   5:02.47 4:48.09 5:15.36
3x3x3 One-Handed Final 6 25.58   30.21   27.84 34.28 33.40 29.38 25.58
Combined First round 7 30.33   33.62   38.13 32.55 33.41 30.33 34.91
Dian Zhuang    China
Dian Zhuang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 28.22   33.44   29.96 35.16 35.19 28.22 DNF
2x2x2 Cube First round 18 13.90   17.62   20.72 16.46 13.90 20.91 15.69
Erim Kosyer    Australia
Erim Kosyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 20.66   23.84   24.84 27.18 22.25 24.43 20.66
First round 20 19.80   29.59   26.72 27.55 1:42.63 19.80 34.50
2x2x2 Cube Second round 15 8.61   10.30   11.61 DNF 8.61 9.08 10.22
First round 12 7.77   8.51   9.50 DNF 7.86 7.77 8.18
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:58.68     1:58.68 2:27.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 1:11.03     1:11.03 1:53.46
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.11   7.64   9.15 8.11 7.02 6.11 7.80
Second round 1 7.21   8.86   8.72 8.47 10.27 9.40 7.21
First round 1 6.31   7.57   7.81 7.03 7.86 6.31 9.97
2x2x2 Cube Final 2 2.11   2.88   DNF 3.40 2.55 2.69 2.11
Second round 2 1.96   2.68   2.15 2.71 3.84 3.19 1.96
First round 3 2.46   3.30   3.21 2.46 3.31 3.43 3.38
4x4x4 Cube Final 1 30.63   33.33   32.40 35.65 30.63 31.93 36.66
Combined First round 1 33.52   36.75   36.84 39.15 34.25 42.02 33.52
5x5x5 Cube Final 1 55.86   57.63   WR 56.58 58.03 55.86 1:07.02 58.27
Combined First round 1 1:03.93   1:08.60   1:08.22 1:07.61 1:03.93 1:11.40 1:09.97
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:01.11   2:04.91   2:11.16 2:01.11 2:02.47
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:35.08   3:41.71   3:52.58 3:37.46 3:35.08
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:45.68   DNF   1:45.68 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 10.46   OcR 13.20   OcR 12.86 15.43 17.56 10.46 11.31
Combined First round 1 13.36   15.66   14.65 15.94 13.36 16.40 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 3/5 25:44     3/5 25:44 DNS
Hansen He    Australia
Hansen He
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 22.65   26.73   30.30 27.44 28.27 24.47 22.65
First round 18 22.75   25.99   32.71 22.75 25.02 29.50 23.46
2x2x2 Cube First round 19 8.68   18.17   22.00 20.03 18.13 16.34 8.68
4x4x4 Cube Combined First round 18 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 1:18.33     1:18.33 DNF
Jarvis Jin    Australia
Jarvis Jin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.69   13.71   11.69 16.08 12.15 14.44 14.53
Second round 7 12.28   15.34   18.34 13.78 15.83 16.40 12.28
First round 7 14.93   16.59   14.93 15.21 17.47 17.09 DNF
2x2x2 Cube Second round 10 5.86   7.62   10.47 8.40 7.93 6.52 5.86
First round 8 4.68   6.80   4.68 5.81 7.53 7.05 20.36
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:25.30   1:31.85   2:19.96 1:25.31 1:25.30 1:33.19 1:37.05
5x5x5 Cube Combined First round 12 DNF     DNF DNF
6x6x6 Cube Combined Final 5 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 34.16   47.59   41.90 54.30 34.16 46.58 59.16
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.31   14.13   14.40 13.31 13.83 14.22 14.34
Second round 6 13.94   14.55   18.08 14.66 13.94 14.21 14.78
First round 8 13.30   16.80   20.43 16.28 15.00 13.30 19.13
2x2x2 Cube Final 4 3.93   4.92   4.88 5.18 3.93 8.59 4.71
Second round 4 4.68   4.75   4.69 DNF 4.69 4.68 4.86
First round 4 4.30   5.26   5.21 4.30 5.43 7.94 5.13
4x4x4 Cube Final 4 59.02   1:05.93   59.02 1:10.33 1:08.22 59.25 1:13.63
Combined First round 5 1:01.99   1:12.83   1:18.09 1:01.99 1:10.28 1:25.83 1:10.13
5x5x5 Cube Final 5 1:55.53   2:05.63   1:55.53 1:59.36 2:07.52 2:10.02 2:11.65
Combined First round 6 1:58.44   2:13.40   2:16.66 2:16.08 2:09.58 2:14.55 1:58.44
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:33.19   DNF   DNF 1:33.19 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 27.30   38.51   39.78 40.80 37.05 38.71 27.30
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNS
3x3x3 Multi-Blind Final 3 DNF     DNF DNS
Jasper Kennedy Hibberd    Australia
Jasper Kennedy Hibberd
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 20.21   26.39   20.21 31.65 DNF 23.71 23.81
First round 17 22.08   25.22   23.88 29.11 22.08 22.68 30.22
2x2x2 Cube First round 17 5.38   10.93   11.47 12.38 5.38 11.03 10.30
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.25   13.46   13.30 11.25 13.69 13.40 15.09
Second round 2 11.96   13.00   12.96 14.00 11.96 DNF 12.05
First round 3 11.80   12.82   12.69 11.80 13.84 13.77 11.99
2x2x2 Cube Final 3 2.90   3.78   3.71 3.96 3.75 2.90 3.88
Second round 3 2.33   3.43   2.33 3.63 4.02 3.66 3.00
First round 2 2.34   2.96   2.94 3.40 2.34 2.55 4.28
4x4x4 Cube Final 2 48.71   50.96   51.94 51.15 51.78 49.94 48.71
Combined First round 2 41.83   45.60   41.83 52.21 46.40 46.36 44.05
5x5x5 Cube Final 4 1:45.09   1:52.31   1:53.30 1:52.50 1:51.13 1:45.09 1:56.47
Combined First round 2 1:29.93   1:38.07   1:40.80 1:36.93 1:36.47 1:43.25 1:29.93
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:24.93   3:37.64   3:41.03 3:24.93 3:46.97
7x7x7 Cube Combined Final 4 6:16.11     6:16.11
3x3x3 One-Handed Final 2 16.95   19.01   21.33 18.30 19.93 18.80 16.95
Combined First round 2 20.96   23.77   27.05 23.61 24.41 23.30 20.96
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 16.58   18.36   18.16 19.88 24.94 17.05 16.58
First round 10 16.81   17.80   17.94 20.78 17.16 16.81 18.30
4x4x4 Cube Combined First round 7 1:15.14   1:20.03   1:33.43 1:16.02 1:16.66 1:27.41 1:15.14
5x5x5 Cube Final 6 1:57.83   2:11.84   2:08.43 2:35.18 1:57.83 2:07.91 2:19.18
Combined First round 5 1:55.21   2:06.35   2:12.59 1:58.97 2:07.75 1:55.21 2:12.34
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:55.41   4:08.36   3:55.41 4:12.36 4:17.30
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:50.19   5:54.96   5:50.43 6:04.25 5:50.19
Lachlan King    Australia
Lachlan King
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 17.86   22.01   20.25 24.33 17.86 21.44 24.78
First round 14 19.16   22.15   20.53 22.03 25.05 19.16 23.88
2x2x2 Cube Final 8 6.55   8.54   6.55 10.05 DNF 7.56 8.02
Second round 6 5.02   5.91   5.02 6.81 5.90 9.36 5.03
First round 7 5.05   6.68   7.31 5.05 7.06 5.66 8.43
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:19.08   1:26.64   1:30.34 1:22.30 1:36.06 1:19.08 1:27.28
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:35.65     DNF 2:35.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 47.97     47.97 50.11
Michael Rhodes    Australia
Michael Rhodes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 31.71   36.35   32.58 36.96 41.52 39.52 31.71
2x2x2 Cube Second round 16 9.47   12.86   9.65 13.61 18.41 9.47 15.33
First round 15 8.86   9.76   9.52 11.34 8.86 8.90 10.86
Nathan Box-Billett    Australia
Nathan Box-Billett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 17.86   23.44   54.08 24.97 23.65 21.71 17.86
First round 16 17.77   23.21   21.90 24.90 22.83 17.77 32.41
2x2x2 Cube Second round 9 5.78   7.47   6.56 8.41 8.53 7.44 5.78
First round 9 4.41   7.22   9.93 5.84 4.41 7.47 8.34
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:53.06     2:18.03 1:53.06
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 1:02.28     1:16.41 1:02.28
Nick Pappas    Australia
Nick Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Final 3 1:39.55   1:47.10   1:53.96 2:42.56 1:39.90 1:39.55 1:47.43
Combined First round 4 1:39.65   1:44.54   1:54.80 1:43.27 1:45.53 1:44.83 1:39.65
Nyny H'jinn    Australia
Nyny H'jinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 28.58   33.80   28.58 35.78 34.15 41.52 31.47
First round 21 22.53   32.20   36.58 23.61 36.40 22.53 39.33
2x2x2 Cube First round 22 12.93   DNF   DNF 12.93 DNF 14.77 16.69
Richie Lim    Australia
Richie Lim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 16.53   20.46   23.44 16.53 17.21 DNF 20.72
First round 9 13.66   17.78   18.34 17.66 17.33 13.66 22.80
2x2x2 Cube Final 6 3.88   5.74   6.02 3.88 5.56 6.21 5.65
Second round 8 4.00   6.74   8.15 7.28 4.80 9.41 4.00
First round 5 2.69   5.98   6.16 7.33 2.69 6.43 5.36
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:15.68   1:32.94   1:32.47 1:15.68 1:39.44 1:43.58 1:26.90
3x3x3 One-Handed Final 8 30.94   39.06   43.09 30.94 40.88 33.22 DNF
Combined First round 8 30.81   34.37   46.15 30.81 32.15 32.02 38.93
Sam Tooker    Australia
Sam Tooker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 21.80   24.76   24.02 25.71 DNF 21.80 24.56
First round 19 24.25   26.49   28.75 27.80 25.11 26.55 24.25
2x2x2 Cube Second round 14 5.56   9.21   9.63 8.80 12.41 5.56 9.19
First round 16 7.18   10.56   11.38 7.18 8.78 DNF 11.52
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.27   13.07   18.19 14.43 11.27 13.00 11.78
Second round 8 13.91   16.16   15.38 16.31 17.13 16.80 13.91
First round 6 12.66   15.99   16.05 15.34 16.59 12.66 18.75
5x5x5 Cube Combined First round 7 2:02.55   2:18.57   2:38.79 2:08.31 2:18.65 2:28.75 2:02.55
3x3x3 One-Handed Final 5 23.18   27.11   23.18 24.47 29.84 27.02 DNF
Combined First round 4 22.66   25.79   25.30 22.66 27.16 24.91 30.02
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 20.97   23.12   22.90 24.66 DNF 21.81 20.97
First round 13 18.43   22.07   18.78 26.63 18.43 20.81 28.78
2x2x2 Cube Second round 12 6.13   8.90   7.72 9.00 11.50 6.13 9.97
First round 10 5.55   7.31   11.69 8.59 5.63 7.71 5.55
3x3x3 One-Handed Final 4 23.33   26.22   27.11 28.52 27.61 23.93 23.33
Combined First round 3 23.46   25.69   29.91 24.33 29.02 23.72 23.46
Yanqing Fang (方彦卿)    China
Yanqing Fang (方彦卿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 15.94   19.73   18.90 15.94 22.34 18.25 22.03
First round 12 17.21   21.19   21.52 19.75 22.31 17.21 23.68
2x2x2 Cube Second round 11 4.80   8.21   8.33 11.19 8.27 4.80 8.02
First round 14 6.25   9.38   14.91 10.47 6.25 8.65 9.02
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:35.27     DNF 1:35.27
3x3x3 Blindfolded Final 4 4:59.96   DNF   6:26.72 4:59.96 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 46.25     46.25 DNF
Zac Fraser    Australia
Zac Fraser
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 52.05   1:08.79   1:06.75 DNF 55.25 1:24.36 52.05
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.61   13.05   11.61 13.36 14.05 12.59 13.21
Second round 4 12.69   13.52   13.11 14.16 13.28 14.84 12.69
First round 4 13.72   15.08   13.72 14.13 16.36 16.44 14.75
4x4x4 Cube Final 5 50.71   1:10.71   1:19.27 57.05 1:15.80 1:24.77 50.71
Combined First round 4 53.77   1:06.46   1:10.72 1:17.27 53.77 1:06.43 1:02.22
3x3x3 Blindfolded Final 1 42.28   DNF   42.28 DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 13/25 1:00:00     13/25 1:00:00 DNS