Melbourne Cube Day 2011

Date City WCA LInk
2011-11-26  Australia, Melbourne Melbourne Cube Day 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Durben Joun Virtucio 10.10  Kirt Protacio 12.00  Florian Kreyssig 12.58
 2x2x2 Cube  Cameron Stollery 2.90  Florian Kreyssig 4.02  Tim Major 4.98
 4x4x4 Cube  Durben Joun Virtucio 46.14  Florian Kreyssig 56.08  Nick Pappas 58.00
 5x5x5 Cube  Durben Joun Virtucio 1:24.25  Dene Beardsley 1:33.31  Nick Pappas 1:36.50
 3x3x3 Blindfolded  Aron Puddy-Mathew 35.59  Zane Carney 35.86
 3x3x3 Fewest Moves  Jake Holah 47  Nick Pappas 49
 3x3x3 One-Handed  Durben Joun Virtucio 20.48  Kirt Protacio 25.57  Tim Major 26.42
 3x3x3 Multi-Blind  Zane Carney 23/25 57:48  Feliks Zemdegs 4/5 26:00  Aron Puddy-Mathew 9/16 37:36
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.55   8.31    Australia 7.81 6.55 8.71 11.63 8.41
2 Durben Joun Virtucio 10.59   11.01    Philippines 10.72 11.47 10.59 10.83 11.81
3 Cameron Stollery 9.84   12.33    Australia 11.13 14.90 9.84 12.83 13.03
4 Florian Kreyssig 11.68   12.46    Germany 13.08 13.61 11.68 12.03 12.28
5 Luke Bruce 12.31   12.66    Australia 12.69 16.06 12.59 12.31 12.69
6 Zane Carney 11.34   13.00    Australia 13.44 12.96 11.34 14.21 12.61
7 Kirt Protacio 11.63   13.19    Australia 13.80 13.91 13.68 11.63 12.08
8 Aron Puddy-Mathew 13.18   13.27    Australia 13.18 15.06 13.22 13.18 13.40
9 Tim Major 11.46   13.61    Australia 11.46 16.22 16.63 12.05 12.55
10 Nick Pappas 12.83   14.36    Australia 13.93 16.31 14.88 14.27 12.83
11 Dene Beardsley 13.50   15.55    New Zealand 16.53 17.06 13.50 15.61 14.52
12 Robert Hickingbotham 12.59   16.19    Australia 12.59 19.75 13.78 17.02 17.78
13 Jake Holah 14.83   16.44    Australia 14.83 16.22 18.88 15.61 17.50
14 Joshua Evely 14.75   21.23    Australia 21.71 21.05 21.90 20.94 14.75
15 Raymond Mabilia 20.30   22.33    Australia 21.38 24.72 21.46 20.30 24.15
16 Peter Nguyen 15.46   23.18    Australia 15.46 26.02 23.31 22.68 23.55
17 Jeremy Lu 19.41   23.29    Australia 26.05 19.41 21.90 21.93 29.50
18 Tim McMahon 18.00   23.39    Australia 25.00 20.53 24.65 18.00 30.15
19 Jordan Lay 19.27   23.41    Australia 27.53 19.27 28.93 20.69 22.00
20 Jordan Pappas 18.19   23.82    Australia DNF 28.13 20.18 23.15 18.19
21 Orion Zymaris 21.59   23.91    Australia 23.71 21.71 26.31 21.59 32.84
22 Jasmine Lee 23.68   24.58    Australia 25.93 23.83 23.68 23.97 29.50
23 Jack O'Mahony 22.81   25.01    Australia 22.81 25.69 33.03 25.08 24.25
24 Dylan Nyein 21.56   25.39    Australia 36.78 23.93 27.21 25.02 21.56
25 Bryson Azzopardi 21.69   25.41    Australia 21.69 24.65 32.61 26.06 25.52
26 Dayu Zhang 23.25   25.86    China 27.03 23.94 26.61 23.25 27.72
27 James-Andre Galam 22.31   26.09    Australia 26.69 28.69 22.31 22.88 32.21
28 Braden Helmer 21.71   27.18    USA 26.41 29.61 25.53 34.38 21.71
29 Alastair Whitely 26.44   32.85    Australia 32.61 34.00 34.68 26.44 31.94
30 Luke Harrison 30.69   34.20    Australia 30.96 34.15 37.50 30.69 41.13
31 Michael Leone 28.18   37.65    Australia 28.18 DNF 28.36 35.90 48.69
32 John Hasan 34.41   40.17    Australia 1:12.34 43.27 40.15 34.41 37.08
33 Damian O'Neil 37.02   40.64    Australia 39.68 37.02 40.77 41.46 49.05
34 Christian Foyle 40.43   42.52    Australia 41.02 46.09 40.43 53.63 40.46
35 Andrea Javier 36.13   44.14    Australia 41.43 52.69 46.93 36.13 44.06
36 Wai Keung Yiu Man Lung 43.80   NR 48.90   NR  Mauritius 47.06 43.80 55.43 44.22 58.28
37 Jamie Carney 1:02.41   1:09.79    Australia 1:31.36 1:02.41 1:04.72 1:05.97 1:18.68
38 Carson Helmer 57.59   1:15.39    USA 1:06.83 57.59 1:39.05 1:56.93 1:00.28
39 Jonothon Holmes-Brown 1:05.80   1:19.21    Australia 1:24.72 1:16.18 1:23.93 1:17.53 1:05.80
40 Keith Major 1:44.80   1:54.40    Australia 1:54.94 1:44.80 DNF 1:56.06 1:52.19
41 Adelina Estevao 1:43.68   2:17.06    Australia 2:13.58 1:43.68 DNF 2:36.25 2:01.36
42 Kenny Huynh 43.63   DNF    Australia 43.63 DNF 1:00.47 57.22 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Durben Joun Virtucio 9.31   11.16    Philippines 11.94 9.31 10.33 12.59 11.22
2 Florian Kreyssig 10.96   11.59    Germany 11.83 11.40 11.53 10.96 12.53
3 Nick Pappas 10.44   11.62    Australia 12.46 10.44 18.36 11.36 11.03
4 Luke Bruce 10.53   12.00    Australia 13.08 11.27 14.69 10.53 11.66
5 Kirt Protacio 9.93   12.37    Australia 13.18 12.53 12.46 9.93 12.13
6 Cameron Stollery 10.94   12.95    Australia 14.90 12.04 10.94 14.27 12.55
7 Zane Carney 11.36   13.13    Australia 14.13 12.13 13.33 13.94 11.36
8 Aron Puddy-Mathew 12.15   13.17    Australia 12.15 12.22 13.68 14.02 13.61
9 Tim Major 12.88   14.31    Australia 15.16 13.43 14.33 12.88 16.66
10 Jake Holah 13.36   14.40    Australia 14.30 21.58 13.36 13.55 15.34
11 Dene Beardsley 12.19   16.35    New Zealand 12.19 15.38 18.59 15.59 18.09
12 Robert Hickingbotham 14.27   16.39    Australia DNF 14.27 16.15 16.72 16.31
13 Peter Nguyen 17.59   20.94    Australia 20.69 19.75 22.44 17.59 22.38
14 Joshua Evely 19.43   22.77    Australia 24.90 22.77 20.65 25.16 19.43
15 Tim McMahon 16.16   23.31    Australia 23.00 22.03 51.68 16.16 24.91
16 Bryson Azzopardi 16.56   23.32    Australia 26.19 16.56 20.66 23.33 25.97
17 Jeremy Lu 21.13   23.38    Australia 23.28 22.13 21.13 24.72 27.63
18 Orion Zymaris 20.43   23.49    Australia 25.77 20.43 23.63 23.80 23.05
19 Jasmine Lee 20.13   23.55    Australia 20.13 25.09 21.03 24.52 26.22
20 Jordan Pappas 19.68   24.91    Australia 19.68 21.30 28.34 29.15 25.08
21 Jack O'Mahony 20.58   25.04    Australia 26.71 21.50 20.58 35.16 26.91
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Durben Joun Virtucio 8.81   10.10    Philippines 9.44 10.69 10.47 8.81 10.38
2 Kirt Protacio 10.30   12.00    Australia 11.97 10.30 13.58 10.46 17.03
3 Florian Kreyssig 11.63   12.58    Germany 11.71 11.63 12.18 13.84 16.41
4 Aron Puddy-Mathew 10.09   14.02    Australia 12.65 13.75 16.28 10.09 15.65
5 Luke Bruce 13.66   14.22    Australia 16.96 14.41 13.66 13.75 14.50
6 Zane Carney 12.30   14.35    Australia 15.52 15.11 12.30 15.03 12.91
7 Cameron Stollery 13.18   14.35    Australia 13.38 14.41 13.18 15.27 16.78
8 Nick Pappas 9.38   14.82    Australia 17.75 9.38 25.31 13.40 13.31
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.77   2.32    Australia 2.72 2.46 1.90 1.77 2.59
2 Feliks Zemdegs 1.77   2.77    Australia 1.77 3.56 2.91 2.68 2.71
3 Tim Major 3.11   4.55    Australia 5.16 3.11 4.68 4.46 4.50
4 Florian Kreyssig 4.11   4.83    Germany 4.11 5.38 4.36 4.93 5.21
5 Jake Holah 2.69   4.93    Australia 2.69 6.93 4.22 3.65 8.97
6 Alastair Whitely 3.44   5.31    Australia 4.68 5.88 6.13 5.38 3.44
7 Nick Pappas 2.93   5.73    Australia 5.09 7.94 2.93 6.13 5.96
8 Luke Bruce 4.48   6.13    Australia 6.52 6.41 4.48 5.46 10.08
9 Kirt Protacio 6.30   6.58    Australia 7.86 6.30 6.31 6.59 6.84
10 Bryson Azzopardi 4.13   6.59    Australia 4.13 7.33 6.91 6.81 6.06
11 Jack O'Mahony 6.02   6.84    Australia 8.43 6.02 6.22 7.50 6.80
12 Aron Puddy-Mathew 3.46   7.01    Australia 3.46 6.43 8.31 6.78 7.81
13 Joshua Evely 5.96   7.07    Australia 9.16 6.63 8.43 5.96 6.15
14 Robert Hickingbotham 5.91   7.45    Australia 11.47 7.02 6.77 5.91 8.56
15 Dayu Zhang 5.22   7.77    China 5.22 9.78 6.47 7.52 9.33
16 Peter Nguyen 7.46   8.11    Australia 8.65 7.69 9.63 8.00 7.46
17 Tim McMahon 4.90   8.57    Australia 4.90 5.61 12.09 11.80 8.30
18 Jeremy Lu 5.22   8.68    Australia 10.43 8.71 5.22 9.21 8.11
19 Luke Harrison 6.88   9.66    Australia 12.63 6.88 6.97 15.43 9.37
20 Orion Zymaris 6.05   9.84    Australia 10.30 6.05 11.34 8.52 10.71
21 Jordan Pappas 8.28   9.94    Australia 10.19 8.28 10.83 DNF 8.80
22 Braden Helmer 7.88   10.65    USA 9.52 13.42 7.88 12.33 10.09
23 Damian O'Neil 5.80   11.21    Australia 5.80 13.81 11.06 10.69 11.88
24 Carson Helmer 11.11   13.55    USA 14.88 13.05 12.72 11.11 19.19
25 Christian Foyle 8.52   13.77    Australia 8.52 15.52 DNF 14.94 10.86
26 Michael Leone 12.90   16.43    Australia 15.47 18.18 15.65 12.90 21.22
27 Jasmine Lee 13.61   16.62    Australia 15.36 13.61 14.69 20.05 19.81
28 Andrea Javier 7.40   17.02    Australia 7.40 19.80 16.66 21.58 14.61
29 James-Andre Galam 16.16   17.81    Australia 19.30 16.36 16.16 17.77 23.58
30 Kenny Huynh 11.53   20.97    Australia 16.22 11.53 26.21 20.47 DNF
31 Will McPherson 14.33   41.80    Australia 43.97 25.83 55.61 DNF 14.33
32 Jonothon Holmes-Brown 15.97   DNF    Australia 15.97 19.22 31.22 DNF DNF
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 2.28   2.57    Australia 2.41 2.72 2.68 2.28 2.61
2 Tim Major 2.96   3.78    Australia 2.96 3.34 4.91 3.46 4.55
3 Florian Kreyssig 2.61   3.91    Germany 2.61 4.47 4.08 3.19 5.08
4 Nick Pappas 2.84   4.09    Australia 4.44 4.02 3.80 2.84 18.56
5 Alastair Whitely 3.38   4.92    Australia 3.50 5.41 6.05 3.38 5.84
6 Jake Holah 3.44   5.74    Australia 4.19 8.96 5.54 3.44 7.50
7 Bryson Azzopardi 3.28   5.80    Australia 5.65 5.41 6.78 3.28 6.34
8 Aron Puddy-Mathew 3.13   6.22    Australia 3.13 6.96 5.08 8.52 6.63
9 Jack O'Mahony 4.06   6.44    Australia 4.06 6.18 7.40 8.44 5.75
10 Peter Nguyen 4.30   6.57    Australia 4.30 6.30 6.21 7.19 7.27
11 Kirt Protacio 4.03   6.76    Australia 6.65 6.72 6.91 4.03 6.97
12 Robert Hickingbotham 7.16   8.08    Australia 7.75 8.77 7.16 7.72 8.94
13 Tim McMahon 5.80   8.25    Australia 9.52 8.71 6.53 5.80 9.58
14 Joshua Evely 7.86   8.78    Australia 9.22 9.22 8.16 7.86 8.96
15 Dayu Zhang 8.55   9.92    China 19.96 8.55 9.11 10.86 9.80
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.58   2.90    Australia 2.31 1.58 3.72 4.31 2.66
2 Florian Kreyssig 3.52   4.02    Germany 4.36 3.52 4.84 3.88 3.83
3 Tim Major 3.56   4.98    Australia 3.56 6.83 3.83 DNF 4.28
4 Nick Pappas 4.41   5.07    Australia 4.63 5.11 4.41 12.09 5.46
5 Jake Holah 4.28   5.71    Australia 5.08 5.65 7.56 4.28 6.40
6 Alastair Whitely 4.81   5.85    Australia 7.11 5.81 4.81 5.77 5.96
7 Bryson Azzopardi 5.77   5.95    Australia 7.59 5.88 5.96 6.00 5.77
8 Aron Puddy-Mathew 6.09   6.86    Australia 6.71 6.78 7.09 6.09 9.41
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 36.84   38.73    Australia 38.28 40.91 DNF 36.84 37.00
2 Durben Joun Virtucio 38.90   45.11    Philippines 41.83 1:02.65 41.06 52.43 38.90
3 Luke Bruce 51.56   56.69    Australia 51.56 58.47 52.33 1:02.96 59.27
4 Nick Pappas 47.15   56.85    Australia 57.59 1:03.36 50.22 47.15 1:02.75
5 Florian Kreyssig 51.33   57.68    Germany 1:01.00 58.71 51.33 1:10.77 53.33
6 Dene Beardsley 54.25   58.72    New Zealand 1:10.11 54.33 57.65 54.25 1:04.18
7 Zane Carney 50.27   59.32    Australia 1:03.66 1:01.44 58.11 58.41 50.27
8 Tim Major 1:04.83   1:07.04    Australia 1:09.78 1:04.83 1:05.34 1:06.00 1:13.63
9 Cameron Stollery 1:02.25   1:16.93    Australia 1:02.25 1:14.30 1:16.46 1:20.02 1:44.05
10 Kirt Protacio 1:05.88   1:17.91    Australia 1:05.88 1:14.43 1:33.11 1:17.13 1:22.16
11 Robert Hickingbotham 1:08.66   1:18.86    Australia 1:19.91 1:14.91 1:08.66 1:21.75 1:23.77
12 Aron Puddy-Mathew 1:14.56   1:19.70    Australia 1:29.63 1:26.43 1:15.08 1:14.56 1:17.58
13 Jake Holah 1:07.96   1:24.57    Australia 1:07.96 1:26.97 1:22.36 1:24.38 1:50.03
14 Jordan Pappas 1:15.43   1:26.87    Australia 1:42.06 1:15.43 1:18.90 1:29.11 1:32.61
15 Joshua Evely 1:32.75   1:42.20    Australia 1:38.72 1:32.75 1:52.83 1:50.72 1:37.15
16 Braden Helmer 1:33.15   1:47.59    USA 1:54.38 1:33.59 1:33.15 1:57.03 1:54.80
17 Peter Nguyen 1:41.08      Australia DNF 1:41.08
18 Bryson Azzopardi 1:54.77      Australia 1:54.77 1:58.47
19 Jack O'Mahony 2:03.41      Australia 2:03.41 2:07.40
20 Dayu Zhang 2:12.97      China 2:12.97 2:18.43
21 Orion Zymaris 2:15.16      Australia 2:15.16 2:35.46
22 Christian Foyle 3:17.75      Australia 3:17.75 3:26.83
23 Andrea Javier 3:24.50      Australia 6:49.21 3:24.50
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Durben Joun Virtucio 39.19   46.14    Philippines 39.19 48.88 47.80 41.75 50.66
2 Florian Kreyssig 48.34   56.08    Germany DNF 1:01.15 58.55 48.34 48.55
3 Nick Pappas 50.09   58.00    Australia 1:02.97 50.09 1:00.44 52.81 1:00.75
4 Luke Bruce 54.25   59.49    Australia 54.25 1:16.03 1:04.63 56.69 57.16
5 Dene Beardsley 55.25   1:00.77    New Zealand 58.13 1:00.52 DNF 55.25 1:03.65
6 Zane Carney 58.81   1:02.99    Australia 58.81 1:17.63 1:01.30 1:00.27 1:07.40
7 Tim Major 54.90   1:05.03    Australia 56.61 1:04.71 1:15.11 54.90 1:13.78
8 Cameron Stollery 1:00.96   1:12.25    Australia 1:11.66 1:21.86 1:14.44 1:00.96 1:10.65
  5x5x5 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 58.09   1:01.84    Australia 1:04.61 58.09 1:02.66 58.36 1:04.50
2 Durben Joun Virtucio 1:21.11   NR 1:31.80   NR  Philippines 1:21.11 1:37.03 1:36.16 1:39.36 1:22.21
3 Nick Pappas 1:31.59   1:34.50    Australia 1:36.31 1:36.93 1:33.00 1:31.59 1:34.18
4 Dene Beardsley 1:30.38   1:34.88    New Zealand 1:35.94 1:30.38 1:38.19 1:37.81 1:30.90
5 Florian Kreyssig 1:28.27   1:36.48    Germany 1:40.30 1:35.97 1:54.96 1:28.27 1:33.16
6 Luke Bruce 1:33.33   1:42.64    Australia 1:44.55 1:33.33 1:35.22 1:50.71 1:48.15
7 Robert Hickingbotham 1:53.27   2:07.72    Australia 2:20.84 1:53.27 2:09.02 2:11.61 2:02.53
8 Aron Puddy-Mathew 2:10.00   2:18.23    Australia 2:38.86 2:15.56 2:10.00 2:19.19 2:19.93
9 Tim Major 2:06.43   2:29.35    Australia 2:31.30 2:29.31 2:31.81 2:27.43 2:06.43
10 Cameron Stollery 2:18.30   2:31.42    Australia 2:21.08 2:52.78 2:57.80 2:18.30 2:20.41
11 Joshua Evely 2:37.00      Australia 2:37.00 3:26.23
12 Braden Helmer 3:01.31      USA 3:01.31 3:21.63
13 Kirt Protacio 3:16.05      Australia 3:16.05 3:26.16
14 Bryson Azzopardi 3:16.56      Australia 3:16.56 3:44.19
15 Jake Holah 3:19.69      Australia 3:19.69 3:53.03
16 Dayu Zhang 3:52.81      China 3:58.66 3:52.81
17 Peter Nguyen 3:52.94      Australia 4:04.33 3:52.94
18 Jack O'Mahony 3:58.13      Australia 4:06.63 3:58.13
19 Christian Foyle 6:24.75      Australia 6:24.75 6:30.52
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Durben Joun Virtucio 1:10.38   NR 1:24.25   NR  Philippines 1:23.00 1:40.16 1:23.03 1:10.38 1:26.71
2 Dene Beardsley 1:28.83   1:33.31   NR  New Zealand 1:28.83 1:35.43 1:33.81 1:30.69 1:40.31
3 Nick Pappas 1:31.63   1:36.50    Australia 2:04.80 1:37.34 1:31.63 1:33.75 1:38.41
4 Florian Kreyssig 1:33.94   1:36.92    Germany 1:33.94 1:34.41 1:45.52 1:41.09 1:35.25
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 38.52   DNF    Australia 38.52 DNF 1:10.16
2 Aron Puddy-Mathew 57.27   DNF    Australia DNF DNF 57.27
3 Feliks Zemdegs 1:31.83   DNF    Australia DNF 1:31.83 DNF
4 Florian Kreyssig 4:56.52   DNF    Germany DNF DNF 4:56.52
5 Damian O'Neil DNF   DNF    Australia DNF DNS DNS
5 Jack O'Mahony DNF   DNF    Australia DNF DNS DNS
5 Jake Holah DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
5 Jamie Carney DNF   DNF    Australia DNF DNS DNS
5 Kirt Protacio DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
5 Nick Pappas DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
5 Robert Hickingbotham DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
5 Tim Major DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Aron Puddy-Mathew 35.59   DNF    Australia DNF DNF 35.59
2 Zane Carney 35.86   51.53    Australia 35.86 1:18.03 40.71
3 Florian Kreyssig DNF   DNF    Germany DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jake Holah 47      Australia 47
2 Nick Pappas 49      Australia 49
3 Cameron Stollery DNF      Australia DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.90   14.11   OcR  Australia 14.59 14.40 11.90 13.34 DNF
2 Durben Joun Virtucio 20.90   21.29    Philippines 25.63 20.90 21.31 21.11 21.46
3 Florian Kreyssig 19.72   23.14    Germany 23.05 24.33 39.63 22.05 19.72
4 Tim Major 20.77   23.30    Australia 25.44 22.53 DNF 20.77 21.93
5 Kirt Protacio 21.68   25.85    Australia 23.16 30.43 21.68 23.97 32.81
6 Dene Beardsley 22.78   28.08    New Zealand 28.68 30.58 26.03 22.78 29.53
7 Cameron Stollery 24.16   29.02    Australia 28.80 28.00 24.16 32.71 30.27
8 Robert Hickingbotham 22.28   29.71    Australia 30.06 22.28 32.77 26.30 41.75
9 Zane Carney 26.31   29.92    Australia 33.21 27.58 28.96 26.31 DNF
10 Tim McMahon 27.86   30.31    Australia 32.28 31.21 27.86 29.41 30.31
11 Jordan Pappas 28.06   31.11    Australia 29.84 32.43 31.06 33.81 28.06
12 Jake Holah 31.09   32.84    Australia 32.16 31.44 31.09 34.93 DNF
13 Aron Puddy-Mathew 29.75   34.38    Australia 41.96 35.44 35.40 32.30 29.75
14 Luke Bruce 28.56   36.27    Australia 38.44 46.56 40.27 28.56 30.09
15 Jeremy Lu 27.38   36.73    Australia 32.22 27.38 59.90 31.63 46.33
16 Dayu Zhang 37.38   39.96    China 44.47 37.38 38.83 41.33 39.71
17 Nick Pappas 42.65      Australia 43.63 42.65
18 Bryson Azzopardi 46.56      Australia 53.43 46.56
19 Braden Helmer 51.31      USA 1:09.22 51.31
20 Alastair Whitely 1:01.81      Australia 1:09.31 1:01.81
21 Jasmine Lee 1:09.27      Australia 1:15.84 1:09.27
22 Jack O'Mahony 1:19.68      Australia 1:19.68 1:43.15
23 Christian Foyle DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Durben Joun Virtucio 18.80   20.48    Philippines 20.41 22.30 19.13 18.80 21.91
2 Kirt Protacio 23.78   25.57    Australia 31.00 23.90 28.88 23.78 23.93
3 Tim Major 24.08   26.42    Australia 28.21 24.08 25.47 25.59 DNF
4 Dene Beardsley 25.21   27.91    New Zealand 25.83 31.69 32.44 25.21 26.21
5 Florian Kreyssig 22.30   28.17    Germany 22.30 39.31 29.41 27.84 27.27
6 Zane Carney 23.97   28.89    Australia 26.05 30.21 23.97 30.41 33.13
7 Cameron Stollery 22.00   29.42    Australia 27.84 34.21 30.28 22.00 30.13
8 Tim McMahon 24.86   29.95    Australia 32.97 27.30 24.86 30.63 31.93
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 2)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 23/25 57:48   WR    Australia 23/25 57:48 DNS
2 Feliks Zemdegs 4/5 26:00      Australia 4/5 26:00 DNS
3 Aron Puddy-Mathew 9/16 37:36      Australia 9/16 37:36 DNS
4 Florian Kreyssig 1/2 12:56      Germany 1/2 12:56 DNF
5 Robert Hickingbotham DNF      Australia DNF DNF
5 Tim Major DNF      Australia DNF DNF
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 1:43.68   2:17.06   2:13.58 1:43.68 DNF 2:36.25 2:01.36
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 26.44   32.85   32.61 34.00 34.68 26.44 31.94
2x2x2 Cube Final 6 4.81   5.85   7.11 5.81 4.81 5.77 5.96
Second round 5 3.38   4.92   3.50 5.41 6.05 3.38 5.84
First round 6 3.44   5.31   4.68 5.88 6.13 5.38 3.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 1:01.81     1:09.31 1:01.81
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 36.13   44.14   41.43 52.69 46.93 36.13 44.06
2x2x2 Cube First round 28 7.40   17.02   7.40 19.80 16.66 21.58 14.61
4x4x4 Cube Combined First round 23 3:24.50     6:49.21 3:24.50
Aron Puddy-Mathew    Australia
Aron Puddy-Mathew
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.09   14.02   12.65 13.75 16.28 10.09 15.65
Second round 8 12.15   13.17   12.15 12.22 13.68 14.02 13.61
First round 8 13.18   13.27   13.18 15.06 13.22 13.18 13.40
2x2x2 Cube Final 8 6.09   6.86   6.71 6.78 7.09 6.09 9.41
Second round 8 3.13   6.22   3.13 6.96 5.08 8.52 6.63
First round 12 3.46   7.01   3.46 6.43 8.31 6.78 7.81
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:14.56   1:19.70   1:29.63 1:26.43 1:15.08 1:14.56 1:17.58
5x5x5 Cube Combined First round 8 2:10.00   2:18.23   2:38.86 2:15.56 2:10.00 2:19.19 2:19.93
3x3x3 Blindfolded Final 1 35.59   DNF   DNF DNF 35.59
First round 2 57.27   DNF   DNF DNF 57.27
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 29.75   34.38   41.96 35.44 35.40 32.30 29.75
3x3x3 Multi-Blind Final 3 9/16 37:36     9/16 37:36 DNS
Braden Helmer    USA
Braden Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 21.71   27.18   26.41 29.61 25.53 34.38 21.71
2x2x2 Cube First round 22 7.88   10.65   9.52 13.42 7.88 12.33 10.09
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:33.15   1:47.59   1:54.38 1:33.59 1:33.15 1:57.03 1:54.80
5x5x5 Cube Combined First round 12 3:01.31     3:01.31 3:21.63
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 51.31     1:09.22 51.31
Bryson Azzopardi    Australia
Bryson Azzopardi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 16.56   23.32   26.19 16.56 20.66 23.33 25.97
First round 25 21.69   25.41   21.69 24.65 32.61 26.06 25.52
2x2x2 Cube Final 7 5.77   5.95   7.59 5.88 5.96 6.00 5.77
Second round 7 3.28   5.80   5.65 5.41 6.78 3.28 6.34
First round 10 4.13   6.59   4.13 7.33 6.91 6.81 6.06
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:54.77     1:54.77 1:58.47
5x5x5 Cube Combined First round 14 3:16.56     3:16.56 3:44.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 46.56     53.43 46.56
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 13.18   14.35   13.38 14.41 13.18 15.27 16.78
Second round 6 10.94   12.95   14.90 12.04 10.94 14.27 12.55
First round 3 9.84   12.33   11.13 14.90 9.84 12.83 13.03
2x2x2 Cube Final 1 1.58   2.90   2.31 1.58 3.72 4.31 2.66
Second round 1 2.28   2.57   2.41 2.72 2.68 2.28 2.61
First round 1 1.77   2.32   2.72 2.46 1.90 1.77 2.59
4x4x4 Cube Final 8 1:00.96   1:12.25   1:11.66 1:21.86 1:14.44 1:00.96 1:10.65
Combined First round 9 1:02.25   1:16.93   1:02.25 1:14.30 1:16.46 1:20.02 1:44.05
5x5x5 Cube Combined First round 10 2:18.30   2:31.42   2:21.08 2:52.78 2:57.80 2:18.30 2:20.41
3x3x3 Fewest Moves Final 3 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 22.00   29.42   27.84 34.21 30.28 22.00 30.13
Combined First round 7 24.16   29.02   28.80 28.00 24.16 32.71 30.27
Carson Helmer    USA
Carson Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 57.59   1:15.39   1:06.83 57.59 1:39.05 1:56.93 1:00.28
2x2x2 Cube First round 24 11.11   13.55   14.88 13.05 12.72 11.11 19.19
Christian Foyle    Australia
Christian Foyle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 40.43   42.52   41.02 46.09 40.43 53.63 40.46
2x2x2 Cube First round 25 8.52   13.77   8.52 15.52 DNF 14.94 10.86
4x4x4 Cube Combined First round 22 3:17.75     3:17.75 3:26.83
5x5x5 Cube Combined First round 19 6:24.75     6:24.75 6:30.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 DNF     DNF DNF
Damian O'Neil    Australia
Damian O'Neil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 37.02   40.64   39.68 37.02 40.77 41.46 49.05
2x2x2 Cube First round 23 5.80   11.21   5.80 13.81 11.06 10.69 11.88
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Dayu Zhang    China
Dayu Zhang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 23.25   25.86   27.03 23.94 26.61 23.25 27.72
2x2x2 Cube Second round 15 8.55   9.92   19.96 8.55 9.11 10.86 9.80
First round 15 5.22   7.77   5.22 9.78 6.47 7.52 9.33
4x4x4 Cube Combined First round 20 2:12.97     2:12.97 2:18.43
5x5x5 Cube Combined First round 16 3:52.81     3:58.66 3:52.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 37.38   39.96   44.47 37.38 38.83 41.33 39.71
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 12.19   16.35   12.19 15.38 18.59 15.59 18.09
First round 11 13.50   15.55   16.53 17.06 13.50 15.61 14.52
4x4x4 Cube Final 5 55.25   1:00.77   58.13 1:00.52 DNF 55.25 1:03.65
Combined First round 6 54.25   58.72   1:10.11 54.33 57.65 54.25 1:04.18
5x5x5 Cube Final 2 1:28.83   1:33.31   NR 1:28.83 1:35.43 1:33.81 1:30.69 1:40.31
Combined First round 4 1:30.38   1:34.88   1:35.94 1:30.38 1:38.19 1:37.81 1:30.90
3x3x3 One-Handed Final 4 25.21   27.91   25.83 31.69 32.44 25.21 26.21
Combined First round 6 22.78   28.08   28.68 30.58 26.03 22.78 29.53
Durben Joun Virtucio    Philippines
Durben Joun Virtucio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.81   10.10   9.44 10.69 10.47 8.81 10.38
Second round 1 9.31   11.16   11.94 9.31 10.33 12.59 11.22
First round 2 10.59   11.01   10.72 11.47 10.59 10.83 11.81
4x4x4 Cube Final 1 39.19   46.14   39.19 48.88 47.80 41.75 50.66
Combined First round 2 38.90   45.11   41.83 1:02.65 41.06 52.43 38.90
5x5x5 Cube Final 1 1:10.38   NR 1:24.25   NR 1:23.00 1:40.16 1:23.03 1:10.38 1:26.71
Combined First round 2 1:21.11   NR 1:31.80   NR 1:21.11 1:37.03 1:36.16 1:39.36 1:22.21
3x3x3 One-Handed Final 1 18.80   20.48   20.41 22.30 19.13 18.80 21.91
Combined First round 2 20.90   21.29   25.63 20.90 21.31 21.11 21.46
Dylan Nyein    Australia
Dylan Nyein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 21.56   25.39   36.78 23.93 27.21 25.02 21.56
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 1 6.55   8.31   7.81 6.55 8.71 11.63 8.41
2x2x2 Cube First round 2 1.77   2.77   1.77 3.56 2.91 2.68 2.71
4x4x4 Cube Combined First round 1 36.84   38.73   38.28 40.91 DNF 36.84 37.00
5x5x5 Cube Combined First round 1 58.09   1:01.84   1:04.61 58.09 1:02.66 58.36 1:04.50
3x3x3 Blindfolded First round 3 1:31.83   DNF   DNF 1:31.83 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 1 11.90   14.11   OcR 14.59 14.40 11.90 13.34 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 4/5 26:00     4/5 26:00 DNS
Florian Kreyssig    Germany
Florian Kreyssig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.63   12.58   11.71 11.63 12.18 13.84 16.41
Second round 2 10.96   11.59   11.83 11.40 11.53 10.96 12.53
First round 4 11.68   12.46   13.08 13.61 11.68 12.03 12.28
2x2x2 Cube Final 2 3.52   4.02   4.36 3.52 4.84 3.88 3.83
Second round 3 2.61   3.91   2.61 4.47 4.08 3.19 5.08
First round 4 4.11   4.83   4.11 5.38 4.36 4.93 5.21
4x4x4 Cube Final 2 48.34   56.08   DNF 1:01.15 58.55 48.34 48.55
Combined First round 5 51.33   57.68   1:01.00 58.71 51.33 1:10.77 53.33
5x5x5 Cube Final 4 1:33.94   1:36.92   1:33.94 1:34.41 1:45.52 1:41.09 1:35.25
Combined First round 5 1:28.27   1:36.48   1:40.30 1:35.97 1:54.96 1:28.27 1:33.16
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 4:56.52   DNF   DNF DNF 4:56.52
3x3x3 One-Handed Final 5 22.30   28.17   22.30 39.31 29.41 27.84 27.27
Combined First round 3 19.72   23.14   23.05 24.33 39.63 22.05 19.72
3x3x3 Multi-Blind Final 4 1/2 12:56     1/2 12:56 DNF
Jack O'Mahony    Australia
Jack O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 20.58   25.04   26.71 21.50 20.58 35.16 26.91
First round 23 22.81   25.01   22.81 25.69 33.03 25.08 24.25
2x2x2 Cube Second round 9 4.06   6.44   4.06 6.18 7.40 8.44 5.75
First round 11 6.02   6.84   8.43 6.02 6.22 7.50 6.80
4x4x4 Cube Combined First round 19 2:03.41     2:03.41 2:07.40
5x5x5 Cube Combined First round 18 3:58.13     4:06.63 3:58.13
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 1:19.68     1:19.68 1:43.15
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 13.36   14.40   14.30 21.58 13.36 13.55 15.34
First round 13 14.83   16.44   14.83 16.22 18.88 15.61 17.50
2x2x2 Cube Final 5 4.28   5.71   5.08 5.65 7.56 4.28 6.40
Second round 6 3.44   5.74   4.19 8.96 5.54 3.44 7.50
First round 5 2.69   4.93   2.69 6.93 4.22 3.65 8.97
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:07.96   1:24.57   1:07.96 1:26.97 1:22.36 1:24.38 1:50.03
5x5x5 Cube Combined First round 15 3:19.69     3:19.69 3:53.03
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 47     47
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 31.09   32.84   32.16 31.44 31.09 34.93 DNF
James-Andre Galam    Australia
James-Andre Galam
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 22.31   26.09   26.69 28.69 22.31 22.88 32.21
2x2x2 Cube First round 29 16.16   17.81   19.30 16.36 16.16 17.77 23.58
Jamie Carney    Australia
Jamie Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 1:02.41   1:09.79   1:31.36 1:02.41 1:04.72 1:05.97 1:18.68
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNS DNS
Jasmine Lee    Australia
Jasmine Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 20.13   23.55   20.13 25.09 21.03 24.52 26.22
First round 22 23.68   24.58   25.93 23.83 23.68 23.97 29.50
2x2x2 Cube First round 27 13.61   16.62   15.36 13.61 14.69 20.05 19.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 1:09.27     1:15.84 1:09.27
Jeremy Lu    Australia
Jeremy Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 21.13   23.38   23.28 22.13 21.13 24.72 27.63
First round 17 19.41   23.29   26.05 19.41 21.90 21.93 29.50
2x2x2 Cube First round 18 5.22   8.68   10.43 8.71 5.22 9.21 8.11
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 27.38   36.73   32.22 27.38 59.90 31.63 46.33
John Hasan    Australia
John Hasan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 34.41   40.17   1:12.34 43.27 40.15 34.41 37.08
Jonothon Holmes-Brown    Australia
Jonothon Holmes-Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 1:05.80   1:19.21   1:24.72 1:16.18 1:23.93 1:17.53 1:05.80
2x2x2 Cube First round 32 15.97   DNF   15.97 19.22 31.22 DNF DNF
Jordan Lay    Australia
Jordan Lay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 19.27   23.41   27.53 19.27 28.93 20.69 22.00
Jordan Pappas    Australia
Jordan Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 19.68   24.91   19.68 21.30 28.34 29.15 25.08
First round 20 18.19   23.82   DNF 28.13 20.18 23.15 18.19
2x2x2 Cube First round 21 8.28   9.94   10.19 8.28 10.83 DNF 8.80
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:15.43   1:26.87   1:42.06 1:15.43 1:18.90 1:29.11 1:32.61
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 28.06   31.11   29.84 32.43 31.06 33.81 28.06
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 19.43   22.77   24.90 22.77 20.65 25.16 19.43
First round 14 14.75   21.23   21.71 21.05 21.90 20.94 14.75
2x2x2 Cube Second round 14 7.86   8.78   9.22 9.22 8.16 7.86 8.96
First round 13 5.96   7.07   9.16 6.63 8.43 5.96 6.15
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:32.75   1:42.20   1:38.72 1:32.75 1:52.83 1:50.72 1:37.15
5x5x5 Cube Combined First round 11 2:37.00     2:37.00 3:26.23
Keith Major    Australia
Keith Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:44.80   1:54.40   1:54.94 1:44.80 DNF 1:56.06 1:52.19
Kenny Huynh    Australia
Kenny Huynh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 43.63   DNF   43.63 DNF 1:00.47 57.22 DNF
2x2x2 Cube First round 30 11.53   20.97   16.22 11.53 26.21 20.47 DNF
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.30   12.00   11.97 10.30 13.58 10.46 17.03
Second round 5 9.93   12.37   13.18 12.53 12.46 9.93 12.13
First round 7 11.63   13.19   13.80 13.91 13.68 11.63 12.08
2x2x2 Cube Second round 11 4.03   6.76   6.65 6.72 6.91 4.03 6.97
First round 9 6.30   6.58   7.86 6.30 6.31 6.59 6.84
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:05.88   1:17.91   1:05.88 1:14.43 1:33.11 1:17.13 1:22.16
5x5x5 Cube Combined First round 13 3:16.05     3:16.05 3:26.16
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 2 23.78   25.57   31.00 23.90 28.88 23.78 23.93
Combined First round 5 21.68   25.85   23.16 30.43 21.68 23.97 32.81
Luke Bruce    Australia
Luke Bruce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.66   14.22   16.96 14.41 13.66 13.75 14.50
Second round 4 10.53   12.00   13.08 11.27 14.69 10.53 11.66
First round 5 12.31   12.66   12.69 16.06 12.59 12.31 12.69
2x2x2 Cube First round 8 4.48   6.13   6.52 6.41 4.48 5.46 10.08
4x4x4 Cube Final 4 54.25   59.49   54.25 1:16.03 1:04.63 56.69 57.16
Combined First round 3 51.56   56.69   51.56 58.47 52.33 1:02.96 59.27
5x5x5 Cube Combined First round 6 1:33.33   1:42.64   1:44.55 1:33.33 1:35.22 1:50.71 1:48.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 28.56   36.27   38.44 46.56 40.27 28.56 30.09
Luke Harrison    Australia
Luke Harrison
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 30.69   34.20   30.96 34.15 37.50 30.69 41.13
2x2x2 Cube First round 19 6.88   9.66   12.63 6.88 6.97 15.43 9.37
Michael Leone    Australia
Michael Leone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 28.18   37.65   28.18 DNF 28.36 35.90 48.69
2x2x2 Cube First round 26 12.90   16.43   15.47 18.18 15.65 12.90 21.22
Nick Pappas    Australia
Nick Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 9.38   14.82   17.75 9.38 25.31 13.40 13.31
Second round 3 10.44   11.62   12.46 10.44 18.36 11.36 11.03
First round 10 12.83   14.36   13.93 16.31 14.88 14.27 12.83
2x2x2 Cube Final 4 4.41   5.07   4.63 5.11 4.41 12.09 5.46
Second round 4 2.84   4.09   4.44 4.02 3.80 2.84 18.56
First round 7 2.93   5.73   5.09 7.94 2.93 6.13 5.96
4x4x4 Cube Final 3 50.09   58.00   1:02.97 50.09 1:00.44 52.81 1:00.75
Combined First round 4 47.15   56.85   57.59 1:03.36 50.22 47.15 1:02.75
5x5x5 Cube Final 3 1:31.63   1:36.50   2:04.80 1:37.34 1:31.63 1:33.75 1:38.41
Combined First round 3 1:31.59   1:34.50   1:36.31 1:36.93 1:33.00 1:31.59 1:34.18
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 49     49
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 42.65     43.63 42.65
Orion Zymaris    Australia
Orion Zymaris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 20.43   23.49   25.77 20.43 23.63 23.80 23.05
First round 21 21.59   23.91   23.71 21.71 26.31 21.59 32.84
2x2x2 Cube First round 20 6.05   9.84   10.30 6.05 11.34 8.52 10.71
4x4x4 Cube Combined First round 21 2:15.16     2:15.16 2:35.46
Peter Nguyen    Australia
Peter Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 17.59   20.94   20.69 19.75 22.44 17.59 22.38
First round 16 15.46   23.18   15.46 26.02 23.31 22.68 23.55
2x2x2 Cube Second round 10 4.30   6.57   4.30 6.30 6.21 7.19 7.27
First round 16 7.46   8.11   8.65 7.69 9.63 8.00 7.46
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:41.08     DNF 1:41.08
5x5x5 Cube Combined First round 17 3:52.94     4:04.33 3:52.94
Raymond Mabilia    Australia
Raymond Mabilia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 20.30   22.33   21.38 24.72 21.46 20.30 24.15
Robert Hickingbotham    Australia
Robert Hickingbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 14.27   16.39   DNF 14.27 16.15 16.72 16.31
First round 12 12.59   16.19   12.59 19.75 13.78 17.02 17.78
2x2x2 Cube Second round 12 7.16   8.08   7.75 8.77 7.16 7.72 8.94
First round 14 5.91   7.45   11.47 7.02 6.77 5.91 8.56
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:08.66   1:18.86   1:19.91 1:14.91 1:08.66 1:21.75 1:23.77
5x5x5 Cube Combined First round 7 1:53.27   2:07.72   2:20.84 1:53.27 2:09.02 2:11.61 2:02.53
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 8 22.28   29.71   30.06 22.28 32.77 26.30 41.75
3x3x3 Multi-Blind Final 5 DNF     DNF DNF
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 12.88   14.31   15.16 13.43 14.33 12.88 16.66
First round 9 11.46   13.61   11.46 16.22 16.63 12.05 12.55
2x2x2 Cube Final 3 3.56   4.98   3.56 6.83 3.83 DNF 4.28
Second round 2 2.96   3.78   2.96 3.34 4.91 3.46 4.55
First round 3 3.11   4.55   5.16 3.11 4.68 4.46 4.50
4x4x4 Cube Final 7 54.90   1:05.03   56.61 1:04.71 1:15.11 54.90 1:13.78
Combined First round 8 1:04.83   1:07.04   1:09.78 1:04.83 1:05.34 1:06.00 1:13.63
5x5x5 Cube Combined First round 9 2:06.43   2:29.35   2:31.30 2:29.31 2:31.81 2:27.43 2:06.43
3x3x3 Blindfolded First round 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 24.08   26.42   28.21 24.08 25.47 25.59 DNF
Combined First round 4 20.77   23.30   25.44 22.53 DNF 20.77 21.93
3x3x3 Multi-Blind Final 5 DNF     DNF DNF
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.16   23.31   23.00 22.03 51.68 16.16 24.91
First round 18 18.00   23.39   25.00 20.53 24.65 18.00 30.15
2x2x2 Cube Second round 13 5.80   8.25   9.52 8.71 6.53 5.80 9.58
First round 17 4.90   8.57   4.90 5.61 12.09 11.80 8.30
3x3x3 One-Handed Final 8 24.86   29.95   32.97 27.30 24.86 30.63 31.93
Combined First round 10 27.86   30.31   32.28 31.21 27.86 29.41 30.31
Wai Keung Yiu Man Lung    Mauritius
Wai Keung Yiu Man Lung
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 43.80   NR 48.90   NR 47.06 43.80 55.43 44.22 58.28
Will McPherson    Australia
Will McPherson
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 31 14.33   41.80   43.97 25.83 55.61 DNF 14.33
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.30   14.35   15.52 15.11 12.30 15.03 12.91
Second round 7 11.36   13.13   14.13 12.13 13.33 13.94 11.36
First round 6 11.34   13.00   13.44 12.96 11.34 14.21 12.61
4x4x4 Cube Final 6 58.81   1:02.99   58.81 1:17.63 1:01.30 1:00.27 1:07.40
Combined First round 7 50.27   59.32   1:03.66 1:01.44 58.11 58.41 50.27
3x3x3 Blindfolded Final 2 35.86   51.53   35.86 1:18.03 40.71
First round 1 38.52   DNF   38.52 DNF 1:10.16
3x3x3 One-Handed Final 6 23.97   28.89   26.05 30.21 23.97 30.41 33.13
Combined First round 9 26.31   29.92   33.21 27.58 28.96 26.31 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 23/25 57:48   WR   23/25 57:48 DNS