Melbourne Cube Day 2010

Date City WCA LInk
2010-11-13  Australia, Melbourne Melbourne Cube Day 2010

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 8.88  Nick Pappas 13.26  Luke Bruce 14.36
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 3.34  Cameron Stollery 3.93  Nick Pappas 4.33
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 35.80  Luke Bruce 1:01.23  Dene Beardsley 1:04.61
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 1:12.90  Dene Beardsley 1:44.60  Nick Pappas 1:58.57
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:29.78  Dene Beardsley 3:30.18  Luke Bruce 3:44.45
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 4:07.61  Dene Beardsley 4:59.50  Luke Bruce 6:38.09
 3x3x3 Blindfolded  Feliks Zemdegs 1:16.81  Anthony Huynh 5:37.38
 3x3x3 Fewest Moves  Feliks Zemdegs 32  Tim Major 36  Arnaud van Galen 43
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 15.27  Zane Carney 25.35  Tim Major 28.67
 3x3x3 Multi-Blind  Feliks Zemdegs 5/7 43:01
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.03   WR 9.07    Australia 10.36 8.43 8.80 7.03 9.97
2 Luke Bruce 10.80   12.78    Australia 13.43 14.50 12.59 12.33 10.80
3 Dene Beardsley 13.09   15.30    New Zealand 15.84 15.83 14.22 20.38 13.09
4 Zane Carney 14.55   15.60    Australia 14.55 17.03 15.90 14.96 15.94
5 Nick Pappas 12.80   16.14    Australia 18.00 19.43 15.05 12.80 15.36
6 Kirt Protacio 11.40   17.23    Australia 15.72 17.68 18.28 19.66 11.40
7 Tim Major 14.93   17.26    Australia 16.05 14.93 18.91 16.81 29.80
8 Brian Kim 15.21   18.00    Korea 19.81 16.90 17.28 23.72 15.21
9 Minh Duong 16.81   19.54    Australia 17.40 19.66 24.96 21.56 16.81
10 Cameron Stollery 15.81   20.51    Australia 17.40 19.72 24.40 28.28 15.81
11 William Dinh 16.56   20.76    Australia 19.02 16.56 23.72 21.58 21.68
12 Arnaud van Galen 16.63   21.71    Netherlands 23.27 23.06 16.63 19.18 22.90
13 Jake Holah 16.93   22.04    Australia 22.56 DNF 20.56 16.93 23.00
14 Anthony Huynh 17.15   22.25    Australia 22.61 21.97 22.16 17.15 22.68
15 Jeremy Lu 17.65   23.77    Australia 23.02 23.38 28.19 17.65 24.91
16 Tim McMahon 23.88   24.94    Australia 25.06 23.88 24.90 31.00 24.86
17 Joshua Evely 21.38   28.52    Australia 30.18 29.34 26.03 32.34 21.38
18 Minh Nguyen 27.43   31.51    Australia 34.31 29.27 33.02 32.25 27.43
19 Riley Kego 27.21   32.76    Australia 36.34 37.69 31.61 30.33 27.21
20 Braden Helmer 31.30   35.88    USA 40.19 32.90 31.30 34.56 40.36
21 Andres Vargas 38.75   41.95    Australia 38.75 44.90 41.16 48.19 39.80
22 Alastair Whitely 40.18   43.57    Australia 42.93 44.56 40.18 53.15 43.21
23 Andrea Javier 51.91   58.28    Australia 51.91 1:07.61 1:10.84 53.40 53.83
24 Yuanyuan Hong 48.71   59.08    China DNF 48.71 56.72 1:05.36 55.16
25 Wriddhi Banerjee 1:12.47   1:21.01    India 1:14.43 1:31.65 1:12.47 1:24.19 1:24.41
26 Mihir Parikh 1:35.88   1:59.30    India 1:58.88 1:46.05 2:12.96 2:15.08 1:35.88
27 Adelina Estevao 2:41.36   2:51.83    Australia 2:46.40 2:41.90 3:26.94 3:07.18 2:41.36
28 Keith Major 2:21.11   4:06.80    Australia 2:34.44 6:07.15 2:21.11 3:38.80 DNF
29 Andrew Kilbourn 24.94   DNF    Australia 24.94 29.63 DNF 27.36 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.09   7.91   WR  Australia 11.78 7.40 7.63 8.69 7.09
2 Nick Pappas 13.47   14.42    Australia 15.18 13.47 13.47 14.61 16.46
3 Zane Carney 13.72   14.98    Australia 16.28 14.52 13.72 15.65 14.78
4 Luke Bruce 11.09   15.32    Australia 14.68 15.15 16.13 11.09 44.94
5 Tim Major 14.72   15.84    Australia 16.93 14.72 15.81 14.78 21.63
6 Kirt Protacio 14.59   16.20    Australia 14.61 19.97 18.19 15.80 14.59
7 Dene Beardsley 15.08   16.78    New Zealand 21.56 18.77 15.08 15.53 16.03
8 Brian Kim 13.75   17.49    Korea 19.36 13.75 15.18 19.77 17.93
9 Minh Duong 15.84   17.52    Australia 18.27 15.84 17.88 19.90 16.40
10 Cameron Stollery 14.97   18.26    Australia 19.44 23.33 17.65 17.69 14.97
11 Jake Holah 18.83   20.21    Australia 20.53 18.83 19.09 21.06 21.02
12 Anthony Huynh 17.66   20.44    Australia 21.47 17.66 22.06 20.44 19.40
13 Arnaud van Galen 16.90   21.13    Netherlands 16.90 21.09 23.06 20.86 21.44
14 Jeremy Lu 20.11   21.35    Australia 20.21 29.56 21.90 21.94 20.11
15 Tim McMahon 17.56   23.55    Australia 25.80 17.56 26.97 22.47 22.38
16 William Dinh 17.40   26.05    Australia 28.91 25.72 17.40 23.53 34.40
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.77   WR 8.88    Australia 7.78 DNF 11.27 6.77 7.58
2 Nick Pappas 10.50   13.26    Australia 13.96 11.05 10.50 14.78 15.50
3 Luke Bruce 12.69   14.36    Australia 12.69 15.27 14.68 13.58 14.81
4 Tim Major 13.19   15.05    Australia 17.46 13.19 14.33 16.90 13.93
5 Zane Carney 13.05   15.80    Australia 18.80 14.38 14.53 13.05 18.50
6 Dene Beardsley 13.19   16.20    New Zealand 16.38 13.19 19.38 15.90 16.33
7 Kirt Protacio 14.71   16.38    Australia 14.71 15.52 17.53 18.36 16.09
8 Brian Kim 15.66   17.67    Korea 19.44 15.66 18.18 17.03 17.80
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.75   2.12   WR  Australia 2.38 1.77 1.75 2.21 2.46
2 Cameron Stollery 2.63   3.90    Australia 4.50 2.63 4.33 7.03 2.88
3 Nick Pappas 3.19   4.70    Australia 13.84 4.61 5.77 3.72 3.19
4 Brian Kim 3.88   4.91    Korea 4.90 3.88 5.68 5.13 4.71
5 Anthony Huynh 5.43   6.37    Australia 5.43 7.65 5.81 5.86 7.44
6 Tim Major 6.06   6.99    Australia 6.19 6.06 7.43 7.36 DNF
7 Luke Bruce 4.56   7.13    Australia 7.03 6.43 7.94 4.56 DNF
8 Jeremy Lu 4.16   7.16    Australia 6.06 4.16 8.25 10.91 7.16
9 Arnaud van Galen 4.34   7.16    Netherlands 7.38 4.34 7.78 7.15 6.94
10 Jake Holah 3.88   7.26    Australia 3.88 DNF 7.31 8.41 6.06
11 William Dinh 6.15   7.33    Australia 6.52 7.21 8.25 8.25 6.15
12 Minh Duong 7.03   7.97    Australia 7.03 8.33 7.86 7.71 8.91
13 Alastair Whitely 4.78   8.19    Australia 6.00 4.78 9.52 9.06 10.66
14 Riley Kego 4.88   9.52    Australia 10.59 8.78 9.19 4.88 13.19
15 Braden Helmer 4.33   9.55    USA 13.86 9.05 9.86 9.75 4.33
16 Minh Nguyen 7.91   10.34    Australia 8.27 DNF 13.65 9.11 7.91
17 Kirt Protacio 8.71   11.28    Australia 8.71 11.22 11.58 17.03 11.03
18 Joshua Evely 9.00   11.74    Australia 10.93 9.00 14.97 9.33 16.28
19 Andres Vargas 10.30   15.04    Australia 10.80 10.30 DNF 14.44 19.88
20 Andrea Javier 22.81   29.92    Australia 1:07.96 22.81 36.86 26.50 26.41
21 Wriddhi Banerjee 28.55   36.68    India 28.55 31.81 43.81 34.41 51.33
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.77   3.34    Australia 2.77 3.80 3.08 3.46 3.47
2 Cameron Stollery 3.30   3.93    Australia 3.30 4.40 3.59 3.81 4.56
3 Nick Pappas 3.38   4.33    Australia 3.38 4.28 5.05 6.00 3.65
4 Brian Kim 4.27   5.18    Korea 6.97 4.27 4.80 5.63 5.11
5 Luke Bruce 2.93   5.56    Australia 9.16 4.36 3.15 2.93 DNF
6 Tim Major 3.13   5.99    Australia 3.81 3.13 10.16 7.08 7.09
7 Anthony Huynh 3.38   6.70    Australia 7.93 8.40 6.21 3.38 5.97
8 Jeremy Lu 5.38   7.31    Australia 9.28 6.91 5.75 5.38 10.27
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 36.63   39.73   WR  Australia 46.00 36.63 41.43 39.19 38.58
2 Dene Beardsley 50.18   59.76    New Zealand 50.18 58.40 1:05.03 1:06.41 55.86
3 Luke Bruce 59.40   1:02.69    Australia 59.40 1:06.43 1:05.43 1:02.11 1:00.53
4 Nick Pappas 1:01.84   1:07.10    Australia 1:03.96 1:07.59 1:01.84 1:09.75 1:26.27
5 Brian Kim 1:03.58   1:10.95    Korea 1:16.88 1:03.58 1:11.65 1:06.77 1:14.43
6 Tim Major 1:12.88   1:15.87    Australia 1:12.88 1:14.81 1:14.96 1:17.83 1:18.86
7 Arnaud van Galen 1:10.13   1:21.84    Netherlands 1:13.38 1:10.13 1:25.28 1:26.86 1:40.80
8 Cameron Stollery 1:11.90   1:26.71    Australia 1:25.15 1:45.53 1:11.90 1:37.97 1:17.00
9 Jeremy Lu 1:15.27   1:38.24    Australia 1:15.27 1:46.83 1:39.08 DNF 1:28.80
10 Jake Holah 1:33.61      Australia 1:35.25 1:33.61
11 Joshua Evely 1:35.69      Australia 1:35.69 1:45.78
12 Zane Carney 1:42.02      Australia 1:42.02 1:42.25
13 Riley Kego 1:49.18      Australia 2:04.56 1:49.18
14 Anthony Huynh 2:04.84      Australia DNF 2:04.84
15 William Dinh 2:16.03      Australia 2:16.03 2:46.65
16 Braden Helmer 2:24.00      USA 2:28.47 2:24.00
17 Minh Nguyen 2:26.19      Australia 2:26.19 2:47.19
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 31.97   WR 35.80   WR  Australia 38.53 35.97 34.50 36.93 31.97
2 Luke Bruce 55.41   1:01.23    Australia 1:01.56 55.41 1:06.50 1:04.72 57.41
3 Dene Beardsley 55.61   1:04.61    New Zealand 1:01.66 1:07.81 55.61 1:09.09 1:04.36
4 Brian Kim 1:05.43   1:07.63    Korea 1:05.43 1:06.68 1:08.30 1:08.46 1:07.91
5 Nick Pappas 1:02.94   1:13.05    Australia 1:20.43 1:07.06 1:02.94 1:12.19 1:19.90
6 Tim Major 1:10.00   1:15.69    Australia 1:20.80 1:21.08 1:14.25 1:10.00 1:12.02
7 Arnaud van Galen 1:11.21   1:21.45    Netherlands 1:25.59 1:19.83 1:19.53 1:25.00 1:11.21
8 Cameron Stollery 1:17.44   1:27.68    Australia 1:31.30 1:26.84 1:17.44 1:24.91 1:51.68
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:06.16   1:12.90    Australia 1:12.18 1:18.77 1:16.44 1:10.08 1:06.16
2 Dene Beardsley 1:39.40   1:44.60    New Zealand 1:39.40 1:57.50 1:44.21 1:43.21 1:46.38
3 Nick Pappas 1:49.68   1:58.57    Australia 2:09.21 1:57.43 2:01.33 1:49.68 1:56.96
4 Luke Bruce 1:51.30   2:00.90    Australia 1:51.30 1:58.43 2:17.25 2:07.09 1:57.19
5 Arnaud van Galen 2:02.65   2:12.20    Netherlands 2:02.65 2:56.63 2:14.09 2:17.97 2:04.55
6 Brian Kim 1:52.65   2:13.44    Korea 2:18.65 1:52.65 2:31.69 2:01.91 2:19.77
7 Tim Major 2:33.50      Australia 2:34.06 2:33.50
8 Jeremy Lu 2:54.30      Australia 2:54.30 3:03.96
9 Cameron Stollery 2:55.27      Australia 2:55.27 3:17.33
10 David Edwards 4:13.58      Australia 4:13.58 DNS
11 Braden Helmer 5:04.02      USA 5:04.02 5:34.18
12 William Dinh 6:40.56      Australia DNF 6:40.56
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:19.91   OcR 2:29.78   OcR  Australia 2:47.86 2:19.91 2:21.56
2 Dene Beardsley 3:23.18   3:30.18   NR  New Zealand 3:23.18 3:29.28 3:38.08
3 Luke Bruce 3:38.59   3:44.45    Australia 3:38.59 3:49.80 3:44.96
4 Arnaud van Galen 3:49.65   4:07.11    Netherlands 4:12.58 3:49.65 4:19.09
5 Brian Kim 5:47.78      Korea 5:47.78
6 Jeremy Lu 6:16.80      Australia 6:16.80
7 Nick Pappas DNF      Australia DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 3:56.47   OcR 4:07.61    Australia 4:15.16 3:56.47 4:11.21
2 Dene Beardsley 4:48.72   4:59.50    New Zealand 4:48.72 4:59.03 5:10.75
3 Luke Bruce 6:03.86   6:38.09    Australia 6:03.86 6:45.53 7:04.88
4 Arnaud van Galen 6:49.22   6:59.97    Netherlands 6:49.22 7:06.53 7:04.15
5 Nick Pappas 6:21.80   7:02.48    Australia 6:21.80 6:48.71 7:56.93
6 Brian Kim DNF      Korea DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:16.81   DNF    Australia DNF 1:16.81 DNF
2 Anthony Huynh 5:37.38   DNF    Australia DNF DNF 5:37.38
3 Arnaud van Galen DNF   DNF    Netherlands DNF DNF DNF
3 Brian Kim DNF   DNF    Korea DNF DNF DNF
3 David Edwards DNF   DNF    Australia DNF DNF DNS
3 Tim Major DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
3 Zane Carney DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 32   OcR    Australia 32
2 Tim Major 36      Australia 36
3 Arnaud van Galen 43      Netherlands 43
4 Minh Duong 52      Australia 52
5 Jeremy Lu 69      Australia 69
6 Cameron Stollery DNF      Australia DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 13.18   16.72    Australia 13.18 15.65 14.75 DNF 19.75
2 Zane Carney 22.72   27.75    Australia 24.43 34.94 23.89 1:06.84 22.72
3 Tim Major 26.97   29.03    Australia 28.93 28.13 32.13 26.97 30.03
4 Dene Beardsley 28.47   34.32    New Zealand 34.53 33.40 28.47 35.03 44.06
5 Tim McMahon 27.65   34.54    Australia 38.56 37.65 30.45 35.52 27.65
6 Cameron Stollery 29.42   37.31    Australia 30.56 42.83 47.43 29.42 38.55
7 William Dinh 31.43   37.72    Australia 37.81 45.66 36.30 39.05 31.43
8 Jake Holah 33.97   42.42    Australia 52.34 43.96 43.75 33.97 39.56
9 Jeremy Lu 37.65   48.88    Australia 51.94 37.65 46.90 47.81 DNF
10 Arnaud van Galen 34.58   49.34    Netherlands 59.52 38.15 50.34 59.72 34.58
11 Brian Kim 47.56      Korea 47.56 DNF
12 Anthony Huynh 50.02      Australia 50.38 50.02
13 David Edwards 1:05.40      Australia 1:36.00 1:05.40
14 Joshua Evely 1:41.88      Australia 1:41.88 1:43.51
15 Riley Kego 2:07.15      Australia 2:07.15 3:09.25
16 Minh Nguyen DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.72   15.27    Australia 15.71 17.31 14.46 12.72 15.65
2 Zane Carney 20.84   25.35    Australia 24.83 29.88 20.84 24.69 26.52
3 Tim Major 25.40   28.67    Australia 29.19 31.00 25.40 28.11 28.72
4 Tim McMahon 27.31   32.50    Australia 29.97 27.31 32.16 35.36 DNF
5 Cameron Stollery 34.47   36.94    Australia 36.90 34.47 42.21 35.81 38.11
6 Jake Holah 33.25   39.07    Australia 36.19 46.50 34.53 33.25 47.61
7 William Dinh 37.84   41.52    Australia 42.21 39.53 42.81 51.33 37.84
8 Dene Beardsley 34.83   49.52    New Zealand 50.75 34.83 41.93 55.88 1:16.28
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5/7 43:01   OcR    Australia 5/7 43:01
2 Tim Major DNF      Australia DNF
2 Arnaud van Galen DNF      Netherlands DNF
2 Zane Carney DNF      Australia DNF
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 2:41.36   2:51.83   2:46.40 2:41.90 3:26.94 3:07.18 2:41.36
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 40.18   43.57   42.93 44.56 40.18 53.15 43.21
2x2x2 Cube First round 13 4.78   8.19   6.00 4.78 9.52 9.06 10.66
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 51.91   58.28   51.91 1:07.61 1:10.84 53.40 53.83
2x2x2 Cube First round 20 22.81   29.92   1:07.96 22.81 36.86 26.50 26.41
Andres Vargas    Australia
Andres Vargas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 38.75   41.95   38.75 44.90 41.16 48.19 39.80
2x2x2 Cube First round 19 10.30   15.04   10.80 10.30 DNF 14.44 19.88
Andrew Kilbourn    Australia
Andrew Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 24.94   DNF   24.94 29.63 DNF 27.36 DNF
Anthony Huynh    Australia
Anthony Huynh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 17.66   20.44   21.47 17.66 22.06 20.44 19.40
First round 14 17.15   22.25   22.61 21.97 22.16 17.15 22.68
2x2x2 Cube Final 7 3.38   6.70   7.93 8.40 6.21 3.38 5.97
First round 5 5.43   6.37   5.43 7.65 5.81 5.86 7.44
4x4x4 Cube Combined First round 14 2:04.84     DNF 2:04.84
3x3x3 Blindfolded Final 2 5:37.38   DNF   DNF DNF 5:37.38
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 50.02     50.38 50.02
Arnaud van Galen    Netherlands
Arnaud van Galen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.90   21.13   16.90 21.09 23.06 20.86 21.44
First round 12 16.63   21.71   23.27 23.06 16.63 19.18 22.90
2x2x2 Cube First round 9 4.34   7.16   7.38 4.34 7.78 7.15 6.94
4x4x4 Cube Final 7 1:11.21   1:21.45   1:25.59 1:19.83 1:19.53 1:25.00 1:11.21
Combined First round 7 1:10.13   1:21.84   1:13.38 1:10.13 1:25.28 1:26.86 1:40.80
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:02.65   2:12.20   2:02.65 2:56.63 2:14.09 2:17.97 2:04.55
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:49.65   4:07.11   4:12.58 3:49.65 4:19.09
7x7x7 Cube Combined Final 4 6:49.22   6:59.97   6:49.22 7:06.53 7:04.15
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 43     43
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 34.58   49.34   59.52 38.15 50.34 59.72 34.58
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Braden Helmer    USA
Braden Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 31.30   35.88   40.19 32.90 31.30 34.56 40.36
2x2x2 Cube First round 15 4.33   9.55   13.86 9.05 9.86 9.75 4.33
4x4x4 Cube Combined First round 16 2:24.00     2:28.47 2:24.00
5x5x5 Cube Combined Final 11 5:04.02     5:04.02 5:34.18
Brian Kim    Korea
Brian Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 15.66   17.67   19.44 15.66 18.18 17.03 17.80
Second round 8 13.75   17.49   19.36 13.75 15.18 19.77 17.93
First round 8 15.21   18.00   19.81 16.90 17.28 23.72 15.21
2x2x2 Cube Final 4 4.27   5.18   6.97 4.27 4.80 5.63 5.11
First round 4 3.88   4.91   4.90 3.88 5.68 5.13 4.71
4x4x4 Cube Final 4 1:05.43   1:07.63   1:05.43 1:06.68 1:08.30 1:08.46 1:07.91
Combined First round 5 1:03.58   1:10.95   1:16.88 1:03.58 1:11.65 1:06.77 1:14.43
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:52.65   2:13.44   2:18.65 1:52.65 2:31.69 2:01.91 2:19.77
6x6x6 Cube Combined Final 5 5:47.78     5:47.78
7x7x7 Cube Combined Final 6 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 47.56     47.56 DNF
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 14.97   18.26   19.44 23.33 17.65 17.69 14.97
First round 10 15.81   20.51   17.40 19.72 24.40 28.28 15.81
2x2x2 Cube Final 2 3.30   3.93   3.30 4.40 3.59 3.81 4.56
First round 2 2.63   3.90   4.50 2.63 4.33 7.03 2.88
4x4x4 Cube Final 8 1:17.44   1:27.68   1:31.30 1:26.84 1:17.44 1:24.91 1:51.68
Combined First round 8 1:11.90   1:26.71   1:25.15 1:45.53 1:11.90 1:37.97 1:17.00
5x5x5 Cube Combined Final 9 2:55.27     2:55.27 3:17.33
3x3x3 Fewest Moves Final 6 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 34.47   36.94   36.90 34.47 42.21 35.81 38.11
Combined First round 6 29.42   37.31   30.56 42.83 47.43 29.42 38.55
David Edwards    Australia
David Edwards
Event Round Place Best Average Result Details
5x5x5 Cube Combined Final 10 4:13.58     4:13.58 DNS
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 1:05.40     1:36.00 1:05.40
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 13.19   16.20   16.38 13.19 19.38 15.90 16.33
Second round 7 15.08   16.78   21.56 18.77 15.08 15.53 16.03
First round 3 13.09   15.30   15.84 15.83 14.22 20.38 13.09
4x4x4 Cube Final 3 55.61   1:04.61   1:01.66 1:07.81 55.61 1:09.09 1:04.36
Combined First round 2 50.18   59.76   50.18 58.40 1:05.03 1:06.41 55.86
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:39.40   1:44.60   1:39.40 1:57.50 1:44.21 1:43.21 1:46.38
6x6x6 Cube Combined Final 2 3:23.18   3:30.18   NR 3:23.18 3:29.28 3:38.08
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:48.72   4:59.50   4:48.72 4:59.03 5:10.75
3x3x3 One-Handed Final 8 34.83   49.52   50.75 34.83 41.93 55.88 1:16.28
Combined First round 4 28.47   34.32   34.53 33.40 28.47 35.03 44.06
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.77   WR 8.88   7.78 DNF 11.27 6.77 7.58
Second round 1 7.09   7.91   WR 11.78 7.40 7.63 8.69 7.09
First round 1 7.03   WR 9.07   10.36 8.43 8.80 7.03 9.97
2x2x2 Cube Final 1 2.77   3.34   2.77 3.80 3.08 3.46 3.47
First round 1 1.75   2.12   WR 2.38 1.77 1.75 2.21 2.46
4x4x4 Cube Final 1 31.97   WR 35.80   WR 38.53 35.97 34.50 36.93 31.97
Combined First round 1 36.63   39.73   WR 46.00 36.63 41.43 39.19 38.58
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:06.16   1:12.90   1:12.18 1:18.77 1:16.44 1:10.08 1:06.16
6x6x6 Cube Combined Final 1 2:19.91   OcR 2:29.78   OcR 2:47.86 2:19.91 2:21.56
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:56.47   OcR 4:07.61   4:15.16 3:56.47 4:11.21
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:16.81   DNF   DNF 1:16.81 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 1 32   OcR   32
3x3x3 One-Handed Final 1 12.72   15.27   15.71 17.31 14.46 12.72 15.65
Combined First round 1 13.18   16.72   13.18 15.65 14.75 DNF 19.75
3x3x3 Multi-Blind Final 1 5/7 43:01   OcR   5/7 43:01
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 18.83   20.21   20.53 18.83 19.09 21.06 21.02
First round 13 16.93   22.04   22.56 DNF 20.56 16.93 23.00
2x2x2 Cube First round 10 3.88   7.26   3.88 DNF 7.31 8.41 6.06
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:33.61     1:35.25 1:33.61
3x3x3 One-Handed Final 6 33.25   39.07   36.19 46.50 34.53 33.25 47.61
Combined First round 8 33.97   42.42   52.34 43.96 43.75 33.97 39.56
Jeremy Lu    Australia
Jeremy Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 20.11   21.35   20.21 29.56 21.90 21.94 20.11
First round 15 17.65   23.77   23.02 23.38 28.19 17.65 24.91
2x2x2 Cube Final 8 5.38   7.31   9.28 6.91 5.75 5.38 10.27
First round 8 4.16   7.16   6.06 4.16 8.25 10.91 7.16
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:15.27   1:38.24   1:15.27 1:46.83 1:39.08 DNF 1:28.80
5x5x5 Cube Combined Final 8 2:54.30     2:54.30 3:03.96
6x6x6 Cube Combined Final 6 6:16.80     6:16.80
3x3x3 Fewest Moves Final 5 69     69
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 37.65   48.88   51.94 37.65 46.90 47.81 DNF
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 21.38   28.52   30.18 29.34 26.03 32.34 21.38
2x2x2 Cube First round 18 9.00   11.74   10.93 9.00 14.97 9.33 16.28
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:35.69     1:35.69 1:45.78
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 1:41.88     1:41.88 1:43.51
Keith Major    Australia
Keith Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 2:21.11   4:06.80   2:34.44 6:07.15 2:21.11 3:38.80 DNF
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 14.71   16.38   14.71 15.52 17.53 18.36 16.09
Second round 6 14.59   16.20   14.61 19.97 18.19 15.80 14.59
First round 6 11.40   17.23   15.72 17.68 18.28 19.66 11.40
2x2x2 Cube First round 17 8.71   11.28   8.71 11.22 11.58 17.03 11.03
Luke Bruce    Australia
Luke Bruce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.69   14.36   12.69 15.27 14.68 13.58 14.81
Second round 4 11.09   15.32   14.68 15.15 16.13 11.09 44.94
First round 2 10.80   12.78   13.43 14.50 12.59 12.33 10.80
2x2x2 Cube Final 5 2.93   5.56   9.16 4.36 3.15 2.93 DNF
First round 7 4.56   7.13   7.03 6.43 7.94 4.56 DNF
4x4x4 Cube Final 2 55.41   1:01.23   1:01.56 55.41 1:06.50 1:04.72 57.41
Combined First round 3 59.40   1:02.69   59.40 1:06.43 1:05.43 1:02.11 1:00.53
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:51.30   2:00.90   1:51.30 1:58.43 2:17.25 2:07.09 1:57.19
6x6x6 Cube Combined Final 3 3:38.59   3:44.45   3:38.59 3:49.80 3:44.96
7x7x7 Cube Combined Final 3 6:03.86   6:38.09   6:03.86 6:45.53 7:04.88
Mihir Parikh    India
Mihir Parikh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 1:35.88   1:59.30   1:58.88 1:46.05 2:12.96 2:15.08 1:35.88
Minh Duong    Australia
Minh Duong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 15.84   17.52   18.27 15.84 17.88 19.90 16.40
First round 9 16.81   19.54   17.40 19.66 24.96 21.56 16.81
2x2x2 Cube First round 12 7.03   7.97   7.03 8.33 7.86 7.71 8.91
3x3x3 Fewest Moves Final 4 52     52
Minh Nguyen    Australia
Minh Nguyen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 27.43   31.51   34.31 29.27 33.02 32.25 27.43
2x2x2 Cube First round 16 7.91   10.34   8.27 DNF 13.65 9.11 7.91
4x4x4 Cube Combined First round 17 2:26.19     2:26.19 2:47.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 DNF     DNF DNF
Nick Pappas    Australia
Nick Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.50   13.26   13.96 11.05 10.50 14.78 15.50
Second round 2 13.47   14.42   15.18 13.47 13.47 14.61 16.46
First round 5 12.80   16.14   18.00 19.43 15.05 12.80 15.36
2x2x2 Cube Final 3 3.38   4.33   3.38 4.28 5.05 6.00 3.65
First round 3 3.19   4.70   13.84 4.61 5.77 3.72 3.19
4x4x4 Cube Final 5 1:02.94   1:13.05   1:20.43 1:07.06 1:02.94 1:12.19 1:19.90
Combined First round 4 1:01.84   1:07.10   1:03.96 1:07.59 1:01.84 1:09.75 1:26.27
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:49.68   1:58.57   2:09.21 1:57.43 2:01.33 1:49.68 1:56.96
6x6x6 Cube Combined Final 7 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined Final 5 6:21.80   7:02.48   6:21.80 6:48.71 7:56.93
Riley Kego    Australia
Riley Kego
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 27.21   32.76   36.34 37.69 31.61 30.33 27.21
2x2x2 Cube First round 14 4.88   9.52   10.59 8.78 9.19 4.88 13.19
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:49.18     2:04.56 1:49.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 2:07.15     2:07.15 3:09.25
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.19   15.05   17.46 13.19 14.33 16.90 13.93
Second round 5 14.72   15.84   16.93 14.72 15.81 14.78 21.63
First round 7 14.93   17.26   16.05 14.93 18.91 16.81 29.80
2x2x2 Cube Final 6 3.13   5.99   3.81 3.13 10.16 7.08 7.09
First round 6 6.06   6.99   6.19 6.06 7.43 7.36 DNF
4x4x4 Cube Final 6 1:10.00   1:15.69   1:20.80 1:21.08 1:14.25 1:10.00 1:12.02
Combined First round 6 1:12.88   1:15.87   1:12.88 1:14.81 1:14.96 1:17.83 1:18.86
5x5x5 Cube Combined Final 7 2:33.50     2:34.06 2:33.50
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 36     36
3x3x3 One-Handed Final 3 25.40   28.67   29.19 31.00 25.40 28.11 28.72
Combined First round 3 26.97   29.03   28.93 28.13 32.13 26.97 30.03
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 17.56   23.55   25.80 17.56 26.97 22.47 22.38
First round 16 23.88   24.94   25.06 23.88 24.90 31.00 24.86
3x3x3 One-Handed Final 4 27.31   32.50   29.97 27.31 32.16 35.36 DNF
Combined First round 5 27.65   34.54   38.56 37.65 30.45 35.52 27.65
William Dinh    Australia
William Dinh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 17.40   26.05   28.91 25.72 17.40 23.53 34.40
First round 11 16.56   20.76   19.02 16.56 23.72 21.58 21.68
2x2x2 Cube First round 11 6.15   7.33   6.52 7.21 8.25 8.25 6.15
4x4x4 Cube Combined First round 15 2:16.03     2:16.03 2:46.65
5x5x5 Cube Combined Final 12 6:40.56     DNF 6:40.56
3x3x3 One-Handed Final 7 37.84   41.52   42.21 39.53 42.81 51.33 37.84
Combined First round 7 31.43   37.72   37.81 45.66 36.30 39.05 31.43
Wriddhi Banerjee    India
Wriddhi Banerjee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 1:12.47   1:21.01   1:14.43 1:31.65 1:12.47 1:24.19 1:24.41
2x2x2 Cube First round 21 28.55   36.68   28.55 31.81 43.81 34.41 51.33
Yuanyuan Hong    China
Yuanyuan Hong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 48.71   59.08   DNF 48.71 56.72 1:05.36 55.16
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.05   15.80   18.80 14.38 14.53 13.05 18.50
Second round 3 13.72   14.98   16.28 14.52 13.72 15.65 14.78
First round 4 14.55   15.60   14.55 17.03 15.90 14.96 15.94
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:42.02     1:42.02 1:42.25
3x3x3 Blindfolded Final 3 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 20.84   25.35   24.83 29.88 20.84 24.69 26.52
Combined First round 2 22.72   27.75   24.43 34.94 23.89 1:06.84 22.72
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF