Melbourne Autumn 2015

Date City WCA LInk
2015-3-22  Australia, Melbourne Melbourne Autumn 2015

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 7.01  Jayden McNeill 9.25  Alex Chen 11.61
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.39  Jayden McNeill 2.61  Ramesh Vidyasagar 3.51
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 27.86  Jayden McNeill 40.78  Alex Chen 48.80
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 2:06.46  Jayden McNeill 2:28.75  Dene Beardsley 3:01.77
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 12.90  Jayden McNeill 16.91  Alex Chen 18.00
 Pyraminx  Jayden McNeill 4.27  Feliks Zemdegs 5.50  Nick Pappas 6.66
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.71   8.28    Australia 8.68 9.11 6.71 11.96 7.05
2 Jayden McNeill 8.77   9.60    Australia 11.28 9.86 8.77 9.05 9.90
3 Alex Chen 9.91   11.97    Australia 12.31 10.75 9.91 DNF 12.86
4 Tommaso Zoffoli 10.91   12.52    Italy 14.02 14.21 10.91 11.78 11.75
5 Tommy Kiprillis 11.86   12.54    Australia 11.86 12.50 13.03 14.78 12.08
6 Nick Pappas 11.41   13.30    Australia 12.53 13.59 11.41 14.77 13.77
7 Zane Carney 12.15   13.76    Australia 15.46 12.15 12.21 13.72 15.36
8 Ramesh Vidyasagar 13.13   14.06    Australia 13.13 14.27 13.31 20.44 14.59
9 Rhys Campbell 13.33   14.19    Australia 22.22 13.75 14.61 13.33 14.21
10 Matt Jones 12.88   14.32    Australia 16.18 15.15 14.15 13.66 12.88
11 Jarvis Jin 12.69   14.35    Australia 15.66 12.69 15.31 14.71 13.02
12 Dene Beardsley 13.46   14.76    New Zealand 13.46 16.52 14.00 15.93 14.36
13 Zolie Courtney 15.90   16.09    Australia 15.90 16.19 16.03 17.03 16.06
14 Martin Deng 13.18   16.63    Australia 18.21 26.52 15.88 15.81 13.18
15 Nathan Box-Billett 15.13   16.91    Australia 15.90 16.41 18.43 26.65 15.13
16 Alan Ma 15.55   17.19    Australia 19.18 15.75 16.64 23.19 15.55
17 Coen Johnson 13.88   17.21    Australia 18.40 18.22 13.88 20.25 15.00
18 Joel Ernest 15.86   17.65    Australia 17.81 21.90 16.11 19.03 15.86
19 Sam Chaplin 14.58   17.84    Australia 21.18 14.58 16.58 16.91 20.03
20 Jayden Johnson 13.93   18.18    Australia 17.15 13.93 19.06 18.34 22.00
21 Matthew Broome 16.08   18.28    United Kingdom 24.94 16.08 21.00 16.31 17.52
22 Hugh McGlone 17.96   19.03    Australia 17.96 18.36 18.21 32.86 20.52
23 James Chapman 16.38   19.73    Australia 23.46 16.81 16.38 32.40 18.93
24 Jack Cai 15.22   20.93    Australia 18.96 25.41 20.66 23.18 15.22
25 Ezekiel Morada 19.36   21.24    Australia 25.93 20.50 19.91 23.30 19.36
26 Nyny H'jinn 18.47   21.68    Australia 22.69 22.97 25.33 18.47 19.38
27 Corey West 16.06   22.47    Australia 32.40 22.88 16.06 22.86 21.68
28 Louis Young 19.13   22.51    Australia 19.13 25.31 21.46 27.02 20.77
29 Ming Kim Low 19.96   22.56    Australia 22.80 23.77 23.34 21.55 19.96
30 Tim McMahon 19.58   23.03    Australia 28.15 19.58 22.52 19.86 26.72
31 Arman Cakmakcioglu 19.75   23.21    Australia 27.11 25.31 19.75 23.53 20.78
32 Marcus Lee 21.78   23.84    Australia 21.93 34.08 25.33 21.78 24.25
33 Andwele Raphael Ancheta 20.81   24.25    Australia 29.69 21.91 25.02 20.81 25.81
34 Ben Chin 20.33   24.56    Australia 20.33 24.69 24.80 25.16 24.19
35 Rithvik Chand 16.50   25.18    Australia 21.44 26.41 28.66 16.50 27.69
36 Luke Holder 24.09   25.97    Australia 24.58 25.53 27.81 28.11 24.09
37 David Stark 17.27   26.10    Australia 28.27 23.61 17.27 29.91 26.41
38 Aidan Chan 23.96   26.79    Australia 27.16 30.18 23.96 25.66 27.56
39 Zakota Courtney 23.52   28.88    Australia 25.19 23.52 32.65 31.11 30.34
40 Ryan Lee 22.80   29.39    Australia 27.93 22.80 29.58 30.66 31.71
41 James Thomson 28.11   29.85    Australia 28.11 31.11 28.77 29.68 32.84
42 Anthony Gong 24.97   29.93    Australia 31.78 24.97 26.93 49.47 31.09
43 Gabrielle Xue 24.81   30.07    Australia 38.69 24.81 26.61 31.06 32.53
44 Ming Jin Low 25.31   30.31    Australia 33.90 25.31 29.06 27.96 DNF
45 Patrick Josh Balgos 25.90   31.04    Australia 32.25 25.90 31.22 39.80 29.65
46 Bailey Chapman 28.52   31.50    Australia 31.47 31.77 28.52 33.31 31.25
47 Charlie Stretton 22.59   32.18    Australia 34.06 29.96 22.59 32.52 36.11
48 Vishal Kotecha 25.36   33.89    Australia 32.36 25.36 33.38 35.93 DNF
49 Alex Chan Cheuk Yee 27.06   34.17    Australia 27.06 36.43 DNF 35.40 30.69
50 Sean Murphy 25.47   35.47    USA DNF 25.47 37.78 28.96 39.66
51 Peter Panagios 30.36   35.61    Australia 30.36 36.71 35.63 34.50 47.21
52 Griffin Farmer 29.41   36.44    Australia 41.00 30.27 38.06 43.00 29.41
53 Riley Stobaus 25.94   37.02    Australia 25.94 DNF 42.44 34.36 34.25
54 Ethan Jayamanna 26.28   37.34    Australia 34.43 38.38 39.21 45.40 26.28
55 Jack White 22.86   37.57    Australia 34.50 45.31 22.86 50.38 32.90
56 Ryan Corr 33.40   38.18    Australia 40.41 36.25 33.40 48.02 37.88
57 Ming Han Low 37.65   38.88    Australia 39.43 39.30 44.88 37.91 37.65
58 Coban Reuben 37.25   39.35    Australia 38.61 41.96 38.25 37.25 41.18
59 Ryan Mitrevski 34.40   39.37    Australia 34.93 34.40 44.96 38.21 45.40
60 Jack Corless 36.43   39.72    Australia 41.81 40.43 36.43 44.58 36.93
61 Isaac Graham 37.78   41.86    Australia 39.46 38.09 37.78 48.02 49.56
62 Noah Cantwell 33.34   43.06    Australia 45.28 41.77 45.88 42.13 33.34
63 Stefan Krneta 35.71   44.03    Australia 45.19 35.71 42.63 44.27 59.13
64 Andrew Thomson 41.68   44.47    Australia 59.03 43.83 43.53 41.68 46.05
65 Greta Williams 35.94   44.52    Australia 48.69 35.94 DNF 40.66 44.21
66 Rocco Morosoli 38.75   46.04    Australia 45.52 38.75 DNF 48.78 43.83
67 Daniel Chong 36.97   46.48    Australia 49.03 45.04 36.97 53.15 45.36
68 Ryley Young 41.27   46.58    Australia 46.18 41.27 54.21 43.66 49.90
69 Aarav Chand 37.15   46.76    Australia 1:07.58 48.31 41.38 37.15 50.59
70 Aaron Kuusela 31.46   48.35    Australia DNF 45.15 31.46 47.27 52.63
71 Sean Lee 41.58   53.58    Australia 53.52 54.44 1:04.52 52.78 41.58
72 James Davy 44.71   54.46    Australia 1:07.31 51.90 58.94 52.55 44.71
73 David Chong 50.65   56.15    Australia 50.65 1:12.34 53.75 52.65 1:02.05
74 Bradley Cooper 59.71   1:01.91    Australia 1:02.08 1:03.44 1:00.21 59.71 DNF
75 Madison Bailey 58.68   1:02.94    Australia 58.68 1:01.30 2:13.61 1:03.36 1:04.16
76 Coby Lamont 58.15   1:04.02    Australia DNF 58.15 1:07.44 1:00.75 1:03.88
77 Swami Srinivasan 53.69   1:06.12    Australia 1:12.86 1:11.40 54.09 1:14.00 53.69
78 Jeff Plumb 37.69   1:07.46    Australia 1:11.59 1:56.13 37.69 53.78 1:17.00
79 Annika Ernest 51.40   1:07.53    Australia 52.09 DNS 51.40 1:18.30 1:12.21
80 Phillip Dimovski 1:17.63   1:23.69    Australia 1:30.03 1:21.58 1:17.63 1:30.06 1:19.47
81 Brendan Plumb 1:16.63   1:29.42    Australia 2:04.46 1:16.63 1:36.94 1:31.00 1:20.33
82 Stefan Nikolovski 21.53   DNF    Australia DNF 21.53 22.68 33.27 DNF
83 Kevin Mason 40.21   DNF    Australia 40.21 DNF 52.18 DNF 48.03
84 Adam Kristani 53.52   DNF    Australia DNF DNF 53.52 58.31 1:11.66
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.19   7.22    Australia 7.47 6.72 7.47 6.19 8.16
2 Jayden McNeill 8.68   9.65    Australia 9.09 8.68 11.36 11.11 8.75
3 Alex Chen 9.56   11.18    Australia 9.88 9.56 14.09 12.00 11.66
4 Jarvis Jin 10.43   11.29    Australia 10.68 10.43 10.96 15.55 12.22
5 Tommaso Zoffoli 10.71   11.42    Italy 12.43 10.71 13.13 10.91 10.93
6 Tommy Kiprillis 11.28   13.15    Australia 14.09 11.28 15.13 13.56 11.81
7 Rhys Campbell 12.71   13.94    Australia 12.71 14.13 13.77 13.91 14.44
8 Nick Pappas 11.90   14.23    Australia 12.94 15.75 11.90 15.40 14.36
9 Zolie Courtney 13.91   14.57    Australia 14.46 17.46 14.55 14.69 13.91
10 Ramesh Vidyasagar 13.25   14.85    Australia 13.46 13.25 15.65 15.90 15.44
11 Matt Jones 13.88   14.85    Australia 15.41 13.88 17.50 15.19 13.94
12 Dene Beardsley 15.02   15.60    New Zealand 15.02 15.53 16.25 17.72 15.03
13 Coen Johnson 13.56   15.89    Australia 14.22 13.56 18.13 15.31 DNF
14 Jayden Johnson 14.40   16.22    Australia 14.40 15.33 16.43 16.91 23.96
15 Zane Carney 13.66   16.79    Australia 19.93 15.22 18.18 16.96 13.66
16 Sam Chaplin 15.08   16.97    Australia 16.80 15.08 17.52 16.58 26.09
17 Joel Ernest 14.69   17.08    Australia 17.19 18.80 14.69 17.15 16.90
18 Martin Deng 13.93   17.20    Australia 16.96 13.93 17.54 17.11 18.33
19 Alan Ma 16.02   19.82    Australia 17.58 16.02 25.55 17.08 24.81
20 Nathan Box-Billett 16.41   20.57    Australia DNF 19.00 16.41 18.00 24.72
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.75   7.01    Australia 7.11 6.75 7.03 7.11 6.88
2 Jayden McNeill 8.11   9.25    Australia 9.58 9.80 8.58 8.11 9.59
3 Alex Chen 10.90   11.61    Australia 12.06 10.90 14.00 11.30 11.46
4 Tommaso Zoffoli 9.91   12.58    Italy 15.75 12.81 9.91 12.69 12.25
5 Nick Pappas 11.47   13.48    Australia 11.47 13.11 12.13 24.59 15.21
6 Tommy Kiprillis 12.38   13.95    Australia 12.38 18.25 12.97 14.28 14.59
7 Jarvis Jin 12.02   14.01    Australia 15.05 13.90 12.02 13.18 14.94
8 Rhys Campbell 12.11   14.77    Australia 14.96 19.34 12.11 13.75 15.61
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 2.15   3.05    Australia 5.27 3.11 2.72 2.15 3.31
2 Ben Soh 2.06   3.29    Australia 7.36 3.77 2.06 2.91 3.18
3 Feliks Zemdegs 2.02   3.50    Australia 5.90 2.61 2.02 4.65 3.25
4 Tommy Kiprillis 3.08   3.94    Australia 4.13 3.68 4.02 3.08 4.13
5 Ramesh Vidyasagar 3.41   3.98    Australia 3.41 4.21 5.69 3.58 4.16
6 Rhys Campbell 3.46   4.31    Australia 4.28 4.55 4.30 3.46 4.34
7 Sam Chaplin 4.13   4.75    Australia 4.13 4.72 5.43 4.47 5.06
8 Alex Chen 2.94   4.80    Australia 5.47 2.97 5.96 2.94 12.28
9 Nick Pappas 5.02   5.38    Australia 5.02 6.00 5.06 5.09 7.88
10 Ben Chin 4.00   5.58    Australia 5.28 9.91 6.09 4.00 5.38
11 Ming Kim Low 3.88   5.59    Australia 3.88 4.83 6.97 6.09 5.84
12 Alan Ma 3.69   5.91    Australia 7.03 6.44 3.69 6.03 5.27
13 Matthew Broome 4.81   5.97    United Kingdom 5.55 6.81 5.81 6.56 4.81
14 Matt Jones 3.94   6.04    Australia 8.75 7.63 4.61 5.88 3.94
15 Tommaso Zoffoli 4.61   6.29    Italy 5.56 4.61 9.72 5.50 7.81
16 Joel Ernest 4.77   6.53    Australia 6.61 9.27 4.77 7.97 5.00
17 Jayden Johnson 5.69   6.68    Australia 6.68 6.05 DNF 7.30 5.69
18 Coen Johnson 5.16   6.92    Australia 7.47 5.16 6.22 7.91 7.06
19 Jack Cai 6.41   6.93    Australia 7.31 6.46 6.41 7.93 7.03
20 Corey West 5.47   7.15    Australia 7.25 5.47 8.66 5.55 14.30
21 Coban Reuben 5.68   7.18    Australia 6.78 10.47 7.96 5.68 6.81
22 Andwele Raphael Ancheta 6.00   7.39    Australia 8.18 6.00 6.72 7.28 8.55
23 Luke Holder 5.56   7.44    Australia 7.41 7.50 7.40 7.88 5.56
24 Hugh McGlone 4.69   7.68    Australia 4.69 8.68 9.58 7.88 6.47
25 Charlie Stretton 6.80   7.83    Australia 9.56 9.36 7.09 6.80 7.03
26 Stefan Krneta 6.59   7.90    Australia 7.30 7.22 6.59 9.18 9.81
27 Nyny H'jinn 5.44   7.99    Australia 6.41 8.28 5.44 24.91 9.28
28 Louis Young 6.44   8.05    Australia 8.25 10.96 8.86 7.03 6.44
29 Jarvis Jin 5.09   8.27    Australia 10.00 16.53 5.09 9.19 5.63
30 James Thomson 6.75   8.30    Australia 8.75 8.28 6.75 7.88 12.63
31 Anthony Gong 6.02   8.43    Australia 8.21 8.00 6.02 9.08 10.08
32 Ezekiel Morada 6.93   8.69    Australia 9.22 9.25 14.77 6.93 7.59
33 David Stark 6.83   8.90    Australia 8.50 6.83 9.81 8.38 10.00
34 Arman Cakmakcioglu 5.18   8.91    Australia 6.56 10.33 18.44 5.18 9.84
35 Aidan Chan 6.28   8.91    Australia 9.93 7.59 10.56 6.28 9.21
36 Griffin Farmer 8.33   8.96    Australia 9.03 9.43 8.33 11.63 8.43
37 Peter Panagios 7.25   9.00    Australia 8.71 13.96 10.65 7.65 7.25
38 Marcus Lee 7.22   9.28    Australia 8.77 7.27 21.72 11.80 7.22
39 Daniel Chong 6.34   9.37    Australia 17.63 9.41 10.55 6.34 8.15
40 Andrew Thomson 6.06   9.49    Australia 13.13 6.06 7.44 DNF 7.90
41 Ming Jin Low 7.13   9.70    Australia 7.13 9.84 13.00 9.00 10.27
42 Rithvik Chand 7.13   9.79    Australia 13.38 7.28 DNF 7.13 8.71
43 Patrick Josh Balgos 8.93   9.89    Australia 9.66 11.86 8.97 11.03 8.93
44 Vishal Kotecha 7.94   11.31    Australia 11.40 12.13 7.94 22.68 10.40
45 Jack Corless 9.33   11.46    Australia 9.33 14.13 10.25 DNF 10.00
46 Riley Stobaus 9.97   11.94    Australia 13.19 11.22 13.45 11.40 9.97
47 Stefan Nikolovski 5.78   12.05    Australia DNF 7.93 5.78 7.65 20.58
48 Jeff Plumb 10.75   12.25    Australia 14.81 12.30 11.88 10.75 12.58
49 Greta Williams 11.27   13.28    Australia 11.27 12.52 13.47 13.86 17.08
50 Ming Han Low 11.30   13.65    Australia 28.97 15.19 14.30 11.46 11.30
51 Ryan Lee 10.33   13.75    Australia 14.81 13.15 10.33 15.25 13.28
52 Bradley Cooper 11.66   13.78    Australia 13.43 DNF 11.66 15.06 12.84
53 David Chong 9.25   14.07    Australia 22.96 14.27 9.25 15.47 12.47
54 Isaac Graham 12.97   14.38    Australia 15.21 14.46 13.47 12.97 15.47
55 Ethan Jayamanna 11.19   14.64    Australia 13.81 14.94 16.96 11.19 15.18
56 Ryan Corr 8.25   15.72    Australia 34.25 12.77 19.90 8.25 14.50
57 Noah Cantwell 9.65   16.19    Australia DNF 16.28 10.63 21.66 9.65
58 Rocco Morosoli 10.91   16.84    Australia 19.33 DNF 13.25 10.91 17.94
59 Brendan Plumb 15.13   17.48    Australia 19.30 28.41 15.13 15.56 17.59
60 Gabrielle Xue 11.86   18.54    Australia 13.36 11.86 31.81 17.47 24.78
61 Ethan Hickey 9.19   18.98    Australia 33.84 18.83 18.81 9.19 19.30
62 Ryley Young 15.68   21.13    Australia 36.97 15.68 22.03 20.27 21.08
63 Aarav Chand 12.36   21.51    Australia 12.36 DNF 22.52 17.86 24.15
64 Swami Srinivasan 17.69   22.06    Australia 21.75 26.90 17.69 22.86 21.56
65 Phillip Dimovski 18.34   28.09    Australia 29.38 50.08 18.34 21.71 33.19
66 Aaron Kuusela 15.09   DNF    Australia 19.28 20.13 DNF 15.09 DNF
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.58   2.03    Australia 2.46 2.72 1.83 1.80 1.58
2 Ben Soh 2.36   2.71    Australia 7.21 3.03 2.36 2.68 2.43
3 Jayden McNeill 2.02   3.17    Australia 3.05 2.02 4.31 4.96 2.15
4 Ramesh Vidyasagar 3.00   3.82    Australia 4.86 3.75 3.47 4.25 3.00
5 Tommy Kiprillis 3.06   3.85    Australia 3.06 4.13 4.13 4.66 3.28
6 Rhys Campbell 3.00   4.04    Australia 6.13 3.00 3.78 3.44 4.91
7 Sam Chaplin 4.13   4.55    Australia DNF 4.40 4.80 4.13 4.46
8 Matthew Broome 4.09   4.60    United Kingdom 5.30 4.40 4.90 4.09 4.50
9 Nick Pappas 3.83   5.18    Australia 7.68 3.83 4.91 4.93 5.69
10 Alex Chen 3.61   5.32    Australia 4.34 3.61 9.19 5.00 6.63
11 Coen Johnson 5.02   5.46    Australia 5.50 5.56 5.31 11.61 5.02
12 Ben Chin 4.52   5.55    Australia 4.63 4.52 6.75 6.27 5.75
13 Tommaso Zoffoli 4.53   5.58    Italy 4.69 5.50 6.56 4.53 DNF
14 Matt Jones 4.88   5.59    Australia 5.21 6.36 4.88 5.56 6.00
15 Joel Ernest 5.06   5.67    Australia 5.33 6.25 6.58 5.44 5.06
16 Ming Kim Low 5.38   5.88    Australia 7.06 5.38 6.16 5.83 5.66
17 Jack Cai 5.65   5.88    Australia 5.77 5.65 6.21 5.65 6.52
18 Jayden Johnson 4.69   5.98    Australia 5.86 4.69 5.75 6.33 7.33
19 Alan Ma 5.91   6.34    Australia 5.91 6.30 8.41 5.96 6.77
20 Corey West 5.19   6.54    Australia 9.41 5.77 7.19 5.19 6.66
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.15   2.39    Australia 2.16 2.15 2.52 3.08 2.50
2 Jayden McNeill 1.81   2.61    Australia 1.81 5.90 2.25 3.31 2.28
3 Ramesh Vidyasagar 2.84   3.51    Australia 2.84 3.96 3.61 3.88 3.05
4 Tommy Kiprillis 2.97   3.59    Australia 2.97 3.56 4.47 3.88 3.33
5 Sam Chaplin 3.88   4.60    Australia 6.52 4.40 5.03 3.88 4.38
6 Matthew Broome 4.33   5.25    United Kingdom 6.22 4.33 4.88 4.65 7.93
7 Rhys Campbell 4.18   5.27    Australia 4.22 14.52 5.36 4.18 6.22
8 Ben Soh 5.21   DNF    Australia 5.21 DNF 5.21 DNF DNS
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 25.81   27.78    Australia 32.93 28.75 27.94 25.81 26.66
2 Jayden McNeill 33.46   35.61    Australia 37.71 33.90 33.46 36.36 36.58
3 Alex Chen 45.27   48.10    Australia 45.27 47.71 48.40 49.18 48.19
4 Tommaso Zoffoli 49.11   53.41    Italy 51.94 54.84 53.44 2:24.41 49.11
5 Rhys Campbell 51.63   57.55    Australia 51.63 55.80 1:01.72 1:04.03 55.13
6 Dene Beardsley 46.83   58.32    New Zealand 1:13.02 57.66 46.83 57.68 59.63
7 Nick Pappas 50.72   58.98    Australia 1:04.40 57.36 55.19 50.72 1:07.30
8 Ramesh Vidyasagar 51.28   59.44    Australia 51.28 58.03 59.93 1:06.84 1:00.36
9 Jayden Johnson 1:01.08   1:11.42    Australia 1:01.08 1:15.69 1:03.44 1:15.13 1:17.44
10 Zane Carney 1:04.34   1:11.77    Australia 1:18.78 1:11.34 1:04.34 1:05.19 1:29.93
11 Ming Kim Low 1:04.34   1:14.03    Australia 1:20.59 1:11.94 1:19.22 1:04.34 1:10.94
12 Jarvis Jin 1:03.66   1:17.43    Australia 1:13.71 1:03.66 1:20.00 1:23.56 1:18.58
13 Coen Johnson 1:12.43   1:20.53    Australia 1:21.47 1:12.43 1:16.71 DNF 1:23.40
14 Matthew Broome 1:16.97   1:21.90    United Kingdom 1:30.80 1:24.72 1:20.71 1:20.27 1:16.97
15 Matt Jones 1:12.72   1:24.79    Australia 1:32.19 1:20.15 DNF 1:12.72 1:22.03
16 Tommy Kiprillis 1:17.13   1:28.37    Australia 1:34.25 1:17.13 1:23.00 1:27.86 1:35.25
17 Alan Ma 1:13.93   1:28.65    Australia 1:38.19 1:21.93 1:28.59 1:13.93 1:35.43
18 James Chapman 1:26.30   1:32.06    Australia 1:30.46 1:35.25 1:30.46 1:26.30 1:40.30
19 Zolie Courtney 1:27.52   1:34.73    Australia 1:28.69 1:39.11 1:40.46 1:36.38 1:27.52
20 Hugh McGlone 1:25.40   1:34.99    Australia 1:34.83 1:54.43 1:25.40 1:28.75 1:41.38
21 Corey West 1:11.18   1:37.83    Australia 1:25.53 DNF 1:46.11 1:11.18 1:41.86
22 Joel Ernest 1:32.21   1:42.93    Australia 1:32.21 1:53.69 1:41.40 2:03.15 1:33.69
23 Jack Cai 1:38.94   1:44.85    Australia 1:50.18 1:38.94 1:44.30 1:45.75 1:44.50
24 Rithvik Chand 1:31.71   1:56.51    Australia 2:23.52 1:31.71 1:43.63 1:51.63 2:14.27
25 Marcus Lee 1:40.00   2:03.72    Australia 1:40.00 2:13.77 1:59.90 2:13.11 1:58.15
26 David Stark 1:50.80      Australia DNF 1:50.80
27 Sean Murphy 1:59.72      USA DNF 1:59.72
28 Ryan Lee 2:05.63      Australia DNF 2:05.63
29 Nyny H'jinn 2:12.05      Australia 2:12.05 2:26.86
30 Sam Chaplin 2:17.44      Australia 2:17.44 2:29.18
31 Andwele Raphael Ancheta 2:24.75      Australia DNF 2:24.75
32 Isaac Graham DNF      Australia DNF DNF
32 Charlie Stretton DNF      Australia DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 27.53   27.86    Australia 27.80 32.55 27.72 28.06 27.53
2 Jayden McNeill 37.15   40.78    Australia 43.16 37.15 43.21 41.44 37.75
3 Alex Chen 43.25   48.80    Australia 47.19 43.25 48.56 50.65 51.61
4 Tommaso Zoffoli 43.55   52.64    Italy 43.55 53.72 56.97 1:48.77 47.24
5 Ramesh Vidyasagar 50.56   54.23    Australia 50.56 56.80 55.94 53.69 53.05
6 Rhys Campbell 48.96   54.86    Australia 53.34 1:00.18 1:01.13 51.05 48.96
7 Dene Beardsley 48.90   55.76    New Zealand 1:04.06 55.56 53.72 48.90 58.00
8 Nick Pappas 54.13   1:01.42    Australia 1:10.27 57.91 54.13 1:03.09 1:03.25
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:56.02   2:06.46    Australia 2:08.80 2:14.55 1:56.02
2 Jayden McNeill 2:21.25   2:28.75    Australia 2:21.25 2:36.38 2:28.61
3 Dene Beardsley 2:56.05   3:01.77    New Zealand 3:06.88 3:02.38 2:56.05
4 Nick Pappas 3:15.02   3:29.79    Australia 3:22.34 3:52.02 3:15.02
5 Rhys Campbell 3:48.41   3:57.50    Australia 3:48.41 4:10.63 3:53.46
6 Alex Chen 3:43.50   4:07.62    Australia 4:15.69 3:43.50 4:23.68
7 Ramesh Vidyasagar 4:07.08   4:14.65    Australia 4:09.77 4:27.11 4:07.08
8 Jayden Johnson 4:11.69   4:18.00    Australia 4:17.61 4:11.69 4:24.71
9 Hugh McGlone 4:44.65      Australia 4:44.65
10 Corey West DNF      Australia DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.11   13.55    Australia 17.30 12.27 11.11 14.08 14.31
2 Alex Chen 12.21   17.55    Australia 16.75 18.75 12.21 21.55 17.16
3 Jayden McNeill 14.97   18.13    Australia 20.61 14.97 18.33 18.47 17.58
4 Alan Ma 20.50   25.56    Australia 25.22 30.58 20.50 30.00 21.46
5 Matt Jones 23.59   25.98    Australia 25.25 23.59 26.80 25.88 34.52
6 Tim McMahon 27.44   28.54    Australia 30.00 27.44 28.06 28.30 29.25
7 Ramesh Vidyasagar 23.22   30.53    Australia 27.19 33.22 43.22 31.18 23.22
8 Rhys Campbell 23.97   32.14    Australia 38.33 29.55 28.53 23.97 38.69
9 Dene Beardsley 29.38   32.41    New Zealand 31.88 33.28 29.38 32.08 38.56
10 Jarvis Jin 25.59   33.06    Australia 32.03 28.97 25.59 38.18 38.75
11 Coen Johnson 28.25   34.87    Australia 29.47 37.56 39.67 37.59 28.25
12 Jayden Johnson 25.97   35.33    Australia 36.53 32.83 25.97 36.63 36.86
13 Jack Cai 31.90   37.29    Australia 39.05 37.33 36.93 37.61 31.90
14 Tommaso Zoffoli 31.83   41.68    Italy 53.96 44.90 42.18 37.96 31.83
15 Hugh McGlone 34.19   42.32    Australia 42.56 38.72 58.43 45.68 34.19
16 Tommy Kiprillis 36.97   43.11    Australia 36.97 1:00.50 38.68 48.96 41.69
17 Matthew Broome 37.59   44.57    United Kingdom 45.66 37.59 46.86 41.19 57.75
18 Sam Chaplin 47.80      Australia 47.80 DNF
19 Joel Ernest 52.88      Australia 52.88 56.94
20 Nyny H'jinn 53.72      Australia 53.72 1:05.53
21 Marcus Lee 56.27      Australia 56.27 57.52
22 Andwele Raphael Ancheta 59.65      Australia DNF 59.65
23 Louis Young 1:16.81      Australia 1:28.19 1:16.81
24 Patrick Josh Balgos 1:17.00      Australia DNF 1:17.00
25 Stefan Nikolovski 1:17.25      Australia 1:17.25 DNF
26 Rocco Morosoli DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 10.78   12.90    Australia 14.43 10.78 13.41 18.72 10.86
2 Jayden McNeill 16.80   16.91    Australia 16.80 17.09 16.80 17.97 16.84
3 Alex Chen 16.84   18.00    Australia 18.34 18.50 17.16 20.02 16.84
4 Alan Ma 24.41   28.19    Australia 28.11 30.02 26.43 30.05 24.41
5 Matt Jones 26.19   30.17    Australia 26.19 32.13 26.88 31.50 32.81
6 Ramesh Vidyasagar 27.13   31.47    Australia 27.13 31.02 34.56 28.83 44.03
7 Tim McMahon 27.91   31.67    Australia 32.65 29.71 27.91 32.66 DNF
8 Rhys Campbell 26.33   33.57    Australia 28.75 26.33 41.28 33.84 38.13
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 3.78   5.03    Australia 5.75 4.11 5.41 5.58 3.78
2 Nick Pappas 4.52   5.32    Australia 5.03 4.91 6.03 6.69 4.52
3 Feliks Zemdegs 5.22   6.40    Australia 6.65 5.93 6.61 6.84 5.22
4 Coen Johnson 6.68   8.69    Australia 7.02 6.68 9.75 10.06 9.31
5 Nyny H'jinn 7.33   8.90    Australia 8.52 9.86 7.33 13.50 8.33
6 Matthew Broome 7.38   10.18    United Kingdom 13.77 9.52 10.63 10.38 7.38
7 Ben Chin 8.43   10.26    Australia 18.02 8.43 8.53 10.33 11.91
8 Ramesh Vidyasagar 8.65   10.49    Australia 12.22 9.03 10.22 12.71 8.65
9 Rhys Campbell 9.40   10.59    Australia 12.56 9.40 12.02 9.40 10.34
10 Tommy Kiprillis 8.78   11.44    Australia 14.71 9.59 11.88 8.78 12.86
11 Sam Chaplin 7.63   11.74    Australia 12.44 7.63 14.55 9.66 13.13
12 Peter Panagios 9.34   12.01    Australia DNF 9.44 15.65 9.34 10.94
13 Jack Cai 10.77   12.08    Australia 12.52 14.18 11.71 12.02 10.77
14 James Thomson 10.15   12.18    Australia 10.15 12.19 10.71 15.43 13.65
15 Joel Ernest 9.94   12.85    Australia 13.91 14.96 12.28 9.94 12.36
16 Jayden Johnson 8.18   12.86    Australia 11.46 20.13 15.71 11.41 8.18
17 Matt Jones 12.21   12.89    Australia 14.75 12.80 12.21 12.41 13.46
18 Ryan Corr 12.47   12.93    Australia 12.69 12.93 13.18 13.50 12.47
19 Ming Jin Low 10.40   13.34    Australia 18.86 12.84 14.00 13.18 10.40
20 Luke Holder 9.78   13.82    Australia 13.75 17.15 13.77 9.78 13.93
21 Stefan Nikolovski 9.43   14.95    Australia 18.68 10.83 31.25 9.43 15.34
22 James Chapman 12.52   14.96    Australia 12.52 17.09 14.99 15.27 14.63
23 Bailey Chapman 8.11   15.08    Australia 14.19 19.59 8.11 17.33 13.72
24 Hugh McGlone 12.88   15.63    Australia 14.25 14.83 17.80 17.90 12.88
25 Aidan Chan 11.36   15.72    Australia 19.30 14.41 20.30 13.44 11.36
26 Ming Kim Low 12.38   15.77    Australia 22.84 18.88 14.15 14.28 12.38
27 Louis Young 14.38   16.17    Australia 19.31 14.38 15.56 16.05 16.90
28 Isaac Graham 14.61   16.46    Australia 15.83 14.61 18.02 20.55 15.52
29 Greta Williams 14.93   17.21    Australia 29.78 16.22 17.52 17.88 14.93
30 Ethan Jayamanna 16.13   17.66    Australia 18.38 16.59 16.13 18.00 19.21
31 Sean Murphy 14.05   17.74    USA 29.30 17.68 15.50 20.03 14.05
32 Stefan Krneta 12.18   18.48    Australia 34.28 21.15 12.18 15.21 19.08
33 Charlie Stretton 15.75   18.88    Australia 20.44 17.22 20.84 15.75 18.97
34 Ming Han Low 16.40   19.32    Australia 21.55 18.08 21.00 16.40 18.88
35 Jarvis Jin 8.28   19.82    Australia 8.28 18.94 32.33 23.30 17.21
36 Rithvik Chand 16.30   20.09    Australia 19.81 20.55 21.27 19.91 16.30
37 Harry Rushbrook 13.05   20.40    Australia 21.31 22.96 13.05 23.18 16.94
38 Anthony Gong 15.80   20.88    Australia 18.47 15.80 17.09 32.27 27.08
39 Patrick Josh Balgos 16.71   21.85    Australia DNF 16.77 23.27 16.71 25.52
40 David Stark 14.93   23.23    Australia 24.34 21.71 14.93 28.68 23.65
41 Andrew Thomson 17.91   23.61    Australia 22.25 25.08 23.51 25.81 17.91
42 Ezekiel Morada 16.72   24.98    Australia DNF 26.58 16.72 30.31 18.05
43 Andwele Raphael Ancheta 22.43   25.12    Australia 41.84 23.34 29.31 22.72 22.43
44 Ryley Young 22.80   25.41    Australia 27.40 24.52 26.65 25.06 22.80
45 Rocco Morosoli 23.08   28.27    Australia 29.11 25.36 58.53 30.33 23.08
46 Ethan Hickey 18.96   28.28    Australia 32.66 18.96 26.02 28.18 30.65
47 Jeff Plumb 22.75   32.29    Australia 24.11 32.68 40.08 DNF 22.75
48 David Chong 30.09      Australia 30.09 34.75
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 2.68   4.27    Australia 3.43 DNF 2.68 5.33 4.05
2 Feliks Zemdegs 4.33   5.50    Australia 4.75 6.18 4.33 6.02 5.72
3 Nick Pappas 5.28   6.66    Australia 5.28 6.94 19.78 7.36 5.68
4 Coen Johnson 5.58   8.19    Australia 5.58 9.55 7.25 8.05 9.27
5 Matthew Broome 7.22   8.87    United Kingdom 7.22 8.86 9.27 8.47 11.71
6 Ben Chin 6.66   9.12    Australia 7.68 13.83 7.03 12.66 6.66
7 Nyny H'jinn 7.77   9.14    Australia 8.15 8.68 11.05 10.58 7.77
8 Ramesh Vidyasagar 7.53   9.52    Australia 9.90 11.09 7.53 9.30 9.36
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 F2 R D2 F L' U B R U F R2 F L2 U2 B U2 D2 B2 L2
A #2 R' L B2 L D L2 U D' R D F R2 B2 U F2 D R2 B2
A #3 D2 R2 F2 D2 L2 R F D L2 F' R B2 D L2 D2 R2 U
A #4 R2 F2 U' L2 B2 R2 F2 R2 D2 B2 D2 R' U R F D2 L B F' D R
A #5 U L2 R2 U F2 L2 U R2 U' B F' U' L' R2 D U2 R' D' L2 B'
A Ex#1 B L' D2 R B L U' F' R2 F' R F D2 B' U2 F2 D2 B' L2
A Ex#2 U2 R' F2 R2 D2 L U2 L' D2 U' L R' B U B2 U L' B D L
B #1 R U2 B2 L' R2 B2 R2 U2 R2 D F2 U R U' B D' L' U F'
B #2 F' R2 U2 R2 L D' F2 L B U D R2 L2 F' B2 R2 B U2 F'
B #3 U2 B2 R D2 F2 R2 B2 D B R' B U2 B' U' F U' R2 B
B #4 L2 B2 D R2 F2 L2 U' B2 D' B' R2 B' U L D2 B U R' B'
B #5 D2 L2 B2 L2 D' B2 F2 U B2 U' L' F D B2 D B' F' L2 D' R'
B Ex#1 L' U' F' U' F' R2 F U' D' R B' U' F2 B2 U F2 B2 U' F2 U
B Ex#2 L2 D' L' D2 L B U' R2 U L' D B2 D R2 D' F2 U2 R2 L2
C #1 R2 U2 R B2 D2 U2 L2 B2 U2 F' R' U2 B D' L R F U2 F'
C #2 F2 D' F' D' F2 R' L F' L' D2 B L2 U2 B2 U' R2 B2 D' L2 U2
C #3 L B2 R U2 L D2 B D2 B2 U' D2 L' U2 R F2 L' U2 R L
C #4 D' L2 F2 D B2 D' R2 U2 L2 D2 F' U2 R' U2 L' U2 B2 F2 U R'
C #5 U2 L2 R2 U' B2 L2 U2 L2 B' U' L' R2 D L' F2 U2 B' F2 U2
C Ex#1 U2 B D2 U2 L2 B F D2 F2 L B U R' B2 R D2 U2 F2
C Ex#2 B2 L' R2 D2 R2 D2 F2 U2 F' R' D' L' U F' L B' D2 B2
D #1 U' F D2 L D' F B R U R U R2 U B2 L2 D' R2 U' B2 L2
D #2 R F2 D2 R F2 L F2 U2 L F' L F' L2 F' U' L' U' R' F2
D #3 D2 U2 R' U2 F2 R B2 L' F2 U2 R F L2 U' R' B' F R' F
D #4 R2 U2 B2 R' U2 B2 L D2 U2 R' U' F' L D' L' U2 B' R' D' L'
D #5 D R2 L2 B D' F' B' R2 U2 F' U' B2 U2 F2 R2 F2 D2 R' F2
D Ex#1 L U2 L' D2 B2 L2 U2 F2 U2 B D' R' D B2 F2 L' F R D' L2
D Ex#2 F B2 D' B2 R F' U2 F' L2 D' B2 D2 R B2 L F2 R F2 D2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 B' U2 F' U2 R D' R U L' D2 L F2 U2 F2 R2 L2 U R2 D
A #2 B2 L2 R2 D L2 D' L2 U B R B' F2 U' F2 R D2 L D B2
A #3 D B2 L2 D' U2 L2 U R' U F2 L2 U2 R' B2 R' F' L B2 D'
A #4 U' D' L F U' R' D2 L2 F2 D' L' D2 F' U2 F B' U2 D2 B'
A #5 B2 U2 B' L2 D2 F L2 F2 D2 R B F' R U' L F' D L2 B2
A Ex#1 R' D F' R2 L' U' D' R2 B R U2 F2 R2 L2 F' U2 F2 R2 D2 B
A Ex#2 B2 D F2 L2 U R2 D L R2 D2 F R' B2 U' L' B2 R2 B D2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 U2 R2 F2 R2 D' B2 D2 B L2 D' R' U2 L' U' R' D' F2 R2
A #2 F2 D2 L' B2 L' R2 U2 R B' U L F U F2 U' F2 L' R F2
A #3 L2 D2 U2 B2 U L2 R2 B' L2 D' F2 R2 B D' F' U' R' U2
A #4 L' F2 R2 B2 F2 R2 D2 L' D' R' F2 R2 B L R2 D B' R D
A #5 F2 L2 D' U2 R2 F2 L2 F2 L U' F2 R2 F2 R' D F U B' D U2
A Ex#1 B' D2 L' U' F B D' R B D F' L2 D2 L2 B L2 F U2 F2
A Ex#2 L B R D' L U B U L' B R2 D' R2 U L2 U R2 F2 L2 D2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' F' U' F' U2 R U' F U' R U'
A #2 R' F' R2 U' F' U2 R2 F R U' R'
A #3 R' U2 F R U R' F2 U R U2 R
A #4 U R' F R U' R F2 R2 F R U
A #5 R' U2 F2 R U2 R' F U' F U' R2
A Ex#1 U' R' F U R' U' F U2 F' R U'
A Ex#2 R' U2 R' U2 R2 U2 R' U' R F U'
B #1 R F' U2 R2 F' R F R U R' U'
B #2 R' F R U R U2 R2 F' R' F U'
B #3 R U2 F' U R' F U' R2 U' R2 U'
B #4 R' U' F R U' R' U' R U' F U
B #5 R2 U2 R U R' U' F R2 U' R2 F
B Ex#1 R U2 F' U2 F' U' F' R2 U2 F R
B Ex#2 R' U2 F U' R' F2 U' R U' R U2
C #1 U R F' R' U2 R' F U2 F' U' R
C #2 R' U2 R U R U' F' R2 U2 F U'
C #3 U2 R' F U2 R U' F' U' R2 F U2
C #4 U2 R U2 R U2 F U' R U2 R' F
C #5 R' F R U' R' U2 R U' R F U
C Ex#1 R U' R2 U' F U' R' F2 U2 R2 U'
C Ex#2 U' R U R' F U' R U2 R' U2 R
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U2 R U R' F U' F' R U' R' F
A #2 U R' F U' F U2 R U2 R2 F U'
A #3 R U' R' F' R U' F U2 F U' R
A #4 U R' U' R F2 U' R U R' U2 R2
A #5 R U R F' U' R' U' R U' R U'
A Ex#1 R2 F U2 F U2 F U R2 U2 R' U2
A Ex#2 U R' F2 U2 R U' R' U2 F U R'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R F' R2 U' F' U R U2 R' U' R
A #2 U2 R' U2 R2 F' U2 R' U2 R U2 F
A #3 U2 R' F2 R F R2 U2 F' R' U2 R
A #4 R' U2 R F U2 F R2 U2 F' U2 R'
A #5 R U' R' U R F' U2 R' U' R' F
A Ex#1 U2 R' U' F R2 U' R2 F R2 U2 F
A Ex#2 U2 R2 U2 F R U R' U2 R2 U' R2
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R2 D' R U' D B' F L U F' D2 L2 B2 D R2 U F2 L2 D R2 Fw2 D2 R Fw2 Rw2 F' Rw2 R F2 B' Rw2 D2 Uw' Rw2 U D' B2 Fw' U Rw' L' D' Rw' R'
A #2 U D B' L2 D2 F U R2 D2 B2 R' F D2 B' R2 B F2 L2 U2 L2 Uw2 Rw2 U F2 Rw2 F2 Uw2 U L' U Rw2 R Fw U D2 R2 B2 L2 Fw2 Uw' Fw' Uw Fw' B' Uw2
A #3 L2 F2 L' B2 U2 L' B2 R' B2 U2 B2 F U2 L B F2 D L R' B' R Fw2 Rw2 R F Rw2 L F' Rw2 F2 Rw2 L U2 D' Rw2 Uw' U2 Fw2 Uw' Fw' D Rw2 Uw D U' F
A #4 L F2 R2 F2 D2 L U2 L' D' F' D L U2 F L D' U' L' B Fw2 Rw2 U Rw2 U L' R Fw2 D' L U R' U Fw' U' R Uw2 F' L2 Rw' Uw U' F' L2 Fw' R2
A #5 F R2 D2 B2 U2 F2 L2 B R2 B R D' F U2 B D R2 L' D L' Uw2 B2 Rw2 R Fw2 U' R' D' L R' Fw2 Rw2 F2 Fw L U' R Uw R2 F2 Rw R2 B2 Rw
A Ex#1 B' D2 B D2 R2 U2 R2 B2 D2 F L' U2 F' U' L' B2 L D F' D' Fw2 Uw2 B R' Fw2 Rw2 F L' F' L B D Fw2 F2 R2 Uw U' Rw B2 Rw2 Uw Rw Uw2 B'
A Ex#2 B' D' F R B2 U B' R2 U' R' L2 U2 L2 B2 L2 B' U2 B2 Rw2 D2 Fw2 R' F2 U2 B Rw2 U2 F2 L' F Uw Rw2 F Uw B' Uw2 U Rw' Fw' F R' Uw' F
B #1 D2 F U2 F' R2 B2 U2 B' L2 D' R U2 R' F L' F2 L R U L Fw2 U' F2 U2 Rw2 F' Uw2 U' Fw2 D' U2 L2 B Rw Uw2 L Uw2 D L' Fw Rw R2 F' Uw B'
B #2 R' U R B' U2 R2 B' R' F' D F' R F2 R2 D2 F2 D2 L' Uw2 Rw2 U2 L Uw2 B2 U' R' U' D R2 Uw2 Fw' U2 R' D2 Fw' U' Rw' U' Fw' B2 Rw' R2 L2
B #3 U2 F2 L' B2 R2 U2 L' D2 B' L B L2 D2 F' U L F R L' Rw2 Fw2 U' D2 F' U Rw2 D B' R2 F U L' D' Rw Fw2 U' Fw Uw' D' Fw B' L' D U
B #4 R2 U L' B F R2 D' B D2 R B' F' R2 U2 R2 U2 F' L2 F2 R2 Fw2 Uw2 D' B Rw2 R2 B' F Rw2 L2 D2 B U L' B' Uw2 F Rw' Uw B' Rw' D' R' Fw
B #5 R2 D2 L2 U2 R' D2 U2 R D' R B' R' D2 R' B F' R B' Fw2 U2 Rw2 B Uw2 D2 L F2 Rw2 Fw2 Uw2 F' Uw Fw2 Uw' Fw2 Uw' L' U' F Rw Fw U' B' Rw
B Ex#1 D2 B2 L B2 R' B2 F2 R' D2 R' F2 D L' U B' F' D U B' R Uw2 F2 Rw2 R2 D B D2 R2 Uw2 F L' U Rw B2 Rw' Uw U Fw B2 F' Rw' Uw2 U
B Ex#2 R2 B2 U F D2 L' F L' U2 R' U2 B2 D' R2 U2 L2 U B2 Rw2 U F' Rw2 B2 D2 F' Rw2 Uw2 R2 B R' B Rw' D2 Rw' B2 Uw' Rw Fw F' Uw B' R'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L' U' L2 D2 B2 R U L' D2 B R2 D2 L' B2 R2 B2 L2 D2 R Rw2 D2 Fw2 R' D2 Fw2 L' F Uw2 F' L B R Uw' D2 L D Fw' Rw' L B Rw2 B' Uw R
A #2 D2 B R2 F2 B2 U2 L2 F2 R F2 B R2 F R' F2 D F' L' U' Uw2 R' Fw2 F' L' Uw2 R2 F U2 D2 R F2 Uw B' L' B' U2 R' Rw U2 Rw Uw Rw U Fw2
A #3 B D2 B D' F2 U B D2 L B F L2 D2 L2 F D2 F' U2 L2 D2 Fw2 D' F' U B U' Rw2 R2 D' Fw2 B Rw' D2 F2 R2 B' Fw' D' Rw' Fw2 L' U Fw' R'
A #4 B D' L B2 D2 F U' B D U R' F2 R B2 L' B2 L2 B2 D2 Fw2 L' Uw2 B R2 F' L' Uw2 Rw2 F2 R' B' Uw B' L Uw2 U2 R B2 Fw Uw Rw2 R Fw U
A #5 B' R U D' B U' L' U F2 B' R D2 B2 U2 F2 R2 F2 R2 U Rw2 Fw2 B' Rw2 L U2 Fw2 R' U2 L B' U2 Uw' F' D' R U F2 Fw' L Uw F' R2 Uw Fw'
A Ex#1 U2 B2 F2 R' F' D' B D' B2 U' R U2 L' D2 F2 R B2 F2 D2 R2 Rw2 Fw2 U' B' R2 Fw2 U L2 Uw2 F U' D2 Rw' D2 L2 Fw2 L B U' Rw Uw' B2 F'
A Ex#2 F D' L B R F B2 L' F R2 F2 R2 D2 L' F2 R2 D2 L' D2 U2 Fw2 R Fw2 R' Uw2 F2 Rw2 D' Fw2 D' R Uw2 Fw U' R' U2 Fw' U' Fw' Uw' Rw' D L' U' R
  6x6x6 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 F' D2 Uw' 3Fw U B' R' U L2 Dw2 U Lw' Uw' Fw2 B2 D2 3Fw D 3Rw D' Bw Uw' R2 Bw 3Rw' F' Uw' F 3Uw' Rw Bw2 3Uw2 F' 3Rw R L D' Bw 3Rw' L' U F Lw2 Rw Dw' 3Rw2 Dw' L Rw2 D2 B2 R 3Uw2 Bw' D F 3Rw2 Rw2 L 3Uw Lw2 B2 3Uw2 D Lw' Dw' Bw2 F2 3Fw2 L' Lw2 R 3Rw' Fw' B 3Uw2 R' F' Bw2 3Fw
A #2 R2 3Fw Rw' Uw2 R Dw 3Fw' Dw' Fw2 3Fw2 Lw 3Fw R2 Dw2 Uw Bw2 D' L2 Rw2 3Fw Rw2 L Dw' D Fw' 3Uw' Uw D' U B' R Uw D F' L B 3Rw2 Lw Rw U F2 L2 D' Dw' 3Fw2 Bw Rw Dw' R L2 U D F2 Rw' Uw' Dw2 B2 Fw2 L' B Lw 3Uw' L2 3Rw F' 3Rw' B Dw2 Uw R2 Bw2 3Rw2 B' 3Rw2 Fw2 Bw2 D2 Fw2 3Uw Dw'
A #3 Fw 3Fw U' R' Dw' Lw2 B2 Bw Uw' Lw 3Fw Fw' B L U Rw2 3Rw2 B' Bw' Fw' U 3Fw2 Bw2 3Uw B' Uw L' R2 3Uw2 Rw2 D' F L2 Dw2 Lw2 3Uw 3Fw2 B2 L2 D 3Uw' Fw' B' Lw 3Rw Uw' 3Rw2 U2 Rw' Fw Lw' 3Rw D2 Rw Lw2 R' F2 3Rw' Dw' Bw 3Rw' F2 Lw' Dw 3Fw' U2 B2 3Rw' Bw' Uw 3Fw Bw2 Dw2 D U2 3Uw Rw' U2 Fw' 3Uw2
A Ex#1 F' L 3Fw Uw 3Fw' 3Uw Bw' 3Uw' Uw 3Rw2 Bw' U 3Uw2 Fw2 Dw' Rw2 3Fw' 3Rw' Rw2 Dw L2 R' Lw Fw Dw' F2 D' Lw2 D2 F 3Uw B 3Fw2 Rw' L' Fw Rw2 D' U L U 3Uw2 Dw B' Bw' 3Rw Fw' D2 Bw' 3Rw' Fw2 Dw Rw B' Lw Uw Lw L2 3Rw U2 Lw2 D' 3Rw Dw2 Rw D Uw2 3Uw Rw2 U2 3Uw2 R' U L Uw2 3Rw' R 3Fw2 Lw' U2
A Ex#2 L2 D 3Rw D Fw' Uw2 Dw2 Lw2 Dw2 Uw' F 3Rw2 Lw' U Rw 3Rw Lw2 U' Bw2 Lw' U Rw 3Rw 3Uw' L' 3Uw2 Lw2 3Uw2 Lw B2 F 3Uw2 Fw D2 Uw2 Bw2 U2 Rw2 Dw2 D2 L2 Bw' Lw' 3Rw U' R Lw' Uw2 L Lw D2 Rw2 Uw D Lw2 Dw Fw2 Rw' B Bw L' R2 U R' Rw2 F Bw2 B' Fw R' Bw2 D Lw2 D' Rw2 B' 3Uw' 3Rw Lw2 Rw'
B #1 3Uw2 Uw' Bw' B' Dw2 B 3Fw' D U2 Bw Rw' 3Fw U2 Dw Bw' L2 U' Lw2 F' U' 3Rw' R' Dw' Bw' L' Bw D2 3Fw' Bw2 3Uw' U' Bw' D' 3Uw2 U Lw2 B' Bw2 U' 3Rw' Uw' 3Uw2 Lw F' Dw' L D 3Uw' 3Fw Bw' Fw' Lw2 D' Uw2 3Rw2 U' B R' Dw' 3Fw2 B' Dw2 3Uw' 3Rw Uw2 Lw' 3Uw' Rw' Lw Fw L R U2 3Uw2 Dw Bw2 3Rw Rw' 3Fw B
B #2 Rw2 Dw Lw' R 3Uw' R2 U R' Fw B2 R' Lw2 Fw' Dw' R F Dw' F Rw' R2 3Uw' Lw' Rw' Dw Bw Fw 3Rw2 Bw2 3Fw' 3Uw2 3Rw Uw2 U2 Dw 3Uw2 Bw 3Rw Dw' B2 Fw2 L 3Rw Uw2 3Fw U' Rw F Uw' L2 Uw2 D 3Rw' L' Uw Dw2 B' 3Uw' R2 F2 D' F Dw R' B' L' Lw Rw Dw' Fw' U' Dw2 B2 Dw2 R' Rw Dw' Lw' Bw' F2 R'
B #3 Dw2 Bw U2 Fw' 3Uw2 F2 L' Lw' R2 Rw2 B Rw2 Fw' 3Fw2 Bw' R2 3Rw' Rw F' 3Fw' R' Rw2 Dw' 3Fw' Uw2 Bw' 3Rw Uw Dw2 Fw F Bw2 R' Bw' Fw2 R Dw Fw2 3Uw U' 3Rw D' U' Lw' 3Uw' 3Fw' U 3Rw2 3Uw Dw D Uw' F' U' Dw' 3Rw' 3Uw' F2 3Rw' L Bw' F' 3Uw Uw' Rw Dw' B 3Fw2 Uw2 U 3Uw2 Fw' 3Uw Uw Fw2 Uw2 F' B' Uw2 Rw'
B Ex#1 Fw' Lw' Dw Lw2 Bw' Dw2 3Uw Rw 3Fw U2 L2 Lw 3Rw U2 Fw2 D2 3Rw2 B2 Dw2 3Uw 3Rw Fw2 D' B Bw2 3Rw Uw2 Fw 3Fw' 3Uw2 D' 3Rw2 3Uw' 3Rw Rw' 3Uw Lw Bw2 Uw 3Rw' Fw2 Lw' D2 Fw' L' 3Fw' Rw' U2 3Uw' Uw' Bw' F' U L' Dw2 3Uw' 3Rw' B' Rw' L2 3Fw D2 Uw R D' F B L' Fw F2 B' Uw' L 3Fw2 D' Bw2 R' U' Lw' B2
B Ex#2 F2 B' L Dw2 3Fw2 F' D' 3Rw' Lw2 L Uw B' 3Uw2 F U' Uw' 3Fw R' 3Uw2 Fw Dw' 3Uw' Rw2 D2 3Rw F' 3Uw' Fw2 Uw U2 D2 R2 U 3Uw2 Rw' Dw 3Rw' R Rw Fw D' U L2 Fw Dw' B2 3Rw' Bw Fw 3Fw' 3Rw F B Bw2 U Bw F L' Lw2 U Rw2 3Fw' Uw 3Rw' B' F2 R Bw B2 D2 3Uw L Lw2 Dw' D L2 R' 3Fw' U2 R2
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L2 F R2 U2 F L2 D' F U2 L B2 U R2 U R2 U R2 U
A #2 L' B R2 B' D B D' B2 R B U R' F2 L B2 L F2 R' B2
A #3 D' L B' R F2 R2 D2 L2 U B2 R U' R2 U' F2 U D' R2 F2
A #4 R2 F U2 F R2 B' F' U2 L F' D' F2 L2 U' F2 L2 R F' R2
A #5 R2 U' F2 R2 U' F2 R2 D2 U F U R D U R' B U R U2 L2
A Ex#1 F2 R2 D F2 U2 F2 U2 B' D L' F2 D R' B' D U2 L' B U
A Ex#2 U' L2 U' B2 L2 B2 D' L2 R2 F2 U2 B L' F2 R U2 R2 B2 R' U
B #1 B R' F U2 F B2 U' B D2 L2 F2 D' L2 F2 U B2 D L2
B #2 F' U B L2 D' B2 U F2 R B L U2 B2 U2 R D2 L2 U2
B #3 L2 B2 D2 L2 U' F2 R2 U' L2 U2 R F U' L U2 L U2 B U' R U
B #4 R D2 L B2 R' D2 L B2 D2 R U2 B R D2 F2 R B2 L D' F'
B #5 B R' U L' F L2 D F R2 U R2 B2 R2 L2 U2 F2 D' L2 D2
B Ex#1 R' D' F D2 L2 F' D' F' R2 F' L U2 R2 F2 R2 D L2 D2 F2
B Ex#2 B2 R B2 L' U2 B2 L U2 R' F' R B' D F D' L2 U' R B2 L'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 U2 L D2 R' U2 L2 F2 U2 F' R' D L' U F2 L' R2 U2 L2 B'
A #2 L2 D' L2 D R2 D2 F2 D' L2 F2 R B' U2 L D B2 D2 L B' L
A #3 U2 B R' B' U2 B L' F2 B' U' L U' L2 U F2 R2 F2 U2 B2
A #4 F U' B' U' D2 R L F' L' B' R2 L2 D2 L2 F2 L2 U' L2 D' F2
A #5 U2 R2 D2 R2 F2 L U2 B2 D' L' F' R2 D U R' D' B D U'
A Ex#1 B2 L D2 R2 U2 B2 F2 L F2 D F' R' D2 L' B' R' D' B D L'
A Ex#2 D B D B' U' L B D B D2 F2 R D2 R' F2 L' B2 D2 B2
  Pyraminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R' L B L U' L U' R' B L R l' r'
A #2 B' U B R U' R L' U' L' R' L u l r
A #3 R U L R B' U R U B U' B u' l' r'
A #4 U' B' U L' U' B' L' R U' R U u' l r b'
A #5 L' R U' L R L U' R L' B' R l' r
A Ex#1 R U B' L U L' U' L' U' B R' r'
A Ex#2 B U L U' B U' L U' L' U B l r b
B #1 L' U' B' U' B' L' U L' B R' L u' l r b
B #2 U R L U' L' U B' L B U' B u l'
B #3 L B' R L' U' B' L' B L' U' B' u r'
B #4 B R' B' L U R L' B R' B' R' l' r b
B #5 B L U B L' R' U L' B U' L u r b'
B Ex#1 R U L' R B' U B L R L' R u' l' r'
B Ex#2 R L' U R L' R' U L' B U R u l r
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 L' B' U' L B' U L' U' R B L' u
A #2 R' U R' B' U' R U' B R' L' U u l' b
A #3 U R' B' U' L B U B L B' R' u r'
A #4 L R' L R U B' L' U' L' U' B' u l' r' b
A #5 L' R L' B L' R' B U R U' L l' r'
A Ex#1 R B R' U' L U' R U B' R' L' u l' r b'
A Ex#2 B R B' L U R B U R' L' R u r
Aarav Chand    Australia
Aarav Chand
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 37.15   46.76   1:07.58 48.31 41.38 37.15 50.59
2x2x2 Cube First round 63 12.36   21.51   12.36 DNF 22.52 17.86 24.15
Aaron Kuusela    Australia
Aaron Kuusela
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 31.46   48.35   DNF 45.15 31.46 47.27 52.63
2x2x2 Cube First round 66 15.09   DNF   19.28 20.13 DNF 15.09 DNF
Adam Kristani    Australia
Adam Kristani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 53.52   DNF   DNF DNF 53.52 58.31 1:11.66
Aidan Chan    Australia
Aidan Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 23.96   26.79   27.16 30.18 23.96 25.66 27.56
2x2x2 Cube First round 35 6.28   8.91   9.93 7.59 10.56 6.28 9.21
Pyraminx Combined First round 25 11.36   15.72   19.30 14.41 20.30 13.44 11.36
Alan Ma    Australia
Alan Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 16.02   19.82   17.58 16.02 25.55 17.08 24.81
First round 16 15.55   17.19   19.18 15.75 16.64 23.19 15.55
2x2x2 Cube Second round 19 5.91   6.34   5.91 6.30 8.41 5.96 6.77
First round 12 3.69   5.91   7.03 6.44 3.69 6.03 5.27
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:13.93   1:28.65   1:38.19 1:21.93 1:28.59 1:13.93 1:35.43
3x3x3 One-Handed Final 4 24.41   28.19   28.11 30.02 26.43 30.05 24.41
Combined First round 4 20.50   25.56   25.22 30.58 20.50 30.00 21.46
Alex Chan Cheuk Yee    Australia
Alex Chan Cheuk Yee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 27.06   34.17   27.06 36.43 DNF 35.40 30.69
Alex Chen    Australia
Alex Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.90   11.61   12.06 10.90 14.00 11.30 11.46
Second round 3 9.56   11.18   9.88 9.56 14.09 12.00 11.66
First round 3 9.91   11.97   12.31 10.75 9.91 DNF 12.86
2x2x2 Cube Second round 10 3.61   5.32   4.34 3.61 9.19 5.00 6.63
First round 8 2.94   4.80   5.47 2.97 5.96 2.94 12.28
4x4x4 Cube Final 3 43.25   48.80   47.19 43.25 48.56 50.65 51.61
Combined First round 3 45.27   48.10   45.27 47.71 48.40 49.18 48.19
6x6x6 Cube Combined Final 6 3:43.50   4:07.62   4:15.69 3:43.50 4:23.68
3x3x3 One-Handed Final 3 16.84   18.00   18.34 18.50 17.16 20.02 16.84
Combined First round 2 12.21   17.55   16.75 18.75 12.21 21.55 17.16
Andrew Thomson    Australia
Andrew Thomson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 41.68   44.47   59.03 43.83 43.53 41.68 46.05
2x2x2 Cube First round 40 6.06   9.49   13.13 6.06 7.44 DNF 7.90
Pyraminx Combined First round 41 17.91   23.61   22.25 25.08 23.51 25.81 17.91
Andwele Raphael Ancheta    Australia
Andwele Raphael Ancheta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 20.81   24.25   29.69 21.91 25.02 20.81 25.81
2x2x2 Cube First round 22 6.00   7.39   8.18 6.00 6.72 7.28 8.55
4x4x4 Cube Combined First round 31 2:24.75     DNF 2:24.75
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 59.65     DNF 59.65
Pyraminx Combined First round 43 22.43   25.12   41.84 23.34 29.31 22.72 22.43
Annika Ernest    Australia
Annika Ernest
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 51.40   1:07.53   52.09 DNS 51.40 1:18.30 1:12.21
Anthony Gong    Australia
Anthony Gong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 24.97   29.93   31.78 24.97 26.93 49.47 31.09
2x2x2 Cube First round 31 6.02   8.43   8.21 8.00 6.02 9.08 10.08
Pyraminx Combined First round 38 15.80   20.88   18.47 15.80 17.09 32.27 27.08
Arman Cakmakcioglu    Australia
Arman Cakmakcioglu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 19.75   23.21   27.11 25.31 19.75 23.53 20.78
2x2x2 Cube First round 34 5.18   8.91   6.56 10.33 18.44 5.18 9.84
Bailey Chapman    Australia
Bailey Chapman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 28.52   31.50   31.47 31.77 28.52 33.31 31.25
Pyraminx Combined First round 23 8.11   15.08   14.19 19.59 8.11 17.33 13.72
Ben Chin    Australia
Ben Chin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 20.33   24.56   20.33 24.69 24.80 25.16 24.19
2x2x2 Cube Second round 12 4.52   5.55   4.63 4.52 6.75 6.27 5.75
First round 10 4.00   5.58   5.28 9.91 6.09 4.00 5.38
Pyraminx Final 6 6.66   9.12   7.68 13.83 7.03 12.66 6.66
Combined First round 7 8.43   10.26   18.02 8.43 8.53 10.33 11.91
Ben Soh    Australia
Ben Soh
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 8 5.21   DNF   5.21 DNF 5.21 DNF DNS
Second round 2 2.36   2.71   7.21 3.03 2.36 2.68 2.43
First round 2 2.06   3.29   7.36 3.77 2.06 2.91 3.18
Bradley Cooper    Australia
Bradley Cooper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 59.71   1:01.91   1:02.08 1:03.44 1:00.21 59.71 DNF
2x2x2 Cube First round 52 11.66   13.78   13.43 DNF 11.66 15.06 12.84
Brendan Plumb    Australia
Brendan Plumb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 1:16.63   1:29.42   2:04.46 1:16.63 1:36.94 1:31.00 1:20.33
2x2x2 Cube First round 59 15.13   17.48   19.30 28.41 15.13 15.56 17.59
Charlie Stretton    Australia
Charlie Stretton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 22.59   32.18   34.06 29.96 22.59 32.52 36.11
2x2x2 Cube First round 25 6.80   7.83   9.56 9.36 7.09 6.80 7.03
4x4x4 Cube Combined First round 32 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 33 15.75   18.88   20.44 17.22 20.84 15.75 18.97
Coban Reuben    Australia
Coban Reuben
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 37.25   39.35   38.61 41.96 38.25 37.25 41.18
2x2x2 Cube First round 21 5.68   7.18   6.78 10.47 7.96 5.68 6.81
Coby Lamont    Australia
Coby Lamont
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 58.15   1:04.02   DNF 58.15 1:07.44 1:00.75 1:03.88
Coen Johnson    Australia
Coen Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.56   15.89   14.22 13.56 18.13 15.31 DNF
First round 17 13.88   17.21   18.40 18.22 13.88 20.25 15.00
2x2x2 Cube Second round 11 5.02   5.46   5.50 5.56 5.31 11.61 5.02
First round 18 5.16   6.92   7.47 5.16 6.22 7.91 7.06
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:12.43   1:20.53   1:21.47 1:12.43 1:16.71 DNF 1:23.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 28.25   34.87   29.47 37.56 39.67 37.59 28.25
Pyraminx Final 4 5.58   8.19   5.58 9.55 7.25 8.05 9.27
Combined First round 4 6.68   8.69   7.02 6.68 9.75 10.06 9.31
Corey West    Australia
Corey West
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 16.06   22.47   32.40 22.88 16.06 22.86 21.68
2x2x2 Cube Second round 20 5.19   6.54   9.41 5.77 7.19 5.19 6.66
First round 20 5.47   7.15   7.25 5.47 8.66 5.55 14.30
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:11.18   1:37.83   1:25.53 DNF 1:46.11 1:11.18 1:41.86
6x6x6 Cube Combined Final 10 DNF     DNF
Daniel Chong    Australia
Daniel Chong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 36.97   46.48   49.03 45.04 36.97 53.15 45.36
2x2x2 Cube First round 39 6.34   9.37   17.63 9.41 10.55 6.34 8.15
David Chong    Australia
David Chong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 50.65   56.15   50.65 1:12.34 53.75 52.65 1:02.05
2x2x2 Cube First round 53 9.25   14.07   22.96 14.27 9.25 15.47 12.47
Pyraminx Combined First round 48 30.09     30.09 34.75
David Stark    Australia
David Stark
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 17.27   26.10   28.27 23.61 17.27 29.91 26.41
2x2x2 Cube First round 33 6.83   8.90   8.50 6.83 9.81 8.38 10.00
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:50.80     DNF 1:50.80
Pyraminx Combined First round 40 14.93   23.23   24.34 21.71 14.93 28.68 23.65
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 15.02   15.60   15.02 15.53 16.25 17.72 15.03
First round 12 13.46   14.76   13.46 16.52 14.00 15.93 14.36
4x4x4 Cube Final 7 48.90   55.76   1:04.06 55.56 53.72 48.90 58.00
Combined First round 6 46.83   58.32   1:13.02 57.66 46.83 57.68 59.63
6x6x6 Cube Combined Final 3 2:56.05   3:01.77   3:06.88 3:02.38 2:56.05
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 29.38   32.41   31.88 33.28 29.38 32.08 38.56
Ethan Hickey    Australia
Ethan Hickey
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 61 9.19   18.98   33.84 18.83 18.81 9.19 19.30
Pyraminx Combined First round 46 18.96   28.28   32.66 18.96 26.02 28.18 30.65
Ethan Jayamanna    Australia
Ethan Jayamanna
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 26.28   37.34   34.43 38.38 39.21 45.40 26.28
2x2x2 Cube First round 55 11.19   14.64   13.81 14.94 16.96 11.19 15.18
Pyraminx Combined First round 30 16.13   17.66   18.38 16.59 16.13 18.00 19.21
Ezekiel Morada    Australia
Ezekiel Morada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 19.36   21.24   25.93 20.50 19.91 23.30 19.36
2x2x2 Cube First round 32 6.93   8.69   9.22 9.25 14.77 6.93 7.59
Pyraminx Combined First round 42 16.72   24.98   DNF 26.58 16.72 30.31 18.05
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.75   7.01   7.11 6.75 7.03 7.11 6.88
Second round 1 6.19   7.22   7.47 6.72 7.47 6.19 8.16
First round 1 6.71   8.28   8.68 9.11 6.71 11.96 7.05
2x2x2 Cube Final 1 2.15   2.39   2.16 2.15 2.52 3.08 2.50
Second round 1 1.58   2.03   2.46 2.72 1.83 1.80 1.58
First round 3 2.02   3.50   5.90 2.61 2.02 4.65 3.25
4x4x4 Cube Final 1 27.53   27.86   27.80 32.55 27.72 28.06 27.53
Combined First round 1 25.81   27.78   32.93 28.75 27.94 25.81 26.66
6x6x6 Cube Combined Final 1 1:56.02   2:06.46   2:08.80 2:14.55 1:56.02
3x3x3 One-Handed Final 1 10.78   12.90   14.43 10.78 13.41 18.72 10.86
Combined First round 1 11.11   13.55   17.30 12.27 11.11 14.08 14.31
Pyraminx Final 2 4.33   5.50   4.75 6.18 4.33 6.02 5.72
Combined First round 3 5.22   6.40   6.65 5.93 6.61 6.84 5.22
Gabrielle Xue    Australia
Gabrielle Xue
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 24.81   30.07   38.69 24.81 26.61 31.06 32.53
2x2x2 Cube First round 60 11.86   18.54   13.36 11.86 31.81 17.47 24.78
Greta Williams    Australia
Greta Williams
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 35.94   44.52   48.69 35.94 DNF 40.66 44.21
2x2x2 Cube First round 49 11.27   13.28   11.27 12.52 13.47 13.86 17.08
Pyraminx Combined First round 29 14.93   17.21   29.78 16.22 17.52 17.88 14.93
Griffin Farmer    Australia
Griffin Farmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 29.41   36.44   41.00 30.27 38.06 43.00 29.41
2x2x2 Cube First round 36 8.33   8.96   9.03 9.43 8.33 11.63 8.43
Harry Rushbrook    Australia
Harry Rushbrook
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 37 13.05   20.40   21.31 22.96 13.05 23.18 16.94
Hugh McGlone    Australia
Hugh McGlone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 17.96   19.03   17.96 18.36 18.21 32.86 20.52
2x2x2 Cube First round 24 4.69   7.68   4.69 8.68 9.58 7.88 6.47
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:25.40   1:34.99   1:34.83 1:54.43 1:25.40 1:28.75 1:41.38
6x6x6 Cube Combined Final 9 4:44.65     4:44.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 34.19   42.32   42.56 38.72 58.43 45.68 34.19
Pyraminx Combined First round 24 12.88   15.63   14.25 14.83 17.80 17.90 12.88
Isaac Graham    Australia
Isaac Graham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 37.78   41.86   39.46 38.09 37.78 48.02 49.56
2x2x2 Cube First round 54 12.97   14.38   15.21 14.46 13.47 12.97 15.47
4x4x4 Cube Combined First round 32 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 28 14.61   16.46   15.83 14.61 18.02 20.55 15.52
Jack Cai    Australia
Jack Cai
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 15.22   20.93   18.96 25.41 20.66 23.18 15.22
2x2x2 Cube Second round 17 5.65   5.88   5.77 5.65 6.21 5.65 6.52
First round 19 6.41   6.93   7.31 6.46 6.41 7.93 7.03
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:38.94   1:44.85   1:50.18 1:38.94 1:44.30 1:45.75 1:44.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 31.90   37.29   39.05 37.33 36.93 37.61 31.90
Pyraminx Combined First round 13 10.77   12.08   12.52 14.18 11.71 12.02 10.77
Jack Corless    Australia
Jack Corless
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 36.43   39.72   41.81 40.43 36.43 44.58 36.93
2x2x2 Cube First round 45 9.33   11.46   9.33 14.13 10.25 DNF 10.00
Jack White    Australia
Jack White
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 22.86   37.57   34.50 45.31 22.86 50.38 32.90
James Chapman    Australia
James Chapman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 16.38   19.73   23.46 16.81 16.38 32.40 18.93
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:26.30   1:32.06   1:30.46 1:35.25 1:30.46 1:26.30 1:40.30
Pyraminx Combined First round 22 12.52   14.96   12.52 17.09 14.99 15.27 14.63
James Davy    Australia
James Davy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 44.71   54.46   1:07.31 51.90 58.94 52.55 44.71
James Thomson    Australia
James Thomson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 28.11   29.85   28.11 31.11 28.77 29.68 32.84
2x2x2 Cube First round 30 6.75   8.30   8.75 8.28 6.75 7.88 12.63
Pyraminx Combined First round 14 10.15   12.18   10.15 12.19 10.71 15.43 13.65
Jarvis Jin    Australia
Jarvis Jin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.02   14.01   15.05 13.90 12.02 13.18 14.94
Second round 4 10.43   11.29   10.68 10.43 10.96 15.55 12.22
First round 11 12.69   14.35   15.66 12.69 15.31 14.71 13.02
2x2x2 Cube First round 29 5.09   8.27   10.00 16.53 5.09 9.19 5.63
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:03.66   1:17.43   1:13.71 1:03.66 1:20.00 1:23.56 1:18.58
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 25.59   33.06   32.03 28.97 25.59 38.18 38.75
Pyraminx Combined First round 35 8.28   19.82   8.28 18.94 32.33 23.30 17.21
Jayden Johnson    Australia
Jayden Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 14.40   16.22   14.40 15.33 16.43 16.91 23.96
First round 20 13.93   18.18   17.15 13.93 19.06 18.34 22.00
2x2x2 Cube Second round 18 4.69   5.98   5.86 4.69 5.75 6.33 7.33
First round 17 5.69   6.68   6.68 6.05 DNF 7.30 5.69
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:01.08   1:11.42   1:01.08 1:15.69 1:03.44 1:15.13 1:17.44
6x6x6 Cube Combined Final 8 4:11.69   4:18.00   4:17.61 4:11.69 4:24.71
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 25.97   35.33   36.53 32.83 25.97 36.63 36.86
Pyraminx Combined First round 16 8.18   12.86   11.46 20.13 15.71 11.41 8.18
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.11   9.25   9.58 9.80 8.58 8.11 9.59
Second round 2 8.68   9.65   9.09 8.68 11.36 11.11 8.75
First round 2 8.77   9.60   11.28 9.86 8.77 9.05 9.90
2x2x2 Cube Final 2 1.81   2.61   1.81 5.90 2.25 3.31 2.28
Second round 3 2.02   3.17   3.05 2.02 4.31 4.96 2.15
First round 1 2.15   3.05   5.27 3.11 2.72 2.15 3.31
4x4x4 Cube Final 2 37.15   40.78   43.16 37.15 43.21 41.44 37.75
Combined First round 2 33.46   35.61   37.71 33.90 33.46 36.36 36.58
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:21.25   2:28.75   2:21.25 2:36.38 2:28.61
3x3x3 One-Handed Final 2 16.80   16.91   16.80 17.09 16.80 17.97 16.84
Combined First round 3 14.97   18.13   20.61 14.97 18.33 18.47 17.58
Pyraminx Final 1 2.68   4.27   3.43 DNF 2.68 5.33 4.05
Combined First round 1 3.78   5.03   5.75 4.11 5.41 5.58 3.78
Jeff Plumb    Australia
Jeff Plumb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 37.69   1:07.46   1:11.59 1:56.13 37.69 53.78 1:17.00
2x2x2 Cube First round 48 10.75   12.25   14.81 12.30 11.88 10.75 12.58
Pyraminx Combined First round 47 22.75   32.29   24.11 32.68 40.08 DNF 22.75
Joel Ernest    Australia
Joel Ernest
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.69   17.08   17.19 18.80 14.69 17.15 16.90
First round 18 15.86   17.65   17.81 21.90 16.11 19.03 15.86
2x2x2 Cube Second round 15 5.06   5.67   5.33 6.25 6.58 5.44 5.06
First round 16 4.77   6.53   6.61 9.27 4.77 7.97 5.00
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:32.21   1:42.93   1:32.21 1:53.69 1:41.40 2:03.15 1:33.69
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 52.88     52.88 56.94
Pyraminx Combined First round 15 9.94   12.85   13.91 14.96 12.28 9.94 12.36
Kevin Mason    Australia
Kevin Mason
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 40.21   DNF   40.21 DNF 52.18 DNF 48.03
Louis Young    Australia
Louis Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 19.13   22.51   19.13 25.31 21.46 27.02 20.77
2x2x2 Cube First round 28 6.44   8.05   8.25 10.96 8.86 7.03 6.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 1:16.81     1:28.19 1:16.81
Pyraminx Combined First round 27 14.38   16.17   19.31 14.38 15.56 16.05 16.90
Luke Holder    Australia
Luke Holder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 24.09   25.97   24.58 25.53 27.81 28.11 24.09
2x2x2 Cube First round 23 5.56   7.44   7.41 7.50 7.40 7.88 5.56
Pyraminx Combined First round 20 9.78   13.82   13.75 17.15 13.77 9.78 13.93
Madison Bailey    Australia
Madison Bailey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 58.68   1:02.94   58.68 1:01.30 2:13.61 1:03.36 1:04.16
Marcus Lee    Australia
Marcus Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 21.78   23.84   21.93 34.08 25.33 21.78 24.25
2x2x2 Cube First round 38 7.22   9.28   8.77 7.27 21.72 11.80 7.22
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:40.00   2:03.72   1:40.00 2:13.77 1:59.90 2:13.11 1:58.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 56.27     56.27 57.52
Martin Deng    Australia
Martin Deng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 13.93   17.20   16.96 13.93 17.54 17.11 18.33
First round 14 13.18   16.63   18.21 26.52 15.88 15.81 13.18
Matt Jones    Australia
Matt Jones
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.88   14.85   15.41 13.88 17.50 15.19 13.94
First round 10 12.88   14.32   16.18 15.15 14.15 13.66 12.88
2x2x2 Cube Second round 14 4.88   5.59   5.21 6.36 4.88 5.56 6.00
First round 14 3.94   6.04   8.75 7.63 4.61 5.88 3.94
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:12.72   1:24.79   1:32.19 1:20.15 DNF 1:12.72 1:22.03
3x3x3 One-Handed Final 5 26.19   30.17   26.19 32.13 26.88 31.50 32.81
Combined First round 5 23.59   25.98   25.25 23.59 26.80 25.88 34.52
Pyraminx Combined First round 17 12.21   12.89   14.75 12.80 12.21 12.41 13.46
Matthew Broome    United Kingdom
Matthew Broome
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 16.08   18.28   24.94 16.08 21.00 16.31 17.52
2x2x2 Cube Final 6 4.33   5.25   6.22 4.33 4.88 4.65 7.93
Second round 8 4.09   4.60   5.30 4.40 4.90 4.09 4.50
First round 13 4.81   5.97   5.55 6.81 5.81 6.56 4.81
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:16.97   1:21.90   1:30.80 1:24.72 1:20.71 1:20.27 1:16.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 37.59   44.57   45.66 37.59 46.86 41.19 57.75
Pyraminx Final 5 7.22   8.87   7.22 8.86 9.27 8.47 11.71
Combined First round 6 7.38   10.18   13.77 9.52 10.63 10.38 7.38
Ming Han Low    Australia
Ming Han Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 37.65   38.88   39.43 39.30 44.88 37.91 37.65
2x2x2 Cube First round 50 11.30   13.65   28.97 15.19 14.30 11.46 11.30
Pyraminx Combined First round 34 16.40   19.32   21.55 18.08 21.00 16.40 18.88
Ming Jin Low    Australia
Ming Jin Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 25.31   30.31   33.90 25.31 29.06 27.96 DNF
2x2x2 Cube First round 41 7.13   9.70   7.13 9.84 13.00 9.00 10.27
Pyraminx Combined First round 19 10.40   13.34   18.86 12.84 14.00 13.18 10.40
Ming Kim Low    Australia
Ming Kim Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 19.96   22.56   22.80 23.77 23.34 21.55 19.96
2x2x2 Cube Second round 16 5.38   5.88   7.06 5.38 6.16 5.83 5.66
First round 11 3.88   5.59   3.88 4.83 6.97 6.09 5.84
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:04.34   1:14.03   1:20.59 1:11.94 1:19.22 1:04.34 1:10.94
Pyraminx Combined First round 26 12.38   15.77   22.84 18.88 14.15 14.28 12.38
Nathan Box-Billett    Australia
Nathan Box-Billett
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 16.41   20.57   DNF 19.00 16.41 18.00 24.72
First round 15 15.13   16.91   15.90 16.41 18.43 26.65 15.13
Nick Pappas    Australia
Nick Pappas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.47   13.48   11.47 13.11 12.13 24.59 15.21
Second round 8 11.90   14.23   12.94 15.75 11.90 15.40 14.36
First round 6 11.41   13.30   12.53 13.59 11.41 14.77 13.77
2x2x2 Cube Second round 9 3.83   5.18   7.68 3.83 4.91 4.93 5.69
First round 9 5.02   5.38   5.02 6.00 5.06 5.09 7.88
4x4x4 Cube Final 8 54.13   1:01.42   1:10.27 57.91 54.13 1:03.09 1:03.25
Combined First round 7 50.72   58.98   1:04.40 57.36 55.19 50.72 1:07.30
6x6x6 Cube Combined Final 4 3:15.02   3:29.79   3:22.34 3:52.02 3:15.02
Pyraminx Final 3 5.28   6.66   5.28 6.94 19.78 7.36 5.68
Combined First round 2 4.52   5.32   5.03 4.91 6.03 6.69 4.52
Noah Cantwell    Australia
Noah Cantwell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 33.34   43.06   45.28 41.77 45.88 42.13 33.34
2x2x2 Cube First round 57 9.65   16.19   DNF 16.28 10.63 21.66 9.65
Nyny H'jinn    Australia
Nyny H'jinn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 18.47   21.68   22.69 22.97 25.33 18.47 19.38
2x2x2 Cube First round 27 5.44   7.99   6.41 8.28 5.44 24.91 9.28
4x4x4 Cube Combined First round 29 2:12.05     2:12.05 2:26.86
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 53.72     53.72 1:05.53
Pyraminx Final 7 7.77   9.14   8.15 8.68 11.05 10.58 7.77
Combined First round 5 7.33   8.90   8.52 9.86 7.33 13.50 8.33
Patrick Josh Balgos    Australia
Patrick Josh Balgos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 25.90   31.04   32.25 25.90 31.22 39.80 29.65
2x2x2 Cube First round 43 8.93   9.89   9.66 11.86 8.97 11.03 8.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 1:17.00     DNF 1:17.00
Pyraminx Combined First round 39 16.71   21.85   DNF 16.77 23.27 16.71 25.52
Peter Panagios    Australia
Peter Panagios
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 30.36   35.61   30.36 36.71 35.63 34.50 47.21
2x2x2 Cube First round 37 7.25   9.00   8.71 13.96 10.65 7.65 7.25
Pyraminx Combined First round 12 9.34   12.01   DNF 9.44 15.65 9.34 10.94
Phillip Dimovski    Australia
Phillip Dimovski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 1:17.63   1:23.69   1:30.03 1:21.58 1:17.63 1:30.06 1:19.47
2x2x2 Cube First round 65 18.34   28.09   29.38 50.08 18.34 21.71 33.19
Ramesh Vidyasagar    Australia
Ramesh Vidyasagar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 13.25   14.85   13.46 13.25 15.65 15.90 15.44
First round 8 13.13   14.06   13.13 14.27 13.31 20.44 14.59
2x2x2 Cube Final 3 2.84   3.51   2.84 3.96 3.61 3.88 3.05
Second round 4 3.00   3.82   4.86 3.75 3.47 4.25 3.00
First round 5 3.41   3.98   3.41 4.21 5.69 3.58 4.16
4x4x4 Cube Final 5 50.56   54.23   50.56 56.80 55.94 53.69 53.05
Combined First round 8 51.28   59.44   51.28 58.03 59.93 1:06.84 1:00.36
6x6x6 Cube Combined Final 7 4:07.08   4:14.65   4:09.77 4:27.11 4:07.08
3x3x3 One-Handed Final 6 27.13   31.47   27.13 31.02 34.56 28.83 44.03
Combined First round 7 23.22   30.53   27.19 33.22 43.22 31.18 23.22
Pyraminx Final 8 7.53   9.52   9.90 11.09 7.53 9.30 9.36
Combined First round 8 8.65   10.49   12.22 9.03 10.22 12.71 8.65
Rhys Campbell    Australia
Rhys Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.11   14.77   14.96 19.34 12.11 13.75 15.61
Second round 7 12.71   13.94   12.71 14.13 13.77 13.91 14.44
First round 9 13.33   14.19   22.22 13.75 14.61 13.33 14.21
2x2x2 Cube Final 7 4.18   5.27   4.22 14.52 5.36 4.18 6.22
Second round 6 3.00   4.04   6.13 3.00 3.78 3.44 4.91
First round 6 3.46   4.31   4.28 4.55 4.30 3.46 4.34
4x4x4 Cube Final 6 48.96   54.86   53.34 1:00.18 1:01.13 51.05 48.96
Combined First round 5 51.63   57.55   51.63 55.80 1:01.72 1:04.03 55.13
6x6x6 Cube Combined Final 5 3:48.41   3:57.50   3:48.41 4:10.63 3:53.46
3x3x3 One-Handed Final 8 26.33   33.57   28.75 26.33 41.28 33.84 38.13
Combined First round 8 23.97   32.14   38.33 29.55 28.53 23.97 38.69
Pyraminx Combined First round 9 9.40   10.59   12.56 9.40 12.02 9.40 10.34
Riley Stobaus    Australia
Riley Stobaus
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 25.94   37.02   25.94 DNF 42.44 34.36 34.25
2x2x2 Cube First round 46 9.97   11.94   13.19 11.22 13.45 11.40 9.97
Rithvik Chand    Australia
Rithvik Chand
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 16.50   25.18   21.44 26.41 28.66 16.50 27.69
2x2x2 Cube First round 42 7.13   9.79   13.38 7.28 DNF 7.13 8.71
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:31.71   1:56.51   2:23.52 1:31.71 1:43.63 1:51.63 2:14.27
Pyraminx Combined First round 36 16.30   20.09   19.81 20.55 21.27 19.91 16.30
Rocco Morosoli    Australia
Rocco Morosoli
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 38.75   46.04   45.52 38.75 DNF 48.78 43.83
2x2x2 Cube First round 58 10.91   16.84   19.33 DNF 13.25 10.91 17.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 45 23.08   28.27   29.11 25.36 58.53 30.33 23.08
Ryan Corr    Australia
Ryan Corr
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 33.40   38.18   40.41 36.25 33.40 48.02 37.88
2x2x2 Cube First round 56 8.25   15.72   34.25 12.77 19.90 8.25 14.50
Pyraminx Combined First round 18 12.47   12.93   12.69 12.93 13.18 13.50 12.47
Ryan Lee    Australia
Ryan Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 22.80   29.39   27.93 22.80 29.58 30.66 31.71
2x2x2 Cube First round 51 10.33   13.75   14.81 13.15 10.33 15.25 13.28
4x4x4 Cube Combined First round 28 2:05.63     DNF 2:05.63
Ryan Mitrevski    Australia
Ryan Mitrevski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 34.40   39.37   34.93 34.40 44.96 38.21 45.40
Ryley Young    Australia
Ryley Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 41.27   46.58   46.18 41.27 54.21 43.66 49.90
2x2x2 Cube First round 62 15.68   21.13   36.97 15.68 22.03 20.27 21.08
Pyraminx Combined First round 44 22.80   25.41   27.40 24.52 26.65 25.06 22.80
Sam Chaplin    Australia
Sam Chaplin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 15.08   16.97   16.80 15.08 17.52 16.58 26.09
First round 19 14.58   17.84   21.18 14.58 16.58 16.91 20.03
2x2x2 Cube Final 5 3.88   4.60   6.52 4.40 5.03 3.88 4.38
Second round 7 4.13   4.55   DNF 4.40 4.80 4.13 4.46
First round 7 4.13   4.75   4.13 4.72 5.43 4.47 5.06
4x4x4 Cube Combined First round 30 2:17.44     2:17.44 2:29.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 47.80     47.80 DNF
Pyraminx Combined First round 11 7.63   11.74   12.44 7.63 14.55 9.66 13.13
Sean Lee    Australia
Sean Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 41.58   53.58   53.52 54.44 1:04.52 52.78 41.58
Sean Murphy    USA
Sean Murphy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 25.47   35.47   DNF 25.47 37.78 28.96 39.66
4x4x4 Cube Combined First round 27 1:59.72     DNF 1:59.72
Pyraminx Combined First round 31 14.05   17.74   29.30 17.68 15.50 20.03 14.05
Stefan Krneta    Australia
Stefan Krneta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 35.71   44.03   45.19 35.71 42.63 44.27 59.13
2x2x2 Cube First round 26 6.59   7.90   7.30 7.22 6.59 9.18 9.81
Pyraminx Combined First round 32 12.18   18.48   34.28 21.15 12.18 15.21 19.08
Stefan Nikolovski    Australia
Stefan Nikolovski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 21.53   DNF   DNF 21.53 22.68 33.27 DNF
2x2x2 Cube First round 47 5.78   12.05   DNF 7.93 5.78 7.65 20.58
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 1:17.25     1:17.25 DNF
Pyraminx Combined First round 21 9.43   14.95   18.68 10.83 31.25 9.43 15.34
Swami Srinivasan    Australia
Swami Srinivasan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 53.69   1:06.12   1:12.86 1:11.40 54.09 1:14.00 53.69
2x2x2 Cube First round 64 17.69   22.06   21.75 26.90 17.69 22.86 21.56
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 19.58   23.03   28.15 19.58 22.52 19.86 26.72
3x3x3 One-Handed Final 7 27.91   31.67   32.65 29.71 27.91 32.66 DNF
Combined First round 6 27.44   28.54   30.00 27.44 28.06 28.30 29.25
Tommaso Zoffoli    Italy
Tommaso Zoffoli
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.91   12.58   15.75 12.81 9.91 12.69 12.25
Second round 5 10.71   11.42   12.43 10.71 13.13 10.91 10.93
First round 4 10.91   12.52   14.02 14.21 10.91 11.78 11.75
2x2x2 Cube Second round 13 4.53   5.58   4.69 5.50 6.56 4.53 DNF
First round 15 4.61   6.29   5.56 4.61 9.72 5.50 7.81
4x4x4 Cube Final 4 43.55   52.64   43.55 53.72 56.97 1:48.77 47.24
Combined First round 4 49.11   53.41   51.94 54.84 53.44 2:24.41 49.11
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 31.83   41.68   53.96 44.90 42.18 37.96 31.83
Tommy Kiprillis    Australia
Tommy Kiprillis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.38   13.95   12.38 18.25 12.97 14.28 14.59
Second round 6 11.28   13.15   14.09 11.28 15.13 13.56 11.81
First round 5 11.86   12.54   11.86 12.50 13.03 14.78 12.08
2x2x2 Cube Final 4 2.97   3.59   2.97 3.56 4.47 3.88 3.33
Second round 5 3.06   3.85   3.06 4.13 4.13 4.66 3.28
First round 4 3.08   3.94   4.13 3.68 4.02 3.08 4.13
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:17.13   1:28.37   1:34.25 1:17.13 1:23.00 1:27.86 1:35.25
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 36.97   43.11   36.97 1:00.50 38.68 48.96 41.69
Pyraminx Combined First round 10 8.78   11.44   14.71 9.59 11.88 8.78 12.86
Vishal Kotecha    Australia
Vishal Kotecha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 25.36   33.89   32.36 25.36 33.38 35.93 DNF
2x2x2 Cube First round 44 7.94   11.31   11.40 12.13 7.94 22.68 10.40
Zakota Courtney    Australia
Zakota Courtney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 23.52   28.88   25.19 23.52 32.65 31.11 30.34
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.66   16.79   19.93 15.22 18.18 16.96 13.66
First round 7 12.15   13.76   15.46 12.15 12.21 13.72 15.36
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:04.34   1:11.77   1:18.78 1:11.34 1:04.34 1:05.19 1:29.93
Zolie Courtney    Australia
Zolie Courtney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 13.91   14.57   14.46 17.46 14.55 14.69 13.91
First round 13 15.90   16.09   15.90 16.19 16.03 17.03 16.06
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:27.52   1:34.73   1:28.69 1:39.11 1:40.46 1:36.38 1:27.52