Mega Rubik 2015

Date City WCA LInk
2015-5-2~3  Peru, Lima Mega Rubik 2015

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 9.49  Angel Anampa 10.93  Jesus Eduardo Leiva Ramos 11.95
 2x2x2 Cube  Carlos Moreno 3.11  Freddy Fernández Córdova 4.27  Ernesto Gutiérrez Cuba 4.66
 4x4x4 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 39.07  Jhon Alexander Taboada Temple 49.01  Angel Anampa 50.36
 3x3x3 Blindfolded  Gianfranco Huanqui 29.94  Helbert Cabana Cáceres 4:20.21  Freddy Fernández Córdova 6:24.94
 3x3x3 One-Handed  Angel Anampa 17.66  Ernesto Gutiérrez Cuba 18.36  Jesus Eduardo Leiva Ramos 19.63
 Megaminx  Juan Pablo Huanqui 54.83  Hector Chinchay 1:10.40  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:20.99
 Pyraminx  Freddy Fernández Córdova 6.14  Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 7.11  José Antonio Peralta Medina 7.31
 Skewb  Jhon Alexander Taboada Temple 3.98  Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 6.70  Freddy Fernández Córdova 7.89
 3x3x3 Multi-Blind  Gianfranco Huanqui 19/22 1:00:00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 9.87   10.95    Peru 11.59 11.27 10.14 11.43 9.87
2 Juan Pablo Huanqui 10.72   12.33    Peru 11.50 12.94 12.54 13.55 10.72
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 10.42   12.38    Peru 13.30 11.75 10.42 12.08 18.00
4 Sebastian Benites Wong 10.34   12.81    Peru 15.09 10.34 13.50 12.34 12.60
5 Jesus Eduardo Leiva Ramos 11.85   13.63    Peru 11.85 14.93 13.31 16.69 12.64
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 13.36   13.97    Peru 13.42 13.88 14.61 13.36 16.58
7 Carlos Moreno 14.13   14.88    Peru 15.64 14.61 DNF 14.40 14.13
8 Jhon Alexander Taboada Temple 11.75   15.26    Peru 16.57 16.21 15.27 14.31 11.75
9 Kevin Arturo Huamán Ruiz 11.62   15.33    Peru 11.62 15.89 17.79 15.71 14.40
10 Freddy Fernández Córdova 14.61   15.77    Peru 15.19 16.75 14.61 15.38 18.17
11 Hector Chinchay 14.06   16.02    Peru 14.06 16.88 16.30 16.61 15.14
12 Kevin Gómez Villanueva 13.46   16.54    Peru 16.81 15.94 16.88 17.27 13.46
13 Noel Yzaguirre 15.74   16.60    Peru 15.74 18.87 16.88 15.87 17.04
14 Jesus Crisostomo Gutierrez 14.61   16.75    Peru 23.35 16.11 15.69 14.61 18.45
15 Renzo Vasquez 16.69   18.31    Peru 16.69 21.61 19.74 17.99 17.19
16 Renzo Tello 17.03   19.10    Peru 17.03 DNF 18.66 17.41 21.24
17 Victor Manuel Carranza Yactayo 18.46   19.18    Peru 19.64 18.46 19.41 18.83 19.30
18 Helbert Cabana Cáceres 16.05   19.35    Peru 19.18 18.89 20.05 19.97 16.05
19 Piero Sánchez 17.81   19.47    Peru 18.79 18.09 21.53 17.81 22.32
20 Marco Penado 18.30   19.49    Peru 27.05 19.09 18.49 20.90 18.30
21 José Antonio Peralta Medina 14.89   19.52    Peru 20.43 14.89 18.19 DNF 19.95
22 Ricardo Escobar Aristizabal 17.13   19.70    Peru 21.75 DNF 17.17 20.18 17.13
23 Luis Ortega 18.12   20.12    Peru 18.76 22.16 18.12 24.01 19.44
24 Yuri Villanueva Alzamora 18.98   20.28    Peru 19.99 21.63 19.23 18.98 27.02
25 Alexander Esquivel 16.84   21.30    Peru 20.51 16.84 22.23 23.47 21.15
26 Hannover Salazar 18.91   21.61    Peru 23.50 26.19 18.91 22.39 18.95
27 Robinson Yzaguirre Cabrera 20.79   22.25    Peru 42.27 22.32 23.41 20.79 21.03
28 Sergio Araujo 21.58   22.41    Peru 22.76 21.58 21.80 22.68 24.96
29 Walter Alexander Junior Licas Torres 15.68   22.96    Peru 21.86 19.68 15.68 27.33 27.51
30 David Yzaguirre Cabrera 17.54   24.37    Peru 27.19 22.75 24.19 26.18 17.54
31 Gianfranco Huanqui 17.59   24.46    Peru 26.02 27.90 22.37 17.59 25.00
32 Miguel Angel Puerta Simarra 16.72   24.71    Peru 24.64 27.63 16.72 26.04 23.46
33 Mabel Asmad 20.57   26.71    Peru 24.37 32.03 27.64 28.12 20.57
34 Alexis Alonso Sanchez Reynoso 24.48   26.81    Peru 27.62 29.85 24.48 25.32 27.50
35 Roberto Diaz Ore 23.02   27.53    Peru 32.83 29.48 29.14 23.02 23.98
36 Jhomar Astugauri 24.00   28.70    Peru 30.46 25.82 29.81 32.81 24.00
37 Rodrigo Guadalupe Medina 27.11   28.70    Peru 27.88 27.26 30.95 27.11 33.79
38 Juan Carlos Cueto Pacheco 21.44   31.02    Peru 38.28 DNF 21.44 29.72 25.06
39 Leon Achata 25.76   31.71    Peru 31.54 35.76 27.84 DNF 25.76
40 Max Cespedes Tapia 28.22   33.62    Peru 34.54 28.22 33.88 42.28 32.44
41 Francess Cabezas Palacios 27.03   36.62    Peru 27.03 33.75 41.27 34.84 53.44
42 Alexander Paredes Romero 29.70   37.18    Peru 34.38 42.73 36.68 40.48 29.70
43 Sebastian Valenzuela Loayza 36.61   37.41    Peru 36.61 38.35 36.71 40.76 37.18
44 Claudio Stefano Arellanos Mora 47.39   50.85    Peru 51.39 53.33 50.85 47.39 50.31
45 Carlos Flores 39.31   52.07    Peru 39.73 39.31 1:02.48 59.10 57.39
46 Steve Ricapa 46.92   55.95    Peru 55.72 1:00.02 57.81 46.92 54.31
47 Angel Maximo Centeno Cruz 49.26   1:10.31    Peru 50.17 1:25.63 2:01.38 1:15.13 49.26
48 Lorenzo Blanco 52.30   1:10.40    Peru 1:22.34 1:15.25 53.62 52.30 2:25.80
49 Lucas Céspedes Espinoza 59.34   1:17.84    Peru 1:13.73 DNF 59.34 1:22.03 1:17.76
50 Ruth Villanueva Alzamora 52.33   1:30.64    Peru 1:39.34 1:28.75 2:09.46 52.33 1:23.82
51 José Matias 1:37.21   1:59.70    Peru 2:23.33 1:57.56 2:13.97 1:37.21 1:47.57
52 Abel Arbaiza 35.36   DNF    Peru 35.36 37.54 DNF 47.61 DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 8.82   9.89    Peru 10.38 8.82 11.19 9.69 9.60
2 Sebastian Benites Wong 9.93   11.18    Peru 11.04 11.44 13.23 11.05 9.93
3 Carlos Moreno 8.61   11.19    Peru 8.61 10.59 13.23 10.80 12.18
4 Angel Anampa 9.69   11.72    Peru 9.69 11.17 13.21 DNF 10.78
5 Jesus Eduardo Leiva Ramos 10.75   12.64    Peru 10.75 13.63 12.43 11.85 14.92
6 Kevin Arturo Huamán Ruiz 12.10   12.67    Peru 12.37 12.10 12.30 13.54 13.33
7 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 12.07   12.78    Peru 12.12 14.66 13.04 12.07 13.17
8 Jhon Alexander Taboada Temple 12.01   12.81    Peru 12.01 16.46 12.28 13.79 12.37
9 Juan Pablo Huanqui 9.88   13.07    Peru 9.88 14.09 12.60 13.64 12.96
10 Freddy Fernández Córdova 14.27   15.84    Peru 14.27 18.26 15.66 15.59 16.28
11 Noel Yzaguirre 14.17   16.08    Peru 14.19 18.89 18.04 14.17 16.02
12 Hector Chinchay 15.13   16.24    Peru 15.18 17.93 15.60 18.62 15.13
13 Jesus Crisostomo Gutierrez 13.34   16.44    Peru 13.34 16.83 17.13 17.60 15.35
14 Kevin Gómez Villanueva 14.97   17.39    Peru 18.04 16.31 14.97 20.08 17.82
15 Victor Manuel Carranza Yactayo 16.03   17.50    Peru 17.34 16.03 16.75 19.61 18.40
16 José Antonio Peralta Medina 14.72   17.77    Peru 17.41 14.72 17.91 17.98 18.33
17 Renzo Tello 13.66   17.96    Peru 13.66 20.59 18.69 14.60 23.58
18 Piero Sánchez 15.51   18.62    Peru 18.95 18.46 18.46 15.51 27.58
19 Sergio Araujo 14.40   18.95    Peru 14.40 20.16 22.66 17.33 19.35
20 Helbert Cabana Cáceres 17.15   19.05    Peru 19.17 17.15 22.54 17.26 20.72
21 Renzo Vasquez 16.46   19.76    Peru 22.85 20.35 17.64 16.46 21.28
22 Marco Penado 18.25   19.81    Peru 18.25 20.12 21.90 18.69 20.62
23 Alexander Esquivel 18.35   20.48    Peru 18.35 21.18 20.79 30.20 19.48
24 Luis Ortega 13.56   20.78    Peru 29.43 20.10 22.18 13.56 20.06
25 Yuri Villanueva Alzamora 18.65   21.18    Peru 23.80 21.21 20.68 18.65 21.65
26 Hannover Salazar 16.06   22.52    Peru 16.06 24.65 21.67 22.92 22.97
27 Robinson Yzaguirre Cabrera 22.53   26.47    Peru 36.18 27.65 24.69 22.53 27.08
28 Miguel Angel Puerta Simarra 22.30   27.43    Peru 28.49 22.30 36.11 25.38 28.42
29 Mabel Asmad 29.25   32.16    Peru 36.65 DNF 29.80 30.02 29.25
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 8.51   9.49   NR  Peru 8.51 9.33 10.88 10.45 8.70
2 Angel Anampa 7.84   10.93    Peru 10.91 11.90 11.53 7.84 10.35
3 Jesus Eduardo Leiva Ramos 10.96   11.95    Peru 12.15 11.40 10.96 12.37 12.30
4 Jhon Alexander Taboada Temple 9.72   12.13    Peru 13.09 10.94 12.37 9.72 13.62
5 Sebastian Benites Wong 11.48   12.52    Peru 11.67 13.16 12.74 15.27 11.48
6 Carlos Moreno 9.74   12.73    Peru 13.93 9.74 12.75 11.50 14.85
7 Juan Pablo Huanqui 10.51   13.03    Peru 10.51 14.66 13.06 15.66 11.36
8 Kevin Arturo Huamán Ruiz 13.01   13.68    Peru 15.96 13.23 14.32 13.48 13.01
9 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 12.12   13.76    Peru 14.48 13.30 12.12 13.51 15.18
10 Freddy Fernández Córdova 12.45   14.86    Peru 14.84 14.68 12.45 18.09 15.07
11 Hector Chinchay 13.73   15.91    Peru 15.90 17.10 13.73 17.46 14.74
12 Noel Yzaguirre 13.59   16.43    Peru 21.28 19.31 16.13 13.59 13.85
13 Kevin Gómez Villanueva 15.05   16.64    Peru 15.05 17.47 17.29 23.07 15.15
14 Jesus Crisostomo Gutierrez 11.53   16.74    Peru 11.53 21.93 13.82 DNF 14.47
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Carlos Moreno 2.48   3.19    Peru 3.68 4.18 2.48 3.13 2.77
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 2.72   3.46    Peru 3.98 3.36 2.72 4.22 3.03
3 Juan Pablo Huanqui 4.39   4.96    Peru 5.59 6.10 4.69 4.60 4.39
4 Freddy Fernández Córdova 3.23   5.12    Peru 4.41 4.41 6.54 3.23 6.70
5 Jesus Crisostomo Gutierrez 4.13   5.58    Peru 5.98 6.34 7.10 4.13 4.43
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 3.91   5.83    Peru 7.18 4.57 8.60 3.91 5.75
7 Kevin Arturo Huamán Ruiz 4.27   6.01    Peru 6.37 6.79 4.27 5.97 5.70
8 Jesus Eduardo Leiva Ramos 5.17   6.09    Peru 5.40 6.64 5.17 6.23 DNF
9 Piero Sánchez 5.86   6.17    Peru 5.86 6.24 7.37 6.38 5.90
10 Jhon Alexander Taboada Temple 4.58   6.28    Peru 9.10 4.74 12.31 5.00 4.58
11 Luis Ortega 4.97   6.38    Peru 7.31 4.97 6.19 10.29 5.63
12 Renzo Vasquez 4.18   6.47    Peru 6.29 7.40 6.02 7.11 4.18
13 Victor Manuel Carranza Yactayo 3.70   6.49    Peru 7.76 3.70 7.50 4.71 7.27
14 José Antonio Peralta Medina 3.11   6.75    Peru 7.96 8.28 3.11 8.05 4.23
15 Sergio Araujo 5.97   6.98    Peru 8.35 6.17 9.00 5.97 6.41
16 Hannover Salazar 8.83   9.29    Peru 10.09 9.27 9.39 9.20 8.83
17 Walter Alexander Junior Licas Torres 6.97   9.32    Peru 22.54 8.67 9.58 9.70 6.97
18 Max Cespedes Tapia 7.29   10.14    Peru 11.53 9.01 10.12 11.29 7.29
19 Alexander Paredes Romero 7.82   11.28    Peru 7.82 10.48 14.83 9.99 13.37
20 Steve Ricapa 13.01   24.05    Peru 29.47 23.76 DNF 13.01 18.92
21 Diego Suarez 8.64   DNF    Peru DNF 8.64 8.81 12.24 DNF
22 Luis Carlos Araujo 13.09   DNF    Peru DNF 13.09 DNF DNS DNS
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Carlos Moreno 2.71   3.11    Peru 2.71 3.18 3.60 3.11 3.05
2 Freddy Fernández Córdova 2.55   4.27    Peru 4.56 4.19 4.07 2.55 5.34
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.64   4.66    Peru 3.98 7.27 4.68 3.64 5.33
4 Juan Pablo Huanqui 2.82   4.76    Peru 4.26 2.82 5.77 7.62 4.26
5 Jhon Alexander Taboada Temple 3.75   5.09    Peru 4.77 3.75 7.36 4.70 5.81
6 Jesus Eduardo Leiva Ramos 2.58   5.11    Peru 5.61 7.17 4.34 2.58 5.37
7 Kevin Arturo Huamán Ruiz 4.09   5.14    Peru 6.57 4.09 4.63 5.24 5.55
8 Luis Ortega 3.75   5.55    Peru 6.38 3.75 4.24 7.35 6.02
9 Jesus Crisostomo Gutierrez 2.87   5.57    Peru 8.02 6.33 4.81 2.87 5.56
10 Piero Sánchez 4.06   5.64    Peru 5.65 7.02 4.06 5.62 5.66
11 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 3.86   6.28    Peru 6.36 3.86 6.72 5.75 9.05
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 32.30   NR 41.25    Peru 45.36 36.48 32.30 46.19 41.92
2 Angel Anampa 42.30   44.88    Peru 44.32 42.30 45.36 44.95 59.88
3 Jesus Eduardo Leiva Ramos 46.21   52.11    Peru 57.91 46.21 52.59 55.63 48.12
4 Jhon Alexander Taboada Temple 41.28   52.76    Peru 55.01 41.28 59.69 44.63 58.65
5 Jesus Crisostomo Gutierrez 48.74   54.06    Peru 48.74 51.85 1:11.50 57.63 52.71
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 49.43   54.18    Peru 57.79 54.87 49.43 53.40 54.26
7 Kevin Arturo Huamán Ruiz 55.89   58.94    Peru 57.98 55.89 1:03.94 1:02.51 56.33
8 Freddy Fernández Córdova 55.98   59.88    Peru 58.04 1:02.39 55.98 1:09.15 59.22
9 Juan Pablo Huanqui 44.14   1:01.75    Peru 44.14 DNF 1:09.27 1:00.81 55.17
10 Hector Chinchay 56.52   1:02.15    Peru 56.52 1:05.89 1:21.25 59.65 1:00.92
11 Victor Manuel Carranza Yactayo 59.79   1:09.10    Peru 1:29.85 1:16.96 1:08.77 59.79 1:01.58
12 Piero Sánchez 1:06.85   1:25.01    Peru 1:31.83 1:25.41 1:06.85 1:17.79 2:15.01
13 Sergio Araujo 1:24.97   1:29.47    Peru 2:05.67 1:24.97 1:27.08 1:25.60 1:35.74
14 Walter Alexander Junior Licas Torres 1:31.09   1:39.88    Peru 1:31.09 1:39.58 1:42.38 1:45.03 1:37.69
15 Luis Ortega 1:44.37   1:52.27    Peru 1:55.60 1:44.37 2:12.41 1:53.30 1:47.91
16 Diego Suarez 1:47.58   1:52.78    Peru 1:58.91 1:47.58 1:51.09 1:48.33 2:01.67
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 34.33   39.07    Peru 43.23 34.33 35.75 38.23 DNF
2 Jhon Alexander Taboada Temple 45.24   49.01    Peru 45.65 55.68 45.24 50.99 50.40
3 Angel Anampa 44.67   50.36    Peru 50.41 47.95 1:40.05 44.67 52.71
4 Jesus Crisostomo Gutierrez 42.32   51.53    Peru 55.22 50.77 51.26 52.56 42.32
5 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 44.34   52.17    Peru 56.73 46.55 59.98 44.34 53.23
6 Jesus Eduardo Leiva Ramos 41.57   52.84    Peru 53.50 53.96 51.07 54.03 41.57
7 Freddy Fernández Córdova 51.42   58.28    Peru 1:01.98 58.41 54.44 1:06.17 51.42
8 Kevin Arturo Huamán Ruiz 46.87   59.50    Peru 58.43 46.87 1:05.76 1:06.60 54.31
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 29.94   NR DNF    Peru DNF 29.94 30.38
2 Helbert Cabana Cáceres 4:20.21   DNF    Peru DNF 4:20.21 4:39.09
3 Freddy Fernández Córdova 6:24.94   DNF    Peru 6:24.94 DNF DNF
4 Aron Luque DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 13.10   16.38    Peru 16.40 16.50 13.10 19.67 16.25
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 16.74   17.17    Peru 16.74 17.48 21.86 16.94 17.10
3 Jesus Eduardo Leiva Ramos 16.20   18.01    Peru 18.75 16.20 19.62 18.87 16.40
4 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 19.35   22.03    Peru 23.01 24.04 21.60 19.35 21.49
5 Carlos Moreno 21.64   23.09    Peru 23.46 22.64 25.81 21.64 23.18
6 Jhon Alexander Taboada Temple 19.07   23.56    Peru 44.45 19.45 26.70 19.07 24.53
7 Juan Pablo Huanqui 18.95   24.21    Peru 20.58 22.33 29.72 31.90 18.95
8 Victor Manuel Carranza Yactayo 28.21   29.83    Peru 28.25 32.63 33.20 28.62 28.21
9 Freddy Fernández Córdova 25.40   29.87    Peru 29.84 33.31 29.31 30.46 25.40
10 Kevin Gómez Villanueva 27.49   30.47    Peru 28.51 27.49 32.92 29.97 50.13
11 Walter Alexander Junior Licas Torres 31.13   41.78    Peru 37.82 38.77 49.99 48.76 31.13
12 Sergio Araujo 47.80   54.37    Peru 1:03.53 49.87 54.27 58.97 47.80
13 Piero Sánchez 40.40   56.63    Peru 40.40 56.57 59.59 1:31.28 53.73
14 Luis Ortega 48.63   57.37    Peru 1:16.18 58.90 50.50 48.63 1:02.72
15 Hector Chinchay 30.89   DNF    Peru DNF 35.64 30.89 DNF DNS
16 Yuri Villanueva Alzamora 1:04.00      Peru 1:04.00 1:10.00
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Angel Anampa 14.61   17.66    Peru 20.73 28.41 14.84 14.61 17.42
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 15.53   18.36    Peru 16.43 15.53 20.83 17.81 20.91
3 Jesus Eduardo Leiva Ramos 16.02   19.63    Peru 21.77 20.00 23.70 17.11 16.02
4 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 18.03   20.47    Peru 19.75 22.02 27.61 18.03 19.63
5 Jhon Alexander Taboada Temple 19.69   23.02    Peru 20.84 19.69 24.21 24.00 37.09
6 Carlos Moreno 21.05   23.27    Peru 24.73 26.64 23.87 21.05 21.22
7 Juan Pablo Huanqui 22.71   DNF    Peru 22.71 26.40 32.63 DNF DNF
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 46.21   NR 54.83   NR  Peru 57.72 56.14 46.21 50.62 1:00.83
2 Hector Chinchay 1:06.57   1:10.40    Peru 1:06.57 1:08.37 1:14.13 1:08.70 1:23.25
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:06.32   1:20.99    Peru 1:26.23 1:22.34 1:06.32 1:14.40 DNF
4 Angel Anampa 1:09.70   1:22.62    Peru 1:09.70 1:54.02 1:31.52 1:18.62 1:17.73
5 Mabel Asmad 2:00.43   2:10.22    Peru 2:17.60 2:20.05 2:00.43 2:05.52 2:07.55
6 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 2:10.13   2:17.00    Peru 2:27.77 2:18.46 2:10.31 2:22.23 2:10.13
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Freddy Fernández Córdova 4.23   6.04    Peru 4.23 6.02 10.41 6.07 6.02
2 José Antonio Peralta Medina 4.65   6.22    Peru 6.43 8.40 7.31 4.65 4.93
3 Victor Manuel Carranza Yactayo 4.28   6.78    Peru 8.22 4.28 5.80 12.13 6.33
4 Hector Chinchay 4.99   8.17    Peru 7.03 5.86 12.28 11.61 4.99
5 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 4.93   8.31    Peru 8.27 8.12 8.54 9.31 4.93
6 Juan Pablo Huanqui 6.11   8.42    Peru 8.99 8.97 7.31 12.79 6.11
7 Kevin Arturo Huamán Ruiz 7.77   10.85    Peru 12.56 9.52 11.07 11.97 7.77
8 Leon Achata 7.64   11.16    Peru 24.28 8.50 13.67 11.32 7.64
9 Luis Ortega 7.86   12.53    Peru 13.89 7.86 14.64 10.08 13.61
10 Sergio Araujo 5.72   13.57    Peru DNF 21.54 8.91 10.27 5.72
11 Alexander Paredes Romero 9.83   14.15    Peru 18.36 20.11 13.58 10.52 9.83
12 Mabel Asmad 9.15   14.98    Peru 10.21 18.97 17.72 17.01 9.15
13 Hannover Salazar 6.49   16.58    Peru 22.20 12.87 14.66 26.54 6.49
14 Piero Sánchez 12.90   17.26    Peru 21.08 12.90 13.01 17.68 35.11
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Freddy Fernández Córdova 5.70   6.14    Peru 6.05 5.70 6.63 5.73 8.11
2 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 5.07   7.11    Peru 9.14 8.85 6.57 5.91 5.07
3 José Antonio Peralta Medina 5.98   7.31    Peru 18.27 6.91 5.98 7.01 8.01
4 Victor Manuel Carranza Yactayo 6.23   7.72    Peru 11.54 6.95 6.78 6.23 9.44
5 Hector Chinchay 5.42   7.97    Peru 13.29 10.35 7.27 6.30 5.42
6 Juan Pablo Huanqui 6.61   11.14    Peru 12.35 11.15 6.61 10.11 12.15
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 1.84   SAR 4.57    Peru 5.27 5.04 1.84 4.70 3.98
2 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 2.25   5.62    Peru 5.29 6.15 2.25 5.42 6.32
3 Piero Sánchez 5.25   6.76    Peru 6.69 7.28 5.25 6.32 7.33
4 Freddy Fernández Córdova 2.58   6.98    Peru 7.25 7.72 2.58 6.21 7.48
5 Juan Pablo Huanqui 3.90   10.98    Peru 12.53 12.26 3.90 8.15 13.41
6 Diego Suarez 7.68   14.10    Peru 13.06 DNF 7.68 17.70 11.54
7 Angel Anampa 4.18   14.73    Peru 18.70 11.65 4.18 17.06 15.48
8 Rodrigo Andre Valenzuela Loayza 19.06   26.04    Peru 29.87 26.45 19.06 DNF 21.79
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 2.84   3.98    Peru 2.84 5.75 4.03 3.27 4.65
2 Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo 5.45   6.70    Peru 7.97 5.45 5.84 6.87 7.38
3 Freddy Fernández Córdova 5.10   7.89    Peru 5.10 6.89 8.30 8.47 14.62
4 Piero Sánchez 6.43   8.24    Peru 17.16 6.43 9.57 7.19 7.97
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui DNF      Peru DNF DNF DNF
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui DNF      Peru DNF DNF DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 19/22 1:00:00      Peru 19/22 1:00:00
2 Diego Suarez DNF      Peru DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L' F2 U2 R' U2 L2 R B2 L' B' U' B L' D' R2 F' L2 R2 U' L'
A #2 U2 L2 F R' B' R2 L F2 D F U F R2 D2 F R2 D2 F B
A #3 U2 F2 U2 R2 F2 U F2 D2 U L B U L2 U' F R D2 F' U F
A #4 B D2 R2 F L2 B2 U2 R2 B2 D2 R' D2 U R' B D' B2 F2 L U2
A #5 L D' R2 U R2 U L B U2 R U R U2 R' U2 F2 B2 R2 L
A Ex#1 R D2 U2 L' U2 R2 U2 R B2 R' D2 U' B' D2 U2 L U' L' D F2
A Ex#2 L2 B2 R D2 L2 D2 F2 U2 R' F2 D' L2 U B D2 L' F' U
B #1 U R U B2 L F' D2 R F D F2 B2 D2 B2 R L' U2 L2
B #2 D' L2 D2 B2 D' L2 D R2 U2 L F D' R D2 B2 R2 F R' B' D2
B #3 F' L2 U2 R2 U2 F L2 F' D U R2 U2 F' R2 U' F R' F U2
B #4 L2 B2 U' B' R2 D' R F2 L2 F' B' R U2 R2 L' F2 R L2
B #5 U2 R' U2 R F2 D2 U2 L2 U B' R' D B L F' D' U2 F D'
B Ex#1 R' D2 B L' U' D' F' B2 L' F' R' U2 D2 R' F2 L' F2 D2 L' D2
B Ex#2 B D2 U2 B' D2 L2 B' R2 F R D' U B2 U' L2 D' L R2 B
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 R B R B' R2 B2 D L2 B' R' F2 L2 D2 F' D2 F U2 D2 B2
A #2 B2 R' U2 L B2 R B2 R' D2 R' U' L2 B2 U B F2 L B2 F2
A #3 R2 B L2 D2 L2 B2 L2 F' L2 F U' F2 L U2 F' D2 B L' D B
A #4 R2 D' L2 D2 L2 U2 B2 U' F2 L' B' U2 R B2 D L2 U F' L' U'
A #5 R2 D' F2 R2 D R2 U B' D' U2 L2 R' F R' D2 B D' U'
A Ex#1 B D F2 B' D' L2 U2 D' L U2 F L2 B2 U2 F D2 R2 F' D2
A Ex#2 D' B2 F2 D' L2 D' R2 B2 F R' B2 R B' U' L2 B2 U F
B #1 F' R2 D' B' D R' F' D2 R F B2 R2 U2 R2 D2 R' B2 U2 F2
B #2 D L2 R2 B2 D' F2 U2 R2 U' B2 R' U F' L U B2 L2 B2 L D
B #3 R' U D' R F2 R2 U B' D' L' U R' U2 F2 L' D2 F2 D2 R2
B #4 D' F2 B2 R B D B' D2 F2 R' D R2 F R2 L2 U2 B' R2 U2
B #5 D2 B' R2 F' D2 R2 B' U2 B D' L F2 U R' B' R2 U L' R2 U'
B Ex#1 L F2 L2 B' R' F' U D B D2 L F L2 B L2 B' D2 F2 B2
B Ex#2 D' F2 U F D2 F2 R' F' R D' B U' D2 L2 F2 U' D B2 U'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R F R2 B' R2 D2 F2 L F' B2 D' R' F2 R2 U2 R D2 L
A #2 B2 U L2 U2 L2 U' L2 U R2 D L U B2 R' B U' F2 R' U' F
A #3 L2 F' R U R L U B' D' F B' L2 U F2 D' F2 L2 U2 B2
A #4 F2 D' B' U L' F' R2 F2 U B' U F U2 B2 D2 R2 F' L2 D2 L2
A #5 L' B' L F' D2 F D R2 F R' D R' F2 R' L' D2 B2 L'
A Ex#1 U2 B2 D' B2 L2 B2 L2 F2 D2 U B D R D2 B' U B2 L D2 F'
A Ex#2 B F2 L2 B2 F' D2 R2 D' L2 F2 U R' U B' D2 R U2 R2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' U2 F U2 R U' F U' F' U2 R2
A #2 U' R2 F U R2 U2 R' U2 R F' R'
A #3 U' R' F2 U' F' U' R U2 R' U2 R2
A #4 U' R U' R2 U R' F U2 F U2 F'
A #5 U' R' U' F' R U2 R F' U2 R' U'
A Ex#1 U' R' U2 R' F R' U R U' R U'
A Ex#2 U' R' F U' R U' R' F2 U' R2 U2
B #1 R U' R' U' R' F' U2 F U' R U
B #2 U' R' U' R2 U' R2 F' U2 F' U' F'
B #3 U F U2 R U2 R F' U' R' U R'
B #4 R' U2 F R U2 F U' R U' R' F2
B #5 R' U' R F U' R U R U2 R' F
B Ex#1 U' R' F R2 U2 R' F2 R U R' F
B Ex#2 R' F' U2 R2 F' U' R' U' R2 U' R'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F U' R' F U' R U R' U2 R U'
A #2 R' U R U' R' U2 F U F' U2 R
A #3 R' F U2 F U' F R F U2 R2 U2
A #4 U' R' U R U2 R' U2 R U2 F R
A #5 R F' U' R2 F' U F R U R' F'
A Ex#1 U2 R' U' R U R' F' U' R2 F' R'
A Ex#2 R' F R U R' U' F' U' F' U' R
  4x4x4 Cube   First round
Group No. Scramble
B #1 U' F2 U' L2 D B2 D2 R2 B2 U' D' F' R D' F2 B2 L D' R U2 F Rw2 Fw2 L2 F U B' Uw2 D' B' Uw2 F R2 Uw2 Rw Fw2 Rw Uw2 R' L2 Uw L Uw' Rw2 Fw' L2 R2
B #2 L U2 L F2 L2 F2 D2 R' B2 R2 U F' B R F' R' B D' F2 D Rw2 U' R2 Uw2 Fw2 D' L Uw2 L Uw2 U2 Rw2 Fw2 F' U2 Fw L2 F Uw R2 F' Rw' L Uw2 D
B #3 B2 U2 R2 F' R2 L2 U2 F U2 D' L2 U' L' D R B2 U2 F' U2 F' Uw2 F2 Rw2 L F' L Uw2 L2 Fw2 F' L Uw' U' Fw2 Uw F Rw2 R' Fw L' Uw' L2 F Rw
B #4 B D2 B U2 F2 L2 F2 R2 B2 R' D R2 F2 D' R2 D' L F D B Uw2 R' Uw2 B' R U2 Fw2 Uw2 U2 L2 F' B Uw F D F Uw2 Rw2 Fw' Uw2 R' Uw B L Fw2
B #5 D' F2 U2 D2 L2 B2 D' F B' L' F L' F R D2 L2 F' B2 Uw2 L2 Fw2 D L Fw2 Rw2 B2 L' U' D2 F' Rw2 U' Fw L' D2 L' Rw D' Fw' F2 U2 Rw B2
B Ex#1 F R' D' B L2 B L' U2 R F' U2 B2 D L2 F2 U' R2 B2 D2 B2 Rw2 D2 F' L Fw2 L' F Uw2 R Uw2 U2 L F' D' B2 Uw R2 Uw Rw2 D2 Fw L' U2 R' Uw Fw
B Ex#2 U2 R2 U2 B' D2 B D2 B' U2 L' B2 D' R2 U2 B2 F D R2 D2 R2 Fw2 Rw2 L B L' B' U2 R Uw2 F Rw2 L' Uw' Fw2 L2 Uw U2 Rw D Fw' Uw F Uw Rw2
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 F U2 B' R2 B2 F U2 L2 D' B' U' R' B D B' L2 U2 F Fw2 U' Rw2 B' Uw2 B U' Fw2 B2 U Rw2 B' U' Rw' U2 R B' Rw Fw' Rw2 L B Uw' R Fw D'
A #2 U L2 B2 D2 U' R2 B2 D2 L2 F2 L2 B D R' B2 U2 B2 U' L' U' L' Fw2 Rw2 L' B L2 Fw2 L' F' Uw2 B L F2 Uw' F R' F Rw2 Uw' Rw' F U' B' Rw2 D2 F
A #3 L2 U2 R2 U' F2 U' L2 F2 R' U F' B' R2 L2 D2 B2 L F2 B' Uw2 B Rw2 F2 Rw2 D' Rw2 Uw2 F L2 U D2 Rw R' F2 Rw' Fw' Uw' Fw B' F Uw' R F
A #4 D2 R' F2 D2 U2 R' L2 F2 L' D B' L F U2 B2 F2 D B2 Uw2 Fw2 D Rw2 U2 B2 D' F B' D' R2 B' Rw' F2 L2 D' Rw2 L2 Fw' Uw L' B' Rw' Uw' F'
A #5 D2 U2 B' F' D2 F2 D2 L2 F' L' U' F' U2 B2 F R2 D2 F L2 D Uw2 B L R' Uw2 L' D2 B F Rw2 L2 R' U L' B Uw' Rw2 Uw' Fw' U L' F2 Uw' Fw D2
A Ex#1 F2 D2 B' D2 R2 F U2 F' U2 R U' R' D L' B2 D' L2 U' B' U' Uw2 L' B2 Uw2 B R F Uw2 D2 F Rw2 L' F Uw' R' Uw U' F Rw' Uw' Rw2 L2 D Fw2
A Ex#2 U R2 D2 F B2 L D B U F D2 F2 D F2 R2 D U B2 L2 Rw2 Fw2 L' D' Fw2 Uw2 D L Uw2 D2 R' D2 Fw' Rw2 B2 Uw2 D' R' Uw' F' R2 Fw' Uw R2 U
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U' F2 R2 U' L2 B2 D2 U' L2 U' F L U' F2 R D L' F2 L2 D2 Rw2
A #2 D2 L' F2 L B2 R U2 B R D2 U B D U' L R' U2 F2 Rw Uw'
A #3 L2 B2 L2 R2 D2 F' R' D R2 B U' F2 R2 B' L2 R' U Fw Uw
A Ex#1 B U2 L2 B D2 R2 U2 L2 R2 F U L2 R F' U' L' R' D' B' R' D' Rw
A Ex#2 L2 U' B2 F2 L2 D' B2 F2 D R' F L F2 R2 D R B' D R U2 Rw2 Uw'
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 B' R F2 U B' R2 L U' R' L2 U2 B U2 B' D2 B R2 B' D2 R2
A #2 D R2 U' F2 D2 U' B2 L2 R' F' D2 B' F D' F D2 F2 R' D2 F'
A #3 B2 L2 F2 L2 D2 R' F2 R2 B' R' B2 D' R' B' F' L' D2 U' R'
A #4 R2 F2 R2 D2 F2 U' B2 F2 U F2 D R D2 L2 D' B' U' L2 R' F2
A #5 F2 D' L2 D L2 F2 L2 D' R2 B' L F L F' R2 B' D R2 B R
A Ex#1 R2 B U2 F' D2 L2 F' D2 R2 B' F' D' R F L R2 U2 F R B F'
A Ex#2 B2 D2 F D2 L2 D2 B' D' B' D2 R2 D L' D' U B2 U' F'
B #1 L U' R U' D L F D' L2 B' R D2 F2 R D2 R2 F2 L' F2 L'
B #2 L2 B2 R2 D2 F' D2 R D' L' B' L' U2 F2 L B2 R' D2 L2 D2 L2
B #3 D' F U D2 F2 R2 U' R F2 D' R2 F B R2 U2 B' U2 R2 L2
B #4 B L2 D2 B L2 B2 U2 B2 R F2 D' L R' U' B' F D B U2
B #5 R' F' D' R2 U2 F2 L' U2 F D' B U2 R2 D F2 U2 L2 B2 U2
B Ex#1 D2 L2 U2 R' D' B' L U' F' R' L2 U2 F2 D2 F' R2 B2 U2 F' R2
B Ex#2 R2 D2 L2 U2 F' D2 B' U2 B F2 R U' F' L U2 L B U' B R
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 F D2 F2 L2 F R2 B' D B' R B' F D' L2 F R' D
A #2 L2 D' F2 U' L2 F2 R2 U F2 D' U2 B L2 U' R D B2 L2 F' R' U'
A #3 F2 L B2 R2 F2 R D2 R2 U2 R' B D R2 U' F D2 U' B D F2
A #4 R' L2 F B' D B L U R2 L' D' B2 U2 L2 F' U2 L2 F2
A #5 F' L2 B R2 D2 B' F2 L2 B2 D' R' B L R D' F' U' L B' U'
A Ex#1 F2 L U2 F2 U2 L2 U2 L' U2 B2 R F' U' L2 B L2 D' U F2 L2 R'
A Ex#2 L2 U' L2 D2 U2 B2 R2 U L' F U' B' D R' D F D2 L2 U2
  Megaminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U
A #2 R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U
A #3 R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- U'
A #4 R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U'
A #5 R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U
A Ex#1 R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
A Ex#2 R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- U'
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 U R U' B L U' B' L' R U' B' u l' r b
A #2 B' L' R L' B' R B R B' L' B l r
A #3 B' R' U B R B' L' B' R' L' R' l r b'
A #4 B' L U R L B' U' B' U' B' U' u l b
A #5 B U' B R B' R' U' R B' L' R u l' b
A Ex#1 B' U' B' L R' U' L' B' L' U' B' u' l' b
A Ex#2 U' B U L R U B' R' L B U l r' b
B #1 R' B R' U L' U' L B R' U' R u' l r
B #2 U B R' L' U B' L B' U' L' U r' b'
B #3 B R' B R L B' U L' R B' R l' b'
B #4 R' B' L' B L' U R U' B' L B' l r b
B #5 U R U B' U R' B L' R' U' B' u'
B Ex#1 B' L' U R' U B' L' U L' U L u l r' b'
B Ex#2 L' B' U R L' U' L R' U' L' U u r b
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R U L' R' L' R' L U R' L U u l' r'
A #2 U B R' U B' R' B R' B' U R u' l r b'
A #3 R L B' L R B' U' L U' L B' u l r
A #4 L R L' R' B L B R' U' B' R' u l'
A #5 L' U R U B' L U' L' U L' R r'
A Ex#1 L R' U R U' L B R U R L' l' r' b'
A Ex#2 U R' B U' R' B' L' R' B L' B' u l r' b'
  Skewb   First round
Group No. Scramble
A #1 L R L R' L B L B' U B L
A #2 L R L' U' B L' U' L' U' B' R
A #3 L R L' R' L B R' L' U' L B
A #4 L R L' R L' B' R U L U B
A #5 L R L B' R L R B R' L' B
A Ex#1 L R L' R U L' U B L R' U
A Ex#2 L R L B R B' U' B' U' L R
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R' L R' B' L' R' U B' U R'
A #2 L R L U' B R U' B U' B U
A #3 L R B U B U B R L R B
A #4 L R L R' L' B' R U' R B' R'
A #5 L R U' B' R' B L U' R B' U
A Ex#1 L R B' L U' L R' L' R B U
A Ex#2 L R L B L B R' B' R L R'
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U' F2 U R2 B2 L2 B2 D U2 F' R B2 D2 U F2 R U L2 U' B Fw2 D B2 D2 Rw2 Fw2 Uw2 F' Uw2 R2 B U2 B' L F2 B Rw F2 Uw F2 R' Uw Rw2 L2 F2 R' x2
A #2 R2 D L2 D2 L2 U2 F2 L2 B2 U R U B2 U2 R D F' B2 U' R2 Fw2 D' B2 R Fw2 F2 D' Rw2 Uw2 D2 R' F2 B2 Fw' D' R' U' L' B Rw Uw' R' Fw' R2 Uw F x y2
A #3 D' B2 D F2 D' R2 F2 U B2 L B F' R2 F' L2 U2 L' F D' Fw2 Rw2 Uw2 R' F B2 R Uw2 F Uw2 F2 L' B' Uw L U2 R Fw Uw Rw2 Fw' Rw2 L' B2 R' z y2
A Ex#1 B2 R2 D' L B2 R2 D' B L F2 U' B2 R2 U' F2 D R2 L2 B2 F2 Uw2 Fw2 F2 L F Uw2 F' U2 B Uw2 U2 L' B' Uw' B2 U D R Rw' Uw B' U Rw R2 Fw x' y'
A Ex#2 F U2 R2 F' D2 U2 F2 L2 F' L U2 F R2 U L2 R U' L F2 U2 Fw2 U Rw2 B' Uw2 B' Rw2 B2 R2 D F U' R2 Rw' U' L D2 Fw B R' Uw' L2 Fw U Rw' y2
  5x5x5 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 F' Fw' Bw' B2 D2 Uw' B D' Uw' U' Lw U2 Lw2 L' U Rw2 U Lw2 U' Bw Uw2 Fw F R' Bw Rw2 Fw' Lw2 Fw' Dw Bw' U2 B' D L2 F2 Bw2 B2 U' Bw2 Lw' D R' B' Fw' Lw' Fw B' Uw2 Dw Rw B Uw D Bw' Rw D2 U Dw 3Rw2
A #2 Bw2 U2 B' U2 L B2 U Lw2 Bw2 Fw F' R F2 Dw' Bw2 Uw2 F' Dw2 Uw2 L2 Bw' F' Uw Lw' Rw Uw2 D2 R' L2 Bw Rw' Fw Dw' B2 L Uw F2 L U' F2 Uw' Bw' R' Dw Fw2 Uw' B' Fw2 Lw2 Bw' F R' Uw2 B Uw2 Rw' D F2 D2 U' 3Rw2 3Uw'
A #3 U Uw L2 Dw2 Uw B L Rw' Lw' Dw Lw R' Dw2 L' D2 Rw2 F' Lw L Bw' D2 Fw' Uw' R U Rw B2 Uw Dw2 D2 B2 Fw' F' Uw2 L F' U R Lw' B2 F2 Uw' Fw Uw' Fw2 B2 Uw' D' Dw Bw2 L' Fw Dw2 Bw' Fw' Uw L B L2 R2 3Fw 3Uw
A Ex#1 Fw Bw F2 Uw' F' B' Rw2 B' Lw' F' L' Dw' R B2 Rw2 B2 U Lw' Uw2 R Fw Lw' R Bw2 F' D' Bw' Dw U' Lw Fw2 R F Lw U' Rw2 U' L2 B2 Uw2 Rw' L B D2 L2 R2 Uw' F Bw2 R2 D' R' Lw' Rw Bw Dw' Rw' R' U2 Fw2 3Rw2 3Uw'
A Ex#2 Rw2 Fw' U F L Bw2 Fw2 Uw R L Bw' Fw2 F U2 B' Rw2 R Uw Bw' R Rw' F' Uw' Fw B2 F R2 F' Rw' B2 Uw' U' R2 Fw Uw2 U' Lw' Rw Bw R2 Dw2 Uw Rw2 Lw B2 L Uw2 Lw' B' Dw' B' F' Fw Dw2 F' D' Fw Dw2 Rw2 3Uw2
  3x3x3 Multi-Blind   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 L2 D' U2 B2 L2 D B2 U' R2 F2 L F' D' U2 L' D' B' L2 D2 Rw Uw' U' L2 U F2 R2 B2 D2 L2 F2 U F' L D' F D' L D2 R2 F2 D2 Fw Uw U2 B2 R2 U2 B2 L2 F' U2 F R2 B U L' F' L2 D' R2 U L U' R' Fw' Uw' R U2 R F2 L' B2 U2 R2 B2 D' B L2 B2 D' R U2 B' R' B' Rw2 Uw F2 R' D2 F2 R B2 U2 L' R' B2 L B' D B2 D' R2 B D2 L' U2 Rw2 Uw R2 D2 R U2 B2 L2 B2 U2 L' F' D2 U2 R F D B2 L2 D2 L B' Rw2 Uw D' L2 D' B2 F2 L2 U2 F2 D2 F2 L B' F' R' B U B2 R2 D L2 F2 Rw2 Uw' D2 L2 F U2 F2 D2 U2 B' R2 D2 U B' D2 L D2 R U' R' D2 U U L2 B2 F2 D B2 D' L2 U2 F D' U L' U2 B' L2 B2 U R2 F2 Rw' Uw D2 R B2 L2 U2 B2 D2 B2 R B2 R F' D' U L F R' B R D2 L Fw Uw2 L' D2 L F2 U2 B2 R' U2 L2 R' D2 B L D F' R' B L' D' U' L2 Fw Uw' L2 D L2 B2 D' U2 B2 U F' L U2 R' B' F' R' D2 L D B U Rw Uw F D2 B U2 B2 L2 F R2 F' L' U' B U2 B' L F' L' F2 L2 Fw Uw B2 D' L2 R2 U' R2 U' L2 R' F' D' R' B F2 R2 F R' B' D2 U' Fw' Uw' L2 D2 U' R2 D L2 B2 R2 D2 F' L2 F L D2 L' B' U B2 F R' Uw2 D' U' R2 F2 U F2 U F2 U L U' B F' L2 U' F2 D' R B' F2 Rw' Uw' R2 D R2 F2 D2 R2 U L2 U F' L B F2 U' L' U' L2 F U2 B2 Uw R' B2 R2 B2 R D2 U2 R2 F2 D2 F' L' D' L' F2 L' R F' D Fw F D2 R2 B F2 D2 L2 D2 U2 F R F2 U F R' B U B2 R2 D' Rw' D2 U2 L' F2 R' F2 D2 L B' U' F2 U' F2 R' B D2 R' D F2 Rw2 Uw B2 D R2 U' R2 U2 B2 D L B' U R' U L B D' R2 F' R2 Fw' Uw2 L2 R F2 U2 L U2 L2 B2 F2 D' R2 F R D2 B2 D2 R D U' F' Rw2 Uw2 D2 U2 B' D2 B' R2 D2 R2 B R B D2 L' D U' F R' U B D2 Fw Uw' U2 L' D2 B2 R U2 B2 R' U2 R' D' B U2 B2 F L R U2 B' D' Rw2 Uw' D2 L2 F2 U2 L' B2 R' D2 R' F2 D' R F' D2 L2 D2 B' U2 L D Fw Uw
Abel Arbaiza    Peru
Abel Arbaiza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 35.36   DNF   35.36 37.54 DNF 47.61 DNF
Alexander Esquivel    Peru
Alexander Esquivel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 18.35   20.48   18.35 21.18 20.79 30.20 19.48
First round 25 16.84   21.30   20.51 16.84 22.23 23.47 21.15
Alexander Paredes Romero    Peru
Alexander Paredes Romero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 29.70   37.18   34.38 42.73 36.68 40.48 29.70
2x2x2 Cube First round 19 7.82   11.28   7.82 10.48 14.83 9.99 13.37
Pyraminx First round 11 9.83   14.15   18.36 20.11 13.58 10.52 9.83
Alexis Alonso Sanchez Reynoso    Peru
Alexis Alonso Sanchez Reynoso
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 24.48   26.81   27.62 29.85 24.48 25.32 27.50
Angel Anampa    Peru
Angel Anampa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.84   10.93   10.91 11.90 11.53 7.84 10.35
Second round 4 9.69   11.72   9.69 11.17 13.21 DNF 10.78
First round 1 9.87   10.95   11.59 11.27 10.14 11.43 9.87
4x4x4 Cube Final 3 44.67   50.36   50.41 47.95 1:40.05 44.67 52.71
First round 2 42.30   44.88   44.32 42.30 45.36 44.95 59.88
3x3x3 One-Handed Final 1 14.61   17.66   20.73 28.41 14.84 14.61 17.42
Combined First round 1 13.10   16.38   16.40 16.50 13.10 19.67 16.25
Megaminx Final 4 1:09.70   1:22.62   1:09.70 1:54.02 1:31.52 1:18.62 1:17.73
Skewb First round 7 4.18   14.73   18.70 11.65 4.18 17.06 15.48
Angel Maximo Centeno Cruz    Peru
Angel Maximo Centeno Cruz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 49.26   1:10.31   50.17 1:25.63 2:01.38 1:15.13 49.26
Aron Luque    Peru
Aron Luque
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 4 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Carlos Flores    Peru
Carlos Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 39.31   52.07   39.73 39.31 1:02.48 59.10 57.39
Carlos Moreno    Peru
Carlos Moreno
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.74   12.73   13.93 9.74 12.75 11.50 14.85
Second round 3 8.61   11.19   8.61 10.59 13.23 10.80 12.18
First round 7 14.13   14.88   15.64 14.61 DNF 14.40 14.13
2x2x2 Cube Final 1 2.71   3.11   2.71 3.18 3.60 3.11 3.05
First round 1 2.48   3.19   3.68 4.18 2.48 3.13 2.77
3x3x3 One-Handed Final 6 21.05   23.27   24.73 26.64 23.87 21.05 21.22
Combined First round 5 21.64   23.09   23.46 22.64 25.81 21.64 23.18
Claudio Stefano Arellanos Mora    Peru
Claudio Stefano Arellanos Mora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 47.39   50.85   51.39 53.33 50.85 47.39 50.31
David Yzaguirre Cabrera    Peru
David Yzaguirre Cabrera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 17.54   24.37   27.19 22.75 24.19 26.18 17.54
Diego Suarez    Peru
Diego Suarez
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 21 8.64   DNF   DNF 8.64 8.81 12.24 DNF
4x4x4 Cube First round 16 1:47.58   1:52.78   1:58.91 1:47.58 1:51.09 1:48.33 2:01.67
Skewb First round 6 7.68   14.10   13.06 DNF 7.68 17.70 11.54
3x3x3 Multi-Blind Final 2 DNF     DNF
Ernesto Gutiérrez Cuba    Peru
Ernesto Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.51   9.49   NR 8.51 9.33 10.88 10.45 8.70
Second round 1 8.82   9.89   10.38 8.82 11.19 9.69 9.60
First round 3 10.42   12.38   13.30 11.75 10.42 12.08 18.00
2x2x2 Cube Final 3 3.64   4.66   3.98 7.27 4.68 3.64 5.33
First round 2 2.72   3.46   3.98 3.36 2.72 4.22 3.03
4x4x4 Cube Final 1 34.33   39.07   43.23 34.33 35.75 38.23 DNF
First round 1 32.30   NR 41.25   45.36 36.48 32.30 46.19 41.92
3x3x3 One-Handed Final 2 15.53   18.36   16.43 15.53 20.83 17.81 20.91
Combined First round 2 16.74   17.17   16.74 17.48 21.86 16.94 17.10
Megaminx Final 3 1:06.32   1:20.99   1:26.23 1:22.34 1:06.32 1:14.40 DNF
Francess Cabezas Palacios    Peru
Francess Cabezas Palacios
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 27.03   36.62   27.03 33.75 41.27 34.84 53.44
Freddy Fernández Córdova    Peru
Freddy Fernández Córdova
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 12.45   14.86   14.84 14.68 12.45 18.09 15.07
Second round 10 14.27   15.84   14.27 18.26 15.66 15.59 16.28
First round 10 14.61   15.77   15.19 16.75 14.61 15.38 18.17
2x2x2 Cube Final 2 2.55   4.27   4.56 4.19 4.07 2.55 5.34
First round 4 3.23   5.12   4.41 4.41 6.54 3.23 6.70
4x4x4 Cube Final 7 51.42   58.28   1:01.98 58.41 54.44 1:06.17 51.42
First round 8 55.98   59.88   58.04 1:02.39 55.98 1:09.15 59.22
3x3x3 Blindfolded Final 3 6:24.94   DNF   6:24.94 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 25.40   29.87   29.84 33.31 29.31 30.46 25.40
Pyraminx Final 1 5.70   6.14   6.05 5.70 6.63 5.73 8.11
First round 1 4.23   6.04   4.23 6.02 10.41 6.07 6.02
Skewb Final 3 5.10   7.89   5.10 6.89 8.30 8.47 14.62
First round 4 2.58   6.98   7.25 7.72 2.58 6.21 7.48
Gianfranco Huanqui    Peru
Gianfranco Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 17.59   24.46   26.02 27.90 22.37 17.59 25.00
3x3x3 Blindfolded Final 1 29.94   NR DNF   DNF 29.94 30.38
4x4x4 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 DNF     DNF DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 19/22 1:00:00     19/22 1:00:00
Hannover Salazar    Peru
Hannover Salazar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 16.06   22.52   16.06 24.65 21.67 22.92 22.97
First round 26 18.91   21.61   23.50 26.19 18.91 22.39 18.95
2x2x2 Cube First round 16 8.83   9.29   10.09 9.27 9.39 9.20 8.83
Pyraminx First round 13 6.49   16.58   22.20 12.87 14.66 26.54 6.49
Hector Chinchay    Peru
Hector Chinchay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 13.73   15.91   15.90 17.10 13.73 17.46 14.74
Second round 12 15.13   16.24   15.18 17.93 15.60 18.62 15.13
First round 11 14.06   16.02   14.06 16.88 16.30 16.61 15.14
4x4x4 Cube First round 10 56.52   1:02.15   56.52 1:05.89 1:21.25 59.65 1:00.92
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 30.89   DNF   DNF 35.64 30.89 DNF DNS
Megaminx Final 2 1:06.57   1:10.40   1:06.57 1:08.37 1:14.13 1:08.70 1:23.25
Pyraminx Final 5 5.42   7.97   13.29 10.35 7.27 6.30 5.42
First round 4 4.99   8.17   7.03 5.86 12.28 11.61 4.99
Helbert Cabana Cáceres    Peru
Helbert Cabana Cáceres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 17.15   19.05   19.17 17.15 22.54 17.26 20.72
First round 18 16.05   19.35   19.18 18.89 20.05 19.97 16.05
3x3x3 Blindfolded Final 2 4:20.21   DNF   DNF 4:20.21 4:39.09
Jesus Crisostomo Gutierrez    Peru
Jesus Crisostomo Gutierrez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 11.53   16.74   11.53 21.93 13.82 DNF 14.47
Second round 13 13.34   16.44   13.34 16.83 17.13 17.60 15.35
First round 14 14.61   16.75   23.35 16.11 15.69 14.61 18.45
2x2x2 Cube Final 9 2.87   5.57   8.02 6.33 4.81 2.87 5.56
First round 5 4.13   5.58   5.98 6.34 7.10 4.13 4.43
4x4x4 Cube Final 4 42.32   51.53   55.22 50.77 51.26 52.56 42.32
First round 5 48.74   54.06   48.74 51.85 1:11.50 57.63 52.71
Jesus Eduardo Leiva Ramos    Peru
Jesus Eduardo Leiva Ramos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.96   11.95   12.15 11.40 10.96 12.37 12.30
Second round 5 10.75   12.64   10.75 13.63 12.43 11.85 14.92
First round 5 11.85   13.63   11.85 14.93 13.31 16.69 12.64
2x2x2 Cube Final 6 2.58   5.11   5.61 7.17 4.34 2.58 5.37
First round 8 5.17   6.09   5.40 6.64 5.17 6.23 DNF
4x4x4 Cube Final 6 41.57   52.84   53.50 53.96 51.07 54.03 41.57
First round 3 46.21   52.11   57.91 46.21 52.59 55.63 48.12
3x3x3 One-Handed Final 3 16.02   19.63   21.77 20.00 23.70 17.11 16.02
Combined First round 3 16.20   18.01   18.75 16.20 19.62 18.87 16.40
Jhomar Astugauri    Peru
Jhomar Astugauri
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 24.00   28.70   30.46 25.82 29.81 32.81 24.00
Jhon Alexander Taboada Temple    Peru
Jhon Alexander Taboada Temple
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.72   12.13   13.09 10.94 12.37 9.72 13.62
Second round 8 12.01   12.81   12.01 16.46 12.28 13.79 12.37
First round 8 11.75   15.26   16.57 16.21 15.27 14.31 11.75
2x2x2 Cube Final 5 3.75   5.09   4.77 3.75 7.36 4.70 5.81
First round 10 4.58   6.28   9.10 4.74 12.31 5.00 4.58
4x4x4 Cube Final 2 45.24   49.01   45.65 55.68 45.24 50.99 50.40
First round 4 41.28   52.76   55.01 41.28 59.69 44.63 58.65
3x3x3 One-Handed Final 5 19.69   23.02   20.84 19.69 24.21 24.00 37.09
Combined First round 6 19.07   23.56   44.45 19.45 26.70 19.07 24.53
Skewb Final 1 2.84   3.98   2.84 5.75 4.03 3.27 4.65
First round 1 1.84   SAR 4.57   5.27 5.04 1.84 4.70 3.98
José Antonio Peralta Medina    Peru
José Antonio Peralta Medina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.72   17.77   17.41 14.72 17.91 17.98 18.33
First round 21 14.89   19.52   20.43 14.89 18.19 DNF 19.95
2x2x2 Cube First round 14 3.11   6.75   7.96 8.28 3.11 8.05 4.23
Pyraminx Final 3 5.98   7.31   18.27 6.91 5.98 7.01 8.01
First round 2 4.65   6.22   6.43 8.40 7.31 4.65 4.93
José Matias    Peru
José Matias
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:37.21   1:59.70   2:23.33 1:57.56 2:13.97 1:37.21 1:47.57
Juan Carlos Cueto Pacheco    Peru
Juan Carlos Cueto Pacheco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 21.44   31.02   38.28 DNF 21.44 29.72 25.06
Juan Pablo Huanqui    Peru
Juan Pablo Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.51   13.03   10.51 14.66 13.06 15.66 11.36
Second round 9 9.88   13.07   9.88 14.09 12.60 13.64 12.96
First round 2 10.72   12.33   11.50 12.94 12.54 13.55 10.72
2x2x2 Cube Final 4 2.82   4.76   4.26 2.82 5.77 7.62 4.26
First round 3 4.39   4.96   5.59 6.10 4.69 4.60 4.39
4x4x4 Cube First round 9 44.14   1:01.75   44.14 DNF 1:09.27 1:00.81 55.17
3x3x3 One-Handed Final 7 22.71   DNF   22.71 26.40 32.63 DNF DNF
Combined First round 7 18.95   24.21   20.58 22.33 29.72 31.90 18.95
Megaminx Final 1 46.21   NR 54.83   NR 57.72 56.14 46.21 50.62 1:00.83
Pyraminx Final 6 6.61   11.14   12.35 11.15 6.61 10.11 12.15
First round 6 6.11   8.42   8.99 8.97 7.31 12.79 6.11
Skewb First round 5 3.90   10.98   12.53 12.26 3.90 8.15 13.41
Kevin Arturo Huamán Ruiz    Peru
Kevin Arturo Huamán Ruiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.01   13.68   15.96 13.23 14.32 13.48 13.01
Second round 6 12.10   12.67   12.37 12.10 12.30 13.54 13.33
First round 9 11.62   15.33   11.62 15.89 17.79 15.71 14.40
2x2x2 Cube Final 7 4.09   5.14   6.57 4.09 4.63 5.24 5.55
First round 7 4.27   6.01   6.37 6.79 4.27 5.97 5.70
4x4x4 Cube Final 8 46.87   59.50   58.43 46.87 1:05.76 1:06.60 54.31
First round 7 55.89   58.94   57.98 55.89 1:03.94 1:02.51 56.33
Pyraminx First round 7 7.77   10.85   12.56 9.52 11.07 11.97 7.77
Kevin Gómez Villanueva    Peru
Kevin Gómez Villanueva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 15.05   16.64   15.05 17.47 17.29 23.07 15.15
Second round 14 14.97   17.39   18.04 16.31 14.97 20.08 17.82
First round 12 13.46   16.54   16.81 15.94 16.88 17.27 13.46
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 27.49   30.47   28.51 27.49 32.92 29.97 50.13
Leon Achata    Peru
Leon Achata
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 25.76   31.71   31.54 35.76 27.84 DNF 25.76
Pyraminx First round 8 7.64   11.16   24.28 8.50 13.67 11.32 7.64
Lorenzo Blanco    Peru
Lorenzo Blanco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 52.30   1:10.40   1:22.34 1:15.25 53.62 52.30 2:25.80
Lucas Céspedes Espinoza    Peru
Lucas Céspedes Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 59.34   1:17.84   1:13.73 DNF 59.34 1:22.03 1:17.76
Luis Carlos Araujo    Peru
Luis Carlos Araujo
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 22 13.09   DNF   DNF 13.09 DNF DNS DNS
Luis Ortega    Peru
Luis Ortega
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 13.56   20.78   29.43 20.10 22.18 13.56 20.06
First round 23 18.12   20.12   18.76 22.16 18.12 24.01 19.44
2x2x2 Cube Final 8 3.75   5.55   6.38 3.75 4.24 7.35 6.02
First round 11 4.97   6.38   7.31 4.97 6.19 10.29 5.63
4x4x4 Cube First round 15 1:44.37   1:52.27   1:55.60 1:44.37 2:12.41 1:53.30 1:47.91
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 48.63   57.37   1:16.18 58.90 50.50 48.63 1:02.72
Pyraminx First round 9 7.86   12.53   13.89 7.86 14.64 10.08 13.61
Mabel Asmad    Peru
Mabel Asmad
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 29.25   32.16   36.65 DNF 29.80 30.02 29.25
First round 33 20.57   26.71   24.37 32.03 27.64 28.12 20.57
Megaminx Final 5 2:00.43   2:10.22   2:17.60 2:20.05 2:00.43 2:05.52 2:07.55
Pyraminx First round 12 9.15   14.98   10.21 18.97 17.72 17.01 9.15
Marco Penado    Peru
Marco Penado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.25   19.81   18.25 20.12 21.90 18.69 20.62
First round 20 18.30   19.49   27.05 19.09 18.49 20.90 18.30
Max Cespedes Tapia    Peru
Max Cespedes Tapia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 28.22   33.62   34.54 28.22 33.88 42.28 32.44
2x2x2 Cube First round 18 7.29   10.14   11.53 9.01 10.12 11.29 7.29
Miguel Angel Puerta Simarra    Peru
Miguel Angel Puerta Simarra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 22.30   27.43   28.49 22.30 36.11 25.38 28.42
First round 32 16.72   24.71   24.64 27.63 16.72 26.04 23.46
Noel Yzaguirre    Peru
Noel Yzaguirre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 13.59   16.43   21.28 19.31 16.13 13.59 13.85
Second round 11 14.17   16.08   14.19 18.89 18.04 14.17 16.02
First round 13 15.74   16.60   15.74 18.87 16.88 15.87 17.04
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo    Peru
Oswaldo Antonio Pajuelo Puppo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 12.12   13.76   14.48 13.30 12.12 13.51 15.18
Second round 7 12.07   12.78   12.12 14.66 13.04 12.07 13.17
First round 6 13.36   13.97   13.42 13.88 14.61 13.36 16.58
2x2x2 Cube Final 11 3.86   6.28   6.36 3.86 6.72 5.75 9.05
First round 6 3.91   5.83   7.18 4.57 8.60 3.91 5.75
4x4x4 Cube Final 5 44.34   52.17   56.73 46.55 59.98 44.34 53.23
First round 6 49.43   54.18   57.79 54.87 49.43 53.40 54.26
3x3x3 One-Handed Final 4 18.03   20.47   19.75 22.02 27.61 18.03 19.63
Combined First round 4 19.35   22.03   23.01 24.04 21.60 19.35 21.49
Megaminx Final 6 2:10.13   2:17.00   2:27.77 2:18.46 2:10.31 2:22.23 2:10.13
Pyraminx Final 2 5.07   7.11   9.14 8.85 6.57 5.91 5.07
First round 5 4.93   8.31   8.27 8.12 8.54 9.31 4.93
Skewb Final 2 5.45   6.70   7.97 5.45 5.84 6.87 7.38
First round 2 2.25   5.62   5.29 6.15 2.25 5.42 6.32
Piero Sánchez    Peru
Piero Sánchez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.51   18.62   18.95 18.46 18.46 15.51 27.58
First round 19 17.81   19.47   18.79 18.09 21.53 17.81 22.32
2x2x2 Cube Final 10 4.06   5.64   5.65 7.02 4.06 5.62 5.66
First round 9 5.86   6.17   5.86 6.24 7.37 6.38 5.90
4x4x4 Cube First round 12 1:06.85   1:25.01   1:31.83 1:25.41 1:06.85 1:17.79 2:15.01
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 40.40   56.63   40.40 56.57 59.59 1:31.28 53.73
Pyraminx First round 14 12.90   17.26   21.08 12.90 13.01 17.68 35.11
Skewb Final 4 6.43   8.24   17.16 6.43 9.57 7.19 7.97
First round 3 5.25   6.76   6.69 7.28 5.25 6.32 7.33
Renzo Tello    Peru
Renzo Tello
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.66   17.96   13.66 20.59 18.69 14.60 23.58
First round 16 17.03   19.10   17.03 DNF 18.66 17.41 21.24
Renzo Vasquez    Peru
Renzo Vasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 16.46   19.76   22.85 20.35 17.64 16.46 21.28
First round 15 16.69   18.31   16.69 21.61 19.74 17.99 17.19
2x2x2 Cube First round 12 4.18   6.47   6.29 7.40 6.02 7.11 4.18
Ricardo Escobar Aristizabal    Peru
Ricardo Escobar Aristizabal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 17.13   19.70   21.75 DNF 17.17 20.18 17.13
Roberto Diaz Ore    Peru
Roberto Diaz Ore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 23.02   27.53   32.83 29.48 29.14 23.02 23.98
Robinson Yzaguirre Cabrera    Peru
Robinson Yzaguirre Cabrera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 22.53   26.47   36.18 27.65 24.69 22.53 27.08
First round 27 20.79   22.25   42.27 22.32 23.41 20.79 21.03
Rodrigo Andre Valenzuela Loayza    Peru
Rodrigo Andre Valenzuela Loayza
Event Round Place Best Average Result Details
Skewb First round 8 19.06   26.04   29.87 26.45 19.06 DNF 21.79
Rodrigo Guadalupe Medina    Peru
Rodrigo Guadalupe Medina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 27.11   28.70   27.88 27.26 30.95 27.11 33.79
Ruth Villanueva Alzamora    Peru
Ruth Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 52.33   1:30.64   1:39.34 1:28.75 2:09.46 52.33 1:23.82
Sebastian Benites Wong    Peru
Sebastian Benites Wong
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.48   12.52   11.67 13.16 12.74 15.27 11.48
Second round 2 9.93   11.18   11.04 11.44 13.23 11.05 9.93
First round 4 10.34   12.81   15.09 10.34 13.50 12.34 12.60
Sebastian Valenzuela Loayza    Peru
Sebastian Valenzuela Loayza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 36.61   37.41   36.61 38.35 36.71 40.76 37.18
Sergio Araujo    Peru
Sergio Araujo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.40   18.95   14.40 20.16 22.66 17.33 19.35
First round 28 21.58   22.41   22.76 21.58 21.80 22.68 24.96
2x2x2 Cube First round 15 5.97   6.98   8.35 6.17 9.00 5.97 6.41
4x4x4 Cube First round 13 1:24.97   1:29.47   2:05.67 1:24.97 1:27.08 1:25.60 1:35.74
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 47.80   54.37   1:03.53 49.87 54.27 58.97 47.80
Pyraminx First round 10 5.72   13.57   DNF 21.54 8.91 10.27 5.72
Steve Ricapa    Peru
Steve Ricapa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 46.92   55.95   55.72 1:00.02 57.81 46.92 54.31
2x2x2 Cube First round 20 13.01   24.05   29.47 23.76 DNF 13.01 18.92
Victor Manuel Carranza Yactayo    Peru
Victor Manuel Carranza Yactayo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.03   17.50   17.34 16.03 16.75 19.61 18.40
First round 17 18.46   19.18   19.64 18.46 19.41 18.83 19.30
2x2x2 Cube First round 13 3.70   6.49   7.76 3.70 7.50 4.71 7.27
4x4x4 Cube First round 11 59.79   1:09.10   1:29.85 1:16.96 1:08.77 59.79 1:01.58
3x3x3 One-Handed Combined First round 8 28.21   29.83   28.25 32.63 33.20 28.62 28.21
Pyraminx Final 4 6.23   7.72   11.54 6.95 6.78 6.23 9.44
First round 3 4.28   6.78   8.22 4.28 5.80 12.13 6.33
Walter Alexander Junior Licas Torres    Peru
Walter Alexander Junior Licas Torres
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 15.68   22.96   21.86 19.68 15.68 27.33 27.51
2x2x2 Cube First round 17 6.97   9.32   22.54 8.67 9.58 9.70 6.97
4x4x4 Cube First round 14 1:31.09   1:39.88   1:31.09 1:39.58 1:42.38 1:45.03 1:37.69
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 31.13   41.78   37.82 38.77 49.99 48.76 31.13
Yuri Villanueva Alzamora    Peru
Yuri Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 18.65   21.18   23.80 21.21 20.68 18.65 21.65
First round 24 18.98   20.28   19.99 21.63 19.23 18.98 27.02
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 1:04.00     1:04.00 1:10.00