Mariano Melgar 2014

Date City WCA LInk
2014-7-12~13  Peru, Arequipa Mariano Melgar 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 11.30  Eduardo Gutiérrez Cuba 11.70  Christian Saenz Valdivia 12.20
 2x2x2 Cube  Christian Saenz Valdivia 3.76  Eduardo Gutiérrez Cuba 3.77  Ernesto Gutiérrez Cuba 4.17
 4x4x4 Cube  Ernesto Gutiérrez Cuba 43.47  Christian Saenz Valdivia 47.41  Jhon Alexander Taboada Temple 52.77
 5x5x5 Cube  Christian Saenz Valdivia 1:25.45  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:41.10  Jhon Alexander Taboada Temple 1:55.02
 6x6x6 Cube  Jhon Alexander Taboada Temple 4:15.73  Ernesto Gutiérrez Cuba 4:33.39  Hector Huanqque 4:46.46
 7x7x7 Cube  Christian Saenz Valdivia 4:12.50  Ernesto Gutiérrez Cuba 6:57.39  Hector Huanqque 7:36.41
 3x3x3 Blindfolded  Gianfranco Huanqui 42.93  Jael Riggenbach 51.45  Natán Riggenbach 1:04.92
 3x3x3 One-Handed  Juan Pablo Huanqui 21.28  Ernesto Gutiérrez Cuba 23.37  Christian Saenz Valdivia 23.81
 Megaminx  Juan Pablo Huanqui 1:07.64  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:16.11  Jaime Huaman Saavedra 3:08.84
 Pyraminx  Christian Saenz Valdivia 7.00  Ernesto Gutiérrez Cuba 8.46  Eduardo Gutiérrez Cuba 11.24
 Skewb  Jhon Alexander Taboada Temple 5.96  Christian Saenz Valdivia 9.77  Luis Huayapa Blas 15.12
 Square-1  Dewin Berdejo 1:12.38  Hector Huanqque 1:14.27
 4x4x4 Blindfolded  Gianfranco Huanqui 7:34.17
 3x3x3 Multi-Blind  Gianfranco Huanqui 14/16 59:21  Natán Riggenbach 6/8 45:04  Jael Riggenbach 5/7 45:43
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 10.35   11.22    Peru 10.35 12.26 10.74 11.92 11.00
2 Christian Saenz Valdivia 11.79   12.83    Peru 13.69 14.83 12.08 12.71 11.79
3 Eduardo Gutiérrez Cuba 11.44   13.06    Peru 14.22 11.97 11.44 17.39 12.98
4 Rachel Riggenbach 12.28   13.85    Peru 16.93 14.83 13.16 12.28 13.57
5 Juan Pablo Huanqui 12.96   14.54    Peru 13.54 12.96 15.89 14.20 15.89
6 Jhon Alexander Taboada Temple 14.41   15.05    Peru 14.41 14.92 14.94 15.29 22.04
7 Dewin Berdejo 14.73   16.35    Peru 15.51 15.88 17.83 17.67 14.73
8 Luis Huayapa Blas 16.48   17.62    Peru 17.69 16.48 17.75 21.58 17.43
9 Jael Riggenbach 14.80   18.39    Peru 14.80 19.52 17.11 DNF 18.53
10 Marcelo Ordoñez 17.74   20.13    Peru 22.03 17.95 20.42 28.36 17.74
11 Yehude Rudy Canaza Apaza 19.30   20.15    Peru 21.42 19.62 19.41 19.30 24.49
12 Hector Huanqque 18.56   20.74    Peru 22.33 19.00 18.56 23.56 20.89
13 Jaime Huaman Saavedra 18.45   20.88    Peru 20.02 18.80 40.64 18.45 23.83
14 Natán Riggenbach 17.65   21.08    Peru 19.04 18.79 17.65 27.50 25.40
15 Dargi Hinojosa Saavedra 19.76   21.32    Peru 20.94 20.20 19.76 29.40 22.83
16 Jose Alex Apaza Huaman 19.78   23.01    Peru 19.78 22.90 19.78 26.34 27.52
17 Kevin Joel Berrio Quintanilla 20.66   23.38    Peru 25.63 27.55 22.32 22.20 20.66
18 Marcos Rodriguez 21.89   24.31    Peru 24.56 26.45 21.91 DNF 21.89
19 Diego César Paredes Espinoza 21.98   25.28    Peru 26.12 24.65 35.10 25.07 21.98
20 Anthony Jesús Feria Paredes 22.16   25.88    Peru 23.43 25.21 29.06 29.01 22.16
21 Christian Collado Calderón 20.77   26.71    Peru 20.77 24.24 24.93 30.96 32.85
22 Carlos Suarez Soria 21.35   27.32    Peru 30.24 22.47 32.55 21.35 29.24
23 David Peñalva Fernandez 16.49   28.02    Peru 31.72 16.49 28.37 28.76 26.94
24 Adriana Sofia Rodriguez Lopez 23.08   28.21    Peru 23.87 DNF 30.28 30.48 23.08
25 Yanira Ines Taco Valer 27.47   29.50    Peru 31.37 35.17 29.65 27.49 27.47
26 Francisco Chacon 27.97   31.12    Peru 46.38 27.97 32.98 31.69 28.69
27 Julio Yauri Ituccayasi 19.09   31.20    Peru 29.32 51.16 30.91 19.09 33.37
28 Marco Antonio Zapana Rios 23.80   36.17    Peru 1:09.98 23.80 27.80 49.12 31.59
29 Angel José Sucapuca Díaz 35.40   39.98    Peru 40.40 35.40 40.53 39.02 47.66
30 Leithian Riggenbach 36.36   43.64    Peru 44.91 47.51 36.36 38.49 48.04
31 Luis Rojas Carrazco 36.41   46.05    Peru 50.02 43.19 36.41 56.24 44.95
32 Anel Laguna 48.04   50.20    Peru 1:16.79 52.10 48.46 50.04 48.04
33 Diego Chris Choquehuaita Yana 44.35   54.02    Peru 1:06.28 56.87 50.68 44.35 54.51
34 Brayan Calle Espino 53.21   55.46    Peru 55.30 1:09.56 57.00 53.21 54.07
35 Manuel Medina Delgado 52.74   1:03.82    Peru 1:06.46 59.75 1:10.38 1:05.25 52.74
36 Esther Machaca 58.36   1:04.61    Peru 1:09.99 1:22.02 1:00.51 1:03.34 58.36
37 Junior Narro 52.44   1:14.97    Peru 59.91 55.05 1:49.94 52.44 DNF
38 Camila Suarez Soria 1:13.68   1:28.48    Peru 1:13.68 1:17.24 1:23.82 2:35.45 1:44.37
39 Alejandro Edmundo Andres Barrios Rocha 1:09.56   1:28.55    Peru 1:25.80 2:34.99 1:39.10 1:09.56 1:20.76
40 Ronald Roldan 1:11.73   1:35.96    Peru DNF 1:11.73 1:21.31 1:59.02 1:27.56
41 Oscar Yonatan Condori 1:46.91   1:56.39    Peru 1:49.03 1:50.75 2:09.40 1:46.91 2:11.69
42 Piero Yupanqui 55.11   DNF    Peru DNF 1:00.61 DNF 1:03.70 55.11
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 9.25   11.13    Peru 10.57 12.31 10.50 9.25 DNF
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 10.39   12.01    Peru 10.39 12.00 12.53 12.31 11.72
3 Jhon Alexander Taboada Temple 12.62   13.39    Peru 12.62 15.45 13.09 13.16 13.93
4 Juan Pablo Huanqui 10.63   13.62    Peru 13.70 10.63 14.52 12.64 18.16
5 Christian Saenz Valdivia 12.71   14.04    Peru 13.97 12.71 14.09 14.07 16.72
6 Rachel Riggenbach 12.29   14.24    Peru 12.29 13.25 14.23 15.23 16.83
7 Natán Riggenbach 11.99   15.02    Peru 15.28 13.77 11.99 18.27 16.00
8 Dewin Berdejo 14.44   15.52    Peru 15.17 16.24 15.14 14.44 16.51
9 Jael Riggenbach 14.08   16.31    Peru 14.08 16.64 DNF 15.86 16.44
10 Jaime Huaman Saavedra 17.19   18.40    Peru 19.28 17.19 18.05 17.88 19.48
11 Yehude Rudy Canaza Apaza 17.79   19.99    Peru 20.21 19.06 20.70 17.79 24.39
12 Hector Huanqque 18.60   20.07    Peru 25.07 19.60 18.60 19.04 21.56
13 Luis Huayapa Blas 19.12   20.66    Peru 21.94 27.60 19.95 20.09 19.12
14 Jose Alex Apaza Huaman 19.15   21.35    Peru 23.12 36.81 19.15 19.74 21.20
15 Marcos Rodriguez 19.35   22.44    Peru 37.97 25.45 21.32 19.35 20.54
16 Dargi Hinojosa Saavedra 17.94   23.10    Peru 26.44 44.06 17.94 22.44 20.41
17 Anthony Jesús Feria Paredes 22.56   24.73    Peru 23.11 22.56 25.49 29.22 25.59
18 Carlos Suarez Soria 21.39   26.00    Peru 22.69 28.39 28.03 27.27 21.39
19 Christian Collado Calderón 23.50   26.85    Peru 29.32 26.11 23.50 25.14 29.30
20 Julio Yauri Ituccayasi 26.65   28.02    Peru 26.65 29.62 27.40 27.04 29.82
21 Diego César Paredes Espinoza 21.11   29.39    Peru 40.13 21.11 22.55 DNF 25.48
22 Adriana Sofia Rodriguez Lopez 24.86   30.47    Peru 32.94 30.44 24.86 28.03 45.69
23 Yanira Ines Taco Valer 25.72   30.51    Peru 32.11 32.64 37.02 25.72 26.77
24 Francisco Chacon 26.92   31.68    Peru 29.16 32.31 40.25 33.58 26.92
25 Leithian Riggenbach 29.92   39.26    Peru 41.03 41.53 36.52 40.24 29.92
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 10.87   11.30    Peru 11.57 10.90 11.44 10.87 12.72
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 11.19   11.70    Peru 12.24 12.52 11.19 11.46 11.41
3 Christian Saenz Valdivia 11.18   12.20    Peru 11.30 14.18 12.08 13.21 11.18
4 Juan Pablo Huanqui 11.41   13.05    Peru 12.54 15.16 11.46 16.76 11.41
5 Rachel Riggenbach 11.52   13.87    Peru 11.52 13.98 12.69 14.94 15.11
6 Jael Riggenbach 11.35   13.98    Peru 15.71 11.35 11.80 16.26 14.44
7 Jhon Alexander Taboada Temple 12.79   14.52    Peru 14.74 15.70 17.82 13.13 12.79
8 Natán Riggenbach 14.76   16.34    Peru 14.76 DNF 17.71 14.86 16.46
9 Dewin Berdejo 13.91   19.22    Peru 13.91 16.52 24.18 18.17 22.98
10 Jaime Huaman Saavedra 17.84   20.58    Peru 21.00 21.85 17.84 24.50 18.88
11 Luis Huayapa Blas 18.45   21.59    Peru 24.40 19.49 24.86 20.89 18.45
12 Yehude Rudy Canaza Apaza 20.68   22.02    Peru 22.45 22.84 20.76 25.26 20.68
13 Jose Alex Apaza Huaman 18.54   22.68    Peru 21.82 22.92 18.54 25.73 23.29
14 Hector Huanqque 18.44   23.20    Peru 24.48 22.56 18.44 22.57 DNF
15 Dargi Hinojosa Saavedra 16.41   25.20    Peru 16.41 26.63 30.58 27.28 21.70
16 Marcos Rodriguez 18.61   25.79    Peru 25.01 36.29 24.43 27.93 18.61
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 2.67   4.00    Peru 3.92 4.06 6.45 4.03 2.67
2 Christian Saenz Valdivia 2.83   4.04    Peru DNF 2.83 3.66 5.15 3.32
3 Juan Pablo Huanqui 2.43   4.98    Peru 5.26 2.43 5.51 4.23 5.45
4 Jhon Alexander Taboada Temple 4.62   5.17    Peru 4.62 6.17 4.94 5.62 4.96
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 3.32   6.26    Peru 7.96 7.29 3.32 5.31 6.18
6 Dewin Berdejo 5.30   6.40    Peru 6.09 7.16 5.30 12.31 5.94
7 Marcelo Ordoñez 4.89   7.52    Peru 7.87 7.02 7.66 11.28 4.89
8 Luis Huayapa Blas 5.37   7.70    Peru 5.37 6.20 8.62 8.27 DNF
9 Hector Huanqque 7.51   8.31    Peru 8.55 7.51 10.38 8.40 7.97
10 Anthony Jesús Feria Paredes 8.26   9.42    Peru 10.68 8.26 12.34 9.09 8.50
11 Adriana Sofia Rodriguez Lopez 4.67   9.54    Peru 10.18 13.14 10.74 7.71 4.67
12 Carlos Suarez Soria 7.95   10.42    Peru 11.97 11.45 7.95 11.00 8.81
13 Jaime Huaman Saavedra 4.63   10.50    Peru 16.18 12.66 7.60 11.24 4.63
14 Kevin Joel Berrio Quintanilla 5.57   12.76    Peru 11.67 19.87 6.74 DNF 5.57
15 Dargi Hinojosa Saavedra 8.62   13.57    Peru 19.39 8.62 11.98 28.33 9.35
16 Yehude Rudy Canaza Apaza 8.66   18.12    Peru 30.95 19.73 13.98 20.64 8.66
17 Stephanie Ganoza Ramirez 14.33   DNF    Peru 14.33 14.82 DNF 15.39 DNF
18 Camila Suarez Soria 20.90   DNF    Peru DNF 20.90 33.84 DNF DNF
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 3.23   3.66    Peru 3.81 3.84 3.23 5.46 3.34
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 3.37   4.14    Peru 8.15 4.52 4.17 3.37 3.73
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 3.71   4.69    Peru DNF 3.79 3.86 3.71 6.41
4 Juan Pablo Huanqui 3.67   5.12    Peru 4.51 3.67 4.65 6.19 6.51
5 Dewin Berdejo 4.81   7.43    Peru 8.97 6.94 4.81 6.38 9.35
6 Jhon Alexander Taboada Temple 6.22   8.08    Peru DNF 8.40 9.24 6.22 6.61
7 Anthony Jesús Feria Paredes 6.91   8.33    Peru 6.91 11.58 8.56 8.26 8.16
8 Hector Huanqque 7.77   8.39    Peru 9.24 8.55 8.71 7.91 7.77
9 Jaime Huaman Saavedra 6.02   10.21    Peru 6.02 11.21 11.29 14.29 8.14
10 Carlos Suarez Soria 8.66   11.18    Peru 14.77 10.21 11.69 8.66 11.65
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 2.09   NR 3.76    Peru 3.44 2.09 3.81 4.03 4.69
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 3.54   3.77    Peru 4.07 5.69 3.71 3.54 3.54
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 2.32   4.17    Peru 4.39 2.32 DNF 4.28 3.84
4 Juan Pablo Huanqui 3.69   4.97    Peru 6.06 4.73 3.69 6.40 4.13
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 39.24   41.97    Peru 39.24 42.83 40.65 51.11 42.44
2 Jhon Alexander Taboada Temple 43.82   49.36    Peru 45.79 45.24 57.06 1:01.22 43.82
3 Christian Saenz Valdivia 47.40   53.11    Peru 47.40 58.05 51.75 55.51 52.08
4 Eduardo Gutiérrez Cuba 50.60   54.32    Peru 58.77 50.60 1:24.70 51.34 52.85
5 Juan Pablo Huanqui 48.60   1:00.25    Peru 5:07.56 56.92 1:02.56 48.60 1:01.28
6 Dewin Berdejo 54.11   1:08.97    Peru DNF 1:06.70 54.11 1:01.64 1:18.58
7 Hector Huanqque 1:05.73   1:09.75    Peru 1:11.06 1:05.73 1:08.92 1:09.27 1:11.81
8 Luis Huayapa Blas 1:12.54   1:14.03    Peru 1:12.59 1:48.58 1:14.96 1:12.54 1:14.53
9 Jaime Huaman Saavedra 1:14.68   1:37.18    Peru DNF 1:14.68 1:33.20 1:47.13 1:31.22
10 Yehude Rudy Canaza Apaza 1:53.51      Peru 1:53.51 2:07.76
11 Anthony Jesús Feria Paredes DNF      Peru DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ernesto Gutiérrez Cuba 38.98   43.47    Peru 52.15 38.98 40.25 47.87 42.29
2 Christian Saenz Valdivia 43.34   47.41    Peru 55.49 49.81 43.34 47.88 44.55
3 Jhon Alexander Taboada Temple 51.03   52.77    Peru 51.10 53.46 53.75 58.19 51.03
4 Juan Pablo Huanqui 46.52   53.50    Peru 46.52 52.40 1:03.21 57.07 51.04
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 51.33   59.20    Peru 51.33 1:02.28 1:01.69 55.16 1:00.75
6 Dewin Berdejo 1:02.69   1:07.28    Peru 1:05.58 1:09.91 1:10.39 1:02.69 1:06.35
7 Hector Huanqque 59.78   1:08.79    Peru 1:15.17 59.78 1:13.08 1:03.29 1:10.01
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 1:23.79   1:25.45    Peru 1:26.99 1:24.06 1:25.29 1:23.79 1:35.67
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:27.16   1:41.10    Peru 1:48.94 1:44.33 1:30.04 1:50.89 1:27.16
3 Jhon Alexander Taboada Temple 1:45.65   1:55.02    Peru 2:48.99 1:54.78 1:59.35 1:45.65 1:50.93
4 Hector Huanqque 2:14.26   2:20.65    Peru 2:18.32 2:17.27 2:14.26 2:32.15 2:26.35
5 Dewin Berdejo 2:19.20   2:23.39    Peru 2:20.42 2:33.17 2:22.96 2:26.78 2:19.20
6 Jaime Huaman Saavedra 3:32.04      Peru 3:36.82 3:32.04
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 3:49.00   4:15.73    Peru 4:43.41 3:49.00 4:14.79
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 3:46.89   4:33.39    Peru 3:46.89 3:57.08 5:56.19
3 Hector Huanqque 4:26.74   4:46.46    Peru 4:26.74 4:51.74 5:00.91
4 Christian Saenz Valdivia 3:07.84   DNF    Peru DNF 3:07.84 DNF
  7x7x7 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 4:11.49   4:12.50   NR  Peru 4:13.94 4:12.06 4:11.49
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 6:26.90   6:57.39    Peru 6:26.90 7:03.81 7:21.46
3 Hector Huanqque 6:54.86   7:36.41    Peru 7:09.79 8:44.57 6:54.86
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 42.93   56.88   NR  Peru 1:22.48 42.93 45.22
2 Jael Riggenbach 51.45   DNF    Peru 51.45 DNF DNF
3 Natán Riggenbach 1:04.92   DNF    Peru DNF 1:04.92 DNF
4 Yehude Rudy Canaza Apaza 1:41.77   DNF    Peru 1:41.77 DNF 1:57.16
5 Dewin Berdejo DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Eduardo Gutiérrez Cuba 17.92   19.58    Peru 18.68 20.16 19.89 27.40 17.92
2 Juan Pablo Huanqui 17.29   20.35    Peru 21.70 20.09 19.98 17.29 20.98
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 20.34   21.16    Peru 20.99 22.47 21.05 21.44 20.34
4 Jhon Alexander Taboada Temple 19.96   24.10    Peru 23.60 22.33 26.38 26.84 19.96
5 Christian Saenz Valdivia 22.62   25.58    Peru 26.50 22.62 28.22 25.53 24.70
6 Dewin Berdejo 25.62   30.39    Peru 32.04 35.39 25.62 28.65 30.48
7 Jaime Huaman Saavedra 31.46   35.63    Peru 35.81 32.46 38.63 39.90 31.46
8 Luis Huayapa Blas 35.60   39.09    Peru 42.70 38.12 36.44 45.54 35.60
9 Hector Huanqque 37.30   42.26    Peru 50.83 37.30 43.14 39.05 44.60
10 Yehude Rudy Canaza Apaza 33.66   42.61    Peru 33.66 37.35 47.33 47.25 43.24
11 Dargi Hinojosa Saavedra 49.20   59.05    Peru 52.51 1:04.24 49.20 1:03.03 1:01.60
12 Anthony Jesús Feria Paredes 1:23.09      Peru 1:31.11 1:23.09
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 18.61   21.28    Peru 26.60 19.37 23.87 18.61 20.61
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 15.25   23.37    Peru 28.15 16.43 DNF 15.25 25.52
3 Christian Saenz Valdivia 22.57   23.81    Peru 22.85 25.27 22.57 23.89 24.68
4 Jhon Alexander Taboada Temple 21.97   26.40    Peru 24.18 21.97 26.00 29.03 29.79
5 Dewin Berdejo 30.44   31.84    Peru 30.91 32.51 41.78 32.10 30.44
6 Luis Huayapa Blas 33.90   41.36    Peru 40.60 45.09 41.76 41.73 33.90
7 Jaime Huaman Saavedra 39.08   48.49    Peru 43.97 40.94 DNF 1:00.55 39.08
8 Eduardo Gutiérrez Cuba 20.30   DNF    Peru 20.30 20.76 20.86 DNF DNF
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Juan Pablo Huanqui 1:00.66   NR 1:07.64    Peru 1:02.97 1:00.66 1:09.96 1:12.49 1:09.99
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:02.50   1:16.11    Peru 1:30.86 1:11.59 1:02.50 1:11.99 1:24.74
3 Jaime Huaman Saavedra 2:41.75   3:08.84    Peru 2:41.75 3:08.09 3:11.42 3:24.20 3:07.02
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Christian Saenz Valdivia 4.47   7.00    Peru 8.18 7.16 7.47 4.47 6.37
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 7.02   8.46    Peru 8.13 10.64 7.02 8.41 8.85
3 Eduardo Gutiérrez Cuba 8.03   11.24    Peru 11.26 14.38 11.45 8.03 11.01
4 Hector Huanqque 11.35   12.53    Peru 12.65 11.35 11.37 13.57 14.65
5 Anthony Jesús Feria Paredes 12.12   13.16    Peru 14.71 12.95 12.97 12.12 13.56
6 Luis Huayapa Blas 11.28   14.07    Peru 11.40 12.86 DNF 11.28 17.94
7 Yehude Rudy Canaza Apaza 13.54   25.53    Peru 22.63 27.11 13.54 58.38 26.85
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jhon Alexander Taboada Temple 5.06   5.96   SAR  Peru 5.45 6.90 7.22 5.06 5.54
2 Christian Saenz Valdivia 7.42   9.77    Peru 16.26 9.13 9.55 10.64 7.42
3 Luis Huayapa Blas 6.90   15.12    Peru 24.75 15.60 12.83 6.90 16.94
4 Jaime Huaman Saavedra 14.39   21.79    Peru 14.39 24.45 18.44 22.47 28.02
5 Ernesto Gutiérrez Cuba 16.67   22.06    Peru 16.67 26.05 20.04 23.81 22.34
6 Yehude Rudy Canaza Apaza 17.77   41.27    Peru 39.51 41.67 44.12 17.77 42.63
7 Carlos Suarez Soria 20.21   45.08    Peru 56.42 49.65 47.93 20.21 37.66
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Dewin Berdejo 47.81   1:12.38    Peru 1:30.90 47.81 1:21.89 1:09.34 1:05.91
2 Hector Huanqque 1:11.72   1:14.27    Peru 1:15.20 1:28.34 1:13.72 1:13.88 1:11.72
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 7:34.17   NR    Peru DNF 7:34.17 DNF
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 14/16 59:21      Peru 14/16 59:21
2 Natán Riggenbach 6/8 45:04      Peru 6/8 45:04
3 Jael Riggenbach 5/7 45:43      Peru 5/7 45:43
4 Yehude Rudy Canaza Apaza DNF      Peru DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 F R2 B D2 U2 B2 D2 F2 L D' F' R U2 L2 U F2 U F' L2
A #2 L2 F2 U' L2 U F2 U' B2 F2 U2 R B F2 D2 F' U2 R D' R B2
A #3 U' L' D' B2 D2 R D L2 B D R D2 L' F2 B2 D2 B2 R' B2
A #4 L' R' U2 R B2 U2 F2 R' B2 F D2 R' B R2 D2 B2 U F' U
A #5 B2 F U2 B2 L2 B R2 B D' R' B D2 L U B' F' L' R U'
A Ex#1 U' F2 R2 U B2 D2 F2 U' B2 R D' F' L R D R' F' R F'
A Ex#2 B2 U2 R2 U2 F L2 B' D2 B U' R D2 U2 L D2 F2 L F' R2
B #1 R U F R2 U B U L U' D' R2 B' U2 B2 U2 L2 U2 B U2 B
B #2 B2 U R2 D' L2 U F L D F L2 F' L2 F' U2 F2 U2 R2 B'
B #3 F2 L2 B2 D B2 F2 L2 F2 R2 D2 U' L' U' L2 B D' B F L' F2 U
B #4 U2 B U B2 L B2 U2 D' R2 F U2 F2 L B2 R' U2 F2 R' B2 R
B #5 B U2 B U2 F2 U F B' L2 D R U2 R' D2 R L' D2 R2 B2 D2
B Ex#1 F' D2 L2 R2 B L2 U2 F' D2 B2 U' L B' L' D F2 L R2 D2 R'
B Ex#2 U R U L2 F L B R F U' B' U2 B2 U2 D2 B R2 F B U2
C #1 B2 L' U2 L U2 R F2 U2 L2 D2 U2 B R2 D F' D R D' F2 L U2
C #2 B2 D2 L2 B2 R2 F2 U F2 D B' D2 U' B2 R' F' U' F' U R
C #3 U' D F U L' B2 R' B R F R2 L2 D' B2 U' B2 U
C #4 L2 F2 R2 F2 U' F2 L2 R2 F D F U' R' B L2 D2 R' D' U'
C #5 R' F2 U2 F2 L' U2 L' F2 R2 F L' U' R2 B U' L D U2 L2 R'
C Ex#1 D' F2 D F2 R2 D2 L2 D F2 L2 B L R D2 B L2 U2 R2 B2 U
C Ex#2 U2 F' L2 B2 R2 B2 D2 F R2 F' L' F2 U R' D B' F L F2 R' U2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 D' L2 D' L2 U2 R2 B2 D L2 B2 U R F' D' L' U' F2 D B' D F
A #2 U2 R2 B' U2 L2 F2 U2 R2 D' F L' D2 L2 U L' U B' U' F'
A #3 F2 D L2 R2 D' L2 D' U' L' U' L B2 L2 R D U2 F' D' B'
A #4 L2 D2 B' L2 F R2 D2 F D2 F U' F' U' B2 R' D' R2 B' D' R
A #5 L2 F' L2 B2 D2 U2 L' B2 R' U' R' D' B' U' B F D2
A Ex#1 B' R' F2 R2 U' R' D' L' F D2 L' U2 R' U2 B2 L F2 L' D2
A Ex#2 D R' F2 B' R' F' D B2 L U D2 F D2 L2 B L2 F L2 B R2
B #1 U2 L2 D F' L' B D' R' B' L2 B2 D' L2 B2 U F2 U2 R2 F2
B #2 D' B2 U L2 R2 U L2 D' U2 B L F' D' B' F2 L2 B' F R D'
B #3 L U2 L F2 U2 L' R' F2 R D2 R' U' B2 R2 U2 F' D' F2 D2 R
B #4 F2 U2 L2 B2 D' B2 D R2 F' R D2 F' R D2 U2 R B2 L2 B
B #5 R' F L' B' L2 F2 U D2 F U' L' U2 B2 L' U2 L' F2 U2 R L
B Ex#1 U2 L2 D U' L2 U F2 L2 B2 U2 R' D F' D2 L2 R F2 D B R'
B Ex#2 D2 L' F' R B' D L' U B D' F R2 D' R2 D2 R2 D' F2 U'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 F2 L B U D2 L' U L2 B D2 B2 D' L2 D' B2 U L2 D'
A #2 U2 F2 R2 U2 L' F B' U' R' B' L2 U B2 U B2 L2 B2 D' B2 R2 D'
A #3 L2 B L2 B2 D2 U2 F' D2 B D2 L2 R' F D2 B L2 U2 F2 L' D
A #4 R B2 R2 U R' B L B2 U D' L2 U2 R2 F D2 B D2 F2 R2
A #5 L2 F' D2 U2 L2 F D2 U2 R2 U2 F' L' D' L' F L2 U R F' U2
A Ex#1 U' B' L F2 L2 F' D' B' L B R D2 R' U2 D2 L' D2 R L2 B2
A Ex#2 L2 R2 B2 U B2 U L2 U B2 R2 U' L' B' R F2 U F' L F' R2 F2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 R' U' F R2 U2 F' R2 F U2 F
A #2 R U2 R' U R' U2 R U' R U R
A #3 R U F' R' U2 R' U2 R U R' U2
A #4 U2 R' U' R U2 R F' U' F' U2 R'
A #5 R2 U' R2 U' R2 F U R2 U2 R2 F
A Ex#1 U R2 F U2 F U' F R U' F' U'
A Ex#2 U2 R U2 R' U R F' R2 U' R2 F
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U' R' U F' U F2 U2 R U' R' U'
A #2 R' U' R2 U' R' F U' F' U2 F U'
A #3 U R F' U' R2 U' F U2 F' R2 F
A #4 R' U' F R' U' F U' R2 U' F' U2
A #5 R' U2 R U R' U' F U' R' F U2
A Ex#1 R' U2 F' U F U2 F2 R2 F' R' U'
A Ex#2 F R U' R U' F' U' R2 F U' F
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 R' F2 U2 R U R F' U' F' R'
A #2 R' U' F R2 F' R2 U R2 U R U2
A #3 U' R' U2 F R U2 R2 U' F R2 U'
A #4 U R F' R' U' R' F' R' F U2 F
A #5 F' R F R U' R' U2 F U' R U2
A Ex#1 R U' R F' R' U' R' F U F U2
A Ex#2 U R' U F U' R U R' U R2 U2
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U' L2 F2 L2 D' L2 F2 U L2 D2 U' B U R2 D2 B' U' L U R' Rw2 F' R2 Uw2 Fw2 U' Rw2 L2 U' F2 U Rw' U' F' U2 B' Rw F' Uw' B2 R' Fw' R' Uw
A #2 R' D2 F2 R' B2 F2 R2 F2 R2 D2 F D2 R D' B' L' U B' L' U Uw2 Fw2 F' U F2 R2 U' B2 Rw2 R2 B' Rw U2 R2 Fw2 Uw2 R2 Fw Rw2 Fw2 Uw' R2 Fw
A #3 L' U F U' L2 B' R B2 U2 F U F2 U' R2 L2 U' R2 F2 U2 B2 U2 Fw2 Uw2 D F2 Uw2 U2 B D' U2 Rw2 U' L2 D2 Rw' Fw2 R Uw2 B' Rw L2 R' Uw' F' Rw' U Fw'
A #4 B L2 D2 B U2 F2 D2 F U2 R B D' R' F2 R2 U D L' D2 Rw2 Fw2 F2 D B Rw2 D' R2 Uw2 F' U F2 Rw' F' D' Rw' Fw L Uw Rw2 L2 Fw' D2 R
A #5 L2 R2 B2 D' B2 D' L2 D' R' F U B D' R F2 B2 L U B' Fw2 U D F' Uw2 Fw2 U' F D2 R2 D B2 Rw' Fw2 Rw Uw2 L Fw Rw2 D' Fw Rw' Fw' U' B2
A Ex#1 U' B' L B' F L D L' F R' F' D2 R2 F D2 F' R2 U2 R2 F' L2 Rw2 U' R' Fw2 R F2 D' L2 Fw2 R' Fw' R' U2 Rw2 D2 F R2 Uw' Fw D' B2 U2 Fw L'
A Ex#2 U2 R' B2 D2 B2 R' L' U2 R2 D B2 R L D F' R' U' L' B' Uw2 L Fw2 Rw2 B' Rw2 R' Fw2 B' Rw2 L' D2 Uw' B2 Rw2 B' Uw U2 Fw D Rw Uw2 F2 D'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' D2 L' F2 R' U2 B2 F2 R F2 L' F L' D' L' R' F R U2 F' Rw2 Uw2 Rw2 U' B' U Rw2 U Rw2 Uw2 B U F2 Rw' F R2 Uw2 R2 D Fw' U' Rw' D' Rw2 Uw B2
A #2 U2 L2 F' L2 B' D2 F' L2 B' U2 L' F' D2 L' D' R2 U B L2 R B' Fw2 L2 U B Rw2 L2 U' Fw2 B L2 F Rw2 D2 Rw' B U R' Fw' Uw2 B' Rw Fw' Uw Rw' D2
A #3 F2 L' R' U2 L' F2 L B2 R' U2 D2 B' U R' D' L U' D2 L2 D' Fw2 U R' D' L Fw2 F2 D Rw2 L2 Fw2 B' Uw2 L2 Fw' D' B2 Rw F' Uw D2 B2 Rw U'
A #4 F2 B' L2 U D2 L F L' D' F2 L2 D2 B2 U2 F U2 F' U2 Rw2 Uw2 B Uw2 L2 F' Uw2 F2 D' U B' L' F' Rw F2 R B' Fw U' Rw2 L Fw' Uw Fw' B'
A #5 F' D2 R2 B2 D2 U2 B' U2 L2 B' U F2 L2 U2 L' B' R2 D' F U' Rw2 Fw2 L Uw2 R2 F' L Fw2 R Uw2 F' R D2 U L2 Uw' Fw2 U F' R Rw D2 Rw2 Uw B2
A Ex#1 U2 F U2 B' L2 B R2 D2 F R2 L2 D L U2 R U D' R L2 D' B' Uw2 R' B2 L' Uw2 U' Rw2 D L' D2 L' Fw L' U2 F U' B Uw Fw Rw' U2 B' D Fw
A Ex#2 F2 R D' U' R' L D2 L' U' B U2 L2 F' B2 L2 F' U2 L2 D2 B Rw2 B' Rw2 U Fw2 D B' R2 F2 R2 Uw2 D2 Rw' F' U' Rw2 Uw2 U Rw Uw Fw D B' R Fw2
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Bw2 Rw2 B' Lw' R' Dw Bw' Lw Dw B Uw2 D' Fw' F' Lw2 Dw2 Rw' Uw' Dw' B' Bw' Fw' Lw' B' F Bw Uw' L' Rw Bw2 L' Bw L2 F2 R' Fw B' L2 Rw B2 L F Rw' Uw' R2 B2 Fw Lw' Rw2 Dw2 Rw' F' Uw2 Bw' B L2 Lw2 Dw Uw2 Lw'
A #2 R' Bw R2 B F R F Dw' Rw2 Uw' L' Fw F2 R' Bw B2 D B2 L F2 L' Bw B' D Bw' Rw' R Fw Bw2 Uw Fw Rw R Fw' U' Lw2 U Fw R' Uw B' Dw Uw' U2 Lw Dw' F2 R2 Rw' Lw Dw2 L' Fw2 U2 D B Bw2 U2 Dw Uw
A #3 Fw2 Dw B' Rw' U Rw2 Uw' Rw2 L2 Dw' Uw2 Fw2 F' B R2 Uw' Fw' Rw' F2 Uw2 R2 Fw F B' D R2 D' Uw2 B2 F' L F Uw2 Lw2 Dw2 Lw D2 U Uw' B' D' Bw F2 U Fw Lw D' U' Bw2 F' B2 Lw' L2 R2 Rw U2 F Uw' F' U'
A #4 Dw R2 L Lw2 F' L Bw2 Uw2 B F2 U Fw2 R' B2 Rw' F' R' Fw' F' Rw Dw L' D' Rw Fw2 Rw2 Lw' R D2 Fw' D2 F L' F Rw U' Uw D L' Lw' R2 Bw' R' L2 B Rw2 R Uw D Rw' L' B' Uw' Bw' D' Uw Fw2 Rw' Lw2 R'
A #5 F2 Bw2 L Fw2 R2 Dw' Lw Rw Bw' R' Fw2 Bw2 U' D' Bw L' Fw Rw Fw2 D2 Fw2 U Dw2 Uw' Rw2 Lw' Bw Uw2 L2 B2 Bw F Lw Uw2 Bw' F B U Bw2 Lw L' Dw2 D' Uw2 R B2 D' Bw' Rw2 Uw Lw2 U2 Dw Bw Lw R F' B' Lw' Dw'
A Ex#1 D2 Dw B' Fw F Lw2 Uw R Uw Rw2 B' Uw' Bw2 L2 R2 F D' L' R' Uw2 Lw' U' R' Rw' L U' Rw F' D' F Dw' D2 F Uw2 U2 Rw' Fw2 Rw Dw' Fw' Dw2 Lw' L' R2 Bw U2 Lw' L2 Rw Dw U2 D' B Uw F' Fw' U2 Lw' Dw L'
A Ex#2 Lw2 B' U D Fw2 D' Lw2 F' Dw B Fw2 Bw' Uw Lw2 F2 R F' Lw2 Uw Bw R F' Fw2 Lw' L Rw2 Uw Dw' B' R B' Uw2 Fw' L2 R' D' Uw' Bw2 B2 U2 Fw Uw R2 Fw Dw Rw' Fw2 L R2 Dw' D2 Fw' D2 B2 L' F2 D B Fw2 L2
  6x6x6 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 Rw' Uw2 F L2 Rw2 R Uw' R' 3Fw' Uw' Fw Dw' Uw' R' Lw Uw 3Fw F Dw D Uw' 3Fw2 B2 3Uw Dw2 3Fw' Rw2 Uw B2 3Uw' Dw Fw2 R 3Uw2 Dw2 B' Uw2 Dw U2 R 3Uw2 Dw' L2 Bw' D Uw' Lw' Uw2 U' D' Fw2 D 3Uw2 L' Bw2 3Uw' Lw' 3Rw2 D' U' L' F' 3Uw Dw2 Uw2 U' D' Fw2 Lw' D2 Rw B Lw2 B Fw D' 3Uw Uw Lw Fw2
A #2 Bw R' 3Uw2 Dw R2 B' Fw 3Fw' 3Uw Rw2 L2 3Fw2 U' 3Fw2 Dw' Lw Rw2 Dw2 3Rw D B2 F2 Lw2 Bw F' B2 3Uw2 3Rw' D' 3Rw2 Rw' R' Bw F2 R U' Uw2 Rw2 R 3Fw2 L Bw B2 3Uw' U D' 3Rw Bw 3Fw2 U Rw Fw' 3Uw' Dw' D R 3Fw F2 L2 Dw2 R' Dw' U' Uw2 F Uw' R Uw2 R2 B' 3Fw2 U2 3Uw Bw' Lw Rw' Dw2 Bw' U2 Lw
A #3 B2 Uw Dw' D Lw D 3Uw' B 3Uw' R D B D 3Fw L2 Fw2 R Uw' F' Dw' D2 Lw Dw2 R2 Fw L U Rw' Fw' R' B2 3Uw Dw2 Uw B' R' Dw F2 R 3Rw' Fw' R' Bw' 3Fw' 3Uw2 Uw U2 Dw2 3Fw F Fw B' Uw B2 Lw' Rw' F2 Bw' 3Fw' Dw D' F2 Fw2 Dw' 3Fw2 Dw2 L' Uw' F 3Fw2 L' F U' L2 D' Uw' U' Rw2 D' F2
A Ex#1 D' 3Fw2 Fw2 R2 Lw2 Dw2 Bw B' Rw' Dw2 Fw2 Bw2 D' Bw F' Lw U' Fw' B2 Uw' R2 F' Uw' Bw2 Fw2 L2 3Uw' Fw B' D Uw Dw2 3Uw L' B Bw2 3Fw' 3Rw F 3Uw F2 Dw U2 Bw2 D B' F L2 3Rw Rw 3Fw2 Lw' D2 Fw' D2 Lw2 U2 3Rw D2 F' Uw' Dw2 U2 F2 Bw R 3Uw' Uw2 3Rw' R Rw' D' R2 Rw' Lw D Dw2 Lw' Dw Lw'
A Ex#2 Lw Rw2 F Uw2 B2 3Fw2 Dw Bw 3Rw' 3Uw2 R' Fw2 Uw L2 3Uw Bw F2 3Rw2 Dw' U2 R Uw' Rw 3Rw2 Uw' D Lw2 Fw2 F R' Fw2 D 3Uw R2 3Uw L' Dw' U' Bw R' 3Uw' Dw' Uw U Fw' L' 3Fw' R' Rw D' 3Rw2 Fw 3Rw' Uw2 B Dw' Uw' L2 3Fw2 F Fw2 3Uw2 Dw2 Bw' Fw2 U2 Fw' 3Uw' Dw D' Rw2 U' R' D2 Fw D' 3Fw2 B2 Rw 3Rw'
  7x7x7 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 3Bw2 F Lw2 3Bw Bw Rw' 3Lw Dw' 3Dw' D' 3Uw2 L2 3Dw2 3Lw' R2 Lw2 3Uw R Lw2 Uw Fw2 Dw F D 3Lw2 U' Fw Uw' Bw 3Fw R B2 R 3Uw2 3Rw' Dw' U' 3Rw Uw' 3Rw2 B' U2 3Uw' 3Fw2 F' U Dw 3Lw2 3Dw' Lw2 3Fw' 3Bw' U2 Fw Rw2 Fw' 3Dw2 D L' Uw' R Rw Bw Uw2 Fw 3Dw' 3Bw2 B 3Lw' 3Uw' B2 Rw2 Fw' R2 Dw' F' B2 3Dw' D2 F 3Uw Fw2 3Dw' 3Lw' Bw' 3Uw2 R' 3Fw' Bw Uw R' Lw' 3Lw' Uw 3Rw U 3Lw' 3Fw2 B F
A #2 3Rw2 3Dw D2 Fw2 Bw' L' R' 3Rw2 Lw2 3Lw2 B 3Lw' U' Rw' F 3Rw2 R' Dw2 Fw2 3Bw2 D' Lw' L' D' 3Bw2 3Rw' 3Bw 3Rw' 3Fw2 Lw Rw2 3Bw Bw' Rw 3Fw' 3Dw' L2 R2 U' 3Bw 3Rw F2 R2 B Fw' L' Rw' 3Bw 3Dw R' Lw' Bw Lw2 3Dw2 Rw 3Fw2 Bw2 3Rw' 3Dw 3Lw' Bw' D' U B' Uw 3Rw2 3Fw' Dw' 3Rw U2 Lw2 F' 3Uw 3Fw' Fw' L' R' 3Rw2 3Dw' 3Rw Lw' Bw' Lw' Fw 3Dw Rw2 3Dw 3Uw2 Rw' Uw Lw2 B' 3Fw2 U2 3Fw 3Dw2 Lw Bw2 3Fw 3Uw'
A #3 3Fw' U Lw' 3Dw Dw Uw 3Fw2 3Lw 3Rw2 Bw' 3Dw2 B' Uw' Dw Lw U Dw Fw Bw L' 3Dw' Fw2 D' U2 Uw2 B' Rw F' 3Rw2 F2 Fw2 U2 3Bw F2 L B Rw 3Fw Dw' 3Rw' L' 3Dw Lw2 Dw' 3Rw B2 Uw2 Lw2 R' Dw' Lw2 Dw' Bw U' 3Rw B L F2 Dw 3Rw' Uw2 3Uw Dw Rw' L' 3Lw2 3Rw' B2 Fw' L2 R B2 U' Lw F2 3Uw2 B 3Lw Lw Uw2 3Dw Lw Fw Rw2 Fw' 3Bw Bw 3Rw2 R L' B Rw2 3Rw2 3Dw2 Lw 3Bw2 3Dw' 3Fw' D' 3Uw
A Ex#1 Fw2 3Rw' Lw 3Bw' 3Lw2 3Rw' Uw2 3Uw 3Dw2 Fw' L' Rw2 3Uw2 Rw Bw2 Dw' D' L' D Fw D2 Bw2 Lw2 3Fw2 Rw' Dw' 3Bw' 3Fw' 3Rw' Bw' L2 Fw F' L' 3Uw' 3Rw' U 3Bw' R' F' Uw2 3Dw 3Uw' Fw2 D2 3Dw' 3Lw2 3Bw B' Dw 3Lw' 3Fw' Bw' 3Uw U2 Bw Lw2 B' Uw2 Bw2 3Dw2 L2 Rw' D' Fw' B2 R Bw B2 3Dw' Dw F Rw B2 U' 3Uw' 3Lw2 3Uw' 3Lw 3Fw' Uw' Rw' B Dw' 3Dw' R2 Lw L2 D2 F2 3Fw2 3Dw Fw Bw 3Fw D' 3Uw Rw2 3Uw2 3Rw'
A Ex#2 3Rw' Dw2 R' Lw Rw' 3Dw' Rw' 3Lw2 3Dw' B 3Lw' D2 U2 3Fw Dw' B' 3Fw' Bw F2 3Uw2 F' 3Dw2 R' 3Lw F' 3Bw Fw2 3Lw2 U' 3Rw' Fw F' Uw' 3Fw' R2 3Bw2 U2 3Rw L2 3Fw Uw' B F 3Rw R' U' L R2 Fw L2 D' 3Uw' B' 3Uw' R' 3Bw' 3Lw' Rw' Bw2 3Bw' Fw D R' D 3Dw2 B2 Uw 3Lw2 Lw U2 Dw 3Fw Lw' 3Fw F Lw F' D' Lw Rw2 D2 3Fw Dw' 3Rw Uw' 3Fw' Fw 3Uw' Fw' L Rw 3Rw Uw2 B2 Fw 3Rw2 Dw' Bw2 3Bw Lw'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 B2 F2 U' F2 R2 U L2 F L' B' L D B L2 F2 L B' D Fw' Uw2
A #2 F2 D' L2 F2 D2 F2 D' U2 F2 D L' D' R' U2 B' D' R D' B' U' Fw Uw
A #3 F2 U R2 U L2 D' F2 U' R2 U2 F L' U B2 R' B' F R F2 U' Rw2
A Ex#1 L2 D2 L U2 B2 L2 U2 F2 U F' U' L2 U2 R' U' R2 D' B R2 Fw'
A Ex#2 R D2 F2 L D2 F2 D2 R' U L R2 D2 R2 B' R2 B' U L' U' Rw Uw'
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 F2 D' B2 R2 D R2 U2 F2 L' B' L' B2 D B L F R2 B2 U
A #2 U2 L2 U B2 R2 U' B2 U' L2 U F' U' L' F2 U' L' D R' B R2
A #3 D2 B L2 B D2 B2 L2 D2 F2 R2 B R B F2 L B2 F2 D B U F'
A #4 U2 L2 F2 B2 D2 F2 L U F R2 U' R2 F2 B2 D F2 U D'
A #5 B2 F R2 B' U2 F' D2 F D B L U2 F D2 F2 R B' F2
A Ex#1 U2 L2 U' F2 D B2 L' D B2 D F2 D B R2 U B2 U
A Ex#2 D F2 D2 B2 D B2 L2 D' B' R B U2 L D' U B2 D2 R2 F'
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 F2 D L2 U R2 F2 D U B' D' B2 D' R' U B D' B2 L' F
A #2 R2 F R2 L U2 R2 U' L' D' R2 D2 F' D2 F' U2 B' D2 F L2 F
A #3 D B2 D F2 R2 U F2 L2 D2 B' R2 B R2 F' D2 R' D F' L2
A #4 B L2 R2 U2 L2 F2 L2 U2 F L2 U' F' U' R B' D' L2 B' L2 U2
A #5 U R2 B2 F2 D' L2 R2 U R' D' R2 B D' L' B' D' B2 R2 F
A Ex#1 B' D L2 F2 B L B R U' F R U2 L D2 R' B2 U2 L D2 F2
A Ex#2 D F2 U R2 U2 B2 D2 R2 F2 U F' L2 D R F2 R2 D U2 B' U L'
  Megaminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ U
A #2 R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U'
A #3 R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U'
A #4 R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ U
A #5 R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ U
A Ex#1 R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U'
A Ex#2 R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U' R' U B' L U' R' B L' U' l' r' b'
A #2 R' L' R' L' U B' R L' R U' B' r' b'
A #3 U' L U R B L B L U R' L' u l r
A #4 L' U B L' B L' U B R' B' R' l
A #5 R L R B U' B R' B R B U r'
A Ex#1 U' R U' L' R U L R B' R B u' r b
A Ex#2 R B' U' R U L B' R U' B L u' l' r' b'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R L' R' L B' R' B U' L' R
A #2 L R L' R' U' B' U' R L B' U'
A #3 L R L U' L' B U' L B U B'
A #4 L R B' R B' U' R' L' R B U
A #5 L R' B' U' R L R U' L' U' R'
A Ex#1 L R L' U' L B R' U R' B' R
A Ex#2 L R' L' B' U' R' L U L' B' R
  Square-1   Final
Group No. Scramble
A #1 (-5,0) / (-1,5) / (0,-3) / (3,0) / (-5,-2) / (2,0) / (-3,-3) / (0,-5) / (4,0) / (0,-2) / (-2,-2)
A #2 (0,-4) / (3,3) / (-2,1) / (5,-4) / (1,-5) / (5,-3) / (-3,0) / (0,-3) / (2,0) / (6,-4) / (6,-2) /
A #3 (-5,-3) / (-3,0) / (-1,5) / (4,-5) / (6,0) / (-1,-3) / (-3,-3) / (-4,0) / (0,-5) / (-2,0)
A #4 (-2,0) / (-3,6) / (-1,-4) / (-3,0) / (-3,-3) / (-3,0) / (0,-5) / (0,-3) / (-2,-1) / (3,-2) / (0,-3) / (3,-4) /
A #5 (-5,0) / (2,-4) / (-3,0) / (1,-5) / (-3,0) / (-3,-3) / (0,-1) / (-3,0) / (6,0) / (-4,0) / (0,-5)
A Ex#1 (0,-4) / (-3,0) / (4,1) / (-3,0) / (-1,-4) / (4,-5) / (0,-1) / (-3,0) / (0,-2) / (5,0) / (0,-4) / (3,-4) / (-4,-2)
A Ex#2 (3,-1) / (-5,-2) / (5,-4) / (1,-5) / (0,-3) / (5,-3) / (3,0) / (1,0) / (-2,-4) / (6,-2) / (-2,0) / (-4,0)
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 F2 D2 R D2 U2 B2 U2 R L D2 B' U2 R' F R' U' B2 R2 U' L' Uw2 R' Uw2 L B Uw2 Fw2 R' D2 F R' Fw2 Uw' D' L' F Fw' U' R F' Rw Uw' L2 R z'
A #2 D B' L2 D2 F D2 L2 U' L' F U' F2 R2 D' L2 D L2 F2 D R2 B2 Fw2 U L B2 Rw2 Fw2 L' Fw2 Uw2 D Rw2 D' L Fw' R U D2 L2 Rw' Uw D2 Rw' R F L' x2 y2
A #3 F2 L' F2 L' B L2 D F B U L2 B2 U2 L' B2 U2 R' D2 F2 D2 F2 Fw2 Uw2 B L Fw2 R' U2 B' U2 F Uw2 R2 B U F' Uw' F2 R' Uw F' Fw' Rw Fw2 U' R z' y2
A Ex#1 R D' F L' D2 L F2 L F2 D L' D2 R D2 R2 U2 L' U2 B2 D2 Uw2 R2 F Rw2 Fw2 B L' B2 Uw2 B L R' Uw' Rw2 Uw F B2 Uw Fw R2 U Rw Fw B U' x' y'
A Ex#2 L' F2 L B2 F2 L B2 D2 F2 U2 R' F R F2 D R U' F U2 L Uw2 Rw2 R' Fw2 F R2 L U2 B2 F' Rw2 U2 Uw' L2 B L2 Uw2 Rw' Uw' R' Fw2 F Uw L2 D y'
  3x3x3 Multi-Blind   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 L U2 L' U2 R2 D2 F2 R' D' R2 U2 F' D2 B' D' F D F' Uw L2 U2 B2 U2 R2 U2 L B D L2 B' R U F' U2 B2 L2 B2 R2 F2 D B2 D2 B2 R2 D2 R2 D F U R B2 D' B2 L F2 R' F Rw' Uw' R2 D2 F2 U F2 U' L2 U' B2 L2 U' R' B' D' L' U2 B' R2 D' B' Rw' D L2 B2 L2 U' L2 D' B2 L2 U2 R2 F' U' L2 D2 L B2 F U' B' D Rw2 F2 D B2 L2 R2 D U2 L2 B2 L2 U' B' R' D R' F' R F' U B' D Fw' Uw U L2 B2 U' B2 R2 D' F2 D2 U' L' U2 L2 B2 R F' L2 F' D U' Rw' Uw2 D R2 U F2 L2 F2 U L2 D' U2 L2 B D' F D' R D' L2 U' L' F Uw' L2 F2 R2 D2 U B2 U' R2 D2 U' R U' F2 U B L2 D U B' F2 Rw' Uw2 L' D2 L' R2 U2 B2 R F2 L' B2 D' B F' L' U' B' R2 B2 D F Rw' Uw2 D' L2 R2 D R2 B2 U B2 D L2 B' R D L' B U2 L U' B2 U2 L Fw' U' B2 D2 U L2 B2 U2 R2 F2 D R' B2 D R' B U2 L' D2 U' F' Rw' Uw2 L2 F2 R2 D2 L' R2 U2 R' U2 F R D' F2 L' D2 B' F D U' R Uw2 D2 F2 D' U2 L2 B2 U L2 B2 U B2 R' U' F U2 B2 D U' F' U2 R Fw' Uw' D L2 R2 D' B2 R2 D' R2 D F2 R2 B' D' L' F2 D' F' L2 F' R B2 Rw2 Uw' F2 R2 F U2 B L2 B R2 F R' B' U F' L' B' U F U' F2 Rw' Uw L D2 U2 B2 U2 L' F2 R2 B2 D' F' D' F2 L2 R D L2 B2 U D2 B2 F2 L2 B2 R D2 U2 L' B2 L U L2 B' L' U' F2 R B' F U Rw Uw L2 B2 D R2 U L2 U' B2 L2 U' R B' D2 B' R U R' U' R' U' Fw' B U2 L2 R2 B' D2 B U2 B R2 B2 D U F L D U' L F' D L2 Uw2 R2 B2 U' L2 B2 F2 D' U2 F2 L U' L F' L' R2 B2 L R' B R' Fw' Uw2 D L2 D' B2 D' B2 R2 D2 U' R' D' F U2 L2 F L' D' B2 U2 R Fw L2 B2 U F2 D2 B2 F2 L2 F2 U' L' U2 R F L B2 F R2 B D2 Fw' F2 U' R2 U' L2 B2 L2 B2 D2 F2 U B' D' F2 R' U B2 F' D U2 R' Fw Uw' B' D' F U2 B' U' R B L' D' B2 R' F2 D2 F2 U2 D2 R2 U2 L U2 D2 B L2 F2 U2 F L2 F R B' R2 U2 B' L D2 U L' B' R Fw Uw U2 R2 F' R2 U2 B' D2 F2 U L F' D' F U2 R D2 B R D2 Fw Uw L2 U' B2 D2 B2 U' R2 D F2 L' F' U B' L2 B' R' B L' R Fw
Adriana Sofia Rodriguez Lopez    Peru
Adriana Sofia Rodriguez Lopez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 24.86   30.47   32.94 30.44 24.86 28.03 45.69
First round 24 23.08   28.21   23.87 DNF 30.28 30.48 23.08
2x2x2 Cube First round 11 4.67   9.54   10.18 13.14 10.74 7.71 4.67
Alejandro Edmundo Andres Barrios Rocha    Peru
Alejandro Edmundo Andres Barrios Rocha
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 1:09.56   1:28.55   1:25.80 2:34.99 1:39.10 1:09.56 1:20.76
Anel Laguna    Peru
Anel Laguna
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 48.04   50.20   1:16.79 52.10 48.46 50.04 48.04
Angel José Sucapuca Díaz    Peru
Angel José Sucapuca Díaz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 35.40   39.98   40.40 35.40 40.53 39.02 47.66
Anthony Jesús Feria Paredes    Peru
Anthony Jesús Feria Paredes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 22.56   24.73   23.11 22.56 25.49 29.22 25.59
First round 20 22.16   25.88   23.43 25.21 29.06 29.01 22.16
2x2x2 Cube Second round 7 6.91   8.33   6.91 11.58 8.56 8.26 8.16
First round 10 8.26   9.42   10.68 8.26 12.34 9.09 8.50
4x4x4 Cube Combined First round 11 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 1:23.09     1:31.11 1:23.09
Pyraminx Final 5 12.12   13.16   14.71 12.95 12.97 12.12 13.56
Brayan Calle Espino    Peru
Brayan Calle Espino
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 53.21   55.46   55.30 1:09.56 57.00 53.21 54.07
Camila Suarez Soria    Peru
Camila Suarez Soria
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 1:13.68   1:28.48   1:13.68 1:17.24 1:23.82 2:35.45 1:44.37
2x2x2 Cube First round 18 20.90   DNF   DNF 20.90 33.84 DNF DNF
Carlos Suarez Soria    Peru
Carlos Suarez Soria
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 21.39   26.00   22.69 28.39 28.03 27.27 21.39
First round 22 21.35   27.32   30.24 22.47 32.55 21.35 29.24
2x2x2 Cube Second round 10 8.66   11.18   14.77 10.21 11.69 8.66 11.65
First round 12 7.95   10.42   11.97 11.45 7.95 11.00 8.81
Skewb Final 7 20.21   45.08   56.42 49.65 47.93 20.21 37.66
Christian Collado Calderón    Peru
Christian Collado Calderón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 23.50   26.85   29.32 26.11 23.50 25.14 29.30
First round 21 20.77   26.71   20.77 24.24 24.93 30.96 32.85
Christian Saenz Valdivia    Peru
Christian Saenz Valdivia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.18   12.20   11.30 14.18 12.08 13.21 11.18
Second round 5 12.71   14.04   13.97 12.71 14.09 14.07 16.72
First round 2 11.79   12.83   13.69 14.83 12.08 12.71 11.79
2x2x2 Cube Final 1 2.09   NR 3.76   3.44 2.09 3.81 4.03 4.69
Second round 1 3.23   3.66   3.81 3.84 3.23 5.46 3.34
First round 2 2.83   4.04   DNF 2.83 3.66 5.15 3.32
4x4x4 Cube Final 2 43.34   47.41   55.49 49.81 43.34 47.88 44.55
Combined First round 3 47.40   53.11   47.40 58.05 51.75 55.51 52.08
5x5x5 Cube Combined Final 1 1:23.79   1:25.45   1:26.99 1:24.06 1:25.29 1:23.79 1:35.67
6x6x6 Cube Final 4 3:07.84   DNF   DNF 3:07.84 DNF
7x7x7 Cube Final 1 4:11.49   4:12.50   NR 4:13.94 4:12.06 4:11.49
3x3x3 One-Handed Final 3 22.57   23.81   22.85 25.27 22.57 23.89 24.68
Combined First round 5 22.62   25.58   26.50 22.62 28.22 25.53 24.70
Pyraminx Final 1 4.47   7.00   8.18 7.16 7.47 4.47 6.37
Skewb Final 2 7.42   9.77   16.26 9.13 9.55 10.64 7.42
Dargi Hinojosa Saavedra    Peru
Dargi Hinojosa Saavedra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 16.41   25.20   16.41 26.63 30.58 27.28 21.70
Second round 16 17.94   23.10   26.44 44.06 17.94 22.44 20.41
First round 15 19.76   21.32   20.94 20.20 19.76 29.40 22.83
2x2x2 Cube First round 15 8.62   13.57   19.39 8.62 11.98 28.33 9.35
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 49.20   59.05   52.51 1:04.24 49.20 1:03.03 1:01.60
David Peñalva Fernandez    Peru
David Peñalva Fernandez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 16.49   28.02   31.72 16.49 28.37 28.76 26.94
Dewin Berdejo    Peru
Dewin Berdejo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.91   19.22   13.91 16.52 24.18 18.17 22.98
Second round 8 14.44   15.52   15.17 16.24 15.14 14.44 16.51
First round 7 14.73   16.35   15.51 15.88 17.83 17.67 14.73
2x2x2 Cube Second round 5 4.81   7.43   8.97 6.94 4.81 6.38 9.35
First round 6 5.30   6.40   6.09 7.16 5.30 12.31 5.94
4x4x4 Cube Final 6 1:02.69   1:07.28   1:05.58 1:09.91 1:10.39 1:02.69 1:06.35
Combined First round 6 54.11   1:08.97   DNF 1:06.70 54.11 1:01.64 1:18.58
5x5x5 Cube Combined Final 5 2:19.20   2:23.39   2:20.42 2:33.17 2:22.96 2:26.78 2:19.20
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 30.44   31.84   30.91 32.51 41.78 32.10 30.44
Combined First round 6 25.62   30.39   32.04 35.39 25.62 28.65 30.48
Square-1 Final 1 47.81   1:12.38   1:30.90 47.81 1:21.89 1:09.34 1:05.91
Diego César Paredes Espinoza    Peru
Diego César Paredes Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 21.11   29.39   40.13 21.11 22.55 DNF 25.48
First round 19 21.98   25.28   26.12 24.65 35.10 25.07 21.98
Diego Chris Choquehuaita Yana    Peru
Diego Chris Choquehuaita Yana
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 44.35   54.02   1:06.28 56.87 50.68 44.35 54.51
Eduardo Gutiérrez Cuba    Peru
Eduardo Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 11.19   11.70   12.24 12.52 11.19 11.46 11.41
Second round 2 10.39   12.01   10.39 12.00 12.53 12.31 11.72
First round 3 11.44   13.06   14.22 11.97 11.44 17.39 12.98
2x2x2 Cube Final 2 3.54   3.77   4.07 5.69 3.71 3.54 3.54
Second round 2 3.37   4.14   8.15 4.52 4.17 3.37 3.73
First round 5 3.32   6.26   7.96 7.29 3.32 5.31 6.18
4x4x4 Cube Final 5 51.33   59.20   51.33 1:02.28 1:01.69 55.16 1:00.75
Combined First round 4 50.60   54.32   58.77 50.60 1:24.70 51.34 52.85
3x3x3 One-Handed Final 8 20.30   DNF   20.30 20.76 20.86 DNF DNF
Combined First round 1 17.92   19.58   18.68 20.16 19.89 27.40 17.92
Pyraminx Final 3 8.03   11.24   11.26 14.38 11.45 8.03 11.01
Ernesto Gutiérrez Cuba    Peru
Ernesto Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 10.87   11.30   11.57 10.90 11.44 10.87 12.72
Second round 1 9.25   11.13   10.57 12.31 10.50 9.25 DNF
First round 1 10.35   11.22   10.35 12.26 10.74 11.92 11.00
2x2x2 Cube Final 3 2.32   4.17   4.39 2.32 DNF 4.28 3.84
Second round 3 3.71   4.69   DNF 3.79 3.86 3.71 6.41
First round 1 2.67   4.00   3.92 4.06 6.45 4.03 2.67
4x4x4 Cube Final 1 38.98   43.47   52.15 38.98 40.25 47.87 42.29
Combined First round 1 39.24   41.97   39.24 42.83 40.65 51.11 42.44
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:27.16   1:41.10   1:48.94 1:44.33 1:30.04 1:50.89 1:27.16
6x6x6 Cube Final 2 3:46.89   4:33.39   3:46.89 3:57.08 5:56.19
7x7x7 Cube Final 2 6:26.90   6:57.39   6:26.90 7:03.81 7:21.46
3x3x3 One-Handed Final 2 15.25   23.37   28.15 16.43 DNF 15.25 25.52
Combined First round 3 20.34   21.16   20.99 22.47 21.05 21.44 20.34
Megaminx Final 2 1:02.50   1:16.11   1:30.86 1:11.59 1:02.50 1:11.99 1:24.74
Pyraminx Final 2 7.02   8.46   8.13 10.64 7.02 8.41 8.85
Skewb Final 5 16.67   22.06   16.67 26.05 20.04 23.81 22.34
Esther Machaca    Peru
Esther Machaca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 58.36   1:04.61   1:09.99 1:22.02 1:00.51 1:03.34 58.36
Francisco Chacon    Peru
Francisco Chacon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 26.92   31.68   29.16 32.31 40.25 33.58 26.92
First round 26 27.97   31.12   46.38 27.97 32.98 31.69 28.69
Gianfranco Huanqui    Peru
Gianfranco Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 1 42.93   56.88   NR 1:22.48 42.93 45.22
4x4x4 Blindfolded Final 1 7:34.17   NR   DNF 7:34.17 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 1 14/16 59:21     14/16 59:21
Hector Huanqque    Peru
Hector Huanqque
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 18.44   23.20   24.48 22.56 18.44 22.57 DNF
Second round 12 18.60   20.07   25.07 19.60 18.60 19.04 21.56
First round 12 18.56   20.74   22.33 19.00 18.56 23.56 20.89
2x2x2 Cube Second round 8 7.77   8.39   9.24 8.55 8.71 7.91 7.77
First round 9 7.51   8.31   8.55 7.51 10.38 8.40 7.97
4x4x4 Cube Final 7 59.78   1:08.79   1:15.17 59.78 1:13.08 1:03.29 1:10.01
Combined First round 7 1:05.73   1:09.75   1:11.06 1:05.73 1:08.92 1:09.27 1:11.81
5x5x5 Cube Combined Final 4 2:14.26   2:20.65   2:18.32 2:17.27 2:14.26 2:32.15 2:26.35
6x6x6 Cube Final 3 4:26.74   4:46.46   4:26.74 4:51.74 5:00.91
7x7x7 Cube Final 3 6:54.86   7:36.41   7:09.79 8:44.57 6:54.86
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 37.30   42.26   50.83 37.30 43.14 39.05 44.60
Pyraminx Final 4 11.35   12.53   12.65 11.35 11.37 13.57 14.65
Square-1 Final 2 1:11.72   1:14.27   1:15.20 1:28.34 1:13.72 1:13.88 1:11.72
Jael Riggenbach    Peru
Jael Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.35   13.98   15.71 11.35 11.80 16.26 14.44
Second round 9 14.08   16.31   14.08 16.64 DNF 15.86 16.44
First round 9 14.80   18.39   14.80 19.52 17.11 DNF 18.53
3x3x3 Blindfolded Final 2 51.45   DNF   51.45 DNF DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 3 5/7 45:43     5/7 45:43
Jaime Huaman Saavedra    Peru
Jaime Huaman Saavedra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 17.84   20.58   21.00 21.85 17.84 24.50 18.88
Second round 10 17.19   18.40   19.28 17.19 18.05 17.88 19.48
First round 13 18.45   20.88   20.02 18.80 40.64 18.45 23.83
2x2x2 Cube Second round 9 6.02   10.21   6.02 11.21 11.29 14.29 8.14
First round 13 4.63   10.50   16.18 12.66 7.60 11.24 4.63
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:14.68   1:37.18   DNF 1:14.68 1:33.20 1:47.13 1:31.22
5x5x5 Cube Combined Final 6 3:32.04     3:36.82 3:32.04
3x3x3 One-Handed Final 7 39.08   48.49   43.97 40.94 DNF 1:00.55 39.08
Combined First round 7 31.46   35.63   35.81 32.46 38.63 39.90 31.46
Megaminx Final 3 2:41.75   3:08.84   2:41.75 3:08.09 3:11.42 3:24.20 3:07.02
Skewb Final 4 14.39   21.79   14.39 24.45 18.44 22.47 28.02
Jhon Alexander Taboada Temple    Peru
Jhon Alexander Taboada Temple
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.79   14.52   14.74 15.70 17.82 13.13 12.79
Second round 3 12.62   13.39   12.62 15.45 13.09 13.16 13.93
First round 6 14.41   15.05   14.41 14.92 14.94 15.29 22.04
2x2x2 Cube Second round 6 6.22   8.08   DNF 8.40 9.24 6.22 6.61
First round 4 4.62   5.17   4.62 6.17 4.94 5.62 4.96
4x4x4 Cube Final 3 51.03   52.77   51.10 53.46 53.75 58.19 51.03
Combined First round 2 43.82   49.36   45.79 45.24 57.06 1:01.22 43.82
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:45.65   1:55.02   2:48.99 1:54.78 1:59.35 1:45.65 1:50.93
6x6x6 Cube Final 1 3:49.00   4:15.73   4:43.41 3:49.00 4:14.79
3x3x3 One-Handed Final 4 21.97   26.40   24.18 21.97 26.00 29.03 29.79
Combined First round 4 19.96   24.10   23.60 22.33 26.38 26.84 19.96
Skewb Final 1 5.06   5.96   SAR 5.45 6.90 7.22 5.06 5.54
Jose Alex Apaza Huaman    Peru
Jose Alex Apaza Huaman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 18.54   22.68   21.82 22.92 18.54 25.73 23.29
Second round 14 19.15   21.35   23.12 36.81 19.15 19.74 21.20
First round 16 19.78   23.01   19.78 22.90 19.78 26.34 27.52
Juan Pablo Huanqui    Peru
Juan Pablo Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.41   13.05   12.54 15.16 11.46 16.76 11.41
Second round 4 10.63   13.62   13.70 10.63 14.52 12.64 18.16
First round 5 12.96   14.54   13.54 12.96 15.89 14.20 15.89
2x2x2 Cube Final 4 3.69   4.97   6.06 4.73 3.69 6.40 4.13
Second round 4 3.67   5.12   4.51 3.67 4.65 6.19 6.51
First round 3 2.43   4.98   5.26 2.43 5.51 4.23 5.45
4x4x4 Cube Final 4 46.52   53.50   46.52 52.40 1:03.21 57.07 51.04
Combined First round 5 48.60   1:00.25   5:07.56 56.92 1:02.56 48.60 1:01.28
3x3x3 One-Handed Final 1 18.61   21.28   26.60 19.37 23.87 18.61 20.61
Combined First round 2 17.29   20.35   21.70 20.09 19.98 17.29 20.98
Megaminx Final 1 1:00.66   NR 1:07.64   1:02.97 1:00.66 1:09.96 1:12.49 1:09.99
Julio Yauri Ituccayasi    Peru
Julio Yauri Ituccayasi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 26.65   28.02   26.65 29.62 27.40 27.04 29.82
First round 27 19.09   31.20   29.32 51.16 30.91 19.09 33.37
Junior Narro    Peru
Junior Narro
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 52.44   1:14.97   59.91 55.05 1:49.94 52.44 DNF
Kevin Joel Berrio Quintanilla    Peru
Kevin Joel Berrio Quintanilla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 20.66   23.38   25.63 27.55 22.32 22.20 20.66
2x2x2 Cube First round 14 5.57   12.76   11.67 19.87 6.74 DNF 5.57
Leithian Riggenbach    Peru
Leithian Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 29.92   39.26   41.03 41.53 36.52 40.24 29.92
First round 30 36.36   43.64   44.91 47.51 36.36 38.49 48.04
Luis Huayapa Blas    Peru
Luis Huayapa Blas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 18.45   21.59   24.40 19.49 24.86 20.89 18.45
Second round 13 19.12   20.66   21.94 27.60 19.95 20.09 19.12
First round 8 16.48   17.62   17.69 16.48 17.75 21.58 17.43
2x2x2 Cube First round 8 5.37   7.70   5.37 6.20 8.62 8.27 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 8 1:12.54   1:14.03   1:12.59 1:48.58 1:14.96 1:12.54 1:14.53
3x3x3 One-Handed Final 6 33.90   41.36   40.60 45.09 41.76 41.73 33.90
Combined First round 8 35.60   39.09   42.70 38.12 36.44 45.54 35.60
Pyraminx Final 6 11.28   14.07   11.40 12.86 DNF 11.28 17.94
Skewb Final 3 6.90   15.12   24.75 15.60 12.83 6.90 16.94
Luis Rojas Carrazco    Peru
Luis Rojas Carrazco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 36.41   46.05   50.02 43.19 36.41 56.24 44.95
Manuel Medina Delgado    Peru
Manuel Medina Delgado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 52.74   1:03.82   1:06.46 59.75 1:10.38 1:05.25 52.74
Marcelo Ordoñez    Peru
Marcelo Ordoñez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 10 17.74   20.13   22.03 17.95 20.42 28.36 17.74
2x2x2 Cube First round 7 4.89   7.52   7.87 7.02 7.66 11.28 4.89
Marco Antonio Zapana Rios    Peru
Marco Antonio Zapana Rios
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 23.80   36.17   1:09.98 23.80 27.80 49.12 31.59
Marcos Rodriguez    Peru
Marcos Rodriguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 18.61   25.79   25.01 36.29 24.43 27.93 18.61
Second round 15 19.35   22.44   37.97 25.45 21.32 19.35 20.54
First round 18 21.89   24.31   24.56 26.45 21.91 DNF 21.89
Natán Riggenbach    Peru
Natán Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.76   16.34   14.76 DNF 17.71 14.86 16.46
Second round 7 11.99   15.02   15.28 13.77 11.99 18.27 16.00
First round 14 17.65   21.08   19.04 18.79 17.65 27.50 25.40
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:04.92   DNF   DNF 1:04.92 DNF
3x3x3 Multi-Blind Final 2 6/8 45:04     6/8 45:04
Oscar Yonatan Condori    Peru
Oscar Yonatan Condori
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 1:46.91   1:56.39   1:49.03 1:50.75 2:09.40 1:46.91 2:11.69
Piero Yupanqui    Peru
Piero Yupanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 55.11   DNF   DNF 1:00.61 DNF 1:03.70 55.11
Rachel Riggenbach    Peru
Rachel Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.52   13.87   11.52 13.98 12.69 14.94 15.11
Second round 6 12.29   14.24   12.29 13.25 14.23 15.23 16.83
First round 4 12.28   13.85   16.93 14.83 13.16 12.28 13.57
Ronald Roldan    Peru
Ronald Roldan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 1:11.73   1:35.96   DNF 1:11.73 1:21.31 1:59.02 1:27.56
Stephanie Ganoza Ramirez    Peru
Stephanie Ganoza Ramirez
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 17 14.33   DNF   14.33 14.82 DNF 15.39 DNF
Yanira Ines Taco Valer    Peru
Yanira Ines Taco Valer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 25.72   30.51   32.11 32.64 37.02 25.72 26.77
First round 25 27.47   29.50   31.37 35.17 29.65 27.49 27.47
Yehude Rudy Canaza Apaza    Peru
Yehude Rudy Canaza Apaza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 20.68   22.02   22.45 22.84 20.76 25.26 20.68
Second round 11 17.79   19.99   20.21 19.06 20.70 17.79 24.39
First round 11 19.30   20.15   21.42 19.62 19.41 19.30 24.49
2x2x2 Cube First round 16 8.66   18.12   30.95 19.73 13.98 20.64 8.66
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:53.51     1:53.51 2:07.76
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:41.77   DNF   1:41.77 DNF 1:57.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 33.66   42.61   33.66 37.35 47.33 47.25 43.24
Pyraminx Final 7 13.54   25.53   22.63 27.11 13.54 58.38 26.85
Skewb Final 6 17.77   41.27   39.51 41.67 44.12 17.77 42.63
3x3x3 Multi-Blind Final 4 DNF     DNF