Lynden Open 2012

Date City WCA LInk
2012-2-4  USA, Lynden, Washington Lynden Open 2012

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Ian Bourn 13.50  Kristopher De Asis 14.52  Zheng Li (李政) 14.92
 2x2x2 Cube  Charles Koebele 5.09  Kristopher De Asis 5.56  Ian Bourn 5.73
 5x5x5 Cube  Kristopher De Asis 1:22.71  Jameson O'Connor 2:07.73  Alex VanderGriend 2:20.47
 6x6x6 Cube  Kevin Hays 2:00.43  Kristopher De Asis 3:25.04  Alex VanderGriend 4:08.62
 3x3x3 Blindfolded  Hong Chen 1:50.03  Nick Vu 3:23.00  Kristopher De Asis 3:57.22
 3x3x3 One-Handed  Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 16.24  Zheng Li (李政) 23.35  Janelle Tin 33.49
 Megaminx  Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 1:49.20  Ben Yu 2:55.92  Kristopher De Asis 3:14.24
       Rubik's Magic  Nick Vu 1.82  Janelle Tin 1.96  Alexander Tran 1.96
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 9.75   11.51    USA 10.65 10.69 9.75 13.19 13.83
2 Kristopher De Asis 12.59   13.83    Canada 14.66 13.46 14.21 13.83 12.59
3 Ian Bourn 14.69   15.10    USA 15.11 15.09 16.25 15.11 14.69
4 Zheng Li (李政) 13.18   15.75    China 13.94 16.66 13.18 16.65 16.68
5 Janelle Tin 15.59   16.79    USA 15.59 16.11 17.58 16.68 19.38
6 Alex VanderGriend 15.68   17.01    USA 16.16 15.68 18.28 19.83 16.59
7 Jameson O'Connor 15.41   17.73    USA 19.52 18.96 17.97 15.41 16.27
8 Alexander Tran 17.29   18.08    USA 17.47 18.34 17.29 18.43 18.56
9 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 16.34   19.05    Thailand 16.34 19.65 19.84 17.66 21.77
10 Wilfred Basaca 19.05   21.24    USA 21.69 21.36 19.05 21.97 20.66
11 Thomas Henderson 18.71   21.88    Canada 21.36 23.96 DNF 18.71 20.33
12 Ben Yu 16.41   22.31    USA 23.93 16.41 22.21 20.80 24.55
13 Charles Koebele 18.08   22.31    USA 18.08 21.60 22.86 22.47 25.58
14 Juan Sanchez 23.03   23.25    Canada 23.25 23.19 31.05 23.31 23.03
15 Vincent Yim 19.30   23.38    Canada 19.30 24.19 23.53 24.63 22.43
16 Jack Manuel 21.91   24.04    Canada 24.78 22.55 28.75 24.80 21.91
17 Victor Iglesias 18.86   24.17    USA 18.86 DNF 28.03 19.68 24.80
18 Erickson Quach 21.77   24.38    USA 21.77 25.19 22.52 28.63 25.44
19 Ryan Hsu 21.96   26.92    USA 26.40 21.96 27.63 26.78 27.58
20 Riley Eytcheson 25.46   28.04    Canada 39.68 27.44 25.97 30.72 25.46
21 Nick Vu 24.31   30.66    USA 36.46 30.80 31.58 24.31 29.59
22 Glenn Pak 23.81   34.30    USA 47.28 34.68 34.69 33.54 23.81
23 Jake Haskell 35.56   38.92    USA 36.94 44.94 36.06 35.56 43.77
24 Kathleen De Asis 34.91   39.13    Canada 45.19 36.19 44.78 34.91 36.41
25 Micah Postma 39.65   48.73    USA 48.78 39.65 49.66 47.75 55.91
26 Dave Wing 47.02   50.05    USA 1:36.58 49.63 47.53 47.02 53.00
27 Joe Mansanarez 39.48   54.81    USA 39.48 47.71 53.68 1:06.09 1:03.05
28 Evan Miller 49.44   55.27    USA 55.41 1:06.02 49.44 59.30 51.09
29 Neal Ma 56.66   1:06.78    USA 1:17.66 58.41 56.66 1:17.36 1:04.56
30 Paul Hays 48.69   1:08.85    USA 1:42.50 48.69 1:47.88 55.11 48.94
31 Josiah Randerson 1:17.78   1:30.20    USA 1:30.33 1:17.78 1:28.44 1:31.83 DNF
32 Jarren Jackson 1:23.91   1:33.78    USA 1:24.36 1:30.78 1:48.58 1:46.19 1:23.91
33 Henry Dotson 57.19   1:37.20    USA 1:52.81 1:56.47 1:45.94 1:12.84 57.19
34 Curtis Balazs 1:31.66   1:47.10    Canada 1:41.97 1:31.66 1:50.44 1:48.90 2:18.33
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kristopher De Asis 12.75   13.72    Canada 13.30 12.75 14.05 17.02 13.81
2 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 12.56   15.18    Thailand 12.56 15.75 14.11 15.68 20.46
3 Janelle Tin 12.91   15.28    USA 15.58 14.36 12.91 15.91 DNF
4 Zheng Li (李政) 12.21   15.57    China 16.15 16.86 12.21 13.69 17.53
5 Ian Bourn 13.77   16.08    USA 16.56 15.00 19.11 16.69 13.77
6 Alex VanderGriend 15.40   16.42    USA 15.44 17.25 16.58 15.40 19.44
7 Ben Yu 16.47   17.16    USA 16.47 16.88 24.84 17.09 17.50
8 Alexander Tran 13.31   17.20    USA 17.41 22.88 17.52 13.31 16.68
9 Thomas Henderson 15.15   18.75    Canada 15.15 17.66 DNF 17.81 20.77
10 Wilfred Basaca 17.69   18.79    USA 19.34 18.25 21.38 17.69 18.78
11 Jameson O'Connor 17.36   19.72    USA 35.00 17.36 19.31 18.33 21.53
12 Charles Koebele 14.50   20.05    USA 18.47 14.50 24.43 20.46 21.21
13 Jack Manuel 19.66   20.51    Canada 20.77 20.33 19.66 20.44 21.15
14 Erickson Quach 16.65   21.68    USA 24.13 17.41 23.97 16.65 23.66
15 Victor Iglesias 19.15   21.90    USA 20.88 19.15 21.56 23.25 25.58
16 Riley Eytcheson 22.31   23.07    Canada 37.86 23.06 23.65 22.50 22.31
17 Ryan Hsu 20.59   24.00    USA 27.83 20.59 21.63 29.75 22.55
18 Vincent Yim 20.40   24.47    Canada 23.38 20.40 47.22 21.55 28.47
19 Juan Sanchez 22.68   25.09    Canada 27.36 26.02 22.68 26.09 23.16
20 Nick Vu 22.83   27.39    USA 29.03 22.83 30.40 29.44 23.71
21 Glenn Pak 32.47   36.64    USA 38.91 39.00 38.46 32.55 32.47
22 Jake Haskell 30.38   37.09    USA 30.38 43.96 50.08 32.18 35.13
23 Kathleen De Asis 39.75   40.35    Canada 40.96 39.75 40.21 39.88 45.30
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Ian Bourn 11.50   13.50    USA 11.50 13.94 13.46 14.47 13.09
2 Kristopher De Asis 12.03   14.52    Canada 14.09 17.19 15.47 14.00 12.03
3 Zheng Li (李政) 12.08   14.92    China 15.61 12.08 15.47 16.19 13.69
4 Alexander Tran 14.72   15.94    USA 14.72 21.61 16.52 15.05 16.25
5 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 13.38   16.45    Thailand 18.98 16.11 13.38 14.25 21.09
6 Janelle Tin 15.71   16.54    USA 16.86 16.65 15.71 16.11 17.52
7 Jameson O'Connor 15.97   17.15    USA 19.11 17.08 15.97 17.81 16.56
8 Ben Yu 14.86   17.44    USA 19.08 21.83 17.77 15.46 14.86
9 Alex VanderGriend 15.72   17.44    USA 16.34 18.30 17.68 19.25 15.72
10 Thomas Henderson 16.33   18.68    Canada 17.97 DNF 19.53 16.33 18.53
11 Charles Koebele 15.22   18.86    USA 19.91 20.41 18.44 15.22 18.22
12 Wilfred Basaca 16.50   21.36    USA 17.75 21.93 16.50 25.02 24.40
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Charles Koebele 2.72   4.68    USA 6.77 5.25 2.72 5.16 3.63
2 Alex VanderGriend 3.77   4.81    USA 5.13 6.25 3.77 4.93 4.38
3 Kristopher De Asis 4.02   5.55    Canada 5.72 6.75 4.02 5.97 4.96
4 Janelle Tin 5.25   5.68    USA 6.28 5.31 5.25 5.46 6.44
5 Ben Yu 3.43   5.76    USA 3.43 6.97 5.30 6.36 5.61
6 Kevin Hays 3.15   6.19    USA 3.63 3.15 4.84 10.09 13.59
7 Ian Bourn 5.19   6.75    USA 7.46 7.59 6.19 5.19 6.59
8 Wilfred Basaca 5.28   7.21    USA 6.93 5.28 6.63 10.06 8.08
9 Jameson O'Connor 5.40   7.31    USA 9.19 6.84 11.00 5.40 5.91
10 Alexander Tran 6.21   7.33    USA 6.21 7.63 8.83 7.50 6.86
11 Thomas Henderson 7.03   7.81    Canada 7.03 8.02 7.93 9.27 7.47
12 Jack Manuel 5.40   7.92    Canada 7.41 5.40 14.15 8.81 7.55
13 Nick Vu 6.72   8.42    USA 9.28 6.72 8.08 7.90 10.41
14 Zheng Li (李政) 7.16   8.52    China 11.02 17.18 7.16 7.18 7.36
15 Erickson Quach 6.25   8.56    USA 10.18 7.19 6.25 8.31 DNF
16 Victor Iglesias 6.63   9.35    USA 9.65 10.28 6.63 8.13 10.31
17 Glenn Pak 9.41   12.87    USA 17.65 19.63 9.41 10.78 10.19
18 Joe Mansanarez 13.00   14.00    USA 14.65 14.13 13.22 20.08 13.00
19 Jake Haskell 7.38   15.81    USA 14.61 7.38 16.63 17.96 16.19
20 Vincent Yim 6.80   17.61    Canada 6.80 13.88 23.90 DNF 15.06
21 Neal Ma 11.59   17.76    USA 17.30 11.59 22.06 19.59 16.40
22 Kathleen De Asis 10.90   19.90    Canada 19.91 10.90 44.15 23.22 16.58
23 Dave Wing 17.30   22.04    USA 40.27 22.72 25.44 17.97 17.30
24 Curtis Balazs 13.50   32.50    Canada 44.41 16.02 51.11 37.08 13.50
25 Josiah Randerson 23.84   35.68    USA 58.66 26.30 33.93 23.84 46.80
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Charles Koebele 4.34   5.09    USA 5.34 4.34 5.40 4.53 6.81
2 Kristopher De Asis 4.41   5.56    Canada 7.68 7.88 4.47 4.41 4.53
3 Ian Bourn 5.03   5.73    USA 6.03 9.18 5.03 5.44 5.72
4 Janelle Tin 4.91   5.82    USA 6.97 4.91 5.25 5.30 6.90
5 Alex VanderGriend 4.81   5.92    USA 7.59 6.28 5.93 5.56 4.81
6 Ben Yu 4.90   6.28    USA 8.46 4.90 6.47 5.34 7.03
7 Jameson O'Connor 5.47   6.48    USA 11.93 6.61 5.94 6.88 5.47
8 Thomas Henderson 5.77   8.10    Canada 7.16 7.44 9.71 5.77 DNF
9 Wilfred Basaca 7.27   8.22    USA 10.19 8.31 8.96 7.40 7.27
10 Alexander Tran 5.80   8.52    USA 7.05 10.15 8.36 10.55 5.80
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kristopher De Asis 1:11.69   1:22.71    Canada 1:30.61 1:21.38 1:11.69 1:19.61 1:27.13
2 Jameson O'Connor 2:02.02   2:07.73    USA 2:30.68 2:07.15 2:02.02 2:11.08 2:04.96
3 Alex VanderGriend 2:14.09   2:20.47    USA 2:24.22 2:14.09 2:24.83 2:23.03 2:14.16
4 Ian Bourn 2:13.83   2:24.06    USA 2:29.19 2:46.31 2:16.41 2:26.58 2:13.83
5 Charles Koebele 2:08.72   2:25.05    USA 2:17.71 2:31.03 2:26.41 2:08.72 2:42.38
6 Alexander Tran 2:05.66   2:29.39    USA 2:11.30 2:37.86 2:39.00 2:05.66 DNF
7 Zheng Li (李政) 2:15.61   2:49.04    China 2:36.88 3:00.03 2:50.21 3:09.36 2:15.61
8 Wilfred Basaca 2:47.91   3:09.93    USA 3:32.13 2:54.55 3:32.61 2:47.91 3:03.11
9 Nick Vu 2:57.66   3:18.74    USA 3:28.03 2:57.66 3:12.25 3:44.24 3:15.94
10 Kathleen De Asis 3:19.27   3:30.04    Canada 3:26.86 3:19.27 3:58.33 3:27.43 3:35.84
11 Jack Manuel 3:15.65   3:32.44    Canada 4:02.08 3:43.08 3:15.65 3:18.66 3:35.59
12 Vincent Yim 3:12.27   3:43.98    Canada 3:12.94 3:12.27 5:37.84 4:09.47 3:49.52
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 1:57.96   2:00.43   WR  USA 1:57.96 2:02.38 2:00.94
2 Kristopher De Asis 3:18.06   3:25.04    Canada 3:38.03 3:18.06 3:19.03
3 Alex VanderGriend 3:49.15   4:08.62    USA 4:30.02 3:49.15 4:06.69
4 Alexander Tran 4:00.50   4:21.57    USA 4:20.59 4:43.61 4:00.50
5 Jameson O'Connor 4:31.00   4:49.23    USA 5:14.28 4:31.00 4:42.41
6 Ian Bourn 4:52.06   5:10.82    USA 5:18.46 4:52.06 5:21.93
7 Kathleen De Asis 6:08.90   6:32.62    Canada 6:08.90 6:39.93 6:49.02
8 Nick Vu 5:39.91   7:21.49    USA 6:51.56 9:33.00 5:39.91
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hong Chen 1:50.03   DNF    Canada DNF DNF 1:50.03
2 Nick Vu 3:23.00   DNF    USA DNF 3:23.00 DNF
3 Kristopher De Asis 3:57.22   DNF    Canada DNF 3:59.61 3:57.22
4 Jameson O'Connor 9:16.69   DNF    USA DNF 9:16.69 DNS
5 Alex VanderGriend DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 15.36   16.40    Thailand 17.00 16.72 15.36 19.25 15.47
2 Zheng Li (李政) 23.02   24.38    China 57.81 24.36 24.84 23.02 23.93
3 Kristopher De Asis 25.38   27.23    Canada 26.21 27.40 32.03 25.38 28.09
4 Janelle Tin 25.30   30.40    USA 30.72 25.30 32.15 38.40 28.33
5 Ian Bourn 28.58   35.38    USA 44.18 38.19 39.27 28.69 28.58
6 Thomas Henderson 34.86   40.35    Canada 45.77 39.80 35.47 34.86 47.47
7 Jameson O'Connor 33.09   41.91    USA 44.50 40.09 33.09 52.58 41.13
8 Victor Iglesias 33.61   45.19    USA 33.61 59.27 40.28 52.59 42.69
9 Charles Koebele 41.80   46.27    USA 41.80 58.83 50.34 45.34 43.13
10 Jack Manuel 41.02   55.83    Canada 1:15.65 41.02 41.13 50.72 1:28.63
11 Nick Vu 48.88   55.93    USA 1:00.34 48.88 53.91 53.55 1:04.75
12 Ben Yu 50.90   57.14    USA 59.94 56.58 50.90 54.90 1:05.77
13 Ryan Hsu 57.18   1:05.82    USA 1:00.90 1:19.90 57.18 1:07.80 1:08.75
14 Vincent Yim 33.08   DNF    Canada 38.59 DNF 33.08 42.22 DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 12.34   16.24    Thailand 13.53 18.63 21.46 12.34 16.56
2 Zheng Li (李政) 20.75   23.35    China 21.52 24.69 30.08 23.84 20.75
3 Janelle Tin 29.19   33.49    USA DNF 33.53 34.22 29.19 32.72
4 Ian Bourn 30.34   33.89    USA 36.86 35.61 30.34 34.78 31.27
5 Kristopher De Asis 26.55   35.32    Canada 33.33 38.93 53.80 33.71 26.55
6 Jameson O'Connor 39.93   42.63    USA 39.93 45.27 55.05 41.22 41.40
7 Charles Koebele 40.66   43.95    USA 43.58 40.66 55.63 44.36 43.90
8 Thomas Henderson 43.55   50.73    Canada 56.71 45.91 43.55 49.58 DNF
9 Victor Iglesias 36.44   58.77    USA 1:11.03 44.81 1:07.52 1:03.97 36.44
10 Jack Manuel 46.75   1:00.79    Canada 1:02.61 46.75 53.41 1:43.88 1:06.34
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ) 1:37.43   1:49.20    Thailand 1:44.91 1:37.43 1:50.22 1:55.11 1:52.46
2 Ben Yu 2:40.91   2:55.92    USA 3:05.46 2:43.96 2:58.33 3:36.84 2:40.91
3 Kristopher De Asis 2:54.25   3:14.24    Canada 3:16.72 3:09.13 3:16.88 3:20.55 2:54.25
4 Nick Vu 3:11.18   3:30.86    USA 3:55.40 3:21.96 3:36.86 3:33.77 3:11.18
5 Vincent Yim 3:34.83   3:59.81    Canada 4:27.88 3:38.91 3:59.68 3:34.83 4:20.84
6 Thomas Henderson 3:36.25   4:18.85    Canada 4:21.11 4:20.78 4:52.18 3:36.25 4:14.66
7 Erickson Quach 3:49.59   4:21.84    USA 3:58.25 4:53.06 5:02.06 4:14.22 3:49.59
8 Jameson O'Connor 3:48.44   4:40.30    USA 4:11.94 3:48.44 5:39.21 4:34.59 5:14.36
9 Jack Manuel 3:55.02   5:03.15    Canada 3:55.02 5:03.11 4:51.05 5:15.30 5:18.63
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nick Vu 1.53   1.82    USA 1.66 2.03 1.77 2.30 1.53
2 Janelle Tin 1.58   1.96    USA 3.52 1.63 1.65 1.58 2.59
3 Alexander Tran 1.80   1.96    USA 1.84 1.91 2.13 2.13 1.80
4 Kristopher De Asis 1.88   2.06    Canada 2.19 1.88 2.05 1.93 3.97
5 Juan Sanchez 1.58   2.55    Canada 2.15 2.44 3.05 4.83 1.58
6 Jameson O'Connor 2.27   2.67    USA 2.91 3.83 2.27 2.75 2.36
7 Alex VanderGriend 4.22   8.49    USA 7.94 8.21 9.33 4.22 13.88
Alex VanderGriend    USA
Alex VanderGriend
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 15.72   17.44   16.34 18.30 17.68 19.25 15.72
Second round 6 15.40   16.42   15.44 17.25 16.58 15.40 19.44
First round 6 15.68   17.01   16.16 15.68 18.28 19.83 16.59
2x2x2 Cube Final 5 4.81   5.92   7.59 6.28 5.93 5.56 4.81
First round 2 3.77   4.81   5.13 6.25 3.77 4.93 4.38
5x5x5 Cube Final 3 2:14.09   2:20.47   2:24.22 2:14.09 2:24.83 2:23.03 2:14.16
6x6x6 Cube Final 3 3:49.15   4:08.62   4:30.02 3:49.15 4:06.69
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Rubik's Magic Final 7 4.22   8.49   7.94 8.21 9.33 4.22 13.88
Alexander Tran    USA
Alexander Tran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 14.72   15.94   14.72 21.61 16.52 15.05 16.25
Second round 8 13.31   17.20   17.41 22.88 17.52 13.31 16.68
First round 8 17.29   18.08   17.47 18.34 17.29 18.43 18.56
2x2x2 Cube Final 10 5.80   8.52   7.05 10.15 8.36 10.55 5.80
First round 10 6.21   7.33   6.21 7.63 8.83 7.50 6.86
5x5x5 Cube Final 6 2:05.66   2:29.39   2:11.30 2:37.86 2:39.00 2:05.66 DNF
6x6x6 Cube Final 4 4:00.50   4:21.57   4:20.59 4:43.61 4:00.50
Rubik's Magic Final 3 1.80   1.96   1.84 1.91 2.13 2.13 1.80
Ben Yu    USA
Ben Yu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 14.86   17.44   19.08 21.83 17.77 15.46 14.86
Second round 7 16.47   17.16   16.47 16.88 24.84 17.09 17.50
First round 12 16.41   22.31   23.93 16.41 22.21 20.80 24.55
2x2x2 Cube Final 6 4.90   6.28   8.46 4.90 6.47 5.34 7.03
First round 5 3.43   5.76   3.43 6.97 5.30 6.36 5.61
3x3x3 One-Handed First round 12 50.90   57.14   59.94 56.58 50.90 54.90 1:05.77
Megaminx Final 2 2:40.91   2:55.92   3:05.46 2:43.96 2:58.33 3:36.84 2:40.91
Charles Koebele    USA
Charles Koebele
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 15.22   18.86   19.91 20.41 18.44 15.22 18.22
Second round 12 14.50   20.05   18.47 14.50 24.43 20.46 21.21
First round 13 18.08   22.31   18.08 21.60 22.86 22.47 25.58
2x2x2 Cube Final 1 4.34   5.09   5.34 4.34 5.40 4.53 6.81
First round 1 2.72   4.68   6.77 5.25 2.72 5.16 3.63
5x5x5 Cube Final 5 2:08.72   2:25.05   2:17.71 2:31.03 2:26.41 2:08.72 2:42.38
3x3x3 One-Handed Final 7 40.66   43.95   43.58 40.66 55.63 44.36 43.90
First round 9 41.80   46.27   41.80 58.83 50.34 45.34 43.13
Curtis Balazs    Canada
Curtis Balazs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 1:31.66   1:47.10   1:41.97 1:31.66 1:50.44 1:48.90 2:18.33
2x2x2 Cube First round 24 13.50   32.50   44.41 16.02 51.11 37.08 13.50
Dave Wing    USA
Dave Wing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 47.02   50.05   1:36.58 49.63 47.53 47.02 53.00
2x2x2 Cube First round 23 17.30   22.04   40.27 22.72 25.44 17.97 17.30
Erickson Quach    USA
Erickson Quach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 16.65   21.68   24.13 17.41 23.97 16.65 23.66
First round 18 21.77   24.38   21.77 25.19 22.52 28.63 25.44
2x2x2 Cube First round 15 6.25   8.56   10.18 7.19 6.25 8.31 DNF
Megaminx Final 7 3:49.59   4:21.84   3:58.25 4:53.06 5:02.06 4:14.22 3:49.59
Evan Miller    USA
Evan Miller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 49.44   55.27   55.41 1:06.02 49.44 59.30 51.09
Glenn Pak    USA
Glenn Pak
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 32.47   36.64   38.91 39.00 38.46 32.55 32.47
First round 22 23.81   34.30   47.28 34.68 34.69 33.54 23.81
2x2x2 Cube First round 17 9.41   12.87   17.65 19.63 9.41 10.78 10.19
Henry Dotson    USA
Henry Dotson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 57.19   1:37.20   1:52.81 1:56.47 1:45.94 1:12.84 57.19
Hong Chen    Canada
Hong Chen
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:50.03   DNF   DNF DNF 1:50.03
Ian Bourn    USA
Ian Bourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 11.50   13.50   11.50 13.94 13.46 14.47 13.09
Second round 5 13.77   16.08   16.56 15.00 19.11 16.69 13.77
First round 3 14.69   15.10   15.11 15.09 16.25 15.11 14.69
2x2x2 Cube Final 3 5.03   5.73   6.03 9.18 5.03 5.44 5.72
First round 7 5.19   6.75   7.46 7.59 6.19 5.19 6.59
5x5x5 Cube Final 4 2:13.83   2:24.06   2:29.19 2:46.31 2:16.41 2:26.58 2:13.83
6x6x6 Cube Final 6 4:52.06   5:10.82   5:18.46 4:52.06 5:21.93
3x3x3 One-Handed Final 4 30.34   33.89   36.86 35.61 30.34 34.78 31.27
First round 5 28.58   35.38   44.18 38.19 39.27 28.69 28.58
Jack Manuel    Canada
Jack Manuel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 19.66   20.51   20.77 20.33 19.66 20.44 21.15
First round 16 21.91   24.04   24.78 22.55 28.75 24.80 21.91
2x2x2 Cube First round 12 5.40   7.92   7.41 5.40 14.15 8.81 7.55
5x5x5 Cube Final 11 3:15.65   3:32.44   4:02.08 3:43.08 3:15.65 3:18.66 3:35.59
3x3x3 One-Handed Final 10 46.75   1:00.79   1:02.61 46.75 53.41 1:43.88 1:06.34
First round 10 41.02   55.83   1:15.65 41.02 41.13 50.72 1:28.63
Megaminx Final 9 3:55.02   5:03.15   3:55.02 5:03.11 4:51.05 5:15.30 5:18.63
Jake Haskell    USA
Jake Haskell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 30.38   37.09   30.38 43.96 50.08 32.18 35.13
First round 23 35.56   38.92   36.94 44.94 36.06 35.56 43.77
2x2x2 Cube First round 19 7.38   15.81   14.61 7.38 16.63 17.96 16.19
Jameson O'Connor    USA
Jameson O'Connor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 15.97   17.15   19.11 17.08 15.97 17.81 16.56
Second round 11 17.36   19.72   35.00 17.36 19.31 18.33 21.53
First round 7 15.41   17.73   19.52 18.96 17.97 15.41 16.27
2x2x2 Cube Final 7 5.47   6.48   11.93 6.61 5.94 6.88 5.47
First round 9 5.40   7.31   9.19 6.84 11.00 5.40 5.91
5x5x5 Cube Final 2 2:02.02   2:07.73   2:30.68 2:07.15 2:02.02 2:11.08 2:04.96
6x6x6 Cube Final 5 4:31.00   4:49.23   5:14.28 4:31.00 4:42.41
3x3x3 Blindfolded Final 4 9:16.69   DNF   DNF 9:16.69 DNS
3x3x3 One-Handed Final 6 39.93   42.63   39.93 45.27 55.05 41.22 41.40
First round 7 33.09   41.91   44.50 40.09 33.09 52.58 41.13
Megaminx Final 8 3:48.44   4:40.30   4:11.94 3:48.44 5:39.21 4:34.59 5:14.36
Rubik's Magic Final 6 2.27   2.67   2.91 3.83 2.27 2.75 2.36
Janelle Tin    USA
Janelle Tin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.71   16.54   16.86 16.65 15.71 16.11 17.52
Second round 3 12.91   15.28   15.58 14.36 12.91 15.91 DNF
First round 5 15.59   16.79   15.59 16.11 17.58 16.68 19.38
2x2x2 Cube Final 4 4.91   5.82   6.97 4.91 5.25 5.30 6.90
First round 4 5.25   5.68   6.28 5.31 5.25 5.46 6.44
3x3x3 One-Handed Final 3 29.19   33.49   DNF 33.53 34.22 29.19 32.72
First round 4 25.30   30.40   30.72 25.30 32.15 38.40 28.33
Rubik's Magic Final 2 1.58   1.96   3.52 1.63 1.65 1.58 2.59
Jarren Jackson    USA
Jarren Jackson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 1:23.91   1:33.78   1:24.36 1:30.78 1:48.58 1:46.19 1:23.91
Joe Mansanarez    USA
Joe Mansanarez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 39.48   54.81   39.48 47.71 53.68 1:06.09 1:03.05
2x2x2 Cube First round 18 13.00   14.00   14.65 14.13 13.22 20.08 13.00
Josiah Randerson    USA
Josiah Randerson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 1:17.78   1:30.20   1:30.33 1:17.78 1:28.44 1:31.83 DNF
2x2x2 Cube First round 25 23.84   35.68   58.66 26.30 33.93 23.84 46.80
Juan Sanchez    Canada
Juan Sanchez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 22.68   25.09   27.36 26.02 22.68 26.09 23.16
First round 14 23.03   23.25   23.25 23.19 31.05 23.31 23.03
Rubik's Magic Final 5 1.58   2.55   2.15 2.44 3.05 4.83 1.58
Kathleen De Asis    Canada
Kathleen De Asis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 39.75   40.35   40.96 39.75 40.21 39.88 45.30
First round 24 34.91   39.13   45.19 36.19 44.78 34.91 36.41
2x2x2 Cube First round 22 10.90   19.90   19.91 10.90 44.15 23.22 16.58
5x5x5 Cube Final 10 3:19.27   3:30.04   3:26.86 3:19.27 3:58.33 3:27.43 3:35.84
6x6x6 Cube Final 7 6:08.90   6:32.62   6:08.90 6:39.93 6:49.02
Kevin Hays    USA
Kevin Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 1 9.75   11.51   10.65 10.69 9.75 13.19 13.83
2x2x2 Cube First round 6 3.15   6.19   3.63 3.15 4.84 10.09 13.59
6x6x6 Cube Final 1 1:57.96   2:00.43   WR 1:57.96 2:02.38 2:00.94
Kristopher De Asis    Canada
Kristopher De Asis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 12.03   14.52   14.09 17.19 15.47 14.00 12.03
Second round 1 12.75   13.72   13.30 12.75 14.05 17.02 13.81
First round 2 12.59   13.83   14.66 13.46 14.21 13.83 12.59
2x2x2 Cube Final 2 4.41   5.56   7.68 7.88 4.47 4.41 4.53
First round 3 4.02   5.55   5.72 6.75 4.02 5.97 4.96
5x5x5 Cube Final 1 1:11.69   1:22.71   1:30.61 1:21.38 1:11.69 1:19.61 1:27.13
6x6x6 Cube Final 2 3:18.06   3:25.04   3:38.03 3:18.06 3:19.03
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:57.22   DNF   DNF 3:59.61 3:57.22
3x3x3 One-Handed Final 5 26.55   35.32   33.33 38.93 53.80 33.71 26.55
First round 3 25.38   27.23   26.21 27.40 32.03 25.38 28.09
Megaminx Final 3 2:54.25   3:14.24   3:16.72 3:09.13 3:16.88 3:20.55 2:54.25
Rubik's Magic Final 4 1.88   2.06   2.19 1.88 2.05 1.93 3.97
Micah Postma    USA
Micah Postma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 39.65   48.73   48.78 39.65 49.66 47.75 55.91
Neal Ma    USA
Neal Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 56.66   1:06.78   1:17.66 58.41 56.66 1:17.36 1:04.56
2x2x2 Cube First round 21 11.59   17.76   17.30 11.59 22.06 19.59 16.40
Nick Vu    USA
Nick Vu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 22.83   27.39   29.03 22.83 30.40 29.44 23.71
First round 21 24.31   30.66   36.46 30.80 31.58 24.31 29.59
2x2x2 Cube First round 13 6.72   8.42   9.28 6.72 8.08 7.90 10.41
5x5x5 Cube Final 9 2:57.66   3:18.74   3:28.03 2:57.66 3:12.25 3:44.24 3:15.94
6x6x6 Cube Final 8 5:39.91   7:21.49   6:51.56 9:33.00 5:39.91
3x3x3 Blindfolded Final 2 3:23.00   DNF   DNF 3:23.00 DNF
3x3x3 One-Handed First round 11 48.88   55.93   1:00.34 48.88 53.91 53.55 1:04.75
Megaminx Final 4 3:11.18   3:30.86   3:55.40 3:21.96 3:36.86 3:33.77 3:11.18
Rubik's Magic Final 1 1.53   1.82   1.66 2.03 1.77 2.30 1.53
Paul Hays    USA
Paul Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 48.69   1:08.85   1:42.50 48.69 1:47.88 55.11 48.94
Riley Eytcheson    Canada
Riley Eytcheson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 22.31   23.07   37.86 23.06 23.65 22.50 22.31
First round 20 25.46   28.04   39.68 27.44 25.97 30.72 25.46
Ryan Hsu    USA
Ryan Hsu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 20.59   24.00   27.83 20.59 21.63 29.75 22.55
First round 19 21.96   26.92   26.40 21.96 27.63 26.78 27.58
3x3x3 One-Handed First round 13 57.18   1:05.82   1:00.90 1:19.90 57.18 1:07.80 1:08.75
Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ)    Thailand
Sittinon Sukhaya (สิทธินนท์ สุขายะ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 13.38   16.45   18.98 16.11 13.38 14.25 21.09
Second round 2 12.56   15.18   12.56 15.75 14.11 15.68 20.46
First round 9 16.34   19.05   16.34 19.65 19.84 17.66 21.77
3x3x3 One-Handed Final 1 12.34   16.24   13.53 18.63 21.46 12.34 16.56
First round 1 15.36   16.40   17.00 16.72 15.36 19.25 15.47
Megaminx Final 1 1:37.43   1:49.20   1:44.91 1:37.43 1:50.22 1:55.11 1:52.46
Thomas Henderson    Canada
Thomas Henderson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 16.33   18.68   17.97 DNF 19.53 16.33 18.53
Second round 9 15.15   18.75   15.15 17.66 DNF 17.81 20.77
First round 11 18.71   21.88   21.36 23.96 DNF 18.71 20.33
2x2x2 Cube Final 8 5.77   8.10   7.16 7.44 9.71 5.77 DNF
First round 11 7.03   7.81   7.03 8.02 7.93 9.27 7.47
3x3x3 One-Handed Final 8 43.55   50.73   56.71 45.91 43.55 49.58 DNF
First round 6 34.86   40.35   45.77 39.80 35.47 34.86 47.47
Megaminx Final 6 3:36.25   4:18.85   4:21.11 4:20.78 4:52.18 3:36.25 4:14.66
Victor Iglesias    USA
Victor Iglesias
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 19.15   21.90   20.88 19.15 21.56 23.25 25.58
First round 17 18.86   24.17   18.86 DNF 28.03 19.68 24.80
2x2x2 Cube First round 16 6.63   9.35   9.65 10.28 6.63 8.13 10.31
3x3x3 One-Handed Final 9 36.44   58.77   1:11.03 44.81 1:07.52 1:03.97 36.44
First round 8 33.61   45.19   33.61 59.27 40.28 52.59 42.69
Vincent Yim    Canada
Vincent Yim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 20.40   24.47   23.38 20.40 47.22 21.55 28.47
First round 15 19.30   23.38   19.30 24.19 23.53 24.63 22.43
2x2x2 Cube First round 20 6.80   17.61   6.80 13.88 23.90 DNF 15.06
5x5x5 Cube Final 12 3:12.27   3:43.98   3:12.94 3:12.27 5:37.84 4:09.47 3:49.52
3x3x3 One-Handed First round 14 33.08   DNF   38.59 DNF 33.08 42.22 DNF
Megaminx Final 5 3:34.83   3:59.81   4:27.88 3:38.91 3:59.68 3:34.83 4:20.84
Wilfred Basaca    USA
Wilfred Basaca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 16.50   21.36   17.75 21.93 16.50 25.02 24.40
Second round 10 17.69   18.79   19.34 18.25 21.38 17.69 18.78
First round 10 19.05   21.24   21.69 21.36 19.05 21.97 20.66
2x2x2 Cube Final 9 7.27   8.22   10.19 8.31 8.96 7.40 7.27
First round 8 5.28   7.21   6.93 5.28 6.63 10.06 8.08
5x5x5 Cube Final 8 2:47.91   3:09.93   3:32.13 2:54.55 3:32.61 2:47.91 3:03.11
Zheng Li (李政)    China
Zheng Li (李政)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 12.08   14.92   15.61 12.08 15.47 16.19 13.69
Second round 4 12.21   15.57   16.15 16.86 12.21 13.69 17.53
First round 4 13.18   15.75   13.94 16.66 13.18 16.65 16.68
2x2x2 Cube First round 14 7.16   8.52   11.02 17.18 7.16 7.18 7.36
5x5x5 Cube Final 7 2:15.61   2:49.04   2:36.88 3:00.03 2:50.21 3:09.36 2:15.61
3x3x3 One-Handed Final 2 20.75   23.35   21.52 24.69 30.08 23.84 20.75
First round 2 23.02   24.38   57.81 24.36 24.84 23.02 23.93