Lifestyle Seasons Summer 2015

Date City WCA LInk
2015-1-31  Australia, Melbourne Lifestyle Seasons Summer 2015

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 7.41  Jayden McNeill 9.10  Kirt Protacio 9.32
 2x2x2 Cube  Jayden McNeill 2.15  Feliks Zemdegs 2.31  Cameron Stollery 2.73
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 28.76  Jayden McNeill 37.41  Kirt Protacio 46.90
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 13.26  Jayden McNeill 17.73  Lorandt Mozsa 19.08
 Pyraminx  Jayden McNeill 3.67  Tim Major 4.37  Feliks Zemdegs 5.05
 Skewb  Jayden McNeill 3.94  Feliks Zemdegs 7.25  Tommy Kiprillis 7.30
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.03   7.23    Australia 7.16 7.21 7.33 8.50 7.03
2 Jayden McNeill 8.28   9.33    Australia 9.44 11.09 9.25 8.28 9.30
3 Kirt Protacio 6.27   10.33    Australia 6.27 14.72 12.08 9.63 9.27
4 Raza Ibrahim 9.69   12.14    Pakistan 12.59 12.75 16.40 9.69 11.08
5 Cameron Stollery 10.16   12.29    Australia 11.91 10.16 12.96 12.74 12.21
6 Alex Chen 9.30   12.83    Australia 14.78 9.30 13.13 11.75 13.61
7 Tommy Kiprillis 10.83   13.66    Australia 14.16 14.41 14.46 12.40 10.83
8 Tim Major 12.08   13.75    Australia 13.19 12.08 13.34 14.72 14.84
9 Lorandt Mozsa 12.06   14.10    Australia 14.34 12.83 15.13 15.19 12.06
10 Dene Beardsley 12.05   15.61    New Zealand 17.47 13.86 15.50 18.09 12.05
11 Matthew Broome 14.41   15.95    United Kingdom 15.44 14.41 18.93 14.83 17.58
12 Joshua Evely 13.08   16.25    Australia 13.77 13.08 19.06 15.91 21.53
13 Coen Johnson 16.31   17.76    Australia 16.31 17.08 18.50 18.72 17.71
14 Joel Ernest 16.41   18.01    Australia 16.41 22.13 18.53 18.08 17.43
15 James Chapman 13.31   18.99    Australia 13.31 19.19 21.25 25.50 16.53
16 Ben Fiala 15.00   19.29    Australia 19.53 22.72 17.08 21.27 15.00
17 Alan Ma 17.55   19.51    Australia 18.97 20.80 17.55 18.75 21.06
18 Ming Kim Low 19.33   20.62    Australia 23.44 20.11 19.33 21.03 20.71
19 Sam Chaplin 18.52   21.07    Australia 18.52 21.40 21.86 20.71 21.09
20 Ethan Pride 15.97   21.52    Australia 15.97 25.43 21.27 21.83 21.47
21 Tim McMahon 20.61   21.67    Australia 20.61 21.81 22.41 23.58 20.80
22 David Edwards 20.56   22.66    Australia 20.56 22.96 21.02 33.21 24.00
23 Louis Young 18.21   24.12    Australia 18.21 25.11 23.81 27.28 23.44
24 Jack Della 22.31   24.83    Australia 41.19 22.31 26.30 23.63 24.55
25 Patrick Josh Balgos 19.46   25.03    Australia 31.75 24.93 19.46 26.06 24.09
26 Andwele Raphael Ancheta 21.72   25.36    Australia 26.77 23.28 21.72 26.03 28.77
27 Lachlan Ho 19.86   25.39    Australia 28.28 25.59 19.86 24.66 25.91
28 Stefan Nikolovski 24.33   26.88    Australia 26.78 28.90 24.96 32.08 24.33
29 Arman Cakmakcioglu 21.11   27.25    Australia 21.11 31.03 23.88 37.18 26.84
30 Luke Holder 23.27   27.35    Australia 27.27 26.08 28.69 23.27 29.09
31 Ben Chin 21.52   27.74    Australia 30.65 32.13 26.80 25.78 21.52
32 Aidan Chan 21.22   28.83    Australia 30.18 30.11 21.22 27.43 28.96
33 Mitchell Tabe 27.69   33.64    Australia 32.81 27.69 33.83 35.09 34.27
34 Sean Murphy 31.05   33.99    USA 31.05 33.77 34.75 38.88 33.46
35 Bailey Chapman 28.02   35.03    Australia 31.97 DNF 31.30 41.81 28.02
36 Ming Jin Low 30.65   35.40    Australia 36.11 DNF 30.65 34.46 35.63
37 Alex Chan Cheuk Yee 32.25   36.50    Australia 32.25 39.53 33.77 56.02 36.19
38 Cooper Lamberth 30.94   37.01    Australia 30.94 37.46 37.27 36.31 1:17.55
39 Ming Han Low 37.05   38.92    Australia 43.36 39.53 39.40 37.05 37.83
40 Coban Reuben 36.06   39.73    Australia 40.13 39.02 36.06 45.30 40.03
41 Charlie Stretton 31.43   42.12    Australia 37.14 56.09 31.43 49.61 39.61
42 James Thomson 25.31   42.36    Australia 25.31 44.96 45.28 47.91 36.83
43 Stefan Krneta 38.61   43.96    Australia 44.90 54.13 42.08 44.90 38.61
44 Sam Smith 31.06   45.27    Australia 48.83 43.27 31.06 43.71 51.75
45 Lachlan Healy 49.43   57.02    Australia 49.43 59.38 54.31 1:05.34 57.36
46 Andrew Thomson 46.18   1:00.17    Australia 46.18 DNF 1:03.72 1:03.21 53.58
47 Samuel Dambrosi 41.28   1:02.43    Australia 1:01.69 1:02.05 41.28 1:03.56 1:06.86
48 Adelina Estevao 1:50.68   2:00.08    Australia 2:06.78 1:51.36 DNF 1:50.68 2:02.11
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.75   6.65    Australia 7.52 6.77 7.15 6.02 5.75
2 Kirt Protacio 8.16   9.57    Australia 11.40 8.16 8.27 10.13 10.31
3 Jayden McNeill 5.91   9.80    Australia 9.18 11.36 9.78 5.91 10.44
4 Cameron Stollery 10.18   11.63    Australia 14.08 10.34 13.03 10.18 11.53
5 Alex Chen 10.28   12.01    Australia 11.15 14.06 13.59 11.30 10.28
6 Raza Ibrahim 11.61   12.25    Pakistan 15.08 12.06 11.61 12.08 12.61
7 Tim Major 11.34   12.60    Australia 13.69 12.33 13.40 11.34 12.08
8 Tommy Kiprillis 11.55   13.20    Australia 17.09 11.55 14.03 12.00 13.58
9 Dene Beardsley 12.21   13.62    New Zealand 12.21 12.46 14.43 13.97 16.18
10 Lorandt Mozsa 12.65   13.84    Australia 14.47 13.06 15.11 14.00 12.65
11 Matthew Broome 13.88   15.62    United Kingdom 17.72 14.84 13.88 14.30 18.96
12 Coen Johnson 12.83   16.42    Australia 16.09 12.83 17.53 15.63 19.84
13 Ben Fiala 16.30   17.23    Australia 19.71 16.30 16.34 16.80 18.55
14 Joel Ernest 15.41   17.71    Australia 17.61 17.93 15.41 17.58 DNF
15 Joshua Evely 13.68   18.76    Australia 21.18 19.50 21.19 13.68 15.61
16 James Chapman 14.66   18.76    Australia 24.63 15.16 20.52 14.66 20.61
17 Sam Chaplin 19.06   19.67    Australia 19.99 20.72 19.06 19.44 19.59
18 Ming Kim Low 17.55   19.93    Australia 20.77 18.11 21.71 17.55 20.90
19 Alan Ma 17.06   20.46    Australia 20.03 17.06 19.78 27.63 21.58
20 Andwele Raphael Ancheta 22.09   22.96    Australia 22.11 22.09 23.69 23.09 DNF
21 Louis Young 22.44   23.33    Australia 23.05 22.44 25.81 23.21 23.72
22 David Edwards 18.75   23.84    Australia 21.84 23.84 25.84 18.75 DNF
23 Tim McMahon 18.90   24.00    Australia 29.46 22.18 24.63 18.90 25.19
24 Arman Cakmakcioglu 22.69   24.30    Australia 24.19 23.94 24.77 22.69 25.38
25 Patrick Josh Balgos 19.91   24.55    Australia 29.90 19.91 26.44 22.34 24.86
26 Ethan Pride 19.80   24.78    Australia 49.08 19.80 28.94 23.31 22.09
27 Lachlan Ho 21.28   24.98    Australia 26.16 DNF 21.28 25.55 23.22
28 Jack Della 20.53   26.05    Australia 20.53 29.88 20.69 42.71 27.59
29 Stefan Nikolovski 23.80   29.02    Australia 33.68 32.58 26.06 28.43 23.80
30 Luke Holder 22.38   34.38    Australia 37.40 36.41 22.38 29.81 36.93
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.61   7.41    Australia 7.08 8.05 8.28 6.61 7.09
2 Jayden McNeill 7.58   9.10    Australia 10.21 7.91 7.58 9.56 9.83
3 Kirt Protacio 6.86   9.32    Australia 14.08 8.19 10.65 9.13 6.86
4 Raza Ibrahim 9.97   11.16    Pakistan 13.43 10.22 9.97 11.91 11.34
5 Tim Major 10.71   12.35    Australia 21.41 11.97 10.71 10.77 14.31
6 Alex Chen 9.91   12.42    Australia 14.09 9.91 11.91 11.25 DNF
7 Cameron Stollery 10.31   12.69    Australia 10.31 15.18 12.40 14.71 10.96
8 Tommy Kiprillis 12.34   13.70    Australia 15.22 13.08 18.53 12.81 12.34
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 2.02   2.25    Australia 2.47 2.02 5.02 2.06 2.22
2 Feliks Zemdegs 1.77   2.70    Australia 1.88 4.31 3.36 1.77 2.86
3 Cameron Stollery 1.72   2.75    Australia 2.56 3.55 2.15 1.72 5.58
4 Tim Major 2.08   3.35    Australia 2.91 3.25 3.90 8.41 2.08
5 Kirt Protacio 1.61   3.95    Australia 3.25 5.40 3.69 4.91 1.61
6 Tommy Kiprillis 1.71   3.96    Australia 4.78 3.93 4.44 3.52 1.71
7 Sam Chaplin 1.58   4.15    Australia 2.53 6.13 5.59 4.34 1.58
8 Lachlan Ho 2.75   4.43    Australia 4.96 4.40 3.94 5.06 2.75
9 Lorandt Mozsa 2.33   4.54    Australia 5.34 7.25 4.61 3.66 2.33
10 Ethan Pride 3.38   4.67    Australia 4.46 4.50 5.05 3.38 5.06
11 Matthew Broome 2.40   5.03    United Kingdom 5.50 4.33 6.88 5.25 2.40
12 Coen Johnson 4.22   5.54    Australia 5.34 5.93 7.19 5.34 4.22
13 Ben Chin 5.83   6.24    Australia 6.19 6.41 6.21 5.83 6.31
14 Alex Chen 4.31   6.31    Australia 5.41 7.33 6.18 8.59 4.31
15 Joel Ernest 5.81   6.51    Australia 5.81 6.38 7.52 6.25 6.91
16 Ming Kim Low 2.55   6.54    Australia 10.27 6.97 5.18 7.46 2.55
17 Ben Fiala 4.72   6.91    Australia 8.86 4.72 7.94 5.36 7.43
18 Sam Smith 4.46   7.33    Australia 8.43 6.38 4.46 7.44 8.16
19 Alan Ma 4.71   7.39    Australia 9.09 7.56 7.03 4.71 7.59
20 Andwele Raphael Ancheta 6.75   7.67    Australia 7.83 DNF 8.06 6.75 7.11
21 Louis Young 7.21   7.69    Australia 8.13 7.72 7.21 7.22 14.11
22 James Thomson 6.88   7.73    Australia 9.19 11.66 6.88 7.03 6.97
23 Luke Holder 7.05   7.82    Australia 7.30 8.30 7.86 9.36 7.05
24 Stefan Nikolovski 2.65   7.96    Australia 7.08 6.03 DNF 10.77 2.65
25 Aidan Chan 8.02   8.39    Australia 8.66 8.46 10.22 8.02 8.05
26 Stefan Krneta 6.88   8.58    Australia 8.84 7.55 9.77 9.36 6.88
27 Sean Murphy 7.68   9.64    USA 9.90 8.96 7.68 13.61 10.05
28 James Chapman 5.31   9.76    Australia 8.16 7.52 13.61 DNF 5.31
29 Ming Jin Low 7.13   9.82    Australia 11.31 10.00 13.58 8.16 7.13
30 Bailey Chapman 7.86   9.84    Australia 7.86 9.19 15.93 9.38 10.94
31 David Edwards 9.78   10.17    Australia 10.47 13.71 9.90 9.78 10.15
32 Mitchell Tabe 8.08   10.44    Australia 8.81 12.56 14.44 8.08 9.96
33 Coban Reuben 5.22   11.12    Australia 12.65 12.31 15.59 8.40 5.22
34 Ming Han Low 3.58   11.13    Australia 13.27 13.63 8.81 11.31 3.58
35 Andrew Thomson 10.84   16.31    Australia 17.11 10.84 32.47 12.31 19.52
36 Lachlan Healy 7.30   16.96    Australia 22.58 25.90 16.53 11.78 7.30
37 Charlie Stretton 12.11   18.05    Australia 16.53 18.75 18.86 23.47 12.11
38 Samuel Dambrosi 14.47   18.98    Australia 14.47 18.19 17.90 20.86 26.65
39 Patrick Josh Balgos 8.69   DNF    Australia 8.69 DNF 12.28 12.41 DNF
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 1.56   1.99    Australia 2.83 2.05 1.97 1.56 1.96
2 Feliks Zemdegs 1.75   2.38    Australia 3.75 2.22 2.06 2.86 1.75
3 Jayden McNeill 1.71   3.36    Australia 3.44 4.06 5.18 1.71 2.59
4 Sam Chaplin 2.68   4.36    Australia DNF 4.50 3.78 2.68 4.80
5 Tommy Kiprillis 2.91   4.46    Australia 4.05 5.22 2.91 4.11 DNF
6 Alex Chen 3.44   4.61    Australia 6.83 5.46 3.44 4.18 4.19
7 Matthew Broome 3.91   5.01    United Kingdom 3.91 5.00 5.91 4.13 6.05
8 Kirt Protacio 4.44   5.24    Australia 5.33 5.53 4.44 5.61 4.86
9 Coen Johnson 4.52   5.25    Australia 14.46 5.75 4.72 5.28 4.52
10 Lorandt Mozsa 4.84   5.41    Australia 5.16 4.84 4.97 6.09 6.19
11 Ethan Pride 4.03   5.50    Australia 7.22 4.03 5.47 6.50 4.52
12 Tim Major 3.21   5.64    Australia 13.11 3.84 5.93 3.21 7.16
13 Ben Fiala 4.94   5.78    Australia 5.88 5.75 8.34 4.94 5.71
14 Lachlan Ho 5.13   6.01    Australia 5.13 6.02 5.84 6.16 DNF
15 Ming Kim Low 6.21   6.64    Australia 8.16 6.21 6.28 6.69 6.94
16 Ben Chin 3.08   6.65    Australia 8.80 7.55 5.58 3.08 6.83
17 Joel Ernest 6.13   6.83    Australia 6.69 6.13 DNF 6.15 7.66
18 Alan Ma 4.84   6.87    Australia 7.88 7.65 9.40 5.09 4.84
19 Stefan Nikolovski 6.16   7.07    Australia 7.13 8.71 7.06 6.16 7.02
20 Sam Smith 4.90   7.30    Australia 7.53 7.19 4.90 7.19 11.36
21 Andwele Raphael Ancheta 6.96   7.61    Australia 9.72 7.22 7.21 8.41 6.96
22 James Thomson 4.15   7.97    Australia 8.94 13.27 10.71 4.25 4.15
23 Luke Holder 7.61   8.34    Australia 8.05 10.38 8.22 8.75 7.61
24 Louis Young 4.13   8.86    Australia 9.18 7.75 4.13 9.65 10.90
25 Aidan Chan 6.72   13.18    Australia 6.72 16.44 13.96 9.13 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 1.94   2.15    Australia 1.96 2.30 3.90 1.94 2.19
2 Feliks Zemdegs 1.91   2.31    Australia 2.19 2.31 2.44 1.91 3.83
3 Cameron Stollery 2.11   2.73    Australia 2.11 2.25 3.56 2.83 3.11
4 Tommy Kiprillis 4.00   4.39    Australia 4.08 4.50 4.59 4.81 4.00
5 Sam Chaplin 3.50   4.44    Australia 3.97 4.30 3.50 6.16 5.05
6 Kirt Protacio 3.46   4.70    Australia 3.46 5.69 4.30 5.96 4.11
7 Alex Chen 2.44   5.32    Australia 5.28 6.00 4.90 2.44 5.77
8 Matthew Broome 5.13   5.84    United Kingdom 7.34 6.94 5.13 5.46 5.13
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 23.88   OcR 27.58    Australia 26.11 23.88 33.18 32.28 24.36
2 Jayden McNeill 35.03   37.21    Australia 35.25 44.88 35.03 38.22 38.16
3 Alex Chen 43.50   49.69    Australia 45.55 1:00.22 59.88 43.50 43.63
4 Kirt Protacio 43.69   50.83    Australia 51.34 51.59 43.69 49.56 51.84
5 Dene Beardsley 51.38   54.38    New Zealand 54.27 55.43 51.38 53.43 1:02.28
6 Tim Major 53.71   58.91    Australia 1:02.69 53.71 58.90 59.55 58.27
7 Rhys Campbell 50.77   59.01    Australia 1:03.16 1:01.16 1:10.00 50.77 52.72
8 Joshua Evely 57.47   1:01.21    Australia 1:00.91 1:04.40 58.33 57.47 1:06.56
9 Lorandt Mozsa 57.94   1:01.89    Australia 1:01.36 1:04.61 1:33.19 59.71 57.94
10 Matthew Broome 1:07.03   1:13.40    United Kingdom 1:18.81 1:11.00 DNF 1:07.03 1:10.38
11 Ben Fiala 1:07.18   1:14.38    Australia 1:20.08 1:07.18 1:08.03 1:15.03 1:21.11
12 Ming Kim Low 1:08.16   1:16.55    Australia 1:41.78 1:08.16 1:09.78 1:21.58 1:18.30
13 Cameron Stollery 1:13.15   1:17.46    Australia 1:15.36 1:20.38 1:16.63 DNF 1:13.15
14 Coen Johnson 1:11.68   1:23.22    Australia 1:28.59 1:14.97 1:26.16 1:11.68 1:28.52
15 James Chapman 1:21.33   1:25.46    Australia 1:26.72 1:24.65 1:25.02 1:21.33 1:44.63
16 Ethan Pride 1:27.30   1:33.21    Australia 1:31.86 1:27.30 1:30.93 1:36.83 DNF
17 Lachlan Ho 1:26.06   DNF    Australia 1:29.84 DNF 1:37.36 1:26.06 DNF
18 David Edwards 1:39.91      Australia 1:53.84 1:39.91
19 Alan Ma 1:50.43      Australia 1:50.43 DNF
20 Sam Chaplin 1:57.18      Australia DNF 1:57.18
21 Patrick Josh Balgos DNF      Australia DNF DNF
21 Luke Holder DNF      Australia DNF DNF
21 Joel Ernest DNF      Australia DNF DNF
21 Charlie Stretton DNF      Australia DNF DNF
21 Andwele Raphael Ancheta DNF      Australia DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 27.84   28.76    Australia 31.33 29.72 27.84 28.27 28.28
2 Jayden McNeill 33.33   37.41    Australia 37.77 37.15 37.30 39.93 33.33
3 Kirt Protacio 43.43   46.90    Australia 44.93 49.65 52.08 46.11 43.43
4 Alex Chen 44.53   49.05    Australia 46.27 52.84 48.05 44.53 DNF
5 Dene Beardsley 52.31   56.89    New Zealand 52.31 57.75 59.80 57.58 55.33
6 Tim Major 57.63   58.95    Australia 57.63 58.34 1:00.09 58.41 1:00.59
7 Joshua Evely 54.52   59.55    Australia 54.52 1:06.96 55.11 56.59 1:07.03
8 Rhys Campbell 59.83   1:03.83    Australia 1:05.00 59.83 1:08.02 1:01.61 1:04.88
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 10.21   13.16    Australia 11.75 10.21 15.43 14.27 13.46
2 Jayden McNeill 11.90   13.60    Australia 14.52 13.78 11.90 14.11 12.91
3 Alex Chen 16.75   17.47    Australia 16.75 17.13 17.90 17.38 21.09
4 Lorandt Mozsa 15.83   18.12    Australia 15.83 18.15 17.43 18.77 DNF
5 Kirt Protacio 17.65   19.84    Australia 20.80 20.02 18.69 17.65 22.28
6 Raza Ibrahim 17.41   NR 22.08    Pakistan 17.41 21.36 23.28 32.34 21.59
7 Tim Major 18.75   24.32    Australia 21.38 18.75 26.90 30.68 24.68
8 Cameron Stollery 22.94   24.67    Australia 27.66 25.22 22.94 25.02 23.77
9 Alan Ma 21.66   30.10    Australia 34.02 32.41 30.50 27.40 21.66
10 Tim McMahon 29.77   31.29    Australia 30.75 31.06 39.47 32.05 29.77
11 Dene Beardsley 24.72   31.92    New Zealand 34.05 35.41 24.72 26.30 39.47
12 Coen Johnson 27.59   34.84    Australia 27.59 34.69 34.31 43.28 35.52
13 Joshua Evely 35.03   42.88    Australia 36.33 DNF 35.03 50.84 41.47
14 Ming Kim Low 41.97   51.68    Australia 41.97 43.50 1:22.09 1:02.33 49.21
15 Joel Ernest 43.34   56.14    Australia 56.75 43.34 1:02.46 59.21 52.47
16 Ethan Pride 47.55      Australia 47.55 1:24.96
17 Tommy Kiprillis 51.31      Australia 51.31 DNF
18 David Edwards 52.47      Australia 52.47 DNF
19 Sam Chaplin 54.33      Australia DNF 54.33
20 Andwele Raphael Ancheta 1:20.56      Australia 1:20.56 DNF
21 Stefan Nikolovski 1:45.29      Australia 1:45.29 DNF
22 Patrick Josh Balgos DNF      Australia DNF DNF
22 Lachlan Ho DNF      Australia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 10.13   13.26    Australia 10.13 13.78 15.56 11.58 14.43
2 Jayden McNeill 13.30   17.73    Australia 13.30 15.30 18.88 20.13 19.02
3 Lorandt Mozsa 17.68   19.08    Australia 17.68 19.30 18.65 19.58 19.30
4 Raza Ibrahim 18.91   20.85   NR  Pakistan 19.15 21.03 18.91 25.96 22.36
5 Alex Chen 17.88   22.13    Australia 24.68 32.05 18.05 17.88 23.65
6 Kirt Protacio 18.16   22.55    Australia 21.90 22.27 18.16 25.78 23.47
7 Cameron Stollery 22.69   24.90    Australia 22.96 22.69 28.34 23.40 28.63
8 Tim Major 22.31   25.82    Australia 28.05 25.56 28.27 22.31 23.84
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 3.46   3.79    Australia 3.84 3.75 3.77 3.46 5.56
2 Feliks Zemdegs 3.46   4.70    Australia 4.88 4.52 4.69 3.46 8.13
3 Tim Major 2.77   4.75    Australia 5.83 2.77 7.15 5.34 3.08
4 Cameron Stollery 5.94   7.48    Australia 5.94 6.09 17.38 7.91 8.43
5 Coen Johnson 6.72   7.61    Australia 7.00 7.46 11.78 6.72 8.38
6 Lachlan Ho 6.83   8.15    Australia 7.56 10.83 7.27 9.63 6.83
7 Ethan Pride 7.77   8.45    Australia 7.77 9.27 9.22 7.94 8.19
8 Matthew Broome 7.11   9.09    United Kingdom 7.11 8.69 DNF 8.77 9.80
9 Tommy Kiprillis 8.53   9.40    Australia 13.71 10.84 8.75 8.53 8.61
10 Lorandt Mozsa 6.65   9.79    Australia 11.68 9.65 8.50 11.22 6.65
11 Ben Chin 7.42   9.84    Australia 10.72 7.42 9.31 9.50 12.05
12 Ming Jin Low 9.38   10.48    Australia DNF 10.18 9.38 11.30 9.97
13 Sam Chaplin 7.91   10.84    Australia 10.36 11.16 11.00 DNF 7.91
14 Ben Fiala 7.97   10.86    Australia 7.97 10.11 9.97 18.41 12.50
15 Kirt Protacio 9.53   11.20    Australia 15.65 11.52 9.65 9.53 12.44
16 Rhys Campbell 5.38   11.32    Australia 15.38 9.72 10.00 14.25 5.38
17 Cooper Lamberth 9.34   12.41    Australia 14.11 24.41 10.06 13.06 9.34
18 Alex Chen 10.83   12.60    Australia 12.33 10.83 12.52 12.96 16.94
19 Joshua Evely 11.75   13.68    Australia 12.84 11.75 15.50 12.71 16.28
20 James Thomson 13.02   13.79    Australia 13.40 13.02 14.80 13.66 14.31
21 Ming Kim Low 10.41   13.98    Australia 14.27 10.41 17.94 15.43 12.25
22 Joel Ernest 11.03   14.49    Australia 11.03 11.25 16.41 15.80 18.65
23 Louis Young 11.80   14.96    Australia 14.28 14.84 11.80 15.77 28.28
24 Bailey Chapman 9.61   15.14    Australia 9.61 13.65 20.96 16.83 14.94
25 Stefan Nikolovski 9.65   15.16    Australia 13.93 14.21 19.03 17.34 9.65
26 James Chapman 15.15   16.13    Australia 15.53 17.43 17.59 15.15 15.44
27 Ming Han Low 12.47   16.60    Australia 16.46 12.47 17.34 16.00 17.80
28 Luke Holder 14.19   16.87    Australia 17.18 14.22 14.19 19.22 19.53
29 Mitchell Tabe 11.94   17.90    Australia 20.75 16.13 24.96 11.94 16.81
30 Charlie Stretton 12.09   17.91    Australia 12.09 15.19 17.78 21.94 20.75
31 Andwele Raphael Ancheta 17.40   21.28    Australia 19.50 18.65 27.25 17.40 25.68
32 Stefan Krneta 19.13   21.94    Australia 19.13 22.13 39.66 19.84 23.84
33 Lachlan Healy 20.88   27.51    Australia 29.31 20.88 31.22 33.65 22.00
34 David Edwards 20.06   38.42    Australia DNF 51.71 30.38 33.18 20.06
35 Samuel Dambrosi 34.19   1:11.29    Australia 2:11.94 34.19 36.65 DNF 45.27
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 2.78   3.67   OcR  Australia 3.96 4.09 3.71 2.78 3.33
2 Tim Major 3.96   4.37    Australia 4.38 4.63 3.96 4.09 5.00
3 Feliks Zemdegs 3.13   5.05    Australia 5.08 5.03 5.91 3.13 5.03
4 Matthew Broome 6.65   7.33    United Kingdom 6.65 8.69 8.09 7.00 6.91
5 Cameron Stollery 4.97   7.63    Australia 9.05 8.34 7.55 4.97 7.00
6 Lachlan Ho 7.77   8.16    Australia 8.58 7.86 10.58 8.05 7.77
7 Ethan Pride 4.72   9.32    Australia 10.34 8.65 10.43 8.96 4.72
8 Coen Johnson 7.06   10.34    Australia 20.75 7.06 12.58 7.61 10.83
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 3.33   3.94    Australia 6.18 4.36 3.52 3.94 3.33
2 Feliks Zemdegs 6.13   7.25    Australia 6.13 6.68 6.36 8.71 9.75
3 Tommy Kiprillis 5.81   7.30    Australia 7.80 5.81 6.77 8.63 7.34
4 Tim Major 6.25   7.42    Australia 8.34 12.50 7.03 6.25 6.88
5 Rhys Campbell 7.31   8.06    Australia 9.58 8.50 7.63 8.05 7.31
6 Alex Chen 5.31   8.50    Australia 7.47 8.83 5.31 9.77 9.19
7 Stefan Nikolovski 6.80   9.87    Australia 9.86 13.40 6.80 7.44 12.30
8 Lachlan Ho 8.06   9.96    Australia 9.03 9.58 16.28 11.27 8.06
9 Ethan Pride 7.09   10.28    Australia 12.61 10.94 18.11 7.09 7.30
10 Ben Fiala 7.86   11.40    Australia 9.25 18.36 11.56 7.86 13.38
11 Lorandt Mozsa 8.71   12.31    Australia 16.53 14.13 8.71 12.30 10.50
12 Sam Chaplin 10.38   13.94    Australia 11.44 13.08 22.27 10.38 17.30
13 Cameron Stollery 11.38   14.66    Australia 19.46 11.38 12.84 11.69 31.18
14 Kirt Protacio 14.22   16.03    Australia 15.75 17.03 14.22 15.30 17.78
15 James Chapman 10.59   16.13    Australia 11.15 23.55 14.56 10.59 22.68
16 Coen Johnson 11.11   16.41    Australia 15.22 13.80 11.11 20.22 24.65
17 Stefan Krneta 11.47   17.58    Australia 11.47 15.90 19.13 25.83 17.71
18 Bailey Chapman 12.91   17.93    Australia 17.86 DNF 12.91 16.90 19.02
19 Mitchell Tabe 10.66   21.15    Australia 23.38 10.66 18.66 26.47 21.41
20 Matthew Broome 18.91   21.50    United Kingdom 20.44 21.84 18.91 22.21 28.13
21 Louis Young 13.58   22.27    Australia 13.58 25.65 14.90 26.27 38.94
22 Andwele Raphael Ancheta 16.27   24.10    Australia 21.02 16.27 25.58 25.71 26.05
23 Ming Jin Low 19.30   24.22    Australia 19.30 23.13 34.15 29.18 20.34
24 Ming Han Low 16.06   26.21    Australia 28.52 18.55 32.94 16.06 31.56
25 Charlie Stretton 21.15   27.71    Australia 38.97 21.15 25.00 29.18 28.96
26 Ming Kim Low 16.58   27.74    Australia 31.05 24.91 16.58 27.27 31.33
27 David Edwards 11.30   35.66    Australia 33.55 11.30 37.38 51.08 36.06
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L F2 L2 F2 D2 R' F2 D2 L U B R2 B U' B F2 R2 B' D2
A #2 U' D L' D' L' B L2 U' R U R F2 U2 F2 B2 R F2 L2
A #3 R2 F2 L2 B L2 F2 R2 B L2 R' B' R2 F' R' U F2 D F' R D2
A #4 F2 U2 L R F2 R B2 L U2 B D L2 D B' R2 F U' B' D
A #5 U' B2 R2 D' F2 L2 D B2 F2 U R B' D2 B' F' R U L2 D
A Ex#1 R' F' L F2 U R' B' L2 F' U' R2 F L2 F2 B R2 F' R2 L2 D2
A Ex#2 U2 F2 D2 B F2 R2 D2 L2 D L U' L D B F2 D2 F' L' U2
B #1 F2 R2 F U2 B' R2 B R B2 R D' L2 D' U2 B D' B' R
B #2 D B2 D2 F' R B L2 B' D B' L' F2 U2 F2 L2 B2 U R2 B2
B #3 F' R2 D2 B' D F' L F2 D R' B2 U2 B' D2 L2 F' L2 F D2
B #4 B D F' R L F B2 R D B2 R U2 D R2 U' L2 B2 U'
B #5 L2 U2 L2 U' R2 U2 B2 D B' U2 F2 R2 D2 F2 L D' U2 F' D' B2
B Ex#1 R2 D2 F2 L2 F2 R2 U F2 U2 B' R' U F2 U' L' B' F D' F' R2
B Ex#2 L' B' L U L2 U F R2 B' U D2 B2 L2 U L2 F2 U' F2 B2
C #1 U2 L' D2 R2 U2 L' U2 F2 R' U2 B2 D F' L U' L2 R' D2 F2
C #2 F2 L2 R U2 B2 L2 R2 D2 B2 F U' B2 R' B' D' R' U' L' D2 L'
C #3 F D B' U R' U2 F' R F R2 U' F2 B2 L' U2 R' L2 U2 R
C #4 L2 B2 D2 R U2 F2 R' U2 R U2 R2 F' D L B U' B2 U2 F
C #5 F2 D B R2 U' D2 F' D' L B2 R2 D2 R2 U2 R2 B R2 U2 D2
C Ex#1 D' F2 D' B2 R2 D' L2 B2 F2 D L' B' D F2 L2 B R' F2 L B'
C Ex#2 L2 D2 L2 B2 U2 B2 L' F2 R' F' D U' L' D' U' R' F R B'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U2 R F2 R' B2 R' B2 D2 F' U2 L U F' R2 B D F D' U
A #2 D2 F2 R2 U2 F' R2 D2 R2 B2 U2 L U L F R D' B' R2 B' F
A #3 F2 R2 F D2 F U2 F' L2 D L U2 R' B2 L F2 U L2 F R
A #4 F2 D' L2 F2 D L2 R D' L' U' L' D2 F2 R F D' F' U2
A #5 U' R2 F2 R2 F2 U L2 R2 U L' D B2 R' B F U R' F' L F
A Ex#1 U' L2 U' D' F' B' D' R2 U R' D' R F2 L2 U2 F2 L' U2
A Ex#2 F' U F' D' F' D2 B U2 D2 L U D2 B' D2 B2 L2 F' B2 R2 F
B #1 B R2 L D F U F L2 F R F2 D2 R U2 R2 D2 R' B2 R2 B2
B #2 U' L2 F2 U2 B2 D' L2 U B F2 L R B' L2 D' U' B2 D' U
B #3 D L2 D R F B U2 R' B R U2 R U2 F2 B2 L' F2 U2 F2 R'
B #4 F2 U2 L' B2 U R U2 B' U B U' B U2 F2 D2 L2 B U2 B
B #5 R2 F U2 F2 U2 L2 B' L2 U2 B' D' L R F2 D B2 F U2 L
B Ex#1 U L2 B R F R' F2 B' L2 D L F R2 B2 L2 B U2 L2 F'
B Ex#2 D' B2 U L2 U2 R2 F2 R2 B' R2 B R F' L' U2 L2 D L' B
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 R D2 F2 R2 B2 R2 U2 R U2 B2 F' U R' D L R2 B U'
A #2 R' D2 U2 L' F2 L2 D2 R2 U R B2 F' U2 L B2 L B' L'
A #3 L2 U2 L2 R2 F2 U2 R' D2 U2 F' R' D' F2 L F R U' L2 U'
A #4 F' D2 L2 F D2 L2 D2 U' B2 D2 B2 F2 R' U F2 D L' F2
A #5 U F2 B' U' L B2 R' B2 L U2 B L2 D2 B' U2 F2 R2 L2
A Ex#1 F U2 F' L2 B' L2 F D2 L F U B2 R F U2 L' U L D2
A Ex#2 R D2 F B2 D F' R B2 U' L' D' L2 D2 F2 L2 F' U2 B
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 R' F U' F' R' U' R U R' F U'
A #2 R' F' R U R' U2 R U' F' U R
A #3 R F' U2 R2 F R' U2 F U' R U2
A #4 U R' F' R2 U' F' U' F U' F R
A #5 U R U' R2 U2 R F R F R U'
A Ex#1 R' F U2 R2 F' R' U2 R2 U' R U
A Ex#2 U' R U' R2 F U2 F R U' R2 U
B #1 U2 R' F R U2 R' F U' R2 F2 U'
B #2 U R' F' R U R' F R' U2 R' U'
B #3 F U F U' R U' R' F U2 R U
B #4 R F R2 U' R' U R U2 R' F' R
B #5 R U2 R2 F U' F2 U2 R U R' U'
B Ex#1 U' R F' U' R2 U2 R' F U2 F' U2
B Ex#2 R U2 R2 F2 U2 F' R U' R' F R
  2x2x2 Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U' R' U2 F' U2 F' R U' R' U' R'
A #2 R F' U' R' U F U2 F2 R2 U' R'
A #3 U' R U' R' U' F' R U R F' R2
A #4 U' R' U2 F' R U2 R' U2 R' F R
A #5 R U' R' U2 R' F' U' R2 U R' F'
A Ex#1 U' R U2 F' U' R2 F' U2 F R U2
A Ex#2 R U2 R2 U R2 F' R' U' R' U R2
B #1 R' F U2 F2 R F' U2 F R U' R
B #2 R2 F U' F' U' R U2 R' F' U' R
B #3 R' U2 F' U' F U' R2 U' F' R' U2
B #4 R' U' R2 F U' R U2 R2 U2 R U'
B #5 U R U2 R' F' U' R2 U' R U2 R'
B Ex#1 R' F U2 F2 R2 U' F' R2 U' F R
B Ex#2 U' R' U2 F U R' U2 F R2 U' F
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R F' R' U' R' U2 F2 U' F U' R
A #2 U' R U' R' U2 R' U2 F U2 R U
A #3 R U2 R' F' R U2 R' U2 F U' F
A #4 U' R U' R2 U' R U' R U F' R
A #5 R' U' F U R' F U' R2 U' R2 U'
A Ex#1 U2 R' U2 F R U2 R U2 F' R2 U2
A Ex#2 U R' F U2 R2 F' R2 F2 U2 F' U'
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R' U2 R' F2 D2 F2 R' U2 R' U' F' U D2 F L2 U R2 B' Uw2 Fw2 R' B' Uw2 L F' B2 L U2 Fw2 L Uw B R F U B2 Fw' R2 Uw Rw2 L Uw F2
A #2 F L2 F L2 B L2 R2 U' L D' U2 F' R2 B' L U' F R Fw2 D' Rw2 L U' L' Fw2 Rw2 B2 U' L' Uw2 D2 Fw D2 Fw2 R2 Fw' F Rw' U' D F2 Rw2 R Uw
A #3 L F2 B' L' U' B2 L' U2 L R B' D B2 R2 D L2 B2 U' F2 B2 Rw2 Fw2 L2 B L F2 Rw2 B' U2 B Uw2 Fw2 F' Uw' B' L F2 R Rw' F R' Uw2 Fw R' D
A #4 L2 F' R2 U2 L2 R B' U L D2 B2 D F2 D' F2 R2 D U2 L2 U Rw2 F2 U Rw2 D Fw2 R Uw2 Rw2 U' B2 L D Fw U R D B2 Rw' Fw F Uw2 Rw' Fw2 Rw'
A #5 R2 D2 R2 B2 U2 F' R2 F U2 F' R' B2 L F' U' L' U2 L2 B D' Uw2 Rw2 D R' D L Fw2 L F2 Uw2 U2 R2 Fw L2 Fw L2 Rw U2 Fw Rw2 Fw2 D L'
A Ex#1 R2 U2 R2 F2 D R2 D' L2 D2 F' U B2 D2 U2 B' L' D L B L Rw2 F2 D' B' Uw2 Rw2 U' F' D Rw2 U' F2 Rw' F' L2 D L' Fw Rw U2 Fw2 Uw' D Fw' B2
A Ex#2 B2 R U2 R' D2 U2 B2 R F2 L B' L' R B' D2 F R U' F2 Rw2 Fw2 U2 R' Fw2 R' U2 B' F L' Fw2 U2 F' U' F Rw2 Uw' F L2 Rw' Fw' F B R2 Uw
B #1 R2 B' R2 F D F D F' L F' R U2 D R2 U F2 D' L2 B2 F2 Uw2 B' D2 Rw2 L' R2 Fw2 R' B D2 B L2 Uw' F' Uw L' Uw B Uw' Fw' Uw L F2 Uw' Fw
B #2 U' L2 F' L2 R D2 B' U R2 F U2 B2 D2 L2 B2 R2 F2 D2 F Rw2 F U B R2 Fw2 U' Rw2 F' Rw2 R2 D2 Fw2 Rw' Fw2 B Uw2 L' Fw Rw' B' Rw' Uw' F R'
B #3 U2 B2 L2 F' B R2 B' L2 R2 F' U' B' D' L' U B2 R B2 L' R2 Uw2 Rw2 Fw2 F U Rw2 L2 U2 F2 D2 B' Rw' F' L' F2 Uw F' Uw Fw F2 Uw2 B2 D'
B #4 F' R U' B' R' D2 F L' F L2 U' R2 F2 L' R' F2 U2 R F2 Uw2 Rw2 U L2 R' Fw2 F2 L' U B2 Uw2 F2 L' Fw F' R2 D2 R' D Rw D2 Fw U L' Fw2 D
B #5 L2 R' B2 L U2 L B2 R' U2 L2 D R B L' R2 B2 U' F' D R2 B' Fw2 U F2 Rw2 B' U2 B F' D U' F' Rw' Fw2 R' L2 F R2 Fw' Rw' Fw2 R' Fw' L
B Ex#1 D' B2 D F2 R2 F2 D' L2 U' B2 U B' U' B' R' L2 U2 F R2 B2 Fw2 Rw2 R2 U' L Fw2 R' D R F2 R2 Uw2 Fw' U L2 D2 F Uw2 R2 Uw' L' Uw2 R' F Uw' Fw
B Ex#2 L B2 L U2 R F2 R' D2 R2 U2 B2 D F2 L' F' R' F' B2 D B' Fw2 Rw2 B' Uw2 D L2 Uw2 Fw2 D' U2 L2 Fw2 B2 Rw' L' F' L Uw2 Fw' Uw' Fw2 F' B Uw2 D' R'
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 U' R2 D U' L2 U F2 L2 B' D2 L D2 R D' R2 D F L D2 Fw2 Uw2 D L' Uw2 D2 Fw2 L' D R2 Fw2 Rw2 Fw' D' R Fw D2 R' Fw R B2 Uw Fw U2
A #2 F2 R B' D F' D' R' U' R' U2 F U' D L2 U' D2 F2 L2 U' Rw2 Fw2 L' D' Rw2 U L Uw2 R2 D R2 L2 Fw' R F L2 D2 B' Rw Uw' Fw2 D' Fw U2 B'
A #3 F2 R2 F2 U2 F' U2 B2 D2 R' U' F R2 D2 R F' U2 L2 D' F' Rw2 F R Uw2 R' Fw2 F' D2 Rw2 B2 R Fw2 U2 D' L' Uw F' B2 U' R Fw' U Rw Fw' R2 U'
A #4 U B2 L2 R2 U R2 U' L2 R2 U2 B' R' U2 R2 F' R' D2 L' U' L2 B' Uw2 Rw2 F2 L Fw2 U' R2 F2 U2 Fw2 L' D2 U F' D' Fw Uw2 F2 U Rw' D Fw F Rw U2 Fw
A #5 U2 B2 D2 L2 U L2 D' B R' B F2 D2 R2 B' R F U B2 Fw2 Uw2 B' F U B2 F U Rw2 D F Rw L B' Uw2 B Rw2 R2 D Uw Fw L Uw2 F'
A Ex#1 B2 F2 R B2 U2 F2 L2 B2 L2 B D L D2 F U2 L D F' D' R2 Fw2 Rw2 R' Fw2 R F' D2 R2 Fw2 L' D2 R Fw2 Uw D' U B' Uw2 Fw' Rw F' Uw Fw2 D Rw' U2
A Ex#2 F' R U F D L2 F' L R D B2 R' B2 L' D2 R F2 B2 R U2 R' Rw2 U L2 Fw2 R U L2 Uw2 B2 Rw2 B2 U2 L' Fw U' Rw2 F' R' U2 Uw B2 Rw2 Uw' Fw D
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D B' L F' D L D' R U2 B' U' R2 F2 B2 D2 L2 B2 R2 B
A #2 D B' D B2 D2 B U L2 B' R D F2 L2 D2 B' D2 B' D2 B' L2
A #3 F2 D R2 U' F2 L2 F D L F2 L2 U' R2 U B U2 R U
A #4 D' R' F B' D R2 L' D B2 L D' R2 D2 F2 L F2 B2 R' L
A #5 U2 R' F' U B' R F L' B' D R D B2 R2 L2 U F2 R2 U
A Ex#1 D' U2 B2 R2 U' L2 B' L2 F D2 R' F L2 D2 L' F2 U F'
A Ex#2 D U' L2 F2 D F2 U' F2 R' D' B' U' R' U2 R' D F' D U'
B #1 R' U2 B2 D2 U2 R' B2 R B2 R2 B' D' B2 U R2 F D2 F R2
B #2 R2 B2 U R2 D U L2 U' L2 F U2 L R' U' B2 D B U L D
B #3 R2 U L D2 B2 U R U B' U' F2 U2 F2 B2 L' B2 U2 L2 F2
B #4 D2 L' F2 L' B2 D2 R2 B2 L2 D R2 D U' R B' L2 U2 L' F
B #5 R2 F2 U L2 D R2 D' R2 B2 D2 U L R' D F L' D R2 B' D U2
B Ex#1 R' D' F' D' R2 L' B R2 B D L' U2 F2 U2 F2 U' B2 D' R2
B Ex#2 R2 D R2 F2 R L2 D2 L U B' U2 R' B2 D2 L' U2 L U2 F2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 U' F2 R' L B2 D2 B' D L D' L2 D B2 U2 L2 U' B2 L2 B2
A #2 U2 L2 F2 U B2 U' F2 L2 F2 U' L' D U B2 R U B L2 F R2
A #3 R' L2 D F' U' L2 B' R D2 R B' L2 B2 R2 U2 F' D2 F D2 F
A #4 L F B2 D' L2 D L' D' L' B2 D' F' R2 F B' U2 L2 B'
A #5 B2 L' D2 B2 L' R2 D2 B2 R' F' U2 L' B R D' R2 F L2 R U'
A Ex#1 F B R' B' L' U R' D R L F2 L F2 R2 D2 F2 R B2 L2
A Ex#2 L2 U2 L2 D' B2 D2 R2 U' L D' U2 L U2 L2 R2 B' D F U B'
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 R B L B U' L B' U' L' U' B u' b'
A #2 L R B R' U' L R' B' L' U' R' u' l' r'
A #3 R' U' L' B L U' R B' R' L' R u r'
A #4 R B' L' R U B R' U B R' B u' b
A #5 L' B' R L B U' B L' R U' L u' l r
A Ex#1 U B L' U' L R U' B' R' L' B u' l b
A Ex#2 B U' L B' L' R B L B L' U' u r' b'
B #1 R U L' U' B' L R U' B U' B b'
B #2 L' R L U L U L B U B' R' u b'
B #3 U R L' R' L' R U' B R' U' R u' r
B #4 U B' R B' R' L' U' L R' B' R u l r' b'
B #5 L' B' U R L U' R B' L U' L u' r'
B Ex#1 R B' L' U' B R U L U' B R l' r b
B Ex#2 U B' U L U R U B U' B' L' u l' r b
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 B' L' U R L R' B U R' U' R' u' l b
A #2 R' U R' B' U R' B' R' B' R' B' u r
A #3 U' B' L U L B' L R' B U' B l r b'
A #4 B L' R' U' L R L R L' R B' l' b
A #5 U' L' U B' R' L' U R' U' R L' l b'
A Ex#1 L' R L' B R' L' U' L' R' L' R u' l r' b'
A Ex#2 B R' L' B' L U' B R' L B' U u l r b
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R L R B L R' B' U' R U'
A #2 L R L U' R' U B' L R B' U
A #3 L R B L' R L R L U L' B
A #4 L R B' L B L' R U' R L' U'
A #5 L R' L' U L' U L U L' U B'
A Ex#1 L R L' B' U' B U' R' U' B R'
A Ex#2 L R B' L U R B U' B R B
B #1 L R B' L B' U' B' L B' L' R'
B #2 L R B L U' R L' B' U' R' L'
B #3 L R B U' B U L B' U R L'
B #4 L R' L' B' L' U' B R U B' U
B #5 L R L U' R' U' R L B' L B
B Ex#1 L R B R L' R' B' R' U L' B
B Ex#2 L R L U R L' U R' U R B'
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 1:50.68   2:00.08   2:06.78 1:51.36 DNF 1:50.68 2:02.11
Aidan Chan    Australia
Aidan Chan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 21.22   28.83   30.18 30.11 21.22 27.43 28.96
2x2x2 Cube Second round 25 6.72   13.18   6.72 16.44 13.96 9.13 DNF
First round 25 8.02   8.39   8.66 8.46 10.22 8.02 8.05
Alan Ma    Australia
Alan Ma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 17.06   20.46   20.03 17.06 19.78 27.63 21.58
First round 17 17.55   19.51   18.97 20.80 17.55 18.75 21.06
2x2x2 Cube Second round 18 4.84   6.87   7.88 7.65 9.40 5.09 4.84
First round 19 4.71   7.39   9.09 7.56 7.03 4.71 7.59
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:50.43     1:50.43 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 21.66   30.10   34.02 32.41 30.50 27.40 21.66
Alex Chan Cheuk Yee    Australia
Alex Chan Cheuk Yee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 32.25   36.50   32.25 39.53 33.77 56.02 36.19
Alex Chen    Australia
Alex Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.91   12.42   14.09 9.91 11.91 11.25 DNF
Second round 5 10.28   12.01   11.15 14.06 13.59 11.30 10.28
First round 6 9.30   12.83   14.78 9.30 13.13 11.75 13.61
2x2x2 Cube Final 7 2.44   5.32   5.28 6.00 4.90 2.44 5.77
Second round 6 3.44   4.61   6.83 5.46 3.44 4.18 4.19
First round 14 4.31   6.31   5.41 7.33 6.18 8.59 4.31
4x4x4 Cube Final 4 44.53   49.05   46.27 52.84 48.05 44.53 DNF
Combined First round 3 43.50   49.69   45.55 1:00.22 59.88 43.50 43.63
3x3x3 One-Handed Final 5 17.88   22.13   24.68 32.05 18.05 17.88 23.65
Combined First round 3 16.75   17.47   16.75 17.13 17.90 17.38 21.09
Pyraminx First round 18 10.83   12.60   12.33 10.83 12.52 12.96 16.94
Skewb Final 6 5.31   8.50   7.47 8.83 5.31 9.77 9.19
Andrew Thomson    Australia
Andrew Thomson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 46.18   1:00.17   46.18 DNF 1:03.72 1:03.21 53.58
2x2x2 Cube First round 35 10.84   16.31   17.11 10.84 32.47 12.31 19.52
Andwele Raphael Ancheta    Australia
Andwele Raphael Ancheta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 22.09   22.96   22.11 22.09 23.69 23.09 DNF
First round 26 21.72   25.36   26.77 23.28 21.72 26.03 28.77
2x2x2 Cube Second round 21 6.96   7.61   9.72 7.22 7.21 8.41 6.96
First round 20 6.75   7.67   7.83 DNF 8.06 6.75 7.11
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 1:20.56     1:20.56 DNF
Pyraminx First round 31 17.40   21.28   19.50 18.65 27.25 17.40 25.68
Skewb Final 22 16.27   24.10   21.02 16.27 25.58 25.71 26.05
Arman Cakmakcioglu    Australia
Arman Cakmakcioglu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 22.69   24.30   24.19 23.94 24.77 22.69 25.38
First round 29 21.11   27.25   21.11 31.03 23.88 37.18 26.84
Bailey Chapman    Australia
Bailey Chapman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 28.02   35.03   31.97 DNF 31.30 41.81 28.02
2x2x2 Cube First round 30 7.86   9.84   7.86 9.19 15.93 9.38 10.94
Pyraminx First round 24 9.61   15.14   9.61 13.65 20.96 16.83 14.94
Skewb Final 18 12.91   17.93   17.86 DNF 12.91 16.90 19.02
Ben Chin    Australia
Ben Chin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 21.52   27.74   30.65 32.13 26.80 25.78 21.52
2x2x2 Cube Second round 16 3.08   6.65   8.80 7.55 5.58 3.08 6.83
First round 13 5.83   6.24   6.19 6.41 6.21 5.83 6.31
Pyraminx First round 11 7.42   9.84   10.72 7.42 9.31 9.50 12.05
Ben Fiala    Australia
Ben Fiala
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 16.30   17.23   19.71 16.30 16.34 16.80 18.55
First round 16 15.00   19.29   19.53 22.72 17.08 21.27 15.00
2x2x2 Cube Second round 13 4.94   5.78   5.88 5.75 8.34 4.94 5.71
First round 17 4.72   6.91   8.86 4.72 7.94 5.36 7.43
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:07.18   1:14.38   1:20.08 1:07.18 1:08.03 1:15.03 1:21.11
Pyraminx First round 14 7.97   10.86   7.97 10.11 9.97 18.41 12.50
Skewb Final 10 7.86   11.40   9.25 18.36 11.56 7.86 13.38
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.31   12.69   10.31 15.18 12.40 14.71 10.96
Second round 4 10.18   11.63   14.08 10.34 13.03 10.18 11.53
First round 5 10.16   12.29   11.91 10.16 12.96 12.74 12.21
2x2x2 Cube Final 3 2.11   2.73   2.11 2.25 3.56 2.83 3.11
Second round 1 1.56   1.99   2.83 2.05 1.97 1.56 1.96
First round 3 1.72   2.75   2.56 3.55 2.15 1.72 5.58
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:13.15   1:17.46   1:15.36 1:20.38 1:16.63 DNF 1:13.15
3x3x3 One-Handed Final 7 22.69   24.90   22.96 22.69 28.34 23.40 28.63
Combined First round 8 22.94   24.67   27.66 25.22 22.94 25.02 23.77
Pyraminx Final 5 4.97   7.63   9.05 8.34 7.55 4.97 7.00
First round 4 5.94   7.48   5.94 6.09 17.38 7.91 8.43
Skewb Final 13 11.38   14.66   19.46 11.38 12.84 11.69 31.18
Charlie Stretton    Australia
Charlie Stretton
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 31.43   42.12   37.14 56.09 31.43 49.61 39.61
2x2x2 Cube First round 37 12.11   18.05   16.53 18.75 18.86 23.47 12.11
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 30 12.09   17.91   12.09 15.19 17.78 21.94 20.75
Skewb Final 25 21.15   27.71   38.97 21.15 25.00 29.18 28.96
Coban Reuben    Australia
Coban Reuben
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 36.06   39.73   40.13 39.02 36.06 45.30 40.03
2x2x2 Cube First round 33 5.22   11.12   12.65 12.31 15.59 8.40 5.22
Coen Johnson    Australia
Coen Johnson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.83   16.42   16.09 12.83 17.53 15.63 19.84
First round 13 16.31   17.76   16.31 17.08 18.50 18.72 17.71
2x2x2 Cube Second round 9 4.52   5.25   14.46 5.75 4.72 5.28 4.52
First round 12 4.22   5.54   5.34 5.93 7.19 5.34 4.22
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:11.68   1:23.22   1:28.59 1:14.97 1:26.16 1:11.68 1:28.52
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 27.59   34.84   27.59 34.69 34.31 43.28 35.52
Pyraminx Final 8 7.06   10.34   20.75 7.06 12.58 7.61 10.83
First round 5 6.72   7.61   7.00 7.46 11.78 6.72 8.38
Skewb Final 16 11.11   16.41   15.22 13.80 11.11 20.22 24.65
Cooper Lamberth    Australia
Cooper Lamberth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 30.94   37.01   30.94 37.46 37.27 36.31 1:17.55
Pyraminx First round 17 9.34   12.41   14.11 24.41 10.06 13.06 9.34
David Edwards    Australia
David Edwards
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 18.75   23.84   21.84 23.84 25.84 18.75 DNF
First round 22 20.56   22.66   20.56 22.96 21.02 33.21 24.00
2x2x2 Cube First round 31 9.78   10.17   10.47 13.71 9.90 9.78 10.15
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:39.91     1:53.84 1:39.91
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 52.47     52.47 DNF
Pyraminx First round 34 20.06   38.42   DNF 51.71 30.38 33.18 20.06
Skewb Final 27 11.30   35.66   33.55 11.30 37.38 51.08 36.06
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 12.21   13.62   12.21 12.46 14.43 13.97 16.18
First round 10 12.05   15.61   17.47 13.86 15.50 18.09 12.05
4x4x4 Cube Final 5 52.31   56.89   52.31 57.75 59.80 57.58 55.33
Combined First round 5 51.38   54.38   54.27 55.43 51.38 53.43 1:02.28
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 24.72   31.92   34.05 35.41 24.72 26.30 39.47
Ethan Pride    Australia
Ethan Pride
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 19.80   24.78   49.08 19.80 28.94 23.31 22.09
First round 20 15.97   21.52   15.97 25.43 21.27 21.83 21.47
2x2x2 Cube Second round 11 4.03   5.50   7.22 4.03 5.47 6.50 4.52
First round 10 3.38   4.67   4.46 4.50 5.05 3.38 5.06
4x4x4 Cube Combined First round 16 1:27.30   1:33.21   1:31.86 1:27.30 1:30.93 1:36.83 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 47.55     47.55 1:24.96
Pyraminx Final 7 4.72   9.32   10.34 8.65 10.43 8.96 4.72
First round 7 7.77   8.45   7.77 9.27 9.22 7.94 8.19
Skewb Final 9 7.09   10.28   12.61 10.94 18.11 7.09 7.30
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.61   7.41   7.08 8.05 8.28 6.61 7.09
Second round 1 5.75   6.65   7.52 6.77 7.15 6.02 5.75
First round 1 7.03   7.23   7.16 7.21 7.33 8.50 7.03
2x2x2 Cube Final 2 1.91   2.31   2.19 2.31 2.44 1.91 3.83
Second round 2 1.75   2.38   3.75 2.22 2.06 2.86 1.75
First round 2 1.77   2.70   1.88 4.31 3.36 1.77 2.86
4x4x4 Cube Final 1 27.84   28.76   31.33 29.72 27.84 28.27 28.28
Combined First round 1 23.88   OcR 27.58   26.11 23.88 33.18 32.28 24.36
3x3x3 One-Handed Final 1 10.13   13.26   10.13 13.78 15.56 11.58 14.43
Combined First round 1 10.21   13.16   11.75 10.21 15.43 14.27 13.46
Pyraminx Final 3 3.13   5.05   5.08 5.03 5.91 3.13 5.03
First round 2 3.46   4.70   4.88 4.52 4.69 3.46 8.13
Skewb Final 2 6.13   7.25   6.13 6.68 6.36 8.71 9.75
Jack Della    Australia
Jack Della
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 20.53   26.05   20.53 29.88 20.69 42.71 27.59
First round 24 22.31   24.83   41.19 22.31 26.30 23.63 24.55
James Chapman    Australia
James Chapman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.66   18.76   24.63 15.16 20.52 14.66 20.61
First round 15 13.31   18.99   13.31 19.19 21.25 25.50 16.53
2x2x2 Cube First round 28 5.31   9.76   8.16 7.52 13.61 DNF 5.31
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:21.33   1:25.46   1:26.72 1:24.65 1:25.02 1:21.33 1:44.63
Pyraminx First round 26 15.15   16.13   15.53 17.43 17.59 15.15 15.44
Skewb Final 15 10.59   16.13   11.15 23.55 14.56 10.59 22.68
James Thomson    Australia
James Thomson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 25.31   42.36   25.31 44.96 45.28 47.91 36.83
2x2x2 Cube Second round 22 4.15   7.97   8.94 13.27 10.71 4.25 4.15
First round 22 6.88   7.73   9.19 11.66 6.88 7.03 6.97
Pyraminx First round 20 13.02   13.79   13.40 13.02 14.80 13.66 14.31
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.58   9.10   10.21 7.91 7.58 9.56 9.83
Second round 3 5.91   9.80   9.18 11.36 9.78 5.91 10.44
First round 2 8.28   9.33   9.44 11.09 9.25 8.28 9.30
2x2x2 Cube Final 1 1.94   2.15   1.96 2.30 3.90 1.94 2.19
Second round 3 1.71   3.36   3.44 4.06 5.18 1.71 2.59
First round 1 2.02   2.25   2.47 2.02 5.02 2.06 2.22
4x4x4 Cube Final 2 33.33   37.41   37.77 37.15 37.30 39.93 33.33
Combined First round 2 35.03   37.21   35.25 44.88 35.03 38.22 38.16
3x3x3 One-Handed Final 2 13.30   17.73   13.30 15.30 18.88 20.13 19.02
Combined First round 2 11.90   13.60   14.52 13.78 11.90 14.11 12.91
Pyraminx Final 1 2.78   3.67   OcR 3.96 4.09 3.71 2.78 3.33
First round 1 3.46   3.79   3.84 3.75 3.77 3.46 5.56
Skewb Final 1 3.33   3.94   6.18 4.36 3.52 3.94 3.33
Joel Ernest    Australia
Joel Ernest
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 15.41   17.71   17.61 17.93 15.41 17.58 DNF
First round 14 16.41   18.01   16.41 22.13 18.53 18.08 17.43
2x2x2 Cube Second round 17 6.13   6.83   6.69 6.13 DNF 6.15 7.66
First round 15 5.81   6.51   5.81 6.38 7.52 6.25 6.91
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 43.34   56.14   56.75 43.34 1:02.46 59.21 52.47
Pyraminx First round 22 11.03   14.49   11.03 11.25 16.41 15.80 18.65
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.68   18.76   21.18 19.50 21.19 13.68 15.61
First round 12 13.08   16.25   13.77 13.08 19.06 15.91 21.53
4x4x4 Cube Final 7 54.52   59.55   54.52 1:06.96 55.11 56.59 1:07.03
Combined First round 8 57.47   1:01.21   1:00.91 1:04.40 58.33 57.47 1:06.56
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 35.03   42.88   36.33 DNF 35.03 50.84 41.47
Pyraminx First round 19 11.75   13.68   12.84 11.75 15.50 12.71 16.28
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 6.86   9.32   14.08 8.19 10.65 9.13 6.86
Second round 2 8.16   9.57   11.40 8.16 8.27 10.13 10.31
First round 3 6.27   10.33   6.27 14.72 12.08 9.63 9.27
2x2x2 Cube Final 6 3.46   4.70   3.46 5.69 4.30 5.96 4.11
Second round 8 4.44   5.24   5.33 5.53 4.44 5.61 4.86
First round 5 1.61   3.95   3.25 5.40 3.69 4.91 1.61
4x4x4 Cube Final 3 43.43   46.90   44.93 49.65 52.08 46.11 43.43
Combined First round 4 43.69   50.83   51.34 51.59 43.69 49.56 51.84
3x3x3 One-Handed Final 6 18.16   22.55   21.90 22.27 18.16 25.78 23.47
Combined First round 5 17.65   19.84   20.80 20.02 18.69 17.65 22.28
Pyraminx First round 15 9.53   11.20   15.65 11.52 9.65 9.53 12.44
Skewb Final 14 14.22   16.03   15.75 17.03 14.22 15.30 17.78
Lachlan Healy    Australia
Lachlan Healy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 49.43   57.02   49.43 59.38 54.31 1:05.34 57.36
2x2x2 Cube First round 36 7.30   16.96   22.58 25.90 16.53 11.78 7.30
Pyraminx First round 33 20.88   27.51   29.31 20.88 31.22 33.65 22.00
Lachlan Ho    Australia
Lachlan Ho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 21.28   24.98   26.16 DNF 21.28 25.55 23.22
First round 27 19.86   25.39   28.28 25.59 19.86 24.66 25.91
2x2x2 Cube Second round 14 5.13   6.01   5.13 6.02 5.84 6.16 DNF
First round 8 2.75   4.43   4.96 4.40 3.94 5.06 2.75
4x4x4 Cube Combined First round 17 1:26.06   DNF   1:29.84 DNF 1:37.36 1:26.06 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 6 7.77   8.16   8.58 7.86 10.58 8.05 7.77
First round 6 6.83   8.15   7.56 10.83 7.27 9.63 6.83
Skewb Final 8 8.06   9.96   9.03 9.58 16.28 11.27 8.06
Lorandt Mozsa    Australia
Lorandt Mozsa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 12.65   13.84   14.47 13.06 15.11 14.00 12.65
First round 9 12.06   14.10   14.34 12.83 15.13 15.19 12.06
2x2x2 Cube Second round 10 4.84   5.41   5.16 4.84 4.97 6.09 6.19
First round 9 2.33   4.54   5.34 7.25 4.61 3.66 2.33
4x4x4 Cube Combined First round 9 57.94   1:01.89   1:01.36 1:04.61 1:33.19 59.71 57.94
3x3x3 One-Handed Final 3 17.68   19.08   17.68 19.30 18.65 19.58 19.30
Combined First round 4 15.83   18.12   15.83 18.15 17.43 18.77 DNF
Pyraminx First round 10 6.65   9.79   11.68 9.65 8.50 11.22 6.65
Skewb Final 11 8.71   12.31   16.53 14.13 8.71 12.30 10.50
Louis Young    Australia
Louis Young
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 22.44   23.33   23.05 22.44 25.81 23.21 23.72
First round 23 18.21   24.12   18.21 25.11 23.81 27.28 23.44
2x2x2 Cube Second round 24 4.13   8.86   9.18 7.75 4.13 9.65 10.90
First round 21 7.21   7.69   8.13 7.72 7.21 7.22 14.11
Pyraminx First round 23 11.80   14.96   14.28 14.84 11.80 15.77 28.28
Skewb Final 21 13.58   22.27   13.58 25.65 14.90 26.27 38.94
Luke Holder    Australia
Luke Holder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 22.38   34.38   37.40 36.41 22.38 29.81 36.93
First round 30 23.27   27.35   27.27 26.08 28.69 23.27 29.09
2x2x2 Cube Second round 23 7.61   8.34   8.05 10.38 8.22 8.75 7.61
First round 23 7.05   7.82   7.30 8.30 7.86 9.36 7.05
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 28 14.19   16.87   17.18 14.22 14.19 19.22 19.53
Matthew Broome    United Kingdom
Matthew Broome
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 13.88   15.62   17.72 14.84 13.88 14.30 18.96
First round 11 14.41   15.95   15.44 14.41 18.93 14.83 17.58
2x2x2 Cube Final 8 5.13   5.84   7.34 6.94 5.13 5.46 5.13
Second round 7 3.91   5.01   3.91 5.00 5.91 4.13 6.05
First round 11 2.40   5.03   5.50 4.33 6.88 5.25 2.40
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:07.03   1:13.40   1:18.81 1:11.00 DNF 1:07.03 1:10.38
Pyraminx Final 4 6.65   7.33   6.65 8.69 8.09 7.00 6.91
First round 8 7.11   9.09   7.11 8.69 DNF 8.77 9.80
Skewb Final 20 18.91   21.50   20.44 21.84 18.91 22.21 28.13
Ming Han Low    Australia
Ming Han Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 37.05   38.92   43.36 39.53 39.40 37.05 37.83
2x2x2 Cube First round 34 3.58   11.13   13.27 13.63 8.81 11.31 3.58
Pyraminx First round 27 12.47   16.60   16.46 12.47 17.34 16.00 17.80
Skewb Final 24 16.06   26.21   28.52 18.55 32.94 16.06 31.56
Ming Jin Low    Australia
Ming Jin Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 30.65   35.40   36.11 DNF 30.65 34.46 35.63
2x2x2 Cube First round 29 7.13   9.82   11.31 10.00 13.58 8.16 7.13
Pyraminx First round 12 9.38   10.48   DNF 10.18 9.38 11.30 9.97
Skewb Final 23 19.30   24.22   19.30 23.13 34.15 29.18 20.34
Ming Kim Low    Australia
Ming Kim Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 17.55   19.93   20.77 18.11 21.71 17.55 20.90
First round 18 19.33   20.62   23.44 20.11 19.33 21.03 20.71
2x2x2 Cube Second round 15 6.21   6.64   8.16 6.21 6.28 6.69 6.94
First round 16 2.55   6.54   10.27 6.97 5.18 7.46 2.55
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:08.16   1:16.55   1:41.78 1:08.16 1:09.78 1:21.58 1:18.30
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 41.97   51.68   41.97 43.50 1:22.09 1:02.33 49.21
Pyraminx First round 21 10.41   13.98   14.27 10.41 17.94 15.43 12.25
Skewb Final 26 16.58   27.74   31.05 24.91 16.58 27.27 31.33
Mitchell Tabe    Australia
Mitchell Tabe
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 27.69   33.64   32.81 27.69 33.83 35.09 34.27
2x2x2 Cube First round 32 8.08   10.44   8.81 12.56 14.44 8.08 9.96
Pyraminx First round 29 11.94   17.90   20.75 16.13 24.96 11.94 16.81
Skewb Final 19 10.66   21.15   23.38 10.66 18.66 26.47 21.41
Patrick Josh Balgos    Australia
Patrick Josh Balgos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 19.91   24.55   29.90 19.91 26.44 22.34 24.86
First round 25 19.46   25.03   31.75 24.93 19.46 26.06 24.09
2x2x2 Cube First round 39 8.69   DNF   8.69 DNF 12.28 12.41 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 21 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 DNF     DNF DNF
Raza Ibrahim    Pakistan
Raza Ibrahim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.97   11.16   13.43 10.22 9.97 11.91 11.34
Second round 6 11.61   12.25   15.08 12.06 11.61 12.08 12.61
First round 4 9.69   12.14   12.59 12.75 16.40 9.69 11.08
3x3x3 One-Handed Final 4 18.91   20.85   NR 19.15 21.03 18.91 25.96 22.36
Combined First round 6 17.41   NR 22.08   17.41 21.36 23.28 32.34 21.59
Rhys Campbell    Australia
Rhys Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
4x4x4 Cube Final 8 59.83   1:03.83   1:05.00 59.83 1:08.02 1:01.61 1:04.88
Combined First round 7 50.77   59.01   1:03.16 1:01.16 1:10.00 50.77 52.72
Pyraminx First round 16 5.38   11.32   15.38 9.72 10.00 14.25 5.38
Skewb Final 5 7.31   8.06   9.58 8.50 7.63 8.05 7.31
Sam Chaplin    Australia
Sam Chaplin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 19.06   19.67   19.99 20.72 19.06 19.44 19.59
First round 19 18.52   21.07   18.52 21.40 21.86 20.71 21.09
2x2x2 Cube Final 5 3.50   4.44   3.97 4.30 3.50 6.16 5.05
Second round 4 2.68   4.36   DNF 4.50 3.78 2.68 4.80
First round 7 1.58   4.15   2.53 6.13 5.59 4.34 1.58
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:57.18     DNF 1:57.18
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 54.33     DNF 54.33
Pyraminx First round 13 7.91   10.84   10.36 11.16 11.00 DNF 7.91
Skewb Final 12 10.38   13.94   11.44 13.08 22.27 10.38 17.30
Sam Smith    Australia
Sam Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 31.06   45.27   48.83 43.27 31.06 43.71 51.75
2x2x2 Cube Second round 20 4.90   7.30   7.53 7.19 4.90 7.19 11.36
First round 18 4.46   7.33   8.43 6.38 4.46 7.44 8.16
Samuel Dambrosi    Australia
Samuel Dambrosi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 41.28   1:02.43   1:01.69 1:02.05 41.28 1:03.56 1:06.86
2x2x2 Cube First round 38 14.47   18.98   14.47 18.19 17.90 20.86 26.65
Pyraminx First round 35 34.19   1:11.29   2:11.94 34.19 36.65 DNF 45.27
Sean Murphy    USA
Sean Murphy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 31.05   33.99   31.05 33.77 34.75 38.88 33.46
2x2x2 Cube First round 27 7.68   9.64   9.90 8.96 7.68 13.61 10.05
Stefan Krneta    Australia
Stefan Krneta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 38.61   43.96   44.90 54.13 42.08 44.90 38.61
2x2x2 Cube First round 26 6.88   8.58   8.84 7.55 9.77 9.36 6.88
Pyraminx First round 32 19.13   21.94   19.13 22.13 39.66 19.84 23.84
Skewb Final 17 11.47   17.58   11.47 15.90 19.13 25.83 17.71
Stefan Nikolovski    Australia
Stefan Nikolovski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 23.80   29.02   33.68 32.58 26.06 28.43 23.80
First round 28 24.33   26.88   26.78 28.90 24.96 32.08 24.33
2x2x2 Cube Second round 19 6.16   7.07   7.13 8.71 7.06 6.16 7.02
First round 24 2.65   7.96   7.08 6.03 DNF 10.77 2.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 1:45.29     1:45.29 DNF
Pyraminx First round 25 9.65   15.16   13.93 14.21 19.03 17.34 9.65
Skewb Final 7 6.80   9.87   9.86 13.40 6.80 7.44 12.30
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.71   12.35   21.41 11.97 10.71 10.77 14.31
Second round 7 11.34   12.60   13.69 12.33 13.40 11.34 12.08
First round 8 12.08   13.75   13.19 12.08 13.34 14.72 14.84
2x2x2 Cube Second round 12 3.21   5.64   13.11 3.84 5.93 3.21 7.16
First round 4 2.08   3.35   2.91 3.25 3.90 8.41 2.08
4x4x4 Cube Final 6 57.63   58.95   57.63 58.34 1:00.09 58.41 1:00.59
Combined First round 6 53.71   58.91   1:02.69 53.71 58.90 59.55 58.27
3x3x3 One-Handed Final 8 22.31   25.82   28.05 25.56 28.27 22.31 23.84
Combined First round 7 18.75   24.32   21.38 18.75 26.90 30.68 24.68
Pyraminx Final 2 3.96   4.37   4.38 4.63 3.96 4.09 5.00
First round 3 2.77   4.75   5.83 2.77 7.15 5.34 3.08
Skewb Final 4 6.25   7.42   8.34 12.50 7.03 6.25 6.88
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 18.90   24.00   29.46 22.18 24.63 18.90 25.19
First round 21 20.61   21.67   20.61 21.81 22.41 23.58 20.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 29.77   31.29   30.75 31.06 39.47 32.05 29.77
Tommy Kiprillis    Australia
Tommy Kiprillis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 12.34   13.70   15.22 13.08 18.53 12.81 12.34
Second round 8 11.55   13.20   17.09 11.55 14.03 12.00 13.58
First round 7 10.83   13.66   14.16 14.41 14.46 12.40 10.83
2x2x2 Cube Final 4 4.00   4.39   4.08 4.50 4.59 4.81 4.00
Second round 5 2.91   4.46   4.05 5.22 2.91 4.11 DNF
First round 6 1.71   3.96   4.78 3.93 4.44 3.52 1.71
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 51.31     51.31 DNF
Pyraminx First round 9 8.53   9.40   13.71 10.84 8.75 8.53 8.61
Skewb Final 3 5.81   7.30   7.80 5.81 6.77 8.63 7.34