Lifestyle Seasons Summer 2014

Date City WCA LInk
2014-1-11  Australia, Melbourne Lifestyle Seasons Summer 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 8.35  Jayden McNeill 10.18  Kirt Protacio 10.41
 2x2x2 Cube  Jayden McNeill 2.02  Feliks Zemdegs 2.42  Cameron Stollery 2.53
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 29.23  Jayden McNeill 45.15  Christian Foyle 1:01.69
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 13.14  Jayden McNeill 17.45  Kirt Protacio 22.53
 Pyraminx  Jason Kilbourn 5.37  Tim Major 5.52  Jayden McNeill 6.03
 Skewb  Jayden McNeill 8.44  Feliks Zemdegs 8.78  Tim Major 11.59
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.59   8.03    Australia 7.66 8.90 7.59 7.88 8.56
2 Jayden McNeill 9.61   10.25    Australia 11.05 9.61 10.91 10.18 9.66
3 Kirt Protacio 10.19   11.44    Australia 12.34 10.65 11.34 13.18 10.19
4 Raza Ibrahim 11.50   12.39    Pakistan 13.78 12.81 11.50 12.28 12.09
5 Cameron Stollery 10.61   12.75    Australia 16.21 10.88 13.02 10.61 14.34
6 Jarvis Jin 11.66   12.88    Australia 13.94 11.66 16.40 12.72 11.97
7 Tim Major 12.19   13.93    Australia 15.25 13.13 12.19 14.27 14.40
8 Alex Chen 14.06   15.19    Australia 27.09 16.02 15.18 14.36 14.06
9 Christian Foyle 13.43   15.47    Australia 16.41 35.83 13.43 14.65 15.34
10 Dene Beardsley 13.33   15.83    New Zealand 13.33 17.47 15.77 14.94 16.77
11 Jason Kilbourn 14.80   17.02    Australia 16.84 14.80 17.05 21.46 17.18
12 Joshua Evely 17.21   17.78    Australia 17.88 17.41 18.05 17.21 18.06
13 Sugun Wadhwa 16.69   20.17    Australia 18.71 DNF 16.69 17.28 24.53
14 Tim McMahon 19.83   21.76    Australia 22.06 19.83 21.43 21.80 29.44
15 Ryan Griffiths 19.44   23.00    Australia 19.44 35.21 25.43 21.52 22.06
16 Michael Giang 22.65   24.32    Australia 24.86 25.61 23.31 24.80 22.65
17 Sean Griffiths 22.03   26.96    Australia 30.36 27.05 22.03 24.80 29.02
18 Mason Pasten 23.68   26.97    Australia 24.61 32.82 23.68 26.90 29.40
19 Tyler Brandenburg 25.43   27.58    Australia 26.63 27.63 53.94 28.47 25.43
20 Matt Jones 27.21   30.06    Australia 28.19 29.81 32.18 33.06 27.21
21 Daniel Zerman 23.31   30.31    Australia 29.61 23.31 27.08 DNF 34.25
22 Lorandt Mozsa 28.83   31.39    Australia 34.31 36.19 29.40 28.83 30.46
23 Sammy Smith 26.44   32.76    Australia 33.33 34.96 42.55 30.00 26.44
24 Andrea Javier 37.25   40.66    Australia 41.00 42.58 38.40 37.25 45.84
25 Daniel Quattrone 40.44   41.85    Australia 42.38 40.44 40.78 42.38 46.84
26 Miles Koumouris 30.58   41.95    Australia 48.08 48.28 32.94 30.58 44.83
27 Sean Murphy 36.08   43.98    USA 41.58 36.08 45.11 45.25 47.55
28 Jack Olivier 43.33   45.10    Australia 49.97 43.33 44.46 43.52 47.31
29 Taha Zaidi 43.22   49.62    Australia 51.18 43.22 50.77 57.27 46.90
30 Stefan Nikolovski 45.96   52.78    Australia 53.13 51.34 45.96 1:00.91 53.86
31 Lachlan Ho 45.72   54.13    Australia 51.21 59.75 DNF 51.43 45.72
32 Eleanor Shiels 34.40   58.95    Australia 57.08 34.40 1:03.84 55.94 1:14.80
33 Benjamin Wells 48.53   59.34    Australia 1:01.34 48.53 1:08.69 50.50 1:06.18
34 Grant Bradbeer 49.38   1:00.12    Australia 1:06.63 49.38 58.46 55.27 1:27.38
35 Darcy Landewee 56.80   1:07.77    Australia 1:07.11 1:17.56 1:04.86 56.80 1:11.33
36 Adelina Estevao 1:46.91   2:03.57    Australia 2:12.33 1:46.91 1:51.81 2:14.66 2:06.58
37 Matt Main 58.88   2:12.93    Australia 1:11.69 1:02.80 58.88 DNF 4:24.31
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.72   6.99    Australia 6.84 7.36 7.88 6.77 6.72
2 Kirt Protacio 9.30   10.11    Australia 10.05 9.30 9.80 10.47 12.21
3 Cameron Stollery 10.05   10.82    Australia 11.38 10.56 11.03 10.05 10.88
4 Jayden McNeill 8.22   12.07    Australia 10.43 10.27 15.52 8.22 DNF
5 Tim Major 11.58   12.23    Australia 11.58 15.08 12.81 11.68 12.21
6 Raza Ibrahim 10.90   NR 12.27    Pakistan 15.90 12.75 12.19 10.90 11.88
7 Jarvis Jin 10.78   12.59    Australia 11.03 13.27 10.78 13.47 14.75
8 Christian Foyle 12.53   14.32    Australia 12.53 15.43 14.43 13.09 16.44
9 Jason Kilbourn 13.18   15.22    Australia 15.06 15.88 15.31 13.18 15.28
10 Alex Chen 14.71   15.29    Australia 14.71 15.21 15.30 16.50 15.36
11 Dene Beardsley 14.18   15.43    New Zealand 15.83 14.80 14.18 18.08 15.65
12 Joshua Evely 12.66   17.15    Australia 16.93 12.66 DNS 17.18 17.34
13 Sugun Wadhwa 15.03   18.38    Australia 19.43 15.03 15.91 19.81 20.19
14 Tim McMahon 16.80   20.29    Australia 26.21 20.00 20.27 16.80 20.59
15 Michael Giang 17.90   21.54    Australia 34.52 22.52 21.69 17.90 20.41
16 Ryan Griffiths 23.47   25.34    Australia 23.47 28.46 23.94 25.02 27.06
17 Mason Pasten 19.27   25.98    Australia 28.81 25.94 23.18 19.27 DNF
18 Sean Griffiths 24.31   27.30    Australia 24.31 28.66 26.24 28.31 27.34
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 7.43   8.35    Australia 7.81 9.36 7.43 8.69 8.55
2 Jayden McNeill 8.98   10.18    Australia 8.98 13.77 11.30 9.91 9.34
3 Kirt Protacio 9.40   10.41    Australia 10.03 11.34 9.40 9.86 13.30
4 Cameron Stollery 9.22   11.57    Australia 12.43 12.25 12.38 10.08 9.22
5 Raza Ibrahim 10.97   11.87   NR  Pakistan 11.77 11.80 10.97 15.81 12.05
6 Tim Major 11.65   13.86    Australia 13.25 11.65 15.44 16.02 12.88
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Cameron Stollery 2.36   2.64    Australia 2.55 3.94 2.36 2.72 2.66
2 Jayden McNeill 1.22   2.86    Australia 7.61 1.22 4.33 1.90 2.34
3 Feliks Zemdegs 2.72   3.15    Australia 2.88 2.72 3.43 3.15 6.63
4 Christian Foyle 3.56   3.84    Australia 3.75 3.56 3.97 3.80 7.13
5 Kirt Protacio 2.55   4.18    Australia 4.19 2.55 4.21 6.19 4.15
6 Sugun Wadhwa 2.28   5.22    Australia 5.31 2.28 5.08 5.40 5.28
7 Tim Major 1.96   5.67    Australia 9.22 1.96 4.91 8.19 3.91
8 Jarvis Jin 4.77   5.97    Australia 5.05 7.77 7.22 4.77 5.65
9 Jason Kilbourn 5.58   6.03    Australia 6.40 8.30 5.69 6.00 5.58
10 Mason Pasten 5.65   6.85    Australia 6.40 7.43 5.65 8.88 6.71
11 Michael Giang 5.83   7.43    Australia 9.40 6.68 7.83 5.83 7.78
12 Alex Chen 3.56   8.77    Australia 6.11 13.41 6.80 14.21 3.56
13 Sean Griffiths 7.41   9.17    Australia 9.31 9.44 7.41 9.72 8.75
14 Daniel Quattrone 5.43   9.38    Australia 12.69 5.43 7.33 8.11 DNF
15 Lachlan Ho 3.86   9.44    Australia 11.19 3.86 12.18 9.71 7.43
16 Daniel Zerman 7.38   9.62    Australia 9.09 8.68 11.09 7.38 11.61
17 Ryan Griffiths 6.77   10.29    Australia 9.27 17.93 6.77 12.63 8.96
18 Matt Jones 8.93   10.73    Australia 8.93 9.91 9.36 12.91 21.65
19 Sammy Smith 3.68   12.11    Australia 11.03 3.68 12.38 15.94 12.93
20 Jacob Tibbs 7.91   12.80    Australia 13.05 12.65 14.36 7.91 12.69
21 Stefan Nikolovski 10.22   13.27    Australia 10.22 17.41 12.88 14.11 12.81
22 Andrea Javier 8.69   13.96    Australia 18.50 27.50 11.97 8.69 11.40
23 Lorandt Mozsa 9.90   15.13    Australia 9.90 16.43 16.19 16.88 12.77
24 Grant Bradbeer 7.31   15.58    Australia 12.68 14.59 19.47 7.31 34.97
25 Eleanor Shiels 18.21   22.61    Australia 36.83 23.08 18.21 22.19 22.56
26 Darcy Landewee 19.06   29.79    Australia 30.80 30.47 19.06 28.11 32.66
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 1.65   2.02    Australia 2.18 3.00 1.65 1.96 1.93
2 Feliks Zemdegs 1.40   2.42    Australia 5.15 1.86 1.40 1.43 3.97
3 Cameron Stollery 1.78   2.53    Australia 3.47 2.55 2.78 1.78 2.27
4 Kirt Protacio 2.63   4.57    Australia 8.13 5.00 2.63 3.28 5.43
5 Christian Foyle 2.28   4.80    Australia 4.94 6.03 2.28 4.27 5.18
6 Sugun Wadhwa 5.31   6.45    Australia 5.31 6.41 7.50 DNF 5.44
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 28.28   29.73    Australia 32.90 28.93 29.68 28.28 30.59
2 Jayden McNeill 37.93   39.44    Australia 46.25 37.93 38.34 40.16 39.83
3 Kirt Protacio 49.31   51.56    Australia 56.66 50.96 52.27 49.31 51.46
4 Christian Foyle 48.06   55.26    Australia 57.38 1:05.69 56.81 48.06 51.59
5 Alex Chen 55.11   57.35    Australia 55.58 DNF 1:00.02 55.11 56.46
6 Jason Kilbourn 54.22   57.77    Australia 55.84 54.22 1:05.52 55.88 1:01.58
7 Tim Major 53.53   58.09    Australia 59.33 53.53 59.46 55.47 DNF
8 Dene Beardsley 54.25   58.84    New Zealand 59.63 55.00 1:01.88 54.25 1:04.91
9 Cameron Stollery 57.06   1:04.65    Australia 1:10.77 1:06.00 57.06 1:10.33 57.61
10 Joshua Evely 1:00.52   1:07.85    Australia 1:03.72 1:05.11 DNF 1:00.52 1:14.72
11 Jarvis Jin 1:16.33   1:18.85    Australia 1:37.11 1:18.61 1:16.33 1:17.31 1:20.63
12 Sugun Wadhwa 1:28.25   1:45.02    Australia 2:19.93 1:47.41 1:50.50 1:28.25 1:37.15
13 Daniel Zerman 1:28.43   1:47.44    Australia 1:28.43 1:46.28 1:34.88 2:07.77 2:01.15
14 Mason Pasten 1:36.78   1:58.16    Australia DNF 2:01.80 1:44.71 1:36.78 2:07.96
15 Ryan Griffiths 1:49.78   2:10.76    Australia 2:17.13 2:14.00 1:49.78 2:01.16 DNF
16 Sean Griffiths 2:11.18   2:29.38    Australia DNF 2:15.96 2:11.18 2:29.02 2:43.16
17 Eleanor Shiels DNF      Australia DNF DNF
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 24.66   WR 29.23   OcR  Australia 30.58 32.09 30.08 24.66 27.02
2 Jayden McNeill 42.19   45.15    Australia 47.38 44.11 43.97 42.19 49.96
3 Christian Foyle 52.52   1:01.69    Australia 56.91 1:05.53 52.52 1:02.63 1:07.58
4 Kirt Protacio 47.30   1:02.08    Australia 1:15.63 1:00.52 58.03 47.30 1:07.68
5 Jason Kilbourn 56.78   1:04.73    Australia 1:03.78 DNF 56.78 1:12.46 57.94
6 Alex Chen 57.83   1:08.40    Australia 1:16.68 1:16.36 1:05.55 57.83 1:03.30
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 12.65   14.04    Australia 12.65 12.78 18.27 13.65 15.69
2 Jayden McNeill 14.43   15.79    Australia 14.55 16.31 17.50 14.43 16.52
3 Kirt Protacio 15.53   20.58    Australia 21.41 17.86 24.31 15.53 22.46
4 Alex Chen 17.53   22.45    Australia 23.46 17.53 23.83 20.06 24.48
5 Tim Major 22.30   23.26    Australia 24.50 22.43 22.86 22.30 DNF
6 Christian Foyle 21.38   23.49    Australia 22.86 DNF 25.56 21.38 22.06
7 Raza Ibrahim 18.38   NR 23.91   NR  Pakistan 24.88 26.21 24.96 21.88 18.38
8 Cameron Stollery 22.55   25.91    Australia 26.81 30.11 23.71 22.55 27.21
9 Jason Kilbourn 26.09   31.14    Australia 36.61 31.83 28.69 32.90 26.09
10 Tim McMahon 28.41   31.98    Australia 29.81 36.63 37.36 28.41 29.50
11 Jarvis Jin 33.52   35.25    Australia 34.41 36.13 36.61 35.21 33.52
12 Matt Jones 44.69   48.63    Australia 51.50 57.96 49.59 44.80 44.69
13 Joshua Evely 49.84   51.36    Australia 53.13 50.59 49.84 50.36 56.94
14 Sugun Wadhwa 42.46   1:02.39    Australia 1:04.19 1:11.77 1:11.52 51.47 42.46
15 Lorandt Mozsa 55.72   1:03.49    Australia 55.72 1:02.46 59.91 1:08.11 DNF
16 Ryan Griffiths 1:16.08   1:23.55    Australia 1:16.08 1:27.78 1:25.66 1:30.03 1:17.22
17 Eleanor Shiels 1:22.94   DNF    Australia DNF 1:22.94 DNF DNF 1:47.27
18 Sean Griffiths 1:56.43   DNF    Australia DNF 1:56.43 DNF DNS DNS
19 Andrea Javier DNF      Australia DNF DNF
19 Daniel Quattrone DNF      Australia DNF DNF
19 Dene Beardsley DNF      New Zealand DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 9.03   WR 13.14   OcR  Australia 11.84 9.03 13.52 14.05 17.90
2 Jayden McNeill 15.28   17.45    Australia 21.72 18.63 15.88 15.28 17.83
3 Kirt Protacio 17.65   22.53    Australia 20.66 17.65 24.34 22.58 28.34
4 Tim Major 21.08   24.25    Australia DNF 22.91 22.91 26.94 21.08
5 Alex Chen 19.94   25.31    Australia 26.83 19.94 26.81 22.30 DNF
6 Christian Foyle 23.93   25.91    Australia 25.78 36.44 26.36 25.59 23.93
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tim Major 3.15   4.33    Australia 3.15 4.30 4.03 4.86 4.65
2 Jayden McNeill 3.19   4.53    Australia 3.19 4.90 4.61 4.78 4.21
3 Jason Kilbourn 4.75   5.56    Australia 4.94 8.77 5.47 6.27 4.75
4 Feliks Zemdegs 5.13   6.44    Australia 6.68 8.18 6.43 6.21 5.13
5 Cameron Stollery 5.46   8.20    Australia 8.44 8.25 5.46 7.90 9.18
6 Christian Foyle 8.15   11.26    Australia 13.94 10.46 13.00 10.33 8.15
7 Jarvis Jin 8.88   13.19    Australia 14.81 21.66 8.88 12.71 12.06
8 Alex Chen 12.44   13.86    Australia 12.44 15.00 13.96 12.63 DNF
9 Kirt Protacio 11.86   14.86    Australia 11.86 15.31 19.41 13.97 15.30
10 Joshua Evely 13.50   15.16    Australia 14.90 14.78 13.50 15.81 16.43
11 Eleanor Shiels 10.59   15.28    Australia 10.59 16.56 16.25 18.16 13.02
12 Ryan Griffiths 12.72   15.89    Australia 12.72 18.71 12.86 19.50 16.11
13 Sugun Wadhwa 14.69   15.98    Australia 14.69 16.16 20.16 15.13 16.65
14 Daniel Quattrone 9.00   16.68    Australia 9.00 DNF 11.86 20.59 17.58
15 Daniel Zerman 12.72   19.75    Australia 15.52 28.66 12.72 21.83 21.91
16 Sean Griffiths 14.63   21.44    Australia 19.21 25.59 14.63 19.52 25.80
17 Stefan Nikolovski 26.88   31.71    Australia 26.88 34.66 DNF 32.31 28.15
18 Andrea Javier 27.34   41.26    Australia 27.34 1:09.38 44.43 29.91 49.44
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jason Kilbourn 4.96   5.37    Australia 5.84 5.22 5.05 8.09 4.96
2 Tim Major 4.25   5.52    Australia 5.00 4.34 8.97 7.22 4.25
3 Jayden McNeill 5.34   6.03    Australia 5.90 5.34 5.78 6.41 6.90
4 Feliks Zemdegs 5.18   6.13    Australia 6.47 7.80 6.11 5.18 5.81
5 Cameron Stollery 6.56   7.48    Australia 14.72 6.56 7.36 8.25 6.84
6 Christian Foyle 8.15   10.87    Australia 8.15 14.90 9.03 9.15 14.43
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 4.27   WR 8.44   OcR  Australia 4.27 9.25 9.00 11.21 7.08
2 Feliks Zemdegs 7.30   8.78    Australia 14.53 7.61 8.68 10.05 7.30
3 Tim Major 8.02   11.59    Australia 9.66 14.40 10.72 15.56 8.02
4 Cameron Stollery 10.90   14.06    Australia 17.75 16.09 10.90 12.02 14.08
5 Jason Kilbourn 13.38   19.14    Australia 25.18 17.31 25.36 14.94 13.38
6 Daniel Quattrone 16.30   20.45    Australia 19.46 20.56 36.46 21.33 16.30
7 Kirt Protacio 25.11   27.20    Australia 28.61 25.11 26.68 26.31 47.41
8 Jarvis Jin 24.58   59.70    Australia DNF 36.44 24.58 43.71 1:38.96
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 1:46.91   2:03.57   2:12.33 1:46.91 1:51.81 2:14.66 2:06.58
Alex Chen    Australia
Alex Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 14.71   15.29   14.71 15.21 15.30 16.50 15.36
First round 8 14.06   15.19   27.09 16.02 15.18 14.36 14.06
2x2x2 Cube First round 12 3.56   8.77   6.11 13.41 6.80 14.21 3.56
4x4x4 Cube Final 6 57.83   1:08.40   1:16.68 1:16.36 1:05.55 57.83 1:03.30
Combined First round 5 55.11   57.35   55.58 DNF 1:00.02 55.11 56.46
3x3x3 One-Handed Final 5 19.94   25.31   26.83 19.94 26.81 22.30 DNF
Combined First round 4 17.53   22.45   23.46 17.53 23.83 20.06 24.48
Pyraminx First round 8 12.44   13.86   12.44 15.00 13.96 12.63 DNF
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 37.25   40.66   41.00 42.58 38.40 37.25 45.84
2x2x2 Cube First round 22 8.69   13.96   18.50 27.50 11.97 8.69 11.40
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 18 27.34   41.26   27.34 1:09.38 44.43 29.91 49.44
Benjamin Wells    Australia
Benjamin Wells
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 48.53   59.34   1:01.34 48.53 1:08.69 50.50 1:06.18
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.22   11.57   12.43 12.25 12.38 10.08 9.22
Second round 3 10.05   10.82   11.38 10.56 11.03 10.05 10.88
First round 5 10.61   12.75   16.21 10.88 13.02 10.61 14.34
2x2x2 Cube Final 3 1.78   2.53   3.47 2.55 2.78 1.78 2.27
First round 1 2.36   2.64   2.55 3.94 2.36 2.72 2.66
4x4x4 Cube Combined First round 9 57.06   1:04.65   1:10.77 1:06.00 57.06 1:10.33 57.61
3x3x3 One-Handed Combined First round 8 22.55   25.91   26.81 30.11 23.71 22.55 27.21
Pyraminx Final 5 6.56   7.48   14.72 6.56 7.36 8.25 6.84
First round 5 5.46   8.20   8.44 8.25 5.46 7.90 9.18
Skewb Final 4 10.90   14.06   17.75 16.09 10.90 12.02 14.08
Christian Foyle    Australia
Christian Foyle
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 8 12.53   14.32   12.53 15.43 14.43 13.09 16.44
First round 9 13.43   15.47   16.41 35.83 13.43 14.65 15.34
2x2x2 Cube Final 5 2.28   4.80   4.94 6.03 2.28 4.27 5.18
First round 4 3.56   3.84   3.75 3.56 3.97 3.80 7.13
4x4x4 Cube Final 3 52.52   1:01.69   56.91 1:05.53 52.52 1:02.63 1:07.58
Combined First round 4 48.06   55.26   57.38 1:05.69 56.81 48.06 51.59
3x3x3 One-Handed Final 6 23.93   25.91   25.78 36.44 26.36 25.59 23.93
Combined First round 6 21.38   23.49   22.86 DNF 25.56 21.38 22.06
Pyraminx Final 6 8.15   10.87   8.15 14.90 9.03 9.15 14.43
First round 6 8.15   11.26   13.94 10.46 13.00 10.33 8.15
Daniel Quattrone    Australia
Daniel Quattrone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 40.44   41.85   42.38 40.44 40.78 42.38 46.84
2x2x2 Cube First round 14 5.43   9.38   12.69 5.43 7.33 8.11 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 DNF     DNF DNF
Pyraminx First round 14 9.00   16.68   9.00 DNF 11.86 20.59 17.58
Skewb Final 6 16.30   20.45   19.46 20.56 36.46 21.33 16.30
Daniel Zerman    Australia
Daniel Zerman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 23.31   30.31   29.61 23.31 27.08 DNF 34.25
2x2x2 Cube First round 16 7.38   9.62   9.09 8.68 11.09 7.38 11.61
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:28.43   1:47.44   1:28.43 1:46.28 1:34.88 2:07.77 2:01.15
Pyraminx First round 15 12.72   19.75   15.52 28.66 12.72 21.83 21.91
Darcy Landewee    Australia
Darcy Landewee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 56.80   1:07.77   1:07.11 1:17.56 1:04.86 56.80 1:11.33
2x2x2 Cube First round 26 19.06   29.79   30.80 30.47 19.06 28.11 32.66
Dene Beardsley    New Zealand
Dene Beardsley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 14.18   15.43   15.83 14.80 14.18 18.08 15.65
First round 10 13.33   15.83   13.33 17.47 15.77 14.94 16.77
4x4x4 Cube Combined First round 8 54.25   58.84   59.63 55.00 1:01.88 54.25 1:04.91
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 DNF     DNF DNF
Eleanor Shiels    Australia
Eleanor Shiels
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 34.40   58.95   57.08 34.40 1:03.84 55.94 1:14.80
2x2x2 Cube First round 25 18.21   22.61   36.83 23.08 18.21 22.19 22.56
4x4x4 Cube Combined First round 17 DNF     DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 1:22.94   DNF   DNF 1:22.94 DNF DNF 1:47.27
Pyraminx First round 11 10.59   15.28   10.59 16.56 16.25 18.16 13.02
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.43   8.35   7.81 9.36 7.43 8.69 8.55
Second round 1 6.72   6.99   6.84 7.36 7.88 6.77 6.72
First round 1 7.59   8.03   7.66 8.90 7.59 7.88 8.56
2x2x2 Cube Final 2 1.40   2.42   5.15 1.86 1.40 1.43 3.97
First round 3 2.72   3.15   2.88 2.72 3.43 3.15 6.63
4x4x4 Cube Final 1 24.66   WR 29.23   OcR 30.58 32.09 30.08 24.66 27.02
Combined First round 1 28.28   29.73   32.90 28.93 29.68 28.28 30.59
3x3x3 One-Handed Final 1 9.03   WR 13.14   OcR 11.84 9.03 13.52 14.05 17.90
Combined First round 1 12.65   14.04   12.65 12.78 18.27 13.65 15.69
Pyraminx Final 4 5.18   6.13   6.47 7.80 6.11 5.18 5.81
First round 4 5.13   6.44   6.68 8.18 6.43 6.21 5.13
Skewb Final 2 7.30   8.78   14.53 7.61 8.68 10.05 7.30
Grant Bradbeer    Australia
Grant Bradbeer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 49.38   1:00.12   1:06.63 49.38 58.46 55.27 1:27.38
2x2x2 Cube First round 24 7.31   15.58   12.68 14.59 19.47 7.31 34.97
Jack Olivier    Australia
Jack Olivier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 43.33   45.10   49.97 43.33 44.46 43.52 47.31
Jacob Tibbs    Australia
Jacob Tibbs
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 20 7.91   12.80   13.05 12.65 14.36 7.91 12.69
Jarvis Jin    Australia
Jarvis Jin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 7 10.78   12.59   11.03 13.27 10.78 13.47 14.75
First round 6 11.66   12.88   13.94 11.66 16.40 12.72 11.97
2x2x2 Cube First round 8 4.77   5.97   5.05 7.77 7.22 4.77 5.65
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:16.33   1:18.85   1:37.11 1:18.61 1:16.33 1:17.31 1:20.63
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 33.52   35.25   34.41 36.13 36.61 35.21 33.52
Pyraminx First round 7 8.88   13.19   14.81 21.66 8.88 12.71 12.06
Skewb Final 8 24.58   59.70   DNF 36.44 24.58 43.71 1:38.96
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 13.18   15.22   15.06 15.88 15.31 13.18 15.28
First round 11 14.80   17.02   16.84 14.80 17.05 21.46 17.18
2x2x2 Cube First round 9 5.58   6.03   6.40 8.30 5.69 6.00 5.58
4x4x4 Cube Final 5 56.78   1:04.73   1:03.78 DNF 56.78 1:12.46 57.94
Combined First round 6 54.22   57.77   55.84 54.22 1:05.52 55.88 1:01.58
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 26.09   31.14   36.61 31.83 28.69 32.90 26.09
Pyraminx Final 1 4.96   5.37   5.84 5.22 5.05 8.09 4.96
First round 3 4.75   5.56   4.94 8.77 5.47 6.27 4.75
Skewb Final 5 13.38   19.14   25.18 17.31 25.36 14.94 13.38
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.98   10.18   8.98 13.77 11.30 9.91 9.34
Second round 4 8.22   12.07   10.43 10.27 15.52 8.22 DNF
First round 2 9.61   10.25   11.05 9.61 10.91 10.18 9.66
2x2x2 Cube Final 1 1.65   2.02   2.18 3.00 1.65 1.96 1.93
First round 2 1.22   2.86   7.61 1.22 4.33 1.90 2.34
4x4x4 Cube Final 2 42.19   45.15   47.38 44.11 43.97 42.19 49.96
Combined First round 2 37.93   39.44   46.25 37.93 38.34 40.16 39.83
3x3x3 One-Handed Final 2 15.28   17.45   21.72 18.63 15.88 15.28 17.83
Combined First round 2 14.43   15.79   14.55 16.31 17.50 14.43 16.52
Pyraminx Final 3 5.34   6.03   5.90 5.34 5.78 6.41 6.90
First round 2 3.19   4.53   3.19 4.90 4.61 4.78 4.21
Skewb Final 1 4.27   WR 8.44   OcR 4.27 9.25 9.00 11.21 7.08
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.66   17.15   16.93 12.66 DNS 17.18 17.34
First round 12 17.21   17.78   17.88 17.41 18.05 17.21 18.06
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:00.52   1:07.85   1:03.72 1:05.11 DNF 1:00.52 1:14.72
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 49.84   51.36   53.13 50.59 49.84 50.36 56.94
Pyraminx First round 10 13.50   15.16   14.90 14.78 13.50 15.81 16.43
Kirt Protacio    Australia
Kirt Protacio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.40   10.41   10.03 11.34 9.40 9.86 13.30
Second round 2 9.30   10.11   10.05 9.30 9.80 10.47 12.21
First round 3 10.19   11.44   12.34 10.65 11.34 13.18 10.19
2x2x2 Cube Final 4 2.63   4.57   8.13 5.00 2.63 3.28 5.43
First round 5 2.55   4.18   4.19 2.55 4.21 6.19 4.15
4x4x4 Cube Final 4 47.30   1:02.08   1:15.63 1:00.52 58.03 47.30 1:07.68
Combined First round 3 49.31   51.56   56.66 50.96 52.27 49.31 51.46
3x3x3 One-Handed Final 3 17.65   22.53   20.66 17.65 24.34 22.58 28.34
Combined First round 3 15.53   20.58   21.41 17.86 24.31 15.53 22.46
Pyraminx First round 9 11.86   14.86   11.86 15.31 19.41 13.97 15.30
Skewb Final 7 25.11   27.20   28.61 25.11 26.68 26.31 47.41
Lachlan Ho    Australia
Lachlan Ho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 45.72   54.13   51.21 59.75 DNF 51.43 45.72
2x2x2 Cube First round 15 3.86   9.44   11.19 3.86 12.18 9.71 7.43
Lorandt Mozsa    Australia
Lorandt Mozsa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 28.83   31.39   34.31 36.19 29.40 28.83 30.46
2x2x2 Cube First round 23 9.90   15.13   9.90 16.43 16.19 16.88 12.77
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 55.72   1:03.49   55.72 1:02.46 59.91 1:08.11 DNF
Mason Pasten    Australia
Mason Pasten
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 19.27   25.98   28.81 25.94 23.18 19.27 DNF
First round 18 23.68   26.97   24.61 32.82 23.68 26.90 29.40
2x2x2 Cube First round 10 5.65   6.85   6.40 7.43 5.65 8.88 6.71
4x4x4 Cube Combined First round 14 1:36.78   1:58.16   DNF 2:01.80 1:44.71 1:36.78 2:07.96
Matt Jones    Australia
Matt Jones
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 27.21   30.06   28.19 29.81 32.18 33.06 27.21
2x2x2 Cube First round 18 8.93   10.73   8.93 9.91 9.36 12.91 21.65
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 44.69   48.63   51.50 57.96 49.59 44.80 44.69
Matt Main    Australia
Matt Main
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 58.88   2:12.93   1:11.69 1:02.80 58.88 DNF 4:24.31
Michael Giang    Australia
Michael Giang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 17.90   21.54   34.52 22.52 21.69 17.90 20.41
First round 16 22.65   24.32   24.86 25.61 23.31 24.80 22.65
2x2x2 Cube First round 11 5.83   7.43   9.40 6.68 7.83 5.83 7.78
Miles Koumouris    Australia
Miles Koumouris
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 30.58   41.95   48.08 48.28 32.94 30.58 44.83
Raza Ibrahim    Pakistan
Raza Ibrahim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 10.97   11.87   NR 11.77 11.80 10.97 15.81 12.05
Second round 6 10.90   NR 12.27   15.90 12.75 12.19 10.90 11.88
First round 4 11.50   12.39   13.78 12.81 11.50 12.28 12.09
3x3x3 One-Handed Combined First round 7 18.38   NR 23.91   NR 24.88 26.21 24.96 21.88 18.38
Ryan Griffiths    Australia
Ryan Griffiths
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 23.47   25.34   23.47 28.46 23.94 25.02 27.06
First round 15 19.44   23.00   19.44 35.21 25.43 21.52 22.06
2x2x2 Cube First round 17 6.77   10.29   9.27 17.93 6.77 12.63 8.96
4x4x4 Cube Combined First round 15 1:49.78   2:10.76   2:17.13 2:14.00 1:49.78 2:01.16 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 1:16.08   1:23.55   1:16.08 1:27.78 1:25.66 1:30.03 1:17.22
Pyraminx First round 12 12.72   15.89   12.72 18.71 12.86 19.50 16.11
Sammy Smith    Australia
Sammy Smith
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 26.44   32.76   33.33 34.96 42.55 30.00 26.44
2x2x2 Cube First round 19 3.68   12.11   11.03 3.68 12.38 15.94 12.93
Sean Griffiths    Australia
Sean Griffiths
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 24.31   27.30   24.31 28.66 26.24 28.31 27.34
First round 17 22.03   26.96   30.36 27.05 22.03 24.80 29.02
2x2x2 Cube First round 13 7.41   9.17   9.31 9.44 7.41 9.72 8.75
4x4x4 Cube Combined First round 16 2:11.18   2:29.38   DNF 2:15.96 2:11.18 2:29.02 2:43.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 1:56.43   DNF   DNF 1:56.43 DNF DNS DNS
Pyraminx First round 16 14.63   21.44   19.21 25.59 14.63 19.52 25.80
Sean Murphy    USA
Sean Murphy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 36.08   43.98   41.58 36.08 45.11 45.25 47.55
Stefan Nikolovski    Australia
Stefan Nikolovski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 45.96   52.78   53.13 51.34 45.96 1:00.91 53.86
2x2x2 Cube First round 21 10.22   13.27   10.22 17.41 12.88 14.11 12.81
Pyraminx First round 17 26.88   31.71   26.88 34.66 DNF 32.31 28.15
Sugun Wadhwa    Australia
Sugun Wadhwa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 15.03   18.38   19.43 15.03 15.91 19.81 20.19
First round 13 16.69   20.17   18.71 DNF 16.69 17.28 24.53
2x2x2 Cube Final 6 5.31   6.45   5.31 6.41 7.50 DNF 5.44
First round 6 2.28   5.22   5.31 2.28 5.08 5.40 5.28
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:28.25   1:45.02   2:19.93 1:47.41 1:50.50 1:28.25 1:37.15
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 42.46   1:02.39   1:04.19 1:11.77 1:11.52 51.47 42.46
Pyraminx First round 13 14.69   15.98   14.69 16.16 20.16 15.13 16.65
Taha Zaidi    Australia
Taha Zaidi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 43.22   49.62   51.18 43.22 50.77 57.27 46.90
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.65   13.86   13.25 11.65 15.44 16.02 12.88
Second round 5 11.58   12.23   11.58 15.08 12.81 11.68 12.21
First round 7 12.19   13.93   15.25 13.13 12.19 14.27 14.40
2x2x2 Cube First round 7 1.96   5.67   9.22 1.96 4.91 8.19 3.91
4x4x4 Cube Combined First round 7 53.53   58.09   59.33 53.53 59.46 55.47 DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 21.08   24.25   DNF 22.91 22.91 26.94 21.08
Combined First round 5 22.30   23.26   24.50 22.43 22.86 22.30 DNF
Pyraminx Final 2 4.25   5.52   5.00 4.34 8.97 7.22 4.25
First round 1 3.15   4.33   3.15 4.30 4.03 4.86 4.65
Skewb Final 3 8.02   11.59   9.66 14.40 10.72 15.56 8.02
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 16.80   20.29   26.21 20.00 20.27 16.80 20.59
First round 14 19.83   21.76   22.06 19.83 21.43 21.80 29.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 28.41   31.98   29.81 36.63 37.36 28.41 29.50
Tyler Brandenburg    Australia
Tyler Brandenburg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 25.43   27.58   26.63 27.63 53.94 28.47 25.43