Leaf Town 2013

Date City WCA LInk
2013-10-12  USA, Ann Arbor, Michigan Leaf Town 2013

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Anthony Brooks 9.19  Phillip Lewicki 10.90  Rami Sbahi 11.62
 2x2x2 Cube  Rami Sbahi 2.99  Anthony Brooks 3.65  Blake Thompson 4.19
 4x4x4 Cube  Evan Liu 46.50  Rami Sbahi 48.57  Blake Thompson 49.96
 6x6x6 Cube  James Hildreth 2:36.58  Nathan Dwyer 3:19.31  Evan Liu 3:29.03
 3x3x3 Blindfolded  Brandon Mikel 1:02.86  Evan Liu 1:37.29  Rami Sbahi 2:10.44
 3x3x3 One-Handed  Anthony Brooks 20.02  Evan Liu 20.61  AJ Blair 21.34
 Rubik's Clock  Kit Clement 8.58  Nathan Dwyer 11.30  Brandon Mikel 11.33
 Pyraminx  Rami Sbahi 6.00  Evan Liu 6.77  AJ Blair 7.54
 Square-1  Nathan Dwyer 17.88  AJ Blair 24.95  Evan Liu 25.14
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Phillip Lewicki 10.51   10.71    USA 10.51 10.83 10.59 12.00 10.70
2 Rami Sbahi 9.94   11.13    USA DNF 11.32 9.94 11.29 10.78
3 Anthony Brooks 8.29   11.38    USA 11.58 8.29 11.30 12.25 11.27
4 Evan Liu 8.57   11.88    USA 10.55 8.57 17.97 10.98 14.11
5 Nathan Dwyer 12.40   12.95    USA 12.44 16.18 12.40 12.55 13.85
6 AJ Blair 9.22   12.99    USA 10.95 16.46 9.22 12.77 15.26
7 Michael McCarty 13.05   13.76    USA 13.05 13.24 15.69 14.10 13.95
8 Ben Zoller 13.33   14.77    USA 24.98 14.24 16.53 13.33 13.54
9 Blake Thompson 10.43   15.03    USA 11.73 10.43 13.09 20.27 50.07
10 Brandon Mikel 15.13   16.33    USA 15.17 17.76 16.07 15.13 19.36
11 James Hildreth 8.63   16.53    USA 21.60 13.53 15.21 8.63 20.86
12 Tim Pow 14.58   17.01    USA 18.91 14.70 18.53 14.58 17.81
13 Kit Clement 12.49   17.47    USA 12.49 22.48 17.86 17.53 17.03
14 Ryan DeLine 15.64   18.11    USA 17.78 20.66 15.64 18.41 18.15
15 Yuxuan Chen (陈雨璇) 16.02   18.57    China 16.60 DNF 16.02 20.21 18.90
16 Ilkyoo Choi (최일규) 16.21   18.59    Korea 18.68 17.71 16.21 23.75 19.38
17 Mike Hughey 17.90   19.84    USA 19.71 17.90 29.74 19.66 20.15
18 Ben Iorio 20.82   21.67    USA 21.29 20.82 21.15 22.58 22.65
19 Scot Stanulis 19.22   22.24    USA 20.03 24.86 23.80 19.22 22.89
20 Jack Haviland 18.99   22.89    USA 19.44 20.38 39.86 28.85 18.99
21 Zac Howell 21.29   23.86    USA 26.35 21.39 21.29 25.02 25.17
22 James LaChance 17.75   23.99    USA 26.06 27.56 27.93 18.35 17.75
23 Steven Wang 23.50   24.05    USA 23.52 23.65 23.50 36.13 24.97
24 Ishdeep Baid 22.10   25.56    USA 26.69 24.31 27.00 25.68 22.10
25 Charley Bates 22.76   27.54    USA 30.46 32.04 24.40 22.76 27.77
26 Oliver Nasr 25.66   27.54    USA 27.93 26.42 28.26 29.59 25.66
27 Tyler Gross 27.12   31.40    USA 33.76 34.15 31.01 29.42 27.12
28 Cameron Dowless 21.01   31.93    USA 37.20 21.01 34.29 33.62 27.87
29 Ian VonWald 27.70   31.99    USA 34.96 32.76 33.07 27.70 30.13
30 Deven Mallamo 29.18   33.19    USA 43.45 32.68 35.34 29.18 31.56
31 Jeremy Kruman 28.76   33.69    USA 33.83 28.76 43.08 38.13 29.11
32 Jamie Kosberg 34.97   39.57    USA 36.03 34.97 40.41 52.64 42.27
33 Marie Hughey 33.85   41.05    USA 40.05 40.82 1:01.42 33.85 42.28
34 Benjamin Groh 36.34   44.14    USA 45.67 40.70 46.06 36.34 1:10.36
35 Andrew C. Hooke 37.50   50.25    USA 46.21 37.50 56.36 1:14.69 48.17
36 Rebecca Hughey 45.55   51.03    USA 53.54 45.55 51.22 48.32 56.95
37 Lauren Klemz 43.52   1:01.67    USA 1:50.77 1:03.75 1:02.30 58.95 43.52
38 Dave Haviland 2:01.54   2:18.12    USA 2:05.65 2:23.38 2:01.54 2:25.32 2:41.37
39 Joanna Connelly 2:20.67   3:28.46    USA 2:39.84 2:23.90 2:20.67 DNF 5:21.64
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rami Sbahi 9.04   10.04    USA 10.14 9.04 13.60 9.44 10.54
2 Anthony Brooks 7.94   10.53    USA 12.19 10.75 7.94 10.21 10.62
3 Phillip Lewicki 10.50   11.24    USA 11.20 15.56 10.50 10.97 11.55
4 Blake Thompson 9.83   11.49    USA 10.80 11.92 19.26 11.74 9.83
5 Nathan Dwyer 10.81   11.59    USA 13.60 11.70 10.81 11.08 11.98
6 Evan Liu 10.16   12.01    USA 17.15 10.16 13.07 10.73 12.24
7 James Hildreth 12.29   14.10    USA 15.79 13.87 15.12 13.30 12.29
8 AJ Blair 12.81   14.40    USA 16.50 14.41 14.75 12.81 14.04
9 Michael McCarty 11.84   15.32    USA 11.84 16.20 18.27 15.31 14.46
10 Yuxuan Chen (陈雨璇) 13.81   16.02    China 14.77 15.96 17.34 13.81 18.79
11 Ben Zoller 15.37   16.42    USA 17.79 15.37 16.01 15.47 24.30
12 Brandon Mikel 13.42   16.68    USA 15.07 18.99 13.42 15.99 23.23
13 Tim Pow 13.44   17.12    USA 16.89 17.74 16.73 13.44 18.61
14 Ilkyoo Choi (최일규) 16.31   18.20    Korea 17.89 16.31 19.44 18.12 18.59
15 Kit Clement 16.79   18.63    USA 19.55 19.19 17.15 16.79 23.24
16 James LaChance 16.31   18.91    USA 16.87 22.18 23.50 16.31 17.67
17 Ryan DeLine 18.40   20.01    USA 23.36 18.40 20.31 18.62 21.11
18 Ben Iorio 17.96   20.48    USA 22.11 17.96 22.51 20.60 18.74
19 Jack Haviland 20.05   20.74    USA 20.80 20.66 20.05 20.76 30.54
20 Scot Stanulis 19.51   21.66    USA 23.82 19.51 21.83 20.86 22.29
21 Mike Hughey 20.36   21.96    USA 25.87 21.85 20.36 21.39 22.63
22 Zac Howell 20.90   23.83    USA 20.90 26.53 30.16 21.48 23.48
23 Charley Bates 21.27   24.80    USA 26.14 24.14 28.70 21.27 24.11
24 Oliver Nasr 26.91   27.89    USA 27.62 37.98 28.77 26.91 27.27
25 Steven Wang 23.04   29.10    USA 34.31 28.59 32.91 23.04 25.81
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 8.14   9.19    USA 8.47 9.57 9.52 9.94 8.14
2 Phillip Lewicki 8.95   10.90    USA 10.23 10.09 14.48 12.37 8.95
3 Rami Sbahi 10.79   11.62    USA 11.18 11.75 10.79 12.78 11.93
4 Blake Thompson 8.12   11.81    USA 11.92 8.12 15.59 11.41 12.11
5 Evan Liu 11.14   12.27    USA 11.14 12.94 11.68 14.38 12.20
6 AJ Blair 10.64   12.36    USA 11.99 12.47 12.62 13.10 10.64
7 Nathan Dwyer 11.45   12.45    USA 12.55 11.77 13.02 13.62 11.45
8 Ben Zoller 13.96   14.92    USA 14.39 19.64 13.97 16.40 13.96
9 Yuxuan Chen (陈雨璇) 13.03   16.14    China 16.89 14.95 17.62 16.59 13.03
10 Brandon Mikel 14.41   16.98    USA 21.69 15.35 17.25 18.34 14.41
11 Michael McCarty 12.83   17.28    USA 17.04 20.31 16.05 18.75 12.83
12 James Hildreth 13.61   17.64    USA 13.61 17.17 21.94 DNF 13.82
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rami Sbahi 1.75   2.65    USA 1.75 5.45 1.91 2.26 3.79
2 Anthony Brooks 2.05   2.98    USA 2.22 3.53 2.05 4.21 3.20
3 Evan Liu 2.39   3.64    USA 2.39 3.97 3.27 4.78 3.69
4 Nathan Dwyer 3.37   4.08    USA 3.37 4.74 3.93 4.26 4.06
5 AJ Blair 3.31   4.36    USA 4.35 4.87 3.31 4.72 4.02
6 Blake Thompson 3.33   4.38    USA 4.22 12.58 4.22 4.69 3.33
7 Phillip Lewicki 2.93   5.06    USA 5.26 5.53 2.93 4.38 5.80
8 James Hildreth 3.47   5.11    USA 5.73 6.72 4.34 5.27 3.47
9 Michael McCarty 3.90   5.17    USA 3.90 4.84 5.35 5.32 8.79
10 James LaChance 4.25   5.23    USA 6.12 6.67 4.25 5.02 4.56
11 Yuxuan Chen (陈雨璇) 4.62   5.57    China 5.01 7.16 4.62 5.97 5.74
12 Ilkyoo Choi (최일규) 5.27   5.83    Korea 5.27 5.89 5.48 6.11 6.40
13 Ben Iorio 5.72   6.24    USA 5.72 6.37 6.99 5.99 6.35
14 Jack Haviland 4.97   6.25    USA 6.20 6.09 4.97 6.47 7.12
15 Ryan DeLine 3.95   6.33    USA 8.83 6.51 6.02 6.47 3.95
16 Brandon Mikel 5.53   6.42    USA 7.99 5.53 7.24 6.28 5.74
17 Zac Howell 4.40   6.44    USA 4.40 5.35 8.59 5.38 9.27
18 Kit Clement 5.55   6.65    USA 5.55 5.82 8.36 5.77 8.66
19 Cameron Dowless 6.13   6.91    USA 6.35 6.86 6.13 7.53 DNF
20 Jeremy Kruman 6.74   7.34    USA DNF 7.05 6.74 8.10 6.88
21 Ben Zoller 5.84   7.36    USA 7.10 10.64 5.84 7.40 7.57
22 Deven Mallamo 3.54   7.62    USA 6.50 DNF 3.54 7.41 8.96
23 Mike Hughey 6.41   7.88    USA 7.31 9.65 7.38 6.41 8.94
24 Charley Bates 5.37   8.23    USA 5.50 5.37 8.88 10.32 11.71
25 Scot Stanulis 7.48   8.34    USA 10.59 8.74 7.48 7.61 8.67
26 Jamie Kosberg 5.51   9.72    USA 11.50 9.55 5.51 9.78 9.82
27 Oliver Nasr 7.19   10.08    USA 7.19 10.03 10.25 11.76 9.95
28 Tyler Gross 8.25   12.02    USA 8.76 DNF 8.25 16.10 11.21
29 Marie Hughey 9.23   12.64    USA 11.89 9.23 16.41 14.46 11.58
30 Steven Wang 6.54   13.00    USA 6.54 14.39 13.89 23.67 10.71
31 Andrew C. Hooke 11.25   13.73    USA 12.77 16.34 11.25 12.07 16.99
32 Lauren Klemz 10.24   16.03    USA 15.98 27.50 10.24 17.21 14.89
33 Rebecca Hughey 14.72   24.79    USA 27.29 34.07 22.93 14.72 24.15
  2x2x2 Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rami Sbahi 1.69   2.49    USA 3.47 2.60 2.49 1.69 2.37
2 Anthony Brooks 2.30   2.73    USA 2.85 2.31 3.04 2.30 3.90
3 James LaChance 2.83   3.58    USA 3.67 3.41 3.67 2.83 4.30
4 Blake Thompson 2.75   3.96    USA 4.20 3.90 2.75 4.12 3.87
5 Nathan Dwyer 3.58   4.07    USA 4.56 3.58 5.15 4.02 3.64
6 Phillip Lewicki 3.79   4.34    USA 4.14 4.36 4.52 5.95 3.79
7 AJ Blair 3.25   4.36    USA 5.69 4.24 4.07 4.77 3.25
8 Michael McCarty 4.28   4.84    USA 5.58 4.53 4.40 5.90 4.28
9 Evan Liu 2.50   5.07    USA 2.50 5.66 5.60 4.38 5.23
10 James Hildreth 4.27   5.15    USA 10.88 5.96 4.27 5.11 4.39
11 Jack Haviland 4.54   5.49    USA 5.39 5.45 4.54 5.94 5.63
12 Yuxuan Chen (陈雨璇) 4.76   5.74    China 5.21 4.76 6.44 7.93 5.57
13 Ryan DeLine 4.67   5.75    USA 6.32 5.83 4.67 9.98 5.09
14 Kit Clement 4.66   5.79    USA 6.68 5.84 4.66 5.90 5.63
15 Zac Howell 4.90   5.84    USA 4.90 5.96 5.61 5.95 6.98
16 Ilkyoo Choi (최일규) 4.47   6.15    Korea 8.38 6.34 4.47 5.98 6.12
17 Ben Iorio 4.76   6.77    USA 6.64 6.41 4.76 7.33 7.26
18 Brandon Mikel 5.30   7.06    USA 7.11 6.45 8.44 7.61 5.30
19 Jeremy Kruman 6.50   8.13    USA 7.89 15.40 6.50 8.78 7.72
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rami Sbahi 2.65   2.99    USA 3.54 2.94 2.75 3.29 2.65
2 Anthony Brooks 2.82   3.65    USA 2.82 4.72 7.65 3.27 2.96
3 Blake Thompson 3.29   4.19    USA 4.71 4.56 3.29 5.97 3.30
4 AJ Blair 3.80   4.32    USA 5.86 3.80 4.77 4.06 4.13
5 Nathan Dwyer 4.02   4.58    USA 4.02 4.85 6.44 4.69 4.19
6 Phillip Lewicki 3.78   5.03    USA 3.78 6.40 4.67 6.06 4.36
7 Michael McCarty 2.78   5.14    USA 4.49 7.01 3.91 7.45 2.78
8 James LaChance 5.28   DNF    USA 5.28 6.02 10.01 DNF DNS
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Liu 38.78   46.50    USA 46.95 58.66 49.96 42.59 38.78
2 Rami Sbahi 38.25   48.57    USA 2:32.19 41.48 51.38 52.84 38.25
3 Blake Thompson 44.79   49.96    USA 46.97 53.16 44.79 57.72 49.74
4 AJ Blair 48.27   54.59    USA 58.79 48.27 54.25 59.20 50.74
5 Phillip Lewicki 51.29   57.03    USA 58.59 51.29 1:08.56 57.36 55.14
6 James Hildreth 53.20   57.04    USA 55.79 1:00.94 59.63 55.69 53.20
7 Nathan Dwyer 54.33   57.92    USA 58.03 57.49 1:01.87 54.33 58.24
8 Michael McCarty 1:02.00   1:03.44    USA 1:02.83 1:12.61 1:02.00 1:02.58 1:04.92
9 Ilkyoo Choi (최일규) 59.28   1:04.00    Korea 59.28 59.89 1:27.36 1:02.87 1:09.23
10 Yuxuan Chen (陈雨璇) 1:02.22   1:07.96    China 1:07.81 1:11.63 1:04.43 1:02.22 1:15.87
11 Tim Pow 1:05.14   1:11.15    USA 1:13.25 1:05.14 1:10.70 1:09.50 1:14.85
12 Anthony Brooks 1:03.31   1:15.63    USA 1:14.38 1:03.31 1:20.37 DNF 1:12.15
13 Ben Zoller 1:08.91   1:17.61    USA 1:22.82 1:08.91 1:20.08 1:18.74 1:14.00
14 Brandon Mikel 1:00.15   1:22.05    USA 1:25.50 1:21.66 1:18.99 1:00.15 1:27.02
15 Mike Hughey 1:15.85   1:26.94    USA 1:23.61 1:27.44 1:15.85 1:29.78 1:45.28
16 Ryan DeLine 1:15.61   1:27.29    USA 1:31.79 1:27.12 1:25.40 1:29.36 1:15.61
17 Jack Haviland 1:24.75   1:27.66    USA 1:24.75 1:26.73 1:41.74 1:27.97 1:28.29
18 Kit Clement 1:20.27   1:30.65    USA 1:31.52 1:20.27 1:31.88 1:28.55 1:59.16
19 Ben Iorio 1:36.39   1:50.10    USA 1:43.23 1:36.39 DNF 1:56.76 1:50.30
20 Jamie Kosberg 2:26.29      USA 3:05.13 2:26.29
21 Oliver Nasr 2:43.98      USA 2:43.98 3:06.38
22 Andrew C. Hooke 3:03.44      USA 3:03.44 3:04.12
23 Charley Bates 3:04.97      USA 3:04.97 3:49.00
24 Lauren Klemz 3:45.57      USA 3:45.57 3:45.59
  6x6x6 Cube   Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 James Hildreth 2:27.54   2:36.58    USA 2:42.08 2:40.11 2:27.54
2 Nathan Dwyer 3:11.03   3:19.31    USA 3:29.93 3:11.03 3:16.98
3 Evan Liu 2:47.13   3:29.03    USA 4:44.76 2:47.13 2:55.20
4 Blake Thompson 3:27.40   3:33.47    USA 3:39.55 3:33.45 3:27.40
5 AJ Blair 3:21.09   3:41.03    USA 3:32.62 3:21.09 4:09.38
6 Michael McCarty 3:50.79   4:09.36    USA 3:50.79 4:21.22 4:16.07
7 Yuxuan Chen (陈雨璇) 4:11.62   4:22.12    China 4:34.66 4:11.62 4:20.08
8 Mike Hughey 4:25.28   4:38.05    USA 4:56.47 4:32.41 4:25.28
9 Phillip Lewicki 4:25.95   4:40.80    USA 4:36.15 4:25.95 5:00.30
10 Brandon Mikel 4:49.58   4:58.53    USA 4:58.94 4:49.58 5:07.07
11 Kit Clement 5:46.56   DNF    USA 5:46.56 DNF DNS
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brandon Mikel 1:02.86   DNF    USA DNF 1:06.33 1:02.86
2 Evan Liu 1:37.29   1:54.14    USA 1:37.29 2:24.67 1:40.45
3 Rami Sbahi 2:10.44   DNF    USA 2:10.44 DNF DNF
4 Nathan Dwyer 2:23.18   2:48.81    USA 3:08.45 2:54.79 2:23.18
5 AJ Blair 2:51.55   DNF    USA 2:51.55 DNF DNF
6 Kit Clement 5:32.06   DNF    USA DNF 5:32.06 DNF
7 Anthony Brooks DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 James LaChance DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
7 Mike Hughey DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 15.18   17.02    USA 17.68 17.23 17.24 15.18 16.59
2 Rami Sbahi 18.39   20.78    USA 21.35 18.39 25.07 20.92 20.08
3 Evan Liu 19.37   22.36    USA 23.38 19.37 21.24 22.46 25.22
4 Phillip Lewicki 15.59   24.34    USA 23.12 25.46 15.59 24.45 32.25
5 AJ Blair 19.42   24.65    USA 20.48 19.42 26.53 32.15 26.95
6 Yuxuan Chen (陈雨璇) 20.25   25.58    China 20.25 23.14 26.86 26.73 28.75
7 Nathan Dwyer 21.16   27.64    USA 23.03 34.14 21.16 36.13 25.75
8 Scot Stanulis 27.51   31.75    USA 35.74 30.33 29.17 38.51 27.51
9 Michael McCarty 33.45   37.19    USA 34.72 DNF 40.53 36.32 33.45
10 Brandon Mikel 36.65   37.80    USA 38.26 36.71 38.43 36.65 40.44
11 Ryan DeLine 30.30   41.02    USA 39.93 DNF 43.89 30.30 39.23
12 Mike Hughey 42.27   46.52    USA 42.27 48.16 45.55 45.85 51.03
13 Ben Zoller 34.14   50.43    USA 34.14 41.96 51.06 DNF 58.28
14 Kit Clement 36.59   51.24    USA 44.57 36.59 DNF 58.00 51.14
15 Jack Haviland 40.08   59.22    USA 40.08 40.80 1:34.12 DNF 42.75
16 Ilkyoo Choi (최일규) 41.79   1:04.97    Korea 1:19.14 41.79 1:24.82 1:12.15 43.62
17 Jamie Kosberg 1:13.29      USA 1:13.29 1:37.33
18 Lauren Klemz 2:55.19      USA 3:17.65 2:55.19
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 16.28   20.02    USA 18.07 21.48 16.28 23.56 20.52
2 Evan Liu 18.91   20.61    USA 22.94 23.74 18.91 19.57 19.31
3 AJ Blair 16.32   21.34    USA 16.32 32.91 21.00 21.68 21.33
4 Rami Sbahi 19.68   21.48    USA 21.42 21.95 23.53 19.68 21.06
5 Nathan Dwyer 21.03   23.19    USA 21.94 22.84 27.45 21.03 24.78
6 Yuxuan Chen (陈雨璇) 18.01   26.92    China 27.37 27.58 31.34 18.01 25.80
7 Phillip Lewicki 25.85   31.17    USA 34.08 33.78 27.30 25.85 32.43
8 Scot Stanulis 30.99   31.99    USA 32.58 30.99 34.26 31.51 31.89
9 Michael McCarty 29.32   36.52    USA 36.63 29.32 35.37 37.79 37.55
10 Brandon Mikel 34.20   38.35    USA 34.49 39.87 46.91 40.70 34.20
  Rubik's Clock   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kit Clement 7.49   8.58    USA 8.89 7.49 8.89 8.06 8.78
2 Nathan Dwyer 10.25   11.30    USA 12.51 12.32 10.25 10.97 10.60
3 Brandon Mikel 10.31   11.33    USA DNF 12.04 10.31 10.52 11.43
4 AJ Blair 10.26   11.55    USA 10.26 DNF 11.50 11.45 11.70
5 Ilkyoo Choi (최일규) 13.74   15.83    Korea 16.57 15.75 15.16 DNF 13.74
6 Yuxuan Chen (陈雨璇) 11.34   16.21    China 15.73 17.05 16.23 16.66 11.34
7 Mike Hughey 12.98   16.62    USA 15.79 15.61 21.03 18.46 12.98
8 James Hildreth 13.28   16.85    USA 13.28 18.01 DNF 15.59 16.94
9 Andrew C. Hooke 37.50   52.62    USA DNF 44.20 42.10 1:11.56 37.50
10 Ryan DeLine 15.91   DNF    USA DNF 15.91 DNF DNS DNS
11 Lauren Klemz 32.14   DNF    USA DNF 35.77 32.14 DNF 50.86
12 Evan Liu DNF      USA DNF DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rami Sbahi 4.88   6.00    USA 7.06 6.62 6.30 4.88 5.08
2 Evan Liu 4.74   6.77    USA 5.12 8.68 7.03 8.17 4.74
3 AJ Blair 6.59   7.54    USA 8.31 6.59 7.89 7.67 7.07
4 Nathan Dwyer 6.72   7.92    USA 7.71 9.91 8.90 6.72 7.14
5 Blake Thompson 6.12   8.00    USA 8.31 8.32 7.80 7.89 6.12
6 Phillip Lewicki 8.88   11.40    USA 12.22 8.88 11.35 10.64 13.80
7 Michael McCarty 9.29   11.72    USA 12.97 12.20 9.98 17.07 9.29
8 Jack Haviland 10.32   11.88    USA 16.81 10.32 11.53 12.63 11.47
9 Yuxuan Chen (陈雨璇) 7.75   14.09    China 14.30 17.62 7.75 16.87 11.09
10 James Hildreth 8.72   14.26    USA 16.18 18.95 13.98 12.62 8.72
11 Brandon Mikel 8.93   15.57    USA 22.56 12.78 15.24 8.93 18.70
12 Mike Hughey 11.24   15.89    USA 25.26 16.37 15.93 11.24 15.36
13 Ryan DeLine 9.42   16.91    USA 24.38 9.42 16.64 14.46 19.62
14 Ilkyoo Choi (최일규) 14.64   17.00    Korea 15.18 15.83 DNF 14.64 19.98
15 Kit Clement 12.29   18.47    USA 14.38 24.67 19.85 21.18 12.29
16 Oliver Nasr 14.85   18.93    USA 20.81 15.89 26.23 14.85 20.08
17 Tyler Gross 11.42   20.00    USA 26.49 11.42 17.13 22.17 20.71
18 Rebecca Hughey 15.57   20.21    USA 15.57 17.29 19.89 23.45 25.20
19 Marie Hughey 15.27   20.53    USA 49.25 19.41 25.28 15.27 16.90
20 James LaChance 17.41   22.05    USA 17.41 21.55 18.95 31.28 25.64
21 Andrew C. Hooke 16.95   27.08    USA 29.88 25.15 16.95 26.25 29.83
22 Charley Bates 15.43   33.93    USA 17.69 48.48 15.43 35.61 DNF
23 David Chen 23.87   DNF    USA 28.92 23.87 DNF 27.28 DNF
  Square-1   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nathan Dwyer 16.36   20.40    USA 23.32 18.83 19.05 26.79 16.36
2 AJ Blair 19.19   23.40    USA 19.19 23.90 21.34 24.95 31.33
3 Evan Liu 23.08   26.36    USA 25.63 27.20 23.08 29.88 26.25
4 James Hildreth 25.81   31.29    USA 25.83 32.16 25.81 35.88 DNF
5 Phillip Lewicki 27.97   44.15    USA 54.05 27.97 28.27 50.13 1:01.19
6 Ryan DeLine 38.48   47.53    USA 38.48 50.56 DNF 44.76 47.28
7 Mike Hughey 41.41   49.15    USA 1:17.87 46.05 41.41 54.02 47.39
8 Blake Thompson 34.12   50.27    USA 1:14.75 49.21 34.12 46.16 55.43
9 Brandon Mikel 57.22      USA 57.22 1:10.19
10 Ilkyoo Choi (최일규) 1:06.70      Korea 1:06.70 1:43.65
11 Zac Howell 1:49.20      USA 2:11.96 1:49.20
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Nathan Dwyer 13.94   17.88    USA 28.53 17.24 16.70 19.70 13.94
2 AJ Blair 18.20   24.95    USA 29.45 22.94 24.91 18.20 27.00
3 Evan Liu 16.94   25.14    USA 24.78 30.10 16.94 31.87 20.54
4 James Hildreth 29.16   36.57    USA 36.43 29.16 35.98 37.29 DNF
AJ Blair    USA
AJ Blair
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.64   12.36   11.99 12.47 12.62 13.10 10.64
Second round 8 12.81   14.40   16.50 14.41 14.75 12.81 14.04
First round 6 9.22   12.99   10.95 16.46 9.22 12.77 15.26
2x2x2 Cube Final 4 3.80   4.32   5.86 3.80 4.77 4.06 4.13
Second round 7 3.25   4.36   5.69 4.24 4.07 4.77 3.25
First round 5 3.31   4.36   4.35 4.87 3.31 4.72 4.02
4x4x4 Cube Combined Final 4 48.27   54.59   58.79 48.27 54.25 59.20 50.74
6x6x6 Cube Final 5 3:21.09   3:41.03   3:32.62 3:21.09 4:09.38
3x3x3 Blindfolded Final 5 2:51.55   DNF   2:51.55 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 16.32   21.34   16.32 32.91 21.00 21.68 21.33
Combined First round 5 19.42   24.65   20.48 19.42 26.53 32.15 26.95
Rubik's Clock Combined Final 4 10.26   11.55   10.26 DNF 11.50 11.45 11.70
Pyraminx Final 3 6.59   7.54   8.31 6.59 7.89 7.67 7.07
Square-1 Final 2 18.20   24.95   29.45 22.94 24.91 18.20 27.00
Combined First round 2 19.19   23.40   19.19 23.90 21.34 24.95 31.33
Andrew C. Hooke    USA
Andrew C. Hooke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 37.50   50.25   46.21 37.50 56.36 1:14.69 48.17
2x2x2 Cube First round 31 11.25   13.73   12.77 16.34 11.25 12.07 16.99
4x4x4 Cube Combined Final 22 3:03.44     3:03.44 3:04.12
Rubik's Clock Combined Final 9 37.50   52.62   DNF 44.20 42.10 1:11.56 37.50
Pyraminx Final 21 16.95   27.08   29.88 25.15 16.95 26.25 29.83
Anthony Brooks    USA
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.14   9.19   8.47 9.57 9.52 9.94 8.14
Second round 2 7.94   10.53   12.19 10.75 7.94 10.21 10.62
First round 3 8.29   11.38   11.58 8.29 11.30 12.25 11.27
2x2x2 Cube Final 2 2.82   3.65   2.82 4.72 7.65 3.27 2.96
Second round 2 2.30   2.73   2.85 2.31 3.04 2.30 3.90
First round 2 2.05   2.98   2.22 3.53 2.05 4.21 3.20
4x4x4 Cube Combined Final 12 1:03.31   1:15.63   1:14.38 1:03.31 1:20.37 DNF 1:12.15
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 16.28   20.02   18.07 21.48 16.28 23.56 20.52
Combined First round 1 15.18   17.02   17.68 17.23 17.24 15.18 16.59
Ben Iorio    USA
Ben Iorio
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 17.96   20.48   22.11 17.96 22.51 20.60 18.74
First round 18 20.82   21.67   21.29 20.82 21.15 22.58 22.65
2x2x2 Cube Second round 17 4.76   6.77   6.64 6.41 4.76 7.33 7.26
First round 13 5.72   6.24   5.72 6.37 6.99 5.99 6.35
4x4x4 Cube Combined Final 19 1:36.39   1:50.10   1:43.23 1:36.39 DNF 1:56.76 1:50.30
Ben Zoller    USA
Ben Zoller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.96   14.92   14.39 19.64 13.97 16.40 13.96
Second round 11 15.37   16.42   17.79 15.37 16.01 15.47 24.30
First round 8 13.33   14.77   24.98 14.24 16.53 13.33 13.54
2x2x2 Cube First round 21 5.84   7.36   7.10 10.64 5.84 7.40 7.57
4x4x4 Cube Combined Final 13 1:08.91   1:17.61   1:22.82 1:08.91 1:20.08 1:18.74 1:14.00
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 34.14   50.43   34.14 41.96 51.06 DNF 58.28
Benjamin Groh    USA
Benjamin Groh
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 36.34   44.14   45.67 40.70 46.06 36.34 1:10.36
Blake Thompson    USA
Blake Thompson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 8.12   11.81   11.92 8.12 15.59 11.41 12.11
Second round 4 9.83   11.49   10.80 11.92 19.26 11.74 9.83
First round 9 10.43   15.03   11.73 10.43 13.09 20.27 50.07
2x2x2 Cube Final 3 3.29   4.19   4.71 4.56 3.29 5.97 3.30
Second round 4 2.75   3.96   4.20 3.90 2.75 4.12 3.87
First round 6 3.33   4.38   4.22 12.58 4.22 4.69 3.33
4x4x4 Cube Combined Final 3 44.79   49.96   46.97 53.16 44.79 57.72 49.74
6x6x6 Cube Final 4 3:27.40   3:33.47   3:39.55 3:33.45 3:27.40
Pyraminx Final 5 6.12   8.00   8.31 8.32 7.80 7.89 6.12
Square-1 Combined First round 8 34.12   50.27   1:14.75 49.21 34.12 46.16 55.43
Brandon Mikel    USA
Brandon Mikel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.41   16.98   21.69 15.35 17.25 18.34 14.41
Second round 12 13.42   16.68   15.07 18.99 13.42 15.99 23.23
First round 10 15.13   16.33   15.17 17.76 16.07 15.13 19.36
2x2x2 Cube Second round 18 5.30   7.06   7.11 6.45 8.44 7.61 5.30
First round 16 5.53   6.42   7.99 5.53 7.24 6.28 5.74
4x4x4 Cube Combined Final 14 1:00.15   1:22.05   1:25.50 1:21.66 1:18.99 1:00.15 1:27.02
6x6x6 Cube Final 10 4:49.58   4:58.53   4:58.94 4:49.58 5:07.07
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:02.86   DNF   DNF 1:06.33 1:02.86
3x3x3 One-Handed Final 10 34.20   38.35   34.49 39.87 46.91 40.70 34.20
Combined First round 10 36.65   37.80   38.26 36.71 38.43 36.65 40.44
Rubik's Clock Combined Final 3 10.31   11.33   DNF 12.04 10.31 10.52 11.43
Pyraminx Final 11 8.93   15.57   22.56 12.78 15.24 8.93 18.70
Square-1 Combined First round 9 57.22     57.22 1:10.19
Cameron Dowless    USA
Cameron Dowless
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 21.01   31.93   37.20 21.01 34.29 33.62 27.87
2x2x2 Cube First round 19 6.13   6.91   6.35 6.86 6.13 7.53 DNF
Charley Bates    USA
Charley Bates
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 21.27   24.80   26.14 24.14 28.70 21.27 24.11
First round 25 22.76   27.54   30.46 32.04 24.40 22.76 27.77
2x2x2 Cube First round 24 5.37   8.23   5.50 5.37 8.88 10.32 11.71
4x4x4 Cube Combined Final 23 3:04.97     3:04.97 3:49.00
Pyraminx Final 22 15.43   33.93   17.69 48.48 15.43 35.61 DNF
Dave Haviland    USA
Dave Haviland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 2:01.54   2:18.12   2:05.65 2:23.38 2:01.54 2:25.32 2:41.37
David Chen    USA
David Chen
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 23 23.87   DNF   28.92 23.87 DNF 27.28 DNF
Deven Mallamo    USA
Deven Mallamo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 29.18   33.19   43.45 32.68 35.34 29.18 31.56
2x2x2 Cube First round 22 3.54   7.62   6.50 DNF 3.54 7.41 8.96
Evan Liu    USA
Evan Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 11.14   12.27   11.14 12.94 11.68 14.38 12.20
Second round 6 10.16   12.01   17.15 10.16 13.07 10.73 12.24
First round 4 8.57   11.88   10.55 8.57 17.97 10.98 14.11
2x2x2 Cube Second round 9 2.50   5.07   2.50 5.66 5.60 4.38 5.23
First round 3 2.39   3.64   2.39 3.97 3.27 4.78 3.69
4x4x4 Cube Combined Final 1 38.78   46.50   46.95 58.66 49.96 42.59 38.78
6x6x6 Cube Final 3 2:47.13   3:29.03   4:44.76 2:47.13 2:55.20
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:37.29   1:54.14   1:37.29 2:24.67 1:40.45
3x3x3 One-Handed Final 2 18.91   20.61   22.94 23.74 18.91 19.57 19.31
Combined First round 3 19.37   22.36   23.38 19.37 21.24 22.46 25.22
Rubik's Clock Combined Final 12 DNF     DNF DNF
Pyraminx Final 2 4.74   6.77   5.12 8.68 7.03 8.17 4.74
Square-1 Final 3 16.94   25.14   24.78 30.10 16.94 31.87 20.54
Combined First round 3 23.08   26.36   25.63 27.20 23.08 29.88 26.25
Ian VonWald    USA
Ian VonWald
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 27.70   31.99   34.96 32.76 33.07 27.70 30.13
Ilkyoo Choi (최일규)    Korea
Ilkyoo Choi (최일규)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 16.31   18.20   17.89 16.31 19.44 18.12 18.59
First round 16 16.21   18.59   18.68 17.71 16.21 23.75 19.38
2x2x2 Cube Second round 16 4.47   6.15   8.38 6.34 4.47 5.98 6.12
First round 12 5.27   5.83   5.27 5.89 5.48 6.11 6.40
4x4x4 Cube Combined Final 9 59.28   1:04.00   59.28 59.89 1:27.36 1:02.87 1:09.23
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 41.79   1:04.97   1:19.14 41.79 1:24.82 1:12.15 43.62
Rubik's Clock Combined Final 5 13.74   15.83   16.57 15.75 15.16 DNF 13.74
Pyraminx Final 14 14.64   17.00   15.18 15.83 DNF 14.64 19.98
Square-1 Combined First round 10 1:06.70     1:06.70 1:43.65
Ishdeep Baid    USA
Ishdeep Baid
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 22.10   25.56   26.69 24.31 27.00 25.68 22.10
Jack Haviland    USA
Jack Haviland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 20.05   20.74   20.80 20.66 20.05 20.76 30.54
First round 20 18.99   22.89   19.44 20.38 39.86 28.85 18.99
2x2x2 Cube Second round 11 4.54   5.49   5.39 5.45 4.54 5.94 5.63
First round 14 4.97   6.25   6.20 6.09 4.97 6.47 7.12
4x4x4 Cube Combined Final 17 1:24.75   1:27.66   1:24.75 1:26.73 1:41.74 1:27.97 1:28.29
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 40.08   59.22   40.08 40.80 1:34.12 DNF 42.75
Pyraminx Final 8 10.32   11.88   16.81 10.32 11.53 12.63 11.47
James Hildreth    USA
James Hildreth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 13.61   17.64   13.61 17.17 21.94 DNF 13.82
Second round 7 12.29   14.10   15.79 13.87 15.12 13.30 12.29
First round 11 8.63   16.53   21.60 13.53 15.21 8.63 20.86
2x2x2 Cube Second round 10 4.27   5.15   10.88 5.96 4.27 5.11 4.39
First round 8 3.47   5.11   5.73 6.72 4.34 5.27 3.47
4x4x4 Cube Combined Final 6 53.20   57.04   55.79 1:00.94 59.63 55.69 53.20
6x6x6 Cube Final 1 2:27.54   2:36.58   2:42.08 2:40.11 2:27.54
Rubik's Clock Combined Final 8 13.28   16.85   13.28 18.01 DNF 15.59 16.94
Pyraminx Final 10 8.72   14.26   16.18 18.95 13.98 12.62 8.72
Square-1 Final 4 29.16   36.57   36.43 29.16 35.98 37.29 DNF
Combined First round 4 25.81   31.29   25.83 32.16 25.81 35.88 DNF
James LaChance    USA
James LaChance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 16.31   18.91   16.87 22.18 23.50 16.31 17.67
First round 22 17.75   23.99   26.06 27.56 27.93 18.35 17.75
2x2x2 Cube Final 8 5.28   DNF   5.28 6.02 10.01 DNF DNS
Second round 3 2.83   3.58   3.67 3.41 3.67 2.83 4.30
First round 10 4.25   5.23   6.12 6.67 4.25 5.02 4.56
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 20 17.41   22.05   17.41 21.55 18.95 31.28 25.64
Jamie Kosberg    USA
Jamie Kosberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 34.97   39.57   36.03 34.97 40.41 52.64 42.27
2x2x2 Cube First round 26 5.51   9.72   11.50 9.55 5.51 9.78 9.82
4x4x4 Cube Combined Final 20 2:26.29     3:05.13 2:26.29
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 1:13.29     1:13.29 1:37.33
Jeremy Kruman    USA
Jeremy Kruman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 28.76   33.69   33.83 28.76 43.08 38.13 29.11
2x2x2 Cube Second round 19 6.50   8.13   7.89 15.40 6.50 8.78 7.72
First round 20 6.74   7.34   DNF 7.05 6.74 8.10 6.88
Joanna Connelly    USA
Joanna Connelly
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 2:20.67   3:28.46   2:39.84 2:23.90 2:20.67 DNF 5:21.64
Kit Clement    USA
Kit Clement
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 16.79   18.63   19.55 19.19 17.15 16.79 23.24
First round 13 12.49   17.47   12.49 22.48 17.86 17.53 17.03
2x2x2 Cube Second round 14 4.66   5.79   6.68 5.84 4.66 5.90 5.63
First round 18 5.55   6.65   5.55 5.82 8.36 5.77 8.66
4x4x4 Cube Combined Final 18 1:20.27   1:30.65   1:31.52 1:20.27 1:31.88 1:28.55 1:59.16
6x6x6 Cube Final 11 5:46.56   DNF   5:46.56 DNF DNS
3x3x3 Blindfolded Final 6 5:32.06   DNF   DNF 5:32.06 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 36.59   51.24   44.57 36.59 DNF 58.00 51.14
Rubik's Clock Combined Final 1 7.49   8.58   8.89 7.49 8.89 8.06 8.78
Pyraminx Final 15 12.29   18.47   14.38 24.67 19.85 21.18 12.29
Lauren Klemz    USA
Lauren Klemz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 43.52   1:01.67   1:50.77 1:03.75 1:02.30 58.95 43.52
2x2x2 Cube First round 32 10.24   16.03   15.98 27.50 10.24 17.21 14.89
4x4x4 Cube Combined Final 24 3:45.57     3:45.57 3:45.59
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 2:55.19     3:17.65 2:55.19
Rubik's Clock Combined Final 11 32.14   DNF   DNF 35.77 32.14 DNF 50.86
Marie Hughey    USA
Marie Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 33.85   41.05   40.05 40.82 1:01.42 33.85 42.28
2x2x2 Cube First round 29 9.23   12.64   11.89 9.23 16.41 14.46 11.58
Pyraminx Final 19 15.27   20.53   49.25 19.41 25.28 15.27 16.90
Michael McCarty    USA
Michael McCarty
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 12.83   17.28   17.04 20.31 16.05 18.75 12.83
Second round 9 11.84   15.32   11.84 16.20 18.27 15.31 14.46
First round 7 13.05   13.76   13.05 13.24 15.69 14.10 13.95
2x2x2 Cube Final 7 2.78   5.14   4.49 7.01 3.91 7.45 2.78
Second round 8 4.28   4.84   5.58 4.53 4.40 5.90 4.28
First round 9 3.90   5.17   3.90 4.84 5.35 5.32 8.79
4x4x4 Cube Combined Final 8 1:02.00   1:03.44   1:02.83 1:12.61 1:02.00 1:02.58 1:04.92
6x6x6 Cube Final 6 3:50.79   4:09.36   3:50.79 4:21.22 4:16.07
3x3x3 One-Handed Final 9 29.32   36.52   36.63 29.32 35.37 37.79 37.55
Combined First round 9 33.45   37.19   34.72 DNF 40.53 36.32 33.45
Pyraminx Final 7 9.29   11.72   12.97 12.20 9.98 17.07 9.29
Mike Hughey    USA
Mike Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 20.36   21.96   25.87 21.85 20.36 21.39 22.63
First round 17 17.90   19.84   19.71 17.90 29.74 19.66 20.15
2x2x2 Cube First round 23 6.41   7.88   7.31 9.65 7.38 6.41 8.94
4x4x4 Cube Combined Final 15 1:15.85   1:26.94   1:23.61 1:27.44 1:15.85 1:29.78 1:45.28
6x6x6 Cube Final 8 4:25.28   4:38.05   4:56.47 4:32.41 4:25.28
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 42.27   46.52   42.27 48.16 45.55 45.85 51.03
Rubik's Clock Combined Final 7 12.98   16.62   15.79 15.61 21.03 18.46 12.98
Pyraminx Final 12 11.24   15.89   25.26 16.37 15.93 11.24 15.36
Square-1 Combined First round 7 41.41   49.15   1:17.87 46.05 41.41 54.02 47.39
Nathan Dwyer    USA
Nathan Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.45   12.45   12.55 11.77 13.02 13.62 11.45
Second round 5 10.81   11.59   13.60 11.70 10.81 11.08 11.98
First round 5 12.40   12.95   12.44 16.18 12.40 12.55 13.85
2x2x2 Cube Final 5 4.02   4.58   4.02 4.85 6.44 4.69 4.19
Second round 5 3.58   4.07   4.56 3.58 5.15 4.02 3.64
First round 4 3.37   4.08   3.37 4.74 3.93 4.26 4.06
4x4x4 Cube Combined Final 7 54.33   57.92   58.03 57.49 1:01.87 54.33 58.24
6x6x6 Cube Final 2 3:11.03   3:19.31   3:29.93 3:11.03 3:16.98
3x3x3 Blindfolded Final 4 2:23.18   2:48.81   3:08.45 2:54.79 2:23.18
3x3x3 One-Handed Final 5 21.03   23.19   21.94 22.84 27.45 21.03 24.78
Combined First round 7 21.16   27.64   23.03 34.14 21.16 36.13 25.75
Rubik's Clock Combined Final 2 10.25   11.30   12.51 12.32 10.25 10.97 10.60
Pyraminx Final 4 6.72   7.92   7.71 9.91 8.90 6.72 7.14
Square-1 Final 1 13.94   17.88   28.53 17.24 16.70 19.70 13.94
Combined First round 1 16.36   20.40   23.32 18.83 19.05 26.79 16.36
Oliver Nasr    USA
Oliver Nasr
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 26.91   27.89   27.62 37.98 28.77 26.91 27.27
First round 26 25.66   27.54   27.93 26.42 28.26 29.59 25.66
2x2x2 Cube First round 27 7.19   10.08   7.19 10.03 10.25 11.76 9.95
4x4x4 Cube Combined Final 21 2:43.98     2:43.98 3:06.38
Pyraminx Final 16 14.85   18.93   20.81 15.89 26.23 14.85 20.08
Phillip Lewicki    USA
Phillip Lewicki
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.95   10.90   10.23 10.09 14.48 12.37 8.95
Second round 3 10.50   11.24   11.20 15.56 10.50 10.97 11.55
First round 1 10.51   10.71   10.51 10.83 10.59 12.00 10.70
2x2x2 Cube Final 6 3.78   5.03   3.78 6.40 4.67 6.06 4.36
Second round 6 3.79   4.34   4.14 4.36 4.52 5.95 3.79
First round 7 2.93   5.06   5.26 5.53 2.93 4.38 5.80
4x4x4 Cube Combined Final 5 51.29   57.03   58.59 51.29 1:08.56 57.36 55.14
6x6x6 Cube Final 9 4:25.95   4:40.80   4:36.15 4:25.95 5:00.30
3x3x3 One-Handed Final 7 25.85   31.17   34.08 33.78 27.30 25.85 32.43
Combined First round 4 15.59   24.34   23.12 25.46 15.59 24.45 32.25
Pyraminx Final 6 8.88   11.40   12.22 8.88 11.35 10.64 13.80
Square-1 Combined First round 5 27.97   44.15   54.05 27.97 28.27 50.13 1:01.19
Rami Sbahi    USA
Rami Sbahi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.79   11.62   11.18 11.75 10.79 12.78 11.93
Second round 1 9.04   10.04   10.14 9.04 13.60 9.44 10.54
First round 2 9.94   11.13   DNF 11.32 9.94 11.29 10.78
2x2x2 Cube Final 1 2.65   2.99   3.54 2.94 2.75 3.29 2.65
Second round 1 1.69   2.49   3.47 2.60 2.49 1.69 2.37
First round 1 1.75   2.65   1.75 5.45 1.91 2.26 3.79
4x4x4 Cube Combined Final 2 38.25   48.57   2:32.19 41.48 51.38 52.84 38.25
3x3x3 Blindfolded Final 3 2:10.44   DNF   2:10.44 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 4 19.68   21.48   21.42 21.95 23.53 19.68 21.06
Combined First round 2 18.39   20.78   21.35 18.39 25.07 20.92 20.08
Pyraminx Final 1 4.88   6.00   7.06 6.62 6.30 4.88 5.08
Rebecca Hughey    USA
Rebecca Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 45.55   51.03   53.54 45.55 51.22 48.32 56.95
2x2x2 Cube First round 33 14.72   24.79   27.29 34.07 22.93 14.72 24.15
Pyraminx Final 18 15.57   20.21   15.57 17.29 19.89 23.45 25.20
Ryan DeLine    USA
Ryan DeLine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 18.40   20.01   23.36 18.40 20.31 18.62 21.11
First round 14 15.64   18.11   17.78 20.66 15.64 18.41 18.15
2x2x2 Cube Second round 13 4.67   5.75   6.32 5.83 4.67 9.98 5.09
First round 15 3.95   6.33   8.83 6.51 6.02 6.47 3.95
4x4x4 Cube Combined Final 16 1:15.61   1:27.29   1:31.79 1:27.12 1:25.40 1:29.36 1:15.61
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 30.30   41.02   39.93 DNF 43.89 30.30 39.23
Rubik's Clock Combined Final 10 15.91   DNF   DNF 15.91 DNF DNS DNS
Pyraminx Final 13 9.42   16.91   24.38 9.42 16.64 14.46 19.62
Square-1 Combined First round 6 38.48   47.53   38.48 50.56 DNF 44.76 47.28
Scot Stanulis    USA
Scot Stanulis
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 19.51   21.66   23.82 19.51 21.83 20.86 22.29
First round 19 19.22   22.24   20.03 24.86 23.80 19.22 22.89
2x2x2 Cube First round 25 7.48   8.34   10.59 8.74 7.48 7.61 8.67
3x3x3 One-Handed Final 8 30.99   31.99   32.58 30.99 34.26 31.51 31.89
Combined First round 8 27.51   31.75   35.74 30.33 29.17 38.51 27.51
Steven Wang    USA
Steven Wang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 23.04   29.10   34.31 28.59 32.91 23.04 25.81
First round 23 23.50   24.05   23.52 23.65 23.50 36.13 24.97
2x2x2 Cube First round 30 6.54   13.00   6.54 14.39 13.89 23.67 10.71
Tim Pow    USA
Tim Pow
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 13.44   17.12   16.89 17.74 16.73 13.44 18.61
First round 12 14.58   17.01   18.91 14.70 18.53 14.58 17.81
4x4x4 Cube Combined Final 11 1:05.14   1:11.15   1:13.25 1:05.14 1:10.70 1:09.50 1:14.85
Tyler Gross    USA
Tyler Gross
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 27.12   31.40   33.76 34.15 31.01 29.42 27.12
2x2x2 Cube First round 28 8.25   12.02   8.76 DNF 8.25 16.10 11.21
Pyraminx Final 17 11.42   20.00   26.49 11.42 17.13 22.17 20.71
Yuxuan Chen (陈雨璇)    China
Yuxuan Chen (陈雨璇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.03   16.14   16.89 14.95 17.62 16.59 13.03
Second round 10 13.81   16.02   14.77 15.96 17.34 13.81 18.79
First round 15 16.02   18.57   16.60 DNF 16.02 20.21 18.90
2x2x2 Cube Second round 12 4.76   5.74   5.21 4.76 6.44 7.93 5.57
First round 11 4.62   5.57   5.01 7.16 4.62 5.97 5.74
4x4x4 Cube Combined Final 10 1:02.22   1:07.96   1:07.81 1:11.63 1:04.43 1:02.22 1:15.87
6x6x6 Cube Final 7 4:11.62   4:22.12   4:34.66 4:11.62 4:20.08
3x3x3 One-Handed Final 6 18.01   26.92   27.37 27.58 31.34 18.01 25.80
Combined First round 6 20.25   25.58   20.25 23.14 26.86 26.73 28.75
Rubik's Clock Combined Final 6 11.34   16.21   15.73 17.05 16.23 16.66 11.34
Pyraminx Final 9 7.75   14.09   14.30 17.62 7.75 16.87 11.09
Zac Howell    USA
Zac Howell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 20.90   23.83   20.90 26.53 30.16 21.48 23.48
First round 21 21.29   23.86   26.35 21.39 21.29 25.02 25.17
2x2x2 Cube Second round 15 4.90   5.84   4.90 5.96 5.61 5.95 6.98
First round 17 4.40   6.44   4.40 5.35 8.59 5.38 9.27
Square-1 Combined First round 11 1:49.20     2:11.96 1:49.20