Latin America Cubing Tour - Cochabamba 2017

Date City WCA LInk
2017-6-17~18  Bolivia, Cochabamba, Cercado LatAm Tour - Cochabamba 2017

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 6.45  Antoine Cantin 8.44  Jayden McNeill 8.83
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 25.81  Jayden McNeill 32.88  Ernesto Gutiérrez Cuba 33.87
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 51.45  Jayden McNeill 1:06.15  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:09.36
 6x6x6 Cube  Feliks Zemdegs 1:37.17  Jayden McNeill 2:19.86  Ernesto Gutiérrez Cuba 2:22.54
 7x7x7 Cube  Feliks Zemdegs 2:18.96  Ernesto Gutiérrez Cuba 3:22.09  Jayden McNeill 3:31.73
 3x3x3 Blindfolded  Antoine Cantin 49.29  Jayden McNeill 51.82  Feliks Zemdegs 1:00.69
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 11.28  Antoine Cantin 11.62  Jayden McNeill 14.32
 Megaminx  Feliks Zemdegs 49.55  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:06.68  Antoine Cantin 1:08.16
 Pyraminx  Rodrigo Ugarte 4.56  Jayden McNeill 4.75  Antoine Cantin 5.38
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.19   6.73    Australia 6.84 6.19 6.44 6.92 9.43
2 Antoine Cantin 6.97   7.78    Canada 7.81 7.67 8.05 6.97 7.87
3 Jayden McNeill 7.03   9.73    Australia 19.41 8.94 11.72 8.53 7.03
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 8.22   10.33    Peru 8.38 8.22 13.17 DNF 9.43
5 Xavier Antonio Balderrama 8.70   10.58    Bolivia 11.85 8.70 12.57 9.39 10.50
6 Diego Iglesias Godoy 8.37   10.66    Bolivia 9.41 10.77 11.85 11.79 8.37
7 Jeremy Fleischman 9.90   10.84    USA 12.59 11.09 11.05 9.90 10.39
8 Oliver Jenks 8.90   10.99    New Zealand 12.05 10.40 10.51 8.90 15.03
9 James Macdiarmid 9.07   11.01    New Zealand 11.23 12.63 11.37 9.07 10.44
10 Rodrigo Ugarte 12.13   12.37    Bolivia 14.10 12.51 12.39 12.13 12.22
11 Marvin Orlando Salguero Pardo 11.04   12.40    Bolivia 11.04 DNF 13.70 11.24 12.27
12 Carlos Andres Hidalgo 10.18   12.90    Bolivia 12.88 15.54 10.18 11.75 14.06
13 Andrés Muñoz Valverde 11.37   13.03    Bolivia 11.49 13.73 13.90 13.88 11.37
14 Jose Antonio Campero Morales 12.11   13.15    Bolivia 14.65 12.39 15.11 12.11 12.42
15 Fabian Alberti Maldonado 12.83   13.47    Bolivia 13.94 13.63 13.60 13.17 12.83
16 Moisés Marco Quispe Arellano 13.33   13.65    Bolivia 13.33 13.51 14.32 13.82 13.63
17 Jonathan Valencia 11.79   13.93    Bolivia 15.52 15.82 12.74 11.79 13.52
18 Fabio Cesar Gómez Arismendi 11.72   13.96    Bolivia 14.99 11.72 15.13 13.48 13.41
19 Daniel Delgado Candia 10.64   13.97    Bolivia 14.04 14.17 14.44 13.70 10.64
20 Daniel C. Bedoya 13.27   14.38    Bolivia 21.09 13.27 14.68 13.54 14.91
21 Ignacio Mita Cabezas 13.24   14.53    Bolivia 14.79 13.24 13.64 16.20 15.15
22 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 13.07   14.64    Bolivia 15.53 13.07 15.15 13.23 17.26
23 Yuri Villanueva Alzamora 11.56   14.81    Peru 15.21 12.70 16.51 18.69 11.56
24 Fernando Calle Gonzales 13.81   15.21    Bolivia 16.39 16.94 13.81 14.15 15.09
25 James Gutiérrez 14.16   15.40    Bolivia 17.85 15.45 14.55 14.16 16.21
26 Brandon Luna Teran 13.90   15.90    Bolivia 16.92 19.28 13.90 14.77 16.00
27 Manuel Ernesto Torres Vega 12.06   15.94    Chile 13.73 16.50 21.57 17.60 12.06
28 Jordi Sebastian Solar Chavez 13.52   15.96    Bolivia 15.57 13.52 16.19 16.11 16.20
29 Álvaro Ardaya Poveda 14.72   16.47    Bolivia 14.72 16.45 19.25 18.10 14.85
30 Daniel Tarifa 14.42   16.73    Bolivia 16.62 14.42 19.86 17.16 16.40
31 Jherson Wilson Vasquez 13.53   16.85    Bolivia 14.44 19.72 19.12 17.00 13.53
32 Wilson C. Rios 14.64   16.89    Bolivia 20.12 15.44 14.64 15.11 22.95
33 Alejandro Marze Rossel 15.21   16.89    Bolivia 17.48 16.67 18.12 16.52 15.21
34 Daniel Baldiviezo 13.85   16.95    Bolivia 14.57 18.49 17.80 13.85 26.96
35 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 15.74   17.15    Bolivia 15.86 17.30 15.74 DNF 18.30
36 Rodrigo Raul Esprella Valdez 15.40   17.22    Bolivia 18.45 16.31 15.40 17.62 17.72
37 Andre Soliz 16.23   17.43    Bolivia 22.81 17.07 17.74 17.48 16.23
38 Adriana Saavedra Limachi 15.01   17.46    Bolivia 15.01 17.09 18.16 DNF 17.14
39 Jorge Miguel Trigo 16.59   17.82    Bolivia 16.59 17.17 19.01 18.25 18.03
40 Juan Gabriel Oxa 14.97   17.87    Bolivia 18.65 16.22 14.97 18.74 38.78
41 Álvaro Rojas 16.41   17.92    Bolivia 18.07 18.39 16.41 18.58 17.31
42 Arley Zárate Challapa 14.51   18.14    Bolivia 25.85 18.35 14.51 16.39 19.68
43 Juan Marcelo Leon Copali 16.31   18.16    Bolivia 21.47 16.31 17.46 20.43 16.60
44 Cesar Fuentes 14.89   18.25    Bolivia 14.89 17.89 21.27 20.45 16.42
45 Joseph Daniel Blas Sanchez 14.74   18.26    Bolivia 17.08 14.74 21.88 20.55 17.15
46 Ever Gonzalo Sarzo Mamani 14.63   18.35    Bolivia 19.68 14.63 20.59 17.62 17.74
47 Luis Sarmiento 14.94   18.75    Bolivia 23.07 17.99 14.94 20.44 17.82
48 Fabian Rodrigo Ramirez 15.59   18.78    Bolivia 24.64 17.78 20.57 15.59 17.98
49 Leonel Barrios 16.55   19.38    Bolivia 20.86 16.55 22.15 18.52 18.76
50 Daniel Torrejón Garay 14.80   19.40    Bolivia 28.33 22.36 16.37 19.46 14.80
51 Gabriel Paredes 15.64   19.72    Bolivia 20.88 22.75 19.12 15.64 19.17
52 Natán Riggenbach 14.98   19.75    Peru 20.29 14.98 24.38 16.35 22.61
53 Kevin Edu Zarate Challapa 17.71   19.90    Bolivia 21.01 17.89 20.95 17.71 20.86
54 Nancy Garcés Hazou 17.98   20.25    Bolivia 22.54 19.45 18.76 22.53 17.98
55 Alejandro Cuadros Cordero 18.51   20.38    Peru 19.80 18.51 21.05 20.56 20.78
56 Jose Alfredo Caceres Zunagua 19.58   20.47    Bolivia 20.31 24.88 21.03 20.06 19.58
57 Miguel Junior Baptista Cuellar 17.85   20.49    Bolivia 19.66 27.04 17.85 21.74 20.08
58 Joel Osvaldo Durán Montaño 17.98   21.00    Bolivia 21.22 17.98 25.66 20.46 21.33
59 Raul Alejandro Cortez Quintero 17.59   21.13    Bolivia 26.93 20.31 25.31 17.77 17.59
60 Alberto Arturo Ayllón Bustos 16.97   21.40    Bolivia 27.14 16.97 18.52 18.55 DNF
61 Jose Erick Jesus Gutierrez 19.38   21.40    Bolivia 19.47 DNF 24.04 19.38 20.68
62 Cristian Franco Terrazas Flores 18.29   21.50    Bolivia 23.07 20.33 18.29 DNF 21.11
63 Carlos Aguirre 20.32   21.74    Bolivia 24.08 20.32 22.07 21.65 21.50
64 Luis Julio Uscamayta Rodriguez 18.66   22.19    Bolivia 23.85 18.66 22.55 20.16 25.80
65 Jhohana Rivera 19.91   22.42    Bolivia 22.67 20.80 37.27 19.91 23.80
66 Rodrigo Marca Mamani 19.50   22.45    Bolivia 25.08 21.07 19.50 22.47 23.80
67 Santiago Flores 18.46   22.62    Bolivia 23.79 21.59 18.46 22.48 26.65
68 Joel Manceda Michme 19.42   22.88    Bolivia 25.04 22.85 20.76 26.42 19.42
69 Jorge Luis Villarroel Angulo 19.80   23.01    Bolivia 23.49 22.20 25.83 19.80 23.35
70 Alejandro Peredo 19.02   23.04    Bolivia 26.38 22.99 22.67 19.02 23.45
71 Fabio Hinojosa 19.70   23.21    Bolivia 23.36 19.70 24.99 26.46 21.28
72 Carlos Olivera Caballero 20.33   23.47    Bolivia 26.71 27.33 23.09 20.33 20.62
73 Cristian Challgua 19.20   23.77    Bolivia 32.36 19.20 20.66 20.33 30.31
74 Sergio Angulo Arce 21.85   23.85    Bolivia 23.38 21.85 DNF 25.89 22.29
75 Jaime Esteban Araujo Saenz 21.20   23.96    Bolivia 23.68 24.12 DNF 21.20 24.09
76 Julio Cesar Blanco Arcani 21.61   24.02    Bolivia 23.01 21.61 26.79 22.25 29.08
77 Diego Armando Torrez Ticona 17.79   24.20    Bolivia 20.34 27.68 34.81 17.79 24.59
78 Dafne Brenda Cruz Camacho 19.30   24.86    Bolivia 26.25 26.99 19.30 36.07 21.33
79 Jhonny Martínez 23.55   25.97    Bolivia 31.09 23.55 24.38 29.91 23.62
80 Cristhian Alexander Zurita Honor 22.40   26.01    Bolivia 22.40 28.92 26.62 27.03 24.37
81 Eimi Cielo Beltran Luna 21.23   26.53    Bolivia 26.46 22.21 36.23 30.91 21.23
82 Jorge Alberto Trigo 22.81   26.62    Bolivia 33.14 28.63 26.50 22.81 24.72
83 Saul Alan Aquino Chuquichambi 20.11   27.61    Bolivia 27.50 26.35 20.11 32.43 28.97
84 Jesus Alejandro Fernandez Martinez 23.74   28.11    Bolivia 31.51 23.74 30.23 29.27 24.84
85 Korinor Muñoz Valverde 25.51   28.66    Bolivia 32.49 25.91 27.98 25.51 32.08
86 Luis Sarzo 24.60   29.45    Bolivia 24.60 33.04 28.38 26.92 37.93
87 Daniel Ajhuacho 26.03   30.06    Bolivia 33.69 44.60 27.27 26.03 29.22
88 Fabio Montaño Castellon 26.30   31.30    Bolivia 26.30 35.23 31.44 36.48 27.22
89 Diego Gustavo Barreta Reinaga 30.11   31.80    Bolivia 30.11 34.61 31.65 31.10 32.66
90 Cesar Acho Choque 23.79   35.23    Bolivia 30.62 50.25 DNF 23.79 24.81
91 Joaquín Vargas 32.39   35.94    Bolivia 33.12 41.84 DNF 32.85 32.39
92 Carlos Andrés Heredia Espinoza 32.95   38.96    Bolivia 36.99 41.62 38.88 32.95 41.02
93 Jesus Gabriel Lafuente Gonzalez 32.98   41.11    Bolivia 34.96 32.98 48.23 40.13 DNF
94 Jose Fernando Campero 31.76   43.67    Bolivia 37.76 48.93 49.94 31.76 44.32
95 Franz Carvajal 36.38   44.25    Bolivia 44.31 50.72 45.02 36.38 43.43
96 Bryan Nahuel Claure Rodriguez 40.08   47.95    Argentina 52.58 40.08 46.99 47.58 49.27
97 Claude Cantin 46.32   56.66    Canada 46.32 1:00.58 55.58 53.81 1:02.94
98 Yerson Zerna Soto 55.72   1:00.97    Bolivia 55.72 57.14 1:08.77 1:06.92 58.86
99 Rodrigo Quiroz Triveño 1:03.69   1:11.11    Bolivia 1:04.73 1:03.69 1:05.49 DNF 1:23.11
100 Maria Eugenia Barreta Reinaga 1:08.94   1:16.28    Bolivia 1:14.95 1:38.09 1:08.94 1:16.52 1:17.38
101 Gabriel Santiago Conder Rojas 1:11.72   1:16.84    Bolivia 1:24.75 1:12.72 1:13.06 1:34.43 1:11.72
102 Joan Anibal Montaño Ledezma 54.86   1:33.09    Bolivia 54.86 2:08.79 DNF 1:12.89 1:17.58
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.25   6.59    Australia 6.64 6.62 6.50 6.25 7.70
2 Antoine Cantin 8.21   9.54    Canada 10.29 9.67 8.67 12.03 8.21
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 8.57   10.10    Peru 11.48 8.57 12.34 9.56 9.27
4 Jayden McNeill 9.19   10.26    Australia DNF 11.38 9.62 9.77 9.19
5 Carlos Andres Hidalgo 9.95   10.62    Bolivia 10.44 10.20 9.95 11.23 13.13
6 Jeremy Fleischman 10.11   11.55    USA 12.60 10.11 11.46 12.22 10.96
7 James Macdiarmid 10.32   12.27    New Zealand 11.89 13.81 11.85 13.08 10.32
8 Marvin Orlando Salguero Pardo 11.07   12.33    Bolivia 12.89 12.40 11.07 11.70 DNF
9 Diego Iglesias Godoy 10.87   12.62    Bolivia 13.05 13.22 11.60 14.04 10.87
10 Xavier Antonio Balderrama 10.98   12.76    Bolivia 10.98 13.70 11.00 18.23 13.58
11 Andrés Muñoz Valverde 12.01   12.86    Bolivia 13.36 13.39 12.77 12.46 12.01
12 Jonathan Valencia 11.38   13.07    Bolivia 11.38 13.87 13.26 12.07 16.58
13 Fabian Alberti Maldonado 11.71   13.27    Bolivia 17.31 11.71 12.36 14.32 13.14
14 Daniel Delgado Candia 12.65   13.91    Bolivia 13.44 14.56 12.65 13.74 16.32
15 Jose Antonio Campero Morales 12.97   14.02    Bolivia 14.78 13.87 12.97 23.66 13.40
16 Rodrigo Ugarte 11.83   14.06    Bolivia 14.65 15.89 14.40 11.83 13.13
17 Moisés Marco Quispe Arellano 12.02   14.06    Bolivia 13.01 12.02 14.29 14.87 15.29
18 Oliver Jenks 11.34   14.24    New Zealand 14.39 DNF 12.74 15.58 11.34
19 Manuel Ernesto Torres Vega 13.90   14.74    Chile 14.66 14.25 13.90 15.81 15.30
20 Daniel C. Bedoya 12.60   15.04    Bolivia 16.33 13.34 15.46 12.60 17.55
21 Ignacio Mita Cabezas 13.63   15.20    Bolivia 16.76 16.55 14.25 13.63 14.79
22 Fernando Calle Gonzales 14.04   15.50    Bolivia 20.28 16.11 14.87 15.51 14.04
23 Daniel Baldiviezo 12.63   15.62    Bolivia 17.53 14.92 15.41 16.53 12.63
24 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 14.17   15.65    Bolivia 15.64 16.50 14.80 17.59 14.17
25 Yuri Villanueva Alzamora 13.52   15.77    Peru 18.67 16.26 15.66 13.52 15.40
26 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 14.20   15.95    Bolivia 17.18 16.20 15.64 16.00 14.20
27 Jherson Wilson Vasquez 14.71   15.98    Bolivia 14.71 20.59 17.19 16.00 14.75
28 Joseph Daniel Blas Sanchez 14.81   16.00    Bolivia 15.54 14.81 16.67 22.79 15.80
29 Fabio Cesar Gómez Arismendi 14.19   16.59    Bolivia 16.38 19.27 18.94 14.45 14.19
30 Luis Sarmiento 14.30   16.83    Bolivia 17.59 14.30 18.85 17.29 15.60
31 Natán Riggenbach 16.44   17.14    Peru 16.44 16.85 29.18 17.77 16.81
32 Cesar Fuentes 14.77   17.33    Bolivia 18.94 14.77 16.50 16.99 18.51
33 Kevin Edu Zarate Challapa 16.38   17.50    Bolivia 16.38 18.97 17.24 17.20 18.05
34 Fabian Rodrigo Ramirez 16.22   17.74    Bolivia 17.76 17.43 20.29 18.04 16.22
35 Miguel Junior Baptista Cuellar 16.40   18.10    Bolivia 18.09 22.25 16.94 16.40 19.28
36 Álvaro Rojas 17.32   18.10    Bolivia 18.96 17.96 17.37 17.32 19.45
37 Arley Zárate Challapa 15.67   18.19    Bolivia 20.17 21.95 16.60 17.79 15.67
38 Juan Marcelo Leon Copali 15.28   18.22    Bolivia 16.17 21.86 20.58 17.91 15.28
39 Raul Alejandro Cortez Quintero 15.69   18.49    Bolivia 19.62 18.71 17.82 15.69 18.93
40 Rodrigo Raul Esprella Valdez 13.40   18.55    Bolivia 13.40 18.66 18.77 20.18 18.21
41 Daniel Tarifa 16.14   18.61    Bolivia 20.19 16.69 16.14 19.71 19.42
42 Leonel Barrios 16.45   18.66    Bolivia 18.07 17.06 16.45 20.86 22.73
43 Adriana Saavedra Limachi 16.02   18.67    Bolivia 19.78 19.99 16.82 19.40 16.02
44 Alejandro Marze Rossel 17.38   18.77    Bolivia 20.83 20.33 18.04 17.38 17.95
45 Álvaro Ardaya Poveda 14.51   18.85    Bolivia 19.75 21.70 16.20 20.59 14.51
46 Jordi Sebastian Solar Chavez 16.26   18.86    Bolivia 19.14 17.99 19.44 23.49 16.26
47 Wilson C. Rios 18.09   19.43    Bolivia 18.09 19.82 DNF 19.24 19.23
48 Brandon Luna Teran 15.81   19.55    Bolivia 20.08 17.76 15.81 20.80 27.88
49 Juan Gabriel Oxa 17.52   20.04    Bolivia 17.72 17.52 23.95 23.00 19.41
50 Jose Alfredo Caceres Zunagua 16.67   20.12    Bolivia 19.36 22.70 16.67 26.02 18.31
51 Jorge Miguel Trigo 19.37   20.58    Bolivia 23.97 22.62 19.44 19.67 19.37
52 Daniel Torrejón Garay 14.62   20.77    Bolivia 23.39 22.96 21.01 18.34 14.62
53 Nancy Garcés Hazou 18.76   21.51    Bolivia 22.28 22.61 19.76 18.76 22.49
54 Joel Osvaldo Durán Montaño 14.85   22.27    Bolivia 27.56 22.28 22.67 14.85 21.87
55 Alejandro Cuadros Cordero 17.82   22.93    Peru 22.46 23.43 31.48 22.89 17.82
  Rubik's Cube   Semi Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.23   6.73    Australia 6.23 6.57 6.38 7.39 7.23
2 Antoine Cantin 6.71   8.60    Canada 6.71 7.68 11.89 9.00 9.13
3 Jayden McNeill 7.14   9.12    Australia 9.73 9.58 8.73 7.14 9.06
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 9.09   10.03    Peru 9.09 10.90 11.03 9.61 9.58
5 Diego Iglesias Godoy 9.74   10.93    Bolivia 12.96 9.74 11.03 11.19 10.56
6 Jeremy Fleischman 10.74   11.71    USA 12.35 10.74 12.41 11.15 11.62
7 Andrés Muñoz Valverde 10.46   11.94    Bolivia 12.20 13.09 13.97 10.52 10.46
8 Xavier Antonio Balderrama 11.40   12.06    Bolivia 11.46 13.01 12.32 12.40 11.40
9 Marvin Orlando Salguero Pardo 9.73   12.16    Bolivia DNF 11.78 10.85 9.73 13.86
10 Oliver Jenks 8.30   12.33    New Zealand 11.40 14.18 14.08 8.30 11.51
11 Carlos Andres Hidalgo 10.49   12.59    Bolivia 16.22 10.49 17.64 10.91 10.65
12 James Macdiarmid 10.42   12.88    New Zealand 13.70 12.18 12.77 10.42 14.22
13 Manuel Ernesto Torres Vega 11.06   13.10    Chile 12.47 13.25 17.08 13.57 11.06
14 Jose Antonio Campero Morales 11.79   13.88    Bolivia 13.06 11.79 17.77 13.68 14.89
15 Rodrigo Ugarte 12.20   13.99    Bolivia 12.20 DNF 16.01 12.42 13.55
16 Fabian Alberti Maldonado 10.56   14.04    Bolivia 10.56 13.43 12.52 19.86 16.16
17 Moisés Marco Quispe Arellano 11.20   14.40    Bolivia 15.03 11.20 14.05 14.58 14.56
18 Daniel C. Bedoya 12.94   14.80    Bolivia 12.94 14.04 17.51 14.14 16.22
19 Daniel Delgado Candia 11.67   14.82    Bolivia 15.66 14.20 15.21 11.67 15.04
20 Ignacio Mita Cabezas 13.61   14.92    Bolivia 13.81 13.61 17.34 17.77 13.61
21 Jonathan Valencia 12.97   14.95    Bolivia 14.62 12.97 17.19 16.63 13.60
22 Yuri Villanueva Alzamora 13.84   15.37    Peru 15.86 18.07 14.35 13.84 15.90
23 Arley Zárate Challapa 15.48   16.17    Bolivia 21.64 15.97 16.57 15.48 15.98
24 Daniel Baldiviezo 15.78   16.33    Bolivia 16.13 15.78 16.61 16.48 16.39
25 Jherson Wilson Vasquez 14.60   16.40    Bolivia 23.73 14.60 15.26 14.60 19.33
26 Rodrigo Raul Esprella Valdez 14.62   16.63    Bolivia 15.52 14.62 18.06 16.31 18.78
27 Fabio Cesar Gómez Arismendi 16.24   16.71    Bolivia 18.14 16.94 16.24 16.62 16.56
28 Fabian Rodrigo Ramirez 15.79   16.88    Bolivia 15.79 16.43 17.90 17.51 16.70
29 Cesar Fuentes 14.29   17.05    Bolivia 25.97 18.95 17.06 15.14 14.29
30 Juan Marcelo Leon Copali 14.60   17.24    Bolivia 20.36 18.09 19.02 14.62 14.60
31 Fernando Calle Gonzales 15.33   17.35    Bolivia 19.16 15.74 23.92 17.14 15.33
32 Álvaro Rojas 15.91   17.37    Bolivia 19.95 16.18 18.47 17.46 15.91
33 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 14.46   17.68    Bolivia 14.46 19.23 DNF 16.38 17.42
34 Joseph Daniel Blas Sanchez 13.03   17.74    Bolivia 18.41 13.03 18.39 16.42 18.43
35 Kevin Edu Zarate Challapa 15.65   17.87    Bolivia 21.75 15.65 16.26 17.76 19.59
36 Raul Alejandro Cortez Quintero 16.19   18.37    Bolivia 19.21 17.91 17.99 16.19 20.13
37 Luis Sarmiento 17.82   18.83    Bolivia 19.02 18.35 19.13 17.82 20.65
38 Miguel Junior Baptista Cuellar 15.68   19.54    Bolivia 15.68 20.69 23.59 16.45 21.48
39 Natán Riggenbach 13.62   19.89    Peru 31.89 18.31 18.27 13.62 23.10
40 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 15.05   DNF    Bolivia DNF 15.05 DNF DNS DNS
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.01   6.45   OcR  Australia 6.77 6.32 7.53 6.27 6.01
2 Antoine Cantin 7.41   8.44    Canada 8.47 8.66 8.20 7.41 10.58
3 Jayden McNeill 7.48   8.83    Australia 7.48 9.25 8.25 10.05 8.99
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 6.50   9.61    Peru 10.86 9.72 6.50 9.89 9.22
5 Jeremy Fleischman 9.44   10.74    USA 9.44 13.25 9.50 9.48 14.27
6 Andrés Muñoz Valverde 9.18   10.99    Bolivia 12.41 9.18 11.34 11.19 10.43
7 Oliver Jenks 10.37   11.20    New Zealand 10.77 10.62 10.37 12.21 12.56
8 Marvin Orlando Salguero Pardo 8.81   11.66    Bolivia 14.88 8.99 DNF 8.81 11.12
9 Xavier Antonio Balderrama 9.40   12.12    Bolivia 13.56 9.40 11.20 14.49 11.61
10 Diego Iglesias Godoy 10.65   13.43    Bolivia 12.73 10.65 14.11 13.65 13.91
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 22.71   26.50    Australia 28.75 22.71 27.52 23.22 29.10
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 30.85   33.28    Peru 33.12 33.44 33.29 39.84 30.85
3 Antoine Cantin 36.29   39.09    Canada 36.29 36.99 43.63 40.70 39.57
4 Jayden McNeill 34.15   40.56    Australia 38.98 47.63 34.15 41.72 40.98
5 Rodrigo Ugarte 40.68   42.45    Bolivia 2:32.97 41.05 40.68 44.42 41.89
6 Xavier Antonio Balderrama 40.90   43.32    Bolivia 41.17 44.71 44.08 54.44 40.90
7 Daniel Delgado Candia 41.97   47.53    Bolivia 48.74 41.97 54.48 50.15 43.71
8 Fabian Alberti Maldonado 47.89   50.99    Bolivia 48.67 47.89 1:04.63 51.10 53.20
9 Jose Antonio Campero Morales 40.84   52.35    Bolivia 40.84 55.00 54.18 47.88 59.08
10 Moisés Marco Quispe Arellano 50.72   52.45    Bolivia 50.79 55.58 53.26 50.72 53.29
11 Manuel Ernesto Torres Vega 47.68   52.93    Chile 59.80 49.22 50.77 58.81 47.68
12 Joseph Daniel Blas Sanchez 50.41   54.58    Bolivia 59.01 58.47 52.55 50.41 52.73
13 Jonathan Valencia 52.42   54.67    Bolivia 1:00.24 55.82 53.57 54.62 52.42
14 Álvaro Rojas 53.59   56.01    Bolivia 58.54 54.71 1:00.32 54.79 53.59
15 Andrés Muñoz Valverde 45.76   56.10    Bolivia 1:08.81 55.44 54.56 58.31 45.76
16 Wilson C. Rios 52.07   56.19    Bolivia 57.01 55.64 52.07 1:01.54 55.92
17 Fernando Calle Gonzales 56.62   57.92    Bolivia 58.49 1:05.60 57.99 56.62 57.29
18 James Gutiérrez 53.53   58.20    Bolivia 1:06.76 54.98 56.51 53.53 1:03.11
19 Luis Sarmiento 53.32   59.23    Bolivia 59.19 56.26 1:02.25 53.32 1:05.97
20 Jeremy Fleischman 54.48   1:00.23    USA 54.48 1:03.29 1:02.39 1:03.63 55.02
21 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 54.51   1:00.92    Bolivia 1:08.21 54.51 56.64 1:02.88 1:03.25
22 Oliver Jenks 55.29   1:01.04    New Zealand 1:43.73 1:07.59 57.64 55.29 57.88
23 Daniel Tarifa 58.80   1:02.46    Bolivia 1:03.75 1:13.50 1:02.48 58.80 1:01.14
24 Carlos Andres Hidalgo 52.19   1:02.64    Bolivia 52.19 1:04.73 1:12.65 54.63 1:08.57
25 Daniel C. Bedoya 57.23   1:04.47    Bolivia 1:08.26 1:05.17 57.23 1:04.35 1:03.88
26 Arley Zárate Challapa 1:01.11   1:05.14    Bolivia 1:06.05 1:09.66 1:06.22 1:03.15 1:01.11
27 Jordi Sebastian Solar Chavez 1:00.40   1:05.23    Bolivia 1:05.37 1:03.26 1:00.40 1:17.11 1:07.05
28 Yuri Villanueva Alzamora 1:05.15   1:09.10    Peru 1:05.15 1:10.28 1:08.76 1:10.09 1:08.44
29 Kevin Edu Zarate Challapa 1:07.24   1:09.42    Bolivia 1:20.39 1:10.89 1:07.24 1:08.25 1:09.13
30 Juan Marcelo Leon Copali 1:06.75   1:09.55    Bolivia 1:08.56 1:12.18 1:15.35 1:07.90 1:06.75
31 Ignacio Mita Cabezas 1:10.97   1:13.79    Bolivia 1:11.27 1:20.87 1:18.07 1:12.03 1:10.97
32 Cesar Fuentes 56.29   1:15.95    Bolivia 1:12.61 1:28.24 1:16.54 56.29 1:18.71
33 Fabio Cesar Gómez Arismendi 1:09.85   1:20.21    Bolivia 1:09.94 1:28.13 1:09.85 1:32.21 1:22.55
34 Santiago Flores 1:12.91   1:26.52    Bolivia 1:27.01 1:12.91 1:31.88 1:20.67 2:19.61
35 Raul Alejandro Cortez Quintero 1:15.14      Bolivia 1:33.36 1:15.14
36 Carlos Aguirre 1:19.27      Bolivia 1:23.32 1:19.27
37 Jherson Wilson Vasquez 1:22.84      Bolivia 1:22.84 1:33.58
38 Alberto Arturo Ayllón Bustos 1:24.05      Bolivia 1:24.05 1:47.21
39 Adriana Saavedra Limachi 1:24.73      Bolivia 1:28.66 1:24.73
40 Daniel Baldiviezo 1:27.22      Bolivia 1:27.22 DNF
41 Jose Erick Jesus Gutierrez 1:30.24      Bolivia 1:30.24 1:40.62
42 Jorge Luis Villarroel Angulo 1:31.83      Bolivia 1:31.83 DNF
43 Cesar Acho Choque 1:39.11      Bolivia 1:39.11 1:54.25
44 Andre Soliz 1:39.74      Bolivia 1:39.74 1:41.59
45 Alejandro Peredo 1:43.08      Bolivia 1:43.08 2:13.84
46 Ever Gonzalo Sarzo Mamani 1:47.79      Bolivia 1:51.23 1:47.79
47 Jose Alfredo Caceres Zunagua 2:02.71      Bolivia 2:02.71 2:10.16
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 22.52   25.81   OcR  Australia 26.41 22.52 26.84 27.33 24.18
2 Jayden McNeill 31.14   32.88    Australia 33.54 32.36 37.98 31.14 32.73
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 30.03   33.87    Peru 40.52 34.66 30.09 30.03 36.86
4 Antoine Cantin 34.24   40.34    Canada 39.75 41.83 34.24 39.45 44.11
5 Rodrigo Ugarte 43.24   45.56    Bolivia 47.01 43.24 47.35 44.14 45.52
6 Xavier Antonio Balderrama 40.51   46.71    Bolivia 42.59 57.61 52.88 40.51 44.65
7 Jose Antonio Campero Morales 45.38   49.08    Bolivia 45.38 47.58 47.96 51.71 54.91
8 Daniel Delgado Candia 43.93   52.98    Bolivia 48.51 43.93 57.40 53.02 DNF
9 Fabian Alberti Maldonado 50.79   56.05    Bolivia 54.29 56.45 DNF 50.79 57.42
10 Moisés Marco Quispe Arellano 52.85   59.79    Bolivia 1:07.58 52.85 1:02.69 1:01.01 55.67
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 48.79   51.45    Australia 50.46 57.27 51.16 48.79 52.74
2 Jayden McNeill 1:04.39   1:06.15    Australia 1:04.91 1:08.10 1:05.43 1:04.39 1:13.28
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:07.63   1:09.36    Peru 1:09.00 1:09.33 1:07.63 1:09.75 1:12.74
4 Antoine Cantin 1:07.16   1:15.24    Canada 1:20.77 1:10.13 1:14.81 1:23.76 1:07.16
5 Rodrigo Ugarte 1:14.39   1:19.95   NR  Bolivia 1:33.21 1:19.52 1:14.39 1:17.88 1:22.46
6 Marvin Orlando Salguero Pardo 1:26.42   1:29.78    Bolivia 1:31.22 1:33.49 1:29.76 1:28.35 1:26.42
7 James Macdiarmid 1:29.69   1:36.70    New Zealand 1:29.69 1:34.18 1:38.58 1:37.34 1:51.94
8 Jose Antonio Campero Morales 1:31.75   1:36.85    Bolivia 1:38.75 1:31.75 1:34.95 1:36.84 1:47.09
9 Xavier Antonio Balderrama 1:18.12   1:42.36    Bolivia 1:47.25 1:54.33 1:18.12 1:36.58 1:43.24
10 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 1:43.39   1:47.34    Bolivia 1:52.24 1:45.63 1:51.32 1:43.39 1:45.08
11 Daniel Delgado Candia 1:30.79   1:47.80    Bolivia 1:51.57 1:30.79 1:42.64 1:50.72 1:50.03
12 Álvaro Rojas 1:45.50   1:48.45    Bolivia 1:50.08 1:49.61 1:45.50 1:45.65 1:53.41
13 Kevin Edu Zarate Challapa 1:46.85   1:49.84    Bolivia 1:49.06 1:53.60 1:53.53 1:46.85 1:46.92
14 Moisés Marco Quispe Arellano 1:43.37   1:49.89    Bolivia 1:51.92 1:52.56 1:43.37 1:48.25 1:49.50
15 Joseph Daniel Blas Sanchez 1:39.41   1:51.69    Bolivia 2:09.38 1:47.37 1:39.41 1:47.33 2:00.36
16 Álvaro Ardaya Poveda 1:47.27   1:52.88    Bolivia 1:55.21 1:56.09 1:48.21 1:47.27 1:55.22
17 Diego Iglesias Godoy 1:46.38   1:54.09    Bolivia 2:03.54 1:58.21 1:46.38 1:53.74 1:50.33
18 Jeremy Fleischman 1:48.92   1:59.22    USA 2:00.21 1:52.52 2:14.19 1:48.92 2:04.93
19 Wilson C. Rios 1:53.58   2:00.31    Bolivia 1:53.58 1:58.74 1:58.31 2:03.87 DNF
20 Manuel Ernesto Torres Vega 1:45.73   2:02.48    Chile 1:45.73 2:06.44 1:56.83 2:12.36 2:04.17
21 Carlos Andres Hidalgo 1:55.82   2:03.13    Bolivia 2:21.28 1:55.82 2:03.21 2:03.86 2:02.33
22 Fabian Alberti Maldonado 1:52.19   2:03.22    Bolivia 2:06.18 2:02.79 2:00.70 2:06.96 1:52.19
23 Carlos Aguirre 1:50.07   2:03.51    Bolivia 2:07.89 1:50.07 2:00.70 2:01.95 2:10.36
24 Jordi Sebastian Solar Chavez 1:58.85   2:09.70    Bolivia 1:58.85 2:10.93 2:10.87 2:34.79 2:07.29
25 Daniel Tarifa 2:07.71   2:11.78    Bolivia 2:07.71 2:25.94 2:11.64 2:10.18 2:13.51
26 Luis Sarmiento 1:54.99   2:12.70    Bolivia 1:54.99 2:03.18 2:02.46 2:35.34 2:32.47
27 James Gutiérrez 2:10.59      Bolivia 2:25.02 2:10.59
28 Juan Marcelo Leon Copali 2:48.32      Bolivia 2:53.66 2:48.32
29 Oliver Jenks 3:23.38      New Zealand DNF 3:23.38
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1:30.56   1:37.17    Australia 1:30.56 1:37.57 1:43.38
2 Jayden McNeill 2:13.33   2:19.86    Australia 2:13.33 2:14.90 2:31.35
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 2:16.41   2:22.54    Peru 2:24.99 2:26.23 2:16.41
4 Antoine Cantin 2:28.81   2:40.27    Canada 2:28.81 2:32.16 2:59.83
5 Rodrigo Ugarte 2:36.48   2:53.28    Bolivia 2:52.62 3:10.74 2:36.48
6 Daniel Delgado Candia 2:56.38   3:01.23    Bolivia 2:56.38 2:57.86 3:09.46
7 James Macdiarmid 3:19.03   3:26.97    New Zealand 3:40.39 3:21.50 3:19.03
8 Xavier Antonio Balderrama 3:14.75   3:29.96    Bolivia 3:40.34 3:14.75 3:34.78
9 Joseph Daniel Blas Sanchez 3:33.13   3:45.25    Bolivia 3:51.41 3:51.20 3:33.13
10 Álvaro Ardaya Poveda 3:41.08   DNF    Bolivia 3:41.08 3:59.94 DNF
11 Álvaro Rojas 4:05.31      Bolivia 4:05.31
12 Kevin Edu Zarate Challapa 4:07.80      Bolivia 4:07.80
13 Manuel Ernesto Torres Vega 4:07.99      Chile 4:07.99
14 Luis Sarmiento 4:21.00      Bolivia 4:21.00
15 Daniel Tarifa 4:33.49      Bolivia 4:33.49
16 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 4:46.36      Bolivia 4:46.36
17 James Gutiérrez 4:55.22      Bolivia 4:55.22
18 Carlos Aguirre DNF      Bolivia DNF
18 Jose Antonio Campero Morales DNF      Bolivia DNF
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2:16.32   2:18.96   WR  Australia 2:16.32 2:21.30 2:19.26
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 3:19.48   3:22.09    Peru 3:19.48 3:24.25 3:22.53
3 Jayden McNeill 3:14.70   3:31.73    Australia 3:14.70 3:44.43 3:36.06
4 Rodrigo Ugarte 3:49.31   3:57.07    Bolivia 4:09.08 3:52.82 3:49.31
5 Antoine Cantin 3:36.30   4:00.58    Canada 4:13.06 3:36.30 4:12.38
6 Daniel Delgado Candia 4:08.79   4:12.03    Bolivia 4:08.79 4:11.76 4:15.55
7 Álvaro Rojas 4:30.21   4:46.57    Bolivia 4:49.27 4:30.21 5:00.23
8 James Macdiarmid 4:26.20   4:50.79    New Zealand 4:57.44 4:26.20 5:08.73
9 Kevin Edu Zarate Challapa 5:41.51   5:46.49    Bolivia 5:41.51 5:44.67 5:53.30
10 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 6:05.43      Bolivia 6:05.43
11 Manuel Ernesto Torres Vega 6:44.98      Chile 6:44.98
12 Xavier Antonio Balderrama 6:49.82      Bolivia 6:49.82
13 James Gutiérrez 6:55.69      Bolivia 6:55.69
14 Joseph Daniel Blas Sanchez 6:59.97      Bolivia 6:59.97
15 Carlos Aguirre DNF      Bolivia DNF
15 Luis Sarmiento DNF      Bolivia DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antoine Cantin 49.29   DNF    Canada DNF DNF 49.29
2 Jayden McNeill 51.82   DNF    Australia 59.73 51.82 DNF
3 Feliks Zemdegs 1:00.69   DNF    Australia DNF 1:00.69 DNF
4 Daniel Tarifa 1:53.99   NR DNF    Bolivia DNF DNF 1:53.99
5 James Macdiarmid 1:55.10   DNF    New Zealand 1:55.10 3:25.87 DNF
6 Juan Marcelo Leon Copali 2:05.16   DNF    Bolivia DNF 2:50.67 2:05.16
7 Oliver Jenks 2:57.39   DNF    New Zealand DNF DNF 2:57.39
8 Cesar Fuentes 3:56.03   DNF    Bolivia DNF DNF 3:56.03
9 Cesar Acho Choque 4:22.87   DNF    Bolivia 4:22.87 DNF DNF
10 Alberto Arturo Ayllón Bustos DNF   DNF    Bolivia DNF DNF DNF
10 Natán Riggenbach DNF   DNF    Peru DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 10.14   11.44    Australia 11.17 11.99 11.23 10.14 11.93
2 Antoine Cantin 11.06   12.20    Canada 11.06 12.53 11.26 12.85 12.82
3 Jayden McNeill 12.30   15.12    Australia 13.82 12.96 18.57 12.30 19.95
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 14.50   16.09    Peru 15.11 14.50 21.31 17.07 16.08
5 Jeremy Fleischman 13.15   17.93    USA 13.15 17.29 21.85 18.00 18.49
6 Diego Iglesias Godoy 14.69   18.23    Bolivia 22.69 20.67 17.25 16.76 14.69
7 Oliver Jenks 14.72   18.87    New Zealand 18.13 14.72 20.87 18.55 19.93
8 Marvin Orlando Salguero Pardo 14.30   19.04    Bolivia 25.14 17.11 14.30 18.96 21.04
9 Rodrigo Ugarte 14.74   19.86    Bolivia 27.23 14.74 18.66 17.88 23.04
10 James Macdiarmid 17.08   21.21    New Zealand 17.62 21.89 24.11 17.08 24.86
11 Carlos Andres Hidalgo 20.24   22.68    Bolivia 22.23 22.41 23.40 20.24 27.09
12 Andrés Muñoz Valverde 21.89   23.24    Bolivia 28.86 22.59 21.89 21.90 25.24
13 Daniel Delgado Candia 20.87   23.76    Bolivia 20.87 24.48 31.63 25.18 21.61
14 Manuel Ernesto Torres Vega 18.52   24.58    Chile 27.25 18.52 25.82 22.97 24.94
15 Xavier Antonio Balderrama 18.10   24.88    Bolivia 18.10 21.17 26.19 DNF 27.29
16 Jose Antonio Campero Morales 20.13   27.15    Bolivia 22.77 33.19 DNF 20.13 25.50
17 Henry Ramirez Escobar 24.83   28.89    Bolivia 28.67 24.83 27.69 30.30 49.79
18 Alejandro Marze Rossel 23.26   30.24    Bolivia 23.26 24.15 32.28 36.56 34.30
19 Rodrigo Raul Esprella Valdez 22.69   30.72    Bolivia 31.44 22.69 31.97 DNF 28.74
20 Ignacio Mita Cabezas 23.63   37.19    Bolivia 38.61 23.63 DNF 38.54 34.42
21 Joseph Daniel Blas Sanchez 25.98      Bolivia 35.34 25.98
22 Fernando Calle Gonzales 27.96      Bolivia 30.18 27.96
23 Jordi Sebastian Solar Chavez 28.24      Bolivia 28.24 33.16
24 Jonathan Valencia 28.88      Bolivia 28.88 42.75
25 Miguel Junior Baptista Cuellar 29.10      Bolivia 31.99 29.10
26 Adriana Saavedra Limachi 29.42      Bolivia 29.42 44.44
27 Wilson C. Rios 30.42      Bolivia DNF 30.42
28 Fabian Alberti Maldonado 30.77      Bolivia 30.77 DNF
29 Fabio Cesar Gómez Arismendi 31.36      Bolivia 41.41 31.36
30 Luis Sarmiento 31.77      Bolivia 37.21 31.77
31 James Gutiérrez 32.72      Bolivia 34.24 32.72
32 Cesar Fuentes 32.89      Bolivia 32.89 42.99
33 Johann Marvin Quiroz Triveño 32.94      Bolivia 32.94 DNF
34 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 33.44      Bolivia 36.71 33.44
35 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 33.76      Bolivia 33.76 34.11
36 Daniel Tarifa 34.02      Bolivia 34.02 38.34
37 Alberto Arturo Ayllón Bustos 34.11      Bolivia 34.11 38.46
38 Daniel C. Bedoya 34.12      Bolivia 34.12 DNF
39 Moisés Marco Quispe Arellano 34.51      Bolivia 35.58 34.51
40 Juan Marcelo Leon Copali 35.96      Bolivia DNF 35.96
41 Luis Julio Uscamayta Rodriguez 36.49      Bolivia DNF 36.49
42 Kevin Edu Zarate Challapa 36.57      Bolivia 42.13 36.57
43 Yuri Villanueva Alzamora 37.47      Peru 40.35 37.47
44 Jose Alfredo Caceres Zunagua 40.88      Bolivia 40.88 47.36
45 Rodrigo Marca Mamani 41.83      Bolivia 42.16 41.83
46 Santiago Flores 44.01      Bolivia DNF 44.01
47 Harold Zamata 45.11      Peru 56.80 45.11
48 Jose Erick Jesus Gutierrez 45.28      Bolivia 52.17 45.28
49 Saul Alan Aquino Chuquichambi 45.42      Bolivia 50.03 45.42
50 Eimi Cielo Beltran Luna 55.62      Bolivia 55.62 DNF
51 Arley Zárate Challapa 57.53      Bolivia 57.53 58.62
52 Anthony Ariel Moreira Perez DNF      Bolivia DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 9.41   11.28    Australia 9.41 10.65 11.46 13.00 11.74
2 Antoine Cantin 10.81   11.62    Canada 11.65 11.26 12.41 11.94 10.81
3 Jayden McNeill 13.08   14.32    Australia 15.30 15.90 13.27 14.40 13.08
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 13.17   15.67    Peru 15.16 16.69 15.15 17.38 13.17
5 Jeremy Fleischman 12.70   15.90    USA 17.36 16.38 16.86 12.70 14.46
6 Marvin Orlando Salguero Pardo 14.66   17.45    Bolivia 16.29 16.79 23.64 19.28 14.66
7 Rodrigo Ugarte 14.14   20.71    Bolivia 17.35 20.81 23.97 14.14 24.89
8 Oliver Jenks 14.47   21.85    New Zealand 24.69 27.81 17.87 22.99 14.47
9 Diego Iglesias Godoy 18.82   22.11    Bolivia 21.75 26.54 18.82 21.85 22.74
10 James Macdiarmid 19.57   23.17    New Zealand 39.38 24.12 22.45 19.57 22.94
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 43.59   49.55    Australia 43.59 45.50 44.82 1:10.53 58.34
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 55.80   1:06.68    Peru 55.80 1:13.98 1:02.80 1:10.95 1:06.30
3 Antoine Cantin 59.12   1:08.16    Canada 1:08.67 1:08.59 59.12 1:08.75 1:07.22
4 Jayden McNeill 1:06.24   1:11.07    Australia 1:16.26 1:08.26 1:11.44 1:06.24 1:13.52
5 James Macdiarmid 1:11.20   1:15.54    New Zealand 1:17.70 1:15.40 1:14.29 1:16.92 1:11.20
6 Rodrigo Ugarte 1:14.24   1:24.71    Bolivia 1:40.88 1:29.33 1:14.24 1:29.63 1:15.16
7 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 1:18.02   1:25.16    Bolivia 1:18.02 1:34.76 1:21.33 1:27.54 1:26.62
8 Jose Antonio Campero Morales 1:21.11   1:27.48    Bolivia 1:21.11 1:27.68 1:41.43 1:31.48 1:23.29
9 Wilson C. Rios 1:13.71   1:31.81    Bolivia 1:45.56 1:13.71 1:34.32 1:38.80 1:22.30
10 Joseph Daniel Blas Sanchez 1:25.83   1:35.55    Bolivia 1:29.99 1:39.75 1:45.57 1:25.83 1:36.90
11 Jordi Sebastian Solar Chavez 1:23.09   1:36.55    Bolivia 2:03.25 1:30.72 1:40.56 1:38.38 1:23.09
12 Fernando Calle Gonzales 1:25.26   1:37.91    Bolivia 1:36.97 1:25.26 1:53.66 1:38.01 1:38.74
13 Manuel Ernesto Torres Vega 1:26.60   1:40.06    Chile 1:26.60 1:53.68 1:41.19 1:30.62 1:48.38
14 Carlos Andres Hidalgo 1:26.77   1:40.35    Bolivia 1:49.85 1:33.34 1:42.51 1:26.77 1:45.21
15 Daniel Tarifa 1:39.54   1:47.82    Bolivia 1:47.60 1:44.31 1:39.54 1:51.54 1:58.92
16 Xavier Antonio Balderrama 1:41.39   1:49.21    Bolivia 1:41.39 1:53.90 1:49.70 2:02.33 1:44.04
17 Beymar Andres Gutiérrez Aldunate 1:45.04   1:56.45    Bolivia 2:06.62 1:57.62 2:04.16 1:45.04 1:47.56
18 Rodrigo Marca Mamani 1:55.96   1:58.88    Bolivia 1:57.50 2:34.81 2:00.26 1:55.96 1:58.87
19 Moisés Marco Quispe Arellano 1:51.92   2:03.21    Bolivia 1:51.92 2:00.65 2:00.93 2:08.04 DNF
20 James Gutiérrez 2:04.63      Bolivia 2:05.57 2:04.63
21 Daniel Baldiviezo 2:04.74      Bolivia 2:04.74 2:16.97
22 Joaquín Vargas 3:26.42      Bolivia 3:26.42 3:29.47
23 Jose Erick Jesus Gutierrez DNF      Bolivia DNF DNF
  Pyraminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antoine Cantin 3.49   3.84    Canada 3.63 4.19 5.30 3.49 3.70
2 Joseph Daniel Blas Sanchez 3.96   5.39    Bolivia 6.09 5.79 5.46 3.96 4.93
3 Jayden McNeill 3.93   5.45    Australia 5.57 3.93 4.51 6.26 9.16
4 Jose Antonio Campero Morales 4.73   5.72    Bolivia 7.64 6.56 5.02 4.73 5.58
5 Rodrigo Ugarte 3.24   NR 6.66    Bolivia 6.14 7.63 9.23 3.24 6.22
6 Wilson C. Rios 5.01   6.78    Bolivia 6.89 7.97 6.89 6.57 5.01
7 James Gutiérrez 6.06   7.18    Bolivia 7.93 6.52 7.10 8.50 6.06
8 Cesar Acho Choque 6.24   7.37    Bolivia 9.30 7.25 7.82 6.24 7.03
9 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 6.83   7.57    Bolivia 7.14 6.83 7.11 8.45 8.98
10 Andrés Muñoz Valverde 6.64   8.22    Bolivia 7.69 9.62 6.64 7.59 9.37
11 Moisés Marco Quispe Arellano 6.60   8.52    Bolivia 10.02 10.92 6.88 8.66 6.60
12 Xavier Antonio Balderrama 6.68   8.55    Bolivia 8.53 9.15 9.01 6.68 8.12
13 Adriana Saavedra Limachi 5.57   8.82    Bolivia 10.02 5.57 7.70 12.38 8.73
14 Manuel Ernesto Torres Vega 6.81   9.27    Chile 8.37 10.26 6.81 9.17 11.95
15 Nancy Garcés Hazou 7.26   9.55    Bolivia 7.26 10.48 9.57 8.60 11.02
16 Jose Erick Jesus Gutierrez 8.01   9.74    Bolivia 10.35 10.75 8.13 8.01 15.09
17 Kevin Edu Zarate Challapa 7.17   9.83    Bolivia 9.70 10.24 9.54 16.14 7.17
18 Fabian Rodrigo Ramirez 9.04   10.32    Bolivia 9.80 13.34 9.04 10.01 11.15
19 Daniel Torrejón Garay 7.88   10.88    Bolivia 13.73 9.65 16.47 9.25 7.88
20 Alberto Arturo Ayllón Bustos 8.64   10.93    Bolivia 8.64 12.59 10.46 12.14 10.20
21 Arley Zárate Challapa 8.93   11.02    Bolivia 10.83 12.85 9.39 18.54 8.93
22 Luis Julio Uscamayta Rodriguez 8.90   11.16    Bolivia 9.93 14.55 8.90 10.87 12.68
23 Jherson Wilson Vasquez 9.72   11.59    Bolivia 12.31 11.49 9.72 12.04 11.24
24 Jorge Alberto Trigo 9.36   11.86    Bolivia 10.16 12.02 DNF 13.40 9.36
25 Cristian Franco Terrazas Flores 10.52   12.42    Bolivia 19.96 10.86 13.96 12.43 10.52
26 Diego Gustavo Barreta Reinaga 11.94   18.03    Bolivia 32.62 11.94 17.74 17.39 18.97
27 Joaquín Vargas 10.44   19.71    Bolivia 22.41 10.44 DNF 15.80 20.92
28 Jesus Alejandro Fernandez Martinez 12.10      Bolivia 20.71 12.10
29 Jorge Miguel Trigo 12.72      Bolivia 12.72 12.76
30 Daniel Tarifa 13.06      Bolivia 13.06 13.99
31 Rodrigo Marca Mamani 13.65      Bolivia 14.51 13.65
32 Alejandro Marze Rossel 14.06      Bolivia 14.06 14.07
33 Oliver Jenks 14.36      New Zealand 14.36 15.36
34 Daniel C. Bedoya 14.74      Bolivia 14.81 14.74
35 Alejandro Peredo 15.08      Bolivia 15.08 16.62
36 Fabio Cesar Gómez Arismendi 15.75      Bolivia 15.75 31.37
37 Franz Carvajal 16.82      Bolivia 16.82 18.77
38 Ignacio Mita Cabezas 16.88      Bolivia DNF 16.88
39 Daniel Ajhuacho 17.28      Bolivia 17.28 19.35
40 Carlos Andrés Heredia Espinoza 17.45      Bolivia 17.45 20.57
41 Mateo Iglesias Godoy 19.88      Bolivia 21.53 19.88
42 Anthony Ariel Moreira Perez 19.89      Bolivia 19.89 29.94
43 Gabriel Santiago Conder Rojas 32.19      Bolivia 32.19 1:04.88
44 Jose Fernando Campero 32.33      Bolivia 32.33 38.48
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Rodrigo Ugarte 3.14   NR 4.56    Bolivia 3.86 3.14 4.70 5.37 5.13
2 Jayden McNeill 3.39   4.75    Australia DNF 4.40 3.39 4.66 5.19
3 Antoine Cantin 4.02   5.38    Canada 5.75 4.02 5.27 5.13 7.62
4 Joseph Daniel Blas Sanchez 4.12   5.45    Bolivia 7.76 6.69 5.07 4.12 4.59
5 Cesar Acho Choque 4.64   6.87    Bolivia 8.72 4.64 8.68 5.35 6.59
6 Wilson C. Rios 5.19   7.03    Bolivia 5.19 7.33 7.87 5.90 7.94
7 Andrés Muñoz Valverde 6.05   7.20    Bolivia 6.60 6.05 7.46 7.53 8.05
8 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 5.91   7.71    Bolivia 5.91 9.38 7.21 6.86 9.05
9 Jose Antonio Campero Morales 6.97   8.17    Bolivia 8.92 6.97 8.55 7.03 16.72
10 James Gutiérrez 7.18   8.44    Bolivia 9.41 7.18 8.01 8.32 8.98
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 F' U' R' F U F U2 F' L2 B U2 D' B2 U' R2 B2 U B2 U'
A #2 F2 D' L2 F' R U2 B U F' L U2 F2 R B2 L' B2 R F2 U2 L2
A #3 D' L2 U' B2 D R2 U2 L2 F' D2 L U L' F2 U2 B2 L' D2 F'
A #4 B L' U' B R L F2 D' L U2 B U L2 U' B2 L2 U' B2 L2 F2
A #5 F R2 L2 U' L B L' D' B2 L' D2 F2 B2 U L2 U D2 F2 D'
A Ex#1 B2 R' L B2 R F R2 U F L U2 L2 F' L2 D2 B' D2 F2 U2
A Ex#2 R2 U2 R' U2 R2 F2 L R2 B2 D2 F' L B' F2 D' R U F' U R
B #1 L2 U' B' R' D2 F' D' L D2 R D2 F R2 F L2 F' L2 D2 B R2
B #2 D2 U2 F' U2 F2 R2 F' U2 F L D U' R' F' R2 D2 F' D2 U'
B #3 U2 F' D2 L2 D2 F' L2 U2 B' L U' F' D2 F2 R F2 L2 U'
B #4 R2 D2 B' L2 D' B2 R2 F R' D' L2 U2 L D2 R D2 R' F2 L2
B #5 R' D2 R D2 U2 F2 D2 R2 U F2 R' B2 L' F2 R' B' F L' F
B Ex#1 F2 L2 D2 U' B2 D' R2 D F D' F' L D B' D2 F' L' B R' U
B Ex#2 L2 B2 D L2 D' L2 D R2 F L2 U' F L' B R2 U' B' D R2
C #1 F L U L U2 F L2 F U' R B' L' U2 B2 L' D2
C #2 U' B D2 B2 L2 B' R' L' F R' F U2 R2 L2 B2 L2 B2 U L2
C #3 U' F U2 B2 L U' D2 B U' F2 B2 D2 F2 R B2 R F2 R' D2
C #4 F' R2 F2 U2 R2 B D2 U2 B2 R2 D R' B D R D L' U F2
C #5 F2 L2 R2 U' F2 D U2 L2 D' F D L2 B2 D U R F U F' D'
C Ex#1 B2 D' U B2 D' R2 B2 L2 D2 F2 L' F' L2 R2 D' L' U R' B'
C Ex#2 B2 F2 D L2 B2 L2 F2 D' L D' F U B' L2 F2 L2 F2 D U'
D #1 R' B2 R' F2 L' D2 B2 D2 L2 U B' F2 D' L2 U' F2 R B2 U
D #2 L2 F2 R2 F U' D R F' L U2 D F2 B2 R F2 L' D2 L D2 L2
D #3 F' D' B U D B2 R U2 F' R' D2 F2 L2 U2 R' B2 L B2 L U2
D #4 L D2 R2 D2 F2 L' U2 F2 L2 U' R' B R B' R' F' R' B F R'
D #5 B2 L U2 B2 U2 L F2 R D2 R D' B F U' R2 F D L' R' B'
D Ex#1 R2 B2 F2 U2 L2 R2 F' L U' L B R B R U2 F L' F'
D Ex#2 D R2 D' L2 R2 F2 R2 U2 L2 R' D2 R D2 B U B' F D U2
E #1 D U F2 L2 R2 U' B2 U' L F2 L F' L R U2 L2 B F L R'
E #2 U' L' B2 R2 D2 F2 B D B' D2 F L B2 U2 L2 F2 B2 L D2
E #3 L' F R F L2 B L' D2 L' D' R2 F2 D2 B' U2 D2 F D2 R2 F
E #4 F' L2 R2 B' F2 U2 L2 D2 U' F2 D R B2 U L B' D' B L
E #5 F2 U2 F2 L' D2 U2 R' U2 F D2 L2 D L2 R B2 R' D2 L R'
E Ex#1 L2 F' L2 F' U2 F D2 F2 R' B L' F L U' F U2 B' U2 L2
E Ex#2 R2 U L2 D' B2 U' L2 F R B' U' R2 B2 D2 F2 R' B F2 U'
F #1 D B2 L2 B2 U' L2 D R2 U' B2 L2 F D B U2 B' L F D
F #2 U2 F2 D2 L2 U2 F U2 F D2 U' F' L' R' F2 L' U' B2 R' B L'
F #3 U' B' R' F2 U L F U L2 F R F2 U2 D R2 U2 R2 F2 D2 B2
F #4 R2 B2 L2 U2 F U2 F' D2 F' D F' R U L' U' B2 R D F R'
F #5 L' U L2 B2 D' F' R2 D' L F R' U2 F2 R D2 B2 L' D2 R L2
F Ex#1 F2 L2 D2 F2 L2 U2 F U2 F R2 U R' F' D U2 L U2 B' U' B2
F Ex#2 L2 B2 L2 B2 F R2 U2 R B2 R2 U2 B' D' L2 D' B F' L2
G #1 F2 U B2 R2 U' L2 D' B2 U R' B R U' R D2 L' F R' F' U'
G #2 D F' U R2 B R' F' D2 R U2 R' U' B2 D2 B2 R2 B2 U R2 B2
G #3 F' D2 B2 D2 L2 F' R2 F R2 U' F R' U' R U2 L' R2 D' U' L
G #4 F2 U2 R F2 L' R' F2 U2 R F' R2 B' L U B' D L B' D2
G #5 U' F U2 D R' L' U' R D' F2 B R D2 L B2 D2 R U2 F2
G Ex#1 F2 B L U2 L B2 U' D2 F' R' D' B2 U' D B2 R2 U L2 D B2
G Ex#2 R U2 R' D2 L2 F2 L U2 B2 R' U2 B' F L2 R' U' L2 U' F2 D
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 D L D B D2 F' L' U' R2 B' U2 D' R2 B2 D R2 B2 R2 D2 L2 D
A #2 D R2 U B2 U2 F2 D2 L2 D F2 R B D2 L2 R2 B' D R U2 B2
A #3 F' U2 L2 U2 R2 B L2 U2 F2 D' R F D' B D F L2 R2 U'
A #4 D2 F2 D2 L2 R' D2 L F2 L2 F' U' L2 B' F' U2 F2 R F R2 F'
A #5 R2 F2 D B2 D L2 D F2 R U F' L2 F2 R D' F' D L2 F2
A Ex#1 L2 U2 F2 D' B2 R2 U' F2 U' F2 U' B' L2 F D U R F D2 R2
A Ex#2 D' L D' L B' L' U' B' R U2 D2 F2 R2 F R2 B2 U2 B D2 B'
B #1 B' L2 B D2 F' D2 R2 B' R' B' U L D2 R2 U' F R D
B #2 B2 D2 F R2 U2 F2 L2 B' U2 B L' B U F D2 B D' U' B L
B #3 R2 D' R2 D R2 F2 U2 F2 U L U' R' F' D U' B U' R F2 U'
B #4 B2 D' L2 D B2 L2 U2 B2 L D R U2 F' L' R B' D R' B'
B #5 R U2 D B L U B' U' F' L' B2 U L2 B2 L2 B2 D' L2 U F2 L2
B Ex#1 F B U F' D' L U2 L2 F' R' D2 R' B2 R D2 L' D2 F2 D2 L
B Ex#2 D2 R U2 B U2 D' F' U2 D R' F2 D2 F2 U2 D F2 U' B2
  Rubik's Cube   Semi Final
Group No. Scramble
A #1 R' U L F B' R' L' D L D' R2 F' B D2 B2 U2 R2 B' R2
A #2 U F2 D F2 R2 D L2 U' L2 B2 L2 B' L2 F' U' L2 D' R' D2 L D
A #3 F' L2 R2 F L2 F' U2 R2 D2 B U' B F2 D' L F2 R2 F R
A #4 F R' U2 F L2 F R2 F2 L U R U2 B2 L2 B2 R' B2 L B2
A #5 L2 F U2 B D2 U2 B2 F' L' U R' U F' L2 D L' F' R U'
A Ex#1 F2 D F2 L2 R2 D L2 D2 F2 R U2 B' D U L2 B' R' B' R'
A Ex#2 B' R U B U F R' D2 R' L' B D' R2 U F2 U2 D' L2 F2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 R2 U2 L B2 L2 R' U2 R' U L R F' D' B' R B L' F' L2
A #2 D2 L2 B2 R2 U' B2 U L2 U' L2 R' U2 F' D' F L' U' L R' B
A #3 U' R F D L B D L2 B2 D' R' F2 U F2 B2 U' D F2 U R2
A #4 R2 D' F2 U B2 F2 D' B2 R' F' D' F2 R U L' F D R' D2
A #5 D F U2 L2 U L U B2 L2 B' D' F2 U L2 U' R2 D B2 U2
A Ex#1 D2 F D2 U2 B R2 U2 F' D2 U2 L' D2 U R B2 L R2 F' D B'
A Ex#2 F' U2 B2 L2 F' D2 B2 R2 D2 U' B L' D L U2 L R B' U' R
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L D2 L' D2 R2 D2 U2 R D F' L U F2 D' U2 B2 D R2 L' Rw2 D' Fw2 D L2 F Rw2 B2 Uw2 D R2 D Rw' B D' R' B Fw' R2 Fw2 Uw' D Fw' R U'
A #2 B' L2 F D F' D L' B2 R D L2 U2 F' L2 D2 R2 B D2 B F2 U2 Rw2 Uw2 B U Rw2 U2 F2 D2 R2 U L2 B' Rw' D2 L' B D' L' Fw' D Rw B F2 U Fw' Uw2
A #3 B2 U2 B2 R' L2 F2 B2 D2 L' B2 D B' L U2 R' D' L2 U R2 B2 Fw2 R F2 D2 R2 U' Fw2 Uw2 Rw2 D Fw2 F R2 Fw Uw2 L' U2 F2 Rw U' Fw2 Rw Uw' F2 B2
A #4 B' L2 R' U L2 B F R U' L' F L2 U2 B R2 F2 U2 R2 F2 Fw2 Uw2 D' B' Uw2 U F' R2 Fw2 D U R2 Fw2 Rw D2 L' Fw2 Rw Uw B Uw2 F Uw' F' Rw'
A #5 R F2 R' U2 F2 R B2 U2 R' D2 B2 U R' F B D' F2 B U' L F Fw2 U' L' D2 Fw2 B2 D2 Rw2 L' U L' Uw2 L' Fw B U' R B2 Rw' B U' Fw2 L Uw' R2
A Ex#1 U L R U' L2 F U D B L U' B2 U' B2 D R2 F2 U' F2 Fw2 Uw2 B R2 B' Rw2 L' F2 L' Fw2 F' L B Uw' L2 Uw2 F2 Fw' L' Uw R' Uw2 F2 Uw D'
A Ex#2 R' F B' L F' R D' B' R F' L2 U2 R2 F' L2 B' R2 D2 B L2 Uw2 Rw2 R' Fw2 Rw2 D L' Fw2 B2 R Fw' B L D2 Fw' Rw2 U' Uw' L Fw2 U Rw' D2
B #1 U2 F2 R2 U2 D2 L F2 U2 L2 D2 L2 U F R' U B L' D F2 D2 Uw2 Rw2 Fw2 F Uw2 F' D' B' Rw2 B U2 F' Rw' D2 U' B U2 Rw Uw' F Rw Uw' D' R Uw'
B #2 L' R' F L' U' D B L B' F2 D2 L2 B2 D R2 B2 D' B2 L2 Uw2 L' B R2 Fw2 Rw2 F' R2 F2 Rw2 L' Fw2 F2 Uw' B Rw2 F2 L Fw' Rw R' U' L2 U'
B #3 R2 U' B' D2 F' D2 R' D' B' L F U2 D2 B L2 F' D2 F' R2 F' Rw2 Uw2 B' Rw2 R U2 Fw2 Rw2 F' R B L2 F' Uw L2 B L' F' U' Fw U' Fw' Rw' Uw' L2
B #4 L' U D' F L R' U' F D L D L' D2 R B2 U2 R' F2 L2 U2 L' Fw2 D' Rw2 D' B2 L Fw2 F2 R B2 D2 L2 Fw D' B U D2 B2 Uw L Fw' R F2 Uw2 D2
B #5 D2 F D2 B U2 B2 R2 D2 B' L2 B' R B2 D R D' B' U' R2 B2 R' Fw2 Rw2 F D' F2 U Fw2 F2 U' F2 L2 D' Rw Uw2 R' B2 Rw L2 B' L' Uw' B2 Rw' Fw B' L2
B Ex#1 L2 R2 F2 L2 B' D2 R2 F U2 L' F U L R' D L' F' B U2 Uw2 F' Rw2 Fw2 D B D2 B2 U' Fw2 B R2 B2 Rw' B U Rw2 L2 Uw Rw' Fw' Uw2 L R2 Uw2
B Ex#2 B2 R2 B L B' D U' L' R2 U L2 R2 F D2 U2 R2 B' U2 F2 R2 Uw2 L2 B' Rw2 U' L2 U B' D' Rw2 B' U2 Rw' B' Uw2 D' R2 B' D2 F2 Fw R' Uw F2 Rw
C #1 B D2 B2 D L' U2 R2 D R' B2 U' B2 U B2 U R2 L2 D R2 D Rw2 F' Uw2 Fw2 B' F2 U Rw2 D' U B' Rw2 U Rw' D2 R U2 Fw2 Uw Fw' D Rw' Fw' Rw F2 B'
C #2 D L2 D L2 R2 U' D R2 B2 R D B' D' R U' B D L U R Fw2 D U2 Rw2 B' Uw2 U Rw2 U2 Fw2 D2 B' Rw L' U' D2 R2 F Rw2 Fw' Rw2 L' Fw2 D Rw'
C #3 L2 D B2 D' B2 L2 D F2 B2 L2 D B' U R B2 U L2 F R' U Fw2 Rw2 L' B2 R D2 F Uw2 D2 Fw2 L Uw Fw2 D2 L D' R' Rw' Fw' U2 Fw' Uw' D' R'
C #4 B2 D2 R L2 U' B R2 D F' R B U2 F B L2 D2 U2 B' R2 B' Uw2 Fw2 L2 F U B2 Uw2 L2 R2 F' U Rw2 U' Rw' B' D' U2 B' Fw' Uw2 B2 Uw' R' Uw' R2
C #5 U2 B2 U' R2 U F2 R2 U B2 R2 U' B D2 F' L D' R2 U2 R D2 B2 Fw2 D Fw2 Uw2 L D2 L' D R' B2 Uw2 Rw2 Fw Uw2 U' Rw2 R' B Uw' D Fw' U R' Uw
C Ex#1 D B F2 U D2 L U2 R2 B' D' R2 D2 F2 R' B2 R U2 R2 F2 D2 R2 Rw2 Fw2 Rw2 R' F Uw2 L' Uw2 F L F Uw' R F' Uw L Fw Uw Fw Rw U Fw B'
C Ex#2 R B2 L' B2 F2 D2 R U2 L' U2 F2 D B2 L2 B U F2 R2 L F' Rw2 B' L2 Fw2 Uw2 R2 L2 B' R' F U2 Rw2 Uw' L' B L2 U2 Rw2 Fw Rw' F R L B2
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 U2 R2 D2 B2 D2 B2 L' F2 U B' U2 F' R' B U2 R2 B2 U B2 Uw2 F2 L Fw2 D' R' L' Uw2 Fw2 F2 D F2 Fw' Rw2 R D' U' F Uw Rw D2 Fw2 F D' U'
A #2 D B2 R2 D' L B U2 L R' B' D B2 L2 D2 L2 U R2 D2 B2 L2 D' Fw2 R' F Rw2 Uw2 Fw2 B L R2 B2 Rw2 Uw2 D R Uw U' B2 Rw Uw2 Rw B2 Uw' R' D Fw'
A #3 L' U2 D F' B2 U' B' D' R' F L' F2 U2 B2 U2 R' B2 R' L B2 D2 Uw2 F2 Rw2 U' F Rw2 D F2 D' Rw2 D B R' D Rw' B' R2 Uw Fw Uw2 Rw R' B2 F2 U'
A #4 B2 L2 D2 F L2 B L2 F2 U2 R' B U2 R' U' B2 D L2 B2 D Rw2 U' B2 Rw2 U L2 U' B D' L2 B Rw' Uw2 Rw D' Rw2 Uw' Rw' U Rw2 F' Uw' Fw'
A #5 L2 F2 D' R2 U' F2 R2 F2 R2 U' R2 B' R' D2 B L' B' D F B Uw2 F U F2 Rw2 Uw2 D F2 Rw2 U' B F2 Rw F2 R2 F U' Fw2 R' Uw' Fw Rw' L' Fw2 U
A Ex#1 L2 F R' B2 R2 U L U2 F' B' U' F2 U' B2 R2 F2 U' L2 B2 U' Fw2 R Uw2 R D Fw2 U' F2 D2 Rw2 R U' L2 Fw U2 L Uw2 R D' Uw' Fw' Rw Uw Fw2 U Rw
A Ex#2 B2 D2 R2 U' B' U' L2 R B L' U2 F2 U R2 D' L2 R2 F2 U' Uw2 Fw2 B D' L2 U' Fw2 U F' U F2 B' Uw2 Rw' U' L' Uw2 D Fw' L' F' R' Uw Rw' F
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Dw R2 F2 Lw' Fw2 F2 Rw' R Dw' R' Lw F' Rw' U2 B Bw2 Rw' D2 L B Bw R' B' Dw2 Fw Rw Bw' B2 Fw' L' Uw' Lw F2 Lw D' Bw2 Dw Rw2 Bw U2 B' F2 U' D2 Uw Lw2 F2 Dw Lw2 D Lw' B Uw' F L2 F U D Rw Dw'
A #2 Bw Lw' F Fw2 Dw2 B2 L' Uw' Fw' Bw2 Dw2 D L' R Lw' D2 Rw2 Fw2 Dw' Fw2 Uw' U' Lw' U' Dw2 F R2 Lw Bw D B2 Dw D U B F' R U D' Fw' L2 Dw2 Fw' B' Rw' L Lw' Fw2 Lw2 L' R' Bw F' Uw R2 Uw2 Lw2 U2 R' B'
A #3 D' Fw2 Dw2 U F2 Bw' L' Rw2 Fw B' Lw2 R' Fw' U F' Dw' L2 Uw' R Fw2 U' R' Dw' B Lw2 Uw' Fw' B F U2 D2 Rw R F L Uw Fw2 Bw2 D2 U' Bw2 R2 Rw Dw2 L Rw2 F Lw2 Dw2 Fw Rw' Dw' Rw' U Uw' R' L B U2 Fw2
A #4 R' Lw' Bw U2 Fw2 R2 U2 R2 F2 R2 B2 Uw2 D2 Lw' Bw Uw2 R' Fw2 L Fw' Bw' R U' R Bw2 Uw' R2 B' Rw2 R2 U' F2 D2 L F Rw B2 Lw B2 Uw' B' Uw' B R' D2 Rw' Bw2 R Dw F Rw' F B2 Rw' L U2 R2 B2 U L
A #5 L2 Rw' Bw' Fw B U2 D2 B2 R' U D' Bw Dw' R Fw2 L2 Bw D Rw2 Bw R' Lw' Fw' Rw2 Lw2 D R2 F2 Lw2 U Uw Fw2 Dw2 Bw2 U Rw2 D Lw Bw Dw2 Rw2 U2 Lw2 Rw2 Fw2 L' Fw' F' R U' Bw2 U Uw D2 Bw' B' F2 D2 U' F
A Ex#1 Bw' U' Dw' D' B Lw2 U' D' Rw2 L2 B D2 Fw R F' Rw' Dw Lw2 Rw' Fw' U2 Lw Bw L' U2 Uw' L Rw' Lw2 B D' Uw' F Fw U2 Dw Fw Bw Rw' Fw' U R F Fw2 R2 Fw Dw L' B' Bw Rw2 B Rw2 D2 R U' Rw' U L2 F
A Ex#2 Rw' L' Dw2 Rw R2 Dw U Lw2 Fw2 L2 Fw' L' Uw Fw' Bw' Lw U2 Dw' Rw' Fw' F' Dw' R' Fw2 U' F2 D' Bw2 F' R F' Lw2 U2 Bw D' Rw Dw Bw' Uw' Bw' Lw2 Uw Lw B Fw' F' R Uw2 L2 B F2 Fw2 Lw2 Uw Rw2 B Bw Lw L2 Fw2
B #1 U' D Lw2 B Bw' Dw2 U' Rw' Lw U Bw2 Rw' Bw' Uw2 U' Fw' L' Bw2 U Dw' Bw2 D Uw2 Dw2 Fw2 D' B' L' F2 U2 R2 Dw Rw R' Fw Uw B Uw2 Rw' Lw2 Dw2 Rw' D Lw2 D' Dw' F2 Rw' Dw2 B' Fw F R U' Uw Rw' D' Rw F Fw'
B #2 Fw2 Lw' Fw' Rw' D Dw' Rw Bw' Rw' Bw' U2 R Bw Fw' F R' Uw R Fw' F Rw2 F2 L2 Bw2 Uw2 Lw' B2 Lw2 Rw2 D Uw' Dw' R L2 U D' F Bw B2 Fw' Dw B2 Uw' U2 Rw2 B L' Fw B' L' Dw' Fw' Rw' R' F' D Bw' Rw Lw Dw2
B #3 Lw2 D2 Uw Rw' Dw' U' Bw U2 D' Fw2 Lw' Bw Lw' Uw R Bw' Uw Lw' F2 Rw2 F2 Bw2 Lw Bw' Dw Lw2 Fw' D2 Fw Bw2 Dw L2 U' F B' R' Uw2 U' R' Bw Uw' D2 F2 Bw2 Dw2 Bw' B2 R' Fw' F' D' Lw' Uw2 L' Lw2 D' U2 Bw Uw' U'
B #4 L' R U R' D2 L F Bw2 D B2 Lw Dw2 B' R2 Uw2 D2 R' Rw B2 Fw Uw R' Dw' L' Bw2 F2 Fw D Lw2 Dw2 F' Fw' R Uw R2 D F2 Lw2 F Rw U2 Dw Rw R2 F2 U Bw2 R2 L F2 Fw2 Uw' Fw Rw2 F' Lw Rw2 B' L2 F
B #5 Uw Bw2 B2 U' Rw' F U' B' R' L' B' Bw2 F D2 Uw U Fw2 Bw2 Lw2 D2 Fw' D2 Bw2 D' Rw U' Uw2 Rw2 Uw2 Dw2 F Fw' Dw2 Uw' R D2 B2 F U2 L' D' Uw Bw2 Uw2 Rw' Fw' L' Bw' Uw2 Bw Uw L' Uw2 B F2 U2 Fw' Uw F Dw2
B Ex#1 Lw Rw2 Fw' Uw2 R U Rw2 Dw2 R' Rw' F' Fw' Rw' Lw2 Dw Uw' U' F' B2 Bw2 R' Dw' R U' Dw2 Rw' D B2 L' Bw2 B2 R' Fw2 B' F2 Bw Dw2 B D' Lw' Uw2 L' Dw' Bw' B2 Rw2 Dw' Fw D2 Dw' B U2 L' Fw2 Bw' Rw D2 L2 Lw' B'
B Ex#2 Uw Dw' L' Uw L R Dw' Uw2 D Bw' Uw2 Rw2 Bw' Rw2 Fw2 U2 Dw' Rw' L D' Lw' B L' Lw' D' Lw' Uw2 Fw U B F2 R' D2 Dw Bw Uw' Dw2 F Uw F Uw Rw D' Bw F' Dw' Bw2 Dw' Rw' B2 Lw2 B Dw2 R Fw' F2 Bw2 U2 Dw2 R2
  6x6x6 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 Lw 3Fw Bw' B' Lw2 Rw' Uw' 3Fw B2 Rw2 3Uw2 Uw Fw 3Fw F R' 3Fw' B F2 R2 3Fw' Uw2 B R2 U Dw2 Rw' Fw 3Uw' Rw' Fw2 3Uw L Bw B' Uw Fw Bw Uw' Rw U Dw' Fw 3Uw' Fw2 Bw D' Rw' L2 Bw2 3Uw2 F L' 3Rw2 U' Bw2 L' Bw' F2 B R2 Rw2 Uw' B U' B' 3Uw2 Bw U' D' L2 3Rw2 U F' R2 3Uw U Rw2 Lw F'
A #2 3Uw2 Dw Rw2 Fw Bw D2 B L2 F' 3Fw 3Rw2 B Dw' F' 3Rw Bw 3Uw Fw' B2 Uw' 3Fw2 F' D2 3Uw2 U F' 3Fw' 3Rw' 3Uw' R2 B D R2 3Uw F' Rw' Dw' Fw R U2 Rw2 Bw2 B D2 Fw2 Dw Uw Lw B' Lw Rw' Uw' R2 Lw Bw2 Rw' Lw2 3Rw' L' B Lw2 L Dw U 3Fw B' 3Rw Lw D' F2 3Rw' U2 Bw' L2 Dw L F' 3Fw' D2 Bw'
A #3 Dw' Uw L2 D2 3Uw 3Fw2 R2 Rw2 U' Lw2 Fw' B Uw2 L U 3Rw 3Uw Dw' Uw D R2 Dw R 3Uw2 Dw 3Rw2 Uw2 3Uw2 Lw' 3Uw2 F' Bw' U' B U R Bw' Rw 3Uw' U' F2 Lw2 D' Fw U Uw2 D2 3Fw2 R' L2 Lw' F' U 3Uw' Dw2 Bw2 Rw R B' Uw' Bw F 3Rw Fw2 Lw Rw Uw2 U' Lw Bw R 3Fw2 Uw Bw2 Lw Uw' R2 Rw Lw' Uw
A Ex#1 Rw R Dw' Lw Uw' F' B 3Fw' Rw Uw2 L U2 3Rw Bw2 B2 D2 U Fw2 Lw L2 3Fw' Dw2 D Rw2 Bw' Lw2 Rw2 3Rw2 B' F Bw2 3Fw' L' Fw2 F2 3Uw2 Dw' Uw U B2 Lw Rw' Uw Fw2 U' D2 Lw2 3Rw' 3Uw' 3Rw B F' Dw2 Lw Bw' R U' R2 Dw D Rw2 Uw2 Rw' 3Rw2 R2 U2 Dw' R B' Lw' F R' U2 R' Lw 3Uw2 3Rw2 Lw' Dw 3Uw'
A Ex#2 3Uw' Dw Fw R2 L Lw' Dw' Rw' Lw' U2 Lw 3Uw2 F' U2 L U R' Rw2 3Fw' Uw B L 3Uw2 Uw R L B' F2 Dw 3Uw F Lw L B R' L F 3Uw' Bw F B2 L F' B' R Lw2 3Fw2 Uw' 3Uw 3Rw' 3Fw' R' Dw 3Rw' B Uw' 3Uw' Bw' Dw L2 R2 3Rw' U2 Dw2 R Lw' B Lw 3Fw2 U B 3Uw2 Uw' 3Rw' R' U2 R2 F2 D F2
  7x7x7 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 3Rw' 3Fw' D' Uw B2 3Uw' L 3Rw2 U' Dw' Bw' U F2 3Uw Fw F2 3Uw2 Lw 3Rw 3Bw D 3Rw' Fw 3Lw2 U D' Dw Bw' U2 3Fw2 3Bw2 F Rw' 3Fw Bw2 B2 Dw' Fw B2 U' R2 3Uw 3Lw' Uw' 3Bw 3Fw' B2 D Rw Lw 3Dw' 3Bw Rw' Bw Lw' 3Dw' 3Lw' Bw' Fw' F 3Uw D2 F' 3Rw2 L Dw' Lw' Bw' R' Lw' Uw2 Fw B' Rw' B2 D2 Lw2 Rw2 3Uw' 3Lw' U Rw D' 3Uw Bw F2 Fw2 L 3Dw' B' Rw B' Bw2 Dw' 3Bw D 3Bw2 R Dw 3Uw'
A #2 3Dw Uw 3Uw2 B2 3Uw' 3Bw' Rw' Lw' 3Rw2 Dw B' L' D' R' 3Uw2 3Bw L Uw 3Lw2 U2 3Rw' B F' Bw' U R L' 3Rw2 Rw2 D' R2 U 3Uw Rw' D 3Lw' Bw' 3Dw 3Lw2 Uw F' B2 R2 3Fw2 D2 F Lw B R F' Bw' 3Dw R Fw B 3Bw U2 R' Fw2 3Lw2 Dw' D2 Lw2 3Rw2 F' Uw' 3Uw2 3Rw2 F Bw' 3Rw 3Lw' L' 3Fw' L' Fw2 D 3Bw' 3Fw Lw2 D' U' Uw2 F' 3Uw2 3Rw2 3Dw' 3Uw F' Dw 3Uw2 U2 R' Uw' D Bw2 Fw B 3Dw2 F'
A #3 3Uw' Lw2 3Lw D' Lw2 B2 3Fw' Fw L F2 U' Dw L2 U 3Dw' Lw' Rw 3Rw' Bw R2 U Bw2 Rw 3Dw' 3Rw' Lw2 R' 3Uw U2 F' 3Fw' Bw' Rw2 Lw' F2 Fw' 3Rw 3Fw' Rw Uw Bw2 Dw' 3Lw' Rw' F 3Dw' U2 Dw' 3Bw 3Rw D 3Fw Dw Bw Dw2 R F2 3Rw Uw2 3Fw D' F 3Rw 3Bw2 Lw L F Lw' U' Bw2 D2 Bw2 U' Fw2 F' Dw2 3Bw' F Uw' Lw' 3Rw R2 F2 Fw' U2 Dw 3Fw2 3Lw' Fw2 R 3Lw2 Bw' F2 D' Fw2 3Lw2 3Fw 3Lw' Lw2 L
A Ex#1 Lw Dw2 3Lw Dw2 D' Bw' 3Dw2 D Rw Lw 3Fw2 Dw 3Uw' 3Rw' F B2 3Lw Dw Fw Uw Bw2 3Bw2 D 3Fw' L' Fw 3Dw' 3Fw' Rw Fw2 Uw' F D' R' Bw' Uw B' Uw Dw2 F U Rw 3Uw2 U' Uw' Dw' 3Lw2 L2 B R 3Fw2 3Rw' Uw2 3Dw' 3Uw' Rw2 D' 3Rw Dw' D 3Rw' F Uw' R Bw Fw' 3Lw2 Lw Bw2 Dw2 Rw' D Lw' Dw D' Bw' 3Bw2 R' Bw' Dw2 R' 3Lw2 B2 3Dw D' 3Rw' R Lw2 3Uw 3Lw' B' 3Fw Fw2 3Lw2 Rw2 Dw D' L' Dw F'
A Ex#2 Fw' 3Fw 3Uw2 Rw2 F2 Uw L 3Dw2 D Uw' Dw 3Lw' 3Uw2 3Fw2 Bw B 3Lw2 Lw2 Bw' U' 3Uw' 3Rw Dw 3Bw' Bw Rw' L2 D Uw U' 3Fw Bw' Dw2 Bw2 3Dw2 Dw' D2 U B2 Dw' Fw' Bw B' Uw Fw Dw2 Lw' Bw2 3Fw' Rw2 Dw2 U2 L' 3Lw 3Rw 3Bw' 3Uw Fw 3Lw R' 3Dw2 F2 R Fw' 3Lw Uw2 3Bw 3Uw' 3Lw' 3Uw' Dw 3Lw2 3Bw2 R 3Uw' Uw 3Rw2 D2 3Fw 3Dw 3Fw' R2 L' Bw2 Fw2 3Bw 3Fw' 3Dw2 3Rw' Dw R2 Dw' 3Bw2 L2 3Bw' D2 F Uw2 3Uw' Dw'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 R2 U2 B2 F U2 B2 R2 F' U F2 U' F2 R' D' B D2 F2 R2 F' Rw
A #2 L2 R2 F' L2 R2 D2 B R2 B' D2 B D' U2 R2 F' U L R D U Fw' Uw
A #3 L D2 L2 F2 U2 B2 D2 L U2 B2 R' D' R2 B' R U B' D R F R2 Fw Uw2
A Ex#1 B2 R2 B' D2 U2 L2 D2 B D2 B U L B U' L2 U B2 U' L U' Rw2 Uw'
A Ex#2 L2 B2 F2 L' D2 F2 R2 F2 R D' L B2 L2 F2 L2 D R' F U' Fw
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R2 D2 F2 U' F2 D' L2 R2 U' L' B D2 L B2 R2 F' U2 L B2 U2
A #2 U2 L2 U B2 D R2 F2 U L2 R2 B R' B R2 B2 L D B2 D' R2
A #3 B2 D2 B2 D F2 U2 L2 U2 L2 B' R' F U' B D2 F' L2 D2 F
A #4 R2 F2 D L2 D' B2 U R2 B2 L B' L B' F' L B2 D' B
A #5 R' D2 R D2 U2 L' R' F2 R D B' F2 U2 L' R2 U2 B' D' L U
A Ex#1 L' F2 R D2 B2 R2 B2 U2 L' U2 B L2 U' R' D R B2 U F2 U'
A Ex#2 D' B2 R' B' D L2 F2 R B U2 F B2 R2 F2 D F2 D' B2 D
B #1 L2 F2 R2 D2 L2 R2 D R2 D U2 L2 F L' F' R' B2 U R F R'
B #2 B2 D R2 B2 U2 R2 D2 L' U F2 R U F' U F D2 U B'
B #3 D2 L2 R2 D' L2 U' F2 U B F' U L' B' D' L' B2 R U B2
B #4 R' B L2 F2 B U' D2 F' R B' L2 U D2 B2 U R2 U' B2 L2
B #5 F' B2 U B R U D F' D R B2 D2 L2 D2 B U2 F2 B' R2 F
B Ex#1 R2 B2 D2 R U2 F2 D2 R2 F2 L' U2 B' R U2 B D' F' U F2 L
B Ex#2 R2 D B2 D' B2 F2 U R2 D' B' R' D' F' L2 B' D2 L U
C #1 F R' L2 F2 R F2 B R' F' B' L2 F2 U' L2 B2 U' D2 R2 D
C #2 R2 B2 R2 D U2 R2 F2 U2 B2 L F' D2 R' F L D U F' D U'
C #3 L U R L2 F' R U R U2 L' D2 F U2 D2 F U2 B' U2 F2 R2
C #4 R2 B2 L2 U2 F' U2 B' R2 U2 R2 F' U B' F' L' U2 B' L
C #5 U' R2 U' F2 L2 U' L2 R2 D' U' R' U B D' U2 R2 D2 L U2
C Ex#1 L2 U B2 L2 B2 U B2 D2 L B' D' L2 D B' R F' D2 B' L
C Ex#2 F2 D' B2 D' B2 R2 U2 R B2 R' D' F' L R D2 L' B2 D2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 B' U2 B' R2 B' D2 F2 D2 F U B' D2 R D' L F D2 U L B'
A #2 B2 R D2 R2 B2 D2 R F2 L' B U2 L2 F2 R2 F' L U B D U2
A #3 B' D2 R2 F2 D2 B R2 B2 D2 R D' F D' U2 L' U2 L D U' F2
A #4 D F' D' B R U2 F' U R2 D F' D2 R2 F U2 B U2 L2 F
A #5 D' F2 B2 R F' B' L B' L U F U2 L2 U2 F R2 F2 R2 B' L2
A Ex#1 D' L2 R2 U' L2 D' U' L2 B' L' D2 R B' R2 F' U B D F U2
A Ex#2 D B2 U L2 R2 F2 R2 U' B' D2 R' B' R' D' L B' R' U L'
  Megaminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
A #2 R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ U
A #3 R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ U
A #4 R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R-- D-- U'
A #5 R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U'
A Ex#1 R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U'
A Ex#2 R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U'
B #1 R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U'
B #2 R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U
B #3 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ U
B #4 R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D-- U'
B #5 R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- U'
B Ex#1 R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- U'
B Ex#2 R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U'
  Pyraminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 B' R B L' B' L' R' B' U L U' u l' b
A #2 L' U' B' R U' B U B U' R L' u l b'
A #3 B' U L U L' R' U L U' B' L l r'
A #4 L' U B R' B' L R B L' U' B r' b
A #5 L R U' B' L' U R U R' L' B' u' r
A Ex#1 B' U L' U B' R L' B' R' L B u l' b
A Ex#2 B' L B R' U' L' U B' L B' R u l b'
B #1 U' B R' L' U L' B' L R U B' u' r b
B #2 B U R B' L R' B U' B' L R' u' l r b'
B #3 L' B L B' R L B L' U' R' L' u' l'
B #4 R' L B' U B' U' L' B U' R' B u l' b
B #5 B L' B' U' B' L U' B' L U B' r'
B Ex#1 R' B U' L' U B R B R' U R' u' l r'
B Ex#2 R U' B L B R' U' L B' L' U' u l' b
C #1 B R' U B' R' U' B R' U B R' l b
C #2 B' R U' R' B' L B R L' U' B' r b
C #3 L R L' R' L' U L' B R' B L' u' l' r b'
C #4 R L' R U' R' B' L U' B' R' L u l r' b'
C #5 R U B' L R U' R B U L' U' l b
C Ex#1 B' R' U R' U R L B' U' B' L' r b'
C Ex#2 R' B' U' R B' U' R' B L R' U' l r' b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 U R' L' B R' L B' U' L' B' R' l r' b'
A #2 L U' B R L U R' B' U' R' L' r b
A #3 R' L' R' B R' U' B' R' B L B u l r
A #4 U B L' U L' B L' U B' U' B u l' b'
A #5 R U' L' R U' B L' U L U R u'
A Ex#1 B L R L' U L R U' L' B L' u r' b
A Ex#2 B' R' U' R B' U R U B R' L r'
Adriana Saavedra Limachi    Bolivia
Adriana Saavedra Limachi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 43 16.02   18.67   19.78 19.99 16.82 19.40 16.02
First round 38 15.01   17.46   15.01 17.09 18.16 DNF 17.14
4x4x4 Cube Combined First round 39 1:24.73     1:28.66 1:24.73
3x3x3 One-Handed Combined First round 26 29.42     29.42 44.44
Pyraminx Combined First round 13 5.57   8.82   10.02 5.57 7.70 12.38 8.73
Alberto Arturo Ayllón Bustos    Bolivia
Alberto Arturo Ayllón Bustos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 16.97   21.40   27.14 16.97 18.52 18.55 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 38 1:24.05     1:24.05 1:47.21
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 37 34.11     34.11 38.46
Pyraminx Combined First round 20 8.64   10.93   8.64 12.59 10.46 12.14 10.20
Alejandro Cuadros Cordero    Peru
Alejandro Cuadros Cordero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 55 17.82   22.93   22.46 23.43 31.48 22.89 17.82
First round 55 18.51   20.38   19.80 18.51 21.05 20.56 20.78
Alejandro Marze Rossel    Bolivia
Alejandro Marze Rossel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 44 17.38   18.77   20.83 20.33 18.04 17.38 17.95
First round 33 15.21   16.89   17.48 16.67 18.12 16.52 15.21
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 23.26   30.24   23.26 24.15 32.28 36.56 34.30
Pyraminx Combined First round 32 14.06     14.06 14.07
Alejandro Peredo    Bolivia
Alejandro Peredo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 19.02   23.04   26.38 22.99 22.67 19.02 23.45
4x4x4 Cube Combined First round 45 1:43.08     1:43.08 2:13.84
Pyraminx Combined First round 35 15.08     15.08 16.62
Álvaro Ardaya Poveda    Bolivia
Álvaro Ardaya Poveda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 45 14.51   18.85   19.75 21.70 16.20 20.59 14.51
First round 29 14.72   16.47   14.72 16.45 19.25 18.10 14.85
5x5x5 Cube Combined Final 16 1:47.27   1:52.88   1:55.21 1:56.09 1:48.21 1:47.27 1:55.22
6x6x6 Cube Combined Final 10 3:41.08   DNF   3:41.08 3:59.94 DNF
Álvaro Rojas    Bolivia
Álvaro Rojas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 32 15.91   17.37   19.95 16.18 18.47 17.46 15.91
Second round 36 17.32   18.10   18.96 17.96 17.37 17.32 19.45
First round 41 16.41   17.92   18.07 18.39 16.41 18.58 17.31
4x4x4 Cube Combined First round 14 53.59   56.01   58.54 54.71 1:00.32 54.79 53.59
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:45.50   1:48.45   1:50.08 1:49.61 1:45.50 1:45.65 1:53.41
6x6x6 Cube Combined Final 11 4:05.31     4:05.31
7x7x7 Cube Combined Final 7 4:30.21   4:46.57   4:49.27 4:30.21 5:00.23
Andre Soliz    Bolivia
Andre Soliz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 16.23   17.43   22.81 17.07 17.74 17.48 16.23
4x4x4 Cube Combined First round 44 1:39.74     1:39.74 1:41.59
Andrés Muñoz Valverde    Bolivia
Andrés Muñoz Valverde
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.18   10.99   12.41 9.18 11.34 11.19 10.43
Semi Final 7 10.46   11.94   12.20 13.09 13.97 10.52 10.46
Second round 11 12.01   12.86   13.36 13.39 12.77 12.46 12.01
First round 13 11.37   13.03   11.49 13.73 13.90 13.88 11.37
4x4x4 Cube Combined First round 15 45.76   56.10   1:08.81 55.44 54.56 58.31 45.76
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 21.89   23.24   28.86 22.59 21.89 21.90 25.24
Pyraminx Final 7 6.05   7.20   6.60 6.05 7.46 7.53 8.05
Combined First round 10 6.64   8.22   7.69 9.62 6.64 7.59 9.37
Anthony Ariel Moreira Perez    Bolivia
Anthony Ariel Moreira Perez
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Combined First round 52 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 42 19.89     19.89 29.94
Antoine Cantin    Canada
Antoine Cantin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 7.41   8.44   8.47 8.66 8.20 7.41 10.58
Semi Final 2 6.71   8.60   6.71 7.68 11.89 9.00 9.13
Second round 2 8.21   9.54   10.29 9.67 8.67 12.03 8.21
First round 2 6.97   7.78   7.81 7.67 8.05 6.97 7.87
4x4x4 Cube Final 4 34.24   40.34   39.75 41.83 34.24 39.45 44.11
Combined First round 3 36.29   39.09   36.29 36.99 43.63 40.70 39.57
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:07.16   1:15.24   1:20.77 1:10.13 1:14.81 1:23.76 1:07.16
6x6x6 Cube Combined Final 4 2:28.81   2:40.27   2:28.81 2:32.16 2:59.83
7x7x7 Cube Combined Final 5 3:36.30   4:00.58   4:13.06 3:36.30 4:12.38
3x3x3 Blindfolded Final 1 49.29   DNF   DNF DNF 49.29
3x3x3 One-Handed Final 2 10.81   11.62   11.65 11.26 12.41 11.94 10.81
Combined First round 2 11.06   12.20   11.06 12.53 11.26 12.85 12.82
Megaminx Combined Final 3 59.12   1:08.16   1:08.67 1:08.59 59.12 1:08.75 1:07.22
Pyraminx Final 3 4.02   5.38   5.75 4.02 5.27 5.13 7.62
Combined First round 1 3.49   3.84   3.63 4.19 5.30 3.49 3.70
Arley Zárate Challapa    Bolivia
Arley Zárate Challapa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 23 15.48   16.17   21.64 15.97 16.57 15.48 15.98
Second round 37 15.67   18.19   20.17 21.95 16.60 17.79 15.67
First round 42 14.51   18.14   25.85 18.35 14.51 16.39 19.68
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:01.11   1:05.14   1:06.05 1:09.66 1:06.22 1:03.15 1:01.11
3x3x3 One-Handed Combined First round 51 57.53     57.53 58.62
Pyraminx Combined First round 21 8.93   11.02   10.83 12.85 9.39 18.54 8.93
Beymar Andres Gutiérrez Aldunate    Bolivia
Beymar Andres Gutiérrez Aldunate
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 40 15.05   DNF   DNF 15.05 DNF DNS DNS
Second round 26 14.20   15.95   17.18 16.20 15.64 16.00 14.20
First round 35 15.74   17.15   15.86 17.30 15.74 DNF 18.30
3x3x3 One-Handed Combined First round 35 33.76     33.76 34.11
Megaminx Combined Final 17 1:45.04   1:56.45   2:06.62 1:57.62 2:04.16 1:45.04 1:47.56
Brandon Luna Teran    Bolivia
Brandon Luna Teran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 48 15.81   19.55   20.08 17.76 15.81 20.80 27.88
First round 26 13.90   15.90   16.92 19.28 13.90 14.77 16.00
Bryan Nahuel Claure Rodriguez    Argentina
Bryan Nahuel Claure Rodriguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 40.08   47.95   52.58 40.08 46.99 47.58 49.27
Carlos Aguirre    Bolivia
Carlos Aguirre
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 20.32   21.74   24.08 20.32 22.07 21.65 21.50
4x4x4 Cube Combined First round 36 1:19.27     1:23.32 1:19.27
5x5x5 Cube Combined Final 23 1:50.07   2:03.51   2:07.89 1:50.07 2:00.70 2:01.95 2:10.36
6x6x6 Cube Combined Final 18 DNF     DNF
7x7x7 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
Carlos Andrés Heredia Espinoza    Bolivia
Carlos Andrés Heredia Espinoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 32.95   38.96   36.99 41.62 38.88 32.95 41.02
Pyraminx Combined First round 40 17.45     17.45 20.57
Carlos Andres Hidalgo    Bolivia
Carlos Andres Hidalgo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 11 10.49   12.59   16.22 10.49 17.64 10.91 10.65
Second round 5 9.95   10.62   10.44 10.20 9.95 11.23 13.13
First round 12 10.18   12.90   12.88 15.54 10.18 11.75 14.06
4x4x4 Cube Combined First round 24 52.19   1:02.64   52.19 1:04.73 1:12.65 54.63 1:08.57
5x5x5 Cube Combined Final 21 1:55.82   2:03.13   2:21.28 1:55.82 2:03.21 2:03.86 2:02.33
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 20.24   22.68   22.23 22.41 23.40 20.24 27.09
Megaminx Combined Final 14 1:26.77   1:40.35   1:49.85 1:33.34 1:42.51 1:26.77 1:45.21
Carlos Olivera Caballero    Bolivia
Carlos Olivera Caballero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 20.33   23.47   26.71 27.33 23.09 20.33 20.62
Cesar Acho Choque    Bolivia
Cesar Acho Choque
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 23.79   35.23   30.62 50.25 DNF 23.79 24.81
4x4x4 Cube Combined First round 43 1:39.11     1:39.11 1:54.25
3x3x3 Blindfolded Final 9 4:22.87   DNF   4:22.87 DNF DNF
Pyraminx Final 5 4.64   6.87   8.72 4.64 8.68 5.35 6.59
Combined First round 8 6.24   7.37   9.30 7.25 7.82 6.24 7.03
Cesar Fuentes    Bolivia
Cesar Fuentes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 29 14.29   17.05   25.97 18.95 17.06 15.14 14.29
Second round 32 14.77   17.33   18.94 14.77 16.50 16.99 18.51
First round 44 14.89   18.25   14.89 17.89 21.27 20.45 16.42
4x4x4 Cube Combined First round 32 56.29   1:15.95   1:12.61 1:28.24 1:16.54 56.29 1:18.71
3x3x3 Blindfolded Final 8 3:56.03   DNF   DNF DNF 3:56.03
3x3x3 One-Handed Combined First round 32 32.89     32.89 42.99
Claude Cantin    Canada
Claude Cantin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 46.32   56.66   46.32 1:00.58 55.58 53.81 1:02.94
Cristhian Alexander Zurita Honor    Bolivia
Cristhian Alexander Zurita Honor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 22.40   26.01   22.40 28.92 26.62 27.03 24.37
Cristian Challgua    Bolivia
Cristian Challgua
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 19.20   23.77   32.36 19.20 20.66 20.33 30.31
Cristian Franco Terrazas Flores    Bolivia
Cristian Franco Terrazas Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 18.29   21.50   23.07 20.33 18.29 DNF 21.11
Pyraminx Combined First round 25 10.52   12.42   19.96 10.86 13.96 12.43 10.52
Dafne Brenda Cruz Camacho    Bolivia
Dafne Brenda Cruz Camacho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 19.30   24.86   26.25 26.99 19.30 36.07 21.33
Daniel Ajhuacho    Bolivia
Daniel Ajhuacho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 26.03   30.06   33.69 44.60 27.27 26.03 29.22
Pyraminx Combined First round 39 17.28     17.28 19.35
Daniel Baldiviezo    Bolivia
Daniel Baldiviezo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 24 15.78   16.33   16.13 15.78 16.61 16.48 16.39
Second round 23 12.63   15.62   17.53 14.92 15.41 16.53 12.63
First round 34 13.85   16.95   14.57 18.49 17.80 13.85 26.96
4x4x4 Cube Combined First round 40 1:27.22     1:27.22 DNF
Megaminx Combined Final 21 2:04.74     2:04.74 2:16.97
Daniel C. Bedoya    Bolivia
Daniel C. Bedoya
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 18 12.94   14.80   12.94 14.04 17.51 14.14 16.22
Second round 20 12.60   15.04   16.33 13.34 15.46 12.60 17.55
First round 20 13.27   14.38   21.09 13.27 14.68 13.54 14.91
4x4x4 Cube Combined First round 25 57.23   1:04.47   1:08.26 1:05.17 57.23 1:04.35 1:03.88
3x3x3 One-Handed Combined First round 38 34.12     34.12 DNF
Pyraminx Combined First round 34 14.74     14.81 14.74
Daniel Delgado Candia    Bolivia
Daniel Delgado Candia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 19 11.67   14.82   15.66 14.20 15.21 11.67 15.04
Second round 14 12.65   13.91   13.44 14.56 12.65 13.74 16.32
First round 19 10.64   13.97   14.04 14.17 14.44 13.70 10.64
4x4x4 Cube Final 8 43.93   52.98   48.51 43.93 57.40 53.02 DNF
Combined First round 7 41.97   47.53   48.74 41.97 54.48 50.15 43.71
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:30.79   1:47.80   1:51.57 1:30.79 1:42.64 1:50.72 1:50.03
6x6x6 Cube Combined Final 6 2:56.38   3:01.23   2:56.38 2:57.86 3:09.46
7x7x7 Cube Combined Final 6 4:08.79   4:12.03   4:08.79 4:11.76 4:15.55
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 20.87   23.76   20.87 24.48 31.63 25.18 21.61
Daniel Tarifa    Bolivia
Daniel Tarifa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 41 16.14   18.61   20.19 16.69 16.14 19.71 19.42
First round 30 14.42   16.73   16.62 14.42 19.86 17.16 16.40
4x4x4 Cube Combined First round 23 58.80   1:02.46   1:03.75 1:13.50 1:02.48 58.80 1:01.14
5x5x5 Cube Combined Final 25 2:07.71   2:11.78   2:07.71 2:25.94 2:11.64 2:10.18 2:13.51
6x6x6 Cube Combined Final 15 4:33.49     4:33.49
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:53.99   NR DNF   DNF DNF 1:53.99
3x3x3 One-Handed Combined First round 36 34.02     34.02 38.34
Megaminx Combined Final 15 1:39.54   1:47.82   1:47.60 1:44.31 1:39.54 1:51.54 1:58.92
Pyraminx Combined First round 30 13.06     13.06 13.99
Daniel Torrejón Garay    Bolivia
Daniel Torrejón Garay
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 52 14.62   20.77   23.39 22.96 21.01 18.34 14.62
First round 50 14.80   19.40   28.33 22.36 16.37 19.46 14.80
Pyraminx Combined First round 19 7.88   10.88   13.73 9.65 16.47 9.25 7.88
Diego Armando Torrez Ticona    Bolivia
Diego Armando Torrez Ticona
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 17.79   24.20   20.34 27.68 34.81 17.79 24.59
Diego Gustavo Barreta Reinaga    Bolivia
Diego Gustavo Barreta Reinaga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 30.11   31.80   30.11 34.61 31.65 31.10 32.66
Pyraminx Combined First round 26 11.94   18.03   32.62 11.94 17.74 17.39 18.97
Diego Iglesias Godoy    Bolivia
Diego Iglesias Godoy
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 10.65   13.43   12.73 10.65 14.11 13.65 13.91
Semi Final 5 9.74   10.93   12.96 9.74 11.03 11.19 10.56
Second round 9 10.87   12.62   13.05 13.22 11.60 14.04 10.87
First round 6 8.37   10.66   9.41 10.77 11.85 11.79 8.37
5x5x5 Cube Combined Final 17 1:46.38   1:54.09   2:03.54 1:58.21 1:46.38 1:53.74 1:50.33
3x3x3 One-Handed Final 9 18.82   22.11   21.75 26.54 18.82 21.85 22.74
Combined First round 6 14.69   18.23   22.69 20.67 17.25 16.76 14.69
Eimi Cielo Beltran Luna    Bolivia
Eimi Cielo Beltran Luna
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 21.23   26.53   26.46 22.21 36.23 30.91 21.23
3x3x3 One-Handed Combined First round 50 55.62     55.62 DNF
Ernesto Gutiérrez Cuba    Peru
Ernesto Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 6.50   9.61   10.86 9.72 6.50 9.89 9.22
Semi Final 4 9.09   10.03   9.09 10.90 11.03 9.61 9.58
Second round 3 8.57   10.10   11.48 8.57 12.34 9.56 9.27
First round 4 8.22   10.33   8.38 8.22 13.17 DNF 9.43
4x4x4 Cube Final 3 30.03   33.87   40.52 34.66 30.09 30.03 36.86
Combined First round 2 30.85   33.28   33.12 33.44 33.29 39.84 30.85
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:07.63   1:09.36   1:09.00 1:09.33 1:07.63 1:09.75 1:12.74
6x6x6 Cube Combined Final 3 2:16.41   2:22.54   2:24.99 2:26.23 2:16.41
7x7x7 Cube Combined Final 2 3:19.48   3:22.09   3:19.48 3:24.25 3:22.53
3x3x3 One-Handed Final 4 13.17   15.67   15.16 16.69 15.15 17.38 13.17
Combined First round 4 14.50   16.09   15.11 14.50 21.31 17.07 16.08
Megaminx Combined Final 2 55.80   1:06.68   55.80 1:13.98 1:02.80 1:10.95 1:06.30
Ever Gonzalo Sarzo Mamani    Bolivia
Ever Gonzalo Sarzo Mamani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 14.63   18.35   19.68 14.63 20.59 17.62 17.74
4x4x4 Cube Combined First round 46 1:47.79     1:51.23 1:47.79
Fabian Alberti Maldonado    Bolivia
Fabian Alberti Maldonado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 16 10.56   14.04   10.56 13.43 12.52 19.86 16.16
Second round 13 11.71   13.27   17.31 11.71 12.36 14.32 13.14
First round 15 12.83   13.47   13.94 13.63 13.60 13.17 12.83
4x4x4 Cube Final 9 50.79   56.05   54.29 56.45 DNF 50.79 57.42
Combined First round 8 47.89   50.99   48.67 47.89 1:04.63 51.10 53.20
5x5x5 Cube Combined Final 22 1:52.19   2:03.22   2:06.18 2:02.79 2:00.70 2:06.96 1:52.19
3x3x3 One-Handed Combined First round 28 30.77     30.77 DNF
Fabian Rodrigo Ramirez    Bolivia
Fabian Rodrigo Ramirez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 28 15.79   16.88   15.79 16.43 17.90 17.51 16.70
Second round 34 16.22   17.74   17.76 17.43 20.29 18.04 16.22
First round 48 15.59   18.78   24.64 17.78 20.57 15.59 17.98
Pyraminx Combined First round 18 9.04   10.32   9.80 13.34 9.04 10.01 11.15
Fabio Cesar Gómez Arismendi    Bolivia
Fabio Cesar Gómez Arismendi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 27 16.24   16.71   18.14 16.94 16.24 16.62 16.56
Second round 29 14.19   16.59   16.38 19.27 18.94 14.45 14.19
First round 18 11.72   13.96   14.99 11.72 15.13 13.48 13.41
4x4x4 Cube Combined First round 33 1:09.85   1:20.21   1:09.94 1:28.13 1:09.85 1:32.21 1:22.55
3x3x3 One-Handed Combined First round 29 31.36     41.41 31.36
Pyraminx Combined First round 36 15.75     15.75 31.37
Fabio Hinojosa    Bolivia
Fabio Hinojosa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 19.70   23.21   23.36 19.70 24.99 26.46 21.28
Fabio Montaño Castellon    Bolivia
Fabio Montaño Castellon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 26.30   31.30   26.30 35.23 31.44 36.48 27.22
Fabricio Andrés Yañez Terrazas    Bolivia
Fabricio Andrés Yañez Terrazas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 33 14.46   17.68   14.46 19.23 DNF 16.38 17.42
Second round 24 14.17   15.65   15.64 16.50 14.80 17.59 14.17
First round 22 13.07   14.64   15.53 13.07 15.15 13.23 17.26
4x4x4 Cube Combined First round 21 54.51   1:00.92   1:08.21 54.51 56.64 1:02.88 1:03.25
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:43.39   1:47.34   1:52.24 1:45.63 1:51.32 1:43.39 1:45.08
6x6x6 Cube Combined Final 16 4:46.36     4:46.36
7x7x7 Cube Combined Final 10 6:05.43     6:05.43
3x3x3 One-Handed Combined First round 34 33.44     36.71 33.44
Megaminx Combined Final 7 1:18.02   1:25.16   1:18.02 1:34.76 1:21.33 1:27.54 1:26.62
Pyraminx Final 8 5.91   7.71   5.91 9.38 7.21 6.86 9.05
Combined First round 9 6.83   7.57   7.14 6.83 7.11 8.45 8.98
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.01   6.45   OcR 6.77 6.32 7.53 6.27 6.01
Semi Final 1 6.23   6.73   6.23 6.57 6.38 7.39 7.23
Second round 1 6.25   6.59   6.64 6.62 6.50 6.25 7.70
First round 1 6.19   6.73   6.84 6.19 6.44 6.92 9.43
4x4x4 Cube Final 1 22.52   25.81   OcR 26.41 22.52 26.84 27.33 24.18
Combined First round 1 22.71   26.50   28.75 22.71 27.52 23.22 29.10
5x5x5 Cube Combined Final 1 48.79   51.45   50.46 57.27 51.16 48.79 52.74
6x6x6 Cube Combined Final 1 1:30.56   1:37.17   1:30.56 1:37.57 1:43.38
7x7x7 Cube Combined Final 1 2:16.32   2:18.96   WR 2:16.32 2:21.30 2:19.26
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:00.69   DNF   DNF 1:00.69 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 9.41   11.28   9.41 10.65 11.46 13.00 11.74
Combined First round 1 10.14   11.44   11.17 11.99 11.23 10.14 11.93
Megaminx Combined Final 1 43.59   49.55   43.59 45.50 44.82 1:10.53 58.34
Fernando Calle Gonzales    Bolivia
Fernando Calle Gonzales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 31 15.33   17.35   19.16 15.74 23.92 17.14 15.33
Second round 22 14.04   15.50   20.28 16.11 14.87 15.51 14.04
First round 24 13.81   15.21   16.39 16.94 13.81 14.15 15.09
4x4x4 Cube Combined First round 17 56.62   57.92   58.49 1:05.60 57.99 56.62 57.29
3x3x3 One-Handed Combined First round 22 27.96     30.18 27.96
Megaminx Combined Final 12 1:25.26   1:37.91   1:36.97 1:25.26 1:53.66 1:38.01 1:38.74
Franz Carvajal    Bolivia
Franz Carvajal
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 95 36.38   44.25   44.31 50.72 45.02 36.38 43.43
Pyraminx Combined First round 37 16.82     16.82 18.77
Gabriel Paredes    Bolivia
Gabriel Paredes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 15.64   19.72   20.88 22.75 19.12 15.64 19.17
Gabriel Santiago Conder Rojas    Bolivia
Gabriel Santiago Conder Rojas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 101 1:11.72   1:16.84   1:24.75 1:12.72 1:13.06 1:34.43 1:11.72
Pyraminx Combined First round 43 32.19     32.19 1:04.88
Harold Zamata    Peru
Harold Zamata
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Combined First round 47 45.11     56.80 45.11
Henry Ramirez Escobar    Bolivia
Henry Ramirez Escobar
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 24.83   28.89   28.67 24.83 27.69 30.30 49.79
Ignacio Mita Cabezas    Bolivia
Ignacio Mita Cabezas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 20 13.61   14.92   13.81 13.61 17.34 17.77 13.61
Second round 21 13.63   15.20   16.76 16.55 14.25 13.63 14.79
First round 21 13.24   14.53   14.79 13.24 13.64 16.20 15.15
4x4x4 Cube Combined First round 31 1:10.97   1:13.79   1:11.27 1:20.87 1:18.07 1:12.03 1:10.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 23.63   37.19   38.61 23.63 DNF 38.54 34.42
Pyraminx Combined First round 38 16.88     DNF 16.88
Jaime Esteban Araujo Saenz    Bolivia
Jaime Esteban Araujo Saenz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 21.20   23.96   23.68 24.12 DNF 21.20 24.09
James Gutiérrez    Bolivia
James Gutiérrez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 14.16   15.40   17.85 15.45 14.55 14.16 16.21
4x4x4 Cube Combined First round 18 53.53   58.20   1:06.76 54.98 56.51 53.53 1:03.11
5x5x5 Cube Combined Final 27 2:10.59     2:25.02 2:10.59
6x6x6 Cube Combined Final 17 4:55.22     4:55.22
7x7x7 Cube Combined Final 13 6:55.69     6:55.69
3x3x3 One-Handed Combined First round 31 32.72     34.24 32.72
Megaminx Combined Final 20 2:04.63     2:05.57 2:04.63
Pyraminx Final 10 7.18   8.44   9.41 7.18 8.01 8.32 8.98
Combined First round 7 6.06   7.18   7.93 6.52 7.10 8.50 6.06
James Macdiarmid    New Zealand
James Macdiarmid
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 12 10.42   12.88   13.70 12.18 12.77 10.42 14.22
Second round 7 10.32   12.27   11.89 13.81 11.85 13.08 10.32
First round 9 9.07   11.01   11.23 12.63 11.37 9.07 10.44
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:29.69   1:36.70   1:29.69 1:34.18 1:38.58 1:37.34 1:51.94
6x6x6 Cube Combined Final 7 3:19.03   3:26.97   3:40.39 3:21.50 3:19.03
7x7x7 Cube Combined Final 8 4:26.20   4:50.79   4:57.44 4:26.20 5:08.73
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:55.10   DNF   1:55.10 3:25.87 DNF
3x3x3 One-Handed Final 10 19.57   23.17   39.38 24.12 22.45 19.57 22.94
Combined First round 10 17.08   21.21   17.62 21.89 24.11 17.08 24.86
Megaminx Combined Final 5 1:11.20   1:15.54   1:17.70 1:15.40 1:14.29 1:16.92 1:11.20
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 7.48   8.83   7.48 9.25 8.25 10.05 8.99
Semi Final 3 7.14   9.12   9.73 9.58 8.73 7.14 9.06
Second round 4 9.19   10.26   DNF 11.38 9.62 9.77 9.19
First round 3 7.03   9.73   19.41 8.94 11.72 8.53 7.03
4x4x4 Cube Final 2 31.14   32.88   33.54 32.36 37.98 31.14 32.73
Combined First round 4 34.15   40.56   38.98 47.63 34.15 41.72 40.98
5x5x5 Cube Combined Final 2 1:04.39   1:06.15   1:04.91 1:08.10 1:05.43 1:04.39 1:13.28
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:13.33   2:19.86   2:13.33 2:14.90 2:31.35
7x7x7 Cube Combined Final 3 3:14.70   3:31.73   3:14.70 3:44.43 3:36.06
3x3x3 Blindfolded Final 2 51.82   DNF   59.73 51.82 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 13.08   14.32   15.30 15.90 13.27 14.40 13.08
Combined First round 3 12.30   15.12   13.82 12.96 18.57 12.30 19.95
Megaminx Combined Final 4 1:06.24   1:11.07   1:16.26 1:08.26 1:11.44 1:06.24 1:13.52
Pyraminx Final 2 3.39   4.75   DNF 4.40 3.39 4.66 5.19
Combined First round 3 3.93   5.45   5.57 3.93 4.51 6.26 9.16
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.44   10.74   9.44 13.25 9.50 9.48 14.27
Semi Final 6 10.74   11.71   12.35 10.74 12.41 11.15 11.62
Second round 6 10.11   11.55   12.60 10.11 11.46 12.22 10.96
First round 7 9.90   10.84   12.59 11.09 11.05 9.90 10.39
4x4x4 Cube Combined First round 20 54.48   1:00.23   54.48 1:03.29 1:02.39 1:03.63 55.02
5x5x5 Cube Combined Final 18 1:48.92   1:59.22   2:00.21 1:52.52 2:14.19 1:48.92 2:04.93
3x3x3 One-Handed Final 5 12.70   15.90   17.36 16.38 16.86 12.70 14.46
Combined First round 5 13.15   17.93   13.15 17.29 21.85 18.00 18.49
Jesus Alejandro Fernandez Martinez    Bolivia
Jesus Alejandro Fernandez Martinez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 23.74   28.11   31.51 23.74 30.23 29.27 24.84
Pyraminx Combined First round 28 12.10     20.71 12.10
Jesus Gabriel Lafuente Gonzalez    Bolivia
Jesus Gabriel Lafuente Gonzalez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 32.98   41.11   34.96 32.98 48.23 40.13 DNF
Jherson Wilson Vasquez    Bolivia
Jherson Wilson Vasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 25 14.60   16.40   23.73 14.60 15.26 14.60 19.33
Second round 27 14.71   15.98   14.71 20.59 17.19 16.00 14.75
First round 31 13.53   16.85   14.44 19.72 19.12 17.00 13.53
4x4x4 Cube Combined First round 37 1:22.84     1:22.84 1:33.58
Pyraminx Combined First round 23 9.72   11.59   12.31 11.49 9.72 12.04 11.24
Jhohana Rivera    Bolivia
Jhohana Rivera
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 19.91   22.42   22.67 20.80 37.27 19.91 23.80
Jhonny Martínez    Bolivia
Jhonny Martínez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 23.55   25.97   31.09 23.55 24.38 29.91 23.62
Joan Anibal Montaño Ledezma    Bolivia
Joan Anibal Montaño Ledezma
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 102 54.86   1:33.09   54.86 2:08.79 DNF 1:12.89 1:17.58
Joaquín Vargas    Bolivia
Joaquín Vargas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 32.39   35.94   33.12 41.84 DNF 32.85 32.39
Megaminx Combined Final 22 3:26.42     3:26.42 3:29.47
Pyraminx Combined First round 27 10.44   19.71   22.41 10.44 DNF 15.80 20.92
Joel Manceda Michme    Bolivia
Joel Manceda Michme
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 19.42   22.88   25.04 22.85 20.76 26.42 19.42
Joel Osvaldo Durán Montaño    Bolivia
Joel Osvaldo Durán Montaño
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 54 14.85   22.27   27.56 22.28 22.67 14.85 21.87
First round 58 17.98   21.00   21.22 17.98 25.66 20.46 21.33
Johann Marvin Quiroz Triveño    Bolivia
Johann Marvin Quiroz Triveño
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Combined First round 33 32.94     32.94 DNF
Jonathan Valencia    Bolivia
Jonathan Valencia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 21 12.97   14.95   14.62 12.97 17.19 16.63 13.60
Second round 12 11.38   13.07   11.38 13.87 13.26 12.07 16.58
First round 17 11.79   13.93   15.52 15.82 12.74 11.79 13.52
4x4x4 Cube Combined First round 13 52.42   54.67   1:00.24 55.82 53.57 54.62 52.42
3x3x3 One-Handed Combined First round 24 28.88     28.88 42.75
Jordi Sebastian Solar Chavez    Bolivia
Jordi Sebastian Solar Chavez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 46 16.26   18.86   19.14 17.99 19.44 23.49 16.26
First round 28 13.52   15.96   15.57 13.52 16.19 16.11 16.20
4x4x4 Cube Combined First round 27 1:00.40   1:05.23   1:05.37 1:03.26 1:00.40 1:17.11 1:07.05
5x5x5 Cube Combined Final 24 1:58.85   2:09.70   1:58.85 2:10.93 2:10.87 2:34.79 2:07.29
3x3x3 One-Handed Combined First round 23 28.24     28.24 33.16
Megaminx Combined Final 11 1:23.09   1:36.55   2:03.25 1:30.72 1:40.56 1:38.38 1:23.09
Jorge Alberto Trigo    Bolivia
Jorge Alberto Trigo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 22.81   26.62   33.14 28.63 26.50 22.81 24.72
Pyraminx Combined First round 24 9.36   11.86   10.16 12.02 DNF 13.40 9.36
Jorge Luis Villarroel Angulo    Bolivia
Jorge Luis Villarroel Angulo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 19.80   23.01   23.49 22.20 25.83 19.80 23.35
4x4x4 Cube Combined First round 42 1:31.83     1:31.83 DNF
Jorge Miguel Trigo    Bolivia
Jorge Miguel Trigo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 51 19.37   20.58   23.97 22.62 19.44 19.67 19.37
First round 39 16.59   17.82   16.59 17.17 19.01 18.25 18.03
Pyraminx Combined First round 29 12.72     12.72 12.76
Jose Alfredo Caceres Zunagua    Bolivia
Jose Alfredo Caceres Zunagua
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 50 16.67   20.12   19.36 22.70 16.67 26.02 18.31
First round 56 19.58   20.47   20.31 24.88 21.03 20.06 19.58
4x4x4 Cube Combined First round 47 2:02.71     2:02.71 2:10.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 44 40.88     40.88 47.36
Jose Antonio Campero Morales    Bolivia
Jose Antonio Campero Morales
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 14 11.79   13.88   13.06 11.79 17.77 13.68 14.89
Second round 15 12.97   14.02   14.78 13.87 12.97 23.66 13.40
First round 14 12.11   13.15   14.65 12.39 15.11 12.11 12.42
4x4x4 Cube Final 7 45.38   49.08   45.38 47.58 47.96 51.71 54.91
Combined First round 9 40.84   52.35   40.84 55.00 54.18 47.88 59.08
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:31.75   1:36.85   1:38.75 1:31.75 1:34.95 1:36.84 1:47.09
6x6x6 Cube Combined Final 18 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 20.13   27.15   22.77 33.19 DNF 20.13 25.50
Megaminx Combined Final 8 1:21.11   1:27.48   1:21.11 1:27.68 1:41.43 1:31.48 1:23.29
Pyraminx Final 9 6.97   8.17   8.92 6.97 8.55 7.03 16.72
Combined First round 4 4.73   5.72   7.64 6.56 5.02 4.73 5.58
Jose Erick Jesus Gutierrez    Bolivia
Jose Erick Jesus Gutierrez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 19.38   21.40   19.47 DNF 24.04 19.38 20.68
4x4x4 Cube Combined First round 41 1:30.24     1:30.24 1:40.62
3x3x3 One-Handed Combined First round 48 45.28     52.17 45.28
Megaminx Combined Final 23 DNF     DNF DNF
Pyraminx Combined First round 16 8.01   9.74   10.35 10.75 8.13 8.01 15.09
Jose Fernando Campero    Bolivia
Jose Fernando Campero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 94 31.76   43.67   37.76 48.93 49.94 31.76 44.32
Pyraminx Combined First round 44 32.33     32.33 38.48
Joseph Daniel Blas Sanchez    Bolivia
Joseph Daniel Blas Sanchez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 34 13.03   17.74   18.41 13.03 18.39 16.42 18.43
Second round 28 14.81   16.00   15.54 14.81 16.67 22.79 15.80
First round 45 14.74   18.26   17.08 14.74 21.88 20.55 17.15
4x4x4 Cube Combined First round 12 50.41   54.58   59.01 58.47 52.55 50.41 52.73
5x5x5 Cube Combined Final 15 1:39.41   1:51.69   2:09.38 1:47.37 1:39.41 1:47.33 2:00.36
6x6x6 Cube Combined Final 9 3:33.13   3:45.25   3:51.41 3:51.20 3:33.13
7x7x7 Cube Combined Final 14 6:59.97     6:59.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 21 25.98     35.34 25.98
Megaminx Combined Final 10 1:25.83   1:35.55   1:29.99 1:39.75 1:45.57 1:25.83 1:36.90
Pyraminx Final 4 4.12   5.45   7.76 6.69 5.07 4.12 4.59
Combined First round 2 3.96   5.39   6.09 5.79 5.46 3.96 4.93
Juan Gabriel Oxa    Bolivia
Juan Gabriel Oxa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 49 17.52   20.04   17.72 17.52 23.95 23.00 19.41
First round 40 14.97   17.87   18.65 16.22 14.97 18.74 38.78
Juan Marcelo Leon Copali    Bolivia
Juan Marcelo Leon Copali
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 30 14.60   17.24   20.36 18.09 19.02 14.62 14.60
Second round 38 15.28   18.22   16.17 21.86 20.58 17.91 15.28
First round 43 16.31   18.16   21.47 16.31 17.46 20.43 16.60
4x4x4 Cube Combined First round 30 1:06.75   1:09.55   1:08.56 1:12.18 1:15.35 1:07.90 1:06.75
5x5x5 Cube Combined Final 28 2:48.32     2:53.66 2:48.32
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:05.16   DNF   DNF 2:50.67 2:05.16
3x3x3 One-Handed Combined First round 40 35.96     DNF 35.96
Julio Cesar Blanco Arcani    Bolivia
Julio Cesar Blanco Arcani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 21.61   24.02   23.01 21.61 26.79 22.25 29.08
Kevin Edu Zarate Challapa    Bolivia
Kevin Edu Zarate Challapa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 35 15.65   17.87   21.75 15.65 16.26 17.76 19.59
Second round 33 16.38   17.50   16.38 18.97 17.24 17.20 18.05
First round 53 17.71   19.90   21.01 17.89 20.95 17.71 20.86
4x4x4 Cube Combined First round 29 1:07.24   1:09.42   1:20.39 1:10.89 1:07.24 1:08.25 1:09.13
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:46.85   1:49.84   1:49.06 1:53.60 1:53.53 1:46.85 1:46.92
6x6x6 Cube Combined Final 12 4:07.80     4:07.80
7x7x7 Cube Combined Final 9 5:41.51   5:46.49   5:41.51 5:44.67 5:53.30
3x3x3 One-Handed Combined First round 42 36.57     42.13 36.57
Pyraminx Combined First round 17 7.17   9.83   9.70 10.24 9.54 16.14 7.17
Korinor Muñoz Valverde    Bolivia
Korinor Muñoz Valverde
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 25.51   28.66   32.49 25.91 27.98 25.51 32.08
Leonel Barrios    Bolivia
Leonel Barrios
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 42 16.45   18.66   18.07 17.06 16.45 20.86 22.73
First round 49 16.55   19.38   20.86 16.55 22.15 18.52 18.76
Luis Julio Uscamayta Rodriguez    Bolivia
Luis Julio Uscamayta Rodriguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 18.66   22.19   23.85 18.66 22.55 20.16 25.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 41 36.49     DNF 36.49
Pyraminx Combined First round 22 8.90   11.16   9.93 14.55 8.90 10.87 12.68
Luis Sarmiento    Bolivia
Luis Sarmiento
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 37 17.82   18.83   19.02 18.35 19.13 17.82 20.65
Second round 30 14.30   16.83   17.59 14.30 18.85 17.29 15.60
First round 47 14.94   18.75   23.07 17.99 14.94 20.44 17.82
4x4x4 Cube Combined First round 19 53.32   59.23   59.19 56.26 1:02.25 53.32 1:05.97
5x5x5 Cube Combined Final 26 1:54.99   2:12.70   1:54.99 2:03.18 2:02.46 2:35.34 2:32.47
6x6x6 Cube Combined Final 14 4:21.00     4:21.00
7x7x7 Cube Combined Final 15 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 30 31.77     37.21 31.77
Luis Sarzo    Bolivia
Luis Sarzo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 24.60   29.45   24.60 33.04 28.38 26.92 37.93
Manuel Ernesto Torres Vega    Chile
Manuel Ernesto Torres Vega
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 13 11.06   13.10   12.47 13.25 17.08 13.57 11.06
Second round 19 13.90   14.74   14.66 14.25 13.90 15.81 15.30
First round 27 12.06   15.94   13.73 16.50 21.57 17.60 12.06
4x4x4 Cube Combined First round 11 47.68   52.93   59.80 49.22 50.77 58.81 47.68
5x5x5 Cube Combined Final 20 1:45.73   2:02.48   1:45.73 2:06.44 1:56.83 2:12.36 2:04.17
6x6x6 Cube Combined Final 13 4:07.99     4:07.99
7x7x7 Cube Combined Final 11 6:44.98     6:44.98
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 18.52   24.58   27.25 18.52 25.82 22.97 24.94
Megaminx Combined Final 13 1:26.60   1:40.06   1:26.60 1:53.68 1:41.19 1:30.62 1:48.38
Pyraminx Combined First round 14 6.81   9.27   8.37 10.26 6.81 9.17 11.95
Maria Eugenia Barreta Reinaga    Bolivia
Maria Eugenia Barreta Reinaga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 100 1:08.94   1:16.28   1:14.95 1:38.09 1:08.94 1:16.52 1:17.38
Marvin Orlando Salguero Pardo    Bolivia
Marvin Orlando Salguero Pardo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 8.81   11.66   14.88 8.99 DNF 8.81 11.12
Semi Final 9 9.73   12.16   DNF 11.78 10.85 9.73 13.86
Second round 8 11.07   12.33   12.89 12.40 11.07 11.70 DNF
First round 11 11.04   12.40   11.04 DNF 13.70 11.24 12.27
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:26.42   1:29.78   1:31.22 1:33.49 1:29.76 1:28.35 1:26.42
3x3x3 One-Handed Final 6 14.66   17.45   16.29 16.79 23.64 19.28 14.66
Combined First round 8 14.30   19.04   25.14 17.11 14.30 18.96 21.04
Mateo Iglesias Godoy    Bolivia
Mateo Iglesias Godoy
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Combined First round 41 19.88     21.53 19.88
Miguel Junior Baptista Cuellar    Bolivia
Miguel Junior Baptista Cuellar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 38 15.68   19.54   15.68 20.69 23.59 16.45 21.48
Second round 35 16.40   18.10   18.09 22.25 16.94 16.40 19.28
First round 57 17.85   20.49   19.66 27.04 17.85 21.74 20.08
3x3x3 One-Handed Combined First round 25 29.10     31.99 29.10
Moisés Marco Quispe Arellano    Bolivia
Moisés Marco Quispe Arellano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 17 11.20   14.40   15.03 11.20 14.05 14.58 14.56
Second round 17 12.02   14.06   13.01 12.02 14.29 14.87 15.29
First round 16 13.33   13.65   13.33 13.51 14.32 13.82 13.63
4x4x4 Cube Final 10 52.85   59.79   1:07.58 52.85 1:02.69 1:01.01 55.67
Combined First round 10 50.72   52.45   50.79 55.58 53.26 50.72 53.29
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:43.37   1:49.89   1:51.92 1:52.56 1:43.37 1:48.25 1:49.50
3x3x3 One-Handed Combined First round 39 34.51     35.58 34.51
Megaminx Combined Final 19 1:51.92   2:03.21   1:51.92 2:00.65 2:00.93 2:08.04 DNF
Pyraminx Combined First round 11 6.60   8.52   10.02 10.92 6.88 8.66 6.60
Nancy Garcés Hazou    Bolivia
Nancy Garcés Hazou
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 53 18.76   21.51   22.28 22.61 19.76 18.76 22.49
First round 54 17.98   20.25   22.54 19.45 18.76 22.53 17.98
Pyraminx Combined First round 15 7.26   9.55   7.26 10.48 9.57 8.60 11.02
Natán Riggenbach    Peru
Natán Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 39 13.62   19.89   31.89 18.31 18.27 13.62 23.10
Second round 31 16.44   17.14   16.44 16.85 29.18 17.77 16.81
First round 52 14.98   19.75   20.29 14.98 24.38 16.35 22.61
3x3x3 Blindfolded Final 10 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Oliver Jenks    New Zealand
Oliver Jenks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 10.37   11.20   10.77 10.62 10.37 12.21 12.56
Semi Final 10 8.30   12.33   11.40 14.18 14.08 8.30 11.51
Second round 18 11.34   14.24   14.39 DNF 12.74 15.58 11.34
First round 8 8.90   10.99   12.05 10.40 10.51 8.90 15.03
4x4x4 Cube Combined First round 22 55.29   1:01.04   1:43.73 1:07.59 57.64 55.29 57.88
5x5x5 Cube Combined Final 29 3:23.38     DNF 3:23.38
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:57.39   DNF   DNF DNF 2:57.39
3x3x3 One-Handed Final 8 14.47   21.85   24.69 27.81 17.87 22.99 14.47
Combined First round 7 14.72   18.87   18.13 14.72 20.87 18.55 19.93
Pyraminx Combined First round 33 14.36     14.36 15.36
Raul Alejandro Cortez Quintero    Bolivia
Raul Alejandro Cortez Quintero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 36 16.19   18.37   19.21 17.91 17.99 16.19 20.13
Second round 39 15.69   18.49   19.62 18.71 17.82 15.69 18.93
First round 59 17.59   21.13   26.93 20.31 25.31 17.77 17.59
4x4x4 Cube Combined First round 35 1:15.14     1:33.36 1:15.14
Rodrigo Marca Mamani    Bolivia
Rodrigo Marca Mamani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 19.50   22.45   25.08 21.07 19.50 22.47 23.80
3x3x3 One-Handed Combined First round 45 41.83     42.16 41.83
Megaminx Combined Final 18 1:55.96   1:58.88   1:57.50 2:34.81 2:00.26 1:55.96 1:58.87
Pyraminx Combined First round 31 13.65     14.51 13.65
Rodrigo Quiroz Triveño    Bolivia
Rodrigo Quiroz Triveño
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 99 1:03.69   1:11.11   1:04.73 1:03.69 1:05.49 DNF 1:23.11
Rodrigo Raul Esprella Valdez    Bolivia
Rodrigo Raul Esprella Valdez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 26 14.62   16.63   15.52 14.62 18.06 16.31 18.78
Second round 40 13.40   18.55   13.40 18.66 18.77 20.18 18.21
First round 36 15.40   17.22   18.45 16.31 15.40 17.62 17.72
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 22.69   30.72   31.44 22.69 31.97 DNF 28.74
Rodrigo Ugarte    Bolivia
Rodrigo Ugarte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 15 12.20   13.99   12.20 DNF 16.01 12.42 13.55
Second round 16 11.83   14.06   14.65 15.89 14.40 11.83 13.13
First round 10 12.13   12.37   14.10 12.51 12.39 12.13 12.22
4x4x4 Cube Final 5 43.24   45.56   47.01 43.24 47.35 44.14 45.52
Combined First round 5 40.68   42.45   2:32.97 41.05 40.68 44.42 41.89
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:14.39   1:19.95   NR 1:33.21 1:19.52 1:14.39 1:17.88 1:22.46
6x6x6 Cube Combined Final 5 2:36.48   2:53.28   2:52.62 3:10.74 2:36.48
7x7x7 Cube Combined Final 4 3:49.31   3:57.07   4:09.08 3:52.82 3:49.31
3x3x3 One-Handed Final 7 14.14   20.71   17.35 20.81 23.97 14.14 24.89
Combined First round 9 14.74   19.86   27.23 14.74 18.66 17.88 23.04
Megaminx Combined Final 6 1:14.24   1:24.71   1:40.88 1:29.33 1:14.24 1:29.63 1:15.16
Pyraminx Final 1 3.14   NR 4.56   3.86 3.14 4.70 5.37 5.13
Combined First round 5 3.24   NR 6.66   6.14 7.63 9.23 3.24 6.22
Santiago Flores    Bolivia
Santiago Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 18.46   22.62   23.79 21.59 18.46 22.48 26.65
4x4x4 Cube Combined First round 34 1:12.91   1:26.52   1:27.01 1:12.91 1:31.88 1:20.67 2:19.61
3x3x3 One-Handed Combined First round 46 44.01     DNF 44.01
Saul Alan Aquino Chuquichambi    Bolivia
Saul Alan Aquino Chuquichambi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 20.11   27.61   27.50 26.35 20.11 32.43 28.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 49 45.42     50.03 45.42
Sergio Angulo Arce    Bolivia
Sergio Angulo Arce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 21.85   23.85   23.38 21.85 DNF 25.89 22.29
Wilson C. Rios    Bolivia
Wilson C. Rios
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 47 18.09   19.43   18.09 19.82 DNF 19.24 19.23
First round 32 14.64   16.89   20.12 15.44 14.64 15.11 22.95
4x4x4 Cube Combined First round 16 52.07   56.19   57.01 55.64 52.07 1:01.54 55.92
5x5x5 Cube Combined Final 19 1:53.58   2:00.31   1:53.58 1:58.74 1:58.31 2:03.87 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 27 30.42     DNF 30.42
Megaminx Combined Final 9 1:13.71   1:31.81   1:45.56 1:13.71 1:34.32 1:38.80 1:22.30
Pyraminx Final 6 5.19   7.03   5.19 7.33 7.87 5.90 7.94
Combined First round 6 5.01   6.78   6.89 7.97 6.89 6.57 5.01
Xavier Antonio Balderrama    Bolivia
Xavier Antonio Balderrama
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 9.40   12.12   13.56 9.40 11.20 14.49 11.61
Semi Final 8 11.40   12.06   11.46 13.01 12.32 12.40 11.40
Second round 10 10.98   12.76   10.98 13.70 11.00 18.23 13.58
First round 5 8.70   10.58   11.85 8.70 12.57 9.39 10.50
4x4x4 Cube Final 6 40.51   46.71   42.59 57.61 52.88 40.51 44.65
Combined First round 6 40.90   43.32   41.17 44.71 44.08 54.44 40.90
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:18.12   1:42.36   1:47.25 1:54.33 1:18.12 1:36.58 1:43.24
6x6x6 Cube Combined Final 8 3:14.75   3:29.96   3:40.34 3:14.75 3:34.78
7x7x7 Cube Combined Final 12 6:49.82     6:49.82
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 18.10   24.88   18.10 21.17 26.19 DNF 27.29
Megaminx Combined Final 16 1:41.39   1:49.21   1:41.39 1:53.90 1:49.70 2:02.33 1:44.04
Pyraminx Combined First round 12 6.68   8.55   8.53 9.15 9.01 6.68 8.12
Yerson Zerna Soto    Bolivia
Yerson Zerna Soto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 55.72   1:00.97   55.72 57.14 1:08.77 1:06.92 58.86
Yuri Villanueva Alzamora    Peru
Yuri Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 22 13.84   15.37   15.86 18.07 14.35 13.84 15.90
Second round 25 13.52   15.77   18.67 16.26 15.66 13.52 15.40
First round 23 11.56   14.81   15.21 12.70 16.51 18.69 11.56
4x4x4 Cube Combined First round 28 1:05.15   1:09.10   1:05.15 1:10.28 1:08.76 1:10.09 1:08.44
3x3x3 One-Handed Combined First round 43 37.47     40.35 37.47