Latin America Cubing Tour - Arequipa 2017

Date City WCA LInk
2017-6-22  Peru, Arequipa LatAm Tour - Arequipa 2017

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 7.03  Jayden McNeill 8.22  Antoine Cantin 8.92
 2x2x2 Cube  Jayden McNeill 2.74  Feliks Zemdegs 2.90  Antoine Cantin 3.26
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 25.01  Ernesto Gutiérrez Cuba 34.35  Jayden McNeill 35.49
 5x5x5 Cube  Feliks Zemdegs 52.53  Jayden McNeill 1:02.69  Ernesto Gutiérrez Cuba 1:06.48
 3x3x3 Blindfolded  Antoine Cantin 25.14  Gianfranco Huanqui 25.53  Jayden McNeill 48.26
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 11.42  Antoine Cantin 12.13  Jayden McNeill 12.65
 Megaminx  Feliks Zemdegs 45.52  Antoine Cantin 1:03.78  Jayden McNeill 1:04.46
 Pyraminx  Antoine Cantin 4.03  Eduardo Gutiérrez Cuba 6.15  Joseph Daniel Blas Sanchez 6.40
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.85   6.45   OcR  Australia 6.75 5.85 6.39 10.55 6.21
2 Jayden McNeill 5.91   7.78    Australia 5.91 11.06 8.65 7.66 7.04
3 Antoine Cantin 7.69   8.53    Canada 7.69 10.37 8.65 8.94 8.00
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 7.88   8.90    Peru 8.92 7.88 10.09 8.51 9.28
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 9.22   10.25    Peru 10.46 10.46 9.22 10.50 9.84
6 Rachel Riggenbach 9.97   11.36    Peru 11.57 11.75 12.57 9.97 10.75
7 James Macdiarmid 9.80   11.77    New Zealand 11.56 12.37 9.80 14.19 11.39
8 Jeremy Fleischman 9.55   11.99    USA 18.09 12.34 12.13 9.55 11.49
9 Luis Jussie Delgado Villanueva 10.86   12.19    Peru 10.86 11.85 13.15 11.87 12.85
10 Marcos Rodriguez 10.96   12.25    Peru 10.96 12.19 14.11 12.94 11.63
11 Oliver Jenks 10.30   12.27    New Zealand 10.30 13.22 DNF 11.13 12.46
12 Jael Riggenbach 11.61   12.62    Peru 12.60 14.17 11.61 12.74 12.52
13 Rodrigo Ugarte 12.19   13.04    Bolivia 13.84 12.19 13.40 13.02 12.69
14 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 10.19   13.17    Bolivia 10.19 12.17 13.46 13.89 14.39
15 Eduard Esteban García Domínguez 11.43   13.40    Colombia 11.43 13.18 13.02 14.01 DNF
16 Carlos Joaquín Rivera Tupac 11.77   13.81    Peru 11.77 15.46 14.67 14.68 12.09
17 Marco Alzamora Cueto 12.32   13.93    Peru 14.34 14.65 15.24 12.79 12.32
18 Kevin Estefano Coayla Vargas 12.13   14.00    Peru 15.64 13.75 12.97 15.28 12.13
19 Manuel Ernesto Torres Vega 12.88   14.17    Chile 17.03 12.88 14.66 14.50 13.34
20 Gianfranco Huanqui 11.22   14.65    Peru 11.22 13.85 14.58 17.62 15.53
21 Yuri Villanueva Alzamora 13.41   14.80    Peru 13.41 17.06 13.64 15.07 15.70
22 Marco Antonio Benavides Tito 13.90   14.93    Peru 14.45 28.51 15.54 14.80 13.90
23 Joseph Daniel Blas Sanchez 13.83   15.35    Bolivia 15.79 17.31 14.98 15.29 13.83
24 Edgar Tinta Mendoza 14.58   15.47    Peru 14.58 15.41 16.63 16.18 14.82
25 Luis Enrique Vega Choquehuayta 15.39   15.71    Peru 15.39 18.09 15.51 15.43 16.20
26 Gianfranco Hugo Mostacero Muñoz 13.47   15.73    Peru 17.23 17.32 14.13 15.82 13.47
27 Lucciano Florez 13.11   16.03    Peru 15.28 20.29 13.11 17.46 15.34
28 Pedro Luis Mamani Suclla 14.72   16.40    Peru 16.20 17.01 14.72 15.98 19.54
29 Jose Emilio Ramos Huaman 14.40   16.50    Peru 14.40 15.71 17.18 20.98 16.60
30 Luis Saico 15.06   17.06    Peru 16.33 15.82 19.03 19.02 15.06
31 Natán Riggenbach 15.52   17.84    Peru 17.83 18.99 17.23 18.46 15.52
32 Percy Manuel Azpur Huillca 14.30   17.85    Peru 18.10 20.09 21.77 15.36 14.30
33 Abril Andrea Arizaca Benique 15.69   17.93    Peru 18.98 18.46 16.36 15.69 23.37
34 Leithian Riggenbach 17.30   18.24    Peru 25.50 17.30 17.47 18.59 18.66
35 Helar Gomez Chalco 14.51   18.30    Peru 14.81 14.51 20.03 20.07 25.67
36 Christian Collado Calderón 16.03   18.48    Peru 20.12 26.52 19.23 16.03 16.10
37 Esteban Daniel Rivera Diban 17.27   18.70    Peru 18.00 17.27 17.40 21.86 20.69
38 Ruth Villanueva Alzamora 17.91   19.10    Peru 17.91 19.80 18.15 19.36 24.85
39 Percy David Davalos Salas 16.32   19.37    Peru 16.32 19.70 19.34 21.19 19.06
40 Juan Chacón Palacios 17.35   20.62    Peru 18.46 22.74 20.93 22.46 17.35
41 Abel Jesús Angeles Rodríguez 18.50   20.88    Peru 18.50 19.81 23.64 25.47 19.20
42 Giovanni Neira 18.13   22.29    Peru 21.92 18.13 32.19 26.17 18.79
43 Piero Andre Abril Maldonado 17.54   22.55    Peru 21.66 21.31 28.84 24.67 17.54
44 Piero Stefano Menéndez Jaramillo 18.28   22.66    Peru 24.42 22.48 27.77 18.28 21.08
45 Jhair Anthony Ccora Mamani 17.09   22.84    Peru 22.75 25.41 24.43 21.34 17.09
46 Fernando José Pinedo Vargas 19.60   23.32    Peru 21.08 23.51 19.60 34.27 25.38
47 Alejandro Cuadros Cordero 20.89   23.61    Peru 23.09 30.48 20.89 26.22 21.51
48 Fernando Jose Montesinos Estrada 20.80   23.90    Peru 23.49 25.12 31.12 20.80 23.10
49 Ricardo Jesús Gambini Abril 19.92   25.38    Peru 19.92 27.99 22.89 25.26 28.46
50 Jehus Ramirez Laime 21.86   25.57    Peru 24.86 24.14 27.72 21.86 39.92
51 Marcelo Omar Quispe Cutipa 23.05   26.43    Peru 23.05 27.34 24.06 27.88 30.11
52 Elias Nathaniel Paliza Indacochea 24.96   26.43    Peru 28.93 24.96 27.56 25.20 26.53
53 José Andrés Zúñiga Pérez 21.22   27.07    Mexico 21.22 26.86 29.80 29.82 24.55
54 Claudia Ramos Medina 25.17   29.60    Peru 29.01 31.28 29.05 30.73 25.17
55 Barbara Llanos Yucra 26.35   31.61    Peru 53.51 26.35 33.60 30.49 30.73
56 Dilan Lautaro Almora Berlanga 25.85   33.08    Peru 32.86 52.43 29.80 25.85 36.57
57 Walter Fernando Calisaya Valdivia 32.53   38.88    Peru 41.96 35.66 39.03 32.53 1:02.68
58 Elvis Mollo 35.18   43.85    Peru 56.42 38.79 1:14.89 35.18 36.33
59 Daniel Condori Candia 43.61   50.75    Peru 58.23 43.61 44.56 1:00.26 49.47
60 Angel Maximo Centeno Cruz 45.46   51.85    Peru 45.46 57.18 47.27 51.10 1:03.02
61 Alejandro Emilio Condori Pallardel 44.68   54.40    Peru 55.41 44.68 54.27 1:06.23 53.52
62 Said Rafael Chihuantito Molina 43.12   55.07    Peru 56.66 43.12 53.41 1:03.66 55.14
63 Johann André Choque Larico 44.26   55.26    Peru 50.48 44.26 1:03.34 1:46.15 51.95
64 Claude Cantin 49.82   57.95    Canada 54.76 57.72 49.82 1:01.37 1:11.88
65 Carlos Alonso Lajo Flores 55.20   59.38    Peru 55.20 1:02.12 1:03.81 1:00.78 55.23
66 Sidane Nauca 51.75   1:01.59    Peru 51.75 1:34.57 58.87 1:00.93 1:04.97
67 Juan Manuel Pérez Mendoza 49.68   1:03.03    Peru 57.77 49.68 1:31.17 1:17.10 54.23
68 Juan Gualberto Quispe Leiva 46.59   1:11.27    Peru 57.86 DNF 1:28.62 46.59 1:07.33
69 Carlos Alberto Condori Candia 56.31   1:12.52    Peru 2:51.07 1:16.97 1:07.35 56.31 1:13.24
70 Jaime Zárate Flores 1:02.31   1:17.83    Peru 1:22.23 1:16.26 1:35.27 1:02.31 1:15.01
71 Marco Antonio Sánchez Huamani 23.87   DNF    Peru DNF 23.87 DNF 23.91 29.33
72 Victor Hugo Mantilla Salinas 9:12.12   DNF    Peru DNF 9:12.12 DNF DNF DNF
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.39   6.56    Australia 6.91 5.39 7.57 5.98 6.79
2 Antoine Cantin 5.41   NR 7.63    Canada 8.87 6.84 7.84 5.41 8.20
3 Jayden McNeill 6.90   8.19    Australia 9.58 6.90 7.33 9.44 7.81
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 7.54   10.39    Peru 11.56 7.54 9.54 DNF 10.08
5 Jeremy Fleischman 8.63   10.45    USA 11.31 8.63 9.44 10.86 11.06
6 Luis Jussie Delgado Villanueva 9.73   10.79    Peru 10.81 9.78 11.78 13.03 9.73
7 James Macdiarmid 11.13   11.77    New Zealand 11.21 11.13 11.65 12.45 12.64
8 Marcos Rodriguez 9.87   12.26    Peru 19.95 13.60 11.14 12.04 9.87
9 Eduardo Gutiérrez Cuba 11.26   12.30    Peru 11.26 11.75 11.91 13.23 14.78
10 Rachel Riggenbach 11.00   12.40    Peru 12.48 11.70 11.00 13.02 15.51
11 Rodrigo Ugarte 11.88   12.55    Bolivia 15.55 13.01 12.22 11.88 12.42
12 Jael Riggenbach 12.14   13.19    Peru 13.79 14.33 12.14 12.65 13.12
13 Oliver Jenks 11.52   13.47    New Zealand 13.19 13.95 11.52 14.05 13.28
14 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 12.23   13.47    Bolivia 12.23 14.75 13.26 12.41 14.81
15 Eduard Esteban García Domínguez 11.35   13.53    Colombia 14.15 15.10 11.35 12.66 13.79
16 Marco Alzamora Cueto 12.60   14.08    Peru 12.60 13.96 14.81 13.48 18.94
17 Kevin Estefano Coayla Vargas 11.74   14.15    Peru 15.81 14.91 11.74 11.74 DNF
18 Joseph Daniel Blas Sanchez 14.10   14.96    Bolivia 15.25 16.50 15.39 14.10 14.24
19 Marco Antonio Benavides Tito 14.72   15.27    Peru 15.64 14.72 15.78 15.32 14.86
20 Manuel Ernesto Torres Vega 12.12   15.45    Chile 17.68 12.12 14.54 14.48 17.33
21 Natán Riggenbach 12.78   15.63    Peru 16.83 14.58 15.49 17.97 12.78
22 Yuri Villanueva Alzamora 13.87   15.77    Peru 15.52 15.30 16.49 13.87 16.58
23 Luis Enrique Vega Choquehuayta 11.90   16.14    Peru 18.89 15.56 16.97 11.90 15.88
24 Luis Saico 14.64   16.19    Peru 14.64 16.97 15.53 16.06 18.84
25 Lucciano Florez 14.07   16.68    Peru 14.17 19.39 14.07 19.40 16.47
26 Gianfranco Hugo Mostacero Muñoz 13.31   16.86    Peru 19.22 17.11 13.31 16.30 17.17
27 Edgar Tinta Mendoza 16.46   17.54    Peru 16.46 17.82 18.29 16.50 19.68
28 Pedro Luis Mamani Suclla 13.98   17.72    Peru 18.68 13.98 18.44 26.46 16.04
29 Percy Manuel Azpur Huillca 16.60   18.24    Peru 17.25 20.30 18.76 18.71 16.60
30 Carlos Joaquín Rivera Tupac 11.45   18.27    Peru 23.28 DNF 11.45 16.46 15.06
31 Gianfranco Huanqui 15.53   20.74    Peru 15.75 24.70 23.30 23.17 15.53
32 Jose Emilio Ramos Huaman 18.54   21.99    Peru DNF 18.54 26.13 18.68 21.17
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.33   7.03    Australia 6.80 6.33 7.26 7.04 7.48
2 Jayden McNeill 6.68   8.22    Australia 7.48 8.39 6.68 8.80 9.37
3 Antoine Cantin 6.79   8.92    Canada 6.79 9.45 8.93 10.04 8.38
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 9.11   10.24    Peru 9.11 11.21 9.28 10.23 17.06
5 Jeremy Fleischman 8.97   10.56    USA 8.97 11.81 15.98 10.36 9.52
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 9.12   10.77    Peru 9.72 12.36 10.69 11.89 9.12
7 James Macdiarmid 8.27   11.62    New Zealand 8.27 10.16 14.31 17.18 10.40
8 Marcos Rodriguez 11.81   12.22    Peru 12.77 15.11 12.06 11.83 11.81
9 Rachel Riggenbach 9.58   12.85    Peru 11.91 13.43 17.71 13.20 9.58
10 Luis Jussie Delgado Villanueva 10.39   13.29    Peru 10.39 10.39 16.09 14.61 14.86
  2x2x2 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 1.14   2.83    Australia 3.38 2.94 1.14 4.84 2.18
2 Jayden McNeill 2.01   2.89    Australia 3.27 2.42 4.93 2.99 2.01
3 Lucciano Florez 2.35   2.91    Peru 4.44 2.35 2.79 3.26 2.69
4 Antoine Cantin 2.62   3.16    Canada 3.21 13.56 2.62 3.04 3.22
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 2.79   3.37    Peru 4.04 3.24 3.26 2.79 3.62
6 Ernesto Gutiérrez Cuba 2.73   3.43    Peru 3.43 2.73 3.21 4.38 3.65
7 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 2.68   4.04    Bolivia 4.16 3.25 4.87 2.68 4.70
8 Jeremy Fleischman 3.58   4.37    USA 3.58 3.75 6.10 3.77 5.60
9 Pedro Luis Mamani Suclla 3.87   4.65    Peru 6.64 4.43 3.87 4.65 4.88
10 Luis Jussie Delgado Villanueva 2.97   4.85    Peru 5.42 4.35 2.97 DNF 4.79
11 Oliver Jenks 3.39   4.89    New Zealand 4.70 4.50 3.39 5.46 6.20
12 Gianfranco Hugo Mostacero Muñoz 3.04   5.18    Peru 4.51 8.48 3.04 6.21 4.83
13 Christian Collado Calderón 5.22   5.61    Peru 5.22 6.07 5.80 5.77 5.27
14 Kevin Estefano Coayla Vargas 3.86   5.81    Peru 3.86 4.36 8.31 5.03 8.05
15 Rodrigo Ugarte 5.13   6.01    Bolivia 5.13 6.56 6.00 5.47 7.15
16 Manuel Ernesto Torres Vega 5.49   6.04    Chile 13.80 5.49 5.60 5.85 6.68
17 Eduard Esteban García Domínguez 2.90   6.54    Colombia 6.50 8.50 2.90 10.29 4.63
18 Joseph Daniel Blas Sanchez 5.42   6.63    Bolivia 6.87 6.44 5.42 6.59 14.18
19 Piero Andre Abril Maldonado 4.83   6.71    Peru 7.57 4.83 5.85 6.73 7.55
20 Leithian Riggenbach 5.76   7.20    Peru 9.29 6.24 8.56 5.76 6.79
21 Esteban Daniel Rivera Diban 6.63   7.83    Peru 6.95 6.63 9.84 6.82 9.73
22 Giovanni Neira 4.71   8.27    Peru 6.53 4.71 11.52 8.63 9.66
23 Ricardo Jesús Gambini Abril 6.14   8.32    Peru 8.71 8.74 9.30 7.50 6.14
24 Juan Chacón Palacios 7.21   8.65    Peru 10.11 8.38 7.21 9.37 8.19
25 Abel Jesús Angeles Rodríguez 6.55   8.79    Peru 6.55 7.24 13.78 11.74 7.40
26 Luis Enrique Vega Choquehuayta 6.96   8.94    Peru 9.28 6.96 26.08 9.31 8.23
27 Alejandro Cuadros Cordero 7.55   8.94    Peru 8.20 7.55 7.84 11.05 10.77
28 Luis Saico 6.33   8.96    Peru 10.78 9.09 7.02 15.52 6.33
29 Jehus Ramirez Laime 4.91   9.21    Peru 9.05 9.05 9.54 4.91 10.33
30 Jhair Anthony Ccora Mamani 5.08   9.41    Peru DNF 5.08 8.47 7.43 12.33
31 Marcelo Omar Quispe Cutipa 8.63   9.42    Peru 9.54 10.29 8.63 8.67 10.05
32 Piero Stefano Menéndez Jaramillo 6.02   9.92    Peru 13.66 8.22 6.02 7.89 15.33
33 Dilan Lautaro Almora Berlanga 8.16   10.96    Peru 15.40 9.85 11.02 8.16 12.00
34 José Andrés Zúñiga Pérez 9.81   11.13    Mexico 9.81 12.06 13.05 10.18 11.14
35 Jose Emilio Ramos Huaman 4.94   12.07    Peru 19.08 4.94 26.45 6.20 10.93
36 Sebastián Matos Rodríguez 9.98   13.61    Peru 9.98 14.83 13.63 12.37 17.37
37 Marco Alzamora Cueto 12.21      Peru DNF 12.21
38 Said Rafael Chihuantito Molina 19.75      Peru 19.75 1:15.49
39 Fernando José Pinedo Vargas 23.16      Peru 53.33 23.16
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Jayden McNeill 1.69   2.74    Australia 3.82 DNF 1.69 2.16 2.24
2 Feliks Zemdegs 1.34   2.90    Australia 2.69 1.34 3.41 2.85 3.17
3 Antoine Cantin 2.12   3.26    Canada 2.94 2.12 3.45 5.07 3.39
4 Eduardo Gutiérrez Cuba 2.59   3.53    Peru 3.79 3.34 2.59 3.75 3.50
5 Lucciano Florez 2.46   3.83    Peru 4.29 2.46 3.06 4.15 DNF
6 Ernesto Gutiérrez Cuba 2.72   4.09    Peru 2.72 2.75 9.30 5.49 4.03
7 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 2.55   5.67    Bolivia 7.40 2.55 5.76 5.23 6.01
8 Jeremy Fleischman 4.42   5.90    USA 6.24 4.42 5.93 6.78 5.53
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 19.36   WR 25.08    Australia 22.63 26.48 19.36 29.44 26.14
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 30.21   34.12    Peru 34.23 35.02 33.11 30.21 36.85
3 Jayden McNeill 30.68   34.63    Australia 37.13 33.31 30.68 41.12 33.45
4 Antoine Cantin 35.78   38.72    Canada 35.78 44.15 37.86 39.83 38.46
5 Rodrigo Ugarte 36.66   43.96    Bolivia 50.37 1:31.12 38.76 42.75 36.66
6 Eduard Esteban García Domínguez 42.47   47.49    Colombia 53.24 43.66 42.47 51.33 47.49
7 Eduardo Gutiérrez Cuba 40.56   48.97    Peru 54.59 56.20 40.56 47.34 44.99
8 Manuel Ernesto Torres Vega 44.35   49.45    Chile 56.93 51.60 45.67 51.09 44.35
9 Marco Alzamora Cueto 47.54   54.33    Peru 51.91 1:15.29 47.54 55.90 55.17
10 Pedro Luis Mamani Suclla 49.30   54.72    Peru 49.30 56.22 55.75 52.18 58.30
11 Kevin Estefano Coayla Vargas 52.45   56.00    Peru 57.71 53.79 56.49 52.45 59.10
12 James Macdiarmid 54.15   56.04    New Zealand 54.19 54.15 59.54 56.89 57.04
13 Joseph Daniel Blas Sanchez 43.61   56.61    Bolivia 1:03.59 1:06.17 56.20 50.05 43.61
14 Esteban Daniel Rivera Diban 58.71   1:01.38    Peru 1:00.58 1:03.33 58.71 1:02.08 1:01.49
15 Christian Collado Calderón 57.18   1:03.80    Peru 1:06.00 1:09.74 57.18 1:02.11 1:03.28
16 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 54.84   1:04.16    Bolivia 1:03.43 DNF 1:03.88 54.84 1:05.16
17 Lucciano Florez 57.50   1:08.13    Peru 1:10.03 57.50 1:22.07 1:03.12 1:11.24
18 Yuri Villanueva Alzamora 1:10.46      Peru 1:15.10 1:10.46
19 Oliver Jenks 1:10.95      New Zealand 1:10.95 1:27.54
20 Juan Chacón Palacios 1:16.12      Peru 1:19.09 1:16.12
21 Abel Jesús Angeles Rodríguez 1:16.32      Peru 1:17.56 1:16.32
22 Giovanni Neira 1:20.98      Peru 1:35.97 1:20.98
23 Jose Emilio Ramos Huaman 1:21.59      Peru 1:31.49 1:21.59
24 Piero Andre Abril Maldonado 1:34.13      Peru 1:45.66 1:34.13
25 Luis Enrique Vega Choquehuayta 1:35.86      Peru 2:09.23 1:35.86
26 Jehus Ramirez Laime 1:59.94      Peru 2:34.25 1:59.94
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 22.34   25.01   OcR  Australia 22.34 27.49 24.75 22.79 DNF
2 Ernesto Gutiérrez Cuba 29.07   34.35    Peru 35.39 37.77 29.88 38.78 29.07
3 Jayden McNeill 32.85   35.49    Australia 36.28 32.85 33.92 36.28 36.73
4 Antoine Cantin 36.92   39.22    Canada 41.95 37.28 36.92 40.13 40.26
5 Eduardo Gutiérrez Cuba 42.79   44.34    Peru 48.13 42.79 43.27 43.69 46.06
6 Rodrigo Ugarte 40.85   45.80    Bolivia 45.30 48.33 54.67 43.77 40.85
7 Eduard Esteban García Domínguez 42.18   50.41    Colombia 42.18 50.96 55.81 49.98 50.30
8 Manuel Ernesto Torres Vega 50.28   53.20    Chile 54.10 51.67 54.45 53.84 50.28
  5x5x5 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 45.65   52.53    Australia 58.38 45.65 51.42 53.10 53.06
2 Jayden McNeill 54.66   1:02.69    Australia 59.02 1:06.38 1:03.77 54.66 1:05.28
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 1:04.86   1:06.48    Peru 1:07.22 1:30.46 1:07.19 1:05.04 1:04.86
4 Antoine Cantin 1:07.79   1:15.36    Canada 1:13.81 1:07.79 1:28.63 1:13.22 1:19.06
5 Rodrigo Ugarte 1:18.72   1:22.90    Bolivia 1:20.98 1:29.35 1:23.78 1:18.72 1:23.94
6 Kevin Estefano Coayla Vargas 1:18.29   1:32.84    Peru 1:58.62 1:18.29 1:41.92 1:28.62 1:27.98
7 James Macdiarmid 1:25.61   1:33.04    New Zealand 1:32.91 1:37.05 1:30.88 1:25.61 1:35.32
8 Eduard Esteban García Domínguez 1:32.98   1:40.67    Colombia 1:32.98 1:45.53 1:37.40 1:50.32 1:39.08
9 Manuel Ernesto Torres Vega 1:36.36   1:41.72    Chile 1:51.26 1:38.44 1:41.66 1:36.36 1:45.07
10 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 1:43.77   1:48.87    Bolivia 1:43.77 1:48.15 1:48.40 1:50.07 2:01.03
11 Joseph Daniel Blas Sanchez 1:44.39   1:50.52    Bolivia 1:48.36 1:47.90 1:55.31 1:56.02 1:44.39
12 Marco Alzamora Cueto 1:50.89      Peru 1:50.89 1:54.12
13 Abel Jesús Angeles Rodríguez 1:51.77      Peru 2:08.13 1:51.77
14 Pedro Luis Mamani Suclla 1:57.70      Peru 1:57.70 1:58.69
15 Esteban Daniel Rivera Diban 2:11.23      Peru 2:33.84 2:11.23
16 Juan Chacón Palacios 2:32.59      Peru 2:45.93 2:32.59
17 Jose Emilio Ramos Huaman 2:58.50      Peru 2:58.50 3:08.05
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Gianfranco Huanqui 22.87   DNF    Peru 22.87 26.72 DNF
2 Antoine Cantin 29.01   DNF    Canada DNF 1:03.80 29.01
3 Jael Riggenbach 44.85   DNF    Peru 44.85 1:02.30 DNF
4 Jayden McNeill 1:00.46   DNF    Australia 1:05.47 1:00.46 DNF
5 Feliks Zemdegs 1:01.85   DNF    Australia DNF 1:01.85 DNF
6 Natán Riggenbach 1:36.07   DNF    Peru DNF 2:09.89 1:36.07
7 James Macdiarmid 1:36.97   DNF    New Zealand DNF 2:17.35 1:36.97
8 Oliver Jenks DNF   DNF    New Zealand DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antoine Cantin 25.14   NR DNF    Canada 26.53 25.14 DNF
2 Gianfranco Huanqui 25.53   DNF    Peru DNF DNF 25.53
3 Jayden McNeill 48.26   DNF    Australia 48.26 DNF 55.03
4 Feliks Zemdegs 53.17   DNF    Australia 1:05.67 53.17 DNF
5 Jael Riggenbach 1:05.04   DNF    Peru DNF 1:05.04 DNF
6 Natán Riggenbach 1:26.98   DNF    Peru 1:26.98 DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 9.22   11.57    Australia 11.39 15.22 10.99 9.22 12.32
2 Jayden McNeill 11.76   12.73    Australia 12.42 13.61 13.38 12.38 11.76
3 Antoine Cantin 11.67   13.24    Canada 12.31 14.93 13.60 11.67 13.81
4 Jeremy Fleischman 11.24   15.18    USA 17.99 13.47 17.61 14.47 11.24
5 Ernesto Gutiérrez Cuba 14.41   17.07    Peru 25.34 15.65 16.52 14.41 19.03
6 Oliver Jenks 15.13   18.81    New Zealand 15.13 24.47 15.50 22.93 17.99
7 Eduardo Gutiérrez Cuba 16.71   19.86    Peru 16.71 18.43 22.06 19.09 DNF
8 Rodrigo Ugarte 19.15   21.69    Bolivia 20.22 21.34 23.50 24.21 19.15
9 Eduard Esteban García Domínguez 19.19   22.81    Colombia 26.62 20.86 19.19 20.95 29.98
10 James Macdiarmid 21.66   23.88    New Zealand 41.28 21.66 25.03 24.49 22.13
11 Manuel Ernesto Torres Vega 21.06   24.08    Chile 25.72 21.06 24.86 21.67 37.27
12 Luis Jussie Delgado Villanueva 18.49   32.46    Peru 18.49 18.81 28.65 49.93 DNF
13 Kevin Estefano Coayla Vargas 27.23      Peru 35.48 27.23
14 Marco Alzamora Cueto 27.40      Peru 33.29 27.40
15 Luis Enrique Vega Choquehuayta 31.73      Peru 45.37 31.73
16 Jose Emilio Ramos Huaman 33.71      Peru 33.71 47.17
17 Joseph Daniel Blas Sanchez 35.13      Bolivia 35.13 38.15
18 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 35.68      Bolivia 40.52 35.68
19 Abel Jesús Angeles Rodríguez 51.97      Peru 57.44 51.97
20 Alejandro Cuadros Cordero 57.93      Peru 59.22 57.93
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 9.60   11.42    Australia 15.08 11.62 11.57 9.60 11.07
2 Antoine Cantin 10.10   12.13    Canada 16.82 13.20 10.60 12.60 10.10
3 Jayden McNeill 11.86   12.65    Australia 12.99 12.73 12.24 11.86 15.45
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 14.08   14.55    Peru 14.08 14.75 14.26 17.14 14.64
5 Jeremy Fleischman 15.56   17.55    USA 17.28 15.56 20.12 17.20 18.18
6 Eduardo Gutiérrez Cuba 14.77   18.56    Peru 19.46 14.77 20.13 18.29 17.94
7 Oliver Jenks 16.44   19.19    New Zealand 18.18 16.44 19.46 19.94 20.68
8 Rodrigo Ugarte 17.10   19.83    Bolivia 22.40 17.10 22.81 18.68 18.42
  Megaminx   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 41.02   45.41    Australia 46.99 42.56 46.69 47.27 41.02
2 Jayden McNeill 58.93   1:03.05    Australia 1:02.07 1:09.24 58.93 1:04.99 1:02.10
3 Ernesto Gutiérrez Cuba 57.55   1:07.60    Peru 1:08.57 1:04.47 1:18.66 1:09.77 57.55
4 Antoine Cantin 1:06.17   1:11.41    Canada 1:09.06 1:11.47 1:18.17 1:13.70 1:06.17
5 James Macdiarmid 1:04.64   NR 1:12.25   NR  New Zealand 1:12.79 1:12.38 1:11.58 1:12.88 1:04.64
6 Eduard Esteban García Domínguez 1:12.02   1:18.92    Colombia 1:31.84 1:19.68 1:23.59 1:12.02 1:13.49
7 Rodrigo Ugarte 1:11.86   1:24.49    Bolivia 1:29.30 1:18.65 1:35.71 1:25.52 1:11.86
8 Joseph Daniel Blas Sanchez 1:23.33   1:30.27    Bolivia 1:38.82 1:32.68 1:23.33 1:24.29 1:33.85
9 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 1:25.34   1:30.40    Bolivia 1:35.31 1:30.09 1:26.67 1:25.34 1:34.45
10 Manuel Ernesto Torres Vega 1:26.35   1:37.12    Chile 2:36.54 1:33.54 1:44.21 1:33.62 1:26.35
11 Christian Collado Calderón 1:35.65   1:40.31    Peru 1:35.65 1:46.60 1:44.04 1:41.01 1:35.89
12 Luis Jussie Delgado Villanueva 1:31.63   1:42.46    Peru 1:50.84 1:31.63 1:47.06 1:32.42 1:47.89
13 Abel Jesús Angeles Rodríguez 2:31.87      Peru 2:31.87 2:36.59
14 Jehus Ramirez Laime DNF      Peru DNF DNF
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 41.09   45.52    Australia 47.34 48.47 41.09 46.34 42.87
2 Antoine Cantin 54.47   1:03.78    Canada 1:09.94 1:03.25 1:09.13 58.97 54.47
3 Jayden McNeill 56.34   1:04.46    Australia 1:04.83 1:03.15 1:05.40 1:09.15 56.34
4 Ernesto Gutiérrez Cuba 58.67   1:09.32    Peru 1:14.95 1:11.40 58.67 1:02.65 1:13.90
5 Eduard Esteban García Domínguez 1:10.38   1:14.09    Colombia 1:18.95 1:15.29 1:11.60 1:10.38 1:15.38
6 James Macdiarmid 1:11.78   1:16.80    New Zealand 1:23.22 1:14.46 1:11.78 1:26.00 1:12.73
  Pyraminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Antoine Cantin 3.22   4.03    Canada 3.97 4.24 3.88 3.22 5.76
2 Eduardo Gutiérrez Cuba 5.71   6.15    Peru 6.18 6.43 6.46 5.84 5.71
3 Joseph Daniel Blas Sanchez 5.38   6.40    Bolivia 10.24 5.38 6.71 6.96 5.52
4 Jayden McNeill 4.10   6.77    Australia 7.28 6.38 6.66 4.10 8.67
5 Rodrigo Ugarte 5.07   7.18    Bolivia 5.07 6.67 DNF 7.77 7.11
6 Christian Collado Calderón 6.81   7.83    Peru 6.81 7.27 12.40 8.72 7.50
7 Kevin Estefano Coayla Vargas 7.70   7.84    Peru 7.76 7.84 7.70 9.78 7.91
8 Manuel Ernesto Torres Vega 8.93   9.89    Chile 9.52 9.89 10.30 10.25 8.93
9 Marco Alzamora Cueto 5.88   10.19    Peru 9.72 12.77 5.88 14.31 8.08
10 Eduard Esteban García Domínguez 6.20   10.42    Colombia 6.20 10.61 11.69 13.72 8.96
11 Dilan Lautaro Almora Berlanga 8.93   10.50    Peru 8.93 10.48 10.30 10.72 10.77
12 Juan Chacón Palacios 9.18   11.89    Peru 9.18 11.46 14.07 DNF 10.13
13 Luis Enrique Vega Choquehuayta 8.81   14.67    Peru 8.81 16.41 16.84 10.77 36.32
14 Fabricio Andrés Yañez Terrazas 10.08      Bolivia 11.65 10.08
15 Gianfranco Hugo Mostacero Muñoz 10.58      Peru 10.58 16.57
16 Oliver Jenks 12.01      New Zealand 14.45 12.01
17 Abel Jesús Angeles Rodríguez 12.90      Peru 14.56 12.90
18 Esteban Daniel Rivera Diban 13.26      Peru 13.26 13.40
19 Leithian Riggenbach 14.45      Peru 15.13 14.45
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 L' D2 F2 R2 D R' F' L F D' R2 F2 U2 L2 U B2 D' L2 D2
A #2 F L2 F' D2 B2 D2 R2 B' F L2 U2 L' D' U' B' R U' B F2 D U'
A #3 R D2 L2 B' D R' L' F2 U' B' L D2 F2 D2 F2 L' D2 R U2 R'
A #4 R D2 R' D2 L' B2 U2 L2 U2 R D2 B' F R D B L' B2 F' D2 R'
A #5 L2 F' L2 U2 B R2 D2 R2 U2 F' R U' L' B2 L2 D2 R U L B2
A Ex#1 F R2 U2 R U' D2 F2 U F L2 U2 F2 R2 D' L2 D L2 U L2 B2
A Ex#2 R' U2 D' L2 B D2 R U L2 F U2 F2 D2 L2 U2 B2 R F2 B2 R'
B #1 L F2 L' R' F2 D2 F2 R D2 U B2 U2 F2 D B U' B2 F U
B #2 R2 F2 D B2 R2 D B2 D' B2 D L B' R2 B D B' L2 R' B
B #3 U2 R2 B2 D2 L D2 B2 D2 B2 F2 R2 U' B U2 R F U2 B2 D2 U2
B #4 U2 R2 F U2 R2 U2 L2 B2 L2 U2 R' U' L' R' U' R' D' F L2 F2 U
B #5 R2 U' B2 L2 R2 U' L2 F2 D2 B2 D' L' F2 D' B F R U' F R' D2
B Ex#1 R2 D2 R2 U F2 R2 D F2 R2 F' L' B2 U2 B D F' L2 U' F'
B Ex#2 D' R2 B2 L' B L D' F2 L' D' R2 U2 F2 L2 F2 L2 U F2 D L2
C #1 D2 R2 F' L2 F R2 B2 R2 D2 F R2 D B R' D2 L' D' B2 F2 D' B
C #2 B L' B2 U L' F2 L' B' L' U2 R2 U2 F' B' L2 B R2 L2 F' U2
C #3 D2 L2 D' F2 D2 F2 L2 D' L B L2 F D U2 L' B D' L
C #4 U2 R' B2 F2 L2 R' U2 L2 R' B2 U L2 R' D F U' B R' D2 L
C #5 B2 U2 R2 D' R2 D F2 U R2 D2 R B' D' L B2 L F' L D' B L'
C Ex#1 L2 B2 L F2 D2 B2 L D2 U2 L' B' R2 D F U' F2 R' B D B'
C Ex#2 D' R2 L B D' F2 D F' R' D L' F2 U2 L2 D2 R' F2 B2 R' D2
D #1 U2 R2 D2 B2 L2 F L2 F U2 B' D' U2 B' R2 F R D' F' U R'
D #2 R' F' B' R U' F2 D' F2 L F' R B2 U2 D2 R' L' D2 L' F2 D2
D #3 B D2 U2 R2 U2 F' L2 U2 B' F2 R B' D2 U' R2 U' L' R D' U
D #4 D2 F L2 U2 F' D2 R2 B2 R2 D R F R' D' L2 U L2 B D
D #5 U' F2 R U F' D F' D' L' B U2 L2 U D' F2 R2 U' R2 B2 R2
D Ex#1 D' F B2 R' U2 B U' D' L B L2 D2 R D2 L' U2 B2 L2 F2 D2
D Ex#2 R2 F2 D2 L2 D2 R U2 L F2 U' L' R' B D' L' U B D2 B2
E #1 R2 F' R L B' U R F' R U' F B D2 F R2 B2 R2 U2 L2 U2
E #2 D2 R' B2 L F2 L U2 F2 U2 B2 F' R F' D L2 R F' D2 R F2
E #3 R2 U B2 L2 R2 D2 F' R2 U' L D L F2 D2 R2 D2 U'
E #4 R' D' L F' U' L' D F R' B U2 R' B2 U2 R' B2 R' F2 R U2 D2
E #5 D2 F2 U2 B R2 D2 F D2 L2 D' L2 U' B2 R' U' L D2 U' F'
E Ex#1 B R' D' F' L B' U F' L2 F U2 L U2 B2 R F2 U2 B2 D2
E Ex#2 R2 F L2 U2 D2 L F D B' U D2 B2 D' F2 U' B2 R2 D2 B2 U
F #1 B L2 U2 B U2 B2 L2 D2 F' L2 R2 D U' L B F2 R' U2 B'
F #2 U L2 F2 L2 U' L2 F2 U L' B R2 B U F R2 U' F D' U2
F #3 F D2 B' D2 B2 D2 R2 U2 F' L R2 B D' U' L2 D2 B' R
F #4 B2 D2 L R B2 L F2 U2 R' F' D' F R2 U R B' L' U B'
F #5 L' D2 R2 F R2 L B D' R' U' R2 L2 F' U2 F' B U2 B2 U2 L2
F Ex#1 U' R2 U B2 L2 R2 U R2 B2 D' R' D2 F L U2 L U B L' F2 R
F Ex#2 D2 L2 U' F2 R2 U' F2 R2 F' U L' D' R F R2 F L R' D2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 B D2 L' F2 L D2 F R' B L U R2 F2 U2 B2 R2 U R2 B2
A #2 F R2 B' L2 U2 B2 L2 F2 R2 F' R' F U' R' F L U R D F
A #3 F2 L B U R' B' R U F2 L' B D2 B' D2 R2 L2 B R2 B2
A #4 U' F2 U R' F2 R D F' R D' B U2 L2 U2 F' R2 U2 D2 B'
A #5 B U B R D' B' L F2 U F' D' R2 D F2 U F2 L2 U L2 D
A Ex#1 R2 B2 D2 B2 R' F2 D2 L' B2 U2 R2 B R' D' L2 B D2 B' L B D'
A Ex#2 R F2 D2 L2 R' D2 R B2 F U2 F D' F' R B' D' U2 R2
B #1 D B2 U B2 U' R2 D R2 D L2 F' U2 R' U2 B' L' D' B L2 D' F'
B #2 F B' L' F L' F' D' B D R' U R2 U L2 D' L2 F2 B2 U' D2
B #3 R' U R2 F L' D2 F B' U' F U2 B2 R' B2 R' U2 L U2
B #4 D U' R2 D' F2 R2 U R2 F' D' L' D L' F2 D2 B2 F2 L' F
B #5 F2 D2 L F2 R' D2 F2 R B2 R B2 D F' R2 B' F' L F R' D' F
B Ex#1 L2 F2 D2 F2 D' F2 L2 U' L2 B2 R D2 F2 L' B L B R' F D' U
B Ex#2 D' L2 U B2 D R2 U2 B2 L2 U R B' L R2 B' F L D' L R
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 U2 R2 B2 D2 R2 D B2 F2 R' B2 U' B2 R' F L' B D' F2 U'
A #2 D2 F' D2 B' U2 R2 D2 R2 F2 R2 B' R' U' R2 B R2 F' D L B F'
A #3 D F' D' L2 F2 B' D' B L' B' R' D2 R U2 R' D2 L2 D2 F2
A #4 L2 F2 U R2 B2 U' R2 U' B2 U L F' U' R B2 D B L' F
A #5 U' R' F2 U2 D' R F2 D' B' L F2 U F2 U R2 D' F2 D R2 U
A Ex#1 D B' R F L B U' R' D F' R2 U' L2 U' D2 L2 B2 U' F2 U L2
A Ex#2 F L2 R2 U2 B' U2 B2 U2 R2 B D B U B2 L' R2 U R D2 L2
  2x2x2 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 U R2 U2 R2 F U' R2 U2 R2 F' R
A #2 F' U' R U' R' F U' R' U2 F R
A #3 R U' R' U2 R' U' R F U' F' R
A #4 U R' F R U2 R' F U' F2 R U2
A #5 U' R' U F U' R' U2 F U' F U2
A Ex#1 R' F U' F' U R2 U' R' U R' F
A Ex#2 U R' F' R2 F' U' R U' R2 U' F
B #1 R U' F R U R' U F R2 U2 F'
B #2 U R' U2 R2 U' R2 U F U2 F U
B #3 R F' R2 U' R U R' F' U' R U2
B #4 F R U' R' F R2 U' R2 U2 R' U'
B #5 R' U' F U' F R2 F R' U2 R U
B Ex#1 F' U2 R2 U2 R2 F R U2 R F' U'
B Ex#2 F U2 R U R' U2 F U' R2 U' R2
C #1 U' R F' R2 U' R U2 R' U' R U'
C #2 R2 U2 R2 U' R U' R' F' R U R
C #3 U2 R U' R' U2 R' U' F U F2 R
C #4 U R' U' F' U' F U' F U' F2 R
C #5 R F' U2 R' U2 R' F R U' R U'
C Ex#1 R' U2 R U' R F' R F R2 U' F'
C Ex#2 R U' R' U R' U2 F R U' F2 U'
D #1 U' R' U' F R U R' U2 F' U' R'
D #2 R2 U' R2 U' F' R U R F' R' U2
D #3 U' R2 U2 R2 F R U2 R' U' F R2
D #4 R2 U' R U' R' U2 F U R2 F' R2
D #5 R' U' R' F' U' F R U' R U' R'
D Ex#1 U R U2 R2 F R U' R' U' F' U2
D Ex#2 U2 R' U F U2 F R2 U' R' U R
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R U2 R' U2 R U' R2 U2 R' U2 F
A #2 U2 R U' R2 U2 F' R U R F' R'
A #3 R U' R' U R F R U' R' U' F'
A #4 R U' R' F U' R2 U' R2 F2 U2 F
A #5 R' F' U2 R2 F' U R' U2 R U2 R
A Ex#1 U2 R' U' R U' R F' U2 R' F' R'
A Ex#2 U R' U' R F2 U' F' R U' R U'
  4x4x4 Cube   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 D2 R2 L2 D' R2 F2 U R2 D' B2 L2 B U2 F' U' F2 U' R' F' D2 B Fw2 D2 L D2 Rw2 D' R' Uw2 U' L' D L2 D' Fw D2 R U' Fw' Uw' L' Fw Rw' F2 U2 Fw'
A #2 R2 D2 U2 R U2 R D2 F2 L2 D2 F U B U2 B2 L U F' D' B2 Uw2 L D Rw2 U' B2 L' Uw2 D Rw2 Uw2 L' B' D Fw L' Uw2 Fw' Rw Fw' U2 R' Uw D2 L
A #3 D2 F' L' B' L' D R2 U' F D2 L2 D R2 U B2 U' B2 R2 B2 F2 Uw2 Rw2 F L Uw2 L F' Rw2 D2 B2 Uw2 B F' Uw' F' L2 Uw2 D Rw' Uw2 D Rw L2 D'
A #4 R2 F2 U2 F2 L2 D B2 L2 B2 L2 F' U2 D' B' D' R U B U' L' Fw2 Rw2 U L2 Fw2 R2 U Fw2 F2 Uw2 D L U' Fw' U' L' F' Uw2 R Rw' Uw L' Uw Rw2 D2 B2
A #5 B2 D2 L2 D F2 U' R2 U' F2 R2 B R B L' D' L2 F D' L F' Uw2 Rw2 F2 D Rw2 L2 F' D2 F Uw2 U' R Uw2 F2 U Rw' U' Fw R' Fw2 Rw' L2 Uw' D
A Ex#1 F D2 F' D2 R2 B2 D2 B' L2 B2 R L2 B R' D2 F2 B2 L U B Uw2 Rw2 R' F' R' L' D2 Fw2 U2 F2 R Fw2 Uw' F2 R2 B2 L Rw' D Fw U2 F Rw2 D' F'
A Ex#2 R' B2 L' D2 R' U2 L U2 R' F2 R' D L' D2 F' L B' R2 D' F2 R Fw2 U' B F2 D Fw2 L2 Uw2 L2 B L2 D Rw' F2 R' U2 B' Fw U' Rw' D' F Rw' Fw U
B #1 D' R2 B2 D B2 L2 F2 D' R2 U2 L R2 U F L2 F' R2 U B2 U Fw2 Uw2 Rw2 D2 F L' B2 Uw2 D2 R' B' Rw2 F' Uw L' B' L2 F2 Rw Fw Uw U L' B' D2
B #2 R B2 L D R U D2 F2 R' F' D' R2 U L2 D' B2 U L2 U' B2 Fw2 Rw2 Uw2 R2 D2 Fw2 F R' Uw2 U2 B L F Uw B2 Uw' F B Uw Rw' Fw2 D F Rw' B2 F
B #3 L' R' U2 F2 L R2 F2 B2 D2 F2 B L U2 R2 D' B2 D2 U' F B2 L' Uw2 Fw2 F' R' Fw2 F B Rw2 U2 R Uw2 B' R' Uw' L2 R2 Uw Rw2 L' B' Uw L2 Fw' L' Fw'
B #4 U2 D2 L D2 R' U2 R' B2 R' D2 L D R' B' D B2 R U' F2 Fw2 L' D' F2 L2 Fw2 R' U D Fw2 R2 Fw R B' F' D F' Uw' Fw' B D Rw' L2 Fw'
B #5 U2 L2 D2 B' R2 B' U2 B L2 B' D' B2 U2 B2 U' L' F2 D' F' U2 Uw2 F' D Fw2 L2 U' F' D' U' Rw2 U Rw' R' F2 U Rw' D2 Rw2 Fw Rw' Uw F D Rw2
B Ex#1 F2 U2 D2 B2 R' F2 R B2 R U2 B2 U L2 B R U' B D2 L' B L' Rw2 D Rw2 D' B L2 F' Rw2 D2 Fw2 L2 Rw B2 R2 U R' F Uw' Fw2 Uw Fw' U2 B2 F
B Ex#2 U' R L' B D' R' U' F D' U' R' F2 L D2 R' F2 U2 R' U2 F2 Fw2 Rw2 U B D' F' Uw2 Rw2 D' Fw2 B2 F U Rw Uw2 Rw F' U' R' Uw' Rw Uw' B' L' F2
  4x4x4 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 D2 B2 D2 L' F L' B D' B2 L' D2 L2 B' L2 U2 R2 U2 F' R2 F' L2 Uw2 B R2 Fw2 Uw2 U2 B Rw2 D R2 F' Rw D L2 F2 Uw' Rw' R B2 R2 Fw2 L2
A #2 L' D2 R' B2 D2 B2 R' F2 D2 L' B2 F' U F' D2 R L2 D' B' L2 U2 Uw2 Rw2 B L' Fw2 B' U2 F Uw2 F' Uw2 B2 Uw R2 B Uw' D2 B Fw D2 F Rw' Fw2 L' D'
A #3 U' B' L2 D L F2 L F' R L D2 F' D2 B R2 U2 L2 B U2 B2 Uw2 B U2 Rw2 Uw2 U' Rw2 F2 B' R2 F2 Rw' F' Rw2 Fw2 B2 R U2 L Uw' Fw F' L' B Uw2
A #4 D2 R D2 B2 D2 L' U2 B2 L' R2 D L D2 B' U' F' U' D' B2 U' Uw2 Fw2 B' Rw2 D F' D2 L2 F2 Uw2 B U2 Rw U2 L2 U' Rw2 F R Fw D2 Rw Fw' R' Fw' B2
A #5 D2 L2 R2 B2 R2 U' F2 U F2 U' B2 L' F' U' L U2 L B' R2 F' D2 Uw2 Fw2 B' D2 Rw2 L B' U2 B2 Rw2 F2 Uw F2 Uw Fw2 Uw' D2 Rw2 F L Rw B Uw F2
A Ex#1 B2 L2 D2 L2 U2 D' L2 D2 L2 F2 U2 B L' D2 R' B2 D F2 B U Uw2 Rw2 L2 F Rw2 U L2 U2 Fw2 D2 F' D' Rw B2 U Rw2 F2 R2 Fw Rw L' Fw' B' Rw' Fw2
A Ex#2 R2 F2 D U B2 R2 D2 B2 L B' R F' U L2 D B2 R F R' Rw2 Fw2 U' Rw2 F Uw2 F U Fw2 U F' B2 Rw' U2 D2 Rw' Uw Fw Rw' R' Uw2 Fw2 U2 R2
  5x5x5 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 L' Lw Rw F2 B Rw D' B' Lw2 B' Lw' B2 Dw' Lw Bw' Lw' Bw' Dw2 U' B2 Dw2 L2 Fw Dw' F Uw Fw' U2 Lw' D B L2 Dw2 Lw2 L' Fw U' Rw2 F Fw2 Uw Bw' D2 Bw2 Dw2 Rw2 Lw2 B' Rw2 B' Uw B Uw2 F2 Uw Rw' Bw' U' Dw' R2
A #2 Uw Dw2 Fw' Rw' Bw F2 Lw2 L' Dw D Bw2 Rw' Lw F' Lw2 Fw' F' Lw2 D' F' Uw B Rw' Dw' Bw U' B' Lw' Dw' F' Lw U' F2 U' Fw D U2 L Uw2 Rw Fw L R' Lw2 D Dw' R Fw' Dw R' F2 R' Fw' B' Dw Uw' Lw Bw2 F2 B2
A #3 Rw2 Lw Uw' R2 Rw2 L' Lw' Bw2 Fw2 Dw' Rw2 L2 Bw' Lw2 U Dw' Bw2 Lw2 Dw2 Uw2 R L' D2 F Bw' U B2 Fw' D2 F L Bw2 R D2 Rw Bw D Uw B Rw' Dw' U L Rw' U Uw2 B Rw2 F U2 Bw Rw Fw Lw' D L F2 Lw Uw2 Bw
A #4 F2 R2 Rw' F Rw' D2 U Lw2 Fw R' Rw2 Dw Lw' Fw2 Uw' Rw2 U D2 F B' Dw Rw Bw2 R' Bw Fw Rw' D2 B L2 D2 B Dw B2 F' U2 Dw2 F2 Dw' Fw Rw D Bw2 Uw2 Bw2 D' Rw Lw B F' Rw' F2 Bw Uw2 Fw Lw' R2 L' Rw' Fw'
A #5 Fw Lw Fw' B2 U B2 Fw Uw2 U' Rw Fw R' Lw Uw' D' Fw U Dw2 Uw' Rw' R' Uw Rw F L2 Uw R2 Bw' Rw2 F Bw2 Lw' Bw' B' Uw B Dw' L' Dw' L2 B F2 L' Dw' L' R' F L U Rw Dw R Rw' Bw' F2 R2 D' Lw' F' B'
A Ex#1 D2 F2 L' R' Rw' D' Bw U' Rw' Lw2 F' U D2 Dw R' B2 D2 Lw Fw2 Lw2 Rw' F2 U B2 Dw' R Bw F2 Uw Fw2 L' D R2 Lw2 Dw2 L Bw' Fw' B Lw2 L Bw' Dw Fw2 Rw Fw2 Dw Rw2 D Bw' Fw2 Dw D Uw' Lw' U2 Lw' Uw' B' U'
A Ex#2 Lw2 Fw L' Lw2 Dw2 L Dw Fw2 L' Rw' B2 Uw' D' F2 Uw2 B' U2 Uw2 Bw' Rw' Dw R' U L' Lw2 Rw2 Fw2 U D' Uw' B Dw2 Uw Fw2 D2 Bw B2 D Bw U Rw' Uw2 R' Dw' F B' Bw' Fw2 Dw2 B D' L2 Uw Fw' D' Dw' L2 F2 L' Uw'
  3x3x3 Blindfolded   First round
Group No. Scramble
A #1 U2 B' R2 F' U2 R2 B F D2 F R' B L' R2 F' U L B2 D L Uw
A #2 U B2 F2 U R2 D' B2 D2 B2 F' L B2 U F' R2 B L D2 F' Rw'
A #3 L2 R2 B L2 U2 B2 D2 B D B2 U2 F' R2 U2 R' F D' L U2 Rw2 Uw
A Ex#1 R' F2 L2 U2 B2 D2 F2 L' R2 F2 R' F' L D L D R B D2 L' U Rw2 Uw'
A Ex#2 F2 D F2 U' L2 D B2 L2 F2 L2 F2 L D2 F' R2 D2 U2 F L B2 Uw'
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 U2 L2 B2 R2 F R2 F' D2 F2 L' U' F R2 B R2 U' R2 F2 U' F' Rw Uw'
A #2 R2 F' L2 F' D2 R2 F2 R2 B2 F D2 U B' L F' D2 F2 R D R' Fw Uw
A #3 R2 D' F2 R2 F2 D' R2 U' R' F2 R B2 F L' D2 B U2 L' B2 Rw2 Uw2
A Ex#1 R B2 D2 L B2 L D2 L U2 F2 L' B' U2 F D2 R D F2 L' D Rw'
A Ex#2 U' B2 L2 D2 R2 D' B2 R2 F2 L2 U B U' F' L' B R' U' L2 U F' Rw2 Uw
  3x3x3 One-Handed   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 L2 U D2 R2 D2 R2 F B2 R' D L' F2 L F2 B2 L' D2 R L'
A #2 F2 R2 U' B2 D F2 D' L2 R2 B' R' U2 F2 R2 D R F2 D R'
A #3 D F2 D' B2 F2 D B2 L2 U' R2 U' R' D F D U2 F2 L U R' F'
A #4 U F2 R2 U L2 D' R2 B2 D' L2 F R D' L' R' F R D' R U
A #5 F2 D2 L F B2 U2 D2 B D' B' R' U2 L F2 U2 R' U2 R2 L'
A Ex#1 B2 D' B' D R B R' U2 R D' F2 D L2 F2 U' L2 U' D' F2
A Ex#2 L' F' D2 F U' R' L D' B L2 B2 R2 U F2 B2 D' R2 U' B2 U
B #1 D L2 F2 U B2 R2 D' B2 U' R' U' B D B F2 U' R' D' F U2
B #2 R2 U2 R2 U2 B2 D2 U2 L2 B U2 R F' U' B2 R U2 R' D2 F2 D'
B #3 B' D2 F2 L2 F R2 B L B2 F2 L F2 D' B L F' L2 U'
B #4 U2 F2 D R2 U L2 B2 F2 U' R B F2 R U2 B F' R F' R2 F
B #5 D2 L2 U2 F R2 D2 B' U2 B D' B' R' U' B2 R2 U2 F2 U
B Ex#1 B U F2 R U' L' U2 R U2 B' L' D2 L F2 D2 R2 B2 U2 D2 L
B Ex#2 L2 B' U2 L2 U2 R2 U2 F R2 F' R' B F U L' F' U' B D2
  3x3x3 One-Handed   Final
Group No. Scramble
A #1 L2 F2 D2 B2 U' L2 D' L2 F2 R' F' R B L B' U' L' R2 U'
A #2 L' F2 R' F' L B' D B L D2 B2 R2 U' R2 U' D' R2 U' R2
A #3 U L2 B' U2 R D' L B D R2 F2 D' L2 F2 D2 F2 D F2 U
A #4 D2 F2 L2 R2 F' D2 B' D2 U2 F' L2 D' F' R2 U' L' F U' R U2 L2
A #5 R B2 U2 F2 R' D' B' D F' B2 R U2 L U2 B2 U2 R' U2 F2 L
A Ex#1 F2 U2 L2 D2 L' U2 L B2 L' U2 B' D' B L U2 L2 R' D F' R'
A Ex#2 F2 D2 L2 F' R2 D2 U2 B U2 R2 U2 L U L2 D B' D R' D' U' R2
  Megaminx   Combined First round
Group No. Scramble
A #1 R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U
A #2 R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D-- R-- D-- R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U'
A #3 R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D-- U'
A #4 R-- D-- R-- D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- U'
A #5 R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ U R-- D-- R++ D++ R-- D-- R-- D++ R++ D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D++ R-- D++ R-- D-- U'
A Ex#1 R++ D++ R-- D-- R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- U'
A Ex#2 R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- U'
  Megaminx   Final
Group No. Scramble
A #1 R++ D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D-- R-- D++ R-- D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R++ D++ U R-- D++ R-- D++ R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ R++ D++ U
A #2 R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R-- D++ R-- D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ U
A #3 R++ D++ R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R++ D-- R++ D++ R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D++ R++ D++ R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R-- D-- R-- D-- R++ D-- U' R-- D-- R-- D++ R++ D++ R-- D-- R-- D-- U' R-- D++ R-- D++ R-- D-- R-- D-- R-- D-- U'
A #4 R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ R-- D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D++ R-- D-- U' R++ D-- R++ D++ R-- D-- R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U
A #5 R-- D-- R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D-- R-- D-- U' R-- D-- R-- D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R-- D++ R-- D-- U' R-- D-- R++ D++ R++ D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R-- D++ R-- D++ R++ D-- U'
A Ex#1 R-- D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D-- U' R-- D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D-- U' R++ D++ R-- D++ R++ D++ R-- D-- R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R-- D-- R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D++ R-- D-- R++ D-- U' R++ D-- R-- D-- R++ D-- R-- D++ R-- D++ U
A Ex#2 R++ D-- R-- D-- R-- D++ R++ D-- R-- D++ U R++ D++ R++ D-- R++ D-- R++ D++ R++ D++ U R-- D-- R-- D-- R++ D-- R++ D++ R++ D-- U' R-- D++ R-- D-- R++ D-- R++ D++ R-- D++ U R++ D++ R++ D++ R-- D++ R++ D++ R++ D++ U R++ D-- R++ D-- R++ D-- R-- D-- R-- D++ U R++ D++ R-- D++ R++ D-- R++ D-- R++ D-- U'
  Pyraminx   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 R' L' R B R L' U B L B' U u l'
A #2 U' B L' B L' U B R' U' R' L u l' r' b
A #3 U B' R' L' U L' R L U B' L u l'
A #4 R L B L R' L U' B R B R' u l' r' b'
A #5 L' B R' L' B' U B' L' R U' L' r' b'
A Ex#1 R L B' R' U' B' R B R L' U l r b
A Ex#2 R U L R L U' B R L' U' B' r' b
B #1 U R' U L U' L' B U' L' R L' u l r' b'
B #2 R' L B R' L' B' L' B' R' L R u' l' r' b
B #3 R B U' R L R L' B' U' L' U u' r b'
B #4 R' U' R L R B' R' B U' B' R' u r'
B #5 U L' R B' R U R' U B U R' u l b
B Ex#1 U' R U L R B' R L R B' R u r'
B Ex#2 L U L U' B R U L' U R' L' u' l' b'
Abel Jesús Angeles Rodríguez    Peru
Abel Jesús Angeles Rodríguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 18.50   20.88   18.50 19.81 23.64 25.47 19.20
2x2x2 Cube Combined First round 25 6.55   8.79   6.55 7.24 13.78 11.74 7.40
4x4x4 Cube Combined First round 21 1:16.32     1:17.56 1:16.32
5x5x5 Cube Combined Final 13 1:51.77     2:08.13 1:51.77
3x3x3 One-Handed Combined First round 19 51.97     57.44 51.97
Megaminx Combined First round 13 2:31.87     2:31.87 2:36.59
Pyraminx Combined Final 17 12.90     14.56 12.90
Abril Andrea Arizaca Benique    Peru
Abril Andrea Arizaca Benique
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 15.69   17.93   18.98 18.46 16.36 15.69 23.37
Alejandro Cuadros Cordero    Peru
Alejandro Cuadros Cordero
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 20.89   23.61   23.09 30.48 20.89 26.22 21.51
2x2x2 Cube Combined First round 27 7.55   8.94   8.20 7.55 7.84 11.05 10.77
3x3x3 One-Handed Combined First round 20 57.93     59.22 57.93
Alejandro Emilio Condori Pallardel    Peru
Alejandro Emilio Condori Pallardel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 44.68   54.40   55.41 44.68 54.27 1:06.23 53.52
Angel Maximo Centeno Cruz    Peru
Angel Maximo Centeno Cruz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 45.46   51.85   45.46 57.18 47.27 51.10 1:03.02
Antoine Cantin    Canada
Antoine Cantin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 6.79   8.92   6.79 9.45 8.93 10.04 8.38
Second round 2 5.41   NR 7.63   8.87 6.84 7.84 5.41 8.20
First round 3 7.69   8.53   7.69 10.37 8.65 8.94 8.00
2x2x2 Cube Final 3 2.12   3.26   2.94 2.12 3.45 5.07 3.39
Combined First round 4 2.62   3.16   3.21 13.56 2.62 3.04 3.22
4x4x4 Cube Final 4 36.92   39.22   41.95 37.28 36.92 40.13 40.26
Combined First round 4 35.78   38.72   35.78 44.15 37.86 39.83 38.46
5x5x5 Cube Combined Final 4 1:07.79   1:15.36   1:13.81 1:07.79 1:28.63 1:13.22 1:19.06
3x3x3 Blindfolded Final 1 25.14   NR DNF   26.53 25.14 DNF
First round 2 29.01   DNF   DNF 1:03.80 29.01
3x3x3 One-Handed Final 2 10.10   12.13   16.82 13.20 10.60 12.60 10.10
Combined First round 3 11.67   13.24   12.31 14.93 13.60 11.67 13.81
Megaminx Final 2 54.47   1:03.78   1:09.94 1:03.25 1:09.13 58.97 54.47
Combined First round 4 1:06.17   1:11.41   1:09.06 1:11.47 1:18.17 1:13.70 1:06.17
Pyraminx Combined Final 1 3.22   4.03   3.97 4.24 3.88 3.22 5.76
Barbara Llanos Yucra    Peru
Barbara Llanos Yucra
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 26.35   31.61   53.51 26.35 33.60 30.49 30.73
Carlos Alberto Condori Candia    Peru
Carlos Alberto Condori Candia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 56.31   1:12.52   2:51.07 1:16.97 1:07.35 56.31 1:13.24
Carlos Alonso Lajo Flores    Peru
Carlos Alonso Lajo Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 55.20   59.38   55.20 1:02.12 1:03.81 1:00.78 55.23
Carlos Joaquín Rivera Tupac    Peru
Carlos Joaquín Rivera Tupac
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 11.45   18.27   23.28 DNF 11.45 16.46 15.06
First round 16 11.77   13.81   11.77 15.46 14.67 14.68 12.09
Christian Collado Calderón    Peru
Christian Collado Calderón
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 16.03   18.48   20.12 26.52 19.23 16.03 16.10
2x2x2 Cube Combined First round 13 5.22   5.61   5.22 6.07 5.80 5.77 5.27
4x4x4 Cube Combined First round 15 57.18   1:03.80   1:06.00 1:09.74 57.18 1:02.11 1:03.28
Megaminx Combined First round 11 1:35.65   1:40.31   1:35.65 1:46.60 1:44.04 1:41.01 1:35.89
Pyraminx Combined Final 6 6.81   7.83   6.81 7.27 12.40 8.72 7.50
Claude Cantin    Canada
Claude Cantin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 49.82   57.95   54.76 57.72 49.82 1:01.37 1:11.88
Claudia Ramos Medina    Peru
Claudia Ramos Medina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 25.17   29.60   29.01 31.28 29.05 30.73 25.17
Daniel Condori Candia    Peru
Daniel Condori Candia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 43.61   50.75   58.23 43.61 44.56 1:00.26 49.47
Dilan Lautaro Almora Berlanga    Peru
Dilan Lautaro Almora Berlanga
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 25.85   33.08   32.86 52.43 29.80 25.85 36.57
2x2x2 Cube Combined First round 33 8.16   10.96   15.40 9.85 11.02 8.16 12.00
Pyraminx Combined Final 11 8.93   10.50   8.93 10.48 10.30 10.72 10.77
Edgar Tinta Mendoza    Peru
Edgar Tinta Mendoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 16.46   17.54   16.46 17.82 18.29 16.50 19.68
First round 24 14.58   15.47   14.58 15.41 16.63 16.18 14.82
Eduard Esteban García Domínguez    Colombia
Eduard Esteban García Domínguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.35   13.53   14.15 15.10 11.35 12.66 13.79
First round 15 11.43   13.40   11.43 13.18 13.02 14.01 DNF
2x2x2 Cube Combined First round 17 2.90   6.54   6.50 8.50 2.90 10.29 4.63
4x4x4 Cube Final 7 42.18   50.41   42.18 50.96 55.81 49.98 50.30
Combined First round 6 42.47   47.49   53.24 43.66 42.47 51.33 47.49
5x5x5 Cube Combined Final 8 1:32.98   1:40.67   1:32.98 1:45.53 1:37.40 1:50.32 1:39.08
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 19.19   22.81   26.62 20.86 19.19 20.95 29.98
Megaminx Final 5 1:10.38   1:14.09   1:18.95 1:15.29 1:11.60 1:10.38 1:15.38
Combined First round 6 1:12.02   1:18.92   1:31.84 1:19.68 1:23.59 1:12.02 1:13.49
Pyraminx Combined Final 10 6.20   10.42   6.20 10.61 11.69 13.72 8.96
Eduardo Gutiérrez Cuba    Peru
Eduardo Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 9.12   10.77   9.72 12.36 10.69 11.89 9.12
Second round 9 11.26   12.30   11.26 11.75 11.91 13.23 14.78
First round 5 9.22   10.25   10.46 10.46 9.22 10.50 9.84
2x2x2 Cube Final 4 2.59   3.53   3.79 3.34 2.59 3.75 3.50
Combined First round 5 2.79   3.37   4.04 3.24 3.26 2.79 3.62
4x4x4 Cube Final 5 42.79   44.34   48.13 42.79 43.27 43.69 46.06
Combined First round 7 40.56   48.97   54.59 56.20 40.56 47.34 44.99
3x3x3 One-Handed Final 6 14.77   18.56   19.46 14.77 20.13 18.29 17.94
Combined First round 7 16.71   19.86   16.71 18.43 22.06 19.09 DNF
Pyraminx Combined Final 2 5.71   6.15   6.18 6.43 6.46 5.84 5.71
Elias Nathaniel Paliza Indacochea    Peru
Elias Nathaniel Paliza Indacochea
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 24.96   26.43   28.93 24.96 27.56 25.20 26.53
Elvis Mollo    Peru
Elvis Mollo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 35.18   43.85   56.42 38.79 1:14.89 35.18 36.33
Ernesto Gutiérrez Cuba    Peru
Ernesto Gutiérrez Cuba
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.11   10.24   9.11 11.21 9.28 10.23 17.06
Second round 4 7.54   10.39   11.56 7.54 9.54 DNF 10.08
First round 4 7.88   8.90   8.92 7.88 10.09 8.51 9.28
2x2x2 Cube Final 6 2.72   4.09   2.72 2.75 9.30 5.49 4.03
Combined First round 6 2.73   3.43   3.43 2.73 3.21 4.38 3.65
4x4x4 Cube Final 2 29.07   34.35   35.39 37.77 29.88 38.78 29.07
Combined First round 2 30.21   34.12   34.23 35.02 33.11 30.21 36.85
5x5x5 Cube Combined Final 3 1:04.86   1:06.48   1:07.22 1:30.46 1:07.19 1:05.04 1:04.86
3x3x3 One-Handed Final 4 14.08   14.55   14.08 14.75 14.26 17.14 14.64
Combined First round 5 14.41   17.07   25.34 15.65 16.52 14.41 19.03
Megaminx Final 4 58.67   1:09.32   1:14.95 1:11.40 58.67 1:02.65 1:13.90
Combined First round 3 57.55   1:07.60   1:08.57 1:04.47 1:18.66 1:09.77 57.55
Esteban Daniel Rivera Diban    Peru
Esteban Daniel Rivera Diban
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 17.27   18.70   18.00 17.27 17.40 21.86 20.69
2x2x2 Cube Combined First round 21 6.63   7.83   6.95 6.63 9.84 6.82 9.73
4x4x4 Cube Combined First round 14 58.71   1:01.38   1:00.58 1:03.33 58.71 1:02.08 1:01.49
5x5x5 Cube Combined Final 15 2:11.23     2:33.84 2:11.23
Pyraminx Combined Final 18 13.26     13.26 13.40
Fabricio Andrés Yañez Terrazas    Bolivia
Fabricio Andrés Yañez Terrazas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.23   13.47   12.23 14.75 13.26 12.41 14.81
First round 14 10.19   13.17   10.19 12.17 13.46 13.89 14.39
2x2x2 Cube Final 7 2.55   5.67   7.40 2.55 5.76 5.23 6.01
Combined First round 7 2.68   4.04   4.16 3.25 4.87 2.68 4.70
4x4x4 Cube Combined First round 16 54.84   1:04.16   1:03.43 DNF 1:03.88 54.84 1:05.16
5x5x5 Cube Combined Final 10 1:43.77   1:48.87   1:43.77 1:48.15 1:48.40 1:50.07 2:01.03
3x3x3 One-Handed Combined First round 18 35.68     40.52 35.68
Megaminx Combined First round 9 1:25.34   1:30.40   1:35.31 1:30.09 1:26.67 1:25.34 1:34.45
Pyraminx Combined Final 14 10.08     11.65 10.08
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.33   7.03   6.80 6.33 7.26 7.04 7.48
Second round 1 5.39   6.56   6.91 5.39 7.57 5.98 6.79
First round 1 5.85   6.45   OcR 6.75 5.85 6.39 10.55 6.21
2x2x2 Cube Final 2 1.34   2.90   2.69 1.34 3.41 2.85 3.17
Combined First round 1 1.14   2.83   3.38 2.94 1.14 4.84 2.18
4x4x4 Cube Final 1 22.34   25.01   OcR 22.34 27.49 24.75 22.79 DNF
Combined First round 1 19.36   WR 25.08   22.63 26.48 19.36 29.44 26.14
5x5x5 Cube Combined Final 1 45.65   52.53   58.38 45.65 51.42 53.10 53.06
3x3x3 Blindfolded Final 4 53.17   DNF   1:05.67 53.17 DNF
First round 5 1:01.85   DNF   DNF 1:01.85 DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 9.60   11.42   15.08 11.62 11.57 9.60 11.07
Combined First round 1 9.22   11.57   11.39 15.22 10.99 9.22 12.32
Megaminx Final 1 41.09   45.52   47.34 48.47 41.09 46.34 42.87
Combined First round 1 41.02   45.41   46.99 42.56 46.69 47.27 41.02
Fernando Jose Montesinos Estrada    Peru
Fernando Jose Montesinos Estrada
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 20.80   23.90   23.49 25.12 31.12 20.80 23.10
Fernando José Pinedo Vargas    Peru
Fernando José Pinedo Vargas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 19.60   23.32   21.08 23.51 19.60 34.27 25.38
2x2x2 Cube Combined First round 39 23.16     53.33 23.16
Gianfranco Huanqui    Peru
Gianfranco Huanqui
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 15.53   20.74   15.75 24.70 23.30 23.17 15.53
First round 20 11.22   14.65   11.22 13.85 14.58 17.62 15.53
3x3x3 Blindfolded Final 2 25.53   DNF   DNF DNF 25.53
First round 1 22.87   DNF   22.87 26.72 DNF
Gianfranco Hugo Mostacero Muñoz    Peru
Gianfranco Hugo Mostacero Muñoz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 13.31   16.86   19.22 17.11 13.31 16.30 17.17
First round 26 13.47   15.73   17.23 17.32 14.13 15.82 13.47
2x2x2 Cube Combined First round 12 3.04   5.18   4.51 8.48 3.04 6.21 4.83
Pyraminx Combined Final 15 10.58     10.58 16.57
Giovanni Neira    Peru
Giovanni Neira
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 18.13   22.29   21.92 18.13 32.19 26.17 18.79
2x2x2 Cube Combined First round 22 4.71   8.27   6.53 4.71 11.52 8.63 9.66
4x4x4 Cube Combined First round 22 1:20.98     1:35.97 1:20.98
Helar Gomez Chalco    Peru
Helar Gomez Chalco
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 14.51   18.30   14.81 14.51 20.03 20.07 25.67
Jael Riggenbach    Peru
Jael Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.14   13.19   13.79 14.33 12.14 12.65 13.12
First round 12 11.61   12.62   12.60 14.17 11.61 12.74 12.52
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:05.04   DNF   DNF 1:05.04 DNF
First round 3 44.85   DNF   44.85 1:02.30 DNF
Jaime Zárate Flores    Peru
Jaime Zárate Flores
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 1:02.31   1:17.83   1:22.23 1:16.26 1:35.27 1:02.31 1:15.01
James Macdiarmid    New Zealand
James Macdiarmid
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 8.27   11.62   8.27 10.16 14.31 17.18 10.40
Second round 7 11.13   11.77   11.21 11.13 11.65 12.45 12.64
First round 7 9.80   11.77   11.56 12.37 9.80 14.19 11.39
4x4x4 Cube Combined First round 12 54.15   56.04   54.19 54.15 59.54 56.89 57.04
5x5x5 Cube Combined Final 7 1:25.61   1:33.04   1:32.91 1:37.05 1:30.88 1:25.61 1:35.32
3x3x3 Blindfolded First round 7 1:36.97   DNF   DNF 2:17.35 1:36.97
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 21.66   23.88   41.28 21.66 25.03 24.49 22.13
Megaminx Final 6 1:11.78   1:16.80   1:23.22 1:14.46 1:11.78 1:26.00 1:12.73
Combined First round 5 1:04.64   NR 1:12.25   NR 1:12.79 1:12.38 1:11.58 1:12.88 1:04.64
Jayden McNeill    Australia
Jayden McNeill
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 6.68   8.22   7.48 8.39 6.68 8.80 9.37
Second round 3 6.90   8.19   9.58 6.90 7.33 9.44 7.81
First round 2 5.91   7.78   5.91 11.06 8.65 7.66 7.04
2x2x2 Cube Final 1 1.69   2.74   3.82 DNF 1.69 2.16 2.24
Combined First round 2 2.01   2.89   3.27 2.42 4.93 2.99 2.01
4x4x4 Cube Final 3 32.85   35.49   36.28 32.85 33.92 36.28 36.73
Combined First round 3 30.68   34.63   37.13 33.31 30.68 41.12 33.45
5x5x5 Cube Combined Final 2 54.66   1:02.69   59.02 1:06.38 1:03.77 54.66 1:05.28
3x3x3 Blindfolded Final 3 48.26   DNF   48.26 DNF 55.03
First round 4 1:00.46   DNF   1:05.47 1:00.46 DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 11.86   12.65   12.99 12.73 12.24 11.86 15.45
Combined First round 2 11.76   12.73   12.42 13.61 13.38 12.38 11.76
Megaminx Final 3 56.34   1:04.46   1:04.83 1:03.15 1:05.40 1:09.15 56.34
Combined First round 2 58.93   1:03.05   1:02.07 1:09.24 58.93 1:04.99 1:02.10
Pyraminx Combined Final 4 4.10   6.77   7.28 6.38 6.66 4.10 8.67
Jehus Ramirez Laime    Peru
Jehus Ramirez Laime
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 21.86   25.57   24.86 24.14 27.72 21.86 39.92
2x2x2 Cube Combined First round 29 4.91   9.21   9.05 9.05 9.54 4.91 10.33
4x4x4 Cube Combined First round 26 1:59.94     2:34.25 1:59.94
Megaminx Combined First round 14 DNF     DNF DNF
Jeremy Fleischman    USA
Jeremy Fleischman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 8.97   10.56   8.97 11.81 15.98 10.36 9.52
Second round 5 8.63   10.45   11.31 8.63 9.44 10.86 11.06
First round 8 9.55   11.99   18.09 12.34 12.13 9.55 11.49
2x2x2 Cube Final 8 4.42   5.90   6.24 4.42 5.93 6.78 5.53
Combined First round 8 3.58   4.37   3.58 3.75 6.10 3.77 5.60
3x3x3 One-Handed Final 5 15.56   17.55   17.28 15.56 20.12 17.20 18.18
Combined First round 4 11.24   15.18   17.99 13.47 17.61 14.47 11.24
Jhair Anthony Ccora Mamani    Peru
Jhair Anthony Ccora Mamani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 17.09   22.84   22.75 25.41 24.43 21.34 17.09
2x2x2 Cube Combined First round 30 5.08   9.41   DNF 5.08 8.47 7.43 12.33
Johann André Choque Larico    Peru
Johann André Choque Larico
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 44.26   55.26   50.48 44.26 1:03.34 1:46.15 51.95
José Andrés Zúñiga Pérez    Mexico
José Andrés Zúñiga Pérez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 21.22   27.07   21.22 26.86 29.80 29.82 24.55
2x2x2 Cube Combined First round 34 9.81   11.13   9.81 12.06 13.05 10.18 11.14
Jose Emilio Ramos Huaman    Peru
Jose Emilio Ramos Huaman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 18.54   21.99   DNF 18.54 26.13 18.68 21.17
First round 29 14.40   16.50   14.40 15.71 17.18 20.98 16.60
2x2x2 Cube Combined First round 35 4.94   12.07   19.08 4.94 26.45 6.20 10.93
4x4x4 Cube Combined First round 23 1:21.59     1:31.49 1:21.59
5x5x5 Cube Combined Final 17 2:58.50     2:58.50 3:08.05
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 33.71     33.71 47.17
Joseph Daniel Blas Sanchez    Bolivia
Joseph Daniel Blas Sanchez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 14.10   14.96   15.25 16.50 15.39 14.10 14.24
First round 23 13.83   15.35   15.79 17.31 14.98 15.29 13.83
2x2x2 Cube Combined First round 18 5.42   6.63   6.87 6.44 5.42 6.59 14.18
4x4x4 Cube Combined First round 13 43.61   56.61   1:03.59 1:06.17 56.20 50.05 43.61
5x5x5 Cube Combined Final 11 1:44.39   1:50.52   1:48.36 1:47.90 1:55.31 1:56.02 1:44.39
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 35.13     35.13 38.15
Megaminx Combined First round 8 1:23.33   1:30.27   1:38.82 1:32.68 1:23.33 1:24.29 1:33.85
Pyraminx Combined Final 3 5.38   6.40   10.24 5.38 6.71 6.96 5.52
Juan Chacón Palacios    Peru
Juan Chacón Palacios
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 17.35   20.62   18.46 22.74 20.93 22.46 17.35
2x2x2 Cube Combined First round 24 7.21   8.65   10.11 8.38 7.21 9.37 8.19
4x4x4 Cube Combined First round 20 1:16.12     1:19.09 1:16.12
5x5x5 Cube Combined Final 16 2:32.59     2:45.93 2:32.59
Pyraminx Combined Final 12 9.18   11.89   9.18 11.46 14.07 DNF 10.13
Juan Gualberto Quispe Leiva    Peru
Juan Gualberto Quispe Leiva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 46.59   1:11.27   57.86 DNF 1:28.62 46.59 1:07.33
Juan Manuel Pérez Mendoza    Peru
Juan Manuel Pérez Mendoza
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 49.68   1:03.03   57.77 49.68 1:31.17 1:17.10 54.23
Kevin Estefano Coayla Vargas    Peru
Kevin Estefano Coayla Vargas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 11.74   14.15   15.81 14.91 11.74 11.74 DNF
First round 18 12.13   14.00   15.64 13.75 12.97 15.28 12.13
2x2x2 Cube Combined First round 14 3.86   5.81   3.86 4.36 8.31 5.03 8.05
4x4x4 Cube Combined First round 11 52.45   56.00   57.71 53.79 56.49 52.45 59.10
5x5x5 Cube Combined Final 6 1:18.29   1:32.84   1:58.62 1:18.29 1:41.92 1:28.62 1:27.98
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 27.23     35.48 27.23
Pyraminx Combined Final 7 7.70   7.84   7.76 7.84 7.70 9.78 7.91
Leithian Riggenbach    Peru
Leithian Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 17.30   18.24   25.50 17.30 17.47 18.59 18.66
2x2x2 Cube Combined First round 20 5.76   7.20   9.29 6.24 8.56 5.76 6.79
Pyraminx Combined Final 19 14.45     15.13 14.45
Lucciano Florez    Peru
Lucciano Florez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 14.07   16.68   14.17 19.39 14.07 19.40 16.47
First round 27 13.11   16.03   15.28 20.29 13.11 17.46 15.34
2x2x2 Cube Final 5 2.46   3.83   4.29 2.46 3.06 4.15 DNF
Combined First round 3 2.35   2.91   4.44 2.35 2.79 3.26 2.69
4x4x4 Cube Combined First round 17 57.50   1:08.13   1:10.03 57.50 1:22.07 1:03.12 1:11.24
Luis Enrique Vega Choquehuayta    Peru
Luis Enrique Vega Choquehuayta
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 11.90   16.14   18.89 15.56 16.97 11.90 15.88
First round 25 15.39   15.71   15.39 18.09 15.51 15.43 16.20
2x2x2 Cube Combined First round 26 6.96   8.94   9.28 6.96 26.08 9.31 8.23
4x4x4 Cube Combined First round 25 1:35.86     2:09.23 1:35.86
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 31.73     45.37 31.73
Pyraminx Combined Final 13 8.81   14.67   8.81 16.41 16.84 10.77 36.32
Luis Jussie Delgado Villanueva    Peru
Luis Jussie Delgado Villanueva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 10.39   13.29   10.39 10.39 16.09 14.61 14.86
Second round 6 9.73   10.79   10.81 9.78 11.78 13.03 9.73
First round 9 10.86   12.19   10.86 11.85 13.15 11.87 12.85
2x2x2 Cube Combined First round 10 2.97   4.85   5.42 4.35 2.97 DNF 4.79
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 18.49   32.46   18.49 18.81 28.65 49.93 DNF
Megaminx Combined First round 12 1:31.63   1:42.46   1:50.84 1:31.63 1:47.06 1:32.42 1:47.89
Luis Saico    Peru
Luis Saico
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 14.64   16.19   14.64 16.97 15.53 16.06 18.84
First round 30 15.06   17.06   16.33 15.82 19.03 19.02 15.06
2x2x2 Cube Combined First round 28 6.33   8.96   10.78 9.09 7.02 15.52 6.33
Manuel Ernesto Torres Vega    Chile
Manuel Ernesto Torres Vega
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.12   15.45   17.68 12.12 14.54 14.48 17.33
First round 19 12.88   14.17   17.03 12.88 14.66 14.50 13.34
2x2x2 Cube Combined First round 16 5.49   6.04   13.80 5.49 5.60 5.85 6.68
4x4x4 Cube Final 8 50.28   53.20   54.10 51.67 54.45 53.84 50.28
Combined First round 8 44.35   49.45   56.93 51.60 45.67 51.09 44.35
5x5x5 Cube Combined Final 9 1:36.36   1:41.72   1:51.26 1:38.44 1:41.66 1:36.36 1:45.07
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 21.06   24.08   25.72 21.06 24.86 21.67 37.27
Megaminx Combined First round 10 1:26.35   1:37.12   2:36.54 1:33.54 1:44.21 1:33.62 1:26.35
Pyraminx Combined Final 8 8.93   9.89   9.52 9.89 10.30 10.25 8.93
Marcelo Omar Quispe Cutipa    Peru
Marcelo Omar Quispe Cutipa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 23.05   26.43   23.05 27.34 24.06 27.88 30.11
2x2x2 Cube Combined First round 31 8.63   9.42   9.54 10.29 8.63 8.67 10.05
Marco Alzamora Cueto    Peru
Marco Alzamora Cueto
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.60   14.08   12.60 13.96 14.81 13.48 18.94
First round 17 12.32   13.93   14.34 14.65 15.24 12.79 12.32
2x2x2 Cube Combined First round 37 12.21     DNF 12.21
4x4x4 Cube Combined First round 9 47.54   54.33   51.91 1:15.29 47.54 55.90 55.17
5x5x5 Cube Combined Final 12 1:50.89     1:50.89 1:54.12
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 27.40     33.29 27.40
Pyraminx Combined Final 9 5.88   10.19   9.72 12.77 5.88 14.31 8.08
Marco Antonio Benavides Tito    Peru
Marco Antonio Benavides Tito
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.72   15.27   15.64 14.72 15.78 15.32 14.86
First round 22 13.90   14.93   14.45 28.51 15.54 14.80 13.90
Marco Antonio Sánchez Huamani    Peru
Marco Antonio Sánchez Huamani
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 23.87   DNF   DNF 23.87 DNF 23.91 29.33
Marcos Rodriguez    Peru
Marcos Rodriguez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 11.81   12.22   12.77 15.11 12.06 11.83 11.81
Second round 8 9.87   12.26   19.95 13.60 11.14 12.04 9.87
First round 10 10.96   12.25   10.96 12.19 14.11 12.94 11.63
Natán Riggenbach    Peru
Natán Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 12.78   15.63   16.83 14.58 15.49 17.97 12.78
First round 31 15.52   17.84   17.83 18.99 17.23 18.46 15.52
3x3x3 Blindfolded Final 6 1:26.98   DNF   1:26.98 DNF DNF
First round 6 1:36.07   DNF   DNF 2:09.89 1:36.07
Oliver Jenks    New Zealand
Oliver Jenks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.52   13.47   13.19 13.95 11.52 14.05 13.28
First round 11 10.30   12.27   10.30 13.22 DNF 11.13 12.46
2x2x2 Cube Combined First round 11 3.39   4.89   4.70 4.50 3.39 5.46 6.20
4x4x4 Cube Combined First round 19 1:10.95     1:10.95 1:27.54
3x3x3 Blindfolded First round 8 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 16.44   19.19   18.18 16.44 19.46 19.94 20.68
Combined First round 6 15.13   18.81   15.13 24.47 15.50 22.93 17.99
Pyraminx Combined Final 16 12.01     14.45 12.01
Pedro Luis Mamani Suclla    Peru
Pedro Luis Mamani Suclla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 13.98   17.72   18.68 13.98 18.44 26.46 16.04
First round 28 14.72   16.40   16.20 17.01 14.72 15.98 19.54
2x2x2 Cube Combined First round 9 3.87   4.65   6.64 4.43 3.87 4.65 4.88
4x4x4 Cube Combined First round 10 49.30   54.72   49.30 56.22 55.75 52.18 58.30
5x5x5 Cube Combined Final 14 1:57.70     1:57.70 1:58.69
Percy David Davalos Salas    Peru
Percy David Davalos Salas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 16.32   19.37   16.32 19.70 19.34 21.19 19.06
Percy Manuel Azpur Huillca    Peru
Percy Manuel Azpur Huillca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 16.60   18.24   17.25 20.30 18.76 18.71 16.60
First round 32 14.30   17.85   18.10 20.09 21.77 15.36 14.30
Piero Andre Abril Maldonado    Peru
Piero Andre Abril Maldonado
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 17.54   22.55   21.66 21.31 28.84 24.67 17.54
2x2x2 Cube Combined First round 19 4.83   6.71   7.57 4.83 5.85 6.73 7.55
4x4x4 Cube Combined First round 24 1:34.13     1:45.66 1:34.13
Piero Stefano Menéndez Jaramillo    Peru
Piero Stefano Menéndez Jaramillo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 18.28   22.66   24.42 22.48 27.77 18.28 21.08
2x2x2 Cube Combined First round 32 6.02   9.92   13.66 8.22 6.02 7.89 15.33
Rachel Riggenbach    Peru
Rachel Riggenbach
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 9.58   12.85   11.91 13.43 17.71 13.20 9.58
Second round 10 11.00   12.40   12.48 11.70 11.00 13.02 15.51
First round 6 9.97   11.36   11.57 11.75 12.57 9.97 10.75
Ricardo Jesús Gambini Abril    Peru
Ricardo Jesús Gambini Abril
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 19.92   25.38   19.92 27.99 22.89 25.26 28.46
2x2x2 Cube Combined First round 23 6.14   8.32   8.71 8.74 9.30 7.50 6.14
Rodrigo Ugarte    Bolivia
Rodrigo Ugarte
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.88   12.55   15.55 13.01 12.22 11.88 12.42
First round 13 12.19   13.04   13.84 12.19 13.40 13.02 12.69
2x2x2 Cube Combined First round 15 5.13   6.01   5.13 6.56 6.00 5.47 7.15
4x4x4 Cube Final 6 40.85   45.80   45.30 48.33 54.67 43.77 40.85
Combined First round 5 36.66   43.96   50.37 1:31.12 38.76 42.75 36.66
5x5x5 Cube Combined Final 5 1:18.72   1:22.90   1:20.98 1:29.35 1:23.78 1:18.72 1:23.94
3x3x3 One-Handed Final 8 17.10   19.83   22.40 17.10 22.81 18.68 18.42
Combined First round 8 19.15   21.69   20.22 21.34 23.50 24.21 19.15
Megaminx Combined First round 7 1:11.86   1:24.49   1:29.30 1:18.65 1:35.71 1:25.52 1:11.86
Pyraminx Combined Final 5 5.07   7.18   5.07 6.67 DNF 7.77 7.11
Ruth Villanueva Alzamora    Peru
Ruth Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 17.91   19.10   17.91 19.80 18.15 19.36 24.85
Said Rafael Chihuantito Molina    Peru
Said Rafael Chihuantito Molina
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 43.12   55.07   56.66 43.12 53.41 1:03.66 55.14
2x2x2 Cube Combined First round 38 19.75     19.75 1:15.49
Sebastián Matos Rodríguez    Peru
Sebastián Matos Rodríguez
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Combined First round 36 9.98   13.61   9.98 14.83 13.63 12.37 17.37
Sidane Nauca    Peru
Sidane Nauca
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 51.75   1:01.59   51.75 1:34.57 58.87 1:00.93 1:04.97
Victor Hugo Mantilla Salinas    Peru
Victor Hugo Mantilla Salinas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 9:12.12   DNF   DNF 9:12.12 DNF DNF DNF
Walter Fernando Calisaya Valdivia    Peru
Walter Fernando Calisaya Valdivia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 32.53   38.88   41.96 35.66 39.03 32.53 1:02.68
Yuri Villanueva Alzamora    Peru
Yuri Villanueva Alzamora
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 13.87   15.77   15.52 15.30 16.49 13.87 16.58
First round 21 13.41   14.80   13.41 17.06 13.64 15.07 15.70
4x4x4 Cube Combined First round 18 1:10.46     1:15.10 1:10.46