Kubaroo Open 2011

Date City WCA LInk
2011-5-7  Australia, Melbourne Kubaroo Open 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Feliks Zemdegs 8.07  Zane Carney 13.17  Luke Bruce 13.94
 2x2x2 Cube  Feliks Zemdegs 2.76  Cameron Stollery 3.56  Tim Major 3.70
 4x4x4 Cube  Feliks Zemdegs 36.66  Zane Carney 1:01.48  Luke Bruce 1:02.10
 3x3x3 Blindfolded  Zane Carney 1:20.75  Alexandra Daryl Ariawan 4:33.86  Jason Kilbourn 4:43.02
 3x3x3 One-Handed  Feliks Zemdegs 14.41  Zane Carney 26.84  Tim Major 30.00
 Pyraminx  Feliks Zemdegs 5.89  Jason Kilbourn 7.05  Tim Major 7.24
 Square-1  Alexandra Daryl Ariawan 20.63  Jeremy Lu  Joshua Evely
 5x5x5 Blindfolded  Zane Carney 13:08.00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.65   WR 8.20    Australia 7.56 9.21 6.65 7.84 9.28
2 Luke Bruce 11.80   13.37    Australia 54.88 12.30 13.02 14.80 11.80
3 Zane Carney 13.80   14.06    Australia 14.00 13.80 16.63 14.05 14.13
4 Cameron Stollery 14.58   15.79    Australia 21.03 15.34 14.58 16.86 15.16
5 Tim Major 14.63   16.54    Australia 16.72 17.93 15.06 14.63 17.83
6 Jake Holah 15.15   17.68    Australia 15.15 18.75 17.40 18.09 17.56
7 Alexandra Daryl Ariawan 16.33   18.42    Indonesia 16.33 20.43 17.30 18.93 19.03
8 Mingren Lu (卢鸣仁) 17.43   18.86    China 17.43 18.59 17.93 20.83 20.05
9 Brian Kim 12.56   19.11    Korea 16.84 12.56 23.93 23.83 16.66
10 Jeremy Lu 18.33   19.85    Australia 19.72 25.31 18.33 20.21 19.63
11 Andrew Kilbourn 17.16   20.95    Australia 25.83 21.41 19.16 22.27 17.16
12 Braden Helmer 16.40   22.07    USA 27.08 16.40 24.86 22.50 18.86
13 Tim McMahon 19.31   22.68    Australia 23.86 24.30 28.38 19.88 19.31
14 Joshua Evely 19.43   23.32    Australia 22.22 24.86 22.88 29.78 19.43
15 Robert Hickingbotham 17.63   23.42    Australia 17.63 27.68 22.63 19.94 DNF
16 Jason Kilbourn 20.44   24.24    Australia 20.44 20.78 23.71 DNF 28.24
17 Dayu Zhang 21.69   26.27    China 27.25 27.50 25.34 21.69 26.22
18 Nipun Kumaragama 28.72   30.23    Australia 30.19 30.40 30.11 41.05 28.72
19 Borislav Rakic 29.65   33.14    Australia 35.83 30.88 29.65 41.83 32.71
20 Luke Silva 26.97   33.46    Australia 26.97 35.19 31.97 33.22 1:13.09
21 Alastair Whitely 31.41   34.02    Australia 31.41 33.61 33.16 35.30 36.50
22 Xuan Lan (蓝瑄) 36.47   39.81    China 38.34 50.97 36.47 44.46 36.63
23 Andrea Javier 38.43   46.38    Australia 38.43 51.84 47.05 51.25 40.84
24 Carson Helmer 38.31   46.58    USA 38.31 47.97 46.43 55.02 45.34
25 Cameron Drysdale 45.59   52.11    Australia 50.59 45.59 57.40 48.33 1:14.18
26 Michael Leone 45.02   56.95    Australia 51.30 1:14.21 45.02 1:24.33 45.34
27 Ming Kim Low 50.61   59.82    Australia 1:07.40 58.46 53.61 DNF 50.61
28 Mitch Callaghan 53.77   1:00.14    Australia 1:08.11 53.77 1:05.65 56.09 58.68
29 Keshav Ramachandran 57.61   1:08.79    Australia 57.61 1:11.00 1:13.36 1:23.30 1:02.00
30 Jamie Carney 56.22   1:13.41    Australia 1:16.40 1:18.72 56.22 1:05.41 1:18.43
31 Ming Jin Low 1:30.47   1:44.53    Australia 1:30.47 2:19.96 1:32.86 1:51.43 1:49.30
32 Adelina Estevao 1:47.44   2:10.92    Australia 2:38.11 1:47.44 2:12.34 1:51.40 2:29.02
33 Keith Major 1:53.56   2:43.13    Australia 4:07.06 2:24.09 2:02.34 3:42.96 1:53.56
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 6.24   WR 8.07    Australia 6.24 7.66 8.81 7.75 10.68
2 Zane Carney 12.68   13.17    Australia 12.77 13.90 12.68 37.19 12.83
3 Luke Bruce 10.83   13.94    Australia 10.83 13.80 13.46 DNF 14.55
4 Tim Major 13.27   15.33    Australia 13.53 DNF 13.27 15.55 16.90
5 Cameron Stollery 14.50   15.41    Australia 16.18 14.50 15.16 17.33 14.88
6 Jake Holah 15.94   16.59    Australia 16.00 15.94 18.34 16.63 17.13
7 Alexandra Daryl Ariawan 15.25   18.23    Indonesia 20.34 16.15 15.25 18.19 24.31
8 Mingren Lu (卢鸣仁) 19.46   20.48    China 20.97 20.06 19.46 20.41 58.41
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.22   2.99    Australia 3.15 2.36 5.41 3.46 2.22
2 Cameron Stollery 1.63   4.24    Australia 9.91 2.93 3.43 6.36 1.63
3 Luke Bruce 3.50   4.49    Australia 5.15 3.50 4.19 4.13 5.18
4 Tim Major 4.75   5.41    Australia 5.81 5.16 5.55 5.52 4.75
5 Jake Holah 3.90   5.83    Australia 5.43 3.90 5.66 8.91 6.40
6 Jason Kilbourn 4.96   6.12    Australia 4.96 5.93 5.90 6.53 6.58
7 Andrew Kilbourn 5.28   6.52    Australia 5.96 6.15 7.72 7.44 5.28
8 Jeremy Lu 4.83   7.11    Australia 9.44 8.22 4.83 5.65 7.46
9 Braden Helmer 5.84   7.33    USA 7.93 10.43 6.31 5.84 7.75
10 Alexandra Daryl Ariawan 4.33   7.87    Indonesia 9.91 7.66 10.18 6.03 4.33
11 Alastair Whitely 2.55   8.19    Australia 9.65 6.90 8.61 9.06 2.55
12 Luke Silva 6.53   9.24    Australia 12.09 9.05 9.85 6.53 8.81
13 Joshua Evely 6.38   9.75    Australia 8.19 DNF 6.38 8.78 12.27
14 Dayu Zhang 9.40   10.38    China 11.31 9.40 10.81 10.18 10.15
15 Cameron Drysdale 6.16   10.68    Australia 10.58 10.00 6.16 11.47 11.46
16 Mingren Lu (卢鸣仁) 7.53   11.59    China 7.53 35.91 16.75 10.19 7.84
17 Nipun Kumaragama 7.00   12.08    Australia 14.05 11.69 7.00 10.50 14.30
18 Carson Helmer 9.34   14.46    USA 16.91 13.47 9.34 15.28 14.63
19 Jack O'Mahony 10.56   14.63    Australia 35.91 11.18 12.52 20.19 10.56
20 Ming Kim Low 7.97   15.37    Australia 7.97 21.44 23.36 14.13 10.53
21 Mitch Callaghan 10.13   18.41    Australia 18.25 10.13 16.63 27.72 20.36
22 Andrea Javier 12.78   18.88    Australia 20.47 13.80 12.78 22.36 45.38
23 Xuan Lan (蓝瑄) 14.77   20.95    China 17.40 26.72 14.77 32.27 18.72
24 Ming Jin Low 21.71   26.64    Australia 29.72 24.06 40.46 21.71 26.13
25 Jamie Carney 22.11   35.17    Australia 30.61 22.11 40.83 48.38 34.08
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 2.06   2.76    Australia 2.72 3.61 2.06 3.00 2.56
2 Cameron Stollery 1.80   3.56    Australia 6.11 2.56 1.80 3.61 4.50
3 Tim Major 2.83   3.70    Australia 5.22 4.25 3.05 2.83 3.80
4 Luke Bruce 3.02   4.96    Australia 6.61 5.66 4.21 3.02 5.00
5 Jake Holah 2.88   6.03    Australia 8.21 3.83 6.05 2.88 8.21
6 Jason Kilbourn 5.36   6.63    Australia 7.83 7.84 5.75 6.30 5.36
7 Andrew Kilbourn 6.05   7.44    Australia 7.02 7.68 9.25 6.05 7.61
8 Jeremy Lu 5.18   8.42    Australia 8.09 5.18 7.13 24.97 10.05
  4x4x4 Cube   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 31.05   WR 39.61    Australia 43.55 DNF 34.38 31.05 40.91
2 Luke Bruce 54.30   1:05.06    Australia 1:18.15 1:13.41 1:07.41 54.30 54.36
3 Tim Major 59.63   1:05.66    Australia 1:12.34 59.63 1:03.61 1:17.81 1:01.02
4 Zane Carney 1:02.65   1:10.52    Australia 1:11.27 1:05.59 1:14.71 1:02.65 4:13.83
5 Brian Kim 1:08.13   1:17.87    Korea 1:11.65 1:34.41 1:08.13 1:17.03 1:24.94
6 Jake Holah 1:19.47   1:22.59    Australia 1:19.47 1:25.22 1:21.88 1:28.38 1:20.66
7 Cameron Stollery 1:14.05   1:26.51    Australia 1:37.72 1:23.13 DNF 1:14.05 1:18.69
8 Braden Helmer 1:19.93   1:30.12    USA 1:24.52 1:34.69 1:31.16 1:38.77 1:19.93
9 Jeremy Lu 1:22.94   1:33.37    Australia 1:26.25 1:28.94 DNF 1:44.93 1:22.94
10 Joshua Evely 1:29.53   1:45.05    Australia 1:56.00 1:35.97 1:43.19 1:57.69 1:29.53
11 Alexandra Daryl Ariawan 1:21.08   1:58.60    Indonesia 1:33.09 1:21.08 1:56.59 2:26.13 DNF
12 Robert Hickingbotham 1:11.47   DNF    Australia DNF 1:15.08 DNF 1:53.53 1:11.47
13 Dayu Zhang 1:53.77      China 1:53.77 DNF
14 Nipun Kumaragama 2:43.08      Australia 2:43.08 DNF
15 Andrea Javier 4:39.91      Australia DNF 4:39.91
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 33.38   36.66    Australia 36.28 35.30 33.38 38.40 39.86
2 Zane Carney 53.86   1:01.48    Australia 1:05.03 55.61 53.86 1:08.11 1:03.81
3 Luke Bruce 47.05   1:02.10    Australia 1:07.47 1:02.71 1:10.00 47.05 56.11
4 Tim Major 1:00.56   1:05.51    Australia 1:21.41 1:01.81 1:08.84 1:05.88 1:00.56
5 Brian Kim 59.19   1:10.85    Korea 1:18.31 1:09.27 1:04.96 59.19 1:19.18
6 Cameron Stollery 1:08.93   1:16.77    Australia 1:24.81 1:08.93 1:09.34 1:17.47 1:23.50
7 Jake Holah 1:13.47   1:18.45    Australia 1:14.25 1:24.78 1:21.05 1:20.05 1:13.47
8 Braden Helmer 1:34.61   1:44.28    USA 1:34.61 1:44.86 1:49.09 1:44.77 1:43.22
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 1:20.75   DNF    Australia DNF 1:20.75 DNF
2 Alexandra Daryl Ariawan 4:33.86   DNF    Indonesia DNF 4:33.86 DNF
3 Jason Kilbourn 4:43.02   DNF    Australia DNF 4:43.02 DNF
4 Jake Holah 5:13.72   DNF    Australia DNF 5:13.72 DNF
5 Feliks Zemdegs DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
5 Robert Hickingbotham DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
5 Tim Major DNF   DNF    Australia DNF DNF DNF
  3x3x3 One-Handed   Combined First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 11.16   WR 16.61    Australia 17.46 11.16 16.47 15.90 29.63
2 Tim Major 21.58   25.98    Australia 25.41 27.08 21.58 DNF 25.46
3 Zane Carney 23.13   28.22    Australia 23.13 32.13 30.44 27.31 26.90
4 Jake Holah 29.27   32.25    Australia 30.75 32.41 33.58 29.27 39.46
5 Tim McMahon 31.80   33.03    Australia 33.46 33.03 54.59 31.80 32.59
6 Cameron Stollery 29.31   34.96    Australia 30.58 37.43 38.27 29.31 36.88
7 Robert Hickingbotham 25.90   35.86    Australia 28.44 25.90 47.75 35.18 43.97
8 Luke Bruce 32.96   37.04    Australia 35.88 40.86 32.96 38.69 36.54
9 Jason Kilbourn 32.28   39.76    Australia 32.59 38.88 32.28 49.19 47.80
10 Mingren Lu (卢鸣仁) 30.41   40.37    China 30.41 36.83 45.41 38.88 57.03
11 Jeremy Lu 43.00      Australia 43.00 49.13
12 Alexandra Daryl Ariawan 54.81      Indonesia 54.81 1:00.34
13 Dayu Zhang 56.02      China 56.02 57.46
14 Joshua Evely 1:02.96      Australia 1:13.03 1:02.96
15 Braden Helmer 1:06.47      USA 1:07.80 1:06.47
16 Luke Silva 1:21.22      Australia 1:45.50 1:21.22
17 Andrea Javier 1:42.97      Australia 1:42.97 2:03.84
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 13.77   14.41   WR  Australia 14.15 14.30 14.77 17.31 13.77
2 Zane Carney 24.72   26.84    Australia 24.72 33.44 27.30 26.72 26.50
3 Tim Major 23.94   30.00    Australia 32.15 26.15 31.71 23.94 32.81
4 Cameron Stollery 26.46   31.16    Australia 31.81 35.16 32.11 26.46 29.55
5 Tim McMahon 21.34   31.73    Australia 32.68 28.86 39.36 33.66 21.34
6 Luke Bruce 23.56   34.86    Australia 35.58 33.36 23.56 35.63 40.84
7 Jake Holah 35.47   39.76    Australia 44.56 38.72 37.65 35.47 42.91
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 5.30   6.15    Australia 5.30 7.33 8.02 5.72 5.40
2 Tim Major 5.13   6.85    Australia 8.97 6.65 6.09 5.13 7.81
3 Alexandra Daryl Ariawan 6.55   6.86    Indonesia 7.09 6.55 6.94 7.81 6.55
4 Jason Kilbourn 5.30   8.04    Australia 8.56 5.30 9.75 6.41 9.15
5 Cameron Stollery 4.83   8.34    Australia 8.88 4.83 7.91 9.91 8.22
6 Jeremy Lu 6.75   8.39    Australia 10.66 7.94 6.75 9.15 8.09
7 Brian Kim 7.22   8.78    Korea 8.81 7.50 14.56 10.03 7.22
8 Alastair Whitely 7.97   9.41    Australia 8.93 14.56 8.84 10.47 7.97
9 Braden Helmer 7.59   11.00    USA 10.96 7.59 10.69 DNF 11.34
10 Zane Carney 9.09   11.74    Australia 10.65 9.09 14.94 9.63 DNF
11 Robert Hickingbotham 9.11   12.11    Australia 14.13 10.43 13.66 9.11 12.25
12 Andrew Kilbourn 10.08   13.70    Australia 13.36 10.08 25.43 15.34 12.40
13 Joshua Evely 11.46   14.78    Australia 20.72 15.05 15.21 11.46 14.08
14 Jake Holah 15.94   18.51    Australia 15.96 21.06 15.94 18.52 25.30
15 Jack O'Mahony 12.09   19.37    Australia 20.08 12.09 22.03 21.36 16.68
16 Luke Bruce 15.06   22.13    Australia 25.96 15.06 21.78 24.77 19.83
17 Xuan Lan (蓝瑄) 13.31   26.39    China 30.75 16.25 13.31 33.71 32.16
18 Andrea Javier 17.63   43.42    Australia 47.05 17.63 47.38 35.84 1:25.83
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Feliks Zemdegs 4.78   5.89    Australia 4.78 7.09 5.65 5.90 6.11
2 Jason Kilbourn 5.68   7.05    Australia 9.22 5.68 5.88 8.08 7.19
3 Tim Major 6.16   7.24    Australia 6.16 7.56 7.35 11.08 6.81
4 Alexandra Daryl Ariawan 6.81   8.18    Indonesia 6.81 6.84 7.50 11.50 10.21
5 Jeremy Lu 6.52   9.27    Australia 6.52 36.44 9.06 10.84 7.91
6 Alastair Whitely 7.71   9.78    Australia 10.33 11.77 7.71 8.41 10.59
7 Cameron Stollery 7.33   10.13    Australia 12.22 8.05 7.33 12.31 10.11
8 Brian Kim 12.56   13.27    Korea 12.56 13.94 12.96 18.09 12.91
  Square-1   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Alexandra Daryl Ariawan 18.18   20.63   NR  Indonesia 19.38 26.96 19.93 22.59 18.18
2 Jeremy Lu 1:17.09      Australia 1:17.09 1:30.02
3 Joshua Evely 1:34.88      Australia DNF 1:34.88
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Zane Carney 13:08.00   OcR    Australia DNF DNF 13:08.00
Adelina Estevao    Australia
Adelina Estevao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 1:47.44   2:10.92   2:38.11 1:47.44 2:12.34 1:51.40 2:29.02
Alastair Whitely    Australia
Alastair Whitely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 21 31.41   34.02   31.41 33.61 33.16 35.30 36.50
2x2x2 Cube First round 11 2.55   8.19   9.65 6.90 8.61 9.06 2.55
Pyraminx Final 6 7.71   9.78   10.33 11.77 7.71 8.41 10.59
First round 8 7.97   9.41   8.93 14.56 8.84 10.47 7.97
Alexandra Daryl Ariawan    Indonesia
Alexandra Daryl Ariawan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 15.25   18.23   20.34 16.15 15.25 18.19 24.31
First round 7 16.33   18.42   16.33 20.43 17.30 18.93 19.03
2x2x2 Cube First round 10 4.33   7.87   9.91 7.66 10.18 6.03 4.33
4x4x4 Cube Combined First round 11 1:21.08   1:58.60   1:33.09 1:21.08 1:56.59 2:26.13 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 2 4:33.86   DNF   DNF 4:33.86 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 12 54.81     54.81 1:00.34
Pyraminx Final 4 6.81   8.18   6.81 6.84 7.50 11.50 10.21
First round 3 6.55   6.86   7.09 6.55 6.94 7.81 6.55
Square-1 Combined Final 1 18.18   20.63   NR 19.38 26.96 19.93 22.59 18.18
Andrea Javier    Australia
Andrea Javier
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 23 38.43   46.38   38.43 51.84 47.05 51.25 40.84
2x2x2 Cube First round 22 12.78   18.88   20.47 13.80 12.78 22.36 45.38
4x4x4 Cube Combined First round 15 4:39.91     DNF 4:39.91
3x3x3 One-Handed Combined First round 17 1:42.97     1:42.97 2:03.84
Pyraminx First round 18 17.63   43.42   47.05 17.63 47.38 35.84 1:25.83
Andrew Kilbourn    Australia
Andrew Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 11 17.16   20.95   25.83 21.41 19.16 22.27 17.16
2x2x2 Cube Final 7 6.05   7.44   7.02 7.68 9.25 6.05 7.61
First round 7 5.28   6.52   5.96 6.15 7.72 7.44 5.28
Pyraminx First round 12 10.08   13.70   13.36 10.08 25.43 15.34 12.40
Borislav Rakic    Australia
Borislav Rakic
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 19 29.65   33.14   35.83 30.88 29.65 41.83 32.71
Braden Helmer    USA
Braden Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 12 16.40   22.07   27.08 16.40 24.86 22.50 18.86
2x2x2 Cube First round 9 5.84   7.33   7.93 10.43 6.31 5.84 7.75
4x4x4 Cube Final 8 1:34.61   1:44.28   1:34.61 1:44.86 1:49.09 1:44.77 1:43.22
Combined First round 8 1:19.93   1:30.12   1:24.52 1:34.69 1:31.16 1:38.77 1:19.93
3x3x3 One-Handed Combined First round 15 1:06.47     1:07.80 1:06.47
Pyraminx First round 9 7.59   11.00   10.96 7.59 10.69 DNF 11.34
Brian Kim    Korea
Brian Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 9 12.56   19.11   16.84 12.56 23.93 23.83 16.66
4x4x4 Cube Final 5 59.19   1:10.85   1:18.31 1:09.27 1:04.96 59.19 1:19.18
Combined First round 5 1:08.13   1:17.87   1:11.65 1:34.41 1:08.13 1:17.03 1:24.94
Pyraminx Final 8 12.56   13.27   12.56 13.94 12.96 18.09 12.91
First round 7 7.22   8.78   8.81 7.50 14.56 10.03 7.22
Cameron Drysdale    Australia
Cameron Drysdale
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 45.59   52.11   50.59 45.59 57.40 48.33 1:14.18
2x2x2 Cube First round 15 6.16   10.68   10.58 10.00 6.16 11.47 11.46
Cameron Stollery    Australia
Cameron Stollery
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 14.50   15.41   16.18 14.50 15.16 17.33 14.88
First round 4 14.58   15.79   21.03 15.34 14.58 16.86 15.16
2x2x2 Cube Final 2 1.80   3.56   6.11 2.56 1.80 3.61 4.50
First round 2 1.63   4.24   9.91 2.93 3.43 6.36 1.63
4x4x4 Cube Final 6 1:08.93   1:16.77   1:24.81 1:08.93 1:09.34 1:17.47 1:23.50
Combined First round 7 1:14.05   1:26.51   1:37.72 1:23.13 DNF 1:14.05 1:18.69
3x3x3 One-Handed Final 4 26.46   31.16   31.81 35.16 32.11 26.46 29.55
Combined First round 6 29.31   34.96   30.58 37.43 38.27 29.31 36.88
Pyraminx Final 7 7.33   10.13   12.22 8.05 7.33 12.31 10.11
First round 5 4.83   8.34   8.88 4.83 7.91 9.91 8.22
Carson Helmer    USA
Carson Helmer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 38.31   46.58   38.31 47.97 46.43 55.02 45.34
2x2x2 Cube First round 18 9.34   14.46   16.91 13.47 9.34 15.28 14.63
Dayu Zhang    China
Dayu Zhang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 17 21.69   26.27   27.25 27.50 25.34 21.69 26.22
2x2x2 Cube First round 14 9.40   10.38   11.31 9.40 10.81 10.18 10.15
4x4x4 Cube Combined First round 13 1:53.77     1:53.77 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 13 56.02     56.02 57.46
Feliks Zemdegs    Australia
Feliks Zemdegs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.24   WR 8.07   6.24 7.66 8.81 7.75 10.68
First round 1 6.65   WR 8.20   7.56 9.21 6.65 7.84 9.28
2x2x2 Cube Final 1 2.06   2.76   2.72 3.61 2.06 3.00 2.56
First round 1 2.22   2.99   3.15 2.36 5.41 3.46 2.22
4x4x4 Cube Final 1 33.38   36.66   36.28 35.30 33.38 38.40 39.86
Combined First round 1 31.05   WR 39.61   43.55 DNF 34.38 31.05 40.91
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 13.77   14.41   WR 14.15 14.30 14.77 17.31 13.77
Combined First round 1 11.16   WR 16.61   17.46 11.16 16.47 15.90 29.63
Pyraminx Final 1 4.78   5.89   4.78 7.09 5.65 5.90 6.11
First round 1 5.30   6.15   5.30 7.33 8.02 5.72 5.40
Jack O'Mahony    Australia
Jack O'Mahony
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 19 10.56   14.63   35.91 11.18 12.52 20.19 10.56
Pyraminx First round 15 12.09   19.37   20.08 12.09 22.03 21.36 16.68
Jake Holah    Australia
Jake Holah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 15.94   16.59   16.00 15.94 18.34 16.63 17.13
First round 6 15.15   17.68   15.15 18.75 17.40 18.09 17.56
2x2x2 Cube Final 5 2.88   6.03   8.21 3.83 6.05 2.88 8.21
First round 5 3.90   5.83   5.43 3.90 5.66 8.91 6.40
4x4x4 Cube Final 7 1:13.47   1:18.45   1:14.25 1:24.78 1:21.05 1:20.05 1:13.47
Combined First round 6 1:19.47   1:22.59   1:19.47 1:25.22 1:21.88 1:28.38 1:20.66
3x3x3 Blindfolded Final 4 5:13.72   DNF   DNF 5:13.72 DNF
3x3x3 One-Handed Final 7 35.47   39.76   44.56 38.72 37.65 35.47 42.91
Combined First round 4 29.27   32.25   30.75 32.41 33.58 29.27 39.46
Pyraminx First round 14 15.94   18.51   15.96 21.06 15.94 18.52 25.30
Jamie Carney    Australia
Jamie Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 56.22   1:13.41   1:16.40 1:18.72 56.22 1:05.41 1:18.43
2x2x2 Cube First round 25 22.11   35.17   30.61 22.11 40.83 48.38 34.08
Jason Kilbourn    Australia
Jason Kilbourn
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 16 20.44   24.24   20.44 20.78 23.71 DNF 28.24
2x2x2 Cube Final 6 5.36   6.63   7.83 7.84 5.75 6.30 5.36
First round 6 4.96   6.12   4.96 5.93 5.90 6.53 6.58
3x3x3 Blindfolded Final 3 4:43.02   DNF   DNF 4:43.02 DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 9 32.28   39.76   32.59 38.88 32.28 49.19 47.80
Pyraminx Final 2 5.68   7.05   9.22 5.68 5.88 8.08 7.19
First round 4 5.30   8.04   8.56 5.30 9.75 6.41 9.15
Jeremy Lu    Australia
Jeremy Lu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 10 18.33   19.85   19.72 25.31 18.33 20.21 19.63
2x2x2 Cube Final 8 5.18   8.42   8.09 5.18 7.13 24.97 10.05
First round 8 4.83   7.11   9.44 8.22 4.83 5.65 7.46
4x4x4 Cube Combined First round 9 1:22.94   1:33.37   1:26.25 1:28.94 DNF 1:44.93 1:22.94
3x3x3 One-Handed Combined First round 11 43.00     43.00 49.13
Pyraminx Final 5 6.52   9.27   6.52 36.44 9.06 10.84 7.91
First round 6 6.75   8.39   10.66 7.94 6.75 9.15 8.09
Square-1 Combined Final 2 1:17.09     1:17.09 1:30.02
Joshua Evely    Australia
Joshua Evely
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 14 19.43   23.32   22.22 24.86 22.88 29.78 19.43
2x2x2 Cube First round 13 6.38   9.75   8.19 DNF 6.38 8.78 12.27
4x4x4 Cube Combined First round 10 1:29.53   1:45.05   1:56.00 1:35.97 1:43.19 1:57.69 1:29.53
3x3x3 One-Handed Combined First round 14 1:02.96     1:13.03 1:02.96
Pyraminx First round 13 11.46   14.78   20.72 15.05 15.21 11.46 14.08
Square-1 Combined Final 3 1:34.88     DNF 1:34.88
Keith Major    Australia
Keith Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 1:53.56   2:43.13   4:07.06 2:24.09 2:02.34 3:42.96 1:53.56
Keshav Ramachandran    Australia
Keshav Ramachandran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 57.61   1:08.79   57.61 1:11.00 1:13.36 1:23.30 1:02.00
Luke Bruce    Australia
Luke Bruce
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.83   13.94   10.83 13.80 13.46 DNF 14.55
First round 2 11.80   13.37   54.88 12.30 13.02 14.80 11.80
2x2x2 Cube Final 4 3.02   4.96   6.61 5.66 4.21 3.02 5.00
First round 3 3.50   4.49   5.15 3.50 4.19 4.13 5.18
4x4x4 Cube Final 3 47.05   1:02.10   1:07.47 1:02.71 1:10.00 47.05 56.11
Combined First round 2 54.30   1:05.06   1:18.15 1:13.41 1:07.41 54.30 54.36
3x3x3 One-Handed Final 6 23.56   34.86   35.58 33.36 23.56 35.63 40.84
Combined First round 8 32.96   37.04   35.88 40.86 32.96 38.69 36.54
Pyraminx First round 16 15.06   22.13   25.96 15.06 21.78 24.77 19.83
Luke Silva    Australia
Luke Silva
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 20 26.97   33.46   26.97 35.19 31.97 33.22 1:13.09
2x2x2 Cube First round 12 6.53   9.24   12.09 9.05 9.85 6.53 8.81
3x3x3 One-Handed Combined First round 16 1:21.22     1:45.50 1:21.22
Michael Leone    Australia
Michael Leone
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 45.02   56.95   51.30 1:14.21 45.02 1:24.33 45.34
Ming Jin Low    Australia
Ming Jin Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 1:30.47   1:44.53   1:30.47 2:19.96 1:32.86 1:51.43 1:49.30
2x2x2 Cube First round 24 21.71   26.64   29.72 24.06 40.46 21.71 26.13
Ming Kim Low    Australia
Ming Kim Low
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 50.61   59.82   1:07.40 58.46 53.61 DNF 50.61
2x2x2 Cube First round 20 7.97   15.37   7.97 21.44 23.36 14.13 10.53
Mingren Lu (卢鸣仁)    China
Mingren Lu (卢鸣仁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 19.46   20.48   20.97 20.06 19.46 20.41 58.41
First round 8 17.43   18.86   17.43 18.59 17.93 20.83 20.05
2x2x2 Cube First round 16 7.53   11.59   7.53 35.91 16.75 10.19 7.84
3x3x3 One-Handed Combined First round 10 30.41   40.37   30.41 36.83 45.41 38.88 57.03
Mitch Callaghan    Australia
Mitch Callaghan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 53.77   1:00.14   1:08.11 53.77 1:05.65 56.09 58.68
2x2x2 Cube First round 21 10.13   18.41   18.25 10.13 16.63 27.72 20.36
Nipun Kumaragama    Australia
Nipun Kumaragama
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 18 28.72   30.23   30.19 30.40 30.11 41.05 28.72
2x2x2 Cube First round 17 7.00   12.08   14.05 11.69 7.00 10.50 14.30
4x4x4 Cube Combined First round 14 2:43.08     2:43.08 DNF
Robert Hickingbotham    Australia
Robert Hickingbotham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 15 17.63   23.42   17.63 27.68 22.63 19.94 DNF
4x4x4 Cube Combined First round 12 1:11.47   DNF   DNF 1:15.08 DNF 1:53.53 1:11.47
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Combined First round 7 25.90   35.86   28.44 25.90 47.75 35.18 43.97
Pyraminx First round 11 9.11   12.11   14.13 10.43 13.66 9.11 12.25
Tim Major    Australia
Tim Major
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 13.27   15.33   13.53 DNF 13.27 15.55 16.90
First round 5 14.63   16.54   16.72 17.93 15.06 14.63 17.83
2x2x2 Cube Final 3 2.83   3.70   5.22 4.25 3.05 2.83 3.80
First round 4 4.75   5.41   5.81 5.16 5.55 5.52 4.75
4x4x4 Cube Final 4 1:00.56   1:05.51   1:21.41 1:01.81 1:08.84 1:05.88 1:00.56
Combined First round 3 59.63   1:05.66   1:12.34 59.63 1:03.61 1:17.81 1:01.02
3x3x3 Blindfolded Final 5 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 3 23.94   30.00   32.15 26.15 31.71 23.94 32.81
Combined First round 2 21.58   25.98   25.41 27.08 21.58 DNF 25.46
Pyraminx Final 3 6.16   7.24   6.16 7.56 7.35 11.08 6.81
First round 2 5.13   6.85   8.97 6.65 6.09 5.13 7.81
Tim McMahon    Australia
Tim McMahon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 13 19.31   22.68   23.86 24.30 28.38 19.88 19.31
3x3x3 One-Handed Final 5 21.34   31.73   32.68 28.86 39.36 33.66 21.34
Combined First round 5 31.80   33.03   33.46 33.03 54.59 31.80 32.59
Xuan Lan (蓝瑄)    China
Xuan Lan (蓝瑄)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 22 36.47   39.81   38.34 50.97 36.47 44.46 36.63
2x2x2 Cube First round 23 14.77   20.95   17.40 26.72 14.77 32.27 18.72
Pyraminx First round 17 13.31   26.39   30.75 16.25 13.31 33.71 32.16
Zane Carney    Australia
Zane Carney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 12.68   13.17   12.77 13.90 12.68 37.19 12.83
First round 3 13.80   14.06   14.00 13.80 16.63 14.05 14.13
4x4x4 Cube Final 2 53.86   1:01.48   1:05.03 55.61 53.86 1:08.11 1:03.81
Combined First round 4 1:02.65   1:10.52   1:11.27 1:05.59 1:14.71 1:02.65 4:13.83
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:20.75   DNF   DNF 1:20.75 DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 24.72   26.84   24.72 33.44 27.30 26.72 26.50
Combined First round 3 23.13   28.22   23.13 32.13 30.44 27.31 26.90
Pyraminx First round 10 9.09   11.74   10.65 9.09 14.94 9.63 DNF
5x5x5 Blindfolded Final 1 13:08.00   OcR   DNF DNF 13:08.00