Kanto Open 2014

Date City WCA LInk
2014-2-22~23  Japan, Matsudo Kanto Open 2014

  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shuto Ueno (上野柊斗) 9.56   10.77    Japan 11.28 10.36 10.68 13.58 9.56
2 Yu Nakajima (中島悠) 9.91   11.59    Japan 11.96 9.91 12.77 14.33 10.03
3 Wataru Hashimura (端村航) 10.16   11.79    Japan 11.33 12.33 12.93 11.72 10.16
4 Yuhei Takagi (高木佑平) 10.00   11.90    Japan 12.80 11.94 12.71 10.00 11.05
5 Tomoya Yamashita (山下智也) 11.03   11.94    Japan 12.15 14.16 11.03 11.59 12.09
6 Shu Kasuga (春日柊) 12.15   12.70    Japan 12.41 16.18 12.71 12.97 12.15
7 Keita Nomura (野村啓太) 11.96   12.84    Japan 15.28 12.47 13.06 11.96 13.00
8 Kentaro Nishi (西賢太郎) 11.19   12.92    Japan 13.02 13.56 13.21 12.53 11.19
9 Victor Kuo 9.69   13.17    Australia 13.27 13.90 12.86 13.38 9.69
10 Nobuaki Suga (菅信昭) 12.63   13.19    Japan 16.16 12.63 12.78 13.46 13.33
11 Tomoyuki Hiraide (平出智之) 11.44   13.31    Japan 13.16 11.44 14.43 13.30 13.46
12 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 12.16   13.64    Japan 13.52 12.16 14.31 14.36 13.08
13 Toru Morooka (諸岡徹) 12.38   13.68    Japan 15.90 12.75 13.88 14.41 12.38
14 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 11.36   13.81    Japan 11.36 13.93 13.86 13.65 17.63
15 Takafumi Seki (関隆文) 12.21   13.91    Japan 15.52 12.75 14.11 12.21 14.88
16 Taku Yanai (矢内拓) 12.59   13.94    Japan 16.27 12.59 14.77 13.58 13.47
17 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 12.94   14.12    Japan 13.53 15.27 13.55 16.09 12.94
18 Yuta Okada (岡田雄太) 11.91   14.42    Japan 11.91 14.86 13.97 15.27 14.43
19 Erik Jernqvist 12.63   14.81    Sweden 16.56 13.78 19.09 12.63 14.09
20 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 12.88   15.01    Japan 15.56 12.88 16.02 13.78 15.68
21 Hideki Niina (新名秀樹) 13.56   15.09    Japan 15.40 14.31 15.55 13.56 15.56
22 Kohta Matsumoto (松本滉太) 13.75   15.88    Japan 13.75 15.21 18.03 16.33 16.11
23 Ryouga Hayashi (林竜河) 14.55   15.96    Japan 18.40 16.56 15.97 14.55 15.36
24 Ryo Kozawa (小澤諒) 12.55   16.61    Japan 27.91 21.69 14.44 12.55 13.69
25 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 16.31   17.26    Japan 19.34 16.50 16.31 18.18 17.09
26 Fumiki Koseki (古関章記) 16.81   17.43    Japan 17.22 17.38 18.11 16.81 17.69
27 Kai Ito (井藤魁) 15.77   17.68    Japan 18.40 15.77 1:09.41 17.18 17.46
28 Akira Kurata (倉田旦) 15.11   18.28    Japan 18.58 15.58 32.36 15.11 20.69
29 Curtis Housley 15.05   18.63    USA 19.88 26.97 17.41 15.05 18.61
30 Hisashi Fukai (深井寿) 16.56   19.05    Japan 20.09 18.11 16.56 21.86 18.94
31 Kounosuke Udou (有働幸之助) 17.86   19.81    Japan 19.34 18.52 21.58 24.34 17.86
32 Kei Suga (須賀慶) 16.68   20.88    Japan 16.68 19.83 18.63 24.18 24.30
33 Fyodor Borisov 17.93   20.98    Russia 21.94 18.19 17.93 22.81 23.40
34 Han Wu (吳翰) 18.34   21.15    Taiwan 22.33 19.91 18.34 22.61 21.21
35 Shunsuke Senda (千駄俊介) 20.83   25.22    Japan 20.83 23.22 29.53 22.91 36.50
36 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 20.80   25.40    Japan 28.09 21.22 26.96 28.02 20.80
37 Taihei Okamoto (岡本泰平) 21.02   26.11    Japan 35.02 25.88 21.02 27.00 25.46
38 Yuto Hayaki (早木悠斗) 22.65   26.42    Japan 29.21 28.09 28.22 22.96 22.65
39 Hiroo Saito (斉藤広大) 23.22   26.59    Japan 23.22 30.56 27.30 25.00 27.47
40 Kanako Ohta (太田佳那子) 24.34   26.92    Japan 24.72 27.25 37.61 28.80 24.34
41 Toshiaki Ishikura (石倉寿秋) 25.69   27.96    Japan 33.75 28.75 25.69 29.34 25.80
42 Shun Matsufuji (松藤舜) 20.71   30.19    Japan 25.27 31.53 36.46 33.77 20.71
43 Yoshio Matsumoto (松本嘉夫) 27.86   30.73    Japan 29.80 27.86 31.96 43.83 30.43
44 Yuki Matsubayashi (松林侑輝) 30.94   33.30    Japan 31.43 1:20.58 35.25 30.94 33.22
45 Naoki Kembo (見坊直紀) 27.61   37.11    Japan 38.05 27.61 38.75 34.94 38.33
46 Natsumi Saito (齊藤なつみ) 38.08   47.23    Japan 43.38 1:04.41 49.72 38.08 48.59
47 Kazuhiro Nakasone (仲宗根和宏) 41.83   48.40    Japan 53.25 44.03 1:30.28 47.93 41.83
48 Hibiki Ashitani (芦谷響) 58.19   1:05.42    Japan 1:09.08 58.19 1:15.02 59.91 1:07.28
49 Tsuneyuki Tomita (冨田常侑) 1:06.31   1:22.97    Japan 4:03.72 1:36.81 1:06.31 1:08.11 1:24.00
50 Touma Nakatsuka (中塚桃真) 1:15.65   1:31.63    Japan 1:21.03 1:43.03 1:15.65 1:30.83 1:43.91
51 Miyu Nagakura (長倉美優) 1:42.40   1:53.06    Japan 1:47.03 2:38.96 2:01.97 1:50.18 1:42.40
52 Mirei Nagakura (長倉美礼) 1:18.43   1:53.73    Japan 1:47.15 2:00.93 1:53.11 1:18.43 3:04.46
53 Yuto Yamauchi (山内悠登) 1:47.78   2:07.88    Japan 2:15.86 2:23.52 2:07.68 1:47.78 2:00.11
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Nakajima (中島悠) 9.25   9.82    Japan 9.44 9.65 10.38 11.34 9.25
2 Yuhei Takagi (高木佑平) 9.58   10.80    Japan 11.34 9.91 9.58 11.15 12.00
3 Shuto Ueno (上野柊斗) 9.99   10.95    Japan 11.28 10.53 11.05 16.72 9.99
4 Wataru Hashimura (端村航) 10.18   11.56    Japan 12.78 11.72 11.00 10.18 11.96
5 Tomoya Yamashita (山下智也) 10.56   12.19    Japan 12.40 14.28 10.56 11.08 13.08
6 Keita Nomura (野村啓太) 10.94   12.20    Japan 12.06 14.33 11.58 12.97 10.94
7 Nobuaki Suga (菅信昭) 11.38   12.28    Japan 14.72 11.38 12.06 13.27 11.52
8 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 12.05   12.52    Japan 12.66 12.36 12.05 14.34 12.55
9 Victor Kuo 12.55   12.89    Australia 12.75 13.18 12.75 13.50 12.55
10 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 11.46   13.05    Japan 11.58 15.09 11.46 12.47 17.81
11 Yuta Okada (岡田雄太) 11.19   13.12    Japan 13.52 13.06 11.19 13.71 12.78
12 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 12.22   13.36    Japan 12.22 14.28 13.90 13.86 12.33
13 Taku Yanai (矢内拓) 12.08   13.55    Japan 15.28 12.47 16.05 12.91 12.08
14 Shu Kasuga (春日柊) 13.02   13.97    Japan 13.02 23.69 14.27 13.36 14.27
15 Tomoyuki Hiraide (平出智之) 11.06   14.45    Japan 18.72 13.28 11.77 11.06 18.31
16 Takafumi Seki (関隆文) 13.08   14.54    Japan 16.77 13.08 13.15 15.30 15.18
17 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 13.77   14.87    Japan 14.68 13.77 16.08 15.50 14.44
18 Hideki Niina (新名秀樹) 12.44   14.88    Japan 15.09 17.34 14.30 15.25 12.44
19 Toru Morooka (諸岡徹) 12.84   14.88    Japan 14.38 14.18 12.84 16.08 18.88
20 Kentaro Nishi (西賢太郎) 12.47   15.43    Japan 12.47 25.38 14.13 17.44 14.72
21 Ryouga Hayashi (林竜河) 13.83   16.13    Japan 15.90 13.83 17.66 17.00 15.50
22 Kohta Matsumoto (松本滉太) 12.55   16.91    Japan 16.16 19.21 12.55 15.36 19.47
23 Ryo Kozawa (小澤諒) 13.08   17.05    Japan 14.09 19.13 13.08 17.93 20.59
24 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 15.71   17.20    Japan 16.59 20.41 15.71 18.88 16.13
25 Hisashi Fukai (深井寿) 13.43   17.30    Japan 21.81 15.53 13.43 19.63 16.75
26 Erik Jernqvist 13.22   17.71    Sweden 18.84 17.30 17.94 17.90 13.22
27 Fumiki Koseki (古関章記) 13.40   18.50    Japan 20.02 13.40 17.05 DNF 18.44
28 Curtis Housley 17.25   18.75    USA 17.25 30.53 18.50 19.97 17.77
29 Kai Ito (井藤魁) 16.33   18.84    Japan 20.28 17.72 16.33 18.52 21.77
30 Han Wu (吳翰) 18.25   19.39    Taiwan 19.71 18.72 20.47 18.25 19.75
31 Fyodor Borisov 16.78   19.84    Russia 18.47 30.41 17.36 23.68 16.78
32 Kounosuke Udou (有働幸之助) 17.53   20.15    Japan 22.58 18.81 19.06 25.50 17.53
33 Kei Suga (須賀慶) 16.46   20.72    Japan 23.86 16.46 20.00 18.30 25.06
34 Shunsuke Senda (千駄俊介) 18.88   21.79    Japan 22.58 22.55 21.16 21.65 18.88
35 Akira Kurata (倉田旦) 17.90   22.03    Japan 23.47 17.90 27.36 21.03 21.58
36 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 19.94   24.63    Japan 24.34 27.88 19.94 25.21 24.33
37 Hiroo Saito (斉藤広大) 20.43   27.51    Japan 28.46 28.56 20.43 26.40 27.66
38 Taihei Okamoto (岡本泰平) 21.00   27.69    Japan 30.86 DNF 24.27 27.93 21.00
39 Yuto Hayaki (早木悠斗) 24.00   28.17    Japan 32.27 28.03 31.59 24.00 24.88
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yu Nakajima (中島悠) 7.40   9.27    Japan 9.22 10.00 8.59 10.36 7.40
2 Wataru Hashimura (端村航) 9.59   10.46    Japan 12.02 12.43 9.61 9.75 9.59
3 Shuto Ueno (上野柊斗) 9.84   10.59    Japan 11.06 10.81 9.84 13.25 9.91
4 Yuhei Takagi (高木佑平) 9.75   12.65    Japan 13.86 14.43 9.75 12.58 11.52
5 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 12.38   12.83    Japan DNF 12.44 12.96 12.38 13.09
6 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 10.61   13.26    Japan 13.97 14.68 11.96 13.84 10.61
7 Victor Kuo 12.33   13.32    Australia 13.77 12.33 13.22 12.96 18.77
8 Tomoya Yamashita (山下智也) 10.40   14.10    Japan 17.52 13.90 11.08 10.40 17.31
9 Keita Nomura (野村啓太) 11.30   14.38    Japan 15.28 14.94 11.30 15.55 12.91
10 Nobuaki Suga (菅信昭) 11.80   26.45    Japan 54.27 11.80 12.81 DNF 12.27
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yui Tomita (富田唯依) 2.58   2.93    Japan 2.58 4.38 3.00 2.86 2.94
2 Junya Tomita (富田純也) 3.02   3.41    Japan 3.75 5.43 3.02 3.05 3.44
3 Shuto Ueno (上野柊斗) 3.44   4.04    Japan 4.09 4.91 4.13 3.44 3.90
4 Shu Kasuga (春日柊) 4.03   4.18    Japan 4.21 4.09 6.44 4.25 4.03
5 Wataru Hashimura (端村航) 4.16   5.05    Japan 4.16 5.88 5.05 5.40 4.69
6 Fyodor Borisov 3.93   5.27    Russia 5.50 3.94 7.55 3.93 6.38
7 Nobuaki Suga (菅信昭) 4.59   5.89    Japan 5.69 6.58 5.61 4.59 6.36
8 Hideki Niina (新名秀樹) 5.68   6.20    Japan 6.05 10.33 6.46 5.68 6.08
9 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 4.11   6.27    Japan 4.11 6.30 7.84 4.66 9.38
10 Takafumi Seki (関隆文) 4.13   6.44    Japan 6.25 7.11 6.47 4.13 6.59
11 Yuhei Takagi (高木佑平) 5.00   6.57    Japan 7.11 6.66 7.27 5.94 5.00
12 Ryo Kozawa (小澤諒) 6.19   6.69    Japan 6.19 6.28 6.40 7.40 11.65
13 Han Wu (吳翰) 6.16   7.49    Taiwan 7.84 8.63 7.90 6.16 6.72
14 Akira Kurata (倉田旦) 5.90   8.15    Japan 10.36 5.90 6.75 10.25 7.44
15 Shunsuke Senda (千駄俊介) 8.63   9.37    Japan DNF 10.47 9.00 8.65 8.63
16 Shun Matsufuji (松藤舜) 8.40   10.15    Japan 9.56 17.71 11.22 9.66 8.40
17 Yuto Hayaki (早木悠斗) 10.15   10.80    Japan 10.77 10.28 DNF 10.15 11.34
18 Curtis Housley 9.19   10.86    USA 14.94 9.19 10.21 11.47 10.90
19 Toshiaki Ishikura (石倉寿秋) 8.56   11.48    Japan 13.66 10.19 18.46 8.56 10.59
20 Hibiki Ashitani (芦谷響) 6.13   15.75    Japan 31.90 14.05 6.13 16.41 16.80
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yui Tomita (富田唯依) 2.09   3.05    Japan 2.09 3.09 2.97 3.59 3.09
2 Junya Tomita (富田純也) 3.18   3.48    Japan 3.44 3.43 3.56 3.18 3.68
3 Shuto Ueno (上野柊斗) 3.36   3.84    Japan 3.71 3.36 3.68 4.13 6.65
4 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 3.81   4.45    Japan 4.83 4.05 3.81 5.36 4.46
5 Shu Kasuga (春日柊) 3.71   4.52    Japan 5.34 3.71 4.16 4.83 4.58
6 Wataru Hashimura (端村航) 3.91   4.72    Japan 6.55 3.91 4.06 4.83 5.28
7 Nobuaki Suga (菅信昭) 4.28   5.58    Japan 6.02 4.28 5.55 5.53 5.65
8 Takafumi Seki (関隆文) 5.56   6.60    Japan 6.03 7.02 6.75 7.33 5.56
9 Hideki Niina (新名秀樹) 5.96   7.33    Japan 6.15 5.96 8.83 11.31 7.00
10 Fyodor Borisov 5.78   8.25    Russia 9.90 5.78 8.52 6.33 10.11
  4x4x4 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Keita Nomura (野村啓太) 38.53   42.63    Japan 43.47 56.27 38.53 41.38 43.05
2 Yuhei Takagi (高木佑平) 41.18   44.24    Japan 43.80 47.34 52.13 41.59 41.18
3 Toru Morooka (諸岡徹) 44.91   47.32    Japan 44.91 46.06 48.38 47.53 50.15
4 Shuto Ueno (上野柊斗) 36.78   47.38    Japan 51.71 36.78 54.96 41.75 48.68
5 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 48.09   49.08    Japan 48.09 50.63 48.34 50.94 48.27
6 Wataru Hashimura (端村航) 41.47   52.13    Japan 51.75 53.78 52.00 41.47 52.65
7 Fumiki Koseki (古関章記) 51.41   53.99    Japan 54.03 56.19 51.41 1:05.65 51.75
8 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 37.90   55.68    Japan 1:08.40 46.11 1:00.09 1:00.84 37.90
9 Tomoyuki Hiraide (平出智之) 54.71   59.04    Japan 1:03.77 1:02.72 54.78 59.61 54.71
10 Victor Kuo 53.16   59.29    Australia 54.11 1:04.06 59.69 1:12.90 53.16
11 Nobuaki Suga (菅信昭) 56.91   1:01.43    Japan 1:04.47 1:02.13 1:03.06 56.91 59.11
12 Erik Jernqvist 57.90   1:01.58    Sweden 1:04.72 1:01.00 1:03.83 57.90 59.90
13 Takuma Shirahase (白波瀬拓磨) 59.83   1:04.92    Japan 59.83 1:11.93 1:11.91 1:00.15 1:02.71
14 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 58.16   1:05.35    Japan 1:05.61 1:25.53 58.16 1:02.77 1:07.68
15 Hideki Niina (新名秀樹) 59.55   1:05.97    Japan 1:01.78 1:06.34 1:09.78 1:13.30 59.55
16 Taku Yanai (矢内拓) 1:01.38   1:09.17    Japan 1:03.84 1:01.38 1:55.16 1:06.72 1:16.96
17 Takafumi Seki (関隆文) 1:06.66   1:12.99    Japan 1:06.66 1:21.56 1:08.84 1:14.96 1:15.18
18 Kei Suga (須賀慶) 1:00.53   1:14.74    Japan 1:00.53 1:12.21 1:18.93 1:15.84 1:16.18
19 Han Wu (吳翰) 1:09.55   1:24.92    Taiwan 1:28.69 1:09.55 1:29.36 1:36.09 1:16.72
20 Kai Ito (井藤魁) 1:15.81   1:28.01    Japan 2:01.19 1:15.81 1:26.15 1:17.18 1:40.71
21 Yuta Okada (岡田雄太) 1:15.47   1:28.33    Japan 1:36.33 1:16.46 1:45.05 1:32.21 1:15.47
22 Ryo Kozawa (小澤諒) 1:14.46   1:28.63    Japan 1:17.90 1:44.97 1:23.02 1:45.46 1:14.46
23 Shunsuke Senda (千駄俊介) 1:12.65   1:38.43    Japan 1:36.81 1:12.65 1:47.16 1:38.52 1:39.96
24 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 1:43.36   1:44.99    Japan 1:44.31 1:43.36 1:45.27 1:45.38 1:47.27
25 Taihei Okamoto (岡本泰平) 1:28.56   1:46.42    Japan 1:53.09 1:28.56 1:48.66 1:37.52 2:04.87
26 Hiroo Saito (斉藤広大) 1:36.80   1:50.94    Japan 1:48.88 1:46.81 1:57.13 1:36.80 2:12.90
27 Curtis Housley 1:39.06   1:52.92    USA 1:45.50 1:56.46 1:39.06 2:04.56 1:56.80
28 Fyodor Borisov 1:51.66   2:09.15    Russia 1:51.66 1:53.15 2:07.96 2:31.44 2:26.34
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Keita Nomura (野村啓太) 38.55   40.35    Japan 38.55 45.16 41.61 38.61 40.83
2 Yuhei Takagi (高木佑平) 39.08   42.59    Japan 45.28 41.94 48.56 39.08 40.56
3 Shuto Ueno (上野柊斗) 44.36   45.88    Japan 46.50 46.63 44.52 44.36 48.18
4 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 42.88   46.19    Japan 44.97 44.46 50.56 42.88 49.13
5 Toru Morooka (諸岡徹) 44.78   47.17    Japan 51.84 44.78 50.52 45.72 45.28
6 Wataru Hashimura (端村航) 45.30   48.63    Japan 53.96 49.41 49.93 46.56 45.30
7 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 44.27   48.83    Japan 46.71 46.68 53.81 53.09 44.27
8 Tomoyuki Hiraide (平出智之) 41.19   50.13    Japan 50.25 54.36 54.03 41.19 46.11
9 Fumiki Koseki (古関章記) 47.33   59.74    Japan 1:04.31 47.33 56.15 1:15.08 58.75
10 Victor Kuo 55.38   1:07.81    Australia 1:21.74 55.38 56.59 DNF 1:05.09
  5x5x5 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 1:12.06   1:17.21    Japan 1:22.28 1:22.46 1:12.06 1:12.15 1:17.21
2 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:23.36   1:26.45    Japan 1:28.30 1:29.27 1:26.40 1:24.66 1:23.36
3 Keita Nomura (野村啓太) 1:15.11   1:30.80    Japan 1:40.28 1:28.59 1:15.11 1:29.94 1:33.88
4 Ryouga Hayashi (林竜河) 1:26.94   1:38.03    Japan 1:39.65 1:40.93 1:26.94 1:33.78 1:40.65
5 Toru Morooka (諸岡徹) 1:35.09   1:40.93    Japan 1:50.18 1:42.33 1:41.46 1:39.00 1:35.09
6 Shu Kasuga (春日柊) 1:36.05   1:44.62    Japan 1:44.47 1:36.05 1:52.30 1:49.18 1:40.22
7 Fumiki Koseki (古関章記) 1:36.03   1:45.56    Japan 1:50.08 1:53.84 1:36.03 1:44.52 1:42.09
8 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:44.18   1:51.03    Japan 1:55.66 1:49.31 1:48.13 1:44.18 2:03.09
9 Hideki Niina (新名秀樹) 1:45.72   2:09.02    Japan 2:06.83 2:03.05 1:45.72 2:18.33 2:17.19
10 Akira Kurata (倉田旦) 2:05.94   2:14.38    Japan 2:05.94 2:24.91 2:44.61 2:08.00 2:10.22
11 Victor Kuo 2:04.30   2:15.92    Australia 2:17.96 2:19.84 2:04.30 2:12.72 2:17.09
12 Taku Yanai (矢内拓) 2:11.41   2:20.47    Japan 2:43.59 2:17.46 2:22.65 2:11.41 2:21.31
13 Han Wu (吳翰) 2:14.16   2:39.65    Taiwan 2:44.44 2:40.93 4:00.22 2:14.16 2:33.58
14 Curtis Housley 3:15.00   3:27.61    USA 3:25.69 3:15.00 3:34.05 3:32.84 3:24.30
15 Hiroo Saito (斉藤広大) 3:52.96   4:00.87    Japan DNF 3:52.96 4:03.22 3:53.31 4:06.08
16 Fyodor Borisov 4:15.55   DNF    Russia DNF DNF 4:15.55 DNF DNF
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 1:10.96   1:17.09    Japan 1:13.46 1:10.96 1:18.13 1:19.69 DNF
2 Ryouga Hayashi (林竜河) 1:23.61   1:35.00    Japan 1:38.28 1:38.75 1:33.03 1:23.61 1:33.69
3 Keita Nomura (野村啓太) 1:30.33   1:35.44    Japan 1:35.43 1:30.33 1:36.08 1:35.31 1:35.58
4 Takahiro Tomisawa (富沢隆広) 1:23.33   1:35.77    Japan 1:34.96 1:55.31 1:30.13 1:23.33 1:42.22
5 Fumiki Koseki (古関章記) 1:36.38   1:40.26    Japan 1:40.81 1:44.11 1:36.38 1:36.78 1:43.18
6 Shu Kasuga (春日柊) 1:38.86   1:41.00    Japan 1:38.86 1:40.21 1:40.81 1:41.97 1:45.83
7 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:30.63   1:46.29    Japan 1:57.75 1:42.15 1:30.63 1:52.72 1:44.00
8 Toru Morooka (諸岡徹) 1:38.83   1:49.28    Japan 3:00.09 1:50.06 1:51.27 1:38.83 1:46.52
9 Hideki Niina (新名秀樹) 1:58.33   2:08.15    Japan 1:58.33 2:11.38 2:01.40 2:11.68 3:02.09
10 Akira Kurata (倉田旦) 2:03.25   2:08.78    Japan 2:09.88 2:07.52 2:03.25 2:08.93 2:23.16
  3x3x3 Blindfolded   First round   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Taku Yanai (矢内拓) 47.78   DNF    Japan DNF 1:11.47 47.78
2 Tomoyuki Hiraide (平出智之) 51.65   DNF    Japan 1:31.84 DNF 51.65
3 Yuta Okada (岡田雄太) 51.81   DNF    Japan DNF DNF 51.81
4 Ryo Kozawa (小澤諒) 1:06.22   DNF    Japan DNF 1:06.22 DNF
5 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:10.63   DNF    Japan DNF 1:10.63 DNF
6 Shuto Ueno (上野柊斗) 1:11.21   DNF    Japan 1:11.21 1:21.50 DNF
7 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1:33.72   2:11.00    Japan 2:59.47 1:59.80 1:33.72
8 Tomoya Yamashita (山下智也) 1:43.93   DNF    Japan 3:18.63 DNF 1:43.93
9 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 2:01.41   DNF    Japan 2:54.18 2:01.41 DNF
10 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 2:12.44   DNF    Japan DNF DNF 2:12.44
11 Takafumi Seki (関隆文) 2:27.72   DNF    Japan DNF 2:43.75 2:27.72
12 Sanae Omyo (大名佐苗) 2:53.93   DNF    Japan DNF DNF 2:53.93
13 Hiroki Iwashita (岩下大輝) 2:59.08   DNF    Japan DNF DNF 2:59.08
14 Ryouga Hayashi (林竜河) 3:46.36   DNF    Japan DNF DNF 3:46.36
15 Takayuki Matsumoto (松本孝之) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
15 Yu Nakajima (中島悠) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Taku Yanai (矢内拓) 50.55   DNF    Japan DNF 1:11.40 50.55
2 Tomoyuki Hiraide (平出智之) 55.21   DNF    Japan DNF 1:29.11 55.21
3 Shuto Ueno (上野柊斗) 1:08.63   DNF    Japan 1:08.63 DNF 1:11.78
4 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:19.77   DNF    Japan DNF 1:19.77 DNF
5 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 1:23.15   DNF    Japan 1:28.80 DNF 1:23.15
6 Yuta Okada (岡田雄太) 2:15.33   DNF    Japan 2:15.33 DNF DNF
7 Ryo Kozawa (小澤諒) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
7 Tomoya Yamashita (山下智也) DNF   DNF    Japan DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Tomoyuki Hiraide (平出智之) 28      Japan 28
2 Erik Jernqvist 29      Sweden 29
3 Shuto Ueno (上野柊斗) 30      Japan 30
4 Akihiro Ishida (石田朗大) 32      Japan 32
5 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 33      Japan 33
5 Yuki Tanaka (田中悠樹) 33      Japan 33
7 Kei Suga (須賀慶) 34      Japan 34
8 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 35      Japan 35
9 Hideki Niina (新名秀樹) 36      Japan 36
10 Kou Oobatake (大畠功) 38      Japan 38
11 Nobuaki Suga (菅信昭) 41      Japan 41
12 Wataru Hashimura (端村航) 43      Japan 43
13 Sanae Omyo (大名佐苗) 50      Japan 50
14 Takayuki Matsumoto (松本孝之) 53      Japan 53
15 Han Wu (吳翰) 56      Taiwan 56
16 Yuhei Takagi (高木佑平) DNF      Japan DNF
16 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) DNF      Japan DNF
16 Takafumi Seki (関隆文) DNF      Japan DNF
16 Fumiya Matsui (松井郁也) DNF      Japan DNF
16 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) DNF      Japan DNF
  3x3x3 One-Handed   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shuto Ueno (上野柊斗) 13.61   14.74    Japan 14.22 15.38 20.28 14.61 13.61
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 14.06   16.26    Japan 17.11 14.06 18.13 15.61 16.06
3 Ryosuke Higo (肥後亮佑) 13.21   17.78    Japan 16.81 22.22 13.21 DNF 14.30
4 Yuhei Takagi (高木佑平) 14.84   17.98    Japan 14.84 19.58 17.83 24.77 16.53
5 Syuhei Omura (大村周平) 16.34   19.28    Japan 17.88 36.40 19.77 16.34 20.19
6 Shu Kasuga (春日柊) 17.00   19.58    Japan 20.63 18.34 25.11 17.00 19.78
7 Yuta Okada (岡田雄太) 20.13   21.05    Japan 20.13 20.63 49.46 21.21 21.30
8 Tomoyuki Hiraide (平出智之) 18.31   21.32    Japan 21.80 20.96 21.21 18.31 21.96
9 Nobuaki Suga (菅信昭) 20.28   22.75    Japan 26.49 20.28 22.63 22.41 23.22
10 Taku Yanai (矢内拓) 21.25   25.56    Japan 23.52 27.31 26.84 21.25 26.33
11 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 23.43   25.57    Japan 23.43 27.27 33.55 25.03 24.40
12 Fumiya Matsui (松井郁也) 25.71   28.77    Japan 36.15 28.53 29.47 28.30 25.71
13 Hiroki Iwashita (岩下大輝) 26.84   30.48    Japan 39.43 29.09 26.84 32.46 29.88
14 Kai Ito (井藤魁) 32.84   42.47    Japan 1:04.16 39.80 32.84 37.46 50.15
15 Fyodor Borisov 37.53   45.15    Russia 49.65 41.71 56.36 37.53 44.08
16 Naoki Kembo (見坊直紀) 40.21   45.89    Japan 52.38 45.55 49.86 42.27 40.21
17 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) 33.16   56.51    Japan 56.46 33.16 54.94 58.33 58.13
18 Han Wu (吳翰) 57.21   1:00.53    Taiwan 57.21 1:07.33 1:00.83 58.66 1:02.11
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yuhei Takagi (高木佑平) 12.40   14.82    Japan 14.96 14.93 12.40 16.40 14.58
2 Yumu Tabuchi (田渕雄夢) 13.91   15.40    Japan 16.43 13.97 17.25 13.91 15.81
3 Syuhei Omura (大村周平) 12.91   16.04    Japan 12.91 15.55 14.81 18.65 17.77
4 Ryosuke Higo (肥後亮佑) 14.38   16.26    Japan 14.38 18.06 14.47 24.06 16.25
5 Shuto Ueno (上野柊斗) 12.53   17.01    Japan 20.61 12.53 14.88 16.65 19.50
6 Yuta Okada (岡田雄太) 17.69   19.59    Japan 17.88 17.69 19.91 20.97 21.43
7 Shu Kasuga (春日柊) 15.55   20.01    Japan 15.55 19.22 18.61 22.19 22.21
8 Tomoyuki Hiraide (平出智之) 18.71   20.49    Japan 19.91 20.84 18.71 21.11 20.71
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Akihiro Ishida (石田朗大) 8.68   9.06    Japan 8.84 8.68 9.38 8.96 10.22
2 Ryouga Hayashi (林竜河) 8.11   10.40    Japan 8.11 10.47 11.06 13.08 9.66
3 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) 11.41   12.40    Japan 11.41 13.34 12.61 12.78 11.80
4 Fumiki Koseki (古関章記) 11.08   12.45    Japan 11.08 11.61 14.06 11.69 14.06
5 Yuhei Takagi (高木佑平) 12.02   13.07    Japan 12.02 DNF 12.63 13.84 12.75
6 Yuki Tanaka (田中悠樹) 12.15   13.97    Japan 16.41 12.16 12.15 13.34 DNF
7 Han Wu (吳翰) 14.18   15.94    Taiwan 16.08 DNF 15.08 14.18 16.66
8 Ryo Kozawa (小澤諒) 13.69   18.81    Japan 13.69 15.03 23.11 23.34 18.28
9 Nobuaki Suga (菅信昭) 21.28   22.71    Japan 21.63 21.47 25.02 33.43 21.28
10 Taku Yanai (矢内拓) 21.66   25.19    Japan DNF 26.58 21.66 25.19 23.80
  Megaminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 1:14.75   1:21.09    Japan 1:16.96 1:26.27 1:14.75 1:36.97 1:20.03
2 Yuhei Takagi (高木佑平) 1:14.75   1:26.18    Japan 1:26.22 1:33.56 1:23.05 1:29.27 1:14.75
3 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 1:20.28   1:27.45    Japan 1:20.28 1:23.52 1:25.02 1:43.77 1:33.80
4 Wataru Hashimura (端村航) 1:22.52   1:30.99    Japan 1:28.80 1:22.52 1:30.16 1:35.94 1:34.02
5 Fumiya Matsui (松井郁也) 1:30.93   1:33.25    Japan 1:53.00 1:30.93 1:32.78 1:31.38 1:35.58
6 Hiroki Iwashita (岩下大輝) 1:20.83   1:33.36    Japan 1:32.15 1:20.83 1:33.63 1:34.31 1:48.47
7 Akihiro Ishida (石田朗大) 1:31.90   1:41.87    Japan 1:40.91 1:47.40 1:31.90 1:37.30 1:49.59
8 Ryouga Hayashi (林竜河) 1:38.00   DNF    Japan 1:44.41 1:38.00 1:42.40 DNF DNF
9 Nobuaki Suga (菅信昭) 1:54.61   DNF    Japan DNF 1:58.83 DNF 1:54.61 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kentaro Nishi (西賢太郎) 4.03   4.29    Japan 4.03 4.15 4.71 4.41 4.30
2 Jin Mochizuki (望月仁) 4.40   5.03    Japan 5.09 4.86 4.40 7.15 5.15
3 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 4.16   5.08    Japan 5.16 4.55 5.59 4.16 5.52
4 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 4.44   6.67    Japan 7.78 8.40 5.66 4.44 6.58
5 Wataru Hashimura (端村航) 5.84   6.73    Japan 6.46 8.52 5.84 7.69 6.03
6 Hideki Niina (新名秀樹) 6.28   7.08    Japan 7.16 6.28 7.31 6.77 7.71
7 Akihiro Ishida (石田朗大) 5.97   7.09    Japan 6.02 9.06 5.97 14.46 6.19
8 Fumiki Koseki (古関章記) 6.88   7.50    Japan 10.94 7.46 6.88 8.13 6.90
9 Yu Nakajima (中島悠) 5.03   8.49    Japan 9.53 15.13 5.03 10.03 5.90
10 Yuhei Takagi (高木佑平) 5.80   9.15    Japan 9.81 7.91 13.66 5.80 9.72
11 Nobuaki Suga (菅信昭) 7.84   9.62    Japan 10.00 9.52 9.33 13.46 7.84
12 Han Wu (吳翰) 8.56   14.88    Taiwan 13.71 19.00 8.56 16.56 14.38
13 Fyodor Borisov 12.69   15.69    Russia 19.18 16.34 13.46 12.69 17.28
  Skewb   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hideki Niina (新名秀樹) 5.53   6.56    Japan 7.22 9.88 5.53 6.18 6.28
2 Yu Nakajima (中島悠) 7.27   8.20    Japan 8.40 8.77 7.27 7.43 8.84
3 Wataru Hashimura (端村航) 6.93   8.92    Japan 6.93 9.28 8.09 11.63 9.38
4 Akihiro Ishida (石田朗大) 7.63   9.12    Japan 8.93 9.90 7.63 9.78 8.66
5 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) 7.50   13.13    Japan 14.13 15.19 7.50 11.58 13.68
6 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 9.30   13.72    Japan 14.78 15.63 9.30 13.36 13.03
7 Fumiki Koseki (古関章記) 13.05   17.73    Japan 13.05 21.43 23.18 17.94 13.83
8 Yuhei Takagi (高木佑平) 6.90   18.95    Japan 33.44 19.86 6.90 24.22 12.78
9 Shu Kasuga (春日柊) 13.03   20.90    Japan 18.46 13.03 26.43 20.15 24.09
10 Nobuaki Suga (菅信昭) 12.22   21.62    Japan 20.55 30.56 12.22 24.96 19.34
11 Sanae Omyo (大名佐苗) 12.75   25.46    Japan 31.08 27.53 12.75 18.18 30.66
12 Han Wu (吳翰) DNF   DNF    Taiwan DNF DNF DNF DNF DNF
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Hideki Niina (新名秀樹) 5.44   NR 6.27    Japan 8.19 6.65 6.06 5.44 6.11
2 Yu Nakajima (中島悠) 7.08   8.12    Japan 11.46 7.46 8.86 8.05 7.08
3 Wataru Hashimura (端村航) 7.59   8.78    Japan 7.59 7.93 DNF 9.53 8.88
4 Akihiro Ishida (石田朗大) 9.94   10.54    Japan 11.71 9.94 9.97 10.40 11.25
5 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) 12.09   13.92    Japan 12.09 13.33 16.27 15.03 13.41
6 Tomoaki Okayama (岡山友昭) 13.88   16.76    Japan 16.52 17.68 16.91 13.88 16.84
  Square-1   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kou Oobatake (大畠功) 16.05   19.50    Japan 17.50 24.33 43.52 16.05 16.66
2 Fumiki Koseki (古関章記) 24.66   26.34    Japan 27.56 26.34 24.66 33.05 25.11
3 Tomoya Yamashita (山下智也) 23.03   29.38    Japan 31.33 31.30 30.58 23.03 26.27
4 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 21.84   31.13    Japan 28.05 21.84 34.61 31.94 33.41
5 Shuto Ueno (上野柊斗) 28.66   36.08    Japan 37.83 28.66 36.22 38.58 34.18
6 Taku Yanai (矢内拓) 56.77   1:04.14    Japan 1:03.08 56.77 1:00.02 1:09.31 1:16.53
7 Ryohei Yoshioka (吉岡亮平) 48.88   1:21.98    Japan 1:37.15 1:30.52 1:41.40 48.88 58.27
8 Fyodor Borisov 1:00.16   1:30.14    Russia 1:48.22 1:04.55 1:37.66 1:00.16 DNF
Akihiro Ishida (石田朗大)    Japan
Akihiro Ishida (石田朗大)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Fewest Moves Final 4 32     32
Rubik's Clock Final 1 8.68   9.06   8.84 8.68 9.38 8.96 10.22
Megaminx Final 7 1:31.90   1:41.87   1:40.91 1:47.40 1:31.90 1:37.30 1:49.59
Pyraminx Final 7 5.97   7.09   6.02 9.06 5.97 14.46 6.19
Skewb Final 4 9.94   10.54   11.71 9.94 9.97 10.40 11.25
First round 4 7.63   9.12   8.93 9.90 7.63 9.78 8.66
Akira Kurata (倉田旦)    Japan
Akira Kurata (倉田旦)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 35 17.90   22.03   23.47 17.90 27.36 21.03 21.58
First round 28 15.11   18.28   18.58 15.58 32.36 15.11 20.69
2x2x2 Cube First round 14 5.90   8.15   10.36 5.90 6.75 10.25 7.44
5x5x5 Cube Final 10 2:03.25   2:08.78   2:09.88 2:07.52 2:03.25 2:08.93 2:23.16
First round 10 2:05.94   2:14.38   2:05.94 2:24.91 2:44.61 2:08.00 2:10.22
Curtis Housley    USA
Curtis Housley
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 17.25   18.75   17.25 30.53 18.50 19.97 17.77
First round 29 15.05   18.63   19.88 26.97 17.41 15.05 18.61
2x2x2 Cube First round 18 9.19   10.86   14.94 9.19 10.21 11.47 10.90
4x4x4 Cube First round 27 1:39.06   1:52.92   1:45.50 1:56.46 1:39.06 2:04.56 1:56.80
5x5x5 Cube First round 14 3:15.00   3:27.61   3:25.69 3:15.00 3:34.05 3:32.84 3:24.30
Erik Jernqvist    Sweden
Erik Jernqvist
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 13.22   17.71   18.84 17.30 17.94 17.90 13.22
First round 19 12.63   14.81   16.56 13.78 19.09 12.63 14.09
4x4x4 Cube First round 12 57.90   1:01.58   1:04.72 1:01.00 1:03.83 57.90 59.90
3x3x3 Fewest Moves Final 2 29     29
Fumiki Koseki (古関章記)    Japan
Fumiki Koseki (古関章記)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 13.40   18.50   20.02 13.40 17.05 DNF 18.44
First round 26 16.81   17.43   17.22 17.38 18.11 16.81 17.69
4x4x4 Cube Final 9 47.33   59.74   1:04.31 47.33 56.15 1:15.08 58.75
First round 7 51.41   53.99   54.03 56.19 51.41 1:05.65 51.75
5x5x5 Cube Final 5 1:36.38   1:40.26   1:40.81 1:44.11 1:36.38 1:36.78 1:43.18
First round 7 1:36.03   1:45.56   1:50.08 1:53.84 1:36.03 1:44.52 1:42.09
Rubik's Clock Final 4 11.08   12.45   11.08 11.61 14.06 11.69 14.06
Pyraminx Final 8 6.88   7.50   10.94 7.46 6.88 8.13 6.90
Skewb First round 7 13.05   17.73   13.05 21.43 23.18 17.94 13.83
Square-1 Final 2 24.66   26.34   27.56 26.34 24.66 33.05 25.11
Fumiya Matsui (松井郁也)    Japan
Fumiya Matsui (松井郁也)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Fewest Moves Final 16 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 12 25.71   28.77   36.15 28.53 29.47 28.30 25.71
Megaminx Final 5 1:30.93   1:33.25   1:53.00 1:30.93 1:32.78 1:31.38 1:35.58
Fyodor Borisov    Russia
Fyodor Borisov
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 16.78   19.84   18.47 30.41 17.36 23.68 16.78
First round 33 17.93   20.98   21.94 18.19 17.93 22.81 23.40
2x2x2 Cube Final 10 5.78   8.25   9.90 5.78 8.52 6.33 10.11
First round 6 3.93   5.27   5.50 3.94 7.55 3.93 6.38
4x4x4 Cube First round 28 1:51.66   2:09.15   1:51.66 1:53.15 2:07.96 2:31.44 2:26.34
5x5x5 Cube First round 16 4:15.55   DNF   DNF DNF 4:15.55 DNF DNF
3x3x3 One-Handed First round 15 37.53   45.15   49.65 41.71 56.36 37.53 44.08
Pyraminx Final 13 12.69   15.69   19.18 16.34 13.46 12.69 17.28
Square-1 Final 8 1:00.16   1:30.14   1:48.22 1:04.55 1:37.66 1:00.16 DNF
Han Wu (吳翰)    Taiwan
Han Wu (吳翰)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 18.25   19.39   19.71 18.72 20.47 18.25 19.75
First round 34 18.34   21.15   22.33 19.91 18.34 22.61 21.21
2x2x2 Cube First round 13 6.16   7.49   7.84 8.63 7.90 6.16 6.72
4x4x4 Cube First round 19 1:09.55   1:24.92   1:28.69 1:09.55 1:29.36 1:36.09 1:16.72
5x5x5 Cube First round 13 2:14.16   2:39.65   2:44.44 2:40.93 4:00.22 2:14.16 2:33.58
3x3x3 Fewest Moves Final 15 56     56
3x3x3 One-Handed First round 18 57.21   1:00.53   57.21 1:07.33 1:00.83 58.66 1:02.11
Rubik's Clock Final 7 14.18   15.94   16.08 DNF 15.08 14.18 16.66
Pyraminx Final 12 8.56   14.88   13.71 19.00 8.56 16.56 14.38
Skewb First round 12 DNF   DNF   DNF DNF DNF DNF DNF
Hibiki Ashitani (芦谷響)    Japan
Hibiki Ashitani (芦谷響)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 58.19   1:05.42   1:09.08 58.19 1:15.02 59.91 1:07.28
2x2x2 Cube First round 20 6.13   15.75   31.90 14.05 6.13 16.41 16.80
Hideki Niina (新名秀樹)    Japan
Hideki Niina (新名秀樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.44   14.88   15.09 17.34 14.30 15.25 12.44
First round 21 13.56   15.09   15.40 14.31 15.55 13.56 15.56
2x2x2 Cube Final 9 5.96   7.33   6.15 5.96 8.83 11.31 7.00
First round 8 5.68   6.20   6.05 10.33 6.46 5.68 6.08
4x4x4 Cube First round 15 59.55   1:05.97   1:01.78 1:06.34 1:09.78 1:13.30 59.55
5x5x5 Cube Final 9 1:58.33   2:08.15   1:58.33 2:11.38 2:01.40 2:11.68 3:02.09
First round 9 1:45.72   2:09.02   2:06.83 2:03.05 1:45.72 2:18.33 2:17.19
3x3x3 Fewest Moves Final 9 36     36
Pyraminx Final 6 6.28   7.08   7.16 6.28 7.31 6.77 7.71
Skewb Final 1 5.44   NR 6.27   8.19 6.65 6.06 5.44 6.11
First round 1 5.53   6.56   7.22 9.88 5.53 6.18 6.28
Hiroki Iwashita (岩下大輝)    Japan
Hiroki Iwashita (岩下大輝)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded First round 13 2:59.08   DNF   DNF DNF 2:59.08
3x3x3 One-Handed First round 13 26.84   30.48   39.43 29.09 26.84 32.46 29.88
Megaminx Final 6 1:20.83   1:33.36   1:32.15 1:20.83 1:33.63 1:34.31 1:48.47
Hiroo Saito (斉藤広大)    Japan
Hiroo Saito (斉藤広大)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 37 20.43   27.51   28.46 28.56 20.43 26.40 27.66
First round 39 23.22   26.59   23.22 30.56 27.30 25.00 27.47
4x4x4 Cube First round 26 1:36.80   1:50.94   1:48.88 1:46.81 1:57.13 1:36.80 2:12.90
5x5x5 Cube First round 15 3:52.96   4:00.87   DNF 3:52.96 4:03.22 3:53.31 4:06.08
Hisashi Fukai (深井寿)    Japan
Hisashi Fukai (深井寿)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 13.43   17.30   21.81 15.53 13.43 19.63 16.75
First round 30 16.56   19.05   20.09 18.11 16.56 21.86 18.94
Jin Mochizuki (望月仁)    Japan
Jin Mochizuki (望月仁)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 2 4.40   5.03   5.09 4.86 4.40 7.15 5.15
Junya Tomita (富田純也)    Japan
Junya Tomita (富田純也)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 2 3.18   3.48   3.44 3.43 3.56 3.18 3.68
First round 2 3.02   3.41   3.75 5.43 3.02 3.05 3.44
Kai Ito (井藤魁)    Japan
Kai Ito (井藤魁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 16.33   18.84   20.28 17.72 16.33 18.52 21.77
First round 27 15.77   17.68   18.40 15.77 1:09.41 17.18 17.46
4x4x4 Cube First round 20 1:15.81   1:28.01   2:01.19 1:15.81 1:26.15 1:17.18 1:40.71
3x3x3 One-Handed First round 14 32.84   42.47   1:04.16 39.80 32.84 37.46 50.15
Kanako Ohta (太田佳那子)    Japan
Kanako Ohta (太田佳那子)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 24.34   26.92   24.72 27.25 37.61 28.80 24.34
Kazuhiro Nakasone (仲宗根和宏)    Japan
Kazuhiro Nakasone (仲宗根和宏)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 41.83   48.40   53.25 44.03 1:30.28 47.93 41.83
Kei Suga (須賀慶)    Japan
Kei Suga (須賀慶)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 33 16.46   20.72   23.86 16.46 20.00 18.30 25.06
First round 32 16.68   20.88   16.68 19.83 18.63 24.18 24.30
4x4x4 Cube First round 18 1:00.53   1:14.74   1:00.53 1:12.21 1:18.93 1:15.84 1:16.18
3x3x3 Fewest Moves Final 7 34     34
Keita Nomura (野村啓太)    Japan
Keita Nomura (野村啓太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 11.30   14.38   15.28 14.94 11.30 15.55 12.91
Second round 6 10.94   12.20   12.06 14.33 11.58 12.97 10.94
First round 7 11.96   12.84   15.28 12.47 13.06 11.96 13.00
4x4x4 Cube Final 1 38.55   40.35   38.55 45.16 41.61 38.61 40.83
First round 1 38.53   42.63   43.47 56.27 38.53 41.38 43.05
5x5x5 Cube Final 3 1:30.33   1:35.44   1:35.43 1:30.33 1:36.08 1:35.31 1:35.58
First round 3 1:15.11   1:30.80   1:40.28 1:28.59 1:15.11 1:29.94 1:33.88
Kentaro Nishi (西賢太郎)    Japan
Kentaro Nishi (西賢太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.47   15.43   12.47 25.38 14.13 17.44 14.72
First round 8 11.19   12.92   13.02 13.56 13.21 12.53 11.19
Pyraminx Final 1 4.03   4.29   4.03 4.15 4.71 4.41 4.30
Kohta Matsumoto (松本滉太)    Japan
Kohta Matsumoto (松本滉太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 12.55   16.91   16.16 19.21 12.55 15.36 19.47
First round 22 13.75   15.88   13.75 15.21 18.03 16.33 16.11
Kou Oobatake (大畠功)    Japan
Kou Oobatake (大畠功)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Fewest Moves Final 10 38     38
Square-1 Final 1 16.05   19.50   17.50 24.33 43.52 16.05 16.66
Kounosuke Udou (有働幸之助)    Japan
Kounosuke Udou (有働幸之助)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 32 17.53   20.15   22.58 18.81 19.06 25.50 17.53
First round 31 17.86   19.81   19.34 18.52 21.58 24.34 17.86
Mirei Nagakura (長倉美礼)    Japan
Mirei Nagakura (長倉美礼)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 1:18.43   1:53.73   1:47.15 2:00.93 1:53.11 1:18.43 3:04.46
Miyu Nagakura (長倉美優)    Japan
Miyu Nagakura (長倉美優)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 1:42.40   1:53.06   1:47.03 2:38.96 2:01.97 1:50.18 1:42.40
Naoki Kembo (見坊直紀)    Japan
Naoki Kembo (見坊直紀)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 27.61   37.11   38.05 27.61 38.75 34.94 38.33
3x3x3 One-Handed First round 16 40.21   45.89   52.38 45.55 49.86 42.27 40.21
Natsumi Saito (齊藤なつみ)    Japan
Natsumi Saito (齊藤なつみ)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 38.08   47.23   43.38 1:04.41 49.72 38.08 48.59
Nobuaki Suga (菅信昭)    Japan
Nobuaki Suga (菅信昭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 11.80   26.45   54.27 11.80 12.81 DNF 12.27
Second round 7 11.38   12.28   14.72 11.38 12.06 13.27 11.52
First round 10 12.63   13.19   16.16 12.63 12.78 13.46 13.33
2x2x2 Cube Final 7 4.28   5.58   6.02 4.28 5.55 5.53 5.65
First round 7 4.59   5.89   5.69 6.58 5.61 4.59 6.36
4x4x4 Cube First round 11 56.91   1:01.43   1:04.47 1:02.13 1:03.06 56.91 59.11
5x5x5 Cube Final 7 1:30.63   1:46.29   1:57.75 1:42.15 1:30.63 1:52.72 1:44.00
First round 8 1:44.18   1:51.03   1:55.66 1:49.31 1:48.13 1:44.18 2:03.09
3x3x3 Fewest Moves Final 11 41     41
3x3x3 One-Handed First round 9 20.28   22.75   26.49 20.28 22.63 22.41 23.22
Rubik's Clock Final 9 21.28   22.71   21.63 21.47 25.02 33.43 21.28
Megaminx Final 9 1:54.61   DNF   DNF 1:58.83 DNF 1:54.61 DNF
Pyraminx Final 11 7.84   9.62   10.00 9.52 9.33 13.46 7.84
Skewb First round 10 12.22   21.62   20.55 30.56 12.22 24.96 19.34
Ryo Kozawa (小澤諒)    Japan
Ryo Kozawa (小澤諒)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 13.08   17.05   14.09 19.13 13.08 17.93 20.59
First round 24 12.55   16.61   27.91 21.69 14.44 12.55 13.69
2x2x2 Cube First round 12 6.19   6.69   6.19 6.28 6.40 7.40 11.65
4x4x4 Cube First round 22 1:14.46   1:28.63   1:17.90 1:44.97 1:23.02 1:45.46 1:14.46
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 4 1:06.22   DNF   DNF 1:06.22 DNF
Rubik's Clock Final 8 13.69   18.81   13.69 15.03 23.11 23.34 18.28
Ryohei Yoshioka (吉岡亮平)    Japan
Ryohei Yoshioka (吉岡亮平)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Fewest Moves Final 16 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed First round 17 33.16   56.51   56.46 33.16 54.94 58.33 58.13
Rubik's Clock Final 3 11.41   12.40   11.41 13.34 12.61 12.78 11.80
Skewb Final 5 12.09   13.92   12.09 13.33 16.27 15.03 13.41
First round 5 7.50   13.13   14.13 15.19 7.50 11.58 13.68
Square-1 Final 7 48.88   1:21.98   1:37.15 1:30.52 1:41.40 48.88 58.27
Ryosuke Higo (肥後亮佑)    Japan
Ryosuke Higo (肥後亮佑)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Final 4 14.38   16.26   14.38 18.06 14.47 24.06 16.25
First round 3 13.21   17.78   16.81 22.22 13.21 DNF 14.30
Ryouga Hayashi (林竜河)    Japan
Ryouga Hayashi (林竜河)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 13.83   16.13   15.90 13.83 17.66 17.00 15.50
First round 23 14.55   15.96   18.40 16.56 15.97 14.55 15.36
5x5x5 Cube Final 2 1:23.61   1:35.00   1:38.28 1:38.75 1:33.03 1:23.61 1:33.69
First round 4 1:26.94   1:38.03   1:39.65 1:40.93 1:26.94 1:33.78 1:40.65
3x3x3 Blindfolded First round 14 3:46.36   DNF   DNF DNF 3:46.36
Rubik's Clock Final 2 8.11   10.40   8.11 10.47 11.06 13.08 9.66
Megaminx Final 8 1:38.00   DNF   1:44.41 1:38.00 1:42.40 DNF DNF
Sanae Omyo (大名佐苗)    Japan
Sanae Omyo (大名佐苗)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded First round 12 2:53.93   DNF   DNF DNF 2:53.93
3x3x3 Fewest Moves Final 13 50     50
Skewb First round 11 12.75   25.46   31.08 27.53 12.75 18.18 30.66
Shu Kasuga (春日柊)    Japan
Shu Kasuga (春日柊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.02   13.97   13.02 23.69 14.27 13.36 14.27
First round 6 12.15   12.70   12.41 16.18 12.71 12.97 12.15
2x2x2 Cube Final 5 3.71   4.52   5.34 3.71 4.16 4.83 4.58
First round 4 4.03   4.18   4.21 4.09 6.44 4.25 4.03
5x5x5 Cube Final 6 1:38.86   1:41.00   1:38.86 1:40.21 1:40.81 1:41.97 1:45.83
First round 6 1:36.05   1:44.62   1:44.47 1:36.05 1:52.30 1:49.18 1:40.22
3x3x3 One-Handed Final 7 15.55   20.01   15.55 19.22 18.61 22.19 22.21
First round 6 17.00   19.58   20.63 18.34 25.11 17.00 19.78
Skewb First round 9 13.03   20.90   18.46 13.03 26.43 20.15 24.09
Shun Matsufuji (松藤舜)    Japan
Shun Matsufuji (松藤舜)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 20.71   30.19   25.27 31.53 36.46 33.77 20.71
2x2x2 Cube First round 16 8.40   10.15   9.56 17.71 11.22 9.66 8.40
Shunsuke Senda (千駄俊介)    Japan
Shunsuke Senda (千駄俊介)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 34 18.88   21.79   22.58 22.55 21.16 21.65 18.88
First round 35 20.83   25.22   20.83 23.22 29.53 22.91 36.50
2x2x2 Cube First round 15 8.63   9.37   DNF 10.47 9.00 8.65 8.63
4x4x4 Cube First round 23 1:12.65   1:38.43   1:36.81 1:12.65 1:47.16 1:38.52 1:39.96
Shuto Ueno (上野柊斗)    Japan
Shuto Ueno (上野柊斗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 9.84   10.59   11.06 10.81 9.84 13.25 9.91
Second round 3 9.99   10.95   11.28 10.53 11.05 16.72 9.99
First round 1 9.56   10.77   11.28 10.36 10.68 13.58 9.56
2x2x2 Cube Final 3 3.36   3.84   3.71 3.36 3.68 4.13 6.65
First round 3 3.44   4.04   4.09 4.91 4.13 3.44 3.90
4x4x4 Cube Final 3 44.36   45.88   46.50 46.63 44.52 44.36 48.18
First round 4 36.78   47.38   51.71 36.78 54.96 41.75 48.68
3x3x3 Blindfolded Final 3 1:08.63   DNF   1:08.63 DNF 1:11.78
First round 6 1:11.21   DNF   1:11.21 1:21.50 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 3 30     30
3x3x3 One-Handed Final 5 12.53   17.01   20.61 12.53 14.88 16.65 19.50
First round 1 13.61   14.74   14.22 15.38 20.28 14.61 13.61
Square-1 Final 5 28.66   36.08   37.83 28.66 36.22 38.58 34.18
Syuhei Omura (大村周平)    Japan
Syuhei Omura (大村周平)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 One-Handed Final 3 12.91   16.04   12.91 15.55 14.81 18.65 17.77
First round 5 16.34   19.28   17.88 36.40 19.77 16.34 20.19
Taihei Okamoto (岡本泰平)    Japan
Taihei Okamoto (岡本泰平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 38 21.00   27.69   30.86 DNF 24.27 27.93 21.00
First round 37 21.02   26.11   35.02 25.88 21.02 27.00 25.46
4x4x4 Cube First round 25 1:28.56   1:46.42   1:53.09 1:28.56 1:48.66 1:37.52 2:04.87
Takafumi Seki (関隆文)    Japan
Takafumi Seki (関隆文)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 13.08   14.54   16.77 13.08 13.15 15.30 15.18
First round 15 12.21   13.91   15.52 12.75 14.11 12.21 14.88
2x2x2 Cube Final 8 5.56   6.60   6.03 7.02 6.75 7.33 5.56
First round 10 4.13   6.44   6.25 7.11 6.47 4.13 6.59
4x4x4 Cube First round 17 1:06.66   1:12.99   1:06.66 1:21.56 1:08.84 1:14.96 1:15.18
3x3x3 Blindfolded First round 11 2:27.72   DNF   DNF 2:43.75 2:27.72
3x3x3 Fewest Moves Final 16 DNF     DNF
Takahiro Tomisawa (富沢隆広)    Japan
Takahiro Tomisawa (富沢隆広)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.22   13.36   12.22 14.28 13.90 13.86 12.33
First round 12 12.16   13.64   13.52 12.16 14.31 14.36 13.08
4x4x4 Cube Final 7 44.27   48.83   46.71 46.68 53.81 53.09 44.27
First round 8 37.90   55.68   1:08.40 46.11 1:00.09 1:00.84 37.90
5x5x5 Cube Final 4 1:23.33   1:35.77   1:34.96 1:55.31 1:30.13 1:23.33 1:42.22
First round 2 1:23.36   1:26.45   1:28.30 1:29.27 1:26.40 1:24.66 1:23.36
Takayuki Matsumoto (松本孝之)    Japan
Takayuki Matsumoto (松本孝之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 36 19.94   24.63   24.34 27.88 19.94 25.21 24.33
First round 36 20.80   25.40   28.09 21.22 26.96 28.02 20.80
4x4x4 Cube First round 24 1:43.36   1:44.99   1:44.31 1:43.36 1:45.27 1:45.38 1:47.27
3x3x3 Blindfolded First round 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 14 53     53
Takayuki Ookusa (大艸尊之)    Japan
Takayuki Ookusa (大艸尊之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 10.61   13.26   13.97 14.68 11.96 13.84 10.61
Second round 8 12.05   12.52   12.66 12.36 12.05 14.34 12.55
First round 14 11.36   13.81   11.36 13.93 13.86 13.65 17.63
4x4x4 Cube Final 4 42.88   46.19   44.97 44.46 50.56 42.88 49.13
First round 5 48.09   49.08   48.09 50.63 48.34 50.94 48.27
5x5x5 Cube Final 1 1:10.96   1:17.09   1:13.46 1:10.96 1:18.13 1:19.69 DNF
First round 1 1:12.06   1:17.21   1:22.28 1:22.46 1:12.06 1:12.15 1:17.21
3x3x3 Blindfolded First round 9 2:01.41   DNF   2:54.18 2:01.41 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 8 35     35
Megaminx Final 1 1:14.75   1:21.09   1:16.96 1:26.27 1:14.75 1:36.97 1:20.03
Pyraminx Final 3 4.16   5.08   5.16 4.55 5.59 4.16 5.52
Taku Yanai (矢内拓)    Japan
Taku Yanai (矢内拓)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.08   13.55   15.28 12.47 16.05 12.91 12.08
First round 16 12.59   13.94   16.27 12.59 14.77 13.58 13.47
4x4x4 Cube First round 16 1:01.38   1:09.17   1:03.84 1:01.38 1:55.16 1:06.72 1:16.96
5x5x5 Cube First round 12 2:11.41   2:20.47   2:43.59 2:17.46 2:22.65 2:11.41 2:21.31
3x3x3 Blindfolded Final 1 50.55   DNF   DNF 1:11.40 50.55
First round 1 47.78   DNF   DNF 1:11.47 47.78
3x3x3 One-Handed First round 10 21.25   25.56   23.52 27.31 26.84 21.25 26.33
Rubik's Clock Final 10 21.66   25.19   DNF 26.58 21.66 25.19 23.80
Square-1 Final 6 56.77   1:04.14   1:03.08 56.77 1:00.02 1:09.31 1:16.53
Takuma Shirahase (白波瀬拓磨)    Japan
Takuma Shirahase (白波瀬拓磨)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.77   14.87   14.68 13.77 16.08 15.50 14.44
First round 20 12.88   15.01   15.56 12.88 16.02 13.78 15.68
2x2x2 Cube Final 4 3.81   4.45   4.83 4.05 3.81 5.36 4.46
First round 9 4.11   6.27   4.11 6.30 7.84 4.66 9.38
4x4x4 Cube First round 13 59.83   1:04.92   59.83 1:11.93 1:11.91 1:00.15 1:02.71
Tomoaki Okayama (岡山友昭)    Japan
Tomoaki Okayama (岡山友昭)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 15.71   17.20   16.59 20.41 15.71 18.88 16.13
First round 25 16.31   17.26   19.34 16.50 16.31 18.18 17.09
4x4x4 Cube First round 14 58.16   1:05.35   1:05.61 1:25.53 58.16 1:02.77 1:07.68
3x3x3 Blindfolded First round 10 2:12.44   DNF   DNF DNF 2:12.44
3x3x3 Fewest Moves Final 5 33     33
Skewb Final 6 13.88   16.76   16.52 17.68 16.91 13.88 16.84
First round 6 9.30   13.72   14.78 15.63 9.30 13.36 13.03
Tomoya Yamashita (山下智也)    Japan
Tomoya Yamashita (山下智也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 10.40   14.10   17.52 13.90 11.08 10.40 17.31
Second round 5 10.56   12.19   12.40 14.28 10.56 11.08 13.08
First round 5 11.03   11.94   12.15 14.16 11.03 11.59 12.09
3x3x3 Blindfolded Final 7 DNF   DNF   DNF DNF DNF
First round 8 1:43.93   DNF   3:18.63 DNF 1:43.93
Square-1 Final 3 23.03   29.38   31.33 31.30 30.58 23.03 26.27
Tomoyuki Hiraide (平出智之)    Japan
Tomoyuki Hiraide (平出智之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 11.06   14.45   18.72 13.28 11.77 11.06 18.31
First round 11 11.44   13.31   13.16 11.44 14.43 13.30 13.46
4x4x4 Cube Final 8 41.19   50.13   50.25 54.36 54.03 41.19 46.11
First round 9 54.71   59.04   1:03.77 1:02.72 54.78 59.61 54.71
3x3x3 Blindfolded Final 2 55.21   DNF   DNF 1:29.11 55.21
First round 2 51.65   DNF   1:31.84 DNF 51.65
3x3x3 Fewest Moves Final 1 28     28
3x3x3 One-Handed Final 8 18.71   20.49   19.91 20.84 18.71 21.11 20.71
First round 8 18.31   21.32   21.80 20.96 21.21 18.31 21.96
Toru Morooka (諸岡徹)    Japan
Toru Morooka (諸岡徹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 12.84   14.88   14.38 14.18 12.84 16.08 18.88
First round 13 12.38   13.68   15.90 12.75 13.88 14.41 12.38
4x4x4 Cube Final 5 44.78   47.17   51.84 44.78 50.52 45.72 45.28
First round 3 44.91   47.32   44.91 46.06 48.38 47.53 50.15
5x5x5 Cube Final 8 1:38.83   1:49.28   3:00.09 1:50.06 1:51.27 1:38.83 1:46.52
First round 5 1:35.09   1:40.93   1:50.18 1:42.33 1:41.46 1:39.00 1:35.09
Toshiaki Ishikura (石倉寿秋)    Japan
Toshiaki Ishikura (石倉寿秋)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 25.69   27.96   33.75 28.75 25.69 29.34 25.80
2x2x2 Cube First round 19 8.56   11.48   13.66 10.19 18.46 8.56 10.59
Touma Nakatsuka (中塚桃真)    Japan
Touma Nakatsuka (中塚桃真)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 1:15.65   1:31.63   1:21.03 1:43.03 1:15.65 1:30.83 1:43.91
Tsuneyuki Tomita (冨田常侑)    Japan
Tsuneyuki Tomita (冨田常侑)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 1:06.31   1:22.97   4:03.72 1:36.81 1:06.31 1:08.11 1:24.00
Victor Kuo    Australia
Victor Kuo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 12.33   13.32   13.77 12.33 13.22 12.96 18.77
Second round 9 12.55   12.89   12.75 13.18 12.75 13.50 12.55
First round 9 9.69   13.17   13.27 13.90 12.86 13.38 9.69
4x4x4 Cube Final 10 55.38   1:07.81   1:21.74 55.38 56.59 DNF 1:05.09
First round 10 53.16   59.29   54.11 1:04.06 59.69 1:12.90 53.16
5x5x5 Cube First round 11 2:04.30   2:15.92   2:17.96 2:19.84 2:04.30 2:12.72 2:17.09
Wataru Hashimura (端村航)    Japan
Wataru Hashimura (端村航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.59   10.46   12.02 12.43 9.61 9.75 9.59
Second round 4 10.18   11.56   12.78 11.72 11.00 10.18 11.96
First round 3 10.16   11.79   11.33 12.33 12.93 11.72 10.16
2x2x2 Cube Final 6 3.91   4.72   6.55 3.91 4.06 4.83 5.28
First round 5 4.16   5.05   4.16 5.88 5.05 5.40 4.69
4x4x4 Cube Final 6 45.30   48.63   53.96 49.41 49.93 46.56 45.30
First round 6 41.47   52.13   51.75 53.78 52.00 41.47 52.65
3x3x3 Fewest Moves Final 12 43     43
Megaminx Final 4 1:22.52   1:30.99   1:28.80 1:22.52 1:30.16 1:35.94 1:34.02
Pyraminx Final 5 5.84   6.73   6.46 8.52 5.84 7.69 6.03
Skewb Final 3 7.59   8.78   7.59 7.93 DNF 9.53 8.88
First round 3 6.93   8.92   6.93 9.28 8.09 11.63 9.38
Yoshio Matsumoto (松本嘉夫)    Japan
Yoshio Matsumoto (松本嘉夫)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 27.86   30.73   29.80 27.86 31.96 43.83 30.43
Yu Nakajima (中島悠)    Japan
Yu Nakajima (中島悠)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.40   9.27   9.22 10.00 8.59 10.36 7.40
Second round 1 9.25   9.82   9.44 9.65 10.38 11.34 9.25
First round 2 9.91   11.59   11.96 9.91 12.77 14.33 10.03
3x3x3 Blindfolded First round 15 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 9 5.03   8.49   9.53 15.13 5.03 10.03 5.90
Skewb Final 2 7.08   8.12   11.46 7.46 8.86 8.05 7.08
First round 2 7.27   8.20   8.40 8.77 7.27 7.43 8.84
Yuhei Takagi (高木佑平)    Japan
Yuhei Takagi (高木佑平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.75   12.65   13.86 14.43 9.75 12.58 11.52
Second round 2 9.58   10.80   11.34 9.91 9.58 11.15 12.00
First round 4 10.00   11.90   12.80 11.94 12.71 10.00 11.05
2x2x2 Cube First round 11 5.00   6.57   7.11 6.66 7.27 5.94 5.00
4x4x4 Cube Final 2 39.08   42.59   45.28 41.94 48.56 39.08 40.56
First round 2 41.18   44.24   43.80 47.34 52.13 41.59 41.18
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:19.77   DNF   DNF 1:19.77 DNF
First round 5 1:10.63   DNF   DNF 1:10.63 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 16 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 12.40   14.82   14.96 14.93 12.40 16.40 14.58
First round 4 14.84   17.98   14.84 19.58 17.83 24.77 16.53
Rubik's Clock Final 5 12.02   13.07   12.02 DNF 12.63 13.84 12.75
Megaminx Final 2 1:14.75   1:26.18   1:26.22 1:33.56 1:23.05 1:29.27 1:14.75
Pyraminx Final 10 5.80   9.15   9.81 7.91 13.66 5.80 9.72
Skewb First round 8 6.90   18.95   33.44 19.86 6.90 24.22 12.78
Yui Tomita (富田唯依)    Japan
Yui Tomita (富田唯依)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube Final 1 2.09   3.05   2.09 3.09 2.97 3.59 3.09
First round 1 2.58   2.93   2.58 4.38 3.00 2.86 2.94
Yuki Matsubayashi (松林侑輝)    Japan
Yuki Matsubayashi (松林侑輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 30.94   33.30   31.43 1:20.58 35.25 30.94 33.22
Yuki Tanaka (田中悠樹)    Japan
Yuki Tanaka (田中悠樹)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Fewest Moves Final 5 33     33
Rubik's Clock Final 6 12.15   13.97   16.41 12.16 12.15 13.34 DNF
Yumu Tabuchi (田渕雄夢)    Japan
Yumu Tabuchi (田渕雄夢)
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:23.15   DNF   1:28.80 DNF 1:23.15
First round 7 1:33.72   2:11.00   2:59.47 1:59.80 1:33.72
3x3x3 Fewest Moves Final 16 DNF     DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 13.91   15.40   16.43 13.97 17.25 13.91 15.81
First round 2 14.06   16.26   17.11 14.06 18.13 15.61 16.06
Yuta Okada (岡田雄太)    Japan
Yuta Okada (岡田雄太)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 11.19   13.12   13.52 13.06 11.19 13.71 12.78
First round 18 11.91   14.42   11.91 14.86 13.97 15.27 14.43
4x4x4 Cube First round 21 1:15.47   1:28.33   1:36.33 1:16.46 1:45.05 1:32.21 1:15.47
3x3x3 Blindfolded Final 6 2:15.33   DNF   2:15.33 DNF DNF
First round 3 51.81   DNF   DNF DNF 51.81
3x3x3 One-Handed Final 6 17.69   19.59   17.88 17.69 19.91 20.97 21.43
First round 7 20.13   21.05   20.13 20.63 49.46 21.21 21.30
Yuto Hayaki (早木悠斗)    Japan
Yuto Hayaki (早木悠斗)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 39 24.00   28.17   32.27 28.03 31.59 24.00 24.88
First round 38 22.65   26.42   29.21 28.09 28.22 22.96 22.65
2x2x2 Cube First round 17 10.15   10.80   10.77 10.28 DNF 10.15 11.34
Yuto Yamauchi (山内悠登)    Japan
Yuto Yamauchi (山内悠登)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 1:47.78   2:07.88   2:15.86 2:23.52 2:07.68 1:47.78 2:00.11
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)    Japan
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.38   12.83   DNF 12.44 12.96 12.38 13.09
Second round 10 11.46   13.05   11.58 15.09 11.46 12.47 17.81
First round 17 12.94   14.12   13.53 15.27 13.55 16.09 12.94
3x3x3 One-Handed First round 11 23.43   25.57   23.43 27.27 33.55 25.03 24.40
Megaminx Final 3 1:20.28   1:27.45   1:20.28 1:23.52 1:25.02 1:43.77 1:33.80
Pyraminx Final 4 4.44   6.67   7.78 8.40 5.66 4.44 6.58
Square-1 Final 4 21.84   31.13   28.05 21.84 34.61 31.94 33.41