JRCA Kansai Fall 2014

Date City WCA LInk
2014-11-30  Japan, Osaka JRCA Kansai Fall 2014

  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sei Sugama (洲鎌星) 7.86   9.47    Japan 8.88 10.13 7.86 9.40 11.22
2 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 9.03   10.23    Japan 9.30 12.16 10.90 10.50 9.03
3 Ryo Ito (伊藤崚) 8.21   10.48    Japan 10.53 10.46 10.46 11.15 8.21
4 Wataru Hashimura (端村航) 9.94   10.52    Japan 9.94 11.93 10.18 10.84 10.53
5 Sinpei Araki (荒木慎平) 9.97   11.24    Japan 14.77 9.97 11.31 11.21 11.21
6 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 10.58   11.70    Japan 11.46 11.72 11.93 13.77 10.58
7 Makoto Takaoka (高岡誠) 10.19   11.92    Japan 15.69 11.91 13.31 10.19 10.55
8 Yohei Oka (岡要平) 10.61   12.14    Japan 12.71 14.90 10.61 12.09 11.63
9 Takuya Furukawa (古河拓也) 10.03   12.20    Japan 13.66 11.77 12.41 10.03 12.43
10 Naoya Inahara (稲原直哉) 11.93   12.33    Japan 11.93 12.34 12.47 12.58 12.18
11 Tomoya Yamashita (山下智也) 9.34   12.40    Japan DNF 12.75 11.86 9.34 12.58
12 Jin Mochizuki (望月仁) 12.22   13.25    Japan 12.22 13.50 13.31 DNF 12.94
13 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 12.03   13.45    Japan 12.30 16.46 14.88 13.16 12.03
14 Alifianto Adi Nugroho 12.36   13.95    Indonesia 14.36 13.53 14.25 14.08 12.36
15 Hideki Niina (新名秀樹) 13.00   16.46    Japan 17.03 14.84 17.50 13.00 18.11
16 Atsuto Takemura (竹村篤人) 13.86   16.56    Japan 15.96 13.86 18.00 15.71 19.61
17 Yohei Suzuki (鈴木洋平) 14.44   17.04    Japan 16.80 17.77 16.55 18.05 14.44
18 Shouichi Yasumoto (安本翔一) 14.05   17.15    Japan 14.05 17.13 17.13 41.41 17.18
19 Kengo Yamawaki (山脇憲吾) 16.03   17.47    Japan 16.03 17.90 16.59 17.91 19.37
20 Koji Ito (伊藤滉二) 14.31   17.89    Japan 19.08 17.58 DNF 14.31 17.02
21 Suguru Imazeki (今関俊) 15.02   18.12    Japan 22.00 19.40 17.93 15.02 17.03
22 Kosuke Watarai (渡會康介) 17.78   19.06    Japan 19.38 19.91 18.22 17.78 19.59
23 Asami Shiota (塩田朝未) 22.63   24.91    Japan 23.59 27.93 25.08 22.63 26.05
24 Kou Oobatake (大畠功) 20.19   25.51    Japan 26.59 27.06 20.19 25.03 24.90
25 Shinji Mochizuki (望月真司) 22.33   25.57    Japan 27.68 22.33 23.25 25.77 32.66
26 Sakura Yoshioka (吉岡さくら) 24.09   27.35    Japan 24.21 31.33 31.16 24.09 26.69
27 Taro Yoshioka (吉岡太郎) 17.46   29.11    Japan 49.09 23.25 33.13 30.96 17.46
28 Naoko Ogino (荻野奈緒子) 24.33   29.83    Japan 34.83 24.33 46.25 26.71 27.96
29 Keishi Takemura (竹村啓志) 33.52   42.84    Japan 36.21 33.52 1:43.18 44.59 47.72
30 Tetsuya Morihara (森原徹也) 43.94   1:04.91    Japan 1:03.21 1:15.90 43.94 1:44.40 55.63
31 Hiroki Fujihara (藤原洋希) 1:02.11   1:18.36    Japan DNF 1:34.88 1:05.15 1:15.05 1:02.11
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sei Sugama (洲鎌星) 7.25   9.48    Japan 11.25 9.65 7.25 9.94 8.84
2 Makoto Takaoka (高岡誠) 9.30   10.31    Japan 9.36 12.66 9.30 10.61 10.97
3 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 9.22   10.34    Japan 11.34 10.30 9.22 9.46 11.27
4 Ryo Ito (伊藤崚) 9.28   10.41    Japan 10.69 10.43 10.11 11.22 9.28
5 Wataru Hashimura (端村航) 9.47   10.69    Japan 10.28 10.50 11.66 9.47 11.30
6 Sinpei Araki (荒木慎平) 10.80   11.83    Japan 13.18 10.80 12.30 11.77 11.41
7 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 11.05   12.30    Japan 13.47 11.05 13.15 11.96 11.80
8 Yohei Oka (岡要平) 12.18   12.64    Japan 13.77 12.18 13.22 12.43 12.27
9 Tomoya Yamashita (山下智也) 9.61   12.74    Japan 12.00 12.56 9.61 13.65 13.90
10 Alifianto Adi Nugroho 10.66   13.19    Indonesia 10.66 13.61 14.97 12.11 13.86
11 Takuya Furukawa (古河拓也) 12.15   13.50    Japan 12.15 12.46 13.33 14.72 15.05
12 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 12.05   13.87    Japan 12.05 13.71 29.97 13.88 14.02
13 Naoya Inahara (稲原直哉) 11.69   14.07    Japan 12.27 15.09 16.18 11.69 14.86
14 Hideki Niina (新名秀樹) 13.59   14.64    Japan 15.28 13.59 14.97 15.08 13.86
15 Jin Mochizuki (望月仁) 12.72   15.16    Japan 12.83 14.18 12.72 18.47 28.43
16 Atsuto Takemura (竹村篤人) 14.30   15.47    Japan 17.31 14.83 14.30 15.86 15.71
17 Shouichi Yasumoto (安本翔一) 14.11   15.93    Japan 14.96 DNF 16.25 16.58 14.11
18 Yohei Suzuki (鈴木洋平) 15.00   16.34    Japan 16.66 16.19 15.00 16.16 19.19
19 Koji Ito (伊藤滉二) 14.13   16.84    Japan 15.66 17.33 14.13 18.88 17.53
20 Suguru Imazeki (今関俊) 13.50   17.16    Japan 13.78 17.77 19.96 19.94 13.50
21 Kengo Yamawaki (山脇憲吾) 15.65   19.10    Japan 22.86 22.59 17.50 17.22 15.65
22 Kosuke Watarai (渡會康介) 17.43   19.64    Japan 19.63 21.86 28.86 17.43 17.43
23 Asami Shiota (塩田朝未) 21.77   27.60    Japan 27.50 27.61 21.77 27.68 27.71
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sei Sugama (洲鎌星) 8.41   8.90    Japan 11.34 8.56 9.31 8.83 8.41
2 Ryo Ito (伊藤崚) 9.22   11.10    Japan 10.27 10.90 13.59 12.13 9.22
3 Wataru Hashimura (端村航) 10.53   11.85    Japan 10.53 11.63 11.16 12.80 12.77
4 Sinpei Araki (荒木慎平) 10.84   12.16    Japan 11.88 12.02 12.59 10.84 12.58
5 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 9.30   12.44    Japan 9.30 11.94 17.71 12.68 12.69
6 Makoto Takaoka (高岡誠) 11.38   12.45    Japan 15.65 13.34 12.16 11.86 11.38
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 2.77   3.26    Japan 5.59 3.36 2.97 3.46 2.77
2 Sei Sugama (洲鎌星) 2.27   3.34    Japan 3.71 2.27 2.94 7.44 3.38
3 Sinpei Araki (荒木慎平) 1.66   3.44    Japan 3.09 DNF 1.66 4.16 3.08
4 Wataru Hashimura (端村航) 2.44   3.84    Japan 5.93 2.44 3.86 3.38 4.28
5 Atsuto Takemura (竹村篤人) 3.86   4.26    Japan 4.91 6.22 4.02 3.86 3.86
6 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 3.55   4.30    Japan 4.84 3.55 4.40 3.66 4.91
7 Makoto Takaoka (高岡誠) 1.38   4.95    Japan DNF 5.61 1.38 6.34 2.90
8 Naoya Inahara (稲原直哉) 5.09   5.84    Japan 7.11 DNF 5.22 5.18 5.09
9 Hideki Niina (新名秀樹) 6.03   6.39    Japan 6.93 6.03 10.65 6.08 6.16
10 Taro Yoshioka (吉岡太郎) 4.77   7.98    Japan 6.55 9.09 8.31 11.15 4.77
11 Keishi Takemura (竹村啓志) 8.18   12.11    Japan 13.38 12.16 10.80 8.18 13.50
12 Tetsuya Morihara (森原徹也) 9.44   14.17    Japan DNF 9.44 14.00 16.30 12.22
13 Shota Morihara (森原将太) 18.28   34.30    Japan 38.28 DNF 19.69 18.28 44.94
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Sei Sugama (洲鎌星) 2.43   2.75    Japan 3.02 2.80 3.41 2.43 2.44
2 Makoto Takaoka (高岡誠) 2.11   2.80    Japan 2.19 2.11 3.09 3.13 8.09
3 Sinpei Araki (荒木慎平) 2.38   3.14    Japan 2.38 2.53 2.97 4.41 3.93
4 Shinichiro Sato (佐藤真一郎) 2.71   4.02    Japan 3.44 4.06 4.56 4.86 2.71
5 Atsuto Takemura (竹村篤人) 3.47   4.40    Japan 3.47 4.93 4.88 4.80 3.53
6 Wataru Hashimura (端村航) 2.63   4.58    Japan 3.94 5.15 4.90 2.63 4.91
  Pyraminx   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yohei Oka (岡要平) 2.43   4.28    Japan 4.15 4.25 4.44 2.43 4.56
2 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 4.34   4.72    Japan 4.55 4.81 4.81 4.34 5.13
3 Minato Imai (今井港) 3.93   4.88    Japan 5.27 4.80 4.58 3.93 8.30
4 Jin Mochizuki (望月仁) 3.44   4.97    Japan 5.50 4.34 6.05 5.08 3.44
5 Makoto Takaoka (高岡誠) 3.75   5.39    Japan 5.09 3.75 5.94 5.65 5.44
6 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 4.41   5.90    Japan 6.13 5.81 5.97 5.91 4.41
7 Wataru Hashimura (端村航) 4.41   6.27    Japan 5.68 6.47 7.90 6.66 4.41
8 Sei Sugama (洲鎌星) 4.69   7.63    Japan 6.16 4.69 11.36 5.36 11.40
9 Sinpei Araki (荒木慎平) 6.09   8.86    Japan 6.09 13.13 6.15 15.84 7.31
10 Kengo Yamawaki (山脇憲吾) 8.25   10.10    Japan 14.65 12.47 8.25 9.31 8.53
11 Naoya Inahara (稲原直哉) 7.55   10.18    Japan 10.11 7.55 14.28 11.84 8.58
12 Taku Yanai (矢内拓) 6.09   DNF    Japan 7.77 9.19 DNF DNF 6.09
13 Hideki Niina (新名秀樹) DNF   DNF    Japan DNS DNF DNF DNF DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Yohei Oka (岡要平) 3.08   3.62    Japan 3.36 5.72 3.94 3.55 3.08
2 Minato Imai (今井港) 3.09   4.13    Japan 4.16 4.31 5.16 3.09 3.93
3 Takayuki Ookusa (大艸尊之) 3.84   4.55    Japan 6.06 4.83 4.34 4.47 3.84
4 Jin Mochizuki (望月仁) 4.15   4.59    Japan 4.68 4.41 4.69 5.31 4.15
5 Makoto Takaoka (高岡誠) 4.81   5.21    Japan 4.81 5.21 5.40 5.02 DNF
6 Yuuki Kobayashi (古林祐輝) 4.59   5.79    Japan 11.08 7.11 4.94 5.31 4.59
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U B2 R2 D2 F2 R2 D R2 D' F R' D L2 U R' D2 U' B' F2
A #2 L2 B2 F2 U L2 R2 B2 R' D B2 D' B U2 B2 R2 B' D R' U'
A #3 U' B2 F2 R2 U2 R2 D2 R2 B' R D U' F' R B' D' R2 U F
A #4 U L2 F' R2 U' D2 R' D2 R F' D' F2 D2 R2 L2 F B R2 D2
A #5 L2 R2 U2 B2 D R2 U' F2 D' R2 B R' D B' U' R U' F2 D2 B
A Ex#1 L2 U' R2 F U R U' F' L' U2 B2 R2 U2 D' L2 U D R2
A Ex#2 L' B2 L B2 R2 F2 L F2 R2 U' L' R2 U2 R' U2 F2 D' F' R2 F2
B #1 D2 U2 F' R2 F2 D2 U2 B' R2 F L' F L2 D B R' U2 F D' U
B #2 R2 F' R' B U2 D2 R B U L2 F U2 F' U2 B' R2 B' L2 F2 U2
B #3 D' B2 U F2 L2 F2 R2 B' U' L B' U2 R B2 U2 L U R2 U'
B #4 D' F' U' R L' F2 B D2 R U' F2 L2 B' U2 F2 B2 R2 F' U2 L2
B #5 U2 L2 D2 F2 L B2 F2 L' B2 D' L2 R' B2 D2 L' U2 B D B2
B Ex#1 D' F U D' R2 F' R U R2 L2 B' R2 L U2 D2 F2 L D2 R2 L'
B Ex#2 R' U2 R B2 L' U2 B2 L2 D2 R U' R B2 L' D U' F L D B'
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 L2 F2 L R B2 L2 R2 B R' U' F' L' B F' L B L F2
A #2 U' F2 U2 L2 U' F2 U2 L U' B F2 L' F' D' L' U' L U' L'
A #3 R2 F L2 R2 B' L2 F' D2 B L' D U B R F2 U' F' D' R B
A #4 R D L2 D' F' U L F' B' U2 R' U2 L2 U2 R' U2 R' U2 F2
A #5 D F2 U' B2 L2 U2 R2 U' B D' U R F' U' F L B2 R' B
A Ex#1 U R' U2 R' F2 D2 R B' L' F' U F2 L2 D B2 R2 U' B2 L2
A Ex#2 B2 L2 D2 R2 D B2 F2 L' U2 B F' L' U' F L U2 L' R' U
B #1 D2 B2 R' F2 U2 L U2 L B2 R B' U' L D2 B2 R D L2 U F
B #2 R' D L2 F D' R B2 U2 R B' U2 L2 D2 L2 F B2 U2 D2 R2 L2
B #3 L2 R' B2 R B2 F2 R' F' R D F R2 D R' B' R2 F' U2
B #4 D R F2 D F2 L' U2 F U' L2 U' L2 U2 D2 F B2 U2 F U2
B #5 F2 L2 U2 R2 F2 D B2 F2 L2 F L' B R' D B' L' R' F' R2 U'
B Ex#1 R2 F2 L2 U L2 U' B2 D R' U B2 F D R B' L2 D' B2 R B2
B Ex#2 D2 U2 F2 U2 F' U2 R2 F2 L2 D' R' D' B F' L' D L' R B' U'
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 L U2 B' U L2 D B2 D F U2 B2 U2 F2 D2 R2 F2 R' U2 L'
A #2 R L' U' B2 D L2 B' D' F2 U2 L B2 L2 D' R2 U2 B2 L2 U L2
A #3 B2 L2 B2 L' U2 L2 R U' B F R2 D2 R B2 R' B2 D F
A #4 U2 R2 F' L2 U' L U L D F' R L2 U D' R2 U2 F2 D2 R2
A #5 F2 L U' R2 U' F B L' B U D' F2 R2 B' R2 D2 L2 D2 R2 F'
A Ex#1 R' B U R' L2 U2 R2 D' B' R' U L2 D R2 L2 D' L2 U D2
A Ex#2 U2 R2 F2 U R2 U' F2 U' L2 B F2 D2 L' F2 R D R2 F U' B
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U' R' U' R U R' U F2 R U R
A #2 U R' U2 R2 U2 R2 F R U' R F'
A #3 R U' R2 F U' F' U' R2 U' R2 F'
A #4 R' U F U2 F2 R2 F R U' R U2
A #5 U2 R' F R' F' U' R2 U' R2 U' F'
A Ex#1 R' F2 R U R U2 R' U R' U R
A Ex#2 F R U R U2 F' R2 U' R F R2
B #1 U' R' F U2 R U F U' F U2 F
B #2 U R' F U' F U' R U' R F R2
B #3 R2 F' U2 R U2 R' F R U' R' F'
B #4 R2 U' F R U2 R F' R2 U2 R U'
B #5 R' F' U2 F R' U' R U' R' U' R2
B Ex#1 U' R' U2 R' U2 F U' F' R U' R
B Ex#2 R' F' R U2 R F U2 R U2 R' U'
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' U2 F2 U' F' U' R U R F' U'
A #2 R' F U R U R' U' R2 U' R F'
A #3 U R2 U' R U R' F R2 F R U
A #4 F2 R2 U2 R' U' R' F R U R' U'
A #5 R U2 F U2 F' R U R' U2 R U'
A Ex#1 R U2 R2 F U R' U2 F' U2 R U'
A Ex#2 U2 R U2 R2 U2 F U R2 U R' F
  Pyraminx   First round
Group No. Scramble
A #1 L R B L R B' R B R U L' u l r'
A #2 U' R' L' U' L R U' R L' R' L' u' l r'
A #3 U' L' R' U B U' B R L U L u' l' r b'
A #4 L U B U B L' U B' L' U' R' u l r'
A #5 L' R B' U L U R' U B U' B' u' b
A Ex#1 R' U B' L U B U L U' B R' u l r b
A Ex#2 R' U B' U L R L' R' B' R' L' u' b'
B #1 R U L' B' R B U R' U' L R' u' l r'
B #2 L' R U' L' R U B R' U' R' L r b
B #3 U' B' R L' R' B U R' L' U' R' l' r' b'
B #4 R U' L' B R' U' L U L' B' L' b'
B #5 R B' L U' R' L B R' U B' R' r' b
B Ex#1 U' L' B U' B U' B R' L' U' L' l b'
B Ex#2 R B L R B' L' B R' B R U' l' r b'
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 B U B' R U B U' L' R' B' R l' r b'
A #2 L U B' R B L R' U R L' U' l' b
A #3 U L R' L' R U R L' R B' L' u l' b'
A #4 B U B' L R L' B' U' B R U' u l b
A #5 U' B' L' R' L' U' L R' L U' R' l r
A Ex#1 U L U' L B' L R U' L B' R'
A Ex#2 L' R' U' B R L' U R' U B' U' u r' b
Alifianto Adi Nugroho    Indonesia
Alifianto Adi Nugroho
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 10 10.66   13.19   10.66 13.61 14.97 12.11 13.86
First round 14 12.36   13.95   14.36 13.53 14.25 14.08 12.36
Asami Shiota (塩田朝未)    Japan
Asami Shiota (塩田朝未)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 21.77   27.60   27.50 27.61 21.77 27.68 27.71
First round 23 22.63   24.91   23.59 27.93 25.08 22.63 26.05
Atsuto Takemura (竹村篤人)    Japan
Atsuto Takemura (竹村篤人)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 14.30   15.47   17.31 14.83 14.30 15.86 15.71
First round 16 13.86   16.56   15.96 13.86 18.00 15.71 19.61
2x2x2 Cube Final 5 3.47   4.40   3.47 4.93 4.88 4.80 3.53
First round 5 3.86   4.26   4.91 6.22 4.02 3.86 3.86
Hideki Niina (新名秀樹)    Japan
Hideki Niina (新名秀樹)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 13.59   14.64   15.28 13.59 14.97 15.08 13.86
First round 15 13.00   16.46   17.03 14.84 17.50 13.00 18.11
2x2x2 Cube First round 9 6.03   6.39   6.93 6.03 10.65 6.08 6.16
Pyraminx First round 13 DNF   DNF   DNS DNF DNF DNF DNF
Hiroki Fujihara (藤原洋希)    Japan
Hiroki Fujihara (藤原洋希)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 1:02.11   1:18.36   DNF 1:34.88 1:05.15 1:15.05 1:02.11
Jin Mochizuki (望月仁)    Japan
Jin Mochizuki (望月仁)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 12.72   15.16   12.83 14.18 12.72 18.47 28.43
First round 12 12.22   13.25   12.22 13.50 13.31 DNF 12.94
Pyraminx Final 4 4.15   4.59   4.68 4.41 4.69 5.31 4.15
First round 4 3.44   4.97   5.50 4.34 6.05 5.08 3.44
Keishi Takemura (竹村啓志)    Japan
Keishi Takemura (竹村啓志)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 33.52   42.84   36.21 33.52 1:43.18 44.59 47.72
2x2x2 Cube First round 11 8.18   12.11   13.38 12.16 10.80 8.18 13.50
Kengo Yamawaki (山脇憲吾)    Japan
Kengo Yamawaki (山脇憲吾)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 15.65   19.10   22.86 22.59 17.50 17.22 15.65
First round 19 16.03   17.47   16.03 17.90 16.59 17.91 19.37
Pyraminx First round 10 8.25   10.10   14.65 12.47 8.25 9.31 8.53
Koji Ito (伊藤滉二)    Japan
Koji Ito (伊藤滉二)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 14.13   16.84   15.66 17.33 14.13 18.88 17.53
First round 20 14.31   17.89   19.08 17.58 DNF 14.31 17.02
Kosuke Watarai (渡會康介)    Japan
Kosuke Watarai (渡會康介)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 17.43   19.64   19.63 21.86 28.86 17.43 17.43
First round 22 17.78   19.06   19.38 19.91 18.22 17.78 19.59
Kou Oobatake (大畠功)    Japan
Kou Oobatake (大畠功)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 24 20.19   25.51   26.59 27.06 20.19 25.03 24.90
Makoto Takaoka (高岡誠)    Japan
Makoto Takaoka (高岡誠)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 11.38   12.45   15.65 13.34 12.16 11.86 11.38
Second round 2 9.30   10.31   9.36 12.66 9.30 10.61 10.97
First round 7 10.19   11.92   15.69 11.91 13.31 10.19 10.55
2x2x2 Cube Final 2 2.11   2.80   2.19 2.11 3.09 3.13 8.09
First round 7 1.38   4.95   DNF 5.61 1.38 6.34 2.90
Pyraminx Final 5 4.81   5.21   4.81 5.21 5.40 5.02 DNF
First round 5 3.75   5.39   5.09 3.75 5.94 5.65 5.44
Minato Imai (今井港)    Japan
Minato Imai (今井港)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx Final 2 3.09   4.13   4.16 4.31 5.16 3.09 3.93
First round 3 3.93   4.88   5.27 4.80 4.58 3.93 8.30
Naoko Ogino (荻野奈緒子)    Japan
Naoko Ogino (荻野奈緒子)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 24.33   29.83   34.83 24.33 46.25 26.71 27.96
Naoya Inahara (稲原直哉)    Japan
Naoya Inahara (稲原直哉)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 11.69   14.07   12.27 15.09 16.18 11.69 14.86
First round 10 11.93   12.33   11.93 12.34 12.47 12.58 12.18
2x2x2 Cube First round 8 5.09   5.84   7.11 DNF 5.22 5.18 5.09
Pyraminx First round 11 7.55   10.18   10.11 7.55 14.28 11.84 8.58
Ryo Ito (伊藤崚)    Japan
Ryo Ito (伊藤崚)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 9.22   11.10   10.27 10.90 13.59 12.13 9.22
Second round 4 9.28   10.41   10.69 10.43 10.11 11.22 9.28
First round 3 8.21   10.48   10.53 10.46 10.46 11.15 8.21
Sakura Yoshioka (吉岡さくら)    Japan
Sakura Yoshioka (吉岡さくら)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 24.09   27.35   24.21 31.33 31.16 24.09 26.69
Sei Sugama (洲鎌星)    Japan
Sei Sugama (洲鎌星)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 8.41   8.90   11.34 8.56 9.31 8.83 8.41
Second round 1 7.25   9.48   11.25 9.65 7.25 9.94 8.84
First round 1 7.86   9.47   8.88 10.13 7.86 9.40 11.22
2x2x2 Cube Final 1 2.43   2.75   3.02 2.80 3.41 2.43 2.44
First round 2 2.27   3.34   3.71 2.27 2.94 7.44 3.38
Pyraminx First round 8 4.69   7.63   6.16 4.69 11.36 5.36 11.40
Shinichiro Sato (佐藤真一郎)    Japan
Shinichiro Sato (佐藤真一郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 9.30   12.44   9.30 11.94 17.71 12.68 12.69
Second round 3 9.22   10.34   11.34 10.30 9.22 9.46 11.27
First round 2 9.03   10.23   9.30 12.16 10.90 10.50 9.03
2x2x2 Cube Final 4 2.71   4.02   3.44 4.06 4.56 4.86 2.71
First round 1 2.77   3.26   5.59 3.36 2.97 3.46 2.77
Shinji Mochizuki (望月真司)    Japan
Shinji Mochizuki (望月真司)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 25 22.33   25.57   27.68 22.33 23.25 25.77 32.66
Shota Morihara (森原将太)    Japan
Shota Morihara (森原将太)
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 13 18.28   34.30   38.28 DNF 19.69 18.28 44.94
Shouichi Yasumoto (安本翔一)    Japan
Shouichi Yasumoto (安本翔一)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 14.11   15.93   14.96 DNF 16.25 16.58 14.11
First round 18 14.05   17.15   14.05 17.13 17.13 41.41 17.18
Sinpei Araki (荒木慎平)    Japan
Sinpei Araki (荒木慎平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 10.84   12.16   11.88 12.02 12.59 10.84 12.58
Second round 6 10.80   11.83   13.18 10.80 12.30 11.77 11.41
First round 5 9.97   11.24   14.77 9.97 11.31 11.21 11.21
2x2x2 Cube Final 3 2.38   3.14   2.38 2.53 2.97 4.41 3.93
First round 3 1.66   3.44   3.09 DNF 1.66 4.16 3.08
Pyraminx First round 9 6.09   8.86   6.09 13.13 6.15 15.84 7.31
Suguru Imazeki (今関俊)    Japan
Suguru Imazeki (今関俊)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 13.50   17.16   13.78 17.77 19.96 19.94 13.50
First round 21 15.02   18.12   22.00 19.40 17.93 15.02 17.03
Takayuki Ookusa (大艸尊之)    Japan
Takayuki Ookusa (大艸尊之)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 7 11.05   12.30   13.47 11.05 13.15 11.96 11.80
First round 6 10.58   11.70   11.46 11.72 11.93 13.77 10.58
Pyraminx Final 3 3.84   4.55   6.06 4.83 4.34 4.47 3.84
First round 2 4.34   4.72   4.55 4.81 4.81 4.34 5.13
Taku Yanai (矢内拓)    Japan
Taku Yanai (矢内拓)
Event Round Place Best Average Result Details
Pyraminx First round 12 6.09   DNF   7.77 9.19 DNF DNF 6.09
Takuya Furukawa (古河拓也)    Japan
Takuya Furukawa (古河拓也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 11 12.15   13.50   12.15 12.46 13.33 14.72 15.05
First round 9 10.03   12.20   13.66 11.77 12.41 10.03 12.43
Taro Yoshioka (吉岡太郎)    Japan
Taro Yoshioka (吉岡太郎)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 17.46   29.11   49.09 23.25 33.13 30.96 17.46
2x2x2 Cube First round 10 4.77   7.98   6.55 9.09 8.31 11.15 4.77
Tetsuya Morihara (森原徹也)    Japan
Tetsuya Morihara (森原徹也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 43.94   1:04.91   1:03.21 1:15.90 43.94 1:44.40 55.63
2x2x2 Cube First round 12 9.44   14.17   DNF 9.44 14.00 16.30 12.22
Tomoya Yamashita (山下智也)    Japan
Tomoya Yamashita (山下智也)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 9 9.61   12.74   12.00 12.56 9.61 13.65 13.90
First round 11 9.34   12.40   DNF 12.75 11.86 9.34 12.58
Wataru Hashimura (端村航)    Japan
Wataru Hashimura (端村航)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 10.53   11.85   10.53 11.63 11.16 12.80 12.77
Second round 5 9.47   10.69   10.28 10.50 11.66 9.47 11.30
First round 4 9.94   10.52   9.94 11.93 10.18 10.84 10.53
2x2x2 Cube Final 6 2.63   4.58   3.94 5.15 4.90 2.63 4.91
First round 4 2.44   3.84   5.93 2.44 3.86 3.38 4.28
Pyraminx First round 7 4.41   6.27   5.68 6.47 7.90 6.66 4.41
Yohei Oka (岡要平)    Japan
Yohei Oka (岡要平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 8 12.18   12.64   13.77 12.18 13.22 12.43 12.27
First round 8 10.61   12.14   12.71 14.90 10.61 12.09 11.63
Pyraminx Final 1 3.08   3.62   3.36 5.72 3.94 3.55 3.08
First round 1 2.43   4.28   4.15 4.25 4.44 2.43 4.56
Yohei Suzuki (鈴木洋平)    Japan
Yohei Suzuki (鈴木洋平)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 15.00   16.34   16.66 16.19 15.00 16.16 19.19
First round 17 14.44   17.04   16.80 17.77 16.55 18.05 14.44
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)    Japan
Yuuki Kobayashi (古林祐輝)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 12 12.05   13.87   12.05 13.71 29.97 13.88 14.02
First round 13 12.03   13.45   12.30 16.46 14.88 13.16 12.03
2x2x2 Cube First round 6 3.55   4.30   4.84 3.55 4.40 3.66 4.91
Pyraminx Final 6 4.59   5.79   11.08 7.11 4.94 5.31 4.59
First round 6 4.41   5.90   6.13 5.81 5.97 5.91 4.41