Indiana 2014

Date City WCA LInk
2014-8-23  USA, Fishers, Indiana Indiana 2014

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Lucas Etter 8.26  Drew Brads 8.72  Kevin Hays 9.10
 2x2x2 Cube  Lucas Etter 2.14  Christopher Olson 2.16  Drew Brads 2.56
 4x4x4 Cube  Kevin Hays 32.01  Lucas Etter 33.86  Drew Brads 37.54
 6x6x6 Cube  Kevin Hays 2:01.72  Christopher Olson 2:50.99  Walker Welch 2:57.53
 3x3x3 Blindfolded  Noah Arthurs 27.63  Sreeram Venkatarao 37.77  Evan Brown 47.34
 3x3x3 Fewest Moves  Walker Welch 30  Kit Clement 31  Drew Brads 32
 Rubik's Clock  Evan Brown 7.90  Nathan Dwyer 8.98  Kit Clement 9.21
 Pyraminx  Drew Brads 2.96  Thomas Kohann 5.44  Joshua Feran 5.50
 Skewb  Kit Clement 5.39  Kennan LeJeune 5.48  Drew Brads 5.77
 4x4x4 Blindfolded  Noah Arthurs 3:48.81  Evan Brown 5:52.68  Brandon Mikel 7:44.39
 5x5x5 Blindfolded  Brandon Mikel 20:32.00  Mark Boyanowski 21:35.00  Daniel Kottenstette 29:35.00
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 8.36   8.71    USA 8.36 8.81 8.91 8.40 11.21
2 Christopher Olson 8.58   9.59    USA 10.61 8.58 9.46 9.44 9.88
3 Drew Brads 7.84   9.62    USA 9.52 7.84 10.09 11.33 9.25
4 Kevin Hays 8.81   9.88    USA 8.81 9.88 10.53 12.80 9.22
5 David Ludwig 9.63   10.62    USA 13.30 9.63 11.50 10.40 9.96
6 Kennan LeJeune 9.86   11.26    USA 12.18 9.86 19.50 10.41 11.18
7 Walker Welch 11.02   11.43    USA 11.22 11.86 11.02 12.71 11.22
8 Jared Benson 9.53   11.53    USA 11.41 12.09 11.09 16.19 9.53
9 Andy Denney 11.05   12.08    USA 13.11 11.08 11.05 12.06 13.55
10 Nathan Dwyer 10.62   12.28    USA 10.62 15.16 10.96 17.43 10.73
11 Sreeram Venkatarao 10.40   12.89    USA 13.63 12.53 10.40 13.56 12.59
12 Justin Badua 12.60   13.77    USA 15.89 12.99 13.30 15.03 12.60
13 Young Lee 12.97   14.38    USA 12.97 13.71 14.86 14.58 16.54
14 Joshua Feran 11.22   14.42    USA 11.22 14.50 15.38 13.68 15.09
15 Thomas Kohann 11.00   14.45    USA 11.00 15.03 16.69 14.00 14.33
16 Daniel King 13.18   14.47    USA 16.09 13.18 13.55 15.55 14.31
17 Michael DeLaRosa 12.74   14.67    USA 15.90 14.67 15.68 12.74 13.65
18 Evan Brown 12.72   14.71    USA 13.90 16.59 12.72 16.63 13.63
19 Evan Wolfgang 12.16   14.81    USA 12.16 14.77 18.22 14.52 15.13
20 Tariq Ali 12.81   15.16    USA 16.05 16.95 12.81 15.55 13.88
21 Ryan DeLine 13.16   15.24    USA 14.77 15.68 13.16 16.34 15.27
22 Jack Haviland 12.21   15.55    USA 16.98 16.11 12.21 16.39 14.14
23 Nick Jackson 13.76   15.81    USA 18.31 13.76 18.11 15.48 13.85
24 Yuxuan Chen (陈雨璇) 12.06   16.00    China 17.83 17.22 18.16 12.06 12.96
25 Noah Arthurs 13.08   16.15    USA 13.24 19.11 DNF 16.11 13.08
26 Ayman Hussein 14.43   16.94    USA 16.25 19.53 16.80 17.78 14.43
27 Brandon Mikel 14.27   17.23    USA 18.84 20.09 16.33 14.27 16.52
28 CJ Sheng 15.43   17.58    USA 24.93 18.52 16.94 15.43 17.28
29 Nathan Garner 15.90   17.81    USA 16.06 16.25 21.90 21.11 15.90
30 Carter Dilger 15.00   18.00    USA 19.83 16.75 15.00 25.91 17.41
31 Andrew Yin 15.86   18.06    USA 18.38 19.90 18.65 15.86 17.16
32 Mark Boyanowski 15.69   18.36    USA 18.43 17.98 15.69 19.19 18.66
33 Javier Gonzalez-Napoleoni 15.09   18.39    USA 17.31 17.63 23.80 15.09 20.22
34 Elliott Ross 13.69   18.42    USA 21.68 13.69 18.11 15.46 DNF
35 Corey Snyder 16.06   18.60    USA 17.52 20.94 20.30 17.97 16.06
36 William Taylor 16.65   18.70    USA 17.97 22.90 17.77 20.36 16.65
37 Cody Brown 17.78   18.81    USA 19.47 19.02 17.78 24.30 17.94
38 William Kitching 16.69   19.10    Canada 19.11 16.69 19.19 25.81 19.00
39 Kit Clement 16.43   19.18    USA 19.46 19.58 16.43 18.50 20.16
40 Reed Robinson 15.77   19.23    USA 36.69 21.43 19.05 15.77 17.21
41 Vince Palumbo 17.83   19.59    USA 18.02 21.05 17.83 19.71 DNF
42 Kevin Voor 17.34   19.91    USA 21.05 17.34 18.91 19.78 21.40
43 Mani Homafar 15.75   20.31    USA 21.94 22.66 17.61 21.38 15.75
44 Matthew Wild 17.96   20.54    USA 18.05 21.27 17.96 22.29 22.78
45 Justin Barker 19.56   20.68    USA 24.13 19.93 19.56 22.53 19.58
46 Ahmed Shuaibi 17.39   20.82    USA 36.15 21.64 19.02 21.79 17.39
47 Daniel Kottenstette 18.67   20.86    USA 21.03 19.06 22.97 22.50 18.67
48 Cyrus Gearhart 18.19   20.99    USA 18.19 20.30 20.21 23.88 22.47
49 Tyler Gross 15.63   21.55    USA 19.90 29.09 23.03 21.71 15.63
50 Ethan Cowlbeck 19.81   21.95    USA 22.36 20.75 19.81 24.27 22.75
51 Joshua Beck 20.44   22.13    USA 24.40 20.66 21.34 20.44 24.44
52 Mike Hughey 18.25   22.32    USA 18.25 18.90 29.00 21.44 26.63
53 Nicholas Schreiner 19.34   22.32    USA 23.30 23.72 21.11 22.56 19.34
54 Richie Gajdzik 18.44   22.82    USA 21.88 24.84 23.71 22.88 18.44
55 Brian Cartwright 19.20   23.04    USA 20.93 25.11 25.21 19.20 23.08
56 Ryan Crum 20.27   23.43    USA 22.05 20.27 26.00 32.34 22.25
57 Brendan Forish 20.89   23.46    USA 24.69 35.27 20.89 21.77 23.91
58 Yasser Alsilwadi 19.02   24.02    USA 29.96 20.25 19.02 22.52 29.28
59 Young Kim 21.77   24.27    USA 23.54 21.77 22.18 27.10 32.37
60 Celeste Anderson 20.81   24.33    Canada 25.28 24.78 28.77 20.81 22.94
61 Nikhil Palde 21.87   24.34    USA 26.79 22.89 23.35 30.17 21.87
62 Nathanael Kish 22.31   26.01    USA 22.31 24.18 31.93 25.51 28.33
63 Joseph Ryan 21.16   26.30    USA 21.16 DNF 23.36 30.36 25.19
64 Aldo Zepeda 16.32   26.91    Mexico 24.36 28.03 30.27 28.34 16.32
65 Noah Culbreth 25.40   27.53    USA 34.21 31.35 25.81 25.44 25.40
66 Josh Meadows 25.63   27.87    USA 25.63 26.22 27.11 30.29 36.41
67 Dae San Kim 22.63   29.83    USA 34.31 28.13 22.63 28.61 32.75
68 Jacob Galloway 24.91   29.85    USA 36.43 27.78 25.34 24.91 36.42
69 Nicolas Browning 27.94   30.08    USA 32.77 30.69 27.94 28.84 30.71
70 Ben Bartol 27.91   30.89    USA 30.47 32.38 DNF 29.83 27.91
71 Ben Beer 24.28   31.33    USA 31.50 36.51 32.68 24.28 29.81
72 Jordan Wilkey 31.05   31.64    USA 31.33 31.05 35.33 32.15 31.44
73 Ameika Grigsby 27.54   31.75    USA 27.75 31.59 27.54 48.11 35.90
74 Maxwell Sparrey 30.01   32.80    USA DNF 32.77 30.01 35.02 30.61
75 Keegan Fischer 31.80   33.88    USA 38.19 34.66 33.69 31.80 33.30
76 Elijah Kish 20.93   33.89    USA 51.80 49.38 20.93 23.19 29.09
77 Carson Brown 27.20   34.07    USA 38.16 41.75 28.91 35.14 27.20
78 Christopher Resendiz 25.82   34.10    USA 25.82 39.52 27.05 35.73 41.31
79 Chandler Coon 28.41   35.59    USA 33.72 31.19 28.41 DNF 41.85
80 Walker Heck 22.93   35.88    USA 34.16 36.18 22.93 49.90 37.30
81 Abraham Levine 33.93   36.86    USA 35.78 33.93 DNF 37.85 36.96
82 Karl Svensson 25.55   36.89    USA 39.83 49.11 36.97 33.86 25.55
83 Hannah Phipps 34.50   37.23    USA 36.50 39.86 42.77 34.50 35.33
84 Jordan Reynolds 29.65   37.29    USA 50.40 DNF 30.94 29.65 30.53
85 Ian Phipps 31.30   37.31    USA 33.71 31.30 41.43 36.80 42.52
86 Jackson Heck 33.77   38.07    USA 38.46 33.77 54.21 36.94 38.81
87 Trip Church 30.61   38.11    USA 30.61 41.84 37.22 37.78 39.34
88 Marie Hughey 32.61   40.32    USA 44.50 36.55 43.50 32.61 40.90
89 Tim Rensberger 37.96   40.50    USA 45.05 57.21 38.02 38.43 37.96
90 John Martenies 27.41   41.54    USA 27.41 38.77 47.46 49.09 38.40
91 Kevin Whitcomb 37.90   44.20    USA 47.46 37.90 1:12.11 41.86 43.28
92 Jon Ripper 41.80   44.87    USA 50.65 DNF 41.80 41.81 42.16
93 Bobby Kirschner 27.37   44.99    USA 1:01.46 44.69 45.85 44.42 27.37
94 Ben Crum 37.71   45.16    USA 37.71 45.34 43.96 46.18 46.58
95 Brian Sichting 38.71   45.18    USA 1:08.55 44.93 45.16 38.71 45.46
96 Bryan Funk 32.13   46.18    USA 49.40 50.46 32.13 38.69 58.52
97 Eli DeLaRosa 40.59   47.46    USA 49.09 53.30 40.59 45.85 47.43
98 Dominik Garcia 42.06   48.45    USA 44.41 DNF 42.06 43.02 57.93
99 Trinity Forish 45.16   53.97    USA 45.59 57.88 45.16 58.44 3:02.05
100 Rebecca Hughey 45.90   56.50    USA 49.03 59.80 1:00.66 45.90 1:52.31
101 Cammie Lanctot 55.34   59.85    USA 1:09.55 1:02.28 58.65 58.63 55.34
102 Nicholas James 45.51   1:00.34    USA 1:19.47 1:14.42 51.20 45.51 55.41
103 Draven Johns 53.46   1:00.77    USA 1:00.88 1:11.15 53.46 59.93 1:01.50
104 Yash Gaitonde 52.59   1:02.31    India 1:02.58 52.59 1:20.00 1:05.91 58.44
105 Anna Carl 49.18   1:03.13    USA 1:20.59 57.92 1:07.59 1:03.88 49.18
106 Danielle Harrison 54.15   1:05.55    USA 1:11.99 1:02.31 1:03.07 54.15 1:11.28
107 Will Girzadas 52.72   1:06.06    USA 1:11.75 52.72 59.03 1:15.97 1:07.39
108 Ben Lovelace 46.72   1:06.09    USA 46.72 1:02.98 1:04.25 1:21.36 1:11.05
109 Ismail Tawil 48.25   1:09.77    USA 1:19.94 48.25 1:09.52 DNF 59.86
110 Nate Wagner 59.24   1:17.49    USA 59.24 1:38.32 1:31.62 1:02.20 1:18.64
111 Dave Haviland 1:07.01   1:22.53    USA 1:07.01 2:25.10 1:11.57 1:40.71 1:15.32
112 Zachary Purcell 1:07.95   1:23.84    USA 1:34.63 1:16.30 1:20.58 1:07.95 1:40.50
113 MacKenzie Coon 1:21.41   1:40.69    USA 1:33.06 1:31.16 2:09.72 1:21.41 1:57.84
114 Rachel Hughey 1:37.09   1:46.11    USA 1:37.09 1:57.93 1:41.06 2:08.53 1:39.33
115 Gloria Hughey 1:14.68   2:05.73    USA 2:25.19 1:14.68 2:15.97 1:36.02 DNF
116 Kelly Stewart 1:38.65   2:17.20    USA DNF 1:39.78 1:38.65 3:25.29 1:46.53
117 Lucas Day 17.91   DNF    USA 17.91 24.80 21.19 DNF DNF
118 Mariah Mikel 41.46   DNF    USA DNF 43.27 DNF 45.44 41.46
119 Joe Sundling 43.69   DNF    USA DNF 43.69 1:32.33 DNF 57.30
120 Alexander Stamper 1:04.25   DNF    USA DNF 1:09.40 DNF 1:04.25 1:04.39
  Rubik's Cube   Second round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 7.40   9.02    USA 9.65 10.08 7.94 7.40 9.47
2 Christopher Olson 8.45   9.32    USA 9.90 8.45 8.56 11.06 9.51
3 Drew Brads 8.09   9.34    USA 10.25 8.86 8.90 8.09 12.09
4 Kennan LeJeune 10.14   10.62    USA 11.14 10.14 10.16 10.62 11.09
5 David Ludwig 9.86   10.91    USA 10.55 9.86 11.75 10.44 14.31
6 Kevin Hays 9.68   10.92    USA 11.34 11.58 9.93 11.50 9.68
7 Nathan Dwyer 10.17   11.12    USA 12.43 10.72 10.17 11.23 11.41
8 Andy Denney 9.69   11.60    USA 11.11 11.66 9.69 15.58 12.03
9 Walker Welch 11.03   12.11    USA 11.56 13.69 12.75 11.03 12.02
10 Evan Brown 11.51   12.39    USA 12.37 11.51 12.71 14.68 12.08
11 Justin Badua 11.77   12.75    USA 13.30 13.18 11.77 14.53 11.78
12 Jared Benson 11.36   12.89    USA 13.03 13.08 11.36 12.55 14.36
13 Joshua Feran 12.22   13.51    USA 13.21 12.22 14.63 13.72 13.61
14 Nick Jackson 12.03   13.86    USA 12.36 14.00 DNF 15.21 12.03
15 Daniel King 13.00   14.14    USA 14.84 13.00 13.40 14.46 14.55
16 Yuxuan Chen (陈雨璇) 12.58   14.30    China 12.58 15.75 12.85 14.96 15.10
17 Noah Arthurs 13.19   14.41    USA 13.19 DNF 13.71 14.00 15.52
18 Tariq Ali 12.83   14.47    USA 14.46 16.34 12.83 13.30 15.65
19 Brandon Mikel 13.18   14.47    USA 19.18 14.56 15.33 13.18 13.52
20 Thomas Kohann 12.93   14.61    USA 15.75 12.93 14.62 15.26 13.96
21 Young Lee 11.33   14.65    USA 18.02 14.90 14.03 11.33 15.03
22 Ayman Hussein 13.22   14.71    USA 14.65 15.97 14.06 15.43 13.22
23 Michael DeLaRosa 14.40   14.94    USA 16.03 14.97 14.40 14.55 15.30
24 Ryan DeLine 14.31   15.56    USA 14.31 14.40 17.59 16.38 15.90
25 Jack Haviland 11.22   15.65    USA 15.16 11.22 17.28 14.50 17.33
26 CJ Sheng 14.53   16.45    USA 14.53 15.67 18.54 16.60 17.09
27 Evan Wolfgang 15.36   17.09    USA 16.72 21.25 15.36 17.22 17.33
28 Mark Boyanowski 16.43   17.33    USA 23.19 16.65 16.73 18.62 16.43
29 Carter Dilger 15.59   18.88    USA 19.17 21.48 20.56 15.59 16.90
30 Andrew Yin 15.83   20.52    USA 24.19 21.65 15.83 18.81 21.09
31 Nathan Garner 16.59   20.57    USA 21.65 22.40 21.77 16.59 18.28
  Rubik's Cube   Semi Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 6.33   7.52   NAR  USA 8.19 6.72 11.03 6.33 7.66
2 Drew Brads 7.66   8.90    USA 9.63 9.28 11.08 7.78 7.66
3 Kennan LeJeune 8.59   9.07    USA 8.80 8.59 9.55 9.96 8.86
4 Kevin Hays 7.90   9.66    USA 9.02 9.50 11.69 7.90 10.47
5 Christopher Olson 8.80   9.88    USA 9.58 8.80 9.69 10.36 10.72
6 Andy Denney 10.34   11.07    USA 17.41 10.68 12.06 10.34 10.47
7 Nathan Dwyer 9.33   11.43    USA 10.56 12.44 9.33 11.28 14.09
8 David Ludwig 10.52   11.65    USA 13.15 12.28 10.90 11.78 10.52
9 Justin Badua 10.72   12.22    USA 10.72 14.65 12.06 12.93 11.66
10 Evan Brown 9.16   12.66    USA 12.00 12.53 13.46 14.06 9.16
11 Jared Benson 11.46   13.07    USA 12.96 12.93 13.33 13.36 11.46
12 Walker Welch 12.00   13.85    USA 12.97 16.22 14.40 14.19 12.00
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 6.55   8.26    USA 6.55 DNF 7.20 9.25 8.32
2 Drew Brads 8.11   8.72    USA 8.44 9.02 8.11 10.30 8.71
3 Kevin Hays 7.20   9.10    USA 7.54 7.20 10.48 9.27 12.51
4 Kennan LeJeune 9.09   10.30    USA 11.86 9.17 15.27 9.09 9.86
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 1.21   1.60   WR  USA 1.59 1.75 1.96 1.21 1.47
2 Christopher Olson 1.05   2.24    USA 2.71 1.65 2.36 1.05 4.53
3 Kennan LeJeune 1.78   2.69    USA 3.71 2.18 1.78 2.18 4.71
4 Andy Denney 2.55   3.01    USA 2.61 3.56 8.52 2.87 2.55
5 Kevin Hays 3.44   3.68    USA 3.59 4.11 3.44 3.83 3.61
6 Drew Brads 1.97   3.85    USA 4.00 4.15 4.94 3.40 1.97
7 Jared Benson 2.06   4.00    USA 4.40 7.21 4.88 2.06 2.71
8 David Ludwig 2.13   4.04    USA 4.27 3.44 7.33 2.13 4.41
9 Walker Welch 2.53   4.05    USA 5.19 8.72 4.11 2.84 2.53
10 Yuxuan Chen (陈雨璇) 3.46   4.06    China 3.68 4.90 4.41 3.46 4.09
11 Nicholas Schreiner 2.63   4.10    USA 4.61 5.09 4.34 2.63 3.36
12 Thomas Kohann 3.31   4.16    USA 3.97 5.77 3.81 3.31 4.71
13 Evan Brown 4.09   4.31    USA 4.18 4.63 5.02 4.09 4.11
14 Jack Haviland 3.30   4.56    USA 5.13 5.21 8.05 3.34 3.30
15 Carter Dilger 2.06   4.70    USA 5.21 5.41 9.02 2.06 3.47
16 Evan Wolfgang 4.18   4.77    USA 6.21 5.41 4.21 4.68 4.18
17 Michael DeLaRosa 3.59   4.99    USA 5.94 6.40 4.71 4.31 3.59
18 Tyler Gross 2.53   5.02    USA 6.61 5.36 6.05 2.53 3.65
19 Brandon Mikel 3.52   5.09    USA 4.88 8.19 6.16 4.22 3.52
20 Richie Gajdzik 2.91   5.12    USA 6.44 8.11 5.53 2.91 3.38
21 Kit Clement 4.65   5.19    USA 4.65 5.21 4.84 7.94 5.52
22 Joshua Feran 2.84   5.24    USA 4.97 6.13 4.63 2.84 7.68
23 Daniel King 2.47   5.28    USA 5.61 5.30 4.94 2.47 5.59
24 Nikhil Palde 3.33   5.38    USA 5.02 5.66 7.47 3.33 5.46
25 CJ Sheng 1.75   5.43    USA 5.06 6.47 5.96 1.75 5.28
26 Elliott Ross 2.40   5.52    USA 7.16 9.21 5.06 2.40 4.33
27 Nathan Dwyer 4.40   5.56    USA 5.08 7.96 4.40 5.20 6.39
28 Ethan Cowlbeck 3.83   5.59    USA 7.88 6.13 6.72 3.83 3.91
29 Javier Gonzalez-Napoleoni 3.83   5.61    USA 6.21 6.21 10.15 3.83 4.40
30 Justin Badua 5.13   5.71    USA 5.66 5.59 5.89 5.13 6.51
31 Tariq Ali 4.18   5.95    USA DNF 6.11 6.63 4.18 5.11
32 William Kitching 2.30   5.96    Canada 5.66 8.00 6.31 2.30 5.90
33 Mani Homafar 2.93   6.02    USA 6.00 6.52 6.00 2.93 6.06
34 Jordan Wilkey 5.21   6.03    USA 7.03 5.21 5.30 5.77 7.97
35 Vince Palumbo 5.41   6.03    USA 6.18 6.28 5.41 7.31 5.63
36 Andrew Yin 4.90   6.06    USA 7.46 5.83 6.28 4.90 6.08
37 Ryan DeLine 3.97   6.22    USA 6.52 5.63 12.83 6.50 3.97
38 Ayman Hussein 4.90   6.30    USA 5.16 7.21 6.52 12.33 4.90
39 Matthew Wild 2.44   6.40    USA 6.86 7.19 5.16 2.44 DNF
40 Nathan Garner 5.86   6.41    USA 6.81 6.55 9.30 5.86 5.88
41 Cody Brown 3.13   6.43    USA 5.84 7.65 24.22 3.13 5.79
42 Joseph Ryan 4.33   6.48    USA 13.88 6.90 6.41 6.13 4.33
43 Elijah Kish 5.72   6.48    USA 5.90 8.31 5.72 6.34 7.21
44 Mark Boyanowski 5.89   6.53    USA 6.99 6.61 5.89 6.00 8.39
45 Daniel Kottenstette 5.91   6.58    USA 5.91 6.73 6.83 6.18 10.11
46 Corey Snyder 5.93   6.59    USA 5.93 9.13 6.78 6.77 6.22
47 Justin Barker 5.00   6.61    USA 6.38 7.81 7.84 5.00 5.63
48 Brian Cartwright 6.31   6.85    USA 6.31 6.43 7.15 DNF 6.96
49 Noah Arthurs 1.94   6.95    USA DNF 4.68 9.58 1.94 6.59
50 Reed Robinson 3.06   7.02    USA 5.63 7.90 7.53 14.86 3.06
51 Kevin Voor 2.83   7.03    USA 7.43 7.21 6.44 2.83 7.88
52 Lucas Day 3.19   7.27    USA 8.22 8.09 6.63 3.19 7.08
53 Young Lee 4.90   7.28    USA 8.93 12.30 5.75 7.15 4.90
54 Ian Phipps 2.97   7.67    USA 8.21 16.36 6.77 2.97 8.03
55 Joshua Beck 3.25   7.70    USA 6.80 9.56 8.08 3.25 8.21
56 Ben Bartol 4.69   7.84    USA 8.59 10.28 7.36 7.56 4.69
57 Aldo Zepeda 3.09   7.85    Mexico 7.66 8.41 7.58 3.09 8.31
58 Yasser Alsilwadi 7.61   8.20    USA 7.96 7.61 8.36 8.27 10.15
59 Young Kim 6.38   8.25    USA 6.38 13.97 8.02 8.17 8.56
60 Mike Hughey 6.93   8.52    USA 8.06 14.77 9.06 6.93 8.44
61 Carson Brown 7.59   8.52    USA 8.74 7.59 8.07 12.71 8.76
62 Nicolas Browning 7.75   8.65    USA 8.27 9.91 7.78 11.22 7.75
63 Maxwell Sparrey 7.59   8.99    USA 8.88 10.66 7.59 8.11 9.97
64 Keegan Fischer 5.22   9.10    USA 9.93 9.25 13.25 5.22 8.13
65 Nathanael Kish 6.53   9.15    USA DNF 9.16 10.47 6.53 7.81
66 Ahmed Shuaibi 3.55   9.33    USA DNF 10.69 9.36 7.94 3.55
67 Karl Svensson 4.03   9.47    USA 10.65 11.94 7.81 4.03 9.94
68 Ameika Grigsby 7.46   9.70    USA DNF 10.75 7.46 8.15 10.21
69 Kevin Whitcomb 6.84   9.71    USA 9.38 6.84 11.33 15.27 8.41
70 Walker Heck 8.80   9.82    USA 10.25 9.38 8.80 13.36 9.84
71 Christopher Resendiz 8.21   9.88    USA 9.02 10.02 10.61 18.11 8.21
72 Dae San Kim 8.11   10.66    USA 11.15 12.11 18.22 8.72 8.11
73 Jackson Heck 5.40   11.06    USA 9.81 12.86 16.02 10.52 5.40
74 Trip Church 9.18   11.20    USA 13.71 10.56 11.25 9.18 11.80
75 Bryan Funk 9.52   11.56    USA 12.13 16.08 12.56 10.00 9.52
76 Noah Culbreth 9.77   11.57    USA 9.89 11.10 15.99 13.73 9.77
77 Celeste Anderson 9.69   12.32    Canada 12.05 20.61 14.97 9.69 9.94
78 Ben Beer 9.47   12.46    USA 11.78 13.52 13.15 12.46 9.47
79 Bobby Kirschner 11.30   13.65    USA 16.56 11.30 11.50 DNF 12.90
80 Marie Hughey 13.31   13.91    USA 13.31 19.52 13.34 13.83 14.55
81 Yash Gaitonde 10.72   14.33    India 10.77 DNF 14.90 17.32 10.72
82 Abraham Levine 8.78   14.81    USA 12.58 DNF 11.93 19.91 8.78
83 Jon Ripper 10.21   14.92    USA 10.21 13.69 15.88 17.22 15.18
84 Ben Lovelace 8.65   15.62    USA 20.96 14.59 8.65 23.36 11.30
85 Hannah Phipps 12.68   16.57    USA 14.59 20.91 14.75 12.68 20.38
86 Trinity Forish 10.94   16.63    USA 21.03 DNF 10.94 14.43 14.43
87 Mariah Mikel 15.28   16.80    USA 35.31 16.69 15.28 16.91 16.80
88 John Martenies 10.75   18.25    USA 34.63 19.46 21.93 13.36 10.75
89 Keshav Nair 17.35   20.89    India 29.02 17.35 21.81 18.14 22.73
90 Anna Carl 18.11   21.91    USA 18.11 22.14 23.55 20.04 24.68
91 Eli DeLaRosa 15.40   23.18    USA 34.06 16.77 33.36 15.40 19.40
92 Joe Sundling 13.09   26.07    USA 27.47 28.78 29.72 21.96 13.09
93 Alexander Stamper 21.00   26.24    USA 21.00 24.47 DNF 29.31 24.94
94 Nicholas James 21.50   29.25    USA 33.66 33.36 21.50 27.69 26.69
95 Nate Wagner 20.31   29.68    USA 34.75 28.66 29.06 31.33 20.31
96 Danielle Harrison 24.64   31.92    USA 36.96 51.26 30.71 24.64 28.09
97 Rebecca Hughey 13.78   32.02    USA 59.53 21.09 13.78 15.43 DNF
98 Rachel Hughey 29.65   39.88    USA 44.05 29.65 30.19 45.41 52.36
99 Ismail Tawil 26.59   40.11    USA 26.59 45.08 DNF 39.41 35.85
100 Brendan Forish 5.41   DNF    USA 7.44 6.91 DNF 5.41 DNF
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Lucas Etter 1.65   2.14    USA 2.18 1.65 2.08 2.40 2.16
2 Christopher Olson 1.58   2.16    USA 1.58 1.71 2.50 2.27 3.02
3 Drew Brads 2.02   2.56    USA 4.43 3.06 2.21 2.02 2.40
4 Kennan LeJeune 2.11   2.76    USA 3.05 2.59 3.50 2.63 2.11
5 Andy Denney 3.25   3.80    USA 4.05 4.43 3.31 3.25 4.03
6 Kevin Hays 3.16   3.90    USA 3.71 3.16 4.22 7.27 3.78
7 Yuxuan Chen (陈雨璇) 3.44   4.04    China 3.65 3.44 3.86 5.00 4.61
8 Evan Wolfgang 4.11   4.79    USA 4.93 4.96 4.11 4.90 4.55
9 Jack Haviland 4.31   4.83    USA 4.81 4.65 7.13 4.31 5.02
10 Michael DeLaRosa 3.18   4.89    USA 3.18 5.05 5.06 5.83 4.56
11 Carter Dilger 4.34   4.91    USA 4.34 5.18 4.56 5.00 5.97
12 Walker Welch 3.25   4.99    USA 5.38 DNF 4.50 3.25 5.09
13 David Ludwig 4.13   5.02    USA 4.81 4.13 4.53 5.71 9.15
14 Thomas Kohann 3.77   5.19    USA 5.63 5.40 5.09 3.77 5.08
15 Jared Benson 4.31   5.20    USA 5.56 4.31 5.36 4.69 6.81
16 Evan Brown 4.53   5.44    USA 4.53 5.81 5.71 21.71 4.80
17 Nicholas Schreiner 5.63   6.81    USA 6.94 7.16 5.63 6.43 7.06
  4x4x4 Cube   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 29.40   32.01    USA 33.30 32.56 29.40 30.41 33.06
2 Lucas Etter 31.72   33.86    USA 40.33 33.53 33.66 31.72 34.38
3 Drew Brads 34.21   37.54    USA 36.27 38.28 38.08 34.21 43.28
4 Christopher Olson 36.72   39.80    USA 52.58 40.12 37.35 36.72 41.93
5 Andy Denney 38.84   42.83    USA 41.16 41.55 45.79 38.84 50.97
6 David Ludwig 38.81   43.14    USA 43.65 43.43 50.50 42.34 38.81
7 Nathan Dwyer 39.80   44.82    USA 47.21 44.96 46.15 43.34 39.80
8 Walker Welch 42.66   46.58    USA 48.77 48.74 42.66 44.28 46.71
9 Evan Brown 37.41   47.69    USA 47.34 37.41 41.90 57.72 53.84
10 Michael DeLaRosa 45.61   47.69    USA 46.15 47.15 49.77 45.61 55.34
11 Kennan LeJeune 50.27   54.42    USA 1:15.02 59.80 52.02 50.27 51.44
12 Tariq Ali 46.34   54.67    USA 49.18 56.68 46.34 58.15 1:29.90
13 Joshua Feran 48.43   57.20    USA 56.43 1:05.91 1:02.77 52.41 48.43
14 Justin Badua 48.06   57.63    USA 57.36 53.33 1:02.19 1:59.36 48.06
15 Jared Benson 49.88   58.39    USA 57.86 58.09 59.21 49.88 1:00.41
16 Ryan DeLine 52.34   59.72    USA 52.34 1:01.80 1:30.91 54.90 1:02.47
17 Evan Wolfgang 55.60   1:00.42    USA 1:06.09 55.60 57.09 58.09 1:44.24
18 Yuxuan Chen (陈雨璇) 55.68   1:01.27    China 55.68 59.68 1:12.30 1:01.61 1:02.53
19 Elliott Ross 53.55   1:02.07    USA 59.15 1:05.13 1:01.94 1:22.22 53.55
20 Noah Arthurs 51.36   1:02.23    USA 1:09.47 51.80 1:05.43 51.36 DNF
21 Nathan Garner 1:01.53   1:03.23    USA 1:18.93 1:02.27 1:01.53 1:02.56 1:04.86
22 CJ Sheng 57.33   1:03.27    USA 1:06.97 1:04.25 58.58 57.33 1:09.47
23 Ayman Hussein 55.93   1:05.70    USA 55.93 1:13.71 2:54.83 1:04.44 58.94
24 Jack Haviland 58.08   1:06.57    USA 1:14.13 1:02.86 1:17.25 58.08 1:02.71
25 Kit Clement 1:00.98   1:06.93    USA 1:41.91 1:00.98 1:13.81 1:03.40 1:03.58
26 Lucas Day 1:01.61   1:08.39    USA 1:03.19 1:14.30 1:07.69 1:01.61 1:22.18
27 Mark Boyanowski 58.53   1:08.81    USA 1:10.05 58.53 1:10.16 1:08.68 1:07.71
28 Thomas Kohann 59.84   1:08.96    USA 1:13.40 1:05.46 59.84 1:09.90 1:11.53
29 Brandon Mikel 1:06.41   1:12.05    USA 1:26.05 1:06.41 1:12.78 1:09.09 1:14.27
30 Daniel King 1:07.73   1:12.33    USA 1:10.42 1:12.64 1:13.92 1:07.73 1:27.16
31 Richie Gajdzik 1:10.77   1:16.18    USA 1:13.33 1:28.93 1:19.68 1:10.77 1:15.53
32 Javier Gonzalez-Napoleoni 1:12.75   1:19.45    USA 1:12.75 1:15.06 1:35.52 1:27.42 1:15.86
33 Vince Palumbo 1:19.49   1:21.90    USA 1:22.01 1:38.64 1:19.49 1:19.99 1:23.69
34 Mani Homafar 1:19.80   1:22.90    USA 1:19.80 1:23.55 1:35.72 1:24.72 1:20.44
35 William Kitching 1:03.12   1:25.82    Canada 1:12.44 1:40.96 1:24.07 1:03.12 2:01.56
36 Carter Dilger 1:11.76   1:26.25    USA 1:34.74 1:16.60 1:11.76 1:28.43 1:33.73
37 Matthew Wild 1:22.71   1:27.19    USA 1:27.02 1:24.19 1:22.71 1:34.83 1:30.36
38 Reed Robinson 1:16.41   1:27.92    USA 1:27.93 1:16.41 3:43.58 1:26.03 1:29.80
39 Cyrus Gearhart 1:18.53   1:28.67    USA 1:29.41 1:18.53 1:29.30 1:32.77 1:27.30
40 Brian Cartwright 1:11.00   1:28.91    USA 1:47.96 1:16.18 1:11.00 DNF 1:22.59
41 Cody Brown 1:23.76   1:29.15    USA 1:26.55 1:23.76 1:35.48 1:28.70 1:32.19
42 Andrew Yin 1:16.21   1:34.45    USA 1:25.80 1:38.34 1:39.22 1:16.21 2:08.08
43 Brendan Forish 1:27.58   1:37.05    USA 1:46.88 1:27.58 1:35.21 1:29.05 1:52.09
44 Yasser Alsilwadi 1:25.90   1:37.84    USA 1:41.33 1:43.02 1:37.78 1:25.90 1:34.41
45 Daniel Kottenstette 1:33.31   1:41.53    USA 1:38.28 1:40.84 1:48.66 1:33.31 1:45.46
46 Keegan Fischer 1:30.00   1:43.54    USA 1:42.80 1:45.25 1:56.78 1:30.00 1:42.56
47 Jacob Galloway 1:18.30   1:44.80    USA 1:37.40 DNF 1:18.30 1:37.63 1:59.38
48 Ben Beer 1:36.44   1:47.30    USA 1:54.46 1:36.44 1:49.30 1:52.81 1:39.78
49 Ethan Cowlbeck 1:34.92   1:47.78    USA 1:34.92 2:23.45 1:38.49 1:48.55 1:56.29
50 Justin Barker 1:41.03   1:48.78    USA 1:57.77 1:45.21 1:50.78 1:41.03 1:50.36
51 Tyler Gross 1:13.77   1:49.91    USA 2:28.97 1:42.16 2:06.68 1:40.88 1:13.77
52 Kevin Voor 1:39.58   1:50.69    USA 1:54.91 1:54.63 1:59.38 1:39.58 1:42.52
53 Christopher Resendiz 1:40.16   1:50.81    USA 1:40.16 1:59.11 1:45.86 1:47.46 2:10.80
54 Corey Snyder 1:33.15   1:54.40    USA 2:08.95 1:47.84 1:33.15 1:48.71 2:06.64
55 Joseph Ryan 1:49.61   1:56.02    USA 1:51.30 1:50.90 1:49.61 2:05.86 2:10.18
56 Nicholas Schreiner 1:43.33   1:56.35    USA 1:49.09 2:06.02 1:43.33 1:53.93 2:31.25
57 Aldo Zepeda 1:49.75   2:03.12    Mexico 1:49.75 2:23.38 1:50.31 2:03.25 2:15.80
58 Jordan Wilkey 1:38.53   2:04.20    USA 2:10.19 1:38.53 2:02.34 2:30.65 2:00.08
59 Noah Culbreth 1:32.34   2:13.98    USA 2:42.76 1:32.34 2:35.20 2:02.36 2:04.38
60 Ahmed Shuaibi 1:10.07   2:29.98    USA 1:10.07 1:22.01 1:42.22 DNF 4:25.70
61 Young Kim 2:02.21      USA 2:02.21 2:07.88
62 Nikhil Palde 2:23.93      USA 2:23.93 DNF
63 Bryan Funk 2:30.06      USA 2:30.06 DNF
64 Jordan Reynolds 2:38.55      USA 2:47.55 2:38.55
65 Nicolas Browning 2:38.83      USA DNF 2:38.83
66 Ameika Grigsby 2:49.16      USA 2:49.16 2:52.90
67 Ian Phipps 2:49.72      USA 2:49.72 3:14.01
68 Dae San Kim 2:53.14      USA 2:58.59 2:53.14
  6x6x6 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kevin Hays 1:48.83   2:01.72    USA 2:10.55 2:05.78 1:48.83
2 Christopher Olson 2:38.38   2:50.99    USA 3:03.05 2:38.38 2:51.55
3 Walker Welch 2:50.40   2:57.53    USA 3:11.34 2:50.40 2:50.85
4 Nathan Dwyer 2:48.50   2:58.47    USA 2:51.39 2:48.50 3:15.53
5 Drew Brads 2:48.13   3:01.47    USA 2:48.13 3:13.17 3:03.11
6 Evan Brown 3:04.21   3:18.86    USA 3:38.28 3:14.08 3:04.21
7 Evan Wolfgang 3:27.06   3:42.82    USA 3:53.75 3:47.65 3:27.06
8 Joshua Feran 3:41.72   3:45.65    USA 3:41.72 3:41.98 3:53.26
9 Justin Badua 3:39.79   4:00.63    USA 3:39.79 4:14.13 4:07.96
10 Mark Boyanowski 3:39.42   4:05.17    USA 4:29.55 4:06.54 3:39.42
11 Elliott Ross 3:52.07   4:06.08    USA 4:21.88 3:52.07 4:04.30
12 Noah Arthurs 4:00.19   4:11.09    USA 4:17.89 4:15.20 4:00.19
13 Kit Clement 3:49.47   4:11.32    USA 3:49.47 4:08.71 4:35.79
14 Michael DeLaRosa 3:56.07   4:14.17    USA 4:31.86 3:56.07 4:14.57
15 Yuxuan Chen (陈雨璇) 4:27.22   4:32.50    China 4:27.22 4:37.97 4:32.32
16 Brandon Mikel 4:22.93   4:40.51    USA 4:44.99 4:53.62 4:22.93
17 Ayman Hussein 4:44.47   4:57.42    USA 4:44.47 4:53.89 5:13.90
18 Ben Beer 4:57.82   5:53.84    USA 4:57.82 7:12.57 5:31.14
19 David Ludwig 5:15.71      USA 5:15.71
20 Daniel Kottenstette 5:26.37      USA 5:26.37
21 Vince Palumbo 5:45.07      USA 5:45.07
22 Javier Gonzalez-Napoleoni 6:41.63      USA 6:41.63
23 Matthew Wild 6:47.91      USA 6:47.91
24 Justin Barker 7:15.26      USA 7:15.26
25 Tyler Gross 7:52.85      USA 7:52.85
26 CJ Sheng DNF      USA DNF
26 Nathan Garner DNF      USA DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Noah Arthurs 27.63   DNF    USA 30.18 27.63 DNF
2 Sreeram Venkatarao 37.77   43.35    USA 38.77 37.77 53.50
3 Evan Brown 47.34   DNF    USA 47.34 DNF DNF
4 Mark Boyanowski 1:16.71   1:30.20    USA 1:16.71 1:38.02 1:35.86
5 Mike Hughey 1:36.21   DNF    USA 1:36.21 DNF DNF
6 Christopher Olson 1:43.41   DNF    USA 1:43.41 DNF DNF
7 Jared Benson 2:16.09   DNF    USA 2:24.80 DNF 2:16.09
8 Walker Welch 2:52.06   3:14.78    USA 3:08.31 2:52.06 3:43.97
9 Kevin Voor 2:52.93   DNF    USA 2:52.93 4:05.93 DNF
10 Ben Beer 5:18.59   DNF    USA DNF 5:18.59 DNF
11 Andy Denney DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Hannah Phipps DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Kit Clement DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Nathan Dwyer DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Ryan DeLine DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Yasser Alsilwadi DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Brandon Mikel DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 CJ Sheng DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
11 Daniel Kottenstette DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
  3x3x3 Fewest Moves   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Walker Welch 30      USA 30
2 Kit Clement 31      USA 31
3 Drew Brads 32      USA 32
4 Evan Brown 33      USA 33
5 Ryan DeLine 34      USA 34
5 Noah Arthurs 34      USA 34
7 Nathan Dwyer 35      USA 35
7 Christopher Olson 35      USA 35
9 Joshua Feran 43      USA 43
10 Yuxuan Chen (陈雨璇) 46      China 46
11 Brandon Mikel 69      USA 69
12 Vince Palumbo DNF      USA DNF
12 Kennan LeJeune DNF      USA DNF
12 Michael DeLaRosa DNF      USA DNF
12 Nikhil Palde DNF      USA DNF
  Rubik's Clock   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Evan Brown 6.65   7.90    USA 7.54 6.65 10.90 7.83 8.34
2 Nathan Dwyer 8.12   8.98    USA 8.94 9.61 8.92 9.09 8.12
3 Kit Clement 7.81   9.21    USA 9.05 7.81 8.69 9.90 DNF
4 Joshua Feran 9.06   9.47    USA 9.79 9.13 9.06 9.49 10.33
5 Ryan DeLine 9.35   11.06    USA 9.84 DNF 12.20 9.35 11.14
6 Christopher Olson 10.02   11.99    USA 20.98 10.58 11.13 14.26 10.02
7 Brandon Mikel 10.83   12.20    USA 14.35 10.83 13.14 12.54 10.91
8 Walker Welch 10.05   12.37    USA 16.04 13.18 10.05 12.74 11.19
9 Yuxuan Chen (陈雨璇) 11.35   14.64    China 12.45 11.35 DNF 17.17 14.29
10 Justin Badua 16.11   17.89    USA 19.09 16.11 17.06 21.33 17.52
11 Andrew Yin 16.43   18.55    USA 16.43 18.50 23.93 17.11 20.03
12 Lucas Etter 17.79   23.14    USA 20.23 23.28 25.90 28.12 17.79
13 Daniel Kottenstette 22.32   26.42    USA 25.81 32.49 22.32 28.91 24.53
14 Mariah Mikel 21.46   30.91    USA 36.34 28.79 DNF 27.60 21.46
15 Christopher Resendiz 28.73   37.42    USA 28.73 33.13 47.87 39.97 39.17
16 Jack Haviland 43.11   56.51    USA 59.09 1:10.50 52.89 57.55 43.11
17 Nathan Garner 36.74   1:06.74    USA DNF 1:02.58 50.91 1:26.74 36.74
18 Richie Gajdzik 28.42   DNF    USA 38.06 DNF DNF 31.98 28.42
19 Tyler Gross 29.99   DNF    USA 38.30 50.49 DNF 29.99 DNF
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Drew Brads 1.78   2.96   WR  USA 2.46 3.53 2.89 1.78 5.11
2 Thomas Kohann 4.61   5.44    USA 5.53 5.59 4.61 5.21 8.19
3 Joshua Feran 2.86   5.50    USA 5.84 5.84 12.05 2.86 4.83
4 Ryan DeLine 5.46   6.77    USA 10.72 5.58 8.02 5.46 6.71
5 William Kitching 5.97   6.85    Canada 7.71 5.97 7.05 6.40 7.11
6 Lucas Etter 5.31   7.12    USA 8.03 6.81 11.80 5.31 6.53
7 Walker Welch 6.06   7.47    USA 7.11 6.91 8.38 6.06 12.63
8 Carter Dilger 5.88   7.50    USA 7.66 7.25 5.88 9.43 7.58
9 Evan Brown 5.56   7.81    USA 8.36 7.40 9.11 5.56 7.68
10 Nathan Dwyer 6.69   7.84    USA 8.52 8.34 6.69 7.47 7.71
11 Michael DeLaRosa 5.96   8.55    USA 9.63 8.84 8.78 5.96 8.02
12 Javier Gonzalez-Napoleoni 7.59   8.67    USA 10.47 7.61 7.93 7.59 10.72
13 Yuxuan Chen (陈雨璇) 7.22   8.96    China 10.21 9.25 8.58 7.22 9.06
14 Christopher Olson 6.90   9.03    USA 10.47 12.33 6.97 9.65 6.90
15 Andy Denney 7.33   9.11    USA 9.61 7.33 7.81 11.72 9.90
16 Elijah Kish 6.41   10.39    USA DNF 6.41 10.58 11.31 9.28
17 Justin Badua 7.41   10.46    USA 10.71 7.41 12.86 10.58 10.09
18 Nathanael Kish 6.38   10.58    USA 12.38 9.43 14.65 6.38 9.93
19 Cyrus Gearhart 8.40   10.79    USA 11.41 10.34 12.22 8.40 10.63
20 CJ Sheng 6.05   11.39    USA 15.24 14.80 12.52 6.05 6.84
21 Jack Haviland 10.02   11.92    USA 10.02 17.02 13.59 10.88 11.28
22 Jared Benson 7.30   12.52    USA 13.43 18.08 12.88 7.30 11.25
23 Joseph Ryan 8.10   13.06    USA 15.28 13.49 12.44 8.10 13.26
24 Brendan Forish 11.27   13.38    USA 12.86 13.52 11.27 14.38 13.75
25 Tyler Gross 8.58   13.70    USA 12.67 17.88 14.04 14.39 8.58
26 Brian Cartwright 8.68   13.77    USA 11.53 8.68 11.81 17.97 20.86
27 Evan Wolfgang 8.43   14.07    USA 13.61 16.59 DNF 8.43 12.02
28 Nicolas Browning 10.13   14.34    USA 10.13 15.91 11.30 15.81 17.41
29 Nikhil Palde 10.00   14.51    USA 14.18 24.36 16.83 10.00 12.52
30 Ian Phipps 10.02   14.60    USA 16.27 18.11 14.27 13.27 10.02
31 Reed Robinson 11.86   14.63    USA 12.19 11.86 17.69 20.33 14.00
32 Christopher Resendiz 12.70   14.66    USA 24.11 16.62 13.88 12.70 13.48
33 Ethan Cowlbeck 14.00   14.85    USA 14.00 15.25 23.55 14.63 14.66
34 Aldo Zepeda 9.15   15.08    Mexico 12.58 DNF 15.36 17.31 9.15
35 Elliott Ross 12.13   15.30    USA 14.05 13.33 24.16 18.52 12.13
36 Brandon Mikel 12.65   15.82    USA 13.59 20.28 13.58 21.56 12.65
37 Daniel Kottenstette 11.58   15.87    USA 12.03 17.41 11.58 18.27 18.16
38 Kennan LeJeune 10.11   16.28    USA 16.78 16.16 15.90 19.94 10.11
39 Maxwell Sparrey 11.76   16.93    USA 17.80 17.63 15.35 18.35 11.76
40 Vince Palumbo 7.84   17.42    USA 16.38 22.91 18.56 7.84 17.31
41 Hannah Phipps 10.16   17.51    USA 19.55 10.16 16.44 20.77 16.53
42 Justin Barker 11.09   17.99    USA 16.43 16.43 21.67 11.09 21.11
43 Ameika Grigsby 12.91   18.34    USA 20.03 19.72 21.69 15.28 12.91
44 Celeste Anderson 10.66   18.52    Canada 25.44 18.96 18.61 10.66 18.00
45 Lucas Day 7.01   18.61    USA 18.55 18.45 18.82 7.01 25.67
46 Walker Heck 14.52   19.22    USA 22.53 21.81 19.96 14.52 15.88
47 Trinity Forish 15.81   19.27    USA 18.55 17.30 21.97 27.34 15.81
48 Kevin Whitcomb 13.75   20.04    USA 20.18 23.06 19.18 20.77 13.75
49 Nicholas Schreiner 16.43   20.19    USA 25.88 21.84 20.71 18.03 16.43
50 Yasser Alsilwadi 13.58   20.56    USA 25.84 21.28 14.56 DNF 13.58
51 Bryan Funk 16.33   21.16    USA 26.77 16.50 20.22 DNF 16.33
52 Ben Bartol 10.86   21.28    USA 14.19 19.63 30.03 10.86 52.71
53 Daniel King 19.61   21.42    USA 25.09 23.02 19.68 21.55 19.61
54 Jackson Heck 18.00   23.11    USA 19.58 24.28 25.46 28.46 18.00
55 Jordan Wilkey 18.18   23.98    USA 27.97 21.78 30.47 22.18 18.18
56 Richie Gajdzik 18.44   24.00    USA 36.11 18.44 22.03 24.40 25.56
57 Ahmed Shuaibi 22.81   24.05    USA 22.81 29.71 23.66 25.02 23.47
58 Nicholas James 15.90   24.39    USA 26.09 15.90 45.86 28.41 18.66
59 Young Kim 16.55   24.61    USA 37.80 22.12 28.04 23.67 16.55
60 Mariah Mikel 23.45   25.94    USA 43.54 25.15 23.45 28.73 23.94
61 Trip Church 17.53   26.37    USA 17.53 30.59 24.28 30.40 24.44
62 Ben Lovelace 14.97   29.30    USA 28.18 30.91 30.69 14.97 29.03
63 Dae San Kim 30.63   34.54    USA 38.00 30.63 39.75 31.08 34.55
64 Ayman Hussein 23.46   35.85    USA 23.46 46.30 36.68 24.56 52.41
65 Dominik Garcia 27.96   DNF    USA 29.21 27.96 DNF 1:09.55 DNF
66 Noah Arthurs DNF   DNF    USA DNF DNS DNS DNS DNS
  Skewb   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Kit Clement 4.92   5.39    USA 5.02 5.97 7.39 5.17 4.92
2 Kennan LeJeune 4.81   5.48    USA 5.01 4.81 4.97 6.47 DNF
3 Drew Brads 3.38   5.77    USA 7.55 5.59 11.18 3.38 4.17
4 Lucas Etter 4.50   5.87    USA 5.01 6.31 6.30 4.50 6.36
5 Walker Welch 4.09   5.88    USA 6.56 5.66 5.45 6.53 4.09
6 Nathan Dwyer 5.54   7.36    USA 9.11 8.43 7.55 5.54 6.10
7 Thomas Kohann 5.35   7.40    USA 7.52 8.96 9.73 5.73 5.35
8 Joshua Feran 6.73   7.84    USA 7.70 6.73 12.11 7.32 8.51
9 Yuxuan Chen (陈雨璇) 6.67   7.93    China 7.22 8.76 7.80 11.64 6.67
10 Christopher Olson 6.79   9.04    USA 6.79 9.84 10.03 9.12 8.16
11 Evan Brown 6.32   9.38    USA 14.58 6.32 10.44 10.99 6.72
12 Maxwell Sparrey 9.04   9.56    USA 9.04 10.41 9.15 10.42 9.11
13 Jordan Wilkey 7.15   10.78    USA 9.79 16.01 13.15 9.41 7.15
14 Andy Denney 9.35   11.12    USA 12.29 10.67 9.35 10.40 12.97
15 Reed Robinson 8.56   11.70    USA 8.56 14.87 10.73 11.76 12.62
16 Justin Badua 9.17   12.17    USA 17.41 13.32 10.12 13.07 9.17
17 William Kitching 10.82   12.53    Canada 17.56 13.23 12.78 10.82 11.57
18 CJ Sheng 10.68   12.91    USA 10.98 15.66 17.49 10.68 12.10
19 Ethan Cowlbeck 10.98   13.33    USA 14.51 14.74 12.63 12.85 10.98
20 Carter Dilger 12.41   13.90    USA 14.43 27.47 12.41 14.61 12.66
21 Brandon Mikel 10.80   14.07    USA 10.80 12.30 23.53 18.13 11.79
22 Ryan DeLine 7.90   14.08    USA 9.85 18.20 14.20 7.90 DNF
23 Ben Beer 8.83   14.18    USA 8.87 16.19 17.47 21.28 8.83
24 Jack Haviland 13.40   15.32    USA 15.34 25.89 13.40 15.27 15.35
25 Evan Wolfgang 11.65   15.72    USA 18.03 11.65 14.07 19.08 15.05
26 Vince Palumbo 14.44   17.17    USA 15.56 14.44 18.99 16.97 20.08
27 Andrew Yin 12.95   18.67    USA 12.95 17.19 17.44 21.39 DNF
28 Jared Benson 15.04   19.03    USA 20.63 28.22 17.59 18.86 15.04
29 Elliott Ross 16.69   19.13    USA 18.38 20.98 18.03 16.69 24.50
30 Christopher Resendiz 10.80   19.15    USA 10.80 DNF 30.34 13.65 13.45
31 Nikhil Palde 10.42   20.54    USA 10.42 18.84 26.48 16.31 26.61
32 Nicolas Browning 17.63   21.16    USA 23.34 19.33 39.44 20.81 17.63
33 Nicholas Schreiner 19.69   21.38    USA 19.69 20.78 19.96 23.41 23.79
34 Noah Culbreth 18.90   21.58    USA 22.03 DNF 18.90 22.16 20.54
35 Daniel Kottenstette 14.42   23.14    USA 14.42 31.29 19.94 37.93 18.20
36 Tyler Gross 16.35   24.51    USA 16.35 31.47 22.71 19.35 DNF
37 Nathan Garner 16.17   25.60    USA 18.81 23.96 1:02.67 34.02 16.17
38 Ayman Hussein 17.18   26.00    USA 38.55 17.18 28.04 28.20 21.75
39 Lucas Day 19.86   31.88    USA 34.78 31.73 29.12 19.86 DNF
40 Yasser Alsilwadi 36.36   39.75    USA 36.75 59.23 37.85 36.36 44.65
41 Ben Bartol 19.89   45.53    USA 1:09.19 1:15.77 38.75 19.89 28.65
42 Cody Brown 15.38   DNF    USA DNF DNF 43.03 15.38 19.18
  4x4x4 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Noah Arthurs 3:48.81      USA DNF DNF 3:48.81
2 Evan Brown 5:52.68      USA DNF 5:52.68 DNF
3 Brandon Mikel 7:44.39      USA DNF 7:44.39 DNS
4 Mike Hughey 9:07.86      USA 9:07.86 DNS DNS
5 Mark Boyanowski 9:19.38      USA 9:19.38 DNF DNF
6 Christopher Olson 13:37.00      USA 17:50.00 13:37.00 DNF
7 Walker Welch 15:01.00      USA 15:01.00 DNF DNF
8 Daniel Kottenstette 19:35.00      USA 19:35.00 23:50.00 19:49.00
9 Kevin Voor DNF      USA DNF DNF DNS
  5x5x5 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Brandon Mikel 20:32.00      USA DNF 20:32.00 DNF
2 Mark Boyanowski 21:35.00      USA 21:35.00 DNF DNF
3 Daniel Kottenstette 29:35.00      USA 29:35.00 DNS DNS
4 Noah Arthurs DNF      USA DNF DNF DNF
4 Evan Brown DNF      USA DNF DNF DNF
  Rubik's Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 D F R' L' D' L F2 R' U D' R2 D2 R2 F R2 F D2 B2 L2 B'
A #2 B R2 D2 R2 D2 B2 F' L' D' L F L2 D U F2 D R2 U2
A #3 F2 U F2 U2 F2 R2 U2 F' L' F' U2 R F D' B L U' R2
A #4 D2 R2 F' U2 F' R2 F2 L2 U2 R' U R2 U2 L R F' D B' U2 B2
A #5 U2 L F U L B2 D F' B U L' U2 B2 U2 R B2 L' F2
A Ex#1 B L2 B R2 U2 L2 F' R2 F R2 F' D' B' R2 U2 L' R' B2 F' L'
A Ex#2 L2 D2 L2 D R' L D' F2 B' R' B' L F2 L2 D2 F2 B2 L2 U2
B #1 R2 D2 B2 L2 F2 U L' B' R2 B' R B' F2 D2 L' U R' U2
B #2 R2 D2 F2 R2 U2 R' D2 F2 R F2 R' D F' U' L B' L F' L' D
B #3 D' R F' D F U2 B' U L2 D R U L2 D R2 D F2 B2 U' F2
B #4 U2 B' U2 R2 F' R2 B2 U2 R2 U2 F' R' U B D' B' L2 B D2 R' F'
B #5 R' F2 R2 F' U2 L F2 D2 L' D' B' D' F2 D2 F2 R2 D L2 U'
B Ex#1 L' R B2 F2 U2 B2 L F2 L2 F' R B2 D' R U' B' L D' L R2
B Ex#2 R L F' D' B' U2 L' F U' B' L F2 B2 R B2 D2 R D2 F2 B2 L
C #1 R' D' L D2 R B L' F U R2 F R' F2 U2 L2 U2 R L2 D2 F2
C #2 B U2 F' L2 U' R B' L' F2 B2 L' U2 F2 U' R2 D' L2 U' R2
C #3 L' D2 F2 R U2 R D2 R2 B2 U2 B D' U2 F R' D2 R2 B L' R
C #4 D2 U2 R B2 L' B2 F2 L U2 B R2 U' F2 D2 L' B' R2 U F2 D
C #5 D2 L D2 R B2 D2 U2 R2 D' F' U' L' R D2 L' F' R D F2
C Ex#1 R D R2 B' R U2 F' R2 U' R D2 L2 F D2 R2 F' U2 B' L2 U2
C Ex#2 B2 L2 D' B D2 F2 U F' L' F' D2 F' U2 D2 B' R2 F'
D #1 B2 D R2 U' L2 B2 D2 U2 R2 U2 B L D B2 F' D' U2 L' R U'
D #2 U2 F' L2 D2 B F D2 F' U2 L' D2 R2 B' L F2 U R U F' U
D #3 L' U2 F U2 R' B' L D' R' L2 B U D R2 L2 B2 D B2 U2
D #4 F L2 D2 F2 L2 R2 B' L2 D2 R2 D' R' U2 L' U F' D2 L' B2 L
D #5 F L2 U2 B' L2 B F' L U R F' D' L' R' B' D F D2
D Ex#1 D' F2 B L' D2 R F' U' B2 D' L2 F' D2 L2 U2 B2 D2 B2 U2 F'
D Ex#2 U2 F' R D' L2 U2 B' L' F L2 B2 U F2 U2 F2 B2 D L2 U' L2
  Rubik's Cube   Second round
Group No. Scramble
A #1 U' B2 L2 R2 U R2 B2 R2 F2 U' F2 R' B L2 D' U L D2 B' U
A #2 U2 B2 F2 L U2 L' U2 B2 F2 R' U B L F' U R B2 L' U' B2
A #3 U' R2 F2 R2 B2 D' L2 F' R U' F L2 B2 F2 D2 B' R2 D' R'
A #4 U L' F2 U2 F U' D' B D' L' U' R B2 D2 R2 L F2 B2 R'
A #5 D2 F2 D B2 L2 F2 D2 F2 U2 L2 R' U R B R' F D' L2 D
A Ex#1 F2 B' L' D2 L2 D' L2 U' F B' D' F U2 B2 R2 L2 F' R2 B'
A Ex#2 U' F2 U' L' U D2 L2 B2 R F' L U F2 D2 L2 D' F2 D2 F2 D'
  Rubik's Cube   Semi Final
Group No. Scramble
A #1 R2 D2 R2 U R2 B2 L2 F2 R2 D B' F' D' U2 R U B2 R' D' L'
A #2 D' L2 F2 U' L2 D2 R2 U' B' F L' D2 L U R2 D' B2 D2 U'
A #3 D2 L' B2 R F2 R B2 D2 U2 R' F U2 B U F D2 L B2 D
A #4 D2 R2 D' B2 U D2 L B U' R2 B D2 R D2 L F2 U2 R L2
A #5 F R' U2 R2 D2 R' U L' B' U' R L2 U2 L2 F' R2 U2 F U2 R2
A Ex#1 R U2 B R' B2 L U' R' B' R' F' R' D2 R2 B2 L' D2 B2 D2 R2
A Ex#2 B2 D F L D B2 R F' B' U2 L D L2 F2 U B2 D' L2 B2
  Rubik's Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 D R' F2 D2 L' B' R' F R' B2 L B2 R F2 D2 R F2 L
A #2 B R' U' B L' F' D' L B2 L' F2 R2 F2 B2 U L2 B2 U' D2 R2
A #3 U B2 F2 R2 D R2 U' B2 L' B2 U' B2 F U2 R B' L B' D
A #4 L' F' D2 L D' B U D2 L2 F2 B U2 L2 D2 L' D2 L B2 R2 L'
A #5 F2 D2 L B2 R' B2 R D2 B2 R U R' B D L2 R D B2 R' F2 R'
A Ex#1 R2 D2 B' U2 R2 U2 L2 F' D2 L' U B' U2 B2 U' B2 D L' R2 U
A Ex#2 F' R2 U' R B2 D' L D2 F B R2 D F2 U2 R2 F2 R2 F2 D' L2
  2x2x2 Cube   First round
Group No. Scramble
A #1 U' R U' R' U R F' R U2 R2 U'
A #2 R' U' F' R U2 R' F2 U2 F R2 U'
A #3 U' R' F R U R U2 F R U2 F'
A #4 R U' F' U2 R2 F U F U' F U
A #5 R' F U2 F R U' R F' R U' R2
A Ex#1 R' U2 F2 U' F2 R2 U' R' U' R' U'
A Ex#2 R F' R2 F U2 F U R' U2 F U2
B #1 U R' U' R U' F U F' U2 F R
B #2 F' U2 R2 F U2 R U2 R' U2 R U2
B #3 U R U' F' R' U R' U2 R U F'
B #4 U2 F2 R U R U2 R' U' R' U2 R
B #5 U F U' F U R U R' F U' R2
B Ex#1 R F R' F R2 U2 R' U2 R' U R
B Ex#2 F R2 U' R' U R U' F' R' U R'
C #1 R U' F' R' U R U' R2 F R2 U'
C #2 U2 R U' R2 F' U R U R' U' F'
C #3 R' U' R U' R U2 R2 U2 F R' U2
C #4 R U' F R U2 R F' U' R2 U2 F
C #5 R U' R' U' R U2 R' U' F R2 U2
C Ex#1 U R U' R' U' R F' U' F2 U2 R
C Ex#2 U' R' U2 F R U R' U' R F U
D #1 R' U' R U R' U F R2 U2 R2 U'
D #2 U F U' F R2 U2 R2 F' U' F U'
D #3 R' U R2 F' U' R2 F U2 R U' F'
D #4 U' R2 U2 F' U' R' U' R' U' R U
D #5 U' R' F' U' F' U2 F R2 F R2 U'
D Ex#1 F' U2 R2 U' R U R' F R' U' R
D Ex#2 U' R' U R U R' U' F U' R2 U2
  2x2x2 Cube   Final
Group No. Scramble
A #1 R' F R U' R' F U2 R' F R2 F
A #2 R' F2 R2 F' R' U2 R' U2 F U' R
A #3 R2 U2 R U' R F U' F U' F2 R
A #4 F R2 F' R' U R' U' F2 R2 U' R'
A #5 R' F' U' F U2 R U' R' F' U R2
A Ex#1 R' F' U' F U' R F' U2 R U R
A Ex#2 U2 R' U2 F R2 F R U' R' U2 F2
  4x4x4 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 D2 R2 U2 F2 R U2 F2 L B U2 L2 B2 L F2 D' L' D U' L2 Uw2 Rw2 Fw2 F2 L2 U' L' Fw2 Uw2 L D' Rw2 R' Fw L2 Fw' L2 D2 Rw B Uw U2 Fw D' R'
A #2 F D2 F L2 D2 R2 B U2 B2 D2 U F' U' R' D L' B' D' U' Fw2 Uw2 U R U2 Fw2 Uw2 R D' Fw2 B2 D' Fw' L2 F' U Fw' F' Uw Rw2 R' Fw2 Uw' U
A #3 B U2 L' F' R' D' F' L B2 L' U L2 R2 F R2 F R2 F B2 R2 Fw2 Uw2 D F' Rw2 R2 Fw2 D F' U R2 U2 Fw2 R' U Rw' B U' Fw R' Uw' Rw2 Uw2 Fw2 Rw'
A #4 D2 U2 B2 L F2 B2 L2 U2 F2 U L R' B2 L F L' B2 D B U' Rw2 U' F D U' Fw2 Rw2 D' F' L2 Fw2 Uw2 Rw U2 L' F' D2 Rw' R2 Uw Rw' B Uw' B' R Fw2
A #5 F' L2 F' L2 B' R2 D2 B L' U L2 F' B2 L2 B' R U F2 R2 Uw2 L B2 F2 Rw2 U' R U' L2 Fw2 D2 F' D Fw' U F' Uw2 F2 Rw' Fw' L D' Fw B' L2
A Ex#1 L2 B' L2 U' D' L' F' U2 L B2 D2 L2 B2 U R2 D' F2 U2 R2 F2 Uw2 Rw2 U F B2 Uw2 B' F' U2 Fw2 Uw2 L2 D' Rw' B' D2 Rw' U2 F Uw Fw L' Fw L Uw' L2
A Ex#2 U2 L2 B' U2 F2 U2 L2 U2 L D2 B2 U' L F2 B U' F' L U2 Fw2 L Fw2 R2 Uw2 F R' U2 Fw2 F Rw2 R B2 Uw B L2 F R2 L Rw Uw Fw' U' Fw B2 L2
  6x6x6 Cube   Combined Final
Group No. Scramble
A #1 D B2 Fw' U' Rw' 3Fw 3Rw D' U2 3Fw' Rw2 Dw 3Uw Fw2 3Rw2 Lw2 B' Uw2 F' Bw' D2 Fw L' Rw 3Uw R2 F Fw' B L Dw Lw' R2 3Fw Lw Dw2 Lw B Bw2 Fw2 Uw2 Bw Rw Dw B' Fw' 3Fw Rw' 3Rw2 3Uw' B2 L2 F' 3Fw2 D2 Uw' F' Fw' Rw2 3Uw Lw' L2 3Fw' Uw D R2 F2 U' Rw Bw U2 Dw2 B L R' B' Bw2 Lw R 3Uw
A #2 F2 L B 3Uw2 Rw2 3Fw 3Rw' Fw2 F Rw2 Uw' L Uw' 3Fw2 3Rw2 3Uw Bw 3Rw Uw Lw' Rw R Uw 3Rw2 F' Uw' F' D2 3Rw' Uw L2 F 3Uw' Bw 3Fw2 3Rw Rw2 U2 R' B2 F' Fw2 3Uw2 Dw2 3Rw' Lw Rw2 L Uw' Rw L' D' 3Fw D' Bw' Uw F 3Fw' Rw' Fw2 R' 3Uw L Rw Bw' D2 R2 Uw' 3Uw2 F Fw' 3Fw' Lw Bw' U' 3Uw R' B2 Bw F2
A #3 Lw' F' 3Rw2 U' Bw F2 Uw' Fw D 3Uw' Dw' Rw Lw2 R2 B' 3Fw2 L' Rw' U Uw 3Uw L F2 D' 3Fw Bw U2 Rw' 3Fw2 Uw 3Rw' Dw 3Uw' Bw' R2 U' Uw R2 3Fw L' B2 Uw' Rw2 3Uw' R L2 Fw' L2 3Uw Rw Dw2 Lw 3Fw2 R2 3Uw2 B2 Dw' 3Uw' Bw2 Lw' Rw' Dw2 Fw' Lw2 3Uw Lw' Dw2 Uw2 3Fw L' F2 Dw2 Lw U 3Uw 3Rw2 U2 F2 D L
A Ex#1 Dw2 F' Bw Dw' 3Rw2 B' Bw' F2 Lw2 Fw' Rw2 Dw' Bw Lw Uw' Bw Dw2 U2 Rw' 3Uw2 U2 B D Lw' Dw' D2 R' 3Fw B2 3Rw' 3Uw2 B2 Uw2 Fw Dw Rw2 R Lw L 3Uw' Fw L2 Bw2 Lw2 R' Fw2 U2 3Uw Dw2 3Fw2 3Rw 3Fw2 D U Dw' Rw 3Uw2 U2 Lw2 3Uw2 3Fw Bw2 F2 L Lw2 D2 L' B F2 3Rw Fw' L U2 Lw2 3Fw2 D2 3Uw2 L2 Lw' R2
A Ex#2 L Uw L' R' 3Rw' Lw2 D 3Uw2 Rw Dw Bw2 Rw Bw2 L2 Fw2 Lw' F' 3Rw' Dw2 Uw2 B2 R2 Lw Rw Uw2 Bw' Uw 3Rw2 3Fw' D2 B R2 F2 B2 3Uw2 U L2 F2 3Uw2 L2 Rw' Uw2 B Dw2 U 3Uw Uw2 L Fw 3Uw' 3Fw' L' R2 U' B' Dw2 Rw' Dw D' R 3Uw2 Fw B' Uw2 Lw Bw2 Dw2 3Rw' Fw 3Fw' L Uw 3Rw 3Fw Rw2 R2 U F 3Uw Rw2
  3x3x3 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 B2 R' B2 U2 L R2 U2 R U2 B' U L2 U2 F R2 U B2 U' L' U' Rw Uw
A #2 R2 D L2 D2 U' B2 R2 F2 L' F R U' L2 D F R' B2 L F' Rw Uw'
A #3 B2 U2 L B2 D2 L2 U2 R' B2 D L2 D U2 F D U' B L' R' D Fw'
A Ex#1 D' U' B2 L2 B2 D' B2 F D R2 U' B' F2 L U B U2 F2 D' Fw Uw'
A Ex#2 D2 U2 R2 D2 R U2 F2 R' D2 F D F2 D' R2 B2 D2 B U2 B' Rw2 Uw
  3x3x3 Fewest Moves   Final
Group No. Scramble
A #1 F' R' U' F2 R L D' L' U B2 R F' B D2 F' U2 L2 D2 R2
A Ex#1 B F' D2 L2 B2 L2 B2 F D B' L2 B2 D F' L2 B2 R'
  Rubik's Clock   Final
Group No. Scramble
A #1 UR1+ DR5+ DL5+ UL6+ U5+ R1+ D2- L4- ALL4- y2 U0+ R3- D5- L3- ALL3- DR DL
A #2 UR4+ DR5+ DL2+ UL1- U4+ R3+ D2+ L1+ ALL0+ y2 U0+ R6+ D3- L1- ALL0+
A #3 UR3+ DR5- DL4- UL4+ U5+ R0+ D6+ L5- ALL3+ y2 U4- R3+ D5- L1- ALL1- DR
A #4 UR4- DR0+ DL3+ UL2- U3+ R2- D4+ L1+ ALL1+ y2 U5+ R3+ D5+ L2+ ALL1+ UR DL UL
A #5 UR5+ DR4+ DL4+ UL2- U6+ R2- D6+ L2+ ALL2+ y2 U3- R4+ D6+ L3+ ALL0+ UR DR UL
A Ex#1 UR1+ DR0+ DL3- UL4- U0+ R4+ D2- L0+ ALL3- y2 U4- R0+ D2+ L1+ ALL4+ UL
A Ex#2 UR2- DR4+ DL3+ UL0+ U3- R4- D5- L6+ ALL3+ y2 U5+ R4- D1- L5- ALL3- DR DL UL
  Pyraminx   Final
Group No. Scramble
A #1 B R' U' B R U B R' U' B' R' u' l' b
A #2 R' U R' U' L R' B R' U' R' L u' r' b'
A #3 L U' L B' L' B' R B' R B R u' l' r b
A #4 U' L B U' R' B L' B' U' B U u r b
A #5 B U' L U' B' L U B R' B' R u r'
A Ex#1 U B U L' U' B L B' R' U' R' u' l r' b'
A Ex#2 R L U R' U B L' B R' B' R u l' r'
  Skewb   Final
Group No. Scramble
A #1 L R B' L U' B' L' R L B R
A #2 L R U L B U' B U' L' R' B
A #3 L R U L R' B U' L U B' R
A #4 L R B' L R' L R' U' B U' R'
A #5 L R L B R L B L' U' B U'
A Ex#1 L R L' R L' R B' R U' B U
A Ex#2 L R B R U L U' L' R L' B
  4x4x4 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 F2 U2 L' U2 B2 D2 R F2 L' F' U' D' B U' B D L B U' Fw2 Rw2 R2 B' U Rw2 Uw2 D2 L2 F' U2 Rw2 D Rw U' Rw2 U' Rw' F Fw' U' B' Uw B' D2 Rw' x'
A #2 R2 D' F2 D2 B2 R U2 B' U' L2 B2 U2 D2 L2 R' B2 F2 R' U2 Fw2 U2 D Rw2 L' U' Fw2 Uw2 R' Fw2 R2 D2 L' Fw' R' F' Uw2 B' Uw' Rw2 Uw F2 Rw2 B Rw2 x y
A #3 U2 L R2 F2 L D2 L' R' B' D' L F D B U' L B D2 B' Uw2 Rw2 B' Uw2 F D Rw2 L2 B' D U L2 F' Rw Fw2 U' Fw2 B2 Uw' F2 B Rw' D Fw' U2 R y'
A Ex#1 L2 B L2 F' R2 B U2 L2 F R2 F' U B' F2 R2 B' U' D' L' D2 Fw2 D Fw2 D2 Rw2 R Fw2 D' L2 U' D Rw2 R' Fw Rw2 R' Fw' R' Uw2 F Uw' Fw' B' D2 Rw U z y2
A Ex#2 B' R2 F' L2 U2 B U2 F2 R' L D' B R L F' L U2 B D Rw2 U' F' Uw2 D' L2 B' Rw2 D F R2 F2 D' Rw' Uw2 Fw2 L D' Fw' Rw Fw2 D L Uw' Fw z' y'
  5x5x5 Blindfolded   Final
Group No. Scramble
A #1 L R2 Dw' F2 D2 Uw F2 B' D2 U Lw L2 Bw' F Dw' R F' Rw Bw2 L' Rw' R' F' Dw2 D' Bw' R2 Uw' D Dw' Rw Fw2 L2 Lw' Bw' L B F R' F' Bw2 R' Bw2 F Lw' U' Uw2 L' B2 Lw Rw B' Uw' Bw2 Fw' U' Rw' Bw Rw' Bw' 3Rw
A #2 Fw Uw D2 Fw2 D Uw2 L D' Bw' L2 R' U Uw2 L' B F2 Bw2 Fw' Uw' B2 U2 Uw Dw2 B F' Fw Bw' Lw Uw' U2 R' F2 U' Lw' D Dw U Lw2 R2 Fw2 Bw' R' U Uw2 R Uw' R2 L Rw B2 R' F2 U2 Uw Rw2 Lw' Bw2 U Lw2 U' 3Rw2
A #3 Bw2 L2 U2 F' Uw' F' Uw B2 Dw' Fw2 B F' R' Bw2 Dw' L Bw F Lw Uw2 Rw' Uw2 Rw2 L R B2 Uw2 Fw B2 F2 L2 D2 Lw2 Fw' Uw L Uw2 D Dw L' Bw2 Lw2 Rw D' Rw2 B' U' L B2 Fw' Uw2 Dw' R2 Bw2 D' U2 Fw2 Bw Dw' Fw 3Fw 3Uw'
A Ex#1 B Bw' Lw' B2 L Lw' Rw R Bw' U2 F2 B' Uw D2 Fw' F2 R2 D2 B' Bw2 Lw2 U' Fw' Dw' Bw2 Dw' U Rw R' Fw2 D Fw2 L F' Bw' R' Uw2 Lw B' R' B2 Dw2 R Rw' L Dw F Rw2 Uw2 Bw' Dw' Bw' L Dw' Lw' B Bw Fw D2 F2 3Rw' 3Uw
A Ex#2 F Dw Bw B2 Rw' Dw2 U2 Uw Bw Lw2 D' L' Dw2 Bw Uw D Dw2 L R' D2 L2 F' Fw' Rw' Uw2 Fw Uw' Dw L' Dw2 Uw U2 D B L' Rw' F' Uw' B2 U' Bw2 R' F Fw Lw U2 Rw' Fw D U' L R D Bw2 R2 Dw F' U2 Dw2 Fw 3Fw' 3Uw2
Abraham Levine    USA
Abraham Levine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 81 33.93   36.86   35.78 33.93 DNF 37.85 36.96
2x2x2 Cube First round 82 8.78   14.81   12.58 DNF 11.93 19.91 8.78
Ahmed Shuaibi    USA
Ahmed Shuaibi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 17.39   20.82   36.15 21.64 19.02 21.79 17.39
2x2x2 Cube First round 66 3.55   9.33   DNF 10.69 9.36 7.94 3.55
4x4x4 Cube Combined Final 60 1:10.07   2:29.98   1:10.07 1:22.01 1:42.22 DNF 4:25.70
Pyraminx Final 57 22.81   24.05   22.81 29.71 23.66 25.02 23.47
Aldo Zepeda    Mexico
Aldo Zepeda
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 16.32   26.91   24.36 28.03 30.27 28.34 16.32
2x2x2 Cube First round 57 3.09   7.85   7.66 8.41 7.58 3.09 8.31
4x4x4 Cube Combined Final 57 1:49.75   2:03.12   1:49.75 2:23.38 1:50.31 2:03.25 2:15.80
Pyraminx Final 34 9.15   15.08   12.58 DNF 15.36 17.31 9.15
Alexander Stamper    USA
Alexander Stamper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 120 1:04.25   DNF   DNF 1:09.40 DNF 1:04.25 1:04.39
2x2x2 Cube First round 93 21.00   26.24   21.00 24.47 DNF 29.31 24.94
Ameika Grigsby    USA
Ameika Grigsby
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 73 27.54   31.75   27.75 31.59 27.54 48.11 35.90
2x2x2 Cube First round 68 7.46   9.70   DNF 10.75 7.46 8.15 10.21
4x4x4 Cube Combined Final 66 2:49.16     2:49.16 2:52.90
Pyraminx Final 43 12.91   18.34   20.03 19.72 21.69 15.28 12.91
Andrew Yin    USA
Andrew Yin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 30 15.83   20.52   24.19 21.65 15.83 18.81 21.09
First round 31 15.86   18.06   18.38 19.90 18.65 15.86 17.16
2x2x2 Cube First round 36 4.90   6.06   7.46 5.83 6.28 4.90 6.08
4x4x4 Cube Combined Final 42 1:16.21   1:34.45   1:25.80 1:38.34 1:39.22 1:16.21 2:08.08
Rubik's Clock Final 11 16.43   18.55   16.43 18.50 23.93 17.11 20.03
Skewb Final 27 12.95   18.67   12.95 17.19 17.44 21.39 DNF
Andy Denney    USA
Andy Denney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 6 10.34   11.07   17.41 10.68 12.06 10.34 10.47
Second round 8 9.69   11.60   11.11 11.66 9.69 15.58 12.03
First round 9 11.05   12.08   13.11 11.08 11.05 12.06 13.55
2x2x2 Cube Final 5 3.25   3.80   4.05 4.43 3.31 3.25 4.03
First round 4 2.55   3.01   2.61 3.56 8.52 2.87 2.55
4x4x4 Cube Combined Final 5 38.84   42.83   41.16 41.55 45.79 38.84 50.97
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 15 7.33   9.11   9.61 7.33 7.81 11.72 9.90
Skewb Final 14 9.35   11.12   12.29 10.67 9.35 10.40 12.97
Anna Carl    USA
Anna Carl
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 105 49.18   1:03.13   1:20.59 57.92 1:07.59 1:03.88 49.18
2x2x2 Cube First round 90 18.11   21.91   18.11 22.14 23.55 20.04 24.68
Ayman Hussein    USA
Ayman Hussein
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 22 13.22   14.71   14.65 15.97 14.06 15.43 13.22
First round 26 14.43   16.94   16.25 19.53 16.80 17.78 14.43
2x2x2 Cube First round 38 4.90   6.30   5.16 7.21 6.52 12.33 4.90
4x4x4 Cube Combined Final 23 55.93   1:05.70   55.93 1:13.71 2:54.83 1:04.44 58.94
6x6x6 Cube Combined Final 17 4:44.47   4:57.42   4:44.47 4:53.89 5:13.90
Pyraminx Final 64 23.46   35.85   23.46 46.30 36.68 24.56 52.41
Skewb Final 38 17.18   26.00   38.55 17.18 28.04 28.20 21.75
Ben Bartol    USA
Ben Bartol
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 70 27.91   30.89   30.47 32.38 DNF 29.83 27.91
2x2x2 Cube First round 56 4.69   7.84   8.59 10.28 7.36 7.56 4.69
Pyraminx Final 52 10.86   21.28   14.19 19.63 30.03 10.86 52.71
Skewb Final 41 19.89   45.53   1:09.19 1:15.77 38.75 19.89 28.65
Ben Beer    USA
Ben Beer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 71 24.28   31.33   31.50 36.51 32.68 24.28 29.81
2x2x2 Cube First round 78 9.47   12.46   11.78 13.52 13.15 12.46 9.47
4x4x4 Cube Combined Final 48 1:36.44   1:47.30   1:54.46 1:36.44 1:49.30 1:52.81 1:39.78
6x6x6 Cube Combined Final 18 4:57.82   5:53.84   4:57.82 7:12.57 5:31.14
3x3x3 Blindfolded Final 10 5:18.59   DNF   DNF 5:18.59 DNF
Skewb Final 23 8.83   14.18   8.87 16.19 17.47 21.28 8.83
Ben Crum    USA
Ben Crum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 94 37.71   45.16   37.71 45.34 43.96 46.18 46.58
Ben Lovelace    USA
Ben Lovelace
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 108 46.72   1:06.09   46.72 1:02.98 1:04.25 1:21.36 1:11.05
2x2x2 Cube First round 84 8.65   15.62   20.96 14.59 8.65 23.36 11.30
Pyraminx Final 62 14.97   29.30   28.18 30.91 30.69 14.97 29.03
Bobby Kirschner    USA
Bobby Kirschner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 93 27.37   44.99   1:01.46 44.69 45.85 44.42 27.37
2x2x2 Cube First round 79 11.30   13.65   16.56 11.30 11.50 DNF 12.90
Brandon Mikel    USA
Brandon Mikel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 19 13.18   14.47   19.18 14.56 15.33 13.18 13.52
First round 27 14.27   17.23   18.84 20.09 16.33 14.27 16.52
2x2x2 Cube First round 19 3.52   5.09   4.88 8.19 6.16 4.22 3.52
4x4x4 Cube Combined Final 29 1:06.41   1:12.05   1:26.05 1:06.41 1:12.78 1:09.09 1:14.27
6x6x6 Cube Combined Final 16 4:22.93   4:40.51   4:44.99 4:53.62 4:22.93
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 11 69     69
Rubik's Clock Final 7 10.83   12.20   14.35 10.83 13.14 12.54 10.91
Pyraminx Final 36 12.65   15.82   13.59 20.28 13.58 21.56 12.65
Skewb Final 21 10.80   14.07   10.80 12.30 23.53 18.13 11.79
4x4x4 Blindfolded Final 3 7:44.39     DNF 7:44.39 DNS
5x5x5 Blindfolded Final 1 20:32.00     DNF 20:32.00 DNF
Brendan Forish    USA
Brendan Forish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 20.89   23.46   24.69 35.27 20.89 21.77 23.91
2x2x2 Cube First round 100 5.41   DNF   7.44 6.91 DNF 5.41 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 43 1:27.58   1:37.05   1:46.88 1:27.58 1:35.21 1:29.05 1:52.09
Pyraminx Final 24 11.27   13.38   12.86 13.52 11.27 14.38 13.75
Brian Cartwright    USA
Brian Cartwright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 19.20   23.04   20.93 25.11 25.21 19.20 23.08
2x2x2 Cube First round 48 6.31   6.85   6.31 6.43 7.15 DNF 6.96
4x4x4 Cube Combined Final 40 1:11.00   1:28.91   1:47.96 1:16.18 1:11.00 DNF 1:22.59
Pyraminx Final 26 8.68   13.77   11.53 8.68 11.81 17.97 20.86
Brian Sichting    USA
Brian Sichting
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 95 38.71   45.18   1:08.55 44.93 45.16 38.71 45.46
Bryan Funk    USA
Bryan Funk
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 96 32.13   46.18   49.40 50.46 32.13 38.69 58.52
2x2x2 Cube First round 75 9.52   11.56   12.13 16.08 12.56 10.00 9.52
4x4x4 Cube Combined Final 63 2:30.06     2:30.06 DNF
Pyraminx Final 51 16.33   21.16   26.77 16.50 20.22 DNF 16.33
Cammie Lanctot    USA
Cammie Lanctot
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 101 55.34   59.85   1:09.55 1:02.28 58.65 58.63 55.34
Carson Brown    USA
Carson Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 77 27.20   34.07   38.16 41.75 28.91 35.14 27.20
2x2x2 Cube First round 61 7.59   8.52   8.74 7.59 8.07 12.71 8.76
Carter Dilger    USA
Carter Dilger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 29 15.59   18.88   19.17 21.48 20.56 15.59 16.90
First round 30 15.00   18.00   19.83 16.75 15.00 25.91 17.41
2x2x2 Cube Final 11 4.34   4.91   4.34 5.18 4.56 5.00 5.97
First round 15 2.06   4.70   5.21 5.41 9.02 2.06 3.47
4x4x4 Cube Combined Final 36 1:11.76   1:26.25   1:34.74 1:16.60 1:11.76 1:28.43 1:33.73
Pyraminx Final 8 5.88   7.50   7.66 7.25 5.88 9.43 7.58
Skewb Final 20 12.41   13.90   14.43 27.47 12.41 14.61 12.66
Celeste Anderson    Canada
Celeste Anderson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 20.81   24.33   25.28 24.78 28.77 20.81 22.94
2x2x2 Cube First round 77 9.69   12.32   12.05 20.61 14.97 9.69 9.94
Pyraminx Final 44 10.66   18.52   25.44 18.96 18.61 10.66 18.00
Chandler Coon    USA
Chandler Coon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 79 28.41   35.59   33.72 31.19 28.41 DNF 41.85
Christopher Olson    USA
Christopher Olson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 5 8.80   9.88   9.58 8.80 9.69 10.36 10.72
Second round 2 8.45   9.32   9.90 8.45 8.56 11.06 9.51
First round 2 8.58   9.59   10.61 8.58 9.46 9.44 9.88
2x2x2 Cube Final 2 1.58   2.16   1.58 1.71 2.50 2.27 3.02
First round 2 1.05   2.24   2.71 1.65 2.36 1.05 4.53
4x4x4 Cube Combined Final 4 36.72   39.80   52.58 40.12 37.35 36.72 41.93
6x6x6 Cube Combined Final 2 2:38.38   2:50.99   3:03.05 2:38.38 2:51.55
3x3x3 Blindfolded Final 6 1:43.41   DNF   1:43.41 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 35     35
Rubik's Clock Final 6 10.02   11.99   20.98 10.58 11.13 14.26 10.02
Pyraminx Final 14 6.90   9.03   10.47 12.33 6.97 9.65 6.90
Skewb Final 10 6.79   9.04   6.79 9.84 10.03 9.12 8.16
4x4x4 Blindfolded Final 6 13:37.00     17:50.00 13:37.00 DNF
Christopher Resendiz    USA
Christopher Resendiz
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 78 25.82   34.10   25.82 39.52 27.05 35.73 41.31
2x2x2 Cube First round 71 8.21   9.88   9.02 10.02 10.61 18.11 8.21
4x4x4 Cube Combined Final 53 1:40.16   1:50.81   1:40.16 1:59.11 1:45.86 1:47.46 2:10.80
Rubik's Clock Final 15 28.73   37.42   28.73 33.13 47.87 39.97 39.17
Pyraminx Final 32 12.70   14.66   24.11 16.62 13.88 12.70 13.48
Skewb Final 30 10.80   19.15   10.80 DNF 30.34 13.65 13.45
CJ Sheng    USA
CJ Sheng
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 26 14.53   16.45   14.53 15.67 18.54 16.60 17.09
First round 28 15.43   17.58   24.93 18.52 16.94 15.43 17.28
2x2x2 Cube First round 25 1.75   5.43   5.06 6.47 5.96 1.75 5.28
4x4x4 Cube Combined Final 22 57.33   1:03.27   1:06.97 1:04.25 58.58 57.33 1:09.47
6x6x6 Cube Combined Final 26 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 20 6.05   11.39   15.24 14.80 12.52 6.05 6.84
Skewb Final 18 10.68   12.91   10.98 15.66 17.49 10.68 12.10
Cody Brown    USA
Cody Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 17.78   18.81   19.47 19.02 17.78 24.30 17.94
2x2x2 Cube First round 41 3.13   6.43   5.84 7.65 24.22 3.13 5.79
4x4x4 Cube Combined Final 41 1:23.76   1:29.15   1:26.55 1:23.76 1:35.48 1:28.70 1:32.19
Skewb Final 42 15.38   DNF   DNF DNF 43.03 15.38 19.18
Corey Snyder    USA
Corey Snyder
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 16.06   18.60   17.52 20.94 20.30 17.97 16.06
2x2x2 Cube First round 46 5.93   6.59   5.93 9.13 6.78 6.77 6.22
4x4x4 Cube Combined Final 54 1:33.15   1:54.40   2:08.95 1:47.84 1:33.15 1:48.71 2:06.64
Cyrus Gearhart    USA
Cyrus Gearhart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 18.19   20.99   18.19 20.30 20.21 23.88 22.47
4x4x4 Cube Combined Final 39 1:18.53   1:28.67   1:29.41 1:18.53 1:29.30 1:32.77 1:27.30
Pyraminx Final 19 8.40   10.79   11.41 10.34 12.22 8.40 10.63
Dae San Kim    USA
Dae San Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 22.63   29.83   34.31 28.13 22.63 28.61 32.75
2x2x2 Cube First round 72 8.11   10.66   11.15 12.11 18.22 8.72 8.11
4x4x4 Cube Combined Final 68 2:53.14     2:58.59 2:53.14
Pyraminx Final 63 30.63   34.54   38.00 30.63 39.75 31.08 34.55
Daniel King    USA
Daniel King
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 15 13.00   14.14   14.84 13.00 13.40 14.46 14.55
First round 16 13.18   14.47   16.09 13.18 13.55 15.55 14.31
2x2x2 Cube First round 23 2.47   5.28   5.61 5.30 4.94 2.47 5.59
4x4x4 Cube Combined Final 30 1:07.73   1:12.33   1:10.42 1:12.64 1:13.92 1:07.73 1:27.16
Pyraminx Final 53 19.61   21.42   25.09 23.02 19.68 21.55 19.61
Daniel Kottenstette    USA
Daniel Kottenstette
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 18.67   20.86   21.03 19.06 22.97 22.50 18.67
2x2x2 Cube First round 45 5.91   6.58   5.91 6.73 6.83 6.18 10.11
4x4x4 Cube Combined Final 45 1:33.31   1:41.53   1:38.28 1:40.84 1:48.66 1:33.31 1:45.46
6x6x6 Cube Combined Final 20 5:26.37     5:26.37
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Rubik's Clock Final 13 22.32   26.42   25.81 32.49 22.32 28.91 24.53
Pyraminx Final 37 11.58   15.87   12.03 17.41 11.58 18.27 18.16
Skewb Final 35 14.42   23.14   14.42 31.29 19.94 37.93 18.20
4x4x4 Blindfolded Final 8 19:35.00     19:35.00 23:50.00 19:49.00
5x5x5 Blindfolded Final 3 29:35.00     29:35.00 DNS DNS
Danielle Harrison    USA
Danielle Harrison
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 106 54.15   1:05.55   1:11.99 1:02.31 1:03.07 54.15 1:11.28
2x2x2 Cube First round 96 24.64   31.92   36.96 51.26 30.71 24.64 28.09
Dave Haviland    USA
Dave Haviland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 111 1:07.01   1:22.53   1:07.01 2:25.10 1:11.57 1:40.71 1:15.32
David Ludwig    USA
David Ludwig
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 8 10.52   11.65   13.15 12.28 10.90 11.78 10.52
Second round 5 9.86   10.91   10.55 9.86 11.75 10.44 14.31
First round 5 9.63   10.62   13.30 9.63 11.50 10.40 9.96
2x2x2 Cube Final 13 4.13   5.02   4.81 4.13 4.53 5.71 9.15
First round 8 2.13   4.04   4.27 3.44 7.33 2.13 4.41
4x4x4 Cube Combined Final 6 38.81   43.14   43.65 43.43 50.50 42.34 38.81
6x6x6 Cube Combined Final 19 5:15.71     5:15.71
Dominik Garcia    USA
Dominik Garcia
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 98 42.06   48.45   44.41 DNF 42.06 43.02 57.93
Pyraminx Final 65 27.96   DNF   29.21 27.96 DNF 1:09.55 DNF
Draven Johns    USA
Draven Johns
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 103 53.46   1:00.77   1:00.88 1:11.15 53.46 59.93 1:01.50
Drew Brads    USA
Drew Brads
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 8.11   8.72   8.44 9.02 8.11 10.30 8.71
Semi Final 2 7.66   8.90   9.63 9.28 11.08 7.78 7.66
Second round 3 8.09   9.34   10.25 8.86 8.90 8.09 12.09
First round 3 7.84   9.62   9.52 7.84 10.09 11.33 9.25
2x2x2 Cube Final 3 2.02   2.56   4.43 3.06 2.21 2.02 2.40
First round 6 1.97   3.85   4.00 4.15 4.94 3.40 1.97
4x4x4 Cube Combined Final 3 34.21   37.54   36.27 38.28 38.08 34.21 43.28
6x6x6 Cube Combined Final 5 2:48.13   3:01.47   2:48.13 3:13.17 3:03.11
3x3x3 Fewest Moves Final 3 32     32
Pyraminx Final 1 1.78   2.96   WR 2.46 3.53 2.89 1.78 5.11
Skewb Final 3 3.38   5.77   7.55 5.59 11.18 3.38 4.17
Eli DeLaRosa    USA
Eli DeLaRosa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 97 40.59   47.46   49.09 53.30 40.59 45.85 47.43
2x2x2 Cube First round 91 15.40   23.18   34.06 16.77 33.36 15.40 19.40
Elijah Kish    USA
Elijah Kish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 76 20.93   33.89   51.80 49.38 20.93 23.19 29.09
2x2x2 Cube First round 43 5.72   6.48   5.90 8.31 5.72 6.34 7.21
Pyraminx Final 16 6.41   10.39   DNF 6.41 10.58 11.31 9.28
Elliott Ross    USA
Elliott Ross
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 13.69   18.42   21.68 13.69 18.11 15.46 DNF
2x2x2 Cube First round 26 2.40   5.52   7.16 9.21 5.06 2.40 4.33
4x4x4 Cube Combined Final 19 53.55   1:02.07   59.15 1:05.13 1:01.94 1:22.22 53.55
6x6x6 Cube Combined Final 11 3:52.07   4:06.08   4:21.88 3:52.07 4:04.30
Pyraminx Final 35 12.13   15.30   14.05 13.33 24.16 18.52 12.13
Skewb Final 29 16.69   19.13   18.38 20.98 18.03 16.69 24.50
Ethan Cowlbeck    USA
Ethan Cowlbeck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 19.81   21.95   22.36 20.75 19.81 24.27 22.75
2x2x2 Cube First round 28 3.83   5.59   7.88 6.13 6.72 3.83 3.91
4x4x4 Cube Combined Final 49 1:34.92   1:47.78   1:34.92 2:23.45 1:38.49 1:48.55 1:56.29
Pyraminx Final 33 14.00   14.85   14.00 15.25 23.55 14.63 14.66
Skewb Final 19 10.98   13.33   14.51 14.74 12.63 12.85 10.98
Evan Brown    USA
Evan Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 10 9.16   12.66   12.00 12.53 13.46 14.06 9.16
Second round 10 11.51   12.39   12.37 11.51 12.71 14.68 12.08
First round 18 12.72   14.71   13.90 16.59 12.72 16.63 13.63
2x2x2 Cube Final 16 4.53   5.44   4.53 5.81 5.71 21.71 4.80
First round 13 4.09   4.31   4.18 4.63 5.02 4.09 4.11
4x4x4 Cube Combined Final 9 37.41   47.69   47.34 37.41 41.90 57.72 53.84
6x6x6 Cube Combined Final 6 3:04.21   3:18.86   3:38.28 3:14.08 3:04.21
3x3x3 Blindfolded Final 3 47.34   DNF   47.34 DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 4 33     33
Rubik's Clock Final 1 6.65   7.90   7.54 6.65 10.90 7.83 8.34
Pyraminx Final 9 5.56   7.81   8.36 7.40 9.11 5.56 7.68
Skewb Final 11 6.32   9.38   14.58 6.32 10.44 10.99 6.72
4x4x4 Blindfolded Final 2 5:52.68     DNF 5:52.68 DNF
5x5x5 Blindfolded Final 4 DNF     DNF DNF DNF
Evan Wolfgang    USA
Evan Wolfgang
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 27 15.36   17.09   16.72 21.25 15.36 17.22 17.33
First round 19 12.16   14.81   12.16 14.77 18.22 14.52 15.13
2x2x2 Cube Final 8 4.11   4.79   4.93 4.96 4.11 4.90 4.55
First round 16 4.18   4.77   6.21 5.41 4.21 4.68 4.18
4x4x4 Cube Combined Final 17 55.60   1:00.42   1:06.09 55.60 57.09 58.09 1:44.24
6x6x6 Cube Combined Final 7 3:27.06   3:42.82   3:53.75 3:47.65 3:27.06
Pyraminx Final 27 8.43   14.07   13.61 16.59 DNF 8.43 12.02
Skewb Final 25 11.65   15.72   18.03 11.65 14.07 19.08 15.05
Gloria Hughey    USA
Gloria Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 115 1:14.68   2:05.73   2:25.19 1:14.68 2:15.97 1:36.02 DNF
Hannah Phipps    USA
Hannah Phipps
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 83 34.50   37.23   36.50 39.86 42.77 34.50 35.33
2x2x2 Cube First round 85 12.68   16.57   14.59 20.91 14.75 12.68 20.38
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 41 10.16   17.51   19.55 10.16 16.44 20.77 16.53
Ian Phipps    USA
Ian Phipps
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 85 31.30   37.31   33.71 31.30 41.43 36.80 42.52
2x2x2 Cube First round 54 2.97   7.67   8.21 16.36 6.77 2.97 8.03
4x4x4 Cube Combined Final 67 2:49.72     2:49.72 3:14.01
Pyraminx Final 30 10.02   14.60   16.27 18.11 14.27 13.27 10.02
Ismail Tawil    USA
Ismail Tawil
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 109 48.25   1:09.77   1:19.94 48.25 1:09.52 DNF 59.86
2x2x2 Cube First round 99 26.59   40.11   26.59 45.08 DNF 39.41 35.85
Jack Haviland    USA
Jack Haviland
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 25 11.22   15.65   15.16 11.22 17.28 14.50 17.33
First round 22 12.21   15.55   16.98 16.11 12.21 16.39 14.14
2x2x2 Cube Final 9 4.31   4.83   4.81 4.65 7.13 4.31 5.02
First round 14 3.30   4.56   5.13 5.21 8.05 3.34 3.30
4x4x4 Cube Combined Final 24 58.08   1:06.57   1:14.13 1:02.86 1:17.25 58.08 1:02.71
Rubik's Clock Final 16 43.11   56.51   59.09 1:10.50 52.89 57.55 43.11
Pyraminx Final 21 10.02   11.92   10.02 17.02 13.59 10.88 11.28
Skewb Final 24 13.40   15.32   15.34 25.89 13.40 15.27 15.35
Jackson Heck    USA
Jackson Heck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 86 33.77   38.07   38.46 33.77 54.21 36.94 38.81
2x2x2 Cube First round 73 5.40   11.06   9.81 12.86 16.02 10.52 5.40
Pyraminx Final 54 18.00   23.11   19.58 24.28 25.46 28.46 18.00
Jacob Galloway    USA
Jacob Galloway
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 68 24.91   29.85   36.43 27.78 25.34 24.91 36.42
4x4x4 Cube Combined Final 47 1:18.30   1:44.80   1:37.40 DNF 1:18.30 1:37.63 1:59.38
Jared Benson    USA
Jared Benson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 11 11.46   13.07   12.96 12.93 13.33 13.36 11.46
Second round 12 11.36   12.89   13.03 13.08 11.36 12.55 14.36
First round 8 9.53   11.53   11.41 12.09 11.09 16.19 9.53
2x2x2 Cube Final 15 4.31   5.20   5.56 4.31 5.36 4.69 6.81
First round 7 2.06   4.00   4.40 7.21 4.88 2.06 2.71
4x4x4 Cube Combined Final 15 49.88   58.39   57.86 58.09 59.21 49.88 1:00.41
3x3x3 Blindfolded Final 7 2:16.09   DNF   2:24.80 DNF 2:16.09
Pyraminx Final 22 7.30   12.52   13.43 18.08 12.88 7.30 11.25
Skewb Final 28 15.04   19.03   20.63 28.22 17.59 18.86 15.04
Javier Gonzalez-Napoleoni    USA
Javier Gonzalez-Napoleoni
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 15.09   18.39   17.31 17.63 23.80 15.09 20.22
2x2x2 Cube First round 29 3.83   5.61   6.21 6.21 10.15 3.83 4.40
4x4x4 Cube Combined Final 32 1:12.75   1:19.45   1:12.75 1:15.06 1:35.52 1:27.42 1:15.86
6x6x6 Cube Combined Final 22 6:41.63     6:41.63
Pyraminx Final 12 7.59   8.67   10.47 7.61 7.93 7.59 10.72
Joe Sundling    USA
Joe Sundling
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 119 43.69   DNF   DNF 43.69 1:32.33 DNF 57.30
2x2x2 Cube First round 92 13.09   26.07   27.47 28.78 29.72 21.96 13.09
John Martenies    USA
John Martenies
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 90 27.41   41.54   27.41 38.77 47.46 49.09 38.40
2x2x2 Cube First round 88 10.75   18.25   34.63 19.46 21.93 13.36 10.75
Jon Ripper    USA
Jon Ripper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 92 41.80   44.87   50.65 DNF 41.80 41.81 42.16
2x2x2 Cube First round 83 10.21   14.92   10.21 13.69 15.88 17.22 15.18
Jordan Reynolds    USA
Jordan Reynolds
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 84 29.65   37.29   50.40 DNF 30.94 29.65 30.53
4x4x4 Cube Combined Final 64 2:38.55     2:47.55 2:38.55
Jordan Wilkey    USA
Jordan Wilkey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 72 31.05   31.64   31.33 31.05 35.33 32.15 31.44
2x2x2 Cube First round 34 5.21   6.03   7.03 5.21 5.30 5.77 7.97
4x4x4 Cube Combined Final 58 1:38.53   2:04.20   2:10.19 1:38.53 2:02.34 2:30.65 2:00.08
Pyraminx Final 55 18.18   23.98   27.97 21.78 30.47 22.18 18.18
Skewb Final 13 7.15   10.78   9.79 16.01 13.15 9.41 7.15
Joseph Ryan    USA
Joseph Ryan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 21.16   26.30   21.16 DNF 23.36 30.36 25.19
2x2x2 Cube First round 42 4.33   6.48   13.88 6.90 6.41 6.13 4.33
4x4x4 Cube Combined Final 55 1:49.61   1:56.02   1:51.30 1:50.90 1:49.61 2:05.86 2:10.18
Pyraminx Final 23 8.10   13.06   15.28 13.49 12.44 8.10 13.26
Josh Meadows    USA
Josh Meadows
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 25.63   27.87   25.63 26.22 27.11 30.29 36.41
Joshua Beck    USA
Joshua Beck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 20.44   22.13   24.40 20.66 21.34 20.44 24.44
2x2x2 Cube First round 55 3.25   7.70   6.80 9.56 8.08 3.25 8.21
Joshua Feran    USA
Joshua Feran
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 13 12.22   13.51   13.21 12.22 14.63 13.72 13.61
First round 14 11.22   14.42   11.22 14.50 15.38 13.68 15.09
2x2x2 Cube First round 22 2.84   5.24   4.97 6.13 4.63 2.84 7.68
4x4x4 Cube Combined Final 13 48.43   57.20   56.43 1:05.91 1:02.77 52.41 48.43
6x6x6 Cube Combined Final 8 3:41.72   3:45.65   3:41.72 3:41.98 3:53.26
3x3x3 Fewest Moves Final 9 43     43
Rubik's Clock Final 4 9.06   9.47   9.79 9.13 9.06 9.49 10.33
Pyraminx Final 3 2.86   5.50   5.84 5.84 12.05 2.86 4.83
Skewb Final 8 6.73   7.84   7.70 6.73 12.11 7.32 8.51
Justin Badua    USA
Justin Badua
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 9 10.72   12.22   10.72 14.65 12.06 12.93 11.66
Second round 11 11.77   12.75   13.30 13.18 11.77 14.53 11.78
First round 12 12.60   13.77   15.89 12.99 13.30 15.03 12.60
2x2x2 Cube First round 30 5.13   5.71   5.66 5.59 5.89 5.13 6.51
4x4x4 Cube Combined Final 14 48.06   57.63   57.36 53.33 1:02.19 1:59.36 48.06
6x6x6 Cube Combined Final 9 3:39.79   4:00.63   3:39.79 4:14.13 4:07.96
Rubik's Clock Final 10 16.11   17.89   19.09 16.11 17.06 21.33 17.52
Pyraminx Final 17 7.41   10.46   10.71 7.41 12.86 10.58 10.09
Skewb Final 16 9.17   12.17   17.41 13.32 10.12 13.07 9.17
Justin Barker    USA
Justin Barker
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 19.56   20.68   24.13 19.93 19.56 22.53 19.58
2x2x2 Cube First round 47 5.00   6.61   6.38 7.81 7.84 5.00 5.63
4x4x4 Cube Combined Final 50 1:41.03   1:48.78   1:57.77 1:45.21 1:50.78 1:41.03 1:50.36
6x6x6 Cube Combined Final 24 7:15.26     7:15.26
Pyraminx Final 42 11.09   17.99   16.43 16.43 21.67 11.09 21.11
Karl Svensson    USA
Karl Svensson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 82 25.55   36.89   39.83 49.11 36.97 33.86 25.55
2x2x2 Cube First round 67 4.03   9.47   10.65 11.94 7.81 4.03 9.94
Keegan Fischer    USA
Keegan Fischer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 75 31.80   33.88   38.19 34.66 33.69 31.80 33.30
2x2x2 Cube First round 64 5.22   9.10   9.93 9.25 13.25 5.22 8.13
4x4x4 Cube Combined Final 46 1:30.00   1:43.54   1:42.80 1:45.25 1:56.78 1:30.00 1:42.56
Kelly Stewart    USA
Kelly Stewart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 116 1:38.65   2:17.20   DNF 1:39.78 1:38.65 3:25.29 1:46.53
Kennan LeJeune    USA
Kennan LeJeune
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 9.09   10.30   11.86 9.17 15.27 9.09 9.86
Semi Final 3 8.59   9.07   8.80 8.59 9.55 9.96 8.86
Second round 4 10.14   10.62   11.14 10.14 10.16 10.62 11.09
First round 6 9.86   11.26   12.18 9.86 19.50 10.41 11.18
2x2x2 Cube Final 4 2.11   2.76   3.05 2.59 3.50 2.63 2.11
First round 3 1.78   2.69   3.71 2.18 1.78 2.18 4.71
4x4x4 Cube Combined Final 11 50.27   54.42   1:15.02 59.80 52.02 50.27 51.44
3x3x3 Fewest Moves Final 12 DNF     DNF
Pyraminx Final 38 10.11   16.28   16.78 16.16 15.90 19.94 10.11
Skewb Final 2 4.81   5.48   5.01 4.81 4.97 6.47 DNF
Keshav Nair    India
Keshav Nair
Event Round Place Best Average Result Details
2x2x2 Cube First round 89 17.35   20.89   29.02 17.35 21.81 18.14 22.73
Kevin Hays    USA
Kevin Hays
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 7.20   9.10   7.54 7.20 10.48 9.27 12.51
Semi Final 4 7.90   9.66   9.02 9.50 11.69 7.90 10.47
Second round 6 9.68   10.92   11.34 11.58 9.93 11.50 9.68
First round 4 8.81   9.88   8.81 9.88 10.53 12.80 9.22
2x2x2 Cube Final 6 3.16   3.90   3.71 3.16 4.22 7.27 3.78
First round 5 3.44   3.68   3.59 4.11 3.44 3.83 3.61
4x4x4 Cube Combined Final 1 29.40   32.01   33.30 32.56 29.40 30.41 33.06
6x6x6 Cube Combined Final 1 1:48.83   2:01.72   2:10.55 2:05.78 1:48.83
Kevin Voor    USA
Kevin Voor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 17.34   19.91   21.05 17.34 18.91 19.78 21.40
2x2x2 Cube First round 51 2.83   7.03   7.43 7.21 6.44 2.83 7.88
4x4x4 Cube Combined Final 52 1:39.58   1:50.69   1:54.91 1:54.63 1:59.38 1:39.58 1:42.52
3x3x3 Blindfolded Final 9 2:52.93   DNF   2:52.93 4:05.93 DNF
4x4x4 Blindfolded Final 9 DNF     DNF DNF DNS
Kevin Whitcomb    USA
Kevin Whitcomb
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 91 37.90   44.20   47.46 37.90 1:12.11 41.86 43.28
2x2x2 Cube First round 69 6.84   9.71   9.38 6.84 11.33 15.27 8.41
Pyraminx Final 48 13.75   20.04   20.18 23.06 19.18 20.77 13.75
Kit Clement    USA
Kit Clement
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 16.43   19.18   19.46 19.58 16.43 18.50 20.16
2x2x2 Cube First round 21 4.65   5.19   4.65 5.21 4.84 7.94 5.52
4x4x4 Cube Combined Final 25 1:00.98   1:06.93   1:41.91 1:00.98 1:13.81 1:03.40 1:03.58
6x6x6 Cube Combined Final 13 3:49.47   4:11.32   3:49.47 4:08.71 4:35.79
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 2 31     31
Rubik's Clock Final 3 7.81   9.21   9.05 7.81 8.69 9.90 DNF
Skewb Final 1 4.92   5.39   5.02 5.97 7.39 5.17 4.92
Lucas Day    USA
Lucas Day
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 117 17.91   DNF   17.91 24.80 21.19 DNF DNF
2x2x2 Cube First round 52 3.19   7.27   8.22 8.09 6.63 3.19 7.08
4x4x4 Cube Combined Final 26 1:01.61   1:08.39   1:03.19 1:14.30 1:07.69 1:01.61 1:22.18
Pyraminx Final 45 7.01   18.61   18.55 18.45 18.82 7.01 25.67
Skewb Final 39 19.86   31.88   34.78 31.73 29.12 19.86 DNF
Lucas Etter    USA
Lucas Etter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 6.55   8.26   6.55 DNF 7.20 9.25 8.32
Semi Final 1 6.33   7.52   NAR 8.19 6.72 11.03 6.33 7.66
Second round 1 7.40   9.02   9.65 10.08 7.94 7.40 9.47
First round 1 8.36   8.71   8.36 8.81 8.91 8.40 11.21
2x2x2 Cube Final 1 1.65   2.14   2.18 1.65 2.08 2.40 2.16
First round 1 1.21   1.60   WR 1.59 1.75 1.96 1.21 1.47
4x4x4 Cube Combined Final 2 31.72   33.86   40.33 33.53 33.66 31.72 34.38
Rubik's Clock Final 12 17.79   23.14   20.23 23.28 25.90 28.12 17.79
Pyraminx Final 6 5.31   7.12   8.03 6.81 11.80 5.31 6.53
Skewb Final 4 4.50   5.87   5.01 6.31 6.30 4.50 6.36
MacKenzie Coon    USA
MacKenzie Coon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 113 1:21.41   1:40.69   1:33.06 1:31.16 2:09.72 1:21.41 1:57.84
Mani Homafar    USA
Mani Homafar
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 15.75   20.31   21.94 22.66 17.61 21.38 15.75
2x2x2 Cube First round 33 2.93   6.02   6.00 6.52 6.00 2.93 6.06
4x4x4 Cube Combined Final 34 1:19.80   1:22.90   1:19.80 1:23.55 1:35.72 1:24.72 1:20.44
Mariah Mikel    USA
Mariah Mikel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 118 41.46   DNF   DNF 43.27 DNF 45.44 41.46
2x2x2 Cube First round 87 15.28   16.80   35.31 16.69 15.28 16.91 16.80
Rubik's Clock Final 14 21.46   30.91   36.34 28.79 DNF 27.60 21.46
Pyraminx Final 60 23.45   25.94   43.54 25.15 23.45 28.73 23.94
Marie Hughey    USA
Marie Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 88 32.61   40.32   44.50 36.55 43.50 32.61 40.90
2x2x2 Cube First round 80 13.31   13.91   13.31 19.52 13.34 13.83 14.55
Mark Boyanowski    USA
Mark Boyanowski
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 28 16.43   17.33   23.19 16.65 16.73 18.62 16.43
First round 32 15.69   18.36   18.43 17.98 15.69 19.19 18.66
2x2x2 Cube First round 44 5.89   6.53   6.99 6.61 5.89 6.00 8.39
4x4x4 Cube Combined Final 27 58.53   1:08.81   1:10.05 58.53 1:10.16 1:08.68 1:07.71
6x6x6 Cube Combined Final 10 3:39.42   4:05.17   4:29.55 4:06.54 3:39.42
3x3x3 Blindfolded Final 4 1:16.71   1:30.20   1:16.71 1:38.02 1:35.86
4x4x4 Blindfolded Final 5 9:19.38     9:19.38 DNF DNF
5x5x5 Blindfolded Final 2 21:35.00     21:35.00 DNF DNF
Matthew Wild    USA
Matthew Wild
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 17.96   20.54   18.05 21.27 17.96 22.29 22.78
2x2x2 Cube First round 39 2.44   6.40   6.86 7.19 5.16 2.44 DNF
4x4x4 Cube Combined Final 37 1:22.71   1:27.19   1:27.02 1:24.19 1:22.71 1:34.83 1:30.36
6x6x6 Cube Combined Final 23 6:47.91     6:47.91
Maxwell Sparrey    USA
Maxwell Sparrey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 74 30.01   32.80   DNF 32.77 30.01 35.02 30.61
2x2x2 Cube First round 63 7.59   8.99   8.88 10.66 7.59 8.11 9.97
Pyraminx Final 39 11.76   16.93   17.80 17.63 15.35 18.35 11.76
Skewb Final 12 9.04   9.56   9.04 10.41 9.15 10.42 9.11
Michael DeLaRosa    USA
Michael DeLaRosa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 23 14.40   14.94   16.03 14.97 14.40 14.55 15.30
First round 17 12.74   14.67   15.90 14.67 15.68 12.74 13.65
2x2x2 Cube Final 10 3.18   4.89   3.18 5.05 5.06 5.83 4.56
First round 17 3.59   4.99   5.94 6.40 4.71 4.31 3.59
4x4x4 Cube Combined Final 10 45.61   47.69   46.15 47.15 49.77 45.61 55.34
6x6x6 Cube Combined Final 14 3:56.07   4:14.17   4:31.86 3:56.07 4:14.57
3x3x3 Fewest Moves Final 12 DNF     DNF
Pyraminx Final 11 5.96   8.55   9.63 8.84 8.78 5.96 8.02
Mike Hughey    USA
Mike Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 18.25   22.32   18.25 18.90 29.00 21.44 26.63
2x2x2 Cube First round 60 6.93   8.52   8.06 14.77 9.06 6.93 8.44
3x3x3 Blindfolded Final 5 1:36.21   DNF   1:36.21 DNF DNF
4x4x4 Blindfolded Final 4 9:07.86     9:07.86 DNS DNS
Nate Wagner    USA
Nate Wagner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 110 59.24   1:17.49   59.24 1:38.32 1:31.62 1:02.20 1:18.64
2x2x2 Cube First round 95 20.31   29.68   34.75 28.66 29.06 31.33 20.31
Nathan Dwyer    USA
Nathan Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 7 9.33   11.43   10.56 12.44 9.33 11.28 14.09
Second round 7 10.17   11.12   12.43 10.72 10.17 11.23 11.41
First round 10 10.62   12.28   10.62 15.16 10.96 17.43 10.73
2x2x2 Cube First round 27 4.40   5.56   5.08 7.96 4.40 5.20 6.39
4x4x4 Cube Combined Final 7 39.80   44.82   47.21 44.96 46.15 43.34 39.80
6x6x6 Cube Combined Final 4 2:48.50   2:58.47   2:51.39 2:48.50 3:15.53
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 7 35     35
Rubik's Clock Final 2 8.12   8.98   8.94 9.61 8.92 9.09 8.12
Pyraminx Final 10 6.69   7.84   8.52 8.34 6.69 7.47 7.71
Skewb Final 6 5.54   7.36   9.11 8.43 7.55 5.54 6.10
Nathan Garner    USA
Nathan Garner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 31 16.59   20.57   21.65 22.40 21.77 16.59 18.28
First round 29 15.90   17.81   16.06 16.25 21.90 21.11 15.90
2x2x2 Cube First round 40 5.86   6.41   6.81 6.55 9.30 5.86 5.88
4x4x4 Cube Combined Final 21 1:01.53   1:03.23   1:18.93 1:02.27 1:01.53 1:02.56 1:04.86
6x6x6 Cube Combined Final 26 DNF     DNF
Rubik's Clock Final 17 36.74   1:06.74   DNF 1:02.58 50.91 1:26.74 36.74
Skewb Final 37 16.17   25.60   18.81 23.96 1:02.67 34.02 16.17
Nathanael Kish    USA
Nathanael Kish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 22.31   26.01   22.31 24.18 31.93 25.51 28.33
2x2x2 Cube First round 65 6.53   9.15   DNF 9.16 10.47 6.53 7.81
Pyraminx Final 18 6.38   10.58   12.38 9.43 14.65 6.38 9.93
Nicholas James    USA
Nicholas James
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 102 45.51   1:00.34   1:19.47 1:14.42 51.20 45.51 55.41
2x2x2 Cube First round 94 21.50   29.25   33.66 33.36 21.50 27.69 26.69
Pyraminx Final 58 15.90   24.39   26.09 15.90 45.86 28.41 18.66
Nicholas Schreiner    USA
Nicholas Schreiner
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 19.34   22.32   23.30 23.72 21.11 22.56 19.34
2x2x2 Cube Final 17 5.63   6.81   6.94 7.16 5.63 6.43 7.06
First round 11 2.63   4.10   4.61 5.09 4.34 2.63 3.36
4x4x4 Cube Combined Final 56 1:43.33   1:56.35   1:49.09 2:06.02 1:43.33 1:53.93 2:31.25
Pyraminx Final 49 16.43   20.19   25.88 21.84 20.71 18.03 16.43
Skewb Final 33 19.69   21.38   19.69 20.78 19.96 23.41 23.79
Nick Jackson    USA
Nick Jackson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 14 12.03   13.86   12.36 14.00 DNF 15.21 12.03
First round 23 13.76   15.81   18.31 13.76 18.11 15.48 13.85
Nicolas Browning    USA
Nicolas Browning
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 69 27.94   30.08   32.77 30.69 27.94 28.84 30.71
2x2x2 Cube First round 62 7.75   8.65   8.27 9.91 7.78 11.22 7.75
4x4x4 Cube Combined Final 65 2:38.83     DNF 2:38.83
Pyraminx Final 28 10.13   14.34   10.13 15.91 11.30 15.81 17.41
Skewb Final 32 17.63   21.16   23.34 19.33 39.44 20.81 17.63
Nikhil Palde    USA
Nikhil Palde
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 21.87   24.34   26.79 22.89 23.35 30.17 21.87
2x2x2 Cube First round 24 3.33   5.38   5.02 5.66 7.47 3.33 5.46
4x4x4 Cube Combined Final 62 2:23.93     2:23.93 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 12 DNF     DNF
Pyraminx Final 29 10.00   14.51   14.18 24.36 16.83 10.00 12.52
Skewb Final 31 10.42   20.54   10.42 18.84 26.48 16.31 26.61
Noah Arthurs    USA
Noah Arthurs
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 17 13.19   14.41   13.19 DNF 13.71 14.00 15.52
First round 25 13.08   16.15   13.24 19.11 DNF 16.11 13.08
2x2x2 Cube First round 49 1.94   6.95   DNF 4.68 9.58 1.94 6.59
4x4x4 Cube Combined Final 20 51.36   1:02.23   1:09.47 51.80 1:05.43 51.36 DNF
6x6x6 Cube Combined Final 12 4:00.19   4:11.09   4:17.89 4:15.20 4:00.19
3x3x3 Blindfolded Final 1 27.63   DNF   30.18 27.63 DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 34     34
Pyraminx Final 66 DNF   DNF   DNF DNS DNS DNS DNS
4x4x4 Blindfolded Final 1 3:48.81     DNF DNF 3:48.81
5x5x5 Blindfolded Final 4 DNF     DNF DNF DNF
Noah Culbreth    USA
Noah Culbreth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 25.40   27.53   34.21 31.35 25.81 25.44 25.40
2x2x2 Cube First round 76 9.77   11.57   9.89 11.10 15.99 13.73 9.77
4x4x4 Cube Combined Final 59 1:32.34   2:13.98   2:42.76 1:32.34 2:35.20 2:02.36 2:04.38
Skewb Final 34 18.90   21.58   22.03 DNF 18.90 22.16 20.54
Rachel Hughey    USA
Rachel Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 114 1:37.09   1:46.11   1:37.09 1:57.93 1:41.06 2:08.53 1:39.33
2x2x2 Cube First round 98 29.65   39.88   44.05 29.65 30.19 45.41 52.36
Rebecca Hughey    USA
Rebecca Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 100 45.90   56.50   49.03 59.80 1:00.66 45.90 1:52.31
2x2x2 Cube First round 97 13.78   32.02   59.53 21.09 13.78 15.43 DNF
Reed Robinson    USA
Reed Robinson
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 15.77   19.23   36.69 21.43 19.05 15.77 17.21
2x2x2 Cube First round 50 3.06   7.02   5.63 7.90 7.53 14.86 3.06
4x4x4 Cube Combined Final 38 1:16.41   1:27.92   1:27.93 1:16.41 3:43.58 1:26.03 1:29.80
Pyraminx Final 31 11.86   14.63   12.19 11.86 17.69 20.33 14.00
Skewb Final 15 8.56   11.70   8.56 14.87 10.73 11.76 12.62
Richie Gajdzik    USA
Richie Gajdzik
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 18.44   22.82   21.88 24.84 23.71 22.88 18.44
2x2x2 Cube First round 20 2.91   5.12   6.44 8.11 5.53 2.91 3.38
4x4x4 Cube Combined Final 31 1:10.77   1:16.18   1:13.33 1:28.93 1:19.68 1:10.77 1:15.53
Rubik's Clock Final 18 28.42   DNF   38.06 DNF DNF 31.98 28.42
Pyraminx Final 56 18.44   24.00   36.11 18.44 22.03 24.40 25.56
Ryan Crum    USA
Ryan Crum
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 20.27   23.43   22.05 20.27 26.00 32.34 22.25
Ryan DeLine    USA
Ryan DeLine
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 24 14.31   15.56   14.31 14.40 17.59 16.38 15.90
First round 21 13.16   15.24   14.77 15.68 13.16 16.34 15.27
2x2x2 Cube First round 37 3.97   6.22   6.52 5.63 12.83 6.50 3.97
4x4x4 Cube Combined Final 16 52.34   59.72   52.34 1:01.80 1:30.91 54.90 1:02.47
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 Fewest Moves Final 5 34     34
Rubik's Clock Final 5 9.35   11.06   9.84 DNF 12.20 9.35 11.14
Pyraminx Final 4 5.46   6.77   10.72 5.58 8.02 5.46 6.71
Skewb Final 22 7.90   14.08   9.85 18.20 14.20 7.90 DNF
Sreeram Venkatarao    USA
Sreeram Venkatarao
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 11 10.40   12.89   13.63 12.53 10.40 13.56 12.59
3x3x3 Blindfolded Final 2 37.77   43.35   38.77 37.77 53.50
Tariq Ali    USA
Tariq Ali
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 18 12.83   14.47   14.46 16.34 12.83 13.30 15.65
First round 20 12.81   15.16   16.05 16.95 12.81 15.55 13.88
2x2x2 Cube First round 31 4.18   5.95   DNF 6.11 6.63 4.18 5.11
4x4x4 Cube Combined Final 12 46.34   54.67   49.18 56.68 46.34 58.15 1:29.90
Thomas Kohann    USA
Thomas Kohann
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 20 12.93   14.61   15.75 12.93 14.62 15.26 13.96
First round 15 11.00   14.45   11.00 15.03 16.69 14.00 14.33
2x2x2 Cube Final 14 3.77   5.19   5.63 5.40 5.09 3.77 5.08
First round 12 3.31   4.16   3.97 5.77 3.81 3.31 4.71
4x4x4 Cube Combined Final 28 59.84   1:08.96   1:13.40 1:05.46 59.84 1:09.90 1:11.53
Pyraminx Final 2 4.61   5.44   5.53 5.59 4.61 5.21 8.19
Skewb Final 7 5.35   7.40   7.52 8.96 9.73 5.73 5.35
Tim Rensberger    USA
Tim Rensberger
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 89 37.96   40.50   45.05 57.21 38.02 38.43 37.96
Trinity Forish    USA
Trinity Forish
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 99 45.16   53.97   45.59 57.88 45.16 58.44 3:02.05
2x2x2 Cube First round 86 10.94   16.63   21.03 DNF 10.94 14.43 14.43
Pyraminx Final 47 15.81   19.27   18.55 17.30 21.97 27.34 15.81
Trip Church    USA
Trip Church
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 87 30.61   38.11   30.61 41.84 37.22 37.78 39.34
2x2x2 Cube First round 74 9.18   11.20   13.71 10.56 11.25 9.18 11.80
Pyraminx Final 61 17.53   26.37   17.53 30.59 24.28 30.40 24.44
Tyler Gross    USA
Tyler Gross
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 15.63   21.55   19.90 29.09 23.03 21.71 15.63
2x2x2 Cube First round 18 2.53   5.02   6.61 5.36 6.05 2.53 3.65
4x4x4 Cube Combined Final 51 1:13.77   1:49.91   2:28.97 1:42.16 2:06.68 1:40.88 1:13.77
6x6x6 Cube Combined Final 25 7:52.85     7:52.85
Rubik's Clock Final 19 29.99   DNF   38.30 50.49 DNF 29.99 DNF
Pyraminx Final 25 8.58   13.70   12.67 17.88 14.04 14.39 8.58
Skewb Final 36 16.35   24.51   16.35 31.47 22.71 19.35 DNF
Vince Palumbo    USA
Vince Palumbo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 17.83   19.59   18.02 21.05 17.83 19.71 DNF
2x2x2 Cube First round 35 5.41   6.03   6.18 6.28 5.41 7.31 5.63
4x4x4 Cube Combined Final 33 1:19.49   1:21.90   1:22.01 1:38.64 1:19.49 1:19.99 1:23.69
6x6x6 Cube Combined Final 21 5:45.07     5:45.07
3x3x3 Fewest Moves Final 12 DNF     DNF
Pyraminx Final 40 7.84   17.42   16.38 22.91 18.56 7.84 17.31
Skewb Final 26 14.44   17.17   15.56 14.44 18.99 16.97 20.08
Walker Heck    USA
Walker Heck
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 80 22.93   35.88   34.16 36.18 22.93 49.90 37.30
2x2x2 Cube First round 70 8.80   9.82   10.25 9.38 8.80 13.36 9.84
Pyraminx Final 46 14.52   19.22   22.53 21.81 19.96 14.52 15.88
Walker Welch    USA
Walker Welch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Semi Final 12 12.00   13.85   12.97 16.22 14.40 14.19 12.00
Second round 9 11.03   12.11   11.56 13.69 12.75 11.03 12.02
First round 7 11.02   11.43   11.22 11.86 11.02 12.71 11.22
2x2x2 Cube Final 12 3.25   4.99   5.38 DNF 4.50 3.25 5.09
First round 9 2.53   4.05   5.19 8.72 4.11 2.84 2.53
4x4x4 Cube Combined Final 8 42.66   46.58   48.77 48.74 42.66 44.28 46.71
6x6x6 Cube Combined Final 3 2:50.40   2:57.53   3:11.34 2:50.40 2:50.85
3x3x3 Blindfolded Final 8 2:52.06   3:14.78   3:08.31 2:52.06 3:43.97
3x3x3 Fewest Moves Final 1 30     30
Rubik's Clock Final 8 10.05   12.37   16.04 13.18 10.05 12.74 11.19
Pyraminx Final 7 6.06   7.47   7.11 6.91 8.38 6.06 12.63
Skewb Final 5 4.09   5.88   6.56 5.66 5.45 6.53 4.09
4x4x4 Blindfolded Final 7 15:01.00     15:01.00 DNF DNF
Will Girzadas    USA
Will Girzadas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 107 52.72   1:06.06   1:11.75 52.72 59.03 1:15.97 1:07.39
William Kitching    Canada
William Kitching
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 16.69   19.10   19.11 16.69 19.19 25.81 19.00
2x2x2 Cube First round 32 2.30   5.96   5.66 8.00 6.31 2.30 5.90
4x4x4 Cube Combined Final 35 1:03.12   1:25.82   1:12.44 1:40.96 1:24.07 1:03.12 2:01.56
Pyraminx Final 5 5.97   6.85   7.71 5.97 7.05 6.40 7.11
Skewb Final 17 10.82   12.53   17.56 13.23 12.78 10.82 11.57
William Taylor    USA
William Taylor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 16.65   18.70   17.97 22.90 17.77 20.36 16.65
Yash Gaitonde    India
Yash Gaitonde
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 104 52.59   1:02.31   1:02.58 52.59 1:20.00 1:05.91 58.44
2x2x2 Cube First round 81 10.72   14.33   10.77 DNF 14.90 17.32 10.72
Yasser Alsilwadi    USA
Yasser Alsilwadi
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 19.02   24.02   29.96 20.25 19.02 22.52 29.28
2x2x2 Cube First round 58 7.61   8.20   7.96 7.61 8.36 8.27 10.15
4x4x4 Cube Combined Final 44 1:25.90   1:37.84   1:41.33 1:43.02 1:37.78 1:25.90 1:34.41
3x3x3 Blindfolded Final 11 DNF   DNF   DNF DNF DNF
Pyraminx Final 50 13.58   20.56   25.84 21.28 14.56 DNF 13.58
Skewb Final 40 36.36   39.75   36.75 59.23 37.85 36.36 44.65
Young Kim    USA
Young Kim
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 21.77   24.27   23.54 21.77 22.18 27.10 32.37
2x2x2 Cube First round 59 6.38   8.25   6.38 13.97 8.02 8.17 8.56
4x4x4 Cube Combined Final 61 2:02.21     2:02.21 2:07.88
Pyraminx Final 59 16.55   24.61   37.80 22.12 28.04 23.67 16.55
Young Lee    USA
Young Lee
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 21 11.33   14.65   18.02 14.90 14.03 11.33 15.03
First round 13 12.97   14.38   12.97 13.71 14.86 14.58 16.54
2x2x2 Cube First round 53 4.90   7.28   8.93 12.30 5.75 7.15 4.90
Yuxuan Chen (陈雨璇)    China
Yuxuan Chen (陈雨璇)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Second round 16 12.58   14.30   12.58 15.75 12.85 14.96 15.10
First round 24 12.06   16.00   17.83 17.22 18.16 12.06 12.96
2x2x2 Cube Final 7 3.44   4.04   3.65 3.44 3.86 5.00 4.61
First round 10 3.46   4.06   3.68 4.90 4.41 3.46 4.09
4x4x4 Cube Combined Final 18 55.68   1:01.27   55.68 59.68 1:12.30 1:01.61 1:02.53
6x6x6 Cube Combined Final 15 4:27.22   4:32.50   4:27.22 4:37.97 4:32.32
3x3x3 Fewest Moves Final 10 46     46
Rubik's Clock Final 9 11.35   14.64   12.45 11.35 DNF 17.17 14.29
Pyraminx Final 13 7.22   8.96   10.21 9.25 8.58 7.22 9.06
Skewb Final 9 6.67   7.93   7.22 8.76 7.80 11.64 6.67
Zachary Purcell    USA
Zachary Purcell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 112 1:07.95   1:23.84   1:34.63 1:16.30 1:20.58 1:07.95 1:40.50