Indiana 2011

Date City WCA LInk
2011-11-5  USA, Fishers, Indiana Indiana 2011

Event 1stTime 2ndTime 3rdTime
 Rubik's Cube  Anthony Brooks 10.16  Austin Moore 11.61  John Brechon 12.92
 2x2x2 Cube  Anthony Brooks 2.68  John Brechon 4.16  Isaac Wappes 4.52
 4x4x4 Cube  John Brechon 44.75  Isaac Wappes 49.59  Phil Thomas 1:01.24
 5x5x5 Cube  Isaac Wappes 1:32.42  John Brechon 1:33.88  Myles Casanas 1:35.58
 7x7x7 Cube  Myles Casanas 4:10.41  John Brechon 4:44.25  Emile Compion 6:07.42
 3x3x3 Blindfolded  Mike Hughey 1:35.94  Anthony Brooks 1:49.83  Hongfei Tian (田洪飞) 3:22.50
 3x3x3 One-Handed  John Brechon 19.08  Anthony Brooks 19.17  Isaac Wappes 20.84
 Megaminx  Isaac Wappes 1:26.99  Brendan Blackwell 1:39.41  John Brechon 1:43.55
 Pyraminx  John Brechon 6.51  Myles Casanas 9.47  Justin Badua 10.49
 3x3x3 Multi-Blind  John Brechon 4/5 38:18  Mike Hughey 2/2 6:47  Nicholas Markopoulos 2/2 11:32
       Rubik's Magic  Andrew Liu 1.32  Brandon Mikel 1.32  Justin Badua 1.52
       Master Magic  Mike Hughey 3.70  Isaac Wappes 4.11  Spencer Kasper 4.26
  Rubik's Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Austin Moore 7.41   9.65    USA 7.41 9.15 10.38 9.41 11.03
2 Anthony Brooks 8.68   10.30    USA 9.56 12.09 10.19 8.68 11.15
3 Isaac Wappes 10.66   12.39    USA 12.55 10.66 13.34 11.28 25.06
4 John Brechon 11.52   12.63    USA 12.02 12.30 11.52 13.58 16.02
5 Justin Badua 12.66   13.85    USA 12.66 13.59 14.44 16.91 13.53
6 Nicholas Markopoulos 10.81   14.17    USA 13.34 21.09 12.58 10.81 16.58
7 Tristan Wright 11.81   14.27    USA 15.58 26.28 11.81 14.90 12.33
8 Lucas Etter 13.56   14.51    USA 13.75 13.58 16.19 19.58 13.56
9 Dave Campbell 13.06   15.13    Canada 16.03 13.06 14.81 24.31 14.56
10 Myles Casanas 14.27   15.69    USA 14.27 17.65 15.58 16.94 14.55
11 Trevor Mahoney 14.94   15.92    USA 14.94 16.11 15.43 DNF 16.21
12 James Maupin 15.94   16.04    USA 16.03 15.97 16.13 16.71 15.94
13 Nakai Velasquez 14.25   16.17    USA 14.25 17.36 19.22 15.84 15.31
14 Emile Compion 13.19   AfR 16.29    South Africa 14.75 18.00 13.19 17.00 17.13
15 Elliott Ross 11.08   16.39    USA 14.65 21.96 15.90 18.63 11.08
16 Peter Balke 14.93   16.53    USA 14.93 18.90 17.33 15.83 16.43
17 Ilkyoo Choi (최일규) 14.44   16.68    Korea 14.44 17.06 19.44 17.83 15.15
18 Hongfei Tian (田洪飞) 14.53   16.85    China 14.53 17.86 16.72 17.94 15.96
19 James LaChance 15.68   17.34    USA 18.75 15.68 18.55 15.91 17.56
20 Dany Yaacoub 13.72   17.63    USA 13.72 15.16 18.40 19.33 21.97
21 Phil Thomas 14.56   17.82    USA 19.19 17.18 14.56 19.19 17.08
22 Brendan Blackwell 15.56   17.86    USA 20.69 20.00 17.88 15.56 15.71
23 Sam Nave 15.11   18.33    USA 15.11 17.11 23.34 17.34 20.53
24 Peter Dracopoulos 14.93   18.50    USA 14.93 17.75 18.68 19.08 21.71
25 Gabriel Abdali Luevano 15.02   18.68    Mexico 19.94 15.02 16.08 22.44 20.03
26 Jordan Mannfeld 19.21   20.19    USA 19.38 19.21 21.84 33.03 19.34
27 Andrew Liu 16.55   20.24    Canada 16.55 20.63 19.22 23.71 20.88
28 Brandon Mikel 18.71   21.28    USA 21.91 21.03 20.90 23.31 18.71
29 Nathan Dwyer 20.84   21.99    USA 21.43 26.97 20.84 22.40 22.15
30 Cody Brown 16.77   22.06    USA 16.77 16.81 23.78 25.58 27.00
31 Mason Boeman 20.59   22.39    USA 25.88 23.13 20.59 22.25 21.80
32 Ryan Vall 16.00   23.16    USA 16.00 22.18 23.11 28.34 24.19
33 Justin Perigo 22.27   23.25    USA 22.27 22.50 23.78 24.06 23.47
34 Spencer Kasper 19.06   23.57    USA 44.86 26.97 19.06 22.55 21.18
35 Robbie Painter 23.30   25.77    USA 23.30 25.36 31.86 24.66 27.30
36 Neel Shah 22.34   25.96    USA 22.34 26.19 36.38 27.21 24.47
37 Garrett Shugart 23.06   27.04    USA 25.36 23.06 29.72 30.55 26.05
38 Philip Balke 22.30   27.30    USA 26.59 28.30 31.15 27.00 22.30
39 Nick Cafolla 22.53   27.50    USA 22.53 24.50 37.83 31.69 26.30
40 Bobby Krupa 24.30   28.88    USA 28.18 35.34 24.30 30.08 28.38
41 Wesley Miller 27.66   30.47    USA 29.13 31.96 30.33 32.36 27.66
42 Arjay Vander Velden 19.40   30.52    USA 19.40 28.58 31.94 34.11 31.05
43 Brandon Shutt 25.43   32.10    USA 36.40 25.43 32.02 36.43 27.88
44 Denny Rizer 27.94   32.19    USA 54.38 27.94 30.43 28.22 37.91
45 Kevin Voor 25.52   32.33    USA 27.16 25.52 33.63 36.19 36.52
46 Jack Lopez 24.96   33.60    USA 27.47 41.21 32.11 24.96 50.22
47 Marie Hughey 32.88   39.37    USA 32.88 37.41 40.58 40.11 41.68
48 Neel Patel 31.63   39.63    USA 31.63 43.71 39.80 DNF 35.38
49 Ally Colbert 35.50   39.77    USA 35.50 40.93 59.55 38.41 39.97
50 Asher Scott 33.97   40.46    USA 38.97 47.11 33.97 54.52 35.30
51 Benjamin Skoning 40.16   45.36    USA 52.86 51.80 40.96 40.16 43.31
52 Michael Womack 44.25   45.75    USA 44.25 53.61 44.68 45.90 46.66
53 Drake Winters 37.96   47.08    USA 46.61 48.02 50.09 37.96 46.61
54 Matt Chalberg 38.43   48.52    USA 38.43 47.03 1:07.66 52.71 45.83
55 Landan Mintch 47.02   49.45    USA 51.28 47.02 47.46 49.61 57.43
56 Kyle Roberts 46.97   51.33    USA 48.27 59.61 52.90 46.97 52.83
57 Rebecca Hughey 50.27   53.01    USA 57.91 50.27 50.43 53.83 54.78
58 Rong Ding (丁融) 50.13   53.43    China 52.28 54.56 53.44 1:04.30 50.13
59 Steven Hogan 42.83   56.38    USA 49.43 59.86 42.83 1:06.43 59.84
60 Xavier Dunham 52.90   1:00.64    USA 1:05.43 52.90 1:18.84 1:00.93 55.56
61 Luke Dwyer 51.91   1:01.53    USA 53.71 1:27.84 1:03.93 1:06.94 51.91
62 Rachel Knuttel 56.69   1:10.64    USA 1:13.91 56.69 1:09.30 1:17.22 1:08.71
63 Danielle Harrison 58.09   1:13.33    USA 1:34.77 1:24.25 1:10.71 58.09 1:05.03
64 Jason Fisher 1:09.09   1:26.38    USA 1:09.09 1:26.75 DNF 1:19.58 1:32.81
65 Jacob Nave 51.52   1:30.44    USA 51.52 DNF 1:26.47 1:27.46 1:37.40
66 Nathan Dearth 1:11.31   1:31.93    USA 1:23.83 1:55.96 DNF 1:16.00 1:11.31
67 Paul Uhing 1:18.96   1:33.42    USA 1:18.96 1:27.55 1:28.75 1:43.96 3:07.31
  Rubik's Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 7.59   10.16    USA 7.59 10.36 10.80 9.33 11.31
2 Austin Moore 10.38   11.61    USA 12.63 15.18 11.61 10.59 10.38
3 John Brechon 11.44   12.92    USA 11.44 12.57 13.22 12.97 13.59
4 Isaac Wappes 11.58   13.09    USA 13.72 12.33 13.77 11.58 13.22
5 Tristan Wright 12.86   14.65    USA 14.08 15.78 14.08 17.40 12.86
6 Peter Balke 12.84   15.01    USA 15.97 18.19 13.66 15.41 12.84
7 Hongfei Tian (田洪飞) 11.97   15.11    China 11.97 15.93 15.94 18.52 13.47
8 Phil Thomas 13.08   15.13    USA 13.08 17.25 14.36 18.66 13.78
9 Justin Badua 13.80   15.21    USA DNF 14.90 15.66 15.06 13.80
10 Emile Compion 14.36   15.90    South Africa 14.46 16.08 19.81 17.15 14.36
11 Dave Campbell 14.97   15.95    Canada 14.97 15.61 15.78 18.63 16.47
12 Nakai Velasquez 13.05   16.16    USA 15.41 16.30 16.77 17.52 13.05
13 Nicholas Markopoulos 12.43   16.33    USA 16.30 16.28 12.43 16.41 16.66
14 Lucas Etter 12.09   16.60    USA 12.09 23.40 14.55 17.53 17.72
15 Elliott Ross 14.00   16.85    USA 14.00 18.30 16.97 17.50 16.08
16 James LaChance 13.21   17.00    USA 15.53 17.31 20.52 13.21 18.16
17 Ilkyoo Choi (최일규) 14.91   17.25    Korea 14.91 18.19 17.30 16.25 DNF
18 Dany Yaacoub 16.72   17.44    USA 17.06 26.84 17.08 18.18 16.72
19 Trevor Mahoney 14.43   17.52    USA 14.43 19.43 15.90 DNF 17.22
20 Sam Nave 15.65   18.29    USA 20.97 20.31 17.63 15.65 16.94
21 Brendan Blackwell 15.94   18.36    USA 19.44 18.36 17.27 19.77 15.94
22 Gabriel Abdali Luevano 15.78   18.59    Mexico 20.16 19.96 17.52 18.30 15.78
23 Peter Dracopoulos 16.77   19.66    USA 16.77 18.34 20.05 21.59 20.58
  2x2x2 Cube   First round   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.22   2.71    USA 4.93 2.44 3.25 2.22 2.44
2 John Brechon 3.55   3.66    USA 3.72 3.61 3.55 3.69 3.69
3 Justin Badua 3.56   4.40    USA 4.11 4.55 5.78 3.56 4.55
4 Isaac Wappes 2.84   4.47    USA 4.43 2.84 5.84 4.91 4.08
5 Austin Moore 3.18   4.48    USA 4.75 3.18 9.78 3.93 4.77
6 Lucas Etter 3.43   5.01    USA 4.43 7.55 5.61 3.43 5.00
7 Emile Compion 4.30   5.19    South Africa 5.22 5.21 5.13 5.68 4.30
8 Elliott Ross 4.75   5.22    USA 5.46 5.05 5.44 4.75 5.16
9 Trevor Mahoney 3.88   5.35    USA 6.31 5.15 8.33 3.88 4.58
10 Dany Yaacoub 4.83   5.41    USA 5.09 4.83 5.08 6.16 6.06
11 Nicholas Markopoulos 3.53   5.49    USA 3.53 5.94 6.09 5.21 5.31
12 Phil Thomas 4.43   5.53    USA 7.66 5.19 5.33 6.06 4.43
13 Sam Nave 4.44   5.58    USA 5.59 5.63 5.52 4.44 7.72
14 Hongfei Tian (田洪飞) 4.59   5.82    China 5.63 4.59 5.94 5.90 11.41
15 James LaChance 4.44   6.00    USA 5.11 7.41 8.25 4.44 5.47
16 Andrew Liu 4.18   6.02    Canada 4.18 4.21 6.33 7.52 DNF
17 Cody Brown 4.83   6.63    USA 5.71 4.83 7.36 7.97 6.83
18 Spencer Kasper 5.46   6.95    USA 8.55 5.46 6.53 7.09 7.22
19 Nathan Dwyer 5.78   6.96    USA 5.78 7.90 DNF 6.21 6.77
20 Ryan Vall 6.30   7.14    USA 7.36 7.34 6.30 6.72 7.40
21 Nick Cafolla 7.08   7.49    USA 7.08 7.21 7.61 8.43 7.65
22 Peter Dracopoulos 4.52   7.69    USA 4.52 8.06 7.46 8.56 7.55
23 Garrett Shugart 5.93   7.80    USA 7.59 5.93 9.75 6.06 11.18
24 Arjay Vander Velden 5.72   8.12    USA 6.13 5.72 10.46 7.88 10.36
25 Jordan Mannfeld 6.90   8.21    USA 18.13 6.90 8.00 8.47 8.16
26 Wesley Miller 6.81   8.36    USA 23.55 7.34 6.81 8.02 9.72
27 Neel Shah 3.94   8.47    USA 7.75 3.94 10.50 9.00 8.66
28 Peter Balke 7.47   8.57    USA 10.19 8.16 8.13 9.41 7.47
29 Brandon Mikel 6.03   8.62    USA 9.56 7.22 9.08 11.18 6.03
30 Kevin Voor 6.84   8.62    USA 7.46 6.84 10.36 8.05 10.40
31 Ilkyoo Choi (최일규) 4.11   9.30    Korea 4.11 6.81 25.50 13.31 7.78
32 Michael Womack 7.31   9.32    USA 11.90 7.38 7.31 14.90 8.69
33 Nakai Velasquez 6.43   9.58    USA 11.27 6.43 50.56 10.56 6.90
34 Justin Perigo 5.36   9.67    USA 11.59 11.58 8.83 8.61 5.36
35 Robbie Painter 5.33   10.38    USA 10.86 5.33 18.94 11.18 9.09
36 Gabriel Abdali Luevano 8.56   10.60    Mexico 8.56 21.43 8.93 12.61 10.27
37 Denny Rizer 8.31   11.08    USA 15.06 10.41 8.31 8.34 14.50
38 Bobby Krupa 4.84   11.10    USA 11.84 4.84 11.02 10.81 11.46
39 Neel Patel 6.71   12.03    USA 10.09 6.71 11.86 14.15 15.15
40 Marie Hughey 8.30   12.89    USA 8.30 11.36 14.27 13.05 15.08
41 Drake Winters 8.90   13.31    USA 8.90 12.55 16.86 11.59 15.80
42 Benjamin Skoning 10.64   13.41    USA 29.06 11.06 13.46 15.71 10.64
43 Brandon Shutt 8.68   14.23    USA 15.58 8.68 17.13 9.97 26.86
44 Jack Lopez 8.84   15.03    USA 8.84 10.84 20.83 13.43 24.47
45 Asher Scott 5.80   15.77    USA 32.08 5.80 6.81 14.56 25.94
46 Ally Colbert 14.08   16.97    USA 15.91 14.08 23.77 19.97 15.02
47 Luke Dwyer 13.88   19.88    USA DNF 21.88 13.88 18.50 19.25
48 Landan Mintch 13.90   22.63    USA 22.75 13.90 22.59 22.56 22.90
49 Rebecca Hughey 15.61   26.67    USA 26.02 16.30 37.69 38.08 15.61
50 Jason Fisher 17.22   31.27    USA 31.30 30.72 31.80 40.80 17.22
51 Nathan Dearth 20.55   33.95    USA 36.61 20.55 DNF 30.66 34.59
  2x2x2 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Anthony Brooks 2.18   2.68    USA 2.25 2.18 3.58 2.34 3.46
2 John Brechon 2.96   4.16    USA 5.00 4.41 3.47 2.96 4.61
3 Isaac Wappes 3.88   4.52    USA 5.36 3.88 4.06 5.77 4.13
4 Phil Thomas 3.90   4.72    USA 5.18 4.59 4.40 3.90 8.16
5 Dany Yaacoub 4.05   4.84    USA 4.68 4.93 4.05 4.90 4.97
6 Sam Nave 4.47   4.90    USA 4.47 5.75 4.84 5.22 4.63
7 Nicholas Markopoulos 4.05   4.93    USA 4.43 5.43 4.05 4.93 5.55
8 James LaChance 4.47   5.34    USA 4.50 6.00 4.47 5.52 6.46
9 Hongfei Tian (田洪飞) 4.58   5.42    China 4.58 4.94 5.55 5.77 13.53
10 Lucas Etter 4.36   5.47    USA 4.36 6.09 5.22 5.41 5.78
11 Spencer Kasper 2.22   5.61    USA 2.22 7.71 6.02 6.16 4.66
12 Cody Brown 4.30   5.67    USA 5.22 6.96 4.84 4.30 7.19
13 Emile Compion 4.43   5.92    South Africa 6.22 7.05 5.94 5.59 4.43
14 Trevor Mahoney 4.63   6.27    USA 6.93 7.96 4.63 4.83 7.06
15 Elliott Ross 5.28   6.30    USA 5.28 6.93 5.75 6.21 7.21
16 Justin Badua 4.71   6.38    USA 6.09 6.55 6.50 4.71 15.48
17 Andrew Liu 3.47   6.54    Canada 8.90 6.56 4.16 3.47 17.90
18 Jordan Mannfeld 5.41   6.73    USA 7.11 5.53 5.41 7.56 11.31
19 Peter Dracopoulos 4.19   6.84    USA 6.08 11.59 4.19 6.93 7.52
20 Brandon Mikel 5.84   7.06    USA 6.90 9.97 7.50 6.78 5.84
21 Garrett Shugart 5.71   7.30    USA 8.91 7.91 7.28 5.71 6.71
22 Nathan Dwyer 5.83   7.45    USA 5.83 8.11 6.44 7.80 9.68
23 Nick Cafolla 6.08   7.74    USA 6.09 14.65 6.08 6.91 10.21
24 Ryan Vall 7.33   8.12    USA 8.86 7.61 7.33 11.63 7.88
25 Neel Shah 7.25   8.42    USA 8.83 7.25 7.31 9.11 12.44
26 Peter Balke 4.56   8.44    USA 8.93 14.47 4.56 7.71 8.69
27 Wesley Miller 5.93   8.70    USA 8.00 8.90 5.93 9.19 9.88
28 Kevin Voor 8.34   9.75    USA 8.34 8.80 10.46 10.00 12.22
29 Arjay Vander Velden 8.72   10.13    USA 8.72 11.31 11.19 10.09 9.11
30 Austin Moore 4.25   DNF    USA 4.25 DNF DNF DNS DNS
  4x4x4 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 41.43   44.75    USA 41.43 48.00 44.80 45.33 44.13
2 Isaac Wappes 44.06   49.59    USA 44.06 45.08 56.59 DNF 47.09
3 Phil Thomas 59.90   1:01.24    USA 1:01.83 1:01.83 59.90 1:00.05 DNF
4 Emile Compion 53.77   AfR 1:03.92    South Africa 1:04.77 1:01.59 1:07.88 1:05.40 53.77
5 Hongfei Tian (田洪飞) 1:01.16   1:05.44    China 1:07.55 1:06.86 1:15.03 1:01.16 1:01.90
6 Anthony Brooks 57.00   1:06.06    USA 1:06.47 1:13.40 1:00.68 57.00 1:11.03
7 Sam Nave 1:00.53   1:06.98    USA 1:05.13 1:10.25 1:00.53 1:05.55 1:13.13
8 Tristan Wright 56.59   1:07.65    USA 1:09.47 1:10.80 1:02.68 1:23.28 56.59
9 Myles Casanas 59.18   1:09.14    USA 1:04.94 1:17.52 59.18 1:09.30 1:13.19
10 Dave Campbell 1:01.63   1:10.69    Canada 1:15.28 1:09.34 1:01.63 1:09.53 1:13.21
11 Justin Badua 1:04.72   1:13.85    USA 1:14.86 1:04.72 1:14.00 1:12.68 1:15.00
12 Nicholas Markopoulos 1:11.86   1:18.24    USA 1:14.05 1:24.05 1:32.78 1:11.86 1:16.63
13 Trevor Mahoney 1:12.65   1:20.33    USA 1:29.63 1:18.81 1:12.65 1:21.13 1:21.06
14 Peter Dracopoulos 1:13.28   1:20.68    USA 1:18.90 1:13.28 DNF 1:16.72 1:26.43
15 Elliott Ross 1:12.16   1:21.18    USA 1:32.34 1:30.03 1:16.96 1:16.55 1:12.16
16 Dany Yaacoub 1:14.04   1:22.16    USA 1:14.04 1:31.38 1:15.66 1:21.44 1:29.38
17 Nathan Dwyer 1:22.91   1:32.76    USA 1:29.84 1:46.38 1:38.69 1:22.91 1:29.75
18 Brandon Mikel 1:18.72   1:34.32    USA 1:41.50 1:18.72 DNF 1:21.63 1:39.84
19 Ilkyoo Choi (최일규) 1:15.34   1:39.30    Korea 1:31.06 1:35.52 2:17.86 1:51.33 1:15.34
20 Lucas Etter 1:30.72   1:39.88    USA 1:40.15 2:01.05 1:31.03 1:30.72 1:48.47
21 James LaChance 1:31.72   1:42.73    USA 1:31.72 1:34.78 1:51.78 2:11.93 1:41.63
22 Spencer Kasper 1:32.53   1:44.91    USA 1:32.53 1:37.78 1:58.91 1:58.58 1:38.36
23 Jordan Mannfeld 1:40.05   1:49.22    USA 1:40.05 1:55.61 1:51.58 1:40.75 1:55.33
24 Bobby Krupa 1:42.68   1:58.80    USA 2:13.16 2:02.84 2:02.75 1:50.80 1:42.68
25 Cody Brown 1:58.66   2:04.28    USA DNF 1:58.66 2:05.63 1:59.66 2:07.56
26 Gabriel Abdali Luevano 1:50.22   2:07.39    Mexico 2:12.11 2:03.50 2:06.55 2:32.66 1:50.22
27 Nick Cafolla 1:54.65   2:30.46    USA 2:45.33 3:03.02 1:54.65 2:39.28 2:06.77
28 Wesley Miller 2:24.83   2:34.59    USA 2:36.90 2:46.11 2:25.97 2:24.83 2:40.91
29 Ryan Vall 1:47.00   2:36.55    USA DNF 2:25.53 3:31.90 1:52.21 1:47.00
30 Denny Rizer 2:06.41   2:38.03    USA 2:53.96 2:51.44 2:06.41 DNF 2:08.69
31 Kevin Voor 2:38.78   2:53.43    USA 2:47.16 3:31.63 2:51.28 3:01.86 2:38.78
32 Robbie Painter 2:25.21   3:02.22    USA 3:45.80 2:25.21 2:43.31 2:56.66 3:26.69
33 Drake Winters 2:32.22   3:12.56    USA 3:28.15 3:21.50 2:32.22 DNF 2:48.02
34 Neel Patel 2:21.91   3:12.65    USA 3:39.52 2:21.91 3:05.65 5:07.30 2:52.77
35 Neel Shah 3:16.02   3:26.84    USA 3:24.21 3:24.44 3:33.44 3:16.02 3:31.88
36 Jack Lopez 3:16.91   3:44.11    USA 4:05.84 4:20.84 3:16.91 3:23.66 3:42.82
  5x5x5 Cube   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Isaac Wappes 1:26.25   1:32.42    USA 2:04.72 1:26.25 1:33.06 1:27.41 1:36.80
2 John Brechon 1:23.41   1:33.88    USA 1:36.90 1:23.41 1:37.28 1:36.06 1:28.69
3 Myles Casanas 1:26.94   1:35.58    USA 1:44.15 1:36.94 1:26.94 1:39.59 1:30.21
4 Phil Thomas 1:35.41   1:41.33    USA 1:57.88 1:35.41 1:46.44 1:39.40 1:38.16
5 Emile Compion 1:41.31   1:47.29    South Africa 1:59.28 1:42.22 1:57.13 1:42.52 1:41.31
6 Trevor Mahoney 1:50.63   1:58.35    USA 2:02.94 2:06.61 1:56.81 1:50.63 1:55.31
7 Sam Nave 1:40.21   2:02.79    USA 2:21.56 2:08.59 1:56.06 2:03.71 1:40.21
8 Tristan Wright 1:53.08   2:03.22    USA 2:02.09 2:07.22 1:53.08 2:00.34 2:08.05
9 Dave Campbell 2:04.59   2:14.55    Canada 2:08.84 2:39.18 2:19.66 2:15.15 2:04.59
10 Justin Badua 2:17.41   2:26.51    USA 2:45.46 2:21.19 2:17.41 2:32.08 2:26.25
11 Hongfei Tian (田洪飞) 2:27.58   2:32.25    China 2:34.44 2:27.58 2:40.68 2:31.52 2:30.80
12 Dany Yaacoub 2:20.78   2:41.02    USA 2:35.84 2:48.00 2:51.02 2:20.78 2:39.21
13 Peter Balke 2:30.36   2:41.29    USA 2:51.66 2:38.80 2:30.36 2:45.06 2:40.02
14 Elliott Ross 2:34.21   2:43.65    USA 2:34.21 2:39.88 2:58.68 2:46.25 2:44.81
15 Brendan Blackwell 2:23.53   2:52.15    USA 2:52.03 2:23.53 2:59.36 3:26.86 2:45.05
16 Nakai Velasquez 2:59.43   3:14.39    USA 3:19.08 3:22.47 3:08.27 3:15.83 2:59.43
17 Nathan Dwyer 3:09.52   3:19.68    USA DNF 3:09.52 3:24.28 3:21.84 3:12.91
18 Brandon Mikel 3:25.77   3:38.28    USA 3:48.02 3:35.56 3:34.68 3:44.59 3:25.77
19 Spencer Kasper 3:29.69   3:46.25    USA 3:51.66 3:51.84 3:29.69 3:49.53 3:37.55
20 Peter Dracopoulos 2:44.94   3:57.25    USA 3:42.63 3:50.53 4:18.59 DNF 2:44.94
21 Bobby Krupa 3:37.40   3:57.53    USA 3:37.40 4:26.15 3:42.22 3:44.21 4:28.93
22 Denny Rizer 3:42.78   4:00.28    USA 4:06.30 3:59.65 3:42.78 3:54.88 DNF
23 Nick Cafolla 3:51.47   4:23.54    USA DNF 4:29.68 4:07.80 4:33.15 3:51.47
24 Wesley Miller 4:43.40   4:50.99    USA 4:47.66 5:00.93 5:19.94 4:44.37 4:43.40
  7x7x7 Cube   Combined Final   (Mean of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Myles Casanas 3:54.66   4:10.41    USA 3:54.66 4:24.72 4:11.84
2 John Brechon 4:19.18   4:44.25    USA 4:56.84 4:56.72 4:19.18
3 Emile Compion 5:58.18   6:07.42    South Africa 6:22.13 6:01.94 5:58.18
4 Trevor Mahoney 6:33.33   6:40.97    USA 6:33.33 6:48.00 6:41.58
5 Dave Campbell 8:36.81      Canada 8:36.81
6 Peter Dracopoulos 11:13.00      USA 11:13.00
7 Hongfei Tian (田洪飞) DNF      China DNF
  3x3x3 Blindfolded   Final   (Best of 3)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 1:35.94   1:47.57    USA 1:43.19 2:03.58 1:35.94
2 Anthony Brooks 1:49.83   DNF    USA 1:49.83 DNF DNF
3 Hongfei Tian (田洪飞) 3:22.50   3:45.57    China 3:45.61 3:22.50 4:08.59
4 Emile Compion 3:59.58   DNF    South Africa DNF DNF 3:59.58
5 Isaac Wappes 5:06.43   DNF    USA 5:06.43 DNF DNS
6 Nakai Velasquez 5:50.36   DNF    USA 8:55.56 5:50.36 DNS
7 James LaChance 6:01.41   DNF    USA DNF DNF 6:01.41
8 Gabriel Abdali Luevano 6:16.61   DNF    Mexico DNF 6:16.61 DNS
9 Andrew Liu DNF   DNF    Canada DNF DNF DNS
9 Arjay Vander Velden DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
9 Brendan Blackwell DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 John Brechon DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Neel Patel DNF   DNF    USA DNF DNS DNS
9 Nicholas Markopoulos DNF   DNF    USA DNF DNF DNF
9 Phil Thomas DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
9 Tristan Wright DNF   DNF    USA DNF DNF DNS
  3x3x3 One-Handed   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 17.91   19.08    USA 19.72 19.22 17.91 18.31 21.83
2 Anthony Brooks 15.08   19.17    USA 18.78 18.78 19.96 15.08 20.08
3 Isaac Wappes 19.61   20.84    USA 19.65 21.86 19.61 21.02 29.69
4 Dave Campbell 21.75   25.44    Canada 26.50 23.88 26.53 21.75 25.94
5 Nicholas Markopoulos 24.18   27.51    USA 24.59 28.30 36.11 29.63 24.18
6 Phil Thomas 26.53   30.25    USA 32.78 29.28 28.68 45.80 26.53
7 Hongfei Tian (田洪飞) 28.21   30.91    China 33.11 29.73 28.21 29.88 34.65
8 Tristan Wright 24.83   31.37    USA 24.83 38.41 30.25 39.33 25.44
9 Trevor Mahoney 28.15   36.70    USA 31.31 35.09 DNF 28.15 43.71
10 Gabriel Abdali Luevano 33.19   36.72    Mexico 37.00 33.19 36.09 39.78 37.06
11 Justin Badua 28.96   37.12    USA 37.05 28.96 37.84 41.15 36.46
12 Peter Balke 29.58   38.64    USA 38.09 29.58 52.58 32.16 45.68
13 Myles Casanas 34.18   39.72    USA 39.90 34.18 DNF 38.31 40.96
14 Andrew Liu 26.41   40.91    Canada 35.30 26.41 35.09 52.33 DNF
15 Brandon Mikel 32.59   40.91    USA 36.71 38.36 32.59 47.65 56.65
16 Dany Yaacoub 34.97   41.39    USA 1:03.52 40.25 44.71 34.97 39.22
17 Nakai Velasquez 28.72   45.74    USA 28.72 47.13 41.41 49.92 48.69
18 Sam Nave 37.25   46.95    USA 49.84 37.25 46.05 1:03.19 44.97
19 Lucas Etter 39.69   47.83    USA 50.41 52.02 41.06 1:00.81 39.69
20 James Maupin 37.77   48.53    USA 58.22 42.90 49.61 53.09 37.77
21 Peter Dracopoulos 36.61   48.66    USA 36.61 51.63 49.33 54.33 45.02
22 Elliott Ross 48.75   51.91    USA 1:21.19 54.00 48.75 49.21 52.53
23 Nathan Dwyer 40.47   52.23    USA 53.90 50.36 40.47 52.44 1:02.25
24 Nick Cafolla 51.77   1:01.90    USA 1:55.99 1:05.25 1:01.16 59.30 51.77
25 Cody Brown 48.33   1:03.88    USA 48.33 DNF 1:00.90 57.15 1:13.58
26 Brandon Shutt 53.15   1:04.98    USA 1:31.43 1:08.63 1:03.59 1:02.72 53.15
27 Denny Rizer 1:00.53   1:09.96    USA 1:12.69 DNF 1:00.53 1:07.61 1:09.59
28 Spencer Kasper 1:05.28   1:13.03    USA 1:11.15 1:05.28 1:13.06 2:59.97 1:14.88
29 Bobby Krupa 1:02.72   1:19.38    USA 1:02.72 1:50.21 1:04.47 1:55.69 1:03.46
30 Robbie Painter 1:11.71   1:24.10    USA 1:23.15 1:11.71 1:26.81 1:22.33 1:27.52
31 Neel Patel 1:12.34   1:29.64    USA 1:31.61 1:39.30 1:12.34 1:18.02 1:54.03
32 Arjay Vander Velden 1:16.13   1:41.94    USA 2:08.22 1:16.13 2:43.86 1:24.09 1:33.52
33 Drake Winters 1:41.77   1:50.84    USA 2:46.47 1:41.77 1:48.43 1:55.71 1:48.38
34 Kevin Voor 1:28.65   2:04.70    USA 4:33.11 1:30.52 1:28.65 2:08.21 2:35.36
35 Brendan Blackwell 37.22   DNF    USA 37.97 37.22 DNF 1:10.68 DNF
36 Wesley Miller 1:10.34   DNF    USA DNF DNF 1:39.38 DNF 1:10.34
  Megaminx   Combined Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Isaac Wappes 1:17.31   1:26.99    USA 1:17.31 1:28.34 1:44.44 1:29.36 1:23.27
2 Brendan Blackwell 1:28.25   1:39.41    USA 1:42.90 1:50.44 1:44.46 1:30.86 1:28.25
3 John Brechon 1:29.03   1:43.55    USA 1:45.06 1:40.72 1:51.30 1:44.88 1:29.03
4 Myles Casanas 1:49.13   1:53.38    USA 1:58.15 1:52.59 2:00.66 1:49.13 1:49.41
5 Trevor Mahoney 1:50.03   1:56.07    USA 1:50.03 2:06.55 1:53.05 1:51.18 2:03.97
6 Tristan Wright 1:49.09   1:57.56    USA 1:54.21 2:29.47 1:54.19 2:04.28 1:49.09
7 Sam Nave 2:09.80   2:27.70    USA 2:36.86 2:22.15 2:24.08 DNF 2:09.80
8 Nathan Dwyer 2:31.96   2:44.98    USA 2:31.96 2:52.02 2:38.28 2:53.15 2:44.65
9 Justin Badua 2:35.72   2:46.90    USA 2:35.72 2:37.75 2:48.71 2:54.25 2:58.81
10 Elliott Ross 3:04.81      USA 3:04.81 4:28.94
11 Bobby Krupa 3:31.50      USA 3:31.50 4:06.25
12 Denny Rizer 4:05.19      USA 4:53.16 4:05.19
13 Peter Dracopoulos 4:20.28      USA 5:15.27 4:20.28
14 Neel Patel 4:23.96      USA 4:55.61 4:23.96
15 Nick Cafolla 4:50.65      USA 4:50.65 5:08.19
16 Wesley Miller 5:50.34      USA 6:34.11 5:50.34
17 Spencer Kasper 6:09.19      USA 7:36.52 6:09.19
  Pyraminx   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 6.06   6.51    USA 6.06 6.15 7.11 6.75 6.63
2 Myles Casanas 8.13   9.47    USA 10.19 11.18 8.13 9.25 8.96
3 Justin Badua 8.31   10.49    USA 11.00 8.77 12.18 11.69 8.31
4 Trevor Mahoney 7.21   10.54    USA 12.50 7.21 10.00 9.13 51.09
5 Dany Yaacoub 9.13   11.02    USA 12.21 9.13 10.71 12.75 10.13
6 Nicholas Markopoulos 9.97   11.96    USA 9.97 14.97 10.36 17.34 10.56
7 Nathan Dwyer 10.40   12.34    USA 12.34 10.40 13.25 22.28 11.44
8 Wesley Miller 9.34   12.38    USA 13.40 13.40 9.34 13.63 10.34
9 Ryan Vall 9.63   12.59    USA 9.63 12.38 15.77 10.46 14.94
10 Bobby Krupa 12.18   13.33    USA 13.84 13.52 13.13 13.34 12.18
11 Lucas Etter 11.27   13.86    USA 15.43 11.27 15.34 14.22 12.02
12 Sam Nave 9.90   14.36    USA 18.38 9.90 13.80 10.90 DNF
13 Peter Balke 11.50   15.08    USA 16.50 11.50 11.94 16.80 20.80
14 Elliott Ross 13.91   15.58    USA 17.34 14.90 13.91 18.77 14.50
15 Hongfei Tian (田洪飞) 9.75   16.19    China 16.46 9.75 20.91 DNF 11.21
16 Brandon Mikel 14.13   16.75    USA 17.11 14.13 15.80 DNF 17.33
17 Nakai Velasquez 12.59   17.19    USA 16.30 18.25 17.02 24.71 12.59
18 Arjay Vander Velden 11.09   18.71    USA 26.66 17.09 11.09 19.69 19.34
19 Marie Hughey 14.65   20.67    USA 14.65 26.38 23.94 20.52 17.55
20 Neel Patel 16.66   22.52    USA 31.93 16.66 26.21 24.03 17.31
21 Spencer Kasper 16.75   23.45    USA 27.31 25.77 22.94 21.65 16.75
22 Peter Dracopoulos 16.69   23.71    USA 20.47 16.69 30.28 24.86 25.81
23 Jacob Nave 22.72   33.44    USA 36.31 22.72 32.41 38.59 31.61
24 Rebecca Hughey 18.83   34.25    USA 18.83 2:10.86 18.86 41.09 42.80
25 Isaac Wappes 32.21   34.62    USA 33.03 32.21 35.31 35.52 1:02.43
26 James LaChance 25.15   35.69    USA 1:37.44 34.43 27.11 25.15 45.54
27 Nick Cafolla 17.46   35.86    USA 50.91 50.77 17.46 28.84 27.96
  3x3x3 Multi-Blind   Final   (Best of 1)
Place Person Best Average Region Result Details
1 John Brechon 4/5 38:18      USA 4/5 38:18
2 Mike Hughey 2/2 6:47      USA 2/2 6:47
3 Nicholas Markopoulos 2/2 11:32      USA 2/2 11:32
4 Emile Compion 2/2 11:49   AfR    South Africa 2/2 11:49
5 Nakai Velasquez 2/2 14:15      USA 2/2 14:15
6 Hongfei Tian (田洪飞) 2/3 17:23      China 2/3 17:23
7 Brendan Blackwell 1/2 12:55      USA 1/2 12:55
8 Tristan Wright DNF      USA DNF
8 Gabriel Abdali Luevano DNF      Mexico DNF
8 Phil Thomas DNF      USA DNF
        Rubik's Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Andrew Liu 1.08   1.32    Canada 1.55 1.08 3.06 1.31 1.09
2 Brandon Mikel 1.22   1.32    USA 1.33 1.31 2.86 1.31 1.22
3 Justin Badua 1.15   1.52    USA 1.25 1.15 1.75 1.61 1.69
4 John Brechon 1.30   1.52    USA 1.72 1.40 DNF 1.44 1.30
5 Nick Cafolla 1.69   1.78    USA 1.86 1.69 1.78 1.71 2.68
6 Arjay Vander Velden 1.91   2.01    USA 1.97 2.11 1.91 1.96 2.31
7 Alex Cafolla 1.50   2.06    USA 1.50 3.08 1.53 4.28 1.56
8 Benjamin Skoning 1.55   2.07    USA 2.63 1.55 2.00 1.58 DNF
9 Jacob Nave 2.02   2.17    USA 2.19 2.21 2.86 2.11 2.02
10 Michael Womack 1.56   2.21    USA 2.86 3.25 2.08 1.69 1.56
11 Luke Dwyer 1.97   2.25    USA 2.44 2.15 2.43 1.97 2.16
12 Mike Hughey 1.69   2.28    USA 1.86 1.69 5.75 2.46 2.53
13 Bobby Krupa 2.13   2.35    USA 2.68 2.22 2.15 2.13 3.52
14 Wesley Miller 1.78   2.45    USA 1.78 2.06 3.77 2.78 2.50
15 Ilkyoo Choi (최일규) 2.13   2.46    Korea 2.83 3.06 2.13 2.36 2.19
16 Rong Ding (丁融) 2.34   2.60    China 2.34 2.78 4.71 2.59 2.44
17 Spencer Kasper 1.86   2.73    USA 4.30 1.96 3.90 1.86 2.33
18 Ryan Vall 1.53   2.76    USA 3.63 1.53 3.08 1.58 DNF
19 Jacob Cafolla 1.86   2.80    USA 1.86 3.05 2.80 3.93 2.55
20 Hongfei Tian (田洪飞) 1.90   2.83    China 3.25 2.83 3.48 1.90 2.40
21 Sam Nave 1.46   2.84    USA 3.36 5.03 3.59 1.58 1.46
22 Marie Hughey 1.97   2.91    USA 4.43 4.46 2.09 2.21 1.97
23 Nathan Dwyer 2.53   3.15    USA 2.53 4.00 2.88 10.84 2.56
24 Drake Winters 2.00   3.34    USA 2.63 4.80 2.00 2.81 4.59
25 Sydney Hoffman 3.27   3.59    USA 3.27 3.75 3.52 3.69 3.55
26 Peter Dracopoulos 2.36   3.86    USA 2.36 DNF 2.88 4.00 4.69
27 Trevor Mahoney 3.36   4.30    USA 3.84 3.36 6.08 5.28 3.78
28 Rachel Hughey 3.83   4.32    USA 4.55 6.34 3.84 4.58 3.83
29 Rebecca Hughey 2.80   4.35    USA 5.21 2.80 4.77 3.19 5.09
30 Cody Brown 1.47   DNF    USA DNF 1.47 DNF 1.83 1.75
31 Lucas Etter 1.59   DNF    USA 3.72 3.55 DNF DNF 1.59
        Master Magic   Final   (Average of 5)
Place Person Best Average Region Result Details
1 Mike Hughey 3.18   3.70    USA 3.21 4.56 4.46 3.18 3.43
2 Isaac Wappes 3.94   4.11    USA 4.21 4.11 4.00 3.94 4.71
3 Spencer Kasper 3.28   4.26    USA 4.27 4.08 3.28 5.80 4.44
4 Arjay Vander Velden 3.61   4.32    USA 3.68 3.71 3.61 5.58 6.08
4 Cody Brown 3.61   4.32    USA 3.72 5.06 4.18 5.59 3.61
6 Andrew Liu 3.55   4.33    Canada 4.66 4.38 3.55 3.96 5.40
7 Hongfei Tian (田洪飞) 3.86   4.33    China 5.90 4.41 3.86 4.28 4.30
8 Justin Badua 3.50   4.43    USA 4.15 4.66 11.31 3.50 4.47
9 Marie Hughey 4.16   4.54    USA 4.16 4.58 4.22 4.81 5.16
10 Ryan Vall 4.33   4.81    USA 4.47 5.00 4.33 7.02 4.96
11 Rebecca Hughey 4.22   4.86    USA 4.22 4.58 4.91 5.09 8.22
12 Brandon Mikel 3.81   4.91    USA 3.81 4.05 5.22 6.47 5.47
13 John Brechon 4.16   5.67    USA 4.16 4.55 8.80 6.52 5.93
14 Drake Winters 5.00   5.86    USA 6.08 6.28 5.47 5.00 6.02
15 Bobby Krupa 5.68   5.98    USA 5.68 6.36 5.97 6.00 5.96
16 Alex Cafolla 4.68   6.06    USA 6.56 6.91 6.59 5.03 4.68
17 Wesley Miller 5.77   6.18    USA 8.03 6.15 5.77 6.00 6.38
18 Denny Rizer 5.00   6.96    USA DNF 5.94 8.40 5.00 6.55
19 Luke Dwyer 7.44   8.40    USA 9.09 9.22 7.66 7.44 8.46
20 Peter Dracopoulos 9.21   DNF    USA 9.21 DNF DNS DNS DNS
Alex Cafolla    USA
Alex Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 7 1.50   2.06   1.50 3.08 1.53 4.28 1.56
Master Magic Final 16 4.68   6.06   6.56 6.91 6.59 5.03 4.68
Ally Colbert    USA
Ally Colbert
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 49 35.50   39.77   35.50 40.93 59.55 38.41 39.97
2x2x2 Cube First round 46 14.08   16.97   15.91 14.08 23.77 19.97 15.02
Andrew Liu    Canada
Andrew Liu
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 27 16.55   20.24   16.55 20.63 19.22 23.71 20.88
2x2x2 Cube Final 17 3.47   6.54   8.90 6.56 4.16 3.47 17.90
First round 16 4.18   6.02   4.18 4.21 6.33 7.52 DNF
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 14 26.41   40.91   35.30 26.41 35.09 52.33 DNF
Rubik's Magic Final 1 1.08   1.32   1.55 1.08 3.06 1.31 1.09
Master Magic Final 6 3.55   4.33   4.66 4.38 3.55 3.96 5.40
Anthony Brooks    USA
Anthony Brooks
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 1 7.59   10.16   7.59 10.36 10.80 9.33 11.31
First round 2 8.68   10.30   9.56 12.09 10.19 8.68 11.15
2x2x2 Cube Final 1 2.18   2.68   2.25 2.18 3.58 2.34 3.46
First round 1 2.22   2.71   4.93 2.44 3.25 2.22 2.44
4x4x4 Cube Final 6 57.00   1:06.06   1:06.47 1:13.40 1:00.68 57.00 1:11.03
3x3x3 Blindfolded Final 2 1:49.83   DNF   1:49.83 DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 2 15.08   19.17   18.78 18.78 19.96 15.08 20.08
Arjay Vander Velden    USA
Arjay Vander Velden
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 42 19.40   30.52   19.40 28.58 31.94 34.11 31.05
2x2x2 Cube Final 29 8.72   10.13   8.72 11.31 11.19 10.09 9.11
First round 24 5.72   8.12   6.13 5.72 10.46 7.88 10.36
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 32 1:16.13   1:41.94   2:08.22 1:16.13 2:43.86 1:24.09 1:33.52
Pyraminx Final 18 11.09   18.71   26.66 17.09 11.09 19.69 19.34
Rubik's Magic Final 6 1.91   2.01   1.97 2.11 1.91 1.96 2.31
Master Magic Final 4 3.61   4.32   3.68 3.71 3.61 5.58 6.08
Asher Scott    USA
Asher Scott
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 50 33.97   40.46   38.97 47.11 33.97 54.52 35.30
2x2x2 Cube First round 45 5.80   15.77   32.08 5.80 6.81 14.56 25.94
Austin Moore    USA
Austin Moore
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 2 10.38   11.61   12.63 15.18 11.61 10.59 10.38
First round 1 7.41   9.65   7.41 9.15 10.38 9.41 11.03
2x2x2 Cube Final 30 4.25   DNF   4.25 DNF DNF DNS DNS
First round 5 3.18   4.48   4.75 3.18 9.78 3.93 4.77
Benjamin Skoning    USA
Benjamin Skoning
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 51 40.16   45.36   52.86 51.80 40.96 40.16 43.31
2x2x2 Cube First round 42 10.64   13.41   29.06 11.06 13.46 15.71 10.64
Rubik's Magic Final 8 1.55   2.07   2.63 1.55 2.00 1.58 DNF
Bobby Krupa    USA
Bobby Krupa
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 40 24.30   28.88   28.18 35.34 24.30 30.08 28.38
2x2x2 Cube First round 38 4.84   11.10   11.84 4.84 11.02 10.81 11.46
4x4x4 Cube Final 24 1:42.68   1:58.80   2:13.16 2:02.84 2:02.75 1:50.80 1:42.68
5x5x5 Cube Final 21 3:37.40   3:57.53   3:37.40 4:26.15 3:42.22 3:44.21 4:28.93
3x3x3 One-Handed Final 29 1:02.72   1:19.38   1:02.72 1:50.21 1:04.47 1:55.69 1:03.46
Megaminx Combined Final 11 3:31.50     3:31.50 4:06.25
Pyraminx Final 10 12.18   13.33   13.84 13.52 13.13 13.34 12.18
Rubik's Magic Final 13 2.13   2.35   2.68 2.22 2.15 2.13 3.52
Master Magic Final 15 5.68   5.98   5.68 6.36 5.97 6.00 5.96
Brandon Mikel    USA
Brandon Mikel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 28 18.71   21.28   21.91 21.03 20.90 23.31 18.71
2x2x2 Cube Final 20 5.84   7.06   6.90 9.97 7.50 6.78 5.84
First round 29 6.03   8.62   9.56 7.22 9.08 11.18 6.03
4x4x4 Cube Final 18 1:18.72   1:34.32   1:41.50 1:18.72 DNF 1:21.63 1:39.84
5x5x5 Cube Final 18 3:25.77   3:38.28   3:48.02 3:35.56 3:34.68 3:44.59 3:25.77
3x3x3 One-Handed Final 15 32.59   40.91   36.71 38.36 32.59 47.65 56.65
Pyraminx Final 16 14.13   16.75   17.11 14.13 15.80 DNF 17.33
Rubik's Magic Final 2 1.22   1.32   1.33 1.31 2.86 1.31 1.22
Master Magic Final 12 3.81   4.91   3.81 4.05 5.22 6.47 5.47
Brandon Shutt    USA
Brandon Shutt
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 43 25.43   32.10   36.40 25.43 32.02 36.43 27.88
2x2x2 Cube First round 43 8.68   14.23   15.58 8.68 17.13 9.97 26.86
3x3x3 One-Handed Final 26 53.15   1:04.98   1:31.43 1:08.63 1:03.59 1:02.72 53.15
Brendan Blackwell    USA
Brendan Blackwell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 21 15.94   18.36   19.44 18.36 17.27 19.77 15.94
First round 22 15.56   17.86   20.69 20.00 17.88 15.56 15.71
5x5x5 Cube Final 15 2:23.53   2:52.15   2:52.03 2:23.53 2:59.36 3:26.86 2:45.05
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 35 37.22   DNF   37.97 37.22 DNF 1:10.68 DNF
Megaminx Combined Final 2 1:28.25   1:39.41   1:42.90 1:50.44 1:44.46 1:30.86 1:28.25
3x3x3 Multi-Blind Final 7 1/2 12:55     1/2 12:55
Cody Brown    USA
Cody Brown
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 30 16.77   22.06   16.77 16.81 23.78 25.58 27.00
2x2x2 Cube Final 12 4.30   5.67   5.22 6.96 4.84 4.30 7.19
First round 17 4.83   6.63   5.71 4.83 7.36 7.97 6.83
4x4x4 Cube Final 25 1:58.66   2:04.28   DNF 1:58.66 2:05.63 1:59.66 2:07.56
3x3x3 One-Handed Final 25 48.33   1:03.88   48.33 DNF 1:00.90 57.15 1:13.58
Rubik's Magic Final 30 1.47   DNF   DNF 1.47 DNF 1.83 1.75
Master Magic Final 4 3.61   4.32   3.72 5.06 4.18 5.59 3.61
Danielle Harrison    USA
Danielle Harrison
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 63 58.09   1:13.33   1:34.77 1:24.25 1:10.71 58.09 1:05.03
Dany Yaacoub    USA
Dany Yaacoub
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 18 16.72   17.44   17.06 26.84 17.08 18.18 16.72
First round 20 13.72   17.63   13.72 15.16 18.40 19.33 21.97
2x2x2 Cube Final 5 4.05   4.84   4.68 4.93 4.05 4.90 4.97
First round 10 4.83   5.41   5.09 4.83 5.08 6.16 6.06
4x4x4 Cube Final 16 1:14.04   1:22.16   1:14.04 1:31.38 1:15.66 1:21.44 1:29.38
5x5x5 Cube Final 12 2:20.78   2:41.02   2:35.84 2:48.00 2:51.02 2:20.78 2:39.21
3x3x3 One-Handed Final 16 34.97   41.39   1:03.52 40.25 44.71 34.97 39.22
Pyraminx Final 5 9.13   11.02   12.21 9.13 10.71 12.75 10.13
Dave Campbell    Canada
Dave Campbell
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 11 14.97   15.95   14.97 15.61 15.78 18.63 16.47
First round 9 13.06   15.13   16.03 13.06 14.81 24.31 14.56
4x4x4 Cube Final 10 1:01.63   1:10.69   1:15.28 1:09.34 1:01.63 1:09.53 1:13.21
5x5x5 Cube Final 9 2:04.59   2:14.55   2:08.84 2:39.18 2:19.66 2:15.15 2:04.59
7x7x7 Cube Combined Final 5 8:36.81     8:36.81
3x3x3 One-Handed Final 4 21.75   25.44   26.50 23.88 26.53 21.75 25.94
Denny Rizer    USA
Denny Rizer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 44 27.94   32.19   54.38 27.94 30.43 28.22 37.91
2x2x2 Cube First round 37 8.31   11.08   15.06 10.41 8.31 8.34 14.50
4x4x4 Cube Final 30 2:06.41   2:38.03   2:53.96 2:51.44 2:06.41 DNF 2:08.69
5x5x5 Cube Final 22 3:42.78   4:00.28   4:06.30 3:59.65 3:42.78 3:54.88 DNF
3x3x3 One-Handed Final 27 1:00.53   1:09.96   1:12.69 DNF 1:00.53 1:07.61 1:09.59
Megaminx Combined Final 12 4:05.19     4:53.16 4:05.19
Master Magic Final 18 5.00   6.96   DNF 5.94 8.40 5.00 6.55
Drake Winters    USA
Drake Winters
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 53 37.96   47.08   46.61 48.02 50.09 37.96 46.61
2x2x2 Cube First round 41 8.90   13.31   8.90 12.55 16.86 11.59 15.80
4x4x4 Cube Final 33 2:32.22   3:12.56   3:28.15 3:21.50 2:32.22 DNF 2:48.02
3x3x3 One-Handed Final 33 1:41.77   1:50.84   2:46.47 1:41.77 1:48.43 1:55.71 1:48.38
Rubik's Magic Final 24 2.00   3.34   2.63 4.80 2.00 2.81 4.59
Master Magic Final 14 5.00   5.86   6.08 6.28 5.47 5.00 6.02
Elliott Ross    USA
Elliott Ross
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 15 14.00   16.85   14.00 18.30 16.97 17.50 16.08
First round 15 11.08   16.39   14.65 21.96 15.90 18.63 11.08
2x2x2 Cube Final 15 5.28   6.30   5.28 6.93 5.75 6.21 7.21
First round 8 4.75   5.22   5.46 5.05 5.44 4.75 5.16
4x4x4 Cube Final 15 1:12.16   1:21.18   1:32.34 1:30.03 1:16.96 1:16.55 1:12.16
5x5x5 Cube Final 14 2:34.21   2:43.65   2:34.21 2:39.88 2:58.68 2:46.25 2:44.81
3x3x3 One-Handed Final 22 48.75   51.91   1:21.19 54.00 48.75 49.21 52.53
Megaminx Combined Final 10 3:04.81     3:04.81 4:28.94
Pyraminx Final 14 13.91   15.58   17.34 14.90 13.91 18.77 14.50
Emile Compion    South Africa
Emile Compion
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 10 14.36   15.90   14.46 16.08 19.81 17.15 14.36
First round 14 13.19   AfR 16.29   14.75 18.00 13.19 17.00 17.13
2x2x2 Cube Final 13 4.43   5.92   6.22 7.05 5.94 5.59 4.43
First round 7 4.30   5.19   5.22 5.21 5.13 5.68 4.30
4x4x4 Cube Final 4 53.77   AfR 1:03.92   1:04.77 1:01.59 1:07.88 1:05.40 53.77
5x5x5 Cube Final 5 1:41.31   1:47.29   1:59.28 1:42.22 1:57.13 1:42.52 1:41.31
7x7x7 Cube Combined Final 3 5:58.18   6:07.42   6:22.13 6:01.94 5:58.18
3x3x3 Blindfolded Final 4 3:59.58   DNF   DNF DNF 3:59.58
3x3x3 Multi-Blind Final 4 2/2 11:49   AfR   2/2 11:49
Gabriel Abdali Luevano    Mexico
Gabriel Abdali Luevano
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 22 15.78   18.59   20.16 19.96 17.52 18.30 15.78
First round 25 15.02   18.68   19.94 15.02 16.08 22.44 20.03
2x2x2 Cube First round 36 8.56   10.60   8.56 21.43 8.93 12.61 10.27
4x4x4 Cube Final 26 1:50.22   2:07.39   2:12.11 2:03.50 2:06.55 2:32.66 1:50.22
3x3x3 Blindfolded Final 8 6:16.61   DNF   DNF 6:16.61 DNS
3x3x3 One-Handed Final 10 33.19   36.72   37.00 33.19 36.09 39.78 37.06
3x3x3 Multi-Blind Final 8 DNF     DNF
Garrett Shugart    USA
Garrett Shugart
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 37 23.06   27.04   25.36 23.06 29.72 30.55 26.05
2x2x2 Cube Final 21 5.71   7.30   8.91 7.91 7.28 5.71 6.71
First round 23 5.93   7.80   7.59 5.93 9.75 6.06 11.18
Hongfei Tian (田洪飞)    China
Hongfei Tian (田洪飞)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 7 11.97   15.11   11.97 15.93 15.94 18.52 13.47
First round 18 14.53   16.85   14.53 17.86 16.72 17.94 15.96
2x2x2 Cube Final 9 4.58   5.42   4.58 4.94 5.55 5.77 13.53
First round 14 4.59   5.82   5.63 4.59 5.94 5.90 11.41
4x4x4 Cube Final 5 1:01.16   1:05.44   1:07.55 1:06.86 1:15.03 1:01.16 1:01.90
5x5x5 Cube Final 11 2:27.58   2:32.25   2:34.44 2:27.58 2:40.68 2:31.52 2:30.80
7x7x7 Cube Combined Final 7 DNF     DNF
3x3x3 Blindfolded Final 3 3:22.50   3:45.57   3:45.61 3:22.50 4:08.59
3x3x3 One-Handed Final 7 28.21   30.91   33.11 29.73 28.21 29.88 34.65
Pyraminx Final 15 9.75   16.19   16.46 9.75 20.91 DNF 11.21
3x3x3 Multi-Blind Final 6 2/3 17:23     2/3 17:23
Rubik's Magic Final 20 1.90   2.83   3.25 2.83 3.48 1.90 2.40
Master Magic Final 7 3.86   4.33   5.90 4.41 3.86 4.28 4.30
Ilkyoo Choi (최일규)    Korea
Ilkyoo Choi (최일규)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 17 14.91   17.25   14.91 18.19 17.30 16.25 DNF
First round 17 14.44   16.68   14.44 17.06 19.44 17.83 15.15
2x2x2 Cube First round 31 4.11   9.30   4.11 6.81 25.50 13.31 7.78
4x4x4 Cube Final 19 1:15.34   1:39.30   1:31.06 1:35.52 2:17.86 1:51.33 1:15.34
Rubik's Magic Final 15 2.13   2.46   2.83 3.06 2.13 2.36 2.19
Isaac Wappes    USA
Isaac Wappes
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 4 11.58   13.09   13.72 12.33 13.77 11.58 13.22
First round 3 10.66   12.39   12.55 10.66 13.34 11.28 25.06
2x2x2 Cube Final 3 3.88   4.52   5.36 3.88 4.06 5.77 4.13
First round 4 2.84   4.47   4.43 2.84 5.84 4.91 4.08
4x4x4 Cube Final 2 44.06   49.59   44.06 45.08 56.59 DNF 47.09
5x5x5 Cube Final 1 1:26.25   1:32.42   2:04.72 1:26.25 1:33.06 1:27.41 1:36.80
3x3x3 Blindfolded Final 5 5:06.43   DNF   5:06.43 DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 3 19.61   20.84   19.65 21.86 19.61 21.02 29.69
Megaminx Combined Final 1 1:17.31   1:26.99   1:17.31 1:28.34 1:44.44 1:29.36 1:23.27
Pyraminx Final 25 32.21   34.62   33.03 32.21 35.31 35.52 1:02.43
Master Magic Final 2 3.94   4.11   4.21 4.11 4.00 3.94 4.71
Jack Lopez    USA
Jack Lopez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 46 24.96   33.60   27.47 41.21 32.11 24.96 50.22
2x2x2 Cube First round 44 8.84   15.03   8.84 10.84 20.83 13.43 24.47
4x4x4 Cube Final 36 3:16.91   3:44.11   4:05.84 4:20.84 3:16.91 3:23.66 3:42.82
Jacob Cafolla    USA
Jacob Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 19 1.86   2.80   1.86 3.05 2.80 3.93 2.55
Jacob Nave    USA
Jacob Nave
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 65 51.52   1:30.44   51.52 DNF 1:26.47 1:27.46 1:37.40
Pyraminx Final 23 22.72   33.44   36.31 22.72 32.41 38.59 31.61
Rubik's Magic Final 9 2.02   2.17   2.19 2.21 2.86 2.11 2.02
James LaChance    USA
James LaChance
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 16 13.21   17.00   15.53 17.31 20.52 13.21 18.16
First round 19 15.68   17.34   18.75 15.68 18.55 15.91 17.56
2x2x2 Cube Final 8 4.47   5.34   4.50 6.00 4.47 5.52 6.46
First round 15 4.44   6.00   5.11 7.41 8.25 4.44 5.47
4x4x4 Cube Final 21 1:31.72   1:42.73   1:31.72 1:34.78 1:51.78 2:11.93 1:41.63
3x3x3 Blindfolded Final 7 6:01.41   DNF   DNF DNF 6:01.41
Pyraminx Final 26 25.15   35.69   1:37.44 34.43 27.11 25.15 45.54
James Maupin    USA
James Maupin
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 12 15.94   16.04   16.03 15.97 16.13 16.71 15.94
3x3x3 One-Handed Final 20 37.77   48.53   58.22 42.90 49.61 53.09 37.77
Jason Fisher    USA
Jason Fisher
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 64 1:09.09   1:26.38   1:09.09 1:26.75 DNF 1:19.58 1:32.81
2x2x2 Cube First round 50 17.22   31.27   31.30 30.72 31.80 40.80 17.22
John Brechon    USA
John Brechon
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 3 11.44   12.92   11.44 12.57 13.22 12.97 13.59
First round 4 11.52   12.63   12.02 12.30 11.52 13.58 16.02
2x2x2 Cube Final 2 2.96   4.16   5.00 4.41 3.47 2.96 4.61
First round 2 3.55   3.66   3.72 3.61 3.55 3.69 3.69
4x4x4 Cube Final 1 41.43   44.75   41.43 48.00 44.80 45.33 44.13
5x5x5 Cube Final 2 1:23.41   1:33.88   1:36.90 1:23.41 1:37.28 1:36.06 1:28.69
7x7x7 Cube Combined Final 2 4:19.18   4:44.25   4:56.84 4:56.72 4:19.18
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 1 17.91   19.08   19.72 19.22 17.91 18.31 21.83
Megaminx Combined Final 3 1:29.03   1:43.55   1:45.06 1:40.72 1:51.30 1:44.88 1:29.03
Pyraminx Final 1 6.06   6.51   6.06 6.15 7.11 6.75 6.63
3x3x3 Multi-Blind Final 1 4/5 38:18     4/5 38:18
Rubik's Magic Final 4 1.30   1.52   1.72 1.40 DNF 1.44 1.30
Master Magic Final 13 4.16   5.67   4.16 4.55 8.80 6.52 5.93
Jordan Mannfeld    USA
Jordan Mannfeld
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 26 19.21   20.19   19.38 19.21 21.84 33.03 19.34
2x2x2 Cube Final 18 5.41   6.73   7.11 5.53 5.41 7.56 11.31
First round 25 6.90   8.21   18.13 6.90 8.00 8.47 8.16
4x4x4 Cube Final 23 1:40.05   1:49.22   1:40.05 1:55.61 1:51.58 1:40.75 1:55.33
Justin Badua    USA
Justin Badua
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 9 13.80   15.21   DNF 14.90 15.66 15.06 13.80
First round 5 12.66   13.85   12.66 13.59 14.44 16.91 13.53
2x2x2 Cube Final 16 4.71   6.38   6.09 6.55 6.50 4.71 15.48
First round 3 3.56   4.40   4.11 4.55 5.78 3.56 4.55
4x4x4 Cube Final 11 1:04.72   1:13.85   1:14.86 1:04.72 1:14.00 1:12.68 1:15.00
5x5x5 Cube Final 10 2:17.41   2:26.51   2:45.46 2:21.19 2:17.41 2:32.08 2:26.25
3x3x3 One-Handed Final 11 28.96   37.12   37.05 28.96 37.84 41.15 36.46
Megaminx Combined Final 9 2:35.72   2:46.90   2:35.72 2:37.75 2:48.71 2:54.25 2:58.81
Pyraminx Final 3 8.31   10.49   11.00 8.77 12.18 11.69 8.31
Rubik's Magic Final 3 1.15   1.52   1.25 1.15 1.75 1.61 1.69
Master Magic Final 8 3.50   4.43   4.15 4.66 11.31 3.50 4.47
Justin Perigo    USA
Justin Perigo
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 33 22.27   23.25   22.27 22.50 23.78 24.06 23.47
2x2x2 Cube First round 34 5.36   9.67   11.59 11.58 8.83 8.61 5.36
Kevin Voor    USA
Kevin Voor
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 45 25.52   32.33   27.16 25.52 33.63 36.19 36.52
2x2x2 Cube Final 28 8.34   9.75   8.34 8.80 10.46 10.00 12.22
First round 30 6.84   8.62   7.46 6.84 10.36 8.05 10.40
4x4x4 Cube Final 31 2:38.78   2:53.43   2:47.16 3:31.63 2:51.28 3:01.86 2:38.78
3x3x3 One-Handed Final 34 1:28.65   2:04.70   4:33.11 1:30.52 1:28.65 2:08.21 2:35.36
Kyle Roberts    USA
Kyle Roberts
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 56 46.97   51.33   48.27 59.61 52.90 46.97 52.83
Landan Mintch    USA
Landan Mintch
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 55 47.02   49.45   51.28 47.02 47.46 49.61 57.43
2x2x2 Cube First round 48 13.90   22.63   22.75 13.90 22.59 22.56 22.90
Lucas Etter    USA
Lucas Etter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 14 12.09   16.60   12.09 23.40 14.55 17.53 17.72
First round 8 13.56   14.51   13.75 13.58 16.19 19.58 13.56
2x2x2 Cube Final 10 4.36   5.47   4.36 6.09 5.22 5.41 5.78
First round 6 3.43   5.01   4.43 7.55 5.61 3.43 5.00
4x4x4 Cube Final 20 1:30.72   1:39.88   1:40.15 2:01.05 1:31.03 1:30.72 1:48.47
3x3x3 One-Handed Final 19 39.69   47.83   50.41 52.02 41.06 1:00.81 39.69
Pyraminx Final 11 11.27   13.86   15.43 11.27 15.34 14.22 12.02
Rubik's Magic Final 31 1.59   DNF   3.72 3.55 DNF DNF 1.59
Luke Dwyer    USA
Luke Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 61 51.91   1:01.53   53.71 1:27.84 1:03.93 1:06.94 51.91
2x2x2 Cube First round 47 13.88   19.88   DNF 21.88 13.88 18.50 19.25
Rubik's Magic Final 11 1.97   2.25   2.44 2.15 2.43 1.97 2.16
Master Magic Final 19 7.44   8.40   9.09 9.22 7.66 7.44 8.46
Marie Hughey    USA
Marie Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 47 32.88   39.37   32.88 37.41 40.58 40.11 41.68
2x2x2 Cube First round 40 8.30   12.89   8.30 11.36 14.27 13.05 15.08
Pyraminx Final 19 14.65   20.67   14.65 26.38 23.94 20.52 17.55
Rubik's Magic Final 22 1.97   2.91   4.43 4.46 2.09 2.21 1.97
Master Magic Final 9 4.16   4.54   4.16 4.58 4.22 4.81 5.16
Mason Boeman    USA
Mason Boeman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 31 20.59   22.39   25.88 23.13 20.59 22.25 21.80
Matt Chalberg    USA
Matt Chalberg
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 54 38.43   48.52   38.43 47.03 1:07.66 52.71 45.83
Michael Womack    USA
Michael Womack
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 52 44.25   45.75   44.25 53.61 44.68 45.90 46.66
2x2x2 Cube First round 32 7.31   9.32   11.90 7.38 7.31 14.90 8.69
Rubik's Magic Final 10 1.56   2.21   2.86 3.25 2.08 1.69 1.56
Mike Hughey    USA
Mike Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
3x3x3 Blindfolded Final 1 1:35.94   1:47.57   1:43.19 2:03.58 1:35.94
3x3x3 Multi-Blind Final 2 2/2 6:47     2/2 6:47
Rubik's Magic Final 12 1.69   2.28   1.86 1.69 5.75 2.46 2.53
Master Magic Final 1 3.18   3.70   3.21 4.56 4.46 3.18 3.43
Myles Casanas    USA
Myles Casanas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 10 14.27   15.69   14.27 17.65 15.58 16.94 14.55
4x4x4 Cube Final 9 59.18   1:09.14   1:04.94 1:17.52 59.18 1:09.30 1:13.19
5x5x5 Cube Final 3 1:26.94   1:35.58   1:44.15 1:36.94 1:26.94 1:39.59 1:30.21
7x7x7 Cube Combined Final 1 3:54.66   4:10.41   3:54.66 4:24.72 4:11.84
3x3x3 One-Handed Final 13 34.18   39.72   39.90 34.18 DNF 38.31 40.96
Megaminx Combined Final 4 1:49.13   1:53.38   1:58.15 1:52.59 2:00.66 1:49.13 1:49.41
Pyraminx Final 2 8.13   9.47   10.19 11.18 8.13 9.25 8.96
Nakai Velasquez    USA
Nakai Velasquez
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 12 13.05   16.16   15.41 16.30 16.77 17.52 13.05
First round 13 14.25   16.17   14.25 17.36 19.22 15.84 15.31
2x2x2 Cube First round 33 6.43   9.58   11.27 6.43 50.56 10.56 6.90
5x5x5 Cube Final 16 2:59.43   3:14.39   3:19.08 3:22.47 3:08.27 3:15.83 2:59.43
3x3x3 Blindfolded Final 6 5:50.36   DNF   8:55.56 5:50.36 DNS
3x3x3 One-Handed Final 17 28.72   45.74   28.72 47.13 41.41 49.92 48.69
Pyraminx Final 17 12.59   17.19   16.30 18.25 17.02 24.71 12.59
3x3x3 Multi-Blind Final 5 2/2 14:15     2/2 14:15
Nathan Dearth    USA
Nathan Dearth
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 66 1:11.31   1:31.93   1:23.83 1:55.96 DNF 1:16.00 1:11.31
2x2x2 Cube First round 51 20.55   33.95   36.61 20.55 DNF 30.66 34.59
Nathan Dwyer    USA
Nathan Dwyer
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 29 20.84   21.99   21.43 26.97 20.84 22.40 22.15
2x2x2 Cube Final 22 5.83   7.45   5.83 8.11 6.44 7.80 9.68
First round 19 5.78   6.96   5.78 7.90 DNF 6.21 6.77
4x4x4 Cube Final 17 1:22.91   1:32.76   1:29.84 1:46.38 1:38.69 1:22.91 1:29.75
5x5x5 Cube Final 17 3:09.52   3:19.68   DNF 3:09.52 3:24.28 3:21.84 3:12.91
3x3x3 One-Handed Final 23 40.47   52.23   53.90 50.36 40.47 52.44 1:02.25
Megaminx Combined Final 8 2:31.96   2:44.98   2:31.96 2:52.02 2:38.28 2:53.15 2:44.65
Pyraminx Final 7 10.40   12.34   12.34 10.40 13.25 22.28 11.44
Rubik's Magic Final 23 2.53   3.15   2.53 4.00 2.88 10.84 2.56
Neel Patel    USA
Neel Patel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 48 31.63   39.63   31.63 43.71 39.80 DNF 35.38
2x2x2 Cube First round 39 6.71   12.03   10.09 6.71 11.86 14.15 15.15
4x4x4 Cube Final 34 2:21.91   3:12.65   3:39.52 2:21.91 3:05.65 5:07.30 2:52.77
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNS DNS
3x3x3 One-Handed Final 31 1:12.34   1:29.64   1:31.61 1:39.30 1:12.34 1:18.02 1:54.03
Megaminx Combined Final 14 4:23.96     4:55.61 4:23.96
Pyraminx Final 20 16.66   22.52   31.93 16.66 26.21 24.03 17.31
Neel Shah    USA
Neel Shah
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 36 22.34   25.96   22.34 26.19 36.38 27.21 24.47
2x2x2 Cube Final 25 7.25   8.42   8.83 7.25 7.31 9.11 12.44
First round 27 3.94   8.47   7.75 3.94 10.50 9.00 8.66
4x4x4 Cube Final 35 3:16.02   3:26.84   3:24.21 3:24.44 3:33.44 3:16.02 3:31.88
Nicholas Markopoulos    USA
Nicholas Markopoulos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 13 12.43   16.33   16.30 16.28 12.43 16.41 16.66
First round 6 10.81   14.17   13.34 21.09 12.58 10.81 16.58
2x2x2 Cube Final 7 4.05   4.93   4.43 5.43 4.05 4.93 5.55
First round 11 3.53   5.49   3.53 5.94 6.09 5.21 5.31
4x4x4 Cube Final 12 1:11.86   1:18.24   1:14.05 1:24.05 1:32.78 1:11.86 1:16.63
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNF
3x3x3 One-Handed Final 5 24.18   27.51   24.59 28.30 36.11 29.63 24.18
Pyraminx Final 6 9.97   11.96   9.97 14.97 10.36 17.34 10.56
3x3x3 Multi-Blind Final 3 2/2 11:32     2/2 11:32
Nick Cafolla    USA
Nick Cafolla
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 39 22.53   27.50   22.53 24.50 37.83 31.69 26.30
2x2x2 Cube Final 23 6.08   7.74   6.09 14.65 6.08 6.91 10.21
First round 21 7.08   7.49   7.08 7.21 7.61 8.43 7.65
4x4x4 Cube Final 27 1:54.65   2:30.46   2:45.33 3:03.02 1:54.65 2:39.28 2:06.77
5x5x5 Cube Final 23 3:51.47   4:23.54   DNF 4:29.68 4:07.80 4:33.15 3:51.47
3x3x3 One-Handed Final 24 51.77   1:01.90   1:55.99 1:05.25 1:01.16 59.30 51.77
Megaminx Combined Final 15 4:50.65     4:50.65 5:08.19
Pyraminx Final 27 17.46   35.86   50.91 50.77 17.46 28.84 27.96
Rubik's Magic Final 5 1.69   1.78   1.86 1.69 1.78 1.71 2.68
Paul Uhing    USA
Paul Uhing
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 67 1:18.96   1:33.42   1:18.96 1:27.55 1:28.75 1:43.96 3:07.31
Peter Balke    USA
Peter Balke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 6 12.84   15.01   15.97 18.19 13.66 15.41 12.84
First round 16 14.93   16.53   14.93 18.90 17.33 15.83 16.43
2x2x2 Cube Final 26 4.56   8.44   8.93 14.47 4.56 7.71 8.69
First round 28 7.47   8.57   10.19 8.16 8.13 9.41 7.47
5x5x5 Cube Final 13 2:30.36   2:41.29   2:51.66 2:38.80 2:30.36 2:45.06 2:40.02
3x3x3 One-Handed Final 12 29.58   38.64   38.09 29.58 52.58 32.16 45.68
Pyraminx Final 13 11.50   15.08   16.50 11.50 11.94 16.80 20.80
Peter Dracopoulos    USA
Peter Dracopoulos
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 23 16.77   19.66   16.77 18.34 20.05 21.59 20.58
First round 24 14.93   18.50   14.93 17.75 18.68 19.08 21.71
2x2x2 Cube Final 19 4.19   6.84   6.08 11.59 4.19 6.93 7.52
First round 22 4.52   7.69   4.52 8.06 7.46 8.56 7.55
4x4x4 Cube Final 14 1:13.28   1:20.68   1:18.90 1:13.28 DNF 1:16.72 1:26.43
5x5x5 Cube Final 20 2:44.94   3:57.25   3:42.63 3:50.53 4:18.59 DNF 2:44.94
7x7x7 Cube Combined Final 6 11:13.00     11:13.00
3x3x3 One-Handed Final 21 36.61   48.66   36.61 51.63 49.33 54.33 45.02
Megaminx Combined Final 13 4:20.28     5:15.27 4:20.28
Pyraminx Final 22 16.69   23.71   20.47 16.69 30.28 24.86 25.81
Rubik's Magic Final 26 2.36   3.86   2.36 DNF 2.88 4.00 4.69
Master Magic Final 20 9.21   DNF   9.21 DNF DNS DNS DNS
Phil Thomas    USA
Phil Thomas
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 8 13.08   15.13   13.08 17.25 14.36 18.66 13.78
First round 21 14.56   17.82   19.19 17.18 14.56 19.19 17.08
2x2x2 Cube Final 4 3.90   4.72   5.18 4.59 4.40 3.90 8.16
First round 12 4.43   5.53   7.66 5.19 5.33 6.06 4.43
4x4x4 Cube Final 3 59.90   1:01.24   1:01.83 1:01.83 59.90 1:00.05 DNF
5x5x5 Cube Final 4 1:35.41   1:41.33   1:57.88 1:35.41 1:46.44 1:39.40 1:38.16
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 6 26.53   30.25   32.78 29.28 28.68 45.80 26.53
3x3x3 Multi-Blind Final 8 DNF     DNF
Philip Balke    USA
Philip Balke
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 38 22.30   27.30   26.59 28.30 31.15 27.00 22.30
Rachel Hughey    USA
Rachel Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 28 3.83   4.32   4.55 6.34 3.84 4.58 3.83
Rachel Knuttel    USA
Rachel Knuttel
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 62 56.69   1:10.64   1:13.91 56.69 1:09.30 1:17.22 1:08.71
Rebecca Hughey    USA
Rebecca Hughey
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 57 50.27   53.01   57.91 50.27 50.43 53.83 54.78
2x2x2 Cube First round 49 15.61   26.67   26.02 16.30 37.69 38.08 15.61
Pyraminx Final 24 18.83   34.25   18.83 2:10.86 18.86 41.09 42.80
Rubik's Magic Final 29 2.80   4.35   5.21 2.80 4.77 3.19 5.09
Master Magic Final 11 4.22   4.86   4.22 4.58 4.91 5.09 8.22
Robbie Painter    USA
Robbie Painter
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 35 23.30   25.77   23.30 25.36 31.86 24.66 27.30
2x2x2 Cube First round 35 5.33   10.38   10.86 5.33 18.94 11.18 9.09
4x4x4 Cube Final 32 2:25.21   3:02.22   3:45.80 2:25.21 2:43.31 2:56.66 3:26.69
3x3x3 One-Handed Final 30 1:11.71   1:24.10   1:23.15 1:11.71 1:26.81 1:22.33 1:27.52
Rong Ding (丁融)    China
Rong Ding (丁融)
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 58 50.13   53.43   52.28 54.56 53.44 1:04.30 50.13
Rubik's Magic Final 16 2.34   2.60   2.34 2.78 4.71 2.59 2.44
Ryan Vall    USA
Ryan Vall
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 32 16.00   23.16   16.00 22.18 23.11 28.34 24.19
2x2x2 Cube Final 24 7.33   8.12   8.86 7.61 7.33 11.63 7.88
First round 20 6.30   7.14   7.36 7.34 6.30 6.72 7.40
4x4x4 Cube Final 29 1:47.00   2:36.55   DNF 2:25.53 3:31.90 1:52.21 1:47.00
Pyraminx Final 9 9.63   12.59   9.63 12.38 15.77 10.46 14.94
Rubik's Magic Final 18 1.53   2.76   3.63 1.53 3.08 1.58 DNF
Master Magic Final 10 4.33   4.81   4.47 5.00 4.33 7.02 4.96
Sam Nave    USA
Sam Nave
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 20 15.65   18.29   20.97 20.31 17.63 15.65 16.94
First round 23 15.11   18.33   15.11 17.11 23.34 17.34 20.53
2x2x2 Cube Final 6 4.47   4.90   4.47 5.75 4.84 5.22 4.63
First round 13 4.44   5.58   5.59 5.63 5.52 4.44 7.72
4x4x4 Cube Final 7 1:00.53   1:06.98   1:05.13 1:10.25 1:00.53 1:05.55 1:13.13
5x5x5 Cube Final 7 1:40.21   2:02.79   2:21.56 2:08.59 1:56.06 2:03.71 1:40.21
3x3x3 One-Handed Final 18 37.25   46.95   49.84 37.25 46.05 1:03.19 44.97
Megaminx Combined Final 7 2:09.80   2:27.70   2:36.86 2:22.15 2:24.08 DNF 2:09.80
Pyraminx Final 12 9.90   14.36   18.38 9.90 13.80 10.90 DNF
Rubik's Magic Final 21 1.46   2.84   3.36 5.03 3.59 1.58 1.46
Spencer Kasper    USA
Spencer Kasper
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 34 19.06   23.57   44.86 26.97 19.06 22.55 21.18
2x2x2 Cube Final 11 2.22   5.61   2.22 7.71 6.02 6.16 4.66
First round 18 5.46   6.95   8.55 5.46 6.53 7.09 7.22
4x4x4 Cube Final 22 1:32.53   1:44.91   1:32.53 1:37.78 1:58.91 1:58.58 1:38.36
5x5x5 Cube Final 19 3:29.69   3:46.25   3:51.66 3:51.84 3:29.69 3:49.53 3:37.55
3x3x3 One-Handed Final 28 1:05.28   1:13.03   1:11.15 1:05.28 1:13.06 2:59.97 1:14.88
Megaminx Combined Final 17 6:09.19     7:36.52 6:09.19
Pyraminx Final 21 16.75   23.45   27.31 25.77 22.94 21.65 16.75
Rubik's Magic Final 17 1.86   2.73   4.30 1.96 3.90 1.86 2.33
Master Magic Final 3 3.28   4.26   4.27 4.08 3.28 5.80 4.44
Steven Hogan    USA
Steven Hogan
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 59 42.83   56.38   49.43 59.86 42.83 1:06.43 59.84
Sydney Hoffman    USA
Sydney Hoffman
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Magic Final 25 3.27   3.59   3.27 3.75 3.52 3.69 3.55
Trevor Mahoney    USA
Trevor Mahoney
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 19 14.43   17.52   14.43 19.43 15.90 DNF 17.22
First round 11 14.94   15.92   14.94 16.11 15.43 DNF 16.21
2x2x2 Cube Final 14 4.63   6.27   6.93 7.96 4.63 4.83 7.06
First round 9 3.88   5.35   6.31 5.15 8.33 3.88 4.58
4x4x4 Cube Final 13 1:12.65   1:20.33   1:29.63 1:18.81 1:12.65 1:21.13 1:21.06
5x5x5 Cube Final 6 1:50.63   1:58.35   2:02.94 2:06.61 1:56.81 1:50.63 1:55.31
7x7x7 Cube Combined Final 4 6:33.33   6:40.97   6:33.33 6:48.00 6:41.58
3x3x3 One-Handed Final 9 28.15   36.70   31.31 35.09 DNF 28.15 43.71
Megaminx Combined Final 5 1:50.03   1:56.07   1:50.03 2:06.55 1:53.05 1:51.18 2:03.97
Pyraminx Final 4 7.21   10.54   12.50 7.21 10.00 9.13 51.09
Rubik's Magic Final 27 3.36   4.30   3.84 3.36 6.08 5.28 3.78
Tristan Wright    USA
Tristan Wright
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube Final 5 12.86   14.65   14.08 15.78 14.08 17.40 12.86
First round 7 11.81   14.27   15.58 26.28 11.81 14.90 12.33
4x4x4 Cube Final 8 56.59   1:07.65   1:09.47 1:10.80 1:02.68 1:23.28 56.59
5x5x5 Cube Final 8 1:53.08   2:03.22   2:02.09 2:07.22 1:53.08 2:00.34 2:08.05
3x3x3 Blindfolded Final 9 DNF   DNF   DNF DNF DNS
3x3x3 One-Handed Final 8 24.83   31.37   24.83 38.41 30.25 39.33 25.44
Megaminx Combined Final 6 1:49.09   1:57.56   1:54.21 2:29.47 1:54.19 2:04.28 1:49.09
3x3x3 Multi-Blind Final 8 DNF     DNF
Wesley Miller    USA
Wesley Miller
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 41 27.66   30.47   29.13 31.96 30.33 32.36 27.66
2x2x2 Cube Final 27 5.93   8.70   8.00 8.90 5.93 9.19 9.88
First round 26 6.81   8.36   23.55 7.34 6.81 8.02 9.72
4x4x4 Cube Final 28 2:24.83   2:34.59   2:36.90 2:46.11 2:25.97 2:24.83 2:40.91
5x5x5 Cube Final 24 4:43.40   4:50.99   4:47.66 5:00.93 5:19.94 4:44.37 4:43.40
3x3x3 One-Handed Final 36 1:10.34   DNF   DNF DNF 1:39.38 DNF 1:10.34
Megaminx Combined Final 16 5:50.34     6:34.11 5:50.34
Pyraminx Final 8 9.34   12.38   13.40 13.40 9.34 13.63 10.34
Rubik's Magic Final 14 1.78   2.45   1.78 2.06 3.77 2.78 2.50
Master Magic Final 17 5.77   6.18   8.03 6.15 5.77 6.00 6.38
Xavier Dunham    USA
Xavier Dunham
Event Round Place Best Average Result Details
Rubik's Cube First round 60 52.90   1:00.64   1:05.43 52.90 1:18.84 1:00.93 55.56